PDA

View Full Version : Arka Bahçeni Yetiştirmek... [ Tarımsal Yatırım Fikirleri ]

Pages : 1 [2] 3 4 5

sharefun
18-12-2011, 20:40
Sayın axaray, bahçenizde zeytin yetiştirmeyi denediniz mi. Ben Konya'da bu sene denemeyi düşündüğüm için tecrübeniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Eğer denemedinizse beni takip edin:yes: Kolay gelsin.

t.axaray
19-12-2011, 08:34
Sayın axaray, bahçenizde zeytin yetiştirmeyi denediniz mi. Ben Konya'da bu sene denemeyi düşündüğüm için tecrübeniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum. Eğer denemedinizse beni takip edin:yes: Kolay gelsin.

Bizim bölgede olurmu ki ....burada görmedim yada hiç dikkat etmedim.........arkadaşın biri deneyecekti bir araştırayım......bende ona gırgırına hangi zeytini dikecen yeşil mi-siyah mı demiştim adam epey bi yüzüme bakakalmıştı......sonra ne oldu unuttuk gitti yaptımı bir sorayım.....

serkan23
19-12-2011, 20:43
herkese selamlar, başta soydan bey, axaray ve magurus olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. şehir stresi hayat şartları birçok insanı doğaya geri dönme hayalleri kurmaya itiyor. ama çoğu insan hırsına ve gelecek korkusuna yenik düşüyor. emekli olsalar daha önce çocukları sonra torunlarını düşünerek hayatlarını şehrin keşmekeşliğinde ziyan ediyorlar. yaşım 30 benimm hayalim emekli olunca toprak sahibi olmak değil 5-10 yıl içerisinde allah nasip ederse istanbul dan kurtulmak. toprağa elini sürmemiş biri olarak öğreneceğimiz çok şey var ama 1 yıldır hiçbir fırsatı kaçırmadan öğreniyorum, bu işte öğrenmenin sonu yok. benim hedefim profesyonel olarak süt sığırcılığı yapmak 100 baş ineklik bir çiftlik. zor bir hedef biliyorum ortaklıklarla bu hedefe ulaşabilirim belki ama bu iş aynı zamanda getiriside olan bir iş olacaktır.

sn.axaray ve sn.magurus başta olmak üzere bahçelerini, hayvanlarını bizlerle paylaşan herkese teşekkürler

DarbeliMatkap
19-12-2011, 21:03
fındığı da boş vermeyin.....fakat böğürtlen alternatif diyolar........tabi ki para kazanma açısından alternatif........

http://www.youtube.com/watch?v=EqGlyOrV7M8&feature=related

Abi fındığın yerini başka birşey tutar mı?sanmıyorum.Ancak çok bol olmaması lazım bol olursa ayağa düşüyor.Bu sene mahsul bol değildi o yüzden serbest piyasada kabuklu fındık 7,30-7.50 civarı.Mesela geçen sene mahsul fazla olduğundan bu zamanlarda 4 lira civarı geziniyordu.Ancak sorun şu ki karadenizde arazi kıt ortalama bir üreticinin 20 dönüm kadar bir bahçesi var.Bakım iyi olur ALLAH ta verirse dönümde 125-150 kg fındık olur.
Ayrıca paylaşmak istedim bu hafta sonu samsundaydım.Resimlerini paylaştığım haziran çıkımlı civcivler yumurtlamaya başlamış.Akşam yedim 3 tane kıpkırmızı kan gibi,tadı desen o biçim:)Şu hayvanlar, şu toprak ne kadar asil!! insan oğlundan hiçbirşey beklemeden bütün nimetlerinden faydalandırıyor.Selamlar....

magurus
19-12-2011, 23:06
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25865/19500863/1/canli-yayinda-buyuk-iddia.aspx

toprak ve bahçe dostları...doktorları dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim...

serkan23
19-12-2011, 23:17
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25865/19500863/1/canli-yayinda-buyuk-iddia.aspx

toprak ve bahçe dostları...doktorları dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim...

insan ömrü uzadı diyorlar ama son yıllarda ülkemizde inanılmaz derecede kısaldı, eminim herkesin gözlemi aynı yöndedir. köylerde yaşayanlar 80-90 yaşına kadar çalışırlardı, şimdi nasıl? eskiye dönüş şart oldu...

magurus
19-12-2011, 23:20
herkese selamlar, başta soydan bey, axaray ve magurus olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. şehir stresi hayat şartları birçok insanı doğaya geri dönme hayalleri kurmaya itiyor. ama çoğu insan hırsına ve gelecek korkusuna yenik düşüyor. emekli olsalar daha önce çocukları sonra torunlarını düşünerek hayatlarını şehrin keşmekeşliğinde ziyan ediyorlar. yaşım 30 benimm hayalim emekli olunca toprak sahibi olmak değil 5-10 yıl içerisinde allah nasip ederse istanbul dan kurtulmak. toprağa elini sürmemiş biri olarak öğreneceğimiz çok şey var ama 1 yıldır hiçbir fırsatı kaçırmadan öğreniyorum, bu işte öğrenmenin sonu yok. benim hedefim profesyonel olarak süt sığırcılığı yapmak 100 baş ineklik bir çiftlik. zor bir hedef biliyorum ortaklıklarla bu hedefe ulaşabilirim belki ama bu iş aynı zamanda getiriside olan bir iş olacaktır.

sn.axaray ve sn.magurus başta olmak üzere bahçelerini, hayvanlarını bizlerle paylaşan herkese teşekkürler

sevgili kardeşim, teşekkür ederim, inşallah hayallerinizi gerçekleştirirsiniz...

ama benden tavsiye, eğer süt işi yapacaksanız, büyük başla uğraşmayın derim...
büyük baş hayvanın derdi de büyük oluyor...süt işi yapacaksan kesinlikle SAANEN KEÇİSİ yap.
hem yem ve bakımdan yırtarsın, hemde sütü daha pahalı...birde 14 - 15 ay zarfında,
1 dişiden 4 - 5 yavru alırsın...müthiş bereketli bir hayvan...manisa da köyleri gezerken,
almanların çiftliğini gördüm, adamlar manisanın köyüne gelip çiftlik kurmuşlar.
ve sırf bu işi yapıyorlar, hayran kaldım...bak bu hayvan ırkının aşağıya linkini atıyorum...
incele ve büyük başla mukayese et...saygılarımla...

http://www.google.com.tr/#hl=tr&cp=7&gs_id=s&xhr=t&q=saanen+ke%C3%A7isi&pf=p&sclient=psy-ab&biw=1024&bih=677&source=hp&pbx=1&oq=seannen&aq=0s&aqi=g-s1&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=fc2a13b7b6bd1d95

serkan23
19-12-2011, 23:28
sevgili kardeşim, teşekkür ederim, inşallah hayallerinizi gerçekleştirirsiniz...

ama benden tavsiye, eğer süt işi yapacaksanız, büyük başla uğraşmayın derim...
büyük baş hayvanın derdi de büyük oluyor...süt işi yapacaksan kesinlikle SAANEN KEÇİSİ yap.
hem yem ve bakımdan yırtarsın, hemde sütü daha pahalı...birde 14 - 15 ay zarfında,
1 dişiden 4 - 5 yavru alırsın...müthiş bereketli bir hayvan...manisa da köyleri gezerken,
almanların çiftliğini gördüm, adamlar manisanın köyüne gelip çiftlik kurmuşlar.
ve sırf bu işi yapıyorlar, hayran kaldım...bak bu hayvan ırkının aşağıya linkini atıyorum...
incele ve büyük başla mukayese et...saygılarımla...

http://www.google.com.tr/#hl=tr&cp=7&gs_id=s&xhr=t&q=saanen+ke%C3%A7isi&pf=p&sclient=psy-ab&biw=1024&bih=677&source=hp&pbx=1&oq=seannen&aq=0s&aqi=g-s1&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=fc2a13b7b6bd1d95

Teşekkürler abicim, burada öğreneceğimiz çokkkk şey olacak. dediğim gibi şu ana olası birşey değil ama hayattaki tek hedefim diyebilirim, yoksa istanbul cehenneminde fazla yaşamayacağız yaşasakta yaşadığımızdan birşey anlamayacağız. sizin fikirleriniz elbete benim için önemli toprak ve hayvan olduktan sonra her yol paris diyorum.

magurus
19-12-2011, 23:32
hayırlı geceler herkese...:wave:

Borşa
19-12-2011, 23:39
Geçen bir borsa programında bu sene bugdayın pirincin ve pamukun çok zarar ettirdiğini söylediler % 70 e varan düşüşler olmuş.Bu sene çıkar diye düşünüyorum.Nereden nasıl yatırım yapılıyor bilmiyorum.Borsa kağıtları gibi alınıp satılıyor galiba.Bu konuda bilgisi olan var mı ?

İnşallah doğru yere yazmışımdır masajımı.

serkan23
20-12-2011, 14:19
Geçen bir borsa programında bu sene bugdayın pirincin ve pamukun çok zarar ettirdiğini söylediler % 70 e varan düşüşler olmuş.Bu sene çıkar diye düşünüyorum.Nereden nasıl yatırım yapılıyor bilmiyorum.Borsa kağıtları gibi alınıp satılıyor galiba.Bu konuda bilgisi olan var mı ?

İnşallah doğru yere yazmışımdır masajımı.

BUğdayla ilgili işlemi vob da yapabilirsiniz fakat iğer emtialarla ilgili işlemleri yurt dışı borsalardan yapma imkanınız var. bazı aracı kurumların yurt dışı piyasalarda işlem platformu var hangisi derseniz bende çok fazla bilmiyorum ama internette ararsanız rahatlıkla bulursunuz, reklamda yapmamış oluruz :)

DarbeliMatkap
21-12-2011, 08:08
Günaydın bahçe dostları

Halil64
21-12-2011, 09:11
Günaydın bahçe dostları

Günaydın dostum.

magurus
22-12-2011, 08:29
slm bahçe dostları...

gününüz aydın, bahçeniz ve endeksiniz yeşil olsun.:)

magurus
23-12-2011, 08:16
slm...

hayırlı günler, hayırlı cumalar...bahçe dostları.:)

okidoki2006
23-12-2011, 09:15
slm...

hayırlı günler, hayırlı cumalar...bahçe dostları.:)

A.selam,hayırlı cumalar size ve herkese

magurus
24-12-2011, 16:41
http://666kb.com/i/bzsgcyepbn8s49vqd.jpg

http://666kb.com/i/bzsgde4gztnt25x45.jpg

http://666kb.com/i/bzsgdqu72ypiagnhh.jpg

http://666kb.com/i/bzsge69cnwe7j4tet.jpg

http://666kb.com/i/bzsgeof4u4wpdvo4l.jpg

http://666kb.com/i/bzsggxsm2n2eefkrp.jpg

http://666kb.com/i/bzsghg3qeg6nn089x.jpg

http://666kb.com/i/bzsgi99aaovnxd2w5.jpg

http://666kb.com/i/bzsgioyvoeowjvb39.jpg

hey maşallah, insanın kendi mahsulünü toplaması ne güzel...

köydeki aileden ALLAH razı olsun...onlar olmasa işimiz zordu bugün.

hava soğuk, tarla ıslaktı...ama mahsul süperdi...

bir ağaçtan 120 kg zeytin çıktı...35 ağaç var, hepsini toplayamadık...

daha önce toplanan zeytinlerin yağını da aldık bugün...:halayci:

geriye kalan zeytinleri, parti parti toplayıp yağ haneye göndereceğiz...

ben bugün yoruldum ama kemiklerim dinlendi...toprak adamı olmak başka bişey.

vippol35
24-12-2011, 16:44
Magurus abim.bereketli olsun.afiyetle yiyin.

vippol35
24-12-2011, 16:47
Maşallah:)

DarbeliMatkap
24-12-2011, 16:47
Maşallah ALLAH arttırsın.Sağlıkla yemeyi nasip etsin.

DarbeliMatkap
24-12-2011, 16:49
Abi 120 kg zeytinden ne kadar yağ çıkıyor?Bir de hepsini tüketemeyeceğinize göre yağ olarak mı satıyorsunuz?

okidoki2006
24-12-2011, 16:59
Hay maşallah allah daha çok versin.Afiyet olsun artanada bol kazançlar olsun :)

magurus
24-12-2011, 17:00
Magurus abim.bereketli olsun.afiyetle yiyin.

Maşallah:)

teşekkürler kardeşim...ALLAH razı olsun, sizlere de nasip etsin inşallah.

magurus
24-12-2011, 17:05
Maşallah ALLAH arttırsın.Sağlıkla yemeyi nasip etsin.

amin, kardeşim...

Abi 120 kg zeytinden ne kadar yağ çıkıyor?Bir de hepsini tüketemeyeceğinize göre yağ olarak mı satıyorsunuz?

kardeşim, bu bahçeyi ben daha yeni aldım...ilk mahsulüm yani...
çıkan yağı satmayı düşünmüyorum...
yaklaşık 4 kğ zeytinden 1 kğ yağ çıkıyor...bir kısmını yağ haneci alıyor...
birazda köydeki yardımcı aileye veririm, el emeği olarak...
ALLAH yedirmeyi nasip etsin, siz sevgili kardeşlerime de nasip etsin inşallah.

magurus
24-12-2011, 17:06
Hay maşallah allah daha çok versin.Afiyet olsun artanada bol kazançlar olsun :)

teşekkür ederim, canım kardeşim...

darısı senin başına inşallah...:yes:

Bear_Bull
24-12-2011, 17:39
Başkaları 1 sene beklerken 1 ayda mahsülü ele almakta başka birşey Sn Magurus
hemen Temettü vermiş sizin ağaçlar :yes:

Bereketli ve bol kazançlı olsun, Tarla, Bağ, Bahçe isteyen herkese Allah sahip olmayı uğraşabilmeyi nasip etsin .

magurus
24-12-2011, 17:47
Başkaları 1 sene beklerken 1 ayda mahsülü ele almakta başka birşey Sn Magurus
hemen Temettü vermiş sizin ağaçlar :yes:

Bereketli ve bol kazançlı olsun, Tarla, Bağ, Bahçe isteyen herkese Allah sahip olmayı uğraşabilmeyi nasip etsin .

çok sağolasın, arkadaşım.

temettü benzetmesi çok güzel olmuş...:he:

akfenci
25-12-2011, 18:13
Bir milyonluk gelir kapısı
Farsak ağacı ile yüzde 100 doğal 10 farklı ürün geliştiren Tuncer Gültang, köylülere kendi işletmelerini kurma fırsatı sunacak.

Astım hastalığına çare için keşfettiği farsak ağacı ile yüzde 100 doğal 10 farklı ürün geliştiren 71 yaşındaki Tuncer Gültang, gelecek yıl elde etmeyi planladığı 1 milyon dolarlık satış geliriyle asıl üretici konumunda bulunan köylülere kendi işletmelerini kurma fırsatı sunacak.

Esas olarak ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici olan Gültang, yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar astım hastalığı ile mücadele ettiğini, doktorların kronik hale geleceğini söylediği hastalığından farsak ağacından yapılan kahve sayesinde kurtulduğunu belirtti.

Hastalığını atlatmasının ardından doğal ürünler üretmeye karar verdiğini ifade eden Gültang, "Amacımız dünya standartlarının üzerinde ürün çıkartmak.

Eğer standardı biz koymazsak, başkasının standartlarını taklit ederiz" dedi.

Bu amaca ulaşmak için bilimden yararlanmanın önemine değinen Gültang, kendilerinin de ürünlerini üretirken bilimsel kriterleri esas aldıklarını söyledi.

"Farsak Projesi" olarak bilinen projeyi Sakarya Üniversitesinin ders programına dahil ettiğini anlatan Gültang, Türkiye Franchising Derneğinin de (UFRAD) projeyi destekleme yönünde karar aldığını belirtti.

Ürünlerin geliştirilmesi konusunda Çukurova Üniversitesindeki öğretim üyeleri ve öğrencilerle gruplar kurmaya başladıklarını ifade eden Gültang, "Bu grupların kurulmasındaki amaç şu: Üniversite artık köye gidecek. Böylece üniversitedeki bilgi köylere kadar ulaşacak" diye konuştu.

Köylülere verilecek eğitimin ardından köylülere sertifika verileceğini kaydeden Gültang, sertifika alan köylüleri onurlandırmak için üniversite cübbesi giydireceklerini söyledi.

Kahveden deterjana tam doğal ürünler

Yetiştirdikleri ürünler hakkında da bilgi veren Gültang, ürünlerini yetiştirirken bugüne kadar hiçbir kurumdan hibe desteği almadıklarını ancak makine ihtiyacını sponsor desteğiyle sağladıklarını söyledi.

Ürünleri arasında yer alan farsak kahvesinin özellikle solunum yolu rahatsızlıkları ve KOAH'a karşı etkili olduğunu belirten Gültang, söz konusu ürünün Adana-Feke'de üretildiğini dile getirdi.

Sponsor firmaların sağladıkları makineler sayesinden farsak ağacından elde ettikleri yağı şampuan imalatında kullandıklarını anlatan Gültang, şampuanın saçlara güç verdiğini söyledi.

Şampuanın üretilmesi konusunda Anadolu Üniversitesindeki öğretim üyelerinden de yardım aldıklarını dile getiren Gültang, şampuanın formülünün bu şekilde ortaya çıktığını kaydetti. Gültang, şampuanın İstanbul'da fason olarak üretildiğini bildirdi.

Farsak ağacının yağından sabun da ürettiklerini belirten Gültang, ürettikleri sabunun da özellikle mantar hastalıklarına iyi geldiğini dile getirdi.

Proje kapsamında üretilen bir diğer ürünün de "özgür tavuk yumurtası" olduğunu anlatan Gültang, ürünün Çukurova Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra köylülerin katkılarıyla üretildiğini belirtti.

Yine aynı üniversitenin ve köylülerin katkılarıyla doğal ortamda yetişen zeytin ağaçlarından tek tek toplanarak ve toplandığı gün düşük ısıda sıkılarak üretilen zeytin suyunun üretimini de gerçekleştirdiklerini ifade eden Gültang, zeytin suyunun sedef, mantar, egzama hastalığına karşı etkili olduğunu söyledi.

Gültang, bütün bu ürünlerin yanında proje kapsamında nar, dut, andız pekmezleri ile tamamen doğal deterjan üretiminin yapıldığını da dile getirdi.

2012 hedefi 1 milyon dolar

Ürünlerinin pazarlanmasına yönelik olarak "Kardeş aile" sistemi kurduklarını anlatan Gültang, bu proje sayesinde köylülerin yetiştirdikleri ürünleri tüketicilere rahatlıkla ulaştırabildiğini söyledi.

Ürünlere tüketici tepkisinin nasıl olduğuna ilişkin de konuşan Gültang, "Ürünlere gelen tepkiler olağanüstü güzel. Gelecek yıl piyasaya ciddi anlamda girerek en az 1 milyon dolar ciro elde edeceğiz" dedi.

Gelecek yıl valilikler ve kaymakamlıklarla bir protokol imzalayacaklarını, bu protokol çerçevesinde elde ettikleri bütün kazancın yüzde 20'sinin köylülere işletme kurmaları için verileceğini bildiren Gültang, "Çok sayıda üniversitenin destek verdiği proje sayesinde sadece çıkış noktamız olan Toroslar değil, yurt genelindeki köylüler doğal ürünleri ile gelirlerine gelir katacaklar" diye konuştu.

kumralada
25-12-2011, 19:04
Anadolu’nun tohumları Sakin Şehirler’de yeşeriyor

2006’da çıkan Tohumculuk Kanunu’yla geleceği tehlikeye giren yerel tohumlara köylüler sahip çıktı. Buğday Derneği’nin başlattığı Tohum Ağı Projesi’nden sonra, uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağına giren Ege kasabaları Tohum Takası şenlikleri düzenliyor. Torba, Seferihisar ve Yenişehir’den sonra sırada Mordoğan, Karaburun, Urla ve Foça şenlikleri varÜstünde kocaman, turuncu salyangoz arması bulunan bez çanta ağzına kadar zarf dolu. Küçük zarflar lastikle grup grup ayrılmış. Her birine tohumun ismi yazılmış: Buduk karpuz, bal kabağı, tüysüz bakla... TARİŞ emeklisi, 15 yıllık çiftçi Mehmet Ceylan torbasından çıkardığı zarfı gururla gösteriyor: “Buduk karpuz bal kabağını andırır. şekli bozuk olduğu için pazarlarda satılmaz. Kan kırmızısıdır içi, tadını hiçbir yerde bulamazsın. Tohumu dedemden miras, kıymetini bileceklere vermek için getirdim... Ben de hünnap, Türkmen kavunu tohumu arıyorum...”
Önceki hafta Aydın’ın Yenipazar İlçesi’nde düzenlenen Tohum Takas şenliği’nde karşılaştığım çiftçiler mısır, karpuz, lahana gibi ticari şansı yüksek ürünleri yetiştiriyordu. Tarlalarının bir köşesindeyse dededen toruna aktarılan tohumlarla geçmişin lezzetlerini korumaya çalışıyordu. Örneğin şenliğe torbalarında altı çeşit tohumla gelen Öznur-Emin Uslu çifti pamuk para etmeyince 70 dekarlık tarlada mısır yetiştirmeye başlamıştı. Ayrıca üçer dekara biber, çilek, lahana ekip tarla aralarına da yerel tohumlarla kendileri için geleneksel lezzet bahçesi yapmışlardı. Takasa getirdikleri börülce, sivri biber, yerfıstığı, pembe domates tohumu bu bahçedendi. “Ben de maş fasulyesi, acur tohumu aldım. Takasın karşılığını almasam bile önemli değil, dedemden kalma tohumlardan gençlerin de yararlanmasını istiyorum” diyordu Emin Uslu...

YASAĞA KARŞI TAKAS

Tohum takası, yüzlerce yıldır tohumunu pazardan özgürce alıp satan Anadolu çifçisi için yeni bir kavram. 2006’da çıkan 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan sertifika almadan tohum üretip satmayı, hatta ihtiyacından fazlasını evinde bulundurmayı bir anda suç haline getirince takas kavramı ortaya çıktı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, “Yasa tohuma eroin muamelesi yapıyor, bu toprakların biyolojik çeşitliliği tehlikeye sokuyor” diyor.
Bakanlığın onay vermediği yerel türlerin yok olma tehlikesiyle karşılaşması sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Buğday Derneği, 2007’de ‘Türkiye’nin Tarımsal Biyoçeşitliliğinin Korunması için Tohum Ağı Projesi’ni başlattı. Organik tarım yapan çiftçiler kendi aralarında tohum takasına yöneldi. Ayrıca Emanetçiler Derneği kuruldu.

BAKANLIK TAKİP EDİYOR

Yerel tohumları korumak için oluşturulan en güçlü hareket Ege’den yükseldi. Geçen yıl eylül ayında İzmir’in Torbalı ılçesi’nde Türkiye’nin ilk tohum takas şenliği düzenlendi. ızmir Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu, Karaot Tohum Derneği, ilçe belediyesi ve Slow Food Çeşme Birliği’nin ortak girişimiyle gerçekleştirilen etkinlik Cittaslow (Sakin şehir) ağına katılan diğer belediyelere de örnek oldu. Bu yıl şubat ayında Seferihisar, Urla, Mordoğan, Karaburun belediyelerinin işbirliğiyle ‘Yarımada Tohum Takas şenliği’ düzenlendi. Seferihisar Belediyesi ve Karaot Derneği yetkilileri, yarımadayı köy köy gezip şenliğe davet etti. Bu arada köylülerden toplanan tohumlarla Can Yücel Tohum Bankası’nı kurdu.
Ardından temmuz ayında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, önceki hafta da Aydın’ın Cittaslow ağına katılan ilk ilçesi Yenipazar’da tohum takas şenliği yapıldı.
İlkinden bu yana takas şenlikleri büyük tohum firmaları ve Tarım Bakanlığı’nın yakın takibi altında. Hatta Torbalı’ya polis desteğinde gelen firma temsilcileri infial yaratmıştı. Belediyelerin tüm takasları kayıt altına aldığı, tohum satılmadığı ortaya çıkınca gerginlik ortadan kalktı. Yenipazar’daki son şenlikte, bazı firma temsilcilerinin köylü gibi takasa katılıp yerli tohum örneği almaları bile soruna dönüşmedi.
Takas etkinlikleri Ege köylerinde gelecek yıl şubat ayında devam edecek. şubatın ikinci hafta sonunda Mordoğan’da düzenlenecek etkinliği, birbiri ardına gelecek Karaburun, Urla, Foça, Seferihisar tohum takas şenlikleri izleyecek.

Köy köy dolaştık 311 çeşit tohum topladık
FERAY KARAPINAR (Karaot Tohum Derneği Başkanı)

Tohum konusu ilk kez TV’de izlediğim bir uzmanın uyarısıyla dikkatimi çekti. Mezopotamya’daki 300 çeşit karpuzdan bugün sadece 30’unun kaldığını söylüyordu. 2005’te köyümüz Karaot ve çevresinden yerel tohum toplamaya başladım. ıki yıl sonra derneğimizi kurduk. şu anda derneğimizde 311 çeşit yerel tohumun örnekleri bulunuyor. Çoğunu köylü kadınlar kuşaklar boyunca özenle saklamış. Hatta definecilerin altın umuduyla kırdığı küplerden çıkan örnekler var aralarında. 50’si kaybolmaya yüz tutmuş türler. Çabamız büyük destek görünce, tohum değişim ağımıza katılanların talebiyle 2010’da Torbalı’da ilk takas şenliğimizi düzenledik. şimdi Seferihisar Belediyesi’yle ortak çalışma yapıyoruz. Bölge köylerinden topladığımız 370 türle Can Yücel Tohum Bankası’nı oluşturduk. Bu yıl 224 türü yeşertip, 21 bin fideyi köylüye dağıttık. Hibrit tohumu tarlasına sokmayan 24 üreticiden bu bitkilerin tohumunu geri aldık. Gelecek yıl 300 bin fide dağıtmayı, tohum ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

O DA BİR YEŞİL
Yüksel Aksoy - Yönetmen
İkinci bir film çekeceğim

Küresel ısınma ve dünyanın giderek çöplüğe dönmesi benim en büyük endişem. Tüketim alışkanlıkları değiştirilmeli, ‘tüketici’ yerine “kullanıcı ” olmalı. Bu konuda elimden geldiği kadar çabalıyorum. Mecbur kalmadığım sürece otomobil kullanmıyorum. Genellikle toplu taşıma araçlarını tercih ediyorum. Çok daha hızlı oluyor, zamandan da kazanıyorum. Ekiyorum, dikiyorum... Fırsat buldukça doğayla ilgileniyorum. Tarımla uğraşıyorum. Eylemlere katılıyorum. Doğa Derneği’ni destekliyorum. Kendi bölgemde de (Ege) Ekodost, Meandros derneklerinin gönüllü çalışanlarındanım. ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ gibi bu konuda duyarlılık yaratmaya çalışan ikinci filmimizi çekeceğiz fırsat olursa. Bu konuyla ilgili birçok sosyal proje, panel ve konferanslara katılıyorum, katılmaya da devam edeceğim.

Bİ’ŞEY YAPMALI
Ofisiniz Yeşil Olsun

Çevreyle dost bir ofis ortamında çalışmak mı istiyorsunuz? WWF-Türkiye ile bir Yeşil Ofis sözleşmesi imzalayarak siz de bu programa dâhil olabilirsiniz. şirketinizde oluşturacağınız Yeşil Ofis Takımı, düzenli aralıklarla WWF-Türkiye ekibi ile biraraya gelerek hedefleri belirlerken, programın sağlıklı yürütülebilmesi için gerekli koordinasyonu sağlıyor. Yeşil Ofis Diploması almak için ofislerin, Yeşil Ofis kriterlerinin en az üç tanesini iyileştirmesi ya da en azından mevcut durumu korumuş olması gerekiyor. ışte bir ofisin Yeşil Ofis olabilmesi için yapılması gerekenler:
1. WWF-Türkiye ile Yeşil Ofis işbirliği sözleşmesini imzalayarak ilk adımı adın.
2. Ofiste bir Yeşil Ofis takımı kurun.
3. Ofisinize yönelik bir çevre yönetim sistemi oluşturun.
4. Ofisinizde iyileştirme yapacağınız kriterleri ve hedefleri belirleyin.
5. Sonuçları WWF-Türkiye’ye raporlayın.
6. Çevre yönetim planınızı geliştirin ve güncelleyin.
Yeşil Ofis Programı hakkında bilgi almak için yesilofis@wwf.org.tr adresine tıklayabilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/19537945.asp

mulayim
25-12-2011, 21:08
sayın magurus arkadaş ALLAH İHŞALLAH EMEGİNİ ZAYİ ETMEZ .
kazancını ve bereketini arttırır ihşallah

zeytin ağaçları altında koyun yetiştiriciliği yapılsa başarılı olunurmu . zeytin arazisinin altına çim tohumu eksek ikisi bir arada koyunlara zarar verilmeden yetiştirilirmi bu konu hakkın da bildiklerini paylaşırsan sevinirim .

şimdiden teşekkür ederim.

magurus
25-12-2011, 22:12
sayın magurus arkadaş ALLAH İHŞALLAH EMEGİNİ ZAYİ ETMEZ .
kazancını ve bereketini arttırır ihşallah

zeytin ağaçları altında koyun yetiştiriciliği yapılsa başarılı olunurmu . zeytin arazisinin altına çim tohumu eksek ikisi bir arada koyunlara zarar verilmeden yetiştirilirmi bu konu hakkın da bildiklerini paylaşırsan sevinirim .

şimdiden teşekkür ederim.

slm. mulayim kardeş...

zeytin ağaçları yüksekse hiç korkma...

zemine çim tohumu değil...yonca tohumu atacaksın...

bu yonca tohumu senin kuzularına bir sezon boyunca bakar...

uzadıkça yoncayı biç, at kenara kurusun, biçtiğin yere sal hayvanları otlasın...

hem otlasın, hemde tarlanı gübrelesin...

hiç bir zararı yok kardeşim...

serkan23
26-12-2011, 00:22
Hayırlı olsun magurus abicim seneye daha bol olur inşallah diyeceğim ama zeytinde bir yıl var bir yıl yok yılıydı sanırım öyle duymuştum. doğrumudur acaba?
Allah tüm dünyada bol mahsül versin inşallah ki herkese yeterli olsun, bu mahsüller sadece bizlere ait değil dünyada ki bütün canlılara ait aslında o yüzden bütün canlılara yetecek kadar nasip etsin inşallah.

şef
26-12-2011, 07:32
amin, kardeşim...

kardeşim, bu bahçeyi ben daha yeni aldım...ilk mahsulüm yani...
çıkan yağı satmayı düşünmüyorum...
yaklaşık 4 kğ zeytinden 1 kğ yağ çıkıyor...bir kısmını yağ haneci alıyor...
birazda köydeki yardımcı aileye veririm, el emeği olarak...
ALLAH yedirmeyi nasip etsin, siz sevgili kardeşlerime de nasip etsin inşallah.

Sayın magirus, öncelikle bahçeniz hayırlı olsun. benimde böyle bir yer hayalim var. zeytinlik ne tarafta, ve ne kadara aldınız? teşekkürler.

magurus
26-12-2011, 09:00
Hayırlı olsun magurus abicim seneye daha bol olur inşallah diyeceğim ama zeytinde bir yıl var bir yıl yok yılıydı sanırım öyle duymuştum. doğrumudur acaba?
Allah tüm dünyada bol mahsül versin inşallah ki herkese yeterli olsun, bu mahsüller sadece bizlere ait değil dünyada ki bütün canlılara ait aslında o yüzden bütün canlılara yetecek kadar nasip etsin inşallah.

teşekkürler kardeşim...öyle derler, bu yıl verirse seneye vermez diye...
ama belli olmuyor kardeşim, vermez dediğin sene bir bakıyorsun ağaçlar zeytinden yıkılıyor.
ben sade zeytin değil, bir ay sonra değişik fidanlarla dolduracağım boş yerleri...
ALLAH herkesin gönlüne göre versin...saygılar.

Sayın magirus, öncelikle bahçeniz hayırlı olsun. benimde böyle bir yer hayalim var. zeytinlik ne tarafta, ve ne kadara aldınız? teşekkürler.

sağolasın kardeşim...inşallah sizlerde hayallerinizi gerçekleştirirsiniz...
yer manisaya bağlı bir köyde...hesaplı aldım kardeşim...
ALLAH sizlere de nasip etsin...sizlere tavsiyem, bulunduğunuz şehirlerin köylerinden,
3 - 5 dönüm yer alın dursun...emekli olunca alırım demeyin, kenarda paranız varsa,
hesaplı yer düştüğü anda kapatın...saygılarımla...

DarbeliMatkap
26-12-2011, 09:16
Günaydın yeşil dostları.Yeşil bir haftanız olsun inşallah:)

Halil64
26-12-2011, 11:24
slm bahçe dostları...

gününüz aydın, bahçeniz ve endeksiniz yeşil olsun.:)
Yusuf abi, zeytin ağaçlarınız bereketliymiş bayağı 120 kilo :super: Allah ziyade etsin.

magurus
26-12-2011, 13:02
Yusuf abi, zeytin ağaçlarınız bereketliymiş bayağı 120 kilo :super: Allah ziyade etsin.

amin kardeşim, teşekkürler...

yanımdan sana da bahçe bakıyorum...

seni kendime komşu yapacam...:he:

Halil64
26-12-2011, 16:44
amin kardeşim, teşekkürler...

yanımdan sana da bahçe bakıyorum...

seni kendime komşu yapacam...:he:
Hayırlısı diyelim abi, sizle komşu olmayı isterim... :)

serkan23
26-12-2011, 20:12
[QUOTE=magurus;6788641]teşekkürler kardeşim...öyle derler, bu yıl verirse seneye vermez diye...
ama belli olmuyor kardeşim, vermez dediğin sene bir bakıyorsun ağaçlar zeytinden yıkılıyor.
ben sade zeytin değil, bir ay sonra değişik fidanlarla dolduracağım boş yerleri...
ALLAH herkesin gönlüne göre versin...saygılar.QUOTE]

duyduğum doğruymuş demek, ama inşallah seneye dahada bol olur. senin ürünün ülkenin ürünü, ülkenin ürünü bütün dünyanın ürünü ;)

DarbeliMatkap
26-12-2011, 20:38
Balkon çalışması şimdi çektim resmi endeksten daha yeşiller değil mi:he:

http://666kb.com/i/bzunr0glc8ljzcc0u.jpg

şef
26-12-2011, 23:35
[QUOTE=magurus;6788641]teşekkürler kardeşim...öyle derler, bu yıl verirse seneye vermez diye...
ALLAH herkesin gönlüne göre versin...saygılar.QUOTE]

duyduğum doğruymuş demek, ama inşallah seneye dahada bol olur. senin ürünün ülkenin ürünü, ülkenin ürünü bütün dünyanın ürünü ;)

doğru, çünkü zeytin hasatı çok hoyratça yapılıyor. dolayısıyla ağaç meyva verdiğinden değil, toplanırken hasar aldığı için ertesi yıl kendini topluyor. oysa makina ile ürün hasatı yapılan italya, ispanyada verim, ağaç başına 90kg oluyor. bizim ülkemizde 10kg. bu verim düşüklüğünde zararlılarla yetersiz mücadele ve yetersiz bakım(gübre, budama) de önemli rol oynuyor.

DarbeliMatkap
27-12-2011, 07:50
Günaydın yeşilciler:)

magurus
27-12-2011, 08:13
slm, bahçe dostları...

gününüz aydın, bahçeniz ve endeks'iniz yeşil olsun...:)

magurus
27-12-2011, 08:37
[QUOTE=serkan23;6791728]

doğru, çünkü zeytin hasatı çok hoyratça yapılıyor. dolayısıyla ağaç meyva verdiğinden değil, toplanırken hasar aldığı için ertesi yıl kendini topluyor. oysa makina ile ürün hasatı yapılan italya, ispanyada verim, ağaç başına 90kg oluyor. bizim ülkemizde 10kg. bu verim düşüklüğünde zararlılarla yetersiz mücadele ve yetersiz bakım(gübre, budama) de önemli rol oynuyor.

aynen katılıyorum sevgili kardeşim...

zeytin ağacını fazla hırpalamaya gelmez...

t.axaray
27-12-2011, 11:37
Sevgili axaray,
Bir konuda (sanırım bu konularda bilgilisin) sana danışmak isterim. Haftasonu pazardan Limon aldık. Limonu mandalinanın yanına koyduğumda Limonun rengiyle mandalinanın renginin aynı olduğunu farkettim. Limon sarı olmaz mı? Ne oldu sarı limonlara?

Selamlar...:super:

sevgili Excali.....tarımsal konularda bende çok uzmanı değilim..... kendime büyük bir bahçe oluşturdum ve herkese yeşili özendirmeye çalışıyorum....ancak bu şekilde davrananlar sayesinde çevremiz dünyamız yaşanabilir bir durumda olacak.....hepsini kendimiz üretemezsek de doğal ,katkısız ,hormonsuz, ilaçsız. lezzetli ürünlere sahip olacağız .......çoğu ürünün tadını unutmuşken...bahçe sayesinde tadın ne olduğunu yeniden keşfettim.......sizin söylediğiniz limon MEYER cinsi bir limondur.......biraz tatlımsıdır.......link veriyorum....limon çeşitleri var......aşağıda meyer cinsi limon açıklaması da var.....selamlar.....

http://www.batem.gov.tr/urunler/meyvelerimiz/limon/limon.htm

serkan23
28-12-2011, 21:08
Bir sorum olacak arkadaşlar- abilerim tarla bağ-bahçe alımında kredi kullanımı mümkün müdür? mümkünse mortgage kredisi olarak mı uygulanır?

mcornek
28-12-2011, 21:15
Öncelikle tüm bahçe dostlarına selamlar, iyi ki varsınız ve inşallah bahçe seven ve onla ilgilenen insanların sayısı daha da artar. Biz de kendimiz küçük bir bahçede çiçek yetiştiriyoruz, İstanbul da kışları soğuğu fena olduğu için dama küçük bir sera gibi bir şey yaptık , siz bu sorunu nasıl çözüyorsunuz ?

Bir de merak ettiğim nokta, sizlerin bahçedeki kediler de saksının tam ortasına geçip oturmaktan keyif alıyor mu ? :)

t.axaray
28-12-2011, 21:25
Bir sorum olacak arkadaşlar- abilerim tarla bağ-bahçe alımında kredi kullanımı mümkün müdür? mümkünse mortgage kredisi olarak mı uygulanır?
T.C. İş Bankasında istediğin var....diğerlerinde de vardır...........

http://www.isbank.com.tr/content/TR/Krediler/Bireysel_Krediler/Arsa_Kredisi-1188-4.aspx

t.axaray
29-12-2011, 07:52

Bizim bölgede olurmu ki ....burada görmedim yada hiç dikkat etmedim.........arkadaşın biri deneyecekti bir araştırayım......bende ona gırgırına hangi zeytini dikecen yeşil mi-siyah mı demiştim adam epey bi yüzüme bakakalmıştı......sonra ne oldu unuttuk gitti yaptımı bir sorayım.....internette biraz araştırma yaptım......zeytin ağacının -12 derece donduğunu ve kuruduğunu yazıyor.......bizim bölge -20...-25 leri görüyor......herhalde olmaz.......yine de Tarım il müdürlüğüne veya ziraat mühendisi arkadaşlara bir danışmak gerek dayanıklı çeşitler var mıdır.......

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytin-agacinin-yasadigi-cografi-kosullar

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytin-yaslanmayi-geciktiriyor

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytinyagi-ve-kalp-sagligi

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/hemoroid-icin-zeytinyagi-mucizesi

Pit
29-12-2011, 07:57
internette biraz araştırma yaptım......zeytin ağacının -12 derece donduğunu ve kuruduğunu yazıyor.......bizim bölge -20...-25 leri görüyor......herhalde olmaz.......yine de Tarım il müdürlüğüne veya ziraat mühendisi arkadaşlara bir danışmak gerek dayanıklı çeşitler var mıdır.......

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytin-agacinin-yasadigi-cografi-kosullar

http://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytin-yaslanmayi-geciktiriyor
zeytin ağacını iç anadolu da iklim ve rakımdan dolayı yetiştiremezsiniz. Çok uğraşıp da yetiştirseniz bile meyva alamazsınız. Bence sizin bölgede ceviz ve kiraz ikilisi gayet yüksek verimle yetiştirilebilir.
Tüm doğa severlere selamlar

mahmut1
29-12-2011, 08:33
Ceviz fidanlarımın üçüncü yılı şekil budaması yapılması gerekiyor.Fidanları aldığım şirket yardımcı olacak ama benimde öğrenmem gerekiyor.Toprak insanı rahatlatıyor işim olmasada tarlaya gidip ağaçların arasında dolaşmak hoşuma gidiyor.

t.axaray
29-12-2011, 08:48
hey maşallah, insanın kendi mahsulünü toplaması ne güzel...

köydeki aileden ALLAH razı olsun...onlar olmasa işimiz zordu bugün.

hava soğuk, tarla ıslaktı...ama mahsul süperdi...

bir ağaçtan 120 kg zeytin çıktı...35 ağaç var, hepsini toplayamadık...

daha önce toplanan zeytinlerin yağını da aldık bugün...:halayci:

geriye kalan zeytinleri, parti parti toplayıp yağ haneye göndereceğiz...

ben bugün yoruldum ama kemiklerim dinlendi...toprak adamı olmak başka bişey.

Sn.Magurus....zeytinleriniz hayırlı olsun.....bu ne şans yav........120 kilo bir ağaçtan........şimdiden aldığın yerin parasını çıkarmışsın.......tabi hazıra kondun........borsayla uğraşmayı bırak sen oraya bak altın gibi maaşAllah ..........yazında alacağın meyve çeşitleri yaptın mı hem yaz hem kış köşesin......... hayırlısıyla yemeyi nasıp etsin Allahım........

t.axaray
29-12-2011, 11:44
Ceviz fidanlarımın üçüncü yılı şekil budaması yapılması gerekiyor.Fidanları aldığım şirket yardımcı olacak ama benimde öğrenmem gerekiyor.Toprak insanı rahatlatıyor işim olmasada tarlaya gidip ağaçların arasında dolaşmak hoşuma gidiyor.

Hoşgeldiniz......bahçeden resimler eklerseniz 3.yıldaki cevizlerle aşağıda eklediğim 3. yıldaki benim ceviz ağacıyla fark varmı bir görürüz......20 tane kadar oldu.........1 tane bile yiyemedim.......iki ayaklı küçük canavarlar götürdü galiba.....4 tane ceviz diktim.....3 tanesi tuttu bunun gibi.......bu yıl toplam 20 tane oldu......cinsleri Kırşehir Kaman cevizi.......kaliteli bir cevizdir....

http://666kb.com/i/bzxbqj7ar9wjx2ndx.jpg

Pit
29-12-2011, 16:56
Sn.Magurus....zeytinleriniz hayırlı olsun.....bu ne şans yav........120 kilo bir ağaçtan........şimdiden aldığın yerin parasını çıkarmışsın.......tabi hazıra kondun........borsayla uğraşmayı bırak sen oraya bak altın gibi maaşAllah ..........yazında alacağın meyve çeşitleri yaptın mı hem yaz hem kış köşesin......... hayırlısıyla yemeyi nasıp etsin Allahım........

ağaçlar büyük ise o kadar zeytin verebiliyorlar. Ben örneğin birkaç gün önce 12 adet ağaçtan 1100 kg zeytin aldım. Zeytin bereketli ve güzel bir meyvedir. Bahçe ile uğraşmanın kendine has güzel bir keyfi vardır, bu topikte de bu havayı seziyorum :)

DarbeliMatkap
29-12-2011, 19:08
Hoşgeldiniz......bahçeden resimler eklerseniz 3.yıldaki cevizlerle aşağıda eklediğim 3. yıldaki benim ceviz ağacıyla fark varmı bir görürüz......20 tane kadar oldu.........1 tane bile yiyemedim.......iki ayaklı küçük canavarlar götürdü galiba.....4 tane ceviz diktim.....3 tanesi tuttu bunun gibi.......bu yıl toplam 20 tane oldu......cinsleri Kırşehir Kaman cevizi.......kaliteli bir cevizdir....

http://666kb.com/i/bzxbqj7ar9wjx2ndx.jpg

Bu sene merakımdan dolayı çok araştırdım ceviz işini.Kahramanmaraş (sütyemez),kırşehir(kaman),Bilecik(amerikan diyorlar),Şebin,Niksar.Nihayetinde kaman1 cevizinde karar kıldım.Kaman ın 5 çeşit cevizi var ancak karadeniz kıyı kesimine uyum sağlayabilecek yalnız kaman1 imiş.10 kaman dölleyici olarak ta 5 tane bilecik almamı tavsiye etti satın aldıığım üretici.Tabi başında olmayınca kurumasını engellemek zor oluyor.7 fidanım kaldı bakalım 4 sene sonra bizde mahsul elde edebilecek miyiz?

mahmut1
29-12-2011, 20:57
Sayın axaray şekil budamasını mart ayında yapacağım önümüzdeki yıl üç yaşında olacak şimdiye kadar fotoğraf çekmek aklıma gelmedi ilerde inşallah çeker paylaşırız.Cevizin cinsi chandler amerikan yüz ağaç diktim damlama sulama yapıyorum kenarlarda meşe ağaçları vardı onun için kenara gelenler fazla boy yapmadı birkaç kuruyan var bu sene kenarları temizleyip eksikleri tamamlamak istiyorum.

serkan23
29-12-2011, 22:35
Çok güzel paylaşımlar, sn.axaray gibi fotoğraflamak çok önemli aslında ileride nerden nereye geldiğini görebilir insan. Hatta birçok şeyi not etmekte gerekir ki bir problem olduğunda ben nerde yanlış yaptım diye bakıp görmek için. Burdaki paylaşımları gördükçe tarım ve hayvancılığa olan iştahım daha da artıyor. En az 3-5 yılım olsada takibe araştırmaya devam...

DarbeliMatkap
30-12-2011, 08:11
Günaydın,hayırlı cumalar yeşil dostları:)

Halil64
30-12-2011, 08:32
Günaydın kardeşim. :)

Oğuz1980
30-12-2011, 08:40
Günaydın ağalar:)

t.axaray
30-12-2011, 08:46

Günaydın tüm bahçe dostlarına ........Hayırlı cumalar.........

Çok güzel paylaşımlar, sn.axaray gibi fotoğraflamak çok önemli aslında ileride nerden nereye geldiğini görebilir insan. Hatta birçok şeyi not etmekte gerekir ki bir problem olduğunda ben nerde yanlış yaptım diye bakıp görmek için. Burdaki paylaşımları gördükçe tarım ve hayvancılığa olan iştahım daha da artıyor. En az 3-5 yılım olsada takibe araştırmaya devam...

Evet çok haklısınız Nereden nereye gelmiş..........resimler herşeyi anlatıyor.....verdiğimiz emeklerin şimdi meyvesini fazlasıyla alıyoruz......

2007 yılı Mayıs Ayı......

http://666kb.com/i/bzy7ockjjayoqamlh.jpg

2011 yılı Mayıs ayı

http://666kb.com/i/bzy7pxaxyqfyyr4rp.jpg

magurus
30-12-2011, 08:49
slm günaydın...

hayırlı günler, hayırlı cumalar...:)

okidoki2006
30-12-2011, 08:51
Günaydın,hayırlı cumalar

acdc
30-12-2011, 12:56
degerli arkadaşlar,
herkesin yeniyılını kutlar huzur sağlık ve mutluluk dolu pırıl pırıl günler dilerim..
saygılarımla.

mahmut1
30-12-2011, 13:12
Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur demiş büyüklerimiz toprak işlendikten sonra olmaz diye birşey yok.Bahçe dostlarının yeni yılını kutlar sağlık,mutluluk ve bol ürün dilerim.

DarbeliMatkap
30-12-2011, 16:36
Tüm yeşil dostlarına sağlıklı,mutlu seneler.yeni yılda yeşiliniz koyu olsun:my:

Bear_Bull
30-12-2011, 17:02
Bağ / Bahçe / Tarla / severler.

http://www.nazlimcafe.com/wp-content/uploads/2009/10/yeni-yil-resimleri-kartlari4.jpg

serkan23
30-12-2011, 22:59
tebrikler sn.axaray allah bol kazanç versin; sizde yeşile, doğaya, dünyaya yatırım yapmaya devam edin.

okidoki2006
30-12-2011, 23:03
2012 nin 2011 deki tüm acı ve kayıpları silerek hepimize önce sağlık sonra mutluluk buna ilavetende bol kazançlar getirmesini dilerim

Halil64
31-12-2011, 08:08
2011'i aratmayan bir yıl dilerim. :)

t.axaray
31-12-2011, 08:28
Tüm Bahçe dostlarımın :hg: 2012 yılını kutlar.......İçinde mutlaka olması gereken sağlık ve mutlulukla birlikte tüm dileklerinizin gerçekleştiği nice yıllar dilerim....sevgilerimle........:my:

mahmut1
31-12-2011, 10:29
Tüm bahçe dostlarının yeni yılını kutlar sevdikleri ile birlikte sağlık ve mutluluk dolu nice yıllar geçirmelerini dilerim.

DarbeliMatkap
02-01-2012, 07:44
Günaydın.İyi haftalar,iyi yıllar.Şöyle öne çekelim altta kalıp ezilmesin çayırımız çimenimiz:he:

magurus
02-01-2012, 08:14
slm, bahçe dostları...

herkese hayırlı seneler...

BÜDÜ
04-01-2012, 09:35
Tüm Bahçeseverlere , Hayırlı Gün Dileklerimi iletir. Biraz Gecikmişte Olsam,, Yeni Yıllarını Tebrik ederim.

DarbeliMatkap
04-01-2012, 20:59
Selam dostlar.Fırsatını bulmuşken dünya üretiminin %75 ini karşıladığımız.ihraç edilen tarımsal ürünler içinde de ülkemize en fazla getiri sağlayan(%15) mahsulümüz fındığın yararlarından bahseden bir yaz paylaşmak istedim.

FINDIK: Findik lif, protein ve vitamin açisindan oldukça zengin, yararli bir yag deposudur. Badem, fistik, ceviz selenyum açisindan son derece zengindir. Ceviz Omega 3 ile doludur. Salatalara, meyve salatalarina, tatlilara ve sebze sotelere katarak tüketebilirsiniz.

....Fındığın Faydaları....

* Enerji verici ve besleyicidir. Cinsel gücü artırır.

* Böbrek rahatsızlıklarında, güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır.

* Böbrekteki kum ve taşları döker

* Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini rahatlıkla fındıktan karşılayabilirsiniz. Fındık vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

* Gelişme çağındaki çocuklara da hem enerji verip hem de besleyici olmasından dolayı gelişmelerini daha iyi sağlamak için fındık vermeliyiz.

* Hastalığın Ardından Nekahet dönemleri için ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla karşı karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.

* Afrodizyak olduğu tartışılabilir ancak, yüksek tansiyondan prostata, kalp şikayetinden menopoz dönemi sorunlarına kadar bir çok rahatsızlıklarda fındık vücudu güçlendirici ve sağlığımızı koruyucu bir iş yapar.

* Fındığın kolesterolü düşürdüğünü ve kalp krizi riskini azalttığını, içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirdiğini, cinsiyet hormonlarını geliştirdiğini ve inanılmaz biçimde insana günlük yaşamda enerji verdiğini ortaya koyuyor

* Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, vücuda kuvvet verir, nekahet devresinin çabuk geçmesini sağlar.

* Fındıkta diyet lifi %1-3 oranında bulunur, barsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.

* Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduğundan vücutta kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar.

* Kansızlık, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir. Süt ve mamülleri demir yönünden yetersiz olduğundan fındık bunlarla tüketilirse, açığı kapatır.

Fındık Yağı

* Fındık yağı bol miktarda kalsiyum ihtiva eder ki bu da kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir.

* Fındık yağı bol miktarda kalsiyum ihtiva eder ki bu da kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir.

* Fındık yağı kolesterole iyi gelen, kalbi koruyucu ve kanseri önleyici etkisi olan, kan yapımında gerekli olan demir bakımından da zenginliği kabul edilen bir besindir

* Kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler.

* Demir ihtiva eder, kansızlığa karşı etkilidir.

* Zengin kalsiyum içeriği ile büyümeyi hızlandırır, diş sağlığını korur.

* E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar.

* Kalp damar ve kanser hastalıklarına karşı fındık yağı koruyucu etkiye sahiptir.

* Fındık yağının kansere ve kansızlığa karşı da koruyucu etkisi vardır.

* Fındık yağı bileşiminde %82 ye varan oranlarda oleik asit bulunmaktadır. Oleik asit kanda yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının artmasını ve kan kolesterolünün azalmasını sağlar, böylece kalp damar hastalığı riski azalır. Günde en az 1 kez fındık yiyen insan hiç yemeyene göre 1/2 risk taşır.

http://666kb.com/i/c03srn0ft2jnr3eap.jpg
http://666kb.com/i/c03sse5g8qg5b5wdd.jpg

DarbeliMatkap
06-01-2012, 11:54
Ya kimsede keyif kalmadı:( ya da bahçe işleri bahara hazırlık var:he:
Hayırlı cumalar dostlar:)

magurus
06-01-2012, 13:18
Ya kimsede keyif kalmadı:( ya da bahçe işleri bahara hazırlık var:he:
Hayırlı cumalar dostlar:)

size de hayırlı cumalar kardeşim...

tahtalarda yediğimiz dayak maalesef iştahımızı kaçırıyor...

ne demiş atalarımız, para varsa yancıkta, yaprak oynar dalcıkta...

bahçeye fidan dikecem moralim yok, tutmaz diye korkuyorum...

DarbeliMatkap
11-01-2012, 10:55
size de hayırlı cumalar kardeşim...

tahtalarda yediğimiz dayak maalesef iştahımızı kaçırıyor...

ne demiş atalarımız, para varsa yancıkta, yaprak oynar dalcıkta...

bahçeye fidan dikecem moralim yok, tutmaz diye korkuyorum...

Selamlar abi.Tutmaz olur mu tam fidan zamanı bak axaray abime ortalıkta yok full fidana yatırmış parayı:)

magurus
13-01-2012, 08:34
slm dostlar...

hayırlı günler, hayırlı cumalar olsun...

toprağınız verimli, kazancınız bereketli olsun...:)

DarbeliMatkap
17-01-2012, 08:24
Günaydın dostlar
Endeksin yeşili koyulaşıyor sanırım eh mart a da bişey kalmadı yeşil-yeşil güzel olur:he:

magurus
29-01-2012, 10:08
günlerdir kimse uğramamış...:notr:

tamam anladık, bahçenizi nadasa bıraktınız...

dilerim don vurmaz...:he:

bari ara sıra uğrayın...

Halil64
29-01-2012, 10:38

bari ara sıra uğrayın...

Günaydın, yettim Yusuf abi... :)

DarbeliMatkap
29-01-2012, 10:58

bari ara sıra uğrayın...

Günaydın, yettim Yusuf abi... :)

Selamlar değerli dostlar.iyi pazarlar:)

mahmut1
29-01-2012, 13:53
biraz daha dinlenin yakında bahçe işleri başlayacak.

polat55
29-01-2012, 13:56
Herkese selamlar,

hibrid tohumlar hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum...

yeşilsıpa
06-02-2012, 21:54
Bayrak bende..Ama bayağı ilerledim bu konuda..(Armut fidanı siparişlerini vermek üzereyim)

Borsa topiğiydik ziraat topiği olacağız yakında :)
Nereden alacan fidanları.
Ben bulsam şöyle eski şapur şupur suyu akan armut fidalarından
Offf offf Nerede eski armutlar.

secbul20
06-02-2012, 21:58
Borsa topiğiydik ziraat topiği olacağız yakında :)
Nereden alacan fidanları.
Ben bulsam şöyle eski şapur şupur suyu akan armut fidalarından
Offf offf Nerede eski armutlar.

Bölgemizde çok iyi fidancılar var.. Deveci armutu alıcam. Yaklaşık 1000 tane.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/yumusak-cekirdekli-meyveler/3715d1157909993-52.jpg

‘1960 yılıydı. Ava meraklı bir insandım. Bir gün av dönüşü, yoldaki hayvan izine düşmüş armut dikkatimi çekti. Normalde o mevsime kadar bu meyve yaşamaz. Bu sebeple o tek meyve çok dikkatimi çekti ve çevrede araştırarak, armudun ağacını buldum. Ağaçtan aşı kalemleri aldım ve daha sonra bunları İtalyan ve Fransız armutları ile evlendirdim. Yaklaşık üç yıl sonra bu evlilikten, ağırlığı bir buçuk kiloyu bulan armutlar ortaya çıktı. Onlara Deveci armudu adını verdim.”
Lütfi Deveci

yeşilsıpa
06-02-2012, 22:05
Yok ben eski sarıya çalan bir ısırınca içinden bal gibi suyu akan armutlardan arıycam.
Kızılcık kuşburnu üzüm domates .... aklıma ne gelirse üretecem ama fidaları iyi araştırıp bulacam.
Aslında kendim için
Dışardan aldığım meyve ve sebzelerden yemek istemiyorum. :)
Nakitsiz hayata başbakanın tarihinden önce geçme planım var.
Profesyonellik işine sonra bakarız.

secbul20
06-02-2012, 22:05
Ayı olduğum için armut dikicem..Bu işler böyle...
Boğalar yonca dikebilir..Bişi demem..

yeşilsıpa
06-02-2012, 22:11

Ahhh secbul ahh

Benim dedem ağaymış eskiden topraklarımız varmış
Bağlarımız tarlalarımız varmış
Herşeyi satıp şehre gelmiş.
Ne bir tarla ne birşey var.
Benimde bilgim kısıtlı köy çocuğu değil şehir çocuğuyuz.
Toprağı ekmek biçmek horoz sesiyle uyanmak sıcak yumurta yemek kazları ördekleri seyretmek varken apartmanların ve pis kükürt kokularının arasında herşeyin para olduğu paranın değer olduğu bir düzlemde yaşam savaşı veriyoruz.
İnan bıktım.Gösterişten kendini bilmemezlikten ukelalıktan.......

detox
06-02-2012, 22:17

benim çalışmalarımdan bir'i ; Bal üreten inek projesi:)

serkan23
06-02-2012, 22:57
benim çalışmalarımdan bir'i ; Bal üreten inek projesi:)

arı sütü varda, inek balı neden olmasın mı dediniz :D

APSE
08-02-2012, 00:04
Badem ekimi ile ilgili bilgi alabilecegim ,badem bahcesinin getirileri financial olarak fidan cesitleri vs hakkinda bulging alabilecegim bir arkadasimiz varsa temasa gecmek isterim ...

Halil64
08-02-2012, 06:40
Badem ekimi ile ilgili bilgi alabilecegim ,badem bahcesinin getirileri financial olarak fidan cesitleri vs hakkinda bulging alabilecegim bir arkadasimiz varsa temasa gecmek isterim ...

Biz 4 yıl önce diş bademi (Amerikan bademi) diktik. Türü de non pariel. Fidanları Ödemiş - Bademli'den aldık, o zaman için 3-5 TL arasındaydı fiyatları...
Ağaçlarda bu yıl tek tük birkaç tane badem kaldı, gerisi döküldü, yani verim konusunu biz de merak ediyoruz. :)
Web sitelerinde yazan bilgiler toprağa, iklime göre değişeceği için onlara çok itibar etmiyorum.
Geçtiğimiz bahar ayında çekmiştim aşağıdaki fotoğrafı...

http://d1202.hizliresim.com/u/8/2jh9s.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Muhendisadam
08-02-2012, 11:47
arı sütü varda, inek balı neden olmasın mı dediniz :D

Çilekli süt veren inek desek daha kabul edilebilir olmazmıydı :he:

detox
08-02-2012, 23:10
Çilekli süt veren inek desek daha kabul edilebilir olmazmıydı :he:

ayılar çilekli süt içmesini bilmiyor.. aklımız fikrimiz "bal" da:) şaka bir yana herkezin gönlünden geçenleri büyük bir cesaretle gerçeğe çeviren sevgili axaray ve soydan arkadaşlara teşekkür ederim.. forumu yeni keşfet'dim ve eşimle beraber yüzümüzde gülücükler gönlümüzde sevinçle büyük bir zevkle okuduk..

okidoki2006
29-02-2012, 21:50
selamlar tüm toprak severlere nihayetinde bende yıllardır arzuladığım ve çok istediğim bahçeme (tarlama) bugün itibarıyla kavuştum bu sevinç ve heyecanımı burada sizlerle paylaşmak ayrı bir heyecan veriyor:) içinde yaklaşık 25 yavru gemlik zeytinim 3 ceviz,2 ayva,100 kök razaki cinsi asma ,mürdüm eriği,nektarin ve 15 fidanlık boş kontenjanım var onuda şimdilik neler olabileceği hususunu düşünüyorum ya farklı cinste meyve yada 15 adet daha gemlik ekleyeceğim.Bahçede daha çok iş var çok, bir yerden başlayacağım artık önce iş makinasıyla bazı bölümler düzenlenecek,çitler gözden geçirilecek damlama sistemi yeni plana göre elden geçecek ,her şeyden önemlisi 100 yaşında 6 çam ağacım oldu bunlardan 3 tanesi tarım yapmamı engellediği için resmi prosedürlerden sonra kesilecek .Bunları aşama aşama fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım

serkan23
29-02-2012, 22:35
selamlar tüm toprak severlere nihayetinde bende yıllardır arzuladığım ve çok istediğim bahçeme (tarlama) bugün itibarıyla kavuştum bu sevinç ve heyecanımı burada sizlerle paylaşmak ayrı bir heyecan veriyor:) içinde yaklaşık 25 yavru gemlik zeytinim 3 ceviz,2 ayva,100 kök razaki cinsi asma ,mürdüm eriği,nektarin ve 15 fidanlık boş kontenjanım var onuda şimdilik neler olabileceği hususunu düşünüyorum ya farklı cinste meyve yada 15 adet daha gemlik ekleyeceğim.Bahçede daha çok iş var çok, bir yerden başlayacağım artık önce iş makinasıyla bazı bölümler düzenlenecek,çitler gözden geçirilecek damlama sistemi yeni plana göre elden geçecek ,her şeyden önemlisi 100 yaşında 6 çam ağacım oldu bunlardan 3 tanesi tarım yapmamı engellediği için resmi prosedürlerden sonra kesilecek .Bunları aşama aşama fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım

Hayırlı olsun, allah utandırmasın. Bahçeyi yeni aldınız sanırım, yeri konumu,yüzölçümü, kaça aldığınız gibi detaylı bilgileri de paylaşırsanız bizler içinde bir referans olur. Dediğiniz gibi fotoğraflarıda bekliyorum. Ne mutlu dünyada dikili ağacım var diyene!

okidoki2006
29-02-2012, 22:44
Hayırlı olsun, allah utandırmasın. Bahçeyi yeni aldınız sanırım, yeri konumu,yüzölçümü, kaça aldığınız gibi detaylı bilgileri de paylaşırsanız bizler içinde bir referans olur. Dediğiniz gibi fotoğraflarıda bekliyorum. Ne mutlu dünyada dikili ağacım var diyene!

teşekkürler ,henüz bugün aldım yaklaşık 2 dönüm ,İzmir in menderes ilçesinin şirin bir köyünde yaklaşık 50000 Tl ama harcanacak 10000 daha var.
Buralarda maalesef fiyatlar biraz yüksek daha uygun ilçelerde vardı ama bana uyan yer bu yöre olduğu için tercih ettim inşallah gönlünden bunları geçiren herkese kısmet olur.

serkan23
29-02-2012, 22:53
teşekkürler ,henüz bugün aldım yaklaşık 2 dönüm ,İzmir in menderes ilçesinin şirin bir köyünde yaklaşık 50000 Tl ama harcanacak 10000 daha var.
Buralarda maalesef fiyatlar biraz yüksek daha uygun ilçelerde vardı ama bana uyan yer bu yöre olduğu için tercih ettim inşallah gönlünden bunları geçiren herkese kısmet olur.

owww baya pahalıymış, ama inşallah 500binlik keyif alırsınız :) İnşallah, darısı bizlerin başına.

Bear_Bull
29-02-2012, 22:55
Hayırlı olsun.
Sn Okidoki2006

darısı arsa/tarla/bahçe almak isteyenlerin başına.

okidoki2006
29-02-2012, 22:59
owww baya pahalıymış, ama inşallah 500binlik keyif alırsınız :) İnşallah, darısı bizlerin başına.

inşallah ,darısı başına.Korkma her yerde fiyatlar böyle değildir izmirde de zaten bir bu ilçe birde urla tarafı böyle diğer ilçelerinde genelde bu fiyatların yarısı kadar

okidoki2006
29-02-2012, 23:00
Hayırlı olsun.
Sn Okidoki2006

darısı arsa/tarla/bahçe almak isteyenlerin başına.

çok teşekkür ederim ,eğer meraklıysanız darısı başınıza diyeyim :)

sacrosanct
29-02-2012, 23:06

Dostum öncelikle hayırlı olsun.

''100 yaşında 6 çam ağacım oldu bunlardan 3 tanesi tarım yapmamı engellediği için resmi prosedürlerden sonra kesilecek.''

Ne yap et ama çamları kesme. Yerini ve durumunu bilmiyorum ama bunu yapma. Hemde 100 yaşında diyorsun süper birşey bu. İstesende bahçende hayatın boyunca bulamayacağın güzellikte bişey bu ve sen kestiriyorsun. Bu tarım işini ticaret için falan yapmıyacaksan lütfen çamları kesme. 3 tane çam bırakda azcık bir yeri işgal etsin ne olur ki.

Çam kesilmez dikilir. Çam sevgiside hiç birşeye benzemez.

okidoki2006
29-02-2012, 23:11
Dostum öncelikle hayırlı olsun.

''100 yaşında 6 çam ağacım oldu bunlardan 3 tanesi tarım yapmamı engellediği için resmi prosedürlerden sonra kesilecek.''

Ne yap et ama çamları kesme. Yerini ve durumunu bilmiyorum ama bunu yapma. Hemde 100 yaşında diyorsun süper birşey bu. İstesende bahçende hayatın boyunca bulamayacağın güzellikte bişey bu ve sen kestiriyorsun. Bu tarım işini ticaret için falan yapmıyacaksan lütfen çamları kesme. 3 tane çam bırakda azcık bir yeri işgal etsin ne olur ki.

Çam kesilmez dikilir. Çam sevgiside hiç birşeye benzemez.

İnan 6 çam ağacınıı konumlarını saatlerce düşündüm,gönlüm hepsinin kalması yönünde ama 3 tanesi o kadar kritik konumdaki altındaki zeytinleri kesinlikle boğar bende 3 tanesine dokunmayacağım sadece 3 tanesini istemeyerek gözden çıkardım ama kararı orman bölge şefliği verecek onlar tespit edip raporu verip ağaçları işaretlemeden hiç bir şey yapamam

serkan23
29-02-2012, 23:14
inşallah ,darısı başına.Korkma her yerde fiyatlar böyle değildir izmirde de zaten bir bu ilçe birde urla tarafı böyle diğer ilçelerinde genelde bu fiyatların yarısı kadar

evet tarım arazisi için izmir pahalı ben sürekli araştırıyorum :) ileride olacak birşey ama şimdiden başladım araştırmaya. Bursa ve çanakkale de tarım arazileri uygun görünüyor

serkan23
29-02-2012, 23:17
İnan 6 çam ağacınıı konumlarını saatlerce düşündüm,gönlüm hepsinin kalması yönünde ama 3 tanesi o kadar kritik konumdaki altındaki zeytinleri kesinlikle boğar bende 3 tanesine dokunmayacağım sadece 3 tanesini istemeyerek gözden çıkardım ama kararı orman bölge şefliği verecek onlar tespit edip raporu verip ağaçları işaretlemeden hiç bir şey yapamam

Evet bencede müthiş birşey ya ne demek 100 yaşında çam, kim bilir kim dikti, osmanlı zamanında dikilmiştir ve bugüne kadar o ağaç neler görmüştür ne hayat hikayeleri vardır, düşününce tuhaf oldum :)

okidoki2006
29-02-2012, 23:23
Evet bencede müthiş birşey ya ne demek 100 yaşında çam, kim bilir kim dikti, osmanlı zamanında dikilmiştir ve bugüne kadar o ağaç neler görmüştür ne hayat hikayeleri vardır, düşününce tuhaf oldum :)

benim arazinin bulunduğu bölge ormandan bozulmuş,etrafı tamamen doğal çam ormanı bizim parsellerde çam yok nasıl olmuşsa 6 tanesi bende kalmış,3 tanesi köşede onlara dokunmaya hiç niyetim yok ama 2-3 tanesi göbeğe yakın altındaki fidanlara zara veriyor.Yeni yetişen 25 bebeciğe bu koca dede kendini feda edermi acaba :)

sacrosanct
29-02-2012, 23:46

Beni sakın yanlış anlamayın sayın okidoki2006 benim bahçemdede zeytinim var o var bu var.

Ama çam'ın yanında zeytine zerre kadar değer vermem. Kiminin gözünde asırlık zeytin değerlidir kiminin gözünde çam.

Çamlar zeytini boğarsa boğsun zeytin nedir ki yaa asırlık çam varken. Neyse dostum kusura bakma biraz celallendim. Sakın yanlış anlama zaten ormandakiler en doğru kararı verir. Tekrar hayırlı olsun.

Pscyokinesis
29-02-2012, 23:55
Hayırlı olsun okidoki darisi başımıza

aminoasit
01-03-2012, 01:11
...Yeni yetişen 25 bebeciğe bu koca dede kendini feda edermi acaba :)

umut ektin...

.

t.axaray
01-03-2012, 08:25
hayırlı olsun ARAZİN OKİDOKİ ...fakat........bahçemde 3 metre arayla 200 çam diktim........meyve ağaçlarından daha önemli benim için neden mi bir resime bakın....meyve ağaçları kupkuru......çam ise hala yeşil ben çok seviyorum....bir tanesine kıyamam......sende lütfen iyi düşün....http://666kb.com/i/c1p1yd8h3x58fodtf.jpg

okidoki2006
01-03-2012, 08:28
Teşekkürler sn axaray ,bugün resimlerini çekip paylaşırım,bendeki biçimsiz yaşlı orman çamları, yinede tam karar veremedim zaten

okidoki2006
01-03-2012, 12:58
Bayağı yağmur yağdı sağ tarafı hafta sonu iş makinasıyla düzelteceğim http://e1203.hizliresim.com/v/1/34qdr.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

okidoki2006
01-03-2012, 13:02
http://e1203.hizliresim.com/v/1/34qh6.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

arazinin sonunda gözüken çamların arka tarafında 50m eğimli işlenmemiş alan var düzeltilip ağaçlandırılacak

okidoki2006
01-03-2012, 13:07
http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qmp.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

İŞTE ÇAMLAR

okidoki2006
01-03-2012, 13:09
http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qny.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Halil64
01-03-2012, 13:10
benim arazinin bulunduğu bölge ormandan bozulmuş,etrafı tamamen doğal çam ormanı bizim parsellerde çam yok nasıl olmuşsa 6 tanesi bende kalmış,3 tanesi köşede onlara dokunmaya hiç niyetim yok ama 2-3 tanesi göbeğe yakın altındaki fidanlara zara veriyor.Yeni yetişen 25 bebeciğe bu koca dede kendini feda edermi acaba :)

Hayırlı olsun dostum, bundan sonrası meşakkatli olsa da zevkli olur.

Yalnız böyle duygusal yaklaşırsan dedelere kıyamazsın. :)

okidoki2006
01-03-2012, 13:12
RÜZGARLI VE SOĞUK BİR HAVA KARDEŞİM ZEYTİN KAZIKLARINI SAĞLAMLAŞTIRIYOR VE BAĞLIYOR

http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qq8.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

okidoki2006
01-03-2012, 13:13
SU KANALDAN GELİYOR

http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qsf.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

syılmaz
01-03-2012, 13:15
Selamlar, çok güzel bir başlık olmuş. Emeğe geçenlere teşekkürler, bahçe sahiplerine de bol verimli yıllar dilerim. Yatırım amaçlı Korkuteli (Antalya) bölgesinde yaklaşık 5 dönüm bir arazi aldım, su ve elektrik yok. Yol üzeri ve Korkuteli'ne yakın olduğu için dediğim gibi yatırım amaçlı aldım ama şimdi susuz tarım düşünüyorum. Toprak tahlili yaptırdıktan sonra ceviz için uygun olursa tohumdan ceviz yetiştirmeyi planlıyorum, olmazsa badem. Arazimin arkasında ki tarlaların kadastro yolu olmadığından fiyatları da ucuz, tutarsa arkaya doğru araziyi genişletmeyi de düşünüyorum. Bakalım kısmet artık.

okidoki2006
01-03-2012, 13:15
DAMLAMA SİSTEMİYLE DAĞILIYOR

http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qty.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

okidoki2006
01-03-2012, 13:20
İŞLENMEMİŞ BAYAĞI YER KALMIŞ YAKLAŞIK 30 AĞAÇLIK KONTENJANIMIZ VAR .5-6 AĞACINI MEYVE GERİSİNİ GEMLİK ZEYTİN OLARAK DÜŞÜNÜYORUM

http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qw4.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

okidoki2006
01-03-2012, 13:22
Hayırlı olsun dostum, bundan sonrası meşakkatli olsa da zevkli olur.

Yalnız böyle duygusal yaklaşırsan dedelere kıyamazsın. :)

Teşekkürler Halil hocam yardıma beklerim.Dedelere kıymak istemiyorum ama köylü vatandaşlarımız ısrarla kestir diyorlar

okidoki2006
01-03-2012, 13:30
Selamlar, çok güzel bir başlık olmuş. Emeğe geçenlere teşekkürler, bahçe sahiplerine de bol verimli yıllar dilerim. Yatırım amaçlı Korkuteli (Antalya) bölgesinde yaklaşık 5 dönüm bir arazi aldım, su ve elektrik yok. Yol üzeri ve Korkuteli'ne yakın olduğu için dediğim gibi yatırım amaçlı aldım ama şimdi susuz tarım düşünüyorum. Toprak tahlili yaptırdıktan sonra ceviz için uygun olursa tohumdan ceviz yetiştirmeyi planlıyorum, olmazsa badem. Arazimin arkasında ki tarlaların kadastro yolu olmadığından fiyatları da ucuz, tutarsa arkaya doğru araziyi genişletmeyi de düşünüyorum. Bakalım kısmet artık.

inşallah gönlüne göre olur.Tabi her yörenin toprağına farklı ürünler uyar benim arazideki toprak yapısı zeytin ve şaraplık özellikle cabarnet üzüm için çok uygun

syılmaz
01-03-2012, 13:41
Teşekkürler Sn. Okidoki2006, tohum dikim zamanı kasım olduğu için bu sene geçti ama önümüzde ki kasım deneyeceğim, zamanla fotoğrafları paylaşırım.

okidoki2006
01-03-2012, 13:45
Teşekkürler Sn. Okidoki2006, tohum dikim zamanı kasım olduğu için bu sene geçti ama önümüzde ki kasım deneyeceğim, zamanla fotoğrafları paylaşırım.

Tüplü fidan alsaydın herzaman dikilebilir.Üstelik hem ne olduğunu görürdün hemde en az 3 yıl avantajlı başlardın

syılmaz
01-03-2012, 13:58
Sn. Okidoki, susuz tarım yapacağım için tohumdan ekme zorunluluğum var. Tüplü fidanı temmuzda da dikebilirsiniz ama sulamak şartıyla fidan tutar. Ceviz susuzluğa dayanıklı olsa da özellikle tüplü fidanın kök yapısı zayıf olduğu için en az 2 yıl yazları 8-10 defa sulamak gerekiyor. Ben hem iş hem evim gereği arazime uzağım ve sadece 2 haftada bir haftasonları gidebilirim, bakım şansımda az olduğu için benim için tutma ihtimali en yüksek olan dikim şekli tohumdan. Tabi bu şekilde bile tutmayabilirde, zamanla göreceğiz artık. Boş tarla olarak duracağına ne tutsa kardır, en azından doğaya faydalı olur.

magurus
04-03-2012, 17:44
DAMLAMA SİSTEMİYLE DAĞILIYOR

http://d1203.hizliresim.com/v/1/34qty.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

canım kardeşim; hayırlı, uğurlu olsun...

allah ağız tadıyla meyvalarını yemek nasip etsin inşallah...

darısı halil müdürümün başına inşallah...:)

okidoki2006
04-03-2012, 17:51

Sağol abim ,darısı isteyen herkesin başına :)

Halil64
05-03-2012, 12:00

Amin diyelim Yusuf abi de :) şimdilik imkansız görünüyor.

Benim memleketteki tarlaların kıymetini bilmem lazım, buralardan toprak almak zor...

DarbeliMatkap
07-03-2012, 16:59

1 haftalık bi ceza almıştım.Yazamadık ama yazıları okudum ,resimleri dört gözle bekledim:)
Hayırlı uğurlu olsun.Rabbim hevesliğini aldırsın:)
Babadan kalma var ama alınterimizle almayı bize de nasip etsin.

t.axaray
12-03-2012, 21:28
bahçe sevenler bunda...üye olmayanlar olsun..
http://www.hisse.net/forum/group.php?groupid=103.

vede konu hakkında düşüncelerinizi bir görelim......
http://www.hisse.net/forum/group.php?discussionid=160&do=discuss

Hadi tıklayın....:he: her tıklayıp ve yorum yazıp bahçeye gelene 1 kasa istediğinden meyve ....:yes:
Not:yalnız kamyon kasası vebenzeri olmasın:kahkah:

okidoki2006
22-03-2012, 19:43
http://g1203.hizliresim.com/v/q/3rhv6.jpg (http://bit.ly/c25MCx)http://g1203.hizliresim.com/v/q/3rhx2.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

okidoki2006
22-03-2012, 19:48
http://g1203.hizliresim.com/v/q/3rhz0.jpg (http://bit.ly/c25MCx)http://g1203.hizliresim.com/v/q/3rj0p.jpg (http://bit.ly/c25MCx)[/IMG]

BUGÜN TAM 8-9 SAAT İŞ MAKİNASIYLA ÇALIŞMA YAPILDI İŞLENMEDİK YER BIRAKILMADI.FATURA BİRAZ AĞIR OLDU AMA DEĞDİ DOĞRUSU :)

DarbeliMatkap
22-03-2012, 22:46
Fatura ağır olsa da makina girebiliyor:he:
Garadenizliler bilir bizim bazı bahçalarda adam ayakta zor durii:)
Bazı bahçaların yollarında 4 ayaklıdan başkası gezmi:kahkah:

Meyve ağaçlarını da tamamladı mı bu bahar
2-3 seneye süper olacak inşallah bu kadar hizmete sevgiye
Selamlar,paylaşım için teşekkürler.....

okidoki2006
22-03-2012, 22:51
Fatura ağır olsa da makina girebiliyor:he:
Garadenizliler bilir bizim bazı bahçalarda adam ayakta zor durii:)
Bazı bahçaların yollarında 4 ayaklıdan başkası gezmi:kahkah:

Meyve ağaçlarını da tamamladı mı bu bahar
2-3 seneye süper olacak inşallah bu kadar hizmete sevgiye
Selamlar,paylaşım için teşekkürler.....

kısmetse bu hafta sonuna kadar hepsi bitecek her adımda paylaşmaya devam :)

Kaptan Mehmet
23-03-2012, 00:18
Sorması ayıp bir günlü kirası ne kadar bu iş makinalarının bende bir tarla almak üzereyim alırsam bende paylaşırım inşallah. ALdıktan sonra ceviz dikimi içinbanada gerekecek bu iş makinalarından. Fidanları dikmek için 80x80 çukur gerekliymiş 300 civarı fidan dikmeyi düşünüyorum 10 dönüme.

BUGÜN TAM 8-9 SAAT İŞ MAKİNASIYLA ÇALIŞMA YAPILDI İŞLENMEDİK YER BIRAKILMADI.FATURA BİRAZ AĞIR OLDU AMA DEĞDİ DOĞRUSU :)[/QUOTE]

okidoki2006
23-03-2012, 22:14
Sorması ayıp bir günlü kirası ne kadar bu iş makinalarının bende bir tarla almak üzereyim alırsam bende paylaşırım inşallah. ALdıktan sonra ceviz dikimi içinbanada gerekecek bu iş makinalarından. Fidanları dikmek için 80x80 çukur gerekliymiş 300 civarı fidan dikmeyi düşünüyorum 10 dönüme.

BUGÜN TAM 8-9 SAAT İŞ MAKİNASIYLA ÇALIŞMA YAPILDI İŞLENMEDİK YER BIRAKILMADI.FATURA BİRAZ AĞIR OLDU AMA DEĞDİ DOĞRUSU :)[/QUOTE]

çalıştıracağın makinanın cinsine göre ya götürü usulü,yada saat ücreti olarak pazarlık yapılıyor.Küçük ölçekli kırıcılı ve kepçeli hydromec tipli bir makina saat ücreti 70-80 lira arasındayken büyük ölçekli ve paletli makinalar işlevlerine ve kapasitelerine göre 170-300 lira arasında .Arazinin durum ve ihtiyacına göre uygun makinayı çalıştırırsan hem zamandan kazanır hem daha fazla masraftan kurtulursun

okidoki2006
03-04-2012, 19:30
iş makinasından sonra sol taraftan bahçenin ortasına kadar yol açıldı, traktörle sürüldü sonra üzerinden 2-3 defa tarak geçirildi,sulama sistemi tekrar elden geçirildi ve önemlisi fidanlarımız toprağa kavuşturuldu.Kalan işler aplikasyon yenilendikten sonra bahçe sol tarafı ve önüne tel çit yapılıp kapısı takılacak, önümüzdeki haftalarda sebze için yer hazırlanacak.şimdilik kalan işler bunlar :)

http://f1204.hizliresim.com/w/3/429mb.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://f1204.hizliresim.com/w/3/429rm.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://f1204.hizliresim.com/w/3/429sg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Kadir Pek
04-04-2012, 02:42
Tebrikler. emeklerinize sağlık. Allah utandırmasın.

alacalı19
04-04-2012, 15:33
s.a arkadaşlar.bu topic e emeği geçen başta soydan bey, axaray ve magurus olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.topic i dün keşfettim ve inanın büyük bir dikkatle tamamını okudum.benimde samsun yolu üzerinde 15 dönümlük cevizlik için devam eden bir pazarlığım var..tarla sahibi memur bi arkadaş.bi tamam diyor bi vazgeçiyor.iş inada bindi son kez tamam demesini bekliyorum.işi bitirip tapuyu alınca orayı cevizlik yapmayı 1 dönümünüde bahçe olarak kullanmayı düşünüyorum.rabbim herkesin gönlüne göre versin.axaray hocam canım bahçe çektiğinde senin reimler ilaç gibi geliyor..:)okidoki2006 kardeş senin bahçede hayırlı olsun...

okidoki2006
04-04-2012, 20:00
s.a arkadaşlar.bu topic e emeği geçen başta soydan bey, axaray ve magurus olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.topic i dün keşfettim ve inanın büyük bir dikkatle tamamını okudum.benimde samsun yolu üzerinde 15 dönümlük cevizlik için devam eden bir pazarlığım var..tarla sahibi memur bi arkadaş.bi tamam diyor bi vazgeçiyor.iş inada bindi son kez tamam demesini bekliyorum.işi bitirip tapuyu alınca orayı cevizlik yapmayı 1 dönümünüde bahçe olarak kullanmayı düşünüyorum.rabbim herkesin gönlüne göre versin.axaray hocam canım bahçe çektiğinde senin reimler ilaç gibi geliyor..:)okidoki2006 kardeş senin bahçede hayırlı olsun...

Teşekkürler, allah gönlüne göre versin :)

t.axaray
04-04-2012, 20:25
hayırlısı olsun....bende başladım bahçeye......tümünü bu küçük çapa makinasıyla sürdüm....üzüm bağlarını ve ağaçları budadım.....bayağı güzel oldu.....ağaçların budamasına bu cmt-pazar devam edeceğim......bahçelerinde herkese kolay gelsin..:)

http://666kb.com/i/c2nzs5ds3sfi5qee6.jpg

Bear_Bull
04-04-2012, 20:34
.ağaçların budamasına bu cmt-pazar devam edeceğim......bahçelerinde herkese kolay gelsin..:)

yardıma gelmeyizde hiç değilse kolaylıklar dileyelim tüm bahçe severlere,
yolumuz düşşe uğrasakta dalından bir iki meyva yesek . :wink:

selamlar.

t.axaray
04-04-2012, 20:39
yardıma gelmeyizde hiç değilse kolaylıklar dileyelim tüm bahçe severlere,
yolumuz düşşe uğrasakta dalından bir iki meyva yesek . :wink:

selamlar.mayısta çağlaları...temmuza doğruda olmuşları yemeye başlarız.....bir -ikiylede olmaz.....kendiniz yeter ya patlayacam diyene kadar......yemek serbest....:kahkah: ekleme yapayım niye bu kadar güldüğümü....tanıdıklar-dostlar sağolsun geliyorlar.....dedim istediğiniz ağaçta istediğiniz yerde karargah kurun......ne kadar lezzetli diyerek...doldurdu midesini kayısılarla ....durda diyemiyom yanlış anlar diye.......sonrası malumunuz...........suçlu bunlar....
http://666kb.com/i/c2o0qmenfugzbn9su.jpg

Halil64
05-04-2012, 10:18
Bu kayısıyı dalıyla, yaprağıyla koparmak lazım Aksaraylı abi... :)

serkan23
06-04-2012, 23:35
Yatırım ve Finans Uzmanı Jim Rogers, Garanti Masters Özel Bankacılık ve BBVA International Private Banking tarafından düzenlenen konferans için İstanbul'a geldi.

Gelecek Tarımda...

Tarım envanterinin azaldığına değinen Rogers 'Tarım ürünlerinin fiyatları çok artacak. Gıda ürünlerini herhangi bir fiyata alamayacağız. İlerde borsacılar taksiye binecek, Lamborghini'lere binenler ise Çiftçiler olacak. Yeni bir kariyer arıyorsanız, Çiftçi olun.' dedi.

okidoki2006
07-04-2012, 08:18
Yatırım ve Finans Uzmanı Jim Rogers, Garanti Masters Özel Bankacılık ve BBVA International Private Banking tarafından düzenlenen konferans için İstanbul'a geldi.

Gelecek Tarımda...

Tarım envanterinin azaldığına değinen Rogers 'Tarım ürünlerinin fiyatları çok artacak. Gıda ürünlerini herhangi bir fiyata alamayacağız. İlerde borsacılar taksiye binecek, Lamborghini'lere binenler ise Çiftçiler olacak. Yeni bir kariyer arıyorsanız, Çiftçi olun.' dedi.

Sonradan sonraya olduk bile :he: lüks arabalarda gözümüz yok şimdilik verdiği haz çok yorucuda olsa yetiyor birde emeğin karşılığı ürünler toplanmaya başlanırsa herşeye bedel :)
işin şaka tarafı bir yana bütün geçimlerini ve hayatını bu sektörde idame ettiren vatandaşların çektiği sıkıntı ve aldığı karşılık şimdilik ortada umarım bu günlerde alamadıkları ve hak ettikleri karşılığına en kısa sürede kavuşurlar yoksa benim gibi hobisel amaçla uğraşanlar için hava hoş :)

nedim@10
07-04-2012, 08:41
Arka bahçe' bana hiç mi hiç yabancı gelmedi.

Halil64
07-04-2012, 08:57
Arka bahçe' bana hiç mi hiç yabancı gelmedi.

Bahçe sizin de mi var Nedim abi?

Ondan yabancı gelmemiştir belki... :)

t.axaray
08-04-2012, 21:14
bugün bahçedeydim...görüntüler muhteşem....çok güzeller...erikler ve kayısılar çiçek açmış...arılarda çalışmaya başlamışlar:bravo:......

http://666kb.com/i/c2s2toxyqzvz603ya.jpg

basitlik
08-04-2012, 21:49
Merhaba,

Bilginize...

Yabancıya mülk müjdesi

Yabancıya toprak ve mülk satışını savunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mevcut bazı kısıtlamaları kaldırıp satışıkolaylaştıracak kanunu nisan sonuna kadar çıkaracaklarını açıkladı.
Bülent Arınç, yabancılara mülk satışını kolaylaştırmak için 2004’te çalışma başlattıklarında yoğun eleştirilere maruz kaldıklarını belirterek, “O kanunu çıkarıncaya kadar ne vatan hainliğimiz kaldı, ne vatanın topraklarını parayla satmamız kaldı” dedi. Arınç, yeni yasayla mevcut kısıtlamaların da kaldırılacağını belirterek kimsenin buna engel olamayacağını söyledi.
8 yılda yabancılara 97 bin mülk satıldı
2003-2011 yılları arasında Türkiye’de 96 bin 925 adet taşınmazın 103 bin 604 yabancıya satıldığı, bu taşınmazların toplam alanının 81 milyon 864 bin 537 metrekare olduğu açıklandı. Türkiye’den toprak alanların başında ise İsrail uyruklular geliyor.

Yabancıya satışta engeller kalkacak
Bülent Arınç, yabancıya toprak satışı konusunda tepkilerin kendilerini durduramayacağını ortaya koydu!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yabancılara mülk satışı konusunda beklenen kanunun nisan sonuna kadar hazırlanacağını ifade etti. Kanunun ilk kez 2004 yılında ele alındığını ve Antalya’ya geldiğinde bazı vatandaşların kendisine yabancılara daire satamadıkları yönünde sıkıntılarını bildirdiklerini belirten Arınç, bu doğrultuda bir çalışma yapıldığını ancak bu süreçte haksız eleştirilere maruz kaldıklarını vurguladı. Arınç, şunları söyledi: “O kanunu çıkarıncaya kadar ne vatan hainliğimiz kaldı, ne vatanın topraklarını parayla satmamız kaldı. Kulaklarınız çınlasın. Allah bilir kaçınız bu konuda bizim günahlarımızı aldınız? Arkadaşlar biz bu toprağı burada verdiğimiz zaman, sırtına yükleyip kendi memleketine götürmüyor. Bu inşaat sektörü için iyi, bu ülkede kalıp harcama yapacaklar için de iyi. Her bakımdan iyi. Avantajlı bir şey. Ama o kanun çıkarken, o eleştiriler sebebiyle bazı ülkelere satışlar noktasında kısıtlamalar getirilmişti. Şimdi onları mümkün olduğunca kaldıran, satışı kolaylaştıran, formalitesini biraz daha azaltan bir noktaya geldik. Görüşülecek kanunlar kapsamında birinci sırada 2B var, ikinci sırada beklediğiniz yani yabancılara mülk satışıyla ilgili kanun var. Bana verilen süreç nisan sonuna kadar kanunun çıkabileceği şeklinde. Hep beraber takip edelim.”

Düzenlemede neler olacak?
Bu arada, değiştirilecek kanunun içeriği de şekillenmeye başladı. Edinilen bilgiye göre, kanunda şunlar yer alacak:
- İmar planları içerisinde olma şartı kaldırılacak.
- Aynı il ve ilçe sınırları içerisinde belli bir oranı aşmama şartı kaldırılıyor. Geçmişte sınır aşılınca yabancıya satışlar durduruluyordu. Ankara’nın Evren ve Kalecik, Batman’ın Beşiri, Erzincan’ın Çayırlı, Malatya’nın Arguvan ve Yazıhan, Uşak’ın Ulubey ilçelerinde sınır aşıldığı için satışlar durdurulmuştu.
- Satılacak toprak miktarı 300 dönüme, Bakanlar Kurulu kararıyla 600 dönüme çıkarılıyor. Böylece yabancılar çok geniş tarım arazilerini alabilecek.
- Karşılıklılık ilkesi kaldırılıyor. Oysa Fransa, İtalya, Avusturya gibi AB ülkelerinde bile karşılıklılık ilkesi aranıyor.

Büyük tehdit oluşturur
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, hükümetin cari açığı kapatmak ve iç-dış borcu ödemek uğruna Türkiye’nin geleceğini satmaya hazırlandığını söyledi. Toprağın bir ülkenin egemenliğinin asli unsuru olduğunun altını çizen Köktürk şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi’nin önceki kararlarında bu vurgu zaten yer alıyor. İnsan haklarına uygun bir toprak satışı makul görünse bile dünyadaki bütün ülkelerde belli sınırlamalar var. Özellikle bu ülkelerin güvenlik arz eden bölgelerde, tarım alanlarında, sulama alanlarında yabancıya toprak satışında sınırlamalar getirildi. Aynı zamanda emperyalizm de hedeflerinden vazgeçmiş değil. Yani enerji kaynaklarına, tarım alanlarına ve su kaynaklarına sahip olmanın mücadelesi veriliyor.”

Tarım alanları gidecek
Köktürk, “Türkiye de 2015-2020 yılından sonra daha da yaygınlaşacak küresel kuraklığa karşın, sulanabilir tarım arazilerine sahip. Bugün İsrail, ABD gibi pek çok ülke sulanabilir tarım arazilerini kontrol etmek istiyor, yani gıda güvenliğini sağlamak istiyor. Hükümetin tarım arazilerini satması Türkiye’nin küresel kuraklıkta gıda güvenliğini tehdit eden bir olgu olacaktır” diye konuştu. Köktürk, hükümetin düzenlemesinde çok sayıda tehlikeli maddenin bulunduğunun vurguladı. Köktürk “Bu düzenlemenin anlamı şudur: İşyeri ve mesken olarak kullanılabilecek alanlar dışında Türkiye’deki tüm tarım alanlarının, sulanabilir alanların yabancılara satışı söz konusu” dedi.

Karşılıklılık ilkesi kaldırılıyor
Eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamarını değerlendirdi. Özkaya, toprak satışında karşılıklılık ilkesinin kaldırılmasına dikkat çekti. Türkiye’den her isteyenin toprak satın alabileceğini belirten Özkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık isteyen herkes gelip Türkiye’den mülk alabilecek.Bu düzenleme çıkarsa, bir yabancı gelip 600 dönüm toprak alabilecek. Yani Ankara’daki Gençlik Parkı genişliğinde bir arazi yabancılara satılabilecek. Bu da tarım arazilerinin yabancılara satılması tehlikesi anlamına geliyor. Bugün Türkiye’de en çok satışın yapıldığı yerin Konya olduğu açıklandı. Bunun nedeni de Konya’nın çok önemli tarım arazilerine sahip olması gerçeğidir.”

Parsel parsel sattılar
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2003- 2011 yılları arasında Türkiye’den 96 bin 925 adet taşınmazın 103 bin 604 kişiye satıldığını, bu taşınmazların toplam alanı 81 milyon 864 bin 537 metrekare olduğunu açıkladı. Erdoğan Bayraktar ayrıca yabancılara mülk satışında sınıra gelinen yerleri şöyle sıraladı: Ankara ili Evren ve Kalecik ilçeleri, Batman ili Beşiri ilçesi, Erzincan ili Çayırlı ilçesi, Malatya ili Arguvan, Yazıhan ilçeleri, Uşak ili Ulubey ilçelerinde 5203 Sayalı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 29. maddesi kapsamında olan kişilere ait taşınmazlar ve Gaziantep ili Karkamış, İslahiye, Oğuzeli ilçeleri ve Şırnak ili İdil ilçelerinde Suriye uyruklulara ait mevcut taşınmazların toplamının ilçelerin toplam imarlı alanlarının yüzde 10’u geçmesi nedeniyle bu ilçelerde yabancı uyruklu gerçek kişilere taşınmaz satışı yasaklanmıştır. “ Bayraktar, İsrail uyrukluların ülkemizde edindikleri taşınmazların il bazındaki dağılımına ilişkin soruya ise, ” Antalya 9, Aydın 1, Balıkesir 1, Çanakkale 2, İstanbul 63, İzmir 8, Muğla 3, Tekirdağ 3, Yalova 6 “ şeklinde cevap verdi.

DarbeliMatkap
08-04-2012, 23:01
Bu başlığı şu anda 2 kişi okumaktadır. (2 üye ve 0 ziyaretçi)

DarbeliMatkap
Sanırım sistem beni 2 ye böldü Darbeli ve Matkap olarak:he:
Yoksa benden başkası yok:)

Hafta sonu inşallah Ünyedeyim.Fındığa gübre atmaya gidersem eğer ,bir iki foto paylaşırım burda da.Fındık doğuma başlamıştır gelsin paracıklar:he:

nigde79
08-04-2012, 23:20
bugün bahçedeydim...görüntüler muhteşem....çok güzeller...erikler ve kayısılar çiçek açmış...arılarda çalışmaya başlamışlar:bravo:......

http://666kb.com/i/c2s2toxyqzvz603ya.jpg
Maşallah memelete bahar erken gelmiş. Kolay gelsin Hocam, işler açılmış artık. Eğer MEB yamukluk yapmazsa 28 mayısta o bahçede olacağım inşallah:) Seminer yazdım yanınıza gelebilmek için:) Aman kimse duymasın, reddelerler yoksa:)

OnurGururSeref
09-04-2012, 00:18
Ablamın bana gonderdigi alinti e-mail:

Subject: 9 NISAN LISTELERI & TAVUK TAVUK HER YERDE TAVUK

From: ipekhanim@ipekhanim.com
To: ipekhanim@ipekhanim.com

Gıda konusunda bir şeyler değişecek bu ülkede. Hiç olmadığım kadar umutluyum... Artık tüketici ''soruyor'', ''araştırıyor'', ''tartışıyor''... Bunlar çok çok önemliydi. Şimdi sıra üreticilere baskı uygulamaya geldi. O da yakındır...

4 Nisan'da Vatan Gazetesi'nde Mine Şenocaklı'nın Dr. Yavuz Dizdar ile yaptığı çok önemli bir röportaj yayımlandı. Sağlıklı Diye Yediğiniz Tavuklar Tavuk Değil! başlığı ile yayımlanan bu röportaj on binlerce kez paylaşıldı sanırım e-mail yolu ile. Tavuk konusu ile başlayan, Kumluca'dan Antalya'nın Onkoloji Servislerine akan hastaların yoğunluğu ile devam eden tokat gibi bir röportajdı. Okurken hem üzüldüm, hem de yıllardır kıyıdan - köşeden bildiğimce yazdığım konularda haklılığım onaylandığı için rahatladım biraz. Parlak parlak sebzelerin, Avrupa'nın gümrüklerinden geri dönüp iç piyasaya sürülen meyvelerin başından geçenleri anlattıktan tam bir hafta sonra Greenpeace'in Pestisitsiz Gıda: Meyve ve Sebze İçin Alışveriş Rehberi adlı raporu yayınlandığında da benzer bir ''üzüntüyle karışık rahatlama'' hissetmiştim. :)

Yapabilecekleriniz var. Pazarda, manavda parıl parıl parlayan bir portakal gördüğünüzde satıcının yanına gidip bu hafta portakal almayacağınızı, mumlanmış bir portakal istemediğinizi, ancak istediğiniz gibi bir mal getirirse satın alacağınızı söyleyin. Etkili olacaktır. Bu baskıyı köşedeki markete yapın. Mahalledeki kasap üzerinde baskı kurun. Çocuğunuzu gönderdiğiniz ve hakikaten tonla para verdiğiniz okulda, tonla para verdiğiniz yemeklerin içeriğini sorun yönetime. Sizi rahatsız eden her şeyi söyleyin. Birkaç veli ile bir arada baskı kurarsanız yemek menüleri değişebilir. Değişir...

Bu baskıyı her yerde, her satıcıya karşı kurun. Bunu yapabilmek için de mutlaka ama mutlaka; her zaman söylediğim gibi gıda hakkında, tarım hakkında bilinçlenin. Bol bol okuyun, araştırın, sorun... Bunları yapmazsanız yeni tuzaklara düşersiniz.

Ben size bu haftalarda en sık karşılaşacağınız tuzağı söyleyeyim mesela şimdiden. Köy Tavuğu..! Şimdi bu röportaj çıktı, 7 Nisan 2012'de baktığımda 161.000 kez paylaşıldı edildi ya... Bu haftalarda hemen herkes köy tavuğu arayışına girecek. Bu kadar insanın köy tavuğu arayışına girdiğini gören tonla da uyanık satıcı çıkacak ortaya. ''Köy tavuğu diye ne satabiliriz acaba..?'' diye düşünecekler. Çünkü köy tavuğu diye bir şey kalmadı neredeyse memlekette. Seneler önceki Kuş Gribi faciası ile Anadolu'nun neredeyse tüm gerçek tavukları yok edildi. Köylüler hakikaten çok çok az kalmış gerçek tavuklarını 50 TL'nin altında bir fiyattan asla satmıyor. O da bulabilirseniz ve satmaya ikna edebilirseniz...

Gerçek bir köy tavuğunu bulmak bu kadar zor ise bu haftalarda tezgahları, pazarları hiç olmadığı kadar doldurup taşıracak köy tavukları..? Çok kolay. Gıda konusunda hile yapmayı vicdanınıza yedirebilirseniz her şey çok kolay... Hani yumurta tavukları vardır ya tavuk çiftliklerinde... Bu tavuklar 1 ya da 2 senelik yumurtlama sürecinin arıdından yumurtadan kesilir ve kesimhaneye gönderilir. Normalde 4. ayda kesimhaneye gönderilen tavuklara göre de haliyle daha kart olur ve kolay kolay pişmezler. Sizin ''köy tavuğu'' ararken dikkat ettiğiniz noktalar ''Pahalı olması ve Zor Pişmesi'' ile sınırlı kalırsa uyanık satıcılara minarenin kılıfını kendiniz vermiş olursunuz. Sizi çok seven satıcı dostlarınız, mahalle kasaplarınız sizin için köy tavuğu ayarlamalarını hemencecik yapacaklardır. Umarım bu haftalarda tüm tanıdık kasaplarda beliriverecek köy tavuklarının kaynağını anlatmayı becerebilmişimdir.

Satın aldığınız tavuğun gerçek bir köy tavuğu olduğunu anlamak için pişirirken suyuna bakmalısınız. Haşlanırken suyunda jöle olur gerçek bir tavuğun. Bir de tüm evinizi, hatta evinizi bırakın dört ev öteyi bile tavuk kokusu sarar. Pişme süresine, kartlığına, fiyatına, üzerindeki etikete, sertifikaya şuna buna bakmayın sadece ne olur...

Köy tavuğu arayışı konusunda yardımım sadece bu kadar olabilir. Benim haliyle bir sürü gerçek tavuğum var. Fakat pek koyu bir hayvanseverimdir. Ben bugüne kadar hiçbir hayvanımı kestirmedim. Bırakın kesilmeyi, ''kışt'' denmesi bile yasak benim tavuklara. :) Yaşıyorlar, yaşlanıyorlar, hastalanıyorlar, ecelleri ile ölüyorlar ve gömülüyorlar. Buradaki veteriner pek iyi değil diye kaç kez özel araba, özel bir şoför ile 100 km uzağa; Kuşadası'ndaki veterinerimize gönderdim... Sayısını unuttum. Nadiren yediğim balık dışında ben et yemiyorum. Kırmızı et sadece İpek ve Can için girer eve. Kendim tavuk kestirmediğim için, piyasada tavuk diye satılan, endüstriyel bir ürün haline gelmiş ne olduğu bile belli olmayan garibanlardan da asla satın almayacağım için; İpek 9. yaşında bu sene ve hayatında hiç tavuk yemedi mesela. Eksikliğini hiç hissetmedik. Bana soracak olursanız siz de tavuk almayı kesin. Hem yapılan işkencelere ortak olmayın, hem de ciddi hastalıklardan ailenizi koruyun. Lütfen...

Zaman zaman hatırlattığım bir konu var bunun dışında. Yine hatırlatacağım. Çakma İpek Hanım Çiftliği hadisesi devam ediyor maalesef... Aydın'ın merkezinde uyanık bir emlakçı, 10 metrekarelik dükkanından kızımın adıyla kurduğum çiftliğin adını kullanarak dolandırıcılık yapıyor. İpek Hanımın Çiftliği falan filan diye birkaç tane uyduruk internet sitesi oluşturmuş, buraya bilgilerini giren insanlara Köyümün Bilmemnesi diye bir mail adresinden benim ürün listemin berbat bir kopyasını gönderiyor. İçinde kividen İran Karpuzu'na, Yerli (!) Aydın Muzu'na kadar - Ege ikliminde muz yetiştirenin heykelini dikebilir ziraat odaları - aklınıza gelebilecek her şey var bu listede. Başlarda sadece para alıyor, ürün gönderimi yapmıyordu. Şimdi dolandırıcılığa bir kılıf uydurabilmek için; dolandırılan ve dolandırıldığınız fark ettikten sonra beni bulan insanların bana ulaştırdığı ürünlerden anladığım kadarıyla köşedeki bir ekmek fırınından ya da BİM'den falan bir şeyler alıp göndermeye başlamış. Üzülüyorum. Bir yandan da son derece haklı olarak kızıyorum bu şarlatanlara. Yıllardır en iyiyi ve en doğruyu yaparak pırıl pırıl çizdiğimiz, büyük emeklerle oluşturduğumuz adımız lekeleniyor. Sizden bir kez daha çok çok rica ediyorum, beni eşe - dosta falan önerirseniz üzerine basa basa hatırlatın, benim www.ipekhanim.com 'dan başka bir internet sitem yok. E-mail adresim de ipekhanim@ipekhanim.com...

Savcılık bu dolandırıcılık hadidesi ile ilgili gerekli doneleri kabul etti. Karşı tarafın adını, adresini falan tespit etti, ardından da mahkemeye sevk etti sonunda geçen hafta. İbret olacak bir karar çıkmasını bekliyoruz. Mutlaka paylaşacağım. :)

E-mail adresi falan demişken ben iletişim bilgilerimi de bir güncelleyeyim bu arada. :)

Benimle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz en rahat, en kolay ve en hızlı yol e-mail... Bazen çok detaylı sorular sorduğunuzda uzun yanıtlar yazmam gerekiyor, bu yanıtları akşam ortalık sakinleşince yazmaya çalışıyorum. Gecikebiliyorum biraz ama yazıyorum. Arada birkaç tane atladığım olabiliyor cidden pek seyrek, o kadar. :)

Telefon numaralarım aynı... 0533 328 26 15 benim cep telefonu numaram. Turkcell, çiftliğin yakınlarına bir şeyler kurdu, cep telefonları çalışıyor artık genelde. Eskiden hiç sinyal alamıyorlardı. :) Aradığınızda hemen açamayabilirim. Tüm telefonlara yetişmeye çalıştığımda çiftlikte işler yürümüyor. Eğer hemen ulaşamazsanız kısa mesaj gönderin, en kısa sürede sizi ararım. 0256 - 313 57 84 de çiftliğin sabit telefonu. Buradan da bana ulaşabilirsiniz.

Bir de baktım tüm telefonlara yetişmeye çalışırsam işler yürümüyor, İlknur'dan destek alayım dedim. 0256 - 313 57 82 çiftliğin ikinci telefon numarası. Bu telefonu İlknur'un önüne koydum. Ona ulaşmanız daha rahat olur. Benim bildiğim her şeyi bilir. Ürünlerle ilgili her sorunuza yanıt verebilir. :)

Az az semizotu, az az kabak ve az az da bakla dökmeye başladı bu hafta. Özellikle bakla hakikaten çok az. Nazilli tüm Ege'nin en sıcak bölgesi olduğu halde henüz bir iki haftası daha var tam anlamıyla dökmesi için. Bunları sipariş ettiğinizde %100 gönderebileceğime dair bir garanti veremiyorum. Çıktığı kadar göndereceğiz. Antalya'nın, Kumluca'nın sera mahsüllerinden sonra ilaç gibi gelecektir size. :) Lahanaları ve karnabaharları bu sene iyice yedik sanırım. Çıkarttık bu hafta listeden. Seneye artık... :)

Bu haftanın diğer yeniliği ağaçlar ve tohumlar... Çiftliğin genç ağaçlarından gönderebileceklerimizi listelerim. Tohumluktan da epeyce bir tohum hazırlattım. Haftadan haftaya fide - tohum - ağaç listesi biraz daha genişleyecek. Beş - altı hafta daha listede olacaklar. Ekimlerinizi buna göre planlayabilirsiniz.

İstanbul buluşması çok yakın. 28 Şubat'ta Mutfak Sanatları Akademisi'nin, Maslak Beybi Giz Plaza'daki anfilerinde olacağız. Sanırım 130 kişilik bir salon... Artık dolar mı, sadece annem mi gelir bizi seyretmeye bilmiyorum. :) Ben önümüzdeki hafta listeleri gönderirken rezervasyon için bir de link göndereceğim. Ona göre ayarlayabilirsiniz programınızı. :)

* * *

9 Nisan Haftası'nın Tavsiye Listesi aşağıdaki gibi ve fiyatı kargo dahil 110 TL. Bu listeyi aldığınızda kargo ücretini siz ödüyorsunuz ancak daha sonra bana ödeme yaparken kargoya ödediğiniz ücretin tamamını 110 TL'den düşüyorsunuz :)

Kendi listelerinizi oluşturmak isterseniz de her zamanki gibi ek'teki Excel tablosunu kullanabilirsiniz. İndirin, açın, ''Sipariş'' kısmına istediğiniz rakamları yazın, kaydedip bana geri postalayın yeter :) Kendi listelerinizi oluşturduğunuzda kargo ücreti en fazla 8,5 TL olmak üzere size ait oluyor. Eğer kargo sizden 8,5 TL'nin üstünde para alırsa o aradaki farkı yine bana yapacağınız ödemeden mahsup ediyorsunuz.

ÇOK ÖNEMLİ!

Eğer bu mail'i YANITLA tuşunu kullanarak yanıtlarsanız lütfen KONU kısmını değiştirin. Konu olarak kendi adınızı yazsanız da olur, harflere rastgele bassanız da... Aksi halde gönderdiğiniz mail koca bir ileti dizisinin içinde kayboluyor. (Gelen tüm mail'leri bir şekilde yanıtlıyorum. Sipariş verdiğiniz, bir şeyler sorduğunuz halde uzun süre yanıt alamamışsanız lütfen bir kez daha mail atın.... Ne olur ne olmaz.

Sevgiler

Pınar

www.ipekhanim.com

9 NİSAN HAFTASI TAVSİYE LİSTESİ - 110 TL

0,5 kg. Pırasa

0,5 kg. Pancar

0,5 kg. Limon

0,5 kg. Esmer İri Bulgur

0,5 kg. Otlu Kat Böreği

1 ppaket Çorbalık Makarna (yarım kg.)

1 kg. Topan Kereviz

1 paket Pazı - Pırasa - Isırgan

1 kg. Ispanak

1 demet Tatlı Sarmaşık

1 kg. Patates

1 demet Taze Soğan

1 adet Marul

1 demet Maydanoz

1 kg. Köy Armudu

1 adet Köy Ekmeği

2 kg. Salkım Domates

2 kg. Kuru Soğan

2 kg. Yayla Elması

2 kg. Portakal

Halil64
15-04-2012, 07:59
Teşekkürler OGS hocam.

okidoki2006
15-04-2012, 09:06
Tarımda büyük devrim geliyor

TARIM Bakanı Mehdi Eker tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçildiği taktirde bunun devrim olacağını açıkladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerin miras yoluyla bölünmesi sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Tarımdaki devrim budur. Eğer bu yapılırsa tarımda devrim var, bu yapılmazsa Türkiye bu topraklarda tarımsal faaliyeti verimli bir şekilde gelecek nesillerde sürdüremez” dedi. 1926 Medeni Kanunu’yla beraber tarım arazilerinin aynı menkul mallar gibi babadan evlada geçerken bölünür hale geldiğini ifade eden Eker, “Bir babanın 100 dönüm arazisi var, dört tane çocuğu var her biri 25 dönüm alıyor sonra onların ikişer çocuğu olduğunda 12.5 dönüme düşüyor. Bu çok feci bir şey. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şey yok” dedi.

Türkiye’de 3 milyon 100 bin tarım işletmesi bulunduğunu ve ortalama işletme büyüklüğünün 60 dönüm olduğunu belirten Eker, şunları söyledi: “Tarım arazilerini küçülte küçülte 22 milyon paresele çıkartmışız. Bu parsellerin her birinin sınırının sebep olduğu arazi kaybı var. Çünkü parsel sayısı arttıkça, sınır artıyor, sınır arttıkça alan gidiyor. Bunlar yola ulaşmıyor, kavgalara sebebiyet veriyor. Kendi arazinize giderken bir başkasının parselinin içerisinden geçiyorsunuz. Sizin altı yedi parçalı işletmeniz var, traktörle içinde dolaşacaksınız, yolda kaybettiğiniz harcadığınız mazotun maliyeti bile müthiş bir maliyet. Bizde 60 dönümlük işletme büyüklüğü var, bu İngiltere’de 450 dönüm, Fransa’da 430 dönüm, Almanya’da 420 dönüm, İspanya’da 240 dönüm. Dört katım büyüklüğünde olan bir işletmecilikle ben nasıl rekabet edeceğim.”

Yıllık kayıp 8 milyar lira

Eker, Türkiye’deki tüm tarım arazileri dikkate alındığında yıllık ekonomik kaybın yaklaşık 8 milyar lira olduğunu ifade ederek, “Türkiye gelecekte bu yapıyı sürdüremez. Eğer Türkiye, bu topraklarda gelecek kuşaklar tarım yapacaksa, bizim bu yapıyı değiştirmemiz lazım. Artık çağdaş, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu işi mirasla bölünür olmaktan çıkarmamız lazım” dedi. Toplumun bu konuda görüşünü almak için 50 bin kişiyle sahada anket yapıldığını anlatan Eker, köylerde devamlı ikamet eden 7500 personel, ziraat mühendisinin vatandaşa 25 soruluk bir anket yönelttiğini söyledi. Eker, “Amacımız birinci olarak vatandaşın bu konuda gerçekte düşüncesi ne, ikinci olarak da bu sorunu sorun olarak görüyorsa bunun çözümüyle ilgili ne düşünüyor. Burada acaba bizim düşünemediğimiz, bizim aklımıza gelmeyen bir şey çıkar mı diye bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.

Anket sonucunun bu ayın sonunda ortaya çıkacağını belirten Eker, bu konuyla ilgili sorun olduğu ve bu sorunun çözülmesi gerektiği konusunda herkesin mutabık olduğunu ifade etti.

2005’te Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nu çıkardıklarını ve “10 dekarın altına bölünemez” şeklinde hüküm koyduklarını anlatan Eker, 2007’de yeni bir düzenleme bu sınırı 20 dekara çıkardıklarını kaydetti. Türkiye’de şu anda tarım arazilerinin 20 dekarın altına bölünemediğini belirten Eker, ancak bunun yeterli olmadığını, tarım arazilerinin mutlaka bütünüyle bölünmekten kurtarılması gerektiğini vurguladı.

Halil64
15-04-2012, 11:02

DarbeliMatkap

Hafta sonu inşallah Ünyedeyim.Fındığa gübre atmaya gidersem eğer ,bir iki foto paylaşırım burda da.Fındık doğuma başlamıştır gelsin paracıklar:he:

Fotoya ilave olarak fındığın kendisinden de paylaşsan fena olmaz dostum. :he:

magurus
24-04-2012, 14:36
http://666kb.com/i/c380gdzccr4rhowe6.jpg

http://666kb.com/i/c380h02ea3h935ywu.jpg

http://666kb.com/i/c380hf23pgkswzoji.jpg

http://666kb.com/i/c380hy6nmco925vy6.jpg

http://666kb.com/i/c380itlksvhcdfi7y.jpg

http://666kb.com/i/c380jg4p68kcmnsou.jpg

http://666kb.com/i/c380k3qbaw8mlqkfy.jpg

http://666kb.com/i/c380l09ypns3n2kfy.jpg

http://666kb.com/i/c380lhknbo6njeyv2.jpg

topiği biraz canlandıralım.:yes: baya zamandır uzak kaldık...:he:

dün 3,5 aylık olan oğlum max'ı ilk defa bahçesine gezdirmeye götürdüm...
gezdi, dolaştı bahçesinde gezinen bir arkadaş bile buldu kendisine...
bizde yeni dikilen zeytin fidanlarının kontrolünü yaptık...
sağdan soldan uçuşan kağıt ve naylon parçalarını temizledik...
hava güzel, bahçe ise süperdi.:cool:

Halil64
24-04-2012, 15:05

Çok güzel fotoğraflar Yusuf abi, bahçe de harika. :super:

Elinize sağlık. :)

magurus
24-04-2012, 15:17
Çok güzel fotoğraflar Yusuf abi, bahçe de harika. :super:

Elinize sağlık. :)

eyvallah canım kardeşim...

teşekkürler...darısı senin başına inşallah...:yes:

demirmk
24-04-2012, 15:24
mAGURUS ABİ, YAŞ GENÇ GÖSTERİYOR MAAŞALLAH:)

olimpik forum
24-04-2012, 15:32

DarbeliMatkap

Selamlar hemşerim,,ben avatarımla paylaşayım.

magurus
24-04-2012, 16:02
mAGURUS ABİ, YAŞ GENÇ GÖSTERİYOR MAAŞALLAH:)

öyle diyorlar kardeşim...teşekkürler.:)

nisan 13 de 49 dedik...

kafada 20 kadar beyaz var, o canımı sıkıyor biraz...:he:

majestik72
24-04-2012, 17:04
topiği biraz canlandıralım.:yes: Baya zamandır uzak kaldık...:he:

Dün 3,5 aylık olan oğlum max'ı ilk defa bahçesine gezdirmeye götürdüm...
Gezdi, dolaştı bahçesinde gezinen bir arkadaş bile buldu kendisine...
Bizde yeni dikilen zeytin fidanlarının kontrolünü yaptık...
Sağdan soldan uçuşan kağıt ve naylon parçalarını temizledik...
Hava güzel, bahçe ise süperdi.:cool:

4 ayaklı bir it için hepimizi ektiğinin kanıtıdır bunlar.... Vaybeeee .... :)

mulayim
24-04-2012, 17:54
http://666kb.com/i/c380gdzccr4rhowe6.jpg

http://666kb.com/i/c380h02ea3h935ywu.jpg

http://666kb.com/i/c380hf23pgkswzoji.jpg

http://666kb.com/i/c380hy6nmco925vy6.jpg

http://666kb.com/i/c380itlksvhcdfi7y.jpg

http://666kb.com/i/c380jg4p68kcmnsou.jpg

http://666kb.com/i/c380k3qbaw8mlqkfy.jpg

http://666kb.com/i/c380l09ypns3n2kfy.jpg

http://666kb.com/i/c380lhknbo6njeyv2.jpg

emeginizi bizimle paylaştıgınız için çok teşekkür ederim arkadaşım
ihşallah bizde balıkesir tarafından yer alır da oralara yerleşiriz.

ustasinan
24-04-2012, 18:05

DarbeliMatkap

bende bi dahaki hafta atacam gübreyi hocam bu sene fındık cok diyorlar bakaım 7 liradan satabilecekmiyiz ?hangi köydensiniz ünyeden?

magurus
24-04-2012, 19:31
emeginizi bizimle paylaştıgınız için çok teşekkür ederim arkadaşım
ihşallah bizde balıkesir tarafından yer alır da oralara yerleşiriz.

eyvallah...

ben teşekkür ederim kardeşim...

dileğiniz gerçekleşir inşallah...

ALLAH gönlünüze göre versin...:)

magurus
24-04-2012, 19:32
4 ayaklı bir it için hepimizi ektiğinin kanıtıdır bunlar.... Vaybeeee .... :)

it deme, çok kızıyor....:he:

adı max...kendini bir parça insan sanıyor kerata....:he:

DarbeliMatkap
24-04-2012, 19:41
Hemşerilerim yad etmişler sağolsunlar.Borsanın stresine unutmuşum resimleri çekeli baya zaman geçti:)

http://666kb.com/i/c388fwoktiqji3bfn.jpg
http://666kb.com/i/c388hj7ahq8557wrn.jpg

okidoki2006
24-04-2012, 19:48

teşekkürler...darısı senin başına inşallah...:yes:

Yusuf abi içimniz açıldı valla.Nedense bir bahçe yada tarla görsem kendimi bambaşka alemlerde buluyorum ne seyretmeye nede içinde kalmaya doyamıyorum :) Bu arada max in bahçede gözleri parlamış mutluluktan adeta uçuyor :he:

serkan23
24-04-2012, 19:51
sn magurus herşey süper valla, şu köpeğin arkadaş bulması meselesi ise yemede yanında yat olmuş :D doğaya hayran kalmamak mümkün değil. (kaplumbağaları çok severim)

ustasinan
24-04-2012, 20:40
fındık baya çiçek açmış bu köy denizden cok yuksek deildir bi manzara koyssaydın keşke tanıtım güzel oluurdu...

magurus
24-04-2012, 20:43
Yusuf abi içimniz açıldı valla.Nedense bir bahçe yada tarla görsem kendimi bambaşka alemlerde buluyorum ne seyretmeye nede içinde kalmaya doyamıyorum :) Bu arada max in bahçede gözleri parlamış mutluluktan adeta uçuyor :he:

sen aldın tabi bahçenin tadını...:he: toprak sevdası bambaşka kardeşim...

max'a gelince, ilerki yıllarda hayatını sürdüreceği yer orası nasipse...

selam ve saygılar.

magurus
24-04-2012, 20:45
sn magurus herşey süper valla, şu köpeğin arkadaş bulması meselesi ise yemede yanında yat olmuş :D doğaya hayran kalmamak mümkün değil. (kaplumbağaları çok severim)

kardeşim; büyük zeytin ağaçlarında sincapları ve kuş seslerini buraya yansıtamadım...

ben yaklaştıkça onlar yaa saklanıyor, yada kaçıyorlar...

tilkiler gündüz saatlerinde ortalıkta dolaşıyor...

bende kaplumbağayla yetindim...:he:

BEDESTENLİ
24-04-2012, 20:47
sayın magurus

kirazda yaprak kıvıran(büken) için ilaç adı lazım..

okidoki2006
24-04-2012, 21:44
sayın magurus

KİRAZ BAHÇELERİNDE YAPILACAK İŞLEMLER
KIŞ DİNLENME DÖNEMİ

Kış dinlenme döneminin kesilmesi, 0900 Ziraat türü kirazların diğer
çeşitlerle ayni zamanda çiçek açarak döllenip meyve bağlaması için
gözlerin uyanmasından 30-45 gün önce % 4 lük Dormex uygulaması
yapılır.
GÖZELERİN UYANMA VE YEŞİL TOMURCUK DÖNEMİ
Bakteriyel Kanser ve Yaprak delen hastalıkları için % 1 lik Bordo
Bulamacı uygulanır. Azotlu gübrelerin 1/3 lik kısmı verilir.
BEYAZ UÇ VE ÇİÇEKLENME BAŞLANGICI
Monilia mücadelesine başlanır . Monilia mücadelesi için 100 lt suya
60 gr Cekumil Kullanılır.
TAM ÇİÇEKLENME
Monila mücadelesine Cekumil ile devam edilir. Bu dönemde
özellikle arılara zehirli bir ilaç kullanılmamalıdır.
ÇİÇEKLENME SONU VE YEŞİL MEYVE DÖNEMİ
Kırmızı örümcek mücadelesi için Apollo ve Triran karıştırılarak
kullanılmalıdır. Yaprak büken için mücadeleye başlanılır.Yaprak
büken içinDiazinon yada Phosalone terkipli ilaçlardan biri kullanılır.
Azotlu gübrenin 1/3 lük kısmı verilir..
BEN DÜŞME VE ÇİÇEKLENME DÖNEMİ
Ben düşme döneminde kiraz sineği mücadelesine başlanır. Bu amaçla
ağaç başına 1 adet sarı yapışkan vertikal tuzaklar asılır. Eğer tuzak
başına 10 dan fazla sinek varsa ağaçlar Diazinon terkipli ilaçlardan
biri kullanılarak ilaçlama yapılır. Hasattan sonra azotlu gübrenin 1/3
kısmı verilir. Bahçe sulanır. Kırmızı örümcek mücadelesine Triran ile devam edilir.
Yaprakların % 70 nin döküldüğü dönemde %2 lik bordo bulamacı yapılır. Dekara
1500 kg iyi yanmış ahır gübresi verilerek toprağa karışıtırılır.
Her ilaçlamada hem ilaçlama suyunun pH’sını regüle etmek hemde kiraz ağaçlarının
micro besin elementi ihtiyaçını karşılmak için Multimicro fluid kullan
KİRAZ HASTALIK VE ZARARLILARI
Bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığı ;
Hastalığın tipik belirtisi zamk salgısı (Küsme) ile birlikte görülen kanser oluşumudur. Kanserler
enfekteli mahmuzların dip kısımlarında görülür. İlk belirtisi, bulaşık yerden itibaren, dalın ucuna
doğru yaprakların pörsümesi, sararması şeklinde görülür. Bulaşma yoğun ve etkiliyse dalda giderek
kuruma görülür ve bakteri gövdeye doğru ilerler. Meyvede enfeksiyon, içeri çökmüş siyah lekeler
halindedir. Dalda bulaşık kısmın kabuğu kaldırılırsa kahverengi renk ve ekşi bir koku hissedilir.
Bakteri faaliyeti Sonbaharda başlar. Yazın durur. Yağmur, rüzgar, bıçak, makas, testere gibi alet ve
etmenlerle diğer dal ve ağaçlara bulaşır. Fidanlıklarda aşı yerinin yüksek tutulması, gövdenin
yabaniden teşkil edilmesi pratik önlemlerdendir. Bakteri yazın pasif halde olduğundan hastalıklı
dallar bulaşık kısmın 25-30cm. gerisinden hasat sonrasından Ağustos ortalarına kadar kesilip
yakılmalıdır. Bulaşma Kasım-Şubat ayları arasında olur. İlaçlı mücadele ise Sonbaharda yaprakların
% 75-90 ‘ı dökülünce %2 lik Bordo Bulamacı, İlkbaharda gözler uyanmadan önce % 1 ‘ lik Bordo
Bulamacı uygulaması kullanılır.
Yaprak delen hastalığı;
Hastalık ağacın tomurcuk, sürgün, yaprak ve bazende meyvelerinde belirtiler oluşturur. En tipik
belirtileri yapraklarda olup, yaprak üzerinde önce 1 mm çapında küçük kırmızı-sarı renkte olan
lekeler giderek koyulaşır ve kuruyarak düşer. Böylece yapraklar delik deşik bir görüntü arzeder.
Enfekteli tomurcukların ilkbaharda parlak, zamklı olması ve kolayca kopmamaları hastalığın başka
bir belirtisidir. Hastalıkla bulaşık olan tomurcukların dibinde önce lezyonlar sonra zamanla
büyüyen kahveringi kanser yaraları oluşur Sürgünlerdeki bu yuvarlak kahverengi kanser yaraları,
zamanla genişler ve zamk salgısı oluşur.Sonbaharda ağaçlarının yapraklarının % 70’nin döküldüğü
dönemde yapılan Bordo Bulamacı bu hastalığıda kontrol etmektedir. Ancak ilkbaharda çiçeklenme
öncesinde CEKURAM FORTE ile bir ilaçlama daha yapılmalıdır.
Monilya hastalığı
Kirazların çiçek ve meyvelerinde zarar yapar.Çiçeklerin taç yaprakları, dişicik borusu ve erkek
organları haşlanmış kahverengileşir. Bu olaya “ Çiçek yanıklığı” denir. Bulaşmış dişi organ meyve
oluşturmaz. Kuruyan çiçek demetlerinin bir miktarı sürgünde kalır. Mantar daha sonra çiçek
sapından dala geçerek bazen dallarda kanser yaraları oluşturur ve dalı kurutabilir. Çiçekler sapları
üzerine kıvrılır ve dala yapışır. Bu yapışma demet etrafındaki zamk salgısıyla oluşur. Meyvelerde
genellikle olgunluğa yakınken enfeksiyon yapar. Meyvelerde çukurlaşma olmaz. Önceleri yumuşak
ve kurudur. Bir süre sonra meyve buruşur ve tamamen kurur. Kışı mumyalaşmış meyvelerde ve
kanserleşmiş dallarda geçirir. Mücadele için önce erken sonbaharda görülen kanserli ve mumya
çiçekli dal ve kurumuş dalcıklar kesilerek yakılır. İlkbaharda ilk ilaçlama çiçeklerin % 5-10 ‘ u
açıldığında, ikinci ilaçlama tam çiçeklenmede CEKUMIL ile ilaçlama yapılmalıdır.
Kiraz Sineği;
Kiraz sineği larvaları meyvelerin etli kısmında beslenerek, meyvelerin kurtlanmasına ve
zamanından önce dökülmesine neden olur. Ergin sinek 4-5 mm. boyundadır. Kışı toprakta pupa
olarak geçiren erginler ortalama sıcaklığın 15 0C nin üzerinde olduğu ilkbahar aylarında çıkmaya
başlar. Bir süre beslendikten sonra çiftleşen dişiler yumurtalarını ben düşme döneminde olan
meyvelerin içerisine bırakır. Her meyveye sadece bir yumurta bırakılır. Bir dişi 40-100 yumurta
bırakar. Yumurtadan çıkan larvalar meyvelerin etli kısmında beslenerek zarar oluşturur. Avrupa
ülkeleri kiraz sineği için toleransı 0 kurt olarak kabul ettiği için mücadelesi asla ihmal edilmemesi
gerektiği gibi bu zararlıların mücadelesinde kullanılan son kullanma tarihi ile hasat arasındaki
süreye uyulmalıdır.Ülkemizde de zararlıya karşı ilaçlı mücadeleye alternatif mücadele yöntemleri
üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda feromon yada ağaç başına asılacak 1 adet
sarı yapışkan tuzaklarla mücadele de başarı sağlandığı ortaya konulmuştur.. Zararlıya Diazinon
yada Phasolene terkipli ilaçlardan biri kullanılarak mücadele yapılır.
AGRİKEM ZİRAAT İLAÇLARI VE ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ A.Ş.
Kazım Karabekir Caddesi No 36 /401 Tel: 0 232.343 45 25

BEDESTENLİ
24-04-2012, 21:54
sayın okidoki2006 o ilaçları not almıştım...yinede sorayım dedim..

serkan23
24-04-2012, 22:13
kardeşim; büyük zeytin ağaçlarında sincapları ve kuş seslerini buraya yansıtamadım...

ben yaklaştıkça onlar yaa saklanıyor, yada kaçıyorlar...

tilkiler gündüz saatlerinde ortalıkta dolaşıyor...

bende kaplumbağayla yetindim...:he:

sincaplara yaklaşmak imkansız gibidir :D tilkinin etrafta dolaşması garip allahtan tavuklarınız yok :D ama tavşanlarınız vardı sanırım onlara zarar vermez mi?

magurus
25-04-2012, 09:04
sayın magurus

kardeşim, kusura bakma yazını sabah gördüm...

ve hemen benim bahçeye bakan arkadaşı aradım...

bire bir iyi gelen ilaç ve kullanım reçetesini verdi bana...

özelden gönderiyorum...saygılar.

BEDESTENLİ
25-04-2012, 21:37
kardeşim, kusura bakma yazını sabah gördüm...

ve hemen benim bahçeye bakan arkadaşı aradım...

bire bir iyi gelen ilaç ve kullanım reçetesini verdi bana...

özelden gönderiyorum...saygılar.

gönderini aldım bakalım ilaçları bulabilecekmiyiz.

zahmet ettik kusura bakmayın,bahçeciyi aramışsınız..çok tşk.ler..

sensodyn
26-04-2012, 15:27
Hıdrellez yaklaşıyor, gönlümüze de bakım yapalım istedim (Sevgili arkadaşım Sn.Soydan da buradaymış:))

http://www.youtube.com/watch?v=HF7qRCrWpQ4

t.axaray
02-05-2012, 20:27
artık bu topiği canlı tutmalı..çok gerilerde kalmış.....bahçede biraz çalıştık....yorulduk birkaçgündür ...

çağlalar ve erikler artık görünmeye başladı...dişe dokunur hale geldi.......vişne ve kirazlar biraz çiçek biraz yeşil....

doğadaki yeşillenmenin borsayada bulaşması dileğiyle......:he:

http://666kb.com/i/c3gdjxuij6yz50yvo.jpg

okidoki2006
02-05-2012, 20:38
Bahçemin etrafını beton direk ve kafes telle çevirtmek için yaklaşık 10 tane yere gittim hepside nerdeyse 1 ay gün veriyorlar .Adamlara yaz dönemi içinmi durum böyle diye soruyorum yok kışında nerdeyse aynı diyorlar.Demekki toprak alış satışı hiç hız kesmiyor alanların ilk işi malını emniyete almak oluyor sanırım.Bu arada zor bela 1 haftalık süreye söz aldım.İlaçlama süreleri geçtiği için bu sene ilaç kullanamadım fidanlarımın bir çoğunda yaprak büken ve çeşitli hastalık var .Seneye uygun zamanlarda bordo bulamaçla başlayıp gerekli periyodik ilaçlarımı yaparım artık.

ayhan53
02-05-2012, 21:32
bahçeciler nedir durum:) bu sene nisan yağmurlarıda uğramadı ankara ve çevresine

okidoki2006
02-05-2012, 21:49
bahçeciler nedir durum:) bu sene nisan yağmurlarıda uğramadı ankara ve çevresine

Başkanım İzmir için durum tek kelimeyle süper :)

çingçangçong
03-05-2012, 16:37
abone olayım buraya, gölgelikmiş.

magurus
06-05-2012, 15:07
http://666kb.com/i/c3k6m70s7mhyt1x25.jpg
http://666kb.com/i/c3k6mjl7ndfwjzjx9.jpg
http://666kb.com/i/c3k6mul55h6vjhkt9.jpg
http://666kb.com/i/c3k6n994hhtjl950d.jpg
http://666kb.com/i/c3k6nypmybnwime1p.jpg
http://666kb.com/i/c3k6pap530agkeqot.jpg
http://666kb.com/i/c3k6pw540qd2xdhgd.jpg
http://666kb.com/i/c3k6q7s0yzzjps97h.jpg
http://666kb.com/i/c3k6qkm21qwgqnnvh.jpg
http://666kb.com/i/c3k6qx95b49b5jxr1.jpg
http://666kb.com/i/c3k6rxmbz6xu6sn8d.jpg

magurus
06-05-2012, 15:08
http://666kb.com/i/c3k6sbudhkg561d3x.jpg
http://666kb.com/i/c3k6sw2kmu8lopuhp.jpg
http://666kb.com/i/c3k6thwctx7aot5st.jpg
http://666kb.com/i/c3k6ttojool4wjlb1.jpg
http://666kb.com/i/c3k6u5kkkand62oil.jpg
http://666kb.com/i/c3k6ujzcnaq8d4y3h.jpg
http://666kb.com/i/c3k6vdlvkbdh1rwkd.jpg
http://666kb.com/i/c3k6w4b7grefk4ejh.jpg
http://666kb.com/i/c3k6wjeuntg5sqizh.jpg
http://666kb.com/i/c3k6x16i553k643vh.jpg
http://666kb.com/i/c3k6xfkvrg56wc68t.jpg

insan oğlu işte, gözü doymak bilmiyor...:he:
20 gündür peşinden koşturduğum bahçenin işini perşembe günü bitirdim...
pazartesi tapuda satışı yapılacak hayırlısıyla...
bu yerde manisada...manisaya 15 km, izmir k,yakaya 63 km uzaklıkta...65 zeytin.
5 sıra enine...14 sıra boyuna zeytin ağaçlı ağaçlar yetişkin ve bakımlı...
2 incir, 1 nar, 2 asma ağacıda mevcut...
resimde beyaz taştan arabanın bulunduğu yere kadar asfalt yola cepheli...
bu sene zeytin bol olacak sanırsam...yakın çekilmiş resimde ağacın üzerindeki zeytin tohuru süper.
tarlanın toprağı çok güzel maşallah, çıplak ayakla gezmeyi çok isterdim ama bugün olmadı.
bahçenin arka tarafından çekilen resimlerde, benim bahçeye bitişik yeni dikilmiş zeytin bahçesi var.
orası da benim bahçe büyüklüğünde...benim bahçe 4 dönüm...arkada ki yeri de alır benim bahçeye,
dahil edersem süper olacak...yarın buranın işini bitireyim, sonra ilk işim bitişik bahçenin işini bitirmek olacak...
tabiii sahibi satarsa...yoksa kimsenin malında gözümüz yok...:he:

majestik72
06-05-2012, 15:11
zeytinnnnnn isterukkkkkkk resim değillllll :kahkah:

magurus
06-05-2012, 15:17
zeytinnnnnn isterukkkkkkk resim değillllll :kahkah:

gönderirik...merak etme.

ben yaşlandım, gözüm durmadan toprağa bakıyor...:he:

borsada çakallar paramı yiyeceğine, en iyisi parayı toprağa gömmek...:he:

majestik72
06-05-2012, 15:24
gönderirik...merak etme.

sen işini biliyon abi...

toprağı para ile kandırıyon... yarın sen ona misafir olduğunda kıyak geçsin diye :))))))

magurus
06-05-2012, 15:26
sen işini biliyon abi...

toprağı para ile kandırıyon... yarın sen ona misafir olduğunda kıyak geçsin diye :))))))

puahahahahaaaa....:kahkah::kahkah::kahkah: az değilsin vallaha...

majestik72
06-05-2012, 15:26
insan oğlu işte, gözü doymak bilmiyor...:he:
20 gündür peşin den koşturduğum bahçenin işini perşembe günü bitirdim...
pazartesi noter satışı yapılacak hayırlısıyla...
bu yerde manisada...manisaya 15 km, izmir k,yakaya 63 km uzaklıkta...65 zeytin.
5 sıra enine...14 sıra boyuna zeytin ağaçlı ağaçlar yetişkin ve bakımlı...
2 incir, 1 nar, 2 asma ağacıda mevcut...
resimde beyaz taştan arabanın bulunduğu yere kadar asfalt yola cepheli...
bu sene zeytin bol olacak sanırsam...yakın çekilmiş resimde ağacın üzerindeki zeytin tohuru süper.
tarlanın toprağı çok güzel maşallah, çıplak ayakla gezmeyi çok isterdim ama bugün olmadı.
bahçenin arka tarafından çekilen resimlerde, benim bahçeye bitişik yeni dikilmiş zeytin bahçesi var.
orası da benim bahçe büyüklüğünde...benim bahçe 4 dönüm...arkada ki yeri de alır benim bahçeye,
dahil edersem süper olacak...yarın buranın işini bitireyim, sonra ilk işim bitişik bahçenin işini bitirmek olacak...
tabiii sahibi satarsa...yoksa kimsenin malında gözümüz yok...:he:

biliyon bizim ev menemen de :)))) sana çok yakınız....

majestik72
06-05-2012, 15:28
puahahahahaaaa....:kahkah::kahkah::kahkah: az değilsin vallaha...

sen toprağa , biz gemiye para yatırıyoruz :)

sen burada kalmayı... ben gemi ile kübaya gitmeyi hayal ediyorum :kahkah: :kahkah:

magurus
06-05-2012, 15:30
biliyon bizim ev menemen de :)))) sana çok yakınız....

ilk aldığım bahçede 35 adet büyük zeytin var...

şimdikinde 65 zeytin...toplamda dikili 100 ağacım var....:he:

o ağaçları sevip, toprağını okşamak inan çok güzel bir duygu sevgili kardeşim...

allah inşallah sana da nasip eder.

magurus
06-05-2012, 15:49
http://666kb.com/i/c3k8jcztuv6clql5p.jpg

majestem; bak benim MAX'a...

nerede yatıyor, elinle nereyi kapatmış...

birde gülüyor namıssız...:he:

okidoki2006
06-05-2012, 17:55
http://666kb.com/i/c3k6m70s7mhyt1x25.jpg
http://666kb.com/i/c3k6mjl7ndfwjzjx9.jpg
http://666kb.com/i/c3k6mul55h6vjhkt9.jpg
http://666kb.com/i/c3k6n994hhtjl950d.jpg
http://666kb.com/i/c3k6nypmybnwime1p.jpg
http://666kb.com/i/c3k6pap530agkeqot.jpg
http://666kb.com/i/c3k6pw540qd2xdhgd.jpg
http://666kb.com/i/c3k6q7s0yzzjps97h.jpg
http://666kb.com/i/c3k6qkm21qwgqnnvh.jpg
http://666kb.com/i/c3k6qx95b49b5jxr1.jpg
http://666kb.com/i/c3k6rxmbz6xu6sn8d.jpg

Yusuf abi süper iş çıkarmışsın tek kelimeyle 10 numara :yes: trilyelerin yüzü gülüyor,maşallah her tarafından çiçek fışkırıyor,arazi şekli cetvelle çizilse ancak bu kadar simetrik olurmuş ,toprağı güzel asfalta geniş cephe aldığın fiyata çerez parası gibi.Bu yer bizim taraflarda olsa yemin olsun babanın oğluna en az 85-100 binden satardın.Toprak sevdası işte bu demekki inan günde 2-3 saat emlak ilanlarını geziyor hafta sonu bahçemden arta kalan zamanda köy köy dolaşıp tarla bahçe arıyorum ama bir türlü paramı denk getiremiyorum.Neyse bu dünyada gözümüzü doyuramasakta ölünce nasılsa doyacağız :he:

magurus
06-05-2012, 18:12
Yusuf abi süper iş çıkarmışsın tek kelimeyle 10 numara :yes: trilyelerin yüzü gülüyor,maşallah her tarafından çiçek fışkırıyor,arazi şekli cetvelle çizilse ancak bu kadar simetrik olurmuş ,toprağı güzel asfalta geniş cephe aldığın fiyata çerez parası gibi.Bu yer bizim taraflarda olsa yemin olsun babanın oğluna en az 85-100 binden satardın.Toprak sevdası işte bu demekki inan günde 2-3 saat emlak ilanlarını geziyor hafta sonu bahçemden arta kalan zamanda köy köy dolaşıp tarla bahçe arıyorum ama bir türlü paramı denk getiremiyorum.Neyse bu dünyada gözümüzü doyuramasakta ölünce nasılsa doyacağız :he:

kardeşim; ALLAH korusun...daha yaşın çok genç...öyle değilse de, ben öyle düşünüyorum...:)
yer harbiden çok güzel...kendi yerim diye söylemiyorum...
perşembe günü mal sahibine kaporayı verdim...
satış işi pazartesiye kaldı...kaç gündür dokuz doğuruyorum, bir tlf gelir de ben satmaktan vazgeçtim der diye...:cry:

magurus
06-05-2012, 18:25
birde şu var...

bir yer alacaksın...ve bakıyorsun içinde bir çok ağaç var...
adam 30 - 35 yıl bakmış ve emek vermiş...
bana gelip birisi dese ki, kardeşim senin şu zeytin ağaçlarından birini kökünden söküp satın alayım...
ve sana o ağaç için 300 tl vereyim...yeminle vermem...siz olsanız verirmisiniz??
benim bu hesabım en dandik hesap yöntemi...bir yanda 300 tl, diğer yanda 30 sene bakıp yetiştirdiğim ağaç.
şimdi şöyle düşünelim...diyelim ki, 65 tane zeytin...tane 300 tl...

65X300=19,500 tl...

4 dönüm toprak 6,500 tl ye geliyor...

nasıl almazsın burayı...

okidoki2006
06-05-2012, 18:30
kardeşim; ALLAH korusun...daha yaşın çok genç...öyle değilse de, ben öyle düşünüyorum...:)
yer harbiden çok güzel...kendi yerim diye söylemiyorum...
perşembe günü mal sahibine kaporayı verdim...
satış işi pazartesiye kaldı...kaç gündür dokuz doğuruyorum, bir tlf gelir de ben satmaktan vazgeçtim der diye...:cry:

Abim geçen gün beton direk ve kafes tel hakkında konuşmuştuk ya,tarlan 50X 80 gibi duruyor böyle olunca toplam uzunluk= 50+50+80+80=260m X15 =3900 tl 350 de kapı olsa toplam maliyet 4250 tl .Malzemelerini kendin alırsan montajcıyı ayrı bulacaksın derken 500 tl kadar tasarruf edebilirsin :)

magurus
06-05-2012, 18:39
Abim geçen gün beton direk ve kafes tel hakkında konuşmuştuk ya,tarlan 50X 80 gibi duruyor böyle olunca toplam uzunluk= 50+50+80+80=260m X15 =3900 tl 350 de kapı olsa toplam maliyet 4250 tl .Malzemelerini kendin alırsan montajcıyı ayrı bulacaksın derken 500 tl kadar tasarruf edebilirsin :)

benimde aklımdan 5000 tl geçiyordu...
ama şimdi çevirmem...arkadaki araziye takıldı kafam...
burayı garantiye alayım, sonra bir yoklama çekerim adama...
verirse komple çeviririm...vermezse canı sağolsun sadece kendi yerimi çeviririm...
önceki bahçeyi aldığımda köylüyü uyuz ettim...bunu çaktırmadan yoklayarak işini bitirecem.
yani toz kaldırmadan:he: ilk aldığım bahçenin sağını solunu kapatayım diye herkese haber salmıştım...
satarlarsa talibim diye...adamlar bir anda kıllandı:he:

okidoki2006
06-05-2012, 18:44
benimde aklımdan 5000 tl geçiyordu...
ama şimdi çevirmem...arkadaki araziye takıldı kafam...
burayı garantiye alayım, sonra bir yoklama çekerim adama...
verirse komple çeviririm...vermezse canı sağolsun sadece kendi yerimi çeviririm...
önceki bahçeyi aldığımda köylüyü uyuz ettim...bunu çaktırmadan yoklayarak işini bitirecem.
yani toz kaldırmadan:he: ilk aldığım bahçenin sağını solunu kapatayım diye herkese haber salmıştım...
satarlarsa talibim diye...adamlar bir anda kıllandı:he:

Derler tabi :he: İzmirden biri gelmiş arazi topluyormuş kesin bir numara vardır köyümüzde, derken aldığın yerin yarısını 2 kat para versende vermezler sonra :he:

vippol35
06-05-2012, 18:45
ilk aldığım bahçede 35 adet büyük zeytin var...

şimdikinde 65 zeytin...toplamda dikili 100 ağacım var....:he:

o ağaçları sevip, toprağını okşamak inan çok güzel bir duygu sevgili kardeşim...

allah inşallah sana da nasip eder. Hayırlı olsun.Allah daha nicelerini nasip etsin.

t.axaray
06-05-2012, 18:53
sn. Magurus hayırlı olsun...araziyi büyütüyorsun....bendede bu yıl iyi can eriği ve çağla (kayısı) var....seyreltilmeye de ihtiyaç var..gönüllü aranıyor.....

http://666kb.com/i/c3kd5wn2g63dgadpt.jpg
http://666kb.com/i/c3kd6kwcu9gl9o0z5.jpg

magurus
06-05-2012, 18:53
Derler tabi :he: İzmirden biri gelmiş arazi topluyormuş kesin bir numara vardır köyümüzde, derken aldığın yerin yarısını 2 kat para versende vermezler sonra :he:

aynen öyle kardeşim...:he:
bir gün gezmeye gittim ve köyün meydanında ki, kahvenin bahçesinde oturdum oğlumla...
bir amca geldi selam verdi ve oturdu masaya...amca ne içersin dedim, yooo siz misafirsiniz ben söylerim dedi.
neyse ordan burdan muhabbet ederken, ya dedim amca bu aşağılarda satılık bahçe yok mu?
amca ne dese iyi, ya izmirden emekli bir komutan buralardan bağ, bahçe kapatıyor, bizim buralarda,
bişeyler olacak galiba demez mi.:he:şimdi kimse yerini satmak istemiyor bekliyor dedi...
benim oğlan, baba bu komutan sen olmayasın demez mi...:kahkah:

magurus
06-05-2012, 18:55
sn. Magurus hayırlı olsun...araziyi büyütüyorsun....bendede bu yıl iyi can eriği ve çağla (kayısı) var....seyreltilmeye de ihtiyaç var..gönüllü aranıyor.....

eyvallah teşekkürler...ALLAH herkese nasip etsin inşallah...

sen yetiştir, biz toplu halde gelir seyreltiriz...:he:

magurus
06-05-2012, 18:57
Hayırlı olsun.Allah daha nicelerini nasip etsin.

AMİN....cümlemize inşallah, kardeşim...

teşekkürler.

Bear_Bull
06-05-2012, 19:42
Sn Magurus

hayırlı olsun.

seyreltilmeye de ihtiyaç var..gönüllü aranıyor.....

olduktan sonra mı? bu haliyle mi? :he:

t.axaray
06-05-2012, 20:18
Sn Magurus

hayırlı olsun.

bu haliyle seyreltilecek ki kalanlar daha iri olsun......sonrası mı......toplamaya gönüllü ararım....isteyen istediği yere toplar........karnını ağrıtmadığı ve yemekten zarar görmediği müddetçe gönüllüye kalmış:he:

magurus
06-05-2012, 21:32
Sn Magurus

hayırlı olsun.

teşekkürler arkadaşım....

ALLAH herkesin gönlüne göre versin...

Halil64
07-05-2012, 10:22
gönderirik...merak etme.

Allah gecinden versin Yusuf abi, bu topraklar sizi daha da gençleştirir. :)

Yeni bahçeniz de şimdiden hayırlı olsun. :)

Halil64
07-05-2012, 10:24
aynen öyle kardeşim...:he:
bir gün gezmeye gittim ve köyün meydanında ki, kahvenin bahçesinde oturdum oğlumla...
bir amca geldi selam verdi ve oturdu masaya...amca ne içersin dedim, yooo siz misafirsiniz ben söylerim dedi.
neyse ordan burdan muhabbet ederken, ya dedim amca bu aşağılarda satılık bahçe yok mu?
amca ne dese iyi, ya izmirden emekli bir komutan buralardan bağ, bahçe kapatıyor, bizim buralarda,
bişeyler olacak galiba demez mi.:he:şimdi kimse yerini satmak istemiyor bekliyor dedi...
benim oğlan, baba bu komutan sen olmayasın demez mi...:kahkah:

Zaten böyle giderse yakında Manisa'nın yarısını kapatacaksın, toprak ağası olacaksın Yusuf abi. :)

magurus
07-05-2012, 10:39
Allah gecinden versin Yusuf abi, bu topraklar sizi daha da gençleştirir. :)

Yeni bahçeniz de şimdiden hayırlı olsun. :)

Zaten böyle giderse yakında Manisa'nın yarısını kapatacaksın, toprak ağası olacaksın Yusuf abi. :)

iyi dileklerin için teşekkürler canım kardeşim...

ALLAH sizlere de nasip etsin inşallah...

evet manisadan toprak buldukça kapatıyorum...

nedenine gelince...hem ucuz, hemde güzel bahçeler...

birde manisa büyük şehir olursa, değme keyfime...

bu aldığım yerler bir anda kendisini 3 e, 5 e katlar...

borsadan yüzümüz gülmeyecek...bari topraktan gülsün...:he:

ENGİN03
07-05-2012, 10:41
iyi dileklerin için teşekkürler canım kardeşim...

Allah sizlere de nasip etsin inşallah...

Evet manisadan toprak buldukça kapatıyorum...

Nedenine gelince...hem ucuz, hemde güzel bahçeler...

Birde manisa büyük şehir olursa, değme keyfime...

Bu aldığım yerler bir anda kendisini 3 e, 5 e katlar...

Borsadan yüzümüz gülmeyecek...bari topraktan gülsün...:he:

kompir ekelim abi,,,, zarar etmez şu sıralar :)

ENGİN03
07-05-2012, 10:42
[ı][sıze=4]sn. Magurus hayırlı olsun...araziyi büyütüyorsun....bendede bu yıl iyi can eriği ve çağla (kayısı) var....seyreltilmeye de ihtiyaç var..gönüllü aranıyor.....[/sıze][/ı]

maşallah güzel yetiştirmişsin abi,,,,, armut yok mu bahçede

t.axaray
07-05-2012, 11:11

olmaz mı var tabi....gelcen mi:yes::yes::yes:

önümüzdeki hafta sonu hava durumu iyi olursa eşimin el sanatları dersi verdiği ....aldığı ek ders ücretini nerdeyse onlara harcadığı .....bir kısmının annesi-bir kısmının babası veya her ikisi de olmayan öğrencilerin olduğu bir okul var YİBO....eğer müdür getirirse öğrencileri .....epey seyreltilecek umudundayım.......değişiklik olacak onlar için....:mut:.

Halil64
07-05-2012, 11:14
olmaz mı var tabi....gelcen mi:yes::yes::yes:

önümüzdeki hafta sonu hava durumu iyi olursa eşimin el sanatları dersi verdiği ....aldığı ek ders ücretini nerdeyse onlara harcadığı .....bir kısmının annesi-bir kısmının babası veya her ikisi de olmayan öğrencilerin olduğu bir okul var YİBO....eğer müdür getirirse öğrencileri .....epey seyreltilecek umudundayım.......değişiklik olacak onlar için....:mut:.

:super: :super:

t.axaray
07-05-2012, 11:21

engin hocam aklıma takıldı niye sordun ki......borsayı düşüren ayu..lara birde düşürdükleri için ödül mü verelim....:he: yoksa armutla oyalayıp borsadan uzak mı tutalım...:yes:

DarbeliMatkap
07-05-2012, 11:22
Yusuf abim yeni bahçen hayırlı mahsulün bol olsun(belki bize de düşer:he:)

:super: :super:

Bence de :super:

t.axaray
07-05-2012, 11:27
Bence de :super:

yav orada sadece zeytun var.....bende....kiraz..şeftali..armut..elma..ayva ...erik...vişne...kayısı...badem...ceviz...üzüm... domates...biber...salatalık...acur...var...saymadı ğım her türlü ot cinsi......var....gelen yer ona göre....:he:

yav ot yazdım ya yanlış anlaşılmasın. ekleyeyim...roka-tere-dere otu-maydanoz-ekşi otu-taze soğan-sarımsak gibi :kahkah:

DarbeliMatkap
07-05-2012, 13:04
yav orada sadece zeytun var.....bende....kiraz..şeftali..armut..elma..ayva ...erik...vişne...kayısı...badem...ceviz...üzüm... domates...biber...salatalık...acur...var...saymadı ğım her türlü ot cinsi......var....gelen yer ona göre....:he:

yav ot yazdım ya yanlış anlaşılmasın. ekleyeyim...roka-tere-dere otu-maydanoz-ekşi otu-taze soğan-sarımsak gibi :kahkah:

Abi sen gelin buyrun diyorsun:)
Yusuf abim kargoyla gönderecekmiş:kahkah:

magurus
07-05-2012, 15:48

hocam simdi tapudan geldim...işlem tamam.:he:

zeytin kadar kutsal ağaç tanımam...

ben daha bahçenin içine yerleşmedim, bir yerleşeyim hele...

siz o zaman cennet bahçesini göreceksiniz...:he:

magurus
07-05-2012, 15:49

darısı sizin başınıza inşallah...:)

magurus
07-05-2012, 15:55
kompir ekelim abi,,,, zarar etmez şu sıralar :)

gel ne ekeceksen ek, bana bişey sorma...bahçe senin.:he:

okidoki2006
07-05-2012, 17:01

siz o zaman cennet bahçesini göreceksiniz...:he:

İşte şimdi mal senin oldu,hayırlı uğurlu bereketli olsun :)

magurus
07-05-2012, 18:03
İşte şimdi mal senin oldu,hayırlı uğurlu bereketli olsun :)

sağolasın kardeşim...

ALLAH razı olsun...

Halil64
08-05-2012, 11:15

:super: :he:

OnurGururSeref
08-05-2012, 12:49

siz o zaman cennet bahçesini göreceksiniz...:he:Bahçe mi aldın üstad? Allah hayırlar, huzurlar, kazançlar nasip etsin. Darısı da benim başıma inşaallah.. Gecen haftasonu gittim Ayaş'a, baktım sağa sola.. Güzel yerdi. Yol kenarında çok güzel bir tarla vardı 2 dönüm 120 bin gayme istedi sahabısı :))) Arkasında da tarla var ve yola sıfır. Zamanla arkasını kapatırsın oooohhh, yarısına fidanlık, yarısına et lokantası. Ankara merkezden arkadasları nasıl cekeriz oraya bilmen gaari :)

magurus
08-05-2012, 15:19
Bahçe mi aldın üstad? Allah hayırlar, huzurlar, kazançlar nasip etsin. Darısı da benim başıma inşaallah.. Gecen haftasonu gittim Ayaş'a, baktım sağa sola.. Güzel yerdi. Yol kenarında çok güzel bir tarla vardı 2 dönüm 120 bin gayme istedi sahabısı :))) Arkasında da tarla var ve yola sıfır. Zamanla arkasını kapatırsın oooohhh, yarısına fidanlık, yarısına et lokantası. Ankara merkezden arkadasları nasıl cekeriz oraya bilmen gaari :)

evet kardeşim...

1,2 sayfa geri gidersen resimleri görürsün...

ALLAH nasip etti 2 nci bahçeyi portföye kattık...:he:

hala siteleri dolaşıp hesaplı bağ, bahçe, tarla bakıyorum...ne ediiim:he:

sende fiyatlar uçmadan yerini biran önce al...:)

serkan23
09-05-2012, 00:23
evet kardeşim...

1,2 sayfa geri gidersen resimleri görürsün...

ALLAH nasip etti 2 nci bahçeyi portföye kattık...:he:

hala siteleri dolaşıp hesaplı bağ, bahçe, tarla bakıyorum...ne ediiim:he:

sende fiyatlar uçmadan yerini biran önce al...:)

Aaa magurus hocam olmaz ki fiyatlar uçacak kaçacak demek yasak :D şaka bir yana hayırlı olsun magurus abicim umarım komşu bahçeyide alırsınız..

ENGİN03
09-05-2012, 08:36
engin hocam aklıma takıldı niye sordun ki......borsayı düşüren ayu..lara birde düşürdükleri için ödül mü verelim....:he: yoksa armutla oyalayıp borsadan uzak mı tutalım...:yes:

armutla oyalayıp işimizi yüzdürelim diye dedim :) armut güzel meyve abi ondan sordum..

ENGİN03
09-05-2012, 08:39

para ağacı olsa da diksek, her bahar dolarlar çiçek açsa ve eylül gibi 100 lük dolar şeklinde hasat etsek :)

Halil64
09-05-2012, 08:45
para ağacı olsa da diksek, her bahar dolarlar çiçek açsa ve eylül gibi 100 lük dolar şeklinde hasat etsek :)

501 numara cevap. :he: :super:

Kimin aklına gelir bu dahiyane fikir Yusuf abi. :he:

magurus
09-05-2012, 11:43
Aaa magurus hocam olmaz ki fiyatlar uçacak kaçacak demek yasak :D şaka bir yana hayırlı olsun magurus abicim umarım komşu bahçeyide alırsınız..

inşallah kardeşim...

iyi dilekleriniz için teşekkürler...

ALLAH sizlere de nasip etsin inşallah.:)

magurus
09-05-2012, 11:45
501 numara cevap. :he: :super:

Kimin aklına gelir bu dahiyane fikir Yusuf abi. :he:

hiç sorma vallaha...:he:

engin hocamın, benim çocukları okutmasını çok isterdim...

düşünsene...çocukların kafası hep paraya çalışırdı...:kahkah:

t.axaray
09-05-2012, 12:45
engin hocam....aslında düşünürsek her meyve ağacı veya cinsi ne olursa olsun.......dolaylı veya dolaysız bütçemize para getiren bir kıymet.........öyle ağaçlar var ki meyvesi dolar basmakla eşdeğer.......sadece meyvesi ilemi...daha da derinleştirelim....hayatımıza olan katkısı dolarlarla paha biçilmez......oksijenimizi sağlaması...evimizde kullandığımız her türlü ahşap mobilyalarımız....yakacaklarımız...inşaatlarda .....vb....enazından gölgesi bile bambaşka.......yeşil örtünün güzelliğiyle...çiçekleriyle...kokusuyla hayatımıza kattığı değerleri bir düşünün aslında dolar değil kuveyt dinarı bize veriyor bilmem anlatabildim mi.:he:......

Poizer
09-05-2012, 14:39
Ne kadar güzel bir konuymuş zevkle okudum. Herkesi kalemine ve yüreğine sağlık. Benimde bu yönde çok hayalim var. Yazları köye gidip üzüm bağlarında ve elma bahçelerinde dedemle çok çalışırdım. Şimdi iş hayatı vb derken hepsinden uzak kaldım. Şu anda istanbul'da yaşıyorum. Açıkcası arsa konusunda pek bilgim yok. İstanbul ve çevresinde bütçemi aşmayacak 750-1500 m2 arası arsa istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese bol yeşil günler dilerim...Bemde TEMA vakfı üyesiyim aynı zamanda...

serkan23
09-05-2012, 18:49
hiç sorma vallaha...:he:

engin hocamın, benim çocukları okutmasını çok isterdim...

düşünsene...çocukların kafası hep paraya çalışırdı...:kahkah:

gün gelir paranın, beton yığınlarının karın doyurmayacağı anlaşılır...

okidoki2006
12-05-2012, 19:53
KUTSAL AĞAÇ

Zeytin ağacı; insanlık tarihinin var olduğu günden bu yana barışın, eşitliğin, kutsallığın, aşkın, yaşamın simgesidir.

Cennetteki iki ağaçtan birisidir. Biri, “Gerçek Ağacı” diye bilinen İncir ağacı, diğeri ise “Hayat Ağacı” olarak bilinen “Zeytin Ağacı”dır. Zeytin ağacı ölümsüzdür. Geç büyür ama kolay ölmez. Ölmeye yüz tuttuğunda alttan yeniden filizlenip sürgünlerinde yeniden yaşam bulur. Bakımı çok zahmet gerektirmez. Buna karşın yüzlerce hatta binlerce yıl yaşamını devam ettirebilir. Birçok türü, her türünden birden fazla alt türleri bulunmaktadır.
Zeytin ağacı yaşlı bilge gibidir. Bilge yaşlandıkça yüzündeki çizgiler artarken zeytin ağacı yaşlandıkça gövdesindeki boğumları artar. Bilge yaşamın hüznünü yüreğinde, zeytin ise doğanın ve zamanın acımasızlığını boğumlarında gizler. Bilge yaşlandıkça çevresine öğretisini yayarken, Zeytin ağacı büyüdükçe dik dalları yukarı doğru uzar. Zeytin tutan dal kendiliğinden yataylaşıp meyvesini verir

http://b1205.hizliresim.com/x/d/5ryj4.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

t.axaray
12-05-2012, 22:35
Meyveler büyüme aşamasında.....Aksaray da yağmur bugünlerde iyi.....alttaki resimden 15 dakika sonra bahçeyi de ziyaret etti.....

http://666kb.com/i/c3qlpupgakvoslphl.jpg

http://666kb.com/i/c3qlqma68x0t5g0nd.jpg
http://666kb.com/i/c3qlsjo031m9tqc09.jpg

serkan23
12-05-2012, 22:45
Meyveler büyüme aşamasında.....Aksaray da yağmur bugünlerde iyi.....alttaki resimden 15 dakika sonra bahçeyi de ziyaret etti.....

http://666kb.com/i/c3qlpupgakvoslphl.jpg

http://666kb.com/i/c3qlqma68x0t5g0nd.jpg
http://666kb.com/i/c3qlsjo031m9tqc09.jpg

hey maaşallah...ticari olarak ürünlerin satışını yapmıyormusunuz siz sn.axaray

t.axaray
12-05-2012, 23:05
hey maaşallah...ticari olarak ürünlerin satışını yapmıyormusunuz siz sn.axaray

teşekkür ederim.......başlangıçta ticari düşünmüştüm......1-2 TL ile meyve satmaktansa gelene ikram etmek daha kazançlı oldu benim için.:mut:.......meyvelerde çok çeşit olup her çeşitte 3-5 ağaç olduğu için dostlara ancak yetiyor........ağaçlar 5.yılında ileriki yıllarda daha çok ürün alıp artarsa neden olmasın.....ve ....bahçenin bir kısmına 40 tane badem ağacı siparişi verdim......o zaman bakalım yine ticari düşünebilirim belki........üretici gerçek emeğinin karşılığını alamadığı için hormonla katkı ile kazancını artırmaya çalışıyor......bizim öyle bir derdimiz yok .....satış düşünmediğim için ....satış düşünsem bile doğallıktan kesinlikle vazgeçmem.... kendimin yemediğini başkasına yedirmek birilerini açıkça zehirlemekle eşdeğer......bahçe de herşey tamamen doğal hiç katkı yok... hiç suni gübre sokmuyorum bahçeye.....organik dediklerini bile.......tat bambaşka.....yolunuz düşerse gelip test etmek elinizde ....

http://666kb.com/i/c3qmrjvfhm6vmxft5.jpg

serkan23
12-05-2012, 23:55
inşallah sn.axaray nasip olurda yolumuz düşerse gelir meyvelerinizin tadına bakarız hayır duamızı da okuruz :) keşke herkes sizin bizim gibi düşünebilsede kendi yemediğini insanlara yedirme peşinde koşmasa. İnsanların hırsı insanların sonunu getirecek.

bildiğim kadarıyla 40 badem ağacından ticari gelir elde etmeniz pek mümkün olmaz, anca kendi yiyebileceğiniz kadar ürün alırsınız o da 5 yılı bulur en azından.

DarbeliMatkap
14-05-2012, 20:53
Fındık yetiştirenler iyi bilir.Bizde arazi kıt olduğundan ayrıca meyve bahçemiz yoktur.Meyveleri de ya fındık bahçesine ya da evin etrafına dikeriz.Sulama ağımız da yoktur açıkçası.Meyveyi o sene diktiysek şayet bahçeye giderken yanımıza suyumuzu alır gideriz.1-2 sene sonra sulama adına birşey kalmaz çoğunlukla.Rabbim ne verdiyse artık:)

http://666kb.com/i/c3sk20wtyi6in1glc.jpg

Geçen yıl biladerle kırşehir kaman dan internet üzerinden bulduğumuz bir yetiştirici vasıtasıyla 10 kaman1 ,5 tane de chandler(amerikan) cevizi aldık.Eşe dosta verdik 3 kaman1 ile 1 chandler bize kaldı.Bu yıl kamanların 3 ünün tepesinde de 1 er ceviz var:) büyük ihtimal dökülecektir dökülmeden resmedelim dedik:)

http://666kb.com/i/c3sk5qqzpi0mgtutc.jpg

Bu armudu da yine geçen yıl ünye de bir ziraat bayiinden deveci armudu diye almıştık,diktiğimiz sene de 3 armudu vardı armut deveci çıkmasada:he: güzel armut 1 tanesi yaklaşık 350-400 gram civarındaydı.
Bu sene ise başına bir iş gelmezse 150 cm lik fidanda 35 sağlam armut saydım.
Selamlar:)

oktayreis
14-05-2012, 21:04
merhaba arkadaşlar..
bubaşlıgı görünce ilgi alanıma giren bir konu oldugundan girmeden edemedim.. ilgilenen arkadaşlar vardır belki diye bir şeyler sormak istiyorum.. amasya da yaklaşık 20 dönümkadar tarlam var,ve ben bu tarlalarda kültür kuşburnu üretimi yapmak istiyorum...ama pazar konusunda tereddütlerim var..dimes e mail atmıştım tlf la döndüler..fazla ürüne ihtiyaçları olmadıgından pek tavsiye etmedi,şeftali v.s. olsa neyse diye..bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarım varsa ve paylaşırlarsa çok mutlu olurum.. :)

t.axaray
14-05-2012, 22:03
inşallah sn.axaray nasip olurda yolumuz düşerse gelir meyvelerinizin tadına bakarız hayır duamızı da okuruz :) keşke herkes sizin bizim gibi düşünebilsede kendi yemediğini insanlara yedirme peşinde koşmasa. İnsanların hırsı insanların sonunu getirecek.

bildiğim kadarıyla 40 badem ağacından ticari gelir elde etmeniz pek mümkün olmaz, anca kendi yiyebileceğiniz kadar ürün alırsınız o da 5 yılı bulur en azından.
mevcut ağaçlarımın 4.yılı bitti .......kayısı -erik..vişne de 1 ağaçtan 60 kilo üzeri ürün çıktı........badem 25 kilo desek 40 ağaçtan 1 ton yapar.......kağıt üzerinde hesap iyi.......zaman sorunu yok ...... bahçenin masrafını çıkarsa ...bide dostlarla yedikmi bana yeter kar-mar istemem........geçen yıl misafirlerim gelmişti......domates toplayacaklardı gidin toplayın dedim......gittiler küçücük poşetlere doldurmuşlar bu ne ya dedim.......verdim kasaları hepsini toplattım.......şimdi doldurun poşetlerinizi dedim ......size kalmadı dediler......inanın ertesi günü o topladıklarının en az üç katını topladım.......Allah her zaman bereketini verir onun için herkese kapım açık.....helal olsun benim misafirlerime.......ençok hayvan gübresi bulmak gittikçe zorlaşıyor........geçen yıl 11 kamyon döktürdüydüm.....yanmamıştı o yüzden bayağı ucuzdu......boş arazide 1 yıl beklettikten sonra bahçe içine kepçe ile attırdım.....bu yıl problem yok..hatta gelecek yıl bile yeter.........sonrası vahim....çevrede hayvancılık yapan gittikçe azalıyor.........suni gübreye yöneldi herkes.........bende doğala devam.....toprağın kalitesini artırdım.......daha verimli oldu...ağaçlarda kendisini kurtardı.......bundan sonra daha az gübre kullanacaz mecburen........

Bizde su bol hem dalgıç var hemde bahçenin önünden su kanalı geçiyor.....3 aya yakın akar bu su.........bu su kanalı 1.5 metre derinlği ve 6 metre kadar da genişliği var güzel akıyor....

http://666kb.com/i/c3sm5vxawkzvv9r1b.jpg

ENGİN03
14-05-2012, 22:46
[ı][sıze=4]mevcut ağaçlarımın 4.yılı bitti .......kayısı -erik..vişne de 1 ağaçtan 60 kilo üzeri ürün çıktı........badem 25 kilo desek 40 ağaçtan 1 ton yapar.......kağıt üzerinde hesap iyi.......zaman sorunu yok ...... Bahçenin masrafını çıkarsa ...bide dostlarla yedikmi bana yeter kar-mar istemem........geçen yıl misafirlerim gelmişti......domates toplayacaklardı gidin toplayın dedim......gittiler küçücük poşetlere doldurmuşlar bu ne ya dedim.......verdim kasaları hepsini toplattım.......şimdi doldurun poşetlerinizi dedim ......size kalmadı dediler......inanın ertesi günü o topladıklarının en az üç katını topladım.......allah her zaman bereketini verir onun için herkese kapım açık.....helal olsun benim misafirlerime.......ençok hayvan gübresi bulmak gittikçe zorlaşıyor........geçen yıl 11 kamyon döktürdüydüm.....yanmamıştı o yüzden bayağı ucuzdu......boş arazide 1 yıl beklettikten sonra bahçe içine kepçe ile attırdım.....bu yıl problem yok..hatta gelecek yıl bile yeter.........sonrası vahim....çevrede hayvancılık yapan gittikçe azalıyor.........suni gübreye yöneldi herkes.........bende doğala devam.....toprağın kalitesini artırdım.......daha verimli oldu...ağaçlarda kendisini kurtardı.......bundan sonra daha az gübre kullanacaz mecburen........
[/sıze][/ı]

[ı][sıze=4]bizde su bol hem dalgıç var hemde bahçenin önünden su kanalı geçiyor.....3 aya yakın akar bu su.........bu su kanalı 1.5 metre derinlği ve 6 metre kadar da genişliği var güzel akıyor....
[/sıze][/ı]
http://666kb.com/i/c3sm5vxawkzvv9r1b.jpg

şu su bizim buralarda aksa neler olur neler