PDA

View Full Version : VESBE Vestel Beyaz Eşya

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

manager
20-04-2006, 15:12
Zorlu Grubu’nun lokomotifi, Avrupa’nın beyaz eşya ve elektronik devi Vestel Şirketler Grubu, ikinci şirketini de halka açıyor. DenizYatırım liderliğinde toplam 44 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum tarafından 11-12 Nisan 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Vestel Beyaz halka arzında 17 bin 119 tasarruf sahibi Vestel Beyaz’a ortak oldu. Gelen yüksek talep nedeniyle yatırımcı talepleri de kısmen karşılanabildi. Vestel Beyaz hisselerinin kesin satış fiyatı 3,20 YTL olarak belirlendi.

Böylece, Zorlu Enerji, Fenerbahçe Sportif, DenizBank ve Trabzonspor Sportif gibi son yıllarda gerçekleşen önemli halka arzları başarıyla tamamlayan DenizYatırım, Vestel Beyaz halka arzı ile yeni bir başarıya imza atmış oldu. Halka arz edilen 52 milyon adet hissenin %70’ine tekabül eden 36 milyon 400 bin adet hisse, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara; kalan %30’a tekabül eden 15 milyon 600 bin adet hisse ise yurtiçindeki küçük bireysel yatırımcılara tahsis edildi.

Yurtiçine tahsis edilen miktarın 13 milyon adetlik kısmı yurtiçi bireysel kategorisine, kalan 2 milyon 600 bin adetlik kısmı da Zorlu Grubu çalışanları ile Vestel/Regal bayilerine tahsis edilmişti. Yurtiçi bireysel kategorisine tahsis edilen toplam 13 milyon adet hisse senedine 10 mislinden fazla talep geldi. Bu yüksek talebe bir miktar daha cevap verebilmek amacıyla ek satış hakkı için ayrılan 7 milyon 800 bin adetlik hissenin tamamı yurtiçi bireysel kategorisinde dağıtıldı. Böylece bu kategoride halka arz edilen hisse adedi 20 milyon 800 bin adete yükselmiş oldu. Bu ilaveye rağmen yurtiçi bireysel kategorisindeki yatırımcıların talepleri ancak 6’da 1 oranında karşılanabildi.

Zorlu Grubu çalışanlarına ve Vestel/Regal bayilerine özel bir tahsisatın yapıldığı halka arzda, söz konusu kategoriden başvuran Zorlu Grubu çalışanları ve bayilerin talepleri %85 oranında karşılandı.
Yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara tahsis edilmiş olan 36 milyon 400 bin adet hisse senedi Deutsche Bank AG liderliğinde yurtdışında önemli büyüklüğe sahip toplam 25 kurumsal yatırımcıya satıldı. Vestel Beyaz hisselerinin 21 Nisan’da İMKB’de işlem görmesi bekleniyor.
Bu halka arzla birlikte Vestel Beyaz’ın kasasına 124 milyon dolar girmiş oldu. 3,20 YTL baz fiyatla ve 450 milyon dolarlık piyasa değeri ile işlemlere başlayacak olan Vestel Beyaz hisselerinin İMKB’deki kodu VESBE olacak.

Halka arzın rüzgarıyla kuvvetleneceğiz
Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Vestel Beyaz’ın çok genç bir şirket olmasına rağmen Vestel Grubu’nun sinerjisiyle önemli başarılar elde ettiğini belirtti. Ahmet Zorlu, şöyle devam etti: “Vestel Beyaz, bizim en genç şirketlerimizden biri. Şimdi halka arzın da rüzgarıyla büyümesini daha da kuvvetlendirecek. Bize güvenen, şirketin geleceğine dair inancımızı paylaşan yurtiçinden ve yurtdışından tüm ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.

trader85
20-04-2006, 15:33
Bakalım yarın neler olacak..

ayhanustuner
20-04-2006, 17:17
sizce nasıl bi açılış yapar

kafkafkaf
20-04-2006, 21:28
fiyat istikrarı taahhütü var mı deniz yatırım tarafından

UYANIK_ADAM
20-04-2006, 21:39
3000 Lot alış talebim oldu 484 lot gelmiş. Açılışda tavan olur sanırım olmassa ben aldığım için olmaz bu aralar biraz kısmetsizimde.:))))))):gulen:

gizligüc
20-04-2006, 22:49
yarin cift seans tavan bekliyorum..

ilk kez bir halka arz ile ilgili bu kadar az yazi cizi gordum ve halka arzin karsilanma orani da %16 gibi dusuk bir oran..Yani talep gelmis, yabancilara satilan pay oranida %70 gibi yuksek bir oran...

zaten bendenizde halka arza katilmamistim.. Acikcasi boyle bir talep ongormemistim.. :D :D

o acidan alanlar sansli cikacak diye dusunuyorum..
sabah acilista alim imkani verirse alimda yapabilirim belki..
bakalim zaman ne gosterecek ..

saygilar,

TNT-2
20-04-2006, 22:59
İnsaallah yanılırım ama bu N.Z kimseye bisi koklatmaz. Şimdi iki koldan sagacak. Tek tavan bile olursa bravo derim...

MAKİNİST
20-04-2006, 23:07
vestel dnzyo zoren yetmedi...şimdi birde vesbe çıktı...hadi...pamuk eller cebe..paraları hazırlayın...A.Nazif Zorlu abimize para lazım...

firatkaya
20-04-2006, 23:10
vestel beyaz eşya halka arz edildi. nedir bu halka arzlar. vestelden çok kazandık. birazda beyazdan:halka arza giripte vatandaş tavanlardan verecek sözüm ona. herkes akıllı.bir bu adamlar aptal. bol kazançlar.

yusufk
20-04-2006, 23:42
yarın hep beraber görelim.seanstan sonra inşallah herkes mutlu olur nediyelim burda mutluluk yazıları okuruz

cans
20-04-2006, 23:44
3000 Lot alış talebim oldu 484 lot gelmiş. Açılışda tavan olur sanırım olmassa ben aldığım için olmaz bu aralar biraz kısmetsizimde.:))))))):gulen:

Tabebi ilk gün mü yaptınız? İlk gün sabah yapsak etkisi olur muydu acaba

yusufk
20-04-2006, 23:51
Tabebi ilk gün mü yaptınız? İlk gün sabah yapsak etkisi olur muydu acaba
hiç farketmezdi

çok almak demek altın bulmak demek değil yarın ya (ALLAH korusun)düşerse iyiki az vermişler dersiniz

youthanasia
21-04-2006, 08:56
1x in altına a düşürmez deniz ilk günden...

trader85
21-04-2006, 09:11
hadi bakalım iyi gidiyoruz.. aman nazar değmesin..

kafkafkaf
21-04-2006, 09:21
peki neden yurt dışından ne kadar talep geldiğini açıklamadılar yada neden fiyat en düşükten 3 20 gengerçekleşti cevabı bilen varsa paylaşmasını rica ediyorum

21 Nisan 2006 Cuma - Piyasa ve seans ici yorumlari sf 3
kademeleri görmek isteyen bakabilir

APSE
21-04-2006, 09:33
vesbe benım matrıx de gözukmuyor ne yapmalıyım

gizligüc
21-04-2006, 09:42
vesbe olarak eklemelisin :)

cash
21-04-2006, 09:43
Halka arzı ne fiyattan olmuştu ?

gizligüc
21-04-2006, 09:45
3.20

tavan tavan beklerken su olana bak..
cok sasirdim ne diyeyim..

saygilar,

APSE
21-04-2006, 09:45
vesbe olarak eklemelisin :)
NASIL YAPMAM GEREKIYOR TEŞEKURLER

gizligüc
21-04-2006, 09:46
NASIL YAPMAM GEREKIYOR TEŞEKURLER

sirket kodunun bir tanesinin uzerini cift tikla , sonra o bolume kodu yaz..

saygilar

cash
21-04-2006, 10:58
Bu kağıttan da , yatırımcıyı sinir etmekten başka birşey olmaz... VESTL kağıdının hareketi belli.. VESBO nun idaresi farklı mı ki, kağıdından hayır gelsin...

Kanaatim odur ki, bu kağıda küçük yatırımcı hiç bulaşmasın ki, büyükler birbirlerini kazıklayıp dursunlar...

kafkafkaf
21-04-2006, 11:05
bence vesbe endekse vermezlerse yakın günlerde önümüzdeki hafta olabilir yönünü yukarı çevirecektir deniz yatırım hiç bir zaman halka arz konusunda prestijini kaybetmez vesbe söz konusu olsa bile
tamamen şahsi fikrimdir al-sat tavsiyesi değildir

indefinite
21-04-2006, 11:10
bence vesbe endekse vermezlerse yakın günlerde önümüzdeki hafta olabilir yönünü yukarı çevirecektir deniz yatırım hiç bir zaman halka arz konusunda prestijini kaybetmez vesbe söz konusu olsa bile
tamamen şahsi fikrimdir al-sat tavsiyesi değildir

sayın kafkafkaf

aynı kanıda değilim. Kağıdın prim yapmasını engelleyen satıcılar içinde deniz üçüncü sırada. Bu seans alıcıları doyurdular. İkinci seans arz fiyatının altına gerileyebilir. Tipik bir Zorlu kağıdı görünümü içinde yatay salınıma girecek sanırım. 3'ün altındaki fiyatlardan düşünülebilir. Ancak elbette İMKB düşüş trendine girmemişse.

saygılar

kafkafkaf
21-04-2006, 11:17
sayın kafkafkaf

aynı kanıda değilim. Kağıdın prim yapmasını engelleyen satıcılar içinde deniz üçüncü sırada. Bu seans alıcıları doyurdular. İkinci seans arz fiyatının altına gerileyebilir. Tipik bir Zorlu kağıdı görünümü içinde yatay salınıma girecek sanırım. 3'ün altındaki fiyatlardan düşünülebilir. Ancak elbette İMKB düşüş trendine girmemişse.

saygılar

aslında benim vestellerle ilgili görüşlerim yazılarımdan da anlaşılacağı gibi olumsuz ancak mayıs başında bank asya nın halka arzını da deniz yapıyor aracı kurumlar artık komisyonlardan para kazanamıyorlar halka arz gibi faaliyetlerden para kazanmak zorundalar eğer vesbe de bir düşüş söz konusu olursa bundan sonra kimse deniz yatırımın yaptığı halka arz a katılmaz şöyle düşünenlerde olabilir vesbe ile bank asya aynı mı alakaları yok ama yatırımcı psikolojisi benzer durumlara aynı tepkileri verirl eğer deniz yatırım prestijini kaybederse bir daha geri kazanamaz bu fikirden yola çıkıyorum

SALESMAN
21-04-2006, 12:19
...yatırımcı psikolojisi benzer durumlara aynı tepkileri verirl eğer deniz yatırım prestijini kaybederse bir daha geri kazanamaz bu fikirden yola çıkıyorum

öyle olmuyor malesef geçen yıl işyatırım bir dünya arz yaptı hepside rezil oldu işyatırıma bir şey olmuyor ayrıca halka arz işleminden kar elde edecek şirketin borsada hisse senedinin olmadığını biliyosunuz sanırım..

youthanasia
21-04-2006, 12:47
üzüldüğüm taraf selçuk ecza gibi halka arz olacak yeni bir şirkete kötü örnek olması..

youthanasia
21-04-2006, 12:53
VESBE yi hangi yabancı almış cidden çok merak ettim şimdi? gerçi Deniz'in ZOREN e yaptıklarından sonra kendi hisselerini-şirketlerini "yabancı" gibi gören bu iştirakler "yabancı" sıfatıyla %70i kendileri topladılar herhalde:)
Biraz zorlama bir yorum oldu sanırım:D

burak911
21-04-2006, 14:04
Şahsen içerisinde vestelin olduğu herhangi bir imkb kağıdı nedense benim ilgimi hiç çekmiyor, uzak durmaya çalışıyorum !!!!

trader85
21-04-2006, 15:19
endeksin de desteklemesine rağmen birşey yapamadı.. zararsız olarak vestel defterini kapatmak bizim için en büyük teselli..

mebster
21-04-2006, 15:28
vesbe bugun beklenen tavanları yapamadı.vespa motor bile bundan daha iyi şeyler yapardı diyorum.halka arzdan alanlara ve sabah kagıt tavan yapacak diye alanlara hayırlı olsun.

ENGINEER68
21-04-2006, 15:34
Umarım kağıt alan küçük yatırımcılar fazla mağdur olmazlar.
Sürünen kağıtlara girecek yeni bir kayıt daha .... Ne diyelim hayırlı olsun..

youthanasia
21-04-2006, 15:48
umarım hiçbir ky zarara uğramamıştır. şahsen ZORLU grubuna müthiç gıcığım var. uzaya çıksa bile bana uzak dursun. "halkın" ne kadar güvenini kaybettiklerini "halka arzda" gördüler umarım.

ossı
21-04-2006, 15:55
ilk günden etkisi olmadı.Ve de olmayacak görünüyor.

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

meim
21-04-2006, 16:58
Hayret arzda sadece %15'e cevap verebildiklerini söylüyorlardı. Diğer %85 'e
bugün niye itibar edilmedi. Üstelik ek satış bile yapmışlardı.!! Durum anlaşılmıştır ki Vestelde ki nakit aynen Zorluların cebine girmiştir.Arz bu operasyona alet edilmiştir. Yazık memleketimin haline ki böyle iş adamları başa güreşiyor. Acaba Sayın E. Pakdemirli(Vestel Yön. Kurul. Üyesi) Bunları içine sindirebiliyormu ? Neyseki Vesbe 'yi Vestel gibi küçük yatırımcıların kucağına koyamayacaklar inşaallah.

firatkaya
21-04-2006, 22:17
arkadaşlar halka arzlar başarıdan uzaklaşmaya başladı. dikkat edin. tavanlara verecem diye alınıyor adamlar akılsız mı. 3,20 den yatırımcıya verecek 2. tavandan geri alacak. mantıklı yaklaşın bu halka arzlara. neticede yine vatandaş kazanamadı. hayırlısı.

loradon
22-04-2006, 21:15
Sonucu belli bir halka arz oldu sanki.. Zoren veya Vestel'den ne farkı var ki Vesbe'nin? Niye rağbet görsün.. Yurdum insanının parasına oldu olan, işin kötüsü halka arzlara mesafeli durmaya başlayacak KY, Coca Cola ve TAV halka arzları da etkilenicek bundan (ne diyorum ben TAV'ın halka arzı etkilenir mi beaa :))

mebster
22-04-2006, 21:43
bence bundan sonra küçük yatırımcı üç kuruş para kazanmak için girmesin bu kagıda.kendileri oynasın dursun isterlerse kagıdı 50 ytl ye götürsünler.anca babasına satar nazif amca bu kagıdı.gerçi bilmiyom babası rahmetlimi oldu?yok yabancılar almışta az lot vermişlerde ben olsam bu kagıt tavan yapmış taban yapmış bakmam.zorlu veya vestel bu zamanakadar ne yapmış ki bu bişey yapmışş

dalgıçkerem
22-04-2006, 22:29
zorenden bi cacık olmaz diye yazıp duruyorum vesbeden de bısey olmayacak anlaşılan. Allah kyı bu insanların şerrinden korusun

Seyfullah
23-04-2006, 00:31
Yatırımcısına geçmiş olsun.
Yok türk yatırımcıyı beğenmiyorlarmış da yok yabancılara o yüzden satıyorlarmış da...Burada vestel şirketlerinde yatırım yapılmaz diyenlerin bi bildikleri var demekki...
Türk yatırımcı alıp da ümit bağlarsa öpsünler başlarına koysunlar.
.
.

jans
23-04-2006, 12:06
coca cola içecek 1.400 mılyon dolara halka acacak tuncay efendi gecen sefer 800 mılyon dolara kımse katılmadı sımdıkı fıyattan alacak kyatırmıcı varsa dışımı kırarım
vestel beyaz esya ıcın sunları dıyebılırım turk traktorde halka acıldıktan sonra cok kısa surede yuzde 25ın ustunde deger kaybettı ancak o gun hıssesın satmayanlar bekledıler ama bugun guzel karlar yazdılar borsa gunluk al sat kazan yerı degıl sabır lazım

youthanasia
23-04-2006, 12:29
Yatırımcısına geçmiş olsun.
Yok türk yatırımcıyı beğenmiyorlarmış da yok yabancılara o yüzden satıyorlarmış da...Burada vestel şirketlerinde yatırım yapılmaz diyenlerin bi bildikleri var demekki...
Türk yatırımcı alıp da ümit bağlarsa öpsünler başlarına koysunlar.
.
.

güzel bi noktaya temas etmişsiniz. "Türk yatırımcısını beğenmiyorlarmış..."

"TÜRK yatırımcısı bizleri beğenmiyor" demiyorlar da. kurban olsunlar türk yatırımcısına :D

sırf şerleri selçuğa da bulaşır diye selçuğun halka arzına elim gitmedi.

not: alım satım tavsiyesi değildir. yatırım danışmanlığı hiç değildir. kişisel görüşümdür ve burası kuralları çerçevesince "özgür" bir forumdur. saygılar...

Alisutcu
23-04-2006, 14:25
arkadaslar,
bu halka arzlar zaten yerli ky katilsin da para kazansin diye degil, sayin sermaye patronlari sirket sahipleri kriz doneminde ulkeden kacirdiklari paralari sorgusuz sualsiz ve de vergisiz ulkeye geri getirsin diye yapiliyor. ben 2 milyona kola bile almam, kaldi ki 1,4 milyar dolardan hissesini alayim.
ama burada ky olarak sevindigim konu, patronlarin nihayet paralari geri getirmeye baslamasi olacaktir. Elimizde hala onlara verecek senetleri tasiyoruz.
Goltas'ta mallari 23 katina sayin Sevket Demirel'in yabanci alislarina nasil devrettiysem, diger mallari da sayin patronlara uygun fiyat seviyelerinden devredecegim. Gunun birinde Cola hisseleri de kelepir olursa onlari da alir, sonra kafaya cakariz.

SALESMAN
24-04-2006, 09:10
forum genelde halka arza olan iilginin iyi bir göstergesi oluyor,
bu halka arz ile de forumdaki umursamazlığa bakarak kucuk yatırımcının ilgilenmediği düşünebiliriz, bence halk vestelin beyaz eşyasını ciddiye almadı,

vestele hiç kimse inanmıyor ,nazif zorlu konuştuğunda holdingin patronu değil çaycısını ne kadar ciddiye alınırsa o kadar ciddiye alınıyor, yalancı çoban muamelesi yapılıyor. belkide itici bir adam olduğu içindir ;

neticede kimse yıllardır vestele inandığı için yüzlerce fırsat kaçırmış vestel yatırımcısının acıklı durumuna düşmek istemiyor,

hisseleri büyük sanayicilere satarlar belki halka biraz zor ....

doaş halka arzında da 10 isteyene 1 vermişlerdi ; sonrası acı oldu..
umalım bu sefer daha iyi bir arz olmuştur,

(bence yükseliş olmayacak orası ayrı)

zorlu , yine kendinden beklenen performansı aşamadı... ama bu sefer çok daha az kişiyi kandırabildiler...

t a h m i n c i
24-04-2006, 17:13
aynı zamanda vesbe ninkide yok

VESBE alan satan...

specky
24-04-2006, 22:11
Halka arzdan mal alıp 1-2 günde %10 kar elde etmeyi planlayan uyanıkları döktükten sonra yukarı hareket başlayacaktır... Sebeplerine gelince;

Nazif Zorlu Efendi Vestel'in tüm ürünlerine çok az kar koyup yurdışındaki şirketlerine gönderir... Bunların bazıları bayi yada distribütör görünümündeki paravan şirketleridir...

Asıl kar bu şirketler tarafından elde edilir ve böylece Türkiye'de vergiden yırtılır para yurdışına kaçırılır ve daha önemlisi kar halka açık şirketlere kalmaz ve cebe indirilir...

Daha sonra bu paralar tekrar yurda sokulmak istenince Vesbe gibi halka arz yapılır kurumsal yurtdışı müşteri kimliğinde şirket patronu halktan çaldığı para ile malları alır ve böylece para aklanır...

Bu halka arz Nazif Efendinin Vestel Elektronikten kazandığı paranın birikmesi, halka temettü vermemek ve devlete vergi vermemek için 2 senedir yaptığı plandır...

Peki neden kağıtlar yukarı yoluna devam edecektir??? Çünkü bu kadar kazık yetmemiştir, birde alttan toplanan mallar yukardan başka kurbanların eline verilecektir...:D

Timur hoca
24-04-2006, 22:54
Halka arzdan mal alıp 1-2 günde %10 kar elde etmeyi planlayan uyanıkları döktükten sonra yukarı hareket başlayacaktır... Sebeplerine gelince;

Nazif Zorlu Efendi Vestel'in tüm ürünlerine çok az kar koyup yurdışındaki şirketlerine gönderir... Bunların bazıları bayi yada distribütör görünümündeki paravan şirketleridir...

Asıl kar bu şirketler tarafından elde edilir ve böylece Türkiye'de vergiden yırtılır para yurdışına kaçırılır ve daha önemlisi kar halka açık şirketlere kalmaz ve cebe indirilir...

Daha sonra bu paralar tekrar yurda sokulmak istenince Vesbe gibi halka arz yapılır kurumsal yurtdışı müşteri kimliğinde şirket patronu halktan çaldığı para ile malları alır ve böylece para aklanır...

Bu halka arz Nazif Efendinin Vestel Elektronikten kazandığı paranın birikmesi, halka temettü vermemek ve devlete vergi vermemek için 2 senedir yaptığı plandır...

Peki neden kağıtlar yukarı yoluna devam edecektir??? Çünkü bu kadar kazık yetmemiştir, birde alttan toplanan mallar yukardan başka kurbanların eline verilecektir...:D

kimsenin günahını almayalım ama gerçekten doğru..

gizelmo
24-04-2006, 23:19
Arkadaslar kusura bakmayin ama suc sizde.

Vestel beyaz hissesi almadan hic ana sirkezinin performansini göz önünde bulundurmadinizmi?

Vestel 1995 senesinden sonra bir kere bölündü hic temettü vermedi ve hisenin degerini görüyorsunuz.

Madem böyle Vestel beyaz esyada durum neden degisik olsun.

Bende bir ara düsündüm. Halka arza cok yüksek miktardan giriyim ve ilk seansta satayim. Ama Vestelin durum aklima geldikten sonra nafile.

Her koyun kendi bacagindan asilir.

Helal olsun Zorluya

specky
24-04-2006, 23:30
kimsenin günahını almayalım ama gerçekten doğru..

Bırakın günah almayı, forum kurallarını düşünerek ve seviyeli olmak adına az bile söyledim... Neden senelerdir VESTEL tahtasına gerçek yabancı yatırımcı gelmez???

Vestel'in tahtasını yapan patronun adamları 3-4 kademe kaldırıp daha sonra 5-6 kademe basarak günlük kazandıkları paraya bile önem veriyorlar... Çok ucuz olduklarını ve nasıl ortak bulduklarını Tüpraş ihalesinde göstermişlerdi...

Yazık çok üzülüyorum, herşey unutuluyor bu memlekette... Daha Doaş'tan yenilen kazık üzerinden 24 ay geçmeden tekrar birsürü insan halka arzdan kağıt almış...

Yatırımcı gözüyle bakıyorsanız, böyle insanların yönettiği şirketlere yatırım yapılmaz...

2 tavan yapar çıkarım diyorsanız artık böyle para kazanılmaz...

Aslında Vestel ihracat potansiyeli ve kalite anlayışıyla son derece önemli bir firma... Ama gel gör ki patronu çalışarak değil, paradan kazandığı paraya değer veriyor... Yazıklar olsun...:mad:

(kazık atmak zevk veriyor herhalde bu insanlara, yoksa Ferit Şahenk, Nazif Zorlu bu kadar ucuz olamaz ve olmamalı)

firatkaya
24-04-2006, 23:44
arkadaşlar daha önce uyarmıştım. halka arzlarda para kazanacağım diye yine girdiniz değil mi? adamlar akıllı tabi size halka arzda verip 2. tavandan geri alacaklar. kolay para kazanma peşinde koşmayalım lütfen. zorlu bu ülkenin sonradan görme zenginlerinden. nereden kazandı derseniz paraları. sizin gibi iyi niyetli arkadaşların yanlış yatırımlarından. siz şimdi vestel beyaz eşyanın fiyatı artsın diye buzdolabı , çamaşır makinasıda alırsınız. sevgiler

fnaa1972
25-04-2006, 22:22
Arkadaşlar;

Vesbe olayına sizlerden biraz farklı yaklaşacağım için kimse kusura bakmasın.

Topicten takip edebildiğim kadarı ile herkes zorlu grubundan, hisseleri yükselen

borsada prim yapmadığı için dertli. Hak vermemek mümkün değil. Hepimiz

kazanmak için buradayız.Ancak hiç kimsenin de bu hisselerin neden

yükselmediği veya yükselemediği konusunda temel analize yani gerçeklere

dayalı yorumunu görmek mümkün değil..

Vesbe'de halka arz edilen 59.8 milyon lotun yaklaşık %36 sını yani 21.4 milyon

lotu blok olarak 6 yabancı fon almış.Eğer bu fonlara özel iskonto yapılmadı ise

bunlar bu kadar hisseyi daha ilk günden zarar etmek için mi aldılar ? Bana çok

ilginç geliyor bu durum. Yoksa onlarıda mı aldattılar?

Sektördeki diğer firmalarla başta defter değeri olmak üzere bütün rasyolarının

karşılaştırmasını halka arzdan önce açıklamışlardı.İlgilenen bakabilir.İyi veya

kötü demek bana düşmez.

Ancak satılan 59.8 milyon lotun 52 milyon lotu kısıtlanan rüçhan hakları karşılığı

olduğu için şirketin kasasına giren 52 milyon lot x 3.20 ytl = 166.4 milyon ytl

gibi bir miktarı acaba ne yapacaklar?

Fiatı şüphesiz piyasa belirleyecek. Bundan sonrasını izleyip göreceğiz..

MAKİNİST
25-04-2006, 22:29
iskontolu satmış olabilirler...2000 yılındaki arzlarda da aynı söylentiler vardı...

fnaa1972
25-04-2006, 22:33
iskontolu satmış olabilirler...2000 yılındaki arzlarda da aynı söylentiler vardı...

Onu belirttim sayın Makinist.Bilme şansımız yok maalesef. Ancak iskontolu da

satmış olsalar şirketin kasasına 3.20 ytl den parayı koymak mecburiyetindeler...

stockbroker
25-04-2006, 23:44
Onu belirttim sayın Makinist.Bilme şansımız yok maalesef. Ancak iskontolu da

satmış olsalar şirketin kasasına 3.20 ytl den parayı koymak mecburiyetindeler...

Sayın fnaa1972,

Vestel Elektronik'te çalışan arkadaşımdan öğrendiğime göre,bütün çalışanlara Vesbe hisselerini iskontolu alma imkanı tanınmış.Arkadaş bu tür işlerle ilgilenmeyen biridir.Hatırladığı iskonto oranı akla uygun olmadığı için buraya yazmıyorum.Çalışanlara iskonto yapıldıysa, toplu alımlarda iskonto oranının daha fazla olması muhtemeldir.

fnaa1972
26-04-2006, 08:00
Sayın fnaa1972,

Vestel Elektronik'te çalışan arkadaşımdan öğrendiğime göre,bütün çalışanlara Vesbe hisselerini iskontolu alma imkanı tanınmış.Arkadaş bu tür işlerle ilgilenmeyen biridir.Hatırladığı iskonto oranı akla uygun olmadığı için buraya yazmıyorum.Çalışanlara iskonto yapıldıysa, toplu alımlarda iskonto oranının daha fazla olması muhtemeldir.

Sn.stockbroker;

Ben Manisa'da ikamet ediyorum.Vestel grubunda üst seviyede yakın dostlarım var.Söylediğiniz gibi çalışanlara iskontolu satış kesinlikle yok..

stockbroker
26-04-2006, 09:01
Sn.stockbroker;

Ben Manisa'da ikamet ediyorum.Vestel grubunda üst seviyede yakın dostlarım var.Söylediğiniz gibi çalışanlara iskontolu satış kesinlikle yok..

Sayın fnaa1972,

Biraz önce arkadaşımla telefonda görüştüm.Kendisine gelen arz ile ilgili e-mail'i sildiğini söyledi.E-mail elime geçerse daha net konuşabiliriz.

smooth_criminal
26-04-2006, 09:34
vesbedekiler Amacina Ulasiyo Bence..bu Kagittan Adam Olmaz Fikrini Insanlarda Uyandircaklar Ve Ky Bu Kagittan Nasil Olsada Kendimi Dsari Atsam Diye Dusuncek...belki Zararina Buyuk Ihtimalle Yatrm Psikolojisi Aldigi Yerden Vericek...bide Genelde Arkadaslar Zorluya Gicik...yani Bilemyrm Ama Dnzyo Yillar Once Ne Kadar Kazandirmisti...yada Denizbankin Durumu Cok Pİrİmlİ...zorlu Enerjide Ol 7.65 Ler Gorulmus..borsa Zamanlamadir...zamanlamayi Iyi Ayarladgnz Muddetce Zorlunun Kagitlarindan Servet Kazanilabilirdi....

Bu Kagit Bana Alim Firsatlari Sunuyo...bidahaki Alim Yerim Asagida 2.8 Alti Yukarda Ise3.4 Tir..herkese Bol Şans..

stockbroker
26-04-2006, 16:20
vesbedekiler Amacina Ulasiyo Bence..bu Kagittan Adam Olmaz Fikrini Insanlarda Uyandircaklar Ve Ky Bu Kagittan Nasil Olsada Kendimi Dsari Atsam Diye Dusuncek...belki Zararina Buyuk Ihtimalle Yatrm Psikolojisi Aldigi Yerden Vericek...bide Genelde Arkadaslar Zorluya Gicik...yani Bilemyrm Ama Dnzyo Yillar Once Ne Kadar Kazandirmisti...yada Denizbankin Durumu Cok Pİrİmlİ...zorlu Enerjide Ol 7.65 Ler Gorulmus..borsa Zamanlamadir...zamanlamayi Iyi Ayarladgnz Muddetce Zorlunun Kagitlarindan Servet Kazanilabilirdi....

Bu Kagit Bana Alim Firsatlari Sunuyo...bidahaki Alim Yerim Asagida 2.8 Alti Yukarda Ise3.4 Tir..herkese Bol Şans..

Sayın smooth_criminal,

3,20 YTL'den halka arz olduğu iddia edilen,yüksek talepten dolayı kısıtlı verildiği söylenen hissenin fiyatının 2,80 YTL'de ne işi var?

gizelmo
26-04-2006, 17:04
Sayın smooth_criminal,

3,20 YTL'den halka arz olduğu iddia edilen,yüksek talepten dolayı kısıtlı verildiği söylenen hissenin fiyatının 2,80 YTL'de ne işi var?

Yüksek talep diye birsey yok.

Yüksek talep olsaydi halka arz bandin üst fiyatindan halka arz olurdu buda 3,8 YTL.

En düsük fiyattan halka arz ettiler.

Iskontulular da satiyor.

Allah askina kala kala Zorlu hissesine mi kaldiniz?

Yazdiginiz zamana yazik.

Bir daha yazmiyacagim!

indefinite
26-04-2006, 17:12
Vesbe 2,80 e gelecekse bunun bence mantıklı tek açıklaması olabilir. O da borsanın bir ZORlu kağıdı olarak Vesbe'ye uygulayacağı iskonto olur. Nedeni ise İMKB de ZORlu kağıtlarına karşı oluşan önyargı.. Bu önyargının kırılması için bu kağıtların borsa düşerken tavan çekmesi gerekiyor. Yani bu iş biraz ZOR:düsün: .. 2,80 e gelir mi bilinmez ama 3,0 ün altındaki fiyatların cazip olacağı muhakkak. Bu yazdığım sadece kendim için bir AL tavsiyesidir.:)

paltolu adam
26-04-2006, 17:23
mılletın kucagındakı son bomba VESBE......selcuk eczadan barı ders alsalar....zorlu nun neyınden kazanmıs da mıllet beyazından kazansın......beyaz adamı bozar......toz gıbı...ufleyıp gıdıyor.....gıden paralar gıbı.....bı 5 sene bekler mıllet para kazanmak adına...ama zorlu kagındından mı bu ZOR lu ıste..........

murat_78
26-04-2006, 19:09
arkadaşlar bu kaat herkese 3,20 denmi arz edildi?..yani yurt dışı büyük kurumsal yatırımcılara tahmin edemeyeceğimiz kadar iskonto yapmış olabilirlermi?

indefinite
26-04-2006, 20:26
arkadaşlar bu kaat herkese 3,20 denmi arz edildi?..yani yurt dışı büyük kurumsal yatırımcılara tahmin edemeyeceğimiz kadar iskonto yapmış olabilirlermi?

Öğrendiğim kadarıyla herhangi bir iskonto sözkonusu değil. Sanırım yabancı satışları stop-loss satışları, yerli satışları ise "lanet olsun" satışları.. "Lanet olsun" satışları biter de kağıt tekrar 3,20 ve üstünü görmeye başlarsa yabancı satışları da duracaktır.

fnaa1972
26-04-2006, 21:27
Öğrendiğim kadarıyla herhangi bir iskonto sözkonusu değil. Sanırım yabancı satışları stop-loss satışları, yerli satışları ise "lanet olsun" satışları.. "Lanet olsun" satışları biter de kağıt tekrar 3,20 ve üstünü görmeye başlarsa yabancı satışları da duracaktır.

Sn.indefinite;

Sizinde belirttiğiniz gibi iskonto yok.Çalışanlarına da yok.Vestel grubu çalışanlarının talebi kendilerine ayrılan kontenjanın bir miktar üzerinde gerçekleşti ve 3.20 ytl den taleplerinin % 85 i oranında hisse aldılar.

Yok iskonto yapılmış, yok talep az olduğu için talep aralığının alt fiatına yakın fiattan verilmiş.Bunlar boş laflar. Selçuk ecza deposuna daha fazla talep geldi ama üst fiat olan 5.60 dan değilde 5.35 den verdiler.

Burası borsa. Fiat düşerde, yükselirde...

stockbroker
26-04-2006, 21:43
Sn.stockbroker;

Sayın fnaa1972,

Sayın fnaa1972,

Biraz önce arkadaşımla telefonda görüştüm.Kendisine gelen arz ile ilgili e-mail'i sildiğini söyledi.E-mail elime geçerse daha net konuşabiliriz.

Sayın fnaa1972,

Size daha önce bahsettiğim iskontolu satış konusunu biraz önce arkadaşımla konuştum.Şirket içi yazışma olduğu için e-mail'i göndermesinin uygun olmayacağını söyledi.Kendisini 14 yıldır tanırım ve verdiği bilgilerin doğru olduğuna inanmak durumundayım.

Not:Yukarıdaki mesajda dikkatsiz davranıp, bütün çalışanlara bu hakkın tanındığını yazmışım.Bu hak herkese tanınmamış olabilir.

Saygılar.

cemko
26-04-2006, 22:31
Sayın fnaa1972,

Size daha önce bahsettiğim iskontolu satış konusunu biraz önce arkadaşımla konuştum.Şirket içi yazışma olduğu için e-mail'i göndermesinin uygun olmayacağını söyledi.Kendisini 14 yıldır tanırım ve verdiği bilgilerin doğru olduğuna inanmak durumundayım.

Not:Yukarıdaki mesajda dikkatsiz davranıp, bütün çalışanlara bu hakkın tanındığını yazmışım.Bu hak herkese tanınmamış olabilir.

Saygılar.

Sayın Stockbroker

Vestelin çok yakınında bir fabrikanın yöneticisiyim. Çalışanlarından çok sayıda yıllardır tanıdığım dost ve arkdaşlarım var. Hiçbirinden vesbe'nin halka arzı sırasında personele özel bir iskonto yapıldığını duymadığım gibi, tam aksine halka arz fiyatından personele verildiğini yakinen biliyorum. Ayrıca böyle bir iskonto olsa hangi gerizekalı yöneticinin bu konuyu e-maille bildireceğini düşünmek bile abes geliyor bana. Varsayalım öyle bir iskonto yapılacak olsa, siz olsanız bunu yazı ile kalıcı bir şekilde tesbit ettirmek istermisiniz? E-mail gibi binlerle kişiye ulaşabilecek bir iletişim aracında böyle şeylerin yazılabileceğini düşünemiyorum bile...İspatı mümkün olmayan bir olasılık üzerinde lütfen akılları karıştırmayalım derim. En güzel fiyatlamayı da borsa yapacaktır eminim. Eğer vesbe senedini yatırımcı olarak almışsanız öncelikle bilançoyu ve finansal verilerini incelemiş olmalıyız. Üç günde hiçbir hisse senedinde büyük paraların kazanılmayacağı bilincinde olan yatırımcılarımızın olduğu günler elbet gelecektir. Vesbe'den milyonlarca lotu alan yabancı yatırımcılar herhalde bir hafta sonra % 10 yada 20 kazanma ümidiyle yatırım yapmadılar. Saygılarımla...

Bilge
26-04-2006, 23:07
Sayın Stockbroker

Vestelin çok yakınında bir fabrikanın yöneticisiyim. Çalışanlarından çok sayıda yıllardır tanıdığım dost ve arkdaşlarım var. Hiçbirinden vesbe'nin halka arzı sırasında personele özel bir iskonto yapıldığını duymadığım gibi, tam aksine halka arz fiyatından personele verildiğini yakinen biliyorum. Ayrıca böyle bir iskonto olsa hangi gerizekalı yöneticinin bu konuyu e-maille bildireceğini düşünmek bile abes geliyor bana. Varsayalım öyle bir iskonto yapılacak olsa, siz olsanız bunu yazı ile kalıcı bir şekilde tesbit ettirmek istermisiniz? E-mail gibi binlerle kişiye ulaşabilecek bir iletişim aracında böyle şeylerin yazılabileceğini düşünemiyorum bile...İspatı mümkün olmayan bir olasılık üzerinde lütfen akılları karıştırmayalım derim. En güzel fiyatlamayı da borsa yapacaktır eminim. Eğer vesbe senedini yatırımcı olarak almışsanız öncelikle bilançoyu ve finansal verilerini incelemiş olmalıyız. Üç günde hiçbir hisse senedinde büyük paraların kazanılmayacağı bilincinde olan yatırımcılarımızın olduğu günler elbet gelecektir. Vesbe'den milyonlarca lotu alan yabancı yatırımcılar herhalde bir hafta sonra % 10 yada 20 kazanma ümidiyle yatırım yapmadılar. Saygılarımla...

Ringde boksör 2. raundun sonunda köşesine çekilmiş. Hocası ona moral veriyor. "Çok iyi gidiyorsun oğlum. Perişan ettin adamı. Devam et kazanacaksın!" Boksör inlemiş " İyi de hocam ağzımı burnumu kim dağıtıyor öyleyse!" Saygılarımla...

stockbroker
26-04-2006, 23:13
Sayın Stockbroker

Sayın cemko,

Bu durumu ispat etmem,kurumda çalışan arkadaşımı zor durumda bırakacağı için mümkün değil.Ben arzdan Vesbe hissesi almadım.Borsada işlem görmeye başladığında almaya niyetlenmiştim.Fakat arkadaşımla konuştuktan sonra almaktan vazgeçtim.

Çalışanlara arz edilen hisselerin hemen satışına izin verilmeyeceği aşikar.Ayrıca bu hisselerin toplamdaki payı ihmal edilebilecek kadar az.Esas önemli olan konu, yurtdışı kurumsal yatırımcılara iskonto yapıldı mı?Çalışanlara iskonto olabiliyorsa toptan alımlarda iskonto oranı artabilir düşüncesi ile hareket ediyorum.

Halka arzda 3,20YTL' den hisseyi alan yatırım amaçlı düşünen bir kişi ya da kurum,3,08YTL fiyattan satarken hangi düşünce ile satıyor? :düsün:
Akıl yok mu satanda?Yoksa parası mı çok?Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Saygılar.

MAKİNİST
26-04-2006, 23:24
69 tane mesaj olmuş...bu 70.mesaj...zorlu grubu bir kağıt için neden bu kadar yazı yazıyorsunuz sn arkadaşlar...herkes neyin ne olduğunu az çok biliyor...vaktinizi daha fazla kazanç sağlayabileceğiniz hisselere harcayın...bence...

akaral
26-04-2006, 23:44
İddia ediyorum,yabancı satışları Zorlunun kendi satışladır.%70 ini yabancıya sattım dedi ye, işte o yabancı kendisidir.

indefinite
27-04-2006, 03:46
İddia ediyorum,yabancı satışları Zorlunun kendi satışladır.%70 ini yabancıya sattım dedi ye, işte o yabancı kendisidir.

ZORlu grubu hisselerinin borsa performansları ortada. Bu konuda söylenecek söz yok, ancak, bazı iddialarda bulunurken mantıklı olmak gerekiyor. Arzdan hisse almadım ama kendimce uygun bir fiyat aralığı yakaldığımda VESBE yi alacağım, ucuz olduğunu düşünüyorum.

Sizin iddianızın mantıksal temeli yok:hmm: . ZORlu bu hisseleri neden böyle dolambaçlı bir yolla satmaya ihtiyaç duysun ki? Konsorsiyuma katılan aracı kurumlara gelen talebi biliyorum. İnsanlar bu hisseyi alabilmek için 1e 9 taleble 3,78 YTL fiyatla para yatırdılar. Sizin iddianızdaki gibi bir niyet olsa ZORlu oradaki peşin paralı alıcıları üstelik %20 fiyatla kaçırmazdı.

Arzdan alanların tepkisini anlıyorum, ama, bazı iddialarda bulunurken mantıklı olmak zorundayız diye düşünüyorum.:tamam:

cemko
27-04-2006, 08:08
Borsamızda her esen meltem ılıman olmadığı gibi, her poyraz da dondurucu olmayabiliyor. Büyük eller rüzgarı yanlış algılatma konusunda pek mahirler. İşleri de o tabiiki. Öncelikle halka arzdan bir senedi alırken kendimize nasıl bir yatırımcıyız tanımını yapmalıyız diye düşünüyorum. Kısa, çok kısa yada çokçok kısa yatırımcı olanlar, şu ana kadar stoplossunu çalıştırıp senetten çıktılar sanıyorum. Elbet şu anda satanların senedin yukarıya gitmesi için ya ümidi yok, yada daha alttan alırım mantığı olmalı. Başka bir neden göremiyorum. Yabancılara düşük fiyattan arz edildiğine de ihtimal vermiyorum.

Sektör ortalamaları ve şirket finansal verilerine göre vesbe'ye pahalıdır diyemiyorum.

Zaman en güzel müfessirdir.

alperel
27-04-2006, 09:12
lanet olsun bu gruba ve sahiplerine,
kücük yatirimci kaziklamakla kazandiklari parayla vicdanlari rahat ediyomudur acaba...
bakin selec e nasil gidiyor....
koskoca vestel diye parasini yatiran insanlara yazik diilmi

SALESMAN
27-04-2006, 09:40
lanet olsun bu gruba ve sahiplerine,
kücük yatirimci kaziklamakla kazandiklari parayla vicdanlari rahat ediyomudur acaba...
bakin selec e nasil gidiyor....
koskoca vestel diye parasini yatiran insanlara yazik diilmi

yazık değil, ayrıca kimsenin zorluya kızmaya hakkı yok..

bu forumu okumadan halka arza giren kişi yeterli araştırmayı yapmayarak hatalı davranmış demektir.
bu forumu da okumuş birinin bu hisseyi almamış olması gerekir.

borsayı bilmiyor olabilirler ama okumayı biliyorlar ,araştırma yapıp bir sürü insanın girmeyin dediği arza girince aylarca ve bazen yıllarca beklemeyede şikayet etmemek lazım..

akmerkezin arzında almayın bişey olmaz bunda diye diye dilimizde tüy bitti , buna rağmen herkes aldı ve bir sürü fırsat kaçırdı oraya bağladığı para sebebiyle ....

indefinite
27-04-2006, 10:59
HSBC 1,9 milyon lot ve OPUS 550 bin lot satmış. Her iki aracı kurumunda takası eksi yani buyuk olasılıkla mal yabancılardan virmanlanacak. ZORlu ne demişti: "yerli yatırımcı kısa vadeli düşünüyor bu yüzden %70 ini yabancılara satacağız "

İzlemeye devam ediyoruz.

ertan akinci
27-04-2006, 11:36
Edebiyat yapmayın arkadaşlar, nedenini öğrenin ondan sonra yazın. Yazdığınız şeylerin dayanağı yoksa, boşuna şu satırları işgal etmeyin.

Longtime
27-04-2006, 11:55
aklıma takılan bu kadar bu hisseden ahh çeken var ama bu forum yine dolu günlük hacim yine yüksek yine fazla lot...

birileri herkes çıksında düşsün de toplayalım diye mi uğraşıyo diye geliyo insanın aklına

SilverBullet
27-04-2006, 12:21
VESBE'ye 1-9 talep geldigi iddasi yalan. Yalan oldugunu VESBE'nin su anki fiyati kanitlamaktdir. Talep cok onemli bir kisminin fiktif oldugu ortadir..

Iki ihtimal var, ya halka arzda buyuk alicilara iskonto yapildi, yada gercek talep olmadigi icin arzda satilamayan kagitlar su an icin satiliyor..

Halka arzdan 1 hafta sonra kim %5 zararla kagidini satar ki? Ulkenin gundeminde onemli bir degisiklik yok. Borsa yukselmekte. VESBE halka arzi , sadece yatirimcinin duduklenmeye calisilmasidir..

bereket
27-04-2006, 12:48
zorlu kağıtlarından tecrübeli bir yatırımcı olarak adam olmayacak kağıtlar sınıfına soktuğum hisselerdir.
ancak ben alttan bu kağıtlara bu kadar pasif alıcı beklemesini de anlayamıyorum.
ne bukağıtlardan vazgeçiliyor ne de zarar ettiğimizde ağlamaktan vazgeçiyoruz. ha bir de bir kaç günlük bir harekette %10 kara geçmiş bir kağıda zoren ve vestel gibi deniz yat.dan önce satış yazmayıda bilemiyoruz.

arkadaş alma ve portföyünden bu kağıtların ismini sil. o zaman rahat edersin.

ya da deniz yat. kadar akıllı olur bayağı kar edersin.... ben şahsen katı kar güden kendi firmalarına bile acımadan 8-9 kademeyi bile bir anda katledip herkesi zarara sokan deniz yat.ın hareketlerinden uzak durmayı tercih ediyorum...

kırmızı
27-04-2006, 19:00
zorlu grub işini bilir..
fed in faizleri indirmeyi düşündüğü dönemde bu fiyatta olması
bana tersi durumda yaşanacakları düşündürtmekte...

demek ki halka vermediği paralarala kurduğu vestl city tam bir yalanmış
bana süpriz olmadı..
merillin raporunda vesbe ile artarsa artar artmazsa durum kötü yazılmıştı..

vesteliin hisse karşılığı borçlandığı firma ile yurtdışı konsorsiyum liderinin aynı olması ne tesadüf...
zorende de hisse satışları öncesi fiktif işlem hacmiile yataydan çıkması da tesadüfdü... zaten...

yabancılar istemiş tabi tabi ...
2000 senesinde bedelsiz öncesi de veezzy nin halka arzı konuşulurdu hatırlayan yoktur şimdi

kırmızı
27-04-2006, 19:00
zorlu grub işini bilir..
fed in faizleri indirmeyi düşündüğü dönemde bu fiyatta olması
bana tersi durumda yaşanacakları düşündürtmekte...

demek ki halka vermediği paralarala kurduğu vestl city tam bir yalanmış
bana süpriz olmadı..
merillin raporunda vesbe ile artarsa artar artmazsa durum kötü yazılmıştı..

vesteliin hisse karşılığı borçlandığı firma ile yurtdışı konsorsiyum liderinin aynı olması ne tesadüf...
zorende de hisse satışları öncesi fiktif işlem hacmiile yataydan çıkması da tesadüfdü... zaten...

yabancılar istemiş tabi tabi ...
2000 senesinde bedelsiz öncesi de veezzy nin halka arzı konuşulurdu hatırlayan yoktur şimdi

borsacican
28-04-2006, 14:17
2.88 vesbe ne demek simdi bu.. bu zorlu tam bir vatan haini...

H.YONCA
28-04-2006, 14:26
maaşalah abisinin yolundan hemen dalıverdi bu hızla abisi vestel daha masum kalacak....

cash
28-04-2006, 14:28
Zorlu Grubu kağıdlarını elden çıkartıp, düşüşünü izlerken zevk almak, yapılacak en mantıklı iştir...:)

Yoksa kağıtta bekleyerek, çıkacağı rakamları hayal etmekten başka , insan birşey yapamaz...:)

cans
28-04-2006, 14:28
Ben hiç umutlu değilim vesbe 'den gelecek hafta 2.50 'ler kaçınılmaz...

indefinite
28-04-2006, 14:30
Vestel için söylenecek pek bir şey yok. Ancak Vesbe de durum biraz değişik. "Lanet olsun" satışlarının sonuna geldiğini düşünüyorum. Hissede hızlı bir el değişimi var. Yinede bu sözlerimi bir AL tavsiyesi olarak algılamayınız.

borsacican
28-04-2006, 15:26
ben sattim kurtuldum 2.88 den selec aldim..

smooth_criminal
28-04-2006, 20:04
ben sattim kurtuldum 2.88 den selec aldim..

demekkı amaca ulasılmıs...ya donup bı gecmıse bakın..denızbanklar bıle zararına satılmıs arzlarda..yatrmcı ne demekkı...al vesbeyı cıksın 2 gunde mılyarlar cebe...malesef olmyo....satıs baskısı var...birilerı aldı kagıdı elıne oynyo....

FİDELİTY INTERNATIONAL 3.2 MILYON
GOLDMAN SACHS 4 MİLYON
SPINNAKER 4 MILYON
STATE STREET GLOBAL 4 MILYON
DEUTSCHE BANK 3.2 MILYON
MOON CAPITAL 3 MILYON

TOPLAM RAKAM 21.4 MİLYON

bunlar yurtdısı vesbe hısselerı...en baba kurumlar almıs atmıs kagıdı kenara...yurt ıcınde takasına baktgndada yerlıler al gülüm ver gülüm....hiise net toplanan dagılana bakyrm...durum bu....

umutsuzlugu bırakın derım ben...zorlu soyle zorlu boyle...daha once soledm..dnzyo denızbank zoren bunlar zamanında guzel hareketler yapmıslar....zamanlama borsanın yuzde 50 sidr...ha vestel tamam...ama bı kagıdıda gozonune alıp zorlu soyle zorlu boyle demek dogru gelmıo bana.....

sahte borsacı
28-04-2006, 20:05
dikkat edin
bu kağıt insanın servetini söndürmeye aday
kişisel görüşümdür...

smooth_criminal
28-04-2006, 20:28
VESBE 2005/12 50.485.503

ama bundan oncekı yılkı kar 72.718.000

handıkapı bu karı azalmıs bı senet...3 aylık bılancosu onemlı olacaktr...karını tekrar arttırması benım krıterlerıme gore onemlı....bekleyelım gorelım....

gizelmo
29-04-2006, 13:31
--------------------------------------------------------------------------------

11-05-2005, 17:12

Alıntı:
Originally Posted by gizelmo
Siz pazar hakimi olmuslar diyorsunuz ama bane ne. bana ne, bana ne?
Keske iflas aciklasalarda hisse 5 katina ciksa.
Benim icin önemli olan hisse degeri.
Su begenilen yazimi hatirlatmakta yarar gördüm:

Esas Beceriksiz!
ben bu forumda bir kere daha yazdim. Sirketinin piyasa degerini yükseltmeyen yöneticiyi görevden uzaklastirirlar. Maalesef aile sirketi.

Bu adamin tahsil durumunu bilen var mi acaba?

Ama ben eminim bu adamlar tahvilleri alsin almasinlar bu sirketin piyasa degerini yükseltmeleri lazim.

Yükseltmeslerse kimse Beyaz esya hissesi (halka acilacak ya) almaz.

Ben Nazif Beyì görsem Vestelin son 10 senelik grafigini burnunun altina tutarim ve derim ki:

Vestel' den kimse kazanmadi sen bu isi beceremiyorsun, neden Beyaz esya hissesi alayim?

Vereceyi cevap belli:

Iste son 10 senede Türkiye' deki sartlar biliyorsunuz, kriz yasadik vs. vs.

EEEEEEEEE baska sirketler ne yapiyorlar. Ayni sartlar onlar icin de gecerli am hissedarlarini ihya ediyorlar.

Bu sefer verecegi cevap da belli. Biz ama cok büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz, dünya liderligine adayiz, ihracat rekorlari kiriyoruz, istihdam sagladik vs. vs.

Ya kardesim sen bunu borc parayla yapiyorsun hem bana ne bundan.
Istihdam sagladin ama ne yaptiyorsun. Sana güvenen yatirimcin parasini alip iscilere veriyorsun ve kendi sahsi giderlerini karsiliyorsun.
Yani birinden al öbürüne var.
Hep ayni para ortada dönüyör.
O zaman vestel' ne gerek var.
Yatirimci parayi direkman Vestel`de calisan iscilere ve elemanlara versin. Calismalarina gerek yok. Bu arada devlete vergisini de ödesin.

Aslinda yine de birsey demezdim ama adam sirketini göklere cikariyor ve reklamlarindan da usandim. Zirt pirt reklam var.

Nazif Bey, sen en iyisi helkopterlerle futbol sahalarina inmeye devam et bu isi profesyonellere birak.

Ama tekrar diyorum: Vestel hissesi deger kazanmazsa Beyaz esya zor halka acilir.

Izahi zor bir durum ortaya cikar.

Saygilar

Bu VESBE icin de gecerli!

spacemn
30-04-2006, 09:59
Merak ediyorum;

vestel bir yavrusunu daha halka arz etmek istese neyapardınız?

demirsailor
30-04-2006, 10:10
açıldığı gün 250 lot aldım.3.26 dan o bile yeterli geldi.

müthiş bir yatırım yapmışım.
bekle dur.

şimdiden 1 elektrik süpürgesi alacak kadar zarar var yav.

ne demeli vestel teknolojisi ben çelik abiden şaşmıyacam bundan sonra.

sonwagonn
30-04-2006, 20:36
VESTEL ile VESBE arasındaki fark nedir?VESTEL e hangi şirketler dahil VESBE bunun içinde ise neden halka arz ettiler?

jans
30-04-2006, 20:48
zorlu abı vestel beyaz esyayı griye boyar vestel gri esya dıye halka satar halkta yine gelir alır bunu.:)

özgün
30-04-2006, 21:36
vesbe ve vestl hisse senedim yok. bundan önce de olmadı bundan sonra da olmayacak. karar verdim bundan sonra hayatım boyunca vestel markalı bir eşya da almıcam. :cool:

düşündümde hissesine, şirketine sahip çıkmayan patronun televizyonundan, buzdolabından,fırınından,klimasından hayır gelmez:eek:

KUTERO
01-05-2006, 08:37
01/05, 9:36:18

İstanbul, 1 mayıs (reuters) - hisseleri 21 nisan'da borsada işlem görmeye başlayan vestel beyaz eşya'nın net kã¢rı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45.1 düşüşle 7.52 milyon ytl'ye
geriledi.
İmkb'nin internet sitesinde yer alan bilanço verilerine göre şirketin net satış gelirleri geçen yıl ilk çeyrekteki 158.3 milyon ytl'ye göre yüzde 1 artışla 159.9 milyon ytl'ye çıkarken, net esas faaliyet kã¢rı yüzde 36 düşüşle
10.4 milyon ytl'ye geriledi.
yatırım giderlerinin artması, türk lirası'nın değerli seyri ve hammadde fiyatlarının artması gibi sebeplerle şirketin 2005 yılı net kã¢rı 2004'teki 69.5 milyon ytl'den 50.4 milyon ytl'ye geriledi.
vestel beyaz eşya'nın 11-12 nisan'da yapılan halka arzında, sermaye artırımı yoluyla ihraç edilen 52 milyon adet hissenin yanında arzın yüzde 15'ine denk gelen 7.8 milyon ytl'lik ek satış hakkı kullanıldı ve toplam 59.8 milyon
adet hissenin satışı gerçekleşti. böylece şirketin halka açıklık oranı yüzde 31.5'e yükseldi.
fiyat aralığı 3.12-3.78 ytl olarak belirlenen halka arzda, arz fiyatı 3.2 ytl olarak kesinleşmiş ve hisselerin de bu fiyat baz alınarak işleme başlayacağı belirtilmişti. bu halka arz fiyatı üzerinden vestel beyaz'ın piyasa değeri
608 milyon ytl düzeyinde bulunuyor.
vestel elektronik, zorlu holding ve zorlu ailesinin elinde bulunan 89.7 milyon adet vestel beyaz eşya hissesini halka arz fiyatı olan 3.2 ytl birim fiyat üzerinden satın aldı. bu yaklaşık 287 milyon ytl'ye karşılık geliyor.

Kişniş
01-05-2006, 09:09
Merak ediyorum;

vestel bir yavrusunu daha halka arz etmek istese neyapardınız?

Ful mala yazılırdım:gulen: :gulen: :gulen:

smooth_criminal
01-05-2006, 12:29
hisse uzerındekı satıs baskısı surmekte....takasına bakıldgnda cıty bank deustche bank satısta denızyatırımda kagıda sahıp cıkıp yuzde 25 gbı bı oran alım yapmıs....bu kagıt acıldgı ılk gunden ıtıbaren kazaandırmıs deıl.....henuz alım yapılmaması kanaatındeyım..baskı atıldıktın sonra ben alıma devam edıcem...hısse senetlerı degerlerının bu kadar uzerınde seyrederken karlar katlanırken vesbede hakettıgı yere gelecektr....sabrım bu kagıt ıcın mevcut....benım ıcın cok onemlı bı krıter ver...3 aylık bılancosu cok onemlı eskı karının uzerıne cıkmalı aksı takdırde satabılırım...

smooth_criminal
01-05-2006, 12:31
bıde arkadaslar sole bakabılecegım guzel bı takas analızı adresı blyomsnz dergılerden bakyrm...hisse netın takas ıda ıstedgmı vermyo...kagıt kımdedır falan mesela vesbe de cıtybanktayuzde 37 falan bunu gorebılcegm bı sıte verrsenız sevınırım...

murat_78
01-05-2006, 12:32
http://www.matriksdata.com/Matriks/a_JAVA_Takas.asp?Hisse=75

indefinite
02-05-2006, 10:19
Beklentiler doğrultusunda hisse 2,80 e ulaştığı gibi, orada da tutunamadı. HSBC satışları yeniden başgösterdi. Daha önce aynı kaynaklı satışların yabancı satışı olabileceğini yazmıştım. Bugün tarihli takasda HSBC nin satışlarının Citi yabancıdan virmanlandığını saptadım. Yine bugün yeniden başlayan HSBC satışlarının da aynı kaynaklı yabancı stop loss satışları olabileceğini düşünüyorum. Hisseyi destekleyen Deniz yatırımın pasif destekleme şekli ile bu satışların önünü kesebileceğini hiç sanmıyorum. Satışların kesilmesi için öncelikle hissenin yukarı yapması gerekiyor.

murat_78
02-05-2006, 10:25
bence stop loss deildir bu satış kar realizasyonu bence..her nekadarda somut bi kanıt olmasa da iskontolu alınan hisselerin realizasyonu okadar mal alan yabancı tahtayı tutamazmı yanii, trilyonları balıcak ondan sonrada kaderini baska ellere bırakacak ve stop loss yapacak bence hiç mantıklı deil....

aykutpajo
02-05-2006, 12:28
Halka arzlar...
Yiğit Bulut

02/05/2006 (1075 kişi okudu)

Tam başlığı atmıştım ki, Templeton Fon'u kurucusu Mobius'un açıklaması ekranlara düştü. İfade aynen şöyle; '...Türkiye'de yapılan halka arzlara dikkat etmekte yarar var... Şirketlerin gelişme amaçlı mı yoksa başka sebeplerle mi halka arz edildiği iyi incelenmeli...'
Sevgili dostlar, konuya girip Mobius'un 'dikkat edin' uyarısını da aktardıktan sonra son günlerde mesaj ve telefon yoluyla bana en çok sorulan iki soruyu sizlere aktarmak ve elimden geldiğince cevaplamak istiyorum...
1 - Yeni halka arzlar küçük yatırımcıya para kazandırır mı? Bu konuda 'alın-almayın' gibi bir yorum yapmam mümkün değil. Sadece genel olarak piyasa için şunu söyleyebilirim; kısa ve orta vadede, daha açıkçası; Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, oluşacak dalgaların nasıl aşılacağı belli olmadan, piyasada 'yeni bir yukarı hareket' açısından umutlu değilim... Bu noktada bir tespit; yukarı hareket dediğim 1000-2000 puan değil. 48.192 yani 'en' geçilerek yeni bir trend başlaması...
2 - Son yapılan ve gazetelere ilgili aracı kurumun ağzından 'on kat talep geldi' şeklinde düşen Vestel Beyaz Eşya'nın arzı sonrası ne oldu da fiyat geriledi? Talep edenler bir anda yok mu oldular? Bu arzıyla ilgili olarak, sizlerden basını da 'sessiz' kalmakla suçlayan onlarca mesaj geldi. Mesajlarda birçok iddia var. Bunlara girmeden konuyu tarafsız kalarak ele almak ve ilk etapta durumu grafik üzerinde tespit ederek detaylandırmak istiyorum...

Grafik üzerinde durum çok net; halka arz ve sonrasında çakılan fiyat... Grafik sonrası o günlere dönelim ve konu hakkında gazetelere düşen haberlere bakalım;
'Vestel Beyaz Eşya'nın halka arzında, küçük bireysel yatırımcı kategorisinde, halka arz edilen miktarın 10 katından fazla talep toplandığı bildirildi. Deniz Yatırım'dan yapılan açıklamada, Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen Vestel Beyaz halka arzıyla ilgili olarak, grubun lokomotifi, Avrupa'nın beyaz eşya ve elektronik devi Vestel Şirketler Grubu'nun, ikinci şirketinin de halka açtığı kaydedildi....'
Sonuç 1: Yeni halka arzlarla ilgili yorum yapmam 'piyasa etkinliği' açısından doğru değil, piyasayla ilgili beklentimi sizlere aktardım! (o yorum her şeyi anlatıyor)...
Sonuç 2: Vestel konusuna gelince. Yapılan açıklamalar ve oluşan fiyat eğrisi arasında 'uyumsuzluk' olduğu kesin. Bu noktada özellikle şirketin tespit edilen arz fiyatı veya kendilerine verilen bilgilerde sorun olduğunu düşünen yatırımcıların SPK bünyesinde haklarını arayabileceklerini de belirtmemde yarar var...
Son söz: Bu ülkenin sermaye piyasası hiç çekmedi, halka yapılan pahalı arzlardan çektiği kadar...

smooth_criminal
02-05-2006, 12:32
vestel 4.5 nın altına dusmezse...vesbede yenı alımlar yapıcam....gecen seneye gore karı azalmıs vesbenın...ama ne hısseler varkı zararda olmasına ragmen sahıplı ve pirimli....

vestelın 3 yılllık grafıgını lutfen ınceleyın ve teknık ve temelınede bakın....

unutmayın paralel hareket edıyolar....3 yıllık grafık ve bakın vestel nerde..4.5 cok onemlı

murat_78
02-05-2006, 12:46
arkadaşlar vesbe düştüğü içinmi yabancılar stop loss calıştırıp satıyo yoksa yabancı sattığı için mi düşüyo? peki bu yabancı %10 zararına neden satıyo?

smooth_criminal
02-05-2006, 12:50
daha alttan mallanmak ıcın...o satarken panık yapanlarda veryo adam 3.1 a dusuryo panık satıslar gelınce hısse 2.8 olyo..sonra ordan topluyo..bu bı ıhtımal...ama dyorum halka arzlarda ucuz alanda varmı bız 3.2 den aldık baskları daha ucuzamı alyo...

murat_78
02-05-2006, 12:53
arkadaşım herkes 3,20 den aldı deniyo ama ben somut bi delil olmamasına ragmen öle düşünmüyom..yoksa kimse kendi kendine hancer saplamaz dimi hele kefereler hiç yapmaz:)
al-sat önerisis diildir..

smooth_criminal
02-05-2006, 12:59
Yabancı falan hikaye yabancı adı altında stoktaki mallar satılıyor bu düşüşün başka izahı yok..

buda bı ııhtımal...ama ben bu kadar kolay oldgnu dusunmyrm...yanı ınsanları soymak bu kadar kolay olmamalı...cıtybank en buyuk takasta...ben takasta bu gıdısle denızyatırımın lıder olabılcagnı beklyrm...tahtayı dengelemeseydı denızytrm su an yabancı satısıyla2.5 lerın altındaydık....bu satısta vestel tahtasının kullanıldgnı dusunyrm...ılerleyen zamanlrda haklı olup olmadgm anlasılır...sımdı vestele kıtlendm..4.5 onemlı..

gizelmo
02-05-2006, 14:48
29-04-2006, 14:28
gizelmo
Forum Katılımı :
Duhül: Mar 2005
Gönderi: 254

Ben sizi 1 sene önceden ikaz ettim!

--------------------------------------------------------------------------------

11-05-2005, 17:12

Alıntı:
Originally Posted by gizelmo
Siz pazar hakimi olmuslar diyorsunuz ama bane ne. bana ne, bana ne?
Keske iflas aciklasalarda hisse 5 katina ciksa.
Benim icin önemli olan hisse degeri.
Su begenilen yazimi hatirlatmakta yarar gördüm:

Esas Beceriksiz!
ben bu forumda bir kere daha yazdim. Sirketinin piyasa degerini yükseltmeyen yöneticiyi görevden uzaklastirirlar. Maalesef aile sirketi.

Bu adamin tahsil durumunu bilen var mi acaba?

Ama ben eminim bu adamlar tahvilleri alsin almasinlar bu sirketin piyasa degerini yükseltmeleri lazim.

Yükseltmeslerse kimse Beyaz esya hissesi (halka acilacak ya) almaz.

Ben Nazif Beyì görsem Vestelin son 10 senelik grafigini burnunun altina tutarim ve derim ki:

Vestel' den kimse kazanmadi sen bu isi beceremiyorsun, neden Beyaz esya hissesi alayim?

Vereceyi cevap belli:

Iste son 10 senede Türkiye' deki sartlar biliyorsunuz, kriz yasadik vs. vs.

EEEEEEEEE baska sirketler ne yapiyorlar. Ayni sartlar onlar icin de gecerli am hissedarlarini ihya ediyorlar.

Bu sefer verecegi cevap da belli. Biz ama cok büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz, dünya liderligine adayiz, ihracat rekorlari kiriyoruz, istihdam sagladik vs. vs.

Ya kardesim sen bunu borc parayla yapiyorsun hem bana ne bundan.
Istihdam sagladin ama ne yaptiyorsun. Sana güvenen yatirimcin parasini alip iscilere veriyorsun ve kendi sahsi giderlerini karsiliyorsun.
Yani birinden al öbürüne var.
Hep ayni para ortada dönüyör.
O zaman vestel' ne gerek var.
Yatirimci parayi direkman Vestel`de calisan iscilere ve elemanlara versin. Calismalarina gerek yok. Bu arada devlete vergisini de ödesin.

Aslinda yine de birsey demezdim ama adam sirketini göklere cikariyor ve reklamlarindan da usandim. Zirt pirt reklam var.

Nazif Bey, sen en iyisi helkopterlerle futbol sahalarina inmeye devam et bu isi profesyonellere birak.

Ama tekrar diyorum: Vestel hissesi deger kazanmazsa Beyaz esya zor halka acilir.

Izahi zor bir durum ortaya cikar.

Saygilar

Bu isi bilenleri dinleyeceksiniz.

Bir hisse cikmiyorsa bu hissenin ucuz kaldi anlamina gelmez.
Demek ki bu hisse yada sirket ile ilgili bir problem var.
Tek uyanik olan siz misiniz?

ertan akinci
02-05-2006, 15:16
vesbeyı el altından kaca sattınız ayıp ama
ky lere yazık pis kokular geliyor

TCM
02-05-2006, 16:28
--VESBE de talep malep yok işte... Yabancılar aldıkları günden beri hergün satmışlar... 5 milyon lot yabancı satışı var VESBE de.... VES ile başlayan herşeyden uzak durun bence... Beyaz eşyası elektroniği siyah eşyası vs.vs.

SALESMAN
02-05-2006, 21:05
yazık değil, ayrıca kimsenin zorluya kızmaya hakkı yok..

bu forumu okumadan halka arza giren kişi yeterli araştırmayı yapmayarak hatalı davranmış demektir.
bu forumu da okumuş birinin bu hisseyi almamış olması gerekir.

borsayı bilmiyor olabilirler ama okumayı biliyorlar ,araştırma yapıp bir sürü insanın girmeyin dediği arza girince aylarca ve bazen yıllarca beklemeyede şikayet etmemek lazım..

akmerkezin arzında almayın bişey olmaz bunda diye diye dilimizde tüy bitti , buna rağmen herkes aldı ve bir sürü fırsat kaçırdı oraya bağladığı para sebebiyle ....

almayın dendi , hatta açık açık bu a.nazif zorlunun arzından anca kazık yersiniz dedik ..

alanlar şikayet etmeyip beklesin zaten olsun olsun250-300 ytllik mal gelmiştir talepten ..

indefinite
03-05-2006, 10:27
Bugün yabancı satışları durmuş görünüyor. Denizin gayretleri ile tahta yönünü yukarı çevirdi. Bu noktadan itibaren net para girişi ile çıkış desteklenmezse, hissenin yönünü yeniden aşağı çevirmesi ile satışlar bu defa daha şiddetli gelebilir.

Topikteki iskonto iddialarına katılmadığımı belirtmek istiyorum. Böylesi bir durumda bilançoları denetlenen bir şirket olan VESBE de arzdan gelen para bahsedilen iskonto kadar azalacaktır. Bu durumda, SPK den alınan izinde iskontolu satıştan sözedilmediğinden aradaki farkı VESBE nin kasasına kim koyacak? gibi bir soru doğuyor ki, bu sorunun muhatabı ve yanıtı yoktur. Dolayısıyla gelen satışların yabancılardan ve stoploss amaçlı olduklarını düşünüyorum. Elbette bu satışlara yerli yatırımcının "lanet olsun" satışlarını eklemek gerekiyor.

osman
03-05-2006, 11:03
ANZ amacı halka arz değil borsada işlem gören bir şirketinin daha olması,bu nedenle % 70 yabancılara satış diye yurt dışındaki kendi fonlarına verdi,kalanıda yurt içinde çok yüksek talep varmış gibi az bir kısmını verdi,kağıdın aşağı çekilmesinin nedenide piyasaya verilen malın düşükden geri alınması,(deniz bankın arzında da aynı olay oldu,2,7x arz yapıldı,2 ayda 2,33 indirildi sonra yukarı yapıldı)ayrıca % 68 de vestel e satılarak nakitte çekildi
sonuçda borsada istediği gibi oynacağı tamamı kontrolünde 3 şirketi oldu,
hiç bir kağıdında yabancı yok,vestel de ve vesbe de büyük işlem yapan kurumlar aynı,kendisi ne diyor ben borsa zenginiyim,bu işleri çok iyi bilir.hiç kimse kazanamaz sadece kendisi kazanır.

hexedemical
03-05-2006, 22:26
yabacılara iskontolu verdiler herhalde.

smooth_criminal
04-05-2006, 13:07
VESBE 601,428 2.838 87.2 -464,686 2.830 -67.4 136,742 19.8 88,132 -224,874
DENIZ YATIRIM 422,151 2.833 61.2 RAYMOND JAMES -173,722 2.829 -25.2 0
BENDER MENKUL 100,000 2.860 14.5 BAHAR MENKUL -136,714 2.841 -19.8 0
VAKIF YAT. 37,027 2.833 5.4 IS YATIRIM -85,911 2.814 -12.5 0
PAY MENKUL 22,000 2.809 3.2 TEB YATIRIM -37,046 2.835 -5.4 0
MEKSA YATIRIM 20,250 2.859 2.9 HAK MENKUL -31,293 2.829 -4.5 0
DIGER 88,132 12.8 DIGER -224,874 -32.6 0.0

dunku takası yabancı satısı nıspeten durulmus gıbı...işlem gormeye basladgı gunden ıtıbaren kazandırmadı dıyebılırız..denızyatırım toplamaya devam edyo...hsbc bu tahtanın kabusu su anda alıs satıs yonunde bılgısı olan arkadas varsa sevınrm...cıtybankı hsbc satıyo....bugunde borsa dusuyo fakat satıcılar vermeye nıyetlı gozukmyo...durulduk sankı...

murat_78
04-05-2006, 13:13
bekleyelim bakalım pasifte alıcılar bi toplansın hiç affetmez verirler..
al-sat önerisi diildir...

smooth_criminal
04-05-2006, 13:16
yavas versınler...bu zararına veriş nereye kadar...bıyerde toparlanması lazım artık...bak denızyatırım topladı dünya kadar malı..bugun satıs konusunda ısrar yok borsa dusmesıne ragmen...benım bıldgm tanıdgm vesbe borsa cıkarken yuzde 3 duserdı....ama tabı bellı olmaz yınede..

murat_78
04-05-2006, 13:18
daha da düşmez diye alıcı gelirse verip düşürürler alıcı yoksa cıkarırlar bence tabiii
al-sat önerisi diildir...

indefinite
04-05-2006, 13:20
Kısa zamanda yüksek oranlı düşüşe hiç tepki vermemesi, durulmuş gibi görünüyorsa da yeni bir düşüşün işareti olabilir. Dün yabancı satışlarının durmasının ardından tepki vermeliydi, tepkinin gelmemesi potansiyel yeni bir satışı tetikleyebilir.

smooth_criminal
04-05-2006, 13:31
bu vesbeden vurcam parayı arkadaslar ınat yaptım bı kere...bu kagıtta malda olan malların amacı belli...mal dedıgım ıcın umarım uzaklastırılmayız sıteden...hakaret sayılmaz...organıze işler var bu kagıtta...

smooth_criminal
04-05-2006, 14:42
bugun alan satan kım goren varmı

indefinite
04-05-2006, 15:16
Deniz, Yapı alıcı Fortis, Raymond satıcı, ancak işlem hacmi düşük

arhavisidere
04-05-2006, 21:08
aynı işi 2 sene önce DOAŞ da yaptılar.kağıdı 6750 den halka arz ettiler.1,5 senede kağıdı 3000 ne kadar çektiler.şimdi ise DOAŞ 11000 tl.YORUM SİZİN.
BU BİR AL-SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

indefinite
05-05-2006, 06:18
Doaş'ta yapılan profesyonel bir operasyon. Orada kağıdı sahiplenenler borsayı ve spekülasyonu biliyor. Vestel'de durum farklı, burada da kağıtlara ilgi var ancak hisselerin değerini yükseltme gibi bir amaç hiçbir şekilde sözkonusu değil. Yalnızca hissedeki egemen pozisyon kullanılarak kademeli bir sat-al yapılıyor. Çoğunlukla da aşağı yönlü hareketlerle yapılan kaba bir ticaret bu. Başka bir vizyon yok.

Niye aşağı yönlü? Çünkü, hisseler yerçekimi yasasına göre hareket ederler. Bıraktığınızda düşmeye başlarlar. Bu yüzden bir hisseyi yukarı yönlü hareket ettirmek aşağı yönlü bastırmaktan daha zordur, dışarıdan taze güç ve enerji gerektirir. Vestel hisselerinde olan budur. Çok az bir güçle %20 aşağılar sağlanabiliyor. Vizyon değil de ticaretse tek sorun aşağısı yukarısı önemli olmuyor. Vestel hisselerinde bütün olan biten bu. Sanırım yakında VESBE de de aynı tezgah kurulacak. Vestel hisselerine müptela anlayışın tek vizyonu ise ticaret. Bu hisselerde uzun vadeli tutup kazanmak pek mümkün değil. Yoksa borsanın bu kadar prim yaptığı bir dönemde Vestel gibi ihracatta çok önemli bir yeri olan, yalnızca taşınmazlarıyla şu anki fiyatını fersah fersah geride bırakabilecek bir şirketin bugünkü değerini izah edebilmek mümkün değil. Çok yazıldığından tekrarlamıyorum, hangi yönden bakılırsa bakılsın vestel grubu hisseleri ucuz, ama uzun vadeli bir yatırıma uygun değil. Ne zaman uygun olur? Hisselere müptela anlayışın değişmesiyle..Bu da biraz ZOR görünüyor.

Yazılanlar nacizane kendi görüşüm olup,sadece olan bitene yönelik bir yorumdur al-sat ya da sat-al veya tut tavsiyesi kesinlikle değildir.

SALESMAN
05-05-2006, 08:18
aynı işi 2 sene önce DOAŞ da yaptılar.kağıdı 6750 den halka arz ettiler.1,5 senede kağıdı 3000 ne kadar çektiler.şimdi ise DOAŞ 11000 tl.YORUM SİZİN.
BU BİR AL-SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

evet madem yorum bizim o açıdan yapalım yorumu: 2 yıl önce 6750 hisse alan biri iki yılda %80 kazanç elde etmiş imkb de bu da son iki yılda kazanılacak paraya bakıldığında büyük bir hata imiş ,

iki yıl önce her sektörde temeli iyi hangi şirkete girseniz bundan çok daha fazla kazanırdınız..

smooth_criminal
05-05-2006, 12:58
vesbede satıslar duruldu....vestel daha dıkkatlı takıp eddılmelı...

smooth_criminal
05-05-2006, 15:19
11 gundur işlem goren vesbe ılk defa yuzde 1 uzerunde pirimle kapatıcak belkıde..

trader85
05-05-2006, 15:27
11 gundur işlem goren vesbe ılk defa yuzde 1 uzerunde pirimle kapatıcak belkıde..

nazar değdirceksin şimdi..

ne hale gelmiş bu kağıt..:düsün:

smooth_criminal
05-05-2006, 15:30
aglamak ıstıyorum 1.44 pirimliyiz 11i gunde yavas yavas vestel duzelıcek..vesbeyıde takacak pesıne galıba....gercı vestel dahada dusse vesbenın sınırı bellı 2.6 ın altına gelmez....neyse yıne haftalık nazda kaybettırdı...ama tabıkı gecıvek bu gunler vesbecıler....ben vestelede yazıldm artık....dıpten kaldırdı kafayı...

ariston
06-05-2006, 00:49
Ben şunu anlamıyorum. Zorlu'dan 3.20 den VESBE alan vestel neden piyasaya girip 2.80 den VESBE almıyor. Zaten %51 den fazla olduğu için çağrı zorunluluğu yok.

Türkiye'de borsanın düzgün bir yer olabilmesi için Amerikadaki gibi şirketler kendi hisselerini zaman zaman borsadan alıp satabilmeli.

Daha şimdiden Vestel iştirak değer düşülüğü zararı yazya başladı. Burada düşüş terse dönmezse vestel de düşer. Biz satınca da onlar alır.

smooth_criminal
07-05-2006, 18:07
VESBE TAKAS BILGILERI....

hıssede en fazla paya sahıp olan cıty bank yabnacıydı...21 mılyon pazartesı gununden bahsedyrm...salı gunu payı 19. 7 mılyona ındı.....carsamba 18.7 yanı sonuc olarak satıs baskısı en buyuk paya olan cıtyden kaynaklanyo...ama son gun cıty satıs bırakıp alıma gecmstr...tum satılanlarıda pazartesi denızytrm toplamaya baslamstr ve takasta cıty ve denızytrmın payları esıtlenmıstr nerdeyse...deustce bank tek lot satmayıp azd olsa payını arttırmaktadr...dger bı soz sahıbı garantıde tek lot satmamstr....yanı baskıyı olustrn cıtybankın bu haftakı tavrı belırleyıcı olacaktr....ve dger aracı kurumlarda buyuk bı satıs baskısı mevcut deıldr....

kingisland
08-05-2006, 08:38
bundada sanırım citi group geçen hafta aldığı tavsiye niteleğindeki karar olabilirmi; kararda Türk hisselerini boşaltın diyordun özetle ......

smooth_criminal
08-05-2006, 14:23
takasını sabırsızlıkla beklıyorum.....

xxelef
08-05-2006, 14:34
Vestel Beyaz Eşya hissesinin saklama dağılımı 08/05/2006 itibari ile şu şekilde gerçekleşmiştir : %48.55 Aracı Kurum, %35.50 Yabancı, %15.84 Banka, %0.11 Yatırım Fonları.
Vestel Beyaz Eşya Kurum bazında toplam 85 kurumda bulunuyor.

smooth_criminal
08-05-2006, 14:37
denızyatırım lıder olucak gbıme gelıyo...

cans
15-05-2006, 13:24
VESBE arz'dan sonra düştüğü gibi şimdi endeksle beraber dahada düşüyo 2.54

smooth_criminal
16-05-2006, 19:01
VESBE 2,64 2,64 2,66 3,025 0,16 +6,45

alışıkta deılız bole yukselmesıne verdıgını alır yarın.....:hayır: :hayır:

smooth_criminal
18-05-2006, 15:07
taksaında cıtynın sattıgını denızyatırım alyo...zaten anlasma boyle kı...bıyklı bunlar bellı...asıl solemek ıstedgm garantı yabancıyla deustce yabancı takaslara dokumylardı satmyolardı fakat bugun deustche dunden bu yana payını arttırmış.....ilk defa olumlu....:tamam:

derin
23-05-2006, 09:52
Vesbe'yi beko yla kardeş yaptılar(fiyat açısından)
Bi de vestl arclk e benzeseydi ya...

sonwagonn
25-05-2006, 21:39
Sen gel allı pullu reklamlar ver 3.20 ye KY nin kucağına vespe sıpasını ver 1 ay sonra 2.20 ye düşür hem kara paranı akla hemde Ky nin bir kaç kuruşuna göz dik...
Ne demişler?
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...
Unutmadan..Kucağımdaki yavrucak titremeye başladı yarın bir hayırsever bulursan hayrına verecem istinyede...

tahlilci
26-05-2006, 10:47
bu hisse lanetli falan olmasın. hiç tepki verdiğide yok

win win win
26-05-2006, 12:17
Naif kolaylı bey in Anadolu ajansına yaptığı açıklamaya göre " Vestel beyaz , isim değişikliğine giderek,adını vestal kara olarak değiştirdi.Firma bundan böyle yoğunluklu olarak kara fırın ve soba üretimi yapacak.İMKB de artık veska koduyla işem görecek " duyurulur....:gulen: :gulen: :gulen:

sonwagonn
26-05-2006, 14:28
V efasız
E debsiz
S erefsiz
B eyzadelerin
E ...............**!!!!!!
Kardeşim senin kağıdın 3.20 olmadığını bile bile nasıl bizi kazıklarsın ? Sende hiç allah korkusu yokmu...Bu üçkağıtcılara göz yumanlarada yazıklar olsun.

einstein
26-05-2006, 14:51
296 ytlye çamaşır makinesi satıyor....

nasıl kar ediyor anlamadım...

olan arçeliğe olcak , bu rekabet yüzünden karları düşecek

fatih58
27-05-2006, 17:14
arkadaşlar bu hisseyle ilgili ödev yapıyorumda yönetim kurulu üyelerini ve halka arzda ilk fiyatın kimin nasıl belirlediği konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz ?

tahlilci
28-05-2006, 10:59
ALLAH YARDIM ETSİN. Başka konu bulamadınmı ? Hemen git ödevini değiştir. Sınıfta kalırsın. Bu hisse hiçbir değerlendirmeye uymaz. Ha illa bu konu olacak diyorsan. İşe Zorlu isminden başla derim.

stockbroker
28-05-2006, 11:47
arkadaşlar bu hisseyle ilgili ödev yapıyorumda yönetim kurulu üyelerini ve halka arzda ilk fiyatın kimin nasıl belirlediği konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz ?

Sadece belli kısımlarını gözden geçirmiştim.Kapsamlı bir döküman.Yönetim kurulu üyelerinin yazılı olduğunu sanıyorum.Belki içerisinde işine yarayabilecek birşeyler vardır.

http://www.imkb.gov.tr/halkaarz/izahname/vesbe.zip

smooth_criminal
29-05-2006, 15:47
gectıgımız gunlerdekı dususlerde herkesten fazla dustu borsa tepkısını verırken yıne dustu...halka acıldıgı zaman borsa duserken dustu borsa yukselırken yıne dustu...ıgrenc bı hısse mecburen tutmaya devam edıyorum....karı hersene azalıyo...ama yatırım sebebıylemı oluyo bu konuda bılgısı olan varsa sevınırım...2006 nın en kotu hıssesı..halka arzın yuz karası...

ama mecburen tutucam...umudum da yok...

smooth_criminal
29-05-2006, 16:05
deustce yabancı naapmış bugun ole.....garantı yabancınında bı bıldıgı var gıbı gelıyo bana halka arzdan berı tek lot satmadı..dger yandan city satmaya deniz almaya devam edıyo...garıp...

smooth_criminal
30-05-2006, 18:18
Türk pazarına tek başımıza girmenin çok mantıklı olmadığına karar
verdik. Vestel'e 1.5 yıldır görüşüyoruz. Sonunda Türkiye'ye girerken
en iyi iş ortağının Vestel olduğuna karar verdik. Dünya çapında bu
büyüklükte iki-üç anlaşmamız var."
Anlaşmanın üç önemli ayağı olduğunu dile getiren Bitzer, bunlardan
ilkinin Türkiye'de Whirlpool ürünlerinin satılması, ikincisinin
Vestel'in Whirlpool'un Avrupa pazarı için beyaz eşya üretmesi,
üçüncüsünün de Rusya pazarında ortak çalışmalar olarak özetledi

alıntı...vesbede nasıplencek vestelın ortaklıgından sankı....

fatih58
30-05-2006, 20:54
Sadece belli kısımlarını gözden geçirmiştim.Kapsamlı bir döküman.Yönetim kurulu üyelerinin yazılı olduğunu sanıyorum.Belki içerisinde işine yarayabilecek birşeyler vardır.

http://www.imkb.gov.tr/halkaarz/izahname/vesbe.zip

Çok teşekür ederim sayın stockbroker işimeye yarayacak çok şey var burda :tamam:

Funnyman
31-05-2006, 13:26
Yuh be bu kadarına da....Endeks 1000 puan yükseldi. Bu hala düşmeye oynuyor. Yazıklar olsun senin gibi kağıda ve patronuna.

Funnyman
31-05-2006, 13:28
kaçtan halka arz oldu gelmiş yarısına. Hala millet deli gibi satıyor. 1000 liraya mı aldılar bu herifler bu hisseyi. öff ulan öff.

erdem4357
01-06-2006, 15:41
evet bende aynen katılıyorum. bu yuhlamalara.

cevher
05-06-2006, 00:11
3.20 den onay verenler,,,altı misli talepler,,,uyutma avutma derken güzel bir VURGUN....
2.20 lerin altına,çıktığı günden beri verdiler.Bunun adını,SPK ve İMKB yetkilileri açıklamalı,aslında...ama hepsini sevmeliyiz.Aracı kurumumla irtibatımda,tavsiye etmişti.aynı gün en fazla satanlardandı.(acaba onları kim aldı? zararına verdi!)şimdi ellerinde, o günden beri hissede yok.anlaşılan aracı kurumları da sevmeliyiz.alethte yazı bile yazmamalıyız.suç olur.Fakat,yazılan bir senaryo vardı...birileri bunu biliyordu.buna alet te oldular.ortakta oldular.
Büyüklerimiz bilir bilir işler.Ama burası borsa,hemde ne borsa,balonlar çürük,teknikler temeller yapmaca...Panayır piyasası..kasnakçı,çanakçı,vurguncu cirit atıyor.Vur kaçın yasalını yapıyorlar.
Onun için sizede tavsiyem aldığınız fiyata gelene kadar hepsini sevin.(hem uzun vadeli hem böyle bir yatırım..ohh ne güzel.)
Ben öyle yapıyorum.Hatayı başta yaptık.bulaşmamak lazımdı.En azından,teselli için bi fazla sevin...Belki bir yada iki sene.Ben 3 milyarın üstünde zararı çıkarmak için,VERGİLİ hemde... başka yerlerden telafiye çalışayım.bu zararı çıkarayım derken,ufak tefek kar ettiğimde(adı kar ise),vergisinide vereyim...ne güzel be.Ama benim yaptığım zarara kimse ortak değil.Haram olsun...hemde sonuna kadar.Artık açılmışken yazayım.altı misli talebi olan bir hisse,haydi düşsün %-10 -20 ,bir senede beklesin.canım yanmaz.adına yatırım dersin.haftasında, aynı gün başlayarak bu halde olması..çok şeyleri hakettiriyor birilerine.

ketex
05-06-2006, 12:06
bu kesinlikle zorlu grubunun her zaman yaptığı seydir ...ve ben bunu asyabank arzı tanıtım toıplantısında deniz yatırım genel müdür yardımcısına sordum....
dedimki asyabank genel müdürüne neden deniz yatırımı seçtinizz..yani başka aracı kurum yokmuydu gibisinden ...dedikii çalışma ahlakı olarak ve grubu ile yakınlık içinde olduğumuzdan ve aynı prensipleri paylaştığımızdan ...iii peki dedimm bi sorumda deniz yatırmıa var deim ve sordum genel müdür yardımcısına ....

DENİZYATIRIM NE ZAMAN HALKA ARZLARDA BAŞARILI OLACAK ...!!!vay anam vayy senmisin soran müdürler kıpkırmızı ...eee efendim bizim başarımız ortadadır zorene bak bilmem neye bakkk....iiideee kardeşimm arz ettiğiniz tüm kağıtlarda en büyük satıcıı kim??? deniz ... eee onlar müşteri hesaplarıdır deniz karışmaz ...iideeee zorende 2 milyon lotu 5 kademeye 3 sn de tektuşla hangi bireysel yatırımcı verebilir ???

lütfen beyefendi konumuz asyabank ...varmı asyabank ile ilgili bir sorunuz ???

ve sayın genel müdür burayı eğer bir gün okursanız yada okuturlarsa size ..şunu iyi öğrenin ...küçük yatırımcı için önemli olan yani halka arzda başarı gelen talep değildir ...talep bir çeşit pazarlama işidir .. yani bu bank asyayı sen yapmasan ben gidip neredeyse bulur alırdım zaten ki ..deniz yapıyo diye almadım ki..bankasya diye aldım ...sen getir bakım xxx diye ne idüğü belirsiz bir şirket bakım kaç lot satıyosun ..göreyim başarını...
biliyorum kotalarınızı tutturmanızda lazım ararsınız 300-500 milyarlık portfoyleri
al diye orta vadede çok güzel olacak diye ...ama adamı ararsan adamda sana sorar .....ve hala cevap bekler çünkü konumuzda asyabank değil artık...

sen bana deniz yatırımdan zorene 3sn de 5 kademeye 2 milyon lotu veren bireysel eli göster ben onun değil parmaklarını gereken yerini öpeceğim....

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

cevher
05-06-2006, 12:25
Sen yine kızaran suratlarını görmüşsün...Şimdi tekrar Ankara İstanbul İzmir gibi yerlerde tekrar toplantı düzenleyecek olsalarda,arzdaki başarılarını anlatacakları..uçar giderim o suratları görmeye.
Sinan Aygün gibi adama ihtiyaç var.Bunların bezini serecek.
Tahtayı kapatttıracak.ne oluyor,ne bitiyor.Anlaşılsın..
selamlar

cevher
06-06-2006, 00:15
Manipülasyon suçuna kırmızı ışıklı önlem
*****İhtisas mahkemeleri kurulmalı*****
Manipülasyon, içeriden öğrenenlerin ticareti gibi suçların dünyanın her yerinde olduğunu ve olmaya da devam edeceğini ifade eden Cansızlar, "Önemli olan takip edip azaltmak ve yargı kararını hızlandırmak. Bunun için de ihtisas mahkemeleri gerekiyor" diye konuştu. Yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştıkları anlık gözetim mekanizmasının 2006'da devreye gireceğini kaydeden Cansızlar, "Yani testi kırılmadan tedbir alınacak" dedi. Anlık gözetimde sadece İMKB'nin bilgisayar parçası alma hazırlıkları kaldığını bildiren Cansızlar, "Bir sistem kurulacak. Bir hissede aşırı bir fiyat hareketi olduğu zaman hemen bir kırmızı ışık yanacak ve o aracı kuruma mesaj gidecek. Yani aracı kuruma ne olduğunu soracağız ve işlemi durdurmadan izlediğimizin ve dikkatli olmaları gerektiğinin sinyalini göndereceğiz. Bizimle aracı kurum arasında anlık bilgi alışverişi gibi olacak. Bu manipülasyonla daha etkin mücadeleyi sağlayacak" açıklamasında bulundu.(http://www.finansalforum.com.tr/haber.aspx?HBR_KOD=31656 )-21.12.2005 / Elif Batu Yener le yapılan yorum.

CANSIZLARIN DİKKATİNE....

smooth_criminal
07-06-2006, 11:34
bendede vesbe mevcut...6 ay surem vardı kaldı 4 küsüur ay..ayrıca ben bu hıssede kendıme bı stratejı belırledım...takasına bakın ılk gunden bugune kadar..ne zamankı garantı yabancı satmaya baslıcak bende o zaman verıcem....bıde sımdı whirpla anlastı vestel..whırpolun beyaz esya uretımını vestel yapıcak..vesbe nemalanır belkıde...

mgo
07-06-2006, 18:12
umut fakirin ekmeğiymiş.3.46 maliyet

smooth_criminal
15-06-2006, 16:16
VESTEL BEYAZ EŞYA

Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden biri olan Vestel
Beyaz Eşya Sanayi, 1997 yılında kuruldu. 1999 yılında buzdolabı
üretimi ile operasyonlarına başlayan şirket, takiben 2000 yılında
klima ve 2003 yılında çamaşır makinesi, 2005 yılının Eylül ayında ise
pişirici cihazlar üretimi ile faaliyetlerine devam etti. Şirket
yatırımların tamamlanmasından sonra 2007 yılında bulaşık makinesi
üretimine başlamayı planlamaktadır. Faaliyetlerini Manisa Organize
Sanayi Bölgesi’nde 275.600 m2 arsa üzerinde, 2 buzdolabı, 1 çamaşır
makinesi, 1 klima, 1 pişirici cihazlar ve 1 mamul deposu ile sürdüren
Vetel Beyaz Eşya’nın, 2005 yılı rakamları ile iç pazar payları
buzdolabında %20, çamaşır makinasında %17, fırın %6 ve klima da ise
%21 seviyelerinde gerçekleşmiştir.
Vestel Beyaz Eşya’nın %31.5’i 3.20 YTL fiyattan Nisan 2006’da
halka arz edilmiştir. Yine aynı tarihte halka arz fiyatı olan 3.20
YTL’den Zorlu Ailesi’nin elinde bulunan 89.7 milyon adet Vestel Beyaz
Eşya hisse senetleri 287 mn YTL bedel ile Vestel Elektronik tarafından
satın alınmıştır. Halka arz edildiği dönemde 450 mn dolar piyasa
değerine sahip olan şirket halka arz sonrasında yaşanan düşüş ve genel
piyasa şartalarında yaşanan bozulmanın etkisi ile 235 mn dolara kadar
gerilemiştir.
Şirket için İNA analizi kullanarak 350 mn dolar piyasa değeri
belirlerken bu değerin cari piyasa değerine göre %42 kazandırma
potansiyeli taşıması nedeniyle şirkete "AL" önerisi veriyoruz.

bu kagıtta uzuncuyum kardesım..kımse yıldıramaz..mnalıyet 2.99.

gülmeyin

sonwagonn
16-06-2006, 15:21
Enerji öz evlat oldu. ...ini biz garibanların eline verdi.Zorlu amca senin üvey evladını büyütüp vatana ve millete hayırlı bir yurttaş yaparız sende bizden sövüşlediklerinle muzur içinde yaşa...

ozg666ur
20-06-2006, 19:19
Hadi bakalım maliyet 1,99. Bastır Vesbe. Fender Strat parasını senden çıkaracağım. :o

gizligüc
22-06-2006, 17:25
dolarin %30 arttigi ortamda ihracat calisan firma dolar bazinda %60 dusmus :)

bu kazigi yiyen yabanciya ne yapsalar bu ulkeye bir daha getiremezler bence, stopaj falan calismaz bu ortamda :) :)

saygilar

gizligüc
22-06-2006, 23:23
yarin silverline islem gormeye basliyormus, simdi silverline tavan olsa bu adam utanmaz tabi hala.. ne de olsa koskoca zorlu grubu :) :) :)

saygilar,

yeter
22-06-2006, 23:39
dolarin %30 arttigi ortamda ihracat calisan firma dolar bazinda %60 dusmus :)

bu kazigi yiyen yabanciya ne yapsalar bu ulkeye bir daha getiremezler bence, stopaj falan calismaz bu ortamda :) :)

saygilar

Hakikaten Zorlu nun hissesini alan yabancılar var mı sizce?
Zorlu grubu kağıtlar mı.. uzak dursun derim sadece..

gizligüc
22-06-2006, 23:44
Hakikaten Zorlu nun hissesini alan yabancılar var mı sizce?
Zorlu grubu kağıtlar mı.. uzak dursun derim sadece..

bence yabancilarin cogu gercek yabanci idi..
simdi muhtemelen memleketlerinde stresten mefta olduklari icin gecmis zaman kullandim :D :D :D

saygilar,

yatirimcii
27-06-2006, 20:22
vestel başlığı altına sayın kemalb tarafından gönderilen iletiyi ilgisi nedeniyle buraya yapıştırıyorum.
saygılarımla

15 Haziran 2006 Perşembe 16:42

Vestel Beyaz Eşya ve BHS Profilo ’AL’

Türk beyaz eşya üreticileri basit montaj hatlarıyla başladıkları imalat faaliyetlerini bugün kendi tasarım ve teknolojilerini yaratacak, hatta dışarı teknoloji transfer edecek düzeye getirdi.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma ve Kurumsal Finans Departmanı, beyaz eşya sektörünün aylık görünümünü analiz etti;

Sektör aynı zamanda sıkı bir müşteri bağlılığına sahip güçlü markalar yaratmış ve başta Avrupa Birliği (AB)
olmak üzere dış pazarlarda varlığını
güçlendirmektedir.

Sektörün imalatı daha çok Marmara, Ege ve Orta Anadolu'da yoğunlaşmıştır. Sektörde 50’nin
üzerinde orta ölçekli imalatçı ve 6 büyük beyaz eşya üreticisinin yanı sıra, sayıları 1.000'in üzerinde
olduğu tahmin edilen aksam ve parça imalatçısı faaliyet göstermektedir.

Sektör üretimini son dört yılda %86 artırarak 6.6 milyon adeten 12.3 milyon adete yükseltmiştir. Aynı
dönemde, sektörün iç satışları %105 ve ihracatı ise %78 oranında artış göstermiştir.

Her zaman en yeni ürünleri tercih eden Türk tüketicileri, gümrük kapıları her çeşit dünya ürününe açık olmasına rağmen Türkiye'de üretilen ürünleri
tercih etmektedirler. Bu sektörün iç pazardaki başarısına işaret etmektedir.
Bununla beraber yurtiçi pazarın %21.4 ve %64 büyüdüğü 2003 ve 2004 yılındaki taleppatlamasından sonra, sektörün 2005 yılında büyüme hızı yavaşlayarak %2.9’a gerilemiştir.

Benzer şekilde, 2003 ve 2004 yıllarında %37.2 ve %19.9 olan ihracat artışları da 2005 yılında
yavaşlayarak %7.1 olarak gerçekleşmiştir.

Bu yılın ilk iki aylık verilerine bakıldığında ise 2005 yılında yaşanan yavaşlamanın ardından başlatılan
yeni kampanyalar ve canlanan konut piyasasının yarattığı talep artışı sonucunda, Ocak-Şubat döneminde üretim, 2005 yılının aynı dönemine göre %17 artış göstermiştir. Aynı dönemde iç satışlar %18.5 büyürken ihracat %35 oranında artış
göstermiştir.

Bu verilerin ışığında 2006 yılının 2005 yılından daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Ancak Mayıs ayında
piyasalarda başlayan dalgalanma iç pazarda bir talep daralmasına neden olabilir, bununla beraber YTL’nin diğer paralar karşısında değer kaybetmesinin ihracat oranlarına olumlu bir yansıması olacağını da
gözardı etmemek gerektiğini düşünüyoruz.

Bu nedenle 2006 yıl sonunda sektördeki büyümenin Türkiye’nin büyümesinin üzerinde olma ihtimalinin hala bulunduğunu düşünüyoruz.
Genel Beklentiler...

• Yüksek nüfus artış hızı ve artan satın alma gücünün yanında düşük penetrasyon oranları nedeniyle sektör
avantajlı konumunu sürdürmektedir.

• Sektör, son dönemde gerçekleştirdiği yurt dışı yatırımları ve artan ihracatı ile global oyuncu olma stratejisi
doğrultusunda ilerlemektedir.

• Türkiye rekabetci ve kaliteli işgücü nedeniyle yabancı üreticiler sayesinde bir üretim üssü haline gelmiştir.

• Son dönemde konut sektöründe yaşanan canlanmanın gecikmeli olarak beyaz eşya sektörüne de
yansımasını bekliyoruz.

• Sektör gerçekleştirdiği ar-ge yatırımları sayesinde pazara yeni ürün sürme konusunda önemli bir ilerleme
kaydetmiştir.

Riskler...

• Sektörün enerji maliyetlerinin yüksekliği rakip ülkelere göre dezavantaj yaratmaktadır.

• Sektörün talep elastikiyetinin yüksek olması nedeniyle ekonomik istikrarda yaşanacak dalgalanma iç talebin
daralmasına neden olabilir.

• Yüksek rekabet ortamı.

İMKB Rel. ARCLK

Vestel Beyaz Eşya: Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden biri olan Vestel Beyaz Eşya Sanayi, 1997
yılında kuruldu.

1999 yılında buzdolabı üretimi ile operasyonlarına başlayan şirket, takiben 2000 yılında klima ve
2003 yılında çamaşır makinesi, 2005 yılının Eylül ayında ise pişirici cihazlar üretimi ile faaliyetlerine devam etti.
Şirket yatırımların tamamlanmasından sonra 2007 yılında bulaşık makinesi üretimine başlamayı planlamaktadır.

Faaliyetlerini Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 275.600 m2 arsa üzerinde, 2 buzdolabı, 1 çamaşır makinesi,
1 klima, 1 pişirici cihazlar ve 1 mamul deposu ile sürdüren Vetel Beyaz Eşya’nın, 2005 yılı rakamları ile iç pazar payları buzdolabında %20, çamaşır makinasında %17, fırın %6 ve klima da ise %21 seviyelerinde
gerçekleşmiştir.

Vestel Beyaz Eşya’nın %31.5’i 3.20 YTL fiyattan Nisan 2006’da halka arz edilmiştir. Yine aynı tarihte halka arz
fiyatı olan 3.20 YTL’den Zorlu Ailesi’nin elinde bulunan 89.7 milyon adet Vestel Beyaz Eşya hisse senetleri 287 mn YTL bedel ile Vestel Elektronik tarafından satın alınmıştır. Halka arz edildiği dönemde 450 mn dolar
piyasa değerine sahip olan şirket halka arz sonrasında yaşanan düşüş ve genel piyasa şartalarında yaşanan
bozulmanın etkisi ile 235 mn dolara kadar gerilemiştir.

Şirket için İNA analizi kullanarak 350 mn dolar piyasa değeri belirlerken bu değerin cari piyasa değerine göre
%42 kazandırma potansiyeli taşıması nedeniyle şirkete “AL” önerisi veriyoruz.

BHS Profilo: Dünyanın üçüncü büyük, Avrupa'nın bir numaralı beyaz eşya şirketi olan BSH'nin Türkiye
iştiraki olan BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çerkezköy'de 450.000 m2’lik fabrikalarında üç büyük
beyaz eşyanın üretimini gerçekleştirmektedir.

Şirketin yıllık 2.5 milyon adet/yıl olan üretim kapasitesi, 2006
yılının son çeyreğinde faaliyete geçecek olan bulaşık makinesi üretimi ile birlikte kapasitesi 3.5 milyon
adet/yıl’a ulaşacaktır.

Şirketin 2005 yılı rakamları ile
yurt içi pazar payları buzdolabında %20, çamaşır makinasında %22, fırın %27 ve klima da ise %5 seviyelerinde gerçekleşmiştir. BSH Grubu’nun Orta
Asya ve Kafkasya faaliyetlerini yöneten BSH Ev Aletleri ihracat oranının, büyüme hızı yüksek olan bu pazarlarla
birlikte artmasını bekliyoruz. Bu beklentiler ışığında şirket için İNA analizine göre 1 milyar dolar piyasa
değeri belirledik. Belirlediğimiz bu değerin cari piyasa değerine göre %39 kazandırma potansiyeli taşıması
nedeniyle şirkete “AL” önerisi veriyoruz.

http://www.haber1.com/haber.asp?id=113633

DİRENC ALTI KAPANISLARDA ACILISLA ZAYIFLAYAN HİSSEDE VEYA DESTEK ALTI KAPANISLAR VEYA DESTEK ALTINA HACİMLİ SARKMALARDA POZİSYON KAPATILMASI DUSUNULMELİDİR

yukcel
27-06-2006, 20:29
vestelin bu günkü hareketi yarın vesbeye yansırmı acaba?

XZARA_
01-07-2006, 12:26
vestelin bu günkü hareketi yarın vesbeye yansırmı acaba?

..........

yukcel
04-07-2006, 14:51
dün iyi idi.bu gün yatırımcısını üzdü.

yusufk
08-07-2006, 10:33
YİĞİT BULUT

Gelin cesaretle bunları da konuşalım
08.07.2006 / Yiğit Bulut / Yorum

Yapılan operasyonları sonuna kadar destekliyorum ama gözden kaçırmamamız gereken bir ayrıntı var. Ortaya çıkarttıklarımız buz dağının sadece görünen kısmı. Kalanlar ve cesaret edip elleyemediğimiz bölümler ne olacak?

Son günlerde ortalık kalkıp kopuyor, haber çok büyük, borsada operasyon yapılıyor.

Yapılmasına yapılıyor ama oluşan algılama “sorun bulundu” noktasına kaydığında bana çok doğru gelmiyor. Birileri göz altına alınıyor, bilgiler havada uçuşuyor, bazı şirketlerde hesaplar inceleniyor, sanki piyasanın bütün dertleri bitiyor, ortalık tamamen temizleniyor!

Evet, bir bakıma orta ve küçük ölçekli sorunlardan bir kısmı çözülüyor veya sorun olanlar ortadan kalkıyor! Ama geriye kalan daha açıkçası buz dağının su altında kalan kısmı hiç ama hiç gündeme gelmiyor.

Değerli dostlar, yapılan operasyonları sonuna kadar destekliyorum. Halkın parasını hangi yollardan olursa olsun “iç edenler” mutlaka cezalandırılmalı. Ama bunu yaparken gözden kaçırmamamız gereken bir ayrıntı var. Ortaya çıkarttıklarımız buz dağının sadece görünen kısmı. Kalanlar ve cesaret edip elleyemediğimiz bölümler ne olacak?

Bu noktada şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim; Yiğit BULUT ne demek istiyor?

Hemen arz edeyim;

- Bu ülkede bankaların hisse senetleri borsada işlem görürken, tahtaları kapanıp hisseler yatırımcıların elinde kalmadı mı? Dikkat edin ayakkabı satan bir şirketten bahsetmiyorum. Halktan para toplama yetkisi verilen daha sonra halka arz edilen bir şirketten bahsediyorum. Demirbank’tan bahsediyorum. Yetki vermişsiniz, sonrasında halka açılmasına izin vermişsiniz sonra da kusura bakma “yok oldu, gitti arkadaş” demişsiniz!

- Bu ülkede basın kuruluşlarının hisse senetlerini alanlar daha sonra aynı şirketlerin TMSF tarafından satıldığına ve kendilerinin de hava aldığına şahit olmadılar mı?

- Bazı bankalara para yatıranlar bir süre sonra “sizin paranızı ödeyemeyiz, çünkü çifte kayıt tutulmuş” özrü ile karşılaşıp, çifte kayıt tutulmasını önleme görevi olanlara hesap dahi soramadıklarını görmediler mi?

Halka arzdan sonra düşenler

Halka arzlar öncesi TV’lere çıkan aracı kurum ve şirket sahipleri-yetkilileri “kasamızdan para fışkırıyor, 10 kat, 50 kat talep geldi” açıklamaları yapıp, ilk işlem gördüğü gün bu şirketlerin hisseleri sert düşüşler yaşamadı mı? Sadece küçük bir örnek: 2006 yılı içinde halka arz edilen ve gazetelere ilgili aracı kurumun ağzından "on kat talep geldi" şeklinde düşen Vestel Beyaz Eşya. Halka arz sonrası ne oldu da fiyat bu kadar geriledi? Talep edenler bir anda yok mu oldular?

Grafik üzerinde durum çok net. Halka arz ve sonrasında çakılan fiyat. Grafik sonrası o günlere dönelim ve konu hakkında gazetelere düşen haberlere bakalım; "Vestel Beyaz Eşya'nın halka arzında, küçük bireysel yatırımcı kategorisinde, halka arz edilen miktarın 10 katından fazla talep toplandığı bildirildi. Deniz Yatırım'dan yapılan açıklamada, Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen Vestel Beyaz halka arzıyla ilgili olarak, grubun lokomotifi, Avrupa'nın beyaz eşya ve elektronik devi Vestel Şirketler Grubu'nun, ikinci şirketinin de halka açtığı kaydedildi...."

- Bu ülkede yüzde 49’u halka açık bankalar başka bankalar ile birleştirilip-satılıp, bilançolarında açıklanamaz zararlar oluşturulup, dışarıda kalan yatırımcılara “sen en halt edersen et” muamelesi yapılmadı mı?

Değerli dostlar, tekrar ediyorum, borsadaki her türlü “şeffaflaştırma operasyonuna” sonuna kadar taraftarım yalnız yukarıdaki noktaları da hatırlayarak bir gerçeği gözden kaçırmayalım. “Ortalığı temizliyoruz” diye yola çıkıp ilk durakta “detaylara” takılıp bütünü ve üstüne gidemediğimiz gerçekleri görmezden gelmeyelim. Bu buz dağının bir altı olduğunu her zaman hatırlayalım.

Sonuç: Konu ile ilgili olarak söyleyecek bir şeyi olan “bu tahtada bu oldu, bana bunu yaptılar” diyen ve belgeleyen herkesi dinlemeye ve kanıtları ile aktardığı takdirde Türk kamuoyu ile paylaşmaya hazırım. Bu konuda gelin ele ele verelim ve “yeni bir bilinç” oluşturarak asıl operasyonu biz başlatalım.

refarans gazetesinden alınmıştır

cevher
10-07-2006, 00:17
Sonunda Sayın Sinan Aygün misali,birileri vatandaş adına iyi bir şeyler yapıyorsa alkışlamak lazım.
Bizim yazıp çizdiklerimizi duymayanlar olayın farkına iyice vaesınlar...
-Yok piyasaların kötü gidişinden etkilenmişmiş..laflarını ortaya atan zata okutsalar birde...
-Nasıl etki,nasıl tepki,vestel bile 2.8 lerden 3.9 Y A P T I R I L I Y O R.
-O zaman piyasa nerde kaldı kalınkafalı...Bu kadarmı uyanıksınız.
Bak adında geçiyor telefon konuşmalarında ...Beter ol.ve olun.
Neden basıyorsunuz?Neden baskı uyguluyorsunuz hisseye.
_Hepiniz sütten çıkmış ak kaşık.hepiniz dürüst.hepiniz kanuna nizama uyansınız.
TEK SUÇLU;bizler...

gizligüc
10-07-2006, 09:56
patronun almadigi nasil belli oluyor ama ..
aslinda patronun oncelikle bunu almasi gerekir, 3 gun once sattigi insanlarin gonlunu almasi icin ama anlasilan sizde bi 5 yil bekleyin sonra alacam mesaji veriyor.. :)

saygilar

yukcel
12-07-2006, 21:56
:gulen: bu kadar düştüğüne göre halka arza hala devam ediliyor galiba

carry_trader
14-07-2006, 00:48
objektıf programından alıntı..ato baskanıyla kadır celıgın konusması

ato baskani...turkiyede ky soyuluyor mesela yigit bulutun yazisi var bende vestel.....
celik.....aman isim vermeyelim
baskan ...gaztede yayinlandi o yuzden
celik yok biz isim vermeyelim..
baskan tamam ole olsun falan filan
celik...sizi simdi ondan deilde x sirketten bahsediyo olun
baskan...tamam ole yapayim bu x bi sirket

sn. celik zaten sevmezdim iyice tiksindim vesbeyi tam desifre edecekti zorlununda yuzu kizarcakti....engel oldu ama anlayan anladi....

free78
14-07-2006, 18:36
galiba kusura bakmayın bunun değeri.dahada aşağılarda da bunu kime sattılar.
alanlar kim di?
bu kepazelik neyin nesi.yuh olsun.
mademki değersiz nasıl istedikleri fiyata arz ediyorlar.
bu hisseyi izin verenler kim.bu arza.yazıklar olsun küçük yatırımcının parası zehir zıkkım olsun.

sebep olanlar alınsın sadece üzerine.

sonwagonn
14-07-2006, 20:54
galiba kusura bakmayın bunun değeri.dahada aşağılarda da bunu kime sattılar.
alanlar kim di?
bu kepazelik neyin nesi.yuh olsun.
mademki değersiz nasıl istedikleri fiyata arz ediyorlar.
bu hisseyi izin verenler kim.bu arza.yazıklar olsun küçük yatırımcının parası zehir zıkkım olsun.

sebep olanlar alınsın sadece üzerine.

Vesbe nin halka arzından bu yana patron hiç ortalıklara çıkmadı.Boğazına takılan haram lokmayı çıkarmakla meşgul sanırım.Hay evlerine aktaş döşeyip üzerine arap sabunu döküleciler sizi.Alı pullu reklamlarla 3.20 sat bugün 1.60 almayanı .... 2010 yılında 3.20 olur sanırım o zamana kadar şirket batmasa bari.

cevher
15-07-2006, 03:25
Uzunca bir yazı yazmıştım.bir saat uğraştım.Kapalı tahtalara kadar,bunlara fırsat verenlere kadar serzenişlerim olmuştu.Baktım,yazıda o kadar dikkat etmeme rağmen,haklı yazımda haksız düşeceğim.Çünkü ağalar hep haklıdır.Ve sildim.
Sistem zaten mağduru koruma üzerine olsa,mağdurun sesi çıkmadan olaya müdahil olması lazım.
Baktım geçmişe,çevremde şu kapalı tahtaların mağdurlarının arkasında olmayan,herhalde beni de haklı görmeyecektir.vazgeçtim.
Kanuni bir operasyon yapıldı.yataş ta bunlardan birisiydi.Bahane buldular ya.6 binlerden 2.10 a kadar tabana verildi.Sonrası malum,2.90 lara kadar yukarı,şimdi aşağı...
Yakalananlar şimdi serbest.Burasını geçelim.
Oyuncular sanki suspus mu oldu?yine istedikleri gibi at oynatılıyor.hem de fazlasıyla.
Peki Emniyete adliyeye gelmeden,önlem alması gerekenler ne yapıyor.
Tahtaları kapasalar operasyon öncesi bundan iyi olmazmıydı.Bu tahtalarda iş bilenler cenk atmadımı Allah aşkına.Ya bu işler bu kadar vurdumduymazlıkla aymazlıkla yapılıyor.Kimse önlem almıyor.Madem ortalığı karıştırmayında birileri mağdur edilmesin.
Gelelim vesbe ye...
çok şeyler yazmıştım.sildiğim yazımda.Baktım ki haksızım.Yazım da suçlu görüleceğim çok şey çıkar.Çünkü yatırım yapmanın Türkiye şartlarında koruyucu kollayıcı yanı benden yana işleyeceğinden şüphelerimi bile yazabilmem suç teşkil edebilecek,demiştim.sildim....
sayfa sayfa halka arz ilanlarının arkasından,talep fazlalığı nedeniyle eksatış yapılmamışmıydı?
Alanlar 3.20 den alıp zararına verelim diyemi almıştı?
Nasıl bir yatırım şeklidir bu?bi yetkili açıklasada anlasak.demiştim.sildim...
3.20 den beri tahtayı iki üç kademeye sıkıştıranlar,bu işte planlı değiller mi?
Bu arzlarda değerinin üstünde bir durum var ise,onaylayanlar suçlu değilmi?Yok öyle değilse.Ek satışa ilaveye konu olanlar,kağıdı 1.60 lardanda geriye almazlarmı?Hiç sahip çıkılmazmı?nasıl meydandır bu demiştim.sildim...
Hal böyleyken,bi aracı kurumun öneri listesinde 1.60 lardan al önerisi gören varmı?
Varsa hangileri?yoksa neden:confused:
0.80 kuruşa düşsende,tekrar 3.20 ye çıksanda,Eğer Zorlu,sen bu işte başından beri VAR İSEN,haram olsun...10bin yapsanda haram olsun.
Böyle yatırımcılığın,böyle arzın,böyle .....uzun uzun sıralamıştım,yazmıştım sildim.
Silmeyeceğim bir şey var.Bu vesbenin arzında kesinlikle bilinçli hareket var......
Birde bedelli çıkarında bir şeye benzesin.

einstein
15-07-2006, 04:25
sayın cevher
size katılmamak mümkün değil...
Ayrıca merak ettiğim çok önemli konular var
yıllardır vestel ,vestelbeyaza krediler aldı onları ödedi . Bu krediler hep vestelin bünyesinde gözüktü ve hala da gözüküyor ...
1 kişi çıkıpta ya kardeşim siz Zorlu ailesi bireyleri Vesbenin %60 ına sahiptinizde neden tüm kredi faizlerini vestele ödettiniz?

Vestel yıllardır sahibi olmadığı bir firmaya finansal destek verdi ve sonunda ne oldu %30 u için 200 trilyon para ödedi .... Böyle bir rezalet var mı?

Şimdi efendiler Vestelin kasasından kendi hesaplarına aktardıkları para ile Vestel hissesi topluyorlar... Bu sisteme yazıklar olsun....

Vestelin Pd/dd oranı 0.5 iken, 3.2 oran ile vestelbeyazın halka açılmasına izin veren yetkililere de ayrıca yazıklar olsun !!!

kingisland
15-07-2006, 09:24
Arkadaşlar Türkiye'nin borsasında zaten bir sürü sorun var Siz hiç dünyada bir örnek biliyormusunuz ki Sermeyesinin 4 katı zararı var ve defter değerinden %55 - 80 primli ben bir çok yere baktım ama bulamadım. Eğer mantıkta bir sorun varsa gelip oturup konuşalım . Ama bazı babalar sistemi kuruyorsa demekki oynadığımız kumar bunun başka bir açıklaması yok.

Sizlerede sabırlar diliyorum ......

cevher
15-07-2006, 23:29
sayın cevher
size katılmamak mümkün değil...
Ayrıca merak ettiğim çok önemli konular var
yıllardır vestel ,vestelbeyaza krediler aldı onları ödedi . Bu krediler hep vestelin bünyesinde gözüktü ve hala da gözüküyor ...
1 kişi çıkıpta ya kardeşim siz Zorlu ailesi bireyleri Vesbenin %60 ına sahiptinizde neden tüm kredi faizlerini vestele ödettiniz?

Vestel yıllardır sahibi olmadığı bir firmaya finansal destek verdi ve sonunda ne oldu %30 u için 200 trilyon para ödedi .... Böyle bir rezalet var mı?

Şimdi efendiler Vestelin kasasından kendi hesaplarına aktardıkları para ile Vestel hissesi topluyorlar... Bu sisteme yazıklar olsun....

Vestelin Pd/dd oranı 0.5 iken, 3.2 oran ile vestelbeyazın halka açılmasına izin veren yetkililere de ayrıca yazıklar olsun !!!

Sn.Einstein;
Vestelde daha önce kardeşim yıllarca süründü.Sonunda lanet olsun dedi çıktı.Şimdi iyiki çıkmışım derken fiyat 2.8 lere geldiğinde acaba girsemmi bile demedi.Şimdide hiç ilgilenmiyor.
Dedim senin hışmına uğradık.senin boşluğunu biz doldurduk.Çekmeye başladık ki ne başlayış.Yarı yarıya yatırıldık.Çıkmazsak uzun vadeci yatırımcı olacak adımız.çıksak olacak iş değil bu vakitten sonra,çözülemeyen bilmecede kararlıyım artık.çözene kadar.Hem şimdi satmış olsak,bir bakmışsın manşetlerde tek geçenler olacakmışgibi geliyor,o zaman kafayı yer insan.2.5 lerin altı yok dedim,satmadım.Ne yaptık,nasıl güvendik,Allah tan bulsun.Dibi yoksada batsın.Ama herşeyimi koydum artık.İş adamlığı buysa,borsaya ihraç,çıkar amacının karasıyla oluyorsa,düpedüz hak gaspı var.Bu konuda dava açsan haklı çıkacak yine onlar.Almasaydın olacak sonu...
Bunların yaptıkları yasal veya yasala uyarlı hırsızlık.
Asıl bunların benzeri yeni isimler altında bunlara hep arz fırsatı verenlerde yasal hırsız.Bizlerse cahil ev sahibi...Kaskomuz yok,sigortamız yok,koruyanımız yok,sefilleri sana oynatanlar,işlerinin muhabbetindeler.
Sabırla beklemeye devam edeceğim.Etmeliyiz,etmeliler...Bu gibilere papuç bırakmamalıyız.Sonu görmeliyiz.Sonradan iyi olsada,artık ders olsun,böyle patron kağıdına bir daha bulaşmammm.
Onlar aktar dönder işlerini becersinler bakalım.Daha hesaplarınıda tam anlamış değiliz.Lakin onlar hayatta kaybetmezler.
Ve işin ilginci bilinçli yatırımcılar,vesbe yi diğer rakiplerle kıyasa girdiğinde çok yüksek beklenti görülmesine karşılık,sürü psikolojisinin hareketinimi bekler,anlamış değilim.İllaki birilerinin tavsiye hanesine yazılıncamı okeylenir.:confused:
Gerçi bizim borsa anlaşılır değil,işine geldiği gibi piyasa oluşturan akıllı para,bir dönem dow u takip eder,bir dönem tınmaz.Bir dönem değerler öne çıkar,bazen balonlar.Irak taki işgalde yükselir,diğer işgallerde alt eder.Burada da global hırsızlıklar ön plandadır.
sn Kingisland dada katılıyorum,kumar oldu piyasa...
sevgiler,saygılar...

derin
26-07-2006, 10:11
Ankara, 26 temmuz (reuters) - İthalatta haksız rekabeti değerlendirme kurulu, çin menşeli duvar tipi split klima
ile bu klimaların iç ve dış ünitelerinin ithalatında dampinge karşı vergi uygulanmasına karar verdi.
resmi gazete'nin bugünkü sayısında yayımlana ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğe göre, yerli üretici
vestel beyaz eşya tarafından yapılan ve arçelik-lg klima sanayi tarafından desteklenen
başvuruyu inceleyen kurul, söz konusu ürün ithalatı için dampinge soruşturması açılmasına karar vermişti.
soruşturma sonucunda dampingin, yerli üretim dalında zararın ve her ikisi arasında illiyet bağının mevcut olduğu tespit
edildiğinden, İthalatta haksız rekabeti değerlendirme kurulu'nun kararı ve ilgili bakanın onayı ile çin menşeli duvar tipi
split klima ile iç ve dış ünitelerinin türkiye'ye ithalatında dampinge karşı cif bedelinin yüzde 25'i kadar vergi yürürlüğe
konuldu.
gümrük idareleri, söz konusu eşyanın ithalatında, belirlenen oranlarda dampinge karşı vergiyi tahsil edecekler.

cif bedelİ nedİr?
İngilizce cost, insurance and freight (fiyat-sigorta-navlun) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan cif; nakil
halindeki malların satışı sırasında, alıcının ödediği bedele sigorta primi ile sevkıyat (navlun) masraflarının da eklenmesiyle
ortaya çıkan mal bedeli şeklinde tanımlanıyor.

((ankara haber merkezi, +90-312-292 7000; faks +90-312-219 2030; turk.newsroom@reuters.com))

erdemirci
01-08-2006, 15:18
1.66 dan aldım bu hisseyi. Herhalde bu kadar geri geldikten sonra yönünü yukarı çevirir. 2.00 liranın üzerine çıksa daha fazla beklemem.

smooth_criminal
01-08-2006, 23:00
bıktırma operasyonuna devam....daha cok beklersınız satmamı...bugun ıtıbarıyle malıyetım..2.89....ve her gecen gun almaya devam edıyorum....bu kagıtta yatırımcı deıl ortagım.....

umutabi
02-08-2006, 00:59
bıktırma operasyonuna devam....daha cok beklersınız satmamı...bugun ıtıbarıyle malıyetım..2.89....ve her gecen gun almaya devam edıyorum....bu kagıtta yatırımcı deıl ortagım.....

Yanlış anlama arkadaşım forumun son sayfasındaki son kişi olduğun için senin yorumunu alıntı yaptım. Bence TÜRK BORSASINDA yani herzaman için dolandırıcıların korunduğu ky nın aptal yerine konduğu bir yerde asla ama asla yatırımcı oldum deyip kendini kandırma. Ben bu şekilde kendimi kandırdım ve 3 sene bekledikten sonra adı lazım değil aldığım hisseyi aldığımın %50 aşağısına ve üstelik borsa 14.000 lerden 32.000 lere geldiğinde sattım. Ha sakın hisseyi en tepeden falan aldığımı düşünme en tepesine göre %50 aşağısından almıştım.Peki diyeceksinki hissenin durumu şu anda ne ? Ben en son tahtası işlemlere kapatılacak korkusuyla 1.09 dan sattım yanlış hatırlamıyorsam 1 sene önceydi ve aradan 1 yıl daha geçti ve hala 1.05 lerde sürünüyor. (bilmiyorum belki bedelli falan bölünmüştür.) Yani anlatabiliyormuyum burası TÜRKİYE ve bizlerde küçük insanlarız. Tavsiyem olamaz hiç bir zamanda tavsiye edecek düzeyde olamam ama kardeşçe ve bu düzene isyankar bir arkadaş olarak diyiyorumki '' arkadaşım ortağın olduğun kişileri üzerlerindeki cilalarına göre değerlendirme'' '' inan onlar bizleri adam yerine koymuyorlar ve hatta aptal insanlar kümesi olarak düşünüyorlar'' Zaten böyle olmasa bir insan!! şirketini 3.20 den halka arz ederde 2-3 ay sonra aynı hisse 1.60 fiyattan işlem görürmü? Ve bu zat daha bugün utanmadan tv ekranında sözüm ona memleketi yararına ahkam kesebilirmi? Hadi o yüzsüz bunu yapar diyelim peki o insanı konuşturan sözüm ona ekonomi kanalı bir tv bunları ona sormazmı?

Demek istediğim anlaşıldımı bilmem. Aslında söylenecek çok söz var ama bunları yazarsak herhalede bizi içeri bile tıkarlar.Bence bu ülkede para işinde babana bile güvenme.

saygılar,

mettiin
03-08-2006, 12:22
bilancosunun geliş tarihi nedir

gizligüc
03-08-2006, 14:01
11 agustos son tarih, ama 6 aylik bilanconun iyi gelecegini dusunmuyorum sahsen..

saygilar

nadirefe
03-08-2006, 16:05
bu hisseden haksiz rant sayin zorlu utanmadan nasil insanlarin yüzüne bakabiliyor bilen var mi?önce vestel hissesini perisan etti simdi toplamaya basladi, sonra zoren hissesinde mal bosaltti...ve 3200 lirandan vesbeyi halka satti...acaba yabanciya kacdan satti...yada yabanci diye kendi adamlarina mal satmis gibi gösterdi...hicbir yabanci malini %50 zararla satmaz...bence bu konu icin kücük yatirimcilar bir araya gelip mahkemeye basvurmali...bu satislar arastirlimali....sitem etmek yerine hareket etmek icap eder... ve bende parami bu hisseye yatirdigim icin haram zıkkım olsun diyorum....

umutabi
04-08-2006, 00:17
11 agustos son tarih, ama 6 aylik bilanconun iyi gelecegini dusunmuyorum sahsen..

saygilar

iyi gelse ne olacak arkadaşım hisse halka arz edildiği fiyata ulaşacakmı ?

smooth_criminal
05-08-2006, 00:47
2.83 malıyetım ve hala topluyorum..yanlıs bı yatırım yaotım ..toy zamanıma denk geldı
uzun vadelı yatırımcısıyım...ortak oldum yanı.....

aldıgım gune lanet olsun...

ama her gecen gun dıger hısselrden elde ettıgım karı vesbede malıyet dusurerek degerlendryrm..beklemedeyım

kazanıcam...

kırmızı
05-08-2006, 09:42
2.83 malıyetım ve hala topluyorum..yanlıs bı yatırım yaotım ..toy zamanıma denk geldı
uzun vadelı yatırımcısıyım...ortak oldum yanı.....

aldıgım gune lanet olsun...

ama her gecen gun dıger hısselrden elde ettıgım karı vesbede malıyet dusurerek degerlendryrm..beklemedeyım

kazanıcam...

kağıtta herkes tek kademeci..

1.65 al 1.66 teklot kapanış yap..1.67 disket yaz kafaya düş...
tahtayıharaca bağla ...kağıt zaten unutulmuş....
yatırım için çok ama çoooook sabır gerekli bu hissede....

z...ailesihariç kimseye bukağıtlarda para yok...

unutmadık boooy boyy fabrika resimlerini gaztelerde...
kitlediler hisseyi birilerine...batmaz ama kazandırmazda

mettiin
05-08-2006, 10:06
kağıtta herkes tek kademeci..

1.65 al 1.66 teklot kapanış yap..1.67 disket yaz kafaya düş...
tahtayıharaca bağla ...kağıt zaten unutulmuş....
yatırım için çok ama çoooook sabır gerekli bu hissede....

z...ailesihariç kimseye bukağıtlarda para yok...

unutmadık boooy boyy fabrika resimlerini gaztelerde...
kitlediler hisseyi birilerine...batmaz ama kazandırmazda

zaten istenende bu değilmi bıktır,zararına ver bi daha yanaşma
3,500 lerden 1600 lere gelmiş kişisel fikrim buralardan yeni maliyetleneceklere ekmek cıkar piyasaya arzda tüm malı KY mi aldı bence alınan malların %80 i verildi ky de arzdan mal kalmadı denecek kadar az yada maliyeti düşürüp alanlarda vara gustos ayı vesbe olsun saygılar

arkhon
09-08-2006, 18:44
bu kadar umutsuz olmayın bu kağıt verdıklerını geri alacaktır. hemde bunu hızlı bi şekilde yapacaktır. halka arz edildigi fiyat ortada, son donemdeki doviz hareketinin vestele dolayısıyla buraya olumlu etkısı olacaktır. bence iki kağıtda da hareket çok yaklaştı.

erdemirci
10-08-2006, 10:48
Yürü vesbe. 1,66 dan aldım. herhalde 2,00 liradan satarım. :)

sonwagonn
10-08-2006, 17:07
Bize 3.20 den sat sonra süründür ve silkele , tekrara dön al.zorlunun ince ve sinsi yolu bu ....

Muhterem
10-08-2006, 17:45
vestel ve iştirakleri zannedersem 2006 yılına imzasını atacak....denizbankın satışına rekabet kurumundan onay geldi yakında bddk dan da onaylanıp paraları alınca vestel grubunda ve zorlu grubundaki likidite herhalde vestellere zararlı olmaz kanaatindeyim.........

erdemirci
10-08-2006, 23:20
Vesbe yarın 1,95 kapanır. Çıkış başladı gibi görünüyor bakalım. Millet biraz gülsün artık.

XZARA_
11-08-2006, 11:56
http://img291.imageshack.us/img291/5272/cft0811125342abwl3.png

arkhon
11-08-2006, 13:34
bu akşam bilanço açıklanıyor
iyi bir bilanço 2.27 e kadar çıkarabilir. sonra da 3

erdemirci
11-08-2006, 15:10
açılışta 1,90 dan sattım sonra pişman oldum. 1,97 ye kadar gitmiş. Sabredemedim biraz daha. Neyseki 1,86 dan geri aldım

erdemirci
12-08-2006, 20:52
Pazartesi Vesbe yi 2,00 liradan satacağımızı düşünüyorum. İsrail konusunda ateşkes olursa borsa coşar.

einstein
12-08-2006, 22:12
zorlu bey size izin vermez
cuma günkü denizin 1,4 milyon lot satışının nedeni akşam belli oldu

vesbede vestel gibi her ne hikmetse kısa vadeli borçarlınının 88 trilyonluk kısmını 1 çeyrekte ödemeye karar verip 6 aylık bütün karı yok etmiş...

:düsün:

guerra
13-08-2006, 21:43
Kar 8.829.000.-
Satıslari cok arttırmıs..kur farkı gideri 72.089.000.-yazılmıs..
esas faliyet karı brut 100.346.000.- super
kurlar boyle giderse 9.aylıkda kar patlaması olur 9.aylıkda satıslar daha da iyi olacak..gidisat fena degil gibi bir de Deniz bankın satısı yakın zamanda gerceklesirse Zorlu'nun her yerinden para fıskıracak gibi..hayırlısı olsun ..yarın gorecegizz...

smooth_criminal
13-08-2006, 21:55
[I]2 sene ıcınde temettu sozunu bosuna vermedı zorlu vestelde....

vesbede ayukardakı arkadasın yazdıgı gbı gayet ıyı.....

I]

erdemirci
13-08-2006, 23:09
2,00 liraya satayım yeter. cuma günü 1,85 den aldım nasılsa. Hazır ateşkes oluyor, savaş bitiyor. Kriz bahaneleri de kalmadı.

smooth_criminal
14-08-2006, 21:54
Kar 8.829.000.-
Satıslari cok arttırmıs..kur farkı gideri 72.089.000.-yazılmıs..
esas faliyet karı brut 100.346.000.- super
kurlar boyle giderse 9.aylıkda kar patlaması olur 9.aylıkda satıslar daha da iyi olacak..gidisat fena degil gibi bir de Deniz bankın satısı yakın zamanda gerceklesirse Zorlu'nun her yerinden para fıskıracak gibi..hayırlısı olsun ..yarın gorecegizz...

bıraz ayrıntılardan bahsedecek bı arkadas varsa sevınırım..

karı neden devamlı azalıyo bu sırketın..

son donemde karların az gelmesının sebebı borcların odenmesımı..esas faalıyet karı bu denlı yuksekken nıye bu zarar....

yeter
14-08-2006, 22:26
IMKB de önemli sayıda şirket için sahibinin karakterinin şirketin karını önemli ölçüde etkilediği söylenebilir. Bu etkileme iki şekilde ortaya çıkar.

Birincisinde şirket karı geçmiş yıllardaki gibi devam eder. Diğerinde ise şirket karı halka arz sonrasında düşer. ve bu şekilde de devam eder, şirket sürünür yıllarca ve kar etmez hale gelir. Üstüne üstlük bir de bu şirketlere bir güzel borç taktın mı :)

investment
17-08-2006, 18:40
bıraz ayrıntılardan bahsedecek bı arkadas varsa sevınırım..

karı neden devamlı azalıyo bu sırketın..

son donemde karların az gelmesının sebebı borcların odenmesımı..esas faalıyet karı bu denlı yuksekken nıye bu zarar....

Firmanın döviz cinsinden borçları bilanço tarihindeki kurdan güncellenerek aradaki fark kambiyo kar-zararı yazılıyor. 30/06/06 daki kurlar 31/12/05 e gore yuksek oldugu icin yazılan zararlar 30/09/06 da kurun dusuk olması durumunda kara donusecek.

guerra
25-08-2006, 10:29
Kimse yok mu..yoksa herkez uykuda mi?

gubazi06
25-08-2006, 11:58
Ben vesbelerimi 1,86 dan sattım dün, düşerse bir daha alırım. Vestel de yaptığım hatayı tekrrlamamak için sattım. Vestelleri açgözlülükten 6 olunca satmamıştım. Daha sonra 2,84 lere kadar düşmüştü. Vesbe çıkarsa biraz daha yolu açık olsun, 1,7 in altına inerse tekrar alırız.

guerra
10-09-2006, 12:02
Ak Yatırım yorumu

Vestel Beyaz Esya'nın net karı,ilk altı ay sonunda geçen yıl aynı döneme göre yüzde 78 oranında gerileyerek 8,8 milyon YTL olarak gerceklesti.Net kardaki gerileme,büyük ölçüde finansman giderleri altında beyan edilen 66,2 milyon YTL
büyüklügündeki kur zararı sebebiyle gerceklesti.Aslında sirketin faaliyet karlılıgında,oldukca önemli bir iyilesme oldu.Sirketin satısları ilk altı ay sonunda yüzde 21 artısla 490 milyon YTL seviyesine ulastı.Yurtici satıslarda sadece yüzde 1 oranında büyüme gözlenirken,yurtdısı satıslar yüzde 40 artısla 290 milyon YTL seviyesine ulastı.
Sirketin gelirlerindeki artısa ragmen özellikle ilk madde ve malzeme giderlerinin hemen hemen sabit kalması sebebiyle sirketin brüt kar marjı yüzde 20,5'e yükseldi.Brüt kar marjındaki iyilesme sonucunda,brüt kar gecen yıl aynı döneme
göre yüzde 137 büyüme ile 100,3 milyon YTL seviyesine ulastı.Sirketin FAVÖK rakamı gecen yıl aynı döeneme göre,yüzde 132 artısla 97,4 milyon YTL seviyesine yükseldi.

Bugün Hürriyet gazetesinedeki Vestel ilanın ilginc geldi..Ödemeye önceden basla daha az öde kampanyası..Ön ödemeli kampanya 01-15 eylül arası gecerlidir..kasım ayı teslimli..kampanya basarılı olursa 9 aylıga olumlu yansıyabilir..zaten kurlarda bu seviyede kalırsa iyi bir 9 aylık görülebilir..

ALSAT TAVSİYESİ DEGİLDİR..KİŞİSEL GÖRÜSLERİM YANLIZCA BENİ BAGLARRR

guerra
15-09-2006, 19:26
Vesbe imkb 100 endeksine 1 ekimden itibaren dahil oluyor..imkb 50 endeksininde yedegine alınıyormus..kaynak bulten

hadramut42
15-09-2006, 21:56
Bu hisseyi 3,20 lerden halka arzından almadım bir müddet sonra 2,80 lerden aldım baktım düşmeye devam ediyor zararına sattım dahada düştü..o zamanlar nerden sattıysan kardı..

Şimdilerde dip çalışması bitti gibi gerçi bu zorlu kaadı iki kere düşünmek lazım ama içimden bir ses bu hisse bundan böyle daha iyi olcak diyor..

tahita
15-09-2006, 22:11
vesbenin tek suçu zorlunun kağıdı olması, yoksa gitmemesi için bir neden yok. hele birde abisi vestel onun önünü kesmese...

smooth_criminal
17-09-2006, 14:44
valla bılancolarına baktım....

karı 8.829.122

baktıgınızda oncekı yıllara gore azalış mevcut.....

brut esas faalıyet karı 100 trılyon bu kagıdın.....faalıyet gıderını dustugumuzde ortaya cıkan net kar ıvırını zıvırını cıkarın 80 trılyona tekabul edıyo...

ama gelın gorunkı FINANSMAN GIDERLERI BASLIGINDAKKI ZARAR 72 TRILYON OLUNCA ORTAYA

8.829.122 BU CIKYO.....ESAS FAALIYET KARI MUKEMMEL OTESI AMA GELIN GORUNKI FINANSMAN GIDERLERINDE PARANIN NEREYE GITTIGI BELLI DEIL......

DOLAYISIYLA ASLINDA SATISLARI KARI BUYUMESI FALAN GAYET GUZEL YATIRIMLARDA BITMIŞ KAGITTA....

VESBECILER BENDE TABI BEKLEMEYE DEVAM...

smooth_criminal
17-09-2006, 14:51
ayrıca aynı durum vesteldede mevcut....

2005 6. ay
ve 2005 6. ayını bı karsılastırırsak ılgınclıklere sasırmamak mumkun deıl...

e sımdı bırak vestelı allaskına geberık kagıt bısey olmaz dıyenler vardır muhakkak...

bılıyosunuz acıkladıgı zarar 84 trılyon...ıgrenc demı...

ama bılıyomusunuz bu kagıdın esas faalıyet karı tam 545 trılyon....ıvırı zıvırı cıkaralım net karı vestelın tam 268 trılyon...harıka bı rakam satıslarını artıran karını 2. ye katlayan bı vestel....

e yıne geldık fınansman gıderlerıne vesbeye benzer bı durum...2005 6. ayda 94 trılyon olan fınansman gıderlerı bu 2006 6. ayda ne bılıyomusunuz...

tam

516 trılyon......ve karı baltalayan bı rasyo....yanı sonuc olarak gerek vestel gerek vesbe bugun ucamıyosa fınansman gıderlerındendır....

kur farkı buna etkı edıyomu onu bılemıyorum.....

guerra
17-09-2006, 17:11
Bu grupta ki cıkıslar hep Ekim ayında baslamıs..gecen yükselisler hep böyle baslamıs sunun surasında 15 gün kaldı bekleyip görelim...

barborossa
17-09-2006, 19:07
evet o finansman giderlerinin büyük çoğunluğu kur farkından kaynaklanıyor döviz bu seviyelerini korur yada dahada düşerse 9 aylıkta iyi bir patlama yapacağı aşikar.

smooth_criminal
20-09-2006, 16:01
[I][http://www.garantiyatirim.com.tr/arastirma_raporlari/VESBE_Eylul06.pdf

uzun zamandır ekurısıyle bırlıkte yatay cızgıde ılerlıyo...9 aylık karı merakla beklenmekte..

kinik69
20-09-2006, 16:35
Son yılların en yüksek talep gören halka arzlarından birine imza atan Vestel Beyaz'ın hisseleri bugün İMKB'de 'VESBE' koduyla işlem görmeye başladı. Vestel Elektronik'in ardından Vestel Beyaz'ın hisseleri de VESBE koduyla ve 3,20 YTL baz fiyatla İMKB'de işlem görmeye başladı. Açılışın ardından hisseler en düşük 3,24, en yüksek 3,50 seviyesinden işlem gördü. Bu dakikalarda hisseler 3,28 YTL seviyesindebulunuyor. DenizYatırım liderliğinde toplam 44 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum tarafından 11-12 Nisan 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Vestel Beyaz halka arzında 17 bin 119 tasarruf sahibi Vestel Beyaz'a ortak olmuştu. Yurtiçi bireysel kategoriye tahsis edilen toplam 13 milyon adet hisse senedine 10 mislinden fazla talep gelmişti.

kinik69
21-09-2006, 11:36
sahiplerinin mal topladıgı tahtanın gitmesinimi bekliyorunuz.

Smyrna
21-09-2006, 14:38
nedense bu kağıt prim yapınca çok seviniyorum niyedir bilmem ama heralde 3 üstü fiyatlardan arz edilip 1.5 leri görmesi o kadar yatımcıyı mağdur etmesi beni çok üzdü heralde onun etkisiyle, varsa forumda psikolog arkadşlr açıklasın bunun nedeni nedir:)

smooth_criminal
21-09-2006, 14:55
sahiplerinin mal topladıgı tahtanın gitmesinimi bekliyorunuz.

evet.:gulen:

Smyrna
21-09-2006, 14:59
çok heyecanlı kan gövdeyi götürüyor tek seferde 50-60-100-200-360 milyalık işlemler, bende işi gücü bıraktım tek seferde en yüksek işlemi bulmaya çalışıyorum:)

smooth_criminal
21-09-2006, 15:04
alımları yapan kım derınlık gorebılen varmı...

tugay007
21-09-2006, 15:18
Yanlışım varsa düzeltin ama bu kadar yüksek hacme rağmen birilerinin 7 kademeye verecek kadar gözünün kara olması pek hayra alamet değil.:düsün:
Allah öteden beri VESBE taşıyanlara ve de bugün VESBE'YE terfii edenlere sabır versin:hayır:

fullpower
21-09-2006, 15:24
Yanlışım varsa düzeltin ama bu kadar yüksek hacme rağmen birilerinin 7 kademeye verecek kadar gözünün kara olması pek hayra alamet değil.:düsün:
Allah öteden beri VESBE taşıyanlara ve de bugün VESBE'YE terfii edenlere sabır versin:hayır:

Amin ya rabbim!

smooth_criminal
21-09-2006, 15:24

[I]zordur vesbecı olmak....

acıkcası ben 2 nın uzerıne hemen gelmesını ıstemıyorum....cunku henuz yeterınce vesbe toplayamadım...

kı zaten kendımı bu kagııta uzun vadecı goruyorum... o yuzden cok sıkıntı yatamıyorum kendıme.....ve bu kadar surunmeyı hakedecek bı kagıt olmadıgını dusunuyorum rasyolarına bakarak..

halka acıldıgından berı cıty satmakta cok buyuk portfoylerde hayatımda harcayamayacagım kadar zararlar olustu onlar dusunsun...benım kagıdı goturcek gucum yok ama onların nıspeten var..

enınde sonunda gelecek hakettıgı yere ve ben o zaman vesbede olucam....:tamam:

ENGINEER68
21-09-2006, 15:42
Vesbe için güzel günler gelecek .
Eninde sonunda halka arzın üstüne atacaktır kendini.Acıkcası bende 2 nın uzerıne hemen gelmesını ıstemıyorum.

smooth_criminal
21-09-2006, 15:45
valla bılancolarına baktım....

karı 8.829.122

baktıgınızda oncekı yıllara gore azalış mevcut.....

brut esas faalıyet karı 100 trılyon bu kagıdın.....faalıyet gıderını dustugumuzde ortaya cıkan net kar ıvırını zıvırını cıkarın 80 trılyona tekabul edıyo...

ama gelın gorunkı FINANSMAN GIDERLERI BASLIGINDAKKI ZARAR 72 TRILYON OLUNCA ORTAYA

8.829.122 BU CIKYO.....ESAS FAALIYET KARI MUKEMMEL OTESI AMA GELIN GORUNKI FINANSMAN GIDERLERINDE PARANIN NEREYE GITTIGI BELLI DEIL......

DOLAYISIYLA ASLINDA SATISLARI KARI BUYUMESI FALAN GAYET GUZEL YATIRIMLARDA BITMIŞ KAGITTA....

VESBECILER BENDE TABI BEKLEMEYE DEVAM...

bu verıler hep aklımda...dolayısıyla uzun vadecıysem kesınlıkle kaybım yok....dedım ya cok buyuk zararları olanlar dusunsun...

9 aylıkta ii bi kar rakamı gelebılır....su fınansman gıderlerını azaltsa:aglayan:

2 nın altı sımdılık ıyıdır..dusurmem gereken bı malıyet var

MAKİNİST
21-09-2006, 15:46
zorlu kimseye para yedirmez...

barborossa
21-09-2006, 15:53
ben şahsen 9 aylıkta çok iyi bir bilanço bekliyorum bu hissenin yeri burası deyil şahsen bunuda herkez biliyor eninde sonunda ama çok uzak deyil uyakın bir zamanda sabreden ALLAHın izniyle bu tahtada çorbayı içecektir....

smooth_criminal
21-09-2006, 15:55
ben şahsen 9 aylıkta çok iyi bir bilanço bekliyorum bu hissenin yeri burası deyil şahsen bunuda herkez biliyor eninde sonunda ama çok uzak deyil uyakın bir zamanda sabreden ALLAHın izniyle bu tahtada çorbayı içecektir....

sımdı kur farkı yarattıysa bu zararı...ıcınde bulundgmz fıyatlarda kar ne kadar etkılenıcek...zor soru cvp beklemıyorum ama yınede merak edıyo ınsan

tugay007
21-09-2006, 15:58
[I]zordur vesbecı olmak....

acıkcası ben 2 nın uzerıne hemen gelmesını ıstemıyorum....cunku henuz yeterınce vesbe toplayamadım...

kı zaten kendımı bu kagııta uzun vadecı goruyorum... o yuzden cok sıkıntı yatamıyorum kendıme.....ve bu kadar surunmeyı hakedecek bı kagıt olmadıgını dusunuyorum rasyolarına bakarak..

halka acıldıgından berı cıty satmakta cok buyuk portfoylerde hayatımda harcayamayacagım kadar zararlar olustu onlar dusunsun...benım kagıdı goturcek gucum yok ama onların nıspeten var..

enınde sonunda gelecek hakettıgı yere ve ben o zaman vesbede olucam....:tamam:

Vesbe için güzel günler gelecek .
Eninde sonunda halka arzın üstüne atacaktır kendini.Acıkcası bende 2 nın uzerıne hemen gelmesını ıstemıyorum.
Ben dahil olmak üzere tüm katılımcılar aynı düşünceye sahip olduğuna göre sorun yok.:)
Halbuki zülfüyare dokunabilirim endişesiyle düşüncelerimi çekinerek yazmıştım.Yanıldığım için rahatladım.:D
Öyleyse 1.50 ile 2.00 aralığında VESBE'ye terfii etmeye devam!:tamam:

barborossa
21-09-2006, 16:07
benim düşünceme göre vesbenin bilançosunun kesildiği gün dolar 1560ytl idi şimdi ise 1460 ttl yani arada 100 ytl lik bir fark var oda 9 aylık bilançoyagöre benim hesabımca yaklaşık 20 ila 30 tirilyon ilave artı sağlayacaktır diye düşünüyorum ayrıca bu çeyrekte yapacağı esas faliyet karıda cabası inş yanılmayız

smooth_criminal
21-09-2006, 16:13
benim düşünceme göre vesbenin bilançosunun kesildiği gün dolar 1560ytl idi şimdi ise 1460 ttl yani arada 100 ytl lik bir fark var oda 9 aylık bilançoyagöre benim hesabımca yaklaşık 20 ila 30 tirilyon ilave artı sağlayacaktır diye düşünüyorum ayrıca bu çeyrekte yapacağı esas faliyet karıda cabası inş yanılmayız

yanılsanda sorun diil sn barborassa....

ama ılgınc olan ıhracat yapan bı kurumun dolar yukseklıgınden yada euro zarar yazması...işine gelmesı lazım...karı artmalı...

barborossa
21-09-2006, 20:37
yanılsanda sorun diil sn barborassa....

ama ılgınc olan ıhracat yapan bı kurumun dolar yukseklıgınden yada euro zarar yazması...işine gelmesı lazım...karı artmalı...

Sayın Sumut Criminal evet vesbe ihracat yapan bir kuruluş. Fakat şirketin kısa vadeli borçlarına baktığımızda negatif yüksek döviz pozisyonunun olduğunu görüyoruz. Buda 3 aylık bilanço ile 6 aylık bilanço arasındaki 200 YTL'lik döviz kuru farkını ortaya koydoğumuzda yüksek ihracat yapmasına rağmen 62 tirilyon gibi negatif finansal gideri ortaya çıkarıyor. Döviz kuru 6 aylık bilançoya oranla şu an 100 YTL geri gelmiş durumda. Bu da şirketin finansal giderlerini belli bir oranda eski bilançoya göre hafifletecek. Tabi bu benim hesabım. Okumuş uzman arkadaşlar bu konuda ne düşünür bilemem. Ama bu hesapların yanlış olsa bile tek bildiğim 6 aylık bilanço da bile 80 tirilyon esas faaliyet karı elde eden bir şirketin ederinin bu kadar komik olmmamasıdır. Yıl sonuna göre bu hızla bu şirket 160 tirilyon kar etttiğini varsaysak bunu da net kar olarak bilançoya yarını yansıtsa ki bu da öjdenmiş sermayesininr yaklaşık yarısı yapar. Bu değer bile bu şirketin en az 4 - 5 bin lira seviyelerinde olması anlamına gelir diye düşünüyorum. Devamlı büyüyen bir şirket. Düşünün sermayesi kadar günün birinde kar açıklasa ki bu hayal değil, bu şirketin 10 bin lira olması anlamına gelir. Ben böyle kaliteli büyük bir şirketin sabreden küçük yatırımcıya ALLAHIN izniyle kazandıracağına inanıyorum. İnşallah bu gerçekleşir. Biz de bundan faydalanırız. Saygılarımla.

barborossa
24-09-2006, 20:45
yine piyasanın azizliğine uğradık.kağıtda ne teknik kaldı nede temel.bu durum ALLAH verede derinleşmesede kağıt biraz
ayağa
kalksa
yoksadurum diğer senetlerde olduğu gibi buradada vahim olacak
inş iyi olur...

tugay007
25-09-2006, 00:42
yine piyasanın azizliğine uğradık.kağıtda ne teknik kaldı nede temel.bu durum ALLAH verede derinleşmesede kağıt biraz
ayağa
kalksa
yoksadurum diğer senetlerde olduğu gibi buradada vahim olacak
inş iyi olur...

229 no'lu yazıma tekrar gözatmanızı öneririm! Dere yatağında akmaya devam ediyor. Olağandışılık yok. Anlaşılan o ki VESBE için 'Paran cebinde kalsın' kampanyası sürüyor.Yani halka arzda 3.xx ytl'den alacağına şimdi al.üstelik %50 daha ucuza demek istiyorlar.:dolar:

smooth_criminal
26-09-2006, 19:45
Net Döviz Pozisyonu (YTL)* -277.505.247

karı 8 trılyon.....

bu kur arttıkca vesbede gerı gıder gbı

smooth_criminal
29-09-2006, 18:40
[I][Piyasa Değeri (USD) 238.129.973
Piyasa Değeri (YTL) 359.100.000
Özsermaye (YTL)* 399.565.503
Sermaye (YTL)* 190.000.000
Net Kar (YTL)* 8.829.122
Net Döviz Pozisyonu (YTL)* -277.505.247

bu kagıda gırcek adam bu verılere gore degerlendırsın....

bız bulastık bı kere cıkamıyoz barı baskalarının canı yanmasın dıye bu bılgılerı kopyaladım...../I]

tum vesbecılere sabır versın allah

barborossa
01-10-2006, 09:07
Sayın smoot criminal bu verilerde kötü olan ne var ben anlayamadım. Benim gördüğüm vesbe koç gibi bir şirket.VE BEN ŞUNADA İNANIYORUM orta ve uzun vadede bu şirkete yatırım yapan ALLAHın izniyle kazanacaktır.şirketin kendi faliyetlerinden oluşturduğu net esas faliyet karı 6 aylıkta 80 trilyondu bu hızla devam etsin yeter.eninde sononda net karıda değişp sirket öz serrmayesi yukarılara çıkacaktır.

trusty
03-10-2006, 21:07
Ne dereceye kadar fikir verir bilmem ama ISYAT, 700.000 lot VESBE alip portfoyune dahil etmis.

Toplam ISYAT Hisseleri icindeki agirligi % 1.89.
Ortalama maaliyeti 1.9095 gorunuyor.

ISYAT yonetiminin herhalde bir bildigi vardir.:o

guerra
03-10-2006, 21:38
Isyatırımla birlikte 1.200.000.lotda Isbankası aldı..fakat yabancılar devamlı satısta..insallah 9 aylık iyi gelir ...kur zarari forward zararıda olmaz..:roll:

guerra
08-10-2006, 17:34
Dünya lideri Whirlpool, Türkiye’de gücünü Vestel ile birleştirdi

Dünyanın bir numaralı ve Avrupa'nın lider beyaz eşya şirketi Whirlpool, Vestel'in gelişmiş dağıtım ağı ve gücüyle Türkiye pazarına girdi.

Beyaz eşya sektöründe 19 milyar dolarlık cirosu ile dünya lideri olan ABD’li Whirlpool, Türkiye pazarına girmek için Vestel’i seçti. Sekiz yıl önce Türk pazarına giren ancak başarılı olamayan şirket, Vestel’le üretim, dağıtım ve ihracatı kapsayan çok yönlü bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Whirlpool Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Marc Bitzer, Türkiye’nin son yıllarda hem üretim, hem talep kaynağı olarak Avrupa’da çok önemli bir konuma yükseldiğini belirterek, “Ancak her pazarın kendine has özellikleri var. Bu nedenle sekiz yıl kadar önce Türk pazarına girmeye çalıştığımızda başarılı olamadık. Tek başımıza girmenin mantıklı olmayacağını görünce de en iyi iş ortağı olarak gördüğümüz Vestel’i seçtik” dedi.

Vestel Şirketler Grubu Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Levent Hatay, Whirlpool için iki-üç yıl içinde 250 milyon Euro’luk bir ciro hedeflediklerini belirterek, “Whirlpool’un Rusya’da fabrikası yok. Orada üretimi Vestel’e teslim ediyorlar. Ayrıca bu anlaşma Vestel City için de önemli bir ihracat kaynağı olacak” diye konuştu.

Tüketicinin hayatını kolaylaştıracak ihtiyaçları öngörerek geliştirdiği ürünlerle dünyanın bir numaralı, Avrupa’nın lider beyaz eşya ve ev ürünleri markası olmayı başaran Whirlpool, Vestel konsept mağazalarında Türk tüketicisiyle buluşuyor. Whirlpool ile Vestel arasında 2005 yılı sonunda imzalan pazarlama ve dağıtım anlaşmasıyla başlayan hazırlık süreci tamamlanarak, Whirlpool’un ürünleri Türkiye genelindeki Vestel Konsept mağazalarında yerini aldı.

Türkiye’nin lider yabancı markası olmayı hedefleyen Whirlpool’un, orta-üst ve üst segmentte yer alan buzdolabı, çamaşır makinası, fırın, bulaşık makinası, mikrodalga fırın ve tüm seri ankastre ürünleri Vestel mağazalarında satışa sunuldu.

Üretim stratejisini “insanların hayatını kolaylaştıracak yönde farklılaşma” üzerine kuran Whirlpool, her ürününe mutlaka rakiplerinde olmayan bir fonksiyon ekleme ve bu sayede hayat boyu sadık müşteri kitlesi yaratmasıyla tanınıyor.

8 yıl önce yalnız geldi, başaramadı

Whirlpool –Vestel iş ortaklığının Türkiye lansmanı için 30 Mayıs 2006 Salı günü İstanbul Sepetçiler Kasrı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Vestel ve Whirlpool yöneticileri, işbirliğinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Toplantıda konuşan Whirlpool Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Marc Bitzer, Türkiye’nin hem üretim hem hem talep kaynağı açısından önemli bir konuma yükseldiğini belirterek, “Ancak pazarın kendine has özellikleri var. Bu nedenle sekiz yıl kadar önce Türk pazarına girmeye çalıştığımızda başarılı olamadık. Tek başımıza girmenin mantıklı olmayacağını görünce de en iyi iş ortağı olarak Vestel’i seçtik” dedi.

Vestel’le yaptıkları iş ortaklığı anlaşmasının dünyada iki veya üçüncü büyük anlaşma olduğuna işaret eden Bitzer, “Neden tek başınıza gelmediniz” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye Whirlpool’un dünya haritasında önemli bir yer kaplıyordu. Yaklaşık 10 yıldır pazara girmek için araştırmalar yapmaya başladık. Ve sekiz yıl önce biraz denedik. Ama başarılı olamadık. Çünkü Türkiye pazarı kendine has özellikleri olan bir Pazar. Küçük dağıtım kanallarınızın, iyi taksitlendirme sistemininizin olması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı Türk pazarına tek başımıza girmenin çok mantıklı olmadığına karar verdik. Vestel’e 1.5 yıldır görüşüyoruz. Sonunda Türkiye’ye girerken en iyi iş ortağının Vestel olduğuna karar verdik. Dünya çapında bu büyüklükte iki-üç anlaşmamız var.”

Anlaşmanın üç önemli ayağı olduğunu dile getiren Bitzer, bunlardan ilkinin Türkiye’de
Whirlpool ürünlerinin satılması, ikincisinin Vestel’in Whirlpool’un Avrupa pazarı için beyaz eşya üretmesi, üçüncüsünün de Rusya pazarında ortak çalışmalar olarak özetledi. Bitzer, “Bu anlaşmanın 250 milyon dolarlık bir değeri var. O nedenle birkaç yıllığına yapılmış bir anlaşma değil, uzun yıllar devam edecek bir işbirliği yaptık” dedi.

Hatay: Bu sadece bir dağıtım değil, uzun vadeli işbirliği anlaşması

Vestel Şirketler Grubu Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Levent hatay ise, iki-üç yıl içindeki hedeflerinin, Türkiye’deki en

büyük Avrupa markası kadar pay almak olduğunu söyledi. Vestel’in, mağazalarında dünyanın en iyilerine yer verdiğini kaydeden Hatay, “Bu anlaşmaya sadece bir dağıtım anlaşması olarak bakmak doğru olmaz. Her iki taraf da bunu uzun vadeli stratejik işbirliği anlaşması olarak görüyor. Whirlpool’un Rusya’da fabrikası yok. Orada üretimi Vestel’e teslim ediyorlar. Ayrıca bu anlaşma Vestel City açısından da önemli bir ihracat kaynağı olacak” diye konuştu

Levent Hatay, hedef kitle ve fiyat aralığı olarak Whirlpool’un, en kolay ulaşılabilir marka olarak konumlandığını söyledi. Ürünlerin fiyatlarının Vestel’den biraz daha yurakıda, ithal ürünlerden biraz aşağıda olacağını kaydeden Hatay, son dönemde döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın işbirliğini etkileyip etkilemediğine ilişkin sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Şirketlerin stratejik kararları günlük olaylarla ertelenemez. Burada önemli olan 20 milyar dolarlık bir dünya devinin Türkiye’ye gelmiş olması. Hem Vestel’in hem de Whirlpool’un bu tür dalgalanmaları kaldıracak gücü var.”

“Vestel mağazalarında satılan dünya devi markalara bir yenisini eklemekten mutluluk duyuyoruz. Müşterilerimize daha fazla seçenek sunmak amacıyla Whirlpool ile anlaştık. İlk yıl için 100 Vestel Mağazası’nda “shop in shop” kurgusu ile Whirlpool ürünlerini satışa sunacağız ve pazar payı hedefimiz de yüzde 5. İlk 5 yıl içinde ise Türkiye genelinde 500 noktada Whirlpool ürünleri satışa sunulacak. Birbiriyle bütünleşen markaları mağazalarımızda bulundurma stratejimiz paralelinde, kendi alanlarında dünyanın en iyileri olan JVC, Tefal, Moulinex, Rowenta, Motorola, Samsung, HP, Nokia, Philips ve Palm gibi markalar ile sürdürdüğümüz iş ortaklıklarına bir yenisini daha ekledik. Kurulduğumuzdan bu yana sürdürdüğümüz istikrarlı ve hızlı büyümemize paralel olarak pazarlama alanındaki modern ve farklı uygulamalarımız ile liderliğimizi devam ettiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz iş ortaklıklarımız ile Türkiye çapında 1.300 münhasır bayimiz ve 700’ü aşkın teknik servisimiz ile müşterilerimize kaliteli hizmet sunmayı sürdüreceğiz.”

Baggiani: “Lider yabancı marka olmayı hedefliyoruz”

Whirlpool Avrupa Güneydoğu ve Gelişmekte Olan Piyasalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Claduio Baggiani ise, Whirlpool'un piyasadaki diğer markalar ile rekabete girmeyeceğini, üretim ve satış felsefelerinin Whirlpool'u zaten piyasada rakiplerinden çok farklı bir konuma yerleştirdiğini vurguladı. Baggiani konuşmasında şunları kaydetti:

"Ürünlerimizi tüketici ihtiyaçlarını mükemmel olarak karşılayacak şekilde üretiyoruz. Whirlpool, patenti kendisine ait olan "6.His" teknolojisi ile akılı ev aletleri üretiyor. Bu teknoloji sayesinde ürünler, bulundukları ortamlara ve değişken çalışma şartlarına uyum sağlayarak, tüketiciye özel çalışıyor. Whirlpool patentli "6.His" teknolojisi, Whirlpool'un dünya lideri olmasına çok önemli katkıda bulunmuştur. Türk tüketicilerinin ilgisi ve takdirini de kazanacağımıza inanıyoruz. Türkiye pazarına girerken sınıfının en iyisi olan Vestel'i seçtik. Vestel, yenilikçi ve dinamik yapısı ile Türk pazarın lideri. Bu ortaklığa olan güvenimiz çok derin ve güçlü. Vestel'in dağıtım ağı ve satış sonrası müşteri hizmetleri, ortaklığımızı daha da güçlendiriyor. Bu sebeplerden dolayı Vestel’in, kendimize ortak olarak seçebileceğimiz en iyi şirket olduğuna inanıyoruz. Bugün, Vestel ile imzalayacağımız ortaklık anlaşması ile dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden birine giriyoruz. İş ortaklığımız, pazarın lideri Vestel'in yenilikçi ve kazanma ruhu ile güçlü ve iki taraflı bir gelişim içinde olacaktır."

Whirlpool Hakkında:

Whirlpool Avrupa, tamamıyla Whirlpool Şirketine ait bir bağlı şirkettir. Whirlpool Şirketi, belli başlı ev aletlerinin, 19 milyar doların üzerinde yıllık satışıyla, 80,000’in üzerinde çalışanıyla ve dünya çapında 60’ın üzerinde üretim ve teknoloji araştırma merkezleriyle, dünyanın önde gelen üreticisi ve pazarlayıcısıdır. Şirket, Whirlpool, Maytag, KitchenAid, Jenn-Air, Amana, Brastemp, Bauknecht ve diğer önemli markaları, neredeyse dünyadaki her ülkede, tüketicilere pazarlamaktadır.

Şirket hakkında ilave bilgi http://www.whirlpoolcorp.com adresinde bulunabilir.

Vestel Hakkında:

Vestel Şirketler Grubu 1984’ten bu yana tüketici elektroniği, beyaz eşya ve dijital ürünler alanında ürün geliştirsme, üretim ve iç-dış pazarlara satışı konularında faaliyet göstermektedir.

Vestel, dünyadaki 3. Orjinal Ekipman Üreticisi (OEM); Türkiye ve Avrupa’nın en büyük renkli televizyon üreticisidir. Ürettiği ürünleri Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika, Amerika ve Avustralya olmak üzere dünyanın toplam 110 ülkesine satmaktadır.

Vestel Türkiye’deki 1.300 bayisi ve 700’ü aşkın teknik servisi ile televizyondan ev aletlerine, klimadan bilgisayara kadar farklı ürünleri tüketicilere sunmaktadır.

Bir Zorlu Grubu şirketi olan Vestel, Türkiye’de ve dünyanın farklı bölgelerinde yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile dünya standardındaki en yeni teknolojili ürünleri tüketicileri ile buluşturur. Vestel’in dünya çapında üretim yaptığı merkezler: Vestel City Manisa, İzmir ve Rusya’da Alexandrov’dur.

Vestel son 7 yıldır Türkiye’de ihracat şampiyonu olmaktadır. 2004 verilerine göre net satış rakamları 3.3 milyar USD’dir. Vestel Elektronik İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sında (IMKB) işlem görmektedir. Daha detaylı bilgi için www.vestel.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

trusty
13-10-2006, 01:13
İndirgenmiş nakit akışı analizine göre hesapladığımız hedef piyasa değerimiz 350mn ABD$'ıdır.

Mevcut durumda 237 mn ABD $'ından işlem gören şirketin %48 oranında yükselme potansiyeli bulunmaktadır.

Bu durumda Vestel Beyaz Eşya tavsiyemizi "AL" vererek araştırma kapsamına alıyoruz.

Olumlu faaliyet performansına rağmen VESBE halka arzı sonrası dolar bazında %47 değer kaybetmiştir.

Değerleme çarpanları da cazip olan şirket 3.3x FD/FVAÖK ve 8.8x F/K ile sektör ortalamasının altında işlem görmektedir.

Vestel Beyaz Eşya'nın Türkiye'deki pazar payı %20'dir.

Şirketin önümüzdeki üç yıl boyunca yapmayı düşündüğü toplam 102mn ABD$'ı olan yatırımları ile hem yurt içi pazar payını hemde yurt dışı pazar payını artırması beklenmektedir.

Satış hacminde on yıllık bileşik büyüme oranı tahminimiz %9.3'dür.

Şirketin yurtdışı satışları artmaktadır. Şirketin toplam satışlarının %60'ını yurtdışı satışları oluşturmaktadır.

İhracatın toplam satışlardaki payı adetsel olarak %75 civarındadır.

Vestel Beyaz Eşya'nın önümüzdeki yıllarda cirodaki ihracat payını %75 oranına çıkaracağını ve uluslararası pazardaki pazar payını artıracağını düşünmekteyiz.

Beyaz eşya sektörü %5.2 büyümeye devam edecek.

Beyaz eşya sektörü için 2006 büyüme tahminimiz %4.5'tir.

Bu da 5.3mn adetlik bir pazara denk gelmektedir.

Sektörün büyüme oranını ekonomideki gelişmelerin de etkisiyle uzun ve orta vadede süreklilik arzedeceğini öngördüğümüzden yıllık bileşik büyüme oranını %5.2 olarak tahmin etmekteyiz.

Faizlerin eski seviyelerine gerilemesi ve 20 aya varan taksitlendirme sistemleri sektörün büyümesini etkileyecek önemli faktörlerdir.

Ağustos ayı beyaz eşya sonuçlarına göre yurtiçi beyaz eşya satışları yıllık bazda %18.6 gerileyerek 474 bin adet olarak gerçekleşmiştir.

Kümülatif bazda ise satışlar sadece %0.6'lık bir artış göstermiş ve 3.5milyon adede ulaşmıştır.

Bu negatif sonuçların kısa vadede Vestel Beyaz Eşya'yı olumsuz etkileyeceğini düşünmekteyiz. Ancak Vestel Beyaz Eşya'nın yüksek ihracatı, iç talepteki değişimlere karşı koruma sağlamaktadır.

TEKNİK ANALİZ

Hissenin yaklaşık iki aydır sıkışmaya devam ettiğini ve şu ana kadar yükseliş yönünde tamamlama çabalarının başarısız olduğunu görmekteyiz.

1.84 desteğinin aşağı kırılması halinde düşüş ivme kazanabileceğinden stop loss seviyesi olarak kabul edilebilir.

Alım içinse 1.91 direncinin artan işlem hacmi ve para girişiyle yukarı kırılması beklenmelidir.
----------------------------

HImm...ISYAT'in neden 700.000 lot alip,portfoyune koydugu simdi belli oldu.:roll:

guerra
13-10-2006, 07:26
Uzun zamandır yabancı satısı vardı ilk defa 3gun once Dundas Unlu tarafından alınan hisseler dunki takasta City yabancıya gecti olumlu bir ortam olusmaya baslıyor gibi..Dundas 3 gundur alıyor..onlarda city yabancıya gidecek gibi..hayırlısı..
alsat tavsiyesi degildir..