PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

sbaskan
10-04-2013, 10:32
arkadaşlar, son 4 sayfa geriye gittim, faizle ilgili birşey yok. benimde mevzu dışı yazılarım mevcut, burada sadece faiz muhabbeti yapsak iyi olacak.

Yüzde yüz katılıyorum...

BORA YAŞAR
10-04-2013, 10:36
Faiz muhabbeti yapacak fazla bir şey de kalmadı işin doğrusu.

Tezgah altı yok.

Tezgahın üstü de zaten üç aşağı beş yukarı belli.

Piyasa kızışsa zaten bu başlığa yansır.

Kentucky
10-04-2013, 11:17
Hazine 1.5 milyar dolar buyuklugundeki 30 yillik USD cinsinden tahvili %4.95 faiz ile satti,

Amerikan 30 yilliklar %2.95'den islem goruyor.

memet1
10-04-2013, 13:07
yılda 4.476 net dolar kazanmak isteyen varmı,işb 649 nolu eurobond...alternatifleri ve fikirleri almak isterim...not:eurobond 10 yıl yaptım...çikmiştım...acaba diyorum yarısını bağlasammı...1000 den aldığım1500e çıkınca çok yükseldi diye düşünerek çıkmıştım...girilirmi acaba...

Trade Shark
10-04-2013, 21:09
Faiz muhabbeti yapacak fazla bir şey de kalmadı işin doğrusu.

Tezgah altı yok.

Tezgahın üstü de zaten üç aşağı beş yukarı belli.

Piyasa kızışsa zaten bu başlığa yansır.

bu gidişle tezgahta para bırakmıcaklar yakında...

Aytron
10-04-2013, 21:17
Herkese merhaba

Finansbankın hakim ortağı olan National Bank of Greece zor duruma düşerse
daha açık anlamda batarsa bu durum Finansbankı nasıl etkiler.

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

parasabir
10-04-2013, 21:54
Değerli forumdaşlar, döviz alış satışında en uygun banka finansbank ve kuveyt türk diye burada okumuştum. Bugün Finansbank ve enparada ayrı ayrı dolar almaya çalıştım. Tv. de canlı ekonomi yayında ve teletekste 1.783 tl olan fiyat enpara da banka satışı 1.792,700 tl. banka alışı 1.781,300 tl idi. saat 09:30 dan 11.15 e kadar ara ara baktım makas kapanmadı. Ben de vazgeçerek akşam BIST' e merhaba dedim. Bu makaslar iş bankasında bile bu kadar açık olmuyor. Her şer' de bir hayır varmış dedik artık. syg.

olgunus
10-04-2013, 22:11
Değerli forumdaşlar, döviz alış satışında en uygun banka finansbank ve kuveyt türk diye burada okumuştum. Bugün Finansbank ve enparada ayrı ayrı dolar almaya çalıştım. Tv. de canlı ekonomi yayında ve teletekste 1.783 tl olan fiyat enpara da banka satışı 1.792,700 tl. banka alışı 1.781,300 tl idi. saat 09:30 dan 11.15 e kadar ara ara baktım makas kapanmadı. Ben de vazgeçerek akşam BIST' e merhaba dedim. Bu makaslar iş bankasında bile bu kadar açık olmuyor. Her şer' de bir hayır varmış dedik artık. syg.

Finansbank yada en para da döviz makası 1 7810 alıssa satısta1 786200 oluyor makas çok değil sureklide takip ederim bügün bakmamıstım ama sabah 9 dan aksam 6 ya kadar böyle gidiyordu yarında bir takip edelim .

chucky68
10-04-2013, 22:38
hsbc göztepe şubesi 181- 240 güne kadar %7.25................180 güne kadar %7

Vadelisever
11-04-2013, 11:06
Herkese merhaba

Benim bildiğim kadarıyla Türk bankalarının yabancı sahipleri ya da ortakları bankaların sermayelerini dışarı çıkaramıyorlar. Yıllık karlarını da belli koşulların yerine gelmesi şartıyla ülke dışına çıkarabilirler. BDDK'nın bu konuyu çok yakından denetlediğini okumuştum bir yerlerde. Yani Türk bankalarının yabancı sahipleri/ortakları kendi ülkelerinde problem yaşarlarsa bundan Türk bankalarının müşterileri direkt olarak etkilenmez, mevduatlarına falan bir şey olmaz. Aramızda bankacılar varsa belki onlar benden daha iyi açıklarlar ama ben bu şekilde biliyorum.

BORA YAŞAR
11-04-2013, 11:27
Finansbank Türk Kanunlarına göre kurulmuş, merkezi Türkiye'de bulunan yabancı sermayeli bir şirket.

Yabancı ortağın zor durumda kalması bankayı etkilemez. Sadece yabancı ortak bu zor durumdan çıkmak için Finansbank hisselerine başkalarına satabilir ki bunun da şirkete doğrudan bir etkisinden bahsedilemez.

özür
11-04-2013, 16:25
Borsalar çıldırdı. Ben borsadayken dibin dibini yakaladım. Borsadan çıktım. Şimdide tepenin tepelerindeyiz. Kızdırmayın girerim borsaya gösteririm dibi.

GUNESTUR
12-04-2013, 12:51
TEB marifetli hesap tanısma faizi 8.15

sbaskan
12-04-2013, 15:54
T.C Ziraat Bankası: 32 gün 7,25

Pscyokinesis
12-04-2013, 21:41
Enpara birikimli hesaba faiz şimdi açarsam cuma ,cumartesi ,pazar faiz alabilir miyim .

Bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi .

ufukARIKAN
12-04-2013, 23:46
Enpara birikimli hesaba faiz şimdi açarsam cuma ,cumartesi ,pazar faiz alabilir miyim .

Bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi .

yemezler psikocum :wink:, sen olsan verirmiydin:) yani saat 21;41 itibarı ile den bahsediyorum,

bu gibi konularda bilgi sahibi olmasamda, tecrübeme güvenebilirsin:yes:

ama istersen sana link de vereyim oku:)

http://www.finansbank.enpara.com/urunler/vadeli-mevduat/default.aspx

Pscyokinesis
13-04-2013, 00:09
yemezler psikocum :wink:, sen olsan verirmiydin:) yani saat 21;41 itibarı ile den bahsediyorum,

bu gibi konularda bilgi sahibi olmasamda, tecrübeme güvenebilirsin:yes:

ama istersen sana link de vereyim oku:)

Vadeli değil günlük hesap açıyor .

Dediğine göre 24:00 e kadar yatırılan paraya 06:00 dan sonra faiz alabiliyormuşun .

denedim olursa olur . Olmazsa tüketici mahkemesine şikayet eder hakkımı söke söke alırım :kahkah:

ufukARIKAN
13-04-2013, 00:18

Dediğine göre 24:00 e kadar yatırılan paraya 06:00 dan sonra faiz alabiliyormuşun .

denedim olursa olur . Olmazsa tüketici mahkemesine şikayet eder hakkımı söke söke alırım :kahkah:

İnşallah senin dediğin gibi olur:)

tabor
13-04-2013, 03:12

enpara birikimli hesapta sabaha karşı saat 03-04 civarı günlük faiz hesaba geçiyor. bunun için o saatlerden önce internet şubesinden birikim hesabı açmış ve para transfer etmiş olmanız yeterli.

JonDowes
13-04-2013, 09:43
Site pek detaylı incelenmemiş herhalde... tartışılacak bir şey yok, yazdıkları koşul net:

Birikim hesabının faizi, her gün, en güncel faiz oranı ile, hesabın gün sonu (gece yarısı) bakiyesi üzerinden, bir gün için hesaplanır.

m.tolga
13-04-2013, 18:16
arkadaşlar, son 4 sayfa geriye gittim, faizle ilgili birşey yok. benimde mevzu dışı yazılarım mevcut, burada sadece faiz muhabbeti yapsak iyi olacak.

faizler geberince, pek cazibe kalmamış gibi, başka konulara atlama oluyor... :) lakin mamafi...

jayjaybk
14-04-2013, 10:11
Herkese merhaba

Bu başlıktaki 5374 numaralı mesaja giderseniz (sayfa 448) konu hakkında karalamış olduğum birkaç şey vardı.

memorex
14-04-2013, 11:57
Piyasalarda mantık aramayın
http://www.finanstrend.com/yazar/3136/piyasalarda-mantik-aramayin/?Page=0#.UWpvaXxPJgg

blue70
14-04-2013, 13:44
Bu parasal genişleme yani para basma olayı fed amb ve boj tarafından tüm fiyatları şişirmekte bizde nasibimizi almaktayız.neticesinde tasarruflarımızı koruyamamaktayız.MB da tasarrufları koruyamada bizlere yardım etmemekle birlikte umurunda değildir.
Faizi düşürücem diyerek devamlı faiz düşürmektedir.kısır döngüye girmiş bulunmaktayız.bu kısır döngü nün sonu ......
yaşananlar tam bir saçmalık bence....Kapitalizm zırvalamaktadır...kendi kendini yok etmektedir...çok şeyler göreceğiz...daha önce yaşamadıklarımızı yaşıyıcagız....

sermo
14-04-2013, 17:31
Bu parasal genişleme yani para basma olayı fed amb ve boj tarafından tüm fiyatları şişirmekte bizde nasibimizi almaktayız.neticesinde tasarruflarımızı koruyamamaktayız.MB da tasarrufları koruyamada bizlere yardım etmemekle birlikte umurunda değildir.
Faizi düşürücem diyerek devamlı faiz düşürmektedir.kısır döngüye girmiş bulunmaktayız.bu kısır döngü nün sonu ......
yaşananlar tam bir saçmalık bence....Kapitalizm zırvalamaktadır...kendi kendini yok etmektedir...çok şeyler göreceğiz...daha önce yaşamadıklarımızı yaşıyıcagız....

Altındaki %5 lik düşüşün sebebi olarak AMB Başkanı Dragi gösteriliyor. Güney Kıbrıs 'a altınlarınızı satarak bankaya borcunuzu ödeyin talimatı vermiş ve fitil alevlenmiş. Artık spekülatör yerine Merkez Bankaları piyasaları manipüle ediyor. İnsanların MB larına güveni kalmadığı gün bakın o oynadığınız altın nasıl tavan yapacak.

powerpc
15-04-2013, 14:06
Selim Somçağ'ın
http://www.selimsomcag.org/tr/daily.asp?type=1&ID=410

linkindeki yeni yazısından üç önemli paragrafı buradan veriyorum.

"Türk ekonomisi artık tam anlamıyla çıkmaz sokakta. Türkiye bundan sonra bir yandan her gün derinleşen durgunluk ve işsizlikle boğuşurken bir yandan da daralmaya rağmen kapanmayan cari açığından dolayı kurbanlık koyun gibi küresel likiditenin azalacağı veya yön değiştireceği zaman ortaya çıkacak mega devalüasyonu bekleyecek."

"O yüzden bir buçuk yıldır önceki likidite bolluğunda biriktirilen dövizleri ve bankalarca halkın elinden toplanan altınları harcayarak durumu idare ediyoruz. Ama hükümet bu yolun çıkmaz olduğunun farkında, o yüzden panik halinde."

"ne AKP, ne başka bir parti, ne ABD, ne de AB... Bundan sonra zaten aylardır tıkanmış olan bu sistemin önce yavaş yavaş, sonra anî sıçramalarla parçalanıp darmadağın olduğunu göreceğiz. Bu sahte refah sisteminden kopan her parça AKP’nin oylarından da birer tutamını kopartıp götürecek, ta ki bu parti iktidardan düşene kadar. Küresel kriz sürecini durdurmak nasıl kimsenin harcı değilse, bu erime sürecini de kimse durduramaz."

Heval
15-04-2013, 15:33
Selim Somçağ'ın
http://www.selimsomcag.org/tr/daily.asp?type=1&ID=410

linkindeki yeni yazısından üç önemli paragrafı buradan veriyorum.

"Türk ekonomisi artık tam anlamıyla çıkmaz sokakta. Türkiye bundan sonra bir yandan her gün derinleşen durgunluk ve işsizlikle boğuşurken bir yandan da daralmaya rağmen kapanmayan cari açığından dolayı kurbanlık koyun gibi küresel likiditenin azalacağı veya yön değiştireceği zaman ortaya çıkacak mega devalüasyonu bekleyecek."

"O yüzden bir buçuk yıldır önceki likidite bolluğunda biriktirilen dövizleri ve bankalarca halkın elinden toplanan altınları harcayarak durumu idare ediyoruz. Ama hükümet bu yolun çıkmaz olduğunun farkında, o yüzden panik halinde."

"ne AKP, ne başka bir parti, ne ABD, ne de AB... Bundan sonra zaten aylardır tıkanmış olan bu sistemin önce yavaş yavaş, sonra anî sıçramalarla parçalanıp darmadağın olduğunu göreceğiz. Bu sahte refah sisteminden kopan her parça AKP’nin oylarından da birer tutamını kopartıp götürecek, ta ki bu parti iktidardan düşene kadar. Küresel kriz sürecini durdurmak nasıl kimsenin harcı değilse, bu erime sürecini de kimse durduramaz."

Meşhur ABD merkezli cemaat ile AKP yollarını ayırmak/ayırmış durumda gibi görünüyor...Geçen yıl TT den 125 cemaat üyesi GM dahil şutlandı ,

shorts
15-04-2013, 21:17
risk dagitayim dedim vadelinin yanina doviz aldim, altin aldim, fon aldim, korkarak birkac opsiyona girdim onu yaptim bunu yaptim. faiz yerlerde... dovizde altinda zarar, fonlar desen gostermelik karlar... para hergun eriyor.
reel getiriden falan vazgeceli cok oldu, tek istedigim para degerini korusun, o da olmuyor. hergün soyuluyormusum gibi geliyor...
bu soygunun caresi nedir a dostlar ??
yatirim danismanligi ise yarar mi, var mi bir bilen..
sayin chucky ve diger ustadlar ne yapmali ??

BEYAZIT
15-04-2013, 21:24
Arkadasim bu faiz dusuk olmasi tesaduf mu? Biz salakmiyiz paramizi bagliyoruz dusuk oranla? Cogu varlik yuksek fiyatlarda; %10la vob %90 vade deyim

blue70
15-04-2013, 21:26
bence kısa vadeli gidebilirsiniz mevduatta...altını düşüşü fed in yavaş yavaş gemiyi döndürmeye başlayabileceği görüntüsü veriyor...

FKG
15-04-2013, 21:47
Shorts arkadasim, yukselme trendinde ne varsa onu al bence. Su anda paranin tek gidecegi yer borsa. Saglam,adi,sani belli kagitlardan iyice inceleyip bir kac tanesini alabilirsin.bir kismini da vadelide tut derim.bence onemli olan trendleri takip edip pozisyon almak. Bugun icin borsa diyorum,yarin baska bir sey olabilir.ders calisir gibi calismak piyasa ve haberleri takip etmekk lazim.umarim kisa zamanda zararini cikartirsin.saygilar.
.
risk dagitayim dedim vadelinin yanina doviz aldim, altin aldim, fon aldim, korkarak birkac opsiyona girdim onu yaptim bunu yaptim. faiz yerlerde... dovizde altinda zarar, fonlar desen gostermelik karlar... para hergun eriyor.
reel getiriden falan vazgeceli cok oldu, tek istedigim para degerini korusun, o da olmuyor. hergün soyuluyormusum gibi geliyor...

shorts
15-04-2013, 22:18
tesekkurler BEYAZIT, blue70, FKG..
benim derdim bugun degil ... genel. hergün dersimi calissam bile sansli olmam dahasi piyasaya vakif olmam gerekiyor...
yok yahu ben siradan , sadece TC sinirlari icinde bile olsa yilarca ter dokerek biriktirdigim paramin degerini korumasini alim gucunun ayni kalmasini isteyen milyonlarca insan gibi sade bir vatandasim...
parayi kazanmak icin yirtindigimiz yetmiyormus gibi bir de degerini kaybetmemesi icin yirtinmak, kimi zaman risklere girmek sinirlerimi bozuyor..
budur derdim...

latino
15-04-2013, 22:24
tesekkurler BEYAZIT, blue70, FKG..
benim derdim bugun degil ... genel. hergün dersimi calissam bile sansli olmam dahasi piyasaya vakif olmam gerekiyor...
yok yahu ben siradan , sadece TC sinirlari icinde bile olsa yilarca ter dokerek biriktirdigim paramin degerini korumasini alim gucunun ayni kalmasini isteyen milyonlarca insan gibi sade bir vatandasim...
parayi kazanmak icin yirtindigimiz yetmiyormus gibi bir de degerini kaybetmemesi icin yirtinmak, kimi zaman risklere girmek sinirlerimi bozuyor..
budur derdim...

Arsa veya tarla yatırımı yapmak en iyisi:cool:

chucky68
16-04-2013, 00:36

faizlerdeki bu düşüş kanserin dördüncü evresi gibi gözüküyor....kurtuluşu şu an için hiç yok....ölümü kaçınılmaz...faizlerdeki olay sadece onun yaşam sürecini mümkün mertebe uzatmaktır...yani yapacak birşey yok...ben ve benim gibi uzun bağlayabilen biraz daha şanslı....kanserin en az zararlı türüne yakalandık....ama ya sonrası??...bunu sene sonu taktiri ilahi söyleyecek...umudum en kötü %8 yıllıkta bulabilirsem ordan gelecek olan vergi avantajıyla gene uzuna yatmak...yaşam süremi ilaçla biraz daha uzatabilmek...ama biryerde bu kanser banada sıçrayacaktır...gittiği yere kadar gideceğiz....elbet allahtan ümit kesilmez...bana göre şu an belki çok riskli gelecek ama param olsa altına kayardım....birşey çok dillendiriliyorsa vede umutsuzluk yaratılıyorsa onun tersi geçerlidir...altına sürekli olumsuzluk pompası veriliyor...bu sürekli düşecek değil elbette..altın her zaman altındır...burdan alıncak pozisyonda altın gene çıkacaktır...nasılki 2010 yılında dolar yerlerde gezindi...1 dolar=1 tl olacak dendi...1390 usd lere kadar düştüde düştü....işte burdan herkesin korku saldığı dolar dahada düşecek denilen dolar 2011 yılını rekorla kapadı....aynı şey altın içinde yapılacak....bu yıl altının eline verecekler...ama iyi biryerden maliyet kapabilenler için bence altın fırsat gibi duruyor.....bakınız şimdiden abd de bostonda bomba patlamış...altının ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz....keza dolar içinde geçerli...ama şu an için riskli...faizlerde bir yerden sonra çıkacaktır....ama iyileşmesi orta vadede çok zor....önümüzdeki süreçte faizlerdeki en iyi rakamlar artık %9 tavan olacaktır..

C H UCK Y............................................YARIN I OLMAYAN BEBEK

saracen
16-04-2013, 02:39
citi %8 mevduat 1 aylik
dcd 1.78e %9.5
1.775 %9
1.77 %8.6

chucky68
16-04-2013, 02:57
citi %8 mevduat 1 aylik
dcd 1.78e %9.5
1.775 %9
1.77 %8.6

getirileri çok düşük olduğu için artık şu aşamada dcd bile yaraya melhem olamaz....sene sonu için 500.000 tl üzerinden 1760 usd ye ne kadar prim veriyorsunuz diye sordum.....aldığım cevap hsbc müdüründen sadece bildiğin 1600 tl idi...yani ben koca bir 8 ay bekleyeceğim.... bu kadar beklemenin karşılığı olarak sadece bildiğin 1600 tl gibi çok komik bir opsiyon primine hak çıkıyor....hiç bir cazipliği yok...dcd işi eskidendi....yani en azından bunca bekleme karşılığı primin 8 bin tl olması gerekirki dişe gelsin....yoksa aylık dcd bile yapsan aldığın prim 150 tl gibi çok komik rakamlar...burdanda bize taş koydular....herşey kitlenmiş durumda....

C H UCK Y...............................YEŞİL PARKALI BEBEK

JonDowes
16-04-2013, 08:19
Mevduat piyasası ortalamasında kıpırdanma var, en azından %7'nin altına gitmeyecek gibi şimdilik:

15-02-2013 7.39000
22-02-2013 7.27000
01-03-2013 7.17000
08-03-2013 7.14000
15-03-2013 7.09000
22-03-2013 7.04000
29-03-2013 7.15000
05-04-2013 7.11000

bahri
16-04-2013, 09:19
şu an dünyada ismini koyamadığımız bir ekonomik sistem uygulanıyor bunu klasik iktisat teorileri ile açıklamak çok zor hiç kimse ne olacağını tam olarak bilmiyor güvenli liman yok burda en büyük zararı küçük tasarruf sahipleri görüyor emek vererek binbir zorlukla pek çok şeyden kısarak yapılan birikim eriyor ama benim hayat felsefem ayağını yorganına göre uzatmaktır tüketim çılgınlığına kapılmamaktır

inanna
16-04-2013, 12:13
şu an dünyada ismini koyamadığımız bir ekonomik sistem uygulanıyor bunu klasik iktisat teorileri ile açıklamak çok zor hiç kimse ne olacağını tam olarak bilmiyor güvenli liman yok burda en büyük zararı küçük tasarruf sahipleri görüyor emek vererek binbir zorlukla pek çok şeyden kısarak yapılan birikim eriyor ama benim hayat felsefem ayağını yorganına göre uzatmaktır tüketim çılgınlığına kapılmamaktır

Nerede bir dengesizlik varsa eninde sonunda fizik kanunları devreye girer.İspanya'da emlak balonu 15 sene sürmüş..:vurkafa:

watermalon
16-04-2013, 13:38

Altinin %20 ve daha fazla dusmesi,Birtakim dengelerin degistigini,yeni pozisyonlar gerektigini anlatiyor.Ne oldugunu anlamiyoruz ama cok yakinda hepimiz yine zararda olacagiz bu kesin....

ytd

syg

Kentucky
16-04-2013, 14:03
TCMB faiz kararları açıklandı. Beklenenden daha fazla faiz indirimine gidilmiş...

TCMB, POLITIKA FAIZI OLAN BIR HAFTA VADELI REPO IHALE FAIZ ORANINI % 5.0 OLARAK BELIRLEDI (ONCEKI: % 5.50)

TCMB, GECELIK BORCLANMA FAIZ ORANINI % 4.0 OLARAK BELIRLEDI (ONCEKI: % 4.50)

TCMB, GECELIK BORC VERME FAIZ ORANINI % 7 OLARAK BELIRLEDI (ONCEKI: % 7.50)

Kentucky
16-04-2013, 14:06
Ilk reaksiyon olarak gösterge tahvil faizi, rekor düşük olan 5.53 seviyesine indi...

mgdv2001
16-04-2013, 14:21
Ilk reaksiyon olarak gösterge tahvil faizi, rekor düşük olan 5.53 seviyesine indi...

Şu ortamda Enparaın 6 Aylık 8,4 Oranı stopaj(%12) çok iyi bir fırsat gibi duruyor.
Tabii Mevduattan başka yatırım düşünmeyenler için.
MB.nin son faiz kararından sonra En para da dahil mevduat oranları biraz daha düşürebilir.
Altına gelirsek Altının bence borsadan bir farkı kalmadı teknik temel analiz bilmeyen yatırımcı için(Buna Kapalıçarşı kuyumcuları dahil ki sabah batanlar olduğuna ilişkin haberler vardı foreks piyasasında oynayıp) sonu çok kötü olabiliyor.
Saygılar

sburak
16-04-2013, 14:41
mb faizleri düşüreceğine gerçek enflasyonu düşürse ya ? neyse .....

chucky68
16-04-2013, 14:47

valla ben tüketim çılgınlığına ufaktan başladım bile....cumartesi bağdat caddesindeki deriden mağazasına gittim birde ne göreyim millet markalı ayakkabılara hücum ediyor...adamlar öyle güzel bir indirim politikası uyguluyorki inanamadım...5 mayısa kadar hergün %1 indirim yapıyorlar...şu an indirim düzeyi %68.5....bu oran hergün 5 mayısa kadar düşecek...ben bile hiç ihtiyacım yokken 3 çift ayakkabı aldım....yani cari açığı arttıracak güzel bir ithal marka satış politikası....fiyatla rsüper...tüketim çılgınlığı psikolojik baskıyla insanı al al dedirtiyor....boşu boşuna hükümet tasarufları arttırmak için uğraşmasın....timberland marka daş gibi botu adamlar 385tl den 130 tl ye düşürmüş:)....şimdi gene gidiyorum kalanları toplucam...faiz falan kalmadı nasılsa.....bankalar düşünsün sonunu....

C H UCK Y............................HALK BEBEĞİ

memorex
16-04-2013, 14:56
valla ben tüketim çılgınlığına ufaktan başladım bile....cumartesi bağdat caddesindeki deriden mağazasına gittim birde ne göreyim millet markalı ayakkabılara hücum ediyor...adamlar öyle güzel bir indirim politikası uyguluyorki inanamadım...5 mayısa kadar hergün %1 indirim yapıyorlar...şu an indirim düzeyi %68.5....bu oran hergün 5 mayısa kadar düşecek...ben bile hiç ihtiyacım yokken 3 çift ayakkabı aldım....yani cari açığı arttıracak güzel bir ithal marka satış politikası....fiyatla rsüper...tüketim çılgınlığı psikolojik baskıyla insanı al al dedirtiyor....boşu boşuna hükümet tasarufları arttırmak için uğraşmasın....timberland marka daş gibi botu adamlar 385tl den 130 tl ye düşürmüş:)....şimdi gene gidiyorum kalanları toplucam...faiz falan kalmadı nasılsa.....bankalar düşünsün sonunu....

C H UCK Y............................HALK BEBEĞİ
Aldığın ayakkabıyı görmedim ama 385 tl yi zaten hakedecek bir ayakkabı olamaz ! Çakal esnafın yaptığı ''yüksek fiyat çek yüksek indirim oranı yap ve tavla'' senaryosuna kurban gitmişsin gibime geldi :) güle güle kullan.

chucky68
16-04-2013, 15:10
Aldığın ayakkabıyı görmedim ama 385 tl yi zaten hakedecek bir ayakkabı olamaz ! Çakal esnafın yaptığı ''yüksek fiyat çek yüksek indirim oranı yap ve tavla'' senaryosuna kurban gitmişsin gibime geldi :) güle güle kullan.

patron normal piyasa fiyatı timberland botun heryerde 375 tl dir.....fiyatı olmuş bu tüketim çılıgınlığında 130 tl:)
frau marka orjinal italyan ayakkabının kendi piyasa fiyatı 365 tl........olmuş şimdi 120 tl....
tommy hilfiger marka ayyakkabı normal piyasa fiyatı heryerde ortalama 250-300 tl....olmuş şimdi 120-130 tl.....daha birçok ünlü marka manyak fiyatlara satılıyor...dandik bir botun bile fiyatı ortalama 70 tl iken bu fiyatlara birgörsen kuyruğu herkes alır:).....bağdat caddesi değil yani....tabiki kaliteyi bilen.....o yüzden faizler böyle süründüğü sürece bu sadece bir örnek verdim...millet kafasına taktığı vede beğendiği herşeyi satın alır...anasını satayım zaten getiri kalmadı ucundan yemeye başlıyalı der....bunu zaman içinde göreceğiz zaten....

C H UCK Y....................................SON BEBEK

özür
16-04-2013, 15:17
Ben ayakkabılarımı indirim zamanında deichmann dan alıyorum 100 tl ye çok iyi kalitede 6 çift ayakkabı alıyorum. 3 al 2öde kampanyasından bir ayakkabıya o kadar para veremem kalitesiz yollarda kaldırımlarda yürümek için.

chucky68
16-04-2013, 15:20
merkez bankası bile halen faiz düşürüyorken sözün bittiği yerdeyiz....helali hoş olsun....borsaya müşteri çekmenin en güzel yukarda yazdığım satış politikasının finansal kanadındaki örneğidir...yani borsaya gel düşünme demektir....psikolojik baskıdır...paran eriyor işte daha ne bekliyorsun hadi koş artık demektir.....dudu kardeşimin dediği gibi temettü demektir...oda kendince haklı aslında.... bizim gibiler için çaresizlik en büyük tehlikedir....girdaptır....sıkıntıdır....korkudur. ..aç kalma gelecek kaygısıdır...

C H UCK Y......................HALKIN DOBRA BEBEĞİ

bahri
16-04-2013, 15:40

C H UCK Y............................HALK BEBEĞİ tabi uzun vadeye parayı bağladığın için rahatsın :ley: bense hangi komik rakamı bana teklif edecekler diye kara kara düşünüyorum :süzgün:

vurkan
16-04-2013, 16:03
arkadaşlar enpara.com da 500bin tl nin 50bin tl si birikimli hesapta tutulursa , yine 500bin limitine takılıyormu? bilgisi olan varmı?

emperador
16-04-2013, 17:31
zaten şu alışveriş siteleri hele birkaç tanesi tüketim çılgınlıgının ne denli oldugunu gösteriyor. özellikle bayanlar patır patır alıyor fiyatı yazıyor orada 250 den 140 a düşmüş al. 180 den 80 e düşmüş al. 90 dan 25 e düşenlermi neler neler. zaten satsanız ederide odurda.çok nadir bende alırım eşim daha çok alır bu tür sitelerden uygunada düşmüyor değil bazı şeyler. hayatımız zaten indirim kovalamakla geçiyor.

Vadelisever
16-04-2013, 17:34
arkadaşlar enpara.com da 500bin tl nin 50bin tl si birikimli hesapta tutulursa , yine 500bin limitine takılıyormu? bilgisi olan varmı?

Enpara'nın web sitesinde bununla ilgili bir açıklama var. Link ve ilgili paragraf aşağıda, maalesef birikim hesapları da limite dahilmiş...

Bu arada birikim hesabı demişken, faiz oranı %8'den %7.50'ye düşmüş, diğer oranlarda bir değişiklik yok, sanırım merkez bankası faiz indirimi etkisi bu :( Ben 46 gün 8.25 tercih ediyorum Enpara'da şu anda...

Tüm para birimlerindeki ve tüm tutarlardaki mevduatlara tüm vadeler için pazarlıksız olarak o an geçerli Zengin Faizi oranları sunulur. Zengin Faizi oranlarımız Enpara.com’daki faiz kazanan (vadeli ve birikim hesapları) toplam mevduat büyüklüğü 500.000,00 TL veya karşılığının altında kalan ve üzerinde olan müşterilerimiz için farklılık gösterebilir. Zengin Faizi oranlarımızı öğrenmek için lütfen tıklayınız.

DogrucuMustafa
16-04-2013, 17:35
Birikim 7.50 iniş,
32 gün 8.00
46 gün 8.25
92 gün 8.30
181gün 8.40

dudu
16-04-2013, 17:57
merkez bankası bile halen faiz düşürüyorken sözün bittiği yerdeyiz....helali hoş olsun....borsaya müşteri çekmenin en güzel yukarda yazdığım satış politikasının finansal kanadındaki örneğidir...yani borsaya gel düşünme demektir....psikolojik baskıdır...paran eriyor işte daha ne bekliyorsun hadi koş artık demektir.....dudu kardeşimin dediği gibi temettü demektir...oda kendince haklı aslında.... bizim gibiler için çaresizlik en büyük tehlikedir....girdaptır....sıkıntıdır....korkudur. ..aç kalma gelecek kaygısıdır...

C H UCK Y......................HALKIN DOBRA BEBEĞİ

Temettu oranlari da faizdeki dususden etkileniyor. Her sey birbirine bagli. Enflasyon dusunce faiz de dusuyor, sirketlerin karliligi da
evlerin fiyatina oranla kirasi da....
Yine de iyi, durust calisan, istikrarli kar eden ve karini paylasan sirketlerimiz var.
Onlardan bir kac tane secip, uzun vadeli yatip, artik fiyati ile de pek ilgilenmezseniz rahat ediyorsunuz.
Sirket calisip uretiyor, masraflar, her turlu yatirim harcamalari, amortisman, vergi ciktiktan sonra size %7-8 temettu oduyor.
Aldiginiz parayi faizden farkli olarak enflasyon kismi ne kadar diye dusunmeden tamamini son kurusuna kadar harcayabiliyorsunuz cunku biliyorsunuz ki temettu kismi reel kisim.
Ben temettunun her zaman bir kismi ile yeni ilave alim yapip portfoyumu artirma, buyutme yolunu secerim. Benim tasarruf etme aliskanligim da bu.
Faizde olan bir suru kisi var etrafimda, ozellikle bir onceki kusak. Onlarin durumu da buradaki sizin yoldaslarinizdan farkli degil.
Hepsi aglasiyorlar.

Syg,

fxxx
16-04-2013, 19:06
2012, q3' de bütün emlak ve emtia yatırımlarımdan tamamen çıkıp, % 11,6 brüt faiz ile tl' ye geçtim. 2014 seçim dönemi öncesine kadar da bu pozisyonu devam ettirmeyi düşünüyorum.

İhtiyaç dışı gereksiz harcamalar da hayatın rengi ama emeği ile kazananlar için çok renkli olmamaya da özen göstermek gerekli.

chucky68
16-04-2013, 23:30
tabi uzun vadeye parayı bağladığın için rahatsın :ley: bense hangi komik rakamı bana teklif edecekler diye kara kara düşünüyorum :süzgün:

dostum evet uzun vadede rahatımız yerinde....ama sayılı gün çabuk geçiyor....sene sonuna daha 8 ay var....şimdiden karınca misali kışa hazırlık yapmak lazım....lay lay lom günleri sayılı günlerimin sahte yüzü...herşey olabilir....ama keşke faizler bugün aniden %12-13 civarına gelsede ben zarar etmiş olsaydım....inanınki şu anda zarar etmeyi tercih ederdim...çünki faizlerde istikrar yok....bugünkü faizlerin geldiği bu nokta bana keyif vermiyor...evet belki %9.75 bağladığım faizle yıl sonuna kadar rahat olmalıyım...ama olmuyor....görüntü beni huzursuz ediyor....aldığım faiz bana yalancı bahar gibi geliyor.....ben geleceğe bakarım...umarım yıl sonuna döğru güzel bir fırsat çıkarda önümüzdeki yılıda kurtarırız.....hayat zor...geçinmek zor....etraf tuzaklarla dolu.....zor ve parayı korumanında tuzaklarıyla baş başa bırakıldığımız merhametsiz bir kulvardayız.....herkes işine vede parasına sahip çıksın....yoksa çukurda bir ayağı düşmüş birine herkes tekme sallar...para cepte olduğu sürece çukur hep sizi teğet geçer...siz genede dikkatli olun...arkanızı kollayın..

C H UCK Y...................................YEŞİL PARKALI BEBEK

austin
17-04-2013, 08:59
Tek yol altın.. Uzun zamandır beklediğim düşüş gerçekleşti, kademeli alımlara başlıyorum..

not: y.t.d

vurkan
17-04-2013, 10:05
Enpara'nın web sitesinde bununla ilgili bir açıklama var. Link ve ilgili paragraf aşağıda, maalesef birikim hesapları da limite dahilmiş...

Bu arada birikim hesabı demişken, faiz oranı %8'den %7.50'ye düşmüş, diğer oranlarda bir değişiklik yok, sanırım merkez bankası faiz indirimi etkisi bu :( Ben 46 gün 8.25 tercih ediyorum Enpara'da şu anda...

Tüm para birimlerindeki ve tüm tutarlardaki mevduatlara tüm vadeler için pazarlıksız olarak o an geçerli Zengin Faizi oranları sunulur. Zengin Faizi oranlarımız Enpara.com’daki faiz kazanan (vadeli ve birikim hesapları) toplam mevduat büyüklüğü 500.000,00 TL veya karşılığının altında kalan ve üzerinde olan müşterilerimiz için farklılık gösterebilir. Zengin Faizi oranlarımızı öğrenmek için lütfen tıklayınız.

çok teşekkür ederim. ben atlamış, görmemişim sanırım..

mgdv2001
17-04-2013, 16:41
Bu gün iki mükellefimin kullandığı kredi oranları aşağıdadır.
Akbank Rotatif 1 Yıllık %8.9
Ykb Rotatif Yıllık %8,85
Meblağlar yüksektir.
Bu oranlar mevduat faizlerinin yükselme olasılığının şimdilik ufukta olmadığını gösteriyor.
(geçen ayki mesajımda kredi fazini yükselten ING bank tekrar oranını düşürmüş bu arada)

dudu
17-04-2013, 20:52
Paran mi var buyuk derdin var donemi

http://haber.gazetevatan.com/paran-mi-var-buyuk-derdin-var-donemi/530660/4/yazarlar

Syg,

FKG
17-04-2013, 23:30
If one door is closed the other is open:-)

Mevduat faizi dusuk diye sikayet edenler bu durumu duzeltmek istiyorlarsa bir sey yapmalilar.
Herkes parasini bankadan cekerse faizler de olmasi gereken yere gelir.
Buna cesareti yoksa hisse senedine yatirsinlar.bankalar hisse senedi musterisini pek sevmez.
Bunu da yapmiyorlarsa durum cok da kotu degil demektir.
Yaptiklari her turlu tercih dogru demektir.....

memorex
18-04-2013, 01:18
Paran mi var buyuk derdin var donemi

http://haber.gazetevatan.com/paran-mi-var-buyuk-derdin-var-donemi/530660/4/yazarlar

Syg,

Asıl büyük dert parasızlık :cry: yeter ki param olsun böyle tatlı derdim olsun :he:

oktay G
18-04-2013, 09:57
parayı park edecek yer kalmadı,T.C cumhuriyeti tarihinde mevduatcı hiç bir dönem bu dönem kadar zulüm görmedi ,bunların sahte bolonu patlayana kadar biz patlayacagızz, ben şahsen paramı yemege başladım yiyorum içiyorum geziyorum,bu hükümet yiyecegene paramı kendim yerim

sburak
18-04-2013, 10:00
Zafer Çağlayan , bugünde "MB bizi dinlemiyor, politika faizini daha da indirmeliydi" demiş !!!!! Yorum sizin.
Mevduatçılara artık el fatiha, bu iş kesin olarak bitti.

sburak
18-04-2013, 10:02
Tek yol ticaret, yada parayı hükümet yiyeceğine kendin yemek ama ev almakta değil, sadece yemek.... 5 yıldızlı otellerde, lüx eşyalar alarak vs. vs.

Trade Shark
18-04-2013, 10:19
faizlerin bu kadar düşmesi hayra alamet değil..balonun sonunnu hep beraber seyredeceğiz bence..

trademaster
18-04-2013, 11:14
http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=570838

trademaster
18-04-2013, 11:16
Yukarıdaki yazarın dediği gibi, eğer "deflasyonist eğilim" artarsa; tahvillere kaçış başlar ki, faizde bu seviyeler bile aranır.
Bu kadar düşük faize rağmen piyasalar canlanmazsa; stagflasyonu konuşabiliriz.

bahri
18-04-2013, 11:18
parayı park edecek yer kalmadı,T.C cumhuriyeti tarihinde mevduatcı hiç bir dönem bu dönem kadar zulüm görmedi ,bunların sahte bolonu patlayana kadar biz patlayacagızz, ben şahsen paramı yemege başladım yiyorum içiyorum geziyorum,bu hükümet yiyecegene paramı kendim yerimyemesine yiyelim de birde madalyonun öteki yüzü var bankadaki parasının faiziyle geçimini sürdürmeye çalışan hatta kirasını ödeyen insanlar var bu insanların amacı lüks bir hayat sürmek değil sadece hayatlarını idame ettirmek bu insanların içinde hasta çalışamaz durumda olanlarda var işte asıl sıkıntı bu tip insanlar için olacak

oktay G
18-04-2013, 11:49
yemesine yiyelim de birde madalyonun öteki yüzü var bankadaki parasının faiziyle geçimini sürdürmeye çalışan hatta kirasını ödeyen insanlar var bu insanların amacı lüks bir hayat sürmek değil sadece hayatlarını idame ettirmek bu insanların içinde hasta çalışamaz durumda olanlarda var işte asıl sıkıntı bu tip insanlar için olacak
o konuda haklısın yoldaşta,bu akp ye oy verenlerin çogu garibanlar zaten bunları başımıza saran kimler

bankac
18-04-2013, 12:21
Brezilya Merkez Bankası, faiz oranlarını yükseltti.

Brezilya Merkez Bankası(BCB),'nin dün başlayan ve bugün sona eren toplantısının ardından yapılan açıklamada, gösterge konumundaki Selic faiz oranının yüzde7.25'den 7.50'ye yükseltirdiği belirtildi.

Faiz kararı oybirliği ile alınamadı. 8 üyeden 6'sı faiz artırımına destek verirken, 2 üye ise faizlerin değiştirilmemesi yönünde oy kullandı.

Heval
18-04-2013, 13:23
Türkiye nin büyüme rakamları ile faiz arasındaki ilişkiye bakıp ona göre konuşmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

AKP döneminde Türkiye en düşük büyüme rakamlarına ulaşıp rekor kırarken , AKP hariç dönemde yüksek faiz ortamlarına rağmen Türkiye büyüme rekorları kırıyordu,

Gariban vatandaşa AKP diyor ki kardeş ben iktidar olmaz isem adam seni Kur'an okuduğun için hapse atacak , camilerini ahır olarak kullanacak ; Son 2 seçim döneminde Şehir dışında bulunduğumda bu psikolojinin ciddi şekilde işlendiğine şahit oldum...

Adam dünyayı kaybetmiş fakir gariban sığınacağı bir yer kalmış o da inancı ; Şimdi adamın sığınma evini tehdit edildiğini söyleyerek oyları topluyorlar....

Birde AKP düşmanı olup Tüketim çılgınlığından dolayı Bankalara borçlanan insanlar var ki onlarda düzenin değişmemesi için AKP ye oy veriyor...

Balon patlar mı ! Patlamaz ise yola devam ....

powerpc
18-04-2013, 14:27
bu saf MB ve hükümet faizi indirince büyüme olacağını sanıyor. bilmiyorlar ki tasarruf oranı %25'in altında olan hiç bir ülke kalkınamaz. tasarruflar şu an %10'un altına inmiş olmalı gerçekten rezil bir durumdayız. global piyasalardaki bir yön değişimi mega devalüasyonu getirir.

Trade Shark
18-04-2013, 15:16
bu saf MB ve hükümet faizi indirince büyüme olacağını sanıyor. bilmiyorlar ki tasarruf oranı %25'in altında olan hiç bir ülke kalkınamaz. tasarruflar şu an %10'un altına inmiş olmalı gerçekten rezil bir durumdayız. global piyasalardaki bir yön değişimi mega devalüasyonu getirir.

Mevduat faizini gidişatı 1 yıl içinde %5 brüte gelecek gözüküyor.riske karşı portföyümüzün bir kısmını veya %20-25 ini döviz yapmak en mantıklısı olabilir. Tercih olarak USD diyorum. Katılan katılmayan?

bahri
18-04-2013, 16:05
Mevduat faizini gidişatı 1 yıl içinde %5 brüte gelecek gözüküyor.riske karşı portföyümüzün bir kısmını veya %20-25 ini döviz yapmak en mantıklısı olabilir. Tercih olarak USD diyorum. Katılan katılmayan? kulağa mantıklı geliyor ama öğle bir dönemdeyiz ki dünyadaki tüm piyasalar resmen birbirine bağlı altın için güvenli liman deniyordu şok düşüş yaşadı birisi bir yerde açıklama yapıyor 3000 km ötede piyasalar sallanıyor aslında merkezi bir yerde iyi kira getiren bir lokasyondan ev alıp kalan parayı da mevduatta tutmak en mantıklısı ama tabi esas sorun bunu yapabilmek için elde ciddi bir para olması lazım benim birikimim bunu yapmaya maalesef müsait değil :hayır:

özür
18-04-2013, 21:42
Enparanın oranları daha aynı yerde tutması biraz beni şaşırtıyor. Aslında bugün en yüksek oranın 8 e düşmesini beklemiştim. Yarın indirebilirlermi acaba bari 2 mayısa kadar daynsalarda iyi olur. dönüş varda.

freelander02
18-04-2013, 21:53
Burgan bank hoşgeldin faizi 46 günlük %7,70 Enpara'ya geçemedim.
Haziran başında tekrar gözden geçirip hisse senedi, altın ve döviz yapabilirim. Gayrimenkul için ise sadece arsa seçeneği güzel olabilir.

Heval
18-04-2013, 23:58
Altın konusunda geçmişte forex başlığı altında arkadaşlar analiz istemiş o dönemde altının 1700 lerin üzerinde olduğu zamanda bu emtia nın son kullanıcılarını aradığının altını çizen analiz yapmıştım...
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=94961&page=5

Iran ve Arap baharı ile altın pero-dolar ülkelere ve Çin gibi ülkelere çok yüksek fiyattan satıldı...

Bana göre altın güvenli liman değildir..Paranın adresi neresi sorusunu hepimiz soruyoruz benim kişisel tercihim dolar cinsi devlet tahvilleri en iyisi , Forex yatırım firmaları üzerinden bu denenebilir...

sburak
19-04-2013, 10:07
teb ve deniz tv de reklam veriyor, hele denizbank ın reklamı saçma ötesi, tün banka çocuğa çalışıyormuş, tabi, senin reel birikimini eritmek için çalışıyor, verdiği 6-7 , gerçek enflasyon 40-50 !!! mevduat + fon muş, sanki fon ayağına banka sana para yedirecek ? tam tersi o vereceği 6-7 yide 3 e 4 e hatta - ye düşürür gariban çocuğun haberi yok !!! beyaz ın tuzu kuru tabi :) neyse bankalarda artık komik ötesi olmaya başladı, teb de marifetli süper diyor, enpara ise zengin faizi diyor, evet 8 faiz alarak hepimiz zengin oluyorduk resmen .... :) katılım bankaların kandırmalarına normal bankalarda başladı.... İş bankası da cem yılmazla milleti kandırmaya çalışıyor öte yandan neredeyse 0 mevduat verecekler. Allahım sen bize sabır....

bahri
19-04-2013, 11:14
100000 lira 500 faiz getirecek böyle giderse 200 lira getirdiği günlerde olacak cep faturası kadar faiz alacaz lüküs hayat oh ne rahat:D

blue70
19-04-2013, 12:52
http://haber.gazetevatan.com/sicak-paranin-atesi-dusmuyor/531309/4/yazarlar

paranın namusu artık kalmamıştır.japonyanın ve amerikanın yaptığı parasal genişleme para basma para arzını arttırmakta paranın namusunu.....
bu bence kabul edilemez.bizler boşunamı çalışıp tasarruf edeceğiz...
MB da faizi düşürmektedir.bu bence yanlış bir politikadır.Brezilyadaki gibi tobin vergisi konmalı içeri giren döviz sınırlandırılmalıdır.
döviz giriyor diye tasarrufların namusu kalmamıştır....

memet1
19-04-2013, 15:50
paranın yarısını eurobonda alsakmı dedik kimse ilgilenmedi,fikri olan yokmu acaba...

basitlik
22-04-2013, 00:27
Bu yazıyı hatırladım.

Muhtemelen masat hesap bilmeyen çaylak bankacının bir tarafına ve ona uyup inanan bazı cahil KY'lerin bir tarafına kaçmıştır. :)

Bana ucuz mutlaka al dediğinde altın 1650$ lardaydı. Şimdi 1564$. Zarara bak.

Üstat rahmetli dedemin bir sözünü hatırladım. "hesap bilmeyen kasap .... kaçar masat".

Bak ağlama duvarına... KY'yi en az 58 kere düdüklemişler... En az diyorum artık düdüklemenin sayısını ne sen sor ne ben söyleyeyim... Hayalperest KY... Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış...

Şok gelişme! 58 halka arza "gözaltı"
http://www.borsagundem.com/haber/Sok...ozalti-/131401

Bugün bir mevduat yapmak için bankaya gittim. Çaylak bir müşteri temsilcisi bana geldi. Paranız var mı dedi. Var dedim. Yatırımlarınızı ben yönlendirebilirim dedi. Yönlendir dedim ne önerirsin diye sordum. Altın fiyatı çok ucuz alalım mı dedi? Dedim tamam. Aç 30 yıllık grafiğini. Neye gore ucuz neye gore pahalı bana anlat dedim. Afalladı kaldı. Dedim oğlum sen anaokulunda iken ben bu piyasada trade ediyordum. Bilmediğin moka atlama, milletin parasını da moka saplama. Sana üç kuruş komisyon verecekler diye KY'nin günahını alıp eline masatı vereceksin, o da KY'nin bir tarafına kaçacak... Birgün gelir o masat senin de bir tarafına kaçar da haberin olmaz dedim... Neyse...

Chucky üstat her zaman objektifdir ve kendi bildiğince doğruları söyler...

Yeterince eğitim almadan ve herhangi bir konuda en az 10 kitap okumadan o işe sakın ha sakın atlamayın. Bir konuda uzmanlaşmak için o konuda ortalama 10000 saat zaman harcamak gerektiğini söylerler ki bence doğrudur.

basitlik
22-04-2013, 11:21
Altını 1900$ lerden alın çıkacak, şimdi de 1650$ lerden beri Altın düşecek satın diye haber yapan medyayı kimler yönetiyor? Ben hiç televizyon seyretmiyorum. Bu sayede de Allah'a şükür iyi kazanıyorum. TV seyredince bu aşağıdaki adamların istediği şekilde etkilenerek taraflı yatırım yapıyordum, TV seyretmeyi bıraktım kararlarımda daha isabetli olmaya başladım.

Who Controls News?

http://thezog.wordpress.com/who-controls-the-news-part-1/

http://thezog.wordpress.com/who-controls-the-news-part-2/

DogrucuMustafa
22-04-2013, 12:41
Link'e baktım, Bunlarda diğer şeytanlar gibi İnsan kılığındaki UZAYLILAR yahu.... :)
Altını 1900$ lerden alın çıkacak, şimdi de 1650$ lerden beri Altın düşecek satın diye haber yapan medyayı kimler yönetiyor? Ben hiç televizyon seyretmiyorum. Bu sayede de Allah'a şükür iyi kazanıyorum. TV seyredince bu aşağıdaki adamların istediği şekilde etkilenerek taraflı yatırım yapıyordum, TV seyretmeyi bıraktım kararlarımda daha isabetli olmaya başladım.

Who Controls News?

http://thezog.wordpress.com/who-controls-the-news-part-1/

http://thezog.wordpress.com/who-controls-the-news-part-2/

sbaskan
22-04-2013, 13:43
http://www.dunya.com/altindaki-dalgalanmanin-perde-arkasi-151765yy.htm

inanna
23-04-2013, 10:49
Mevduat ölmüştür...Cenazesi ikindi namazından sonra arşive kaldırılacaktır.Tüm dost ve sevenlerine duyurulur..:td:.....:vurkafa::vurkafa:

memet1
23-04-2013, 18:45
yoldaşlar,uzun vadeli bağlayanlar,ara ara defter yazdırma yapmak gerekirmi,aşağıdaki linke dikkat...http://www.memurlar.net/haber/364343/yada çözüm aylık ara ödemeli yapmakmı...

memorex
23-04-2013, 22:03
HABER:Baransu hükümete ömür biçti | Sözcü Gazetesi
http://sozcu.com.tr/2013/gundem/baransu-hukumete-omur-bicti.html

MUTLAKA OKUYUN !!

BORA YAŞAR
24-04-2013, 00:04
Mevduat, paranoyak durumu olanlar için zor bir yatırım hali.

Bu durumda olanlar için hangi yatırım güven verici bilmiyorum.

Defter, ıslak çift imza, arada bir gidip banka şubesi yerinde mi değil mi diye kontrol, ekstre almak...ila...

Alın evinize desem daha da zor.

Sabaha kadar paranın başında uyumadan beklemek falan.

Fiziki altın berbat bir durum. Borsa desen, ya aracı kurum üç kağıtçi çıkar ya da batarsa falan. Durmadan saklamayı ara dur.

Zor dostum zor.

okkesyilmaz
24-04-2013, 00:46
Mevduat ölmüştür...Cenazesi ikindi namazından sonra arşive kaldırılacaktır.Tüm dost ve sevenlerine duyurulur..:td:.....:vurkafa::vurkafa:

peki alternatif çözüm öneriniz nedir. ticaret mi yapalım.

chucky68
24-04-2013, 01:07

beden fiilen ölse bile ruh her zaman canlı kalır...... gerçekte bedenin ne zaman öleceğinide yanlızca allah bilir...

bahri
24-04-2013, 08:38
yoldaşlar,uzun vadeli bağlayanlar,ara ara defter yazdırma yapmak gerekirmi,aşağıdaki linke dikkat...http://www.memurlar.net/haber/364343/yada çözüm aylık ara ödemeli yapmakmı... bu tip olaylar çoğalmaya başladı anaparamız enflasyon karşısında erirken zaten moralimiz bozuk birde acaba vadesinde paramız buhar mı olmuş diye stres yaşayacaz mudi olmak zor iş bu devirde

özür
24-04-2013, 10:37
Enpara daha indirmedi.

yolgider
24-04-2013, 11:24
Enpara daha indirmedi.

inşallah cuma gününe kadar indirmez de 6 aylık bağlarım

özür
24-04-2013, 11:54
Gösterge 5.45 e indi. Rekor seviye vay be 10 yıl önce söyleselerdi kimse inanmazdı. Ne likitideyymiş parayı koyacak yer bulamıyorlar. Tarihin en iyi anındayız. Ya sonrası .......

accx
24-04-2013, 12:22
AKBANK GM YARDIMCISI TÖZGE: FAİZDE DAHA FAZLA DÜŞÜŞ ZOR

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yüzde 5,5 civarında
seyreden gösterge faizde daha fazla düşüşün zor olduğunu söyledi.
cnbce.com'un haberine göre, Gösterge faizde aşağı yönlü hareketin
zor olduğu yorumu yapıldı.
Tözge, katıldığı Piyasa Ekranı programında İnci Özkasnak Özbek'in
sorularını yanıtladı.
Gösterge faizin bulunduğu yüzde 5,45-5,5'lik seviyenin yüzde 5
enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu aktaran Tözge, "Daha fazla düşüş
zor" yorumunu yaptı.
En son gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kadar
Merkez Bankası'nın odağında cari açık olduğunu söyleyen Tözge, "Artık
odak noktası büyüme" şeklinde konuştu.
"Büyüme odaklı politikada ana faktör iç talebi artırmak olacak"
diyen Tözge "Önümüzdeki günlerde ticari kredileri artırmaya yönelik
kararlar görebiliriz" diye ekledi.
MB'nin faiz indirimlerine devam etmeyeceğinin verilere bağlı
olacağını söyleyen Tözge, "Merkez Bankası 25 baz puan daha indirirse
mevduat faizi yüzde 6-6,5 bandına oturur" dedi.
Tözge, konut kredisi faizi ile mevduat faizi arasında 2-2,5 puan
farkın normal olduğunu söyledi ve "Konut kredisi faizinde hızlı bir
düşüş beklemiyorum" şeklinde konuştu.
Krizle ilgili alınan önlemlerin olumlu etkisini göstermesine henüz
2-3 yıl süre olduğunu kaydeden Tözge, makro verilerin iyi olduğunu
ancak reel kesimin büyümenin düşmesinden etkilendiğini söyledi.

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/faizde-daha-fazla-dusus-zor

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

(24/04/2013 - 12:19:51)

inanna
24-04-2013, 16:32
peki alternatif çözüm öneriniz nedir. ticaret mi yapalım.

Kelin ilacı olsa önce başına sürer Sn.Ökkeşyılmaz.Eskiden çok hareketli olan bu topic'te geçen gün sanki ölüm sessizliği vardı...O yüzden öyle bir cümle yazdım , gerçeklerde ortada zaten; negatif faiz...

Yinede kısaca fikrimi belirteyim; Her faiz düşüşü beni gerçek para sarı maden'e daha çok yaklaştırır (Şartlar dahilinde).Balonların balon olduğunu bilmek için illaki patlamasını görmek gerekmez.Her şey eninde sonunda aslına rucu eder...:yes:

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir...

Kentucky
24-04-2013, 18:22
Ruanda, bugün 400 milyon $ lık eurobond ihraç etti, faizin %7'nin altında gerçekleştiği bildiriliyor.

Not: Şaka değildir.

FKG
24-04-2013, 19:43
Borsa catir catir artarken mevduatta israr etmek anlamsiz.mevduattan borsaya gecis surecek.elbette herkes gecmeyecek ama bugun aklindan gecirmeyenler bile borsa 100.000 e gelince heveslenecekler.mevduatcilar bankalara para kazandiracaklarina simdi borsaya gecip gardlarini alsinlar bence

FKG
24-04-2013, 19:46
Bankalar yillik 600-700 milyon lira karlari kendilerini zorlamadan ceplerine koyuyorlar.mevduatcilar sayesinde oluyor bu tabii....

BORA YAŞAR
24-04-2013, 20:14
Bankalar yillik 600-700 milyon lira karlari kendilerini zorlamadan ceplerine koyuyorlar.mevduatcilar sayesinde oluyor bu tabii....

Türk bankalarının 2011 yılı karları 20 milyar lirayı aşmıştı.

Akbank, İşbankası, Ziraat gibi bankalar kendilerini sıkmadan 1 milyar dolar civarında kar elde ediyorlar.

Bankalar Birliği Başkanlarından Özince "Bankaların karlarını kıskanmayınız" diye bir açıklama yapmıştı.

Gözü olanın gözü çıksın.:)

inanna
24-04-2013, 20:34
Borsa dahada artabilir , bunda sorun yok.Ancak borsaya girmek kolay , çıkmak zor olacak sanırsam...

Dünyanın her tarafı kabarcık oldu.Görende dünya kızamık geçiriyor zannedecek...:evil:

Az ile yetinmeyen çoğuda bulamaz...:kural:

FKG
24-04-2013, 21:13
Herkesin hayat felsefesi farkli.saygi duyuyorum.borsa herkese gore degil tabii.takip gerekiyor, cesaret gerekiyor, sans gerekiyor....neyse burasi borsayi ovme yeri degil galiba......mevdatcilari kizdirmadan baska topic lere gideyim :-)
Borsa dahada artabilir , bunda sorun yok.Ancak borsaya girmek kolay , çıkmak zor olacak sanırsam...

Dünyanın her tarafı kabarcık oldu.Görende dünya kızamık geçiriyor zannedecek...:evil:

Az ile yetinmeyen çoğuda bulamaz...:kural:

basitlik
24-04-2013, 23:49
Sadece mevduatta değil altın'da da KY'nin elindeki birikimlere göz diktiler. İktidar kendi karşısında bir canavar yarattığının farkında değil. Bankalar artık iktidardan bile daha güçlü durumdalar, zira iktidarın lafını iplemeyip keyiflerince karar verebiliyorlar. Demek ki ellerinde yeterince güç var. AKP zamanında dalga geçtiği Mesut Yılmaz'dan beter madara oldu bu yüzden.

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma altın hesapları konusunda şikayet yağmasına neden oldu.

Altın hesabı olanların gönderdiği şikayetlere göre; bazı bankalar açılan hesaplarda, altın alım-satım oranını yüksek tutuyor. Şikayetçiler “Altında yaşanan ani hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım satım arasındaki makası iyice arttırarak mağdur ediyor. Ölü fiyatına bozuyorlar” diyerek tepki gösterdi.

http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/altin-hesabi-olanlar-dikkat.html

sburak
25-04-2013, 09:55
Macaristan da faizleri tarihi dip seviyesine indirmiş. Gelen vuruyor, giden vuruyor ... Zafer Çağlayan, hala MB başkanına kızıyor, dahada indir faizleri diyor, hala çok yüksek diyor ....

sburak
25-04-2013, 09:58
Enflasyonda azmaya devam ediyor, her markete gidişimde fiyatların sinsice arttığını görüyorum. Ucuz satılan ürünler, son kullanma tarihine yakın ürünler. Market enflasyonu en az % 50 (son 1 yılda) 2008 den beri en az % 400-500 market enflasyonu oldu, 2008 de 4 lira olduğuna adım gibi emin olduğum x marka peynir, şu an 20 tl/kg.
İşçi-memur-esnaf bitti, sıra ky lere geldi ....

bahri
25-04-2013, 10:46
Enflasyonda azmaya devam ediyor, her markete gidişimde fiyatların sinsice arttığını görüyorum. Ucuz satılan ürünler, son kullanma tarihine yakın ürünler. Market enflasyonu en az % 50 (son 1 yılda) 2008 den beri en az % 400-500 market enflasyonu oldu, 2008 de 4 lira olduğuna adım gibi emin olduğum x marka peynir, şu an 20 tl/kg.
İşçi-memur-esnaf bitti, sıra ky lere geldi .... içilecek süt 1 litresi 3 liraya dayanmış daha geçen sene 2 lira civarındaydı size katılıyorum

sulzer
25-04-2013, 11:37
bence iç piyasayı canlı tutabilmek için fazi oyununu oynayıp duruyorlar ..son siyasi oyunlar ile sıcak para çok dolaşır oldu bunların bir kısmıda piyasadaki para bollugunu akp yardım amaçlı pompalanıyor şayet akp hükümeti abd sözünden çıkacak gibi olursa obamanın beyzbol sopası sadece hükümetin degil halkında kafasında patlayacak parasını koruyabilen ayakta kalacak halk dahada fakirleşecek kişibaşına gelir onbin dolar diyip yalan uyduranlar iki binler düşünce ne diyecekler atı alan üsküdarı geçmiş olacak ..
fakat şu an herşey abd istedigi dogrultuda gidiyor..yani asayiş berkemal..ne zaman kadar mahali seçimlere kadar o zaman ak ve kara meydana çıkacak düşüş hızlanacak veya yükselecek ..? bu arada akp abd apo akiller barış uçuşları yapıyorlar inşallah olur ..fakat aklıma takılan bir soru var..apo 14 yıldır imralıda ne hikmetse ayak yolunda ayagı kayıp başını biryere vurdu herhalde birden barış güvercini oldu acaba biryeremi vurdu yoksa obamanın beyzbol sopasını mı kafaya yedi ..bence büyük bir siyasi iç ve dış hesaplar var bu hesaplar için israil bile güvercin oldu şahin emrederse hepsi olur otuz yıl pkk destekleyen abd ve ab yeni bir yol çiziyor T.C kaldırmak istediler halktan tepki gelince şimdilik beklemeye aldılar belli bir zaman sonra yine yeni bir atak yapacaklar ..neden diye kendime sordugumda ATATÜRK ve onun kurdugu T.C silmek istiyorlar bazı kimselerin sesi bayagı gür çıkmaya başladı amaç ılımlı bir islam devleti kurmak diye düşünüyorum şu an bütün avrupa ve abd destek veriyor haydi kolay gelsin ..?

basitlik
25-04-2013, 13:52
ABD ekonimisi iflas ettigi icin tek cikar yol savas. Aynen gecmisteki gibi. Buyuk ihtimalle Iran a gireceklerdir. Bu arada da girmeden once bolgedeki puruzleri hallediyorlar.

Arap bahari
Turkiyeye yerlestirilen fuze savunma sistemi
Israilin Turkiyeden ozur dilemesi
PKK nin dagdan inmesi
....
....

Eluus
25-04-2013, 14:18
Merkez Bankaları parasal genişlemeyi hiçbirzaman bitirmeyecekler. Giderek daha çok Merkez Bankası genişlemeci politika izliyor. Kağıt paranın son dönemlerini yaşıyor olabiliriz. Ülkelerin her gün değeri düşen paralarına karşı en mantıklı alternatif Bitcoin. Çok değil, paranızın %2-3'lük bir kısmı ile Bitcoin alın derim.

Şu sıralar 150-165 dolar arası seyrediyor, 6 aya 1000 dolar, daha sonra astronomik seviyelere gelmesi ihtimali hayli yüksek.

latino
25-04-2013, 15:42
bence iç piyasayı canlı tutabilmek için fazi oyununu oynayıp duruyorlar ..son siyasi oyunlar ile sıcak para çok dolaşır oldu bunların bir kısmıda piyasadaki para bollugunu akp yardım amaçlı pompalanıyor şayet akp hükümeti abd sözünden çıkacak gibi olursa obamanın beyzbol sopası sadece hükümetin degil halkında kafasında patlayacak parasını koruyabilen ayakta kalacak halk dahada fakirleşecek kişibaşına gelir onbin dolar diyip yalan uyduranlar iki binler düşünce ne diyecekler atı alan üsküdarı geçmiş olacak ..
fakat şu an herşey abd istedigi dogrultuda gidiyor..yani asayiş berkemal..ne zaman kadar mahali seçimlere kadar o zaman ak ve kara meydana çıkacak düşüş hızlanacak veya yükselecek ..? bu arada akp abd apo akiller barış uçuşları yapıyorlar inşallah olur ..fakat aklıma takılan bir soru var..apo 14 yıldır imralıda ne hikmetse ayak yolunda ayagı kayıp başını biryere vurdu herhalde birden barış güvercini oldu acaba biryeremi vurdu yoksa obamanın beyzbol sopasını mı kafaya yedi ..bence büyük bir siyasi iç ve dış hesaplar var bu hesaplar için israil bile güvercin oldu şahin emrederse hepsi olur otuz yıl pkk destekleyen abd ve ab yeni bir yol çiziyor T.C kaldırmak istediler halktan tepki gelince şimdilik beklemeye aldılar belli bir zaman sonra yine yeni bir atak yapacaklar ..neden diye kendime sordugumda ATATÜRK ve onun kurdugu T.C silmek istiyorlar bazı kimselerin sesi bayagı gür çıkmaya başladı amaç ılımlı bir islam devleti kurmak diye düşünüyorum şu an bütün avrupa ve abd destek veriyor haydi kolay gelsin ..?

İran 1 yıl sonra nükleer silah yapımını tamamlamış ve artık saldırılamaz olacak..zaman çok kısa...

Ilımlı bir islam devleti, en kolay yönetilen devlet modeli, bakınız Suudi Arabistan, Katar, Mısır vs.vs...canlarını sıktınız mı karıştırmakta kolay...

özür
25-04-2013, 15:59
Enpara kalesi yıkıldı

osmankarakus
25-04-2013, 16:23
Çok ilginç enpara.com ile başlayıp bir sürü banka mavduat hesapları faizlerini yükseltip duruyor. Bankaların para açığı filan mı var?

Heval
25-04-2013, 16:59
Ben Enpara web sitesine baktim.. Faiz %8 gorunuyor dun benimkini 8.4 ile baglamislar anlamadim :)

Vadelisever
25-04-2013, 17:35
Çok ilginç enpara.com ile başlayıp bir sürü banka mavduat hesapları faizlerini yükseltip duruyor. Bankaların para açığı filan mı var?

Hangi banka faiz yükseltti? Bize de söylerseniz biz de oraya gidelim :) Enpara bile oran düşürdü bugün...

sbaskan
25-04-2013, 18:07
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/826484-tasarruf-yapanlara-yazik-oluyor

Heval
25-04-2013, 18:16
Izlandanin iflasini konu alan belgeselde ulkenin iflasa suruklenmesinin en buyuk nedeni mevduattaki sakin paranin riskli yatirim araclarina yonlendirilmesi ve boylece birikim yapan kesimin yok olmasi : iflasin ana nedenlerin basinda oldugunun alti cizilmektedir...

sburak
25-04-2013, 20:00
tam 5 yıldır dünyada ekonomik sıcak savaş var, daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı, aslında olay kısaca şu : zenginlerin ,fakirlerden sonra orta halileride ezmesi , yani kapitalizmin son evresi olan vahşi tekelleşme, küresel tekellerin, dünyadaki tüm paraya sahip olması. bunu yaşıyoruz, birşeyler yapmazsak yok olacağız. bizimle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar...

Trade Shark
25-04-2013, 22:09
enpara.com yapı yuttuk demeye getirmiş resmen:) yeni bir ürün daha çıkarmış

http://www.finansbank.enpara.com/urunler/yatirim-hapi/default.aspx

memorex
25-04-2013, 22:50
Yatırım hapının bileşenlerine bakınca adını ''zehir zıkkım hapı'' yapsalar daha doğru olurmuş.Tahvil oranları dipte ,borsa zirvede ve altın sallantıda sıkıyorsa gel de al bu hapı :seyt:

sarifirtina
26-04-2013, 04:16
aynen katiliyorum.halkin enflasyonu ile hukumetin enflasyonu bagdasmiyor.

İşçi-memur-esnaf bitti, sıra ky lere geldi ....

yolgider
26-04-2013, 09:47
böyle şansın ne diyim ya tam bugün vade dönüşüm vardı en para oranları düşürmüş kaldım ortada
güncel oran bilgisi alan varmı arkadaşlar

mgdv2001
26-04-2013, 10:16
böyle şansın ne diyim ya tam bugün vade dönüşüm vardı en para oranları düşürmüş kaldım ortada
güncel oran bilgisi alan varmı arkadaşlar

Enpara.com 46 Gün vade 8,25 iken 8,10 a düşmüş. Diyer Vadelerden daha az bir indirim yapmış 46 güne
Bence şu an en iyi oran bu bu orandan bağlayabilirsiniz.
Ancak M.B önümüzdeki toplantıda bir 0,25 daha düşürecektir faizi onuda dikkate alınız.
saygılar

emperador
26-04-2013, 11:13
durmadan düşürüyorlar oranları. temmuz 25 de vadem dönecek. 181 günlük baglamıştım 9,10 den. şimdi 7,80 olmuş o oran. para dönene kadar bu oranlar çok değişmez ise günlük baglarım artık. enparada uzun vadeninde bir esprisi kalmamış.

basitlik
26-04-2013, 15:09
Banka karlarında patlama devam ediyor. Mevduat oranlarından iyi kar ediyorlar. Ucuza al Pahalıya sat. Bu para bitmez yani.

Sanayi şirketleri ise nal topluyorlar.

Kentucky
26-04-2013, 15:43
Gösterge tahvil faizi 5.40

özür
26-04-2013, 17:48
Eğerki gösterge faizi 5 in altını görürse o zaman mevduat bitmiştir bankalar için kriz gelir

basitlik
26-04-2013, 17:52
Bankalar için hiçbir zaman kriz gelmez. Enayi KY ler için kriz gelir. Bankalar AKP yi bile iplemeyecek kadar iktidar üstü finansal güçteler. Kim kime kafa tutuyor?

Eğerki gösterge faizi 5 in altını görürse o zaman mevduat bitmiştir bankalar için kriz gelir

syılmaz
26-04-2013, 17:56

Ne alaka? Sebebini de açıklarsanız birşeyler öğrenirsiniz?

basitlik
26-04-2013, 18:10
Babamızın oğlu değilsiniz, elbette hizmet ücreti alacağız" diyen bankalar, şimdi de ATM'de hesap özetine bakmaya para aldı!

Banka ATM’den hesabına göz atmak isteyen müşterilerinden 6 TL “Hesap özeti görüntüleme ücreti” kesti. Hesaplarından para kesildiğini görenler Sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle “Bankalar bakma parası kesiyor. Hesap özeti çıktısını dahi almadan ücret kestiler” diyerek bankaları topa tuttular.

http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/bankalar-bakmaya-bile-para-aliyor.html

sovalye
26-04-2013, 18:17
Tahvil Faizi Tüm zamanların En Düşüğünde= %5,38

"Borsa kumardır sakın girmeyin, sizi yerler, faizde kalın!" diyerek bunca insanın eksi reel faiz kazancıyla zarar etmesine yol açan sözde üstatlar kayıp...

sovalye
26-04-2013, 18:27
Üstatlar; "Borsaya girmeyin, faizde kalın! Orda sizi yirler!" dediğinden buyana Son bir yılın imkb getirisi ise %43

trademaster
26-04-2013, 18:33
Bu saatten sonra tahvil oranları yüzde 100 prim yapsa bile, bence yine de cazip olmaktan uzak kalacak...

dudu
26-04-2013, 19:01

"Borsa kumardır sakın girmeyin, sizi yerler, faizde kalın!" diyerek bunca insanın eksi reel faiz kazancıyla zarar etmesine yol açan sözde üstatlar kayıp...

Benimle de hafiften dalga gecilmisti.
Ama israrla, bikmadan, usanmadan 50-60 bin endeks seviyelerinden beri faiz yerine gelin temettu alin bu is o kadar da riskli degil diye yazmistim, arada bir tepki cekmek ve alay konusu olma pahasina...
Ancak burasi da faiz topigi, bunu da unutmamak lazim :)

Syg,

dudu
26-04-2013, 19:09
Bankalar için hiçbir zaman kriz gelmez. Enayi KY ler için kriz gelir. Bankalar AKP yi bile iplemeyecek kadar iktidar üstü finansal güçteler. Kim kime kafa tutuyor?

Aynen katiliyorum.
Bankalarla hukumet de dahil kimse ugrasamaz.
Tum ugraslar, her sey onlarin saglikli olmasi, iyi kar etmeleri icin yapiliyor.
Bankalar istedikleri yasalari cikartirlar. Her durumda ve her sart altinda kar etmelidirler, ettirilirler.
Isleri kotu olursa, Allah korusun batacak filan olurlarsa yuk yine hazinenin dolayisi ile bizim sirtimiza bindirilir.
Birakin bankalar kar etmeye devam etsinler, yoksa bizim icin isler hic iyi olmaz.

Syg,

dudu
26-04-2013, 19:46
M. OZTEKIN "Faizlerin dusmesi hepimizin arzusu"

http://www.finanstrend.com/haber/117901/-faizlerin-dusmesi-hepimizin-arzusu-#.UXqvHrVTCAk

Syg,

basitlik
26-04-2013, 21:23
Erbakanı da 28 Şubatı da bahane edip aşağı indiren bankalardı. AKP bankaların ekmeğine yağ sürdüğü için 3 dönemdir iktidar kalmaya devam ediyor. Bankalar faiz inse de kazanıyorlar, faiz çıksa da kazanıyorlar. Olan enayi KY lere oluyor her zaman.

Erbakan sistemi değiştirmeye kalkınca RefahYol döneminde bankalar onun ipini hemen çektiler. RefahYol gittikten sonra yerine gelen Mesut Yılmaz'ın ilk işi havuz hesabını kapatmak oldu. Şeriatla havuz hesabının ne ilgisi var Mesut Yılmaz effendi? Madem şeriat tehdidini yok edeceksin ilk başlayacağın yer havuz hesabını kaldırmak mı olmalıydı? Git külahıma anlat.

AKP aynısını yapmayı denesin, bankalar onunda anında ipini çekerler, bundan %100 eminim.

Alan memnun veren memnun. Gerisi tırı vırıdır.

Enayi KY'nin parası mevudata yatarsa eriyor. Tek çare ya emlak alması ya altın alması ya borsaya girmesi. Oraya girince de bir sure sonra orası da çökecek. Yani KY nin elindeki parayı yaklaşık 10-15 sene biriktirip çoğalttıktan sonra büyük yatırımcılar enayi KY nin elindeki birikimi tekrar çekerler. Sonra döngü tekrar başlar.

Osman Altuğ: Necmettin Erbakan, destan yazan bir kahramandı

http://youtu.be/UavOOMNSADo

chucky68
27-04-2013, 00:10

o sözde dediğiniz üstadlar şimdi oturduğu yerden fındık fıstık yiyor...sene sonuna kadar kolestrol üretiyor...siz faizin ne olduğunu bilirmisiniz??......bildiğiniz dala konun...bilmediğiniz ağacın gölgesini meşkul etmeyin....biz durumu geçen yılın sonlarında görebildiğimiz için uzun dönem kış uykusuna yattık...yoksa kayıp falan değiliz....%9.75 veren bir kaynak bulabiliyorsanız o zaman laf ebeliği yapabilirsiniz....öyle uzaktan gazel okumakla küstahlık yapmakla adam olunmuyor....heleki üstad lafına olan takıntınız ise sadece saygı sevgiden ibarettir....buda isteseniz bile size bu kafayla nasip olmaz...önce faiz ne zaman hangi koşullarda bağlanır...uzun yada kısa hamle yapılır...bu konuda tecrübe kazanın...ondan sonra burda borsayı millete anlatın...siz borsada üstad olun...size itibar etsinler...ama burda bukalemun gibi arada bir gelip renk değiştirmeyin...yada bana sataşmayın...lafı kime yazdığınızıda geçmiş yazılarınızdan gayet iyi biliyorum...daha öncede bana yazmıştınız..ses etmedik diye lafıda yutmadık...gereksiz polemiğe sizle girmek istemedim...yüksek faiz varken borsada vardı....ama sizin gibilerde her zaman vardı..burda arada bir vakit geçirenler grubu olarak zaman kaybedeceğinize önce gidin borsa duvarına ağlayan tebeşirle yazı yazanları bulun...soruşturun....sonra konuşuruz....laf sokarak üretim olunmuyor....adamda olunmuyor....çok zorlasanda üstadta olunmuyor

C H UC K Y..........................................

chucky68
27-04-2013, 00:22
Benimle de hafiften dalga gecilmisti.
Ama israrla, bikmadan, usanmadan 50-60 bin endeks seviyelerinden beri faiz yerine gelin temettu alin bu is o kadar da riskli degil diye yazmistim, arada bir tepki cekmek ve alay konusu olma pahasina...
Ancak burasi da faiz topigi, bunu da unutmamak lazim :)

Syg,

adam gibi fikrini savunan sizin gibilere her zaman saygımız sonsuz.....sonuçta iyi niyetle görüşünüzü bildiriyorsunuz....ama bazı sivri kalemler önce mürekkep yalamasını öğrensin...ondan sonra küstahça değil saygı çerçevesi içinde görüşünü yazsın....öyle hava atıpta borsa şöyle oldu böyle oldu diyen bazıları aynı tuzağa şimdi kendi düşüyorlar....ben faizde %9.75 den bağladım rahatım dedik diye yukardaki zat bana laf sokmuştu....şimdi aynı şeyi kendisi yapıyor...borsa şöyle getirdi sizler zavallısınız demeye getiriyor....sizin geçtiğiniz yerden biz geri dönüyorduk...lafım size elbette değil sayın dudu.....keşke herkes sizin gibi anlayış çerçevesinde görüş bildirebilse....ama ağzı olan konuşursa oda olmuyor.....saygılarım tüm yoldaşlarımadır....moralinizi bozmayın....bozanlarada müsaade etmeyin.....piyasalar herzaman etme bulma dünyasıdır....bugün bana yarın sana....biz halimizden memnunuz....çok kazanmak isteyen ya borsaya gider....zaten gitsinde....az ama ne kazandığını görüp rahat uyumak isteyende yeri ve zamanını hatta fırsatları iyi görüp analiz edip faizde ona göre vade belirler.....bu işin özü ve kazancı budur...yoksa faizde sürekli aynı vadede giden her zaman kaybeder...

C H UCK Y............................YEŞİL PARKALI BEBEK

Pscyokinesis
27-04-2013, 00:35
Üstatlar; "Borsaya girmeyin, faizde kalın! Orda sizi yirler!" dediğinden buyana Son bir yılın imkb getirisi ise %43

Borsada endeks fonu alıyorsanız farklı hisse seçimi yapıyorsanız çok farklı getiri ve götüreleri olabiliyor .

Çıkan endekste en az 100 tane hissede zararda .

memorex
27-04-2013, 00:37

Havan kime ! Borsa 72000 indeksten 22000 e giderken nerelerdeydin ? Tecrübeliler olarak aralık ayında uzun bağlanması gerektiği konusunda mevduatçı yoldaşları uyardık.İnanan uzuna gitti inanmayanın kendi bileceği iş .Son yıllarda batan şirketler oldu borsada onlara ne diyeceksin.Son 2 yılda halka arz edilen şirketlerin büyük çoğunluğu zarar ettirmiş.Demekki değerleme konusunda bir aldatmaca var ve millet tokatlanmış.13 senede nüfus artış hızındaki kadar bile yatırımcı sayısı artmamış neden acaba?Son bir senede kazandın diye burada hava atma !
Sen 100 m koşucususun biz maratoncuyuz.

Pscyokinesis
27-04-2013, 00:45
Havan kime ! Borsa 72000 indeksten 22000 e giderken nerelerdeydin ? Tecrübeliler olarak aralık ayında uzun bağlanması gerektiği konusunda mevduatçı yoldaşları uyardık.İnanan uzuna gitti inanmayanın kendi bileceği iş .Son yıllarda batan şirketler oldu borsada onlara ne diyeceksin.Son 2 yılda halka arz edilen şirketlerin büyük çoğunluğu zarar ettirmiş.Demekki değerleme konusunda bir aldatmaca var ve millet tokatlanmış.13 senede nüfus artış hızındaki kadar bile yatırımcı sayısı artmamış neden acaba?Son bir senede kazandın diye burada hava atma !

72000 den 22000 değil 48000 indi .:p

21850 indiği zaman borsa da zirve 58000 ler idi :yes:

Ama şöyle bir gerçek var .

İyi hisse alırsanız uzun vadede ve de kriz zamanına denk gelirse inanılmaz karlar elde edebilirsiniz

1 liraya toaso vardı 2009 da .Toplam 2.5 lira temettü verdi . Yani maliyet -1.5 ve hisse şu anda 12 lira

Yani 100.000 yatırsa idi 250000 lira temettü alacaktınız ve şu anda 1.200.000 liraniz olacaktı :he:

memorex
27-04-2013, 01:05
72000 den 22000 değil 48000 indi .:p

21850 indiği zaman borsa da zirve 58000 ler idi :yes:

Ama şöyle bir gerçek var .

İyi hisse alırsanız uzun vadede ve de kriz zamanına denk gelirse inanılmaz karlar elde edebilirsiniz

1 liraya toaso vardı 2009 da .Toplam 2.5 lira temettü verdi . Yani maliyet -1.5 ve hisse şu anda 12 lira

Yani 100.000 yatırsa idi 250000 lira temettü alacaktınız ve şu anda 1.200.000 liraniz olacaktı :he:

72 den değil 58 den 22 ye gitmiş olsun ne fark eder en baba kağıtlar %80-90 civarı kayba uğrattı milleti.Dipten alıp bu güne kadar kaç kişi tuttu çıksında boyunu görelim.Senin verdiğin örnek halamın başakları olsa hikayesine benziyor.O getirileri yakalayan hiçbir küçük yatırımcı tanımıyorum.Ama batan şirketler ya da yıllardır düşüş trendinde olan şirketlerin yarattığı mağdur kitlesi elele tutuşsa Türkiye'yi turlar herhalde !

Pscyokinesis
27-04-2013, 01:27
72 den değil 58 den 22 ye gitmiş olsun ne fark eder en baba kağıtlar %80-90 civarı kayba uğrattı milleti.Dipten alıp bu güne kadar kaç kişi tuttu çıksında boyunu görelim.Senin verdiğin örnek halamın başakları olsa hikayesine benziyor.O getirileri yakalayan hiçbir küçük yatırımcı tanımıyorum.Ama batan şirketler ya da yıllardır düşüş trendinde olan şirketlerin yarattığı mağdur kitlesi elele tutuşsa Türkiye'yi turlar herhalde !

Borsaya girenler büyük çoğunluğu anlamıyor

Hep tüyo peşinde koşuyor . kısa vadede vurgun yapmak istiyor ama vurgunu kendi yiyor .

Oysa ki bilinçli yatırım yapan birisi krizler dışında hata yapma olasılığı düşük .

Tabi ki mal alıştan kazanılır bunun için yedek akçe olarak faizde nakit bırakmak asgari şartlardan birisi .

Çevre ile alakalı birazda ben borsa ilgilendiğim için bu çevreden çok tanıdık arkadaş var .

Hatta u30 daki bir sanayi hissesindeki temettüsüyle her sene istanbul nezih semtlerinden daire alan birini tanıyorum :yes:

memorex
27-04-2013, 01:48
Benim de bu forumda evini satıp hisse senedi alıp parasını batıranları okumuşluğum var :yes: Netaş çılgınlığında 240 larda satmaya ikna ettiğim arkadaşımı ipten kurtarmışlığım var.

şef
27-04-2013, 09:55
mevduatçı arkadaşlarıma gereksiz sataşma olmuş. üstelikte saçma. parası olan bir yatırımcı, reel faizin olmamasından niçin mennun olsun ki? borsa ve mevduat birbirinin rakibi değil, alternatifidir. daha doğrusu bir portföyün unsurlarındandır. bunlara döviz, altın, emlak ilave edilebilir. farkları o an ki riskleridir. kimi bunların birkaçını kimi sadece birini kullanır. seçim, kişinin yapısına, tecrübesine göre yapılırsa başarı sağlanır.

syılmaz
27-04-2013, 11:31
Şu an portföyüm banka mevduatı ve altında. Zamanında borsada ufak ufak kaybedip gözümü korkutmuştum. Oysa mevduat ve altında gösterdiğim sabrı borsada gösterseydim çok kazanmış olacaktım. Klasik bir laf ama bütün paranın tek bir enstrümanda bağlı olması doğru değil gerçekten. Borsa, mevduat ve altın/döviz olarak en azından üçe bölmek gerek. Mevduatta ki para da sırf borsa yada altın tepe takla olursa alım yapacak nakit olması için yoksa yatırım amaçlı değil bence.

BORA YAŞAR
27-04-2013, 11:58
Enpara'daki 32 gunluk vadeli hesabimi bozdum.
O para ile isyat hisse senedi aldim 1.28 TL maliyetle.
29 Mart gunu her bir hisseye 20 kurus temettu alacagim.

Syg,

Hayırlı olsun.

Temettüyü aldığınız gün hisse fiyatı 20 kuruş düşecek.

Bunu da biliyoruz değil mi?

Tabir caizse anaparanın bir kısmını temettü diye cebine veriyorlar insanın.

Sonra bekle ki hisse değer kazansın.

Not: Şu anda aldığınız hisse 3 kuruş değer kazanmış görünüyor. Bol kazanç.

Ben de hissenin temettu odemesine yakin primlenecegi beklentisi ile aldim zaten.
Yoksa vade bozmaz, islemis faize kiymaz, temettuden 1 gun once alirdim.
Bu isi 25 yildir yapiyorum.
Temettu nedir? Ne etki yapar? Temettuden sonra fiyat nasil etkilenebilir? Vergisel boyutu nedir?
Az cok ogrendigimi dusunuyorum.

Syg,

Aksini düşünmedim.:)

Ortalığa, genele yazıyoruz. Bilmeyen öğrensin diye.

Peki herkesin temettü ve hisse fiyatı olgusunu sizin kadar bilmesi durumunda temettü beklentisi ile hisse fiyatı neden artar acaba?

Ya da "temettü beklentisi ile hisse değeri artacak" beklentisine neden gireriz?

Svgler

Sn dudu ile aramızda böyle bir diyalog geçmiş 1,5 ay kadar önce.

Faiz- temettü ikilemi üzerine.

İş Yatırım hisseleri dün 0.98 den kapattı.

1.28 den 20 kuruş temettü verdi ve bu gün 0.98 TL...

Hesabı kuvvetli olan yapsın hesabını.

Ha bir de kimine göre balon yapan Borsa İst "mazaallah bir düşerse "diye insanın içinde bir korku da dolaşmaz değil.

Kolay değil bu piyasada herkesin bildiği metodlarla para kazanmak.

Mevduat ve faiz öyle reel bir şey vermese de hiç olmasa kaybı yok diye teselli buluyor insan.

Yanlış anlamayın Sn dudu. Herkesin kararı kendine. Bol kazanç dilerim size de.

M3RT85
27-04-2013, 12:24

Sayın sovalye,

adamlar yanlış birşey dememiş ki, doğru Küçük Yatırımcıyı borsada %90 çıtır çıtır yerler.. ben gireyim beni de yerler.. paralar giderse siz mi gelip tazmin edeceksiniz???

ha vardıysa bundan 1 sene önce "borsa %40-50 çıkar" diye bulgulara dayanan bir projeksiyonunuz keşke paylaşsaymışsınız ve bize "beyler, X-Y-Z endeks fonlarına girin bak böyle böyle getirisi ihtimali çok yüksek" deseymişsiniz..

sanırım bunları yapmadınız, o zaman bize 2012 Aralık'ta "bu faizler daha düşer gelin 9.50 - 9.75 - 10.00 ne bulursanız uzun bağlayın" diyenlere de laf atmanız çok basit kaçıyor..

belli bir zar atmışsınız, temennim daha çok olsun, düşeş gelmiş ve şimdi onun mutluluk patlamasıyla gelip burada masturbasyon yapıyorsunuz.

austin
27-04-2013, 14:44

Sizi BIST alaşağı olduğu zamanda burada görmek isteriz.. Risk-Getiri eğrisini düşünmeden marifet konuşacaksak ben size daha uç örnek veriyim o zaman.. Hiç 1 yıl falan borsa vs cebelleşmeden, bu akşamki madrid derbisine basarım, tek maç, beraberlik 3,20 oran.. 90 dakikada %320 getiri %33 şansın var, olmaz mı, bal gibi de olur, riski seviyorsunuz ya, alın size enstrüman.. :wink:

mgdv2001
27-04-2013, 16:35
Yaklaşık 20 Yıldan beridir borsa ile ilgilenen biri olarak(Mevduat tada bir miktar portföyü olan)
Elma ile armutu karıştırmamak gerekir kanaatindeyim.
Adam yada kadın çalışıyor gelirinden arttırdığı bir miktar parayı düzenli olarak biriktiriyor ve bankaya yatırıyor mevduat yapıyor.İşi gücü var yani
(Yada emekli olmuş az bir parası var bankada onunda az bir geliri ile emekli maaşına destek oluyor)

Bu insanların borsada ne işi var ?
Teknik Analiz bilmez,, Temel analiz bilmez. Neye göre borsaya para yatıracak ?.
Zamanlamasını nasıl yapacak ?.
Hisse nasıl seçecek.
Yatırım danışmanına mı soracak(????!!!!).

Eleştirirken yada Temettü hisse tavsiye ederken bunlarıda düşünmek lazım gelir.
Bu topiğe Borsacı kimliğim ile asla yorum yazmadım ve yazmamda.
Bence Diyer arkadaşlarda(ÖZELLİKLE BORSA İLE İLGİLENENLER) Bu topiği okurken ve yorum yazarken borsacı kimliklerini buraya yansıtmamalılar.
Saygılar

syılmaz
27-04-2013, 17:10
Borsaya girseydik, bizi şimdiye kadar çarpmışlardı, paramız pul olmuştu, borsada ky kazanamaz diyen arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Kurumsal yönetilen, temettüsünü düzenli veren bir şirkete (Tüpraş, Türk Traktör, Ford Oto vb.) makul bir fiyattan yatırım yapıpta uzun vadede zarar etmiş tek bir kişi var mıdır? Zararı bırak, mevduatın üzerinde kazanamamış biri var mıdır?

Haftada %20 kazanmanın peşine düşüp, haftada %20 kaybeden sözde KY (küçük yatırımcı), özde KK (küçük kumarbaz) olan arkadaşlara bakıpta, tüm borsa böyle diye düşünmek doğru değil.

Trade Shark
27-04-2013, 17:13
borsanın getirisi ile mevduatın getirisini kıyaslamak doğru değildir.

Riski sevenleri diğer topiclere alalım lütfen..:)

armiero
27-04-2013, 17:52
Şu an portföyüm banka mevduatı ve altında. Zamanında borsada ufak ufak kaybedip gözümü korkutmuştum. Oysa mevduat ve altında gösterdiğim sabrı borsada gösterseydim çok kazanmış olacaktım. Klasik bir laf ama bütün paranın tek bir enstrümanda bağlı olması doğru değil gerçekten. Borsa, mevduat ve altın/döviz olarak en azından üçe bölmek gerek. Mevduatta ki para da sırf borsa yada altın tepe takla olursa alım yapacak nakit olması için yoksa yatırım amaçlı değil bence.

altın, döviz, vadeli mevduat, hisse senedi
bence de en mantıklısı hepsine birden yatırım yapmak ancak bu öyle kolay değil

altın düştü ama daha da düşmeyeceğini kim iddia edebilir?
kesin olan bir şey var ki
borsa illa ki altın gibi düşecek

vah vah borsaya gireydik iyiydi ağızları yapmanın da bi alemi yok güvenilir bi yatırım olsaydı endeks 50000'in altına düştüğünde tereddütsüz alırdınız. tereddüt ettik hatta girmedik...

aynı şey altında da yaşanıyor
altın alsam mı diye düşünüyorum ama tereddüt ediyorum ve sanırım yine almayacağım

benim için 2 yatırım aracı var türk lirası vadeli mevduat ve inşaat... kafiyeli oldu haa :)

faziler daha da düşerse mevduatım için üzülmem inşaata girerim
faizler yükselirse nakite geri dönerim benim olayım budur

oktay G
27-04-2013, 18:55
Sizi BIST alaşağı olduğu zamanda burada görmek isteriz.. Risk-Getiri eğrisini düşünmeden marifet konuşacaksak ben size daha uç örnek veriyim o zaman.. Hiç 1 yıl falan borsa vs cebelleşmeden, bu akşamki madrid derbisine basarım, tek maç, beraberlik 3,20 oran.. 90 dakikada %320 getiri %33 şansın var, olmaz mı, bal gibi de olur, riski seviyorsunuz ya, alın size enstrüman.. :wink:

en güzeli bu olay işte,bu hükümet vatandaşına başka şans bırakmıyor,parası olan hiç bir dönem bu kadar zulüm görmedi çaresiz kalmadı ,amerikan uşaklarııı

excali
27-04-2013, 20:34
Borsaya girseydik, bizi şimdiye kadar çarpmışlardı, paramız pul olmuştu, borsada ky kazanamaz diyen arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Kurumsal yönetilen, temettüsünü düzenli veren bir şirkete (Tüpraş, Türk Traktör, Ford Oto vb.) makul bir fiyattan yatırım yapıpta uzun vadede zarar etmiş tek bir kişi var mıdır? Zararı bırak, mevduatın üzerinde kazanamamış biri var mıdır?

Haftada %20 kazanmanın peşine düşüp, haftada %20 kaybeden sözde KY (küçük yatırımcı), özde KK (küçük kumarbaz) olan arkadaşlara bakıpta, tüm borsa böyle diye düşünmek doğru değil.

Mesela TCELL hissesini bir inceleyin. Bahsettiğiniz kriterlere sanırım uyuyor? Ama mevduat faizi üzeri bir getirisi olmuş mu? Örnekler artırılabilir....

Hisse seçimi, önemli.Risk yönetimi, önemli. Ne zaman aldığınız, önemli. Düşerse ne yapacağınızı bilmek, önemli(Her aldığınız hisse ,aldğınız yerden 5 sene beklersen, mevduat üzeri getiri verecek diye bir garanti yok veya bu sene temettü verdi diye her sene temettü verecek diye de bir garanti yok, kurumsal yönetiliyor diye batmaması da garanti değil). Borsa çok ayrı bir yer. Ama "Borsa öcüdür " mantığı da yanlış. İsteyen mevduatta kalır, isteyen ikisinde de olur, İsteyen sadece borsada. Bu, sadece almak istediğiniz riskle alakalı...

Yalnız borsaya yatırım yapmaya karar verip , bu mecraya bilgisi olmadan/öğrenmeden atılmak çok tehlikeli.

syılmaz
27-04-2013, 22:57
altın, döviz, vadeli mevduat, hisse senedi
bence de en mantıklısı hepsine birden yatırım yapmak ancak bu öyle kolay değil

altın düştü ama daha da düşmeyeceğini kim iddia edebilir?
kesin olan bir şey var ki
borsa illa ki altın gibi düşecek

vah vah borsaya gireydik iyiydi ağızları yapmanın da bi alemi yok güvenilir bi yatırım olsaydı endeks 50000'in altına düştüğünde tereddütsüz alırdınız. tereddüt ettik hatta girmedik...

Doğru kolay değil, endeks 48500'de iken daha da düşecek diye almadım ama düşmedi. Burada ki hata malesef açgözlü olmamdan kaynaklandı. Yoksa endeks değil 48.500'deyken , 60.000'deyken bile alan kârda. Tabi doğru kağıtları seçmiş ise. Nasıl aldığımız altını ya da yatırdığımız mevduatı unutuyorsak, hisseyi öyle unutmayı beceremiyoruz, çıktı mı düştü mü? Bugün ne oldu? Bu zihniyeti bıraktığımız gün kazanacağız. Ben kendi adıma bu zihniyetten kurtulduğumu düşünüyorum ve geleceğimden ümitliyim. :)

Not: Şu fiyatlarla borsaya girmem, beklemedeyim.

Mesela TCELL hissesini bir inceleyin. Bahsettiğiniz kriterlere sanırım uyuyor? Ama mevduat faizi üzeri bir getirisi olmuş mu? Örnekler artırılabilir....

TCELL bahsettiğim kriterlere uymuyor. Yönetim sorunu olan şirketler, benim için uzak durulması gereken şirketler.

Yalnız borsaya yatırım yapmaya karar verip , bu mecraya bilgisi olmadan/öğrenmeden atılmak çok tehlikeli.

Çok doğru, en basitinden bir F/K oranını hesaplayamayan, şirketin piyasa değerini, defter değerini bilmeyen, hayatında bilanço okumamış biri bence de uzak durmalı.

Yazdıklarım, yatırım tavsiyesi değildir.

chucky68
27-04-2013, 23:15
bugün bir dostumla mevduat faizi vede yatırım için alınmış gayrimenkul üzerine canlı bir analiz tartışmamız oldu.....bu kardeşim kendisi borsa avukatıdır....23 yıldır burda çalışmaktadır...elinde çok güzel bir nakidi vardı...mevduat faizleri çok düştüğü için bundan 3 yıl önce bana bir öneride bulunmuştu...faizler çok düştü ben paramın bir kısmı ile kartaldaki yeni yapılan adliye sarayının tam karşısında topraktan teknik yapının uprise elit adlı projesinden 1+1 lik bir ev alacağım demişti.....o vakit faizler 3 yıl öncede gene %9 civarı yada biraz üzeriydi...parasının belli bir kısmıyla 185.000 tl ye burdan topraktan giriş yaptı....aradan 3 yıl geçti...şu anda daha yeni zar zor 900 tl ye kiraya vermiş...adliye var diye ofis olarak çok rahat veririm düşüncesindeydi...birde çok iyi prim yapar buraları adliye sayesinde çok gelişmeye müsit yerler olacak diyordu....bugün evin değeri ancak 220.000 tl olabilmiş.....şimdi bir hesap ettik...bu geberik faizlerle bile bu 185.000 tl yi 3 yıl boyunca ortalama %10 bir faizle değerlendirseydik paramız ne olacaktı...yani faiz çok düştü diye başka bir yere yapılan yatırımda aslında kendimizi kandıryor...çokta iştah kabartmıyor....derdi tasası ayrı....bu teknik yapının aylık aidatı 250 tl civarıymış....boş durduğuda zarar....3 yıl önce aslında yapılmış bu radikal karar doğru sayılabilirdi...faizler çok düşük diye kim olsa bunu yapardı....ama bugünde gelinen bu prim ortada.....yani elinde nakit olan her zaman istediği yere sıçrar...aceleye heleki çok kazanıcam diye boş maceralara girmeye hiç gerek yoktur....öyle olsaydı günümüz yürüyüşü değişmiş borsa trilyonerleriye hatta gayrimenkul zenginleriyle dolu olurdu.....bilmediğiniz huyunu suyunu tanımadığınız yerlere selam vermeyin...bugüne kadar nerden ne kazandıysanız o yerden takılmaya devam ediniz....çok acımasız vede zor gelebilir...ama ölmektense yaralı kalmak her zaman daha mantıklıdır...

C H UCK Y...................................HALKIN KURTULUŞ CEPHESİ.........SON BEBEK

excali
27-04-2013, 23:23
.....

TCELL bahsettiğim kriterlere uymuyor. Yönetim sorunu olan şirketler, benim için uzak durulması gereken şirketler.

Sevgili syılmaz,

Yönetim sorunu olmayan dönemi de yok mu(Veya şu dönemde kurumsal yönetilmiyor mu?) ? O zamana bakabilirsiniz? Mesela: halka arz zamanı

Şunu sormak daha kestirme olabilir: Bahsettiğiniz kriterlere uyan şirketler hangi fiyattan alırsan al, mevduattan fazla getirir ve bu firmalar yanlış bir yatırım yapıp/veya sektörü ekonomik ömrünü tamamlayıp veya kurumsal yönetimden yanlış kararlar alıp batamaz mı? Misal:LEHMAN BROTHERS

.....

Çok doğru, en basitinden bir F/K oranını hesaplayamayan, şirketin piyasa değerini, defter değerini bilmeyen, hayatında bilanço okumamış biri bence de uzak durmalı.

Bizde öğrenmek yerine tercih edilen yöntem: " Medyadaki X kişisi dedi, bilemedi , zarar ettim" , değil mi? :he:

İyi akşamlar...:yes:

syılmaz
28-04-2013, 00:09
Sn. Excali, görünen köy kılavuz istemez diye düşünüyorum. Koç Holding gibi bana göre Türkiye'nin en kurumsal holdinginin önde gelen şirketlerine makul fiyattan yatırım yapıpta, uzun dönemde zarar etmek pek olası değil.

Başka bir başlıkta yine buna benzer bir mevzu geçmişti diyebilirsiniz ki garantisi var mı batmayacağının, elbette somut garantisi yok ama mevduat yatırılan bankada batabilir. Satın alınan gayrimenkul, depremde yıkılabilirde. Felaket senaryolarının sonu yok elbet. Koç holdingin batma ihtimali bana göre satın alınan evin deprem olupta yıkılma ihtimalinden daha az. :)

accx
28-04-2013, 00:39
Merkez Bankasının faizlerde indirime gitmesinin ardından gözler bankalara çevrildi

Banka yöneticileri, piyasalarda TCMB'nin kararları sonrası kredi faiz oranlarında düşüş olacağı beklentisinin hakim olduğunu belirtiyor. Banka yöneticileri, Merkez Bankasının aralık ayında politika faizinde 25 baz puan indirime gitmesinin ardından sektör genelinde kullandırılan "Konut Taşıt İhtiyaç" tüketici kredilerinde aralık ayından nisan ayının ortalarına kadar ortalama 100 baz puan indirimin gerçekleştiğini ifade ediyor.
Merkez Bankasının 16 Nisan'da gerçekleştirdiği PPK toplantısında faiz indirimlerinin ardından kararın kredi faizlerine olası etkilerini banka yöneticileri AA muhabirine değerlendirdi.
"FAİZLERDE DÜŞÜŞ TRENDİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENEBİLİR"
Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Merkez Bankasının aldığı kararın bankaların fonlama maliyetlerine yansıyacağını belirtti.
Öte yandan Merkez Bankasının 16 Nisan'da 50 baz puanlık indirim öncesinde, en son politika faizi indirimini 25 baz puanla 2012 aralık ayı ortasında yaptığını hatırlatan Tözge, şunları kaydetti:
"Sektördeki bireysel kredi faizlerine baktığımız zaman son politika faiz değişikliği yapılan aralık ortasında, sektör genelinde kullandırılan 'Konut Taşıt İhtiyaç' kredilerinin ortalamada yüzde 12,42 olan faizlerinin nisan ortası itibariyle yüzde 11,53'e düştüğünü, bu iki tarih aralığında yaklaşık 100 baz puan indirimin zaten gerçekleştiğini görüyoruz. Dolayısıyla sektör, piyasalardaki gelişmelere paralel olarak faiz indirimi beklentisini bir süredir fiyatlarına yansıtmaya başlamıştı diyebiliriz."
Yeni politika faizinin piyasa yansımaları ve ekonomi yönetiminin kredi büyümesiyle ilgili alacağı makro ihtiyati tedbirlerin beraber değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tözge, "Bireysel kredi faizlerinin tekrar gözden geçirilmesi ve bu perspektifte faizlerde düşüş trendinin devam etmesi beklenebilir. Akbank olarak her zamanki gibi rekabetçi faiz oranlarımıza ve prosedürsüz kredi kullandırım uygulamalarımıza devam ederek, bireysel kredilerdeki lider duruşumuzu sürdüreceğiz" dedi.
"ZAMAN ZAMAN KISA VADELİ FAİZLERİN YÜKSELDİĞİNİ GÖRME RİSKİMİZ VAR"
ING Bank Bireysel Bankacılık Pazarlama, Satış ve Alternatif Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun da bankaların fonlama maliyetine yansıyan düşüşün kredi ve mevduat faizlerini etkileyeceğini belirterek, "Ancak halihazırda faizlerde çok ciddi düşüş olduğunu düşünecek olursak etkinin TCMB'nin 50 baz puanlık indirimine denk olmasını beklememek uygun olur" beklentisini dile getirdi.
Özellikle konut kredi faizlerindeki düşüşün talebi olumlu etkilediğini daha önce gördüklerini ve dolayısıyla bu eğilimin yakın dönemde de devam edebileceğini aktaran Uygun, burada önemli olan diğer bir konunun da TCMB'nin politika esnekliğini koruyor olması ve küresel belirsizlikler nedeniyle sermaye akımlarındaki oynaklığa dikkati çekmesi olduğunu söyledi.
Uygun, "Dolayısıyla son indirime rağmen zaman zaman kısa vadeli faizlerin yükseldiğini görme riskimiz var ayrıca TCMB sermaye akımlarının etkisini dengelemek için sterilizasyon da yapıyor. Bu da bankaların kendi likidite ve fonlama durumlarına göre hareket etmesine neden olabilir" dedi.
Gelişmelerin güven ortamındaki iyileşmeye ve bunun kalıcılığına bağlı olduğunu anlatan Uygun, mevcut düşük faiz ortamında bankacılık genelinde olduğu gibi bireysel kredilerdeki yoğun rekabetin devam edeceğini vurguladı.
Merkez Bankasının son kararında, kredi büyümesinin yüzde 15'lik referans değerin üzerinde seyrettiğini ve bunu sermaye akımlarını rezerv opsiyon mekanizması kanalıyla sterilize ederek kredi büyümesini kontrol altında tutmak isteğinin görüldüğünü aktaran Uygun, "Ancak tüketici kredileri büyümesi genelde ön planda izleniyor, bunu da biliyoruz. Tüketici kredilerinde, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 6,5 oranında büyüme gerçekleşti. Büyümenin 2013 sonuna kadar aynı hızda devam etmeyeceğini, geçen yılın üzerinde gerçekleşecek olsa da ciddi bir fark olmasını da beklemiyoruz" diye konuştu.
"KREDİ FAİZLERİNDE BİR MİKTAR DÜŞME EĞİLİMİ OLABİLECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ"
Odeabank Stratejik Planlama Grup Müdürü Erkan Dernek ise kredi faizleri konusunda TCMB'nin faiz indirimlerinin yanı sıra likidite koşullarındaki tutumunun da önemli olduğunu söyledi.
TCMB'nin bir önceki faiz indirimleri sırasında ortalama fonlama faizini repo piyasasındaki likiditeyi kısarak artırma eğilimine girdiğini belirten Dernek, bu yüzden piyasada tüketici kredi faizlerinin sınırlı bir şekilde azalırken mevduat faizlerinin yataya yakın seyredip son haftalarda çok az artış sinyalleri verdiğini ifade etti.
Dernek, bu ay global büyüme endişelerinin ve emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle faiz indirimlerine devam eden Merkez Bankasının enflasyon beklentisinde rahat olduğu sinyalini verdiğine işaret etti.
Cari dengeyi ön planda tuttuğu için Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesini özellikle takip edeceğini belirten Merkez Bankasının, tüketici kredilerinde aşırı artış konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) önlemler alabileceğini öngören Dernek, şunları kaydetti:
"Ayrıca piyasaya ihtiyaç duyulan likiditeyi sağlamaya devam edeceği mesajını verdi. Geçen ayki demeçlerle karşılaştırıldığında likidite yönünde baskıların azalması ve dolayısıyla ortalama fonlama faizlerinde düşme eğilimi anlamına geliyor. BDDK'nın cari açığa doğrudan etkisi nedeniyle sadece bireysel krediler için önlem alabileceğini Merkez Bankasının ise büyümeyi destekleyici politikaları odaklanacağını tahmin ediyoruz. Bütün bu gelişmeler ışığında enflasyonun azalma eğilimi ve fonlama maliyetlerindeki düşüş ile beraber gelecek dönemlerdeki olası faiz indirimleri de göz önüne alınınca bugünkü ortalama yüzde 6,5 olan mevduat faizlerin yüzde 6 seviyelerine doğru yaklaşacağını ve buna bağlı olarak da kredi faizlerinde bir miktar düşme eğilimi olabileceğini tahmin ediyoruz."
Bu yüzden BDDK önlemleri gelene kadar kredi faizleri kısa dönemde düşme eğiliminde olsa da BDDK'nın alacağı önlemlere göre tüketici kredi faizlerinin baskı altında kalacağını öngören Dernek, "Tahminlerimiz arasında tüketici kredisi provizyonlarını artırmak, sermaye yeterliliğine konu olan risk ağırlıklarını artırmak, vergi oranlarını artırmak gibi tüketici kredisi maliyetlerini artırmaya yönelik önlemler var. Bu aksiyonlar kredi faizlerindeki olası düşüşü baskı altına alıp bugünkü değerlerinde yataya yakın seyretmelerine sebep olabilir" değerlendirmesini de yaptı.

Kaynak: http://www.finansgundem.com/haber/faizle-ilgili-carpici-aciklama/334659#ixzz2Rhb0cMJ4

shorts
28-04-2013, 01:17
faziler daha da düşerse mevduatım için üzülmem inşaata girerim
faizler yükselirse nakite geri dönerim benim olayım budur
insaata girerim çıkarım nakte dönerim derken nasil oluyor tam anlayamadim. istediginiz anda zararsiz nasil satiliyor.. nasil bir yol izliyorsunuz anlayamadim, zaten gayrimenkul isini hic bir zaman anlamadim o ayri..
gerekirse kol kesip zararina mi satiyorsunuz yoksa şansiniz hep yaver mi gidiyor , aydinlatin bizi..kurtarin bizi :)

shorts
28-04-2013, 01:38
..... faizde sürekli aynı vadede giden her zaman kaybeder...

C H UCK Y............................YEŞİL PARKALI BEBEK

ben vadesi doldukça enpara 8.25 ten 46 gune devam eden biri olarak bu sinifa giriyor muyum sayin CHUCKY ?.. deyin bana.

chucky68
28-04-2013, 01:49
ben vadesi doldukça enpara 8.25 ten 46 gune devam eden biri olarak bu sinifa giriyor muyum sayin CHUCKY ?.. deyin bana.

her vade dönüşünde %8.25 den sene sonuna kadar gidebilecekseniz sorun yok....çekirge bir sıçrar iki sıçrar...bir bakmışsınız vadesi dolan mevduatınızda en para size %7 li bir faiz sunmuş:)......şaka bir yana ortam ne olursa olsun onun sapı bunun çöpü demeden iyi bir faiz bulabiliyorsak olabilecek en sağlam bir vadeye parayı bağlamaktır....şayet bu ortamda en para gene %8.25 verebiliyorsa ben olsam en uzun vadeye bağlardım...yani 46 gün olması şart değil.....sene sonunu aşmadan her vade olabilir....saygılar

C H UCK Y...........................................13 FRIDAY

kasved
28-04-2013, 07:06
Gelen bir e-maili bilgi amaçlı paylaşıyorum, alternatif getiri arayanlar için, şirket tahvili, mevduat gibi garanti yok, şirketin iflas v.b. durumda parayı tahsil edememe riski var, g.v. stopaj oranı yanılmıyorsam %10.

Deva Holding A.Ş. 50 milyon TL tutarda (talebe göre 100 milyon TL’ye artırımlı) 3 yıl vadeli 3 ayda bir değişken faizli ayda bir kupon ödemeli tahvil ihracı gerçekleştirecektir. Nitelikli Yatırımcılara Satış* yöntemiyle gerçekleştirilecek ihracın SPK kaydını takiben 29 – 30 Nisan tarihlerinde satılması planlanmaktadır. Tahviller gösterge DİBS üzerine 425 bps ek getiri oranıyla fiyatlanacak olup, 18 Nisan itibarıyla yapılan örnek fiyatlamaya göre yatırımcılara %10,2 oranında bileşik getiri sunmaktadır.

Deva Holding A.Ş. Türkiye’nin önde gelen jenerik (orijinal olmayan) ilaç üreticilerinden olup, Türkiye pazarında kutu bazında 4., tutar bazında ise 6. sırada yer almaktadır. Ana faaliyet alanı beşeri ilaç üretim ve pazarlaması olan Holding, bünyesindeki Vetaş Veteriner ile de tarım ilaçları üretimi ve pazarlaması yapmaktadır. Holding Türkiye’deki 5 ayrı üretim tesisiyle yılda 500 milyon kutu üretim kapasitesine sahiptir. 2012 yılında 419,5 milyon TL tutarda ciro yaratan holding, %40,1 brüt kar, %20,6 FAVÖK marjına sahiptir. 2012 yıl sonu itibarıyla 252,2 milyon TL net borç taşıyan şirketin Net Borç /EBİTDA rasyosu 2,9x seviyesindedir. Şirket paylarının %82,2si gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan GEM Global Equities tarafından kontrol edilen Eastpharma SARL’ye ait olup, %17,8 oranındaki payları ise halka açıktır.

İhraçla ilgili gelişmeler önümüzdeki hafta sizinle tekrar paylaşılacaktır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

İyi çalışmalar.

Hazine ve Fon Yönetimi Müdürlüğü

JonDowes
28-04-2013, 23:04
Nitelikli Yatırımcı = ihraç tarihi itibariyle en az 1 milyon lira tutarında Türk Lirası, yabancı para veya sermaye piyasası aracına sahip gerçek ve tüzel kişiler

BORA YAŞAR
28-04-2013, 23:13
Nitelikli yatırımcı olmak bile bir tutara (nicelik) endekslenmiş.

Bu garip bir çelişki.:)

samizade
29-04-2013, 01:13
Benim şu an bir miktar hisse senedim var borsaya yatırıma karşı değilim, ama Türkiye gibi bir yerdeyseniz bunu bir daha düşünün.
Medyada forumda bir çok yerde hep sağlam kağıt alacaksın, uzun vadeci olacaksın, alsat lara pek girmeyeceksin nasihatleri verilir ve bunu yapan "gerçek yatırımcıların" zarar etmiyeceği anlatılır....

Ben yaklaşık 15 sene önce (kesin tarih ve rakamları ben bile unuttum) 5.xx li bir fiyattan o zamanın parlak hissesi imkb30 da bulunan türkiyenin elektronikte, teknoloji yıldızı yakıştırmaları yapılan ve bu forumdada sık sık övülen vestel hissesi aldım.

15 yıldır ne temettü ne bedelsiz hiç bir şey vermedi milyarlarca ciroya rağmen beş kuruş kar acıklamadı nat.geo kanalında megafabrikalar programında vestelin fabrikası tanıtılıyor ama şu an 2.xx li rakamlarda dolaşıyor

Paramın 15 yıllık getirisinden vazgeçtim hisselerimi satsam 15 yıl önceki paranın yarısı bile elime geçmiyor. ben hise aldıktan kısa bir süre sonra kiracısı olduğum evin sahibi evi satmaya karar verdi ev fiyatının 2/3 ü kadar hissem vardı hisselerime kıyıp satmadım(o evi almamamda başka sebeblerde vardı) şimdi elimdeki parayla 12 aylık kirayı anca öderim.

Bana hala sağlam bir hisseye gir uzun vadede zarar etmezsin diyormusunuz.

özür
29-04-2013, 08:32
Alcaz satçaz alcaz satçaz alcaz satçaz kârdayız. Uzun vade beklemek zor.

dudu
29-04-2013, 08:32
Benim şu an bir miktar hisse senedim var borsaya yatırıma karşı değilim, ama Türkiye gibi bir yerdeyseniz bunu bir daha düşünün.
Medyada forumda bir çok yerde hep sağlam kağıt alacaksın, uzun vadeci olacaksın, alsat lara pek girmeyeceksin nasihatleri verilir ve bunu yapan "gerçek yatırımcıların" zarar etmiyeceği anlatılır....

Ben yaklaşık 15 sene önce (kesin tarih ve rakamları ben bile unuttum) 5.xx li bir fiyattan o zamanın parlak hissesi imkb30 da bulunan türkiyenin elektronikte, teknoloji yıldızı yakıştırmaları yapılan ve bu forumdada sık sık övülen vestel hissesi aldım.

15 yıldır ne temettü ne bedelsiz hiç bir şey vermedi milyarlarca ciroya rağmen beş kuruş kar acıklamadı nat.geo kanalında megafabrikalar programında vestelin fabrikası tanıtılıyor ama şu an 2.xx li rakamlarda dolaşıyor

Paramın 15 yıllık getirisinden vazgeçtim hisselerimi satsam 15 yıl önceki paranın yarısı bile elime geçmiyor. ben hise aldıktan kısa bir süre sonra kiracısı olduğum evin sahibi evi satmaya karar verdi ev fiyatının 2/3 ü kadar hissem vardı hisselerime kıyıp satmadım(o evi almamamda başka sebeblerde vardı) şimdi elimdeki parayla 12 aylık kirayı anca öderim.

Bu yatirim stratejinizi paranizi en az 3 hisseye bolerek uygulasaydiniz, o evden rahatlikla en az 3-5 tane alabilirdiniz.

Syg,

syılmaz
29-04-2013, 08:47

Bu kadar uzun süre bekleyen bir yatırımcının zarar etmesine, samimiyetle üzüldüğümü belirtmek isterim. Yalnız,

1) Sn. Dudu'nun dediği gibi tek bir hisseye bütün yatırımı yapmak doğru değil.
2) Satın aldığınız kağıdın geçmişini incelemek. Geçmişte düzenli olarak kârını yatırımcı ile paylaşmış mı? Hissenin fiyatı artan faliyet kârına orantılı olarak istikrarlı şekilde artmış mı? vs.
3) Satın aldığınız hissenin, F/K, PD/DD gibi oranlar açısından inceleyip, uçuk kaçık bir fiyattan almadığınıza emin oluyor musunuz? Özsermaye kârlılığına bakıyor musunuz?

Kısaca uzun vadeli bir yatırımcının hisse senedini seçmeden önce mutlaka ama mutlaka kendi temel analizini yapması gerekir.

excali
29-04-2013, 08:54

Sevgili samizade,

Peki hiç bilançosunu, borçlarını incelediniz mi aldığınız hissenin?

Ben de örnek vereyim : Daha 1 hafta önce aldığım hisse, önce aldığım fiyata göre %5 düştü, Cuma günü itibariyle aldığım fiyatın %4 üzerinden kapattı.

Borsada doğru bir stratejiyle , DOĞRU ANALİZLERLE kendi kendinize yatırım yapabilmelisiniz. Medyadaki belgeselllere/haberlere göre poz. almak, doğru bir strateji mi sizce?

Sağlam bir hissede poz. almanız, şirketin gelecekte de sağlam olacağı anlamını taşır mı?

Borsada geleceğin ne olacağı garantisi olmaz. Mevduatta ise " Vadesinde ne kadar faiz alacağınız garantidir" .

İyi bir hafta dileklerimle...:yes:

sonsav
29-04-2013, 11:31
Oooooo...(!) Bizim forumu borsacılar basmış. Bist'e yeni para girişi yok herhalde. Bu durum mevduatçılardan eleman devşirme harekatı mı? Yoksa Bist'de muhabbet edecek mevzu mu kalmadı?

samizade
29-04-2013, 13:58
Şöyle anlatayım;
O dönemde beklentisi cok ve devamlı yatırım yapan ARGE si olan ve karını yatırıma dönüştüren bir hisse(pil muhababet, insansız hava aracı muhabbeti, LCD muhabbeti, notebook muhabbeti.......şimdide tablet pc, led muhabbetleri oluyor) zaten o dönem cok konuşulan yatırımları tamamlandıktan sonra büyük kar beklentisi olan İMKB30 da bulunan bir hisse bana hep şu anki THYAO hatırlatıyor(allah benzetmesin) on beş yıl önce bu forumlarda dolaşıyorsanız hatırlarsınız. Yatırım kuruluşlarının ve bankaların devamlı "AL" dediği bir hisseydi.
Bu yılkı cirosu: 21.551.773.000 TL kar:? avrupa LCD pazarının %20 sine sahip Türkiye elektronik ihracatının %83 nü yapan bir firma

Neyse cok uzatmayayım bu başlık hisse değil mevduat başlığı. Bence türkiye gibi tam kurumsallaşmanın olmadığı, denetimlerin tam yapılmadığı, saydamlığın olmadığı her yolun mubah sayıldığı yerlerde hisse senedi yatırımı riskli ve hiç bir zaman gayrımenkul ve mevduata tam alternatif değil zaten KY kurallarını okursanız kaybettiğiniz zaman cok zarar görmeyeceğiniz, cok üzülmeyeceğiniz bir miktarda borsaya girin der. eeee peki diğer kısmı ne yapacağız......?

man_london
29-04-2013, 14:11
HSBC BANKASINDAN 42 GUNLUK BAGLANDI ORAN BERBAT % 7 ALABILDIM ne olcak mevduatcinin bu hali bilmiyorum

powerpc
29-04-2013, 15:14
enpara 46 gün 8.10 dan bağladım. piyasada daha iyi bir oran yok.

blue70
29-04-2013, 15:14
ben bu forum başlığının Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) diye biliyordum.artık borsa forumumu oldu acaba!!!

memet1
29-04-2013, 16:01
HSBC BANKASINDAN 42 GUNLUK BAGLANDI ORAN BERBAT % 7 ALABILDIM ne olcak mevduatcinin bu hali bilmiyorum

dostum moralini bozma 100 bine 6bin yılda kazandıran gayrimenkul varmı...garanti para...

dudu
29-04-2013, 16:24
Bugun bana Finansbank soyle bir SMS atmis.

"Size ozel 750.000 TL ye kadar 46-60 gun arasi vade icin 7,75% cok ozel faiz orani subenizde sizi bekliyor".

Syg,

dudu
29-04-2013, 16:34
Bugun gosterge faizde 5,22% ile yeni bir en dusuk gorulmus.

Syg,

swert
29-04-2013, 16:42
Bugun gosterge faizde 5,25% ile yeni bir en dusuk gorulmus.

Syg,

http://666kb.com/i/cdn6dcwknqv829eo9.gif

Burada mevduatçı- borsacı vb ayrımların doğru olmadığını düşünüyorum. Kendini X'ci , Y'ci olarak görebilir tabii insanlar onları ayrı tutuyorum. Ancak Yatırımcı mantığı ile mevduat da diğerleri de bir üründür, bir araçtır, bir portföy yüzdesidir. Böyle bakmak bence daha faydalı olur birikimler için.

samizade
29-04-2013, 18:38
http://666kb.com/i/cdn6dcwknqv829eo9.gif

Burada mevduatçı- borsacı vb ayrımların doğru olmadığını düşünüyorum. Kendini X'ci , Y'ci olarak görebilir tabii insanlar onları ayrı tutuyorum. Ancak Yatırımcı mantığı ile mevduat da diğerleri de bir üründür, bir araçtır, bir portföy yüzdesidir. Böyle bakmak bence daha faydalı olur birikimler için.

tamamen haklısınız takım tutar gibi yatırım planlanmamalı peki şu sıralar ne yapmalı....

memet1
Originally Posted by man_london
dostum moralini bozma 100 bine 6bin yılda kazandıran gayrimenkul varmı...garanti para...

peki "gerçek enflasyon" kaybını bu 6bin den cıkardığımız zaman 1 yıl sonunda karmı yazdık zararmı

inanna
29-04-2013, 19:09
Bilinenin tekrarı olacak ama çözüm olacaksa hep beraber ağlaşalım. :cry:

İçeride faiz düşüşünü destekleyen birden çok neden var. Ama bütün bunlar faizin yüzde 5.33 gibi tarihi düşük seviyelere inmesini sağlamayabilirdi. Çünkü faizin bir temel belirleyicisi de beklenen enflasyon düzeyi. Mart itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 7.29, ileriye yönelik beklenen enflasyon yüzde 6-7 arasında. Merkez Bankası’nın yıl sonu için tahmin ettiği enflasyon yüzde 5.3. Hazine kâğıdını alanların bir de vergisi var. En düşük vergi yüzde 10 ile bireysel yatırımcılarda. Bankadan alım komisyonu hariç yüzde 5.33 faizli Hazine kâğıdının bireysel yatırımcılar için net getirisi yüzde 4.8. Bu getiri, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun da altında, negatif. İşte bu durum Hazine faizinin daha da düşmesinin önünde bir engel. Ancak madalyonun bir yüzü bu. Madalyonun ikinci yüzünde yabancı yatırımcılar, uluslararası sermaye veya sıcak para var. Onlar için Türkiye’deki enflasyon değil, döviz kurları, yani TL’nin değeri önemli. Eğer TL’nin değerinde değişme olmayacaksa yüzde 5.33 faiz onlar için tamamen net getiri anlamına geliyor. Merkez Bankası TL’nin değerlenmesinde sınıra gelindiğini, döviz kurlarının gerilemesine izin verilmeyeceğini belirtiyor. Yani süreç TL’nin değerlenmesinden yana ama Merkez bunu engellemeye ve dengelemeye çalışıyor. TL’nin değer kazanacağı ortam yabancılar için ideal bir kar ortamı. (alıntıdır)

Ülkeler tarafından para basmalar sonsuza kadar devam edecekse , KY'nin soyulmasının bir sonu olur elbette :vurkafa:

Sizce bu değirmen daha ne kadar su kaldırır? Bence epey daha kaldıracak gibi görünüyor...

sburak
29-04-2013, 19:15
gerçek enflasyon en az % 40 , ne 6-7 lerden bahsediyorsunuz ? en temel ürünleri yıl yıl hesaplayın, matematik ve % hesabı bu kadar zor değil.... Gerçek enflasyon 0 olsun, faizde 0 olsun, yapsınlar, en ufak şikayet eden namert olsun , hodri meydan !

hadi merkez bankası, hadi hükümet, sıfır yapın faizi, mevduatı, hiç sorun değil. ama şartımız şu : gerçek, yani halkın enflasyonuda 0 (yazıyla sıfır) olacak. anlaştık mı ? malum faiz haram, 0 yapın faizi, bizde günaha girmayelim ! hodri meydan ! ama enflasyon 0 olacak. anladınız mı ? 0 , sıfır, 0....!!!

JonDowes
29-04-2013, 19:54
Zengin kişi 2012 harcamaları: mutfak giderleri 20.000 TL + ev alımı 730.000 TL
Zengin kişi 2013 harcamaları: mutfak giderleri 30.000 TL + ev alımı 750.000 TL

Zengin kişinin maruz kaldıgı mutfak enflasyonu: 30/20 - 1= %50
Zengin kişinin maruz kaldıgı gayrimenkul enflasyonu: 750/730 - 1 = %2.7

Bileşik enflasyon: 780/750 -1 = %4

TÜFE, "bir ülkede en fazla ne artmışsa onu enflasyon diye açıklayayım" gibi bir formül içermez. Bir ekonomide alım satımı yapılan her şeyi içerir. TCMB de, "en fakirin enflasyonu neyse onu karşılayacak faiz uygulayayım" demez; ekonomideki ortalama enflasyonu dikkate alır.

Resmi enflasyon, her ülkede düşük açıklanır. Devletin uyguladıgı gizli bir vergidir bu. ancak %7 açıklanan bir enflasyon pratikte en fazla 3-5 puan fazladır. Zira, fakirin değil; tüm alışverişler toplanıp, "ortalama insanın" harcamaları dikkate alınır. 10 milyon fakir insanın yaşadığı yüksek mutfak enflasyonu; 3-5 bin zenginin emlak alım satımlarındaki etkiyle bertaraf edilebilir. Özetle; emlak, kira ve mazot fırlamadan; TÜFE de aman aman oynamaz.

excali
29-04-2013, 20:31
Zengin kişi 2012 harcamaları: mutfak giderleri 20.000 TL + ev alımı 730.000 TL
Zengin kişi 2013 harcamaları: mutfak giderleri 30.000 TL + ev alımı 750.000 TL

Zengin kişinin maruz kaldıgı mutfak enflasyonu: 30/20 - 1= %50
Zengin kişinin maruz kaldıgı gayrimenkul enflasyonu: 750/730 - 1 = %2.7

Bileşik enflasyon: 780/750 -1 = %4

TÜFE, "bir ülkede en fazla ne artmışsa onu enflasyon diye açıklayayım" gibi bir formül içermez. Bir ekonomide alım satımı yapılan her şeyi içerir. TCMB de, "en fakirin enflasyonu neyse onu karşılayacak faiz uygulayayım" demez; ekonomideki ortalama enflasyonu dikkate alır.

Resmi enflasyon, her ülkede düşük açıklanır. Devletin uyguladıgı gizli bir vergidir bu. ancak %7 açıklanan bir enflasyon pratikte en fazla 3-5 puan fazladır. Zira, fakirin değil; tüm alışverişler toplanıp, "ortalama insanın" harcamaları dikkate alınır. 10 milyon fakir insanın yaşadığı yüksek mutfak enflasyonu; 3-5 bin zenginin emlak alım satımlarındaki etkiyle bertaraf edilebilir. Özetle; emlak, kira ve mazot fırlamadan; TÜFE de aman aman oynamaz.

Sevgili jon,

Müsaitsen Bozuk plak enflasyonunu da hesaplayabilir misin?:he:

M3RT85
29-04-2013, 22:47
gerçek enflasyon en az % 40 , ne 6-7 lerden bahsediyorsunuz ? en temel ürünleri yıl yıl hesaplayın, matematik ve % hesabı bu kadar zor değil.... Gerçek enflasyon 0 olsun, faizde 0 olsun, yapsınlar, en ufak şikayet eden namert olsun , hodri meydan !

hadi merkez bankası, hadi hükümet, sıfır yapın faizi, mevduatı, hiç sorun değil. ama şartımız şu : gerçek, yani halkın enflasyonuda 0 (yazıyla sıfır) olacak. anlaştık mı ? malum faiz haram, 0 yapın faizi, bizde günaha girmayelim ! hodri meydan ! ama enflasyon 0 olacak. anladınız mı ? 0 , sıfır, 0....!!!

Niyetim kimseyi savunmak vs. değil ama yani Türkiye'de %40 enflasyon olsa kokusu bir yerden muhakkak çıkardı diye düşünüyorum..

memorex
30-04-2013, 03:55
http://www.finanstrend.com/haber/117981/jp-morgan-2-milyon-ons-altin-satti-mi-

sarifirtina
30-04-2013, 06:56
:cool::cool::cool:
o sözde dediğiniz üstadlar şimdi oturduğu yerden fındık fıstık yiyor...sene sonuna kadar kolestrol üretiyor...siz faizin ne olduğunu bilirmisiniz??......bildiğiniz dala konun...bilmediğiniz ağacın gölgesini meşkul etmeyin....biz durumu geçen yılın sonlarında görebildiğimiz için uzun dönem kış uykusuna yattık...yoksa kayıp falan değiliz....%9.75 veren bir kaynak bulabiliyorsanız o zaman laf ebeliği yapabilirsiniz....öyle uzaktan gazel okumakla küstahlık yapmakla adam olunmuyor....heleki üstad lafına olan takıntınız ise sadece saygı sevgiden ibarettir....buda isteseniz bile size bu kafayla nasip olmaz...önce faiz ne zaman hangi koşullarda bağlanır...uzun yada kısa hamle yapılır...bu konuda tecrübe kazanın...ondan sonra burda borsayı millete anlatın...siz borsada üstad olun...size itibar etsinler...ama burda bukalemun gibi arada bir gelip renk değiştirmeyin...yada bana sataşmayın...lafı kime yazdığınızıda geçmiş yazılarınızdan gayet iyi biliyorum...daha öncede bana yazmıştınız..ses etmedik diye lafıda yutmadık...gereksiz polemiğe sizle girmek istemedim...yüksek faiz varken borsada vardı....ama sizin gibilerde her zaman vardı..burda arada bir vakit geçirenler grubu olarak zaman kaybedeceğinize önce gidin borsa duvarına ağlayan tebeşirle yazı yazanları bulun...soruşturun....sonra konuşuruz....laf sokarak üretim olunmuyor....adamda olunmuyor....çok zorlasanda üstadta olunmuyor

C H UC K Y..........................................

sarifirtina
30-04-2013, 06:57
:cool::cool::cool:
Sen 100 m koşucususun biz maratoncuyuz.

sburak
30-04-2013, 10:07
türk halkının % 80 i fakir ve mutfak masrafı ana temel.
sadece % 2-3 lük kesimde 750.000 tl ye ev alır.
gerçek enflasyon, halkın ezici çoğunluğunun enflasyonudur.
o yüzden halkın enflasyonu en az % 40
burada bile 750.000 tl ye sadece dört duvara, depremde yıkılacak ve DASK tan karşılığı 20 sene sonra belki alınacak bir emlağa, o parayı veren kişi 2-3 kişiyi geçmez.
bankadaki mevduatların % 90 ı, 100.000 tl ye kadardır, 100.000 tl en fazla mevduatta parası olan türk halkınında ana derdi mutfak-ev masraflarıdır. site içindeki lüx villa, lüx jeep enflasyonu onu ilgilendirmez... Devlet işine geldiğini tabiki baz alacak ama gerçeklerin bu olmadığını herkes biliyor ve sonuç olarak, mevduatçı hergün biraz daha bitiyor, 10 sene sonra buradaki mevduatçıların paralarının % 90 ı buhar olacak.... ve en önemli olan konuda bu.

sburak
30-04-2013, 10:15
zenginlerinde giderleri olan benzin fiyatlarını 2008-2013 arası kıyaslar mısınız ? ki benzin fiyatları tüm temel besinlerinde enflasyonun ana nedeni. Peynir fiyatları işte bu yüzden artıyor. (+elektrik-doğalgaz vs.) ayrıca dükkan kira fiyatları ???

sonuç olarak , son 5 yılda, mevduat ortalaması en fazla 9-10
bu dediğim tüm temel ürünler de en az % 30-40-50

ne kadar soyulduğumuzun ve enayi yerine konduğumuzun en basit örneği.
emlak fiyatlarıda sabit kalmıyor, merak etmeyin, 1+1 e 200.000 veriliyor, ki o dairenin taş çatlasın maliyeti 30.000 tl. ona rağmen, her sene en az % 30 fiyatlar artıyor. sadece çok eski daire fiyatları, anca bizim mevduat gibi 8-9 artıyor.
kısacası son 5 yılda, mevduattan daha az oranda artan hiç bir ürün-mal ve hizmet yok.
ama mevduattan fazla artan, hatta 3-4 kat artan, binlerce, milyonlarca ürün-hizmet var. Bu da bizi yokeden etken...

sburak
30-04-2013, 10:19
ha şimdi diyecekler, borsaya girin vs diye, bankada sadece 30.000 tl ölüm-kalım-hastane parası olan, kıt kanaat emekli maaşı olan veya olmayan, 78 yaşındaki fatma teyzem ne yapacak borsa da ? girsin 2-3 dakikada kadının ölümlük-dirimlik parası da uçsun mu ? ki aracı kurum zaten böyle yaşlıların parasını iç eder anında ... ve mevduatçıların en az yarısı bu halde. Bu insanlar ne yapsın ? intiharmı etsin ? kendinimi assın ? yoksa forex lerde, nasdaq da, falanmı oynasın ?

Heval
30-04-2013, 10:35
Benim için Eflasyon konusunda asıl soru ;

AKP öncesi yapılan hesaplama uluslararası kabul görmüş bir hesaplama değilmiydi?

Bu hesaplama metodunu Onlarca yıl kullanan Türkiye de ne değişti ki hesaplama metodolojisi değiştirildi?

Eğer hatalı bir yöntemi onlarca yıl kullanıldıysa neden bu işin uzmanı siz arkadaşlarımız konuyu gündeme getirmedi???

Kentucky
30-04-2013, 10:49
TCMB/BASCI: DUNYADA DENGE REEL FAIZ YAPISAL BIR KIRILMAYA UGRADI, UZUN ZAMAN DA SURECEK

TCMB/BASCI: TURKIYE'DE KISA VADELI REEL FAIZ SU AN NEGATIF, BUNUNLA YASAMAYI OGRENECEGIZ

Yorum yapmaya gerek yoktur herhalde...

dudu
30-04-2013, 11:02
TCMB/BASCI: DUNYADA DENGE REEL FAIZ YAPISAL BIR KIRILMAYA UGRADI, UZUN ZAMAN DA SURECEK

TCMB/BASCI: TURKIYE'DE KISA VADELI REEL FAIZ SU AN NEGATIF, BUNUNLA YASAMAYI OGRENECEGIZ

Her sey cok acik ve net.

En az 2 senedir mevduatcinin alternatif aramasi gerektigini yaziyorum, eger reel bir getiri istiyorsa tabii, yok ben parami evde
tutacagima bankaya saklatirim, benim icin getiri onemli degil derse o baska.

Syg,

dudu
30-04-2013, 11:10
Bu arada BASCI'nin konusmasi ile gosterge faizde 5.17% ile yeni bir rekor dusuk goruldu.

Syg,

Heval
30-04-2013, 11:15
Mevduattaki Para Kar a benzer... Havanın sıcak ve güneşli olduğu günlerde dışarı çıkarırsan anında erir :) "10 tl ye tofaş hissesi aldırır.."
Ama fırtınalı kış günlerinde sana çok çok faydası olur ..." Kış gününde 1 tl ye Tofaş Hissesi aldırır"

Eriyen erir , benim oyum var ve bu oyla bunlara hesap sorarım ,

Yazın güzel günlerinden sonra Kış günlerini de beklemesini biliriz...

dudu
30-04-2013, 11:19
Tasarruf edene gercekten cok yazik oluyor.
Bir de kalkip tasarruflarin milli gelire orani %12 ile bir cok ulkenin gerisinde ve mutlaka artmasi lazim, cari acik vererek
buyume surekli olamaz diyorlar.
Tasarruf eden kenara koydugu paranin alim gucunun eridigini gorunce ertelenmis tuketimini dogal olarak one cekerek ve parasi yetmiyorsa da borclanarak da olsa ihtiyaclarini karsiliyor. Bu sekilde daha karli cikiyor.
Uzun lafin kisasi bu faiz oranlari ile bu tasarruf orani artmaz.

Syg,

inanna
30-04-2013, 11:31
Bilinenin tekrarı olacak ama çözüm olacaksa hep beraber ağlaşalım. :cry:

Ülkeler tarafından para basmalar sonsuza kadar devam edecekse , KY'nin soyulmasının bir sonu olur elbette :vurkafa:

Sizce bu değirmen daha ne kadar su kaldırır? Bence epey daha kaldıracak gibi görünüyor...

Üstteki yazımda tam da bunu kastetmiştim.Bu gidişle bir süre sonra sermayemizi kediye yükleyeceğiz.

Her sey cok acik ve net.

En az 2 senedir mevduatcinin alternatif aramasi gerektigini yaziyorum, eger reel bir getiri istiyorsa tabii, yok ben parami evde
tutacagima bankaya saklatirim, benim icin getiri onemli degil derse o baska.

Syg,

Sn Dudu haklısında, borsa bana göre 100000'de olur,150000'de.Ancak bu rakamların altı boş.Yani kısaca borsaya girmek kolay çıkmak zor olacak diye düşünüyorum.Biz mevdutçılar sağlamcıyızdır.Az olsun bizim olsun.Bu yüzden %25 olan altın portföyünü %50'ye doğru çıkarmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.Bu iş uzun süreceğe benziyor.Her ne kadar altında borsaya benzemeye başladıysada , artık zarar gelecekse bari altından gelsin.

Yatırım tavsiyesi olarak alınmasın,lütfen...

excali
30-04-2013, 11:32
.......
emlak fiyatlarıda sabit kalmıyor, merak etmeyin, 1+1 e 200.000 veriliyor, ki o dairenin taş çatlasın maliyeti 30.000 tl. ona rağmen, her sene en az % 30 fiyatlar artıyor. sadece çok eski daire fiyatları, anca bizim mevduat gibi 8-9 artıyor.
kısacası son 5 yılda, mevduattan daha az oranda artan hiç bir ürün-mal ve hizmet yok.
ama mevduattan fazla artan, hatta 3-4 kat artan, binlerce, milyonlarca ürün-hizmet var. Bu da bizi yokeden etken...

Emlak işinde 30bin TL'ye mal edilip 1+1 'lerin 200 bin TL'ye verildiğinden bahsetmişsiniz. Madem bu işte bu kadar kâr var, Neden bu işi yapmadınız/yapmıyorsunuz?

dudu
30-04-2013, 11:56
Üstteki yazımda tam da bunu kastetmiştim.Bu gidişle bir süre sonra sermayemizi kediye yükleyeceğiz.

Sn Dudu haklısında, borsa bana göre 100000'de olur,150000'de.Ancak bu rakamların altı boş.Yani kısaca borsaya girmek kolay çıkmak zor olacak diye düşünüyorum.Biz mevdutçılar sağlamcıyızdır.Az olsun bizim olsun.Bu yüzden %25 olan altın portföyünü %50'ye çıkarmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.Bu iş uzun süreceğe benziyor.Her ne kadar altında borsaya benzemeye başladıysada , artık zarar gelecekse bari altından gelsin.

Yatırım tavsiyesi olarak alınmasın,lütfen...

Cok haklisiniz artik altin da bir sekilde borsaya benzemeye basladi. En azindan fiyat hareketlerindeki son donemde yasanan
yuksek volatilite bunu dusunduruyor.
Hisse senedi ile altini karsilastirirken size temelde en onemli farki gozardi etmemenizi tavsiye ederim.
Altin yatirimi en zor yatirimlardan birisidir derler, neyden etkilenerek fiyat hareketlerinin olustugunu kimse bilemez, analiz edemez. Bir ara hatta saka ile karisik portakal suyu fiyatindan bile etkilenebilir derlerdi. :)
Arkasinda bir sirket, bir merkez bankasi veya baska bir kurum yoktur. Yeniden uretilemez, kagit para gibi basilamaz ancak uretken bir yatirim da degildir, kar payi, temettu, faiz vermez. Bir defa aldiniz mi ve zarara gectiniz mi ayni fiyata gelmesi icin bile cook uzun sure beklemeniz gerekebilir,
caniniz kisa zamanda sikilirsa cikmak isteyebilirsiniz, bekleyeyim hic olmazsa her sene temettumu alirim diyemezsiniz. Ayrica altinda fiyat hareketlerinin dongusel oldugu ve bu dongulerin de 30 sene gibi uzun donemler oldugu da soylenir. (2011 yilinda 1980 yilindan sonra 1900 dolar ile bir tepe daha olusmus olabilir !!)
1980 yili subat ayinda hatirlarsaniz bir ons altin uzunca bir donemden sonra yine bir rekor kirarak 800 dolara cikmisti.
O donemde Ruslar Afganistan'a girmis, Iranlilar ABD konsoloslugunu basmislardi. ABD her an o ulkeye bir askeri operasyon yapabilir, bir dunya savasi cikabilir beklentisi vardi, kisacasi dunya konjonkturu cok kotu, hava cok puslu idi.
Aradan 1-2 sene gecti Jimmy CARTER yerini Ronald REAGAN'a birakti, benim de o donemlerde elimde havadan gelen bir 10.000 Dolar vardi, altinin onsu 500 dolara geriledi deyip hepsine 10,000 dolarlik altin aldim.
Aradan 5 sene gecti 1988 senesinde ayni altini onsu 250-300 dolar araligindan toplam 5000 dolara geri sattim. 1980lerde dunya borsalarinin toplu halde ne kadar gittigi de herkesin malumu.
O donemden beri de altin denince hep o kotu tecrube aklima gelir, altin fiyatina sadece gozucu ile bakarim ama almak hic aklima bile gelmez.

Syg,

Pscyokinesis
30-04-2013, 11:57
Emlak işinde 30bin TL'ye mal edilip 1+1 'lerin 200 bin TL'ye verildiğinden bahsetmişsiniz. Madem bu işte bu kadar kâr var, Neden bu işi yapmadınız/yapmıyorsunuz?

Arsa bedava galiba :he:

Aslında kar marjının iyi olsa bile aşırı abartıldığını düşünüyorum :p

rkff
30-04-2013, 12:10
Mevduattaki Para Kar a benzer... Havanın sıcak ve güneşli olduğu günlerde dışarı çıkarırsan anında erir :) "10 tl ye tofaş hissesi aldırır.."
Ama fırtınalı kış günlerinde sana çok çok faydası olur ..." Kış gününde 1 tl ye Tofaş Hissesi aldırır"

Eriyen erir , benim oyum var ve bu oyla bunlara hesap sorarım ,

Yazın güzel günlerinden sonra Kış günlerini de beklemesini biliriz...

Bence çok doğru bir tespit.
Ama uygulayabilene !!!!!!!!

inanna
30-04-2013, 12:24
Tşk. ler Sn Dudu, değerli bilgiler paylaşmışsınız.

Sn Heval ''Yazın güzel günlerinden sonra Kış günlerini de beklemesini biliriz...'' demişsiniz :bravo:

Ancak bu kış günlerini beklemek çok daha uzun sürebilir.Resesyon,deflasyon vb. deli gibi korkuyorlar.Bu adamı dikkate almak gerekir diye düşünüyorum:

Pimco'nun CEO'su El-Erian, Fed'in daha fazla parasal teşvik tartışmalarına doğru kayabileceğini söyledi

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, son verilerin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesiyle birlikte Fed yetkililerinin tartışmalarını yeniden çıkış stratejilerinden, daha fazla teşviğe kaydırabileceğini söyledi.

Ekonominin hızının hâlen zayıf olduğunu ve kolay kolay da aşılacak gibi görünmediğini söyleyen El-Erian, Bloomberg televizyonuna verdiği röportajında "Fed yetkilileri hızdan ayaklarını çekeceği söylemlerini değiştirerek, ayaklarını hızda tutacakları açıklamalarına geri dönmeye çalışacaklar" dedi. El-Erian, Fed'in hız pedalına daha fazla bile asılabileceği tahmininde bulundu.

Ali Haylaz
30-04-2013, 14:27
http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887324482504578454231941191360.html?m od=WSJTur_WSJTurkeyHome_WhatsNews_4_2_Left_Second

Başçı: Negatif reel faizle yaşamayı öğrenmeliyiz
Merkez Bankası Başkanı Başçı yatırımcıların eksi reel getiriye alışmaları gerektiğini, mevduatların cazibesini yitireceğini söyledi. Enflasyon raporunu açıklayan Başçı, yılsonu enflasyon tahminlerini değiştirmedi

Ali Haylaz
30-04-2013, 14:27
Negatif faizde yaşayacağız; peki ama nasıl?
Merkez Bankası Başkanı Başçı, yatırımcıların negatif reel faizde yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. Peki yatırımcılar tasarruflarını korumak için neye yatırım yapmalı? Uzmanlara sorduk; hisse senedi, özel sektör tahvilleri ve döviz cinsi tahviller öne çıktı

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887323528404578454422038713536.html?m od=wsj_share_tweet

inanna
30-04-2013, 14:37
Ancak bahse konu teşviklerden arkadaşın uykuları kaçıyormuş:

The Federal Reserve's never-ending bond buying program is causing Pimco Chief Executive Mohamed El-Erian many sleepless nights.

He's worried the Fed won't be able to end its bond buying without "collateral damage."

"The Fed will exit under two conditions: either because they are successful or because they become ineffective," El-Erian said Monday, speaking on a panel at the Milken Institute Global Conference in Los Angeles.

mkdmkd
30-04-2013, 14:56
Sayın Başçı,Şu an her şeyin satılarak gelen gelirle ve sıcak para ile dönen ekonomimizde aralıkta dolan vademde %5 faiz verirsen bana bende paramı euro veya dolar yapıp %1 faizde beklerim.O zaman sen düşün bakalım bana doları nerden bulcan yada kurun patlamasını nasıl engelliycen.

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887324482504578454231941191360.html?m od=WSJTur_WSJTurkeyHome_WhatsNews_4_2_Left_Second

Merkez Bankası Başkanı Başçı yatırımcıların eksi reel getiriye alışmaları gerektiğini, mevduatların cazibesini yitireceğini söyledi. Enflasyon raporunu açıklayan Başçı, yılsonu enflasyon tahminlerini değiştirmedi

expertadvisor
30-04-2013, 15:04
İŞBANK
6.6 ___ 35 gün önceki % 7.....5oo plus

Gelen faizle USD aldım....

özür
30-04-2013, 15:50
Çeşme akarken testiyi dolduramayanları çok zor günler bekliyor. Japonyada seksenlerde başlayan eksi faizler yüzünden borsaları 40000 lerden 8000 lere kadar inmişti 30 yıl boyunca.

bahri
30-04-2013, 16:25
negatif reel faizle yaşamaya alışalım alışmasına da peki tasarruf sahibi ne yapacak ev mi alacak? tamam ona da varım ama 100000 lik eve 200000 isteniyorsa bu nasıl bir yatırım olur? bunun adına yatırım diyebilirmiyiz? kredi faizleri düşse bile ben evi 2 kat pahalıya aldıktan sonra benim ne kazancım olacak ki? ben beklemeye devam ederim mal sahibi de evini paraya çevirmez bu kısır döngü devam eder gider eğer piyasa canlanacaksa herkes fedakarlık yapacak sadece mudinin alacağı faiz gelirini negatife çevirmekle olmaz bu iş

powerpc
30-04-2013, 16:27

Bunlar öyle dönek adamlar ki, olası bir döviz krizinde faizi haftada 2 puan arttırırlar,2008'in sonunda yaptıklarıda budur. Sanki bir başarısı var yabancı piyasalar sayesinde böyle konuşuyor. Yabancılar parasal sıkılaşmaya gittiğinde görecem ben bu rezilleri. Sakın bu üçkağıtçılara uyupta paranızı kaptırmayın. Hatta bu herife inat gelecek aydan itibaren dolar almaya başlayacağım.

mgdv2001
30-04-2013, 16:32
Birazda oran paylaşalım bari
Şu an piyasada 46 Güne 8,10 ve 92 Güne %8 ile Enpara.com en yüksek faizi veren banka(Finansbank)(500 Bin Tl ye kadar)
TEB Marifetli Hs. ilk açılışa(eğer tanışmayan kaldı ise) 30 Güne kadar gecelik 8,1 veriyor.(50.000 Tl ye kadar)
Bunların dışında %8 li oran kalmadı.
Bu %8 lerin yalan olmasıda yakındır.
Aralık 2012 de %9,75 ile Yıllık bağlamak Mevduattan şaşmayan yatırımcılar için çok iyi bir karar idi(Sayın Chucky gibi)
Yok o treni kaçıranlar en azından Stopaj avantajı geldiğinde %9,5 ile en paradan 6 ay bağlamışlar ise ikinci 6 ay %7,-7,5 gibi bir rakamla bile bağlasalar yıllık faiz getirisi yine hiç olmazsa enflasyon kadar(%7 yıllık sayarsak yaklaşık enflasyonu) olacaktır.
2014 Yılı ne olacak onu şimdiden kestirmek zor
Saygılar

Trade Shark
30-04-2013, 17:17
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/840422-ve-basbakan-bombayi-patlatti faiz %4

mevduat faizlerinde çok sert düşüş olursa yakın zamanda , portföylerde yabancı para ağırlığı artabilir.

Mevduat stoklarının erimesi, banka karlılıklarının düşmesine, piyasadaki çarkların yavaşlamasına sebebiyet vereceğini düşünüyorum.

Alternatif piyasa araçları olarak;
borsa; favorim fakat epey primli,
altın; tahmin etmesi çok zor ama portfoylerde rezerv bakıımından nakit olarak tutulmalı.
emlak: piyasa geçen senelere oranla epey balon oluşturmuş durumda. getiri yan maliyetlerle birlikte nokta atışı yer seçimine bağlıdır.
döviz: euro-dolar; faiz düşüşü bu ikiliyide etkiliyor. %2-3,5 bandında mevduatlar.

değişik alternatifler varsa paylaşabilirsiniz? türev, opsiyon, vb. ürünler..öncelikle parolamız;anaparayı enflasyona karşı koruma..:)

JonDowes
30-04-2013, 18:36
Çeşme akarken testiyi dolduramayanları çok zor günler bekliyor. Japonyada seksenlerde başlayan eksi faizler yüzünden borsaları 40000 lerden 8000 lere kadar inmişti 30 yıl boyunca.

Araba kaza yaptıgı için mi lastiği patlar, lastiği patladığı için mi kaza yapar? ters yönden bakıyorsunuz. Negatif reel faiz borsa için her zaman pozitiftir. Zira şirketler her zaman borçludur, enflasyondan daha düşük faiz ödemeleri de her zaman ceplerine para bırakır.

Japonya'da 20 yıldır yaşanan deflasyon ve düşük tüketim borsa değerlerini düşük tuttu. zaten varlık balonu patlamasından asla toparlanamadılar. düşük faiz bunların nedeni değil, sonucu. Faizi %2 daha yüksek tutsalar, borsa daha da aşağıda olurdu; deflasyon daha şiddetli hissedilir, kendi kara buhranlarına yol alırlardı.

Faiz çoğu zaman sonuçtur, sebep değil. hele de bakış açınız 3-13 ay değil 3-13 yıl ise... uzun vadeli analizlerde faiz kısmı paragrafın başında değil, sonunda olur.

Şimdi de ABD ve diğer Batılı ülkelerden pattanadak parasal sıkılaştırma bekleyenlere şaşırıyorum. Hangi ülke güçlü tüketim görüyor ki %4 üstü enflasyondan korksun ve faizleri zıplatsın? yok öyle bir şey. birkaç yıl daha da olacak gibi durmuyor henüz.

FKG
30-04-2013, 18:50
Bugun isbankasindan 75.000 tl donusum vardi.ozel oran uygulayip 6.80 verdiler sagolsunlar. Ben hesabi kapatip butun parayi borsaya yatirdim. Siz bana uymayin ama:-)

sburak
30-04-2013, 19:15
başçı önce halkın enflasyonunu 0 yapsın , o zaman 0 faiz versin, bize uyar..
şu an dünyadaki en fazla - reel getiri türkiyede.
abd de faiz 0 ama enflasyonda 0
avrupada da aynısı.
sen onlarla birmisin ? o zaman onlara özeniyorsan, işini yap, enflasyonu 0 yap...

austin
30-04-2013, 20:08
Tlde durmak kerizlikle eşdeğer oldu.. %30 tl portföy stratejimi değiştiriyorum, tamamı fiziki altın ve döviz olacak. Gereken tek şey biraz sabır. Zamanı geldiğinde Fedin her baz puan artışına karşılık burada 10 katını göreceğime inancım çok fazla, çünkü üretkensizliğimize ve betona dayalı, sanal rakamlardan oluşan ekonomimize güvenim tam. Belki 2 yıl yerimde sayarım ama sonrasında kral benim..
Paramı borsada kurda kuşa kaptıracağıma, mevduatta erim erim erimesini seyredeceğime altın yapar boynuma takar dolaşırım daha iyi..

Y.t.d

mandrake
30-04-2013, 20:25
faiz %5.15

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23170188.asp

rekorrrrrr

Sonuclar

Araba ve ev kredileri patlayacak, mevduat dusecek, borsa patlamaya devam

sburak
30-04-2013, 22:23
Mevduattan kaçış için :
1-risk alanlara ticaret en iyi çözüm, ticaretten anlamıyorsunuz, adam ve adamlar tutabilirsiniz. Hatta mobilya-beyaz eşya işine girenler bence en iyi karı yapabilirler, çünkü mevduattan kaçanlar, yada az parası olanlar tüketime yöneldi, herkes evine led tv vs alıyor. 7.000 tl ye koltuk takımı alıyorlar, devler yiyeceğine biz yiyelim diyorlar, yani bu işlerin ticareti bence iyi.
2-risk alamayanlar : en güzeli dolar-euro mevduat, hatta en güzeli fiziki altın alıp evde saklamak. Ne altın fonu alın bence, nede banka kasasına altın koyun. Bankalarda bizleri az sömürmedi, onlarda batsın. (biz zaten battık.)
3-ev-daire almak aşırı saçma, dağ taş bina-inşaat, bence en büyük çöküş asıl emlakta olacak, nüfus artmıyor, halk hergün dahada fakirleşiyorlar , bu daireleri kim alacak? kim kiralayacak? betona yatırım, bence en saçması.

thron
30-04-2013, 23:11
kendi açımdan olaya iyi yönden bakmak istiyorum.

Birikmiş hiç param yok dolayısı ile faizlerin düşük olması beni psikolojik olarak etkilemiyor.:)

sabırla birikttirmeye başlayayım nasılsa er yada geç patlayacak bu düzen o gün nakitimiz olsun:halayci:

szpilman
30-04-2013, 23:15
Yaklasik 5 ay once boyle yazmisim. Bugun gelinen duruma cok yakin. Tek farkla: Doviz faizleri de %2.50-%2.75'e indi. Ben yine de su an parayi dovize cevirip doviz faizine gecmenin mantikli oldugunu dusunuyorum. Yurtdisini bilen biri olarak da sunu soyleyebilirim ki TL, EUR ve USD'ye karsi deger kazanamiyacak. USD/TL 1.70 altina EUR/TL 2.20 altina inmez diye dusunuyorum. Bunu suna dayanarak soyluyorum: Turkiye'de iscilik maliyetleri/hizmet sektoru odemeleri zaten D.Avrupa ve K.Afrika'dan cok yuksek. Su an Bati Avrupa'ya yaklasti. Daha da artacagini makro ekonomik olarak zor goruyorum. Teknoloji ureten bir ulke olmadigimiza gore kurlar da kafasina gore asagi gidemez. Su an cok uluslu sirketler Turkiye'deki calisanlarina Avrupa'dakiyle ayni, yonetim kadrosuna ise Avrupa'dan daha fazla oduyor. TL daha da degerlenirse bir yerden sonra Turkiye'deki mevcudiyetlerini artirmayip sadece korumayi amaclayacaklardir.

Bir de sunu anlamiyorum. Bircok insan icin hayatindaki en buyuk harcama ev almak. Evlerin fiyati ise buyuk sehirlerde son 3-4 senedir her sene %10-%15 artti. Misal Agaoglu'nun Istanbul Gungoren'deki evleri 2012 basinda (1.5 sene once) 430000 TL iken simdi 530000 TL. Yani 1.5 senede %23.2 artmis (senelik %15.4 yapar). Bu durumda enflasyon nasil %7 oluyor biri bana aciklasin.

Yatirim tavsiyesi degildir.

Eger TL faizleri %6'ya gerilerse bence en iyi tercih TL'yi Euro ve Dolar'a cevirip bunun faizini almak. Su an %3 civeri faizleri var.
Bu arada TEB marifetli EUR faizi %3.25 iken normal vadeli EUR faizi %2.75.
EUR ve Dolar icin en yuksek faizleri kimin verdigini bilen/arastiran birisi buraya gonderirse makbule gecer.

Heval
01-05-2013, 00:10
Bu gün FEd ile ilgili çok sert bir eleştiri ABD den geldi ..Kısaca şöyle diyordu " FED Kapitalizmi Öldürüyor" Yine Kriz Kahininden benzer eleştiri geldi " Tasarruf sahipleri neden cezalandırılıyor" diye ....

Ben ekonomi uzmanı değilim , Borsa ,Forex ile ilgilendiğimizden biraz okuyor araştırıyoruz.... Fakat

Anlamadığım şey ise parası olanın elidekinin alım gücünün neden düşürüldüğüdür....Eğer parası olanın alım gücü yüksek olursa tüketim artar " tüketimin artmasıda büyüme getirir... Elinde parası olanın alım gücünü düşürüseniz ve halkda yeteri kadar borçlu ise ekonomi çarkı nasıl dönecek....!!!

blueberry
01-05-2013, 00:30
enflasyon konusunda sıkıntı var nasıl %7 çıkar diye.. enflasyon sepetindeki ürünlere ve ağırlık oranlarına bakıldığında gayet normal % 7 çıkması..

doğalgaz %30 zam yediğinde enflasyona etkisi nedir bir bakın mesela..

chucky68
01-05-2013, 00:58
burgan bank'ın e-vadeli mevduat hesabı halen avantajlı gibi duruyor...yani çok kötünün orta kötü hali...180 gün vadeli bağladığınızda %7.40 brüt faiz veriyor....vergi avantajınıda koyarsanız brütü %7.65 olur....zamanında kaçamayan esir kampı yoldaşlarıma amorti olabilir....aynı durumda ben olsaydım bu alternatifide değerlendirebilirdim...ister istemez yapacak bir şey yok....en para bile şu anda hacı olmuş durumda...bulduğuna yatma dönemi başladı....fazla kurcalanmadan bu rüzgarların dinmesini beklemek gerek...elbet bir yerde dinecektir.....o zamana kadar en ufak bir çalkantıda ilk yukarı gidecek şeyin faiz olduğunun idrakına vararak temkinli olmaktır...şu anda ortalık balon misali herşey faize ters oluşturulmuş durumda...ama en ufak bir ters rüzgarda faiz yukarı gider....bankalarda ilk sıkıştığı vede para bulamadığı noktada faizleri kısa zaman aralığıda olsa yukarı çekecektirler...bunu öncedende çok gördük...şimdilik sabır diyelim....2 yıl önce altın dört nala koşuyordu...herkese altın aldırdılar...2 yıl önce gene dolar şahlanıyordu....2 tl 3 tl lafları dolaşıyordu...millete dolar yedirdiler...şimdi her ikiside yerde sürünüyor....borsayı bilmem....ortaya karışık salata misali...ne olduğu belli değil...seçtiğin kağıda bağlı..ya tutarsa misali....iyi analiz edersin...bu kağıt çıkacak sağlam dersin....papazıda bulabilirisn...sağ gösterip solda vurabilir...şansın varsada bellide olmaz....zaten istenende bu..herkes borsaya saldırsın...sonuç olarak bu kısır döngüde kapitalizmin çalışması için herşey sırasını bekler....faizde zamanını bekliyor...şu an pokerde eli boş....ama jokeri saklı duruyor....

C H UCK Y......................................1968 MODEL CADDE BEBEĞİ....................SON BEBEK:)

sburak
01-05-2013, 09:29
enflasyon en az % 40, hatta bazı ürünlerde % 80, mesela 2 tl ye geçen sene satılan kayısı şu an 10 tl, ne yapar ? % 500
5 li sabun enflasyonu : % 120
gazlı cola : % 64
idiş macunu : % 45
jean kot : % 33

ayrıca evet, bu akıllı geçinenler faizleri indirdikçe ekonomi daha çok batağa batacak, çünkü ben şahsen tüm fuzuli-lüx tüketimi kestim, tüm tasarrufçular böyle, artık kimse zorunlu gıda-giyim dışında harcamıyor. ee ekonomi nasıl canlanacak ?

ama tabii yılanın başı fed ve ondan nemalanan borsacılar. Bu insanlar kendi çıkarları için tüm dünyayı ekonomik olarak yakıyorlar, tüm dünyada tasarruf yapanı, parası olanı bitiriyorlar, bu akp ise aynen ve mecburen bu adamların emirlerini, politikalarını uyguluyor, fed artışa geçsin, bunlar 10 kat fazla arttıracaklar çünkü türkiye süper güç değil, hatta güç bikle değil, yine bu ülkede dünyadaki en yüksek faizler olacak. Şu anda bile öyle.. sadece dolar artışa geçse, görürüm ben bu faiz haramcıları, dolar fed in istediği üzre sabit kaldığı için bunlarda faizi bu seviyede tutabiliyorlar. Unutmayın şu anda bile dünya rekoru bizde. faiz haramcı zihniyet, sıkıyorsa ilk PPK da 0 yapın fazileri. ne duruyorsunuz ? biz zaten battık, ama yapamazsınız,o zaman tüm sıcak para kaçar değil mi ???

bahri
01-05-2013, 10:11
100000 liraya aldığınız ev kiracı bulabilirseniz en fazla 500 tl kira getirir emlak vergisiydi gelir vergisiydi bunları düştükten sonra 450 lira aylık net kazancınız olur şu anki faiz oranları bile bundan daha fazla getiri sağlıyor ayrıca evi satmak istediğinizde aldığınız fiyata bile satmanız imkansız o kadar çok inşaat varki bu yüzden panik yapmadan ana paramızı korumak izlenecek strateji olmalı bence

dudu
01-05-2013, 11:07
Uzun lafin kisasi:

AB'de isler kotu ve daha uzunca bir sure de boyle gidecek gibi duruyor.

ABD'de isler biraz iyiye donmustu ama oradan da son zamanlarda karisik sinyaller gelmeye basladi. Yani durum sanildigi kadar iyi degilmis.

Bu durumda birakin FED'in faizleri geri cekmesini tekrar parayi bollastirmaya baslamasini/devam etmesini bekleyebiliriz.

Bizdeki faizler de daha uzunca bir sure dunyadaki para bolluguna paralel olarak yatay/hafif asagi yonlu bir seyir izler.

Dusuk faizler sn.JonDowes'in de yazdigi gibi hisse senetleri icin en uygun ortam demektir. Sirketler ucuza borclanirlar, borclarini ucuza roll-over ederler, yatirimlari daha ucuza malederler, tuketim dusuk faizli krediler nedeni ile artar, ekonomi canlanir, bizim gibi ulkeler bundan en cok faydayi saglarlar. TR olarak bu sureyi cok iyi kullanmamiz gerekiyor, bu surede azami yolu almak icin ne gerekiyorsa yapmamiz gerekiyor, kamu borcu/GSMH rasyosu ben kendimi bildim bileli hic bu kadar dusuk olmamisti. Eskiden devlet tum tasarruflara en buyuk borclu ve kredibilitesi en yuksek borclu olarak el koyardi. Bankalar bankacilik yapmazlar devleti finanse ederlerdi. Yatirimci, tuketici yuksek faizle bile kredi bulamazdi. Bu durum cok sukur degisti. Kaynak sorunu olan TR disaridan para gelirse buyuyebilir, kaynak kesildigi anda buyume durur, doviz sikintisi baslar, yukselen dovizin onunu merkez bankasi faizleri artirarak
keser bu da artan borc servisi nedeni ile butce acigi yaratir ve sonucda o butce acigi da KIT zamlari ile kapatilir ve necip Turk halkina enflasyon olarak geri donerdi. Simdi artik durum cok ama cok farkli. Artik tum dunyada para yillardir bol ve ucuz ve uzunca bir sure de bol ve ucuz kalmaya da devam edecek gibi duruyor. Herkesin hesabini bu duruma gore yapmasini oneririm.

Syg,

memorex
01-05-2013, 11:48
kamu borcu/gsmh oranı gerçeği yansıtmıyor çünkü birkaç sene önce hesaplama yöntemi değiştirildi ve bir gecede hızlıca oran düşüverdi.Aynen bugünlerde turizm gelirlerinin hesaplanması yöntemini değiştirip şişirdikleri gibi vs.Bu kadar düşük faiz ve faiz giderine rağmen rasyoda hızlı iyileşme görülemiyor bir de faizler artış trendine girerse o zaman görün kamu borcu/gsmh oranının nasıl kötüleştiğini.Ayrıca kriz için kamunun çok borcunun olması gerekmiyor özel sektörün yüklü borcu da kriz sebebidir ve şu anda T.C. tarihinin en borçlu finans ve özel sektör borcu ile yaşıyoruz.Dövizin hızla yükselmesi birçok şirketi iflasa sürüklemeye yeter ve o şirketlerin bankalara olan borçlarını ödeyememesi bankacılık krizini hortlatır sonuç ya bankalara devlet el koyar batmasını önler ve böylece borç artık devletin yani hepimizin haline gelir ya da batmasına izin verir ,iç piyasada kaos başlar.Şu sıralar merkez bankasının rekorlar kıra kıra döviz toplaması gelecekte yaşanması muhtemel bu dalgalanma için cephane biriktirmesidir yoksa keyfinden değil.Kamunun elinde ne var ne yok özelleştirme adı altında satılıyor veya kiralanıyor.Bu satılan mallar bittiğinde ne olacak ?Gelir amaçlı kamu neye zam yaparak para toplayacak ? Yabancılara hava basan iktidarımız devran dönünce ne yapacak çok merak ediyorum.Faizler çok düşük paramı harcayayım diyen geleceğini tüketir.Aslında bizde sadece yabancılar gibi günü kurtarıyoruz fakat farklı bir şekilde ve onların bastığı sıcak para ile.Önünü kış tutmayan yazın sefasını süremez.Herkese hayırlı,bol kazançlar...

memorex
01-05-2013, 12:36
İstanbul´da enflasyon coştu, Finans, Trend
http://www.finanstrend.com/haber/118141/istanbul-da-enflasyon-costu#.UYDhs5ZPKQB

EKaya
01-05-2013, 12:51
okuyunca akla uyma iluzyonu yaratan, ama gercekle uyusmayan okadar cok sey varki....
su olursa bu olursa.... devran donerse... birde su anda mevcut firsatlari yazsaniz :p...

bir de faizler artış trendine girerse
artmasi icin gereken sebepleri listele ?
borcluya ne olacak ? borcu "veren" faizler artarsayi dusunsun... alan icin bu karli olur cunku...

T.C. tarihinin en borçlu finans ve özel sektör borcu ile yaşıyoruz

ve ne olmus ? verende akil yok, alanda akil yok, kimde var ozaman?
90larin sonunda bir ev 50k simdi 300k... bir ev alan tarihinin en buyuk borcunu yasiyor mu diyecez ?
borc hala bir ev... sayi buyuk ici kof... 250k kazanildigi sanilan kof para... hala 1 ev ederi sonucta.. sayilar hep buyume egiliminde olduguna gore hep ve her zaman "en" yasanacak...

Dövizin hızla yükselmesi birçok şirketi iflasa sürüklemeye yeter...
dogru ya, sirketlerin finans departmanlari yatan karpuz olduklari icin, maliyet sabitleyici "pozisyonlara" girmeyip, dolarlariyla bir de spekulasyon yapiyorlar. malum hepsi dolar short acmis bekliyor... piyasayi da "gozlemleyemedikleri" icin normal bu olusumlari gormemeleri :p...

Kamunun elinde ne var ne yok özelleştirme adı altında satılıyor veya kiralanıyor.Bu satılan mallar bittiğinde ne olacak ?
ne adla satsaydilar ? cogu da x yillik kullanim diye satildi. anahtari vermediler :p...

aa ne guzel iste efendim... Sabah aksam battik bitiyoruz diyorsunuz... birde kamu kuruluslarinin maliyetini halk olarak mi odeseydik ? sizin tabirinizle ALANLAR DUSUNSUN, halka buyuk kiyak olmus.... nasil olsa, battacaklarmis ya... devlette el koyar 5 e satmisti 1 e geri alir... :p... niye dert ettiniz... sonra baskalarina gene satar.

Faizler çok düşük paramı harcayayım diyen geleceğini tüketir.
dusuk faizden uzun vadeli kredi alacak sonra "ilusyonlariniz" gercek olacak ve gelecegi tukenecek ? onun mu tukenir yoksa borc aldigi kisinin mi iyi tartmak gerek...

15 den 1 yillik 100 k ya 15k odeyebilen adam ki ustune kar uretebiliyordur...
3% ile 500k cekse gene 15k yapar maliyeti... 400k devran donmesi kari...

100klik krediyle minimum 15k uretebilen kisi, 500k ile bir zahmet min75k uretsin... +60k ninda vergisini verip afiyetle yesin, biriktirsin....
mumkunse ana para odemesi olmasin ben 3% olan yerde , 5% vereyim omur boyu ustune yatayim....
omur boyu borclu olmak daha "karli"... bu durumda..

tehlike her zaman "gercekken", "korku" beyninizin bir urunu... ikisini iyi ayirt etmek gerekir..

oha yaw 3% nerede var ? gun gelir olur belki.. :oley:...

memorex
01-05-2013, 13:24
okuyunca akla uyma iluzyonu yaratan, ama gercekle uyusmayan okadar cok sey varki....
su olursa bu olursa.... devran donerse... birde su anda mevcut firsatlari yazsaniz :p...

artmasi icin gereken sebepleri listele ?
borcluya ne olacak ? borcu "veren" faizler artarsayi dusunsun... alan icin bu karli olur cunku...

ve ne olmus ? verende akil yok, alanda akil yok, kimde var ozaman?
90larin sonunda bir ev 50k simdi 300k... bir ev alan tarihinin en buyuk borcunu yasiyor mu diyecez ?
borc hala bir ev... sayi buyuk ici kof... 250k kazanildigi sanilan kof para... hala 1 ev ederi sonucta.. sayilar hep buyume egiliminde olduguna gore hep ve her zaman "en" yasanacak...

dogru ya, sirketlerin finans departmanlari yatan karpuz olduklari icin, maliyet sabitleyici "pozisyonlara" girmeyip, dolarlariyla bir de spekulasyon yapiyorlar. malum hepsi dolar short acmis bekliyor... piyasayi da "gozlemleyemedikleri" icin normal bu olusumlari gormemeleri :p...

ne adla satsaydilar ? cogu da x yillik kullanim diye satildi. anahtari vermediler :p...

aa ne guzel iste efendim... Sabah aksam battik bitiyoruz diyorsunuz... birde kamu kuruluslarinin maliyetini halk olarak mi odeseydik ? sizin tabirinizle ALANLAR DUSUNSUN, halka buyuk kiyak olmus.... nasil olsa, battacaklarmis ya... devlette el koyar 5 e satmisti 1 e geri alir... :p... niye dert ettiniz... sonra baskalarina gene satar.

dusuk faizden uzun vadeli kredi alacak sonra "ilusyonlariniz" gercek olacak ve gelecegi tukenecek ? onun mu tukenir yoksa borc aldigi kisinin mi iyi tartmak gerek...

15 den 1 yillik 100 k ya 15k odeyebilen adam ki ustune kar uretebiliyordur...
3% ile 500k cekse gene 15k yapar maliyeti... 400k devran donmesi kari...

100klik krediyle minimum 15k uretebilen kisi, 500k ile bir zahmet min75k uretsin... +60k ninda vergisini verip afiyetle yesin, biriktirsin....
mumkunse ana para odemesi olmasin ben 3% olan yerde , 5% vereyim omur boyu ustune yatayim....
omur boyu borclu olmak daha "karli"... bu durumda..

tehlike her zaman "gercekken", "korku" beyninizin bir urunu... ikisini iyi ayirt etmek gerekir..

oha yaw 3% nerede var ? gun gelir olur belki.. :oley:...

Yazdıklarımı DİKKATLİ OKUMAMIŞSINIZ sonra da KENDİ HEZEYANLARINIZLA SAÇMALAMIŞ DURMUŞSUNUZ eleştirmek adına :yes:

EKaya
01-05-2013, 13:44
Yazdıklarımı DİKKATLİ OKUMAMIŞSINIZ sonra da KENDİ HEZEYANLARINIZLA SAÇMALAMIŞ DURMUŞSUNUZ eleştirmek adına :yes:

yok elestirmedim.. :p.. 100% yanlis anlamissiniz...

elestirseydim su ikisinden birini derdim...

A. "kendi ulkesinin batisini bu derece dusunmek, zamani gelince ben hakli cikacam moduna baglamak, ve kendi akli urununu, ulkenin iskeletiyle bir tutmak, her seyin hesaplamasi degisti bu yuzden yalandir bakisina sahip olmak ne derece dogrudur.. kendi ulkenizin kurumlarina vs uzunca bir listeyi yalancilikla itham ediyorsunuz... Finansal boyutun ne onemi var ki bu temelde ?"
B. "sizin dedikleriniz dogruysa ve hic bir regulasyon icinde secilmis veya atanmis tepki vermiyorsa, sizin gorduklerinizi goremiyorsa, kisaca vazifesini yapmiyorsa, isin boyutu son derece farklidir, siz hala "bunca seyi gorup" bir tek parasal kisminda mi takildiniz ? "

saygilar der,
iyi gunler dilerim...

Trade Shark
01-05-2013, 14:08
Parayı nereye park etmeli?
Negatif faiz sürecinde yatırımcıların paralarını nereye park etmesi gerektiği sorusunu uzmanlar yanıtladı.
http://www.thelira.com/haber/118390/parayi-nereye-park-etmeli

memorex
01-05-2013, 14:15
1997 Doğu Asya Mali Krizi - Vikipedi
http://tr.wikipedia.org/wiki/1997_Do%C4%9Fu_Asya_Mali_Krizi

Benim anlatmak istediğimi anlamak isteyenler bu linke tıklasın ve sonuna kadar okusun :yes:
Hiçbir kriz ikiz değildir şartlarda ufak tefek farklılıklar olur fakat sonuç önemlidir.Önceki ekonomik krizlerimizde 3-5 milyar dolar açık yüzünden dövizde keskin oynamalar oldu ve göçtük şimdi ise 50-70 milyar dolar açıklar verildiği halde tınmıyoruz.Bunun nedeni dünyadaki para bolluğu fakat er ya da geç bitecek o zaman bizim için sıkıntılı dönem başlayacak.Anlatmaya çalıştığım bundan ibaret anlayana.

memorex
01-05-2013, 15:08
Bankalar mı batıyor??? Herkes (özel sektör/finans sektörü) batacaksa , para nereye gitmeli peki?? Mevduattan mı çıkmak gerekiyor? (Finans sektörü krize giriyorsa)

Alıntıda KOYU renkle belirttiğin yazılarda ''bankalar batıyor'' ya da ''batacak'' gibi bir ifade YOK.Sadece ARTAN BİR RİSK var BENCE.Bunu vurgulamak istedim.Riske karşılık hiç kimseye şöyle davranın diyemem bugün doğru gibi görünen bir davranış yarın zarar ettirebilir bunun vebalini de almak istemek.Keskin dönüşlü tavsiye kimseye veremem.

Akılları pazara çıkarmışlar gitmiş herkes kendi aklını satın almış diye bir söz vardır.Herkesin aklı kendine,risk hissiyatına göre hareket eder.
2001 krizinde Kemal Derviş istifa etti haberi tv lerde yayınlandığında öğleden sonra idi saat 3 civarları ben O/N giden birisi olarak hemen bankaya gittim paramı dövize çevirme düşüncesi ile.Tesadüf bir bayanda m.t. karşısında aynı işlem için kıvranmakta idi.O bayan parasını dövize döndü fakat ben ''ne olacaksa olsun döviz alıp bir hançerde ben saplamayacağım'' deyip çıktım bankadan.Sonuçta karlı çıkan ben oldum fakat tersi de olabilirdi.Buna ister şans deyin ya da ne derseniz deyin kritik keskin dönüşlü kararlarda asla bir başkasına sormayın.Kendi hislerinizle akıl süzgecinizle hareket edin.

bahri
01-05-2013, 15:08
bizler burda siyasi bir görüşü kabul ettirmek için yazmıyoruz biz paramızın derdindeyiz benim dediğim doğru senin dediğin yanlış demek bir çözüm değil mal canın yongasıdır hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun her insan sahip olduğu birikimi zarar gördüğünde kahrolur ve bir çıkış yolu arar şu an gerçekten ne olduğunu kimsenin çözemediği garip bir para politikası uygulanıyor tüm dünyada sana ait olmayan bir şeyi borçla sana vermek için müthiş bir yarış var faiz azılı bir düşman ilan edilmiş ekonomik göstergeler ne olursa olsun olumlu yada olumsuz sonuçta alınan tek önlem indir faizi maalesef tüm dünyada böyle

mandrake
01-05-2013, 16:18
3-ev-daire almak aşırı saçma, dağ taş bina-inşaat, bence en büyük çöküş asıl emlakta olacak, nüfus artmıyor, halk hergün dahada fakirleşiyorlar , bu daireleri kim alacak? kim kiralayacak? betona yatırım, bence en saçması.

Nufus artmiyormu?

Himm ne diyecegimi bilemedim. Dunyadaki en yuksek nufus artis oranlarindan biri TR de. Bildireyim dedim.

M3RT85
01-05-2013, 17:31
Nufus artmiyormu?

Himm ne diyecegimi bilemedim. Dunyadaki en yuksek nufus artis oranlarindan biri TR de. Bildireyim dedim.

Dunya Bankasinda kayitli 213 ulke arasinda [2008-2011] verilerine gore Turkiye %1.275 ile 102. sirada yer aliyor.

Bu disiplinde %1.275 dusuktur yuksektir onu bilemiyorum. Genel olarak bence dusuk bir rakamdir, diger yandan da 2012 yilinda millet costuysa onu bilemeyecegim, vaktim cok yok cesitli kaynaklari arastiramadim..

Heval
01-05-2013, 17:32
İstatiklere göre Nufüs artmıyor , hatta azalmaya başlamış durumdadır...Devlet bu şekilde söylüyor. 3 çocuk yapmanız lazım diyen Başbakanın gerekçesi buydu .

Baktılar nufüs artmıyor ee ne yapalım Suriye Nufüsünü Türkiyeye çekelim gelenler hem para getirir (altın) hemde nufüs artışı olur böylece TOKI nin elindeki mallarıda satabiliriz diye düşündüler...

Suriyeden çok aşırı zengin insanlar geldiği gibi aşırı fakir insanlarda geldi.Fakirlerin sayısı zengilerinden oldukça fazla ve kampların kurulduğu illerde gittikçe ciddi sorun olmaya başladılar ....ve Gitmeye hiç niyetleri de yok ......

Hatta sadece bir dedikodu ; Türk erkeklerden Suriyeli kadınlarla evlenenlere devlet 30.000 TL yardım yapıyor yapacak diye söylentilerde duyuyorum

samizade
01-05-2013, 17:43
Yukarıda bir kaç arkadaş mevduatı doviz cinsinden tutulmasını önermiş(oyle yapacaklarını söylemişler) bunun fayda/zararlarını biraz daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz. en makul dovize geçme yolu nedir bankalardaki alış satış farkı çok fazla.

basitlik
01-05-2013, 18:06
Negatif faize uzun süre hazırlıklı olun

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı uyardı
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye’de kısa vadeli reel faizlerin hafif ekside olduğunu belirterek, “Dünyada reel getiri eksiye dönüyor. O yüzden bu dünyaya bizim de alışmamız gerekecek” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/negatif-faize-uzun-sure-hazirlikli-olun/534477/2/ekonomi

bankac
01-05-2013, 18:58
Negatif faize uzun süre hazırlıklı olun

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı uyardı
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye’de kısa vadeli reel faizlerin hafif ekside olduğunu belirterek, “Dünyada reel getiri eksiye dönüyor. O yüzden bu dünyaya bizim de alışmamız gerekecek” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/negatif-faize-uzun-sure-hazirlikli-olun/534477/2/ekonomi

ercan kumcu negatif reel faize ne kadar dayanırız, başlıklı yazısı ekte, bu aralar böyle karşı değerlendirmeye pek rastlamadım.
http://www.haberturk.com/yazarlar/ercan-kumcu/840555-negatif-reel-faize-ne-kadar-daha-dayaniriz

okkesyilmaz
01-05-2013, 19:13
Nufus artmiyormu?

çocuk yapan her aile 3 çocuk yapsa nüfus artışı olmaz. çünkü kısır olanlar, hastalıklı olanlar, evlenmeyenler, erken yaşta ölenler...... bunları hesaba katarsanız nüfus azalır. iki çocuk üreme kabiliyeti olarak anne ve babasının kontenjanını kullanır. artan bir şey olmaz. yaşları 25-45 arasındaki ailelerin çocuk sayısına bakın bakalım. güneydoğulu kürtleri bir tarafa koyarsak 3 ve fazlası var mı, var olanlar kaç tane.. büyükşehir gören, hayatı, yaşamayı, medeniyetin varlığını gören kürtlerde bir iki çocuk yapıyor. nüfus artışı yok ve de çok hızlı düşecek. başbakan bilmiyor mu ki 3 çocuk yapın değince tepki alacağını.

bakın bakalım nüfus artışı var mı? gruplar artıkça erken ölenleri hesaba katalım.

Yaş grubu ve cinsiyete göre nüfus - 2012 TÜİK verileridir.

Türkiye

Yaş grubu Toplam Erkek Kadın

'0-4' 6.198.957 3.182.650 3.016.307
'5-9' 6.158.964 3.161.223 2.997.741

'10-14' 6.499.258 3.334.509 3.164.749

'15-19' 6.405.552 3.286.864 3.118.688

'20-24' 6.186.089 3.151.253 3.034.836

'25-29' 6.270.678 3.185.423 3.085.255

'30-34' 6.544.927 3.307.333 3.237.594

'35-39' 5.731.177 2.890.170 2.841.007
'40-44' 5.064.060 2.565.499 2.498.561

'45-49' 4.699.421 2.368.340 2.331.081

'50-54' 4.039.198 2.029.218 2.009.980

'55-59' 3.478.582 1.727.004 1.751.578

'60-64' 2.668.518 1.292.769 1.375.749

'65-69' 1.928.386 899.831 1.028.555

'70-74' 1.500.126 671.942 828.184

'75-79' 1.102.126 484.634 617.492
'80-84' 745.666 289.054 456.612

'85-89' 315.990 105.608 210.382

'90+' 89.709 22.844 66.865

Toplam 75.627.384 37.956.168 37.671.216

mevduattan kaçıp sürekli ev alan yığınlar var. insan varsa emlak değerlidir. ilerde görecez ne yapacaklar onca binaları

memorex
01-05-2013, 19:59
PARA analiz - Haber - Milyarderler Hisse Senetlerinden Çıkıyor!
http://www.paraanaliz.com/portal/articles/657/milyarderler-hisse-senetlerinden
PARA analiz - Haber - Yükseliş Devam Edecek!
http://www.paraanaliz.com/portal/articles/688/yukselis-devam-edecek

Trade Shark
01-05-2013, 20:20
Marketwatch bu yaz piyasalarda kriz beklentisi olabilecek ülkeleri sıralamış
;listede Türkiyede var..

http://www.marketwatch.com/story/five-places-to-expect-a-crisis-this-summer-2013-05-01
Five places to expect a crisis this summer

Turkey: With an economy expanding at up to 9% annually, Turkey has been one of the hottest emerging markets of the last three years. It has a huge, young work force, and is well-placed between Europe and Asia. It has been growing as fast as China, but without the hype. Stocks have soared, and bond yields have dropped sharply. The Istanbul bourse /quotes/zigman/1708031 XX:XYUZO -0.18% has more than doubled since 2008.

But now Turkey is slowing down fast, in part because Europe is slipping into depression. Growth was down to 1.7% in the latest quarter, half the expected rate. Foreign capital has poured into Turkey in search of high returns, but may get out just as quickly. If a Turkish crash triggers a flight from emerging markets, it will rock the markets.

bahri
01-05-2013, 20:29
PARA analiz - Haber - Milyarderler Hisse Senetlerinden Çıkıyor!
http://www.paraanaliz.com/portal/articles/657/milyarderler-hisse-senetlerinden
PARA analiz - Haber - Yükseliş Devam Edecek!
http://www.paraanaliz.com/portal/articles/688/yukselis-devam-edecek izlenen bu ekonomik politika varlık fiyatlarını balondan zeplin e terfi ettirecek