PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

inanna
13-05-2013, 13:46
Fed çıkış stratejisi belirliyor, Finans, Trend
http://www.finanstrend.com/haber/118706/fed-cikis-stratejisi-belirliyor#.UZCBI5ZPKQB

Haberden anladığım esnek bir çıkış stratejisi olacağı ama piyasa esnek mesnek dinlemez zirvelerden keskin düşüşe geçer altın ve borsalarda.Artık Kadir mi inanır yoksa elinde altın ve hisse patlayanlar mı görürüz !

Haklı olabilirsin, ammaaa.... ya haksız çıkarsan:

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/05/13/9CK8w.jpg

memorex
13-05-2013, 17:10
GS: Dış dengesizlikler risk, Finans, Trend
http://www.finanstrend.com/haber/118752/gs--dis-dengesizlikler-risk#.UZDzspZPKQB

Ben yazdığımda zat-ı muhteremin biri dalga geçmişti aklınca !Özel sektörün finansman riskine dikkat çekiyor GS.

memorex
13-05-2013, 17:13
Haklı olabilirsin, ammaaa.... ya haksız çıkarsan:

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/05/13/9CK8w.jpg

Sende yazı tura at :oley:

Heval
13-05-2013, 18:09
Dolar çaktırmadan kademe kademe kalkıyor , Net hata noksan kalemi haricinde başka bir neden var mı acaba ?

Kentucky
13-05-2013, 18:20
Perşembe günü PPK toplantısı var.

25 veya 50 baz puan faiz indirimi bekleniyor genel olarak piyasada.

Dolar çaktırmadan kademe kademe kalkıyor , Net hata noksan kalemi haricinde başka bir neden var mı acaba ?

sburak
14-05-2013, 09:50
piyasalar az birazda gerçek enflasyonu indirseler ya ??? Çağlayan az biraz da MB ye enflasyonu düşür diye baskı yapsa ya ???

Ah ABD ve Neoconlar ah... şöyle 90 lı yıllardaki ortamlar olacaktı, FED in faizleri 11-12 lerde olduğu dönem- sonra biz sözde faiz düşmanı bu güruhun nasıl rezil olduklarını görecektik ah.. şimdi tabii tüm dünyadaki tüm mb ler ortak hareket ediyor, global kapitalizmin en uç boyutunu yaşıyoruz, bunlarada gün doğuyor, halkta bunları birşey sanıyor....

mgdv2001
14-05-2013, 16:23
Piyasada kalan tek %8 li oran Enpara.com 32 gün vadeli mevduat(500.000 Tl ye kadar)
Birde Teb Marifetli tanışma 8,10 (100.000 Tl ye kadar)
Bunların dışında %8 li oran kalmamıştır.
Birde 46 güne %7,90 var yine en paranın bunlara en yakın
Perşembe Günü Mb den gelebilecek bir indirimle beraber muhtemelen bu oranlarda kalmayacak.
En yüksek oranları araştıran arkadaşlara yardımcı olur diye hatırlatmak istedim
saygılar

pronto
14-05-2013, 17:24
Sanırım dolarda yukarı yönlü bir kıpırdama olacak.Baksanıza hükümet önce mazota bugün de benzine çaktırmadam %2 zam geçirdi.
Brent petrol 118 dolardan 100 dolara indi.yaklaşık %16 ucuzladı bizde %3 indirdiler.Şu an brent petrol 102 dolar bizde %2 zam yaptılar.
Bu olaylar sırasında dolar 1.80-1.81 bandında gezdi...Görüldüğü gibi zam için bir sebep yoktu...

oktay G
14-05-2013, 18:14
http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/finansbankin-kri-yuzde-33-artti/86398
bizim enparanın kazançları ortada ,finanbank iyi kazanmış
bu faiz düşmanı ortamda son kale burası kaldı,içkiyede ayar çekeceklermiş ,artık iran gibi olma yolunda gidiyoruzz

dudu
15-05-2013, 11:13
Bankalar Birliği, ücret ve komisyonlarla ilgili iki yeni tebliğ yayımladı. Türkiye Bankalar Birliği'nin bankacılık sözleşmeleriyle ilgili yayımladığı iki yeni tebliğle her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşteri talebinin alınması zorunlu
hale getirildi. Yeni düzenlemelerde öne çıkan başlıklar şöyle: Tüketici kredisi ve kredi kartı sözleşmeleri en az 12 punto olacak ve koyu siyah harflerle yazılacak, sözleşmeye ek olarak müşterilere maddi yükümlülük doğuran konuların belirtildiği bir
bilgi formu hazırlanarak müşteriye iletilecek, faiz ve ücretlerdeki değişiklikler müşteriye en az 30 gün önce bildirilecek, en az
180 gün süreyle hareket görülmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplardan ücret alınmadan önce müşteri
bilgilendirilecek. Bankaların ücret ve komisyonlarını kontrol altına almayı hedefleyen yeni tüketiciyi koruma kanun tasarısı
Meclis komisyonunda. Diğer yandan bankalar konuya ilişkin eleştirilere yönelik daha şeffaf ve uyumlu politikalarla kanunda
olası olumsuz etkileri önceden hafifletmeyi amaçlıyor olabilir.

Isyatirim Gunluk Bulteni 15 Mayis 2013

fusem
15-05-2013, 13:00
kredi kartı aidatıyla başladı bu mesele.

aidatsız kartlar:

1)bonus - flexi
2)axess - free
3)cardfinans - fix
4)advantage - concept
5)halkbank - paraf
6)bankasya - asyacard

kart aidatı ödemek istemeyenlere bankalar ücretsiz kartlarını önereceklerdir muhtemelen.
maximum ve worldcard ilerleyen günlerde aidatsız kartlarını duyuracaktır.

vadesiz hesaplarda da işletim ücreti muafiyetlerini araştırmak lazım. işbankası açıkca sitesinden belirtmiş:
http://www.isbank.com.tr/content/TR/Fiyat_ve_Oranlar/Hesap_Isletim_Masrafi_Uygulamasi-740-269.aspx
diğer bankalar da sitelerinden açıkca belirtseler bu kadar tartışma yaşanmaz.

saracen
15-05-2013, 22:38
citi 1 ay %7.1

chucky68
16-05-2013, 00:05
burgan 1 yıl vadeli aylık faiz ödemeli %7.5 verdi...vergi avantajıyla %8 orana denk geliyor....önce normalde %7.30 veriyorlar...ancak özel müşterilerine düz %7.5 heleki yeni müşteri iseniz rahatlıkla alabilirsiniz...

chucky68
16-05-2013, 00:11
birçok banka yöneticileri yaptığım görüşmeler sonucunda önümüzdeki yaz döneminde faizlerin biraz yukarı yönlü gidebileceğini ilettiler..özellikle bono faizleri %1-1.5 arası yukarı gidebilir dediler....bunun sonucunda mevduat faizleri genede buna rağmen %8 üzerine zor gelir diyorlar...yani % 8 civarına yakın bir oran bulursanız vergi avantajınıda kullanıp en az 6 aylık bağlayın derim...daha yukarısı belli bir süre için yok.....tek kurtuluş belki sene sonu bazı bankalar muhtemelen yapacakları düzeltme faiz oranlarıyla müşteri çekme yarışına girebilirler....işte burda sakın onun sapı bunun çöprü deyipte burası Türkiye ben kısa takılırım yanılgısına düşmeyin derim....hangi deveyi boyunuza uygun görüyorsanız ona binin....seneyede faizlerde fazla umut yok gibi....benden söylemesi.....isteyen istediğini yapabilir tabiki.....ben mevduat konusunda görüşümü bildiriyorum.....yoldaşlarıma sabırlar....

C H UCK Y....................................TÜRÜNÜN SON BEBEĞİ

chucky68
16-05-2013, 00:22
Perşembe günü PPK toplantısı var.

25 veya 50 baz puan faiz indirimi bekleniyor genel olarak piyasada.

bazı hatırı sayılır ekonomi hocalarıda bu toplantıda merkezin faiz düşürmek için hamle yapmayacağı düşüncesinde.....zaten çok düşük olan tasarufların bu kararla beraber dahada düşeceği telaşıyla öyle hemen körün taşı gibi faiz indirmeye girmeyebileceğini söylüyorlar.....tabiki bu onların görüşü....adam zaten düşük reel faize alışın diyor....bunu diyen adam herşeyide yapabilir....ama yapsa bile faiz oranlarının %7 altına ineceğini piyasa açısından pek düşünmüyorum.....büyük bankaalr hariç tabiki...yoksa iş bankası bu işleri çok sever....:)

chucky68
16-05-2013, 00:32
son olarak tüm yoldaşlarıma tavsiyem siz siz olun TL den şaşmayın....faizler yerlerdede geziniyor olsa belli bir birikime gelmiş yoldaşlarımın şeytana uyupta yalan yanlış yerlerde parasını piç etmesin....bugüne kadar ne kazandıysanız ayağınızı yorganına göre uzatırsanız fazla çalıma girmesseniz size ölünceye kadar yeter...kendinize bir söz belirleyin...kazandığınız parayı yok sayın...bu parayı hep hatırlarsanız kaşınırsınız....paralarım eriyor deyip hep şeytanın avukatlığına soyunursunuz.....halbuki çoğu yoldaşım bilmezki.....dışarı çıktığında gördüğü her 100 kişide kendisine ait olan parasının 95 tanesinde o paranın olmadığını....o bakımdan kendinizi şanslı sayın...az yada çok oturduğumuz yerden para kazanıyoruz....varsın bir süre eksi kazanalım....korkmayın batmassınız...çünki geleceğiniz çoğu kişiye göre cebinizdeki birikim nakidiyle ipotek altındadır......olmayanlar düşünsün....siz yoldaşlarım rahat olun....

C H UCK Y..................................YOLDAŞ BEBEK

Heval
16-05-2013, 00:59
son olarak tüm yoldaşlarıma tavsiyem siz siz olun TL den şaşmayın....faizler yerlerdede geziniyor olsa belli bir birikime gelmiş yoldaşlarımın şeytana uyupta yalan yanlış yerlerde parasını piç etmesin....bugüne kadar ne kazandıysanız ayağınızı yorganına göre uzatırsanız fazla çalıma girmesseniz size ölünceye kadar yeter...kendinize bir söz belirleyin...kazandığınız parayı yok sayın...bu parayı hep hatırlarsanız kaşınırsınız....paralarım eriyor deyip hep şeytanın avukatlığına soyunursunuz.....halbuki çoğu yoldaşım bilmezki.....dışarı çıktığında gördüğü her 100 kişide kendisine ait olan parasının 95 tanesinde o paranın olmadığını....o bakımdan kendinizi şanslı sayın...az yada çok oturduğumuz yerden para kazanıyoruz....varsın bir süre eksi kazanalım....korkmayın batmassınız...çünki geleceğiniz çoğu kişiye göre cebinizdeki birikim nakidiyle ipotek altındadır......olmayanlar düşünsün....siz yoldaşlarım rahat olun....

C H UCK Y..................................YOLDAŞ BEBEK

Uzun süre bono ve mevduat ile çok iyi paralar kazandım ve çok rahat yaşamım oldu ; fakat faizler 10 altına inince paramız ya yerinde saymaya başladı , kısaca her yıl eflasyon karşısında eriyor...

Seninki kadar olmasada senin bakiyene yakın rakam ile mevduat yapıyorum ama çocuk çok , başka gelirler olmasa para 3-5 yılda biter :)

AKP benim gibilerin parası ile kendi yandaşlarını besliyor bakalım bu devran ne kadar sürecek !!!

chucky68
16-05-2013, 01:33
Uzun süre bono ve mevduat ile çok iyi paralar kazandım ve çok rahat yaşamım oldu ; fakat faizler 10 altına inince paramız ya yerinde saymaya başladı , kısaca her yıl eflasyon karşısında eriyor...

Seninki kadar olmasada senin bakiyene yakın rakam ile mevduat yapıyorum ama çocuk çok , başka gelirler olmasa para 3-5 yılda biter :)

AKP benim gibilerin parası ile kendi yandaşlarını besliyor bakalım bu devran ne kadar sürecek !!!

sadece mevduata bağlı geçinmeye çalışan yoldaşlarımın elbette işi çok zor....hatırı sayılır bir tl bakiyesi yoksa bu faizlerle çaptan düşer....bunun için ev şart diyorum...mevduatın faizine mümkün mertebe fazla dokunmadan yan ek gelirlerle yada çalışarak değirmeni döndürmek lazımdır....hem yan gelir yoksa hem iş güçte yoksa bu mevduatın faizine yüklenmeyle fasulye erir.....mutlaka faiz getirisine dokunmadan çaba sarfetmek lazımdır....takviye lazımdır....anadan babadan tuzu kuru olan için zaten çalışmasada fark etmez....her yoldaşımın hayat standartı birbirinden farklıdır...kimi 1000 tl ile geçinir kimi 3000 tl kimide 5000 tl......sonuç olarak gelir-gider dengesi aile standarlarına bağlıdır.....param eriyor diyorsun.....neye göre eridiğini kendinde hesaplayabilirisn.....1 yıl içinde ne kadar mutfak harcaman var???...ne kadar fatura giderin var??...ne kadar diğer harcamaların var???...bu bankadaki paranın yüzde kaçına tekabül ediyor???....gelen faiz senin bu harcamalarını karşılayabiliyormu???......yok eğer karşılamıyorsa vede ana paradanda takviye etme durumunda kalıyorsan gidişat kötü....para eriyor.....ama 1 yıl içinde yaptığın harcamaların faiz kazancının altında kalıyorsa vede burdan en az 3/2 faiz getirisini ana paraya koyabiliyorsan enflasyon senin paranı öyle jet hızıyla eritmez......yaşlılığına kadar seni çok rahat götürür....araya zaten birde emekli maaşın girer....işi kurtarırsın.....amma lakin çok cocuk varsa bak işte o zor......sen yemessen bile ilerde çoluk çocuk yer....şu markayı isterim şu arabayı isterim şu tatili isterim şu kızı isterim vs vs diyerek sürekli kesenin ağzını açık tutarlar....asıl o zaman enflasyonu görürsün.....şimdi iyi günlerin:)

C H UCK Y..........................................YEŞİL PARKALI BEBEK

Heval
16-05-2013, 02:02
sadece mevduata bağlı geçinmeye çalışan yoldaşlarımın elbette işi çok zor....hatırı sayılır bir tl bakiyesi yoksa bu faizlerle çaptan düşer....bunun için ev şart diyorum...mevduatın faizine mümkün mertebe fazla dokunmadan yan ek gelirlerle yada çalışarak değirmeni döndürmek lazımdır....hem yan gelir yoksa hem iş güçte yoksa bu mevduatın faizine yüklenmeyle fasulye erir.....mutlaka faiz getirisine dokunmadan çaba sarfetmek lazımdır....takviye lazımdır....anadan babadan tuzu kuru olan için zaten çalışmasada fark etmez....her yoldaşımın hayat standartı birbirinden farklıdır...kimi 1000 tl ile geçinir kimi 3000 tl kimide 5000 tl......sonuç olarak gelir-gider dengesi aile standarlarına bağlıdır.....param eriyor diyorsun.....neye göre eridiğini kendinde hesaplayabilirisn.....1 yıl içinde ne kadar mutfak harcaman var???...ne kadar fatura giderin var??...ne kadar diğer harcamaların var???...bu bankadaki paranın yüzde kaçına tekabül ediyor???....gelen faiz senin bu harcamalarını karşılayabiliyormu???......yok eğer karşılamıyorsa vede ana paradanda takviye etme durumunda kalıyorsan gidişat kötü....para eriyor.....ama 1 yıl içinde yaptığın harcamaların faiz kazancının altında kalıyorsa vede burdan en az 3/2 faiz getirisini ana paraya koyabiliyorsan enflasyon senin paranı öyle jet hızıyla eritmez......yaşlılığına kadar seni çok rahat götürür....araya zaten birde emekli maaşın girer....işi kurtarırsın.....amma lakin çok cocuk varsa bak işte o zor......sen yemessen bile ilerde çoluk çocuk yer....şu markayı isterim şu arabayı isterim şu tatili isterim şu kızı isterim vs vs diyerek sürekli kesenin ağzını açık tutarlar....asıl o zaman enflasyonu görürsün.....şimdi iyi günlerin:)

C H UCK Y..........................................YEŞİL PARKALI BEBEK

Syn üstad ;
2003-2013 aylık sabit gider 5000 TL, yani eflasyon arttıkça benim gider hep sabit kaldı ...Eskiden çok yüksek maaşla çalışıyordum şimdi iş yok , şirket vardı onada kilit vurduk , Çocuklar kimi ipad istiyor , kimi iphone :) ,Yarın da Hatun istemeye başlarlar :)

Kentucky
16-05-2013, 10:28
Doğrudur. Goldman Sachs ve Merrill Lynch'de indirim olmayabileceği/olmaması gerektiği ile ilgili raporlar yayınladılar son günlerde.

3-4 saat içinde öğreneceğiz nasıl olursa :)

bazı hatırı sayılır ekonomi hocalarıda bu toplantıda merkezin faiz düşürmek için hamle yapmayacağı düşüncesinde.....zaten çok düşük olan tasarufların bu kararla beraber dahada düşeceği telaşıyla öyle hemen körün taşı gibi faiz indirmeye girmeyebileceğini söylüyorlar.....tabiki bu onların görüşü....adam zaten düşük reel faize alışın diyor....bunu diyen adam herşeyide yapabilir....ama yapsa bile faiz oranlarının %7 altına ineceğini piyasa açısından pek düşünmüyorum.....büyük bankaalr hariç tabiki...yoksa iş bankası bu işleri çok sever....:)

Heval
16-05-2013, 11:05
Doğrudur. Goldman Sachs ve Merrill Lynch'de indirim olmayabileceği/olmaması gerektiği ile ilgili raporlar yayınladılar son günlerde.

3-4 saat içinde öğreneceğiz nasıl olursa :)

Sermaye düşmanı Çağlayan iyi bir indirim bekliyormuş :) İndirsinler bakalım bende merak ediyorum , sonu ne olacak !

cozali
16-05-2013, 11:14
chucky üstad senin bu konulardaki deneyimlerine dayanarak şunu sormak isterim, mevduat faizleri bu kadar düşükken faiz ile geçinen birisi birikimlerin örneğin yarısı veya biraz daha fazlası ile ile bir veya iki ev alıp kira gelirine geçmeyi düşünmeli mi?

Sinusoidal
16-05-2013, 11:32
chucky üstad senin bu konulardaki deneyimlerine dayanarak şunu sormak isterim, mevduat faizleri bu kadar düşükken faiz ile geçinen birisi birikimlerin örneğin yarısı veya biraz daha fazlası ile ile bir veya iki ev alıp kira gelirine geçmeyi düşünmeli mi?

Şişik olan emlak fiyatları , arz patlaması yaşandığı bir gayrimenkul sektorunun oldugu ortamda , evin meblağını şu dandik faize verseniz aylık kira bedelini karşılıyor nerdeyse. Değer mi kiracıyla uğraşmaya , yarın evin değerini koruyacagı bile belli değil. Reklamlarda gazetelerde bugun al paşa gonlun ne zaman isterse ödesin kampyanlarını gördükçe zaten yorum yapasım gelmiyor.

Heval
16-05-2013, 11:50
Cncbe ınternet sıtesınde yayınlanan haber asagıda bulunuyor:

` basbakan tayyıp erdogan’ın abd zıyaretı kapsamında washıngton’da bulunan zafer
caglayan cnbc-e/ntv ortak yayınında gundeme ılıskın degerlendırmelerde
bulundu.
Merkez bankası`ndan (mb) bugunku toplantıda faız ındırım
beklentısı oldugunu yıneleyen caglayan, mb`nın japonya gıbı cesur olması
gerektıgını soyledı.
Caglayan sunları soyledı: `gelmıs oldugumuz sevıye
onemlı ama yetersız. Mb bılıyorsunuz maalesef abd merkez bankası (fed) kadar
cesur olmamıstı. Ancak gecen ay para polıtıkası kurulu bır cessaret ornegı gec
de olsa gosterdı. Bunun ekonomıye nasıl yansıdıgını gorduk. Turkıye tarıhının
en dusuk borclanma faızıyle borclanan bır yapıya donustu. Bu faızlerın reel
sektore, tuketıcıye, uretıcıye yansıması gerekıyor. Sımdı merkez bankası’nın
para polıtıkası kurulu yenıden toplanacak. Ben faızlerde yıne onemlı bır dusus
yapacagını tahmın edıyorum. Yanı en azından bu ulkenın eskı bır sanayıcısı
olarak, ekonomı bakanı olarak boyle bır beklentım oldugunu buradan ıfade etmek
ıstıyorum. Daha gıdecek yolumuz cok. Faız konusunda turkıye daha cok
ındırılebılecek olan bır yapıya sahıp. Bakın guney kore’de faızler yuzde
2,5’lara kadar gerıledı. Turkıye’nın de guney kore’den cok fazla bır farkı yok.
Turkıye’dekı faızlerın de o sevıyelere rahat rahat ınebılecegını ongoruyorum,
tahmın edıyorum, umuyorum. Umıt edıyorum bızım merkez bankası da avrupa,
amerıka, japon merkez bankaları gıbı cesur kararlar alsın. ılk ceyrek
buyumemızın ben de bızlerı cok mutlu edecegı kanaatınde degılım. Ben gaza
basılması tarafındayım ve turkıye’nın daha fazla, en az yuzde 6 buyumesı
taraftarıyım. ıhracatın artısı gecen yılkı kadar olmayacak. ıc pıyasa
desteklenmelı. Bunun yolu da faızlerın dususunden ıc pıyasayı canlandırmaktan
gecıyor.`
caglayan, beklenen not artırımının ıtıbarı bozulan kredı
derecelendırme kuruluslarına yararı olacagını soyledı. Caglayan, `not artıracak
olan sırketlerın artık not artırıp artırmama konusu bızı cok fazla
ılgılendırmıyor. Bız ısımıze bakıyoruz. Yanı onlar artırsalar da, artırmasalar
da bız ıhracatımızı artırmaya devam edıyoruz, ıc pazarımızı kuvvetlendırmeye
devam edıyoruz. Bu noktada tabıı kı derecelendırme kuruluslarının turkıye’ye
karsı daha rasyonel, daha objektıf daha gercekcı not vermelerı aslında onlara
bır yerde ıtıbarlarını duzeltme ımkanı verecek. Aslında burada duzeltılecek
olan not turkıye’den zıyade derecelendırme kuruluslarının kendı notlarını
duzelteceklerı bır yapı olacak` dedı.
Washıngton zıyaretınde gundeme
gelmesı beklenen konuların basında ab ve abd arasında ımzalanması beklenen
transatlantık serbest tıcaret anlasması gelıyor. Caglayan, turkıye’nın bu
anlasmanın dısında kalması durumunda turkıye-amerıka ılıskılerının
zedelenebılecegını soyledı.`

sozkonusu habere asagıdakı lınkten ulasabılırsınız:

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomı/caglayan-faız-yuzde-25-e-ınebılır

-matrıks-

pronto
16-05-2013, 12:12
Zafer Bey Amerika'ya gitmişken Türkiye'deki Amerikan şirketleri neden binlerce işçisini çıkarıp fabrikasına kilit vurup neden kuzey afrika ülkelerine kaçtıklarını sorsun önce.Bu yaz İstanbul Dudullu sanayi sitesinde bin kişinin üzerinde çalışanı olan bir Amerikan şirketi kapısına kilit vurup daha ucuz ülkelere gidiyor.Neymiş yabancı sermaye getireceklermiş.Elinizdekini tutmayı becerinde önce....

Kentucky
16-05-2013, 12:41
Faız konusunda turkıye daha cok ındırılebılecek olan bır yapıya sahıp. Bakın guney kore’de faızler yuzde 2,5’lara kadar gerıledı. Turkıye’nın de guney kore’den cok fazla bır farkı yok.

Türkiye ile G.Kore'nin hangi alanda farkı yokmuş çok merak ettim.

G.Kore enflasyon oranları:
http://www.tradingeconomics.com/south-korea/inflation-cpi

Türkiye enflasyon oranları:
http://www.tradingeconomics.com/turkey/inflation-cpi

Kentucky
16-05-2013, 14:01
TCMB 50'şer baz puan indirim yaptı...

Kentucky
16-05-2013, 14:02
tcmb 50'şer baz puan indirim yaptı...

tcmb, polıtıka faızı olan bır hafta vadelı repo ıhale faız oranını % 4.5 olarak belırledı (oncekı: % 5.0)
tcmb, gecelık borclanma faız oranını % 3.5 olarak belırledı (oncekı: % 4.0)
tcmb, gec lıkıdıte penceresı borc verme faız oranı % 9,50 olarak belırledı (oncekı: % 10.0)

dudu
16-05-2013, 14:11
Altinda felaket senaryosu

http://www.finanstrend.com/haber/118942/altinda-felaket-senaryosu

Syg,

umitxxl
16-05-2013, 14:18
Fibabanka tanışma faizi 32-365 gün arası, miktar 5000-250000 e kadar faiz 7,77

cozali
16-05-2013, 14:36
Şişik olan emlak fiyatları , arz patlaması yaşandığı bir gayrimenkul sektorunun oldugu ortamda , evin meblağını şu dandik faize verseniz aylık kira bedelini karşılıyor nerdeyse. Değer mi kiracıyla uğraşmaya , yarın evin değerini koruyacagı bile belli değil. Reklamlarda gazetelerde bugun al paşa gonlun ne zaman isterse ödesin kampyanlarını gördükçe zaten yorum yapasım gelmiyor.

tabi orası öyle kiraya vermek için ev almak bana da pek mantıklı gelmiyor aslında, kiracısı, kira vergisi, evin tadilatı, kiracı çıkar yenisini bul vs. ama faizler artık enflasyon oranını bile karşılamıyor bu durumda insan farklı çözümler arıyor, peşin para ile değer kazanması muhtemel bir bölgede kira çarpanı yüksek bir ev alıp 5 yıl kadar kiraya vermek ve değer kaybetmeye başlamadan da satmak daha mı iyi bir gelir getirir diye düşünüyor insan, sağlam kiracılı bir dükkan daha mantıklı ama iyi yerdeki dükkan fiyatları da malum.

Heval
16-05-2013, 15:04
MERKEZ
BANKASI DOVIZ REZERVLERI 3-10 MAYIS HAFTASINDA 3 MILYAR 34 MILYON DOLAR
AZALISLA 110 MILYAR 250 MILYON DOLARA GERILEDI. ALTIN REZERVLERI BIR ONCEKI
HAFTAYA GORE 954 MILYON DOLAR ARTARAK 21 MILYAR 151 MILYON DOLAR DUZEYINDE
GERCEKLESTI. BOYLECE ANILAN BIR HAFTALIK DONEMDE MERKEZ BANKASI’NIN BRUT
REZERVLERI 2 MILYAR 80 MILYON DOLAR AZALISLA 131 MILYAR 401 MILYON DOLAR

Bu verileri dikkatle izlemek lazım ;

pronto
16-05-2013, 15:04
Sanırım dolarda yukarı yönlü bir kıpırdama olacak.Baksanıza hükümet önce mazota bugün de benzine çaktırmadam %2 zam geçirdi.
Brent petrol 118 dolardan 100 dolara indi.yaklaşık %16 ucuzladı bizde %3 indirdiler.Şu an brent petrol 102 dolar bizde %2 zam yaptılar.
Bu olaylar sırasında dolar 1.80-1.81 bandında gezdi...Görüldüğü gibi zam için bir sebep yoktu...

Sanki içime doğmuş.Dolar 1.80 den iki günde 1.83 bandına dayandı.

Heval
16-05-2013, 15:10
Sanki içime doğmuş.Dolar 1.80 den iki günde 1.83 bandına dayandı.

Bunlar yandaşı beslemek için ha bire ellerinini bizim bütün ceplerimizde gezdirmeye başladılar...Şimdi Mevduatcı gider AKP sine birde oy verirki gelecek dönemde cebi iyice boşalsın , Yakında Mevduatcı da AKP lilerin Kast sisteminin Amele takımına dahil olur ve Bulgur makarna yardımlarına başvurur...

sburak
16-05-2013, 16:07
Ben tüm paramı dolar mevduata geçiriyorum. Artık yeter !

emperador
16-05-2013, 16:11
temmuz 25 de dönüşü var mevduatımın umarım o zamana kadar şu düşürmeleri en azından durur artık. zaten aldıgım maaş gidiyor üstüne ayrıca - oluyorum 3-5 aydır bir miktar. birde bu faiz düştükçe iyice ipler gerildi. borsadanda ekmek çıkmıyor öyle ne alacagımki şu borsada al sat yapıyorum ufaktan.

powerpc
16-05-2013, 16:16
dolarda hareket başladı, 2 hafta önce almadığıma çok pişmanım. fakat 50 puan faiz indiriminden sonra artık dolar mevduata geçmek şart olmuştur.

Kentucky
16-05-2013, 16:24
Diğer ülkeler ile karşılaştırmak adına...

Türkiye düşük faiz liginde 40. sıraya yükseldi
Merkez Bankası’nın son faiz indirimin ardından politika faizi yüzde 4,50′ye indi. Son indirimler ile birlikte Türkiye, düşük faizli ülkeler sıralamasında hızla yükseldi ve 40. sıraya çıktı. Yüzde 4-5 aralığında politika faizine sahip 11 ülke bulunuyor.

http://realtime.wsj.com/turkey/2013/05/16/turkiye-dusuk-faiz-liginde-40-siraya-yukseldi/

olgunus
16-05-2013, 17:13
Arkadaşlar faizler düştükçe herkes dolar mevduata geçmeye yöneliyor bunu mb da hukumette bir sekil biliyor onlarıda bir şekil avlıcaklardır eylulmuydu ekimmiydi top mermisi dustu hataya dolar aldim 1 81 civari bekle bekle 1 75 dende biraz kapalım dedik onca ayin fazini hesaplıyorum anca kafa kafaya geliyor biri not attırır dolar yine 1 80 e gelir bu ralar kritik gibi gözüksede 2002 de dolara baglanıpta yillarca zarar eden birisi olarak ayrica 1 80 dan 83 e gelmesinde parateninde bir miktar etkisi var bunuda göz ardı etmemek gerekir .

mandrake
16-05-2013, 17:42
Diğer ülkeler ile karşılaştırmak adına...

Türkiye düşük faiz liginde 40. sıraya yükseldi
Merkez Bankası’nın son faiz indirimin ardından politika faizi yüzde 4,50′ye indi. Son indirimler ile birlikte Türkiye, düşük faizli ülkeler sıralamasında hızla yükseldi ve 40. sıraya çıktı. Yüzde 4-5 aralığında politika faizine sahip 11 ülke bulunuyor.

http://realtime.wsj.com/turkey/2013/05/16/turkiye-dusuk-faiz-liginde-40-siraya-yukseldi/

e hani TR de faizler cok dusuktu?

Bizden daha dusuk 40 ulke varmis

pohh

Heval
16-05-2013, 18:01
Bende 1.2xx lerden aldığım dolarlar hala duruyor , kardamıyım zarardamıyım bilmiyorum,arada DCD ve/ya Mevduat yapıyorum :)

chucky68
16-05-2013, 18:33
finans bankası

32-45 gün %7.5

46-60 gün %7.75

182 gün %7.15 ( 182 gün içerisinde vade devam ederken paranın içinden 5 kez çekme hakkı veriyor....

C H U C K Y................................................. ....

chucky68
16-05-2013, 18:50
birçok ekonomi hocaları merkezin bu kadar sert ve sürekli faize dayalı indirimlerini cami duvarına işemek olarak tehlikeli görüyor....negatif faizle uzun süre gidemeyeceğini vede bir noktadan sonra mecburen faiz artışına gideceğini söylüyor....zaten bu faiz indirimleri piyasaları heraketlendirmişte değil....kimse kredi kullanmıyor kimse yatırm yapmak istemiyor kimse faizde dibi görmeden bir işe kalkışmak istemiyor...herkesin beklentisi faiz dahada düşecekken ben niye pahalıdan kredi cekeyim derdi...o bakımdan faiz indirimlerinin pek bir faydası olmayacak....görüntünün ne olacağı kapalı kutu...kimsede parasını harcamak istemiyor....durgunluk var....heleki faizlerin dahada düşmesi bankalardaki mevduat müşterilerininde paralarını çekmeye başlaması demek....bankalarda kolay buldukları bu mevduat müşterilerini çıkartmak istemiyor....en kolay para buldukları kaynak mevduat müşterileri...eeee faiz olmayınca millet ya altına gidecek yada dövize...buda yastık altı olacak....insede çıksada çoğu tasarufçu bunlara yönelecek....tasarufla rdahada dibe vuracak....ev fiyatlarıda öyle fırsat bu fırsat deyip artsada alacak kimse olmayınca elde patlayacak....piyasalarda emlak fiyatları aşırı şişkin durumda....alan yok veren yok...öyle bekliyor....bulunduğum semtlerde en basidinden bugün suadiyede münübüs yoluyla bağdat caddesi arası tam ortada sıkışmış yeni bir binadan daire sorayım dedim....önce içini gezdim...3+1 110 m2 büyüklüğünde sıradan bir daireydi...dıştan bina çok sağlam işçilikle duruyordu....ama odalar küçüktü....fiyatını sordum....sıkı durun 900.000 tl deyiverdiler....yuhhh dedim...kiraya versen ederi en çok 3200 tl zor eder....deli para...hangi enayi bu paraları veriyor diye sordum..adam bana son 2 daire kaldı dedi...:)....doğru yada yalan....kira çarpanına göre hesaplasan dönüşü 25 yılı buluyor....bir eve heleki 110 m2 sıradan bir sokakta yapılmış binaya bu kadar para verenin aklından şüphe ederim...bu evin en çok ederi çevreye göre taş çatlasın 750.000 tl eder...yani emlak piyasası ederinden en az %20 şişmiş durumda....milleti zengin etmeye değmez...bu faizler eninde sonunda Türkiye gibi ülkelerde mecburen çıkmak zorundadır....büyüme falanda hikaye....millet kredi çekse onunda bir ölçüsü var..merkez bankası müdahale ederim çok kredi çekilmesine müsaade ettirmem diyor....o bakımdan bu zor süreci orta vadede atlatacağız diye düşünüyorum....sadece sabır...

C H UCK Y............................HALKIN KURTULUŞ CEPHESİ

bahri
16-05-2013, 19:09
birçok ekonomi hocaları merkezin bu kadar sert ve sürekli faize dayalı indirimlerini cami duvarına işemek olarak tehlikeli görüyor....negatif faizle uzun süre gidemeyeceğini vede bir noktadan sonra mecburen faiz artışına gideceğini söylüyor....zaten bu faiz indirimleri piyasaları heraketlendirmişte değil....kimse kredi kullanmıyor kimse yatırm yapmak istemiyor kimse faizde dibi görmeden bir işe kalkışmak istemiyor...herkesin beklentisi faiz dahada düşecekken ben niye pahalıdan kredi cekeyim derdi...o bakımdan faiz indirimlerinin pek bir faydası olmayacak....görüntünün ne olacağı kapalı kutu...kimsede parasını harcamak istemiyor....durgunluk var....heleki faizlerin dahada düşmesi bankalardaki mevduat müşterilerininde paralarını çekmeye başlaması demek....bankalarda kolay buldukları bu mevduat müşterilerini çıkartmak istemiyor....en kolay para buldukları kaynak mevduat müşterileri...eeee faiz olmayınca millet ya altına gidecek yada dövize...buda yastık altı olacak....insede çıksada çoğu tasarufçu bunlara yönelecek....tasarufla rdahada dibe vuracak....ev fiyatlarıda öyle fırsat bu fırsat deyip artsada alacak kimse olmayınca elde patlayacak....piyasalarda emlak fiyatları aşırı şişkin durumda....alan yok veren yok...öyle bekliyor....bulunduğum semtlerde en basidinden bugün suadiyede münübüs yoluyla bağdat caddesi arası tam ortada sıkışmış yeni bir binadan daire sorayım dedim....önce içini gezdim...3+1 110 m2 büyüklüğünde sıradan bir daireydi...dıştan bina çok sağlam işçilikle duruyordu....ama odalar küçüktü....fiyatını sordum....sıkı durun 900.000 tl deyiverdiler....yuhhh dedim...kiraya versen ederi en çok 3200 tl zor eder....deli para...hangi enayi bu paraları veriyor diye sordum..adam bana son 2 daire kaldı dedi...:)....doğru yada yalan....kira çarpanına göre hesaplasan dönüşü 25 yılı buluyor....bir eve heleki 110 m2 sıradan bir sokakta yapılmış binaya bu kadar para verenin aklından şüphe ederim...bu evin en çok ederi çevreye göre taş çatlasın 750.000 tl eder...yani emlak piyasası ederinden en az %20 şişmiş durumda....milleti zengin etmeye değmez...bu faizler eninde sonunda Türkiye gibi ülkelerde mecburen çıkmak zorundadır....büyüme falanda hikaye....millet kredi çekse onunda bir ölçüsü var..merkez bankası müdahale ederim çok kredi çekilmesine müsaade ettirmem diyor....o bakımdan bu zor süreci orta vadede atlatacağız diye düşünüyorum....sadece sabır...

C H UCK Y............................HALKIN KURTULUŞ CEPHESİ çok haklısınız birde yeni moda çıkmış ev almak için gayrimenkul danışmanı yada ev sahibi ile görüştüğünüz zaman mesela evin değeri 200000 tl ise siz 150000 teklif ettiğiniz zaman verilen cevap 50000 tl yi kredi çekin faizler düştü deniyor sanki bankalarda bedava para dağıtıyorlar yatırım amaçlı ev almak istediğinizde ise bu seferde size kredi çekin kiraya verin kira krediyi öder deniliyor peki kiracı garantisi var mı diye sorduğunuzda burda ev boş kalmaz deniyor eskiden ev alımında bir pazarlık olurdu şimdi ise git kredi çek deniyor benim prensibim cebimdeki parayla yatırım yapılır borçlanarak yatırım yapmak bana tuhaf geliyor yoksa ben mi tuhafım şaşırdım kaldım:düsün:

Sinusoidal
16-05-2013, 19:27
Sayın chucky süper özetlemişsiniz.

Şuan almak istediğiniz evin değeri kadar meblağı şu dandik faize verin minimum 12 aylık maksimum 14 aylık kiranızı sağlıyor.

1milyon dolarlık evdede aynı 100 bin liralıktada aynı. Faizden azcık daha iyi getiri veren bir fona yatırım yaptınız desek az riskli o zaman daha da iyi.

Olaki ters durumda paranız bankada hazır bekler. Evden çıkarsınız daha küçüğüne geçersiniz. Yada kriz çıktı ev fiyatları düştü paranızla daha cazip fiyata ev alabilirsiniz.

Sayın chucky dogru söylüyor emak piyasası minimum yüzde 15 ile 40 arası (yere göre) şişik. Birde bunun içine kredi 4 senelik alındımı bu şişik fiyatların üzerine yüzde 15-20 daha koyun.

Eeee kimse kusura bakmasın kimse bana özellikle Istanbuldan emlak aldıramaz. Yakın arkadasım 4 sne önce uyguna aldıgı evi (chucky arkadasımın dediği bölgede) içinede 100.000 tl harcadı. Şimdi aldıgı ve harcadıgı fiyatın toplamının 2 katına satmak için listeye koydu. Bir girdim sahibindene o bölgede yaklaşık 56 sayfa satılık ilanı. (bölge derken semt demek istiyorum) hadi 5 sayfa aynı ilan olsa ee artık belli....

Haaa kupon çok acil yerler hariç. oda bu düzinelerce sayfanın içinde 2-3 adet yeri geçmez.

Arsaya gelince 3 aydır detaylı arastırma yaptım ceviz bahçesi kurmayu dusunuyordum. Trakya Silivri e Çanakkale ve Sakarya düzce bölgesinde araştırmama göre arsa dönüm fiyatları uçmuş. Zaten trakyayı saymıyorum uçmuşun uçmuşu. Haa baktınız mı satılık arsa sayısı sahibinden.com da düzinelerce sayfa. Dönümü 15 binlerden başlıyor allahın dagı dediğiniz yerler. Zaten habeir çıkmış yerlerde imarsızlar dönümü 40.000 50.000 tl olmuş. Tek uygun Çanakkale tarafları oralar uygun önümü 2 ile 8 bin arası uygun yerler var.

haa arsayı prim için alıyorsan zaten sana primli gibi satıyorlar. Değer mi degmez. Paraya dönüştürmek arsayı zor.

umitxxl
16-05-2013, 19:47
Bu yaz altın ons fiyatının 1200 dolar ve dolarında 1,78-1,80 aralığında olduğu durumda ,teorim tutarsa paranın yarısını altın a geçeceğim.Sonuçta bir çarpanıda dolar olduğu için hem dolara geçmiş hemde altını aşağıdan almış bulunacağim.

Amerika altının kısa vadede yükselmesini istemiyor.Karşılıksız bastığı dolarlar eninde sonunda pul olacak , zaman içinde piyasa dengesini bulacak ve balon olmuş varlıklar aşağı gelecek.

dudu
16-05-2013, 19:53
Gun sonu gosterge faiz kapanis rekoru kirarak 4.80% den kapatti.

Gunluk dusus %4.76
Haftalik dusus %3.42
Aylik dusus %13.98

Burasi artik dip, diye diye buralara geldik.

Syg,

chucky68
16-05-2013, 22:32
mevduata alternatif olarak ev almak vede kiraya vermek bir yere kadar hem doğru hemde yanlış olabilir....yani gerçekten kelepir vede merkezi bir yerden alınan düşeş evler prim sağlar...böyle evlerde bir elin parmağını geçmez...onlarıda sana bana yedirmeden el altından başkaları alırlar....hepimizin yanıldığı konu şudur...herkes kiraya göre mevduat faizini karşılaştırıyor....tamam belki kira geliri mevduat faizinin altında kalıyor olabilir....hatta kira gelir vergisi,emlak vergisi vs bunlarıda çıktığınızda mevduat faizi dahada cazip gibi görülebilir....ancak birde evin yıllık artış değeri vardır....bunu hep atlıyoruz....bu değeride koyduğumuzda evin getirisi ile mevduat kafa kafaya hatta ev duruma göre mevduatı geçebilirde...gelelim asıl püf noktasına.....bir evi olabilecek en üst tavan fiyatından alan yani doymuş fiyatından alan evin yıllık değerinden çok birşey beklemesin....mesela yukarda verdiğim 900.000 tl lik evin değeri zaten en üst tavandır....burdaki fiyat zaten şişmiştir...1 yıl sonrada evin değeri muhtemelen ya aşağı yada aynı kalacaktır.....işte böyle şişmiş değerinden ev alma gafletine düşmeden çevreyi iyice araştırıp asıl değerinden hatta bir ölçü dahada altından pazarlıkla ev alıp yatırım yapmak daha doğru olur.......bir evin değeri pazarlık aşamasında belirlenir....satan kişi ya yüksekten çakar.....yada alan kişi nakidin gücüyle satıcıyı yener....bu tip evleri genellikle ikinci el piyasasında daha çok elde edebilirsiniz....muhtemelen mütaahitten alınan evler hep en yüksekten olur....buna dikkat.....

C H UCK Y.....................................SON BEBEK

memorex
16-05-2013, 22:56
Moody's kredi notumuzu artırdı.Obama'nın okşaması gerekiyormuş.

JonDowes
16-05-2013, 23:06
Çift notla yatırım yapılabilir oldugumuza göre hatırlatmanın zamanıdır:

TCMB Araştırma Notu (2011): Eşiği Aşınca: Kredi Notunun “Yatırım Yapılabilir” Seviyeye Yükselmesinin Etkileri (http://www.tcmb.gov.tr/research/discus/2011/WP1123.pdf)

memorex
16-05-2013, 23:13

TCMB Araştırma Notu (2011): Eşiği Aşınca: Kredi Notunun “Yatırım Yapılabilir” Seviyeye Yükselmesinin Etkileri (http://www.tcmb.gov.tr/research/discus/2011/WP1123.pdf)

Özetteki bilgiye göre bu durumda cari açığımız aya varacak sonra bir gümbürtü ,rüyadan uyanmışız.:düsün:

chucky68
16-05-2013, 23:27

iyi bulunmuş herşeyi ayrıntılı anlatmış bir yazı...

capcuk
17-05-2013, 04:17
enpara'ya 100bin tl aktarmayı düşünüyorum ama enpara'ya bişey olursa batarsa felan enpara'da 100bin tl'lem olduğunu nasıl ispatlayabilirim?

dudu
17-05-2013, 10:13
enpara'ya 100bin tl aktarmayı düşünüyorum ama enpara'ya bişey olursa batarsa felan enpara'da 100bin tl'lem olduğunu nasıl ispatlayabilirim?

5.00 TL karsiligi imzali hesap cuzdani gonderiyorlar.

Syg,

dudu
17-05-2013, 10:24
Yatirim yapilabilir seviye notumuz herkese hayirli olsun.
Notun etkisi orta vadede iyi olur, tabii bir hata yapmaz isek.
Faizler bir sure daha 5.00% altinda kalir. Sonra FED'e gore hareket eder.
Paranin adresi riskli olsa da borsa olmaya devam eder, ancak bugun atlayanlari zimbalarlar.
Biraz gevsemesini, beklentiyi satin alanlarin karlarini realize etmelerini bekledikten sonra
iyi, duzenli kar eden ve temiz temettu odeyen sirketlerden uzun vadeli bir portfoy yapilir.
Emlak bu seviyeden bir alternatif olamaz. Belki cok iyi secilmis spesifik yer ve projelerde.
Artmasi beklenen doviz girisi ile doviz de bir yatirim olarak cekici degil ve dusunulmemelidir.
Bu yazdiklarim su andaki durumun olaganustu bir sey olmadan devami halinde gerceklesmesi muhtemel bir senaryodur.
Burasi TR burada her sey olur diyenlere zaten bir sozum olamaz.
Herkese hayirli ve bol kazanclar dilerim.

Syg,

watermalon
17-05-2013, 11:26
Galiba,Kurulacak,bu yeni dunya duzeninde,Para,kolayca herkesin bulabilecegi bir meta olacak,Bulunmayan,yada elde edilmesi en zor sey,parayi kazanmak olacak,Cok para kazanan sektorler,Meslskler ve kariyer tesebbusleri,herkes tarafindan istenecek...Kucuk sermayelerle isletmeci olunamayacak,Daha Korkunc bir rekabet bizi bekliyor....Kucucuk bir bufe yada bakkalin cok yuksek fiyatlarla satisini gorecegiz...AVM ler'de alisveris patlamalari bekliyorum....

ytd

syg

thron
17-05-2013, 14:19
Galiba,Kurulacak,bu yeni dunya duzeninde,Para,kolayca herkesin bulabilecegi bir meta olacak,Bulunmayan,yada elde edilmesi en zor sey,parayi kazanmak olacak,Cok para kazanan sektorler,Meslskler ve kariyer tesebbusleri,herkes tarafindan istenecek...Kucuk sermayelerle isletmeci olunamayacak,Daha Korkunc bir rekabet bizi bekliyor....Kucucuk bir bufe yada bakkalin cok yuksek fiyatlarla satisini gorecegiz...AVM ler'de alisveris patlamalari bekliyorum....

ytd

syg

ben bu konuda çok farklı düşünüyorum, yeni düzende kimsenin elinde para olmayacak herkes çok uzun vadeli krediler almış olacak ve aybaşında aldığı maaşı ay içinde kazandığı parayı maaşı aldığı gün bankaya yatıracak.

herşeyin fiyatı ütopik yükselecek ve kriz zamanlarında ütopik düşecek.

kısaca dolaşımda para olmayacak, herkes kredi borçları için yaşayacak ve olası bunalımlarda tarihin en büyük iflas ve işsizlik dalgaları arka arkaya gelecek, sonrasında da savaşlar başlayacak (bkz. 2. dünya savaşı)

Sinusoidal
17-05-2013, 14:51
2.3650 den Eur/Try mu bozarım 1 haftalık , net %12.2 DCD EURO faizi. Haftaya Cuma 2.3650 üzeri kaparsa , biz 2.3650 den bozarız altı kaparsa EURO da kalırız. Her durumda faizi alırız. Bakalım ne olacak?

2.37 ye 9.50 net faiz veriyordu EURO ya biz 2.3650 den tercih yaptık çünkü spot 2.3590 dı o saatde.

marketwatch
17-05-2013, 15:16
DCD oranlarınız hangi bankadan?

Sinusoidal
17-05-2013, 15:35
DCD oranlarınız hangi bankadan?

1 haftalık için HSBC

mandrake
17-05-2013, 16:30

ytd

syg

vaybe sanki ayni Amerikayi anlattiniz.

Sinusoidal
17-05-2013, 17:37
vaybe sanki ayni Amerikayi anlattiniz.

Ben AVM de alışveriş patlaması yerine , çelik kasa üreten şirketlerde patlama bekliyorum.

Kolay para kolay gelir , çabuk da gider. Geçen bir tanıdığım anlattı biraz mışlı muşlu doğruluk kaynağını bilemem ama yalansa bir zararı yok ama doğru ise enteresan hikaye. Bir bankanın özel bölümünde görevli , geçen bir Ortadoğu lu müşteri gelmiş tüm banka departmanı kendisini ziyarete gitmiş. Daha dogrusu kendi gitmezmiş bankalar ona gelirmiş falan ne kadar doğru bilemem. 100 milyon Euro ya teklif istemiş. Artık fon mu faiz mi başka şey mi bilemem. Düşünün bunun gibi 100 kişi olsa zaten yeter piyasa için. Tam Amerikaya anlattınız dediniz doğru bu da bana 90 lardaki İSVİÇRE ve şimdiki CAYMAN ADALARINI hatırlattı.

Türkiyenin notu yatırım olur seviyeye geldi. Ama yerliye değil yabancıya. Yerlinin notu halen Yunanistan seviyesinde. Hadi bakalım gelsin yabancılarda açsınlar takır takır üretim yapan fabrikalar. Ama olmaaazzz. Yok yerine fon şirketi , yatırım şirketi , gayrmenkul şirketi antin kuntin firmalar yada firmasız sıcak paraların piyasaya girmesi. Açsınlar şöyle Anadoluya 1000 er kişilik üretim yapan 50 fabrikada işsizlik rahatlasın. Yatırım olsun... Var mı soran bu para neyin nesi yoook.

shorts
18-05-2013, 03:09
....hepimizin yanıldığı konu şudur...herkes kiraya göre mevduat faizini karşılaştırıyor....tamam belki kira geliri mevduat faizinin altında kalıyor olabilir....hatta kira gelir vergisi,emlak vergisi vs bunlarıda çıktığınızda mevduat faizi dahada cazip gibi görülebilir....ancak birde evin yıllık artış değeri vardır....bunu hep atlıyoruz....bu değeride koyduğumuzda evin getirisi ile mevduat kafa kafaya hatta ev duruma göre mevduatı geçebilirde...
hah be dedirten tespit , agzina saglik chucky ustad...
ulan senelerdir herkes (benim raslamadigim yorumlari tenzih ederim) bu karsilastirmayi yaparken anaparanin enflasyon karsisinda kaybettigini hic hesaba katmadan carpiyor boluyor, mevduati savunuyor..cildiracagim.. diyoruum benim bilmedigim bir hesap var heralde, bi ben mi akilliyim memlekette ..

neyse rahatladim, rahatladim da ne ise yarayacak.. bu fiyatlardan sikiyorsa, icin rahat ediyorsa ev al.. 2 gun once bu emlak islerine kafasi basan ve sansli hatta balli olan bir arkadas bebek'te bir ev var 425000 e dedi 70 m2 bahce kati .. ben yeni ev aldim sen al istersen 2000-2500 e kiraya verirsin dedi.2000 den hesaplasan 17.7 yil eder amorti edisi.. ona bile cesaret edemedim, kaziklaniyor muyum, balon patlarsa ne olur diye..
hakikaten bu balon balon diyoruz da patlarsa ne olacak, 2. el evler de etkisi ne olur bilen varsa soylesin a dostlar..
ne dersin chucky ustad

özür
18-05-2013, 11:30
Çok yakında enparada her dönemden 1 er puan indirir.

Sinusoidal
18-05-2013, 12:32
Sayin shorts tabikide carpar bolerim cildiraca durum yok. Benim anlamadigim konu hadi hemen alin ucuza evi , aninda kiraya verin oh kiraci ciksin 5 sene sonra cillop gibi evi biraksin anindada 3 kayi fiyatdan satin. Emlakcilar konusur aninda kiraya verirsin. Onlarin anindasi 4 5 aydan baslar. Ayrica o 425 bin tllik daire 5 sene sonra ne olacak. Ben derimki arz fazla talebe gore. Ben parami en kotu mevduata koyar faiziyle kirami oder ilk krizde balon inincede evi alirim.

chucky68
18-05-2013, 14:33
hah be dedirten tespit , agzina saglik chucky ustad...
ulan senelerdir herkes (benim raslamadigim yorumlari tenzih ederim) bu karsilastirmayi yaparken anaparanin enflasyon karsisinda kaybettigini hic hesaba katmadan carpiyor boluyor, mevduati savunuyor..cildiracagim.. diyoruum benim bilmedigim bir hesap var heralde, bi ben mi akilliyim memlekette ..

neyse rahatladim, rahatladim da ne ise yarayacak.. bu fiyatlardan sikiyorsa, icin rahat ediyorsa ev al.. 2 gun once bu emlak islerine kafasi basan ve sansli hatta balli olan bir arkadas bebek'te bir ev var 425000 e dedi 70 m2 bahce kati .. ben yeni ev aldim sen al istersen 2000-2500 e kiraya verirsin dedi.2000 den hesaplasan 17.7 yil eder amorti edisi.. ona bile cesaret edemedim, kaziklaniyor muyum, balon patlarsa ne olur diye..
hakikaten bu balon balon diyoruz da patlarsa ne olacak, 2. el evler de etkisi ne olur bilen varsa soylesin a dostlar..
ne dersin chucky ustad

sevgili yoldaşım istanbulun bazı bölgeleri vardırki suyunu sıksan altın yağdırır....böyle semtleri saymaya gerek yok...ben gelişme aksamındaki bölgeleri falan çok dikkate alamıyorum....bir garantisi yok....o kadar çok gelişme bölgeleri varki??...sıkıysa al yatırım yap.....ya tutmassa??....örnek çok...hemen verelim...anadolu yakasında ataşehire alternatif bölge olacak denilen aralarında çok az bir mesafe farkı olan ataşehir'in şerifalisi....bundan 7 yıl önce şöyle olacak fiyatlar patlayacak şu olcak bu olacak dendi...alanı elinde patladı...hiç prim yapmadı...yaptıysada kandırmaca....kurtköy deniyor...yığınla yeni evler,projeler var..bana göre burda viaport,ihava alanı vs bile olsa yarı gecekondu sayılır....bir yerde çok arz oluşursa o yer çok prim etmez...ancak %100 dolduğu zaman prim eder...halbuki böyle gelişme bölgelerinde o kadar çok ev varki hangi birini doldurucan....herkez öncelikle merkezi yerlere bakar...ulaşım,çevre,alışveriş vs imkanlarına bakar...sancaktepe deniyor....o bölgede bile yığınla proje var...nasıl gelişecek...ne prim yapacak...kapalı kutu...belki 20 sene sonra olabilir...20 yıl bekleyeceksem gider uzun vade hisse senedi sepeti bile yaparım....en azından garanti para...bir yer her zaman söylüyorum üzerindeki binanın çok kaliteli olmasıyla prim yapmaz...prim yapacak olan arsasıdır..topraktır...toprak değerli değilse üzerine altında eksen zamanla teneke olur...o bakımdan her zaman daha önceden popüler olmuş yerlerden ev yatırımı yapmak daha akıllıcadır..tabi kelepir olması şartıyla....sen bebekten bu fiyata ev bulduysan arkana bile baka derim...git gez...zaman kaybı değil...bahçe katı bile olsa bölge çok değerli...nezih,insan kalitesi,deniz,eğlence,lokasyon vs ne ararsan var olan bir bölge...kira çarpanıda süper...tek yapacağın etrafındaki alacağın eve benzer yerlerin kira ederini emlakçılarıda gezerke öğrenmek....gerçekten bu kirayı ediyormu diye tespit etmek...bence bu fiyata bedava ev...bina kaç yıllık??...kentsel dönüşümde zaman içinde mütaahite gitme potansiyeli taşıyormu??...arsası imarı karşılıyormu??..vs bunlarada bak...evet eğer bunlarıda taşıyorsa hiç kaçırma...evin değeri her zaman enflasyonun üzerinde kalır...tabiki lokasyon çok mühim....her zaman para eder....satması,kiraya vermesi her zaman diğer evlere göre daha kısadır....bunu unutma...bugün 425.000 tl yi faize versen sana % 7 den 25.000 tl faiz kazandırır...toplamda 1 yılda paran 450.000 tl olur...evi bugün alıp 2000 tl den bile değilde 1800 tl den kiraya versen 21.600 tl yapar....düş vergileri temiz 19.000 tl civarı para yapar....bu ev yılda sana %3 değer sağlasasa toplamda paran 458.000 tl olur...yani kafa kafaya bile olsa zaman içinde faizler bugünün gidişatına göre eve göre ekside kalır..ama tekrar diyorum...lokasyon vede kelepir fiyata bulmak şartıyla...yoksa banka faiz getirisinin lokasyonlara göre üste çıktığı yerler vardır....bazı yerler vardırki faiz hep bu bölgelere göre ezilir....mesela bağdat caddesi gibi.....saygılarımla......

C H UCK Y...........................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
18-05-2013, 14:53
cuma günü birkaç bankaya uğradım.....teb 100.000 tl ye 30 günlük %8.10 veriyor....daha üstüne %6.85 veriyor...hsbc yede uğradım...bazı bankalar mevduat faizinin dahada düşeceği konusunda çok emin konuşuyor..dikkatede almak lazım diye düşünüyorum...hatta hsbc portföy yöneticisi bayan bana faizlerin 6 ayda %4-5 civarına yaslanacağını söyledi...birçok mevduat müşterilerimizi yatırım fonlarına davet ediyoruz diyorlar...özellikle teb bana taktik fon isimli bir fonu önerdi..getirisi çok iyiymiş...hsbc bankasının 3 farklı şubesine son 10 günde gitmiş birisi olarak her gittiğim şubesinde bana optimal fon isimli fonu öneriyorlar....hatta cuma günü gittiğim bir şubesindeki bayan bana bir müşterimiz bugün bize 1 milyon tl yolladı...sırf bu fonlar için dedi....getirisi gene aynı şeyi söylüyorlar bu yıl başından itibaren %13 imiş....sonuç olarak birçok banka yatırım fonlarına bel bağlamış durumda...para kaybetme riskide elbette var...uzun vadeli yatırmlar...ama şansın tutar kısa vadede mevduattan alacağın parayı 3-5 aydada fazlasıyla çıkarabilirisn....tek kusuru garanti para değil..ama bankalar bir yerde haklılar risk olmadan artık para yok deyiveriyorlar....bu önerdikleri fonları çok iyi yönettiklerini vede şimdiye kadar hiç kaybettirmediklerini söylüyorlar...ancak savaş,deprem,kıtlık,felaket vede dünyada olan kötü senaryolar bu fonları etkiler diyorlar....zor işler...aşağıya tükürsen bıyık yukarı tükürsen sakal....orta riskli yatırım fonlarının yönetim şekline bakarak bu konuda çok profesyonel bir bankayla çalışmak belki çok kazançlıda olabilir...şimdilik bekleyip görelim...ben yıl sonunda bakalım bu fonlar ne getirecekmiş kendi birikimime göre hesaplayacağım....acelemiz şimdilik yok nasılsa.....

C H UCK Y...........................SON BEBEK

chucky68
18-05-2013, 15:03
son olarak yıl sonuna kadar benim gibi %9.75 faizle bağlayan yoldaşlarım için sene sonuna faizler ne olur??..kampanya olanakları ne olur??...bizi tatmin edecek en azından piyasaları zorlayacak faiz çıkarmı??.....bunu bekleyip görme zamanı ve lüxü var...ama kısa vadede bu düşük faizlerle giden yoldaşlarımın maalesef azda olsa bu tip önerilere zaman ayırmasıda gerekebilecek....en azından bu zamanları az zararla kapatmak için arayış şart diyorum...ama mutlaka profesyonel destek şart....kendi başına balıklama atlamamak şartıyla....o bakımdan fonların bir güzel tarafı uzmanlar tarafından yönetiliyor ve sizin için yatırım yapılıyor olması....tabi gene söylüyorum...garanti para değil...risk mutlaka orta risli fonlarda bile %25 de olsa var...zaten negatif faiz her ne kadar sürdürülemez deniyorsada mevduat müşterileri parasını kolay kolay başka yere götürmez....bu ve buna benzer yerlere kaçar...düşük faiz ortamında herkes paralarını çeker diyorum....bankalar bana gülüyor...tam tersine genede geliyorlar...ağlaya ağlayada olsa mecburen bu önerdiğimiz fonlara geliyorlar diyorlar....kaybeden varmı diye soruyorum??..elbette var diyorlar....kimler diye soruyorum?...sabrı vede tahamülü olmayanlar diyorlar...acele edenler bekleme sabrı olmayan radikal mevduatçılar diyorlar...işte bunlar zarar gördüğünde çıkanlar diyorlar....neyse herkese bol güneşli hafta sonları diliyorum....benimde caddeye salınma zamanım geldi yoldaşlar......saygılarımla

shorts
18-05-2013, 17:09
tesekkurler sn sinusoidal sevgili chucky, arastiracagim..

bahri
18-05-2013, 18:42
sevgili yoldaşım istanbulun bazı bölgeleri vardırki suyunu sıksan altın yağdırır....böyle semtleri saymaya gerek yok...ben gelişme aksamındaki bölgeleri falan çok dikkate alamıyorum....bir garantisi yok....o kadar çok gelişme bölgeleri varki??...sıkıysa al yatırım yap.....ya tutmassa??....örnek çok...hemen verelim...anadolu yakasında ataşehire alternatif bölge olacak denilen aralarında çok az bir mesafe farkı olan ataşehir'in şerifalisi....bundan 7 yıl önce şöyle olacak fiyatlar patlayacak şu olcak bu olacak dendi...alanı elinde patladı...hiç prim yapmadı...yaptıysada kandırmaca....kurtköy deniyor...yığınla yeni evler,projeler var..bana göre burda viaport,ihava alanı vs bile olsa yarı gecekondu sayılır....bir yerde çok arz oluşursa o yer çok prim etmez...ancak %100 dolduğu zaman prim eder...halbuki böyle gelişme bölgelerinde o kadar çok ev varki hangi birini doldurucan....herkez öncelikle merkezi yerlere bakar...ulaşım,çevre,alışveriş vs imkanlarına bakar...sancaktepe deniyor....o bölgede bile yığınla proje var...nasıl gelişecek...ne prim yapacak...kapalı kutu...belki 20 sene sonra olabilir...20 yıl bekleyeceksem gider uzun vade hisse senedi sepeti bile yaparım....en azından garanti para...bir yer her zaman söylüyorum üzerindeki binanın çok kaliteli olmasıyla prim yapmaz...prim yapacak olan arsasıdır..topraktır...toprak değerli değilse üzerine altında eksen zamanla teneke olur...o bakımdan her zaman daha önceden popüler olmuş yerlerden ev yatırımı yapmak daha akıllıcadır..tabi kelepir olması şartıyla....sen bebekten bu fiyata ev bulduysan arkana bile baka derim...git gez...zaman kaybı değil...bahçe katı bile olsa bölge çok değerli...nezih,insan kalitesi,deniz,eğlence,lokasyon vs ne ararsan var olan bir bölge...kira çarpanıda süper...tek yapacağın etrafındaki alacağın eve benzer yerlerin kira ederini emlakçılarıda gezerke öğrenmek....gerçekten bu kirayı ediyormu diye tespit etmek...bence bu fiyata bedava ev...bina kaç yıllık??...kentsel dönüşümde zaman içinde mütaahite gitme potansiyeli taşıyormu??...arsası imarı karşılıyormu??..vs bunlarada bak...evet eğer bunlarıda taşıyorsa hiç kaçırma...evin değeri her zaman enflasyonun üzerinde kalır...tabiki lokasyon çok mühim....her zaman para eder....satması,kiraya vermesi her zaman diğer evlere göre daha kısadır....bunu unutma...bugün 425.000 tl yi faize versen sana % 7 den 25.000 tl faiz kazandırır...toplamda 1 yılda paran 450.000 tl olur...evi bugün alıp 2000 tl den bile değilde 1800 tl den kiraya versen 21.600 tl yapar....düş vergileri temiz 19.000 tl civarı para yapar....bu ev yılda sana %3 değer sağlasasa toplamda paran 458.000 tl olur...yani kafa kafaya bile olsa zaman içinde faizler bugünün gidişatına göre eve göre ekside kalır..ama tekrar diyorum...lokasyon vede kelepir fiyata bulmak şartıyla...yoksa banka faiz getirisinin lokasyonlara göre üste çıktığı yerler vardır....bazı yerler vardırki faiz hep bu bölgelere göre ezilir....mesela bağdat caddesi gibi.....saygılarımla......

C H UCK Y...........................YEŞİL PARKALI BEBEK sonuna kadar katılıyorum yatırım için ev alınacaksa semt çok önemlidir semtin elit olması sosyal imkanlarının(lüks cafe marka lokantalar ) olması şarttır evin içinde jakuzi olması karın doyurmaz kira getirisi çok önemlidir satmak istediğinizde üç aşağı beş yukarı elden çıkartma imkanı olması lazımdır ankarada istanbulda böyle semtler sınırlıdır ve çok değerlidir açıkçası imkanım olsa böyle semtlerden çok uçuk bir fiyat olmadığı müddetçe ev kesin alırdım ancak bu imkanım olmadığı için forever mevduat

şef
19-05-2013, 09:37
cuma günü birkaç bankaya uğradım.....teb 100.000 tl ye 30 günlük %8.10 veriyor....daha üstüne %6.85 veriyor...hsbc yede uğradım...bazı bankalar mevduat faizinin dahada düşeceği konusunda çok emin konuşuyor..dikkatede almak lazım diye düşünüyorum...hatta hsbc portföy yöneticisi bayan bana faizlerin 6 ayda %4-5 civarına yaslanacağını söyledi...birçok mevduat müşterilerimizi yatırım fonlarına davet ediyoruz diyorlar...özellikle teb bana taktik fon isimli bir fonu önerdi..getirisi çok iyiymiş...hsbc bankasının 3 farklı şubesine son 10 günde gitmiş birisi olarak her gittiğim şubesinde bana optimal fon isimli fonu öneriyorlar....hatta cuma günü gittiğim bir şubesindeki bayan bana bir müşterimiz bugün bize 1 milyon tl yolladı...sırf bu fonlar için dedi....getirisi gene aynı şeyi söylüyorlar bu yıl başından itibaren %13 imiş....sonuç olarak birçok banka yatırım fonlarına bel bağlamış durumda...para kaybetme riskide elbette var...uzun vadeli yatırmlar...ama şansın tutar kısa vadede mevduattan alacağın parayı 3-5 aydada fazlasıyla çıkarabilirisn....tek kusuru garanti para değil..ama bankalar bir yerde haklılar risk olmadan artık para yok deyiveriyorlar....bu önerdikleri fonları çok iyi yönettiklerini vede şimdiye kadar hiç kaybettirmediklerini söylüyorlar...ancak savaş,deprem,kıtlık,felaket vede dünyada olan kötü senaryolar bu fonları etkiler diyorlar....zor işler...aşağıya tükürsen bıyık yukarı tükürsen sakal....orta riskli yatırım fonlarının yönetim şekline bakarak bu konuda çok profesyonel bir bankayla çalışmak belki çok kazançlıda olabilir...şimdilik bekleyip görelim...ben yıl sonunda bakalım bu fonlar ne getirecekmiş kendi birikimime göre hesaplayacağım....acelemiz şimdilik yok nasılsa.....

C H UCK Y...........................SON BEBEK

radikal mevduatçı dostum chucky dahi başka arayışlara giriyorsa durum vahim demektir. eyvah yatırım yapılabilir ülke olduk başlıklı blogumu boşuna açmadığımı görüyorum. bugün tüm yatırım ürünleri çok riskli hale geldiği için tek risksiz yatırım ürünü mevduatın faizi düşüktür. yani diğer ürünlerin kaybettirme ihtimali yükselmiştir. bu nedenle şimdilik mevduatçı yeni fırsatlar çıkana kadar düşükte olsa mevduata devam etmelidir. fon dediğiniz şey sihirli birşey değil ki. içinde ya hisse senedi vardır ya bono-tahvil vardır, belki az miktarda altın. mutlaka bir kısmıda mevduaat faizindende düşük gecelik repo dadır. hisse fiyatları yükseldiği için fonlar kar yazmıştır, bono faizleri aşağı geldiği için fonlar kar yazmıştır. lakin hisse fiyatlarının geldiği seviye bellidir. gel hisse alalım desem, alırmısınız? 2012 başıydı, bu başlıkta isc hissesini 3.5tl den aldığımı, alınabileceğini yazmıştım, bir yığın laf yemiştim, cevap vermedim. bugün 7.70tl. ve bugünde alınmaz diyorum. bugün bono faizi 4.80. gel alalım desem, alırmısınız? hayır. o halde bunları alan fonu, neden alacaksınız?
profesyonel yardım demişsiniz. kim böyle bir yardım alabilmiş? böyle birileri varmı?

özür
19-05-2013, 11:22
Hayat felsefem "damlaya damlaya göl olur" üzerine kurulu. Tabiiki en önemli şart sabırdır.

bankac
19-05-2013, 11:31
Asaf Savaş Akat

Geçmiş enflasyonu kullanınca reel faiz zaten on aydır ekside seyrediyor. Ne kadar? Aydan aya enflasyonla dalgalanıyor. Ortalaması eksi yüzde 0.8 çıkıyor. Beklenen enflasyon ile son altı ayda eksiye geçiyor. Ortalaması eksi yüzde 0.3’e geriliyor. Ya fiili reel enflasyon? Mayıs 2012’de (artı) yüzde 1.5 olmuş. Sonrası hesaplanamıyor. Onun da hızla eksiye döneceği açıktır.

bankac
19-05-2013, 11:36
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23317621.asp?yazarid=249&hid=23319915

samizade
19-05-2013, 13:18
Bu olay fizik kurallarına aykırıdır kimse "buharlaşmayı" hesaba katmıyor. Buharlaşmayı engellerseniz özel şartlarda belki....
sabır demek zaman demek bence hayatımızdaki en değerli şey, tekrar geri kazanılmayacağı kesin olan tek şey

Hayat felsefem "damlaya damlaya göl olur" üzerine kurulu. Tabiiki en önemli şart sabırdır.

austin
19-05-2013, 16:31
Bu olay fizik kurallarına aykırıdır kimse "buharlaşmayı" hesaba katmıyor. Buharlaşmayı engellerseniz özel şartlarda belki....
sabır demek zaman demek bence hayatımızdaki en değerli şey, tekrar geri kazanılmayacağı kesin olan tek şey

Haklısın sabrede sabrede derviş olduk ammavelakin öte yandan acele davranırsak kalan zamanı kalitesiz ve kötü yaşamakta var. İki ucu pis bir değnek neyazıkki..

umitxxl
19-05-2013, 16:46
Bu yaz altın ve doları aşağıda yaklarsak (altında 1200 usd dolarda 1,77-1,79 aralığında) porföyün bir bölümünü kısa vadede ihtiyaç olmayan kısmını altına geçmek mantıklı duruyor.

faruko
19-05-2013, 20:03
Chucky üstat, bu ilandaki taşınmazı tavsiye eder misin? Fiyat nasıl? Ne de olsa senin bölgende :)

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-super-bostanci-kose-kiracili-dukkan-125256692/detay/

sezler67
19-05-2013, 23:02
Chucky üstat, bu ilandaki taşınmazı tavsiye eder misin? Fiyat nasıl? Ne de olsa senin bölgende :)

http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-super-bostanci-kose-kiracili-dukkan-125256692/detay/

tamam insan değiliz anladık :D, ama yüze böyle vurulmazki bu gerçek... yanlış anlamayın; burda siz 930.000 TL lik dükkanı tavsiye edermisiniz diye sormuşsunuz. demekki o 900 bin - 1 t gibi paraların değeri kalmadı artık Ya siz çok zenginsiniz Yada Ben çok fakir... Yada Ben Yaşamıyorum :D

benim gibi 70-80 bin gibi parası olupda faizle Ev kirası vs vs.. ödeyen veya geçinmesine katkı sağlayan Arkadaşlar olduğunu düşünüyorum...
Ezmeyin Fakir fukarayı. Örneğin Ben =)

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)
herneyse; konu dışına çıkmayalım. Faizler yüzde 1'e düşene kadar Oran paylaşmaya devam edelim.

Yazdığım mesajlar şahsi fikirlerim olup, kesinlikle tavsiye değildir. İyi Forumlar.

mgdv2001
19-05-2013, 23:03

Soru sayın Chuckye sorulmuş gerçi ama fikrimi belirtmek isterim.
O kadar parayı o dükkana bağlamak bence doğru bir yatırım değil.
Ben Kozyatağı tarafında olduğumdan bostancıyı iyi bilirim. İşlek yerdir fakat rakam bana yüksek geldi.
5000 Tl kira olayına gelince Dükkan bir işyeri mesken değil biri gelir tutar 1 yıl işleri kötü gider boşaltır (borçta brakır 1-2 kirada ödemez) arada yeniden kiralanana kadar zaman geçer,, birde işyeri kirası olduğu için stopaj ve maliye yönü var.

İnsanlar oturduğu evin kirasını ödemeye daha fazla önem verir.
İş yeri kirası ise ticarethane olması sebebiyle eğer zarar ediyorsa bu sıkıntı sizede yansır kiranız aksar geç ödenir,,,huzurunuz kaçar.
resimlerden gözüken yer ise market banka şubesi gibi kurumsal büyük şirketlere kiralanabilecek kadar büyük bir yer gibi durmuyor.
Bunlar benim fikirlerim tabiki
saygılar

powerpc
19-05-2013, 23:20
son olarak yıl sonuna kadar benim gibi %9.75 faizle bağlayan yoldaşlarım için sene sonuna faizler ne olur??..kampanya olanakları ne olur??...bizi tatmin edecek en azından piyasaları zorlayacak faiz çıkarmı??.....bunu bekleyip görme zamanı ve lüxü var...ama kısa vadede bu düşük faizlerle giden yoldaşlarımın maalesef azda olsa bu tip önerilere zaman ayırmasıda gerekebilecek....en azından bu zamanları az zararla kapatmak için arayış şart diyorum...ama mutlaka profesyonel destek şart....kendi başına balıklama atlamamak şartıyla....o bakımdan fonların bir güzel tarafı uzmanlar tarafından yönetiliyor ve sizin için yatırım yapılıyor olması....tabi gene söylüyorum...garanti para değil...risk mutlaka orta risli fonlarda bile %25 de olsa var...zaten negatif faiz her ne kadar sürdürülemez deniyorsada mevduat müşterileri parasını kolay kolay başka yere götürmez....bu ve buna benzer yerlere kaçar...düşük faiz ortamında herkes paralarını çeker diyorum....bankalar bana gülüyor...tam tersine genede geliyorlar...ağlaya ağlayada olsa mecburen bu önerdiğimiz fonlara geliyorlar diyorlar....kaybeden varmı diye soruyorum??..elbette var diyorlar....kimler diye soruyorum?...sabrı vede tahamülü olmayanlar diyorlar...acele edenler bekleme sabrı olmayan radikal mevduatçılar diyorlar...işte bunlar zarar gördüğünde çıkanlar diyorlar....neyse herkese bol güneşli hafta sonları diliyorum....benimde caddeye salınma zamanım geldi yoldaşlar......saygılarımla

yeni trend parayı fonda batırma olmuş, yanlış anlaşılmasın vaktiyle bende fonda kaldım,mevduatın iki katı kazandığım günler oldu. Ama o devirler bitti, şimdi borsa hariç artıya geçecek bir şey yok, tabi şimdi girerseniz avlarlar,iyice şişti.
unutmayın biz tasarruf açığı olan tüketici bir ekonomiyiz. faizler elbet roketleyecek. chucky dostum bırak o bankacılar ne derse desin, 2011 yılında altın almam için .ötünü yırtıyorlardı,hadi dedim yemezler. alanların elinde patladı.

basitlik
19-05-2013, 23:20
Devletin Bakanları ve Milletvekilleri bankaların tarafını tutuyor. Mecburen kaybeden KY ler olarak eksi faizle mevduat yapmaya ve enflasyon altında her türlü ezilmeye devam edeceğiz.

Bakan Yazıcı: Bankalar aidattan vazgeçmez
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23317959.asp

chucky68
20-05-2013, 01:09

faruko yoldaşım haftada en az 1-2 kez yürüyüş rotası olarak bu dükkanında bulunduğu caddeden geçerim...yukarda arkadaşım mgdv2001 çok güzel açıklamış...o paralara değmez diyorum...ayrıca bu verdiğin paraya göre 5000 tl kirada çok değil...yapılan iş önemli....adam kundura satarak bence kirayı zor çıkartır...başkada iş olmaz zaten...küçük esnaf işleriyle düzgün ödeyen bir kiracı bu tür esnaflık işlerinde zor bulursun....dükkan 2 cephe görüyor..tek artısı bu...ama o dediğin cadde aslında sanıldığı gibi çok canlı bir yer değildir...geçiş yeridir..çok büyük paralar bunlar....ayrıca satan kişide çok süslü konuşuyorsa vardır bir hilesi deyip düşünürüm...şayet bu kadar yüksek bir paran varsa akıllı ol azda olsa paranı faizde değerlendir derim....mevduattan 1 tl fazla alacan diye bu yere bu kadar para bağlanmaz..zaten ederinden fazla fiyatı var....bostancının münübüs tarafı olsa eyvallah derim..gene düşünürüm....ama alt bostancı biraz kumar işi...sen gene beni dinle bu kadar birikimin şayet varsa keyfine bak...korkma paran ölünceye kadar sana fazla fazla yeter....en geberik faizde bile fazla riske girmeden garanti para almaya devam et...sana tavsiyem bir dükkanı almadan önce üşenme akşama kadar geç karşısına bak bakalım o iş yerine günde kaç kişi ortalama girip çıkıyor....bu dükkan alım işinde en püf noktadır...dükkanı boş iken değerini anlayamassın...doluyken anlarsın....gene etrafındaki esnaflarla konuş....değerini ölç biç...her değişik meslek gurubundaki esnaflara satışlarını vede caddenin potansiyelini sor...çekinme....sana yardımcı olacaklardır.....bir yerin canlımı ölümü olduğunu en güzel yakın çevresindeki diğer esnaf sahipleri bilir....son olarak hayatta fırsatlar hiç bitmez...amma lakin para gittimi yerine koyması ancak mezarda biter.....

C H UCK Y...............................YEŞİL PARKALI CADDE BEBEĞİ

chucky68
20-05-2013, 01:18
tamam insan değiliz anladık :D, ama yüze böyle vurulmazki bu gerçek... yanlış anlamayın; burda siz 930.000 TL lik dükkanı tavsiye edermisiniz diye sormuşsunuz. demekki o 900 bin - 1 t gibi paraların değeri kalmadı artık Ya siz çok zenginsiniz Yada Ben çok fakir... Yada Ben Yaşamıyorum :D

benim gibi 70-80 bin gibi parası olupda faizle Ev kirası vs vs.. ödeyen veya geçinmesine katkı sağlayan Arkadaşlar olduğunu düşünüyorum...
Ezmeyin Fakir fukarayı. Örneğin Ben =)

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)
herneyse; konu dışına çıkmayalım. Faizler yüzde 1'e düşene kadar Oran paylaşmaya devam edelim.

Yazdığım mesajlar şahsi fikirlerim olup, kesinlikle tavsiye değildir. İyi Forumlar.

bu forumda toplasanız bu paralara sahip adam sayısı 3-5 kişiyi geçmez....bugün maaşlı çalışan bir insan ayda 5000 tl gibi hatırı sayılır bir parayla işe başlasa bile hiç yemese içmese bugünden para biriktirmeye çalışsa ancak 20 yıl sonra bu rakamlara ulaşabilir....yani kolay değil...bırakın 1 milyonu bana göre çalışarak maaşla para biriktirmeyle böyle paralara ulaşmak hayaldır...ancak miras kalırsa olur...yoksa maaşlı çalışan hiç bir kimsenin ben şansı çok yaver gitmediği sürece kısa yoldan bu paralara ulaşacağını sanmıyorum..o bakımdan rahat olun....faruko arkadaşın aslında sormak istediği bir ironidir...alacağından vereceğinden değil....yoksa akıllı hiç kimse dişinden tırnağından biriktirdiği 3-5 kuruşunu milletin moklu evlerine dükkanlarına durduk yere para yatırmaz...bu fiyatlar neye göre belirleniyor...bilen yok..adam atmış ilanda böyle bir fiyat...kim kime çakarsa...elbet bir kör alıcı çıkar zihniyeti var....o bakımdan tasaruf konusunda burda telafuz edilen büyük rakamlara aldırmayın....emin olun çoğu yoldaşımın 100.000 tl den çok birikimi yoktur...yani hepimiz aslında gerçek bir küçük tasaruf sahipleriyiz..yaşı benim gibi 40 üzeri olanlar belki daha yukarlarda olabilir..hepsi bu...

C H UC KY........................................SON BEBEK

chucky68
20-05-2013, 01:24
son olarak her yerin piyasada bir değeri vardır...bunu belirleyen piyasadır..alıp almamak size kalmış....ancak sizin yapmanız gerekn tek şey ince düşünüp çok araştırmaktır...hemen oltaya gelmemektir....bu işler heryerde aynıdır....hatta mevduat faizindede aynıdır....gidersiniz bir bankaya size önce şu kadar faiz verebiliyoruz derler...siz araştırmadan peki kabulum derseniz size piyasanın en kötü fiyatından o faizi çakarlar..sonradan uyanırsınız ama iş işten geçmiştir....demek istediğimi umarım tüm yoldaşlarım anlamıştır.....bu sadece emlak piyasası için değil...her yerde aynıdır....saygılarımla..

C H UCK Y....................................TÜRÜNÜN SON BEBEĞİ

chucky68
20-05-2013, 01:33
yeni trend parayı fonda batırma olmuş, yanlış anlaşılmasın vaktiyle bende fonda kaldım,mevduatın iki katı kazandığım günler oldu. Ama o devirler bitti, şimdi borsa hariç artıya geçecek bir şey yok, tabi şimdi girerseniz avlarlar,iyice şişti.
unutmayın biz tasarruf açığı olan tüketici bir ekonomiyiz. faizler elbet roketleyecek. chucky dostum bırak o bankacılar ne derse desin, 2011 yılında altın almam için .ötünü yırtıyorlardı,hadi dedim yemezler. alanların elinde patladı.

bankacıların laflarının 10 tanesinden 1 tanesi doğruysa 9 tanesi yalandır....muhtemelen doğrudur şu yakın zamanda bu fonlar hakikaten çok kazandırmış olabilir....ama kazancınızı o an için realize etmediğiniz sürece hiç bir şey kazanılmış sayılmaz....bugün 10 kazandım sanırsınız aman devam edeyim yarın kesin 20 olacak dersiniz....akşamdan sabaha bir kalkarsınız birde bakmışsınızki kazanç 5 olmuş..tühhh dersiniz....yani kısacası inadına faiz inadına mevduat.....ama vur-kaç yaparak.......burası Türkiye ben kısacıyım diye mevduat yapanlar mutlaka bu zor süreçte ezileceklerdir....şahsen ben olsam en-paramı veriyor kim ne veriyorsa en uzun vadeyi değerlendirir sene sonunu aşmadan yoluma bakardım....hayvan çok terli çünki.....kızdırmaya gelmez....tekmeyi atar

C H U C K Y...................................YARINI OLMAYAN SON BEBEK

sezler67
20-05-2013, 02:43
bu forumda toplasanız bu paralara sahip adam sayısı 3-5 kişiyi geçmez....bugün maaşlı çalışan bir insan ayda 5000 tl gibi hatırı sayılır bir parayla işe başlasa bile hiç yemese içmese bugünden para biriktirmeye çalışsa ancak 20 yıl sonra bu rakamlara ulaşabilir....yani kolay değil...bırakın 1 milyonu bana göre çalışarak maaşla para biriktirmeyle böyle paralara ulaşmak hayaldır...ancak miras kalırsa olur...yoksa maaşlı çalışan hiç bir kimsenin ben şansı çok yaver gitmediği sürece kısa yoldan bu paralara ulaşacağını sanmıyorum..o bakımdan rahat olun....faruko arkadaşın aslında sormak istediği bir ironidir...alacağından vereceğinden değil....yoksa akıllı hiç kimse dişinden tırnağından biriktirdiği 3-5 kuruşunu milletin moklu evlerine dükkanlarına durduk yere para yatırmaz...bu fiyatlar neye göre belirleniyor...bilen yok..adam atmış ilanda böyle bir fiyat...kim kime çakarsa...elbet bir kör alıcı çıkar zihniyeti var....o bakımdan tasaruf konusunda burda telafuz edilen büyük rakamlara aldırmayın....emin olun çoğu yoldaşımın 100.000 tl den çok birikimi yoktur...yani hepimiz aslında gerçek bir küçük tasaruf sahipleriyiz..yaşı benim gibi 40 üzeri olanlar belki daha yukarlarda olabilir..hepsi bu...

Anladım hocam Saolun cevap için...
Annem Tüm servetini Anneanneme yedirdi, Oda üsküdar mezarlığında şuan Annemin yatırımları orada yatmakta :D, Babamsa annemden ayrı durumu bayağı bir iyi... çıkartırsa o çıkartır 2-3 T yi Ama Öldüğünde sanırım birşey bırakmaz bana... dargınız.
Bunlarında acısı var :D

Bir an Gaflete düştüm ciddi sandım arkadaşları :D 20 yaşında kızlar 70-80 bin papel lik arabalara binince Bende bu Erkek halimle Tabanvaya talim terbiye... Dedim acaba herkez Zengin oldu bir benmi fakir kaldım dedim gaflete düştüm bir an kusura bakmayın :D

sezler67
20-05-2013, 03:13
Bu Konu Yeri değil Ama, Takip Ediyorum En az 200 sayfadır Emlak piyasasından bahsediliyor Konuda;

Bende Size Emlak Piyasası hakkında bir tiyo vereyim;
Dağa taşa 2+1 3+1 açık mutfak ev yapıp duruyorlar Hergün, Bunların sonucunda Emlak Fiyatlarının durgunlaşacağı kanaatindeyim.

ben Antalyada oturmakdayım. 5 yıl önce buraya geldik. O zamanlar yeni yerleşim yerlerinde Ev fiyatları 50-60-70 bin tl diye gidiyordu... Şuanda gene aynı... Antalyada Bilen bilir en iyi Zone Belediye Otobüsleridir.. Belediye otobüslerinde Reklam monitörlerinde 50-60-70 bin tl ye Şehir dışı Yeni yapı ev satmaktalar.. O fiyatlar artmadı =) Ve üzülerek söylüyorumki Antalya Merkezde de ev fiyatları fazla artmadı kanaatindeyim... arttıysada 5 yıl içerisinde max 10-15 bin tl. Örneği yan komşumuz 5 yıl önce 100 bin tl ye aldığı evi 20 bin tl bakım Tamiratla 120 bine getirmiş. şuan satsam 130 verirler diyor.. Bu 5 yılın Semeresi Onun hesabına göre 10 bin tl. Kâr... Üzülerek söylüyorum ki Vermezler aldığı fiyata ancak satar veya satamaz bile :(

En Azından Antalyada Durum Böyle...
----------

dağlar taşlar ovalar platolar her yer İyice çimento taş yığını olduğu zaman dengeler değişecek.
bu faizler indiği gibi elbet çıkacaktır kanaatindeyim.

Herneyse Oran Paylaşmaya Devam. Ofline Olarak Takip ediyorum...
Saygılar, Sevgiler, İyi Forumlar.

shorts
20-05-2013, 04:13
Bu Konu Yeri değil Ama, Takip Ediyorum En az 200 sayfadır Emlak piyasasından bahsediliyor Konuda;
....
Herneyse Oran Paylaşmaya Devam....

dogrudur normalde yeri degil ama mevduatcilar olarak bu sikintili donemi el birligiyle atlatmamiz ve bu donemde caresiz saga sola saldirmaya yeltenenlere de goz kulak ya da destek olunmasinin gerekli oldugunu dusunuyorum. mevduatci demek saglamci demektir burada yazanlarla ona buna hemen atlamaz diye dusunuyorum.. atlasa bile tumuyle atlamaz ya da bir sureligine sular duruluncaya, ak döt kara döt belli oluncaya kadar dötü kurtarmaya bakar..
mesela ben bu konudan baskasina yilda bir-iki falan bakiyorum.. burada zaman zaman itismeler olsa da genelde bir dayanisma var ve bu acidan boyle donemde fikirlerine deger verdigim kisilerin-dostlarin her turlu alternatif yatirim araci hakkindaki dusuncelerini duymaktan mutlu oluyorum.. bilgileniyorum..
saygilar...

dudu
20-05-2013, 09:28
http://www.finanstrend.com/haber/119100/gumus-haftaya-yuzde-10-dususle-basladi,-altin-yuzde-1-ekside#.UZnCH7U3CAk

16 Nisan gunu gorulen 1321 Dolar/Ons fiyatin altinda altindan umudu kesmek lazim.

Syg,

dudu
20-05-2013, 10:32
Dolari gizli bir el yukseltti.

http://www.cnbce.com/haberler/finans/dolari-gizli-bir-el-yukseltti

Syg,

bankac
20-05-2013, 11:03
Ali Ağaoğlu

PEKİ ne oldu da bizim notumuz artmasına rağmen paramız değer kaybetti? Bunun 4 sebebi var:

1- Not artışının zamanlaması “politik bir karar olduğunu” çağrıştırıyor. Buna çok da fazla prim vermeyenler; not artışı sonrasında hemen tüm piyasa katılımcılarının beklediği gibi; BIST’de de şuursuz bir yükseliş görmeyince, kur risklerini azaltmayı tercih etmiş olabilir.

2- Aslında kurlardaki yükseliş son 2 günde başlamadı. Asıl etki yavaş olsa da Reyhanlı’daki patlamadan sonra başladı. İlk günlerde yavaş ve derindendi. Ancak not artışı sonrasında, yine yukarıda da belirttiğim gibi “süper bir coşku” görmeyince, “Zirvede ne konuşulduğunu bilmiyoruz, iyisi mi Suriye riskini almayalım” diyenler ufaktan uzamaya karar veriş olabilirler!

3- Geçtiğimiz hafta “gelişmekte olan ülkeler evreninde” birçok ülkenin para birimi değer kaybetti. Yaşanan bu hareketi sadece euro/dolar paritesi ile açıklamak mümkün değil! Gelişmiş ülke borsalarının tarihi rekorlar kırmaya devam etmesi, gelişmekte olan ülke piyasalarına olan ilgiyi azaltıyor. 4- Ve son sebep ama bana göre en önemli sebep de “negatif reel faiz”.

Kurlarda sert hareket zor

GELECEKTEKİ enflasyonu; ki MB düş(ürül)eceğini öngörüyor; bile göz önüne alsak uzunca bir süre daha “negatif reel faiz” ile yaşayacağız. Negatif faiz ortamının biz Türkler için söz konusu olduğunu öne süren, yabancılar için (kurlar yatay seyrettiği sürece) nominal faizin daha önemli olduğunu öne süren bir görüş de var. Yüzde 6-7 faiz ortamında bu görüş haklı olabilir. Ancak yüzde 4.50’de değil! Kaldı ki şu anda Brezilya’da son bir yıllık enflasyon yüzde 6.49 iken politika faizi olan “SELIC rate” yüzde 7.50’de. Üstelik de 28-29 Mayıs’ta yapılacak “COPOM” (Brezilya’nın PPK’sı) toplantısında faizlerin 50 baz puan arttırılması bekleniyor. Her iki sava da inanlar için Türkiye mi yoksa Brezilya mı daha cazip?

expertadvisor
20-05-2013, 11:32
Dışardan yatırıma gelenlere kıyak diye düşünüyorum....MB kaynaklı..Yorumda öyle paritede USD den yana...

faruko
20-05-2013, 12:25
Boşuna üstat demedik. Chucky abimiz adamı mesajından tanır :):)
Üstat açıklamaların için teşekkür ederim. Tabii bu ederde dükkan alacak kadar birikimim yok ama bir işyeri yatırımı yapmayı düşünmüyor da değilim açıkçası. Ama tabii en fazla 200-300 bin TL lik bir dükkan alabilirim (tabi bir kısmı kredi olacak) Şu an araştırma safhasındayım.

Sinusoidal
20-05-2013, 14:25
Üstat açıklamaların için teşekkür ederim. Tabii bu ederde dükkan alacak kadar birikimim yok ama bir işyeri yatırımı yapmayı düşünmüyor da değilim açıkçası. Ama tabii en fazla 200-300 bin TL lik bir dükkan alabilirim (tabi bir kısmı kredi olacak) Şu an araştırma safhasındayım.

Sayın Faruko ,

ATM olabilecek dükkanları araştırmanızı tavsiye ederim. Kiracı derdi pek olmuyor fiyatlarda makul oluyor getiride bir nebze daha iyi gibi. Arkadaşım 250.000 TL ye bulmuştu 125.000 kredi 125.000 nakit alıcaktı yeri. Banka da hazırdı , kira getirisi 1200 ile 1400 civarı deniyordu. Konum bağdat caddesi ile minibus caddesi arası idi.

ATM için bir araştırmanızı tavsiye ederim belki bir şey çıkabilir.

guneysu
20-05-2013, 15:23
en ufak eleştiride silinir,çünkü bunlar sanırım yönetici,bana yapıldıda ondan....

yazıları sitede silme yetkisi 5 kişide var, ve onların bu topicde yazı yazanlar ile hiç bir bağlantısı yoktur, ve her birimizin nickleri vardır yıllardır da bu forumdayız.

kim olduklarını bilmiyorsanız, forum yöneticileri kısmından bakabilirsiniz.

nicklerinin altında yönetici, moderatör yazıları vardır.

yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Sinusoidal
20-05-2013, 15:30
Bilgilendirme amaçlı

saat 13:00 Te EUR/USD 1.30 parite (yani Euromu 1.30 dan USD ye dönerim) 1 haftalık vade , %4.6 net Euro DCD faizi

Sinusoidal
20-05-2013, 15:38
Dostlar bir isteğim var ,

Brezilya Merkez Bankasının son 1 yıldır faiz oranlarını nasıl bulabiliriz. Matrixte bulamadım daha dogrusu kodunu bilmiyorum.

Teşekkürler

memet1
20-05-2013, 16:15
forum yöneticileri kimlerdir,nerden bakılıyo...

guneysu
20-05-2013, 16:50
forum yöneticileri kimlerdir,nerden bakılıyo...

http://www.hisse.net/forum/showgroups.php

zeus66
20-05-2013, 16:56

ticari gayrimenkul'de kira çarpanı daha düşük tutulur, yani evde 240 ay normal karşılanabilir ama dükkanda 10-12 yıl yani en fazla 150 aylık kira makuldür- yukardaki örnekte 5.000 lira kira getiren bir yer için 650-700 bin TL üstü satış fiyatı balondur- 5.000 TL kira getirisinin rahatça elde edildiğini varsaysak bile..

lokasyonu tam bilemiyorum ama 30 m2 yer için 5.000 TL bağdat caddesi fiyatlarına yakın..

JonDowes
20-05-2013, 19:02
Dostlar bir isteğim var ,

Brezilya Merkez Bankasının son 1 yıldır faiz oranlarını nasıl bulabiliriz. Matrixte bulamadım daha dogrusu kodunu bilmiyorum.

Teşekkürler

http://www.bloomberg.com/quote/BZSTSETA:IND

Sinusoidal
20-05-2013, 19:57
http://www.bloomberg.com/quote/BZSTSETA:IND

Teşekkürler

mandrake
20-05-2013, 19:59
ticari gayrimenkul'de kira çarpanı daha düşük tutulur, yani evde 240 ay normal karşılanabilir ama dükkanda 10-12 yıl yani en fazla 150 aylık kira makuldür- ..

hayret oysaki ben tam tersini beklerdim
malum dukkan larin icinde kirilip dokulecek mutafk banyo yok hersey kaba iscilik

oysaki evde cok sey kaybediyorsunuz

Sinusoidal
20-05-2013, 20:39
Saat 17:00 de; EUR/TRY 2.372 den TRY dönülür , 1 haftalık %18.6 DCD faizi.

Bir nevi spotdan dönerim mantığı...

faruko
20-05-2013, 21:17
Üstat, af edersiniz. ATM 'nin açılımı nedir acaba? Bildiğimiz banka ATM'si değildir sanırım :)

Sayın Faruko ,

ATM olabilecek dükkanları araştırmanızı tavsiye ederim. Kiracı derdi pek olmuyor fiyatlarda makul oluyor getiride bir nebze daha iyi gibi. Arkadaşım 250.000 TL ye bulmuştu 125.000 kredi 125.000 nakit alıcaktı yeri. Banka da hazırdı , kira getirisi 1200 ile 1400 civarı deniyordu. Konum bağdat caddesi ile minibus caddesi arası idi.

ATM için bir araştırmanızı tavsiye ederim belki bir şey çıkabilir.

Sinusoidal
20-05-2013, 21:21
Üstat, af edersiniz. ATM 'nin açılımı nedir acaba? Bildiğimiz banka ATM'si değildir sanırım :)

Bildiğin Banka ATM si üstadım. Batma derdi yok , kırma dökme derdi yok vs vs. Sorunsuz kiracı. Detaylı araştırmaya değebilir bence arada.

zeus66
20-05-2013, 23:16
hayret oysaki ben tam tersini beklerdim
malum dukkan larin icinde kirilip dokulecek mutafk banyo yok hersey kaba iscilik

oysaki evde cok sey kaybediyorsunuz

mutfağı banyoyu kırıp dökmek, kiralama sürecinin önemli dinamiklerinden biri değildir- depozito vardır ve bu kırıp dökmelere karşı alınır o depozito.. ev kiralaması ikamet amaçlı olduğu için daha güvenilirdir, işin ucunda sokakta kalmak vardır.. oysa dükkan ticari bir işletmedir, işletme para yapıyorsa kira ödemesinde sorun çıkmaz ama işletme zarar yazmaya başlarsa ilk kesiklerden biri kira ödemesi olur.. o nedenle dükkan kirası daha düşük bir nakit akışı garantisi ima eder..

mesela uyum market 5 tane dükkanını sattı geçen sene, kira çarpanı 11 yıl civarında gerçekleşti, ki uyum'un yerleri gayet iyi lokasyonlardaydı.. spk zorladı uyum'u kendi mülkiyetindeki bu dükkanları satmaya, çünkü şirketlerin özsermayelerini gayrimenkul gibi donuk aktiflere bağlaması ticari mantığa aykırıdır, dükkanların ederini kendine sermaye yapmasını, bu parayı kendi faaliyet alanına yatırması, buna mukabil kira ödemesiyle gitmesi daha rasyoneldir..

her neyse, şu anda istanbul'da büyük ticari gayrimenkuller'de kira çarpanı 11-12 yıl civarında.. ofis çarpanı 15-18, ev kiralarında çarpan 20 yıl ve üstü ortalamalarda işlem görüyor.. bence bu üçünden en iyisi ofis segmenti, güvenilir bir kiracısı olan bir ofisin kira çarpanı 15 yıldan düşükse alınır- dükkan daha riskli, ama bence evden daha iyi geri dönüş süresinin kısalığından dolayı.. ev piyasası kaçınılmaz olarak arz-talep dengesizliklerine manke.. binaenaleyh, yatırım amaçlı gayrimenkulde üç önemli kıstas vardır; lokasyon, lokasyon, lokasyon..

bankac
21-05-2013, 11:20
FATİH ÖZATAY
RADİKAL GAZETESİ

Tasarruf oranımız ise zaten oldukça düşük bir düzeyde; arttırmamız gerekiyor.

Ne gibi alternatif politika uygulanabilir

Alternatif politikalar neler olabilir? Elbette ilk akla geleni bu tür kısa vadeli fon girişlerini caydırmayı amaçlayan sermaye kontrollerine gitmek. Bunun uygulanmayacağı defalarca hükümet yetkilileri tarafından ilan edildiği için geçiyorum. Merkez Bankası’nın uygulayabileceği alternatif ne olabilir?

Temel enflasyona odaklanmak. Temel enflasyon düşmeden politika faizini indirmemek. Yerli paranın değerlenmesine izin vermek. Yerli para değerlendikçe temel enflasyon düşeceğine göre bu düşüşten sonra politika faizini indirmek. Ancak bu indirimi yaparken de mevduat faizinin enflasyonun altında kalmayacağı bir düzeyi gözetmek. Bu arada enflasyonu sıçratan bir kerelik vergi artışları da hükümetçe yapılmayacak elbette.

Sonuçta bir kez ölünüyor. Bu politikanın riski elbette rekabet gücümüzün bir süreliğine aşınmasına yol açması. Ama dikkat: Bir süreliğine. Üstelik şu anda olduğu gibi enerji fiyatları da enflasyonun düşmesine yardımcı ise bu tür bir politikanın maliyeti fazla olmayacaktır. Oysa uygulanan politika nedeniyle ‘hasta’ sürekli yoğun bakımda kalıyor. Bir türlü ayağa kalkamıyor. Ayrıca enflasyonu düşürücü bir politika gözetmediğimizden, üretim maliyetlerimiz rakiplerimize kıyasla yüksek kalmaya devam ediyor.

özür
21-05-2013, 11:53
Faizde dibi gördük sanırım.

vurkan
21-05-2013, 12:11
memet1 yazımı sildirmeyi başardın mı :) hadi hayırlı olsun ...

fakat şu var gerçekler bir yere kadar gizlenir. yarın öbür gün bu sistemden birileri mağdur olduğunda ve yine birileri tarafından bedel ödendiğinde keşke doğrular yapılsaydı diye düşünülebilir. ama herzaman olduğu gibi iş işten geçmiş olur.

hı bu arada yönetime söyleyeceğim bir şey yok. buraya yazdığımda Bloomberg tv ye yazmış gibi hissediyorum. ister silinir, ister kalır.. aslında neyin silinip neyin silinmeyeceği, kimin ceza alıp , kimin almayacağı yada kimin forumdan uzaklaştırılmasının gerekip gerekmediği çok derin bir konudur..

ama burada da hemen hemen türkiyede her ortamda rastladığımız bir şekilcilik var. bir çocuk simit çalmış görünürde hırsız gereken ceza verilir.. birisi devleti soymuş baş tacı edilmiş..

böyle gelmiş böyle gider vesselam... not: hakareti ve küfürüde sözde aramamak lazım tabi bunları görebilmek herkesin harcı değil. harcı olsa bile doğru yu bulmak gibi bir yükümlülüğüde zaten olmaz.

herkese saygılar,

cozali
21-05-2013, 12:28
Bildiğin Banka ATM si üstadım. Batma derdi yok , kırma dökme derdi yok vs vs. Sorunsuz kiracı. Detaylı araştırmaya değebilir bence arada.
ATM kiralama olayı güzel benim tanıdığım bir esnaf dükkanının birini 4 banka ATM si için 6.000 tl. kiraya vermişti, ama lokasyona ve bankaların ihtiyacına bağlı bunun için bazen bankalar sana gelebilir bazen de senin bankaların peşinden koşman gerekiyor.

DogrucuMustafa
21-05-2013, 13:31
Arkadaşlar, gün güzel, hayat güzel, paralar vadede işler tıkırında da, Allah korusun, Yıkıcı boyutta? malum Ege vs.yerlerde! DEPREM olursa halimiz ne olur? düşünmesekte olur, ama... Buda var yani? Mesela bizim paralara ulaşmamız aylar alır? Sistemlerin düzelmesi aylara malolur?

pronto
21-05-2013, 13:32
Dolar aldı başını gidiyor.1 haftada 1.81 den 1.86 oldu.%2.5 reel artış....

memet1
21-05-2013, 14:20
memet1 yazımı sildirmeyi başardın mı :) hadi hayırlı olsun ...

fakat şu var gerçekler bir yere kadar gizlenir. yarın öbür gün bu sistemden birileri mağdur olduğunda ve yine birileri tarafından bedel ödendiğinde keşke doğrular yapılsaydı diye düşünülebilir. ama herzaman olduğu gibi iş işten geçmiş olur.

hı bu arada yönetime söyleyeceğim bir şey yok. buraya yazdığımda Bloomberg tv ye yazmış gibi hissediyorum. ister silinir, ister kalır.. aslında neyin silinip neyin silinmeyeceği, kimin ceza alıp , kimin almayacağı yada kimin forumdan uzaklaştırılmasının gerekip gerekmediği çok derin bir konudur..

ama burada da hemen hemen türkiyede her ortamda rastladığımız bir şekilcilik var. bir çocuk simit çalmış görünürde hırsız gereken ceza verilir.. birisi devleti soymuş baş tacı edilmiş..

böyle gelmiş böyle gider vesselam... not: hakareti ve küfürüde sözde aramamak lazım tabi bunları görebilmek herkesin harcı değil. harcı olsa bile doğru yu bulmak gibi bir yükümlülüğüde zaten olmaz.

herkese saygılar,yoldaş benim amacım sildirmek değil yalnızca silineceğini söyledim,senin yazdıklarına tamamen katılıyorum....

oktay G
21-05-2013, 14:24
Dolar aldı başını gidiyor.1 haftada 1.81 den 1.86 oldu.%2.5 reel artış....nerdeyse dolara girecektim yaz geliyor diye vazgeçtim,girseydim 1 haftada benim parada 2500 tl kazanç

memet1
21-05-2013, 14:30
nerdeyse dolara girecektim yaz geliyor diye vazgeçtim,girseydim 1 haftada benim parada 2500 tl kazançeylülde 1.80 den dolardan çıkp mevduata girdim,kardamıyım acaba...

vurkan
21-05-2013, 14:33
yoldaş benim amacım sildirmek değil yalnızca silineceğini söyledim,senin yazdıklarına tamamen katılıyorum....

samimiyetine inanıyorum. kardeş toplum olarak öyle bir noktaya geldik ki, bırakın vicdanı, insanlık bile tamamen bitti. empati kurmak filan zaten hayal olldu.. atıyorum sizin tapulu evinizi devlet yıkıp sizi sokakta bıraksa, insanlar hıyanetliğinden neredeyse zil takıp oynayacak. yani o vaziyetteyiz.. hani biraz empati kurup , bu insan bu evi nasıl satın aldı, yada inşaa etti, acaba başka birikimi varmı, tekrar ev alıp kiracı durumuna düşmekten kurtulabilirmi diye soran yok..

oh olsun , devlet istediği konutu yıkar, isterse tapusu olsun devlet istemedikçe parasını ödemez.. gibi yaklaşımlar doğru olmaz.. zalim bugün bana zalimlik yapar , yarın sana... önemli olan doğrunun yanında durabilmek, yalanlar , yanlışlar zamanla ortaya çıkar belki bir nesil el üstünde tutulursunuz fakat sonra çocuklarınız ve/veya torunlarınız bu yükü taşımak zorunda kalır..

allah kimseyi doğruluktan şaşartmasın..

şef
21-05-2013, 19:34
Arkadaşlar burada sadece faiz oranlarını paylaşmada kullanalım. diğer tartışmalarımızı güncel makro ekonomi başlığında devam edelim. faizler düşse bile hiç yeni mevduat bağlayan olmuyor mu? düşükte olsa her aldığımız ekstra puan burada olmamızın esas amacıdır.

bluedreamms
21-05-2013, 20:26
Forumda yeniyim, ilk mesajım ve ilgiyle takip ediyorum...
Gecen gun Ziraat de vade sonum vardı . O zamana kadar % 8-10 arası vadeler de sorunum yoktu.
Kız, 6.75 diyince biraz sok durumları oldu bende...
Kısaya bağladım... Arayış içinde buralara kadar geldik...
Çok şeyler öğreniyorum sizlerden ...
Teşekkürler....

fxxx
21-05-2013, 20:31
Yeni mevduat bağlayan

Burganbank, 25k, 7.30, 450 gün bağladım.

Fibabanka 7.7 , ancak miktarım çok düşük olduğu için uğraşmadım.

Syg..

Sinusoidal
21-05-2013, 20:52
Elimden geldiğince , haftalık aldığım sorduğum yada yaptığım dcd faizlerini yazıcam.

Bugun öğlen saatlerinde sorduğumuz EUR/TRY 2.39 %11 civarı verdi 1 haftalık. Spot 2.38 idi

Benim vade cuma bitiyor 2.3650 den bakıcaz eur inşallah geri gider bozmayız , bozar isek geri alış için uygun faizleri yakalamaya çalışıcagız.

şef
21-05-2013, 20:53
ilgi gösteren arkadaşlara teşekkür ederim.

Sinusoidal
21-05-2013, 20:53
Burganbank, 25k, 7.30, 450 gün bağladım.

Fibabanka 7.7 , ancak miktarım çok düşük olduğu için uğraşmadım.

Syg..

birader 450 gün mü 45 mi? 450 fazla değiş mi?

basitlik
21-05-2013, 21:02
Bankalar vatandaşı yoluyor, hükümet izliyor

http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/bankalar-vatandasi-yoluyor-hukumet-izliyor.html

mgdv2001
21-05-2013, 21:11
Döviz 1,85 üstünde kalmaya başlarsa (Yaz ayları turistlerin döviz getirmesi not artışı gibi olumlu gelişmelere rağmen) işlerin rengi değişmeye başlayabilir.
Negatif faiz sevdası ile özellikle Enerji kalemleri başta olmak üzere enflasyon kontrolden çıkarsa hem döviz hem faiz hem enflasyon ayaklarında MB nin işi çoook zorlaşır.1,85 - 1,86 cıvarında durulup sonra yavaşça geri gelmesi lazım dövizin..

Yıllık %4,5 politika faizi olan memlekette Dövizin 1 Ayda 1,77 lerden 1,85 lere gelmesi Yani %2,5 luk artış yatırımcı açısından kabul edilebilir bir oynaklık değildir. Normal değildir.
Daha da halen faiz indiriminden bahsediliyor olması çok enteresan ??
Bu oynaklık ile insanlar nasıl Bu faizlerden TL Mevduat yapacak ??
Tl %7 Yıllık USD %3,5 cıvarı aradaki yıllık faiz farkı kadar bir ayda oynaklık oluyor.
Bu gidişle DTH lar 1-2 yıl içinde patlama yaşar kanımca

mgdv2001
21-05-2013, 21:24
Birde son dakika haberi !!
En Para bütün vadelerde (Gecelik dahil) Oranları %7,5 ye fixlemiş
bir tek 32 Güne 7,75 veriyorlar
USD faizi 3,15 (92 - 181 gün )

Faizlerin yönü konusunda kafaları karışık belirsizlik var sanırım

fxxx
21-05-2013, 21:31
Birader

2014 yılı yerel seçimler ve tek başkanlık seçimleri dönemi öncesinde, dış görünüşte bariz olumsuzluğa izin verileceğini düşünmüyorum.

Stopaj % 10.

Bir de, düşük miktarlar göz önünde bulununca, hiç gereği yokken harcanıyor.

Bu sebeplerle.

Syg..

Trade Shark
21-05-2013, 22:27
enparada vites küçülttü ama yinede oranlara şükredelim:)

bu arada yapıkredi 5d mevduat adı altında yeni bir ürün çıkarmış..takipteyiz.oranlar çok yüksek olmayacaktır tabiki..

dolar-euro yükselişi de şimdilik yatırımcı için iyi gözüksede kalıcı olursa enflasyonu teğet geçmiyecği kesindir..

memet1
21-05-2013, 23:14
bloombergte birisi müşterilerine 1.85 ten satış önerdiğini,mb nın faiz indirimini durduracağını söylüyor,doların yılsonu 1.90 öngörüsünü anlatıyor...inadına mevduat...

vurkan
22-05-2013, 05:53
hükümetin düşündüğü şey, konjonkturel olarak yurtdışında faiz düşük kaldıkça tr deki faizler görece yüksek olduğu için sürekli ve yoğun bir para girişi olacağı,
yani kısaca yurtiçi mevduat sahibini düşündüğünü sanmıyorum.. mutlaka mevduatlarda ciddi bir bozulma istemiyordur fakat böyle bir zaten pek olası değil, gayrimenkul fiyatları yeterince şişti, altının ne olacağı belli değil, borsanın riski zaten belli belki dolar olabilir yani mevduat sahibinin de fazla bir seçeneği yok ve hükümette bunu iyi biliyor.. tabi işler yavaş yavaş tersine dönmeye başladı. Amerika da faizler yükseldikçe mevduatçının parasını daha fazla bankalara peşkeş çekebileceklerini pek sanmıyorum.

memet1
22-05-2013, 09:22
hükümetin düşündüğü şey, konjonkturel olarak yurtdışında faiz düşük kaldıkça tr deki faizler görece yüksek olduğu için sürekli ve yoğun bir para girişi olacağı,
yani kısaca yurtiçi mevduat sahibini düşündüğünü sanmıyorum.. mutlaka mevduatlarda ciddi bir bozulma istemiyordur fakat böyle bir zaten pek olası değil, gayrimenkul fiyatları yeterince şişti, altının ne olacağı belli değil, borsanın riski zaten belli belki dolar olabilir yani mevduat sahibinin de fazla bir seçeneği yok ve hükümette bunu iyi biliyor.. tabi işler yavaş yavaş tersine dönmeye başladı. Amerika da faizler yükseldikçe mevduatçının parasını daha fazla bankalara peşkeş çekebileceklerini pek sanmıyorum.

para girişi olacağına göre heralde dolar yukarı gitmez...

vurkan
22-05-2013, 11:07
para girişi olacağına göre heralde dolar yukarı gitmez...

onlar öyle düşünüyor :) olurmu - olmazmı zaman gösterecek..

powerpc
22-05-2013, 12:01
bloombergte birisi müşterilerine 1.85 ten satış önerdiğini,mb nın faiz indirimini durduracağını söylüyor,doların yılsonu 1.90 öngörüsünü anlatıyor...inadına mevduat...

hayrola faiz günah değilmiydi, mb faiz indirimini niye durdurupta hükümeti günaha sokuyorsun.:he:

memet1
22-05-2013, 14:05
hayrola faiz günah değilmiydi, mb faiz indirimini niye durdurupta hükümeti günaha sokuyorsun.:he:

hiç faiz günah demedim...katılım payı masallarınada hayatta inanmam...sadece gönlümden geçeni aracı kuruluş elemanı söylüyor...

bluedreamms
22-05-2013, 20:38
Kısa vadeli borç stoğunun neredeyse uzun vadeli borç stoğuna yaklaşmasının (155 mlyar dolar mış) ve dahi %86 sının bankalar tarafından 1 yıl içinde ödenecek olması, vadeli mevduat uzerindeki etkisi ne olabilir?

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23330671.asp

Saygıar

basitlik
22-05-2013, 23:24
Koskoca hükümet K'ynin kazıklanmasına seyirci kalıyor. Aferin. Anca siz boş boş dayılık taslayıp beyan verin. Senelerdir belli yerlere dokunamadınız. Bunu herkes biliyor. Kimin kimin ekmeğine yağ sürdüğünü herkes biliyor. Gücünüz anca KY'ye yetiyor negatif faiz vererek ezdiriyorsunuz. Bankalara asla dokunamazsınız. Zaten 3 dönemdir iktidarsınız, gıdım bankaların hiçbir şeyine dokunamadınız. Sanayi şirketlerinin karları erirken, bankaların karları inanılmaz katlanarak patladı. Bankaların da %70 i zaten yabancıların elinde. Kime çalışıyoruz ülke olarak? One minute!

Çağlayan'dan bankalara faiz eleştirisi. Çağlayan, "Bir taraftan faizler, bir taraftan risk algılaması düşüyor ama diğer taraftan da bankalar, 'Dediğimiz dedik çaldığımız düdük' şeklinde devam etmek istiyor. Böyle bir lükse müsaade edemeyiz" dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1360885-caglayandan-bankalara-faiz-elestirisi

vurkan
23-05-2013, 06:47
Koskoca hükümet K'ynin kazıklanmasına seyirci kalıyor. Aferin. Anca siz boş boş dayılık taslayıp beyan verin. Senelerdir belli yerlere dokunamadınız. Bunu herkes biliyor. Kimin kimin ekmeğine yağ sürdüğünü herkes biliyor. Gücünüz anca KY'ye yetiyor negatif faiz vererek ezdiriyorsunuz. Bankalara asla dokunamazsınız. Zaten 3 dönemdir iktidarsınız, gıdım bankaların hiçbir şeyine dokunamadınız. Sanayi şirketlerinin karları erirken, bankaların karları inanılmaz katlanarak patladı. Bankaların da %70 i zaten yabancıların elinde. Kime çalışıyoruz ülke olarak? One minute!

Çağlayan'dan bankalara faiz eleştirisi. Çağlayan, "Bir taraftan faizler, bir taraftan risk algılaması düşüyor ama diğer taraftan da bankalar, 'Dediğimiz dedik çaldığımız düdük' şeklinde devam etmek istiyor. Böyle bir lükse müsaade edemeyiz" dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1360885-caglayandan-bankalara-faiz-elestirisi

hükümete geldiklerinden beri yabancılara çalıştıkları zaten aşikar.. doları 10 yıldır aynı seviyede tutarak , yabancı yatırımcının parasını faizde,borsada vs.. 6-7 katına çıkmasına izin verdiler, şimdi de ülke notunun artması nedeniyle (siyasi bir karar) yeni girecek yabancı yatırımcının daha fazla kar etmesi için doların bir miktar yükselmesine izin verdiler. tabi doları 1.78 den bozdurmak yerine 1.85 den bozdurmak daha karlı yabancı için.. bir süre sonra yine 1.78 lerde görürüz.

hükümet BOP projesine destek verdiği sürece , Amerika türkiye yi krize sokmaz.. ülkeye sermaye girişi sürekli olarak devam eder.. ama olaki BOP olayında işler ters giderse "yandı gülüm keten helva" ülkeye girip dolar bazında bilmem kaç katına çıkmış dünya kadar para bir çıkmaya kalkarsa. türkiye belini birdaha zor doğrultur.. dün Bloomberg ht de 480milyar dolarlık dibs satıldığından bahsetti ve yabancı payı %25 miş, merkez bankası rezervleri belki yabancıların hazine bonosunu karşılar, belki karşılamaz.. gerisini siz düşünün...

balaban
23-05-2013, 21:36
Son sayfadan birkaç mesaj silindi, geri dönüp okumuyorum. Lütfen konu banka faizlerinde kalsın, siyasi mesajlar göndermeyin.

Sinusoidal
23-05-2013, 21:47
Yarın DCD dönüş var, maalesef 2.3650 den dönme durumumuz olacak ama euro faizimizi alacagız. 2.3830 dan bozmak iyi olurdu

tabi ama dcd de her sefer tutacak değil. Sepet yuksek eger parite geri gelirse eu zayıflar dolar 1,85 i adam gibi kıramadı. Eger spot

2.3650 lere gelirse ileriki günlerde, duruma gore dönüş noktasını bulup spota yakın dcd yapmak. Şu zamanda TL ye dönüş iyi

olmadı, ama belkide paritye baglı eu gevşer.

Yarın 14:00 ten sonra TL dönüşlü dcd faiz oranlarını yazarım boslukta.

maredo
23-05-2013, 22:26
hükümet BOP projesine destek verdiği sürece , Amerika türkiye yi krize sokmaz.. ülkeye sermaye girişi sürekli olarak devam eder.. ama olaki BOP olayında işler ters giderse "yandı gülüm keten helva" ülkeye girip dolar bazında bilmem kaç katına çıkmış dünya kadar para bir çıkmaya kalkarsa. türkiye belini birdaha zor doğrultur.. dün Bloomberg ht de 480milyar dolarlık dibs satıldığından bahsetti ve yabancı payı %25 miş, merkez bankası rezervleri belki yabancıların hazine bonosunu karşılar, belki karşılamaz.. gerisini siz düşünün...

Bunu anlayanlar son 6-7 senede büyük para kazandı

chucky68
23-05-2013, 22:30
bugün annemin bayrağını en önde gönüllü taşıdığı ziraat bankasında 150.000 tl parasına seve seve 93 günlük olarak %6.55 ile bağlattık....32 gün için %6.50 dediler....herkese söz geçirdim ama bir anama geçiremedim....kaşeyi cüzdana basıp koltuğumuzun altına verdiler...çıkarkende hayırlı olsun deyiverdiler....utandım sıkıldım.....ama ziraatın arkasında çok sağlam emekli yaşlı gurubu oldukça bu tip bankalara hiç bir şey olmaz....

C H UCK Y.........................................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
23-05-2013, 22:56
Yarın DCD dönüş var, maalesef 2.3650 den dönme durumumuz olacak ama euro faizimizi alacagız. 2.3830 dan bozmak iyi olurdu

tabi ama dcd de her sefer tutacak değil. Sepet yuksek eger parite geri gelirse eu zayıflar dolar 1,85 i adam gibi kıramadı. Eger spot

2.3650 lere gelirse ileriki günlerde, duruma gore dönüş noktasını bulup spota yakın dcd yapmak. Şu zamanda TL ye dönüş iyi

euro üzerinden dcd prim olarak dolardan daha az getirir....en azından benim yaptığım dönemlerde hep öyleydi...asıl dolar üzerinden getirisi iyi olurdu...ayrıca dolar şu anda daha hareketli....dolayısıyla prim yönünden daha çok getirir....tabiki kur şu an yüksek...en azından kur 1800 usd ye düşerse alt kurlara opsiyon yazılabilir...ama getiri gerek euro gerek dolar opsiyonlarında çok düşük...haftalık gitsen bile ayda cebine giren para leblebi çekirdek parası....oda hep kazanırsan...hiç yakalanmassan...

Sinusoidal
23-05-2013, 23:08
euro üzerinden dcd prim olarak dolardan daha az getirir....en azından benim yaptığım dönemlerde hep öyleydi...asıl dolar üzerinden getirisi iyi olurdu...ayrıca dolar şu anda daha hareketli....dolayısıyla prim yönünden daha çok getirir....tabiki kur şu an yüksek...en azından kur 1800 usd ye düşerse alt kurlara opsiyon yazılabilir...ama getiri gerek euro gerek dolar opsiyonlarında çok düşük...haftalık gitsen bile ayda cebine giren para leblebi çekirdek parası....oda hep kazanırsan...hiç yakalanmassan...

En iyi faizi eur/usd veriyor volatiliteye bağlı. try dönüşleri daha az faiz. doların azcık daha iyi ama doğru zamanda yapıldığında doğru faiz alınabiliyor. Valla aylık %6 TL ye göre , aylık yuzde %8 döviz işime gelir. Ayrıca haftalık dcd 100.000 USD üstünde yapılabiliyor. Çerezlik rakam üzeri gibi. Terste yakalanmak işin içinde var buda işin riski.

Sinusoidal
23-05-2013, 23:16
getirir....tabiki kur şu an yüksek...en azından kur 1800 usd ye düşerse alt kurlara opsiyon yazılabilir

Doğru, yada TL de iken , dediğiniz hedef kurlara spot alım yapılıp usd üzerinde parite dcd de yapılabilir 3-5 gün beklemeden sonra

inanna
24-05-2013, 11:42
Son sayfadan birkaç mesaj silindi, geri dönüp okumuyorum. Lütfen konu banka faizlerinde kalsın, siyasi mesajlar göndermeyin.

Dün aşağıdaki mesajı göndermiştim:

Sn Asaf Savaş Akat'tan:

TL’ye yatırımın getirisi nominal faiz kadar (hatta daha çok) kurun seyrine bağlıdır. Para politikasının kur istikrarı garantisi düşük faizi bile cazip kılıyordu. Dolayısı ile faiz indirimine rağmen sermaye girişi sürdü. Halbuki son PPK toplantısının güçlü faiz indirimi kararı kur garantisinin zayıflaması şeklinde algılandı. Bence doğru tefsirdir. Böylece hem yerleşikler hem yabancılar için dövizde açık pozisyonun riski yükseldi. Dövize artan talebin nedeni budur.

Bu yazı siyasimidir? Eğer siyasi değilde dövizle ilgili deniyorsa ilk cümleyi tekrar okumakta fayda var.Lütfen yazılar keyfi silinmesin!!!

balaban
24-05-2013, 11:52
Bir çok mesaj silindi hepsini tek tek okuyacak vaktimiz yok arada kaynamıştır.

inanna
24-05-2013, 11:56
Daha öncede bu tür şeylerle karşılaştığımdan yazmak zorunluluğu hissettim.En azından cevab verdiğiniz için teşekkürler...

memorex
24-05-2013, 12:25
Bir çok mesaj silindi hepsini tek tek okuyacak vaktimiz yok arada kaynamıştır.

tek tek okumuyorsanız neye dayanarak siliyorsunuz,kriteriniz nedir ?:düsün:

efe_35
24-05-2013, 14:22
.,i.,,.....

pronto
24-05-2013, 15:31
Paranın durumu hakkında bir yazı...

http://finans.gazetevatan.com/portal/ISE/getDetailsStory.html?storyId=225506&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en&id=540819

memet1
24-05-2013, 15:36
yoldaşlar dikkat...VİRÜSLÜ DOSYAYI AÇAN YANDI

Şüphelilerin ilk olarak Rus hacker'lar aracılığıyla, internet üzerinden işlem yapan kişilerin mail adreslerine 'Tinma' virüsünü gönderdikleri saptandı. Zanlıların bu sayede elde ettikleri bilgilerle, vatandaşların hesaplarından kendi hesaplarına para aktardıkları belirlendi.

memet1
24-05-2013, 15:40
VİRÜSLÜ DOSYAYI AÇAN YANDI

Şüphelilerin ilk olarak Rus hacker'lar aracılığıyla, internet üzerinden işlem yapan kişilerin mail adreslerine 'Tinma' virüsünü gönderdikleri saptandı. Zanlıların bu sayede elde ettikleri bilgilerle, vatandaşların hesaplarından kendi hesaplarına para aktardıkları belirlendi.

Yetkililer, internet bankacılığı kullanan kişilerin e-mail adreslerine gelen bu tür dosyaları açamadıkları anda, hemen hesap hareketlerini dondurmalarını istedi. (DHA)

memet1
24-05-2013, 15:41
Akıllılar hep kuşku içindeyken,aptallar küstahça kendinden emindir.
Bertrand Russel...güzel laf...

mandrake
24-05-2013, 16:16
http://www.borsagundem.com/haber/1-milyon-TL-lik--opsiyon-magduru-/146617-1

opsiyondan 1 milyon TL kaybeden bir vatandas

E be adam anlamadigin enstrumana neden para yatirirsin?

shorts
24-05-2013, 16:39

benim de opsiyon yapabilmek amacli başta imzaladigim bir sozlesme var .. cok nadiren kaldiracsiz opsiyon yapiyorum..
her seferinde opsiyonu yaptiktan sonra bana onunla ilgili sozlesmeyi gonderiyorlar ve islak imzayla onlara geri gonderiyorum.
boyle birseyin basima gelme olasiligi var midir... tırstım simdi..
banka deniz bu arada..

dudu
24-05-2013, 17:48

Adam soruyor, "y..ak var mi?" diyor ama adama sadece borekten bahsediyorlar. Bu suc degil mi simdi?
Verilen exclusive card ve diger avantajlara bakilirsa bu Finansbank.
Bir zamanlar beni de arayip yapilandirilmis enstrumanlar var size uyar demislerdi ama hic yuz vermemistim.

Syg,

memet1
24-05-2013, 22:16
[QUOTE=mandrake;8867530]http://www.borsagundem.com/haber/1-milyon-TL-lik--opsiyon-magduru-/146617-1

Akıllılar hep kuşku içindeyken,aptallar küstahça kendinden emindir...hiçmi kuşkulanmadın be birader....

Sinusoidal
24-05-2013, 22:28

2,3650den Döndük ama dcd yapmadık. Beklemedeyiz.

chucky68
24-05-2013, 22:28
Adam soruyor, "y..ak var mi?" diyor ama adama sadece borekten bahsediyorlar. Bu suc degil mi simdi?
Verilen exclusive card ve diger avantajlara bakilirsa bu Finansbank.
Bir zamanlar beni de arayip yapilandirilmis enstrumanlar var size uyar demislerdi ama hic yuz vermemistim.

Syg,

türev işlemleri çok tehlikelidir...özellikle kaldıraca dayalı olanları....bende bundan 3 yıl önce baştan hep kazandım...uslu durmayıp hep en riski yüksek olan kaldıraçlıları denedim....sonunda dolar kurunun azizliğene uğrayıp yaptığım kaldıraçlara dayalı ana paramdan 40.000 tl gidiverdi....cezayı çatttt diye anında ertesi gün acı acı kesiverdilerdi...eeee böyle başa böyle traş....bu zararımı gene bu en tehlikeli türev opsiyonlarıyla son birkez daha oynayarak kendimi kurtardım.....bildiğiniz en pis kumardır....ha kıbrısta oynadın ha burda....güya Türkiyede kumar yasak....alakası yok....bankalar bu işin kralını yaparlar...devletten ses çıkmaz...alenen değil nasılsa...:)....benimde bankam finans bankasıydı....sadece 2011 yılındaki doların aniden çıkışlarından finans bankasında para kaybedenler 3 özel banka şubesinde toplam 25 kişiydi....hele o yıl birkaç kişi söylenene göre servet kaybetmişti...sadece o yıl ben ve bir kişi daha kazanmıştı.....bende ucundan zorla sıyrıldım..az daha gene kurun pisliğine yakalanıyordum....1950 usd ye 5 milyon dolarlık kaldıraç yapmıştım.....işlemim ters dönseydi bugün bitmiştim.....bugün başta finans bankasına gelen aşırı şikayetler yüzünden artık karşılıksız sanal olarak kaldıraçlı türev işlemleri yasaklanmıştır..illada yapmak isteyene karşılığı getir öyle yapalım deniyor....yani olmayan kaldıraçtaki paraya dayalı opsiyonlar artık yapılmıyor....darısı diğer bankalara...mevduata devam edin...bunlar herkese ders olsun.....

C H UCK Y....................................SON BEBEK

chucky68
24-05-2013, 22:32
benim de opsiyon yapabilmek amacli başta imzaladigim bir sozlesme var .. cok nadiren kaldiracsiz opsiyon yapiyorum..
her seferinde opsiyonu yaptiktan sonra bana onunla ilgili sozlesmeyi gonderiyorlar ve islak imzayla onlara geri gonderiyorum.
boyle birseyin basima gelme olasiligi var midir... tırstım simdi..
banka deniz bu arada..

senin yaptığın opsiyon işlemi en sıradan zararsız olan türüdür....yani 2 para birimi arasında döner durursun...opsiyon yaparsın şansına göre paran ya tl de devam eder..yada dolarda devam eder...aradada primlerini vede mevduat faizini fazladan alır durursun...tek riski opsiyon vadelerinde kurun çok aşırı ileri yada duruma göre geri gitmesidir....ondada beklemesini bilirsen maliyet noktandan ana parana geri dönersin.....saygılarımla...

C H UCK Y........................................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
24-05-2013, 22:34
finans bankası yeni müşteri girişlerine 92 güne %7.50 veriyor....eskiye %7

181 gün için hesaptan en çok 5 kez para çekmeliye %7 veriyor.....

Sinusoidal
24-05-2013, 22:41
türev işlemleri çok tehlikelidir...özellikle kaldıraca dayalı olanları....bende bundan 3 yıl önce baştan hep kazandım...uslu durmayıp hep en riski yüksek olan kaldıraçlıları denedim....sonunda dolar kurunun azizliğene uğrayıp yaptığım kaldıraçlara dayalı ana paramdan 40.000 tl gidiverdi....cezayı çatttt diye anında ertesi gün acı acı kesiverdilerdi...eeee böyle başa böyle traş....bu zararımı gene bu en tehlikeli türev opsiyonlarıyla son birkez daha oynayarak kendimi kurtardım.....bildiğiniz en pis kumardır....ha kıbrısta oynadın ha burda....güya Türkiyede kumar yasak....alakası yok....bankalar bu işin kralını yaparlar...devletten ses çıkmaz...alenen değil nasılsa...:)....benimde bankam finans bankasıydı....sadece 2011 yılındaki doların aniden çıkışlarından finans bankasında para kaybedenler toplam 25 kişiydi...sadece ben ve bir kişi daha kazanmıştı.....bende ucundan zorla sıyrıldım..az daha gene yakalanıyordum....1950 usd ye 5 milyon dolarlık kaldıraç yapmıştım.....işlemim ters dönseydi bugün bitmiştim.....bugün başta finans bankasına gelen aşırı şikayetler yüzünden artık karşılıksız sanal olarak kaldıraçlı türev işlemleri yasaklanmıştır..illada yapmak isteyene karşılığı getir öyle yapalım deniyor....yani olmayan kaldıraçtaki paraya dayalı opsiyonlar artık yapılmıyor....darısı diğer bankalara...mevduata devam edin...bunlar herkese ders olsun.....

C H UCK Y....................................SON BEBEK

Sayın chucky cok gecmiş olsun.

O kadar namussuzki bankalar ilk hareketde arayıp kur hareketli oranlar iyi diye ararlar. En son talimat verdim ben arıcam siz aramayın.

Allahtan kaldıraçsız işlem yapıyorum. Ayrıca kaç tane firmaya, dandik forward işlemi yaptırıp zarara ugrattıklarını bilirim yüzbinlerce dolar.

chucky68
24-05-2013, 22:52
Sayın chucky cok gecmiş olsun.

O kadar namussuzki bankalar ilk hareketde arayıp kur hareketli oranlar iyi diye ararlar. En son talimat verdim ben arıcam siz aramayın.

Allahtan kaldıraçsız işlem yapıyorum. Ayrıca kaç tane firmaya, dandik forward işlemi yaptırıp zarara ugrattıklarını bilirim yüzbinlerce dolar.

size canlı bir örnek vereyim.....denemesi bedava nasılsa....:).....hsbc...denizbank(özellikle şakınbakkal şubesi)....garanti...teb.....bu saydığım bankalardan herhangi birine gidin....önce sıradan mevduat müşterisi gibi faiz oranlarını sorun...size gene sıradan davranacaklardır...tabiki paraya göre:)....arada hemen ben opsiyon işlemlerini özelliklede kaldıraçlı olanlarını çok severim deyin....önce müşteri temsilcisi dahada size karşı kibarlaşır....ne içersiniz der....sizde çay kahve dersiniz....o arada müşteri temsilcisi kaybolur...direk müdürüne yada daha yetkili ona benzer bir yöneticiye çıkar...sonra tekrar sizin yanınıza gelip büyük bir saygıyla müdürüne yada ona benzer yöneticisine çıkartır...saygı sonsurdur....çaylar tazelenir....bunu ben defalarca denemiş biriyim....hatta bazen sırf zevk olsun gırgır olsun diye gene onlara bunu yaparım...denemesi bedava dedik ya....:)....sonrada arkadan kıs kıs gülerim...onları izlerim.......çok şey gördüm ve yaşadım....ancak insan sarrafı olduk....ama o zamana kadar çokta acı çektik....para kazanmak çok zordur.....asıl düşman irade vede hırstır....ikisi şeytanın avukatıdır....sizi dürter...tatlı paradır...baştan helva yersin...sonunda elma şekeri yedirirler...

C H UCK Y................................................. CADDE BEBEĞİ

shorts
24-05-2013, 23:12
senin yaptığın opsiyon işlemi en sıradan zararsız olan türüdür....yani 2 para birimi arasında döner durursun...opsiyon yaparsın şansına göre paran ya tl de devam eder..yada dolarda devam eder...aradada primlerini vede mevduat faizini fazladan alır durursun...tek riski opsiyon vadelerinde kurun çok aşırı ileri yada duruma göre geri gitmesidir....ondada beklemesini bilirsen maliyet noktandan ana parana geri dönersin.....saygılarımla...

aynen oyle ustad.. otesi beni aşar.. isim de olmaz..
benim endisem benden habersiz bi isler cevire bilirler mi diyeydi.. ilk bastaki sozlesmeyle.

Sinusoidal
24-05-2013, 23:16
benim endisem benden habersiz bi isler cevire bilirler mi diyeydi.. ilk bastaki sozlesmeyle.

HSBC de ıslak imza atıyorsun, şuben, opsiyonu işlem için genel müdürlüğe bildirdiğinde , telefonla aranıyorsun teyit alınıyor.

chucky68
24-05-2013, 23:16

rahat ol.......:).......sen kaşınmadıktan sonra onlar kaşınır durur.....pire onlarda kalsın....

şef
25-05-2013, 10:03
pek bi oran yazıldığı yok. bolca muhabbet mevcut. buna neden olarak;
1. para uzun vadeli bağlanmıştır.
2. faizler düşük bulunup, başka bir yatırıma kaymıştır: borsa, döviz, emlak...
3. düşük faizle mecburen bağlanmış, buraya yazmaya gerek görmemiştir.
her ne nedenle olursa olsun, öğrendiğimiz oranları burada paylaşmaya devam edelim. bankalar karşısında iyice azalan pazarlık gücümüze az da olsa alabildiğimiz en yüksek faizi almamıza destek olacaktır. bundan önce ziraat bankasında % 7.5 ile bağlamıştım. ben bağladıktan birkaç gün sonra bir arkadaşımız ziraat bankasının % 7.65 verdiğini yazmıştı. o oranı bilseydim, isterdim.
oranlar nasıl diye dün ziraat bankasına sordum, 6.55 max. olduğunu, merkezden ilave isteriz dedi.

maredo
25-05-2013, 14:45
Dünyadada bizdede faiz bitti, birde hükümetde faizi düşürebilmek için elinden geleni yapıyor, kredi faizlerinin düşmesini istiyorlar ama anlayamadıkları parayı kaç faizle aldığın değil ne iş yapacağın sen adama istersen parayı 2 ile ver ne iş yapacakda para kazanacak krediyi geri ödeyecek, zor

Pscyokinesis
26-05-2013, 01:19
bugün annemin bayrağını en önde gönüllü taşıdığı ziraat bankasında 150.000 tl parasına seve seve 93 günlük olarak %6.55 ile bağlattık....32 gün için %6.50 dediler....herkese söz geçirdim ama bir anama geçiremedim....kaşeyi cüzdana basıp koltuğumuzun altına verdiler...çıkarkende hayırlı olsun deyiverdiler....utandım sıkıldım.....ama ziraatın arkasında çok sağlam emekli yaşlı gurubu oldukça bu tip bankalara hiç bir şey olmaz....

C H UCK Y.........................................YEŞİL PARKALI BEBEK

Devlet bankasından başka bir şey güvenmiyorlar .

Yaşlı ve emekli insanlarımız :yes:

Geçen gün devlet bankasından aldığı emekli maaşını 300 tl verecek diye finansbank bir teyzemiz .

Bankasından maaş alamayacağını öğrenen görevli

O banka yunan bankası batabilir demiş .

Yahu emekli maaşını devlet yatırmıyor mu .

O banka batarsa maaşıda mı batacak .

Nasıl bir itham ve korkutma amaçlı gaz vermedir .

Bu işi çözemedim doğrusu .

Bir bilen varsa çözsün.

Banka görevlisi diyor emekli maaşını o bankadan alır ve banka batarsa seinni maaşın gider diyor .

Biz de korkma devletin verdiği maaşa bir şey olmaz e-devlet bankayı değiştirirsin olur biter dedik ama gözü korkmuş

Talimatı iptal edip geri döncek herhalde .

driver34
26-05-2013, 02:42
Tüketicinin (Hanehalkı) durumunun hiç iyi olmadığını düşünüyorum. Aşağıdaki tablo ve grafik TCMB finansal istikrar raporundan.

http://img40.imageshack.us/img40/3057/nfvh.jpg

Tasarruf mevduatındaki artış yıl içinde ciddi miktarda altın satışına rağmen, enflasyon oranı civarında ya da onun da altında, hisse piyasasındaki olumlu gelişmelerden tüketiciler düşük sahiplik oranı sebebiyle faydalanamamış görünüyor, hanehalkı yükümlülük/varlık oranı artmaya devam ediyor, dolayısıyla hanehalkı net finansal varlıklarındaki artış enflasyonun civarı, yani hiç bir birikim yok.

Düşük tasarruf oranının sonucu görüntü bu. Buna rağmen faizlerde gelinen seviye tasarruf edeni cezalandıran bir seviyede, hiç iyi gitmiyor bence.

Bir diğer sonuç ta ülke varlıklarındaki yüksek yabancı sahipliğinin negatif yönleri. Bugüne kadar Borsa'da ve ayrıca halka açık olmayan birçok şirkette yüksek yabancı sahipliği çoğu zaman olumlu görüldü, ülkeye fon akışı birçok açıdan olumlu etkiledi genel makro görüntüyü, şimdi ise geleceğe bakınca bunun olumsuz etkilerini de gün geçtikçe daha çok hissedeceğiz diye düşünüyorum.

JonDowes
26-05-2013, 11:37
iki düşünce...

1. Kredileşmenin, özellikle mortgage sektörünün hızlandığı ülkelerde hanehalkının "borç/varlık" oranının artması normaldir ve beklenen bir şeydir. siz 100 bin liralık ev (varlık) alırsınız ancak bunu sabit ödemelerle 10 yılda 200 bin TL (borç) olarak ödersiniz. borç tek bir rakamdan oluşur ve içinde gelecekteki enflasyon ve sizin batık riskiniz vardır; yani "şişmiş" bir rakamdır. ev fiyatı ise caridir; rayiçtir ve gün be gün enflasyon oranıyla beraber dalgalanır. (düşük birikim oranı ayrı bir olaydır ve ülkenin sorunudur)

2. Cumartesi günü yapılan açıklamayla bankaların KMH faizlerine üst limit getirildi ve çoğu bankanın %4-5 uyguladıgı oranlar devlet eliyle 2 küsurlu rakamlara indirildi. bu ürünü kullananlar için çok iyi haber. lakin borsada banka hissesi tutan varsa; bankalar için çok ciddi gelir kaybı; etkisi bu hafta izlenebilir. (tahminen 2-3 milyar TL kar kayıpları olacak bu da yıllık net karlarının onda birine yakın).

driver34
26-05-2013, 11:58
iki düşünce...

1. Kredileşmenin, özellikle mortgage sektörünün hızlandığı ülkelerde hanehalkının "borç/varlık" oranının artması normaldir ve beklenen bir şeydir. siz 100 bin liralık ev (varlık) alırsınız ancak bunu sabit ödemelerle 10 yılda 200 bin TL (borç) olarak ödersiniz. borç tek bir rakamdan oluşur ve içinde gelecekteki enflasyon ve sizin batık riskiniz vardır; yani "şişmiş" bir rakamdır. ev fiyatı ise caridir; rayiçtir ve gün be gün enflasyon oranıyla beraber dalgalanır. (düşük birikim oranı ayrı bir olaydır ve ülkenin sorunudur)

Sn. JonDowes,

Evet normal ve beklenen birşey olayın mortgage kısmı ama bir süredir, siz de farkındasınızdır, ihtiyaç kredilerindeki ve kredi kartları yoluyla kullanılan fon miktarındaki artış konut kredisinin üzerinde, dolayısıyla sorun sadece konut kredisi tarafında değil.

Fazla detaya girmeden söylemek gerekirse ekonomide kamu özel sektör bilançolarında ciddi bir ayrışma söz konusu. Kamu bilançosundaki düzelme gözlenirken hanehalkı bilançosunda durum öyle değil. Biraz vergi yükü yüksek görünüyor sanki.

özür
26-05-2013, 12:25
Amaç paradan para kazanmak değil parayı yoktan var etmektir. Var dan yok etmek kolayda yoktan var etmek bana zor geliyor. Bu devirde ne iş yapsan karşında dev firmalar var.

BORA YAŞAR
26-05-2013, 14:31
Türkiyenin kurumlar vergisi şampiyonları açıklandı...

Listenin ilk on sırasında 8 banka var.

Aralarına sadece iki telekomünikasyon devi girebilmiş.

Türk telekom ve Turkcell...

Aralarında bir tane bile sanayi kuruluşu olmaması tesadüf mü?

Vaziyeti en güzel bu liste açıklıyor bence.

dudu
26-05-2013, 15:24

Demek ki neymis?

Bankaya para yatirmamak lazimmis.

Banka hisse senedi almak lazimmis.

Syg,

dudu
26-05-2013, 15:29

Listeye goz attim.

Ilk on icinde sekiz bankanin olmasinin nedeni her kurusun kayitli olmasindan olmasin sakin?

Syg,

BORA YAŞAR
26-05-2013, 15:39
Mesleğim dolayısıyla bildiğim bir gerçeği size de hatırlatayım:

- Ülkemizde büyük firmalar hele listeye girecek kadar büyük firmalar prensip olarak vergi kaçırmazlar. Kaçıramazlar.

Düşünülenin aksine ülkemizde vergiyi küçük mükellef, küçük esnaf, doktor gibi serbest meslek erbabı kaçırır.

Milyonlara varan sayıları ile müthiş tutarlara ulaşır kaçırılan vergi.

EKaya
26-05-2013, 17:13
....

son derece genis bir pastanin, az sayida faaliyet gosteren "kurum" arasinda paylasilmasindan kaynaklaniyor olabilir mi ? :mut:...

ulkelerin nufusunu ve faaliyet gosteren banka sayisini kiyaslamak daha yerinde olabilir... :wink:.. hatta olur :p

mandrake
26-05-2013, 17:24
son derece genis bir pastanin, az sayida faaliyet gosteren "kurum" arasinda paylasilmasindan kaynaklaniyor olabilir mi ? :mut:...

ulkelerin nufusunu ve faaliyet gosteren banka sayisini kiyaslamak daha yerinde olabilir... :wink:.. hatta olur :p

esasinda vergi kacagini onlemek o kadar kolayki ama yapmiyorlar cunku kendileride kaciriyor

cik sokaga, sagari ucretin 800TL oldugu ulkede adam nasil 100K lik araba surebilir? Imkansiza yakin

Plakadan bak adres falan ne is yapiyor pahali evlerin sahibi ne is yapiyor ona bak

Sistemden bunu gormek cok kolay, adamlari yakalamak cok basit ama niyet yok cunku adamlar kendilerini yakalamak istemiyor :)

kasved
26-05-2013, 18:48
esasinda vergi kacagini onlemek o kadar kolayki ama yapmiyorlar cunku kendileride kaciriyor

cik sokaga, sagari ucretin 800TL oldugu ulkede adam nasil 100K lik araba surebilir? Imkansiza yakin

Plakadan bak adres falan ne is yapiyor pahali evlerin sahibi ne is yapiyor ona bak

Sistemden bunu gormek cok kolay, adamlari yakalamak cok basit ama niyet yok cunku adamlar kendilerini yakalamak istemiyor :)

Bora bey konun uzmanı, VUK.da Sayın Eski Maliye Bakanı Z.Temizel zamanında düzenleme yapılmıştı, harcamadan gidilerek kaynağın vergilendirlip vergilendirilmediği soruluyordu, halk dilinde nerden buldun yasası, meşhur 10 yıllık iktidarın ilk yaptığı şey bu düzenlemeyi iptal etti.

Mesleğe 1970 yıllarda yaptığımız sıralar servet beyannamesi vardı, gelir vergisi mükelleflerinden alınan hep bu oto kontrol mekanizmaları kaldırıldı. Bu ve v.b. oto kontrol mekanizmalar, siyasi rüşvetle kazanılmış servet sahiplerini rahatsız eden uygulamalardı, yasalar içersindeki mevcudiyetlerine son verildi.

Maalesef sonuç havanda su dövmek, siyesetin tercihi vergiyi dolaysız değil dolaylı almak, nasıl olsa petrol ürünleri satışı sağolsun.

dudu
26-05-2013, 19:22

Bir de bunlarin kendi aralarinda anlasip serbest rekabet ortamini bozduklarini dusunurseniz....

Syg,

dudu
26-05-2013, 19:29
Mesleğim dolayısıyla bildiğim bir gerçeği size de hatırlatayım:

- Ülkemizde büyük firmalar hele listeye girecek kadar büyük firmalar prensip olarak vergi kaçırmazlar. Kaçıramazlar.

Düşünülenin aksine ülkemizde vergiyi küçük mükellef, küçük esnaf, doktor gibi serbest meslek erbabı kaçırır.

Milyonlara varan sayıları ile müthiş tutarlara ulaşır kaçırılan vergi.

Sayilari 3000 kadar hesap isleri uzmani bu vergi yasalarini hazirlarlar, her seyi cok iyi bilirler, ileride devlet kapisindan emekli olup gidince ozel sektorde yuksek maasla is bulalim diye kasitli olarak vergi yasalari icinde sadece kendilerinin bildikleri oyle siradan mali musavirlerinin bilemedikleri bazi delikler birakirlar.
Buyuk firmalar bir suru istisna ve muafiyetten faydalanir.
Kucuk ve orta boy isletmeler ya fazla fazla vergilerini oderler ya da brutal bir sekilde vergi kacirirlar, cift defter tutmak bunun en sik gorulen en kolay yoludur.
Bakin buyuk firmalara en iyi vergi uzmanlari onlarda istihdam edilmistir.
Buyuk firmalar vergi kacirmazlar vergiden kacinirlar.
Vergiyi kucuk firmalar, kucuk esnaf, tuccar kacirir.
Kacirilan gelir vergisi de tum halka dolayli vergi olarak odetilir.

Syg,

BORA YAŞAR
26-05-2013, 20:14
Sayilari 3000 kadar hesap isleri uzmani bu vergi yasalarini hazirlarlar, her seyi cok iyi bilirler, ileride devlet kapisindan emekli olup gidince ozel sektorde yuksek maasla is bulalim diye kasitli olarak vergi yasalari icinde sadece kendilerinin bildikleri oyle siradan mali musavirlerinin bilemedikleri bazi delikler birakirlar.

Syg,

Komik...:)

umutabi
27-05-2013, 01:11

Bakın sayın mandrake; bu sizin dediğinizi yapmadıklarınımı sanıyorsunuz ?Belki bu işi henüz araba plakası takibine kadar indirmediler ama emlak kira takibinde ciddi olarak denetleme var. Belki henüz şu anda iktidar iktidarlığını sürdürmek için gerekli olan gayrimenkul balonunu patlatmak istemediğinden çok fazla can yakmıyor ama inanın kümesteki kaz sayısı eskisine oranla ciddi artmıştır vede inancım günü geldiğinde bu kazların tüyleri fena bir şekilde yolunacaktır. Kısacası faizler çok düşük deyip paranızı ihtiyacınız olmayan bir eve bağlamakta size 1 kaç yıl sonra zarar yazacaktır görüşündeyim. Şahsi kanaatim global dünyadaki aşırı para arzı bu şekilde devam ettiği sürece ne verirlerse versinler çoğu insan için parasını bankaya yatırmaktan başka fazla bir seçenek yoktur. Global ekonomi bu aşırı para arzını olurda kazasız belasız emmeye başladığında zaten Türkiye gibi ülkeler için takke düşüp kel görünecektir. Ve umarım ki Güney Kıbrıs benzeri bir durum yaşanıpta paraları kaptırmak durumu olmazsa artı faizlerin alınacağı günlere geri dönülecektir.

dudu
27-05-2013, 08:17
Buyuk firmalar bir suru istisna ve muafiyetten faydalanir.
Kucuk ve orta boy isletmeler ya fazla fazla vergilerini oderler ya da brutal bir sekilde vergi kacirirlar, cift defter tutmak bunun en sik gorulen en kolay yoludur.
Bakin buyuk firmalara en iyi vergi uzmanlari onlarda istihdam edilmistir.
Buyuk firmalar vergi kacirmazlar vergiden kacinirlar.
Vergiyi kucuk firmalar, kucuk esnaf, tuccar kacirir.
Kacirilan gelir vergisi de tum halka dolayli vergi olarak odetilir.

Syg,

Sunu da eklemek lazim.
Kurumlar vergisi orani %20, bireysel gelir vergisi orani en ust dilim (50.000TL uzeri gibi) %35.
Buyuk sirketler en iyi vergi uzmanlarini istihdam ettiklerinden odedikleri efektif vergi oranini muafiyet, istisna, tesvik gibi yollarla %12-13 gibi oranlara indirebiliyorlar.

Syg,

dudu
27-05-2013, 08:22
Bakın sayın mandrake; bu sizin dediğinizi yapmadıklarınımı sanıyorsunuz ?Belki bu işi henüz araba plakası takibine kadar indirmediler ama emlak kira takibinde ciddi olarak denetleme var. Belki henüz şu anda iktidar iktidarlığını sürdürmek için gerekli olan gayrimenkul balonunu patlatmak istemediğinden çok fazla can yakmıyor ama inanın kümesteki kaz sayısı eskisine oranla ciddi artmıştır vede inancım günü geldiğinde bu kazların tüyleri fena bir şekilde yolunacaktır. Kısacası faizler çok düşük deyip paranızı ihtiyacınız olmayan bir eve bağlamakta size 1 kaç yıl sonra zarar yazacaktır görüşündeyim. Şahsi kanaatim global dünyadaki aşırı para arzı bu şekilde devam ettiği sürece ne verirlerse versinler çoğu insan için parasını bankaya yatırmaktan başka fazla bir seçenek yoktur. Global ekonomi bu aşırı para arzını olurda kazasız belasız emmeye başladığında zaten Türkiye gibi ülkeler için takke düşüp kel görünecektir. Ve umarım ki Güney Kıbrıs benzeri bir durum yaşanıpta paraları kaptırmak durumu olmazsa artı faizlerin alınacağı günlere geri dönülecektir.

Ben artik TR'de faizin reel faiz olma olasiligi olsa da eski asiri, para sahiplerini yattigi yerden padisah gibi yasatacak oranlara gelmeyecegine inananlardanim.
Eskiden devlet en buyuk ve credible borclu olarak neredeyse tum tasarruflara el koyarak yuksek orandaki kamu borcunu cevirmeye calisirdi, faiz cok yuksek, vade cok kisa idi. 6 aylik bonoya bile kimse donup de bakmazdi. Kirik vadelerle 1-1.5 ay arasinda bir vade ile tasarrufundan gecinirdi. Simdi kamu borcunun toplam GSMH'ya orani hic olmadigi kadar dustu, yurtdisi borclanma yollari acildi, devletimiz artik cok dusuk faizlerle uzun vade borclanabiliyor.
Yapilacak is ya parayi yemek, harcamak, iyi yasamak ya da bir is kurmaktir. Is kurulamiyorsa kurulu islere ortak olmaktir.
Paranin adresi secici olmak kosulu ile daha uzunca yillar borsa olarak gorunuyor.

Syg,

dudu
27-05-2013, 09:12

Bir zamanlar dizel ve benzin arasinda fiyat farki %30-40 arasinda idi. Ancak toplam dizel araclarin orani da fazla degildi.
Artan benzin fiyatlari ile, tabii bunun buyuk kismi vergiden geliyor, herkes dizel arac almaya basladi, su anda toplam araclarin icinde dizel orani %50 lere geldi hatta geciyor bile ancak bu artisa paralel olarak devlet de dizeldeki vergi oranini artirip buradan vergisini almaya basladi. Su anda 1 litre dizel 4.20 TL gibi bir litre benzin ise 4.70 TL, artik dizel aracin da eski cazibesi kalmadi.
Bu ornekten sunu anlatmak istiyorum. Devlet tipki otogazda, dizelde, 4x4 pickuplarin mtv'sinde oldugu gibi once biraz izler, nerede bir vergi potansiyali olusuyor bakar, baslarda bir sey yapmaz, kumese yeterli sayida kaz girince kumesin kapisini bir tekme ile aniden kapatir ve vergileri salarak tuyleri yolmaya baslar. :)

Syg,

inanna
27-05-2013, 10:45
Bence kurgu şöyle olmalıydı.Devlet kötü yönetilir, bütçe açık verir.Nereden para bulsam diye bakılır.Bulunduğunda salma salınır.
Benzer bir örnek, mesela 2001'de vergisinin düşük olmasının avantajıyla 1.4 motor bir araç almıştım.Fazla geçmedi 2-3 sene sonra 1.4 araçlar çoğalınca, vergi açısından 1.4 araçlar 1.6 ile aynı katogoriye alındı.

Mesela SGK ciddi açıklar vermeye başlar.Sebep genel anlamda erken emeklik ve 9.5 milyon yeşil kartlıdır.Fakat siyasi sebeplerle de (seçimler filan) verilen milyonlarca yeşil kartlar unutturulur, basın yayın organlarında tek sebebin erken emeklilik olduğu yazılır,çizilir,halk inandırılır.(Emeklilik yaşı yükseltilir vb.,fakat yeterli olmaz).Artık salma zamanı gelmiştir:sürpriz, Genel Sağlık Sigortası(GSS) olarak gerçekleşir...

dudu
27-05-2013, 11:31
Hala eski guzel yuksek reel faizli gunlerin ruyasini gorenlerin asagidaki yaziyi okumalarini oneririm.

Syg,

Türkiye maliyesi 200 yıldır hiç bu kadar zengin olmadı Türkiye'de devlet 1800 yılından bu güne altı defa borçlarını ödeyemeyerek yeniden yapılandırdı.
Devletin maliyesi hep endişe kaynağı oldu. Bu defa hafta sonunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı verilere göre 200 yıldır ilk defa devletin net dış borcu kalmadı. Hatta devletin ilk defa 25 milyar 920 milyon dolar net dış varlığı oluştu.
Peki ne anlama geliyor yaklaşık 26 milyar dolar tutarında net dış varlık?
Şu anlama geliyor:
Devletin dış borçlarından döviz varlıklarını çıkardığımızda devletin elinde yaklaşık 26 milyar dolar fazla varlık kalıyor.
Ve böyle bir duruma Türkiye'de iki yüz yıldır ilk defa rastlanıyor.
Gelelim kamu maliyesinin diğer verilerine...
Önce faiz giderlerinden başlayalım, 2002'de devlet topladığı vergilerin yüzde 85'ini faiz gideri olarak ödüyordu, bu oran şimdi yüzde 17.4'e geriledi.
Yine devlet iç borçlanmasında ortalama vade 2002'de 9.4 ay düzeyindeydi, şimdi iç borçlanmada ortalama vade 70.5 aya yükseldi. Dış borçlanmada ise ortalama vade 2002'de 7 yıl düzeyindeydi şimdi 20 yıla uzadı. Böylece Türkiye Hazinesi küresel yatırımcıdan uzun vadeli kredi alabilen daha doğrusu güvenilen bir Hazine haline geldi.
Peki devlet maliyesinin iki yakasının bir araya gelmesi halkın refahına nasıl yansıdı? Her şeyden önce istihdam çoğaldı işsizlik azaldı. Çünkü 2008-2012 arasında mevsimsellikten arındırılmış verilere göre Avrupa Birliği'nde ve ABD'de sırasıyla istihdam 4.8 milyon ve 3.4 milyon azalırken Türkiye'de istihdam artarak 4.6 milyon kişiye yeni iş sağlandı. Çünkü bütçe açığının kapanmasıyla devletin para ve sermaye piyasalarından daha az borçlanması paranın fiyatı olan faizleri gerilettiğinden yatırımlar arttı. Yatırım ve istihdamın çoğalmasıyla refah seviyesi de hızla yükseldi.
Hemen verilere bakalım: 2002'de Türkiye'de nüfusun yüzde 30.3'ü günlük 4.3 doların altında gelir elde ederken bu oran 2012'de nüfusun yüzde 2.7'sine geriledi. Sıfıra yaklaştıkça ülkede daha adaletli bir gelir dağılımı olduğunu gösteren Gini katsayısı 2002'de 0.44 seviyesindeyken 2012'de 0.39'a gerileyerek son on yılda daha adaletli bir gelir dağılımının oluştuğunu bize gösterdi.
Yine refah artışını hızlandıracak bir önemli konuyu unutmadan belirtelim, kamuoyunda varlık barışı olarak anılan torba yasayla ana ve babası üzerinden sağlık sigortası olmayan 18 yaş altı tüm çocuklar bedelsiz sağlık sigortalı sayıldılar. İşte Türkiye'de son 200 yılda en zengin maliyeye ulaşılması, devletin, tüm çocukları fırsat eşitliğini sağlayacak bedelsiz sağlık ve eğitim hizmeti verecek kapasiteye ulaştığını bize gösterdi.
Peki niye anlattık bütün bunları?
Bazıları Türkiye'nin bölüneceğini hatta kafalarda bölündüğünü iddia ediyor.
Oysa maliyesi son 200 yılda bu kadar zenginleşmiş bir devletin bölünmesi mümkün olamaz. Çünkü kamu hizmetlerini yeterli olarak veremeyen devletler bölünür.
Halbuki Türkiye'de son on yılda 200 yıldır en sorunlu kamu hizmetlerinden olan sağlık ve eğitimin miktar ve kalitesi hızla arttı. Sağlık ve eğitim hizmeti kapsamı dışında kalan fakir çocuğu kalmadı.
Anlayacağınız Türkiye son 200 yıllık tarihinin en zengin dönemine ulaştı.
Hal böyleyken Türkiye'nin elitleri eski statülerini kaybettikleri için Türkiye bölünüyor endişesini yaymaya çalışıyorlar.
Sakın inanmayın. Türkiye bölünmüyor.
Tam aksine zenginleşen kamu maliyesiyle her bölgeye eşit kamu hizmeti götürerek bütünleşiyor.

Prof.Süleyman YAŞAR

Necropolis
27-05-2013, 12:21

Nominal kar rakamından öte özkaynak karlılığına bakmak daha doğru olur. Bu kadar parayı kaç para yatırarak kazandıklarına bakmak yani. Muhtemelen sanayi şirketlerine göre çok yüksek özkaynak ile çalışıyorlardır.

thron
27-05-2013, 12:54
Hala eski guzel yuksek reel faizli gunlerin ruyasini gorenlerin asagidaki yaziyi okumalarini oneririm.

Syg,

Türkiye maliyesi 200 yıldır hiç bu kadar zengin olmadı Türkiye'de devlet 1800 yılından bu güne altı defa borçlarını ödeyemeyerek yeniden yapılandırdı.
Devletin maliyesi hep endişe kaynağı oldu. Bu defa hafta sonunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı verilere göre 200 yıldır ilk defa devletin net dış borcu kalmadı. Hatta devletin ilk defa 25 milyar 920 milyon dolar net dış varlığı oluştu.
Şu anlama geliyor:
Devletin dış borçlarından döviz varlıklarını çıkardığımızda devletin elinde yaklaşık 26 milyar dolar fazla varlık kalıyor.
Önce faiz giderlerinden başlayalım, 2002'de devlet topladığı vergilerin yüzde 85'ini faiz gideri olarak ödüyordu, bu oran şimdi yüzde 17.4'e geriledi.
Yine devlet iç borçlanmasında ortalama vade 2002'de 9.4 ay düzeyindeydi, şimdi iç borçlanmada ortalama vade 70.5 aya yükseldi. Dış borçlanmada ise ortalama vade 2002'de 7 yıl düzeyindeydi şimdi 20 yıla uzadı. Böylece Türkiye Hazinesi küresel yatırımcıdan uzun vadeli kredi alabilen daha doğrusu güvenilen bir Hazine haline geldi.

Prof.Süleyman YAŞAR

sn. dudu,
yazısını alıntıladığınız kişi iktidar yaltakcılığı konusunda bir ekoldür.
geçmiş yazılarının başlık ve içeriklerine bakarak dahi kendisinin tarzı anlaşılabilir
o kadar vaktim yok diyorsanız ekşi sözlükte kendis için açılan başlığa bakabilirsiniz.
http://eksisozluk.com/suleyman-yasar--1992979?p=8

herkes istediğini düşünmekte serbesttir, ben şu an durumu düşük faiz ve özelleştirme sebebi ile idare etttiğimizi düşünüyorum.
herşey doların 20% yükselmesine bakar ve o noktada zincir kopar.

faizler yükselir
faiz sebebiyle tüketim düşer
tüketim düştüğü için karlar erir
karlar eridiği için özel sektörde borçlar ödenemez
borçlar ödenemdiği için şirketler batar
şirketler battığı için işsizlik artar.

djoz
27-05-2013, 12:56
torba yasayla ana ve babası üzerinden sağlık sigortası olmayan 18 yaş altı tüm çocuklar bedelsiz sağlık sigortalı sayıldılar. İşte Türkiye'de son 200 yılda en zengin maliyeye ulaşılması, devletin, tüm çocukları fırsat eşitliğini sağlayacak bedelsiz sağlık ve eğitim hizmeti verecek kapasiteye ulaştığını bize gösterdi.

Prof.Süleyman YAŞAR

sağlık sigortası olmayan anne baba zorla GSS kapsamına alındı ve her ay düzenli olarak prim borcu işliyor..
yani çocuk bedavaya sigortalı olmuyor, ailesinin aracılığıyla oluyor..

ben bekar ve işsizim.. benim de prim borcum işliyor.. daha bu kış 1100 TL ödedim, hemen 600 küsür daha işlemiş.. işte yakın tarihimizin en zengin maliyesine ulaşmanın bedeli..

Nightrain
27-05-2013, 14:36
o GSS de borçlar isliyor ama insanların cogunun daha olaydan ahberi bile yok sonu nasıl olacak bu hikayenin merak ediyorum

dudu
27-05-2013, 14:49
sn. dudu,
yazısını alıntıladığınız kişi iktidar yaltakcılığı konusunda bir ekoldür.
geçmiş yazılarının başlık ve içeriklerine bakarak dahi kendisinin tarzı anlaşılabilir
o kadar vaktim yok diyorsanız ekşi sözlükte kendis için açılan başlığa bakabilirsiniz.
http://eksisozluk.com/suleyman-yasar--1992979?p=8

herkes istediğini düşünmekte serbesttir, ben şu an durumu düşük faiz ve özelleştirme sebebi ile idare etttiğimizi düşünüyorum.
herşey doların 20% yükselmesine bakar ve o noktada zincir kopar.

faizler yükselir
faiz sebebiyle tüketim düşer
tüketim düştüğü için karlar erir
karlar eridiği için özel sektörde borçlar ödenemez
borçlar ödenemdiği için şirketler batar
şirketler battığı için işsizlik artar.

Ozel sektorde borclarin odenmemesi varliklarin el degistirmesine neden olur, teminatlar duzgun alindi ise kimse batmaz.

Syg,

dudu
27-05-2013, 14:52
sağlık sigortası olmayan anne baba zorla GSS kapsamına alındı ve her ay düzenli olarak prim borcu işliyor..
yani çocuk bedavaya sigortalı olmuyor, ailesinin aracılığıyla oluyor..

ben bekar ve işsizim.. benim de prim borcum işliyor.. daha bu kış 1100 TL ödedim, hemen 600 küsür daha işlemiş.. işte yakın tarihimizin en zengin maliyesine ulaşmanın bedeli..

Benim hanimin da 94 luk hic bir sosyal guvencesi olmayan babaannesi bu yasa ile saglik sigorta guvencesi altina alinmisti.
Her ay odedigi 220.00 TL prim icin AKP'ye ver yansin ediyordu.
Taa ki gecen ay kalca kemigini kirana kadar.
Ozel bir hastanede pazarlikla en az 40.000.00 TL ye cikacak ameliyati kurus odemeden devlet hastanesinde yaptirdi.

Syg,

samizade
27-05-2013, 15:28
Benim hanimin da 94 luk hic bir sosyal guvencesi olmayan babaannesi bu yasa ile saglik sigorta guvencesi altina alinmisti.
Ozel bir hastanede pazarlikla en az 40.000.00 TL ye cikacak ameliyati kurus odemeden devlet hastanesinde yaptirdi.

Syg,

Sn dudu bence karıştırdığınız bir şey var. Öncelikle babaannenize geçmiş olsun muhtemelen parsiyel veya total kalça protezi konmuştur ama size "pazarlıkla 40 bin lira" öneren hastana biraz abartmış malüm lahmacunun tanesini 100tl ye satan yerlerde var memleketimde bence asıl sorgulamanız aynı amaliyatı aynı hastanede sgk sız olarak olsaydı kaç lira ödeyecekti malüm eskiden sgk sız hastalarda ücretini ödeyip devlet hastanelerinden faydalanabiliyordu.

Burda benim anlamadığım zorunluluk, sosyal devlet maddi güçü olmayana sağlık hizmetini ücretsiz verebilir ama parası olan ve bu hizmeti devletten almak istemeyene niye meçburi, ben özelden faydalanmak istiyosam ve bunun karşılığında devletten bir talebim yoksa niye beni zorla SGK ya pirim ödememye zorluyor.

o zaman bütün arabalara zorunlu kasko getirsinler üzerinize alınmayın ama birisi kaza yapıp arabası pelt olduktan sonra arabasının parasını alırken iyiki zorunlu kasko koymuşlar diyecektir muhtemelen. yapmak istiyen yaptırır istemeyen riski alır veya ben zaten yenisini alaçaktım der geçer.

mandrake
27-05-2013, 15:52

Syg,

Şu anlama geliyor:
Peki devlet maliyesinin iki yakasının bir araya gelmesi halkın refahına nasıl yansıdı? Her şeyden önce istihdam çoğaldı işsizlik azaldı. Çünkü 2008-2012 arasında mevsimsellikten arındırılmış verilere göre Avrupa Birliği'nde ve ABD'de sırasıyla istihdam 4.8 milyon ve 3.4 milyon azalırken Türkiye'de istihdam artarak 4.6 milyon kişiye yeni iş sağlandı. Çünkü bütçe açığının kapanmasıyla devletin para ve sermaye piyasalarından daha az borçlanması paranın fiyatı olan faizleri gerilettiğinden yatırımlar arttı. Yatırım ve istihdamın çoğalmasıyla refah seviyesi de hızla yükseldi.
Hemen verilere bakalım: 2002'de Türkiye'de nüfusun yüzde 30.3'ü günlük 4.3 doların altında gelir elde ederken bu oran 2012'de nüfusun yüzde 2.7'sine geriledi. Sıfıra yaklaştıkça ülkede daha adaletli bir gelir dağılımı olduğunu gösteren Gini katsayısı 2002'de 0.44 seviyesindeyken 2012'de 0.39'a gerileyerek son on yılda daha adaletli bir gelir dağılımının oluştuğunu bize gösterdi.
Yine refah artışını hızlandıracak bir önemli konuyu unutmadan belirtelim, kamuoyunda varlık barışı olarak anılan torba yasayla ana ve babası üzerinden sağlık sigortası olmayan 18 yaş altı tüm çocuklar bedelsiz sağlık sigortalı sayıldılar. İşte Türkiye'de son 200 yılda en zengin maliyeye ulaşılması, devletin, tüm çocukları fırsat eşitliğini sağlayacak bedelsiz sağlık ve eğitim hizmeti verecek kapasiteye ulaştığını bize gösterdi.
Peki niye anlattık bütün bunları?
Bazıları Türkiye'nin bölüneceğini hatta kafalarda bölündüğünü iddia ediyor.
Oysa maliyesi son 200 yılda bu kadar zenginleşmiş bir devletin bölünmesi mümkün olamaz. Çünkü kamu hizmetlerini yeterli olarak veremeyen devletler bölünür.
Halbuki Türkiye'de son on yılda 200 yıldır en sorunlu kamu hizmetlerinden olan sağlık ve eğitimin miktar ve kalitesi hızla arttı. Sağlık ve eğitim hizmeti kapsamı dışında kalan fakir çocuğu kalmadı.
Anlayacağınız Türkiye son 200 yıllık tarihinin en zengin dönemine ulaştı.
Hal böyleyken Türkiye'nin elitleri eski statülerini kaybettikleri için Türkiye bölünüyor endişesini yaymaya çalışıyorlar.
Sakın inanmayın. Türkiye bölünmüyor.
Tam aksine zenginleşen kamu maliyesiyle her bölgeye eşit kamu hizmeti götürerek bütünleşiyor.

Prof.Süleyman YAŞAR

Akli basinda IQ su 10 un uzerinde olan hic kimse su asagidaki cumleye inanmaz.

"Devletin dış borçlarından döviz varlıklarını çıkardığımızda devletin elinde yaklaşık 26 milyar dolar fazla varlık kalıyor."

Bu kadar kolay yalan soylenebilirmi ya? Yalan demeyelim de gri bir alan. Dis borclara neyi eklemediniz ve/veya doviz varliklarindan neyi kastediyorsunuz, adama sorarlar. Gulunc bir yazi bence.

memet1
27-05-2013, 16:12
60 güne 7.40 veriyor finans,cumaya dönüşüm var,bakalım napcez...

powerpc
27-05-2013, 16:25
Prof.Süleyman YAŞAR kişisi tam anlamıyla yalan söylüyor, öyle bir sıkmış ki taa 1800'lere gitmiş.arasırada Atatürk dönemine çakmayı unutmamış. Bu kişi ısmarlama açıklamlar yapan bir şahıstır. Türkiye ekonomisi hiç olmadığı kadar borca batmış sonunda yeni bir borç krizine girecektir, benim tahminim 2015 sonbaharı.

Macron
27-05-2013, 17:19
İşin dahada vahimi böyle birisinin yazısı bu foruma bilgiçlik taslanarak konuluyor..

excali
27-05-2013, 17:36
Akli basinda IQ su 10 un uzerinde olan hic kimse su asagidaki cumleye inanmaz.

"Devletin dış borçlarından döviz varlıklarını çıkardığımızda devletin elinde yaklaşık 26 milyar dolar fazla varlık kalıyor."

Bu kadar kolay yalan soylenebilirmi ya? Yalan demeyelim de gri bir alan. Dis borclara neyi eklemediniz ve/veya doviz varliklarindan neyi kastediyorsunuz, adama sorarlar. Gulunc bir yazi bence.

TL cinsinden borçlar, havaya mı uçmuş??

thron
27-05-2013, 17:48
http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2012/01/06/ekonomi-hukumetin-dusundugunden-daha-iyi-durumda

süleyman yaşar ın ev sevdiğim yazısı
hükümetimizin ekonominin ne kadar mükemmel olabileceğini kavrayamadığını aslında ekonominin hayal edilebilenin çok ötesinde mükemmel olduğunu anlatıyor:halayci:

dudu
27-05-2013, 18:19
Oyle gorunuyor ki Suleyman YASAR'in iyimser gorusleri forumda cok tepki cekmis.
Faizlerin asiri dusuk seyretmesi hepimizin moralini bozdu anlasilan.
Artik bize teklif edilen faiz oranlarini paylasmaya deger bile gormuyoruz.
Su faizler tezelden biraz yukselip reel bolgeye ciksa da hepimizin keyfi yerine gelse...

Syg,

liz22
27-05-2013, 21:08
Su faizler tezelden biraz yukselip reel bolgeye ciksa da hepimizin keyfi yerine gelse...

Syg,

Keyif ile bigotluk arasındaki farkı anlamak için illa Aristo okumak gerekmiyor..!

djoz
27-05-2013, 23:06

Syg,

SGKnın neyi ne kadar güvence altına aldığını eşte dostta görüyoruz.. Falanca ilacı ödemez, filanca tahlili ödemez, neyi öder bu kurum?
Ayrıca devlet elini cebimden çekse ben risk yönetimimi kendim yaparım.. Sigortanın zorunlu tutulan her türüne karşıyım.. Bu insanları "aptal ve sorumsuz" yerine koymaktır.. "kötü günler için birikim yapma, o parayı bana ver, gerisine karışma" demektir..

Neyse.. Konu mevduat faizlerinin epey dışına çıktı..

powerpc
27-05-2013, 23:14

Syg,

sen inanıyormusun bu medyada yazılanlara, o halde tez zamanda bir cemaate yazıl, oh hayat tozpembe düşünmeye gerek yok, beyine gerek yok. teknoloji üretmeyen net ithalatçıyız, batmaya mahkumuz bunu hiçbir şekilde inkar edemezsin.
Bu konuda M.Kemal Atatürk tarafından söylenmiş bir söz.

"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."

memorex
27-05-2013, 23:55
Yandaş medyanın büzükdaş yazarının bir yazısına bu kadar bilinçli tepki gelmesi güzel ama seçim sandığına yansımadıktan sonra neye yarar.İçelim ayranlarımızı güzelleşelim a dostlar :cheers:

Heval
28-05-2013, 00:28
Yandaş medyanın büzükdaş yazarının bir yazısına bu kadar bilinçli tepki gelmesi güzel ama seçim sandığına yansımadıktan sonra neye yarar.İçelim ayranlarımızı güzelleşelim a dostlar :cheers:

Sandığa gidince işler değişiyor galiba :)

chucky68
28-05-2013, 01:30
sayın dudu süleyman yaşar dediğiniz adamın yazısını büyük bir olaymış gibi kopyala yapıştır ile buraya taşımanız zaten aynı yolun yolcusu olan biriyle kadeh tokuşturmak gibi olmuş....bu yazarın tüm yazıları zaten faiz düşmanlığı vede hükümet yanlısı yazılardır...biryerlerden açık prim aldığı vede beslendiği muhakkaktır....tamamen tasarufçu düşmanıdır...hükümeti övmek için herşeyini verir...kalemi kırıktır.... paranın tek adresinin yemek,içmek yada işyeri kurmak vs gibi tamamen yeni çaylak yoldaşlarımızı yoldan çıkartmaktır... sizin kaleminizden bu nasıl bir rota çizmektir......borsa nedir??....tek adres borsa demişsiniz....bu nasıl bir adreski sadece azınlık bir kesime hitap ediyor...diğer kesim aptal o vakit.....faizlerin düşük olmasıyla süleyman yaşar efendinin bir bağlantısı yok....şu ortamda aslında herşey ya çok düşük para ediyor...yada haddinden çok pahalı....yani her iki taraftanda kazıklanmak çok kolay....çaylak olanlar için yem olmak çok kolay.....hele sizin yönlendirmenizi ciddi sanıp gidenlerin vay haline...verdiğiniz paranın yol haritasında ben bir çıkış yolu göremiyorum....bence tek yol parayı korumaktır....varsın negatif olsun...ayrıca genel sağlık sigortası örneğini vermişsiniz...bu işin kurdu biri olarak ben gelir testinde çok haksızlıklar döndüğüne birebir şahidim....adamın trilyonları var gelir testine girdi....ona 40 tl prim ödeme çıkardılar....diğer bir kardeşimin sadece 1200 tl kira geliri var...onada 110 tl prim ödeme borcu çıkarmışlar....bu nasıl bir adalet..kafalarına göre gelir testi sonucu çıkartıyorlar....hadi kendimden bir örnek vereyimde konu kapansın...gelir testi için bende başvurdum...teste başvuru için kendi adıma beyanname vermiştim...üzerime bir sürü şey var...kira gelirim.araba,bankada para,miras vs şeyler olmasına karşın eşimin üzerinden değerlendirme yapmışlar:)....onunda üzerine hiç bir şey yok...o bakımdan ben garanti gelir testi sonucumun 220 tl olarak çıkmasına kesin bakıyordum...birde sonuçta ne göreyim:)...40 tl prim ödeyecekmişiz....allah razı olsun... ama bu işten o kadar kazık yiyen varki...ben size kendimden örnek verdim...bu olay geçtiğimiz ocak ayından beridir böyle işliyor....ses etmiyorum...neyimiz doğruki??...sizin örnek verdiğiniz babaannenizin belkide hiç bir geliri yoktur...yada sadece evi vardır...azıcıkta parası...ona en üst tabandan 220 tl ödeme cezası çıkartılıyor...sizde sistemi överek özel hastanede olsa 40 milyar ödeyecekti diyorsunuz....bu işin o kadar çok yolu varki....gider özel sağlık sigortası yapardım...yatarak tedavili seçeneği alırdım...paşalar gibi istediğim tüm özel hastanelerden faydalanırdım....bende öyle yapıyordum...ama zorla dayatılınca özel sağlığı kapadım...üstelik senede 1500 tl ye tüm aile bireyleri yararlanıyor....yani sizin verdiğiniz örnek bir nevi acemice verilmiş süleyman yaşar örneği....genede rengini bilsekte seni seviyoruz...saygılarımla

C H U C K Y................................................. YEŞİL PARKALI BEBEK

expertadvisor
28-05-2013, 06:15
STAR yazarını biraz fazla ciddiye almışız.....Düşükte olsa faize devam....Dostlara selam....

dudu
28-05-2013, 09:28
sayın dudu süleyman yaşar dediğiniz adamın yazısını büyük bir olaymış gibi kopyala yapıştır ile buraya taşımanız zaten aynı yolun yolcusu olan biriyle kadeh tokuşturmak gibi olmuş....bu yazarın tüm yazıları zaten faiz düşmanlığı vede hükümet yanlısı yazılardır...biryerlerden açık prim aldığı vede beslendiği muhakkaktır....tamamen tasarufçu düşmanıdır...hükümeti övmek için herşeyini verir...kalemi kırıktır.... paranın tek adresinin yemek,içmek yada işyeri kurmak vs gibi tamamen yeni çaylak yoldaşlarımızı yoldan çıkartmaktır... sizin kaleminizden bu nasıl bir rota çizmektir......borsa nedir??....tek adres borsa demişsiniz....bu nasıl bir adreski sadece azınlık bir kesime hitap ediyor...diğer kesim aptal o vakit.....faizlerin düşük olmasıyla süleyman yaşar efendinin bir bağlantısı yok....şu ortamda aslında herşey ya çok düşük para ediyor...yada haddinden çok pahalı....yani her iki taraftanda kazıklanmak çok kolay....çaylak olanlar için yem olmak çok kolay.....hele sizin yönlendirmenizi ciddi sanıp gidenlerin vay haline...verdiğiniz paranın yol haritasında ben bir çıkış yolu göremiyorum....bence tek yol parayı korumaktır....varsın negatif olsun...ayrıca genel sağlık sigortası örneğini vermişsiniz...bu işin kurdu biri olarak ben gelir testinde çok haksızlıklar döndüğüne birebir şahidim....adamın trilyonları var gelir testine girdi....ona 40 tl prim ödeme çıkardılar....diğer bir kardeşimin sadece 1200 tl kira geliri var...onada 110 tl prim ödeme borcu çıkarmışlar....bu nasıl bir adalet..kafalarına göre gelir testi sonucu çıkartıyorlar....hadi kendimden bir örnek vereyimde konu kapansın...gelir testi için bende başvurdum...teste başvuru için kendi adıma beyanname vermiştim...üzerime bir sürü şey var...kira gelirim.araba,bankada para,miras vs şeyler olmasına karşın eşimin üzerinden değerlendirme yapmışlar:)....onunda üzerine hiç bir şey yok...o bakımdan ben garanti gelir testi sonucumun 220 tl olarak çıkmasına kesin bakıyordum...birde sonuçta ne göreyim:)...40 tl prim ödeyecekmişiz....allah razı olsun... ama bu işten o kadar kazık yiyen varki...ben size kendimden örnek verdim...bu olay geçtiğimiz ocak ayından beridir böyle işliyor....ses etmiyorum...neyimiz doğruki??...sizin örnek verdiğiniz babaannenizin belkide hiç bir geliri yoktur...yada sadece evi vardır...azıcıkta parası...ona en üst tabandan 220 tl ödeme cezası çıkartılıyor...sizde sistemi överek özel hastanede olsa 40 milyar ödeyecekti diyorsunuz....bu işin o kadar çok yolu varki....gider özel sağlık sigortası yapardım...yatarak tedavili seçeneği alırdım...paşalar gibi istediğim tüm özel hastanelerden faydalanırdım....bende öyle yapıyordum...ama zorla dayatılınca özel sağlığı kapadım...üstelik senede 1500 tl ye tüm aile bireyleri yararlanıyor....yani sizin verdiğiniz örnek bir nevi acemice verilmiş süleyman yaşar örneği....genede rengini bilsekte seni seviyoruz...saygılarımla

C H U C K Y................................................. YEŞİL PARKALI BEBEK

Faizler tekrar yukselene ve bu sayede topicde moraller duzelene kadar burada yazmamaya karar verdim.
Herkese hayirli kazanclar dilerim.
Syg,

austin
28-05-2013, 09:53
Evet beyler pek çoğumuz için artık mevduatta bitti.. Varlık yasası geliyor, hayırlı olsun.. Tüm gelirleri (maaş,kira,mevduat vs) yıllık 75bin tl üstünü geçenlere %35 vergi geliyor. Gelirinin üçte birinden fazlasının gaspedilmesini istemeyen için tek yol fiziki altın ve yastıkaltı görünüyor artık..

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/848047-turkiyede-hayat-degisecek

memet1
28-05-2013, 10:23
Başbakan 4 saat dinledi olur dedi,zçtk...yıllık geliri 75 bini geçenler...beraberiz,alttakilerde oh olsun demesin bugün bize yarın size...devlet bankalarına geçiyorum fazla kazanmak için yırtmaya gerek yok...rahat uyumak istiyorum...syg...

austin
28-05-2013, 10:28
Bence bu yasa sistemdeki para çıkışını artıracağından kriz tarihimizi öne alacaktır.. Bizler çereziz, esas parababaları buna kayıtsız kalmayacaktır.

memet1
28-05-2013, 12:51

C H U C K Y................................................. YEŞİL PARKALI BEBEKyoldaş sigorta isteğe bağlı hale geliyor,çok borçlu var çünkü sgkya...

LVTHN
28-05-2013, 13:41
yoldaş sigorta isteğe bağlı hale geliyor,çok borçlu var çünkü sgkya...

Kaynak nedir acaba? Teşekkürler..

memet1
28-05-2013, 14:31
Kaynak nedir acaba? Teşekkürler..seçim geliyorya,seçimden sonra kimölekimkala...

tabor
28-05-2013, 14:36
yoldaş sigorta isteğe bağlı hale geliyor,çok borçlu var çünkü sgkya...

evet nerden duydunuz bunu ?

memet1
28-05-2013, 15:39
evet nerden duydunuz bunu ?bugünkü internet medyasının birinde yazıyo...

tabor
28-05-2013, 15:44
Enpara daki yeni oranlar (500.000 TL'ye kadar):
Birikim (günlük): %7.25
32 gün: %7.75
46 gün: %7.25
92 gün: %7.00
181 gün: %7.00

memet1
28-05-2013, 16:02
Enpara daki yeni oranlar (500.000 TL'ye kadar):
Birikim (günlük): %7.25
32 gün: %7.75
46 gün: %7.25
92 gün: %7.00
181 gün: %7.00

finansın önerdiği7.40 ii ozaman 60 güne...

mandrake
29-05-2013, 00:28

O butun aileye 1500TL layi dogru taki birinize (Allah korusun) kanser/diyabet/prostat vs gibi bir teshis konulsun.
Gelecek yil o hastaliginiz neyse kapsam disi birakiliyor

Yemisim ben boyle ozel saglik sigortasini
Bana devletin sigortasi daha iyi gibi geliyor

chucky68
29-05-2013, 01:02
O butun aileye 1500TL layi dogru taki birinize (Allah korusun) kanser/diyabet/prostat vs gibi bir teshis konulsun.
Gelecek yil o hastaliginiz neyse kapsam disi birakiliyor

Yemisim ben boyle ozel saglik sigortasini
Bana devletin sigortasi daha iyi gibi geliyor

daha önce axa sigortadan yaptırmıştım...ilk seneden itibaren bu saydığınız tüm hastalıklar kapsam içindeydi...yani sonraki sene hasta olduğunuzda kapsam dışı oluyorsa zaten kimse özel sağlık yaptırmazdı...öyle birşey olacağını sanmıyorum...sadece primsel fiyatları artıyor olabilir...oda yaşa bağlı olarak...ama bende doğrudur devlet güvencesini tek geçerim...özel sağlıkta insan huylanıyor....o bakımdan özel sağlık sigortalarında herşeyi %100 kapsayan sınırsız lüx poliçeler çok pahalı...ancak onlarda kafan rahat oluyor...ben sadece genel sağlık sigortasının devlet tarafından zorunlu tutulmasına karşıyım...isteyene isteğe bağlı prim sistemi gelseydi daha etik olurdu...böyle zorla baskıyla değil...

ahmetd76
29-05-2013, 08:38
özel sağlık sigortasında eğer çok masraf gerektiren bir hastalığınız çıkarsa veya çok ciddi sağlık harcaması yaparsanız, bir sonraki sene primlerinizde güzel artışlar görebilirsiniz. Bizzat etrafımdaki insanlardan gördüm duydum. Ama mesela 2*3 sene belli bir limit altında harcama yaparsan (yani çok hastalanmazsan) o zaman primlerini makul oranda artıracaklarını garanti edebiliyorlar. bu uygulamanın adını tam bilmiyorum. ömür boyu bilmem ne diye geçer.
ben kasko sigortası yaptırıyordum Işık Sigorta'dan. Bir sene arabayı çarptım güzel masraf çıktı. Sonraki sene ön cam çatladı orjinaliyle değiştirdik yine güzel masraf çıktı. Sonraki sene firma BANA TEKLİF VERMEYİ REDDETTİ. Yani neymiş? Kar görmediği zaman adam sana hizmet vermiyormuş. Kasko böyleyken sağlık sigortası neden fazla olsun ki? Siz adamlara yaptırın bakalım bir sene 100-200 bin TL masraf. Sonraki sene bir tane firma bulamazsınız poliçenizi yenileyecek.

Figo
29-05-2013, 08:52
10 yıllık ABD tahvil faizleri koptu gidio %2,22 >>> http://www.bloomberg.com/markets/rates-bonds/government-bonds/us/

bakalım bizim gibi gelişmekte olan piyasalara etküsü nasıl olcak ?

ABD'de faiz artarken, Türkiye daha ne kadar negatif faiz verebilir ? :wink:

kazandibi
29-05-2013, 09:54
Degerli forum uyeleri.,
dun burgan banktan aldigim orandir. 15.000 TL icin 185 gune kadar 7.0
Herkese selamlar,saygilar

november rain
29-05-2013, 10:53
gösterge faiz 5.50'ye fırladı .... düşerken sürekli nispet yapan borsacılar çıkarken neden bilgi geçmez ?

djoz
29-05-2013, 11:34
gösterge faiz 5.50'ye fırladı .... düşerken sürekli nispet yapan borsacılar çıkarken neden bilgi geçmez ?

amaç bilgi geçmek değil dalga geçmek olduğundan tabi ki..
neyse.. gün gelir hesap döner.. :)

memet1
29-05-2013, 11:41
yoldaşlar,75bin üzeri için bi çözüm bilen varmı...yeni gvk açısından...

Kentucky
29-05-2013, 11:43
Bakan bugün 160k dedi sınır için...

Yetki bakanlar kurulundaymış, duruma göre bu sınır 2 katına kadar da çıkabilecekmiş, yarısına da düşürebilecekmiş.

yoldaşlar,75bin üzeri için bi çözüm bilen varmı...yeni gvk açısından...

powerpc
29-05-2013, 11:49
gösterge faiz %6,46 yükselişle 5.60'a fırladı. hadi bakalım padişah bunuda düşür. elinde tahvil fonu tutanlar bugün iyi duvara çarpmıştır. Döviz ve faizdeki gidişat çok iyi. inşallah yakın bir zamanda gösterge faiz %7 ve dolar 1.90'ı aşacaktır.

Kentucky
29-05-2013, 11:50
Tahvil konusunda, 17 Mayıs'da gösterge tahvil faizleri rekor dibi gördü 4.60.

Gün içi 5.61'e kadar çıktı şu an, 5.52...

5.65'de önemli direnç var, bu nokta izlenmeli. Tabi ki bu hareketin tetikleyicisi Amerikan tahvilleri de izlenmeli.

Macron
29-05-2013, 12:06
Gösterge 5.53,

Görürüz bakalım Zafer Çağlayan,
Düşecekmi..
Yükselecekmi..

özgün
29-05-2013, 12:26
nasıl mantık yürütüldüğünü göremedim ama nasıl mantıksızlık yürütüldüğü açık bi şekilde gördüm:beurk:

memet1
29-05-2013, 12:45
160 ise çok iyi,gösterge faizin yükselişi,yeni gvk ile ilgili olb,zekeriya temizel olayı gibi...yabancılar amerikan tahvillerine ileriiii....

EKaya
29-05-2013, 13:11
http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/848367-bankalarin-itibari
Fatih Altayli dan
Bankalarin itibarina yonelik yazilar ve sosyal medya ya getirilecek cezalar.

emperador
29-05-2013, 14:14
enparada günlük oran düşmüş 7,25 olmuş. 32 günlükte 7,75. çok düştü faizler artık düşmese bari.

Sinusoidal
29-05-2013, 14:23
HSBC DCD faizleri (USD spot 1.8650 tl iken)

1 haftalık 1.8600 dan DOLAR alırım opsiyonu ---> %17 brüt faiz

10 günlük 1.8600 dan DOLAR alırım opsiyonu ---> %13 brüt faiz

14 günlük 1.8600 dan DOLAR alırım opsiyonu ---> %12.5 brüt faiz

Kentucky
29-05-2013, 14:51
Tasarruf sahibi bizden koptu, parasını toprağa gömüyor
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, negatif reel faiz nedeniyle tasarruf iştahının köreldiğini ve bankacılık sektörün tasarruf sahibi ile olan bağlantısının koptuğunu belirtti. Özince, tasarruf sahiplerinin bu nedenle gayrimenkule yöneldiğini kaydederek, "Kaynaklar verimsiz alanlara gidiyor. Para toprağa gömülüyor" uyarısında bulundu.

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887324412604578512733320889740.html

Eluus
29-05-2013, 17:46
noldu ya Çağlayan sustu faiz daha düşmeli filan demiyo :a-o:

serkan1976
29-05-2013, 19:33
arkadaşlar bu 75bin olayı hakkında mevduat faizi ile ilgili hiç birşey söylemedi
mehmet şimşek.yani faizden gelir heralde yüzde 15 zaten kesiliyor

fanatik59
29-05-2013, 19:46
Tek işverenden ücret geliri elde edenler, bankadan mevduat faizi ve kira gelirleri bulunması ve bu gelirlerin brüt toplamı 160.000-TL’yi aşması halinde, ücret gelirlerinin aşan kısmı en üst vergi oranı olan %35 oranında vergiye muhatap olacak.
Taslaktaki 75.000 TL. , 160.000 olarak çıktı, ancak bakanlar kurulu bunu 80.000 ya da yanılmıyorsam 320.000 TL olarak değiştirebilecek.

shorts
29-05-2013, 21:54
senin yaptığın opsiyon işlemi en sıradan zararsız olan türüdür....yani 2 para birimi arasında döner durursun...
C H UCK Y........................................YEŞİL PARKALI BEBEK
sevgili chucky
2 gun sonra dolarciklarim 1.8250 den tl ye donuyor.
mevduata gore daha iyi kazandim o ayri ama aylardir yerinde sayan dolara kufredesi geliyor insanin dolu dolu.....da
memlekette bu kadar rezillik varken nadide kufurlerimi buna harcamiyacagim..

Sinusoidal
29-05-2013, 22:02
sevgili chucky
2 gun sonra dolarciklarim 1.8250 den tl ye donuyor.
mevduata gore daha iyi kazandim o ayri ama aylardir yerinde sayan dolara kufredesi geliyor insanin dolu dolu.....da
memlekette bu kadar rezillik varken nadide kufurlerimi buna harcamiyacagim..

Üzmeyin canınızı mevduata göre daha iyi kazanmışsınız. Bende EURTRY 2.3650 den döndüm spot 2.3850 iken. Biraz gecelikte bekletip ve kur ucupngidince dolar alım dcdsi yaptım totalde mevduata göre çok daha iyiyim bakalım Haziran ne olacak

chucky68
30-05-2013, 00:02
Üzmeyin canınızı mevduata göre daha iyi kazanmışsınız. Bende EURTRY 2.3650 den döndüm spot 2.3850 iken. Biraz gecelikte bekletip ve kur ucupngidince dolar alım dcdsi yaptım totalde mevduata göre çok daha iyiyim bakalım Haziran ne olacak

nacizane tavsiyem şu sıralar dolar için opsiyon yapmayın...hsbc den aldığın oranlardaki primlerin yüksek olması kur hareketlerinin riskli olmasından kaynaklanıyor...ayrıca hsbc prim verme konusunda en az veren sineğin yağını hesaplayan bir bankadır...senin başka yerlerdende opsiyon primi almadığı bilirlerse hep düşük prim teklif ederler....o bakımdan mutlaka başka bankalardanda opsiyon primi oranı al...önce hsbc ile konuş...eğer düşük prim çekerlerse falanca banka bana spot kura göre bu primi verdi siz neden bana az verdiniz diye eleştirme şansın olur...yani sadece opsiyon primini onlardan sorduğunu bilmesinler...prim konusunda en çok veren banka finans bankasıdır...odea bankta iyi verir...denizbank keza....sonuç olarak önceki sayfada yazdığın gibi 1860 usd için dolar alım opsiyonu yaparsan maliyetin çok yüksek olur...belki 1860 usd ye yakalansan bile sonradan TL ye tekrar dönebilirsin...ama ya kur gene düşerde çıkması aylar alırsa??...o bakımdan bu seviyeler opsiyon için prim yüksekte olsa risktir....umarım bana darılmassın....sadece daha önce çok defalarca yaşadığım tecrübemi paylaştım....saygılarımla;

C H UC K Y.............................................SON BEBEK

memorex
30-05-2013, 00:25
OECD´den ABD tahvili uyarısı, Finans, Trend
http://www.finanstrend.com/haber/119689/oecd-den-abd-tahvili-uyarisi#.UaZxn5ZPJw4

Sinusoidal
30-05-2013, 00:48
nacizane tavsiyem şu sıralar dolar için opsiyon yapmayın...hsbc den aldığın oranlardaki primlerin yüksek olması kur hareketlerinin riskli olmasından kaynaklanıyor...ayrıca hsbc prim verme konusunda en az veren sineğin yağını hesaplayan bir bankadır...senin başka yerlerdende opsiyon primi almadığı bilirlerse hep düşük prim teklif ederler....o bakımdan mutlaka başka bankalardanda opsiyon primi oranı al...önce hsbc ile konuş...eğer düşük prim çekerlerse falanca banka bana spot kura göre bu primi verdi siz neden bana az verdiniz diye eleştirme şansın olur...yani sadece opsiyon primini onlardan sorduğunu bilmesinler...prim konusunda en çok veren banka finans bankasıdır...odea bankta iyi verir...denizbank keza....sonuç olarak önceki sayfada yazdığın gibi 1860 usd için dolar alım opsiyonu yaparsan maliyetin çok yüksek olur...belki 1860 usd ye yakalansan bile sonradan TL ye tekrar dönebilirsin...ama ya kur gene düşerde çıkması aylar alırsa??...o bakımdan bu seviyeler opsiyon için prim yüksekte olsa risktir....umarım bana darılmassın....sadece daha önce çok defalarca yaşadığım tecrübemi paylaştım....saygılarımla;

C H UC K Y.............................................SON BEBEK

olur mu darılmaca, tecrubelerinizi okudum ve gercekten önemli bilgiler oldugunu düşünüyorum.

Figo
30-05-2013, 07:57
Birezilya faiz arttırmış >>> http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1365613-brezilya-faiz-artirdi

gızım sana sölüom, gelünüm sen anla :yes:

şef
30-05-2013, 08:37
Birezilya faiz arttırmış >>> http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1365613-brezilya-faiz-artirdi

gızım sana sölüom, gelünüm sen anla :yes:

gelin anlayacağını daha öncede anlıyordu da... gelinin öyle bir anası babası ve saz ekibi var ki... ekonomiden anlamayan, faiz düşmanı bu hükümet varken, türkiyenin işi zor. merkez bankasının faiz konusunda esnekliği kalmamıştır. hükümetin emir komutasına girmiş merkez bankasının nasıl faiz arttıracağını merak ediyorum. duvara toslamadan faiz zor artar.