PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

özür
09-01-2013, 09:35
Mevduat besten daha iyidir tabiiki aynı disiplinle para yatırılırsa.

memorex
09-01-2013, 09:57
http://www.anadoluhayat.com.tr/MerakEttikleriniz/BireyselEmeklilik/BES_Hakkinda_Hic_Bilgim_Yok.aspx?gclid=COaL8NHV2rQ CFcVY3god7y8AWg

BES teki KESİNTİLER
Bireysel emeklilik mevzuatına göre emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik faaliyetlerinin gerektirdiği masraflarını karşılamak amacıyla üç farklı kesinti uygulayabilir. Emeklilik şirketleri yasal limitler dâhilinde bu kesintilerde farklı uygulamalara sahiptir.

Giriş aidatı:
Bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde peşin olarak, birikimlerinizi başka şirkete aktardığınızda ya da sistemden ayrıldığınızda ertelenmiş olarak giriş aidatı alınabilir. Aynı şirkette birden fazla sözleşmeniz varsa sadece ilk sözleşmeniz için giriş aidatı tahsil edilebilir.
Giriş aidatının sisteme girdiğinizde peşin olarak alınan kısmı, teklifin imzalandığı veya mesafeli satışta teklifin onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin %10undan fazla olamaz.
Peşin ve ertelenmiş olarak alınan giriş aidatlarının toplamı teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin; sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren,

3 yıldan önce şirketten ayrılanlar için %75inden,
3-6 yıl içinde ayrılanlar için %50sinden,
6-10 yıl içinde ayrılanlar için %25inden fazla olamaz.

Giriş aidatının sisteme girdiğinizde peşin olarak alınan kısmı, teklifin imzalandığı veya mesafeli satışta teklifin onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin %10undan fazla olamaz.

Emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren 10. yılını dolduranlardan, yaşam kaybı veya sakatlık nedeniyle ya da emeklilik hakkını kullanarak ayrılanlardan ertelenmiş şekildeki giriş aidatı tahsil edilemez.
*
Yönetim gideri kesintisi:
Bireysel emeklilik hesabına yatırdığınız her bir katkı payı üzerinden azami yüzde 2 oranında yönetim gideri kesintisi alınabilir.

Ödemeye ara vermeniz durumunda ara verme süreniz boyunca birikiminizden, ara verdiğiniz her tam ay için 2 TLyi aşmayacak şekilde ek yönetim gideri kesintisi alınabilir.

Fon toplam gider kesintisi:
Fon net varlık değeri üzerinden hesaplanmak suretiyle fon gruplarına göre üst sınırı farklılaşan oranlarda fon toplam gider kesintisi alınabilir.
Para piyasası fonlarından azami günlük yüzbinde 3 (yıllık 1,09),
Kamu, özel sektör, uluslararası borçlanma araçları, kıymetli madenler ve endeks fonlarından azami günlük yüzbinde 5,25 (yıllık 1,91),
Hisse ve diğer fonlardan azami günlük yüzbinde 6,25 (yıllık 2,28) oranında fon toplam gider kesintisi yapılabilir.
EMEKLİ OLMA VEYA AYRILMA DURUMUNDA GELİR VERGİ KESİNTİSİ GETİRİ ÜZERİNDEN
Sistemde 10 yıl kalma ve 56 yaşını doldurma %5
Sistemden yaşam kaybı, sakatlık, tasfiye gibi zorunlu hallerden dolayı ayrılma %5
Sistemden, 10 yıl süreyle katkı payı ödeyip, 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %10
Sistemden, 10 yıl süreyle katkı payı ödemeden ve 56 yaş koşulunu yerine getirmeden ayrılma %15

Bunca kesintiden sonra getiri kalırsa ne ala :halay: Kazanan sadece BES şirketleri oluyor.
Ayrıca emekli olunca ölene kadar ödeme yaparız diye bir açıklama göremedim.Ölene kadar diyen arkadaş varsa bilgi için bir web sitesi linki koysun.

sarifirtina
09-01-2013, 10:03
Zaten BES e yatirilan parayi Mevduatta degerlendiren sirketler bile mevcutmus...Mevduatin getirisinin daha iyi olmasindan ziyade birde paran senin kontrolunde olacak vade sonu istedigin sekilde hic bir kayip kesinti sart olmadan cekebilirisn istedigin gibi kullanabilirsin...BES te ise 3 yildan once cikarsan katki payi alamiyorsun 3 yili doldurup cikarsan katki payinin yuzde 15 ini 6 yili doldurursan yuzde 35 i 10 yili doldurup 56 yasinda degilsen cikmak istersen katki payinin yuzde 60 ini :-) yani hem uzun sure para senin kontrolunde olmuyor hemde daha az getiri aliyorsun...Daha 2 gun once Hurriyetin mansetinde Bes i oven bir slide haber okudum faizden daha iyi kazandiriyor yaziyordu..Ama detaylar atlanarak yazilmis...Duz mantikla duyduguna inanip arastirmadan giren cok kisi var..Benim bacanagim mesela ayda 520 lira yatiriyor Bes e kendi yatirim tercihidir asla karismam ama bir cok ayrintiyi bilmeden arastirmadan girdigini biliyorum...Cunku 10 yil sonraki beklentisi Bodrumda bir yazlik almak :-)...usenmeden hesap yaptim 10 yilin sonunda toplam anapara 62400 ana para oluyor katki payi ve fon getirisi eklenince kendi yaptigim hesaba gore 70-75 bin araliginda rakama ulastim...Ayni para bankada 10 yil durdugunda ve faiz orani 9-10 araliginda baz aldim bilesik faizinde getiriyle 10 yilin sonunda 90 bin uzerine cikiyor...

memorex
09-01-2013, 10:13
Zaten BES e yatirilan parayi Mevduatta degerlendiren sirketler bile mevcutmus...Mevduatin getirisinin daha iyi olmasindan ziyade birde paran senin kontrolunde olacak vade sonu istedigin sekilde hic bir kayip kesinti sart olmadan cekebilirisn istedigin gibi kullanabilirsin...BES te ise 3 yildan once cikarsan katki payi alamiyorsun 3 yili doldurup cikarsan katki payinin yuzde 15 ini 6 yili doldurursan yuzde 35 i 10 yili doldurup 56 yasinda degilsen cikmak istersen katki payinin yuzde 60 ini :-) yani hem uzun sure para senin kontrolunde olmuyor hemde daha az getiri aliyorsun...Daha 2 gun once Hurriyetin mansetinde Bes i oven bir slide haber okudum faizden daha iyi kazandiriyor yaziyordu..Ama detaylar atlanarak yazilmis...Duz mantikla duyduguna inanip arastirmadan giren cok kisi var..Benim bacanagim mesela ayda 520 lira yatiriyor Bes e kendi yatirim tercihidir asla karismam ama bir cok ayrintiyi bilmeden arastirmadan girdigini biliyorum...Cunku 10 yil sonraki beklentisi Bodrumda bir yazlik almak :-)...usenmeden hesap yaptim 10 yilin sonunda toplam anapara 62400 ana para oluyor katki payi ve fon getirisi eklenince kendi yaptigim hesaba gore 70-75 bin araliginda rakama ulastim...Ayni para bankada 10 yil durdugunda ve faiz orani 9-10 araliginda baz aldim bilesik faizinde getiriyle 10 yilin sonunda 90 bin uzerine cikiyor...

10 yıl sonra akrabanızın Bodrum'da yazlık ÇADIRI garanti :halay:

sarifirtina
09-01-2013, 10:31
[QUOTE=memorex;8250922]10 yıl sonra akrabanızın Bodrum'da yazlık ÇADIRI garanti :halay:[/QUOTE

:kahkah:

iyi bir yatirim yaptigina inaniyor ve ballandira ballandira da anlatiyordu hatta yatirdigi sigorta sirketinde calisan bayanin tanidik oldugunu kendim dusunursem yardimci da olabilecegini soyledi.... Yanlis anlam cikarmasin diye kafasini karistirmak istemedim ben parami 274 gunluk 9.75 ten bagladim dedim sustum...

ozziem
09-01-2013, 10:38
[QUOTE=memorex;8250922]10 yıl sonra akrabanızın Bodrum'da yazlık ÇADIRI garanti :halay:[/QUOTE

:kahkah:

iyi bir yatirim yaptigina inaniyor ve ballandira ballandira da anlatiyordu hatta yatirdigi sigorta sirketinde calisan bayanin tanidik oldugunu kendim dusunursem yardimci da olabilecegini soyledi.... Yanlis anlam cikarmasin diye kafasini karistirmak istemedim ben parami 274 gunluk 9.75 ten bagladim dedim sustum...

Mevduattan fazla getirse bile girmemek lazım bence. Mevduat dışı herşey insanın elindeki parayı çalmaya yönelik geliştirillmiş yatırım enstrümanları. Elimdeki parayı verip neden 10 -20 yıl sonra alayım. Bu anca kafası basmayıp, har vurup harman savuran , kendini kontrol edemeyen kişiler için iyidir. BES kısacası kişilerin salaklığından (kendini kontrol edememesi) para kazanmaya yarayan bir sistem bence.

Gösterge tekrar 6.05 de. Umarım tekrar 6 altına salmaz.

Necropolis
09-01-2013, 11:33
Bireysel emeklilikteki tek fırsat ödenen tutarın gelir vergisi matrahından düşülmesiydi. Bu durumda benim gibi %35 vergi dilimine giren birisi asgari ücret kadar ödeme yaptığında şu anki hesaplara göre yaklaşık 320 TL'yi peşinen cebine koyuyordu. Ya da şöyle diyelim; 950 TL aylık ödeme yaptığınızda cebinizden 630 TL çıkıyordu. Yılbaşından itibaren bu imkan kalktığı için -yerine gelen %25 devlet katkısının nasıl erozyona uğratıldığı hakkında çok yazıldığı için detaya girmiyorum- artık anlamlı değil.

Bu sistemdeki temel sorun emeklilik şirketlerinin erken kar etme tutkusudur. 2004 yılında bu işe başlayan şirketler yaptıkları projeksiyonda en erken 6-7 yıl sonra kara geçebileceklerini her yerde söyleyip, ne büyük fedakarlıklar yaptıklarını (!) duyurdular ve Hazine de maalesef buna inandı. 6-7 yılda kara geçemeyecekleri doğruydu ama böyle altın yumurtlayan bir tavuğa sahip olmak için en erken 15 yılda kara geçilecek şekilde planlama yapılmaması temel hataydı.

Diğer temel hata ise yukarıda kendimden örnek verdiğim gelir vergisi avantajı konusu. Güya bunu da anlatıp durdular ama anlattıklarını kendileri bile anlamadığı için insanlara ulaşamadılar. Ben bu avantajı anlayan gelir vergisi mükellefi birinin özellikle ücretlinin sistemden faydalanmayacağım diyeceğini sanmıyorum. Ama o tren de kaçtı zaten.

sarifirtina
09-01-2013, 11:37
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2012 yılı Kasım ayı itibariyle bankacılık sektörü net dönem karının 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 19,3 artarak 21 milyar 786 milyon lira olduğunu bildirdi.

BDDK, 7 Ocak 2013 tarihli veriler üzerinden hazırlanan ”Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri”ni açıkladı.

Bankaların Kurumun veri tabanına gönderdikleri kesinleşmemiş geçici verilere göre, Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğü Kasım 2012 itibarıyla 1 trilyon 335 milyar 794 milyon lira oldu.

Sektörün aktif toplamı 2011 yıl sonuna göre yüzde 9,7 oranında 118 milyar 99 milyon lira tutarında artış gösterdi.

Kasım 2012 itibarıyla en büyük plasman kalemlerinden olan krediler 774 milyar 679 milyon lira ve menkul değerler 273 milyar 617 milyon lira bakiye arz etti.

Krediler 2011 yıl sonuna göre yüzde 13,4 artarken, menkul değerler yüzde 4 oranında azaldı.

Bu dönemde takipteki alacaklar (brüt) hesabının yüzde 25,2 oranında 4 milyar 787 milyon lira tutarında arttığı görüldü.

Sektörün Kasım 2012 itibarıyla dönem net karı 21 milyar 786 milyon lira düzeyinde gerçekleşirken, 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 19,3 oranında 3 milyar 529 milyon lira artış gösterdi.

Temmuz 2012’den itibaren Basel-II kriterleri esas alınarak hesaplanmaya başlanan sektörün sermaye yeterliliği standart oranı Kasım 2012 itibarıyla yüzde 17,4 düzeyinde gerçekleşti.

Sermaye yeterliliği standart oranında, son iki aydır bir puana yakın artış gerçekleşti. Bu gelişmede risk ağırlıklı varlıklar sınırlı düzeyde artarken, öz kaynakların dönem net karı, ikincil sermaye benzeri borçlar ve değer artış fonları kaynaklı yükselişi etkili oldu.

Bir yılda öz kaynakları yüzde 23,4 artan bankacılık sektöründe mevduat artışı da yüzde 9,3 olarak gerçekleşti. Söz konusu artış 11 ayda ise sırasıyla yüzde 22,3 ve yüzde 8 olarak gerçekleşti.

yolgider
09-01-2013, 11:57
tekfende 9.75 den bağlamıştım.bugün görüştüm maksimum 8.50 olmuş 1 yıl vadeli oranlar dipte.Elime geçecek olan az bir miktar para var enpara dan bağlamaya karar verdim.46 günlük %9 fena sayılmaz.46 gün sonra kalan maçlara bakıcaz artık.

thron
09-01-2013, 12:23
göremiyor. görmesine de gerek yok. 38 yaşında emekli edilenlerin maaşlarını bizim neslimiz paşa paşa vergi vererek ödüyor nasılsa. (1994-2012 arası toplanan tüm verginin %18'i sosyal güvenlik açıklarını kapamak için kullanıldı).

sn. Dowes,
vergi dediğiniz şey bizden alınan ssk primlerini de kapsıyor mu eğer kapsamıyorsa durum tam facia.

Gerçek maaş üzerinden yatırılan ssk larda aylık ssk prim tutarı neredeyse asgari ücret civarında bunun üzerine bir de vergilerden kaynak aktarılıyorsa sadece yuh diyorum.

bazen sgk katılım gönüllü olsun diyorum ama o kadar suistimale açık bir konu ki imkansız.

şef
09-01-2013, 15:28
Mevduat besten daha iyidir tabiiki aynı disiplinle para yatırılırsa.

Birisine heray diyelim 100tl yatırıyorsun, senede 1200tl yapıyor. diğerinde 12000tl götürsen yüzüne bakan olmaz. bu ikisi nasıl karşılaştırılıyor? kötü yanı nedir? tam anlıyamadım. daha önce yüksek maaş alıp, %35lik dilime girenler için negatif olmuş, ama düşük ücret alanlar için bu durum daha kötü diyemeyiz. üstelik önceki sistemle karşılaştırmaya gerekte yok. bu sistem karlımı ona bakalım. 10 yıldan önce çıkılırsa yapılacak kesinti, bu sistemin negatif yönü olarak sayılamaz. zaten 10 sene para yatırmayı göze alıp, sisteme girmek gerekiyor. sanki 10 yıl sonra 56 yaşın üstüne geçecek kişiler için cazip gözüküyor. faiz oranları bugün net %10 un üzerinde olsa, negatif yönlerini sayalım. lakin net mevduat faizi % 7 civarında iken, bes i daha bir başka incelemek lazım.

dudu
09-01-2013, 15:36
[QUOTE=sarifirtina;8250966]

Mevduattan fazla getirse bile girmemek lazım bence. Mevduat dışı herşey insanın elindeki parayı çalmaya yönelik geliştirillmiş yatırım enstrümanları. Elimdeki parayı verip neden 10 -20 yıl sonra alayım. Bu anca kafası basmayıp, har vurup harman savuran , kendini kontrol edemeyen kişiler için iyidir. BES kısacası kişilerin salaklığından (kendini kontrol edememesi) para kazanmaya yarayan bir sistem bence.

Gösterge tekrar 6.05 de. Umarım tekrar 6 altına salmaz.

Saldi bile.
Dunku ihaleye 100 Milyar'a yakin talep gelmis. Hazine onda birini bile karsilamamis boyle olunca da faiz %2.5 birden dusmus.
Deli para var ortalikda.

Syg,

pingu
09-01-2013, 15:49
...........

blueberry
09-01-2013, 15:49
hem kendi emekli maaşını hem dul maaşını aynı anda alabildiğin.
aynı anda kocandan dul babandan yetim maaşı alabildiğin.

bir ülkede besle falan kimse uğraşmaz..ohoo daha yeşil kart var yaşlılık aylığı var.

pingu
09-01-2013, 15:51
Haklısınız, herşey pahalandı bir tek "para" ucuzladı...

oktay G
09-01-2013, 16:00
bes mantıklı gözüküyor 2. emeklilik için ,zaten benim sgk emeklilik 4 yıl sonra dolacak ,49 da genç emekli olacagız inşallah ama bu hükümet alicengiz oyunu oynamassa ,şu anda her iş bitti gözünü bize dikti

dudu
09-01-2013, 16:01
BES ilk ciktigindan beri izliyorum. Yilda en az 5-6 bankadan araniyorum. Bugune kadar israrla BES'li olmamayi basardim. Bundan son derece memnunum.
Nedenlerine gelince:
1. Ucretli degilim gelir vergisi avantajini kullanamiyorum.
2. Yuksek fon isletim ve yonetim kesintileri, dahasi hem de anapara+getiri uzerinden alinmasi beni rahatsiz etti. Dogrusu sadece getiri uzerinde olmali idi.
3. Fonlarin getirilerini begenmedim. Sektorde bir rekabet goremedim. Parayi toplayan da yoneten de yatirdiklari kuruluslar da ayni gurup olmasi beni rahatsiz etti. Bu tip bir ortamda bir cok ahbap-cavus iliskisi dogabilecegini dusunuyorum ve rahatsiz oluyorum.
4. Fonlari piyasa sartlarina gore zaten ben degistireceksem bunu simdi de yapiyorum niye bir de BES sirketinin giderlerini odeyeyim?
5. BagKur sisteminde idim. Orada da en dusukten prim odedim. Daha cok saglik hizmeti icin BagKur'a prim odemeye devam ettim. Mart 2012 den beri de emekliyim.
6. BES'de cikarken ya toplu para alinir, ya da belirli bir sure maas gibi para odenir. Olene kadar maas yoktur.

Yine de BES'in para biriktirme disiplini olmayan ve parasinin yatirimi icin gerekli bilgi donanimina sahip olmayanlar icin hic yoktan iyi bir sistem oldugunu dusunuyorum.

Syg,

dudu
09-01-2013, 16:13
Benim nacizane kanaatimce ve tecrubelerime gore:

BES ile tatli hayaller kurmak yerine temettu 25 endeksinden en tepeden 5 tane sirketten her ay duzenli alim yapin. Her sene aldiginiz temettuleri de tekrar ayni sirketten hisse almak icin kullanin.
10 sene sonra goreceksiniz ki temettu odemeleri size BES'in vereceginden daha iyi bir geliri hem de omur boyu saglayacaktir.

Syg,

şef
09-01-2013, 16:20
BES ilk ciktigindan beri izliyorum. Yilda en az 5-6 bankadan araniyorum. Bugune kadar israrla BES'li olmamayi basardim. Bundan son derece memnunum.
Nedenlerine gelince:
1. Ucretli degilim gelir vergisi avantajini kullanamiyorum.
2. Yuksek fon isletim ve yonetim kesintileri, dahasi hem de anapara+getiri uzerinden alinmasi beni rahatsiz etti. Dogrusu sadece getiri uzerinde olmali idi.
3. Fonlarin getirilerini begenmedim. Sektorde bir rekabet goremedim. Parayi toplayan da yoneten de yatirdiklari kuruluslar da ayni gurup olmasi beni rahatsiz etti. Bu tip bir ortamda bir cok ahbap-cavus iliskisi dogabilecegini dusunuyorum ve rahatsiz oluyorum.
4. Fonlari piyasa sartlarina gore zaten ben degistireceksem bunu simdi de yapiyorum niye bir de BES sirketinin giderlerini odeyeyim?
5. BagKur sisteminde idim. Orada da en dusukten prim odedim. Daha cok saglik hizmeti icin BagKur'a prim odemeye devam ettim. Mart 2012 den beri de emekliyim.
6. BES'de cikarken ya toplu para alinir, ya da belirli bir sure maas gibi para odenir. Olene kadar maas yoktur.

Yine de BES'in para biriktirme disiplini olmayan ve parasinin yatirimi icin gerekli bilgi donanimina sahip olmayanlar icin hic yoktan iyi bir sistem oldugunu dusunuyorum.

Syg,

Herkes de bir şartlanmışlık var. yeni sistemi araştırma gereği dahi duymadan, tu kaka deniyor. şimdi gelir vergisinden düşülmüyor. devlet doğrudan %25 veriyor, en büyük artısı bu zaten. yönetim kesintisinin ödenmediği fonlarda mevcut. iyi araştırıpta yazarsak forumdan fayda sağlarız.

dudu
09-01-2013, 16:29
Herkes de bir şartlanmışlık var. yeni sistemi araştırma gereği dahi duymadan, tu kaka deniyor. şimdi gelir vergisinden düşülmüyor. devlet doğrudan %25 veriyor, en büyük artısı bu zaten. yönetim kesintisinin ödenmediği fonlarda mevcut. iyi araştırıpta yazarsak forumdan fayda sağlarız.

Gelir vergisinden dusulmuyor dogru.
O eski sistemde idi. Simdi devlet yatirdigimiz her 100.00 TL ye 25.00 TL verecekmis.
Bu para en gec 3 ay icinde yatacak diyorlar. Ayri bir hesapta izleyebilecekmisiz.
Artik ucretli olsun olmasin herkes bu %25 devletin katkisini alacak. Buraya kadar guzel.
Bu para da anapara ile birlikte nemalanacak mi?
Bu paradan da aynen anaparadan oldugu gibi her turlu kesinti yapilacak mi?
Bunlari pek duyamadim.
Fon seciminde diyelim ki ben cok konservatif bir adamim. Gittim dedim ki bana bono-tahvil fonu alin.
Yillik getirisi yukarida bir arkadasin dedigi gibi %6 dan fazla olamaz.
Bundan simdi siki durun sadece getiriden degil anaparadan da sirketler %2-3 kestiklerinde paramiz enflasyonun altinda erir mi erimez mi?
Ne anladim ben bu birikimden o zaman?

Syg,

wezp
09-01-2013, 16:39
Gelir vergisinden dusulmuyor dogru.
O eski sistemde idi. Simdi devlet yatirdigimiz her 100.00 TL ye 25.00 TL verecekmis.
Bu para en gec 3 ay icinde yatacak diyorlar. Ayri bir hesapta izleyebilecekmisiz.
Artik ucretli olsun olmasin herkes bu %25 devletin katkisini alacak. Buraya kadar guzel.
Bu para da anapara ile birlikte nemalanacak mi?
Bu paradan da aynen anaparadan oldugu gibi her turlu kesinti yapilacak mi?
Bunlari pek duyamadim.
Fon seciminde diyelim ki ben cok konservatif bir adamim. Gittim dedim ki bana bono-tahvil fonu alin.
Yillik getirisi yukarida bir arkadasin dedigi gibi %6 dan fazla olamaz.
Bundan simdi siki durun sadece getiriden degil anaparadan da sirketler %2-3 kestiklerinde paramiz enflasyonun altinda erir mi erimez mi?
Ne anladim ben bu birikimden o zaman?

Syg,

**Devlet katkıları müsteşarlığın belirlediği fonlarda değerlenecek. Büyük bir ihtimal devlet tahvili veya bonolarında değerlenecek. Sıfır getiri olmayacak yani.
**Devlet katkılarından ve diğer anaparanızı hangi fona yonlendirdiyseniz ordan fon kesintileri yapılacaktır. ANCAK herkes bu kesintiyi sadece BESte yapılıyormuş gibi düşünüyor. Bu fon kesintileri gidip bankadan fon alsanız da yapılıyor.

Ancak yine de bu sistemin emeklilik sistemi olmadığını sadece birikim sistemi olduğunu unutmayın.

Örneğin sizin verdiğiniz örnekteki gibi paranızla gidip hisse alsanız belki daha fazla getiriniz olacak. Ama riskiniz de olacak. Aynı BES te olduğu gibi.

Unutmayın BES'te yatırımınızı kendiniz yönlendiriyorsunuz. Herkes burayı atlıyor.

Ama mesela;
1000 TL yle bankadan x fonu alsanız
aynı 1000 TL yi BES te x fonu alsanız.

ikisi arasında BES karlı çıkar çünkü devlet katkısı var.

dudu
09-01-2013, 16:44
**Devlet katkıları müsteşarlığın belirlediği fonlarda değerlenecek. Büyük bir ihtimal devlet tahvili veya bonolarında değerlenecek. Sıfır getiri olmayacak yani.
**Devlet katkılarından ve diğer anaparanızı hangi fona yonlendirdiyseniz ordan fon kesintileri yapılacaktır. ANCAK herkes bu kesintiyi sadece BESte yapılıyormuş gibi düşünüyor. Bu fon kesintileri gidip bankadan fon alsanız da yapılıyor.

Ancak yine de bu sistemin emeklilik sistemi olmadığını sadece birikim sistemi olduğunu unutmayın.

Örneğin sizin verdiğiniz örnekteki gibi paranızla gidip hisse alsanız belki daha fazla getiriniz olacak. Ama riskiniz de olacak. Aynı BES te olduğu gibi.

Unutmayın BES'te yatırımınızı kendiniz yönlendiriyorsunuz. Herkes burayı atlıyor.

Ama mesela;
1000 TL yle bankadan x fonu alsanız
aynı 1000 TL yi BES te x fonu alsanız.

ikisi arasında BES karlı çıkar çünkü devlet katkısı var.

Aynen, bu bir bireysel emeklilik degil, bireysel tasarruf sistemidir.
Devlet bir tatlandirici veriyor ki genis halk kitleleri girsinler ve tasarruf yapsinlar, milli tasarruf orani artsin. Amac bu.
Ancak insanlar 10 senede emekli olacagim, sonra da omur boyu maas alacagim saniyor.
Para biriktirme disiplini olmayanlar icin cazip oldugunu dusunuyorum. Getiri acisindan degil.

Syg,

ahmetd76
09-01-2013, 17:02
Şunun yerine devlet, temettü veren, temettü şampiyonu şirketlere vergi avantajları getirse. Milletin mevduatta, gereksiz emlakta, altında duran atıl paraları temettü veren, yani birşeyler üretip/ticaretini yapıp kar eden ve ortaklarına dağıtan (adam gibi) şirketlere aksa daha iyi olmaz mıydı?

dudu
09-01-2013, 17:20
Şunun yerine devlet, temettü veren, temettü şampiyonu şirketlere vergi avantajları getirse. Milletin mevduatta, gereksiz emlakta, altında duran atıl paraları temettü veren, yani birşeyler üretip/ticaretini yapıp kar eden ve ortaklarına dağıtan (adam gibi) şirketlere aksa daha iyi olmaz mıydı?

Tadindan yenmezdi :)

Syg,

JonDowes
09-01-2013, 17:25
Dunyanin neresine giderseniz gidin emeklilik olene kadardir yani olene kadar maas alinir

O gittiğiniz yerlerin çoğunda emekli maaşlarını devlet öder, özel şirketler değil. yaşam süreleri uzadıgı için; devlet/özel fark etmez, ya sistem açık verir (vergilerle fark kapanır) veya emekli maaşları enflasyonun altında artışa maruz kalır. yani keki başkası yapsın, ama tamamını ben yiyeyim diyemiyorsunuz. ya vergiyle, ya enflasyonla o risk yine emeklilere bir şekilde ödetilir. Türkiye'de bu riskler sisteme konulmuyor; sadece birikim kadar para ödeniyor. böylece sistemin hiçbir unsuru yanlış fiyatlanan riskler nedeniyle bir başkasının rahatı için zarar etmiyor. rahat bir emeklilik mi geçirmek istiyorsunuz? basit. daha çok birikim yapın! devlete sırtını dayayıp trilyon dolarlık sosyal açıklar verilen ülkelerdeki emeklilik doğru değil yanlış yol.

sn. Dowes,
vergi dediğiniz şey bizden alınan ssk primlerini de kapsıyor mu eğer kapsamıyorsa durum tam facia.

kapsamıyor. hem sgk primleri hem ülkede toplanan vergilerin tamamının %18'i, emekli maaşları ve sağlık harcamalarına gidiyor.

ekonomideki tüm birikimi tek yöne yönlendimek ciddi varlık balonlarına neden olabilir. bırakalım isteyen faiz, isteyen borsa, isteyen özel girişime yatırım yapsın. kimseye zorla BES de olmasın, mevduat da.

bir de, bir şirketin kazandıklarını temettü veya sermaye arttırımına yönlendirmek (bunu teşvik etmek) devletin işi olmamalı. serbest piyasa mantığına aykırı. kapitalizmi bir şekilde kabullenmişsek; "para, daha çok para kazanacagı yeri bulur" şiarına sırt çevirmemeliyiz. yoksa, bilançosu makyajlı şirketlerin hisse fiyatlarında şişmeye maruz kalırız. temettü ödemek bir şirketin işini iyi yaptıgını (tek başına) göstermez. ROE gösterir.

http://www.intrinsic-valuation.com/articles/EPSROE

blueberry
09-01-2013, 18:38
sn jondowes'un açıkladığı iyi olduğu ölene kadar maaş verilmediği.. ne kadar birikim o kadar maaş..
bes sgknın yanında iyi gidebilir..ama tek başına yetmez..

metin100
09-01-2013, 19:02
sn. dow jones un ve ali tezelin yazılarında belirttiği üzere beste emeklilikte ya toplu para ya da paranızı belli bir vakıt 70li yaslar sonu vefat prensibiyle paranız bitene(kesintılerden sonrakı neması oranında) kadar maaş var. 0/025lik katkı için sayın babacan bütçeye belli bir miktar rakamı belli ödenek konduğunu açıkladı(teorik olarak beste bu sene dahi bu ödemenin varsayılandan daha fazla olma durumunda işler karışabilir her sene bu ödenek bütçede ayrılabilecek mi malum bütçe senelik yapılıyor) özel sektörün ticari bir hizmetini sgkda 350 tl civarı ödemeyle -sınırlı da olsa-( tamamlayıcı sağlık sigortası yapılabılır sınırı yukseltmek icin) devletin sağlık ve 750tl civarı en düşük emekli maaşıyla karşılaştırmak mantıklı değil.Ben bankaya yatırdığım parayı harcıyorum diyenler için avantajlı diğerleri sayın dudunun dediği gibi hisse seneti veya en iyisi(ben yapabildim mi hayır:))cengiz bey gibi arsa almalı radikalde uğur gürses yazmıştı çocuğumuza iyi bir eğitim yerine adına iyi bir yerde arsa almak daha iyi diye :)

ACIBİBER
09-01-2013, 19:02
Bes e bende üye oldum her ay 100 tl kredi kartından çekiyorlar düzenli devlette %25 koyuyormuş. Bu durumda her yıl %25 net kazanmış olmam gerekmezmi? ben 1200 tl yatırıyorum devlet 300 tl toplamda yatan 1500 tl. Bu durumda 1500/1200=1.25 yani her yıl %25 net para artışı olmuyor mu? 10 yılda 12000 tl ben koyacağım 3000 tl devlet toplamda 15000 tl olmuş olmayacak mı? Bankadaki memur yoksa beni kandırdı mı? açıkcası mantıklı gelince sazan gibi atladım BES li oldum :)

Cengiz40
09-01-2013, 20:31
arkadaşlar sizlerden ricam gerçek konumuz olan banka mevduat faizlerine geri dönmeniz olur..bireysel emeklilik ile bes i farklı bir başlıkta paylaşsanız çok daha iyi olur..

plus
09-01-2013, 20:58
Bes e bende üye oldum her ay 100 tl kredi kartından çekiyorlar düzenli devlette %25 koyuyormuş. Bu durumda her yıl %25 net kazanmış olmam gerekmezmi? ben 1200 tl yatırıyorum devlet 300 tl toplamda yatan 1500 tl. Bu durumda 1500/1200=1.25 yani her yıl %25 net para artışı olmuyor mu? 10 yılda 12000 tl ben koyacağım 3000 tl devlet toplamda 15000 tl olmuş olmayacak mı? Bankadaki memur yoksa beni kandırdı mı? açıkcası mantıklı gelince sazan gibi atladım BES li oldum :)

kandırılmamışsınız aynen söylediğiniz gibi.

Para biriktirmek isteyen bir kişi için bundan avantajlı başka sistem yok (aylık 1000 tl ye kadar tabi)

fonların getirisi % 0 olsa bile paranıza %25 değer kazandırmış olursunuz. Mevcut faizlerle de parayı mevduata yatırsanız bu rakamları rüyanızda görürsünüz. Tartışılacak hiç bir yanı yok.

dudu
09-01-2013, 21:14
Faiz dipte yabanci kari zirvede....

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/abdurrahman-yildirim/1279281-faiz-dipte-yabanci-kari-tepede

Syg,

aviator
09-01-2013, 23:57
kandırılmamışsınız aynen söylediğiniz gibi.

Para biriktirmek isteyen bir kişi için bundan avantajlı başka sistem yok (aylık 1000 tl ye kadar tabi)

fonların getirisi % 0 olsa bile paranıza %25 değer kazandırmış olursunuz. Mevcut faizlerle de parayı mevduata yatırsanız bu rakamları rüyanızda görürsünüz. Tartışılacak hiç bir yanı yok.
Tam olarak sizin dediğiniz gibi olmuyor. Siz sadece 1 yıl kalacakmış gibi hesaplıyorsunuz. 1 yıl sonra paranızı çekebilseniz dediğiniz doğru ancak durum farklı. Aslında tartışılacak çok yanı var veya iyi hesap yapmak lazım şöyleki;
Mesela ben 36 yaşındayım biriken paranın tamamına hak kazanmam için 20 yıl paraya dokunmamam gerekiyor 20 yıl çok uzun bir süre. Bugün 100 yatırdım diyelim, devlette 25 koydu 125 lira oldu, bu 125 lira üzerinden Bes şirketleri 20 yıl boyunca ana para üzerinden %2 civarı gider kesecekler, devlet katkısının daha fazlası fon şirketleri tarafından emilecek uzun vadede.
Fonların getirisi %0 bile olsa %25 karınız olmuyor yani. Bilakis bu siteme girecekseniz mutlaka çok iyi fonlar seçerek 20 yılın en az 15 yılında mevduat ve üstü getiri sağlamanız şart bence.
Ben biraz araştırdım cazip gelmedi açıkcası mesela bugünki rakamları ele alırsak;
Tahvil faizi %6 tahvil fonundan 6 kazandınız diyelim 2 de fon gideri kesildi yıllık %4 getiriniz oldu, mevduatta zaten %8 kazanıyorsunuz, 20 yılı düşününce :
Bileşik olarak düşünürseniz : 125 liraya 20 yıl boyunca %4 kazanmakmı yoksa 100 liraya 20 yıl boyunca %8 kazanmakmı?
Birinde tamamen bağlanıyorsunuz paraya dokunamıyorsunuz diğerinde istediğiniz serbestiniz var?
Saygılar

wezp
10-01-2013, 00:08
mevduatta vergi yokmuş gibi yazılar yazıyorsunuz.
1 milyonunuzu fona yatırın kesinti %2 (bakın bes demiyorum çünkü fonlardaki kesinti genel olarak aynı).
mevduata yatırın karınızın %15'i kesinti.

Takılmayın bu kesintiye. Devlet&Aracı kurumunuz her şekil kesecek bir şeyler. Yeterki piyasa ortalamasının altında kesinti yaptırabilin.

NETA
10-01-2013, 00:10
Cenk abi (Chucky68 ) nerede, yazmıyor artık..

aviator
10-01-2013, 00:32
mevduatta vergi yokmuş gibi yazılar yazıyorsunuz.
1 milyonunuzu fona yatırın kesinti %2 (bakın bes demiyorum çünkü fonlardaki kesinti genel olarak aynı).
mevduata yatırın karınızın %15'i kesinti.

Takılmayın bu kesintiye. Devlet&Aracı kurumunuz her şekil kesecek bir şeyler. Yeterki piyasa ortalamasının altında kesinti yaptırabilin.

Benim yazıma istinaden yazdıysanız eğer, dikkat ederseniz mevduata %8 yazdım oldukça kötümser bir oran. Son 1 yılda benim ve en azından bu topiği takip edenlerin net geliri kesinlikle %8 üzeridir. Geçen sene uzun süre brüt %11.5 %12.5 civarlarından mevduat yaptık. Yani mevduata vergi yokmuş gibi yazmıyorum.
Ama faiz gelirinden % 15 stopaj kesilmesiyle (uzun vade 10 a düştü) 20 yıl boyunca anapara üzerinden %2 kesilmesinin arasındaki farkıda görmek lazım. Bes şirketleri bu gideri sizin yatırdığınız kendi paranızdanda kesiyor.
Anlatmaya çalıştığım devlet katkısı ve fon giderleri 20 yılda birbirini götürüyor hatta zararlı bile çıkıyorsunuz. belki 46 yaşında biri için daha cazip olabilir.
Ama devreye 20 yıl girince en önemli konu bileşik etkidir kartopu misali anlatmaya çalıştığım nokta oydu..

Saygılar..

sametay
10-01-2013, 00:35
slm yoldaşlar

arkadaşlar bana ailece gidebileceğimiz 5 yıldızlı otel tavsiyesinde bulunurmusunuz??

istanbula yakın...termal otel olabilir hatta kayak otellerde olabilir..

dostlarım herkese merhaba

ben şimdiden yılbaşı programımı ayarlamaya çalışıyorum
diyorumki acaba uludağa mı gitsem yoksa kartaltepeye mi gitsem
tabi ailece

arkadaşlar sizlerden ricam gerçek konumuz olan banka mevduat faizlerine geri dönmeniz olur..bireysel emeklilik ile bes i farklı bir başlıkta paylaşsanız çok daha iyi olur..

Sn. Cengiz40,

Aslında konu yine mevduat faizleri diye düşünüyorum. Mevduata alternatif olduğu düşünülen / belirtilen enstrümanlar ile ilgili karşılaştırma yapılarak mevduat faizleri değerlendiriliyor.

Tabii bu benim görüşüm.

Saygılar,

Samet

aviator
10-01-2013, 00:41
Cenk abi (Chucky68 ) nerede, yazmıyor artık..

Cenk abinin biraz canını sıkmışlar bence haksızlık etmişler. Bu topik tezgahaltı faiz oranlarının paylaşıldığı yer olduğuna göre bu konuda en fazla paylaşımda bulunan kişiyede üstad da denir hocam da denir usta da denir. Cenk abi bu topiğin belkemiğidir. Bence kızgınlığı geçsin biraz gelir yoldaşlarını yalnız bırakmaz.

Saygılar..

TAZK
10-01-2013, 00:42
arkadaşlar bu bölüm mevduat bölümü ama 2-3 sayfadır bakıyorum bazı arkadaşlar BES için olumsuz yazılar yazıyorlar.bu yazılara rağmen ben bugün finans emeklilikten sisteme girdim.5 adet fon var siz istediğinizi seçersiniz o size kalmış.fonda bankadan aldığınız zamanda kesinti var.%25 devlet katkı payı var.devlet zaten diyor 10 yıl ve daha uzun girersen avantajlı sen 2 yıl ödüyorsun ondan sonra ya paraya sıkışıyorsun bozuyorsun yada v.s...15 yıl düzgün ödeyip işin sonunda alacağın toplam para ile tahmin ettiğin parayı kıyaslarsın azsa demekki iyi bir seçim yapmamışsın BES e girmekle,fazla ise iyi bir seçim yapmışsın demektir.arkadaşlar benim kısaca görüşüm bu...mesela 9.75 ten 15 gün önce 9 aylık mevduat yaptım,şu anda doğru yapmış görünüyorum ama diyelim 1 ay sonra bir kriz çıktı faiz çıktı 12-13 vs...o zamanda yanlış yapmışım derim...herkese selam...

wezp
10-01-2013, 00:50
Benim yazıma istinaden yazdıysanız eğer, dikkat ederseniz mevduata %8 yazdım oldukça kötümser bir oran. Son 1 yılda benim ve en azından bu topiği takip edenlerin net geliri kesinlikle %8 üzeridir. Geçen sene uzun süre brüt %11.5 %12.5 civarlarından mevduat yaptık. Yani mevduata vergi yokmuş gibi yazmıyorum.
Ama faiz gelirinden % 15 stopaj kesilmesiyle (uzun vade 10 a düştü) 20 yıl boyunca anapara üzerinden %2 kesilmesinin arasındaki farkıda görmek lazım. Bes şirketleri bu gideri sizin yatırdığınız kendi paranızdanda kesiyor.
Anlatmaya çalıştığım devlet katkısı ve fon giderleri 20 yılda birbirini götürüyor hatta zararlı bile çıkıyorsunuz. belki 46 yaşında biri için daha cazip olabilir.
Ama devreye 20 yıl girince en önemli konu bileşik etkidir kartopu misali anlatmaya çalıştığım nokta oydu..

Saygılar..
Merhaba;

Şahsınıza yazmadım genel olarak yazdım.

Bir sürü hesap yaptım buraya yazacaktım ki iş döndü dolaştı BES'te seçeceğiniz fonlara geldi.:) Sonra sildim hepsini.

Son söz olarak yazayım olayı konu başlığı olan mevduattan fazla kopmadan kapatayım.

Eğer BES'teki fonunuzun aynısını yıllar boyu normal yollardan bankadan alabiliyorsanız her şekil BES sizin için değildir.

Ama ben o iradeyi kimsede görmüyorum. 1 sene alır 2 sene alır sonra ya parayı alır harcar ya da aldığı hisse/fon kısa süreli zarar edince hırs yapar devam eder.

BES kendisi para biriktiremeyen biriktirse de herhangi bir ihtiyaç anında aklına ilk bankadaki parasını akla getiren kişiler içindir. Ve emeklilik sistemi değil tasarruf sistemidir.

Yeni kanuna göre verilen devlet katkısı da sizin de dediğiniz üzere kesintileri karşılar. (Şimdiye kadar karşılamıyordu bir de o açıdan bakın)

Devlete güven meselesini hiç açmıyorum yarın ne olacağının bile garantisi yok.:)

saygılar.
iyi akşamlar

ACIBİBER
10-01-2013, 00:57
arkadaşlar bu bölüm mevduat bölümü ama 2-3 sayfadır bakıyorum bazı arkadaşlar BES için olumsuz yazılar yazıyorlar.bu yazılara rağmen ben bugün finans emeklilikten sisteme girdim.5 adet fon var siz istediğinizi seçersiniz o size kalmış.fonda bankadan aldığınız zamanda kesinti var.%25 devlet katkı payı var.devlet zaten diyor 10 yıl ve daha uzun girersen avantajlı sen 2 yıl ödüyorsun ondan sonra ya paraya sıkışıyorsun bozuyorsun yada v.s...15 yıl düzgün ödeyip işin sonunda alacağın toplam para ile tahmin ettiğin parayı kıyaslarsın azsa demekki iyi bir seçim yapmamışsın BES e girmekle,fazla ise iyi bir seçim yapmışsın demektir.arkadaşlar benim kısaca görüşüm bu...mesela 9.75 ten 15 gün önce 9 aylık mevduat yaptım,şu anda doğru yapmış görünüyorum ama diyelim 1 ay sonra bir kriz çıktı faiz çıktı 12-13 vs...o zamanda yanlış yapmışım derim...herkese selam...

9.75 iyi bir oran ben bulsam 2-3 yıl bağlarım. Merkez bankası faizlerde esneklik politikası izleyecek gibi Buda 4-4.50 demek. Yani hazine rahat borçlanabiliyor bugün bonolar % 4 düştü ben 7.20 -7.40 dan bonoya geri dönerim diye düşünüyordum ama olmadı önümüzde 5.80 desteği ana direnç gibi kırarsa sert 4.50 ye ineriz sonumuz ne olur bilinmez
yıl sonu 4-4.50 faiz olursa sürpriz olur mu ? Olsada alşırız :)
YTL değildir

aviator
10-01-2013, 01:00
Merhaba;

Şahsınıza yazmadım genel olarak yazdım.

Bir sürü hesap yaptım buraya yazacaktım ki iş döndü dolaştı BES'te seçeceğiniz fonlara geldi.:) Sonra sildim hepsini.

Son söz olarak yazayım olayı konu başlığı olan mevduattan fazla kopmadan kapatayım.

Eğer BES'teki fonunuzun aynısını yıllar boyu normal yollardan bankadan alabiliyorsanız her şekil BES sizin için değildir.

Ama ben o iradeyi kimsede görmüyorum. 1 sene alır 2 sene alır sonra ya parayı alır harcar ya da aldığı hisse/fon kısa süreli zarar edince hırs yapar devam eder.

BES kendisi para biriktiremeyen biriktirse de herhangi bir ihtiyaç anında aklına ilk bankadaki parasını akla getiren kişiler içindir. Ve emeklilik sistemi değil tasarruf sistemidir.

Yeni kanuna göre verilen devlet katkısı da sizin de dediğiniz üzere kesintileri karşılar. (Şimdiye kadar karşılamıyordu bir de o açıdan bakın)

Devlete güven meselesini hiç açmıyorum yarın ne olacağının bile garantisi yok.:)

saygılar.
iyi akşamlar

+ 1

Bu yazınıza yüzde yüz katılıyorum. Olayın özü budur arkadaşlar. %25 devlet katkısını iyi anlamak gerekiyor JonDowes hocama da danışmıştım oda aynı şeyi anlattı topiğinde.

Saygılar İyi Geceler

sametay
10-01-2013, 01:06
Akbank, hesap işletim ücreti almamak için iki adet otomatik ödeme talimatı yada birikimli mevduat hesabı açılmasını talep etti. Ben de ikincisini tercih ettim. Sonuçta; bana aylık ödemeli toplam beş yıl vadeli bir hesap açtılar. Yıllık faiz oranı ise %6,25. Akbank, günlük mevduata %6,5 verirken beş yıllık açılan bir hesap için yıllık %6,25 veriyor, şaka gibi.

Demek istediğim, "her ay bir miktar para biriktireyim" diyenlere bankaların önerdiği ürünler çok zayıf kalıyor. Aksi takdirde, BES bu kadar gündem yaratamaz diye düşünüyorum.

Saygılar,

Samet

Cengiz40
10-01-2013, 01:30
Sn. Cengiz40,

Aslında konu yine mevduat faizleri diye düşünüyorum. Mevduata alternatif olduğu düşünülen / belirtilen enstrümanlar ile ilgili karşılaştırma yapılarak mevduat faizleri değerlendiriliyor.

Tabii bu benim görüşüm.

Saygılar,

Samet

samet bey saygı bizden...

yılbaşına doğru bir tatil programı düşünmem ...burdaki arkadaşlardan otel tavsiyesi almam gayet normal bir durum olmalı..

merak ettiyseniz yazayım tatilimi büyük abant otelinde gerçekleştirdim..

Cengiz40
10-01-2013, 01:32
chucky68 abi

sana özelden pm atmıştım..sende hemen dönüş yapmıştın..
abi beyin fırtınası yaşıyorum..
%7 küsürlere talip vaziyette bekliyorum...
özelden tavsiyelerini beklerim abi

Cengiz40
10-01-2013, 01:51
chucky68 abi

pm için çok teşekkürler..inan moral oldu benim için..

ama ben gibi birçok arkadaşımız seni burada görmek istiyor...
hepimiz insanız..incilir kırılırız..ama abi seni incitenden çok seven var..hemde misliyle seven var..
bundan dolayı seni hep burda görmek isteriz..

memorex
10-01-2013, 02:05
chucky68 abi

sana özelden pm atmıştım..sende hemen dönüş yapmıştın..
abi beyin fırtınası yaşıyorum..
%7 küsürlere talip vaziyette bekliyorum...
özelden tavsiyelerini beklerim abi

Tarla konusunda hayatının ''altın vuruşunu'' yapmışsın genç yaşında ,tebrikler.Fakat bu topiğe takılmaya başladığından bu yana faizde para değerlendirme konusunda hiçbirşey öğrenememişsin. 9.75 furyasını kaçırıp 7 lere kalman akıllara ziyan bir durum.Böyle giderse o paraya yazık olacak kardeşim.

memorex
10-01-2013, 02:12

Saygılar..

Devlet katkısı 20 değil 11 senede sıfırlanıyor ama hesabını yapmasını bilene,biz burada istediğimiz kadar anlatalım boşuna.Ya hesabını iyi yapıp baştan pozisyonunu belirleyip kazanacaksın ya da yaşarak tecrübe edip öğrenecek faturasını ödeyeceksin.!

memorex
10-01-2013, 02:17
http://ekonomi.haberturk.com/emlak/haber/809387-evde-rant-bitti
Eğer bu haberdeki maddeler gerçekleşirse gayrimenkul spekülasyonuyla para kazanma dönemi bitme noktasına gelir.Okuyun ve sizlerde düşüncelerinizi yazın.Belki gözden kaçırdığım noktalar vardır ,benim ulaştığım sonuca ulaşacak mısınız merak ediyorum.Düşüncelerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

aviator
10-01-2013, 02:19
Devlet katkısı 20 değil 11 senede sıfırlanıyor ama hesabını yapmasını bilene,biz burada istediğimiz kadar anlatalım boşuna.Ya hesabını iyi yapıp baştan pozisyonunu belirleyip kazanacaksın ya da yaşarak tecrübe edip öğrenecek faturasını ödeyeceksin.!

Aynen öyle Sayın Memorex..

wezp
10-01-2013, 02:19
BES başlığına konuya ilgili bir yazı yazdım. Hesap hatası yapmamışımdır umarım.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=13849&page=78&p=8256141#post8256141

memorex
10-01-2013, 02:21
Akbank, hesap işletim ücreti almamak için iki adet otomatik ödeme talimatı yada birikimli mevduat hesabı açılmasını talep etti. Ben de ikincisini tercih ettim. Sonuçta; bana aylık ödemeli toplam beş yıl vadeli bir hesap açtılar. Yıllık faiz oranı ise %6,25. Akbank, günlük mevduata %6,5 verirken beş yıllık açılan bir hesap için yıllık %6,25 veriyor, şaka gibi.

Demek istediğim, "her ay bir miktar para biriktireyim" diyenlere bankaların önerdiği ürünler çok zayıf kalıyor. Aksi takdirde, BES bu kadar gündem yaratamaz diye düşünüyorum.

Saygılar,

Samet

Hesap işletim ücreti konusunda iki otomatik ödeme talimatı vermek yerine neden kendini %6.25 gibi ölü bir faize 5 yıl boyunca bağladın
anlamadım.Eğer avantajını atladığım bir nokta varsa öğrenmek isterim bana çok şaşırtıcı bir tercih olarak göründü.

sarifirtina
10-01-2013, 08:06
Tam olarak sizin dediğiniz gibi olmuyor. Siz sadece 1 yıl kalacakmış gibi hesaplıyorsunuz. 1 yıl sonra paranızı çekebilseniz dediğiniz doğru ancak durum farklı. Aslında tartışılacak çok yanı var veya iyi hesap yapmak lazım şöyleki;
Mesela ben 36 yaşındayım biriken paranın tamamına hak kazanmam için 20 yıl paraya dokunmamam gerekiyor 20 yıl çok uzun bir süre. Bugün 100 yatırdım diyelim, devlette 25 koydu 125 lira oldu, bu 125 lira üzerinden Bes şirketleri 20 yıl boyunca ana para üzerinden %2 civarı gider kesecekler, devlet katkısının daha fazlası fon şirketleri tarafından emilecek uzun vadede.
Fonların getirisi %0 bile olsa %25 karınız olmuyor yani. Bilakis bu siteme girecekseniz mutlaka çok iyi fonlar seçerek 20 yılın en az 15 yılında mevduat ve üstü getiri sağlamanız şart bence.
Ben biraz araştırdım cazip gelmedi açıkcası mesela bugünki rakamları ele alırsak;
Tahvil faizi %6 tahvil fonundan 6 kazandınız diyelim 2 de fon gideri kesildi yıllık %4 getiriniz oldu, mevduatta zaten %8 kazanıyorsunuz, 20 yılı düşününce :
Bileşik olarak düşünürseniz : 125 liraya 20 yıl boyunca %4 kazanmakmı yoksa 100 liraya 20 yıl boyunca %8 kazanmakmı?
Birinde tamamen bağlanıyorsunuz paraya dokunamıyorsunuz diğerinde istediğiniz serbestiniz var?
Saygılar

Sn. Aviator aynen katiliyorum.

sarifirtina
10-01-2013, 08:33

Saygılar..

Mevduattaki bilesik etki Mevduati BES ten daha cazip hale getiriyor..Devlet katkisi %25 denince ooo faizden cok daha yuksek gibi geliyor insanlarin gozune ama o para sadece yatirilan paraya veriliyor...kabaca hesap yaptim %25 lik devlet katkisinini 10 yila yayildiginda yillik faiz orani %2.5 olmus oluyor(yanlissam duzeltin lutfen) bu sekilde sizinde yazinizda degindiginiz gibi kesintileri ancak karsilar...

bes'e her yil 1000 lira yatiran biri icin ilk yildaki 1000 lirasina da 250 lira alacak 8. yildaki 8000 lira olan toplam para icin de sadece o yil yatmis olan 1000 lira icin 250 lira alacak..Ama Mevduatta ana para arttikca faiz de artacak ilk yil 1000 lira'ya faiz islenecek 8. yilda ise 8000 liranin tamami uzerine faiz islenecek..bu farki'da goz onunde bulunduralim...

sarifirtina
10-01-2013, 08:55
Ana konumuza donelim diye yakinan arkadaslar var...Buradaki Ana Konumuz tabiki Mevduat ama bu yeni kanunla Bes e olan devlet katkisi ve mevduat faizlerinin dip yapmasi insanlari baska enstrumanlara yonelmeye arastirmaya itiyor..Ki Bes'te yatirim tarzi olarak mevduata yakin enstrumanlardan biri sonucta birikim uzerine kurulu bir yatirim urunu...O yuzden burada gundemin gelisimine gore farkli konulari konusup arastirip paylasmak bize zarar vermez aksine fayda saglar...Benim vade gunum doldugunda bankamdaki mt bana BES i onerdi anlatmaya calisti ben kabul etmedim nedenlerinide kendimce acikladim yani en azindan mt lerin biz mevduatcilari baska enstrumanlara yoneltmeye calistiginda o yatirim urununun noldugunu bilmis oluyoruz...

Ayrica buradaki Arkadaslarin cogu aralik ayinda ya enpara trenine bindi (6 aylik %9.75 olan) yada tekfen trenine (%9.75 274 gun ve uzeri olan)...

Chucky USTAD istrahata cekilince cephe komutansiz pasiflesmesin diye forumda yazilan yazilara istinaden biraz daha aktif olmak durumunda hissettim kendimi..Chucky USTAD'in bir caylagi olarak ben kendimce nacizane fikirlerimi yaziyorum...Chucky USTAD kadar olamayiz biliyorum ama hepimiz nacizane fikirlerini paylasip forumu aktiflestirmeliyiz....

Herkese bol kazanclar dilerim....

sametay
10-01-2013, 10:05
Hesap işletim ücreti konusunda iki otomatik ödeme talimatı vermek yerine neden kendini %6.25 gibi ölü bir faize 5 yıl boyunca bağladın
anlamadım.Eğer avantajını atladığım bir nokta varsa öğrenmek isterim bana çok şaşırtıcı bir tercih olarak göründü.

Kredim bulunduğu için mecbur bir hesabım olmak zorunda. Hesap işletim ücreti yılda 100 TL. Ben de bunun yerine ayda 50 TL ödemeli birikim hesabı açmayı kabul ettim. Birikmiş bir tutar da yatırmadım.

Konuya değinmemin sebebi; birikimli hesapların ne yazık ki BES'e karşı halen dezavantajlı olduğu idi. Bankalar, peşi sıra bu ürünleri çıkarıyorlar ama hiçbiri aynı tutarı evde kumbaraya atmaktan fazla birşey sunmuyor.

Saygılar,

Samet

thron
10-01-2013, 10:24
insanoğlunun yapmakta ısrar ettiği en anlaşılmaz hata mevcut şartların sonsuza kadar devam edeceğini sanmasıdır.

Sevgili arkadaşlar mevduat faizleri ilelebet tek haneli rakamlarda olacak düşüncesine sizi iten farklı arayışlara iten nedir acaba.

kapitalizmin en temel kuralı krize serbest nakit ile giren insan altın vuruş yapar.

herşey fed ci amcaların parasal genişlemeye ara verdik açıklamasına bakar; veya seçim döneminde içine edilecek bütçenin bir sonraki hükümetin elinde patlaması sonucu oluşacak kargaşaya bakar.

faizde kısa vadede tek hane hedeflenirken dört hane görüldü bu ülkede.

madem para basılarak herşey çözülecekti, bu kadar niye sıkıntı çekti dünya.

free cash is king... gerisi laf salatası

sulzer
10-01-2013, 10:30
geçmişten bir anı ..*
bizim yegen 10 yaşında iken yıl 1985 adını vermiyorum bu bes,in 10 yıl pirim öderseniz ve asgari oranda artırırsanız 10 yıl sonra ister paranızı toplam faizi ile geri alabilirsiniz isterseniz size her ay 500 tl aylık baglanır demişlerdi ..? çok iyi para dedik o zamanlar..
aradan 10 yıl geçti pirimler yattı bizim yegen askere gidecek gidip gidip görüşelim dedik adamalar söz verdikleri gibi aynen 500 tl dediler bizimkiside askere gidecek ya her ay bu paraı çekecek ..*
gel görki 500 tl ancak bir simit alabiliyorsun ..?:he:
hükümet vatandaşı tasarufa yönlendirmek için çeşitli seneryolar üretiyor ben 56 yaşına girdim dedemde babamda bende hep tasaruf etmeye çalışıyoruz yeter artık tasaruf tasaruf kemer sıkma kardeşim emekliye işçiye memeura ne para veriyorsunki hala tasaruf diyorsunuz adamlar kıt kanat geçiniyorlar şimdide özel hastanalare,de aynı sistem katkı payından kurtulmak ve tedavide pay vermemek için yılda 800 tl altına düşmemek için istedigin hasaneyle anlaşma yapabilirsin 4 kişilik bir aile yılda 3200 tl para yatıracak ilaçlar para ile tedavi para ile emekli olmak için 65 yaşını bekle devlete 40 yıl pirim yatır ve hala devlet seni 40 yıl sonra çeşitli bahanelerle soysun nasılsa soyulmaya alıştı bu insalar bal tutan patmagını yalarmış yalayın bakayım ..?

basitlik
10-01-2013, 10:33
Amerika'da bile 401K mağdurları var.

http://www.figuide.com/why-your-401k-is-at-risk-if-the-u-s-defaults.html

Sen emekli olana kadar devlet o %25'i iç edebilir mi? Edebilir. Yaşımız büyük biz neler gördük neler. Ölme eşşeğim ölme. Default eden devletler. Paranın üzerine yatan iktidarlar.

Mevduattaki bilesik etki Mevduati BES ten daha cazip hale getiriyor..Devlet katkisi %25 denince ooo faizden cok daha yuksek gibi geliyor insanlarin gozune ama o para sadece yatirilan paraya veriliyor...kabaca hesap yaptim %25 lik devlet katkisinini 10 yila yayildiginda yillik faiz orani %2.5 olmus oluyor(yanlissam duzeltin lutfen) bu sekilde sizinde yazinizda degindiginiz gibi kesintileri ancak karsilar...

bes'e her yil 1000 lira yatiran biri icin ilk yildaki 1000 lirasina da 250 lira alacak 8. yildaki 8000 lira olan toplam para icin de sadece o yil yatmis olan 1000 lira icin 250 lira alacak..Ama Mevduatta ana para arttikca faiz de artacak ilk yil 1000 lira'ya faiz islenecek 8. yilda ise 8000 liranin tamami uzerine faiz islenecek..bu farki'da goz onunde bulunduralim...

JonDowes
10-01-2013, 10:43
http://www.prnet.com.tr/Dalian/000790/Clips/10012013/C0047565453K0000007448.jpg

özür
10-01-2013, 10:45
Faizler dibin de dibine inmeye başladı. Arkadaş ne para basmışlar ya koyacak yer bulamıyorlar bugünde AMB faiz indirirse bizim piyasalara akın ederler. Faizler 5 in altına iner sonra biz faizciler battık. Elimize yığmasınlar hisse senetlerini. Yok ben almayım diyenler peki nereye yatırımını yapacaklar. Gayrimenkul olabilir kira geliri bakımından fakat oda ucuz olmalı ki rahat edesin. Sonuçta bu oluşan bir balon değil eski krizlerdeki gibi. Türkiye nin bu ortamı çok iyi değerlendirdiği için hayatımda ilk defa bizi yönetenlerden memnunum. Siyasi olarak algılanmasın. Hayatımda hiç oy kullanmadım. Sadece değişimi farkedebiliyorum.

basitlik
10-01-2013, 10:50
Paran çoksa git tarım arazisi al, paran azsa git altın gümüş platin vb kıymetli maden al.

Kağıtların önemi kalmayabilir böyle giderse. Para = Tuvalet kağıdı. Sürekli basıyorlar. Hani ağaçtan yapılan hamurdan üretiliyor ya. Sonra kağıdı alıp matbaa da para denilen başka bir kağıda çeviriyorlar ya.

Bütün dünyada faizler sıfıra inince bakalım ne olacak? Çok merak ediyorum. İktisat tarihi daha böyle bir olay yaşamadı.

Faizler dibin de dibine inmeye başladı. Arkadaş ne para basmışlar ya koyacak yer bulamıyorlar bugünde AMB faiz indirirse bizim piyasalara akın ederler. Faizler 5 in altına iner sonra biz faizciler battık. Elimize yığmasınlar hisse senetlerini. Yok ben almayım diyenler peki nereye yatırımını yapacaklar. Gayrimenkul olabilir kira geliri bakımından fakat oda ucuz olmalı ki rahat edesin. Sonuçta bu oluşan bir balon değil eski krizlerdeki gibi. Türkiye nin bu ortamı çok iyi değerlendirdiği için hayatımda ilk defa bizi yönetenlerden memnunum. Siyasi olarak algılanmasın. Hayatımda hiç oy kullanmadım. Sadece değişimi farkedebiliyorum.

özür
10-01-2013, 11:34
Doğru söylüyorsun. Tuvalet kağıdına dönmeden önce paramız bir fırsat bulup değerlendirmek lazım. Sonuçta fırsat her zaman vardır.

ACIBİBER
10-01-2013, 11:42
enpara kaç veriyor arkadaşlar?

ACIBİBER
10-01-2013, 11:46
Doğru söylüyorsun. Tuvalet kağıdına dönmeden önce paramız bir fırsat bulup değerlendirmek lazım. Sonuçta fırsat her zaman vardır.
bazı ülkelerde paranı bankaya yatırdığın için üstüne ekstradan para ödüyorsun yani faiz -2, -3 fln. ana paran devamlı eriyor.
japanyada sistem uzun yıllar böyle işledi. sıfır faizden bankaya paranı bağlayana adam dört köşe oluyordu.
merkez bankasının elindeki en güçlü silah faiz silahıdır bu güç ile tüm kaleleri yıkabilir, borsa, döviz, emtia fln fln
bunu kaybettiğinde kale yıkılır kriz olur. biz faizle yaşayan toplumuz bankaları hazine fonlamaz ise bankacılık sistemi çöker
kötünün iyisi 8-9 bürüt bulan bu devirde yatsın kalksın dua etsin :)

basitlik
10-01-2013, 11:57
İleride Bugday, Arpa, Şeker gibi çok tüketilen emtiaların uçtuğunu göreceğimiz için en garantisi Tarım Arazisidir yatırım olarak.

Japonya nerdeys iflas etmek üzere bu arada. Hem nüfus bakımından hem de üretim bakımından sıfır faiz işe yaramadı.

İsviçre bile sıfır faiz vermeye başlayacak.

ECB ve BOE faizleri 0.50 'den 0.25 veya 0 çekerse heyecanlı günler bizi bekliyor.

bazı ülkelerde paranı bankaya yatırdığın için üstüne ekstradan para ödüyorsun yani faiz -2, -3 fln. ana paran devamlı eriyor.
japanyada sistem uzun yıllar böyle işledi. sıfır faizden bankaya paranı bağlayana adam dört köşe oluyordu.
merkez bankasının elindeki en güçlü silah faiz silahıdır bu güç ile tüm kaleleri yıkabilir, borsa, döviz, emtia fln fln
bunu kaybettiğinde kale yıkılır kriz olur. biz faizle yaşayan toplumuz bankaları hazine fonlamaz ise bankacılık sistemi çöker
kötünün iyisi 8-9 bürüt bulan bu devirde yatsın kalksın dua etsin :)

sarifirtina
10-01-2013, 12:02
insanoğlunun yapmakta ısrar ettiği en anlaşılmaz hata mevcut şartların sonsuza kadar devam edeceğini sanmasıdır.

Sevgili arkadaşlar mevduat faizleri ilelebet tek haneli rakamlarda olacak düşüncesine sizi iten farklı arayışlara iten nedir acaba.

kapitalizmin en temel kuralı krize serbest nakit ile giren insan altın vuruş yapar.

herşey fed ci amcaların parasal genişlemeye ara verdik açıklamasına bakar; veya seçim döneminde içine edilecek bütçenin bir sonraki hükümetin elinde patlaması sonucu oluşacak kargaşaya bakar.

faizde kısa vadede tek hane hedeflenirken dört hane görüldü bu ülkede.

madem para basılarak herşey çözülecekti, bu kadar niye sıkıntı çekti dünya.

free cash is king... gerisi laf salatası

Fed ci amcalarin parasal genislemeye ara verdik aciklamalari olmasa dahi bizim hukumet gercek enflasyon rakamlarini baz almis olmasi faiz oranlari su anda cift hanelerde olmasi icin yeterli olabilirdi..enflasyon sepetine ping pong topu, goz lensi, flut, astarli kumas gibi sacma sapan seyler konularak enflasyon rakamlari aciklaniyor....ben 30yasindayim ve sahsen bu yasima kadar hayatimda ne ping pong topuna para verdim nede goz lensine...sepete bunlarin yerine herkesin gunluk kullandigi elektrik, su, ulasim, dogalgaz vs.. gibi seyleri eklesinler bakalim o zaman gercege yakin enflasyon rakamlarini ve gercege yakin faiz oranlarini goruruz...

EKaya
10-01-2013, 12:43
ping pong topu, goz lensi, flut, astarli kumas gibi sacma sapan seyler konularak enflasyon rakamlari aciklaniyor...

http://www.tuik.gov.tr/jsp/duyuru/upload/Duyuru_120202-1.pdf

cocugu olan milyonlar muzik dersi fulut aliyor :p... 0.0151 agirliginda etki ediyor....
muzik aleti kategorisine zurnayimi secselerdi ? mufredat geregi en cok alinan urun...

hazir tuketim sehirlerde major olsada anadoluda terzilere hala ragbet var... Cogu kisi evinin perdesini kendi dikiyor vb...
Mefrusatlik kumas.. gibi gibi...

listede guncel ornekleme hizi vb bilgiler var....

pinpon topu ise yok.. en azindan siz listede bulabiliyorsaniz buyurun...

sormaniz gereken.. ornekleme zamanina gore piyasa fiyatlarinin nasil degistigi.. hangi markalarin orneklemeye girdigi....
kisinin kendi gelir diliminden baktiginda arkasindaki dilimi gormemesi normaldir... ensede gozlerimiz yok ne yazikki.

sarifirtina
10-01-2013, 12:58
http://www.tuik.gov.tr/jsp/duyuru/upload/Duyuru_120202-1.pdf

cocugu olan milyonlar muzik dersi fulut aliyor :p... 0.0151 agirliginda etki ediyor....
muzik aleti kategorisine zurnayimi secselerdi ? mufredat geregi en cok alinan urun...

hazir tuketim sehirlerde major olsada anadoluda terzilere hala ragbet var... Cogu kisi evinin perdesini kendi dikiyor vb...
Mefrusatlik kumas.. gibi gibi...

listede guncel ornekleme hizi vb bilgiler var....

pinpon topu ise yok.. en azindan siz listede bulabiliyorsaniz buyurun...

sormaniz gereken.. ornekleme zamanina gore piyasa fiyatlarinin nasil degistigi.. hangi markalarin orneklemeye girdigi....
kisinin kendi gelir diliminden baktiginda arkasindaki dilimi gormemesi normaldir... ensede gozlerimiz yok ne yazikki.

Hocam aydinlatici yaziniz icin oncelikli tesekkur ederim...cocugu olan flut aliyorda ayda yilda bir aliyor senelercede kullanabiliyor...anadoluda kadinlarimiz her gunmu perde dikiyor...veya dikilen perdeler ne siklikta yenileniyor?diye sorular geliyor insanin aklina...ping pong topu 2012 de yok evet ama 2009 yilinin listesinde gormustum...Asagidaki liste 2009 a ait diye yaziyordu

TÜiK´in enflasyon sepetindekilerin bazıları:

Hortum, yaş pasta, antep fıstığı, leblebi, madlen çikolata, ruj, oje,fanila, iç çamaşırı, cam,musluk, kilit, tül perde, soba borusu, böcek ilacı, çalı süpürge, gündelikçi kadın ücreti, enjektör, yara bandı, gözlük camı, patinaj zinciri, oto pastası, pinpon topu, lego, flüt, spor toto, milli piyango, hamam ücreti, ahtapot (kalamar), karides, balık yumurtası (havyar), mermer, kireçtaşı, zımpara, yem, sakız, ispirto, çuval, sütyen, külot, kereste, cd-kaset, kimyasal maddeler, gübre, barut, dinamit, lastik eldiven, cam yünü, tuğla, alçı, teneke kutu, fişek, oto jantı, korna, elektrik sayacı, tencere, çöp sepeti, ampul, pil, tornavida, kum, dikenli tel, dikiş makinesi, matkap ucu, kadın bağı, kiremit, yapıştırıcılar, mürekkep, kolonya, serum,demir, bakır.

TÜIK´in Listesinde olmayanlar:

Peynir, zeytin, çay, şeker, yumurta, çiçek yağı, zeytin yağı, makarna, helva, bal, reçel, kahve, ekmek, margarin, salça, sucuk, et, süt, pirinç, mercimek, nohut, kuru fasulye, un, bebe bisküvi, meyve suyu, sigara, ekmek, deterjan, çocuk bezi, piknik tüpü, doğal gaz,elektrik, su…

Halk her gün beslenmek için lastik eldiven mi yiyor, deve eti mi yiyor?

O zaman sormali EFLASYON SEPETi gerçek enflasyonu gösteriyor mu?. Gerçek enflasyon kaçtır. Hesaplanan ya da hesaplatılan enflasyon rakamları gerçek enflasyon değildir. Gerçek enflasyon, elektriğe ve doğalgaza yapılan zam oranlarıdır.

GUNESTUR
10-01-2013, 13:53
Faizcinin işi çok zor.allah yardımcısı olsun.paralarımız eriyip gidecek

EKaya
10-01-2013, 14:00
TÜIK´in Listesinde olmayanlar:
Peynir, zeytin, çay, şeker, yumurta, çiçek yağı, zeytin yağı, makarna, helva, bal, reçel, .....

listenin hesaplanmasi ile ilgili cogu kisi gibi benimde cekincelerim mevcut, agirliklarin "ideal" den cokca uzak oldugunu dusunuyorum. (nufus yapisi/yerlesim dagilimi/gelir dagilimi vb gibi)
amasi..

kod 0118203 Bal 0,1858 gibi...
once listeyi dogru duzgun okuyun lutfen. :p eskiden olup da cikartilanlar oldugu gibi bunun terside var.
ferdi olarak bakiyorsunuz sepete...

ben icki kullanmiyorum alkolluler sepetten cikarilsin ozaman...
maden suyu kola vb de silebilirim... uzar gider...

her gun et mi yiyorsunuz ? et yiyorsaniz tavugu ne yapiyorsunuz ?
her gun 1 litre sut ?
her gun 1 ekmek ?
her gun 1 kg peynir ?

ayni anda kahve hazir kahve kakolu icecek meyve suyu ve meyveli gazozmu tuketiyorsunuz ?

bu urunlerin kullanim suresi ve butcenizdeki pay orani nedir ?
butcede 1% yer isgal eden bir urune 300% zam gelse butcenizde 2% artis ihtiyaci yaratir.
diger tabirle enflasyonunuz 2%.. eger kontrol edilebilecek bir gider degilse.

sepetteki gida urunlerinin orta bir bolumunu bile her gun/sepet agirliginca tuketmeye kalksaniz ya obez olursunuz yada migde fesadi gecirirsiniz....

sepeti "teorik" olarak butun ulkeyi tek bir organizma olarak kabul etme seklinde de dusunebilirsiniz.
sepette agirlik kalemi var goruldugu uzere.

yoksa erkegin maasinin enflasyonu bulunurken kuafor fiyati neden dahil edilsin ki ?

bireyin enflasyonu ile sepetinkinin fazlaca farkli cikmasi normaldir. Bu asagida cikabilir yukarida...
Dogalgaz kullanicisina nara attirirken, sobali birine isinma kalemi gorece etki etmeyecektir, oda soba borusu kovasi kalemine baglidir.

neyse....

bireyler kendi enflasyonlarini hesaplayip ya yasam tarzlarini degistirmek zorundadirlar ya gelirlerini arttiracak yollar bulacaklar yada pasa pasa katlanacaklardir.
Eger paramizin alim gucu derseniz, bebekteki evin enflasyonuyla mi kiyaslayacaksiniz, izmir bostanli mi, diyarbakirin bir mezrasi mi ?
bebekte izmirde diyarbakirda bu ulkenin topragi olduguna gore ortalamasina/katsayisina gore...

sarifirtina
10-01-2013, 14:48
listenin hesaplanmasi ile ilgili cogu kisi gibi benimde cekincelerim mevcut, agirliklarin "ideal" den cokca uzak oldugunu dusunuyorum. (nufus yapisi/yerlesim dagilimi/gelir dagilimi vb gibi)
amasi..

kod 0118203 Bal 0,1858 gibi...
once listeyi dogru duzgun okuyun lutfen. :p eskiden olup da cikartilanlar oldugu gibi bunun terside var.
ferdi olarak bakiyorsunuz sepete...

ben icki kullanmiyorum alkolluler sepetten cikarilsin ozaman...
maden suyu kola vb de silebilirim... uzar gider...

her gun et mi yiyorsunuz ? et yiyorsaniz tavugu ne yapiyorsunuz ?
her gun 1 litre sut ?
her gun 1 ekmek ?
her gun 1 kg peynir ?

ayni anda kahve hazir kahve kakolu icecek meyve suyu ve meyveli gazozmu tuketiyorsunuz ?

bu urunlerin kullanim suresi ve butcenizdeki pay orani nedir ?
butcede 1% yer isgal eden bir urune 300% zam gelse butcenizde 2% artis ihtiyaci yaratir.
diger tabirle enflasyonunuz 2%.. eger kontrol edilebilecek bir gider degilse.

sepetteki gida urunlerinin orta bir bolumunu bile her gun/sepet agirliginca tuketmeye kalksaniz ya obez olursunuz yada migde fesadi gecirirsiniz....

sepeti "teorik" olarak butun ulkeyi tek bir organizma olarak kabul etme seklinde de dusunebilirsiniz.
sepette agirlik kalemi var goruldugu uzere.

bireyin enflasyonu ile sepetinkinin fazlaca farkli cikmasi normaldir. Bu asagida cikabilir yukarida...
Dogalgaz kullanicisina nara attirirken, sobali birine isinma kalemi gorece etki etmeyecektir, oda soba borusu kovasi kalemine baglidir.

neyse....

bireyler kendi enflasyonlarini hesaplayip ya yasam tarzlarini degistirmek zorundadirlar ya gelirlerini arttiracak yollar bulacaklar yada pasa pasa katlanacaklardir.
Eger paramizin alim gucu derseniz, bebekteki evin enflasyonuyla mi kiyaslayacaksiniz, izmir bostanli mi, diyarbakirin bir mezrasi mi ?
bebekte izmirde diyarbakirda bu ulkenin topragi olduguna gore ortalamasina/katsayisina gore...

et tavuk ekmek sut peynir...ortalamaya vuracak olursak her gun olmasada nufusun buyuk bir kisminin her hafta tukettigi seyler...bunlarin yaninda hac ucreti gibi Turkiye'de yasayan insanlarin omurlerinde belki hic belkide 1-2 kez yapabildigi seyleri enflasyon sepetine ekleyen zihniyetten ben farkli anlamlar cikaririm...enflasyonu dusuk gosterip memurlara dusuk zam vermek ve faizi dusuk tutmak gibi....

EKaya
10-01-2013, 15:46
zihniyetten ben farkli anlamlar cikaririm...enflasyonu dusuk gosterip memurlara dusuk zam vermek ve faizi dusuk tutmak gibi....
alintilari kisaltirsaniz hem bizim hem diger okuyucular icin kirlilik olusmamis olur.

konuya "ideoljik/politik" olarak bakmak icin sebep araniyorsa cokcana bulunabilir... Her zaman/her donemde bulundu bulunmaya da devam edecektir.
ama burasi yeri degildir..

sepete dahil olmasi degil, sepetteki agirlik onemlidir... sorun agirlik kismi icerik degil, daha da cesitlendirilmelidir bana gore.
toplumda bir yonde bir tuketim artisi varsa ve sepete dahil olacak boyuttaysa sepete girer.. aksi cikar...

istanbul izmir ve vanda tavuk fiyati nasil ? hangi alisveris merkezinde/hangi marka ? yada markette yoksa pazardan mi aliyorsunuz tavugu ?
markette 20% indirim yapildigi zaman mi (raf omrune 7 8 gun kalan) aliyorsunuz yoksa aractan iner inmez stok omur fiyatiyla beraber mi ?

hacca kisinin kendi gelir gucu yoksa cocuk akraba destegi ile "sosyal" bir butunlukle bu zaten saglaniyor...
hac ucretinin bir kisi icin parcali olarak birden cok ailenin butcesine etki etmeside mumkundur...
2011 yilinda 329 bin kisi basvurmustur. 963 bin kisi sirada beklemektedir...
bu kendi kanaatim olup oturup hac maliyetinin toplum/aile/birey trafinda nasil karsilandigini/tamponlandigini arastirmadim...

gene uzar gider.

insanlar daha uygun fiyat/kalite arayisina yoneldikce piyasanin dinamigi de degisecektir...
gelirleri yetmiyorsa bunu arttirma yollari ile kendilerini gelistireceklerdir...

enflasyon en acimasiz vergidir... sorun enflasyon ve dusen faizler degil paranin reel kazancidir...

isterse enflasyon 30% olsun piyasa faizi 36% ise sizin net kazanciniz 0.6% dir (15% stopaj ile)...
bankaya 8 den 1 yillik baglayan birinin netide 6.5% enflasyon ile 0.8% dir.. 100k paraya 800 lira 1 milyona 8k... aylik 666tl..

bu ornekte gordugunuz uzere 30% enflasyon 36% faizin "net" parasal kazanci 8 e 6.5 den AZ dir....

kasasinda 5-10+ milyon gibi bir neti olmayan birinin faiz ile kazaniyorum demesi goruldugu uzere pek anlamli degil...
eger sifir enflasyon olsaydi
ihtiyac 2k olsaydi 30 yasinda birinin 80 nin de olecegini varsaysaydik toplam ihtiyac nakti sadece 1.2 milyon olurdu....

faiz gelirini baska yatirim araclarina aktaranlar disinda, sorun iki kosulda da olmamalidir.
faizinin tamamini gecim icin kullanlarda dusuk faizde hayatta kalma suresi cok daha uzun olur...

sarifirtina
10-01-2013, 16:01
gayem olaya ideolojik/politik bakmak degil..hayatimda oy kullanmadim..hicbir partiylede alakam yok..ama basimizdaki politikacilarin ince ayarlarla oynayarak adaletsiz enflasyon rakamlari aciklamasi ve bunun sonucunda devletin degil ama halkin enflasyonu karsisinda mevduatimizin erimesi tek gayem bunu belirtmekti...

lukas
10-01-2013, 16:02
et tavuk ekmek sut peynir...ortalamaya vuracak olursak her gun olmasada nufusun buyuk bir kisminin her hafta tukettigi seyler...bunlarin yaninda hac ucreti gibi Turkiye'de yasayan insanlarin omurlerinde belki hic belkide 1-2 kez yapabildigi seyleri enflasyon sepetine ekleyen zihniyetten ben farkli anlamlar cikaririm...enflasyonu dusuk gosterip memurlara dusuk zam vermek ve faizi dusuk tutmak gibi....

:cool: :cool: :cool:

lordmale
10-01-2013, 16:06
arkadaşlar mrb foruma yeni üye oldum ama uzun zamandır okuyucuyum

EKaya
10-01-2013, 16:28
gayem olaya ideolojik/politik bakmak degil..hayatimda oy kullanmadim..hicbir partiylede alakam yok..ama basimizdaki politikacilarin ince ayarlarla oynayarak adaletsiz enflasyon rakamlari aciklamasi ve bunun sonucunda devletin degil ama halkin enflasyonu karsisinda mevduatimizin erimesi tek gayem bunu belirtmekti...

kafaniza yatsin yada yatmasin, bunlari degistirecek birey olarak yetkimiz gucumuz vb olmadigina gore, sikayet etmek yerine adaptif cozumler bulmak, daha dogrusu suyun aksina ilerki vadeyide dusunerek uymak gerekir....

para istifliyen birinin riski uzun vadeli hisse tasiyan birinden pekte farkli degildir. Makro verileri hisseden cok daha fazla takip edecektir...

mevuat faizini harcamayan biri icin ise dedigim gibi pek bir anlami yok ama bunun... eger sayilarin oynandigini dusunuyorsaniz ilerki yillarda katmerli sekilde geri alirsiniz... balon ise dusundugunuz gibi cok baskilanamaz.

paranin mevcut olcusu aciklanan enflasyon ve faiz...
mevduat oraninda yerlerde surunurken ki oransal olarak, tepedeki pasta diliminden teleskopla gorulebilecek kadar mevduat boylari arasinda fark varken. Kanimca sikayetler pastanin yanlis diliminde huzursuzluk yaratiyor...

butun paranizi tavuk elektrik yada gaz/komur cinsinden enflasyonla/deger degisimiyle kiyaslamaya baslarsaniz, her hane bireyinin en yakinindaki commodity exchange de isleme baslamasi gerekir.

para enflasyonuyla, arz enflasyonu biraz farkli kavramlar.

sarifirtina
10-01-2013, 16:37
sorun bir seylerin benim kafama yatip yatmamasi degil gercek olup olmamasi...ben bu ulkedeki gercek enflasyonun 6.5 larda olduguna inanmiyorum....

EKaya
10-01-2013, 17:08
sorun bir seylerin benim kafama yatip yatmamasi degil gercek olup olmamasi...ben bu ulkedeki gercek enflasyonun 6.5 larda olduguna inanmiyorum....

devletin ipi bagladigi kaziktan (sepetten ve ilgili orneklemelerden) gorunen enflasyon bu...
inanmasanizda olan bu :p...

burada da defalarca yazildi, her bireyin enflasyonu farkli ve kendine goredir....
sabit gelir gider rasyonuzdaki degisim sizin enflasyonunuzdur..

gelir-gider = 0 n. yilda da sifirsa sepete uyumlusunuz...
yada daha basidi, hane harcamalarinizi sepetteki katsayilara da uydurabilirsiniz... :p

kalbur ustu ornek...
sabit gider usulu ile bakinca..
ornekle 8k maas alan birinin asgari harrcamalari 700 tl... kullanilabilir gelir 7300.. (birikime attiyor)
enflasyon 10% cikarsa gelecek yil 770 odeme yaparsa kullanilabilir geliri 8030 olur
geliri artmazsa enflasyonu 1% den az cikar. birikimleride enflasyon oraninca degerlenecegi icin endise edecek bir seyi yok...

paranin alim gucu olarak bakiyorsaniz, referans alinan emtiaya/menkul degere vb gore eksi dahi cikabilir.
x liralik hizmet x-5 liraya dustu. Kampanya vardi onu kullandi harcamasi dustu gibi.

paranizin alim gucunu neye gore olcuyorsunuz ?

feveran99
10-01-2013, 17:49
95K
Denizbank
Yeni müşteri
182 gün
% 8,65

sarifirtina
10-01-2013, 18:09
benim icin onemli olan kalemler aylik faturalarim(elektrik,su,dogalgaz,internet),yuksek siklikta tuketilen baslica yiyecekler,benzin,otv,giyecek,alkol,
sorumlu oldugum esimin ihtiyaclari, mayis ta dogmasini bekledigim bebegimin gerekli olacak ihtiyaclari cocuk kiyafeti,cocuk bezi, hastane masraflari vs...paramin alim gucunu bu yazdiklarima gore olcuyorum diyebilirim...

proftrader
10-01-2013, 18:31
Arkadaşlar,

Dün denizbankda şubeye gidip vadesiz hesap açdım.
Sonra bana verilen internet şifresiyle internetden eft ile denizbanka para yolladım.

Ancak tüm öğleden sonra eft ile giden paramı denizbankda blokeli tutdular ve internetden vadeli hesap açmama (370 gün %8.4 den yapacaktım) sistem izin vermedi. ŞUBEYİ ARADIM AÇAN YOK. 4440800 lü numaralarını aradım. Kartım yok diye bağlanan yok. İnternet bankacılığı sitelerine 2 link koymuşlar. Birinden chat yapılıyor diğerinden şikayet istek vs yazılıyor. Chat yapıp sorunu anlatdım. Bana 4440801 olan şikayet hat nolarını verdiler. Orayı arayıp şikayet etdim. Öbür linke de durumu yazdım.

Neyse saat 18.30 gibi beni şubeden aradılar. Ben de likit fon alın, yarın bakarım dedim. Likit fon aldılar ama 18 den sonra olduğundan bu sabah 0 kar verdi bozduğumda. Bu sabah da eft ile paramı tebdeki 8 faiz limanına çekdim.

Bu arada 1 günlük faiz zarar ve eft ücreti zarar oldu bana.

Denizbank nerdeyse tamamen rus sermayeli (rus mafyası belki de) banka. Bilerek paramı bloke edip başka işde kulandılar sanırım. Hayatımda ilk defa param bloke oldu.

Ne dersiniz bu denizbank kısmi devlet güvencesine rağmen farklı şekilde yatırımcıya zarar verebilir mi?

ACIBİBER
10-01-2013, 18:35
95K
Denizbank
Yeni müşteri
182 gün
% 8,65

orab iyi neden üst limit koymuşlar anlamış değilim :)

basitlik
10-01-2013, 19:33
Bu sistemde 1 kişi kazanırsa 99 kişi kaybeder. Kasa ise her zaman kazanır. Kasa kimde asıl onu araştırmak lazım?

ACIBİBER
10-01-2013, 20:28
3-4 sene sonra yıllık %4 brüt faiz bulursak öper başımızın üzerine koyarız :)
bu BES i kimse beğenmiyor ama adam diyelim 40 yaşında 10 yıl yatırdı yaşı oldu 50
50 de emekli oldu hem devletten hem bes ten beslenmiş olmaz mı :)

basitlik
10-01-2013, 20:31
Ali Babacan Eylül 2012 itibariyle Türkiye'nin kredi kartı borcunu açıkladı

http://sozcu.com.tr/turkiyenin-kredi-karti-borcu.html

Tüketicilerin bankalara toplam borcu 255 milyar 815 milyon TL

http://sozcu.com.tr/bankaya-borc-artti.html

feveran99
10-01-2013, 22:03
3-4 sene sonra yıllık %4 brüt faiz bulursak öper başımızın üzerine koyarız :)
bu BES i kimse beğenmiyor ama adam diyelim 40 yaşında 10 yıl yatırdı yaşı oldu 50
50 de emekli oldu hem devletten hem bes ten beslenmiş olmaz mı :)

Faizler brüt 4 e inince sanki BES ayda yapılıyor ya onun nemalandıgı değerlerde hiçbir azalma olmayacak:)

Onun getirisi de bu sefer muhtemelen 3-4 lere iner...

m.tolga
10-01-2013, 22:21
arkadaşlar mrb foruma yeni üye oldum ama uzun zamandır okuyucuyum

mrb hoşgeldiniz... bu ara biraz yoğunuz, ilerde ilgilenecegğiz.. sizinlede...

memet1
10-01-2013, 23:35
Arkadaşlar,

Dün denizbankda şubeye gidip vadesiz hesap açdım.
Sonra bana verilen internet şifresiyle internetden eft ile denizbanka para yolladım.

Ancak tüm öğleden sonra eft ile giden paramı denizbankda blokeli tutdular ve internetden vadeli hesap açmama (370 gün %8.4 den yapacaktım) sistem izin vermedi. ŞUBEYİ ARADIM AÇAN YOK. 4440800 lü numaralarını aradım. Kartım yok diye bağlanan yok. İnternet bankacılığı sitelerine 2 link koymuşlar. Birinden chat yapılıyor diğerinden şikayet istek vs yazılıyor. Chat yapıp sorunu anlatdım. Bana 4440801 olan şikayet hat nolarını verdiler. Orayı arayıp şikayet etdim. Öbür linke de durumu yazdım.

Neyse saat 18.30 gibi beni şubeden aradılar. Ben de likit fon alın, yarın bakarım dedim. Likit fon aldılar ama 18 den sonra olduğundan bu sabah 0 kar verdi bozduğumda. Bu sabah da eft ile paramı tebdeki 8 faiz limanına çekdim.

Bu arada 1 günlük faiz zarar ve eft ücreti zarar oldu bana.

Denizbank nerdeyse tamamen rus sermayeli (rus mafyası belki de) banka. Bilerek paramı bloke edip başka işde kulandılar sanırım. Hayatımda ilk defa param bloke oldu.

Ne dersiniz bu denizbank kısmi devlet güvencesine rağmen farklı şekilde yatırımcıya zarar verebilir mi?

sıkışınca 1 gece repo deseydin en azından biraz eline kalırdı,chucky beyin öğrettiklerinden biri..bide pireye kızma 8.40 ı geri vermeseydin keşke,yani 1gün repo+8.40 olsaydı keşke...bide vadesizi kapat hesap işletim çıkar ilerde,bankaya kızma ilerde kim fazla verirse oraya gideriz biz mevduatçıyız...

bankac
11-01-2013, 00:13
bes ile birikimli mevduatı karşılaştırmak (aynı miktar para yatırılarak) ,bes ile (toplu para ile başlayan) mevduata göre kıyaslamaktan daha mantıklı ,

ACIBİBER
11-01-2013, 00:25
Faizler brüt 4 e inince sanki BES ayda yapılıyor ya onun nemalandıgı değerlerde hiçbir azalma olmayacak:)

Onun getirisi de bu sefer muhtemelen 3-4 lere iner...

BES 10 yıl süre ile her yıl %0 getiri sağlarsa devletin koyduğu her 100 tl için 25 tl otomatik olarak her yıl %25 getiri demektir. benmi yanlış hesaplıyorum. ben BES üzerine %0 getiri koyarak devlet desteğine odaklanmak gerektiğini savunuyorum. :)

proftrader
11-01-2013, 10:09
sıkışınca 1 gece repo deseydin en azından biraz eline kalırdı,chucky beyin öğrettiklerinden biri..bide pireye kızma 8.40 ı geri vermeseydin keşke,yani 1gün repo+8.40 olsaydı keşke...bide vadesizi kapat hesap işletim çıkar ilerde,bankaya kızma ilerde kim fazla verirse oraya gideriz biz mevduatçıyız...

Haklısın ama paranız bloke deyince panik oldum. Şimdi senin tavsiyene uyup 8.40 a döneyim dedim ama 8.10 a indirmişler.
0.10 için de sevimsiz bir yere gitmeyeyim. Zaten orası için 50 altı bir miktar ayırmışdım. Uygun bir fırsat çıkana kadar teb marifetlide 8 faizde de beklemek daha uygun geldi bana.

mgdv2001
11-01-2013, 10:21
BES 10 yıl süre ile her yıl %0 getiri sağlarsa devletin koyduğu her 100 tl için 25 tl otomatik olarak her yıl %25 getiri demektir. benmi yanlış hesaplıyorum. ben BES üzerine %0 getiri koyarak devlet desteğine odaklanmak gerektiğini savunuyorum. :)

Son derece yanlış mantık hatası ile dolu bir cümle

İlk Yıl 100 Tl nize 25 Tl verecek Paranız olacak 125 TL.
2.Yıl Getiri sıfır. Devlet katkısıda Bir defaya mahsus olduğu için Sıfır Para yine 125 TL.
3-4-5-6-7-8-9-10. Yıllarda aynı şekilde ve paranız 10.Yılda 125TL.

Yani On yılda %25 kazanç = Yıllık %2,5 kazanç.

10 Yılda Fonlarınızdan ve anaparanız olan 125Tl.den yapılacak FİGK kesintisi ile 10 yıl sonra size 125 Tl den Sıfır TL kalır hatta borçlu bile çıkarsınız.
SAYGILAR

thron
11-01-2013, 10:54
bes ile birikimli mevduatı karşılaştırmak (aynı miktar para yatırılarak) ,bes ile (toplu para ile başlayan) mevduata göre kıyaslamaktan daha mantıklı ,
bence birikimli mevduata dah iyi getirir.

neden derseniz bes te devlet katkısı zaten kesintilerle tırpanlanacak ayrıca ilgili devlet katkısı devlet kağıtlarında değerlenecek ki bu kağıtların faizi mevduattan daha düşüktür.

bir de tam bilmiyorum ama tahvillerin faizi aydan aya kolay kolay değişmez.
bu ay 8% aldım gelecek ay 10% alırım gibi bir konu olmaz. ama banka gerekirse günlük güncellemek zorundadır faizi.

basitlik
11-01-2013, 11:00
Japonya'da 116 milyar$ QE paketi açıkladı.
http://www.bloomberg.com/news/2013-01-11/european-stock-futures-climb-as-japan-unveils-stimulus.html

TCMB'nin faizleri daha da düşürmesi gerekiyor ve bekleniyor. Carry Trade işi iyice artacak.

Hala reel olarak çok yüksek faiz veriyor Türkiye. Sıcak para ondan geliyor memleketimize. Şu anda paraya anlamlı reel faiz veren batık ülkeler dışında bir kaç ülke kaldı. Bir tanesi de Türkiye.

Uzun vadeli iyi bir oran bulursanız paranızı uzun vadeli bağlayın derim.

sametay
11-01-2013, 11:35
bence birikimli mevduata dah iyi getirir.

neden derseniz bes te devlet katkısı zaten kesintilerle tırpanlanacak ayrıca ilgili devlet katkısı devlet kağıtlarında değerlenecek ki bu kağıtların faizi mevduattan daha düşüktür.

bir de tam bilmiyorum ama tahvillerin faizi aydan aya kolay kolay değişmez.
bu ay 8% aldım gelecek ay 10% alırım gibi bir konu olmaz. ama banka gerekirse günlük güncellemek zorundadır faizi.

Evet, ama hangi birikimli mevduat? Hangi bankanın aylık ödemeli 5 yıl yada 10 yıl vadeli "birikimli mevduat"ı cazip?

Denizbank, internet sitesinde ilk yıl için %9,45 vereceğini belirtmiş. Bence, düşünmeye değer...

http://www.denizbank.com/birikim-yonetimi/mevduat-urunleri/mevduat-biriktiren-hesap.aspx

Saygılar,

Samet

excali
11-01-2013, 12:39
Mahfi Eğilmez'den: Borçlanarak Büyümek.Borcumuz niçin arttı? Tasarruflar niçin eridi? (http://t.co/J5i8wgMJ)

Figo
11-01-2013, 16:28
Amarikalılar Hazine Bakanlığı koltuğuna oturması beklenen Jack Lew'in adaylığından memnun değil. Sebebi ise Lew'in imzası.. İsminin ve soyisminin baş harflerinin olmadığı imzayı Amerikalılar saçma buluyor. İsimlerini uzun uzun imza atan Amerikalılar için imza bir prestij göstergesi ve Lew komik imzasıyla Amerika'nın prestijini sarsıyor.

http://www.ensonhaber.com/jack-lewin-ortaligi-karisitiran-imzasi-2013-01-10.html

http://pixel.nymag.com/imgs/daily/intelligencer/2013/01/09/09-jack-lew-signature.o.jpg/a_560x375.jpg

http://i50.tinypic.com/11h86rk.jpg

sarifirtina
11-01-2013, 16:34
Evet, ama hangi birikimli mevduat? Hangi bankanın aylık ödemeli 5 yıl yada 10 yıl vadeli "birikimli mevduat"ı cazip?

Denizbank, internet sitesinde ilk yıl için %9,45 vereceğini belirtmiş. Bence, düşünmeye değer...

http://www.denizbank.com/birikim-yonetimi/mevduat-urunleri/mevduat-biriktiren-hesap.aspx

Saygılar,

Samet

Takip eden bir yıllık dönem başlarında belirlenen yeni avantajlı faiz oranı üzerinden faiz işlemeye devam eder. DenizBank, takip eden yılların faiz oranlarının, dört büyük özel bankanın 365 gün vadeli mevduat için ilan ettiği en yüksek faiz oranları ortalamasının TL’de % 0.50, YP’de ise % 0.25 üzerinde olmasını taahhüt eder.

Düzenli ödeme** tutarının tahsil edilemediği durumlarda, minimum düzenli ödeme tutarından düşük olmamak kaydıyla kısmi tahsilat gerçekleşir. Kısmi tahsilat şeklinde yapılan ödemeler de “düzenli ödeme” olarak dikkate alınır.

Ve en onemlisi

**Düzenli ödemenin 4 kez üst üste gerçekleşmediği durumlarda hesap otomatik olarak kapanır ve bakiye vadesiz hesaba aktarılır.

Bu yil icin verilen oran cazip gibi gorunsede 5 Yil cok uzun bir sure, her yilin sonunda 4 buyuk bankanin 365 gun icin ilan ettigi oranlari baz alip uzerine 0.50 eklemeyi taahhut ediyorlar ama 4 buyuk bankanin ilan edecegi oranin bizim tezgah alti aldigimiz oranlardan yuksek olacagini sahsen sanmiyorum! 4 kez yatiramadiginizda hesabinizi vadesize dondurmeleri de cabasi...

sarifirtina
11-01-2013, 16:48
Amarikalılar Hazine Bakanlığı koltuğuna oturması beklenen Jack Lew'in adaylığından memnun değil. Sebebi ise Lew'in imzası.. İsminin ve soyisminin baş harflerinin olmadığı imzayı Amerikalılar saçma buluyor. İsimlerini uzun uzun imza atan Amerikalılar için imza bir prestij göstergesi ve Lew komik imzasıyla Amerika'nın prestijini sarsıyor.

http://www.ensonhaber.com/jack-lewin-ortaligi-karisitiran-imzasi-2013-01-10.html

http://pixel.nymag.com/imgs/daily/intelligencer/2013/01/09/09-jack-lew-signature.o.jpg/a_560x375.jpg

http://i50.tinypic.com/11h86rk.jpg

Sn. Figo uzun yillardir ABD lilerle calisiyorum ilk zamanlar imzamin ismimle alakasiz olmasini tuhaf karsilamislardi...Bende bunun onlara tuhaf gelmesini tuhaf karsilamistim :halayci:

şef
11-01-2013, 20:03
Sn. Figo uzun yillardir ABD lilerle calisiyorum ilk zamanlar imzamin ismimle alakasiz olmasini tuhaf karsilamislardi...Bende bunun onlara tuhaf gelmesini tuhaf karsilamistim :halayci:

El yazısı karakterlerinden oluşmayan ve basit çizgilerden oluşan imzanın taklidi kolaydır ve kimin tarafından atıldığını belirlemek her zaman mümkün olamamaktadır.

piyasafatihi
11-01-2013, 20:38
teb marifetli hesap oranları düşünülebilir, maalesef mevduatı fazla olanlar için üst limiti var. Günlük çalışan hesap için oranlar şöyle,

TL 30 gün boyunca uygulanan
hoşgeldin ek faizi
0 - 999 aralığı 0
1.000 - 35.000 aralığı 8 + 1
35.001 - 50.000 aralığı 8 + 1
50.001 - 100.000 aralığı 6
100.001 - 250.000 aralığı 6
250.001 - 500.000 aralığı 6
500.001 ve üstü 0

EUR 30 gün boyunca uygulanan
hoşgeldin ek faizi
0 - 999 aralığı 0
1.000 - 15.000 aralığı 2.75 + 0.50
15.001 - 25.000 aralığı 1.5
25.001 - 50.000 aralığı 1.5
50.001 - 100.000 aralığı 1.5
100.001 - 250.000 aralığı 1.5
250.001 - 500.000 aralığı 1.5
500.001 ve üstü 0

USD 30 gün boyunca uygulanan
hoşgeldin ek faizi
0 - 999 aralığı 0
1.000 - 20.000 aralığı 2.75 + 0.50
20.001 - 25.000 aralığı 1.5
500.001 ve üstü 0

GBP 30 gün boyunca uygulanan
hoşgeldin ek faizi
0 - 999 aralığı 0
1.000 - 15.000 aralığı 2.75 + 0.50
15.001 - 25.000 aralığı 1.5
500.001 ve üstü 0

asil olçun
11-01-2013, 20:56
euro tekfen, 8.25 orana düştü, 9.75 aldık bir yıl üstad la beraber sırt üstü yat. euro tekfenin ismi önümüzdeki hafta değişiyor satın alan kuveyt bankası yeni ismi ve vizyonuyla geliyor.

feveran99
11-01-2013, 21:51

Dostum keşke dediğin gibi sürekliliği olsa, yarın birgün hükümet değişir, krizler olur, depremler olur, sizin %25 bi bakmıssın yalan olmus, buna güvenip girmek bana göre çılgınlık...

sametay
11-01-2013, 22:17
euro tekfen, 8.25 orana düştü, 9.75 aldık bir yıl üstad la beraber sırt üstü yat. euro tekfenin ismi önümüzdeki hafta değişiyor satın alan kuveyt bankası yeni ismi ve vizyonuyla geliyor.

Yeni bankalardan cazip fırsatlar bekliyoruz derken çok keskin düşüşler gerçekleşti. Odeabank 1 yıl için %7,75 veriyor. Biraz daha gayret ederlerse İşbank'ın altına inecekler!

pingu
11-01-2013, 23:08
Yeni bankalardan cazip fırsatlar bekliyoruz derken çok keskin düşüşler gerçekleşti. Odeabank 1 yıl için %7,75 veriyor. Biraz daha gayret ederlerse İşbank'ın altına inecekler!

Hülya Avşarlı TV reklamını gördüm bu akşam Odeabankın. Reklam giderlerini de mevduatçılara ödetmişler anlaşılan...

serkan1976
12-01-2013, 00:41

merhaba asil olçun euro tekfen internet sitesi 8.50 diyor hala.birde yeni isim ne olucak acaba haberiniz var mı
onunla ilgili hiç açıklama yok. tşk iyi geceler

sarifirtina
12-01-2013, 08:15
11 aylık cari açık 45.2 milyar dolar
Kasımda cari açık 4.8 milyar dolar, 11 aylık açık ise 45.2 milyar dolar oldu. Ancak, iç talep ve ekonomik aktivitede canlanma işaretlerine paralel olarak cari açıktaki iyileşmede sona yaklaşıldığı belirtiliyor

EKONOMİ SERVİSİ

Dış ticarette dengelenmenin yavaşlayarak sürmesine paralel kasımda da düşüşünü sürdüren 12 aylık kümülatif cari açık 51.85 milyar dolara gerilerken, ekonomistler iç talep ve ekonomik aktivitede canlanma işaretlerine paralel cari açıktaki yavaşlamada sona yaklaşıldığını söyledi.
Cari işlemler hesabı, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.2 oranında azalışla beklentilerin oldukça altında 4 milyar 479 milyon dolar açık verdi. Cari açık 2011 yılının Kasım ayında 5.41 milyar dolar, Ekim 2012’de ise 1.92 milyar dolar olmuştu.
Ocak-Kasım döneminde kaydedilen cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 25 milyar 135 milyon dolar tutarında, yüzde 35.7 oranında azalarak 45 milyar 242 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
Bu gelişmede dış ticaret açığının 21 milyar 677 milyon dolar azalarak 60 milyar 688 milyon dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 2 milyar 776 milyon dolar artarak 20 milyar 459 milyon dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 817 milyon dolar azalarak 6 milyar 211 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Cari açık 2011 yılının ilk 11 aylık döneminde 70.38 milyar dolar seviyesindeydi.

OVP hedefi 58.7 milyar $
OVP’ye göre cari işlemler açığının 2012 sonunda 58.7 milyar dolar, bu yıl sonunda ise 60.7 milyar dolar olması bekleniyor. Cari açığın GSYH’ye oranının 2012’de yüzde 7.3, bu yıl ise yüzde 7.1 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın 11 aylık dönemine göre 385 milyon dolar azalarak 21.62 milyar dolara, turizm giderleri de 584 milyon dolar azalarak 3.94 milyar dolara geriledi.
Yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın 11 aylık dönemine göre 865 milyon dolar azalarak 6.02 milyar dolara geriledi.

sarifirtina
12-01-2013, 08:29
El yazısı karakterlerinden oluşmayan ve basit çizgilerden oluşan imzanın taklidi kolaydır ve kimin tarafından atıldığını belirlemek her zaman mümkün olamamaktadır.

Sn. Sef dogrudur..Hele ki imzasini dunyanin en cok kullanilan para biriminin uzerine atacak kisinin imzasina tabiki dikkat etmesi gerekir :yes:

ABD Başkanı Barrack Obama, Hazine Bakanı olarak aday gösterdiği Jacob Jack Lew’in sıradışı imzası için, “Doların değerinin düşmemesi için bana imzasındaki en az bir harfi daha okunaklı yazacağına ilişkin söz verdi” diye espri yaptı.
Lew’in birbirine bağlı şekilde irili ufaklı sekiz yuvarlaktan oluşan imzası ABD kamuoyunda tartışmaların odağına oturmuş durumda. Lew’in imzasının ABD Doları üzerinde yer alacak olması tartışmaları daha da hararetli boyuta taşıdı.
Obama, ABD Hazine Bakanlığı için Jacob Jack Lew’in adaylığını resmen açıklarken, imzasıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Jack’in imzasına daha önce dikkat etmemiştim. Dün basında gündeme gelince, onu aday göstermeyi yeniden düşündüm. Doların değerinin düşmemesi için Lew bana imzasındaki en az bir harfi, daha okunaklı halde yazacağına ilişkin söz verdi” dedi.:he:

sarifirtina
12-01-2013, 08:50
Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faizleri sabit tutması sonrası paritede başlayan yükseliş dolar/TL’nin de 1.76 seviyesini test etmesine neden oldu. Ancak, dolar/TL’deki düşüş pariteki yükselişe göre sınırlı kaldı.
Bunda da müşteri talebi ve MB’nin son dönemde uyguladığı politikaların bir sonucu olan kurda düşük volatilite en önemli nedenler oldu. Dolar/TL en son 2012 yılı Mayıs ayında 1.77 seviyesinin altına inmişti.
Euro, dolar karşısında Nisan 2012’den beri en yüksek seviyeye yükselirken yükselişte ECB’nin faiz kararının ardından önümüzdeki dönemde bir faiz indirimine ilişkin bir sinyalin yer almaması da etkili oldu

GUNESTUR
12-01-2013, 14:51
avrupa merkez bankası’nın (ecb) faizleri sabit tutması sonrası paritede başlayan yükseliş dolar/tl’nin de 1.76 seviyesini test etmesine neden oldu. Ancak, dolar/tl’deki düşüş pariteki yükselişe göre sınırlı kaldı.
Bunda da müşteri talebi ve mb’nin son dönemde uyguladığı politikaların bir sonucu olan kurda düşük volatilite en önemli nedenler oldu. Dolar/tl en son 2012 yılı mayıs ayında 1.77 seviyesinin altına inmişti.
Euro, dolar karşısında nisan 2012’den beri en yüksek seviyeye yükselirken yükselişte [ı]ecb’nin faiz kararının ardından önümüzdeki dönemde bir faiz indirimine ilişkin bir sinyalin yer almaması da etkili oldu[/ı]

faizlerde bence dip görüldü.bundan daha dusuğu olmaz.

Cengiz40
12-01-2013, 14:53
arkadaşlar nasılsınız??

umarım herkes iyidir

oktay G
12-01-2013, 15:09
tekfen paraşütsüz düşüyor ,hayırlısı diyelim

sarifirtina
12-01-2013, 16:16

bizim MB'den bu konuda emin olunamiyor..ama umarim hakli cikarsiniz...

şef
12-01-2013, 18:14

bencede görüldü. belki bir yarım puan daha. lakin banka faizlerinin düşebileceği bir miktar yer var. üstelik buralarda uzun bir sürede kalabilir. eylül-ekim gibi yukarı hareket başlayabilir.

asil olçun
13-01-2013, 02:06
eurotekfenin yeni reklam panosu hazır hafta sonu takılacak ismini vermediler, süpriz dediler ve oran olarak bir yıl 8.25
oranlar kısa vadede değişebilir.

ACIBİBER
13-01-2013, 08:56
Faizler tekrardan 5.80 e çekilebilir orayı kırarsa 4-4.50 ye kadar düşüş olur Sonuçta düşmesi merkez bankasının işinde gelir düşük faizle borçlanmak bütçe üzerindeki yükü hafifletir 0.5 puanı alın 1.5-2 milyar. Tl ilk talep ile hesap edin ciddi rakamlar söz konusu olacaktır ytd

sarifirtina
13-01-2013, 14:00
eurotekfenin yeni reklam panosu hazır hafta sonu takılacak ismini vermediler, süpriz dediler ve oran olarak bir yıl 8.25
oranlar kısa vadede değişebilir.

suan 180 gun ve uzerine halen 8.50 oran gecerli e-mevduat, ust limit 500.000...ayrica 180 gunu gecince stopaj 12 ye iniyor o sekilde bakarsak oranin getirisi 0.3 daha artmis oluyor...ama bir sey dikkatimi cekti 8.50 oranini 365 gune kadar veriyorlar 365 uzerinin orani yazilmamis 365 gunden fazla yatirinca stopaj orani 10 a inicek bunu dikkate alarakmi yapilmis bilemicem..

Cengiz40
13-01-2013, 14:15
365 gunden fazla yatirinca stopaj orani 10 a inicek bunu dikkate alarakmi yapilmis bilemicem..

365 günü geçince stopaj oranı %10 a düşüyor...

3 yılı aşınca %0 stopaj oluyor

Cengiz40
13-01-2013, 15:02
3 yıl vadeye 0 vergi!

Mevduatta uzun vadeye vergi avantajı getirildi

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/808007-3-yil-vadeye-0-vergi

TaNGo
13-01-2013, 17:34
merhaba asil olçun euro tekfen internet sitesi 8.50 diyor hala.birde yeni isim ne olucak acaba haberiniz var mı
onunla ilgili hiç açıklama yok. tşk iyi geceler

Merhaba, Burgan Bank olacak. Yeni isminden çalışanlar da rahatsız :yes:

http://www.jkb.com/node/88924

www.burgan.com/

Cengiz40
13-01-2013, 18:23
birde arkadaşlar şu yazıyı okumanızda büyük fayda var..

http://www.halkbank.com.tr/images/misc/Yatirimci/yatirim_fonlari/Yatirim_urunleri/mevduat1.pdf

ACIBİBER
13-01-2013, 21:39
3 yıl vadeye 0 vergi!

%9 yada % 10 dan 3 yıl bağlamak bana akıllıca geliyor. Ben 2 yıllık bono alıp vade sonuna kadar beklediğim için bana 3 yıl 3 gün gibi geliyor :)yani oldukça kısa vade geliyor:) 3 yıla iyi faiz veren banka varm bilemiyorum !?
Ben faizlerin yükselme ihtimalini pek göremiyorum. Halkın %85 i kredi almış ev yada araba kredisi. 30 yıl ödeyecekler yani piyasada deli para tamamen kontrol altında bundan sonra para kazanmak iyice zorlaşacaktır :)
Vatandaşın krediye bakışı ilginç; adam 1000 tl çekiyor bankaya 100 tl 100 tl ödüyorum diyor yani kendini akıllı parayı vereni ise cahil görüyor milyonlarca kişi küçük paralar çekiyor aslında en iyi parayı bankalar küçük krediden götürüyor TCK No yaz para cepte ne hoş :)

hilmar
13-01-2013, 23:04
3 yıl vadeye 0 vergi!

Mevduatta 3 yıl vadeye 0 stopaj diye bir oran yok..Yazının başlığı ve içeriği farklı, başlığın doğrusu "3 yıl vadeli krediye 0 vergi" olacak.

ACIBİBER
13-01-2013, 23:33
Düzelttiğiniz iyi oldu bende hangi dağda kurt öldüde devlet mevduat yatırımcısına destek oldu diyordum :)

Vadelisever
14-01-2013, 11:03

Bankaların klasik yıl sonu bilanço makyajlama operasyonuydu bence Odea ve Eurobank Tekfen'in faizleri. 2 Ocak'tan itibaren oranları fena çakıldı, uzun vadeli bağlamayı göze alanlar yıl sonundan önce trene atladı, piyasalar böyle giderse çok da iyi iş yaptılar. Benim gibi kısa adımlarla koşmak isteyenler için ise tek adres var, o da açık ara Enpara, inşallah böyle devam ederler de uzun vade bağlayanlarla aramızda çok fark olmaz toplam kazançta.

bankac
14-01-2013, 14:21
eurotekfen interneti yanıltıyor, şubede faizler düşmüş,internet geç güncelleniyormuş,hatta aylık 250.000 üstüne daha düşük oran var

ozziem
14-01-2013, 14:46
Bankaların klasik yıl sonu bilanço makyajlama operasyonuydu bence Odea ve Eurobank Tekfen'in faizleri. 2 Ocak'tan itibaren oranları fena çakıldı, uzun vadeli bağlamayı göze alanlar yıl sonundan önce trene atladı, piyasalar böyle giderse çok da iyi iş yaptılar. Benim gibi kısa adımlarla koşmak isteyenler için ise tek adres var, o da açık ara Enpara, inşallah böyle devam ederler de uzun vade bağlayanlarla aramızda çok fark olmaz toplam kazançta.

Eğer 32 günlükler 9.25 seviyesinde kalırsa 1 yıllık 9.75 yapanlardan kesinlikle daha karlı olarak görüyorum kısa vade yapanları. Ben üçte birini 6 aylık 9.75, kalanını ise kısa vadeli yaparak yola devam etme stratejisi izledim.
1 yıl uzun vade yapanlar için stopaj %15 oldu. Ama kısa vade yapanlar eğer faizler biraz artarsa ve yeniden 9.75 olursa mesela , 1 yıllık %12 den bağlama şansları var. Ayrıca şu anda 8.75 ten 1 yıllıka yatırılsa bile
net faizi 8.75*0.88 = 7.7 ; 9.75 *0.85 = 8.28 oluyor. Yani aslında 0.5 puan fark oluyor 1 yıllıkta. 500 binlik mevduatta bu yıllık 2500 tl lik bir fark oluyor ama kişi hareket kabiliyetini kendine bırakıyor. Tabii bunun doğrusu yoktu, 1 ay önce çok tartıştık , sonuçta zaman gösterecek doğruyu diye neticelendirdik.

oktay G
14-01-2013, 15:33
tekfenin ismi burgan bank yerine burhan bank olsa daha iyiydi

memorex
14-01-2013, 16:24
Eğer 32 günlükler 9.25 seviyesinde kalırsa 1 yıllık 9.75 yapanlardan kesinlikle daha karlı olarak görüyorum kısa vade yapanları. Ben üçte birini 6 aylık 9.75, kalanını ise kısa vadeli yaparak yola devam etme stratejisi izledim.
1 yıl uzun vade yapanlar için stopaj %15 oldu. Ama kısa vade yapanlar eğer faizler biraz artarsa ve yeniden 9.75 olursa mesela , 1 yıllık %12 den bağlama şansları var. Ayrıca şu anda 8.75 ten 1 yıllıka yatırılsa bile
net faizi 8.75*0.88 = 7.7 ; 9.75 *0.85 = 8.28 oluyor. Yani aslında 0.5 puan fark oluyor 1 yıllıkta. 500 binlik mevduatta bu yıllık 2500 tl lik bir fark oluyor ama kişi hareket kabiliyetini kendine bırakıyor. Tabii bunun doğrusu yoktu, 1 ay önce çok tartıştık , sonuçta zaman gösterecek doğruyu diye neticelendirdik.

32 günlük 9.25 in yıllık bileşiği 9.59 olur.9.75 ten bağlayanlara göre kesinlikle daha karlı değil fakat kaybedilen fark hareket esnekliği için değer diyebiliriz ,tabii ki 32 günlüklerin 9.25 in altına inmemesi şartı ile.Fakat kısa vadede yönün aşağı olacağı kesin ancak 6-9 ay arası bir zaman sonra ekonomi fazla ısındı cari açık çok büyüdü deyip mb faizlere müdahale ederse toparlar ya da fed bu kadar gevşeklik yeter derse 5 yıllık gevşek para dönemi biter o zamanda tahvildeki yabancı para çıkışa geçer yine faizler hareketlenir.Şu anda uzuna giden bizler haklı görünüyoruz fakat gelişmeler herşeyi altüst edebilir.

memorex
14-01-2013, 16:37
%9 yada % 10 dan 3 yıl bağlamak bana akıllıca geliyor. Ben 2 yıllık bono alıp vade sonuna kadar beklediğim için bana 3 yıl 3 gün gibi geliyor :)yani oldukça kısa vade geliyor:) 3 yıla iyi faiz veren banka varm bilemiyorum !?
Ben faizlerin yükselme ihtimalini pek göremiyorum. Halkın %85 i kredi almış ev yada araba kredisi. 30 yıl ödeyecekler yani piyasada deli para tamamen kontrol altında bundan sonra para kazanmak iyice zorlaşacaktır :)
Vatandaşın krediye bakışı ilginç; adam 1000 tl çekiyor bankaya 100 tl 100 tl ödüyorum diyor yani kendini akıllı parayı vereni ise cahil görüyor milyonlarca kişi küçük paralar çekiyor aslında en iyi parayı bankalar küçük krediden götürüyor TCK No yaz para cepte ne hoş :)

2-3 yıllık tahvilden istediğiniz dakika çıkabilirsiniz fakat mevduattan çıkamazsınız.Eğer mevduattaki getiri tahvilde olsa idi kesinlikle uzun vadeli mevduat yapmaz tahvil almayı tercih ederdim.Fed kendi içinde bu yıl bol para dönemini bitirmeyi tartışmaya başlamışken artık uzun vadeye gitmek önemli bir risk halini almaya başladı.Türkiye'ye gelen paranın neredeyse %80 i kısa vadeli para ve bol para dönemi bittiğinde dışarı çıkarken döviz ve tahvil faizlerini darmadağın edecek düzeyde.Sanırım bizim krizimiz gelişmiş ülkelerin krizinin bittiği gün başlayacak.!

emperador
14-01-2013, 17:01
Başınıza ödenmemiş fatura ve icra takibi gelmemiş olması şans.En kısa zamanda hattın iptalini yaptırın ,gerekli görürseniz suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

neyseki numara bana ait hatırladım ama 6-7 yıl evvel sanırım çalıştıgım bir firmada çinli yada tayvanlı müşteriye kontörlü hat almıştım benim üzerime. açıkcası unutmuştum. aklımada gelmezdi linke bakmasam. iptal ettirdim numarayı ögrenip. hala kullanıyormuş tavuk herif.

memorex
14-01-2013, 17:29
neyseki numara bana ait hatırladım ama 6-7 yıl evvel sanırım çalıştıgım bir firmada çinli yada tayvanlı müşteriye kontörlü hat almıştım benim üzerime. açıkcası unutmuştum. aklımada gelmezdi linke bakmasam. iptal ettirdim numarayı ögrenip. hala kullanıyormuş tavuk herif.

Kontörlü hat olduğu için borçlu çıkma riskiniz yokmuş fakat o kişi için kötü olmuş, bütün iş bağlantılarında kullandığı numara kapatılınca çıldırmıştır.Keşke o kişiyi arayıp numarayı kendi üzerine geçirmesi için şans tanısaydınız.Neyse sizin açınızdan artık kafanız rahat olur.

kızılyıldız
14-01-2013, 18:06
ziraat 32 gun 8.10. milyona 7.8 şaka gibi.:halay:

Vadelisever
14-01-2013, 20:01

Enpara.com oranları güncellemiş, 32 gün düşmüş ama uzun vade oranlarını çok yükseltmişler, şoktayım, ters köşe oldum :(

32 gün 9.25'ten 9.10'a düşmüş
46 gün 9.00'dan 9.25'e çıkmış
92 gün 8.50'den 9.35'e çıkmış
181 gün 8.50'den 9.50'ye çıkmış

Özellikle baktım 750.000 TL üstü oranların da hepsi yükselmiş, TL'de 181 günü %1'den de fazla arttırmışlar galiba, % 8.75 şu an...

Yeni oranlara üzülsem mi sevinsem mi bilemedim, çünkü benim stratejime ters olmuş oranlar, ben kısa vade seviyorum çünkü, şimdi kararsız kaldım. Diğer taraftan ben de dahil olmak üzere oranlar düşünce Enpara.com'un gazı bitti diye düşünenler vardı aramızda, ama Enpara.com şaşırtmaya devam ediyor, küçük parası olanlar için ilaç oldu adamlar bence, bakalım diğer bankalar nasıl aksiyon alacak? İnşallah oranlar tekrar yükseliş trendine girer...

bankac
14-01-2013, 20:48
Originally Posted by Vadelisever
Enpara, inşallah böyle devam ederler de uzun vade bağlayanlarla aramızda çok fark olmaz toplam kazançta.

kalbin temizmiş

oktay G
14-01-2013, 20:49
bundan sonra enparayı tutana aşk olsun ,hükümete inat enparaya devam

Feridun_Bitir
14-01-2013, 20:50
uzun vadeli faizlerin kısa vadeyi aşmasını faizlerde yükseliş yönünde gelen bi sinyal olarak algılarım.

yeni borsacı
14-01-2013, 22:07
Enpara.com oranları güncellemiş, 32 gün düşmüş ama uzun vade oranlarını çok yükseltmişler, şoktayım, ters köşe oldum :(

Özellikle baktım 750.000 TL üstü oranların da hepsi yükselmiş, TL'de 181 günü %1'den de fazla arttırmışlar galiba, % 8.75 şu an...

Yeni oranlara üzülsem mi sevinsem mi bilemedim, çünkü benim stratejime ters olmuş oranlar, ben kısa vade seviyorum çünkü, şimdi kararsız kaldım. Diğer taraftan ben de dahil olmak üzere oranlar düşünce Enpara.com'un gazı bitti diye düşünenler vardı aramızda, ama Enpara.com şaşırtmaya devam ediyor, küçük parası olanlar için ilaç oldu adamlar bence, bakalım diğer bankalar nasıl aksiyon alacak? İnşallah oranlar tekrar yükseliş trendine girer...

İçimizde 6 aylık yapmak isteyenler varsa enpara yönetimine mail veya telefonla başvuru yapıp bu 181 gün vadeyi değiştirip 184veya üzeri gün olarak değiştirmeleri konusunda istek yapmak lazım malum stopajdanda kazanmak için... Bankanında olumlu düşünüp bu vadeyi değiştirebileceğini düşünüyorum..

ozziem
14-01-2013, 23:09
İçimizde 6 aylık yapmak isteyenler varsa enpara yönetimine mail veya telefonla başvuru yapıp bu 181 gün vadeyi değiştirip 184veya üzeri gün olarak değiştirmeleri konusunda istek yapmak lazım malum stopajdanda kazanmak için... Bankanında olumlu düşünüp bu vadeyi değiştirebileceğini düşünüyorum..

181 gün vadeliyi değiştirmesine gerek yok zaten 181 gün olduğu an 6 aydan uzun kabul edilir ve %12 stopaj uygulanır mantıken. Neden 184 gün dediniz anlamadım?

32 günlük 9.25 in yıllık bileşiği 9.59 olur.9.75 ten bağlayanlara göre kesinlikle daha karlı değil fakat kaybedilen fark hareket esnekliği için değer diyebiliriz ,tabii ki 32 günlüklerin 9.25 in altına inmemesi şartı ile.Fakat kısa vadede yönün aşağı olacağı kesin ancak 6-9 ay arası bir zaman sonra ekonomi fazla ısındı cari açık çok büyüdü deyip mb faizlere müdahale ederse toparlar ya da fed bu kadar gevşeklik yeter derse 5 yıllık gevşek para dönemi biter o zamanda tahvildeki yabancı para çıkışa geçer yine faizler hareketlenir.Şu anda uzuna giden bizler haklı görünüyoruz fakat gelişmeler herşeyi altüst edebilir.

Hesaplar değişti:) 6 ay için enpara 9.50 yapmış.
1 yıl uzun vadeli 9.75 yapılmıştı. 9.75 * 0.85 = 8.28 olur. Şimdi 6 ay yapsam 9.50 * 0.88 = 8.36 net faiz olur. Şu an için kısa yapanlar daha doğru strateji izlemiş gözüküyor. Hem hareket kabiliyetleri var. Hem de istedikleri an 1 yıl yapanların ilk 6 ayından daha fazla getiri elde etme imkanı var an itibariyle. Stratejiler bu yıl çok zor olacak.

Paramın %30 unu 6 aylık 9.75 ten bağlamıştım. Kalan %70 i 1 Şubatta dönecek. Onları %10 ve %9.75 lerden kısa vadeli bağlamıştım. Şimdi acaba kaln kısmını da 9.50 den 6 aylık yapsam mı diyorum. Ama bir yandan da çok düşük faizler uzun yapmaya değer mi ki diyorum. 1 Şubat ta faiz oranlarına bakıp karar vermek sağlıklı olacak galiba, en para her hafta yeniliyor oranları. Uzun vade oranları yükseltmesi faizlerde yükseliş bekleniyor anlamı da taşıyabilir.

bankac
14-01-2013, 23:52
1 Şubat ta faiz oranlarına bakıp karar vermek sağlıklı olacak galiba, en para her hafta yeniliyor oranları. Uzun vade oranları yükseltmesi faizlerde yükseliş bekleniyor anlamı da taşıyabilir.

enpara çok hızlı faiz değiştiriyor,bir ara 750.000 üstünü aynı gün değiştiriyordu, aslında faiz oranlarının yükselmesi konusunda, bir banka daha yükseltirse durum netleşir. Örneğin; 1 hafta oranları böyle tutup, hedeflerini tutturduğunda tekrar mı gözden geçirir, göreceğiz.

ACIBİBER
15-01-2013, 00:11
Bu nparanın 6 ay sonra batmayacağını kim garanti edebilir ki. birde 50.000 tl ye kadar devlet garantisi bu nparada geçerli olmayabilir.
banka desen banka değil sanal bir portal kurmuşlar gidin elden para yatıracağım deyin bakalım evet diyecekler mi? elden yatırırsan sana dekont vermek zorundadır bu dekont tapu gibidir paraya çevrilebilir devlet 50.000 e kadar arkasında durur yok ise unut. en azından 50.000 ye devlet mevduata garanti veriyor diyelim 100 bin yatırdınız banka battı en az 50000 i kurtardınız demektir yani batan miktar 50.000 olur burda ne nedir arap saçı ben npara sitesinin hiç bir yerinde 50.000 tl için mevduatınıza devlet garantisi var yazısını okuyamadım bu durumda ihtyaca göre ilerde %15 bile verebilirler sonuçta senin paranın bir kısmı ile başkasının parasının faizini ödüyorda olabilirler biraz kastelli zekası hakim gibi. sözleşmenin hangi maddesinde 50000 tl ye kadar mevduatınıza devlet garantisi ibaresi var? var diyen sözleşmenin ilgili sayfasının ilgili metnini buraya iliştirsin ?! :)

memorex
15-01-2013, 00:18
181 gün vadeliyi değiştirmesine gerek yok zaten 181 gün olduğu an 6 aydan uzun kabul edilir ve %12 stopaj uygulanır mantıken. Neden 184 gün dediniz anlamadım?

Hesaplar değişti:) 6 ay için enpara 9.50 yapmış.
1 yıl uzun vadeli 9.75 yapılmıştı. 9.75 * 0.85 = 8.28 olur. Şimdi 6 ay yapsam 9.50 * 0.88 = 8.36 net faiz olur. Şu an için kısa yapanlar daha doğru strateji izlemiş gözüküyor. Hem hareket kabiliyetleri var. Hem de istedikleri an 1 yıl yapanların ilk 6 ayından daha fazla getiri elde etme imkanı var an itibariyle. Stratejiler bu yıl çok zor olacak.

Paramın %30 unu 6 aylık 9.75 ten bağlamıştım. Kalan %70 i 1 Şubatta dönecek. Onları %10 ve %9.75 lerden kısa vadeli bağlamıştım. Şimdi acaba kaln kısmını da 9.50 den 6 aylık yapsam mı diyorum. Ama bir yandan da çok düşük faizler uzun yapmaya değer mi ki diyorum. 1 Şubat ta faiz oranlarına bakıp karar vermek sağlıklı olacak galiba, en para her hafta yeniliyor oranları. Uzun vade oranları yükseltmesi faizlerde yükseliş bekleniyor anlamı da taşıyabilir.

9.50 den 6 ay yapınca hala kendini kısada kalmış olarak mı göreceksin. :D

yeni borsacı
15-01-2013, 01:14
[QUOTE=ozziem;8275818]181 gün vadeliyi değiştirmesine gerek yok zaten 181 gün olduğu an 6 aydan uzun kabul edilir ve %12 stopaj uygulanır mantıken. Neden 184 gün dediniz anlamadım?
181 gün vade örneğin yarın mevduat yapsanız bile tam 6 aylık ediyor.%12 stopaj 6 ay artı 1 gün için geçerli..
Şubat 28 çekiyor stopajdan yararlanmak için min 182 gün lazım.Marttan sonra mevduat bağlandığında min vade 184 olmalıki 6 ay artı 1 gün olsun.. Enparaya bu durumu bildirmek lazım stopajdan yararlanmak için.. Ben üzerime düşeni yaptım ve bildirdim uzun vadeci arkadaşlardan da aynı hassasiyeti beklerim.

ozziem
15-01-2013, 01:23
Bu nparanın 6 ay sonra batmayacağını kim garanti edebilir ki. birde 50.000 tl ye kadar devlet garantisi bu nparada geçerli olmayabilir.
banka desen banka değil sanal bir portal kurmuşlar gidin elden para yatıracağım deyin bakalım evet diyecekler mi? elden yatırırsan sana dekont vermek zorundadır bu dekont tapu gibidir paraya çevrilebilir devlet 50.000 e kadar arkasında durur yok ise unut. en azından 50.000 ye devlet mevduata garanti veriyor diyelim 100 bin yatırdınız banka battı en az 50000 i kurtardınız demektir yani batan miktar 50.000 olur burda ne nedir arap saçı ben npara sitesinin hiç bir yerinde 50.000 tl için mevduatınıza devlet garantisi var yazısını okuyamadım bu durumda ihtyaca göre ilerde %15 bile verebilirler sonuçta senin paranın bir kısmı ile başkasının parasının faizini ödüyorda olabilirler biraz kastelli zekası hakim gibi. sözleşmenin hangi maddesinde 50000 tl ye kadar mevduatınıza devlet garantisi ibaresi var? var diyen sözleşmenin ilgili sayfasının ilgili metnini buraya iliştirsin ?! :)

Enpara'nın batma riski = finansbankın batma riski = herhangi bir orta seviye bankanın batma riski.

Enpara deyince neden halen ayrı bir portal olarak düşünülüyor anlaayamıyorum.

ozziem
15-01-2013, 01:27
9.50 den 6 ay yapınca hala kendini kısada kalmış olarak mı göreceksin. :D

Tabii ki kısa olmaz, 6 ay kısa uzun göreceli bir kavramdır bu ayrı bir konu , ama bana göre uzundur.

Benim önceki mesajımda demek istdiğim Aralık ayında 1 yıl 9.75 ten bağlamayanların , şimdi 9.50 den 6 ay bağlayarak ilk 6 ay için şu anda Aralık ayında 9.75 ten bağlayanlardan daha fazla net getirili olarak faize yatırabilme olanaklarıydı. Aralık ayında 32 veya 46 gün yatıranlar fazilerini de aldılar o da ayrı bir avantajı:)

sametay
15-01-2013, 02:01
Altı aylık %9,5 bence birçok kişi için yıllık 9,75'ten daha avantajlı. Matematik olarak değilse de psikolojik olarak en azından...

saracen
15-01-2013, 02:26
citi 1 aylik %8.5 mevduat
citi dcd %9.40 1.7550 kur

sarifirtina
15-01-2013, 07:43
181 gün vade örneğin yarın mevduat yapsanız bile tam 6 aylık ediyor.%12 stopaj 6 ay artı 1 gün için geçerli..
Şubat 28 çekiyor stopajdan yararlanmak için min 182 gün lazım.Marttan sonra mevduat bağlandığında min vade 184 olmalıki 6 ay artı 1 gün olsun.. Enparaya bu durumu bildirmek lazım stopajdan yararlanmak için.. Ben üzerime düşeni yaptım ve bildirdim uzun vadeci arkadaşlardan da aynı hassasiyeti beklerim.

Enpara'nin bu durumu bilmedigini sanmiyorum..Aksine bilincli olarak yapildigini dusunuyorum...Bankalar devletin uygulamaya basladigi vergi indiriminden neden yararlanmamizi istemiyorlar anlamis degilim..Tekfenin uzun vadeli oranlarindaki vade'lerin biri 365 gun 1 gun fazla olsa stopaj %10'a dusecek bunu biliyorlar ama yapmiyorlar..Enpara'da benzer sekilde 181 gune oran vermis bir gun eklese stopaj %12 ye dusecek ama yapmamis..Mantigini cozemedim sonucta vergi bankalari ilgilendiren bir olay degil cozen varsa aciklarsa makbule gecer...:)

sarifirtina
15-01-2013, 07:53

Ben parami 274 gunluk 9.75 ten bagladim ama bu habere yinede sevindim..Bir bankanin faiz yukseltmesi biz mevduatcilar icin olumlu haberdir..Sonucta vademiz gelmeye yakin bir yukselis trendine girmesini umut ederiz bu trend erken olmus gec olmus onemli degil yeterki yukselsin boyle guzel haber paylasalim son gunlerde hep su banka parasutsuz dusuyor bu banka'da dayanamadi indirdi diye paylasimlar yaziliyordu ilk kez bir yukselis haberi paylasildi ilerisi icinde umut verici geldi bana...Kimsenin parasi enflasyon karsisinda erimesin kisa vade'de kalanlarda zarar etmemis olsun isterim...:super:

oktay G
15-01-2013, 10:23
enpara zaten finansbankın ,2012 bilançoları çogu bankadan iyi geldi,yani finans batarsa çogu banka batar böyle bir risk yok,bddk buna musade etmez rahat olun, paranızı büyük diye geçinen kan emici bankalara kaptırmayın,yakındada devlet güvencesi 100000 e çıkıyor

bankac
15-01-2013, 11:28
enpara 1 aylık mevduatta kısa süre içinde epey para topladı,kendi beyanları böyle. tüm bankaların hızla faiz düşürdüğü hatta garanti 7,75 gibi oranlara geldiği dönemde, kısa vade faiz düşürüp uzun vade faiz yükseltiyor, enpara yüklü 1 aylık dönüşleri stopajı da kullanarak uzun vadeye çekme çabası olabilir. zaten faize en duyarlı kesimi hedef kitle yaptılar her an iyi oran bulursa çıkabilecek bir grup mevduat yapıyor, bunları da uzun vadede tutmak istiyor.yine hedeflediği dönüşleri uzun vadeye yönlendirdiğinde faizleri hızla düşürebilir hatta kısa sürede olabilir,faiz ayarlamalarında çok dinamik hareket ediyorlar, ikinci bir banka faizleri arttırmadan faizler artıyor demek için erken olduğunu düşünüyorum.

sarifirtina
15-01-2013, 11:45
İşsizlik oranı geçen yılın Ekim döneminde yüzde 9.1 olarak belirlendi. İşsizlik oranı Eylül ayında da yüzde 9.1 düzeyindeydi.

Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11.4 olarak gerçeklesti.

Türkiye İstatistik Kurumu, normalde saat 10.00'da açıkladığı verileri 09.25'te abonelerine SMS'le gönderdi.

Ekim döneminde işgücüne katılma oranı yüzde 51, istihdam oranı yüzde 46.4 oldu.

GEÇEN AY DA ERKEN AÇIKLAMIŞTI

TÜİK, 3 Aralık'ta ise enflasyon verilerini 17 dakika önce yayınlamış ve bu nedenle soruşturma açılmıştı. Beklenenden düşük çıkan enflasyon rakamının faizi düşüreceğini tahmin edenlerin bu bilgiyi paraya çevirdiği ileri sürülmüştü.

Necropolis
15-01-2013, 12:43
En.Para'nın stopaj ile ilgili soruma cevabı;

Sayın XXXXX XXXX,

Finansbank Enpara.com internet sitemizden ilettiğiniz görüşünüz XXXXXX numaralı kayıt ile bizlere ulaştı.
Kazanılan faiz geliri üzerinden vadeli mevduat hesabının para birimi cinsine ve vade seçeneğine göre mevzuata bağlı olarak farklı oranlarda gelir vergisi kesintisi uygulanır. Bugün geçerli olan mevzuata göre bu oranlar; Türk Lirası para biriminde 32 gün, 46 gün, 92 gün vade seçeneklerinde %15, 181 gün vade seçeneği için %12’dir. Yabancı para birimi cinsinde ise 32 gün, 46 gün, 92 gün vade seçeneklerinde %18, 181 gün vade seçeneği için %15’dir.
Bize her konuda her zaman Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden ulaşabilirsiniz.

0850 222 36 63
Enpara.com

sarifirtina
15-01-2013, 12:52

Sayın XXXXX XXXX,

Finansbank Enpara.com internet sitemizden ilettiğiniz görüşünüz XXXXXX numaralı kayıt ile bizlere ulaştı.
Kazanılan faiz geliri üzerinden vadeli mevduat hesabının para birimi cinsine ve vade seçeneğine göre mevzuata bağlı olarak farklı oranlarda gelir vergisi kesintisi uygulanır. Bugün geçerli olan mevzuata göre bu oranlar; Türk Lirası para biriminde 32 gün, 46 gün, 92 gün vade seçeneklerinde %15, 181 gün vade seçeneği için %12’dir. Yabancı para birimi cinsinde ise 32 gün, 46 gün, 92 gün vade seçeneklerinde %18, 181 gün vade seçeneği için %15’dir.

0850 222 36 63
Enpara.com

Tesekkurler bizleri de aydinlatmis oldunuz...

m.tolga
15-01-2013, 12:57
enparadaki günlük mevduat işlemi nasıl yapılıyor bilen varmı...

EKaya
15-01-2013, 13:11
sözleşmenin hangi maddesinde 50000 tl ye kadar mevduatınıza devlet garantisi ibaresi var? var diyen sözleşmenin ilgili sayfasının ilgili metnini buraya iliştirsin ?! :)

A. Devlet yukumlulugunde olan durum icin sozlesmede var olmasi sarti aranmaz.
Bu tip durumlarda varligindan ziyade olmadigina dair ibare aranmali... :p

B. Elden yatirip dekont almiyorsan, gonderdigin bankadan havale kaydin var...
elden verilen kagittansa, baska bir bankanin dijital verisi daha guvenli...

sizin onermenizle ali cengiz adamin verecegi tahsil kagidida ali cengizlik icerir..
bu durumda havale ile gondermem en sagliklisi olur dogal olarak...

C. baskasinin faizini oduyorlar durumu olusuyorsa da yada bunun benzeri, bu onlarin bilecegi bir seydir... Bir sirketin ic isleri musterilerini baglamaz.
sen meyveni yedikten sonra gerisi onlarin sorunu... Ciddi durum varsa bilancolara yansir, varsada bizlere ulasmadan ayipli oldugu icin icsel olarak halledilir... Birbirinin kuyusunu kazmaya pek hevesli bir sektor oldugundan dikkatli olacaklardir.

Korkman gereken kokunun bize kadar gelmesidir...
kurtaracagin yada guvende durduguna inandigin para, toplu gubre patlamasinda baska yer de de olsa gene hayir getirmez :p

ha dersen bu ulke neler gordu...
Bu ulke SPK BDDK dan izni olmadan devlet bonosu satip, banka goctukten sonra, ilgili bankanin mevduatina ozel kanun cikarip 100% guvence altina alip geri odeyip, satilan devlet bonolarini kapsama dahil etmeyip ustune yatmaya kankanlarida gordu... Iki kurumda topu birbirine atip durdu, basbakan mahkemeye gidin kazanirsiniz dedi. 2007-6 mi neydi.
yanlisim yoksa, geri odemeyide ziraatte 32 aya kadar vadeli mevduat ile yaptilar... :p

dert etme bosuna 1 gecede ozel yasa cikar sekli semali degisir herseyin.
Dun dundur bugun bugun... Yarin cikabilecek sorun dunden farkli olacaktir.

Adali1960
15-01-2013, 13:40
Selam arkadaslar,
Mevduat zaman-stopaj oraninin yeniden duzenlenmesinden ve fed`in paralari geriye cekecegini soylemesinden bu yana ben de dahil herkezde bir endise var..Bu endise,yabancilar dovizlerini geriye cekerse TL`nin doviz karsisinda yere cakilacagiyla direkt ilgili olmali..Bu yuzden 6 ay mevduat a bile yanasmak sanki korkulu bir ruya..Sormak istedigim,bu kabusun,yaniTL`nin doviz karsisinda yere cakilma kabusunun gerceklesme ihtimali var mi..?Bu surecten korunmak icin bir sure TL den dovize gecmek,oylece beklemek ne derece mantiklidir..?
verilecek cevaplar icin simdiden tesekkurler..

Macron
15-01-2013, 14:35

Sayın XXXXX XXXX,

0850 222 36 63
Enpara.com En para böyle demiş ama kendi sitesinden hesaplattırdığınız zaman hala 181 güne stopaj % 15 cıkıyor..

timarsizsipahi
15-01-2013, 15:02
En para böyle demiş ama kendi sitesinden hesaplattırdığınız zaman hala 181 güne stopaj % 15 cıkıyor..

Hesabını nasıl yapıyorsunuz? Enparaya mail atalım!

Necropolis
15-01-2013, 15:04
En para böyle demiş ama kendi sitesinden hesaplattırdığınız zaman hala 181 güne stopaj % 15 cıkıyor..

Evet ama dolar ve euro için de kısa vade %18 yerine %15 görünüyor stopaj. Sitedeki demoyu henüz düzeltmemiş olabilşirler. Hatta en iyisi birimiz de en.para'ya niye böyle diye mail atıp soralım :)

timarsizsipahi
15-01-2013, 16:20
http://c1301.hizliresim.com/15/h/hz77q.jpg[IMG][url=http://bit.ly/c25MCx]

Yeni hesap açmak istediğimiz zaman da aynı şekilde hesaplanıyor.

Nightrain
15-01-2013, 16:29
Evet ama dolar ve euro için de kısa vade %18 yerine %15 görünüyor stopaj. Sitedeki demoyu henüz düzeltmemiş olabilşirler. Hatta en iyisi birimiz de en.para'ya niye böyle diye mail atıp soralım :)

tek işi internet olan bir banka şubesi yılbaşından beri bu basit değişiklikleri yapmıyorsa çok büyük bir lakayitlik vardır, bu bence kabul edilemez bir hata ( ben de enpara müşterisiyim bu arada )

ACIBİBER
15-01-2013, 16:33
http://c1301.hizliresim.com/15/h/hz77q.jpg[IMG][url=http://bit.ly/c25MCx]

Yeni hesap açmak istediğimiz zaman da aynı şekilde hesaplanıyor.

Bu hesapa göre stopaj kesintisi %15 :bravo:

aslında 4.145,64 olmalı idi (şayet %12 olsa idi)

+141,32 tl her 1 kişide oluşan fark 100.000.000 tl gibi 1000 kişinin hesabında 141.000,32 tl lik fark demektir. 1 adet daire parası :oley:
matematik orta okulda 5 üzerinden 2 lisede 10 üzerinden 1 idi
hata varsa kusura bakmayın :oley:

ozziem
15-01-2013, 17:27
Bu hesapa göre stopaj kesintisi %15 :bravo:

aslında 4.145,64 olmalı idi (şayet %12 olsa idi)

+141,32 tl her 1 kişide oluşan fark 100.000.000 tl gibi 1000 kişinin hesabında 141.000,32 tl lik fark demektir. 1 adet daire parası :oley:
matematik orta okulda 5 üzerinden 2 lisede 10 üzerinden 1 idi
hata varsa kusura bakmayın :oley:

Baştan hesaplama doğru yapılmalıydı, böyle bir hatanın mazereti yok en para açısından.
Ama ne de olsa 6 ay süreleri var. Adam 1 ocakta açsa 1 Haziran da alcak parayı. O zamana kadar yapılır düzenleme:)

bankac
15-01-2013, 18:56
yavuz semerci;

Bizim emeklilik fonu (yani herkesin) üzerinden üç ana ücret kesintisi yapılıyor.Portföy yönetim ücreti, dağıtım ücreti ve operasyon ücreti…

Bu ne anlama geliyor. Anlatayım.

Bireysel Emeklilik şirketi benden aylık parayı aldığında anında yüzde 2 (yönetim gideri) kesiyor. Varsayın ki 100 lira aylık yatırdım. Daha işlemeye gitmeden 98 lira kaldı. Bu para portföy yönetim şirketine gidecek. Orası da işletecek, parama para katacak!
Kesinti bitti mi? Hayır. Portföy şirketi de ne getiri sağladığına bakmaksızın, fon büyüklüğüne bağlı olarak tüm paranızdan ortalama yüzde 2-2.3 arasında fon işletim gideri kesiyor… Sonra her yıl işlettiği paradan kesinti yapmaya devam ediyor. (Not: Bundan böyle bireysel emeklilik şirketi en fazla yüzde 2, portföy yönetim şirketi de en fazla yüzde 2.28 kesinti yapabilecek.)

Bu işleyiş nedeniyle sisteme yatırdığınız her birikimde para kaybetmeyi garanti ederek işe başlıyorsunuz. Son düzenleme öncesi fahiş boyutlara ulaşan fon işletim giderleri ve yönetim giderleri, son düzenlemelerle daha normal seviyelere çekilmiş oldu.
Yeni oranların da yüksek olduğu kanısındayım. Enflasyonun yüzde 6-7’lerde seyrettiği bir ülkede, yatırdığınız her paranın neredeyse enflasyon oranı kadar (ücret adı altında) kesintiye uğraması bence yüksek. Birikimlerinizin tamamına yapılan portföy işletim ücreti de tartışmalı. Diyelim ki birikiminiz 20 bin lira. Bunun üzerinden yüzde 2 alındı. Gelecek yıl bu miktar yatırdığınız ve getirinin de katılmasıyla 24 bin TL oldu. Portföy şirketi bu kez de 24 binin üzerinden yüzde 2 kesinti yapıyor. Bu sistem emekli olana kadar sürüyor.

Halbuki paranızı bankaya yatırsanız, bankanın yıllık getirisi üzerinden stopaj kesiliyor. Ana paranızdan kesinti yapılmıyor.

Özetle bu sistem emeklilik fonumun (devlet tahvili ağırlıklı fonda değerlendiriyorum) neden beklentilerimin altında arttığını açıklıyor. Ben bu fonu yemeyip yıllarca kendi yöneteceğime emin olsam, hemen çekeceğim ama kendime güvenemiyorum!

Vadelisever
15-01-2013, 19:11
Baştan hesaplama doğru yapılmalıydı, böyle bir hatanın mazereti yok en para açısından.
Ama ne de olsa 6 ay süreleri var. Adam 1 ocakta açsa 1 Haziran da alcak parayı. O zamana kadar yapılır düzenleme:)

Bence 6 ay süreleri yok, 2 Ocak'tan sonra açılan yabancı para mevduatların stopaj oranlarının hemen değiştirilmesi gerekiyor, şu anda o da hatalı sistemde, daha önce dikkat etmemiştim, ben de yakıştıramadım enpara'ya, gerçi enpara'da 32 günden az vade olmadığı için 6 ay olmasa da şubat başına kadar vakitleri var bunları düzeltmek için, inşallah düzelir o tarihe kadar.

Dünkü postumdan sonra herhangi bir bankada uzun vadeye yüksek oran verilmesinin oranların genel olarak yükselmesi konusunda bir işaret olarak algılanması beni şaşırttı açıkçası, hiç böyle düşünmemiştim, finansçı olmadığım için arkasında yatan ana fikri anlamadım ama umarım gerçekten buna bir işarettir ve farklı banka alternatifleri artar, yine çatır çatır oran pazarlığı yapabilir duruma gelir insanlar. (Uzun bağlayan arkadaşlar biraz üzülebilir gerçi oranlar yükselirse ama bizim gibi kısacılar da sevinecektir, oyunun kuralı bu :) )

Bu arada son günlerde BES çok konuşuldu. Benim eşimin çalıştığı firmada şöyle bir güzellik var, 500 TL üst limit olmak kaydıyla sen ne kadar aylık ödeme yaparsan o kadar da kendisi ekliyor çalışanları adına, benim eşim 300 TL ödüyor, 300 TL de şirket veriyor, her ay BES'e 600 TL para yatırmış oluyor yani, bunu belli bir süreden beri çalışan personellerine yapıyorlar, bir nevi loyality programı gibi birşey. Benim çalıştığım firmada böyle bir güzellik yok maalesef, olsaydı belki ben de düşünürdüm BES'e girmeyi. BES bana bir yatırım aracı olarak değil de düzenli tasarruf yapamayan/beceremeyen kişileri tasarruf yapmaları konusunda disipline eden bir araç gibi geliyor. Kendi kendime tasarruf yapabildiğim ve paramı başkalarının yönetmesini sevmediğim için ben BES'e girmeyi hiç düşünmedim, girmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Beni ikna edebilecek fikirleri olan arkadaşlar varsa dinlemek isterim, çünkü bu konuda çok fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyemem detaylı incelemediğim için.

JonDowes
15-01-2013, 19:28
Kendi kendime tasarruf yapabildiğim ve paramı başkalarının yönetmesini sevmediğim için ben BES'e girmeyi hiç düşünmedim, girmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Beni ikna edebilecek fikirleri olan arkadaşlar varsa dinlemek isterim, çünkü bu konuda çok fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyemem detaylı incelemediğim için.

Ben 3 yıldır işin içindeyim. Bolca araştırdım, hesapladım, yorumladım. Bold yazınızda belirttiğiniz durum değişmedikçe, ve çalıştıgınız şirket sizin adınıza ekstra katkı payı yatırmadıgı sürece... doğru yoldasınız, aynen devam.

plus
15-01-2013, 22:27
% 0 yönetim gider kesintisiyle çalışan firmalar var bilginize. Sadece fon işletim giderinden kazanıyorlar. Tabi her müşteri için geçerli değil.

sametay
15-01-2013, 23:31
% 0 yönetim gider kesintisiyle çalışan firmalar var bilginize. Sadece fon işletim giderinden kazanıyorlar. Tabi her müşteri için geçerli değil.

Bütün şirketler özel grup emeklilik planları sunuyor. Çalıştığınız şirket, üye olduğunuz meslek odası vs. değişiyor. Bu takdirde hiç masraf alınmayıp düşük fon işletim gideri uygulanıyor. Eskiden, yönetim gider kesintileri %8'leri buluyordu ve böyle bir plana dahil olmadan sisteme girmek çok dezavantajlıdı. Son düzenleme ile bireysel üyelik yine mantıksız ancak biraz daha kabul edilebilir boyutta :)

economy
16-01-2013, 00:25
Ben 3 yıldır işin içindeyim. Bolca araştırdım, hesapladım, yorumladım. Bold yazınızda belirttiğiniz durum değişmedikçe, ve çalıştıgınız şirket sizin adınıza ekstra katkı payı yatırmadıgı sürece... doğru yoldasınız, aynen devam.

Sayın JonDowes çalıştığımız şirket bizim adımıza katkı payı yatırmadığı sürece besten bişi olmazmı demek istiyorsunuz yani.Ben 4 yıldır besteyim.Şirket benim adıma katkı payı yatırmıyor ama grup planı olduğu için giriş aidatı yok yönetim gideri kesintisi yüzde 0 fig kesintileride gayet düşük.devam etmeyelimmi yani beste.Ben sizin yazıllarınızda bes için iyi şeyler söylediğinizi hatılrlıyorum.saygılar.

asman35
16-01-2013, 00:40
Bu yapılan hatanın kime faydası var...Bir düşünün bakalım....Bu hata sadece enparanın sahibine yarar...Bence bu hatanın enpara açısından devamında fayda var....İnsiyatif enparada....Biraz zorlanırlarsa 183 günü 6 ay olarak kabul edebilirler...

oguzozi
16-01-2013, 02:44
Oranlar nasıl arkadaşlar?
dcd için de oran alan oldu mu?
Teşekkürler.

oktay G
16-01-2013, 09:18
Selam arkadaslar,
Mevduat zaman-stopaj oraninin yeniden duzenlenmesinden ve fed`in paralari geriye cekecegini soylemesinden bu yana ben de dahil herkezde bir endise var..Bu endise,yabancilar dovizlerini geriye cekerse TL`nin doviz karsisinda yere cakilacagiyla direkt ilgili olmali..Bu yuzden 6 ay mevduat a bile yanasmak sanki korkulu bir ruya..Sormak istedigim,bu kabusun,yaniTL`nin doviz karsisinda yere cakilma kabusunun gerceklesme ihtimali var mi..?Bu surecten korunmak icin bir sure TL den dovize gecmek,oylece beklemek ne derece mantiklidir..?
verilecek cevaplar icin simdiden tesekkurler..

dogru bir yaklaşım,ben bu olayı 1 ay önce yazmıştım ,elimiz kolumuz fede baglı tr de her an herşey olabilir bu ortamda çok uzun yapmak bence riskli ,ben enparada 90 gün yapmiştım 9.75 den şimdi 45 gün kaldı,bundan sonra 40 günden fazlaya girmem ,zaten enparadaki uzun vadede faiz yüksetmesi tiyo olabilir bence tabii

JonDowes
16-01-2013, 09:44
Sayın JonDowes çalıştığımız şirket bizim adımıza katkı payı yatırmadığı sürece besten bişi olmazmı demek istiyorsunuz yani.Ben 4 yıldır besteyim.Şirket benim adıma katkı payı yatırmıyor ama grup planı olduğu için giriş aidatı yok yönetim gideri kesintisi yüzde 0 fig kesintileride gayet düşük.devam etmeyelimmi yani beste.Ben sizin yazıllarınızda bes için iyi şeyler söylediğinizi hatılrlıyorum.saygılar.

BES için iyi şeyler yazdıgım dönemde devlet katkısı peşin'di ve benim gibi ücretli çalışan ve %35'e kadar gelir vergisi ödeyenler için ciddi bir getiri sunuyordu. artık getiri standart %25 ve bunu da full hak edebilmek için 56 yaşına kadar beklemek gerekiyor. bu durumda, forumdaşın yazdıgı ve benim bold'ladıgım cümle önemli hale geliyor: "Kendi kendime tasarruf yapabildiğim için..."

Kazandıgını harcamayan mutlaka kenara bir kısmını ayırabilen, ve bu birikimi de iyi kötü yönetebilen kimse için BES şart değil. Ben örneğin, bu nedenlerle bu yıl çıkacağım sistemden. Ancak; tutumlulugu bilmeyen veya birikimini likit fonda tutacak kadar üşengeç kişiler için ise BES faydalı bir araç. "Devlet bu, yarın hepsini iç edebilir" minvalindeki yorumları ise aşırı abartılı buluyorum. Emeklilik sistemi her ülkenin ancak kıyamet anında el atabileceği en masum birikimidir. Oraya gelinceye kadar aynı devlet tüm mevduatlara da, tüm menkul kıymetlere de el koyar. Emeklilik paraları ilk olmaz yani korkulmasın. Tarihte emeklilik parasına dokunabilen ülkeler bir elin parmaklarıyla sayılıdır (biri Arjantin. Bolivya, Macaristan gibileri ise birikimi yutmadı ama fon yönetimini kamulaştırdı). Vergisinin bile ancak emeklilikte, tüm birikim üzerinden tek kez kesilmesi, "ödenmeyen vergilerin bileşik faizle birikimi daha da arttırmasını" sağlıyor bu bile iyi bir avantaj.

Kim BES'i düşünmesin? hayatı boyunca mevduat faizi pazarlığı yapabilecek sabra ve zamana sahip olanlar... veya her zaman hisse alıp kenara atabilen ve asla yarıdan fazlasını geri satmayanlar... veya emtia fonları ve eurobond'lar da dahil tüm fon piyasasını iyi analiz edip fırsatları yakalama becerisine sahip olanlar... veya bunların üçünün bir kombinasyonu.

lasrhan
16-01-2013, 10:22
Şükrü KIZILOT ► Yürürlükteki Gelir Vergisi Kanunu değişiyor. Hazırlanan tasarıda “karşılıksız edinimler”, vergiye tabi gelir kabul ediliyor. Kendisine gayrimenkul, otomobil ve cip alınan ya da para verilen eş ve çocuklar ile anne, baba, kardeşler veya diğer kişiler (örneğin sevgililer) yüzde 35’e kadar vergi ödeyecek…
şükrü kızılot'un bugün hürriyet'te yer alan köşe yazısının (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22369704.asp?yazarid=82&hid=22371143) başlığı bu şekilkde.

Limitlerden dolayı parayı ikiye bölüp eş, çoluk-çocuk adına hesap açar ve yola devam ederdik. Bu düzenleme bunu yapmamıza engel olur mu acaba?:notr:

oktay G
16-01-2013, 10:40
deli dumrul vergileri yolda ,bu daha iyi günlerimiz

memorex
16-01-2013, 10:57
BES için iyi şeyler yazdıgım dönemde devlet katkısı peşin'di ve benim gibi ücretli çalışan ve %35'e kadar gelir vergisi ödeyenler için ciddi bir getiri sunuyordu. artık getiri standart %25 ve bunu da full hak edebilmek için 56 yaşına kadar beklemek gerekiyor. bu durumda, forumdaşın yazdıgı ve benim bold'ladıgım cümle önemli hale geliyor: "Kendi kendime tasarruf yapabildiğim için..."

Kazandıgını harcamayan mutlaka kenara bir kısmını ayırabilen, ve bu birikimi de iyi kötü yönetebilen kimse için BES şart değil. Ben örneğin, bu nedenlerle bu yıl çıkacağım sistemden. Ancak; tutumlulugu bilmeyen veya birikimini likit fonda tutacak kadar üşengeç kişiler için ise BES faydalı bir araç. "Devlet bu, yarın hepsini iç edebilir" minvalindeki yorumları ise aşırı abartılı buluyorum. Emeklilik sistemi her ülkenin ancak kıyamet anında el atabileceği en masum birikimidir. Oraya gelinceye kadar aynı devlet tüm mevduatlara da, tüm menkul kıymetlere de el koyar. Emeklilik paraları ilk olmaz yani korkulmasın. Tarihte emeklilik parasına dokunabilen ülkeler bir elin parmaklarıyla sayılıdır (biri Arjantin. Bolivya, Macaristan gibileri ise birikimi yutmadı ama fon yönetimini kamulaştırdı). Vergisinin bile ancak emeklilikte, tüm birikim üzerinden tek kez kesilmesi, "ödenmeyen vergilerin bileşik faizle birikimi daha da arttırmasını" sağlıyor bu bile iyi bir avantaj.

Kim BES'i düşünmesin? hayatı boyunca mevduat faizi pazarlığı yapabilecek sabra ve zamana sahip olanlar... veya her zaman hisse alıp kenara atabilen ve asla yarıdan fazlasını geri satmayanlar... veya emtia fonları ve eurobond'lar da dahil tüm fon piyasasını iyi analiz edip fırsatları yakalama becerisine sahip olanlar... veya bunların üçünün bir kombinasyonu.

Emeklilik fonları krizde en son el atılan değil ilk el atılan oluyor.İspanya şu anda emeklilik fonlarının %90 ına el koymuş durumda kalan %10 una da el atacak ama likiditesi kaybolursa iş biteceği yani kıyamet kopacağı için el atamıyor.

dudu
16-01-2013, 11:02
Şükrü KIZILOT ► Yürürlükteki Gelir Vergisi Kanunu değişiyor. Hazırlanan tasarıda “karşılıksız edinimler”, vergiye tabi gelir kabul ediliyor. Kendisine gayrimenkul, otomobil ve cip alınan ya da para verilen eş ve çocuklar ile anne, baba, kardeşler veya diğer kişiler (örneğin sevgililer) yüzde 35’e kadar vergi ödeyecek…
şükrü kızılot'un bugün hürriyet'te yer alan köşe yazısının (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22369704.asp?yazarid=82&hid=22371143) başlığı bu şekilkde.

Limitlerden dolayı parayı ikiye bölüp eş, çoluk-çocuk adına hesap açar ve yola devam ederdik. Bu düzenleme bunu yapmamıza engel olur mu acaba?:notr:

Artik babam hediye etti, erkek arkadasim aldi gibi durumlarin uzerine daha fazla gidilecek sanirim.

Syg,

oktay G
16-01-2013, 11:03
deli dumrul vergileri yolda ,bu daha iyi günlerimiz,demedi demeyin

memorex
16-01-2013, 11:09
Şükrü KIZILOT Yürürlükteki Gelir Vergisi Kanunu değişiyor. Hazırlanan tasarıda karşılıksız edinimler, vergiye tabi gelir kabul ediliyor. Kendisine gayrimenkul, otomobil ve cip alınan ya da para verilen eş ve çocuklar ile anne, baba, kardeşler veya diğer kişiler (örneğin sevgililer) yüzde 35e kadar vergi ödeyecek

O yazıda SADAKA ya karışamadıklarını okudum bu durumda ne diyeceğiz ''SADAKA VERDİM '' :he:

JonDowes
16-01-2013, 11:10
Emeklilik fonları krizde en son el atılan değil ilk el atılan oluyor.İspanya şu anda emeklilik fonlarının %90 ına el koymuş durumda kalan %10 una da el atacak ama likiditesi kaybolursa iş biteceği yani kıyamet kopacağı için el atamıyor.

El koymakla, "fon yönetmek" kavramlarını karıştırmayın. El koymak, artık sizin sahipliğiniz olmadıgı anlamına gelir bunu tek yapan büyük ülke Arjantin dünyada. İspanya ve pek çok Latin ülkesi ise, fon yönetimini kamulaştırdı. yani, fonlarla devlet tahvili alınmasına zorladı. emeklilerin birikimleri yok olmadı sadece daha düşük getirili / daha yüksek riskli bir yatırıma yönlenmek zorunda kaldı. Bir de bu tip ülkelerde müdahale edilen sistem kamusal emeklilik fonları olabiliyor, özel olanlar değil.

emperador
16-01-2013, 11:27
O yazıda SADAKA ya karışamadıklarını okudum bu durumda ne diyeceğiz ''SADAKA VERDİM '' :he:

bu yazıdakiler hayata geçerse babadan anadan kalacak mirasida iç edecek bu şerefsizler. 500 bin tl miras kalsa 167 bin lirası vergi oha denir buna. ne verdinizde adam gibi istiyorsunuz? saglık hizmeti mi? eğitim mi? hayret ediyorum. bu avrupalılar haklı yunanistandan farkımız yok aslında. adamlar sokaklarda çatışıyor vergilerden dolayı bizdede aynısı olacak yada olanlar var ses yok. polis devleti olduk resmen. bu paraları toplayıp ona buna eşe dosta yok danışman yok bilmem ne sıfatı ile dagıtacan. senin ....

dudu
16-01-2013, 11:41
bu yazıdakiler hayata geçerse babadan anadan kalacak mirasida iç edecek bu şerefsizler. 500 bin tl miras kalsa 167 bin lirası vergi oha denir buna. ne verdinizde adam gibi istiyorsunuz? saglık hizmeti mi? eğitim mi? hayret ediyorum. bu avrupalılar haklı yunanistandan farkımız yok aslında. adamlar sokaklarda çatışıyor vergilerden dolayı bizdede aynısı olacak yada olanlar var ses yok. polis devleti olduk resmen. bu paraları toplayıp ona buna eşe dosta yok danışman yok bilmem ne sıfatı ile dagıtacan. senin ....

Veraset ve intikal vergisi zaten vardi.
Muafiyet ve istisnalari kaldiriyorlar veya dusuruyorlar sanirim.

Syg,

emperador
16-01-2013, 11:57
Veraset ve intikal vergisi zaten vardi.
Muafiyet ve istisnalari kaldiriyorlar veya dusuruyorlar sanirim.

Syg,

dogrudur işin ayrıntısını bilmiyorum açıkcası ama mirasta o oranlar olursa çok fazla. yani mirastan kalacak malın belli bir kısmı uçuyor. herkes farklı yollara başvurur bu durumda.

dudu
16-01-2013, 12:00
dogrudur işin ayrıntısını bilmiyorum açıkcası ama mirasta o oranlar olursa çok fazla. yani mirastan kalacak malın belli bir kısmı uçuyor. herkes farklı yollara başvurur bu durumda.

Bir buyugumuzun vefatindan sonra bir gayrimenkul miras kalsa vergisini odeyebilmek icin onu satmamiz gerekecek bu oranlarla.
Sag iken devretme de bir cozum degil. Bu sefer de ivazsiz intikal derler o sekilde vergilendirirler.

Syg,

JonDowes
16-01-2013, 12:00
Miras vergisini yine Kızılot birkaç gün önce yazmıştı. 190 bin TL'ye kadar vergi %1, sonrasında kademeli artıyor. Ancak milyon üstü miras devralanlara ciddi vergi var: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22327823.asp?hid=22328975

oktay G
16-01-2013, 14:17
Miras vergisini yine Kızılot birkaç gün önce yazmıştı. 190 bin TL'ye kadar vergi %1, sonrasında kademeli artıyor. Ancak milyon üstü miras devralanlara ciddi vergi var: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22327823.asp?hid=22328975
jon üstad ,demekki heryerden bagladılar bizi kaçaçak yer kalmadı ,tc tarihinde hiç bir dönem böyle olmadı,pederden 500000 tl miras kalsa onunda yarısına el koyar bunlar acilen çare bulmak lazım

Pscyokinesis
16-01-2013, 14:24
Ortak hesabı bulunanlar için üstü para yatırıp veya çekerken ne yapmak gerekiyor .

Bu vergi olayına takılmamak için ne yapmak gerekiyor .

Örneğin ben atm kartımla ortak hesapa 50000 tl yatırsam bunun yarısı vergiye mi tabi olacak .

Eğer öyle ise ortak hesabı olanlar için büyük sıkıntı olacaktır .

JonDowes
16-01-2013, 14:43
jon üstad ,demekki heryerden bagladılar bizi kaçaçak yer kalmadı ,tc tarihinde hiç bir dönem böyle olmadı,pederden 500000 tl miras kalsa onunda yarısına el koyar bunlar acilen çare bulmak lazım

Çare daha çok kazanmak :) TC tarihinde hiçbir dönemde gerektiği kadar vergi toplanamadı şimdi musluklar yavaştan kapatılıyor ama asıl büyük vanaları kapatamazlarsa elbette orta-küçük boy hane halkına haksızlık etmiş olacaklar.

ÖTV ve benzeri yüksek alınan tüm vergileri düşünün. hepsinin tek bir nedeni var: bu ülkede gelir vergisinin Batı'daki gibi %30-%50 arası değil de ortalama %20'den düşük toplanabilmesi (her tür geliri kastediyorum). maaş/ücret/gelir elimize olması gerekenden yüksek geçiyor. çünkü devlet kaynağında vergiyi düzgün alamıyor; özellikle beyanlı olanları. bu yüzden de hababam "sonraki" vergileri arttırıyor. buna rağmen tüm vergi toplamı yetersiz. OECD ülkelerinde "toplanan vergi / milli gelir" oranı %35. Bizde ise %24 (son 4 sıra: ABD, TR, Şili, Meksika). SGK primlerini işin içinden çıkartsak da sondan 3.yüz.

-Bordrosu doğru gösterilenler dışında- herkesten gelir vergisi olması gerektiği kadar yüksek toplansa, benzin de 2 TL olur ve lüks tüketimde vergi yarılanır.

yolgider
16-01-2013, 15:06
Ortak hesabı bulunanlar için üstü para yatırıp veya çekerken ne yapmak gerekiyor .

Bu vergi olayına takılmamak için ne yapmak gerekiyor .

Örneğin ben atm kartımla ortak hesapa 50000 tl yatırsam bunun yarısı vergiye mi tabi olacak .

Eğer öyle ise ortak hesabı olanlar için büyük sıkıntı olacaktır .

evet benimde eşimle ortak hesabım var ortak hesap açtırınca internet üzerinden hesaba eft yapmıştım.şimdi ortak hesaplarla ilgili işleyiş nedir bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevnirim.

Necropolis
16-01-2013, 15:43
-Bordrosu doğru gösterilenler dışında- herkesten gelir vergisi olması gerektiği kadar yüksek toplansa, benzin de 2 TL olur ve lüks tüketimde vergi yarılanır.

"Bordrosu doğru gösterilenler dışında" sihirli kelime bu :) Gerçek mağdurlar da bunlar, benim gibi. Hem yüksek gelir vergisi hem yüksek dolaylı vergi.

oktay G
16-01-2013, 15:47
Çare daha çok kazanmak :) TC tarihinde hiçbir dönemde gerektiği kadar vergi toplanamadı şimdi musluklar yavaştan kapatılıyor ama asıl büyük vanaları kapatamazlarsa elbette orta-küçük boy hane halkına haksızlık etmiş olacaklar.

ÖTV ve benzeri yüksek alınan tüm vergileri düşünün. hepsinin tek bir nedeni var: bu ülkede gelir vergisinin Batı'daki gibi %30-%50 arası değil de ortalama %20'den düşük toplanabilmesi (her tür geliri kastediyorum). maaş/ücret/gelir elimize olması gerekenden yüksek geçiyor. çünkü devlet kaynağında vergiyi düzgün alamıyor; özellikle beyanlı olanları. bu yüzden de hababam "sonraki" vergileri arttırıyor. buna rağmen tüm vergi toplamı yetersiz. OECD ülkelerinde "toplanan vergi / milli gelir" oranı %35. Bizde ise %24 (son 4 sıra: ABD, TR, Şili, Meksika). SGK primlerini işin içinden çıkartsak da sondan 3.yüz.

güzel açıklamışsın jon üstad da bu hükümetin yaptıgı gibi hepsini birden hayata geçirmek vatandaşı yıpratıyor + gelen vergileride sanki kendi yandaşlarına yamalıyorlar gibi

ACIBİBER
16-01-2013, 15:57
BES in %25 ini 1 yıl süre ile devlet ödüyorsa, 1 yıl sonra adam gidip parasını çekerse havadan %25 kazanmış olmaz mı?

M3RT85
16-01-2013, 16:07

Sayin JonDowes aciklama icin tesekkurler de - lafim size degil tahmin edersiniz - gerektigi kadar yuksek toplasinlar, ellerini tutan mi var?

bankac
16-01-2013, 16:30
BES in %25 ini 1 yıl süre ile devlet ödüyorsa, 1 yıl sonra adam gidip parasını çekerse havadan %25 kazanmış olmaz mı?

1 yıl sonra çıktığında hatta 3 yıl sonra çıktığında kural olarak 25 pay alamıyorsun.
en verimlisi 10 yıl kalmak ,10 yıl kaldığında toplam yatırdığın paraya 25 pay alıyorsun.

örneğin: bu yıl yatırdığın 1000 liraya 25 lira alıyorsun ikinci yıl için ise; birinci yıl yatırdığın paraya bir daha 25 pay alamıyorsun.

10 yılda 10.000 yatırdın 2.500 alırsın o kadar

yıllık yüzde 25 getiri olması için yatırdığın paraya 10 yıl boyunca her yıl 25 pay verilmesi gerekir.burada yatırdığın her paraya 10 yılda bir kere 25 pay veriliyor.

timarsizsipahi
16-01-2013, 16:53

Dün mail atmıştım konu ile ilgili. Enpara hesaplamanın yanlış olduğunu kabul etti 2 ocak ve sonrası bağlanan 6 aylık hesaplarda vade sonunda düzeltileceği, 18 ocak sonrası ise sistemsel olarak da düzeltileceği bilgisini verdiler.

Necropolis
16-01-2013, 17:01
1 yıl sonra çıktığında hatta 3 yıl sonra çıktığında kural olarak 25 pay alamıyorsun.
en verimlisi 10 yıl kalmak ,10 yıl kaldığında toplam yatırdığın paraya 25 pay alıyorsun.

örneğin: bu yıl yatırdığın 1000 liraya 25 lira alıyorsun ikinci yıl için ise; birinci yıl yatırdığın paraya bir daha 25 pay alamıyorsun.

10 yılda 10.000 yatırdın 2.500 alırsın o kadar

yıllık yüzde 25 getiri olması için yatırdığın paraya 10 yıl boyunca her yıl 25 pay verilmesi gerekir.burada yatırdığın her paraya 10 yılda bir kere 25 pay veriliyor.

10 yıl da yeterli değil, tamamını almak için 56 yaş şartı da var.

memorex
16-01-2013, 17:04
Aile vergisine yalanlama
http://www.dunya.com/aile-vergisine-yalanlama-178450h.htm

özür
16-01-2013, 17:05
Bes sigortaları beslemektir

brujah
16-01-2013, 17:08

bence devletin daha çok vergi toplaması hiç bir şeyi çözmez. devletin elinde daha çok para olursa daha çok harcama yapar yine aynı noktaya geliriz. devletin elinde daha çok para olsa ve tepki çekmeyeceğini düşünseler her milletvekiline makam uçağı tahsis ederlerdi. (koltukları tabi ki ceylan derisi)

bugün birçok kamu kurumu kendisine tahsis edilen bütçenin hepsini harcamaya çalışıyor çünkü harcamazsa gelecek bütçe düzenlemesinde kendisine daha az para verilir. yine daha fazla vergi çözüm değil. çözüm bu paraların etkin kullanılmasını nasıl sağlarız diye sorulursa bulunabilir ama bu da daha az harcama yapılmasına neden olacağı için istenmez.

tavsiye isteyenler için: anonim veya limited şirket kurun. şirketiniz olursa vergi avantajlarından yararlanırsınız. ayrıca bir çok şeyi gider gösterme imkanınız olur. bu yol tamamen hukuka uygundur. :wink:

not: şirket kurup da batırırsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

memorex
16-01-2013, 17:12
bence devletin daha çok vergi toplaması hiç bir şeyi çözmez. devletin elinde daha çok para olursa daha çok harcama yapar yine aynı noktaya geliriz. devletin elinde daha çok para olsa ve tepki çekmeyeceğini düşünseler her milletvekiline makam uçağı tahsis ederlerdi. (koltukları tabi ki ceylan derisi)

bugün birçok kamu kurumu kendisine tahsis edilen bütçenin hepsini harcamaya çalışıyor çünkü harcamazsa gelecek bütçe düzenlemesinde kendisine daha az para verilir. yine daha fazla vergi çözüm değil. çözüm bu paraların etkin kullanılmasını nasıl sağlarız diye sorulursa bulunabilir ama bu da daha az harcama yapılmasına neden olacağı için istenmez.

tavsiye isteyenler için: anonim veya limited şirket kurun. şirketiniz olursa vergi avantajlarından yararlanırsınız. ayrıca bir çok şeyi gider gösterme imkanınız olur. bu yol tamamen hukuka uygundur. :wink:

not: şirket kurup da batırırsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

Şirket kurunca şirketin sabit giderleri de düşünüldüğünde en az hangi miktar para için değer diyebiliriz.Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değer mi?

JonDowes
16-01-2013, 17:49

Benim kastettiğim daha basit bir şeydi: Bu devlet vergiyi ve harcamaları ne kadar ayarlarsa ayarlasın, Batılı akranları kadar vergi toplayamıyor ekonominin oranı olarak. "Vergi arttırmasın, harcama azaltsın" diyorsunuz; güzel. Nereye kadar? Hadi bu yolla bütçe denkleştirildi diyelim. Bu sefer de "Daha da fazla harcama azaltsın ve şu anki vergileri bu sayede düşebilsin" diyeceksiniz? Özelleştirmeler sayesinde kamu borcunun oranının %80'lerden %35'e düştüğü bir ülkede amaç kamu borcunu sıfırlamak mı mesela? Bunun da sosyal sonuçları olacaktır.

"Kamu harcamalarının ekonomik büyümeye katkısı" ve de "Devletin ekonomi içinde alması gereken pay" çok kapsamlı tartışma konuları elbette. Buradan yola çıkarak Keynes vs Hayek ile başlar, sonrasında ultrakapitalist veya komunist bir sisteme kadar vardırabiliriz olayı.

Ben o kadar ileri gitmeden diyorum ki: "ekonomideki vergi yükü %25'ten %35'e çıkmalı". bunun alt kırılımları ayrıca yapılır: kurumlardan mı, kişilerden mi alınacağı gibi.. ama dünyanın en büyük 30 ülkesindeki ortalama vergi rakamı bu. Güncel kapitalist sistemde başarı böyle yakalanmış. %25 ve hatta daha düşük vergi yükü olup da, insanları süper refah içinde yaşayan ülke yok. Biz ilk olmayı hedefliyorsak ayrı mesele.

BORA YAŞAR
16-01-2013, 17:56
Bugün Hürriyet Gazetesinde Şükrü Kızılot tarafından duyurulan yeni aile vergisi, öğleden sonra Maliye Bakanlığınca yalanlandı.

Ama Bakanlığın teknik açıklamalarından anlaşılan şu:

Veraset ve intikal Vergisi, ölenlerin bıraktığı miras temelinde alınan veraset vergisi ile sağlar arasında karşılıksız intikaller temelinde alınan intikal vergisinden oluşuyor.

Gelir Vergisi Kanunu üzerinde halen yapılan çalışmalar arasında, sağlar arasındaki intikallerin artık veraset ve intikal vergisi kanunundan çıkarılarak aynı şartlarla (tarife vs) gelir vergisi kanununa tabi tutulması da bulunuyormuş.

Bu haberi alan Kızılot, belki de doğal olarak, artık Gelir Vergisi Kanununa tabi olacak intikallerin de (aile arasındaki intikaller de dahil) aynı tarifeye tabi tutulacağını düşünerek, olayı biraz da haber sansasyonu yaratmak temelinde "yeni aile vergisi % 35" gibi verdi.

Madem hiçbirşey değişmiyor, tüm vergisel şartlar da aynı,Maliye Bakanlığının sağlar arasındaki intikalleri, Gelir vergisi Kanununa neden taşımak istediğini anlamak kolay değil.

Sadece teknik deseniz, olay vergi teknik ve temeline de doğrusu pek uymuyor.

Çünki Gelir vergisi bir"kazanç" vergisi. Kazanç ise bir faaliyet sonunda oluşur.

Oysa veraset ve intikal vergisi "servet" üzerinden alınan bir vergi.

Çalışmadan, karşılıksız (ivazsız) elde edilen bir "nemalanmayı" gelir vergisi kanununa sokmaya çalışmanın mantığı nedir?

Bunu anlamak zor doğrusu.

ACIBİBER
16-01-2013, 17:58
hocam %35 vergi yükü bizi bitirir. çoğu şirket batar. %25 bile çok aşırı bir oran bence tam tersi olursa ekonomi canlanır üretim artar. sadece benziden vergi alınsa yetmezmi?* Benzinden zaten devlet yeteri kadar vergi almıyor mu?*
300 krşa aldığını bize 4.3 tl ye satarken zaten her litrede 4 t vergi veriyoruz bence gelir vergisi yada her türlü vergi sıfırlansa bile sadece benzin bile bu ülkeyi ayakta tutmaya yeterde artar. benzinimiz o kadar fazlaki devlet
geçenlerde 600krş tan tonlarcasını satılığa çıkardı bize değil ama isteyen ülkeye satarım dedi.
Biz tuvalate fırına, manava, kasaba, araba ile giden milletizdir yürümek aklımıza gelmez, litresi 10 tl olsa yine tüketim düşmez :)

JonDowes
16-01-2013, 18:07
Vergi yükünü arttırmanın tek yolu benzine ÖTV dayamak değil ki. 100 kazanıp; 0.01 direkt + 0.01 dolaylı vergi ödeyen (serbest meslekteki) adama 5-10 birim vergi ödetmekle de sağlanır. Hatta bunu yapabilen bir ülke benzindeki ÖTV'yi yarıya indirecek gücü de bulur ve halihazırda %15-25 gelir vergisi ödeyen adamın (ücretlinin) üstündeki vergi yükünü azaltır, hak edene dağıtır.

Bir de, kurumlar vergisini arttırmak şirketleri batıramaz zira vergi, kar üzerinden alınır. Kar etmeyen kurum vergi ödemez, bu yüzden de sırf vergi oranı artışı nedeniyle de batamaz. Kurumlar vergisinin artması pratikte sadece şirketlerin değerini (özellikle hisselerini) bir miktar düşürür.

bankac
16-01-2013, 18:17
Madem hiçbirşey değişmiyor, tüm vergisel şartlar da aynı,Maliye Bakanlığının sağlar arasındaki intikalleri, Gelir vergisi Kanununa neden taşımak istediğini anlamak kolay değil.

Sadece teknik deseniz, olay vergi teknik ve temeline de doğrusu pek uymuyor.

Çünki Gelir vergisi bir"kazanç" vergisi. Kazanç ise bir faaliyet sonunda oluşur.

.

sağlar arasındaki intikal 100tl oldu diyelim 100tl üzerinden gelir elde ettiniz 30 tl. 30tl üzerinden %35 gelir dilimine girmesi bana göre,

bankac
16-01-2013, 18:29
hafta sonuna kadar not artışı var gibi

parasabir
16-01-2013, 18:48
Konu başlığı unutulmuş olacak ki sayfalarca yazı okumak zorunda kalıyoruz. BES ile ilgili başlık olduğu halde buraya ısrarla neden yazarlar anlamadım. Her okur ilgilendiği başlığa uğrayarak inceleme ve araştırma yapmak ister. Konu faiz ise lütfen faiz paylaşalım. Elbette bu benim fikrim, forum kurallarını takip eden moderatörlerin işine karışmak gibi bir niyetim yok. Sadece rahatsızlığımı iletmek isterim.
Bugün dolar faizleri; abank= %3.60 (32 gün), Finans =3.80 (100 gün kampanya) şeker = 2.5

parayorum
16-01-2013, 23:25
dün dolara halkbanktan %3 aldım 32 gün, bankaları finanse etmeye devam :)

ozziem
17-01-2013, 22:33
dolar inadına ben vadelideyken düşer. Eğer vadem dolsaydı paramın %60 ile dolar alırdım bugün. Maalesef Ocak 29 ta doluyor. Hükümet de inadına dolarda mevduatta vergiyi %18 e çıkardı.

memorex
17-01-2013, 23:27
Stoktaki konutlar kapış kapış gidiyor
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22378383.asp

Ver gazı ver gazı ....Eldeki mevduatları da betona gömdürmeye çalışıyorlar,senaryo çalışıyor.

GUNESTUR
17-01-2013, 23:40
Stoktaki konutlar kapış kapış gidiyor
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22378383.asp

Ver gazı ver gazı ....Eldeki mevduatları da betona gömdürmeye çalışıyorlar,senaryo çalışıyor.

Cok haklısın dostum.Konutlar kapıs kapıs....
Yesil İnsaat can cekişiyor.Ukra ya Allah rahmet eylesinnn.
Verin millete gazı...Kapişşş...
Darısı .....oglunun basına ....

yolgider
17-01-2013, 23:59
Cok haklısın dostum.Konutlar kapıs kapıs....
Yesil İnsaat can cekişiyor.Ukra ya Allah rahmet eylesinnn.
Verin millete gazı...Kapişşş...
Darısı .....oglunun basına ....

çok haklısın dostum.verilen linkte bahsi geçen firmanın tuzlada yaptığı konutlar sürekli kapış kapış gidiyor ama bir türlü bitirilemedi kapışılmaktan.bide internet siteleri de kilitlenmiş kampanya nedeniyle baksen şu işe...Adam tamı tamına şöyle söylemiş ''merkezimizde 2 kişi çalışıyordu, bu sayıyı 4’e çıkardık ve satış ofislerimize de destek ekipler gönderdik.''Şaka gibi ya.sanırsın savaş sonrası ganimet paylaşımı yapılıyor. kapış kapış kapışın yağma hasanın böreği bunlar gelinnn.

basitlik
18-01-2013, 01:14
1 $= 1 TL olacakmış. Erdem bey yakında açıklar stratejisini.

m.tolga
18-01-2013, 08:58
selamlar....daha bilgili vede tecrübeli arkadaşlar varken bu soruya cevap vermek bana düşmez...biz okuyucuyuz...haddimizi biliriz...bilmediğimiz işlerde üstadları dinleriz..

C H UCK Y..................................ÇAYLAK BEBEK

her girdiğimde ayrı birkeyif aldığım topiğin hiçbir keyfi kalmamış.. kuru ekmek gibi kalmış.. umarım özlenen yazılarına devam edersin.. saygılar...

hurricane54140
18-01-2013, 10:08
arkadaşlar konu ile alakasız ama yeni olduğum için sormak gereği hissettim. Profil resmi oluşturmama rağmen yazılarda çıkmıyor, sebebi nedir acaba?

mavsaro
18-01-2013, 10:14
kesinlikle katılıyorum. Sn chucky bu topiğe ayrı bir tad veriyordu, topikte kupkuru faiz konuları konuşulunca hiçbir tadı kalmıyor, her görüş ve her konuya tahammül göstermemiz lazım. sn chucky seni aramızda görmek istiyoruz

dudu
18-01-2013, 10:15
Bugun donen

50K parami enpara.com 46 gun 9.25% den yenilemis.

Ben 32 gun 9.10% olarak degistirdim.

Syg,

Necropolis
18-01-2013, 10:30
Bugun donen

Syg,

Çok özel olmayacaksa; 46 veya 32 gün çok yakın vadeler, neden değiştirdiniz? Ultra short mu olayım dediniz:)

dudu
18-01-2013, 11:01
Çok özel olmayacaksa; 46 veya 32 gün çok yakın vadeler, neden değiştirdiniz? Ultra short mu olayım dediniz:)

Nakit akisim daha uzun vadeye musaade etmiyor.

Syg,

ACIBİBER
18-01-2013, 12:37
Bugun donen

Syg,

50.000 TL ye kadar mevduatlar diğer bankalarda devlet garantisi altında.
ben genelde 60-70 sayfa olan banka sözleşmelerini satır satır hatta küçük yazılanları bile ince detayına kadar okurum.,
sizde sözleşme metni pdf oalrak varmı, maddelerden birinde 50.000 tl ye kadar devlet garantisi ibaresi var ise bende ufak bir miktar ile enparayı denemek sitiyorum yoksa işim olmaz :oley:

JonDowes
18-01-2013, 13:23
Tasarruf mevduatında devlet garantisi; bankalara/şahıslara sunulmuş bir "opsiyon" değil. Sözleşmeye bakmaya bile gerek yok. İsmi mevduat olan her şey (altın mevduatı bile), 50 bin TL'lik kısmı için TMSF primi doğurur (bankalar yıllık kabaca %0.60 "kasko" öder) ve devlet güvencesine girer. Kanun böyle diyor. Siz bankaya gidip 50 bin TL mevduat yapsanız, "benim size güvenim tam, benim mevduatı devlet güvencesinden çıkarın, %0.60 maliyeti de aramızda kardeş payı paylaşalım" deseniz bile, bankalar da bununla uğraşsa ve istese bile... bunu yapamazlar.

dudu
18-01-2013, 13:26
50.000 TL ye kadar mevduatlar diğer bankalarda devlet garantisi altında.
ben genelde 60-70 sayfa olan banka sözleşmelerini satır satır hatta küçük yazılanları bile ince detayına kadar okurum.,
sizde sözleşme metni pdf oalrak varmı, maddelerden birinde 50.000 tl ye kadar devlet garantisi ibaresi var ise bende ufak bir miktar ile enparayı denemek sitiyorum yoksa işim olmaz :oley:

Bir risk oldugunu dusunmuyorum. Bana da verdiler sozlesmenin bir kopyasini ama okumadim.
Mevduat garantisi 50.000 TL su anda, ben de o kadar bir para yatiriyorum.

Syg,

BORA YAŞAR
18-01-2013, 14:47
Enpara'nın Bankacılık sözleşmesi 21. madde:

Finansbank enpara.com, Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca Finansbank enpara.com'daki tüm mevduatlarınızın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu (TMSF) tarafından belirlenen kısmını sigorta ettirir.

memet1
18-01-2013, 15:23
Bir risk oldugunu dusunmuyorum. Bana da verdiler sozlesmenin bir kopyasini ama okumadim.
Mevduat garantisi 50.000 TL su anda, ben de o kadar bir para yatiriyorum.

Syg,garanti'' bankaların yurtiçi şubeleri için '' geçerli internet şubesi garantisi yok.mevduat defterinizin arkasına bakın,aksini isbat edene saygı.tüm enparacılar uyanın.bidaha baktım ''yurtiçi şube''yazıyor...

dudu
18-01-2013, 15:47
garanti'' bankaların yurtiçi şubeleri için '' geçerli internet şubesi garantisi yok.mevduat defterinizin arkasına bakın,aksini isbat edene saygı.tüm enparacılar uyanın.bidaha baktım ''yurtiçi şube''yazıyor...

Tesekkurler, bizi uyandirdiniz.
Ben simdi hemen vadeyi bugun bozayim ve parayi cekeyim, gozume uyku girmez benim simdi 19 Subat'a kadar. :(

Syg,

JonDowes
18-01-2013, 15:57
Mevduat defterinizin veya birbaşka dekontunuzun üzerinde, veya internet hesabınızın herhangi bir yerinde: Garanti Bankası A.Ş.'nin yurtdışı iştiraklerinden birinin ismi yazıyorsa (Garanti NV, Garanti SA, Garanti Moscow); TMSF garantisine dahil edilmezsiniz zira bu bir offshore hesaptır.

İnternetten veya şubeden veya vapurdaki kiosktan (?) eğer, Garanti Bankası A.Ş. 'de bir mevduat bağlarsanız; bu, TMSF garantisindedir.

Bankacılık Kanunu
Mevduatın ve katılım fonunun sigortalanması
Madde 63 — Kredi kuruluşları nezdlerindeki tasarruf mevduatı ve gerçek kişilere ait katılım fonları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından sigorta edilir.
Kredi kuruluşları, nezdlerindeki tasarruf mevduatı ve gerçek kişilere ait katılım fonlarını, sigortaya tâbi kısım üzerinden sigorta ettirmek ve bunun üzerinden prim ödemek zorundadır.

Ticari sözleşmeler, kurumlarla yapılır. kurumların, ünvanları ve ticari sicilleri vardır; taraflar buna bakmalıdır. Bankacılığın yapıldıgı "kanal"ın ne oldugu, sözleşmenin taraflarını etkilemez. Bu enpara ve e-mevduat olaylarına gereğinden fazla kafa takılıyor. Kanunlar açık ve net.

sametay
18-01-2013, 15:58
garanti'' bankaların yurtiçi şubeleri için '' geçerli internet şubesi garantisi yok.mevduat defterinizin arkasına bakın,aksini isbat edene saygı.tüm enparacılar uyanın.bidaha baktım ''yurtiçi şube''yazıyor...

Merhaba,

Endişe etmenize gerek yok. Güvendiğiniz bir bankanın internet bankacılığı sitesine girin. EFT menusunden banka olarak Finansbank'ı, il olarak da İstanbul'u seçin. Açılan listeden FINANSBANK ENPARA INTERNET SUBESI - 3663 olarak Enpara'yı görebilirsiniz.

Saygılar,

Samet

ACIBİBER
18-01-2013, 17:03
bu durumda parayı enparaya değilde finansbanka yatırmak. finansbank internet menüsünden 3663 e EFT yapmak gerekmez mi?
yani o zaman mı garanti altında olur?
ben açıkcası birşey anlamadım. anlayan detaylı anlatırsa çok iyi olur :)

blue70
18-01-2013, 19:53
arkadaşlar en paradan memnunmusunuz?

m.tolga
18-01-2013, 22:01
bu enpara muhabbeti baydı gibi sanki.. sağlam mı değil mi?

memet1
18-01-2013, 22:14
paranız hangi bankanın hangi yurtiçi şubesinde ...

asil olçun
18-01-2013, 22:41
her girdiğimde ayrı birkeyif aldığım topiğin hiçbir keyfi kalmamış.. kuru ekmek gibi kalmış.. umarım özlenen yazılarına devam edersin.. saygılar...

Sayın Chucky
Geçen gün yine davette bulundum icabet etmediniz, size rica ediyorum foruma dönün arkadaşlarınıza cevap verin. Size de bu yakışır meydanı bırakıp gitmek ,kaçmak çözüm değil.

memet1
18-01-2013, 23:16
yeni gvk ekk na sunulmuş,yıllıkgelirin 75bin lirası istisna yani ortalama 1milyon liranın faizi istisna gibi,yani milyonerler klübündenmi vergi alacaklar,duyumu,yorumu olan varmı,milyon üstü mevduatçılar çok az farklar için dolaşmasakmı nasılsa vergi var,ne dersiniz...

chucky68
19-01-2013, 00:08
Sayın Chucky
Geçen gün yine davette bulundum icabet etmediniz, size rica ediyorum foruma dönün arkadaşlarınıza cevap verin. Size de bu yakışır meydanı bırakıp gitmek ,kaçmak çözüm değil.

yoldaşım bu forumda dışardan girip laf olsun diye ayda yılda yazı yazanlar işçi arıları yoruyor.....eşek arıları olduğu sürece işçi arılar bal üretmek istemez.....bal yapmak nasılsa eşek arılarının işidir....bu kişiler kendilerini iyi bilir...yoksa biz hep burdayız....ama eşek arıları bir sokar....yarası zor iyileşir....çok saygın ''auistin'' üstadımız buranın açığını kapatır...ama oda epeydir yok...dedim ya...arada bir gelirler...sokup giderler....

C H UCK Y.....................................YEŞİL PARKALI BEBEK

basitlik
19-01-2013, 00:23
Konut kredisi faizleri %4 seviyesine kadar inecek gibi gorunuyor. Yuksek oran bulursaniz uzun vadeli baglayin mevduat yoldaslari. Bu oranlari cok arariz sonra.

dermasol
19-01-2013, 00:26
arkadaşlar enpara çok güvensizdir en iyisi şubeli bankacılık şubede çalışan veznedar kemal beyin eline paranızı teslim ediyorsunuz birşey olursa kemal beyi yakalar paranızı istersiniz böylesi daha güvenli değil mi ama:grrr:

shorts
19-01-2013, 00:36
enpara nin en sinir olayi musteri hizmetleri 24 saat degil. sinir bir durum bilginize.

NETA
19-01-2013, 01:05
Chucky68 abi, senden ricam artık foruma katılmandır, değerli paylaşımlarınla forumu forumu yapan üstatlardan birisin. Yokluğun çok belli oluyor, özledik be abii ... :(

pingu
19-01-2013, 01:15
SN. Chucky,

Hem yol gösterici, hem de samimi olarak, gerçek hayattan verdiğiniz örneklerle fikirlerine deger verdigim, yüzyüze tanışmasak da, birçoğumuz için kolayca danışabileceğimizi bildiğimiz biriydiniz. Sizi kusturenler her kimse bilmiyorum ve onemsemiyorum, bosverin!... Siz olmayınca, yakında okunmaz olur ve kapanır bu topik...Kararınızı gözden geçirip eski günlerdeki gibi yazılarınıza devam etmenizi dilerim. Saygılar, selamlar...

kazandibi
19-01-2013, 01:29
Sayin Cenk Abim , yazilarinizi buyuk bir ilgiyle okuyoruz. Yeni yazilarinizi dort gozle bekliyorum...

serkan1976
19-01-2013, 02:19
yoldaşım bu forumda dışardan girip laf olsun diye ayda yılda yazı yazanlar işçi arıları yoruyor.....eşek arıları olduğu sürece işçi arılar bal üretmek istemez.....bal yapmak nasılsa eşek arılarının işidir....bu kişiler kendilerini iyi bilir...yoksa biz hep burdayız....ama eşek arıları bir sokar....yarası zor iyileşir....çok saygın ''auistin'' üstadımız buranın açığını kapatır...ama oda epeydir yok...dedim ya...arada bir gelirler...sokup giderler....

sn chucky sen yoksan herşey eksik
senin yazını görmezsem işim olmaz yazmam yani buraya bişey
saygılar bekliyoruz

TAZK
19-01-2013, 02:45
bu finansbank enpara.com u bazı arkadaşlar niye bu kadar kötülemek istiyorlar garip,diyorki 21. madde :Finansbank enpara.com, Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca Finansbank enpara.com'daki tüm mevduatlarınızın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu (TMSF) tarafından belirlenen kısmını sigorta ettirir...ben şunu diyorum : finansbank batar diyorsan 50.00 tl den fazla yatırmazsın,batmaz diyorsan ne kadar paran varsa keyfince yatırırsın.şu anda piyasada eskisinden fazlasıyla sağlam.bunları konuşacağımıza faizler ve nasıl bir yol izlemek gerektiği ile ilgili ve oranlar ilgili bilgi yazsak daha iyi olur...

memorex
19-01-2013, 03:30
Kira geliri düşük olana daha çok vergi - Şükrü KIZILOT - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22393228.asp?yazarid=82
Düşük faizden gayrimenkul kira gelirine kaçanları da sopalayacaklar anlaşılan.

sarifirtina
19-01-2013, 07:44

Chucky USTAD seni elestirenlerde yaptiklarinin yersiz oldugunu anladilar saniyorum.senin de yazdigin gibi o yazidan sonra ortalikta gorunmediler...ama seni seven sayan bir kardesin olarak nacizane fikrim bu tur seylere artik daha fazla takinti yapmamalisin...bu forumdakilerin ezici cogunlugu seni cok seviyor ve sayiyor yazilanlarda da bunu rahatlikla gozlemlemissindir...boyle olmuyor gercekten forum bu soguk gunlerde sobasiz kaldi sicakligini yitirdi...Cok Ozledik be Abi :yes:

m.tolga
19-01-2013, 09:10

hay hoşgeldin, senin şu avatarını yeyim ben, yeşil parkalı bebek... henüz yaşlanmadık... burdayız... saygıyla sevgiyle...

oktay G
19-01-2013, 11:45
jon üstadta son noktayı koymuş ,millet bu enparadan nekadar tırsıyor yahu,elinizi korkaga alıştırmayın,ben şahsen 100000 tl yatırdım ,bu sistemde artık kolay kolay banka batmaz bu sabittir ,yatırmaya tırsanlarda konuyu bulandırmasın ,para kazanmak cesaret ister artık çaba harcamadan risk almadan para kazanma devri bitti

sarifirtina
19-01-2013, 13:22
BES konusunda olsun ENPARA konusunda olsun..yaziliyor aciklamalar yapiliyor yazan cizen kisiler konuya hakim forumun bilginleri diyebilecegimiz kisiler...ama aradan biraz zaman geciyor ayni tipte sorular geliyor..hem BES ile ilgili hem de ENPARA'nin mevduat'a 50000 guvencesi ile ilgili sorular soruldu ve aciklamali bir sekilde yanitlandi..forumu cok degil 3-5 sayfa geriden okurlarsa gormus olurlar...

austin
19-01-2013, 16:15
Adım özellikle zikredildiği için yazma gereği hissettim. İlginç jargonuyla gönüllerde taht kurmuş muhteşem chuchky üstat neden biraz eleştirilince aykut hoca gibi "küstüm oynamıcam, ben gidiyorum, istifa ediyorum" moduna giriyor acaba? Bu mudur üstat olgunluğu? Hakkaten niye gitti kendisi "ohh yeni vergi beni teğet geçti, banane mevduatı yüksek olan düşünsün, benden sonrası tufan vs vs" gibi ulvi düşünceleriyle bizi ne güzel aydınlatıyordu oysaki.. Yoksa.. kaçışın asıl sebebi bu sene yaptığı uzun vade tercihinin henüz üzerinden 1 ay geçmemesine rağmen hatalı olduğunun görünmeye başlamasının getireceği olası karizma yıpranması mı? Gerçi kimse kendiyle bir idrar yarışında değil ama üstat, başkan vs gibi kendini tanımlayan insanlar genelde kendilerine düşman yaratarak varolmaya çalışırlar.. Şahsen konu dışına çıkılmadıkça, uygun üslup dahilinde ve hiçbir karşı fikre bir saldırı veya aşağılayıcı cümleler kurmadıkça her türlü fikre saygılıyım..
Üstadı üstad yapan mürittir prensibince bu kadar özel isteğe karşı bence ayrı bir konu açılabilir, mesela sn jondowes kendi fanları için benzer bir konu açmıştı orada değerli fikirlerini paylaşıyor, soruları cevaplıyor..

shorts
19-01-2013, 17:52
İlginç jargonuyla gönüllerde taht kurmuş muhteşem chuchky üstat neden biraz eleştirilince aykut hoca gibi "küstüm oynamıcam, ben gidiyorum, istifa ediyorum" moduna giriyor acaba? Bu mudur üstat olgunluğu? Hakkaten niye gitti kendisi "ohh yeni vergi beni teğet geçti, banane mevduatı yüksek olan düşünsün, benden sonrası tufan vs vs" gibi ulvi düşünceleriyle bizi ne güzel aydınlatıyordu oysaki.. Yoksa.. kaçışın asıl sebebi bu sene yaptığı uzun vade tercihinin henüz üzerinden 1 ay geçmemesine rağmen hatalı olduğunun görünmeye başlamasının getireceği olası karizma yıpranması mı?

kimi elestirilerine katilmakla birlikte hafiften bir Ahmet Çakar uslubu pek olmamis sevgili austin.
sonucta chucky ; ustad olsun olmasin burada azinlik haric sevilen bir dostumuz. cani ister yazar ister yazmaz...kendisi bilir. ha yazar ; yine istedigimiz fikrine katiliriz istemedigimizi kulak arkasi ederiz .. ama bazi konularda ufkumuzu actigi ve bunu renkli kisiligine uygun dilde yaptigi kesin... dahasi usenmeden cogu soruya oturup cevap yazmaktadir kendisi. hakikaten arada bir girip ahkam kesmemektedir.(benim gibi mesela). bu da ayri bir saygiyi gerektirir zannimca.
saygilar.