PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

man_london
06-11-2012, 22:15
evet her defasinda artik mevduat yapmayim diyorum ama dedgim an sorun basliyor benim mevduat yaptigim paraya ihtiyacim yok gecimimi ordan saglamiyorum ama birikimimi de degerlensin istiyorum bir evim var bir evimde kirada aylik 2500 tl gelirim var mevduat yaptigim para 450 bin tl sadece birikim iyi degerlensin tatile gideyim gezeyim diyorum mevduat yapmasam ne yapacagim onuda bilmiyorum birseyi ogrendim sabir neye yatirim yaparsan yap ama sabir en iyi yatirim dir diyorum :}}} beklemedeyim
her vade dönüşünde aynı lafı söylüyorsun....ama genede tilkinin dönüp dolaştığı yer aynı kürkçü dükkanı oluyor...yapacak birşey yok...ama burası Türkiye....bundan 20 yıl öncede bu Türkiye not artışıyla aynı noktadaydı....sonra köprünün altından çok sular geldi geçti...ancak yeniden bu 20 yıl önceki seviyeye geri geldik..:)...yeni klasmanımız başta fas,izlanda,meksika,hindistan,bulgaristan,romanya, izlanda,letaonya gibi kalbur üstü ülkeler...:)...hatta azerbaycanla bile aynı seviyeye yeni geldik...demeki adamlar boşuna bize bugüne değin vize uygulamamışlar:)...haklıymışlar yani....şimdi aynı seviyedeyiz..herhalde artık vize kaldırılır...bizi adam görürler...bu not artışı dün neyse bugünde aynıdır...1 verilir 2 geri alınır...fazla uçmamak lazım...durum bellidir....dışardan gelecek olan yatırımcı bu not artışına çok bakmaz...özellikle büyük yatırım şirketleri kendi sermaye akışını bir ülkeye yapacaksa o ülkenin durumunu kendi inceler..genel olarak riskleri ve kaygıları kendi denetler...ortada AAA ülkeleri dururken bu tip bizim gibi ülkelere temkinli yanaşır..bundan sonra cari açık dahada artacaktır...TL güçlenecek ithalat fırlayacaktır...bunu önlemek o kadar kolay olmayacaktır...ülkede tasaruf yoktur...sıcak parayla hazır değirmen dönmez...dışardan gelen para akışı en ufak bir poyrazda hemen kaçacaktır...bizim gibi dışa bağımlı ülkeler kendi sermayesini kendi yaratmadığı vede üretmediği sürece durumu ortadadır...çok değil yakın zamanda mevduat dahada kıymetli olacaktır...para kapmaca yarışları bankalarca başlayacaktır... not artışıyla dışardan gelecek paranın adresi bellidir... düşük kurdan yabancılar içeri gireceklerdir....malı götürünce ülkeden çıkacaklardır.....bugün bu gazla birlikte garibim küçük yatırımcılar borsanın pembe havasına fazla kapılıp oldukça yüklü bir sermaye ile mala girmektedir...oysa bu borsanın yeşil çıkışının çoğu belli holding ve banklardır...yani borsadaki senetlerin yarısına yakını bu not artışına rağmen eksidedir...bu biraz garip değilmidir??:)...yakında kar satışları başlayacaktır...eski tas eski hamam misali...olan küçük ky lere olacaktır....hiç bir şey değişmedi aslında...sadece önceden satın alınmış gazozun dibi içilmektedir.....:)

C H UC K Y .............................BATI CEPHESİ KUVAİ MİLLİYE BEBEĞİ

chucky68
06-11-2012, 23:16
evet her defasinda artik mevduat yapmayim diyorum ama dedgim an sorun basliyor benim mevduat yaptigim paraya ihtiyacim yok gecimimi ordan saglamiyorum ama birikimimi de degerlensin istiyorum bir evim var bir evimde kirada aylik 2500 tl gelirim var mevduat yaptigim para 450 bin tl sadece birikim iyi degerlensin tatile gideyim gezeyim diyorum mevduat yapmasam ne yapacagim onuda bilmiyorum birseyi ogrendim sabir neye yatirim yaparsan yap ama sabir en iyi yatirim dir diyorum :}}} beklemedeyim

ununu elemiş duvara asmışsın....sürekli hep kendinden daha yüksek üst gelir sahiplerini vede mal sahiplerini kıstas alırsan hep mutsuz olursun...yani sen normal bir evde oturuyorsundur...evinin atıyorum değeri 400-450 bin tl dir..çevrendeki falanca kişi sahilde 3-4 milyon dolarlık bir evde oturuyordur...hemde hemen hemen aynı yaştasınızdır..gene geliri senin 5 katındır...2-3 tane üst sınıf kira geliri mal varlığı vardır...son model bmw ile dolaşıyordur....işte bunları cımbızla bulup kendinle kıyaslarsan hep hayattan zevk almadan doyumsuz vede o kişileri imrenerek yaşarsın...halbuki bu tip kişiler azınlıktır...senin saydığın bu gelir ve para miktarı birçok kişinin yanına bile yaklaşamayacağı bir birikimdir...üstelik oldukça iyi bir gelirin var...evin olduğu gibi kira gelirinde var...bu senin saydığın duruma göre sen her 1000 kişi arasında her zaman ilk 20 sırasına girersin zaten...demekki senin altında bir insan ordusu karın tokluğuna vede hiç bir gelecek garantisi olmadan yaşıyor...bu durumu düşünürsen şanslısın...mutlu olmalısın...bu birikimini hiç dokunmasan zaten ne enflasyon dinler nede başka birşey...kendi kendini zaten büyütür...büyütmüş....bugün bu parayı atıyorum bizim erenköyde 450.000 tl ile mevduattan çıkıp yeni bir ev alsan kira geliri 1600 tl eder....daha bugün mütahitlerin yanındaydım...bu tip konuları iyi bilirim...hep yaşıyorum..içindeyim....bu evin yıllık kira geliri sana 19.200 tl gelir getirir....bununda düş 3000 tl vergisi gıvırı zıvırı...kalır sana 16.000 tl...bu parayı hiç mevduatta tutup faizini madem kullanmıyorsun...%9 dan eder sana yıllık 35.000 tl para...burdankalan para vergisi çıkmış temiz paradır...şimdi evin kira geliri ile faiz geliri arasında yılda 19.000 tl fark oluşur...bu fark 1 yılda evın değer artışına yansırmı??....yansırsa her sene yansırmı???...garantisi varmı??...bir evin değeri 1 yıl sonra belki biraz artabilir...ama sonraki yıl doymuş bir ev olacaktır...yani yerinde sayma ihtimali yüksek olacaktır...bu arada sürekli yeni evler ürediği için evinizin değeri arza yenik düşecektir...haaa alınmış alınmıştır...o başka...ama evinde bir amortisman değeri vardır...sürekli eskimeye mahkumdur...oysa para eskimez...her zaman alım gücü vardır...ne olursa olsun....sizin reçeteye göre çok fazla dert etmeye gerek yok...ye iç zıpla derim...bugün 700.000 tl birikimin olsa yarın eminimki 900.000 tl olsun dersin...bu işler böyledir...insan oğluyuz...bende dahilim..aynı şeyleri bende yaşıyorum....her şeyi satın alabilirsin hayatta....o çok arzu ettiğin süslü hayatıda yaşarsın zamanla...yeterki sağlığın yerinde olsun...ama bugün sağlık ne olursa olsun satın alınamıyor...öyle olsaydı bugün trilyonlarla oynayan vede mal varlığı parmakla sayılamayacak kadar çok sayıda olan öz dayım 70 yaşında tamda hayatın tadını bu yaştan sonra çıkarmaya hazırlanırken pat diye alzheimere yenik düşmezdi...bu hastalık aniden 1 yıl içinde hızla yapıştı yakasına...şimdi bağdat caddesinin en sosyetik yerinde sahilde villasında öyle çocuk gibi koltuğunda oturup duruyor...bunu bayram ziyaretinde görünce hiç bir şey için değmeyeceğini gördüm...evine en kalbur üstü profösörler bile geldi..ama çare yok...para yetmiyor...daha 2 yıl öncesine kadar parayla oynuyordu...her neyse demek istediğim hayatta her şey yükselir vede sona erer.....hayatının bu aşamasında kazandıklarının kıymetini bil....yaşın kaç bilmiyoruum....ama yoldaş olmak böyle bir şey işte.....hepimiz bugünü yaşıyoruz....heveslerimize tutsak oluyoruz...oysa hayat hergün ömür sermayemizi harcamaktır....asıl giden ömrümüzün enflasyonudur...bu eriyor...para erimez...her şekilde yerine konur...çoğalır...ya hergün giden sayılı ömür?????

C H UC K Y........................YEŞİL PARKALI BEBEK

man_london
06-11-2012, 23:46
evet bazen hayata baska pencereden baka bilmektir yatirim.....unumu eleyip elegimi asmadim daha..yasim 35 yaziniz guzel zaman zaman hayatimi gozden geciriyorum benden konumu geliri yuksek olanlarla kendimi asla kiyaslamadim ben hayati cok gercekti yasarim ama durumu benden asagi olan maddi anlamda dusunerek hayatimi o sekil kiyaslarim daha cok kesinlikle para hersey degildir

memorex
07-11-2012, 01:13
para ve sağlık mevzuu açılmış benim de aklıma eşimin okuduğu gerçek hayattan alınma bir kitap geldi ismi aklımda değil.Şampiyon bir bisikletçi cukkayı doğrultmuş ama kansere yakalanmış ve hastalıkla savaşırken tüm birikimini sıfırlamış fakat sağlığına kavuşmuş tekrar yarışmalara dönmüş.Hayat öyle ilginç ki yıllarca uğraşıp biriktirdiğini bir vesileyle ama sağlık ama dolandırılmak vs. sıfırlamakta var.Geçenlerde berberimde saç traşı olurken söylediği söz aklımdan çıkmıyor ''hiç yoksa günde 30 kişi şu yolda duran çöp konteynerini karıştırıyor'' demişti.Birkaç ay önce annemin tüplü televizyonu arızalanınca kucakladığım gibi çöp konteynerinin yanına koymuş ve karşısındaki manava meyve almaya girmiştim 5 dk. sürmemiştir alışverişim ama döndüğümde tv artık yoktu :) Bizim hor gördüğümüz şeylere ihtiyaç duyan insanların da olduğunu düşünerek fazla hırs yapmamak gerek hayatta.
Gayrimenkul alım satımı konusunda zaman zaman burada yazıp duruyoruz fakat Tebernüş Kireççinin sitesine zaman zaman göz attığımda milletin sorduğu sorulardan anlıyorum ki artık bu millet gayrimenkul spekülatörü olmuş :) herkesin hesabı g.m. satın alıp kiraya vermek,iyi de kardeşim kiracı kapıda hazır kıta bekliyor mu? marka projelerdeki fiyatlar akıllara zarar ! maliyeti 1 liaralık g.m. leri 4-5 liraya satışa çıkarmışlar ve de ciddi ciddi satabiliyorlar da,galiba bu millette kara para çok.Şu bir gerçek ki İstanbul piyasası hareketli küçük şehirler de ise piyasa durgun,küçük küçük müteahhit iflasları duyulmaya başladı pek hayra alamet değil.Herkese önce sağlık sonra hayırlı bol kazançlar dilerim yoldaşlar...

blue70
07-11-2012, 08:07
arkadaşlar not arttırımı sonucu faizlerin düşme olasılığı arttı...şu anda belkide son demlerimiz olabilir...enflasyona yenik düşüyoruz...
kısa vadeli faizler eksi...likit fon getirilerine bakın...çok düşük...napıcağımızı bilemiyoruz...vahşi bankalarda paramızı bedavaya getirmek için düşük faiz veriyorlar...hükümette emlakla büyümeye çalışıyor...emlaksa ölü yatırımdır...gün gelir fiyatlar düzetme yapar...amerikada bile fiyatlar göçtü....aslında yatırımcı klübü yok bu ülkede...bir kaç kişi birleşip yatırımcı klubu açamıyor...yatırımcı olarak tüm seçenekler bakmak gerekir...ama yapamıyoruz...neden?vadeli mevduata mahkum olmak iyi değil...yatırım fonlarının getirileri iyi değil...aslında iyi olmalı ama değil...işimiz 2013 te çok zor olacak gibi...
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/791533-turkiye-iyi-bir-dalga-yakaladi

austin
07-11-2012, 09:12
arkadaşlar not arttırımı sonucu faizlerin düşme olasılığı arttı...şu anda belkide son demlerimiz olabilir...enflasyona yenik düşüyoruz...
kısa vadeli faizler eksi...likit fon getirilerine bakın...çok düşük...napıcağımızı bilemiyoruz...vahşi bankalarda paramızı bedavaya getirmek için düşük faiz veriyorlar...hükümette emlakla büyümeye çalışıyor...emlaksa ölü yatırımdır...gün gelir fiyatlar düzetme yapar...amerikada bile fiyatlar göçtü....aslında yatırımcı klübü yok bu ülkede...bir kaç kişi birleşip yatırımcı klubu açamıyor...yatırımcı olarak tüm seçenekler bakmak gerekir...ama yapamıyoruz...neden?vadeli mevduata mahkum olmak iyi değil...yatırım fonlarının getirileri iyi değil...aslında iyi olmalı ama değil...işimiz 2013 te çok zor olacak gibi...
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/791533-turkiye-iyi-bir-dalga-yakaladi

Not arttırımı ile ilgili haberlerde devamlı bahsedilen tarihi bir tespit var, alıntıladığınız yazıda da yazar bu tarihi tespitle başlamış : Ocak 1994.. Bundan önce en son yatırım yapılabilir seviyeye o zaman gelmişiz. Ben bu tarihi tespiti bilmiyordum fakat asla unutmadığım bir tarih var o da verilen bu tarihin 3 ay sonrası yani 5 Nisan 1994 !

blue70
07-11-2012, 10:13
Not arttırımı ile ilgili haberlerde devamlı bahsedilen tarihi bir tespit var, alıntıladığınız yazıda da yazar bu tarihi tespitle başlamış : Ocak 1994.. Bundan önce en son yatırım yapılabilir seviyeye o zaman gelmişiz. Ben bu tarihi tespiti bilmiyordum fakat asla unutmadığım bir tarih var o da verilen bu tarihin 3 ay sonrası yani 5 Nisan 1994 !

yalnız gözden kaçırmamamız gereken bir husu var ..o zamanki koşullarla bu zamanki koşullar aynı değil...dünyada faizler 0...türkiyenin enflasyonu dustu..borçlanma ihtiyacı dustu %30 kamu borcunun mıllı gelire oranı...
artık faizde rısk pırımı yok...reeel faiz onun için eksi...

eray026
07-11-2012, 10:29
Abank 50.000 üstü 32 gün %9.4

T. Garanti Bankası A.Ş. 15 - 18 Kasım tarihleri arasında Banka Bonosu’nu halka arz ediyor.
Talep Toplama Tarihi 15-18 Kasım 2011
Vade Başlangıç Tarihi 21 Kasım 2011
Vade Sonu Tarihi 17 Mayıs 2012

Minimum Talep Tutarı 1.000 TL nominal
Talep Adımları 1 TL nominal ve katları
Faiz Oranı Gösterge faiz oranı** üzerine %0,50 ek getiri ile ihraç edilecektir

Halka Arz Tutarı 750 milyon TL nominal
Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar 300 milyon TL nominal
Kurumsal Yatırımcılar 450 milyon TL nominal
Stopaj oranı %10

Bono 178 gün vadeli ve iskontolu olup, yatırımcı anaparasını ve faizini vade bitiminde bir defada temin edecektir. Bononun birim fiyatı vade sonunda 100 TL değere ulaşacaktır.

dudu
07-11-2012, 10:41
yalnız gözden kaçırmamamız gereken bir husu var ..o zamanki koşullarla bu zamanki koşullar aynı değil...dünyada faizler 0...türkiyenin enflasyonu dustu..borçlanma ihtiyacı dustu %30 kamu borcunun mıllı gelire oranı...

Cok dogru. Bizzat 5 Nisan'i hem de IMKB'de kokune kadar yasamis birisi olarak ben sunu soyleyebilirim.
5 Nisan Tansu CILLER'in takintisi ve beceriksizligi yuzunden basimiza zorla getirilmis bir kriz idi. O zaman dediginiz gibi kamu borcunun mille gelire orani cok yuksekti. Hazine her hafta duzenli ihalelerle borcu guc bela ceviriyordu. Nasil olduysa oldu Tansu CILLER'in "beynimin yarisi" dedigi hazine mustesari "dingil" faiz dusurme takintisina girip bankalarla takisti, inatlasti. Japonya semalarindan daha ucaktan "soyleyin o bankalara para buldum geliyorum" gibi tehditlerle bankalardan borclanma faizlerini indirmesini istedi/tehdit etti. Oncesinde de haftalarca hazine ihaleleri iptal edilmisti, sozde "bakin benim sizin paraniza ihtiyacim yok" gibi bir sinyal vermek icin. Bu iptaller faizin piyasa gerceklerinden kopmasina, hazine burokrasisinin onunu gorememesine neden oldu. Krizden 2 ay sonra da ayni Tansu CILLER uc ayda bir %50 net faiz odemeli super bonolari cikararak tukurdugunu yalamak zorunda kaldi.
Bugunku durumun o zaman ile yakindan uzaktan alakasi bile yok.
Karsilastirmamak gerekir.

Syg,

ACIBİBER
07-11-2012, 10:45
6.90 kırarsa 5.50 desteğine bonolar çekilebilir, 6,90 ı kırar mı? 3 gündür düşünüyorum, mantığım ve aklım bir yorum yapamıyor,
hazine en son 6,90 dan çok rahat borçlandı, bankalar bu orana düşük demedi, talep beklenenden iyi geldi, bunlar bişelenler, bunları deklemin ne tarafına koymalı? sorun burda, cevap yok, cevap yok, cevap yok,

dudu
07-11-2012, 10:49
Bu da bana bugun Garanti Yatirim'dan gelen yazi:

Altın Long Masters TL Hesap
Merhaba,

Yarın talep için son gün olan 6 ay vadeli altın ürünümüzün detay dökümanı ekte yer alıyor.
Altına yatırım yapmak isteyen ancak riskinden çekinen yatırımcılar için uygun bir üründür.
Altının onsu vade sonunda 1725-1925 arasında olursa % 13,50, 1925 ve üzerinde olursa % 10 getiri, 1725 altında olursa % 0 getiri elde edilecektir.

Bilgilerinize…

Anapara korumali bir urun. Altina risk almadan yatirim yapmak isteyenler icin ilginc olabilir.

Syg,

dudu
07-11-2012, 10:56
6.90 kırarsa 5.50 desteğine bonolar çekilebilir, 6,90 ı kırar mı? 3 gündür düşünüyorum, mantığım ve aklım bir yorum yapamıyor,
hazine en son 6,90 dan çok rahat borçlandı, bankalar bu orana düşük demedi, talep beklenenden iyi geldi, bunlar bişelenler, bunları deklemin ne tarafına koymalı? sorun burda, cevap yok, cevap yok, cevap yok,

3 Ocak 2011 de gorulen en dusuk seviye 6.79 bizi simdilik tutuyor. Ancak kirilsa ne olur? Kirilmasa ne olur? Bizim yuzmilyonlarca dolarlik bono portfoyumuz yok ki bonolarimizi trade edelim.
Bankalar bugun 8-9% faiz veriyorlar. 7 verseler ne olur 10 verseler ne olur? Kimi batirir veya veya kimi ihya eder?

En guzeli asagidaki davranis tarzi sanirim:

neyzen tevfik.

bu dünyada ne kazandıysanız yiyiniz..!
yoksa;

öleceğiz bir gün,
gömecekler,

bir kaç gün
övecekler,

sonra kalan malını
bölecekler,
hatta memnun kalmayıp
sövecekler...!

Syg,

ACIBİBER
07-11-2012, 11:07
şiir güzelmiş ............

memorex
07-11-2012, 12:03
Bu da bana bugun Garanti Yatirim'dan gelen yazi:

Altın Long Masters TL Hesap
Merhaba,

Yarın talep için son gün olan 6 ay vadeli altın ürünümüzün detay dökümanı ekte yer alıyor.
Altına yatırım yapmak isteyen ancak riskinden çekinen yatırımcılar için uygun bir üründür.
Altının onsu vade sonunda 1725-1925 arasında olursa % 13,50, 1925 ve üzerinde olursa % 10 getiri, 1725 altında olursa % 0 getiri elde edilecektir.

Bilgilerinize…

Anapara korumali bir urun. Altina risk almadan yatirim yapmak isteyenler icin ilginc olabilir.

Syg,

anladığım kadarıyla tl yatırıp belirlenen uygun aralıklarda kalırsa tl faiz alıyorsun altına düşerse getiri sıfır oluyor.Tamamen risksiz değil ama göze alırım diyen için düşünülebilir.

dudu
07-11-2012, 12:26
anladığım kadarıyla tl yatırıp belirlenen uygun aralıklarda kalırsa tl faiz alıyorsun altına düşerse getiri sıfır oluyor.Tamamen risksiz değil ama göze alırım diyen için düşünülebilir.

Riski 180 gun boyunca bosa beklemek olur.

Syg,

mgdv2001
07-11-2012, 13:14
Riski 180 gun boyunca bosa beklemek olur.

Syg,

180 Gün Sonunda 1725 altında olursa %0 faiz diyor.
6Ay Bekleyip %0 faiz almak demek Bu günkü faiz oranları ile Net: %(9,75x0,85)/2 = %4,14
getiriden olmak demek değilmidir.
Örneğin 100.000 Tl için 6.Ayın sonunda 4140 Tl getiriden olmak gibi(Bece burada yatırımcı anaparasını korumuş fakat alternatif maliyet esasına göre 4.140 Tl.zarar etmiş oluyor)
Yanlış mı ? düşünüyorum

mgdv2001
07-11-2012, 13:21
Ben Aynı Hesabı herzaman Borsada da yaparım.
Bir senedi Örneğin 10 Lot ereğli 2.00 Tl den aldıysam
Aradan 2 Yıl geçmiş ve senet 2,2 Tl de ise (Temettü dağıtmadığını varsayarak)
Alternatif maliyet esasına göre(Değişkeni Enflasyonyada Döviz alarakta yapabilirsiniz.Ben hep mevduatı alırım)
2,00 Tl En az (İlk yıl Net %10 İkinci yıl Net %8,5 olsun) (1,1x1,085=1,1935)x2,00 = 2,39Tl.olmalı senedin fiyatı.
Bu rakamın altındaki bütün fiyatlarda yatırımcı ana parasını korumakla beraber alternatif maliyet yöntemine göre zarardadır.
(İniş çıkışlarda çektiği manevi eziyette yanında cabasıdır)
Saygılar

tades
07-11-2012, 13:34
abank yeni girişmi
Abank 50.000 üstü 32 gün %9.4

T. Garanti Bankası A.Ş. 15 - 18 Kasım tarihleri arasında Banka Bonosu’nu halka arz ediyor.
Talep Toplama Tarihi 15-18 Kasım 2011
Vade Başlangıç Tarihi 21 Kasım 2011
Vade Sonu Tarihi 17 Mayıs 2012

Minimum Talep Tutarı 1.000 TL nominal
Talep Adımları 1 TL nominal ve katları
Faiz Oranı Gösterge faiz oranı** üzerine %0,50 ek getiri ile ihraç edilecektir

Halka Arz Tutarı 750 milyon TL nominal
Yurtiçi Bireysel Yatırımcılar 300 milyon TL nominal
Kurumsal Yatırımcılar 450 milyon TL nominal
Stopaj oranı %10

Bono 178 gün vadeli ve iskontolu olup, yatırımcı anaparasını ve faizini vade bitiminde bir defada temin edecektir. Bononun birim fiyatı vade sonunda 100 TL değere ulaşacaktır.

austin
07-11-2012, 14:03

Esasen kredi derecelendirme kuruluşlarının 20 yıl öncede ne kadar öngörülü! olduğuna dikkat çekmek istemiştim. Kriz konusuna gelince hangi krizimiz birbirinin aynı olduki? Herbirisi kendine münhasır sebeplerden meydana geldi. 7 senede 1 aynı krizi yaşayan ülkeye ahmak derler heralde.. O yüzden demem o ki 20 yıl sonra gelen bu muhteşem öngörü, umarım yine müstakbel kendine münhasır krizimizin habercisi değildir..

dudu
07-11-2012, 14:32
180 Gün Sonunda 1725 altında olursa %0 faiz diyor.
6Ay Bekleyip %0 faiz almak demek Bu günkü faiz oranları ile Net: %(9,75x0,85)/2 = %4,14
getiriden olmak demek değilmidir.
Örneğin 100.000 Tl için 6.Ayın sonunda 4140 Tl getiriden olmak gibi(Bece burada yatırımcı anaparasını korumuş fakat alternatif maliyet esasına göre 4.140 Tl.zarar etmiş oluyor)
Yanlış mı ? düşünüyorum

Dogru dusunuyorsunuz.

Syg,

dudu
07-11-2012, 14:34
Esasen kredi derecelendirme kuruluşlarının 20 yıl öncede ne kadar öngörülü! olduğuna dikkat çekmek istemiştim. Kriz konusuna gelince hangi krizimiz birbirinin aynı olduki? Herbirisi kendine münhasır sebeplerden meydana geldi. 7 senede 1 aynı krizi yaşayan ülkeye ahmak derler heralde.. O yüzden demem o ki 20 yıl sonra gelen bu muhteşem öngörü, umarım yine müstakbel kendine münhasır krizimizin habercisi değildir..

Rating kuruluslari bir not verirken ilanihaye bu notta kalabilirsin demiyorlar. Duzenli araliklarla gozden gecirip notu dusurebiliyorlarda.
Bu kuruluslar her sey dortdortluk yapiyorlar denemez ama yine de su asamada bize verdikleri not bu guvenen gelecek yatirim yapacak guvenmeyen baska yere gidecek.

Syg,

memorex
07-11-2012, 19:03
%7-8 cari açık veren bir ülkeye hangi mantıkla not artırımı yaparlar anlamak mümkün değil.Aklıma komplo teorileri geliyor ki abd seçimlerinden sonra suriye ve iran konusunda maşa olarak kullanacakları ülkeye destek amaçlı olarak siyasi baskı sonucu verilmiş olabilir ! sizler ne düşünüyorsunuz , gerçekten ülke olarak hakettik mi?

oktay G
07-11-2012, 19:10
3 Ocak 2011 de gorulen en dusuk seviye 6.79 bizi simdilik tutuyor. Ancak kirilsa ne olur? Kirilmasa ne olur? Bizim yuzmilyonlarca dolarlik bono portfoyumuz yok ki bonolarimizi trade edelim.
Bankalar bugun 8-9% faiz veriyorlar. 7 verseler ne olur 10 verseler ne olur? Kimi batirir veya veya kimi ihya eder?

En guzeli asagidaki davranis tarzi sanirim:

neyzen tevfik.

bu dünyada ne kazandıysanız yiyiniz..!
yoksa;

öleceğiz bir gün,
gömecekler,

bir kaç gün
övecekler,

sonra kalan malını
bölecekler,
hatta memnun kalmayıp
sövecekler...!

Syg,

başcıdan bu ay 0.5 puan indirmesine garanti gözüyle bakıyorlar ,eli baya kuvvetlendi ,bu arada neyzen babanın şiirinide uygulamanın zamanı geldide geçiyor heralde ,bu faizlerle başkası yiyecegine kendi paramızı kendimiz yiyelim yoldaşlar

dudu
07-11-2012, 19:38
Bu arada su anda ABD piyasalari bu yilin en kotu satisini yerken endeksler %2.5 asagida.

Syg,

şef
07-11-2012, 21:03
Cok dogru. Bizzat 5 Nisan'i hem de IMKB'de kokune kadar yasamis birisi olarak ben sunu soyleyebilirim.
5 Nisan Tansu CILLER'in takintisi ve beceriksizligi yuzunden basimiza zorla getirilmis bir kriz idi. O zaman dediginiz gibi kamu borcunun mille gelire orani cok yuksekti. Hazine her hafta duzenli ihalelerle borcu guc bela ceviriyordu. Nasil olduysa oldu Tansu CILLER'in "beynimin yarisi" dedigi hazine mustesari "dingil" faiz dusurme takintisina girip bankalarla takisti, inatlasti. Japonya semalarindan daha ucaktan "soyleyin o bankalara para buldum geliyorum" gibi tehditlerle bankalardan borclanma faizlerini indirmesini istedi/tehdit etti. Oncesinde de haftalarca hazine ihaleleri iptal edilmisti, sozde "bakin benim sizin paraniza ihtiyacim yok" gibi bir sinyal vermek icin. Bu iptaller faizin piyasa gerceklerinden kopmasina, hazine burokrasisinin onunu gorememesine neden oldu. Krizden 2 ay sonra da ayni Tansu CILLER uc ayda bir %50 net faiz odemeli super bonolari cikararak tukurdugunu yalamak zorunda kaldi.
Bugunku durumun o zaman ile yakindan uzaktan alakasi bile yok.
Karsilastirmamak gerekir.

Syg,

bugünkü durumun o günkü durumla şüphesiz bire bir aynı olması beklenemez. lakin benzerliklerde yok mu? yine hükümet, başta erdoğan, faizlerin düşürülmesi için merkez bankasına baskı yapmıyorlar mı? değişiklik olarak, şu an bankalar da faizlerin düşüşünden nemalanıyorlar. peki bu kez kime karşı inatlaşılıyor? yerli mevduat yatırımcısına karşı. mevduat yatırımcısının, bu oyunu bozacak gücü yok. buna karşılık tasarruf yapmaktan vazgeçiyor, belki harcamasını arttırıyor. bu piyasalara pastırma yazı yaşatsa da, sonrasında kışın daha sert geçme ihtimali artıyor. serbest piyasa ekonomisinin tek güzel yanıda bu zaten. piyasaya zorla birşey dikte etmeye çalıştığınızda, tokatı yiyorsunuz.

fnaa1972
07-11-2012, 22:40

a.yıldırım, sermaye ve para piyasalarında yıllardan beri son derece objektif yorumlar yapan fevkalade ahlaklı bir insandır.tarafsızlığını yitirmemek uğruna borsanın çok ciddi getiriler sağlayacağı dönemlerde dahi 1 lot hisse alıp satmayacak kadar prensip sahibidir.

ancak yukarıda ki yazısında 1994 yılı ocak ayında ülkemize 'yatırım yapılabilir' notu verildiğinden bahsetmiş.geçmiş zaman tabii ki insan yanlış hatırlayabiliyor.
ilk defa 1992 yılında rating kuruluşları ile bağlantı kuruldu ve neticesinde 'yatırım yapılabilir' notu verildi. yani bu şekilde başladı.
1994 yılı ocak ayında notumuz düşürüldü ve olan oldu.borsa günlerce dip yaptı.seans başlıyor bütün hisseler anında dip oluyordu.faiz ciddi şekilde sıçradı.mb de döviz stokları 2-3 milyar dolar seviyesine düştü.serbest piyasada dolat 15-16.000 tl(eski tl)tl den 40.000 tl ye kadar çıktı.
döviz temin etmek için her yol denendi.kamudaki tofaş hisseleri nasıl oldu ise-çok iyi fiata -yabancılara satıldı.çok ilginçtir borsada yıllarca tofaş hisse fiatı yabancılara satılan fiata gelemedi. telsimi 500 milyon dolara uzan grubuna sattılar.

ve arkasından 5 nisan kararları geldi. o yılın mayıs ayında ''nasıl para kaybedilir''topiğini açan arkadaşım Nüvit'le ailecek Antalya'ya tatile giderek piyasalardan biraz uzaklaşalım dedik.çok stresli 3-4 ay geçirmiştik.
tatil dönüşü Burdur yakınlarında çay molası verdik.sabah erken yola çıktığımız için gazetelere bakamamıştık.bütün gazetelerde hazinenin 3 aylık % 400 faizli bono halka arzı ile ilgili ilanlar vardı.yani 3 ayda % 100 faiz.1 tl yatır 3 ay sonra 2 tl olarak geri al.inanılmaz bir getiri tabii ki.piyasayı resmen şokladılar.bu şok o günlerin krizinden çıkışın habercisiydi.
burada bir başka gerçek daha vardı. ''faiz tepe ise borsa diptir''. bu gerçekten hareketle ertesi günü bismillah deyip hisse toplamaya başladık.o yılın kasım ayına kadar çok ciddi paralar kazandığımızı hatırlıyorum.

güzel günlermiş.şimdi ne bu faizler var ne de borsada bu karlar.ne yapalım artık bulduklarımızla idare edeceğiz..:notr:

expertadvisor
07-11-2012, 23:43
a.yıldırım, sermaye ve para piyasalarında yıllardan beri son derece objektif yorumlar yapan fevkalade ahlaklı bir insandır.tarafsızlığını yitirmemek uğruna borsanın çok ciddi getiriler sağlayacağı dönemlerde dahi 1 lot hisse alıp satmayacak kadar prensip sahibidir.

ancak yukarıda ki yazısında 1994 yılı ocak ayında ülkemize 'yatırım yapılabilir' notu verildiğinden bahsetmiş.geçmiş zaman tabii ki insan yanlış hatırlayabiliyor.
ilk defa 1992 yılında rating kuruluşları ile bağlantı kuruldu ve neticesinde 'yatırım yapılabilir' notu verildi. yani bu şekilde başladı.
1994 yılı ocak ayında notumuz düşürüldü ve olan oldu.borsa günlerce dip yaptı.seans başlıyor bütün hisseler anında dip oluyordu.faiz ciddi şekilde sıçradı.mb de döviz stokları 2-3 milyar dolar seviyesine düştü.serbest piyasada dolat 15-16.000 tl(eski tl)tl den 40.000 tl ye kadar çıktı.
döviz temin etmek için her yol denendi.kamudaki tofaş hisseleri nasıl oldu ise-çok iyi fiata -yabancılara satıldı.çok ilginçtir borsada yıllarca tofaş hisse fiatı yabancılara satılan fiata gelemedi. telsimi 500 milyon dolara uzan grubuna sattılar.

ve arkasından 5 nisan kararları geldi. o yılın mayıs ayında ''nasıl para kaybedilir''topiğini açan arkadaşım Nüvit'le ailecek Antalya'ya tatile giderek piyasalardan biraz uzaklaşalım dedik.çok stresli 3-4 ay geçirmiştik.
tatil dönüşü Burdur yakınlarında çay molası verdik.sabah erken yola çıktığımız için gazetelere bakamamıştık.bütün gazetelerde hazinenin 3 aylık % 400 faizli bono halka arzı ile ilgili ilanlar vardı.yani 3 ayda % 100 faiz.1 tl yatır 3 ay sonra 2 tl olarak geri al.inanılmaz bir getiri tabii ki.piyasayı resmen şokladılar.bu şok o günlerin krizinden çıkışın habercisiydi.
burada bir başka gerçek daha vardı. ''faiz tepe ise borsa diptir''. bu gerçekten hareketle ertesi günü bismillah deyip hisse toplamaya başladık.o yılın kasım ayına kadar çok ciddi paralar kazandığımızı hatırlıyorum.

güzel günlermiş.şimdi ne bu faizler var ne de borsada bu karlar.ne yapalım artık bulduklarımızla idare edeceğiz..:notr:

Efendim TELSİM Uzanlar tarafından sıfırdan kuruldu.....
1994 Krizinde çıkarılan bono faizi 3 ay için net %5o idi....

Hafızai beşer nisyan ile malüldür....

fnaa1972
08-11-2012, 00:23

şöyle düzelteyim.Uzan'lara telsim lisansı 500 milyon dolara satıldı.tabii ki baz istasyonlarını vesaireyi hazine kurmadı. 500 milyon doları ödeyip lisans sahibi olmasaydılar telsim olurmuydu?

3 aylık bono faizini % 100 diye hatırlıyorum.kontrol edeceğim.bir arkadaş daha % 50 demiş.

hafızai beşer nisyan ile malüldür.. aynen katılıyorum.

fnaa1972
08-11-2012, 00:55

sn.expertadvisor;

google'a 5 nisan kararları diye girip ''5 nisan kararları -türkçe bilgi bankası ..'' başlıklı bölümü incelerseniz 1993 sonu 7 milyar dolar

olan mb rezervlerinin 3 milyar dolara düştüğünü dövize olan akını kesmek ve kısa vadeli kamu borçlarını ödemek için mayıs 1994

de hazinenin % 400 yıllık faizli 3 aylık bono çıkardığını görebilirsiniz.

yani netice olarak ''hafızai beşer nisyan ile malüldür'' özdeyişi bir defa daha teyit edilmiş oldu....

memorex
08-11-2012, 01:51
3 aylık %50 faizin yıllık bileşiği %406 yapıyor zaten :) hazineye güvenemeyip Esbank'a 3 aylık %50 net faizle mevduat yapmıştım hey gidi Esbank tarih oldu be :(

expertadvisor
08-11-2012, 07:07
sn.expertadvisor;

google'a 5 nisan kararları diye girip ''5 nisan kararları -türkçe bilgi bankası ..'' başlıklı bölümü incelerseniz 1993 sonu 7 milyar dolar

olan mb rezervlerinin 3 milyar dolara düştüğünü dövize olan akını kesmek ve kısa vadeli kamu borçlarını ödemek için mayıs 1994

de hazinenin % 400 yıllık faizli 3 aylık bono çıkardığını görebilirsiniz.

yani netice olarak ''hafızai beşer nisyan ile malüldür'' özdeyişi bir defa daha teyit edilmiş oldu....

Sevgili kardeşim ..
Oraya girmeme gerek yok...Biz yaşadık o günleri.....3 ay net %5o verildi..Bir üstteki arkadaşın hesabına göre yıllığı zaten %4oo oluyo imiş...
Ha bir şey daha....O dönemde dolarda en yüksek 38 i gördü....Gün içinde ulaşılan değerdir......Gün kapanışı 35 olmalı....

Boşuna dememişler......
:

expertadvisor
08-11-2012, 07:10
3 aylık %50 faizin yıllık bileşiği %406 yapıyor zaten :) hazineye güvenemeyip Esbank'a 3 aylık %50 net faizle mevduat yapmıştım hey gidi Esbank tarih oldu be :(

ESBANK ta o krizde cok hasar aldı.....ZY nun önerisi ile grup şirketleri banka bünyesine alındı..Ama 2oo1 de kurtaramadı...İçi boşaltılmayan ,ama pekde ii yönetilmeyen bir banka olduğunu düşünüyorum...

eray026
08-11-2012, 08:29
abank yeni girişmi

Abank 50.000 üstü 32 gün %9.4 eski müşteri

dudu
08-11-2012, 09:31

Dolar 10 TL idi krizde 30 lari gordu. Krizin akut donemi 4-6 ay gibi surdu. Dovize giden paranin onunu kesmek icin hazine donemsel faizi net %50 olan 3 aylik bono cikartti. Bonolar 3 aylikti. Yillik degildi hatirladigim kadari ile. Tabii bankalar saldirdi, vatandasa bir sey kalmadi, benim cevremde alabilen olmadi, ben de cesaret edememistim ancak 2-3 ay gibi bir sure gecelik %420 ye varan oranlarla repo yapmistim, hatta Isbankasi bile bir hafta sonu bu orani vermisti. En yuksek oranlari Marmara Bank diye bir banka veriyordu ama tabii benim isim olmazdi o banka ile. Bir kac ay sonra da batti.
Temmuz ayina gelince durum nisbeten sakinlesmisti.
Bunlar benim hatirlayabildiklerim.

Syg,

özür
08-11-2012, 10:54
Benimde hatırladığım tekşey yüzde 8000 faizle gecelik repo yaptığımdır zamanı tam olarak hatırlayamadım

expertadvisor
08-11-2012, 11:31
Benimde hatırladığım tekşey yüzde 8000 faizle gecelik repo yaptığımdır zamanı tam olarak hatırlayamadım

2oo1 deki anayasal kriz dönemi....Eski liderler çok krizmatikti....

ozziem
08-11-2012, 11:35
Maalesef mevduatım bu pazartesi dolacak. Büyük ihtimal enpara da düşürür oranları pazartesi ama yapacak bir şey yok. Şans işi bu mevduat biraz. 2 güncük daha olsa %10 dan bağllayacaktım ama yapacak bir şey yok.

dudu
08-11-2012, 11:47
Dun ilk kullananlardan biri olarak beni enpara'dan aradilar, bir anket yapar gibi sorular sordular.
Her seyin sanal ortamda olmasinin, ortada bir subenin ve hesap cuzdaninin bile olmamasinin bazi potansiyal mudileri rahatsiz ettigini soyledim.
Bu konuyu ust yonetime aktaracaklarini soylediler.

Syg,

dudu
08-11-2012, 11:57
Faizde su an gorulen 6,78 en son 05.01.2011 de gorulen en dusuk 6,79 alti.
Onumuzdeki donemde beklenen sicak para girisi ile artacak cari acigin onunun alinmasi icin simdiden onden gelen sert ve sok eden bir faiz indirimi (mesela 5.00 e cekilmesi gibi) isteyen yorumcular duymaya basladim.

Syg,

chucky68
08-11-2012, 12:47
faizlerin su ortamda dusmesi cok zor....merkez bu kadR aceleci olmayacaktir...temkinli durusunu hukumetin vede ozellikle caglayan efenfiye ragmen surdurecektir....yazarlarin icindede basta suleyman yasar beyefendi zaten yanlidir...herseyi her olayi faize baglar...onu bu acidan tebrik etmek lazim...sicak para gelmekte olsa bile kalici olmasi muhimdir...bu gelen para muhtemelen vur kaccilarda olabilir...ayrica faizler dusse bile bunun cokta onemi olmayacaktir...zaten inen indi...sadece resmi politika faizinin inisinin adi konmadi....bankslar vede piyasalar zaten fazlasiyla faiz indirdiler....o bakimdan merkez muhtemelen faiz koridoruyla oynayip belki arada az bir faiz indirimine gidebilir....ama acelesi yok...2013 ortasina kadar boyle devam etse bile isin sonuna dogru ister istemez guclu tl yuzunden faiz koridoru daralmasina gidecektir..ayrica en ufak bir ayak kaymasinda bu not artisi cok kolay gerialinacagindan faizler yukselebilme potansiyelide tasimaktadir...artik isler daha zordur...notu almak kadar butunlemeye kalmamakta muhimdir

chucky68
08-11-2012, 13:00
euro tekfenbank 273-365 gun arasina internet bankaciligindan 10 veriyor..ayrica bu islerden anlamayanlar icin subeden yardimci olup sizin adiniza hesapta aciyorlar...tek yapmaniz gereken gorustugunuz herhangi bir subesine eft yapmaniz...bunun disinda yillik her ay faiz odemeli emekli maasi gibi para almali faiz orani 9.75.....bununda bilesigi 10 puana gelir...bence su ortamda mantikli

ACIBİBER
08-11-2012, 13:34
Faizde su an gorulen 6,78 en son 05.01.2011 de gorulen en dusuk 6,79 alti.
Onumuzdeki donemde beklenen sicak para girisi ile artacak cari acigin onunun alinmasi icin simdiden onden gelen sert ve sok eden bir faiz indirimi (mesela 5.00 e cekilmesi gibi) isteyen yorumcular duymaya basladim.

Syg,

5.90 dan faizlerin yukarı dönme ihtimali yüksek, çok kasarlarsa 5.50 olabilir ama tepki şiddetli olabilir, merkez bankası faizleri bence indirmez, elinde şu an tek kozu bu, japanya geçmişte bu tür bir hata yaptı, 20 yıldır hala belini doğrultamadı
5.0 iken çok hızlı 1.0- 0.5 bandına çektiler, 2 yıl gibi bir sürede. şu an yarım puan yukarı çekseler tüm dengeler alt üst .
yani indirmek kolaydır, inen birşeyi çıkarmak zordur, bizde kolaydır, yaparsın devülasyon olur biter.
ben 2016 da devilasyon bekliyorum, biz en kolay olanı uygulayan bir ülkeyiz, acıyıda sanırım seviyoruz, az acıtıyor ama sonrasında ekonomi 6-7 yıl gülpembe oluyor :)

eray026
08-11-2012, 14:40
Dun ilk kullananlardan biri olarak beni enpara'dan aradilar, bir anket yapar gibi sorular sordular.
Her seyin sanal ortamda olmasinin, ortada bir subenin ve hesap cuzdaninin bile olmamasinin bazi potansiyal mudileri rahatsiz ettigini soyledim.
Bu konuyu ust yonetime aktaracaklarini soylediler.

Syg,
Aynı şekilde banada sordular, ben de kırık vade(58 gün gibi) niçin yapılmadığını sordum. 32, 45, 90 gibi günlerin daha çok tercih edildiğinden ve kolaylığından bahsetti. Ben olmasında ısrar ettim. Bu konuyu üst yonetime aktaracaklarini soyledi. Bunun gibi önerileri olanların email veya telefon ile bildirebileceklerini söyledi. Aynıda olsa önerilerimizi ne kadar çok aktarırsak dikkate alacaklarını ve uygulayacaklarını zannediyorum.

dermasol
08-11-2012, 17:11
euro tekfenbank 273-365 gun arasina internet bankaciligindan 10 veriyor..ayrica bu islerden anlamayanlar icin subeden yardimci olup sizin adiniza hesapta aciyorlar...tek yapmaniz gereken gorustugunuz herhangi bir subesine eft yapmaniz...bunun disinda yillik her ay faiz odemeli emekli maasi gibi para almali faiz orani 9.75.....bununda bilesigi 10 puana gelir...bence su ortamda mantikli

bugün beylikdüzü şubesi 8,25 verdi, 10 nasıl oluyor

Hocam
08-11-2012, 17:25
bugün beylikdüzü şubesi 8,25 verdi, 10 nasıl oluyor

Şube oranları ile internet bankacılığı (e-mevduat) oranları farklı. Bu birçok bankada böyle. Yani şubeye uğramazsanız, benim elemanı meşgul etmezseniz, internet üzerinden kendi işinizi kendiniz hallederseniz size daha yüksek faiz veririm diyorlar. Bir nevi direkt bankacılık uygulaması. Enpara gibi.

dudu
08-11-2012, 17:35
Gosterge faiz 6.74%
Bu bir rekor, inanilmasi zor. Bir sene bekle bonoda ve 6.74 al. Saka gibi....

Syg,

dermasol
08-11-2012, 17:36
int şubede 8,45 yazıyor

serkan1976
08-11-2012, 19:16

sn chucky merhaba 273-365 gün arası eurobank tekfen 9.75 veriyor bugün değiştirmişler.sitesine girip bakabilirsin

Pythagoras
08-11-2012, 19:37
TL(%) USD(%) EURO(%)
500 - 24.999 8,95 4,38 3,95
25.000 - 249.999 9,84 4,50 4,08
250.000 - 999.999 10,35 4,84 4,40
1.000.000 ve üzeri 10,71 5,13 4,67,

albaraka internetten TLye 10.70 dolara 5.13 veriyor biri bu sese kulak versin artık ...

http://www.albarakaturk.com.tr/

özür
08-11-2012, 21:12
Bakalım enpara daha ne kadar dayanabilecek bu faize aslında 9 a indirmesi yatırımcıya biraz daha güven sağlar.

memorex
08-11-2012, 22:04
TL(%) USD(%) EURO(%)

albaraka internetten TLye 10.70 dolara 5.13 veriyor biri bu sese kulak versin artık ...

dikkatli okursanız ''vadesi dolan hesaplara ödenen faizler ''diyor yani dikkat çektiğin %10.71 lik faizi bir yıl önce parasını bağlamış bugün vadesi dolana ödedikleri getiri.

corsa
08-11-2012, 22:26
TL(%) USD(%) EURO(%)

Ödenen faiz bu. Ödenecek değil .katılım bankalarında ödenecek faizin garantisi verilmez. Geçmişte ödenen örnek gösterilir. Geçmişteki 1 yılda her bankanın faiz oranı bu seviyelerde hatta fazlasıydı. Alabaraka çalışanı felanmısın?

dudu
08-11-2012, 22:28
Ödenen faiz bu. Ödenecek değil .katılım bankalarında ödenecek faizin garantisi verilmez. Geçmişte ödenen örnek gösterilir. Geçmişteki 1 yılda her bankanın faiz oranı bu seviyelerde hatta fazlasıydı. Alabaraka çalışanı felanmısın?

O zaman oraya para yatirana onceden bir faiz orani garantisi verilmiyor, faiz vade bitiminde aciklaniyor.
Ne cikarsa bahtina.
Dogru mu anladim?

Syg,

austin
08-11-2012, 23:04
TL(%) USD(%) EURO(%)

3 gün önce ilk haber verdiğinde açıklamıştım. Ya okumadın, bilmiyorsun ve hiç araştırmamışın yada bu kadar ısrarla üzerinde durduğuna göre çalışanı falansın?..

paralar albarakaya........... inceleyin lütfen döviz 4.50, tl 10.70

Katılım bankacılığını bildiğinizi düşünerek yazıyorum, uyarınızla bir göz attım tl için bahsettiğiniz 10,70'i geçen sene bugün 1 yıl vadeli en az 1milyon yatırana vermiş.. Geçen sene sonu 11,50-12,50'ler mevzu bahisti.. Malum katılım bankacılığında karpayı oranı vade sonunda belirlendiğinden daha gerçekçi bir oran için olaya kısa vade bakmak lazım, son ay tlye 1 aylık 250-999bin arasına 8,45 vermiş ki hiçte cazip denemez..
Dövizde de durum farklı değil..

austin
08-11-2012, 23:09
O zaman oraya para yatirana onceden bir faiz orani garantisi verilmiyor, faiz vade bitiminde aciklaniyor.
Ne cikarsa bahtina.
Dogru mu anladim?

Syg,

Aynen öyle, bu arkadaşın bahsettiği 10,70 oranını geçen sene kasım ayında 1 yıl vadeye verilen mevduat faizi ile kıyaslamak gerekir, o da yanlış hatırlamıyorsam 11,50-12,50 bandı idi..

austin
08-11-2012, 23:19
Abank bugün;

50bin-350bin aralığı %9,30+%0,10(şube opsiyonu)=%9,40
350bin üstü %8,90+%0,10(şube opsiyonu)=%9,00

Bir mudi için toplam mevduat baz alındığından daha yüksek miktarlar için hesap 350bin altı porsiyonlara ayrılmak suretiyle 9,40 tan faydalanılamıyor. Her 350bin limit için ayrı bir mudi hesabı açılması gerekiyor..

chucky68
08-11-2012, 23:35
abankta 350 bin ustu meblaglarda bu kisma kadarina 9,40 alinabilir....daha ustu bir meblagda parayi ikiye bolup esinizin yada aile bireylerinden birinin adina hesap acabilirsiniz...bu durumda iki hesapta 9,40 olacaktir
chucky...............son bebek

kazandibi
09-11-2012, 00:05
Ekonomide ve piyasalarda bu gelişmelerden sonra sizce Aralık ayında faizler en çok kaç olur sizce?
Aralık ayını bekleyelim mi ? Yoksa Enpara ya geçip 180 güne paramızı bağlayalım mı ?
Aslında ben aralıkta eurobank tekfen e geçmeyi düşünüyordum. 1 yıllık yapıp aylık düzenli ödemesini almayı istiyordum.
Fakat şimdi korkmaya başladım. Acaba enpara ya mı geçsem . Birikim miktarı az ama olsun yine de insan gönlünün rahat etmesini istiyor. Şu an marifetlideyim en para ile arasında fark var . hesap yapınca 1 yıl boyunca neredeyse bir ay fazlası oluyor enparanın. Sizce faizler Aralık ta ne kadar yükselebilir ??
Şimdiden teşekkürler, saygılar

ahmetd76
09-11-2012, 08:37

Hatta ben daha güzelini söyleyeyim. Katılım bankalarında o faizi alacağının garantisi de yoktur. Yani bankanın karına da zararına da ortaksın. Banka zarar ederse ANA PARANDAN EKSİLME OLUR. Sanırım bu Türkiye'de olmadı ama Faysal Finans'ta falan yurtdışında bir dönem olmuş. Sonra parayı katılım bankasına yatırıp da paranız azalınca yediler paramı diye ağlamayın..

basitlik
09-11-2012, 10:12
Peki bu katılım bankaları, mevduat faiz oranları ile neden birebir aynı gidiyor? +- 1 en fazla.

Mesela ben katılım bankasına gidip Bar veya Pavyon açacağım desem ve karşılığında da teminatım gayrımenkullerim olsa, bana kredi verirler mi? Evet verirler.

Hatta ben daha güzelini söyleyeyim. Katılım bankalarında o faizi alacağının garantisi de yoktur. Yani bankanın karına da zararına da ortaksın. Banka zarar ederse ANA PARANDAN EKSİLME OLUR. Sanırım bu Türkiye'de olmadı ama Faysal Finans'ta falan yurtdışında bir dönem olmuş. Sonra parayı katılım bankasına yatırıp da paranız azalınca yediler paramı diye ağlamayın..

ACIBİBER
09-11-2012, 10:15
Ekonomide ve piyasalarda bu gelişmelerden sonra sizce Aralık ayında faizler en çok kaç olur sizce?
Aralık ayını bekleyelim mi ? Yoksa Enpara ya geçip 180 güne paramızı bağlayalım mı ?
Aslında ben aralıkta eurobank tekfen e geçmeyi düşünüyordum. 1 yıllık yapıp aylık düzenli ödemesini almayı istiyordum.
Fakat şimdi korkmaya başladım. Acaba enpara ya mı geçsem . Birikim miktarı az ama olsun yine de insan gönlünün rahat etmesini istiyor. Şu an marifetlideyim en para ile arasında fark var . hesap yapınca 1 yıl boyunca neredeyse bir ay fazlası oluyor enparanın. Sizce faizler Aralık ta ne kadar yükselebilir ??
Şimdiden teşekkürler, saygılar

yazınızda az çelişki var, hem yatırım yapmak, hemde gönlünüzün rahat olması az çelişki ifade ediyor.
enpara ne ben bilmiyorum, sanırım sanal bir portaldan işlem yapılıyor, internet sanrıım, ben buraya 1 krş yatırsam gece uyku tutmaz,
ziraat, iş, halk bu 3 banka dışında TR de banka var ama ilgi alanımın dışında hayatta hesap açtırmam, bana aylık %15 veren olsa bile açtırmam, hatta aylık %55 net ,acı tecrübeler insanı güçlü kılıyor, yere daha sağlam basıyorum, eskiden demirbank ta 1 gecede %21.9 net kazanılıyordu, yani 100.000 TL nizi sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra 121,900 TL oluyordu, bir gün sonra 147,499 . 3. gün 178,478, 4 gün 215,953 ne ilginç günlerdi, 4 gün o/r yaptırınca para 2 katı oluyordu, yani bileşik getiri, ben bunları yaşadım, gecelik %8000 faizden 10 günde paramı 3 katı yaptım, sonra ne oldu, film koptu, banka battı,
:)

sulzer
09-11-2012, 10:30
bu fıch not artırımı beni eskilere götürdü yani 2000 li yıllara ..*
ozaman yanlış hatırlamıyorsam büyüme 5,2 idi cari açıgımız 6.600 milyondu yine yanlışhatırlamıyorsam b+ olan notumuzu bb- çıkarılmıştı ne oldu ise bir yıl sonra gümledi ve kriz başgösterdi ..yani bu kadar kırıgan anayasa kitapcıgının cumhurbaşkanı ans tarfından atılması diye başladı..aslında abd ve içerdeki işbirlikçileri işi idi neyse şimdiki zamana gelelim ..?
yine fich not artırımında bulundu 10 yıllık büyüme ortalama 5,1 cari açıgımız 240 milyar ..?
amcam beni niye öptü ..?
bankalar çok saglam başka ..?
peki bu bankaların % kaçı yabancı elinde veya ortak .?
özelleştirecek satacak ne kaldı elimizde ..?
üretimimiz ne durumda bir otomobil motoru dahi yerli imalatımız yok .?
nufus oranına türkiyenin geliri kişibaşına 12000 dolardan basediliyor gören varmı .*
nufusun %60 fakir % 15 açlık sınırının altında % 15 kısım zengin veya üstabaka dedigimiz gelir adaletine mi dayanıyor ..?
benim aklıma şu geliyor türkiyeye 120 milyar dolar bir sıcak para girdisi var ..
akp millet vekili ensari oglu bir tv.de şöyle diyordu ..
soru ..bu sıcak para nereye yatırım olarak geldi ..
cevap.. 60 milyar doları borsada imiş ..?
peki diger 60 milyar nerde herhalde oda bonu ve devlet tahvilinde ..yatırım amaclı sıfırdan bir fabrika veya firma kuran yok yani hazıra konmuşlar ..veya banka almışlar..bu bankalardaki karlar yurdışına gidiyor bunuda unutmayalım ..
şimdi asıl soruya gelelim şu 120 milyar dolar nasıl çıkacak ..?
adamlar dolar 1,30 veya 1.50 gelmiş yatırım yapmışlar şimdi 1.78 ..?
bu paranın el degiştirip yeni yatırımcı gelmesi lazımki bu para tekrar kar hanesine yazılsın dolar birazdaha aşşagı gitmesi lazımki tekrar para dolara dönsün yeni gelen para borsaya ve bonoya girmeis lazımki adamlar parayı kurtarsın yoksa bu kadar parayı bir gecede çıkaramıyacagına göre ..?
biz bir not artırımı lazım oda geldi ya sonra bekleyip görelim ..yukarıdaki 2000 yılını unutmayalım..
paranıza sahip çıkın mecbur olmadıkça harcamayın ..hele borsadan uzak durun çünki banka hisselerinden başka para girişi olan hisse çok az eskiler ne demiş nakit nakittir bunu iyi degerlendirin ..?

blue70
09-11-2012, 10:40
durumuzu en iyi özetleyen yazıyı okuyun...
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/792195-gecmiste-kamu-dislamisti-simdi-ise-kuresel-sermaye
bu durum ne kadar gider bunu kimse bilemez...şişen bu fiyatlardan emlak almak bence ahmaklıktır...kira getirisi 20-25 hatta daha fazla...kiracıda yok...
bugun tv deki yaşar erdinçın programında konuk çok iyi şeyler şöyledi...ABD yunanıstan ispanya gibi ülkelerin borçlarını bizler ödüyoruz...
nasılmı?enflasyonla...sıfır faiz politikaları ve para basmayla...işimiz zor artık.eskiyi unutun...aynştayn bile ne demiş ...hep aynı şeyleri yaparak aynı sonuçları elde edemezsiniz...kendimiz için yeni bir yol çizmemiz lazım...para kazanmak için cin gibi olmalıyız...
bilgi ve becerilerimizi arttırmalı...yatırımcı kulturumuzu arttırmalıyız...yeni şeyler denemeliyiz...

oguzozi
09-11-2012, 10:56
durumuzu en iyi özetleyen yazıyı okuyun...
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/792195-gecmiste-kamu-dislamisti-simdi-ise-kuresel-sermaye
bu durum ne kadar gider bunu kimse bilemez...şişen bu fiyatlardan emlak almak bence ahmaklıktır...kira getirisi 20-25 hatta daha fazla...kiracıda yok...
bugun tv deki yaşar erdinçın programında konuk çok iyi şeyler şöyledi...ABD yunanıstan ispanya gibi ülkelerin borçlarını bizler ödüyoruz...
nasılmı?enflasyonla...sıfır faiz politikaları ve para basmayla...işimiz zor artık.eskiyi unutun...aynştayn bile ne demiş ...hep aynı şeyleri yaparak aynı sonuçları elde edemezsiniz...kendimiz için yeni bir yol çizmemiz lazım...para kazanmak için cin gibi olmalıyız...
bilgi ve becerilerimizi arttırmalı...yatırımcı kulturumuzu arttırmalıyız...yeni şeyler denemeliyiz...

Emlak fiyatlarinda ben sisme goremiyorum.. kiracida var. Sen soylediklerinle celisiyorsun! Emlak fiyatlari sisse kiraci cogalir yani cok olur.. bu gidisle parayi mevduatta tutturmayacaklar insanabpeki ne yapacak bu insanlar ?

uyuz
09-11-2012, 11:06
Emlak fiyatlarinda ben sisme goremiyorum.. kiracida var. Sen soylediklerinle celisiyorsun! Emlak fiyatlari sisse kiraci cogalir yani cok olur.. bu gidisle parayi mevduatta tutturmayacaklar insanabpeki ne yapacak bu insanlar ?saadet zinciri denen birşey duydunuzmu ?

ACIBİBER
09-11-2012, 11:19
ozaman yanlış hatırlamıyorsam büyüme 5,2 idi cari açıgımız 6.600 milyondu yine yanlışhatırlamıyorsam b+ olan notumuzu bb- çıkarılmıştı ne oldu ise bir yıl sonra gümledi ve kriz başgösterdi ..yani bu kadar kırıgan anayasa kitapcıgının cumhurbaşkanı ans tarfından atılması diye başladı..aslında abd ve içerdeki işbirlikçileri işi idi neyse şimdiki zamana gelelim ..?
yine fich not artırımında bulundu 10 yıllık büyüme ortalama 5,1 cari açıgımız 240 milyar ..?
amcam beni niye öptü ..?
nufus oranına türkiyenin geliri kişibaşına 12000 dolardan basediliyor gören varmı .*
nufusun %60 fakir % 15 açlık sınırının altında % 15 kısım zengin veya üstabaka dedigimiz gelir adaletine mi dayanıyor ..?
benim aklıma şu geliyor türkiyeye 120 milyar dolar bir sıcak para girdisi var ..
peki diger 60 milyar nerde herhalde oda bonu ve devlet tahvilinde ..yatırım amaclı sıfırdan bir fabrika veya firma kuran yok yani hazıra konmuşlar ..veya banka almışlar..bu bankalardaki karlar yurdışına gidiyor bunuda unutmayalım ..
bu paranın el degiştirip yeni yatırımcı gelmesi lazımki bu para tekrar kar hanesine yazılsın dolar birazdaha aşşagı gitmesi lazımki tekrar para dolara dönsün yeni gelen para borsaya ve bonoya girmeis lazımki adamlar parayı kurtarsın yoksa bu kadar parayı bir gecede çıkaramıyacagına göre ..?
biz bir not artırımı lazım oda geldi ya sonra bekleyip görelim ..yukarıdaki 2000 yılını unutmayalım..
paranıza sahip çıkın mecbur olmadıkça harcamayın ..hele borsadan uzak durun çünki banka hisselerinden başka para girişi olan hisse çok az eskiler ne demiş nakit nakittir bunu iyi degerlendirin ..?

+++++++++++++

ACIBİBER
09-11-2012, 12:16
http://www.ziraatbank.com.tr/z/tr/bankamiz/faiz-ve-ucretler/mevduatu.aspx

En altta faiz %10 görünüyor, bu hesap türü hakkında bilgisi olan var mı?
'Birikimli Mevduat Hesabı'
nedir? nasıl açılır? her ay para mı koymak gerekir?
bilen az açabilirse sevinirim,

blueberry
09-11-2012, 13:31

http://www.ziraatbank.com/tr/p/n/Content.aspx?id=1928

scobanx
09-11-2012, 13:36

Geçenlerde bir arkadaş bahsetmişti. 5 senelik yatırıyordunuz parayı galiba, o yüzden yüksek faizi...

ozziem
09-11-2012, 14:18
Faizlerde dip yok gibi. Her gün düşüyor. Şansa bana den geldi, enpara da düşürecek bence pazartesi. Yine faizlerin en düşük olduğu zaman mevduatımı denk getirmeyi başarabildim.:) Şans olmayınca olmuyor.

timarsizsipahi
09-11-2012, 14:45
Faizlerde dip yok gibi. Her gün düşüyor. Şansa bana den geldi, enpara da düşürecek bence pazartesi. Yine faizlerin en düşük olduğu zaman mevduatımı denk getirmeyi başarabildim.:) Şans olmayınca olmuyor.

Ben de sizinle aynı güne denk getiriyorum ikinci kez. Pazartesi dönüşüm var bakalım kaç olacak?

chucky68
09-11-2012, 14:53
en para faiz dusurmez...daha yeni oturtmaya calisiyorlar...ben bile laf olsun diye bos hesap actirdim...canlari sikildikca ariyorlar...faizlerini dusurecek olsalar not artisi bahanesiyle karisik ortaya karisik bir salata yapip indirirlerdi...daha henuz bankalardanda bir faiz dususu yok...zaten daha asagisi mevduatlari kacirtir yada dolara altina kaydirir...yil sonu yaklasiyor....her banka vede banka subeleri kenfi hesabi kitabi pesinde....kasim ayindan sonra azda olsa yeni kampanyalar adi altinda para kapmaca yarislari baslayacaktir...ama sonrasi kapali kutu...muhtemelen faizlerin asiri dusmesinden dolayi mevduat cikislarini onlemek icin bazi bankalar ozel banka tahvillerini piyasaya surecklerdir...aldigim bir duyuma gore akbank 370 gun vadeli 12,50 faizli banka tahvili cikarmayi dusunuyormus...akbankta is yapan parasi yuklu bir arkadasim soyledi ..sene sonuna dogru cikabilirmis...yani yeni alternatifler uretilmek zorunda...burda tek risk bankanin batmasidir....devlet tahvili gibi arkasinda devlet yok...ama soz konusu banka akbank....tabiki buyuk ihtimalle bu tahviller parasina gore limitli olacaktir...yani her paraya bu verilmeyebilir..ayni tahviller gecen ay ing dede vardi..bayagida iyi oranlardi
chucky...................yesil parkali bebek

dudu
09-11-2012, 15:10

Faize parayi ancak o para ile yapacak bir seyiniz yok ise koyabilirsiniz. Faizden para kazanmayi artik dusunmemek, beklememek lazim.
Faiz paramizi enflasyona karsi korursa bundan memnun ve tatmin olmamiz, bununla yetinmemiz gerekiyor.
Bu bir sure daha boyle devam edecek gibi duruyor. MB PPK'dan bir faiz indirimi beklentisi not artisi sonucu iyice belirginlestiginden piyasa onden giderek faizi ondan once dusuruyor, son gunlerdeki keskin dususun nedeni budur.
3 Aralik gunu %10 faiz aldigim enpara.com vadeli hesabim doluyor. Oraya koydugum para cari harcamalarim icin gerekli 3-5 aylik param. Enpara o tarihte 9 da verse 8 de verse bosda duracagina orada kalacaktir.

Syg,

özür
09-11-2012, 15:20
Faiz 6.5 seviyesinde rekor yürü be Türkiyem

dudu
09-11-2012, 15:40
Faiz 6.5 seviyesinde rekor yürü be Türkiyem

Helal !!!!

Syg,

Figo
09-11-2012, 15:56
chucky sana 10 puanlık bi uzmanlık suali soram

sence faiz neden düşüyo ?

a)vetendaşa 500 bin'e 1+1 kuşyuvası daire satıp emlak balonu yaratmak içün

b)piyasa değeri/defter değeri ve fiyat/kazanç oranları yöksek pahalı hisseleri yerlilere devredip çıkmak içün

c)Amarika'nın basmış olduğu karşılıksız parayı sıcak para şeklinde yurtiçine sokup, Suriye'ye savaş açılması için sırtı sıvazlamak/ya da sıcak parayı aniden çıkarma tehditinde bulunmak içün

d)fiç turp gibüsünüz dedüğü içün

e)tüketim talebini canladırıp, mantar gibü çoğalan AVM'lerdeki ithal malları satabilmek içün

f)hepüsüsü :he::wink:

blue70
09-11-2012, 16:04
chucky sana 10 puanlık bi uzmanlık suali soram

sence faiz neden düşüyo ?

a)vetendaşa 500 bin'e 1+1 kuşyuvası daire satıp emlak balonu yaratmak içün

b)piyasa değeri/defter değeri ve fiyat/kazanç oranları yöksek pahalı hisseleri yerlilere devredip çıkmak içün

c)Amarika'nın basmış olduğu karşılıksız parayı sıcak para şeklinde yurtiçine sokup, Suriye'ye savaş açılması için sırtı sıvazlamak/ya da sıcak parayı aniden çıkarma tehditinde bulunmak içün

d)fiç turp gibüsünüz dedüğü içün

e)tüketim talebini canladırıp, mantar gibü çoğalan AVM'lerdeki ithal malları satabilmek içün

f)hepüsüsü :he::wink:

tabiki f şıkkı ama cevabını şifreli yollamadılar bana :) yabancılar boğazına kadar maldalar...kime devredecekler bunları....

chucky68
09-11-2012, 16:06
bana gore hepsi....hatta bir sikta ben koyayim....akp yandaslari faizi istemedigi vede haram gordugu icin...ama faiz bir duser amip gibi ureyerek geride cok kolayda gelebilir....bunun icin biyoloji okumak yeterlidir...bir seyin suyunu kendinize cok guvenip fazlaca sikarsaniz basiniza dolu olur yagar

serkan1976
09-11-2012, 17:53
vakıfbank tanışmayı 8.70'e çekmiş arkadaşlar
en iyisi 273 gün 9.75 eurobank tekfen'de bağlamak
en azından şubeden yapsın mt

sulzer
09-11-2012, 17:56
amcam beni niye öptü ..?

not artırımı sonrası borsada oluşan hareketler teknik açıdan ..? acaba yanılıyormuyum diye bir inceledim..*
09.02.2004 b+ durum duragan ux 100 ise bir ay sonra 21.700 ve üç ay sonra 15.000 düşmüş..?
25.08.2004 b+ durum pozitif ux100 ise 15.000 den 20.000 yükselmiş yani pozitif olmuş ..
ve bugüne gelene kadar her not artırımından sonra borsada çöküş başlamış ..
nereye kadar..?
24.11.2010 bb+ pozitif ux100 71.000
23.11.2011 bb+ duragan ux.48.000 ilk defa borsa dipte iken yani 71 binden 48 bine gelirken dipte not artırımı ..?
şimdi yine not artırımı ux100 73.000
acaba şimdi not arttı diye 100 binemi gider yoksa bir önceki yazımdaki mi gerçekleşir bekleyip görecegiz ..?

ACIBİBER
09-11-2012, 19:25
TRT200313T16(714*** ) 20/03/2013 128gün 100.00 (97.96alış) 5.800 5.900 (98.09satış) 5.550 5.640 HAZİNE

arkadaşlar elimde yukardaki hazine bonosu var, bonolar %2.52 düşüyor ama bu tıkandı kaldı,
satıp 8.50 den 60 günlük faize mi bağlasam, ziraat da 8.50 mevcut. oranda oldukça iyi.
alış 98 e 4 gündür gelemedi, kalan vade 128 gün , sazan gibi beklesem bir anlam ifade etmiyecek gibi :)

ACIBİBER
09-11-2012, 19:30
8.50 bürüt/ net 8.35/ aylık %0.6958 net getiri :)

austin
09-11-2012, 19:30
Abank bugün;

50bin-350bin aralığı %9,30+%0,10(şube opsiyonu)=%9,40
350bin üstü %8,90+%0,10(şube opsiyonu)=%9,00

Bir mudi için toplam mevduat baz alındığından daha yüksek miktarlar için hesap 350bin altı porsiyonlara ayrılmak suretiyle 9,40 tan faydalanılamıyor. Her 350bin limit için ayrı bir mudi hesabı açılması gerekiyor..

Dünkü yoklama sonrasında bugün Eurotekfen 8,50'de kalınca Abank'la başlangıç yaptık. Ben 9'a fitken bmt merkezle görüşüp bana bir güzellik daha yaptı ve 350bin için 9,35 ve üstüne 9 olmak suretiyle 2 parça hesap açtı. İki hesapta benim adıma..:cool:
32 gün daha rahatız, eğer bilanço toparlamada iyi bir oran alırsam en az 3 ay bağlarım heralde..

ACIBİBER
09-11-2012, 20:13
350 fazla bir miktar değil, o yüzden 8.50 olmuş 9 olmuş pek getiride fark ettirmez :oley:

austin
09-11-2012, 22:29
Eurotekfen>Abank operasyonu mevduatıma yaklaşık +320 tl net avantaj sağladı. Gayet memnunum, bunları değerlendirmeyeceksem burada işim ne? @eray026'ya Abank tüyosunu haber verdiği için teşekkürler:super:

chucky68
09-11-2012, 22:50
Eurotekfen>Abank operasyonu mevduatıma yaklaşık +320 tl net avantaj sağladı. Gayet memnunum, bunları değerlendirmeyeceksem burada işim ne? @eray026'ya Abank tüyosunu haber verdiği için teşekkürler:super:

eşinin üstüne kalan parayı yapsaydın kalan parana %9 değil %9.35 alırdın...toplamda daha fazla geçerdi eline...ama sende haklısın vardır bir bildiğin:)

chucky68
09-11-2012, 22:53
ziraat bankası halen 500.000 tl ye kadar zorlayınca bazı şubeleri %9 verebiliyor...örnek=kazasker ziraat şubesi..... 500.000 TL daha üstüne direk %8.50 çekiyorlar...o bakımdan 500 bine kadar ziraatçılar %9 koparabilir...genede tercihim ziraat olmazdı...çıkarken eft yi yapıştırır..ancak müdürle aranız iyi ise çıkışlarda az bir eft ile kurtulursunuz...

C H UC K Y...........................YORGUN BEBEK

chucky68
09-11-2012, 23:04
bugün denizbanktan telefon geldi....faize alternatif bir opsiyon oranı verdiler....45 günlük brüt %12 verdiler....parayı bugün bağlıyorsunuz...45 gün boyunca dolar kuru alt bant 1760...üst bant 1810 arasında günlük kaldığı sürece hergün brüt paranıza %12 faiz alıyorsunuz...bu bant dışına çıktığınız zaman o gün için hiç bir faiz alamıyorsunuz...ana para korumalı çift bantlı mevduat işlemi....neler çıkarıyorlar....faizler dahada düştüğü sürece bu tür işlemler daha çok çıkacak....bu tür işlemler aslında bana göre borsadan daha tutarlı...en azından gelen belli avucundaki belli gidebilecek belli..birde tuttursan 45 günden %12 faiz...fena değil...35 gün bile tuttursan gene güzel....hele bu düşük faiz ortamında...

C H UC KY........................ONE.......METALLİCA

metin100
09-11-2012, 23:11
bugun ing 8.75 ,şekerbank 9.00(250000e kadar) telaffuz ettı, sayın chucky ziraatın kazasker diye bir subesi olduguna emın mısınız ısmı farklı sanırım?
ziraat bankası halen 500.000 tl ye kadar zorlayınca bazı şubeleri %9 verebiliyor...örnek=kazasker ziraat şubesi..... 500.000 TL daha üstüne direk %8.50 çekiyorlar...o bakımdan 500 bine kadar ziraatçılar %9 koparabilir...genede tercihim ziraat olmazdı...çıkarken eft yi yapıştırır..ancak müdürle aranız iyi ise çıkışlarda az bir eft ile kurtulursunuz...

C H UC K Y...........................YORGUN BEBEK

chucky68
09-11-2012, 23:20
bugun ing 8.75 ,şekerbank 9.00(250000e kadar) telaffuz ettı, sayın chucky ziraatın kazasker diye bir subesi olduguna emın mısınız ısmı farklı sanırım?

ERENKÖY MÜNÜBÜS CADDESİ ÜZERİNDEKİ ŞUBESİ...kazasker diye geçer...orada 15 yıl hesabım vardı...bildim bileli kazaskerdir...hatta yanında halk bankasıyla komşudur..

metin100
09-11-2012, 23:34
tskurler syn chucky zıraat erenkoysb semsettın gunaltay sanırım; halk kazasker sbnın yanında, forumda sorulmustu Odea bank kurulma asamasındaymıs oran 9.25 gıbı beklenıyormus dedıler

blueberry
10-11-2012, 00:23
para belli bir miktarı geçince oran düşüyor.. tam tersi olması gerekmiyormuydu paran ne kadar çoksa pazarlık gücün artıyordu..

sensity
10-11-2012, 00:24
Ben Enpara %10 devam ediyorum elime geceni arkadaslar :)

chucky68
10-11-2012, 00:44
para belli bir miktarı geçince oran düşüyor.. tam tersi olması gerekmiyormuydu paran ne kadar çoksa pazarlık gücün artıyordu..

her zaman öylede....şimdi bankalar aklınca bir kurnazlık yapıyor...sebebi şu...adamın biri geliyor yüksek bir mablağsını bankaya bağlıyor...iyide oran alıyor...ama vade sonu tamda paranın çıkması istenmediği bir ters dönemde bu vatandaş ehh benim istediğim faiz olmuyorsa ben tüm paramı falanca bankaya çıkarıyorum deyince banka sap gibi kalıyordu....işte bunu önlemek açısından banka diyorki..bana tek bir kişiden 500-600-700 bin tl geleceğine bu parayı 10 kişiye taksim edeyim...yani daha küçük meblağlar gelsin...toplamı bu paralara denk gelsin diyor....sonradan bir vatandaş ben çıkıyorum dese bile bu bankaya koymaz....bunun için nispeten yüksek faiz verilirken limitli paralara veriliyor....daha yüksek paralara düşük veriliyor...ama bu iş her bankada böyle olmayabiliyor..para gelsinde limit fark etmez diyenlerde var.....

C H UC KY...........................YARINI OLMAYAN BEBEK

austin
10-11-2012, 11:09
eşinin üstüne kalan parayı yapsaydın kalan parana %9 değil %9.35 alırdın...toplamda daha fazla geçerdi eline...ama sende haklısın vardır bir bildiğin:)

9,40 alacaktım ama anadolu erkeğiyiz işte, babadan böyle gördük, kazancını eşine bile söylemicen:)

austin
10-11-2012, 11:14
bugün denizbanktan telefon geldi....faize alternatif bir opsiyon oranı verdiler....45 günlük brüt %12 verdiler....parayı bugün bağlıyorsunuz...45 gün boyunca dolar kuru alt bant 1760...üst bant 1810 arasında günlük kaldığı sürece hergün brüt paranıza %12 faiz alıyorsunuz...bu bant dışına çıktığınız zaman o gün için hiç bir faiz alamıyorsunuz...ana para korumalı çift bantlı mevduat işlemi....neler çıkarıyorlar....faizler dahada düştüğü sürece bu tür işlemler daha çok çıkacak....bu tür işlemler aslında bana göre borsadan daha tutarlı...en azından gelen belli avucundaki belli gidebilecek belli..birde tuttursan 45 günden %12 faiz...fena değil...35 gün bile tuttursan gene güzel....hele bu düşük faiz ortamında...

chucky bu yeni türevlerde malum dcd opsiyonlarındaki gibi aksi durumlarda dolara mahkum etme gibi bir durum var mı? yoksa devamlı tl de mi kalınıyor?

scobanx
10-11-2012, 15:40

35 gun tutsa 9.33 brut faize eder. Pek mantikli degil oran...en az %14 falan olmasi gerek alinan risk icin...

şef
10-11-2012, 15:41
her zaman öylede....şimdi bankalar aklınca bir kurnazlık yapıyor...sebebi şu...adamın biri geliyor yüksek bir mablağsını bankaya bağlıyor...iyide oran alıyor...ama vade sonu tamda paranın çıkması istenmediği bir ters dönemde bu vatandaş ehh benim istediğim faiz olmuyorsa ben tüm paramı falanca bankaya çıkarıyorum deyince banka sap gibi kalıyordu....işte bunu önlemek açısından banka diyorki..bana tek bir kişiden 500-600-700 bin tl geleceğine bu parayı 10 kişiye taksim edeyim...yani daha küçük meblağlar gelsin...toplamı bu paralara denk gelsin diyor....sonradan bir vatandaş ben çıkıyorum dese bile bu bankaya koymaz....bunun için nispeten yüksek faiz verilirken limitli paralara veriliyor....daha yüksek paralara düşük veriliyor...ama bu iş her bankada böyle olmayabiliyor..para gelsinde limit fark etmez diyenlerde var.....

C H UC KY...........................YARINI OLMAYAN BEBEK

evet haklısın dostum, küçük bankalar pazarlık güçleri de fazla olmayan orta boy yatırımcıyı tercih ediyor. büyük bankalarda böyle olmuyor. aslına bakarsanız, not artışının, o saydığınız abank benzeri eften püften bankaları etkilememesi gerekir. zira o bankalar dışarıdan pek para bulamaz. yerli yatırımcının mevduatına mecburlar. az faiz farkı için o bankalarda paranızı tutmayın. mecburen yukarı çekmek zorunda kalsınlar.

memorex
10-11-2012, 16:44
evet haklısın dostum, küçük bankalar pazarlık güçleri de fazla olmayan orta boy yatırımcıyı tercih ediyor. büyük bankalarda böyle olmuyor. aslına bakarsanız, not artışının, o saydığınız abank benzeri eften püften bankaları etkilememesi gerekir. zira o bankalar dışarıdan pek para bulamaz. yerli yatırımcının mevduatına mecburlar. az faiz farkı için o bankalarda paranızı tutmayın. mecburen yukarı çekmek zorunda kalsınlar.

eften püften banka yoktur iyi ya da kötü yönetilen banka vardır ve Abank 2001 krizi zamanında da varolan bir bankadır fakat büyükçe diyebileceğimiz Demirbank ve hızla büyüyen Toprakbank tarih olmuştur.Abd de başlayan krizde dünyanın en büyük bankalarından Citibank bile gümlemişti eğer devlet desteği olmasaydı!

Pythagoras
10-11-2012, 19:57
eften püften banka yoktur iyi ya da kötü yönetilen banka vardır ve Abank 2001 krizi zamanında da varolan bir bankadır fakat büyükçe diyebileceğimiz Demirbank ve hızla büyüyen Toprakbank tarih olmuştur.Abd de başlayan krizde dünyanın en büyük bankalarından Citibank bile gümlemişti eğer devlet desteği olmasaydı!

kaldı ki abank efesin bankasıdır, kötü banka olsa efes pilsen çalışmaz..

sensity
10-11-2012, 20:45
Efes Bankanin Banka da Efesin zaten, Anadolu Grubu
Sanirim bunyelerinde Honda Turkiye, Coca Cola Turkiye vs vs baya saglam sirketler var.
1 kere calistim bunlarla, resmen mahalle bakkali formunda bir banka :)

austin
11-11-2012, 00:39
Abankın Anadolu grubuna bağlı olduğunu duyduğumda tereddütsüz çalışma kararı aldım.
Anadolu grubu kim mi? En bilinenleri : Efes, Cocacola içecek, Mcdonalds Türkiye, Kırlangıç, Komili, Isuzu, Honda, Kia, Lada, Geely, Adel-Faber gibi markaların sahibi ve bazılarının tüm Türkiye tasarruflarının sahibi olmakla beraber sağlıkta John Hopkins Hastaneleri ve enerji alanında da çok sayıda santralleri mevcut. Grubun farklı sektörlerde de çok sayıda şirketi var.

chucky68
11-11-2012, 00:47
chucky bu yeni türevlerde malum dcd opsiyonlarındaki gibi aksi durumlarda dolara mahkum etme gibi bir durum var mı? yoksa devamlı tl de mi kalınıyor?

bu tür işlemlerde dolara geçme diye bir şey sözkonusu değil...burda dolar sadece türev olarak kullanılıyor...sen dilersen bu işlemi altın,euro,endeks vs birçok şey içinde yapabilsin....ama en çok dolar kullanıldığı için ona göre işlem seçiliyor...aslında burdaki olay tamamen bul karayı al parayı işine benziyor...şans işi yani....günlük işleyen bir faiz...ama dolara göre oynanıyor...birde burda vergi %10 kesiliyor...yani aldığın günlük faiz olan %12 den 10 vergi kesiliyor..bana bu olayı en son vadem 17 ekimde dolduğu vakit gene denizbank aramıştı...aynen şöyle demişti....kur o an 17950 usd idi...45 günlük vade içinde alt bant 1770 usd... üst bant 18150 usd için bana günlük %11.50 teklif edilmişti...ama yapmadım...t-banka gidip 64 günlük %9.50 den paramı bağlattım..oysa şimdi 17 ekimde ben bu işlemi yapsaymışım bugüne değin sadece 3 kez bu iki bant dışına çıkmış oluyordum...diğer günler aynen bana %11.50 günlük yazıyordu...aslında kurun çok inmeyeceği belliydi...öylede oldu..şans işte....nasılsa faizler çok aşırı düşerse bu tip ana para korumalı işlemler çok var...aceleye gerek yok.....bugünkü faizleri daha yeni görmedik...açın bakın forumun 2010 senesi başına...%8.50-%9 faizler yazılıp çiziliyordu...yeni bir durum değil....buda geçer..

chucky68
11-11-2012, 00:51
Efes Bankanin Banka da Efesin zaten, Anadolu Grubu
Sanirim bunyelerinde Honda Turkiye, Coca Cola Turkiye vs vs baya saglam sirketler var.
1 kere calistim bunlarla, resmen mahalle bakkali formunda bir banka :)

sağlam aynı zamanda ağrestif oranlarda verebilmektedirler...bende 3 ay kadar çalışmıştım....bu seferde çalışacaktım...ama paraya limit koydular...en son vademin dolduğu zaman bana %9.35 vermişlerdi...350.000 tl limitli...yapmadım...limitsiz teklifte bulunan t-banka geçtim...üstelik 64 gün...benim için vadede önemlidir...32 gün için küsüratlı faiz fazlası bile olsa geçmem.....

chucky68
11-11-2012, 01:03
bugün erenköy carrefour içindeki bir akbanka uğradım....şu bono ve tahvil işini sordum...biz ayakta uyumuşuz...bu banka 15-20 gün önce bir bono çıkarmış...faiz oranı 270 günlük %10.25 vermişler...vergi %10 kesiliyor....yapılırmıydı bilmem....kızın söylemesi şu....periyodık olarak sürekli bu tahvil yada bonolar çıkarmış....normalde faiz oranı neyse banka kendi bünyesinde artı faiz ilave ederk bu bonoları veriyormuş...çok alan varmış...ayrıca bu bonolar devlet bonolarıymış...bana demesi aralıkta sizi arayalım....burda çıkacak olan bonoyu biz piyasa şartlarına göre daha iyi bir oranla müşterilerimize veriyoruz dedi..bende bekleyelim bakalım dedim..ayrıca aralıkta ne olursa olsun mutlaka bankalar istesede istemesede faiz çıkarmak zorundadır dedi...sonrası malum...aralığı kampanyalı bir banka bulup iyi değerlendirmek lazım...şahsen ben tekfenin böyle bir kampanyasını kovalıyorum...çıkar yada çıkmaz...ama yıllık faizi %9.75 den daha yukarı bir oran gelirse bağlarım...aylıkta ödemesi olacak...illa %10 veren uzun vadeli bir kampanya çıkabilir...şu aşamada artık aylık gitmek çok riskli...vur-kaç yapma dönemine girdik...elbet sıramız gelecek...biz bu tiyatro perdesini çok açıp kapadık...

C H UCK Y............................BİRLEŞİK MEVDUATÇILAR BİRLİĞİ CEPHESİ

JonDowes
11-11-2012, 01:51
bugün erenköy carrefour içindeki bir akbanka uğradım....şu bono ve tahvil işini sordum...biz ayakta uyumuşuz...bu banka 15-20 gün önce bir bono çıkarmış...faiz oranı 270 günlük %10.25 vermişler...vergi %10 kesiliyor....yapılırmıydı bilmem....kızın söylemesi şu....periyodık olarak sürekli bu tahvil yada bonolar çıkarmış....normalde faiz oranı neyse banka kendi bünyesinde artı faiz ilave ederk bu bonoları veriyormuş...çok alan varmış...ayrıca bu bonolar devlet bonolarıymış..

bu akbank çalışanı bilerek mi yapıyor bilemem ama söylediklerinde yanlış yanlışı kovalıyor.
1. devlet tahvilini, devlet satar. bankalar aracılık edebilir, o kadar. akbank hem kendi borçlanacak hem de buna devlet tahvili denecek? yok öyle bir şey. akbank bonosu, banka bonusudur. devletle ilişkisi yok. bir banka batarsa ve devlet de bunu engellemezse; banka bonolarının tamamı, bardak altlıgı olarak yaşamını sürdürür. malum mevduat garantisi sadece mevduata özgü.
2. son günlerde akbank'tan halka açık bir bono ihracı olmadı sitesine (http://www.akbank.com/yatirimci-iliskileri/yatirim-bilgileri/izahname-sirkuler.aspx)göre. en son eylülde oldu. peki ekimde ve kasımda olan ne? "tahsisli satış". yani halka duyurulmadan, önceden belirlenen kişilere satılması. peki kim olabilir bunlar? "nitelikli yatırımcılar". yani nakit/finansal varlıgı en az 1 milyon TL olanlar. tahsisli satışlar bankanın alt şirketleri için de olabilir. ve faiz oranlarının kaç olduguna ulaşılması pek kolay değil. en azından google'da pek yok.
3. akbank halka açık yaptıgı (tahsisli satış olmayan) bonolarında %10.25 gibi oranlar kesinlikle ödemiyor. en son eylül'deki arzında devlet tahvilinin üzerine sadece 60 baz puan ödedi. bu uzun süredir böyle. tahvil+3 puan gibi mevduatçıya dahi cazip gelebilecek bonoları, büyüklerden sadece ve sadece finansbank arz ediyor. ilk 12 banka içinde öyle 9-10 faizli bono satan başka kimse yok. genel olarak bono faizleri 7-8 arasında.
4. piyasa şartlarına göre daha iyi orandan müşteriye mal satılmaz. eğer bir banka batmak istemiyorsa tabi. faizi iyi olabilir (örnek finansbank) çünkü o banka o tutarda, o vadede; sadece o faizden borçlanabiliyordur. yani "piyasası" odur o bankanın. %8 ile rahatça para toplayabilen bir banka %10 ile zorla bolca para toplamaya başlarsa; o bankanın hissedarları uyanır ve "hooop, kimin parasını kime dağıtıyorsun birader?" diye sorar. çok ortaklı bir şirkette olması gereken budur en azından.

sözün özü; "çok güvenli bir kurumdan çok cazip bir getiri" iddiası varsa orada bir durup düşünmek lazım bu nasıl olur diye. pozitif ihtimal oldugu düşünülüyorsa da, bononun talep toplaması başlamadan önce izahnamesi detaylıca okunmalı; "gerçek borçlanıcı" kimmiş, borç geri ödeme şartları, kısıtları nelermiş bakılmalı. offshore mevduatların batmasının üstünden çok fazla zaman geçmedi henüz.

bol kazançlar

chucky68
11-11-2012, 02:27
jon hoca bugün tüm bankalar kapalı...hafta sonu günlerden cumartesi...millet avm içinde havada yağmurlu üşüşmüş durumda idi...haliylen diyorumki bu senin yazdıklarına göre bu kızcağız zaten uyukluyordu acaba salladımı bana...çünki esneyerek konuşuyordu...birde üstüne telefonumu aldı...gerçi bedne şüphelenmedim değil...akbank bu...nasıl olurda böyle oranlar verir diye..kızada sordum...hatta yukarda yazmayı unuttum nisanda %12 lik bono vermişler...gene çıkar dedi...:)...benim bildiğimde bu bonolar böyle peynir ekmek gibi verilemez..heleki faiz oranları yerlerde gezinirken...sözün kısası bu kız zaten kapalı ortamda hafta sonunu hiç istemesede içerde çalışarak geçiriyor...belkide kaderine kahredip benim zorum neydide bankacı oldum demiştir..tüm bankalar kapalı..kader işte...ama kendinden son derece emin konuşuyordu....hatta isminide burda yazabilirim...kartını verdi..ama gerek yok...ezilmişe birde biz burda vurmayalım...:)

BullStock
11-11-2012, 11:22
31 Mayıs 2012 tarihli Akbank banka bonosu halka arz sonuçları ekte yer alıyor. (http://www.akbank.com/doc/oda2-31-05.pdf)
Verilen faiz oranı %10,53.Yani kızın dediği doğrudur.Ayrıca vadesi 179 gün yani 6 aylık bir süre.Banka faizlerin yükseleceğini öngörüyorsa neden %1-2 puan yüksekten para bulmasın ki.
Sayın Jondowes konuya çok basit baktınız şaşırdım açıkcası.

JonDowes
11-11-2012, 12:34
31 Mayıs 2012 tarihli Akbank banka bonosu halka arz sonuçları ekte yer alıyor. (http://www.akbank.com/doc/oda2-31-05.pdf)
Verilen faiz oranı %10,53.Yani kızın dediği doğrudur.Ayrıca vadesi 179 gün yani 6 aylık bir süre.Banka faizlerin yükseleceğini öngörüyorsa neden %1-2 puan yüksekten para bulmasın ki.

bu banka "15-20 gün önce" bir bono çıkarmış...faiz oranı 270 günlük %10.25 vermişler...

Mayıs'la Ekim/Kasım bir olur mu? ilkinde TCMB efektif ortalama fonlama faizi %10.66 gördü, sonrakilerde %5.74. ayrıca:

08 MAYIS 2012 DİBS ihale sonuçlarına göre ortalama bileşik borçlanma faizi = %9.46

06 KASIM 2012 DİBS ihale sonuçlarına göre ortalama bileşik borçlanma faizi = %6.90

bu faizlere 60 baz puan (%0.60) eklediğimizde sanıyorum ki aynı sonuca ulaşmayız. bankalar gelecekteki faiz tahminine göre bono çıkartmaz. o anki devlet bonosu faizi neyse, ona göre çıkartır. gelecekte faizin artacagını öngören banka, kaynaklara fazla ödemeden önce kredi faizlerini arttırır. piyasa yükselirse, ancak o zaman yüksek öder. hele ki Akbank, büyüklüğü ve piyasaya etkisi nedeniyle bu işi en son yapacak 3 bankadan biridir. şimdiye kadar Finans dışında hiçbir büyük banka, bono faizini mevduattan yüksek tutmadı. şu anda mevduatların tepesi %9.50 diye düşünülüyorsa, -büyük bankalardan biri ciddi strateji değişikliğine gitmediği müddetçe- %10.25 gibi bir banka bonosu faizi ihtimali yok. hatta %9.xx bile yok.

memorex
11-11-2012, 12:58

1-2 puan nedir demenizi garipsedim bugünkü faiz oranlarında 1-2 puan fark önemli olmasa pazarlıkta rahatlıkla verebilmeleri gerekir.Ayrıca Akbank faiz konusunda pintidir küçük bankaların faiz koridoruna girip para toplamaz.

memorex
11-11-2012, 13:06
20 gün önce vademin dolduğu gündü ve o günlerde Akbankın 10.25 ile bono sattığını duymadım ve de devlet bonosunun üzerine 1 puan dahi ilave etmeden satabilirlerken neden 3 puan koyarak satsın !Bankaların çıkardığı bonolara doğal olarak banka bonosu denir devlet bonosu değil.Akbank'ta ki o görevli kız acaba şube temizlikçisi mi nedir hayretler içindeyim bu kadar saçma bilgiler verilemez.

blueberry
11-11-2012, 14:10
banka bonolarını takip ediyorum. stopaj avantajı ve + 0.50 puanıyla bile mevduat faizinin altında kalıyor..
zaten gösterge bono 6.57. 10.25 e banka bonosu imkansız..

ozziem
11-11-2012, 14:12
Bu hükümetin aşağıdaki uygulamayı yapacağına hiç ümidim yok , ama yine de haberi paylaşayım dedim. Zira bu adamlar faiz düşmanı kolay kolay para kazandırtmazlar insana. Maksuzdan insanların dirençlerini kırmak için yandaşlarına ölesine haberler çıkarttırıyorlar gibi geliyor bana. Çünkü aşağıdaki haber 1 yıldır var ama maksuzdan yapmıyorlar. Umarım yanılıyorumdur.

http://www.thelira.com/haber/109194/

ozziem
11-11-2012, 14:21
Ek olarak bu kan emici hükümet belirli bir kesimin düşmanıdır. Bunların amacı tamamen o kesimi ekonomik ve siyasi olarak eritmektir. Bunun için bu yeni düzenlemeden hiç ümidim yok. Hatta şöyle diyim bu düzenleme olursa bu adamlar , %15 olan stopajı %18 lere de çıkartabilir çaktırmadan. 1 yıla kadara %18 yaptık , 1 yıldan sonra %12 ye indirdik şeklinde bir uygulama bile gelebilir, bu adamlar çok sinsi ve belirli bir kesimin direnini kırmak için onlara sosyal, siyasi ve hatta fiziki baskı bile yapmaktan çekinemzler. Benim görüşümdür bunlar tabii, dediğim gibi UMARIM YANILIYORUMDUR ama bu adamların yaptığı hiç bir iş ülkedeki düzgün olarak nitelendirebileceğimiz KESİMİN yararına olmaz.

BullStock
11-11-2012, 19:26
Mayıs'la Ekim/Kasım bir olur mu? ilkinde TCMB efektif ortalama fonlama faizi %10.66 gördü, sonrakilerde %5.74. ayrıca:

08 MAYIS 2012 DİBS ihale sonuçlarına göre ortalama bileşik borçlanma faizi = %9.46

06 KASIM 2012 DİBS ihale sonuçlarına göre ortalama bileşik borçlanma faizi = %6.90

bu faizlere 60 baz puan (%0.60) eklediğimizde sanıyorum ki aynı sonuca ulaşmayız. bankalar gelecekteki faiz tahminine göre bono çıkartmaz. o anki devlet bonosu faizi neyse, ona göre çıkartır. gelecekte faizin artacagını öngören banka, kaynaklara fazla ödemeden önce kredi faizlerini arttırır. piyasa yükselirse, ancak o zaman yüksek öder. hele ki Akbank, büyüklüğü ve piyasaya etkisi nedeniyle bu işi en son yapacak 3 bankadan biridir. şimdiye kadar Finans dışında hiçbir büyük banka, bono faizini mevduattan yüksek tutmadı. şu anda mevduatların tepesi %9.50 diye düşünülüyorsa, -büyük bankalardan biri ciddi strateji değişikliğine gitmediği müddetçe- %10.25 gibi bir banka bonosu faizi ihtimali yok. hatta %9.xx bile yok.

Sayın jondowes güzel açıklamışsınız ama devlet bonosu ile aynı faiz oranlarına sahip banka bonolarını tasarruf sahibi ne yapsın.
Kapı gibi devlet dururken banka bonosu alması için cazip bir teklif sunmalı değil mi?

JonDowes
11-11-2012, 20:34
Devlet bonosu ile banka bonosu aynı değil; aralarında 60-100 baz puan civarı fark var. ayrıca banka bonoları çok iyidir herkes almalı da demedim, onun da kendine göre bir alıcısı var (fonlar).

BullStock
11-11-2012, 21:06
Devlet bonosu ile banka bonosu aynı değil; aralarında 60-100 baz puan civarı fark var. ayrıca banka bonoları çok iyidir herkes almalı da demedim, onun da kendine göre bir alıcısı var (fonlar).
Tşkler üstad..

m.tolga
12-11-2012, 07:58
enpara bugün dolan vademi (32gün) otamatik yüzde 10 dan yenilemiş, bilginize...

ozziem
12-11-2012, 09:25
enpara bugün dolan vademi (32gün) otamatik yüzde 10 dan yenilemiş, bilginize...

Çok ağladım , %10 oranı düşürmemişler:)
Bu arada isterseniz 46 gün olarak da değiştirebiliyorsunuz. Yani vade dönüş günü istediğiniz değişikliği 16:00 a kadar yapabiliyorsunuz.

Üstadlar 32 gün mü 46 gün mü yapmak mantıklı? Oran aynı. 46 gün yaparasam Aralık 28 e geliyor. 28 Aralık Cuma günü kampanyalar biter mi? Yoksa Ocak başlanıgcında mı bitiyor?

oktay G
12-11-2012, 09:31
bende haziranda finans bonosu almıştım 11.50 geliyordu 6 aylıktı aralıkta bitiyor,denk getirdikmi baya kazançlı oluyor hele bu faiz düşmanı hükümet ortamında

m.tolga
12-11-2012, 10:09
Çok ağladım , %10 oranı düşürmemişler:)
Bu arada isterseniz 46 gün olarak da değiştirebiliyorsunuz. Yani vade dönüş günü istediğiniz değişikliği 16:00 a kadar yapabiliyorsunuz.

Üstadlar 32 gün mü 46 gün mü yapmak mantıklı? Oran aynı. 46 gün yaparasam Aralık 28 e geliyor. 28 Aralık Cuma günü kampanyalar biter mi? Yoksa Ocak başlanıgcında mı bitiyor?

bende kararsızım aslında, 46 gün bağlayıp hiç uğraşmamak sanki daha mantıklı

ACIBİBER
12-11-2012, 10:33
Enpara.com müşterisi olmak için önce bir Finansbank şubesinde hesap açmak mı gerekiyor?

Hayır, gerek yok. Enpara.com müşterisi olabilmek için www.finansbank.enpara.com internet sitesinden başvurmanız yeterli. Başvurunuzun ardından gerekli işlemleri tamamlamak için biz sizi adresinizde ziyaret ediyoruz.

enpara.com sitesini incelerken böyle bir yazı okudum, ana sayfada sorular/cevaplar bölümünde.
açıkcası ben kıllandım,
bu enpara finansbank ın uyguladığı bir uygulama ise ben neden şubeden hesap açtıramıyorum??? ,sanal bir dünyada sanal bir kazanç elde etmek için sanal bir hesap açmak zorunda neden olayım?
tası tarağı toplayarak tüyme derdindeler mi? sorular? soerular?
az bana geçmiş yıllardaki off-shore hesabı uygulamalaı gibi geldi :)

parasabir
12-11-2012, 11:31
Evet dostlar, kendinizi enpara rüzgarına kaptırıp bu rüzgarla savrulmayın derim. Zaten zor kazanılmış paracıklarınızı çok küçük farklar için riske atmayınız. Malumunuz sadece 50 bin TL. mevduatlar fon garantisinde. Onu da tek ödemede vermezler, malum imarbankası olayında 5 bin, 5 bin ödediler. Ben sağlamcılık adına bugün 200 bini %9 ile 90 gün şekerbank' ta bağladım.
T-bank ile pazarlık yaptığımda 32 güne 9.20, 62 güne düz 9 verdiler.

dermasol
12-11-2012, 12:05
şekerbank da 50000ne kadar garanti veriyor

kentuf
12-11-2012, 12:37
garanti den güncel oran alan oldumu ?? boşayacağım bu ay kesin bu bankayı herşeye mızmızlar.

oktay G
12-11-2012, 13:01
garanti den güncel oran alan oldumu ?? boşayacağım bu ay kesin bu bankayı herşeye mızmızlar.

geç bile kalmışınız kentuf yoldaşım ,ben boşol diyeli çok oldu

bankac
12-11-2012, 13:01

garanti ve akbank gerçekten mızmız. akbank 600 bin tl için 8,4 aylık oran var.sadece vadeli mevduat düşündüğüm için, şahsen artık iyi orana uzun vade düşünmeye başladım.bu kadar para bolluğunun olduğu yerde riskler görülemiyo bari risk almadan alabileceğim enyüksek faizle 1 yıl ve daha düşük vadelerde bağlamak akıllıca gibi geliyor .görüşlerinizi bekliyorum.ayrıca bankalar arasında pek risk farklılığı göremiyorum 2000-2001 krizlerinde bddk yoktu denetim fazla ve en küçük banka riskinde diğer bankalarada sıçrama riski nedeniyle banka mevduatlarına yüzde 100 güvence gelmek mecburiyetinde diye düşünüyorum.ayrıca yabancı banka bolluğu nedeniyle onlarda eskiye oranla ellerini taşın altına koydular, eskisi gibi kolay spekülasyon yapamazlar.

dudu
12-11-2012, 13:54
Faiz parasutsuz inmeye devam ediyor.
Bugunku dusus %3.04 ile 6.37%
Bu benim 52 yillik hayatimda gordugum en dusuk faiz. Enflasyon sifira yakin olur anlarim ama bu ne yahu? Inanilir gibi degil
Bugun sabah Okan BOKE bu duruma

"Parayi kullandiran icin cok dusuk,
Parayi kullanan icin cok yuksek, daha tek haneli kredi faiz orani yok, bu is tamamen bankalari kayiran bir tezgah olarak kurulmus"
Uc kurus tasarrufuna biraz da faiz ekleyerek gecinmeye calisan milyonlarca emekli ve dargelirlinin hali ne olacak?" dedi.

Syg,

sovalye
12-11-2012, 14:28
Faizler artık temel ve teknik göstergelerin anlamını yitirdiği UÇURUM BÖLGESİ'ne girdi.

Sonu nereye varır Allah bilir...

http://i50.tinypic.com/vpf9mr.png

mgdv2001
12-11-2012, 14:31
garanti ve akbank gerçekten mızmız. akbank 600 bin tl için 8,4 aylık oran var.sadece vadeli mevduat düşündüğüm için, şahsen artık iyi orana uzun vade düşünmeye başladım.bu kadar para bolluğunun olduğu yerde riskler görülemiyo bari risk almadan alabileceğim enyüksek faizle 1 yıl ve daha düşük vadelerde bağlamak akıllıca gibi geliyor .görüşlerinizi bekliyorum.ayrıca bankalar arasında pek risk farklılığı göremiyorum 2000-2001 krizlerinde bddk yoktu denetim fazla ve en küçük banka riskinde diğer bankalarada sıçrama riski nedeniyle banka mevduatlarına yüzde 100 güvence gelmek mecburiyetinde diye düşünüyorum.ayrıca yabancı banka bolluğu nedeniyle onlarda eskiye oranla ellerini taşın altına koydular, eskisi gibi kolay spekülasyon yapamazlar.

Eurobank Tekfen Yıllık mevduat ara faiz ödemeli %10 oran alırsınız
46 güne kadar Enpara.com %10 alırsınız
50.000 Tl kenarda dursun acil ihtiyaç için gerekir derseniz Teb Marifetli tanışma %10 devam %9,25 gecelik alırsınız.
Bu oranlar piyasanın en iyileri şu anda Net %8,5 ye gelir ki Devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri 6,5-7 cıvarı iken
1,5- 2 puan fazladan faiz bu zamanda fena sayılmaz.

Ben ce Bir alternatif daha var.
USD 1.78 cıvarı bir kurdan yakalanırsa %4 faizle bağlanabilir.
Uzun vadede TL ile aralarındaki faiz farkı çok kapanmış durumda zarar ettireceğini zannetmem.
Saygılar

blue70
12-11-2012, 14:36
bugun sabah erdem bahçı dediki :1-vadeli mevduatta vadeye göre stopaj olacakmış yakın zamanda beklemek lazım...
2-suprizzz dedi 1 yıl vadeli baglarsanız vadeden once çıkarsanız o güne kadar olan faizin odenmesi için bddk la çalışma varmış.
bence faizler bu kadar duştuyse ben olsam vademi aralık yaparım...ordanada 2-3 ay baglarım pazarlıkla...
%7 li 6 lı oranlara hazılanalım yeni yılda...negatif faiz...bankalarda kredi faizlerini düşürmüyor...kar açıklıya açıklıya bir oluyor...

mgdv2001
12-11-2012, 14:45
Faizler artık temel ve teknik göstergelerin anlamını yitirdiği UÇURUM BÖLGESİ'ne girdi.

Sonu nereye varır Allah bilir...

http://i50.tinypic.com/vpf9mr.png

Grafik devlet tahvili ve hazine bonoları açısından doğru ancak Mevduat faizleri açısından anlamlı değil bence
Mevduat faizleri Ağs sonu yaptığı düşüşten beridir. 2Aydır yatay 9-10 bandında gidiyor.
Destek çizgisi olarakta 2 yıl önce gördüğü en düşükleri yada altını şuanda görmemiş vaziyette
ilerki günlerde ne olacak hep birlikte göreceğiz. Ancak bence bu rakamların çok altı olabileceğini sanmıyorum.
Çok Zorlarlarsa kendi elleriyle bir suni kriz yaratabilirler ekonomide(En erken 2014 İlk çeyrek seçimlerden sonra)
Merkezin Faiz koridoru olayı ve indirimlerde ürkek davranması(hükümete göre) bundan kaynaklanıyor

sovalye
12-11-2012, 14:45
Birikim yapanın ve tasarruf edenin cezalandırıldığı döneme girdik. Parasını çatır çatır harcayan daha avantajlı. En azından parasını başkası değil kendisi yiyor.

sovalye
12-11-2012, 14:49
Grafik devlet tahvili ve hazine bonoları açısından doğru ancak Mevduat faizleri açısından anlamlı değil bence
Mevduat faizleri Ağs sonu yaptığı düşüşten beridir. 2Aydır yatay 9-10 bandında gidiyor.
Destek çizgisi olarakta 2 yıl önce gördüğü en düşükleri yada altını şuanda görmemiş vaziyette
ilerki günlerde ne olacak hep birlikte göreceğiz. Ancak bence bu rakamların çok altı olabileceğini sanmıyorum.
Zorlarlarsa kendi elimizle bir suni kriz yaşayabiliriz(En erken 2014 İlk çeyrek seçimlerden sonra)

Grafiğin sol üst köşesine bakarsanız TAHVİL için olduğunu görürsünüz.

Banka mevduat oranlarına gelirsek; onlar bu kadar hızlı hareket edemedikleri için genellikle bu oranın %2 altında yada %2 üzerinde oluyor. Ama uzun vadede birbirini takip ediyorlar.Dolayısıyla Tahvil daha da düşerse bankalar da %2 bandı koyarak faizleri düşüreceklerdir. Bu zamana kadar genellikle böyle oldu.

EKaya
12-11-2012, 15:21
Birikim yapanın ve tasarruf edenin cezalandırıldığı döneme girdik. Parasını çatır çatır harcayan daha avantajlı. En azından parasını başkası değil kendisi yiyor.

merakla izledigim kisim, mevcut enflasyon ortaminda daha da asagi yonlu baski ile birikim sahiplerinin ne tavir gosterecegi...
mevduat yetersizligi ortadayken ve svg jon olmasina ihtimal vermesede, stopajdaki planlanan degisiklik ile, mevduati nasil toplayacaklar ?
onuda mi tamamen ithal edicez ?

gorulurse de 4-5% bandi ile "bankanin kullanabilecegi" bir parayi kullanilabilir havuzda tutmak, benim acimdan sacmalik...
banka bundan kazaniyor ama ben tuttugum icin zarar ediyorum. oylede zarar edicem boyle de... :p
benle beraber bankada etsin... :evil:...

baska ulkeler ile kiyaslayanlar ama orada soyle boyle diyenler olacaktir...
oralarin imkanlari ve hayat kaliteleri/guvenceleri ile bizlerin maliyetleri/guvenceleri ayni tutulabilir mi ?

bankac
12-11-2012, 15:47
Eurobank Tekfen Yıllık mevduat ara faiz ödemeli %10 oran alırsınız
46 güne kadar Enpara.com %10 alırsınız
50.000 Tl kenarda dursun acil ihtiyaç için gerekir derseniz Teb Marifetli tanışma %10 devam %9,25 gecelik alırsınız.
Bu oranlar piyasanın en iyileri şu anda Net %8,5 ye gelir ki Devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri 6,5-7 cıvarı iken
1,5- 2 puan fazladan faiz bu zamanda fena sayılmaz.

Ben ce Bir alternatif daha var.
USD 1.78 cıvarı bir kurdan yakalanırsa %4 faizle bağlanabilir.
Uzun vadede TL ile aralarındaki faiz farkı çok kapanmış durumda zarar ettireceğini zannetmem.
Saygılar

Öncelikle bilgi için teşekkürler,
bende enpara 46 gün vadeli yaptım yakın zamanda,faizlerin artması için enflasyon yada ani döviz kuru artışı olmalı ve kalıcı olmalı bunuda özellikle kuru merkez bank tutuyor,dolayısıyla vade sonunda, sizin önerinizle uzun vade eurotekfenbank mantıklı görünüyor.

saygılar,

BullStock
12-11-2012, 17:31
Erdem Başçı TL değerlenmesi durumunda faizlerin kademeli indirileceğinden bahsetti.

oktay G
12-11-2012, 17:42
+1000 ,daha öncede söyledim bizim paramızla bankalar milyar tl kazanç açıklarken bakalım bizler mevduatı çekince ne yapacaklar ,ama birlik beraberlik lazım ,emekli ihtiyarların parasına %2 bile verseler kımıldamazlar gariplerim ,bunları bildikleri için istedikleri gibi at koşturuyor kartelciler

blue70
12-11-2012, 18:49
+1000 ,daha öncede söyledim bizim paramızla bankalar milyar tl kazanç açıklarken bakalım bizler mevduatı çekince ne yapacaklar ,ama birlik beraberlik lazım ,emekli ihtiyarların parasına %2 bile verseler kımıldamazlar gariplerim ,bunları bildikleri için istedikleri gibi at koşturuyor kartelciler
bankalar 5000 tl kredi için %20 faiz istiyorlar...bize %8,4 hatta seneye %7 teklif edecekler...bu ne biçim iştir...
bankamı kursak acaba böyle gidersek mevduatı kediye yukleyeceğiz...yada krediye..:cry:

dudu
12-11-2012, 19:09
bankalar 5000 tl kredi için %20 faiz istiyorlar...bize %8,4 hatta seneye %7 teklif edecekler...bu ne biçim iştir...
bankamı kursak acaba böyle gidersek mevduatı kediye yukleyeceğiz...yada krediye..:cry:

Bugun beni ING'den aradilar. Bana kredili hesap acip, kredi vereceklermis...15K limitli bonus kart da hazirlamislar.
Kardesim benim sizde turuncu hesabim var, benim param var, krediye ihtiyacim olmadigini biliyorsunuz beni neden rahatsiz ediyorsunuz dedim. O hesabin hesap isletim ucreti yoktur, kredi kartina da yillik aidat almayacagim diye yazili belge verirseniz, hem hesabi acariz hem de kredi kartinizi alirim dedim. Once ilk sene almayiz dedi, hic almayacaginiza dair belge istiyorum deyince de pes etti.
Gorunen o ki bu bankalar kudurmus gibi her yere herkese saldiracaklar.
Syg,

engink
12-11-2012, 19:28
bana kalırsa bu faiz indirimlerinin sonu 94 krizi gibi olacak. gerçek enflasyon 0 olsun, tamam faizlerde 0 olsun ama öyle değil. 2 ay önce daha ötv'ye 30 kuruş zam yaptılar,bunlar nedense enflasyon sayılmıyor. neyse artık kriz olunca 3 aylık mega süper bono falan çıkarırsınız.

saracen
12-11-2012, 19:49
Citi 1 aylik %8.5 mevduat +
1.7750 ye tl dolar dcd %10 parami ikiye bolup bu sekilde bagladim. Dcd nadir yaparim bu sefer o nadir zamanlardandi.

twilight1517
12-11-2012, 20:07
arkadaslar ziraat bankasinda 1 senelik hazine bonosu % kac acaba?

mandrake
12-11-2012, 21:00
arkadaslar ziraat bankasinda 1 senelik hazine bonosu % kac acaba?

Benim bildigim hazine bonosu direk devletten aliniyor. Banka yalnizca araci oluyor.

Devlet bonosunun faizi hangi araci bankayi kullanirsaniz kullanin faizi degismez. Ama bugunku habere gore bono faizi %6.39 a kadar dusmus. TC tarihinde bir rekor.

Figo
12-11-2012, 22:42
bana kalırsa bu faiz indirimlerinin sonu 94 krizi gibi olacak. gerçek enflasyon 0 olsun, tamam faizlerde 0 olsun ama öyle değil. 2 ay önce daha ötv'ye 30 kuruş zam yaptılar,bunlar nedense enflasyon sayılmıyor. neyse artık kriz olunca 3 aylık mega süper bono falan çıkarırsınız.

tuik rakamına göre tüfe oranının ekim ayında %1,96 arttığı bir ortamda merkez bankası faiz indirimi düşünüyormuş

çok ilginç :gulen::düsün:

ACIBİBER
12-11-2012, 22:49
Faiz parasutsuz inmeye devam ediyor.
Bugunku dusus %3.04 ile 6.37%
Bu benim 52 yillik hayatimda gordugum en dusuk faiz. Enflasyon sifira yakin olur anlarim ama bu ne yahu? Inanilir gibi degil
Bugun sabah Okan BOKE bu duruma

"Parayi kullandiran icin cok dusuk,
Parayi kullanan icin cok yuksek, daha tek haneli kredi faiz orani yok, bu is tamamen bankalari kayiran bir tezgah olarak kurulmus"
Uc kurus tasarrufuna biraz da faiz ekleyerek gecinmeye calisan milyonlarca emekli ve dargelirlinin hali ne olacak?" dedi.

Syg,

5.5 a kadar pike inebiliriz, ben 6.90 desteğinden sonraki düşüşü az mantıksız buluyorum, ama kırıldı, bu durumda 5.50 ye yol göründü. mevduattaki paranın bir yere kayması için bonalara yüklendiler, böyle durumlarda akıllı olmak lazım, bono, faiz getirmiyor, tek adres borsa gibi bir algıyı insanların zihnine yerleştirirlerse 1929 yılında abd nin yaşadığı buhranın bir benzerini 2014-2023 yılları arasında bizde yaşayabliriz, ben açıkcası şunu anlamış değilim, bonoda bir faiz türevidir, biri pike yaparken bankalar %9 , %10 verebiliyor, burda ikilem yok mu?
açıkcası 3 yıllık, 5 yıllık süre ile mevduata para yatırılabilir mi? şayet merkez bankasının kafasında 5 yıl içinde faizleri 2.5-3 bandına çekme planı var ise en uzunda olan en çok kazanır, belki ilerde borsa düşerken faizinde düştüğüne şahit olabiliriz, ekonomi kitapları olmaz der,Türkiyede olur mu? olabilir :)
ilklere imza atan bir ülkeyizdir :)
ben açıkcası 3 yılı, 5 yılı hatta 10 yılı yavaştan düşünüyorum, ilk düşünen ben olayım :)

chucky68
12-11-2012, 23:56
parasi olan adama hicbir sey olmaz...asil dargelirinin vede dusuk maaslilarin hatta hic tasarufu olmayanlarin isi artik cok zor...rahmetli babamin bundan 15 yil once bir laf vardi...o zamanlar faizler 35-40 civariydi...kara kara dusunuyorduk..ne yapsak ne etsek diyorduk...babamda bana sunu demisti...birgun gelecek 80 oncesindeki gibi faiz isi bitecek...biz o yillarda mecburen borsadaydik...baska alternatif yoktu...ya yasakti yada yaygin degildi...karakoydeki eski borsa binasinin onu ayakci borsacilarla doluydu...onlarla is yapardik...elimdeki kartonsan hisseleryle 20 yilda ancak zar zor bir ev alabildim demisti...ama simdi borsa sart degil demisti...faiz biterse parasi olan adam ya dolara gecer ya ev alir kiraya verir ya altina gecer....yani kisacasi para bir delige girip yuvasini bulur demisti...yavas yavas o duruma geliyoruz...henuz olmasada isin bu tarafini her zaman sakli tutarim...artik elinde yuksek miktarda birikimi olmayanin faizde karninin doymayacagi viruslu bir donemece giriyoruz...bunu sabirla atlatan belki kazanir...ama cogumuz bu sabri zor tasiyacaktir...bu hukumetin asil istedigi tum mevduat birikimlerinin yatirima yani kisacasi ticarete dahil edilmesidir...bu ticaret borsadan daha acimasizdir...birinde en azindan bekler maliyetini kurtarirsin...digerinde maliyeti birak sermayeni bile iflas ettirirsin...bu para iste boyle lanet bir seydir...sahibini rezilde eder vezirde

chucky................son yoldas halk bebegi

basitlik
13-11-2012, 00:24
Devletimiz o kadar aciz ki bankaların hala bu tür hareketleri yapmasına izin veriyorlar. Kredi kartı ücreti almalarını bile engelleyemediler. Bu ülke çok enteresan bir yer oldu çıktı. Herhalde AKP'nin seçim giderlerini bankacılar ve inşaatçılar finanse ediyor, ondan bu kesimlere karışamıyorlar.

Bankaya fazla para yatırdı, icralık oldu!
Bankaya fazla para yatırdı borçlu çıktı. Bankaya 15 kuruş fazla para yatıran M.E.’nin hesabı kapatılmadı. Asıl şoku ise kapatılmayan hesabına yıllar sonra gelen icra şoku ile yaşadı. Bankanın üç kuruşluk oyununun mağduru olduhttp://ekonomi.milliyet.com.tr/bankaya-fazla-para-yatirdi-icralik-oldu-/ekonomi/ekonomidetay/12.11.2012/1625882/default.htm

chucky68
13-11-2012, 01:15
merkez bankasi baskaninin bu zor donem icin tasaruf sahiplerine verdigi en buyuk teselli ikramiyesi uzun vadeli mevduatlar icin stopajin dusurulmesi vede bunun disinda gene uzun vadeliler icin cazip kilinacak supriz bir kararlarinin yakin bir zamanda aciklanacak olmasi...yani artik kisa vade dusuk faiz olacak...yuksek stopaj olacak..ayrica uzun vadede erkenden parasini cekenin tum faiz hakki yanmayacak...kismen yanacak...tum bu haberlere istinaden aralik ayini beklemek vede en uzun iyi bir oran buldukmu parayi baglamak benim aylar oncesinden beridir savundugum bir tezdir...buda yakin zamanda merkez bankasi tarafindan gercek oluyor...para gene en kotu adresini iyi yada kotu adresini mutlaka bulur...acikta kalmaz..parasi olan vezirdir...gerisi teferuattir...cenesini yorar

sbaskan
13-11-2012, 10:05
merkez bankasi baskaninin bu zor donem icin tasaruf sahiplerine verdigi en buyuk teselli ikramiyesi uzun vadeli mevduatlar icin stopajin dusurulmesi vede bunun disinda gene uzun vadeliler icin cazip kilinacak supriz bir kararlarinin yakin bir zamanda aciklanacak olmasi...yani artik kisa vade dusuk faiz olacak...yuksek stopaj olacak..ayrica uzun vadede erkenden parasini cekenin tum faiz hakki yanmayacak...kismen yanacak...tum bu haberlere istinaden aralik ayini beklemek vede en uzun iyi bir oran buldukmu parayi baglamak benim aylar oncesinden beridir savundugum bir tezdir...buda yakin zamanda merkez bankasi tarafindan gercek oluyor...para gene en kotu adresini iyi yada kotu adresini mutlaka bulur...acikta kalmaz..parasi olan vezirdir...gerisi teferuattir...cenesini yorar

Sayın Chucky,
Değerli yorumlarınızı faydalı bularak itina ile takip ediyorum. Sormak istediğim, aldığı faizi geçinmek için emekli gelirine ekleyen benim gibilere öneriniz nedir?

olgunus
13-11-2012, 10:16
Finansbank A.Ş.’nin 13 Kasım 2012 Salı günü (1 gün süreyle) ihraç etmeyi planladığı banka bonosuna ilişkin bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Halka arz yöntemiyle ihraç edilecek 500 milyon TL nominal değerli banka bonosunun tutarı, fazla talep gelmesi durumunda 800 milyon TL’ye kadar arttırılabilecektir.

Banka bonosunun faiz oranı, baz alınan DİBS’lerin üzerine %0,75 (75 baz puan) eklenerek hesaplanacaktır. Her halükarda, banka bonosunun yıllık basit faiz oranı, %8,30’dan düşük olmayacaktır.

Halka arz sonuçları 14 Kasım Çarşamba günü açıklanacaktır. Takas işlemi ve vade başlangıcı 15 Kasım Perşembe günü olacaktır.
Arkadaşlar bu bononun getirisi ne olacaktır tam 8 30 diyor ama heralde vergi avantajı filan bilen aciklayabilirse teşekkurler ...

bankac
13-11-2012, 14:26
5.5 a kadar pike inebiliriz, ben 6.90 desteğinden sonraki düşüşü az mantıksız buluyorum, ama kırıldı, bu durumda 5.50 ye yol göründü. mevduattaki paranın bir yere kayması için bonalara yüklendiler, böyle durumlarda akıllı olmak lazım, bono, faiz getirmiyor, tek adres borsa gibi bir algıyı insanların zihnine yerleştirirlerse 1929 yılında abd nin yaşadığı buhranın bir benzerini 2014-2023 yılları arasında bizde yaşayabliriz, ben açıkcası şunu anlamış değilim, bonoda bir faiz türevidir, biri pike yaparken bankalar %9 , %10 verebiliyor, burda ikilem yok mu?
açıkcası 3 yıllık, 5 yıllık süre ile mevduata para yatırılabilir mi? şayet merkez bankasının kafasında 5 yıl içinde faizleri 2.5-3 bandına çekme planı var ise en uzunda olan en çok kazanır, belki ilerde borsa düşerken faizinde düştüğüne şahit olabiliriz, ekonomi kitapları olmaz der,Türkiyede olur mu? olabilir :)
ilklere imza atan bir ülkeyizdir :)
ben açıkcası 3 yılı, 5 yılı hatta 10 yılı yavaştan düşünüyorum, ilk düşünen ben olayım :)

merkez bankası 2,5-3 faizi bence hayal, bir gün yurt dışı enflasyon yaratacak ve piyasadan para çıkacak,merkez bankası sadece para ile hem döviz kuru,hem büyüme-ihracat,hem enflasyon gibi hedefleri üstlenmiş gidiyor ama nereye kadar,üretim, satış, vergi adaleti, ihracatın ithalatı karşılama oranının düşürülmesi vs. yapısal sorunlara eğilen yok ve ufukta seçimler var ,yani durum merkez bankası açısından daha az yönetilebilir olacak,başka risklerde var ortadoğunun karışması vs. gibi buna rağmen 3-5 yıl vadeli mevduat düşüncesi bana çok uzak, bu aralar olmak üzere ve paranın bir kısmı ile maksimum 1 yıl vade bağlayabilirim diye düşünüyorum.ayrıca uzun vadeli stopaj düşüşlerine gelince: mevcut durumda stopaj hazine bonosu %10, vadeli mevduat %15 ,ben mevduatta uzun vadede %10'un altına gelmeyeceğini düşünüyorum, kaldı ki 1 yıl vadenin üstü benim tercihim olamaz.dolayısıyla örneğin;8,5 net faiz alacağına 9 alsan ne olur bunun için 3-5 yıl anlamsız gibi.ama hükümet derse ki; kısa vadede stopajı %25 yaptım, o zaman oturup hesap yapıp düşünmek lazım.

ozziem
13-11-2012, 14:28

Bu hükumet hayatta bizim faydamıza olacak bir şey yapmaz. Çaktırmadan kısa vade mevduatta stopajı %15 ten daha yukarılara çıkartmak niyetleri bence. Daha da zor günle bizi bekliyor.
Tek çözüm kazandığımızı iktidar partisinin yandaşlarına kendi elimizle vermek. Anca o zaman rahatlarlar.

EKaya
13-11-2012, 14:35
kısa vadede stopajı %25 yaptım, o zaman oturup hesap yapıp düşünmek lazım.

oturup hukumet dusunur... :mut:...
mevduati arttiracaz derken benden kaynakli mevduat kalemine koca bir eksi alabilirler... :yes:...
mevduat orani belli zaten...

kim demisti, para yilan gibidir deligine kacarsa bir daha cikmaz diye.. :oley:....

capraz islemde tutarim genede zararina kullandirtmam... :p
hem eksi faiz hem ustune stopaj oh kaz yahnisine gel...
kalp damar tikanikligi yaparim yemeye kalkarlarsa :evil:...

zaman serisinde yolunan kazlarin tuyleri kalmayacagi icin, sabrin meyvesini, tropik sepet olarak geri aliriz.

Mehmetkirsoy
13-11-2012, 16:28
vade günüydü bugün bankaya gittim her gittiğimde olduğu gibi masaların üstü tapu fotokopisi ve konut kredisi almak için gelip gidenlerle doluydu..

%8 oranımızı aldık oflaya puflaya çıktık :)

bankac
13-11-2012, 16:33
[QUOTE=Mehmetkirsoy;8018056]vade günüydü bugün bankaya gittim her gittiğimde olduğu gibi masaların üstü tapu fotokopisi ve konut kredisi almak için gelip gidenlerle doluydu..

beğendiğim yazar Atilla Yeşilada yorumu:

Erdem Başçı’ya göre, sıcak para akımları yüzünden TL’nin değer kazanması büyük tehlike. Dolayısı ile faizler indirilerek arsız sıcak paranın sırtımızdan para kazanması engellenecek. Bence sıcak para o kadar da büyük bir sorun değil. Hele hele, tüm gelişmekte olan para birimleri değer kaybederken. Asıl tehlike reel bazda yeniden eksiye dönen faizlerin ekonomik aktörlerin davranışlarını olumsuz etkilemesi. *Para politikası halkımızı mali tasarruflardan soğutuyor. *Emlak yatırımları yeniden artacak. *Bu ülke yanlış faiz politikası yüzünden geleceğini toprağa gömüyor.

dudu
13-11-2012, 16:56
Paran var mi derdin var lafi bugunler icin denmis anlasilan. Yine de param olmasini param olmamasina tercih ederim. :)

Syg,

blue70
13-11-2012, 16:58
[QUOTE=Mehmetkirsoy;8018056]vade günüydü bugün bankaya gittim her gittiğimde olduğu gibi masaların üstü tapu fotokopisi ve konut kredisi almak için gelip gidenlerle doluydu..

beğendiğim yazar Atilla Yeşilada yorumu:

Erdem Başçı’ya göre, sıcak para akımları yüzünden TL’nin değer kazanması büyük tehlike. Dolayısı ile faizler indirilerek arsız sıcak paranın sırtımızdan para kazanması engellenecek. Bence sıcak para o kadar da büyük bir sorun değil. Hele hele, tüm gelişmekte olan para birimleri değer kaybederken. Asıl tehlike reel bazda yeniden eksiye dönen faizlerin ekonomik aktörlerin davranışlarını olumsuz etkilemesi. *Para politikası halkımızı mali tasarruflardan soğutuyor. *Emlak yatırımları yeniden artacak. *Bu ülke yanlış faiz politikası yüzünden geleceğini toprağa gömüyor.
bu kadar faiz düşmanı olunmaz...herkes 3. 4. evini alacak...sonrası ABD gibi olacak...

dudu
13-11-2012, 17:09
[QUOTE=bankac;8018106]
bu kadar faiz düşmanı olunmaz...herkes 3. 4. evini alacak...sonrası ABD gibi olacak...

Borsayi para sahipleri icin yatirim yapilabilecek bir yapiya kavusturamadilar. Borsa bu gibi donemlerde ciddi bir alternatif olabilse sorun bu kadar buyuk olmazdi.
Insanlar getiri arayisi icinde etmeyecek evlere ciddi paralar oduyorlar, borclaniyorlar, geleceklerini ipotek altina aliyorlar.
Neymis alim bedelinin 1/300 ve daha azina kiraya vereceklermis. Bu arada evlerin fiyati da artmaya devam edecekmis...
Ama nereye kadar?

Syg,

emperador
13-11-2012, 17:52
gazetelerde hergün burada arsası olan evi olan yaşadı diyorlar.taksimde yapılacak meydandan dolayı fiyatlar fırlamış falan. şişirip şişirip duruyorlar. az bir birikmişi olanda napacagını şaşırıyor. tamam çok yüksek faiz bilmemne eskidenmiş ama gelen faiz bari paranın değer kaybetmesini engellesin. bakıyorum garan benim yatırdıgım orandan sonra çeyrek puan daha düşürmüş her hafta düşüşmü olur? maaşa zam yapılmaz enflasyon oranında yapılır sözde gelir artmaz her yıl azalır ama ota boka zam gelir.dolar düşük olsa dolar alacagım onuda almıyorum. borsa çıkmış zaten nereye alıyorsun? elimde tek kagıt var 2 yıldır zirvesini geçmedi 2 yıldır orada tutacagıma faizde tutsam daha iyidi. vob falan anlamam stresine katlanamam. herşey zorlaşıyor eskisi gibi değil. paranı gidip bes midir nedir oraya girsen oradakilerde şikayetçi :). kimsede zaten tasarruf mantıgı yok herkes geleni yiyor. maaşı alan cep telefonuna yatırıyor. emekli olunca emekli maaşı ile sürünmek istemeyenlerde parasını düzgün bir şekilde değerlendiremiyor. yada ben değerlendiremiyorum diyeyim.

oktay G
13-11-2012, 18:45
[QUOTE=bankac;8018106]
başcının başındaki faiz düşmanı ,başcı ne yapsın emir kulu ,dizginleride yukarıda ,ama birgün gelecek dizginler bize geçecek yoldaşlar rahat olun saglam durun ,paranızı saga sola kaptırmayın ,zaten hükümetinde istegi bu bankadaki paraları ticarete döküp batırmak

serkan1976
13-11-2012, 21:50
arkadaşlar tem marifetli devam eden hesap 9.25'ten 9'a düşmüş.
ilk ay 10 devam ediyor

kazandibi
13-11-2012, 21:59
Bugün Eurobank Tekfen ile görüştüm. Bir yıllık düzenli mevduat için 9.25 oran verildi. Aslında çok güzel her ay düzenli faiz alıyorsun fakat bence oran düşük.Acaba ilerleyen günlerde oranlar daha düşüp 7-8 lere gelir mi.Bu beğenmediğim 9.25 'e hasret kalır mıyız? Benim miktar az diye mi öyle oldu bilemiyorum :)
Faizler düştüğü için oranlar güncellendi ve düştü dedi mt bayan. Ayrıca Eurobank Tekfen de e-vadeli de 273 gün için 9.75 devam ediyor. Bence şu an en iyisi bu.
Bir üst limit var mı bilmiyorum. Oranlar düşüyor bakalım Aralık ayında kaç olacak.
Teb marifetli de oran gecelik 9 a dustu. Bende enpara ya da tekfeni düşünmeye başladım.

BullStock
13-11-2012, 22:01
Bazılarının yaptığı yorumlara gülmemek elde değil.Faiz düşmanı hükümet ne demek?Sen dünyada bu faiz oranlarına bulduğuna şükret.

EKaya
13-11-2012, 22:14
:p niye "sukur" edicez ? nimet mi ?

mali kriz daha da derinlestikce baska ulkelere transferlerde bir hayli kolaylasacak.
sadece orta boy nitelikli yatirimcilara sunulan guzel imkanlarin, gorece dusuk birikim sahiplerine de
ulasmaya baslayacak olmasinin etkilerini merakla bekliyorum.

http://www.deposits.org/

sadece emlak gurubunda bile bircok ulkede ev almanin suresiz oturma visasi ile gelmesi tesaduf mu ?
nakit ile gelenlere de verenler mevcut...

Feridun_Bitir
13-11-2012, 22:41

mali kriz daha da derinlestikce baska ulkelere transferlerde bir hayli kolaylasacak.
sadece orta boy nitelikli yatirimcilara sunulan guzel imkanlarin, gorece dusuk birikim sahiplerine de

sadece emlak gurubunda bile bircok ulkede ev almanin suresiz oturma visasi ile gelmesi tesaduf mu ?

hangi ülkeler veriyomuş oturma izni?

BullStock
13-11-2012, 22:50

Paranı nereye yatıracaksan Türkiye dışında bende gelecem...Sorunun cevabını biliyorsun birde çıkmış karşıma nimet mi diyorsun?vadeli mevduata yatırım yapıyorsan çok fazla konuşmanın anlamı yok.Herşey açık...

BullStock
13-11-2012, 22:52
Aslına bakarsanız bende faizlerin şöyle 10-15 yıl yüksek olduğu daha sonra TL'nin aşırı değer kazandığı bir ülke hayal ediyorum:)Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır.

austin
13-11-2012, 23:41
Paranı nereye yatıracaksan Türkiye dışında bende gelecem...Sorunun cevabını biliyorsun birde çıkmış karşıma nimet mi diyorsun?vadeli mevduata yatırım yapıyorsan çok fazla konuşmanın anlamı yok.Herşey açık...

Doğru, amerika gibi 'gerçek' enflasyonu sıfıra yakın ülkelerde yaşasaydım bende paramı Türkiyeden başka yerde değerlendirmezdim. Asıl soru "hangi ülkede yaşamalı" olmalı sanırım..

Heval
14-11-2012, 00:33
Doğru, amerika gibi 'gerçek' enflasyonu sıfıra yakın ülkelerde yaşasaydım bende paramı Türkiyeden başka yerde değerlendirmezdim. Asıl soru "hangi ülkede yaşamalı" olmalı sanırım..

Çok Güzel bir ifade ; Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde gıda , benzin vb temel ihtiyaç maddeleri buradan oldukça ucuz..
Madde 2 Yabancı kimlik sahibi isen T.C de vergi sıfır...
Madde 3 Faizler kendi ülkelerine göre görece yüksek..
Madde 4 Asıl önemli konuda kur riski sıfıra yakın ..EURUSD de bile daha fazla kur riski var :)

Kısa yolunmaya hazır bir toplum var neden onun etinden sütünden faydalanmayalım pehhh...

T.C pasaportu taşıyorsan bunların tamamından mahrumsun..Benzini 5 liraya alırsın, eti 20 euro ya , arabayı x2 katı fiyata
Ama biz cennetin tapusunu aldık AKP den daha neye ihtiyacımız var ki....

eray026
14-11-2012, 00:39
Acun destekli reklamlarıyla birikim hesabı ürünü Turuncu Hesap‘ı daha geniş kitlelere ulaştıran ING Bank, ürünün özelliklerinde ince ayara gitmeye karar vermiş ve (tam olarak ne zaman bilemiyoruz ama) ileri tarihli EFT ve havale özelliğini kaldırmış.

Kaynak (http://www.tuketicifinansman.net/2012/11/ing-turuncu-hesaptan-ileri-tarihli-efthavale-kaldirildi.html)

chucky68
14-11-2012, 01:08
Sayın Chucky,
Değerli yorumlarınızı faydalı bularak itina ile takip ediyorum. Sormak istediğim, aldığı faizi geçinmek için emekli gelirine ekleyen benim gibilere öneriniz nedir?

selamlar...öncelikle emekli maaşınız sizin için en önemli sigortadır...demirbaş paradır... ölünceye kadar alacağınız akarı kokarı olmayan bir paradır...burda ilk şart kesinlikle bir emeklinin bu alemde bir evinin olması şartıdır...yani ev derdi olmayacak....ortalama 1000-1500 tl arası bir emekli maaşınız var ise ikinci şart çocuk yada çocuklarınızın size bağımlı olmamaları gerekir...yani kendilerini kurtarmış olmaları lazımdır.....buraya kadar sorun yoksa asıl olan birikimlerinizdir.....şayet emekli maaşınızın haricinde başka bir gelir kapınız yoksa burda dikkatli olmak zorundayızdır...yani elinizdeki paranın miktarına göre bazı örnekler verecek olursak...ben olsam...100.000 tl mizi bugünkü mevcut faizde aylık %8.5 dan yatırsam bu paranın vade sonunda tamamını ana parama ilave etmek isterdim...yani ilk 100.000 tl ye kadar olan birikimler maalesef asla faizinden çok zor durumda kalınmadıkça çekilmemesi gereken bir para miktarıdır...şayet paranız 200.000 tl ise bununda faizinin en az 3/2 sini ana paraya ilave etmek zorundayızdır...faiziyle çok oynamak ana paraya zarar getirebilir...300.000-400.000 tl civarı paraya sahipseniz bu durumda burdan gelecek olan faiz parasından ben olsam elektirik,su,gaz,telefon vs gibi ev sabit giderlerimin sabit ödemesini yapardım...tabiki kalan faiz parasınıda itinayla üstüne ilave ederdim....500.000 tl ve üzeri bir birikiminiz varsa nispeten daha koly bir hayatınız olurdu...en azından aylık faiz geliriniz en kötü 3000-3500 tl arası bir gelir olurduki bu durumdada ev sabit giderleriniz haricinde senede bir tatil yapma hakkınıda elinize alırdınız...zaman zaman haftalık dışarda yemek yeme aktiviteleri,sosyal statü,eğlence vs gibi aktivitelerede bu paranın faizinden kullanma hakkınız doğardı...yani emekli maaşınız boğazınıza...burdan gelecek olan faiz parası kendi yaşam kalitenize takviye olurdu...tabiki burdada bu gelen paranın en az 2000 tl sini mutlaka kenara yani ana paraya koymanız şartıyla...hatta koyabiliyorsanız ben olsam daha fazlasını zorlardım...tabiki bu birazda yaşa bağlı...40-55 yaş arasındaysanız yukardaki yazdıklarıma devam...ama 55 ve daha yukarısı bir yaştaysanız birazda daha esnek olabilirsiniz...hatta 65 yaş üstüyseniz ben olsam elimdeki paramın belli bir kısmıyla her yıl avrupa turlarına katılır hayatımın tadını çıkarırdım...bazen parayı değil yaşamayıda bilmek lazımdır...gençken karınca olmalıyız..belli bir yaşa gelince mutlaka zaten ister istemez ağustos böceği modunda olacağızdır....

C H UCK Y.........................HALKIN SESLİ RADYOSU...........YOLDAŞ BEBEK

okkesyilmaz
14-11-2012, 02:12
ekim ayı enflasyonuna baktım. geriye dönük yılbaşından bu yana ve 12 aylık enflasyon oranlarına ve aldığım net faiz oranlarına baktım. eksi reel faiz göremedim.

reel faizin artı mı eksi mi olduğu vade sonunda belli olur. bir çok mevduatçı hesaplamayı mevduat açılışındaki enflasyona göre yanlış yapıyor. alınmayan faizin reeli olmaz. ancak tahmin yürütülür.

basitlik
14-11-2012, 02:29
Hükümet bankalara hala dokunamıyor. Bize 3 kuruş mevduat faizi verirken, kendileri vatandaşı soymak için her yolu deniyorlar.

Artık RTE'den bankalara "One Minute" demesini bekliyoruz. RTE dışındaki Bakanlarımız bu konuda çok pasif ve etkisiz malesef, veya bankalar bir şekilde milletvekillerimizi finanse ediyorlardır ondan sesleri çıkmıyor diye aklıma geliyor ister istemez.

Bankaların büyük oyunu
Vatandaş ile bankalar arasında yaşanan çekişme devam ederken Haber7, Tüketici Birliği Genel Sekreteri'nin korkunç iddiasını gündeme getirdi.
Bir gecede 3 bin kişi isinsiz sigortalı yapıldı, müşteriden habersiz kredi kartları gönderildi...
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/11/13/bankalarin-buyuk-oyunu

oktay G
14-11-2012, 06:59
enparanın dün itibariyle mevduat müşterisi 18000 e çıkmış ,kısa zamanda baya iyi ,yakında 1000000 bini bulabilir bu karışık ortamda

mgdv2001
14-11-2012, 08:53
ekim ayı enflasyonuna baktım. geriye dönük yılbaşından bu yana ve 12 aylık enflasyon oranlarına ve aldığım net faiz oranlarına baktım. eksi reel faiz göremedim.

reel faizin artı mı eksi mi olduğu vade sonunda belli olur. bir çok mevduatçı hesaplamayı mevduat açılışındaki enflasyona göre yanlış yapıyor. alınmayan faizin reeli olmaz. ancak tahmin yürütülür.

Bu ay gelen Elektrik faturalarına ve önümüzdeki ay gelecek Doğalgaz faturasına birde Aracınız varsa depoyu fulleyip ödediğiniz meblağa bakıp(Geçen yılki rakamlarınızı bulabilirseniz kıyaslayıp) sonra Reel faiz alıp almadığınıza karar veriniz.derim.

Enflasyon rakamlarının Sağlıklı ve gerçekçi değil daha çok hesap oyunları ile düşük tutulduğunu biraz ekonomi bilgisi olan herkesin hissettiğini bildiğini(Bence sizde bunun farkındasınızdır ama insan ister istemez olumsuzu görmezlikten geliyor)
tahmin ediyorum.
Saygılar

kazandibi
14-11-2012, 10:16
Bu başlıkta yazılanları okumayı çok seviyorum. Gerçekten hayata dair, gerçek bilgiler alıyorum. Kendi adıma yazılan herşey için teşekkür ederim. Benim gibi daha yaşı genç olan biri için çok güzel öğütler ve dersler vaR. Chucky başkanın yazdığı gibi karınca gibi çalışıp , kazanımların çoğunu biriktirmeye çalışıyorum.
Allah herkese saglık , mutluluk ve hayırlı kazançlar nasip etsin. Saygılar

dudu
14-11-2012, 10:22
Hükümet bankalara hala dokunamıyor. Bize 3 kuruş mevduat faizi verirken, kendileri vatandaşı soymak için her yolu deniyorlar.

Artık RTE'den bankalara "One Minute" demesini bekliyoruz. RTE dışındaki Bakanlarımız bu konuda çok pasif ve etkisiz malesef, veya bankalar bir şekilde milletvekillerimizi finanse ediyorlardır ondan sesleri çıkmıyor diye aklıma geliyor ister istemez.

Bankaların büyük oyunu
Vatandaş ile bankalar arasında yaşanan çekişme devam ederken Haber7, Tüketici Birliği Genel Sekreteri'nin korkunç iddiasını gündeme getirdi.
Bir gecede 3 bin kişi isinsiz sigortalı yapıldı, müşteriden habersiz kredi kartları gönderildi...

Yaziyi tuylerim urpererek okudum.

Bugunku Isyatirim bulteninden:
İMKB banka
karlarının desteğiyle %0,92 yükseldi. Yapı Kredi’nin 3Ç karının 542 milyon
TL ile beklentilerin çok üzerinde (450 milyon TL) gelmesi banka hisselerinde
genel bir yükselişe yol açarak piyasayı destekledi

Daha once gelen diger tum irili ufakli bankalarin karlarinin hepsi beklentileri %20-25 oraninda asti.

Dusurursen faizi paldir kuldur 12 den 8 e kredi faizlerini de sabit tutarsan karlar artar tabii.
Her sey vatandasi bankalara kasnaklatmak uzerine kurulmus bu duzende. :(

Syg,

dudu
14-11-2012, 10:28

Bankaların büyük oyunu

Biz cok afedersiniz essek olursak binecek adam cok olur.
Orgutlu toplum olamadik. Sorunun temeli bu. Hukumet de bizi kasnakliyor, bankalar da veya baska kurumlar da...
1 mio kisi yarin bankalarin kapisina dayansa ve
tum kredi kartlarimizi iptal ediyoruz veya hesaplarimizi kapatiyoruz deseler, nasil yola gelirler hemen herkes gorur.

Syg,

dudu
14-11-2012, 10:47
Çok Güzel bir ifade ; Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde gıda , benzin vb temel ihtiyaç maddeleri buradan oldukça ucuz..
Madde 2 Yabancı kimlik sahibi isen T.C de vergi sıfır...
Madde 3 Faizler kendi ülkelerine göre görece yüksek..
Madde 4 Asıl önemli konuda kur riski sıfıra yakın ..EURUSD de bile daha fazla kur riski var :)

Kısa yolunmaya hazır bir toplum var neden onun etinden sütünden faydalanmayalım pehhh...

T.C pasaportu taşıyorsan bunların tamamından mahrumsun..Benzini 5 liraya alırsın, eti 20 euro ya , arabayı x2 katı fiyata
Ama biz cennetin tapusunu aldık AKP den daha neye ihtiyacımız var ki....

Cok guzel ifade etmissiniz elinize kaleminize klavyenize Allah dert vermesin.
Bir de ozel okullarda okuyan iki cocugunuz varsa bittiniz demektir.
Adamlarda egitim ve saglik ucretsiz. Ben sadece bunlara senede harcadigim para ile oralarda krallar gibi yasayabilecegimi dusunuyorum, tabii yatirimlarim burada olacak ve kazanmaya devam edecekler.
Burada mevduat bono yatirimi yapan yabancilarin faizi bizim faizimiz degil. Onlar hem faizden kazaniyor, hem dusen kurdan kazaniyor, hem de disarida yasadiklari icin enflasyondan kazaniyor. Eee adam tabii ki burada gelip tum IMKB'nin 2/3 unu eline gecirir.

Syg,

dermasol
14-11-2012, 11:41
Erdem Başçı’ya göre, sıcak para akımları yüzünden TL’nin değer kazanması büyük tehlike. Dolayısı ile faizler indirilerek arsız sıcak paranın sırtımızdan para kazanması engellenecek.

vatandaşa %15 yabancıya %0 stopaj var tam tersini yap hem vatandaşı koru hem de sıcak paraya dur de!

nt bono için stpj %10

EKaya
14-11-2012, 11:44
guruba bir soru sormak istiyorum....
su kosullar altinda sonuclari verirmisiniz...

politik bir sistem zorlama ile faizleri dusurmek istemektedir. sebepleri kendilerinindir.

Bankanin sermaye yeterlilik orani 20% dir... a=0.2
Bankanin mevduat yeterlilik orani 1 dir..
Mevduat musterilerinin esit boyutlu oldugunu varsayiniz.
Mevduata odenen oran 3% dir.
Banka kullanilabilir aktiflerinin tamamini konut kredisi olarak vermektedir.
normal sartlarda kredi riski 8% dir.
Politik baski sonucu banka 30 yillik 6% ile kredi dagitmaya zorlanmistir...
Verilen kredinin mevduat geri donus oranini 0% varsayiniz. .

Bankanin breakeven pointi %kac batma oranidir ?
Normal kosulda zaman serisinde ne olur ?
Bankanin mevduat kaybina ugramasi ve ayni zamanda kredilerin geri donusu aksamasi durumunda, transfer fonksiyonu ne olur ?

vatandaşa %15 yabancıya %0 stopaj var tam tersini yap hem vatandaşı koru hem de sıcak paraya dur de!

dogrudur, amasi yabancinin kendi ulkesinde vergilendirildigi gercegidir. Orada vergi muhafiyeti olmalidir bunun calismasi icin.
Darmukellef iseniz yagni ikametgahiniz baska ulkedeyse, burada gelir vergisi indirimine tabisinizdir, ama paranizi ikametgahiniz olan ulkeye goturdugunuzde o ulkeye vergi verirsiniz. (buradaki orani dusersiniz, her yerin huyu suyu farklidir.)
Iki kere vergilendirmenin engellenmesi icin ulkeler arasinda anlasmalar vardir.

politikacilar (!) tiribunlere oynamayi cok sever.

Gibi gibi.... hizlica bir gib elime ne gecerse listesi...

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/CifteVergilendirme/cifte_ver_sirku_1.htm

ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI GENEL TEBLİĞİ
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/GENTEB_2.htm

Yururlulukteki anlasmalar
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/GENTEB_2_ANLASMALIST.htm

Eee adam tabii ki burada gelip tum IMKB'nin 2/3 unu eline gecirir.
Syg,

MKK kayitlarina (aylik istatistiklere) son baktigimda IMKB deki en buyuk pay kisimi reel yada tuzel kisilerde degil "diger' katagorisindeki yatirimcilardaydi. :p

dudu
14-11-2012, 12:48
Bugun itibari ile Matriks'in MKK dan aldigi verilere gore
yabanci takasinda gorunen toplam %63,16
yerli takasindan gorunen toplam % 36.84

http://www.hsbc.com.tr/HSBCYatirim/Arastirma/pdf/yabanci_islemleri/Yabanci-Islemleri-Agu12.pdf

2. grafikte nisan 2008 den beri olan degisim de gorulebilir, ancak son grafik verisi Agustos 2012

Syg,

EKaya
14-11-2012, 12:55
ucuz mali cok seviyoruz :p

http://666kb.com/i/c8yrn1ck5g2vvyv6h.png

http://666kb.com/i/c8yrnn5mje2ar7fix.png

http://666kb.com/i/c8yrshi3z5ycheteh.gif

http://666kb.com/i/c8yrssogqlpicr9ll.gif

http://666kb.com/i/c8yrt0o45cnd683fd.png

pronto
14-11-2012, 13:13
Arkadaşlar orta okul ve lise eğitimi yıllarımda Osmanlı imparatorluğu'nun batma sebeplerinden birinin de Fransızlara tanınan ekonomik ayrıcalıklar olan kapitülasyonlar olduğunu hatırlıyorum. Şimdi tüm yabancılara tanınan bu kadar ayrıcalık kapitülasyon gibi olmuyor mu?

sbaskan
14-11-2012, 13:13
Çok teşekkür ederim sayın Chuky. Söylediğiniz grubun en son olanındanım. Elde ettiğim faizin söylediğiniz kadarı olmasa bile yarısı kadarını kenara koyabiliyorum. Yaşım 60. Evim ve arabam var. Emekli maaşım çok fazla değil. Ama yaşam kalitemi yüksek tutmaya gayret ediyorum. Fazilerin düşmesi bu kailteden ödün verdirmiyor ama kenara koyduğum para azalıyor. Ama ağustos böceği olmaya çok az kaldı. :aglayan: Dert etmeyeyim en iyisi. Saygılar....

oguzozi
14-11-2012, 15:11
Güncel oranlar nasıl arkadaşlar yarın vadem doluyor.

sarifirtina
14-11-2012, 15:13
Bende yasi genc bir yatirimci olarak bu forumda yazilanlari cok seviyorum.Sadece mevduat ve tasarruf la sinirli kalmiyor hayat adina bir cok konuda faydali yazilar okuyoruz.Basta Chucky Baskan olmak uzere degerli yazilarini paylasan tum dostlara tesekkur ederim.

Bu başlıkta yazılanları okumayı çok seviyorum. Gerçekten hayata dair, gerçek bilgiler alıyorum. Kendi adıma yazılan herşey için teşekkür ederim. Benim gibi daha yaşı genç olan biri için çok güzel öğütler ve dersler vaR. Chucky başkanın yazdığı gibi karınca gibi çalışıp , kazanımların çoğunu biriktirmeye çalışıyorum.
Allah herkese saglık , mutluluk ve hayırlı kazançlar nasip etsin. Saygılar

dudu
14-11-2012, 15:19
14/11/2012 14:08
*İŞ BANKASI'NIN 2012 YILI 3.ÇEYREK KONSOLİDE OLMAYAN NET DÖNEM KARI 685.2 MİLYON TL(ÖNCEKİ 327.4MLN)
Foreks Haber Merkezi

Iste beklentilerin cok uzerinde bir kar daha...

Syg,

dudu
14-11-2012, 15:40
Sn. Baskan'a bir soru da benden:

Esimin babaannesi 95 yasinda, emekli maasi veya baska bir geliri, bir sosyal guvencesi yok. Hayatta iki torunundan baska kimsesi kalmamis, yillardir yalniz yasayan ve bu sekilde yasamak isteyen bir insan.
200K civari bir nakiti var bir de degeri su siralar 600K olan Bostanci'da Bagdat Caddesi 1. paralelde icinde kendisinin tek basina ikamet ettigi eski bir dairesi.
Geliri sadece bu 200K Liranin aylik faizi. Uzunca bir suredir bu paranin faizi ile idare ediyordu ancak artik bu gelir yetmemeye basladi.
Bu paranin geliri ile gecinmek zorunda, veya evini satip daha ucuz bir daireye tasinip artan paranin da faizini gelirine eklemek zorunda.
Apartman eski ve kisa katli bu yuzden muteahhitler binayi yikip kat karsiligi yeni ve daha yuksek bir bina yapmak icin bir kac senedir teklifler getirip duruyorlar.
Yaslilik ve hastalik nedeni ile tasinmaktan imtina ediyor. Ancak faiz gelirinin artik gecinmek icin yetmediginden de bir karar vermek zorunda oldugunu biliyor.
Bundan 10 yil evvel Darussafaka Yakacik Bagiscilar sitesi ile ilgileniyordu.

http://www.darussafaka.org/tr-TR/kurumlar/bagisci-merkezleri/Sayfalar/default.aspx

Bilindigi uzere Darussafaka kendisine yuklu bagis yapan yasli insanlara yuksek standartta otel niteliklerindeki tesislerinde olene kadar bakmayi taahhut ediyor.

Siz olsaydiniz bu durumda ne yapardiniz?
Evi satip sermayenize ekleyip bir sure daha o sekilde idare mi ederdiniz?
Darussafaka Bagiscilar Sitesi'ne mi yerlesirdiniz?

Biliyorum zor bir soru ama sizin cevabinizi merak ettim. Bu soru ile de buradaki calisma hayatinin daha basinda olan genc arkadaslarin mutlaka bir sosyal guvenlik sistemi semsiyesi altina girmeleri gerektiginin onemine vurgu yapmak istedim.

Syg,

oguzozi
14-11-2012, 15:59

Esimin babaannesi 95 yasinda, emekli maasi veya baska bir geliri, bir sosyal guvencesi yok. Hayatta iki torunundan baska kimsesi kalmamis, yillardir yalniz yasayan ve bu sekilde yasamak isteyen bir insan.
200K civari bir nakiti var bir de degeri su siralar 600K olan Bostanci'da Bagdat Caddesi 1. paralelde icinde kendisinin tek basina ikamet ettigi eski bir dairesi.
Geliri sadece bu 200K Liranin aylik faizi. Uzunca bir suredir bu paranin faizi ile idare ediyordu ancak artik bu gelir yetmemeye basladi.
Bu paranin geliri ile gecinmek zorunda, veya evini satip daha ucuz bir daireye tasinip artan paranin da faizini gelirine eklemek zorunda.
Apartman eski ve kisa katli bu yuzden muteahhitler binayi yikip kat karsiligi yeni ve daha yuksek bir bina yapmak icin bir kac senedir teklifler getirip duruyorlar.
Yaslilik ve hastalik nedeni ile tasinmaktan imtina ediyor. Ancak faiz gelirinin artik gecinmek icin yetmediginden de bir karar vermek zorunda oldugunu biliyor.

http://www.darussafaka.org/tr-TR/kurumlar/bagisci-merkezleri/Sayfalar/default.aspx

Bilindigi uzere Darussafaka kendisine yuklu bagis yapan yasli insanlara yuksek standartta otel niteliklerindeki tesislerinde olene kadar bakmayi taahhut ediyor.

Biliyorum zor bir soru ama sizin cevabinizi merak ettim. Bu soru ile de buradaki calisma hayatinin daha basinda olan genc arkadaslarin mutlaka bir sosyal guvenlik sistemi semsiyesi altina girmeleri gerektiginin onemine vurgu yapmak istedim.

Syg,

200 bin tl paranın her ay 1000 tl harcasa 16-17 yıl yeter ki teyzecim 95 yaşındaymış.
Başkanımıza daha can alıcı sorular sormamız lazım diye düşünüyorum.
600 bin tl daire ve 200 bin tl değerinde daire... Kimde var sorusu geldi aklıma.. teyzeciğimin durumu türkiye nufusunun %70 lik kısmından daha iyi diye düşünüyorum.
800 tl ile ev geçindirmesi gereken 7.5 milyon insanı düşünürsek...

way_be
14-11-2012, 16:35
Eurotekfen bank,ın burgan banka satışı ne oldu...bilgisi olan var mı...?

olgunus
14-11-2012, 17:12
Eurotekfen bank,ın burgan banka satışı ne oldu...bilgisi olan var mı...?

2,5 3 ay önce bddk onay verdi satildi burgan banka satış gerçekleşeli bayaği oldu yani ..

blue70
14-11-2012, 17:18
Artık TL kazandırmıyor dövizde de hiç umut yokAbdurrahman Yıldırım
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/793931-artik-tl-kazandirmiyor-dovizde-de-hic-umut-yok
SONUÇ: "Para ikiyüzlüdür." Bafry Eichengreen
ayvayı yedik!!!!

dudu
14-11-2012, 17:35
http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/abdurrahman-yildirim/793931-artik-tl-kazandirmiyor-dovizde-de-hic-umut-yok
ayvayı yedik!!!!

Zaten uzunca bi zamandir yiyorduk.

Syg,

dudu
14-11-2012, 17:46
ayvayı yedik!!!!

Ya herkes bir is kuracak/yapacak ya da kurulu bir ise ortak olacak.
Ben baska bir cozum bulamiyorum.

Syg,

swert
14-11-2012, 18:09

Syg,

Sn. Dudu,
İş kurmak için sermaye gerektiği ( ve önceki dönemlere nispetle artık tüketicilerin daha büyük yerleri tercih ettiği de düşünülünce) ve bu sermayenin büyüklüğü düşünülünce mevcutta kurulmuş işlere ortak olmayı (yani hissedar) gerektirecek bir dönem var diyerek mesela Borsa'yı mı kastediyorsunuz? Zira Şirketler mevcutta kurulmuş iş demek ve ortak olmak da hisse senedi almak demek. :)

djoz
14-11-2012, 18:57

Syg,

Bu seviyelerden borsaya girmek "çözüm" değil "sorun" olur gibime geliyor.. Hele ki benim gibi borsanın B'sini bilmeyen acemiler için..

Sene başından bu yana takip ettiğim bir tek BİMAS vardı, o da 60'dan 80'e çıkınca alınabilirliğini fazlasıyla yitirdi gözümde..
80'den alıp 40'a satmaktansa negatif reel faizi tercih ederim açıkçası..

way_be
14-11-2012, 19:00

Syg,

önce uygun ortamın hazırlanması lazım,lafla faiz sıfır olmaz ki,devletin cari fazla vermesi lazım,borca ihtiyacı olmaması lazım,petrol,gaz yok..cari açık var,gizli enflasyon var,yabancıya sıfır stopaj(ballı kaymaklı kazanç) var.....var da var...

Fahiş (faiz,tefecilik,borsa,foreks v.s) kazanç yollarının kapanması için,şahısların ve kurumların dürüst olması gerekir. Karlarını saklamadan ortaklarıyla adaletli paylaşmaları lazım ki,insanlar bankalara faiz için gitmesin,bu şirketlere ortak olsunlar.

Devletin dürüst girişimciye sıfır faizli kredi vermesi ve vatandaşın enflasyon üstü gerçek kar payı alabilmesi tefeci bankaları yola getirir

Aracı bankalar ortadan kalkıp halkın tasarrufu direk yatırıma dönüşür ise maliyetler düşeceği için pahalılıkta ortadan kalkar.
Gerçek usulde beyan ile herkes harcamalarını vergiden düşer ve geliri olan herkes makul oranda vergi öderse,vergi gelirleri;dolayısıyla devletin hizmet gücü artar.

..AKIN..
14-11-2012, 19:36
oran alan arkadaş varmı ??

EKaya
14-11-2012, 19:39
Cari fazla diyorsun :kahkah:..
Bizim tek fazlamiz bol konutumuz.
Birde cimento fabrikalarimiz.

krediyi kaldirin faiz sifira ragziyim.. :p hatta bastan flama ile destek veririm.
kredi islemi dogasinda enflasyon ve faizi tasir...

kredi=kar+geriodeme+faiz(sektorel risk)
kimsenin batmadigi
herkesin dost oldugu, silahin uretilmedigi, surul lideri egolarinin olmadigi vb vb
bir dunya olabilirse buda olur.

once dunya politik liderler olarak kendisine, "ornek" insanlari secsin....
sicili kirli kimseyle is yapmak istemez insan ama, basa lider diye getirir bir suru yetki verir.

bir kere girdimi kana hep daha fazlasi gerekir.

uretmek bile...

soyle dusun bir tarladan her yil 10k lik bugday aliyorsun..
10 yil sonra tarla 100klik bugday uretmis ama piyasada bugday yok..
yedik cunku... ama 100k var..

karlilik biriken sermayeye gore dustu 10%, enflasyon basladi. (para bol bugday yok)

oysa ne guzel 2. yil 100% 3. yil 50% 4. yil 30% diye giden bir serimiz vardi.

bankalarda depolama hizmeti icin para alir sadece yada yatirim yonetimi..
15yy a geri doneriz. Pek makbule gecer...

zorla faiz 5 den sifira indirilir mi indirilir.
kapi gibi ornegi "has" japon ekonomisi. Cari fazlayla ustelik yapti, kucaga aldi..
bahisler acik uzerlerine, avurpa mavrupa derken orasi sismesinde.
asiri degerli yen gocen ekonomi...

malum en cok abd bonosu tasiyan cin ve japonya,
kirilim "hos" seylere gebe olabilir.

oktay G
14-11-2012, 20:47
yoldaşlar,ben karar verdim kıbrısa gidip paracıklarımı rulet veya kollu makinalara yatıracagım ,başka çare kalmadı ya herro ya merro

oguzozi
14-11-2012, 22:03
Arkadaşlar oran paylaşan kalmadı mı?
Akbank 8.40 diyo başka bişe demiyo...
Cenk ağam?

chucky68
14-11-2012, 23:40

Syg,

selamlar....öncelikle yaşlı teyzemin ellerinden öperim...hepsinden önemliside parasını kurda kuşa yem etmeyip bu yaşına kadar koruyabildiği vede yoldaş olabildiği için kendisini tebrik ederim....işte gerçek yoldaş olmak böyle bir şeydir:)...yoksa akıl hocaları şunu yap bunu yap diyen çoktur..o kanmamış bildiği dalı kesmemiş...şimdide onun reçetesini yazıyorum.....bir kere elindeki 200 bin tl parası ona fazlasıyla yeter...ayda nerden baksan 1200 tl yapar...faizi yetmese bile ana parasından yemesinde bir sakınca yok...yaş 95...yakın zamanda bende hanımın anneannesini bayramdayken 92 yaşında kaybettik..turp gibiydi..ama ne kadarda olsa biyolojik olarak ömrünü tamamlamış insanlar... misafir insanlar...o bakımdan bu teyzemin asla korkmasına gerek yok...her ay faizi dışında ana paradan 1000 tl fazla çekse alem bile yapar:)....ama eski toprak olduğu için çekirdekten tasarufa alışmış..beyin harcama diyor...parana sahip çık diyor...öyle görmüş ve yetişmiş çünki...bizler için daha yaşımız genç...böyle bir durumda bizim elimizde bu para olsa asla ana paradan yiyemezdik...bir önceki yazımdada yazdığım gibi ana paraya mutlaka takviye şart...yoksa zamanla tüm faizi çekersen aç kalırsın...bu teyzem için durum farklı....gelelim evinin durumuna...asla ama asla ben olsam böyle bir evi satmazdım..bağdat caddesi bölgesini avucumun içi gibi iyi bilirim....buralarda sıralama suadiye,erenköy,göztepe,çifte havuzlar,feneryolu,cadde bostan,bostancı vs diye bölgelere ayrılır...hepsi bir birinden değerli yerleşimlerdir....caddede evin olsun paran olmasın...döküntü bir evin bile olsa para eder...bu civarlarda çok emlak araştırması yapan biri olarak özellikle caddeye paralel yürüme mesafeli eski binalar altın değerindedir...şimdi bu teyzemin evini satmak enayilik olur..haaa ne olur...bu evi 45 senelik olması hiç mühim değildir...arsa para ediyor...metre karesi o çok cicili bicili yerlerdeki proje evlerinin 3-5 tanesini tek başına satın alır...bu ev mütaahite gittiğinde 600.000 tl iken nerden baksan 900.000-1.000.000 tl eder...kat karşılığı olacağı için ev küçülecektir...ama her şekilde fiyatını ikiye katlayacağı kesindir...birde inşaat firması bu bölgelerde çok mühimdir...markalı bir inşaat firması ise köşelik bile olunur...teknik yapı,demirli inşaat,demirli güç,han inşaat,demirli inşaat gibi bu bölge mütaahitlerinin eline düşerse iyiyatırım olur...bence yazık etmeyin...her evin arsa alanı inşaat yapmaya elverişşli değildir...demekki bu teyzeminki müsait...arsası kurtarıyor...o bakımdan kıymetli..yoksa her bağdat caddesi evleri arsası aynı konumda değil....bu teyzemin iki tane torunu varmış...ben olsam bu teyzeye kendi faizi dışında eline biri 250 tl verse diğer torunuda 250 tl verse gül gibi geçinir gider...kadın caddeye çıkıp barlara,alemlere,alış verişlere takılacak değil...yediği belli içtiği belli...ben anlamadım...1200 tl faizi fazla fazla yeter...yetmesse bu 2 torun ne güne duruyor...sonunda bu evi torunlar yiyecek....durdukları yerde caddede ev sahibi olacaklar...ayrıca nakit parada herhalde kadın hepsini yiyecek değil...gene onlara kalacak...yaş 95.....be heyy.....ayrıca o bahsettiğiniz yakacıktaki huzur evini çok iyi biliyorum...nerden derseniz benim eşim istanbul huzur ve dinlenme evi hastanesi vakfında 5 yıl vakıf başkanlığının sekreterliğini yapmıştı...tüm huzur evlerini bizzat çok iyi biliriz...o yakacıktaki yerinde temelini bizzat onlart atmışlardı...çok süper 5 değil 7 yıldızlı bir huzur evidir...herkes giremez...zengin yaşlıların rezidansıdır..yüklü bir bağışla girilir...hatta kabul edilmeyebilirde...çok sırası vardır...ama böyle bir evi havada kaptırmak yazık olur...bu kadıncağız yaşasa ne yaşayacak...huzur evine piyangodan ev düşecek...bu fırsatı kaçırmayıp direk bu teyzemi zaten alırlar...ama teyzemin yaşı 95 değilde 70 civarı olsaydı belki o zaman bu evin bağışı vede paranın bağışı düşünebilirdi...ama ben bu teyzemin torunu olsaydım asla bunu huzur evine kaptırmaz kapısında hizmet ederdim...menfaat için değil...sonuçta kendi torunları varken neden bu tip yerlere hibe ettireyim...akıllı olan bunu yaptırmaz...sonuç olarak aslında reçete belli....işin özeti teyzeme el bebek gül bebek bakılacak...yetmesse dışardan bir bakıcı bulunacak...günlük hizmetlerini görsün diye...ama bu bakıcı güvenilir olacak...sürekli denetim altında tutulduğunu ve başında sizlerin olduğunu bilecek...teyzemin parasının eksik kaldığı yerde torunlar takviye yapacak...bu kadıncağızın malı parası zaten sizin olacak...ama hakkınıda sevgisinide eksik etmeyerek....parası yada evi olsun yada olmasın...bakılacak...

C H UCK Y..................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ......BİRLEŞİK MEVDUATÇILAR BİRLİĞİ BAŞKANI

eray026
14-11-2012, 23:41
Eurobanktekfen
32-45 gün %8.25 46 gün üzeri %8.75 273 gün üzeri %9.75
Tekfen 1 yıllık düzenli mevduat %9.25 Tercihe göre her ay, 3 ayda, 6 ayda bir faiz ödemeli

chucky68
14-11-2012, 23:49
Akbank 8.40 diyo başka bişe demiyo...
Cenk ağam?

oranlar en düşük şu an için garanti ve iş bankasında....%8.25 veriyor...sonra akbank geliyor....bu oranların sana koymaması lazım....nasılsa işi bitirmişsin...ha %10 olmuş ha %8.25 olmuş....sana koymaz...denklemini çözmüşsün....borsayıda iyi kötü biliyorsun...haaa daha iyi bir oran istiyorsan ahada en-para var...zaten internet kurdusun....ne duruyorsun....ben olsam akbankın üstüne limon sıkardım...bu en para olayını epeyce araştırdım...şu aşamada pek korkulacak bir durum olmasada psikolojik olarak sanal ortam üzerinde para tutmayı sevmeyen bizim gibiler için sorun olabiliyor...yoksa oran gayet iyi....bende aralıkta şayet istediğimi bulamassam düşünebilirim.....adamlar bu ortamda 46 güne %10 çekiyor...180 güne kadarda 9.75....karar senin...%8.25???....%10......%9.75...hesabını kendin yap...

C H UCK Y.........................YEŞİL PARKALI PUSLU BEBEK

chucky68
14-11-2012, 23:56
Eurobanktekfen
32-45 gün %8.25 46 gün üzeri %8.75 273 gün üzeri %9.75
Tekfen 1 yıllık düzenli mevduat %9.25 Tercihe göre her ay, 3 ayda, 6 ayda bir faiz ödemeli

bu tekfen benim aralıkta listemde olan bir bankadır...en son çalıştığım vede 92 gün için ortamda en iyi oranı o verdiği için %11.50 den bağlamıştım....temmuzda bağlatmıştım...%11.50 veren banka olmadığ gibi tavan en çok %10.50 idi...bu bankayla vade sonu işim bitince t-banka zıpladım...ancak yıllık faizi her ay ödemeli olan%9.75 olan oranları maalesef %9.25 olmuş...belki aralıkta kampanya ayağına bir çıkış olursa hemen bağlayacağım...ama bu vadenin en güzel tarafı her ay faiz ödemeli olduğu için bileşik faizi %10 geliyordu...1 yıl boyunca %10 dan paranı bağlamış oluyordun...şimdi 273 gün için yani 9 aylık %9.75 oranları mevcutmuş...kötünün iyisi...tek sorun 273 gün sonunda paranın faizini alacak olman...aylık ödemesi yok...aralıkta hesap kitap aritmetik işimiz çok:)

C H UCK Y.....................ŞİZOFREN BEBEK

chucky68
14-11-2012, 23:59
en parada 180 güne %9.75 veriyor..sanal ortamdan korkanlar için tekfen canlı banka....oda 273 güne %9.75 veriyor...biri şube..bir internet...bir hatırlatalım dedik....sonuçta oran aynı

oguzozi
15-11-2012, 00:00
oranlar en düşük şu an için garanti ve iş bankasında....%8.25 veriyor...sonra akbank geliyor....bu oranların sana koymaması lazım....nasılsa işi bitirmişsin...ha %10 olmuş ha %8.25 olmuş....sana koymaz...denklemini çözmüşsün....borsayıda iyi kötü biliyorsun...haaa daha iyi bir oran istiyorsan ahada en-para var...zaten internet kurdusun....ne duruyorsun....ben olsam akbankın üstüne limon sıkardım...bu en para olayını epeyce araştırdım...şu aşamada pek korkulacak bir durum olmasada psikolojik olarak sanal ortam üzerinde para tutmayı sevmeyen bizim gibiler için sorun olabiliyor...yoksa oran gayet iyi....bende aralıkta şayet istediğimi bulamassam düşünebilirim.....adamlar bu ortamda 46 güne %10 çekiyor...180 güne kadarda 9.75....karar senin...%8.25???....%10......%9.75...hesabını kendin yap...

C H UCK Y.........................YEŞİL PARKALI PUSLU BEBEK

Ağam hızlı cevabın için teşekkür ederim..Yarın 8.40'tan bağlayacağım gibi... enpara olayını üstünkörü araştırdım pek tatmin olmadım..Akbank bana garanti ve iş bank. fazla veriyor ise sorun yok.
Diğer soruma gelince,
1 ay mı 3 ay mı bağliyim?
birde bu ay dcd yapacağım inş.
Malum borsadan ekmek yedik.. kar satışları gelmeden biz çıkalım dedik :)

cafer76
15-11-2012, 00:02
2,5 3 ay önce bddk onay verdi satildi burgan banka satış gerçekleşeli bayaği oldu yani ..

tekfen holdingin son faliyet raporuna bakarsanız henüz satışın gerçekleşmediğini görebilirsiniz...

chucky68
15-11-2012, 00:08
Ağam hızlı cevabın için teşekkür ederim..Yarın 8.40'tan bağlayacağım gibi... enpara olayını üstünkörü araştırdım pek tatmin olmadım..Akbank bana garanti ve iş bank. fazla veriyor ise sorun yok.
Diğer soruma gelince,
1 ay mı 3 ay mı bağliyim?
birde bu ay dcd yapacağım inş.
Malum borsadan ekmek yedik.. kar satışları gelmeden biz çıkalım dedik :)

dcd yapacaksan mevduatını aylık yap....1780 usd ye çok rahat opsiyon koyabilirisn...önümüzdeki aylarda bir kredi kuruluşu daha not çakarsa dolar düşer...o bakımdan kısa git...merkez doları ne yapıp edip yüksek tutmaya özen gösteriyor....yani bu seviyelerde tutuyor...ama sonrasında ipler kopabilirde...yani sıcak para geldikçe dolar düşecektir...dikkat etmek lazım..olayı merkezde kurtaramaz....şimdilik sorun yok...ama fazla yüksekten opsiyon yazmamak lazım...maliyet önemli...1 ayda birşey olmaz..3 ay uzun...bu sene sonuan kadar dolar böyle gider gelir...rahat ol

dudu
15-11-2012, 08:55
selamlar....öncelikle yaşlı teyzemin ellerinden öperim...hepsinden önemliside parasını kurda kuşa yem etmeyip bu yaşına kadar koruyabildiği vede yoldaş olabildiği için kendisini tebrik ederim....işte gerçek yoldaş olmak böyle bir şeydir:)...yoksa akıl hocaları şunu yap bunu yap diyen çoktur..o kanmamış bildiği dalı kesmemiş...şimdide onun reçetesini yazıyorum.....bir kere elindeki 200 bin tl parası ona fazlasıyla yeter...ayda nerden baksan 1200 tl yapar...faizi yetmese bile ana parasından yemesinde bir sakınca yok...yaş 95...yakın zamanda bende hanımın anneannesini bayramdayken 92 yaşında kaybettik..turp gibiydi..ama ne kadarda olsa biyolojik olarak ömrünü tamamlamış insanlar... misafir insanlar...o bakımdan bu teyzemin asla korkmasına gerek yok...her ay faizi dışında ana paradan 1000 tl fazla çekse alem bile yapar:)....ama eski toprak olduğu için çekirdekten tasarufa alışmış..beyin harcama diyor...parana sahip çık diyor...öyle görmüş ve yetişmiş çünki...bizler için daha yaşımız genç...böyle bir durumda bizim elimizde bu para olsa asla ana paradan yiyemezdik...bir önceki yazımdada yazdığım gibi ana paraya mutlaka takviye şart...yoksa zamanla tüm faizi çekersen aç kalırsın...bu teyzem için durum farklı....gelelim evinin durumuna...asla ama asla ben olsam böyle bir evi satmazdım..bağdat caddesi bölgesini avucumun içi gibi iyi bilirim....buralarda sıralama suadiye,erenköy,göztepe,çifte havuzlar,feneryolu,cadde bostan,bostancı vs diye bölgelere ayrılır...hepsi bir birinden değerli yerleşimlerdir....caddede evin olsun paran olmasın...döküntü bir evin bile olsa para eder...bu civarlarda çok emlak araştırması yapan biri olarak özellikle caddeye paralel yürüme mesafeli eski binalar altın değerindedir...şimdi bu teyzemin evini satmak enayilik olur..haaa ne olur...bu evi 45 senelik olması hiç mühim değildir...arsa para ediyor...metre karesi o çok cicili bicili yerlerdeki proje evlerinin 3-5 tanesini tek başına satın alır...bu ev mütaahite gittiğinde 600.000 tl iken nerden baksan 900.000-1.000.000 tl eder...kat karşılığı olacağı için ev küçülecektir...ama her şekilde fiyatını ikiye katlayacağı kesindir...birde inşaat firması bu bölgelerde çok mühimdir...markalı bir inşaat firması ise köşelik bile olunur...teknik yapı,demirli inşaat,demirli güç,han inşaat,demirli inşaat gibi bu bölge mütaahitlerinin eline düşerse iyiyatırım olur...bence yazık etmeyin...her evin arsa alanı inşaat yapmaya elverişşli değildir...demekki bu teyzeminki müsait...arsası kurtarıyor...o bakımdan kıymetli..yoksa her bağdat caddesi evleri arsası aynı konumda değil....bu teyzemin iki tane torunu varmış...ben olsam bu teyzeye kendi faizi dışında eline biri 250 tl verse diğer torunuda 250 tl verse gül gibi geçinir gider...kadın caddeye çıkıp barlara,alemlere,alış verişlere takılacak değil...yediği belli içtiği belli...ben anlamadım...1200 tl faizi fazla fazla yeter...yetmesse bu 2 torun ne güne duruyor...sonunda bu evi torunlar yiyecek....durdukları yerde caddede ev sahibi olacaklar...ayrıca nakit parada herhalde kadın hepsini yiyecek değil...gene onlara kalacak...yaş 95.....be heyy.....ayrıca o bahsettiğiniz yakacıktaki huzur evini çok iyi biliyorum...nerden derseniz benim eşim istanbul huzur ve dinlenme evi hastanesi vakfında 5 yıl vakıf başkanlığının sekreterliğini yapmıştı...tüm huzur evlerini bizzat çok iyi biliriz...o yakacıktaki yerinde temelini bizzat onlart atmışlardı...çok süper 5 değil 7 yıldızlı bir huzur evidir...herkes giremez...zengin yaşlıların rezidansıdır..yüklü bir bağışla girilir...hatta kabul edilmeyebilirde...çok sırası vardır...ama böyle bir evi havada kaptırmak yazık olur...bu kadıncağız yaşasa ne yaşayacak...huzur evine piyangodan ev düşecek...bu fırsatı kaçırmayıp direk bu teyzemi zaten alırlar...ama teyzemin yaşı 95 değilde 70 civarı olsaydı belki o zaman bu evin bağışı vede paranın bağışı düşünebilirdi...ama ben bu teyzemin torunu olsaydım asla bunu huzur evine kaptırmaz kapısında hizmet ederdim...menfaat için değil...sonuçta kendi torunları varken neden bu tip yerlere hibe ettireyim...akıllı olan bunu yaptırmaz...sonuç olarak aslında reçete belli....işin özeti teyzeme el bebek gül bebek bakılacak...yetmesse dışardan bir bakıcı bulunacak...günlük hizmetlerini görsün diye...ama bu bakıcı güvenilir olacak...sürekli denetim altında tutulduğunu ve başında sizlerin olduğunu bilecek...teyzemin parasının eksik kaldığı yerde torunlar takviye yapacak...bu kadıncağızın malı parası zaten sizin olacak...ama hakkınıda sevgisinide eksik etmeyerek....parası yada evi olsun yada olmasın...bakılacak...

C H UCK Y..................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ......BİRLEŞİK MEVDUATÇILAR BİRLİĞİ BAŞKANI

Sn. Baskan,

Oncelikle oturup degerli bilgi ve goruslerinizi bizlerle paylastiginiz icin cok cok tesekkurler.

Bu teyze su an 95 yasinda, yalniz yasamaya alismis dahasi boyle bir yasam tarzini seviyor, genc yasinda esinden ayrilmis, bir daha da evlenmemis ve tek basina bugune kadar kimseye muhtac olmadan hayat mucadelesini vermis, ayakta dik olarak durabilmis, dahasi bundan 10 sene evvel 110 yasinda vefat eden annesine de son gunlerine kadar bakmis gercek bir savasci yoldas sizin deyiminizle.

Zamaninda ticaret yapmis calismis, evler almis, satmis, en son Fenerbahce'de sattigi evden sonra bu Bostanci'daki 50 adimda Bagdat Caddesine cikilabilen, genis acik otoparki ile buyuk arsali ama kisa katli apartmandan bu daireyi alip icini yaptirip oturmus, bir tarafdan da artan parasini sermayesine eklemis, dediginiz gibi kimsenin doldurusuna gelmemis, dogru bildigi yolda sonuna kadar yoluna devam etmis ve etmeye de gayret gosteren, disiplinli bir insan.

Benim gozlemlerime gore yasli insanlar bir tarafdan fazla zamanlari kalmadigini gormekle birlikte ileri yaslarda parasiz kalma korkusu ile yasamaktalar. Bu yuzden sizin de dediginiz gibi herkese mutlaka ama mutlaka iyi kotu bir tane emekli maasi gerekiyor.
Bu yasli yoldasin da bir emekli maasi olsaydi hayata ve gelecege bakisi bambaska olurdu. Bu yuzden ben de tum tanidiklarimin bir sekilde erkenden sosyal guvenlik semsiyesi altina girmeleri konusunda dikkatlerini cekiyorum. Genc insanlar malesef erken yaslarda bunun onemini kavrayamiyorlar ve en erken yas 40' a dayandigi zaman kafalarinda soru isaretleri olusmaya basliyor bu sefer de 20 li yaslarda calisma hayatina baslamis ve o yaslarda sosyal guvenlik sistemine dahil olmus insanlara gorede 15 yil geriden baslamak zorunda kaliyorlar.

Syg,

sovalye
15-11-2012, 08:55

Tek haneli faiz oranlarının milyon tl'si olanı bile geçindirmediğini (parasının reel anlamda koruyup, üzerinde anlamlı bir kar bırakmadığını)düşündüğüm için prensip olarak kendi adıma oran paylaşmıyorum...

syg...

dudu
15-11-2012, 09:03
Tek haneli faiz oranlarının milyon tl'si olanı bile geçindirmediğini (parasının reel anlamda koruyup, üzerinde anlamlı bir kar bırakmadığını)düşündüğüm için prensip olarak kendi adıma oran paylaşmıyorum...

syg...

Bence buradaki amacimiz paramizin faizi ile gecinme olmamali. Kimisi 1200 TL ile gecinir kimisi 12000 TL ile gecinemez.
Bu paylasim topiginde dusmus bu faiz oranlari bizim hevesimizi kirsa da, artik milyon tl meblaglarda bile rekabet gucumuz kalmasa da, verilen ek faizler 0.10 -0.20% kadar bile olmasa da ve daha da onemlisi bizim birikimlerimizde bu farklar dise dokunur faiz geliri farki yaratmasa da oran paylasip birbirimizi bilgilendirmeye ve destek olmaya devam etmeliyiz.

Bu sayin baskanin dedigi gibi bir yasam tarzidir. Ilkeli ve disiplinli olmayi gerektirir. Artik 10 senede biriktirebilecegimiz tutarlara belki de bundan sonra 30 senede ulasabilecegiz ama sunu hic bir zaman unutmamamiz gerekiyor: Tasarruf yapmadan, hesap kitap yapmadan O L M A Z

Syg,

sovalye
15-11-2012, 09:11
Bence buradaki amacimiz paramizin faizi ile gecinme olmamali. Kimisi 1200 TL ile gecinir kimisi 12000 TL ile gecinemez.
Bu paylasim topiginde dusmus bu faiz oranlari bizim hevesimizi kirsa da, artik milyon tl meblaglarda bile rekabet gucumuz kalmasa da, verilen ek faizler 0.10 -0.20% kadar bile olmasa da ve daha da onemlisi bizim birikimlerimizde bu farklar dise dokunur faiz geliri farki yaratmasa da oran paylasip birbirimizi bilgilendirmeye ve destek olmaya devam etmeliyiz.

Bu sayin baskanin dedigi gibi bir yasam tarzidir. Ilkeli ve disiplinli olmayi gerektirir. Artik 10 senede biriktirebilecegimiz tutarlara belki de bundan sonra 30 senede ulasabilecegiz ama sunu hic bir zaman unutmamamiz gerekiyor: Tasarruf yapmadan, hesap kitap yapmadan O L M A Z

Syg,

Bu oranlarla yüksek meblağı olanlar bile ancak parayı reel anlamda korumaya çalışmak için mücadele ediyorlar. aldığı faiz oranının getirdiği parayı harcıyorsa sermayeden harcadığını bilmesi gerekir. reel enflasyon belli, hesap kitap belli. kimse kendini kandırmasın. dediğim gibi reel anlamda parasını koruyabilmek için paylaşım yapanlar olabilir ama benim derdim sadece koruma değil aynı zamanda kar sağlamaktır. dün bugünle aynıysa benim için zarar demektir. her görüşe saygım var...

dudu
15-11-2012, 10:01
Bu oranlarla yüksek meblağı olanlar bile ancak parayı reel anlamda korumaya çalışmak için mücadele ediyorlar. aldığı faiz oranının getirdiği parayı harcıyorsa sermayeden harcadığını bilmesi gerekir. reel enflasyon belli, hesap kitap belli. kimse kendini kandırmasın. dediğim gibi reel anlamda parasını koruyabilmek için paylaşım yapanlar olabilir ama benim derdim sadece koruma değil aynı zamanda kar sağlamaktır. dün bugünle aynıysa benim için zarar demektir. her görüşe saygım var...

Ne yapalim paramizi catir catir yiyelim mi?

Bir sekilde bosta duracagina dusuk de olsa, enflasyondan korumasa da insanlarin bu faize de para yatirmalari gerekiyor, tabii baska bir alternatifleri yoksa ki yok gibi duruyor.

Syg,

swert
15-11-2012, 10:12

Syg,

Sn. Dudu, 'nun belirttiği gibi esas olan bence oranların paylaşılarak bilginin üretilmesidir. Bilmek esastır. Bilmeden ne yapabiliriz? Belli bir marjı olarabilir herkesin. İlgileneceği, takip edeceği. Herkesin genel olarak ilgisini kestiği bir oran da olabilir. Ne kadar sık ve çeşitli oran yazılırsa o kadar bilgi üretilmiş olunur. Bunu zaman serisi yöntemiyle bir grafik gibi düşünmek uygundur. Grafik kesintisiz ve sürekli olursa o kadar daha faydalıdır. Kesintilerde düşük oranlar da bir "bilgi" üretir. Bu manada Hisse.net pek çok bilgiyi üreten bir yer.

Ali Haylaz
15-11-2012, 11:02
Abank 350 000 tl üst limitli 32 gün 9.20 (dün 9.40 idi)
32 gün üzeri 8.90 (dün 9.20 idi)

cowcow
15-11-2012, 11:36
Not Artışının Türkiye Ekonomisi Üzerinde Olası Etkileri
Not artışı Türkiye açısından çok önemli bir gelişme. Ekonomi üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi olacak. Bunları sıralamaya çalışayım:

(5) Türkiye’ye yabancı para girişinin artmasıyla birlikte bankalar TL karşılık oranlarını daha fazla dövizle karşılamaya yönelir ve ellerindeki TL likidite artar. Bunun sonucunda hem mevduat hem de kredi faiz oranları düşer.

(6) Faiz oranlarının düşmesi mevduat sahibinin tasarruftan tüketime kaymasına yol açabilir. Bunun sonucunda tasarruf oranları daha da düşer ve dış finansmana ihtiyaç daha fazla artar.

(7) Faiz oranlarının düşmesiyle negatif reel faiz ortaya çıkacağı için gayrimenkul yatırımı yeniden çekici hale gelebilir ve gayrimenkul fiyatlarında artış görülebilir.

Hocam
15-11-2012, 11:55

Benim bildiğim, Ekim başında Burgan Bank Kuveyt Merkez Bankası'ndan onay aldı. Bunun üzerine BDDK'ya başvuru da yapıldı ancak henüz bu onay çıkmadı.

metin100
15-11-2012, 12:39
sayın CHUCKY vaktıyle topıkte ozel saglık sigortası(axadan sanırım) yaptırdıgınızdan bahsetmıstınız,şimdi sgknın karsılamadıgı saglık hizmetleriyle ilgili mapfre sigorta sadece medical parkta geçerli TAMAMLAYICI SİGORTA adlı bir ürün cikarmış inşallah diger hastaneleri de kapsayan urunler cıkar fikrinizi merak ettim?tbank 9 oran telaffuz etti,son olarak eurobank tekfenin sitesine göz atarsanız hala efg grup yazıyor sanırım daha kesin satış olmamış

bankac
15-11-2012, 14:26
[QUOTE=chucky68;8025719]oranlar en düşük şu an için garanti ve iş bankasında....%8.25 veriyor...sonra akbank geliyor....bu oranların sana koymaması lazım....nasılsa işi bitirmişsin...ha %10 olmuş ha %8.25 olmuş....sana koymaz...denklemini çözmüşsün....borsayıda iyi kötü biliyorsun...haaa daha iyi bir oran istiyorsan ahada en-para var...zaten internet kurdusun....ne duruyorsun....ben olsam akbankın üstüne limon sıkardım...bu en para olayını epeyce araştırdım...şu aşamada pek korkulacak bir durum olmasada psikolojik olarak sanal ortam üzerinde para tutmayı sevmeyen bizim gibiler için sorun olabiliyor...yoksa oran gayet iyi....bende aralıkta şayet istediğimi bulamassam düşünebilirim.....adamlar bu ortamda 46 güne %10 çekiyor...180 güne kadarda 9.75....karar senin...%8.25???....%10......%9.75...hesabını kendin yap...

C H UCK Y.........................YEŞİL PARKALI PUSLU BEBEK[/QUOT

Bankaların e vadeli hesaplarının normal şube hesaplarından bir farkı yok aslında hepsi kaydi para hareketi,tüm paralar sanalda hareket ediyor,bazen off shore ile benzetiliyor off shore yurt dışında kuruluyordu vergi avantajı vardı stopaj sıfırdı artık kanunen yasak. Zaten bddk önüne gelene mevduat toplama izni şekli ne olursa olsun vermiyor (gerçi projeden konut satanlar bana mevduat topluyor gibi geliyor ama herneyse). e mevduatın tek mantığı şubeye girip çıkmayı azaltmaya çalışmaları,kanunen banka şubesinden farklı hiçbir riski yoktur.Burada banka riski alınmaktadır o da tartışılır.

swert
15-11-2012, 16:18
Bankaların e vadeli hesaplarının normal şube hesaplarından bir farkı yok aslında hepsi kaydi para hareketi,tüm paralar sanalda hareket ediyor,bazen off shore ile benzetiliyor off shore yurt dışında kuruluyordu vergi avantajı vardı stopaj sıfırdı artık kanunen yasak. Zaten bddk önüne gelene mevduat toplama izni şekli ne olursa olsun vermiyor (gerçi projeden konut satanlar bana mevduat topluyor gibi geliyor ama herneyse). e mevduatın tek mantığı şubeye girip çıkmayı azaltmaya çalışmaları,kanunen banka şubesinden farklı hiçbir riski yoktur.Burada banka riski alınmaktadır o da tartışılır.

Sn. Bankac,

Projeden konut satışı konusundaki tesbitiniz çok harika. "Kaydi Para" aslında Banka kanalıyla gelen mevduatların parçalanıp çoğaltılara datılmasında kullanılıyor. Ama sizin söyleminiz sanırım tüm yatan paraların aslında kayıt olması konusu. Hatırlayalım IMF eskiden "yeşil ışık" yakardı, "kredi dilimini serbest bırakırdı" bu aslında kullanıma açmak demek dolayısıyla özellikle bu forumda çoğumuzun yaptığı; güvenlir bilgi verdiği isbatlı web (Bankalar aracı kuruluşlar vb.) sayfalarındaki sayılara itibar etmek. E-Mevduat konusunda önemli olan husus T+1 uygulamasının (vade başlangıç tarihinin bir gün sonra olması) olup olmadığına dikkat etmek olmalıdır. (Burada zaten yukarıda söylemiş olduğumuz 'web sayfasına güven=kuruma güven' unsurunun aşıldığı düşünülmektedir.)

dudu
15-11-2012, 17:50
Tasarruflar alternatif arayacak.

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/abdurrahman-yildirim/1247973-tasarruflar-alternatif-arayacak

Syg,

Ali Haylaz
15-11-2012, 18:26
Şekerbank ite kaka % 9 oranla 35 gün devam ..350k

simatic
15-11-2012, 19:58
yapı bugun kredi faizi 0.86 ile vermeye kalktı ...ben 0.80 le çekmeye hazırlanıorum bilgi babında vermek ıstedım...

tabor
15-11-2012, 20:24
yapı bugun kredi faizi 0.86 ile vermeye kalktı ...ben 0.80 le çekmeye hazırlanıorum bilgi babında vermek ıstedım...

ne kredisi bu ?

dudu
15-11-2012, 20:32
G. URAS Ayse teyzem mevduatini ne yapsin?

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ayse-teyzem-mevduatini-ne-yapsin-/ekonomi/ekonomiyazardetay/15.11.2012/1627222/default.htm

Syg,

blue70
15-11-2012, 20:46
G. URAS Ayse teyzem mevduatini ne yapsin?

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ayse-teyzem-mevduatini-ne-yapsin-/ekonomi/ekonomiyazardetay/15.11.2012/1627222/default.htm

Syg,
güngör uras çok iyi yazı yazar amma çözüm önermez nedense!!!bizde biliyoruz eridiğini...
çözüm aslında merkez bankasında..hem enflasyonu düşürmeye çalışıyorlar ama başarılı olamıyor...neden faiz indiriliyor peki...yurt içi tasarrufçu bu ülkede önemli değilmi?boşverr gitsinmi?mb sını göreve çağırıyoruz...herşeyin bir dengesi var...uzun vadeli yatırın diyor MB başkanı...pekii vade riski bizde gene...neden uzun vadeye gidelim...dereyi geçerken köpru çökerse...olan bize olur...

eray026
15-11-2012, 20:54
Abank 50.000 üstü 32 gün %9,15 32 gün sonrası %8,9
Denizbank 50.000 üstü %9.05
Tekstilbank 45 güne kadar şubeden %8,75 internetten %9

özür
16-11-2012, 10:08
Akbank 8.30 a dşürdü

eray026
16-11-2012, 11:45
Abank 50.000 üstü 32 gün %9,15 32 gün sonrası %8,9
Denizbank 50.000 üstü %9.05
Tekstilbank 45 güne kadar şubeden %8,75 internetten %9

Tekstilbank 45 güne kadar şubeden %8,25 internetten %8,5 düşürmüş.

oktay G
16-11-2012, 12:08
"Adalet yoksa, cesaret de yoktur. " Benjamin Franklin" ,çok güzel söz tam bu hükümete göre

simatic
17-11-2012, 17:27
ne kredisi bu ?

ev kredisi normaldede bu puanlara duştu de ... bankayı sıkıştırsak gıttıgım aracıyla 0.80 e yakın verıcekler gıbı konustu banka mensubu eleman..

parayorum
17-11-2012, 22:41
merhaba dostlar,

geçen gün internette gezinirken değişik bloomberg haberlerine rastladım.

güney afrika mb'nin indirimlerini ve tahvil faizlerinin düşüşünü

diğer yandan günay afrika randının ( ZAR ) değerinin nasıl düştüğünü bir inceleyebilirsiniz.

MB'nin faizi arttırma şansı pek kalmadı gibi, zaten durgun olan piyasa çöker.

Düşürürse doların gidecek yolu var gibi geliyor bana.

Aklınızın köşesinde dursun, paranın bir kısmı hedge olarak sanki faiz düşüşü için dolara kayabilir gibi geliyor bana.

thron
18-11-2012, 13:44
slm dostlar
herhangi bir bankanın birikimli mevduat hesabını önerecek olan var mı
kredi kartından atıyorum aylık 300 tl kesilsin ve otomatik olarak hesaba eklensin.

bireysel emeklilik hanımda var bende bunu denemek istiyorum

hopop
18-11-2012, 15:50
ZAR değerinin nasıl düştüğünü

Güney Afrika Cumhuriyeti enflasyonu % 5,5 , Puanı A idi , henüz yeni BBB oldu.Ekonomisi TC'den daha iyi durumdadır.

İngiliz maden üreticisinin,aylık 450 usd kazanan gariban maden işçilerine aylık 50 usd zam yapmak yerine öldürülmelerine sebep olan süreci başlatması asıl değer kaybetme sebebidir.

Verdiğim bağlantıyı izleyiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=bI0boQ-TiAg&feature=g-hist

dudu
19-11-2012, 16:45
HALKB satisi iyi gitmis.

2.5 Milyar dolar hazinenin kasasina girdi, bunun %80 i yani 2 Milyar dolari yurtdisi yatirimcilarindan.
Faiz de 6.28 ile yeniden dibini test ediyor. Kirarsa yeni dip arayislarina baslayacaktir.

Syg,

basitlik
19-11-2012, 19:54
Üretim yapan sektörlerin IMKB'deki karları kötü geliyor.

Buna karşın bankaların karları sürekli daha iyi geliyor.

Burada bir tezat yok mu hakim bey?

HALKB satisi iyi gitmis.

2.5 Milyar dolar hazinenin kasasina girdi, bunun %80 i yani 2 Milyar dolari yurtdisi yatirimcilarindan.
Faiz de 6.28 ile yeniden dibini test ediyor. Kirarsa yeni dip arayislarina baslayacaktir.

Syg,

djoz
19-11-2012, 19:57
vakıfbank 60 bin tl 8,75

Golfer
19-11-2012, 23:25
Herkese merhaba,

Mevdufonların performansları hakkında bilgisi olan, mevdufon yaptıran var mı ? TEB'de aylık mevduatı olan kardeşime mevdufon önerilmiş performansından dolayı. Ne kadar doğrudur, oransal olarak nasıl bir tercih yapmak uygun olur ?

eray026
20-11-2012, 01:43
Herkese merhaba,

Mevdufonların performansları hakkında bilgisi olan, mevdufon yaptıran var mı ? TEB'de aylık mevduatı olan kardeşime mevdufon önerilmiş performansından dolayı. Ne kadar doğrudur, oransal olarak nasıl bir tercih yapmak uygun olur ?

Mevdufon Hesap Nedir?

Mevdufon Hesap ile birikiminizi 1 veya 3 aylık mevduat ile bağlarken, tutarın sizin seçiminize bağlı olarak %10’u veya %20’si veya %30’u yatırım fonlarında değerlendirilir. Geri kalan ise mevduat olarak bağlanır.

Yatırım fonları seçimi her bir vadede
TEB B Tipi Değişken Fonu,
TEB Yatırım Büyüme Amaçlı Değişken Fon,
TEB Varlık Yönetimi Hizmeti Tahvil ve Bono Fonu
TEB A.Ş. B Tipi Altın Fonu arasından biri seçilerek yapılabilmektedir. Fonlar vade boyunca değiştirilemez.

Mevdufon Hesabı 5.000 TL ve üzeri bakiye ile açılabilmektedir.

TEB Yatırım Menkul Değerler A,Ş, B Tipi Büyüme Amaçlı Değişken Fonuna; 3 aylık olarak, yatırımımızın %30 unu yatırırsak, %70 i mevduata yatırmış oluruz.
Mevdufon Baz Faizi 8,65% + Ek faiz 1,10% = Mevdufon Faizi 9,75% (mevdufon faizinin en yükseği)
Fonun son üç aylık getirisi (TEB Yatırım Büyüme Amaçlı B Tipi Değişken Fon ) %3,93 dür. Tutarın %70 ine %2.43 %30 una %3,93 brüt getiri alacağız.
Bana göre eğer fonun getirisi iyi gözüküyor hepsi ile fon alınabilir. 1 veya 3 ay beklemeden istediğimiz zaman alıp satabiliriz. Oransal olarak mevdufon faizinin yüksek olanı tercih edilmeli, fakat fonların 1 ve 3 aylık performanslarıda dikkate alınarak. Burda amaç yüksek mevduat oranını yakalamak, eğer seçtiğiniz fon artmaz veya zarar yazarsa seçtiğiniz mevduat oranınız toplam yatırımınızda düşer.
Burdan (http://www.teb.com.tr/bireysel/mevdufon-faiz-oranlari.aspx) mevdufon faiz oranlarına bakabilirsiniz.

chucky68
20-11-2012, 03:02
yukardaki yazının açılımı kısacası boş işler olmasıdır.....bankalar bu tür pazarlamaları çokça yaparlar...ara gazı verirler... yıkama yağlama ile karışık siz özel müşterimizsiniz deyip önce paranızın belli bir kısmına yüksek faiz çekerler..kalan kısmınıda fonlamak isterler...şayet bu fonlar vade boyunca inişe geçerse sizin o baştan aldığınız mevduat faizi reel olarak tüyleri yolunmuş tavuğa benzer...bu işi en çok seven bankalar ing,fiba ve şeker banktır...bunlar benim bildiklerim...zaman zaman diğer bankalarda olaya dahil olabiliyorlar....

C H U CK Y.................................SON BEBEK

chucky68
20-11-2012, 03:08
hsbc 32 gün %8.75

deniz bank %8.45

vatana millete hayırlı olsun.......cephe düştü.....ortalık sülük dolmuş durumda.....bu yapışkan sülükleri sökecek melhem sadece aralık ayı kalmış durumda...ama fazla umudum yok...bu kara sülüğü birden kesip atmak kolay iş değil...genede ne kurtarırsak kardır..tüm yoldaşlarıma şahsi düşüncem en para faizlerini son kale olarak görmeleridir...çok ters bir dönemdeyiz...şayet bu not artışı olmasaydıda durum zordu...uzunca bir süre faiz treni tek yönde yani %7.75-8.50 aralığında dolanır...ama bu seviyelere gelsek bile en para bana göre en kötü %9 üzerinde mutlaka kalacaktır....hatta parası yatan para olanlar için şahsi düşüncem en paranın 181 günlük olan %9.75 oranına balıklam atlamalarıdır...en paranın 32 ve 46 günlük %10 olan faiz getirisi sanki daha fazla net getiri gibi geldi...yani kendi içlerinde faiz hesaplama grafiği koymuşlar...normalden daha fazla net getiri gösteriyor...eğer öyleyse yani doğruysa ses etmemek lazım...:)

şef
20-11-2012, 08:16
bugün son gün. lider factoring in tahvil satışı var. % 3.75 ek faizi var. 456 günlük, ayda bir kupon ödemesi var. avantajı, % 10 stopaj, süresi dolmadan satabilme. dezavantajı, güvenilirliği araştırılmalı. paranın bir kısmı ile girilebilir.
http://www.oyakyatirim.com.tr/tr/hizmetler/lider-factoring-halka-arz-kap.aspx

Macron
20-11-2012, 12:39
yukardaki yazının açılımı kısacası boş işler olmasıdır.....bankalar bu tür pazarlamaları çokça yaparlar...ara gazı verirler... yıkama yağlama ile karışık siz özel müşterimizsiniz deyip önce paranızın belli bir kısmına yüksek faiz çekerler..kalan kısmınıda fonlamak isterler...şayet bu fonlar vade boyunca inişe geçerse sizin o baştan aldığınız mevduat faizi reel olarak tüyleri yolunmuş tavuğa benzer...bu işi en çok seven bankalar ing,fiba ve şeker banktır...bunlar benim bildiklerim...zaman zaman diğer bankalarda olaya dahil olabiliyorlar....

C H U CK Y.................................SON BEBEKKesinlikle katılıyorum,
Tamamen boş işler,

Geçen sene Akbanktaki M.t "eğer paranızın bir kısmını fonda değerlendirirseniz şu faizi veririz" dedi,
Tamam dedim paranın az bir kısmıyla b tipi fon alındı,

Vade sonunda fonun getirisi çok azdı, hesap yaptım
Toplamda normal faiz oranından daha az getirisi olmuştu tüm paranın.

bunu M.t' ye söyledim kem küm etti,
Bende tası tarağı toplayıp Akbank'a veda etmiştim.

Hiç girmeyin bu tür işlere derim..

Chuck Mangione - Children of Sanchez

sarifirtina
20-11-2012, 14:43
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün gerçekleştirdiği Kasım ayı toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5’te sabit tuttu.

Kurul, borç verme faiz oranını yüzde 9.5’ten yüzde 9’a, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 8.5’e düşürdü.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12.5’ten yüzde 12’ye düşürüldü.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bugün gerçekleştirdiği Kasım ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarına ilişkin aldığı kararları açıkladı. Buna göre Kasım ayı toplantısında gecelik borç verme faiz oranı 50 baz puanlık indirimle yüzde 9.5’ten yüzde 9’a çekildi. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 9’dan yüzde 8.5’e düşürüldü.

GEÇ LİKİDİTE PENCERESİ UYGULAMASI ÇERÇEVESİNDE BORÇ VERME FAİZ ORANI DA 50 BAZ PUAN AŞAĞI ÇEKİLDİ

Kurul, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Geç Likidite Penceresi Faiz Oranlarında da değişikliğe gitti. Buna göre Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranını 50 baz puanlık indirimle yüzde 12.5’ten yüzde 12’ye çekti.

POLİTİKA FAİZİ SABİT KALDI

PPK, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te sabit tuttu. Hatırlanacağı üzere PPK, 2010 Aralık ayında politika faizini 50 baz puan gerileterek, yüzde 7’den yüzde 6.50 seviyesine çekmişti. PPK, 2011 yılının Ocak ayında yaptığı çeyrek puanlık indirimle, politika faizlerinde iki ayda 75 baz puanlık indirim gerçekleştirmişti. 2011 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının ardından, Temmuz ayında da politika faizlerinde değişikliğe gitmeyen PPK, 4 Ağustos 2011’de gerçekleştirdiği ara toplantıda aldığı 50 baz puanlık indirim kararıyla birlikte Aralık 2010’dan bu yana politika faizlerinde 125 baz puanlık düşüş gerçekleştirmişti. Kurul, 2012 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayında gerçekleştirdiği toplantılarda da politika faizinde değişikliğe gitmemişti.

sarifirtina
20-11-2012, 14:53
Gösterge faiz oranları yüzde 6.19 ile en düşük seviyeyi gördü.

thron
20-11-2012, 15:42
faizler dibe de vursa tüketime değil biriktirmeye devam.

gün gelecek faizler şu anki değerinin 4- 5 katına çıkacak ama maaşlar 4 - 5 katına çıkmayacak o zaman anlayacağınız birikimin değerini

engink
20-11-2012, 16:16
faizler dibe de vursa tüketime değil biriktirmeye devam.

gün gelecek faizler şu anki değerinin 4- 5 katına çıkacak ama maaşlar 4 - 5 katına çıkmayacak o zaman anlayacağınız birikimin değerini

faizlerin uçuşa geçmesi emperyalist güçlerin 1dk'lık kararına bakar.Sadece sıcak paralarını çekmeleri bile yeterlidir. o yüzden bu hükümete hiç güvenipte paranızı harcamayın.