PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42

faruko
13-07-2013, 22:00
Bu haberi yorumlayabilecek bir arkadaş var mı??

http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/merkez-bankasinin-rezervleri-artti/877580/

memet1
13-07-2013, 22:33
ben bu haberi önce yandaş medyada okudum,zannederim bigpara alıntı yapmış,bana göre yalan haber...figonun grafiği doğru bence....

chucky68
13-07-2013, 22:41
Bu haberi yorumlayabilecek bir arkadaş var mı??

http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/merkez-bankasinin-rezervleri-artti/877580/

bu haber küçük bir çocuğun annesine babasına ''ben nasıl dünyaya geldim?''diye sorup ''seni leylekler getirdi evladım'' denmesine benziyor..... demekki akşamdan sabaha merkez bankasının kasasınada leylekler dolar bırakmış....başka ne olabilirki??:)

C H U C K Y............................ABBA - Money Money Money 1976

chucky68
13-07-2013, 22:53
tüm dış kredi değerlendirme kurumları ve dış basın Türkiye merkez bankasının hükümetin gazına gelip çok gereksiz hızlı faiz indirdiğine dikkat çekiyorlar...şayet bu kadar hızlı faiz düşürülmeseydi piyasa bu kadar sert tepki vermeyebilirdi...piyasaları öyle dolar ıslatmakla bu iş yürümez...prosedür neyse günü ve zamanı gelince işler....ne bir gün eksik nede birgün fazla.....faiz silahını kullanmak istemessen o silah eninde sonunda elinde patlar...öyle zafer çağlayan efendinin gazına gelip faiz düşür düşür demesine boyun eğersen şimdide dış basının eleştiri hedefi olursun....hadi kurtarsın bakalım zafer efendi bizim köylüleri:).....asıl gümbürtü çok sağlam para çıkışı başlayınca görülecek...o zaman anlayacağız merkez bankasının o efsane gücünü...haziran itibariyle Türkiye'ye dışardan hiç dolar girişi olmamış...bu cari açık nasıl finanse edilecek??...yukarda yazdık ya....leylekler göç edinceye kadar merkezin kasasına sıcak dolar getirecek....borcu dünyalar kadar olan özel sektörde bu paralarla dönecek...amma leyleklerde göç edince bu paralar nerden gelecek işte o şüpheli....

C H U C K Y.....................YEŞİL PARKALI BEBEK

olgunus
13-07-2013, 23:42
tüm dış kredi değerlendirme kurumları ve dış basın Türkiye merkez bankasının hükümetin gazına gelip çok gereksiz hızlı faiz indirdiğine dikkat çekiyorlar...şayet bu kadar hızlı faiz düşürülmeseydi piyasa bu kadar sert tepki vermeyebilirdi...piyasaları öyle dolar ıslatmakla bu iş yürümez...prosedür neyse günü ve zamanı gelince işler....ne bir gün eksik nede birgün fazla.....faiz silahını kullanmak istemessen o silah eninde sonunda elinde patlar...öyle zafer çağlayan efendinin gazına gelip faiz düşür düşür demesine boyun eğersen şimdide dış basının eleştiri hedefi olursun....hadi kurtarsın bakalım zafer efendi bizim köylüleri:).....asıl gümbürtü çok sağlam para çıkışı başlayınca görülecek...o zaman anlayacağız merkez bankasının o efsane gücünü...haziran itibariyle Türkiye'ye dışardan hiç dolar girişi olmamış...bu cari açık nasıl finanse edilecek??...yukarda yazdık ya....leylekler göç edinceye kadar merkezin kasasına sıcak dolar getirecek....borcu dünyalar kadar olan özel sektörde bu paralarla dönecek...amma leyleklerde göç edince bu paralar nerden gelecek işte o şüpheli....

C H U C K Y.....................YEŞİL PARKALI BEBEK

Cenk ağabey piyasalar 23 temmuza kadar merkeze gün tanırlarmı bilemiyorum ondan önce acil toplanipta faiz hiç artirmazlar zannedersem 7 iş günü var toplantıya Ben bişr ümit toplantiya kadar piyasa bu şekil gidebilir merkeze şayet bir gözdağı vermezler ise vede merkez bankasi toplantıda ne az 100 150 baz puan faiz ust bandiyla oynamasi gerekir vede politika faizelerinide en az 50 baz puan artisa gitmesi belki yangına su sıkması gibi olur 2 ay önce faiz indirip bugun faiz artirmaya çalişmasi abes gibi görünsede onlarda başka çareleri olmadığını biliyor rezerv opsiyon mekanizmasiyla filan bu iş yürümez onu devreye sokarlarsa faizlerde oynamazlar dolarda iyi bir sicrama gorulebilir 2 tl üzerine oturur görüşündeyim bunu merkez göze alamıcaktir bir sekil hakkimizda hayirlisi dicem ama kritik bir dönemeçteyiz allah yar ve yardımcımız olsun bol kazançlar .

kızılyıldız
14-07-2013, 01:02
yoldaş ne zaman faiz artışı olur sence bi tahminin var mı? Bu toplantıda ben yine beklemiyorum ondan sonra dolar ve faizler yükselir yabancı çıkışa geçer PPK bır anda toplanır 4-5 puanlık artış yapar yavaş yavaş para yine gelir dolar olur 1.80. 10 yıldır aynı düzen

pazarcışükrü51
14-07-2013, 10:45
http://www.finansgundem.com/haber/dovizdeki-artis-enerjiyi-vuracak/493349

austin
14-07-2013, 22:08
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23725789.asp

Bu haftaki dolar meydan muharebesinin planları için toplanılmış. Jöleli destekli reisin bu haftaya dair emirlerini hepberaber seyredeceğiz.. Bakalım el mi yaman bey mi yaman çıkacak..

memet1
14-07-2013, 22:20
:halayci:TİKKAAAT....ekonomi bakanımız 2.5 milyon dolara bodrumda villasını nasıl parasını2.5 faizle değerlendirdiğini anlatarak aldığını,mb nın elindeki dövizleri savurarak yabancıları geri getireceğini anlatmış!!!!!!!!http://www.memurlar.net/haber/389541/satır aralarında nasılda tutuştuklarını ne gözel anlatıyolar,helaaal aslan parçaları.....heralde bi emirle faizi en son odea 9.15 vermişti,2.5e indirirler....bu arada yassıadayı imara açmış betoncular,yuh yani...istanbuldaki yoldaşlar evinizin bahçesine arasıra bakın,inşaatı dikerler hafazanallah....

memet1
15-07-2013, 10:55
dostlar ilk haber benden işte...dolar savurmaktan vazgeçiyor,beni dinledi...:party:http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1392553-mbbasci-faiz-koridorunu-olculu-sekilde-genisletebiliriz...lobidaşların zaferi...23ünde artırki,benim dönüş 1ağustosta,bifaydan olsun azizim...

uufuk
15-07-2013, 11:06
dostlar ilk haber benden işte...dolar savurmaktan vazgeçiyor,beni dinledi...:party:http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1392553-mbbasci-faiz-koridorunu-olculu-sekilde-genisletebiliriz...lobidaşların zaferi...

Savunma devam ediyor...Faiz silahıyla..Lobi dunyadan istedigini alırken,bizimkiler "Don Kişot"culuk oynadı....

Ali Haylaz
15-07-2013, 11:16
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/dolar-hizla-dusuyor/877827/

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz koridorunda genişletme sinyali vermesi üzerine dolar hızlı şekilde düşmeye başladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 23 Temmuz 2013 tarihli Para Politikası Kurul toplantısında faiz koridorunda genişletici yönde ölçülü bir adımın gündeme geleceğini söyledi.

fxxx
15-07-2013, 11:27
2013-Nisan itibarı ile; Türkiye' deki tüm bankalar toplamında, içinde 1 milyon liranın üzerinde mevduat bulunan hesapların ortalama içeriği 7,1 milyon lira olmuş.

memet1
15-07-2013, 11:27
savunmakıvırtmalar başladı..http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1392745-simsek-turk-ekonomisi-kuresel-gelismelerden-etkileniyorfaizi artırmaya kılıf uyduruyolar,kimse mertçe ekonominin gereği bu demiyor...

Necropolis
15-07-2013, 11:53
2013-Nisan itibarı ile; Türkiye' deki tüm bankalar toplamında, içinde 1 milyon liranın üzerinde mevduat bulunan hesapların ortalama içeriği 7,1 milyon lira olmuş.

Kişisel hesaplar mı, tüzel kişi adına açılmış hesaplar da dahil mi?

pazarcışükrü51
15-07-2013, 12:22
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/baskandan-onemli-aciklamalar---/877839/

austin
15-07-2013, 12:36
Hayırlı olsun, reis sonunda pes etti, dün durumun vehameti anlatılmış demekki. Ama bu, kaçınılmaz sonu değiştirmeyecek. Çarçur edilen 10 yılın hesabı öyle kolay kolay kapanmaz. Faizi bol bol artırıp doları düşürsünlerde ucuzdan maliyetlenelim. Son yılların acısı ancak böyle çıkar..

pazarcışükrü51
15-07-2013, 13:01
Açıkcası merkez 1 ay önce böyle bir karar alsaydı
rezervden 6.5 milyar $ kaybetmezdi
Belkide sattığını 1.75 den geri yerine koyar
Ben 1.80 e kadar çekilme bekliyorum
Tek bir şartla bu gerçekleşebilir
Bunun için bu hafta içinde
bono faizini 13 yada 14 çekmesi yeterli olur
Bu hafta beklenti bu yönde olabilir
Perşembe cuma bu beklenti şekillenir
Piyasa ciddi şekilde rahatlar
Diğer durumda 1.870 dolarda dip olur
Y.td

pazarcışükrü51
15-07-2013, 13:02
Hayırlı olsun, reis sonunda pes etti, dün durumun vehameti anlatılmış demekki. Ama bu, kaçınılmaz sonu değiştirmeyecek. Çarçur edilen 10 yılın hesabı öyle kolay kolay kapanmaz. Faizi bol bol artırıp doları düşürsünlerde ucuzdan maliyetlenelim. Son yılların acısı ancak böyle çıkar..

Kafanızdaki rakam kaç?

ozziem
15-07-2013, 13:47
Faiz düşüyor gittikçe . 8.85 oldu. Bu adamlar ne açıklama yaparsa yapsınb borsa çıkar faiz düşer. Genel kural budur.
Faizler çıksa bile bankalar asla mevduat faizi arttırmaz. Gerçekten bizim için her yol tıkalı LOBİDAŞLAR.
Dayanamadım 8.25 ten kazık yemeye bugün 8.75 ten 32 günlük yapcam.

hurricane54140
15-07-2013, 14:04
güncel oranlar:
abank: 9.00 32 gün
burgan:8.75 32 gün
odea:9.05 49.gün

austin
15-07-2013, 14:09
Kafanızdaki rakam kaç?

1,80 altı hiç düşünmem sepeti doldururum, duruma göre 1,85 lerde çok gezerse kademeli alım başlatabilirm. 1,90 altına inmezse faiz inadı devam ediyor demektir, inat kırılana kadar beklerim.

memet1
15-07-2013, 14:19
bu düzeltmeleri çok gördük,sabır...6.5li günleri unutmayın....şükür,şükür...

kızılyıldız
15-07-2013, 14:59
Biraz gaz aldı bence bunlar artırım falan yapmaz yapsa da en fazla 1 puan. Bana göre artırmasın şimdi yapmazsa 1 ay sonra 5 puanlık artışa gitmek zorunda kalır. buda bize yarar tabii.

powerpc
15-07-2013, 16:11
faiz arttıramazlar çünkü onlara göre haram. aslında böylesi daha hayırlı sıcak para çıksında kurtulalım. şu ana kadar 25 milyar $ dışarı çıktı. daha bunun 6-10 katı çıkma olasılığı yüksek. 18 eylül den sonra her şey belli olacak. gerçi olacak olanda şimdiden belli.

pazarcışükrü51
15-07-2013, 17:06
faiz arttıramazlar çünkü onlara göre haram. aslında böylesi daha hayırlı sıcak para çıksında kurtulalım. şu ana kadar 25 milyar $ dışarı çıktı. daha bunun 6-10 katı çıkma olasılığı yüksek. 18 eylül den sonra her şey belli olacak. gerçi olacak olanda şimdiden belli.

25 milyar $ ı az açın

pazarcışükrü51
15-07-2013, 17:23
Faiz düşüyor gittikçe . 8.85 oldu. Bu adamlar ne açıklama yaparsa yapsınb borsa çıkar faiz düşer. Genel kural budur.
Faizler çıksa bile bankalar asla mevduat faizi arttırmaz. Gerçekten bizim için her yol tıkalı LOBİDAŞLAR.
Dayanamadım 8.25 ten kazık yemeye bugün 8.75 ten 32 günlük yapcam.
Perşembe cuma piyasa faizi belirler
Savaş o gün çıkacak
herkes silahlarını o gün çekecektir
Bu hafta sonu beklentim
çift rakamın 23 Temmuz öncesi
görüleceği yönündedir
Hem faizde hem bonoda
Hafta sonu içime böyle bir his doğdu
Katılırsınız katılmazsınız o sizin bileceğiz iştir
Y.t.d

Heval
15-07-2013, 17:24
fikir vermesi açısından benim favorim Dış ticaret fazlası da veren brezilyadır.Orada neler oluyor diye bakmak isteyen arkadaşlar http://www.investing.com/rates-bonds/brazil-government-bonds faiz oranlarına bakabilrler.

Burası da USDBRL deki değişmi göstermektedir.
http://finance.yahoo.com/echarts?s=USDBRL%3DX+Interactive#symbol=;range=ytd ;compare=;indicator=volume;charttype=area;crosshai r=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;

Kim sallar jöleliyi veya reisi , piyasa her yerde aynı davranışı sergiliyor...

oktay G
15-07-2013, 17:45
güneşli günler yakındır yoldaşlar ,bu kısır döngünün sonuna geldik ,taşıma suyla degirmen dönmez ,bu inatla nereye kadar

timarsizsipahi
15-07-2013, 18:39
Gösterge faizinin aksine enparada yükseliş sürüyor. Darısı diğer bankaların başına.

Birikim (Günlük)
%8,35
32 gün
%9,00
46 gün
%9,05
92 gün
%9,15
181 gün
%9,25

Eluus
15-07-2013, 18:41
Amerikadan gelen parekende satışlar verisi ve piyasaya etkisi göz önüne alınırsa faiz arttı bile denilebilir göreceli olarak.

Bugün faizin düşeceği türden bir gündü. 9'un altında kapadık ama trend güçlü devam ediyor.

Yaşasın Lobi Yaşasın Direniş :party:

ozziem
15-07-2013, 18:44
en para faiz arttırdı sonunda beklediğim oldu ohh beee

32 gün 9.00

Şimdi bu orandan yatıramıyorum çünkü tarihi 16 dan başlatıyor.
Birikimli hesaptan vadesiz hesaba aktardım hesap açmaya kalkınca gördüm , ayın 16 sından işliyor.
Tekrar birikimli hesaba geçirdim parayı , 1 gün daha 8.25 ten idare etcez. UMARIM günlük aldığım faize bir şey olmaz bu gece, şu anda yaptığım transferden dolayı. Olmaz gibi mantıken ama birikimliden bu şekilde faiz kaybı olur mu bilen yaşamış arkadaş varsa yorumlarsa güzel olur.

edit: günlüğü 8.25 ten 8.35 e çıkarmış ama benim birikimlide halen 8.25 , bunun için birikimli hesabı kapatıp açmak mı gerek?

ozziem
15-07-2013, 18:53
Uğraşamadım bir tane daha birikimli açtım , güncelleyince mevcut birikimliyi bir değişiklik olmadı 8.25 oranda. Yeni birikimli hesap açınca 8.35 oldu oran:) 0.10 oran ama taş atıp da kolum ağrımadı. 1 gün için 1 tl bile faketmeyecek belki ama olsun:)

memet1
15-07-2013, 19:05

32 gün 9.00

Birikimli hesaptan vadesiz hesaba aktardım hesap açmaya kalkınca gördüm , ayın 16 sından işliyor.
Tekrar birikimli hesaba geçirdim parayı , 1 gün daha 8.25 ten idare etcez. UMARIM günlük aldığım faize bir şey olmaz bu gece, şu anda yaptığım transferden dolayı. Olmaz gibi mantıken ama birikimliden bu şekilde faiz kaybı olur mu bilen yaşamış arkadaş varsa yorumlarsa güzel olur.

edit: günlüğü 8.25 ten 8.35 e çıkarmış ama benim birikimlide halen 8.25 , bunun için birikimli hesabı kapatıp açmak mı gerek?gece 11de ben açtım birikimli ertesi gün faiz işledi merak etme 12den önce açınca işliyor...8.35e geçmek için neyapayım sizce...bende şu an 8.25teyim...

ozziem
15-07-2013, 19:24
gece 11de ben açtım birikimli ertesi gün faiz işledi merak etme 12den önce açınca işliyor...8.35e geçmek için neyapayım sizce...bende şu an 8.25teyim...

Bir önceki mesajda:super:

EK olarak parayı yeni açtığınız birikimliye transfer etmek gerek tabii:)

memet1
15-07-2013, 19:30

32 gün 9.00

edit: günlüğü 8.25 ten 8.35 e çıkarmış ama benim birikimlide halen 8.25 , bunun için birikimli hesabı kapatıp açmak mı gerek?yoldaş bende kapatıp tekrar açtım ve 8.35e geçtim ve valör 15.7.2013 görünüyor,16sı konusunda yanılıyor olabilirmisin acaba.tşk...

ozziem
15-07-2013, 20:29
yoldaş bende kapatıp tekrar açtım ve 8.35e geçtim ve valör 15.7.2013 görünüyor,16sı konusunda yanılıyor olabilirmisin acaba.tşk...

Birikimli de sorun yok, vadeli hesap açarsak şu saatte kayıp oluyor demek istedim.
Vadeli hesabı 9.00 dan yarın açacağım yani, 8.35 ten bugün için birikimli faizimi alacağım.

shorts
15-07-2013, 23:30
denizbank'a öylesine bugün en yüksek ne verdiniz diye sordugumda cevap 9.05 ...
daha da yüksektir kesin.

arda27
16-07-2013, 00:13
bugün cüzdanı almak ve yeni hesap için odebanka gittim , bugün için oran ne verdiniz diye sordum , 32 güne 9.80 dcd ( dogru yazdım mı bilemiyorum ) aralık var mı diye sordum , olmadığını söylediler, bende böyle güzel oranlar olursa bana da söyleyin dedim

vadesi dolan yoldaşlar odebanka dcd yi sorabilirsiniz , bakarsınız sizede cazip oran verirler

chucky68
16-07-2013, 01:36
Başbakanla sözde ekonomi bakanımız dolmabahçede boğaza nazır akşam serinliğinde kafa kafaya oturmuşlar...iftar sonrası keyif çaylarını yudumlarlarken bir karar almışlar....böyle faiz lafını fazla kuma gömersek bizi faiz lobisi değil asıl bernanke lobisi koltuktan edecek demişler....acil önlem almak lazım koltuk tatlı demişler....başbakanda zafer çağlayana dönüp....'' ne yapalım zafer?'' demiş...valla hayvan terli başbakanım iyisimi biz topu bizim emir erimiz Erdem başçı'ya atalım demiş...ucundan faiz çıkabilir demesinde bir sorun yok demiş...başbakanda çayını yudumlarken bir akşam serinliği yüzüne vuruvermiş....''yavvv zafer sonradan tükürdüğümüzü yalamayalım benim karizmayı çizdirmeyelim'' demiş....zaferde başbakana dönüp ''merkez bankamız 1 aydır dolar satıyor kasalar boşalıyor '' demiş.....bunun üzerine bizim merkez başkanına acil hafta sonu iadeli taahütlü tebligat gitmiş.... tebligatta ''kafana göre ucundan faiz lafını işiklendirmeden tez pazartesi sabahı söyle'' demişler.....Erdem başçıda napsın garibim yutkuna yutkuna büyük başarıymış gibi faizi kullanabiliriz demiş...dolar düşmüş...borsa şaha kalkmış...altın çıkmış...herşey düzelmiş:)....körler sağırlar birbirini ağırlar....madem bu kadar basitti bu işler....adama sormazlarmı...be birader senin insiyatifin yokmu??...illa hükümetten tebligatmı alman lazımdı....sen adam değilmisin??...nerde bağımsız merkez bankası??....hepsi hikaye....bakınız bu üst koridor olan bantta bir işe yaramayacak....artık ok yaydan çıktı.....artık tüm dizginleri fed oynatıyor...içerde ancak kendini günlük kandırırsın...küçük yatırımcıyı boş yere ümitlendirirsin......batırırsın....öyle dolmabahçede akşam çaylarıyla oturupta 15 dakikada tüm ekonomik göstergeler birden düzlüğe çıkmaz.....dolar halen 1930 üzerinde....1900 altına inse ne olacak....artık yukarı kur bandı kaşınmış...yara açılmış....üstüne günlük açıklamalarla işesende o yara iflak olmaz....

C H U C K Y..........................................SON BEBEK

Heval
16-07-2013, 02:09
Bu gün Emir eri erdem başcının yazılı açıklamasına istinaden gelen raporların birinde 0.5 gibi bir artışın piyasalardakigüvensizliğiiyice tetikleyeceği , piyasalarda güven oluşması için en az 1 puan fazi artışının olması gerektiği yazıyordu.

Aslında şu an egzotik para birimlerinde hafif yukarı bir eğilimin TRY de yansıdığını bunun MB açıklamaları ile pek bağlantısı olduğunu düşünmüyorum.Daha önce sizinle paylaştığım gibi Brezilya gibi zaman zaman fazla veren ülkeler de bile şu an kısa vade faizler 9.0 üzerindedir.

Bizim piyasada kendi emsallerini mutlaka takip edecektir. FED kıvırtmasa faziler ve nakitönümüzdeki 1 yılda kralın kralı olacak :) Güzel günleriişaret eden ışığı görüyoruz yeterkiFED gölge etmesin , %20 leride alacağız zamanı gel,nce pehhhhhhhhhh

BORA YAŞAR
16-07-2013, 10:04
**Vakıfbank GM Aydoğan: Faizlerin tekrar %4.5-4.6 seviyesini göreceğini düşünmüyorum

Sopa yiyecek bir adam daha.:)

BORA YAŞAR
16-07-2013, 10:07
Yeterli dozda olmayan her aşı, mikrobu güçlendirir, azdırır.

MB PPK eğer faiz artırmada korkak davranırsa, piyasalar durulmayacaktır.

Seyrek bıyıklı asabi şahsiyetten izin alınmış bu konuda.

Ama oran ne olacak? Bu konu sorunu gidermede yaşamsal önemde.

memet1
16-07-2013, 10:43
şu konu bizi nasıl etkiler acaba yoldaşlar...yabancı ortaklı banka üst yönetici...Şu an yerli bankaların hazine birimleri tahvil piyasında yok. Alım satım yapmaya korkuyorlar. Dolayısıyla tahvil piyasasında sadece yabancılar var. Tahvil piyasasında Türklerin olmaması demek piyasada likiditenin olmaması demek. Dolayısıyla da en ufak bir satışta Hazine tahvil faizi de hızla yükseliyor. Ancak bu yüksleme faizin gerçek seyriini göstermiyor” diye konuştu.....memet1bence böyle devam etsin derim...

pazarcışükrü51
16-07-2013, 11:02
şu konu bizi nasıl etkiler acaba yoldaşlar...yabancı ortaklı banka üst yönetici...Şu an yerli bankaların hazine birimleri tahvil piyasında yok. Alım satım yapmaya korkuyorlar. Dolayısıyla tahvil piyasasında sadece yabancılar var. Tahvil piyasasında Türklerin olmaması demek piyasada likiditenin olmaması demek. Dolayısıyla da en ufak bir satışta Hazine tahvil faizi de hızla yükseliyor. Ancak bu yüksleme faizin gerçek seyriini göstermiyor” diye konuştu.....bence böyle devam etsin derim...
Durum biraz böyle
Son 15 gündür bonoda yaprak kımıldamıyor
Alan yok satan yok
Bono faizleri 4.5 , 5 ikende böyle idi
Alan yoktu satan yoktu
Sonra aniden zıpladı
Ben böyle sert bir hareketi bu hafta bekliyorum
Bono ile faizler eş zamanlı hareket etmeyebilir
!
Yani bono 11.50 iken hala 5 büyük faizi 8.0 da tutabilir
herkes pür dikkat faize odaklanmış iken
Herkesi keklik gibi avlanabilir
Merkez 0.5 yada 1 puan arttıracak gibi
Kafasındaki rakam bu
Bence bu piyasayı tatmin etmeyecek
Bonolar Perşembe cuma Zıplayacak gibi
Özellikle cuma günü
Ötelenirse toplantı sonrasına ötelenir
Haftaya zıplar

Ytd

oktay G
16-07-2013, 12:08
Yeterli dozda olmayan her aşı, mikrobu güçlendirir, azdırır.

MB PPK eğer faiz artırmada korkak davranırsa, piyasalar durulmayacaktır.

Seyrek bıyıklı asabi şahsiyetten izin alınmış bu konuda.

Ama oran ne olacak? Bu konu sorunu gidermede yaşamsal önemde.
bora usta gene son noktayı koymuşsun,bu seyrek bıyıklı asabi şahsiyetin pek birşey umrunda degil artık, a.o çifligindeki sarayıda bitiyor, oradan seyreder artık tr yi ,gökçekle çifligi katlettiler binlerce agaç gitti, eskiden her hafta 2 kere giderdim ,şimdi gidesim kalmadı

Ali Haylaz
16-07-2013, 12:28
http://www.fikirzamani.com/basbakan-ikna-edildi-faiz-lobisinin-dedigi-oldu/

Başbakan ikna edildi, “faiz lobisi”nin dediği oldu…

şef
16-07-2013, 13:21
http://www.fikirzamani.com/basbakan-ikna-edildi-faiz-lobisinin-dedigi-oldu/

Başbakan ikna edildi, “faiz lobisi”nin dediği oldu…

baktı pabuç pahalı, dediğimize geldi. daha doğrusu bakalım ne kadar geldi. gerçi elinden gelse, bize de saldıracaktı. faiz lobisi diyerek, bizi küçümsemesini unutmuş değilim. dereyi geçince yine tepemize binmeyecek mi? ben asabi şahsiyete güven duymuyorum. bakalım piyasa benimle hemfikir mi? göreceğiz.

memorex
16-07-2013, 14:47
Durum biraz böyle
Son 15 gündür bonoda yaprak kımıldamıyor
Alan yok satan yok
Bono faizleri 4.5 , 5 ikende böyle idi
Alan yoktu satan yoktu
Sonra aniden zıpladı
Ben böyle sert bir hareketi bu hafta bekliyorum
Bono ile faizler eş zamanlı hareket etmeyebilir
!
Yani bono 11.50 iken hala 5 büyük faizi 8.0 da tutabilir
herkes pür dikkat faize odaklanmış iken
Herkesi keklik gibi avlanabilir
Merkez 0.5 yada 1 puan arttıracak gibi
Kafasındaki rakam bu
Bence bu piyasayı tatmin etmeyecek
Bonolar Perşembe cuma Zıplayacak gibi
Özellikle cuma günü
Ötelenirse toplantı sonrasına ötelenir
Haftaya zıplar

Ytd

tahvil-bono oranları 11.50 olduğunda mevduat 8.00 de kalamaz yoksa millet mevduattan çıkıp tahvil-bonoya kayar bankalar likiditelerini kaybetmeye başlar ve bankaların paçaları tutuşur.Marj tahvilden yana böyle olamaz mümkün değil.

Trade Shark
16-07-2013, 14:48
teb - 100.000 üstü 32 gün 9,50 (bursa)

vakıf - 100.000 üstü 32 gün 8,50 (bursa)

piyasa merkezden önce ayar çekiyor..

memet1
16-07-2013, 14:54

piyasa merkezden önce ayar çekiyor..klavyene sağlık 9.50ci kardeş...:halay:vadem gelince oran sorupta yazmassam ...olayım...oran sorupta yazmayanda kendi gibi olsun...:he:

Eluus
16-07-2013, 15:28
valla 9,50 görmek içimi açtı... Hadi 2 haneliler de başlasın artık http://forum.grandprix.com/images/smilies/hungry.gif

yeni borsacı
16-07-2013, 15:34

piyasa merkezden önce ayar çekiyor..

Tebin 9.50 si fonlu mevduat olmasın? Özel Bankacılık 9.30 üstü verilmedi diyor 9.50 fonlu mevduat olabilir diyor lütfen dostlar teyit etsin

Taze taze oranlar(32-45 gün):
Deniz Özel:9.00
Şeker: 9.00
Tbank: 9.15
Anadolu:9.00
Abank: 9.00
Burgan:8.75
Finans:8.80

memet1
16-07-2013, 15:57
valla 9,50 görmek içimi açtı... Hadi 2 haneliler de başlasın artık http://forum.grandprix.com/images/smilies/hungry.gif

yahu ziraat 7.2 teklif etmiyomu,utanmıyolar ya...bide iftar yemeği daveti yapıyolar,yemekte heralde vermedikleri kuzularımı yedirecekler...

oktay G
16-07-2013, 16:09
bizim enpara 9 u yeni gördü,saglam atak bekliyorum bu hafta

gencelix
16-07-2013, 17:31
Arkadaslar HSBC'den oran alan var mi bu aralar? 7 veriyorlardi en son bir degisiklik oldu mu acaba.

Nightrain
16-07-2013, 17:51
finans yesilkoy 7,50 32 gun :)

Nightrain
16-07-2013, 17:59
teb yeşilköy 9,30 32 gün

hurricane54140
16-07-2013, 20:46
güncel oranlar:
odea:9.05 35 gün
abank:9.00 32 gün
fiba:8.75 32 gün
finans:8.70 32 gün

Nightrain
16-07-2013, 23:53
Anlaşılan finansta semtten semte çok oynaklık var

sarifirtina
17-07-2013, 01:35
subeden subeye farklılıklar olabiliyor yeni acılan bir sube ile eski bir sube arasında oran farkı olabiliyor yeni sube musteri zeminini ayarlayabilmek icin eski subelere gore daha fazla oran verebiliyor gecmis yıllarda bunu bizzat yasadım.
Anlaşılan finansta semtten semte çok oynaklık var

pronto
17-07-2013, 04:16
Bu hafta da en para"dan sağlam bir atak görmezden benim için en para biter.

novo9-Spark cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

Vadelisever
17-07-2013, 08:05
Bu hafta da en para"dan sağlam bir atak görmezden benim için en para biter.

novo9-Spark cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

Ben Enpara'nın yükselteceğini sanmıyorum. Burada daha önce de tartışma konusu olmuştu. Arkadaşların en son paylaştığı oranlar tanışma oranları, ben de dün TEB'i aradım ve 9.30 oranını kendi kulaklarımla duydum, tanışma olmayan normal oranları ise 8.25, ben eski TEB müşterisi olduğum için bana 8.25 verebildiler en fazla oradan biliyorum :) Enpara diğer bankaların tanışma oranlarından hep geride kaldı zaten bugüne kadar, Enpara'nın avantajı sürekli ve pazarlıksız iyi oran vermesi, iyi oran alabilmek için her vadede banka banka dolaştırmaması. Gerçi ben TEB'den 9.30'u alabilseydim hiç düşünmez zıplardım TEB'e o ayrı :)

pronto
17-07-2013, 08:25
Lobidaşlar herkese günaydın.
Dün gece sahurda yatınca bu sene ne kadar zekat vermem gerektiğini düşündüm.
Bankada son 1 yılda 100.000 tl gibi bir mevduatımın oldugunu son 1 yıl için %8.5 brüt üzerinden vade sonunda 108.500 tl mevduatımın
yaklaşık 1.300 tlsini devlete vergi olarak vereceğimi.Ayrıca zekat olarak da 40 ta 1 ini vereceğimi düşündüğümde o miktarın da yaklaşık 2.500 tl tutacağını.Bu durumda devletin %8.5 enflasyon açıkladığı bir ülkede
1 yıl sonunda elimde kalan paranın yaklaşık 104.700tl oldugunu görünce benim paramın yıllık net getirisinin %4.7 oldugunu görmekteyim.
Sanırım yapmam hem maddi hem manevi olarak 100.000 tl civarında bir tarla alıp parayı toprağa gömmek.
Bu durumda benden yıllık 1.300 tl vergi alan devlet bu vergiyi alamayacak.
Zekat olarak verdiğim 2.500 tl yi de vermeyeceğim için bu paraya gerçekten ihtiyacı olan ve her sene bu yardımı alabilmek için belki ramazan'ın gelmesini bekleyen fakir konu komşu zekat alamayacak.
Hangisi daha hayırlı acaba diye düşünmeden edemedim gece yarısı.Benim için bu şartlarda bankada durması hiç hayırlı gibi değil o kesin de......

memet1
17-07-2013, 10:13
Lobidaşlar herkese günaydın.
Dün gece sahurda yatınca bu sene ne kadar zekat vermem gerektiğini düşündüm.
Bankada son 1 yılda 100.000 tl gibi bir mevduatımın oldugunu son 1 yıl için %8.5 brüt üzerinden vade sonunda 108.500 tl mevduatımın
yaklaşık 1.300 tlsini devlete vergi olarak vereceğimi.Ayrıca zekat olarak da 40 ta 1 ini vereceğimi düşündüğümde o miktarın da yaklaşık 2.500 tl tutacağını.Bu durumda devletin %8.5 enflasyon açıkladığı bir ülkede
1 yıl sonunda elimde kalan paranın yaklaşık 104.700tl oldugunu görünce benim paramın yıllık net getirisinin %4.7 oldugunu görmekteyim.
Sanırım yapmam hem maddi hem manevi olarak 100.000 tl civarında bir tarla alıp parayı toprağa gömmek.
Bu durumda benden yıllık 1.300 tl vergi alan devlet bu vergiyi alamayacak.
Zekat olarak verdiğim 2.500 tl yi de vermeyeceğim için bu paraya gerçekten ihtiyacı olan ve her sene bu yardımı alabilmek için belki ramazan'ın gelmesini bekleyen fakir konu komşu zekat alamayacak.
Hangisi daha hayırlı acaba diye düşünmeden edemedim gece yarısı.Benim için bu şartlarda bankada durması hiç hayırlı gibi değil o kesin de......yoldaş rüyalar bilinçaltıdır,ona bakarsan acunun bindiği arabalar,helikopterle fenerin idmanına gitmesi,ali ağanın oğlunun yatını adam tutup parçalatması,sence bunlar adaletmi...ancak bizden alttakilerede bakıp şükrediyoruz,nankörde değiliz...

hurricane54140
17-07-2013, 11:26
güncel oranlar:
odea:9.05 35 gün
abank:9.00 32 gün
fiba:8.75 32 gün
finans:8.70 32 gün
değişiklik yok.

bankac
17-07-2013, 12:04
Bakan Babacan cnbce de röp verdi özetle;

-büyüme aşağı revize edilebilir,tüm dünyada revize ediliyor,
-faiz konusu merkez bankası sorumluluğunda yorum yapmam,
-ihracat yıl sonu hedefinde zorlanacağız,
-10 yıllık kazanımlarımızı geri vermemek için ne gerekiyorsa yapacağız, eskiye oranla daha güçlüyüz. (böyle büyük risk varmış demek ki!.....)

arda27
17-07-2013, 13:18
taze taze oranlar var ağalar

odebank aradı 50 güne 9.30 limit 1.000.000 tl dir ( bir milyon üst sınır ) kampanya başlatmışlar duyurulur

YTD

pronto
17-07-2013, 14:06
Enpara'dan ses seda yok.
Şubesiz bankacılık uyuyor mu?

arda27
17-07-2013, 14:19
Enpara'dan ses seda yok.
Şubesiz bankacılık uyuyor mu?

enpara tek kaldığı için birazcık şımarmıştı, paraya doydu anlaşılan , ben paramı odebanka taşıdım , menmunum

fusem
17-07-2013, 14:37
taze taze oranlar var ağalar

odebank aradı 50 güne 9.30 limit 1.000.000 tl dir ( bir milyon üst sınır ) kampanya başlatmışlar duyurulur

YTD

Odeabanka transfer olma vakti gelmiş. Bilgilendirme için teşekkürler.

ozziem
17-07-2013, 15:12
Odeabanka transfer olma vakti gelmiş. Bilgilendirme için teşekkürler.

Benim de odea yakın takibimde. Ama 1 defaya mahsus yüksek oran verip daha sonra yine uğraştıracakları için istemedim şimdilik. Şu koşulda mantıklı olabilir: Eğer faizler yükselirse ve çok iyi bir oran verirse odea ve ben de piyasada faizlerin daha artmayacağını düşünmüşsem, uzun vadeli yüksek orandan bağlamak olabilir. Geçmem için koşul bu. İzlemedeyim odeayı

Heval
17-07-2013, 15:23
Bakan Babacan cnbce de röp verdi özetle;

-büyüme aşağı revize edilebilir,tüm dünyada revize ediliyor,
-faiz konusu merkez bankası sorumluluğunda yorum yapmam,
-ihracat yıl sonu hedefinde zorlanacağız,
-10 yıllık kazanımlarımızı geri vermemek için ne gerekiyorsa yapacağız, eskiye oranla daha güçlüyüz. (böyle büyük risk varmış demek ki!.....)

2002 den beri ABD dolar basıp duruyor , 2008 den sonra da topuzun ayarını kaçırdı , Şimdi eğer benden bu kadar derse FED artık para basmayı yavaşlatacam durduracağım demenin ötesinde icraata geçerse o zaman 10 yıllık kazanılamamış olan kazanımları ve ekonomiyi hep beraber göreceğiz...

Eluus
17-07-2013, 15:25
Çanakkale'de Odeabank yok ama sitesinden anladığıma göre telefonla da açılabiliyor mevduat hesabı. 20 gün içinde 2 hesabımın vadesi doluyor enparada. Böyle düşük kalmaya devam ederse Odeabank'a geçicem ben de.

Hatta Enpara Odeabank'la aynı olsa bile geçicem...

2'ye bölerim daha çok param sigorta kapsamında olur.

Vadelisever
17-07-2013, 15:28
Benim de odea yakın takibimde. Ama 1 defaya mahsus yüksek oran verip daha sonra yine uğraştıracakları için istemedim şimdilik. Şu koşulda mantıklı olabilir: Eğer faizler yükselirse ve çok iyi bir oran verirse odea ve ben de piyasada faizlerin daha artmayacağını düşünmüşsem, uzun vadeli yüksek orandan bağlamak olabilir. Geçmem için koşul bu. İzlemedeyim odeayı

Ben de tamamen aynı fikirdeyim, ODEA ve TEB şu an vur kaç için ideal gözüküyor, ama şu an kimse uzun vadeyi düşünmez herhalde, ODEA ve TEB'e 32 veya 46 gün için gidilir, avantajlı orandan yararlanılır, sonra Enpara'ya veya daha iyi tanışma faizi veren başka bir bankaya geçilir. Tabi kritik konu hesap işletim ücreti ve transfer komisyonları. Bunları da konuşmak lazım, Enpara'da bunlar yok, diğerlerinde de olmaması lazım, yoksa aldığım faiz avantajını bunlara vereceksem geçmenin hiç anlamı yok, gereksiz zaman kaybı olur. Tabi net kazancın ne olacağı mevduat büyüklüğü ile de ilgili bir konu :)

sarifirtina
17-07-2013, 15:54
Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Kongre'de yapacağı 2 günlük konuşmasına başlarken ekonomik şartların kötüleşmesi durumunda parasal genişlemeyi artırabileceklerini dile getirdi...Dansoz bernanke ilk kıvırmasını yaptı bu haberle dolar da gosterge de dususe gecer gibi...Ama bunlar gercek dusunceleri degil bu acıklamalar piyasların atesini sondurmek pşyasalara nefes aldırmak icin yapılmıs goz boyama politikasıdır para basmayı arttırabilecegi acıklaması piyasaların agzına bal surmekten baska bir sey degildir.

eses80
17-07-2013, 16:20
Bugün bankalardan aldığım 150.000 tl 'ye 32 günlük vadeli mevduat oranları
İşbankası %6.50
Vakıfbank %8.50
Denizbank %8.40
Şekerbank %8.25
Garanti bankası %8
Ziraat bankası %7.40
Akbank %7.20

Heval
17-07-2013, 17:08
Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Kongre'de yapacağı 2 günlük konuşmasına başlarken ekonomik şartların kötüleşmesi durumunda parasal genişlemeyi artırabileceklerini dile getirdi...Dansoz bernanke ilk kıvırmasını yaptı bu haberle dolar da gosterge de dususe gecer gibi...Ama bunlar gercek dusunceleri degil bu acıklamalar piyasların atesini sondurmek pşyasalara nefes aldırmak icin yapılmıs goz boyama politikasıdır para basmayı arttırabilecegi acıklaması piyasaların agzına bal surmekten baska bir sey degildir.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke Dansöz gibi Kıvırıyor ; Kişisel olarak bu adamların para basmayı bırakacağını artık düşünmüyorum....

FED Başkanı Bernanke kongrede yapacağı sunum açıklandı, özeti şu şekilde;

· Konut fiyatlarının düşük mortgage faizlerinden dolayı desteklendiğini,

· Beklenenden hızlı düzelme görülür ise tahvil alım miktarında da hızlı düzeltmeye gidebileceğini,

· Satın almalar bittikten sonra satın alınan tahvillerin bilançoda kalacağını,

· İşgücü piyasasındaki gelişmelere rağmen, işsizliğin hala çok yüksek olduğunu düşündüklerini ve işsizlik %6.5 üzerinde kaldıkça faizlerin sıfıra yakın korunacağını,

· İşsizliğin çıkış için tek başına bir tetikleyici olmadığını,

· Borç tavanının bir kez daha sorun olmasının ekonomik toparlanmayı yaralayabileceğini,

· Tüketici fiyat enflasyonunun FOMC’nin hedefi olan %2 seviyesinin altında seyrettiğini,

· Enflasyon ve işgücü piyasasındaki görünüm sebebiyle “öngörülebilen gelecekte” genişleyici politikaların süreceği belirtiliyor.

fusem
17-07-2013, 17:15

Odeanın %9.30 verdiği ortamda artık enpara % 10 ları görmeli. Takibe devam.

powerpc
17-07-2013, 17:28

Bernanke eylül de bombayı patlatacak, şimdi o zamana kadar kıvıracak.

texmo
17-07-2013, 17:37
vakıfbank tanısma oranımı bu mevcuta internet oranlarından fazla vermiyorlar.
Bugün bankalardan aldığım 150.000 tl 'ye 32 günlük vadeli mevduat oranları
İşbankası %6.50
Vakıfbank %8.50
Denizbank %8.40
Şekerbank %8.25
Garanti bankası %8
Ziraat bankası %7.40
Akbank %7.20

m_celik
17-07-2013, 17:38
TEB Gaziemir Şb.
Bugün 90.000 Tl. 28-55 gün için %9.30
Enpara ya veda etme zamanı geldi

dudu
17-07-2013, 18:08
Gevsek para daha devam edecek.

Dolar 1.90-1.95 araliginda, faiz de 8.50-9.50 araliginda seyredecek.

BIST 100 80-85 Bin araliginda salinacak.

Bunlar benim nacizane dusuncelerim.

Yatirim tavsiyesi olamaz.

Syg,

ozziem
17-07-2013, 18:29

Syg,

Faiz için fazla iyimser olmuşsunuz:)
Maalesef faizler tekrar düşecek. Anca Bernanke bir daha kıvırırsa yükselir.
ABD de ki işsizlik verileri artık en önemli takip edilecek veri. 6.5 e düşerse işsizlik varlık alımları azaltılacak dedi.
Şu an kaç acaba bilemiyorum. En önemli veri ABD deki işsizlik oranı artık.

cozinan
17-07-2013, 19:28

Syg,

benim bu yıl sonuna kadar gerçekleşmesini beklediğim seneryo biraz karamsar.77.000 üzerinde alım yapmak için bir neden bulamıyorum.Gerçekleşirmi bilmem ama 80.000-85.000 aralığına giren BIST100 artık işler düzeliyor imajı verirken sert satışla karşılaşır ve endeks 65.000-70.000 aralığına kadar geriler.
Veri:Eylül ayında abd tahvil alımını azaltmaya başladığında BIST e yabancı para girişleri bayağı düşer.devamında BIST abd için olumlu gelişmeleri satış olarak kullanır.Avrupada işlerin kötüye gitmesi bu senaryoma katkı sağlar.

Eluus
17-07-2013, 20:28
En önemli veri ABD deki işsizlik oranı artık.

QE başladığından beri öyle. Bernanke ta en baştan beri aynı şeyi söylüyor. Ya işsizlik düşücek ya da enflasyon %2 yoksa devam. Fakat bu sefer korktuğu birşey var gibi. Daha fazla arttırmak istemiyor QE'yi.

Bernanke'nin konuşmasının önemli yerleri bizim piyasanın kapanışından sonraya sarktı. Konuşmanın etkisi bizim faizlere yansımadı. Piyasa Bernanke'nin dediklerini pek sallamamış gibi görünüyor şu an. Altın oldukça düştü Bernanke konuşurken. Diğer yandan TL de değerlendi.

QE'yi azaltma muhabbeti çıktığından beri altın her düştüğünde bizim faizler de arttı. Yarın bizim gösterge yüksekten açılırsa pek şaşırmam.

şef
17-07-2013, 20:30

Syg,

borsanın o aralıkta dalgalanması bence zor. o aralığa çıksa da uzun süre kalamaz. faizin %5 e düştüğü ortamda borsa 93bine çıkmıştı. faizlerin %8 in altına inmesi biraz zor. inse bile bu korku sonrası ky nin borsa sevdası bir süre bitmiştir. elindeki hisseler yükselse de satsam diye bekliyordur, kendimden biliyorum. yabancı uzun süre yatırımcı beklemiş, not artırımı ile nispeten bu imkanı bulmuştu. şimdi hiç bulamayacağını bilir. dolayısıyla bankalar hariç gelmez. bono piyasasının da ne kadar sığ olduğunu gördü, trade amaçlı gelen için orası da kapan gibi. çıkma fırsatı bulamayan bundan sonra çıkabilir.
bir hafta kadar önce borsanın 70bin olduğu gün borsanın dip yaptığını , faizlerinde bir tepe yapacağını yazmıştım. ertesi gün tepe yapıp döndü. faizlerde çok aşağısını görmüyorum. çünkü ne yazık ki türkiye iyi yönetilmiyor. yabancının tek güvendiği kişi babacan. o da bu krizde tayyip korkusundan sessiz kaldı. bu ülkede tayyip ikna edilemeden faiz yükseltilemiyor, hayret bir şey. babacanın bu
3. dönemi ve siyasete devam etmeyeceğini söylemişti. ülkenin her ay 7milyar dolar dışarıdan para gerekli. satacak pek bir şey de kalmadı. önümüzde seçimlerde var. umarım borsa yükselir, dolar düşer de 1.85 den alım fırsatı verir.

dudu
17-07-2013, 20:51
borsanın o aralıkta dalgalanması bence zor. o aralığa çıksa da uzun süre kalamaz. faizin %5 e düştüğü ortamda borsa 93bine çıkmıştı. faizlerin %8 in altına inmesi biraz zor. inse bile bu korku sonrası ky nin borsa sevdası bir süre bitmiştir. elindeki hisseler yükselse de satsam diye bekliyordur, kendimden biliyorum. yabancı uzun süre yatırımcı beklemiş, not artırımı ile nispeten bu imkanı bulmuştu. şimdi hiç bulamayacağını bilir. dolayısıyla bankalar hariç gelmez. bono piyasasının da ne kadar sığ olduğunu gördü, trade amaçlı gelen için orası da kapan gibi. çıkma fırsatı bulamayan bundan sonra çıkabilir.
bir hafta kadar önce borsanın 70bin olduğu gün borsanın dip yaptığını , faizlerinde bir tepe yapacağını yazmıştım. ertesi gün tepe yapıp döndü. faizlerde çok aşağısını görmüyorum. çünkü ne yazık ki türkiye iyi yönetilmiyor. yabancının tek güvendiği kişi babacan. o da bu krizde tayyip korkusundan sessiz kaldı. bu ülkede tayyip ikna edilemeden faiz yükseltilemiyor, hayret bir şey. babacanın bu
3. dönemi ve siyasete devam etmeyeceğini söylemişti. ülkenin her ay 7milyar dolar dışarıdan para gerekli. satacak pek bir şey de kalmadı. önümüzde seçimlerde var. umarım borsa yükselir, dolar düşer de 1.85 den alım fırsatı verir.

BIST 100 icin 70-75 Bin araligi daha gercekci duruyor sanirim.
77-80 Bin araliginda ciddi direncler olustu. Orasinin gecilebilmesi icin bazi yeni olumlu
gelismeler gerekiyor bunlar da ufukta gorunmuyor simdilik.

Syg,

pazarcışükrü51
17-07-2013, 21:13
Bu cuma 19.07.13
bonoda beklentim
çift hane
2 gün kaldı
Bu gerçekleşirse
$ 1.870 e iner
1.820 süpriz at
1.80 ganyan olur
Pazarcı hesabıdır
Y.t .d

şef
17-07-2013, 21:17
BIST 100 icin 70-75 Bin araligi daha gercekci duruyor sanirim.
77-80 Bin araliginda ciddi direncler olustu. Orasinin gecilebilmesi icin bazi yeni olumlu
gelismeler gerekiyor bunlar da ufukta gorunmuyor simdilik.

Syg,

sene başındaki tahminimi bloğumda mart ayı gibi yazmıştım. borsanın 72bin-82bin aralığında dalgalanacağını, 75-76bin aralığında seneyi kapatacağı tahmininde bulunmuştum. ve bu tahminimi henüz değiştirmedim.

faruko
17-07-2013, 21:27
Sn. dudu,

2 saat içerisinde 10,000 bin puan iskonto yaptınız :)

dudu
17-07-2013, 23:59
Sn. dudu,

2 saat içerisinde 10,000 bin puan iskonto yaptınız :)

Insan yuklu portfoy tasiyinca biraz duygusal olabiliyor haliyle :)

Sonra dusundum ki belirttigim faiz araligi ile endeks bandim pek tutarli olmadi, ayrica 77-78 Bin araliginda da 200 Gunluk EMA da dahil
onemli direncler olustu.
Izninizle bunu 72-77 olarak tekrar revize edeyim. :)

Syg,

chucky68
18-07-2013, 00:09
Bernanke'nin bugün yaptığı konuşmada aslında çok değişen bir konuşma yok...piyasa bunu kendi kılıfına uydurup yükselmek vede olumlu algılamak adına artıya geçti....yani kısa vadeli bu tip pembe sayfaları daha çok göreceğiz...hatta eylül ayına kadar kısa sürelide olsa gerek borsada gerekse faizlerde düşüş açısından gerekse doların 1900 usd altına salınmasını mutlaka göreceğiz...faizlerdeki düşme gelecek haftaki merkez bankasının piyasaya verdiği söze bağlı...piyasa bunu en az 1 puan artış olarak fiyatladı...şayet daha altı bir mesela 0,50 gibi oran gelirse piyasalar bunu olumsuz olarak algılayabilir...böyle bir riski merkez bankası alırmı bunu haftaya göreceğiz...yani bernanke bugün kendi çapında piyasaları rahatlattı vede dolar düştü diye merkez buna sığınmaz....bana göre tedbir olsun diye üst koridoru en az 1 puan arttıracaktır....bunca müdahaleye rağmen merkez doları en çok 1-2 puan zorla düşürebilmişti...oysa bernankenin bir sözü doları tüm gelişmekte olan ülkelerde düşürmeye yetti...ama bu kalıcı olurmu??...bence olmayacak...çünki bernanke süreci artık başlattı....yani artık yapılan şey sadece piyasalara yalancı bahar havası vermek....doların yönü bundan sonra kesinlikle 1950 usd üstü olacaktır...faizdede düşme görülse bile ana trendi tabanı %8.5 vede üzeridir...altında söze gerek yok....borsalardada 80.000 üzeri bir endekste önümüzdeki süreçte kesin satış şansıdır...burdan nasılsa yükseliyor deyip borsada yalancı bahara aldanılırsa ocaktan sonra bernanke size emekliliğinde el sallayacaktır....şu andan itibaren tüm dünya faiz yükseltme dönemine girmiştir....faizin yükseleceği bir trende borsaya çok yolcu yoktur....hep durakta beklenilir...mutlaka arada trene binilir...ama gelen kompartıman görevlisi sizi ilk durakta hep indirir....borsada bundan sonraki dönem hep budur....fed bugüne kadar parasal genişletme sayesinde hep borsayı uçurmuştu...şimdi bu uçak yere iniyor...abd tarafından bundan sonra gelecek olan tüm veriler ana göstergeyi değiştirmeyecektir.....basılan paracıklar kendi ana vatanına geri dönecektir....henüz bunun test sürüşlerindeyiz....asıl direksiyon sınavı Türkiye için seneyedir....o yüzden akp içinden bazı bakanlar tüyme yolunda.....egemen bağış bunun ilk sinyalini verdi...babacanda ilk fırsatta emekli olma peşinde....çünki hepsi olabilecek en kötü senaryoyu şimdiden görebiliyor....birtek başbakan tayyip vede yağveri zafer çağlayan bunu görmek istemiyor....başbakan öyle akıllıki şimdide faiz lobisi diye banka kredi kartlarından alınan faizlere demek istemiştim deyiveriyor....yani topu bankalara atıyor...adama demezlermi kardeşim sen 11 yıldır başımızdasın....şimdimi gördüb bu bankaların bu oyununu???.....düne kadar bankalara büyük destek veriyordunuz....şimdi ne oldu...faiz lobisine yenik düşünce çamuru başka periyoda taşımaca.....neyse yoldaşlarım...öyle bir dönemdeyizki...büyük bir alım düşünceniz varsa bunu şimdilik erteleyin derim....önümüzde para çok kıymetli olacak...bu şimdilik faizlere yansımıyor....muhtemelen sene sonuna doğru çift rakamlar görülebilir...ama her zaman söylüyorum....düzeni bozmayacak bir mevduat artışı olacaktır...öyle %14-15 falan değil:)

C H U C K Y..................................TÜRÜNÜN SON BEBEĞİ

chucky68
18-07-2013, 00:28
son olarak bugün Bernanke konuşmasından sonra piyasalarda her ne kadar ralli havası var gibi gözükse bile bunun çok yanıltıcı olabileceğinin en güzel örneği Türkiye tahvil faizlerindeki 2 yıllık ile 10 yıllık faizindeki oranın aynı olmasıdır...makas yoktur...altın yükseleceği yerde her nedense düşmeye geçmiştir....abd borsaları bile öyle aman aman bir yükseliş tepkisi vermemiştir...piyasalar belirsizdir....herşey anlık kurdun kuzuyu kapması modundadır...böyle zamanalr hep tehlikelidir...nakitte kalmak güvendir....ne kadar manidardırki normalde merkez bankası ben faizi yükseltebilirim dediğinde normalde tahvil faizleride yükselmesi gereklidir...ama düşüyor...neden??....çok basit.....piyasasa merkez bankasından rüşvet alıyor.....inadını kırdı diye düşmeye oynuyor...yani rüşvet terse oynuyor.....en ufak bir algı değişikliğinde piyasalar faiz silahını gene merkez bankasını önüne koyacaktır....artık faizin baz puanlarını piyasa kendisi belirleyecektir...ben bu faiz artışını beğenmedim hadi dolar yukarı....ben bu yapılan faiz artışını beğenmedim hadi faiz dahada yukarı....yani artık bizim emir eri olan başçının yeni çobanbaşı piyasaların kendisi olmuştur....iş başbakan tayyipten çıkmıştır....şimdilik piyasaların yeni oyuncağı faiz koridorlarındaki artışlardır....ama asıl hedef seneye politika faizleridir...burda merkez bankası huysuzluk yaparsa kendi bilir.....sürüye kurt çok.....kuzuda çok:)

C H U CK Y..............................YEŞİL PARKALI BEBEK

BOSPOROS
18-07-2013, 01:12
Bankalar ne yaptı ? Sorumlusu kimdir ? (1)

Esfender KORKMAZ

Ekonomi yönetimi 10 yıl boyunca bankaların sağlamlığını ve istikrarını savundu. Avrupa Birliği’nde borç krizi olunca, aynı yönetim Türkiye’yi örnek verdi ve AB ekonomisini yönetme iddiasında bulundu.
Şimdi başta Başbakan olmak üzere bakanlar ve ekonomi yönetimi bu bankaları faiz lobisi olarak, spekülatif işler yapmakla suçluyor.
Bankalarda gerçek sorunlar nedir ve bu sorunların sorumlusu kimdir? Bugünkü yazımda sorunları yarınki yazımda ise kimlerin ve neden sorumlu olduğunu tartışacağım.
Bankacılıkta sorunlar : .....ara başlık.........
1. Banka ve kredi kartı faizleri spekülatif düzeyde yüksektir. Merkez Bankası bu faizleri azami faiz olarak tespit ediyor ve yayınlıyor. Merkez Bankası’nın ilan ettiği banka ve kredi kartı faiz oranları ile yine ilan ettiği ortalama mevduat faiz oranları şöyledir :
Ortalama mevduat ve kredi kartı faiz oranları (yüzde olarak )
Bir aya kadar mevduat faiz oranı 5.69
Bir yıla kadar mevduat faiz oranı. 7.75
Kredi kartı Avans kredi faiz ora 25.44
Kredi kartı gecikme faiz ora 31.44
Yukarıdaki tabloya göre, bankalar vatandaşın mevduatına en fazla yüzde 7.75 faiz veriyor. Aynı vatandaşa avans olarak kredi verdiği zaman ondan yüzde 25.44 faiz alıyor. Yani topladığı mevduatı yüzde 300 karla satıyor. Bu spekülatif kar, hangi piyasa ekonomisinde var? Bu spekülasyonu hangi vicdan kabul eder ?
Kart parası alınmayacağına dair yargı kararı var. Buna rağmen bankalar kart parası alıyor. Halen kredi kartı aidatlarıyla ilgili Tüketici Mahkemeleri’nde 500 binin üzerinde dava var. Bu durum sosyal huzursuzluk yaratıyor.
2. Bankalar 10 liralık EFT için yaklaşık 30 lira aynı miktar havale için yaklaşık 15 lira ücret alıyor. EFT’den tüm tutarlar için bazı bankalar 1000 lira, bazı bankalar 500 lira sınırına kadar ücret alıyor. Hesaptan hesaba yapılan havalelerde de ortalama 20 lira ücret alıyorlar. Başbakan yardımcısı Ali Babacan bile, “Vatandaş parasını taksiyle götürse havale parasından daha düşük olur” diye bu duruma tepki göstermişti.
3. Bankacılık sektörü kredilerden gizli faiz alıyor. Verdiği kredilerden, dosya ücreti, ekspertiz ücreti adı altında ayrıca para alıyor. Bunları da verdiği krediden peşin kesiyor. Diyelim ki 100.000 lira kredi aldınız. Dosya ve diğer masraflar 2.500 lira ise, banka bu parayı kesip size 97.500 lira ödüyor. Siz 97.500 lira için,100.000 lira üzerinden tahakkuk eden faizi ödemiş oluyorsunuz. Yani banka sizden anlaşmadan daha yüksek, oranda gizli faiz alıyor.
4. Bankacılığın geliri faizdir. Katılım bankacılığının geliri ise kardan verilen paydır. Ne var ki farklı bankalar ve farklı sayıda olmak üzere toplam 40 dolayında faiz dışında müşterilerden ayrıca para alıyor.
Söz gelimi, borcunuzu ödediniz, ’borcu yoktur’ kağıdı almak için 50 lira para isteniyor. Hesabınızı kullandığınızda sizden ’Hesap işletim ücreti’ kesilirken, hesabınızı kullanmadığınızda da ’Hesap işletimsizlik ücreti’kesiliyor. Ekstrelere baktığınızda, bir çok bankanın 3 lira SMS bilgilendirme ücreti aldığını görebiliyorsunuz. Bozuk para sayma parası bile kesildiği açıklandı.
5. Faizler düşünce, yatırımların finansmanı kolaylaşır ve ayrıca yatırımın alternatif getiri oranı faize göre daha cazip olur ve yatırımlar artar. Türkiye’de yeni yatırım yapılmıyor. Bir nedeni düşük kur ve ithalattır. Bir nedeni de faiz düşse de bankaların yatırım kredilerini zor vermesi faizlerini yüksek tutmasıdır. Zira bankalar kredi kartlarından daha yüksek faiz aldıkları için, yatırım ve işletme kredilerine daha az önem veriyorlar.
Kaldı ki, bankaların ortada sıkıntı yokken kredileri en ufak bir risk karşısında geri çağırması, işletmeleri ve yatırımları zora sokuyor. Söz gelimi Suriye ile tüm ilişkilerin kesilmesini bahane eden bankalar özellikle Hatay’daki şirketlere verilen kredileri geri çağırmaya başlamıştı. Türkiye Genç İşadamları Derneği de buna tepki göstermişti.
Bu durum ekonomide kırılganlığı ve kriz riskini artırıyor. Ortada bir sorun olmasa da bankaların kredileri geri çağırması sorun yaratıyor.
Yarın devam edeceğiz...
18 Temmuz 2013

BOSPOROS
18-07-2013, 01:15
Tarzan zor durumda…Ekonomi paldır küldür aşağı yuvarlanıyor. Dolar kuru barometre gibi. Herkesin gözü kurda. 1.97 TL’ye kadar çıktığı oluyor, Merkez Bankası Toma’lardan su sıkıyor, biraz geriler gibi oluyor yine kafasını kaldırıyor, yeniden müdahale, biraz gerileme, ama 1.95 TL’ye yapıştı kaldı.

RTE, ‘durum kontrol altında’ havası vermek için Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde topladı ekonomi ile ilgili bakanlarını ve Numan Kurtulmuş, Canikli, Gedikli ile bir toplantı yaptılar. Yapılan açıklamada; “faiz lobisi” lafı geçmedi olan bitenlerin müsebbibi olarak , son 2 aylık dönemde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde finansal piyasalarda belirgin bir dalgalanma yaşandığı, gelişmekte olan birçok ülkede döviz kurlarının temel para birimleri karşısında değer yitirdiği, borsa endekslerinin gerilediği, iç ve dış borçlanma maliyetleri ile risk primlerinin arttığına değinildi. Ama, ardından faizin artırılacağına dair göiz kırpıldı. Döviz zıplamasına karşı faiz silahına davranmaktan kaçan iktidar adına Merkez Bankası faizin artırılacağı sinyalini 15 Temmuz’da bir yazılı açıklama ile duyurdu; “Faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adım 23 Temmuz 2013 tarihli Kurul toplantısının gündemine alınacaktır.”

DIŞ SERMAYE ÇIKIYOR
Faiz ne kadar artırılır, dövize yöneleni caydırır mı bekleyip görmek gerek. Ancak sermaye kaçışxı sürüyor. Mayıs ayı ödemeler dengesi, 7,5 milyar dolar cari açık verildiğini ortaya koyarken bu açığın finansmanı için dışarıdan neredeyse yeni sermaye girişi olmadı. Yani dışarıdan ne sıcak para, ne doğrudan yabancı sermaye ne de dış kredi olarak net giriş yaşandı. Haziran ve temmuzda ise çıkmışın sürdüğü kesin ama miktarı bilinmiyor henüz.

Mayıs cari açığının 4,5 milyar doları, döviz rezervinden, 3 milyar dolara yakını da kaynağı belirsiz döviz girişi ile karşılandı. Bu, döviz rezervinin erimeye başlaması demek.

Döviz rezervi hızla eriyen ülkelerin, faizle dövizi terbiye etmeleri, onunla da baş edilemez ise mecburi istikamet gideceği kapı IMF’dir. Toplam 350 milyar dolarlık dış borç içinde payı yüzde 5’i bile bulmayan IMF borcunu afra tafra ile ödedik diye caka satanlar yavaş yavaş IMF kapısına mı yönelecekler? Hiç olmayacak şey değil. Çünkü Tarzan gerçekten de zor durumda. Çok değil, 1 ayda şemsiye ters döndü, döviz rezervleri çıra gibi yanmaya başladı.

REZERVLER ERİYOR

Merkez Bankası’nın döviz ve altın varlıkları, dış varlıklarını ; kamuya, bankalara ve yurt dışındaki Türk vatandaşlarına olan döviz ve altın borçlarının yanı sıra diğer borçları da dış yükümlülükleri oluşturur. İkisinin farkı ise , bize “net rezerv”i verir. Mayıs başında net rezerv 45,8 milyar dolardı, 12 Temmuz itibariyle bu rakam 39,9 milyar dolara geriledi, Yani Merkez Bankası bu dönemde net olarak 6 milyar dolara yakın döviz kaybetti.

BOSPOROS
18-07-2013, 01:25
Kart komedisi

11 yıllık iktidarı döneminde Türk halkını plastik paraya mecbur eden Başbakan Erdoğan, ‘faiz lobisi’ tartışması ekseninde önceki akşam vatandaşlardan kredi kartına veda etmelerini istedi. Oysa vatandaşlar bankalara kolunu çoktan kaptırdı bile

RECEP BAHAR / İSTANBUL

Türk halkının bankalara borcu 290 milyar TL’yi aştı. Bunun yaklaşık 110 milyar TL’sini tüketici kredileri, 90 milyar TL’sini konut kredileri, 90 milyar TL’sini de kredi kartı borçları oluşturuyor. Oysa AKP Hükümetinin iş başına geldiği 2002 yılı sonunda vatandaşların bankalara borcu sadece 4 milyar TL idi ve bunun 3’te birini kredi kartı borçları oluşturuyordu. Başbakan Erdoğan’ın döneminde vatandaşların faiz lobisine borcu, 72.5 kat artış gösterdi. Bir başka ifadeyle, Türk halkı bankaların kucağına itildi. Parasızlık içinde kıvranan ciddi sayıda vatandaş; erzakını hatta ekmeğini kredi kartıyla alır hale geldi.

Şimdi eleştiriyor
Yaklaşık 11 yıldır Türk milletinin bankalar tarafından soyulmasına sessiz kalan, hatta bunun oluşmasına zemin hazırlayan AKP Hükümeti, Gezi Parkı olaylarının akabinde ‘faiz lobisi’ etiketi altında zahiren bazı bankaları hedef almaya başladı. Nitekim kredi kartı meselesi Başbakan Erdoğan’ın topa girmesiyle farklı bir yön kazandı. Erdoğan, önceki akşam Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Ankara Vilayetler Evi’nde şehit yakınları ve gazilere verilen iftar yemeğindeki konuşmasında, “Geçenlerde ben, ‘faiz lobisi’ derken boşuna demedim. Zira faiz dışı gelirlerle abad olan bir lobi var. Hani şu kredi kartları falan diyorsunuz ya, bunları almayın. Bunlardan ödediğiniz paralar, sadece bir bankayı vereceğim, isim vermiyorum, 600 trilyon bir yılda geliri, faizin dışında. Bunun yanında Ziraat, Halk, Vakıf üçünün bu yandan toplam gelir 600 trilyon. Oynanan oyunun ne kadar büyük olduğunu görüyor musunuz? Kim ödüyor bu parayı? Zengin değil, benim fakir, fukara kardeşim” şeklinde konuştu. Ancak ortada bir gerçek var: Türk halkının önemli bir bölümü kolunu hükümet politikaları sonucunda bankalara kaptırdı. Bankalar, avukat ordusuyla acımasız bir şekilde kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşları köşeye sıkıştırıyor. Başbakan konuşuyor ama tezgâh da aynen devam ediyor.

İlk sırada imtiyazlı grubun bankası
Bankalar Birliği’nin 2013 yılı ilk çeyrek verilerine göre, kredi kartlarından aidat alan bankalar arasında ilk sırada “imtiyazlı” Doğuş Grubu’na ait Garanti Bankası yer alıyor. Garanti Bankası’nın yıllık aidat geliri 656 milyon TL’ye ulaşıyor. Doğuş Grubu’na ait TV kanalları (Star TV, NTV, CNBC-e) hükümet politikalarına destek veriyor, bu destek sayesinde de Doğuş İnşaat vasıtasıyla kamu ihalelerinden aslan payını kapıyor. Net komisyon gelirinde Garanti Bankası’nı 544 milyon TL ile Akbank, 358 milyon TL ile İş Bankası, 259 milyon TL ile Yunanlılara ait Finansbank, 142 milyon TL ile Rus Sberbank’a satılan Denizbank izliyor.

Kamunun eli de vatandaşın cebinde

Hükümetin doğrudan müdahale etme imkânına sahip olduğu kamu bankaları da kredi kartı aidatlarıyla vatandaşların cebini boşaltıyor. Halkbank’ın geliri 217 milyon TL, Ziraat Bankası’nın geliri 205 milyon TL’ye, Vakıfbank’ınki 177 milyon TL’ye ulaşıyor. Kamu bankalarının kredi kartı aidat geliri toplamda 599 milyon TL’ye ulaşıyor. Kısaca özel bankalar da, kamu bankaları da ellerini vatandaşların cebine atmış durumda. Hükümet de serbest piyasa ilkeleri bağlamında bu soygunu sadece seyrediyor.

AKP döneminde kart sayısı 3.5 kat arttı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Türkiye’de kredi kartı sayısı AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana son 10 yılda büyük artış gösterdi. 2002 yılında 15 milyon 700 bin olan kart sayısı, 10 yıl içerisinde üç kattan fazla artarak 54 milyon oldu. Toplam banka kartı sayısı ise, 35 milyon 57 binden, 85 milyon 274 bine ulaştı.

memet1
18-07-2013, 11:04
finansla denize rahat para koyabilirmiyiz yani... Net komisyon gelirinde Garanti Bankası’nı 544 milyon TL ile Akbank, 358 milyon TL ile İş Bankası, 259 milyon TL ile Yunanlılara ait Finansbank, 142 milyon TL ile Rus Sberbank’a satılan Denizbank izliyor.

oktay G
18-07-2013, 12:22
finansla denize rahat para koyabilirmiyiz yani... Net komisyon gelirinde Garanti Bankası’nı 544 milyon TL ile Akbank, 358 milyon TL ile İş Bankası, 259 milyon TL ile Yunanlılara ait Finansbank, 142 milyon TL ile Rus Sberbank’a satılan Denizbank izliyor.

ben yıllardır finanstan başkasıyla çalışmadım,ilk çıktıgından beride enparadayım 9 dan devam ediyorum,satılmış doguş gurubuna yatıracagıma ,sonuna kadar enparada kalırım,korkunun ecele faydası yok

Heval
18-07-2013, 13:28
Bu gün TEB deki Müşteri temsilcim aradı (hesabı boşaltmıştım) 9.30 verdiklerini fakat 100K ve üzeri paralara bunu verdiklerini söyledi.

Anlaşılan Oranlar 9 üzerine oturmaya başlamış.

10 üzeri hedefi tarihimiz sonbahardı bakalım gerçekleşecek mi!

özür
18-07-2013, 16:27
Ortalama,çalışmadan bir insanın sadece faizle geçinebilmesi için ne kadar birikimi olması gerekir. Ömür boyu tabiiki. Ev kendinin olsun yada kirada olsun. İki ihtimalle hangi birikim gerekir.
Bence ev kendinin oldumu 500000 tl ömür boyu yeter.
Kirada olundumu 1000000 tl çalışmadan ömür boyu yeter.

eses80
18-07-2013, 16:56
vakıfbank tanısma oranımı bu mevcuta internet oranlarından fazla vermiyorlar.

Tanışma oranı olmadığını söylediler.

dudu
18-07-2013, 16:56
Ortalama,çalışmadan bir insanın sadece faizle geçinebilmesi için ne kadar birikimi olması gerekir. Ömür boyu tabiiki. Ev kendinin olsun yada kirada olsun. İki ihtimalle hangi birikim gerekir.

Ne kadar bir aylik para ile gecinebildiginize bagli.
Ayda 2000 TL ile gecinebiliyorsaniz yilda 24.000 TL bir geliriniz olmasi gerekir.
Mevcut faiz oranlari ile, en iyi ihtimalle 500.000 TL size %2 reel faiz getirse ki sanmiyorum getirecegini, 500.000 TL nin reel faizi 10.000 TL eder.
En az 1.2 Mio TL ye ihtiyaciniz var diyorum.
Calismaya devam. :)

Syg,

thron
18-07-2013, 16:57

bu sorunun cevabı büyük oranda yaşadığınız şehre bağlı.

birçok anadolu ilçesinde ayda 1500 tl ye gayet iyi şartlarda yaşayabilecekken
istanbulda aynı parayı sadece kira olarak verebilirsiniz.

dudu
18-07-2013, 17:01
Eger biraz risk alirim derseniz, hisse senedi temettu oranlarinin ortalamasinin %5 oldugunu varsayarsak isiniz daha kolay.
Aldiginiz temettu tum masraf, vergi, bakim, onarim, yenileme v.s giderleri ciktigindan tumunu harcanabilir olarak gorebilirsiniz.
500.000 TL lik hisse senedi size yilda mevcut sartlarda 25.000 TL temettu getirebilir.

Syg,

memet1
18-07-2013, 19:07
yoldaşlar bu tecrübeyi yazmazsam sizlere haksızlık olur...akta 366gün 7.5tan bağlı362knın yarısını bugün 119 günlük faizi ile aldım,faizi4bin civarı hesaplandı,merkeze mail yapıldı,1hafta içinde hesaba geçecek,sözleşme2.16.6.madde,yazılı müraccat yapıp yazılı belge aldım,şu an181k cepte yarın sabah 9.30 teb 32 gün giriyorum,vaktim olsa aynı gün yapardım,akşam 5te parayı çektim,akta kalan181k 7.5 faizile 12.250 vade sonu faizi ekranda gösterdiler....düşük bağlayanlara duyurulur...yalnız şartı banka kabul ederse diyor sözleşmede...herkese bol kazanç...ilginç olan çektiğim kısmın faizinin stopajı %10...ne gözel...yönetmeliği yapanlar bu ihtimali düşünse idi hayatta izin vermezlerdi bence...

pazarcışükrü51
18-07-2013, 19:37
9.30 bulmuşsan 100 yada 181 gün bağlanır
Demekti bankanın nakit ihtiyacı var
TEB sağlamdır
cüzdanı kaşeli olur
İmzalı olur
Kafan rahat olur
devlet 100 üzerini ödemez
Bu aklında bulunsun
hava bodoslamadan çok sert eserse 81 i çekersin
100 ü bırakırsın
100 ayrı 81 ayrı 2 vadeli bağlat
TEB de bu mümkün
Bazı bankalar yapmaz
TEB iç içe vadeli açar
Eskiden böyle idi
Şu an bilgim yok
Ama. Sor
Soran derviş
Muradına ermiş
YTD

memet1
18-07-2013, 19:43
9.30 bulmuşsan 100 yada 181 gün bağlanır
Demekti bankanın nakit ihtiyacı var
TEB sağlamdır
cüzdanı kaşeli olur
İmzalı olur
Kafan rahat olur
devlet 100 üzerini ödemez
Bu aklında bulunsun
hava bodoslamadan çok sert eserse 81 i çekersin
100 ü bırakırsın
100 ayrı 81 ayrı 2 vadeli bağlat
TEB de bu mümkün
Bazı bankalar yapmaz
TEB iç içe vadeli açar
Eskiden böyle idi
Şu an bilgim yok
Ama. Sor
Soran derviş
Muradına ermiş
YTDpazarcı yoldaş uzundan bikere ağzım yandı,ben gider 32 gün,sonra allah derim syg...faizler düşecek dediler inandık uzun girdik,burasının türkiye olduğunu unuttuk,kısa git padişah sen ol diyorum...içiçe olsada garanti sadece 100 içindir...bol kazanç...

BORA YAŞAR
18-07-2013, 22:18
Xtrader (Selçuk) kardeşimizi dinledik Bloomberg TV'de...

O piyasa için çok ümitli. Tipik boğa.

Gösterge faizi için önümüzdeki günler için 7.20-7.70 bandını öngörmekte.

Haklı çıkarsa faiz seviyelerinin yükselmesini beklemek abes.:)

wezp
18-07-2013, 23:14
Xtrader (Selçuk) kardeşimizi dinledik Bloomberg TV'de...

O piyasa için çok ümitli. Tipik boğa.

Gösterge faizi için önümüzdeki günler için 7.20-7.70 bandını öngörmekte.

Haklı çıkarsa faiz seviyelerinin yükselmesini beklemek abes.:)

abi galiba 7.70-8.20 dedi. Orarda normalleşir dedi.

BORA YAŞAR
18-07-2013, 23:23
abi galiba 7.70-8.20 dedi. Orarda normalleşir dedi.

Şimdi bir daha dinledim...

Haklısın kardeşim.

Özür.

Programın son kısmı tahvil faizi ile ilgili...

https://www.youtube.com/watch?v=2v-7...e_gdata_player

notradejustrate
18-07-2013, 23:51
ISIN Kodu
TRSCLKM41513

Valör
18/07
VKG
95
Ort. Fiyat
95,53
Basit Oran
%10,70
Bileşik Oran
%10,99
Hacim (Nominal)
1.000.000,00
Hacim (Net)
1.000.000,00
Saat
17:00

arkadaşlar bu nedir nasıl alınır bilgisi olan varmı _?

chucky68
19-07-2013, 00:07

500.000 tl için ömür boyu yetme şartı kişinin yaş aralığınada bağlıdır...bu para kişinin eline 30 yaş civarında geçmişse yetmez....kişisel hırslar vede tüketim ön plandadır...sürekli dahada yükselmek ister....paranın güvencesi onu bilmediği kulaktan dolma yatırım işlerine sokar...çok kazanacaksın diye atıldığı sermayeli işler onu ya batırır yada çıkartır...biraz şansa bağlıdır...bilgi vede tecrübe ister...bu paranın adam gibi ömür boyu yetmesi için kişinin en az 45 yaş üzerinde belli bir iradeye sahip vede hırslarına gem vurmuş olması gereklidir...aynı zamanda ev şarttır....çok cocuk sahibi olanların düşünceside çok olur..tek çocuk sahibi olanların cocuğunu hayata daha sağlam hazırlaması daha güvenceli olur...sadece birikime dayalı geçinme zordur...en azından yanına ek olarak emeklilik avantajıda dahil edilmelidir....şansı olanın anadan babadan gelecek bir kira getirisi olursa oda baklavadır...emeklilik için genç emekliliği kastediyorum....buda bir güvendir....kişisel harçlıktır...tabiki şimdiki nesilin bu kadar 50 yaş altında emekli olması artık mümkün değil....kimisi vardır mercedese biner....kimisi vardır mütevazi bir araca biner...ikiside sonuçta gideceği yere gider....yaşam biçimide çok mühimdir...bunları burda uzun uzun yazamam...özel ders vermemiz lazımdır:).....ama sonuçta yukarda yazılan 1 milyon tl ile aslında 500.000 tl arasında çok büyük bir fark yoktur....gelir-gider düzeni aynıdır....ne kadar çok paranız olursa ona görede harcamanız artar...yani kişinin 1 milyonu kimine göre 500.000 tl ile aynı kulvardadır......bunlar çok teknik konular....sonuç olarak akıllı olmak şartıyla para her zaman tek güvendir...kişinin hayattaki en güvenilir tek sadık arkadaşıdır...bu sadık arkadaşı isteyen hovardalığa alıştırır hızlı yaşar genç ölür......kimiside güvercin adımlarla hayatı yayarak yaşar geç ölür....

C H U CK Y...................................SON BEBEK

JonDowes
19-07-2013, 00:12
kısa bir not:
enflasyon 30 yıl boyunca %5 ortalama seyir izlerse: bugünün 500 bininin 30 yıl sonra alım gücü 115 bin TL'ye düşer.
enflasyon 30 yıl boyunca %10 ortalama seyir izlerse: bugünün 500 bininin 30 yıl sonra alım gücü 28 bin TL'ye düşer.

(anaparaya dokunulmasa bile kazanılan faizin tamamı harcanırsa olacak senaryolardır. enflasyon oranında net birikim yapabilen, 500 bininin değerini 10 veya 40 yıl sonra da korumuş olur)

sarifirtina
19-07-2013, 00:29
Ozur yoldas sana kendi hayatımdan ornek vererek soruna yorum yapmıs olayım.Yasım 31 8 yıl 2 ay boyuca gurbette calıstım 2007 yılında 130bin liraya dairemi aldım(dairenin suanki degeri 220000 lira) gecen yıl altıma arabamı cektim.Nisan ayında Turkıyeye kesin donus yaptım yaklasık 515 bin lira para ile dondum esim hamileydi bebegimizi amerikada dunyaya getirip cift vatandas olsun alternatifli hayatı olsun istedik 38 bin lira harcama yaptım...gecen ay yurda donduk sag saglim suan 450 bin liram eylul ayında burganbank tan bosa cıkacak ayrıca bebegin odası icin harcama falan yaptık 5bin kadar suan cebimde 17 bin lira nakitim var enpara da gunluk te tutuyorum...Turkıye de Adana da yasıyorum uzun bir sure calısmayı dusunmuyorum esim ozel okulda ogretmen maalesef Adana da ozel okulların verdigi ucretler cok komık 1000 lira bir maası var.Yasadıgımız daire kendimşze ait mulk 33 bin liraya aldıgımız 2011 model aracımız altımızda borc yok harc yok ayda 1500-2000 lira arası cekiyorum yetiyor henuz Turkıye deki ikinci ayım ve 1500-2000 arası harcama bize yetiyor esim kendi ihtiyaclarını kendisi karsiliyor ayrıca eve de para harcayabiliyor..Bebek icin 20 bin lira degerinde altını bir kosede tutuyoruz ileride egitim masrafları icin kullanmayı dusunuyoruz.Yaklasık faiz gelirim 3000 liraya yakın ben bunun 1000-1500 lirasını ana paraya koyup ilerlemeyi planlıyorum bakalım nasıl olacak tekrar yurt dısına gidebilme durumum da var ama uzun bir sure ne gurbet ne is guc dusunmek istemiyorumYani uzun uzun yazdım ama ozetle diyecegim su ki tasarruflu ve planlı bir sekilde yasarsan yasanabilir ben canlı ornegi olarak denemeye basladım.Sana onerim aylık giderlerini hesaplamaya calıs kalem kalem giderlerini yaz genel anlamda bir fikir sahibi olursun.Bol kazanclar hayatında basarılar dilerim.

chucky68
19-07-2013, 00:43
kısa bir not:
enflasyon 30 yıl boyunca %5 ortalama seyir izlerse: bugünün 500 bininin 30 yıl sonra alım gücü 115 bin TL'ye düşer.
enflasyon 30 yıl boyunca %10 ortalama seyir izlerse: bugünün 500 bininin 30 yıl sonra alım gücü 28 bin TL'ye düşer.

(anaparaya dokunulmasa bile kazanılan faizin tamamı harcanırsa olacak senaryolardır. enflasyon oranında net birikim yapabilen, 500 bininin değerini 10 veya 40 yıl sonra da korumuş olur)

Jon hoca işin teknik vede matematik kısmını örneklerle çok güzel vermişsin....ancak bir soruda benden....şayet verdiğin her iki örnekte vatandaşımız ana parasının %10 vede %5 olan enflasyona göre aldığı faizinin sürekli yarısını üzerine koyarsa bu durumda ne kadar süre yeter??...yani örneklemeyi çoğaltalım diyerek soruyorum....benim kafamda zaten bir hesabım var ama işin teknik kısmını senin açından merak ediyorum....saygılar..

notradejustrate
19-07-2013, 00:49
Ozur yoldas sana kendi hayatımdan ornek vererek soruna yorum yapmıs olayım.Yasım 31 8 yıl 2 ay boyuca gurbette calıstım 2007 yılında 130bin liraya dairemi aldım gecen yıl altıma arabamı cektim.Nisan ayında Turkıyeye kesin donus yaptım yaklasık 515 bin lira para ile dondum esim hamileydi bebegimizi amerikada dunyaya getirip cift vatandas olsun alternatifli hayatı olsun istedik 38 bin lira harcama yaptım...gecen ay yurda donduk sag saglim suan 450 bin liram eylul ayında burganbank tan bosa cıkacak ayrıca bebegin odası icin harcama falan yaptık 5bin kadar suan cebimde 17 bin lira nakitim var enpara da gunluk te tutuyorum...Turkıye de Adana da yasıyorum uzun bir sure calısmayı dusunmuyorum esim ozel okulda ogretmen maalesef Adana da ozel okulların verdigi ucretler cok komık 1000 lira bir maası var.Yasadıgımız daire kendimşze ait mulk 33 bin liraya aldıgımız 2011 model aracımız altımızda borc yok harc yok ayda 1500-2000 lira arası cekiyorum yetiyor henuz Turkıye deki ikinci ayım ve 1500-2000 arası harcama bize yetiyor esim kendi ihtiyaclarını kendisi karsiliyor ayrıca eve de para harcayabiliyor..Bebek icin 20 bin lira degerinde altını bir kosede tutuyoruz ileride egitim masrafları icin kullanmayı dusunuyoruz.Yaklasık faiz gelirim 3000 liraya yakın ben bunun 1000-1500 lirasını ana paraya koyup ilerlemeyi planlıyorum bakalım nasıl olacak tekrar yurt dısına gidebilme durumum da var ama uzun bir sure ne gurbet ne is guc dusunmek istemiyorumYani uzun uzun yazdım ama ozetle diyecegim su ki tasarruflu ve planlı bir sekilde yasarsan yasanabilir ben canlı ornegi olarak denemeye basladım.Sana onerim aylık giderlerini hesaplamaya calıs kalem kalem giderlerini yaz genel anlamda bir fikir sahibi olursun.Bol kazanclar hayatında basarılar dilerim.

dedelerimizin babalarımızın sözünü unutmamak gerekir diye düşünüyorum "Hazıra dağ dayanmaz".Ben kazandığım paraya şu gözle bakarım örneğin 3000 tl bu para yarım milyon liranın bir aylık faizi bu ay ki emeğim yarım milyon yatara eşdeğer.Sabit geliri maaşı olan memurların değeri sabittir.Ben hem esnafım hemde sigortalı bir işte çalışıyorum aylık maaşımı alıyorum+puan ofisim kirada duruyor+ puan sigortalı olduğum için bağkur yatırmıyorum+ puan dışardan iş alıp yapıyorum + puan mesleğini bilmiyorum ama şahsi kanaatim yorgun da olsan gurbettende gelmiş olsan home ofiste olsa çalış derim. Tamamen benim yorumumdur hayat tavsiyesi değildir haddime de değildir. :):)

sarifirtina
19-07-2013, 01:03
Elbette hic calısmıcam demiyorum ama uzun bir sure dinlenmeyi dusunuyorum.Meslek lojistik iyi derece de ingilizcem var ama suan icin hic bir eyere basvuru dahi yapmadım yaz sonu arastırmaya baslarım.Sigorta da esimin uzerine gorunuyorum saglık konusundada sıkıntı yok.Sunuda soylemeden gecemeyecegim dedelerimiz evet hazıra dag dayanmaz demis ama bende sunu diyorum sen hesaplı kitaplı ilerlersen hazırdan dagcıklarda olusturabilirsin.
dedelerimizin babalarımızın sözünü unutmamak gerekir diye düşünüyorum "Hazıra dağ dayanmaz".Ben kazandığım paraya şu gözle bakarım örneğin 3000 tl bu para yarım milyon liranın bir aylık faizi bu ay ki emeğim yarım milyon yatara eşdeğer.Sabit geliri maaşı olan memurların değeri sabittir.Ben hem esnafım hemde sigortalı bir işte çalışıyorum aylık maaşımı alıyorum+puan ofisim kirada duruyor+ puan sigortalı olduğum için bağkur yatırmıyorum+ puan dışardan iş alıp yapıyorum + puan mesleğini bilmiyorum ama şahsi kanaatim yorgun da olsan gurbettende gelmiş olsan home ofiste olsa çalış derim. Tamamen benim yorumumdur hayat tavsiyesi değildir haddime de değildir. :):)

saracen
19-07-2013, 02:20
citi-denizbank 1 ay %9
ing 1 Ay %8.5

bahri
19-07-2013, 08:38
gençken hırs ve arzularını kontrol etmeyi bilen tasarruf yapabilen olgunluk çağında huzurlu olur hayatın en basit ama uygulaması en zor kuralıdır

JonDowes
19-07-2013, 08:46
Jon hoca işin teknik vede matematik kısmını örneklerle çok güzel vermişsin....ancak bir soruda benden....şayet verdiğin her iki örnekte vatandaşımız ana parasının %10 vede %5 olan enflasyona göre aldığı faizinin sürekli yarısını üzerine koyarsa bu durumda ne kadar süre yeter??...yani örneklemeyi çoğaltalım diyerek soruyorum....benim kafamda zaten bir hesabım var ama işin teknik kısmını senin açından merak ediyorum....saygılar..

Enflasyon %5 olursa ve vatandaş %6 net faiz kazanıp bunun yarısını biriktirirse: 500 bin 30 yıl sonra 272 bin TL'lik alım gücüne iner.

Enflasyon %10 olursa ve vatandaş %10 net faiz kazanıp bunun yarısını biriktirirse: 500 bin 30 yıl sonra 107 bin TL'lik alım gücüne iner.

Enflasyon %10 olursa ve vatandaş %8 net faiz kazanıp bunun yarısını biriktirirse: 500 bin 30 yıl sonra 78 bin TL'lik alım gücüne iner.

Formülünü de verelim herkes kendi hesabını yapsın:

Bugünkü anapara = A (örneğin 500.000TL)
Kazanılan net faiz = F (örneğin 0.08)
Biriktirme oranı = O (örneğin 0.50)
Enflasyon = E (örneğin 0.10)
Zaman = T (örneğin 30 yıl)

A'nın T yıl sonraki alım gücü = A x [1 - E + (F x O)]^T

memet1
19-07-2013, 10:02
citi-denizbank 1 ay %9
ing 1 Ay %8.5teb 9.3 32 gün bağlandı,aktan 7.5 366 günden yarısı çıktı,tebe 9.3e gitti...

austin
19-07-2013, 10:08
Pazartesi dönüşüm var, salı günü yapılacak faiz artırımının miktarını görmek için günlükte kalıcam. En az 100 bazpuan bekliyorum, eski günlerin hatrına enparaya 1 gün daha mühlet vericem teb'in üstüne çıkarsa devam yoksa çarşamba teb'e yolculuğum başlar..

memet1
19-07-2013, 11:24
mbnın rezervi arttı diye yandaş bi haber vardı geçen hafta...al sana rezerv artışı...mb koridoru artırmasında görelim...lobidaşlarla şaka olmaz...http://www.memurlar.net/haber/390628/10.7 milyar dolar şaçmış...allah akıl fikir versin...

oktay G
19-07-2013, 11:45
kemal dervişin kurdugu düzenle 10 yıl idare ettiler ama artık yolun sonu ,saadet balonu patladı ,şimdi gemisini kurtaran kaptan olayı başladı,yan çizmeler başladı bile ,başkanlık sarayıda bitiyor ,artık ordan izlerler enkazı

BORA YAŞAR
19-07-2013, 12:05
**Babacan: Özellikle esnafın kullandığı kredi kartları üzerindeki faiz oranları çok yüksek...

**Babacan: Kredi kartı bir borçlanma aracı değildir...

(Matrix)

Bu iki laf birbiriyle uyumlu mu sizce?

afa35
19-07-2013, 12:31
Teb 9,30 herkese mi veriyor tanışma kampanyası mı? Benim marifetlide hesabım var. Konak şubesini aradığımda yeni gelenlere verdiklerini söylediler 8,00 den bağlayabilirlermiş. Keklendim mi yoksa yeni gelenlere mi veriyorlar gerçekten.

ALİBEYOĞLU
19-07-2013, 12:43
Teb 9,30 herkese mi veriyor tanışma kampanyası mı? Benim marifetlide hesabım var. Konak şubesini aradığımda yeni gelenlere verdiklerini söylediler 8,00 den bağlayabilirlermiş. Keklendim mi yoksa yeni gelenlere mi veriyorlar gerçekten.

1 SAAT KADAR ÖNCE TEB DEN ALDIĞIM SON GUNCEL ORAN ;
Şuan 8.70 den faiz işletiliyor ancak yeni dönemde 28-55 gün arasına kadar 9.30 oranla onaya gönderebiliriz.

USD için ise yeni marifetli USD için 3.25

Vadeli USD için 2.85 ORANIMIZ GEÇERLİ.

liz22
19-07-2013, 12:43
Enpara 32 günlükteki faiz oranını sıfırlamış.Yani faiz oran 0 gözüküyor. Değişiklik mi var, hata mı?

memet1
19-07-2013, 12:51
Teb 9,30 herkese mi veriyor tanışma kampanyası mı? Benim marifetlide hesabım var. Konak şubesini aradığımda yeni gelenlere verdiklerini söylediler 8,00 den bağlayabilirlermiş. Keklendim mi yoksa yeni gelenlere mi veriyorlar gerçekten.ben daha önce marifetli kullanmıştım...9.30 bağladım...

parasabir
19-07-2013, 13:07
1 SAAT KADAR ÖNCE TEB DEN ALDIĞIM SON GUNCEL ORAN ;
Şuan 8.70 den faiz işletiliyor ancak yeni dönemde 28-55 gün arasına kadar 9.30 oranla onaya gönderebiliriz.

USD için ise yeni marifetli USD için 3.25

Vadeli USD için 2.85 ORANIMIZ GEÇERLİ.

Değerli forumdaşım; Dün TEB İzmir şubesinden 150 K parayı 35 gün % 9.30 oranla bağladım. Eski veya yeni diye birşey yok. Sadece tek şart hesabınıza yeni ( taze likit ) para girmesi. Yine aynı saatlerde dün, Ankara da kardeşim necatibey şb. de 200 K parayı 9.30 la bağladı. İkimizde eski müşeriyiz. Tek olumsuzluk , bu oran için Genel Müdürlüğe mesaj atıyorlar ve bekliyorsunuz. Ben tam 2 saat bekledim. Kardeşime 8 dk. da onaylamışlar.
Ayrıca Odeabank izmir de iki şube daha açmış. Bornova ve alsancak. Onlarda 9.35 dediler. Anadolubank izmir şb. 30 dk. içinde tam üç defa aradı. 9 oran teklifle başladı , son 9.15 teklif etti. syg.

memet1
19-07-2013, 13:12
odea9.35mi...gözeeeel...

pazarcışükrü51
19-07-2013, 13:18
Değerli forumdaşım; Dün TEB İzmir şubesinden 150 K parayı 35 gün % 9.30 oranla bağladım. Eski veya yeni diye birşey yok. Sadece tek şart hesabınıza yeni ( taze likit ) para girmesi. Yine aynı saatlerde dün, Ankara da kardeşim necatibey şb. de 200 K parayı 9.30 la bağladı. İkimizde eski müşeriyiz. Tek olumsuzluk , bu oran için Genel Müdürlüğe mesaj atıyorlar ve bekliyorsunuz. Ben tam 2 saat bekledim. Kardeşime 8 dk. da onaylamışlar.
Ayrıca Odeabank izmir de iki şube daha açmış. Bornova ve alsancak. Onlarda 9.35 dediler. Anadolubank izmir şb. 30 dk. içinde tam üç defa aradı. 9 oran teklifle başladı , son 9.15 teklif etti. syg.

Teb 181 gün için bu oranı veriyor mu ?

memet1
19-07-2013, 13:33
sıcaklar dönmeyemi başlıyo,yandaş habermi,döviz geriye gelir ozaman...http://www.ntvmsnbc.com/id/25455847...ahanda bi destekleyici yorum...son cümleye dikkat...http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/piyasalar-rahatladi-iceride-dolar-ucuzlayabilir/878561/?bprtme=1104249290&sTo=1100

bankac
19-07-2013, 14:30
hiç bir sorumluluğu olmamasına rağmen oran paylaşan herkese teşekkürler.

memet1
19-07-2013, 14:34
hiç bir sorumluluğu olmamasına rağmen oran paylaşan herkese teşekkürler.tam destek....

oktay G
19-07-2013, 14:46
JP Morgan'dan Türkiye'ye şok!
JP Morgan, Türkiye için tavsiyesini 'ağırlığını artır'dan 'nötr'e indirdiğini bildirdi.
http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/jp-morgandan-turkiyeye-sok/87960
hayırlı işler :)

memet1
19-07-2013, 15:54
JP Morgan'dan Türkiye'ye şok!
JP Morgan, Türkiye için tavsiyesini 'ağırlığını artır'dan 'nötr'e indirdiğini bildirdi.
http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/jp-morgandan-turkiyeye-sok/87960
hayırlı işler :)

sıcaklar düşük faize gelsinde görelim ozaman...

oktay G
19-07-2013, 18:32
sıcaklar düşük faize gelsinde görelim ozaman...

babacana göre sözde 1 milyar dolar girmiş bakalım ,hayal aleminde bunlar

shorts
19-07-2013, 19:01
deniz özel 32+ gün 9

parasabir
19-07-2013, 19:23
28- 55 gün yani en az 28 gün en fazla 55 gün vadeye veriyor 9.30 faizi. Bu kampanyanın bitiş tarihi belli değil.... Genel md. lük onaylı bir oran olduğundan her an paraya ihtiyaç kalmadı diyerek kampanyayı bitirebilirler.

pazarcışükrü51
19-07-2013, 19:49
Cevap için sağolun
%9.3 bürütün neti %7.905
Oldukça iyi bir oran
Ytd

adventure85
19-07-2013, 22:03
eger biraz risk alirim derseniz, hisse senedi temettu oranlarinin ortalamasinin %5 oldugunu varsayarsak isiniz daha kolay.
Aldiginiz temettu tum masraf, vergi, bakim, onarim, yenileme v.s giderleri ciktigindan tumunu harcanabilir olarak gorebilirsiniz.
500.000 tl lik hisse senedi size yilda mevcut sartlarda 25.000 tl temettu getirebilir.

Syg,

500.000 tl ye grek yok sayın dudu işyat al 150.000 tl lik 0.20 kuruştan sana yıllık 30.000 temettü yatırsın aylığın 3000 tl ye gelir. Emekli olursun :-)

şef
19-07-2013, 22:11
500.000 tl ye grek yok sayın dudu işyat al 150.000 tl lik 0.20 kuruştan sana yıllık 30.000 temettü yatırsın aylığın 3000 tl ye gelir. Emekli olursun :-)

sayın dudu belki şu forumun en fazla temettü geliri elde eden kişisi. tereciye tere satma istersen. isyat dediğiniz hisse seneye aynı oranda temettü verir mi?

dudu
19-07-2013, 22:41
sayın dudu belki şu forumun en fazla temettü geliri elde eden kişisi. tereciye tere satma istersen. isyat dediğiniz hisse seneye aynı oranda temettü verir mi?

Iste butun mesele bu.... :)

Syg,

BOSPOROS
20-07-2013, 02:18
Bu ülkede üniversite sınav sorularında bile şaibe varken kimse bu anketlerin doğruluğundan dem vurmasın!
Ancak Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi mükellefi sayısı ise ne bir fazla ne bir eksik tam on ikiden doğru sayı çünkü tek tek vergi verenlerin isimleri ve kayıtları belli.
Maliye Bakanlığı’na göre son on yılda bu ülkede toplam vergi verenlerin sayısı değişmemiş ama TÜİK verilerine göre ülke ekonomisi yüzde 300 büyümüş aynı süre zarfında.
Şöyle düşünün… Bir kasabada işyeri dükkân sayısı artmıyor, kasap aynı manav aynı berber terzi aynı ama kasaba 3 kat büyümüş kim inanır buna! Hükümet korkuyor, herkese işler çok iyi mesajı vermeye çalışıyor çünkü dünyada artık sıcak para dönemi bitiyor para tekrardan yuvasına dönme eğiliminde. ABD de faizler artmaya başladı. Oysa hükümetin gelecek 10 ayda 160 milyar dolar döviz ödemesi var ayrıca 70 milyar dolar da cari açıktan gelir etti mi 230 milyar dolar. Bu da ayda 23 milyar dolar sıcak paraya işaret eder, değil ülkeden döviz çıkması her ay 23 milyar dolar, nerede ise günde 1 milyar dolar sıcak para bulunmazsa bak ondan sonra neler oluyor!
Benden demesi… Muhtemel bir krizde bunun tsunami etkisini kimse hayal bile
Edemez. 2001 krizi 5 milyar dolarla çıktı şimdi rakamlar çok büyük! O anlı şanlı dev şirketler kağıt parçası gibi darmadağın olur.
Kapitalist sistemlerde konjonktürel dalgalanmalar ve çöküşler bir kuraldır eninde sonunda olur. Yani Türkiye için bu kader kaçınılmazdır.

dudu
20-07-2013, 08:58
Bu ülkede üniversite sınav sorularında bile şaibe varken kimse bu anketlerin doğruluğundan dem vurmasın!
Ancak Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi mükellefi sayısı ise ne bir fazla ne bir eksik tam on ikiden doğru sayı çünkü tek tek vergi verenlerin isimleri ve kayıtları belli.
Maliye Bakanlığı’na göre son on yılda bu ülkede toplam vergi verenlerin sayısı değişmemiş ama TÜİK verilerine göre ülke ekonomisi yüzde 300 büyümüş aynı süre zarfında.
Şöyle düşünün… Bir kasabada işyeri dükkân sayısı artmıyor, kasap aynı manav aynı berber terzi aynı ama kasaba 3 kat büyümüş kim inanır buna! Hükümet korkuyor, herkese işler çok iyi mesajı vermeye çalışıyor çünkü dünyada artık sıcak para dönemi bitiyor para tekrardan yuvasına dönme eğiliminde. ABD de faizler artmaya başladı. Oysa hükümetin gelecek 10 ayda 160 milyar dolar döviz ödemesi var ayrıca 70 milyar dolar da cari açıktan gelir etti mi 230 milyar dolar. Bu da ayda 23 milyar dolar sıcak paraya işaret eder, değil ülkeden döviz çıkması her ay 23 milyar dolar, nerede ise günde 1 milyar dolar sıcak para bulunmazsa bak ondan sonra neler oluyor!
Benden demesi… Muhtemel bir krizde bunun tsunami etkisini kimse hayal bile
Edemez. 2001 krizi 5 milyar dolarla çıktı şimdi rakamlar çok büyük! O anlı şanlı dev şirketler kağıt parçası gibi darmadağın olur.
Kapitalist sistemlerde konjonktürel dalgalanmalar ve çöküşler bir kuraldır eninde sonunda olur. Yani Türkiye için bu kader kaçınılmazdır.

Rahat olun.
Para bulunur ama eskisi gibi ucuz olmaz.
Yeter ki biz buyuk bir hata yapmayalim.
Cikacak dediginiz para cikip da ilanihaye dusuk getiriye razi olmaz, olamaz.
Syg,

adventure85
20-07-2013, 16:08
Ben 350.000 cepte kalsin diye soyledim siz bilirsiniz.Risk mi risk evet. Is yatirim in sitesinden de gorebilirsiniz 0.20 kurus temettu cogu yillar verildi.

timarsizsipahi
21-07-2013, 01:45
http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1395163-bernanke-nereye-kosuyor

memet1
21-07-2013, 11:17
http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1395163-bernanke-nereye-kosuyorçok doğru ve güzel analiz...vadede32günü geçme,yarısını dth yap...

aficionado
21-07-2013, 18:44
[QUOTE=adventure85;9132447]Ben 350.000 cepte kalsin diye soyledim siz bilirsiniz.Risk mi risk evet. Is yatirim in sitesinden de gorebilirsiniz 0.20 kurusun

2010,2011 ve 2012 yüzde 16 bu yıl %20 vermiş.
29.03.2013 - - 20,00
03.04.2012 - - 16,00
31.03.2011 - - 16,00
31.03.2010 - - 16,00

pazarcışükrü51
21-07-2013, 22:21
http://ekonomi.haberturk.com/emlak/haber/862303-lahmacun-fiyatina-ev

oguzozi
22-07-2013, 03:12
Bugün vadem dolmuş güncel oran paylaşabilecek var mı?

Heval
22-07-2013, 03:44
Enpara da günlük 8.30 çalışıyor...Benim de yarın bir dönüşüm var bakalım en iyi oranı kimden alacağız!

arda27
22-07-2013, 10:38
Hayırlı haftalar

Bugun benim de dönüşüm var güncel oranlarınızı paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum

ikinci konu yarın mb faizi 0.50 yaparsa bize nasıl yansır 1 puan yaparsa bizlere nası yansır bu konuda yorumlarınızı rica ederiz

memorex
22-07-2013, 10:48
enpara günlük 8.50 diğer tüm vadeler 9.25 olmuş bilgilerinize....

Pscyokinesis
22-07-2013, 11:05
enpara günlük 8.50 diğer tüm vadeler 9.25 olmuş bilgilerinize....

Oranlar güncellenmiş ama yeni hesap yenileme için hata veriyordu .

Şu an da siteye cevap vermiyor gibi

BORA YAŞAR
22-07-2013, 11:24
Sınırlı artırım kurda yukarı hareket başlatır

Merkez Bankası’nın faiz koridorunda yapacağı artışla ilgili benim tahminim 150 baz puan.

Faizin alt bandında bir değişiklik yapmaksızın (sıcak para isteniyorsa (!) orada da aynı miktarda bir artışa gidilebilir) üst bandın yüzde 6.5’ten 8’e çıkarılmasından bahsediyorum. Bu seviyenin hem piyasalara verilen mesajın “net olması” açısından hem de enflasyonla mücadeleye devam edildiği mesajının verilmesi açısından önemli. 150 baz puanın, hele ki 100 baz puanın altındaki bir artış MB’nin “kaçak dövüştüğü” izlenimini kuvvetlendirir. Hele ki 50 baz puanlık bir artış MB’nin “bağımsızlığının” sorgulandığı bir dönemde bu şüpheleri arttıracaktır. MB bu kez piyasalara “net bir mesaj” vermeli. Düşük oranlı bir artış bono piyasalarında ilk aşamada; fonlama maliyetlerinin en azından bir sonraki PPK toplantısına kadar düşük kalacağı varsayımıyla; olumlu algılanabilir, faizleri düşürebilir! Ancak bunun kalıcı olması hayli zor!

200 baz puan ve daha yüksek oranlı bir artış “yabancıların istediği oldu” algısını yaratacağından dolayı “politik olarak riskli” görülebilir! Düşük oranlı bir faiz ortamı kurlarda yeniden yukarı bir hareket başlatabilir.

http://haber.gazetevatan.com/merkez-bankasi-faizi-ne-kadar-artiracak/555898/4/yazarlar

Yarın alınacak karar önemli.

oktay G
22-07-2013, 11:55
Birikim (Günlük)
%8,50
32 gün
%9,25
46 gün
%9,25
92 gün
%9,25
181 gün
%9,25
yeni oranlar enpara ,dönüşüme 6 gün kaldı ,9.25i yakalarım heralde :)

Heval
22-07-2013, 12:17
Sınırlı artırım kurda yukarı hareket başlatır

Merkez Bankası’nın faiz koridorunda yapacağı artışla ilgili benim tahminim 150 baz puan.

Faizin alt bandında bir değişiklik yapmaksızın (sıcak para isteniyorsa (!) orada da aynı miktarda bir artışa gidilebilir) üst bandın yüzde 6.5’ten 8’e çıkarılmasından bahsediyorum. Bu seviyenin hem piyasalara verilen mesajın “net olması” açısından hem de enflasyonla mücadeleye devam edildiği mesajının verilmesi açısından önemli. 150 baz puanın, hele ki 100 baz puanın altındaki bir artış MB’nin “kaçak dövüştüğü” izlenimini kuvvetlendirir. Hele ki 50 baz puanlık bir artış MB’nin “bağımsızlığının” sorgulandığı bir dönemde bu şüpheleri arttıracaktır. MB bu kez piyasalara “net bir mesaj” vermeli. Düşük oranlı bir artış bono piyasalarında ilk aşamada; fonlama maliyetlerinin en azından bir sonraki PPK toplantısına kadar düşük kalacağı varsayımıyla; olumlu algılanabilir, faizleri düşürebilir! Ancak bunun kalıcı olması hayli zor!

200 baz puan ve daha yüksek oranlı bir artış “yabancıların istediği oldu” algısını yaratacağından dolayı “politik olarak riskli” görülebilir! Düşük oranlı bir faiz ortamı kurlarda yeniden yukarı bir hareket başlatabilir.

http://haber.gazetevatan.com/merkez-bankasi-faizi-ne-kadar-artiracak/555898/4/yazarlar

Yarın alınacak karar önemli.

Ek bilgi ;

Garanti Yatırımın ilk gelen raporlarında en az 100 baz puanlık artışın piyasaları rahatlatacağı ifade edilirken son gelen raporlarda 50 baz puan bile yeterli olur diyorlar...Garanti Yatırım 1.86 dan beri dolarda short öneriyor.

ALİBEYOĞLU
22-07-2013, 12:58
Birikim (Günlük)
%8,50
32 gün
%9,25
46 gün
%9,25
92 gün
%9,25
181 gün
%9,25
yeni oranlar enpara ,dönüşüme 6 gün kaldı ,9.25i yakalarım heralde :)

MB nın yarınkı toplantısı saat kacta?Yarın mevduat donusum var.1 gun repo yapıp crsambaya mı karar versek?

bankac
22-07-2013, 13:14
MB'na ışık tutması dileğiyle,

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ugur_gurses/adim_atar_mis_gibi_mi_yapacagiz-1142788

tabor
22-07-2013, 13:28
parayı bölüp riski dağıtın arkadaşlar. bütün parayı tek orana bağlamayın.

memorex
22-07-2013, 14:09
Ek bilgi ;

Garanti Yatırımın ilk gelen raporlarında en az 100 baz puanlık artışın piyasaları rahatlatacağı ifade edilirken son gelen raporlarda 50 baz puan bile yeterli olur diyorlar...Garanti Yatırım 1.86 dan beri dolarda short öneriyor.

Demek Garanti 1.86 da donu kaptırdı :he: penguencilere ilahi adalet ...

memorex
22-07-2013, 14:19
Oranlar güncellenmiş ama yeni hesap yenileme için hata veriyordu .

Şu an da siteye cevap vermiyor gibi

güncelleme yapmak yerine hesabı kapatıp tekrar açarsan güncel oran 8.50 yi alabilirsin

bulut4003
22-07-2013, 14:23
Enpara hesaplarınızı güncelleyin. Benim bugün dönüşüm vardı 9.05 ten bağlamış otomatik olarak

bulut4003
22-07-2013, 14:24
Vadelileri bağlamak için MB toplantısını beklemeli mi?

emperador
22-07-2013, 14:45
tam hesabı kapattım yeniliyordum dondu. şimdide sistemde çalışma varmış uyarısı veriyor girilmiyor hesaba enparada.

arda27
22-07-2013, 15:41
bügün günlük yaparak yarını bekleme yada çarşambayı bekleme kararı aldım

aldığım oranlar

günlük 8.50 edebank ve enpara

teb ve odebank 32 gün 9.30 veriyor

ama en parada 9,25 yapınca çok ta cazip olmuyorlar ama yarın dan sonra bakalım ne olacak ?

Heval
22-07-2013, 15:42
tam hesabı kapattım yeniliyordum dondu. şimdide sistemde çalışma varmış uyarısı veriyor girilmiyor hesaba enparada.

Sabah bende günlük yeni hesap açarak eski hesabı kapadım oran 8.5 oldu...Sistem 1 kez hata vermişti.

mandrake
22-07-2013, 21:13
Chucky Bey

ozelinizde mesaj doldugundan mesaj atamadim. Bir temizlerseniz memnun olurum bir sey danisacaktim

fusem
22-07-2013, 21:31
Vadelileri bağlamak için MB toplantısını beklemeli mi?
Mantıklı.

Heval
22-07-2013, 22:22
Garanti Yatırımın Tahmini;

Yarın saat 14.00’te TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi TCMB’nin faiz koridoru tavanını 50-100 bps artıracağı yönünde.

FKG
22-07-2013, 22:28
Abank telefonuma mesaj gönderdi 9% veriyorlarmış e-mevduat orahıymış.....

chucky68
22-07-2013, 23:50
yarınki merkez toplantısında piyasalardaki faiz artışı algısı genelde 50-100 baz puan olduğu için bankalardaki mevduat yansıması buna göre zaten önceden fiyatlanmıştı....yani yarınki faiz artışından sonra piyasalarda mevduat faiz konusunda çok fazla oynama olacağını sanmıyorum...piyasa mevduat faizleri yarınki merkezin yapacağı artıştan sonra genelde %9-9.5 arasında en azından 1 ay daha gelir gider....şayet ağustos toplantısındada gene faiz artışı gelirse o zaman %10 oranları konuşabiliriz....herşey dışarıya bağlı...tepkiye bağlı...fede bağlı...o bakımdan %9 üzeri bir faiz bulunduğunda ben 1 aylık mevduat vadesi yapmayı çok riskli görmüyorum....saygılar

C H U C K Y...........................SON BEBEK

chucky68
22-07-2013, 23:55
bazı en parada olan yoldaşlarım bu forumda en para faiz oranlarını vadelerine göre yazıp çiziyor....bence buna gerek varmı??...zaten bilgisayar kullanmayı az çok bile biri en para sitesine girip oranlarını görebilir...her pc sahibi ev hanesi bu oranlara ulaşabilir.....birde vade vade oranları yazılıp çiziliyor:).....bence önemli olan diğer banka faiz oranları....banka tezgah altı oranları bu bankalarda geçerli.....en para zaten herkesin ortak gezi bahçesi.....saygılar

C H U C K Y..................................SON BEBEK

ahmetd76
23-07-2013, 08:17
enpara şöyle de bşr güzellik yapmış.. gün içinde faiz oranı artınca sabah bağlanan hesabın da oranını yükseltmiş:

Sayın XXX XXXXl ,

22/07/2013 tarihinde sabah yıllık %9,00 brüt faiz oranıyla ve 32 Gün vade ile yenilenen XXXX adlı Vadeli TL hesabınızın yıllık brüt faiz oranı, oranlarımızın gün içinde yükselmesi nedeniyle %9,25 olarak güncellendi.

İşlemin detayları aşağıda yer almaktadır.

austin
23-07-2013, 08:53
Dün enparada dolan vademi günlük devam ettiriyorum. Umarım bugün mb cimri davranır, böylece tekrar kur savaşları başlar ve 10'ları görürüz.. Benim beklentim en fazla 50 bazpuan artırması..

powerpc
23-07-2013, 10:43
MB'nin yapacağı faiz artışı piyasada çoktan fiyatlandı, eğer 100 puan'ın altında artış yaparsa, dolar alır başını gider. döviz rezervelerinden sonra MB elindeki son silah olan faizide bitirecek.

Ali Haylaz
23-07-2013, 12:54
Benim beklentim Merkez Bankasının 50 puanlık bir artış yapacağı ve bir dahaki toplantıda da bir 50 puanlık artış yapacağı sinyalini vereceği yönünde

sarifirtina
23-07-2013, 13:55
Faiz dusmanı kayıp bakan konustu sonunda bazı seyleri kabul etmek zorunda oldugunu anlamış.:yes:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı ile ilgili, "Heyecanlı bir bekleyiş içerisinde değilim" dedi.

Çağlayan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabulü sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

PPK'nın bugünkü toplantısından çıkacak faiz kararına ilişkin beklentisinin sorulması üzerine Çağlayan, Merkez Bankasının finansal istikrarı sağlamak adına elindeki çeşitli araçları kullanan bir kuruluş olduğunu söyledi.

Merkez Bankasının döviz kurlarının yükseldiği dönemlerde bu duruma müdahale ettiğini hatırlatan Çağlayan, "Türkiye bu konuda tek değil. Benzer konular Brezilya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşanıyor. Paranın genişlemesinin ya da daralmasının yarattığı dalgalanmalar... Heyecanlı bir bekleyiş içerisinde değilim" diye konuştu.

sarifirtina
23-07-2013, 14:02
Merkez ust bandı 75 baz puan arttırdı....

Ali Haylaz
23-07-2013, 14:07
Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu, faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan artırarak yüzde 7.25'e çıkardı.

arda27
23-07-2013, 15:52
odebankta dünden bekleyen paramın büyük kısmını 32 gün 9,35 , bir kısmını da 8,85 den haftalık

ne dersiniz yön ne taraf

var mı artıran

Eluus
23-07-2013, 16:20
Bence şu aralar 9.35'den 32 gün bağlanabilir paranın hepsi

Sinusoidal
23-07-2013, 16:31
9.35 bence iyi bir oran :-) 32 gün iyi vade.

Ama yinede 2-3 gün beklenebilir piyasa kızıssın kim ne veriyor görelim.

Eluus
23-07-2013, 16:42
Yok yok vazgeçtım bikaç gün beklemek lazım faiz 9'ün üstüne çıktı. 9 ve üstü kalırsa illa ki artar mevduat faizleri bugünlerde tekrar...

BOSPOROS
23-07-2013, 16:48
yorum-
Anlık, günlük bakıp yalancı bahara aldanmayın. Merkez Bankasına güvenmeyin. Tv lerde ve gazetelerde yapılan ve yazılan degnekçilerin yorumlarına sakın inanmayın.
uygun yakın zamanda dövize kademeli geçmeniz menfaatinize olacagınıda aklınızda sürekli tutmanızda yarar olacagı inancındayım.

ozziem
23-07-2013, 17:12
Yok yok vazgeçtım bikaç gün beklemek lazım faiz 9'ün üstüne çıktı. 9 ve üstü kalırsa illa ki artar mevduat faizleri bugünlerde tekrar...

Ben geçen bekledim durdum 1 hafta 8.75 in 9.00 a çıkması için. 9.59 a kadar çıkmıştı faiz oysa. Yani beklemekle olmuyor. Adamlar çıkartmıyor bir türlü. Umarım artar tabii, ben de 32 günlük 9.00 dan bağladım. Dönüşümde umarım daha iyi bir oran olur.

arda27
23-07-2013, 17:13
Enpara 500 bin üzeri oranları arttırmış :) repo 7,50 vadeliler 8,35-850 arasında

ağalar neden yazmassınız chuky ağa yorum, kısamı uzun mu bağlamalıyız beklentiniz nedir

YTD

Sinusoidal
23-07-2013, 17:15
Ben geçen bekledim durdum 1 hafta 8.75 in 9.00 a çıkması için. 9.59 a kadar çıkmıştı faiz oysa. Yani beklemekle olmuyor. Adamlar çıkartmıyor bir türlü. Umarım artar tabii, ben de 32 günlük 9.00 dan bağladım. Dönüşümde umarım daha iyi bir oran olur.

artmıyorsa birileri ile danısıklı dövüş olabilir bankalarla hükümet arasında. Zaman gösterecek. Bu arttırım dövizi baskıda tutacagını sanmıyorum

ODEA 32 gün 9.00 verdi overnight is 7.5 verdi.

Eluus
23-07-2013, 17:31

Bu sefer MB de faiz arttırdı ve gösterge önceki gibi aniden değil yavaş yavaş geldi 9'un üstüne. Bence bu sefer farklı olur bu hafta içi tekrar artar mevudat faizleri

oktay G
23-07-2013, 18:38
Enpara 500 bin üzeri oranları arttırmış :) repo 7,50 vadeliler 8,35-850 arasında

ağalar neden yazmassınız chuky ağa yorum, kısamı uzun mu bağlamalıyız beklentiniz nedir

YTD

arda yoldaş artık uzun işi bitti bana göre ,ben aylıktan enparadan devam ediyorum, enpara bile hergün neredeyse oran güncelliyor ,demekki 10 ların üstünü görmek yaklaştı :)

sarifirtina
23-07-2013, 19:03
Aynı gorusteyim onumuzdeki haftalarda yavasta olsa bankalar oran arttırmaya devam eder eylul ayı 10 lu oranlar gormeyi umuyorum.
Bu sefer MB de faiz arttırdı ve gösterge önceki gibi aniden değil yavaş yavaş geldi 9'un üstüne. Bence bu sefer farklı olur bu hafta içi tekrar artar mevudat faizleri

pazarcışükrü51
23-07-2013, 19:21
Merkez bugün
kral benim dedi
Yani iç piyasaya bakmam
Dünya konjektörine
bakarım dedi
İşinize gelirse dedi
O zaman dış piyasalara
Odaklanma zamanı geldi
Detroit'in
1.5 trilyon $ a yakın kullandırsığı
batık krediler su yüzüne çıkınca
Dowdaki çöküş
bistte aleve dönüşecektir
Aynı anda dolardan kaçış
Bizde 1.90 ın altında
Sert satış getirebilir
Kurtlara yem olmamak için
kurtlar gibi düşünmek gerekir

::::::::
Ytd

JonDowes
23-07-2013, 20:02
günle ilgili teknik notlar:

1. TCMB, faiz koridorunun üst bandını 75 değil 125 baz puan arttırdı. Ezbere iş yapan haberci kuruluşlar sadece 75'e odaklanarak işin püf noktasını her zamaki gibi atladılar... üst bant arttırılırken daha da önemlisi; piyasa yapıcı bankaların 50 baz puanlık avantajlı tarifesi ortadan kaldırıldı. yani bu bankalara 125 baz puan artış yapılmış oldu. bu bankalar kim? pratikte: 200'den fazla şubesi olan neredeyse hepsi. yani bu başlığı domine eden bankalar.

2. 125 baz puan artış mevduat faizlerini mutlaka çok yukarılara iter mi? fazla da kesin düşünmemek lazım. çünkü bu bir politika faizi değil; "üst bant" faizi. çok özetle: TCMB kurun seviyesini yüksek buldugu zaman piyasaya parayı bu orandan verecek. ayrıca bu günlerde döviz satışı da yapmıyor olacak. kur yeterince düşerse; para piyasası faizinin odağı yine politika faizi olacak ki bu da mevduat faizlerine kıyasla çok düşük yerde. yine de bu ihtimale en az 3 ay var.

3. Kur yine temel hedef haline geldi; enflasyona geçişkenliği ikinci planda. büyüme ve istihdam da çok yüksek olmadığı için: yaz sonu kur tahminine göre faiz beklentisi oluşturmak mantıklı olur. şahsi görüşüm: faizlerin uzaya fırlayacağı senaryosuna pek inanmayın. çift basamaklı bono faizi görülse bile kalıcı olacağına şüpheliyim. bir de "1.95'den dolar aldırmaya çalışan" zevattan sakının. 1.20'den dolar sattırmaya kasan politik demagoglar neyse, bunlar da aynısının ters izdüşümü.

ALİBEYOĞLU
23-07-2013, 20:07
Sabah ancak %9 veren TEB MB toplantısı sonrası 9.50 e onay bile almadan evet dedi....

pazarcışükrü51
23-07-2013, 20:47
Sabah ancak %9 veren TEB MB toplantısı sonrası 9.50 e onay bile almadan evet dedi....

Bu oran kaç gün vade için?

austin
23-07-2013, 20:54
Yarın enpara 32 günü en az 9,50 yapmazsa Teb yolcusuyum. Bence şu an enparanın 32 güne yapması gereken oran en az 9,75'tir. Enpara "Zengin faizi" ünvanını kaybetmek üzere.. Yarın öğlene doğru enparadan bir atak bekliyorum umarım yanıltmaz. Aksi halde yarın Teb bu ünvanı ele geçirmiş olacak.

arda27
23-07-2013, 21:05

bende bugün merkez bankası açıklamalarından sonra saat 15,15 gibi aradım 9,30 dediler ama ilerleyen günlerde artacak havası var dediler , demek ki ciddi yaklaşmış olsaydım 9,50 yaparlardı

neyse ki odebank 9,35 verdi 32 güne bende bağlattım

bence az daha yükselip bir süre bu seviyelerde devam eder en azından eylül sonuna kadar düşüncesindeyim , malum fed in tavırlarına ve açıklanacak abd verilerine bağlı olarak tepki verecektir , hangi orandan ne kadar süre ?doğru kararı vermek bu forumda iştişare yaparak en olumlu seviyeden mevduat yapmak doğru olur düşüncesindeyim

neticede aralık ayında bu forumda faizlerin gidişatı hakkında doğru tespitler yapıldı

kesinlikle YTD değildir

Trade Shark
23-07-2013, 21:32
yıl sonu beklentim mevduatta %11

Figo
23-07-2013, 21:33
MB'na ışık tutması dileğiyle,

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ugur_gurses/adim_atar_mis_gibi_mi_yapacagiz-1142788

John B. Taylor abümüz kabaca ne demüş?

Enflasyon hedeflenene göre %1 artarsa faiz oranı yaklaşık %1.5 kadar arttırılmalı; gdp, hedeflenenden %1 düşük çıkarsa faiz oranı %0.5 azaltılmalıdır.

9,59-4,5=5,09
5,09\1,5=3,39
bunu hedeflenen enflasyon olan %5,3'e eklersek
5,3+3,39=8,69
8,69 enflasyona karşı parayı eritmeyecek brüt mevduat faiz oranı 8,69\0,85=%10,22
Brezilya, Macaristan gibi rakiplerle rekabet edebilmek için %1'de reel faiz verilse brüt mevduat faiz oranı düzeyi 9,69\0,85=%11,4 olması muhtemeldir.
bu senaryo yüksek petrol fiyatları ve döviz sepeti nedeniyle gerçekleşmesi kuvvetlidir :wink:

ALİBEYOĞLU
23-07-2013, 21:38
Allahtan yılbasında %10.5 den 1 yıllık bağlamısım.Artık faizcinin yuzu gulecek.

pazarcışükrü51
23-07-2013, 21:50
Uzun bağlayanlar için
Kasım-Aralık en iyi aydır
Hem araba satan
hem para satan
yıl sonu bilançosunu
tutturma telaşına düşer
1 yıl vade için
En iyi oran
bankalardan
bu aylarda
alınabilir
+1 puan
bonus gibi
Araba alırkende
% 15 bu aylarda
düşerler
O yüzden iyi oran
aralık kasım da çıkar
Ytd

inanna
23-07-2013, 22:17
Gariban faizi ; Vakıf 8.5

pazarcışükrü51
23-07-2013, 22:20
İşbank
32 gün üzerini
bugün 7.0 yapmış
Eski oran 6.50 idi
Ytd

chucky68
24-07-2013, 00:23
bende bugün merkez bankası açıklamalarından sonra saat 15,15 gibi aradım 9,30 dediler ama ilerleyen günlerde artacak havası var dediler , demek ki ciddi yaklaşmış olsaydım 9,50 yaparlardı

neyse ki odebank 9,35 verdi 32 güne bende bağlattım

bence az daha yükselip bir süre bu seviyelerde devam eder en azından eylül sonuna kadar düşüncesindeyim , malum fed in tavırlarına ve açıklanacak abd verilerine bağlı olarak tepki verecektir , hangi orandan ne kadar süre ?doğru kararı vermek bu forumda iştişare yaparak en olumlu seviyeden mevduat yapmak doğru olur düşüncesindeyim

neticede aralık ayında bu forumda faizlerin gidişatı hakkında doğru tespitler yapıldı

kesinlikle YTD değildir

eylül ayına kadar faizlerde öyle çok aşırı oynaklık beklemiyorum....o bakımdan vadelerinizi seçerken eylül ayını hedef alarak bağlayın.....hedef faiz %9.5 ve biraz üzeri bulunursa olabilir...%9 altına bakmayın bile ...çünki eylül ayı çok karışık vede veri beklentileri en yoğun olacak bir ay....almanyada seçimler var...fed acaba kuvvetle ihtimal tahvil alımını azaltacakmı....parasal genişleme hemen başlayacakmı.....avrupada halen birçok şey beklemede....herkes fed'e odaklanmış durumda....önümüzdeki dönemde bakalım kurun yönü ne olacak...şimddien söyleyeyim şayet kur 1900 altına gelse bileki gelecektir; ancak önümüzdeki dönem şartlar gereği yön gene en az 1970 usd üzeri olacaktır....yani kurda artık 1870-1880 taban oluşmuş durumda....enflasyon tahmindende kötü fiyatlanıyor....bakmayın siz enflasyonda bir tehlike görmüyoruz masallarına.....yıl sonu en az %7,5 hatta %8 enflasyon kapıda duruyor....henüz temmuz ayının kur baskısı enflasyona yansımadı...parasal daraltma sonucu vede faiz artabilir baskısı borsayı dahada aşağıya çekme baskısı yaratacaktır....öncedende yazmıştım...şayet ara dönemlerde endekste 80.000 üzeri görülürse satış en doğru hamle olacaktır...çünki şu adönem için borsada artış için bir sebep yok...ancak spekülatif artışlar olurki bunlarda yemdir....sonuç olarak bundan sonraki kötü gidişatta artık hedef piyasalarca politika faizi artışıdır...bu birkaç aylık dönemde olmasa bile sene sonu yada yeni yılın ilk zamanlarında mutlaka olacaktır...zaten olmalıdır....çünki enflasyonun %7.5 vede üzeri fiyatlandığı bir ortamda siz politika faizini %4.5 gibi komik bir yerde tutamassınız....adama bu rakamı ilerde yalatırlar....sonuç olarak kur baskısı bitmiş değil....görüldüğü üzere gösterge faizlerdede öyle çok aman aman bir tepki yok...neden yok??....çünki para artık çok pahalı.....yetmiyor...o bakımdan vadesi bugünlerde dolan yoldaşlarım en azından eylül ayı içine vade yapabilirler...hatta eylül ayının son haftası daha güzel olabilir....her şeyin ortaya çıkacağı bir dönem....saygılar...

C H U C K Y..................................YOLDAŞ KURTULUŞ CEPHESİ........SON BEBEK

chucky68
24-07-2013, 00:41
zafer çağlayan gene çıkmış ''ben faiz lobisiyle oynamayı çok seviyorum dayanamıyorum demiş''.....arkasındanda kıvırmış...faiz artışını merkez bankası yapmak zorundaydı demiş....tüm dünyada bu böyle demiş...merak ediyorum sen değilmiydin merkez bankasıyla kukla gibi oynamaya...eğer baskıyla bu Erdem başçı denen zavallı adamcağıza faizleri düşür düşür demeseydin oda aceleyle korkudan 1-2 ay içinde faizi bu kadar düşürmeyecekti....zaten bu kadar gereksiz faiz düşüşleri yüzünden bugün bu kadar sıkıntıyı kur baskısından çekiyoruz.....fed başkanı çıkmış mayıs ayında parasal genişlemeyi azaltabilirim mesajı veriyor.....sen gidiyorsun baskıyla merkeze sırf hitlervari faiz soykırımı merakından ''faizleri düşür'' diye emrediyorsun....ne oldu şimdi??....kuzu kuzu geleceksin günü geldiğindede politika faizini faiz soykırımı yaptığın özgürlük heykelimizin önünde boynu bükük hediye edeceksin......merak ediyorum bu adamın bakan olmasında ne gibi bir torpil verilmiş....genede helal olsun diyorum....

C H U C K Y.......................................YEŞİL PARKALI BEBEK

chucky68
24-07-2013, 00:51
bize yıllardır zevk için taşıma değirmen suyuna güvenip faiz soykırımı uygulayan hükümet büyüklerimiz günü geldiğinde fazlasıyla faiz artışları olarak tazminat ödemek zorunda kalacaktırlar....ezilenler birgün mutlaka bu zulümden kazançlı çıkmıştır....hiçbirşey sonsuza kadar zalim krallıkların yönetiminde olmamıştır.....adalet piyasalardır....objektif bir halk dayanışmasıdır....bugün negatif reel faize alışın diyen zalimler acaba yarın ne diyecekler.....bunu çok değil orta vadede göreceğiz....saygılar

C H U C K Y..................................SON BEBEK

chucky68
24-07-2013, 00:57
son olarak Türkiye'de cari açık bitmediği vede kırılganlığımızın en baskılı olduğu yer olan enflasyon baskısı en ufak bir dalgalanmada yüksek gittiği bir yerde faizler hak ettiği yerde olmak zorundadır....kimseye yanlış bir izlenim vermeyelim...bizim savaşımız faizler arttsın rant yiyelim derdi değil.....bizim derdimiz enflasyon gerçekten hayali olmadan sıfıra yakın olur... o zaman bizdeki faizde avrupadaki gelişmiş ülke faiz oranlarına yakın olur....böyle özenti faiz düşüşleri faiz lobi dayanışmasını ister istemez dış güçlerce arttırır...

ozziem
24-07-2013, 11:24
http://haber.gazetevatan.com/turkiye-icin-artik-zor/556530/2/ekonomi

Yazılar ümit verici ama bir şekilde ABD sayeinde hep kurtuldu bu hükümet, bu seferde kurtulur bir şekilde bu adamlar.

bankac
24-07-2013, 11:44
Merkez Bankası 21 ay sonra faiz arttırdı.---cnbce----

Sinusoidal
24-07-2013, 12:54
Ben Türkiyeyi IMKB ye benzetiyorum , zırrt diye duble çeker 3 senede , 1 senede 3 senede aldıgını geri verir gibi duruyor.

Faizde aynı ama yukardakinin tersi gibi olur mu bilemem

ozziem
24-07-2013, 13:21
Herkesin diline faiz lobisi artık bu siteye yazarken bile korkar oluyorum üstadlar. Zira bu adamlar herşey kontrolünde olsun ister, fikir bile suç artık.

http://finansgundem.com/haber/faiz-artti-peki-kim-kazandi/496013

"Merkez Bankası’nın yaptığı artırım semboliktir. Ama önemlidir: Bu karar faiz lobisinin (!), sıfır faizcilere karşı 1-0 galibiyeti anlamına gelir. Şimdilerde piyasada iki takım arasında maç var. Gücü yeteni yere sermeye çalışıyor.
Takımlar :
(1) ‘Sıcak Parasız Yapamayız’ Diyenler Takımı (Faiz Lobisi)
(2) Ne Kadar Köfte, O kadar Ekmek Takımı (Sıfır Faizciler) ..."

http://finansgundem.com/haber/mb-daha-sert-silah-cekmek-zorunda-kalabilir/496084

austin
24-07-2013, 14:12
Teb 9,30 da kaldı, enpara 9,25 32 gün devam..

Heval
24-07-2013, 14:27
G.Yatırımdan gelen ve bizleri İlgilendiren Bir Paragraf ;

Tahvil yerine hangi ürün tercih edilebilir?

FED’in tahvil alım programında kısıntıya gitmesi ihtimali ve buna bağlı olarak Türk bonolarında sermaye kazancı ihtimalinin riskli hale gelmesiyle birlikte yatırımcıların mevduatı alternatif olarak alabileceklerini düşünüyoruz. TL cinsi kredi/mevduat oranının, artan kaynak ihtiyacı nedeniyle Haziran sonu itibarı ile %118 seviyesine çıkmış durumda, önümüzdeki dönemde bankalar daha çok mevduat çekmek için oranlarda rekabetçi olacaklardır. Diğer yandan TCMB’nin sıkı para politikası nedeniyle bankaların fon ihtiyacı yükseliyor. Bankaların artan fon ihtiyacı da mevduat oranlarını destekleyecektir. Bu nedenlerle, tahvil riski almak istemeyen yatırımcıların mevduata yönelmelerini öneriyoruz.

lukas
24-07-2013, 14:57
ilk tepkiyi ve diğerlerine göre yüksek faizi veren bankalar her zaman FİNANS,TEB,ODEA,FİBA ve TEKSTİL gibi bankalar ,burnundan kıl aldırmayan GARANTİ,ZİRAAT,HSBC ve YAPI KREDİ gibi bankalar bu arttırımdan sonra ne seviyelere geldi acaba????

Naruto
24-07-2013, 16:19
Herkese Merhaba,

Anadolubank hoş geldin Faizi olarak;
32-45 Gün vadede 20.000-150.000 arası TL mevduatlarınıza Yıllık 9,00% Brüt Faiz vermektedir.
32-45 Gün vadede 10.000-100.000 arası USD/EUR mevduatlarınıza Yıllık 3% Brüt Faiz vermektedir.

İlgilenenler bana ulaşabilirler. İstanbul Avrupa Yakasında oturanlar için hesap açılışı ve gerekli imzalar için müasit bulduğunuz bir yerde ziyaret edebilirim.

shorts
24-07-2013, 18:02
deniz özel 100K 32+ gün 9.10

notradejustrate
24-07-2013, 20:59
Herkese Merhaba,

Anadolubank hoş geldin Faizi olarak;
32-45 Gün vadede 20.000-150.000 arası TL mevduatlarınıza Yıllık 9,00% Brüt Faiz vermektedir.
32-45 Gün vadede 10.000-100.000 arası USD/EUR mevduatlarınıza Yıllık 3% Brüt Faiz vermektedir.

İlgilenenler bana ulaşabilirler. İstanbul Avrupa Yakasında oturanlar için hesap açılışı ve gerekli imzalar için müasit bulduğunuz bir yerde ziyaret edebilirim.

yerimden kalkmadan telefon etmeden imza atmadan 9.25 sizce az değil mi "9.00" _?

Naruto
25-07-2013, 09:05
yerimden kalkmadan telefon etmeden imza atmadan 9.25 sizce az değil mi "9.00" _?

Size hayırlı Kazançlar diliyorum, Her bankanın hoşgeldin fazileri avantajlı eminim sizin gibi 9,25 alamayan müşteriler vardır yada parasını internette değerlendirmek istemeyenler:) Ben sadece bilgilendirme yapıyorum, Herkes kısmeti kadardır:)

emperador
25-07-2013, 09:24
bugün enparada 181 günlük dönüşüm var fakat hala faizi gelmemiş duruyor. saat 9:24 oldu.

neyse sordum gün içinde bakın tekrar dediler sistemde sorun varmış.

notradejustrate
25-07-2013, 10:06
bugün enparada 181 günlük dönüşüm var fakat hala faizi gelmemiş duruyor. saat 9:24 oldu.

neyse sordum gün içinde bakın tekrar dediler sistemde sorun varmış.

bu çok ciddi bir sorun bence lütfen sorun giderildiğinde bilgilendirme yapınız güven kazanmak çok zordur kaybetmek bir andadır.

ozziem
25-07-2013, 10:09
****MB'NİN REPO İHALESİ AÇMAMASI ARDINDAN DOLAR/TL 1.9190'I, FAİZ %9.05'İ GÖRDÜ

Artık kır şu 9 ları kalıcı olarak. Hadi artık.

Bu arada ABD 10 yıllıklar 2.60 ı gördü.

notradejustrate
25-07-2013, 10:53
****MB'NİN REPO İHALESİ AÇMAMASI ARDINDAN DOLAR/TL 1.9190'I, FAİZ %9.05'İ GÖRDÜ

Artık kır şu 9 ları kalıcı olarak. Hadi artık.

Bu arada ABD 10 yıllıklar 2.60 ı gördü.

+10=12.60 olması lazım :)

emperador
25-07-2013, 11:20
bu çok ciddi bir sorun bence lütfen sorun giderildiğinde bilgilendirme yapınız güven kazanmak çok zordur kaybetmek bir andadır.

az önce baktım düzelmiş.

enparada günlük koydum bir artış daha gelirse 32 güne baglarım diye düşünüyorum tabi hangi vade ne kadar artacak ona göre değişir.

bu arada garantiden aradılar vade dönüşüm için bu dönen miktar 50binden az. 32 güne 8,40 ,92 güne 8,60 verdi.
250 civarı dönüşte 30. da bu ayın onada 3 ay için 8,45 32-45 güne 8,15 başka oranlarda verdilerde dedim bunlar az. hava civa yani.

memet1
25-07-2013, 11:22
9.17...:sarhos:

hurricane54140
25-07-2013, 11:23
güncel oranlar:
odea : 9.25% 40 gün
burgan : 8.75% - 1M üstü 9.25% 32gün
abank :9.00% 28 gün
finans : 8.75% 32 gün
fiba: 9.00% 32 gün

Görüştüğüm bütün bankalar yüksek meblağlara daha yüksek fiyatlama yaptıklarını söyledi. Son bir senedir iyi oran almak için parayı bölmek zorunda kalanlar, artık birleştirme zamanı gelmiştir.

arda27
25-07-2013, 11:36
güncel oranlar:

Görüştüğüm bütün bankalar yüksek meblağlara daha yüksek fiyatlama yaptıklarını söyledi. Son bir senedir iyi oran almak için parayı bölmek zorunda kalanlar, artık birleştirme zamanı gelmiştir.

oranlarınız düşük , ben beğenmedim :) ,iyi pazarlık yapın , odebank tan 9.35 teb den 9.30 almalısınız rakamlara bağlı olarak

bence bugun mir miktar daha artacaktır oranlar yani artık 9,50-9,60 ları konuşmalıyız bugun yada yarın

Kesinlikle YDT degildir

memet1
25-07-2013, 13:01
güncel oranlar:

Görüştüğüm bütün bankalar yüksek meblağlara daha yüksek fiyatlama yaptıklarını söyledi. Son bir senedir iyi oran almak için parayı bölmek zorunda kalanlar, artık birleştirme zamanı gelmiştir.evet ya böleböle bi hal olduk...

hurricane54140
25-07-2013, 13:46
oranlarınız düşük , ben beğenmedim :) ,iyi pazarlık yapın , odebank tan 9.35 teb den 9.30 almalısınız rakamlara bağlı olarak

bence bugun mir miktar daha artacaktır oranlar yani artık 9,50-9,60 ları konuşmalıyız bugun yada yarın

Kesinlikle YDT degildir
alsancak ve bornova şubelerinde 9.35 olduğunu söyledim. İlk teklif 9.20 idi, pazarlıkla 9.25 alabildim oda min. 40 gün için. MT merkez bankası kararlarından sonra bir miktar düşüş olduğunu söyledi. Bankalar arası alabildiğim en yüksek oranlar odeada olduğu için, hesabımın çoğuda bu bankada bulunduğundan tercihimi bu yönde kullandım. Salı günü 9.35% vermişler. Yeni müşteri kampanyalarını dışarda tutarak konuşuyorum. Lakin benim hesabımın olmadığı banka yok gibi.

memet1
25-07-2013, 13:54
9.24:cool:

Heval
25-07-2013, 13:56
Burgan da Eski Müşteri olarak MB kararı sonrası 9.0 alabilmiştim.

ABD verileri iyi geldiği sürece USDTRY ve Bono faizleri hep yukarı olacak.

ozziem
25-07-2013, 16:11
En para faiz arttırdı.

günlük 8.75
32 günlük 9.40
46 günlük 9.40

diğerler 9.25

Ama maalesef ben halen 9.00 dan idare etcem. MEVDUATım Ağustos 20 gibi doluyor. Umarım bana da yetişir bu oranlar.

Heval
25-07-2013, 16:19
En para faiz arttırdı.

günlük 8.75
32 günlük 9.40
46 günlük 9.40

diğerler 9.25

Ama maalesef ben halen 9.00 dan idare etcem. MEVDUATım Ağustos 20 gibi doluyor. Umarım bana da yetişir bu oranlar.

Güncel bilgi için tşk, bu gün dönüşüm vardı , 9.40 a güncelledim ,

austin
25-07-2013, 19:14
En para faiz arttırdı.

günlük 8.75
32 günlük 9.40
46 günlük 9.40

diğerler 9.25

Enpara terso yaptı, dün 9,25 den bağladım. Merak etme ağustosta 10'lardan bağlayacağız:wink:

fusem
25-07-2013, 19:17
Güncel bilgi için tşk, bu gün dönüşüm vardı , 9.40 a güncelledim ,
Turna gözü hesabı :)

parasabir
25-07-2013, 19:23
Değerli forumdaşlar, Geçen hafta burada bilenlere sormuştum; bir yıl vadeli paranın dörtte birini vade başlangıcından 2 ay sonra çeksek, faiz kaybımız olur mu ? diye. bankaların sayfalarca tutan sözleşmelerini okumaktan bıktığımdan ( aslında tek taraflı olan sözleşmeye müdahale etme gücümüzün olmamasından ) imzalayıp geçiyorum. FİBABANKA da vadeli hesap açarken sözleşmeyi okumadım. Sözleşmede kısmi çekim hakkı konusunda hüküm yok. İnisiyatif bankaya bırakılmış. Pazartesi bankayı arayarak 400K vadeli paranın 100 binini çekmek istedim. Hay hay dediler. Faiz hesabı isteyince '' pardon ne faizi, siz vade tarihinden bugüne kadar ki 400K faizini yakıyorsunuz. Sadece kalan 300 K paranıza 7.77 orandan faiz çalışır '' dediler.
Sözleşme kısmını anlattılar. Yapacak birşey yok. Benim açımdan bu bankanın yaptığı FIRSATÇILIK olup, müşteriyi ters köşe yapmaktır. Vade dolar , ilişiğimi keserim. Kapısından geçmem. Üç kuruş fazla faiz alacağız diye enayi yerine konmak ağrıma gitti. Çıkan tüm yasa ve yönetmelikleri takip etmek imkansız. Ama bankalar bunu o sözleşmeyi yaparken izah etmeliler.
Bir diğer Komik konu da ŞEKERBANK la ilgili. Kardeşim ankara da bir şubeden internet bankacılığını kullanarak ŞEKERBANK tan TEB e EFT yapmak istiyor. Önce vadeli olan 103 bini vadesini kapatmak istiyor. Ekrana '' şubenize başvurunuz '' yazısı çıkıyor. Şubeyi tlf. la arıyor, şu benim vadeliyi günü doldu, otomatik uzamış, kapatın da eft yapayım diyor. Şubeye gelerek imza karşılığı işlemi yapması söyleniyor. Eryaman dan Kızılaya 1,5 saatte giderek,Şubeden bizzat imza ile hesabı kapatıyor, dizüstü bilg. dan EFT yapmak istiyor. Bu kez de '' Vadesiz hesabınız üzerindeki blokeyi kaldırınız'' yazısı. Şube de olduğundan direkt m.t. ne ekranı gösteriyor. Ben bloke koydurmadım ki bu ne ? diyor. Kem küm , kaldırıyorlar. Ve yarım günlük uğraşla eft yapılıyor. Bu konuyu paylaşıyorum, çünkü; sadece bizim başımıza mı geliyor, yoksa sistemmi böyle ?
Son olarak ; buraya yazı yazan Anadolubank çalışanı bir arkadaş var. Her yazısında kendisine özelden yazarsak yardımcı olacağını belirtiyor. Arkadaşım, Bırak Özeli, güzeli neyse oranınız yaz buraya . İşine gelen dostlar gelir bulur bankanızı. Kaçak güreşmeyelim. syg.

julia.luthor
25-07-2013, 19:42
Bir diğer Komik konu da ŞEKERBANK la ilgili. Kardeşim ankara da bir şubeden internet bankacılığını kullanarak ŞEKERBANK tan TEB e EFT yapmak istiyor. Önce vadeli olan 103 bini vadesini kapatmak istiyor. Ekrana '' şubenize başvurunuz '' yazısı çıkıyor. Şubeyi tlf. la arıyor, şu benim vadeliyi günü doldu, otomatik uzamış, kapatın da eft yapayım diyor. Şubeye gelerek imza karşılığı işlemi yapması söyleniyor. Eryaman dan Kızılaya 1,5 saatte giderek,Şubeden bizzat imza ile hesabı kapatıyor, dizüstü bilg. dan EFT yapmak istiyor. Bu kez de '' Vadesiz hesabınız üzerindeki blokeyi kaldırınız'' yazısı. Şube de olduğundan direkt m.t. ne ekranı gösteriyor. Ben bloke koydurmadım ki bu ne ? diyor. Kem küm , kaldırıyorlar. Ve yarım günlük uğraşla eft yapılıyor. Bu konuyu paylaşıyorum, çünkü; sadece bizim başımıza mı geliyor, yoksa sistemmi böyle ?

Benzer olay başıma aynen geldi.
Fakat genelde nazik bir personeli var.
Para çıkarken işler değişiyor tabii...
İşin doğası bu sanırım, çok takmamak lazım.
Saygılar.

julia.luthor
25-07-2013, 19:56
Şu an paramı günlük hesapta tutuyorum.
Merkezin döviz satmaması ve günlük parasal sıkılaştırmaya başvurması abd 10 yıllıklarının da etkisiyle yurt içi faiz oranlarını biraz daha yukarı taşıyacak gibi.
Ama asıl kıyamet eylül ve aralık civarı kopar.
Kur riski olan ülkelerden sermaye çıkmaya çalışıyor nitekim.
Döviz geliri olan Brezilya veya Rusya'ya parayı yatırmak daha mantıklı yabancılar için.
İçerideki bankalar bizim paraya daha çok muhtaç olacaklar.
Saygılar.

oktay G
25-07-2013, 20:14
En para faiz arttırdı.

günlük 8.75
32 günlük 9.40
46 günlük 9.40

diğerler 9.25

Umarım bana da yetişir bu oranlar.[/QUOTE]
bu iyi olmuş , 4 gün kaldı dönüşüme ha gayret enpara,neredeyse hergün güncelliyorlar,ben şahsen haftada bir enpara sitesine giriyorum, buraya hergün

memet1
25-07-2013, 20:30
Değerli forumdaşlar, Geçen hafta burada bilenlere sormuştum; bir yıl vadeli paranın dörtte birini vade başlangıcından 2 ay sonra çeksek, faiz kaybımız olur mu ? diye. bankaların sayfalarca tutan sözleşmelerini okumaktan bıktığımdan ( aslında tek taraflı olan sözleşmeye müdahale etme gücümüzün olmamasından ) imzalayıp geçiyorum. FİBABANKA da vadeli hesap açarken sözleşmeyi okumadım. Sözleşmede kısmi çekim hakkı konusunda hüküm yok. İnisiyatif bankaya bırakılmış. Pazartesi bankayı arayarak 400K vadeli paranın 100 binini çekmek istedim. Hay hay dediler. Faiz hesabı isteyince '' pardon ne faizi, siz vade tarihinden bugüne kadar ki 400K faizini yakıyorsunuz. Sadece kalan 300 K paranıza 7.77 orandan faiz çalışır '' dediler.
Sözleşme kısmını anlattılar. Yapacak birşey yok. Benim açımdan bu bankanın yaptığı FIRSATÇILIK olup, müşteriyi ters köşe yapmaktır. Vade dolar , ilişiğimi keserim. Kapısından geçmem. Üç kuruş fazla faiz alacağız diye enayi yerine konmak ağrıma gitti. Çıkan tüm yasa ve yönetmelikleri takip etmek imkansız. Ama bankalar bunu o sözleşmeyi yaparken izah etmeliler.
Son olarak ; buraya yazı yazan Anadolubank çalışanı bir arkadaş var. Her yazısında kendisine özelden yazarsak yardımcı olacağını belirtiyor. Arkadaşım, Bırak Özeli, güzeli neyse oranınız yaz buraya . İşine gelen dostlar gelir bulur bankanızı. Kaçak güreşmeyelim. syg.yoldaş yazdım ama kaçırdın heralde.aktan 362nin yarısını 181 aldım,kalan 181 7.5ten işlemeye devam,çekilen 181infaizini 129 gün 4315 aldım ilginç olan stopaj %10 hesapladım,tebe9.30agirdim,yalnız önemli nokta 1yıldan uzun bağlı olacak,bankanın onayı ile diyor mevzuatta...akbankın sözleşmesinde aynen yazıyor...teb müdürüde verdiklerini söyledi ama sözleşmeyi görmedimm...syg...

BOSPOROS
25-07-2013, 20:47
Crash son virajda... MERKEZ BANKASI, DEGİL FERİŞTAHI GELSE.. VIZ GELİR...

25 Jul 2013 11:36 AM
Turkey Rate Rise Shows Responsiveness, Risks Remain
Fitch Ratings-London-25 July 2013: The increase in the Central Bank of Turkey's (CBT) overnight lending rate signals the Turkish authorities' greater readiness to address the risks presented by currency weakness, high inflation, and falling capital inflows, Fitch Ratings says. However, Turkey is still vulnerable to shifts in market sentiment, its external finances remain a key sovereign rating weakness, and balancing growth, price and exchange rate stability concerns present a policy challenge.

Balance of payments data indicate that Turkey suffered a halt to capital inflows in May, with portfolio debt flows recording a minor outflow compared to a net inflow of USD8.9bn in April. Net capital inflows are essential to economic growth in Turkey: a current account deficit of 6-7% of GDP mirrors a comparable imbalance between savings and investment. With the current account deficit showing signs of renewed widening this year, following last year's narrowing, declining capital inflows represent a greater near-term potential risk to Turkey's economy than the possibility that tighter monetary policy constrains domestic demand.

Favourable economic growth prospects support Turkey's sovereign credit profile. GDP increased by 1.6% in the first three months of this year from the previous quarter, and data on industrial production and imports suggest that Q213's reading could also be strong.

The CBT had been intervening in the currency markets to defend the lira, which hit an all-time low against the US dollar earlier this month, but Turkey's international liquidity ratio is weak and it does not have a sufficient stock of FX reserves to maintain this strategy for long. We estimate that reserves may have dropped from a peak of USD114bn (excluding gold) in April to around USD100bn in mid-July, reflecting both central bank intervention and portfolio capital outflows.

The sharp drop in net capital inflows, currency depreciation, and fall in international reserves remain within the tolerance of Turkey's 'BBB-' rating. However, recent developments serve to highlight Turkey's vulnerability to shocks against a background of domestic political and social unrest and volatile investor sentiment towards emerging markets in general, as speculation about the eventual withdrawal of quantitative easing continues. As we have previously said, persistent political and social unrest could deter tourism, destabilise short-term capital inflows, push up inflation and damage economic growth.

Although the CBT's still relatively new monetary policy framework has traction and has helped to rebalance the economy under challenging conditions, it has failed to hit the inflation target of 5%, suggesting that up until recently supporting growth may have taken priority over price stability. Credit growth has remained elevated and inflation rose to 8.3% year-on-year at the end of June, up from 6.5% in May.

The CBT raised the overnight lending rate for the first time in nearly two years, to 7.25% from 6.5%, while leaving the one-week repo rate unchanged. The Monetary Policy Committee's statement said that a "cautious stance will be maintained until the inflation outlook is in line with medium term targets... additional monetary tightening will be implemented when necessary."

We upgraded Turkey to 'BBB-' from 'BB+' in November. The Outlook on the rating is Stable.

BOSPOROS
25-07-2013, 20:56
BANKALARIN SALLADIGI GÖZ BOYAMA TL BRUT FAİZ ALDATMACASINA KANIP AVA GİDERKEN AVLANMA..VATANDAŞ, ALIN TERİNİ KAPTIRMA..
http://www.fitchratings.com/gws/en/fitchwire/fitchwirearticle/Turkey-Rate-Rise?pr_id=797797&cm_sp=homepage-_-FitchWire-_-%20Turkey%20Rate%20Rise%20Shows%20Responsiveness,% 20Risks%20Remain

bankac
25-07-2013, 21:04
Şu an paramı günlük hesapta tutuyorum.
Merkezin döviz satmaması ve günlük parasal sıkılaştırmaya başvurması abd 10 yıllıklarının da etkisiyle yurt içi faiz oranlarını biraz daha yukarı taşıyacak gibi.
Ama asıl kıyamet eylül ve aralık civarı kopar.
Kur riski olan ülkelerden sermaye çıkmaya çalışıyor nitekim.
Döviz geliri olan Brezilya veya Rusya'ya parayı yatırmak daha mantıklı yabancılar için.
İçerideki bankalar bizim paraya daha çok muhtaç olacaklar.
Saygılar.

Bugün ekonomi kanallarının birinde; merkez bankasının tl de sıkılaştırmaya gitmesi, bankaların yurtdışı borçlanmaları konusunda risklerin artması bankaların rekabetinin artırması dolayısıyla mevduat faizlerinde yükselişin süreceği söyleniyordu, ayrıca tahvil ve bononun al-sat da riskli olması,kredi-mevduat karşılama oranında anormal fark vb. nedeniyle bankaların mevduat kapma yarışında daha rekabetçi olacağı söyleniyordu, artık enazından günlük veya haftalık oranlar daha rekabetçi olmalı bana göre,

austin
25-07-2013, 21:04
Son olarak ; buraya yazı yazan Anadolubank çalışanı bir arkadaş var. Her yazısında kendisine özelden yazarsak yardımcı olacağını belirtiyor. Arkadaşım, Bırak Özeli, güzeli neyse oranınız yaz buraya . İşine gelen dostlar gelir bulur bankanızı. Kaçak güreşmeyelim. syg.

Şubeye gitmenize gerek yok. Telefon açar eft masrafını sorarsınız makulse vadeli hesabın kapatılmasını ve masrafın düşülerek bakiyenin tamamının istediğiniz hesaba eft yapılmasını rica eden imzalı bir fax gönderip işi bitirebilirdiniz. Aynı gün içinde emrinizi eşşek gibi yerine getirmek zorundalar.
Eft ücretini yüksek söylerlerse de hemen parayı nakit olarak hazırlamalarını 2 saat içinde teslim almaya geleceğinizi ve aynı zamanda hesapları kapatmak suretiyle bankayla da ilişiğinizi keseceğinizi söylersiniz. Bu söylediklerimi yapmışlığım vardır, tabii tecrübelendik şimdi yeni bankayla daha çalışmaya başlamadan eft pazarlığını yapıyoruz :)

bankac
25-07-2013, 21:16

tamamen personelin vasıfsızlığı, böyle anlamsız konuşmalar yaşadığınızda(herhangi bir konuda) cari hesaplar yetkilisi ile diyalog kurun,bireysel pazarlama elemanlarından daha teknik bilgiye sahiptirler.

capcuk
26-07-2013, 04:55
İşbank
32 gün üzerini
bugün 7.0 yapmış
Eski oran 6.50 idi
Ytd

napmış bu işbank böle çok vermişler ya :)

ozziem
26-07-2013, 09:52
napmış bu işbank böle çok vermişler ya :)

garanti de oranları ciddi ölçüde yükseltmiş.

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/e_vadeli_hesap.page?

8.80 e kadar veriyor. 6 aylıkta.

notradejustrate
26-07-2013, 10:30
garanti de oranları ciddi ölçüde yükseltmiş.

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/e_vadeli_hesap.page?

8.80 e kadar veriyor. 6 aylıkta.

para biriktirmenin bir yolu da alırken malı ucuza almaktır garanti kendine yatırım yapmaya devam ediyor :)