PDA

View Full Version : OZBAL - Özbal Çelik Boru Sanayi Ticaret ve Taahhüt A.Ş.

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

KARADENIZ
11-07-2011, 08:51
17* ozbal celık boru'nun toplam 7 mln tl nomınal hıssesı 3.504.10 tl fıyat aralıgından halka arz edılecek

ozbal celık boru'nun toplam 7 mılyonn tl nomınal degerlı
hıssesı 3.504.10 tl fıyat aralıgından global menkul degerler'ın
aracılıgıyla halka arz edılecek.
Spk bultenınde yer alan konuya ılıskın acıklama soyleydı:

Mevcut hısse sermaye artırımı bır payın belırlenen aracı
ortaklıgın unvanı satısı (tl) nakıt satıs bedelı (tl) kurulus
----------------- ------------ ---------------- -------------------- -------
ozbal celık boru (*) 2.260.000 4.740.000 3.50-4.10 global menkul
degerler

(*) sırket’ın mevcut sermayesını temsıl eden 15.800.000 tl ıle artırılacak
sermayeyı temsıl eden 4.740.000 tl nomınal degerlı payların tamamı kurul
kaydına alınmıstır.

Küçük Yatırımcı
11-07-2011, 08:53
Talepler 3.50-4.10 TL aralığından toplanacak

Spekamca
12-07-2011, 16:58
açılışta bir tavan kesin.
sonrasını bilemiyoruz.
alıştık artık her halka arz böyle.
ytd.

yabancı
12-07-2011, 19:42
genıs bılgı verebılecek arkadas var

eksper
12-07-2011, 21:04
genıs bılgı verebılecek arkadas var

Özbal Çelik Boru
Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde(Mersin) 42000 m² lik alan içerisinde kurulu 16000 m² lik kapalı üretim tesisinde Ø 6" ten Ø 100" e kadar spiral kaynaklı çelik boru üretimi yapılmakta ve yıllık üretim kapasitesi 150.000 Ton'dur.

Ayrıca firmamızda Ø 1/2 " ten Ø 100 " e kadar iç ve/veya dış izolasyon işlemleri yapılmaktadır. Bu izolasyonlar müşteri talebine göre iç epoxy, iç bitüm, iç beton/dış polietilen, dış bitüm, dış coaltar enamel, dış epoxy olabilmektedir.

ÖZBAL ÇELİK BORU 'da
Müşteriden gelen talepler doğrultusunda spiral kaynaklı borular için gerekli bağlantı şekillerinin (ek form parçaları) üretimi ve bunların izolasyonlarında yapılabilmektedir.

Firmamızda, TS EN ISO 9001:2008, API5L, ISO 14001:2004 ve OHSAS Entegre Yönetim Sistemleri dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Tesislerimizde ayrıca TS, DIN, AWWA, ASTM, BS, UNI, JIS, GOST, ANSI, ISO gibi uluslararası standartlara uygun üretim yapılmaktadır.

Üretilen spiral kaynaklı borular doğal gaz, petrol ve su borusu hatlarında, liman inşaatlarında kazık borusu ve genel amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Şirketimizin çok büyük bir lojistik avantajı bulunmakta olup, üretim tesisimiz konumu itibariyle her türlü taşımacılık ağına yakındır.

http://www.ozbal.com/default.aspx?gy=10&ust=64&id=63&dil=1&vt=36

eksper
12-07-2011, 21:10
Fabrikamızı Açtık...

Petrol , Doğalgaz ve Su Boru hatları projelerine imza atan firmamız Özbal Çelik Boru A.Ş. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde kurduğu entegre çelik boru üretim tesisini açtı.

Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sn. Nihat ERGÜN'ün açılışını yaptığı ve 20 milyon dolarlık yatırımla 1 yılda tamamlanan tesisimiz, Avrupa Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'ndeki alt yapı yatırımları ile kıtaları birbirine bağlayan uluslararası çok ortaklı projeler için üretim yapacak. Yıllık 75 bin ton olan üretim kapasitesini yeni yatırımıyla 150 bin ton'a çıkaracak olan firmamız Özbal Çelik Boru A.Ş. 'nin üçüncü fabrikasının açılış töreninde konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN, "Türkiye bir teknoloji ve üretim merkezidir. Sanayiciler işlerini yaparken bunları göz önünde bulundurarak hareket ettiklerinde hem kendileri hem de ülkeleri mutlak bir başarıyı yakalayacaktır" dedi.

ABD' ye ihracat yapın.

Nabucco projesinin borularının bir bölümünün Özbal Çelik Boru tarafından üretilecek olmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken ERGÜN, bunu sadece gelecek vizyonu olan şirketlerin yapabileceğini, Özbal'ında böyle bir şirket olduğunu vurguladı. Ergün , Özbal Çelik Borunun en kısa zamanda Amerika Birleşik Devletlerine de ihracat yapmaya başlayacağına inandığını da belirterek, devam etti ; " Samsun-Ceyhan Boru Hattı Türkiye sanayisine büyük bir ivme kazandırıyor. Bu yaklaşımlar Türkiyenin büyük bir enerji üssü olmasınıda sağlıyor. Böylece Türkiyenin stratejik değeride artmış oluyor. Ayrıca Marmaray, Kars-Tiflis tren yolu hattıyla birleştiğinde Londra'dan Pekin'e kadar kesintisiz bir hat oluşturuyor. Sanayiciler yatırımlarını gerçekleştirirken Türkiyenin bu stratejik önemini göz önünde bulundurmalılar.

Özbal Çelik Boru Yönetim Kurulu Başkanımız Yücehan ÖZTÜRE, sektörün devletten daha fazla ilgi beklediğini ifade ederek, özellikle enerji, vergi, istihdam ve bürokrasi konularında yaşanan sıkıntıların bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiyenin her yıl yüz binlerce gence yeni iş alanları yaratmak zorunda olduğuna dikkat çeken Öztüre konunun ekonomik olduğu kadar sosyal yanlarıylada değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Nabucco için yeterlilik belgesi alan 6 firmadan biriyiz.

Yücehan ÖZTÜRE bugüne kadar Japonya, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Azerbaycan, Cezayir, Fas, Ürdün, Gine, Suriye, Irak, Bulgaristan ve Gürcistan'ın da içinde olduğu pek çok ülkeye ihracat gerçekleştirerek Türkiyenin en büyük 1.000 ihraçatcısı arasına girdiklerine dikkat çekti. Öztüre yıllık 75 bin ton olan üretim kapasitelerini yeni yatırımla 150 bin tona, 200 olan istihdam sayılarını 400 kişiye çıkardıklarını belirtti.

"Ürettiğimiz boruların yüzde 65 ini ihrac ediyoruz. Dünyanın her yerine enerji kaynaklarını taşıyoru" diyen Yücehan Öztüre şöyle devam etti ; "Özbal Çelik Boru, enerji piyasası için itici bir güç olan Nabucco projesinin de önemli bir aktörü konumunda. Uluslar arası çok ortaklı proje olan Nabucco'da spiral kaynaklı çelik boru üretiminde yeterlilik belgesi alabilen 6 Türk firmasından biriyiz. Nabucco'nun değeri 10 Milyar Euro civarında. Projeden büyük bir pay almayı hedefliyoruz."

SENOL
12-07-2011, 22:33
talep toplama tarihi bellimidir..bilgi için yardımcı olan arkadaşlara şimdiden tşk ederim ..bir de şirketin bilançosunu inceleyen varsa seviniriz..

ofu
12-07-2011, 22:34
Yahu arkadas madem sirketini halka arz ediyorsun, hani nerde mali tablolarin?
Insan sitesine koyar dimi?
Hangi rasyoya gore tartip alacagiz bu hisseyi anlamak mumkun degil.
Allahtan sirketin bir sitesi var, ona mi sukretsek nedir :)

parabel
12-07-2011, 22:46
şirketin sitesinde halka arz izahnamesi var. mali tablolarda mevcut. inceledim biraz, ihracat ayağında tek müşteriye bağımlı olması sıkıntısı var. karlılık şirkete biçtikleri değere göre düşük sayılır.finansal borçlarının toplamı da 50 milyonun üzerinde. yinede son zamanlarda yapılan halka arzlar arasında, ayağı yere basan bir halka arz. kişisel düşüncem böyle.

SENOL
12-07-2011, 22:56
erbosan ve borusan ın prim yaptığı piyasa da bu da hakkını verir diye düşünüyorum..izocam ın hareketli olduğu dönem berkosan halka arz edilmişti çok kez alıp kenara atmayı düşünmüştüm ama kısmet değildi..senedin geldiği nokta belli..bu da borusan ve erbosan gibi primlenebilir ileriki dönemlerde..ne zaman talep toplanacak bulamadım ..şirketin durumu nasıldır..pek de anlamam ben teknikçiyim..temel olarak yardımcı olan arkadaşlara tşk ederim ..sanırım halka arzda 4 milyon 740 bin lot olacak acaba sermayenin nekadarı piyasa da yani borsada olacak..bol kazançlar..

kasirga123
12-07-2011, 23:07
Adı üstünde ÖZbal ...................... Kovana elini koymayı sevenlerin yeri :) adını Feriha koydum pardon ...Özmal koydum ...

kasirga123
12-07-2011, 23:13
Adı üstünde ÖZbal ...................... Kovana elini koymayı sevenlerin yeri :) adını Feriha koydum pardon ...Özmal koydum ...

Pardon eğitim eksikliğinden karekter eksikliği yanlışlığı oldu....tamamen sürçü lisan affola...

Wrangler
12-07-2011, 23:20
Şimdilik içi boş, bişey bulacağım diye heveslenmeyin.

http://www.kap.gov.tr/yay/Sirket/Sirket.aspx?sirketId=1555&btnAra=Git

basari69
13-07-2011, 15:17
Talepler 3.50-4.10 TL aralığından toplanacak

Fiyat aralığı cok fazla YTD

kays
14-07-2011, 13:23
Yolacak adam mı kaldı da daha da halka arz halka arz ediyorsunuz. Millet mahvoldu be:)))

Wrangler
Kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:18:51

kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:18:51

ızahname-pay halka arzı
---------------------------------------------------------------------------------------------
ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut anonım sırketı'nden

ortaklıgımızın ılk defa halka arz edılecek 7.000.000 tl nomınal degerlı payların satısı ıle ılgılı ızahnamedır.

Soz konusu paylar sermaye pıyasası kurulu'nca 13/07/2011 tarıh ve 67/645 sayı ıle kayda alınmıstır. Ancak kayda alınma ortaklıgımızın ve paylarının kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez.

Sermaye pıyasası kanunu uyarınca, ızahname ve eklerı ıle sırkulerde yer alan bılgılerın gercegı durust bır bıcımde yansıtmasından ıhraccılar sorumludur. Ancak, kendılerınden beklenen ozenı gostermeyen aracı kuruluslara da zararın ıhraccılara tazmın ettırılemeyen kısmı ıcın muracaat edılebılır. Bagımsız denetım kurulusları ıse, denetledıklerı malı tablo ve raporlara ılıskın olarak hazırladıkları raporlardakı yanlıs ve yanıltıcı bılgı ve kanaatler nedenıyle dogabılecek zararlardan hukuken sorumludur.

ımkb yonetım kurulu baskanlıgı'nın 30/06/2011 tarıhlı toplantısında, ortaklıgımız paylarının halka arz edılecek 7.000.000 tl nomınal degerlı hısse senetlerının tamamının ızahnamede belırtılen 3,50-4,10 tl fıyat aralıgından satılması durumunda halka arz edılen hısse senetlerının pıyasa degerının enaz 24.500.000 tl en fazla 28.700.000 tl olacagından halka arz edılen hısse senetlerının pıyasa degerının asgarı 27.500.000 tl olması sartının saglanması halınde sırket hısse senetlerının borsa kotuna alınarak ulusal pazar'da ıslem gorebılecegının sırketın ımkb kotasyon yonetmelıgının 13/c maddesınde yeralan sartları saglamaması halınde ımkb ıkıncı ulusal pazar esasları genelgesı cercevesınde degerlendırılerek ılgılı genelgenın ııı.b maddesınde yeralan halka acıklık oranı ve pıyasa degerı sartlarının saglanması sartıyla ıkıncı ulusal pazarda ıslem gorebılecegıne karar verılmıstır
---------------------------------------------------------------------------------------------

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=161399

Wrangler
Kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:19:36

kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:19:36

ızahname-pay halka arzı

ortaklıgımızın ılk defa halka arz edılecek 7.000.000 tl nomınal degerlı payların satısı ıle ılgılı ızahnamedır.

Soz konusu paylar sermaye pıyasası kurulu'nca 13/07/2011 tarıh ve 67/645 sayı ıle kayda alınmıstır. Ancak kayda alınma ortaklıgımızın ve paylarının kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez.

Sermaye pıyasası kanunu uyarınca, ızahname ve eklerı ıle sırkulerde yer alan bılgılerın gercegı durust bır bıcımde yansıtmasından ıhraccılar sorumludur. Ancak, kendılerınden beklenen ozenı gostermeyen aracı kuruluslara da zararın ıhraccılara tazmın ettırılemeyen kısmı ıcın muracaat edılebılır. Bagımsız denetım kurulusları ıse, denetledıklerı malı tablo ve raporlara ılıskın olarak hazırladıkları raporlardakı yanlıs ve yanıltıcı bılgı ve kanaatler nedenıyle dogabılecek zararlardan hukuken sorumludur.

ımkb yonetım kurulu baskanlıgı'nın 30/06/2011 tarıhlı toplantısında, ortaklıgımız paylarının halka arz edılecek 7.000.000 tl nomınal degerlı hısse senetlerının tamamının ızahnamede belırtılen 3,50-4,10 tl fıyat aralıgından satılması durumunda halka arz edılen hısse senetlerının pıyasa degerının enaz 24.500.000 tl en fazla 28.700.000 tl olacagından halka arz edılen hısse senetlerının pıyasa degerının asgarı 27.500.000 tl olması sartının saglanması halınde sırket hısse senetlerının borsa kotuna alınarak ulusal pazar'da ıslem gorebılecegının sırketın ımkb kotasyon yonetmelıgının 13/c maddesınde yeralan sartları saglamaması halınde ımkb ıkıncı ulusal pazar esasları genelgesı cercevesınde degerlendırılerek ılgılı genelgenın ııı.b maddesınde yeralan halka acıklık oranı ve pıyasa degerı sartlarının saglanması sartıyla ıkıncı ulusal pazarda ıslem gorebılecegıne karar verılmıstır

bu haberın kap 'ın sıtesındekı orjınal halı ve eklı dosyalarını gorebılmek ıcın asagıdakı lınk'ı tıklayınız!
http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=161400

Wrangler
14-07-2011, 13:26
Kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:21:39

kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:21:39

ızahname-pay halka arzı

http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=161402

Wrangler
14-07-2011, 13:27
Kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:22:12

kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] ızahname-pay halka arzı 14.07.2011 14:22:12

ızahname-pay halka arzı

http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=161403

Wrangler
14-07-2011, 13:28
Kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] tasarruf sahıplerı sırkulerı-pay halka arzı 14

kap : Ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. / ozbal [ozbal] tasarruf sahıplerı sırkulerı-pay halka arzı 14.07.2011 14:22:39

tasarruf sahıplerı sırkulerı-pay halka arzı
ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut anonım sırketı'nden ortaklıgımızın ılk defa halka arz edılecek 7.000.000 tl nomınal degerlı payların satısı ıle ılgılı duyurudur. Soz konusu paylar sermaye pıyasası kurulu'nca 13/07/2011 tarıh ve 67/645 sayı ıle kayda alınmıstır. Ancak kayda alınma ortaklıgımızın ve payların kurul veya kamuca tekeffulu anlamına gelmez. Sermaye pıyasası kanunu uyarınca, ızahname ve eklerı ıle sırkulerde yer alan bılgılerın gercegı durust bır bıcımde yansıtmasından ıhraccılar sorumludur. Ancak, kendılerınden beklenen ozenı gostermeyen aracı kuruluslara da zararın ıhraccılara tazmın ettırılemeyen kısmı ıcın muracaat edılebılır. Bagımsız denetım kurulusları ıse, denetledıklerı malı tablo ve raporlara ılıskın olarak hazırladıkları raporlardakı yanlıs ve yanıltıcı bılgı ve kanaatler nedenıyle dogabılecek zararlardan hukuken sorumludur.

http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=161404

bulentx
15-07-2011, 13:35
sanayi şirketi olması ve alt yapı için önemli olan bir sektörde olması nedeni ile orta vadeli (3ay-6ay arası) yatırım yapmayı düşünüyorum. fiyatı incelediğimde 5,90 hesaplamışlar ona görede iskonto yapmışlar gördüğüm kadarı ile. Mepet ile kıyaslandığında iyi bir yatırım olacağını ümit ediyorum.
sizler ne düşünüyorsunuz?

DJKARIZMA06
15-07-2011, 19:03
talep toplama: 20-21 temmuz 2011

mjraa
15-07-2011, 19:06
erbos bu hesapla 35-40 den arz edilmeliydi fk vs bakarak, 22 den erbos almak daha mantıklı bence, erbos bu halka arz ile hareketlenir mi ne dersiniz?

ytd

M.C.
15-07-2011, 22:20
Borçlanması fazla , halka arz fiyatı da yüksek geldi bana.2-2.50 arası olsa düşünülebilirdi.İmalat sektöründe yer alması olumlu tarafı , kısa vadede olmasa bile uzun vadede yatırımcısına kazandırır.Halka arz sonucunu bir görmek lazım.Biraz işlem görsün arz talep dengesine göre değerlendirilebilir.Üç kuruş az kazanın kazandığınız sizin olsun.İlla halka arzdan almak şart değil , hisse iyiyse zaten uzun vadede sorun yaratmaz.İlk günden malın son sahibi olmak da var.

slayeres
17-07-2011, 21:29
önceki yıllarda karı yüksek iken 2010 ve 2011de düşmüş.neden acaba?

hselcuk
19-07-2011, 13:45
halka arz şekli nasıl imkb de satış yöndemiyle mi yoksa talep toplma yöntemi mi?

slayeres
19-07-2011, 16:58
imkbde satış yöntemiyle

SENOL
19-07-2011, 17:06
satış limitiyle alım yapılabiliyor mu acaba..bilen var mı?

arman
19-07-2011, 20:29
Bugünkü taraf gazetesinde şirketle ilgili haber vardı.
Şirket yönetiminin halka arzla ilgili bilgilendirme toplantısı haberiydi.
Şu minvalde bir cümle dikkatimi çekmişti arza katılacaklar için paylaşmak istedim.
"Halka arzdan beklediğimiz 28 milyon lira.
Bununla ilk olarak 23 milyonluk kısa vadeli borçlarımızı kapatmayı amaçlıyoruz.
Kalanını yatırımlarda kullanacağız."
Kısa vadeli borcun bu miktarda olması bana fazla geldi.
Arzın amacı da sanki bir sıkışmışlığı aşmak gibi.
Nabucco projesi için spiralli boru üretiyormuş, bu da ayrı bir not olsun.

fnaa1972
19-07-2011, 21:27
halka arz şekli nasıl imkb de satış yöndemiyle mi yoksa talep toplma yöntemi mi?

birincil piyasada ''değişken fiyat yöntemi ile halka arz''

bu yöntemle satış da eğer talep miktarı arz miktarından az ise sizin talebiniz üst fiyat olan 4.10 dan olsa dahi 3.50 tl den hissenin sahibi olursunuz ...

''kront'' halka arzında fiyat aralığı 3.30-3.60 tl idi.benim talebim 3.60 olmasına rağmen 3.30 dan gelmişti.çünkü talep miktarı arz edilen miktarın biraz altında kalmıştı.

bazı yeni halka arz edilen hisselerde bahsettiğim gibi borsa başkanlığının 1 nisan tarihli genelgesinde bu konular net bir şekilde açıklanmaktadır....

slayeres
19-07-2011, 22:50
peki 2 gün boyunca halka arz edilecek.bunun önemi nedir?ilk gün talep gelmesi 2.gün pahalıdan mı alınır?

hselcuk
20-07-2011, 10:33
peki 2 gün boyunca halka arz edilecek.bunun önemi nedir?ilk gün talep gelmesi 2.gün pahalıdan mı alınır?

kront almıştım burda 2 gün içinde tabep toplanacak halka arz miktarından az sa 3.50 den verilecek halka araz miktarından fazla talep gelirse 4.10 den verilecek 21 temmuz seans sonuna yakın işlem olucak anladığım kadarıyla hayırlısı

fnaa1972
20-07-2011, 11:28
kront almıştım burda 2 gün içinde tabep toplanacak halka arz miktarından az sa 3.50 den verilecek halka araz miktarından fazla talep gelirse 4.10 den verilecek 21 temmuz seans sonuna yakın işlem olucak anladığım kadarıyla hayırlısı

arz bitti.fiyat 4.10 tl.

ekranda kalan yani karşılanamayan alış miktarı 2.676 milyon lot...

hayırlı olsun....

basari69
20-07-2011, 11:32
arz bitti.fiyat 4.10 tl.

ekranda kalan yani karşılanamayan alış miktarı 2.676 milyon lot...

hayırlı olsun....

Alt kademelerdede alış ğirilmişmi ğörbiliyormusunuz.YTD

fnaa1972
20-07-2011, 12:11
Alt kademelerdede alış ğirilmişmi ğörbiliyormusunuz.YTD

alt kademelerde çok birşey yok.alışlar 4.10 dan girilmiş..

4.00 da 2.274 lot (ikibin iki yüz yetmiş dört)
3.90 da 5.017 lot
3.80 de 12.885 lot
3.75 de 4.020 lot

4.10 da kalan 277 emir toplamda 2.676 milyon lot.yani yaklaşık her emir 10.000 lot . zaten maksimum lot 10.000 di...

yabancı
20-07-2011, 14:07
yanı nası lbır halka arz oldu gorunus ıyı gozukuyor alan varmi yazipta alamayan var mi

slayeres
20-07-2011, 14:46
yarın satış olmayacak mı yani?

olympiad
20-07-2011, 15:37
Şöle diğer senetler gibi 2-3 katı talep gelmedi bakalım neler yapcak:biggrin:

yabancı
20-07-2011, 19:25
talep az degilki 7000 milyon hisseye tavan fiyattan 4,10 9600 miyon talep ayrica 4 liradan 2,500 milyon talep bence cok iyi bir halka arz olmus ayrica iki gunluk arz ilk gunden bitmis demek ikigunluk olsa 3 kati talep olacak bence uzun vade iyi olur neden bir erbosan olmasin ayrica nabuca projesinden is alacak firma bu bile yeter dusunsene nabuca temelbasladi dediler bunun gelebilecegi fiyati.

jardel_41
20-07-2011, 20:13
bugün hepsi satıldımı yoksa yarın alabilirmiyiz acaba?birde eğer açıldıktan sonra düşerse halka arz fiyatından geri alacaklarını mı taahüt ediyorlar arkadaşlar ??*

lampirty
21-07-2011, 00:32
Aldık bakalım 2500 Lot, İnşallah hayırlı gelir şu sıkıntılı zamanda.

olympiad
21-07-2011, 09:58
Çelik sektörümde olması çok güsell bence degerli bi sektör..Talep tabiki iyi en azından amacını gerçekleştirdi..Biz alıştıkya artık 2-3 katı talep görmeye hep:biggrin: Yatırımlık ve kazandıran senet olur umarım bende takip etcem açıkcası..

yabancı
21-07-2011, 21:01
herhalde haftaya cuma gunu ilk islemi yapacak. hayirlisi bakalim

emrek83
22-07-2011, 18:18
7 milyon lotun 5 milyonunu Global almış..Bakalım neler yapacak hissede...

sinan27
23-07-2011, 13:12
bu senet ne zaman işlem görmeye başlıycak

basari69
23-07-2011, 15:01
7 milyon lotun 5 milyonunu Global almış..Bakalım neler yapacak hissede...

bu bilgiye nerden ulaşdınız.tek kurum bu kadar lotu alabiliyormu.İnşallah doğrudur.O zaman kağıtta iyi primler olabilir.ytd

emrek83
23-07-2011, 16:07
bu bilgiye nerden ulaşdınız.tek kurum bu kadar lotu alabiliyormu.İnşallah doğrudur.O zaman kağıtta iyi primler olabilir.ytd

Dün seans salonuna uğradım oradan forex'ten gördüm.teyit için pazartesi tekrardan bakarım.

basari69
23-07-2011, 18:41
Dün seans salonuna uğradım oradan forex'ten gördüm.teyit için pazartesi tekrardan bakarım.

teşekkürler.

emrek83
25-07-2011, 12:05

Takasa tekrardan baktım;

İlk 5 kurum şöyle

Global--5.104.188 lot
Garanti bank--198.898 lot
Tacirler--144.851 lot
Gedik--140.041 lot
Tskb bank--133.890

Global'in oranı %73 yakın..Şimdi aklıma bir soru geliyor acaba malı harbiden aldımı yoksa alıcı olmadığı için mal elindemi kaldı?

basari69
25-07-2011, 14:50
Takasa tekrardan baktım;

İlk 5 kurum şöyle

Global--5.104.188 lot
Garanti bank--198.898 lot
Tacirler--144.851 lot
Gedik--140.041 lot
Tskb bank--133.890

Global'in oranı %73 yakın..Şimdi aklıma bir soru geliyor acaba malı harbiden aldımı yoksa alıcı olmadığı için mal elindemi kaldı?

alıcı az olsa ikinci ğünü beklerlerdi.üstelik tavanda 3 milyona yakın alıcı kalmışdı.onlarada vermediler.ikinci ğünde beklenmedi.bakalım ne çıkacak.

yabancı
25-07-2011, 18:30
taminim uzun vade icin takasa altilar bizim bilmedigimiz sirketin yeni planlarinin oldugu daha ilerde cok yusek fiyat icin tutarlar yoksa uc gunde gelene gidene verirlerdi 3000000 lot ayrica 2500 milyon lot 4,00 bekliyordu isteselerdi orayada verirlerdi arz da sikinti yok bence uzun vade hedef fiyatlarini ogrenmekte fayda var sirketin gelecegi parlak nede olsa sanayi sirketi...

Küçük Yatırımcı
26-07-2011, 14:30
Kap : ıstanbul menkul kıymetler borsası / [ozbal] payların ıslem gormeye baslaması 26.07.2011 15:28:36

kap : ıstanbul menkul kıymetler borsası / [ozbal] payların ıslem gormeye baslaması 26.07.2011 15:28:36

borsa yonetım kurulu'nun 26.07.2011 tarıhlı toplantısında ozbal celık boru sanayı tıcaret ve taahhut a.s. (sırket)'nın 20.540.000 tl olan sermayesını temsıl eden payların genel yonetmelık'ın 44'uncu ve ımkb kotasyon yonetmelıgı'nın 13'uncu maddesı uyarınca borsa kotuna alınmasına ve 20.07.2011 tarıhınde borsamız bırıncıl pıyasa'da halka arzı tamamlanan 7.000.000 tl nomınal degerlı b grubu hamılıne yazılı payların, 1 tl nomınal degerlı beher pay ıcın 4,10 tl baz fıyat ve "ozbal" kodu ıle 28.07.2011 tarıhınden ıtıbaren, borsamız ulusal pazarı'nda ıslem gormeye baslamasına karar verılmıstır.

Sırket'ın ıslem sırasına gonderılecek emırlerde maksımum lot mıktarı 10.000 adet olarak uygulanacaktır.

http://www.kap.gov.tr/yay/bıldırım/bıldırım.aspx?ıd=162342

s55
28-07-2011, 09:27
tabana 1000 lot yazdım en fazla 3 e düşer mal toplu bence kademeli alırım

engineer_06
28-07-2011, 09:28
nasıl oluyorsa 3 kat talep geliyor ve hemen inişle açılıyor. Kusura bakmayın ama sirkülerin iyi incelendigini sanmıyorum. Borç batagında bir şirket hissesi sattılar ve yalan dolan haberlerle gaza getiriyorlar. Bu şirketi ancak erbosanla kıyaslarsınız erbosana göre bence cok pahalı. Umarım ky kaybetmez ama unutmayın sizden cok aşağıya alanlar var el altından ve buna kimse çare bulamıyor. Yazıklar olsun...

s55
28-07-2011, 09:28
saglam gelecegi parlak gibi

s55
28-07-2011, 09:29
borc batagında olduguna emin misin kardeşim

venedik
28-07-2011, 09:50
ters köşe yaptılar, ciddi satış yapıyorlar. Yeni halka arz'da bu kadar satış nerden geliyor ???????????? fakat yukarı atacaklardır hisseyi.

ugurg
28-07-2011, 10:06
Millet 4,10halk arzına katılmadımı?eeeşimdi zararmı yazıyorlar....anlamadım gittiğğ

attuka
28-07-2011, 10:08
bu kağıdı cidden 4.10 dan alan var mı burada

egemen35
28-07-2011, 10:12
ters köşe olduk...410dankaldı elimizde ilk günden..yazıklar olsun.......

venedik
28-07-2011, 10:13
Halka arz'da takılan yoktur.

venedik
28-07-2011, 10:14
Global 5 milyon lot ile bu tahtayı bir gün uçurur ama ne zaman .

attuka
28-07-2011, 10:15
alanlar özbal ı arasın ne oluyor kardeş dalga mı geçiyorsunuz deyin... açıklama yapsınlar

ugurg
28-07-2011, 10:18
Bu işkere akıl sır ermiyor ...

Demeki büyük arz katılmak dahada akılca.. Ekgy gibi.

ugurg
28-07-2011, 10:19
Ne yapmaya çalışdıklarını çözen varmı.....

venedik
28-07-2011, 10:20
3950'de satışı basıp yukarı çıkartmıyorlar. Silip süpürecek herhalde bütün kademeleri.

engineer_06
28-07-2011, 10:22
borc batagında olduguna emin misin kardeşim
31-03-2011 dönem mali tablolara bakarsanız,
Kısa vadeli borclar: 50.658.000
Uzun vadeli borclar: 26.057.000
Toplam borc: 76.715.000
Özkaynaklar: 21.757.00
pd/dd: 3.87 (4.10 baz alınarak )
76 milyon borc ki bunun 50 milyonu kısa vadeli sence borc batagı değilmi. aynı degerler erbosanda soyledir;

Kısa vadeli borclar: 26.300.000
Uzun vadeli borclar: 5.051.000
Toplam borc: 31.351.000
Özkaynakları: 79.000.000
Pd/dd: 1.42

fazla yoruma gerek yok kıyaslayın

venedik
28-07-2011, 10:22
Yukarı gidip aşağıya çakmasından ise aşağıdan çakıp yukarılara götürmesi daha hayırlı. Yaprak hisseside aynı şekilde aşağı yapıp yukarı döndü ama kısa zamanda yaptı bunu. Özbal biraz inatçı duruyor.

attuka
28-07-2011, 10:23
mepet gibi de yapabilir... o da ilk taban yaptı.... 4 ,, 5 saat sonra tavan yaptı.... burası imkb belli olmaz

venedik
28-07-2011, 10:27
Hadi gemi kaltı gidiyor...........

venedik
28-07-2011, 10:29
Bu nedir yaw, nasıl hareket bunlar...........

sabır73
28-07-2011, 10:29
buson arzlarda mılletı soydular dagı erıco kont dandık ırketler

attuka
28-07-2011, 10:32
kaçırdık alımı 3.92 den

venedik
28-07-2011, 10:38
Bu hisse tam adrenalin. Sağlığınıza dikkat edin. Adam ne yapacağını şaşırıyor.............

Emrahve
28-07-2011, 10:39
GLOBAL in halka arz ettiği hisselerden, arz dan sonra yükselmiş, başarılı olmuş 1 tane halka arz söylesin?

Benim hatırladığım, hic yok...

Gerci kiminlerinin söylediği gibi, burası İMKB, olmaz denilen şeyler oluyor...

venedik
28-07-2011, 10:40
[QUOTE=Emrahve;6197918]GLOBAL in halka arz ettiği hisselerden, arz dan sonra yükselmiş, başarılı olmuş 1 tane halka arz söylesin?

Gerci kiminlerinin söylediği gibi, burası İMKB, olmaz denilen şeyler oluyor...[/Q
DOSTUM BAKARSIN BU İLK OLUR........

Emrahve
28-07-2011, 10:46
GLOBAL in halka arz ettiği hisselerden, arz dan sonra yükselmiş, başarılı olmuş 1 tane halka arz söylesin?

Gerci kiminlerinin söylediği gibi, burası İMKB, olmaz denilen şeyler oluyor...
DOSTUM BAKARSIN BU İLK OLUR........

Huylu huyundan vazgecmez. Takaslara baksana, bütün mal GLOBAL de, götürecek olsa tavan tavan götürmeye başlardı. Adam salak mı sana bana, 3,85 den mal versin ? Şahsen ben 3,85 den aldım.
Adamlar resmen aşağı yukarı mal dağıtıyorlar...
Saten 3,90 altı alanlar da bu hareketlerden dolayı satmazlar.

İnşallah senin dediğin gibi bu ilk olur.

venedik
28-07-2011, 10:51
Dostum, kağıt 4090 açıldı ve 3830'a kadar saldı. Burda risk almak önemli ve her kademeden alıp ortalamayı güzel bir yerde tuttum. Tabi buda cesaret işi. bir ara hapı yuttum dedim. Ben çok fazla ky'cının takıldığını zannetmiyorum. Şimdi yukarıdan takılmalar başlar ve kağıt daha yukarılara güzel güzel gider. Şunuda unutmamak lazım her anda dip olup bütün hayaller zindan olabilir.

Emrahve
28-07-2011, 10:54
Dostum, kağıt 4090 açıldı ve 3830'a kadar saldı. Burda risk almak önemli ve her kademeden alıp ortalamayı güzel bir yerde tuttum. Tabi buda cesaret işi. bir ara hapı yuttum dedim. Ben çok fazla ky'cının takıldığını zannetmiyorum. Şimdi yukarıdan takılmalar başlar ve kağıt daha yukarılara güzel güzel gider. Şunuda unutmamak lazım her anda dip olup bütün hayaller zindan olabilir.

İlla ki öyle, yazımda dediğim gibi herşey olabilir. Ama bu seans dip olmayacağına eminim.
Dip olması adamın işine gelmez.
Ben yorum yaparken, GLOBAL in daha önceki halka arz larına göre yorum yapıyorum. Yoksa son 20 dk da tavan yapabilirler ama cok cok düşük ihtimal..

Hatta öyle bir ihtimal bile vermiyorum. :)

venedik
28-07-2011, 10:56
Bugünlük bu kar yeter. Bundan sonra alan arkadaşlar kazansın. Ben satış yaptım. herkese bol kazançlar.

Emrahve
28-07-2011, 10:58
Bugünlük bu kar yeter. Bundan sonra alan arkadaşlar kazansın. Ben satış yaptım. herkese bol kazançlar.

Hayırlı olsun. Ben şimdilik satmayı düşünmüyorum. Maliyet düşük, dursun bakalım biraz, neler olacak.

Emrahve
28-07-2011, 11:00
Derinlik paylaşayım diyorum ama, kademeler o kadar cok hızlı değişiyor ki, ben yazmadan değişmiş olacağı icin paylaşmıyorum.

Tahta az da olsa duruldu,
ilk 5 kademe de alıcı satıcı durumu,
49 bin lot alıcı
48 bin lot satıcı var.

venedik
28-07-2011, 11:05
Hayırlı olsun. Ben şimdilik satmayı düşünmüyorum. Maliyet düşük, dursun bakalım biraz, neler olacak.
Teşekkürler, bu defa daha çok kazanayım diye bekleyip zarar etmeden sattım. Bol kazançalr.

Emrahve
28-07-2011, 11:08
4,10 da 205 bin lot satış da bekliyor.

TURKISHSFORCES
28-07-2011, 11:10
bu 4.06 da ne var anlamaım gitti.. oraya toslayıp duruyor..:)

starfb
28-07-2011, 11:10
ters köşe olduk...410dankaldı elimizde ilk günden..yazıklar olsun.......

Aman dikkat edin.BLCYT da 2.70. den açıldı.Fiyat hala 2.20 ve hep aşağı.Borsada yeni moda bu.Hırsızlık böyle yapılıyor.Talep yoksa bile varmış gibi yap.Düştükçe ky.ye ver. Ucuz gören, daha düşmez diyen olursa deyip alana da ver. Umarım sizin kağıt bizimkisi gibi olmaz.Elimizde kaldı 3 kuruş bu fiyattan bile alamıyoruz.Adam ha bire aşağı veriyor.Soygunun daniskası burda yapılıyor.2.70 den alan nasıl 2 ayda bu fiyattan satar.Hepsi yalan.Hepimiz speklerin kurbanıyız.Onlar ne derse o.Gerisi yalan.....

xbrokerx
28-07-2011, 11:52
Bilanço:
Bilanço (TL) 31.12.2008 31.12.2009 31.12.2010 31.03.2011
Nakit ve nakit benzerleri 478,556 1,760,033 642,021 5,250,194
Ticari alacaklar 7,327,831 7,642,437 24,250,514 23,131,512
Diger alacaklar 4,418,338 4,253,604 - 3,162
Stoklar 421,914 36,937,318 20,628,340 23,252,313
Diger dönen varlıklar 1,370,441 6,746,266 4,160,787 6,034,426
Toplam Dönen Varlıklar 14,017,080 57,339,658 49,681,662 57,671,607
Yatırım amaçlı gayrimenkuller - 2,950,000 5,638,300 5,638,300
Maddi varlıklar 8,616,064 13,607,599 33,498,475 34,874,074
Maddi olmayan Varlıklar 49,763 182,683 146,617 151,211
Diger duran varlıklar 14,650 14,650 155,342 137,568
Toplam Duran Varlıklar 8,680,477 16,754,932 39,438,734 40,801,153
Toplam Varlıklar 22,697,557 74,094,590 89,120,396 98,472,760
Kaynaklar
Finansal borçlar 8,176,309 2,457,559 24,535,493 23,702,837
Ticari borçlar 3,412,159 37,628,076 22,887,701 21,754,185
Diger kısa vadeli yükümlülükler 840,355 3,514,362 4,735,728 5,201,101
Toplam Kısa Vadeli Yükümlülükler 12,428,823 43,599,997 52,158,922 50,658,123
Finansal borçlar 603,895 14,642,462 16,353,014 25,846,584
Diger uzun vadeli yükümlülükler 196,070 298,482 207,821 210,525
Toplam Uzun Vadeli Yükümlülükler 799,965 14,940,944 16,560,835 26,057,109
Yükümlülükler Toplamı 13,228,788 58,540,941 68,719,757 76,715,232
Toplam Özkaynaklar 9,468,769 15,553,649 20,400,639 21,757,528
Toplam Kaynaklar 22,697,557 74,094,590 89,120,396 98,472,760

xbrokerx
28-07-2011, 12:15
sımdı arkadaslar sırket borclu acıklamalarını yapan kısılerın dayanagını merak edıyorum. sırketın yukumluluklerı toplamı76 mılyon tl. varlıkları 57. kısa vadelı borclarına karsılık naktı ve tıcarı alacakları var. ozkaynagı 21 mlyn. yanı sırket borcları absorve edebılıyor. artı halka arz gelırı kısa vadelı borcları odemede kullanılacaktı. hala borclu bır sırket mıdır sızce bu bır? yaklasan ıhaleler ve gelecek olan 6 aylık bılanco var. halka arz gelırının yaratagı borc azalısı ıle bılanco sızce nasıl gelır? nasıl bır degısım olur? ıhale haberlerı nasıl bır etkı yaratır? bu ıkı. halka arzdan alanları sılkelemeden bır kagıt ılerler mı sızce? dokulenler olmadan kımse asagıdan malıyetlenemez. bu 3. sırket sektorunde bılancosu en guzel sırket kı acıp ınceleyebılırsınız dıgerlerını bu 4. soruların yanıtı sızdedır bence. kendi degerlendırmenızı yapın. gece sızı rahat uyutmayacaksa stop lossunuzu yaparsınız. ama beklemeyı bılıyorsanız sorarım sıze uzun vadede bekleyıp dogru yerden satıp zarar eden gordunuz mu bu 5. hepınıze ıyı gunler dılerım. umarım yardımcı olabılmısımdır.

engineer_06
28-07-2011, 12:36
sımdı arkadaslar sırket borclu acıklamalarını yapan kısılerın dayanagını merak edıyorum. sırketın yukumluluklerı toplamı76 mılyon tl. varlıkları 57. kısa vadelı borclarına karsılık naktı ve tıcarı alacakları var. ozkaynagı 21 mlyn. yanı sırket borcları absorve edebılıyor. artı halka arz gelırı kısa vadelı borcları odemede kullanılacaktı. hala borclu bır sırket mıdır sızce bu bır? yaklasan ıhaleler ve gelecek olan 6 aylık bılanco var. halka arz gelırının yaratagı borc azalısı ıle bılanco sızce nasıl gelır? nasıl bır degısım olur? ıhale haberlerı nasıl bır etkı yaratır? bu ıkı. halka arzdan alanları sılkelemeden bır kagıt ılerler mı sızce? dokulenler olmadan kımse asagıdan malıyetlenemez. bu 3. sırket sektorunde bılancosu en guzel sırket kı acıp ınceleyebılırsınız dıgerlerını bu 4. soruların yanıtı sızdedır bence. kendi degerlendırmenızı yapın. gece sızı rahat uyutmayacaksa stop lossunuzu yaparsınız. ama beklemeyı bılıyorsanız sorarım sıze uzun vadede bekleyıp dogru yerden satıp zarar eden gordunuz mu bu 5. hepınıze ıyı gunler dılerım. umarım yardımcı olabılmısımdır.

Siz kendiniz söylediniz bakın halka arzdan gelen paralarla borç ödenecek. Artık halka arzlar ( Ekgyo ve birkacı hariç ) mal çakma operasyonu oldu. Bu şirketin gercek değeri bence 2 civarı ve sular durulunca, birilerinin cebi dolunca oralara gelecektir. Beklemeye devam...

xbrokerx
28-07-2011, 12:56
sayın engıneer alacaklar+ ozsermaye borcları kapatıyor zaten. halka arz gelırı kısa vadelı borclara gıttıgınde dogal olarak bu sefer tıcarı alacak ya da ozsermaye kalemı +yazacaktır.bı de bu acıdan bakmak lazım degılmıdır. bana gore fıyatı ıskontoludur. ha sız sırket kendınızce bır ıtıbarı deger bıcersınız orası ayrı. ben sedce verılerle konusuyorum.

engineer_06
28-07-2011, 13:32
sayın engıneer alacaklar+ ozsermaye borcları kapatıyor zaten. halka arz gelırı kısa vadelı borclara gıttıgınde dogal olarak bu sefer tıcarı alacak ya da ozsermaye kalemı +yazacaktır.bı de bu acıdan bakmak lazım degılmıdır. bana gore fıyatı ıskontoludur. ha sız sırket kendınızce bır ıtıbarı deger bıcersınız orası ayrı. ben sedce verılerle konusuyorum.
Sayın xbrokerx, Bir şirketin borcu hazır degerler ve tahsil edilebilir alacaklarla ödenir, özsermaye kalemi toplam değeri gösterir ki hazır bir deger degildir. Sizin görüsünüze saygı duyarım ama kesinlikle veriyle konusmuyorsunuz. erbosan ve ozbal kıyaslaması yaptım ona bakarsanız ne demek istedigimi anlarsınız. umarım hicbir ky zarar etmez 20 tl yi görür ancak ben ky nin kandırıldıgı bazende ky nin iyi incelemedigini düsünüyorum. İnsaalh kimse zarar görmez dileğim budur.

venedik
28-07-2011, 14:02
3980 ile tekrar geri döndüm. Seans sonu kapanışı iyi olacak diye hissediyorum. ytd.

s55
28-07-2011, 14:18
3980 ile tekrar geri döndüm. Seans sonu kapanışı iyi olacak diye hissediyorum. ytd.

sen spege gol attın oda sana atmadan rahatlamaz bu gidisle

venedik
28-07-2011, 14:19
Asansör gibi maşallah.

venedik
28-07-2011, 14:19
Bakalım bu sefer ky'cı galip gelecek mi?

venedik
28-07-2011, 14:31
Erico'da böyle yaptılar, kağıt 5300'leri gördü. Şimdi milletin anasını ağlattılar 3080. O yüzden bunun ile yetineceklerini sanmıyorum. Daha yukarılardan millete yedirmeleri gerek diye düşünüyorum. O yüzden yukarı bekliyorum ama bizde şans yok. Terside olabiklir. Kurtlar ile dans bizim işimiz değil ama bakalım.

biltaspen
28-07-2011, 14:54
siz hiç boru makinası gördünüzmü
ben gördüm çok büyük spiral kaynaklı borular üretiyorlar
fakat benim korkum olmasını istemediğim bir şey ky yı boruya çevirmesidir
nede olsa adamlar borucu

venedik
28-07-2011, 15:13
siz hiç boru makinası gördünüzmü
ben gördüm çok büyük spiral kaynaklı borular üretiyorlar
fakat benim korkum olmasını istemediğim bir şey ky yı boruya çevirmesidir
nede olsa adamlar borucu
Kısaca '' TUT ŞUNUN UÇUNU DÖŞEYELİM ABİ '' MİSALİ.........

kivi
28-07-2011, 16:32
Biraz önce Globalden yatırım danışmanımı aradım yaptığınız iş batsın dedim kaç zamandan sonra bir arz yaptınız onun da b.kunu çıkardınız diye. Kısa vadede yükseleceğini düşünüyorum dedi. Bir de kendince bana serinlik veriyor "Eğer 3 ay içinde hiçbir işlem yapmazsak ne kadar düşerse düşsün biz arzı aldığımız (4.10) fiyattan paramızı geri alabilecekmişiz". 3 günde o kadar fırsat kaçtı 3 ayda keza öyle olacak. Ama yine de fiyat garantisi olması bana ferahlık veriyor.

venedik
28-07-2011, 16:33
bugün 1. Seans benim, 2. Seans onun oldu. Zarar yok hafiften karlı kapattık günü.

kays
29-07-2011, 00:06
Adamlar halka arz fiyatından geri alım garantisi vermişler. Durum böyleyken halka arz sırasında almış olan arkadaşlar hisseleri sakın zararına satmasınlar. Er geç kar edeceklerdir.

egemen35
29-07-2011, 09:16
yanlışınz var arkadaşlar bende 4,10 dan özbal aldım globaden 90 gün sonunda sadece %33 4,10 lu fiyattan geri alacaklar bizden.bu arada global dün almış olduğu 5milyon lotun 3 milyonunu satmış...şerefsizler bilginiz olsun....

xbrokerx
29-07-2011, 09:18
Sayın xbrokerx, Bir şirketin borcu hazır degerler ve tahsil edilebilir alacaklarla ödenir, özsermaye kalemi toplam değeri gösterir ki hazır bir deger degildir. Sizin görüsünüze saygı duyarım ama kesinlikle veriyle konusmuyorsunuz. erbosan ve ozbal kıyaslaması yaptım ona bakarsanız ne demek istedigimi anlarsınız. umarım hicbir ky zarar etmez 20 tl yi görür ancak ben ky nin kandırıldıgı bazende ky nin iyi incelemedigini düsünüyorum. İnsaalh kimse zarar görmez dileğim budur.

Erciyas Boru ile Özbal'ı karşılaştırmak, Türk Traktör ile Doğuş Otomotiv'i karşılaştırmak ile eş değerdir. 500.000 TL sermaye ile Erciyas Boru'ya rakip olabilirsiniz, elinden iş alabilirsiniz. En ufak atölyede bile dikişli boruyu üretebilirsiniz.
Özbal'ı Borusan Boru ile karşılaştırmak lazım. Pazar lider Borusan borudur. Sonra Ümran, Emek, Erciyes ile Özbal gelir. Özbal, 4. ile 5. büyük boru üreticisidir.
Baştan hata yapmayalım.
Ardından ağır sanayi şirketinden bahsediyoruz. Şirketin borçlu olması gayet doğal. Özbal kapasitesini 75.000 tondan 150.000 tona çıkardı. Bu borç kapasitesini %100 artırmasından kaynaklanmış. Halka arzdan gelecek para ile Borusan ile aynı borç çarpanlarına gerileyecek. Şirketin şüpheli alacağı olamaz. Çünkü bu sektör peşin yada banka garantili çalışır.
Yanlış başlangıç noktası seçtiğiniz için, yanlış bir noktaya varmışsınız.
Aynı zamanda sanayi şirketlerinde borca değil, FD/FAVOK çarpanına bakılır. Sadece Borusan’a göre yaptığınızda 317.624.505 TL. çıkar. Özbal'ın piyasa değeri ise şu anda 79 milyon TL'dir. Borusan 1., Özbal 4. Bence yatırımcının içi rahat olsun.

xbrokerx
29-07-2011, 09:23
yanlışınz var arkadaşlar bende 4,10 dan özbal aldım globaden 90 gün sonunda sadece %33 4,10 lu fiyattan geri alacaklar bizden.bu arada global dün almış olduğu 5milyon lotun 3 milyonunu satmış...şerefsizler bilginiz olsun....

Dün 4.8 milyon lot işlem gerçekleşmiş. Sizin dediğiniz doğru olsaydı 6 milyon lot işlem olurdu.
Ha sizin dediğiniz doğru olsun. 7 milyon lottan 3 milyon lot geri alım garantisinden faydalanamaz. 4 milyon lot kalır. 2260/4000 dersek geri ödeme oranı %56,5 olacaktır.

egemen35
29-07-2011, 09:23
globalin yaalancısıyım......

venedik
29-07-2011, 09:31
Moral bozmak yok arkadaşlar. Vardır bundada bir hikmet. Açılır açılmaz geri gelen ender hisslerden. Bir bildiği vardır elbet. Teni açılanların hızı ilk başta iyi oldu şimdi çoğu kötü durumda. ÖZBAL başta üzüyor sonucu hayırlı olur.

jardel_41
29-07-2011, 09:42
bende şimdi aradım arkadaşlar.alım için garanti verilen miktar 2,5 milyon lot yani 3 te 1 ine denk geliyor.3 ay sonunda halka arzdan alınan lotlardan hiç işlem yapmayanlar geri iade hakkı var.eğer o zaman hiç satış yapılmayan lot miktarı 2,5 milyondan fazlaysa orantı yapılıp ona göre alıncak ama bence en fazla 4,5 5 milyon lot işlem yapar.geride kalanların hepside 4,10 dan geri iade ederler.eğer yüksemezse tabiki:))

xbrokerx
29-07-2011, 09:43
globalin yaalancısıyım......

ben kendi stratejimi anlatayım. halka arzdan gelen malı kesinlikle satmayacağım. geri çekilmede kademeli bir şekilde özbal alacağım.
90 gün sonunda patronlar 9.2 milyon TL vermek yerine hisseyi 4.10'nun üzerine daha az miktar bir para ödeyerek getireceklerdir.
Hem ana maldan hemde paçal yaptığım hisselerden kar edeceğim.
Bu benim kendi stratejimdir. Al-sat tavsiyesi değildir.

venedik
29-07-2011, 09:52
3 ay satmadan bekleyenlerin aldıkları malı 4100'den alma garantisi demek bu hissenin 3 ay sonra en azından 4100 ve yukarısında olması demek değilmi. Bu adamlar kafasız değil herhalde. Bu iş kendi kontrollerinde olmasa bu vaadi verebilerlermi. Bence beklemek en doğrusu.

egemen35
29-07-2011, 09:55
arkadaşlar%33 ünü geri alacak şirket...keşke %100 alsa hisseyi geri çekerde %33 ünü 4 10dan alsa ne olacak...inş çok gider tek temennim o...kendim ve benim durumumda olan arkadaşlar için......

jardel_41
29-07-2011, 10:00
yüzde 33 ü değil arkadaşım 2,5 lotunu geri alıcak yani işlem yapmayan kısım 3 ayın sonunda 2,5 milyon lottan az ise iade edenlerin hepsini alıcak fazlaysa ne kadar iade varsa 2,5 milyon lota göre hesaplayıp ona göre alıncak yani yüzde 33 değil 2,5 milyon lot geri alım garantili mal zaten 3 ayda en az 5 milyon lot yapar şuan zaten 3 milyon yapıldı bile:))

egemen35
29-07-2011, 10:05
bu global benmi kandırıyo arkadaş...kafayı yyedirdi iki günde...içime su serptin sağolasın jardel...

s55
29-07-2011, 10:09
elbet birgün döneceksin keser döner sap döner gün gelir hesap döner :biggrin:

xbrokerx
29-07-2011, 10:12
bu global benmi kandırıyo arkadaş...kafayı yyedirdi iki günde...içime su serptin sağolasın jardel...
egemen bey oran belli değil, en az %33'ü en fazla %100'ü. 2.260.000/7.000.000= %32,3 oranıdır. 2.260.000/2.260.000 olursa %100 olur.
Size %100'ü alınacak derseler kandırırlar. 90 gün sonunda kaç kişi elinde tutacak belli olmaz.

egemen35
29-07-2011, 10:14
haklısın broker...kardeş..

besler
29-07-2011, 10:23
Halkarzda lider globaldi. Malın çoğuda onda zaten. bu işlem hacimlerinde birileri malı aldı. Yarınki takasda malın dağıldığını göreceğiz bence. Ama yinede toplu olacaktır. Ozbal yukarı çıkmaz ise kimse bir daha globalin halka arz larına bakmazbence. Bu nedenle büyük risk taşıyon bu durumu globalde ortadan kaldırmak isteyecektir.
Şirketin Bilançosunda ise bence kimseyi rahatsız edecek bişey yok. Halkazarz iyi yönetilmezse bile firmaya çamur atmayalım sağlam bir görüntü çiziyor. Bu bile geleceğin bu firme için iyi olacağına işaret.
İki günlük firmanın tekniğimi olur diyeceksiniz ama şuanki fiyatlarda bir destek yarattı. Malı almak isteyenler bir panik yaratıp 3,70 leri göstereceklerdir. Ama kanımca 3,80 altı bir günlük kapanış hiç olmayacaktır. Aşağı düşüşde malı alıp yukarı hareket yapmak isteyebilirler.
Herkes yazmış bende yazim dedim. Küçük bir özbal yatırımcısı olarak.
Yatırım tavsiyesi değildir,Olamaz.(Kelin ilacı misali)
:)

venedik
29-07-2011, 11:17
anlaşılan iskontolu mal çok var ve çok aşağıdan. buralardan satış gelmesinin tek açıklaması bu.

engineer_06
29-07-2011, 11:20
Erciyas Boru ile Özbal'ı karşılaştırmak, Türk Traktör ile Doğuş Otomotiv'i karşılaştırmak ile eş değerdir. 500.000 TL sermaye ile Erciyas Boru'ya rakip olabilirsiniz, elinden iş alabilirsiniz. En ufak atölyede bile dikişli boruyu üretebilirsiniz. .....
Konustugunuz konularda tutar yok. hem 4üncü erciyas 5. özbal diyorsunuz, hem kıyaslayamazsınız diyorsunuz. Bence siz ya şirket ortagısınız yada calısanı. rakamlarla konusuyorum, demogoji yapıyorsunuz ve ky yi yanlıs yönlendiriyorsunuz. Artık cevap yazmayacagım, insaların zararı 1 günde % 5 ten fazla hala içiniz rahat olsun diyorsunuz.

xbrokerx
29-07-2011, 11:23
anlaşılan iskontolu mal çok var ve çok aşağıdan. buralardan satış gelmesinin tek açıklaması bu.

tahtadan halka arzlarda iskontolu mal olmaz. Dağıtımı İMKB yapıyor. Bu yüzden böyle bir olasılık söz konusu değil.
Bence tam tersine mal toplu olmadığı için aşağı çektiler. Mal toplu olsa 1500 kişiye dağılmazdı. Bence döküyorlar. Hissede hacim daraldığında ben yeni alımlara başlayacağım.

venedik
29-07-2011, 11:32
Düne göre hacim düşük. Bu kadar satışın aşağıdan yapılmasının sebebi mal toplamakmı? İlk gün hemde tavan fiyattan 4100'den satılıp bitep hissenin fiyatının buralara kadar çekilmesi anormal.

kays
29-07-2011, 11:33
Kim bilir global 5 milyon lotu toplu olarak ne kadardan almıştır. Böyle kapalı kutu borsa nerede var??? ;( Sadece bizde var)

venedik
29-07-2011, 11:40
sonuç olarak bu hisse anormal hareketler ile yoluna devam edecek gibi görünüyor. Kim ne kadar sabreder belli olmaz. O yüzden izlemekten başka yapılacak birşey yok.

egemen35
29-07-2011, 13:48
vay şerefsizler...

engineer_06
29-07-2011, 15:00
neden yazı kaldırıldı acaba?

venedik
29-07-2011, 15:25
Bu ne yawwwwwwwww, perişan olmuşuz. Bunun dibi nireeeeeeeeeee. Yaktılar bizi. Sağlık olsun bekleyeceğiz başka çare yok.

venedik
29-07-2011, 15:26
O kadar yeni hisse içinde en kötü performansı olan bize nasip oldu. Buda şans. Sonumuz hayırlı olur umarım.

venedik
29-07-2011, 15:28
Bu arada bu globalin ben diyecek bir şey bulamıyorum....................

madencix
29-07-2011, 15:31
arz edilirken en düşük fiyat 3,50 idi...bu fiyatın altına kaydığında ALIM yapmayı düşünürüm....

erciyes38
29-07-2011, 15:34
golbaldeki 5 milyon lot kimin ya

venedik
29-07-2011, 15:37
arz edilirken en düşük fiyat 3,50 idi...bu fiyatın altına kaydığında ALIM yapmayı düşünürüm....
Üstad, bunu daha önce yazsaydında bizde ona göre pozsiyon alsaydık. Şuanki pozisyonumuz ofsayt oldu. :-)....

venedik
29-07-2011, 15:38
Oha yani bune ya, buraya kadar verilir mi?

venedik
29-07-2011, 15:39
Bu şirket herhalde paraları toplayıp kaçtı. Yada böyle bir şirket yok..........

jardel_41
29-07-2011, 15:41
arkadaşlar özbal malesef elimizdeki lotların üçte birini alıyormuş.oda üç ay bekletip tek bir lot bile satmamamız gerekiyormuş.şubeyi ardım 2.5 ni milyon lotun işlem görmeyen kısmı demişti ama genel merkez tam tersi sadece 3 te birini alacağını taahhüt ediyor dedi.yani 3 ay daha ne kadar düşebilir?*

venedik
29-07-2011, 15:45
Buralardan kim satıyor , dediğim gibi tek açıklaması buralardan aşağıya alanlar satıyor. Bu kadar aşğıdan nasıl mal satılır ve 4100 'den nasıl halka arz olunur. Paracıklarımız eriyip gidiyor. vay vay......

s55
29-07-2011, 15:46
cıkmıyorsun madem düşme ya allahın belası allah belalarını versin global mıdır nedir

egemen35
29-07-2011, 15:50
Elim kolum kıralaydıda yazılmayaydım...Evde huzur kalmadı...

venedik
29-07-2011, 15:51
taban olmazsan üzülürüm, bu işi yapacaksanız tam yapın. çizin tabana kadar adamsanız........

s55
29-07-2011, 15:51
zehir zıkkım olsun yemek nasip olmasın allah belalarını versin böyle şirketin böyle kurumun

jardel_41
29-07-2011, 15:54
şerefsizler mepet yapmadı be siizn gibi önce şlk gün düştü ama ertesi iki günde yüzde 20 çıktı karaktersizler....

s55
29-07-2011, 15:55
bunlar yonulacak kaz arıyorlar bu ne ya vicdan sahibi biri yok mu ya cıkma lanet olası hisse yerinde say niye dişersin anlamadım ki

sabır73
29-07-2011, 15:55
srfszler boyle adam soyuyolar ve ortda dolasıolar daha n dıııyıım

venedik
29-07-2011, 15:56
yuh be, buradan satış yapanları gören varmı, hangi aracı kurumdan çıkyor bunlar . be vicdansızlar. yatacak yeriniz yok sizin be.

venedik
29-07-2011, 15:57
Şirket sahipleri sanırım balık rakı yapıyorlardır.

jardel_41
29-07-2011, 15:59
halka arza son 5 dk kala almıştım yani 5 dakika geç yazsam alamıcaktım.zaten borsada 3 bin puan eksideydi ne alsam kazanacaktım geçen çarşamba....global şerefsizi 5 milyon lot aldı yarıdan fazlasını elden çıkmış genel merkez söledi..

RUSENALİ
29-07-2011, 16:05
Grafik gören arkadaşlara katmercilerin halka arzdan sonrasının grafiğine bakmalarını tavsiye ediyorum.

engineer_06
29-07-2011, 16:25
Bir arkadasın Kron telekom ve birkac sirket hakkında manipülasyonu anlatan yazısı vardı okudum ancak 1 saat sonra kalktı veya kaldırıldı. Bilgisi olan varmı? sansüre mi ugradı?

metemce
29-07-2011, 16:26
3,70 den aranızdayım

venedik
29-07-2011, 16:27
bakalım kapanışı nasıl yapacak.
ağanın eli tutulmaz.

venedik
29-07-2011, 16:31
Daha güzel bir kapanışı hak ediyordu ama yinede 3810 moral oldu. Haftaya allah kerim.

s55
29-07-2011, 17:55
komutanlar istifa etmiş bir bu eksikti spek nazlana nazlana az biraz kaldırdı hisse yi pazartesi ne yapar allah bilir eline fırsat gecti gün dogdu:frown:

M.C.
29-07-2011, 19:41
Borçlanması fazla , halka arz fiyatı da yüksek geldi bana.2-2.50 arası olsa düşünülebilirdi.İmalat sektöründe yer alması olumlu tarafı , kısa vadede olmasa bile uzun vadede yatırımcısına kazandırır.Halka arz sonucunu bir görmek lazım.Biraz işlem görsün arz talep dengesine göre değerlendirilebilir.Üç kuruş az kazanın kazandığınız sizin olsun.İlla halka arzdan almak şart değil , hisse iyiyse zaten uzun vadede sorun yaratmaz.İlk günden malın son sahibi olmak da var.

Üstad, bunu daha önce yazsaydında bizde ona göre pozsiyon alsaydık. Şuanki pozisyonumuz ofsayt oldu. :-)....

Birileri halka arz fiyatının yüksek olduğu konusunda sizi uyarmış olabilir mi ???

:yes: :yes: :yes:

kays
29-07-2011, 23:11
Birileri halka arz fiyatının yüksek olduğu konusunda sizi uyarmış olabilir mi ???

:yes: :yes: :yes:

Hangi halka arz fiyatı yüksek değildi ki????? Bimeks defter değerinin 7 katından halka arz edildi. Diğerleri de 3-5 misli en az. Spk demiyor mu birader senin ederin 1 lira seni nasıl 5, 6 , 7 liradan arz edicez. Millet enayi mi 1 liralık domatese 5 lira versin. ( Galiba demiyor)

venedik
30-07-2011, 00:10
Bence bunların hepsi hikaye, ister ucuz ister pahalı olsun. Tahtanın yapıcısı isterse uçuruyor isterse ÖZBAL'daki gibi dibe çakıyor. Borsada doğru birşey yok. Bütün hisselerin sahipleri var. Onlar ne isterse o oluyor. Bizde ya tutarsa diye atladık çakıldık. İşin doğrusu bu bence. İşin ilaçı beklemek, birgün mutlaka çıkacaktır. Sabırlı olan her zaman kazanır. Adamlar kolay para kazandırmıyorlar. Kazandırsada ucundan azıcık veriyor aldımı hepsini geri alıyor. O yüzden dua edelim bu adamların niyeti kağıtı ilerilere taşımak olsun. Yoksa çok ızdırab çekecek gibiyiz..

ihs
30-07-2011, 11:29
anlamadığım nokta şu bu hisseyi halka arzda 4.10'dan aşağıda alan oldu mu? Madencix üstat 3.50 diyor ben 4.10 dan aşağı fiyat olmadı diye biliyorum. Yok 4.10 dan aşağıda alan olmadıysa globalda bu fiyattan almışsa aldığı fiyattan aşağıda veriyorsa mal bunlar başka bir izah yok :)

metemce
30-07-2011, 12:00
tebrik ederim al bendende o kadar çok güzel yorum olmuş

anlamadığım nokta şu bu hisseyi halka arzda 4.10'dan aşağıda alan oldu mu? Madencix üstat 3.50 diyor ben 4.10 dan aşağı fiyat olmadı diye biliyorum. Yok 4.10 dan aşağıda alan olmadıysa globalda bu fiyattan almışsa aldığı fiyattan aşağıda veriyorsa mal bunlar başka bir izah yok :)

venedik
30-07-2011, 15:07
Özbal Çelik Boru'nun yüzde 34.08 hissesinin halka arzında 7 milyon lira nominal değerli pay tavan fiyat olan 4.10 TL'den satılırken, şirket 28.7 milyon lira halka arz geliri elde etti. Halka arza aracılık eden Global Menkul Değerler tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirilen halka arz sonuçlarına göre, bin 445 yerli gerçek kişi yatırımcı, 6 tüzel kişi yatırımcı, 2 yatırım ortaklığı, 6 fon, 1 diğer ve 7 gerçek yabancı yatırımcı, 1 tüzel yabancı yatırımcı toplam 7 milyon lira nominal değerli payın alımını gerçekleştirdi.

EVET OLAY BÖYLE GERÇEKLEŞMİŞ İSE BU HİSSEYİ 3650'YE HANGİ GÜÇ GETİRDİ ONU SORMAK LAZIM. ŞAYET YUKARIDAKİ YAZI DOĞRU İSE BURDA CİDDİ BİR OPERASYON VAR. HADİ HAYIRLISI.

yabancı
30-07-2011, 19:25
halka arzdan 7500 lotum var tatıldeydım bugun geldım baktımkı hisse icler acisi araci kurumu gideken uyarmistim ne zaman isleme basliyacak bilmiyoruz dediler tarihi belli olursa beni arayin demistim suan zarardayim hiseleri satarsatmaz bu araci kurumdan cikacagim gedik yatirim beni gunlerdir aradilar bizimle calisin diye iki aydan beri bana hic faydari olamadigi gibi zararlarida cok olmustur. eski kurumuma geri donecegim hisse olarak bakdigim incelemede globalnin eger elindekilerin yuzde ellisini satmissa bu bir operasyondur bize de gecmis olsun. artik bundan sonra hisse ortagiyiz ama belki partersi tepki yukselisi olabilir bakalim gorecegiz...

venedik
01-08-2011, 08:45
Global' in takasında 742.500 lot satılmış gözüküyor. Sanırım bu ilk günkü yapılan işlemlerin takası. Diğer günün takasını yarın göreceğiz. İlk günde GEDİK 30.400, TACİRLER 55.400, MIRA 90.000 LOT alım yapmış gözüküyor.
Açılışa bakalırsa bunların bu hisseyi yukarıya götürmeleri gibi bir niyeti olmadığını gösteriyor.

egemen35
01-08-2011, 09:03
mübarek gün günaha girmek istemiyorum....

s55
01-08-2011, 10:00
tut şunun ucunu misali adamlar borucu döşüyorlar valla özbalı aramaya gerek bile olmuyor hep düşenlerde

engineer_06
01-08-2011, 12:24
Toplam Zarar % 10 a ulaştı. İnsanları gaza getirenler, içiniz rahat olsun, mal çakma olmaz, iskontolu satmak imkansız diyenler bakıyorum yazmıyorlar artık. Kimlerin adamları oldukları belli. Umarım kaybeden değerli arkadaslarım en azındna maliyetlerinden cıkarlar ve bu hepimize ders olur. Aslında İMKB 30 dısına cıkmamak lazım ama hadi belki 100 kagıdı alınabilir. onun dısında kesinlikle kumar olur. Şu mübarek günde Allah haram yiyenlerden cıkarsın...

egemen35
01-08-2011, 12:32
amin...kardeşim...

egemen35
01-08-2011, 12:34
özbal pahalı sinyali veriyormuş nasıl oluyor bu arkadaşlar.kafayı yedircekler şu mübarek günde bana...Rabbim sabır versin hepimize...

venedik
01-08-2011, 12:39
Ortaklar, bu adamlar fena çarptılar bizi. Sabır ile beklemekten başka yapacak bir şey yok. Tahta saçma sapan hareketler yapıypr. Kimin ne yaptığı belli değil. Şu bir gerçekki şuana kadarki en kötü halka arz, oda bize nasip oldu.

venedik
01-08-2011, 13:50
Bu hissenin her tarafı sakat. Alış giriyorum. 2 -3 kademeden alış geliyor. satış veriyorum 2-3 kademe aşağıdan satış gidiyor. Bu durumu açıklayacak var mı?

hakan2
01-08-2011, 14:53
Dipteyim sondayım DEPRESYONDAYIM

hakan2
01-08-2011, 14:56
Bu ne biçim halka arz kardeşim keşke MEPET alsaydık 5,50 ile başladı şimdi 6,52 %18 kar var. Bu özbal denen hisseyi harbiden halka arz ettiler de halkın neresine arz ettiler belli değil. Y.T.D.

hakan2
01-08-2011, 14:59
Bu hisseyi Global talep toplanırken kademeli olarak almış 3,50 ile 4,10 arası her fiyattan alınmış ta ortalaması ne onu bilmiyorum herhalde 3,68 in altı ki adam kar edip satabiliyor. Bu hisse kaça kadar düşebilir onu merak ettim adamlar zararına verecek değiller ya

RUSENALİ
01-08-2011, 15:25
yarınada kalsın buralarda ben 4000 lot daha alacam. param yarın geliyoda...

s55
01-08-2011, 15:52
Daha erken alma bence adamın hisseyi kaldırma gibi bir niyeti yok sanki kime ne satarsam kardayım der gibi

egemen35
01-08-2011, 15:55
taban yapmazsan şerefsizsin................

besler
01-08-2011, 16:07
3,70 üzeri kapatır .
İnşallah :)
YTD.

engineer_06
01-08-2011, 16:12
Sanırım işler söyle yürüyor. Halka arz etmek isteyen şirket sahibi aracı kurumla görüsüyor. Gercek değer tespiti yapılıyor ( mesela 2 tl ) ama halka arz fiyatı bunun cok üzerinde oluyor. Talep yeterli gelmezse aracı kurumun belirledigi fiyatta kalanı satıyorlar. olan senin benim gibi kücük yatırımcıya oluyor. Talep 3 kat geldi demek kolay, kim denetliyor. Merak etmeyin, bu şirketin patronuda, aracı kurumun yetkileleri ve patronları da yiyemez bu parayı. Rabbim colugundan cocugundan cıkarır içiniz ferah olsun.

sabır73
01-08-2011, 17:46
adamlar resmn soygun yapıo kardesım halka arz 410 fiyat 350 naıl oluo kactan kım aldıdda satıo iskontovatrmı kıme nası

scuba58
01-08-2011, 17:53
hissesi bu hale getirenlerin allah belasını versin, yemek kısmet olmasın. amin.

hcevik2010
01-08-2011, 18:26
***OZBAL***ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )
***OZBAL***ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) ) Ortaklığın Adresi : Göztepe Mahallesi Kartopu Cad. B226 B No:34 Kavacık-Beykoz / İstanbul Telefon ve Faks No. : +90 216 465 96 97 fax: + 90 216 465 97 83 Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : +90 216 465 96 97 fax: +90 216 465 97 83 Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır Özet Bilgi : Yurtiçi ve Yurtdışında alınan işler AÇIKLAMA:Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:2011 ve 2012 yılında teslim edilmek üzere fiilen devam eden projeler ile ilgili bilgiler ve tahmini teslim tarihleri aşağıda belirtilmiştir: Norveç Narvik Liman İnşaatı Boru İmalatı İhalesi 2.287.700 ABD Doları tutar ile kazanılmıştır. İşin bitirilme tarihi 21.09.2011 olarak belirlenmiştir. Konaklı-Payallar (Antalya) Grup İçme Suyu İşi kapsamındaki spiral kaynaklı, kaynak ağızlı, içi özel katkılı beton (4-6mm) dışı polietilen kaplamalı AWWA standartlarına uygun boru üretilmesi hususunda toplam 5.394.180 ABD Doları tutarında sözleşme imzalanmıştır. Son teslim tarihi 05.02.2012 olarak belirlenmiştir. Katar Lusail Marina Projesi kapsamında Vakumlu Çöp Toplama Boru imalat işi sözleşmesi imzalanmıştır. İşin bedeli 1.513.449,28 ABD Doları olup teslim tarihi 25.08.2011 olarak belirlenmiştir. Yukarıda belirtilen üç adet sözleşmenin toplam tutarı 9.195.329,28 ABD Doları'dır.Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.IMKB

scuba58
01-08-2011, 18:35
***OZBAL***ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )
***OZBAL***ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) ) Ortaklığın Adresi : Göztepe Mahallesi Kartopu Cad. B226 B No:34 Kavacık-Beykoz / İstanbul Telefon ve Faks No. : +90 216 465 96 97 fax: + 90 216 465 97 83 Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : +90 216 465 96 97 fax: +90 216 465 97 83 Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır Özet Bilgi : Yurtiçi ve Yurtdışında alınan işler AÇIKLAMA:Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:2011 ve 2012 yılında teslim edilmek üzere fiilen devam eden projeler ile ilgili bilgiler ve tahmini teslim tarihleri aşağıda belirtilmiştir: Norveç Narvik Liman İnşaatı Boru İmalatı İhalesi 2.287.700 ABD Doları tutar ile kazanılmıştır. İşin bitirilme tarihi 21.09.2011 olarak belirlenmiştir. Konaklı-Payallar (Antalya) Grup İçme Suyu İşi kapsamındaki spiral kaynaklı, kaynak ağızlı, içi özel katkılı beton (4-6mm) dışı polietilen kaplamalı AWWA standartlarına uygun boru üretilmesi hususunda toplam 5.394.180 ABD Doları tutarında sözleşme imzalanmıştır. Son teslim tarihi 05.02.2012 olarak belirlenmiştir. Katar Lusail Marina Projesi kapsamında Vakumlu Çöp Toplama Boru imalat işi sözleşmesi imzalanmıştır. İşin bedeli 1.513.449,28 ABD Doları olup teslim tarihi 25.08.2011 olarak belirlenmiştir. Yukarıda belirtilen üç adet sözleşmenin toplam tutarı 9.195.329,28 ABD Doları'dır.Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.IMKB
şirket yetkililerinin dikkatine madem haber göndereceksiniz bari kağıdı ne diye aşağı çekiyorsunuz. alttan toplamak için mi yoksa milllete yukardan
gazlayabilmek içinmi anlamadım doğrusu. yarın bizi mahçup et özbal boru

venedik
01-08-2011, 20:03
Ne omuş bu hisseye , akşam feleğim şaştı. 3550. Yapılır mı bu yahu. Birde sipariş almışlarda onun haberini göndermişler. Sağlam öpüldük. Nasıl çıkaretacağız bu zararları meçhul. Allah herkesin yardımcısı olsun. Bu mübarek ramazan gününde birde bunlarla uğraş. Vay halimize vay.

ihs
01-08-2011, 22:23
Bugün benle beraber alan 5 arkadaşımda satmış ekran başında olsam belki bende satardım. Sipek iyi dökmüş valla, birde ardından haber gelmiş 9 milyon dolarlık iş alınmış ve neredeyse işler bitirilmiş şirkete 15,5 tirilyon civarında nakit para girişi olacak sanırım iyi bir şirkete yatırım yapmışız.Bu kadar dökme çabası da sanırım bundanmış yarın ola tavan ola:)

moneycash
01-08-2011, 22:39
yorumları okuyorumda ya arkadaşlar acele eden kaybeder nakitte durun e nakitte sabredemiyorsunuzki. Nakitte beklemeyi bilmek gerek önce bırak girme fimin içine seyirci ol mutlaka altın tabakta sana fırsat sunulacaktı heee sen diyorsunki acelem var çabuk kazanıcam; buyrun sizleri çıkış kapısına alalım.

ihs
01-08-2011, 23:01
şirketin sermayesi: 20.5 tirilyon
aldığı iş: 15.5 tirilyon
herşey sipeğe kalmış gerisi yalan..........

venedik
01-08-2011, 23:06
Halka arz 4100 şuan 3550. % 15'e yakın zarar.
Olacak işmi bu, 3 günde bu kadar zarar yazdırdı yatırımcısına ve kimseden tık yok. şimdi ihaleler almış dua ediyoruz bugün hisse yukarı çıksın diye. Düştüğümüz duruma bakın.çok kısa zamanda yaşattıkları ciddi bir operasyonun sonucu bence. Uzunca dayanacak olanlar mutlaka kazanacaktır.

kotancı
02-08-2011, 07:48
arkadaşlar dikkatli olun. erico örneğini iyi inceleyin derim.

venedik
02-08-2011, 08:09
arkadaşlar dikkatli olun. Erico örneğini iyi inceleyin derim.
erico halka araz oldu,açıldığı gün 3500'lere geriledi ve hızlı bir şekilde 5300'e kadar yol aldı. Yani halka arzdan alan yaırımcısına çok güzel kazandırdı. Sonrasında 3000'lere kadar geriledi. şuan 3170'lerde. özbal ile bence hiçbir benzerliği yok. Bu hisse işlem görmeye başladığı andan itibaren 3 gün içinde 4100'den 3550'ye geldi. şuana kadarki en kötü halka arz. Yarın ve diğer günler ne olacağı belli olmaz elbette. Bakarsınız hisse ikiye katlamış. Fakat şuan için yatırımcısını inletiyor........

kotancı
02-08-2011, 08:39
erico halka araz oldu,açıldığı gün 3500'lere geriledi ve hızlı bir şekilde 5300'e kadar yol aldı. Yani halka arzdan alan yaırımcısına çok güzel kazandırdı. Sonrasında 3000'lere kadar geriledi. şuan 3170'lerde. özbal ile bence hiçbir benzerliği yok. Bu hisse işlem görmeye başladığı andan itibaren 3 gün içinde 4100'den 3550'ye geldi. şuana kadarki en kötü halka arz. Yarın ve diğer günler ne olacağı belli olmaz elbette. Bakarsınız hisse ikiye katlamış. Fakat şuan için yatırımcısını inletiyor........

benim söylemek istediğim ericodaki gibi hisseyi asılsız haberlerle şişirip milletin kucağına bırakabilirler.

venedik
02-08-2011, 08:42
üstad, zaten bıraktılar.

venedik
02-08-2011, 08:44
Global satmaya devam ediyor. bugünkü takas dökümünde 4.292.707 lot'a düşmüş.

venedik
02-08-2011, 08:53
Hisse yukarı gidiyor adamlar 3600'lerden satış yapıyor. bunu çözemedim. bu nedir ya.

engineer_06
02-08-2011, 09:00
Bence istedikleri gibi malı bosaltamadılar, ihale alındı haberi ile biraz talep yaratıp malı çakacaklar. Dikkatli olmakta fayda var...

hakan2
02-08-2011, 09:06
Bazı arkadaşlar küfür ediyor bela okuyor haram olsun falan diyor. İyi de be kardeşim biz de hisse yükseldiğinde o parayı yiyoruz yani birilerinin paralarını yiyiyoruz. Onlarda bize bela okur haram ederlerse iyi mi olur. Bence kazandığımızda bu parayı helalinden yidiğimizi düşünüyorsak, kaybettiğimizde de haram edip bela okumak yakışmaz. SONUÇ: Kimse size zorla gelin borsada işlem yapın hisse alın demiyor. Bu işin kazanması varsa kaybetmesi de var KABULLENECEKSİN.

bulucu
02-08-2011, 09:09
bence istedikleri gibi malı bosaltamadılar, ihale alındı haberi ile biraz talep yaratıp malı çakacaklar. Dikkatli olmakta fayda var...değerli dostlar borsayı kumar masası olarak görenler,kısa-orta ve uzun vadede mutlaka kaybeder..bunu tecrübelerime dayanarak yazıyorum,,battı batacak çıktı çıkacak,,çıktı saTayım,,düşerken alırım,,tepkiye oynayayım,,bunlar terane,,hisseyi al,,hedefini koy,,gerçekleştiğinde veya hedefine yakın yerde sat,,gerisi alicengiz oyunu,,,ytd,,

engineer_06
02-08-2011, 09:10
Bazı arkadaşlar küfür ediyor bela okuyor haram olsun falan diyor. İyi de be kardeşim biz de hisse yükseldiğinde o parayı yiyoruz yani birilerinin paralarını yiyiyoruz. Onlarda bize bela okur haram ederlerse iyi mi olur. Bence kazandığımızda bu parayı helalinden yidiğimizi düşünüyorsak, kaybettiğimizde de haram edip bela okumak yakışmaz. SONUÇ: Kimse size zorla gelin borsada işlem yapın hisse alın demiyor. Bu işin kazanması varsa kaybetmesi de var KABULLENECEKSİN.
Sayın Hakan2,
Haram olsun diyenlerden biri benim, kapalı kapılar arkasında nasıl işler dönüyor bilmiyoruz. Hiçbir oyuncu 4.10 dan aldıgı kagıdı, 3.70 - 3.60 hatta 3.55 ten satmaz. 3 kat talep gelen kagıt böyle mi olur. Küçük yatırımcı 4.10 dan alırken, bazı büyük yatırımcı veya aracı şirketlerin çok daha ucuza aldıgını düşünüyorum ve böyle yapıldıgı için bela okuyorum.

TheOperator
02-08-2011, 09:15
Oncelikle Ozbal’a borsaya hosgeldin diyelim. Sonucta IMKBnin derinligi arttikca sermaye piyasalari ve hepimiz kazanacagiz. Halka arz sonrasi her zamanki beklentinin aksine ucup kacan bir performans olmadigi icin dogal olarak degerleme on plana cikiyor... Degerlemede sirketin tabi piyasa carpanlarina bakmak cok kullanilan bir metotdur. Global de sagolsun bunu yapmis ve sirketimiz de seffaflik olarak bunu sitelerinde yayinlamislar. (Rapor (http://ozbal.com/default.aspx?gy=10&ust=18&id=96&dil=1&vt=19)). Fakat her carpani oldugu gibi kabullenemeyiz. Ornegin boru gibi bir olayda bu kadar yuksek ebitda carpanlari acikcasi once beni kuskulandirdi. Mesela, Nortwest Pipe Company. FAVOK (EBITDA) carpani gayet guzel 9x koymuslar. Iyi guzel ama FAVOKu gecen senelerde zorlanmis bir sirket karliliga yavas yavas geri gelirken tabi ki FAVOK carpani biraz yuksek kalabilir. Bu sebeple marjlardaki oynakligi goz onune almak icin ciro carpanlarina da bakmak mantiklidir. Ornegin Northwestern sirketi FD/Satis 0.8x carpaniyla islem gormektedir. Ayni parallelikle bizim sirkete bakarsak $75.6mn beklenen ciro x 0.8 = $60mn firma degeri cikar. Bundan $28mn borcumuzu cikarip ($32mn) TL’ye vurursak (1.65 kurdan) elde var TL 52.8mn piyasa degeri. Hisse basina fiyat ederi ise TL 2,57 olur. O yuzden carpanlarda tek bir noktaya kalmamak, rakamlari biraz sorgulamak ve birkac carpani kullanarak bir gerceklik testi yapmakta fayda var.

TheOperator
02-08-2011, 09:22
Degerleme egzersizinde indirgenmis nakit akisi ise baska bir canavardir. Burda sirketler buyur de buyur. Once 5 sene tahmin yapariz, sonra da sirket ebediyete belli bir buyume faktorunde buyur deriz. Tabi gercekler boyle olmaz, rekabet sertlesebilir, ekonomik krizler gelebilir. Zaten bu sebeple INA analizleri genelde daha yuksek degerler verir (tabi kontrol primini de unutmamak lazim). Bu sebeple buradaki buyume vs varsayimlarini tam olarak kabul etmeden iyi bir piyasa analizi yapmak gerekir. Bu noktada da akla cevabi su anda elimde olmayan bircok soru gelmekte:

1- Ornegin sirketin beklentisi oldugu isler hakkinda herhangi bir bilgi verilmis midir? Senelik satis beklentisinin yuzde kaci kontratlanmistir? Nabucco olmaz ise sirketin projeksiyonlarinda ne gibi degisiklikler olur?

2- Aldigi projelerde yapilan is miktari toplam projenin yuzde kacina denk gelmektedir? Ornegin Nabucco orneginde verilen 2.5milyar dolarlik kismin ne kadari boru maliyetidir? Bu toplam maliyet icerisinden ne kadari butun firmalar arasinda paylastirilacaktir ve tahminen ne kadarinin sirket uzerine dusmesi beklenmektedir?

3- Buyuk proje bazli calisilmaktadir. 2009’da azerbaycan projesi toplam satislarin yarisi, 2010da Urdun projesi yine toplan satislarin yaklasik %50sidir. Onumuzde alinmis buyuk proje bulunmakta midir?

4- Urun komodite bir urun ise bunun dunya pazari nedir ve bu Pazarda sirketin payi nedir? Bunun gelisimi hakkinda ne gibi varsayimlar yapilmistir?

Piyasa analizinin uzerine sirket spesifik olarak da iyi bir analiz yapmak gerekmektedir.

1- Sirketin ana malinin fiyati celik fiyatlarinin fonksiyonudur. Burada celik temini nasil yapilmaktadir? Satislarin ne kadari hacim artisindan olmustur ne kadari celik fiyatlarindaki artistan olmustur?

2- Izahnamede fiyatlarin hala dusuk oldugu ve buna ragmen kapasite yatirimlarinin devam ettigi soylenmektedir. Buna ragmen nasil %20lik buyume ongorulebiliyor?

3- Ciro buyumelerindeki tarihi olarak asil kaynak spiral kaynakli boru degil sac ve diger malzeme satislaridir... Boyle bir durumda sirketin projeksiyonlarindaki ciro nereden gelmektedir. Ana is disinda olan bu ciro buyumesi ne kadar surdurulebilirdir?

Bu sorularin iyi bir analizi yapilmasi fiyatin belirlenmesi bakimindan onemli olacaktir.

egemen35
02-08-2011, 09:22
buu kağıt bugün tavan yapmazsa ne zaman yapacak....offff offff.....ytd

hakan2
02-08-2011, 09:23
İyi de güzel kardeşim hisseler halka arz edilirken kademeli alımlar yapılmış 3,50 ile 4,10 arası alındı. Yani bu hisseyi 3,50 den de alan var 4,10 dan alan da var. Örneğin Global en fazla hisseyi almış adamın ortalama maliyeti belki 3,55 o zaman bu fiyata verebilir değil mi?. Ben borsada taktik yoktur demiyorum. Piyasa zaten onların elinde adamlar önce elindekilerin bir kısmını düşük karlarla satıyor tekrar alışa geçtiklerinde yükseliyor düşerken satanlar zarar ediyor falan bu gayet doğal. Bizim gibi küçük yatırımcı bu oyundan en fazla zarar görüyor. Ne yapalım bu bizim seçimimiz.

venedik
02-08-2011, 09:23
Sizin dediğiniz gerçeklik testi hangi hissede yapılıyoır acaba? Hisse ters hareket yapıp buralarda süründüğü için bütün bunlar ortaya dökülüyor. Diğer hisseler gibi bu hissede arz olduğu andan itibaren % b60-70 kazandırsaydı acaba buralarda neler yazılacaktı merak ediyorum. Veya bu hisse haftaya 5000 lira olursa ne yazılacak?
Bu tamamen arz talep meselesi. ÖZBAL bu şekilde ihaleler ve haberler ile gündemde yer almaya başlasın, biraz daha popüler olsun bakalım bu fiyatlar nereye gider görün o zaman.

hakan2
02-08-2011, 09:25
İyi de güzel kardeşim hisseler halka arz edilirken kademeli alımlar yapılmış 3,50 ile 4,10 arası alındı. Yani bu hisseyi 3,50 den de alan var 4,10 dan alan da var. Örneğin Global en fazla hisseyi almış adamın ortalama maliyeti belki 3,55 o zaman bu fiyata verebilir değil mi?. Ben borsada taktik yoktur demiyorum. Piyasa zaten onların elinde adamlar önce elindekilerin bir kısmını düşük karlarla satıyor tekrar alışa geçtiklerinde yükseliyor düşerken satanlar zarar ediyor falan bu gayet doğal. Bizim gibi küçük yatırımcı bu oyundan en fazla zarar görüyor. Ne yapalım bu bizim seçimimiz.

Sayın Hakan2,
Haram olsun diyenlerden biri benim, kapalı kapılar arkasında nasıl işler dönüyor bilmiyoruz. Hiçbir oyuncu 4.10 dan aldıgı kagıdı, 3.70 - 3.60 hatta 3.55 ten satmaz. 3 kat talep gelen kagıt böyle mi olur. Küçük yatırımcı 4.10 dan alırken, bazı büyük yatırımcı veya aracı şirketlerin çok daha ucuza aldıgını düşünüyorum ve böyle yapıldıgı için bela okuyorum.

engineer_06
02-08-2011, 09:28
3.50-4.10 arasında talep toplandı ancak güya 3 kat talep geldiği için 4.10 dan halka arz edildi. yani 4.10 nun altında alan olmadıgı söylendi şirket tarafından. zaten tepkide bu sebepten. sanırım siz takip edemediniz olayları.

jardel_41
02-08-2011, 09:32
halka arz dan herkese 4.10 dan verilmedimi ya hatta tavan fiyat olan 4.10 dan 3 milyon 4.00 da 2.5 milyon alıcı vardı nasıll daha aşağıdan satabiliorlar böyle saçmalık mı olur ya?

venedik
02-08-2011, 09:35
Anlaşılan adamlar 4100'den sattıkları malı aşağıdan toplayıp daha sonra tekrar yukarılardan millete çakcaklar. Hisse çok iniş çıkış yapıyor. Bu hissede pozisyon alanların çokı sabırlı olmaları gerekiyor. İhtiyacınız olmayan para ile burda olanların bekleme sabrını göstereceklerini düşünüyorum. Benim şahsi düşüncem bu hisse ile ilgiki çok ciddi operasyonların olacağı yönünde. HEM YUKARI HEMDE AŞAĞI YÖNLÜ .

egemen35
02-08-2011, 09:41
Allah globalin belasını versin.günde 5 kere yazılalım mı?diye arayan adamalar kağıt açılmış gerilemiş hiç umurlarında değil.4,10 dan kaldı elimizde

egemen35
02-08-2011, 09:45
aort un da altında kaldık........

venedik
02-08-2011, 09:49
Üzülmeyin, bu yamyamlar bu hisseyi alıp götürecek elinde sonunda.

jardel_41
02-08-2011, 09:50
akşama eksi kaparsa hi şaşırmam....

venedik
02-08-2011, 09:55
akşama eksi kaparsa hi şaşırmam....
Dün akşam olduğu gibi, hissenin kapanışını gördüğümde gözlerim yerinden fırladı:frown:
Bugünde böyle olursa tecrübemiz var yani.

egemen35
02-08-2011, 09:55
bu sadece göstermelik bir çıkıştı anlaşılan kademe kademe geriliyoruz..düşüş sanırım bitmedi biraz daha inletip sonra gereğini yapacak zannedersem...ytd

venedik
02-08-2011, 09:58
Bu durumda yukarıdan maliyetlenenlerin işini dahada zorlaştıracak.

venedik
02-08-2011, 10:13
Bu hissede anormal olan birşeyler var. alım ve satım emirleri saçma sapan gerçekleşiyor.. dikkat edin.

egemen35
02-08-2011, 10:17
nasıl yani?

venedik
02-08-2011, 10:25
Örnek: 3670'den alım emri veriyorsunuz. 10000 LOT. Gelen lotlatlar. 3670, 3680,3690 ve 3700 şekilnde geliyor. Aynı şekilde 3700'den satış emri veriyorsunuz. satışlar 3700,3690,3680,3670' kadar gerçekleşiyor. Bunu gördüğümde sapıttım. ya bende bir anormallik var yada hissede. Fakat bugüne kadar böyle birşey başıma gelmedi.

egemen35
02-08-2011, 10:32
allah allah bu güne kadar hiç böyle bişey başıma gelmedi takaslar ne alemde bilen varmı?

venedik
02-08-2011, 10:33
Hisseyi takip edin, 3630-3640 çalıştığında bir anda 3690-3700 oluyor. Bu durumun sebebi bence benim verdiğim örnek ile bağlantılı. o yüzden alımlarınızı yüklü lot ile yapmayın. düşük lotlar ile alıp satın derim.

Allmylifeforyou
02-08-2011, 10:35
sorun bende sanırım. ne zaman bir hisseye girdem baş aşağı oluyor :( uzun süre beklesem de pek birşey değişmiyor :(

selcuk38
02-08-2011, 12:30
ky mal toplamaktan zıyade bu oranlarda mal yedırmeye calısıyorlar dıye dusunuyorum ky zaten bezdırdıler surundurup topladıklarına ınanıyorum acıklanan verılerle suan tavan oması lagzımdı

venedik
02-08-2011, 15:22
Seans sonu tahmini yapalım ,sizce seans sonu kapanış nasıl olur?

venedik
02-08-2011, 15:32
benim tahminim 3700 .

besler
02-08-2011, 15:41
3,80 e yakın bir kapanış olur.

engineer_06
02-08-2011, 15:52
3.60 kapatır

remzikaan
02-08-2011, 16:00
3.67 olmalı

egemen35
02-08-2011, 16:00
günün en yükseği kapamalı........

venedik
02-08-2011, 16:07
Hisse normal davranmaya başladı. alımlarda ve satımlarda çok ciddi fiyat aralıkları oluşmuyor artık. şuana kadarki durumuda buralarda durulduğu gibi geliyor bana. İnşallah umut ettiğimiz dönüşleri yapar.

venedik
02-08-2011, 16:22
bakalım günlükçüler ne yapacak.

selcuk38
02-08-2011, 16:27
bunlar seref...... kan emiciler allahınızdan bulun imansızlar yeter artık adıler

venedik
02-08-2011, 16:32
Günlükçüler 3560-3570 ve 3580' den döküldüler. Spek sağlam , kimseye yedirmiyor. Sabır sabır.

egemen35
02-08-2011, 16:42
vela havle...............

s55
02-08-2011, 17:20
ortalamayı 3.74 e cekmiştim bugün 3.78den vedalaştım bu hisse gider giderde ne zaman spek bilir

fnaa1972
02-08-2011, 18:52
saat 18:55:37 de kap'a gönderdikleri bir haber var.

kısaca özetleyeyim.

Nabucco International Company Viyana'daki merkez ofisine 22.08.2011 tarihinde daha önce yeterlilik belgesi alan 6 firmadan biri olan ÖZBAL yetkillerini haberde açıklanan 5 değişik konuda görüşmelerde bulunmak üzere davet etmişler.
haberin teferruatı kap'ta.

hisse ile ilgilenen arkadaşlar için bence önemli bir haber...

venedik
02-08-2011, 18:58
[QUOTE=fnaa1972;6215043]saat 18:55:37 de kap'a gönderdikleri bir haber var.

kısaca özetleyeyim.

Nabucco International Company Viyana'daki merkez ofisine 22.08.2011 tarihinde daha önce yeterlilik belgesi alan 6 firmadan biri olan ÖZBAL yetkillerini haberde açıklanan 5 değişik konuda görüşmelerde bulunmak üzere davet etmişler.

BİLGİ İÇİN TEŞEKKÜRLER.Bu hissede ciddi bir operasyon var. 3 AYLIK KARI 1.363.587. şirket gayet güzel işler yapıyor.Bu gidiş ile yıl sonu kar gayet olumlu olacağı yönünde. Nabucco projesinden iş aldıklarında şirkete çok faydası olacak. Umarız sonucu iyi olur.Şirket yetkilileri Nabucco projesinden iş almayı hedeflediklerini belrtmişlerdi. Anlaşılan süreç işliyor.

TheOperator
02-08-2011, 19:36
Toplantılar gayet güzel fakat nabucco'nun websitesinde inşaatın 2013'te başlayacağı yazıyor (Link (http://www.nabucco-pipeline.com/portal/page/portal/en/pipeline/timeline_steps)). Şirket tahmini olarak projeden kendine düşecek pay ve ilk ciro beklentisi gibi daha elle tutulur bilgiler konusunda da bizleri aydınlatırsa iyi olacaktır. Öbür türlü ayakları yere basmayan büyük beklentiler çalkantı ve volatilite yaratır ve yatırımcıyı şirketten soğutur.

Bugün Özbal hakkında kısa bir yazı yazmıştım (http://theoperator1.wordpress.com/) ve burada Nabucco beklentisi üzerine iki soru sormuştum.

1- Örneğin şirketin beklentisi olduğu işler hakkında herhangi bir bilgi verilmiş midir? Senelik satış beklentisinin yüzde kaçı kontratlanmıştır? Nabucco olmaz ise şirketin projeksiyonlarinda ne gibi değişiklikler olur?

2- Aldığı projelerde yapılan iş miktari toplam projenin yüzde kaçına denk gelmektedir? Örnegin Nabucco örneğinde verilen 2.5milyar dolarlık kısmın ne kadarı boru maliyetidir? Bu toplam maliyet içerisinden ne kadarı bütün firmalar arasında paylaştırılacaktır ve tahminen ne kadarının şirket üzerine düşmesi beklenmektedir?

Bunlara şirketin samimi şekilde cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde ayağı yere basmayan beklentiler oluşacak, insanların ahı alınacaktır.

venedik
02-08-2011, 22:21
Nabucco International Company, NIC, Özbal Çelik Boru San. Tic. ve Taah. A.Ş'yi 22 Ağustos 2011 tarihinde aşağıdaki gündem maddelerini tartışmak üzere Viyana'da bulunan Merkez Ofisi'ne davet etmiştir.
1. Nabucco Projesinin Son Durumu
2. Finansmana Yönelik Soru ve Cevaplar
3. Teknik Şartnameye Yönelik Soru ve Cevaplar
4. Satın Almaya Yönelik Soru ve Cevaplar
5. Lojistik Hakkında Soru ve Cevaplar

Türkiye'den Özbal Çelik Boru San. Tic. ve Taah. A.Ş.'nin de içinde bulunduğu Nabucco Hattı Boru Üretimi için yeterlilik alan toplam 6 firma ile toplam Türkiye'den geçen boru uzunluğu 2581 km ve parasal değeri yaklaşık 2,5 milyar Avro olan bu projenin öngörüşmeleri sürdürülmektedir.

venedik
02-08-2011, 22:27
Ozbal celık boru nun 20 temmuz 2011 tarıhınde borsa bırıncıl pıyasa da
halka arzı tamamlanan 7 mılyon lıra nomınal degerlı b grubu hamılıne yazılı
payların ıslem gormeye baslaması nedenıyle ımkb de toren duzenlendı.
Torene, ımkb baskanı huseyın erkan, ozbal celıkboru yonetım kurulu
baskanı yucehan ozture, yonetım kurulu baskan vekılı tufan ballı, yonetım kurulu
uyesı bılgehan ozture, yonetım kurulu uyesı tulın ozture ve davetlıler katıldı.
Yucehan ozture torende yaptıgı konusmada, borsa yatırımcılarının
sırketlerıne gosterdıgı guvenden ve halka arzın en yuksek fıyattan
gerceklesmesınden son derece mutluluk duyduklarını soyledı.
Ozture, 3 kıtada pek cok projeyı hayata gecıren ozbal celık boru,ya
borsa yatırımcısının gosterdıgıılgıyı hak etmek ıcın bugunden sonra cok daha
fazla calısacak ve sırketımızı daha da buyutecegız. Halka arzdan aldıgımız
enerjıyle basta nabucco olmak uzere pek cok projede cok daha guclu yer almak ıcın
calısacagız dedı.Halka arzdan elde edılecek fonla yurt ıcı ve yurt dısındakı buyuk
ıhalelere katılacaklarını belırten ozture, boylece hammadde alımlarında pesın
odeme avantajı ıle malıyetlerını daha da dusureceklerını ve bu durumun da
bılancolarına olumlu yonde yansıyacagınıkaydettı.
Ozbal celık boru mart ayında acılısı yapılan ucuncu fabrıka yatırımıyla
yıllık 75 bın ton olan uretımını 150 bın tona, ıstıhdamı ıse 256 kısıye cıkardı.
16 bın metrekare kapalı alana kurulan fabrıka turkıye nın enyenı teknık
altyapıya sahıp spıral kaynaklı celık boru uretım tesıslerınden bırı durumunda.

kasirga123
03-08-2011, 00:51
konsolide blancosunu nereden görebiliriz...birtek fiyat belirleme raporu var...daha önceki 3 aylık konsolide bilanco nerede ? bilen var mı ?

kasirga123
03-08-2011, 00:52
http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=162905

zafein
03-08-2011, 07:23
150.000 ton kapasitesi var
Ton başına 50 TL net kar elde etse ; 7.500.000 TL eder
Hisse senedi sayısı = 2.800.000 adet

hisse fiyatını 3,50 kabul edersek fiyat/kazanç oranı = 7.500.000 / 2.800.000 / 3,50 = 11,02

hisse fiyatını 2,57 kabul edersek fiyat/kazanç oranı = 7.500.000 / 2.800.000 / 2,57 = 8,09

Toplantılar gayet güzel fakat nabucco'nun websitesinde inşaatın 2013'te başlayacağı yazıyor (Link (http://www.nabucco-pipeline.com/portal/page/portal/en/pipeline/timeline_steps)). Şirket tahmini olarak projeden kendine düşecek pay ve ilk ciro beklentisi gibi daha elle tutulur bilgiler konusunda da bizleri aydınlatırsa iyi olacaktır. Öbür türlü ayakları yere basmayan büyük beklentiler çalkantı ve volatilite yaratır ve yatırımcıyı şirketten soğutur.

Bugün Özbal hakkında kısa bir yazı yazmıştım (http://theoperator1.wordpress.com/) ve burada Nabucco beklentisi üzerine iki soru sormuştum.

1- Örneğin şirketin beklentisi olduğu işler hakkında herhangi bir bilgi verilmiş midir? Senelik satış beklentisinin yüzde kaçı kontratlanmıştır? Nabucco olmaz ise şirketin projeksiyonlarinda ne gibi değişiklikler olur?

2- Aldığı projelerde yapılan iş miktari toplam projenin yüzde kaçına denk gelmektedir? Örnegin Nabucco örneğinde verilen 2.5milyar dolarlık kısmın ne kadarı boru maliyetidir? Bu toplam maliyet içerisinden ne kadarı bütün firmalar arasında paylaştırılacaktır ve tahminen ne kadarının şirket üzerine düşmesi beklenmektedir?

Bunlara şirketin samimi şekilde cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde ayağı yere basmayan beklentiler oluşacak, insanların ahı alınacaktır.

evliyaoglu
03-08-2011, 08:55
Global menkul değerlerin elindeki hisse senetleri bitmeden bu hisse senedinin yükseleceğini zannetmiyorum. Adamlar ilk önce ellerindeki hisse senedini bitirmek istiyorlar buda ne kadar sürer onu bilmiyorum. Hisse 3,50 den geriye giderse çürük bir hisse olduğunu gösterirki hiç kimse kalmaz o zaman ama bu hafta 4,00 üzerine çıkacağını ümit ediyorum o da global men değerlere bağlı
inşallah hakkımızda hayırlısı olur.

evliyaoglu
03-08-2011, 08:59
Açılış 3,60 ve 3,61 arası oldu bu da yükseliş trendine giriyor anlamına gelir.
Global ellerindeki senetleri 3,50 - 4,09 arası bitirmesi gerekiyor tavan 3,98 ve bugun tavan olabilir çünkü 4,10 dan aşağıda 3,98 den satabildiğini satacaktır. Bugün öğleden önce tavan kesin gibi görünüyor.

ahcan
03-08-2011, 09:24
Endeks biraz müsaade etse tavana gidecek ama..

venedik
03-08-2011, 09:29
isterlerse anında çizer. bildikleri birşey var herhalde. ky'cının malını almak için bekliyor. bu hisseye bu ortamda hiçbir ky'cı almak için cesaret edemez. sonu iyi olacak diye düşünüyorum.

fnaa1972
03-08-2011, 09:39
150.000 ton kapasitesi var
Ton başına 50 TL net kar elde etse ; 7.500.000 TL eder
Hisse senedi sayısı = 2.800.000 adet

hisse fiyatını 3,50 kabul edersek fiyat/kazanç oranı = 7.500.000 / 2.800.000 / 3,50 = 11,02

hisse fiyatını 2,57 kabul edersek fiyat/kazanç oranı = 7.500.000 / 2.800.000 / 2,57 = 8,09

sn.zafein;

kusura bakma hesabınız yanlış.

f/k =hisse fiatı x toplam hisse sayısı / net kar

özbal'ın ödenmiş sermayesi :20.540.000 tl yani bu miktarda hisse var.
eğer net karı 7.5 milyon tl ise ve fiat sizin örneğinizdeki gibi 3.50 olursa f/k = 3.50 x 20.540.000 /7.500.000 = 9.58 olur.

evliyaoglu
03-08-2011, 10:22
Global men.değerlerin elinde ne kadar ozbal olduğunu bilen varmı?

ertül
03-08-2011, 10:31
Global men.değerlerin elinde ne kadar ozbal olduğunu bilen varmı? SıraNo Aracı Takasbank Son % GünF HaftaF AyF ÜçAyF
Toplam 7,020,000 7,020,000 20,000 82,105 7,020,000 7,020,000
1 GLOBAL 4,314,443 4,314,443 61.46 19,736 -789,745 4,314,443 4,314,443
2 TACIRLER 249,947 249,947 3.56 9,939 105,096 249,947 249,947
3 GARANTI BANK 239,126 239,126 3.41 40,228 239,126 239,126
4 MIRA 199,500 199,500 2.84 -1,500 89,391 199,500 199,500
5 AKBANK 176,728 176,728 2.52 74,288 176,728 176,728
6 YAPI KREDI 162,810 162,810 2.32 162,810 162,810 162,810
7 DENIZ 148,550 148,550 2.12 92,014 148,550 148,550
8 IS BANK 144,759 144,759 2.06 84,329 144,759 144,759
9 GEDIK 143,961 143,961 2.05 -13,080 3,920 143,961 143,961
10 IS 115,004 115,004 1.64 5,150 115,004 115,004
11 EURO MENKUL 97,678 97,678 1.39 82,678 97,678 97,678

evliyaoglu
03-08-2011, 10:36
Garanti e traderden baktığımda ozbalb diye bir hisse kodu daha çıkıyor ve onun tabanı 3,50 tavanı 4,10 bu ne demek anlamadım ama daha halka arz tamamlanmamışmı oluyor acaba

ozbal
ozbalb

evliyaoglu
03-08-2011, 10:40
Ertül teşekkürler yani % 61,46 hala elinde bulunuyorsa bunları elinden çıkarması çok vakit alır gibi bende ilk halka arzdan aldım 4,08 maliyetim 10.000 tane tüm haberleri olumlu gibiydi ama nedense öyle olmadı utpya %375 bedelsiz verecekmiş nasılda yükseliyor gözdeyi anlamadım diğerlerinin böyle yükseldiğini görünce insan çıkıp onlara girsemmi diye düşünüyor ama zararım çok olur biraz daha sabredeceğim allahımın izni ile kar yapmadan satmayacağım.

engineer_06
03-08-2011, 10:53
Fiyatı yükseltmek istiyorlar ki, 2-3 sene sonra işe yarayacak haberler kamuya açıklanıyor. İnşallah yükseltme istegi iyi niyetlidir ( ben pek sanmıyorum ), mal çakma operasyonu olmasında...

evliyaoglu
03-08-2011, 14:13
bir hisse senedi ancak bu kadar sinir bozucu olabilir. Keşke girmeseydim ama birdaha girebileceğimi sanmıyorum altın olsa dünyalar kazandırsa bile girmem artık bir hafta olacak nerdeyse bu hisse senedinin sahibi falan yokmu kardeşim yeni başla anında dibe git. ımkb bu böyle boktan hisseleri neden halka arz eder anlamadım. Madem öyle bu hisse senedini sabit fiyattan 3,50 den piyasaya arz et

engineer_06
03-08-2011, 14:57
İnsallah olmaz ama eksi kapatacak gibi..

venedik
03-08-2011, 15:40
Bu adamlar bir yukarı bir aşağı yaparak malı olanları almaya çalışıyorlar. Dikkat edin ve zararına malınızı satmayın. zaten zarar diz boyu bu saatten sonra ne olsa sorun yok. bir gün bunada sıra gelecek sabır. Endeks -1 fiyat 3740 , endeks artıya geçiyor fiyat 3560 olacak işmi bu.

evliyaoglu
03-08-2011, 15:48
Global menkul değerlerden halka arz olan kendi hisse senedi de dahil olmak üzere hangi hisse senedi yükselmiş ky kazandırmışki kendi hisse senedi bile yerlerde sürünüyor. Güven vermiyor global m.değerler ozbal global m.değerleri seçerken yanlışı baştan yapmış. Bugün taban olsa ne olur olmasa ne olur bu hisse senedi halka arz edilirken firma sahibinin paraya ihtiyacı varmış elde ettiği kar falan yok herhalde onu bizimle paylaşacağına şimdi bizi seyredip nasıl enayilere bak paralarını böyle yerim ben diyordur herhalde ne teknik var ne analiz sadece yön var oda aşağı allah sonumuzu hayretsin hayırlısı ile çıkayım bu hisseden daha el sürmem daha iyi hisse senetleri var vkgyo gibi gozde gibi utpya gibi bi çık 4,08 e yeter.

jardel_41
03-08-2011, 15:51
4,10dan 2 saatte tükenen halka arz ve tavanda bekleyen alıcılar.üstüne öz sermayesinin 3/2 si kadar kazanılan ihale nabucco projesi ve daha artıları olan bu şirketin halka arz fiyatından yüzde 15 düşmesini anlamak mümkün değil hani bir gün veya iki gün keriz silkelenirde bir hafta oldu be kardeşim bu kadarda şerefsiz olunmazki dandik bir şirket olsa anlıcamda Allah belalarını versin şerefsizlerin....