PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Macron
20-11-2012, 18:34
Bugün PPK' dan sonra oran alan varmı ??..

bankac
20-11-2012, 19:54
merkez kararından sonra banka internet sitelerinde 0,10-0,50 puan arası indirim yapmışlar

http://piyasanet.hurriyet.com.tr/kiyasla/Vadeli-Mevduat/en-yuksek-mevduat-faiz-oranlari

Pscyokinesis
20-11-2012, 21:54
Aktifbank banka bonosu 46-180 gün arası 11.75 veriyor .

sadece nitelikli yatırımcı için olması negatif tarafı.

dudu
21-11-2012, 08:06
Dunku milliyet'de G. URAS'in yazisi dikkatimi cekti.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/halkbank-i-yabancilar-kapisti/ekonomi/ekonomiyazardetay/20.11.2012/1629796/default.htm

Halkbank’ın hisse senetleri satıldı. İyi de bu “yağlı ballı Halkbank hisse senetleri” acaba kimlere “nasip” oldu? Halka arz edilirken, hisse senedi alacak olanlara kota konuldu. Hisse senetlerinin yüzde 80’inin yabancılara, yüzde 10’unun yerli kurumsal yatırımcılara (bankalara, sigorta şirketlerine, yatırım fonlarına) ve nihayet yüzde 10’unun yerli bireysel yatırımcılara (Ayşe Teyzem ve Ali Rıza Bey Amcam’a) satılması öngörüldü.
Satış sonunda satılan hisse senetlerinin,
* Yüzde 80’ine 159 adet büyük yabancı yatırımcı sahip oldu.
* Yüzde 10’unu içeriden 268 banka, şirket, yatırım fonu satın aldı.
* Kalan 10‘unu da 29 bin 869 küçük yatırımcı paylaştı.
Milliyet Ekonomi’nin finans yazarı Zeynep Aktaş’tan öğrendiğime göre, Halkbank’ın halka arz öncesinde borsa da 312,265,992 adet hisse işlem görüyordu.
Hisselerin yüzde 90.76’sı yabancıların elinde idi. Halka arz sonrasında Halkbank’ın 1,25 milyar TL olan çıkarılmış sermayesinin %23,92’sine tekabül eden 299 milyon TL nominal değerli hisse satışı sonrası yabancıların payı %95.28’e çıktı.
Yabancılara hayırlı olsun da... Hani benim payım? Hani benim payım?
Bizim Anadolu’da küçük çocukları eğlendirmek için avuçlarını açarlar... “Bak burada bir kuş varmış“ dedikten sonra, çocuğun parmaklarını teker teker, teker teker bükmeye başlarlar. “Bu parmak kuşu görmüş. Bu parmak taş atarak vurmuş. Bu parmak pişirmiş. Bu parmak da kuşu afiyet ile yemiş...” dedikten sonra açıkta kalan parmağı yakalarlar “Ve hikayeye devam ederek... “Bu zavallı da, hani benim payım, hani benim payım diyerek ağlamış...” derler... İşte o biçim... Hani benim payım? Adı üzerinde “Halka Arz”... Halka arz da... Halkın payı çok az!
Halkbank başarılı, kârlı bir banka. Halka hizmet ediyor. Bu halka hizmetin karşılığı biriken kâr, hisseleri ellerinde tutan yabancılara gidiyor.
Şimdi olup biteni tartışmanın yararı yok. Ama önümüzde de hisse senetleri halka arz edilecek iki kamu bankası daha var. Hiç olmaz ise onlarda, halka öncelik verelim.

Halk birikimini değerlendiremiyor
* Unutuluyor. İngiltere’de ve daha sonra bazı Avrupa ülkelerinde özelleştirme başladığında, halka arzlarda önce özelleştirilen kurumlarda çalışanlara sonra küçük tasarruf sahiplerine hisse satışına öncelik verildi. Bu şekilde sermayenin halka yayılması sağlandı. Halk hisse senedine yatırıma alıştırıldı. Çalışanlara ve halka yapılan satışlarda taksit ve tenzilat uygulamalarına gidildi.
* İMKB’de işlem gören hisselerin yüzde 64.1’ine yabancılar sahip. Türklerin payı sadece yüzde 35.9 oranında. Getirisi en yüksek, en değerli hisse senetleri yabancıların elinde. Kamu bankasının hisse senetleri satılırken yabancılara yüzde 80 pay ayrılınca, yabancıların İMKB’deki ağırlığı daha da artıyor.
* Mevduat faizi, devlet borçlanma senetleri faizi küçük tasarruf sahipleri için cazibesini kaybetti. Küçük tasarruf sahibi için şimdilerde birikimini değerlendirebileceği tek yer borsa. Ama satın alabileceği hisse senedi yok. Hisse senedini satışa çıkaranlar halka değil, yabancıya satmayı tercih ediyor.
Bu işte bir terslik yok mu? ”Hani benim payım? Hani benim payım?”

Syg,

MusT
21-11-2012, 08:19
Aktifbank banka bonosu 46-180 gün arası 11.75 veriyor .

sadece nitelikli yatırımcı için olması negatif tarafı.

Bankanın internet sitesindeki açıklama şöyle: ''Aktif Bono faiz oranının mevduat eşdeğeri %9,3’tür.''
http://www.aktifbank.com.tr/499.aspx

11.75 oranını göremedim. Yanlış yere mi bakıyorum acaba?

özür
21-11-2012, 09:10
Yaklaşık 3 sene önce 3 liraya borsada satılan halkbank hisselerine 15 liradan neden bu kadar saldırıyorlar anlamış değilim. Pahalı olunca daha tatlı geliyor tabiiki

dudu
21-11-2012, 09:25
Yaklaşık 3 sene önce 3 liraya borsada satılan halkbank hisselerine 15 liradan neden bu kadar saldırıyorlar anlamış değilim. Pahalı olunca daha tatlı geliyor tabiiki

Cunku tatmin edici faiz kalmadi.

Syg,

blue70
21-11-2012, 10:18
IMF TÜRKİYEYİ uyarmış.reel faiz eksi diye..!!!!bu faizlerden bono kim alır...

inanna
21-11-2012, 10:22
faizler dibe de vursa tüketime değil biriktirmeye devam.

gün gelecek faizler şu anki değerinin 4- 5 katına çıkacak ama maaşlar 4 - 5 katına çıkmayacak o zaman anlayacağınız birikimin değerini

faizlerin uçuşa geçmesi emperyalist güçlerin 1dk'lık kararına bakar.Sadece sıcak paralarını çekmeleri bile yeterlidir. o yüzden bu hükümete hiç güvenipte paranızı harcamayın.

Paranın adı yok.Bildiklerimizi unutmamız lazım.Bence tabii...

dudu
21-11-2012, 11:49
IMF TÜRKİYEYİ uyarmış.reel faiz eksi diye..!!!!bu faizlerden bono kim alır...

Biz belki almayiz, ama yabanci aliyor cunku onlari buradaki enflasyon ilgilendirmiyor.
Kurun gevsemesi ile faiz+kur kazanci onlar icin cift katli ekmek kadayifi oluyor.

Syg,

Mehmetkirsoy
21-11-2012, 12:11

15.65 70 den saldırıyolar 15 olsa iyiydi :)

Mehmetkirsoy
21-11-2012, 12:17
Biz belki almayiz, ama yabanci aliyor cunku onlari buradaki enflasyon ilgilendirmiyor.
Kurun gevsemesi ile faiz+kur kazanci onlar icin cift katli ekmek kadayifi oluyor.

Syg,

sayın devlet büyüklerimiz sürekli gerginlik icat ediyorlar.. kurun gevşeme şansını az görüyorum..

tl değerli diye her fırsatta gündeme getiriyorlar bakalım nolacak..

chucky68
21-11-2012, 12:19
biraz once beni citibank aradi...nasilsiniz hal hatir sorup sadede geldi...vade donusum 18 aralik siz gec kaldiniz savasi t bank kazandi dedim...beni o vakit aramadiniz kaybettiniz dedim...simdi vade donusumu not aldilar..ne faiz veriyorsunuz dedim...9,25 veryoruz dedi...demekki araliga yatirim icin simdiden oncu grup bankalar simdiden olaya el atmis durumda...az faiz de olsa..aralikta biraz daha artabilir...genede cok hayalci olmamak sartiyla

olgunus
21-11-2012, 12:29
biraz once beni citibank aradi...nasilsiniz hal hatir sorup sadede geldi...vade donusum 18 aralik siz gec kaldiniz savasi t bank kazandi dedim...beni o vakit aramadiniz kaybettiniz dedim...simdi vade donusumu not aldilar..ne faiz veriyorsunuz dedim...9,25 veryoruz dedi...demekki araliga yatirim icin simdiden oncu grup bankalar simdiden olaya el atmis durumda...az faiz de olsa..aralikta biraz daha artabilir...genede cok hayalci olmamak sartiyla

Cenk ağabey citi yi anca diger bankalara yem olarak kullanmak lazim çünkü 35 günden fazla bir sey verdiği yok abank in taktiğide öyle en az 3 aylik bir oran olursa değiyor amam alum aralikta 35 gün veriri en çok oda boş gibi kolay gelsin ...

ACIBİBER
21-11-2012, 12:51
İNG 9.50 veriyor. 100.000 tl ye kadar..60 gün vade için
diyelim adam 100.000 tl yatırdı.
stopaj kesintisi bankalarda elde edilen kardan mı kesiliyor
9.50 nin net faizini ben 9.50-0.15(dtpj)=9.35 yıllık net buluyorum
9.35/12=0.779 aylık
60 gün: 2x0.779=1.558 tl buluyorum
bankaya sorduğumda 1.327 tl alırsınız dediler. telefonla sordum.
yada banka memurumu yanlış hesapladı. hesab sizce ne olmalı?

link:

https://www.ingbank.com.tr/turuncuhesap/ozellikler.asp?ref=anasayfa_sag_menu

ben mi yanlış hesaplıyorum, yada bir başka arkadaş 100.000 tl için net elde edilen faiz gelirini sorabilir mi
banka ingbank
teşekkürler.

wezp
21-11-2012, 13:08
9.35/12=0.779 aylık

link:

ben mi yanlış hesaplıyorum, yada bir başka arkadaş 100.000 tl için net elde edilen faiz gelirini sorabilir mi
banka ingbank
teşekkürler.

9,50*0,85=8,075 yıllık
8,075/12=0,673 Aylık

2 aylık 1,346 NET.

küsüratları yuvarladık yani bankanın dediği rakam doğru.

https://www.ingbank.com.tr/turuncuhesap/vadeliyekarsi.asp bu adresteki hesaplamada NET sonucu veriyor.

chucky68
21-11-2012, 13:29
ing dogru hesaplamis.. hesap su sekilde....100000x60x9,50/36600x0,85 esittir tusuna bastiginiz vakit cikan sonuc 1327 tl dir

tabor
21-11-2012, 13:34
kimse enpara dan ve %10 undan bahsetmez oldu. güven baya az galiba :(

scobanx
21-11-2012, 13:50

Yatirdik coktan, aralik sonuna kadar beklemedeyiz..

chucky68
21-11-2012, 13:55
enpara fazla dillendirildi...cok talep olusur vede on plana cikartilirsa oranlari duser...ciddiyetleri vede soz verdiklerine gore oranlarini belli bir sure 10 faizde tutmalari lazimdir..cunki simdi oranlari dusse cazibeleri kalmiyacaktir...inandirici olmalari icin 10 puana devam diyeceklerdir....sene sonuna kadar bu oran kalabilir..

dudu
21-11-2012, 14:30

Enpara'da 50K param 3 Aralik vade ile %10 dan yatiyor.

Syg,

ozziem
21-11-2012, 14:35
enpara fazla dillendirildi...cok talep olusur vede on plana cikartilirsa oranlari duser...ciddiyetleri vede soz verdiklerine gore oranlarini belli bir sure 10 faizde tutmalari lazimdir..cunki simdi oranlari dusse cazibeleri kalmiyacaktir...inandirici olmalari icin 10 puana devam diyeceklerdir....sene sonuna kadar bu oran kalabilir..

Bu hukümet bizimle kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor hiçbir hesap yaptırmıyor bize.
Şimdi bu enparanın 9.75 olan 6 aylık oranı iyi gibi ama yatıramıyorum , çünkü stopaja vergi indirimi diye ölesine konu attılar ortaya. Ben hiç ihitmal vermiyorum bu adamların mevduatcıyı koruyacaklarına ama yine de ya bir şekilde olursa diyorum. Yani bu oranı güzel bulsam da uzun bağlayamıyorum.

Trade Shark
21-11-2012, 15:29
enpara 4 ever:) %10 46 gün bakalım ne kadar devam edecek. 2013 finansal piyasalar için zorlu bir yıl olacağa benziyor..TL'ye devam..

MusT
21-11-2012, 21:25
Cuma günü enparada dönüşüm var. 9,75 orandan 6 ay devam edeceğim.

ACIBİBER
21-11-2012, 21:54
ing dogru hesaplamis.. hesap su sekilde....100000x60x9,50/36600x0,85 esittir tusuna bastiginiz vakit cikan sonuc 1327 tl dir

teşekkürler, 36600 katsayısı=1yılx100 mü?

ACIBİBER
21-11-2012, 22:02
Bu hukümet bizimle kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor hiçbir hesap yaptırmıyor bize.
Şimdi bu enparanın 9.75 olan 6 aylık oranı iyi gibi ama yatıramıyorum , çünkü stopaja vergi indirimi diye ölesine konu attılar ortaya. Ben hiç ihitmal vermiyorum bu adamların mevduatcıyı koruyacaklarına ama yine de ya bir şekilde olursa diyorum. Yani bu oranı güzel bulsam da uzun bağlayamıyorum.

npara sanal bir ortam olmasa ben 6 ayı değil 6 yılı düşünürüm.
faizlerde 5.5 a kadar asılacaklardır, ordan tepki 6.5-7.0 e kadar olabilir, ordan döner 4.0 a vurur mu? vurur, 3.5-4 bandında 3-4 yıl kalabilir. 2-3 yıllık prejeksiyon,
bonoda son pike düşüş şidetli oldu, tipik güçgösterisi gibi, suyun az durulması lazım,
ilerde kartları değiştirebilirler, yakın bir zamanda, bunu dövizde yapabilirler, 1.600 e doları pike indirebilirler, biraz hayal gibi, şu an akıla ve mantığa ters düşüyor, herkesi ters köşe etmek değil mi? alın size yeni bir oyuncak :)
ben ardından şah-mat bekliyorum, hem dövizden kaçanı, hem faizden ve bonodan kaçanı imkb de keklik gibi avlıyacaklardır, y,t,d değildir :)

chucky68
21-11-2012, 23:50
piyasalarda ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz...bugün ve yarın kar yağışlı olacak denir...herkese panikle kar lastiği taktırırlar...beklersin kar yağacakmış diye...ama ne kar yağar nede dolu.....başka birgün hava yağmurlu olacak denir...herkes şemsiyesini alır çıkar....ama havada aniden güneş açar...alınan şemsiyeler elde sap gibi kalır...işte hisse senetleri vede borsada böyle birşeydir...kısacası piyasadan ne karı olunur nede koca....bugün olunan neyse yarında aynısı olacak diye birşey yoktur...sadece fazla maceraya kapılıp sınır dışına çıkmamak vede dikkatli olmak lazımdır...para kuş gibidir...seversen kafesinde kalır...salarsan arkasına bile bakmadan uçar gider...bir martının yada karganın yemciği olur...sonuç olarak bu piyasada ne faize ne borsaya nede altın,dövize güvenilir...hepsinin hava raporu istanbulun havası gibidir...ne zaman ne olacağını allah bilir...

C H UC K Y.......................................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ...........

chucky68
22-11-2012, 00:52
en parada yada ona yakın oranlarla uzun vade bağlamak isteyen merkez bankasının uzun vadede düşündüğü stopaj düşürülmesine çok fazla takılmamasını salık veririm...sebebine gelince...şayet en paradaki 180 günlük %9.75 den bağlamak isteyen varsa burdaki 6 ay için merkez stopajda indirim düşünmeyecektir...ancak 1 yıl ve yukarısı için indirim çalışmaları yapılmaktadır..o bakımdan 1 yıl altı vadelere stopaj %15 devam olacaktır...şayet her ihtimale karşın genede merkez bankası 6 ay içinde bir stopaj indirimini süpriz olarak yaparsa gene bugünden bağlayan için birşey değişmeyecektir....bir örnek verelim.....diyelim bir yoldaşımız bugün itibariyle parasını 6 ay bağlattı...vergi bugün için %15 kesilecektir...ancak 3 ay sonra merkez dediki ben 6 aylık vadelerdede stopaj indirimine gidiyorum...o zaman bu yoldaşım kazanılmış yeni hakkını kaybetmeyecektir...sonraki vadesindeki kalan günleri için banka ondan daha düşük stopaj indirimi uygulayacaktır....çünki bu kesilen vergi bankayı ilgilendirmiyor...onun kasasına girmiyor.. devletin kasasına giriyor...ben bunu aylar öncesi bir banka müdürüne bizzat sorarak öğrenmiştim...yani uzun vade bağlamakta bir sakınca yok...kanun çıkarsa kaybedilen durumda yok..neyse o....

eray026
22-11-2012, 00:55
9.35/12=0.779 aylık

link:

banka ingbank
teşekkürler.

Vadeli mevduat faiz getirisi nasıl hesaplanır?
Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 366) X Gün Sayısı
Not:Bu sene gün saysı 366 dır.
Daha sonra da %15 vergi düşülür.
(100.000/100)X(9,5/366)X60=1557 brüt getiri (1557X15)/100=233
1557-233=1324 TL net getiri

ING Turuncu Hesap'ın avantajlı faizi ve hoşgeldin faizi 100.000 TL'nin altında kalan tutarlar için geçerlidir. Bakiyenin bu tutarın üstüne çıkması durumunda bakiyenin aşan kısmına bankamızca belirlenen daha düşük bir faiz oranı uygulanacaktır. Bu sebeple 60 gün için hesaba 98700 tl civarında yatırılmalı ki 100.000 TL yi iki gün sonra aşarsa faiz %9,5 tan %6,25 düşer. Bu duruma dikkat ediniz.

ozziem
22-11-2012, 09:18
en parada yada ona yakın oranlarla uzun vade bağlamak isteyen merkez bankasının uzun vadede düşündüğü stopaj düşürülmesine çok fazla takılmamasını salık veririm...sebebine gelince...şayet en paradaki 180 günlük %9.75 den bağlamak isteyen varsa burdaki 6 ay için merkez stopajda indirim düşünmeyecektir...ancak 1 yıl ve yukarısı için indirim çalışmaları yapılmaktadır..o bakımdan 1 yıl altı vadelere stopaj %15 devam olacaktır...şayet her ihtimale karşın genede merkez bankası 6 ay içinde bir stopaj indirimini süpriz olarak yaparsa gene bugünden bağlayan için birşey değişmeyecektir....bir örnek verelim.....diyelim bir yoldaşımız bugün itibariyle parasını 6 ay bağlattı...vergi bugün için %15 kesilecektir...ancak 3 ay sonra merkez dediki ben 6 aylık vadelerdede stopaj indirimine gidiyorum...o zaman bu yoldaşım kazanılmış yeni hakkını kaybetmeyecektir...sonraki vadesindeki kalan günleri için banka ondan daha düşük stopaj indirimi uygulayacaktır....çünki bu kesilen vergi bankayı ilgilendirmiyor...onun kasasına girmiyor.. devletin kasasına giriyor...ben bunu aylar öncesi bir banka müdürüne bizzat sorarak öğrenmiştim...yani uzun vade bağlamakta bir sakınca yok...kanun çıkarsa kaybedilen durumda yok..neyse o....

Bilgilendirmeniz için tşk ama ben mantıken bunun böyle olabileceğini düşünmüyorum. Yani Aralık ta 6 ay yatırdık %15 stopajdan diyelim, Ocak ta kanun çıktı 6 aylıka %13 stopaj diye mesela, ben kalan 5 ayı da 15 stopajdan öderim bence çünkü kazanılmış bir hak yok ortada. Ben bağladığımda stopajın 15 olduğunu biliyordum ve o koşullarda bağlamış olurum. Mevduata yatırdığımda net faizim belli. Bunu sistemsel olarak uğraşırlarsa değiştirmeleri mümkün tabi, 5 ay için daha düşük stopajdan ten hesaplayabililer faizi ama buna direten bir yasa olmadıkça bunu hiçbir banka kendiliğinden yapmaz. Kanunda anca madde olmalı o zaman olur.(mevcut mevduatlar için madde eklenmeli) Banka müdürlerinin ve şubedekilerin dediklerinin çok önemi yok aslında çünkü onlar da eğer önceden örnek bir durum yoksa bilemeyorlar.
Daha önceki yıllarda stopajdaki değişiklik oldu mu, olduysa bu mevcut mevduatlara nasıl yansıdı, bunu yaşamışsa o banka müdürü, anca o zaman bilebilir.

BORA YAŞAR
22-11-2012, 11:25
Stopaj bir hak falan değil bir yasal sorumluluktur.

Kazanca aracılık eden kurum (banka) tarafından yerine getirilir.

Stopaj oranı, kazancın elde edildiği ve stopaj mükellefiyetinin doğduğu tarihteki stopaj oranıdır.

Örneğin 6 aylık vadeye bağlanan bir mevduatta, 3. ayında stopaj oranı düşürülürse(ya da yükselirse), stopaja tabi kazanç yani faiz vade sonunda elde edileceğinden, o tarihte geçerli stopaj oranı (yani 3. ayda değiştirilen stopaj oranı) uygulacaktır.

BORA YAŞAR
22-11-2012, 11:33
Stopajı yapacak sorumlu (burada banka) kazancın elde edildiği (nakten ya da hesaben farketmez)tarihte geçerli stopaj oranı neyse onu kesip götürüp devlete ödeyecek, neti ise mevduat sahibine nakten ya da hesaben verecektir.

Ezcümle sorumlu banka, kazancın elde edildiği tarihte stopaj oranı neyse onu kesecektir.

Kıst falan olmaz.

blue70
22-11-2012, 12:07
Stopajı yapacak sorumlu (burada banka) kazancın elde edildiği (nakten ya da hesaben farketmez)tarihte geçerli stopaj oranı neyse onu kesip götürüp devlete ödeyecek, neti ise mevduat sahibine nakten ya da hesaben verecektir.

Ezcümle sorumlu banka, kazancın elde edildiği tarihte stopaj oranı neyse onu kesecektir.

Kıst falan olmaz.
bence kanunun çıktığı tarihten sonra yapılacak mevduatlar için yeni stopaj oranı geçerlidir...kanun geriye işlemez..
%15 yapılan mevduat gelecek seneyede sarksa %15 kesilir...
ama bir aya kalmaz bişeyler olacak...
%8 mevduatın stopajı %1,5 getiridir...%14 olsa %13 olsa çok farketmez...ben uzun vadeye gitmem %13 için...

wezp
22-11-2012, 12:11
bence kanunun çıktığı tarihten sonra yapılacak mevduatlar için yeni stopaj oranı geçerlidir...kanun geriye işlemez..
%15 yapılan mevduat gelecek seneyede sarksa %15 kesilir...
ama bir aya kalmaz bişeyler olacak...
%8 mevduatın stopajı %1,5 getiridir...%14 olsa %13 olsa çok farketmez...ben uzun vadeye gitmem %13 için...

bu mantıkta adam vadeliyi erken kaparsa hesap kapanınca devlet butun vade için stopajı almış olmalı.

faizi her ne kadar aylık yıllık olarak ödense de hesaplamaları gecelik yapıyorlardır diye düşünüyorum.

BORA YAŞAR
22-11-2012, 12:20
...

Kanun konuşuyoruz.

Bence diye birşey olmaz.:)

GVK MD 94 böyle...

Kanunların geriye işlememesi, ceza kanunu içindir.

Vergi kanunları için değil.

Bakın GVK MD 94 (yani stopajın yapılmasını emreden maddesi ne diyor):

"Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar"

blue70
22-11-2012, 13:02
Kanun konuşuyoruz.

Bence diye birşey olmaz.:)

GVK MD 94 böyle...

Kanunların geriye işlememesi, ceza kanunu içindir.

Vergi kanunları için değil.

Bakın GVK MD 94 (yani stopajın yapılmasını emreden maddesi ne diyor):

"Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar"
hocam burası Türkiye ...burda herşey olur...bir anda senden şak diye vergi de kesebilirler...geçmişte te bono gelirlerinden şak diye kestiler...ama ben anlaşma yapıyorum hesap kitap ediyorum...maçın ortasında kuralları değiştiriyorsun...çok kötü olur bu...

BORA YAŞAR
22-11-2012, 13:13
hocam burası Türkiye ...burda herşey olur...bir anda senden şak diye vergi de kesebilirler...geçmişte te bono gelirlerinden şak diye kestiler...ama ben anlaşma yapıyorum hesap kitap ediyorum...maçın ortasında kuralları değiştiriyorsun...çok kötü olur bu...

Şak diye vergi keserler... Buna bir diyeceğim yok.

Bu yasaldır.

Zaten dediğim de bu. Yani kazancın elde edildiği tarihte stopaj sorumluluğu vardır ve o tarihte stopaj oranı neyse o kesilecektir.

Mevduat hesabının açıldığı tarih DEĞİL...

Bir kazanç konusu işe başlama tarihinde vergiye tabi değilken sonradan vergiye tabi olabilir. Vergi oranı artabilir.Ya da azaldığı gibi vergiden müstesna kılınabilir.

Bunlar garip şeyler değil.

Hepsi yasal.

Hepsi uygun.:)

Öyle burası TÜRKİYE'lik bir durum yok yani.

Bu konuda ısrar ediyorum çünki benim mesleğim, uzmanlık alanım bu.

Yanlış bilgiler paylaşmayalım.

chucky68
22-11-2012, 13:41
sabah babacan konuya aciklik getirdi...hersey hazir heran dugmeye basabiliriz dedi ...yani cok kaybimiz olmayacak...tum yoldaslarim zaten faiz posizyonlarini aralik tarihine yaymis durumda..kanunda zaten o zamana kadar yani sene sonuna kadar cikar...tahminimce uzun vadede indirimi bonolarda oldugu gibi en cok 15 ten 10 puana dusururler...buyuk paralarda bayagi fark eder diyorum..heleki bankalar aylik odemeli 1 yillik mevduata kapi acarlarsa bilesik faizdende kazanc olur...bu uygulama uzun zamandir tekfen bankta var...bireysel emeklilik isine pek yanasan yok...herkes mevdutta..hukumette bunun farkinda...bes isini ne kadar ozendirlersede fazla artis yok...pasta payi cok dusuk...bu yuzden asil kemiklesmis alan mevduat birikimlerinde...tasaruf icin burda faize dokunmadan vergide ozendirmeye gidiyorlar..yani hesapta devlet kendi butcesinden tasarufcuya indirime gidiyor...olayin pratik acilimi budur
chucky.................yesil parkali bebek

ozziem
22-11-2012, 13:46
Şak diye vergi keserler... Buna bir diyeceğim yok.

Bu yasaldır.

Zaten dediğim de bu. Yani kazancın elde edildiği tarihte stopaj sorumluluğu vardır ve o tarihte stopaj oranı neyse o kesilecektir.

Mevduat hesabının açıldığı tarih DEĞİL...

Bir kazanç konusu işe başlama tarihinde vergiye tabi değilken sonradan vergiye tabi olabilir. Vergi oranı artabilir.Ya da azaldığı gibi vergiden müstesna kılınabilir.

Bunlar garip şeyler değil.

Hepsi yasal.

Hepsi uygun.:)

Öyle burası TÜRKİYE'lik bir durum yok yani.

Bu konuda ısrar ediyorum çünki benim mesleğim, uzmanlık alanım bu.

Yanlış bilgiler paylaşmayalım.

MAntıken olmaz gibi geliyordu ama açıklamanızı direk yasayı vererek söylemişiniz. Yasadan da stopaj o tarihte ne ie o olur anlamı çıkııyor. Yasaya göre aynen dediğiniz gibi o anki stopaj neyse o oranın kesilmesi gerekiyor, önceden hesaplanan gelir %15 stopaja göre olsa bile, bunda güncelleme yapmaları gerekir bankaların kanuna göre. Aynı şekilde stopaj %18 e çıksa( ki bence bu kan emici hükümet böle yapar) , aynı şekilde kanun tarihinden itibaren an %15 den değil %18 olması gerekir stopaj oranınım BU KANUNA GÖRE TABİİ.
%18e çıkarsa bankalar KESİN %18 üzerinden hesaplar devam eden mevduatların kalan kısmını ama %15 den düşerse, o zaman sistemlerinde bu güncellemeyi KANUNA rağmen yaparlar mı bilemem.

BORA YAŞAR
22-11-2012, 13:52
Kanunun kaynakta vergi kesmekle görevlendirdiği kurumlar, bizim örneğimizde bankalar, yanlışlık yaptıklarında devletin hesap soracağı hatta ceza keseceği bir konuma düşmemek için yasanın lafzını tüm rijitliği ile uygularlar.

Bu da çok doğal.

Onların cebine giren birşey yok chucky'nin de vurguladığı gibi.

Stopaja tabi kazancın, bizim örneğimizde mevduat faizinin, NAKTEN VEYA HESABEN ELDE EDİLDİĞİ tarihte stopaj durumu ve oranı ne ise onu uygular, vergiyi kaynakta keser, netini mevduat sahşibinin hesabına, vergiyi de götürür devlete yatırır sorumluluğu biter.

bankac
22-11-2012, 14:46
hükümet stopaj kararı ile bir taşla iki veya üç kuşu vurmayı amaçlarken kendi bacağına sıkmamayı amaçlıyor.stopajı düşürüp vergi gelirlerini düşürmeyi düşünürken mevduat vadelerini nispeten uzun vadede sabitleyerek,şu sıkıntılı dönem de borsa yada dövize geçişgenliği azaltarak,merkez bankasının elini rahatlatmaya çalışıyor.bu da bana 2013 ve sonrasının daha sıkıntılı geçeceği (merkez bankası açısından) izlenimi veriyor. uzun vadede stopajın %10'un altına inmesi bana da zor gelmekle birlikte hükümetin risk algısına göre %8 gibi oranlar bile olabilir.ayrıca halihazırda kurumsal tasarruflarda düşüş olduğu bireyselde hareket olmadığı gibi yazılar okuyorum,dolayısıyla bu kötü geçecek yıllar için hareketimizi kısıtlama amacı gibi geliyor bana. 2013 'ü bir şekilde atlatırsak, 2014 ve sonrası bir süre daha faiz yılı olacak gibime geliyor.

blue70
22-11-2012, 15:13
Babacan: Sıfır reel faiz ideal hedef
http://www.bloomberght.com/multimedia/video/44785/7/1
daha konuşmaya gerek yok bence neyi tartışıyoruz...

chucky68
22-11-2012, 15:29
sadece faiz indirmeyle enflasyonun düşmeyeceğini ben değil geçmiş yılların tekniği söylüyor...zamanında aynı şeyi yani direk faiz indirmeyi tansu çillerde yaptı...ecevitte yaptı...enflasyon haliyle düştü gibi gözüktü...ama sonrasında hep patlak verdi..tek başına faiz indirmeyle tüm olaylar çözülseydi zaten faize gerek kalmazdı...faizi indirmek yani sağlıklı olması için dışardan sıcak para akışıda yeterli değildir...çare değildir...üretim olmadan enflasyon düşmez...faiz bir yerde açık bulur gene hortlar...Türkiye kırılgan bir ülkedir...zaten ülke olarak zor not alan bir ülkeyiz..öyle olsa diğer kredi kuruluşlarıda gaza gelirlerdi...modys bizi es geçti ..demekki en ufak bir durumda 2 kademe bile adamı indirirler..fransa buna örnektir.. bizim gibi ülkeler için fazla lokum yemek diyabettir....siz bakmayın ekonomi böyle şöyle güzel laflarına...tüm yazarlar güne göre hareket ederler...şirin durmak isterler...ekmeklerine zarar gelsin istemezler..hükümete oynarlar...ama cari açığın olduğu yerlerde,tasarufun gümlediği yerlerde,üretimin nüfusa göre ters orantılı işlediği yada yetersiz olduğu yerlerde,kamu bütçesinin açık verildiği yerlerde,petrol ve enerjinin dışa bağımlı olduğu yerlerde,her an savaş tehditi altında olunan yerlerde vs vs her an herşey olabilir.....faiz mantar gibidir....önce geçti gibi gözükür...sonra ilaca gerek duyulmaz....aniden kaşıntısı artar...kaşınan yer kızarır...o bakımdan merkez bankasıda dahil piyasaların nabzı hep düzensiz atar...her zaman yanınızda tansiyon aleti şarttır.....

C H UCK Y.....................................EFSANE CADDE BEBEĞİ

Macron
22-11-2012, 16:28
Babacan: Sıfır reel faiz ideal hedef
http://www.bloomberght.com/multimedia/video/44785/7/1
daha konuşmaya gerek yok bence neyi tartışıyoruz...Hedef başka gerçekleştirilebilirliği başkadır.

Sağlıklı ekonomi koşullarında sıfır reel faiz olmaz,
yoksa Türk parası aşırı değerlenebilir,
Buda zaten yüksek olan cari açığı tetikler,

Tasarruf oranlarının azalmasıda bir başka olumsuzluk demektir,
Önümüzde Yunanistan örneği var,

Tasarruf oranları % 11 - 12 ile zaten tarihin en düşük seviyesinde,
Stopajın düşürülme çalışmasının amacı tasarrufu arttırmak ve o tasarrufu uzun vadeye yayabilmektir,

Bu işler padişahın istemesiyle olmaz,
Olmayacağınıda hep beraber göreceğiz..

thron
22-11-2012, 16:55
0 faiz ütopyalarını almış başını yürümüş yine

duyanda %10 cari fazla veriyoruz zannedecek.

bas bas paraları leylaya sonsuza kadar devam etmeyecek

biz batarsak faiz; büyük bir devlet batarsa altın galasiler arası seyahate çıkacak.

işte o zaman kredi borcu olan değil nakiti olan kral olacak.

chucky68
22-11-2012, 17:07
evvelki günde yazdığım gibi piyasada para bol deniyor ama genede bankalar mevduat yarışına başlamış gibi gözüküyor..biraz öncede beni cepten anadolu bankası aradı...hal hatırdan sonra müşteri temsilcisi kız vade günümü sordu...onada dedim 18 aralıkta dolacak...kız hemen notunu aldı...laf arasındada sordum..bu stopajlarda indirim gelecek...sizinde bilginiz vardır diye sordum...evet yakında bekliyoruz dedi...ne nveriyorsunuz diye sordum...%8.45 çekti...dedim kıza utanmıyormusun aramaya.....evvelki gün citibank bile %9.25 verdi...kızda haklısınız bizde zaten dönüş günü size iyi oran almaya çalışacağız...vadenize daha var dedi..yani bu ampuuler şimdiden çalışmalara başladılar...öyle banka banka gezmeden kendileri aramaya başladılar...mevduat her dönem itibar görür....faizler düşük...ama öylede olsa para parayı çeker...mutlaka her dönem bir caziplik bulunur....en para diye birşey yokken en kötü dönemde bunlar çıktı...ilerdede mevduat için bankalar kendi aralarında daha iyi cazip ürünlerle kapımızı hep çalacaklardır....yeterki paran olsun cebinde...aç kaldınızmı bayatta olsa simit bile lezetli gelir gözünüze...o bakımdan paranızın yani birikimlerinizin gücünü iyi sahiplenin...yukarda babacanın sıfır reel faiz hedeftir lafı 1 yıl önce yazılmış gözüküyor...şu anda reel faizde tabela faizi sıfırdır...ama sıfır demekle paralarımızda erimiyor...benim hesdabıma göre son 1 yıldaki brüt faiz gelirim %11.92....şu andada en kötü faiz %10 var...%9.25 var....%9.75 var...yani arayınca birşeyler illaki çıkıyor....enflasyon bu yıl için %7.5 olur deniyor...doğru yada yalan....zaten bu yıl zararda değiliz demektir...seneyede %6.5 olur deniyor...%9 bile bağlasak gene bu enflasyona göre reel kazanç azda olsa var...en paracılar zaten %9 ve üzeri en kötü paralarını bağlayacaklardır....birde stopaj düşerse en az yarım puan kazanç oluşur...para küçük hesaplarla büyür...küçük hesaplar yapmayan büyük hesapların sularında sonunda boğulur...sığ denizde yüzmek derin denizde yüzmekten her zaman iyidir...ayağın yere basacak....

C H UCK Y...........................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ

memorex
22-11-2012, 20:07
geçmiş yıllarda stopajı yükseltmişlerdi ve vadesi o karardan sonra dolanlar maalesef yeni yüksek stopaj oranından ödemek zorunda kalmışlardı bu durumda paranın bağlandığı değil vadenin dolduğu tarihteki stopaj oranı geçerli olacak.

arda27
22-11-2012, 22:45
Enpara da limit uygulamasına gidilmiş , 750000 tl olarak sınırlama getirilmiş , demekki talep fazla gelmiş

ACIBİBER
23-11-2012, 00:36
npara hala %10 bürüt veriyorsa işi var, sanıırı 9.75 e falan çektiler, 10 tairh oldu :)
50.000 tl ye kadar mevduata devlet garantisi var, üzerine kimse garanti vermez :)

wezp
23-11-2012, 00:48
npara hala %10 bürüt veriyorsa işi var, sanıırı 9.75 e falan çektiler, 10 tairh oldu :)
50.000 tl ye kadar mevduata devlet garantisi var, üzerine kimse garanti vermez :)

Enpara hala %10 görünüyor.

http://www.finansbank.enpara.com/mevduat-oranlari/mevduat-faiz-orani.aspx?mode=vadeli

Öyle görünüyor ki enpara en azından önümüzdeki 1 sene hep en ilerde olacak.

ACIBİBER
23-11-2012, 00:53
50.000 tl yatırsak, ''50,000 tl devlet garantisi var'', 46 gün sonunda yatıran net ne faiz geliri alır?
yanımda hesap makinası yok, biri hesaplıyarak yazabilir mi? :)

wezp
23-11-2012, 00:55
50.000 tl yatırsak, ''50,000 tl devlet garantisi var'', 46 gün sonunda yatıran net ne faiz geliri alır?
yanımda hesap makinası yok, biri hesaplıyarak yazabilir mi? :)

http://www.finansbank.enpara.com/mevduat-oranlari/mevduat-faiz-orani.aspx?mode=vadeli

burda hesap makinesi var 534 TL geliyormuş:)

ACIBİBER
23-11-2012, 01:04
gözler iyice gitmiş :)
tekrar bakınca gördüm, teşekkürler :)

TAZK
23-11-2012, 01:39
arkadaşlar,enpara olayında benim kafam biraz karışık.dün finansbankta müdür yardımcısı arkadaşımla bu konuyu konuştum.şube yok,sabah kalktın baktınki internette enpara.com diye bir şey yok demeye getirdi lafı ve benim kafam bulandı...

Macron
23-11-2012, 01:50
Banker Enpara:):)

asman35
23-11-2012, 02:00
Bankadaki hesap farklımiki..Şube Müdürü kendi şubesindeki mevduatı sanırım kaybetmek istemiyor..Yoksa şube içindeki hesapta aynı durumda...

chucky68
23-11-2012, 02:55
Bankadaki hesap farklımiki..Şube Müdürü kendi şubesindeki mevduatı sanırım kaybetmek istemiyor..Yoksa şube içindeki hesapta aynı durumda...

öylede..banka şubesi somuttur...diğeri soyuttur...hem vardır hem yoktur..haa birşey olacağından değil elbette...ama banada en paradan eve gelen müşteri temsilcisine bizzat sordum...kardeş dedim olduya benim internete virüs girdi...yani tam hesaplarımı kontrol ederken net korsanları bize tokat atmasın....çocukta temiz bir internet ortamında hesaplarınızı kontrol etmelisiniz dedi...yani bu işin garantisi yok...tamam en para güvenlide...internet ortamında korsan ve korsancıklar çok...zaten çocukta bu konuda garanti veremedi...evdeki bilgisayardan şüphelenip kapı kapı pc aramakla manyak olur insan:)...1000 kişiye birşey olmaz...gelir seni bulur bu işler...ayrıca uzun vadede 3-6-9-12 aylar için vergi indirimi oluşursa normal bankalar daha popüler olacaktır...genede küçük paralarda en para denenebilir...neticede arkasında finansbank var....ama büyük paralarda kafayı huzurlu koymak %10 faizden daha keyif veriyor....akşamdan sabaha bir yığın internet korsanı cirit atıyor...gelir siteyi çökertir...al sana en para....neyse fazla şüphe adamı şizofren yapar...beni örnek almayın:)

C H UCK Y..................................ŞİZOFREN BEBEK

chucky68
23-11-2012, 02:58
genede faizler içinde en iyi veren bu en para....ona sözüm yok....en azından borsadanda,altındanda,dövizdende daha risksiz....

eray026
23-11-2012, 03:00
arkadaşlar,enpara olayında benim kafam biraz karışık.dün finansbankta müdür yardımcısı arkadaşımla bu konuyu konuştum.şube yok,sabah kalktın baktınki internette enpara.com diye bir şey yok demeye getirdi lafı ve benim kafam bulandı...

Burdan (http://www.sitekimeait.com/?q=enpara.com) ve buradan (http://www.turkiyedekibankalar.com/subekodlari/9026/Finansbank/FINANSBANK%20ENPARA%20INTERNET%20%C5%9Eubesi/%C5%9Fubekodu) kime ait olduğuna bakabilirsiniz. En para finansbanka aittir.

Finansbank FINANSBANK ENPARA INTERNET Şubesi
Banka Kodu : 0111
Şube Kodu : 03663

Finansbank ANKARA ŞUBESİ
Banka Kodu : 0111
Şube Kodu : 00060

m.tolga
23-11-2012, 07:50

acaba hangi bankanın elemanısınız, burada ziraati pohpohlayanları çok gördük zamanında, finansbank çalışanları bile istemiyor müşterinin enparaya geçmesini, o müdür yardımcısına bir sorun bakalım, hayatında internete girmiş mi?

mgdv2001
23-11-2012, 10:03
öylede..banka şubesi somuttur...diğeri soyuttur...hem vardır hem yoktur..haa birşey olacağından değil elbette...ama banada en paradan eve gelen müşteri temsilcisine bizzat sordum...kardeş dedim olduya benim internete virüs girdi...yani tam hesaplarımı kontrol ederken net korsanları bize tokat atmasın....çocukta temiz bir internet ortamında hesaplarınızı kontrol etmelisiniz dedi...yani bu işin garantisi yok...tamam en para güvenlide...internet ortamında korsan ve korsancıklar çok...zaten çocukta bu konuda garanti veremedi...evdeki bilgisayardan şüphelenip kapı kapı pc aramakla manyak olur insan:)...1000 kişiye birşey olmaz...gelir seni bulur bu işler...ayrıca uzun vadede 3-6-9-12 aylar için vergi indirimi oluşursa normal bankalar daha popüler olacaktır...genede küçük paralarda en para denenebilir...neticede arkasında finansbank var....ama büyük paralarda kafayı huzurlu koymak %10 faizden daha keyif veriyor....akşamdan sabaha bir yığın internet korsanı cirit atıyor...gelir siteyi çökertir...al sana en para....neyse fazla şüphe adamı şizofren yapar...beni örnek almayın:)

C H UCK Y..................................ŞİZOFREN BEBEK

Sayın üstad site çöksede bütün dataları silinsede Paranız yinede Finansbank'ta olduğu için hiç bir şey olmaz.
Rahat uyumanın bedeli Enparada 5 TL.
Islak imzalı Mevduat cüzdanını istersiniz olur biter.
En para çöksede o cüzdanla Finansbank size kusura bakma demez diyemez. Çünkü
Enpara.com Finansbank'ın bir şubesidir.(Zaten bütün atm leride kullanabiliyorsunuz.)
Sizin para yatırdığınız normal bir banka şubesi yansa, binası çökse, yok olsa yani;
Siz elinizdeki mevduat cüzdanı ile o bankadan paranızı alamazmısınız ?(Banka Batmadığı sürece)
Buda aynı şey.
Konuyu Ben de Önceden çalışmış olduğum finansbank şubesi ile görüştüm.
En Para = Finansbank tır. Bu kadar net.

Ha internet, virüs ,korsan olayına gelince internet bankacılığını kullandığımız sürece(Finansbank internet şubesi dahil) Bu risk bütün bankaların internet işlemleri için vardır.

Çok basitinden bilgisayarınızda 1 Ad.ücretsizde olsa Antivirüs ve Çerez temizleme programı bulundurursanız
ve işlemlerinizi ortak kullanılan makinelerden değilde kendi özel bilgisayarınızdan yaparsanız.
Risk Sıfır olmasada İstanbulda araba çarpmasından :) daha azdır.

Bence Şu anda Enparanın olması faizlerin bu kadar dip yaptığı bir dönemde Mevduat yatırımcıları için bir şanstır.
Vade geldiğinde Değerlendirmek lazımdır.
Saygılar.

bankac
23-11-2012, 10:13
Bugünkü Milliyet gazetesi Şükrü Andaç'tan alıntıdır.

Stopajda sürpriz yöntem
Uluslararası dev bir bankanın tepe yöneticisi, dikkat çekici bir bilgiyi paylaşıyor: “Vergi gelirlerini artırmayı planlayan Maliye ‘tasarrufları artıracağım’ diye sadece uzun vadeli mevduattaki stopajı yükseltmeyecektir. Çünkü vergi geliri düşebilir. Şu sistem daha ağır basıyor... Uzun vadenin vergisini düşür, kısa vadeli mevduatın stopaj oranını yükselt! Burada da rakamlar kısa vadede yüzde 15’in yüzde 20’lere çekilmesi, uzun vadede de yüzde 15’in yüzde 10’a inmesine işaret ediyor. Bu hem tasarrufların artmasını hem de vergi gelirlerinin yükselmesini sağlar.”

powerpc
23-11-2012, 10:38

Stopajda sürpriz yöntem
Uluslararası dev bir bankanın tepe yöneticisi, dikkat çekici bir bilgiyi paylaşıyor: “Vergi gelirlerini artırmayı planlayan Maliye ‘tasarrufları artıracağım’ diye sadece uzun vadeli mevduattaki stopajı yükseltmeyecektir. Çünkü vergi geliri düşebilir. Şu sistem daha ağır basıyor... Uzun vadenin vergisini düşür, kısa vadeli mevduatın stopaj oranını yükselt! Burada da rakamlar kısa vadede yüzde 15’in yüzde 20’lere çekilmesi, uzun vadede de yüzde 15’in yüzde 10’a inmesine işaret ediyor. Bu hem tasarrufların artmasını hem de vergi gelirlerinin yükselmesini sağlar.”

tasarrufların artması sadece faiz arttırımı ile mümkün olur. hükümet önce 2006 yılında neden apar topar yabancıya vergiyi kaldırdı onu açıklasın!

bankac
23-11-2012, 11:09
tasarrufların artması sadece faiz arttırımı ile mümkün olur. hükümet önce 2006 yılında neden apar topar yabancıya vergiyi kaldırdı onu açıklasın!

2006 da dünyada ekonomik kriz yok denebilir ve para bukadar bol değildi en azından bizim için, dolayısıyla bizim gibi cari açık veren ülkelerin paraya ihtiyacı vardı yabancılar kaçmasın diye hükümetin aldığı geçici önlemdi,anayasaya aykırıydı yerlide de kalktı.eğer 2013 te aşırı yabancı girişi devam ederse yabancıya ek vergi bile gelebilir (tobin vergisi denilen)

bugünlerde takip etmişsinizdir tüm dünyada kimse para istemiyor para gelirse de düşük faizle gelsin diyor. Almanya bu yıl eksi faiz verdi; yani paranı yatırıyorsun anaparadan kaybediyorsun, faiz alamadığın gibi anaparadan kaybettiler kısa bir dönem,bankayı kiralık kasa gibi kullanıyorsun, çünkü riskler öyle artmıştı ki güvenli liman olarak gördüler, hemde reel faiz falan değil.bu olay tahvillerde oldu.

ingiltere, avrupa,amerika ve japonya mevcut parasal hacimlerini 3-4-5 kat para basarak arttırdılar,türkiyede göreceli olarak faizler bu ülkelere göre çok yüksek olduğu için not artışı olmadan bile, dünyaya göre az bize göre çok para aktı faize ve borsaya.dünya normal günlerine döndüğünde bizde de faizler ve enflasyon artacaktır, çünkü bizde cari açık (ödemeler dengesi farkı) var

TAZK
23-11-2012, 11:27
acaba hangi bankanın elemanısınız, burada ziraati pohpohlayanları çok gördük zamanında, finansbank çalışanları bile istemiyor müşterinin enparaya geçmesini, o müdür yardımcısına bir sorun bakalım, hayatında internete girmiş mi?
benim mevduattaki param eurobank tekfen de.3-4 banka arasında genelde piyasanın durumuna göre kampanya durumuna göre hangi banka işime gelirse oraya giderim.daha öncede finansbank ta bu bankalardan biri olduğu için müdür yardımcısı ile tanışığım arkadaşım.ben bir banka pohpohlamadım dikkat edersen,heralde 5 yaşındaki çocuk internete giriyorsa oda giriyordur...

cozali
23-11-2012, 11:57
Sayın üstad site çöksede bütün dataları silinsede Paranız yinede Finansbank'ta olduğu için hiç bir şey olmaz.
Rahat uyumanın bedeli Enparada 5 TL.
Islak imzalı Mevduat cüzdanını istersiniz olur biter.
En para çöksede o cüzdanla Finansbank size kusura bakma demez diyemez. Çünkü
Enpara.com Finansbank'ın bir şubesidir.(Zaten bütün atm leride kullanabiliyorsunuz.)
Sizin para yatırdığınız normal bir banka şubesi yansa, binası çökse, yok olsa yani;
Siz elinizdeki mevduat cüzdanı ile o bankadan paranızı alamazmısınız ?(Banka Batmadığı sürece)
Buda aynı şey.
Konuyu Ben de Önceden çalışmış olduğum finansbank şubesi ile görüştüm.
En Para = Finansbank tır. Bu kadar net.

Ha internet, virüs ,korsan olayına gelince internet bankacılığını kullandığımız sürece(Finansbank internet şubesi dahil) Bu risk bütün bankaların internet işlemleri için vardır.

Çok basitinden bilgisayarınızda 1 Ad.ücretsizde olsa Antivirüs ve Çerez temizleme programı bulundurursanız
ve işlemlerinizi ortak kullanılan makinelerden değilde kendi özel bilgisayarınızdan yaparsanız.
Risk Sıfır olmasada İstanbulda araba çarpmasından :) daha azdır.

Bence Şu anda Enparanın olması faizlerin bu kadar dip yaptığı bir dönemde Mevduat yatırımcıları için bir şanstır.
Vade geldiğinde Değerlendirmek lazımdır.
Saygılar.

Çok güzel bir yazı olmuş klavyenize sağlık.

Mehmetkirsoy
23-11-2012, 12:55
yabancı yatırımcılar açısından ortam yeni türkiye.

faiz 6,20 dipte.. kurlar tepede.. önceki zamanda döviz bozulup yapılan tl yatırımları kurların tepede olması nedeniyle fazla bir getiri sağlamadı.. yeni para getirse faizler zaten dip.. borsada tepede.. kurlarda tepede... kurun düşeceğide yok yabancı çıkmak istese kur nerelere gidecek.. merkez bankasında var 90 milyar dolar...

eee ne olacak bundan sonra...

armiero
23-11-2012, 13:06
yabancı yatırımcılar açısından ortam yeni türkiye.

faiz 6,20 dipte.. kurlar tepede.. önceki zamanda döviz bozulup yapılan tl yatırımları kurların tepede olması nedeniyle fazla bir getiri sağlamadı.. yeni para getirse faizler zaten dip.. borsada tepede.. kurlarda tepede... kurun düşeceğide yok yabancı çıkmak istese kur nerelere gidecek.. merkez bankasında var 90 milyar dolar...

eee ne olacak bundan sonra...

gerçekten aynı şeyi ben de merak ediyorum...
elim de param var borsaya girsem hisseler zaten pahalı, döviz alsam kur zaten yüksek, faize koysam getirisi düşük

en iyisi müteahhitlik yapmak
sanırım istedikleri de bu zaten... ama düşünüyorum da elimizde bekleyen hazır 25 dükkan 8 daire var ve ederini verip alabilecek müşteri de yok yani elimizdeki malı da satamıyoruz... mevcut durum hiç iç açıcı değil...

devlete çalışıyoruz...
herşey cari açık kapansın, bütçe açığı giderilsin, enflasyon baskılansın diye...
sabrın sonu selamet mi acaba?

ozziem
23-11-2012, 13:30

Stopajda sürpriz yöntem

Korktuğum başıma geliyor, kan emici bunlar. Bu hükümetten hayra bir şey beklemiyordum zaten, bugüne kadar ne yaptılarsa 1 tane bile onayladığım bir şey olmadı yaptıklarından, çok şaşırmadım bu %20 stopaja. Bunu bekliyorum.

Mehmetkirsoy
23-11-2012, 14:02
yani uzunları düşürüp kısaları artıracak... vatandaşda uzun yatıracak öylemi... oldu... reste rest... :)

thron
23-11-2012, 14:22
yani uzunları düşürüp kısaları artıracak... vatandaşda uzun yatıracak öylemi... oldu... reste rest... :)

aynen faizler eksiye bile düşse mevduata devam cari açık veren bir ülkede negatif faiz sürdürülemez.

2yıl bağlayıp ayağıma kurşun sıkmam hatırlamak isteyene buyrun ekteki haber.

http://arsiv.sabah.com.tr/2000/10/24/a00.html

tüsiad başkanı 10 yıl sonrasını görebildiğine dair açıklama yapıyor tarih ekim 2000.
çok değil 4 ay sonra faizler 4 haneli seviyelere çıkıyor.

ACIBİBER
23-11-2012, 14:25
Bu npara için finans bank şubesine uğramak mı gerekiyor?
açan nasıl açtırdı?

====aslında 50.000 tl ye kadar cüzdan alınırsa risk olacağını sanmıyorum, devlet garantisi olur, cüzdan hem müşteri temsilcisi, hemde şube müdürü tarafından imzalı(çift imza) devlet batarsa bu parayı öder,=====

m.tolga
23-11-2012, 20:19
Bu npara için finans bank şubesine uğramak mı gerekiyor?
açan nasıl açtırdı?

====aslında 50.000 tl ye kadar cüzdan alınırsa risk olacağını sanmıyorum, devlet garantisi olur, cüzdan hem müşteri temsilcisi, hemde şube müdürü tarafından imzalı(çift imza) devlet batarsa bu parayı öder,=====

önceki iletilerde var, npara ilgili işlemler...

ACIBİBER
23-11-2012, 20:33
sitenin sağ üst köşesinde arama çubuğu var ama oda çalışmıyor 'npara' yazınca bu topik geliyor :)

memorex
24-11-2012, 03:09
http://www.takvim.com.tr/Ekonomi/2012/11/24/hirsizlikta-banka-sorumlu

şef
24-11-2012, 08:50

Stopajda sürpriz yöntem

şükrü ya hesap bilmiyor, yada hükümete yağcılık yapıyor. bu nasıl tasarrufları arttırıyor. böyle olunca kendi daha mı çok tasarruf yapacak!
gelelim mevduatın süresi niçin uzamıyor? sorusuna. türkiye dinamik bir ülke, nüfusunun yaşıda genç. herzaman parasal bir imkan çıkabiliyor. para güç demek. mevduat süresi uzadığında o gücü bankaya vermiş oluyorsunuz. oysa kısa vadede o güç elinizin altında oluyor. ve bir imkan çıktığında onu değerlendirebiliyorsunuz. diğer taraftan avrupa yaşlanmış, tüketimleri artmayan, gelirleri, birikimleri çok iyi olan bir toplum. bireysel anlamda uzun bir süreliğine parayı kenara koyabilirler. oysa bizim biriktirdiğimiz paraya ihtiyacımız var. kendimden örnek vereyim. emekli öğretim üyesiyim. en az emekli maaşım kadar daha fazla harcamam oluyor. bu harcamayı bir şekilde elimizdeki tasarrufun geliri ile karşılamak durumundayız. büyük oğlum, bu sene lise sonda, seneye belki özel üniversiteye vermem gerekecek, üniversite sonrası için şimdiden bir dükkan mı alsam, vs vs... şu an paraya kısa vadede ulaşabilmem için bir sürü neden. ben türk halkından bir örneğim.
mevduatın vadesi uzamıyor, diye dert yanan bankacıların, yöneticilerinin, babacan dahil ekonomi yönetiminin, acaba hangisinin uzun vadeli mevduatı var?
mevduat uzatmak için böyle yapay çabalar boşuna. negatif reel faiz alan mevduat sahibinin gelirinin dahada düşmesinden başka bir işe yaramaz. dertleri vadeyi uzatmak ise, yöntem belli. mevduatın süresi dolmadan bozulması durumunda sıfır faiz verilmeyecek. diyelim 1 yıl vadeli % 10 faizli mevduat yapıldı. süresi dolmadan mevduat bozulduğunda diyelim faizi 7-8 olacak. mevduat bağlanırken, bu oranlarda belirlenip deftere yazılacak. bu durumda mevduatın süresi uzayacaktır.

chucky68
24-11-2012, 12:11
sefim yazin cok guzeldi....ellerine saglik...ancak bu hukumet aldigi yani bakanlar kuruluncada onaylatacagi bu stopaj olayinda uzun vadede cikmak istendigi vakit faiz yanmayacak...vade icinde hangi zamanda tuyulecekse o zamana kadar faiz alinacak...tabiki tamami degil...ama eskiye gore cazip..eskiden olsa vadeye 1 gun bile kalsa boxdugun vakit faiz yaniyordu...ogrendigim kadariyla daha uzun vadelerde stopaj sifir bile olabilicek...gene yemediler mevduat cephesinin kapisini caldilar...ama buda yetmeyecektir...tasaruf icin reel faiz sarttir...en azindan sembolikte olsa...

ozziem
24-11-2012, 12:36
sefim yazin cok guzeldi....ellerine saglik...ancak bu hukumet aldigi yani bakanlar kuruluncada onaylatacagi bu stopaj olayinda uzun vadede cikmak istendigi vakit faiz yanmayacak...vade icinde hangi zamanda tuyulecekse o zamana kadar faiz alinacak...tabiki tamami degil...ama eskiye gore cazip..eskiden olsa vadeye 1 gun bile kalsa boxdugun vakit faiz yaniyordu...ogrendigim kadariyla daha uzun vadelerde stopaj sifir bile olabilicek...gene yemediler mevduat cephesinin kapisini caldilar...ama buda yetmeyecektir...tasaruf icin reel faiz sarttir...en azindan sembolikte olsa...

Herhalde stopajı 0 'ı anca 5 yıllıklarda yaparlar, 5 yılda gelecek parada bir işe yaramaz

blue70
24-11-2012, 12:58
vadeyi uzatalımda vade riski bizim üzerimizde...1 yıl yapıpta 6.ayda çanak çömlek patlarsa nolucak...vadeden önce bozarsak bence gene çok az faiz verilir.8 le bagladıysak 4 verirler...gene bişeye benzemez...ayrıca kıssa vade %20 olursa kazık yemış olacagız...ne anladık stopaj değişiminden....bizi 3 ay %10--- 6 ay %5 ----1 yıl %0 paklar....yoksa gardımızı alıcaz...kısa vadeci oluruz. :)

Pscyokinesis
24-11-2012, 13:19
Bankanın internet sitesindeki açıklama şöyle: ''Aktif Bono faiz oranının mevduat eşdeğeri %9,3’tür.''
http://www.aktifbank.com.tr/499.aspx

11.75 oranını göremedim. Yanlış yere mi bakıyorum acaba?

Kaynak internet sitesi değil .

Aktifbank merkez binasında aşmışlar afişleri 32-45 gün 11.25 ; 46-180 11.75 aktif bono diye .

Bu hafta içinde gördüm ama sadece nitelikli yatırımcıya veriyorlar o yüzden içeri girip sormadım .

O oran kalktı ise ve afişler duruyorsa ise insanı göz göre göre aldatıyorlar demektir .

chucky68
24-11-2012, 13:25
en ideal secenek su olabilir....32 gun 20 stopaji cakacaklar...o allahin emri...benim icin cok fark etmiyecek...zaten uzun zamandir 3 aylik yaparim...eger 3 ay stopaj 12 olursa devede kulak kalir...sonuc olarak stopajda 10 hangisine denk gelirse onu kullanabilirim...tabi burda faizi iyi bulmak onemli...aralik ayinda bu is yasalasirsa faizler onem kazaniyor...cok ters donemde bu stopaj olayi geldi...eger bu isi sene icinde faizler yuksekken cikarsalardi kaymak olurdu...simdi bu faizlerle stopaj asagi tukursen sakal yukari tukursen biyik isi oldu...stopaj iyilestirmesinide bugunku faizlere eklesen nominal faiz en cok 9-10 arasi tas catlasin ancak olacak yada olmayacaktir
chucky.................birlesik yoldaslar cephesi

pingu
24-11-2012, 13:37
en ideal secenek su olabilir....32 gun 20 stopaji cakacaklar...o allahin emri...benim icin cok fark etmiyecek...zaten uzun zamandir 3 aylik yaparim...eger 3 ay stopaj 12 olursa devede kulak kalir...sonuc olarak stopajda 10 hangisine denk gelirse onu kullanabilirim...tabi burda faizi iyi bulmak onemli...aralik ayinda bu is yasalasirsa faizler onem kazaniyor...cok ters donemde bu stopaj olayi geldi...eger bu isi sene icinde faizler yuksekken cikarsalardi kaymak olurdu...simdi bu faizlerle stopaj asagi tukursen sakal yukari tukursen biyik isi oldu...stopaj iyilestirmesinide bugunku faizlere eklesen nominal faiz en cok 9-10 arasi tas catlasin ancak olacak yada olmayacaktir
chucky.................birlesik yoldaslar cephesi

Sn. Chucky,

Uzun zamandir topiğe yazma fırsatım olmadı. Ancak son bir haftadır takip ediyorum. Vadeli mevduatımın vadesi 3 hafta önce doldu ve %9'dan bağlamak istemedim. (9,75'den dönmüştüm)...Bankacıya sordum B-tipi getirisi yüksek riski az onerebileceğiniz bir alternatif var mı diye, B-tipi eurobond onerdi (Bu arada Banka işbankası). Neyse ben de balıklama daldım gecen hafta Perşembe satış verdim, getirisi %9 mevduatın 2,8 katı kadar oldu 22 günde...Tabii bu o donem denk gelmiş şansıma bir şey olabilir zarar da olabilirdi bunun bilincindeyim ancak bu stopaj olayı B-tipi fonlarda %10 olduğu ve istediğin zaman satıp çıkma özgürlüğü olduğu müddetçe belki de benim gibi geleneksel Vadeli mevduatçılar bile arada fon alabilirler. Sizce de B-tipi fonlar (dikkatlice seçip sepet oluşturmak kaydiyla) alternatif olur mu? Belki fonlarda, stopajla ilgili kısa ve uzun vade farkı olmayacağından (en azından şimdilik) istediğinde bozabileceğinden, 2013 fonların parlak yılı olabilir mi? Selamlar

chucky68
24-11-2012, 14:00
sayin pingu....sansiniza guzel bir zamanda guzel bir pozisyon yakalamissiniz...tebrik ederim..bu fon islerinde bankanin ve isinde uzman olan fon portfoy yoneticilerinin yonlendirmesi cok onemli...bilende bu fonlari teklif ediyor bilmeyende...ancak her zamanda denk gelmeyebilir...bankanin yonlendirmesiyle fon alip beklemek zorunda kalan vede anaparadan kayipta olan bu yuzden fondan cikamayan tanidiklarimda var...bu is biraz uzmanlik istiyor...ancak b tipi fonlar daha az risklidir..ama getirisi azdir..b tipi fonlarin icine azda olsa hisse senedi konursa getiri daha cok olur...ama dedigim gibi kisa zamandada para kazanilabilir...uzun zamanda yerinde sayabilinir...boyle fonlar disinda ara sira bankalarin cikardiklari bonolarida takip etmekte yarar var...2013 yilinda hersey daha zor olacak gibi duruyor...hedefleri buna gore saglam secmek gerekiyor...icinde risk saklayan emtialarida fonlarda buna gore ihtimal dahilinde secmek gerekiyor...artik paradan para kazanmak yigitlik istiyor..caba istiyor...elindekini korumak hepsindende daha zor

pingu
24-11-2012, 14:30
sayin pingu....sansiniza guzel bir zamanda guzel bir pozisyon yakalamissiniz...tebrik ederim..bu fon islerinde bankanin ve isinde uzman olan fon portfoy yoneticilerinin yonlendirmesi cok onemli...bilende bu fonlari teklif ediyor bilmeyende...ancak her zamanda denk gelmeyebilir...bankanin yonlendirmesiyle fon alip beklemek zorunda kalan vede anaparadan kayipta olan bu yuzden fondan cikamayan tanidiklarimda var...bu is biraz uzmanlik istiyor...ancak b tipi fonlar daha az risklidir..ama getirisi azdir..b tipi fonlarin icine azda olsa hisse senedi konursa getiri daha cok olur...ama dedigim gibi kisa zamandada para kazanilabilir...uzun zamanda yerinde sayabilinir...boyle fonlar disinda ara sira bankalarin cikardiklari bonolarida takip etmekte yarar var...2013 yilinda hersey daha zor olacak gibi duruyor...hedefleri buna gore saglam secmek gerekiyor...icinde risk saklayan emtialarida fonlarda buna gore ihtimal dahilinde secmek gerekiyor...artik paradan para kazanmak yigitlik istiyor..caba istiyor...elindekini korumak hepsindende daha zor

Haklısınız, ben bu fonu aldıktan 1 gün sonra not artış haberi geldi belli ki ondan yükseldi...Gercekten paradan para kazanmak eskiden daha kolaydi en azından maaşımızla dolar alır saklardık zaten hep yukselirdi bozup kar ederdik, faiz oranları yüksekti hangi bankaya gidersen git oranlar iyiydi, 1-2 puan fark için araştırma yapma, bankalar arası para taşıma derdi yoktu...Hatta ev,araba alıp satmak bile karlıydı. Şimdi enflasyon düştü diye riski az getirisi iyi bir yatırım aracı bulmak zorlaştı. 2013 hakikaten zor olacak.

JonDowes
24-11-2012, 17:49
Kaynak internet sitesi değil .

Aktifbank merkez binasında aşmışlar afişleri 32-45 gün 11.25 ; 46-180 11.75 aktif bono diye .

Bu hafta içinde gördüm ama sadece nitelikli yatırımcıya veriyorlar o yüzden içeri girip sormadım .

O oran kalktı ise ve afişler duruyorsa ise insanı göz göre göre aldatıyorlar demektir .

Belirttiğiniz gibi: Aktifbank'ın iki bonosu var. biri küçük biri büyük yatırımcılara. birini şubeden mevduat niyetine pazarlıyor, faizini mevduat piyasasına göre belirliyor. (yatırım bankası oldugu için mevduat toplama yetkisi yok). yüksek faizli olan ise, yüzlerce müşteriyi şubeye çekmeye gerek kalmadan birkaç mail ve telefonla fonlara satılıyor. alımı basit, ancak fonlar, ufak bir yatırım bankasının riskini ancak yüksek faizle alıyor (alımlar 50 binlik devlet garantisine dahil olmadıgı gibi, tutarları da çok daha yüksek). adları bono olsa da, farklı piyasadaki farklı araçlar yani; kandırmaca yok. agresif bir B tipi fona girerseniz (bilmeden) yüksek faizli Aktifbank bonosundan faiz kazanıyor olabilirsiniz. hiçbir fon tek bonoya %10'dan fazla pay ayırmaz tabii bunu sayısal olarak anlamanın yolu yok.

bir de not: mevduat stopajı konusunda fazla bir iyimserlik var sanki. 6 aya %10 gibi bir ihtimal yok. 1 yılın altındaki mevduata anlamlı bir pozitiflik verilmesi zor. 366 gün mevduata belki %12 olur. 3 aya kadar olanlar artmazsa ona şükretmek lazım asıl. son olarak: hiçbir vadeye sıfır stopaj olmaz; %3 de olsa bir vergi ödetilir bence.

LVTHN
26-11-2012, 09:44
Herkese iyi haftalar dilerim.

Bir sorum olacak. TEB Marifetli hesap açabilmek için ayrıca TEB'de vadesiz hesap açma zorunluluğu var mı acaba?

TEB'in internet sitesinden baktım ama kesin bir yargıya varamadım. Acaba aranızda TEB'de marifetli hesabı bulunup bu konuya kesin yanıt verebilecek birisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

dudu
26-11-2012, 09:51
Merhaba,

Bana bugun gelen Garanti bankasi mailinde soyle bir bilgilendirme var.

Merhaba,

Ekte TL mevduat için USD/TL kuruna endeksli, 189 gün vadeli Günlük İşleyen Masters TL Yapılandırılmış Mevduat ürününün detaylarını bulabilirsiniz.

Ürün, 189 günlük (122 işgünü) vadede USD/TL kurunun 1.7400 - 1.8400 aralığında kaldığı her işgünü için yatırımcılara 0.0902% (yıllık,brüt) faiz kazandırmaktadır. Kurun vade tarihine kadar 1.7200 (ve altını) veya 1.8700 (ve üstünü) görmesi durumunda, ürün faiz biriktirme özelliğini kaybetmektedir. Ancak 1.7200 ve 1.8700 bariyer seviyelerinden herhangi birine değdiği tarihe kadarki biriktirmiş olduğu faizi yatırımcılarına vade tarihinde sunmaktadır.

Üründen elde edilecek maksimum getiri USD/TL kurunun hiçbir zaman 1.7200 veya 1.8700 seviyelerini görmemesi ve 122 işgünü boyunca 1.7400 - 1.8400 aralığında kalmasıyla elde edilecek 11.00%’dir.

Bilgilerinize….

Igilenenler degerlendirebilirler.

Syg,

chucky68
26-11-2012, 10:12
garantinin bu urunu uzun vade oldugu icin sakat...garantiyle bu tur olmasada cok daha risklilerini yapmis biri olarak bu teklif bana cazip gelmedi...tek ozelligi en kotu anaparani geri alirsin...ama ordaki bariyerlerden birine degdigin anda hersey biter....vade sonuna kadar hic faiz almadan bosu bosuna beklersin...keske riski azaltmak acisindan 2 bant araligi verip o gun icin isleyen faiz verseydi...bunun orneklerini dcd forumda yazmistim...isin icine bariyer kondumu dusunucen...bu islerin kitabini yazmis biri olarak soyluyorum...garantinin ayricana verdigi bu faiz alinan bariyer riskine gore cok azdir...zaten garanti herseyin en azini verir

sensity
26-11-2012, 10:15
Mobilden giriorum, bilgi paylasildi mi bilmiorum ama Enpara dusmus arkadaslar :(

https://m.finansbank.enpara.com/Default.aspx#depositInterestRates

oktay G
26-11-2012, 10:16
Merhaba,

Bana bugun gelen Garanti bankasi mailinde soyle bir bilgilendirme var.

Merhaba,

Ekte TL mevduat için USD/TL kuruna endeksli, 189 gün vadeli Günlük İşleyen Masters TL Yapılandırılmış Mevduat ürününün detaylarını bulabilirsiniz.

Ürün, 189 günlük (122 işgünü) vadede USD/TL kurunun 1.7400 - 1.8400 aralığında kaldığı her işgünü için yatırımcılara 0.0902% (yıllık,brüt) faiz kazandırmaktadır. Kurun vade tarihine kadar 1.7200 (ve altını) veya 1.8700 (ve üstünü) görmesi durumunda, ürün faiz biriktirme özelliğini kaybetmektedir. Ancak 1.7200 ve 1.8700 bariyer seviyelerinden herhangi birine değdiği tarihe kadarki biriktirmiş olduğu faizi yatırımcılarına vade tarihinde sunmaktadır.

Üründen elde edilecek maksimum getiri USD/TL kurunun hiçbir zaman 1.7200 veya 1.8700 seviyelerini görmemesi ve 122 işgünü boyunca 1.7400 - 1.8400 aralığında kalmasıyla elde edilecek 11.00%’dir.

Bilgilerinize….

Igilenenler degerlendirebilirler.

Syg,
buda iyiymiş , finanstan 6 aylık aldıgım bononun vadesi haftaya bitiyor ,11.5 e alışmıştım ,şimdi ona en yakın enpara görünüyor

sensity
26-11-2012, 10:18
Herkese iyi haftalar dilerim.

Bir sorum olacak. TEB Marifetli hesap açabilmek için ayrıca TEB'de vadesiz hesap açma zorunluluğu var mı acaba?

TEB'in internet sitesinden baktım ama kesin bir yargıya varamadım. Acaba aranızda TEB'de marifetli hesabı bulunup bu konuya kesin yanıt verebilecek birisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

Vadediz hesap zorunlu degil. Sadece Atm Debit Card isterseniz marifetli hesabiniza erismek icin atm den, o debit karti vermek icin normal vadediz de gerekiyor. Hesap isletim ucreti var ama 2 adt oto. fatura talimati verirseniz alinmiyor. :)

Vadelisever
26-11-2012, 10:26
Enpara'daki toplam mevduat portföyü 750.000 TL'den büyük olan kişiler için oranlar düşmüş gerçekten, Enpara'daki parası fazla olanlar için üzücü ama beni etkilemiyor, %10 devam :)

Mobilden giriorum, bilgi paylasildi mi bilmiorum ama Enpara dusmus arkadaslar :(

yeni borsacı
26-11-2012, 10:26

Cuma akşamı itibariyle 0-750000 ve 750000 üstü olarak ayırıma gidildi.

0-750000 bandında oranlar aynı üstünde 8.90a düştü..

sensity
26-11-2012, 10:32
Eksik bilgi verdigime cok sevindim. Ben tamami icin dustu sanmistim. 750 ye kadar durmak yok devam o zaman :)

dudu
26-11-2012, 10:37
Bankaların ücret ve komisyon gelirleri için Meclis’te komisyon kuruluyor. Basında yer alan haberlere göre TBMM, kredi
kartı aidatı, bankaların aldığı hesap işletim ücretleri, kredi yapılandırma, komisyon ve faizlerle ilgili inceleme başlattı.
Bankaların aldığı işlem ücret kalemlerini belirlemek ve bunların yasal olup olmadığına karar vermek amacıyla Komisyon
kuruldu. Dünyadaki bankacılık uygulamalarını da gözden geçirecek olan Alt Komisyon, 5 ülke mevzuatını inceleyecek ve
Türkiye’deki bankalarla karşılaştırma yapacak. Araştırma sürecinde ABD, Almanya, Avusturya, Kanada ve İspanya’daki
bankacılık sistemi de mercek altına alınacak. Hatırlanacağı gibi Hükümet aynı zamanda yeni tüketici kanunu ile bankaların
ücret ve komisyon uygulamalarını standart hale getirmeyi hedefliyor. Bizde Alt Komisyon’un bulguları yeni tüketici
kanunundaki olası sınırlamalara baz teşkil edebilir. Henüz konuyla ilgili çok net bir gelişme yok ancak bankaların ücret ve
komisyon gelirlerinin sınırlandırılması veya aşağı çekilmesi olası görülüyor.

Isyatirim gunluk bulteni 26112012

Syg,

arda27
26-11-2012, 11:51
Enparada repo %7 sevıyesine düşürülmüş , ohh ne güzel bunlarda reklamı iyi yaptı kısa sürede

erdeem
26-11-2012, 12:11
Enparada repo %7 sevıyesine düşürülmüş , ohh ne güzel bunlarda reklamı iyi yaptı kısa sürede

web sitesi günlük 8,50 yazıyor

wezp
26-11-2012, 12:15
web sitesi günlük 8,50 yazıyor

750 bin üstüne birikim hesabı %7. Arkadaş onu söylüyor sanırım.

LVTHN
26-11-2012, 13:05
Vadediz hesap zorunlu degil. Sadece Atm Debit Card isterseniz marifetli hesabiniza erismek icin atm den, o debit karti vermek icin normal vadediz de gerekiyor. Hesap isletim ucreti var ama 2 adt oto. fatura talimati verirseniz alinmiyor. :)

Aradığım cevap buydu, çok teşekkür ederim.

Eşim adına ufak bir tasarruf hesabı açmayı düşünüyorum. Vadesiz hesapla işi olmayacağı için hesap işletim ücreti ödememek adına alternatifleri ING Turuncu ve TEB Marifetli olarak 2'ye indirmiştim.

TEB Marifetli daha cazip geliyor ama Vadeli Hesap açma zorunluluğu olup olmadığı konusunda emin değildim. Cevabınız çok yardımcı oldu. ATM ile işi olmayacak, dediğim gibi, tamamen tasarruf amaçlı bir hesap. Kara gün için kenarda 3-5 parası bulunsun diye açmak istiyoruz. Sanırım TEB Marifetli'yi seçeceğiz.

elma
26-11-2012, 13:15
Aradığım cevap buydu, çok teşekkür ederim.

Eşim adına ufak bir tasarruf hesabı açmayı düşünüyorum. Vadesiz hesapla işi olmayacağı için hesap işletim ücreti ödememek adına alternatifleri ING Turuncu ve TEB Marifetli olarak 2'ye indirmiştim.

TEB Marifetli daha cazip geliyor ama Vadeli Hesap açma zorunluluğu olup olmadığı konusunda emin değildim. Cevabınız çok yardımcı oldu. ATM ile işi olmayacak, dediğim gibi, tamamen tasarruf amaçlı bir hesap. Kara gün için kenarda 3-5 parası bulunsun diye açmak istiyoruz. Sanırım TEB Marifetli'yi seçeceğiz.

TEB Marifetli müşterisi olarak katkım olsun. Marifetli hesabı açarken öncelikle vadesiz hesap açarlar, paranızı marifetliye aktardıktan sonra dilekçe verip vadesiz hesabınızı kapattırabilirsiniz, herhangi bir vesile ile vadeli hesap açrsanız vade sonu bakiye otomatik olarak açtıkları vadesiz hesaba aktarılıyor. Siz istemediğiniz halde herhangi bir vesile ile açılan vadesiz hesaplarınızı dilekçe verip kapattırabiliyorsunuz. Onlar üşenmeyip vadesiz hesap açtıklarında siz de üşenmeyip dilekçe ile vadesiz hesapları kapattırabilirsiniz (Dilekçelerinizin gereğinin yapılıp yapılmadığını da takip gerek)

ACIBİBER
26-11-2012, 13:16
bono faizlerinin 5.5 in altına gelmesi biraz imkansız, bu merkez bankasının iç dengelerini ciddi şekilde bozar, ben 5.5 dan 7.0-7.90 a bir tepki bekliyorum, 5.80 gibi elimde duran bonoları satma düşüncem var, birazda 5.80 den alan kazansın :)

LVTHN
26-11-2012, 13:20
TEB Marifetli müşterisi olarak katkım olsun. Marifetli hesabı açarken öncelikle vadesiz hesap açarlar, paranızı marifetliye aktardıktan sonra dilekçe verip vadesiz hesabınızı kapattırabilirsiniz, herhangi bir vesile ile vadeli hesap açrsanız vade sonu bakiye otomatik olarak açtıkları vadesiz hesaba aktarılıyor. Siz istemediğiniz halde herhangi bir vesile ile açılan vadesiz hesaplarınızı dilekçe verip kapattırabiliyorsunuz. Onlar üşenmeyip vadesiz hesap açtıklarında siz de üşenmeyip dilekçe ile vadesiz hesapları kapattırabilirsiniz (Dilekçelerinizin gereğinin yapılıp yapılmadığını da takip gerek)

Cevap için çok teşekkür ederim. Bu durum pek houşma gitmedi açıkçası. O zaman sanırım ING turuncu'da karar kılacağız.

Saygılarımla,

kazandibi
26-11-2012, 14:28
Sayin LVTHN;
Bende 6 aydir marifetli hesap kullaniyorum. Benimde sizin gibi dusuncelerim vardi. Fakat herhangi bir vadesiz hesap acilmadi.
Marifetli hesabimi subeden actim. Daha sonra eski bankamdan marifetliye EFT yaptim. Ayrica banka subesinden direkt elden de marifetliye para yatırabilirsiniz. Bunun icin vadesiz hesap acilmadi. Yine de siz subedeki personele bu tereddutlerinizi bildirin ve vadesiz acilirsa hemen dilekce ile kapatin :) Bunun disinda 1 tL masraf komisyon vermedim. Ama hesaplarinizi kontrol edin, sonuçta bu bankalarin ne yapacagi belli olmaz. Birde kredi karti yolladilar fakat ben almadim.Bunun disinda genel olarak memnunum. Saygilar

timarsizsipahi
26-11-2012, 15:23
Marifetli hesapta vade sonu ertesi gündür ve para marifetli hesap içerisinde kalır. Paranın vadesiz hesaba aktarılması söz konusu değildir.İlk çıktığı günden beri kullanıyorum 1 kuruş kesinti ödemedim. Vadesiz hesaba tanımlı bankamatik kartından istediğiniz zaman marifetli hesabı seçerek para çekebilir ve herhangi bir komisyon ödemezsiniz. Parayı günlük olarak tutmak için en mantıklısı ne turuncu ne en para kesinlikle marifetlidir...

sarifirtina
26-11-2012, 15:25
Gecen yil Aralik ayinin hemen oncesi Kasimin son gunlerinde hareketlenme baslamisti bu yil henuz bir hareketlilik yok maalesef :cry:

erdeem
26-11-2012, 15:33
Marifetli hesapta vade sonu ertesi gündür ve para marifetli hesap içerisinde kalır. Paranın vadesiz hesaba aktarılması söz konusu değildir.İlk çıktığı günden beri kullanıyorum 1 kuruş kesinti ödemedim. Vadesiz hesaba tanımlı bankamatik kartından istediğiniz zaman marifetli hesabı seçerek para çekebilir ve herhangi bir komisyon ödemezsiniz. Parayı günlük olarak tutmak için en mantıklısı ne turuncu ne en para kesinlikle marifetlidir...

50000 TL İLE sınırlıdır..eğer 50000 TL yı aşarsa faiz %6 ya düşüyor. dikkat edip 50000 TL yı aştırmamak lazım

Trade Shark
26-11-2012, 15:53
enpara sitesinde TL 750.000 ve üstü için oranlarını açıklamış...32 gün %8.75

TL 750.000'den düşük tutarlar için mevcut %10 oran devam etmektedir.

blue70
26-11-2012, 17:19
bu bankalara güvenim kalmadı.sanki aralarında anlaşıp 8.25 oranı veriyorlar.garanti, ykb ,akbank aynı oranı veriyor...hiç rekabet yok gibi...hani rekabet kurulu olayı araştıracaktı...anlaşıp paranın maliyetini bedavaya getirıyorlar...

eray026
26-11-2012, 20:48

750.000 TL üzeri veya karşılığı toplam mevduatlar için birikim (günlük) %7
0-750.000 TL veya karşılığı toplam mevduatlar için birikim (günlük) %8,5

dudu
27-11-2012, 10:27
Biz burada kim 0.10-0.20% fazla verir onu bulmak icin gobegimiz catlarken bizim anli sanli bankalarimiz meger nelerle ugrasiyorlarmis :(

Rekabet Kurumu, 12 banka ile ilgili kararında sona yaklaşıyor. Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre Rekabet Kurumu'nun anlaşarak kredi faiz oranlarını belirledikleri iddiasıyla 12 bankaya açtığı soruşturmada sona yaklaşılıyor. Haberde
bankaların 1,6 milyar TL ila 4,8 milyar TL büyüklüğüne ulaşan cezalar ödeyebileceğinden bahsediliyor. Biz ise daha önceki
hesaplamalarımızda ceza tutarının bankaların 2013 karlarının %2 ila %5’i boyutunda olacağını tahmin etmiştik.
4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 57. maddesi anlaşmalı olarak rekabeti engelleyen ve hakim durumu
kötüye kullanan kişi ve kurumları yarattıkları durumdan mağdur olan kişilerin zararını tazmine mecbur ediyor. Yani bankalar,
haklarında rekabeti engelledikleri kararı verilirse vatandaşa yaşattıkları faiz zararlarının tamamını tazminat olarak ödeyecek.
Yasa, bankalara mağdur ettikleri tüm vatandaş ve şirketlerin uğradıkları zarar ya da bu durumdan kuruluşların elde ettikleri
haksız karın üç katı oranında tazminat öngörüyor.
Haberde yer alan hesaplamalar bankaların toplam tüketici kredileri üzerinden rekabetin önlenmesi ile 1 puanlık faiz artırımı
oluşması durumunu değerlendirerek yukarıda belirtilen ceza tutarlarına ulaşıyor. Ancak Rekabet Kurumu kararının hangi dö-
nemi kapsayacağı bilinmiyor ve stok veri yerine akım veri ile çalışılması gerekliydi. Biz kararın deliller ve savunmaların ardından 2013 yılının ilk aylarında verileceğini düşünüyoruz. Kısa vadede yetkililer tarafından durumu açıklığa kavuşturacak söylemler olana kadar Rekabet Kurumu’nun bankalarla ilgili kararına ilişkin spekülatif haber akışı banka hisselerinin performansı-
nı baskı altında tutabilir.

Isyatirim 27112012 gunluk bulteni

Syg,

BEYAZIT
27-11-2012, 11:32
arkadaslar aklınızda bugun acılan 32 gun vadenin vade sonu 31-12
bi daha ki vadenin en avantajlı olacagı zaman

hopop
27-11-2012, 12:54
Ürün,189 günlük vadede USD/TL kurunun 1.74-1.84 aralığında kaldığı her iş günü için yatırımcılara 0.0902% (yıllık,brüt) faiz kazandırmaktadır

Usd/try kuru son beş aydır 1.77-1.82 dar aralığında sıkışmış durumda.Bu yatay sıkışıklıktan kurtularak,oynaklığın arttığı döneme girilmesi olasılığının yüksek olması sebebi ile durumu takip edemeyenler için yem olarak sunulan bir portföydür.

Macron
27-11-2012, 13:32
Ben burada bu Bankaların "hep bana" mantığını eleştirirken bana tepki göstermiştiniz sayın dudu.
Bankaların hissedarlarına karşı sorumluluklarından bahsetmiştiniz.
Sizin Bankaları bu kadar koruyucu yaklaşımınıza anlam verememiştim..??

blue70
27-11-2012, 13:58
Kredi Tutarı vade Aylık Faiz Oranı Toplam Masraf Aylık Toplam Maliyet Oranı Yıllık Toplam Maliyet Oranı Aylık Taksit Tutarı
5.000 TL 12 ay 0,54% 304 TL 1,65% 19,76% 434 TL
ykb 5000 tl kredi için yıllık %19,76 faiz istiyor..Bizden %8,15 brüt(net 6,9275) aldığı nı %19,76 ile satıyor...aradaki kar...
434*12+304=5512 tl krediden aldığı eksi 5000*,085*,0815=5346 bize verdiği kar 165 tl bankaya kalıyor...hatta gelecek sene faizler düşerse 200 tl ye doğru gider karı...paranızı 5000 e bolun 165 le çarpı ne kadar kar ettiği bankanın ortaya çıkar...onun için bankalar 2.5 milyar tl kar ediyor yılda...biz ne yapıyoruz...paramızı bedava veriyoruz bankalara...!!!!

dudu
27-11-2012, 14:55
Ben burada bu Bankaların "hep bana" mantığını eleştirirken bana tepki göstermiştiniz sayın dudu.
Bankaların hissedarlarına karşı sorumluluklarından bahsetmiştiniz.
Sizin Bankaları bu kadar koruyucu yaklaşımınıza anlam verememiştim..??

Bankalar ticari kuruluslar, tabii ki kar amaci gudecekler. Ancak islerini de serbest rekabet kurallari altinda yapacaklar, en azindan onlardan bu bekleniyor.
Ben sizin Isbankasi gibi cumhuriyetle yasit guzide bir kurulusumuzu karalamaniza tepki gostermistim ve sadece Isbankasi'na karsi olan alerjinizi tenkit etmistim. Olay bundan ibaretti.

Bankalarin son ceyrek karlari beklentilerin %30 uzerinde geldi.
Kaynak maliyetini tasarruf sahibinin sirtindan dusurup kredi faizlerini ucuzlatmayan siyasi otorite bunda etkili oldu.

Ben her daim faize mesafeli durmus, faiz yerine temettuyu tercih etmis ve bunu tepki almak pahasina bile olsa bu topicde bile savunmus birisiyim. Reel faiz olmadigi muddetce de bunun degisecegini sanmiyorum.

Syg,

dudu
27-11-2012, 14:58
Usd/try kuru son beş aydır 1.77-1.82 dar aralığında sıkışmış durumda.Bu yatay sıkışıklıktan kurtularak,oynaklığın arttığı döneme girilmesi olasılığının yüksek olması sebebi ile durumu takip edemeyenler için yem olarak sunulan bir portföydür.

Bandin disina cikilan gune kadar olan sureye de faiz veriliyor. Faiz sifir olmuyor. Kademeli faiz var.

Syg,

dudu
27-11-2012, 15:32
Bugun gun ici gosterge faizde en dusuk 6.00 gorulerek yeni bir rekor kirildi.

Syg,

Macron
27-11-2012, 15:52
İş Bankasını karalamadım eleştirdim,
Alerjimde yok çünkü İş Bankasıyla hayatımda hiç çalışmadım,

Halada eleştiriyorum.
Diğer Bankalarla olan faiz anlaşmasında maalesef başı çekiyor,
İş Bankasında çalışan arkadaşlarımdan biliyorum..

Artık Atatürk'ün kurduğu banka olmadığı çok açık,
Benim açımdanda olay bundan ibaret..

Mehmetkirsoy
27-11-2012, 15:57
Gidişat : Ölümlü Dünya Tasarruf Birikim Neymiş Yeyin Gari

Kanalı değiştirmeden izliyoruz bakalım pehhh

blue70
27-11-2012, 16:07
MB dövizi sabit tuttukça pahalı mevduatı bankalar kovacaktır...dışarıdan aldıkları dövizi TL ye çevirip kredi vermek daha ucuz onlar için...

bankac
27-11-2012, 18:54
merkez bankası aralık toplantısı garanti bank beklentisi:
Beklentilerimiz dahilinde Aralık toplantısında
1. Politika faizi %5.75’ten 5.50’ye
2. Koridor ise %5-9 aralığından %4.75-8.50 bandına gerilemiş olacak.
(Gizem Öztok Altınsaç, Ekonomist)

corsa
27-11-2012, 20:19
Kredi faizlerindeki düzenli düşüşe bakılırsa, mevduat faizlerinde yön aşağıya doğru görünüyor.

Heval
28-11-2012, 00:05
Daha önce de yazdım , artık sizin paralarınızı Bankalara ve Büyük sermaye sahiplerine aktaran bu politikalara rağmen hala TL Mevduat yapan arkadaşlar artık kendilerine başka bir estrüman bulmalılar.Bu hisse senedi denen ne olduğu belli olmayan Borsa da olmamalıdır.Israrla para biriktirmek isteyen arkadaşlar farklı Uluslararası yatırım bankaları üzerinden Gelişmekte ülkelerin bonolarına yönelmeleri bana oldukça mantıklı geliyor.

Yani siz Devleti, sermaye sahiplerini ve bankaları fonlamayı (yani birikimlerinizi bu adamlara aktarmayı ) bırakırsanız Onlar sizden aldığı paraya belirli bir miktar faiz ödemeyi kabul edeceklerdir....

Heval
28-11-2012, 00:41
Aşağıda görüldüğü gibi Adamlar Dolara % 9.5 faiz veriyor , neden risk alıpta buradan bond almayalım?? Yoksa bizim y.... laramı kendi birikimlerizi aktaralım ...Bunu herkes kendine sormalı ki gerçek reel getiri elde etsinler ...Ben şahsen buralara yatırım yapmayı düşünüyorum..Bunların malını satan bir kurum bulursam hemen hesap açacağım Bilen varsa lütfen paylaşsın

Ukraine Sets Pricing on Dollar 5Y Bond to Yield 9.50%-9.75%
Εκτύπωση σελίδας
Αποθήκευση σελίδας
Αποστολή με e-mail
Μέγεθος κειμένου

By Sarka Halas

Ukraine has set pricing on its dollar-denominated, benchmark-sized bond to yield between 9.50% and 9.75%, one of the banks running the deal said Tuesday.

J.P. Morgan Chase & Co., Morgan Stanley, VTB Capital, and Troika Dialog are the lead managers on the deal.

Ukraine is rated B2 by Moody's Investors Service, B+ by Standard & Poor's and B by Fitch Ratings.

Write to Sarka Halas at sarka.halasova@dowjones.com

(END) Dow Jones Newswires

July 17, 2012 08:10 ET (12:10 GMT)

Copyright (c) 2012 Dow Jones & Company, Inc.

ACIBİBER
28-11-2012, 00:46
bono faizlerinde 5.5, 5.80 e çok dikkat etmek lazım,

ACIBİBER
28-11-2012, 00:49
Kredi faizlerindeki düzenli düşüşe bakılırsa, mevduat faizlerinde yön aşağıya doğru görünüyor.

bankalar kredi faizlerini aşağı çekerek risk almaz, her 10 kredi alandan 3 kişisi fire verir, bu fireyi fazileri yukarda tutarak tolere ederler, hayal kurmamak lazım :)

Mehmetkirsoy
28-11-2012, 07:21
arjantin yine sermayeyi sıfırlamış diyorlar...

eray026
28-11-2012, 09:38
09:33 rk:bankalara verilecek ek süreler gözönüne alındığında soruşturma en geç martta tamamlanır
09:33 rk:bankalarla ilgili "rekabet ihlali soruşturması"nı şubat-2013'te tamamlamayı planlıyoruz
09:32 rk:rekabet hukukunda "bireysel mağduriyet" gerekçesiyle açılıp kazanılmış dava henüz yok
09:32 rk:"cezanın 4.8 milyar tl'ye çıkabileceği" yönündeki haber "tamamen spekülatif"
09:32 rekabet kurumu'ndan, bankalarla ilgili soruşturma konusunda bloomberg ht'ye özel açıklama

torraptors
28-11-2012, 14:02
vakıfbank 60 bin tl 8,75

Oranlar düştüğü için uzun zamandır burayı takip etmek bile içimden gelmiyordu.En son oran belirten mesaj, eğer yanlış bakmadıysam alıntı yaptığım mesaj ki o da dokuz gün önce yazılmış.Demek ki herkeste bir yılgınlık var ve herkes oran yerine olabilecekler ile ilgili yorum yapıyor.
Fibabanka da 2013 mart sonuna kadar 8,95 den bağladım.Artık bankalarla oran konuşmak dahi yeterince sıkıcı.Onun için mümkün olduğu kadar uzun bağlayıp beklemek en iyisi çünkü bir miktar daha düşüş görülecek gibi.
Bu arada faiz artsın diye bir derdim yok,elbette ülkemizin düşük faizlerle borçlanması temel hedef olmalı.Benim istediğim, mevduat faizi ile kredi verme faizi arasındaki makasın daralması ve doğru hesaplanan bir enflasyonun bir kaç puan üstünde faiz verilebilmesi ki tasarruf sahibi mağdur olmasın.Doğru işleyen bir ekonomide bunlar olmalı ki sermayeden kazanılan paralarda asgari bir adalet sağlanabilsin.
Selam ve syg.

Necropolis
28-11-2012, 14:02
Aşağıda görüldüğü gibi Adamlar Dolara % 9.5 faiz veriyor , neden risk alıpta buradan bond almayalım?? Yoksa bizim y.... laramı kendi birikimlerizi aktaralım ...Bunu herkes kendine sormalı ki gerçek reel getiri elde etsinler ...Ben şahsen buralara yatırım yapmayı düşünüyorum..Bunların malını satan bir kurum bulursam hemen hesap açacağım Bilen varsa lütfen paylaşsın

Εκτύπωση σελίδας
Αποθήκευση σελίδας
Αποστολή με e-mail
Μέγεθος κειμένου

By Sarka Halas

Ukraine has set pricing on its dollar-denominated, benchmark-sized bond to yield between 9.50% and 9.75%, one of the banks running the deal said Tuesday.

J.P. Morgan Chase & Co., Morgan Stanley, VTB Capital, and Troika Dialog are the lead managers on the deal.

Ukraine is rated B2 by Moody's Investors Service, B+ by Standard & Poor's and B by Fitch Ratings.

Bence de bu durum (yurtdışı yatırım) gerçek bir alternatif haline geldi. Yukarıdakiyle kısıtlı olmamak üzere bu konuda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa bize gerçekten faydalı olacaklar. Benim kişisel olarak asıl merak ettiğim bu işlemlerin kim aracılığıyla, nasıl ve kaç komisyonla yapılabileceği. Yatırım riski konusunu internetten araştırmak nispeten daha kolay.

BEYAZIT
28-11-2012, 14:29
bankalar kredi faizlerini aşağı çekerek risk almaz, her 10 kredi alandan 3 kişisi fire verir, bu fireyi fazileri yukarda tutarak tolere ederler, hayal kurmamak lazım :) 10 da 3 mu? hangi bankaymıs o, yakında batar, paramızı cekelim. 100 de 3 dicektik yoksa

hopop
28-11-2012, 17:09

Arkadaşımızın önemli bir konuyu tek satırda da olsa burada paylaşması neden önemli:
Arjantin fonlara olan borçları sebebiyle iflasa zorlanma aşamasında.Kredi notu bile B'den CC'ye indirildi.Bu durumun sınırlı kalmaması,Venezuela,Ukrayna,Macaristan ve PIIGS ülkelerini de (Portekiz,İtalya,İrlanda,Yunanistan,İspanya) etkilemesi olası.
Yani CDS ve DIBS piyasaları satışla karşılaşacak demektir.
Yani bizim için önemli olan;yeter ki nakitinizi kaptırmayın,elinizde tutun demektir.
Syg..

oktay G
28-11-2012, 17:14
faiz düşmanı hükümet sayesinde buradan bize ekmek yok yoldaşlar ,artık yazacak birşeyde kalmadı ,ben kıbrısa gidip kumar oynayacagım en iyisi bu ,hiç olmassa paramızı kendimiz yeriz ,keriz olmaktan iyidir

özür
28-11-2012, 18:27
Hûkümetle faîzin alakası yok biraz fazla sıcak para geliyorda ondan faizler iniyor

oktay G
28-11-2012, 18:50
Hûkümetle faîzin alakası yok biraz fazla sıcak para geliyorda ondan faizler iniyor

tayyibin heryerde faizi düşürecegiz diye beyanlarını duymuyorsun heralde

powerpc
28-11-2012, 19:44

Biz sıfırlamadıkmı sanki,uzatmaları oynuyoruz. üretmeyen montaj sanayi ekonomilerinin kaderidir bu.

corsa
28-11-2012, 19:50
bankalar kredi faizlerini aşağı çekerek risk almaz, her 10 kredi alandan 3 kişisi fire verir, bu fireyi fazileri yukarda tutarak tolere ederler, hayal kurmamak lazım :)

Söyledikleriniz mantıklı değil.

1.si Bankacılık sektöründeki şu anda takipteki kredi rasyosu %3 seviyesinde.
2.si Kredi faizlerinin çok hızlı düştüğü mevcut bir gerçek hayalle alakası yok.
3.sü Kredi faizleri düşerse mevduat faizleride düşer.

Heval
28-11-2012, 20:07
tayyibin heryerde faizi düşürecegiz diye beyanlarını duymuyorsun heralde
Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık;

Ben faizleri düşürecem diyen y....lara benim birikimlerime ne hakla el koymaya kalkarsın sorusunu sormak lazım...
1.Manüpüle edilmiş bir eflasyon açıklaması ;
2.Kredi faizleri ile mevduat arasında oluşan x2 kat faiz farkı;

Bu y....lar tamamen küçük sermaye sahiplerine düşman bir politika gütmekte , bizim tüm birikimlerimizi kendi yandaşlarına aktarmakta ve/ya büyüklere yem yapmaktadırlar, tıpkı esnaf kavramının yavaş yavaş ortadan kalması onun yerine dev AVM lerin alması sürecini biz nakitcilere de s..s... yaptırmaya çalışıyorlar.

E nede olsa bizim g.. kaptıranlar hala bunlara oy veriyor ve adamlar %50 oy alıyor ...

Söyleyecek başka lafımız yok....

Ukrania yabancı yatırımıcılara dövizle borçlanma olayına yeni girmiş benzer ülkeler bulup bir sepet oluşturmalıyız diye düşünüyorum...

szpilman
28-11-2012, 21:41
Eger TL faizleri %6'ya gerilerse bence en iyi tercih TL'yi Euro ve Dolar'a cevirip bunun faizini almak. Su an %3 civeri faizleri var.
Bu arada TEB marifetli EUR faizi %3.25 iken normal vadeli EUR faizi %2.75.
EUR ve Dolar icin en yuksek faizleri kimin verdigini bilen/arastiran birisi buraya gonderirse makbule gecer.

expertadvisor
28-11-2012, 21:55

3.Madde bence ters...Mevduat faizleri inmeden kredi faizi inmez....

arda27
28-11-2012, 23:50
Aralık ayında merkez bankası 0.25 puan polıtıka faızlerını dusurecek havası var pıyaslarda , bende oyle hıssedıyorum

ppk toplantısından once 3 ay yada 6 ay baglamak mantıklı olur mu dersınız ?

YTD

JonDowes
29-11-2012, 01:03
Ukrayna eurobondları... düşen mevduat faizleri... banka karları... türev ürünler; bir de iddaa kuponları... burayı kalabalıklaştırmamak için, şurada (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&page=302&p=8081888#post8081888) yazdım.

ACIBİBER
29-11-2012, 07:20
10 da 3 mu? hangi bankaymıs o, yakında batar, paramızı cekelim. 100 de 3 dicektik yoksa
bir sıfır çıkmamış, 100 de 3 tabiki..

oktay G
29-11-2012, 08:02
Ukrayna eurobondları... düşen mevduat faizleri... banka karları... türev ürünler; bir de iddaa kuponları... burayı kalabalıklaştırmamak için, şurada (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&page=302&p=8081888#post8081888) yazdım.

orayıda takip ediyoruz jon üstad

ACIBİBER
29-11-2012, 08:04

bankacılık sistemi karmaşık formüller bileşkesidir, müşteriye görmek istediği şekilde gösterirler.
kredi faizleri bankaların ekmek kapısı, alıcıda mevcut, neden indirsinler ki?
içimizde bankacı varsa sorun, 10 yıldır kaçtan kaça inmiş,
:)

timarsizsipahi
29-11-2012, 08:30
Eger TL faizleri %6'ya gerilerse bence en iyi tercih TL'yi Euro ve Dolar'a cevirip bunun faizini almak. Su an %3 civeri faizleri var.
Bu arada TEB marifetli EUR faizi %3.25 iken normal vadeli EUR faizi %2.75.
EUR ve Dolar icin en yuksek faizleri kimin verdigini bilen/arastiran birisi buraya gonderirse makbule gecer.

En para euro ve dolar için % 4,10 altı aya kadar veriyor. Bilginize.

thron
29-11-2012, 09:00
bankacılık sistemi karmaşık formüller bileşkesidir, müşteriye görmek istediği şekilde gösterirler.
kredi faizleri bankaların ekmek kapısı, alıcıda mevcut, neden indirsinler ki?
içimizde bankacı varsa sorun, 10 yıldır kaçtan kaça inmiş,
:)

raporlama ve istatistik suistimale çok açık bir alan bu işle alakalı olanlar iyi bilir.

enflasyon konusunda çok bilinen bir örnek: bir adet elektronik eşyayı enflasyon sepetine atarsınız 100 tl dir fiyatı ,ilerleyen aylarda 95 e düşer ve enflasyona eksi yazılır, oysaki bu arada yeni model çıkmıştır ve herkes 110 tl den yeni modeli almaya çalşımaktadır.

diğer basit bir örnek yabancı bankalar yunan tahvillerini yavaş yavaş zarar yazarak bilançolarına ekliyorlar, oysaki o tahvillerin karşılığının olmadığı anlaşılalı 3 yıl olacak neredeyse

sonra ticari alacakta gözüken tutarlar aslında batık olabilir fakat bilançoyu bozmamak için ticari de tutulur son örnek ORA AVM
ziraat 280 milyon € bir günde alacaktan batıklar kalemine geçirdi.

birkaç günde alacak kaleminden batak kalemine tahminininzin çok üstünde kalem geçebilir saadet zincirleri kopunca olan olayda budur.

Necropolis
29-11-2012, 10:35
Bence de bu durum (yurtdışı yatırım) gerçek bir alternatif haline geldi. Yukarıdakiyle kısıtlı olmamak üzere bu konuda bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa bize gerçekten faydalı olacaklar. Benim kişisel olarak asıl merak ettiğim bu işlemlerin kim aracılığıyla, nasıl ve kaç komisyonla yapılabileceği. Yatırım riski konusunu internetten araştırmak nispeten daha kolay.

Sayın Dowes bu görüşüme oldukça detaylı bir cevap yazmış, özellikle riskleri bir şekilde öğrenebileceğimiz konusunda, teşekkür ederim. Ama zaten yarın Ukrayna bondu alayım demek istemedim. Bunu yazarken aklımda olan şey tam olarak japonların carry trade meselesi idi. Çok açıklayıcı yazamadığımın farkındayım. Sayın Dowes üstad bu çerçevede bir değerlendirme yapabilirse çok memnun olurum. Bugün biz de adeta bir japonya olduk getiriler anlamında, etrafta bir Türkiye var mı?

Diğer bir arkadaşa cevap verirken de düzenin değiştiğini yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçen ülkelerde neler yaşandığına bakmak gerektiğini söyledi, kısaca ne beklemeliyiz ? Girişimci olmak dışında şansımız yok mu?

Heval
29-11-2012, 11:25
Doğal gaza %130 zam
Benzine %80 zam ,
Elektriğe % 50 zam Pehhhhhhhhhhhhhh düşen eflasyona bak
ekmek dün 60 kuruştu bu gün 75 kuruş iyi bir ekmek 1.5 tl pehhhhhhhhhhhhhhhhh
Gıda da benzer şekilde

Bu rakamlar düşen eflasyonu ve onun goygoycularının rakalmarı; Bana ss yapmaya çalışanı ben hem oyumla hemde paramla ss yapmasını bilmezssem g... kaptırırız

Hknsnk
29-11-2012, 11:48
Sayın Dowes bu görüşüme oldukça detaylı bir cevap yazmış, özellikle riskleri bir şekilde öğrenebileceğimiz konusunda, teşekkür ederim. Ama zaten yarın Ukrayna bondu alayım demek istemedim. Bunu yazarken aklımda olan şey tam olarak japonların carry trade meselesi idi. Çok açıklayıcı yazamadığımın farkındayım. Sayın Dowes üstad bu çerçevede bir değerlendirme yapabilirse çok memnun olurum. Bugün biz de adeta bir japonya olduk getiriler anlamında, etrafta bir Türkiye var mı?

Diğer bir arkadaşa cevap verirken de düzenin değiştiğini yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçen ülkelerde neler yaşandığına bakmak gerektiğini söyledi, kısaca ne beklemeliyiz ? Girişimci olmak dışında şansımız yok mu?

"ülkemizde 10 yıl kadar dünyada görülmemiş reel faiz ödendi. bunu kullanabilenler kullandı ama bu sadece bir dönemdi ve bitti. şu anda da çok düşük hatta negatif faizler var. ısrarla "mevduat yapıp zengin olacağım" diyenler kolektif mantıgı göremiyor, duyamıyor. "zengin olmak amacında değilim ama bari dişe dokunur getiri alsam" diyenler olanı biteni hissediyor ama dalgalardan korktugu için denize girmiyor. bilmeyen, çok kaybeder. bildigi halde harekete geçmeyen de kaybetmese bile pek kazanamaz. yüksek faizden düşük faizli ortamlara kalıcı olarak geçilen ülkelerde neler olup bitmiş öğrenmesi zor değil. Kore'nin, İspanya'nın ve Arjantin'in son 20 yılını biraz araştırıp okuyanlar... Türkiye'de önümüzdeki yıllarda ne tür iyi ve kötü senaryolar yaşayacagını tahmin edebilirler. faizler yükselecekse bunun ne şartlarla olacağını ve tarihini anlayabilirler. yatırım şekilleri ve riskten korunma araçlarını buna göre ayarlayabilirler. 90'ların hayalleriyle yaşanmaz. yeni yüzyılın 10 yılı bitti bile, ortama uyan kazanacak... daha fazla geç kalmadan."

Jon Hocam, yazınızın özellikle bu bölümünü okuyunca sayın Necropolis'in yukarıda sorduğu sorular pek çoğumuzun olduğu gibi benim de aklıma geldi. Ben yazmadan soruları yönelttiği için burada aynı sorulara ben de iştirak ediyorum.
Yukarıdaki satırlarınızı okurken "sorduğumuz sorularla ilgili yorumlarınız da yazının devamında geliyor" hissiyatı oluşmuştu ve dizinin tam final sahnesinde reklam girmiş gibi oldu:)
Sayın Necropolis "girişimci olmak dışında şansımız yok mu?" diye sormuş; Girişimci de olsak ( kendi adıma ticari olarak 3 farklı sektörde faaliyet gösteriyorum) sorular yine aynı, çünkü ticari faaliyetler sonucunda elde ettiğimiz ve çok çeşitli sebeplerle işimize enjekte edemediğimiz, park etmiş bir para var ve amaç bunun kendini büyütmesi mümkün olmasa bile erimesini önlemek.

Yazı ve yorumlarınız büyük ilgiyle takip ediyorum, bir forum yazısı ile bir kitap konusu olabilecek bilgiyi veriyorsunuz, ama benim için asıl önemli olan bilgileri bu şekilde benim gibi insanların anlayıp öğreneceği ve kendine göre sonuçlar çıkarabileceği şekilde aktarabiliyorsunuz. Lütfen bu son yazdıklarımı iltifat olarak almayın, sadece hakkın teslimidir.

dudu
29-11-2012, 17:17
Dusuk reel faize alternatif arayanlara....

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/abdurrahman-yildirim/1256691-sirkete-kredi-yatirimciya-getiri-derdine-care-ozel-sektor-tahvili

Syg,

dudu
29-11-2012, 17:35
Su an itibari ile gosterge faiz 5.98% , bu yeni bir rekor olsa gerek.

Faizdeki diusus gunluk -1.64% haftalik -3.55% aylik -16.48%

Syg,

BORA YAŞAR
29-11-2012, 18:09
14 Eylülde paramızı 6 ay vade ile bağladığımız Finansbank bonosunun bugün itibariyle (45 günde) ederi bazında getirisi yıllık hesabıyla % 24 'e dayandı.Müthiş bir kazanç oldu. (Bono çıkarılışında brüt faiz % 10,59 idi)

Faizlerin düşmesini zamanında yakalamamızın rolü büyük bunda.

Şimdi yapılması gereken bonoyu nakte çevirip yeni uygun oranlı bir yatırım aracı bulmak.

dudu
29-11-2012, 18:13
14 Eylülde paramızı 6 ay bağladığımız Finansbank bonosunun bugün itibariyle (45 günde) ederi bazında getirisi yıllık hesabıyla % 24 'e dayandı.Müthiş bir kazanç oldu. (Bono çıkarılışında brüt faiz % 10,59 idi)

Faizlerin düşmesini zamanında yakalamımızın rolü büyük bunda.

Şimdi yapılması gereken bonoyu nakte çevirip yeni uygun oranlı bir yatırım aracı bulmak.

14 Eylul'de gosterge bono faizi 7.23% kapanmis.
Bugunku kapanis 5.98%

Faizin yonunu iyi tahmin edince boyle getiriler ortaya cikabiliyor.

Syg,

BORA YAŞAR
29-11-2012, 18:38
Yanlışlık için özür...

14 Eylülden bugüne 45 gün değil 75 gün olunca herşey değişti tabi.

Bu durumda çıkışı 10,59 olan bonoların bugün itibariyle getirisi % 15 oldu.

Yine de iyi ama fahiş hata için özür dilerim.

şef
29-11-2012, 21:39
mevduatçı arkadaşların faizlerin düşüklüğünden canı sıkılmış görünüyor. benimde paranın büyük kısmı mevduatta. aralık ortası gibi dönüşte ne yapacağımı düşünüyorum, fikir cimnastiği yapıyorum. 9.50 faiz bulursam 2-3 aylık bağlayacağım. bulamazsam alternatif arıyorum. ama bu , bu fiyatlardaki imkb olmaz, kimseyede tavsiye etmem. genellikle yabancı fonlar, kasım satış yapıp pozisyonlarını kapatırlardı. bu sene ülkemizde bu ay bunu yapmadılar. bunu tahvil faizinden(bugün 6 nın altına indi) ve imkb den anlıyoruz. buna karşılık başka ülkelerde( örneğin brezilya) yaptılar. benim tahminim önümüzdeki birkaç ayda bizde satış yaparken brezilya gibi ülkelerde(rusya da olabilir) alım yapacaklardır. bu durumda faizler daha mantıklı seviyelere gelecektir. bu ülkemiz için sağlıklı olan seçenektir. kötü olan seçenekte ise imkb yükselmeye, faizler düşük kalmaya, tl değerlenmeye devam eder. bu durumda cari açık alır başını gider, önümüzdeki sene ekim, kasım gibi kriz gelir.
şimdi gelelim, biz ne yapalım? yada ben bunca sene ne yapmaktaydım. herzaman uyguladığım karşı stratejidir. borsa düşüp, faizler yükseldiğinde çoğu kişinin yaptığının tersine borsaya, bugün olduğu gibi borsanın çıkıp, faizlerin düştüğü ortamdada faize geçtim. yani bugün faizde durma günüdür.
imkb de iyi bir düşüş olmazsa hisse düşünmüyorum.(bir miktar uzun vadeli hissem var). buna karşı enflasyonun altında bir faizde almak istemiyorum. eskiden olsa el mecburdu, tl değerli idi, dolar alıyor yada dolar için dcd yapıyorduk. şimdi dolarda pahalı. bu yüzden başka arayış içindeyim. ama bir arkadaşın dediği gibi dandik ülkelerin bonosunu almam. buna karşılık ucuz gördüğüm rusya yada brezilya borsalarından hisse almayı düşünüyorum. lakin baktığım isbankasının platformunda bu ülkelere ait hisselerin alım satımı yok. bu ülkelerden nasıl alım yapılacağını bilen arkadaş varsa, yardımlarını bekliyorum. hisse senedi deneyimi olmayan arkadaşlar, faize devam. ne imkb, ne konut, ne de dolar. bizim gibi yüksek cari açık veren bir ülkede er yada geç faizler yükselmek zorundadır.

hopop
29-11-2012, 21:55
türev ürünler

Banka için tabii ki fark etmez,banka parayı kaptığına bakar ancak altı ay süreyle parasını bankaya emanet eden kişiye,usd kuru benim belirlediğim fiyatlara dokunursa sana az faiz ödeyeceğim yada hiç faiz ödemeyeceğim denmesi,parasını % 10 faiz yerine ,her şey şahane giderse % 11 faiz alabilmek için altı ay içinde aldığı riske göre kazancın hiç de yüksek olmadığı anlamına gelir.

JonDowes
29-11-2012, 21:59

TL sabit getirili yatırım ürünleri (bono ve mevduat faizleri) tatmin etmiyor diyoruz. Bunlar, %8 veya daha düşük net getiri veriyor. Amaç bu oranı çift basamaklılara çıkartmaksa: dünyada Türkiye'den daha yüksek faiz verip, kur ve kredi riski almadan kazanılabilecek bir ülke yok. Japonlar Türkiye'den yüksek faiz geliri alıyor ama TL değer kaybettiğinde de onun zararını tokat gibi hissediyorlar. 3 yıl %20 faiz alan Japon ev hanımı, 2011'de TL faizinden çıkmayı geciktirdiyse; %50 kazancını kur yükselişine verdi ve kümülatif geliri tek basamaklara düştü. Ukrayna bonosu almak da farklı değil.

getiri; bir tür risk alarak artar. buna şirket/hisse riski, kur/kredi riski, emtia/spekülasyon riski, kira/gayrimenkul riski, sektör/girişimcilik riski gibi örnekler verilebilir. herkes kendi anladığı ve risklerini kabul ettiği alana girmeli. tek doğru formül yok. ancak kural kesin: riski arttırmazsanız mama yok. sabit, risksiz getiri fenomeni 21. yy'da bitti. çift basamak getiri sadece düşünerek, sistem kurarak, riskleri düzenli takip edip, tahminlere göre bir kısmını üstlenerek mümkün. arasıra birazını kaybetmek işin zorunlulugu. onu da "eğitim masrafı" olarak görmek lazım.

Jon Hocam, yazınızın özellikle bu bölümünü okuyunca sayın Necropolis'in yukarıda sorduğu sorular pek çoğumuzun olduğu gibi benim de aklıma geldi. Ben yazmadan soruları yönelttiği için burada aynı sorulara ben de iştirak ediyorum.

Yukarıdaki satırlarınızı okurken "sorduğumuz sorularla ilgili yorumlarınız da yazının devamında geliyor" hissiyatı oluşmuştu ve dizinin tam final sahnesinde reklam girmiş gibi oldu:)
Sayın Necropolis "girişimci olmak dışında şansımız yok mu?" diye sormuş; Girişimci de olsak ( kendi adıma ticari olarak 3 farklı sektörde faaliyet gösteriyorum) sorular yine aynı, çünkü ticari faaliyetler sonucunda elde ettiğimiz ve çok çeşitli sebeplerle işimize enjekte edemediğimiz, park etmiş bir para var ve amaç bunun kendini büyütmesi mümkün olmasa bile erimesini önlemek.

Yazı ve yorumlarınız büyük ilgiyle takip ediyorum, bir forum yazısı ile bir kitap konusu olabilecek bilgiyi veriyorsunuz, ama benim için asıl önemli olan bilgileri bu şekilde benim gibi insanların anlayıp öğreneceği ve kendine göre sonuçlar çıkarabileceği şekilde aktarabiliyorsunuz. Lütfen bu son yazdıklarımı iltifat olarak almayın, sadece hakkın teslimidir.

teşekkürler. hem sn Necropolis'in, hem sizin, hem diğer pek çok yatırımcının; hem de benim sorularımız ortak: az risk alıp çok para kazanmayı nasıl başarabiliriz? bunun kolay ve lineer bir yolu yok. ben sadece yeni finansal düzende kazancın ancak insanın kendi rahatını bozarak olabileceğini anlatmaya çalıştım (fazla rahat adam ya halihazırda zengindir veya amacı yüksek getiri değildir). hangi yatırımın kimin için ne kadar doğru olduğunu yoldaki adam ne kadar iyi bilebilirse ben de o kadar bilebilirim. "A değil; B değil; C alanına yönelmek doğru olur..." dersem, hata ederim. okuması, okutması en kolay olan budur. ama bana göre yanlış olur. herkes kendi kapısını açacak. ben en fazla; hangi alanlarda getiri şansının çok daha zor olduğunu "geçmiş verilerle kıyaslayarak" yorumlayabilirim. ancak o bile geçici olur... herkesin önüne gelen fırsat kapıları farklı. bunların bazıları timsahlar veya hayaletlere açılacak. açana, hızlı koşmayı öğretecek. sabit durarak getiri elde etme devri geçti maalesef. ye veya yenil, orman kanunu kapitalizmin özü.

Banka için tabii ki fark etmez,banka parayı kaptığına bakar ancak altı ay süreyle parasını bankaya emanet eden kişiye,usd kuru benim belirlediğim fiyatlara dokunursa sana az faiz ödeyeceğim yada hiç faiz ödemeyeceğim denmesi,parasını % 10 faiz yerine ,her şey şahane giderse % 11 faiz alabilmek için altı ay içinde aldığı riske göre kazancın hiç de yüksek olmadığı anlamına gelir.

Bu, herkese göre göreceli bir algı. Verilen faizi düşük bulan almaz. Ancak benim iddiam bunun çok iyi bir ürün oldugu değildi zaten. kur oynaklıgı, piyasada fiyatı olan bir değişken. "kur, bir bantta kalır" iddiasıyla bir türev ürüne girebilirsiniz. "kur, bandın mutlaka dışına çıkar" diye de iddiaya girebilirsiniz. hepsinin ürünü var. bankalar da bunları pazarlıyor. buna girmek için bağlanan mevduat bu işin sadece teminatı. yüksek riski nedeniyle o teminat mutlaka alınacak. mevduat olmaz da araba olur altın olur fark etmez. zaten mevduat yapan adam operasyonel işlerle uğraşmamak adına mevduatı ipotekliyor o kadar. bankanın ana amacı da mevduat toplamak değil; türev ürün komisyonu kazanmak. zira bu türev ürünleri ağırlıklı olarak emekliler veya öğrenciler almıyor; bu işe bilinçli olarak veya kumar gibi girenler alıyor. banka da bu talebi gördüğü için reklamını yapıyor.

chucky68
29-11-2012, 23:15
alternatif ürün arayanlara bugün bir akadaşımın beni arayıp ağlamasını vede pişman oluşunun hikayesini ibreti alem olsun diye yazmak istedim....tamda yeri ve zamanı çünki....bunu yazarken kendisindende izin aldım....yaz kardeşim dedi....bu arkadaş mesleğinde ilerlemiş iyi bir mali müşavirdir..ortalama 5-6 bin tl şirkette maaşı vardır...ayrıcanada dışardan yeminli müşavir olarak muhasebe işletmeciliğide yapıyor....nerden baksan 3000 tl de öyle geliyordur...yani durumu çalışan bir kişi olarak oldukça iyi sayılır...kendine ait evi,arabası vs de var.....bu arkadaşımın ortalama 600.000 tl üstü bir nakidi bankada faizde idi...ordanda iyi yada kötü belli bir faiz geliri vardı...bu senenin başında bana telefon açmıştı...senle çok mühim bir konudan fikir almak istiyorum dedi...buyur kardeşim dedim...bu arkadaşım elindeki parayı yatırım için kullanmak istediğini artık paradan para kazanmak çok zor...faiz işi bitti batıyoruz çıkıyoruz demişti...aynı şu an bizim ağladığımız gibi o bu işi sene başında görüp erkenden ağlamaya başladı...eee dedim napıcan...floryada sahile yakın bir yerde bilmem kaç metrekare büyüklüğünde bir cafenin işletmeciliğini almak istediğini söyledi...efendim buranın müşterisi zaten hazırmış...3 katlı çok büyük bir cafe-restaurant tarzı bir yermiş...canlı müzik falanda varmış...gençler akın akın geliyormuş...birkaç haftadır burayı gelip gidip takip ediyormuş...para basıyormuş....buranın işletme sahibi bu cafeyi buna devretmek istemiş....altın yumurtlayan tavuk kesilirmi??...adam artık yoruldum deyip bu arkadaşıma burayı 300.000 tl hava parasına devretmek istemiş...senet yaparız deyip aylık ödersin demiş....bu arkadaşım öncelik banada ortaklık teklif etmişti...gel cenk şöyle para var böyle para var bırak faizden para işini yavaş yavaş batıyorsun demişti...bende kabul etmedim...hayatta huzurumu bozmak istemediğim şey bu tip yatırım işleridir....arkadaşta benden red cevabı alınca kendine başka bir ortak buldu burayı devir aldı...faizler zaman içinde düşünce ara ara bana telefon açıp dalga geçiyordu...benle kafa buluyordu...bende gülüyodum...hayırlı olsun allah daha çok versin biz riske giremiyoruz deyip sallıyordum...baştan işleri çok iyi gidiyordu...ama giderlerde çoktu...30 kişi yanında personel çalışıyordu...aynı zamanda kendi işleri harıl harıl sabah şirket akşam cafe hırsla çalışıyordu....ancak geçen sürede 2 kez cafede yangın çıktı...çok zarar oldu...senetler zorlamaya başladı....başka ödemeler hiç hesapta yokken çıkıverdi..işler zorlaşmaya başladı...önce borçları ödemek için mecbur arabasını sattı...yetmedi bankada kalan parayıda cafeye koydu...oda yetmedi ortağı ben ayrılmak istiyorum deyiverdi..ortaya koyduğu parayı geri çekmek istedi...aralarında soğuk savaş oldu...personel maaaşları gecikti...çıkanlar oldu...düzen bozuldu...müşterile bunu hemen fark etti...sonuç olarak bu koskoca cafe yatırım adı altında koltuğunun altına tavla gibi sıkıştırıldı...o güzelim para piç oldu gitti...şimdi oda bu cafeyi devretmek için kerriz arıyor...faizden korkup kaçmak isteyen varsa vede ben böyle yatırım yapmak için arayış içindeyim..kaşınıyorum diyen varsa hemen bu arkadaşımın telefonunu verebilirim:)...acil devretmek istiyor:)...ucuza devrederim diyor. her zaman derim...az gelsin sağlam gelsin demişimdir...bazen musluktan gürül gürül su akar..ellerini güzel temiz yıkarsın...bazende sular kesik olur...kokarsın..bu işler böyledir..her zaman çok kazanç olmaz...faizde böyledir.....bu arkadaşta faiz konusunda piyasanın gazına gelip bu sahte kapitalızme yenik düşmüş bir figurandır....bu tip figuranlar çokçana olacakki ülke ekonomisi yürüsün...birileri batacakki diğerleri yaşasın...birileri paralarını birikimlerini alternatif işlere yatıracakki piyasa canlansın...para dönsün...ama kıçına tekmeyi yediğin zaman bu işlerin akarı olmaz...giden gider.....sonuç olarak bir işiniz var ise buna sarılın...birazda paranız varsa akıllı olun....akıllı olmassanız alternatif piyasa her zaman sizi çay saatine bekler...:)

C H UCK Y..........................HALKIN SESLİ RADYOSU......CHUCKYFM

chucky68
29-11-2012, 23:41
bende demiyorumki faizler çok güzel.....ben diyorumki hergün elma şekeri yenmez...para az yerinde sayar... durur... insana güvendir...itibardır....fırsattır...saygıdır... paranız gün gelir sizi şahlandırır...gün gelir az getiriyle sizi süründürür....önemli olan imzayı attığınız bu paranızın iyi ve kötü gününü bilmektir....cebinizdeki var olan bir para az yada çok önemli değildir...hiç olmamasından daha güvenlidir...faiz sadece paranızın metresidir.....bazen metresi parayı çeker....ihya eder....bazende metresi kapris yapar kenara çekilir....küser..süründürür..arayışa iter....ama sebep-sonuç ilişkisinde her zaman ikisi arasında güçlü bir bağ vardır...birinden biri yoldan çıkmassa bu ilişki sahibine her zaman az yada çok para kazandırır....aksi taktirde yoldan çıkıldımı yukardaki örneğim adama yapışıverir...itibar biter...:)

C H UC K Y............................MENDEBUR BEBEK

kazandibi
29-11-2012, 23:46
Benim fikrimce az cok demeden eldeki parayi korumak en iyisi.
Forumdaki sayın dostlar faizlerin en dip yaptigi zamanda bile -bir ara sanirim 7.5 lar seviyesindeydi- mevduatlarinin cogunu korumus. Zaten borsa , altin ve dovizde herkesin belirli bir fikri ve davranisi var. Sabretmek en iyisi. Bu mevduat başlığını geriye dönük 600 sayfa okudum . hemde iki kez :) Bence cok faydali yazilar var. Kendime cok dersler cikarttim. Birikim birikimdir. Anaparayi korumak bile bence avantajdir. Cok buyuk paralarin oyle kolay kolay erimesi düşünülemez.
Tabii yiine de faiz oranlari cift haneli olunca insanin hosuna gidiyor soyle 11-12 olsa hepimiz mutlu oluruz :)

ACIBİBER
30-11-2012, 00:05
Geçen ziraat bankasında iken aylık 8.25-9.50 hatta 10,00 verebiliriz dediler, burda en yüksek orandan faiz almak için 1yıla tekabül eden sürede paraya dokunmak gerekiyor, yani 365 gün dokunmaz isen en yüksekten faiz geliriniz hesaplanıyor fln dedi, uygulama yeni, istiyen bilgi alabilir, ziraat sağlam bankadır,2 yıl 3 yıl falanda bağlarız dediler, bence artık 3 ay 6 ay oldu 6 ay 1 yıl oldu, bu oranları ilerde bulamama riski var,
ben temmuzda 10,20 den hazine bonosu almıştım, 5.80 de yada 5.50 de satacağım bu sisteme geçeçeceğim,
1 yıl benim için çok kıısa bir süre, bonoda 2 yılllıklar bana 2 ay gibi geldi, zaman akıp gidiyor, su gibi, 5 yıldır bonodaydım ama yakında bono defterini kapatacağım rafa kaldıracağım, bonoda stopaj %10 idi, faizde %15 ciddi bir oran ama olsun, devlet babanın karşısında boynumuz kıldan incedir, faiz şu an en iyi alternatif, y,t,d

ACIBİBER
30-11-2012, 00:16
... ... bazen musluktan gürül gürül su akar..ellerini güzel temiz yıkarsın...bazende sular kesik olur...kokarsın..bu işler böyledir..her zaman çok kazanç olmaz...faizde böyledir.....bu arkadaşta faiz konusunda piyasanın gazına gelip bu sahte kapitalızme yenik düşmüş bir figurandır....bu tip figuranlar çokçana olacakki ülke ekonomisi yürüsün...birileri batacakki diğerleri yaşasın...birileri paralarını birikimlerini alternatif işlere yatıracakki piyasa canlansın...para dönsün...ama kıçına tekmeyi yediğin zaman bu işlerin akarı olmaz...giden gider.....sonuç olarak bir işiniz var ise buna sarılın...birazda paranız varsa akıllı olun....akıllı olmassanız alternatif piyasa her zaman sizi çay saatine bekler...:)

C H UCK Y..........................HALKIN SESLİ RADYOSU......CHUCKYFM

+++++++++

Nightrain
30-11-2012, 00:25
Sayın Chuky, sizin arkadaşın yaptığı nasıl bir iştir anlamadım, bu devirde 600bin tl birikim yapmak , üstüne de 10 bin tl üzeri aylık ticari gelire sahip olmak demek, sen bu işi bitirmişsin demek...kendi kaşınmış dediğiniz gibi, hırsın fazlası iyi değil..mali müşavir olmuş ama, kapitalizmin çarklarının sisteme girenlerin yüzde 80 inin batması üzerine kurulduğunu hala çözememiş mi? o batanlar da anlamadğı işi yapmaya çalışanlar..kendi işini yaparken yüzde 20 lik dilimdeyken, atladığı işle yüzde 80 lik dilime girmeyi hak etmiş..neyse, mali müşavirlik gipta ettiğim mesleklerdendir, her ay aynı şeyleri yaparak, çok kallavi paralar kazanırlar..çevremdeki mali müşavirler her sene yeni ev alırlar - kredi de kullanmazlar ;) kendisi de eski düzenine en kısa zamanda döner umarım..

meleti
30-11-2012, 00:34
mevduatçı arkadaşların faizlerin düşüklüğünden canı sıkılmış görünüyor. benimde paranın büyük kısmı mevduatta. aralık ortası gibi dönüşte ne yapacağımı düşünüyorum, fikir cimnastiği yapıyorum. 9.50 faiz bulursam 2-3 aylık bağlayacağım. bulamazsam alternatif arıyorum. ama bu , bu fiyatlardaki imkb olmaz, kimseyede tavsiye etmem. genellikle yabancı fonlar, kasım satış yapıp pozisyonlarını kapatırlardı. bu sene ülkemizde bu ay bunu yapmadılar. bunu tahvil faizinden(bugün 6 nın altına indi) ve imkb den anlıyoruz. buna karşılık başka ülkelerde( örneğin brezilya) yaptılar. benim tahminim önümüzdeki birkaç ayda bizde satış yaparken brezilya gibi ülkelerde(rusya da olabilir) alım yapacaklardır. bu durumda faizler daha mantıklı seviyelere gelecektir. bu ülkemiz için sağlıklı olan seçenektir. kötü olan seçenekte ise imkb yükselmeye, faizler düşük kalmaya, tl değerlenmeye devam eder. bu durumda cari açık alır başını gider, önümüzdeki sene ekim, kasım gibi kriz gelir.
şimdi gelelim, biz ne yapalım? yada ben bunca sene ne yapmaktaydım. herzaman uyguladığım karşı stratejidir. borsa düşüp, faizler yükseldiğinde çoğu kişinin yaptığının tersine borsaya, bugün olduğu gibi borsanın çıkıp, faizlerin düştüğü ortamdada faize geçtim. yani bugün faizde durma günüdür.
imkb de iyi bir düşüş olmazsa hisse düşünmüyorum.(bir miktar uzun vadeli hissem var). buna karşı enflasyonun altında bir faizde almak istemiyorum. eskiden olsa el mecburdu, tl değerli idi, dolar alıyor yada dolar için dcd yapıyorduk. şimdi dolarda pahalı. bu yüzden başka arayış içindeyim. ama bir arkadaşın dediği gibi dandik ülkelerin bonosunu almam. buna karşılık ucuz gördüğüm rusya yada brezilya borsalarından hisse almayı düşünüyorum. lakin baktığım isbankasının platformunda bu ülkelere ait hisselerin alım satımı yok. bu ülkelerden nasıl alım yapılacağını bilen arkadaş varsa, yardımlarını bekliyorum. hisse senedi deneyimi olmayan arkadaşlar, faize devam. ne imkb, ne konut, ne de dolar. bizim gibi yüksek cari açık veren bir ülkede er yada geç faizler yükselmek zorundadır.

rusya borsasına yatırım yapmayı bende düşünüyorum fakat biz bu yatırımı yaparken hem usd/ruble kur riski almış oluyoruz, hem de hisselerden çıkıp parayı geri getirirken usd/tl kur riski de cabası. o sebeple usd/euro kullanmayan ülke vatandaşlarının bu tür diğer ülkelere herhangi bir yatırımı emlak hariç bana çok riskli geliyor. başka arkadaşlarında düşüncelerini duymak isterim bu hususta.

sbaskan
30-11-2012, 09:48
bende demiyorumki faizler çok güzel.....ben diyorumki hergün elma şekeri yenmez...para az yerinde sayar... durur... insana güvendir...itibardır....fırsattır...saygıdır... paranız gün gelir sizi şahlandırır...gün gelir az getiriyle sizi süründürür....önemli olan imzayı attığınız bu paranızın iyi ve kötü gününü bilmektir....cebinizdeki var olan bir para az yada çok önemli değildir...hiç olmamasından daha güvenlidir...faiz sadece paranızın metresidir.....bazen metresi parayı çeker....ihya eder....bazende metresi kapris yapar kenara çekilir....küser..süründürür..arayışa iter....ama sebep-sonuç ilişkisinde her zaman ikisi arasında güçlü bir bağ vardır...birinden biri yoldan çıkmassa bu ilişki sahibine her zaman az yada çok para kazandırır....aksi taktirde yoldan çıkıldımı yukardaki örneğim adama yapışıverir...itibar biter...:)

C H UC K Y............................MENDEBUR BEBEK

+++++++++ Yürekten katılıyorum...

emperador
30-11-2012, 10:35
Valla sn.chucky68 ibretlik bir yazı olmuş. benimde elimde bir miktar birikimim var. özel bir firmadayım maaştanda arada bir artırabiliriyorum öyle ahım şahım bir gelirim yok. yılbaşından sonra bizim maaşları tam göstereceklermiş şimdi eksik gösteriyorlardı çok düşük değildi ama tamda değildi şimdi tama geçeceklermiş vs.. maaşlarda tam olarak gözükeceğinden elden para alınmayacak ama maaşlardan her ay kırpacaklar hesabıma göre 1 maaşa yakın yılda kaybım olacak. bir siteden hesapladım. eldeki birikime dokunmuyorum gelen faizide üstüne koyuyorum. seneye 10 yılı doldurup istifa etmeyi düşünüyorum alacagım brüt maaş o zaman 3700 falan olsa kabaca 37000 tl + paramla 85-90bin tl eder bir iş açarım diyorumda. işte korku orada başlıyor bu devren satılıklara bakıyorum restoran vs.. ama anlamadıgım işler açıkcası bilmiyorum şimdi bu yazıyı okuyuncada tırstım. :) belkide başka iş ararım. ama şirket malesef büyüdükçe para çogaldıkça biz çalışanlarına daha az vermeye başladılar. şimdide bu tam sigorta olayı kafamı bulandırdı tamam emekli olunca fazla para alacagızda maaş zaten yüksek değil içine ettiler kısaca... saygılar.

dudu
30-11-2012, 12:46
Sayın Chuky, sizin arkadaşın yaptığı nasıl bir iştir anlamadım, bu devirde 600bin tl birikim yapmak , üstüne de 10 bin tl üzeri aylık ticari gelire sahip olmak demek, sen bu işi bitirmişsin demek...kendi kaşınmış dediğiniz gibi, hırsın fazlası iyi değil..mali müşavir olmuş ama, kapitalizmin çarklarının sisteme girenlerin yüzde 80 inin batması üzerine kurulduğunu hala çözememiş mi? o batanlar da anlamadğı işi yapmaya çalışanlar..kendi işini yaparken yüzde 20 lik dilimdeyken, atladığı işle yüzde 80 lik dilime girmeyi hak etmiş..neyse, mali müşavirlik gipta ettiğim mesleklerdendir, her ay aynı şeyleri yaparak, çok kallavi paralar kazanırlar..çevremdeki mali müşavirler her sene yeni ev alırlar - kredi de kullanmazlar ;) kendisi de eski düzenine en kısa zamanda döner umarım..

Mali musavirler konusundaki gozlem ve fikirlerinize katiliyorum. Benim de gipta ettigim mesleklerden biridir.
Bizimki de sadece daire aliyor, kredi kullanmiyor, kar edince satiyor. Iyilerini elinde tutuyor. Kiracilarla ugrasmaktan imtina etmiyor.

Syg,

excali
30-11-2012, 21:02

Kendi işinin patronu olmak istemiş olamaz mı? Anladığım kadarıyla şu an başka birilerine bağlı olarak çalışıyor gibi gözüküyor. Bu işleri bırakmak niyetindeydi herhalde? Ama sonu pek iyi bitmemiş.

Nightrain
30-11-2012, 21:32
Kendi işinin patronu olmak istemiş olamaz mı? Anladığım kadarıyla şu an başka birilerine bağlı olarak çalışıyor gibi gözüküyor. Bu işleri bırakmak niyetindeydi herhalde? Ama sonu pek iyi bitmemiş.

Mali müşavir yeteri kadar kendi patronudur hiç merak etmeyin..

salinger07
30-11-2012, 21:53
Arkadaşlar bir konuda sizden yardım istiyorum. 130.000 bine yakın bir nakitim var. İstanbul'da evimi sattım. Antalya'ya yerleştim. 1 sene içinde burdan ev alacağım. Şu anda kiradayım. Kiraya faizden takviye yapmak istiyorum. Benim için şu anda en uygun banka hangisidir ? Paramın bir kısmı denizbankta brüt faiz oranını 9.5'tan 8.35'e düşürmüşler. Ziraat bankasında ise net faiz %7.5. 1 ay önce bütün paramı ziraat bankasına yatırırsam bana net %8.5 faiz uygulanabilceğini söylemişlerdi. Şimdi durum ne bilmiyorum. Sizin düşünceniz nedir bu konuda ?

eray026
01-12-2012, 00:30
Arkadaşlar bir konuda sizden yardım istiyorum. 130.000 bine yakın bir nakitim var. İstanbul'da evimi sattım. Antalya'ya yerleştim. 1 sene içinde burdan ev alacağım. Şu anda kiradayım. Kiraya faizden takviye yapmak istiyorum. Benim için şu anda en uygun banka hangisidir ? Paramın bir kısmı denizbankta brüt faiz oranını 9.5'tan 8.35'e düşürmüşler. Ziraat bankasında ise net faiz %7.5. 1 ay önce bütün paramı ziraat bankasına yatırırsam bana net %8.5 faiz uygulanabilceğini söylemişlerdi. Şimdi durum ne bilmiyorum. Sizin düşünceniz nedir bu konuda ?

Ziraat bankasında net faiz %7.5 ise brüt %9 civarındadır. Yıllık getirisi 130.000 için net 9945 dir. Piyasada yüksek oran verenlerin başında Finansbank Enpara %10 (net %8,5) ile gelmektedir. Diğerleri %8.25 ila %9.25 aralığında Ev alacağınıza göre, ilk fırsatta evinizi alınız derim. Kiraya faizden takviye yaptığınızda daha sonra elinizde kalacak para, ev alma ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olacakmı?

ozziem
01-12-2012, 00:39
Maaşın bir kısmını bugün 6 aylıktan 9.75 oranla yatırdım. Bu ay içinde ayın 4 ünde 17 sinde 28 inde dönecek vadelerim var. 28 inde büyük olan param dönüyor. Şu hükümet uzun vadeye stopajı indirmiyor, gerçekten insanları sinir harbi etmekte birebir. Forumdaki arkadaşlar mevduat stopaj oranı inerse devam eden mevduatlara da etkir diyorlar, kanunu da gösteriyolar ama yine de belli olmaz, burası Türkiye. Bu adamlara çalışıyor demek de yanlı, bu düşük stopaj olayı 8 aydır var , 8 ayda bu basit işi halledemeyen herifler kendilerini çalışkanmış gibi nasıl lanse ediyor , kutlarım. Gerçekten çok iyi göz boyuylar.

chucky68
01-12-2012, 00:54
Maaşın bir kısmını bugün 6 aylıktan 9.75 oranla yatırdım. Bu ay içinde ayın 4 ünde 17 sinde 28 inde dönecek vadelerim var. 28 inde büyük olan param dönüyor. Şu hükümet uzun vadeye stopajı indirmiyor, gerçekten insanları sinir harbi etmekte birebir. Forumdaki arkadaşlar mevduat stopaj oranı inerse devam eden mevduatlara da etkir diyorlar, kanunu da gösteriyolar ama yine de belli olmaz, burası Türkiye. Bu adamlara çalışıyor demek de yanlı, bu düşük stopaj olayı 8 aydır var , 8 ayda bu basit işi halledemeyen herifler kendilerini çalışkanmış gibi nasıl lanse ediyor , kutlarım. Gerçekten çok iyi göz boyuylar.

her ihtimale karşın aralıkta dolacak olan tüm paralarını kısa vade bağlat...sebebine gelince şayet bu zaman zarfına kadar bu kanun çıkmassa işin garanti olması açısından kısa vade gitmek daha huzurlu olur...doğrudur burası tayyibin ülkesi Türkiye.. sen nasılsa kanun bizden yanaymış deyip uzun bağlarsın ucu sana dokunur....belli olmaz yani....bu hükümet gene bir kanun çıkartıp baştan uzun bağlatanları stopaj indiriminden kapsam dışı bırakabilir....yani en güzeli en temizi kanun önce bir çıksın....dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım...normal şartlarda bugün uzun vade bağlatsan vede arada bu kanun çıksa senin kazanılmış hakkın doğuyor olması lazımdır...ama dediğim gibi neme lazım.....o bakımdan kanuna kadar sana tavsiyem kısa gitmen...nasılsa bugün yarın açıklanır bu meşhur stopaj indirimi....

C H U C K Y................................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
01-12-2012, 01:15
görünen duruma göre aralıkta uzun vade olmasada orta vadede tüm yoldaşlarıma kendi şahsi tavsiyem 6 aylıktan %9.75 lik bir faizle olayı kapatmalarıdır....yani bu dönem için %9.75 fena sayılmaz...daha üstü şimdilik zor görünüyor...bunuda gördüğüm kadarıyla bazı bankaların internet bankacılığı veriyor...mesela hepimizin bildiği en para %9.75 181 güne veriyor....aynı şekilde tekfende 270 güne kadar %9.75 veriyor...şayet aralıkta bu vadeler dışında %9.5 veren düz banka şubesi çıkarsa hangi vadeye veriyorsa bağlatın...ama 90 günden az olmasın....bu aralar faize herkes kıl kapmış durumda...o bakımdan vur-kaç yapıp belli bir süre ortalıklarda gözükmemek lazımdır...faizler çok düşük...bir süre böyle gider..ama sene içinde mutlaka bankalarca para ihtiyacı doğacaktır...işte bu dönemi yakalamak önemli...bu hangi dönem olur o kapalı kutu...ama mutlaka ara dönemlerde faizler çıkacaktır...fazla bir şey olmaz...sadece günü kurtarırız...bana göre 2013 yılını brüt %9.50 ortalamayla kapatabilen şanslı sayılır...merkez bankasının hedefide enflasyonda %6.5 olacağı öngörülürse bu faiz ortalaması parayı kafa kafaya korur...tabiki herkesin enflasyonu farklıdır....ben mütevazi yoldaşlarımın kitabına göre formül veriyorum...yoksa her gece alemlere karışan lüx harcama eğilimli yoldaşlarıma bu hesap ters gelecektir...onların enflasyonu bunun 5 katı olur....:)......2013 yılı için açıklanacak stopaj değerlendirmesine göre faiz vadesi belirlenmeli....bunu dışında aralıkta tüm bankalar takip edilmeli...çünki bu dönem özel banka tahvilleri satışa çıkabilir...bunlarda bazen bayağı avantajlı oluyor..üstelik stopaj %10....ben eylülde deniz bankın sunduğu %12 lik 365 günlük tahvilini kaçırdığıma yanarım...vadem devam ettiği için bu tahvili kaçırmıştım...500.000 tl ve üstü için bunu veriyorlardı....ama uymadı...şimdide aralıkta tüm yoldaşlarıma tavsiyem normal banka faizleri sorduğunuz vakit bu banka tahvillerinide sormanızdır...belki şansa denk düşebilir...tüm yoldaşlarımıza cesaretle savunma ve azim diliyorum....işimiz kolay değil...ama imkansızda değil...

C H UCK Y......................BİRLEŞİK MEVDUATÇILAR CEPHESİ

blue70
01-12-2012, 10:50
görünen duruma göre aralıkta uzun vade olmasada orta vadede tüm yoldaşlarıma kendi şahsi tavsiyem 6 aylıktan %9.75 lik bir faizle olayı kapatmalarıdır....yani bu dönem için %9.75 fena sayılmaz...daha üstü şimdilik zor görünüyor...bunuda gördüğüm kadarıyla bazı bankaların internet bankacılığı veriyor...mesela hepimizin bildiği en para %9.75 181 güne veriyor....aynı şekilde tekfende 270 güne kadar %9.75 veriyor...şayet aralıkta bu vadeler dışında %9.5 veren düz banka şubesi çıkarsa hangi vadeye veriyorsa bağlatın...ama 90 günden az olmasın....bu aralar faize herkes kıl kapmış durumda...o bakımdan vur-kaç yapıp belli bir süre ortalıklarda gözükmemek lazımdır...faizler çok düşük...bir süre böyle gider..ama sene içinde mutlaka bankalarca para ihtiyacı doğacaktır...işte bu dönemi yakalamak önemli...bu hangi dönem olur o kapalı kutu...ama mutlaka ara dönemlerde faizler çıkacaktır...fazla bir şey olmaz...sadece günü kurtarırız...bana göre 2013 yılını brüt %9.50 ortalamayla kapatabilen şanslı sayılır...merkez bankasının hedefide enflasyonda %6.5 olacağı öngörülürse bu faiz ortalaması parayı kafa kafaya korur...tabiki herkesin enflasyonu farklıdır....ben mütevazi yoldaşlarımın kitabına göre formül veriyorum...yoksa her gece alemlere karışan lüx harcama eğilimli yoldaşlarıma bu hesap ters gelecektir...onların enflasyonu bunun 5 katı olur....:)......2013 yılı için açıklanacak stopaj değerlendirmesine göre faiz vadesi belirlenmeli....bunu dışında aralıkta tüm bankalar takip edilmeli...çünki bu dönem özel banka tahvilleri satışa çıkabilir...bunlarda bazen bayağı avantajlı oluyor..üstelik stopaj %10....ben eylülde deniz bankın sunduğu %12 lik 365 günlük tahvilini kaçırdığıma yanarım...vadem devam ettiği için bu tahvili kaçırmıştım...500.000 tl ve üstü için bunu veriyorlardı....ama uymadı...şimdide aralıkta tüm yoldaşlarıma tavsiyem normal banka faizleri sorduğunuz vakit bu banka tahvillerinide sormanızdır...belki şansa denk düşebilir...tüm yoldaşlarımıza cesaretle savunma ve azim diliyorum....işimiz kolay değil...ama imkansızda değil...

C H UCK Y......................BİRLEŞİK MEVDUATÇILAR CEPHESİ
enpara veya tekfen bank gibi bankaları kullanmak istemeyenler ne yapacaklar peki...9.5 oran veren büyük bankalar yok...8,25 li oranlar var...belki pazarlıkla 8.5 yaparlar...işimiz çok zorlaştı...vampir gibi oldular ...yersen ..yuttururlarsa işte...hatta 2 ay dan ötesi ne daha düşük vermeye başladılar...:frown:

dudu
01-12-2012, 11:25
enpara veya tekfen bank gibi bankaları kullanmak istemeyenler ne yapacaklar peki...9.5 oran veren büyük bankalar yok...8,25 li oranlar var...belki pazarlıkla 8.5 yaparlar...işimiz çok zorlaştı...vampir gibi oldular ...yersen ..yuttururlarsa işte...hatta 2 ay dan ötesi ne daha düşük vermeye başladılar...:frown:

Benim pazartesi gunu enpara.com'da 46 gun donusum var. Parami geri verirlerse 3 aylik enpara.com'da devam etmek istiyorum. :)

Syg

bankac
01-12-2012, 13:46
Hükümet mevduat stopajında, (en azından uzun vade için) aşağıda verdiğim uygulamayı yapar gibi geliyor.
özel sektör tahvilleri ile ilgili halen geçerli yurtdışı uygulama;
Yurtdışında satılan tahviller; -Tam mükellef kurumlar tarafından ihraç edilerek yurtdışında satılan*** tahvillerin vadesi 1 yıla kadar olanlardan elde edilen faizler %10, vadesi 1 yıl (1 yıl dahil) ile 3 yıl arası olanlardan elde edilen faizler %7, vadesi 3 yıl (3 yıl dahil) ile 5 yıl arası olanlardan elde edilen faizler %3, vadesi 5 yıl (5 yıl dahil) ve daha uzun olanlardan elde edilen faizler %0 oranında stopaja tabidir.

hatırlatma; bugün paranızı 1 yıl vadeli bağladığınızda stopaj kararı 1 hafta sonra çıkarsa bile 1 yıl vade avantajıda düşüyor. o zaman stopajda hangi vade önemli olmakla birlikte,kanun ne zaman çıkacak o da çok önemli.

excali
01-12-2012, 15:13

Εκτύπωση σελίδας
Αποθήκευση σελίδας
Αποστολή με e-mail
Μέγεθος κειμένου

By Sarka Halas

Erkin Sahinoz‏'den bir mesaj: "Ukrayna IMF'den yardım istemek zorunda kaldı. IMF Heyeti aralığın ilk haftası Kiev'e gidiyor. Sıradaki gelsin..."
https://twitter.com/ErkinSahinoz/status/274820706661982208

ozziem
01-12-2012, 15:53
her ihtimale karşın aralıkta dolacak olan tüm paralarını kısa vade bağlat...sebebine gelince şayet bu zaman zarfına kadar bu kanun çıkmassa işin garanti olması açısından kısa vade gitmek daha huzurlu olur...doğrudur burası tayyibin ülkesi Türkiye.. sen nasılsa kanun bizden yanaymış deyip uzun bağlarsın ucu sana dokunur....belli olmaz yani....bu hükümet gene bir kanun çıkartıp baştan uzun bağlatanları stopaj indiriminden kapsam dışı bırakabilir....yani en güzeli en temizi kanun önce bir çıksın....dereyi görmeden paçayı sıvamamak lazım...normal şartlarda bugün uzun vade bağlatsan vede arada bu kanun çıksa senin kazanılmış hakkın doğuyor olması lazımdır...ama dediğim gibi neme lazım.....o bakımdan kanuna kadar sana tavsiyem kısa gitmen...nasılsa bugün yarın açıklanır bu meşhur stopaj indirimi....

C H U C K Y................................YEŞİL PARKALI BEBEK

Ne yapacağımı bilemez oldum. Her yol lose lose oluyor benim için.

3000 tl cik bir kısmı 6 aydan yatırdım 9.75 ile. Az ama 1 gün bile ziyan olmamalı.

Şimdi ayn 4 ünde 25000 tl
17 sinde 7000 tl,
28 inde 50000 tl mevduat dönüşüm var.
En parada kırık vade olmayınca bir araya getirmek zor oluyor paraları.

4 ündekini ve 17 indekini 6 aydan yapacam.

28 indekini 3 aylık yapacam.

Bu arada kanun çıkacağını hiç ihtimal vermem. Zaten kısa vadeye bindirecek stopajı bu akbabalar.
Kanunun en az 2 ayı olur. 2013 Şubattan önce çıkmaz bence.

Şimdi enpara Ocakta 9 a düşürecek faizi. 6 aylık yaptıklarımdan eğer 2013 Şubat ta stopaj indirimi olursa zararım olabilir. Ama 3 aylık yapsam da bu sefer şubatta 9 dan bağlatacam en iyi ihtimal. Ayrıca kanunun çıkıp çıkmyacağı da belli değil.
28 inde dolanı ise 3 aylık yapcam faizlerin durumuna göre tabii. Daha da düşerse faizler ve enpara %10 verirse hala, o zaman bunu da 6 aylık yaparım.

Bir insana bu kadar zarar verebilir bir hükümet.

arda27
01-12-2012, 21:58
Benim pazartesi gunu enpara.com'da 46 gun donusum var. Parami geri verirlerse 3 aylik enpara.com'da devam etmek istiyorum. :)

Syg

Benimde enpara.com da pazartesi ve salı gunu donüşüm var , 3 aylık olarak bende ciddi düşünüyorum enpara ile :)

bence merkez aralıkta faizleri 0.25 puan düşürecek , pazartesi açıklanacak enflasyonda düşük gelirse gosterge tahvil düşüşü devam eder diye sesli düşünüyorum

kesinlikle YTD ( vay ben duymadım vay ben görmedim olmasın )

november rain
01-12-2012, 23:54
cenk başganım figo üstadım gapitalist sistemde bir şeyin fiyatı niye düşer yahu ?
tekrar çıkmak için olmasın ...........

twilight1517
02-12-2012, 11:54
arkadaslar size bir sorum olacak....5 yildir parami her yil hazine bonosu alarak degerlendiriyorum...martta sure bitiyor ve parami baska bir seyde degerlendirmek istiyorum..size sorum su olacak acaba her yil yeniledigim hazine bonomdan mi stopaj vergisini kestiler yoksa parami cekecegim anda mi stopaj vergisini kesecekler saygilar....

mandrake
02-12-2012, 15:24
Ben bu olayi anlamadim. Hazine bono faizleri %5.90 a dusmusken Finansbank hala nasil %9.75 verebiliyor. Aradaki fark cok cok acilmis bunun bir aciklamasi olmali.

powerpc
02-12-2012, 18:56
Ben bu olayi anlamadim. Hazine bono faizleri %5.90 a dusmusken Finansbank hala nasil %9.75 verebiliyor. Aradaki fark cok cok acilmis bunun bir aciklamasi olmali.

tüketici kredileri %20 civarı, %10 dan alıp %20 ye satsa bu parayı iyi kar eder. hazine bono faizi gerçek bir değer değil,şimdilik bastırıyorlar günü gelince patlayacaktır. 94 krizini hatırlayın. ah ne güzel günlerdi 3 ayda %50 net faiz.
Bunlardan sonra gelecek hükümete acıyorum. Arkadaşlar akıllı olun paranızı elinizde tutun öyle emlak,ticaret,borsa gibi işlere girmeyin. gireceksenizde yatırımınız garanti olsun.

uyuz
02-12-2012, 19:12
Ben bu olayi anlamadim. Hazine bono faizleri %5.90 a dusmusken Finansbank hala nasil %9.75 verebiliyor. Aradaki fark cok cok acilmis bunun bir aciklamasi olmali.'' İstanbul da arsa kalmadı , emlak fiatları nasıl düşsün ki ? '' teziniz var ya ; bu da onun gibi bir şey ..... eskiler bilir , what goes up must come down diye bir şarkı vardı .......

dudu
02-12-2012, 20:27
Y. BULUT Bu faiz grafigini ruyamda gorsem inanmazdim.

http://haber.stargazete.com/yazar/bu-faiz-grafigini-ruyamda-gorsem-inanmazdim/yazi-708566

Syg,

sabah yildizi
02-12-2012, 22:19
Y. BULUT Bu faiz grafigini ruyamda gorsem inanmazdim.

http://haber.stargazete.com/yazar/bu-faiz-grafigini-ruyamda-gorsem-inanmazdim/yazi-708566

Syg,

http://www.hazine.gov.tr/irj/go/km/docs/documents/Hazine%20Web/Arastirma%20Yayin/S%C3%BCreli%20Yay%C4%B1nlar/Kamu%20Bor%C3%A7%20Yonetimi%20Raporu/Kamu_Borc_Yonetimi_Raporu_Kas%C4%B1m_2012.pdf

Devlet olarak ne kadar borcumuz olduğu yukarıda mevcut.

Syg.

mandrake
03-12-2012, 05:02
'' İstanbul da arsa kalmadı , emlak fiatları nasıl düşsün ki ? '' teziniz var ya ; bu da onun gibi bir şey ..... eskiler bilir , what goes up must come down diye bir şarkı vardı .......

Amerikada bir laf vardir

Past performance is not a guarantee for future gains.

ben biraz degistirerek size Turkcesini soyleyeyim

Gecmiste ne olduysa aynisi gelecekte olacak diye bir kaide yok.

dudu
03-12-2012, 09:57
Enpara mevduatimi 18.Ocak'a 46 gun olarak 10.00% faiz ile otomatik yenilemis.

Bu arada enflasyon beklentilerin altinda geldi. Gosterge faiz de 5.82 ile yeni bir rekor kirdi.

Syg,

uyuz
03-12-2012, 10:15
Amerikada bir laf vardir

Past performance is not a guarantee for future gains.

ben biraz degistirerek size Turkcesini soyleyeyim

Gecmiste ne olduysa aynisi gelecekte olacak diye bir kaide yok. what about future looses ?

arda27
03-12-2012, 10:49
Enpara mevduatimi 18.Ocak'a 46 gun olarak 10.00% faiz ile otomatik yenilemis.

Bu arada enflasyon beklentilerin altinda geldi. Gosterge faiz de 5.82 ile yeni bir rekor kirdi.

Syg,

Benimde vadeyi otomatik yenilemiş sistem ama ben 92 olarak %9.75 den değiştirdim , merkez bankası politika faizlerini değiştirir yorumları fazlalaştı , eger MB 0.25 düşürürse polıtika faizlerini en parada dahil faiz oranlarını bankalar aşağı dogru çekeceklerdir diye düşünüyorum

Kesinlikle YTD

dudu
03-12-2012, 12:05
Benimde vadeyi otomatik yenilemiş sistem ama ben 92 olarak %9.75 den değiştirdim , merkez bankası politika faizlerini değiştirir yorumları fazlalaştı , eger MB 0.25 düşürürse polıtika faizlerini en parada dahil faiz oranlarını bankalar aşağı dogru çekeceklerdir diye düşünüyorum

Kesinlikle YTD

Bana bu para lazim olmasa ben de daha uzun vadeye gecerdim. Bugun gosterge faiz su anda %5.78 inanilir gibi degil. Bu ortamda enpara'nin %10 u bence bulunmaz bir nimet. Degerlendirilmesi gerekir.

Syg,

Macron
03-12-2012, 13:12
Bugün Hürriyet gazetesinde Şükrü Kızılot'un ilginç bir yazısı var,
Yazı özetle şöyle,

Türkiye ürettiği benzinin yarısını tüketemeyince litresi 1.43 liradan yurt dışına sattı,
Türkiyede 4.60 liradan satılan benzin, iç piyasada tüketilemeyince 1.43 liradan ihraç ediliyor,

Türkiyede üretilen benzinin yarısının tüketilemeyişi,
önemli oranda verginin, dolayısıyla pompa fiyatlarının aşırı yüksek oluşu,
Vergi düşürülüp iç talebin artması sağlansa litresini 1.43 liradan yurt dışına satmak zorunda kalmayacak Hükümet.
Dolayısı ile toplam benzin satışlarından daha fazla kazanç elde edecek Türkiye.

Ey Hükümet gerçekten çok merak ediyorum,
Sen kimlere hizmet ediyorsun..

oktay G
03-12-2012, 13:19
tayyibin kimlere hizmet ettigi belli ,bir gerçek varki bizlere hizmet etmedigidir.star damadınındır yazarlarıda onun adamlarıdır ,başka sözede gerek yoktur

emperador
03-12-2012, 14:16
10/12 pazartesi vadesi doluyor paramın enparaya geçeceğim bende. 50 tl falan fark ediyor bi fatura param çıkar en azından. umarım faiz oranı düşmez yakın zamanda.

pronto
03-12-2012, 15:22
Bildiğim kadarı ile star değilde atv ve a haber olması lazım....

ozziem
03-12-2012, 16:59
Bu sene bizi portakal suyu yapmaya niyetliler. Gerçekten çok zor günler bizi bekliyor.
Hepimize sabır diyim 2013 de.

http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1257547-2013de-her-seye-para-yatiririm-tahvile-asla

dudu
03-12-2012, 17:27
Bu sene bizi portakal suyu yapmaya niyetliler. Gerçekten çok zor günler bizi bekliyor.
Hepimize sabır diyim 2013 de.

http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1257547-2013de-her-seye-para-yatiririm-tahvile-asla

Bir gun gelecek, fazla uzak gelecekde degil. 2013 ortasi mi olur, sonu mu olur artik kestirmek zor....

Butun bu cabalar onun icin.

Yerlisi yabancisi hukumeti burokrati... Elbirligi ile calisiyorlar.

Amac bir sekilde mevduattaki 900 Milyar TL nin ki bunun %70 i negatif getiri ile duruyor, bir kismini IMKB'ye cekip orada kurtlara parcalatmak.

Syg,

oktay G
03-12-2012, 17:38
Bildiğim kadarı ile star değilde atv ve a haber olması lazım....

bu kanal zaten kafadan var ,starda sonradan olma

Macron
03-12-2012, 17:57
Birkaçı hariç tüm kanallar Tayyip tivi ..

m.tolga
03-12-2012, 20:04
Bir gun gelecek, fazla uzak gelecekde degil. 2013 ortasi mi olur, sonu mu olur artik kestirmek zor....

Butun bu cabalar onun icin.

Yerlisi yabancisi hukumeti burokrati... Elbirligi ile calisiyorlar.

Amac bir sekilde mevduattaki 900 Milyar TL nin ki bunun %70 i negatif getiri ile duruyor, bir kismini IMKB'ye cekip orada kurtlara parcalatmak.

Syg,

umarım bu dönem içerisinde fazla zaiyat verilmez..

piyasafatihi
03-12-2012, 21:12
citibank'tan bu aralar mevduat oranı alan var mı? geçen hafta bir arkadaşıma 9,35 500 bine kadar verdiklerini duydum. diğer bankaların birçoğuna göre fırsat bir oran. tabi citibank ile çalışmak isteyen olursa.

mandrake
03-12-2012, 22:17
Hazine bonosu faizi %5.81 olmus

Hepinize gecmis olsun

Ben hala %9.75 ten faiz odeyen finansbank i anlamis degilim. Anlayan varsa anlatsin lutfen.

Arada neredeyse %100 fark olustu

şef
03-12-2012, 23:09

Hepinize gecmis olsun

Ben hala %9.75 ten faiz odeyen finansbank i anlamis degilim. Anlayan varsa anlatsin lutfen.

bir tanesi türkiye ile hiç alakası olmayan, tamamen dünyadaki faiz piyasasına endeksli faiz. diğeri türkiye içindeki ekonomiyi yansıtan gerçek faiz. şu anda hazine bonosu tabanına geldi. bundan böyle yukarıya doğru seyredecektir. 21 aralık(?) haftasında dünya borsalarında büyük çöküşler bekliyorum. bankalar arasında mevduat kapmanın tamda kızıştığı bu anda mevduat faizleride yükselecektir. böyle bir ortamda 10 un üzerinde bir faiz bulunabilir diye düşünüyorum.

wezp
03-12-2012, 23:17

Hepinize gecmis olsun

Bankaların gelirlerinin büyük çoğunluğu tüketiciye verdikleri kredilerden oluşuyor daha doğrusu vatandaştan kazanıyorlar. Dolayısıyla bazı nedenlerden dolayı aldıkları tahvil/bonoların faiz oranları çok ta önemli değil.

Ayrıca her ne kadar vatandaşa verilen kredi oranları %15-16 larda gezip bu paranın bankaya maliyeti diye gördüğümüz mevudat oranları %8-9 olsa da Sn Jondowes
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&p=8081888#post8081888
adresinde konuyla ilgili önemli şeyler yazmıştı.

chucky68
04-12-2012, 00:03
bir tanesi türkiye ile hiç alakası olmayan, tamamen dünyadaki faiz piyasasına endeksli faiz. diğeri türkiye içindeki ekonomiyi yansıtan gerçek faiz. şu anda hazine bonosu tabanına geldi. bundan böyle yukarıya doğru seyredecektir. 21 aralık(?) haftasında dünya borsalarında büyük çöküşler bekliyorum. bankalar arasında mevduat kapmanın tamda kızıştığı bu anda mevduat faizleride yükselecektir. böyle bir ortamda 10 un üzerinde bir faiz bulunabilir diye düşünüyorum.

şef dediğin objektif olarak ileriyi görendir...bende aynısını düşünüyorum...birşey sürekli düşüyorsa sonrasını iyi düşünmek iyi irdelemek lazımdır...aynı düşüşü bundan 2 yıl önce dolarda yaşadık...uzun süre yerinde sayan dolarcık 2010 yılının ortasından itibaren patır kütür düşmeye başlamıştı...o vakit kur 1520-1540 usd civarı geziniyordu...aniden doların beline vurdular...içerde dolar dışarınında etkisiyle 1400 usd lere kadar düşmüş hatta bir ara 1390 usd bile olmuştu...yiğit bulut televizyonlarda çıkıp borsa nağraları atıyordu....kurda 1300 usd ve hatta dahada altı konuşuluyordu..1 dolar 1 tl diyenler bile vardı:).. yiğit bulut burdan aldığı güçle endeks şöyle olacak böyle şahlanacak deyip gaz sallıyordu....habire euro/dolar paritesini gösterip haklılığını anlatıyordu..kısmen dedikleri baştan tuttuda...ama sonu hayırlı olmadı...dolar yerlerde gezerken birden sihirli bir deynekle yükselmeye başlamıştı....asıl patlamasını geçen yıl yaptı...o yerlerde gezen 1400 usd maliyetli dolar geçen yıl sonuna kadar 1930 usd leri gördü...doların kitabını yazdığım için iyi bilirim...iyi takip ederim...şimdide düşen faiz bana ne kadar tutar bilmiyorum ama sanki faizde yaşanacak gibi geliyor...zaman herşeyi gösterecek...kaybımız yok....biz seyirciyiz...nakitteyiz...birşeye yatırımımız borcumuz harcımız yok....fırsat çıkarsa bunu kullanmasınıda biliriz...herşey yükselir ve düşer...herşey düşer ve yükselir...er yada geç....:)

C H UCK Y............................................YEŞİL PARKALI BEBEK

oyucel
04-12-2012, 00:27
Borsa sağolsun, mevduat hakkında herhangi bir bilgim yok. Maaşım dolar olduğundan döviz vadeli hesap açtım ve 30 günlük brüt %3 faiz aldım. Ufak bir miktar ama her ay düzenli birikim yapacağım.

Sizce bu oran iyi midir arkadaşlar?

wezp
04-12-2012, 00:31
Borsa sağolsun, mevduat hakkında herhangi bir bilgim yok. Maaşım dolar olduğundan döviz vadeli hesap açtım ve 30 günlük brüt %3 faiz aldım. Ufak bir miktar ama her ay düzenli birikim yapacağım.

Sizce bu oran iyi midir arkadaşlar?

enpara 32 %4,1 veriyor. Ziraat geçen gün açtım 3,25 veriyordu.

Bu arada vadenizi 30 gun değil 32 gün yapın.

uyuz
04-12-2012, 05:45

Hepinize gecmis olsun

Arada neredeyse %100 fark olustugeçen gün yazdım anlatamamışım .... istanbul da arsa kalmadı yabancılar gelir alır fiatlar yükselir, her türlü olumsuzluğa karşı onlar yatırım için alıyorlar onlar burda yaşamıyacakalar diyorsun ya !!!!!! aynı mantığı hb su için kur. onlar dolar bozdurup tl hb su alıyor ; enflasyon kredi maliyetleri onların umurunda değil . satıp dolar alıp çıkınca gerçek fiatları görecez .

dudu
04-12-2012, 09:18
umarım bu dönem içerisinde fazla zaiyat verilmez..

Ben de oyle umuyorum. Bir daha 1999-2000 donemi gibi bir donem yasarsak borsamiz en az 5 sene kendine gelemez, kucuk yatirimci tabani daha da kuculur.

Syg,

excali
04-12-2012, 09:22
MURAT ATILIM'dan bir mesaj:"Isvicre'nin onemli bankalarindan Credit Suisse, mevduatlara negatif faiz uygulamaya basladi. Boyle bir durum, ilk kez yasaniyor herhalde. "

https://twitter.com/atilimmurat/status/275843538372141056

dudu
04-12-2012, 09:28
MURAT ATILIM'dan bir mesaj:"Isvicre'nin onemli bankalarindan Credit Suisse, mevduatlara negatif faiz uygulamaya basladi. Boyle bir durum, ilk kez yasaniyor herhalde. "

https://twitter.com/atilimmurat/status/275843538372141056

Avusturalya Merkez Bankasi bugun faizleri 0.25% indirmis ve son 50 yilin en dusuk seviyesi olarak bu oran tarihe gecmis.

Icerideki, bir omur boyu, ben 53 yasindayim, gormedigimiz bu denli dusuk faiz cogumuzu ozellikle mevduati olanlari kara kara dusunduruyor ama bu bir kuresel akim, bunun onunde kimse, hic bir merkez bankasi duramaz, durmak akillica da olmaz, durmaya kalkarsaniz elin adami oluk oluk parayi getirir, bozdurur ve carry trade yolu ile bizim gorece yuksek faizlerimizle bizi soyar, gider.

Syg,

bankac
04-12-2012, 11:04
Avusturalya Merkez Bankasi bugun faizleri 0.25% indirmis ve son 50 yilin en dusuk seviyesi olarak bu oran tarihe gecmis.

Icerideki, bir omur boyu, ben 53 yasindayim, gormedigimiz bu denli dusuk faiz cogumuzu ozellikle mevduati olanlari kara kara dusunduruyor ama bu bir kuresel akim, bunun onunde kimse, hic bir merkez bankasi duramaz, durmak akillica da olmaz, durmaya kalkarsaniz elin adami oluk oluk parayi getirir, bozdurur ve carry trade yolu ile bizim gorece yuksek faizlerimizle bizi soyar, gider.

Syg,

Türk bankacılık sektörü ve özel şirket tahvillerinin uluslararası yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğü bir dönemde Yapı Kredi Bankası önemli bir tahvil ihracına imza attı. Yapı Kredi’nin 1 milyar dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracına yurtdışından 300’ün üzerinde yatırımcıdan 7 milyar dolarlık talep geldi.
Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, Avrupa, Amerika, Latin Amerika, Körfez Ülkeleri ve Uzakdoğu merkezli yatırımcıların yoğun ilgisini çeken ihraç sonrası yaptığı değerlendirmede, “Söz konusu işlem şu ana kadar Türk bankalarının gerçekleştirdiği sermaye benzeri tahvil işlemleri arasındaki en yüksek kredi notuna sahip. Yapı Kredi’nin, Türkiye’de tek yatırım yapılabilir seviye olarak derecelendirilen ve yüzde 5.8 başlangıç faiz oranı ile başlayan 1 milyar dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı, yatırımcıların yoğun ilgisi sayesinde yüzde 5.5 faiz oranı ile sonuçlandı.” dedi.

bankac
04-12-2012, 11:11
THE LİRA-İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse kurumsal müşterilere yapılan açıklamada nakit hesaplarda uygulanacak olan negatif faiz interbank mevduatları için kullanılırken bireysel müşteriler muaf tutulacak.

10 Aralık itibariyle başlaması planlanan bu çalışma için banka müşterilerinin nakit dengelerini olabildiğince düşük tutmak istediklerini dile getirdi.

Euro krizinde güvenli liman olarak görülen Franc’ın aşarı değerlenmesi sonrasında bu yol tercih edilirken açıklama sonrasında euro Frank karşısında 1.209 seviyesine yükseldi. İsviçre Frank’ı son üç ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Benze bir uygulamalar ABD’de State Street Corp, Bank of New York Mellon gibi kriz sonrası gözetim altında olan bankalarda da yapılıyor. Royal Bank of Kanada’da bazı müşterilerine negatif faiz önerisini götürdü.

vollager
04-12-2012, 13:12
telefonuma gelen mesaj Finansbank'tan , 1 milyon Tl' ye kadar 32 gün vadeli mevduatınıza %8.85 ozel faiz oranıyla Xclusive ayrıcalıklarını yaşamaya devam etmeniz için 4-11 Aralık'ta şubelerimize bekliyoruz

ozziem
04-12-2012, 13:33
THE LİRA-İsviçre’nin ikinci büyük bankası Credit Suisse kurumsal müşterilere yapılan açıklamada nakit hesaplarda uygulanacak olan negatif faiz interbank mevduatları için kullanılırken bireysel müşteriler muaf tutulacak.

10 Aralık itibariyle başlaması planlanan bu çalışma için banka müşterilerinin nakit dengelerini olabildiğince düşük tutmak istediklerini dile getirdi.

Euro krizinde güvenli liman olarak görülen Franc’ın aşarı değerlenmesi sonrasında bu yol tercih edilirken açıklama sonrasında euro Frank karşısında 1.209 seviyesine yükseldi. İsviçre Frank’ı son üç ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Benze bir uygulamalar ABD’de State Street Corp, Bank of New York Mellon gibi kriz sonrası gözetim altında olan bankalarda da yapılıyor. Royal Bank of Kanada’da bazı müşterilerine negatif faiz önerisini götürdü.

Negatif faizi kabul eden Avrupalı salak olmalı.
Eve göm paranı daha iyi ya da altın al madem negatif faiz veriliyorsa, batacaksa altında batsın paran.
Avrupa Amerika bence onlar da saçmalamaya başladı.
Artık kimin kimi nasıl kazıklayacağını anlayamaz olduk.

En parada 9.75 ten 6 aylık bağladım bugün. Zate bu hükümetle baş olmazdı, yok stopaj indireceklermiş felan.
Bir dahaki vadem 28 Aralıkta, artık oraya kısmet.

expertadvisor
04-12-2012, 17:15
Finans'tan cebe msj geldi...8.85 1M ' a kadar......32

piyasafatihi
04-12-2012, 17:38
Finans'tan cebe msj geldi...8.85 1M ' a kadar......32

ne günlere kaldık.dayan tasarruf eden dayan..

dudu
04-12-2012, 17:59
Bugün açıklanan veriye göre reel kur endeksi Kasım ayında 119.21 değerini aldı. TCMB Başkanı Başçı daha önce yaptığı bir açıklamada reel kur endeksinin 120-125 aralığında olması durumunda politika tepkisi vereceklerini (faiz indireceklerini) söylemişti. Endeksin 120 altında olmasına rağmen TCMB’nin 18 Aralık toplantısında faizleri 25-50 bps indirmesini bekliyoruz.

Garanti Yatirim 03122012

syg,

djoz
04-12-2012, 18:03
Enpara haricinde oran alan var mı?

dudu
04-12-2012, 18:07
IMKB dunden sonra bugun de TL bazinda tum zamanlarin kapanis rekorunu kirdi.
Hangi kanali acsam, kimi dinlesem paranin tek bir adresinin kaldigi onun da IMKB oldugu konusuluyor.
Dolar bazli rekora (bu $ kuru ile 90.000 civari) biraz daha yolumuz var.
Herkes el birligi etmis gibi minikleri borsaya cagiriyor, cunku biliyorlar ki gercek alici musteri onlar....Onlar gelmeye basladiklari anda cikisin da sonu geldi demektir.

Syg,

Mehmetkirsoy
04-12-2012, 18:30
Rumors out that Moody's are going to downgrade Germany, Netherlands and Luxembourg

blue70
04-12-2012, 19:17
Borsaya ayakkabı boyacısıda girdiğinde final olacak!!!

ACIBİBER
04-12-2012, 19:53
bono faizleri 5.50 lere yol adlı gibi, :)

Mehmetkirsoy
04-12-2012, 21:42
gidişat çok farklı...

10 yıllık brezilya faizi : 9.40
çin 10 yıllık : 3.50
türkiye 10 yıllık :6.52
rusya 10 yıllık :6.82
----------------------------

yorum yok... sonunu düşünen kahraman olamaz...

asil olçun
04-12-2012, 21:46
şekerbank: 8.75
teb :9.15 100 bin 32 gün

Trade Shark
04-12-2012, 23:20

Hepinize gecmis olsun

bizim %9-%10 lu mevduatlarımızla, kredileri fonluyor..
hazine bonosu bizi çok etkilemeyecektir...
enparada ortalama topladığı paraların maliyetine göre faizine ayar çekecektir...vade 04.01.2013 te doluyor. 9.75 olursa 181 gün bağlamak lazımdır kanımca

faiz hariç hemen herşeyin fiyatı yükseklerde..piyasada tam bir piskoloji savaşı dönüyor..kartlar dağıtılacak..oyunun yönü kısa zamanda mutlaka değişecektir...

chucky68
04-12-2012, 23:58
en paranın %9.75 lik oranının en son vadesi 181 günlük....eurotekfenin yeniyıl e-vadeli sözde kampanyası gene %9.75.....üstelik 270-365 gün aralığına kadar veriyor...en paraya göre tek farkı parayı tekfenn bir şubesine eft yapıyorsunuz...yada elden getiriyorsunuz...sizin adınıza orda müşteri temsilcisi hesap açıyor...bugün telefonda bana bu şekilde anlattılar....illa en para diye bir şey yok...şayet 46 güne kadar düşünen varsa en paradaki %10 oran gayet güzel...ama daha uzunda tekfen öne geçiyor..ayrıca dinamik hesap diye yeni bir ürün çıkarmışlar...aynı finasın çift sarılısı gibi..ancak oranlarını almadım...yüksek olacağını sanmıyorum...bana göre en para tüm vadelerde faizlerini ilerde düşürse bile %9 altına kolay kolay gelemeycek diyorum.....şu an e-vadeli oranlarda tüm bankalar tekfen ve en para hariç hepsi %8.5 dan fazla vermiyorlar...buna karşın en para 1 puan fazla faiz veriyor..demeki en kötü aradaki makasın korunması açısından vede caziplik açısından her zaman piyasaya göre en para oranlarını 1 puana yakın korumak zorunda...yoksa cazipliği ve espirisi kalmaz...eğer ayrıcalıklı olmak istiyor vede zengin faizi sloganının inandırıcılığını sürdürmek istiyorsa piyasa faizlerinden hep önde olmak zorundadır...o bakımdan %9 altını en parada zor görüyorum..aksi taktirde e-vadeli için neden finasın en parasını seçeyimki...yığınla e-vadeli banka seçenekleri var...

C H UCK Y.......................YEŞİL PARKALI BEBEK

asman35
05-12-2012, 00:32
Tekfen hesap işletim ücreti alıyor,hemde hiç hesapta yokken...Bence itibar olarak problemli...Müşteri temsilci ifadelerine fazla itibar etmemek vede temkinli yaklaşmak lazım...

ozziem
05-12-2012, 09:24
en paranın %9.75 lik oranının en son vadesi 181 günlük....eurotekfenin yeniyıl e-vadeli sözde kampanyası gene %9.75.....üstelik 270-365 gün aralığına kadar veriyor...en paraya göre tek farkı parayı tekfenn bir şubesine eft yapıyorsunuz...yada elden getiriyorsunuz...sizin adınıza orda müşteri temsilcisi hesap açıyor...bugün telefonda bana bu şekilde anlattılar....illa en para diye bir şey yok...şayet 46 güne kadar düşünen varsa en paradaki %10 oran gayet güzel...ama daha uzunda tekfen öne geçiyor..ayrıca dinamik hesap diye yeni bir ürün çıkarmışlar...aynı finasın çift sarılısı gibi..ancak oranlarını almadım...yüksek olacağını sanmıyorum...bana göre en para tüm vadelerde faizlerini ilerde düşürse bile %9 altına kolay kolay gelemeycek diyorum.....şu an e-vadeli oranlarda tüm bankalar tekfen ve en para hariç hepsi %8.5 dan fazla vermiyorlar...buna karşın en para 1 puan fazla faiz veriyor..demeki en kötü aradaki makasın korunması açısından vede caziplik açısından her zaman piyasaya göre en para oranlarını 1 puana yakın korumak zorunda...yoksa cazipliği ve espirisi kalmaz...eğer ayrıcalıklı olmak istiyor vede zengin faizi sloganının inandırıcılığını sürdürmek istiyorsa piyasa faizlerinden hep önde olmak zorundadır...o bakımdan %9 altını en parada zor görüyorum..aksi taktirde e-vadeli için neden finasın en parasını seçeyimki...yığınla e-vadeli banka seçenekleri var...

C H UCK Y.......................YEŞİL PARKALI BEBEK

enpara diğerleri ile aynı olsa bile artık bırkamam enparayı. Çünkü arayüzü felan çok rahat, tam mevduatçıya göre tasarlanmış herşey. Bi de uraşmaktan bıktı artık mevduatçı banka banka dolaşıp oran almak. Bankaya gidip pazarlık yap felan hep vakit kaybı, bu yüzden en para her koşulda artık benim için öne çıkıyor.

oktay G
05-12-2012, 10:05
benimde dün finans bonosunun dönüşü vardı ,alişmıştım 6 aydır 11.5 den ne yapacagız dedim ,8.5a denk gelen finas bonosu çıkıyormuş ondan alalım dedi mt cim ,32 gün mevduat ne olur dedim 8 size olacak olan dedi ,sagolsun baya ilgileniyor ama yapacakları birşey yok emir padişahtan faiz haram dedi bir kere, vurun faize dedi ,ileriyi gördügüm için enparada zaten hesabım vardı 9.75 ten 6 aylık yaptım baya fark ediyor,bu devirde bundan iyisi şamda kayısı

Mehmetkirsoy
05-12-2012, 10:51
Turkish Lira is world’s most overvalued, according to Peterson Institute for International Economics

yorum yok..

timarsizsipahi
05-12-2012, 10:56
enpara diğerleri ile aynı olsa bile artık bırkamam enparayı. Çünkü arayüzü felan çok rahat, tam mevduatçıya göre tasarlanmış herşey. Bi de uraşmaktan bıktı artık mevduatçı banka banka dolaşıp oran almak. Bankaya gidip pazarlık yap felan hep vakit kaybı, bu yüzden en para her koşulda artık benim için öne çıkıyor.

Tamamen aynı fikirdeyim...

emperador
05-12-2012, 11:46
garan 32 günlüğü 7,75 yapmış. 8,25den baglamıştım en son. oradan alıp pazartesi enparaya göndereceğim parayı. enparaya başvurdum bugün hemen ararlarmı acaba? bu hafta içi gelip haletsek bari.

ahmetd76
05-12-2012, 12:41
Turkish Lira is world’s most overvalued, according to Peterson Institute for International Economics

yorum yok..

dolar 1.4'leri gördüğünde bu enstitücük ne diyormuş ona bakmak lazım.

Hknsnk
05-12-2012, 13:06
"...bizim ise yine geldiğimiz yer ve dilimizdeki söylem; paramız değerleniyor, finansal istikrar, faiz düşürelim noktası. Sonra yine kur yükselip ardından enflasyon kapımızı çalınca da bize güvenin enflasyon hedefine bağlıyız söylemi ve faizlerin ikiye katlanması, ekonomide sert frenler... Sonra G20'de Türk icadı politikayı anlattık edebiyatı.

Artık kimseyi kandırmasak?"

Uğur Gürses'in yazısı.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1110641&Yazar=UGUR-GURSES&CategoryID=101

piyasafatihi
05-12-2012, 13:26
garan 32 günlüğü 7,75 yapmış. 8,25den baglamıştım en son. oradan alıp pazartesi enparaya göndereceğim parayı. enparaya başvurdum bugün hemen ararlarmı acaba? bu hafta içi gelip haletsek bari.

benim arkadaş açtı enpara hesabı, başvuru süresinden itibaren telefon açmaları, gelip bankacılık sözleşmeleri imzalatmaları 3 gün sürmüş.eğer siz hemen hesabınız aktive olsun istiyorsanız tekrardan enpara'yı arayıp işlemlerinizin hızlandırılmasını istemeniz yararınıza olacaktır.öncelik verirler.

oguzozi
05-12-2012, 14:10
Mevduat işi kabak tadı vermeye başladı iyice... dcd merceğim altında çünkü görmem gereken bir hesabım var ama dolar belli band aralığında seyrediyor riske girecek oran vermiyorlar.
Şişmiş borsaya yaklaşmakta akıl işi değil.. Elimiz mahkum mu diyeceğiz?
altına bakalım bari :P

sovalye
05-12-2012, 14:29
ENPARA-Finansbank internet sitesine başvurdum anında hesabım açıldı.

1 saat sonra Enparadan müşteri temsilcisi telefonumdan aradı istediğiniz yerde buluşup Encardımı ve sözleşmeyi verebileceklerini söyledi ve 45 dakika sonra bana kartımı teslim edip içinde kalem ve defter ıvır zıvır hediyelerin ve sözleşmelerin olduğu bir kutu teslim etti.

Nüfus cüzdanımı bile dijital kamerayla çekti. Gerçekten hizmetteki hız ve kalite dudak uçuklatıcı.

Enparaya ilk başta güvenmemiştim iyice araştırdıktan sonra başvurdum. Gösterge faizlerin yerlerde süründüğü bu günlerde Hızır gibi yetiştiler desem yeridir. 46 güne %10 faizle mevduatımı bağladım. Bu oranın bile paranın reel durumunu korayamadığına inansam da borsa dışındaki kalan param için başka cazip bir yer göremiyorum.

Milleti bir bankadan, diğer bir bankaya yıpranmaktan kurtardılar. TMSF güvencesi aynı diğer bankalarda olduğu gibi devam etmekte. Zaten yapısal olarak aslında diğer bankaların e-mevduatından bir farkı yok. Sadece şubeye gitmeden hallediliyor.

“Yüksek fazi istemem, banka şubesinde güler bir yüz ve çay-kahveyeyle ağırlanmak benim için yeterlidir” diyen olabilir, tabii ki tercih meselesi…

Daha önce de söylediğim gibi bana göre bu ülkede %10 banka faizi alt sınırdır daha aşağısını konuşmak, tartışmak bile benim için yersizdir...

Mehmetkirsoy
05-12-2012, 16:13
dolar 1.4'leri gördüğünde bu enstitücük ne diyormuş ona bakmak lazım.
her trend biter
doları 1.50 dan bozduran 2 tl den dolar kuyruğuna girer 2.50 sevdasıyla bu işler böyledir
faizlerdeki düşüş trendide sonsuza kadar gitmez

ahmetd76
05-12-2012, 16:43
"10 yıldır bu ülkede hamd olsun karşılıksız para basılmıyor, basılamaz. Kim böyle bir yola tevessül ederse, bizimle yolu ayrılır. Bizim kitabımızda karşılıksız para basmak yok." demiş başbakan. Yahu bu paranın karşılığı (galiba altındı) olayı biteli çok olmadı mı? başbakanın kastettiği karşılık nedir?

powerpc
05-12-2012, 19:04
ENPARA-Finansbank internet sitesine başvurdum anında hesabım açıldı.

1 saat sonra Enparadan müşteri temsilcisi telefonumdan aradı istediğiniz yerde buluşup Encardımı ve sözleşmeyi verebileceklerini söyledi ve 45 dakika sonra bana kartımı teslim edip içinde kalem ve defter ıvır zıvır hediyelerin ve sözleşmelerin olduğu bir kutu teslim etti.

Nüfus cüzdanımı bile dijital kamerayla çekti. Gerçekten hizmetteki hız ve kalite dudak uçuklatıcı.

Enparaya ilk başta güvenmemiştim iyice araştırdıktan sonra başvurdum. Gösterge faizlerin yerlerde süründüğü bu günlerde Hızır gibi yetiştiler desem yeridir. 46 güne %10 faizle mevduatımı bağladım. Bu oranın bile paranın reel durumunu korayamadığına inansam da borsa dışındaki kalan param için başka cazip bir yer göremiyorum.

Milleti bir bankadan, diğer bir bankaya yıpranmaktan kurtardılar. TMSF güvencesi aynı diğer bankalarda olduğu gibi devam etmekte. Zaten yapısal olarak aslında diğer bankaların e-mevduatından bir farkı yok. Sadece şubeye gitmeden hallediliyor.

“Yüksek fazi istemem, banka şubesinde güler bir yüz ve çay-kahveyeyle ağırlanmak benim için yeterlidir” diyen olabilir, tabii ki tercih meselesi…

Daha önce de söylediğim gibi bana göre bu ülkede %10 banka faizi alt sınırdır daha aşağısını konuşmak, tartışmak bile benim için yersizdir...

katılıyorum, çift hane aşağısı oran kesinlikle kabul edilemez,sanırım bu başlıkta bundan sonra sadece enpara'nın oranları tartışılacak. diğerlerine hiç gerek yok.

asil olçun
05-12-2012, 19:45
iş bankası : 32- 90 gün 100 bin, 7.15 son
: 32- 90 gün 100-900 bin 7.75 son.

m.tolga
05-12-2012, 20:00

şu oranlara bakın, enparadan 2.kez dönüşüm olacak, tabiiki enparayla devam... 14 aralık bakalım nasıl olacak...

blueberry
05-12-2012, 21:06

7.15 de nedir 6.30 gişe faizini önerselerdi bari. işbank e-vadeli 8.00 zaten..

marketwatch
05-12-2012, 22:43
USD call DCD-Garanti >250,000$ 7 gün 1,7880 strike %5.5 net

dermasol
05-12-2012, 22:55
alıntı ""TMSF güvencesi aynı diğer bankalarda olduğu gibi devam etmekte.""

enpara diğer banka değil ki finansbankın enpara şubesi tıpkı taksim şubesi gibi ha taksime gitmişsin ha ekranından enparaya

oguzozi
05-12-2012, 23:43
USD call DCD-Garanti >250,000$ 7 gün 1,7880 strike %5.5 net

güzel skor

eray026
06-12-2012, 00:10
Abank 50.000 üstü 32 gün %8.8