PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

emperador
21-12-2012, 16:04
enpara bu kafayla daha büyümeden dükkanı kapatır. Neyse bundan sonra aylık bağlarım,istediğim zamanda kaçarım nasıl olsa eft sınırı yok.

aynen. Benimle konuştuklarında her zaman 2-2,5 pusn yukarda oranlar olur demişlerdi. ama geçtiğimden beri 2 kere oranlar düştü. 32 gün baglarım çok fark kalmaz ise dönerim başka yere. şimdilik ocak 25 e kadar düşünmüyorum 46 gün baglamıştım. oranların daha fazla düşmemesi lazım mevduatta adam kalmayacak. geçen gün ögle yemegi arasında citibanktan bir kadın geldi kredi kartı pazarlıyor almadımda epey anlattı bizi 7-8 kişi buldu. kredi kartı alıyorsun isteyene 20 bin tl kredide veriyor. para bol nasılsa kredi verecek adam arıyorlar. ben dedim hiç kullanmadım düşünmem dedim.

Ali Haylaz
21-12-2012, 16:17
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/faizlerde-yukselis-yasanir-mi/840664/
Ana Sayfa »
Haberler »
Faizlerde yükseliş yaşanır mı? »
Faizlerde yükseliş yaşanır mı?
inShare
yazdır
21.12.2012

Gösterge tahvilin faizi Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası devam eden kâr realizasyonları nedeniyle düşük hacimli piyasada en son 29 Kasım’da gördüğü yüzde 6 seviyesini aştı. Faiz önceki gün yüzde 5.92/5.89 seviyesindeydi

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, ”TCMB’nin bu hafta politika faizini indirmesine rağmen faizlerde görülen yükselişin ana sebebi TCMB’nin büyüme ve buna bağlı olarak enflasyon konusundaki kaygılarının artmış olması. Bu da TCMB’nin görünür vadede politika faizini tekrar indirmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

‘Yükseliş sürebilir’

TCMB’nin en az bir kez daha faiz indireceği beklentisinin bir süredir satın alındığı tahvil piyasasında, doğal olarak kâr satışlarının geldiğini ifade etti.

Cömert, “Aralık sonuna dek faizlerde çok ciddi bir yükseliş beklemiyoruz. Hem yıl sonu kapanışları hem de fonlama maliyetindeki düşüş potansiyeli faizleri az da olsa düşürücü yönde etki yapacaktır. Ancak daha orta vadeli yatırımcılar açısından faizlerde düşüş potansiyelinin olmadığını, hatta yükseliş görüleceğini düşünüyoruz. Hem Hazine’nin yüklü itfaları nedeniyle artan arz rakamı, hem de bir defaya mahsus zamların tekrar gündem gelebileceğine dair haberler faizi yukarı itecektir” diye konuştu.

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge de yılsonu kapanışlarından dolayı yerli bankaların satış yapmakta gönülsüz olması ve yabancıların defter kapamalarından dolayı çok fazla katılımcı olmamalarının da satışların hacimsiz olmasına yol açtığını ifade etti.

shorts
21-12-2012, 17:47
arkadaşlar enpara 32 9.75 indirmiş bugün..diğer bankalarınkide düşecektir yakında
ayın 19 u saat 11 civari oldu bu. bugün degil... 20 sinde donusum vardi acim buyuk, hassasim bu konuda ...

ahmetbu
21-12-2012, 19:13
Chucky üstad sen matematik bilen bir insansın Şimdi sana soruyorum

2002.......2012 arasında 1$+0,7€ dan oluşan sepet için 2002 de 2,6 TL 2012 Aralık 3,45 TL değerlerini görüyoruz değişim %25

2002........2012 arasında basit hazine borçlanma faizi toplamı ~%215

yukarıdaki değişimlere göre TL tarafının hala cazip olduğunu bunun sürdürülebilir bir durum olduğunu düşünüyormusun ?

selamlar

bugün ekonomistler vede yatırım uzmanları konuşuyordu...hepsi artık daha fazla bir faiz indiriminin olamayacağını...bunun çok zor olduğunu...sona gelindiğini....biryerden sonra faizlerin çıkabileceğini...ama bunun kısa ve orta vadede değil..son çeyreğe yakın olabileceğini..herşeye rağmen tl de kalmanın daha uygun olduğunu...dolarında en fazla 3-5 kuruş daha fazla oynayabileceğini...yani sepet kurun en çok 2.10 civarı olabileceğini....ama bunada çok ümit bağlanmaması gerektiğini...ayrıcanada borsada geri çekilişin büyük bir olasılık olduğunu...kağıtların çok iyi analiz edilip ona yatırım yapılması gerektiğini...rastgele kağıt seçenin çok pişman olacağını...son zamanlarda borsanın güya ralli yaptığını ancak kağıtların %50 den fazlasının yerinde saydığını...yükselenlerinde belli bir kısım kağıt olduğunu...2013 de bu sürecin kısmen devam edeceğini....sonuç olarak enflasyonun uzun zamandır devam eden ortalamanın %7 olduğunu...bu yılda buna yakın olacağını....faizde iyi bir oran yani enflasyon üzeri az buçuk bir faiz bulundumu bunu yatırımcıların iyi değerlendirmesini...altının önünün kısmen belirsiz olduğunu....dolara rağman artmayan altının yönünün dahada aşağıya gidebileceğini...yada biryerden sonra çıkabileceğini...ama yatırımcısını çok tatmin etmeyeceğini....sonuç olarak zor ama bir o kadarda dikkat edilmesi gereken bir yıl olduğunu söylediler....bende diyorumki azıcık aşım,kaygısız başım.....buda bize yeter..garanti para...

C H UCK Y...............................YARINI OLMAYAN BEBEK

djoz
21-12-2012, 19:49
Chucky üstad sen matematik bilen bir insansın Şimdi sana soruyorum

2002.......2012 arasında 1$+0,7€ dan oluşan sepet için 2002 de 2,6 TL 2012 Aralık 3,45 TL değerlerini görüyoruz değişim %25

2002........2012 arasında basit hazine borçlanma faizi toplamı ~%215

yukarıdaki değişimlere göre TL tarafının hala cazip olduğunu bunun sürdürülebilir bir durum olduğunu düşünüyormusun ?

selamlar

Dövizin sadece fiyatını değil, faizini de değerlendirmeliyiz..
Gerçi o zaman da hazine borçlanma faizini değil banka mevduat faizlerini almak gerekir..

asil olçun
21-12-2012, 20:40
Dostlar,
Bu site gayet saygılı ,seviyeli, hoş insanların bir araya gelip chucky68 üstadın kanatlarında kuvvetlenen sitedir. Biz burada aileyiz kırgınlık olmaz varsa özür dilenir kapanır. Üstad bir gün inşallah bir yerde bir araya gelip toplanıp tanışma çayı içeriz.
Saygılarımla. Pazartesi dönüş var ne yapacağım aldı bir düşünme.

blue70
21-12-2012, 21:24
reel kur endeksi $1.77 de iken 120 idi.MB 120 nin üzerinde müdahale edicem dedi..130da çok güçlü edicem dedi.yani.daha değerlenmesini istemiyor...yani %20 kadar değer kaybetse TL. 100 degerini alacak...ama onuda istemiyor...enflasyon açısından...amaa dediki herhangi bir taahütümüz yok...bu şu demek eğer çıkarsa seviyeye değil oynaklığa mudahale edicez...
geçen sene 2.5 milyar $ saatı sene sonunda ...oynaklığı azaltmak için ve başardı...yanı sopası var 119 milyar dolar...
döviz çok majör bvir olaydan sıcrayabilir...yani büyük bir olay savaş gibi...görünürde de böyle bir şey yok...
saygılar...:)

chucky68
22-12-2012, 00:15
bugün cepten beni 2 banka aradı...bunlardan biri yapı kredi bankası idi.....vade dönüşümden 2 gün önce bizim burdaki yapı kredilerden birine sırf şu bireysel emeklilik fonlarını sormak için gitmiştim...hatta müşteri temsilcisi bunun uzmanıyla görüştürmek için benden randevu istediler...ben cebimi bırakmıştım... 1 gün sonra tekrar geri döndüklerinde randevu ciddiye binince ben istemedim...olay kapandı....ancak bugün yapı kredinin direk müdürü aradı....umarım geç kalmamışımdır...aslında sizi aynı gün aramam gerekiyordu....yoğunluktan kaçırmışım falan dedi...bende paraları bağladığımı söyledim...ne veriyosunuzki diye isteksizce sordum....aylığa %8.15 veriyorlarmış efendim....92gün olursada %9 olur dedi...bende tekfeni söyledim....kadın yutkundu...sonra iyi vermiş deyip bir başka bahara dedi... telefonu kapadı..gene bugünde deniz bank tekrardan aradı.....32 güne %8.40 veriyormuş...paranın %25 lık kısmını fon alırsanız o zaman kalan kısmına %9.25 veriyorlarmış...gene paranın %15 lik kısmını fon alırsanız kalan kısmı içinde %9 faiz veriyorlarmış......ayrıcanada 92 günlük aktif bonoları varmış...her an bitebilirmiş...bunuda 92 günlük faizi %9.40 oluyormuş.....sonuç olarak tekfen hala %9.75 ile liderimiz....inadına tekfenciyiz...inadına e-vadeciyiz:)

C H UCK Y..........................KASSEL 1968

chucky68
22-12-2012, 00:24
en paraya neden güvenmediğimi vede girmek istemediğimi şimdi daha iyi gözlemliyorum....adamlar reklam üstüne reklam yaptılar....ama sözlerinde 3 ay bile zor durdular...patır patır döküldüler...benim bildiğim 3 kez faizlerinde indirim yaptılar...hele şu son birkaç gün içinde ikinci kez oluyor.....oysa tekfen sözünde durdu...halen kampanyaları herşeye rağmen devam ediyor..yani istikrar var..isteseler onlarda hafta içi merkez bankası kararından sonra aniden faizlerini düşürebilerlerdi...ama yapmadılar...mevduatçıdan yana oldular....sözlerinde durdular...yıl sonuna kadar oranlarını tutuyorlar....oysa oluk gibi para aktığını ben 1 saat içinde şubedeyken gördüm...aman yeter paraya doyduk deyip bizleri sap gibi ortada bırakmadılar...ben bunların ekmeğini temmuz ayında faizler %10 ve altında giderken paraları finanstan çekip getirmiştim...%11.50 den 92 gün bağlatmıştım....o zamanda piyasada en yüksek bunlar vermişti... sonra ben bağladım kupon faizlerini hemen indirmişlerdi...umarım bu kampanyaları en zor günlerde hep bizlere melhem olur....

serkan1976
22-12-2012, 00:36
en paraya neden güvenmediğimi vede girmek istemediğimi şimdi daha iyi gözlemliyorum....adamlar reklam üstüne reklam yaptılar....ama sözlerinde 3 ay bile zor durdular...patır patır döküldüler...benim bildiğim 3 kez faizlerinde indirim yaptılar...hele şu son birkaç gün içinde ikinci kez oluyor.....oysa tekfen sözünde durdu...halen kampanyaları herşeye rağmen devam ediyor..yani istikrar var..isteseler onlarda hafta içi merkez bankası kararından sonra aniden faizlerini düşürebilerlerdi...ama yapmadılar...mevduatçıdan yana oldular....sözlerinde durdular...yıl sonuna kadar oranlarını tutuyorlar....oysa oluk gibi para aktığını ben 1 saat içinde şubedeyken gördüm...aman yeter paraya doyduk deyip bizleri sap gibi ortada bırakmadılar...ben bunların ekmeğini temmuz ayında faizler %10 ve altında giderken paraları finanstan çekip getirmiştim...%11.50 den 92 gün bağlatmıştım....o zamanda piyasada en yüksek bunlar vermişti... sonra ben bağladım kupon faizlerini hemen indirmişlerdi...umarım bu kampanyaları en zor günlerde hep bizlere melhem olur....

sn chucky 1 sene 9.75 tekfen bence çok iyi olmuş.yılbaşından sonra bu oranları görmek hayal olabilir
bende eylül'de 10.25 tekfen'de 180 gün bağlatmıştım. dönüş mart sonunda
fırsatları değerlendirmek lazım para kolay kazanılmıyor

blueberry
22-12-2012, 01:00
çarşamba günü vade günü işbankta.. 92 gün için hangi orana direteyim bir fikir verin arkadaşlar.

metin100
22-12-2012, 01:10
iyi aksamlar sayın chucky ykbnın 92 gune 9 oran verdiginı yazmıssınız hangı sube dıye sorsam? iş bankasını soran arkadasa ıs bankası 8.10 /8.15 oran verdı 32 /45 gun...

chucky68
22-12-2012, 01:11
çarşamba günü vade günü işbankta.. 92 gün için hangi orana direteyim bir fikir verin arkadaşlar.

diretmene gerek yok...karşındakiler zalim....hiç şansın yok...zalimin palasından hangi mazlum kurtulmuşki......iş bankası teksas kasabı bankasıdır....

chucky68
22-12-2012, 01:15
iyi aksamlar sayın chucky ykbnın 92 gune 9 oran verdiginı yazmıssınız hangı sube dıye sorsam? iş bankasını soran arkadasa ıs bankası 8.10 /8.15 oran verdı 32 /45 gun...

bugün sordum......kızıltoprak kadıköy şubesiydi....ama meblağ 500.000 tl üstü için aldım....genede çok farklı olacağını sanmıyorum....yılbaşına kadar bazı şubelerin açlık çektiği muhakkak....buna yapı kredide dahil....beni cepten arayan yapı kredi müdürüde erenköy-kazasker şubesiydi...oda aynı verdi...

chucky68
22-12-2012, 01:22
sn chucky 1 sene 9.75 tekfen bence çok iyi olmuş.yılbaşından sonra bu oranları görmek hayal olabilir

%10.25 den iyi bağlatmışsın....şahsen benim en son gittiğim zamandada yani ekimde gene %9.75 oran vermişlerdi..yapmadım...keşke yapsaymışım....kadında uyarmıştı..beğenmedik hata yaptık..üstelik faizide 1 yıl boyunca bu orandan her ay ödemeliydi...gittik t-banka....%9.50 den 2 ay bağladık...ben bağladım 3-5 güne kalmadan tekfen bu beğenmediğim oranlarını %9.25 1 yıllık faiz ödemeli yaptılar....bunlar gene mart ve nisanda %12,50-%11 gibi oranlardan 1 yıllık kampanya yapmışlardı..enayi gibi yapmadık...o zaman yapan parayı koydu cebine....biz gene beğenmedik....nasılsa oranlar yüksek gider sandık...ama şimdi fırsatı kaçırmamak lazım....son tren bu....

C H UCKY.............................................C EVİZ AĞACI

serkan1976
22-12-2012, 01:50
%10.25 den iyi bağlatmışsın....şahsen benim en son gittiğim zamandada yani ekimde gene %9.75 oran vermişlerdi..yapmadım...keşke yapsaymışım....kadında uyarmıştı..beğenmedik hata yaptık..üstelik faizide 1 yıl boyunca bu orandan her ay ödemeliydi...gittik t-banka....%9.50 den 2 ay bağladık...ben bağladım 3-5 güne kalmadan tekfen bu beğenmediğim oranlarını %9.25 1 yıllık faiz ödemeli yaptılar....bunlar gene mart ve nisanda %12,50-%11 gibi oranlardan 1 yıllık kampanya yapmışlardı..enayi gibi yapmadık...o zaman yapan parayı koydu cebine....biz gene beğenmedik....nasılsa oranlar yüksek gider sandık...ama şimdi fırsatı kaçırmamak lazım....son tren bu....

C H UCKY.............................................C EVİZ AĞACI

bence her dönem bir alternatif çıkar ama bence 10000 tl'yi teb marifetli'de tutsaydın aylık yerine yeni paraya 9.50
devam eden paraya 9 50000 tl üst limit hemde günlük
tabii karar senin sadece benim fikrim

chucky68
22-12-2012, 02:20
bence her dönem bir alternatif çıkar ama bence 10000 tl'yi teb marifetli'de tutsaydın aylık yerine yeni paraya 9.50
devam eden paraya 9 50000 tl üst limit hemde günlük
tabii karar senin sadece benim fikrim

teb marifetliyide düşündüm...ama 10.000 tl için çok bir şey fark etmiyor...aynı bankada kalsın dedim...%8.80 verdiler...para küçük olduğu için oran çok beni ilgilendirmiyor...getiriside 3-5 tl fark ediyor...zaten bu ayırdığım 10.000 tl harçlık parası....o bakımdan asıl beni ilgilendiren tekfendeki uzun vadeydi...

timarsizsipahi
22-12-2012, 09:10
Başkanın izlediği yolu takip etmek lazım. Haftaya cuma günü enparada dolacak paramı pazartesi (31 aralık) günü Tekfende 1 yıllık bağlamayı düşünüyorum. Tekfende hesap açtırdım fakat yıllık kesim ücreti ödememek için ne yapmak gerekir? Otomatik ödeme talimatı vermek v.b. Tekfenin sitesi dahil araştırdım ama bulamadım...

oktay G
22-12-2012, 11:01
tekfende mevduata doyunca indirir eli mahkum az kaldı,bu ufak bankalar arasında bu devran böyle döner gider bir oraya bir buraya artık demir atacakta fazla liman kalmadı ,kapitalizmin esiri olduk

ozziem
22-12-2012, 14:07
Gerçekten zor strateji uzun mu bağlasak kısa mı. Ben enparada devam etme tarafında oalcağım. Eurotekfen iyi 9.75 , ben enpara 1 aylık 9.75 bağlatacağım ama. Yani ben artık fazilerin burada dip yaptığını daha da düşmeyeceğini düşünerek kısa vade yapıyorum Tabii bu bi kumar. Herşey olabilir.

Cengiz40
22-12-2012, 16:05
yoldaşlar merhaba

epeydir forumdan uzaktım....

umarım herkes iyidir...

Cengiz40
22-12-2012, 16:51

Gösterge tahvilin faizi Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası devam eden kâr realizasyonları nedeniyle düşük hacimli piyasada en son 29 Kasım’da gördüğü yüzde 6 seviyesini aştı. Faiz önceki gün yüzde 5.92/5.89 seviyesindeydi

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, ”TCMB’nin bu hafta politika faizini indirmesine rağmen faizlerde görülen yükselişin ana sebebi TCMB’nin büyüme ve buna bağlı olarak enflasyon konusundaki kaygılarının artmış olması. Bu da TCMB’nin görünür vadede politika faizini tekrar indirmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

‘Yükseliş sürebilir’

TCMB’nin en az bir kez daha faiz indireceği beklentisinin bir süredir satın alındığı tahvil piyasasında, doğal olarak kâr satışlarının geldiğini ifade etti.

Cömert, “Aralık sonuna dek faizlerde çok ciddi bir yükseliş beklemiyoruz. Hem yıl sonu kapanışları hem de fonlama maliyetindeki düşüş potansiyeli faizleri az da olsa düşürücü yönde etki yapacaktır. Ancak daha orta vadeli yatırımcılar açısından faizlerde düşüş potansiyelinin olmadığını, hatta yükseliş görüleceğini düşünüyoruz. Hem Hazine’nin yüklü itfaları nedeniyle artan arz rakamı, hem de bir defaya mahsus zamların tekrar gündem gelebileceğine dair haberler faizi yukarı itecektir” diye konuştu.

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge de yılsonu kapanışlarından dolayı yerli bankaların satış yapmakta gönülsüz olması ve yabancıların defter kapamalarından dolayı çok fazla katılımcı olmamalarının da satışların hacimsiz olmasına yol açtığını ifade etti.

BORA YAŞAR
22-12-2012, 17:05
yoldaşlar merhaba

umarım herkes iyidir...

Sıkça "yoldaş" hitabı kullaınılıyor bu başlıkta.

Kapitalizme özge "faiz" başlığında, sosyalist düzene özge bir hitabın kullanılması ilginç bir çelişki gibi çarpıyor insanı.:)

Temel kapitalist kurumlara karşı bir faiz savaşı veriliyormuş gibi.

Eğer öyle ise, buna bir de dini (faizin hepten haram olduğu bir sistemden) bir motif ekleyerek bir slogan oluşturalım bari: Gazanız mübarek olsun faizci yoldaşlar.:)

Garip bir karışım oldu hemfikirim.

feveran99
22-12-2012, 17:11

Kapitalizme özge "faiz" başlığında, sosyalist düzene özge bir hitabın kullanılması ilginç bir çelişki gibi çarpıyor insanı.:)

Eğer öyle ise, buna bir de dini (faizin hepten haram olduğu bir sistemden) bir motif ekleyerek bir slogan oluşturalım bari: Gazanız mübarek olsun faizci yoldaşlar.:)

Abi harikasın ya :) :) :) (yoldaşlar sözünü ilk gördüğümde içimden ben de aynı tepkiyi vermiştim)

oktay G
22-12-2012, 17:21

haklısın bora usta ,ama buradaki yoldaş sözü aynı yolun yolcusu anlamına geliyor ,yoksa gerçek anlamdaki yoldaş sözü burada konuştuklarımızın zıttıdır, kapitalizmin çarklarını bizi ne hale getirdi millet olarak

blue70
22-12-2012, 21:40
mevduatçıların bir marşı ve bayrağıda olmalı...

chucky68
22-12-2012, 22:42

Sevgili Bora hocam...bu başlıktaki yoldaş kelimesini burda ilk ben kullandım...yani lafın mimarı benim....sonra bu bayrak altında çığ gibi büyüdük...ancak burdaki yoldaş kelimesini gerçek anlamında yani sosyalizim kaynaklı olarak kullanmıyoruz...zaten alakamızda yoktur..burdaki yoldaş lafını ben aynı çatı altında bulunan faiz cephesindeki tüm kardeşlerime hitaben kullandım...hepimiz faizciyiz....hepimiz yoldaşız....ayrıca bu başlığı uzun zamandır takip edenler bunun ne demek olduğunu bilir...doğal karşılar..ancak yeni foruma dahil olanlar baştan tuhaf karşılayabilir...onlarda zaman içinde sloganımızı anlayacaklardır.....yoldaşın hikayesi budur...:)

C H UCK Y.........................HALKIN KURTULUŞ CEPHESİ YOLDAŞLAR BİRLİĞİ

mustafab
23-12-2012, 00:18
Chucky Abi,

2012 sonunda net gelirin %kac oldu? Ya da 2011 Aralık 2012 Aralık diyelim.

Saygılar,

PS: Cengiz40 18 sene beklemişsin - helal olsun diyorum iyi sabır

asil olçun
23-12-2012, 00:18
Forum dostları,
Bora Yaşar ve diğer görüşler, olan arkadaşlar haklı bende ve arkadaşlarımda rahatsızdı yoldaş lafından fakat sanıldığı anlamda kullanılmıyor bu konuda rahat olalım.
Dün bankada pazartesi vadem doluyor, 9.75 vermezseniz ben tekfene gidiyorum dediğimde müdür yardımcısı rahat olun paranızı eft yaparız o gün oran vermezsek sorunu çözeriz dedi ve ardından, internet de forum sitesi bile kurmuşlar anlık haberdar oluyorlar, müşteri genelde uyandı, buraya gelen artık hazırlıklı geliyor diyor.
üstad sana bir laf atdım cevap vermedin öyle es geçmek yok ben senin ağabeyin sayılırım.
sayğılarımla. bol kazançlar.

austin
23-12-2012, 00:53
2011'in ilk yarısında mevduat geçmişimin en kötü oranlarına (%8,x) bağlamak zorunda kaldığımı hatırlıyorum ama 2012'nin ilk aylarında 12,x lere kadar çıkmıştık.. Yani bunu daha öncede denediler ama yemedi, döndü.. Üstelik bu sene 9'un altına bile inmedik kısaca diyeceğim o ki o kadar karamsar olmaya gerek yok.. Sanal ekonomi bir yere kadar işler, piyasa gerçekleri konuşur istedikleri kadar kassınlar eninde sonunda ibre gerçeğe dönecektir. Sözde kendi rekorlarını kırdılar ama mb yönetiminin beklentileri karşılamayan son faiz kararı(25 bazpuan) ne kadar tırstığını da açıkça gösteriyor. Bence yine fazla beklemeyeceğiz.. 9-12 ay gibi vadeler bizim gibi sığ ve sanal ekonomiye sahip ithalatla büyüyen ülkelerde oldukça uzun vadeler.. 3 vakte kadar savaşa girme ihtimalimiz bile azımsanmayacak derecede yüksek.. Şahsen (eğer kısa vade stopaj oranını artırmazlarsa) stopajdaki düzenlemeyi bile kaale almıcam, böyle yönetilen bir ülkede max 3 ay vadeyi asla geçmem..

Aşağıdaki tabloda bahsettiğim dönemde mbnın ortalama mevduat faiz oranları grafiğinde özellikle 2011 6. ve 12. aylarına dikkatinizi çekerim aylık faiz 6,75'e kadar kasıldıktan sonra 6 ayda 8,94'e kadar tırmanmış, 6 ayda ort. 220 bazpuan atışa engel olamamışlar (hatta 6 aylıkta 11,38 ort. oran dahi kaydedilmiş).. Tablo 2012 10.aya kadar, yeni bir kasıntı dönemine girdiğimiz anlaşılıyor..

http://www.tcmb.gov.tr/yeni/bgm/yfaagrmev/agrmev_TRL.html

JonDowes
23-12-2012, 01:10
mbnın ortalama mevduat faiz oranları grafiğinde özellikle 2011 6. ve 12. aylarına dikkatinizi çekerim aylık faiz 6,75'e kadar kasıldıktan sonra 6 ayda 8,94'e kadar tırmanmış,

http://www.tcmb.gov.tr/yeni/bgm/yfaagrmev/agrmev_TRL.html

bir ufak hatırlatma: bu sayfada yer alan "aylık mevduat" ile, bu forumda kastedilen "aylık mevduat" aynı şey değil. TCMB, 31 güne kadar olan mevduata aylık diyor. bankalar ise, genel olarak 32-45 güne iyi oran verir ve bu forumun ilgi alanına giren "aylık mevduat"ı fiyatlar. evet çoğu mudi 30-31 güne de iyi oran alır ama bu, genel ortalamada çoğunluk olmaz. 1 aya kadar vadeli mevduatın çoğu, gecelik çalışan ticari hesaplar (kasa hesapları) ve "turuncu hesap" benzeri tasarruf hesaplarıdır.

yani, TCMB sayfasında bakılması gereken kolon "1 aya kadar olan" değil "3 aya kadar olan mevduat". tarihi düşük noktası da %8.07 (şubat 11).

sayısal olarak 2012-10 ay verisi:
toplam vadeli mevduat: 387 milyar
1 aya kadar vadeli mevduat (1-31 gün): 60 milyar (%15)
3 aya kadar vadeli mevduat (32-90 gün): 289 milyar (%75)
daha uzun vadeli mevduat (91+ gün): %10.

(TCMB faiz ortalaması sayfasını nedense 2-3 ay gecikmeli güncelliyor. gecikme her 2 ayı geçtiğinde kendilerine ulaşıp "bir veri vardı hani nooldu ona" diyoruz da öyle yüklüyorlar. diğer tüm veriler gündelikken mevduatı ciddiye almamaları enteresan. bankalar, sayısal verilerini "günlük" raporluyorlar aslında. hatta, bir bankadaki tekil mevduat hareketi 10-15 milyonu geçtiği anda, müşteri ismiyle beraber bildiriyorlar.)

blueberry
23-12-2012, 01:27
2012 faiz ortalamam brüt 10.60 net 9.00.. ben işbankla brüt 10.60 aldıysam forumdakiler rahat 11.50 üzeri ortalama tutturmuşlardır.. enflasyon da 2012 yılı için 6.5 civarı gelirse 0 riskli bir yatırım için kötü sayılmaz bence..

austin
23-12-2012, 03:27
bir ufak hatırlatma: bu sayfada yer alan "aylık mevduat" ile, bu forumda kastedilen "aylık mevduat" aynı şey değil. TCMB, 31 güne kadar olan mevduata aylık diyor. bankalar ise, genel olarak 32-45 güne iyi oran verir ve bu forumun ilgi alanına giren "aylık mevduat"ı fiyatlar. evet çoğu mudi 30-31 güne de iyi oran alır ama bu, genel ortalamada çoğunluk olmaz. 1 aya kadar vadeli mevduatın çoğu, gecelik çalışan ticari hesaplar (kasa hesapları) ve "turuncu hesap" benzeri tasarruf hesaplarıdır.

yani, TCMB sayfasında bakılması gereken kolon "1 aya kadar olan" değil "3 aya kadar olan mevduat". tarihi düşük noktası da %8.07 (şubat 11).

sayısal olarak 2012-10 ay verisi:
toplam vadeli mevduat: 387 milyar
1 aya kadar vadeli mevduat (1-31 gün): 60 milyar (%15)
3 aya kadar vadeli mevduat (32-90 gün): 289 milyar (%75)
daha uzun vadeli mevduat (91+ gün): %10.

(TCMB faiz ortalaması sayfasını nedense 2-3 ay gecikmeli güncelliyor. gecikme her 2 ayı geçtiğinde kendilerine ulaşıp "bir veri vardı hani nooldu ona" diyoruz da öyle yüklüyorlar. diğer tüm veriler gündelikken mevduatı ciddiye almamaları enteresan. bankalar, sayısal verilerini "günlük" raporluyorlar aslında. hatta, bir bankadaki tekil mevduat hareketi 10-15 milyonu geçtiği anda, müşteri ismiyle beraber bildiriyorlar.)

Düzeltme için teşekkürler sn JonDowes, 3 aya kadar olan mevduat tarihi düşük noktasından 11 ay içinde kademeli olarak %10,93'e kadar yükselmiş yani nerdeyse 300 bazpuan artışa engel olunamamış, bu tezimi daha sağlam destekleyen bir veri oldu..

Feridun_Bitir
23-12-2012, 12:32
bu tcmb oranlarını brüt olarak düşünebilir miyiz?
kıyaslamada kullanmak için bu ortalama faiz değerlerinin %85'ini alıp net oranlara dönüştürmek mantıklı mı?

chucky68
23-12-2012, 13:49
Chucky Abi,

2012 sonunda net gelirin %kac oldu? Ya da 2011 Aralık 2012 Aralık diyelim.

Saygılar,

PS: Cengiz40 18 sene beklemişsin - helal olsun diyorum iyi sabır

2012 yılı için toplam brüt faiz gelirim %11.92 olarak gerçekleşmiştir....rakam olarak verirsem...sene başında 471.000 tl ile başladım....2012 sene sonu olarak 510.000 tl ye ulaştım...bu birikimim yemek,içmek,gezmek vs gibi tüm masraflarım çıktıktan sonraki ana parama ilave ettiğim net gelirimdir...tamamen faiz birikimidir...organiktir...içinde herhangi bir borsa,altın,döviz vs gibi katkı maddesi yoktur...helal paradır:)....2013 yılı içinde hedeflediğim birikim sene sonu için net 541.000 tl civarıdır....bunu yapabilecek donanıma sahibim...en büyük silahım sosyal yaşantımdan çok fazla ödün vermeden irademdir...benim için kaliteli yaşam felsefesi... huzurlu yaşamak,güzel yaşamak,güzel yemek,nezih bir ortamda maddi bir sıkıntı yaşamadan ayağını yorganına göre uzatmaktır.....herkes bağdat caddesinde bmw,mercedes,land rover vs gibi arabalarla cirit atarken onlara heves edip yoldan çıkmamayı bilmektir....bir gecede barlar sokağında 1000 tl harcamamaktır.....parayı görünce tüketim çılgınlığına heves edip kapitalizmi sevindirmemektir...para harcamak her dakika kolayda yerine koymak çok daha zordur...karnın doysun...iyi giyin..güzel yaşa...sade yaşa....huzurlu yaşa...ama azma.....işte benim gerçek hayat felsefemin altın merdivenleri budur.....

C H UCK Y...............................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ

BORA YAŞAR
23-12-2012, 14:09
..tamamen faiz birikimidir...organiktir...içinde herhangi bir borsa,altın,döviz vs gibi katkı maddesi yoktur...helal paradır:)....

Yoldaş chucky:)

Kavramları akla takla etmekte üstümüze yok.

Gülümseme işareti koysan da...

Faiz ve helal para gene uymuyor.

Helal, tamamen dini (islami) bir tabir.

TDK Sözlüğüne göre helal, "Dinin kurallarına aykırı olmayan, dinî bakımdan yasaklanmamış olan, haram karşıtı" demek.

Oysa faiz, herkes biliyor ki açıkça haram. Bunda tartışma yok.:)

"Helal faiz" bu başlığa özge bir kavram olarak yerini alsın...

Yoksa tipik bir oksimoron.:)

Faizle ilgili teknik konular yanında hayat felsefeni buraya taşımandan yararlananlar da çoktur umarım.

Felsefe de gerekli insana.

Günün iyi geçsin.

özür
23-12-2012, 15:41
Enflasyon olan ülkede faiz haram olamaz

elma
23-12-2012, 16:18
2012 yılı için toplam brüt faiz gelirim %11.92 olarak gerçekleşmiştir....rakam olarak verirsem...sene başında 471.000 tl ile başladım....2012 sene sonu olarak 510.000 tl ye ulaştım...bu birikimim yemek,içmek,gezmek vs gibi tüm masraflarım çıktıktan sonraki ana parama ilave ettiğim net gelirimdir...tamamen faiz birikimidir...organiktir...içinde herhangi bir borsa,altın,döviz vs gibi katkı maddesi yoktur...helal paradır:)....2013 yılı içinde hedeflediğim birikim sene sonu için net 541.000 tl civarıdır....bunu yapabilecek donanıma sahibim...en büyük silahım sosyal yaşantımdan çok fazla ödün vermeden irademdir...benim için kaliteli yaşam felsefesi... huzurlu yaşamak,güzel yaşamak,güzel yemek,nezih bir ortamda maddi bir sıkıntı yaşamadan ayağını yorganına göre uzatmaktır.....herkes bağdat caddesinde bmw,mercedes,land rover vs gibi arabalarla cirit atarken onlara heves edip yoldan çıkmamayı bilmektir....bir gecede barlar sokağında 1000 tl harcamamaktır.....parayı görünce tüketim çılgınlığına heves edip kapitalizmi sevindirmemektir...para harcamak her dakika kolayda yerine koymak çok daha zordur...karnın doysun...iyi giyin..güzel yaşa...sade yaşa....huzurlu yaşa...ama azma.....işte benim gerçek hayat felsefemin altın merdivenleri budur.....

C H UCK Y...............................HALKIN KURTULUŞ BEBEĞİ

Sayın Chucky,

Çok güzel söylüyorsun, onaylıyorum, ama evde hatun, çoluk çocuk yok sanırım...

szpilman
23-12-2012, 16:47
Sayin Chucky,

sanirim butun sene boyunca 8700 TL harcamissiniz(471000x1.1013)-510000. Sanirim ev kendinizin yani kira gideriniz yok ayrica bakmakla yukumlu oldugunuz kimse yok. Bu kosullarda iyi bir birikim. Sizin sartlarinizda birinin yaklasik 500000 TL ile enflasyona ezilmeden faiz geliri ile gecimini saglayabilecegini gosteriyor.

oktay G
23-12-2012, 19:01
bana 8700 4 ay gitmiyor ev benim oldugum halde,ama hergün içerim araçla gezerim yetmez tabii,birdahamı gelecegiz fani dünyaya

hopop
23-12-2012, 19:23
hesap yanlış

Benim anladığım; "Yıl içinde çalışarak kazandığımız hane gelirimize ilave olarak bankadan edindiğimiz anaparamızın faiz getirisine biz fazla dokunmuyoruz,yıllık faiz gelirimizin % 82'sini anaparamızın üzerine yeniden ekleyebiliyoruz.İstesek üzerine hiç eklemeyiz,ama biz gereksiz harcama yapmıyoruz" ifadesi.

sonsav
24-12-2012, 10:34
Enflasyon olan ülkede faiz haram olamaz

Bu sorunu bundan 3-5 ay önce kapattığımızı düşünmüştüm. Yeniden alevlenmesi, hoşumuza giden bir konu olduğunu gösteriyor. Yada bu un daha çok su kaldırır.

Vadelisever
24-12-2012, 12:51

Parayı 1 yıl bağlama konusunda kafamdaki 2 negatif düşünce beni geri adım attırıyor:

1) Burası Türkiye, yarın ne olacağı hiç belli olmaz, Cumhurbaşkanı anayasayı Başbakan'ın kafasına atıverir veya Suriye'nin muhalifleri attığı bir füze tesadüfen Urfa'daki bir askeri bölgemize düşer, ertesi gün ülke tepetaklak olur, faizler 9.75 değil bir anda 19.75 oluverir, elindeki 9.75 ile ortada kalıverirsin.

2) Vadelimi 1 yıl bağladım diyelim, 10. ayda çok acil paraya ihtiyacım oldu (çok düşeş bir ev buldum ve daha alırken çok ciddi kar yapacağımı varsayalım), o zaman 10 aylık faizimi kaybederim, öbür türlü en fazla 1 aylık faizimi kaybederim.

Diğer taraftan da aylık 9.75 veren bir yer var şu anda, onu yıllık olan veren başka bir yer de var. Ekonomi sabit gitti diyelim ve oranlar değişmedi, aylık veren yer bana daha çok kazandıracak sonuçta, her ay faizim hesaba geçecek ve faizimden de faiz kazanacağım. Yaptığım hesaplamaya göre 100.000 TL için 365 günün sonunda 321.24 TL daha fazla kazanıyorsun 32 günlük bağlarsan. (Birinde faizi 365 güne göre hesapladım, diğerinde 11 tane 32 gün, son ay 13 gün şeklinde hesap yaptım.)

Herkes 2013'te faizlerin çok daha fazla düşeceği varsayımıyla hareket ediyor, ya düşmez de yükselirse? O zaman ne olacak? Ben aylık ya da en fazla 45 günlük değerlendirme yapmayı daha uygun buluyorum kendim için, herkesin görüşüne de saygım sonsuz.

powerpc
24-12-2012, 13:15
enpara 32 gün %9.75 olarak bağladım bu ay, ocakta enparanın durumuna göre bakacağız artık.

chucky68
24-12-2012, 13:31
vadelisever kardes....dediklerin yuzde yuz dogru...ama herseye ya olursa ya olmassa diye kuskulu yaklasirsak yatirim hacmimiz dusuk kalir...bu para bana uzun vadede lazim degil.. yillardir faizde duran para...ev alma telasim zaten yok...cok kelepirde bulsam gene almazdim...bunu bildigim icin bu varsayim bana uygun degil...oturdugum ev kendimin...eski bina...burayi mutaahitler isteyip duruyor...orta vadede mutlaka bir mutaahite gidecek...iste bu bina yikildiginda kendi evimin disinda bu yeni binadan ev alabilirim..amacim simdilik bu...bu planlamada 1 yil benim icin kisa vade...ayrica ben bir hesap yapmistim..500.000 tl 1 yilda tekfende 9,75 den net 41.000 tl getirir....sizin senaryoda sayet faizler seneye 11
yillik 11 bile olsa toplamda kaybim 5000 tl bile olmuyor...arada ucurum yok...25 yildir faizlerin icindeyim....cok az yanildim..dimdi devir degisti....faiz riski eskiye gore cok azaldi.. son 5 yildir ortalama faiz yerlerde surunuyor...en cok yukseldigi nokta 13 bile olamadi...faiz riski bundan 12 yil onceydi...bu hukumet herseyi kitledi...savas ciksa bile suriye bir abd degil...o fuzelerbosuna konmadi...suriyede aptal degil...basina ne gelecegini bilir...savas cok zor...topraklarimiza gene top atilsa biz savas cikartmayiz....bunu yapsak oncedende yapardik.....o kadar kolay degil...kolay olsa israil gibi vilgin ilke yuzlerce kez irana saldirirdi...ama bugun ne iran ne abd nede israil savasa gitmez...maliyetleri korkunc olur

chucky.............yillarin bebegi

scobanx
24-12-2012, 14:35
Kasım 2013'e kadar Tekfen'e bağladık, biraz kafamız rahat gezelim...

bankac
24-12-2012, 15:14
Parayı 1 yıl bağlama konusunda kafamdaki 2 negatif düşünce beni geri adım attırıyor:

1) Burası Türkiye, yarın ne olacağı hiç belli olmaz, Cumhurbaşkanı anayasayı Başbakan'ın kafasına atıverir veya Suriye'nin muhalifleri attığı bir füze tesadüfen Urfa'daki bir askeri bölgemize düşer, ertesi gün ülke tepetaklak olur, faizler 9.75 değil bir anda 19.75 oluverir, elindeki 9.75 ile ortada kalıverirsin.

2) Vadelimi 1 yıl bağladım diyelim, 10. ayda çok acil paraya ihtiyacım oldu (çok düşeş bir ev buldum ve daha alırken çok ciddi kar yapacağımı varsayalım), o zaman 10 aylık faizimi kaybederim, öbür türlü en fazla 1 aylık faizimi kaybederim.

Diğer taraftan da aylık 9.75 veren bir yer var şu anda, onu yıllık olan veren başka bir yer de var. Ekonomi sabit gitti diyelim ve oranlar değişmedi, aylık veren yer bana daha çok kazandıracak sonuçta, her ay faizim hesaba geçecek ve faizimden de faiz kazanacağım. Yaptığım hesaplamaya göre 100.000 TL için 365 günün sonunda 321.24 TL daha fazla kazanıyorsun 32 günlük bağlarsan. (Birinde faizi 365 güne göre hesapladım, diğerinde 11 tane 32 gün, son ay 13 gün şeklinde hesap yaptım.)

Herkes 2013'te faizlerin çok daha fazla düşeceği varsayımıyla hareket ediyor, ya düşmez de yükselirse? O zaman ne olacak? Ben aylık ya da en fazla 45 günlük değerlendirme yapmayı daha uygun buluyorum kendim için, herkesin görüşüne de saygım sonsuz.

eğer faizler bir anda 19,75 olursa ve ben paramı uzun vadeli bağladıysam, vadeye kalan gün sayısına göre maliyet hesabı yapıp vade bozabilirim yada devam ederim tamamen hesap işi, göreceli zarar da edebilirim.

eğer param bağlı iken gerçekten kelepir ev bulduysam,konut kredileri zaten düşük gider kredi alırım, tabiki vadeliyi bozmak ta hesaplarımda olur, ama ne olursa olsun ev zaten kelepir olacağı için kaybedeceğim mevduat faizi, yada ödeyeceğim kredi faizi çok önemseyeceğim maliyetler olmayacaktır. eğer 10. ayda kelepir ev bulduysam bankama gider paramı teminat gösterir 2 aylık kredi kullanma konusunda görüşürüm.

şuan bankaların 9,75 faizleri aylık yada yıllık olarak kampanya faizleri olduğu için işler böyle giderse düşecek gibi, birde geçmiş bir yıla bakıp herşey böyle devam ederse bu yılda faizler bir şekilde düşecek gibi, son olarak tüm bu algılarla karar vermek hemde uzun vade için kısa sürede karar vermek gerek gibi,

syg,

pascal82
24-12-2012, 18:29
Slm dostlar uzun zamandır forumu takip ediyorum.. çok güzel paylaşımları yapıyorsunuz..

pascal82
24-12-2012, 18:41
Yoldaşlar herkesin bidiği gibi faizler yerlerde sürünüyor. 1970 li yıllarda, faizlerin aynen günümüzdeki tek haneli rakamlarda olduğunu araştırmalarımda gördüm. 1980 yılndan itibaren 2003 yılına kadar %50 ve üzeri hatta %100 ve %150 rakamları vardı...... O zamanlar parasını koruyabilen bugün hatırı sayılır bir servetin sahibi oldu.... şayet günümüzde % 10 un bile raklamları var......... yani nerden nereye gelmişiz..... Hiç unutmam 2000 yılndada faizler düşmüştü. ve bankada paranın günü dolduğunda faiz oranını sorduğumda bana mt. % 29 dedi. ve ben suratımı asmış burun kıvırmıştım... % 29 u şimdi alsam dile benden ne dilersen derdim mt. ye...................

pascal82
24-12-2012, 18:51
Chucky başkan tek teselliyi umudu veren sensin... hep ümitli açıklamaların var. bizim için güzel günler yakınmı... 8... 9.. faiz bizi kesmiyor. reel faiz ekside.. birgün gelecek faizler tavan yapacak ama bu 10 yıl içindemi olur. 20 yıl içindemi o bilinmez.....

BORA YAŞAR
24-12-2012, 18:52
http://www.ekodialog.com/istatistik/enflasyon.html

1983-2006 yılları enflasyon oranları burada ...

2000 yılında yıllık ortalama enflasyon oranı tüketici fiyatları ile % 54,9.

% 29 faiz önerdilerse suratınızı asmanız kadar doğal birşey olamaz.

Ama hafızanız sizi yanıltmış olmalı diye düşünüyorum.

Geçmiş gün. Zordur hatırlamak.

pascal82
24-12-2012, 18:57
BORA YAŞAR kardeş hafızam son derece kuvvetli 2000 yılında faizler %29 idi.. son çeyrekte artmaya başladı.. %60 falandı... 2001 şubattada bütük ekonomik kriz meydana geldi.. ama ben %29 faiz aldığımı 2000 yılında adım gibi biliyorum.. saygılar..

pascal82
24-12-2012, 19:49
Sayın chucky yazılarınızı hep takip ederim..... siz nakitini korumasını bilmiş gerketiğinde aşırıya kaçmamak kaydıyla yemiş içmişsiniz. 1999 ylında 22.000 tl. var diyen siz bugün 500.000tl. ye ulaşmış durumundasınız. yani faizin kaymağını en iyi dönemlerde yemiş birisiniz. sizi taktir ediyorum.. bende eskiden yüksek faizden yararlandım. ve bugün sizin kadar olamasada belli bir birikime sahibim...... sayın başkan faizlerin dip yaptığı şu günlerde her ne olursa olsun faize devammı yoksa başka yelkenlere açılmak varmı.... ben paranın birazını altına veya dövize yatırsammı diyorum... faizlerin tek haneye düşmesinden bu yana 3 yıl geçti...... maalesef dahada çok yıllar geçecek gibi gözüküyo:((((((((((((((

Mehmetkirsoy
24-12-2012, 20:28
şunu açık söyliyim rahat rahat mevduatta dururken.. birazıyla yok altın yok döviz yok borsa yok vob. dedim.. huzurum kaçtı.. o ne olmuş bu ne olmuş. yok mali uçurum yok not artışı olmadı avrupa battı çıktı.. %8 ede eyvallah hiç olmazsa kayıp yok. altın düştü nereye. pehhhhhhhh

asil olçun
24-12-2012, 20:50
dostlar,
bu gün şekerbank dan ayrıldım. bir yıllık 8.25 veriyor, 32 gün 8.75 kılıcı çektim. tekfene telefon açtım bankaya gelip parayı aldılar, şubede e vadeli hesap açtılar . ıslak imzalı cüzdanıda verdiler,oh karşılıklı kahveler içildi . valör e vadelide bir sonra ki güne atıyor hesap onuda çözdüler magdur etmediler. ocakta isim ve tabela değişecekmiş.
üstad tam yol devam bir yıl yat.ocak sonuna kadar kampanya devam edecekmiş.işlem bitdi arabayla birde eve bıraktılar. bol kazançlar hepimize.

scobanx
24-12-2012, 21:18
dostlar,
bu gün şekerbank dan ayrıldım. bir yıllık 8.25 veriyor, 32 gün 8.75 kılıcı çektim. tekfene telefon açtım bankaya gelip parayı aldılar, şubede e vadeli hesap açtılar . ıslak imzalı cüzdanıda verdiler,oh karşılıklı kahveler içildi . valör e vadelide bir sonra ki güne atıyor hesap onuda çözdüler magdur etmediler. ocakta isim ve tabela değişecekmiş.
üstad tam yol devam bir yıl yat.ocak sonuna kadar kampanya devam edecekmiş.işlem bitdi arabayla birde eve bıraktılar. bol kazançlar hepimize.

Sn. Asil, Valörü aynı günmü başlattılar? Bizde konuşalım aynı gün başlatılabiliyorsa...

..AKIN..
24-12-2012, 22:23
dostlar,

sayın asil sakıncası yoksa miktar nedir gelip bankadan almaları hoşuma gitti 100 k civarı ise düşünücem de

asil olçun
24-12-2012, 23:10
Dotsların sorularının cevabı:
1-100 de olsa gelirler, bendeki intiba böyle çünkü müşteri memnuniyeti ilk planda ,bana bakan müşteri temsilcisi her şeyi ben sormadan tek tek anlatdı. internetde şifre alma hesabı güncelleme,internet bankacılığından işlemin yapıldığını teyit ve her an internete girerek hesapları kontrol etme.eft yapma vb. internet bankacılığı şifresi anında verildi şubede internetden giriş yapıldı,internet güvenliği şifresi cep telefonuna geliyor. hatda müşteri temsilcisi her zaman gelin biz sizi alırız dediler.
2-Valör aynı gün olacak dedim, kabul etdi fakat sisteme müdahale yok bir günlük kayıp neyse hesapladı telafi edildi.daha fazlasını onlar bilir.
3-Banka gişesinden sayım yaparak aldı güvenlik koridorunda bankalarının veznesine teslim yapıldı, nezaretimde, dekontlar anında verildi.
4- Şekerbank personeli de gayet kibar ve naziktiler iyi davrandılar, kapıya kadar uğurladılar. bizde tekrar dönüşünüzde sizi adresten alacağız diye söz verdiler.
5-Kampanya aralık sonunda bitiyor.
sayğılarımla.

mohikan
25-12-2012, 00:16
Sn Pascal82 haklıdır. 2000 ocak ayında, IMF programı uygulanmaya başlandığı için (malum, döviz çıpası)faizler hızla %30lar seviyesine düşmüştü. Kamu bankaları en yüksek faizi vermekte idi. Ziraat bankasında 1 yıl önce 1999'da %90-100 arası faiz alırken 2000 yılı başında faiz %35'e inmişti. Güya stabilizasyon programı sayesinde, yıl sonu hedef enflasyon %30 altına düşecek ve enflasyonu yenecektik. Devletin bu üçkağıdına sadece tasarrufçu değil koca bankalar bile geldi ve %30'dan devlet tahvillerine gömüldüler. En çok devlet tahvili alanlardan biri Demirbank idi, kasım 2000'de yükselen overnight faizleri bu tahvillerle fonlayamadı ve battı. Diğer büyükler de(Akbank hariç) bu alınan tahvillerden çok zarar ettiler. Rahmetli Sakıp ağa geleceği görüp döviz istiflemiş, sonra da 'bu doların yükselmesi lazım ağam, çok düşük' diye spekülasyon bile yapmıştı. Koca Garanti Bankası Osmanlı bankasını feda ederek ve bedelli sermaye artışı yaparak biraz da devletin (Kemal Dervişin) kollamasıyla kendini kurtarabilmişti. Garanti Bankası'nın piyasa değeri 300 milyon liraya düşmüştü. (Şu anda 30 milyar TL). Aynı kollama 2002'ye gelindiğinde M.Emin Karamehmet'e gösterilmeyecek, Pamukbank batarken Yapı kredi de elinden çıkmak zorunda kalacaktı Ben %35'ten bağladığıma yanarken esas vurgun borsadan geldi tasarrufçuya. 2000 yılındaki spekülatif çılgınlıktan sonra reel faizlerin düşmesi nedeniyle bir çok insan o yıl borsaya girdi ve battı. Türkcell'in halka arzını hatırlıyorum, 44 bin TL den TKCELL almak için altınlarını dövizlerini bozduran çok insan gördüm çevremde. TCELL 2001 krizinde dolar bazında 10 misli zarar ettirdiğinde bu insanların çoğu yok pahasına bu hisseleri satmak zorunda kaldı. Bunları şunun için anlatıyorum, aynı senaryo, farklı yönetmenle,farklı aktörlerle yine sahnede. Borsa belki 100 bin bile olur ama sonrası hep aynı yıkım, aynı trajedi. Ben muhafazakar bir yatırımcıyım ve faizden şaşmadım, bundan da hiç pişman olmadım, paramın çok az bir kısmı ile borsa yatırımı yapıyorum ve imkb 50 dışına pek çıkmıyorum. Bu sayede kafam rahat, herkese tavsiye ederim.

bankac
25-12-2012, 00:32
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1113578&Yazar=UGUR-GURSES&CategoryID=101

memorex
25-12-2012, 00:39
Dotsların sorularının cevabı:
1-100 de olsa gelirler, bendeki intiba böyle çünkü müşteri memnuniyeti ilk planda ,bana bakan müşteri temsilcisi her şeyi ben sormadan tek tek anlatdı. internetde şifre alma hesabı güncelleme,internet bankacılığından işlemin yapıldığını teyit ve her an internete girerek hesapları kontrol etme.eft yapma vb. internet bankacılığı şifresi anında verildi şubede internetden giriş yapıldı,internet güvenliği şifresi cep telefonuna geliyor. hatda müşteri temsilcisi her zaman gelin biz sizi alırız dediler.
2-Valör aynı gün olacak dedim, kabul etdi fakat sisteme müdahale yok bir günlük kayıp neyse hesapladı telafi edildi.daha fazlasını onlar bilir.
3-Banka gişesinden sayım yaparak aldı güvenlik koridorunda bankalarının veznesine teslim yapıldı, nezaretimde, dekontlar anında verildi.
4- Şekerbank personeli de gayet kibar ve naziktiler iyi davrandılar, kapıya kadar uğurladılar. bizde tekrar dönüşünüzde sizi adresten alacağız diye söz verdiler.
5-Kampanya aralık sonunda bitiyor.
sayğılarımla.

Arkadaşım bence Şekerbank ayıp etmiş ,hem bizde gelip nakitinizi teslim alırız diyorlar nazik davranıp kapıya kadar uğurlama faslı yapıyorlar hemde altıüstü max. 16.50 tl eft mesaj ücreti ödeyip sizi göndermek yerine nakit sayımıyla uğraştırıyorlar.Sizin pazarlık taktiğiniz nasıl merak ettim doğrusu çünkü ben 1 günlük kaybı nakit ödemelerini talep ettim fakat kabul ettiremedim ne de olsa uzun vade de bu oranı veren olmadığı için daha fazla üzerine gitmeyip bağlayıp geçtim.

memorex
25-12-2012, 00:54
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/bir-turk-bankasi-satiliyor/840865/
Yerli yatırımcı sattığına göre banka değerlemesinin tavan yaptığını düşünüyor olmalı.Ayrıca Japonlara da izin verilmiş olması ilginç büyük bankaların elaltı karteline çomak sokar da bizlere yarar.Bu akşamki bloomberg ht de faizlerle ilgili 2013 beklentisi en fazla %6.5-7.0 arasına kadar yükselir şeklinde idi buradan tarihe not düşelim ve bakalım ne kadar tutacak.

hasanlive
25-12-2012, 01:11
dostlar,
sizin için bir mahsuru yoksa vadeli olarak ne kadar para yatırdınız
beni yanlış anlamazsanız şu anda altın fiyatları düşük altın alıp yükselince satsanız daha iyi para kazanmazmısınız

aviator
25-12-2012, 02:13
Sn Pascal82 haklıdır. 2000 ocak ayında, IMF programı uygulanmaya başlandığı için (malum, döviz çıpası)faizler hızla %30lar seviyesine düşmüştü. Kamu bankaları en yüksek faizi vermekte idi. Ziraat bankasında 1 yıl önce 1999'da %90-100 arası faiz alırken 2000 yılı başında faiz %35'e inmişti. Güya stabilizasyon programı sayesinde, yıl sonu hedef enflasyon %30 altına düşecek ve enflasyonu yenecektik. Devletin bu üçkağıdına sadece tasarrufçu değil koca bankalar bile geldi ve %30'dan devlet tahvillerine gömüldüler. En çok devlet tahvili alanlardan biri Demirbank idi, kasım 2000'de yükselen overnight faizleri bu tahvillerle fonlayamadı ve battı. Diğer büyükler de(Akbank hariç) bu alınan tahvillerden çok zarar ettiler. Rahmetli Sakıp ağa geleceği görüp döviz istiflemiş, sonra da 'bu doların yükselmesi lazım ağam, çok düşük' diye spekülasyon bile yapmıştı. Koca Garanti Bankası Osmanlı bankasını feda ederek ve bedelli sermaye artışı yaparak biraz da devletin (Kemal Dervişin) kollamasıyla kendini kurtarabilmişti. Garanti Bankası'nın piyasa değeri 300 milyon liraya düşmüştü. (Şu anda 30 milyar TL). Aynı kollama 2002'ye gelindiğinde M.Emin Karamehmet'e gösterilmeyecek, Pamukbank batarken Yapı kredi de elinden çıkmak zorunda kalacaktı Ben %35'ten bağladığıma yanarken esas vurgun borsadan geldi tasarrufçuya. 2000 yılındaki spekülatif çılgınlıktan sonra reel faizlerin düşmesi nedeniyle bir çok insan o yıl borsaya girdi ve battı. Türkcell'in halka arzını hatırlıyorum, 44 bin TL den TKCELL almak için altınlarını dövizlerini bozduran çok insan gördüm çevremde. TCELL 2001 krizinde dolar bazında 10 misli zarar ettirdiğinde bu insanların çoğu yok pahasına bu hisseleri satmak zorunda kaldı. Bunları şunun için anlatıyorum, aynı senaryo, farklı yönetmenle,farklı aktörlerle yine sahnede. Borsa belki 100 bin bile olur ama sonrası hep aynı yıkım, aynı trajedi. Ben muhafazakar bir yatırımcıyım ve faizden şaşmadım, bundan da hiç pişman olmadım, paramın çok az bir kısmı ile borsa yatırımı yapıyorum ve imkb 50 dışına pek çıkmıyorum. Bu sayede kafam rahat, herkese tavsiye ederim.

Sayın Mohikan,

Paylaşımınız için çok teşekkürler. Bir paragrafta Türkiyenin son 15 yılını özetlemişsiniz.Ben okurken şahsen çok keyif aldım ve birkısmını yaşadığım şeyleri sizin kadar güzel kelimelere dökemezdim. Duhulünüzde 2004 ki, bu sitenin ilk üyelerinden biri olduğunuz belli. Muhafazakar bir yatırımcı olduğunuzu ve faizden şaşmadığınızı belirtmişsiniz. Bundan sonra özellikle bu topikte sizi daha sık görmekten çok mutlu olurum. Paylaşımlarınızın devamını diliyorum.

Saygılar..

aviator
25-12-2012, 02:51
yoldaşlar merhaba

umarım herkes iyidir...

Sayın Cengiz40 Slm,

Forumu geriye dönük okuyorum hergün giremiyorum. Öncelikle isabetli tarla yatırımınız için tebrik ediyorum.
Tarlayı alırken ileriyimi gördünüz yoksa şansınızmı yaver gitti bilemiyorum ama sizin nakite geçtiğiniz anda bu topiği bulmanız(sizin araştırmacı olduğunuz belli topiği bularak)ama daha doğrusu sayın Chucky yi bulmanız büyük bir şans.Benim size tavsiyem Chucky ne derse onu yapmanız. Bu konuda çok tecrübeli bir insan onu takip ederseniz çok sevinirim sizin adınıza.
Yoksa sizi çok yanlış yollara yönlendirenler çok olacaktır. Nacizane tavsiyemdir size. Chucky üstadada selamlar..

oktay G
25-12-2012, 11:14

haklısın yoldaş bu ortamda uzun vadeye girmek iş degil, burası türkiye heran herşey olabilir ,başka fırsatlar çıkar sonra ah kafam dersiniz ,ben artık en fazla 90 gün yapıyorum vadeyi kırsamda fazla farketmez ,benim şahsi fikrim yapanada hayırlı olsun ,bu faiz düşmanı ortamda bol kazançlar

armiero
25-12-2012, 11:36
finansbank firmanıza özel 29 aralığa kadar 32 günlük tanışma faizi %8.40...

bugün eski müşteriye alınan ilk oran 7.70 ikinci oran 7.95... üçüncüde bekleniyor,
akbank bugün yeni müşteriye 34 günlük 8.20 hatta 8.30 bile yapabiliriz dedi...

mevzu bahis oranlar kurumsal müşteriye verilen oranlardır.

bir de evet faizler düşüyor ama biraz da oran paylaşalım arkadaşlar :)

mgdv2001
25-12-2012, 14:28
En Para 92 ve 181 Gün vadeli oranlarında tekrar indirime giderek 9,25 ten 8,75 e düşürmüş.
Cazip olarak sadece aylık 9,75 kalmış
En para efsanesi çabuk söndü Mevduat yatırımcısı için kötü oldu.
Tekfen 9,75 uzun vadede kalan son kale onunda fazla dayanacağını sanmam yıl sonunda biter 9 cıvarına iner

uufuk
25-12-2012, 14:43
DenizBank
Yeni müşteri 150.000tl 36gün 8.95

Hocam
25-12-2012, 15:31
Son Kale de Düşüyor!
Eurobanktekfen 9,75'lik oranını bu akşam 17:00 de 9,25'e indiriyor. Belki son anda yararlanmak isteyen birkaç yoldaşa yarar diye haber vereyim dedim.

memorex
25-12-2012, 16:23
http://www.finanstrend.com/yazar/3040/basci-nin-aciklamalarinda-one-cikanlar
bu linkte Özgür Altuğ'un yaptığı yorumda 1 no.lu maddeye göre ortam biraz karışsa sıkıntıya girebilecek bankalarımızın varolduğunu anladım acaba ben mi yanlış yorumluyorum 1 no.lu maddeyi SİZLER NASIL YORUMLARSINIZ ?

Hocam
25-12-2012, 16:56
http://www.finanstrend.com/yazar/3040/basci-nin-aciklamalarinda-one-cikanlar
bu linkte Özgür Altuğ'un yaptığı yorumda 1 no.lu maddeye göre ortam biraz karışsa sıkıntıya girebilecek bankalarımızın varolduğunu anladım acaba ben mi yanlış yorumluyorum 1 no.lu maddeyi SİZLER NASIL YORUMLARSINIZ ?

Başcı'nın basın toplantısını izledim. Şu anda kaldıraç rasyosu 3,5'un altında banka olmadığını söyledi. Bu düzenlemenin az parası olup da çok kredi vermek isteyen bankaları denetlemek amacıyla getirildiğini söylüyor. BDDK'nın denetimlerine ek olarak Merkez Bankası'nın da ek denetimler getirmesini bizim için olumlu görüyorum.

thesiege
25-12-2012, 17:41
mevduat faizlerinin 2013'te yükseleceğini öngören abilerim bunu hangi parametrelere dayanarak söylüyor acaba anlamıyorum.

politika faizi mi artacak, enflasyon mu artacak yoksa Türkiye'de savaş-ekonomik kriz çıkıp ekonomi kaosa mı girecek. Hem dünyadaki hem Türkiye'deki trend bu, faizler düşük kalacak, hatta reel faiz eksilere doğru gidecek. Çünkü dünyada likidite tarihte hiç olmadığı kadar yoğun ve insanlar yatırım yapacak ortamı bulamıyorlar. Herkes param azalmasın yeter artmasa da olur derdinde. Böyle bir ortamda faizlerin yükseleceğini öngörmek iyi niyetli bir yanılgıdan öteye gidemez maalesef bana göre.

Nasıl 3 sene önceki 18'leri özlemle anıyorsak şu anki 9.75'ler de bir zaman sonra önemli oranlar olarak kalacak.

ytd...

armiero
25-12-2012, 18:05
finansbank firmanıza özel 29 aralığa kadar 32 günlük tanışma faizi %8.40...

bugün eski müşteriye alınan ilk oran 7.70 ikinci oran 7.95... üçüncüde bekleniyor,
akbank bugün yeni müşteriye 34 günlük 8.20 hatta 8.30 bile yapabiliriz dedi...

mevzu bahis oranlar kurumsal müşteriye verilen oranlardır.

bir de evet faizler düşüyor ama biraz da oran paylaşalım arkadaşlar :)

garanti 34 gün yeni müşteriye 8.00 dedi
en son finansbank saat 15:45 gibi arayıp 8.40 dedi, eski müşteriyim, bağladım...

bu arada forumu takip edince bir süredir bankam tarafından "avlandığımı" farkettim
sanırım finansı yanlış bankalarla çarpıştırıyorum... garanti ve akbank gibi bankalardan oran alıp finansın önüne sunmak ve "bak burada bu var bana daha yükseğini ver" demek büyük hata... :(

önümüzdeki ay denizbank'ı da yoklayacağım...

memorex
25-12-2012, 18:19
Başcı'nın basın toplantısını izledim. Şu anda kaldıraç rasyosu 3,5'un altında banka olmadığını söyledi. Bu düzenlemenin az parası olup da çok kredi vermek isteyen bankaları denetlemek amacıyla getirildiğini söylüyor. BDDK'nın denetimlerine ek olarak Merkez Bankası'nın da ek denetimler getirmesini bizim için olumlu görüyorum.

Düzenleme bizler ve sistemin sağlığı için olumlu.Fakat benim dikkatimi çeken şey ise sistemin kaldıraç ortalaması 7.6 iken 3.25-3.5 olan bankaların olması ki o bankalar hangileri ise diğer bankaların 2-3 katı riskleri daha yüksek olarak yollarına devam ediyorlar.O bankalar acaba ortamda bozulma yaşanırsa sistemi yıkacak bomba olma potansiyeli taşıyorlar mı ? diye şüphe duydum ve o bankaların hangileri olduğunu NASIL ANLAYABİLİR de uzak dururuz.Bizler için önemli olan bu yüksek kaldıraçlı bankaları tespit edebilmek.

thron
25-12-2012, 18:36
mevduat faizlerinin 2013'te yükseleceğini öngören abilerim bunu hangi parametrelere dayanarak söylüyor acaba anlamıyorum.

politika faizi mi artacak, enflasyon mu artacak yoksa Türkiye'de savaş-ekonomik kriz çıkıp ekonomi kaosa mı girecek. Hem dünyadaki hem Türkiye'deki trend bu, faizler düşük kalacak, hatta reel faiz eksilere doğru gidecek. Çünkü dünyada likidite tarihte hiç olmadığı kadar yoğun ve insanlar yatırım yapacak ortamı bulamıyorlar. Herkes param azalmasın yeter artmasa da olur derdinde. Böyle bir ortamda faizlerin yükseleceğini öngörmek iyi niyetli bir yanılgıdan öteye gidemez maalesef bana göre.

Nasıl 3 sene önceki 18'leri özlemle anıyorsak şu anki 9.75'ler de bir zaman sonra önemli oranlar olarak kalacak.

ytd...

kendi adıma ben linkteki habere dayanarak böyle düşünüyorum.

tarih Ekim 2000, faizler tarihi bir düşüş trendinde herşey mükemmel, koca Tüsiad başkanı çıkıyor ve açıklama aynen şu.

Yatırım ortamı mükemmel artık 10-15 yıl sonrasını görebiliyor güvenebiliyoruz.

sonra ne oluyor çok değil 4 ay sonra ülke tarihinin en büyük krizine giriyor

faizler tek haneye düşer mi diye düşünürken faizler 4 haneye çıkıyor:)

bu dediklerim geçen yüzyılda olduğu için çoğumuz hatırlamayabilir:yes:

unutmak ve yoksaymak gerçekleri değiştirmez.

http://arsiv.sabah.com.tr/2000/10/24/a00.html

armiero
25-12-2012, 19:27
DenizBank
Yeni müşteri 150.000tl 36gün 8.95

bu tanışma faizi mi? yoksa eski müşteri mi? diye düşünürken yeni müşteri yazmışsınız yenni gördüm pardon :)

parayı 8.40 ile finansta eski müşteri olarak bağladım ama bu denizbankta aklım kaldı vallaha...

djoz
25-12-2012, 20:27
bu tanışma faizi mi? yoksa eski müşteri mi? diye düşünürken yeni müşteri yazmışsınız yenni gördüm pardon :)

parayı 8.40 ile finansta eski müşteri olarak bağladım ama bu denizbankta aklım kaldı vallaha...

Denizbankta aklınız kalmasın, yarın dönüşüm var, 8,25-8,30 civarı olur dediler.. İki de ajanda verdiler, para yerine geçmez ama napalım. :)

Bu arada dede bankaları bile zaten o oranı veriyor..
Ziraat (tanışma) 8,30
Halkbank (tanışması yok, herkese) 8,25
Vakıfbank (eski müşteri) 8,25

lasrhan
25-12-2012, 21:38
Son Kale de Düşüyor!
Eurobanktekfen 9,75'lik oranını bu akşam 17:00 de 9,25'e indiriyor. Belki son anda yararlanmak isteyen birkaç yoldaşa yarar diye haber vereyim dedim.
Malesef öyle.
Bende bugun öğle saatlerinde bağlamıştım. Son otobüse binmiş oldum böylece.

9,75 e-vadeli ile eylüle bağladım.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51hJyVIoydL.jpg

SIMOVIC
25-12-2012, 21:38
Denizbankta aklınız kalmasın, yarın dönüşüm var, 8,25-8,30 civarı olur dediler.. İki de ajanda verdiler, para yerine geçmez ama napalım. :)

Bu arada dede bankaları bile zaten o oranı veriyor..
Ziraat (tanışma) 8,30
Halkbank (tanışması yok, herkese) 8,25
Vakıfbank (eski müşteri) 8,25

Denizbankta benimde yarın donusum vardı.9 verdiler bende olmaz deyince Tekfene eft yapacaklar...Ama 1 krs da eft parası almayacaklar...Takdir ettim.1 yıllık 9.75 den Tekfene gectim.Faizlr dahada dusecek...
Daha önce tanısma faizi diye kendi adıma, hanımın adına, hanımın kuması adına hesap acıp % 9-9.5 arası faiz aldık ama artık sona geldik.
Faizcinin anası 2013 de cok aglıcak cooookkkk

lasrhan
25-12-2012, 21:43
Son Kale de Düşüyor!

Denizbankta benimde yarın donusum vardı.9 verdiler bende olmaz deyince Tekfene eft yapacaklar...Ama 1 krs da eft parası almayacaklar...Takdir ettim.1 yıllık 9.75 den Tekfene gectim.Faizlr dahada dusecek...
Daha önce tanısma faizi diye kendi adıma, hanımın adına, hanımın kuması adına hesap acıp % 9-9.5 arası faiz aldık ama artık sona geldik.

Bugun 17 de oranlar 9,25 çekildi. Şanssızsın.

Yeni yıla böyle girdik. Umarım böyle devam etmez.

mgdv2001
25-12-2012, 21:54

Son Kalede Düştü geriye şimdilik sığınacak derme çatma bir baraka ve çadır kaldı :D
Enpara.com 32 Güne 9,75
Yıl başından sonra bu çadırıda sökerler yerinden

dudu
25-12-2012, 22:48

Risk almadan kazanc coktaaaan bitti.
Dunyada paradan bol bir sey yok.
Faizcinin anasi 2013 de cok aglayacak coooooook :(

Syg,

Hocam
25-12-2012, 22:58
Bizim bankacılık sektörünün ortalama kaldiraç rasyosu %7.6. Basel III kriteri %3. Sektörün durumu iyi. TCMB, rahatlama olmasını istemiyor.

pingu
25-12-2012, 23:06
Garip ama gerçek...Teb Marifetli hesabimda az bir para var baktım %12,6'dan faiz işlemiş. Inanamadım tutarx0,85*12,5*1gün/36600 olarak hesapladım net faiz doğru çıktı. 24-25 Aralık tarihleri arasında Marifetli hesabı olanlar kontrol edip faiz oranını paylaşırlarsa sevinirim, acaba yanlışlık mı yaptılar, müşteri hayrına banka yanlışlık yapmaz ama neyse...:)

Hocam
25-12-2012, 23:08
Bankaların kaldıraç rasyolarını bulabileceğimiz bir kaynak arıyorum, bilen var mıdır?

SIMOVIC
25-12-2012, 23:43

Bugun konustuğumda ayın 31 ine kadar gecerli dediler...internet sayfasındada hala 9.75...yoksa guncelleme yapmadılar mı.neyse yarın göreceğiz.
Hani bir fıkra varya...sistem harika diyeeeen...
tekfendede oyle.internet bankacılığı için form imzalatmayı unutmuslar...eve donmek üzereyeken aradılar 20 km uzaklıktaki bir AVM de işlem yetkilisi gelip imza aldı.Sistem harika calısıyor...
Diğer bankalar oran bile vermiyor yuzumuze bakan yok...ne yapalım bizde hic hesapta yokken ile gidip hesap actırıp geldik.

memorex
25-12-2012, 23:59
Bugun konustuğumda ayın 31 ine kadar gecerli dediler...internet sayfasındada hala 9.75...yoksa guncelleme yapmadılar mı.neyse yarın göreceğiz.
tekfendede oyle.internet bankacılığı için form imzalatmayı unutmuslar...eve donmek üzereyeken aradılar 20 km uzaklıktaki bir AVM de işlem yetkilisi gelip imza aldı.Sistem harika calısıyor...
Diğer bankalar oran bile vermiyor yuzumuze bakan yok...ne yapalım bizde hic hesapta yokken ile gidip hesap actırıp geldik.

Dikkatli bakarsak 274-364 gün arasının %9.25 e düşürüldüğünü görürüz.%9.75 ise 365 gün ve üzeri için geçerli.
Eurobank ta dönemsel bilançoların kesim tarihi ne diye sorduğumda o ayın 24 veya 25 civarıdır demişti mt.Bu durmla tam uyum içinde indirime gitmişler.

Trade Shark
26-12-2012, 00:17
Garip ama gerçek...Teb Marifetli hesabimda az bir para var baktım %12,6'dan faiz işlemiş. Inanamadım tutarx0,85*12,5*1gün/36600 olarak hesapladım net faiz doğru çıktı. 24-25 Aralık tarihleri arasında Marifetli hesabı olanlar kontrol edip faiz oranını paylaşırlarsa sevinirim, acaba yanlışlık mı yaptılar, müşteri hayrına banka yanlışlık yapmaz ama neyse...:)

sadakat faizidir o.:) banada oldu. TL 15000 üstü bakiye tutarsan 6 ay boyunca tutman şartı var...

Trade Shark
26-12-2012, 00:19
son kale enpara kaldı gerçekten...

Ekonomideki yüksek kredili büyümenin (inşaat+finansal piyasalar) 2 yıl içinde kötü sonuçlarını göreceğiz..:frown:

kötü sonuçlarından bir tanesini; faizlerin ve tasarruf oranlarının aşırı derecede düşmesini şuan yaşıyoruz...

pingu
26-12-2012, 00:49
sadakat faizidir o.:) banada oldu. TL 15000 üstü bakiye tutarsan 6 ay boyunca tutman şartı var...

Sn Trade Shark,

Sadakat faizi ne kadar sureyle veriliyor? Paylaşırsanız sevinirim. 1 ay süreyle filan olursa, ilave yapmakta yarar var, boşa gitmesin % 12,6. 49000TL'ya %12,6 iyi olur mesela:)

pingu
26-12-2012, 00:57
[QUOTE=pingu;8197682]Sn Trade Shark,

Teb sayfasına baktım...Sadakat faizi 6 ay boyunca duran hesaplara ve sadece 5 gün içinmiş, 5 gün boyunca %12,6 faiz veriyor. 49900TL paraya 1 günde % 9 yerine 12,6 olunca 5 lira fazla faiz veriyor. 5 günde fazladan 25TL sadakat faizi neyse havadan 25TL ne diyelim...:)

lasrhan
26-12-2012, 05:08

Dikkatli bakarsak 274-364 gün arasının %9.25 e düşürüldüğünü görürüz.%9.75 ise 365 gün ve üzeri için geçerli.
Eurobank ta dönemsel bilançoların kesim tarihi ne diye sorduğumda o ayın 24 veya 25 civarıdır demişti mt.Bu durmla tam uyum içinde indirime gitmişler.

"365 Gün ve Üzeri" => "% 9.75" olarak güncellenmiş. ama genel olarak bu başlıktakiler 275 gün bağlıyordu. Bu durum aynı şekilde düşünenleri üzebilir.

Yanlız büyük tecrübe CHUCKY usta 365 gün bağladığını yazdı. Ama bana süre uzun geldi.

Son otobüs kaçsada ek seferleri kaçırmamak gerek :sarhos::my:

ozziem
26-12-2012, 10:40
"365 Gün ve Üzeri" => "% 9.75" olarak güncellenmiş. ama genel olarak bu başlıktakiler 275 gün bağlıyordu. Bu durum aynı şekilde düşünenleri üzebilir.

Yanlız büyük tecrübe CHUCKY usta 365 gün bağladığını yazdı. Ama bana süre uzun geldi.

Son otobüs kaçsada ek seferleri kaçırmamak gerek :sarhos::my:

Ben de genelde chucky üstat ile paralel hareket ederdim enpara olayına kadar.
Şimdi de aslında düşündüm acep eurotekfen mi diye ama çok uzun vade istemedim.
Sebeplerine gelince,
faizler bence en dip seviyede (burdan düşerse zaten yapcak bir şey yok artık)
hükümetin stopaj indirimi söylentisi (%10 ihtimalle olur ama ihtimal ihtimaldir)

%35 lik kısmı enpara 6 aylıkta 9.75den , bu ayın başında bağladım.
Diğer paramı ise 32 günlüklerle devam ettirme yoluna gittim.
Zor strateji çok olasılık var. Zaman gösterecek doğruyu.

oktay G
26-12-2012, 11:40
demiştim tekfende dayanamaz diye erken havlu attı ,birtek bizim enpara kaldı

Necropolis
26-12-2012, 11:45
Eski müşteri, 80 K,
Eurobank Tekfen 45 gün %9,
Fibabankla 93 gün %8.85

oktay G
26-12-2012, 12:30
Risk almadan kazanc coktaaaan bitti.
Dunyada paradan bol bir sey yok.
Faizcinin anasi 2013 de cok aglayacak coooooook :(

Syg,
dogru tespit,abd hala dünyaya karşılıksız para pompalamaya devam ediyor ,fedin matbası durmadan çalışıyor ,bizim gibi 3 ü dünya ülkeleride bu dolarlar için takla atıyorlar ,çin akıllandıda dolardan altına geçti ama elindeki trilyon dolarlar patladı ,bunlar iyi günlerimiz yoldaşlar paranızı kurda kuşa yedirmeyin

ROOKY
26-12-2012, 20:11
Arkadaşlar Denizbank yeni müşteri 100 gün için %8,95 oran var bilgilerinize...

blueberry
26-12-2012, 20:16
işbank 32 gün 8.00..

çağrıbey
26-12-2012, 20:28
mali piyasalarda yaşanacak olası düzeltme ile birlikte, faiz oranları tekrar eski seviyelerine gelecektir.bu seviyelerin kalıcı olmayacağı kanısındayım. uzun vadeye bağlamanın doğru olmayacağını düşünüyorum...iyi akşamlar arkadaşlar:)

BORA YAŞAR
26-12-2012, 20:33
Mali piyasalarda olası düzeltme ile borsada karların realize edilmesini mi ifade ediyorsunuz?

Bu durumda borsadan çıkma kararı verecek para, bankalara yönelirse bu durumda faizler artar mı?

Bunu mu düşünüyorsunuz?

mgdv2001
26-12-2012, 21:27
Mali piyasalarda olası düzeltme ile borsada karların realize edilmesini mi ifade ediyorsunuz?

Bu durumda borsadan çıkma kararı verecek para, bankalara yönelirse bu durumda faizler artar mı?

Bunu mu düşünüyorsunuz?

Borsadan ve tahvilden çıkan paranın Dövize altına kayması ve bu sebeple Kurların yukarı gitmesi enflasyonun öngörülerden yüksek çıkması ve faizlerde yukarı yönlü baskı oluşması senaryosunu demek istemiş arkadaş sanırım

özür
27-12-2012, 14:09
Gösterge faizi çaktırmadan yukarıya doğru tırmanıyor 6.16 enson

memet1
27-12-2012, 15:56
foruma yazabiliyormuyuz

memet1
27-12-2012, 15:58
ben memet meraba yeni geldim 1. soru,11 yaşında 2 çocuk adına hesap kullanabilirmiyim küçük bankalarda garanti açısından.syg

memet1
27-12-2012, 16:18
birde mevduatçılara gelir vergisi beyanı geliyor diye okudum,hesapları bölmek açısından.syg

hopop
27-12-2012, 20:57
11 yaşında 2 çocuk adına hesap kullanabilirmiyim garanti açısından.

- Reşit olmayan kişiler adına velisi tarafından açtırılmış mevduatlar 50.000 TL garanti kapsamında mıdır?

Velisi tarafından,reşit olmayan çocukların her biri adına açtırılmış olan tasarruf mevduatlarının her biri ayrı ayrı 50.000 TL'si garanti kapsamında bulunmaktadır.Bu kişilerin velilerinin aynı bankada kendi adlarına açtırdıkları tasarruf mevduatı hesapları da ayrıca 50.000 TL'lik sınıra tabi olarak garanti kapsamında bulunmaktadır.

- Farklı bankalarda açılmış mevduat hesapları için 50.000 TL garanti sınırı nasıl uygulanmaktadır?

Sigorta kapsamında bulunan tasarruf mevduatı için uygulanacak olan 50.000 TL'lik sınır bankalar için ayrı ayrı dikkate alınır.
Bir kişinin farklı iki bankada açtırdığı iki tasarruf mevduatı hesabının her biri ayrı ayrı 50.000 TL'lik sınır içinde sigorta kapsamındadır.

-Birden fazla kişi tarafından açtırılan ortak tasarruf mevduatı hesapları için 50.000 TL'lik sınır hesaplaması nasıl olmaktadır?

Birden fazla kişi tarafından açtırılan ortak tasarruf mevduatı hesaplarında sigorta her bir ortağın payına düşen kısmın 50.000 TL'sini kapsar.

Memet bey,sistemde çekinmenizi gerektiren sorunlu banka yok.Bunu da hatırlatmakta fayda var.

Syg.
..

memet1
27-12-2012, 22:52
yalnız tekfen eş imzası diye tutturdu,birde yeni gelen gelir vergisi beyanı açısından,zengine vergi diyolar yorumlarınız,belli sınır aşılınca deniyor,syg.

memorex
27-12-2012, 23:02
- Reşit olmayan kişiler adına velisi tarafından açtırılmış mevduatlar 50.000 TL garanti kapsamında mıdır?

Velisi tarafından,reşit olmayan çocukların her biri adına açtırılmış olan tasarruf mevduatlarının her biri ayrı ayrı 50.000 TL'si garanti kapsamında bulunmaktadır.Bu kişilerin velilerinin aynı bankada kendi adlarına açtırdıkları tasarruf mevduatı hesapları da ayrıca 50.000 TL'lik sınıra tabi olarak garanti kapsamında bulunmaktadır.

- Farklı bankalarda açılmış mevduat hesapları için 50.000 TL garanti sınırı nasıl uygulanmaktadır?

Sigorta kapsamında bulunan tasarruf mevduatı için uygulanacak olan 50.000 TL'lik sınır bankalar için ayrı ayrı dikkate alınır.
Bir kişinin farklı iki bankada açtırdığı iki tasarruf mevduatı hesabının her biri ayrı ayrı 50.000 TL'lik sınır içinde sigorta kapsamındadır.

-Birden fazla kişi tarafından açtırılan ortak tasarruf mevduatı hesapları için 50.000 TL'lik sınır hesaplaması nasıl olmaktadır?

Birden fazla kişi tarafından açtırılan ortak tasarruf mevduatı hesaplarında sigorta her bir ortağın payına düşen kısmın 50.000 TL'sini kapsar.

Memet bey,sistemde çekinmenizi gerektiren sorunlu banka yok.Bunu da hatırlatmakta fayda var.

Syg.
..

Bilgilendirme için teşekkürler ,sorularımızı biraz çeşitlendirecek olursak cevapları nasıl olur acaba ?
1-Aynı bankada kendi adıma ayrı eşim adına ayrı çocuğum adına ayrı hesap açıldığında 50000 tl garantilerden yararlanabiliyoruz buraya kadar tamam fakat aynı bankada ben ve eşim adına ortak hesap açarsak hem bana hem eşime ilave 50000 er tl daha garanti söz konusu olur mu?
2-Ayrıca aynı bankada ilaveten ben,eşim ve çocuğum adına 3lü ortak hesap açıp ilave 50şer bin tl daha (toplam 3x50000=150000 tl) garanti elde etmemiz mümkün mü?
3-Çocuğumuz adına açılan hesaptan dolayı çocuğa ''bağış'' yapmış duruma düşülüp vergi ödemek gerekmez mi?Aynı durum eşimiz içinde geçerli ...
Bilginiz varsa hepimizi bu durumlar için bilgilendirmiş olursunuz şimdiden ayrıca teşekkürler...

SIMOVIC
27-12-2012, 23:13
Bilgilendirme için teşekkürler ,sorularımızı biraz çeşitlendirecek olursak cevapları nasıl olur acaba ?
1-Aynı bankada kendi adıma ayrı eşim adına ayrı çocuğum adına ayrı hesap açıldığında 50000 tl garantilerden yararlanabiliyoruz buraya kadar tamam fakat aynı bankada ben ve eşim adına ortak hesap açarsak hem bana hem eşime ilave 50000 er tl daha garanti söz konusu olur mu?
2-Ayrıca aynı bankada ilaveten ben,eşim ve çocuğum adına 3lü ortak hesap açıp ilave 50şer bin tl daha (toplam 3x50000=150000 tl) garanti elde etmemiz mümkün mü?
3-Çocuğumuz adına açılan hesaptan dolayı çocuğa ''bağış'' yapmış duruma düşülüp vergi ödemek gerekmez mi?Aynı durum eşimiz içinde geçerli ...
Bilginiz varsa hepimizi bu durumlar için bilgilendirmiş olursunuz şimdiden ayrıca teşekkürler...

%15 lik stopaj yaBancılara 0 olarak uygulanmaktadır.Burdan kasıt sahıs mıdır yoksa kurumlar mıdır.Mesela Rus veya Ukraynalı bir hatunla evlenip Rus vatandaslığına gecsek Ziraat bankasında 12 aylık vadeli mevduatımızın faizi hesaplanırken meshur pi sayısı (0.85) ile mi carpılacak yoksa 1 ile mi?
Bu konuda fikri olan varmıdır?

memet1
27-12-2012, 23:31

sakın ha hesaptan havale şeklinde para geçerek açmayın,intikal vergisine tabi,elden para ile veya sıfırdan hesap açılaçak yani sizin hesaptan geçmeyecek,şükrü kızılota göre.

memorex
28-12-2012, 00:08
sakın ha hesaptan havale şeklinde para geçerek açmayın,intikal vergisine tabi,elden para ile veya sıfırdan hesap açılaçak yani sizin hesaptan geçmeyecek,şükrü kızılota göre.

bu konuda haklısınız fakat ne hikmetse geçen sene Fibabank'ta hesaplararası havale yapmak yerine nakit çekmiş ve eşimin adına nakit yatırarak hesap açmış gibi yapmak istediğimde ''yukarıdan emir var böyle yapmaya izin vermiyorlar artık'' dediler ve taş koydular benim onlarla son çalışmam oldu.
Ayrıca yıllardır farklı isimlere hesap açar vade sonunda kendimde toplar diğer bankaya eft ile geçer orada benim hesaptan diğer hesaplara havale yaparım ve vade sonunda yine kendi hesabımda toplarım,şimdiye kadar herhangibir sorunla karşılaşmadım.

serkan1976
28-12-2012, 00:41
arkadaşlar teb marifetli 9'dan 8'e düşürmüş devam eden hesaplarda
oranlar her gün kan kaybediyor.ben aralık ayı bittiğinde daha da düşüşler bekliyorum

memet1
28-12-2012, 00:43
bu konuda haklısınız fakat ne hikmetse geçen sene Fibabank'ta hesaplararası havale yapmak yerine nakit çekmiş ve eşimin adına nakit yatırarak hesap açmış gibi yapmak istediğimde ''yukarıdan emir var böyle yapmaya izin vermiyorlar artık'' dediler ve taş koydular benim onlarla son çalışmam oldu.
Ayrıca yıllardır farklı isimlere hesap açar vade sonunda kendimde toplar diğer bankaya eft ile geçer orada benim hesaptan diğer hesaplara havale yaparım ve vade sonunda yine kendi hesabımda toplarım,şimdiye kadar herhangibir sorunla karşılaşmadım.

yakalanma riski var,maliye yakalarsa öper,şansından yakalanmamışsın

memet1
28-12-2012, 00:50
31 aralıkta iş bankasından çıkacağım,8 veriyor,müdüre şöyle dedim,pazartesipara hazır olsun,oda anlaşamaz isek ücretsiz eft sözü verdi,merak ettiğm şuki,yazılı değil söz veripte çamura yatarmı,tabiki bundan sonra girdiğim yerden yazılı güvence isteyeceğim,ancak ekrana giriyoruz diyorlar güveneyimmi,ücretsiz limitsiz eft için,sn chukky başkan kazık yermiyim,syg

memet1
28-12-2012, 00:52

yada kapama açma yapılmıştır,havale değil,havale yakar

austin
28-12-2012, 01:17

Eft yada havalenin açıklama kısmına "borca mahsuben" veya "borca karşılık" vs yazarsanız sıkıntı olmaz. Gönderdiğin kişiye borcun olduğunu belirttiğin için bağış yada intikal muamelesi görmez. Bunu alışkanlık haline getirin..

memorex
28-12-2012, 01:27
Eft yada havalenin açıklama kısmına "borca mahsuben" veya "borca karşılık" vs yazarsanız sıkıntı olmaz. Gönderdiğin kişiye borcun olduğunu belirttiğin için bağış yada intikal muamelesi görmez. Bunu alışkanlık haline getirin..

aynı gün içinde diğer hesaplardan benim hesabıma paraları toplarken ve geçtiğim diğer bankada benim hesaptan diğer hesaplara para dağıtırken ''borca mahsuben'' yazmak garip olmaz mı?
aynı gün karşılıklı neyin borçlanması bu diye sorulmaz mı ? o zaman ne diyeceğiz ?

memorex
28-12-2012, 01:35
31 aralıkta iş bankasından çıkacağım,8 veriyor,müdüre şöyle dedim,pazartesipara hazır olsun,oda anlaşamaz isek ücretsiz eft sözü verdi,merak ettiğm şuki,yazılı değil söz veripte çamura yatarmı,tabiki bundan sonra girdiğim yerden yazılı güvence isteyeceğim,ancak ekrana giriyoruz diyorlar güveneyimmi,ücretsiz limitsiz eft için,sn chukky başkan kazık yermiyim,syg
sözlü güvence Vakıfbank'ta 3 kez beni zora soktu,sözü veren memurun tayini çıkmış gitmiş üstüne bir de sorulunca inkar etmiş bu yüzden müdürle kavga ettim ve de nakit getirtmek zorunda kaldım.İkinci olayda nakit ödeme yapamazsak ücretsiz eft yapacağız yazdılar ve bademler nakit getirdi hamallık yaptırdılar.Üçüncüsünda yardımcı oluruz gibi yuvarlak laf ettiler ve sonra çıkarken 52.5 tl ücret kestiler.Tbank'ta sorun yaşamadım sözlü güvence tıkır tıkır çalıştı.Eurobank Tekfen'e girerken yazılı güvence istedim veremeyiz dediler fakat bütün giderleri (hesap işletim ücreti,havale,eft vs.) sıfırladılar ve ekran görüntüsünü e-mail adresime gönderdiler.Ykb ve garanti bankasında da eft ler için sıkıntı çıkarmadılar.Girişte yapılacak sıkı pazarlık ve verecekleri güvence önemli.

chucky68
28-12-2012, 01:39

birçok kez bankalarla eft konusunda benden ücret almayacaksınız şartımı hep sözle yapmışımdır...hiç bir kez olumsuz bir durum yaşamadım...yani vade başında eft için verdikleri söz neyse üstünden aylarda geçse eft ücreti almıyorlardı...heleki iş bankası söz vermişse hiç almaz....rahat ol....bir tek istisna en son t-banka gittiğimde benden eft almayacaksınız demiştim....onlarda tamam dediler....ancak en son parayı çekip tekfene eft yapacağım sırada merkez bankasının belirlediği 10 tl gibi küçük bir parayı almalarına göz yumdum....zorluk çıkarmadım....sonuçta bir hizmet veriyorlar....normalde benden en az 250 tl eft almaları gerekiyor...ama almıyorlar...10 tl bugüne kadar tek verdiğim t-banktan tekfene yapılan eft ücretidir....devlet bankalarının alayı yüksek eft alırlar...onlardan mümkün mertebe uzak durun...yada pazarlık yapın...
C H UCK Y...............................13 FRIDAY

memorex
28-12-2012, 01:46
birçok kez bankalarla eft konusunda benden ücret almayacaksınız şartımı hep sözle yapmışımdır...hiç bir kez olumsuz bir durum yaşamadım...yani vade başında eft için verdikleri söz neyse üstünden aylarda geçse eft ücreti almıyorlardı...heleki iş bankası söz vermişse hiç almaz....rahat ol....bir tek istisna en son t-banka gittiğimde benden eft almayacaksınız demiştim....onlarda tamam dediler....ancak en son parayı çekip tekfene eft yapacağım sırada merkez bankasının belirlediği 10 tl gibi küçük bir parayı almalarına göz yumdum....zorluk çıkarmadım....sonuçta bir hizmet veriyorlar....normalde benden en az 250 tl eft almaları gerekiyor...ama almıyorlar...10 tl bugüne kadar tek verdiğim t-banktan tekfene yapılan eft ücretidir....devlet bankalarının alayı yüksek eft alırlar...onlardan mümkün mertebe uzak durun...yada pazarlık yapın...
C H UCK Y...............................13 FRIDAY

merkez bankasının bankalardan eft başına aldığı ücret 0.50 tl ile 16.50 tl arasıdır.Yani 16.50 tl nin üstü bankalara extra mamadır,giderayak soygundur.Hayret tbank bana zorluk çıkarmadan eft yi yaptı sana zorluk çıkarmalarına şaşırdım.

chucky68
28-12-2012, 02:32
merkez bankasının bankalardan eft başına aldığı ücret 0.50 tl ile 16.50 tl arasıdır.Yani 16.50 tl nin üstü bankalara extra mamadır,giderayak soygundur.Hayret tbank bana zorluk çıkarmadan eft yi yaptı sana zorluk çıkarmalarına şaşırdım.

müşteri temsilcisiyle aramız iyi idi...çok üstünde durmadım...10 tl için bağdat caddesinin göbeğinde paralarla nakit olarak kalmakta vardı...daha önce vakıflar bankası benden iş başında eft için 400 tl talep etmişti...hsbc 250 tl...bunları bildiğim için 10 tl benim için eft ücreti kapsamına girmiyor....belki üstelesem t-bankta benden asla almazdı...ama racona ters bir bölge...bağdat caddesi:)

chucky68
28-12-2012, 02:50
tekfende oranlarını son hafta blanço kapatma işleri bitmesinden sonra 273-365 gün arasını %9.25 yaptı...şimdiden kazanca geçtik...en para zaten bitti gibi...son kalesi kısa vadeler...onlarda ocak haftasına kalmaz düşer..seneyi uzun bir süre boyunca %8 civarı bekliyorum...%9 vede az üzeri ara dönemlerde kısa suni olarak görülebilir....ama genel rota bellidir...hele birde not artışı gelirse bizim %9.75 kıymete biner....başından beri söyledim....kısa vadede giden uzunca bir süre %8 civarı faizlere peşinen razı olsun....bu yıl herkes büyümeye kitlenecek...enflasyonda belli...faiz çıkışı bekleyen yılı bizim %9.75 aldığımız faize göre 1 puan aşağı ortalamyla kapatır...tekfenin bu sene sonu verdiği faiz aslında bir jubiledir...her yıl mutlaka bir banka böyle jubile yapıyor...umarım seneye gene böyle bir kupon çıkar....uzun vade yapmamızın sebebi keyifden değil...yoksa hepimiz en fazla vadeyi 3 ay yapan kişileriz...ancak bu dönem çok ters bir dönem...vur-kaç yapma dönemidir.... böyle ara dönemlerde radikal kararları her zaman B planı olarak hazır tutmak lazımdır....arada bir bu kısa vade alışkanlıklarını ertelemek lazımdır...yoksa zararı başından kabul etmiş oluruz...en paraya neden gitmedim...en çok 180 güne kadar %9.75 verdiler...zaten kısa bir süre içindede %8.75 indirdiler....demekki uzun vadede oranlar bu tavanı oluşturacak....gitmeye değmezdi.....tekfen işte tam istediğim bu karışık dönemde vadeyi 365 güne yaydı...benimde istediğim vade buydu....üstelik şube belli...müşteri temsilcisi belli..cüzdan belli....en parada bunlar belli değildi....telefon bankacılığı....karşındaki insan kimdir??....en para müşteri temsilcisi diye konuşursun....ama oranın çaycısıda olabilir...temizlik görevliside...nasılsa konuştuğun kişiyi bilmiyorsun...tekfende kafaya sorun takılsa adres belli...muhatap belli...tekfenin verdiği %9.75 dışında birde artıları bunlardır..o yüzden tercihimde öne sıçradı....birde bu yılın rekorlar kıran yatırım aracı her yıl olduğu gibi gene ''BORSA'' olmuş....rekor üstüne rekora koşmuş....çok büyük fırsatlar kaçırdık...yanlış cephede savaştık....önümüzdeki yılda gene lider borsa olacakmış...şimdiden birinci belli..adres belli...şampiyon belli... demekki bizde kümede kalma mücadelesi vereceğiz...ekonomi kanalları dönemin yıldızını belirlediler...ne mutlu borsa yatırımcısına...bunu değerlendirene....şampiyonlar liginde oynamak vardı....biz seyirci kaldık...:)

C H UCKY...................................SON BEBEK

kazandibi
28-12-2012, 03:30
Simdi tekfenin sayfasinda da 9,75 bitti. 9.25 olarak veriyor. Marifetli dustu. Hepsi ufak ufak dusuyor. En guzeli 365 gun ve ustu baglamakti. Marifetli ile arada ucurum oldu. 2 gun once tekfene gecsek arada 1.75 puan oynuyor. Bence kucumsenecek bir fark degil. Baskan en guzelini yapti , bizi de uyardi aslinda bu 9.75 te fazla kalmaz diye. Simdi biz ne yapalim :)

özür
28-12-2012, 09:31
En iyi zamanımızda bile doların 1.78 in altına gidememesi şaşırtıcı sonuçta euro dolar paritesi bile 1.32 lerin üstüde iken bile aşağılara inemiyoruz.Bu demek oluyorki uzun vadede alım satımlarla mevduattan daha iyi vede az risksiz kazanç durumu var.

austin
28-12-2012, 10:10
aynı gün içinde diğer hesaplardan benim hesabıma paraları toplarken ve geçtiğim diğer bankada benim hesaptan diğer hesaplara para dağıtırken ''borca mahsuben'' yazmak garip olmaz mı?
aynı gün karşılıklı neyin borçlanması bu diye sorulmaz mı ? o zaman ne diyeceğiz ?
"diğer" derken kendi hesabınızdan mı bahsediyorsunuz? Yani kendi hesaplarınız arasındaki transferlerden mi? Kendi hesaplarınız arasında yazmanıza gerek yok zaten, sadece farklı kişiler arasında yaptığınız transferlerde yazılacak.. Mesela eşiniz, babanız adına böldüğünüz hesaplar arasında yapacağınız transferlerde yazmak gerekir.

memorex
28-12-2012, 10:34
"diğer" derken kendi hesabınızdan mı bahsediyorsunuz? Yani kendi hesaplarınız arasındaki transferlerden mi? Kendi hesaplarınız arasında yazmanıza gerek yok zaten, sadece farklı kişiler arasında yaptığınız transferlerde yazılacak.. Mesela eşiniz, babanız adına böldüğünüz hesaplar arasında yapacağınız transferlerde yazmak gerekir.

kendi hesaplarım arası değil tabii ki eşimle benim hesabım arasında aynı gün git gel yaparken borca mahsuben yazılınca sorun olmaz mı demek istemiştim.Yani güniçi karşılıklı borca mahsuben yazılınca karşılıklı ne borcu ,ne alışverişi bu diye sorulmaz mı?

memorex
28-12-2012, 10:37
En iyi zamanımızda bile doların 1.78 in altına gidememesi şaşırtıcı sonuçta euro dolar paritesi bile 1.32 lerin üstüde iken bile aşağılara inemiyoruz.Bu demek oluyorki uzun vadede alım satımlarla mevduattan daha iyi vede az risksiz kazanç durumu var.

dediğiniz şu günler için doğru görünüyor fakat kırılma noktası Ocak ayı olabilir,fonların yeni pozisyon açmaları ile aşağıya gidebilir bekleyip göreceğiz bende merak ediyorum.

memet1
28-12-2012, 10:39
sözlü güvence Vakıfbank'ta 3 kez beni zora soktu,sözü veren memurun tayini çıkmış gitmiş üstüne bir de sorulunca inkar etmiş bu yüzden müdürle kavga ettim ve de nakit getirtmek zorunda kaldım.İkinci olayda nakit ödeme yapamazsak ücretsiz eft yapacağız yazdılar ve bademler nakit getirdi hamallık yaptırdılar.Üçüncüsünda yardımcı oluruz gibi yuvarlak laf ettiler ve sonra çıkarken 52.5 tl ücret kestiler.Tbank'ta sorun yaşamadım sözlü güvence tıkır tıkır çalıştı.Eurobank Tekfen'e girerken yazılı güvence istedim veremeyiz dediler fakat bütün giderleri (hesap işletim ücreti,havale,eft vs.) sıfırladılar ve ekran görüntüsünü e-mail adresime gönderdiler.Ykb ve garanti bankasında da eft ler için sıkıntı çıkarmadılar.Girişte yapılacak sıkı pazarlık ve verecekleri güvence önemli.

email aklı için teşekkürler çok iyi fikir yazılı vermeyenler içn bir delildir hangi mailden geldiği bellidir tşk.forumun faydası budur

memorex
28-12-2012, 11:28
email aklı için teşekkürler çok iyi fikir yazılı vermeyenler içn bir delildir hangi mailden geldiği bellidir tşk.forumun faydası budur

isterseniz masrafların sıfırlandığı ekran görüntüsünü yazıcıdan basarak elinize de verebilirler benim bekleyecek zamanım olmadığı için böyle yaptılar....

memet1
28-12-2012, 12:10
isterseniz masrafların sıfırlandığı ekran görüntüsünü yazıcıdan basarak elinize de verebilirler benim bekleyecek zamanım olmadığı için böyle yaptılar....

ancak ona imza atmıyorlar tırsıyorlar

memet1
28-12-2012, 12:17
tekfende oranlarını son hafta blanço kapatma işleri bitmesinden sonra 273-365 gün arasını %9.25 yaptı...şimdiden kazanca geçtik...en para zaten bitti gibi...son kalesi kısa vadeler...onlarda ocak haftasına kalmaz düşer..seneyi uzun bir süre boyunca %8 civarı bekliyorum...%9 vede az üzeri ara dönemlerde kısa suni olarak görülebilir....ama genel rota bellidir...hele birde not artışı gelirse bizim %9.75 kıymete biner....başından beri söyledim....kısa vadede giden uzunca bir süre %8 civarı faizlere peşinen razı olsun....bu yıl herkes büyümeye kitlenecek...enflasyonda belli...faiz çıkışı bekleyen yılı bizim %9.75 aldığımız faize göre 1 puan aşağı ortalamyla kapatır...tekfenin bu sene sonu verdiği faiz aslında bir jubiledir...her yıl mutlaka bir banka böyle jubile yapıyor...umarım seneye gene böyle bir kupon çıkar....uzun vade yapmamızın sebebi keyifden değil...yoksa hepimiz en fazla vadeyi 3 ay yapan kişileriz...ancak bu dönem çok ters bir dönem...vur-kaç yapma dönemidir.... böyle ara dönemlerde radikal kararları her zaman B planı olarak hazır tutmak lazımdır....arada bir bu kısa vade alışkanlıklarını ertelemek lazımdır...yoksa zararı başından kabul etmiş oluruz...en paraya neden gitmedim...en çok 180 güne kadar %9.75 verdiler...zaten kısa bir süre içindede %8.75 indirdiler....demekki uzun vadede oranlar bu tavanı oluşturacak....gitmeye değmezdi.....tekfen işte tam istediğim bu karışık dönemde vadeyi 365 güne yaydı...benimde istediğim vade buydu....üstelik şube belli...müşteri temsilcisi belli..cüzdan belli....en parada bunlar belli değildi....telefon bankacılığı....karşındaki insan kimdir??....en para müşteri temsilcisi diye konuşursun....ama oranın çaycısıda olabilir...temizlik görevliside...nasılsa konuştuğun kişiyi bilmiyorsun...tekfende kafaya sorun takılsa adres belli...muhatap belli...tekfenin verdiği %9.75 dışında birde artıları bunlardır..o yüzden tercihimde öne sıçradı....birde bu yılın rekorlar kıran yatırım aracı her yıl olduğu gibi gene ''BORSA'' olmuş....rekor üstüne rekora koşmuş....çok büyük fırsatlar kaçırdık...yanlış cephede savaştık....önümüzdeki yılda gene lider borsa olacakmış...şimdiden birinci belli..adres belli...şampiyon belli... demekki bizde kümede kalma mücadelesi vereceğiz...ekonomi kanalları dönemin yıldızını belirlediler...ne mutlu borsa yatırımcısına...bunu değerlendirene....şampiyonlar liginde oynamak vardı....biz seyirci kaldık...:)

acun un parada borsada imiş ama ben hayatta girmem.

dudu
28-12-2012, 12:39

Tipik bir "Ne kadar ekmek o kadar kofte" durumu var.

Syg,

memet1
28-12-2012, 12:41
yk 8.20 yi geçmiyor

memet1
28-12-2012, 12:44
denizbank 8.95 150 bin ancak sormadan söylemiyor,32 gün 8.40 diyor

memet1
28-12-2012, 15:00
26kasımda 35 gün bağlanan 31 aralıkta para boşa çıkıyor,36.günde boşta valör kaybım varmı syg

memet1
28-12-2012, 15:02
26kasımda 35 gün bağlanan 31 aralıkta para boşa çıkıyor,36.günde boşta valör kaybım varmı syg

31 aralıkta tekrar bağlanıyor iş bank.

uufuk
28-12-2012, 15:12

Valör kaybı yok.

memet1
28-12-2012, 15:27
paranızı bağlayınca cüzdanınızı alın valör başı sonu faiz oranı kontrol edin zirratte n öyle bir kazık yedimki ders öldu birikimli bağladı 10 dan cüzdan verdi 1ay sonra para boşta kalmış dedi acemi idim peşine düşmedim cüzdanı aldı iptal etti tecrübelendim,tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir,bilgi için forumdaşlara...

memet1
28-12-2012, 16:15
aynı gün valör için saat sınırı varmı

memet1
28-12-2012, 16:35

2ye kadar diyenler var doğrumu

memorex
28-12-2012, 17:47

parayı nakit götürüp yatıracaksan saat sınırı koyabilirler bankadan bankaya bu saat sınırı değişmekle birlikte genelde saat 15-16 arası son derler eğer para büyükse 17 ye kadar bile beklerler.
Paranız eft ile geçecekse hesaba saat sınırı yok ,eft dekontunun fotokopisini veya sorgu numarasını vermeniz yeterli.

memorex
28-12-2012, 17:49
ancak ona imza atmıyorlar tırsıyorlar
imza atmasalar bile kendi yazıcılarından basılan ekran görüntüsü kanıt olarak ileri sürülebilir,yeterki imzasız da olsa o belgeyi versinler.

hilmar
28-12-2012, 21:26
İng turuncu hesap faizlerini bugün % 7,5 a çekmiş..Teb marifetli hesap geçen hafta açtırdığım hesaba % 9,5 hoşgeldin faizi veriyordu o da % 8,5 a çekmiş..Artık bunlarında cazibesi kalmadı..tahminim önümüzdeki 3 aylık dönemde fazilerin daha da düşeceği % 7 civarında dip oluşturacağı yönünde..Forumda genelde bankaların mevduata verdiği faizler yazılıyor, madalyonun birde öbür yüzü var, peki bankalar parayı kaça satıyor? Merak edenler için yazayım, bu dönemde kurumsal şirketler için bankaların spot kredi için aldığı faiz % 7.ler, 1 ay vade içinse % 6-6,5 civarında..buda kısa vadede faizlerin düşmeye devam edeceğini gösteriyor.

Başkası adına hesap açanlara vergi cezası gelir mi, gelmez mi diye tartışmalar var..Maliyecilerin bir sözü vardır;ev kirasız, para faizsiz olmaz derler.Onun için başkası adına açılan hesap için açıklamaya ne yazarsan yaz farketmez, yakalandığın an vergisini ödersin..ya verasete girer yada gelir vergisine -alacak faizi olarak- borç verdim dersen bile faiz geliri elde etmeliydin diye ceza gelir.. Fiiliyatta bundan dolayı vergi ödeyen binde bir çıkar.. tutarlar çok yüksek olmadıkça maliye bunlara bakmaz.

thesiege
28-12-2012, 21:32
Tipik bir "Ne kadar ekmek o kadar kofte" durumu var.

Syg,

selam arkadaşlar,

yıllık brüt yüzde 9.75'e çok iyi oran gözüyle bakılır olmuş. yüzde 8'lere fit olan arkadaşlar var. borsadan, emtiadan korkup, bin bir zorlukla elde ettiği kazancını az olsun öz olsun diye bu oranlardan mevduata yatıran arkadaşlar bir bakıma haklısınız.

ama şunu da düşünn, portföy yönetimi diye birşey var. paranızın tamamını mevduata yatırarak çok büyük fırsatları kaçırıyorsunuz.

hep aynı örneği veriyorum, günlük 100 milyon lira işlem hacmi olan imkb100'ün en büyük, en derin, en değerli hissesi bile (garanti bankası) bu yıl yüzde 56 net kazandırdı. üstelik bu kazancın stopaj vergisi bile yok. sadece alırken ve satarken yüzde 0.09 ( işlem yaptığınız banka veya yatırım şirketine göre değişir) gibi bir işlembedeli-komisyon veriyorsunuz.

o hissenin bu sene yüzde 50 kaybettirmeyeceği ne malum diyecek olan arkadaşlara peşinen söyliyim, kesinlikle haklılar, paralarını mevduata yatırmaya devam edebilirler, çünkü borsa her zaman az veya çok risk işidir.

kesinlikle yatırım danışmanlığı değildir, sadece kendimi bağlar.

austin
28-12-2012, 21:39
kendi hesaplarım arası değil tabii ki eşimle benim hesabım arasında aynı gün git gel yaparken borca mahsuben yazılınca sorun olmaz mı demek istemiştim.Yani güniçi karşılıklı borca mahsuben yazılınca karşılıklı ne borcu ,ne alışverişi bu diye sorulmaz mı?
Türkiyede bunu sana gerçekten soran resmi bir görevli çıkarsa (şu an herhalde milyonda bir ihtimal) o zaman gerçeği anlatırsın ve kendisine önce para babalarından işe başlaması gerektiğini söylersin:he:
Şaka bir yana herşeyi çarpık memleketimde eğer buna el atarlarsa ben bankada para mara tutmam arkadaş, bankalarda da para kalacağını zannetmiyorum.. Gerard Depardeu Belçikaya gitti, bizde Azerbaycana, Bosnaya göçeriz artık:biggrin:

memet1
28-12-2012, 22:49
sn.chucky bey,32 gün ile 1yıl tutmak arasında küçük bankalar için şöyle bir düşünce doğrumudur.tüm paramızı tekfene 32 gün koyup ani ve büyük bir risk durumunda savaş,ani devalüasyon gibi hemen 32 gün sonu devlet bankasına geçmek yada para 1 yıl bağlı faizden vazgeçemeyip vade sonunu beklerken gümlemekmi,sanki 32 günde daha özgürüz gibi,birde 32 günlerin bileşik faizi 1 yıla yaklaşırmı,herkesin fikrini merak ediyorum,banka batışları birdebire olmuyor en azından 1,2 ay zaman oluyor,krizde hemen kaçıp kurtulma ihtimali 32 günde dahamı fazladır.syg.

memet1
28-12-2012, 22:51
hsbc 32 gün 8.60 tekfen 45 gün 8,75 bileşiği yıllık ne olur

memet1
28-12-2012, 23:12
yoldaşlar dikkat dün mailimde türkcellden bir fatura bildirimi gördüm benim avea var,başlığı bir halı mağazası faturası altta türkcell yazıyor açmadım ve internet bankacılığı kullanmıyorum,ancak şimdi nette gördüm bdddk uyarmış içinde truva atı var ve hedef internet bankacılığı kullananların şifreleri bilginize,bu mailler açmayın ben aveadan gelse belki açabilirdim denk gelmedi ama zaten internet bankacılığı kullanmıyorum,dikkat.adıda FATMALL mış.

austin
28-12-2012, 23:46
İng turuncu hesap faizlerini bugün % 7,5 a çekmiş..Teb marifetli hesap geçen hafta açtırdığım hesaba % 9,5 hoşgeldin faizi veriyordu o da % 8,5 a çekmiş..Artık bunlarında cazibesi kalmadı..tahminim önümüzdeki 3 aylık dönemde fazilerin daha da düşeceği % 7 civarında dip oluşturacağı yönünde..Forumda genelde bankaların mevduata verdiği faizler yazılıyor, madalyonun birde öbür yüzü var, peki bankalar parayı kaça satıyor? Merak edenler için yazayım, bu dönemde kurumsal şirketler için bankaların spot kredi için aldığı faiz % 7.ler, 1 ay vade içinse % 6-6,5 civarında..buda kısa vadede faizlerin düşmeye devam edeceğini gösteriyor.

Başkası adına hesap açanlara vergi cezası gelir mi, gelmez mi diye tartışmalar var..Maliyecilerin bir sözü vardır;ev kirasız, para faizsiz olmaz derler.Onun için başkası adına açılan hesap için açıklamaya ne yazarsan yaz farketmez, yakalandığın an vergisini ödersin..ya verasete girer yada gelir vergisine -alacak faizi olarak- borç verdim dersen bile faiz geliri elde etmeliydin diye ceza gelir.. Fiiliyatta bundan dolayı vergi ödeyen binde bir çıkar.. tutarlar çok yüksek olmadıkça maliye bunlara bakmaz.

TEB Marifetli 9,50 devam ediyor arkadaşım, bilgine..

expertadvisor
29-12-2012, 00:07

5o bin TL ye kadar sanırım..

chucky68
29-12-2012, 00:19
sn.chucky bey,32 gün ile 1yıl tutmak arasında küçük bankalar için şöyle bir düşünce doğrumudur.tüm paramızı tekfene 32 gün koyup ani ve büyük bir risk durumunda savaş,ani devalüasyon gibi hemen 32 gün sonu devlet bankasına geçmek yada para 1 yıl bağlı faizden vazgeçemeyip vade sonunu beklerken gümlemekmi,sanki 32 günde daha özgürüz gibi,birde 32 günlerin bileşik faizi 1 yıla yaklaşırmı,herkesin fikrini merak ediyorum,banka batışları birdebire olmuyor en azından 1,2 ay zaman oluyor,krizde hemen kaçıp kurtulma ihtimali 32 günde dahamı fazladır.syg.

memet1 kardeşim....sanırım foruma ilk kez dahil olmanın verdiği heyecanla sorularını forumda dikine doğru arka arkaya yazıyorsun....ancak basit vede gereksiz sorulara mümkün mertebe cavap vermemekle beraber ben genede sorunu cevaplıyorum....32 gün ile 365 gün arasındaki tek çizgi yarına çıkacağımızında bir garantinin olmadığıdır....yatırım işi çok şüpheciliği sevmez...bu işlerde ya kaplumbağa olur evden dışarı çıkmaya korkarsın.....yada tilki olup havayı koklar ona göre hesabını yaparsın...tekfenbank yada başka banka olması önemli değil... devlet aniden iflas ettiğinde senin ziraat bankasıda gümler...boşu boşuna paranı transfer ettiğinle kalırsın....bankadaki parana devlet el koyar....

C H UCK Y........................................SON BEBEK

hilmar
29-12-2012, 00:22
uyarın için tşk ederim..bugün int şubeden faiz oranlarına baktım, marifetli hesap tanışma faiz oranı 8,5 yaızyordu, acaba yanlışmı hatırlıyorum diye şimdi tekrar kontrol ettim doğru hatırlamışım, int şubesinde marifetli hesap tanışma faiz oranı 8,5; normal faiz 8 yazıyor..birde hesabıma işletilen faize baktım, dün 9,5 tan hesaplamışlar. Benim anladığım bundan sonra açılan hesaplara 8,5 verecekler, önce açılan hesaplara ya 9,5 vermeye devam edecekler yada pazartesi eskiler içinde 8,5 uygulayacaklar.

ÇifteVatandaş
29-12-2012, 00:24
İşbank 7.50 oldu :confused:

JonDowes
29-12-2012, 00:28

01.01.2013 tarihinden itibaren uygulanacak, TCMB EFT-EMKT ve PERAKENDE ÖDEME SİSTEMİ (PÖS) İşlemleri Komisyon ve Ücretler Listesine göre:

· En az ücret 0,20 TL + %5 BSMV 0,01 TL = 0,21 TL
· En çok ücret 18,15 TL + %5 BSMV 0,91 TL = 19,06 TL
· En az ücret için tutar aralığı: 0 – 8.000 TL (21 kuruş sabit ücret)
· Oranın (milyonda 25) uygulanacağı tutar aralığı: 8.000 – 726.000 TL
· En çok ücret için tutar aralığı: 726.000 TL üzeridir (maksimum 19,06 TL sabit)
· Saat 17.30’dan sonra gönderilecek mesajlar için iki katı ücret alınacaktır

yani, TCMB'nin bankalardan aldıgı EFT komisyonlarının hacme göre grafiği:

http://farm9.staticflickr.com/8356/8318702839_c8618b2af0.jpg

yani bankalar, çoğunluğu 8,000 TL altında olan bireysel EFT'lerin bu büyük kısmı için her işlemde 21 kuruş maliyete katlanıp, 0.50-3.00 TL arasında değişen komisyonlar kazanacaklar.

chucky68
29-12-2012, 00:37
selam arkadaşlar,

yıllık brüt yüzde 9.75'e çok iyi oran gözüyle bakılır olmuş. yüzde 8'lere fit olan arkadaşlar var. borsadan, emtiadan korkup, bin bir zorlukla elde ettiği kazancını az olsun öz olsun diye bu oranlardan mevduata yatıran arkadaşlar bir bakıma haklısınız.

ama şunu da düşünn, portföy yönetimi diye birşey var. paranızın tamamını mevduata yatırarak çok büyük fırsatları kaçırıyorsunuz.

hep aynı örneği veriyorum, günlük 100 milyon lira işlem hacmi olan imkb100'ün en büyük, en derin, en değerli hissesi bile (garanti bankası) bu yıl yüzde 56 net kazandırdı. üstelik bu kazancın stopaj vergisi bile yok. sadece alırken ve satarken yüzde 0.09 ( işlem yaptığınız banka veya yatırım şirketine göre değişir) gibi bir işlembedeli-komisyon veriyorsunuz.

o hissenin bu sene yüzde 50 kaybettirmeyeceği ne malum diyecek olan arkadaşlara peşinen söyliyim, kesinlikle haklılar, paralarını mevduata yatırmaya devam edebilirler, çünkü borsa her zaman az veya çok risk işidir.

borsada yatırım yapan biri ile mevduatta yatırım yapan birinin karşılaşması.... deli ile sarhoşun konuşması gibidir.....biri ben akıllıyım der...diğeride şişeyi alıp kafasına vurur....sonuç KARAKOLDA biter...

C H UCK Y...........................METALLİCA...ONE

oktay G
29-12-2012, 10:58
selam arkadaşlar,

dogru tespit,bu yerlerde faizlerle ve sahte enflansyonla paramızın eridigini görmektense borsaya girmek daha mantıktı,benim broker arkadaşlarımda bunu diyor ,vadem dolsun tüm parayla borsadayım ya herro ya merro

BORA YAŞAR
29-12-2012, 11:04
dogru tespit,bu yerlerde faizlerle ve sahte enflansyonla paramızın eridigini görmektense borsaya girmek daha mantıktı,benim broker arkadaşlarımda bunu diyor ,vadem dolsun tüm parayla borsadayım ya herro ya merro

Borsada sonun işaretleri mi acaba bunlar?:)

oktay G
29-12-2012, 11:35
yoldaşlar dikkat dün mailimde türkcellden bir fatura bildirimi gördüm benim avea var,başlığı bir halı mağazası faturası altta türkcell yazıyor açmadım ve internet bankacılığı kullanmıyorum,ancak şimdi nette gördüm bdddk uyarmış içinde truva atı var ve hedef internet bankacılığı kullananların şifreleri bilginize,bu mailler açmayın ben aveadan gelse belki açabilirdim denk gelmedi ama zaten internet bankacılığı kullanmıyorum,dikkat.adıda FATMALL mış.
banada geldi bu maillerden sakın açmayın bankadaki hesabınız boşalabilir arkasında saglam hackerlar var ,bende 3 pc var birini formatlayıp sırf banka işlerinde kullanıyorum digerleriylede herşey devam

maredo
29-12-2012, 11:44
Bankacılarla konuşuyorum kim para kazanıyor diye, sürekli al sat yapanlar sürekli ekranı takip edenler zararda, düşüşlerde havanın kötü olduğu dönemde ortaya çıkan bir müşteri profili var bunlar kimseye birşey sormaz gelirler alım yaparlar ve giderler ve en az 6 ay bunları görmeyiz duymayız sonra gelip ellerindekini satarlar, bu müşteri tipi para kazanıyor

oktay G
29-12-2012, 12:54

sonun işareti degil bora usta ,başlangıcın küçük kıyametin işareti

çağrıbey
29-12-2012, 13:38

faizde bu seviyelerin kalıcı olmadığını düşünüyorum. bu oyun defalarca tekrarlandı. k.yatırımcının yatırım psikolojisini bozma oyunu bu. amaç, köpürdükçe köpürtülen borsa çukurunda boğdurtmak.yabancının maldan çıkışını sağlamak. para yerinde saysın. hisselerin gazel gibi yerlere serileceği gün yakındır.nakit kraldır.böyle biline. başta körfez krizi, 1994-2000 ve 2001 krizleri bana bunu öğretti...:he::he::he:

memet1
29-12-2012, 13:46
memet1 kardeşim....sanırım foruma ilk kez dahil olmanın verdiği heyecanla sorularını forumda dikine doğru arka arkaya yazıyorsun....ancak basit vede gereksiz sorulara mümkün mertebe cavap vermemekle beraber ben genede sorunu cevaplıyorum....32 gün ile 365 gün arasındaki tek çizgi yarına çıkacağımızında bir garantinin olmadığıdır....yatırım işi çok şüpheciliği sevmez...bu işlerde ya kaplumbağa olur evden dışarı çıkmaya korkarsın.....yada tilki olup havayı koklar ona göre hesabını yaparsın...tekfenbank yada başka banka olması önemli değil... devlet aniden iflas ettiğinde senin ziraat bankasıda gümler...boşu boşuna paranı transfer ettiğinle kalırsın....bankadaki parana devlet el koyar....

C H UCK Y........................................SON BEBEK

saygılar başkan ancak biraz geri sayfalarda şöyle bir düşüncen vardı,1.250 parası olan bir arsacıya yanılmıyorsam kaplumbağa ol fazla zıplama demiştin,bende 2çocuk 11 yaşında 1 milyon ile nekadar zıplasak tırsıyoruz iş bank.da yolunup duruyoruz,tecrübene sayg

sonsav
29-12-2012, 15:52

Kim diyor? Kim Diyor?

sonsav
29-12-2012, 16:25
Sn Chucky üstad, bende son anda 9.75 trenine binenlerdenim. İyi mi ettik, kötü mü, elbette bunu zaman gösterecek. Ancak içimi rahatlatmak için şöyle bir mantık yürütmekteyim. Yılın İlk 6 aylık diliminde faizlerin ortalama 8.50'lerde seyretmesi durumunda, yaklaşık 120 baz puan kazancımız olur. Yılın ikinci döneminde de çok olağanüstü bir durum olmaz ise faizlerin ortalama 11 leri görmesi halinde, 120 baz puan kaybımız olur. Bu durumda kafa kafaya geliriz diyorum. Faizlerin daha yukarı gidebileceğine ilişkin en azından şimdilik (AKP iktidarda olduğu sürece) elimizde yeterli done bulunmadığına göre, faiz kaybı anlamında büyük riske girdiğimizi düşünmüyorum. Karımız nedir diye soracak olursanız Her vade sonunda MT ile yaşanacak blöfleşme, her vade yenileme sonrası, forumda senden daha iyi faiz alanlara yönelik kıskançlık hisleri, her vade sonrası paramı nereye nasıl transfer etsem telaşı. Netice olarak şu anda benim bu yazdıklarıma da aynı hislerle bakan birilerinin olduğunu, ben aman şimdilik faizler yükselmesin derken, birilerinin faizler bir patlasında siz gününüzü görürsünüz dediğini biliyorum. Ama lanet olsun ki bu piyasa birilerinin kazanıp birilerinin kaybetmesi üzerine kurulmuş. Ama öyle bir mutlu azınlık var ki onlar hiç kaybetmiyor. Bu cümleden olarak, (üstüne basa basa) tüm yoldaşlarıma bol kazançlı yıllar diliyorum.

dudu
29-12-2012, 17:35
faizde bu seviyelerin kalıcı olmadığını düşünüyorum. bu oyun defalarca tekrarlandı. k.yatırımcının yatırım psikolojisini bozma oyunu bu. amaç, köpürdükçe köpürtülen borsa çukurunda boğdurtmak.yabancının maldan çıkışını sağlamak. para yerinde saysın. hisselerin gazel gibi yerlere serileceği gün yakındır.nakit kraldır.böyle biline. başta körfez krizi, 1994-2000 ve 2001 krizleri bana bunu öğretti...:he::he::he:

Bu topicdekilerin ana dusturu parasini korumak ise dogru yerdedirler ve getiri yok diye hayiflanmamalidirlar.
Yok biz risk alabiliriz ve karsiliginda dogal olarak getiri de isteriz diyorlarsa o zaman coktaaan buradan tuymeleri gerekirdi.
Benim dikkatimi cekenler hem risk almayayim hem de getiri elde edeyim diyenler.
Bunlarin daha yatirim anayasasinin degismez, degistirilemez ve degistirilmesi teklif bile edilemez 1. maddesinden haberleri yok veya var da kabul etmek istemiyorlar.
Bir yatirimin getirisi riski ile dogru orantilidir.
Bu amiyane tabiri ile "ne kadar ekmek o kadar kofte" demektir.

Syg,

excali
29-12-2012, 18:31
Bu topicdekilerin ana dusturu parasini korumak ise dogru yerdedirler ve getiri yok diye hayiflanmamalidirlar.
Yok biz risk alabiliriz ve karsiliginda dogal olarak getiri de isteriz diyorlarsa o zaman coktaaan buradan tuymeleri gerekirdi.
Benim dikkatimi cekenler hem risk almayayim hem de getiri elde edeyim diyenler.
Bunlarin daha yatirim anayasasinin degismez, degistirilemez ve degistirilmesi teklif bile edilemez 1. maddesinden haberleri yok veya var da kabul etmek istemiyorlar.
Bir yatirimin getirisi riski ile dogru orantilidir.
Bu amiyane tabiri ile "ne kadar ekmek o kadar kofte" demektir.

Syg,

Benim anlamadığım da,daha "endeks 100" 60 binlerde iken hisse almamış küçük yatırımcılar(Borsadan çekindikleri için ve ÇOK YÜKSELDİĞİNİ DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİN), Endeks 80 bin üzerindeyken(eğer olursa) "borsaya gideyim de yabancıların hisselerinin tamamını alayım mı diyecekler?" :he:. Üretilen teoriler gerçekten çok ilginç. :notr: . Mortgage krizinde bile yabancılar,yaklaşık %10 'unu yerlilere anca satabildiler. Buna rağmen halen yaklaşık %65'ine sahipler ve endeks yeni zirve yaptı.:)

austin
29-12-2012, 21:47
banada geldi bu maillerden sakın açmayın bankadaki hesabınız boşalabilir arkasında saglam hackerlar var ,bende 3 pc var birini formatlayıp sırf banka işlerinde kullanıyorum digerleriylede herşey devam
sms şifre onayı olmadan internet şubeye giriş yapılabilen banka kalmadı bildiğim kadarıyla, dolayısıyla cep telefonunuzu ele geçirmedikçe hiçbir şey yapamazlar, rahat olun. İşi bilenler için bunlar komik haberler, gerçi bilmeyenler için ise faydalı, dikkat çekip olaya önem vermeni ve öğrenmeni sağlıyorlar..

memet1
29-12-2012, 22:25
sms şifre onayı olmadan internet şubeye giriş yapılabilen banka kalmadı bildiğim kadarıyla, dolayısıyla cep telefonunuzu ele geçirmedikçe hiçbir şey yapamazlar, rahat olun. İşi bilenler için bunlar komik haberler, gerçi bilmeyenler için ise faydalı, dikkat çekip olaya önem vermeni ve öğrenmeni sağlıyorlar..

senin kimlik bilgilerin ile cep hattı alıp sistemdeki cep telefonunu değiştirerek aynı şifrenin aynı anda kendilerinede gelmesini duydum okudum ne derece doğru bilmem.yalnız bi kardeşin yazdığı formatlı ve yalnızca internet bankacılığında kullanılan laptop süper bi olay,genede siz bilmediğiniz mailleri açmayın derim.syg.

memet1
29-12-2012, 23:01
Sn Chucky üstad, bende son anda 9.75 trenine binenlerdenim. İyi mi ettik, kötü mü, elbette bunu zaman gösterecek. Ancak içimi rahatlatmak için şöyle bir mantık yürütmekteyim. Yılın İlk 6 aylık diliminde faizlerin ortalama 8.50'lerde seyretmesi durumunda, yaklaşık 120 baz puan kazancımız olur. Yılın ikinci döneminde de çok olağanüstü bir durum olmaz ise faizlerin ortalama 11 leri görmesi halinde, 120 baz puan kaybımız olur. Bu durumda kafa kafaya geliriz diyorum. Faizlerin daha yukarı gidebileceğine ilişkin en azından şimdilik (AKP iktidarda olduğu sürece) elimizde yeterli done bulunmadığına göre, faiz kaybı anlamında büyük riske girdiğimizi düşünmüyorum. Karımız nedir diye soracak olursanız Her vade sonunda MT ile yaşanacak blöfleşme, her vade yenileme sonrası, forumda senden daha iyi faiz alanlara yönelik kıskançlık hisleri, her vade sonrası paramı nereye nasıl transfer etsem telaşı. Netice olarak şu anda benim bu yazdıklarıma da aynı hislerle bakan birilerinin olduğunu, ben aman şimdilik faizler yükselmesin derken, birilerinin faizler bir patlasında siz gününüzü görürsünüz dediğini biliyorum. Ama lanet olsun ki bu piyasa birilerinin kazanıp birilerinin kaybetmesi üzerine kurulmuş. Ama öyle bir mutlu azınlık var ki onlar hiç kaybetmiyor. Bu cümleden olarak, (üstüne basa basa) tüm yoldaşlarıma bol kazançlı yıllar diliyorum.

pazartesi tekfende evadeli yapacağım,geçmiş topiklerde finansta e vadeli 2.30 dan önce aynı gün valör oluyor denmiş acep tekfendede varmı,tekfene 2adet 100 k yapacağım biri 9.75 1yıl biri 8.75 32 gün 1yılsürekli yenileyerek bakalım hangisi fazla getirecek,yenilemeler tabiki fazla veren bankalarla.herkese bol kazanç.

memorex
29-12-2012, 23:13
senin kimlik bilgilerin ile cep hattı alıp sistemdeki cep telefonunu değiştirerek aynı şifrenin aynı anda kendilerinede gelmesini duydum okudum ne derece doğru bilmem.yalnız bi kardeşin yazdığı formatlı ve yalnızca internet bankacılığında kullanılan laptop süper bi olay,genede siz bilmediğiniz mailleri açmayın derim.syg.

sistemde kayıtlı cep telefonu numarasını nasıl değiştirebiliyorlar ki?

memet1
29-12-2012, 23:58
sistemde kayıtlı cep telefonu numarasını nasıl değiştirebiliyorlar ki?

valla tahminim şöyle bilgisayarcılar daha iyi bilir.seninle aynı anda başkabilgisayarda banka sayfası açıyor sen telefonuna gelen şifreyi girince truva atı diğer bilgisayara bunu gönderiyor şifrenin geçerli olduğu sürede eft,ben çokmu tırsığım vazgeçtim bu konuyu açmayım bi daha ya..yani demek istediğim truva bilgisayarınıza yerleşmesin tehlikeli mailleri açmayın..

chucky68
30-12-2012, 01:16

tespitlerinde %100 aynı görüşteyiz....yeni yıl için çok büyük bir faiz kaybı olmayacaktır...hatta onun sapı bunun çöpü diyenler için yeni yıl için %9 bir faiz bulunursa yatıp kalkıp dua bile edilecektir....en güzelide bu yıl kafa dinleme vede dediğin gibi her vade dönüşünde bankalarla restleşme yarışına girmekten kurtulmuş olacağız....gerçi faizler yüksek olsa onund atadı başka oluyor o başka...biliyorsunki faizler güzel...tüm ipler sende oluyor...zevkle bankalar arasında pazarlık yapabiliyorsun....ama şimdi durum farklı...yerde bulduğunu öpüp alnına koyma dönemine girdik...bana göre bu yılıda idare eder bir seviyede kapatma şansı şimdiden yakaldık...başka türevlerin yani borsa,altın,döviz şu olmuş bu olmuş bunlar bizi zaten ilgilendirmiyor...bu tür türevlere giripte sabahtan akşama kadar kafa kaşıdığımı vede saçlarımı ağarttığımı çok iyi bilirim...her gün bir kabustur...3 gün herşey süt limansa 5 gün birden bire herşey kabusa döner...dünyanın tüm derdi senin hamal küfen olur...birini indirsen diğeri küfene biner...ben bunu dövizde vede opsiyon işlerinde çok yaşadım...hatta zamanında belki gülünç gelecek ama borsadada yaşadım...sene 1999 da tüm şirket arkadaşlarım varını yoğunu borsaya koyarlardı...mecidiyeköyde bir yatırım şirketi vardı...borsayla ilgili alım satım vs işlemleri takip eden bir kuruluştu...geçmiş zaman ismini hatırlamıyorum....o vakit bölüm arkadaşlarımın vede müdürümün büyük baskıları sonucunda borsayla tanışmak zorunda bırakıldım...müdürüm ve servis arkadaşlarım bana sürekli iş bankası c şu kadar kazanırdı,iş bankası b şu kadar temettü verdi deyip gaza getiriyorlardı...baktım kazanan kazanana...gerçi faizde çok iyi idi...güzel vede temiz kazandırıyordu...borsa müptelası arkadaşlarıma ved emüdürüme eee dedim ben bu işlerden pek anlamam...tavsiyeniz
nedir...müdürüm hemen devreye girdi...gayet temiz bir yürekle DEMİRBANK!a GİR DEDİ...ne varki bunda dedim...sen gir bekle dedi...hemen vade dönüşümde paramın bir bölümünü büyük bir hevesle bu yatırım danışmanlığına gidip demirbanka yatırdım...2 tanede borsa sevdalısı arkadaşımda yanımda idi...bugünün parasıyla 100.000 tl ye yakın hissesini almışımdır...sonra beklemeye başladık....bekle babam bekle...bu arada faizde kaçtı elbette...6 ay geçti hisse ana paradan 80.000 tl ye düştü...kan beynime sıçradı...müdüre vede arkadaşlarıma ne işsiniz len batırdınız beni diye çıkıştım....ses yok tabiki...eeee bizde bekliyoruz bak..sadece sen değilsin...sabret falan deyip beni telkin ettiler...yeminle 1 yılın sonunda ana paramın az altında paramı kurtardım.....sonra demirbank nemi oldu...2 yıl sonunda bekleseydim ana param nerdeyse ikiye katlanıyordu...satmayıp nasılsa kazandık deyip dahada bekleseydim bu sefer demirbank kağıtları batan bankanın malları olarak kafayı üşütecektim...yani bu işler zor işler...yorucu işler....bir yaştan sonra artık ana hedef parayı tutmak vede korumak olmalı...benim bu maceralarım borsa için yirmili,otuzlu yaşlardı....o zaman henüz birikim işinin başındaydım....temelini atmış ama binayı çıkmamıştım.....şimdi bina tamamlandı....içinde oturuyoruz...durduk yere binaya buldozerle vurmaya gerek yok....bu piyasa kurtlar kapanıdır...tecrübesizssen yem olursun....yem olmamak için en güzeli hergün eline bir ekmek geçiyorsa bunun yarısını kırıp saklamaktır...artık para kazanmak heleki biriktirmek çok zorlaştı....para biriktirmek büyük tecrübe istiyor...bundan 15 yıl önce bilgisayarlar bu kadar yaygın değildi...cep telefonları tek tüktü....şimdi herşey paraya bakıyor....paranın sırıttığı herşey cebide deler....ne mutluki biz geçmiş zamanın faiz kaymağını az çok yedik...ordan işi götürdük...en son 2003-2004 yıllarında ben ziraat bankasında hazine bonoları için kuyruk olunduğu zamanları bilirim...hemde bazıları stopajsız getiri idi....faizleri ise burda yazmayalım korkuçtu..:)....üstelik kapanın elinde kalıyordu....bankaya yalvarıyorduk...kısa vade yapan yoktu...aldıkmı en az 180 günlük alırdık.....şimdi nerden nereye geldik..ama şundan eminimki bugün alt limit faizde durmak isteyen yoldaşım için en az 400.000 tl dir...bunun altında parası olanın fazde birikim işi zordur..mutlaka üstüne başka yerden faiz parasına destek koyması lazımdır....herkese bol kazançlı yoldaşça yıllar dilerim....bu yılda ordumun başındayım:)

C H UCK Y..................................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
30-12-2012, 01:28
pazartesi tekfende evadeli yapacağım,geçmiş topiklerde finansta e vadeli 2.30 dan önce aynı gün valör oluyor denmiş acep tekfendede varmı,tekfene 2adet 100 k yapacağım biri 9.75 1yıl biri 8.75 32 gün 1yılsürekli yenileyerek bakalım hangisi fazla getirecek,yenilemeler tabiki fazla veren bankalarla.herkese bol kazanç.

tekfen artık yıllığa %9.75 vermiyor...sana tavsiyem 1 yıllık %9.25 lik başka bir faizleri var...bunun güzelliği ana paranın faizini her ay oluyor alman...yani 1 yıl sonunu beklemene gerek kalmıyor...bu faizin gerçek bileşik faizide aslında %9.40 olur...bence kaçırma....umarım pazartesiye kalır....e-vadeliye artık para bağlama...tekfenin e-vadelisininde cazipliği bitti....e-vadeli artık %9.25 oldu....haftaya dahada düşer....sen zaten birikim olarak nirvanaya ulaşmışsın....bundan sonra paranı çar çur etmeden çoluk çocuğuna hedef belirlemen...bu ilerde ya onlara birer ev almak olur....yada büyüdüklerinde sıkıntıya düşmeyecekleri bir kaynak olur....ama şu an için çocukların yaşları henüz küçük olduğundan daha bir süre daha birikime devam etmelisin...bir yerden sonra zaten yapamayacaksın...paran oldukça güzel....mutlaka yapacağın birikimden yaşlılığın içinde cebinde bir kefen paran olsun....çoluk çocuğa muhtaç olma..onlara yatırım yapacağım deyipte kendinide savunmasız bırakma...zamanın neyi göstereceği hiç belli olmaz...ters bir geline denk düşersin oğlan tüm paralarını onun ağzına bakıp seni yer durur...olmaz olmaz diye birşey yok....her zaman sen güçlü ol....paranın musluğu sende olduğu sürece çocuklar vede gelinlerde dahil,hata eşinde dahil hep ağam babam olursun.....sana tavsiyem budur...birikimin içinde seni tekrar tebrik ederim

C H UCK Y.............................................TÜRÜ NÜN SON BEBEĞİ

sonsav
30-12-2012, 10:06

Ne yazık ki, Tekfende de 9,75 kalmamış. En yüksek 9,25

memet1
30-12-2012, 11:50
tekfen artık yıllığa %9.75 vermiyor...sana tavsiyem 1 yıllık %9.25 lik başka bir faizleri var...bunun güzelliği ana paranın faizini her ay oluyor alman...yani 1 yıl sonunu beklemene gerek kalmıyor...bu faizin gerçek bileşik faizide aslında %9.40 olur...bence kaçırma....umarım pazartesiye kalır....e-vadeliye artık para bağlama...tekfenin e-vadelisininde cazipliği bitti....e-vadeli artık %9.25 oldu....haftaya dahada düşer....sen zaten birikim olarak nirvanaya ulaşmışsın....bundan sonra paranı çar çur etmeden çoluk çocuğuna hedef belirlemen...bu ilerde ya onlara birer ev almak olur....yada büyüdüklerinde sıkıntıya düşmeyecekleri bir kaynak olur....ama şu an için çocukların yaşları henüz küçük olduğundan daha bir süre daha birikime devam etmelisin...bir yerden sonra zaten yapamayacaksın...paran oldukça güzel....mutlaka yapacağın birikimden yaşlılığın içinde cebinde bir kefen paran olsun....çoluk çocuğa muhtaç olma..onlara yatırım yapacağım deyipte kendinide savunmasız bırakma...zamanın neyi göstereceği hiç belli olmaz...ters bir geline denk düşersin oğlan tüm paralarını onun ağzına bakıp seni yer durur...olmaz olmaz diye birşey yok....her zaman sen güçlü ol....paranın musluğu sende olduğu sürece çocuklar vede gelinlerde dahil,hata eşinde dahil hep ağam babam olursun.....sana tavsiyem budur...birikimin içinde seni tekrar tebrik ederim

C H UCK Y.............................................TÜRÜ NÜN SON BEBEĞİ

chukky başkanım,senin 25 yıldır yaşayıpta yazdığın her türlü tecrübeyi aynen yaşadım,ara ara yazarım.aklıma gelen biri bimde sütlaç1.5lira dün ankara kentpark madoda sordum hiçoturup yemem 6 milyon,5yıl önce dikmende ev aldım 180bin 5yıl sonra sattım185bin mevduatta kalsaydım hesapla artık,ara ara sana bilgi için soru sorarsam kusuruma bakma foruma yeni girdim saygılar..bide tekfen 365 günü geçince 370 gibi var dedi ama pazartesi görürüz

dudu
30-12-2012, 12:00

Bunu yapabilmek icin ilk defasinda yine bir onay sms'i gelmesi gerekiyor. Yani denedigi anda eski cep hattina bir sms mesaji gelecektir.
Ben bu konuda SMS sisteminden daha ileri olan bankalarin kendi ozel sifre uretme programlarini kurdum ve onlarla tek kullanimlik sifreler uretiyorum. Bu sifreleri uretmeden evvel de bir 'anahtar kodu" soruluyor. Bu demektir ki cep telefonu calinsa da bir sey yapamazlar.

Syg,

powerpc
30-12-2012, 15:06
tekfen %9.75 güzeldi ama ben o kadar uzun vadeye para bağlamam,hatırlayın geçen haziran ayını faizler %12'ye dayanmıştı. ne olduda böyle oldu, yine olmayacak diye birşey yok. cari açık veren yeterince üretmeyen ekonomiler kriz yaşamaya mahkumdur. şu an özelleştirmeler ile sadece sorunlar öteleniyor bir gün mutlaka patlayacak bu böyle gitmez.

memet1
30-12-2012, 15:14
9.25 in faizlerini tekfenin hemen yenında ing var turncuya koymak isterim,bileşik faiz hesaplama,net hesaplama işi exel ilemi oluyor biri bana bir örnekle tarif etse,müteşekkir olurum

Trade Shark
30-12-2012, 15:16
9.25 in faizlerini tekfenin hemen yenında ing var turncuya koymak isterim,bileşik faiz hesaplama,net hesaplama işi exel ilemi oluyor biri bana bir örnekle tarif etse,müteşekkir olurum

http://bilesik-faiz.hesaplama.net/hesaplama.do

örnek : 9.00 basitin 30 günlük bileşiği 9.38 % ...

oktay G
30-12-2012, 16:48
chukky başkanım,senin 25 yıldır yaşayıpta yazdığın her türlü tecrübeyi aynen yaşadım,ara ara yazarım.aklıma gelen biri bimde sütlaç1.5lira dün ankara kentpark madoda sordum hiçoturup yemem 6 milyon,5yıl önce dikmende ev aldım 180bin 5yıl sonra sattım185bin mevduatta kalsaydım hesapla artık,ara ara sana bilgi için soru sorarsam kusuruma bakma foruma yeni girdim saygılar..bide tekfen 365 günü geçince 370 gibi var dedi ama pazartesi görürüz
bu devirde ev zarar yazar tabii,400000 adet ev mütahitlerin elinde patlamış dahada düşer fiyatlar,birde bimin ürünüyle madonunki bir olurdu ,ben şahsen bimden birşey almam çogu fason ürünler

dudu
30-12-2012, 17:18

O evin 60 aylik kira getirisini saymiyorsunuz ama TL mevduatin faiz getirisini sayiyorsunuz.
Bu iste bi haksizlik yok mu sizce? :)

Syg,

EKaya
30-12-2012, 17:36
O evin 60 aylik kira getirisini saymiyorsunuz ama

60 ay boyunca kiraya verilemeyen sureler....
kiracinin parayi odememesi...
kiracinin zarar verip kacma ihtimali...
ihtar vb masraflarin ekstra yuku...
apartmana yapilabilecek yonetim kararli masraflar...
gelir vergisi...
binanin eskimesi/daha modern konforlu yapilarin olusmasi...

eheheh

uzun liste oldu.. :he:

bu devirde ev zarar yazar tabii,400000 adet ev mütahitlerin elinde patlamış dahada düşer fiyatlar...

nufus grafikleri kanimca dususlerin arz fazlaligindan cok baska sebeplerden olacagini dusunduruyor...
mevcut isgucu piyasasinda bulunan kesimin oranina bakinca, arkadan feci bir dalga geliyor...
harika bir firsat olabilecegi gibi, bunu karsilayamayacak buyume oranlari, cok bas agritabilir. (mevduat/kredi oranlari vb)

http://www.delinetciler.net/forum/attachments/18909d1316092641-nufus-sayimi.gif

hopop
30-12-2012, 21:04
365 günü geçince 370 gibi var dedi

En uzun 420 gün kabul ediyor.Ben 420 gün üzerini alamadım.

memet1
30-12-2012, 21:16
O evin 60 aylik kira getirisini saymiyorsunuz ama TL mevduatin faiz getirisini sayiyorsunuz.
Bu iste bi haksizlik yok mu sizce? :)

Syg,her ayın 15inde kirayı yatırmaz ay sonuna kadar bekle telefon et abi gelmedimi desin otomatik ödeme verdim desin yalan cılık kira vergisi vs vs,benim kiracıd a en sağlam sözde 20 sensdir ev aldım sattım ancak geç öğrendimki mevduat her zaman emlak işini döver ilk param olduğunda faiz %150 idi ben gençlik işte sıfır beyaz şahin aldım aklımı seveyim,passat çıkınca sıfır passat aldım,yani çooooook kazık yedimçoooooook....

memet1
30-12-2012, 21:21
En uzun 420 gün kabul ediyor.Ben 420 gün üzerini alamadım.
ben yarın 370 gün yapacağım,9.75 varmı 420 gün ve üstü değil bilginiz varmı.syg

hopop
30-12-2012, 21:42
370 gün

Temmuz 2012'de 11,6 için 720 gün talep etmiştim,almadılar.En uzun 420 gün.

2014 yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri dönemi sonuna kadar TL değerinin düşürüleceğini düşünmüyorum ben.

Davulların çalınması bitene kadar makyajlanacaktır.

..

memet1
30-12-2012, 23:55
Marifetli hesap acmak icin onume bir tomar kagit koydular, bunlari imzala dediler, soyle bir baktim okunacak gibi degil, sayfa sayfa bir goz gezdirdim ve hemen "kredi karti istiyorum" seceneginin kutusunun MT tarafindan isaretlendigini gordum. Benim boyle bir talebim yok sadece vadeli hesap aciyorum dedigimde istemeye istemeye o secenegi kaldirdi.

Syg,

sn kardeş marifetli açtım.(eski sayfalardaki notlar okuyordum)atm kartı istedim illa atm için vadesiz şart dediler istemedim kredi kartı ile hesabınıza ulaşırsınız falan demediler,şu ana kadarda kredi kartı gelmedi 20 gün oldu açalı kağıtları okumadan imzaladım,şimdi şüpheye düştüm yarın bi sorayım,

memorex
31-12-2012, 00:10
http://www.finanstrend.com/yazar/3044/merkez-bankalarina-guvenmeyin/?Page=0#.UOCttXwVQ-M

feveran99
31-12-2012, 03:14
Arkadaşlar,

Eurobank tekfen'in web sayfasında bir sürü masraf vs yazıyor. 1 yıl parayı hesapta tutunca, hesap işletim ücreti, hesap ekstre ücreti, hesap özeti ücreti, vade dolunca EFT ücreti....Bunları baştan konuştunuz mu? Eğer kalem kalem yazarsak ödenecek para, banka değiştirmenin bir esprisi olmayacağını soyleyecek belkı de...

feveran99
31-12-2012, 03:25
Mesela, hesap işletim ücreti ayda bir 5 tl diyor web sayfalarında...

expertadvisor
31-12-2012, 08:21
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22264014.asp

lasrhan
31-12-2012, 08:49
http://www.hurriyet.com.tr/_np/4271/18814271.jpg

Faiz, temettü ve kira gibi araçlardan elde edilecek tüm gelirler toplanacak. Bu gelirler ‘belirlenecek sınırı aştığında’ beyanname ile gelir vergisine tabi tutulacak. Ekonomi çevrelerinden elde ettiğimiz bilgilere göre beyannamede sınır yıllık 75 bin TL olacak, bu sınırın üstünde geliri olandan ‘sınırı aşan kısım için’ yüzde 35 gelir vergisi alınacak. Ancak bu konuda çalışmaların sürdüğünü, özellikle limit konusunda farklı alternatifler üzerinde durulduğunu da belirtmekte fayda var. Gelir kalemine ücretlerin de eklenebileceği belirtiliyor.

haberin devamııııı :halay: (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22264014.asp)

oktay G
31-12-2012, 08:57
Arkadaşlar,

Eurobank tekfen'in web sayfasında bir sürü masraf vs yazıyor. 1 yıl parayı hesapta tutunca, hesap işletim ücreti, hesap ekstre ücreti, hesap özeti ücreti, vade dolunca EFT ücreti....Bunları baştan konuştunuz mu? Eğer kalem kalem yazarsak ödenecek para, banka değiştirmenin bir esprisi olmayacağını soyleyecek belkı de...
tekfeninde neden yüksek faiz verdigi belli oldu,insanları uzun vadelerle baglayıp ordan buradan yontacaklar,enparada hiç masraf yok

expertadvisor
31-12-2012, 09:03
Tamda stopajlar inecek derken planlanan bakın.....

BEYAZIT
31-12-2012, 09:33
Vadesonum bugun, enpara msj atmis 9,75% ile yeniliyoruz diye razi gelelim mi? Nede olsa son gun, supriz yapan banka olmaz mi acep?

ahmetd76
31-12-2012, 10:01
sayın EKaya
Bence tek başına bu veriler sizin söylediğiniz gibi bir patlamayı göstermiyor.
En fazla nüfus 25-29 yaş aralığında, sonra da düşmeye başlıyor. ölmeye başlıyoruz yani.
mantıklı bir şey çıkarabilmek için bu dağılımın yıl bazlı değişimini incelemek lazım. Belirli bir yaş grubunda yüzdesel olarak belirgin bir artış varsa ancak o zaman dengeler bozulur.
Bu arada özellikle 50-54 yaş grubundan itibaren kadınların sayısı artıyor. Koca koca deyip kocatıyorlar galiba erkekleri :)

60 ay boyunca kiraya verilemeyen sureler....
kiracinin parayi odememesi...
kiracinin zarar verip kacma ihtimali...
ihtar vb masraflarin ekstra yuku...
apartmana yapilabilecek yonetim kararli masraflar...
gelir vergisi...
binanin eskimesi/daha modern konforlu yapilarin olusmasi...

eheheh

uzun liste oldu.. :he:

nufus grafikleri kanimca dususlerin arz fazlaligindan cok baska sebeplerden olacagini dusunduruyor...
mevcut isgucu piyasasinda bulunan kesimin oranina bakinca, arkadan feci bir dalga geliyor...
harika bir firsat olabilecegi gibi, bunu karsilayamayacak buyume oranlari, cok bas agritabilir. (mevduat/kredi oranlari vb)

http://www.delinetciler.net/forum/attachments/18909d1316092641-nufus-sayimi.gif

dudu
31-12-2012, 10:38
http://www.hurriyet.com.tr/_np/4271/18814271.jpg

Faiz, temettü ve kira gibi araçlardan elde edilecek tüm gelirler toplanacak. Bu gelirler ‘belirlenecek sınırı aştığında’ beyanname ile gelir vergisine tabi tutulacak. Ekonomi çevrelerinden elde ettiğimiz bilgilere göre beyannamede sınır yıllık 75 bin TL olacak, bu sınırın üstünde geliri olandan ‘sınırı aşan kısım için’ yüzde 35 gelir vergisi alınacak. Ancak bu konuda çalışmaların sürdüğünü, özellikle limit konusunda farklı alternatifler üzerinde durulduğunu da belirtmekte fayda var. Gelir kalemine ücretlerin de eklenebileceği belirtiliyor.

haberin devamııııı :halay: (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22264014.asp)

Bunu yaparlarsa dengeler alt ust olur.
Cesaret edebileceklerini sanmiyorum. Olur da cesaret ederlerse gider yazilacak kalemleri artirmalari gerekir.
Aniden yapacaklarina ihtimal vermiyorum. Asamali olarak hayata gecirilebilir belki...

Syg,

excali
31-12-2012, 11:13
Mahfi Eğilmez'den:

Reel faizin sıfır olduğu yerde yüksek mevduatın faiz gelirinden yüksek vergi almak anaparayı iki kez vergilendirmek anlamına gelir.

Bankada yatan tasarrufu daha ağır vergilendirmek için vergi reformuna ihtiyaç yok. Kaçak gelirleri bulmak için vergi reformu yapılmalı.

Bizim kamu finansman modelimiz çok net: Kümesteki kazları yol, dışarıdakilerle hiç uğraşma.

https://twitter.com/mahfiegilmez/status/285634624070250496
https://twitter.com/mahfiegilmez/status/285637800152412161
https://twitter.com/mahfiegilmez/status/285639380092194818

Uğur Gürses'den

Nihai olarak tasarruflara vergi getiren bir uygulama, büyük tasarrufçunun dövize ve yurtdışına kaçmasını getirir...

https://twitter.com/ugurses/status/285636611071438850

hopop
31-12-2012, 11:13
Bunu yaparlarsa dengeler alt üst olur.

Vatandaşı Konut alımına zorlamak amacıyla düşünülüyor ama öyle olmaz onun sonucu.
Para yurtdışı hesaplara ve fiziki altın stokuna kayabilir.

LVTHN
31-12-2012, 11:14
Cesaret edebileceklerini sanmiyorum. Olur da cesaret ederlerse gider yazilacak kalemleri artirmalari gerekir.
Aniden yapacaklarina ihtimal vermiyorum. Asamali olarak hayata gecirilebilir belki...

Syg,

Çok zenginler paralarını yurt dışına çıkaracak, diğerleri de dövize/altına çevirip yastık altında ve banka kasasında saklayacak..

sovalye
31-12-2012, 11:35
Şuan devletin belirlediği yasal faizi (kanuni faiz) net olarak %9 dur. Bu da banka faizi olarak %10,6 ya tekabül etmektedir.

Hali hazırda %10,6 faiz almayan herkes devletin belirlediği orana göre reel olarak zarar etmektedir. Dolayısıyla yasal faiz ile banka faizi arasındaki fark belirlenmeli, gelir vergisi ona göre mahsup edilmelidir. Zaten mevcut durumda bile hata yapılmaktadır çünkü reel olarak sürekli zarar eden mevduattan sanki kar yapılıyor gibi vergi alınmaktadır.

Bir de şimdiki haber gerçekleşirse; zarar eden paraya sanki kar ediyormuş gibi iki defa gelir vergisi kesilmesi anlamına gelecektir. bu durumda artık parayı Türkiye'de tutmanın hiçbir anlamı kalmamaktadır. Türkiye'nin mali yapısına benzer dolu ülke bulunmaktadır. Yüzlerce ülkenin bulunduğu dünyada Türkiye bulunmaz hint kumaşı değildir. Ülkemiz sadece yabancı sermaye için fırsattır. Tüm açıklarını kendi vatandaşının parasıyla kapatmaya çalışan bir ülke konumundadır..

dudu
31-12-2012, 11:43

Syg,

Az evvel Bl. HT'de Sukru KIZILOT'a ne dusundugu soruldu.
Temettuye ekstradan %35 vergi getirilemez bu imkansiz bir suru zarari olur dedi. Sirketler zaten %20 kurumlar vergisi oduyor, uzerine nakit temettu odediklerinde %15 stopaj kesip devlete yatiriyorlar ve sonra da temettuyu alanin da bir %35 e varan oranlarda vergi odemesi toplam vergilendirmeyi %50 lere tasir ki bu durum sirketlesmeyi, kurumsallasmayi engeller, sirketler artik temettu odememeye baslar, borsa sermaye piyasalari, ozellestirmeler her sey darbe yer dedi.
Faiz konusunda da sanki reel faiz var da bir de uzerinden vergi alacaklar dedi. Bu sekli ile tasarruflar yurtdisina kacar, mesela Ingiltere yurtdisindan para getirenlerden vergi almamaya basladi bunun icin ozel bir yasa cikarttilar dedi.

Syg,

sonsav
31-12-2012, 11:47
Şuan devletin belirlediği yasal faizi (kanuni faiz) net olarak %9 dur. Bu da banka faizi olarak %10,6 ya tekabül etmektedir.

Bizim gibi "kekliklere" faiz dışında ne önerirsiniz?

dudu
31-12-2012, 12:12

Biz keklik degil kumesteki kaziz. :(

Syg,

oktay G
31-12-2012, 12:31
Vatandaşı Konut alımına zorlamak amacıyla düşünülüyor ama öyle olmaz onun sonucu.
Para yurtdışı hesaplara ve fiziki altın stokuna kayabilir.
bende böyle düşünüyorum,hükümetin amacı elde kalan konutları millete kakalayıp açıga çıkan paraları ekonomiye kazandırmak ,ama bunu yemezler artık hayvan terli

memet1
31-12-2012, 12:32
Biz keklik degil kumesteki kaziz. :(

Syg,

birinci şık paralar bölünecek

dudu
31-12-2012, 12:36
birinci şık paralar bölünecek

O durumda adam gelir der ki: Bu bir ivazsiz intikal'dir.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.7338.pdf

Bunun vergisini verdin mi? der. Yok vermedim derseniz o zaman cezali olarak tarhiyat yapar.

Syg,

sovalye
31-12-2012, 12:39

Mevcut durumda şunları yapın demek kadar şunları yapmayın demek de doğru olmaz. Çünkü risk algısı kişiden kişiye değişmektedir. Eskiden borsa, mevduatı yabancı ülkelerde değerlendirme, ticaret vb işler riskli iken ülkemiz bankalarında mevduat geliri elde etmek risksizdi ve reel anlamda kar elde etmek mümkündü.

Daha sonra gelen ikinci dönemde banka mevduatının; riskinin yine olmadığı ama getirisinin de olmadığı döneme girdik.

Bu üçüncü dönemde ise artık mevduatın da risk teşkil ettiği döneme girmiş bulunmaktayız. Çünkü mevcut faizlerle; banka mevduatı yılda %1,5 civarında zarar etmektedir. Bu mevcut durum devam ederse hatta daha da kötü olursa Türkiye’de mevduatta bekleyen para 10-20 yıl sonra bileşke(compound effect) zararla pul olacaktır.

Bu durumda ne yapılabilir konusuna gelirsek:
1- Hala 'risk avarse' sahibi kişiler mevduatını reel faiz olarak zarar etmeyecek ülkelerde değerlendirebilirler
2- Riske girmek isteyen kişiler kulaktan dolma bilgilerle değil de gireceği işin know-how’ına hakim olacağı ticari işlerde risk yönetimi yapabilirler.
3-Riske girmek isteyen kişiler borsa işini de yapabilirler ama bilmeleri gerekir ki borsanın diğer ticari işlerden hiçbir farkı yoktur. Aynı diğer işler gibi kulaktan dolma bilgilerle, tüyolarla yapıldığında zarar ettirir. Bunun için de know-how konusunda tam donanımlı olmalıdır.

Sonuç olarak; mevcut durum(eksi reel faiz) yıllarca devam ederse Türkiye’de değerlendirilen mevduatın en riskli işler sınıfında olduğudur.

memet1
31-12-2012, 12:46
O durumda adam gelir der ki: Bu bir ivazsiz intikal'dir.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.7338.pdf

Bunun vergisini verdin mi? der. Yok vermedim derseniz o zaman cezali olarak tarhiyat yapar.

Syg,ivazsız intikal için hesaptan hesaba havale olacak ancak sıfırdan açma yapılacak yada borca karşılık havale yapın

dudu
31-12-2012, 12:57
ivazsız intikal için hesaptan hesaba havale olacak ancak sıfırdan açma yapılacak yada borca karşılık havale yapın

Yakaladilar mi derdinizi anlatamazsiniz.....

Bu yasa gecerse bu ise tevessul edecek olan o kadar kisi olacaktir ki sizi dinlemeyeceklerdir bile...

Syg,

szpilman
31-12-2012, 13:05
Bence cok panik yapmamak lazim. Yillik 75000 TL gelirden bahsediyorlar. Muhtemelen bunu da kademelendirirler, yani 75000-100000TL icin %+15, 100000-150000 icin %+25 gibi.
Simdi yillik 75000 faiz geliriniz olmasi icin elinizde 1.000.000 TL para olmali. Bu kadar parasi olan da toplam icinde %1 bile degildir.
Ya da en kotu ihtimal bu 1.000.000 TL Euro'ya cevrilir bu da yaklasik 423000 Euro yapar. Bunu yillik %2.75'den faize baglasaniz yillik net olarak yaklasik 10000 Euro faiz geliriniz olur, bu da 75000 TL'nin cok altinda. En azindan enflasyona karsi daha direncli bir para biriminde olursunuz.

dudu
31-12-2012, 13:10
Bence cok panik yapmamak lazim. Yillik 75000 TL gelirden bahsediyorlar. Muhtemelen bunu da kademelendirirler, yani 75000-100000TL icin %+15, 100000-150000 icin %+25 gibi.
Simdi yillik 75000 faiz geliriniz olmasi icin elinizde 1.000.000 TL para olmali. Bu kadar parasi olan da toplam icinde %1 bile degildir.
Ya da en kotu ihtimal bu 1.000.000 TL Euro'ya cevrilir bu da yaklasik 423000 Euro yapar. Bunu yillik %2.75'den faize baglasaniz yillik net olarak yaklasik 10000 Euro faiz geliriniz olur, bu da 75000 TL'nin cok altinda. En azindan enflasyona karsi daha direncli bir para biriminde olursunuz.

Zaten reel faiz alamiyorsunuz. Paranizin satin alma gucu vade sonunda vade basindaki kadar olmuyor.
Bir de uzerine bundan vergi verecek olursaniz o parayi belli bir sure sonra tamamen bitirirsiniz.

Syg,

BEYAZIT
31-12-2012, 13:42
evet, enparaya gunluk net 0.023% oranı ile bagladık
uzulsem mi sevinsem mi bilmiyorum
iyi seneler

blue70
31-12-2012, 13:54
%35 vergi gelmesi demek reel faizin eksi olduğu durumda ana paranın erimesi demektir...ama bunu düşünecek beyin yok ...!!!
size birşey anlatmak istiyoruz artık faizle parayı korumak imkansız..hemde kızılotun açıkladığı gibi vergi toplayamıyorlar kumeste biz varız bizi ....başka kimse kalmadı....bizde gidersek bakalım kim kalacak....

dermasol
31-12-2012, 14:51
Babanın evladına iş kurması için verdiği para ivazsız olarak değerlendirilip vergiye mi tabidir? Baba, evladına borç olarak verse durum ne olur?

oktay G
31-12-2012, 14:55
yoldaşlar bu yasa çıkarsa milat olur ve bu günler iyi günlerimiz olur ,çevremize ateşten çember çekiyorlar bizede akrep olarak kendimizi sokmamızı bekliyorlar,bu faiz düşmanı hükümetten bundan iyisi beklenemezdi ,eniyisi paraları yemek bunlara kaptırmamak

memorex
31-12-2012, 15:36
Arkadaşlar,

pazarlığı baştan yapın ve masrafsızlık tanımlasınlar hesabınıza böylece sorun olmaz.

dudu
31-12-2012, 15:38
yoldaşlar bu yasa çıkarsa milat olur ve bu günler iyi günlerimiz olur ,çevremize ateşten çember çekiyorlar bizede akrep olarak kendimizi sokmamızı bekliyorlar,bu faiz düşmanı hükümetten bundan iyisi beklenemezdi ,eniyisi paraları yemek bunlara kaptırmamak

Daha ortada herhangi bir kanun taslagi bile yok.

Her ne kadar ben bu hukumetin faiz alerjisini bilsem de
elde edilen faiz gelirinin enlasyonu asan kismindan o da belli bir siniri astiktan beyan edilecegini, odedigimiz %15 stopajin da cikan vergiden mahsup edilecegini, en azindan isin mantiginin bu sekilde olmasi gerektigini dusunuyorum.

Su asamada bekleyip gormekten baska yapilabilecek bir sey yok.

Herkesin yeni yilini kutlar, yeni yilda saglik, mutluluk ve reel faizli gunler dilerim.

Syg,

memorex
31-12-2012, 15:41

Asıl onlarında istediği bu değil mi ''tasarruf yapmayın harcayın ki kdv+ötv vs. adları altında vergilerle çarklarımızı döndürelim'' demiyorlar mı? Gün gelecek dünyadaki bol para dönemi bitecek o zaman içeriye giren sıcak para geri dönmeye başlayacak o gün bunların cehennemi olacak ve bizlere muhtaç hale gelecekler ,o güne kadar ''ya sabır'' çekeceğiz ve o gün bugünlerin acısını çıkaracağız.

austin
31-12-2012, 15:59
Görünen o ki alınteri birikimimiz için hükümet tarafından (betoncuya yağmalatma dışında) bize 2 seçenek bırakıldı : ya yabancı olacağız yada çelik kasayla silah sahibi..
Ben ilk aşamada en kısa sürede çelik kasa ve silah almayı düşünüyorum.. Stoklarım dolar ve altın şeklinde olacak.. Yasanın çıkması kesinleştiği zaman üçmüş beşmiş beni ilgilendirmiyor, zaten eriyen parama başka asalak istemiyorum, kesinlikle birikimimin tamamını sistemden çekeceğim. Sonrasında da yurtdışı olanakları ve bıyıklı yabancı olma şartlarını araştırmaya başlayacağım..

inanna
31-12-2012, 16:21
Dereyi görmeden paçayı sıvamayalım ama altını porselen kaplamayıda öğrenmek lazım.:wink:

EKaya
31-12-2012, 16:25
Babanın evladına iş kurması için verdiği para ivazsız olarak değerlendirilip vergiye mi tabidir? Baba, evladına borç olarak verse durum ne olur?

vergiye tabi yari tarife uygulaniyor...

borc kismi nasil kaydilestirilecek, baba alacak davasi acmayip borcun suresi gecse ne olur ?
baba borc suresince vefat etse borc mirasa donusup vergiden muaf mi olur ?
hukukcu/muhasebeci bulmak gerek.

sunu buldum ama
http://kizilot.com.tr/18/117/bd/tr/kizilot/av-zuhal-kizilot/ese-ve-cocuga-borc-vermenin-avantaji

ACIBİBER
31-12-2012, 17:13
9.75 veren hala var mı?
Birde Ocak- Nisan 2013 dolar beklentiniz nedir? Ben ilk etapta 1750 ye ortada hızlı bir şekilde 1700-1650 bandına hızlı bir şekilde çekilme bekliyorum. Eylül- Aralık 2013 de özellikle Aralık 2013 de 2000 tl üzeri beklentim var Ytd değildir MUTLU YILLARA

ACIBİBER
31-12-2012, 17:18

Paranın bir bacağına vergi levhası zımbalanmış üzeride soğuk damga ile mühürlenmiştir kimde olduğu önem teşkil etmez vergiye tabidir yeni doğan 1aylık torununa bile bıraksa devlet vergisini alır tüm ülkelerde olmasa bile %90 ımda böyledir :)

mgdv2001
31-12-2012, 17:40
9.75 veren hala var mı?
Birde Ocak- Nisan 2013 dolar beklentiniz nedir? Ben ilk etapta 1750 ye ortada hızlı bir şekilde 1700-1650 bandına hızlı bir şekilde çekilme bekliyorum. Eylül- Aralık 2013 de özellikle Aralık 2013 de 2000 tl üzeri beklentim var Ytd değildir MUTLU YILLARA

Enpara.com 32 Güne 9,75 veriyor halen
Yeni yıla kalırmı bilemem

afa35
31-12-2012, 17:56
ingbank turuncu 7,50 yapmış. mecburen teb marifetli hesabı açtım bugün ilk ay 9,50 bakalım oranlar daha ne kadar düşecek.

maredo
31-12-2012, 19:57
Hisse,net deki dolayısıyla Topic deki tüm katılımcılara mutlu sağlıklı bir 2013 dilerim:party:

memet1
31-12-2012, 20:40
Daha ortada herhangi bir kanun taslagi bile yok.

Her ne kadar ben bu hukumetin faiz alerjisini bilsem de
elde edilen faiz gelirinin enlasyonu asan kismindan o da belli bir siniri astiktan beyan edilecegini, odedigimiz %15 stopajin da cikan vergiden mahsup edilecegini, en azindan isin mantiginin bu sekilde olmasi gerektigini dusunuyorum.

Su asamada bekleyip gormekten baska yapilabilecek bir sey yok.

Herkesin yeni yilini kutlar, yeni yilda saglik, mutluluk ve reel faizli gunler dilerim.

Syg,

sn dudubenden çok eski topikçisin,eğer enflasyondan arındırma varsa ve 75 bin istisna varsa birlikte yani mevduatçılar korkmasın hiç etkilemezörneğin gayrimenkul değer artışı vergisi şu anda önce enflasyondan arındırılır sonra vergilendirilir,bilenleri yoruma davet ediyorum

ROOKY
31-12-2012, 23:52
Herkese mutlu yıllar...

memet1
01-01-2013, 00:53
mutlu yıllar mevduat ordusu,tekfende 9.75 bitmiş,9.15 45gün 200bin bugün bağladım,yalnız bi uyarı ben tekfen sitesindeki yazan 8.75 45 gün bağlayım diye düşünüyordum,8.75 varmı dedim mtye oda var dedi sonra 9.15 var dedi eğer söylemese ben belkide bağla diyecektim acemi şansı,öğrendimki mt her zaman daha yüksek varmı denmesi lazım...

memorex
01-01-2013, 00:56
http://www.dunya.com/800-bin-konut-stogu-2013-de-artacak-mi-eriyecek-mi-150644yy.htm

satılmayı bekleyen 800.000 gayrimenkul stoğuyla 2013 e giriyormuşuz !
Herkese hayırlı,bol kazançlı yıllar...

powerpc
01-01-2013, 03:34
bu yasa çıkarsa anında dolara dönüp kasada saklayacağım, hadi sıkıyorsa çıkarın. bu iş ellerinde patlar, mevduat sahipleri dolara dönerse kimse tutamaz onu. Aba altından sopa gösterip " bak betona parayı gömmezsen el koyarız" demek istiyorlar. Beton'a para yatırırsam en şerefsizim.

oktay G
01-01-2013, 11:07
http://www.dunya.com/800-bin-konut-stogu-2013-de-artacak-mi-eriyecek-mi-150644yy.htm

satılmayı bekleyen 800.000 gayrimenkul stoğuyla 2013 e giriyormuşuz !
Herkese hayırlı,bol kazançlı yıllar...
ben 400000 biliyordum demek 2 misli ellerinde patlamış,müteahhitlerin daha iyi günleri ,toki sayesinde stoklar 2013 dede artmaya devam edecek

LVTHN
01-01-2013, 12:11
Yeni stopaj oranlari resmi gazetede yayinlanmis. Ayrica sigara vb. zamlari da var. Hicbir gazetede bu konuda haber yok henuz, millet hala uyanamadi herhalde, enteresan.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130101.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130101.htm

hopop
01-01-2013, 12:25
1.1.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararname eki'ne göre bir yıldan uzun vadeli TL mevduatının stopaj oranı % 10 a indirildi.

Bu tarihten önce açılmış olan bir yıldan uzun vadeli TL mevduatlarına,vade tarihinde uygulanacak olan stopaj oranı % 15 midir, yoksa % 10 mudur.

Hala net değil.

..

memorex
01-01-2013, 12:34
Yeni stopaj oranlari resmi gazetede yayinlanmis. Ayrica sigara vb. zamlari da var. Hicbir gazetede bu konuda haber yok henuz, millet hala uyanamadi herhalde, enteresan.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130101.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130101.htm

kısa vade döviz tevdiatçılarına tokat atmışlar %18 ile,tl ciler ise 6 aya kadar %15, 6 aydan 1 yıla kadar %12,1 yıl üzerine %10 stopaj ile extra getiri sağlıyorlar.Benim 9 aylık idi bana avantaj sağladı.

memorex
01-01-2013, 12:35
1.1.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan kararname eki'ne göre bir yıldan uzun vadeli TL mevduatının stopaj oranı % 10 a indirildi.

Bu tarihten önce açılmış olan bir yıldan uzun vadeli TL mevduatlarına,vade tarihinde uygulanacak olan stopaj oranı % 15 midir, yoksa % 10 mudur.

Hala net değil.

..

Vade dolum tarihinde yürürlükteki mevzuat ne ise o geçerli olacağına göre 1 yıl üzeri mevduattan kesinti %10 olacaktır.

austin
01-01-2013, 13:58
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22270935.asp

Dağ fare doğurmuş, kafes operasyonu olacağı belliydi zaten, 3 kuruşluk stopaj indirimiyle kuşları uzun vade kafese tıkıp kafesteyken varlık vergisiyle budayacaklar.. En kısa vadeye devam, bu sene 105 güne kadar çıkan ben bundan sonra 33 gün dahi yapmam.. Varlık vergisinin çıkması kesinleştiğinde de dolar, altın yastıkaltı..
Varlık vergisinin çıkmasının tek iyi yönü akpnin sonunu getirecek olması..

BORA YAŞAR
01-01-2013, 14:14
Telaffuz edilen varlık vergisi değil, gelir vergisi...

Malum gelir vergimiz müterakki (yüksek gelire yüksek vergi) tarifesi olan bir sistem.

Ama fazla dik değil.

Temelde birikimlere fazla dokunmamak, ürketmemek, onu daha yararsız hatta zararlı alanlara kaydırmamak yatıyor.

Bunun özünde aslında tüm cumhuriyet yönetimlerinin zenginlerle arasının iyi olması yatmakta.

Özal'dan başlayan bir süreçte ise, zenginlerin korunması amaçlandı.

Vergisiz gelir artışının otokontrolunu sağlayan servet ve gider bildirimleri kaldırılldı.

Bu bir devrimdi. (Nasıl bir devrimse işte).

Bugün artık kendi zenginini yaratan ve hatta artık iyice semirten yönetim, yorgan kısa gelmeye başlayınca (fert zengin devlet fakir), satacak bir şey de kalmayınca, zengin kabul ettikleri bir grubu, istisnaları kaldırıp, stopaj dışında yıllık gelir vergisi bildirimine ve dolayısıyla daha yüksek ve gerçekçi bir gelir vergisine tabi tutmak istiyor.

Bu konuda yıllardır korunan sadece bir stopajla yetinilen menkul sermaye iratları sahipleri ön plana çıkıyor.

Telaffuz edilen sınır (75 bin TL irat seviyesi) bu başlıkta yazan birçok kişiyi rahatsız edebilecek bir seviye değil.

Anayasa’nın 73. maddesinde, "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. " hükmü var.

Bir başka deyimle elle gelen düğün bayram.:)

Herkese mutlu sağlıklı bir yıl dilerim.

EKaya
01-01-2013, 14:19
stopaj dusmesine hitaben su hesabi/gorusu biri bana dogrular mi ?

gelir vergisi cikmasi durumunda bahsedilen 75k yillik kaleme kadar stopaj devam edecek...

1 yildan uzun hesaplarda satopaj 10%.... 75k bariyerde (15% stopaj) 63750 net gelirde 1 yildan uzun yapanin eline 67500 gececek... 3750 ekstra para.. 8% faiz ile 937500 tl mevduata kadar degisen bir sey olmayacak (saf mevduat girisi olanlarda)
937500 lirayi 8% ile uzun vade yaparsaniz kasaniza sadece 0.4% (binde dort) ekstra yazacak.

buyuk mevduat sahibi acilista bariyer ustu otomatik 35% vergiye tabi olacak...
10 12 15% stopaj ne fark eder nasil olsa 35% vergi ye tabi.

kucuk mevduat sahiplerini uzun vadecilige tesvik ederken, cogu zaman mecburi uzun vade kalan
buyuk mevduat sahiplerinin vadelerini kisaltma imkani tanimaz mi ?

neyse isler bayagi karisacak gibi.

Hocam
01-01-2013, 14:23
Şimdi burada akla 6ay ve 1yıl kaç gündür sorusu geliyor. Vergilendirmede ay için 30gün yıl için de 365gün mü esastır? Eğer öyleyse 181 gün ve 366 gün vadeli bağlayanlar bir gün için bir üst indirimli oranlardan mı yararlanacaklardır?

blue70
01-01-2013, 14:24
şukru kızılot şunu diyor faiz ve temmetuye vergi artışı zor..
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22268344.asp?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook
ayrıca stopaj oranları hiç bir şeyi değiştirmicek.gene herkes vade uzatmıcak.bu oranlar saçma...bir sene için vergide %5 kazanç mantıksız...attıkları taş urkuttukleri kurbağaya değmedi...çok daha az oranlar olmalıydı...
birde varlık vergisi tuzu biberi...satranç masasında hamleler karşılıklı oynanacak bence...herkes hamlersini yaparken iyi düşünsün nokta....

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olma (Deyimlerin Anlamları)

Daha iyisini elde etmeye çalışırken elindekindende olma elindekini kaybetme anlamında kullanılan bir deyimdir

Feridun_Bitir
01-01-2013, 14:36
75000 TL olarak söylenen limitin içine ücretler girecek mi girmeyecek mi?
kritik soru işareti burda. olabilir de olmayabilir de denmiş

oktay G
01-01-2013, 15:04
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22270935.asp

Dağ fare doğurmuş, kafes operasyonu olacağı belliydi zaten, 3 kuruşluk stopaj indirimiyle kuşları uzun vade kafese tıkıp kafesteyken varlık vergisiyle budayacaklar.. En kısa vadeye devam, bu sene 105 güne kadar çıkan ben bundan sonra 33 gün dahi yapmam.. Varlık vergisinin çıkması kesinleştiğinde de dolar, altın yastıkaltı..
Varlık vergisinin çıkmasının tek iyi yönü akpnin sonunu getirecek olması..
akp nin sonu ergeç gelecekte gelirken bizide götürmese bari

cozali
01-01-2013, 16:03
ülkede satacak bir şey kalmayınca sonları gelecektir diye umut ediyorum tabi o zamana kadar bizi de satmazlarsa. :biggrin:

yeni borsacı
01-01-2013, 16:31
Şimdi burada akla 6ay ve 1yıl kaç gündür sorusu geliyor. Vergilendirmede ay için 30gün yıl için de 365gün mü esastır? Eğer öyleyse 181 gün ve 366 gün vadeli bağlayanlar bir gün için bir üst indirimli oranlardan mı yararlanacaklardır?

Gün sayısı olarak düşünme hocam mesela yarın yani 2 ocakta hesap açtın ise:
2 temmuz vadeli yaparsan 6 ay vadeli hesap olur ;
yapılan düzenlemeyle 6 ayın üstü %12 1 yılın üstü %10 olmuş..
Yani vadeyi 2 temmuza yaparsan %15-3 temmuza yaparsan %12 stopaj olur.
1 yıllık vadede de öyle 2014 2 ocağa yaparsan %12 3 ocağa yaparsan %10 stopaj olur.

hilmar
01-01-2013, 16:49
stopaj dusmesine hitaben su hesabi/gorusu biri bana dogrular mi ?

gelir vergisi cikmasi durumunda bahsedilen 75k yillik kaleme kadar stopaj devam edecek...

1 yildan uzun hesaplarda satopaj 10%.... 75k bariyerde (15% stopaj) 63750 net gelirde 1 yildan uzun yapanin eline 67500 gececek... 3750 ekstra para.. 8% faiz ile 937500 tl mevduata kadar degisen bir sey olmayacak (saf mevduat girisi olanlarda)
937500 lirayi 8% ile uzun vade yaparsaniz kasaniza sadece 0.4% (binde dort) ekstra yazacak.

buyuk mevduat sahibi acilista bariyer ustu otomatik 35% vergiye tabi olacak...
10 12 15% stopaj ne fark eder nasil olsa 35% vergi ye tabi.

kucuk mevduat sahiplerini uzun vadecilige tesvik ederken, cogu zaman mecburi uzun vade kalan
buyuk mevduat sahiplerinin vadelerini kisaltma imkani tanimaz mi ?

neyse isler bayagi karisacak gibi.

Sn Ekaya, aslında hesap düşündüğünüz kadar karışık, 75K beyan sınırıda büyütülecek, panik yapılacak kadar önemli değil.
Yürürlükteki gelir v kanununa göre, bazı isitsnalar dışındaki tüm gelirler tek bir beyannamede toplanarak beyan ediliyor ve toplam gelir üzerinden artan oranlı (%15-35 arası) vergi ödeniyor. Bu istisnalardan bir tanesi de meduat faizleri. Yeni bir düzenleme olmazsa 31.12.2015 tarihinde mevduat faizlerindeki istisna otamatik olarak kalkacak ve elde edilen faizlerin tamamı beyan edilip artan oranlı tarife üzerinden vergilenecek. Maliyenin son zamanlardaki açıklamalarından, bu istisnanın daha erken bir tarihte kaldırılıp belli tutarın üzerinde faiz geliri elde edenlerden ilave vergi almanın amaçlandığı anlaşılıyor.

İstisna sınırı getirilirse teknik olarak beyan edilecek kısım istisna haddini geçen tutardır. Örnek: faizlerde 75k beyan sınırı getirilirse, brüt 100k faiz geliri elde eden 25k beyan edecek bunun üzerindende ilave 2.860 TL vergi ödeyecektir(10.700 tl için 1605 stp mapsup edilecek, kalan % 20 orana tabi). Bu örnekte 100k faiz geliri için ilave vergi yükü % 35 değil % 2,8 dir.

Burada 75k beyan sınırının nasıl belirleneceği önemlidir, sadece faiz gelirlerine göre belirleniyorsa sorun yok, eğer beyan sınırı stopaja tabi tutulmuş kira, ücret ve diğer gelirler toplamına göre belirlenir diye düzenleme yapılırsa vergi yükü daha yüksek çıkar.

Faiz gelirinin beyana tabi tutulması 1 yıl vadeli mevduatta belirlenen %10 stp oranı cazibesini ortadan kaldırmaz, yukarıda örnekte olduğu gibi 75k beyan edilmez (vergi yükü %10), 25k beyan edilir hesaplana vergiden (%15-20), stopaj yoluyla kesilen %10 düşülür.

BORA YAŞAR
01-01-2013, 18:08
Stopaj konusu gelirlerde (faiz, ücret, kira) net/ brüt yaklaşımı hep ilgimi çekmiştir.

Bir örnek vermek gerekirse, futbolcuların aldığı ücretlerdeki stopaj futbolcunun değil, kulübün sorunudur.

Futbolcu net alacağı ücreti konuşur anlaşır. Brüt hesabını kulüp yapar ve vergi yükü tümüyle kulüp üzerindedir.

Bu nedenle de zaman zaman kulüpler hükümete gidip vergi pazarlığı yaparlar. Çünki futbolcu vergileri onların yüküdür.

Yönetici ücretlerinde de yaklaşım aynıdır.

İşyeri kiralarında da.

Kim güçlü ise vergiyi o ödemez, diğerinin sırtına yıkar.

Konuyu aslında mevduat faizini getirmek amacındayım.

Mevduat faizinde patron aslında bankalar.

Mevduat faizlerindeki vadeye göre farklılaştırma, sonuçta onların yapacağı brüt faiz hesabının bir verisi.

Bizlerin bu işten nemalanacağını sanmıyorum.

Bankalar bu stopaj verginin de içinde olacağı bir paketle bize yaklaşacaklar. Ya da daha açık bir ifade ile, net faiz temelinde dosya hazırlanacak. Vergi nihayetinde onların yükü bana göre.

bankac
01-01-2013, 18:47
Aşağıda maliye bakanının demeci var,buradan yeni vergi dilimleri diye bir ifadesi var dolayısıyla 75000 i aşağıda çekebilir,ayrıca sadece mevduat değil toplam gelirden bahsediyor ama yine giderler (muhtemelen sağlık ve eğitim) olarak sınırlandırılacak buda sorun bence,şükrü kızılot un da söylediği gibi şirketleşme olacak gibi, ayrıca bireyler şirketler gibi hareket edebilmeli adalet aranıyorsa,
Maliye bakanının demeci:
“Diyelim ki sizin bankada 100 bin liranız var ve buradan yılda 10 bin lira faiz geliri elde ediyorsunuz. Bir başka kişinin ise 1 milyon lirası var ve o da 100 bin lira faiz geliri elde ediyor. Şu an her ikiniz de yüzde 15 stopaj ödüyorsunuz. Yani vergiler eşit. Yeni durumda böyle olmayacak. 100 bin lira faiz geliri olan ilk 10 bin lira için sizinle eşit vergi öderken, diğer bölümler için farklı oranlar belirlenecek. Mesela bu oran, faiz gelirinin en üst kısmı için yüzde 35’e kadar çıkabilecek. Bu sadece faiz için de geçerli olmayacak. Diyelim ki bir kişinin pek çok yerden geliri var. Faizden kazanıyor, mülkleri var kiradan kazanıyor. Aynı zamanda bir şirket ortağı temettü geliri de var. Tüm bu gelirleri bir bütün olarak değerlendirilecek. Total gelirler sınırın altındaysa sorun yok ancak üzerindeyse ‘Beyanname ver’ diyeceğiz. Toplam geliri, girdiği vergi dilimine göre vergilendirilecek. Halihazırda vergiden istisna olan bazı gelirler de vergiye tabi olacak. Yoksa gelir vergisi oranlarıyla, KDV’yle kurumlar vergisi oranlarıyla oynamak gibi bir konu gündemde değil. Mesela konutta KDV olayı var. O da aslında zengin vergisidir. Biz diyoruz ki lüks semtte lüks konut alanın KDV’si Elazığ’da bir ev alanla aynı olamaz. Burada KDV oranı yüzde 18’e kadar çıkacak. “