PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

piyasafatihi
01-01-2013, 18:07
herkese mutlu seneler.31.12.2012 de aldığım oranlar şöyle;

tutar 210k

T-bank 32-45 8,25
İş bank 32 7,80
ziraat 32-60 8,10
tekfen 45 gün 9,15
odeabank 32-92 8,95 32 gün 8,60
anadolu 45 8,25 45-92 gün 8,00
tekstil 32-45 8,25
garanti 32 7,75 36-43 8,00 44-60 7,75 61-91 7,25 ( acayip tuhaf :) )
ing 32-92 7,50 ( acayip tuhaf :) )
citibank 35 9,00
finans 32 8,00 33-45 7,75
şeker 32 gün üzeri 9,00
vakıf 32 gün 8,50

hiç çalışmacağım (iş ziraat vakıf garanti vs) bankalardan da oran almam az çok senenin nasıl kapandığını bizlere göstermesi içindir.görünen o ki mevduatçıyı daha da zor günler beklemektedir.tasarruf edeni temkinli olanı cezalandırma söylenen ve yazılıp çizilenlere göre devam edecektir.yine de sabır:)

corsa
01-01-2013, 19:34
herkese mutlu seneler.31.12.2012 de aldığım oranlar şöyle;

tutar 210k

T-bank 32-45 8,25
İş bank 32 7,80
ziraat 32-60 8,10
tekfen 45 gün 9,15
odeabank 32-92 8,95 32 gün 8,60
anadolu 45 8,25 45-92 gün 8,00
tekstil 32-45 8,25
garanti 32 7,75 36-43 8,00 44-60 7,75 61-91 7,25 ( acayip tuhaf :) )
ing 32-92 7,50 ( acayip tuhaf :) )
citibank 35 9,00
finans 32 8,00 33-45 7,75
şeker 32 gün üzeri 9,00
vakıf 32 gün 8,50

hiç çalışmacağım (iş ziraat vakıf garanti vs) bankalardan da oran almam az çok senenin nasıl kapandığını bizlere göstermesi içindir.görünen o ki mevduatçıyı daha da zor günler beklemektedir.tasarruf edeni temkinli olanı cezalandırma söylenen ve yazılıp çizilenlere göre devam edecektir.yine de sabır:)

acayip tuhaf dediğiniz o oranlara 2013 yılında alışacaksınız...

memet1
01-01-2013, 20:09
Gün sayısı olarak düşünme hocam mesela yarın yani 2 ocakta hesap açtın ise:
2 temmuz vadeli yaparsan 6 ay vadeli hesap olur ;
yapılan düzenlemeyle 6 ayın üstü %12 1 yılın üstü %10 olmuş..
Yani vadeyi 2 temmuza yaparsan %15-3 temmuza yaparsan %12 stopaj olur.
1 yıllık vadede de öyle 2014 2 ocağa yaparsan %12 3 ocağa yaparsan %10 stopaj olur.

sn.kardeş ohalde1.8.2012de 1 yıl bağladım aynı gün valör yapmamıştı ziraat,valör b.2.8.2012 valör sonu 3.8 2012 yani366 gün bağlı,hangi dilimde olurum,birde mevzuatı ben bulamadım, 1 yıl üzerimi,1yıl ve üzerimi,yani 1yıl hangi tarafta,syg

hilmar
01-01-2013, 20:27
Aşağıda maliye bakanının demeci var,buradan yeni vergi dilimleri diye bir ifadesi var dolayısıyla 75000 i aşağıda çekebilir,ayrıca sadece mevduat değil toplam gelirden bahsediyor ama yine giderler (muhtemelen sağlık ve eğitim) olarak sınırlandırılacak buda sorun bence,şükrü kızılot un da söylediği gibi şirketleşme olacak gibi, ayrıca bireyler şirketler gibi hareket edebilmeli adalet aranıyorsa,
Maliye bakanının demeci:
“Diyelim ki sizin bankada 100 bin liranız var ve buradan yılda 10 bin lira faiz geliri elde ediyorsunuz. Bir başka kişinin ise 1 milyon lirası var ve o da 100 bin lira faiz geliri elde ediyor. Şu an her ikiniz de yüzde 15 stopaj ödüyorsunuz. Yani vergiler eşit. Yeni durumda böyle olmayacak. 100 bin lira faiz geliri olan ilk 10 bin lira için sizinle eşit vergi öderken, diğer bölümler için farklı oranlar belirlenecek. Mesela bu oran, faiz gelirinin en üst kısmı için yüzde 35’e kadar çıkabilecek. Bu sadece faiz için de geçerli olmayacak. Diyelim ki bir kişinin pek çok yerden geliri var. Faizden kazanıyor, mülkleri var kiradan kazanıyor. Aynı zamanda bir şirket ortağı temettü geliri de var. Tüm bu gelirleri bir bütün olarak değerlendirilecek. Total gelirler sınırın altındaysa sorun yok ancak üzerindeyse ‘Beyanname ver’ diyeceğiz. Toplam geliri, girdiği vergi dilimine göre vergilendirilecek. Halihazırda vergiden istisna olan bazı gelirler de vergiye tabi olacak. Yoksa gelir vergisi oranlarıyla, KDV’yle kurumlar vergisi oranlarıyla oynamak gibi bir konu gündemde değil. Mesela konutta KDV olayı var. O da aslında zengin vergisidir. Biz diyoruz ki lüks semtte lüks konut alanın KDV’si Elazığ’da bir ev alanla aynı olamaz. Burada KDV oranı yüzde 18’e kadar çıkacak. “

Yeni yılda maktu harçlar ve damga vergisi %15 oranında artırıldı, vatandasın lehine olan gelir vergisi dilmlerindeki artış ise % 7 oldu. Yine bakanın söylediği 150 m2 altındaki konutta KDV oranı, arsa m2 emlak v değeri 1000 tl üzerinde olan büyükşehirlerde % 1 den % 18 e çıktı. Bu karardan sonra artık istanbulda 300k ya satılan 1+1 kümes daire fiyatları 51k artacak. Yukarıda faiz gelirleri için 75K beyan sınırına göre hesaplama yapmıştık, bu rakam nerden çıktı bilmiyorum ama hükümetin niyeti kötü. Faizde 75k gibi beyan sınırı olamaz, bunun makulu 15-20 bin civarıdır ki, (ilk vergi dilimleri ort. 10.700-26000) eğer bu değişiklik olursa bu sene elde edilen faizlerden seneye %35 e kadar (%15 stp düşünce ilave %20) alırlar.

piyasafatihi
01-01-2013, 20:32
acayip tuhaf dediğiniz o oranlara 2013 yılında alışacaksınız...

tespitiniz de haklı olduğunuzun farkındayım.acayip tuhaf lafını devlet bankalarından düşük oran verdikleri ve bu durumun nedenini sorduğumda ise " biz garanti bankasıyız büyük bankayız güveniliriz vs" demeleri. devletten daha mı güvenilirler acaba? bunlar kan emici yaw..

bankac
01-01-2013, 21:08
Yeni yılda maktu harçlar ve damga vergisi %15 oranında artırıldı, vatandasın lehine olan gelir vergisi dilmlerindeki artış ise % 7 oldu. Yine bakanın söylediği 150 m2 altındaki konutta KDV oranı, arsa m2 emlak v değeri 1000 tl üzerinde olan büyükşehirlerde % 1 den % 18 e çıktı. Bu karardan sonra artık istanbulda 300k ya satılan 1+1 kümes daire fiyatları 51k artacak. Yukarıda faiz gelirleri için 75K beyan sınırına göre hesaplama yapmıştık, bu rakam nerden çıktı bilmiyorum ama hükümetin niyeti kötü. Faizde 75k gibi beyan sınırı olamaz, bunun makulu 15-20 bin civarıdır ki, (ilk vergi dilimleri ort. 10.700-26000) eğer bu değişiklik olursa bu sene elde edilen faizlerden seneye %35 e kadar (%15 stp düşünce ilave %20) alırlar.

bana göre aslında faiz gelirinde değil, toplam gelirde 75000 rakamı geçiyor o da muhtemelen gelir vergisi diliminin üst tutarı

bugün eski bir maliyeci ile konuştum,bu sene gelir vergisi kanunu değişikliği zor gibi diyor.inşallah diyorum.
maliye bakanı yukarıdaki demecinde 10000 lira geliri olanda 100000 geliri olanda %15 ödüyor aynı faizi ödüyor diyor tv de de aynısını söyledi.adalet anlayışları bu kadar,

gelir tamam da gideri niye düşüremiyoruz bide bu dert

ilerici
01-01-2013, 23:07
M1= Dolaşımdaki Para + Vadesiz Mevduat (YTL,YP)
M2= M1 + Vadeli Mevduat (YTL,YP)

2004 yılında M2 108.539.246.000 TL
2012 yılında M2 726.229.681.000 TL

Şimdi bankalar krediyi ellerinde bulundurdukları mevduat oranına göre veriyor. Yani munzam karşılık yüzde10 dersek, Banka elinde bulundurduğu 1TL lik mevduata karşılık piyasaya 10TL borç verebilir.

Hükümet diyorki bankalara çok kredi verme, bu kadar çok kredi verirseniz insanlar borçlarını ödeyemez ve krize gireriz.

Bankalar biz büyüyeceğiz daha çok kredi vereceğiz daha çok kazanacağız. Sizi dinlemeyiz.

Hükümet yaa demek öyle o zaman mevduatı azaltalım bakalım diyor ne yapacaksınız.
Bunun içinde faiz gelirlerine yeni vergi getiriyor.

Diye kendimce bir yorum yapıyorum...

chucky68
01-01-2013, 23:51
topik yoldaşları bu varlık vergisine gereksiz yere çok fazla takılmış...bu kadar takılacak durum yok.....bu kadar derin teknik analizler yazıp çizmeye gerek yok.....ama eğer yıllık 75.000 tl üstü geliri olan çoğunluktaysa onu bilemem...beni gelir olarak zaten bağlamıyor......zengin düşünsün...beni ilgilendiren kısım faizde yapılan yeni vergi stopaj düzenlemisidir...ben buna bakarım...daha öncede yazmıştım...stopaj indirmleri tamda benim düşündüğüm gibi oldu...oranlar tuttu...faizde zaten 1 yıl rahatız...bizim trene atlayan yoldaşlar paçayı kurtardı...yani bizim %9.75 lik 1 yıllık faiz treni yoluna huzurla devam ediyor....üstünede stopaj kazancımız eklenince bankalar 1 yıl boyunca fazilerde ne yaparlarsa yapsınlar...biz yapacağımız yaptık..bizden sonrası tufandır...aylık gidenlere %8 lik faizler umarım çok koymaz....onların umudu ya faizler çıkarsa ya ülke batarsa ya kriz çıkarsa torbasıydı.....belki tutar belki tutmaz...ama faizlerdeki lokumu başında yiyen yedi...parasını bağladı....bu faiz aleminde fırsatlar az ama öz gelir...silahını erken çeken ayakta kalır..çekemeyen ya ölür yada yaralı dolaşır....

C H UCK Y.............................................SON BEBEK

mandrake
02-01-2013, 00:27
Yilda 75K ayda 6 bin TL'den fazla yapar

Bu adam zaten zengin ee zenginin vergisi yukselmis alcalmis neden bizi ilgilendiriyor anlamadim.

Bu tur insanlar TR nin 1%'i falandir heralde.

75K nin her turlu geliri kapsadigini varsayiyorum yani maas, kira, temettu, faiz vs vs vs

chucky68
02-01-2013, 01:25

Bu adam zaten zengin ee zenginin vergisi yukselmis alcalmis neden bizi ilgilendiriyor anlamadim.

75K nin her turlu geliri kapsadigini varsayiyorum yani maas, kira, temettu, faiz vs vs vs

kedi olalı doğru bir lafla fare tuttun mandrake.....tebrik ederim...:)

blueberry
02-01-2013, 01:59
ayda 6000 tl geliri olan insan zengin değil anca orta sınıf olur..

mandrake
02-01-2013, 03:22

Net Asgari ucretin neredeyse 7 kati bu para. 7 kat!!!

Nasil orta direk oluyor ya???

lasrhan
02-01-2013, 04:43

Net Asgari ucretin neredeyse 7 kati bu para. 7 kat!!!

Nasil orta direk oluyor ya???

Kişinin ayda ~25000 geliri varsa bence zengindir. Bu rakam 10000e kadar çekilebilir. Ama 9999 olmaz diye düşünüyorum.

Bence aylık ortalama 6000 lira, Türkiye-İstanbul için ortasınıfın biraz üstüdür. Ona asla "zengin" denilemez.

Ayrıca benim açımda asgari ücret "HİÇBİR ŞEYİ" ifade ediyor. Yani yanlıştır. Formülde x yerine konulduğunda hesap şaşar... Açlık baş gösterir...:oley:

not: gelirim 5000 in altındadır :p

lasrhan
02-01-2013, 04:53
Chucky usta sana teşşekkür ederim. (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=84810&p=8221635#post8221635) Taktik-teknik yardım ve paylaşımların sayesinde mevduatta ofsayta düşmedik.

Bir haber de ben ekliyorum stopaj dalgasıyla ilgili...

http://displaysanddesigns.files.wordpress.com/2011/02/losing-money-gambling.jpg

Ev alacaklar ve bankada parası olanlar dikkat

Bir süredir hükümetin gündeminde olan 'uzun vadeye düşük vergi' uygulaması dün itibariyle yürürlüğe girdi. Önceden TL mevduatlarda tüm vadelerde yüzde 15 olan stopaj oranı, 6 ay-1 yıl arası vadelerde yüzde 12'ye, 1 yıldan uzun vadelerde ise yüzde 10'a düşürüldü.

Döviz Tevdiat hesaplarında ise daha önce yüzde 15 oranında uygulanan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 18'e çıkarıldı. Oran 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 15 olarak korunurken, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 13'e çekildi.

PARANIZI ERKEN ÇEKEBİLİRSİNİZ

Hükümet bir taraftan vadesine göre vergiyi değiştirirken diğer yandan uzun vadeye teşvik için önemli bir uygulamaya daha imza attı ve mevduattaki paraya erken çekme hakkı getirdi. Buna göre parasını 1 yıl ve daha uzun vadede bankaya yatıranlar, ihtiyaçları halinde faizini ve kar payını bozmadan, parasını vadesinden önce 2 kez çekebilecek ve faiz kaybı olmayacak. Ancak çekilen tutar ana paranın yarısını geçemeyecek.

Haber kaynağı hurriyet. Haberin devamında sigara, mtv, konut kdv zamları falan var.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22272808.asp

ekleme:
'ÖNEMLİ ARTIYŞ BEKLİYORUZ'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mevduatta gelir vergisi stopaj oranının vadeye göre farklılaştırılması ve uzun vadeli mevduat için vadeden önce çekim kolaylığı getirilmesiyle 1 yıl ve üzeri vadeli mevduatın toplam mevduat içindeki payında önemli artış beklediklerini bildirdi. (AA)
3 yıl vadeye 0 vergi! => haberturk (http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/808007-3-yil-vadeye-0-vergi)

lasrhan
02-01-2013, 05:03
Daha önce tartışılmıştı. Bişeyler yapılmış. İşimize yarar umarım...

cok yararli bi hizmet, kimlik fotokopisiyle kisinin haberi olmadan bir cok hat cikariliyor kimlik sahibi vatandas ancak odenmemis faturalardan dolayi hakkinda icra takibi baslayinca anlayabiliyordu

(BTK), vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için ''İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti'' başlatıyor.

read more :) (http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/808025-habersiz-acilan-cep-hattina-onlem)

edit:haberde yarın demiş. ama https://tuketici.btk.gov.tr/haber/?id=18

emperador
02-01-2013, 09:12
Kişinin ayda ~25000 geliri varsa bence zengindir. Bu rakam 10000e kadar çekilebilir. Ama 9999 olmaz diye düşünüyorum.

Bence aylık ortalama 6000 lira, Türkiye-İstanbul için ortasınıfın biraz üstüdür. Ona asla "zengin" denilemez.

Ayrıca benim açımda asgari ücret "HİÇBİR ŞEYİ" ifade ediyor. Yani yanlıştır. Formülde x yerine konulduğunda hesap şaşar... Açlık baş gösterir...:oley:

not: gelirim 5000 in altındadır :p

ayda 6000-7000 iyi parada zengin parası değil bana görede. olsa olsa orta üst sınıf diyelim. asgari ücret zaten meblag bile sayılmaz modern köleliktir aslında adı.benim gelirde 3000 altı 6 -7 kazansam inanın iyi para biriktiririm ama bu şartlarda 3-4 kazanan çocuguda varsa çok zor para biriktirir. (istanbul için)

JonDowes
02-01-2013, 09:14
Kişisel serveti / malvarlığını arttırma çabasında olan forumdaşların bunca yıldır paylaşım yaptığı bir mekanda zenginliğin ölçüsünün tanımının yanlış bilinmesi ilginç. Aylık gelirle zenginliğin ne alakası var… Bill Gates tüm parasını vadesiz mevduatta tutsa, veya hiç kiralamadığı binlerce emlak alsa… hiç aylık geliri olmadığı için “fakir” damgası mı yer?

Tanım: servet, kişinin birikmiş malvarlığıdır. Aylık eline geçen gelir değildir. Bu bağlamda “şu kadar aylık geliri olmayana zengin denemez”; yanlış bir tanımdır. Tüm dünyada zenginlik “finansal ve finansal olmayan birikimler toplamı” olarak ölçülür. Yani Tr için çok kabaca: ev/arsa+araba+mevduat/hisse toplamıdır. 75K yıllık akar’ı olan adam bu geliri herhalde taş işçiliği yaparak kazanmıyordur; sadece finansal varlıkları bile en az 500 bin üzeridir. Bu da, bizim gibi bir ülke için rahatlıkla zengin tanımına girer. Zengin deyince akla milyarderler geliyorsa; onlara “süper zengin” denebilir. Yine tanım olarak: en yüksek serveti olan %2’lik gruba zengin denir… %0.001’lik değil. (ülkenin gelişmişlik düzeyine göre bu oran %10 da olabilir. bence %2 bizim için muhafazakar bir oran).

Bir de not: vergiler, ülkedeki toplam mevduatın azalışına neden olabilir belki. Ama amacı bu değildir, olamaz da. Kredi büyümesini mevduat stopajı değil, BDDK’nın uyguladığı sermaye yeterlilik kısıtları durdurdu geçen yıl. Bundan sonra da bir süre öyle olacak. Bankalar mevduat bulamazsa yurtdışı kaynaklardan ve fonlardan (repo ile) borç alır ve kredi vermeye devam eder. Ancak bir 5-10 yıl daha krediler %15+ büyürse o zaman krediyi frenleyen ana neden mevduatın bu hızda artamayışı olacak. (mevduat hacmini sadece faiz yüksekliği değil, ülkenin iktisadi ve beşeri büyüme hızı da etkiler: ekonomik aktivite arttıkça, daha fazla kişi-kurumun mevduat hesabı oluşur)

Necropolis
02-01-2013, 09:31
75.000'e takılan zengindir diyenler geçen haftalarda doktorlar çok kazanan nankörlerdir diyen arkadaşlar. Hesabı şöyle yapıyorlar; "Bana dokunuyor mu, hayır, ben zengin olmadığıma göre öyleyse bu zengini ilgilendiriyor." mantık bu. Ama bu mantık sizlere mahsus değil, yılda 75.000'den fazla kazanan "zenginlere" vergi getirdim diye bağıracaklar bunu yapanlar. Ben çalştığım yerde biraz yoklama yaptım; istisnasız o kadar kazanan varsa alsınlar vergi diyorlar. Bence burada hazır parayla faiz geliriyle uğraşan insanlar dahi aylık 6.000'den extra alınsın diyorlarsa tamamen haklılar. Bu durum hükümetin oylarını birkaç puan artırır. Tabii betona dönen, saadet zincirini finanse edene hiç bir şey olmayacak.

Biraz önce sahibindencom üzerinden yaptığım fiyatı 1 milyon TL üzerindeki satılık konut aramasının sonucu aşağıda;

Emlak Konut Satılık Daire (9.840) Residence (2.062) Müstakil Ev (1.571) Villa (7.802) Çiftlik Evi (271) Köşk & Konak (388) Yalı (258) Yalı Dairesi (185) Yazlık (159) Kooperatif (2)

Son olarak ben de 6.000 sınırı altındayım ama 6.000 kazanan biri hiç yiyip içmese 1 kuruş harcamasa 166 ayda yani 14 yılda bu konutlardan birini alabilir. Ama bu guruptak insanlar zengin, öyle mi?

Necropolis
02-01-2013, 09:46
Kişisel serveti / malvarlığını arttırma çabasında olan forumdaşların bunca yıldır paylaşım yaptığı bir mekanda zenginliğin ölçüsünün tanımının yanlış bilinmesi ilginç. Aylık gelirle zenginliğin ne alakası var… Bill Gates tüm parasını vadesiz mevduatta tutsa, veya hiç kiralamadığı binlerce emlak alsa… hiç aylık geliri olmadığı için “fakir” damgası mı yer?

Tabii ki fakir denemez. Peki emlak vergilerini ödeyecek geliri de olmayacağı için vergi dairesi de muafiyet mi tanıyacak ve peşini bırakacak mı?

75K yıllık akar’ı olan adam bu geliri herhalde taş işçiliği yaparak kazanmıyordur; sadece finansal varlıkları bile en az 500 bin üzeridir. Bu da, bizim gibi bir ülke için rahatlıkla zengin tanımına girer.

Bu ülkede kişi başına gelir CIA Factbook'a göre şöyle;
GDP - per capita (PPP):
$14,400 (2011 est.)
country comparison to the world: 88
$13,600 (2010 est.)
$12,600 (2009 est.)
note: data are in 2011 US dollars

Yani 3 kişilik bir aile iseniz yıllık geliriniz 43.200 dolar ve 77.760 TL. Bırakın zengini, gelir eşit dağılsa hemen herkesi etkileyecek bir oran. Sizin bu oranda geliriniz yok mu, benim de yok ama onun için bakılması gereken yer burası değil.

Tabii burada başka bir nokta daha var. Geçenlerde Fransız Anayasa Mahkemesi yıllık geliri 1milyon euro üzerinde olanlara getirilen %75'lik vergiyi redderken gerekçesinde karı/koca ayrı ayrı 1 milyon euro kazanırsa vergi yok, bir kişi 1,5 milyon euro kazanırsa vergi var mantığını anayasaya uygun bulmadığını söyledi. Diğer yandan mali uçurum tartışmalarında hem demokratların hem cumhuriyetçilerin gelir hesaplarını kişi bazında farklı aile bazında farklı (örneğin kişi için 400.000 USD, Aile için 750.000 USD gibi) hesaplayarak kamuoyuna sunduğunu unutmayalım.

esnaider
02-01-2013, 10:32
topik yoldaşları bu varlık vergisine gereksiz yere çok fazla takılmış...bu kadar takılacak durum yok.....bu kadar derin teknik analizler yazıp çizmeye gerek yok.....ama eğer yıllık 75.000 tl üstü geliri olan çoğunluktaysa onu bilemem...beni gelir olarak zaten bağlamıyor......zengin düşünsün...beni ilgilendiren kısım faizde yapılan yeni vergi stopaj düzenlemisidir...ben buna bakarım...daha öncede yazmıştım...stopaj indirmleri tamda benim düşündüğüm gibi oldu...oranlar tuttu...faizde zaten 1 yıl rahatız...bizim trene atlayan yoldaşlar paçayı kurtardı...yani bizim %9.75 lik 1 yıllık faiz treni yoluna huzurla devam ediyor....üstünede stopaj kazancımız eklenince bankalar 1 yıl boyunca fazilerde ne yaparlarsa yapsınlar...biz yapacağımız yaptık..bizden sonrası tufandır...aylık gidenlere %8 lik faizler umarım çok koymaz....onların umudu ya faizler çıkarsa ya ülke batarsa ya kriz çıkarsa torbasıydı.....belki tutar belki tutmaz...ama faizlerdeki lokumu başında yiyen yedi...parasını bağladı....bu faiz aleminde fırsatlar az ama öz gelir...silahını erken çeken ayakta kalır..çekemeyen ya ölür yada yaralı dolaşır....

kedi olalı doğru bir lafla fare tuttun mandrake.....tebrik ederim...:)

bana göre de mevduatta 100 bin lira üzeri parası olan, ona biraz daha fazla faiz alabilmek için topikler aaçan, bankalarla pazarlık yaparak deneyimlerini burada paylaşan adam zengindir. türkiye'de kaç kişinin bankada 100 bin üzeri mevduatı var %1 falandır herhalde. bence bunlara %35 vergi hemen getirilmeli. benim mevduatta o kadar param yok dolayısı ile beni ilgilendirmez!!!

ayda 6000 tl kazanan adam zengin, ama mevduatı 200 bin olan adam zengin değil öyle mi?? onun maaşına vursunlar vergiyi ama sizin mevduatınıza dokunmasınlar öyle mi? 6000 tl dediğiniz aylık gelir, büyük bir şehirde orta standartta bir yaşam sağlar. bak orta üst bile demiyorum..
biraz mantıklı konuşalım lütfen...

Hknsnk
02-01-2013, 10:43
http://www.yazaroku.com/fekonomi/ugur-gurses/02-01-2013/taksitli-servet-vergisi/523868/.aspx

dermasol
02-01-2013, 10:48
zenginlik tartışmalarına girmemek lazım her şeyden önce burası ""parası olanların" sitesi. Zenginlik sübjektif bir kavram herkese göre değişir. Bilgileri paylaşarak yardımlaşmak adına burdayız.

özür
02-01-2013, 10:53
Şimdi ben iki ay önce enparadan 182 günlük yatırdım stopajı 15 mi olacak 12 mi olacak bir bilen varsa el atsın.

TAZK
02-01-2013, 11:12
Şimdi ben iki ay önce enparadan 182 günlük yatırdım stopajı 15 mi olacak 12 mi olacak bir bilen varsa el atsın.
EVET arkadaşlar aralık 2012 de 6-12 ay arası parasını bağlayanın stopajı 15 mi yoksa 12-10 mu olacak?

BORA YAŞAR
02-01-2013, 11:27
Stopaj yapılacağı anda mevzuat ne diyorsa o uygulanır.

Stopaj, vadede (2013)yapıldığına göre, yeni oran (cari oran) uygulanacak benim fikrime göre.

sonsav
02-01-2013, 11:31

Yasa metnini henüz okuyamadım. Büyük olasılıkla yoruma muhtaç ve tartışılması gerekiyor. Kişisel kanaatim, bu konu vergiyi doğuran olayla ilgili. İçimizde maliyeci varsa daha teknik değerlendirme yapabilir.

Benim bildiğim verginin doğumu, vadenin son bulduğu yani faizin netleştiği tarihtir. Diğer taraftan KHK 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olduğuna göre, bu tarihten sonra elde edilecek faiz gelirlerine uygulanacak stopajın yeni KHK hükümlerine göre tahsil edilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Aksi taktirde yolumuz vergi mahkemeleri yada danıştay olacak gibi görünüyor.

memet1
02-01-2013, 11:45

bkk metninde 1yıl ve üzeri yazıyorsa%10dayız,benimde 1.8.2012debağlandı 1yıl,ancak1yılüzeri yazıyor ise 12.1egiriyoruz.bkk metnini ben bulamadım,bulan varmı.syg

ACIBİBER
02-01-2013, 11:58
0-6 ay arası yeni stopaj oranları ne oldu arkadaşlar?

ABBA
02-01-2013, 12:07
Mevduatlarda stopaj oranı değişikliği01 Oca 2013 13:42 Samanyolu Haber
Hükümet mevduatta vadeleri uzatmak için vergilerde yeni bir ayarlamaya gitti. Uzun vadeli mevduatlarda stopaj oranı düşürüldü..

Buna göre daha önce tüm vadeler için yüzde 15 olan stopaj oranı vade uzunlukları göz önüne alınarak düşürüldü. Resmi Gazete'de bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, vadesiz ve 6 aya kadar olan vadeli hesaplardan yüzde 15 stopaj alınmaya devam edilecek. Ancak bu oran 6 ay-1 yıl arası mevduat larda yüzde 12 olacak.

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise yüzde 10 stopaj alınacak. Hükümet bu hamle ile Türkiye'de ortalama iki ay olan mevduat vadelerini uzatmayı hedefliyor.

Uzun vadeli mevduata vergi avantajı

Başbakan Yardımcısı Babacan, uzun vadeli mevduat için getirilen vergi avantajı ve çekim kolaylığına ilişkin bilgi verdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, mevduatta gelir vergisi stopaj oranının vadeye göre farklılaştırılması, uzun vadeli mevduat için vadeden önce çekim kolaylığı getirilmesi, banka ve finansman şirketleri haricindeki yurt içi yerleşiklerin yurt dışından kullandıkları kredilerde KKDF kesintisinin vadeye göre kademelendirilmesi yönünde kararlar aldıklarını bildirdi.

Türkiye'de tasarruf mevduatının kısa vadede yoğunlaşmasının, bankalarca kullandırılan kredilerin vadesinin ise genellikle uzun olmasının, bankalarda aktif-pasif vade uyumsuzluğuna yol açabildiğine dikkati çeken Babacan, şöyle dedi:

''Öncelikle, gelir vergisi stopaj oranları vadeye göre farklılaştırılarak uzun vadeli mevduata vergi avantajı sağlanmakta. Bu kapsamda bugünden itibaren, Türk Lirası mevduata daha evvel vadesinden bağımsız olarak yüzde 15 oranında uygulanan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 15, 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 12, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 10 olarak uygulanacak.

Döviz Tevdiat Hesaplarına daha evvel vadesinden bağımsız olarak yüzde 15 oranında uygulanan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 18, 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 15, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 13 olacak.''

Çekim kolaylığı

Uzun vadeli mevduat için vadeden önce çekim kolaylığı getirildiğini de vurgulayan Babacan, tasarruflarını 1 yıldan uzun vadede değerlendiren mudilerin, vade bozulmaksızın ve getiri kaybı yaşamaksızın, hesaplarından önemli miktarda kısmi çekim yapmalarının mümkün hale getirildiğini bildirdi.

ACIBİBER
02-01-2013, 12:25
Yeni oranlar resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren uygulanır bu çok net :) 1 ay önce 2 yılllığına faize bağlanan paradan banka % 15 stopaj kesecektir karar yürürlüğe girdiği tarih öncesini kapsamaz

ACIBİBER
02-01-2013, 12:30
367 gün yada 380 gün vadeli bağlamak en mantıklısı gibi görünüyor. Direk %10 stopaja tabi olması güzel 366+
0-6 ay ( mantıksız)
6-12 ay (3 puan düşünülebilir)
12+ ay (5 puan iyi parada iyi oran demektir )
9.50 den 13 ay veren banka varmı bulmak lazım gün dedin nedir ki su gibi akıyor gidiyor :)

BORA YAŞAR
02-01-2013, 12:36
Yeni oranlar resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren uygulanır bu çok net :) 1 ay önce 2 yılllığına faize bağlanan paradan banka % 15 stopaj kesecektir karar yürürlüğe girdiği tarih öncesini kapsamaz

Varsayalım stopaj oranları yükseldi.

Vade gününde banka eski düşük oranı mı yoksa yeni yüksek oranı mı uygular acaba?:)

Benim hesabım eski tarihli, bana düşük vergi uygulayacaksın diyebilir miyiz?

piyasafatihi
02-01-2013, 12:46

Vade gününde banka eski düşük oranı mı yoksa yeni yüksek oranı mı uygular acaba?:)

bence de sn bora yaşar'ın yorumuna katlıyorum.bankaya para yatırdığımızda stopaj kesintisi bankadaki anaparımıza faiz geliri eklendiği gün yani vade sonunda toplam meblağdan kesiliyor.bunu da zaten vade sonunda banka cüzdanını işlettiğimizde görüyoruz.bu da demektir ki yeni stopaj oranları yasa çıkmadan daha önce yatan mevduatlara uygulanır.bu kadar açık ve net:)

mgdv2001
02-01-2013, 12:49

Bende sizin gibi düşünüyorum lakin durum karışık.

Şöyleki bir çok bankanın aksine EUROBANKTEKFEN Verdiği defterde dönüş tarihindeki net faizi de yazmaktadır.

Geçen yıl açılmış 6 ay ve üzeri vadeli mevduatlardan bu yıl vadesi dolanlara defterde yazandan farklı bir net faiz verecekmidir.? Vade gelmeden önce şubeye gidip mevduat cüzdanını yenilemek gerekir mi ?(Yeni Net faizin yazdığı yeni bir cüzdan almak istenmesi gayet doğal)
Bu sabah Banka şubesinden(Eurobank) Müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede tek kelime ile HENÜZ HİÇ BİR ŞEYİN NET BELLİ OLMADIĞINI anladım.
İnşallah mevduatçının lehine bir uygulama olur.
Normal şartlarda Vadesi 1 Ock.2013 ve sonrası dolan 6 Ay ve üzeri bütün Mevduat Hesaplarına yeni oranların uygulanması gerekmektedir.
Çünkü Muhasebe İlkeleri gereği(Mesleğimden biliyorum) Fazi Geliri vade sonunda elde edildiğinde Stopaja tabi tutulur.
Siz Vade dolmasına 1 gün kala bile hesabı bozsanız banka size hiç bir faiz vermez ve stopaj da doğmaz.
Örneğin 6 ay üzeri DTH hesabı olanlardanda %15 değil %18 stopaj kesintisi yapılacağı kanaatindeyim.
1-2 haftaya netleşir uygulama da görürüz.

brujah
02-01-2013, 13:15
dolar (yabancı para) mevduatlarında stopaj oranları yükseltilmiş, acaba devlet dolarda bir yükseliş mi bekliyor?

ozziem
02-01-2013, 13:22
EVET arkadaşlar aralık 2012 de 6-12 ay arası parasını bağlayanın stopajı 15 mi yoksa 12-10 mu olacak?

Yazımı editledim:

Sonunda bizi ilgilendirmeyen 75000 muhabbetinden asıl yararlı soruya gelindi. Bu soruyu aylar önce sordum ama cevabı yok gibi. Ben de 182 günlük bir mevduat yapmıştım Aralık 3 de . Bunun stopajı mevduat açılışında %15 olmuştu. Bakalım en para ne diyecek. ŞU AN HALEN %15 DEN HESAPLANMIŞ gibi duruyor. 26000 TL de 50 tl farkediyor 6 aylıkta. Mantıken devletin alacağı para ise bu, devlet %15 stopajı vade sonunda alacaktı. Burada devletin dediği olacak gibi.Geçmiş uygulamalara bakmak lazım. Ama bir yandan da şu haksızlık geliyor bana. Dövizde mesela %15 den %18 olmuş stopaj. Belki o kişi %18 olduğunu bilse açmayacaktı hesap. Yani işin doğrusu %15 stopaj alınmasıdır bence. Tabii %12 alınsın isterim o ayrı.

chucky üstad bu durumdan en zararlı çıkan üstat olacaktır eğer benim yorumum geçerli olursa:) ki bence adil olan 1 OCAK 2013 den önce açılan tüm hesaplardan %15 stopaj alınmasıdır..

75000 gelir konusuna gelince. Bence isabetli kanun olmuş. 75000 geliri olanın toplam mevduatı kabaca hesapla 1 milyon tl nin üzerinde oluyor. Bundan da alınsın %35. Bize ne? 1 milyon üzeri mevduatı olan varsa onu ilgilendirir.

sonsav
02-01-2013, 13:53

Ben yasa çıkmadan önce paramı uzun vadeli bağladığım için, isteğim, yasanın vade bitiminde bana da uygulanmasıdır. Bu sebeple işime geldiği şekilde yorumlar yapabilirim. (Objektif olamayabilirim.) Ancak dikkat ederseniz ben yorum yaparken bir takım argümanlar ortaya koymaktayım. Sizden de ricam, gerekçelerinizi ortaya koymaktır. Benim gerekçemi çürütecek bir sav ortaya koyarsanız, şapka çıkartırım.

Mehmetkirsoy
02-01-2013, 13:57
dolar (yabancı para) mevduatlarında stopaj oranları yükseltilmiş, acaba devlet dolarda bir yükseliş mi bekliyor?

tl düşük faizi daha çok cazip kılmak için olabilirmi... dolar vadeli mevduatın cazibesini azaltıcı...

tl mevduatlar dövize kayarsa başlı başına bir açık demek..

%4 %5 fark var döviz ile tl faiz arasında..

hurricane54140
02-01-2013, 14:27
Biraz önce bloomberg ht'de marmara ünv. bir öğretim görevlisi vadesinden önce çekilen miktara vadesiz mevduat faizi uygulanacaktır diye yorumda bulundu. Bu konuda aramızda donanımlı biri varsa fikirlerini öğrenmek isterim.

bankac
02-01-2013, 14:32
Biraz önce bloomberg ht'de marmara ünv. bir öğretim görevlisi vadesinden önce çekilen miktara vadesiz mevduat faizi uygulanacaktır diye yorumda bulundu. Bu konuda aramızda donanımlı biri varsa fikirlerini öğrenmek isterim.

bankaların bu olaya gönüllü olmaları durumunda dahil olacaklarını ,bu uygulamanın zorunlu olmadığını okudum.herhalde birkaç devlet bankası dahil olur

BORA YAŞAR
02-01-2013, 14:34
Vade şartı ortadan kalkarsa vadesiz kabul edilmesi mantıklı...

Mantıklı da bu yorum hangi uygulama için yapıldı?

Şu anki değil de gelmesi düşünülen vergilendirme sistemi için mi?

Bir de; vade bozulunca banka faiz verir mi?

Afaki konuşuyoruz sanki.

kazandibi
02-01-2013, 14:39
Tum forum uyelerinin yeni yili hayirli olsun. Saglik ve mutluluk ve bol kazanclar dilerim.
Tartismalarin disinda oran yazmak istedim. 31 Aralik pazartesi sabahi Eurobank tekfen e gectim. Duzenli mevduat yaptim 1 yillik ve aylik odemeli olarak.Oran 9.25.
Subedeki temsilci yeniydi.Mevduat hakkinda biraz konusunca , ne kadar ilgili ve mevduata hakimsiniz dedi. Bende tum bildiklerimi bu forumdan ogrendigimi soyledim. Kızcağız forumun adresini not aldı -mutlaka bakarım- dedi. Gercekten sube cok ilgili idi.islemlerim kolay gerceklesti. Hemen yeni yilda marifetlinin dusecegini tahmin ediyorduk hakli ciktik.Eski uyelere gecelik 8 e dusmus. Boylece oranda 1.25 puan fark etti. kucuk paralarda bile oldukca buyuk bir fark. Stopajla ilgili sanirim ilerleyen gunlerde hersey aciga kavusur. Duzenli mevduata nasıl bir stopaj durumu uygulanır?
Cenk Abimiz bize kendi tecrubeleriyle cok yol gosterdi. Yazilarini hep severek okurum. Herkese kosulsuz yardimci oluyor.
Forumun diger uyeleride herkes bildiklerini , tecrubelerini paylasiyor. Kendim adina herkese cok tesekkur ederim.
Saygılar

hurricane54140
02-01-2013, 14:42
50% sinden fazlasını bozmazsan, çektiğin güne kadarki faizi hak ediyorsun. Tartıştığımız konu çekilen miktarın hesabın açıldığı günden paranın çekildiği güne kadar baştan anlaştığımız orandanmı yoksa vadesiz mevduat faizi üzerindenmi değerlendireleceği.

özür
02-01-2013, 14:48
Şimdi 182 gün 6 aydan fazla oluyor değilmi. 6 ay 180 gün hesaplanması lazım yoksa benmi yanılıyorum enparada vade hafta sonuna gelmişti vede 182 gün yapılmıştı.6 aydan fazla sayılırsa cuzi bir miktar bana kalacak hadi hayırlısı bakalım.

hurricane54140
02-01-2013, 15:01
Diğer bir konuda maalesef üzelerek okuduğum mevduat faizini gelir olarak gören bazı yorumlardır. Buradaki arkadaşların mevduatın bireyi enflasyondan koruyan bir enstrüman olduğunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Enflasyondan arındırılmış faiz gelirdir ve kişinin zaruri giderlerini düştükten sonra kalan kısmı için vergi ödemesi doğaldır. Fakat şeytan ayrıntıda gizlidir, bugün için 800 bin- 1 milyon arası vergi ödeme limiti olan anapara faizler yükselmeye başladığında aşağı düşecektir. 2015 yılında beklenilen parasal sıkılaştırma başladığında bizdede faizler yükselecektir. Bu düzenleme kanunlaşırsa mevduattan kaçışı tetikleyebilir. Zaten tasarruf sorunu olan bir ülkede kayıtlı paranın kayıt dışına çıkışını teşvik etmek, kendi ayağına kurşun sıkmaktır. Şahsım adına çalışamayacağım günleri düşünerek tasarruf etmekteyim ve şu anda bahsedilen limitlerin altındayım. Burada yorum paylaşan değerli arkadaşlarımızın bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinden kurtulup, doğru ve adil olanı savunmalarını rica ediyorum.

özür
02-01-2013, 15:43
Enpara gene düşürdü oranları

mgdv2001
02-01-2013, 15:50
Enpara gene düşürdü oranları

32 Gün %9,25
46 Gün %9,00
Olmuş Stopaj %15 bu vadelerde
181 Gün 8,50 veriyor Stopaj %12 bu vadede

Arada 0,5 - 0,75 puan fark var Stopaj avantajına değmiyor şu anda.

Enparaya oranları düşürdüğü için kızmamak gerekir Halen piyasanın en yükseklerinden.
Bu oranları büyüklerden almak imkansız.
Alternatif olarak belli yerlerde şubesi olan Odeabank 100-500K için 9,25 veriyor

emperador
02-01-2013, 16:03
32 gün yarım puan daha düşürmüşler. suyunu çıkardılar geçtiğime pişman ettiler. şurada kaldı 23 gün sonra mevduat vadesi doluyor napsam acaba?

bankac
02-01-2013, 16:06
eurotekfenbank e-vadeli
180-273 Gün % 8.50
273-364 Gün % 8.50
365 Gün % 8.50

mkdmkd
02-01-2013, 16:52
Stopaj oranları ile ilgili en doğru bilgiyi başkan chucky üstaddan alırız diye umuyorum.üstad 28 aralıkta 367 gün bağlamıştım şimdi bende 10 mu 15 mi olacak stopaj :) bende 700 tl fark edicek o yüzden yılbaşı teselli ikramiyesi gibi olacak

Ali Haylaz
02-01-2013, 17:32
Örneğin bir cep telefonu aldık.Kredi kartı ile 12 taksit yaptık.Bizden % 18 kdv kestiler.
Bunun kdv sini 12 ay sonra mı alacaklar yoksa hemen mi?
Malı aldığımız tarihte kdv kaçsa o kesilir.Çünkü anlaşma yapıyorsun.
Mevduatta da parayı bağladığımız tarihte stopaj kaçsa o kadar kesilir.İndirim beklemek biraz saflık olur.

Şahsi düşüncemdir.Bekleyip göreceğiz.

sonsav
02-01-2013, 17:50
Arkadaşlar Bakanlar Kurulu Karar metnini az önce pdf olarak buldum, ancak buraya alıntılayamadım. Kısaca şöyle anlatayım.

Kararın 3. maddesiyle yukarıda da bir kaç kez alıntılanan, TL ve Döviz mevduat hesaplarına uygulanacak faiz oranları açıklanmış,

12. maddede ise

Bu kararın;

a) 3ncü maddesi hükmü yayımı tarihini izleyen günden itibaren vadesiz ve özel cari hesaplara ödenecek faizler ve kar payları ile söz konusu tarihten itibaren açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar payları için uygulanmak üzere yayımı tarihinde,

Koyu işaretlenmiş cümleden de anlaşılacağı üzere, ben ve benim gibi yasadan önce hesap açmış veya yenilemiş olanlar bu karar hükümlerinden ne yazık ki yararlanamayacaklar. Ancak Bakanlar Kurulu kararının yayımlandığı tarihten itibaren açılacak 6 ay ve üzeri vadeli hesaplar stopaj indiriminden yararlanabilecekler. 2013 'ün ilk golünü yedim üzgünüm.

memorex
02-01-2013, 18:06
Arkadaşlar Bakanlar Kurulu Karar metnini az önce pdf olarak buldum, ancak buraya alıntılayamadım. Kısaca şöyle anlatayım.

Kararın 3. maddesiyle yukarıda da bir kaç kez alıntılanan, TL ve Döviz mevduat hesaplarına uygulanacak faiz oranları açıklanmış,

12. maddede ise

Bu kararın;

a) 3ncü maddesi hükmü yayımı tarihini izleyen günden itibaren vadesiz ve özel cari hesaplara ödenecek faizler ve kar payları ile söz konusu tarihten itibaren açılan veya vadesi yenilenen vadeli hesaplara ödenecek faizler ve kar payları için uygulanmak üzere yayımı tarihinde,

Koyu işaretlenmiş cümleden de anlaşılacağı üzere, ben ve benim gibi yasadan önce hesap açmış veya yenilemiş olanlar bu karar hükümlerinden ne yazık ki yararlanamayacaklar. Ancak Bakanlar Kurulu kararının yayımlandığı tarihten itibaren açılacak 6 ay ve üzeri vadeli hesaplar stopaj indiriminden yararlanabilecekler. 2013 'ün ilk golünü yedim üzgünüm.

geçmiş yıllarda ki hangi yıl olduğunu hatırlayamadım, kanunla stopajın yükseltildiği bir zamanda vadesi ,çıkan kanundan sonra dolanlar için yükselen stopaj kesintisi uygulanmıştı.Bu uygulamaya göre düşen stopajdan da yararlanabiliyor olmak gerekir.Ayrıca maddeyi daha dikkatli okuyunca ''.....yayımı tarihini izleyen günden itibaren vadesiz ve özel cari hesaplara ödenecek faizler ve kar payları ile....'' demek geçmişte açılıpta kanunun yayım tarihinden sonra vadesi dolan mevduatlar içinde geçerli anlamına geliyor bence !

ACIBİBER
02-01-2013, 18:07
Ben yasa çıkmadan önce paramı uzun vadeli bağladığım için, isteğim, yasanın vade bitiminde bana da uygulanmasıdır. Bu sebeple işime geldiği şekilde yorumlar yapabilirim. (Objektif olamayabilirim.) Ancak dikkat ederseniz ben yorum yaparken bir takım argümanlar ortaya koymaktayım. Sizden de ricam, gerekçelerinizi ortaya koymaktır. Benim gerekçemi çürütecek bir sav ortaya koyarsanız, şapka çıkartırım.

Bankalar bir üst kurula bağlı çalışan kurumlardır. Bağlı olan kurumlar ise devlet iç tüzüğüne göre hareket ederler yani kanunları esas alırlar. ilgili kanun ne olursa olsun resmi gazetede yayınlandığı an Yürürlüğe girer. bu Kanunu'da 1.1.2013 de yürürlüğe girmiştir. Bankalar stopaj kesintisini vade sonunda yaptıkları doğrudur sizin vadeniz diyelim 2015 de bitsin sizden%15 keseceklerdir. Kanun yürürlüğe girdiğin öncesi açılan hesap ise.

ACIBİBER
02-01-2013, 18:11

Bankalar kafasına göre hareket edemez eski açılandan vade sonunda %15 stopaj alacaktır.
Syg,

BORA YAŞAR
02-01-2013, 18:20
Kararnamede kimin nasıl yararlanacağı açıkça belirtilmişse yapacak birşey yok.

Bizim söylediğimiz GVK Md 94 ile ilgili yasal temel yaklaşım.

Bu ülkede birçok yasal husus kanun yerine, kararname ve hatta tebliğlerle tayin edilip uygulanıyor.

Vergi stopajı konusu da öyle.

Yapacak bir şey yok.

memorex
02-01-2013, 18:44
http://www.finanstrend.com/haber/111429/vadeden-once-cekim-yapilmasina-yeni-duzenleme
vadesinden önce çekim ile ilgili maddenin açıklaması yapılmış

ACIBİBER
02-01-2013, 18:53
Bddk ınn sitesinde henüz yayınlanmamış. Bddk tebliğ tarihini baz alırsa bankalarada bunu uygulayın derse yarın 2 yıllık mevduat hesabı açtıran kişi %15 stopaj ödeyebilir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarih normalde esastır ama bddk üst kuruldur tüm bankalar bu üst kurula bağlı çalışır alacağı karar yasaldır. Tartışma götürmez. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi mi (?) yoksa kendisinin bankalara tebliğ edeceği tarihi mi (? )bankalar baz alacak bunu yakın zamanda öğreneceğiz :)

memorex
02-01-2013, 19:05
http://www.finanstrend.com/haber/111449/gyoder:-konut-fiyatlari-artacak
gayrimenkullerin nasıl etkileneceğine dair bir yorum...

fusem
02-01-2013, 19:43
1.1.2013 öncesi yıllık faizle bağlanan paralar için stopaj %15 uygulanacak.

2013 içinde vade yenilenmesinden sonra artık %10 olarak uygulanacak.

bilginize.

feveran99
02-01-2013, 19:50
Anlaşılan herkeste bugun moraller bozuk, sinirler de gergin...

Ateşten bir çember sardı etrafı...

gol 1. evi henuz almadım, kdv %18 e çıktı, para biriktiriyorum...evler zamlanacak,fena oldu bu!
gol 2. para mevduatta....Hem faizler dustu, hem gelir vergisi çıktı basımıza...
gol 3. pasaport gibi değerli kagıt vb birçok harca yeniden değerleme oranının 2 katı zam geldi...(Yuzde 15) Hukumet bu kadar mı koseye sıkıstı dıye dusunmeden edemıyorum...(kotu emare)
gol 4. maaşa sadece yuzde 3 gelecek, anaparadan yeriz artık yakında...

ACIBİBER
02-01-2013, 20:14
Evler zamlanmaz ortalık ev kaynıyor taş toprak ev olmuş odaya kayıtlı inşaat firmalarının beyanı 800 bin birde küçük taşaron firmalar var 10-15 kat çıkıyorlar bunları eklerseniz 2 milyon . Türkiye yakında 1984 de margeret teacher döneminde ingilterenin yaşadadığı acı sona adım adım ilerliyor ilkin 1-2 iş adamı ingilterede kendini asmıştı bizde bu yıl olabilir kendini köprüden atan müteahhit ardında not bile bırakmadı gazete başlığı müteahhit kendini yaptığı inşaatta astı gazete başlığı vs vs vs

powerpc
02-01-2013, 20:25
ev fiyatları artamaz çünkü dağ taş ev doldu betona boğulduk,bunların bir kısmı boş duruyor. İspanya bu yüzden battı bizimde sonumuz farklı olmayacak .

memorex
02-01-2013, 20:31
Evler zamlanmaz ortalık ev kaynıyor taş toprak ev olmuş odaya kayıtlı inşaat firmalarının beyanı 800 bin birde küçük taşaron firmalar var 10-15 kat çıkıyorlar bunları eklerseniz 2 milyon . Türkiye yakında 1984 de margeret teacher döneminde ingilterenin yaşadadığı acı sona adım adım ilerliyor ilkin 1-2 iş adamı ingilterede kendini asmıştı bizde bu yıl olabilir kendini köprüden atan müteahhit ardında not bile bırakmadı gazete başlığı müteahhit kendini yaptığı inşaatta astı gazete başlığı vs vs vs

Bende M. Teacher zamanına benzetiyorum fakat ben özelleştirmeler yönüyle benzetiyorum.Satacak birşey kalmayınca borç dağı yükselmeye başlayacak işte o devirde kim iktidar olursa yanacak.

canvecan
02-01-2013, 20:59
Konu banka faiz oranlarından konut sektörüne kaymış :)

kozalak_1
02-01-2013, 22:12
İlk defa 32 gün üstüne çıkayım dedim, başıma gelmeyen kalmadı.
Bu sefer olsun 50 gün bağladım.
Defeterimde yazılı oran: 8.10
Biraz önce internet şubesi'nden dönüş hesabını yaptığımda, hesabıma geçen tutar 6.40'tan.
Daha önce karşılaşan veyahut yapmamız gerekenler konusunda yardımcı olabilecek var mıdır?

memorex
02-01-2013, 22:26
Biraz önce internet şubesi'nden dönüş hesabını yaptığımda, hesabıma geçen tutar 6.40'tan.
Daha önce karşılaşan veyahut yapmamız gerekenler konusunda yardımcı olabilecek var mıdır?

6.40 bankanın tabela faizidir müşteri temsilcinizi uyarırsanız 8.10 olarak değişikliği yaparlar..

memet1
02-01-2013, 22:26

bence yararlanamayız çünkü parayı bağlayınca faiz tahakkuk ediyor vade sonu ise tahsilat yapılyor.bende bkk dan önce 1 yıl bağladığım halde böyle düşündüm.tekfen banka cüzdanına net faizi yazıyor,yani tahakkuk vade başı,tahsilat vade sonudur,yeni bkk dan yararlanamıyoruz.üzgünüm...

memet1
02-01-2013, 22:32
Topikte benzer fikirde olduğum birini görmek güzel zira bu muhabbet benimde uzun süredir midemi bulandırıyordu..
Ne yazıkki ülkemizde liyakat olarak sadece biraz üslup ve tecrübeye sahip birileri hemen "üstat" ilan edilebiliyor.. Bu, dediğiniz gibi özgür birey fakiri bir toplum olmamızdan kaynaklı sanırım..
İsim vermemeye geyret etmişiniz ama herkes kimden bahsettiğinizi çok iyi biliyor. Malum adnan hocamız 3 yıl öncede DCD dersleri veren bir arkadaş idi, bu işin piri olduğunu iddia eden arkadaşımız bu işten sağlam bir tokat yiyince uzunca bir ara ortadan kayboluverdi.. Daha sonra nickine doğum tarihini ekleyip bu sefer karşımıza "mevduat üstadı" olarak çıkıverdi:mut: Kişisel psikoanalizi siz zaten yeterince yapmışsınız o konuya hiç girmicem, sadece geçmişi bilmeyen yeni "yoldaş"lara dipnot olması açısından yazdım..
Umarım uzun bir yolu olan şu meşhur ve kalabalık 9,75 tekfen otobüsü kazasız belasız seferini tamamlarda başka nickler ve yeni üstadlarla karşılaşmayız:he:

kardeşim beğenmiyorsan okuma adamı geç ben okumuş adamım ama adamın fikirleri tecrübeleri çok güzel,çok faydalandım,bence siz başka topiğe gidin...

kozalak_1
02-01-2013, 22:37
6.40 bankanın tabela faizidir müşteri temsilcinizi uyarırsanız 8.10 olarak değişikliği yaparlar..

Sn. Memorex, teşekkürler.
Yalnız vadesi bugün dolmuş bir hesaptan bahsediyorum.

austin
02-01-2013, 22:42
kardeşim beğenmiyorsan okuma adamı geç ben okumuş adamım ama adamın fikirleri tecrübeleri çok güzel,çok faydalandım,bence siz başka topiğe gidin...

Pire için neden yorgan yakayım? Burada fikirlerine çok değer verdiğim, oran paylaştığım bir sürü donanımlı insan var.. Siz "üstattan tavsiyeler" diye başlık açtırıp oraya gitseniz daha isabetli olur zira burası "Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)" topiği..

blueberry
02-01-2013, 22:42

banada olmuştu ek faiz işlememişti.. söyledim müş. temsilcisine bir hafta sonra eklediler hesaba..

memorex
02-01-2013, 22:53

hesap cüzdanınızda 8.10 yazdığı için aradaki farkı mutlaka öderler, anlaşılan gözden kaçırmışlar uyarırsanız farkı alırsınız endişelenmeyin fakat ne olur ne olmaz cüzdanın fotokopisini çekin ondan sonra itiraz edin,cüzdanı yoketme ihtimallerine karşılık fotokopisi elinizde olsun.

memet1
02-01-2013, 23:07
Pire için neden yorgan yakayım? Burada fikirlerine çok değer verdiğim, oran paylaştığım bir sürü donanımlı insan var.. Siz "üstattan tavsiyeler" diye başlık açtırıp oraya gitseniz daha isabetli olur zira burası "Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)" topiği..

amaç para kazanmak,belki birbirimizdende bazı şeyler okuyup öğreniyoruz hiç kimse biyere gitmesin hiç kimsede diğerine üstat dendi diye küçümsemesin beğenen beğendiğini okusun faydalansın...

thesiege
02-01-2013, 23:13
Yüksek süreli vadelere stopaj kolaylığı getirileceği 2 aydır herkesin dilindeydi, bu topicte de bayağı konuşuldu. Bütün bunlara rağmen 0.50 puan için parasını 275-365 gün arasına yatıranlar oldu. Şimdi hesabı çok iyi yapmak lazım. Stopaj baz puanı 365 gün üstü için 500 baz puan düştü, çok yüksek bir oran. Vadeyi henüz yeni bağlayanlar vade bozup tekrar yatırmayı düşünebilirler. Ama dediğim gibi hesabı çok iyi yapmak gerek. Yatırılan paraya ve orana göre her hesap farklı çıkar. Ama belli vadelerde yatan yüksek paralar için yeni açılmış vadeleri bozmak herhalde en iyisi olacaktır.

Kesinlikle yatırım danışmanlığı değildir.

excali
02-01-2013, 23:20

%15 stopajı düştünüz mü??

BORA YAŞAR
02-01-2013, 23:23
Bu foruma yeni girdiğimde beni de çok rahatsız eden bu üstadlık konusunu "Üstad-ı Azam Muazzam" başlığında ele almaya kalkıştım.:)

Çok popüler olmuştu.

Bu konuda en faydalandığım alet ise karikatürler idi.

Özellikle de doyumsuz Yiğit Özgür karikatürleri.

Çok rahatsız edici olduğundan sonunda yönetim başlığı kapattı.

Daha da kötüsü üye olmadığım İmage Shack yolu ile upload ettiğimden zamanla tüm fıkralar yok oldu ve arşivdeki o güzelim başlığın bir anlamı kalmadı.

Ben üstadlık geleneği olan bir meslekten geliyorum.

Ama bizim üstad dediklerimiz mesleklerinin piri idi. Yol gösterici ve aydınlatıcı insanlardı. Şimdi o meslek de yok oldu gitti.

Hala üstadlarımız üstad.

O nedenle temelsiz bir şekilde, işin kompetanı olmayana üstad denmesi bana son derece itici geliyor.

Üstad olmayana üstad dediğimizde hep beraber "yandan fıslat" der eğlenirdik gençliğimizde.

Bu başlıkta tecrübelerini paylaşan insanlar var.

Bu konuda eğitimli, meslek sahibi olduklarını sanmıyorum.

Bankaya gitti , müdürle konuştum, şöyle yaptım, böyle ettim seviyesindeki yazılardan yararlananlar da oluyor demekki.

Buradakileri ilgilendiren en önemli konu, başlığında adına uygun olarak kişilerin haberdar/muhatap oldukları faiz oranları ve bunu veren bankalar.Fazlasına ihtiyaç var mı derseniz bana göre yok. Çok acemilere yararı olabilir.

Bunun ötesi geyik.

Ha okuyor muyuz, okuyoruz.

Bunun ötesinde başlığın düzenini huzuru bozmamak lazım.

Geçmiş gün... Aklıma geldi yazayım dedim.:)

İyi geceler.

Hepimizin çok iyi bildiği bir deyişle nokta koyayım: Şeyh uçmaz, mürit uçurur.

Şeyh kadar müritlerde de var hani.

memorex
02-01-2013, 23:50
Yüksek süreli vadelere stopaj kolaylığı getirileceği 2 aydır herkesin dilindeydi, bu topicte de bayağı konuşuldu. Bütün bunlara rağmen 0.50 puan için parasını 275-365 gün arasına yatıranlar oldu. Şimdi hesabı çok iyi yapmak lazım. Stopaj baz puanı 365 gün üstü için 500 baz puan düştü, çok yüksek bir oran. Vadeyi henüz yeni bağlayanlar vade bozup tekrar yatırmayı düşünebilirler. Ama dediğim gibi hesabı çok iyi yapmak gerek. Yatırılan paraya ve orana göre her hesap farklı çıkar. Ama belli vadelerde yatan yüksek paralar için yeni açılmış vadeleri bozmak herhalde en iyisi olacaktır.

Kesinlikle yatırım danışmanlığı değildir.

bende 280 gün bağlayanlardanım kabaca bir hesap yaparsak vadeyi bozup tekrar bağlamak külliyen zarar !
1. si işleyen faiz heba olacak
2. si geçen gün sayısı SIFIR olsa bile 9.75 ile bağlamışken ,stopajın extra getirisini ilave ederek güncel 8.50 ye düşen orana göre bağlasam dahi yine kayba uğrarım
sonuç olarak stopaj avantası gelmese dahi karlıyım eğer stopaj avantası gelirse üzerine kaymak olur vesselam:halay:

chucky68
03-01-2013, 00:02
bugün bazı tanıdığım bankalardan yeni çıkan stopaj ile ilgili hem oranları sormak hemde durumu netleştirmek için ziyaretlerine gittim...önce hsbc ziverbey şubesine gittim...oranın müdürüyle tanışıklığım vardır...kendisine oranları sordum...öncelikle şunu söyliyeyim yeni stopajla ilgili olarak vadelerde henüz hiç bir bankanın ön çalışması yok...çokta uzun vadeye güzel oran vermek istemiyorlar...tam tersine düşürüyorlar...yani uzun vadeye nasılsa stopaj indirimi var deyip faizleri aşağıya çekmek işlerine geliyor...bunu müdür söyledi..mesela kısa vadeye %8.60 veriyoruz dedi...ama şayet 180 gün istersen %7.25 olur dedi...bu durumda stopajın düşmesi işe yaramaz...işe balta vurur...ben hemen aslında haksızlık yapmıyormusunuz diye çıkıştım..çünki haksız rekabet oluyor...kısa vadede faizler %8 üzeri iken uzun vadenin stopaj avantajını öldürüyorsunuz dedim...müdür güldü...bu bizi bağlamıyor...hükümetin işi dedi...yani faiz kumaşını kesecek olan bankalar....gene onların borusu ötecek...ordan çıkıp şekerbank'taki tanıdığım göztepe şubesinin müşteri temsilcisine uğradım...bu seferde bu bu yeni düzenlemenin yani sene başı itibariyle yapılan düzenlemenin eski vadelerede stopaj avantajı sağlayacakmı diye sordum...oldukça bilgili bir bayandır...son derece kesin konuştu...1 ocak 2013 tarihi itibariyle açılacak hesaplarda vergi avantajı doğacak dedi....yani önceden açılan hesaplara gene %15 kesilecek dedi...çok emin konuştu.... ordanda çıkıp eski bankam t-banka uğradım oda aynı şeyi söyledi....sonuç olarak yoldaşlarım şunu göremiyorlar...şayet eurotekfendeki %9.75 lik faizi es geçip bu kanunu bekleseydik gene içerdeydik...yani vergi avantajı aleyhimize olacaktık...topikte bunu anlamayan çok bilmiş bazı kibirli başta austin gibi arkadaşlarımız var...kendisi herşeyin en iyisini bilir...şimdi gelelim neden uzun vadeye bilerek gitiğimize....bir kere ben bir işi yaparken her zaman 3 ihtimalli yaparım...tarzımı beni tanıyan gerçek hayattaki herkes bilir....aralıkta %9.75 olan tekfenin faizi çok emindimki %100 olarak ocak ilk günlerinde %8.5 olacaktı...nerdenmi biliyorum....derin meseleler...en para içinde aynı şeyi söylemiştim....hepsinin tiyolarını almıştım...belki ukala damgasını bana yakıştıranlar olacak ama bankalar olarak çevrem çok geniştir....ben aramasamda onlar arar...para için değil...sadece sohbet için arayanlar bile olur...her şey para değildir yani...ama tekfendeki bu faizin %8.5 lara düşeceğini sağolsun bana oranın şube müdürü söylemişti....özelliklede ısrar etti...kendisi tekfenin aynı zamanda eski özel bankacılık danışmanıdır...ordan müdür olmuş bir arakadaşımız....şimdi ben bu %9.75 lik faizi bağlamayıp kanunu bekleseydim ne olacaktı???..bir avantajımmı olcaktı:)...hayır...hesap ortada...prince giderken evdeki bulgurdan olacaktım....benden stopaj %15 kesilebilir...bunu önemsemiyorum...bu ihtimali bilerek yaptım...hesabımıda bilerek yaptım...ŞU ANDA TEKFEN YILLIĞA NE VERİYOR???...6 AYLIĞA NE VERİYOR??....%8.5......VERGİ AVANTAŞI VADEYE GÖRE %12-10.....BİZİM FAİZ NEDİR....%9.75......hesap ortada....austin okumuş mürekkep yalamış adamdır....hangisi daha avantajlıymış bir bulsun bakalım...bana hesap öğretmeye kalkan doğru eleştiri yapsın..çekemeyen varsa öyle imalı yazıp çizmesin.....bugün vergiyi bekleyen avucunu yalayacaktı...faizler uçtu gitti...tekfendeki faizi bağlamak en paraya göre daha avantajlıydı....ne oldu....en parada gidiyor...kısa vadeside çok yakında %9 altına düşecek...sonra uzun vade yapıp vergiden avantaj sağlamak isteyende bankaların uzun vadeye düşük faiz engeline takılacak....burda bir iş yapıyorsak 5 kere düşünür öyle yazarız....bizi herkes okuyor.....kimseye yanlış bilgi vermek istemeyiz....sadece vergi konusu net değildi...herkes ayrı kafadan söylüyordu...bende net olamadım...şimdi ortaya çıktı...bu vergi dilimindeki oranlarıda zaten topikte ilk ben yazmıştım..aynende tuttu....ama faiz düşük olduktan sonra gerisi teferuattır...

C H UCK Y.........................................SON BEBEK

mustafab
03-01-2013, 00:08
üstad deyince biat mı ediliyor? Bu zaten başlıbaşına bir geyik degil miydi? Ne gereği var ciddiye almanın? Adam yazıyor isteyen de okuyor faydalanıyorsa da geyigine üstad büyüksün demiyor muydu?

Is it only me or ?

okkesyilmaz
03-01-2013, 00:12
Stopaj "peşinen tahakkuk ettirilen vergi" ise hesabın açılış tarihini kabul eder.

TAZK
03-01-2013, 00:52
bugün bazı tanıdığım bankalardan yeni çıkan stopaj ile ilgili hem oranları sormak hemde durumu netleştirmek için ziyaretlerine gittim...önce hsbc ziverbey şubesine gittim...oranın müdürüyle tanışıklığım vardır...kendisine oranları sordum...öncelikle şunu söyliyeyim yeni stopajla ilgili olarak vadelerde henüz hiç bir bankanın ön çalışması yok...çokta uzun vadeye güzel oran vermek istemiyorlar...tam tersine düşürüyorlar...yani uzun vadeye nasılsa stopaj indirimi var deyip faizleri aşağıya çekmek işlerine geliyor...bunu müdür söyledi..mesela kısa vadeye %8.60 veriyoruz dedi...ama şayet 180 gün istersen %7.25 olur dedi...bu durumda stopajın düşmesi işe yaramaz...işe balta vurur...ben hemen aslında haksızlık yapmıyormusunuz diye çıkıştım..çünki haksız rekabet oluyor...kısa vadede faizler %8 üzeri iken uzun vadenin stopaj avantajını öldürüyorsunuz dedim...müdür güldü...bu bizi bağlamıyor...hükümetin işi dedi...yani faiz kumaşını kesecek olan bankalar....gene onların borusu ötecek...ordan çıkıp şekerbank'taki tanıdığım göztepe şubesinin müşteri temsilcisine uğradım...bu seferde bu bu yeni düzenlemenin yani sene başı itibariyle yapılan düzenlemenin eski vadelerede stopaj avantajı sağlayacakmı diye sordum...oldukça bilgili bir bayandır...son derece kesin konuştu...1 ocak 2013 tarihi itibariyle açılacak hesaplarda vergi avantajı doğacak dedi....yani önceden açılan hesaplara gene %15 kesilecek dedi...çok emin konuştu.... ordanda çıkıp eski bankam t-banka uğradım oda aynı şeyi söyledi....sonuç olarak yoldaşlarım şunu göremiyorlar...şayet eurotekfendeki %9.75 lik faizi es geçip bu kanunu bekleseydik gene içerdeydik...yani vergi avantajı aleyhimize olacaktık...topikte bunu anlamayan çok bilmiş bazı kibirli başta austin gibi arkadaşlarımız var...kendisi herşeyin en iyisini bilir...şimdi gelelim neden uzun vadeye bilerek gitiğimize....bir kere ben bir işi yaparken her zaman 3 ihtimalli yaparım...tarzımı beni tanıyan gerçek hayattaki herkes bilir....aralıkta %9.75 olan tekfenin faizi çok emindimki %100 olarak ocak ilk günlerinde %8.5 olacaktı...nerdenmi biliyorum....derin meseleler...en para içinde aynı şeyi söylemiştim....hepsinin tiyolarını almıştım...belki ukala damgasını bana yakıştıranlar olacak ama bankalar olarak çevrem çok geniştir....ben aramasamda onlar arar...para için değil...sadece sohbet için arayanlar bile olur...her şey para değildir yani...ama tekfendeki bu faizin %8.5 lara düşeceğini sağolsun bana oranın şube müdürü söylemişti....özelliklede ısrar etti...kendisi tekfenin aynı zamanda eski özel bankacılık danışmanıdır...ordan müdür olmuş bir arakadaşımız....şimdi ben bu %9.75 lik faizi bağlamayıp kanunu bekleseydim ne olacaktı???..bir avantajımmı olcaktı:)...hayır...hesap ortada...prince giderken evdeki bulgurdan olacaktım....benden stopaj %15 kesilebilir...bunu önemsemiyorum...bu ihtimali bilerek yaptım...hesabımıda bilerek yaptım...ŞU ANDA TEKFEN YILLIĞA NE VERİYOR???...6 AYLIĞA NE VERİYOR??....%8.5......VERGİ AVANTAŞI VADEYE GÖRE %12-10.....BİZİM FAİZ NEDİR....%9.75......hesap ortada....austin okumuş mürekkep yalamış adamdır....hangisi daha avantajlıymış bir bulsun bakalım...bana hesap öğretmeye kalkan doğru eleştiri yapsın..çekemeyen varsa öyle imalı yazıp çizmesin.....bugün vergiyi bekleyen avucunu yalayacaktı...faizler uçtu gitti...tekfendeki faizi bağlamak en paraya göre daha avantajlıydı....ne oldu....en parada gidiyor...kısa vadeside çok yakında %9 altına düşecek...sonra uzun vade yapıp vergiden avantaj sağlamak isteyende bankaların uzun vadeye düşük faiz engeline takılacak....burda bir iş yapıyorsak 5 kere düşünür öyle yazarız....bizi herkes okuyor.....kimseye yanlış bilgi vermek istemeyiz....sadece vergi konusu net değildi...herkes ayrı kafadan söylüyordu...bende net olamadım...şimdi ortaya çıktı...bu vergi dilimindeki oranlarıda zaten topikte ilk ben yazmıştım..aynende tuttu....ama faiz düşük olduktan sonra gerisi teferuattır...

hocam bende aynen sizin gibi düşünüyorum bende 25 aralıkta 9 aylık % 9.75 den bağladım,şimdi olmuş % 8.5 ...

TAZK
03-01-2013, 00:53
arkadaşlar genelde hepimiz faizler aşırı düştüğünden biraz sinirliyiz galiba.piyasa ile ilgili şöyle yorumum var : türk, bakın özellikle vurguluyorum TÜRK bankalarının borsada işlem görenlerinin bi takaslarına bakın mesela garanti,%90 ı iki tane yabancı kurumun elinde.bu bizim için rezalet bi durum aslında ama insanlar övünüyorlar(heleki borsada olanlar)halk bankasınında bir bölümünü geçen gene satıldı,% 80 i gene yabancıya.şimdi artık tek ziraat kaldı, tv de bu aralar çok reklam veriliyor onuda satacaklar heralde...madem İMF ye borcunu kapatıyorsun ; niye herşeyi özelliklede rekor kar yapan bankaları niye satıyorsun(yabancıya). ilginç bir durum var,kaynağı belirsiz 10 milyar dolara yakın bi para girmiş bağımsız olan ülkemize , borsa 50 den 80 e çıkmış ama dolar 1.780-1.800 arasında sıkışmış yani kısacası düşmüyor,buda ilginç...enflasyon %8 ama tahvil faizi % 6 ...bugün tekfenbanka gittim bu tahvilden bu oranlardan alan varmı diye sordum,yetkili bana ne alması soran bile yok dedi.buda ilginç...2008 de doğalgazın mküpü 450 kuruştu,şimdi 1 tl yakında 1.1-1.2 tl olacak.önemli bir çok şey ikiye katladı fiyatını ama enflasyon % 5 olacak yakında...buda ilginç...benim merakım şu : dünyada bol ,deli bi para var,bu bi zaman sonra çekilecek işte o zaman türkiye ne durumda olacak(yanlış anlamayın türkiye kötü olsun demiyorum)...ben şunu diyorum bu adamlar bağıra bağıra bu faizler inecek dediler,para bir yere kayacak tabi oda borsa,ben 4000 tl den iş c sattım 4-5 ay önce şimdi 6200 olmuş.tüm paramı mevduata bağladım ,nasıl gidip hisse alayım o kadar kolay değil.faizi bir senede % 12 den % 6 ya indirdiler,borsayı 50 den 80 e çıkardılar ...hadi gelin diyorlar ...???

Cengiz40
03-01-2013, 01:38
yoldaşlar herkese merhaba

herkesin yeni yılı kutlu olsun

epeydir aranızda yoktum..tatil filan derken anca girebildim nete...umarım herkes iyidir..

ben siteden uzak kalalı stopajların düştüğünü yeni gördüm..bu durum umarım hepimizin lehine olur..
buarada hesabımın vadesisinin dolmasına az kaldı..

güncel tavsiyelerinizi merakla bekliyorum..

sağlıcakla kalın..

Cengiz40
03-01-2013, 02:25
arkadaşlar araştırma yaparken bir şey dikkatimi çekti..

Albarakanın oranları bana çok şaşırtıcı geldi..

sizlerde incelerseniz belkide bana hak vereceksiniz

http://www.albarakaturk.com.tr/bireysel_bankacilik/karoranlari-karpaylari.aspx?SectionID=WaZUmkSJz4IQxQE0BY9vdw%3 d%3d&ContentID=64mOR%2bMsJSzZDpGJ%2byUaTQ%3d%3d

okkesyilmaz
03-01-2013, 02:57
mevduat faizleri ve tezgah altı oranları diye bir başlığın altında bankalardan alınan oranlar yazılır, bankacılarla konuşulanlar yazılır. olması gereken de bu. buraya hisse sayfaları gibi saçma sapan grafikler, kopyala yapıştır haberler, hisse, emlak konularını yazmanın hiç faydası yok.

Pythagoras
03-01-2013, 04:34
MARİFETLİ HESAP FAİZ ORANLARI

TL 30 gün boyunca uygulanan
hoşgeldin ek faizi
0 - 999 aralığı 0
1.000 - 35.000 aralığı 8 1
35.001 - 50.000 aralığı 8 1
50.001 - 100.000 aralığı 6
100. 001 - 250.000 aralığı 6
250. 001 - 500.000 aralığı 6
500.001 ve üstü 0

tebde çekmiş hayırlı olsun

ozziem
03-01-2013, 09:32

üstat bu stopaj oranı işini hesaba katmadığını düşünüyorum. Ben 9.75 6aylıktan bir kısmını yaptım. . PAramın diğer kısmını da stopaj indirimi olmasını bilmeme ve Aralıkta bağlarsam beni etkimeyeceğini anlamama rağmen, yinde de 6 aylık bağlardım 9.75 ten ama denk gelmedi vadesi. 9.25e düşünce 6 aylık ben de 9.75 ten kısa gittim.
Ama 1 yıllık asla bağlamak mantıklı gelmiyor. Bunu da zaman gösterecek. YAni tahminim ilk 6 aydan sonra faizlerin 9.75 bandını illa aşacağıdır. Aralık 2012 çok zor kararların verildiği zamandı. Stratejini düşündüm aynısını mı yapsam diye ama bu sefer mantıklı gelmedi üstat. 2013 doğruyu gösterecek.

yeni borsacı
03-01-2013, 09:44
üstat bu stopaj oranı işini hesaba katmadığını düşünüyorum. Ben 9.75 6aylıktan bir kısmını yaptım. . PAramın diğer kısmını da stopaj indirimi olmasını bilmeme ve Aralıkta bağlarsam beni etkimeyeceğini anlamama rağmen, yinde de 6 aylık bağlardım 9.75 ten ama denk gelmedi vadesi. 9.25e düşünce 6 aylık ben de 9.75 ten kısa gittim.
Ama 1 yıllık asla bağlamak mantıklı gelmiyor. Bunu da zaman gösterecek. YAni tahminim ilk 6 aydan sonra faizlerin 9.75 bandını illa aşacağıdır. Aralık 2012 çok zor kararların verildiği zamandı. Stratejini düşündüm aynısını mı yapsam diye ama bu sefer mantıklı gelmedi üstat. 2013 doğruyu gösterecek.

6 aylık 9.75 hangi banka verdi ozziem?

bankac
03-01-2013, 10:28
Bu stopaj oranları ne olacak beklentimizi çözecek bir yöntem var aslında çevrenizde 1 ay DÖVİZ vadeli bağlayıp
bu aralar dönüş bekleyen varmı??
çünkü dövizde 1 aylık stopaj %15'ten %18'e çıktı, yada banka şubeleri bu uygulamayı kısa sürede yapacaklar??

bankac
03-01-2013, 10:30
Bu stopaj oranları ne olacak beklentimizi çözecek bir yöntem var aslında çevrenizde 1 ay DÖVİZ vadeli bağlayıp
çünkü dövizde 1 aylık stopaj %15'ten %18'e çıktı, yada banka şubeleri bu uygulamayı kısa sürede yapacaklar??

2012 aralıkta 1 ay vadeli döviz bağlamış 2013 ocakta vadesi dolacak olan birisi lazım

ahmetd76
03-01-2013, 10:40
chucky hocam.. arada enter tuşuna basalım lütfen.. anlıyorum tasarruf işini abarttın :) ama enter tuşu parayla değil..

Eusebio
03-01-2013, 10:45

7 ocak'ta dönüşüm var 1 ay vadeli döviz'in. net bilgiyi o gün verebilirim.

ozziem
03-01-2013, 10:52
6 aylık 9.75 hangi banka verdi ozziem?

Aralık ayından bahsettim, enpara vermişti.
Şimdi 9.75 yok.

bankac
03-01-2013, 11:14

sağol güzel olur.

syg.

man_london
03-01-2013, 15:56
garanti bankasindan yarin cikiyorum bugun aradim yarin nakit hazir olsun dedim 460 bin tl ye 8 verdiler hsbc ye gitim 8.60 dan yarin bagliyacagim

memet1
03-01-2013, 16:06
garanti bankasindan yarin cikiyorum bugun aradim yarin nakit hazir olsun dedim 460 bin tl ye 8 verdiler hsbc ye gitim 8.60 dan yarin bagliyacagim

8.60tan bağlayınca hsbcnin biyerleri kalkıyor,tekfende 9.15 var ...syg hep daha yüksekleri paylaşırsak bankaları yukarı iteriz...syg.denizbankada söyle 9.15e gidiyorum diye.

ozziem
03-01-2013, 16:07
Faiz 6.35 e değdi bugün. Gün be gün yükselirse, bir kaç gün daha bu yükselişi sürdürebilirse güzel yerlere gelebilir.

memet1
03-01-2013, 16:26
Faiz 6.35 e değdi bugün. Gün be gün yükselirse, bir kaç gün daha bu yükselişi sürdürebilirse güzel yerlere gelebilir.

bono gösergemi.

Macron
03-01-2013, 16:31
8.60tan bağlayınca hsbcnin biyerleri kalkıyor,tekfende 9.15 var ...syg hep daha yüksekleri paylaşırsak bankaları yukarı iteriz...syg.denizbankada söyle 9.15e gidiyorum diye.Biraz önce Tekfen ve Denizbankla konuştum,
Tekfen tüm vadelerde 8.50
Deniz Aylık 8.30, 6 aylık 8.40 dedi..

siz nerden aldınız bu oranları ??..

ozziem
03-01-2013, 16:38
bono gösergemi.

gösterge

sametay
03-01-2013, 17:21
Biraz önce Tekfen ve Denizbankla konuştum,

siz nerden aldınız bu oranları ??..

Doğrudur. Eurobank Tekfen, oranları %8,5'a çekti. %9,15 oranı, geçen hafta müşteri temsilcilerinin "sınırlı sayıda" olduğunu belirterek tezgah altı sundukları aylık oran idi.

Saygılarımla,

Samet

dermasol
03-01-2013, 18:19
maliye vergiyi düşürünce bankalar da faizi düşürdü neye yaradı????

ACIBİBER
03-01-2013, 18:53
Bonodan sonra faizide mezara gömdüler geriye yatırım aracı kalmadı. Açıkcası ya gidip soyaya yada pamuğa parayı gömmeli yada gidip Yunan borsasından mal almalı borsa şişti yakında güm diye gümletecekler millet telef olacak :)

oktay G
03-01-2013, 18:56
tekfende pes etti 8.5 indi ,son kale bizim enpara kaldı 9.25 e devam ,gerçi ben geçen ay 9.75 den 90 günlük yakaladım iyi oldu.ateşten çemberi iyice daraltıyor hükümet nereye saldıracaklarını şaşırdılar sonumuz hayrola mevduatcı cephesi

ACIBİBER
03-01-2013, 18:56
maliye vergiyi düşürünce bankalar da faizi düşürdü neye yaradı????
Sistem senkronize çalışır faizleri bono faizi düzeyine çekerlerse bile şaşmamalı ;)
9 veren yok 8.50 verende yok son demler 8.0 :)

ACIBİBER
03-01-2013, 19:49
Bono faizleri bugün %3 e yakın artış yaptı normalde borsanın bu durumda çakılması lazımdı ama ötelendi gibi bono faizi 7.40 a kadar çıkış yapabilir orda bonoya para bağlanabilir mi bakmak lazım :)

memet1
03-01-2013, 21:30
Biraz önce Tekfen ve Denizbankla konuştum,

siz nerden aldınız bu oranları ??..31 aralıkta vardı ankara siteler tekfen

BORA YAŞAR
03-01-2013, 22:17
Aynen Mahmutpaşa esnafı gibi kafası çalışıyor bu yönetimin.

Bir taraftan hareketsiz ve tatsız mevduata yön vermeye çalışırken elleri ile de borsayı ve gayrımenkul sektörünü alternatif olarak gösteriyorlar.

Son olarak büyükşehirlerdeki 150 metrekarenin altında KDV si % 1 olan konutların KDV'sini % 18 'e yükselttiler.

Gazetelerde inşaat sektörünün dev firmalarının yöneticileri ağlıyor pozlarında demeç veriyorle. Yandık bittik falan.

Oysa olayda bir incelik var ...

Geçmiş, izin alınmış projelere % 1 oran uygulanacak.

Bu stok bitince eğer hala aynı düşüncede olursa hükümet KDV % 18 olacak.

Peki bu karar kime yarıyor?

Elinde proje hazır bekleyen müteahhitlere.

Elinizde para ile bekleyen siz olsanız ne yaparsınız?

Bir an önce KDV % 18 olmadan, bir diğer deyişle % 1 lik KDV'li konutlar tükenmeden koşturur konut alırdınız.

Hükümetin yaptığı bence bu.

Elinde stoklar şişmiş bu önemli, ekonominin can damarı sektöre gaz vermek. Talebi patlatmak. Böylelikle piyasayı, ekonomiyi canlandırmak.

Siz bakmayın Ağaoğlu'ların ağlar gibi yaptıklarına. Bir çoğu zil takmış oynuyorlardır.

Bir tahmin daha: Bu furya bitince, hükümet, piyasadan gelen isteğe kulak vererek, KDV'yi tekrar % 1'e indirecektir.

Millet vergi avantajından yararlanmak için (az değil % 17 fark)elindeki parayı götürüp gayrımenkule bağlayıp verginin artmasını beklerken hevesi kursağında kalacaktır.

Mevduat faizinde uzun vade stopajı avantajından ancak kararnameden sonra açılan hesapları yararlandıran hükümet, nedense gayrımenkulde KDV artırımını nedense geleceğe yaymış bulunuyor.

Cengiz40
03-01-2013, 22:57
merhaba arkadaşlar

güncel faiz oranları nedir acaba??

memorex
03-01-2013, 23:02
Fed üyeleri QE3´ün 2013´te bitmesini istedi, Finans, Trend
http://www.finanstrend.com/haber/111558/fed-uyeleri-qe3-un-2013-te-bitmesini-istedi#.UOXxnnwVTrM
Kıyamet 2015 ten 2013 e mi çekiliyor yoksa?

memorex
03-01-2013, 23:10
Aynen Mahmutpaşa esnafı gibi kafası çalışıyor bu yönetimin.

Bir taraftan hareketsiz ve tatsız mevduata yön vermeye çalışırken elleri ile de borsayı ve gayrımenkul sektörünü alternatif olarak gösteriyorlar.

Son olarak büyükşehirlerdeki 150 metrekarenin altında KDV si % 1 olan konutların KDV'sini % 18 'e yükselttiler.

Gazetelerde inşaat sektörünün dev firmalarının yöneticileri ağlıyor pozlarında demeç veriyorle. Yandık bittik falan.

Oysa olayda bir incelik var ...

Geçmiş, izin alınmış projelere % 1 oran uygulanacak.

Bu stok bitince eğer hala aynı düşüncede olursa hükümet KDV % 18 olacak.

Peki bu karar kime yarıyor?

Elinde proje hazır bekleyen müteahhitlere.

Elinizde para ile bekleyen siz olsanız ne yaparsınız?

Bir an önce KDV % 18 olmadan, bir diğer deyişle % 1 lik KDV'li konutlar tükenmeden koşturur konut alırdınız.

Hükümetin yaptığı bence bu.

Elinde stoklar şişmiş bu önemli, ekonominin can damarı sektöre gaz vermek. Talebi patlatmak. Böylelikle piyasayı, ekonomiyi canlandırmak.

Siz bakmayın Ağaoğlu'ların ağlar gibi yaptıklarına. Bir çoğu zil takmış oynuyorlardır.

Bir tahmin daha: Bu furya bitince, hükümet, piyasadan gelen isteğe kulak vererek, KDV'yi tekrar % 1'e indirecektir.

Millet vergi avantajından yararlanmak için (az değil % 17 fark)elindeki parayı götürüp gayrımenkule bağlayıp verginin artmasını beklerken hevesi kursağında kalacaktır.

Mevduat faizinde uzun vade stopajı avantajından ancak kararnameden sonra açılan hesapları yararlandıran hükümet, nedense gayrımenkulde KDV artırımını nedense geleceğe yaymış bulunuyor.

Tamamen nalıncı keseri gibi kendine yontmayı alışkanlık haline getirmiş bu hükümetten daha ne kıvırtmalar,feyk atmalar görürüz.Büyük olasılıkla da söylediğiniz gibi davranacaklardır bu arada olanlar oltaya takılanlara olacak.

Macron
04-01-2013, 00:24
Ekonomi bu gün olduğu gibi tamamen sıcak para etrafında dönerse
yolunda gitmeyen birşeyler var demektir,

akepe üç kuruş para getiren yabancıya sırtını yaslamış,

üretim yok, olan üretimde ihracata dayalı,
cari açık 50 milyar doların üzerinde
Bütçe delik o yüzden sürekli zam, sürekli vergi artışı,

Er geç bu balon patlayacak,
olan gene yalnız ve güzel ülkeme olacak..

Foreigner - Cold As Ice

YTA
04-01-2013, 01:01
Uzun zamandir takip ettigim foruma cok uzun yillardir ekonomi ile ilgilenen bir forumdasiniz olarak katki yapmak istedim.Bugun itibariyle;FED oyunun kuralini degistireceginin ilk sinyalini vermis.Bundan sonra ne olur diye dusunelim.ABD eger parasal genislemeyi daraltir ve zaman icinde sonlandirir bununla birlikte faiz oranlarindada yukari yonlu oynama yaparsa bu TCMB`ninde dusuk faiz politikasinin sonu olur.Suanki faiz oranlarini acizane yorumlayacak olursak,gecen sene borclanma acisindan sansli bir yildi Turkiye icin ama 2013 yili bu acidan cok zorlu bir yil olacak.Faizler ongorulmeyen bir kredi not artisi gelmedigi takdirde artik dip yapmistir (gosterge faiz 5.80 lerden suan 6.33`e gelmistir) ve bundan sonra 6.50-7.00 bandinda hatta 7.00`nin de ustune atabilecektir.Bu da banka mevduat faiz oranlarinin mantiken daha fazla asagiya gitmemesi gerektigini gostermektedir.Tabi bu surecte bankalar acikgozluluk yapip dusuk orandan tasarruflarinizi kullanmak isteyecektir.Buna izin vermeyin ve onlarla sonuna kadar pazarlik yapin.Suan tum bankalar konjonktur icabi `faizler dusus trendinde biz ne yapalim`bahanesinin ardina siginmaktadir.Bu trend artik tersine dondu.Bunu bilerek hareket etmekte fayda var.

Cengiz40
04-01-2013, 01:11
chucky68 abi nerelerdesin??

forum sensiz olmuyor..

bugün tekfen ve Albaraka ile görüştüm..
tekfen yıllıkta aylık ödemeli 8.5 dedi..ama %5 stopajdan indirim uygulanacakmış..
Albaraka ise 9 dedi..ama geçen aya istinaden..

sezler67
04-01-2013, 01:18
02 Ocak; Miktar 82 bin tl Yer Antalya Merkez;

İng Her Halikarda Max 7.5 verebileceklerini söylediler. ( Bayağı bir doymuşlar heralde =) )

Finans 8.25 düz 32 Günlük Faiz (Yeni Müşteri.)
(Finansbank Çift sarılı 8.45 Den yatırmış Bulundum 1-2 aylık.)

Şeker Bank 8.75 ''9 verebileceklerini söylediler'' (Yeni Müşteri.)

serkan1976
04-01-2013, 01:22
merhaba arkadaşlar bireysel emeklilik sistemi değişti yani 100 tl yatırıyosun 25 tl devletten
yıllık devlet maksimum 3000tl veriyor yani yıllık 12000 tl yatırıyoruz 3000tl hesaba geçiyor
gayet mantıklı gözüküyor.sizin fikirlerinizi merak ediyorum arkadaşlar tşk.

Cengiz40
04-01-2013, 01:53
arkadaşlar bir şey dikkatimi çekti...

kuveyttürk sayfasına baktığımda onlardaki faiz baya cazip geldi..

Brüt Oran / Yıllık10.84

371 güne 10.84 oran vermişler..

Cengiz40
04-01-2013, 02:21
arkadaşlar yaptığım araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuç şu:

eğer paranızı 1 yıl bağlamak istiyorsanız en cazip bankalar Albaraka ile kuveyttürk..10 üzerinde oran veriyorlar

feveran99
04-01-2013, 02:24
merhaba arkadaşlar bireysel emeklilik sistemi değişti yani 100 tl yatırıyosun 25 tl devletten
yıllık devlet maksimum 3000tl veriyor yani yıllık 12000 tl yatırıyoruz 3000tl hesaba geçiyor

Ondan emin değilim...
Eğer oyleyse güzel...
Yani 12 bin yatıran kişi on yılda 120 bin yatırımış olurken, devlet kişi adına ayrıca 30 bin daha yatırmış oluyor? Tabi paranın değerlenmesi de var ama muhtemelen mevduat faizinin altında bir oranda!!! (tecrubeyle sabit)

Emekli olduktan sonraki maaş ödemeleri ise birktirdiğin para bitene kadar, yani ölene dek değil!!!

mandrake
04-01-2013, 02:24
FED in QE (parasal genisleme) yi 2013 te bitirecegine ABD de yasayan biri olarak inanmiyorum

Ayrica faizlerinde yukselecegine inanmiyorum ABD de

Son 5 yildir borclar butcenin baya ustunde artiyor bugunlerde 16.3 Trillion dolar borca dayandi toplam ve bundan sonra her sene 1T artacagini hemen herkes ongoruyor ama 14T luk GDP hersene 1Trillion artmiyor. Eger hic borclar artmasa bile faizler artarsa ABD cok zora girer. Daha bugun WSJ de okudum S&P, tekrar ABD nin notunu dusurmeye hazirlaniyormus eger bir seyler yapilmazsa.

Bir seyler yapilamaz, dolar basmak ve QE yapmak kadar bedavan para nerede var? Not dusecek ama butun dunya parasini hala ABD ye getirmeye devam edecek. Cunku baska guvenilir kale yok. Dunya manyak dolu hala dolarin degeri dusmuyor. Bu bes para etmez kagit parcasi hala degerini koruyor.

Ilginc olan ABD de faizler 0 a yakin oldukca TR de de yukselme ihtimali az gibi.

feveran99
04-01-2013, 02:30
FED in QE (parasal genisleme) yi 2013 te bitirecegine ABD de yasayan biri olarak inanmiyorum

Ayrica faizlerinde yukselecegine inanmiyorum ABD de

Son 5 yildir borclar butcenin baya ustunde artiyor bugunlerde 16.3 Trillion dolar borca dayandi toplam ve bundan sonra her sene 1T artacagini hemen herkes ongoruyor ama 14T luk GDP hersene 1Trillion artmiyor. Eger hic borclar artmasa bile faizler artarsa ABD cok zora girer. Daha bugun WSJ de okudum S&P, tekrar ABD nin notunu dusurmeye hazirlaniyormus eger bir seyler yapilmazsa.

Bir seyler yapilamaz, dolar basmak ve QE yapmak kadar bedavan para nerede var? Not dusecek ama butun dunya parasini hala ABD ye getirmeye devam edecek. Cunku baska guvenilir kale yok. Dunya manyak dolu hala dolarin degeri dusmuyor. Bu bes para etmez kagit parcasi hala degerini koruyor.

Ilginc olan ABD de faizler 0 a yakin oldukca TR de de yukselme ihtimali az gibi.

Bu QE3 haberlerinden olsa gerek az once altının ons fiyatı (dün 1695 e kadar çıkmıştı) 1650 doları gördü!!! Birileri bu iddiaya kulak asıyor gibi görünüyor...

ACIBİBER
04-01-2013, 08:19
02 Ocak; Miktar 82 bin tl Yer Antalya Merkez;

İng Her Halikarda Max 7.5 verebileceklerini söylediler. ( Bayağı bir doymuşlar heralde =) )

Finans 8.25 düz 32 Günlük Faiz (Yeni Müşteri.)
(Finansbank Çift sarılı 8.45 Den yatırmış Bulundum 1-2 aylık.)

Şeker Bank 8.75 ''9 verebileceklerini söylediler'' (Yeni Müşteri.)

Şekerbnk I'n hangi şubesi 9 verdi? Ne kadar alt limit şartı var?

ahmetd76
04-01-2013, 08:21

eğer paranızı 1 yıl bağlamak istiyorsanız en cazip bankalar Albaraka ile kuveyttürk..10 üzerinde oran veriyorlar

ohhoo cengiz bey.. sen araştıra araştıra bunu bulduysan sende çok durmaz o paralar. faizsiz finans kurumlarının verdiği oranlar GEÇMİŞ 1 yılın oranları. karşılaştırmak istiyorsanız. 4 Ocak 2012'de bankalar 1 yıllık mevduata ne oran veriyorlardı ona bakmanız lazım. Faizsiz kurumlar geleceğe yönelik (BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA) oran vermezler.

lasrhan
04-01-2013, 08:36

Bu başlığın aynısı arşivde var. Çok şiştiği için kapanmıştı. Burada da 3000+ yazı var. Bunları okumanı tavsiye ediyorum.

Chucky ÜSTAD der ki; paramıza sahip çıkmazsak, sahip çıkacak ve yiyecek kişi mutlaka vardır.:düsün:

Çaki ye selam olsun :)

Figo
04-01-2013, 09:06
“Several” members of the Federal Open Market Committee said it would “probably be appropriate to slow or stop purchases well before the end of 2013,” according to minutes of their Dec. 11-12 meeting released yesterday. A “few” others were willing to let the program run to the end of the year while “a few others” didn’t give a time frame.

demek ki FOMC toplantı tutanaklarına göre Fed, 2013 yılında 3. tur parasal genişlemeyi bitirmeye hazırlanıyor, tartıştıkları mesele ise zamanlaması; bazı üyeler 2013 ortasında bitirelim diyor bazıları 2013 sonunda

dolar borçlanıp carry trade ile bizim gibi gelişmekte olan piyasalara gelen sıcak paranın evine dönüş vakti geliyor

faiz oranlarında ve DXY'da yükselmeler görülecektir :wink:

austin
04-01-2013, 09:28

Sn Cengiz40 anlaşılan katılım bankalarının çalışma mantığını henüz kavramamışsın, orada ilan edilen rakam geçen sene bugün yatırılan paraya verdiği karpayıdır. Buradaki hemen herkes 2012'yi 11-12 aralığında kapattı zaten.. Katılım bankalarındaki güncel karpayı rakamlarını tahmin etmek istersen 1 aylığa ne veriyor ona bak, bahsettiğin bankalar için 6,5-7,30 aralığı gibi görünüyor..
Para kaybetmeden tecrübelenmen dileklerimle..

pinky
04-01-2013, 09:48
Aylık asgari ücreti geçmeyen miktar ve uzun vade için süper avantajlı. Buradan izleyin.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=13849&page=254

ahmetd76
04-01-2013, 09:58
Ayrıca katılım bankaları karı garanti etmez. Teorikte her zaman zarar edip ana paranın düşme ihtimali var. Türkiye'de olmamış diye biliyorum ama Arap ülkelerinde bu durum olmuş ve kurum zarar etmiş. Yani olabiliyor.

Ayrıca bir de İhlas finans gibi durumlar var. sen paracıklara bakıp bakıp hafıza kaybı yaşıyorsundur şimdi. hatırlatayım dedim. İhlas finansa para kaptıranlar daha hala Bizimevlerden ev alacaz da parayı kurtaracaz diye debeleniyorlar.

ozziem
04-01-2013, 10:53
gösterge 6.44e değdi. 7 ye atması gerek kendini anca eski 9.75 li oranlar olması için.

Macron
04-01-2013, 10:56

eğer paranızı 1 yıl bağlamak istiyorsanız en cazip bankalar Albaraka ile kuveyttürk..10 üzerinde oran veriyorlarCengiz bunu daha öncede sordun buradaki herkez açıklamıştı sana.
Şimdi tekrar soruyorsun arkadaşlar yine açıklıyorlar, birkezde ben açıklayayım.

Katılım bankalarının geçen sene 10 vermesi bu senede 10 verecek olması anlamına gelmez.
Geçen sene piyasa takip edilerek mevduat yapılmış para ortalamada 11 - 11.5 brüt getirmiştir,
Hatta vadeye göre dahada yüksek olabilmiştir.

Katılım bankaları 10 brüt getirmiş,
araştırılarak, gerektiğinde para taşınarak,
bankalarla çatır çatır pazarlık edilerek,
kısaca emek verilerek mevduat yapılmış para
11 - 11.5 hatta daha fazla getirili olabilmiştir.

Yatırırsın paranı sene sonunda,
"kusura bakmayın bu sene işler iyi gitmedi sizin para % 5 getirdi" diyebilirler
hatta büyük ihtimalle "kusura bakmayın" da demezler.

Yukarda bir arkadaş çok güzel söylemiş,
" umarım bu işleri para karbetmeden öğrenirsin "

Eric Clapton - After Midnight

bankac
04-01-2013, 11:13
Bizce DİBS gösterge bileşik getiri %6.5 direncini yukarı kırıp bir miktar daha, örneğin %6.7’e kadar tırmanabilir.
Ancak, Perşembe Türkiye’nin 5 yıllık CDS’nin 115 baz puanla tarihi dibini görmesi yabancı yatırımcılar arasında not artırımı beklentisinin ne denli güçlü olduğunun simgesi. Dün Fed’in QE3’den erken çıkacağı korkUsu ile %1.93’e tırmanan ABD DİBS faizinin de bir süre sonra getirleyerek DİBS’e destek vermesi olası.
Enflasyon beklentilerinde kalıcı bir artış trendi oluşmadıkça, DİBS’de 2013 rallisi bitmiş diyemeyiz.

Atilla Yesilada

powerpc
04-01-2013, 11:26
tekfende pes etti 8.5 indi ,son kale bizim enpara kaldı 9.25 e devam ,gerçi ben geçen ay 9.75 den 90 günlük yakaladım iyi oldu.ateşten çemberi iyice daraltıyor hükümet nereye saldıracaklarını şaşırdılar sonumuz hayrola mevduatcı cephesi

sonumuz hayırlı olacak,nakitte kalan kazanır. hep böyle devam etmeyecek göreceksiniz, abd eğer bir faiz arttırımı yaparsa bizdeki faizler fişek gibi artacaktır.

memet1
04-01-2013, 11:32
arkadaşlar ziraatteaylık ödemeli 1yıllık bağlı bugün ödemeyi aldım yüzde15 stopaj kesmiş yani12.1 değil geçmişe yararlanma yokmu yoksa henüz sistemleri adapte edilmedimi.

dudu
04-01-2013, 11:53
Aylık asgari ücreti geçmeyen miktar ve uzun vade için süper avantajlı. Buradan izleyin.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=13849&page=254

Tabii fonlar iyi yonetilirse.
Mevcut durumda fonu toplayan da ayni, yoneten de ayni, cogu kez yatirim yaptigi enstrumanlar da ayni gurubun sirketi.
Bu durumda saglikli bir rekabet ortami olusmaz, fonlarin getirileri de piyasanin altinda kalir.

Syg,

austin
04-01-2013, 12:18
Tabii fonlar iyi yonetilirse.
Mevcut durumda fonu toplayan da ayni, yoneten de ayni, cogu kez yatirim yaptigi enstrumanlar da ayni gurubun sirketi.
Bu durumda saglikli bir rekabet ortami olusmaz, fonlarin getirileri de piyasanin altinda kalir.

Syg,

Ayrıca bu ülkede uzun vadede ne olacağı da belli olmaz.. Sonuçta emekli olmadıkça bu %25'e sahip olamıyorsun.. Emekliliğe 20 yıl var diyelim 20 yılda bu ülke kaç defa kriz görür, kaç defa hükümet değişir, kaç defa bes değişikliği yapılır düşünmek lazım geçmiş geleceğin aynısıdır.. ve sonunda benzer nemalar gibi sulandırılıp kuşa çevrilip lütfen verilip verilmeyeceği de meçhul.. Bence şu haliyle bes, devleti ve bankaları fonlamaktan başka bir işe yaramamaktadır.. Kasası tokiye ve yandaşı betoncuya özel yasalar, vergiler çıkartan bu hükümete ne kadar güvenebilirsin?

hak
04-01-2013, 14:30
Enpara iletişim hattının verdiği bilgiye göre 2.Ocak.2013 itibariyle açılan hesaplarda stopaj yeni sisteme göre hesaplanıyormuş.

Necropolis
04-01-2013, 14:39
silinsin

blue70
04-01-2013, 15:22
arkadaşlar yeni kanuna göre buraya artık yazmalı mı insanlar ...çünkü ne yazsanız suçlu olabilirsiniz...!!!
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/808678-yeni-spk-kanunu-mobiusu-bile-susturdu
İŞTE O MADDE?
Kanunun ilgili maddesinde, “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar...” diyor.

hak
04-01-2013, 15:43
arkadaşlar yeni kanuna göre buraya artık yazmalı mı insanlar ...çünkü ne yazsanız suçlu olabilirsiniz...!!!
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/808678-yeni-spk-kanunu-mobiusu-bile-susturdu
İŞTE O MADDE?
Kanunun ilgili maddesinde, “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar...” diyor.

Acaba burada yalan yanlış haber veren mi

yoksa

haber veren mi ?

demek istemişlerdir.

memorex
04-01-2013, 16:11

%25 devlet katkısı için 10 yıl sistemde kalmak mecburi.Ayrıca sabit getirili menkul kıymetlerde değerlendirilsin dersen tahvil oranlarının durumu ortada, getiri mevduatın altında yerlerde sürünüyor.Fonlar babalarının hayrına yönetilmiyor yönetim komisyonu % kaç araştırmak gerek,geriye getiri kalıyor mu bakmak gerek.Son olarak nasıl ki bir kanunla BES sistemi değiştirildi ise gün gelir yeni bir kanunla devlet desteğini kaldırıyoruz derlerse ne olacak ! BES e para yatıracağıma gider isteğe bağlı bağkur yaparım daha iyi hiç olmazsa öderken ve emekli olduktan sonra sağlıktan yararlanma olanağı var.Bana göre BES cazip değil.Geçmişte sigorta şirketlerinin çıkardığı ''emeklilik sigortası'' rezaletini gördükten sonra bu sistemin adını değiştirip piyasaya sürmekten farklı değil bence.Eşeği boyayıp satmaktan farkı ne !

memorex
04-01-2013, 16:17
İŞTE O MADDE?
Kanunun ilgili maddesinde, Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar... diyor.
Yanlış yorumluyorsam düzeltin lütfen, bu makalede bahsedilen ''sermaye piyasaları'' kapsamına giriyor muyuz?
Bizler ''para piyasası'' hakkında yorum yapmıyor muyuz?Bence bizi kapsamaz, burada hiç kimse hayali beklentiler yaratıp manipülasyon yapmıyor ve gerçek dışı bilgiler paylaşmıyor.

memorex
04-01-2013, 16:23
gösterge 6.44e değdi. 7 ye atması gerek kendini anca eski 9.75 li oranlar olması için.

Ocak ayı zamlarının etkisi ile enflasyon oranlarında bir artış olacağı beklentisi var ve ihaleler öncesi bu kadarcık yükseliş az bile.

memorex
04-01-2013, 16:35
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22288283.asp?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook

Bu makalede ki ALACAK FAİZLERİ başlığına DİKKATİNİZİ çekmek ve YORUMLARINIZI almak istiyorum.Diyoruz ya eşimizin üzerine havale veya eft ile para gönderirirken ''borca mahsuben '' yazılmalı diye bu durumda ''alacak faizi '' doğmaz mı? ve beyan edip vergi ödememiz gerekmez mi?Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım :(

BORA YAŞAR
04-01-2013, 16:56
SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI

Hisse Senetleri

Borçlanma Araçları

Katılma İntifa Senetleri

Kâr ve Zarar Ortaklığı Belgeleri

Banka Bonoları ve Banka Garantili Bonoları

Finansman Bonoları

Kıymetli Maden Bonoları

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri

Gayrimenkul Sertifikaları

Yabancı Sermaye Piyasası Araçları

İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler

İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler

Varantlar

Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler

Kira Sertifikaları

Not: SPK sitesinden alınmıştır.

Macron
04-01-2013, 16:59
%25 devlet katkısı için 10 yıl sistemde kalmak mecburi.Ayrıca sabit getirili menkul kıymetlerde değerlendirilsin dersen tahvil oranlarının durumu ortada, getiri mevduatın altında yerlerde sürünüyor.Fonlar babalarının hayrına yönetilmiyor yönetim komisyonu % kaç araştırmak gerek,geriye getiri kalıyor mu bakmak gerek.Son olarak nasıl ki bir kanunla BES sistemi değiştirildi ise gün gelir yeni bir kanunla devlet desteğini kaldırıyoruz derlerse ne olacak ! BES e para yatıracağıma gider isteğe bağlı bağkur yaparım daha iyi hiç olmazsa öderken ve emekli olduktan sonra sağlıktan yararlanma olanağı var.Bana göre BES cazip değil.Geçmişte sigorta şirketlerinin çıkardığı ''emeklilik sigortası'' rezaletini gördükten sonra bu sistemin adını değiştirip piyasaya sürmekten farklı değil bence.Eşeği boyayıp satmaktan farkı ne !
Ayrıca devlet katkısı olan %25 i sadece 10 yıl sistemde kalarak alamıyorsunuz,
% 25 in tamamını alabilmek için hem 10 sistemde kalmanız,
hemde 56 yaşından büyük olmanız lazım..

memorex
04-01-2013, 17:09
SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI

Hisse Senetleri

Borçlanma Araçları

Katılma İntifa Senetleri

Kâr ve Zarar Ortaklığı Belgeleri

Banka Bonoları ve Banka Garantili Bonoları

Finansman Bonoları

Kıymetli Maden Bonoları

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri

Gayrimenkul Sertifikaları

Yabancı Sermaye Piyasası Araçları

İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler

İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler

Varantlar

Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler

Kira Sertifikaları

Not: SPK sitesinden alınmıştır.

Bu listeye göre ''mevduat faizleri'' dahil mi oluyor hariç mi ?

BORA YAŞAR
04-01-2013, 17:10
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22288283.asp?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook

Bu makalede ki ALACAK FAİZLERİ başlığına DİKKATİNİZİ çekmek ve YORUMLARINIZI almak istiyorum.Diyoruz ya eşimizin üzerine havale veya eft ile para gönderirirken ''borca mahsuben '' yazılmalı diye bu durumda ''alacak faizi '' doğmaz mı? ve beyan edip vergi ödememiz gerekmez mi?Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım :(

Konuyla ilgili bir kaç Danıştay kararı aşağıda:

* Yakın akrabalar birbirlerine karşılıksız olarak borç para verilebilir. Bu gibi durumlarda faiz geliri elde edildiğinden söz edilemez.[3]

* Günümüz ekonomik şartları göz önüne alındığında aralarında yakın akrabalık veya iş münasebeti bulunmayan kimseler arasında karşılıksız borç para alınıp verilemeyeceği.[4]

* Borç veren ve alan kişiler, ifadelerinde faiz alınmadığını beyan etseler bile aralarında yakın akrabalık ve ticari ilişki bulunmadığı sürece önemli miktardaki paraları menfaatsiz borç olarak veremezler[5]

--------------------------------------------------------------------------------

[3] Danıştay 13.Dairesinin 24.03.1981 tarih ve E:1980/1480, Karar:1981/558 karar sayılı (Serkan Kalaycı Vergi Denetmen Yardımcısı İkrazatçılık Tefecilik Faaliyetleri ve Vergilendirilmesi)

[4] Danıştay 7.Dairesinin 12.02.2001 tarih ve Esas:2000/1719, Karar:2001/375 (Serkan Kalaycı Vergi Denetmen Yardımcısı İkrazatçılık Tefecilik Faaliyetleri ve Vergilendirilmesi)

[5] Danıştay 4.Dairesinin 15.01.1982 tarih ve Esas: 1980/3363, Karar: 1982/54 Serkan Kalaycı Vergi Denetmen Yardımcısı İkrazatçılık Tefecilik Faaliyetleri ve Vergilendirilmesi)

http://www.alomaliye.com/2009/muharrem_ozdemir_evkirasiz.htm

Birinci derecede akrabalar arasında (Ana baba, eş, evlat) faizsiz borç verilebileceği hakkında yerleşmiş bir içtihat ve genel kanaat var.

Ancak bu konuda Danıştay kararının olması, başınıza bir inceleme elemanı iddiası ve tarhiyatı gelmeyeceği anlamına gelmez.

Not: Yukarıdaki yazı çerçevesinde hareket etmek size zarar verebilir. Bu yazı bir davranış tavsiyesi katiyetle değildir. Yasaları yorumlamak ve uygulamak kişilere ve onların özgür iradelerine kalmıştır.

memorex
04-01-2013, 17:14
AliTezel.com - Bireysel Emeklilikte Gitti Muaccel, Geldi Müeccel
http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5901

BES i merak edenler için ayrıntılı bir yazı olmuş.
10. yılın sonunda ya TOPTAN PARA alacaksın ya da 10 yıl boyunca MAAŞ alıp noktayı koyacaksın.

JonDowes
04-01-2013, 17:43
Bu listeye göre ''mevduat faizleri'' dahil mi oluyor hariç mi ?

"hariç"... SPK'nın amacı, fiyatı piyasada günden güne değişen, piyasaya geri satılabilen "menkul kıymetlerin" manipule edilerek yatırımcıların zarara ugramasını engellemek. mesela burada "filanca şirket batacak galiba" dersenız hem bonosu hem hissesinin dibi boylamasına vesile olabilirsiniz. panikle satmak isteyen yatırımcı zararına piyasaya geri satar.

mevduatta "geri satma" kavramı olmadıgı için zarar riski de yok. ha, kanunlar bir bankanın da "batacagını" iddia edeni yakar ama yukarıdaki özel nedenden kaynaklanmaz. sonuç olarak "piyasanın veya filanca bankanın mevduat faizleri düşer, yükselir" gibi yorumlar suç değil. bu, herhangi bir kurumu kötüleyen bir olgu içermiyor. "halka açık X AŞ bankası gelecek yıl mevduata %75 faiz ödeyecek" denmesi gibi uç durumlarda istisnalar oluşabilir.

memorex
04-01-2013, 17:48
"hariç"... SPK'nın amacı, fiyatı piyasada günden güne değişen, piyasaya geri satılabilen "menkul kıymetlerin" manipule edilerek yatırımcıların zarara ugramasını engellemek. mesela burada "filanca şirket batacak galiba" dersenız hem bonosu hem hissesinin dibi boylamasına vesile olabilirsiniz. panikle satmak isteyen yatırımcı zararına piyasaya geri satar.

mevduatta "geri satma" kavramı olmadıgı için zarar riski de yok. ha, kanunlar bir bankanın da "batacagını" iddia edeni yakar ama yukarıdaki özel nedenden kaynaklanmaz. sonuç olarak "mevduat faizleri düşer, yükselir" gibi yorumlar suç değil.

İlginç olan mevduat benzeri getiri ve vade içeren ''kar ve zarar ortaklığı belgelerinin'' sermaye piyasası içinde yer alırken ''mevduat faizinin'' dışarda kalıyor olması.Bu durumda katılım bankalarının getirileri hakkında yorum YAPMAMAK mı gerekiyor?

memorex
04-01-2013, 18:58
Topik ile doğrudan alakası yok ama ADINIZA KAYITLI GSM NO.LARI SORGULAMA olayı artık başlamış.
https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/

excali
04-01-2013, 18:58

mevduatta "geri satma" kavramı olmadıgı için zarar riski de yok. ha, kanunlar bir bankanın da "batacagını" iddia edeni yakar ama yukarıdaki özel nedenden kaynaklanmaz. sonuç olarak "piyasanın veya filanca bankanın mevduat faizleri düşer, yükselir" gibi yorumlar suç değil. bu, herhangi bir kurumu kötüleyen bir olgu içermiyor. "halka açık X AŞ bankası gelecek yıl mevduata %75 faiz ödeyecek" denmesi gibi uç durumlarda istisnalar oluşabilir.

Örneğin: "Mevduat faizleri KESİN düşecek/yükselecek. Ben x'le konuştum. Bana böyle dedi. Paranızı mutlaka y bankaya /z vadede yatırın" veya benzeri bir ifade bir üye tarafından kullanıldığında "yatırım tavsiyesi" olmaz mı???

emperador
04-01-2013, 19:38
Topik ile doğrudan alakası yok ama ADINIZA KAYITLI GSM NO.LARI SORGULAMA olayı artık başlamış.
https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/

sn.memorex benim adıma 2 hat var sadece benim ve eşimin aveada ancak hiç kullanmadıgım bir numara daha çıktı öyle birtalebimde yok turkcellden. tanıdıgım biride olamaz son iki hanesi yok numaranın olsa ararımda. sahip olmadıklarınızı gidin iptal ettirin demişler yarın turkcell bayine gideceğim bakalım. 2kez sorgulattım üstelik.

oktay G
04-01-2013, 20:08
artık konuşmak, yorum yapmak hakkımızıda elimizden alıyorlar ,susun oturun koyun gibi biz ne dersek o ,rahmetli ve akrabam ugur mumcunun çok güzel sözü vardır "SUSMA SUSTUKCA SIRA SANA GELECEK"daha ne diyelim

memorex
04-01-2013, 20:11
sn.memorex benim adıma 2 hat var sadece benim ve eşimin aveada ancak hiç kullanmadıgım bir numara daha çıktı öyle birtalebimde yok turkcellden. tanıdıgım biride olamaz son iki hanesi yok numaranın olsa ararımda. sahip olmadıklarınızı gidin iptal ettirin demişler yarın turkcell bayine gideceğim bakalım. 2kez sorgulattım üstelik.

Başınıza ödenmemiş fatura ve icra takibi gelmemiş olması şans.En kısa zamanda hattın iptalini yaptırın ,gerekli görürseniz suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

ACIBİBER
04-01-2013, 20:59
8.75 den 60 lirayı 49 günlüğüne bağladılar. Net ne kadar faiz alırım arkadaşlar????formülü kaybettim biri hesaplar yazarsa çok makbule geçer. bankadan acil çıktım kaç para geitirir diye soracak zamanda olmadı . bu arada uzun hiç kimse bağlamıyor arkadaşlar 7.30 bürütten anca bağlıyorlar Kısaya devam. Çerez parasına parayı yatırmış olduk :)

austin
04-01-2013, 21:24
8.75 den 60 lirayı 49 günlüğüne bağladılar. Net ne kadar faiz alırım arkadaşlar????formülü kaybettim biri hesaplar yazarsa çok makbule geçer. bankadan acil çıktım kaç para geitirir diye soracak zamanda olmadı . bu arada uzun hiç kimse bağlamıyor arkadaşlar 7.30 bürütten anca bağlıyorlar Kısaya devam. Çerez parasına parayı yatırmış olduk :)

60.000 x 8,75 x 49 / 36500 x 0,85 = 599 TL NET

ACIBİBER
04-01-2013, 21:36
Sağ olasın :)

Hocam
04-01-2013, 21:57

İnternet hatları da (Vınn, vs) bu listede çıkıyor. Ben de önce şaşırdım bu hat da neyin nesi diye sonra ara sıra kullandığım vodem'e ait olduğunu hatırladım.

basitlik
04-01-2013, 22:00
Döviz mevduatta çeşitli bankalarda oranları bilen var mı?

sezler67
04-01-2013, 22:18
Şekerbnk I'n hangi şubesi 9 verdi? Ne kadar alt limit şartı var?

Antalya Muratpaşa şubesi olması lazım. (Şu meşhur bankaların olduğu cadde,)
Alt - üst limitleri sormadım Bana 82.000 TL'ye verdikleri oran buydu...

szpilman
04-01-2013, 22:29
TEB marifetli 15000 Euro veya USD'ye 3.25,

normal vadeli doviz hesabi 2.75.

Döviz mevduatta çeşitli bankalarda oranları bilen var mı?

sezler67
04-01-2013, 22:42
artık konuşmak, yorum yapmak hakkımızıda elimizden alıyorlar ,susun oturun koyun gibi biz ne dersek o ,rahmetli ve akrabam ugur mumcunun çok güzel sözü vardır "SUSMA SUSTUKCA SIRA SANA GELECEK"daha ne diyelim

Ekonomist değilim, Üniversite Mezunuda değilim. fakat Tr de Faizlerin bu kadar düşmesi Pekte hayra alamet değil.
bundan 7-8 sene öncesi bile 28 bin tl ye 780 tl veriyordu Ziraat Bank,,,, 4 yıl öncesinde 15 bin tl ye 200 tl aylık faiz aldığımı hatırlıyorum :( Şimdi ise 82 bin tl ye aylık Max 500 tl zar zor..

Sanırım Banka faizleri Bitti artık, Faizle Geçinmek Hayal oldu :(
Sigara fiyatı en kötü 6 - 6.5 Tl olmuş. tüp 75 TL. elektirik su zaten zıvanadan çıkmış durumda.
bir sokağa çıksam kuru kuru yürüsem, Bünye Hasta 5-6 Pet şişe Su tüketmek icap ediyor O bile 5-10 TL Yapıyor En kötüsü...
ev falan Kira. İnanmazsınız ama en kötü şartlar altında yaşıyoruz nerdeyse, Ayda 3-4 bin tl YETMİYOR YETMİYORRRR :( :( :(

Bu gidişat hiç iyi değil...

cafer76
04-01-2013, 23:24
2012 yılı için toplam brüt faiz gelirim %11.92 olarak gerçekleşmiştir....rakam olarak verirsem...sene başında 471.000 tl ile başladım....2012 sene sonu olarak 510.000 tl ye ulaştım...

sayın chucky kusura bakmayın ama hiç birşey kazanmamışsızız. hatta hatta şöyle diyeyim ana parayı rölatif olarak eritmişsiniz...

blueberry
05-01-2013, 00:08
sayın chucky kusura bakmayın ama hiç birşey kazanmamışsızız. hatta hatta şöyle diyeyim ana parayı rölatif olarak eritmişsiniz...

brüt 11.92 net 10.13 eder.. 2012 enflasyonu 6.16.. anaparayı koruduğu gibi 4 puanda reel faiz var..
açıklanan enflasyon rakamlarına inanmıyorum derseniz o ayrı..

JonDowes
05-01-2013, 00:38
Örneğin: "Mevduat faizleri KESİN düşecek/yükselecek. Ben x'le konuştum. Bana böyle dedi. Paranızı mutlaka y bankaya /z vadede yatırın" veya benzeri bir ifade bir üye tarafından kullanıldığında "yatırım tavsiyesi" olmaz mı???

"Yatırım tavsiyesi" ölüm cezasına tabi anayasal bir suç değil. Bu site insanı biraz paranoyak yapıyor heralde. Bir adama "bakkal aç kesin zengin olursun" desek, adam da bunu yapsa ama işi batırsa... bizi içeri mi alacaklar yatırım tavsiyesi verdik diye? Faizlerin bundan farkı yok. çünkü ikisinde de: sözle, gayretle, o işin getirisini bozamazsınız. ve bu tür kulaktan kulağa iletilen beklenti ve iddiaların yasal bir takibi ve cezası da yok. olsa abes olurdu.

Fark nerede? sermaye piyasası araçlarında. bir bononun veya hissenin fiyatını, dedikodu çıkararak bozabilirsiniz. binlerce küçük yatırımcıya (yani "kamuya") zarar verebilirsiniz. SPK da sizi bundan alıkoyuyor. yoksa herhangi "bir - birkaç" kişiyi zarar ettirebilecek her lafın peşine düşmüyor.

Mevduat, dünyanın en basit en düz finansal enstrümanı. Yormayın bu kadar kafayı, ne isterseniz yazın çizin. Abartılı yerlere varanları yasalardan önce moderatörler durdurur zaten.

sn cafer76 kusura bakmayın ama tek ana amacı mevduat faiz getirisinin konuşulması olan bir başlıkta geçen yılın faizlerini kazandıgını söyleyen birine "hiç birşey kazanamışsınız" demek de abesle iştigal. başlıgın ismi "yılın en çok kazandıracak yatırımları" değil ki. veya forumdaşımız "mevduatla bile herkesten çok kazandım" dememiş ki...

lasrhan
05-01-2013, 01:52

ben bunu kullanıyorum http://www.finansbank.com.tr/yatirim/hesaplama-araclari/param-ne-getirir.aspx

Macron
05-01-2013, 01:58
8.75 den 60 lirayı 49 günlüğüne bağladılar. Net ne kadar faiz alırım arkadaşlar????formülü kaybettim biri hesaplar yazarsa çok makbule geçer. bankadan acil çıktım kaç para geitirir diye soracak zamanda olmadı . bu arada uzun hiç kimse bağlamıyor arkadaşlar 7.30 bürütten anca bağlıyorlar Kısaya devam. Çerez parasına parayı yatırmış olduk :)Acıbiber hangi banka ??..

lasrhan
05-01-2013, 02:01
Ekonomist değilim, Üniversite Mezunuda değilim. fakat Tr de Faizlerin bu kadar düşmesi Pekte hayra alamet değil.
bundan 7-8 sene öncesi bile 28 bin tl ye 780 tl veriyordu Ziraat Bank,,,, 4 yıl öncesinde 15 bin tl ye 200 tl aylık faiz aldığımı hatırlıyorum :( Şimdi ise 82 bin tl ye aylık Max 500 tl zar zor..

Sanırım Banka faizleri Bitti artık, Faizle Geçinmek Hayal oldu :(
Sigara fiyatı en kötü 6 - 6.5 Tl olmuş. tüp 75 TL. elektirik su zaten zıvanadan çıkmış durumda.
bir sokağa çıksam kuru kuru yürüsem, Bünye Hasta 5-6 Pet şişe Su tüketmek icap ediyor O bile 5-10 TL Yapıyor En kötüsü...
ev falan Kira. İnanmazsınız ama en kötü şartlar altında yaşıyoruz nerdeyse, Ayda 3-4 bin tl YETMİYOR YETMİYORRRR :( :( :(

Bu gidişat hiç iyi değil...

yer: Anadolu
Sigara: kaçak
Tüp: lpg istasyonundan dolum. geç pişen yemekler ateşte(odun) pişiriliyor. buna çay da dahil. çayı hava iyi olduğunda minik odunlu semaverlerde pişiriyorlar. kış günleri sobada.
Su: şebekeden kaçak. bazen yeraltı suyu.
İçme suyu: Dağdan, kaynak.
Sıcak su için güneş enerjisi.

Bu yaz memlekette bunları gördüm :)
Bende gidiş bu yöne doğru sanırım.

excali
05-01-2013, 10:56
Mahfi Eğilmez'den: Faizin Vergilendirimesi:

http://www.mahfiegilmez.com/2013/01/faizin-vergilendirilmesi.html

ozziem
05-01-2013, 12:59

Bu ne zaman yürütlüğe girer? 75000 faiz geliri bizi vurmaz ama bu olay 110000 civarı mevduatı ve üstü olanları vurur. Yeter diyoruz Tayyip yeter. Soyup soğana çevirdin.

Ali Haylaz
05-01-2013, 14:26
Bu ne zaman yürütlüğe girer? 75000 faiz geliri bizi vurmaz ama bu olay 110000 civarı mevduatı ve üstü olanları vurur.
Sanırım faiz gelirlerimizin % 15 stopajı banka otomatik kesilecek kalan % 8.5 beyan ederek ödeyeceğiz.
Toplamda % 23.5

Yazıdaki örnekte 60 000 tl faiz getirisine 9000 tl vergi ödeyen kişi vergi reformundan sonra 5100 tl daha fazla ödeyerek toplamda 14100 vergi verecek.
Bu da % 23.5 vergi oranına tekabül eder.

Yani mevduat stopaj oranlarını hükümet düşürmemiş dolaylı olarak bindirmiş olacak.

Doğrusunu hocalarımız yazarlar inşallah.

Trade Shark
05-01-2013, 14:48
Türkiye kümesteki tavuk misali...ses yok hala..yunanistan olsa yer yerinden oynardı bu vergi ve zamlara..gerçekten yazık..

Trade Shark
05-01-2013, 14:56
Her isteyen vade bozduramayacak
Hükümetinvadeli mevduata yönelik yeni düzenlemelerinde, paranın vadesinden önce çekilmesinde ‘bankanın onayı’ ifadesi ile top bankalarda. Uzmanlar bankaların gönüllü katılımının esas alındığı yeni uygulamada, hesap açarken tüketicinin bankanın vadeden önce çekim hakkı tanıyıp tanımadığına dikkat etmeleri uyarısını yaptı
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22295707.asp

blue70
05-01-2013, 15:49
Bu ne zaman yürütlüğe girer? 75000 faiz geliri bizi vurmaz ama bu olay 110000 civarı mevduatı ve üstü olanları vurur. Yeter diyoruz Tayyip yeter. Soyup soğana çevirdin.
bu hesaba göre anparanız on yılda %10 eriyecek.hatta miktar daha da attarsa %30 anapara eriyecek.bu insafsızlıktır.inasanlar dövize altına geçerler.yurtdışına taşırlar paralarını...denemesi bedava...ama bunu anlamak için Sayın mahfi eğilmez gibi hesap kitaptan anlamak lazım...tebrik ediyorum çok güzel bir yazı yazmış ....enayi söğüşlemek bu kadar kolay olmıyacaktır....

feveran99
05-01-2013, 16:25
Arkadaşlar yanlışsam düzeltin...

1. Bu kanun sadece faiz, temettü geliri kapsıyor değil mi? Yani, aldıgımız maası da isin icine katarsak tam felaket...

2. kabaca bir hesaba göre brüt 10 bin yıllık faiz geliri icin %8 faizden 125 bin tl miz varsa bu rakama ulaşıyoruz...Tek hesapta 500 bini olan arkadas mevduatını eşine, kardesine, resit cocuguna ve kendisine 125er bin tl olarak pay ederse ayrı bireyler olduklarından 10 bin yıllık faiz gelirini geçmemiş ve vergi vermemiş olacaklar yanlıs mı dusunuyorum???

Kanun çıktı mı? Ayrıntıları nereden okuyabılırız?

excali
05-01-2013, 16:26

Ne zaman yürürlüğe gireceğine/girip girmeyeceğine yetkililer karar verecek. Ayrıca çıplak faiz geliri olarak da hesaplamak doğru değil. Başka gelirleriniz varsa bunları da ekleyip (kira,vs gibi) ondan sonra değerlendirmek gerekli.

excali
05-01-2013, 16:31
"Yatırım tavsiyesi" ölüm cezasına tabi anayasal bir suç değil. Bu site insanı biraz paranoyak yapıyor heralde. Bir adama "bakkal aç kesin zengin olursun" desek, adam da bunu yapsa ama işi batırsa... bizi içeri mi alacaklar yatırım tavsiyesi verdik diye? Faizlerin bundan farkı yok. çünkü ikisinde de: sözle, gayretle, o işin getirisini bozamazsınız. ve bu tür kulaktan kulağa iletilen beklenti ve iddiaların yasal bir takibi ve cezası da yok. olsa abes olurdu.

Fark nerede? sermaye piyasası araçlarında. bir bononun veya hissenin fiyatını, dedikodu çıkararak bozabilirsiniz. binlerce küçük yatırımcıya (yani "kamuya") zarar verebilirsiniz. SPK da sizi bundan alıkoyuyor. yoksa herhangi "bir - birkaç" kişiyi zarar ettirebilecek her lafın peşine düşmüyor.

Mevduat, dünyanın en basit en düz finansal enstrümanı. Yormayın bu kadar kafayı, ne isterseniz yazın çizin. Abartılı yerlere varanları yasalardan önce moderatörler durdurur zaten.

...

Öldürmez, süründürme cezası alırız mı diyorsun şimdi?:he:

Yazılar, delil olarak kullanılmaya çok müsait değil mi? Burayı okuyanları yazılarla belli şekilde belli yerlere yönlendirip zararlarına yol açarsan dava edebilirler sanırım?

Bu konuda bilgili hukukçu bir üye açıklama getirirse çok sevinirim.

Olayın bir de DCD yanı yok mu? O da mevduat altında değerlendirilmiyor mu? Bu konuda bazı sınırlamalar , bankalara getirildi mi?Getirildiyse getiren merci , SPK mıydı?

lnx
05-01-2013, 17:26
odea eur 92 gün 3.5% 300k'e.
fiba da inmiş.daha üstünü bulamadım.

memorex
05-01-2013, 17:31
Yasa bu sene çıksa ancak 2014 yılındaki faiz gelirlerini kapsayacak böylece vergi 2015 te ödenecek en erken.Biraz sakin olun. :)

piyasafatihi
05-01-2013, 17:42
Önceden çekimde top bankalarda!
hükümetin tasarrufların artırılması çabaları kapsamında 1 Ocak’ta yürürlüğe koyduğu, mevduat hesaplarına yönelik yeni uygulamalarda, mevduatın vadesinden önce bozulmasında insiyatif bankalara bırakıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemelerde, mevduatın bir kısımının çekilmesi ‘bankaların onayı ile olur’ ifadesine dikkat çeken uzmanlar tüketicileri hazırlanan sözleşmeyi dikkatli okumaları konusunda uyarıyor.
ÖNCEDEN ÇEKİM İZİNLE
Hürriyet gazetesindeki habere göre, banka ile tüketici arasında hesap açılırken, ‘mevduatın vadesinden önce çekilmesi söz konusu olabilir’ şeklinde bir ifadenin banka ile müşteri arasındaki sözleşmede yer alması gerekiyor. Uzmanlar, özellikle 12 ay ve 12 aydan uzun vadeli mevduatın vadesi gelmeden çekilmesine izin verme konusunda mevduat toplama politikalarına göre karar verileceğini söylüyor. Hatta kimi mevduat toplamada agresif büyümeyi planlayan bankaların, ‘12 ay ve üzeri vadedeki mevduatın vadesinden önce çekilmesi mümkün’ şeklinde mesajlarla reklam yapabilecekleri de belirtiliyor. Ancak, önümüzdeki dönemde mevduat ve kredi faizlerinin biraz daha düşeceği beklentisiyle, kimi bankaların da 12 ay ve üzeri vadede mevduat toplama konusunda çok istekli olmayacakları belirtiliyor.
VADEYİ UZATMAK İSTİYOR MU
Hükümetin getirdiği yeni uygulamalarda bankalara yönelik bağlayıcı bir hüküm yer almazken, bankaların iç tasarrufların atrırılması yönündeki çabalara gönüllü katılımı hedefleniyor. Garanti Bankası Araştırma Müdürü Ali İhsan Gelberi, bankaların getirilen yeni uygulamalara katılmak konusunda zorlanamayacaklarını belirterek, “Bu konuda gerekirse belli kurumların bankalara yönelik sözlü telkinleri de olabilir ancak zorlanamazlar. Bbankalar bu uygulamalara katılmak istemezlerse o zaman 1 ay ve üzeri vadeye düşük faiz vererek müşterilerin gelmesini engeller” diye konuştu.
Resmi gazete banka izni için ne diyor
VADELİ mevduat ve katılma hesapları ile birikimli mevduat katılma hesaplarından bankaların onayı ile vadelerinden önce çekim yapılması halinde vade bozulmaksızın, vade-kâr payı kaybı yaşanmaksızın bu hesapların vadeleri süresince,
a- 1 yıl ve daha uzun vadeli (1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yılk faiz/kâr payı ödemeli) hesaplar için hesap sahiplerine en fazla iki defa vadeden önce çekim hakkı tanınarak toplamda ana paranın yüzde 50’sine,
b- Birikimli hesaplar için hesap sahiplerine en fazla vadeden önce 3 defa çekim hakkı tanınarak toplamda en fazla yüzde 50’sine kadar kısmi çekim yapılabilir.
Mevduatta yeni uygulamalar neler
· Türk Lirası mevduata daha evvel vadesinden bağımsız olarak yüzde 15 oranında uygulanan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 15, 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 12, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 10 olarak uygulanacak.
· Döviz Tevdiat Hesaplarına ise daha önce her vade için yüzde 15 oranında uygulanan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için
yüzde 18, 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 15, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 13 olacak.
· Vadeden önce mevduatın tümünün çekilmesi halinde uğranılan getiri kaybı sınırlandı.
·Bu göre 1 yıl veya daha uzun vadeli faiz/kâr payı ödemeli hesaplar için en fazla iki defa vadeden önce çekim hakkı tanındı. Toplamda anaparanın yüzde 50’sine kadar olan çekimlerde tüketici faizde gelir kaybı yaşamazken, yüzde 50’yi geçen para çekmelerde de faizin yarısını alacak.
· Her ay para yatırılan birikimli hesaplar için ise, en fazla üç defa vadeden önce çekim hakkı tanınarak toplamda anaparanın yüzde 50’sine kadar kısmi çekim hakkı tanındı. Bunda da yine çekilen miktarın yüzde 50’yi geçmemesi durumunda gelir kaybı yaşanmayacak.
Dövizde vade daha hızlı uzar
İŞ Yatırım Araştırma Müdürü Bülent Şengönül, “Döviz Tevdiat Hesaplarındaki değişiklikle gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vade için yüzde 18, 6-12 ay arası için yüzde 15, 12 aydan uzun
vade için ise yüzde 13 olacak. Dolayısıyla döviz cinsi mevduatta vadenin uzaması TL mevduatta vadenin uzamasından daha hızlı olabilir” dedi.
Alışkanlıkta ani değişim olmaz
ING Bank Baş Ekonomisti Sengül Dağdeviren, “Mevduatta vadelerin uzaması biraz zaman alır. Uygulamaların tüketicinin alışkanlıkları üzerinde ani bir etkisi olmaz. Yapılan çalışmalar şu an için tasarrufların daha uzun vadede tutulmasına yönelik uygun zeminin oluşturulması olarak görülebilir” değerlendirmesini yaptı.

Read more: http://www.finansgundem.com/haber/her-isteyen-vade-bozduramayacak/320269#ixzz2H7FxDw7x

hi_dutengin
05-01-2013, 19:28
Sekerbank % 8.75 49 gunluk baglandi.

memorex
06-01-2013, 01:16
http://www.finansglobal.com/featured/mevduatta-guvence-100-bin-tlye-cikiyor/

mevduat güvencesi 100.000 tl ye çıkıyor gözümüz aydın !

oktay G
06-01-2013, 09:41
http://www.finansglobal.com/featured/mevduatta-guvence-100-bin-tlye-cikiyor/

mevduat güvencesi 100.000 tl ye çıkıyor gözümüz aydın !

bu iyi haber benim 100 lüge tam uyar

memorex
06-01-2013, 10:35
Turkishbulls, Ana Sayfa
http://www.turkishbulls.com/
yeni çıkan yasa bu siteye tası tarağı toplatmış ,YAŞASIN ÖZGÜR TÜRKİYE ! :(

trademaster
06-01-2013, 11:59
http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=560609

VOB topiğinde de paylaştım... Güzel analiz...

sovalye
06-01-2013, 13:01
İŞTE O MADDE?

Konu hakkında Y.Erdinç'in yazıları:

http://ekonomi.bugun.com.tr/yeni-spk-yasasi-ve-piyasa-bozucu-eylemler-maddesi-yazisi-217475

http://ekonomi.bugun.com.tr/ekonomi-piyasa-yorumculari-ve-spk-nin-kilici-yazisi-215447

Türkiye kümesteki tavuk misali...ses yok hala..yunanistan olsa yer yerinden oynardı bu vergi ve zamlara..gerçekten yazık..

Konu hakkında %30 doğalgaz zammından sonra şöyle bir yazı yazmıştım:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=93418&page=10&p=7867890&highlight=#post7867890

sovalye
06-01-2013, 13:25
Devlet yapısal olarak statükocu yapıya sahiptir örneğin devlet bir limit belirler bunun kalkması ya da değişmesi için onlarca yıl gerekebilir. Özellikle kendi menfaatine uyan bir durum söz konusuysa nalıncı keseri misali hep kendine yontmasını sever.

Banka mevduat güvencesi için belirlenen limit; 2000 lerin başından buyana neredeyse 13 yıl geçmesine rağmen hala 50bin TL'dir.

Diğer bir örnek cep telefonu ilk çıktığında lüks tüketimi sınıfındaydı alımı zordu. ama şimdi neredeyse en fakir insanda bile 2-3 adet cep telefonu varken ve en temel ihtiyaç olmasına rağmen uzunca bir süre lüks tüketimi sınıfında yer almasına ne demeli?
Hatta diş fırçası, şampuan, tuvalet kağıdı vb ürünler yıllarca lüks tüketim sayıldığı için vergi iadesi olmuyordu.

Bir başka örnek; 99 depreminde bir çok şeyde deprem vergisi (öiv) konulduğunda 2001 de kaldırılacağı söylenmişti ama onlarca yıl bazı işlemlerde hala deprem vergisi alınmaya devam edilmektedir. Hatta 40 milyar TL den fazla toplanan vergilerin Van depreminde hiç de kullanılmadığına ve buhar olduğuna şahit olmuştuk. Konuyu nereye varmak istediğime gelince. Şu anda Ayda 6 bin Tl geliri sınırında olmadığı için kendisinden yüksek vergi alınmayacağını düşünen kişiler, banka faizlerinin bileşke etkisiyle 5-15 yıl sonra kendi gelirlerinin de o seviyelere geleceğini(hatta eskisi gibi krizli günler yaşadığımızda, %50-60'lı faizler olursa bu sürenin daha da kısalacağını) hiç mi hesap etmeyecek kadar eyyamcı yaşamaktadır?

Yüksek vergi almak için hazırlanacak olan yasadaki 'gelir limitinin', devletin yapı itibariyle onlarca yıl değiştirmeyeceğini kimse tahmin edemez mi?

Bu gün fakir diye kabul edilen kişiler belli bir süre sonra otomatik olarak zengin statüsüne geçirilecek, onlardan da yüksek vergi kesilecek.

yolgider
06-01-2013, 15:04
arkadaşlar ziraat bankasının günlük olarak cari faiz oranlarını nasıl takip edebilirim.önerceğiniz bir site vs varmı
teşekkürler.

MedwiG
06-01-2013, 15:10
http://666kb.com/i/caglfgj18zb8tri7n.jpg

mandrake
06-01-2013, 16:33
Sanırım faiz gelirlerimizin % 15 stopajı banka otomatik kesilecek kalan % 8.5 beyan ederek ödeyeceğiz.
Toplamda % 23.5

Yazıdaki örnekte 60 000 tl faiz getirisine 9000 tl vergi ödeyen kişi vergi reformundan sonra 5100 tl daha fazla ödeyerek toplamda 14100 vergi verecek.
Bu da % 23.5 vergi oranına tekabül eder.

Yani mevduat stopaj oranlarını hükümet düşürmemiş dolaylı olarak bindirmiş olacak.

Doğrusunu hocalarımız yazarlar inşallah.

Benim kafam karisti hani yeni vergiler toplam geliri 75K nin altinda olanlara dokunmayacakti?

Trade Shark
06-01-2013, 18:32
Benim kafam karisti hani yeni vergiler toplam geliri 75K nin altinda olanlara dokunmayacakti?

evt toplam faiz+kira+temettü geliri 75K nın üzerindekiler %15+%8.5 ödeyecek.

75K altı standard %15 stopajla devam diye anlıyorum...:yes:

EKaya
06-01-2013, 19:17
evt toplam faiz+kira+temettü geliri 75K nın üzerindekiler %15+%8.5 ödeyecek.
75K altı standard %15 stopajla devam diye anlıyorum...:yes:

mevcut durumda temettuden kesilen 15% in istisna tutarinin uzerinin yarisina gelen GV ye denk gelmesi gerekiyor..
yanlisim yoksa ayak ustu hesapla 260k civari temettu stopaji bu dengenin ust noktasi... verilecek bir beyanname yok kisaca.. sifir cikiyor... altinda alacakli cikiyorsunuz :p...
kira geliri zaten gv ne tabi...

adam gibi kanun hazirlansin araci kurumlar/gib klavuz yayinlasin... tek cozum bu olacak sanirsam :p

konuttaki kdv hareketini dusununce, surek avi formasyonuna donuyor sanki.

oktay G
06-01-2013, 20:06
Devlet yapısal olarak statükocu yapıya sahiptir örneğin devlet bir limit belirler bunun kalkması ya da değişmesi için onlarca yıl gerekebilir. Özellikle kendi menfaatine uyan bir durum söz konusuysa nalıncı keseri misali hep kendine yontmasını sever.

Banka mevduat güvencesi için belirlenen limit; 2000 lerin başından buyana neredeyse 13 yıl geçmesine rağmen hala 50bin TL'dir.

Diğer bir örnek cep telefonu ilk çıktığında lüks tüketimi sınıfındaydı alımı zordu. ama şimdi neredeyse en fakir insanda bile 2-3 adet cep telefonu varken ve en temel ihtiyaç olmasına rağmen uzunca bir süre lüks tüketimi sınıfında yer almasına ne demeli?
Hatta diş fırçası, şampuan, tuvalet kağıdı vb ürünler yıllarca lüks tüketim sayıldığı için vergi iadesi olmuyordu.

Bir başka örnek; 99 depreminde bir çok şeyde deprem vergisi (öiv) konulduğunda 2001 de kaldırılacağı söylenmişti ama onlarca yıl bazı işlemlerde hala deprem vergisi alınmaya devam edilmektedir. Hatta 40 milyar TL den fazla toplanan vergilerin Van depreminde hiç de kullanılmadığına ve buhar olduğuna şahit olmuştuk. Konuyu nereye varmak istediğime gelince. Şu anda Ayda 6 bin Tl geliri sınırında olmadığı için kendisinden yüksek vergi alınmayacağını düşünen kişiler, banka faizlerinin bileşke etkisiyle 5-15 yıl sonra kendi gelirlerinin de o seviyelere geleceğini(hatta eskisi gibi krizli günler yaşadığımızda, %50-60'lı faizler olursa bu sürenin daha da kısalacağını) hiç mi hesap etmeyecek kadar eyyamcı yaşamaktadır?

Yüksek vergi almak için hazırlanacak olan yasadaki 'gelir limitinin', devletin yapı itibariyle onlarca yıl değiştirmeyeceğini kimse tahmin edemez mi?

Bu gün fakir diye kabul edilen kişiler belli bir süre sonra otomatik olarak zengin statüsüne geçirilecek, onlardan da yüksek vergi kesilecek.

+1000,beni bunları yazmaktan kurtardınız tebrikler,bizim gibi düşünen kaç kişi kaldı acaba ,korku imparatorluguna devammı

memorex
06-01-2013, 21:21
Konutta fazla var fiyatlar düşecek Haberi
http://emlak.bugun.com.tr/konutta-fazla-var-fiyatlar-dusecek-haberi/216203/

excali
06-01-2013, 22:31
Mahfi Eğilmez'den:AKP'nin On Yılının Ekonomik Resmi (http://www.mahfiegilmez.com/2013/01/akpnin-on-ylnn-ekonomik-resmi.html?showComment=1357503683556#c204757287784 4161775)

Eusebio
07-01-2013, 08:55

aralık başlangıçlı, bugün dönüşü olan 1 ay vadeli dolar hesabında stopaj %15 uygulanmış. %18 değil.

bankac
07-01-2013, 11:01
aralık başlangıçlı, bugün dönüşü olan 1 ay vadeli dolar hesabında stopaj %15 uygulanmış. %18 değil.

bu konu da böylece bitti.

bankac
07-01-2013, 11:30
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22305703.asp

memet1
07-01-2013, 16:10
en ideal secenek su olabilir....32 gun 20 stopaji cakacaklar...o allahin emri...benim icin cok fark etmiyecek...zaten uzun zamandir 3 aylik yaparim...eger 3 ay stopaj 12 olursa devede kulak kalir...sonuc olarak stopajda 10 hangisine denk gelirse onu kullanabilirim...tabi burda faizi iyi bulmak onemli...aralik ayinda bu is yasalasirsa faizler onem kazaniyor...cok ters donemde bu stopaj olayi geldi...eger bu isi sene icinde faizler yuksekken cikarsalardi kaymak olurdu...simdi bu faizlerle stopaj asagi tukursen sakal yukari tukursen biyik isi oldu...stopaj iyilestirmesinide bugunku faizlere eklesen nominal faiz en cok 9-10 arasi tas catlasin ancak olacak yada olmayacaktir
chucky.................birlesik yoldaslar cephesi

sn chucky,stopaj oranlarına göre tavsiyenizi alabilirmiyim.syg.

mavsaro
07-01-2013, 16:21
foruma yeni üye olsamda sürekli takipçilerdenim. yorum yapan herkesten özellikle sn chucky ve dowjones Üstadın yorumlarından çok faydalandım, herkese teşekkür etmek isterim. hernekadar konumuz para ve faiz olsada, faizin aşırı komik rakamlara düştüğü bu dönemde, arsa yatırımı konusundaki görüşleriniz nedir acaba

YTA
07-01-2013, 16:48
Onumuzdeki sureci daha iyi anlayabilmemiz acisindan yararli bir yazi.Okumanizi tavsiye ederim.

2013, likiditenin bol olacağı son yıl
Erdal SAĞLAM
07.01.2013 00:00

Yeni yılın ilk haftasında küresel piyasaları en çok meşgul eden konu, ABD Merkez Bankası FED'in Aralık ayında yaptığı toplantının geçen hafta yayımlanan tutanakları idi .

Para Kurulu toplantı tutanaklarına göre FED, 2013 yılında 3 . tur parasal genişlemeyi sonlandırmaya ya da yavaşlatmaya hazırlanıyor . Bu arada FED üyelerinin parasal genişlemenin yavaşlatılmasının 2013 yılı ortasında mı, yoksa 3 . çeyreğinde mi başlatılması gerektiğini tartıştıkları anlaşılıyor .
Aralık ayı toplantısı sonrası yapılan açıklamada adına "Evans kuralı" denen, koşulların getirildiği bir dönemin başladığı duyurulmuştu . FED, politika faizinin enflasyon yüzde 2 . 5'u aşıncaya ya da işsizlik oranı yüzde 6 . 5'in altına inene kadar sıfırda kalacağını, bu koşullar değiştiğinde artmaya başlayacağını duyurmuştu . Toplantı tutanaklarından anlaşıldığına göre bu yıl içinde, sayılan koşulların en az birisinin bozulması bekleniyor .
Öyle ya da böyle, ABD ekonomisinin şimdiye kadar alınan tedbirlere vereceği tepkiye göre, bu yıl artık parasal genişlemenin duracağı kesinleşmiş gibi . Kısacası; küresel likiditenin bol olacağı son yıl 2013 olacak . 2014'den itibaren ise likiditenin sıkışık olduğu döneme gireceğiz .
Bu değişim, içinde bizim de bulunduğumuz tüm gelişmekte olan ülkeler için de hayati öneme sahip bir süreç olacak . Cari açık sorunumuzu yapısal olarak halletmediğimiz için, yani büyümek için hala sıcak paraya ihtiyaç duyduğumuz için, bizim için belki de çok daha hayati bir öneme sahip .
Bir düşünün; gelişmiş ülkelerde yeniden faizler artmaya başlamış, tasarrufları içeride kullanıyorlar ve çok cazip olmadığı takdirde, gelişmekte olan ülkelere paralarını aktarıp risk almak istemiyorlar . Böyle olduğunda bizim gibi ülkeler büyümek için o paraya ihtiyaçları devam ettiği için; ya büyüme oranlarının düşmesine razı olup dengelerini koruyacaklar, ya da faizlerini yükseltip sıcak parayı çekmeye devam edecekler . Böyle bir değişimde petrol fiyatlarının artacağını, kurların yükseleceğini beklemek gerek, öyle değil mi?
Bu takdirde bizim gibi sıcak paraya mecbur, ekonomik yapısını değiştirememiş, enerjiyi neredeyse tümüyle ithal eden bir ülke, ne yapacak? SICAK PARASIZ 3 SEÇİM YAPILIR MI? Tüm bunları, 2008 yılından bu yana gelişmiş ülkeler ardı ardına parasal genişleme yaparken de söylüyorduk . Bu nedenle sürekli olarak üretim yapımızı değiştirmekten, teşvik sisteminin yanlışlığından, vergi reformundan, 2007 yılından bu yana yani IMF programını bitirdikten sonra doğru dürüst reform yapamadığımızdan, yapısal tedbirlerde geç kaldığımızdan söz ediyorduk . Bu nedenle mali kuralın mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini savunuyorduk .
Piyasalar aynen politikacılar gibi günü kurtarmaya bakıyorlar . O nedenle de bizim daha orta ve uzun vadeyi kurtaracak çözümler önermemizi önemsemediler . Hatta politikacılar gibi "hezeyan olarak bile görenler oldu .
Şimdi kaçınılmaz sonun geldiğini görmeye başladılar . Ancak yine de günü düşünecekler, gelip kapıya dayanıncaya kadar bu riskleri görmeyecekler .
Son 4-5 yılda Türkiye'nin ekonomik dengelerini koruyan sürecin sonuna geliyoruz . Bu artık o kadar uzak da değil . 2014'de kapımıza dayanacak .
O zamana kadar hazırlık yapmak çok zor, çünkü çok geç kaldık .
Bir de düşünün İmralı görüşmeleri ile yıllardır süründürülen Kürt sorunu için radikal adımlar atmak zorunlu hale geldi ve bunun bir çok sonucu olacak .
Onun da ötesinde, 2014 yılı Mart ayında başlayıp 1,5 yıl sürecek, 3 seçimin yaşanacağı, uzun bir seçim süreci yaşayacağız . Bu dönem aynı zamanda küresel likiditenin azalacağı, normal şartlarda büyümenin düşeceği bir dönem olacak .
Farkında mısınız; saydığımız bu gerçekler artık "olası" riskler olmaktan çıktı .

oktay G
07-01-2013, 18:46
Onumuzdeki sureci daha iyi anlayabilmemiz acisindan yararli bir yazi.Okumanizi tavsiye ederim.

2013, likiditenin bol olacağı son yıl
Erdal SAĞLAM
07.01.2013 00:00

Yeni yılın ilk haftasında küresel piyasaları en çok meşgul eden konu, ABD Merkez Bankası FED'in Aralık ayında yaptığı toplantının geçen hafta yayımlanan tutanakları idi .

Para Kurulu toplantı tutanaklarına göre FED, 2013 yılında 3 . tur parasal genişlemeyi sonlandırmaya ya da yavaşlatmaya hazırlanıyor . Bu arada FED üyelerinin parasal genişlemenin yavaşlatılmasının 2013 yılı ortasında mı, yoksa 3 . çeyreğinde mi başlatılması gerektiğini tartıştıkları anlaşılıyor .
Aralık ayı toplantısı sonrası yapılan açıklamada adına "Evans kuralı" denen, koşulların getirildiği bir dönemin başladığı duyurulmuştu . FED, politika faizinin enflasyon yüzde 2 . 5'u aşıncaya ya da işsizlik oranı yüzde 6 . 5'in altına inene kadar sıfırda kalacağını, bu koşullar değiştiğinde artmaya başlayacağını duyurmuştu . Toplantı tutanaklarından anlaşıldığına göre bu yıl içinde, sayılan koşulların en az birisinin bozulması bekleniyor .
Öyle ya da böyle, ABD ekonomisinin şimdiye kadar alınan tedbirlere vereceği tepkiye göre, bu yıl artık parasal genişlemenin duracağı kesinleşmiş gibi . Kısacası; küresel likiditenin bol olacağı son yıl 2013 olacak . 2014'den itibaren ise likiditenin sıkışık olduğu döneme gireceğiz .
Bu değişim, içinde bizim de bulunduğumuz tüm gelişmekte olan ülkeler için de hayati öneme sahip bir süreç olacak . Cari açık sorunumuzu yapısal olarak halletmediğimiz için, yani büyümek için hala sıcak paraya ihtiyaç duyduğumuz için, bizim için belki de çok daha hayati bir öneme sahip .
Bir düşünün; gelişmiş ülkelerde yeniden faizler artmaya başlamış, tasarrufları içeride kullanıyorlar ve çok cazip olmadığı takdirde, gelişmekte olan ülkelere paralarını aktarıp risk almak istemiyorlar . Böyle olduğunda bizim gibi ülkeler büyümek için o paraya ihtiyaçları devam ettiği için; ya büyüme oranlarının düşmesine razı olup dengelerini koruyacaklar, ya da faizlerini yükseltip sıcak parayı çekmeye devam edecekler . Böyle bir değişimde petrol fiyatlarının artacağını, kurların yükseleceğini beklemek gerek, öyle değil mi?
Bu takdirde bizim gibi sıcak paraya mecbur, ekonomik yapısını değiştirememiş, enerjiyi neredeyse tümüyle ithal eden bir ülke, ne yapacak? SICAK PARASIZ 3 SEÇİM YAPILIR MI? Tüm bunları, 2008 yılından bu yana gelişmiş ülkeler ardı ardına parasal genişleme yaparken de söylüyorduk . Bu nedenle sürekli olarak üretim yapımızı değiştirmekten, teşvik sisteminin yanlışlığından, vergi reformundan, 2007 yılından bu yana yani IMF programını bitirdikten sonra doğru dürüst reform yapamadığımızdan, yapısal tedbirlerde geç kaldığımızdan söz ediyorduk . Bu nedenle mali kuralın mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini savunuyorduk .
Piyasalar aynen politikacılar gibi günü kurtarmaya bakıyorlar . O nedenle de bizim daha orta ve uzun vadeyi kurtaracak çözümler önermemizi önemsemediler . Hatta politikacılar gibi "hezeyan olarak bile görenler oldu .
Şimdi kaçınılmaz sonun geldiğini görmeye başladılar . Ancak yine de günü düşünecekler, gelip kapıya dayanıncaya kadar bu riskleri görmeyecekler .
Son 4-5 yılda Türkiye'nin ekonomik dengelerini koruyan sürecin sonuna geliyoruz . Bu artık o kadar uzak da değil . 2014'de kapımıza dayanacak .
O zamana kadar hazırlık yapmak çok zor, çünkü çok geç kaldık .
Bir de düşünün İmralı görüşmeleri ile yıllardır süründürülen Kürt sorunu için radikal adımlar atmak zorunlu hale geldi ve bunun bir çok sonucu olacak .
Onun da ötesinde, 2014 yılı Mart ayında başlayıp 1,5 yıl sürecek, 3 seçimin yaşanacağı, uzun bir seçim süreci yaşayacağız . Bu dönem aynı zamanda küresel likiditenin azalacağı, normal şartlarda büyümenin düşeceği bir dönem olacak .
Farkında mısınız; saydığımız bu gerçekler artık "olası" riskler olmaktan çıktı .

demekki az kaldı mutlu sona balon patlıyor ,başta abd sonra bizde domino etkisi ,azmı dedik zamanda

chucky68
07-01-2013, 22:04
sn chucky,stopaj oranlarına göre tavsiyenizi alabilirmiyim.syg.

selamlar....daha bilgili vede tecrübeli arkadaşlar varken bu soruya cevap vermek bana düşmez...biz okuyucuyuz...haddimizi biliriz...bilmediğimiz işlerde üstadları dinleriz..

C H UCK Y..................................ÇAYLAK BEBEK

yolgider
07-01-2013, 22:26
arkadaşlar ziraat bankasında tanıdığı olan kimse varmı birşey öğrenmem gerekiyor.

Adali1960
07-01-2013, 22:48
selamlar....daha bilgili vede tecrübeli arkadaşlar varken bu soruya cevap vermek bana düşmez...biz okuyucuyuz...haddimizi biliriz...bilmediğimiz işlerde üstadları dinleriz..

:kahkah::kahkah::kahkah::kahkah::kahkah:

man_london
07-01-2013, 23:24
Faızler dusuyor mevduatcı arkadaslar bıreysel emeklılık dahamı cazıp gelemeye basladı ne...?

memet1
08-01-2013, 00:00
Faızler dusuyor mevduatcı arkadaslar bıreysel emeklılık dahamı cazıp gelemeye basladı ne...?

atasözleri binlerce yılda binlerce kişinin yaşadıkları tecrübeler sonucu oluşur,şöyleki;1.eldeki 1 kuş daldaki 30 kuştan iyidir.2.paranın getirisi sizin''sıcak yorganınızdır.''elinizdekine sahip çıkın devlete,bes'e kaptırmayın...

Cengiz40
08-01-2013, 00:21
chucky68 abim

sana özdelden bir mesaj attım..bakmanı rica ediyorum abim..

saygılarımla

jueves
08-01-2013, 01:09

http://www.haber7.com/haber/20100413/Ali-Tezel-Bireysel-Emeklilik-aldatmaca.php

memorex
08-01-2013, 03:18
http://www.haber7.com/haber/20100413/Ali-Tezel-Bireysel-Emeklilik-aldatmaca.php

bu makale eski BES sistemine eleştiri içeriyor,o zamanlar sadece ÜCRETLİ leri kapsıyordu artık şimdi GÖNÜLLÜ leri de kapsayan TOKATLAMA başladı.

sarifirtina
08-01-2013, 07:06

Burada bazi arkadaslar USTAD kelimesinin sozluk anlamini yazdilar kime denir kime denmez yazdilar cizdiler onlarin yazilarina ve goruslerine de saygiliyim.Ama kisilerin kullandigi yada baskalarina yakistirdigi tabirler kendilerini baglar..Ben sahsen benden tecrubeli olduguna inandigim kisiye USTAD demekten asla gocunmam, aksine o kisinin bana faydasi dokunmussa o yakistirmayi yapmaktan haz duyarim..Chucky USTAD benim hem tasarrufla hemde kendi ozel durumlarimla ilgili sana ozelden ara sira mesaj attim hepsine de uzun uzun ictenlikle cikarsizca kendi fikirlerini samimi bir sekilde yazdin cogundada yazdigin seylerin faydasini gordum...Simdi burada seni bir iki kisi elestirdi diye onlara gucenip benim gibi senin yazilarini zevkle okuyan onlarca belkide yuzlerce insani o samimi yazilarindan mahrum birakmamalisin bence...Yoksa yakinda pankart acariz "Cok Ozledik be Chucky Abi" diye ona gore :yes:

memet1
08-01-2013, 09:50
Burada bazi arkadaslar USTAD kelimesinin sozluk anlamini yazdilar kime denir kime denmez yazdilar cizdiler onlarin yazilarina ve goruslerine de saygiliyim.Ama kisilerin kullandigi yada baskalarina yakistirdigi tabirler kendilerini baglar..Ben sahsen benden tecrubeli olduguna inandigim kisiye USTAD demekten asla gocunmam, aksine o kisinin bana faydasi dokunmussa o yakistirmayi yapmaktan haz duyarim..Chucky USTAD benim hem tasarrufla hemde kendi ozel durumlarimla ilgili sana ozelden ara sira mesaj attim hepsine de uzun uzun ictenlikle cikarsizca kendi fikirlerini samimi bir sekilde yazdin cogundada yazdigin seylerin faydasini gordum...Simdi burada seni bir iki kisi elestirdi diye onlara gucenip benim gibi senin yazilarini zevkle okuyan onlarca belkide yuzlerce insani o samimi yazilarindan mahrum birakmamalisin bence...Yoksa yakinda pankart acariz "Cok Ozledik be Chucky Abi" diye ona gore :yes:aynen katılıyorum,sn chucky kardeş,ben uzman doktorum,okumuş adamım ama bilmediğim konuda birbilene sormak erdemdir...syg.bence sn chucky,yazılarının başına okumak isteyenlere diye bir not olb...

sbaskan
08-01-2013, 10:12
Burada bazi arkadaslar USTAD kelimesinin sozluk anlamini yazdilar kime denir kime denmez yazdilar cizdiler onlarin yazilarina ve goruslerine de saygiliyim.Ama kisilerin kullandigi yada baskalarina yakistirdigi tabirler kendilerini baglar..Ben sahsen benden tecrubeli olduguna inandigim kisiye USTAD demekten asla gocunmam, aksine o kisinin bana faydasi dokunmussa o yakistirmayi yapmaktan haz duyarim..Chucky USTAD benim hem tasarrufla hemde kendi ozel durumlarimla ilgili sana ozelden ara sira mesaj attim hepsine de uzun uzun ictenlikle cikarsizca kendi fikirlerini samimi bir sekilde yazdin cogundada yazdigin seylerin faydasini gordum...Simdi burada seni bir iki kisi elestirdi diye onlara gucenip benim gibi senin yazilarini zevkle okuyan onlarca belkide yuzlerce insani o samimi yazilarindan mahrum birakmamalisin bence...Yoksa yakinda pankart acariz "Cok Ozledik be Chucky Abi" diye ona gore :yes:

Aynen katılıyorum. Değerli fikirleriyle her zaman takipçisi olduğumuz Chucky en azından benim için üstattır.

uyuz
08-01-2013, 10:55
BES şirketlerine soruyorum ; 10 yıl boyunca ayda 900. tl ödiyecem , 10 sene sonra bana ne maaş vereceksiniz? atıyorum , asgari ücrete endeksli falan diye bir yanıt vermelerini bekliyorum ..... verdikleri yanıt ; BİLMİYORUZ ...

Necropolis
08-01-2013, 11:30
BES şirketlerine soruyorum ; 10 yıl boyunca ayda 900. tl ödiyecem , 10 sene sonra bana ne maaş vereceksiniz? atıyorum , asgari ücrete endeksli falan diye bir yanıt vermelerini bekliyorum ..... verdikleri yanıt ; BİLMİYORUZ ...

Buna yanıt vermelerini bekleyemezsiniz zaten. 10 yıl boyunca yaşanacak gelişmeleri (faiz oranları, kurlar vs) nasıl bilecekler? Ancak belirli varsayımlara göre size projeksiyon yapabilirler ki o da (yalan cennet vaadi nedeniyle) yasaklanmış olabilir -emin değilim-Hazine tarafından.

Necropolis
08-01-2013, 11:34
Sizce enpara oranları stabil hale geldi mi? Anlamlı bir düşüş bekliyor musunuz oranlarında?

oktay G
08-01-2013, 12:12
Sizce enpara oranları stabil hale geldi mi? Anlamlı bir düşüş bekliyor musunuz oranlarında?

bence geldi bundan sonra pek düşmez gibi ,0.25 anca oynar,hele fedin açıklamarından sonra piyasada yükselme bekleyebiliriz

uyuz
08-01-2013, 12:25
Buna yanıt vermelerini bekleyemezsiniz zaten. 10 yıl boyunca yaşanacak gelişmeleri (faiz oranları, kurlar vs) nasıl bilecekler? Ancak belirli varsayımlara göre size projeksiyon yapabilirler ki o da (yalan cennet vaadi nedeniyle) yasaklanmış olabilir -emin değilim-Hazine tarafından. bende aynı şeyi söylüyorum zaten .... ''sistem zarar etti'' de diyebilirler . bu sistemin adı EMEKLİLİK SİSTEMİ değildir . sgk dan emekli olduğunda ; atıyorum ; asgari ücret alırsın diyorlar ...

YTA
08-01-2013, 13:07
Yeni duzenlemeyle ilgili cok guzel bir yazi.

Alaattin AKTAŞ - Tasarruf sahibinin kafası yine karıştı

Tasarruf sahibi sürekli olarak bankalarla imzaladığı her belgeyi iyi okuması için uyarıldı. Şu meşhur kredi kartı sözleşmeleri için ya da kredi alırken atılan imzalar için, "Aman dikkatli olun, iyi okuyun, sonra itiraz ettiğinizde bir şey elde edemeyeceğiniz yükler altına girmeyin" diye. Ama klasiktir, bu tür sözleşmeler küçücük harflerle yazılır, çoğu vatandaş da bunları pek okumaz, okuyamaz; vakti bile yoktur.*
Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. Malum yılbaşından geçerli olmak üzere mevduatın stopajı vadeye göre farklılaştırıldı. Ayrıca "bir yıl ve daha uzun vadeli hesaplar için vade bitiminden önce para çekildiğinde vade bozulmayacak" hükmü getirildi. Ancak, bu hükmün bir ayrıntısı vardı. Vadeden önce para çekilmesi, "bankanın onayı" şartına bağlanmıştı.
*
Şimdi vatandaş parasını bir yıl ve daha uzun vadeli hesaplara yatırırken bankanın bu konudaki uygulamasını bilmek durumunda. Peki banka hesap açılırken başka, hesap döneminde başka bir uygulama içinde olursa? Örneğin hesap açılırken vade bozulması durumunda faiz uygulanmayacağı kararı varsa, ama daha sonra bu karar faiz verilecek şeklinde değişirse bu değişiklik tüm hesapları kapsayacak mı?
*
Ne gerek vardı ki vatandaşın kafasını karıştırmaya. Zaten bir yıl ve daha uzun vadeli hesapların toplamdaki payı öylesine az ki, vadeden önce para çekildiği takdirde nasıl bir uygulama yapacakları bankalara bırakılmasa daha iyi olmaz mıydı?
*
Şimdi vatandaş olur ya bir yıl ve daha uzun vadeli hesap açtırmak ister, bunu da biraz yüksek faiz almak, daha az vergi ödemek için tercih eder; ama paraya ihtiyacı olduğunda da vadeyi bozabileceği umuduyla bankaya gider, ama karşısına bu kez hangi bankanın vadeyi bozmaya izin verdiği sorusu çıkıverir. Ne gerek vardı ki bunca karışıklığa...
*
Düzenleme zaten işe yaramayacak
*
Yapılan düzenlemeyle daha önce tüm mevduat için yüzde 15 olan stopaj TL mevduatta bir, üç ve altı aya kadar vadeli olanlarda sabit tutuldu, bir yıla kadar olanlarda ise yüzde 12'ye düşürüldü.
*
Döviz tevdiat hesaplarının stopajı ise bir, üç ve altı aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 18'e çıkarıldı, bir yıla kadar vadeli olanlarda yüzde 15'te tutuldu.
*
Merkez Bankası, Türk bankacılık sisteminin uyguladığı ortalama faizleri ve en yüksek faizleri açıklıyor. Biz de, ortalama ve en yüksek faiz üzerinden eski ve yeni stopajın düşülmesinden sonra kalan net getiriyi hesapladık.*
*
Tablo ortada... Bir yıla kadar vadeli TL mevduatta ortalama faize göre 0.30 puanlık, en yüksek faize göre 0.54 puanlık bir artış oluyor.
*
Döviz hesaplarında ise ortalama faize göre altı aya kadar vadelilerde 0.06 ve 0.09 puanlık düşüş ortaya çıkıyor. En yüksek faize göre ise düşüş 0.34 puan olarak hesaplanıyor. Döviz hesapları olarak doların faizini esas aldığımızı belirtelim.
Şimdi, vatandaşın kafası paramı uzun vadeye yatırırsam ve vadeden önce çekmek istersem vade bozulacak mı, bozulmayacak mı, diye karışacak. Üstelik stopaj düzenlemesiyle ortaya çıkacak fark da, yarım puanı bile bulmayacak.
*
Ne anladık bu düzenlemeden... Bolca kafa karışıklığı ve neredeyse hiç olmayan bir getiri, hepsi bu!*
*

mavsaro
08-01-2013, 15:12
nerdesin chucky Üstad, siz olmayınca ufacık bir sorumuza bile kimse cevap vermiyor. sizin yaşam tecrübeniz ve bilgi birikiminize her zaman ihtiyacımız var

Necropolis
08-01-2013, 15:16
bende aynı şeyi söylüyorum zaten .... ''sistem zarar etti'' de diyebilirler . bu sistemin adı EMEKLİLİK SİSTEMİ değildir . sgk dan emekli olduğunda ; atıyorum ; asgari ücret alırsın diyorlar ...

ANlaşıldı o zaman. Dediğiniz gibi ismi yanıltıcı. Emeklilik değil para biriktirme sistemi.

uufuk
08-01-2013, 15:19
170,000
vakıf 63 gün 8.10
deniz 63 gün 8.40
garanti 59 gün 8.10

plus
08-01-2013, 18:50
bende aynı şeyi söylüyorum zaten .... ''sistem zarar etti'' de diyebilirler . bu sistemin adı EMEKLİLİK SİSTEMİ değildir . sgk dan emekli olduğunda ; atıyorum ; asgari ücret alırsın diyorlar ...

10 sene sonra olacak herhangi bir şeyi kim bilebilir ki?

Sistem zarar etti diyemezler çünkü faiz dediğimiz olay olduğu sürece paranız değer kazanır ama reel olarak ne kadar kazanır o tartışılır. ama soru yanlış olunca cevabın doğru olması beklenemez zaten.

Şahsi fikrimdir...

uyuz
08-01-2013, 18:57

Sistem zarar etti diyemezler çünkü faiz dediğimiz olay olduğu sürece paranız değer kazanır ama reel olarak ne kadar kazanır o tartışılır. ama soru yanlış olunca cevabın doğru olması beklenemez zaten.

Şahsi fikrimdir...sistem sadece sabit getiriye yatırım yapmıyor . bunu herkesin bilmediğini bilemem ki !!! emeklilik bu sistemin neresinde siz görebildiniz ise bizide aydınlatın lütfen . portföy yönetiminden başka birşey değil bu sistem .

uyuz
08-01-2013, 19:00

Şahsi fikrimdir...sgk dan emekli olanlar 10 sene sonra en azından asgari ücrete paralel bir maaş alabileceklerini biliyorlar . sgk 10 sene sonrasını görebiliyor mu ??

plus
08-01-2013, 19:10
isterseniz sadece sabit getiriden (faiz) faydalanabilirsiniz.

sgk dan emekli olmaktan bence daha avantajlı keşke sgk kesintisi mecbur olmasa. Oradan kesilen paraları toplasanız emekli olduğunuzda çok daha fazla maaş almanız lazım ama sitemin çarpıklığı sebebiyle alamıyorusnuz o konuya girmiyorum son derece uzun ve derin çünkü :) ayrıca ölürseniz kalanlara sizein maaşın veya birikmiş paranın ödenmeme ihtimali de var. (aynı şekilde 150 yaşına kadar yaşarsanız da sgk sizden zarar eder tabi ama bu ihtimal düşük :)

biireysel emekliliğin adı doğrumu bilmem ama yapılan şu son düzenlemeyle bence avantajlı oldu %25 fena getiri değil.

plus
08-01-2013, 19:12
Bu arada TEB marifetli hesap faiz oranı nı 8 e tanışma faizini de 9 a indirmiş. 8 biraz az olmuş:(

uyuz
08-01-2013, 19:32
anladım, sizin niyetiniz emekliliğe yatırım yapmak değil . benim derdim ; bugün 900 tl ödediğim sistemin bana 10 yıl sonra bana ölene kadar ne kadar aylık vereceğidir . benim emeklilik sisteminden anladığım budur .

blueberry
08-01-2013, 19:54
anladım, sizin niyetiniz emekliliğe yatırım yapmak değil . benim derdim ; bugün 900 tl ödediğim sistemin bana 10 yıl sonra bana ölene kadar ne kadar aylık vereceğidir . benim emeklilik sisteminden anladığım budur .

ölene kadar maaş seçeneği yok benim bildiğim... maaş ödeme yaş sınırı ne onu öğrenmek lazım.. diyelim 80 olsun.. 80-56=24
sistemde biriken para/24/12= aylık maaş

benim bildiğim böyle yanlışım varsa düzeltin..

TaNGo
08-01-2013, 20:09

Beyana göre vergilendirme güzel bir şey aslında, ama burada en önemli nokta yurt dışındaki örnekler gibi zorunlu masraflarımız için kayda değer vergi iadeleri alabilmek. Şu an çocuğunuzu 15000 liralık okula da gönderseniz 50 lira asgari geçim indirimi alıyorsunuz. Bir çok ülkede bu tür harcamalarda ciddi vergi iadeleri alabiliyorsunuz.

Sadece devlete çalışacaksa, beyana dayalı sistem (ki Türkiye'de hep öyledir) tam bir felakettir.

feveran99
08-01-2013, 20:16

Hocam ne ölmesi? :)

Öyle bişi yok, bu SGK nın türevi birsey degil ki! Sadece tamamlayıcısı...Kendileri de buna öyle diyor zaten. 900*12*10= 108 bin tl net çıplak sizin yatırdıgınız + enflasyona yakın ya da altında bir de getirisi olur + devlet katkısı (56 yasına kadar beklerseniz) ile iyi bir rakam olur ancak sistem size şunu soruyor: ben sana bu parayı ne kadar sürede geri odeyım? sen diyorsun ki 250 bin tl yi siz bana 10 senede geri ödeyin. Bölüyorlar 120 ye 10 yıl boyunca SGK emekli maasına ek olarak 2083 tl alıyorsun. 15 yıl dersen ona gore bölüyorlar, falan filan...

para biriktirme disiplini olmayan insanlar için iyi...

sametay
08-01-2013, 20:28
bu makale eski BES sistemine eleştiri içeriyor,o zamanlar sadece ÜCRETLİ leri kapsıyordu artık şimdi GÖNÜLLÜ leri de kapsayan TOKATLAMA başladı.

"Tokatlama" biraz ağır olmuş :) Konuyu iyi bilen biri olarak şunu söyleyebilirim, mevcut haliyle bireysel emeklilik sistemi bankaların birikimli mevduat/fon hesabı enstrümanlarından farksız. Tek ve yegane artısı devlet katkısı. Başka özel bir şey yok.

Sistem, adındaki emeklilik kelimesinin hakkını kesinlikle vermiyor. Ancak; acımasızca eleştirilmesine de gerek yok, birikim birikimdir. %25'lik katkı da şu an için hiç fena sayılmaz.

Saygılar,

Samet

memet1
08-01-2013, 21:00
170,000
vakıf 63 gün 8.10
deniz 63 gün 8.40
garanti 59 gün 8.10

deniz.8.65 önce söylemiyor daha yüksek varmı deyin,finans 8.50,hsbc8.40

memet1
08-01-2013, 21:05
Bu arada TEB marifetli hesap faiz oranı nı 8 e tanışma faizini de 9 a indirmiş. 8 biraz az olmuş:(

teb marifetli güzelbi özellik var,internet bankacılığı kullanmayanlara(benim gibi) şubeden eft ücretsiz,çıkışta elzem...

memorex
08-01-2013, 21:27
"Tokatlama" biraz ağır olmuş :) Konuyu iyi bilen biri olarak şunu söyleyebilirim, mevcut haliyle bireysel emeklilik sistemi bankaların birikimli mevduat/fon hesabı enstrümanlarından farksız. Tek ve yegane artısı devlet katkısı. Başka özel bir şey yok.

Sistem, adındaki emeklilik kelimesinin hakkını kesinlikle vermiyor. Ancak; acımasızca eleştirilmesine de gerek yok, birikim birikimdir. %25'lik katkı da şu an için hiç fena sayılmaz.

Saygılar,

Samet

Hazine bonosu veya devlet tahvilinin yıllık bileşik getirisinin üzerine +%1.30 puan koyarak getiri elde edebiliyorsan devlet katkısının BES e olan avantajını sıfırlarsın(yönetim gideri diye %1 aldıkları varsayımı ile) eğer +%1.30 dan fazla getiriyi sağlayabiliyorsan sen daha karlısın demektir.Öyleyse neden en az 10 sene ve 56 yaş şartını sağlamak için uğraşayım ki. %25 rakamı milletin gözünü boyamak için yapılan hokkabazlıktır.Tokatlama terimi bence hafif bile oldu.
Öyle değil mi Samet :he: (Aziz Yıldırım sağolsun)

sametay
08-01-2013, 21:59
Hazine bonosu veya devlet tahvilinin yıllık bileşik getirisinin üzerine +%1.30 puan koyarak getiri elde edebiliyorsan devlet katkısının BES e olan avantajını sıfırlarsın(yönetim gideri diye %1 aldıkları varsayımı ile) eğer +%1.30 dan fazla getiriyi sağlayabiliyorsan sen daha karlısın demektir.Öyleyse neden en az 10 sene ve 56 yaş şartını sağlamak için uğraşayım ki. %25 rakamı milletin gözünü boyamak için yapılan hokkabazlıktır.Tokatlama terimi bence hafif bile oldu.

:) Tabii, katılıyorum. Sistem, tasarruf kültürüne sahip kişilere çok fazla birşey sunmuyor. Kesinlikle "yatır ve unut" değil. Fon performanslarını yakından takip etmeniz gerekiyor. Kesintiler vs. de cabası.

Bu durumda da, dediğiniz gibi bilinçli bir mevduat yatırımcısı için cazibe kalmıyor.

Saygılar,

Samet

Cengiz40
08-01-2013, 22:10
değerli arkadaşlarım herkese merhaba

2013 yılı mevduat faiz oranları hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum..
herkes üşenmeden 1-2 satır bir şeyler yazarsa bizleri bilgilendirmiş olursunuz

feveran99
08-01-2013, 22:15

Saygılar,

Samet

Bu %25 lik katkının önümüzdeki 10 yıl boyunca süreceğini kim garanti edecek? Hükümetler değişirrr, krizler olur, bütçelerde açık çıkar, bir bakmıssın 2 sene sonra gitmiş bu katkı...8 sene sabret artık, ya da anaparanın yarısını al çık! Ben hangisi gelirse gelsin hükümetlerden bu konuda zerre kadar bir fayda beklemem + güvenemiyorum...

Bu katkıyı bankaların size yedireceğini mi sanıyorsunuz üstelik? en son hepimiz gördük, 1 yıldan uzun vadeye stopaj %10 oldu diye 1 puan faizleri düşürdü bankalar...Onlar ne yapar ne eder bu katkının en az yarısını sizden söğüşler...

hilmar
08-01-2013, 22:17

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum..Sisteme 4 yıl her ay asgari ücret kadar ödeme yapıktan sonra Aralık sonunda ayrıldım.
Yatırdığım para 4 Yıl boyunca tahvil/bono ve likit fonda kaldı. Bu süreçte seçtiğim fonların getirisi mevduat faiz getirisinin altında kaldı. Mevduat faizinin altında kalmasıda gayet normal, çünkü yıllık %2 fon işletim gider ücreti var..Bilmeyenler için ilk bakışta % 2 bir anlam ifade etmeyebilir, ancak bu oran bugünkü şartlarda tahvil/bono, likit fon gibi fon getirilerinin % 30 u gibi bir rakama tekabül ediyor.
Hesaplamasıda şu şekilde; diyelimki sistemde 100 TL birikimin var ve gelir endeksli kamu borçlanma araçları fonu seçtin. Eğer bugün olduğu gibi tahvil faizi % 6 lar civarindaysa 1 yıl sonra fon değeri 106 TL; Fon kesintisi 2,12 TL (Anapara+getiri üzerinden % 2), 1 yılın sonunda katılımcının hesabında kalan 103,88 TL olacaktır (Katılımcının karı % 3,88; Bes şirketinin karı % 2,12).Kolay anlaşılsın diye basit hesap yaptım, tahvil faizleri belli, istediğiniz orana göre hesaplama yapabilirsiniz..Sonuç; piyasayı yakından takip edip zamanında fon değişikliği yapmazsanız BES getirileri mevduat faizlerinin altında kalmaya mahkumdur..
46 yaşın altında sisteme girenler için % 25 devlet desteği bana göre de göz boyamadır. Aynı hesaplama mantığıyla devletin verdiği % 25 destek 11 yıl sonra buhar olup BES şirketine kalacaktır..(Yatırılan 100+ 25 destek= 125 birikim; birikim üzerinden her yıl % 2 düşünce 11 yılın sonunda 25 lira buharlaşır -getiriler ihmal edilmiştir.) Bana göre sisteme girmek için optimum yaş 46.dır.Bunun dışında BES mevduata alternatif olamaz..

Cengiz40
08-01-2013, 22:30

ACIBİBER
08-01-2013, 22:32

Faizleri bilmem ama bono faizi 5-40 ile 4.80 arasında yazın yataya girebilir. Ben 15 yıldır bono faizlerini yakından takip ediyorum bono 9.50-10.00 iken 5.80 beklenti koymuştum gerçekleşti bu beklentiminde gerçekleşmesi mümkündür. 2013 yılında % 10 net kazanan kişinin elini öpmek lazım para kazanmak bu noktadan sonra iyice zorlaşacaktır. yere sağlam basma vakti gelmiştir :). . YTL değildir

memorex
08-01-2013, 23:03

Yılların tecrübesi gösterdiki genellikle ocak ayında oranlar aşağıya gider kriz hariç.Bu nedenle uzun vadeye yattık bekliyoruz,kısa vadede kalanların işi zor fakat fed para pompalamayı erken keserse o zaman kısa vadede kalanlara gün doğar.

Cengiz40
08-01-2013, 23:24
memorex hocam teşekkürler

peki arkadaşlar sizlere bir soru sorayım..

sizce bankalardaki mevduat faiz oranı nasıl artar??neye göre artar??

memorex
09-01-2013, 00:22
Yazdıklarınıza aynen katılıyorum..Sisteme 4 yıl her ay asgari ücret kadar ödeme yapıktan sonra Aralık sonunda ayrıldım.
Yatırdığım para 4 Yıl boyunca tahvil/bono ve likit fonda kaldı. Bu süreçte seçtiğim fonların getirisi mevduat faiz getirisinin altında kaldı. Mevduat faizinin altında kalmasıda gayet normal, çünkü yıllık %2 fon işletim gider ücreti var..Bilmeyenler için ilk bakışta % 2 bir anlam ifade etmeyebilir, ancak bu oran bugünkü şartlarda tahvil/bono, likit fon gibi fon getirilerinin % 30 u gibi bir rakama tekabül ediyor.
Hesaplamasıda şu şekilde; diyelimki sistemde 100 TL birikimin var ve gelir endeksli kamu borçlanma araçları fonu seçtin. Eğer bugün olduğu gibi tahvil faizi % 6 lar civarindaysa 1 yıl sonra fon değeri 106 TL; Fon kesintisi 2,12 TL (Anapara+getiri üzerinden % 2), 1 yılın sonunda katılımcının hesabında kalan 103,88 TL olacaktır (Katılımcının karı % 3,88; Bes şirketinin karı % 2,12).Kolay anlaşılsın diye basit hesap yaptım, tahvil faizleri belli, istediğiniz orana göre hesaplama yapabilirsiniz..Sonuç; piyasayı yakından takip edip zamanında fon değişikliği yapmazsanız BES getirileri mevduat faizlerinin altında kalmaya mahkumdur..
46 yaşın altında sisteme girenler için % 25 devlet desteği bana göre de göz boyamadır. Aynı hesaplama mantığıyla devletin verdiği % 25 destek 11 yıl sonra buhar olup BES şirketine kalacaktır..(Yatırılan 100+ 25 destek= 125 birikim; birikim üzerinden her yıl % 2 düşünce 11 yılın sonunda 25 lira buharlaşır -getiriler ihmal edilmiştir.) Bana göre sisteme girmek için optimum yaş 46.dır.Bunun dışında BES mevduata alternatif olamaz..

zararın neresinden dönsen kardır.

Nightrain
09-01-2013, 00:51
memorex hocam teşekkürler

peki arkadaşlar sizlere bir soru sorayım..

sizce bankalardaki mevduat faiz oranı nasıl artar??neye göre artar??

hergün bununla ilgili beyin fırtınası yaşanıyor burada, şimdi bu soru sorulur mu ayıp oluyor yani..

JonDowes
09-01-2013, 00:55
sgk 10 sene sonrasını görebiliyor mu ??

göremiyor. görmesine de gerek yok. 38 yaşında emekli edilenlerin maaşlarını bizim neslimiz paşa paşa vergi vererek ödüyor nasılsa. (1994-2012 arası toplanan tüm verginin %18'i sosyal güvenlik açıklarını kapamak için kullanıldı).

BES klasik bir emeklilik sistemi değildir, doğru. ama en azından SGK gibi yapamayacağı bir işin altına girmiyor. şartı şurtu belli. giren kişi şirketini, fonunu, alacağı riski kendi seçiyor. beğenmediği anda da çıkabiliyor. SGK'nın açıklarını kapamaktan ise feragat edemiyoruz vergi verenler olarak.

BES şirketlerinin "ölene kadar maaş garantisi" vermesi öyle sanıldıgı gibi kolay değil. şu anda genç bir nesil bu sisteme giriyor. güncel yaşam beklentisi 67 ama 10-20 yıl sonra bu 77 de olabilir 82 de... bunu kim tahmin edecek, o riski nasıl fiyatlayacak ve hangi araçlarla hedge edecek? edilemez. edilemediği için Batı dünyası da sosyal güvenlik açıklarıyla kafayı yemek üzere. teknolojik gelişmeler insanların ortalama ömrünü tahminlerden hızlı uzatıyor. dünyada emekli/çalışan oranı hızla artıyor. bu da devletleri iflasa doğru sürüklüyor. yattığı yerden maaş alan çok da, bunu vergileriyle karşılayacak kişi sayısı oransal olarak azalıyor. bu da her döngüde yeni vergiler ve azalan tüketim/refah demek.

sözü vermesi çok kolay ama tutması zor. o nedenle ülkeye zorla yeni riskler (ve 2. SGK) kazandırmaya lüzum yok. yatırımcı kendi riskini kendi alsın. kazancını da kendi tayin etsin.

mandrake
09-01-2013, 03:25
ölene kadar maaş seçeneği yok benim bildiğim... maaş ödeme yaş sınırı ne onu öğrenmek lazım.. diyelim 80 olsun.. 80-56=24
sistemde biriken para/24/12= aylık maaş

benim bildiğim böyle yanlışım varsa düzeltin..

Dunyanin neresine giderseniz gidin emeklilik olene kadardir yani olene kadar maas alinir

sarifirtina
09-01-2013, 06:17
Bu paylasilan dogru bilgilerden sonra hala BES e gecmek isteyen arkadaslar varsa..sunu denesin...BES e her ay yatirdigi para kadar yeni actigi bir mevduat hesabina ayni oranda para aktarsin 10 yil sonra karsilastirmasini yapsin...:party: