PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

memet1
30-05-2013, 09:44
arkadaşlar bu 75bin olayı hakkında mevduat faizi ile ilgili hiç birşey söylemedi
mehmet şimşek.yani faizden gelir heralde yüzde 15 zaten kesiliyor

faizden kesilen stopaj,bizden alacağı gv...yani suyunun suyu meselesi,allahtanki bak.kurl.160 bin yaptı çünkü hepsinin geliri beyana girecek,mesela emekli meclis b.bile 25bin ayda alıyor hesaplayın artık...

özür
30-05-2013, 12:00
Gösterge rahat durmuyor. Baskı nın sonucu infilaktır.

BORA YAŞAR
30-05-2013, 12:22
Dün Bankalar Birliği Genel Kurulunda aynı zamanda kamu bankası olan Ziraat Bankasının da Genel Müdürü olan Başkan "baskı ile faiz indirilmez" deyivermiş.

Bu gün epey sopa yemiştir Ticaret Bakanı ile asabi baş yöneticimizden.

Bakalım faiz baskı ile ne kadar düşürülebilirmiş...

Baskılanarak piyasa gerçeklerden uzaklaşan faiz nedeniyle giden paralar hangi dengeleri bozarmış.

Yavaş yavaş kıpırdanmalar başladı gittikleri yerde.

chucky68
30-05-2013, 13:17
[QUOTE=BORA YAŞAR;8897306]Dün Bankalar Birliği Genel Kurulunda aynı zamanda kamu bankası olan Ziraat Bankasının da Genel Müdürü olan Başkan "baskı ile faiz indirilmez" deyivermiş.

Bu gün epey sopa yemiştir Ticaret Bakanı ile asabi baş yöneticimizden.

Bakalım faiz baskı ile ne kadar düşürülebilirmiş...

objektif yorumlarının önünde saygıyla eğiliyorum hocam.....yatırım anlayışın emlak üzerine kurulu olmasına karşın düşüncelerini bazı borsa yorumcuları gibi kasıtlı yazmıyorsun....neyse onu yazıp çiziyorsun....gözümden kaçmıyor...:)

BORA YAŞAR
30-05-2013, 13:28
Sn chucky...:)

Hayatımda emlaki hep ihtiyacım temelinde almışımdır.

Bir daha düşündüm ve gördüm ki hiç istisnası yok.

İhtiyaç temelinde alındıklarında da genelde uzun süre elde tutuluyor.

Uzun süre elde tutulunca iyi yerden alınan emlakin yatırım değeri de, başta fazla düşünülmemesine rağmen, çok büyük oluyor.

Çok uzun süre borsada oynadım oynarım alternatif olarak.

Bildiğim bir kaç hisse bazında.

Yenilerde, canım sıkıldığı içindir belki VOB'a merak saldım.

Ancak ağırlıklı olarak mevduat yatırımcısıyım.:)

Bankalardan nefret ediyorum ne yazıkki.:)

Derdim büyük anlayacağınız.

İyi günler olsun.

Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Teşekkür.

powerpc
30-05-2013, 14:02
Gösterge faiz %3.44 artışla 5.71 oldu, padişah neden faizi yasaklamıyorsun

Figo
30-05-2013, 15:17
http://blogs.barrons.com/emergingmarketsdaily/2013/05/24/turkey-vulnerable-to-fed-tightening-barclays-says/ :wink:

thron
30-05-2013, 16:11
http://blogs.barrons.com/emergingmarketsdaily/2013/05/24/turkey-vulnerable-to-fed-tightening-barclays-says/ :wink:
QE devam ettiği sürece ayakta kalırız
QE bitip faizler arttığı anda beton sektörü öncülüğünde çöküş olacak.

Bunu tahmin etmek için dahi olmaya gerek yok.

Bizim derdimiz çöküşte nasıl kazançlı çıkabiliriz.

özür
30-05-2013, 17:15
Paramız diğer paralara karşı birkaçgünde güçlü değer kaybediyor. Yabancılara herşey daha ucuzluyor. Adam ev almak istese bekler iki gün sonra kendi parasıyla daha ucuza alır. Ben faizin hakkettiği seviyeler gelip elimizdeki paramızın değerini koruyacağına inanıyorm. Hedef faiz 10 ve üzeridir.

guneysu
30-05-2013, 21:35
Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

sanıyorum üyeler hangi başlıkta olduğunu karıştırdı.

konu dışına çıkıp siyasete kaymasın yazılar.

mandrake
30-05-2013, 23:29
QE devam ettiği sürece ayakta kalırız
QE bitip faizler arttığı anda beton sektörü öncülüğünde çöküş olacak.

Bunu tahmin etmek için dahi olmaya gerek yok.

Bizim derdimiz çöküşte nasıl kazançlı çıkabiliriz.

ABD nin ic ve dis borcunun yapisini bilen insanlar QE nin durdurulmasinin imkansiz oldugunu bilirler

Yerine baska bir seyde konabilir ama etkiler ayni olacaktir.

Karsiliksiz para basmayan bir Amerika dusunulemez cunku boyle bir Amerika 1 saniyede coker.

Yalnizca ufak bir ornek vermek gerekirse, ABD nin butun bastigi tahviller neredeyse dunyadaki butun ulkelerin toplam GSMH sine cok yaklasti.

Bu akil almaz bir olay ve bunu bilmeyen insanlar 1 kurus etmeyecek ABD dolarina yatirim yapiyorlar. Yani 1 kurus almak icin xyz TL veriyorlar. Cunku bilmiyorlar.

Amerika coktan batmis bir ulkedir.

sermo
30-05-2013, 23:48
Arkadaşlar;

Bugün detayları netleşen gelir vergisi reformu hakkında internetteki yazıları okudum. Bazı sorulara yanıt bulmak zor:

a) Bahsi geçen 160 bin TL gelir brüt müdür yoksa net mi (maaşlı çalışan için)?

b) Maaşlardan zaten 2013 için brüt 92 bin tl üzerinde %35 vergi kesiliyor. Diğer gelirlerle rakam 160 bin TL yi geçince

tekrar geçen kısmı için bir kez daha mı %35 vergi alınacak?

c) Kira, borsa vb kalemlerin gelire ilave edileceği belirtiliyor. Ancak mevduat faizinden elde edilecek gelir dahil mi? Açık
değil.

Konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi bekliyoruz.

BORA YAŞAR
31-05-2013, 00:10
Bildiğim kadar yanıt vereyim:

a) Brüttür. Daima brüt.

b)Toplama halinde tüm gelirinizin toplamı vergi tarifesine tabi tutulacak.

Tarifeye göre % 35 se 35, 40 sa 40 vergi hesap edilerek toplam ödenecek vergi bulunacak.

Malum GV müterakki bir vergi. Yani artan oranlı.

3) Henüz bu konu belli değil. Çıksın görürüz.

t.axaray
31-05-2013, 00:23
Arkadaşlar;

Bugün detayları netleşen gelir vergisi reformu hakkında internetteki yazıları okudum. Bazı sorulara yanıt bulmak zor:

a) Bahsi geçen 160 bin TL gelir brüt müdür yoksa net mi (maaşlı çalışan için)?

b) Maaşlardan zaten 2013 için brüt 92 bin tl üzerinde %35 vergi kesiliyor. Diğer gelirlerle rakam 160 bin TL yi geçince

tekrar geçen kısmı için bir kez daha mı %35 vergi alınacak?

c) Kira, borsa vb kalemlerin gelire ilave edileceği belirtiliyor. Ancak mevduat faizinden elde edilecek gelir dahil mi? Açık
değil.

Konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi bekliyoruz.

iş bankasının bir 2013 vergi rehberi var...yenimidir bilmiyorum......:)

http://www.privia.com.tr/priviaweb/data/VergiRehberi2013.pdf (http://www.privia.com.tr/priviaweb/data/VergiRehberi2013.pdf)

http://666kb.com/i/ceixiat91nb1bcgvr.gif

tabor
31-05-2013, 00:58
yani adam ayda 1000 tl kazanıyorsa 10.700 tl lik dilime girdiği için %15 vergi verecek öyle mi ? çok güzel olmuş !

tabor
31-05-2013, 01:58
bu iş evinden dışarı çıktın vergisi, hava soludun vergisi, ayak bastı vergisi, ayak kalktı vergisi vb'ne kadar gidecek.

oguzozi
31-05-2013, 02:13
Yarı mükellefler için nasıl olacak bu vergilendirme bilginiz var mı?
Yurtdışı yerleşik olanlar için?

Kentucky
31-05-2013, 10:12
DIS TICARET ACIGI NISAN'DA -10.3 MYR DOLAR (BEKLENTI: -8,05 MYR DOLAR, ONCEKI: -7,4 MYR DOLAR) - TUIK

Görüldüğü gibi düşük faizler üretime değil tam tersine tüketime yarıyor.

Faturasını da yine yükselen döviz kurları ile tüm halk ödüyor.

Dolar 1.88, tahvil 6'yı aştı an itibariyle...

shorts
31-05-2013, 10:14

"siyasete kaymasin yazilar" .... pek bi manidar olmuş...
birakin insanlar arada konuyla alakadar olmak sartiyla siyasete de serzeniste bulunabilsinler...
konu faizse, faiz politikalarini ben koymuyor siyaset koyuyorsa, birakin elestirmek isteyen elestirsin, ovmek isteyen ovsun..
buraya da mi yasaklar konmaya baslaniyor... yazik..

memorex
31-05-2013, 10:21
Israrlı düşük faiz politikasının sonucu patlayan cari açık ! Artık uzun vadeye gidilmez,sancılı günler başladı.

Macron
31-05-2013, 10:35
Yaşamın her alanında siyaset var,
Ekonomide daha fazla var,

Faiz siyasi otorite tarafından piyasanın kendi dinamiklerine bırakılmayıp
baskıyla düşürülmek istenirse,
ve sizde bu faiz politikasını eleştirirseniz
konu elbette siyasete kaymış olacak.

Bundan daha doğal ne olabilir..

Kentucky
31-05-2013, 10:38
Sıçramanın altın ithalatından olduğu söyleniyor, düşen fiyatlar nedeniyle 2.5 milyar dolarlık ithalat olmuş, 2012 Nisan'da - 634 milyon dolar(mış).

DIS TICARET ACIGI NISAN'DA -10.3 MYR DOLAR (BEKLENTI: -8,05 MYR DOLAR, ONCEKI: -7,4 MYR DOLAR) - TUIK

Görüldüğü gibi düşük faizler üretime değil tam tersine tüketime yarıyor.

Faturasını da yine yükselen döviz kurları ile tüm halk ödüyor.

Dolar 1.88, tahvil 6'yı aştı an itibariyle...

BORA YAŞAR
31-05-2013, 10:55
Tutsun bakalım faizleri...

Dövizi tuttukları gibi.

Bunlara göre bir tek borsa serbest olacak.

Onu da PALA emanet etmişle. O da kendine göre dizginleyip bırakıyor zaten.:)

excali
31-05-2013, 12:23
Gösterge tahvil faizi: %6.08 (+%5.01)

%4.61 düşüğüne göre artış yaklaşık 1.5 puan....(yaklaşık %32)

Sinusoidal
31-05-2013, 12:50
1.90 dan dolar bozarım 1 haftalık %16 dcd faizi.

Sadece sormak içindi. Meraktan. Parite geri giderse bu ortamda görmesi yakındır.

Hükümet faiz indirerek zar attı , kendi için bence olumlu oldu mu olmadı mı ilerleyen aylarda göreceğiz , önemli avantajı yaz ayının gelmesi durgunluk için. Benim için hava hoş kur ve faiz yükseldikçe.

özür
31-05-2013, 13:07
30 yılda ne döviz yükselişleri gördük biz. Sonuçta tl de kalan herzaman daha çok kazandı.

Eluus
31-05-2013, 13:37
Daha kimse FED para basma hızını azaltacak bile demedi sadece beklenti faizleri yükselten. Bir de deseler nasıl yükselecek faizler acaba. Bravo Merkez Bankası :bravo:

Piyasada böyle bir suni düşük faiz ortamı ve likiditenin aniden çekilme riski varken negatif reel faizde durmak çok sorumlu bir davranış bravo :bravo:

Umarım inat ederler bu negatif faiz tutumunda da ellerinde patlar.

Heval
31-05-2013, 14:52
Ülkeden para çıkışı ile ilgili elinde verisi veya bilgisi olan arkadaşların verileri kaynakları ile paylaşması bizlere çok yardımcı olacaktır...

EKaya
31-05-2013, 14:57
Ülkeden para çıkışı ile ilgili elinde verisi veya bilgisi olan arkadaşların verileri kaynakları ile paylaşması bizlere çok yardımcı olacaktır...

"arkadaslarin" ulke muhasebesini tuttugunu sanmiyorum.. :mut:.. merkez bankasina sormayi/bakmayi dene :p...

Heval
31-05-2013, 15:35
"arkadaslarin" ulke muhasebesini tuttugunu sanmiyorum.. :mut:.. merkez bankasina sormayi/bakmayi dene :p...

EKaya acaip zeki adamsın :) ,
arka planda sektörde olan arkadaşlara soruyu sordum....
Net hata noksanda atı alan üskidarı geçti oluyor :),

BORA YAŞAR
31-05-2013, 15:36
Alarm Alarm
Faiz 1,5 yıllık düşüş trendini yukarı kırıyor.

VOB 24 Başlığından...

Heval
31-05-2013, 16:27
Erdem Başçı’da dövize ilşkin sözlü bir müdahalenin geldiğini görüyoruz

2 konunun altı çizilerek faizde dengelenme amaçlanıyor muhtemelen

1. Faiz için olumlu -Enflasyon beklentilerden düşük gelebiliyor deniyor – ki beklenti %0.45 – bundan daha düşük bir enflasyon tabiki olumlu olur, Haftasonu açıklanacak İTO verisindeki gıdaya bakıyor olacağız.

2. Faiz için olumsuz - Dövizde gidişat devam ederse likidite sıkılaştırma olabilceğinin sinyali veriliyor ki beklentimiz de bu yönde

· Sonuç olarak Ptesi enflasyon verisi açıklanacak, enflasyon düşük gelse dahi TL’de değer kaybı devam ederse MB likiditede sıkılaştırmaya gider bu da faiz üzerinde ana belirleyici olur. Dolayısıyla ilk aşamada enflasyonun geri planda kalmasını bekleriz.

· Bunların aksine, şuanki sözlü müdahale başarılı olursa faizde biraz daha ılımlı seyir görürüz.

FAİZLERİN YÜKSEK KALMASI KREDİLERDEKİ BÜYÜMENİN REFERANS DEĞERE DAHA YAKIN OLMASINI SAĞLAYABİLİR--BAŞÇI - RTRS

Sinusoidal
31-05-2013, 17:48
30 yılda ne döviz yükselişleri gördük biz. Sonuçta tl de kalan herzaman daha çok kazandı.

1996 da ve 2001 de nice TL sahiplerinin birikimleri eridi bilir misiniz.
%2700 gecelik faizleri bilirim.

Şurada 20 günde şu konjokturde TL %5 deger kaybetti)gelişmekte olan ülkelerde en iyisiyiz sabah cnbcde liste vardı usd karşı para birim deger kaybı), kriz in k si olsa kimbilir ne olacak.

Merkez Bankası zar attı tutcak mı görecegiz. Fed bir mırmır yaparsa eylül ekimde o zaman görürüm. Ama böyle devam etsinler büyüyoruz nasıl olsa birazda böyle büyüyelim

özür
31-05-2013, 21:25

Şurada 20 günde şu konjokturde TL %5 deger kaybetti)gelişmekte olan ülkelerde en iyisiyiz sabah cnbcde liste vardı usd karşı para birim deger kaybı), kriz in k si olsa kimbilir ne olacak.

Merkez Bankası zar attı tutcak mı görecegiz. Fed bir mırmır yaparsa eylül ekimde o zaman görürüm. Ama böyle devam etsinler büyüyoruz nasıl olsa birazda böyle büyüyelim
Elinde tl si olan o faizlerden parasını yatırdıysa zaten değeri eski değerini geçti. TL bugüne kadar dolardan her zaman daha fazla kazandırmıştır. Dolarınki herzaman anlık kazançtır. TL nin ise uzun vadede devamlı kazançtır

djoz
31-05-2013, 22:57
Halk bankası 35 bin USDye 2.5 , 80 bin TLye 6.5 verdi..
Özel bankaların bile anca 7 verdiğini düşünerek kabul ettim.. Gezdirmekle uğraşamadım..

memet1
31-05-2013, 23:38
burgan7.25 185gün,0.30 ile7.55...alternatif 7.25 200gün,0.30 ile7.55...2 aralık ve17 aralık a denk getirdim,kampanya yakalamak için mevzi aldım...yoldaşlarla paylaşılır...paylaşan herkes zengin olsun...

memet1
31-05-2013, 23:43

Merkez Bankası zar attı tutcak mı görecegiz. Fed bir mırmır yaparsa eylül ekimde o zaman görürüm. Ama böyle devam etsinler büyüyoruz nasıl olsa birazda böyle büyüyelimani devalüasyonlardan tahminen 2yıl önce ve 2yıl sonra ortalama tabii,dolar yerinde sayıyor,bu zaman zarfında mevduatçı kazanıyor,2001 krizinde dolar 1.200olmuştu şuanda 1.900,13 yıl mevduatı hesapla artık kim karda...doların zıplamasını yakalayacağım diye kayıplara bak ne kadar zarar...syg...

bankac
01-06-2013, 14:23
Goldman Sachs Dr. Ahmet Akarlı; Türkiye’nin darboğazının orta vadede su yüzüne çıkacağı görüşünde. Bunun başlıca nedeni ise son 10 yılda hızla artan özel sektör kaldıracı, ve bunun gittikçe kısa vadeye yoğulaşması.

GS araştırmasına göre, 2002 yılından bu yana ekonomide cari açıklar GSYIH’in %5’nin altına düşmezken, son yıllarda yeni ve daha yüksek bir denge oluştu. Ekonomi yavaşlasa da cari açık artık GSYIH’nin %6-7’nin altına inmiyor.

İkincisi, bu süre zarfında, Türkiye’nin net dış yatırım pozisyonunda (net dış varlıklarında) çok keskin bir bozulma gözlendi. 1990’ların ortalarında net dış yatırım pozisyonu (dış borç) GSYIH’nın %30 civarındaydı, son ölçümde ise %50’nin üstüne çıktı. Ayrıca doğrudan yabancı yatırımların azalması da bu stoğu çevirmeyi daha riskli kılıyor.

Krediye erişme imkanlarının artması ile gerek bankalar, gerekse finans-dışı özel sektör daha fazla F/X kredi kullanarak, özsermaye oranlarını da azalttılar. Halen, Türkiye Doğu ve Orta Avrupa’da Çek Cumhuriyeti’nden sonra en çok kaldıraç taşıyan ekonomi.

Küresel finansman olanaklarının daralması, ya da sıcak paranın sistemden kaçması halinde, TL devaluasyon yaşayabilir, büyüme de yavaşlayabilir. GS’ın uyarısının benzeri ABD tahvil fonu yöneticisi PIMCO ve Barclays gibi dev yatırım bankaları tarafından tekrarlanıyor. Görünen o ki, Fed sıfır faiz politikasından cayarsa, Türkiye’nin “dolçe vita” onyılı da geride kalacak.

Atilla Yesilada

mandrake
01-06-2013, 17:20
Yarı mükellefler için nasıl olacak bu vergilendirme bilginiz var mı?
Yurtdışı yerleşik olanlar için?

yarimukellef ne demek? daha once hic duymamistim

mandrake
01-06-2013, 17:23
Sıçramanın altın ithalatından olduğu söyleniyor, düşen fiyatlar nedeniyle 2.5 milyar dolarlık ithalat olmuş, 2012 Nisan'da - 634 milyon dolar(mış).

bu kadar enflasyon olan bir ulkede doviz kuru sabit tutulursa ithalat cok ucuza gelir ve ithalat patlar

Ithalatin artisi bir trendin sonucu artan bir trend, yani ic piyasada fiyatlar artiyor maliyetler artiyor ama doviz degeri artmiyor yani ithal etmek daha mantikli.

Sonuc ithalatta patlama, daha kayit disi ithalat denen ve hizla artan bir seyde var. Ebay amazon yada bavulla getirilen onlarca iphone lar

Turkiye hic bu kadar kotu yonetilmemisti

powerpc
01-06-2013, 22:22

siyaset suni olarak ekonomiyle oynuyorsa,burdada siyaset yapılır, bitti.

mandrake
01-06-2013, 23:00
siyaset suni olarak ekonomiyle oynuyorsa,burdada siyaset yapılır, bitti.

aynen katiliyorum

shorts
02-06-2013, 21:51
bu hafta içi belki 30 yıldır hesabım olan ferit şahenk'E AİT GARANTI BANKASINDAKİ TÜM HESAPLARIMI KAPATIYORUM...
vadeliye baska bankalarda devam edecegim...
bunu siyasi olarak adledip mesajımı silme ya da beni ban etmek isteyen olursa da canları sağolsun..
onları vicdanları ile başbaşa bırakıyorum..
bu bir yatırım tavsiyesi asla değildir, benim vicdani ve kişisel tercihimdir....
sevgili chucky sana selamlar olsun...

ALİBEYOĞLU
02-06-2013, 22:49
garanti zaten her zaman en düşük oranı verenlerin basında geliyordu.ben az önce cağrı merkezini arayıp bonus kartımı kaybettim deyip iptal ettirdim...Oysa bana o kartı kakalamak için ne çok ugrasmıstılar...
1000 kişi bu sekilde yapsa en azından mesaj olur ...

powerpc
02-06-2013, 23:01
bu olaylar bize yarar borsa aşağı, faiz döviz yukarı.bazı yandaşlar yarın BIST 100 endeksinin artacağını iddia ediyor, yarın göreceğiz.

Macron
02-06-2013, 23:39
Selam olsun gezi eylemcilerine..

Bakalım admin ne kadar hızlı :)

chucky68
03-06-2013, 00:05
40 yıldır bağdat caddesindeyim böyle curcunaya şahit olmadım....çok şeylere şahit oldum ama bu kadar milletin dolu olduğu bir sahne yaşamadım...haaa bana göre çoğu kişi aslında işin eğlence tarafında...sorsan gezi parkı nedir bilmez...öylesine çıkmış bağırığ çağıran o kadar çpk tipleme varki...aslında tam bir ironi...tencere tava seslerinden uyku uyuyamadım....madem öyle neden sesiniz sadece bağdat caddesinde çıkıyor...sandıkta gene sen sağ ben selamet...adam alıyor oyları yoluna bakıyor...bağdat caddesinde ana avrat hükümete söylenmedik laf kalmadı....burası istanbulun en medeni denilen yeri...ama istanbul sadece bağdat değil...git fatih'e,ümraniye'ye vs bu olayların hiç biri yoktur....her horoz kendi çöplüğünde ötüyor...caddedeki starbucks cafeler,madolar,saray muhalebicisi vs fişlenmiş...alayı korkudan kepeng indirmişler...bu kuruluşlara büyük protesto var....ama gel gelelim biraz yukarlardaki şubelerinde herşey güllük gülistanlık....yani herkes bölgesine göre dağılmış gibi.....olan günahsızlara oluyor....benimde bu hükümetten çok canım yandı.....en baştan yüksek enflasyona karşın ucuz faiz uygulanıyor...bunu talimatla bile bile yapıyorlar....ama bunun acısını ben tencere tavayla göstermelik değil....sandıkta yaparım...çok iyi biliyorumki tüm bu olaylar 3-5 gün sonra unutulup gidecek....bu yukarda saydığım sözde fişlenmiş bağdat caddesi şubelerindeki cafelerin tamamı full çekecek....özenti gençlik ellerinde cafe latteleriyle caddede fink atacak.....dedim ya 40 yıldır ben bunları burda çok gördüm.....aynı tas aynı hamam....

C H UCK Y....................................YEŞİL PARKALI BEBEK

Macron
03-06-2013, 00:13
40 yıldır bağdat caddesindeyim böyle curcunaya şahit olmadım....çok şeylere şahit oldum ama bu kadar milletin dolu olduğu bir sahne yaşamadım...haaa bana göre çoğu kişi aslında işin eğlence tarafında...sorsan gezi parkı nedir bilmez...öylesine çıkmış bağırığ çağıran o kadar çpk tipleme varki...aslında tam bir ironi...tencere tava seslerinden uyku uyuyamadım....madem öyle neden sesiniz sadece bağdat caddesinde çıkıyor...sandıkta gene sen sağ ben selamet...adam alıyor oyları yoluna bakıyor...bağdat caddesinde ana avrat hükümete söylenmedik laf kalmadı....burası istanbulun en medeni denilen yeri...ama istanbul sadece bağdat değil...git fatih'e,ümraniye'ye vs bu olayların hiç biri yoktur....her horoz kendi çöplüğünde ötüyor...caddedeki starbucks cafeler,madolar,saray muhalebicisi vs fişlenmiş...alayı korkudan kepeng indirmişler...bu kuruluşlara büyük protesto var....ama gel gelelim biraz yukarlardaki şubelerinde herşey güllük gülistanlık....yani herkes bölgesine göre dağılmış gibi.....olan günahsızlara oluyor....benimde bu hükümetten çok canım yandı.....en baştan yüksek enflasyona karşın ucuz faiz uygulanıyor...bunu talimatla bile bile yapıyorlar....ama bunun acısını ben tencere tavayla göstermelik değil....sandıkta yaparım...çok iyi biliyorumki tüm bu olaylar 3-5 gün sonra unutulup gidecek....bu yukarda saydığım sözde fişlenmiş bağdat caddesi şubelerindeki cafelerin tamamı full çekecek....özenti gençlik ellerinde cafe latteleriyle caddede fink atacak.....dedim ya 40 yıldır ben bunları burda çok gördüm.....aynı tas aynı hamam....

C H UCK Y....................................YEŞİL PARKALI BEBEKAnkara Kızılaya bak,
Eylem nedir görürsün..

austin
03-06-2013, 00:15
Bu sefer pek öyle hemen geçecek gibi durmuyor sevgili chucky.. Çamlıca Bulgurludayım başbakanın kısıklıdaki evi yaklaşık 1 km uzaklıkta, burada yaklaşık 3 saat boyunca tencere tavalar ışıklar kornalar yürüyüşler yapıldı ki mutaassıp bir bölgedir. Sağlam bir yağmur yağdı şimdilik ortam sakin ama hiç belli olmaz halktvyi seyrediyorum olaylar hiç durulcak gibi değil.. Üsküdar da ayaklanmış, eminim takırtılar başbakanında kulağına gitmiştir..

Recep Usta
03-06-2013, 00:17
40 yıldır bağdat caddesindeyim böyle curcunaya şahit olmadım.....dedim ya 40 yıldır ben bunları burda çok gördüm.....
:)

shorts
03-06-2013, 00:40
sevgili CHUCKY .................PARKALI BEBEK
herzaman yorumlarini zevk ve saygiyla okuyan, seni hic tanimadan uzaktan sevgi besleyen belki de agabeyin yasinda biri olarak
bu yorumunu haklı olma ihtimalin olsa dahi uzulerek okudum...

sen PARKA, YOLDAŞ falan bosver giy terlikleri otur ekonomi hakkinda yorumlarini paylas bizimle...
biz seni oyle sevmisiz, oyle sevmeye devam edelim..

chucky68
03-06-2013, 00:46
Ankara Kızılaya bak,
Eylem nedir görürsün..

ankarada bundan birkaç yıl öncede öyle bir kalabalık hükümet karşıtı eylem yapmıştıki tüm kanallar canlı yayın yapmıştı...akabinde izmirde büyük bir miting yapıldı...denizlerden,havadan,meydanlardan insan seli aktı...sonra istanbul bunu denedi....dedim bu sefer garanti bunlar gidiyor...öyle bir hava verildi...o zamanda bağdat caddesi araba kornalarından yürüyüşlerden geçilmiyordu....o günleride yaşadık...ama ne oldu??...sonuç acı bir farkla ortaya çıktı....nerde bu kalabalıklar??....nerde bu insancıklar??....demekki bazı şeyler sadece gösterilerle olmuyor...çok çalışmak lazım...güçlü bir muhalefet lazım...yeni vede aynı kalitede sesi çıkacak yeni bir lider lazım.....yoksa bu karışılıklar sadece bu hükümete yarar...bunları çok gördük...mağdurları oynadılar....adam çıkmış tv de ben herşeyi yaparım....sizemi sorucam diyor...güçlü bir muhalefet olsa bu adamda bu kadar rahat konuşamaz....hafızalar hep yeniyi görür...geçmişi görmez....göreceksiniz bunlarda geçip gidecek....keşke yanılsam...

C H UCK Y................................................

şef
03-06-2013, 00:59
ankarada bundan birkaç yıl öncede öyle bir kalabalık hükümet karşıtı eylem yapmıştıki tüm kanallar canlı yayın yapmıştı...akabinde izmirde büyük bir miting yapıldı...denizlerden,havadan,meydanlardan insan seli aktı...sonra istanbul bunu denedi....dedim bu sefer garanti bunlar gidiyor...öyle bir hava verildi...o zamanda bağdat caddesi araba kornalarından yürüyüşlerden geçilmiyordu....o günleride yaşadık...ama ne oldu??...sonuç acı bir farkla ortaya çıktı....nerde bu kalabalıklar??....nerde bu insancıklar??....demekki bazı şeyler sadece gösterilerle olmuyor...çok çalışmak lazım...güçlü bir muhalefet lazım...yeni vede aynı kalitede sesi çıkacak yeni bir lider lazım.....yoksa bu karışılıklar sadece bu hükümete yarar...bunları çok gördük...mağdurları oynadılar....adam çıkmış tv de ben herşeyi yaparım....sizemi sorucam diyor...güçlü bir muhalefet olsa bu adamda bu kadar rahat konuşamaz....hafızalar hep yeniyi görür...geçmişi görmez....göreceksiniz bunlarda geçip gidecek....keşke yanılsam...

C H UCK Y................................................

şu aşamada seçime gidilse haklısın. lakin bu olayların bir süre daha sürmesi ekonomiyi nasıl etkiler. ekonomi bozulduğunda yine aynı oyu alabilecek mi? ekonomi adama pes ettirir. yani başbakan geri atmak zorunda kalacak. listede olanlar; 1. park da kışla yapımı, 2. köprü ismi, 3. yeni vergi yasası, 4. başkanlık sistemi. bunların ilk üçünden kolay vazgeçerde, halkı keser mi? bilemiyorum.

chucky68
03-06-2013, 01:04
sevgili CHUCKY .................PARKALI BEBEK
herzaman yorumlarini zevk ve saygiyla okuyan, seni hic tanimadan uzaktan sevgi besleyen belki de agabeyin yasinda biri olarak
bu yorumunu haklı olma ihtimalin olsa dahi uzulerek okudum...

sen PARKA, YOLDAŞ falan bosver giy terlikleri otur ekonomi hakkinda yorumlarini paylas bizimle...
biz seni oyle sevmisiz, oyle sevmeye devam edelim..

sevgili shorts bende beni anlamamana üzüldüm...ben baştan yazdım...bu hükümetten son zamanlarda çok çektim...daha 2 ay önce haberim olmadan işlemiş olan 550 tl havadan genel sağlık sigortası ödedim....faizlerden bu hükümet zamanında çok çektim...ilk defa bunlar yüzünden faizler çok düştü gelirim düştü diyerek hayatımda hiçte yeri olmayan opsiyon kumar işlerine giriştim.....sırf paramız erimesin diye....alternatif aradık.....borsadan anlamayız bilmeyiz dedik...çareler aradık durduk...enflasyon düşmüş gibi gösterildi yıllarca bize...ama böyle olmadığını hepimiz biliyorduk...daha aklıma gelmeyen ama dolaylı olarak etkileyen birsürü şeylerden zarar gördük...bana giy terlikleri otur demişsinde olay sadece terlik olsa keşke....bugünde dünde gerek taksimde gerek bağdatta tüm olayları izleyen birisi olarak ben bu gösterileri yapanların çoğunun sürü psikolojisiyle hareket eden boyalı,makyajlı,bermuda pantolonlu gençlik olduğunu çok iyi görebildim....öyle ellerinde araba üstlerinde bayrak sallayıp diğer ellerinde bira şişeleriyle bağırıp çağırıp '' biz mustafa kemalin askerleriyiz'' diye slogan atmakla bu işler olmuyor....ben belki yanlış görüyorum...ama bazı şeyleri gözlemlemek için çok yoldaş görünmeye gerek yok....ben 1980 öncesinide yaşadım...o zamanki gençlik ile şimdiki bira gençliği maalesef çok farklı idi....tabiki herkes görmek istediğini görür...neyse genede herkesin görüşüne saygılıyım....umarım bu sefer ben yanılırım...

C H U C KY......................................SON BEBEK

chucky68
03-06-2013, 01:16
şu aşamada seçime gidilse haklısın. lakin bu olayların bir süre daha sürmesi ekonomiyi nasıl etkiler. ekonomi bozulduğunda yine aynı oyu alabilecek mi? ekonomi adama pes ettirir. yani başbakan geri atmak zorunda kalacak. listede olanlar; 1. park da kışla yapımı, 2. köprü ismi, 3. yeni vergi yasası, 4. başkanlık sistemi. bunların ilk üçünden kolay vazgeçerde, halkı keser mi? bilemiyorum.

şefim çok haklısında adamın öyle güçlü bir alt tabakası varki hem medyayı susturuyor,hem askeri susuturuyor,hem yargıyı,hem merkez başkanını vs vs...yani eskiden tek tabanca dedğimiz şeyler artık mazide kaldı....sana şu kadar söyliyeyimd ene demek istediğimi anla...geçen ay bir yakınım vefat etti...sabah saatlerinde karacaahmette defin işlemleri için gitmiştik...mezar yerini göstermek için memurla gittiğimizde muazzam bir kalabalık dikkatimizi çekti...dedim sabah sabah bu kalabalık nedir...defin memuru başbabakanın annesi için hergün ziyaretine gelen vatandaşlar dedi...yemin ediyorum hepsi tek tip giyinmiş en az 500 kişi saf tutmuştu...kadına dua ediyorlardı.....ne demek istediğim açık değilmi??::::bu işin ekonomi tarafıda yıllardır susturulmuyormu???....şimdiden dolar 1900 usd olursa ihracat ve sanayi için çok güzel olur diyen zihniyet var...yani doların 1900 usd olmasını garanti görüp şimideden buna kılıf arıyorlar...şirin gösteriyorlar....cari açık için iyi olur diyorlar...yani herşey aslında bu sağlam kadro tarafından üstü güzelce kılıfına uydurulup ekonomi güzel gösteriliyor....negatif faiz devam deniyor.....dedim ya görüntü var ses yok....bize öyle gösteriliyor...bizde kanıyoruz...

BORA YAŞAR
03-06-2013, 10:20
"Bira şişeleri...Minili kızlar ve erkek arkadaşları...Yani tuzu kurular..."

Bu mudur altı gündür olan bitenin özeti senin gözünle?

Gözlük falan kar etmez sana.

Yazık.

İçinizdekini kusunca anlıyoruz çevremizdeki adamların altyapısını.

austin
03-06-2013, 10:43
Özellikle independent'in yorumu dikkat çekici.. Ekonomik kriz QE bitince diyorduk ama sanırım daha önce olacak gibi..

http://www.cnnturk.com/2013/dunya/06/03/dis.basin.erdogan.meydan.okuyor/710411.0/index.html

Independent gazetesi ise olaylarla ilgili bir yorum yazısına yer verdi. Gazete Türkiye'nin rehafının yabancı sermaye akışına bağlı olduğunu, Suriye krizi, İran ve Irak ile yaşanan çekişmelerin istikrarsızlık yaratıp yatırımcıları korkuttuğunu belirtti.

Independent, "İçerdeki huzursuzluk da bu belirsizliğe eklendiği takdirde, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik başarı hikayesi baltalanacak, Taksim Meydanı'ındaki ağaçları ülkenin en az kaygılanacağı konu haline gelecek" diye yazdı.

pronto
03-06-2013, 11:03
Milyonların gösterdiği tepkiye kayıtsız kalıp ekranlarına yansıtmaktan korkan haber kanalıyız diye geçinen tüm yalaka medyayı kanal listemden sildim.

BORA YAŞAR
03-06-2013, 11:09
Böyle kaotik günlerde mevduatta olanlar kendi durumlarına şükrediyorlardır.

Şu anda hissede, borsada olanlar için zor.

Hele hele VOB da uzunda yakalananlara Allah sabır versin.

powerpc
03-06-2013, 11:31
bu olaylar bize yarar borsa aşağı, faiz döviz yukarı.bazı yandaşlar yarın BIST 100 endeksinin artacağını iddia ediyor, yarın göreceğiz.

gösterge %6.43 artışla 6,46. faiz fişekledi, borsa %5.34 kayıpta, dolar %0.8 artışla 1,89 . dediklerim yine doğru çıktı.

Heval
03-06-2013, 11:38
Bono piyasasında şuan sağlıklı ve net bir fiyatlama yapılamıyor.

10 yıllıklarda %7,08’den işlem geçiyor… Kurdaki gevşemenin sebebi ise MB’nın müdahale edeceği yönündeki beklentiler. Şu aşamada bir gelişme yok.

sbaskan
03-06-2013, 11:57
Milyonların gösterdiği tepkiye kayıtsız kalıp ekranlarına yansıtmaktan korkan haber kanalıyız diye geçinen tüm yalaka medyayı kanal listemden sildim.

Tebrik ederim kardeşim. Ben de aynısı yaptım.

oktay G
03-06-2013, 12:42
bu saadet balonu patlayacak deyip duruyordum sonunda patlattık gibi yoldaşlarr

Macron
03-06-2013, 12:52
Reuters muhabiri kadın gazeteci müthiş bir ders verdi Türk medyasına..

Macron
03-06-2013, 13:04
Adam hala ideolojik diyor,

Günlerdir sokakta kendi gözlerimle gördüm,
asla ideolojik değil,
Tepki padişah suntasuna ve diktatör heveslerine,

Bütün bu tepkiyi sadece Bağdat caddesindeki "cafeli-restoranlı" tepkiye indirgemekte çok yanlış..

tabor
03-06-2013, 13:24
Tebrik ederim kardeşim. Ben de aynısı yaptım.

ben de aynısını yaptım. uydu listemden tek tek seçip sildim. artık reyting yaptırmayalım bunlara.

tabor
03-06-2013, 13:28
enpara 46, 92 ve 181 gün vadelerini 7.25'ten 7.75' e çıkarmış.

Heval
03-06-2013, 13:29
İnsanlarda birikmiş sorunlar bu vesile ile tepkiye dönüştü.Kişisel görüşüm orta sınıfın sürekli olarak fakirleşmeye başlaması(işlerin bozulması,işini kaybedenlerin iş bulamaması, yeni mezun gençlerin istihdam edilememesi, işi olanları gereğinden fazla borçlanması vb) nedenlerle yavaş yavaş çekirdek sermaye olacak paraların yok olmaya yüz tutması , AKP ve yandaşlarının da halkın gözünün içine batırırcasına kısa zamanda hızşı bir şekiilde zenginleşmesi, yönetimin aşırı otoriter ve tek adamlık yapısına dönüşmesi ,

Kısaca Firavunlaşan bir kitle ve lider ile mazlumlaştırılan halkın mücadelesi olarak görüyor o arkadaşlara gönülden destek veriyorum...

BORA YAŞAR
03-06-2013, 13:41

Haziran 12 sinde 3 aylıklarımın vadesi geliyor...

Bu havada 1 aydan uzun düşünmem bile.

Şimdiki düşüncem bu.

Bakalım o güne kadar bu coğrafyada veriler nasıl değişir.

10 gün bile uzun bir vade şu anda.

emperador
03-06-2013, 13:41
İnsanlarda birikmiş sorunlar bu vesile ile tepkiye dönüştü.Kişisel görüşüm orta sınıfın sürekli olarak fakirleşmeye başlaması(işlerin bozulması,işini kaybedenlerin iş bulamaması, yeni mezun gençlerin istihdam edilememesi, işi olanları gereğinden fazla borçlanması vb) nedenlerle yavaş yavaş çekirdek sermaye olacak paraların yok olmaya yüz tutması , AKP ve yandaşlarının da halkın gözünün içine batırırcasına kısa zamanda hızşı bir şekiilde zenginleşmesi, yönetimin aşırı otoriter ve tek adamlık yapısına dönüşmesi ,

Kısaca Firavunlaşan bir kitle ve lider ile mazlumlaştırılan halkın mücadelesi olarak görüyor o arkadaşlara gönülden destek veriyorum...

aynen katılıyorum.

enparada şu günlükleride aynı yapsalarda günlük baglasak. temmuz 25 e kadar çok şeyler olur gerçi.

sbaskan
03-06-2013, 13:47
Adam hala ideolojik diyor,

Günlerdir sokakta kendi gözlerimle gördüm,
asla ideolojik değil,
Tepki padişah suntasuna ve diktatör heveslerine,

Bütün bu tepkiyi sadece Bağdat caddesindeki "cafeli-restoranlı" tepkiye indirgemekte çok yanlış..

Bunun ne olduğunu anlamak için içinde olmak lazım. Dün ben 70 yaşındaki adamın suratına biber gazı sıkılıdğını gözlerimle grdüm.

inanna
03-06-2013, 13:51
bu bir yatırım tavsiyesi asla değildir, benim vicdani ve kişisel tercihimdir....

Aylar öncesinde Star el değiştirip Uğur Dündar işsiz kaldığında kredi kartını iptal etmiştim.Çok az bir hesabım kalmıştı, onuda başka bir bankaya geçen haftalarda transfer etmiştim.Bu haftada tüm hesapları kapatacağım, ne olur ne olmaz...

Onların tercihi o yöndeyse, benim de tercihim bu yönde...bir yatırım tavsiyesi değildir...:halayci::halayci:

Macron
03-06-2013, 14:25
Gerçekten bu gibi durumlarda Borsada olmamak "Korunmak" ile özdeş.

Burada uzun zamandır " amam borsa, aman temettü " diye
Mevduatçıyla adeta dalga geçer gibi öğütler verenler nerdeler merak ediyorum.

Türkiye gibi kırılgan ve toplumsal olay riski taşıyan ülkelerde
Borsa tavsiyesi asla sorumsuz kişilerin işi olmamalı..

dudu
03-06-2013, 14:43
Ben buradayim, 25 senedir de buradayim.
Ne krizler, savaslar gordum, tum hisselerin taban oldugunu da gordum. Allah'a sukur ki sifirlanmadan yoluma devam ettim.
Yine burada olmaya devam edecegim. Iyi havada alamadigim bluechip hisseleri rahat rahat, gerine gerine almakla mesgulum. :)
Mevduatcilar %6 faiz ile riskten korunmaya devam etsinler.
Biz borsacilar aldigimiz riskin karsiligini aliyoruz.

Syg,

BORA YAŞAR
03-06-2013, 14:45
Bir günde kaybedersin bir yıllık faizi ...

İş yat muhabbeti olmuştu Sn dudu ile geçmiş gün.

BORA YAŞAR
03-06-2013, 14:47
Ne krizler, savaslar gordum, tum hisselerin taban oldugunu da gordum. Allah'a sukur ki sifirlanmadan yoluma devam ettim.
Yine burada olmaya devam edecegim. Iyi havada alamadigim bluechip hisseleri rahat rahat, gerine gerine almakla mesgulum. :)

Syg,

Sn Başbakan'ın basın toplantısında da aynı havayı gördüm.

Umarım hakkınızda ve hakkımızda hayırlısı olur.

dudu
03-06-2013, 14:51
Bir günde kaybedersin bir yıllık faizi ...

İş yat muhabbeti olmuştu Sn dudu ile geçmiş gün.

Sn Başbakan'ın basın toplantısında da aynı havayı gördüm.

Umarım hakkınızda ve hakkımızda hayırlısı olur.

Bir seansda da geri alirim.

Tabii ki hepimiz hakkinda her seyin hayirlisi olsun.

Syg,

BORA YAŞAR
03-06-2013, 14:51
Bende de epey anı ve tecrübe var.

Borsada ne batanlar gördüm.

Evini barkını yitirenler.

Sadece birikimini yitirenlere şanslı diye baktığımız kredili günlerimizde.

Tek batmayan annemdi.:)

Mevduattan hiç şaşmaz.

Aklı ona ererdi.

Hala parası var.

Ben çok kaybettim. O hiç.:)

Akıllı kadındır.

Yanlış anlaşılmasın. Ben hala borsa, VOB uslanmadım.

Borsadaki zarar ancak borsada çıkar. Mevduatla işin zor hani.:)

sarifirtina
03-06-2013, 15:52
tencere tava seslerinden uyku uyuyamadım....madem öyle neden sesiniz sadece bağdat caddesinde çıkıyor...sandıkta gene sen sağ ben selamet...adam alıyor oyları yoluna bakıyor...en baştan yüksek enflasyona karşın ucuz faiz uygulanıyor...bunu talimatla bile bile yapıyorlar....ama bunun acısını ben tencere tavayla göstermelik değil....sandıkta yaparım...çok

C H UCK Y....................................YEŞİL PARKALI BEBEK

sandık diyoruz da sayın chuky seçimlerde görev yapmıs bır kactanıdıgım var soyledıklerı adamlar o kadar kadrolaşmışki seçimlerdeki sayımlar yazılan oylar ve yazılmış oyların bilgisayara geçmesi sırasında oyle şeyler donuyormuşki evet dıger partılerden daha cok oy cıkıyormus ama sonuc olması gerektıgınden fazla cıkıyormus.kadrolasma cok yaygın adamlarda baska bır ornek vereyım havaalanı dıs hatlar bolumune ıngılızce bılen tecrubelı eleman aranıyordu bır arkadasım basvurmustu ılerı duzeyde ıngılızcesı vardı tecrubelı bırıydı onun yerıne cat pat ıngılızce bılen ama akp genclık kolları baskanının tanıdıgı olan bırı alınmıs.yanı oyların sayım sonuclarından ıs bulmaya kadar kendı adamları sarmıs durumda.alternatıf saglam bır muhalıf lıderı cıkana kadar da bu boyle devam eder gıbı suankı muhalıf lıderlerın hıcbırı basbakan olabılecek kapasıtede degıller maalesef.

dudu
03-06-2013, 16:10
Bende de epey anı ve tecrübe var.

Borsada ne batanlar gördüm.

Evini barkını yitirenler.

Sadece birikimini yitirenlere şanslı diye baktığımız kredili günlerimizde.

Tek batmayan annemdi.:)

Mevduattan hiç şaşmaz.

Aklı ona ererdi.

Hala parası var.

Ben çok kaybettim. O hiç.:)

Akıllı kadındır.

Yanlış anlaşılmasın. Ben hala borsa, VOB uslanmadım.

Borsadaki zarar ancak borsada çıkar. Mevduatla işin zor hani.:)

Cok haklisiniz.
Herkesin alabilecegi risk farkli, getiri beklentisi farkli.
Ben de borsadan baska bir yerde rahat edemiyorum.
Mevduat bana enflasyon karsisinda eriyor gibi geliyor hep de oyle geldi. Ama hisse senetleri fiyatlari ne kadar dalgalansa da
arkalarinda reel bir sey var diye dusundugumden sadece orada rahat ediyorum. Mevduat faizini rahatca harcayamazken temetttu bana cok tatli geliyor. :)
Ben de bir turlu VOB'a isinamadim. Kisilik meselesi herhalde.
Alirim birikmis paramla, beklerim.
Bugune kadar kredi de hic kullanmadim.
Karda isem satmayi belki o da belki dusunurum, ama zararda isem satmak aklimin kenarindan bile gecmez.

Syg,

BORA YAŞAR
03-06-2013, 16:14
STOP LOSS levhası benim için değildir diyorsunuz.:)

İşe kumar girince, oyuncunun psikolojisi, naturası, sinir sistemi de bir faktör olarak etkiliyor sonucu.

Ben çok çabuk karar değiştirebilen bir yapıdayım.

Zarar etmem kolay oluyor.

Mevduatta oyunculuk ve kişilik yapısı, bu başlığın adının geçerli olduğu durumlarda (tezgah altı vs) oluyor. Vadeye kadar bir kere.

Sonrası sakin ve huzurlu.:)

emperador
03-06-2013, 16:17
sandık diyoruz da sayın chuky seçimlerde görev yapmıs bır kactanıdıgım var soyledıklerı adamlar o kadar kadrolaşmışki seçimlerdeki sayımlar yazılan oylar ve yazılmış oyların bilgisayara geçmesi sırasında oyle şeyler donuyormuşki evet dıger partılerden daha cok oy cıkıyormus ama sonuc olması gerektıgınden fazla cıkıyormus.kadrolasma cok yaygın adamlarda baska bır ornek vereyım havaalanı dıs hatlar bolumune ıngılızce bılen tecrubelı eleman aranıyordu bır arkadasım basvurmustu ılerı duzeyde ıngılızcesı vardı tecrubelı bırıydı onun yerıne cat pat ıngılızce bılen ama akp genclık kolları baskanının tanıdıgı olan bırı alınmıs.yanı oyların sayım sonuclarından ıs bulmaya kadar kendı adamları sarmıs durumda.alternatıf saglam bır muhalıf lıderı cıkana kadar da bu boyle devam eder gıbı suankı muhalıf lıderlerın hıcbırı basbakan olabılecek kapasıtede degıller maalesef.

zaten seçimlerin saglıklı oldugunu ben hiçbir zaman düşünmedim. hele ücra yerlerde neler oluyordur kimbilir? ben 4-5 kere sandık görevlisi oldum. istanbulda. atıyorum x partisi her sandıga adam koyamaz. ama akp nin her sandıkta adamı vardır. diyelim en basitinden oylar sayılırken X partisi oy pusulası kabak gibi adam partinin birine basmış ama diyelim taşmış birşey olmuş oradakiler tartışma ile yada oylama ile oyu iptal yada geçerli kılabiliyor. diyelim birbirine yakın 2-3parti var öteki partinin adamını sustutabliyorlar vs. vs. gerçekten çok çagdışı bir oylama sistemi var. ben seçimlerin saglıklı oldugunu hilesiz oldugunu sanmıyorum. zaten belli başlı bölgeleri birleştirdiler ayırdılar kendi partilerin oy durumuna göre ilçeleri büyütüp küçültüler.

dudu
03-06-2013, 16:25
STOP LOSS levhası benim için değildir diyorsunuz.:)

İşe kumar girince, oyuncunun psikolojisi, naturası, sinir sistemi de bir faktör olarak etkiliyor sonucu.

Ben çok çabuk karar değiştirebilen bir yapıdayım.

Zarar etmem kolay oluyor.

Mevduatta oyunculuk ve kişilik yapısı, bu başlığın adının geçerli olduğu durumlarda (tezgah altı vs) oluyor. Vadeye kadar bir kere.

Sonrası sakin ve huzurlu.:)

Kim bilir belki ben de sizin yasiniza geldigimda daha sakin, daha huzurlu, inisi cikisi daha az olan bir yatirim entrumanina
gecerim.
Ben verdigim karari kolay kolay degistirmem.
Hisseyi, alim seviyemi belirledikten ve alimimi da yaptiktan sonra hic bir sekilde kararim degismez.
Surekli alim yapar, biriktiririm. Dusuk zamanda biraz daha ucuz, yuksek zamanda biraz daha pahali.
Yillar icinde de inanin mevduattan cok daha cabuk ve cok daha fazla bir birikim sagliyor ve bu onca
krize, calkantiya, sarsintiya v.s ragmen.
Simdi mumkun olsa da 20 li yaslara tekrar gelebilsem tek yapacagim is guvendigim karli sirketlerin hisselerini hic dokunmadan,
hic satmadan biriktirmek olurdu.

Syg,

Macron
03-06-2013, 16:45
Gösterge 6.51
Borsa % 9 a yakın düşüşte.
1 ayda aldığını 1 günde verdi..

sarifirtina
03-06-2013, 17:06
zaten seçimlerin saglıklı oldugunu ben hiçbir zaman düşünmedim. hele ücra yerlerde neler oluyordur kimbilir? ben 4-5 kere sandık görevlisi oldum. istanbulda. atıyorum x partisi her sandıga adam koyamaz. ama akp nin her sandıkta adamı vardır. diyelim en basitinden oylar sayılırken X partisi oy pusulası kabak gibi adam partinin birine basmış ama diyelim taşmış birşey olmuş oradakiler tartışma ile yada oylama ile oyu iptal yada geçerli kılabiliyor. diyelim birbirine yakın 2-3parti var öteki partinin adamını sustutabliyorlar vs. vs. gerçekten çok çagdışı bir oylama sistemi var. ben seçimlerin saglıklı oldugunu hilesiz oldugunu sanmıyorum. zaten belli başlı bölgeleri birleştirdiler ayırdılar kendi partilerin oy durumuna göre ilçeleri büyütüp küçültüler.

Evet aynen oyle.bu bahsettıgım kısı 2 yıl once atanmıs genc bır bayan ogretmen ve hıc bır partıyede sempatısı yok tarafsız bırı ama gorev yaptıgı yerdekı dıgerlerı oyle degıllermıs ana muhalefet partısının oylarını gormezden gelme arka tarafta ımha etmesıne kadar seyler olabılıyormus.aksam balkonda tencere tava calıyordu nıye yapıyorsun dedım sandıkta yap yapacagını deyınce bana bunları anlattı.yazık cok yazık.

BORA YAŞAR
03-06-2013, 17:22
Simdi mumkun olsa da 20 li yaslara tekrar gelebilsem tek yapacagim is guvendigim karli sirketlerin hisselerini hic dokunmadan,
hic satmadan biriktirmek olurdu.

Syg,

:)

İlahi.

Kim istemez ki.

Baya milyonluk bir adam olurdum oynadığım sermayeyi düşünecek olursam.

EgHOL tamam da, sadece İŞ Bankası hisselerim yeterdi.

Aslında bizler şanslı uluslardık.

Önümüzde gelişmiş ülkelerin borsa örnekleri capcanlı duruyordu.

Her borsa bir yükselme örneğidir. Bir tek istinası yok.

Al at kenara.

Kriz falan boşver.

Ama seçimin iyi olsun.

Öyle sabah pazarlamalara, Uzanlara vs vs takılmadan sağlam hisselerden. (Kavun gibi koklama özelliğin de varsa hani.:)

Neyse.

Hepsi ahhh keşkelik olaylar.

Malum ne kadar çok keşke diyorsan o kadar hatan vardır.

thron
03-06-2013, 17:56
Allah tan Süleyman Yaşar var da gerek ekonomiyi gerekse siyaseti sayesinde takip edebiliyoruz.:biggrin:

Taksim olaylarının sebebi genç işsizliği, genç işsizliğin sebebi de TR de hükümeti dinlemeyip faizleri yüksek (!) tutan bürokratlarmış.

Bir aydınlandım bir aydınlandım anlatamam...

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2013/06/03/taksim-olaylarinin-asil-nedeni-ne

Trade Shark
03-06-2013, 19:25
enpara +32 gün ve üstü %7,75

şef
03-06-2013, 20:30

Syg,

şu forumda sevdiğim, saygı duyduğum sayılı kişilerdendir, sayın dudu. lakin şu yazdıklarını züğürt tesellisi olarak algılıyorum. tüm temettücü arkadaşlarda aynı duygular hakim oluyor. bende paramın yarıdan fazlasını temettü hisselerine geçmiştim. faizlerde bu kadar düşmemişti. temettü getirim %9 gibi olacaktı. belli bir yaşa gelince piyasayı daha az takip edip, daha garantili gelir elde etmek istedim. sonra oran az geldi, yaşımın daha genç olduğuna, bu tecrübemle daha azına razı olmamam gerektiğine karar verdim ve hisseleri sattım. ve şu an 3 aya yakın zamandırda faizdeyim. uygun fiyatlar oluşursa yine hisseye dönerim. bu ortamda faizde olmak çok konforlu oldu.

pronto
03-06-2013, 20:51
Arkadaşlar ben gidişattan korkmaya başladım.
evlerinde zorla tutulan %50 insan varmış.6 aylıkta vadesi ekimde bitecek+100k ayrıca 30 gün sonraya +60k
mevduatımı neredeyse 1000 tl zararı göze alarak çeksem mi acaba diye düşünmeye başladım...

dudu
04-06-2013, 17:14
Bir suru yazi silinmis gorunuyor. :(

Neyse konumuza geri donelim :)

Enpara'nin 32 gun icin 7,75% oranindan daha iyi bir oran var mi son gunlerde alinan?

Syg,

dudu
04-06-2013, 17:18
Isbank 32 gun 6.10% 400+K icin.

Syg,

vurkan
04-06-2013, 18:24
Arkadaşlar ben gidişattan korkmaya başladım.
evlerinde zorla tutulan %50 insan varmış.6 aylıkta vadesi ekimde bitecek+100k ayrıca 30 gün sonraya +60k
mevduatımı neredeyse 1000 tl zararı göze alarak çeksem mi acaba diye düşünmeye başladım...

hangi bankada? gerçi hiç bir banka da böyle bir şey olacağını sanmıyorum.. tabi söylediğniz gibi akp liler sahaya çıkarsa (ki sanmıyorum , yavuz hırsız ev sahibini bastıramaz) o zaman ne olacağını gerçekten kimse bilemez.

bu arada bu gün merkezi kayıt kuruluşu ile görüştüm, son dönem de devlet iç borçlanma senetlerini mkk (merkezi kayıt kuruluşu) kişi adına saklamaya başlamışlar. yani bir bankaya el konsa bile bloke koyduğnuz dibs ler mkk da adınıza gözükür.. tabi bu durumda da hükümet ödemem dermi bilmiyorum.. fakat kesin olan bir şey varsa dibs lerde 100bin tl sınırı olmaz. yani paranın tamamı alınabilir.

fxxx
04-06-2013, 18:38
Müdahale

Toplumu ayrıştırmak geçmişte daima avantaj sağladı. Bunun temin edilmesi öğrenilmiş hareket idi. Aslında, muhtemelen 2013 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' nda da vatandaşa yine kutlamayacaksınız denilecekti, ölümler olacaktı. "Onlar bunu yaparken, biz tüp geçit açtık" denilecekti. Ancak, vatandaşın tepkisinin, ikinci bir deneme durumunda mahvedici olacağı çok net görüldüğü için bu hareketi denemeyebilirler.

Faiz oranları için ise şunu söyleyebilirim. Ben 7/2012 başlangıçlı olarak, % 11,6 oranı ile uzun vadeli TL mevduat bağlamış olmama rağmen, döviz getirisine göre negatif getirideyim.

Syg.

mkdmkd
04-06-2013, 22:53
Yazılarım silinmiş 😜 ama anlayanlar için İşlem tamam .Yaşasın İNG turuncu.Ne kart parası ne hesap işletim ücreti bide otomatik ödemelerden bonus kazanma.Feritimin kaybettiği sadece para olsa iyiydi.Feritim vatandaşın güvenini kaybetti

ACIBİBER
04-06-2013, 23:11
Turuncuda gecelik oran şu an kaç biliyormusunuz?
Benim en sevdiğim bankalardan biri turuncu banka :)

basitlik
04-06-2013, 23:59
Garanti
32 gün
%6.75 den bağlandı.

ALİBEYOĞLU
05-06-2013, 00:11
Garanti
32 gün
%6.75 den bağlandı.

Hocam madem bu kadar dusuk orana razı olacaktınız karantiye yatırmasaydınız be...boykot listemizde.ben dun bonusumu kapattırdım.bugunde hanım kapattı.

BORA YAŞAR
05-06-2013, 00:20
Garanti
32 gün
%6.75 den bağlandı.

Dalga geçer gibi ...

Hayret ya.

Ne vardı bunu uluorta yazacak.

Sanki çok matah bir oranmış gibi.

basitlik
05-06-2013, 00:36
Neyini boykot edeyim? Bana Garanti'nin şimdiye kadar bir kötülüğü dokunmadı.

Herkesin görüşü kendine. Toplum mühendisliği yapmayalım lütfen.

Hocam madem bu kadar dusuk orana razı olacaktınız karantiye yatırmasaydınız be...boykot listemizde.ben dun bonusumu kapattırdım.bugunde hanım kapattı.

chucky68
05-06-2013, 01:21
fed parasal genişletmeyi eylül ayı içinde azaltırsa faizler gelişmekte olan ülkelerde ister istemez oynayacaktır deniyor...yada şayet eylülde bu işlem gerçekleşmesse fed bu kararını aralık ayınada atabilir deniyor....yani bizim gibi uzun vade mevduata yatan yoldaşlarımın ilk ayağı eylül ayı gözüküyor....olmadı aralık ayı....yani tamda bizim işimize gelen dönemler....kurt puslu havayı severmiş....o vakite kadar sabırla beklermiş....nasılsa zamanı gelecek....yıl sonu piyasalarında bu tip gelişmelerde fırsatları iyi koruyup zıplamak lazımdır...bu faizleri indirmek kolaydırda yerinden yukarı dürtmek biraz naz ister.....onuda fed yapacak inşallah....:)

C H U CK Y........................................CEVİZ AĞACI

chucky68
05-06-2013, 01:35
Yazılarım silinmiş �� ama anlayanlar için İşlem tamam .Yaşasın İNG turuncu.Ne kart parası ne hesap işletim ücreti bide otomatik ödemelerden bonus kazanma.Feritimin kaybettiği sadece para olsa iyiydi.Feritim vatandaşın güvenini kaybetti

yazıları silinen sadece sen değilsin.....yani yanlız değilsin....benimde silinmiş...hatta şu kadarını söyliyeyim sadece bizim forumdakilerin değil tüm forumlardaki hiç ummadığın üstadların bile şu son 3 gündür yazılan tüm yazıları silinmiş....yapacak birşey yok....kalem bizde silgi onlarda....tersi olsa neyse....onlarda haklı tabiki....bazen göz yumuyorlar...bazende biber gazı sıkıyorlar....bunu yapmasalar ne kaybederler???....birşey kaybetmezler aslında....onlara göre disiplini kaybederler....bu otoriteyi bozmak istemiyorler...sonuçta bu işyeri onların....biz çalışanız...işçiyiz....patron kimse düdük ondadır...

C H U C K Y.........................................FAİZ LOBİSİ CEPHESİ

shorts
05-06-2013, 03:30
Neyini boykot edeyim? Bana Garanti'nin şimdiye kadar bir kötülüğü dokunmadı.

Herkesin görüşü kendine. Toplum mühendisliği yapmayalım lütfen.
sevgili basitlik.

gün bugündür...isteyen tepkisini koyar istemeyen kafasını çevirir... seçim kişinindir..
size tepki, kafasını çevirmeyenlerden anlaşılan.. çevirin onlara da kafanızı olsun bitsin...
niye uğraşacaksınız üç beş çapulcuyla... boşverin görmezden gelin...

6.75 le degerlendirin birikiminizi... sonuçta bütün birikimlerimiz ilerisi için, çocuklarımız için...
bu yolda da herşey mübah.. mazallah hesap sorarlar sonra benim için ne yaptin zamanında diye..

saygılarımla.

şef
05-06-2013, 08:41

dün bankanın patronu, kimsenin kapattığı yok, ancak 1500 kişi kapattı, acımadı ki acımadı ki, diyor. halkın gücünü göstermek gerekiyor. tabiki kredi kartını hemen kapamak mümkün olmuyor, önce borcu kapamak gerekiyor, bir zaman gerekiyor. hassasiyetinizi takdirle karşılıyorum. lakin tüm insanlardan aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyemeyiz. ne de olsa, bana dokunmayan yılan bin yaşasın, diyen bir toplumuz.

ACIBİBER
05-06-2013, 10:28
japon borsasını çok yakından izlemeli ben yakın bir zamanda Japon borsasının çökeceğine inanıyorum bu tüm piyasalarda ne gibi bir etki yapacak izleyip göreceğiz elimedeki döviz miktarını az arttırdım 1.90 direnci kırılırsa dolarda alımlar artacaktır faizinde 10 ay sürecek bir çıkış bekliyorum 11.50 ye kadar

BORA YAŞAR
05-06-2013, 10:30
japon borsasını çok yakından izlemeli ben yakın bir zamanda Japon borsasının çökeceğine inanıyorum bu tüm piyasalarda ne gibi bir etki yapacak izleyip göreceğiz elimedeki döviz miktarını az arttırdım 1.90 direnci kırılırsa dolarda alımlar artacaktır faizinde 10 ay sürecek bir çıkış bekliyorum 11.50 ye kadar

Dayanaklarınız nedir bu önemli iddialarınız için?

Yatırım Tavsiyesi olarak alabilir miyim dediklerinizi?

ACIBİBER
05-06-2013, 10:43
Japon hükümeti çok ciddi kararlar aldı. Google dan detaylı bilgi bulabilirsiniz. Piyasa aşırı likitide sürerek canlandırabileceğini düşündü ama bu karar çok ters etki yaptı ilk düşüş %7 oldu . Sonra toparlandı sonra yeniden satış yedi. Sonuçta bugünde %4.5 düştü. Düşüş devam edecektir. Ben Şubat ayında dolar 1.770 iken doları izlemeli diye mesaj atmıştım. şu an en doğru yatırım parayı 45 gün gibi kısa vade aylık yada 1.5 aylık faizlerde değerlendirmek yada o/n yapmak. Dolar geri çekilirse alış yönünde pozisyon alınabilir pozisyon arttırılabilir. Dolarda para kazanmak çok zordur aldığınız an satacağınız yeri net belirlemelisiniz yoksa sonu hüsranla biter. 1000 kişiden sadece 1 kişi dolarda para kazanır. fiziki alımdan bahsediyorum yada internetten alımdan. Ben açıkcası 2 gün önceki düşüşü geçen haftaki nikei de sert düşüşe bağlıyorum yani İstanbul Ankara'da ki olaylara bağlıyorum
saygılar

BORA YAŞAR
05-06-2013, 10:53
Teşekkür açıklama için...

powerpc
05-06-2013, 11:22
forumda bazı yazıların silinmesi bir işarettir,bunu anlayan anladı.

dudu
05-06-2013, 13:14
Su an sanirim enpara en iyi orani veriyor.

Yaniliyor muyum?

32 ve 46 gun vadeye parami 1/3 ve 2/3 oraninda bolerek enpara'ya 7.75% ile yatirdim.
Bu faiz de kesmez beni ama ne yapalim bosda da birakamayiz ki. Degil mi ama? :)
BIST'de bu haftaki gibi guzel firsatlar cikarsa 32 gunluk olanin vadesini bozar alimimi gerceklestiririm.

Syg,

sarifirtina
05-06-2013, 15:37
Chucky üstad ağzından bal damlıyor benim 9.75 burganbank treni 20 eylül'de istasyona yanaşıyor umarım fed eylül'de azaltmaya başlar...ha olmadı aralık'ta oldu onada razıyım...bekleyip göreceğiz...
fed parasal genişletmeyi eylül ayı içinde azaltırsa faizler gelişmekte olan ülkelerde ister istemez oynayacaktır deniyor...yada şayet eylülde bu işlem gerçekleşmesse fed bu kararını aralık ayınada atabilir deniyor....yani bizim gibi uzun vade mevduata yatan yoldaşlarımın ilk ayağı eylül ayı gözüküyor....olmadı aralık ayı....yani tamda bizim işimize gelen dönemler....kurt puslu havayı severmiş....o vakite kadar sabırla beklermiş....nasılsa zamanı gelecek....yıl sonu piyasalarında bu tip gelişmelerde fırsatları iyi koruyup zıplamak lazımdır...bu faizleri indirmek kolaydırda yerinden yukarı dürtmek biraz naz ister.....onuda fed yapacak inşallah....:)

C H U CK Y........................................CEVİZ AĞACI

mandrake
05-06-2013, 16:39
Affiniza siginarak vergi konusunda bir soru sorucam, daha once konusulmustu ama benim icin net olmadi

Diyelim cok yasli bir anne veya babaniz var. Bankada repoda parasi var diyelim 1 Milyon TL

Daha once okudugum yazilarda ortak hesap acin boylece vefat ettigi zaman yalnizca yarisi uzerinden miras vergisi kesilir dendi.

Burasini anladim. Ama daha ileri gidip hic vergi vermek istemezsek bunu yapmanin yolu nedir?

Diyelim annem butun parasini benim hesabima yatirsin. Ama bankamatik kartini o kullansin. Birde vekalet vereyim istedigi gibi Isbankasi ki orayi cok seviyor neden bilmem - oradan reposunu ayarlasin gitmisken o cok sevdigi guzel kizlarla muhabbet ederek cayinida icsin neden bilmem bunu da cok seviyor.

Simdi bu durumda yani annemin vefati durumunda miras vergisi olabilirmi? Geriye donuk atiyorum 5 sene oncesine kadar bakip paranin benim uzerime gectigini gorup bir islem yapiliyormu?

Eger sorularimi sahtekarlik olarak algiliyorsaniz simdiden ozur dilerim. Ama sahsen bana sahtekarlik gibi gelmiyor.

chucky68
05-06-2013, 16:54
Su an sanirim enpara en iyi orani veriyor.

Yaniliyor muyum?

32 ve 46 gun vadeye parami 1/3 ve 2/3 oraninda bolerek enpara'ya 7.75% ile yatirdim.
Bu faiz de kesmez beni ama ne yapalim bosda da birakamayiz ki. Degil mi ama? :)
BIST'de bu haftaki gibi guzel firsatlar cikarsa 32 gunluk olanin vadesini bozar alimimi gerceklestiririm.

Syg,

sevgili dudu kardeşimiz;.....birgün eller ayak olduğunda.....ayaklarda el olduğunda sende doğru yolu göreceksin.....din değiştirmek kolay değildir.....seni çok iyi anlıyorum:).....yeterki alfabeyi öğrenmek için bize sarıl.....sana yoldaş der bağrımıza basarız.....yeterki sen iste...kimi zaman faizde aza kanaat kimi zamanda yüksek faizde bereket görürsen sende yoldaş oldun demektir....

C H U C K Y...........................................BİRLEŞ İK MEVDUATÇILAR LOBİSİ

liz22
05-06-2013, 17:17
Affiniza siginarak vergi konusunda bir soru sorucam, daha once konusulmustu ama benim icin net olmadi

Diyelim cok yasli bir anne veya babaniz var. Bankada repoda parasi var diyelim 1 Milyon TL

Daha once okudugum yazilarda ortak hesap acin boylece vefat ettigi zaman yalnizca yarisi uzerinden miras vergisi kesilir dendi.

Burasini anladim. Ama daha ileri gidip hic vergi vermek istemezsek bunu yapmanin yolu nedir?

Diyelim annem butun parasini benim hesabima yatirsin. Ama bankamatik kartini o kullansin. Birde vekalet vereyim istedigi gibi Isbankasi ki orayi cok seviyor neden bilmem - oradan reposunu ayarlasin gitmisken o cok sevdigi guzel kizlarla muhabbet ederek cayinida icsin neden bilmem bunu da cok seviyor.

Simdi bu durumda yani annemin vefati durumunda miras vergisi olabilirmi? Geriye donuk atiyorum 5 sene oncesine kadar bakip paranin benim uzerime gectigini gorup bir islem yapiliyormu?

Eger sorularimi sahtekarlik olarak algiliyorsaniz simdiden ozur dilerim. Ama sahsen bana sahtekarlik gibi gelmiyor.

Sizden başka varis varsa vefat halinde onlar faiz ve hak talep edebilir. Devlet karışmaz. Diyelim ki anneniz size bir mülk almanız için ödünç para verdi ki çok ailede yaşanıyor. Devlet kalkıp bunun hesabını (ödünç paranın) sormadığı gibi meblağ büyüdüğünde de soramaz. Günün sonunda o para ya tüketime gidecek veya miras yoluyla çocuklarınıza kalacaktır zaten (vergi kaçınılmaz). Lakin kardeşleriniz var ise ve siz milyon TL'lar kazanan biri değilseniz muvazaalı işlem var demektir..

dudu
05-06-2013, 17:29
sevgili dudu kardeşimiz;.....birgün eller ayak olduğunda.....ayaklarda el olduğunda sende doğru yolu göreceksin.....din değiştirmek kolay değildir.....seni çok iyi anlıyorum:).....yeterki alfabeyi öğrenmek için bize sarıl.....sana yoldaş der bağrımıza basarız.....yeterki sen iste...kimi zaman faizde aza kanaat kimi zamanda yüksek faizde bereket görürsen sende yoldaş oldun demektir....

C H U C K Y...........................................BİRLEŞ İK MEVDUATÇILAR LOBİSİ

Sevgili Chucky,

Benim din falan degistirdigim yok.
Ben iflah olmaz bir hisseciyim, temettucuyum. Sen ne kadar "hardcore", su katilmamis bir mevduatci isen ben de en az o kadar temettucuyum.
Malum temettu mevsimi, benim icin hasat zamani geldi, temettuler hesaba gecti, simdi bunlarla yeni ilave alim yapip hisse sayimi artirmak
gelecek sene onlardan da temettu almam lazim, ama biliyorsun son zamanlarda ortalik biraz bulanik, o yuzden yeni alimlarimi zamana yaymak istiyorum bu arada da parayi evde yastik altinda da tutmayacagima gore hangi banka en yuksek faizi veriyorsa beni tatmin etmese de parayi ona verip, pusuya yatacagim.
Benim tarzim da bu. :)
Ceyrek asirdir edinilmis aliskanliklar... bunlar oyle kolay kolay degismez, belki ileride, yas 60lara gelince, adrenalin fazla gelmeye bsalayinca, calkanti, volatilite artik sagligimi etkilemeye baslayinca, o zaman gelirim sana diz cokerim, gunah cikaririm, temettu dininden faiz dinine gecerim.
Topigin ustadi olarak bana sabir gosteriyorsun, tesekkur ederim. :)
Bazi forumdaslar benden hoslanmasalar da, gecmiste "topigimizi borsacilar basmis, vurun ha!" diye cigliklar atmislar da olsalar ben buradan gitmem :)
Neden gitmem?
Cunku:
Faiz her seyin "benchmark"idir, bir hisse senedi degerlemesi yapilirken risksiz faiz orani alinir, o hisse senedinin gelecekte beklenen kari/temettusu bugune indirgenir ve fiyati belirlenir.
Her yil temettuler odenince, seyrek de olsa borsadan cikinca kisa sureligine benim de gidecegim tek yer mevduattir.
Sanirim iyi ettim, enpara.com'a 7.75% ile parayi park ettim, 3-4 hafta bir tatil yapip geleyim, arada bir yine buralara bakarim gittigim yerlerden de....

Saglicakla kal.

Dudu kardesin.

djoz
05-06-2013, 17:35

Anneniz parayı size vermişse o para artık sizindir.. Veraset intikal vergi dairesi öyle geriye dönük araştırma falan yapmaz..

Geriye dönük araştırma sadece kardeşlerinizin "mirastan mal kaçırma" iddiasıyla dava açması durumunda olur.. Onun haricinde kafanız rahat olsun..

(uzman değilim.. daha önce iki kez çeşitli varlıkların paylaşımı için koşturmuş sıradan bir vatandaşım.. )

dudu
05-06-2013, 17:46
Anneniz parayı size vermişse o para artık sizindir.. Veraset intikal vergi dairesi öyle geriye dönük araştırma falan yapmaz..

Geriye dönük araştırma sadece kardeşlerinizin "mirastan mal kaçırma" iddiasıyla dava açması durumunda olur.. Onun haricinde kafanız rahat olsun..

(uzman değilim.. daha önce iki kez çeşitli varlıkların paylaşımı için koşturmuş sıradan bir vatandaşım.. )

Ben oyle dusunmuyorum.
Parayi karsiliksiz olarak veriyorsa, hele hele bu bir yuksek meblagli para ise kolayca aga takilir, maliye veraset ve intikal vergisi degil de ivazsiz (karsiliksiz) intikal olarak degelendir ve bunun vergi oranlari veraset vergisinden cok daha yuksektir.
Karsilastirmali olarak asagidaki linkden gorebilirsiniz.

http://www.verginet.net/dtt/1/Veraset-ve-Intikal-Vergisi-Tarifesi.aspx

Bir de bu konuda S. KIZILOT hocanin yazdigi su yaziyi okumanizi oneririm.

http://www.muhasebetr.com/ulusalbasin/yazdir.php?haber_id=11683

Bu isden kurtulmanin tek yolu var, o da hesabiniza aktarilan paranin farkina varildiginda ve soruldugunda "annemden borc aldim" ileride geri odeyecegim demenizdir.
O zaman herhangi bir vergisi yok diye Sukru KIZILOT defalarca yazmisti.
Ancak bu durumda da hangi sartlarda, ne faiz orani ile borc aldiginiz gibi hos olmayan sorular sorabilirler.
Borc veren taraf bu durumda anneniz oldugu icin belki yirtabilirsiniz. :)

Syg,

BORA YAŞAR
05-06-2013, 17:53

Meri veraset intikal vergisinde zamanaşımı, genel vergi hukuku prensiplerinden oldukça ayrılmaktadır.

VİV'nde Beyannamede gösterilmeyen mallar ile beyanname verilmeyen durumlarda karşılıksız geçen mallar için vergi dairesince saptandığı tarihte yükümlülük başlayacaktır.

Yani zamanaşımı çok ama çok uzundur.:)

Bu konuda bakınız: http://vergivekanun.com/?p=5203

Heval
05-06-2013, 17:55
Banka Mevduat Faiz konusu ile alakalı siyasi risk yazıları silinmiş :)

ABD den gelen olumlu veriler ile ABD faizleri yükselmeye devam ediyor bu durum EUROBOND piyasasında sert satışlara neden oluyor.

"Uzun vadeli tahvil faizlerini etkileyen temel unsur ise ABD 10 yıllık tahvil faizi. ABD’de tahvil alımlarının beklenenden erken sona erebileceği beklentileri global anlamda tahvillere satış getirmişti. Cuma günü ABD’de tarımdışı istihdam ve işsizlik oranı verisi açıklanacak, burada beklentilerden iyi gelecek veriler FED’in tahvil alım programına beklenenden önce son vereceği algısının güçlendirecek ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş trendinin güçlenmesine sebep olacaktır. Böyle bir durumda global anlamda tahvil piyasalarındaki satışlar sertleşecektir."

Bu duruma içerideki siyasi riskleri de eklersek Sonbaharda piyasalar epey çalkalanacak gibi görüntü var...Kişisel beklentim sonbaharda ülkede ciddi bir kriz içerisine girebilir ,dolar 1.9 üzeri faiz ise 10.xx olasılığı çok yüksek görünüyor...

BORA YAŞAR
05-06-2013, 17:58
Bu duruma içerideki siyasi riskleri de eklersek Sonbaharda piyasalar epey çalkalanacak gibi görüntü var...Kişisel beklentim sonbaharda ülkede ciddi bir kriz içerisine girebilir ,dolar 1.9 üzeri faiz ise 10.xx olasılığı çok yüksek görünüyor...

Geçen yılın sonlarında hava gayet güzelken faizler % 10,5 larda idi.

Ciddi krizde %10 faiz bana krizi doğrular bir faiz oranı gibi gelmiyor.

Ne dersiniz?

dudu
05-06-2013, 18:33

Ne dersiniz?

Yurtdisinda FED'in cikis stratejisine baslamasi + yurt icinde bu haftaki gibi politik risk algisinin artmasi, ic karisikliklar, korkarim her seyin cok hizli bozulmasina neden olabilir.
O zaman %10 degil %20 faiz bile az gelir. Hatta kimse faize donup de bakmaz bile.
Herkesin derdi doviz almak olur.
Yabanci varliklar ne fiyattan olursa olsun dovize donup kacmak isterler.
O zaman hic bir seyin anlami kalmaz. Fiyatlama yapilamaz olur.
Allah o durumdan ulkemizi korusun.
Herkesin acilen aklini basina toplamasi gerek.
Dusunmek bile tuylerimi diken diken etti. :(

Syg,

BOSPOROS
05-06-2013, 18:40
Orta vadede küresel ekonominin daralması ve insanların korku duvarını aşması eşi görülmemiş bir istikrarsızlık yaratacak; O gün gelinceye kadarda herkes birbirini aldatmaya çalışırken aslında kendini aldatıyor olacak!..

BOSPOROS
05-06-2013, 19:12
Birkaç gün önce uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch Türkiye’nin kredi notunu Baa+ yapmıştı. Bu analistler, Türkiye yatırım yapılabilir ülke görünümündedir diyorlardı.
Derken birkaç gün geçti.
Türkiye’de ekonomide deprem oldu.
* AKP’nin başarı olarak sunduğu göstergelerin hepsi alabora oldu.
* Birincisi, 1.780’lerde gezen dolar yükselişe geçtiğini ve 1.89’ları gördüğüne tanık oluyoruz. TL yüzde 6 devalüe edilmiş oluyor. Dolar, 17 ayın zirvesine çıktı.

* Diğeri, İstanbul menkul kıymetler borsası BİST 100, 93.398’den
79.636,81 puana düştü.
Diğeri, gösterge faiz yüzde 4.63 den yüzde 6,32 e fırladı.
Bütün göstergeler tepetaklak oldu.
*Bu nasıl not artışı? Bu nasıl 2023 vizyonu?
Türkiye güvenli limandı. Uçtuk, uçuyoruz derken, birdenbire ekonomide bozulma yaşıyoruz.
* Demek yalandı, danışıklıydı söylenenlerin hepsi.
* Zor oyunu bozardı, bozdu.
* Ekonominin kırılgan olduğunu, göstergelerin sanal olduğunu, yönetimin hayal sattığını nihayet anlama zamanı geldi.

* Sıcak para gidiyor. Küresel tefeciler paralarını alıp çıkıyor.
* Elin eşeğine binen tez inerdi.
* Bu tablo rüzgârın tersine döndüğü manası taşır.
* Asıl önemli olan, Türkiye ekonomisinin yüksek risk taşımakta olduğunun açığa çıkmasıdır.

* Türkiye’yi AKP yönetmiyor.
* AKP’nin IMF ile imzaladığı 19. Stand - by antlaşmasının parametreleri aynen devam ediyor.
* Ekonominin parasal verileri IMF’nin gözlemi altında devam ediyor. Carlo Cotorelli’ler ekonomik parametreleri oturduğu yerden de takip eder.
* Küresel güç emir diyor. Kredi kuruluşu not yükseltiyor.
* AKP övünüyor.
* Bütün bunlar gösteriyor ki Moody’s – Fitch kredi kuruluşu, politik kuruluşlara dönüşmüştür. Talebe göre iş yapmaktadırlar.
* Ülkemiz, iktidar sayesinde küresel aktörler elinde oyuncak olmuştur.
* Görüldüğü gibi mali piyasalar bir aşağı bir yukarı silkelenmekte, insanımız soyulmaktadır.

BORA YAŞAR
05-06-2013, 19:20
Şimdi korkarım bunlar suçlayacak bir "şey" de buldular her zaman olduğu gibi.

Ah o Gezi Parkı ah diyecekler.

Oysa bilen biliyor.

Her gösterge her veri göstermelikti.

Cari açık rekor üstüne rekor kırıyordu.

Büyüme oranları sürünüyordu.

Kısa vadeli dış borçlar ve de uzun vadeli borçların bu sene ödenecek taksitleriyle bu yıl ki döviz ihtiyacımız 210 milyar doları geçti.

http://www.haberturk.com/yazarlar/hakan-ozyildiz/837584-kisa-vadeli-dis-borclar-ve-varlik-barisi

İşler zaten sarpa sarıyordu.

Şimdi bir de buna sosyal istikrarsızlık boyutu eklendi ki durum berbat bence.

JonDowes
05-06-2013, 19:41
Bir takım sonuçların yanlış sebeplere bağlanması nedeniyle, farklı yorumlarım:

* Birincisi, 1.780’lerde gezen dolar yükselişe geçtiğini ve 1.89’ları gördüğüne tanık oluyoruz. TL yüzde 6 devalüe edilmiş oluyor. Dolar, 17 ayın zirvesine çıktı.

Gezi parkı olayları başlamadan önce; 30 Mayıs'ta dolar kuru 1.8740 kapandı. olaylarla kurun alakası miminal. global çapta gelişen piyasalardaki çıkıştan nasibimizi almaya başlamıştık sadece. TCMB de ısrarla bunu istiyordu zaten: tek amaçları reel kuru 2.10'nun üstüne atmaktı.

* Gösterge faiz yüzde 4.63 den yüzde 6,32 e fırladı.

Ülkedeki tek parti iktidarını ve siyasi istikrarı; piyasalar "veri" almış ve fiyatlara yedirmişti. Bunun o kadar da kesin olmadıgı anlaşıldı ve fiyatlara bu yeni bilgi girmeye başladı. ayrıca; daha ne oldugunu anlamadan "ya ikinci bir Tahrir'se" diye düşünen ve protestoların içeriğini ve gidebileceği sonucu anlamayanların panik satışları da etkili oldu. zaten faizin en tepesi 6.32 değil 6.80'lerdeydi... içerik anlaşıldıkça 6.00 civarlarına inildi.

* İstanbul menkul kıymetler borsası BİST 100, 93.398’den 79.636,81 puana düştü.

Bakınız üst madde. artı, hisse değerleme formülü gereği: fonlama faizi yukarı, değerler aşağı... zaten aylardır bir şişkinlik konuşulan piyasaydı. olaylar olmasa; bu hızda olmasa bile yine aynı yerlere düşmesi şaşırtıcı olmazdı.

*Bu nasıl not artışı?

Konuyla alakasız. Halen olmamız gereken yerden düşüğüz. geç gelmiş bir artıştı. olaylardan kısa süre önce olması tamamen tesadüf; junk statüsüne düşürülmemizi bekleyenler de abartır.

Aylardır yapılan faiz indirimlerinin ana amacı; "sıcak para gelmesin"di zaten. bu başarıldı. üstüne gelişen ekonomilerdeki çıkışlar ve siyasi risk fiyatlamaları da girince; çıkış olması kadar doğal bir şey yok.

özet: Yurtdışından gelen parayla fonlanan özel sektör kredileşmesine dayalı 10 yıllık ekonomik ivmeyi; sivil protestolarla başlamış dönemsel volatiliteye dayanarak yermek herhangi bir temel analizde yer alamaz. Otoriterleşen yönetim anlayışı, siyasi riskleri arttırır, bu da gerektiğinde fiyatlara girer. Lakin ülkenin borç/gelir resmini bir anda tepe taklak etmez.

BOSPOROS
05-06-2013, 20:08
ABD MUCİZESİ TÜRKİYE'NİN KORKULU RÜYASI

Dış ticaret açığı büyüyormuş, ihracatın ithalata bağımlılığı artmış kimin umurunda, nasıl olsa açığı kısa vadeli sıcak parayla finanse ediyoruz. Hele bir de “barış” sağlansın para akacak para. Yeter ki ABD Merkez Bankası para basmaya devam etsin derken, ABD ekonomisine ilişkin gelen olumlu rakamlar DEGNEKÇİLERİN moralini bozuverdi.

Korkunun nedeni ABD’deki iyileşmenin, piyasadaki para bolluğuna olumsuz etki etmesi. ABD Merkez Bankası’nın para musluklarını kısması. 24 Ocak kararlarıyla başlayıp, 12 Eylül darbesiyle gelişen “ekonomik mucizemizin” geldiği noktada, ülke ekonomisinin geleceği ABD Merkez Bankası’nın alacağı para basma ve faiz kararına bağımlı hale gelmiş görünüyor.

zeus66
05-06-2013, 20:29
..Aylardır yapılan faiz indirimlerinin ana amacı; "sıcak para gelmesin"di zaten. bu başarıldı. üstüne gelişen ekonomilerdeki çıkışlar ve siyasi risk fiyatlamaları da girince; çıkış olması kadar doğal bir şey yok.
..

bu apaçık gerçeğin bazı kafalara dank etmesi maalesef mümkün değil.. çünkü algı düzlemleri- türk ekonomisinde son 10 yılda gerçekleşen upgrade'in sadece ve sadece küresel likidite bolluğuna, yani sıcak para girişine bağlı olduğu- üzerine kurulu..

merkez faiz indiriyor, çünkü sıcak parayı kovmak istiyor' demek, bu paradigmanın çökmesi anlamına gelir.. o nedenle kabul görmesi imkansız.. bu paradigmaya göre 'fed, parasal genişlemeyi durdurduğu ve faiz arttırmaya başladığı zaman' TL faizleri %20 bile kesmez..

zaten bütün makro veriler göstermelik(miş) :)

ACIBİBER
05-06-2013, 20:46
Bu cuma doların 1.90 ı kırmaya çalışacağını düşünüyorum. . 1.90 üzerinde 3 gün kapanış yaparsa 2.100 ü 1 aya kalmadan görülebilir. Faizlerde 8.00 e kadar ilk etapta çıkabilir hedef 11.50 dir . 8.00 dan gerilese bile çıkışın sürmesi muhtemeldir. borsada yeniden %7 ilk bir düşüş olursa şaşmamalı. grafiğe bakınca yutan mum formasyonu var ve sinyal dipte oluşmuş ve dipten dönüş sinyali üretmiyor Buda bir sonraki satış dalgasının paniğe dönüşmesini muhtemel kılıyor faiz topiği ama Her 3 parametre iç içe irdelemek lazım.

mkdmkd
05-06-2013, 20:50
Üstad bir düzeltme yapmak istedim .Kartını hemen kapatsan bile taksitli işlemlerin ekstresini gene ekstre tarihlerinde yani ilerki günlerde ödüyorsun.Kapatınca paranın tamamını almıyorlar.Syg.

dün bankanın patronu, kimsenin kapattığı yok, ancak 1500 kişi kapattı, acımadı ki acımadı ki, diyor. halkın gücünü göstermek gerekiyor. tabiki kredi kartını hemen kapamak mümkün olmuyor, önce borcu kapamak gerekiyor, bir zaman gerekiyor. hassasiyetinizi takdirle karşılıyorum. lakin tüm insanlardan aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyemeyiz. ne de olsa, bana dokunmayan yılan bin yaşasın, diyen bir toplumuz.

bankac
05-06-2013, 22:38
ABD merkezli varlık yönetim şirketi Cumberland Advisors, Türkiye'dekiyatırımlarını politik gerilimden duyduğu endişe ve 2012'de büyümenin keskin yavaşlama göstermesi nedeniyle sıfıra indirdi.

2.3 milyar dolar tutarında varlık yöneten Cumberland Advisors'ın baş yatırım yetkilisi Davit Kotok yaptığı açıklamada, sosyal huzursuzluğun yoğunlaşması halinde hisse senedi piyasasırda daha fazla zayıflık yaşanacağında endişe ettiklerini ve bu nedenle Türkiye yatırımını sıfıra indirdiklerini vurguladı.-thelira

Heval
05-06-2013, 22:59

Ne dersiniz?

Benim kişisel öngörüm döviz tarafında sert haraketlerin olacağıdır.Dövizdeki haraketler kalıcı olmaya başladığında faiz cepheside bunu takip edecektir...

Her zaman dünyada trendler oluştuktan sonra biz onları takip etmeye başlıyoruz...

Döviz tarafındaki beklentimin nedeni ise kısa vadeli döviz borcunun yüksek oluşu , Park etmiş sıcak paranın risk yönetimi adına pozisyon azaltması ve ithalatcıların döviz talebi buradaki kırılma beklentimin ana nedenleridir.Faiz cephesindeki beklentim bonoların 10 üzeri bir rakam , bunun nedeni bizimkilerinde faiz silahını kullanarak kur savaşına geç de olsa katılma istekleri olarak görüyorum...

Bu senaryo da döviz kısa vade de çok sert oynarsa faizde peşine takılabilir....

rtype
05-06-2013, 23:08
ABD merkezli varlık yönetim şirketi Cumberland Advisors, Türkiye'dekiyatırımlarını politik gerilimden duyduğu endişe ve 2012'de büyümenin keskin yavaşlama göstermesi nedeniyle sıfıra indirdi.

2.3 milyar dolar tutarında varlık yöneten Cumberland Advisors'ın baş yatırım yetkilisi Davit Kotok yaptığı açıklamada, sosyal huzursuzluğun yoğunlaşması halinde hisse senedi piyasasırda daha fazla zayıflık yaşanacağında endişe ettiklerini ve bu nedenle Türkiye yatırımını sıfıra indirdiklerini vurguladı.-thelira

Cumberland Advisors ülkemizde hangi hisse senetlerine ve ne miktarda sahipti bunuda açıklarsanız seviniriz.nette aradık bulamadık

BOSPOROS
05-06-2013, 23:15
Komşumuz Yunanistan sürekli olarak bize örnek gösteriliyordu.
Deniyordu ki; Yunanistan‘ı örnek alın kişi başına 20.000 dolar milli gelir, sağlam bir ekonomi ve refah ülkesi.

Ne oldu da bu ülke iflas etti?????? ve şu anda borç batağında ve ekonomik iflasta cebellenip duruyor.

Üretim ekonomisi uygulamayan, dış borca dayalı uluslar arası sermayenin kıskacında tüketim ekonomisi uygulatılan ülkelerin kaçınılmaz sonudur İFLAS.

Rakkamdan anlamak, matematik bilmek yeterlidir diyorum.

İFLAS‘a gidişin tablosu çok açık ve net olarak verilerden görülüyor. Hem de devletin resmi raporlarından gözleniyor.

Bakmayın siz ülkeyi yönetenlerin nutuklarına, ekonomi çok iyi gidiyor, ekonomik istikrar var safsatalarına.

Aynı söylemleri Yunanistan‘ı yönetenlerde söylüyordu o dönemlerde Yunan halkına ama o söylemler kaçınılmaz sonu değiştirmedi ve sonuç ortada.

Ekonominin belirleyici resmi rakamlarına bakalım.

Yıllara göre cari açık ne durumda.

1923-2002 arasında toplam cari açık : 42.7 milyar dolar.
2002-2012 arasında toplam cari açık 297,4 milyar dolar

Yani 7 misli artmış. 80 yılın toplam rakamını 7 defa katlamış.

Cari açık böylede dış ticaret açığımız ne alemde???

2005-2012 arasında yaklaşık 600 milyar dolar dış ticaret açığı vermişiz yani ithalatımızla ihracatımız arasındaki fark bu. 600 milyar dolarlık değerimiz başka ülkelerin cebine, uluslarası sermaye güçlerinin kasalarına inmiş.

Hazine ve dış ticaret müşteşarlığımızın verileri. 2012 yılı itibarı ile dış borç stoğumuz 318,2 milyar dolar olmuş.

Hani borçlarımız bitiyormuş IMF‘ye ya, biz ona 5 milyar dolar borç verecekmişiz ya.

Allah aşkına borcun kime olduğu mu önemli, önemli olan borcumuz artmış mı? azalmış mı.?

İMF ye değil de başka bankalara olması borcun özelliğini mi değiştiriyor. ??

İç borçlar da bir o kadar artmış durumda kamu açısından.

2000 yılında iç borç stogu 54.5 milyat Tl iken
2012 1.çeyregi itibariyle, 394.7 milyar Tl ye zıplamıştır.

Üstelik bu açıklar kamuya ait olup özelleştirme adı altında birçok değerin özellikle yabancılara satılıp 50 milyar dolar gelir elde edilmesine rağmen bu hale gelmiş.

Evet bu rakamlar gösteriyor ki biz binmişiz; İMAMIN KAYIĞINA ve hızla son sürat İFLAS‘a gidiyoruz.

austin
05-06-2013, 23:22
bu apaçık gerçeğin bazı kafalara dank etmesi maalesef mümkün değil.. çünkü algı düzlemleri- türk ekonomisinde son 10 yılda gerçekleşen upgrade'in sadece ve sadece küresel likidite bolluğuna, yani sıcak para girişine bağlı olduğu- üzerine kurulu..

merkez faiz indiriyor, çünkü sıcak parayı kovmak istiyor' demek, bu paradigmanın çökmesi anlamına gelir.. o nedenle kabul görmesi imkansız.. bu paradigmaya göre 'fed, parasal genişlemeyi durdurduğu ve faiz arttırmaya başladığı zaman' TL faizleri %20 bile kesmez..

zaten bütün makro veriler göstermelik(miş) :)

Apaçık bir gerçek varsa o da tarihimiz boyunca geldiğimiz en düşük faiz seviyesi olan 4,67 bile halen gelişmiş piyasalar için ballı börek bir orandı.. Heleki bizimki gibi kurları rahatlıkla oynatıp bir de kurdan vurabilecekleri vergisiz cillop bir piyasada..

Bu tarihi seviyelere siyasi iradenin ideolojisi gereği dikteyle zorla gelindiği ayan beyan ortada.. Aynen şu anda patlamasını yaşadığımız sosyolojik hayattaki zorlamalarında olduğu gibi..

Büyüyebilmek için kesin ve şart sıcak paraya bağımlı bir piyasada sıcak parayı kovmak istiyor gibi komik açıklamalardan ziyade sıcak parayı daha ucuza mal etmek istiyor deseniz belki daha inandırıcı olurdu:)

Şimdi ufaktan ufaktan rüzgar tersine dönmeye başladı.. Umarım tersine dönen rüzgar bizi, rüyamızda göremediğimiz (ama taşıma suyla elde edilen)başarıların sonrasında rüyamızda göremeyeceğimiz yıkıma götürmez..

BOSPOROS
05-06-2013, 23:41
2002 yılında sadece 6.6 milyar lira olan toplam hanehalkı borcunun, 2012 yılı sonunda 272 milyar liraya çıkmasının önemini görmezlikten geldiler. Borçların kısa sürede kırk kat büyüdüğünü önemsemediler. "Önemli olan borçların milli gelire oranıdır. Diğer ülkelerde bu oran yüzde yüze yaklaşıyor. Türkiye'de henüz yüzde yirmilere bile çıkmadı" diyerek halkı kandırdılar.

Daha önemlisi, ülke karşılaştırması yapılırken kısa ve uzun vadeli kredilere beraber bakınca büyük bir yanılgıya neden olunuyor. Amerika, İngiltere ve Avrupa'da uzun vadeli mortgage kredileri hanehalklarının borçları içinde büyük çoğunluğu oluşturuyor. Buna karşılık bizim gibi ülkelerde bu kredilerin borç toplamı içindeki ağırlığı çok az.

faizler yükselmeye başlayınca, ilk darbeyi yiyecek kesim kısa vadeli tüketici kredisi borcu olan, dar ve sabit gelirli hanehalkları olacak.

DIŞ AÇIK VEREN EKONOMİDE REZERV ARTIŞI NEYE YARAR?

Bir ülke için olumlu bir gelişme olan rezervlerdeki artış, o ekonomi için güveni artırıp, kırılganlığı azaltıcı etki yapar. Türkiye’nin rezervlerinin de son on yılda hızlı bir artış gösterdiği görülüyor. Ancak, rezerv artışının ne şekilde gerçekleştiği, yani kaynağının ne olduğu büyük önem taşıyor.

Çin, Almanya, Rusya gibi harcadığından daha fazla döviz kazanan ekonomilerin ödemeler dengesinde ortaya çıkan cari işlemler fazlası kaynaklı rezerv artışı, bu ekonomiler için sağlıklı bir gelişme niteliğinde. Buna karşılık Türkiye gibi dış açık veren, yani harcadığından daha az döviz kazanan bir ekonomide, yabancı sermaye yatırımları da yeterli değilse, net borcu artırmadan rezerv artışı gerçekleşemiyor. Başka deyişle dış açık veren ekonomide rezerv artışı, bununla paralel biçimde dış borcun da artması anlamına geliyor. Başbakanın “rezervleri 100 milyar dolar büyüttük” böbürlenmesi, bankadan kredi (borç) alıp mevduat hesabına yatıran birinin, mali varlığıyla övünmesine benziyor.

zeus66
06-06-2013, 00:16
Apaçık bir gerçek varsa o da tarihimiz boyunca geldiğimiz en düşük faiz seviyesi olan 4,67 bile halen gelişmiş piyasalar için ballı börek bir orandı.. Heleki bizimki gibi kurları rahatlıkla oynatıp bir de kurdan vurabilecekleri vergisiz cillop bir piyasada..

%5 elbette dolar-avro-yen faizinden daha yüksek, ama örneğin brezilya yada rusya faizinden daha düşük (üstelik bunlar cari fazla veriyor, üstelik bunların rezervlerin bizimkinin 3-5 katı).. daha evvel böyle bir durum hatırlıyor musunuz ??

demek, kurları rahatlıkla oynatabiliyorlar (sıcak para spekülatörleri kastediliyor olsa gerek).. niye o zaman 16 ay boyunca dolar kurunu milim kıpırdatamadılar ?? canları mı istemedi, tatile mi gitmişlerdi ?? 16 boyunca dolar kuru 1.80 çakıldı, tüm EM paraları içinde en düşük oynaklığı sergileyerek.. tatile gitmiş olamazlardı, çünkü o süre boyunca 30 kusür milyar dolarlık kağıt aldılar.. bence canları istememiş olmalı, yoksa rahat rahat oynatırlardı kurları, cillop gibi karlarını yazarlardı :)

Bu tarihi seviyelere siyasi iradenin ideolojisi gereği dikteyle zorla gelindiği ayan beyan ortada.. Aynen şu anda patlamasını yaşadığımız sosyolojik hayattaki zorlamalarında olduğu gibi..

Büyüyebilmek için kesin ve şart sıcak paraya bağımlı bir piyasada sıcak parayı kovmak istiyor gibi komik açıklamalardan ziyade sıcak parayı daha ucuza mal etmek istiyor deseniz belki daha inandırıcı olurdu:)
..

ideoloji gereği faiz düşürülebildiğini ilk defa duyuyorum.. o halde çiller, mesut yılmaz, ecevit vs hep laik olduklarından ötürü faizleri %120, %280 falan seviyelerinde tuttular.. onlar da dinci olsaymış, faizler %5 olurmuş eskiden de.. serbest piyasada oluşan faiz seviyesinin herhangi bir makro-ekonomik temelle hiç bir alakası yok bu hesaba göre, herşey hükümetin ideolojisiyle alakalı.. bu fikre katılamıyorum, ama saygı duymayı deneyeceğim :)

sıcak parayı daha ucuza mal etmek mi ?? litaretüre katkılarınızdan dolayı ekonomistler size bir ödül takdim etmeli bence.. sıcak para da salak oğlu salak olmalı, yıllık %5-6 faiz için on milyarlarca dolar para soktu türk piyasasına.. sizlerin bildiği, sıcak paranın bilemediği bir şeyler olmalı..

austin
06-06-2013, 03:02
%5 elbette dolar-avro-yen faizinden daha yüksek, ama örneğin brezilya yada rusya faizinden daha düşük (üstelik bunlar cari fazla veriyor, üstelik bunların rezervlerin bizimkinin 3-5 katı).. daha evvel böyle bir durum hatırlıyor musunuz ??

demek, kurları rahatlıkla oynatabiliyorlar (sıcak para spekülatörleri kastediliyor olsa gerek).. niye o zaman 16 ay boyunca dolar kurunu milim kıpırdatamadılar ?? canları mı istemedi, tatile mi gitmişlerdi ?? 16 boyunca dolar kuru 1.80 çakıldı, tüm EM paraları içinde en düşük oynaklığı sergileyerek.. tatile gitmiş olamazlardı, çünkü o süre boyunca 30 kusür milyar dolarlık kağıt aldılar.. bence canları istememiş olmalı, yoksa rahat rahat oynatırlardı kurları, cillop gibi karlarını yazarlardı :)

ideoloji gereği faiz düşürülebildiğini ilk defa duyuyorum.. o halde çiller, mesut yılmaz, ecevit vs hep laik olduklarından ötürü faizleri %120, %280 falan seviyelerinde tuttular.. onlar da dinci olsaymış, faizler %5 olurmuş eskiden de.. serbest piyasada oluşan faiz seviyesinin herhangi bir makro-ekonomik temelle hiç bir alakası yok bu hesaba göre, herşey hükümetin ideolojisiyle alakalı.. bu fikre katılamıyorum, ama saygı duymayı deneyeceğim :)

sıcak parayı daha ucuza mal etmek mi ?? litaretüre katkılarınızdan dolayı ekonomistler size bir ödül takdim etmeli bence.. sıcak para da salak oğlu salak olmalı, yıllık %5-6 faiz için on milyarlarca dolar para soktu türk piyasasına.. sizlerin bildiği, sıcak paranın bilemediği bir şeyler olmalı..

Pardon Ocak 2008'deki 1,14 tl dolar kurundan 2011 sonundaki 1,93 tllik rekorumuz arasındaki 4 yıllık sürede %70 volatiliteye ulaşmış kurumuzdan mı bahsediyorsun? Bu sayede cillop gibi carry trade yapan sıcak para öyle son zamanda 3-5 puan yüksek kalmış stopajlı brezilya ve rusyaya hemen atlamaz. Bu ülkenin geçmişine, dinamiğine güvenir:)
Helikopter Ben sayesinde hayal edemediği faiz seviyelerine gelenler evet ideolojileri gereği olayı zorlayıp bu konuda rekora gittiler(kısa süreli de olsa).. Ama alemin şeyiyle gerdek bir yere kadar.. Altın vuruş yaklaşıyor.. O zaman da bekleriz;)
Sıcak parayı kovma saçmalığına göre daha az saçma olduğu için kabul edebilirim demiştim zaten..

Son olarak yazına şöyle bir at gözlüğüyle baktım da, hmm evet sen de haklısın :))

Heval
06-06-2013, 03:48
Bu cuma doların 1.90 ı kırmaya çalışacağını düşünüyorum. . 1.90 üzerinde 3 gün kapanış yaparsa 2.100 ü 1 aya kalmadan görülebilir. Faizlerde 8.00 e kadar ilk etapta çıkabilir hedef 11.50 dir . 8.00 dan gerilese bile çıkışın sürmesi muhtemeldir. borsada yeniden %7 ilk bir düşüş olursa şaşmamalı. grafiğe bakınca yutan mum formasyonu var ve sinyal dipte oluşmuş ve dipten dönüş sinyali üretmiyor Buda bir sonraki satış dalgasının paniğe dönüşmesini muhtemel kılıyor faiz topiği ama Her 3 parametre iç içe irdelemek lazım.

Yarın 1.9 kırılabilir :)

sulzer
06-06-2013, 10:10
Komşumuz Yunanistan sürekli olarak bize örnek gösteriliyordu.
Deniyordu ki; Yunanistan‘ı örnek alın kişi başına 20.000 dolar milli gelir, sağlam bir ekonomi ve refah ülkesi.

Ne oldu da bu ülke iflas etti?????? ve şu anda borç batağında ve ekonomik iflasta cebellenip duruyor.

Üretim ekonomisi uygulamayan, dış borca dayalı uluslar arası sermayenin kıskacında tüketim ekonomisi uygulatılan ülkelerin kaçınılmaz sonudur İFLAS.

Rakkamdan anlamak, matematik bilmek yeterlidir diyorum.

İFLAS‘a gidişin tablosu çok açık ve net olarak verilerden görülüyor. Hem de devletin resmi raporlarından gözleniyor.

Bakmayın siz ülkeyi yönetenlerin nutuklarına, ekonomi çok iyi gidiyor, ekonomik istikrar var safsatalarına.

Aynı söylemleri Yunanistan‘ı yönetenlerde söylüyordu o dönemlerde Yunan halkına ama o söylemler kaçınılmaz sonu değiştirmedi ve sonuç ortada.

Ekonominin belirleyici resmi rakamlarına bakalım.

Yıllara göre cari açık ne durumda.

1923-2002 arasında toplam cari açık : 42.7 milyar dolar.
2002-2012 arasında toplam cari açık 297,4 milyar dolar

Yani 7 misli artmış. 80 yılın toplam rakamını 7 defa katlamış.

Cari açık böylede dış ticaret açığımız ne alemde???

2005-2012 arasında yaklaşık 600 milyar dolar dış ticaret açığı vermişiz yani ithalatımızla ihracatımız arasındaki fark bu. 600 milyar dolarlık değerimiz başka ülkelerin cebine, uluslarası sermaye güçlerinin kasalarına inmiş.

Hazine ve dış ticaret müşteşarlığımızın verileri. 2012 yılı itibarı ile dış borç stoğumuz 318,2 milyar dolar olmuş.

Hani borçlarımız bitiyormuş IMF‘ye ya, biz ona 5 milyar dolar borç verecekmişiz ya.

Allah aşkına borcun kime olduğu mu önemli, önemli olan borcumuz artmış mı? azalmış mı.?

İMF ye değil de başka bankalara olması borcun özelliğini mi değiştiriyor. ??

İç borçlar da bir o kadar artmış durumda kamu açısından.

2000 yılında iç borç stogu 54.5 milyat Tl iken
2012 1.çeyregi itibariyle, 394.7 milyar Tl ye zıplamıştır.

Üstelik bu açıklar kamuya ait olup özelleştirme adı altında birçok değerin özellikle yabancılara satılıp 50 milyar dolar gelir elde edilmesine rağmen bu hale gelmiş.

Evet bu rakamlar gösteriyor ki biz binmişiz; İMAMIN KAYIĞINA ve hızla son sürat İFLAS‘a gidiyoruz.

[QUOTE=BOSPOROS;8940892]2002 yılında sadece 6.6 milyar lira olan toplam hanehalkı borcunun, 2012 yılı sonunda 272 milyar liraya çıkmasının önemini görmezlikten geldiler. Borçların kısa sürede kırk kat büyüdüğünü önemsemediler. "Önemli olan borçların milli gelire oranıdır. Diğer ülkelerde bu oran yüzde yüze yaklaşıyor. Türkiye'de henüz yüzde yirmilere bile çıkmadı" diyerek halkı kandırdılar.

Daha önemlisi, ülke karşılaştırması yapılırken kısa ve uzun vadeli kredilere beraber bakınca büyük bir yanılgıya neden olunuyor. Amerika, İngiltere ve Avrupa'da uzun vadeli mortgage kredileri hanehalklarının borçları içinde büyük çoğunluğu oluşturuyor. Buna karşılık bizim gibi ülkelerde bu kredilerin borç toplamı içindeki ağırlığı çok az.

faizler yükselmeye başlayınca, ilk darbeyi yiyecek kesim kısa vadeli tüketici kredisi borcu olan, dar ve sabit gelirli hanehalkları olacak.

DIŞ AÇIK VEREN EKONOMİDE REZERV ARTIŞI NEYE YARAR?

Bir ülke için olumlu bir gelişme olan rezervlerdeki artış, o ekonomi için güveni artırıp, kırılganlığı azaltıcı etki yapar. Türkiye’nin rezervlerinin de son on yılda hızlı bir artış gösterdiği görülüyor. Ancak, rezerv artışının ne şekilde gerçekleştiği, yani kaynağının ne olduğu büyük önem taşıyor.

Çin, Almanya, Rusya gibi harcadığından daha fazla döviz kazanan ekonomilerin ödemeler dengesinde ortaya çıkan cari işlemler fazlası kaynaklı rezerv artışı, bu ekonomiler için sağlıklı bir gelişme niteliğinde. Buna karşılık Türkiye gibi dış açık veren, yani harcadığından daha az döviz kazanan bir ekonomide, yabancı sermaye yatırımları da yeterli değilse, net borcu artırmadan rezerv artışı gerçekleşemiyor. Başka deyişle dış açık veren ekonomide rezerv artışı, bununla paralel biçimde dış borcun da artması anlamına geliyor. Başbakanın “rezervleri 100 milyar dolar büyüttük” böbürlenmesi, bankadan kredi (borç) alıp mevduat hesabına yatıran birinin, mali varlığıyla övünmesine benziyor

:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

bizim insanımız uyumak istiyor ..
fakat rakkamlar yalan söylemez..
sayıştay hala hükümet harcamalarını açıklayamadı..
sayet dünyada dolaşan sıcak para her ay 10 milyar dolar girmez ..
sıkıntı o zaman başlayacak şu an toz pemebe tablo çizenler enflsyonun 5 dolaştıgını söyleyenler gerçek te % 20 dolaştıgını bilselerde alışmışlar yalanlara ..neyse uykuya devam..

bankac
06-06-2013, 11:22
Cumberland Advisors ülkemizde hangi hisse senetlerine ve ne miktarda sahipti bunuda açıklarsanız seviniriz.nette aradık bulamadık

Thelira web sitesine ait bir haberi alıntı yaptım,tutar 2.3 mia usd yazıyor haberde ama hisse senedi bilgisi yoktu.

vurkan
06-06-2013, 12:31
merkez bankası faiz indirimini sıcak para girmesin diye yapıyormuş .. komedi yaa :) gülermisin, ağlarmısın...

hani akp doları 10 yıldır sabit tutarken neyi düşünüyordu merak ediyorum.

bir arkadaş yazmış faiz 4.67 iken yabancılar için bu ballı börek demiş... aynen katılıyorum ..

dolar kurunu sürekli sabit tutarsanız.. 4.67 de yabancılar için ballı börek olur..

adam tl ye döner, parayı dolar bazında katlar.. aynı kurdan geri alır çeker gider...

hı bu saatten sonra yabancılar kuru 1.90 2.00 dan almasıda ancak deve de kulak olur..

ACIBİBER
06-06-2013, 12:40
Yere çok sağlam basma yılları yaklaşıyor :)

Heval
06-06-2013, 13:50
Tüketiciyi Koruma Kanunu adı altında Tüketiciyi B...Kanunu Çıkaran AKP ne yapmaya çalışıyor :)

Bankacılık Sektörü: Tüketici Koruma Kanunu’na göre tüketici kredilerinde erken ödeme cezaları %1’e kadar ulaşacak

Haber Türk’te yer alan habere göre, meclise sunulan Tüketici Koruma Kanunu tüketici kredilerinde erken ödemelerde %1’e kadar ceza öngörüyor. Halen sadece konut kredilerinde uygulanan erken ödeme cezası ihtiyaç, taşıt gibi tüketici kredilerine de getirilecek. Vadesine bir yıldan az kalan kredilerde bu miktar %0.5 olacak.

Erken ödeme komisyonu ev kredilerinde %2’ye kadar uygulanmaktaydı, yeni tasarı ile diğer tüketici kredilerinde de bu uygulamanın geldiğini görüyoruz. Sektör erken ödemelerde faiz kaybını bu düzenleme ile bir miktar telafi edecektir. Kısmi pozitif etkisi olması beklenmelidir.

r.lucas
06-06-2013, 14:21
Denizbank 150,000 tl 1 aylık 6.40 .
fonlu mevduat 7.05 şöyleki paranın %75 i yani 112.500 tl 7,05 den bağlanıyormuş geri kalan kısmı ise b tipi özel kamu tahvil fonu alınıyormuş.
fonlu mevduat hakkında bilgisi olan arkadaş var mı acaba

memet1
06-06-2013, 14:55
Tahvil/bono piyasasında 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi bugün güne yüzde 7,02 seviyesinden başladıktan sonra yüzde 6,50 civarında işlem gördü......hepimiz destekliyoruz....

Ali Haylaz
06-06-2013, 15:49
Piyasaların beklediği iki karar açıklandı!
06.06.2013

İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarını açıkladı...

İngiltere faiz değiştirmedi

İngiltere merkez bankası Bank of England politika faizini değiştirmedi.

İngiltere merkez bankası Bank of England politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.5'te tuttu.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

Banka ayrıca tahvil alım hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlinde tuttu.

Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.50'de bıraktı.

Avrupa Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, politika faizini değiştirmeyerek, rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bıraktı.

pronto
06-06-2013, 15:53
Bono faizi şu an 6.78 10 günde 4.67 den buraya çıktı.
banka mevduat faizlerinin artması için kaç gün buralarda kalması lazım....

afa35
06-06-2013, 15:58

Bende aynı soruyu merak ediyorum mevduat faizlerinin artması için ne olması gerekiyor? yarın % 7 yide aşarmı acaba?

Heval
06-06-2013, 16:41
Yarın 1.9 kırılabilir :)

FX de 1.9 kırıldı

uufuk
06-06-2013, 16:42
574.sayfada takıldı

Trade Shark
06-06-2013, 16:46
aşağı yönlü sert dalgalanmanın devam etmesi halinde, mevduat faizi beklentim %9-10 bandı...,

gösterge 6.78; mevduatlarla kafa kafaya geldi...

dipnot: bize negatif olarak yansıması ise , ithalatı patlamış olan ülkemiz için yüksek USD ve EUR kuru enflasyonu arttıracaktır.

sarifirtina
06-06-2013, 16:59
an itibari ile gösterge 6.94

Adali1960
06-06-2013, 20:11
Bir takım sonuçların yanlış sebeplere bağlanması nedeniyle, farklı yorumlarım:

Gezi parkı olayları başlamadan önce; 30 Mayıs'ta dolar kuru 1.8740 kapandı. olaylarla kurun alakası miminal. global çapta gelişen piyasalardaki çıkıştan nasibimizi almaya başlamıştık sadece. TCMB de ısrarla bunu istiyordu zaten: tek amaçları reel kuru 2.10'nun üstüne atmaktı.

* Gösterge faiz yüzde 4.63 den yüzde 6,32 e fırladı.

Ülkedeki tek parti iktidarını ve siyasi istikrarı; piyasalar "veri" almış ve fiyatlara yedirmişti. Bunun o kadar da kesin olmadıgı anlaşıldı ve fiyatlara bu yeni bilgi girmeye başladı. ayrıca; daha ne oldugunu anlamadan "ya ikinci bir Tahrir'se" diye düşünen ve protestoların içeriğini ve gidebileceği sonucu anlamayanların panik satışları da etkili oldu. zaten faizin en tepesi 6.32 değil 6.80'lerdeydi... içerik anlaşıldıkça 6.00 civarlarına inildi.

* İstanbul menkul kıymetler borsası BİST 100, 93.398’den 79.636,81 puana düştü.

Bakınız üst madde. artı, hisse değerleme formülü gereği: fonlama faizi yukarı, değerler aşağı... zaten aylardır bir şişkinlik konuşulan piyasaydı. olaylar olmasa; bu hızda olmasa bile yine aynı yerlere düşmesi şaşırtıcı olmazdı.

*Bu nasıl not artışı?

Konuyla alakasız. Halen olmamız gereken yerden düşüğüz. geç gelmiş bir artıştı. olaylardan kısa süre önce olması tamamen tesadüf; junk statüsüne düşürülmemizi bekleyenler de abartır.

Aylardır yapılan faiz indirimlerinin ana amacı; "sıcak para gelmesin"di zaten. bu başarıldı. üstüne gelişen ekonomilerdeki çıkışlar ve siyasi risk fiyatlamaları da girince; çıkış olması kadar doğal bir şey yok.

özet: Yurtdışından gelen parayla fonlanan özel sektör kredileşmesine dayalı 10 yıllık ekonomik ivmeyi; sivil protestolarla başlamış dönemsel volatiliteye dayanarak yermek herhangi bir temel analizde yer alamaz. Otoriterleşen yönetim anlayışı, siyasi riskleri arttırır, bu da gerektiğinde fiyatlara girer. Lakin ülkenin borç/gelir resmini bir anda tepe taklak etmez.

Selam sayin jondowes,``TCBM`de israrla bunu istiyordu zaten:tek amaclari reel kuru 2.10`un ustune atmakti``sozunuzde,TCBM hangi rakamlari amac edinmis olabilir?
Ustelik,kurlarin yukariya cikmasi,bildgimiz klasik mantikla enflasyonu koruklemez mi?Bundan amaclari ne olabilir pek anlayamadim.
Cevabiniz icin simdiden tesekkurler..

ACIBİBER
06-06-2013, 20:19

%7 pisikolojik direnç kırılırsa ilerde destek olur.. Kırılma 2 şekilde olur: direk kırar ise; en üst kapanış değerine yakın 2 yada 3 daha kapanış yapar ise bu x değeri faizlerin yeni tabanı olur. Yada; az altında gezinir güç toplar öyle kırar

bluedreamms
06-06-2013, 20:34
100 bin uzeri Odea bank 32 gunluk 7.25 (7.50 ye kadar çeşit alternatif var.)

ing sedece 100 e kadar 7.25 , üstü 6.00

TEB de 32 gun 7.25..

Ziraat, zorlamayla 32 gün e 6.50....

zebuni
06-06-2013, 23:03
Faiz bonoda sadece gösterge...p.tesinden beri almak istiyorum-AKBANK-3BİN lira kadar satıyor.yani rakam var kağıt yok............ya da kendilerine var bize yok..........

mustafab
07-06-2013, 00:18
Cengiz faizler mayıs gibi kıpırdanır mı demişti?

JonDowes
07-06-2013, 00:39
Selam sayin jondowes,``TCBM`de israrla bunu istiyordu zaten:tek amaclari reel kuru 2.10`un ustune atmakti``sozunuzde,TCBM hangi rakamlari amac edinmis olabilir?
Ustelik,kurlarin yukariya cikmasi,bildgimiz klasik mantikla enflasyonu koruklemez mi?Bundan amaclari ne olabilir pek anlayamadim.
Cevabiniz icin simdiden tesekkurler..

Hedefleri nominal değil "reel kur". artan enflasyon istemiyorlar; enflasyon kadar artan kur istiyorlar. talep enflasyonu olmadıgını varsayıyorlar ve çekirdek enflasyonun %5'e ineceğini tahmin ediyorlar. orta vade hedefleri de bu... özetle: %5'in hemen altında dalgalanan faizler + %5'e yakın tüketici enflasyonu + her yıl yavaş hareketlerle %5 civarı yükselen döviz kurları... ideal dünyaları ve amaçları bu. böylece hem üretici rekabetçiliğini koruyacak, hem kredi ve istihdam büyümesi desteklenecek.

vurkan
07-06-2013, 03:01
tayyibin konuşmasından sonra yarın borsa da bütün kağıtlar taban açmazsa ben bir şey bilmiyormuşum :)

ülke her yönüyle sıcak paraya bağlanmış, yabancılar bırakın riskli varlıkları hazine bonolarında bile dolar bazında paralarını 3-5 katına çıkarmış, koltuklarına gerile gerile bile 2.5 kurdan çıkarlar. isteseler 1 günde tr nin ipini çekerler.

o değilde yabancıların dolar bazında takla ata ata bir hal olmuş paraları kimin cebinden çıkacak?

mandrake
07-06-2013, 03:55
Sizden başka varis varsa vefat halinde onlar faiz ve hak talep edebilir. Devlet karışmaz. Diyelim ki anneniz size bir mülk almanız için ödünç para verdi ki çok ailede yaşanıyor. Devlet kalkıp bunun hesabını (ödünç paranın) sormadığı gibi meblağ büyüdüğünde de soramaz. Günün sonunda o para ya tüketime gidecek veya miras yoluyla çocuklarınıza kalacaktır zaten (vergi kaçınılmaz). Lakin kardeşleriniz var ise ve siz milyon TL'lar kazanan biri değilseniz muvazaalı işlem var demektir..

Hayir kardes bir sorun degil burada. Yani o zaman butun parayi uzerime geciricem sonrada annenin eline bankamatik kartini ver oldu bitti. Annem vefat ettiginde butuun para zaten benim ustumde olacagindan bes kurus vergi yok. Dogrumu?

mandrake
07-06-2013, 04:04
merkez bankası faiz indirimini sıcak para girmesin diye yapıyormuş .. komedi yaa :) gülermisin, ağlarmısın...

hani akp doları 10 yıldır sabit tutarken neyi düşünüyordu merak ediyorum.

bir arkadaş yazmış faiz 4.67 iken yabancılar için bu ballı börek demiş... aynen katılıyorum ..

dolar kurunu sürekli sabit tutarsanız.. 4.67 de yabancılar için ballı börek olur..

adam tl ye döner, parayı dolar bazında katlar.. aynı kurdan geri alır çeker gider...

hı bu saatten sonra yabancılar kuru 1.90 2.00 dan almasıda ancak deve de kulak olur..

Neden bahsettiginizi hic anlamadim

Yabancilar borsaya ve baska yerlere dolarlarini 1.80 civarindan bozarak girmedilermi?

ee simdi dolar 1.90

Geri kacarken 1.90 dan alacaklar dolarlari

Nasil kar etmek bu?

şef
07-06-2013, 07:21
Faiz bonoda sadece gösterge...p.tesinden beri almak istiyorum-AKBANK-3BİN lira kadar satıyor.yani rakam var kağıt yok............ya da kendilerine var bize yok..........

hiç gösterge olur mu? banka size satmıyor. yoksa bono piyasası çok büyüktür, vatandaşın almasıyla bitmez.daha doğrusu kimse için bitmez. arz talebe göre faiz oynar.

şef
07-06-2013, 07:57
Faiz lobisinin, borsada spekülasyon yaptığı söyleniyor? valla sizden korkulur arkadaşlar. hep borsada spekülasyon yapıp durmayında, birazda mevduat faizlerinde ne yapıyorsanız yapın. mevduat faizlerinde hala tık yok.

sarifirtina
07-06-2013, 09:38
Adam yurda doner donmez ilk konustugu konu faiz...ve sucladigi kesim faiz lobisi...sorunlarin hepsini baska insanlara bagliyor...demokratik hakkini arayan normal vatandaslari terorist olarak algilayan adam dan bir kere de cuvaldizi kendine batirip bir ozelestri yapmasini bekleyemezdik zaten...ama bu sefer sonuc kendi ongordugu gibi olmayabilir.

Akresi
07-06-2013, 09:43
FAİZ LOBİSİNE RAĞMEN BURALARA GELDİK'

Bizim çatışmakla, vandallıkla, vurup kırmayla, yakıp yıkmayla, kırıp dökmeyle işimiz olmaz. Biz Türkiye'yi büyüterek bugünlere geldik. Şimdi altını çiziyorum. Faiz lobisine rağmen buralara geldik. Ve bu faiz lobisi şu anda borsada spekülasyonlara girmek suretiyle bizi tehdit edeceğini sanıyor. Şunu çok iyi bilmek lazım. Bu milletin alınterini biz onlara yedirtmeyeceğiz. Bir bankanın genel müdürü çıkıp da bu vandalizmi organize edenlerin yanında olduğunu söylüyorsa bunlar karşısında bizi bulacaktır. Biz bugüne Türkiye ekonomisini büyüterek geldik.

Recep Tayyip ERDOĞAN (Başbakan)...

austin
07-06-2013, 09:46
Adam yurda doner donmez ilk konustugu konu faiz...ve sucladigi kesim faiz lobisi...sorunlarin hepsini baska insanlara bagliyor...demokratik hakkini arayan normal vatandaslari terorist olarak algilayan adam dan bir kere de cuvaldizi kendine batirip bir ozelestri yapmasini bekleyemezdik zaten...ama bu sefer sonuc kendi ongordugu gibi olmayabilir.

Başkanı olduğu beton lobisini suçlayacak değil ya.. Borsa ve diğer veriler kötü gelmeye başlayınca herzamanki gibi faiz lobisi sakızını çiğnemeye başladı.. Hep aynı terane..

memet1
07-06-2013, 09:53
Başkanı olduğu beton lobisini suçlayacak değil ya.. Borsa ve diğer veriler kötü gelmeye başlayınca herzamanki gibi faiz lobisi sakızını çiğnemeye başladı.. Hep aynı terane..konuşsun konuşsun destekliyorum...

BORA YAŞAR
07-06-2013, 10:29
konuşsun konuşsun destekliyorum...

Faiz lobicilerinin işi bu Taksim Gezi Parkı olayları diyordu.

Bence yanılıyor.

Bak faizci nasıl destekliyor.:) Komik ötesi.

ACIBİBER
07-06-2013, 10:34
Her zaman bay piyasa kazanır. 1776 yılından beri kural değişmemiştir :)

emperador
07-06-2013, 10:37
faiz lobisi diye kimleri kast ediyor acaba. faiz lobisi at bir lafı ortaya nereye çekersen çek. kim yani bu lobi? neredeler? ne yerler ne içerler? viskilerini içerken büyük dev ekran tv den kahkaha ile izliyorlarmı şimdi yani türk filmlerindeki kötü adam tipliler gibi. hey Allahım.

dudu
07-06-2013, 10:44
faiz lobisi diye kimleri kast ediyor acaba. faiz lobisi at bir lafı ortaya nereye çekersen çek. kim yani bu lobi? neredeler? ne yerler ne içerler? viskilerini içerken büyük dev ekran tv den kahkaha ile izliyorlarmı şimdi yani türk filmlerindeki kötü adam tipliler gibi. hey Allahım.

Belki soyle diyordur:

Faiz 4.61% e kadar dustu.
Bu getiriden buyuk, kucuk, benim hanimin 94 yasindaki kici kirik babaannesi gibi para sahipleri hic memnun degillerdi.
Ulkede kargasa ciksin diye tencere tava caldilar, birilerini kistirttilar.
Cikan olaylar yuzunden faizler yukseldi.
TC hazinesi para sahiplerine daha fazla faiz odemeye mecbur oldu.

Syg,

JonDowes
07-06-2013, 11:07
Neden bahsettiginizi hic anlamadim
Yabancilar borsaya ve baska yerlere dolarlarini 1.80 civarindan bozarak girmedilermi?
ee simdi dolar 1.90
Geri kacarken 1.90 dan alacaklar dolarlari
Nasil kar etmek bu?

Bunu nasıl anlamadınız çok basit:

1.90/1.80-1= %5.55 kurdan zarar edersiniz. bonoyu 6 ay önce almıştınız; kabaca %3 faiz getirisi ve %1 anapara kazancı (faizin düşmesinden dolayı) kazandınız. yani toplam %4'lük getiriye karşılık %5.55 zarar sonucu tam %1.55 negatif getiriniz oldu. bu tam ballı börek, mükemmel bir kazanç şu ortamda. insanlar borsadan %35 zarar ederken; %1.55 kaybetmek herkesin isteyeceği bir şey :) (sakın bono piyasasında fiyat/kazanç/kur hesap dengelerinin içine girmeyin. öyle formülle filan gerçek hayatta neler yaşandıgı mı ögrenilirmiş yahu?)

Gezi parkı olaylarının "faiz düşüşüne" bağlanması da tam süpermiş. Japon halkı da Hokkaido meydanında bunu yapsa bunca yıldır %0.0001 faiz rezilliğini çekmezdi...

Dont fight with the pigs. Even if you win, they enjoy muddling in the dirt more than you do.

zeus66
07-06-2013, 11:46
Bunu nasıl anlamadınız çok basit:

1.90/1.80-1= %5.55 kurdan zarar edersiniz. bonoyu 6 ay önce almıştınız; kabaca %3 faiz getirisi ve %1 anapara kazancı (faizin düşmesinden dolayı) kazandınız. yani toplam %4'lük getiriye karşılık %5.55 zarar sonucu tam %1.55 negatif getiriniz oldu. bu tam ballı börek, mükemmel bir kazanç şu ortamda. insanlar borsadan %35 zarar ederken; %1.55 kaybetmek herkesin isteyeceği bir şey :) (sakın bono piyasasında fiyat/kazanç/kur hesap dengelerinin içine girmeyin. öyle formülle filan gerçek hayatta neler yaşandıgı mı ögrenilirmiş yahu?)

Gezi parkı olaylarının "faiz düşüşüne" bağlanması da tam süpermiş. Japon halkı da Hokkaido meydanında bunu yapsa bunca yıldır %0.0001 faiz rezilliğini çekmezdi...

Dont fight with the pigs. Even if you win, they enjoy muddling in the dirt more than you do.

ana para kazancı derken ?? cari faizden satarken kar yazıyor olabilmesi için en erken ekim-2012 tarihinde almış olmalı.. 2012 başından beri açılmış olan yabancı pozisyonunun %40 kısmı ekim öncesi, %60 kısmı ekim sonrası.. yani 6.80 bono satıp 1.90 kurla piyasadan çıkan biri %5.5 kur zararının üstüne 1 puan kadar da faiz zararı etmiş oluyor.. %6-7 zarar yazarak çıkıyor..

türk piyasası yabancı fonlar için tam bir kapan.. çıkmak istediği zaman hem faiz yükselmiş oluyor, hem kur.. 2011 sonlarında çıkmak isteyenler de aynı durumla karşılaşmıştı, 1.56- 1.58 kurla girmişler, 1.80- 1.90 geri alarak çıkmışlardı :)

sbaskan
07-06-2013, 12:00

:yes::kahkah:

şef
07-06-2013, 18:46
Belki soyle diyordur:

Faiz 4.61% e kadar dustu.
Bu getiriden buyuk, kucuk, benim hanimin 94 yasindaki kici kirik babaannesi gibi para sahipleri hic memnun degillerdi.
Ulkede kargasa ciksin diye tencere tava caldilar, birilerini kistirttilar.
Cikan olaylar yuzunden faizler yukseldi.
TC hazinesi para sahiplerine daha fazla faiz odemeye mecbur oldu.

Syg,

sayın dudu, tamam faiz lobisi demek senin hanımın babaannesiymiş. alın onun elinden tencere tavayı. yoksa türkiye ekonomisini batıracak. galiba bugün tayyipin konuşmasından korkup, tencere tavayı bıraktı ki, borsa yükseldi. :)

pronto
07-06-2013, 19:18
Başkanı olduğu beton lobisini suçlayacak değil ya.. Borsa ve diğer veriler kötü gelmeye başlayınca herzamanki gibi faiz lobisi sakızını çiğnemeye başladı.. Hep aynı terane..

Her zaman bay piyasa kazanır. 1776 yılından beri kural değişmemiştir :)

En çok vergi ödeyen ilk 10 kurum içinde 8 tane banka var.Bunlar öpücükle çalışıp bu kadar kar yapmadılar herhalde.Bunların faizle hiç işi yok belkide.

novo9-Spark cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

sarifirtina
07-06-2013, 19:57
'FAİZ LOBİSİ FAZLA HEVESLENMESİN'
Bu, yine Türkiye'deki faiz lobisinin iktidarımıza yönelik attığı adımdır. Faiz lobisi de fazla heveslenmesin, onlar da kusura bakmasınlar hedeflerine ulaşamayacaklar. Bu halkın dediği neyse o olacak. Bu milletin dediği olacak." 2. gun yine konu faiz ve suclu faiz lobisi....:halay:

ACIBİBER
07-06-2013, 20:02
Faiz lobisi dediği bence bankaların tamamı . Ben öyle anladım.
Açıkcası ben 2 yıldır ne kredi kartı kullanıyorum nede cüzdan. Kendimce bir kuram geliştirdim. Eve aylık para koyuyorum. Diyelim 3000 tl. (30 günlik harcama)Sabah cebe 200-300 tl atıyorum. Kalanını geri evde zarfın içine koyuyorum. parayıda cebime koyuyorum. harcarken çıkarıyorum veriyorum tamamen ilkel bir sistem 1880-1900 lü yıllarda insanların uyguladığı sistem. Faydasını gördümmü derseniz gördüm her ay 1000 tl artıyor onu bankaya geri koyuyorum herkese tavsiye ederim 2 yılda 30 bin tl kenara attım . 2 yıl öncesinde kredi kartlarını ödenekten iflahım kaymıştı sağlığım bozulmuştu kolesterol tavan yapmıştı şeker düşüyordu. şu an çok sağlıklıyım. bu formülü bir kitaptan çaldım yani adam zengin olmak istiyorsan uygula demişti 10 yıl içinde zengin olursun demişti. Para cepte olunca insanda öz güven daha iyi oluyor tek riski eve hırsız girerse 1 aylık uçabilir. Bu riski alırım diyene yatırım tavsiyesi olsun :oley:
@Kısacası para bankada duruyor ihtiyac miktarı çekiliyor kullanılı[email protected]

blue70
07-06-2013, 20:42
faiz lobisi sizce varmı?bence yok...neden faiz piyasa şartlarında belirlenen finansl bir enstrümandır....manüple edilebilirmi?
bence zor...milyarlarca TL nin döndüğü bir biyasada zor bence...sığ bir piyasa yok...koskoca faiz piyasası....
fikriniz?o zaman olduğunu kanıtla...alanlar belli satanlar belli...

şef
07-06-2013, 21:19
faiz lobisi sizce varmı?bence yok...neden faiz piyasa şartlarında belirlenen finansl bir enstrümandır....manüple edilebilirmi?
bence zor...milyarlarca TL nin döndüğü bir biyasada zor bence...sığ bir piyasa yok...koskoca faiz piyasası....
fikriniz?o zaman olduğunu kanıtla...alanlar belli satanlar belli...

niye yok. biz varız ya. faiz yükselsin istemiyormuyuz? sadece gücümüzün bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum!
şimdi koskoca dinci partinin başkanı faiz alıp, yiyecek hali yok. adamı tefe koyarlar. biz faizi çatır çatır yerken, onlar çatır çatır çatlıyor. sonuçta biri yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar. işin özü budur.

mkdmkd
07-06-2013, 21:31
Ben demiştim ,bütün bu olayların arkasında Chucky var diye😜😃😉Başkanım çok yaşa ,arkandayız

sburak
07-06-2013, 21:53
faiz lobisini yoketmek istiyorsan, enflasyonu 0 yap be adam ! merak etme o zaman kalmaz faiz-maiz lobisi...

yap enflasyonu 0 , ne duruyorsun ?

BORA YAŞAR
07-06-2013, 21:56
Faiz lobisi bence var bu ülkede.

Hem de en etkili mevkilerde bulunuyorlar.

MB Başkanlarını faiz indirimi için baskı altında tutuyorlar.

MB Başkanlarına "benim memurumsun dediğimi yapacaksın" diyorlar.

Kökenlerinde olan faiz karşıtlığı, kapitalist dünyanın, piyasada belirlenmesi gereken ekonomik bir alet olan faizi, neredeyse düşman ilan ediyorlar.

Bundan iyi lobicilik tanımı olabilir mi?

chucky68
08-06-2013, 00:06
denizbank 100 gün için 200.000 tl ye kadar %7.50 faiz veriyor...paranız daha çok ise bu parayı 200.000 tl lik kısımlara bölerek önce kendinizin üzerine..... sonra kalan kısmını eşinizin,ananızın,babanızın vs güvendiğinizin üstüne....kalan kısmınıda gene kendi ve eşinizin üzerine ortak hesap açmak şartıyla bağlayabiliyorsunuz...

denizbank yetkilileri şu aşamadan itibaren çok uzun vade bağlatmayın önerisinde bulunuyorlar....yani 100 gün dışında daha uzun heleki yılsonunu aşan bir faiz bağlatmayın diyorlar...seneye faizlerde çıkış olabileceğini buna göre akıllı olmamızı öneriyorlar....

sonuç= şu aşama mevduat faizlerinde bir hareket yok...olmasıda zor...bunu zorlayacak olay eylemler falan değil....asıl etken fedin para basmayı kısmasıdır... bu bizi etkileyecektir....yoksa tencere tava çalarak bu mevduat faizleri kolay kolay yükselmez...gerçekçi olmak lazımdır...herkesin bir babası vardır.....bizim babamız hükümettir....tayyiptir:)...o ne derse o olur....faiz çök der göçer....düş der düşer....sopa ondadır...istediği gibi oynar durur....merkez bankasına zıpla zıpla der zıplatır...isterse zıplamasın....ama bizim devletinde bir babası vardır....oda FED'DİR....6 yıldır para basıyorum ülen der....banamı güvendinizde şimdi para basmayı kesecem diye surat yapıyorsunuz der.... bu baba tüm gelişmekte olan dünya ülkeleri başta olmak üzere adama tek el üzerinde şınav çektirir.....bu şınavda ekonomisi gerçekten sağlam basan zaten etkilenmez...şınav çekmeye kondisyon gereği devam eder.....amma bizim gibi ülkelerde yandım anam der düşer bayılır........

SONUÇ= BABALAR OĞULLARINI VE KIZLARINI HEM DÖVER.....HEMDE SEVER....HAYIRLI EVLAT OLMAK LAZIMDIR

C H U C K Y ........................BİRLEŞİK FAİZ LOBİSİ CEPHESİ TUGAYLARI

kızılyıldız
08-06-2013, 01:08
Acaba o faiz lobisinin parası olmasaydı 11 yıl değil 11 gün bile kalabilirmiydi. Hedef şaşırtma.Yakında bozulacak düzenine kılıf arıyor.Lobiden gelecek paraya sıfır vergi, vatandaşa 15 . Lobiyede yapta göreyim seni, bi haftaya neler oluyor.

chucky68
08-06-2013, 01:35
faiz lobisi bir efsanedir....yeri yurdu soyu sopu belli değildir....bilinen tek şey onun ''BATMAN'' gibi arada bir görünüp hızla uzaklaşmasıdır...hepimiz aslında bu şehir efsanesinin evlatlarıyız...kurucularıyız....yaşlı emekçi amcalarımız....üç kuruşunu banka faizinde tutmaya çalışan nenelerimiz...dedelerimiz....çalışma hayatına başlayıpta bankaya tasaruf amaçlı büyük bir heyecanla koşup ilk hesap cüzdanını alan gençlerimiz....bu forumda vede daha nice forumlardaki mevduat sahipleri....faiz yiyenler....bu liste uzarda uzar....hepimiz aslında lobiyiz....ellerinde tencere çalan gençlerde aslında faizlerin çıkmasını isteyen gerçek lobi....öyle deniyor....babamız öyle hüküm koydu...bir işaret gösterse bu lobiyi yıkacak çok arka takımı var....hepsi hazır bekliyorlar...istese 1 milyon kişide toplar.....toplar toplamasınada mesele 1 milyon kişiyi toplamak değildir....ADAM GİBİ ADAMLAR toplamaktır....

C H U C K Y.......................................DÜŞÜNEN TÜRÜNÜN SON BEBEĞİ

BOSPOROS
08-06-2013, 01:56
ALINTI...

“10 YILDIR KAPİTALİZME ABDEST ALDIRIYOR”

İslamcı yazar İhsan Eliaçık, Başbakan’ın sözlerini değerlendirirken sert tepki gösterdi: “10 yıldır kapitalizme abdest aldırıyorsun,faiz lobisi 4 kat zengin oldu, sayelerinde oradasın, sıkışınca gaza bas faiz karşıtlğına sarıl” dedi.

Eliaçık tepkilerini şöyle sürdürdü

*Saraybosnanın, Bakü’nün, Bağdat’ın, Şam’ın, Mekke’nin utancısın. Kurtlarla saldırır kuzularla meleşirsin.

*Yüzde 3′lerde fanatik bir lider gibi konuştu.Verdi gaz,etrafı onu mahvediyor. İki yıl önce yanan Türk bayrağını TV’de göstermişler, ona inanıyor.

*Adalet ne zaman olur? Yandaşına korku,muhalifine güven verdiğin zaman.Yandaş yolsuzluktan tir tir titreyecek,muhalif adaletine güvenecek.

*”Ezeriz” dedikleri Taksim’de cuma namazı kılacağız. Gelirlerse beni ezmeden geçemezler. Hadi…

*Vandal: Sabaha karşı parkta uyuyanlara gaz bombası atıp çadırlarını yakanlardır. “Ezelim” diye höykürenlerdir. Tekbirin de içine ettiniz.

*28 Şubat’da neden sokaklardaysam, bugün de aynı sebeplerden sokaklardayım. Çünkü inandığım yüceliğe “Cenâb-ı Hak” diyorum. Hak.. hak!

PEKİ RANT LOBİSİ?

Gazetemiz yazarı Fatih Yaşlı’da şöyle diyor:

“Türkiye’de yıllardır kesintisiz bir neoliberal program uygulanıyor. akp, Kemal Derviş’in programını devam ettiriyor. Emek düşmanı bir program bu.

Faiz lobisinden bahsedenler, bir de rant lobisinden bahsetsinler. hani “kentsel dönüşüm” diye kenti peşkeş çektikleri lobiden!”

armiero
08-06-2013, 02:04
bana gecen gün bir bankacı "türkiyedeki mevduatın %50 si 3500 kişinin elinde" demişti.

faiz lobisi büyük ihtimalle bunlardır siz üstünüze alınmayın :)

biz diğer %50 yiz :P

çok manidar oldu %50 filan :)

BOSPOROS
08-06-2013, 02:08
Tehlikeli Jirajjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj jjjj

1 YIL VEYA DAHA AZ KALMIŞ DIŞ BORÇ STOKU, 155.9 MİLYAR DOLAR

Mart 2013 sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 155.9 milyar doları düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu stokun 29 milyar dolarlık kısmı, Türkiye'de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde Kamu Sektörü'nün yüzde 11.4, Merkez Bankası'nın yüzde 2.2, özel sektörün ise yüzde 86.4 oranında paya sahip olduğu gözlendi.

expertadvisor
08-06-2013, 06:58
http://www.paraanaliz.com/portal/blogs/5/162/y-ksek-faiz-lobisi-akp-nin-g-n

ahmetd76
08-06-2013, 09:36

bu en paraya yuklu miktarda para tasımak icin (eft yapmadan) once finansbank vadesize tasıyıp oradan havale yapıyoz galiba degil mi? 180 bin TL icin ne kadar havale ucreti alır ki finansbank? bir de finansbank'ın ilk musteri oranlarını falan bilen var mı? belki 1 ay finansta tutarız.

excali
08-06-2013, 09:48
Yüksek faiz lobisi, AKP’nin günah keçisi - ATİLLA YEŞİLADA'nın yazısı-

http://www.paraanaliz.com/portal/blogs/5/162/y-ksek-faiz-lobisi-akp-nin-g-n

BORA YAŞAR
08-06-2013, 10:09
Tehlikeli Jirajjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj jjjj

1 YIL VEYA DAHA AZ KALMIŞ DIŞ BORÇ STOKU, 155.9 MİLYAR DOLAR

Mart 2013 sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 155.9 milyar doları düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu stokun 29 milyar dolarlık kısmı, Türkiye'de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde Kamu Sektörü'nün yüzde 11.4, Merkez Bankası'nın yüzde 2.2, özel sektörün ise yüzde 86.4 oranında paya sahip olduğu gözlendi.

Bu kısa vadeli borçların tutarı.

Uzun ve orta vadeli borçların bu sene ödenecek taksitlerini de toplarsanız 210 milyar doları geçiyormuş.

Böyle bir kaynağı bizim yaratmamız olanaksız.

Gene borç alacağız BULABİLİRSEK...

Parasal genişleme ve cari açık devam etmeli.

Başka çare yok.

10 yıldır böyle bir konjonktürün desteklediği yatırımlarla geldik bugünlere.

memet1
08-06-2013, 10:31
yoldaş chucky,denizbankın 7.50si fonlu mevduatmı,tşk...bankaların yeni oyunu fonlu olduğunu söylemiyorlar sormayınca...

ahmetd76
08-06-2013, 10:51
bu en paraya yuklu miktarda para tasımak icin (eft yapmadan) once finansbank vadesize tasıyıp oradan havale yapıyoz galiba degil mi? 180 bin TL icin ne kadar havale ucreti alır ki finansbank? bir de finansbank'ın ilk musteri oranlarını falan bilen var mı? belki 1 ay finansta tutarız.

kendim sordum ogrendim enparadan. finansın vadesiz hesabından havale icin ucret alınmıyor dedi. ama finansın son oranlarını bilen varsa sevinirim.

dudu
08-06-2013, 11:04
Bu kısa vadeli borçların tutarı.

Uzun ve orta vadeli borçların bu sene ödenecek taksitlerini de toplarsanız 210 milyar doları geçiyormuş.

Böyle bir kaynağı bizim yaratmamız olanaksız.

Gene borç alacağız BULABİLİRSEK...

Parasal genişleme ve cari açık devam etmeli.

Başka çare yok.

10 yıldır böyle bir konjonktürün desteklediği yatırımlarla geldik bugünlere.

100% dogru bir yaklasim.
Kendi paramiz buyumeye, istihdam yaratmaya, borclari cevirmeye yetmiyor.
Para girmedigi zaman kuculuyoruz. Para girerse buyuyoruz. Uzun vadeli kalici yatirimlar icin istikrar sart. Yoksa kisa vadeli sicak para portfoy yatirimi olarak gelip hazira ortak oluyor. En kucuk bir olayda da karini alip gidiyor.
Bu forumda faizlerin yukselmesi icin can atanlar var ancak faizlerin yukselmesi demek toptan fakirlesmemiz demek. Bunu herkes biliyor. Faiz bir suru parametrenin bileskesi. Elbette tasarruf sahibinin reel faiz almasi lazim ancak 2000 oncesi yillarda oldugu gibi faizin yuksekligi yatirimlarin onunu keser boyutta olmamasi gerekiyor.

Syg,
Syg,

pronto
08-06-2013, 11:36
Yıllarca dişinden tırnağından arttırarak lüks hayattan geleceğini düşünerek hep uzak durarak biriktirdiği mevduatının reel enflasyonun altında bir değerle faizlendirilmesine tepki gösteren insanlar FAİZ LOBİSİ midir?

austin
08-06-2013, 11:54
Yıllarca dişinden tırnağından arttırarak lüks hayattan geleceğini düşünerek hep uzak durarak biriktirdiği mevduatının reel enflasyonun altında bir değerle faizlendirilmesine tepki gösteren insanlar FAİZ LOBİSİ midir?

DEĞİLDİR ama halktan topladığı vergilerle laf olsun beton olsun projelerle(örn.kanal istanbul) belirlediği bölgelerde insider trading ile yandaşına önceden haber vermek suretiyle emlak rantı oluşturan, şehir merkezindeki sınırlı arsayı-park alanını-ormanı cebren yandaşlara avm, konut projesi, otel vs olarak tahsis eden, hazine topraklarını tokiye özel yasa hazırlamak suretiyle bedavaya peşkeş çekerek yandaşına lojman ve rant alanı yapan, aşırı şişirildiği için arz fazlasına uğramış emlak piyasasının stoklarını eritmek için yeni projelere alelacele %18 vergi getiren, yine bu stokları eritebilmek için dünyada emsali olmayan yabancıya sınırsız mütekaabiliyet çıkaran, tasarrufu olmayan halka emlak aldırabilmek için suni olarak faizleri düşüren ve böylece halkın boğazına kadar borçlandırılmasına neden olan BETON VE EMLAK LOBİSİ dir.

ACIBİBER
08-06-2013, 12:15
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23458732.asp

gazetelerden göze çarpan bir anekdot.

chucky68
08-06-2013, 12:30
yoldaş chucky,denizbankın 7.50si fonlu mevduatmı,tşk...bankaların yeni oyunu fonlu olduğunu söylemiyorlar sormayınca...

organik mevduat faiz oranı......içinde katkı maddesi yok......gönül rahatlığı ile tüketebilirsin

memorex
08-06-2013, 16:09
Memleketimden iktisat efsaneleri - Ege CANSEN - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23458252.asp?yazarid=260
Akp nin çakma mucizevi ekonomi efsanesini güzel anlatmış.

ACIBİBER
08-06-2013, 16:22
Ben Kasım 2013 de seçim sandıkların önümüze konulacağını düşünüyorum(sadece tahmindir.)
Kasıma kadar %8.25-%9 faiz. Kasıma kadar 2.20-2.40 bir dolar bandı. Kasıma kadar 44.000 e Demir atmış bir borsa bekliyorum.
Olurmu bilemem ama olmazın bu ülkede olduğunu ben çok gördüm :oley:
10 gün içinde gazetelerde seçim erkene alınsın gibi başlık görürsek kesin seçim öne alınır yok böyle bir başlık olmaz ise bu kuramı direk çöpe atabiliriz :oley:

fxxx
08-06-2013, 18:43
Tahmin

Usdtry için uluslararası forecast güncellemeleri mevcut. Genel eğilim 0,10-0.15 artış yönünde.

2013,q3F- 1,84
2013,q4F -1,85
2014,q1F -1,86
2014,q2F -1,88
2014,q3F -1,89
2014,q4F -1,90

Syg..

şef
08-06-2013, 19:53
Ben Kasım 2013 de seçim sandıkların önümüze konulacağını düşünüyorum(sadece tahmindir.)
Kasıma kadar %8.25-%9 faiz. Kasıma kadar 2.20-2.40 bir dolar bandı. Kasıma kadar 44.000 e Demir atmış bir borsa bekliyorum.
Olurmu bilemem ama olmazın bu ülkede olduğunu ben çok gördüm :oley:
10 gün içinde gazetelerde seçim erkene alınsın gibi başlık görürsek kesin seçim öne alınır yok böyle bir başlık olmaz ise bu kuramı direk çöpe atabiliriz :oley:

bu ihtimal sıfır. çünkü tayyipin başkanlık sistemi hayali var. bunun için önce yeni anayasayı halkoyuna sunması gerekiyor. şimdi kamuoyu yoklaması yaptırıyordur. %50 ye yakın çıkarsa, şansını dener. bundan önce hep gündemi tayyip belirliyordu. şimdi ise laik kesim erken davrandı. ve bu eylemler duracak gibide durmuyor. buda turizm sezonunun kötü geçmesine neden olur ve cari açık artar. dolayısıyla faiz oranları daha erken dediğiniz seviyelere gelebilir.

BORA YAŞAR
08-06-2013, 21:16
Turizm gelirlerimiz 2012 de 25,7 milyar dolardı.

Bu sene dış borç için ihtiyacımız olan para ise 210 milyar dolar.

ACIBİBER
08-06-2013, 21:28
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23463907.asp

memet1
08-06-2013, 21:48
ADANA’da bir bankanın şube müdürü Nedim Can oturduğu kafeteryadaki diğer müşterilerin gözleri önünde ’paramı sana yedirtmem’ diyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı..... kaldıraçlı opsiyon işlemi olabilirmi acaba yoldaşlar...özel bankaymış...

memet1
08-06-2013, 22:31
O'nun müdürlük yaptığı banka şubesinde bir milyon liram vardı. Paramıı kendi hesabına aktarmış. Israrla paramı istediğim halde alamadım" ....nasyani....başımıza gelmesin...imzalada çok kazanalımmı dediki...

ACIBİBER
08-06-2013, 22:53
Adam senin kafan çalışmaz ben parayı değerlendiririm demiştir. Yazık olmuş

expertadvisor
08-06-2013, 23:02
ADANA’da bir bankanın şube müdürü Nedim Can oturduğu kafeteryadaki diğer müşterilerin gözleri önünde ’paramı sana yedirtmem’ diyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı..... kaldıraçlı opsiyon işlemi olabilirmi acaba yoldaşlar...özel bankaymış...

http://www.finansgundem.com/haber/banka-mudurune-silahli-saldiri/340477

maredo
08-06-2013, 23:03
Memleketimden iktisat efsaneleri - Ege CANSEN - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23458252.asp?yazarid=260
Akp nin çakma mucizevi ekonomi efsanesini güzel anlatmış.

Ege hocanın yazdıklarını okuyunca insan korkuyor ama genel resme bakmak gerekli, Amerika ve İngiltere'nin ortadoğuda planları olduğu artık kesin, olası bir hükümet değişimi bu planları sekteye uğratıcaktır, buna izin vermezler (henüz)

basitlik
08-06-2013, 23:23
Ege Cansen gibilerin dedikleri ile yatirim yapmayin. Onlar piyasadan Para kazanmayi bilmezler. Fanusta yasarlar. Piyasa daha dinamiktir. Onlarin ipiyle kuyuya inerseniz asla zengin olamazsiniz.

Zaten yatirim yapmayi bilse kose yazari olmazdi. Parayi gotururdu.

Heval
08-06-2013, 23:42
Ege hocanın yazdıklarını okuyunca insan korkuyor ama genel resme bakmak gerekli, Amerika ve İngiltere'nin ortadoğuda planları olduğu artık kesin, olası bir hükümet değişimi bu planları sekteye uğratıcaktır, buna izin vermezler (henüz)

Bence yeni dinamik , tam anlamı ile bir çakal arıyorlar ...:)

Sinusoidal
09-06-2013, 00:30
Faiz ayıp tükaka,

Dandik fanfinfon kagıtları millete çakmak , büyüme, açılma , ilerleme ....... Zzzzzz

Ah şu SPK lobisi yokmu ah?

mkdmkd
09-06-2013, 00:32
Yeni gelir vergisi yasa tasarısı ile ilgili Şükrü Kızılottan yoldaşlara güzel haberler içeren bir yazı:

http://m.hurriyet.com.tr/kose#!id=0&article=23421646

memorex
09-06-2013, 00:59
Ege Cansen gibilerin dedikleri ile yatirim yapmayin. Onlar piyasadan Para kazanmayi bilmezler. Fanusta yasarlar. Piyasa daha dinamiktir. Onlarin ipiyle kuyuya inerseniz asla zengin olamazsiniz.

Zaten yatirim yapmayi bilse kose yazari olmazdi. Parayi gotururdu.

Belli ki yazıyı okumadan yorum yapmışsın.Zaten şuna yatırım yapın diye birşey söylemiyor.Ekonominin gerçek yüzünü anlatıyor masallara inanmayın diyor.
Ayrıca kişi bazında malı götürmediğini nereden biliyorsun ki ?Köşe yazarlığı yapan çulsuz demek midir ?Zamanında Koç holdingte yöneticilik yapmış sonuçta boş bir zat olsa o mevkiye getirmezlerdi.Hiç kimsenin ipiyle bugüne kadar kuyuya inmedim, tüm tahminleri isabetli birini daha tanımadım.

memorex
09-06-2013, 01:01

ABD nin planları her zaman tutmaz bazen halklar umulmadık tepkiler gösterir ve planları ertelemek zorunda kalırlar.İnşallah bizde de öyle olacak.

basitlik
09-06-2013, 01:13
Ben culsuz mu dedim yazara. Teessuf ederim.

Bu adamlarin portfoy getirileri dusuktur. Onu soylemek istedim.

Ekonomi kotu diyen de olur iyi diyen de olur.

BloombergHT de bir hoca var. Iyi makro iktisatci. 2 senedir dinlerim, ev fiyatlari dusecek almayin diyor. 2 senedir evler deli prim yapti. O hesap. 😃

Belli ki yazıyı okumadan yorum yapmışsın.Zaten şuna yatırım yapın diye birşey söylemiyor.Ekonominin gerçek yüzünü anlatıyor masallara inanmayın diyor.
Ayrıca kişi bazında malı götürmediğini nereden biliyorsun ki ?Köşe yazarlığı yapan çulsuz demek midir ?Zamanında Koç holdingte yöneticilik yapmış sonuçta boş bir zat olsa o mevkiye getirmezlerdi.Hiç kimsenin ipiyle bugüne kadar kuyuya inmedim, tüm tahminleri isabetli birini daBen ha tanımadım.

ACIBİBER
09-06-2013, 01:28
Yeni gelir vergisi yasa tasarısı ile ilgili Şükrü Kızılottan yoldaşlara güzel haberler içeren bir yazı:

http://m.hurriyet.com.tr/kose#!id=0&article=23421646

Çok güzel bir yazı.

memorex
09-06-2013, 02:49
Ben culsuz mu dedim yazara. Teessuf ederim.

Bu adamlarin portfoy getirileri dusuktur. Onu soylemek istedim.

Ekonomi kotu diyen de olur iyi diyen de olur.

BloombergHT de bir hoca var. Iyi makro iktisatci. 2 senedir dinlerim, ev fiyatlari dusecek almayin diyor. 2 senedir evler deli prim yapti. O hesap. ��

Diyelim ki ben yanlış anladım.Peki adamın portföy getirisinin düşük olduğunu nereden biliyorsun ?Şimdiye kadar bir portföy tavsiyesinde bulunduğunu görmedim.Piyasa dinamiktir doğru bu nedenle trader olmak gerekir.Fakat istatistikler traderlar her zaman kazanır demiyor.Bilanço okuyabilen kişi hisseye doğru fiyatta girerse kazanır ,hergün alayım satayım diyen ancak aracı kuruma komisyon öder durur.Aralık ayında bir arkadaşım bana Çemaş çok kazandıracakmış bir bakar mısın dedi fiyatı 1.20 tl civarı idi bende ona 80 krş a kadar düşebilir dedim.Beni dinledimi bilmiyorum ama cuma kapanış fiyatı 79 krş imiş.Ben ki ekonomist değilken bunu görebiliyorsam Ege Cansen bilançonun dip notlarını bile yutar ve daha sağlıklı kararlar verebilir kanaatindeyim.
Gayrimenkul fiyatları son 2 senedir uçup kaçmadı sadece özellikle İstanbul'da Türkiye ortalamasının üzerinde prim yaptı diğer şehirlerde durum pek içaçıcı değil ancak enflasyonu kurtarır vaziyette artışla idare ediyor.Bloomberg ht de yorum yapan kişiyi de takip ediyorum onun da sözleri özellikle İstanbul piyasasındaki artışa yönelik.İstanbul piyasasının yüksek gitmesinin nedeni anadolu esnafının parasını orada daha iyi değerlendirebileceğini düşünerek alıma yönelmesi ve yabancılara satışın serbestleşmesi ile onların da İstanbul'a yüklenmeleri.Bence de İstanbul piyasasında fiyatlar hakederinin üzerinde bekleyip göreceğiz zaman kimi haklı çıkaracak.

basitlik
09-06-2013, 09:02
Hic usenmedim.Ege Cansen'in son 3 yildir yazdigi butun kose yazilarini okudum. Ege Cansen'i hic tanimam bilmem. NE kadar iyi bir iktisatci oldugunu da bilemem.

Bu 3 yillik yazilari okuyarak vardigim kisisel sonuc sudur; Ege Cansen hukumeti yerin dibine sokan son kose yazisini ya patronu Aydin Dogan'dan ya da eski patronu KOC'tan ya da baska birinden emir alarak yazmistir. Bunu soylememdeki maksat teknik olarak dogru veya yanlis yazmasinda degildir. Yazinin yazilis uslubundadir. Hic usenmeyin eski ve yeni yazilarini okuyun. Usluptaki degisimin NE kadar keskin ve bir anda oldugunu goreceksiniz.

Diyelim ki ben yanlış anladım.Peki adamın portföy getirisinin düşük olduğunu nereden biliyorsun ?Şimdiye kadar bir portföy tavsiyesinde bulunduğunu görmedim.Piyasa dinamiktir doğru bu nedenle trader olmak gerekir.Fakat istatistikler traderlar her zaman kazanır demiyor.Bilanço okuyabilen kişi hisseye doğru fiyatta girerse kazanır ,hergün alayım satayım diyen ancak aracı kuruma komisyon öder durur.Aralık ayında bir arkadaşım bana Çemaş çok kazandıracakmış bir bakar mısın dedi fiyatı 1.20 tl civarı idi bende ona 80 krş a kadar düşebilir dedim.Beni dinledimi bilmiyorum ama cuma kapanış fiyatı 79 krş imiş.Ben ki ekonomist değilken bunu görebiliyorsam Ege Cansen bilançonun dip notlarını bile yutar ve daha sağlıklı kararlar verebilir kanaatindeyim.
Gayrimenkul fiyatları son 2 senedir uçup kaçmadı sadece özellikle İstanbul'da Türkiye ortalamasının üzerinde prim yaptı diğer şehirlerde durum pek içaçıcı değil ancak enflasyonu kurtarır vaziyette artışla idare ediyor.Bloomberg ht de yorum yapan kişiyi de takip ediyorum onun da sözleri özellikle İstanbul piyasasındaki artışa yönelik.İstanbul piyasasının yüksek gitmesinin nedeni anadolu esnafının parasını orada daha iyi değerlendirebileceğini düşünerek alıma yönelmesi ve yabancılara satışın serbestleşmesi ile onların da İstanbul'a yüklenmeleri.Bence de İstanbul piyasasında fiyatlar hakederinin üzerinde bekleyip göreceğiz zaman kimi haklı çıkaracak.

şef
09-06-2013, 10:15
Hic usenmedim.Ege Cansen'in son 3 yildir yazdigi butun kose yazilarini okudum. Ege Cansen'i hic tanimam bilmem. NE kadar iyi bir iktisatci oldugunu da bilemem.

Bu 3 yillik yazilari okuyarak vardigim kisisel sonuc sudur; Ege Cansen hukumeti yerin dibine sokan son kose yazisini ya patronu Aydin Dogan'dan ya da eski patronu KOC'tan ya da baska birinden emir alarak yazmistir. Bunu soylememdeki maksat teknik olarak dogru veya yanlis yazmasinda degildir. Yazinin yazilis uslubundadir. Hic usenmeyin eski ve yeni yazilarini okuyun. Usluptaki degisimin NE kadar keskin ve bir anda oldugunu goreceksiniz.
son 10 yıldır bir değişim sürecinden geçiyoruz. bu süreçte hükümet karşıtı ne yazılı basın kaldı ne de televizyon. dolayısıyla sizin gibi muhtemelen zaman gazetesi okuyanlar için tarafsız bir ekonomi yazısı bile rahatsız edici oluyor.
bir ekonomi forumunda bir kişi ege canseni bilmiyorum diyorsa, adama ne biliyorsun diye sorarlar.

aficionado
09-06-2013, 10:25

Herhangi bir kişi hakkında yorumda bulunmadan önce o kişiyi tanımaya çalış.3 senedir okuyup bir şey anlamadığına göre (veya yanlış çıkarımda bulunduğuna göre) sorun yazarda değil onu doğru anlama ve yorumlama kapasitesine sahip olmayanlarda...

BORA YAŞAR
09-06-2013, 10:26
Ege Cansen'in bırakın iktisatçılığını (Zaten Deniz Gökçe'ye sorarsanız o muhasebecidir), bırakın her yönü ile uygulamaya ışık tutan yazılarını,yazılarının sonunda yazdığı "son söz"leri toplayıp kitap yapıp dağıtsanız, topluma kalıcı bir yararınız olur.

Ege Cansen sadece teorik yazan biri değil. O aynı zamanda yıllarca şirketlerde yöneticilik yapmış biri.

Sadece zengin olabileceğiniz kişilerin ipiyle kuyuya girmek ise son on yılda toplumumuzda geçerli kılınan ahlaki ve insani bir tercihtir.

Ege Cansen namuslu, akıllı, bilgili, bildiklerini insanlara veren bir Cumhuriyet aydınıdır.

Sevmeyeni olması o kadar doğal ki.

Macron
09-06-2013, 10:35

Bu 3 yillik yazilari okuyarak vardigim kisisel sonuc sudur; Ege Cansen hukumeti yerin dibine sokan son kose yazisini ya patronu Aydin Dogan'dan ya da eski patronu KOC'tan ya da baska birinden emir alarak yazmistir. Bunu soylememdeki maksat teknik olarak dogru veya yanlis yazmasinda degildir. Yazinin yazilis uslubundadir. Hic usenmeyin eski ve yeni yazilarini okuyun. Usluptaki degisimin NE kadar keskin ve bir anda oldugunu goreceksiniz.Bende zaman zaman yandaş basını okurum (zaman, yani akit,yeni şafak) gibi,

Bu gazetelerdeki üslubun direk saldırı ölçüsünde olduğunu herkes görebilir,
Neredeyse tüm medya "yandaş" iken bırakında birkaç muhalif kalem yazsın bu ülkede..

memet1
09-06-2013, 10:53
Çok güzel bir yazı.yalnız şöyle,yıllık geliri 160 bini geçerse beyan var,tamam faiz gelirine beyan tek başına yok ama,yıllık gelir lafının içindemi,kelime oyunu var gibi...örneğin necip basınımız veraset ve intikal vergisi kalkıyor diyerek zil takıp oynuyor,ama adam öbür taraftan gelir vergisi diyor,yani kandırmaca var...

maredo
09-06-2013, 12:22
Ege hocanın yazısı daha çok ekonomi ile ilgili, yanlız dördüncü maddede belirttiği durum çok acı, IMF borcunu kapatık diye bangır bangır bağrıyorlar, e iyide aldın başka yerden borç kapattın IMF borcunu , bu şuna benziyor bir kredi kartının borcunu başka kredi kartıyla kapatıyorsun. IMF bankalara göre daha düşük faizle borç verir yanlız parayı nereye kullanacağına karışır gidipde seçim yatırımı yada abuk bişi yapma diye, tabi kabul ediyorum IMF de melek diil tefecinin hallicesi:)

o diilde bu alınan borçlar doğru kullanılsa keşke, paraların doğru kullanıldığından çok emin diilim, örneğin gündemde olan Taksim'i yayalaştırma projesinin yararı ve daha önemlisi maliyeti nedir? korkunç bir rakkam olduğuna eminim bu para daha iyi yerlerde kullanılamazmıydı üretime kaydıralamazmıydı, Belediyelerin hazine garantisiyle borçlanma yetkileri var borç yükleri sürekli artıyor

şef
09-06-2013, 12:33
Ege hocanın yazısı daha çok ekonomi ile ilgili, yanlız dördüncü maddede belirttiği durum çok acı, IMF borcunu kapatık diye bangır bangır bağrıyorlar, e iyide aldın başka yerden borç kapattın IMF borcunu , bu şuna benziyor bir kredi kartının borcunu başka kredi kartıyla kapatıyorsun. IMF bankalara göre daha düşük faizle borç verir yanlız parayı nereye kullanacağına karışır gidipde seçim yatırımı yada abuk bişi yapma diye, tabi kabul ediyorum IMF de melek diil tefecinin hallicesi:)

o diilde bu alınan borçlar doğru kullanılsa keşke, paraların doğru kullanıldığından çok emin diilim, örneğin gündemde olan Taksim'i yayalaştırma projesinin maliyeti nedir? korkunç bir rakkam olduğuna eminim bu para daha iyi yerlerde kullanılamazmıydı üretime kaydıralamazmıydı, Belediyeler hazine garantisinde borçlanma yetkisi var borç yükleri korkunç

imf nin borcunun daha kötü olduğundan şüpheliyim. imf verdiği paranın takibini yapıyor. abuk sabuk yerlere harcamak daha zor olabilir.

memorex
09-06-2013, 12:52

Ege Cansen'i yıllardır okurum hatta NTV'de 3 iktisatçı birlikte ekonomiyi tartışan programlarını dahi keyifle seyrettim zamanında.Onun üslubunda değişim yok fakat siz nasıl anlamak istedi iseniz öyle anlamış ve yorumlamışsınız.Bu topicte siz hariç diğer arkadaşlar benimle aynı görüşte olduğuna göre sorun sizin anlayışınızda sanırım.Birilerinden para alıp ısmarlama görüşlerini yazı haline getirmez,onu yandaş medyanın kalemşörleri yapar ancak.3 yıllık yazısını okumana rağmen hiçbir şey anlamamışsın zamanını boşa harcamışsın yazık !

ACIBİBER
09-06-2013, 18:02
http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-adana-ya-gitti/siyaset/detay/1720574/default.htm

memet1
09-06-2013, 18:04
Faiz lobisi kendine çeki düzen ver. Madem ki bizimle böyle bir mücadeleye giriştiniz bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz......gösterge faizi takibe devam....halk bankasına emir verdik,%4le kredi verecek...emirle faiz düşecekmi bakalım...yada %4le bende kredi alıp %7.5la mevduata gireceğim...nerden alınıyo bilen varmı...esnaf toplantısında söylemişti...

maredo
09-06-2013, 21:02
Aslında ben başbakanın kendi lafını yazdım

Bu nasıl bir ortamda olduğumuzun göstergesi, anlayışla karşılamak lazım eleştirmiyorum vardır bir bildikleri

Akresi
09-06-2013, 21:58
Faizden kazanma dönemi bitmiştir, diyor başbakanımız. bence dinleyin. Bu defa adam çok ciddi.

BORA YAŞAR
09-06-2013, 21:58
Oooo...

Desteğini çektiysen yıkıldı Gezi Parkı desene.:)

İlahi...

BORA YAŞAR
09-06-2013, 21:59
Faizden kazanma dönemi bitmiştir, diyor başbakanımız. bence dinleyin. Bu defa adam çok ciddi.

Laf aramızda senin başbakan bu konuda ne zaman farklı birşey söyledi ki?

şef
09-06-2013, 22:29

yani ne yapalım.

ALİBEYOĞLU
09-06-2013, 22:38
Faizden para kazanmak isteyen imki.kaybetmeyelim yeter.abuk subuk enflasyon hesaplama yontemiyle enflasyon dusuk çıkartılıyor.Halbuki vatandasın enflasyonu yıllık en az % 20.

ACIBİBER
09-06-2013, 22:59
Enflasyondan arındırılmış kazanç faiz geliridir bu değer + değilse kazanç kelimesi silinir. Faiz geliri sayılmaz
Millet parasını endilasyon karşısında koruma derdinde. Derdi ne faİz ne başka bir şey :oley:
Enflasyon kaç %17. Çıkarınca -7 yapıyor. Her yıl -7 Zarar. Haa enflasyon niye % 7 diyeyim. Kol düğmesi, cımbız, tırnak makasını enflasyon hesabında katarsan %7 çıkar vatandaşta yer.

shorts
09-06-2013, 23:14
sayın basitlik'e cevabım silinmiş, konunun disina cikan bir girise konunun disinda cevap vermek zorunda kalmistim...
onunki de silinmiş saygı duyarım...
GARANTI ile ilgili uyarimi tekrar etmek isterim.
eger paranizi cekmeyi dusunuyorsaniz EFT vs yapmayin. subeden direkt cekin. komisyon odemeyin.
benden yillardir hic bir islemimden masraf almayan GARANTI bu sefer EFT icin fahiş bir masraf aldi ondan diyorum.
saygilar..
yatirim tavsiyesi degildir, kisisel tercihimdir.

expertadvisor
09-06-2013, 23:18
sayın basitlik'e cevabım silinmiş, konunun disina cikan bir girise konunun disinda cevap vermek zorunda kalmistim...
onunki de silinmiş saygı duyarım...
GARANTI ile ilgili uyarimi tekrar etmek isterim.
eger paranizi cekmeyi dusunuyorsaniz EFT vs yapmayin. subeden direkt cekin. komisyon odemeyin.
benden yillardir hic bir islemimden masraf almayan GARANTI bu sefer EFT icin fahiş bir masraf aldi ondan diyorum.
saygilar..
yatirim tavsiyesi degildir, kisisel tercihimdir.

Paranız kallavi ise,şubelerin önünde 9 dolaşan çakkal takımını asla unutmayın.......EFT biraz masraflı olabilir...Ama paranıza halel gelmez.....

YTD

maredo
09-06-2013, 23:46
Siyasi riskler arttı, anladığım kadarıyla başbakan germe politikası güderek seçime gitmek istiyor, sürekli kamuoyu yoklaması yaptırıyor tencere tava çalanların ve gösteri yapanların ona zaten oy vermediğini ve vermiyeceğini gayet iyi biliyor, asıl amaç kürtlerin oyunuda hesap ederek başkanlık sistemine geçiş yapmak, olur olmaz bilinmez ama önümüzdeki dönem borsa aşşağı dolar yukarı yönlü olacak gibi, allah hepimize sabır versin zor dönemlere giriyoruz

ACIBİBER
09-06-2013, 23:58
Ben baskın seçim bekliyorum dün not düşmüştüm :)

Heval
10-06-2013, 00:46
Bu günkü hava şunu gösteriyor ki Erken seçim gündemde ;
F.G ekibi geçen seçim bizim RTE ile son seçimimizdir diye açık beyanları vardı!!!
Kürt seçmenin oyları dolaylı bir şekilde AKP ye gitmektedir.Örnek Diyarbakırda AKP nin aldığı oya bakarsanız oradan o kadar vekil çıkarması imkansız ama BDP parti olarak değil bağımsız girmektedir...

Birçok sosyologun açıktan söylediği gibi bu gün meydanlarda kurulan ittifakın sandıkta da kurulması lazım.Sosyolog abilerimiz CHP-Kürt ittifakı olmadan AKP veya herhangi bir merkez sağ partisini iktidardan indirmenin çok zor olduğunu ifade etmektedirler.Bunu ülkenin geleceğine şekil verecek siyasetcilerin ciddiye alıp meydanlardaki ittifakı sandığa taşımaları durumda sermaye transferi diyeceğimiz özelleştirmelerin de hesabı sorulabilir...Örnek TT kasasındaki paraya satılmıştı :)

Erken seçime nasıl bir atmosferde girileceği önemli , IMKB için durum vahim , döviz ve mevduat güvenli liman olarak görünüyor...

basitlik
10-06-2013, 01:10
Rüyalarda buluşuruz...

http://youtu.be/ux3a3P1OKc0

Bu günkü hava şunu gösteriyor ki Erken seçim gündemde ;
F.G ekibi geçen seçim bizim RTE ile son seçimimizdir diye açık beyanları vardı!!!
Kürt seçmenin oyları dolaylı bir şekilde AKP ye gitmektedir.Örnek Diyarbakırda AKP nin aldığı oya bakarsanız oradan o kadar vekil çıkarması imkansız ama BDP parti olarak değil bağımsız girmektedir...

Birçok sosyologun açıktan söylediği gibi bu gün meydanlarda kurulan ittifakın sandıkta da kurulması lazım.Sosyolog abilerimiz CHP-Kürt ittifakı olmadan AKP veya herhangi bir merkez sağ partisini iktidardan indirmenin çok zor olduğunu ifade etmektedirler.Bunu ülkenin geleceğine şekil verecek siyasetcilerin ciddiye alıp meydanlardaki ittifakı sandığa taşımaları durumda sermaye transferi diyeceğimiz özelleştirmelerin de hesabı sorulabilir...Örnek TT kasasındaki paraya satılmıştı :)

Erken seçime nasıl bir atmosferde girileceği önemli , IMKB için durum vahim , döviz ve mevduat güvenli liman olarak görünüyor...

Heval
10-06-2013, 01:23
Rüyalarda buluşuruz...

Görüşeceğiz :)

Kısa bir Not:F.G ekibi , CHP ile de ittifak kurdu,DSP ile de tek ittifak kurmadığı parti Rahmetli Hocanın Milli Görüşüydü :)

okkesyilmaz
10-06-2013, 01:33
zaten reel faiz eksideydi, ne dert edeceğiz ki. enflasyon hesaplamalarını farklı bağımsız kuruluşlar yapsa keşke , o zaman ne olduğu ortaya çıkardı.

basitlik
10-06-2013, 01:37
Bana ne. Ben ne Zaman ne Yeni Şafak okurum, ne FG ile işim alakam var, ne de devletle bir ihalem işim var.

Benim derdim iç savaş çıkaranlara karşı çıkmak. Benim forumda AKP'nin bazı politikalarını eleştirdiğim bir sürüm yazım var. Hatta oy vermeyeceğim bile diyordum. Fakat bu yakıp yıkanları görünce gidip AKP'ye oy vereceğim. En azından şu anda huzurumuz var. Eylem yapabiliyoruz.

Eskiden eylem yapsak kim vurduya giderdik. Yaşları büyük olanların buna benzer bir sürü anıları vardır. En azından şimdi gaz yiyip oturuyoruz. Bizi öldüren yok. Demek ki eskiye göre uzay çağı ilerdeyiz. Berfo Nine'yi hatırlayın...

Daha fazla demokrasi isteyenler varsa otursunlar adam gibi parti örgüt kursunlar oyumuzu onlara verelim... Zaten bir arayış içindeyiz her zaman.

Gezi Parkı eylemleri artık bir safsatadan başka bir şey değildir benim gözümde.

Görüşeceğiz :)

Kısa bir Not:F.G ekibi , CHP ile de ittifak kurdu,DSP ile de tek ittifak kurmadığı parti Rahmetli Hocanın Milli Görüşüydü :)

chucky68
10-06-2013, 02:30
Bana ne. Ben ne Zaman ne Yeni Şafak okurum, ne FG ile işim alakam var, ne de devletle bir ihalem işim var.

Benim derdim iç savaş çıkaranlara karşı çıkmak. Benim forumda AKP'nin bazı politikalarını eleştirdiğim bir sürüm yazım var. Hatta oy vermeyeceğim bile diyordum. Fakat bu yakıp yıkanları görünce gidip AKP'ye oy vereceğim. En azından şu anda huzurumuz var. Eylem yapabiliyoruz.

Eskiden eylem yapsak kim vurduya giderdik. Yaşları büyük olanların buna benzer bir sürü anıları vardır. En azından şimdi gaz yiyip oturuyoruz. Bizi öldüren yok. Demek ki eskiye göre uzay çağı ilerdeyiz. Berfo Nine'yi hatırlayın...

Daha fazla demokrasi isteyenler varsa otursunlar adam gibi parti örgüt kursunlar oyumuzu onlara verelim... Zaten bir arayış içindeyiz her zaman.

Gezi Parkı eylemleri artık bir safsatadan başka bir şey değildir benim gözümde.

senin paracıklar faizde değil galiba:).....ya tuzun kuru...yada paralar borsada gömülü....yakıp yıkmayı bizde tasvip etmiyoruz....hatta kıl oluyoruz....bizim derdimiz padişaha başkaldırı....zulme başkaldırı....adam uçaktan sabaha karşı iniyor gözünden uyku akıyor....çıkmış ordaki yalaka takıma herşeyin başı faiz lobisidir diyor...lafın başı ve sonu hep faiz üzerine....eşide çok şey anlıyormuşcasına başbakanı emme basma tulumba gibi başıyla tastikliyor....madem faiz lobisi bu kadar kötü....neden bree zalimler mevduattaki vergi oranlarını uzun vadelerde düşürdünüz....amacınız neydi??...hem faiz lobisi olmasın....hemde mevduata vergi indirimi yapsınlar......gülerim ben bu işe....sadece benim üzüldüğüm bizim bağdat caddesindeki staurbuks cafelerin 3 tanesinin tamamen kapalı olması....yıkıp dökmüşler...yazık olmuş...onların bana göre hiç bir günahı yok...bağdat caddesinide eleştiriyorum...madem bu caddedeki 3 tanesini protesto ettiniz...100 metre aşağıdaki sahil kesimdeki cadde bostandakini niye protesto etmediniz...maşallah ağzına kadar dolu işliyordu..oda bağdat caddesinde değilmi???....ben işletmelere hemde günahsız dünya kira ödeyen insanların vede ordan ekmek yiyen çalışanların böyle zulüm görmesinede karşıyım....geçen hafta cadde yıkılıyordu....inliyordu....bu hafta çıt yok...sosyetik cadde gençliği ya yaz geldi caddedemi gezecem deyip havuzlara akın etti...yada unuttu gitti...meydan hiçte tasvip etmediğim genç türk isimli rantçılara kaldı....her neyse yazılacak çok şey varda....yazmayalım..nasılsa yazılanlar silinecek...gerek yok

C H U C K Y...........................YEŞİL PARKALI BEBEK

dudu
10-06-2013, 08:18
M. EGILMEZ faiz lobisi kimdir? sorusune en son yazisi ile cevap vermis.

http://www.mahfiegilmez.com/2013/06/faiz-yukselince-kim-kazanr-kim-kaybeder.html#more

Syg,

austin
10-06-2013, 08:40
Rüyalarda buluşuruz...

Rahmetli farklı düşünüyormuş ama :)
http://www.geziparkiturkiye.com/gorsel/tomalara-gogus-geren-iste-benim-zeki-muren-244487.jpg