PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

şef
10-06-2013, 09:01
Bana ne. Ben ne Zaman ne Yeni Şafak okurum, ne FG ile işim alakam var, ne de devletle bir ihalem işim var.

Benim derdim iç savaş çıkaranlara karşı çıkmak. Benim forumda AKP'nin bazı politikalarını eleştirdiğim bir sürüm yazım var. Hatta oy vermeyeceğim bile diyordum. Fakat bu yakıp yıkanları görünce gidip AKP'ye oy vereceğim. En azından şu anda huzurumuz var. Eylem yapabiliyoruz.

Eskiden eylem yapsak kim vurduya giderdik. Yaşları büyük olanların buna benzer bir sürü anıları vardır. En azından şimdi gaz yiyip oturuyoruz. Bizi öldüren yok. Demek ki eskiye göre uzay çağı ilerdeyiz. Berfo Nine'yi hatırlayın...

Daha fazla demokrasi isteyenler varsa otursunlar adam gibi parti örgüt kursunlar oyumuzu onlara verelim... Zaten bir arayış içindeyiz her zaman.

Gezi Parkı eylemleri artık bir safsatadan başka bir şey değildir benim gözümde.

mert ol, canımı ye. esnaf ağzı yapma. bu saçları değirmende ağırtmadık.

emperador
10-06-2013, 09:11
başbakan ne borsada param var nede faizde parası vardır sanırım. evde kutuda saklıyordur. yemezler. paraları iş dünyasındadır nerede olacak direk kendi parası olmasa bile çocuklarının paraları.

emperador
10-06-2013, 09:14
Bana ne. Ben ne Zaman ne Yeni Şafak okurum, ne FG ile işim alakam var, ne de devletle bir ihalem işim var.

Benim derdim iç savaş çıkaranlara karşı çıkmak. Benim forumda AKP'nin bazı politikalarını eleştirdiğim bir sürüm yazım var. Hatta oy vermeyeceğim bile diyordum. Fakat bu yakıp yıkanları görünce gidip AKP'ye oy vereceğim. En azından şu anda huzurumuz var. Eylem yapabiliyoruz.

Eskiden eylem yapsak kim vurduya giderdik. Yaşları büyük olanların buna benzer bir sürü anıları vardır. En azından şimdi gaz yiyip oturuyoruz. Bizi öldüren yok. Demek ki eskiye göre uzay çağı ilerdeyiz. Berfo Nine'yi hatırlayın...

Daha fazla demokrasi isteyenler varsa otursunlar adam gibi parti örgüt kursunlar oyumuzu onlara verelim... Zaten bir arayış içindeyiz her zaman.

gösterilerde ölenler neydi? sinekmiydi? gözlerini kaybedenler. bu sadece bu iktidarla ilgili bir şey değil. geçmişten bugüne her gösteri her yürüyüş en şiddetli biçimde bastırılırdı bu iktidar döneminde iyice çogaldı. biri çıktı yürüyormu bas gazı gözüne sürükle yerlerde at içeri. insanlarda patladı.

BORA YAŞAR
10-06-2013, 09:21
Basitlik yapma diyeceğim adam tutmuş ta başından lakap olarak almış kendine.

Ne diyeceksin?

Bu partiye o oy vermedi bu oy vermedi de kim verdi allasen?

Her saçmalayan lafa böyle başlıyor.

Neyse dert etmeye gerek yok böylelerini.

Gününüz iyi geçsin.

austin
10-06-2013, 09:25
36 yaşındayım son seçime kadar hayatımda hiç oy kullanmadım. Son seçimde de ceza yemiyim düşüncesiyle geçersiz oy attım. Apolitiğim, partilerin hiçbirine güvenmiyorum. Different way, same shit.. Ancak ilk defa toplumu kutuplaştıran adeta tam ortadan ikiye bölme potansiyeli olan dediğim dedik otoritesini gittikçe artıran ve gün geçtikçe daha da kibirleşen bu rte yüzünden seçime kadar karşısında birleşilebilecek bir karşı cepheye (hayat düşüncemi tam yansıtmasa bile) özellikle özgürlüğe vurgu yapan ve yaşam tarzına saygı gösteren yeni bir yapıya barış ortamı oluşması adına oy vermeyi düşünüyorum.

Şunu da söyliyim kafa yapısı olarak muhafazakar bir yapıdayımdır başlangıçta akp iktidarına olumlu bakıyordum vesayeti bitirmesi vs.. fakat mutlak gücü elde edince bu sefer rte kendi bitirdiği güçlerle aynı yola girdi, kendinden olmayanlara ideolojisini dikte etmeye, halkı zorla değiştirmeye başladı. Aslında bu hep vardı eskiden güç sınırlıyken bu takiyye yoluyla yapılıyordu şimdi mutlak güç elde edilince açık açık dikteye dönüştü. Bu gidişat iyi değildir. Zorla güzellik olmaz, insanları bir yola sevketmek istiyorsan önce gönülleri fethetmelisin, değişim gönülden olmalı, Zorla değil! Dini kullanmıcaksın, dini uygulayacaksın! Gönüllerin sultanı peygamberimiz insanları zorla müslüman yapmamıştır, gönüllerini fethederek istikamete ulaştırmıştır.

Her olayda ortaya çıkan ufak marjinalleri bir kenara koyarsak bu başkaldırı diğer %50nin özel yaşam tarzına müdahaleye kadar cürret etme noktasına varmış herşeye bireysel olarak karar veren tek adam bir otoriteye gayet masum ve haklı bir başkaldırıdır. Kimse sizin istediğiniz gibi olmak zorunda değildir. Pek çoğunca tuzu kuru diye adlandırılan grup(ki bu durum artık değşti, onlar ekonomik olarak kaybeden grup, gün geçtikçe eriyorlar, tuzu kuru olan ve kesesini doldurmaya devam eden rte tayfasıdır) eğitimli, özgürlüğüne düşkün, başkasının düşüncelerine saygılı bu grup özellikle son 4-5 yıldır biriktiriyordu. rte usanın sağladığı politik ve ekonomik konjonktürel destek şansı sayesinde kurduğu sanal imparatorluğun iktidar sarhoşluğuna kapılıp tüm halkı kendi müritleriymiş gibi görmeye başladı. Şimdi çuval patladı ve neyazıkki bundan sonra bu şekilde dikişte tutmayacağı aşikar. Ya iktidar değişecek yada iktidarın başı.. Türkiyedeki tüm halkları kucaklayacak tüm yaşam tarzlarına saygı gösterecek bir lider gerekmektedir. Korku eşiği aşılmıştır o yüzden aksini düşünmek bile istemiyorum bizi çok farklı yerlere götürür hafizanallah..

sulzer
10-06-2013, 10:23

sizin gözünüz diye birşey yok zaten yazınızdan bu anlaşılıyor ..buna safsata diyen bir göz zaten kördür birşey göremiyordur..
hiç olmaz ise kulaklarınızı açın dinleyin şayet kulaklarınızda duyu kayıbı yok ise ..

Akresi
10-06-2013, 10:31

senin paracıklar faizde değil galiba:).....ya tuzun kuru...yada paralar borsada gömülü....yakıp yıkmayı bizde tasvip etmiyoruz....hatta kıl oluyoruz....bizim derdimiz padişaha başkaldırı....zulme başkaldırı....adam uçaktan sabaha karşı iniyor gözünden uyku akıyor....çıkmış ordaki yalaka takıma herşeyin başı faiz lobisidir diyor...lafın başı ve sonu hep faiz üzerine....eşide çok şey anlıyormuşcasına başbakanı emme basma tulumba gibi başıyla tastikliyor....madem faiz lobisi bu kadar kötü....neden bree zalimler mevduattaki vergi oranlarını uzun vadelerde düşürdünüz....amacınız neydi??...hem faiz lobisi olmasın....hemde mevduata vergi indirimi yapsınlar......gülerim ben bu işe....sadece benim üzüldüğüm bizim bağdat caddesindeki staurbuks cafelerin 3 tanesinin tamamen kapalı olması....yıkıp dökmüşler...yazık olmuş...onların bana göre hiç bir günahı yok...bağdat caddesinide eleştiriyorum...madem bu caddedeki 3 tanesini protesto ettiniz...100 metre aşağıdaki sahil kesimdeki cadde bostandakini niye protesto etmediniz...maşallah ağzına kadar dolu işliyordu..oda bağdat caddesinde değilmi???....ben işletmelere hemde günahsız dünya kira ödeyen insanların vede ordan ekmek yiyen çalışanların böyle zulüm görmesinede karşıyım....geçen hafta cadde yıkılıyordu....inliyordu....bu hafta çıt yok...sosyetik cadde gençliği ya yaz geldi caddedemi gezecem deyip havuzlara akın etti...yada unuttu gitti...meydan hiçte tasvip etmediğim genç türk isimli rantçılara kaldı....her neyse yazılacak çok şey varda....yazmayalım..nasılsa yazılanlar silinecek...gerek yok

C H U C K Y...........................YEŞİL PARKALI BEBEK

Arkadaşlar eğri oturup doğru konuşalım. Dün Ankara'da eylemcileri 3 (üç) saat gözlemledim.Ellerinde sarı kırmızı bayraklar... TKP, SDP, Pratizan... vs yazılıydı. Bir çok örgüt katılmış belli. Ama çok gençlerdi. Orta okul çocuğu dahi vardı. Yağan yağmurun altında ıslanmış titreyerek müzik çalıp halay tutuyorlardı. Bıçak kemiğe dayandı sloganları attırıyordu bir konuşmacı onlara. Sesleri zor çıkıyordu, halsizdiler. Bunlar halktan olabilir ama halk bunlar değil. Hiçbir tehdit oluşturabilecekleri izlenimi edinmedim. Çok üzüldüm onlar adına diyebilirim. Hepsi zayıf, kara kuru kavruk Anadolu çocukları... Ne dertleri var ki günlerdir perişanlık içindeler. Yoldaş Ethem ölmez yazdıkları devrim çadırlarında tüttürdükleri kaçak sigaranın dumanında ne hayaller görüyorlar acaba? Birilerinin onlara devrimin artık bir rüya olduğunu anlatması gerek... Daha çok üzülürüz yoksa...

austin
10-06-2013, 10:32
Cemaatte rte ile ancak felakete gidilebileceğinin artık farkında..

http://www.zaman.com.tr/ibrahim-ozturk/evet-rant-lobisi_2098800.html

ooktay
10-06-2013, 10:47
yazıkki her platformda insanlar birbirine düşmüş durumda ,ülkenin lideri körüklüyor.hedefi nedir?

maredo
10-06-2013, 11:13
Hedef başkanlık!

Obama Netenyahu'yu dönerken havalimanında soktu konteynere RTE yi aratıp özür diletti, RTE'nin son Washington ziyaretinde sabahdan akşama kadar saatler süren 3 toplantı yaptılar, ortadoğuda birşeyler planlanmasa bu olanlar olurmu?

Demirel 70 cent'e muhtacız dediği dönemde arap ülkelerinden yardım ister hepsi bize değil Amerika'ya gidin der Büyük patron ok vermeden buraya tek cent gelmez!

2001 krizinde net hatırlıyorum pazartesiydi IMF başkanı Fisher geldi rahmetli Ecevit ek kaynak istedi, Fisher olmaz dedi çarşamba kitap fırlatma olayı oldu ve o zamanki tüm liderler o krizle silindi AKP tek başına iktidar oldu, daha sonra Fisher İsrail merkez bankası başkanlığına geçti

pronto
10-06-2013, 11:29
Ey Reis,
çıkmışsın faiz lobisi faiz lobisi diye sallıyorsun.
2001 öncesinde faizsiz sistem diye paramızı ihlas finansa yatırdık.bir daire parası uçtu gitti.
Utanmadan çıkıp demedin mi?Niye paranızı böyle yerlere yatırdınız diye.
Gidip hırsızların Armutludaki devremülklerinin açılış kurdelasını kesmedin mi?
Neden sormadın kardeşim binlerce insana borcunuz var neden ödemezsiniz diye.
Ben de şimdi size islamı kullanıp halkı soyan lobi demem mi bu durumda.

dudu
10-06-2013, 12:09
Faiz bugun neden ters hareket yapiyor?

Analiz edebilecek var mi?

Syg,

Sinusoidal
10-06-2013, 12:16
Bugun dönüş var ,

HSBC mevduat ve DCD faizleri saat 14:00 ten sonra :party:

Yeni indikatörüm sayın başbakan neye savaş açtıysa tam tersi oldu.

Vatandaş g.menkul alsın , piyasa durgunlarda tası taragı sat.
Faize savaş açtık , faizde dip görüldü sanırım
Borsayı kimse düşüremiyecek , borsada tepe gözüktü demek dip geliyor.
Artı bir kaç tane de siyasi olaylar var artık hatırlayamıyorum valla.
Sorun bende valla.

oktay G
10-06-2013, 14:22
gösterilerde ölenler neydi? sinekmiydi? gözlerini kaybedenler. bu sadece bu iktidarla ilgili bir şey değil. geçmişten bugüne her gösteri her yürüyüş en şiddetli biçimde bastırılırdı bu iktidar döneminde iyice çogaldı. biri çıktı yürüyormu bas gazı gözüne sürükle yerlerde at içeri. insanlarda patladı.

sonuna kadar katılıyorum, bunlar korku imparatorlugu yaratmak istiyorlarlar ama,biz bu oyunu bozduk

BORA YAŞAR
10-06-2013, 15:34
Arkadaşlar;

enpara'da, günlük EFT limiti var mı?

Sınırsız mı?

dudu
10-06-2013, 15:44
Arkadaşlar;

enpara'da, günlük EFT limiti var mı?

Sınırsız mı?

Istediginiz limiti kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Ayar yapmak icin bu sefer girip baktigimda 3 Mio TL oldugunu gordum.

Syg,

BORA YAŞAR
10-06-2013, 16:01
Istediginiz limiti kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Ayar yapmak icin bu sefer girip baktigimda 3 Mio TL oldugunu gordum.

Syg,

Yeterli bu kadar limit.:)

Teşekkür.

chucky68
10-06-2013, 16:01

Syg,

gayet basit.....sözlü müdahele geldi...birisi hapşırınca diğerleri yarabbi şükür paşam derler.....ama nereye kadar....lafla peynir gemisi yürümez....önümüz faiz artışlarına zemin hazırlayacaktır..herşey abd ye endeksli...şayet protestolar olmasaydıda zaten faizde yön orta vadede yukarısıydı...parasal genişleme olayı tükenince talimatta yetmez...

C H U C K Y........................................SON BEBEK

Sinusoidal
10-06-2013, 16:30
S&P Amerikanın görünümünü durağana düzeltti. Eskisi negatifti. Buda demektir USA da agırda olsa işler toparlayabilir. Buda FED in 3. çeyrekte bir hareket yapabileceğinin göstergesi olabilir.

Gelelim. HSBC ye ,

32 günlük TL mevduat için 6.60 % veriyor ki kötü oran bence.

O sebepten spottan (1.8975) USD alımı yapıp;
1.91 TL den bozarım 10 günlük sordum --> %16 brüt
1.92 TL den bozarım 10 günlük ---> %11 brüt
USD DCD faizidir.

mandrake
10-06-2013, 17:38
gayet basit.....sözlü müdahele geldi...birisi hapşırınca diğerleri yarabbi şükür paşam derler.....ama nereye kadar....lafla peynir gemisi yürümez....önümüz faiz artışlarına zemin hazırlayacaktır..herşey abd ye endeksli...şayet protestolar olmasaydıda zaten faizde yön orta vadede yukarısıydı...parasal genişleme olayı tükenince talimatta yetmez...

C H U C K Y........................................SON BEBEK

belki diyeceklerim cok komik gelebilir hatta teknik olarak imkansizda gelebilir

ama

ABD nin parasal genislemeyi durdurmasi imkansizdir cunku ABD borclarini para basmadan odeyemez.

Sonsuza kadar parasal genisleme icinde yasamayi ogrenmek gerek. Biliyorum beynimiz nasil uzayin sonsuzlugunu algilayamiyorsa bunuda algilayamiyor ama ABD nin cokmemesi icin parasal genislemenin devam etmesi gerekiyor.

Ha ABD coker Roma Imparatorlugu gibi silinir giderse ona bir sey diyemem.

özür
10-06-2013, 17:56
Bol para iyidir zarar gelmez mallar ucuzlar alım gücü artar

BORA YAŞAR
10-06-2013, 17:56
belki diyeceklerim cok komik gelebilir hatta teknik olarak imkansizda gelebilir

ama

ABD nin parasal genislemeyi durdurmasi imkansizdir cunku ABD borclarini para basmadan odeyemez.

Sonsuza kadar parasal genisleme icinde yasamayi ogrenmek gerek. Biliyorum beynimiz nasil uzayin sonsuzlugunu algilayamiyorsa bunuda algilayamiyor ama ABD nin cokmemesi icin parasal genislemenin devam etmesi gerekiyor.

Ha ABD coker Roma Imparatorlugu gibi silinir giderse ona bir sey diyemem.

Evren, sonsuzluk, evrenin genişlemesi ve muhtemel sonu hep ilgimi çeker...

Ne bilgim ne uzmanlık alanım.

İnternetin olanak verdiği ölçüde, ve teolojik bir yaklaşım olmaması şartıyla okuyorum zaman zaman.

Bakın evrenin genişlemesi ve sonu ile ilgili bir yazı...

Devasa büyüklüğe ve akıl almaz karmaşıklığa sahip olan bu muhteşem evren her şey gibi bir gün son bulacaktır. Bu sonun nasıl olacağı sorusu evrenin kapalımı yoksa açık mı olduğu sorusunun cevabına bağlıdır. Peki "kapalılık "ve" açıklık" ne anlama geliyor. Kapalılık, evrenin genişleme hızının kütle çekim enerjisini yenecek kadar büyük olmadığı anlamına gelir. Evrenin açık olması ise, genişleme hızının kütle çekim kuvvetini yenecek kadar büyük olduğu, yani evrenin büyük patlama anındaki hızının kurtulma hızının üzerinde olduğu anlamına gelmektedir. Şu an teorik fizikçiler evrenin kapalı yada açık oluşu ile ilgili kesin bir yargıya sahip değiller. Evren ister açık olsun ister kapalı üzerindeki bu muhteşem denge eninde sonunda bozulacak ve madde bir şekilde yok olacaktır. Eğer evren kapalı ise genişlemesi bir gün duracak ve Big Bang'in tersi bir şekilde, kütle çekiminin etkisi altında kalan everen zamanla küçülecek, ısınacak ve sonuçta sonsuz yoğunluk ve sıfır hacme ulaşarak yok olacaktır. Kesin bir bulgu olmamasına rağmen, bilim adamalarının çoğu evrenin sonunu bu şekilde tanımlamaktadırlar. Eğer evren açık ise üzerine çöküş gerçekleşmeyecek, fakat geçen zamanla birlikte genişleyen evren soğuyacak ve üzerindeki maddeyi oluşturan tüm enerjiyi harcanarak yok olacaktır. Bu ikinci yok oluş senaryosuna göre 1014 yıl sonra evrendeki tüm yıldızların yakıtı tükenecek ve bu enerji tükenişi ile soğuyan evren yaklaşık 101500 yıl sonra tamamı ile demire dönüşerek var olan tüm enerjisini tüketecek. Şimdilik everenin sonu hakkında ancak bu iki olasılıktan birinin gerçekleşebileceği tahmin edilmektedir. Evren yok olduktan sonra yeni bir evrenin oluşup oluşmayacağı ise insan oğlunun cevaplandırılamayacağı bir soru olarak gizemini korumaktadır.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/uzay-bilimleri/80530-evrenin-genislemesi-ve-big-bang.html#ixzz2VpEHzA34

ABD nin sürekli para basma zorunluluğu aklıma bu astronomik konuyu getirdi sn mandrake gibi.

Heval
10-06-2013, 18:10
Digital teknolojiyi biz geliştirdik ,
Uçak sanayi bizim elimide ,
Dünyadaki tüm altın stokları bizim ülkemizde ,
2 dünya savaşını biz kazandık ,
Petrol yataklarının üzerine biz konduk bla, bla....

Ya USA çökerse T.C diye birşey kalırmı :) , Adamlar açıktan 2013 sonu q3 bitecek diyor , yeni stratejileri sizinle paylaşacağız diyor...

Türkiye Sanayisi gelişmeden Emlak spekülasyonuna giren ispanya , yunanistan gibi yıkıma gidiyor , bunu kimse yazmıyor ama ABD ne zaman yıkılacağı tartışıyoruz :) pehhhhhhhhhhhh

memorex
10-06-2013, 18:33
Bol para iyidir zarar gelmez mallar ucuzlar alım gücü artar

Paranın bollaştığı ortamda paranın faizi ucuzlar,malların değeri ise ARTAR.Sizin ki ters olmuş ,ekonomi tarihine RTE nin teoremleri gibi girecek :he:

şef
10-06-2013, 19:54

Syg,
günün özeti;
dün başbakan hayt huyt yapınca sabahtan bankalar sanırım, bono alışı yaptılar, buna karşılık faiz düşünce dolar çıktı. öğleden sonra bonoda ya alımlar kesildi yada yabancı satışı olunca hem faiz hem dolar çıktı, bunları gören borsada düştü.
karı koca evde kavga ederse, misafir o evde durur mu?

Sinusoidal
10-06-2013, 20:11
günün özeti;
dün başbakan hayt huyt yapınca sabahtan bankalar sanırım, bono alışı yaptılar, buna karşılık faiz düşünce dolar çıktı. öğleden sonra bonoda ya alımlar kesildi yada yabancı satışı olunca hem faiz hem dolar çıktı, bunları gören borsada düştü.
karı koca evde kavga ederse, misafir o evde durur mu?

Bu kadar güzel anlatılmazdi. Önceden rep vermişim kusura bakma.

mandrake
10-06-2013, 20:58
Digital teknolojiyi biz geliştirdik ,
Uçak sanayi bizim elimide ,
Dünyadaki tüm altın stokları bizim ülkemizde ,
2 dünya savaşını biz kazandık ,
Petrol yataklarının üzerine biz konduk bla, bla....

Ya USA çökerse T.C diye birşey kalırmı :) , Adamlar açıktan 2013 sonu q3 bitecek diyor , yeni stratejileri sizinle paylaşacağız diyor...

Türkiye Sanayisi gelişmeden Emlak spekülasyonuna giren ispanya , yunanistan gibi yıkıma gidiyor , bunu kimse yazmıyor ama ABD ne zaman yıkılacağı tartışıyoruz :) pehhhhhhhhhhhh

kapiya dayanan haciz memuruna "benim su sanayim var su teknoljim var" dediginizde alacaginiz cevap:

"Kardesim madem bu kadar buyuk ordun var, bir suru cok iyi universiten var, teknoloji falanda sende, ee neden borcunu para basmadan odeyemiyorsun? Borclarin bogazini asmis hala konusuyorsun"

ABD yi ayakta tutan ABD dolarinin degeridir. Bastiklari kagit parcasinin karsiliginin olmadigini 7 milyar insan bilecek kadar kulturu olsa, ve her gun beyinlerini yikayan TV nin karsisindan kalkabilseler, o zaman ABD dolari coker yani ABD coker. Karsimizda kagittan bir dev var. Puff desen ucacak.

ozziem
10-06-2013, 21:12

Syg,

Gerçekten çok ilginç.
Anlayamadım sebebini. Normalde şu anda 7.0 a atması gerek kendini. ABD faiz 2.21 şu an itibariyle.

EKaya
10-06-2013, 21:17
ABD yi ayakta tutan ABD dolarinin degeridir. Bastiklari kagit parcasinin karsiliginin olmadigini 7 milyar insan bilecek kadar kulturu olsa, ve her gun beyinlerini yikayan TV nin karsisindan kalkabilseler, o zaman ABD dolari coker yani ABD coker. Karsimizda kagittan bir dev var. Puff desen ucacak.

parasal sistemin yapisinin "kabulu" ile ilgili sorun var kanaatindeyim...

hic bir "degisim aracina dayali" ekonomik modelde surdurulebilir sistem kuramazsiniz.. takasta bile mumkun degil.. ticaretin dogal sonucu.. kar olusmasi, "gecmise" deger kaybi getirir.
en pirimitif ornegi ---> ziraai urunler yenir icilir yok olur ama parasal karsiligi sistemde kalir.. Sanayi urunlerini cope gitmesi gibi...
derseniz hic bir zaman bozulmayan urunlerimiz var, deger kaybi yasanmiyor, para kaybina da gerek duymazsiniz...

kapali ekosistemde herkes cari fazla veremez.. --> globallesme.. borclu gocerse, borcun sahibi de gocer..
cope giden mamul uretilen, "doga kanunu", bir ekonomide, paranin deger kaybi engellenemez.. ---> eski uretimin degerinin gunumuze tasinmasi, borcun tersi..
Para zenginlik getirebilir ama, "refah/bolluk" getiren paranin devamli sirkulasyonudur.. --> Osilasyon olmadigi zaman sistem kilitlenir.. ---> bknz orta cag kilisenin para istiflemesi :p.. gunumuz kapital piramidi..

eskiden olmadi mi ? tabikide oldu benzer sorunlar, defalarca hemde... 10 eski krallik altini 1 yeni altin diyerek asildi :p... bknz--> para tarihi --> yeniyi ihrac edene ekstra vole firsati da verir...

amac para mi ? gelisim mi ? amac halklarin mesgalesi olsun, omurlerini mutlu mutlu, bak isim var benim diye sosyal itibar ve cope giden fuzulu urunlerin istiflemesiyle tamamlamalari ve toplum yapisinin korunmasi mi ?

paranin --> servetin alamaycagi seyler vardir ---> "stratejik know how" cogu durumda basi ceker.

iyi tartmak gerekir.. cognitive dissonance a sebebiyet verebilir, yada gormek istememeye sebep olabilir.. :oley: :mut:..

iyi geceler..

ACIBİBER
10-06-2013, 21:25
Gerçekten çok ilginç.
Anlayamadım sebebini. Normalde şu anda 7.0 a atması gerek kendini. ABD faiz 2.21 şu an itibariyle.

Faiz ve doları baskı altında tutarak borsada mal verdiklerini düşüyorum genelde büyük çöküşlerden önce böyle olur 5-10 gin ha döndü ha dönecek havası yaratılır sonra düşüş gelir :oley:

ozziem
10-06-2013, 21:41
Faiz ve doları baskı altında tutarak borsada mal verdiklerini düşüyorum genelde büyük çöküşlerden önce böyle olur 5-10 gin ha döndü ha dönecek havası yaratılır sonra düşüş gelir :oley:

Evet bunu ben de düşündüm, önümüzdeki 5-10 günde belli olur.
Abd de faizler 1.60 tan 2.20 ye geldi ; bizde olaylar ile birlikte düşünürsek 4.70ten 6.50 ye geldi. Aşağı yukarı korelasyon ama olaylarla birlikte borsanın düşünü de baz alırsak bizde 7.00 olmalıydı.
Önümüzdeki zamanda göreceğiz sorularımızın cevabını

basitlik
10-06-2013, 22:31
Yeni başbakan adayı Kemal Derwish. BBC ve İngilizler plana başladı bile...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23472776.asp

memet1
10-06-2013, 22:48
Başbakan Erdoğan tarafından tepki gösterilen bankalardan A bankasının mevduat portföyü 95.2 milyar TL büyüklüğünde.
Gezi Parkı eylemlerinin ardından sıklıkla Başbakan’ın eleştirdiği gurplardan biri olan bankalardan B bankasının toplam mevduat portföyünün büyüklüğü ise 71.1 milyar TL civarında.

Başbakan’ın hedefe koyduğu bir diğer banka olarak gösterilen C Bankası ise bu üç banka arasında mevduat portföyü 105.9 milyar TL ile en yüksek olan banka.
bankaları bilenler isim vermeden yan ürünleri ile bilgilendirebilirmi yada link vererek...tşk...tmsf ye el koyun falan demez diyılmı yoldaşlar...

memet1
10-06-2013, 23:01
http://www.paralimani.com/bankaciligin-ucte-birinde-gezi-depremi-haberi-28524 haberin linki bu...

vurkan
10-06-2013, 23:08
300 kusur milyar dolar dış borcu hesaplamada bilinçli yada bilinçsiz bir hata yapıldığını düşünüyorum.. türkiye ye girin bu sıcak paranın hemen hepsi tl ye dönmüştür dolayısıyle bu paralar dolar bazında kat be kat katlanmıştır. umarım 1 trilyon dolardan fazla değildir.

basitlik
11-06-2013, 00:04
Ben full nakitteyim Chucky üstad. Kerizlerin tükenip bitmesini ve acının maksimuma çıkmasını bekliyorum. O zamanda %100 hisseye gireceğim.

Kerizlerin hareketlerini izleyip tam tersini yaparsak çok para kazanırız biliyorsun. İç savaş çıkmasın yeter ki... Huzurumuz bozulmasın...

Siz mevduattan kazanın, bende bildiğimden. Herkesin uzmanlık alanı farklı... :) :) :)

Sizin mevduat konusundaki uzmanlığınınızı hep takdir etmişimdir.

senin paracıklar faizde değil galiba:).....ya tuzun kuru...yada paralar borsada gömülü....yakıp yıkmayı bizde tasvip etmiyoruz....hatta kıl oluyoruz....bizim derdimiz padişaha başkaldırı....zulme başkaldırı....adam uçaktan sabaha karşı iniyor gözünden uyku akıyor....çıkmış ordaki yalaka takıma herşeyin başı faiz lobisidir diyor...lafın başı ve sonu hep faiz üzerine....eşide çok şey anlıyormuşcasına başbakanı emme basma tulumba gibi başıyla tastikliyor....madem faiz lobisi bu kadar kötü....neden bree zalimler mevduattaki vergi oranlarını uzun vadelerde düşürdünüz....amacınız neydi??...hem faiz lobisi olmasın....hemde mevduata vergi indirimi yapsınlar......gülerim ben bu işe....sadece benim üzüldüğüm bizim bağdat caddesindeki staurbuks cafelerin 3 tanesinin tamamen kapalı olması....yıkıp dökmüşler...yazık olmuş...onların bana göre hiç bir günahı yok...bağdat caddesinide eleştiriyorum...madem bu caddedeki 3 tanesini protesto ettiniz...100 metre aşağıdaki sahil kesimdeki cadde bostandakini niye protesto etmediniz...maşallah ağzına kadar dolu işliyordu..oda bağdat caddesinde değilmi???....ben işletmelere hemde günahsız dünya kira ödeyen insanların vede ordan ekmek yiyen çalışanların böyle zulüm görmesinede karşıyım....geçen hafta cadde yıkılıyordu....inliyordu....bu hafta çıt yok...sosyetik cadde gençliği ya yaz geldi caddedemi gezecem deyip havuzlara akın etti...yada unuttu gitti...meydan hiçte tasvip etmediğim genç türk isimli rantçılara kaldı....her neyse yazılacak çok şey varda....yazmayalım..nasılsa yazılanlar silinecek...gerek yok

C H U C K Y...........................YEŞİL PARKALI BEBEK

Heval
11-06-2013, 00:24
kapiya dayanan haciz memuruna "benim su sanayim var su teknoljim var" dediginizde alacaginiz cevap:

"Kardesim madem bu kadar buyuk ordun var, bir suru cok iyi universiten var, teknoloji falanda sende, ee neden borcunu para basmadan odeyemiyorsun? Borclarin bogazini asmis hala konusuyorsun"

Bilgi = Güç tür ; Ne demek istediğimi basit birkaç örnekle açıklayayım daha iyi anlarsınız ,

1945 de Almanya bu günkü Almanya ,

1990 Rusya , Şimdiki Rusya ;

Olay bu kadar basittir...

memorex
11-06-2013, 02:06
Başbakan Erdoğan tarafından tepki gösterilen bankalardan A bankasının mevduat portföyü 95.2 milyar TL büyüklüğünde.
Gezi Parkı eylemlerinin ardından sıklıkla Başbakanın eleştirdiği gurplardan biri olan bankalardan B bankasının toplam mevduat portföyünün büyüklüğü ise 71.1 milyar TL civarında.

Başbakanın hedefe koyduğu bir diğer banka olarak gösterilen C Bankası ise bu üç banka arasında mevduat portföyü 105.9 milyar TL ile en yüksek olan banka.
bankaları bilenler isim vermeden yan ürünleri ile bilgilendirebilirmi yada link vererek...tşk...tmsf ye el koyun falan demez diyılmı yoldaşlar...

Onu yapacak mabad ilgili kişide yok, korkma.Yoksa Türk bankacılık sistemine karşı güvensizlik başlar sistemik risk ortaya çıkar.

dudu
11-06-2013, 09:40
Ozel bankalar faize zam yaptilar.

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/851498-ozel-bankalar-faize-zam-yapti

Syg,

man_london
11-06-2013, 10:01
hsbc 3 aylik % 7 den baglandi

BORA YAŞAR
11-06-2013, 10:14
İMF ye borcumuz bitti hatta ona kredi vereceğiz diye şişine duralım, sadece bu yıl ödenecek dış borç tutarı 210 milyar doları aştı.

İMF ye değil de özel şirketlere, bankalara, fonlara borçlanmışız devenin hamuduyla. Fark neyse.

Ve bu durumdaki bir ülkenin sorumlu yöneticisi, piyasa sert ifadeler kullanmakta, bankaları tehdit etmekte, banka genel müdürlerini fırçalamakta beis görmüyor.

Yıllarca süren bir gayret ve emek sonucu sağlanan güvenin bir dakikada yiteceğini anlamıyor.

Nedir bu ısrar yahu?

calvus
11-06-2013, 10:25
5.000 TL - 250.000 TL aralığındaki mevduatlarınıza Fibabanka'dan özel kampanya !

32 gün - 366 gün arası vadelerde % 7,77 oranından faydalanmak için sizleri şubelerimize bekliyoruz.

Mayısın 20 sinde 70000 tl. 3 ay bağlamıştım,kampanyaları hala devam ediyor

memorex
11-06-2013, 10:36
Çağlayan ayranı fazla kaçırmış yine:Son olaylar olmasa faiz %2.5 a kadar düşermiş :sarhos::kahkah:

memet1
11-06-2013, 10:44
Gezi Parkı eylemlerinin ardından sıklıkla Başbakan’ın eleştirdiği gurplardan biri olan bankalardan B bankasının toplam mevduat portföyünün büyüklüğü ise 71.1 milyar TL civarında.

Başbakan’ın hedefe koyduğu bir diğer banka olarak gösterilen C Bankası ise bu üç banka arasında mevduat portföyü 105.9 milyar TL ile en yüksek olan banka.

özel bankalar 1.5 puan artış yapmış,reis duacıyız,biri 3 bankayı bitarif etse, mesela hangi renk...

dudu
11-06-2013, 10:54
Topic asli gorevine geri dondu.

Mevduat tekrar gozde olmaya baslayinca "faiz lobisi" harekete gecti, oranlar paylasilmaya baslandi. :)

Syg,

memet1
11-06-2013, 10:58
http://www.haber3.com/ozel-bankalar-faizi-yukseltti-haberi-2017381h.htm özel 4 büyükler artırdı yazıyor,faizi yerlerde olan özellermi..

borky
11-06-2013, 11:10

Yine ayni seyleri yaziyorsunuz Sayin Mandrake. Ha katiliyorum, QE kolay kolay bitmez US'de, issizlik rakamlari ciddi sekilde iyilesmedikce ve bu sene de yavaslama beklemiyorum. Senin yanlisin hala borcuyla degerlemen US'i, daha once de yazdim, o ordu oldugu surece US'de o borcu istedigi gibi yukseltir US, kimse de gikini cikaramaz.

Dunyada baska bir tek ulke yok ki, her yerde usleri olsun, donanmasi 7 denizde dolasiyor olsun. US'in acmazsi borc falan degil, o orduyu kullanma zamani yeniden yaklasiyor, nasil kullanacak onun hesabinda. Ne zaman o orduyu beslemekten vazgecer, insan gucuydu, teknolojisiydi o zaman tam tersine US biter benim gozumde, yoksa borc vs masal bunlar US icin.

memet1
11-06-2013, 11:12
büyüksün yoldaş cengiz,dediklerin çıkıyo,inanmayanlar utansın...inşallah parayı bitirmedin...

fusem
11-06-2013, 11:12
özel bankalar 1.5 puan artış yapmış,reis duacıyız,biri 3 bankayı bitarif etse, mesela hangi renk...

http://www.tbb.org.tr/tr/banka-ve-sektor-bilgileri/istatistiki-raporlar/mart--2013---aktif-buyukluklerine-gore-banka-siralamasi/1258

memet1
11-06-2013, 11:21
http://www.tbb.org.tr/tr/banka-ve-sektor-bilgileri/istatistiki-raporlar/mart--2013---aktif-buyukluklerine-gore-banka-siralamasi/1258

büyüksün yoldaş 3ünüde buldum...benim çalıştığım bankalar değil,heralde faiz artıranda bunlardır,çok havaya girmişlerdi,reisin fırçası ii oldu,büyüksün reis...

BORA YAŞAR
11-06-2013, 12:12
Faiz Artarsa kim kazanır?

http://haber.gazetevatan.com/faiz-artarsa-kim-kazanir/544994/4/yazarlar

Bilgilerimizi tazeleyelim.

Faiz lobisi sloganlarını ölçüp tartalım.

mgdv2001
11-06-2013, 12:42
Enpara.com çıktığı tarihten buyana ilk kez piyasada 2. sıraya düştü.
Genelde vadelerinden herhangi birinde her zaman en yüksek oranı veriyorlardı.
Sözüm ona şubesiz bankacılık !!!!! Şubeli Bankacılık yapan Fibabanka 32 gün ve üzeri vadelere 7,77 oran verirken
Şubesiz bankacılık yapan enpara 32 güne 7,50 veriyor 46 gün 7,60 92 gün ve üzeri 7,75
Hani maliyet avantajı ?? Enparanın şu an oranlarının(En azından 92 gün ve üzeri vadelerde) %8 olması gerekli idi.

expertadvisor
11-06-2013, 13:29
Enpara.com çıktığı tarihten buyana ilk kez piyasada 2. sıraya düştü.
Genelde vadelerinden herhangi birinde her zaman en yüksek oranı veriyorlardı.
Sözüm ona şubesiz bankacılık !!!!! Şubeli Bankacılık yapan Fibabanka 32 gün ve üzeri vadelere 7,77 oran verirken
Şubesiz bankacılık yapan enpara 32 güne 7,50 veriyor 46 gün 7,60 92 gün ve üzeri 7,75
Hani maliyet avantajı ?? Enparanın şu an oranlarının(En azından 92 gün ve üzeri vadelerde) %8 olması gerekli idi.

Finans kaçırdığı mevduatı geri topladı o zaman .....500 plustada oran 6.3....İşbankla aynı...

rgdemir
11-06-2013, 13:34

TMSF bankalardan birine el koysun bak bakalım hükümet iktarda kaç gün kalıyor :)).

özür
11-06-2013, 14:13
Yakında çift basamaklı faizlere hazır olalım.

memet1
11-06-2013, 15:04
Finans kaçırdığı mevduatı geri topladı o zaman .....500 plustada oran 6.3....İşbankla aynı...satacaklardı içini doldurdular,anlaşamadılarmı acaba...

Heval
11-06-2013, 15:47
Gösterge Faiz 6.82 yazıyor paragaranti de , daha yukarısını gördümü ?

mandrake
11-06-2013, 16:58
Bilgi = Güç tür ; Ne demek istediğimi basit birkaç örnekle açıklayayım daha iyi anlarsınız ,

1945 de Almanya bu günkü Almanya ,

1990 Rusya , Şimdiki Rusya ;

Olay bu kadar basittir...

Kapitalizmde bilgi sirketlerin elindedir ulkelerin degil parayi bastiran alir

Su anda bilginin ABD de olmasinin sebebi parayi istedigi kadar bastigi halde degerinin dusmemesidir.

Dunya insanlik tarihi bu kadar para basildigi halde hic degeri dusmeyen para birimi ilk defa goruyor. Bu sacmalik devam eder diyenlerin ekonomi iktisat bilgisinden kuskum var.

Bilgi paraya gider ulkeye degil.

mandrake
11-06-2013, 16:59
Yine ayni seyleri yaziyorsunuz Sayin Mandrake. Ha katiliyorum, QE kolay kolay bitmez US'de, issizlik rakamlari ciddi sekilde iyilesmedikce ve bu sene de yavaslama beklemiyorum. Senin yanlisin hala borcuyla degerlemen US'i, daha once de yazdim, o ordu oldugu surece US'de o borcu istedigi gibi yukseltir US, kimse de gikini cikaramaz.

Dunyada baska bir tek ulke yok ki, her yerde usleri olsun, donanmasi 7 denizde dolasiyor olsun. US'in acmazsi borc falan degil, o orduyu kullanma zamani yeniden yaklasiyor, nasil kullanacak onun hesabinda. Ne zaman o orduyu beslemekten vazgecer, insan gucuydu, teknolojisiydi o zaman tam tersine US biter benim gozumde, yoksa borc vs masal bunlar US icin.

Bati Roma imparatorlugu savastan degil borclarindan dolayi batti.

ACIBİBER
11-06-2013, 17:39
Merkez bankası 4 kez dolara müdale etti. Bana Ecevit dönemini hatırlatıyor. Bilen ne dediğimi anlar

expertadvisor
11-06-2013, 17:51
Merkez bankası 4 kez dolara müdale etti. Bana Ecevit dönemini hatırlatıyor. Bilen ne dediğimi anlar

5 kereX 5o milyon USD

YTD

oktay G
11-06-2013, 18:57
artık ipin uçu kaçtı, müdahale filan fayda etmez artık , balon patladı

şef
11-06-2013, 19:09

yabancılar merkez bankasını kekliyor. tüm taleplerini yapmıyorlar. merkez tamam bu son olur diyor, talep devam ediyor. merkez bankasına tavsiyem gecelik faizleri 10 a çekmeleri. onlar bunu bilmiyor mu? biliyor, elbet. lakin tayyip korkusundan, döviz satıyor.

şef
11-06-2013, 19:19
biz faiz lobisinin en çok istediğimiz şey nedir?
-tayyipin salvoları.
bastır tayyip, taksime bir de gökdelen dik, hatta kanalı taksimin ortasından geçir. aman ha inadından vazgeçeyim deme.
burada karamsar karamsar otururken, bize hayat verdin. dünyada para bolluğu varken herkes faizden umudu kesmişken...
sağolasın başbakan.

ACIBİBER
11-06-2013, 19:21
artık ipin uçu kaçtı, müdahale filan fayda etmez artık , balon patladı

Şubat'ta doların uzun süre alt trende hareket edip güçlenmesi alım sinyali idi ama değerlendirmedik
Şu an tek altın kalıyor. 1100 $ a Temmuz 15 Temmuz 30 arası gelirse dalınabilir :oley:
1100$ dan 900$ a gelirse iyi bir şekilde çarpıtmış oluruz. Onuda peşinen diyeyim :)
Diğer durumda 30-45 kısa vade faize devam
Yere sağlam basmak lazım 3 kuruş kazanmak bile artık zor oldu.

ahmetd76
11-06-2013, 19:30

Su anda bilginin ABD de olmasinin sebebi parayi istedigi kadar bastigi halde degerinin dusmemesidir.

Dunya insanlik tarihi bu kadar para basildigi halde hic degeri dusmeyen para birimi ilk defa goruyor. Bu sacmalik devam eder diyenlerin ekonomi iktisat bilgisinden kuskum var.

acaba haybeye para basıp durdukları halde mi dolar dusmuyor? yoksa piyasanın ciddi bir dolar talebi var da talepten dolayı dolar degerlenmesin diye mi dolar basıyolar? yumurta mı tavuktan? tavuk mu yumurtadan? horoz da kenarda seyrediyor sanki...

ahmetd76
11-06-2013, 19:53
İMF ye borcumuz bitti hatta ona kredi vereceğiz diye şişine duralım, sadece bu yıl ödenecek dış borç tutarı 210 milyar doları aştı.

İMF ye değil de özel şirketlere, bankalara, fonlara borçlanmışız devenin hamuduyla. Fark neyse.

Ve bu durumdaki bir ülkenin sorumlu yöneticisi, piyasa sert ifadeler kullanmakta, bankaları tehdit etmekte, banka genel müdürlerini fırçalamakta beis görmüyor.

Yıllarca süren bir gayret ve emek sonucu sağlanan güvenin bir dakikada yiteceğini anlamıyor.

Nedir bu ısrar yahu?

Sayın JonDowes'u göreve çağırıyorum. Dış borcumuz var mı yok mı? Yoksa devlet özel sektöre, özel sektör yurt dışına, en ondeki papaz hepimize durumu mu var? Jon Baba gel bizi aydınlat!..

mandrake
11-06-2013, 20:29
Ikinci emeklilik hakki geliyormus

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ikinci-emeklilik-maasi-geliyor/ekonomi/detay/1721333/default.htm

Olayin detaylarini bilen varmi?

capcuk
11-06-2013, 21:37
faizlerin yükseldiği felan yok. olaylardan önce işbank'a % 6,20'den atmıştım 2 haftadır gezi parkı olayları devam ediyo hala % 6,20

ALİBEYOĞLU
11-06-2013, 21:59
sen yanlı banakadasın dostum.işbankası statukonun tavan olduğu adrestir.Hirosimaya atom bombası 3. ye atılsa yine faizler aynı kalır

ACIBİBER
11-06-2013, 22:02
faizlerin yükseldiği felan yok. olaylardan önce işbank'a % 6,20'den atmıştım 2 haftadır gezi parkı olayları devam ediyo hala % 6,20

Babacan'ın bugün açıklama yaptı. Ben yazının içeriğinden bankaların 20-30 gün süre ile banka faizlerini (gösterge faizleri) değiştireceğini düşünmüyorum
Olaylar yatışında fazizleri istemeden yukarı çekeceklerrdir . Şu an merkez bankası merkez bankası rezervlerine yükleniyor ardından diğer silahı olan faizi kullanacaktır bu noktadan sonra neyi kullanılır bilemem. Benim ki tahmin :)

ACIBİBER
11-06-2013, 22:51
Forumda yazılanlara göz atarken çok güzel bir yorum buldum.
Noktası noktasına buraya yapıştırıyorum Umarım herkese yardımı olur

Originally Posted by randomwalker
.................................................. ..
.................................................. ..............................................
''ekran başındakiler'' için bile;
gittikçe uzak durulması gereken günler başlayacak gibi gözüküyor.....
ne yatırım danışmanlarının, ne kurum teknik analiz raporlarının, ne internet teknik analiz uzmanlarının yani kısaca mantık, sistematik, analitik her türlü yorum analiz yada değerlendirmelerin çöp haline dönmesi muhtemeldir....
.................................................. ......
....

Heval
11-06-2013, 23:01

ABD de ki hemen hemen tüm ARGE çalışmalarını NASA yapmaktadır.İstediğini sivil bir ABD şirketi ile paylaşır onlarda bu Know-How ı eskiden Japnya şimdi ise Kore ve çindeki partnerları ile ,

fusem
11-06-2013, 23:47
Ikinci emeklilik hakki geliyormus

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ikinci-emeklilik-maasi-geliyor/ekonomi/detay/1721333/default.htm

Olayin detaylarini bilen varmi?

haberde anlatıldığı gibi olacaksa BES mükemmel olmuş :yes:

fusem
11-06-2013, 23:55

benim takip ettiğim kadarıyla garanti ve ykb yükseltti e-vadelinin faizini.

iki bankanın başını da müdürleri yedi.

ntv taksimdeki olayları yayınlamayınca doğuş grubuna tepkiler yükseldi. garanti bankası hesaplarımızı kapatıyoruz dalgası yayıldı.
genel müdür ben de çapulcuyum diye açıklama yapınca başbakanın tepkisine yol açtı. hal böyle olunca nakit akışı sekteye uğradı, bazı şubeler ödeme yapmakta sıkıntı çekti.
http://eksisozluk.com/garanti-bankasi-hesaplarimizi-kapatiyoruz--3854991

yapı kredi bankasının müdürü de tüketicilerin tepkisini çeken hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı olayında
babamın oğlu olmadığınıza göre masrafımı alacağım demesiyle müşterilerden tepki topladı. hesap kapatma ve kredi kartı iptali garantiye benzer bir şekilde sosyal medyada yayıldı.
http://eksisozluk.com/babamin-oglu-olmadiginiza-gore-masrafimi-alacagim--3732423

JonDowes
12-06-2013, 00:22
Dış borcumuz var mı yok mı?

Borç kavramının tanımlarını yapalım, netleşir:

1. Devletin, ihalelerle birincil alıcı Türk bankalarına sattığı tahvillerle elde ettiği para "iç borç stoğu"nu oluşturur. Çok büyük kısmı TL cinsidir. Bu tahvilleri, bankalardan şirketler, bireyler ve yabancılar alır. Bunun içindeki yabancı payı %20'lerin üstüne çıktı ancak bu bir "dış borç" değildir. Tahviller TL ve bağlı olduğu hukuk sistemi Türk'tür.
2. Devletin, yurtdışı piyasalarda ihale ve sendikasyonlarla aldığı borçlara "dış borç" denir. Buna, uluslar üstü finans kurumları da dahildir (IMF, Worldbank vs)
3. Devlet, "dış borç" alabilen iki ana aktörden sadece birisidir. Özel kurumlar (bankalar ve reel sektör şirketleri) de dış borç alabilirler.

Rakam vermeden, dış borç durumumuz:

1. Hükümetin iddia ettiği "dış borcu ciddi şekilde düşürdük" iddiası; "devletin dış borcu" için geçerlidir. Oransal olarak devletin çok az dış borcu vardır (genel olarak "net" bakılır; devletin elindeki döviz varlıkları düşülür).
2. Birinci madde tek başına ülke ekonomisinin çok sağlıklı olduğunu göstermez. Devletin geri ödediğinden kat be kat fazlasını özel sektör almıştır. Bu, bizim gibi kur volatilitesi yaşamaya müsait ülkeler için ciddi ekonomik risktir. Yunanistan, İzlanda gibi ülkeler bunun nerelere varabileceğini gösterdi.
3. İkinci madde "patikanın gittiği tek yol" değildir. Alınan borçlar karşılıksız değil, özel sektör o kadar yüksek borcu daha da fazla ipotek verebildiği için alıyor. Karşılıksız bir borç yüklenimi yok. Daha da önemlisi, alınan borç "devlet çarçuruna" veya "bireylerin lüks tüketimine" gitmiyor. İthalatımızın içinde tüketimin payı oldukça düşük. Ara mal ve ham madde alıyoruz. Bunu; üretim için yapıyoruz. Hızlı borçlanmak kötü, yabancıya borçlanmak duble kötü... ama en azından üretim için.
4. Ülkenin 2002'den itibaren yüksek büyüme yaşamasında dış borcun payı çok büyük. Alınan paralar doğru yönlendirilmiş olsa bile, başkasının parasıyla yaşanan bir büyüme. Dış borç alın(a)madıgında büyüme hızımız -4.8% 'e düşmüştü (2009)

bir de, rüyada görülerek akla gelen değil; "gerçek" bilgiler:

Türkiye'nin biriktirdiği her dış borç "sıcak para" değildir. Sıcak para tanım gereği 3 ay içinde çıkabilecek paradır. Siz bir yabancı olarak Türk bankalarına ve şirketlerine 2-20 yıl arası vadelerde borç verdiyseniz; 3 ayda o borçları nasıl çıkartacaksınız acaba? her görülen dede sakallı olmak zorunda değil malum. kaldı ki ülkeye giren her yabancının borç verirken önce TL'ye döndüğünü sanmak ucundan cahilliğe girer. bahsi geçen borçların neredeyse tamamı "döviz borcu"dur. yabancıların büyük kısmı hiç "kur riski" almaz. "batık (default) riski" alır. kur riski alabilecek yatırımcılar: borsa ve DİBS gibi "TL" varlıklarını satın alanlardır. onlar bile almak zorunda değiller: piyasada onlarca yıldır "fx swap" denen enstrümanla TL'ye hiç bulaşmadan TL varlığı alma olanağı mevcut. ısrarla kur riski alacağım diyen yabancı bunu tabii ki yapabilir ancak kurumsal yatırımcılar (buy-side real money; emeklilik ve yatırım fonları) bunu çok çok düşük düzeyde yaparlar. sadece kur riski alıp yüksek carry için giren; sokak ağzıyla spekülatör piyasa deyimiyle prop trader'lar elbette çokça var. ancak bunların 300 milyar dolarlık para getirdiğini düşünmek bile absürt. bu ülkedeki yabancıların tamamı her tür finansal varlığını satsa bile, döviz piyasasından "satın almak" isteyecekleri döviz 300 milyarın 3'te biri bile olmaz. zira öyle bir kur riskleri yok. fx swap, cross currency swap ve opsiyonlarla kur riski almadan yatırım yapıyorlar (illa döviz olmayan bir borç verecekler veya yatırım yapacaklarsa...). teknik anlamda: dış borç eşittir delta risk demek ciddi bir hata içerir.

bu ülkede kur riskini sadece özel sektör alıyor. kurlar hızlı yükselirse bunu zamanla mal/hizmet fiyatlarına yansıtıyor ve ülke kolektif olarak o riskin sonucuna (enflasyon adında bir nane vasıtasıyla) katlanıyor. her ülkede, her piyasada olan prop trading'in bu işin odağı olduğunu sanmak yanlış olur. ismi büyük yabancı bankaların kur riski bir fasulye tanesiyse; reel sektörün riski bir karpuz kadar...

BOSPOROS
12-06-2013, 00:50
Bütçedeki vergi gelir kaleminin yaklaşık yüzde 20’si ithalattan alınan vergi. Bu da 40 milyar TL tutuyor.
Eğer bu kadar yüksek bir vergi ithalattan alınmamış olsa bütün bütçe istatistikleri tepe taklak olacak.
İyi de bu kadar yüksek ithalat vergisi alıp bütçeyi kâğıt üzerinde dengeleyince bu sefer de yılda 77 milyar dolar cari açık çıkıyor.
İthalat artınca bütçe gelirleri artıyor ama cari açık da patlıyor.
Cari açık düşünce bu sefer de bütçe patlıyor.
Cari açık ya da bütçe açığı ikisinden biri bir ekonomiyi batırmaya yeterli.

Bu iktisat anlayışı ile ne yaparsan yap kendine ölümden ölüm beğen.
Yabancı bize faizle parasını satıyor, biz o parayı alıp o miktarda kredi genişlemesi oluşturup bununla içeride o yabancıya talep oluşturuyoruz.
Bize para satan, aynı zamanda mal da satıyor. Kazanç üstüne kazanç.
Sonuç mu? CRASH...

BOSPOROS
12-06-2013, 01:02
Cari açık kronik bir yapı kazandı. Çünkü, düşük kur iç üretim yerine ithalatı artırıyor. İç üretim azaldıkça, üretkenlik düştükçe ithal mala ihtiyaç artıyor. 2012 yılında Büyüme oranının düşmesine rağmen cari açık yüksek kaldı. Son on yılda Türkiye 343 milyar dolar cari açık verdi.

Özel sektörün ve bankaların döviz pozisyon açığı yüksektir. Döviz pozisyon açığı, döviz cinsinden yükümlülüklerin, döviz cinsinden alacaklardan çok fazla olmasını ifade eder.

Türkiye’nin 2013 yılı için toplam dış kaynak gereksimi 221.5 milyar dolar civarında, bunun yüzde 56.4’ü yani 125 milyar dolarlık kısmı kısa vadeli dış borç ödemesinden oluşuyor. Kısa vadeli borçların finansmanı için gereken rakam ise 134.3 milyar dolar. Bu da toplam dış kaynak gereksiniminin yüzde 60’ından fazla.

Merkez Bankasının elindeki döviz rezervi, kur riskini önlemeye yetmez.

Heval
12-06-2013, 01:02
https://www.youtube.com/watch?v=niqVS6ovS68

Çok Güzel bir nostalji videosu , Tüm Liderlerin katıldığı bir açık oturum.Rahmetli Hocanın söylediklerine bakın , şimdi ben müslümanım diyen adamların söylediklerine :)

zeus66
12-06-2013, 01:04
..
..
bu ülkede kur riskini sadece özel sektör alıyor. kurlar hızlı yükselirse bunu zamanla mal/hizmet fiyatlarına yansıtıyor ve ülke kolektif olarak o riskin sonucuna (enflasyon adında bir nane vasıtasıyla) katlanıyor. her ülkede, her piyasada olan prop trading'in bu işin odağı olduğunu sanmak yanlış olur. ismi büyük yabancı bankaların kur riski bir fasulye tanesiyse; reel sektörün riski bir karpuz kadar...

özel sektörün kur riski üzerine bir ekleme; bilançosunda f/x açık pozisyon taşıyan kobi'lerin %55 kısmı bu kur riskini hedge ediyor.. kobi'ler hedge etmeyi akıl edebiliyorsa, büyük şirketler büyük ölçüde hedge ediyordur- aksi halde, her biri 5+ milyar açık poz taşıyan türk telekom ve tüpraş'ın kur %5-10 yükseldi diye batacak olduğuna inanmamız gerekir..

2004 ilkbaharı, 2006 yaz başı, 2008 sonbaharı ve 2011 yılı döviz hareketlerinin her biri %20+ yükselişler gösterdi- hiçbirinde kur farkı zararı yüzünden herhangi bir önemli şirketin battığını duymadık..

JonDowes
12-06-2013, 01:18
Özel sektörün ve bankaların döviz pozisyon açığı yüksektir. Döviz pozisyon açığı, döviz cinsinden yükümlülüklerin, döviz cinsinden alacaklardan çok fazla olmasını ifade eder.

Yanlış. Bankalarda döviz pozisyonu sıfır denecek kadar düşük.

özel sektörün kur riski üzerine bir ekleme; bilançosunda f/x açık pozisyon taşıyan kobi'lerin %55 kısmı bu kur riskini hedge ediyor.. kobi'ler hedge etmeyi akıl edebiliyorsa, büyük şirketler büyük ölçüde hedge ediyordur- aksi halde, her biri 5+ milyar açık poz taşıyan türk telekom ve tüpraş'ın kur %5-10 yükseldi diye batacak olduğuna inanmamız gerekir..

2004 ilkbaharı, 2006 yaz başı, 2008 sonbaharı ve 2011 yılı döviz hareketlerinin her biri %20+ yükselişler gösterdi- hiçbirinde kur farkı zararı yüzünden herhangi bir önemli şirketin battığını duymadık..

Eksik bilgi var. Siz dövizle işi olan KOBİ'lere gidip "kur riskini hedge ediyor musunuz?" diye bir soru sorarsanız; %55'i "evet" diyebilir. ancak hedging; 0 veya 1, evet ve hayır gibi "dikotomik" bir kavram değildir. başka deyişle: hedge ettiğini söyleyenlerin ciddi kısmı "kısmi hedge" yapar. 10 liralık riski varsa 2-3 liralık hedge yapar. tamamını yapacaksa; neden hedge yapıp bankaya güzel bir türev ürün marjı kazandırsın? gider peşinen döviz alır koyar yan cebine... full hedge yapsa; özel sektörün kur riski diye bir kavram kalmazdı ancak var. miktarı da ciddi yüksek (150 milyar dolar civarı).

kur her yükseldiğinde kur riski alanların batmasını beklemek de yanlış. adam gitmiş 20 yıllık eurobond çıkarmış (dış borç almış). bu adam kur %10 yükselse de batmaz, %40 yükselse de batmaz, niye batsın? aldğı borcun %4-5'i kadar faiz ödüyor sadece. tek derdi faiz ödemesi yaparken biraz daha yüksek kurla çarpmak. onu da eğer kalıcı olacağına inanırsa; ürün-hizmet fiyatlarına yansıtır ve bir sonraki faiz ödemesinde hata payını düşürür.

kur riski, çok ani realize olursa (bkz 2001), ekonomide büyük depresyon ve işsizlik sorunu yaratır. ancak o kadar kısa vadede hasar verebilmesi için dış borcun vadesinin çok kısa olması (ve tekrar alınamaması; ödenmesi) gerekir. bizde hem vadeler oldukça uzadı, hem de ülkenin ödeme gücüne olan inanç sağlamlaştığı için borç çevrim oranları %100'ün üzerinde...

özetle: eğer siyasi bir kriz yaşanmazsa; yükselen kur bize sadece artan enflasyon olarak döner. daha fazlası değil. dolar 2 olursa çökmeyiz yani. 2.5 olacak hali de yok.

BOSPOROS
12-06-2013, 02:02
Riskin sorunların ağırlaşmaya devam ettiği için sinsice büyüdüğü ortamlarda hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Siyasiler, merkez bankası yöneticileri, denetleyici ve düzenleyici kurum yöneticileri ile yönetilmeyecek kadar büyük risk taşıyan kurum yöneticilerinin söylem ve eylemi bu kapsamda değerlendirilmelidir. Benzeri durumlarda ekonomi cephesindeki eğilimler ile piyasadakiler birbirlerinden ayrışır ve durumun zaman içinde daha kötüye gitmesi önlenemez.

Her şey risk taşıyanları ve risk alma adaylarını uyutmaya, aldatarak yönlendirmeye yöneliktir; kısa vadeli ve spekülatif karakterlidir. Yeterli bilince sahip olmayan, durumunu korumak veya ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına risk almak zorunluluğunda olanlar av durumundadır ve sürü psikolojisi ile kolayca yönlendirilir, iş işten geçinceye kadar da ne olup bittiğini anlayamazlar.

Sermaye piyasalarının düşmüyor veya yükseliyor olması, emtia fiyatlarının yatay bir eğilim sergilemesi, faizlerde ve döviz kurlarında önemli bir değişiklik olmaması bu kesimlerin algılamalarını köreltir ve yönlendirmelerin kolaylaştırır.

Konuşulmayanların ve bilmedikleri gerçeklerin farkına varamazlar, orta vadede kurtlar sofrasına meze olmaktan kurtulamazlar, her şeyin hileli olduğunu anlayamazlar... Şok yaratacak sarsıntıların olmaması ve yapay iyimserliğin bir süre belirleyici olması bir şeylerin düzelmeye başladığı anlamına gelmez...

özür
12-06-2013, 08:25
Çok laf az iş olayına dönüyor bu topik devamlı. Faiz yazın bize bankaların tezgah altı tezgah üstü faizlerini lütfen.

ahmetd76
12-06-2013, 09:20
Yanlış. Bankalarda döviz pozisyonu sıfır denecek kadar düşük.

Eksik bilgi var. Siz dövizle işi olan KOBİ'lere gidip "kur riskini hedge ediyor musunuz?" diye bir soru sorarsanız; %55'i "evet" diyebilir. ancak hedging; 0 veya 1, evet ve hayır gibi "dikotomik" bir kavram değildir. başka deyişle: hedge ettiğini söyleyenlerin ciddi kısmı "kısmi hedge" yapar. 10 liralık riski varsa 2-3 liralık hedge yapar. tamamını yapacaksa; neden hedge yapıp bankaya güzel bir türev ürün marjı kazandırsın? gider peşinen döviz alır koyar yan cebine... full hedge yapsa; özel sektörün kur riski diye bir kavram kalmazdı ancak var. miktarı da ciddi yüksek (150 milyar dolar civarı).

kur her yükseldiğinde kur riski alanların batmasını beklemek de yanlış. adam gitmiş 20 yıllık eurobond çıkarmış (dış borç almış). bu adam kur %10 yükselse de batmaz, %40 yükselse de batmaz, niye batsın? aldğı borcun %4-5'i kadar faiz ödüyor sadece. tek derdi faiz ödemesi yaparken biraz daha yüksek kurla çarpmak. onu da eğer kalıcı olacağına inanırsa; ürün-hizmet fiyatlarına yansıtır ve bir sonraki faiz ödemesinde hata payını düşürür.

kur riski, çok ani realize olursa (bkz 2001), ekonomide büyük depresyon ve işsizlik sorunu yaratır. ancak o kadar kısa vadede hasar verebilmesi için dış borcun vadesinin çok kısa olması (ve tekrar alınamaması; ödenmesi) gerekir. bizde hem vadeler oldukça uzadı, hem de ülkenin ödeme gücüne olan inanç sağlamlaştığı için borç çevrim oranları %100'ün üzerinde...

özetle: eğer siyasi bir kriz yaşanmazsa; yükselen kur bize sadece artan enflasyon olarak döner. daha fazlası değil. dolar 2 olursa çökmeyiz yani. 2.5 olacak hali de yok.

Bizler işin çok fazla teknik detayını bilmiyoruz. Oturup her gün devletin dış borç miktarı ne kadar? Özel sektörün ne kadar? Bunları takip etmemiz mümkün değil. Ama artık insanların yazım tarzından birşeyler çıkarabiliyorum çok şükür. Sağol Jon Hoca.. Hızır gibi yetiştin..

austin
12-06-2013, 09:42
haberde anlatıldığı gibi olacaksa BES mükemmel olmuş :yes:

Hayal görmeyelim, bunlar hayır kurumu değil, ne verirsen içinden karını alıp kalanını sana verecek. Diyelimki sistemde 56 yaşına kadar 50bin birikmiş, tr ortalamasına göre bu 20 yıl daha yaşar diyip 50bin/240=208tl maaş bağlayacak, bozdur bozdur harca:)

Bes yalanına fazla kanan olmayınca birde böyle deneyelim demişler sanırım.. Daha 6 ayı dolmadan sistemi değiştirmeye başladılar gelecek 20 yılda kaç defa sulandırılır sen tahmin et.. Bankaları ve devleti fonlamak isteyen hayırseverler için güzel bir sistem:))

Heval
12-06-2013, 09:51
Gösterge 7.04

memet1
12-06-2013, 09:59
Çok laf az iş olayına dönüyor bu topik devamlı. Faiz yazın bize bankaların tezgah altı tezgah üstü faizlerini lütfen.

Hayal görmeyelim, bunlar hayır kurumu değil, ne verirsen içinden karını alıp kalanını sana verecek. Diyelimki sistemde 56 yaşına kadar 50bin birikmiş, tr ortalamasına göre bu 20 yıl daha yaşar diyip 50bin/240=208tl maaş bağlayacak, bozdur bozdur harca:)

Bes yalanına fazla kanan olmayınca birde böyle deneyelim demişler sanırım.. Daha 6 ayı dolmadan sistemi değiştirmeye başladılar gelecek 20 yılda kaç defa sulandırılır sen tahmin et.. Bankaları ve devleti fonlamak isteyen hayırseverler için güzel bir sistem:))

tamamen katılıyorum...

memet1
12-06-2013, 10:00
Gösterge 7.04süper gidiyor

ozziem
12-06-2013, 10:23
süper gidiyor

6.87 ye düştü tekrar an itibariyle.

JonDowes
12-06-2013, 10:45
Sağol Jon Hoca.. Hızır gibi yetiştin..

rica ederim. kimisi bilgiyi görünce tanır, alır ve öğrenir. kimisi de parasını verse bulamayacagı şeyleri görünce ne oldugunu anlamaz, okumaz.

memet1
12-06-2013, 10:47
6.87 ye düştü tekrar an itibariyle.

sağlık olsun en azından yukarı döndüya,bankacılar artık düşecek diyemiyor...

excali
12-06-2013, 10:59
rica ederim. kimisi bilgiyi görünce tanır, alır ve öğrenir. kimisi de parasını verse bulamayacagı şeyleri görünce ne oldugunu anlamaz, okumaz.

http://stoptalk.files.wordpress.com/2011/12/funny-pictures-scared-cat-naked-guy.jpg

dudu
12-06-2013, 11:16

Aynen katiliyorum.
Devletin emeklilik sistemi "pay as you go" (gecerken ode) denen sistemdir, sizin cocugunuz sizin emekli maasinizi oder, tipki sizin de calisirken babanizin maasini odediginiz gibi, her 1 emekliye 4 calisan orani ile optimal isler, bunun icin calisan genc nufusun nufus artisi ile artmasi gerekir, yoksa sistem acik verir.
Baska kaynaklardan takviye edilmesi gerekir. Burada aktuaryal hesaplar yapilarak ortalama yasam suresine gore emeklilik yasi yukseltilir. Olene kadar maas odenir, dusuk de olsa, ortak havuzdan yine de odenir.

BES sistemi ise bir tasarruf sistemidir. Ne kadar tasarruf edilirse o miktar belirli bir sure icin maas olarak odenir veya bir defa olmak uzere toplu para alinir, sistemden cikilir.
Biri digerinin alternatifi olamaz.
Yeni bir duzenleme ile kisi bazinda biriken paranin omur boyu odenmesi demek ayni miktar paranin daha uzun bir doneme yayilarak odenmesi anlamina geleceginden miktar cok dusuk olacak kimseyi tatmin etmeyecektir.
Emeklilikte rahat etmenin tek yolu calisirken tasarruf oranini yukseltmektir.

Syg,

thron
12-06-2013, 11:18

mükemmel yazmışsınız bir an acaba ben yazdım da hatırlamıyorum mu diye düşündüm.

ben bes konusunda sizden çok daha kötümserim, nihai amaç emekli maaşı verme işini devletin üzerinden atmak (amerika gibi)

dolayısı ile besi sulandırmayı değil sgk nın yerine geçirmeyi çalışıyorlar.

BORA YAŞAR
12-06-2013, 11:29
Demirel dönemlerinin emeklilikte popülizm yaklaşımları çoktu.

Belki de bir nevi uzun vadeli borçlanma kabul ediliyordu o zor dönemlerde bu emeklilik projeleri.

Bunlardan biri de "süper emeklilik" diye bir paketti.

Milletin hazır parasını ileride sana ne çok mama vereceğim diye cukkladılar argo deyimi ile.

Normal emeklilerle bunların alacağı maaş çok farklı olacaktı.

Peki ne oldu dersiniz?

Bunlardan biri de benim hemen herşeye balıklama atlayan arkadaşımdı.

Şu anda aldığı emeklilik maaşının diğerlerinden hiçbir farkı yok.

Enayi durumuna düştü. Üzülür durur bu duruma.

Emeklilik projesi, ister kamunun ister özelin olsun, bir matematik hesaba dayanmalı.

Bu mantığı olmayan hiçbir proje uzun vadeli ve hayırlı olamaz.

dudu
12-06-2013, 11:50
Benim rahmetli kayinpeder de devlete guvenip o zamanlar 4-5 tane taksi plakasi alabilecegi miktarda bir parayi
super emeklilik masallarina kanarak yatirmis.
Eksi sozluk'e gore super emeklilik:

http://eksisozluk.com/super-emeklilik--462417

zamanın hükümetinin insanların elindeki toplu paralara göz koyup "siz bunları bana verin ben de size normal emekli maaşından daha yüksek maaş ödeyeyim" kandırmacası ile insanları soyduğu, kısa bir süre sonra iptal ettiği emeklilik rezaleti.ilk başta ödenen yüksek emekli maaşları indirilmemiştir ama asla da zam yapılmamıştır.normal emekli maaşları zam almaya devam etmiş ve süper emeklilerin maaşını yakalamıştır.devlet ise heme toplu paraya el koymuştur hem de " biz daha çok maaş vericez dedik eee veriyoruz işte" şeklinde kendini savunmuştur..evet daha yüksektir..yaklaşık 5 milyon kadar.

Belki o zamanlar BES olsaydi kendi tasarrufunu kendisi yapar bu tip seylere para yatirmazdi.
Su anda dul esinin aldigi emekli maasi siradan bir maasdan farkli degil.

Syg,

sarifirtina
12-06-2013, 11:58
Merkez Bankası Baskanı canlı yayında acıklamalar yapıyor soru cevapa gecildi faizin ust bandı arttırmayı dusunuyormusunuz sorusuna suan ıcın boyle bir ihtiyaca gerek yok dedi.
Faiz lobisi kimdir sorusuna her yerde her ulkede faizlerin dovizin inmesini ve cikmasini isteyenler olur cevabini verdi.Tekrar bir faiz sorusu geldi onada kisa ve kacamak cevap verdi.Hukumet baskisi adami o kadar korkutmus ki faiz sorularina gecistirici cevaplar vererek biran once baska bi soruya gecerek gecistirmeye calisiyor.

freelander02
12-06-2013, 12:16
Faize dönelim.

Burgan Bank 32 gün 6,75 ten bağlandı. Pazarlık yapamadım yapsaydım 7,00 olurdu.

emperador
12-06-2013, 15:24
Sizin uyanik kayinpederinizin onunde saygi ile egiliyorum. :)
SGK sisteminin batmanin esigine gelmesinde buyuk katkisi oldugunu dusunuyorum.

Syg,

bizde 55 bekleyelim duralım. 6,5 sene sonra primim doluyor ama yaşı beklemeye devam :).yani 10-11 yıl bekleyeceğim.

Sinusoidal
12-06-2013, 15:25
Bu faizler böyle giderse illegal PONZI SCHEME oynayan uyanıklar çıkar mı?

Kanunu bilmiyorum ama Bankerin biri illegal yaparsa ne olur? Bir zamanlarda Titan vardı bunun gibi değil mi?

Daha geçmişi yarı ihtiyarlar bilir :he:

inanna
12-06-2013, 15:36
Sizin uyanik kayinpederinizin onunde saygi ile egiliyorum. :)
SGK sisteminin batmanin esigine gelmesinde buyuk katkisi oldugunu dusunuyorum.

Syg,

İhtiyacı olan garibanlar hariç , çoğunluğu siyasi nedenlerle verilen 8-9 milyon yeşilkartlı önünde bende saygı ile eğiliyorum.
Bende bunların SGK sisteminin batmanin esigine gelmesinde buyuk katkisi oldugunu dusunuyorum.

armiero
12-06-2013, 15:47
basbakan basında pek dillendirilmese de geçenlerde bir mitingde "paralarınızı özel bankalardan çekin" demiş

bu doğru mu doğruysa ne demek oluyor?

dudu
12-06-2013, 16:12
basbakan basında pek dillendirilmese de geçenlerde bir mitingde "paralarınızı özel bankalardan çekin" demiş

Benim dinledigim ve anladigim kadari ile acik acik oyle demedi.
Devlet bankalari da var dedi, anlayan anladi dedi.
Sadece bu kadar konustu.
Siz bundan ne anlarsiniz onu bilemem.

Syg,

memet1
12-06-2013, 16:17

O zaman tmsf garantiyi niye 100 bine çıktıki,mevduatlar birazda özele gitsinde faizi tırmandırmasınlar değilmiydi amaç...çünkü para olmayınca asılıyolar yukarı,dolayısı ile aşağı çekmek zorlaşıyor...özelden kastettiği üç adet büyükbaş,onlara gözdağı verdi,geçmişte kim olduklarını cirolardan çözmüştüm,sizde bulabilirsiniz...

mandrake
12-06-2013, 16:43
Demirel dönemlerinin emeklilikte popülizm yaklaşımları çoktu.

Belki de bir nevi uzun vadeli borçlanma kabul ediliyordu o zor dönemlerde bu emeklilik projeleri.

Bunlardan biri de "süper emeklilik" diye bir paketti.

Milletin hazır parasını ileride sana ne çok mama vereceğim diye cukkladılar argo deyimi ile.

Normal emeklilerle bunların alacağı maaş çok farklı olacaktı.

Peki ne oldu dersiniz?

Bunlardan biri de benim hemen herşeye balıklama atlayan arkadaşımdı.

Şu anda aldığı emeklilik maaşının diğerlerinden hiçbir farkı yok.

Enayi durumuna düştü. Üzülür durur bu duruma.

Emeklilik projesi, ister kamunun ister özelin olsun, bir matematik hesaba dayanmalı.

Bu mantığı olmayan hiçbir proje uzun vadeli ve hayırlı olamaz.

Babamda 1983 mu ne o zamanlardan super emekli oldu

simdi maasi 1100 TL

Bende yurtdisindan emekli olma sistemini kullandim

Cepten 44 bin TL odedim. Ama 2018 den baslayarak olene kadar emekli maasi alicam. Ha bir de bedava saglik sigortasi. Sanirim emekli maasi su andaki parayla 1022TL (SGK sitesinde oyle yaziyor) Yani 44 ayda kendini odeyecek

Bu arada dunyadaki 196 ulke arasinda bir tek Turkiye yurtdisindan borclanarak emekli olmaya izin veriyor sanirim yakinda kaldirirlar cunku devlet inanilmaz zarara ugruyor kanimca.

pronto
12-06-2013, 17:11
Miting konuşmasında ben de öyle duydum tv'de çekin paranızı özel bankalardan dedi..

emperador
12-06-2013, 17:47
Miting konuşmasında ben de öyle duydum tv'de çekin paranızı özel bankalardan dedi..

ben dinlemedimde öyle dediyse demeside çok garip kaçar. mantıklı biris öyle demez başbakansa hele.özel bankalara kılsa ben özel bankalara kızıyorum vs.. gereksiz şeyler kesiyorlar diye ama dedikleri yaptıkları ile ters oluyor.özelleştirme yapıyorsun çatır çatır öte yandanda özel bankalara laf diyorsun. bence bunları demesindeki amaç insanlarda bak bak başbakan nasılda bu şerefsiz bankacılara ayar veriyor helal olsun dedirtmektir.

dudu
12-06-2013, 18:12
ben dinlemedimde öyle dediyse demeside çok garip kaçar. mantıklı biris öyle demez başbakansa hele.özel bankalara kılsa ben özel bankalara kızıyorum vs.. gereksiz şeyler kesiyorlar diye ama dedikleri yaptıkları ile ters oluyor.özelleştirme yapıyorsun çatır çatır öte yandanda özel bankalara laf diyorsun. bence bunları demesindeki amaç insanlarda bak bak başbakan nasılda bu şerefsiz bankacılara ayar veriyor helal olsun dedirtmektir.

Ben cok dikkatli dinledim.
Ya son mitingde ya da sondan bir oncekinde dedi ve duyduklarimi cok ama cok garipsedim.
Bankalar girtlaklarina kadar DIPS almislar, her faiz yukselisi mevcut DIPS portfoyunun zarar yazmasi, ayrica kaynak maliyetinin artmasi demek.
Kesinlikle alt tabakaya, bi boktan haberi olmayan ayak takimina "bakin ben faiz delisi bankacilara nasil ayar veriyorum" demek istiyor.
Bugun buyuk kizim bana baba faiz lobisi ne demektir dedi. :)
Ben de basbakanin yarattigi siradan adamin anlamadigi ama olaylardan bir sorumlu bulabilmek icin yaratilmis sanal bir kavram dedim.

Syg,

Sinusoidal
12-06-2013, 19:57
Ben cok dikkatli dinledim.
Ya son mitingde ya da sondan bir oncekinde dedi ve duyduklarimi cok ama cok garipsedim.
Bankalar girtlaklarina kadar DIPS almislar, her faiz yukselisi mevcut DIPS portfoyunun zarar yazmasi, ayrica kaynak maliyetinin artmasi demek.
Kesinlikle alt tabakaya, bi boktan haberi olmayan ayak takimina "bakin ben faiz delisi bankacilara nasil ayar veriyorum" demek istiyor.
Bugun buyuk kizim bana baba faiz lobisi ne demektir dedi. :)
Ben de basbakanin yarattigi siradan adamin anlamadigi ama olaylardan bir sorumlu bulabilmek icin yaratilmis sanal bir kavram dedim.

Syg,

Benim indikatör, cek parayı devlet bankasından yatır yabancı bankayı karlı cıkarsın sinyali veriyor

Kırmızı maviyi kesmiş yukarı yani

bluedreamms
12-06-2013, 21:15
Borç kavramının tanımlarını yapalım, netleşir:

1. Devletin, ihalelerle birincil alıcı Türk bankalarına sattığı .

Benim için çok değerli bilgilerdi...

Faydalandım....

Teşekkür ederim...

ACIBİBER
12-06-2013, 21:54
hem milliyette hem Hürriyet'te İşbankasında bilgisayarlar arızalanmış diye haber var. . Bilgisi olan var mı?

BORA YAŞAR
12-06-2013, 22:10
Şimdi yeniden denedim internetten girmeyi.

Olmadı.

ACIBİBER
12-06-2013, 22:15
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=100061&page=1010

Burayı okurken gördüm.

expertadvisor
12-06-2013, 22:20
Saat 13 ten bu yana işbank off

YTD

memet1
12-06-2013, 22:22
hem milliyette hem Hürriyet'te İşbankasında bilgisayarlar arızalanmış diye haber var. . Bilgisi olan var mı?

redhacke karşı reis taraftarları bir hack grubu kurmuştu,onlar yapmıış...

ozziem
12-06-2013, 22:24
Faizler için çok kritik nokta. Bir oraya bir buraya savruluyor ama aratamıyor. Bugün direkten döndü 7.0 ı sabah kırdı ama tutunamadı. Sonrasında ümit veren gelişme 6.50 ye düşmesine rağmen kendini 6.80 e attı. Hem de borsanın %2 yükseldiği bir günce. Şimdi 7.00 lern üzerine çıkarsa yolu olur bana göre 8.00 a kadar. Ama bunun için ABD deki 10 yıllık faizlerin 2.25 üzeri kapanışları yapması gerek bence. Eğer bu gerçekleşirse ateş fitillenir, 8.00 olur. Olmassa tekrar 5.x ler gelir. Benim yorumlarım bunlar, önceki yıllardaki grafiklerle teknik bilgi olmadan yorumlanmıştır.

maredo
12-06-2013, 22:52
Bence dövizin yukarı gideceği varsa gider merkezin müdahalesi kısmi başarılı olur, ama MB nin niyetini belli etmesi önemli tabi

Garanti Ceo'su açıkladı, 95 milyar mevduat varmış bankada son olaylarda 35 milyon çekilmiş, devede kulak değil tırnak:) olay büyür diye korktu sanırım çıktı açıklama yaptı çapulcuyum diye başbakanda kızdı devlet bakalarını işaret etti devlet bankalarınıda satacaklar biraz daha özellerden mevduat toplamak istiyorlar herhalde:)

memorex
12-06-2013, 22:59
Eş ve çocuğa hediye ve banka hesabına ortak etmede son durum ne? - Şükrü KIZILOT - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23485048.asp

38 yaşında emekli olup 29 yıldır emekli maaşı alan kayınpederimin sgk nın batmasına katkısı vardır belki ama o erken emekliliği yasa olarak getiren zatın hatasıdır asıl.Ve o yasayı çıkaranlara hesap sorulmalıdır SerGeneKon mu derler ne derlerse adına!

ACIBİBER
12-06-2013, 23:02
Bende denedim giremedim sistem kesintisi diyor mesajı aşağıya ekledim:

Sistem Kesintisi

Bankamızın ana sisteminde oluşan genel bir arıza nedeniyle bugün çeşitli kanallarımızdan hizmet verilmesinde aksamalar olup arızanın giderilmesi için gerekli tüm çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu arıza için tüm müşterilerimizden özür dileriz.

zeus66
13-06-2013, 00:28
mayıs başında beri tahvil faizlerinde yaşanan artışlar- maviler EM ekonomileri, siyahlar AB ve diğer gelişmiş ülkeler, kırmızı ABD tahvil faizi.. g.afrika, şili ve kolombiya tahvilleri 160 bp üstü yükseliş yaşamış, türk tahvili 155 bp artmış.. rusya, indonezya, meksika ve brezilya faizinde artış 100 bp üstünde.. G7 ekonomilerinde faiz artışı 30-40 bp ile sınırlı kalmış..

http://666kb.com/i/cew41aw3r4qmht8ac.jpg

döviz kurundaki artış- diğer majör gelişmekte olan ülke kurların kıyasla- ne alemde dersek..

http://666kb.com/i/cew4bv74k05ncq5v8.gif

zeus66
13-06-2013, 00:54
fed beklentisiyle EM piyasalarından yaşanan çıkış ne kadar tahribat varsa dünya genelinde, türk tahvil ve döviz piyasalarındaki hareket de onunla sınırlı kalmış.. #direngezi hemen hemen hiç bir ekstra katkı sunamamış.. zaten faiz tarihi dipten kalktı, kar satışı çok doğaldı- not beklentisinin bitmesi, sezon finali mevsimselliği, banka karlarına tırpan atan kmh vb düzenlemeler.. ideal ortam, ideal zamanlama, ideal yurtdışı ortamı ve.. ve, tarihi gezi direnişi- tüm dünya televizyonlarından saatlerce canlı yayın, ABD- AB- rusya- suriye bütün dünya hükümetlerinin polis şiddetinden çok fazla endişe duyduklarıı defalarca tekrar tekrar açıklamaları, türk halkı incinmesin diye üzerimize titreyen tüm bir dünya..

siyasi istikrarla ilgili riskler türk piyasalarında her zaman için çok sert oynanmıştır- sadece borsada değil, tahvil ve döviz piyasalarında da.. ve gezinin ikinci haftası dolarken, ne tahvilde ne dövizde hiç bir ekstra yok.. yüksek faizi, unutun gitsin :)

dudu
13-06-2013, 09:39
bizde 55 bekleyelim duralım. 6,5 sene sonra primim doluyor ama yaşı beklemeye devam :).yani 10-11 yıl bekleyeceğim.

Ben 25 yil (9000 gun) bagkur sistemine asgari ucretin ucte biri kadar bir prim odeyerek gecen yil 52 yasimda emeklilik hakkimi kazandim.
Bana su an verilen maas 1004.56 TL dir.
Ancak hala tasarruf etmeye, hala biriktirmeye devam ediyorum.
Size de tavsiyem bu 11-12 yillik bekleme suresinde de tasarruf etmeye biriktirmeye ve yatirim yapmaya devam etmenizdir.
Syg,

ACIBİBER
13-06-2013, 09:54
Bende yakında emekli olacağım. 1000 tl çok az bir para. Çocuğun. 1 aylık masrafı.
Emekli olunca emekli maaşını güzel güzel yerim diye düşünüyordum açıkcası oran çok az. Yetersiz.
En iyi emekli maaşı veren ülke Almanya. 3000-4500 Euro diye biliyorum
Almanlar emekli olunca bu para ile dünyayı geziyor.biz ancak portakal bahçesinde tur atarız gibime geliyor.
Emekli olunca mango yetiştirme planlarım var. 5-10 dönüm Karadeniz'den yer alacağım bu işe el atacağım
pazarda tane ile satılan ürün bu yüzden beni cezbediyor :oley:

dudu
13-06-2013, 10:04
fed beklentisiyle EM piyasalarından yaşanan çıkış ne kadar tahribat varsa dünya genelinde, türk tahvil ve döviz piyasalarındaki hareket de onunla sınırlı kalmış.. #direngezi hemen hemen hiç bir ekstra katkı sunamamış.. zaten faiz tarihi dipten kalktı, kar satışı çok doğaldı- not beklentisinin bitmesi, sezon finali mevsimselliği, banka karlarına tırpan atan kmh vb düzenlemeler.. ideal ortam, ideal zamanlama, ideal yurtdışı ortamı ve.. ve, tarihi gezi direnişi- tüm dünya televizyonlarından saatlerce canlı yayın, ABD- AB- rusya- suriye bütün dünya hükümetlerinin polis şiddetinden çok fazla endişe duyduklarıı defalarca tekrar tekrar açıklamaları, türk halkı incinmesin diye üzerimize titreyen tüm bir dünya..

siyasi istikrarla ilgili riskler türk piyasalarında her zaman için çok sert oynanmıştır- sadece borsada değil, tahvil ve döviz piyasalarında da.. ve gezinin ikinci haftası dolarken, ne tahvilde ne dövizde hiç bir ekstra yok.. yüksek faizi, unutun gitsin :)

Ben de son gunlerde olan faiz ve kur artisinin buyuk kisminin FED'in politika degisikligi beklentisinden oldugunu dusunenlerdenim.

Gezi Parki olaylarinin katkisinin fazla oldugunu dusunmuyorum.

Faiz belki biraz daha yukselir ama cok fazla yukselecegini, borsanin da cok dusecegini dusunmuyorum, tabii bu dediklerim cok agir bir hata yapmaz isek.

Syg,

emperador
13-06-2013, 10:10
Ben 25 yil (9000 gun) bagkur sistemine asgari ucretin ucte biri kadar bir prim odeyerek gecen yil 52 yasimda emeklilik hakkimi kazandim.
Bana su an verilen maas 1004.56 TL dir.
Ancak hala tasarruf etmeye, hala biriktirmeye devam ediyorum.
Size de tavsiyem bu 11-12 yillik bekleme suresinde de tasarruf etmeye biriktirmeye ve yatirim yapmaya devam etmenizdir.
Syg,

elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. gerçekten para biriktirmekte zor iş.

dudu
13-06-2013, 10:39
elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. gerçekten para biriktirmekte zor iş.

Yasinizin 37 oldugunu goruyorum.
Daha vaktiniz var.
Ihityaciniz olan en basda disiplin ve azim. Tabii cari fazla da verebilmeniz gerekiyor.
Kolay gelsin.

Syg,

oguzozi
13-06-2013, 11:09
70 yasinda dunyayi gezmektense 55 yasinda portakal soymsyi tercih ederim:)

BORA YAŞAR
13-06-2013, 11:27

Bu hoş bir felsefe.:)

Buna takılan epeyce kişi var.

Burada bulunanların ekserisi tasarruf ehli.

Bir de tasarruf yapmak bir alışkanlık oluyor bir başladınmı...

En iyisi sen takılma buralara.

Gez dolaş imkanın varsa eğer tabi.:)

austin
13-06-2013, 12:30

Varsın ben dünyayı gezmiyim ama çocuklarım mutlu ve rahat yaşasın, göçtükten sonra babamdan Allah razı olsun deseler yeter..

borky
13-06-2013, 16:26
Bati Roma imparatorlugu savastan degil borclarindan dolayi batti.

2. Dunya savasi 1929 buhranini atlatmasina nasil yardimci oldu US'in bir incelemeni tavsiye ederim, ve hatta Pearl Harbour sonrasi tetiklenenen agir savunma sanayinin faydasini da.

borky
13-06-2013, 16:32
3. İkinci madde "patikanın gittiği tek yol" değildir. Alınan borçlar karşılıksız değil, özel sektör o kadar yüksek borcu daha da fazla ipotek verebildiği için alıyor. Karşılıksız bir borç yüklenimi yok. Daha da önemlisi, alınan borç "devlet çarçuruna" veya "bireylerin lüks tüketimine" gitmiyor. İthalatımızın içinde tüketimin payı oldukça düşük. Ara mal ve ham madde alıyoruz. Bunu; üretim için yapıyoruz. Hızlı borçlanmak kötü, yabancıya borçlanmak duble kötü... ama en azından üretim için.

Sorunun ulke icin en onemli kismi burasi zaten, ara mal ve hammaddenin ithalat yoluyla girdi oldugu bir ulke, uretim ciktisini ve ihracatini arttirsa da, negatif geri besleme seklinde ithalati da artacak.

10 seneden fazla tek parti iktidari olan bir hukumet, bu konuda hicbir zaman bir somut adim atamadi. Betona dayali buyumeye odaklandi. Hammadde konusunda yapacak bir sey yok, ama en azindan ornek olarak Turkiye gibi bir ulkenin yazilimda bile bir atilim yapamamasi, bir marka yaratamamasi onemli bir sorundur.

memorex
13-06-2013, 17:41
Moodys gezi olayları devam ederse kredi notunuzu düşürürüm dedi borsa çakıldı.Abd yönetimi sözünü dinletemeyince kredi kuruluşu üzerinden aba altından sopa göstermeye başladı.Çapulculara güzel destek belki padişah tırsar !

memorex
13-06-2013, 17:44
Sorunun ulke icin en onemli kismi burasi zaten, ara mal ve hammaddenin ithalat yoluyla girdi oldugu bir ulke, uretim ciktisini ve ihracatini arttirsa da, negatif geri besleme seklinde ithalati da artacak.

10 seneden fazla tek parti iktidari olan bir hukumet, bu konuda hicbir zaman bir somut adim atamadi. Betona dayali buyumeye odaklandi. Hammadde konusunda yapacak bir sey yok, ama en azindan ornek olarak Turkiye gibi bir ulkenin yazilimda bile bir atilim yapamamasi, bir marka yaratamamasi onemli bir sorundur.

Hammadde konusunda yapılacak birşey yok görüşünüze katılmıyorum.Nedenine gelince bu ülke bu duruma ucuz döviz nedeniyle geldi yani ithalatı cazip hale getirdiler.İthal etmek üretmekten daha avantajlı hale gelince doğal olarak böyle berbat bir dengeye doğru gitti ekonomi.Döviz kurları yükselir üretim yapmak ithal etmekten daha avantajlı hale getirilirse bu kötü gidişatın önü alınabilir düşüncesindeyim.

mandrake
13-06-2013, 18:14
Sukru kizilot bugunku yazisinda anneyle ortak acilan he sap bulunursa veraset vergisi kesilir diyoadamlar hakkaten abarmislar
Peki BU vergiden nasil kacicaz simdi biz?

dudu
13-06-2013, 18:23
Sukru kizilot bugunku yazisinda anneyle ortak acilan he sap bulunursa veraset vergisi kesilir diyoadamlar hakkaten abarmislar

Anneniz sayet size guveniyorsa parayi sizin hesabiniza havale edecek. Aciklama kismina da ihtiyacdan borc yazdiracak.
Tek yolu bu.
Syg,

bluedreamms
13-06-2013, 18:35
Bu gun Yapı kredi 32 gunlüğe 6.70, Ziraat 6.38 dedi...
Yapı kredi de yukselme, Ziraat da düşme var. !!! :)

mandrake
13-06-2013, 20:11
Anneniz sayet size guveniyorsa parayi sizin hesabiniza havale edecek. Aciklama kismina da ihtiyacdan borc yazdiracak.
Tek yolu bu.
Syg,

Annem butun parasini benim hesaba yatirsa Maliye sorabilirmi acaba? Yani borcu aldin ee neden hala kulllanmadin falan?

Bir avukat arkadasa sordum, annenden borc alip bankaya koyup kullanmazsan vergi verirsin dedi. Bana mantikli geldi.

Simdi ihtimallere bakalim

1) Annem ev alsin ama benim adima yapsin yani tapuda benim adim gozukecek yani ev benim olacak.

2) Butun parasini ceksin nakit olarak sonra bana versin, bende gidiyim kiralik kasaya koyayim

3) Butun parasini ceksin nakit olarak bana versin ben azar azar bankalara bolusturerek koyayim

Fikirlerinizi bekliyorum.

inanna
13-06-2013, 20:14
Hammadde konusunda yapılacak birşey yok görüşünüze katılmıyorum.Nedenine gelince bu ülke bu duruma ucuz döviz nedeniyle geldi yani ithalatı cazip hale getirdiler.İthal etmek üretmekten daha avantajlı hale gelince doğal olarak böyle berbat bir dengeye doğru gitti ekonomi.Döviz kurları yükselir üretim yapmak ithal etmekten daha avantajlı hale getirilirse bu kötü gidişatın önü alınabilir düşüncesindeyim.

Bor'un pazarı ne zamandı?

Sinusoidal
13-06-2013, 20:18

eve kasa alıp oraya atıcaz parayı. elden alıp.:party:

liz22
13-06-2013, 20:35
Devlet senin bankadaki azıcık azıcık paralarını göremez mi sanıyorsun?

Paranın faiz değerinden vazgeçersen döviz yapıp kasaya koyabilirsin. (Böyle 1 milyon dolar koyan tanıdım).

Bunu avukata deği, mali müşavire danış tabii yeminli olsun biraz da devlette çalışmış olsa iyidir. Bana kalırsa devlet bir şey yapamaz.

mandrake
13-06-2013, 20:54
okey peki kiralik kasa nasil bulabilirim?

Turkiye'de boyle bir hizmet varmi? bankalar falan yapiyormu acaba?

Eve koyamam, komsuya bir hirsiz girmis adam buyuk ihtimalle elinde metal detektor varmis marleyin altindaki altinlari bile goturmus, komsunun yalancisiyim

ahmetd76
13-06-2013, 21:01

Neden yazılımda atılımımız yok diyorsunuz? Redhack var ya..
Şaka bir yana bir ülkede bir atılım yapılabilmesi için halkının hep birlikte yani birlik olması lazım. Bunun için de önce ülkesini sevmesi lazım. Ortak bir amaç olması lazım. Bizim ortak bir amacımız yok. En azından henüz yok.

memorex
13-06-2013, 21:03
Bor'un pazarı ne zamandı?

Geç kalınsa da zararın neresinden dönülse kardır yoksa krize girmekten kurtulamayacağız :düsün:

memorex
13-06-2013, 21:07
okey peki kiralik kasa nasil bulabilirim?

Turkiye'de boyle bir hizmet varmi? bankalar falan yapiyormu acaba?

Eve koyamam, komsuya bir hirsiz girmis adam buyuk ihtimalle elinde metal detektor varmis marleyin altindaki altinlari bile goturmus, komsunun yalancisiyim

kiralık kasa işi yaş.Olurda bankadaki kiralık kasalar soyulursa yanarsın.İçinde şu kadar para vardı ödeyin desenizde alamazsınız.

oguzozi
13-06-2013, 21:56
Bu hoş bir felsefe.:)

Buna takılan epeyce kişi var.

Burada bulunanların ekserisi tasarruf ehli.

Bir de tasarruf yapmak bir alışkanlık oluyor bir başladınmı...

En iyisi sen takılma buralara.

Gez dolaş imkanın varsa eğer tabi.:)

Sen rahat ol dostum.. ben tasarrufumu da yapıyorum geziyorum da hele ki kış günleri portakalımı soya soya sulu sulu yiyorum :)

memet1
13-06-2013, 21:58
Annem butun parasini benim hesaba yatirsa Maliye sorabilirmi acaba? Yani borcu aldin ee neden hala kulllanmadin falan?

Bir avukat arkadasa sordum, annenden borc alip bankaya koyup kullanmazsan vergi verirsin dedi. Bana mantikli geldi.

1) Annem ev alsin ama benim adima yapsin yani tapuda benim adim gozukecek yani ev benim olacak.

2) Butun parasini ceksin nakit olarak sonra bana versin, bende gidiyim kiralik kasaya koyayim

3) Butun parasini ceksin nakit olarak bana versin ben azar azar bankalara bolusturerek koyayim

Fikirlerinizi bekliyorum.yoldaş gerekince kullanmak üzere anneye bir borç senedi,borç aldığına delil olması için,senet sende dursun nene lazım,annenden biri alırmalır,sisteme sokmak içinde önce kıbrıstaki bir türk bankasına ne dersin,bilenler kıbrısı anlatsın,biara özel 4 büyükbaştan birinin bavulla kıbrısa para taşıdığı medyada yeralmıştı...yani burda yatırıyon hesap orda heralde bizim sistemlerde görülmez...

borky
13-06-2013, 22:25

Hammaddeden kastim petrol en basta Sayin memorex. Zaten ayni gorusteyiz, bu bakimdan ben ki 3.kopru yapimina karsi olmama ragmen Nukleer Enerjye karsi degilim, tam tersine bir an once yapilmasi taraftariyim. Turkiye'nin uretimi Bati ya da dunyanin diyelim onemli sirketleri icin kendi de onemli bir tuketim pazari oldugundan fason iscilik, fazlasi degil.

chucky68
13-06-2013, 23:45
kıbrısa sürekli gidip gelen vede orada girne üniversitesinde hocalık yapan bir avukat arkadaşım dün bana ismini şu an için hatırlayamadığım bir bankanın %10.75 faiz verdiğini söyledi....heryerdede reklamı varmış....kıbrısın en büyük bankalarından biriymiş....ismini şu a için hatırlayamadım...ama tekrar sorarım sorun değil....oran çok güzelde bu iş nasıl olacak onu bilmiyorum...arkadaş eğer düşünürsen ben ordan araştırırım hesap nasıl açılıyor sana haber ederim dedi....ancak ben biraz huylu olduğum için ön şüpheyle yaklaştım...neden bu kadar yüksek veriyor???....şahsen yurt dışında ukrayna,belarus vs gibi bilmediğimiz tanımadığımız ülkelerde macera aramak yerine kıbrıs daha az riskli geliyor....ama bilemiyorum.....dedim ya neden bu kadar yüksek bir oran???

C H U C K Y.........................HERYER FAİZ HERYER DİRENİŞ.....!!!!!

fusem
13-06-2013, 23:57
kıbrısa sürekli gidip gelen vede orada girne üniversitesinde hocalık yapan bir avukat arkadaşım dün bana ismini şu an için hatırlayamadığım bir bankanın %10.75 faiz verdiğini söyledi....heryerdede reklamı varmış....kıbrısın en büyük bankalarından biriymiş....ismini şu a için hatırlayamadım...ama tekrar sorarım sorun değil....oran çok güzelde bu iş nasıl olacak onu bilmiyorum...arkadaş eğer düşünürsen ben ordan araştırırım hesap nasıl açılıyor sana haber ederim dedi....ancak ben biraz huylu olduğum için ön şüpheyle yaklaştım...neden bu kadar yüksek veriyor???....şahsen yurt dışında ukrayna,belarus vs gibi bilmediğimiz tanımadığımız ülkelerde macera aramak yerine kıbrıs daha az riskli geliyor....ama bilemiyorum.....dedim ya neden bu kadar yüksek bir oran???

C H U C K Y.........................HERYER FAİZ HERYER DİRENİŞ.....!!!!!

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği'ne 1 tane kamu sermayeli, 15 tane özel sermayeli ve 7 tane de şube bankaları olmak üzere toplam 23 ticari banka üyedir. Birlik Tüzüğüne göre K.K.T.C.'de faaliyete geçen her bankanın Birliğe üye olması zorunludur.

Kamu Bankaları

Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.
Özel Sermayeli Bankalar

K.T.Kooperatif Merkez Bankası Ltd.
Türk Bankası Ltd.
Kıbrıs İktisat Bankası Ltd.
Asbank Ltd.
Creditwest Bank Ltd.
Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd.
Yakın Doğu Bank Ltd.
Universal Bank Ltd.
Şekerbank(Kıbrıs)Ltd.
Kıbrıs Continental Bank Ltd.
Akfinans Bank Ltd.
Viya Bank Ltd.
Kıbrıs Faisal İslam Bankası Ltd.
Yeşilada Bank Ltd.
Nova Bank Ltd.
Deniz Bank Ltd.
Şube Bankaları

Türkiye İş Bankası A.Ş.
HSBC Bank A.Ş.
T.C.Ziraat Bankası A.Ş.
Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
T.Halk Bankası A.Ş.
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
ING Bank A.Ş.

www.bankalarbirligi.org taki liste. hatırlamanıza yardımcı olur belki :)

işbankası kktc de %6 veriyor. %10.75 iyiymiş.

chucky68
14-06-2013, 00:13
biraz önce netten şöyle bazı kıbrıs bankalarını inceledim....bazı bankaların oranları 700.000 tl ye kadar %9.5 yazıyor:).........en düşük oranlarıda %7....çoğuda %8 ve üzeri veriyor.....ben sitelerinin yalancısıyım....ama yarın bir sorayım bakalım bu %10.75 lik banka kimmiş...genede kıbrıs oranları bize göre çok iyi....tek kusur trafik soldan ilerliyor:)

C H U C K Y.............................................SON BEBEK

fusem
14-06-2013, 00:49
denizbank cyprus YTL ye aylık %13, yıllık %16 faiz veriyor. stopaj bireysel müşterilerde %10, tüzelde %12
:)

liz22
14-06-2013, 00:54
mandrake sen kafa yapıyor olmalısın? buralarda gezinip kiralık kasa nerden bulabilirim diye sormak abesle iştigal. bankaların çoğunda bu hizmet mevcut millet 1 milyon TL değil, milyonlarca dolarını alıp koyuyor. en azından ggoogledan arat bu da mı zor beyavvv?

JonDowes
14-06-2013, 01:09
denizbank cyprus YTL ye aylık %13, yıllık %16 faiz veriyor. stopaj bireysel müşterilerde %10, tüzelde %12

Bu Denizbank'ın gerçek Denizbank'la hiç alakası olmadıgını unutmayınız. Kıraathaneden bozma bankacılık denemiş ve kapatılmış:

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/50/news/34603

oyucel
14-06-2013, 01:11
2005'ten sonra açılan tüm mevduat hesapları, hesap başına 20000euro'ya kadar devlet garantisi altındadır.

basitlik
14-06-2013, 01:21
Kibris Rum kesiminde bu sene batan paralari hic unutmayin. Rus larin cani fena yandi.

kutsi9
14-06-2013, 04:52

Fikirlerinizi bekliyorum.

vekalet, bu yönü arastirin

memet1
14-06-2013, 09:34
vekalet, bu yönü arastirinevet vekaletname,güzel fikir...ama miras kalınca intikal yok gv başlıyor...

ozziem
14-06-2013, 09:53
Paraşütleri hazırlayın, 5.xler geliyor.

memet1
14-06-2013, 10:35
(Tasarının ilk halinde 160 bin TL olan beyanname verme sınırı 120 bin TL’ye çekildi)herifler mevduatçı ile oynuyolar kardeşim,75 dediniz üzüldük,160 dediniz sevindik,şimdide burulduk,meclisten geçerken aziz vekillerimiz size güveniyoruz,bi teklif verinde artırın kardeşim...

dudu
14-06-2013, 11:14
Paraşütleri hazırlayın, 5.xler geliyor.

Faiz lobisinin beli kirildi. :)

Syg,

özür
14-06-2013, 11:50
Endex 50000
Faiz 10
Dolar 2

Aha buraya yazdım süre 1 yıl

Pscyokinesis
14-06-2013, 12:00
Endex 50000
Faiz 10
Dolar 2

Aha buraya yazdım süre 1 yıl

Yazmayla gerçek olacaksa bende yazayım .

Faiz 15
Dolar 2.5
Endeks 40000 :p

Hedef tarihi 2015 sonu

BORA YAŞAR
14-06-2013, 12:10
120.000 TL faiz elde etmek, bu oranlarla öyle kolay iş değil.

memet1
14-06-2013, 12:39
yalnız faiz değil tüm gelirin toplamı120bin,vekiller sizce alttamı,üsttemi...

hilmar
14-06-2013, 14:33
Gelir vergisi tasarısıyla faiz gelirlerinin beyan edilip edilmeyeceğine dair forumda bilgi kirliliği oluşmuş.
Tasarıya göre stopaja tabi tutulmuş faiz ve repo gelirleri hiç bir şekilde yıllık beyannameyle beyan edilmeyecek.

Diğer gelirlerde ise; sayılan 4 gelir unsurunun (Bunlar: GMSi (kira gelirleri), Diğer kazanç ve iratlar (Arsa, konut vb), ücretler, serbest meslek kazançları (yazar, ressam vb)) herhangi birinden yılda 188.000 TL üzeri gelir elde edenler bu gruptaki gelirlerin tamamı için beyanname verecek.

kutsi9
14-06-2013, 14:45
evet vekaletname,güzel fikir...ama miras kalınca intikal yok gv başlıyor...

haklisiniz, ama bildigim kadar yeni yasada intikali kaldirip mirasi gvergisini icine aliyorlar

memet1
14-06-2013, 15:35
Gelir vergisi tasarısıyla faiz gelirlerinin beyan edilip edilmeyeceğine dair forumda bilgi kirliliği oluşmuş.
Tasarıya göre stopaja tabi tutulmuş faiz ve repo gelirleri hiç bir şekilde yıllık beyannameyle beyan edilmeyecek.

Diğer gelirlerde ise; sayılan 4 gelir unsurunun (Bunlar: GMSi (kira gelirleri), Diğer kazanç ve iratlar (Arsa, konut vb), ücretler, serbest meslek kazançları (yazar, ressam vb)) herhangi birinden yılda 188.000 TL üzeri gelir elde edenler bu gruptaki gelirlerin tamamı için beyanname verecek.haklı olmanızı gönülden istiyorum ama menkul sermaye iradı diye bir bölüm var,sizde bilgi varsa bi yapıştırsanız,tşk...

memet1
14-06-2013, 15:37
haklisiniz, ama bildigim kadar yeni yasada intikali kaldirip mirasi gvergisini icine aliyorlaraynı şeyi söylüyoruz,syg...

kutsi9
14-06-2013, 15:55
hmm, bende bugun algida sorunum var :hmm: vekalet suan icin yinede en iyi cözüme benziyor, tabi kapsamli bir sekilde arastirmak lazim vefat aninda ne yapilabilr...

hilmar
14-06-2013, 15:59
haklı olmanızı gönülden istiyorum ama menkul sermaye iradı diye bir bölüm var,sizde bilgi varsa bi yapıştırsanız,tşk...

Gelirin toplanmasının esasları
MADDE 66- …

(4) Tam mükellef gerçek kişilerce elde edilen gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar, 31 inci madde kapsamındaki serbest meslek kazançları veya ücretlerden, gelir unsurları itibarıyla herhangi birinin, 77 nci maddenin birinci fıkrasındaki tarifenin dördüncü gelir diliminde ücret gelirleri için geçerli olan tutarın iki katını aşması halinde, beşinci fıkranın (a) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde yer verilenler dışında kalan diğer gelirlerin tamamının bu fıkradaki gelirlerle birlikte, beşinci fıkranın diğer hükümleri dikkate alınmaksızın yıllık beyannamede toplanması zorunludur.
(5) Gerçek kişilerin aşağıda belirtilen gelirleri için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dâhil edilmez:
a) Tam mükellefiyette;
1) Gerçek usulde vergilendirilmeyen zirai kazançlar, 41 inci maddenin ikinci fıkrasının (j) ve (k) bentlerinde yazılı menkul sermaye iratları ile kazanç ve iratların istisna hadleri içinde kalan kısmı,
2) Türkiye’de kesinti suretiyle vergilendirilmiş 41 inci maddenin ikinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan menkul kıymetlerin yurtiçinde ihraçlarından elden edilen kazanç ve iratlar, aynı fıkranın (e)-mevduat faizi-, (f) –katılım bankası kar payı-, (ı) –Repo- bentlerinde yer alan menkul sermaye iratları ile 62 nci madde kapsamında kesinti suretiyle vergilendirilmiş menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarından elde edilen gelirler,

Ayrıca veraset verginin gelir vergisinin içine alınması diye bir durum söz konusu değil, veraset ve intikal vergisinde eski uygulama devam edecek.

memet1
14-06-2013, 16:13
Gelirin toplanmasının esasları
MADDE 66- …

(4) Tam mükellef gerçek kişilerce elde edilen gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar, 31 inci madde kapsamındaki serbest meslek kazançları veya ücretlerden, gelir unsurları itibarıyla herhangi birinin, 77 nci maddenin birinci fıkrasındaki tarifenin dördüncü gelir diliminde ücret gelirleri için geçerli olan tutarın iki katını aşması halinde, beşinci fıkranın (a) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentlerinde yer verilenler dışında kalan diğer gelirlerin tamamının bu fıkradaki gelirlerle birlikte, beşinci fıkranın diğer hükümleri dikkate alınmaksızın yıllık beyannamede toplanması zorunludur.
(5) Gerçek kişilerin aşağıda belirtilen gelirleri için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dâhil edilmez:
a) Tam mükellefiyette;
1) Gerçek usulde vergilendirilmeyen zirai kazançlar, 41 inci maddenin ikinci fıkrasının (j) ve (k) bentlerinde yazılı menkul sermaye iratları ile kazanç ve iratların istisna hadleri içinde kalan kısmı,
2) Türkiye’de kesinti suretiyle vergilendirilmiş 41 inci maddenin ikinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan menkul kıymetlerin yurtiçinde ihraçlarından elden edilen kazanç ve iratlar, aynı fıkranın (e)-mevduat faizi-, (f) –katılım bankası kar payı-, (ı) –Repo- bentlerinde yer alan menkul sermaye iratları ile 62 nci madde kapsamında kesinti suretiyle vergilendirilmiş menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarından elde edilen gelirler,

Ayrıca veraset verginin gelir vergisinin içine alınması diye bir durum söz konusu değil, veraset ve intikal vergisinde eski uygulama devam edecek.

süpermiş,teyid için araştıracağım...tşk...

BORA YAŞAR
14-06-2013, 16:15
süpermiş,teyid için araştıracağım...tşk...

Çok ihtiyatlıyızdır.

Naruto
14-06-2013, 17:19
Herkese Merhaba,

Anadolubank 2013 yılında hiç vadeli mevduat açmamış bireysel müşteriler için 2Haziran ayı sonuna kadar 20.000-TL ve 150.000-TL arasındaki mevduatlarınıza 32-45 Gün vadede 7,50 Brüt Faiz oranı vermektedir. USD ve Eur için yine aynı vadede 3% F.Oranı vermektedir. Değerlendirme için benimle irtiabata geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

mgdv2001
14-06-2013, 18:43
Herkese Merhaba,

Anadolubank 2013 yılında hiç vadeli mevduat açmamış bireysel müşteriler için 2Haziran ayı sonuna kadar 20.000-TL ve 150.000-TL arasındaki mevduatlarınıza 32-45 Gün vadede 7,50 Brüt Faiz oranı vermektedir. USD ve Eur için yine aynı vadede 3% F.Oranı vermektedir. Değerlendirme için benimle irtiabata geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Fibabanka 32 Gün ve üzeri vadelerde %7,77 oran vermektedir
Ayrıca enpara.com 32 Gün 7,50 ile başlayıp 46 Güne 7,60 - 92 ve 180 Günlere 7,75 oranlar vermektedir.
Bu oranlar varken Anadolubankın oranının bence bir albenisi yoktur.
Saygılar

parasabir
14-06-2013, 19:59
değerli forumdaşlar, bugün FİBABANKA ' da 200 üstü 182 gün %7.77 ile bağladım. İzmir kordon ve konak ta bulunan bütün banka şubelerini gezerek oran aldım. En yükseği Fibabanka idi. Anadolubank hiç ilgilenmedi. Burganbank ta masa masa dolaştırdılar. TEB çalışanları ise çok burnu havada. Gerçi bende de bir gariplik olabilir ! Alıştık önceden mevduatçıya güleryüz gösterilmesine ya halen o günleri özlüyoruz sanırım.
Salı günü 150 civarı dönüşüm var. Yeni bilgi verebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşk. syg.

fusem
14-06-2013, 23:31
TL mevduatlarınıza özel %7,77 faiz oranı Fibabanka'da!

5.000 TL - 250.000 TL aralığındaki mevduatlarınıza Fibabanka'dan özel kampanya !

32 gün - 366 gün arası vadelerde % 7,77 oranından faydalanmak için sizleri şubelerimize bekliyoruz.

Kampanyadan yeni müşteriler ile 01/01/2013 tarihinden sonra Fibabanka A.Ş'de mevduatı bulunmayan müşteriler faydalanabilecektir.

Kampanyamız 05 Temmuz 2013 tarihine kadar geçerlidir.

Belirtilen oranlar stopaj öncesi brüt orandır.

Fibabanka A.Ş'nin oranları değiştirme hakkı saklıdır.

http://www.fibabanka.com/tl-mevduatlariniza-ozel-yuzde-777-faiz-orani-fibabankada.aspx

memet1
14-06-2013, 23:52
süpermiş,teyid için araştıracağım...tşk...hilmar yoldaş 66.5.a.2 maddesi aynen geçerse hakkaten 41 2 e bendi için beyanname verilmeyecek,tebrikler doğru imiş,aman bunu basın duymasın diyeceğim ama ş. kızılot yazmıştıda inanmamıştım,yani yoldaşlar yüksek faiz verene asılmaya devam diyorum...syg...

ACIBİBER
15-06-2013, 14:10
Merkez bankası 128 milyar dolar param var diyor. Bu para acaba fiziki olarak mı var? Yoksa kağıt üzerinde bankalarda mevcut bulunun döviz karşılıklarının toplamı mı? Burda ikilem söz konusu. aydınlatıcı net bilgiyi ben google dan bulamadım.
Merkez bankası 50 milyon $ döviz satacak (her gün) isteyene gel al diyecek. NAKİTİ ne kadardır? Banka muazzam karşılıkları oranıne kadardır? Bu bilgi ışığında ilerde devilasyon oluğunda terse gelmeyelim. Böyle bir durumda zarar %100 olacaktır yani paranın yarısı mum gibi eriyecektir. bence buna ciddi kafa yormak lazım yılda %10 net kazansan 9 yıl sonra %100 kazanmış olursun. Bir devilasyona yakalandıkmı 9 yılda ağarttığımız saçlar boşa gider havanda su döğmüş oluruz.
Siyah kısımlara cevap bekliyorum

memorex
15-06-2013, 15:23
Yeni vergi tasarısı ve bazı ince noktalar - Şükrü KIZILOT - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23509017.asp?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook

memorex
15-06-2013, 17:47
Borsacı arkadaşlar sevdiğim bir arkadaşımın ricası ''günlük takas dökümlerine internetten nereden ulaşabilirim '' şeklinde.Bildiğiniz ücretsiz takas dökümü veren web siteleri var ise yazar mısınız?İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

şef
15-06-2013, 19:00
Merkez bankası 128 milyar dolar param var diyor. Bu para acaba fiziki olarak mı var? Yoksa kağıt üzerinde bankalarda mevcut bulunun döviz karşılıklarının toplamı mı? Burda ikilem söz konusu. aydınlatıcı net bilgiyi ben google dan bulamadım.
Merkez bankası 50 milyon $ döviz satacak (her gün) isteyene gel al diyecek. NAKİTİ ne kadardır? Banka muazzam karşılıkları oranıne kadardır? Bu bilgi ışığında ilerde devilasyon oluğunda terse gelmeyelim. Böyle bir durumda zarar %100 olacaktır yani paranın yarısı mum gibi eriyecektir. bence buna ciddi kafa yormak lazım yılda %10 net kazansan 9 yıl sonra %100 kazanmış olursun. Bir devilasyona yakalandıkmı 9 yılda ağarttığımız saçlar boşa gider havanda su döğmüş oluruz.
Siyah kısımlara cevap bekliyorum

türkiyenin 1-2 yıl içinde ekonomik olarak zor bir viraja gireceği kanaatindeyim. bakan, özelleştirilecek varlıkların azaldığını söyledi. özelleştirme gelirleride nefes aldırıyordu. netice itibari ile bir miktar dolara geçmekte fayda var. yaz sonu gibi 1.80 altından geçme niyetim vardı, son yükselişten sonra tekrar oralara döner mi? bilemiyorum.

ACIBİBER
15-06-2013, 20:11
Bende aynı kanıdayım. 2 yıl içinde sert bir dalga ile yüzleşeceğiz gibi :yes:
2 yıl içinde ters bir hareket kişinin sonunu getirebileceği gibi doğru bir hareket o kişiyi akıl almaz zenginliklere sürükleyebilir.

memet1
15-06-2013, 21:15
[url]http://www.ensonhaber.com/husnu-ozyegin-10-yillik-kazanim-2-3-haftada-erimez-2013-06-15.html fibabanka sağlam galiba...

dudu
16-06-2013, 10:32
Borsacı arkadaşlar sevdiğim bir arkadaşımın ricası ''günlük takas dökümlerine internetten nereden ulaşabilirim '' şeklinde.Bildiğiniz ücretsiz takas dökümü veren web siteleri var ise yazar mısınız?İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bende araci kurumumun verdigi Matriks Gold var oradan bakiyorum ama bankalar da asagidaki linkde gorulebicegi
gibi bu hizmeti veriyorlar.

http://yatirimci.akbank.com.tr/takasbank.aspx

Syg,

dudu
16-06-2013, 10:35
Yeni gelir vergisi yasa tasarisi asagidaki linkden indirilebilir.

http://sozcu.cubecdn.net/wp-content/uploads/2013/06/GVK-TASARI.pdf

Syg,

ahmetd76
16-06-2013, 11:24
Saruhan Özel'den Faiz lobisi var mıdır yok mudur? kimdir nedir? çok kısa ve anlaşılır bir yazı olmuş. Kısa bir yerini de buraya yapıştırayım:

"Son soru: Gezi olaylarından sonra nominal faizlerin yüzde 2 civarında yükselmesi Türkiye’ye ne maliyet getirecek? Kaba bir hesapla 10 milyar TL. Yani, eğer faizler bir sene boyunca tırmandığı mevcut seviyelerde kalırsa, T.C. devletine borç veren sermaye sahiplerinin cebine 10 milyar TL girecek. Devletin, yani halkın cebinden 10 milyar TL çıkacak. Bu da ya daha fazla borçlanma demek ya da eğitim, savunma, altyapı, memur maaşları gibi bazı kalemlerden tasarruf etme zorunluluğu manasına geliyor."

http://www.zaman.com.tr/saruhan-ozel/faizlerin-seyri-ve-turkiyeye-kaybettirdikleri_2100972.html

ozziem
16-06-2013, 13:40
Saruhan Özel'den Faiz lobisi var mıdır yok mudur? kimdir nedir? çok kısa ve anlaşılır bir yazı olmuş. Kısa bir yerini de buraya yapıştırayım:

"Son soru: Gezi olaylarından sonra nominal faizlerin yüzde 2 civarında yükselmesi Türkiye’ye ne maliyet getirecek? Kaba bir hesapla 10 milyar TL. Yani, eğer faizler bir sene boyunca tırmandığı mevcut seviyelerde kalırsa, T.C. devletine borç veren sermaye sahiplerinin cebine 10 milyar TL girecek. Devletin, yani halkın cebinden 10 milyar TL çıkacak. Bu da ya daha fazla borçlanma demek ya da eğitim, savunma, altyapı, memur maaşları gibi bazı kalemlerden tasarruf etme zorunluluğu manasına geliyor."

http://www.zaman.com.tr/saruhan-ozel/faizlerin-seyri-ve-turkiyeye-kaybettirdikleri_2100972.html

Ya da biraz daha az hortumlamak zorunda kalacaklar manasına geliyor.

BORA YAŞAR
16-06-2013, 14:24

"Son soru: Gezi olaylarından sonra nominal faizlerin yüzde 2 civarında yükselmesi Türkiye’ye ne maliyet getirecek? Kaba bir hesapla 10 milyar TL. Yani, eğer faizler bir sene boyunca tırmandığı mevcut seviyelerde kalırsa, T.C. devletine borç veren sermaye sahiplerinin cebine 10 milyar TL girecek.
."

Sadece yurtiçinde yerleşik insanlardan bahsediyorsak;

hemen her işte, sektörde olduğu gibi bir kısım halkın cebinden paralar çıkacak, diğerlerinin cebine girecek...

Farklı bir şey yok.

Bizim biriktirdiğimiz paradan para kazanları hesabını biz yapmıyoruz.

Bu düzende, para bir faktör değil mi?

Pastadan pay almasın mı?

Ne kadar alacağının belirlemesini de bırakın piyasa yapsın.

Devlet baskı altına alarak, bu iktisadi düzene serbest piyasa düzeni falan demesin öyle ise.

thesiege
16-06-2013, 14:58
eğer vergi vermek istemiyosan, bunun türkiye'de tek bir yasal yolu var. o da borsadan kazanılan paradır. isterseniz 100 milyon lira kazanın tek kuruş vergi vermezsiniz. ama asıl kritik soru şurda. ya paramı yatırdığım hissem düşerse, bu riski alamam diyorsanız. uzun yıllardır stabi performans gösteren borsa çöktüğünde çökmeyen ama borsa uçtuğunda da uçmayan bir hisse bulunabilir. veya birkaç hisse bulunup risk bölünebilir. bu tamamen şahsi bir tercihtir. borsa düşer kardeş ben o stresle yaşayamam diyen bir insan asla bu yolu tercih etmemelidir.

memorex
16-06-2013, 15:16

%2 faiz farkının 10 milyar yük getirbilmesi için ortalama 1 yıl vadeli olarak 500 milyarlık borç çevirmeniz gerekir.Bizde vadeler 2 ile 10 yıl arası olarak borçlanılır hale geldiğini düşünürsek daha az miktarda bir borç çevirerekte ulaşılabilir ama o miktar bile yüksek çıkar ve bizim o miktarda bile borç çevirdiğimizi sanmıyorum.Ayrıca faturayı azaltmak istiyorlarsa kısa vadeye yönelsinler böylece maliyet düşer.Bu kadar negatif faizle tasarrufçu soyulurken hesabını yapmayanlar kimin değnekçisi acaba.Şimdi tüm dünyada fed nedeniyle oluşan faiz yükselişini de tamamen gezi parkı olaylarına bağlayan zihniyetinde kimin destekçisi olduğu ortadadır.

austin
16-06-2013, 16:18

Verdiğiniz linki tıklayınca Murat Yülek adında sadece istatistiki bilgi veren ve yazısına iktidar yanlısı bir kaç yorum ekleyen sığ bir yazar çıkıyor. Bu basit yazıda sadece grafik1 dikkatimi çekti, doğruysa şimdiye kadar negatif reel faiz sonrası tepkiler anormal olmuş.. Bakalım şimdi nasıl olacak?

memorex
16-06-2013, 17:02
Bende araci kurumumun verdigi Matriks Gold var oradan bakiyorum ama bankalar da asagidaki linkde gorulebicegi
gibi bu hizmeti veriyorlar.

http://yatirimci.akbank.com.tr/takasbank.aspx

Syg,

Yardımın için teşekkür ederim,web sitesine girdim ,güzel düzenlenmiş beğendim.Arkadaşıma da tavsiye ettim.Fakat internet üzerinde banka veya aracı kurum olmaksızın bu dökümleri veren site yok mu acaba?

şef
16-06-2013, 19:11

öncelikle zamanda farklı birşey yazması mümkün mü?

yazılanlar ise antifaiz lobisinin beylik lafları. kısaca boş laflar. faiz sıfırlanırsa halkın cebine daha fazla girecekse yapın efendim. niye yapmıyorsunuz? benim paramı bedavaya mı kullanmak istiyorsunuz? biraz gezineceksiniz? madem paranız yok, niçin mevduat faizleri başlığında dolaşıyorsunuz? atalarımız ne demiş: zenginin parası züğürtün çenesini yorarmış.:)

syılmaz
16-06-2013, 20:35
Yazarın belirttiği gibi 2000'lerin başında toplanan verginin %90'ı faize giderken, şu an %17'si faize gidiyorsa bana göre devrim olmuş ama kimsenin haberi yok.

Faiz lobisi gibi bir kavramı mantıksız bulan varsa Zeitgeist 1 ve 2'yi izlesin, bizzat ateistlerin ağzından ne olduğunu öğrensin. :)

BORA YAŞAR
16-06-2013, 20:45
Paran yoksa, üretememiş ya da biriktirmemişsen, parası olana karşılığını vereceksin.

İster ferd ol ister kurum ister devlet.

Heval
16-06-2013, 21:07
Paran yoksa, üretememiş ya da biriktirmemişsen, parası olana karşılığını vereceksin.

İster ferd ol ister kurum ister devlet.

Olay budur :)

dudu
16-06-2013, 21:11
Yardımın için teşekkür ederim,web sitesine girdim ,güzel düzenlenmiş beğendim.Arkadaşıma da tavsiye ettim.Fakat internet üzerinde banka veya aracı kurum olmaksızın bu dökümleri veren site yok mu acaba?

Burasi isini gorur sanirim.

http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?hisse=AYCESEL&language=tr&country=TR

Syg,

dudu
16-06-2013, 21:28
Burasi isini gorur sanirim.

http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?hisse=AYCESEL&language=tr&country=TR

Syg,

Yukaridaki link calismazsa

asagidaki sayfanin

http://www.hisseonerileri.net/hisse-takas-verileri/hisse-guncel-taksa-verileri-h7807.html

alt kismindaki linkden girebilirsiniz.

Syg,

borky
16-06-2013, 22:20
Yazarın belirttiği gibi 2000'lerin başında toplanan verginin %90'ı faize giderken, şu an %17'si faize gidiyorsa bana göre devrim olmuş ama kimsenin haberi yok.

Faiz lobisi gibi bir kavramı mantıksız bulan varsa Zeitgeist 1 ve 2'yi izlesin, bizzat ateistlerin ağzından ne olduğunu öğrensin. :)

Zeitgeistleri izledim, faiz lobisi de var diyorum. Ama sunu sormak istiyorum, 2006-2008 yillari arasinda hic de geregi yokken, faizi %18lerde tutarak, dolari 1.15e kadar asagi vurduran kimdi? Ben ya da siz degildiniz.

benim karsi oldugum isine gelince faiz lobisini kendin mesle, isine gelmeyince tu kaka yap.

borky
16-06-2013, 22:23
Sadece yurtiçinde yerleşik insanlardan bahsediyorsak;

hemen her işte, sektörde olduğu gibi bir kısım halkın cebinden paralar çıkacak, diğerlerinin cebine girecek...

Farklı bir şey yok.

Pastadan pay almasın mı?

Devlet baskı altına alarak, bu iktisadi düzene serbest piyasa düzeni falan demesin öyle ise.

Insanlar onyargili bakara inatla anlamak istemiyorlar.

Ben de faizin mumkun mertebe dusuk tutulmasi taraftariyim mesela, ama bu sekilde reel getiriyi negatife indirerek degil.

Zorla insanlari ev kredisi kullanarak ev almaya ve balonu koruklemeye itiyor su anki sistem.

Oysa her ulkenin tasarruf yapmaya ihtiyaci vardir, bireyleriyle de.

Faizi dusu negatife, vatandasa de ki sen tasarruf yapma, sana gram reel getiri yok, git bunu betona gom.

Allah akil fikir versin burada reel getiri nerede diyenleri elestirenlere.

JonDowes
16-06-2013, 23:10
Merkez bankası 128 milyar dolar param var diyor. Bu para acaba fiziki olarak mı var? Yoksa kağıt üzerinde bankalarda mevcut bulunun döviz karşılıklarının toplamı mı?
NAKİTİ ne kadardır? Banka muazzam karşılıkları oranıne kadardır?

Sorularınız, dünya para sisteminde yeri olmayan sorular. Altın gibi fiziki bir şey değil ki para, fiziken bulunsun. Para 50 yılı geçik bir süredir "dijital"; bilgisayar parası. yolda sokakta insanların cebinde duran para, sistemdeki paranın çok az bir kısmı. Merkez bankaları düğmeye basar ve bilgisayar ekranında sıfırlar belirir, para budur.

TCMB'nin rezerv olarak adlandırdıgı paralar da; çoğunlukla FED, ECB, SNB ve BOJ ekranlarındaki sıfırlardan oluşuyor. Yurtiçi gündelik ekonomik aktiviteyi desteklemek üzere, belli bir miktar (1-2 milyar dolar) nakit tutulabilir ama hepsi o kadar. Hiçbir merkez bankası gidip yoldan sokaktan sayıyla banknot toplamaz. Aynı bankaların mevduatı çuvallarla toplamadıgı gibi.. TL de dahil tüm paralar "bilgisayar"dadır. Elle dokunulan para, yani "emisyon", bu işin sadece halkın cüzdanına yansıyan kısmı. o da lokal para birimi için bile %15'i pek geçmez.

Asıl önemli soru şu: TCMB'nin 130 milyar doları aslında kimin? bu paranın 45 milyar doları TCMB'nin parasını ödeyerek "satın aldıgı", kendi parası. kalanı ise; piyasadan topladıgı, munzam karşılıklar. bir kısım da işçi dövizleri. yani borç alınan para. ancak bu paralar bir mevduat bankasından kaçar gibi TCMB'den kaçamaz. TCMB para oyununda bir oyuncu değil; hakem. bu nedenle alınan paranın borç ağırlıklı olması çok da önem taşımıyor. Rezerv rezervdir. O rezervler, yurtdışından Türk bankalarına verilen sendikasyonlar ve satılan tahviller ile geliyor. Risk, bu piyasanın kuruması veya faizlerinin (risk priminin) yükselmesi olacaktır her zamanki gibi.

ACIBİBER
17-06-2013, 00:51
Güzel bilgi. Teşekürler +++
Gelecekte-yatırım kararlarında-bu veriler çoğu kişinin işine yarayacaktır :)

memorex
17-06-2013, 02:18
Yukaridaki link calismazsa

asagidaki sayfanin

http://www.hisseonerileri.net/hisse-takas-verileri/hisse-guncel-taksa-verileri-h7807.html

alt kismindaki linkden girebilirsiniz.

Syg,

Teşekkürler yardımların için bende şu linke ulaştım ararken
....::::Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş.::::....
http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?bastip=islem&hisse=HISSE*HISSELER&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=dblSon&by=desc

dudu
17-06-2013, 06:53
Teşekkürler yardımların için bende şu linke ulaştım ararken
....::::Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş.::::....
http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?bastip=islem&hisse=HISSE*HISSELER&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=dblSon&by=desc

Bu link ayni yer ancak bende tiklayinca acilmiyor.
Bu yuzden ulastigim yerdeki sayfanin linkini vermistim.
Kolay gelsin.
Syg,

dudu
17-06-2013, 09:52
Faiz lobisi kimdir, nedir ? Nasil calisir?

http://www.dipnot.tv/isin-uzmanina-sorduk-faiz-lobisi-nedir-ve-nasil-calisir/

Syg,

Naruto
17-06-2013, 15:09
Bilgilendirme için teşekkür ederim ancak eminim Fibabanka ulaşamayan yada Parasını internette değerlendirmek istemeyen mevduat sahipleri olacaktır diye düşünüyorum ki Türkiyede onca banka varken sadece Fibabanka ve Enparayı sayabiliyorsanız Bankamın verdiği oran bence fevkalededir... İlgilenen kişilerin benimle irtibata geçmeleri yeterlidir.
saygılar,

memet1
17-06-2013, 15:40
Bilgilendirme için teşekkür ederim ancak eminim Fibabanka ulaşamayan yada Parasını internette değerlendirmek istemeyen mevduat sahipleri olacaktır diye düşünüyorum ki Türkiyede onca banka varken sadece Fibabanka ve Enparayı sayabiliyorsanız Bankamın verdiği oran bence fevkalededir... İlgilenen kişilerin benimle irtibata geçmeleri yeterlidir.
saygılar,hangi banka ve oran nedir,tşk..

mandrake
17-06-2013, 16:04

Ateist degil adeist

Zeitgeist dinlerin sacma oldugunu kanitliyor ama yaraticinin varligini inkar etmiyor. Dikkatinizi cekerim. Ayrica Zeitgeist ciktigindan beri ozellikle dinler bolumunu devamli surette izlerim. Milli Egitim bakani olsam okullara zorunlu film olarak koyardim.

mandrake
17-06-2013, 16:06
Olay budur :)

Hayir hicte bu degildir

Amerikanin bes kurus parasi yok bogazina kadar borca batmis ama adam parayi basip herkese dagitiyor.

Bu kadar para basiyor ki bu para dunyadaki bir cok ilkenin butcesini 3-5'e katlar, ABD de enflasyonda bir degisiklik yok.

Eski mantikla yeni ekonomiyi anlayamazsiniz.

blueberry
17-06-2013, 16:11
Ateist degil adeist

deist olmasın o :)

austin
17-06-2013, 16:30
http://www.finansgundem.com/haber/mevduatta-istanbul-sampiyon/341803

Çarpıcı sonuçlar, durmak yok istanbula yatırıma devam.. Türkiyenin coğrafi olarak 150 de biri nüfus olarak 6 da biri olan bir şehir ülkenin ekonomisinin yarısına sahip. İstanbulu vuran Türkiyeyi de bitirir.. Rant ve para hırsının sonuçları, hormonlu, dengesiz, adaletsiz büyüme.. Güneydoğu da birikim sıfır.. Bence sonuçları acı olacak..

syılmaz
17-06-2013, 17:04
Ateist degil adeist

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Zeitgeist dinlerin sacma oldugunu kanitliyor ama yaraticinin varligini inkar etmiyor. Dikkatinizi cekerim.

Ben o kanıya varamadım. :)

Ayrica Zeitgeist ciktigindan beri ozellikle dinler bolumunu devamli surette izlerim. Milli Egitim bakani olsam okullara zorunlu film olarak koyardim.

Çok şükür değilsiniz.

Heval
17-06-2013, 18:05
Hayir hicte bu degildir

Amerikanin bes kurus parasi yok bogazina kadar borca batmis ama adam parayi basip herkese dagitiyor.

Bu kadar para basiyor ki bu para dunyadaki bir cok ilkenin butcesini 3-5'e katlar, ABD de enflasyonda bir degisiklik yok.

Eski mantikla yeni ekonomiyi anlayamazsiniz.

Sen anladıklarını bize anlat da aydınlanalım :)

NASA gibi bir ARGE yoksa , dünya imparatoru değilsen , paran rezerv olarak kullanılmıyorsa bas bakalım parayı ne oluyormuş :)

yeni borsacı
17-06-2013, 19:23
Fibabanka 32 Gün ve üzeri vadelerde %7,77 oran vermektedir
Ayrıca enpara.com 32 Gün 7,50 ile başlayıp 46 Güne 7,60 - 92 ve 180 Günlere 7,75 oranlar vermektedir.
Saygılar
Flaş Flaş son dakika ..
Enpara tekrar liderliği ele geçirdi oranlar yapılan toplantı sonrasında 7.90a kadar çıkarıldı..

oyucel
17-06-2013, 19:28
kktc iktisatbank aylık %8, stopaj %10

zeus66
17-06-2013, 19:54
..

Pastadan pay almasın mı?

2009 başından itibaren dolar- avro- yen- frank vs paralarının faizleri %0- %1 aralığına düştü ve hala o seviyede.. dünyanın diğer kısmında nasılmış mevduat'a ödenen faizler ??

dünyada mevduat faiz oranları
http://666kb.com/i/cf0ziuwx4xznj1jjo.gif

faizcilerin hala pastadan pay istemeleri hakkatten enteresan..

yıllardır deveyi hamuduyla götüren, dünyada eşi benzeri görülmemiş oranlardan oturdukları yerde nakit dağları oluşturan tayfanın ağlaşıp durması da pek hazin.. insanın içi kıyılıyor.. ülkedeki 700 mlyar mevduatın nerdeyse yarısı 55 bin hesapta toplanmış- hesap başına 1 milyon ve üstü para tutanlar.. dünyanın heryerindeki normal faizlerin 5-10 katı faiz toplayan, sisteme karşı büyük bir pazarlık gücünü elinde tutan bu tayfanın siyaset etkileme gücü olmaması düşünülemez..

boşuna çırpınıp durmuyor malum güruh; faiz lobisi diye bir şey yoktur' falan diye, pasta çok büyük çünkü :)

şef
17-06-2013, 20:42
soru: Niçin bu ülkede faizler yüksek?
cevap: bu ülkede üretmeyen, tüketen büyük bir güruh olduğu için.
Çalış, biriktir, seninde olur.

mandrake
17-06-2013, 22:37
Sen anladıklarını bize anlat da aydınlanalım :)

NASA gibi bir ARGE yoksa , dünya imparatoru değilsen , paran rezerv olarak kullanılmıyorsa bas bakalım parayı ne oluyormuş :)

para basmak enflasyon iliskinde NASA veya ARGE nin alakasini anlayamadim

Dunya imparatoru ne demek onuda bilmiyorum

tek bildigim sey ABD mantiksiz olcusuz oranda para basiyor bu hem kagit para hem bono hemde elektronik para

Ama zerre kadar enflasyon artmadi.

neden?

Cunku bu paranin cok cuzi bir kismi ABD de. Gerisi dunyanin her tarafina dagiliyor. Bunun ARGE ile falan alakasi yok. Hatta teknoloji yada ordu ile de alakasi yok. ABD dolari bittimi ABD de biter. Bunun olmasi icin butun dunyanin ABD dolarinin esasinda karsiliginin olmadigini yani tuvalet kagidindan bir farkinin olmasini ogrenmesi bilmesi lazim. Bunun icinde muhakeme yetenegi soru sormak ogrenmek merak etmek sorgulamak gercegi aramak falan vs vs vs. Yani dunyanin milyonda biri.

mandrake
17-06-2013, 22:38
kktc iktisatbank aylık %8, stopaj %10

KKTC de faizler neden daha yuksek?

Devlet garantisi ne kadar?

mandrake
17-06-2013, 22:41
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ateizm

Ben o kanıya varamadım. :)

Çok şükür değilsiniz.

Eger Zeitgeist filmini gercekten anlasaydiniz ve orjinal dilinde seyretseydiniz ve ustune dinler tarihi ve mitolojileri kitaplardan degil alternatif anlatimlardan ogrenseydiniz boyle cevap vermezdiniz. Tabiki herkes istedigini dusunebilir.

oyucel
18-06-2013, 01:46

KKTC'de Türkiye bankalarının şubeleri de mevcut. Türkiye bankaları daha düşük oran verdiklerinden yerliler rekabet açısından daha yüksek vermek zorundalar diye tahmin ediyorum. Diğer yerli bankalarda bu orandan daha yüksek oran da bulabilirsiniz ama ben iktisabankı kullanmayı düşündüğümden bu oranı yazdım.

Devlet garantisi 2005'ten sonra açılan her hesap başına 20,000 euro.

memorex
18-06-2013, 04:09
2009 başından itibaren dolar- avro- yen- frank vs paralarının faizleri %0- %1 aralığına düştü ve hala o seviyede.. dünyanın diğer kısmında nasılmış mevduat'a ödenen faizler ??

dünyada mevduat faiz oranları
http://666kb.com/i/cf0ziuwx4xznj1jjo.gif

faizcilerin hala pastadan pay istemeleri hakkatten enteresan..

yıllardır deveyi hamuduyla götüren, dünyada eşi benzeri görülmemiş oranlardan oturdukları yerde nakit dağları oluşturan tayfanın ağlaşıp durması da pek hazin.. insanın içi kıyılıyor.. ülkedeki 700 mlyar mevduatın nerdeyse yarısı 55 bin hesapta toplanmış- hesap başına 1 milyon ve üstü para tutanlar.. dünyanın heryerindeki normal faizlerin 5-10 katı faiz toplayan, sisteme karşı büyük bir pazarlık gücünü elinde tutan bu tayfanın siyaset etkileme gücü olmaması düşünülemez..

boşuna çırpınıp durmuyor malum güruh; faiz lobisi diye bir şey yoktur' falan diye, pasta çok büyük çünkü :)

2010 ve 2011 yıllarına ait oranlar gerçeği yansıtmıyor

zeus66
18-06-2013, 06:36
2010 ve 2011 yıllarına ait oranlar gerçeği yansıtmıyor

dünya bankasına bi mail at, düzeltsinler..

http://data.worldbank.org/indicator/FR.INR.DPST?order=wbapi_data_value_2008+wbapi_data _value+wbapi_data_value-first&sort=asc

basitlik
18-06-2013, 09:31
Koç Grubu'ndan iyi faiz oranı alabilirsiniz. En çok YKB etkilenmiş borsada.

Gezi, borsada en çok Koç Grubu’nu vurdu

http://galeri.haberturk.com/ekonomi/galeri/428602-koc-gibi-hasar

yeni borsacı
18-06-2013, 10:09

Bugün düşer yarın çıkar..
YKB her zaman piyasayı takip eder öyle aşırı faiz felan vermez arkasında dev bir holding yeteri kadar likidite var niye versin ?

şef
18-06-2013, 12:40

avrupaya dayılanan tayyip, amerikaya ses çıkaramıyor. amerikanın 1. adamı koç, 2. adamı tayyip. sence koç a diş geçirebilir mi?

dudu
18-06-2013, 14:19
Bugün düşer yarın çıkar..
YKB her zaman piyasayı takip eder öyle aşırı faiz felan vermez arkasında dev bir holding yeteri kadar likidite var niye versin ?

Bugun YKB'den arandim.

Son olaylar nedeni ile borsadan ciktigimi, nakitte oldugumu dusunmusler.
Hayal kirikligina ugradilar :)
Faiz swap'i ile 7,50-7.70% gibi oranlar olabilecegini soylediler, tesekkur edip, bir miktar paramin 7.75% ile 32 ve 46 gunluk enpara.com'da bagli oldugunu anlattim.

Syg,

Carinna
18-06-2013, 14:42
Nitelikli yatırımcı kriterine uyuyorsanız, enpara.com'un oranlarından çoğu zaman daha yüksek Aktif Bank'ın banka bonosu'nu öneririm size. Bono diyince uzun vade falan akla gelmesin, mevduat mantığı var.
Detaylı bilgi için bana mesaj atabilirsiniz.

Bugun YKB'den arandim.

Faiz swap'i ile 7,50-7.70% gibi oranlar olabilecegini soylediler, tesekkur edip, bir miktar paramin 7.75% ile 32 ve 46 gunluk enpara.com'da bagli oldugunu anlattim.

Syg,

Carinna
18-06-2013, 14:44
Ayrıca, faiz swap ı ile sadece ykb değil, kamu bankaları da yüksek oranlara çıkabiliyor.
Vakıfbank bu şekilde %8 veriyor diye duymuştum.

Bugun YKB'den arandim.

Syg,

Carinna
18-06-2013, 14:50
Türkiye ile ,KKTC'nin oranlarının aynı olmasını zaten beklememek lazım,
neden avrupa'nın daha düşükse, kktc'nin de ondan daha yüksek bence.

basitlik
18-06-2013, 15:01
Bende tam bunu diyordum. KOÇ grubunun iktidarla arası çok bozuk bu aralar, aralarında ciddi tartışmalar var. Bu yüzden bir ihtimal KOÇ grubu mevcut siyasi iktidara göz dağı vererek ortalığı bulandırmak için YKB de faizleri yükseltebilirler. Bizde bundan faydalanabiliriz mevduatçı olarak. YKB ile mevduat yaparken en üst banttan talepte bulunmakta fayda var.

Bugun YKB'den arandim.

Syg,

memorex
18-06-2013, 15:22
dünya bankasına bi mail at, düzeltsinler..

http://data.worldbank.org/indicator/FR.INR.DPST?order=wbapi_data_value_2008+wbapi_data _value+wbapi_data_value-first&sort=asc

sende T.C.M.B. sına mail at düzeltsinler :kahkah:
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/bgm/yfaagrmev/agrmev_TRL.html

Trade Shark
18-06-2013, 15:58
enpara.com cep şubeyi çıkarmış.ilgilenenlere duyurulur.

Macron
18-06-2013, 15:59
Benim bir arkadaşımında düşüşe borsada yakalandığını biliyorum,
Ancak önceden çıkıp mevduatta olduğunu söylüyor.

Son borsa düşüşüne hisse senedinde yakalananların hepsi
Borsadan düşüşten önce çıktıklarını ve paralarının faizde olduğunu söylüyorlar.:):)

İlginç bir savunma mekanizması.

sarifirtina
18-06-2013, 16:07
Merkez Bankası faiz değiştirmediMerkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 4,50'de tuttu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4,5'te tutma kararı aldı.

Banka, ayrıca, gecelik Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3,5; borç verme faiz oranını yüzde 6,5'te tutarak faiz koridorunu değiştirmedi.

TCMB, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 6'da bıraktı.

Merkez Bankası, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0 ve borç verme faiz oranını yüzde 9,5'ta tuttu.

mandrake
18-06-2013, 16:30
Türkiye ile ,KKTC'nin oranlarının aynı olmasını zaten beklememek lazım,
neden avrupa'nın daha düşükse, kktc'nin de ondan daha yüksek bence.

KKTC nin para birimi farklimi? TL kullaniyorlar saniyordum

Sinusoidal
18-06-2013, 19:22
ya nedır bu banka reklamcıları dolmus burada yok bana mesaj atın yok benım bankam. Ponzı scheme mı cızıyorsunuz burası reklam yerı degıl. Eskıden mevduata para getırenı takmazdınız ne oldu sımdı....

bluedreamms
18-06-2013, 19:57
Ekonomi ve paranın konusuldugu yerde siyaset yapmanın ve reklam yapılıyor diye yazmanın hiç yeri omamalı.

Diye dusunurum....

Sinusoidal
18-06-2013, 20:04
Ekonomi ve paranın konusuldugu yerde siyaset yapmanın ve reklam yapılıyor diye yazmanın hiç yeri omamalı.

Diye dusunurum....

Bankacısınız galiba?

Niye? reklam yapıcaksanız madem dogru yapın sanki kendiniz yatırmıssınız gibi.

Özelden mesaj atın bankamız bla bla bla biraz abes kaçmıyor mu.

Her iş sahibide ekonominin parçası o zaman herkes reklam yapsın sizin gibi düşünürsek.

ACIBİBER
18-06-2013, 22:21
Faizler bugün %10 artmış :oley:
17 Temmuz %8.05 beklentim var bakalım tutacak mı?
Not düşüyorum

Sinusoidal
18-06-2013, 22:25
Faizler bugün %10 artmış :oley:
17 Temmuz %8.05 beklentim var bakalım tutacak mı?
Not düşüyorum

Katlıyorum

capcuk
18-06-2013, 23:32
arkadaş nerde arttı bu faiz

http://mevduat.bigpara.com/Vadeli-Mevduat/bilesik-faiz-hesaplama/100000-TL-30-g%C3%BCn/kutD0TWzDdP49NO6uqZ3qS1MnjQaAlKq36qiiwt67Mefa4WdUN H20w==

olaylardan önce durum ne ise aynen devam ediyo

ACIBİBER
19-06-2013, 00:22
http://www.bigpara.com/index.html
Günlük değişim %9.3

Ben bigpara dan takip ediyorum en sağda genel durum vardır(günlük)

ACIBİBER
19-06-2013, 00:29
Bankalar mevduat faizlerini %7 olmadan daha doğrusu % 7 taban olmadan değiştirmez
% 7 olan pisikolojik sınırın kırılması ve bu değerin taban olması gerekir daha önceki hareketlerinde hep geri çekildi ama bu sefer günlik voladite(oynaklık) oldukça yüksek buda %7 direncini kırma ihtimalini akla getiriyor. TAHMİN

capcuk
19-06-2013, 02:35
http://www.bigpara.com/index.html
Günlük değişim %9.3

Ben bigpara dan takip ediyorum en sağda genel durum vardır(günlük)

http://mevduat.bigpara.com/Vadeli-Mevduat/bilesik-faiz-hesaplama/100000-TL-30-g%C3%BCn/EdrycPupnj39sMDtA45-NzS4F3BZn-eH8R---v0d0hKffUEE4zJxGQ==

valla abicim nerden takip edersen et artan bişi yok
enpara ya geçecemde güvenmiyorum
iş bankasında yatıyo param 6.2 den atmıştım hala 6.2 en yükse teb görünüyo oda 6.6 arasında bi fark yok

faizler bu kadar olaydan sonra 7 olmadıysa dahada olmaz bu olaylar düşüşü durdurdu sanırım olaylar bitti gene kaldı yerden düşmeye devam edecektir

borky
19-06-2013, 03:16
http://www.finansgundem.com/haber/mevduatta-istanbul-sampiyon/341803

Çarpıcı sonuçlar, durmak yok istanbula yatırıma devam.. Türkiyenin coğrafi olarak 150 de biri nüfus olarak 6 da biri olan bir şehir ülkenin ekonomisinin yarısına sahip. İstanbulu vuran Türkiyeyi de bitirir.. Rant ve para hırsının sonuçları, hormonlu, dengesiz, adaletsiz büyüme.. Güneydoğu da birikim sıfır.. Bence sonuçları acı olacak..

Zaten Butun Anadolu bir deprem ile bitse Istanbul yeniden kaldirir, Allah Korusun Istanbul depremle bitse, butun Anadolu kaldiramaz yeniden ayaga diye bir soylem vardi bir kac yil once, her gecen gun bu dengesizlik daha da bozuluyor.

şef
19-06-2013, 09:08
faiz swapı yapan arkadaş var mı? nasıl yapılır? riskleri nedir?

JonDowes
19-06-2013, 10:19
Faiz swapının herhangi bir riski yok. Temeli, "stopajın mevduat faizi üzerinden alınmasına, swaplardan ise hiç alınmamasına" dayanıyor.

Bankaya TL götürüyorsunuz. Herhangi bir döviz ile 1 aylık swap yapıyorsunuz. Buradan elinize piyasa swap oranlarına yakın bir getiri geliyor (vergisiz). Swapladıgınız para birimini de mevduat yapıyorsunuz (genelde euro veya dolar). DTH getirisinden stopaj ödeniyor. Vadede anapara tekrar TL'ye (aynı miktarda) geri dönüyor. Kur riski yok.

sayısal örnek:

a) mevduatına %7 alan kişi x0.15 'ten 1.05 stopaj öder.
b) swapla %4.50'den stopajsız getiri elde eden kişi, döviz mevduatını %2.00'den bağlamış ise; x0.15= 0.30 stopaj öder.

a şıkkında net getiri %5.95... b şıkkında brüt getiri daha düşük gözükmesine rağmen (4.5+2=6.5) net getiri = %6.20

piyasadaki swap oranları ile dth faizlerinin toplamı; TL mevduat faizine ne kadar yakınsa; bu arbitraj o kadar iyi işler. ancak bu toplam, TL'den daha da yüksekse; bankalar o marjı müşteriye vermezler; zira o zaman kendi hazinelerini "çarpmış" olurlar. piyasa swap oranlarını takip eden müşteriler zaman zaman "ama piyasa swapları daha yüksek" diyebilirler ancak bildigim çoğu banka bu arbitraja belli noktaya kadar izin verir. arkadaş arasında "stopaj arbitrajı" diye de bilinir. kimi bankaların ufak tutarlara dahi işlem yaptıgı "swap havuzları" vardır. swap, her ne kadar türev bir ürün de olsa; diğer abilerine (opsiyona, varanta vs) kıyasla çok çok basit bir üründür.

BORA YAŞAR
19-06-2013, 10:28
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23538013.asp

Ege Cansen üstad gene döktürmüş.:)

memet1
19-06-2013, 13:09
chucky yoldaş bu swap işi yapılırmı,öneriniz nedir,tşk...hesap geri dönerken döviz düşerse zararmı yazıyor,nasıldır...