PDA

View Full Version : Günde kaç m3 doğalgaz tüketiyorsunuz?

altınorta
22-01-2012, 16:00
Arkadaşlar bu aralar doğalgaz sayacını izlemekten bir hal oldum.Eviniz kaç m2,kaç metre tül petek var, yalıtım durumu nedir,kat durumu,alt üst kat yanıyormu,pencereler pvc mi,hangi ildeyiz,kombinizin özellikleri nedir vs detaylar vererek günde kaç m3 gaz tükettiğinizi yazarsanız karşılaştırma imkanı buluruz.
Ben başlayayım önce;
İl:Mersin merkez
Ev:180 m2
Kat:12 katlı bina 4.kat
Cephe:K,D,G
Yalıtım:yok
Doğrama:Alüminyum, camlar klasik çift cam
Alt üst kat ısınma durumu: sadece birer oda klima ile ısınıyolar
Kombi petek:Kombi Bosch klasik condense yoğuşmalı, 9 metre tül petek var.Salon kapalı (2 metre petek var)
Yakma durumu:45-50 derecede 7metre peteğin, 4 metresi 20 derecede, 3 metresi tamamen açık 24 saat yanıyor.(peteklerde termostatik vana var)
Isınma durumu:soğuk odalar 20 derece sıcaklar 22 derece falan oluyor.
Aklıma gelenler bunlar. Günlük 9 m3 yakıyordum havalar soğuyunca bu aralar 12-13 m3'e çıktı.

kahraman1285
22-01-2012, 16:17
Mersin de bile havalar soğuk oluyorsa bizKocaeli de napalım!

Merkezi sistem ısınma yalıtım yok.Pencere pvc doğrama 1.kattayım altta dükkan var boş.

günde 12 saat kalorifer yanıyor Ayda 190 ödüyoruz.

Ama hiç ısınamıyoruz.Bir sürü geçimsiz anlayışsız hergün bir paket sigara içen ama
ısınmaya gelince doğalgaz parasını vermek istemeyen insanların arasında oturuyorum.

İnşallah seneye evi değiştireceğim.

Ama şunu belirtmek istiyorum bu sene doğalgaza ciddi bir zam geldi.
Gerçekten ısınma maliyetleri yüksek.

delidayim
22-01-2012, 16:19
hiç sesini çıkarma arkadaşım,yalıtımsız,altta ısınan yok,alüminyum doğrama 12-13 metreküp ayda 330 tl fatura eder,metreküp fiyatı 0.844 kuruş oldu hesabıma göre.
bunun içinde banyo ve mutfak ta var.1 er tüp kullansan banyo ve mutfakta ayda 2 tüp 130-140 tl eder.
ne yapabiliriz dersen,
pimapen takılabilir,kombi bakımı yaptırılır,kombi gece kapatılmak yerine kısılır duvarların soğuması önlenir,peteklere balans yapılarak uzak odalara daha sıcak su gitmesi sağlanabilir,en yakın petekten başlayarak vanalar tam kapanıp azar azar açılarak son petekte tam açık duruma getirilir.
yada daha çok çalışarak daha çok para kazanılır,tasarruf bi noktada biter tek yapılcak şey daha çok kazanmak.yada kafaya takmamak.
sana tavsiyem bütçe dar da ise önce kuzey cephedeki doğramaları pimapen yaptır.
not:termostatik vana varmış yeni gördüm.balansa gerek yok.pardon

altınorta
22-01-2012, 16:23
pimapen etkili oluyormu o kadar delidayım.

delidayim
22-01-2012, 16:29
çok farkeder.size şunu tavsiye edeyim,en soğuk odanızı pimapen yaptırın ve bikaçgün ısı ortalamasını takip edin,
pimapen den önce 20 derece ise pimapenden sonra 22 olacağını düşünüyorum.sizin alt katta kombi yakılmamasıda çok kayba yol açıyor.komşuyu bıktırın taşınsın,gürültü yapın :)

altınorta
22-01-2012, 16:32
gelecek olanın kombiye geçeceği garanti olsa iyi fikir aslında.Siz nasıl ısınıyorsunuz sayın delidayım

delidayim
22-01-2012, 16:44
kombi,altta garaj var,dün faturam geldi 330 tl,391 metreküp.
evde 7 aylık bebek var,50 dereceden aşağı düşürmüyorum.58 e çıkıyorum bazen.
evin tek soğuk odası kuzeye bakan oda,bina nın bi tarafı yalıtımsız,soğuk oda yalıtımsız tarafa duvarlı olan.
ben daha önceleri evde yokken kombiyi kapatır,eve gelince çok açardım,ama evin ısınması zaman alırdı,doğalgaz firmasından bir mühendis olayı anlatınca kafama yattı,kombiyi kapatınca yapı elemanları soğuyor,onlar ısınana kadar ev ısınmıyor.belli bir seviyede sabit tutmak en iyisi

altınorta
22-01-2012, 16:54
bende kapatmıyorum kombiyi hep açık,geçen ay izinde olduğum için 150 m3 yakmıştım, 110 lira gelmişti m3 ü 0,72 kuruş falan hesapladım sizde daha pahalı heralde il neresiydi?

yhyilmaz
22-01-2012, 17:55
Sn. Altınorta ;Apartman komşularınızla anlaşıp apartmanın komple dış duvarlarına 4 cm. olmak üzere izolasyon yaptırabilir,şayet anlaşamazsanız sadece kendi daireniz için duvarlara içten yalıtım yaptırabilirsiniz.Üst kat komşunuz sadece tek odada klima kullandığı için üst kata önemli ölçüde ısı kaybınız olur. Bunu önlemek için de tavana yapışan cinsten dekoratif ısı yalıtım malzemeleri var. Böylelikle doğalgaz faturanız yarıya düşer.

altınorta
22-01-2012, 18:15
Evet yalıtım gerçekten çok önemli bunu biliyorum,yazında serinleme için bir sürü para ödüyoruz toplantıda dile getireyim baklaım bu konuyu ne diyecekler, daire başı ne kadar maliyet olur sizce dış izaloson için

teknik oyuncu
22-01-2012, 21:43
Değerli topik sakinleri İstanbul'da evimi 24 saat 22 derece ısıda tutuyorum ve günlük olarak 16 m3 doğalgaz sarfiyatı olmaktadır.

Geçen ay bazı günler dışarıda olduğumdan yanmasına ihtiyaç yok diye gündüzleri ısıyı 18 dereceye getirdim. Günde 4 m3 daha az doğalgaz tükettiğimi gördüm.

Ay sonunda 300 TL fatura geldi.

Önceki evimde olduğu gibi yeni evimde de Vaillant kombi kullanıyorum. Birçok daireme değişik marka kombiler taktırdım (buderus, demirdöküm Vb.gibi) en iyisi Vaillant'tır. Ancak oda termostatı mutlaka olmalı.

Önceki evimde geçen yıl en soğuk günlerde 125 TL fatura geliyordu, şimdiki evimde 300 TL fatura gelmesinin nedenleri var.

Eski evim kuzeyindeki bir tepenin ardındaydı, yani kuzey rüzgarlarına karşı saçak altıydı, yeni evim tepe bir yerde ve kuzey rüzgarı tarafından adeta dövülmekte. Pencereler (ADOPEN marka) kenarlarından fazlaca hava geçirmektedir. Salonda 5 adet pencere var, iki tanesi çit açılır. Pencere sayısı fazla. Üç haftadan beri yapan adamlar ile köşe kapmaca oynuyorum, söz verip bir türlü gelmiyorlar. Problemi menteşe sayısını üçe çıkarıp çözeceğim. Mekanizmaları da gözden geçireceğim, zaten yazın durumu tahmin ederek bazı mekanizmaları değiştirtmiştim. Eğer dışarıdan hava girişi olmuyorsa içerideki ısı kalıcı olacaktır.

İkinci fark eski evimde 20 lik kombi vardı, 100 m2 lik evdi, yeni ev 140 m2, dubleks ve 24 lük kombi konuldu. Evin dubleks olması önemli değil, çünkü çatı mükemmel çatı tarzında ısı kaybı oradan sıfır.

Önemli olan pencerelerdir. Eski evimde Fıratpen pencereler vardı, sistemi fena değil, menteşe sayısı üçer taneydi. Çok hafif bir hava girişi orada da vardı, ama göz ardı edilebilir derecede. Bu konuda en mükemmel olan marka Wınsa'dır. Üzerine pencere tanımıyorum, mekanizmalar birinci sınıf, aksesuarları da zengindir. Sabancı bu markayı yarattı ve sonra sattı. Sabancı nın üretim tesisi ve marka yaratıp sonra satma şeklinde bir ticaret anlayışı var.

Toparlarsak kombi Vaillant, pencereler Wınsa olunca doğalgaz sarfiyatı azalacaktır.

Dış cephe yalıtımı önceki evimde yoktu, yeni evimde var. Her iki evimde de yüzeyde BIMS 19 cm lik tuğla duvar olduğundan yalıtım olsa da olmasa da fark etmiyor. Yalıtımdan önce duvarın ne olduğu önemli. Depreme karşı dayanıksız olan Yutong ve ısı yalıtımı zayıf kırmızı klasik tuğlalar kullanmamak gerekiyor.

Benim pencerelerin çokluğu ve sıkıntılı oluşu, binanın kartal yuvası gibi tepede olması ve kuzey rüzgarını alması, kombinin 24 lük olması dolayısıyla faturam yüksek (300 TL) geldi.

Alt katımdaki 100 m2 normal daireye 150 TL fatura geldi. salondaki pencere sayısı sadece iki adet, kombi 17 lik Vaillant. Önceki ay bana 150, alt kata 75 TL fatura gelmişti. Not: 100 m2 ev için 17 lik Vaillant yeter. Küçük motorlu araba gibi az yakar.

Hafta içerisinde pencereciler gelecekler iyi bir çalışma ile pencerelere müdahale edersem hem daha çok ısınacağım, hem de fatura düşük gelecek.

Yalıtım konusunda kendinizi kasmayın. Sahil illerde 3 cm, içeri illerde 4 cm beyaz renkli 20 densite köpük en iyisidir. Marka olan ve 30 densite diye satılanların ilave bir faydası yoktur ve fiyatı yüksektir.

Dediğim gibi duvar yalıtımdan daha önemlidir. Bunu bir de belediyeler ve mühendisler / müteahhitler öğrense de memleket kurtulsa ne kadar güzel olur. Daha az enerji sarfederiz, para cepte kalır, cari açık azalır.

Belediyeler dış yalıtımı değil de pencere kalitesini, hava geçirme durumunu kontrol etse yine büyük fayda elde edilir.

Biz şu yapı denetim işini öğrenemedik yahu. Yok, yok, yok.

kızılırmak
23-01-2012, 00:14
yalıtım önemli elbette ama altındaki ve üstündekiler yakmıyorsa yalıtımın cokta bir faydası olmuyor acıkcası . ayrıca doğalgaz cok zamlandı sanırım normal kullanımda bile aylık 200 den aşağı fatura gelen yok . devletin buna bir cözüm bulması lazım . astronomik sıcaklıklarda yakmıyorsun normal 60 70 bazen 50 derece yakıyorsun ve fatura 200 den fazla geliyor. asgari ücretin 650 700 olduğu bir ülkede 200 liradan fazla doğalgaz parası vermek biraz abes kacıyor .yapılacak bellidir ya doğalgaz ucuzlayacak yada doğalgaza ve yiyeceğe gelen zam oranında vatandaşa zam gelecek bunun başka alternatifi yok . yakında doğalgazda lüks olacak aynı altın gibi .

kızılırmak
23-01-2012, 00:32
herkesi temiz cevre diye doğalgaza geçirdiler şimdide vatandaşa soğukta kalın aman sakın ha doğalgaz yakmayın diyorlar . yahuu adamın evde küçük coluğu cocuğu yaşlısı ihtiyarı var nasıl yakmayacak ? yaksa fatura yüksek geliyor ödemek problem oluyor yakmasa bu sefer soğuktan hasta olacak . devlet türkmenistandan direkt gazı almıyor rusya ile her sene sorun yaşıyoruz . yahu rusya gazı azerbaycandan ve türkmenistandan aldığı gazı bize bire on fiyatına kakalıyor . ayıptır günahtır yazıktır. türkiye asgari ücreti oranının doğalgaz fiyatına oranı kadar bir oran dünyada başka bir ülkede varmıdır bilmiyorum .ayrıca pimapen takılan evlerde mutlaka dışardan yalıtım yapılmalı yoksa evde rutubet yapar ve sizin ve ailenizin farklı hastalıklara yakalanmasına sebep olabilir.aslında ben pimapene karşıyıım avrupa bunu yıllar öncesinden denedi ve sağlıksız olduğunu anladıklarında vazgeçtiler .bizde ise tam tersi oluyor ama vatandaşın yapacağı birşey yok . et alamaz süt alamaz peynir bal tereyag sucuk zaten bunlar lüks oldu . iyi bir zeytin 15 liradan aşağı değil peynir desen 10 liradan aşağı kaliteli peynir bulmak neredeyse imkansız . bal satıyorlar televizyonlarda klosu 25 liraya içi komple glikoz olan . şimdide vatandaşa aman sakın süt yogurt yiyip içmeyin hasta olursunuz diyorlar . peki ne yapacakmışız pirinc yiyecekmişiz .kırmızı ette yasak ohh ne güzel bir plan değlmi ? cocuklarımız gelecek nesilllerimiz asla kırmızı et yemesin sakın süt içmesin hatta kuruyemişi bilmesin balı şeker olanından yesin bolca princ yesin asla bulgur yemesin cünkü bunları yerse cocuk zeki akıllı olur ilerde akıllı insan dış güçler için risk teşkil eder onun için bolca princ makarna fast food yesin ki hem zeki olmasın hemde ilerde obezite olsun değişik hastalıklara yakalansın sonra o hastalıkların getirdiği ilaclarla birde ilac sektöründen dış güçler büyük rant sağlasın . sana dometesi patatesi herşeyi hormonlu yedirsin dna sistemini bağışık sistemini bozsun . doğalgaza para verme soğukta kal hasta ol istersen öl . hasta olursan onlar içn daha iyi cünkü ilac alacaksın bir doğalgazdan kazanacak birde ilaclardan kazanacak . oyun oyun oyun oyunun biteceği yok . bakın türkiyede neredeyse herkesi hasta yaptılar hastaneler insanlardan geçilmyor . cernobil patladı millete coluğa cocuğa radyasyonlu fındık yedirdiler cay dağıttılar hatta süt içirdiler . ve buna bzim baştaki siyasilermizde göz yumdu yani aslında türkiyede toplu bir katliam yapıldı .adamlar bizleri öldürmedi ama dedi ölmeyin ama sürünün hasta olun hatta radyasyondan dolayı kalıtsal rahatsızlara siz ve sizden olan cocuklar yakalansın bağışıklık sistemi cökmüş olsun alerji astım kalp rahatsızları kanser coğalsın vsvs . büyük bir oyun halen türkiye üzerinde oynanmakta ve bizler vatandaş olarak halen uyumaya devam ediyoruz .

Grandmaster
23-01-2012, 01:52
burada yazılan rakamlara baktım bir de son faturaya baktım şaşırdım dogrusu bizim fatura iyi geliyormus.
ev istanbulda...bulundugu yerle deniz seviyesi arasında 2-3 derece gordugum zamanlar oldu (soguk yani)
dubleks
ust katta odalar alt katta salon var bunların hepsinin pencereleri aynı cephede.kuzey.(daha dogrusu kuzeyle kuzey batı arası -gunes ısıgı teget geciyor,direkt gelmiyor ama ev aydınlık)
zıt taraf apartman bosluguna bakıyor.bir cephe yan komsuyla bitisik digeri penceresiz dış cephe.
bol pencere var (kuzey cephe) 11 pencere 2 balkon.ev yaklasık 120metrakare

pencereler ahsap dograma ve eski,biraz deforme olmus hatta...ısıcamlı tabi...kombi yaklasık 10 yıllık bi demirdokum ve bakımsız.petek metre veremeyecegim ama bol (alumınyum)

bina yalıtımı bır kac aylık.alt komsu bahce katı.sanırım pek yakmıyor cunki soğuğu salon zeminden hissediyoruz.salonla ust kat arasında 3-4 derece ısı farkı oluyor.

ben soguga pek dayanamam,alt kat 23 derece civarı oluyor (insanlar t shirt le oturabiliyor) bu yuzden ust sıcak kalıyor (cay icsem yanarım) boyle de bi dengesizlik var.

kombi 60 derecede sabit duruyor (mekanik bir dugme var,onun gosterdiği) ve kombi 24 saat yanıyor.ev cok sukur ısınıyor .

son faturaya baktım simdi 210 metrekup 1 ayda ve 190tl gibi bi fatura gelmiş
dogrusu fatura detayları dikkat ettiğim bir konu degildi
onceki 150 tl imiş....bir sonrakini merak ediyorum dogrusu kac metrekup ve kac tl gelecek

yhyilmaz
23-01-2012, 05:41
Duvarları dıştan EPS,XPS malzemeler veya yüksek yoğunluklu taşyünü ile yalıtım yaptırabilirsiniz. EPS veya XPS malzemelerle yalıtım yapılması durumunda duvarın metrekaresi için yaklaşık 30 TL masrafınız olur. İçten yalıtım yaptırmak isterseniz yüksek yoğunluklu taşyünü tercih edin. Çünkü yangın durumunda zehirleyici gaz çıkarmaz. Malzeme olarak daha pahalıdır ama duvarları içten yalıtım yapmanın işçilik bedeli iskele kurulmayacağı için diğerlerinin yarısıdır. Yaşadığınız yerde hava çok nemli ise XPS ile yalıtım durumunda oda içindeki havanın nemini dışarı atamaz, yazın nemden bunalırsınız.EPS ile yalıtımı tercih ederseniz yoğunluğu 16 veya daha iyisi 20 olsun. EPS ile yalıtım durumunda içerdeki havanın nemi dışarı atılabilir,yazın nemden bunalmazsınız.

m.tolga
23-01-2012, 06:52
12-13 m3 günlük 120 metre kare ev.. çokmu

ERCEYLAN
23-01-2012, 07:50
ev 200 metre tripleks.kombi buderus 24.000 lik yoğuşmalı.dıştan yalıtım en iyi malzeme .pimapenler winsa ve küçük camlı.aylık fatura 4 gün önce geldi.190 tl .yani günlük 6 tl.civarı.ben evde atletle geziyorum.herhalde çok iyi bir değer .yalıtım neredeyse yarı yarıya fatura düşürüyor diye düşünüyorum.

tmusaoglu
23-01-2012, 08:49
Benimde kayınbaba kullanıyor. Ben sadece tüp vee sıcak suda kullanıyorum. Kayınbabanın durumunu yazıyım;

Kombi Buderus GB 022, camlar ahşap doğrama, peteklerin arkası izopanla kapatıldı, akşamları 22 derece, geceden sabaha kadar 20derecede aylık fatura toplamda 190 tl. Çok değil zaten 2 tane tüp harcıyorlardı ayda. Şimdi size bir kaç tavsiyem olacak inşallah işinize yarar...

1- Evde yalıtım şart, en kötü ihtimalle 2 tuğla arası strafor olmalı,
2- Sistem mümkünse mobil sistem olsun, yani kollektör sistemi de denir, her peteğe ayrı giden borulardan oluşur,
3- Petekler muhakkak çapraz bağlatılmalı aksi halde petek içerinde sirkülasyon iyi olmayacak ve peteklerin bazı bölgeleri iyi
ısınamayacaktır, siz bunu hisedemeyebilirsiniz,
4- Tesisat dönüş suyu için, dönüş vanaları kullanılmalı, (Vanaların üzerinde işaretler vardır ok yönlerine dikkat edilmeli)
5- Yoğuşmalı kombi alınmalı, en ufak evlerde bile petek boyutları yüksek tutularak yoğuşma yapması sağlanabilir,
6- Kapı ve cam fitilleri kontrol edilmeli gerekirse değiştirilmeli,
7- Peteklerin arkasına izopan yerleştirilmeli, sıcaklığı duvarda kaybolması engellenmeli,
8- Kombinin açıkta kalan boruları varsa, yalıtım kılıfları ile kapatılmalı,
9- Oda termostatı kullanılmalı,
10- Evin ihtiyacı olan kombi alınmalı yüksek KW' lı cihazlar gerek yoksa kullanılmamalı... Aklıma gelenler bunlar...

e.yegen
23-01-2012, 09:13
200 m2 dubleks yeni bina ilk defa bu kış ısınıyor. yerden ısıtma sistemi var, alt kat ve üst katta vanalar var . kullanmadığınız odayı kapatabiliyorsunuz. 9 vananın 3 ü kapalı 6 sı açık geçen ayki fatura 190 tl 240 m3 geldi. 31-41 arası manuel ayarlıyorsunuz.kombi servisci ısı maksımıum 50 dereceye ayarladı.kombi 24 lük yoğuşmalı degil . devamlı yanıyor. dış cephede strafor var yalıtımlı. üc çepheli kuzey doğu ve batı. pencereler ahşap ısıcamlı.
havalar ankarada soğuyunca kademeyi 37-47 arasına aldık hesapladım günlük 13 m3 sarfiyat toplamda 390 tl faturada 310 tl gelir. ısınmaya gelince alt katta sıçaklık 18 derece üst odalarda 15 derece
sahsi kanatim kombiyi son ayara 50 dereceye getirdiğimizde 20 m3 600 m3 480 tl oda sıçaklığının 20-22 derece oldugunu gördük soguk havalarda -10 derecede. ilk defa bina ısındığından gelecek yıl sarfiyatın düşeceği kanatindeyim.

altınorta
25-01-2012, 20:10
Her şeyi bir kenara bırakırsak Doğalgaz fiyatının pahalı olduğunda hem fikiriz herhalde bugün fatura geldi 33 günlük 246 TL .tüketim 336 m3 yuvarlayıp 345 m3 yapmışlar öyle aman amanda ısınmadım üşümedim sadece neyse yaz ayına şunun şurasında ne kaldı.En ucuz yakıtmış doğalgaz hımm güleyimde boşa gitmesin bari.

emperador
25-01-2012, 21:46
şurada yazılanlara baktım benim fatura herkesten iyimiş :) 134m2 ev çekmeköyde 8katlı bina 7 .kat dairem. dış kaplama yapıldı 2 sene evvel 3300 tlye daire başı alındı. camlar pimapen. çift cam değil. bir ay 150m3 harcadım ertesi ay 104-105 m3 birşeydi bu bakmadım. gece yatarken kapatırım kalkınca yakarım. ısı gayet normal üşünecek durum yok ama atletle dolaşacak kadar gürül gürül yakmam o kadarına abartı derim.

altınorta
25-01-2012, 21:51
günde 3-4 m3 çok iyi valla günde kaç saat yakıyorsunuz?