PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42

oktay G
26-07-2013, 10:40
demekki büyüklerde uyandı işe ne kadar az maliyetli mevduat toplasam iyidir diyorlar ,balon patladıda bakalım altında kim kalacak

memet1
26-07-2013, 11:35
garanti de oranları ciddi ölçüde yükseltmiş.

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/e_vadeli_hesap.page?

8.80 e kadar veriyor. 6 aylıkta.

şubeden milyon üstü9un üzeri olacağına eminim...

naturalborn
26-07-2013, 12:35
Vadeli Döviz Mevduatında en iyi oranlar kimde arkadaşlar Enparadan başka,
komşum İngiliz için özellikle GBP ye iy oran veren banka arıyorum.

fusem
26-07-2013, 12:45
Vadeli Döviz Mevduatında en iyi oranlar kimde arkadaşlar Enparadan başka,
komşum İngiliz için özellikle GBP ye iy oran veren banka arıyorum.

Odea ve burganbanktan da teklif alın.

romwar
26-07-2013, 13:30
vade dönüşümlerimiz aynı gün sayın oktay G :) en iyisi birlikte yakalırız umarım güncel oranlar

güncel oranlar:
odea : 9.35% 32 gün
abank :9.00% 28 gün
finans : 8.75% 32 gün
fiba: 9.00% 32 gün
akbank 9.00% 32 gün
halkbank 8.50% 32 gün
vakıf 8.50% 32 gün
iş 7.50% 32 gün
enpara 9.40% 32 gün

sayın julia.luthor günlük tutma vadeniz nedir sağlam bir oran sıçraması beklentiniz mi var?

memet1
26-07-2013, 13:41
vade dönüşümlerimiz aynı gün sayın oktay G :) en iyisi birlikte yakalırız umarım güncel oranlar

güncel oranlar:
akbank 9.00% 32 gün
halkbank 8.50% 32 gün
vakıf 8.50% 32 gün
iş 7.50% 32 gün
enpara 9.40% 32 gün

sayın julia.luthor günlük tutma vadeniz nedir sağlam bir oran sıçraması beklentiniz mi var?romwar oranlara tşk...ak9ilginç...halk ve vakıf devlet bankaları 8.5 ise orta özellerden 10 bekliyorum...1 ağustosa m üstü ikili rakam isterim gayret...

sarifirtina
26-07-2013, 13:51
Kardesimim parası(220 bin) burganbank ta vade sonu pazartesi gunu kendisi yurt dısında oldugu icin hesabıyla ben ilgileniyorum bu sabah aradım MT yi telefonda bana verdigi oran 9.20 dun verilen en yuksek oran 9.20 imis pazartesigunu gelin elimizden geleni yaparız dedilier gidip gorusup baglayacagim.
Burgan da Eski Müşteri olarak MB kararı sonrası 9.0 alabilmiştim.

ABD verileri iyi geldiği sürece USDTRY ve Bono faizleri hep yukarı olacak.

julia.luthor
26-07-2013, 14:14

sayın julia.luthor günlük tutma vadeniz nedir sağlam bir oran sıçraması beklentiniz mi var?

Şu an herhangi bir beklentim yok. 9.25==>9.40 oldu zaten.
Bu olsa olsa 9.50 olabilir eylül'e kadar.
20 ağustos sonrası ek sıkılaştırma ile bir parça daha yukarı gidebilir.
parası toplu olmayan arkadaşlar toplu ve aynı vadeli hesaplar açmaya dikkat etsinler.
artık parada limit olayının cazibesi de bitiyor.
eylül'e kadar piyasadaki oranlardan bağlanabilir.
benim tercihim 9.40 olacak.
saygılar.

oktay G
26-07-2013, 15:02

güncel oranlar:
akbank 9.00% 32 gün
halkbank 8.50% 32 gün
vakıf 8.50% 32 gün
iş 7.50% 32 gün
enpara 9.40% 32 gün

yakalarız heralde yoldaşım takibe devam :)

ozziem
26-07-2013, 15:33
Şu an gösterge 9.20. 9.01 e kadar düşmesi rağmen toparladı kendini.
Önemli olan 9.00 üzeri kalabilmesi.
Buralarda 2012 yılında 3-4 ay kalmıştı. 9.00-9.70 bandında 3-4 ay hareket etmesi ilginçti. Sonra sert düşüş olmuştu.
ABD işsizlik verisi iyi geldiği an 10.00 olur gösterge.

Bu arada 2012 yılında aynı gösterge ile %11.25 faiz verildiğini hatırlıyorum.

Hocam
26-07-2013, 16:29
Bebecan "Düşük tasarruf oranları kırılganlık yaratıyor" demiş.. Ha şunu bileydiniz. Siz faiz lobisi edebiyatı yaparak ve "0" faiz diyerek mevcut tasarruf sahiplerini bile ürküttüğünüzü fark etmediniz mi? Birkaç ay önce faizler 4-5 lere gelince buradaki arkadaşlardan bazıları parayı harcayalım daha iyi noktasına gelmişlerdi. Ama Allah'ın sopası yok, işte böyle yola getirirler adamı.

Heval
26-07-2013, 17:31
Borsacıların Meşhur Deyimi " Trend is your friend " ;

ABD koşullu olarak para basmayı bırakacağını söyledi , bunun TR de bize tercümesi ABD verileri özellikle işsizlik verileri iyi geldiği sürce faiz ve dolar up trende devam.Bankalar şimdilik Mevduat tarafında iyileştirme yapmak istemiyorlar ama mutlaka yapacaklar ,

Gözterge Faiz "9,40 %2,73 "haftayı kapadı.Eylüle çift hane olarak gireceğiz....

sarifirtina
26-07-2013, 17:32
Gosterge an itibariyle 9.40

shorts
26-07-2013, 18:33
arkadaslar bir sorum var..
benim diyelim X bankasında hesabım var. bu hesap 100K devlet güvencesinde.
yine bu X bankasında eşim ile ortak ikinci bir hesabım olursa o da ayrı bir güvence altında mıdır ?

memet1
26-07-2013, 19:04
arkadaslar bir sorum var..
benim diyelim X bankasında hesabım var. bu hesap 100K devlet güvencesinde.
yine bu X bankasında eşim ile ortak ikinci bir hesabım olursa o da ayrı bir güvence altında mıdır ?garanti bir bankada tc noya bağlı,isterse 50 hesabın farklı şubede bile olsada 100k geçerli,başka bankada gene 100k geçerli...eşiniz için ayrıca 100k geçerli...

shorts
26-07-2013, 19:32
soruyu bir de şöyle sorayım;
Ben A olarak bir hesabım var eşim B nin de aynı bankada bir hesabı var ve biz yine aynı bankada bir de A+B olarak ortak hesap açıyoruz. Bu üç hesap da müstakilen devlet güvencesinde midir? yani 100K x 3 müdür?

Hocam
26-07-2013, 19:39
Ben A olarak bir hesabım var eşim B nin de aynı bankada bir hesabı var ve biz yine aynı bankada bir de A+B olarak ortak hesap açıyoruz. Bu üç hesapta müstakilen devlet güvencesinde midir? yani 100K x 3 müdür?

Hayır. Sizin payınız A+(A+B)/2 eşinizin payı da B+(A+B)/2 dir. Payınıza düşen rakamın 100K sı garanti kapsamındadır.

shorts
26-07-2013, 19:55
tesekkürler memet1 , Hocam..

memet1
26-07-2013, 21:58
Ben A olarak bir hesabım var eşim B nin de aynı bankada bir hesabı var ve biz yine aynı bankada bir de A+B olarak ortak hesap açıyoruz. Bu üç hesap da müstakilen devlet güvencesinde midir? yani 100K x 3 müdür?evet tc no başına 100...bende ortaya soruyorum,finansta 100 var,enparada 100 var,aynı tcye ait,garanti hangisine var...enparada 99 var finansta 1,aynı tcye ait garanti hangisine var,ikisidemi garantide...eski enparacılar bana kızmasın lütfen enpara o.n kullanıyorum...herkese bol kazanç...

memet1
26-07-2013, 22:00
cevap şöylemidir,enpara finansın şubesi toplam 100 garantide...tşk...

Hocam
26-07-2013, 22:03
evet tc no başına 100...bende ortaya soruyorum,finansta 100 var,enparada 100 var,aynı tcye ait,garanti hangisine var...enparada 99 var finansta 1,aynı tcye ait garanti hangisine var,ikisidemi garantide...eski enparacılar bana kızmasın lütfen enpara o.n kullanıyorum...herkese bol kazanç...

Enpara, Finansbank'ın bir şubesidir (internet şb). Herhangi bir şubesi gibi yani..

Dike
26-07-2013, 22:07
Ykb 32 gün 8.90

memet1
26-07-2013, 22:56
gösterge olmuş 9.40...ingye m üstü kaç dedim...merkezi aradı8.5 dedi...heralde dalga geçiyosunuz dedim...devletler bile 8.50 dedim...byby didim...

julia.luthor
26-07-2013, 23:22
gösterge olmuş 9.40...ingye m üstü kaç dedim...merkezi aradı8.5 dedi...heralde dalga geçiyosunuz dedim...devletler bile 8.50 dedim...byby didim...
ing py olduğu için biraz oranları düşük gelebilir.
fakat günlük hesap gibi uygulamaları mükemmel.

chucky68
27-07-2013, 00:42

ing oran sorulmak için gidilmesi gereken en son tercih olmalıdır...son derece düşük oranlarla çalışan bir bankadır...eskiden turuncu hesap diye piyasaya sözde en yüksek faiz ile girmişlerdi...birde millet o vakit kuyruk olmuştu....verdiği oranda %9 üzeri birşeydi...sonrasında zaman içinde büyük havalara girdiler...bana göre iş bankasıyla aynı zihniyete sahip para batırmak için yatırılan bir yerdir...birde tekrar söylüyorum bankalar düşük faiz dönemine çok alıştıkları için öyle hemen faiz çıkarmak istemeyecekleridir...banka blançolarında zarar yazacakları için tüm bankalar mümkün olduğunca zorla faiz vereceklerdir...yani öyle faiz koridoru arttırmakla bu bankalar üçer beşer faiz çıkarmazlar...tek yol politika faizine bakar...faiz koridorlarıyla oynamak ancak mevduat faizlerini en çok 1 puan yada bilemedin 1.5 puan yukarı atar....çok sert bir koridor artışı olmasıda beklenmiyor.....zaten piyasalar gelen son faiz koridor artışını çok beğenmediği için gene mızmızlanmaya başladı....görüldüğü üzere tahvil faizleri mevduattan daha yüksek gitmeye başladı...yani son uzatmalar oynanıyor...faizlerin yukarı çıkmasında en büyük nedenlerden biride son günlerde gelen dış kaynaklı kuruluşların Türkiye için negatif algı yaratması....en son fitch raporu her ne kadar not düşürme havası vermesede aslında oba altından sopa göstermektir....yabancı bunu gördümü riske girmez....tek talimatla sıcak parasını alır çıkar.....tek çare dışardan uzun vade para gelmesi için normal faizlerin istenilen yere getirilmesidir....bunuda adama zorla yaptırırlar.....büyüme falan hikaye....sen önce yamalı donunu düzelt....enflasyonla uğraş...cari açığını finansa et....adam ol sonra er meydanına çık ben büyümek istiyorum de....yoksa ülke tasarufları bu kadar düşük kaldığı yerde sen yerli para sahiplerini negatif faize alışın diye emredersen işte böyle sap gibi ortada kalırsın... bugüne kadar arabın parasına güvenildi.....şimdi hz ali'nin kılıcı çıktı....son olarak bana göre faizlerde yönümüz en çok 3-5 aya kadar %11 üzerini görme potansiyeli fazlasıyla taşıyor....geçen yıl herşey süt limanken ortada fazla bir sıkışıklık bile yokken faizler dönem dönem %12 civarını bile zorlamıştı....o zamanda düşük faiz dönemiydi...trend hep aşağıya idi...tüm dünyada böyleydi....ama şimdi noter tebligatlı faizlerin yükseliş dönemine girdik....üstelik gelişmekte olan ülkeler içinde en zayıf ülkeyiz....diğerlerine göre daha çok eksideyiz....neler olacağını göreceğiz....dayan moşe dayan:)

C H U C K Y..............................................SON BEBEK

julia.luthor
27-07-2013, 10:46
ing oran sorulmak için gidilmesi gereken en son tercih olmalıdır...son derece düşük oranlarla çalışan bir bankadır...eskiden turuncu hesap diye piyasaya sözde en yüksek faiz ile girmişlerdi...birde millet o vakit kuyruk olmuştu....

ing private banking de pek iyi oran vermiyor.
turuncu olayı başta iyi idi fakat sonra teb ve enparanın çok gerisinde kaldılar.
umarım politikaları değişir.
fakat yeni ürün çıkarmakta bayağı iyiler.
saygılar.

memet1
27-07-2013, 11:13
yoldaşlar yandaş gazete heralde yanlışlıkla girdi...haberi giren enkısa sürede kovulur heralde yada mızrak çuvala sığmıyor...http://ekonomi.bugun.com.tr/ucuz-para-donemi-bitti-haberi/735212

fusem
27-07-2013, 11:57
Müdür dobra konuşmuş :)

Bildiğim kadarıyla Doğu ve Güneydoğu’da insanlar, normal bankalarla çalıştıklarında paralarına faiz almak istemiyor. Sizin için büyük bir pazar oralar. Bu doğru mu?

Evet, o bölgelerdeki vatandaşların yüksek derecede faiz hassasiyeti var. Biz onun faydasını gördük. Doğu ve Güneydoğu’da bu nedenle çok şube açıyoruz. Çok verimli ve kârlı çalışıyor bu şubeler. Çok memnunuz.

DogrucuMustafa
27-07-2013, 12:47
İng.de mantık şu İlk başta gel gel yap sonra o cazibeyi düşür, takip etmeyen ve uyanmaların tekrar kaçmaması üzerinden keyif sür:grrr:
turuncuda bunu yaşamıştım. Önce yenisi bende gel gel, sonra geri geri çaktırmadan, çakanlar kaçar, kaçmayanlar bize yeter...

julia.luthor
27-07-2013, 12:48
yoldaşlar yandaş gazete heralde yanlışlıkla girdi...haberi giren enkısa sürede kovulur heralde yada mızrak çuvala sığmıyor...http://ekonomi.bugun.com.tr/ucuz-para-donemi-bitti-haberi/735212

Müdür dobra konuşmuş :)

Bildiğim kadarıyla Doğu ve Güneydoğu’da insanlar, normal bankalarla çalıştıklarında paralarına faiz almak istemiyor. Sizin için büyük bir pazar oralar. Bu doğru mu?

Evet, o bölgelerdeki vatandaşların yüksek derecede faiz hassasiyeti var. Biz onun faydasını gördük. Doğu ve Güneydoğu’da bu nedenle çok şube açıyoruz. Çok verimli ve kârlı çalışıyor bu şubeler. Çok memnunuz.

arkadaşlar sistem kapitalist sistem.
isteyen istediği yerden de bakar.
işin içinde para ve kar etme güdüsü var.
herkes ne isterse onu seçer.
saygılar.

julia.luthor
27-07-2013, 12:52
İng.de mantık şu İlk başta gel gel yap sonra o cazibeyi düşür, takip etmeyen ve uyanmaların tekrar kaçmaması üzerinden keyif sür:grrr:
turuncuda bunu yaşamıştım. Önce yenisi bende gel gel, sonra geri geri çaktırmadan, çakanlar kaçar, kaçmayanlar bize yeter...

sayın arkadaşım,
bu hemen hemen her bankada aynı...
siz kuzucuklarınızı yanlız bırakırsanız kapan kurt çok olur.
bu yüzden paranıza sahip çıkacaksınız.
bir de yiğidi öldür hakkını yeme demişler.
aylardır şu ürünü kullanıyorum:
http://www.ingbank.com.tr/sizinicin-gunlukpaket.asp
ve memnunum...
ama bir kuruş vadeli hesabım yok...
fatura için 1000 TL tutuyorum bu hesapta.
saygılar.

kozalak_1
27-07-2013, 13:01
Peki, müşteriye ne söylersiniz?

Deriz ki, geçen yıl bugün 100 lira yatırdıysanız, ortalama yüzde 8.5 veya yüzde 7.5 kazanmıştır. Geçmiş bir yılda. Biz sana geleceğe dair garanti vermiyoruz. Çünkü İslami bankacılıkta temel şudur; önce paraya bir garanti verilmez, bir ticaret, bir iş yapılır. O işten para kazanılır. Elde ettiğimiz kârın paylaşma oranı söylenir.
http://ekonomi.bugun.com.tr/ucuz-para-donemi-bitti-haberi/735212

Tüm ticaret erbabının %300'den aşağı bir kâr marjı koymadığı bir ekonomik konjonktürde, ne gariptir ki her sene verilen kâr oranları diğer faiz lobisi bankalar ile aşağı yukarı aynı.
Yaşanan her şey gün gibi açık iken görmemezlikten gelmeye devam ediyoruz.
Şu insanoğlu ne gariptir, hâlâ akıl-sır erdirebilmiş değilim.

julia.luthor
27-07-2013, 13:08
Peki, müşteriye ne söylersiniz?

Deriz ki, geçen yıl bugün 100 lira yatırdıysanız, ortalama yüzde 8.5 veya yüzde 7.5 kazanmıştır. Geçmiş bir yılda. Biz sana geleceğe dair garanti vermiyoruz. Çünkü İslami bankacılıkta temel şudur; önce paraya bir garanti verilmez, bir ticaret, bir iş yapılır. O işten para kazanılır. Elde ettiğimiz kârın paylaşma oranı söylenir.
http://ekonomi.bugun.com.tr/ucuz-para-donemi-bitti-haberi/735212

Tüm ticaret erbabının %300'den aşağı bir kâr marjı koymadığı bir ekonomik konjonktürde, ne gariptir ki her sene verilen kâr oranları diğer faiz lobisi bankalar ile aşağı yukarı aynı.
Yaşanan her şey gün gibi açık iken görmemezlikten gelmeye devam ediyoruz.
Şu insanoğlu ne gariptir, hâlâ akıl-sır erdirebilmiş değilim.

bu bir piyasa dengesi.
şu an bana 10% gibi bir oran teklif etse ben de hemen katılım bankasına giderim.
fonlar böyle dağılıyor.
böyle olunca da hepsinin oranı birbirine yakınsamakta.
yapacak bir şey yok, sistem kapitalist sistem biz de fayda maksimize etmeye çalışan ajanlarız.

kozalak_1
27-07-2013, 13:14
Faizler %100'e çıksın bakalım, bu bankaları da o zaman görelim.
Yatırım yaptıkları iş kolları kârları %99'a mı çıkıyor bir anda, yoksa %7,5-8,5 aralığında mı kalıyor.
O aralıkta kaldı diyelim, bizim faiz sevmeyen kısımdan esame okunur mu onu da çok merak ediyorum.:p

DogrucuMustafa
27-07-2013, 18:02
Şu an, müşteri memnuniyetinde emsalsizlik ENPARA da. Herşeyi cazip:wink:
ing.bank müşterisiydim zamanında, turuncu ilk çıktığında faydalanmıştım, taki hesap işletim ücretinde sorunu halletmediler, derhal kaçtım:cool:
Hesapları da zoraki ısrarla kapattırdım, yeni ürünlerini İng.yi yeni tanıyacaklar almalı. Hesapta 1000 tl.yi ben Enparada yüzde 8.75 faizle birikim olarak tutar İng.de faizsiz kalarak keklenmem:notr:

julia.luthor
27-07-2013, 18:10
Şu an, müşteri memnuniyetinde emsalsizlik ENPARA da. Herşeyi cazip:wink:
ing.bank müşterisiydim zamanında, turuncu ilk çıktığında faydalanmıştım, taki hesap işletim ücretinde sorunu halletmediler, derhal kaçtım:cool:
Hesapları da zoraki ısrarla kapattırdım, yeni ürünlerini İng.yi yeni tanıyacaklar almalı. Hesapta 1000 tl.yi ben Enparada yüzde 8.75 faizle birikim olarak tutar İng.de faizsiz kalarak keklenmem:notr:

burada keklenmek gibi bir durum yok.
benim yaklaşık fatura giderim 750-1000Tl.
fatura geldiğinde hesaptan otomatik çekiliyor.
belli kısmı da bonus olarak kartıma aktarılıyor: her ay 10TL.
nereden baksanız enparada tutmaktan avantajlı.

Necropolis
27-07-2013, 18:39
fatura geldiğinde hesaptan otomatik çekiliyor.belli kısmı da bonus olarak kartıma aktarılıyor: her ay 10TL.

Fatura hesaptan ödeniyor ama KK'na bonus aktarılıyor, doğru mu? Bana tuhaf geldi. Benim de var günlük hesabım, daha yeni, talimatları hesaptan tanımlamışlardı ben -nasıl yaptığımı bilmiyorum ama, internet sitesinde epey uğraşarak- karta tanımladım talimatları.

Necropolis
27-07-2013, 18:41
Yeni bir enpara çıkmamasını nasıl karşılıyorsunuz? Bu zaman kadar bir rakip gelmedi. Oranlar aynı olmasa da konsept olarak kopyalayan yok henüz.

julia.luthor
27-07-2013, 18:47
Fatura hesaptan ödeniyor ama KK'na bonus aktarılıyor, doğru mu? Bana tuhaf geldi. Benim de var günlük hesabım, daha yeni, talimatları hesaptan tanımlamışlardı ben -nasıl yaptığımı bilmiyorum ama, internet sitesinde epey uğraşarak- karta tanımladım talimatları.

evet doğru.
talimatları hesaptan tanımlayınca diye bir ibare vardı, en az 3 fatura.
ben hesaba ne varsa tanımladım, çünkü uğraşamıyorum.
diğer kartları da iptal ettim.
sadece ing üzerinden gidiyorum ödemelerde.
yatırım için ise kim ne kadar fazla verirse.

julia.luthor
27-07-2013, 18:53
Yeni bir enpara çıkmamasını nasıl karşılıyorsunuz? Bu zaman kadar bir rakip gelmedi. Oranlar aynı olmasa da konsept olarak kopyalayan yok henüz.

şu ana kadar para boldu.
bizim tok bankalarımız buna pek yanaşmadı.
rekabet asıl şimdi başlayacak.
turuncu da pek taklit edilmedi zaten.
teb marifetli ve finans çift sarılı haricinde.
enpara bunları hemen hemen bitirdi...
biraz da suç bizde.
millet hala uyanmadı komik oranlara para bağlayan maalesef çok.
bu da rekabeti bitiriyor...

romwar
27-07-2013, 19:48
şu ana kadar para boldu.
bizim tok bankalarımız buna pek yanaşmadı.
rekabet asıl şimdi başlayacak.
turuncu da pek taklit edilmedi zaten.
teb marifetli ve finans çift sarılı haricinde.
enpara bunları hemen hemen bitirdi...
biraz da suç bizde.
millet hala uyanmadı komik oranlara para bağlayan maalesef çok.
bu da rekabeti bitiriyor...

komik oranlara bağlayanların çokluğu enpara gibi bir sistemin ülkemizde yeni olması ve tam olarak algılanamaması bence. enpara kendini daha iyi tanıtmalı ve halka inmenin alternatiflerini bulmalıdır.

memet1
27-07-2013, 20:07
sayın arkadaşım,
bu hemen hemen her bankada aynı...
siz kuzucuklarınızı yanlız bırakırsanız kapan kurt çok olur.
bu yüzden paranıza sahip çıkacaksınız.
bir de yiğidi öldür hakkını yeme demişler.
aylardır şu ürünü kullanıyorum:
http://www.ingbank.com.tr/sizinicin-gunlukpaket.asp
ve memnunum...
ama bir kuruş vadeli hesabım yok...
fatura için 1000 TL tutuyorum bu hesapta.
saygılar.

sn luthor nakit karta ücret varmı,fatura dışı otomatik ödemeye apt aidatı gibi bonus varmı...tşk...yani hiçbir gider yok galiba...sadece hesapta para tutuluyor galiba öylemi acaba...tşk...ben aynı işlemleri işb.yapıyorum para 250 sifree duruyor,kalanı %4 lük bir fonda duruyor,yalnız 3 ayda bir 5.75 saklama parası kesiyor gıcığım yani...ing günlüğe geçsemmi diyorum...yatırım için kim yüksek verirse elbette kuralımdır...

julia.luthor
27-07-2013, 20:18
sn luthor nakit karta ücret varmı,fatura dışı otomatik ödemeye apt aidatı gibi bonus varmı...tşk...yani hiçbir gider yok galiba...sadece hesapta para tutuluyor galiba öylemi acaba...tşk...ben aynı işlemleri işb.yapıyorum para 250 sifree duruyor,kalanı %4 lük bir fonda duruyor,yalnız 3 ayda bir 5.75 saklama parası kesiyor gıcığım yani...ing günlüğe geçsemmi diyorum...yatırım için kim yüksek verirse elbette kuralımdır...
fatura dışı ödemeye bonus yok.
kart ücreti yok.
hesap ücreti yok.
eft havale ücreti de yok.
tek sakıncası eğer hesabınızda yeterli nakit bulunmazsa kredili mevduat hesabından çekmesi.
onun da ücreti erken farkedilirse çok değil.
saygılar.

memet1
27-07-2013, 20:57
tşk..luthor yoldaş...500e %2 10 tl yıllık %24 net...iş b.beklemeye gerek yok...yalnızca hesabı takip yaparım para azalınca atm den yatırırım...yılda 120 lira...benim araba deposunun 2/3ü bedava yılda bir kez...iimiş...

julia.luthor
27-07-2013, 21:46
tşk..luthor yoldaş...500e %2 10 tl yıllık %24 net...iş b.beklemeye gerek yok...yalnızca hesabı takip yaparım para azalınca atm den yatırırım...yılda 120 lira...benim araba deposunun 2/3ü bedava yılda bir kez...iimiş...
Detaylı bilgi şurada var:
http://www.ingbank.com.tr/gunlukpaket/default.aspx

memorex
27-07-2013, 22:35
Otomatik fatura ödemeleri konusunda bir bilgilendirmede benden gelsin.
Teb bonus kredi kartı alınır ve elektrik,su,telefon,gsm,tv vs. faturaları için otomatik ödeme talimatı verilir ve baştan iyi bir bonus kapılır ayrıca her ödemeye küçükte olsa bonus alınır ve fatura ödemeleri için komisyon ödenmez.Vadesiz hesapta para tutmak zorunda kalınmaz ve parasız hesap için kazık faiz ödenmez.Yıllardır kullanıyorum çok memnunum,tavsiye ederim.
TEB BONUS
http://www.tebbonus.com/tr-TR/Kazancli-Alisveris/kampanyalar/Pages/otomatik-odeme-talimati.aspx

bankac
28-07-2013, 11:45
--nostaljik haber--

08/02/2009
Yüzde 20'lerde dolaşan mevduat faizleri yüzde 13.5'lere geriledi
Merkez Bankası"nın faiz oranlarını art arda aşağıya çekmesi ve iyice daralan kredi talebi yüzünden bankalar paraya boğulunca mevduat faizleri de ortalama bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 6 puan düştü. Yılbaşından önce 100 bin TL için yüzde 20'lerde seyreden faiz oranları yüzde 13.5'lere kadar geriledi.

ozziem
28-07-2013, 13:09
--nostaljik haber--

08/02/2009
Yüzde 20'lerde dolaşan mevduat faizleri yüzde 13.5'lere geriledi
Merkez Bankası"nın faiz oranlarını art arda aşağıya çekmesi ve iyice daralan kredi talebi yüzünden bankalar paraya boğulunca mevduat faizleri de ortalama bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 6 puan düştü. Yılbaşından önce 100 bin TL için yüzde 20'lerde seyreden faiz oranları yüzde 13.5'lere kadar geriledi.

Ne tesadüf, ben de dün böyle bir nostaljik haberi koymak istedim ama sonra vazgeçmiştim:)
Böyle haberler önemli, ben de sürekli eski haberlere bakarım. Şu anki yorumlara ne kadar itibar etmem/etmemem gerektiğin,i açıklıyor bu haberler. Mevduat ile ilgili öyle yorumlar yapmış ki analistler 4-5 ay önce , hepsi yersiz.
Özellikle faiz 4.60 lara düştüğünde, çıkan haberlerde faizin artık en fazla %7 olacağı söylenmiş.

ozziem
28-07-2013, 13:21
http://borsagundem.com/haber/merkez-faizi-kimin-icin-yukseltti/496619
Yeni ve güzel bir yazı

thron
28-07-2013, 13:23
ekonomi ve nostalji denince aklıma 2000 yılının ekim ayında tüsiad başkanının ekonomi mükemmel 10 yıl sonrasını görüp yatırım yapıyoruz açıklaması gelir.

bu açıklamadan 4 ay sonra tr tarihinin en büyük krizi oldu gecelik faizler 5000% li rakamlar gördü.

http://arsiv.sabah.com.tr/2000/10/24/

ozziem
28-07-2013, 23:14
En son faiz yorunları:

http://www.paraborsa.net/kategori/piyasa-yorumlari/faiz-yorumlari/

Buradan günlük takip edilebilir.
9.59 kırılması gerek , o zaman çift hanelere rahat ulaşabilir.

Bi de tüm yorumlarda ABD 10 yıllıklar işaret ediliyor.

bULDUĞUM BİR BAŞKA İLGİNÇ YAZI:

http://t24.com.tr/yazi/faiz-lobisi-mi-faiz-lobisi-fobisi-mi/6874

arda27
29-07-2013, 00:48
oranlarınız düşük , ben beğenmedim :) ,iyi pazarlık yapın , odebank tan 9.35 teb den 9.30 almalısınız rakamlara bağlı olarak

bence bugun mir miktar daha artacaktır oranlar yani artık 9,50-9,60 ları konuşmalıyız bugun yada yarın

Kesinlikle YDT degildir

odebank cuma günü öğleden sonra 9,45 32 bağlarım dedi

odebank müdürü ile telefonla konuyu uzatınca faizler hakkında , tebde 9,70 oranların konuşulduğunu söylemiş bazı müşteriler , diyen müşterinin tekrar odebaka 32 9,45 bağladığını söyledi

0,5-0,5 yukarı gidiyor faizler , bakalım haftaya da artış devam edecek mi ?

pronto
29-07-2013, 08:07
Mevduata para yatırılır mı?
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/864429-mevduata-para-yatirilir-mi

julia.luthor
29-07-2013, 10:13
Mevduata para yatırılır mı?
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/864429-mevduata-para-yatirilir-mi

saçmalamış efendim.
adamlar bedava parada sona gelindi diye bas bas bağırıyor.
sistemin değişmesi ise çok zor.
her halde kasadaki altınların durumu böyle konuşmaya itti.
tr bankacılık sistemi bir güney kıbrıs sistemi mi?

pazarcışükrü51
29-07-2013, 10:32
odebank cuma günü öğleden sonra 9,45 32 bağlarım dedi

odebank müdürü ile telefonla konuyu uzatınca faizler hakkında , tebde 9,70 oranların konuşulduğunu söylemiş bazı müşteriler , diyen müşterinin tekrar odebaka 32 9,45 bağladığını söyledi

0,5-0,5 yukarı gidiyor faizler , bakalım haftaya da artış devam edecek mi ?

Peki 9.70 den bağlayan varmı ?

julia.luthor
29-07-2013, 10:44
http://t24.com.tr/yazi/faiz-lobisi-mi-faiz-lobisi-fobisi-mi/6874

sıvı piyasa ne oluyor acaba?
bu yazı bana toplama bir yazı gibi geldi.
faiz paranın fiyatı/kirası...
lobisi olsa ne olur olmasa ne olur?
belki buna risk primi desek öyle baksak daha iyi.

BORA YAŞAR
29-07-2013, 10:46
Gösterge faiz 9.54

arda27
29-07-2013, 10:51
Peki 9.70 den bağlayan varmı ?

9,70 olsaymış , müşteri tekrar odebankı tercih etmezdi

belkide bugün olacak 9,70

ne dersiniz ?

gösterge faiz oranı 9,54 olmuş , Çok sert hareketler bunlar

YDT

julia.luthor
29-07-2013, 11:06
gösterge faiz oranı 9,54 olmuş , Çok sert hareketler bunlar

YDT

gösterge faiz neyi gösteriyor?
çok bir şeyi göstermiyor çünkü bu piyasa derin bir piyasa değil.
bunun yerine hazine ihalelerine bakmak, orada oluşan faizi ve talebi değerlendirmek gerekli.
yoksa gösterge faiz yanıltıcı olur.
bir de repo ihaleleri önemli, merkez pek ek parasal sıkılaştırma yapmıyor gibi...

erdeem
29-07-2013, 11:46
En para faizleri artmış

32g 9,4
46g 9,74
günlük 8,75

romwar
29-07-2013, 11:51
En para faizleri artmış

32g 9,4
46g 9,74
günlük 8,75

46g 9,74? 9,4 demek istediniz herhalde, artalı 5-6 gün oluyor bu arada.

notradejustrate
29-07-2013, 13:50
en para faiz artıracak galiba faiz oranları sayfası açılmıyor :) 32 gün 0 gözüküyor

bankac
29-07-2013, 14:21
Ali Ağaoğlu

Merkez Bankası, ek parasal sıkılaştırma yapılan günlerde döviz satım ihalesi düzenlemeyecek. Hele ki Suriye meselesi bu denli ‘ısınmışken’. MB ayağına kadar gelen fırsatı iyi değerlendirmiş olsaydı, 150 baz puanlık bir artışa gitseydi hareket alanı çok daha geniş olacaktı. En azından hem mesaj verme adına, hem de hareket alanını genişletme anlamında eli rahatlayacaktı. Beni şaşırtan halen daha döviz kurlarının ‘öncelikli’ hedef olması. Bonodaki sorun neden görmezden geliniyor? Asıl sorun bono tarafındaki likiditenin kuruması. O piyasaya ‘can suyu’ verilmedikten sonra yapılanların hepsi nafile... Bono bileşik getirileri; ister gösterge, ister 10 yıllıklar olsun; gerilemedikçe piyasalarımızın işi çok zor. MB her gün piyasada olarak bu sorunların üstesinden gelemez! Kısa vadede işe yarasa, ‘sorunları’ ötelese bile ‘müdahale mantığının’ uzun vadede çalışması mümkün değil! Piyasalardaki sorunların; özellikle dış politikadaki gelişmeleri de dikkate alarak; gerçekten iyi analiz edilmesi ve hükümet ile birlikte ‘toplu’ adımların atılması gereken bir dönemdeyiz. Burada yapılacak hataların bedelini orta vadede hepimiz ödeyeceğiz!

oktay G
29-07-2013, 14:57
bugün dönüşüm var enparada, ha gayret az daha koparalım bugün :)

julia.luthor
29-07-2013, 15:00
enpara faiz değişikliklerini de yazalım.
haberdar olmayan arkadaş oluyor sanırım.

memet1
29-07-2013, 15:10
enpara faiz değişikliklerini de yazalım.
haberdar olmayan arkadaş oluyor sanırım.

doğru tesbit...

romwar
29-07-2013, 15:56
1 saat var benim de dönüşüm var bakalım faiz değişecek mi yoksa günlükte beklemek gerek biraz sanki çift rakamlar yakın gibi

shorts
29-07-2013, 16:02

1 saat var benim de dönüşüm var bakalım faiz değişecek mi yoksa günlükte beklemek gerek biraz sanki çift rakamlar yakın gibi

benim de .. :) ama 8.75 te beklemek fikrine sıcak bakmıyorum galiba.. yoksa baksam mı..:düsün:

dudu
29-07-2013, 16:09
Garanti 32 gun 200+ icin 8.00%

Finansbank 32 gun 200+ icin 9.00%

Syg,

romwar
29-07-2013, 16:17
Dr. Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası'nın bundan sonra piyasalardaki dalgalanmaların önüne geçmek için atabileceği adımları değerlendirdi.

İşte Dr. Mahfi Eğilmez'in o yazısı;

Geçtiğimiz hafta içinde (23 Temmuz) TCMB gecelik borç verme faizini artırdı. Buna karşılık yabancı fonlar Türkiye’den çıkmaya devam etti. Oysa 15 Temmuz’da TCMB Başkanının verdiği faiz artırım sinyalinden sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıklamasına göre bir hafta içinde 1 milyar dolarlık döviz girişi olmuştu.

Ne oldu da yabancılar yeniden Türkiye’den çıkmaya başladılar? Bu sorunun yanıtını arıyoruz. İki neden üzerinde durmamız gerekiyor:

1) TCMB’nin faiz artırım kararı geç mi kaldı?

2) TCMB’nin faiz artırım oranı yetersiz mi kaldı?

SON 2 AYIN PİYASA ÖZETİ

22 Mayıs’ta Fed, tahvil alımlarını azaltabileceği sinyalini verdiğinde bizde piyasalar kapalıydı ve görünüm şöyleydi: BIST 100 endeksi: 93.179, USD kuru: 1,84, Euro kuru: 2,39, Gösterge faiz: Yüzde 5,08

İki ay sonunda 26 Temmuz akşamı ise görünüm şöyleydi: BIST 100 endeksi: 72.555, USD kuru: 1,92, Euro kuru: 2,55, Gösterge faiz: Yüzde 9,40

Bu iki tarih arasında Fed’in açıklamasından sonra Gezi Parkı olayları yaşandı, TCMB piyasalara döviz satarak müdahale etti, bundan sonuç alamayınca önce faiz artırma sinyali verdi ve 10 gün sonra da gecelik borç verme faizini 0,75 puan artırdı.

Piyasa göstergelerine dikkat edilecek olursa son iki ayda borsa endeksinin yüzde 28 düşmüş, USD kurunun yüzde 4,3, Euro kurunun yüzde 6,7 ve gösterge faizin 1,9 kat yükselmiş olduğu görülüyor.

TCMB’NİN FAİZ ARTIRIMI GEÇ Mİ KALDI?

TCMB, Fed açıklaması ve ardından gelen Gezi Parkı olayları sonrasında döviz satışı yaparak kuru ve dolayısıyla enflasyonu stabilize etmeye ve bu yolla piyasadan TL çekerek kredi hacmini düşürmeyi denemek yerine acaba faizi yükseltse olumlu bir sonuç alabilir miydi?

TCMB kendi faizlerini (politika faizi ve gecelik fonlama faizi) yükseltmekle piyasa faizlerini ve dolayısıyla mevduat ve kredi faizlerini yükseltmeyi ve bu yolla bir yandan tasarrufları artırmayı bir yandan da kredi kullanımını düşürmeyi hedefleyebilirdi.

Faiz artırmanın bir başka amacı da cari açık finansmanı için gerekli olan yabancı kaynak çıkışını stabilize etmek olacaktı. TCMB, faiz artırmayı değil dövize satış yaparak müdahaleyi seçti. Bu müdahale başarılı olamadı. Buna karşılık TCMB faiz artırmamış olsa da piyasada faizler arttı. Yüzde 5'lere kadar inmiş olan gösterge faiz yüzde 9'un üzerine çıktı, bankaların mevduat ve kredi faizleri yükseldi. Yani piyasa TCMB yerine faizleri artırdı. Dolayısıyla TCMB'den bekleneni piyasa yaptı. Buna karşın döviz kurları pek değişmedi. Özetle söylemek gerekirse TCMB, piyasaya yanlış araçla müdahale etti ve dolayısıyla doğru araç olan faizi yükseltmekte geç kaldı. Üstelik bu geç kalış piyasalarda, siyasilerden izin alma süreci biçiminde algılandığı için bankanın bağımsızlığı konusunda zaten var olan tartışmaları doruk noktaya taşıdı.

TCMB FAİZ ARTIRIMI ORANINI DÜŞÜK MÜ TUTTU?

15 Temmuz’da TCMB, faizin artacağı yönünde sinyal verdiğinde bazı büyük yabancı yatırım bankaları müşterilerine “Türkiye kağıtları için ılımlı alım” önerisinde bulunmuştu. 23 Temmuz’da PPK kararı açıklandıktan sonra ise bu önerilerini hızla değiştirerek “Türkiye kağıtlarını sat” önerisi yaptılar. Fed açıklaması ve Gezi Parkı olaylarının ardından Türkiye’den çıkmaya yönelen yabancı kaynaklar ilk öneri sonrasında yaklaşık 1 milyar dolarlık alım yaptılar (Babacan’ın açıklamasından böyle anlaşılıyor.) Bu alımın olduğu gösterge tahvil faizindeki düşüşle de kanıtlanıyor. Tahvil talebinin artması tahvil arzı artmadığı sürece tahvilin fiyatını artırırken tahvil fiyatıyla ters yönde hareket eden tahvil faizini de düşürdü. Buna karşılık 23 Temmuz kararı sonrası “sat” önerisiyle ellerindeki diğer varlıklarla birlikte tahvilleri de satan yabancılar yine bu ters ilişki nedeniyle tahnvil faizlerinin yükselmesine yol açtılar. 15 Temmuz öncesi yüzde 9’un üzerinde olan ve TCMB’nin faiz artırma sinyaliyle yüzde 8’in altına düşen gösterge tahvil faizi 23 Temmuz kararı sonrası yeniden yükselmeye başlayarak yine yüzde 9’un üzerine çıktı.

Ellerindeki Türk kağıtlarını satıp paralarını dışarı çıkarmaya çalışan yabancı fon sahipleri döviz talep ettikleri için de döviz kurları yükseldi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM

Fed’in ve AMB’nin piyasaya likidite vermesi sonsuza kadar sürdürülebilecek bir politika değil.

Bugün değilse yarın buradan geri dönüşler başlayacak ve bu geri dönüşlerin küresel sistem üzerinde etkisi ağır olacak. Henüz geri çekiliş başlamadığı halde sözünün edilmiş olmasıyla bile aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yükselen piyasa ekonomileri ciddi darbe yediler.

Bunlar arasında Brezilya, Hindistan, Endonezya gibi bazı ülkelerde merkez bankaları erken davranarak faiz artırımına gittiler ve çıkmaya yönelen yabancı fonları tutmaya çalıştılar. Türkiye, bu adımı atmakta geç kaldı. Geç kalan her adımda olduğu gibi atılan adım da yetersiz kaldı.

Bundan sonrası gelişme yolundaki ekonomiler açısından daha sıkıntılı görünüyor. Erken davranıp önlemlerini erken alanlar bu darbeyi daha az hasarla atlatabilirler. Türkiye, faiz takıntısının kurbanı olarak ilk darbede önemli hasar aldı. Aslında alınan hasar sayılara veya oranlara yansıdığından biraz daha ciddi. Çünkü Türkiye ile ilgili algılamalar bozuldu. Bu, bugünü toparlamaktan çok yarını düzenlemekle ilgili sorunlar yaşanmasına yol açacak gibi görünüyor.

Ekonomi politikasının sakin ve objektif uygulanması, siyasete malzeme yapılmaması gerekiyor. Kimse kimseyi soymaya, kandırmaya, batırmaya çalışmıyor. Herkes para kazanmaya çalışıyor. Eğer faiz artırmak gerekiyorsa tereddütsüz artırılmalıdır. Eğer artırılması gereken politika faiziyse gereği yapılmalıdır. Ekonomi politikası uygulamasında takıntılara yer yoktur.

sarifirtina
29-07-2013, 16:23
Kardesimin 200+ parasını bugun burganbanktan 32 gunluk 9.25 ten yeniledik.

dudu
29-07-2013, 16:43
enpara.com android cep uygulamasi hizmete girmis.
Yine o guzel yalin cabuk anlasilabilir arayuz.
Cok begendim. Tavsiye ederim.

Syg,

shorts
29-07-2013, 16:47
yanlış hesaplamadiysam enparada günlük 8.75 ten bekleyerek olası faiz oranı artırımlarında zarar etmeme gün sayıları (toplam 32 gün 9.40 a göre)....cümle iğrenç oldu, anladınız siz onu :)

9.50 4 gün
9.60 7 gün
9.70 10 gün

yatırım tavsiyesi degildir haaa!!! kendiniz hesaplayın..:)

dudu
29-07-2013, 17:02
Yoldaslara bir soru:

Gunluk en yuksek oran kimde su an?
Eft ucretsiz olacak.
Cari odemeler icin orada bir miktar para tutup, oradan otomatik odemelerin oldugu bankaya eft yapacagim.

Syg

mgdv2001
29-07-2013, 17:17
Yoldaslara bir soru:

Gunluk en yuksek oran kimde su an?
Eft ucretsiz olacak.
Cari odemeler icin orada bir miktar para tutup, oradan otomatik odemelerin oldugu bankaya eft yapacagim.

Syg

Günlük 8,75 Enpara.com Eft ücretsiz
2. sırada Teb Marifetli var ondada eft ücretsiz
Saygılar

dudu
29-07-2013, 17:20
Saygılar

Tesekkur ederim.

Enpara tercihimdir.

Ilk hesap acanlardan birisi olarak yalinligini, sadeligini, arayuzunu hala cok begeniyorum ve rakipsiz oldugunu dusunuyorum.

Syg,

pazarcışükrü51
29-07-2013, 17:34
Saygılar

TEB marifetlide Günlük şu an kaç ?

romwar
29-07-2013, 17:45
TEB marifetlide Günlük şu an kaç ?

http://www.teb.com.tr/bireysel/marifetli-hesap-faiz-oranlari.aspx

1000 tl üzeri

tabela 7.5 yenilere +1,25 30 gün = 8,75

enpara yeni eski 8,75 :)

julia.luthor
29-07-2013, 20:58
Paranın 10%'unu acaba dolar yapıp dth olarak mı değerlendirsem?
Bu doların 1.90 altına geleceği var mıdır ki?
Bana iyi getiri verebilir gibi geldi.
Fikirlerinizi beklerim.

Ali Haylaz
29-07-2013, 22:51
Lobici arkadaşlar toplanın birşey soracağım.

Şimdi 100 000 tl nin 32 günlük faizini hesaplamak istedim.

3 tane siteden yaptım 2 si aynı sonucu verirken enpara.com biraz daha fazla verdi.Fakat bu formüle göre "Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı" doğru olan şekerbank ve sitenin yaptığı.

Peki enparanın hesabı neden yüksek çıkıyor?

https://sube.sekerbank.com.tr/web/servlet/SekerbankServlet?service=SBHesapMakinesi.vadeliMev duat
Şekerbank hesabı Vade Sonunda Alacağınız Net Faiz: 700.49

http://mevduat-faiz-getirisi.hesaplama.net/hesaplama.do
Bu sitenin hesabıd aynı Net Getiri: 700.49

http://www.finansbank.enpara.com/mevduat-oranlari/mevduat-faiz-orani.aspx?mode=vadeli
Enparanın net faizi 744,28 TL

romwar
29-07-2013, 23:01
Lobici arkadaşlar toplanın birşey soracağım.

Şimdi 100 000 tl nin 32 günlük faizini hesaplamak istedim.

3 tane siteden yaptım 2 si aynı sonucu verirken enpara.com biraz daha fazla verdi.Fakat bu formüle göre "Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı" doğru olan şekerbank ve sitenin yaptığı.

Peki enparanın hesabı neden yüksek çıkıyor?

https://sube.sekerbank.com.tr/web/servlet/SekerbankServlet?service=SBHesapMakinesi.vadeliMev duat
Şekerbank hesabı Vade Sonunda Alacağınız Net Faiz: 700.49

http://mevduat-faiz-getirisi.hesaplama.net/hesaplama.do
Bu sitenin hesabıd aynı Net Getiri: 700.49

http://www.finansbank.enpara.com/mevduat-oranlari/mevduat-faiz-orani.aspx?mode=vadeli
Enparanın net faizi 744,28 TL

Enpara hafta sonuna denk geliyorsa vade sonu iş gününe bağlar.34 günlük hesabıdır yaptığınız enparadan hesap o yüzden fazla çıkıyor.

dudu
29-07-2013, 23:02
Enpara 34 gun yapmis gorunuyor.
Vade sonu haftasonuna rastlamistir.
Syg,

Ali Haylaz
29-07-2013, 23:15
Hımm anladım sonuç bölümünde gün belirtmemişler uyanıklar nerdeyse 9 aylık vademin son 60 gününde vadeyi bozup enparaya geçecektim :D

fusem
30-07-2013, 01:30
igaranti tanışma faizi 32 gün %8.75 (100.000 altı)

Finansbank çift sarılı hesap
TL %9.10 (10.000-250.000 arası)
Usd-eur %3.50

Fibabanka %9 (5.000-250.000)

Odeabank %9.25 tanışma faizi

Enpara %9.40 bugün artmadı nedense :)

Alternatif Bank e-mevduat %9.50 (32-44 gün 350.000 altı)
http://www.abank.com.tr/tr-TR/bireysel/faiz-oranlari/e_mevduat_faiz_oranlari

kameriko8
30-07-2013, 08:43
bu yılın 366 gün 365 gün çekme olayından kaynaklanıyor. 2012 366 gün idi. 2013te ise 365 gündür. Diğer siteler güncellenmemiştir muhtemelen.

Necropolis
30-07-2013, 09:17
Paranın 10%'unu acaba dolar yapıp dth olarak mı değerlendirsem?
Bu doların 1.90 altına geleceği var mıdır ki?
Bana iyi getiri verebilir gibi geldi.
Fikirlerinizi beklerim.

Bu benim de kafamı kurcalayan bir konu ama dolar değerinden emin olamıyorum. 1.85- 1.90 arası kafama yatıyor ama psikolojik sınırım 1.90. 0,1 kuruş ta olsa 1.90'dan az olmalı. Gerçi bu takıntılarımdan az gol yememedim ama yine de bekliyorum. Bir de ben %30 gibi düşünüyorum, %10 az sanki, birşeyden korumaz.

Necropolis
30-07-2013, 09:27

Bence bu bir kırılma noktası olabilir, pazarlıksız herkese açık 9.50, önemli bir gelişme sanki.

erdeem
30-07-2013, 09:43
46g 9,74? 9,4 demek istediniz herhalde, artalı 5-6 gün oluyor bu arada.

9,40 demek istedim. cuma veya hafta sonu artmış gibi görünüyor..

ozziem
30-07-2013, 09:50
9,40 demek istedim. cuma veya hafta sonu artmış gibi görünüyor..

Hayır, dediğiniz yanlış. Formun son 5-6 sayfasını olursanız muhtemelen göreceksiniz tam olarrak ne zaman arttığını.

memet1
30-07-2013, 10:08

Usd-eur %3.50

http://www.abank.com.tr/tr-TR/bireysel/faiz-oranlari/e_mevduat_faiz_oranlariyoldaş haber verdiğin için tşk...perşembe vadem doluyor ..bağlayınca yazarım...alternatif özel fazla verebilir...

dudu
30-07-2013, 10:14
Bence bu bir kırılma noktası olabilir, pazarlıksız herkese açık 9.50, önemli bir gelişme sanki.

Abank sayesinde bir kirilma olacagini sanmam. Hacim olarak cok kucuk bir bankadir. Gordugunuz gibi cogumuzun bundan haberi bile olmadi.

Syg,

notradejustrate
30-07-2013, 10:31
gösterge 9.2 neden düşüyor enflasyon tahmini yükselmedi mi_?

dudu
30-07-2013, 10:48
gösterge 9.2 neden düşüyor enflasyon tahmini yükselmedi mi_?

Bence bu faiz artisi 4.66% ya inisin bir duzeltmesi idi.
Nasil 4.66% bir abarti idiyse 9.XX lu rakamlar da bir abarti olabilir.
Faizlerin yine dusecegini ve 8.00-9.00 araligina oturacagini dusunuyorum.
Faiz grafiginde ikili tepe gorunuyor.
1. tepe 11.07 de 9.59%, ikinci tepe 29.07 de 9.54%
Ikinci tepenin biraz asagida olusmasi, su ana kadar da gecilememis olmasi, faizlerin biraz geri gelecegini gosteriyor.

Syg,

fusem
30-07-2013, 10:58
http://www.burgan.com.tr/bireysel-bankacilik/mevduat/hosgeldin-mevduati
Yakın zamanda burganbanktan hoşgeldin oranı alan oldu mu?

sarifirtina
30-07-2013, 12:31
hosgeldin oranı degilde dün yenileme oranı olarak 9.25 aldık kardesime
http://www.burgan.com.tr/bireysel-bankacilik/mevduat/hosgeldin-mevduati
Yakın zamanda burganbanktan hoşgeldin oranı alan oldu mu?

eray026
30-07-2013, 12:41

Usd-eur %3.50

Alternatif Bank e-mevduat işleminde 1 gün valör uygulamakta bildiğim kadarı ile, o zaman %9.5 değilde %9.3 veya %9.2 düşer.

Sinusoidal
30-07-2013, 13:33
Ikinci tepenin biraz asagida olusmasi, su ana kadar da gecilememis olmasi, faizlerin biraz geri gelecegini gosteriyor.

Syg,

Ben faizin iki ileri bir geri yılsonu itibariyle 12-15 arasına geleceğini düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.

Eğer faiz dedğiniz seviyelerde kalır ise bu kurun lehine olabilir diye düşünüyorum.

ozziem
30-07-2013, 14:43

Syg,

Bana da öyle geliyor. Kırılamıyor bu seviyeler. Ayın 20 sine kadar idare ederiz işallah mevduatım dolunca acaba 3 aylık mı yapsam diiye düşünmeye başladım 9.6 leri kıramayınca.

dudu
30-07-2013, 14:55
Bana da öyle geliyor. Kırılamıyor bu seviyeler. Ayın 20 sine kadar idare ederiz işallah mevduatım dolunca acaba 3 aylık mı yapsam diiye düşünmeye başladım 9.6 leri kıramayınca.

Ben dun dolan bir akrabanin parasini 62 gun yaptim.
Ama en iyisini Chucky bilir. :)

Syg,

romwar
30-07-2013, 15:02
Ben dun dolan bir akrabanin parasini 62 gun yaptim.
Ama en iyisini Chucky bilir. :)

Syg,

bugün mb başkanının açıklamaları gerektiğinde arttırımdan kaçınmayız idi. bunun için bir sonraki ppk toplantısı beklenmeli dedi. yarın fedin açıklamaları belirleyici olacaktır. borsa fed açıklamalarından sonra terse gelirse faiz yine tırmanacaktır. dalga büyük olursa mb ppk toplantısını da beklemez. ama bunlar varsayımdır hiçbiri de olmayabilir :) bekleyip göreceğiz.

ozziem
30-07-2013, 15:34
Ben faizin iki ileri bir geri yılsonu itibariyle 12-15 arasına geleceğini düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.

Eğer faiz dedğiniz seviyelerde kalır ise bu kurun lehine olabilir diye düşünüyorum.

Çok bu şekilde gözükmüyor. Borsa 3 . dönüşünü yaptı 71 bin den. Bu demek oluyor ki 93 binlere doğru yolculupğa başlamasına az kaldı Faizleri de düşmesine az kaldı. Tek umud ABD 10 yıllık lar 2.60 a yükseldi son günlerde.
Yarınki FED çok önemli , ya borsanın çıkışını izlecez ya da faizlerin çıkışını. FED yarın piyasalara gaz verirse 93 binler tekrar görülür borsada. Aksi bir durumda borsa 68 binleri hareket etmesi gündeme gelir ki o zaman anca bişeyler olacaksa olacak. Borsa 70 bin üzerinde iken faizler çift hanelere gelmesi zor.

memet1
30-07-2013, 16:01
yoldaşlar şimdi abank mt aradı 9.5 m üstü hemen gel yukardan oran aldım dedi...e mevduat değil düz mevduat valör kaybı yok...perşembeye söz aldım...32 gün...

Heval
30-07-2013, 16:23
Çok bu şekilde gözükmüyor. Borsa 3 . dönüşünü yaptı 71 bin den. Bu demek oluyor ki 93 binlere doğru yolculupğa başlamasına az kaldı Faizleri de düşmesine az kaldı. Tek umud ABD 10 yıllık lar 2.60 a yükseldi son günlerde.
Yarınki FED çok önemli , ya borsanın çıkışını izlecez ya da faizlerin çıkışını. FED yarın piyasalara gaz verirse 93 binler tekrar görülür borsada. Aksi bir durumda borsa 68 binleri hareket etmesi gündeme gelir ki o zaman anca bişeyler olacaksa olacak. Borsa 70 bin üzerinde iken faizler çift hanelere gelmesi zor.

DolarIndex diplerde sürünüyor , Yarın FED dolar lehine konuşma yapacaktır diye düşünüyorum :)

kızılyıldız
30-07-2013, 16:34
borsanın 93000 gelmesi imkansız gibi bişey. abd 10 yıllıklarda trend yukarı .bu sene 3 seneye 4 5 arası bekleniyor herkes tarafından. şu an 2 60 abd ,bizde 9 50 ,3 e çıkarsa bizdede 11 12 görürüz , piyasalar pek belli etmiyor ama bütün gözler abd 10 yıllıklarda.2,50 nin üzerine demir atmış durumda. 1,43 ten 2,75 çıkmış 3 ayda .benim görüşüm mevduatlarda 9- 9.50 altını görmemiz çok zor. Eylülde musluk kısılmaya başladığında bak sen çift hanelere.

dudu
30-07-2013, 16:36
borsanın 93000 gelmesi imkansız gibi bişey. abd 10 yıllıklarda trend yukarı .bu sene 3 seneye 4 5 arası bekleniyor herkes tarafından. şu an 2 60 abd ,bizde 9 50 ,3 e çıkarsa bizdede 11 12 görürüz , piyasalar pek belli etmiyor ama bütün gözler abd 10 yıllıklarda.2,50 nin üzerine demir atmış durumda. 1,43 ten 2,75 çıkmış 3 ayda .benim görüşüm mevduatlarda 9- 9.50 altını görmemiz çok zor. Eylülde musluk kısılmaya başladığında bak sen çift hanelere.

Tek katildigim nokta borsa konusu.
Faizlerde 9.00 alti pekala gorulebilir.

Syg,

Necropolis
30-07-2013, 16:50
Abank sayesinde bir kirilma olacagini sanmam. Hacim olarak cok kucuk bir bankadir. Gordugunuz gibi cogumuzun bundan haberi bile olmadi.

Syg,

Önemli bir gösterge diyelim o zaman :)

Necropolis
30-07-2013, 16:53
Faizlerde 9.00 alti pekala gorulebilir.

Syg,

O zaman birilerinin bu piyasa alıcı olması gerekmez mi? Bildiğim kadarıyla herkes vebalı gibi kaçıyor 2. el bono piyasasından.

dudu
30-07-2013, 16:56
O zaman birilerinin bu piyasa alıcı olması gerekmez mi? Bildiğim kadarıyla herkes vebalı gibi kaçıyor 2. el bono piyasasından.

Borsanin geldigi yer ve faizlerin geldigi nokta teknik olarak bir donum noktasinda oldugumuzu gosteriyor.
Her ikisi de bir orta noktasinda duruyor ve beklemeye gectiler.
Yarindan itibaren 2 gun surecek FED toplntisi var. O toplantidan cikacak sonuc belirleyici olacak gorunuyor.
Ya endeks 77.500 gosterge faiz 8.50%
Ya da endeks 70.000 faiz 9.59% uzeri bir yer

Syg,

debianmr
30-07-2013, 18:29
Çelişkili görünen bir soru olabilir, fakat:

Bir devlet bankasının batma olasılığı var mıdır?

Ortak hesap açıp Mevduat Güvencesini 2 katına çıkartacağım. Fakat Yine de açıkta yaklaşık 170.000 TL kalacak. (Toplamda 370.000 TL kadar.)

Çelişkili kısım şu:

Devlet, güvenceli kısmı garanti ettiği için bir şekilde öder ne kadar sürede olursa olsun diye tahmin ederim.

Ancak - Devlet Bankasının batmasına göz yumma gibi bir durum olabilir mi - Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşmese de? Belki teknik bir konu, ancak devlet kendisi tamamen iflas etmemesine rağmen bir devlet bankasının batmasına izin verebilr mi? Böyle bir konu yaşanmış mıdır - ayrıca hiç haber takip etmem - Güney Kıbrıs'ta mevduat güvencesinin üzerini kırpmışlardı herkesten diye biliyorum. (Yanlış biliyorsam gülmeyiniz) Devlet bankalarına da yaptılar mı aynı uygulamayı?

Kısacası, devlet güvencesinin üzerindeki bir para her daim riskli midir, yani bir kısmını özel banka dahi olsa mevduat güvencesi dahilinde özel bir bankaya koymak, mevduat güvencesin çok daha fazlasını devlet bankasına koymaktan daha mı garantilidir?

Hiç yaşanmamış olsa da böyle bir durumun mümkünatı var mıdır?

Edit Not: Son yıllarda dünyada çok şey değişmekte. O yüzden garip gelebilecek bir soru olmamalı.

memet1
30-07-2013, 19:03
sn debi bu soruları hiç sormamış ol...2001 krizinde görev zararı diyerek ziraatin içini hazine bonosu ile doldurdular...özellere kay 100lü rakamlarınla para kazan...boşa endişelenme...zaten 100lü rakamlardasın garantidesin...

arda27
30-07-2013, 22:19
Borsanin geldigi yer ve faizlerin geldigi nokta teknik olarak bir donum noktasinda oldugumuzu gosteriyor.
Yarindan itibaren 2 gun surecek FED toplntisi var. O toplantidan cikacak sonuc belirleyici olacak gorunuyor.

Syg,

güzel bir analiz , yorumum lobinin erken pes etmeyeceği ha belki borsa da 70000 altı olmaz ama faizler bu seviyeden ykarı gider gibi dutuyor ama çok gideceğini sanmıyorum belki 11 belki 12

kesinlikle YTD değildir

JonDowes
30-07-2013, 22:56
abd 10 yıllıklarda trend yukarı .bu sene 3, seneye 4 5 arası bekleniyor herkes tarafından

yavaş... enpara'ya benzemez bu; 10 yıllık amerikan tahvili. abd'de enflasyon 3 olamadan 5 nası olur faiz? 4-5 arası olması için batıda enflasyon şaha kalkmalı (hangi talep, hangi istihdam buna neden olacak?). futures, options gibi bu işin ortaya para konarak yapılan tahminleri var. hiçbirinde (http://www.barchart.com/commodityfutures/10-Year_T-Note_Futures/ZN) de 4-5 arası fiyatlanmıyor. profesyonel ortamlar "herkes" tanımına giremiyorsa bilemem tabii. bir de ekonomistler var, kimisi borsa %88 değer kaybedecek derken, kimisi 3'e katlayacak diyen... onlar da parasız tahminler; ün için bolca sallamak gerek malum.

Pscyokinesis
31-07-2013, 00:01
Geçen senede yazın faizler yükselmişti . Hatta 11 ler civarında oranlar vardı .

Sonra kademeli olarak kışa sonuna doğru 7.5 lara kadar indi

Tarih tekerrü eder mi acaba .

Buralardan yıllık mı bağlanmalı acaba diye düşünmeden edemiyor insan .

mandrake
31-07-2013, 00:03
Bankalarin finansal durumlarini BDDK nin sayfasindan takip etmek suretiyle bir fikir sahibi olunabilir. Boylece enpara.com yada baska finans kuruluslarinin ne kadar saglam oldugu goruluyor zaten

O yuzden 15 sene once oldugu gibi banka batmalari yada fiyaskolari goremiyorum ben. O devirler artik gecti.

Yasi 80 nin uzerinde cok geleneksel yasli amca teyzeler haric neden insanlar dusuk faizle devlet bankasina para koyar anlayamiyorum. Son baktigim BDDK raporunda butun mevduatlarin hala %80 i hala devlet bankalarindaydi ve ozel bankalara bir gecis gozukmuyordu.

Bence bu finans sektorunde bir tikanma demek. Yani rekabet piyasasi iyi islemiyor. Insanlar hala ozel bankalardan korkuyorlar.

emin48
31-07-2013, 00:20
kişisel fikrim, faiz tepe yaptı buralardan aşağı döner gibi..:notr:

JonDowes
31-07-2013, 00:28
butun mevduatlarin hala %80 i hala devlet bankalarindaydi ve ozel bankalara bir gecis gozukmuyordu.

o kadar yüksek bir oran yok 2001 sonrasında...

Mart bilançolarına göre mevduat bankalarının mevduat toplamları
Kamu sermayeli: 266 milyar (%34) (bunun da yarıya yakını tek başına Ziraat)
Özel ve yabancı sermayeli: 523 milyar (%66)

Eluus
31-07-2013, 00:29
Faizin tekrar düşeceğini düşünen yoldaşlara sormak istiyorum.

FED Eylül'de Tahvil alımlarını azalttığı zaman faizler Türkiye'den nasıl düşecek sizce çok merak ediyorum...

Cevaplayana çok müteşekkir olucam.

blueberry
31-07-2013, 00:30
Yasi 80 nin uzerinde cok geleneksel yasli amca teyzeler haric neden insanlar dusuk faizle devlet bankasina para koyar anlayamiyorum. Son baktigim BDDK raporunda butun mevduatlarin hala %80 i hala devlet bankalarindaydi ve ozel bankalara bir gecis gozukmuyordu.

Bence bu finans sektorunde bir tikanma demek. Yani rekabet piyasasi iyi islemiyor. Insanlar hala ozel bankalardan korkuyorlar.

bddk verilerine baktım %80 mevduat devlet bankalrında gibi bir durum yok

ben yazana kadar jondowes yazmış :)

ozziem
31-07-2013, 01:57
Faizin tekrar düşeceğini düşünen yoldaşlara sormak istiyorum.

FED Eylül'de Tahvil alımlarını azalttığı zaman faizler Türkiye'den nasıl düşecek sizce çok merak ediyorum...

Cevaplayana çok müteşekkir olucam.

Keşke FED dediği sözde dursa, ama FED bugün sölediğini yarın sölemedim der. Piyasa halen Eylül'de QE nin yavaşlamayacağını düşünüyor. Borsa 70 binden düşmüyor kaya gibi. Bu QE nin bu yıl bitmeyeceğinin düşünülmesinden.
ABD 10 yıllıklar çok önemli 2.60 üzeri duruyor. 2.50 leri taban yapabilirse, herhangi ufak bir imada 2.80 lere doğru yol alabilir. Anca bu durumda 9.50 ler kırılabilir. Bu da bir kaç gün içinde olmalı. Kırılamassa buralar tekrar 8 lara düşecez tahminim.

chucky68
31-07-2013, 02:20
Keşke FED dediği sözde dursa, ama FED bugün sölediğini yarın sölemedim der. Piyasa halen Eylül'de QE nin yavaşlamayacağını düşünüyor. Borsa 70 binden düşmüyor kaya gibi. Bu QE nin bu yıl bitmeyeceğinin düşünülmesinden.
ABD 10 yıllıklar çok önemli 2.60 üzeri duruyor. 2.50 leri taban yapabilirse, herhangi ufak bir imada 2.80 lere doğru yol alabilir. Anca bu durumda 9.50 ler kırılabilir. Bu da bir kaç gün içinde olmalı. Kırılamassa buralar tekrar 8 lara düşecez tahminim.

gene aşırı kötümsersin.....artık ok yaydan çıkmış....eylül ayı tam tersine hemen herkes QE azaltacağını düşünüyor...ama burdaki belirsizlik ne kadar azaltacak???.....eylül olmazda ekim-kasım-aralık olur....ha 1 ay erken ha 2 ay geç??....sadece hastaya serum takılmış olur...nihai karar bellidir.....daha önce ne dedim....illaki arada bir böyle inişler çıkışlar hatta cicili borsa yükselişleri vs olacaktır...bunlar algı yanılgısıdır...dalganın zayıf halinin kıyıya vurmasıdır...asıl sert dalgalar henüz oluşmadı...günü ve zamanını bekliyor...istanbul depremi gibi olacakta günü belli değil...ama fed ufak tefek ılımlı konuşmaları zaten piyasa tamiri gereği konuşacaktı...yarın muhtemelen gene konuşacak...ama bu yapılacak kararı etkilemeyecek....bugün erdem başçı çıkmış hala faizlerde ABD yi örnek gösteriyor....efendim ABD daha uzun süre faiz arttrımayı düşünmüyormuş....bizde de uzun süre böyle devam edebilir diyor...gerçekten çok komik....adamın ismi ABD...tek başına dünyayı sallıyor...faizi yükseltese ne olur düşürse ne olur...senin para musluğunu kim tamir edecek??....sen ABD ile kendini birmi tutuyorsun??......adam kendini kurtardı seni kullandı....şimdide kendi işine bakıyor...senimi düşünecek....sen mecbursun faiz ile oynamaya....hala faiz yükseltmek istemeyen vede kıytırık koridorlara güvenen bir aciz merkez başkanı var....sırf korkudan...efendim merkez bankası asla hükümete bağlı değilmiş....:).....hani ne oldu??...faizlerde en ufak bir düşme varmı...yok...kapı gibi %9.15 seni tokmaklıyor....bu tokmak kapı deliğinden sana bakıyor....sen mecbursun faizi piyasaya göre ayar çektirmeye....şimdi olmassa yıl sonuna kadar köprünün altından çok sular akacak....ama iş işten geçermi kur ne olur enflasyon nereye gider yabancılar ne yapar bilemem.....faizlerde gelecek yıl en düşük taban %9 üzeri olur....seneyede en yüksek %11-12 arası dönem dönem gider geliriz...gene önümüzdeki yıl karışık bir yıl olacak....seçimler var..bütçe azacak....para kıymetli....birde üzerine suyundandan koy fed amca olacak.....o bakımdan borsaya bakıpta 70 binden düşmüyor olayı sadece fotoğrafın son karesidir...BORSANIN düşeceği çarşambadan bellide....perşembeden sonra cumaya varırmı orası belli değil.....arada bir keklik bile avcıdan kaçıp kurtuluyor...ama sonunda avcıya yem oluyor...işte borsadaki olan bitende bugünlerde budur....herkese sevgiler...:)

C H U CK Y..............................SON BEBEK

BOSPOROS
31-07-2013, 02:28
yavaş... enpara'ya benzemez bu; 10 yıllık amerikan tahvili. abd'de enflasyon 3 olamadan 5 nası olur faiz? 4-5 arası olması için batıda enflasyon şaha kalkmalı (hangi talep, hangi istihdam buna neden olacak?). futures, options gibi bu işin ortaya para konarak yapılan tahminleri var. hiçbirinde (http://www.barchart.com/commodityfutures/10-Year_T-Note_Futures/ZN) de 4-5 arası fiyatlanmıyor. profesyonel ortamlar "herkes" tanımına giremiyorsa bilemem tabii. bir de ekonomistler var, kimisi borsa %88 değer kaybedecek derken, kimisi 3'e katlayacak diyen... onlar da parasız tahminler; ün için bolca sallamak gerek malum.“Bitti” kelimesinin hangi kısmı anlaşılmadı??????????????????????????????????????? ?????????????

Dünya dönüyor, dönüyor, dönüyor...........

Bir dönmeyen bana sen varsın.........................

Nostalji yani. Sonra raporlar akmaya başlıyor, efendim ROM şöyle olacakmış, koridorda dans edilecekmiş, yerel para cinsinden varlık ....dolar volatilitesi...yönlendirilmiş ve yolunu kaybetmiş fiyatlar...tahmin ufku...uyumsatırsak olur...

Uykum geliyor. Kendimi Orta Çağ’da Güneş Sistemi ile ilgili bir konferansa katılan Galileo gibi hissediyorum ve gülümsüyorum. Acaba diyorum, Sn Erdem Başçı ve orda bulunup da rapor yazan 50 kişi “B-İ-T-T-İ” kelimesinin hangi kısmını anlamadı? QE dünyası bitti arkadaşlar. Post-modern para politikası da Yerküre merkezli Güneş Sistemi modelleri kadar “Orta Çağ’da” kaldı. Biraz etrafınıza bakın, Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) arasında reform yapan, biran önce para ve bütçe politikasını QE-siz dünyaya göre konuşlandıranlar hayatta kalır, ötekileri halının altına süpürecekler.

Çarşamba günü ABD’de yeni GSMH serisi yayınlanacak ve yapılan revizyonlarla ekonominin son beş yılda bir Belçika kadar daha büyüdüğünü göreceğiz. Büyümenin ise sanıldığı gibi %1.5 değil %2.5 civarında seyrettiği ortaya çıkacak. Ardından Fed yavaş yavaş QE’den çıkışın kaldırım taşlarını döşemeye başlayacak. ABD’de 10 yıllık gösterge tahvil faizi için tahminler bu sene sonunda %3, 2015 için ise %5’lere çıkıyor. 2009-2012 yılında ABD’de getiri bulamadığı için deplasmana çıkan SGMK fonları yeniden sıcak yuvalarına dönüyor. Dünya GOܒin büyüme modellerinin öldüğünü tartışıyor. Çin, çok acıtmasına rağmen hem bankacılık sistemini, hem eyaletlerin borçlanmasını hem de KİT’leri reforma başlıyor. Uyanın ve kahveyi koklayın arkadaşlar. QE dünyası bitti artık. Ve uzun süre de geri gelmez, öyle 2-3 yıl değil. 50 yıl, belki 100 yıl boyunca dünya ekonomisi anamızdan kalan faiz indir-faiz kaldır sistemi ile yönetilecek.

Siz yakalanmışınız bu çağ değişimine 60 milyar dolar cari açık, özel sektörün 160 milyar dolar borcu ve her sene yeniden finanse edilmesi gereken 220 milyar dolarla. Seçimler yolda, yanıbaşımızda savaş var, dünya artık AKP’den umut kesmiş. Yabancılar DİBS’de öyle bir yakalanmışlar ki, can acısından konuşamıyorlar bile. Hani o saksıda yetişen süs biberleri vardır, ağzına bir avuç atınca gözünden yaşlar gelir. DİBS’de yakalananların durumu daha da fena. Adam bir şey söylemek için ağzını açıyor, kanlı buhar çıkıyor. Yerinde oturmakta zorluk çekiyor, basur simidi ile geziyor. Sen bu adama bekle diyorsun, inşallah 2014 sonunda enflasyon hedefini tutturacağız. Maliye politikamız disiplinli, bizim dış finansman sorunumuz yok. Sen akvaryumda yaşayabilirsin, ama o adam yaşamıyor. Ankara’ya uçmadan önce Jakarta’dan geldi, ondan önce de Peru’daydı. Aval aval dinliyor, çünkü inanamıyor.

Senin aymazlığına, senin lafına inanıp rapor yazanların saflığına inanamıyor. ROM ayarlasan ZOM olacaksın, koridoru yükseltsen tavan akacak kardeşim.

İşte bu yüzden Galileo gibi hissediyorum. Etrafa bakıyorum, gözler kapalı, kulaklar tıkalı, ağızlar bağlı. Yerküre’yi sistemin merkezinden çıkartıp yerine Güneş’i koymazsan, mızrak çuvala sığmaz. Para politikası da sığmıyor zaten. O politika herkesin popişinden sıcak para fışkırdığı günler içindi. Şimdi bize ŞOK FAİZ lazım. Aşağısı kurtarmaz. Yazın kurtarır sanırsın, iyice rehavete kapılıp verirsin likiditeyi sisteme. Ama kış geldiğinde süs biberini kepçeyle yutturacaklar bize.

Ben Brezilya’da olacağım, hem daha sıcak, hem de herifler her ay faiz artırıyor. Arrividerci, suckers!

FÖŞ Baba

Twitter: @AtillaYesilada1

BOSPOROS
31-07-2013, 02:39
Orta Vadeli Program’da örtülü biçimde 1,83 TL dolar kuru öngören hükümet, dış kaynak kullanmış şirketleri birden bire 1,97 TL’yi bulan bir dolar kuru ile yüz yüze bırakınca uykular kaçtı, panik başladı.

DOLUDİZGİN BORÇ

AKP rejiminde maliyeti ne olursa olsun, kurun düşük tutularak yabancı kaynak girişinin bir şekilde devam ettiğini gören birçok firma, adeta cesur cehaletiyle risk aldı ve borçlandıkça borçlandı. Banka dışı özel şirketlerin 2003’te, yani AKP döneminin ilk yılında dışarıdaki döviz varlıkları 30 milyar dolar kadardı ve buna karşılık borçlanmaları 49 milyar dolara yakındı. Sonuçta alınan risk, ya da döviz açığı 18,5 milyar dolara yakındı. Eldeki varlıklarla yüklerin yüzde 62’sini karşılamak mümkündü. 2001 krizinden yeni çıkan firmalar yoğurdu üfleyerek yiyorlardı, henüz ihtiyatlıydılar.

Türkiye’de 2001 krizi sonrası, IMF gözetiminde bütçe ve finans sistemi bakımdan geçmişti, özelleştirme programının pürüzleri giderilmiş, KİT’ler, alıcıları bekliyordu ve dünyada adres arayan bir likidite bolluğu vardı. Özelleştirme ihalelerine girenler, çekinmeden dışarıdan borçlandılar, yatırımcılar dışarıdaki bol paradan faydalanmak isteyip borçlandılar. Sonuçta 2008 yılına gelindiğinde özel şirketlerin dışarıdaki döviz varlıkları 80 milyar doları bulurken borçlar 153 milyar dolara çıkmıştı. Açık , 72,5 milyar dolara ulaşmıştı. Bu, eldeki varlıkla borçların yüzde 53’ünü karşılamak anlamına geliyordu. 2003’e göre bir zorlanma vardı ama yine de alarm verici bulunmuyordu.

KRİTİK EŞİK

Gelelim bugüne… Yabancı kaynağı çekmek için döviz kurunun düşük tutulması, şirketleri dövizle ya da dövize endeksli borçlanmada cesaretlendirdi. Öyle bir yere gelindi ki, iktidarın nasılsa kur şoklarına izin vermeyeceğine kanaat getirip daha gözü kara borçlandılar.

2013 nisan ayı itibariyle Merkez Bankası özel firmaların dış varlıklarının 89,5 milyar dolar olduğunu ama yükümlülük ya da borçlarının 242 milyar dolara kadar çıktığını bildiriyordu. Bu, 152,5 milyar dolara yakın bir net açık demekti ki, dudak uçuklatıcı özellikte. Çünkü, bu varılan yer, her 100 dolarlık borcun ancak 37 dolarını karşılayabilecek bir varlığa sahip olmak demek ki, 2003’e göre oldukça zayıf bir savunma.

Bu kadar açılan özel şirketler, tabii ki kur artışlarını nefesleri keserek izleyecek, gözleri kurlardan eksik olmayacaktı. Milyarlarca TL’lik kur farkı yükü ile yüz yüzeler. Böylesi yüklerin altında ezilip ya iflas eden, ya da devletin kucağına bırakılan, bunu beceremeyince daha güçlü yerli,yabancı grupların eline düşen o kadar çok şirket öyküsü var ki iktisat tarihimizde…

KİMLER VAR?

Şirketler bu döviz borçlarıyla döviz kazandırıcı işler yaptılar mı mesela? Pek değil. Bazıları bu dövizlerle , özelleştirmeden şirketler satın aldılar. Ayrıca, yeni yatırımlar için, ithalatlarını finanse etmek için de kullandılar. Sanayiden çok, inşaat-gayrimenkul, iletişim, perakende gibi döviz kazandıran değil, döviz harcatan sektörlere, iç pazara dönük, ithalata bağımlı, dolayısıyla cari açığı büyüten yönelişlerdi bunlar.

Bu arada en çok riski olan firmaların hangisi olduğu da merak konusu. Gedik Yatırım’ın araştırmasına göre kurdaki bu yükselişten en olumsuz etkilenecek şirket Tüpraş. Yaklaşık 6 milyar TL karşılığı döviz açığı olan Tüpraş’ın ikinci çeyrekte tahminen bu açığının 6,3 milyar liraya çıkması bekleniyor. Türk Telekom’un da 5,4 milyar lira olan açık pozisyonunun 5,8 milyar liraya, THY’nın 3 milyar lira olan açık döviz pozisyonunun da 3,3 milyar liraya çıkması bekleniyor. Anadolu Efes (2,3 milyar TL), Migros (2 milyar TL) ve Ak Enerji (1,5 milyar TL) yüksek döviz borcu olan diğer firmalar olarak sıralanıyor.

Başta bu firmalar olmak üzere kur riski olanlar, rejimin faizleri artırarak kuru aşağı çekmesini dört gözle bekliyorlar. Bakalım, beklentileri ne kadar karşılanacak…
MSTF.SNMZ July/20/2013

chucky68
31-07-2013, 02:58
Bir dev firma daha üretimini durdurdu!30.07.2013 Türkiye’nin en büyük et üreticilerinden Aytaç, finansal krizi aşamayınca Çankırı Çerkeş’teki tesislerinde üretimi durdurdu.

Şirkete kaynak oluşturmak için firmaya ait gayrimenkullerin satışı gündemde. Ramazan Bayramı’ndan sonra kaynak bulunması halinde faaliyetlerin düşük kapasiteyle devam ettirilmesi planlanıyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye’nin önde gelen beyaz ve kırmızı et üreticilerinden Aytaç Et’te yaşanan finansal sıkıntılar, üretimin durmasına yol açtı. Firmanın ücretleri ödeyememesi üzerine 650 kadar işçi, başka şirketlerde iş aramaya başladı.

Çalışanlar, firmaya bağlı diğer birimlerde de üretimin durma noktasına geldiğini iddia ederken, Aytaç Genel Müdürü Kemal Aktaş, et üretiminde yaşanan sıkıntının diğer birimleri etkilemesinin söz konusu olmadığını söyledi.

DİP NOT= bugünlerde bu kapanışlar çok artmaya başladı....özel sektör borcu asıl büyük sorun...aman gören yok....önümüzdeki dönem çok sağlam odununu kömürünü tedarik edemeyen donup gidecek gibi görünüyor...paranın azaldığı ülkelerde oksijen tüpü bulmak zordur...çok akıllı olmamız gereken sürece giriyoruz...

BOSPOROS
31-07-2013, 03:07
uyarmak dogru bilgi paylaşmak... bilinçli TÜRK vatandaşının görevidir.
deynekçilere, satılık kiralik yorumculara karşı uyanık olmalıyız..

Dolar borcu olan şirketlere dikkat!
Dolar kurundaki hızlı yükseliş, döviz cinsinden borçlanan şirketleri zora sokacak. Özellikle döviz açığı bulunan şirketlerin bilançolarının olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda 1.90 TL seviyesinin üzerine yükselen ve Merkez Bankası’nın müdahalesi ile 1.87 TL’ye gerileyen dolar, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin, ABD ekonomisindeki büyümenin, bankanın tahvil alımlarının hızını bu yıl düşürülebilmesine izin verecek kadar güçlü olduğunu açıklamasıyla tekrar yükselişe geçti.

Dolardaki hızlı yükselişe karşı harekete geçen Merkez Bankası, toplamda 350 milyon dolarlık döviz satış ihalesi açtı. Döviz satım ihalesinde tekliflerin toplamı 917 milyon dolar olarak gerçekleşti. TCMB’nin müdahalesiyle 1.91 TL seviyesine gerileyen dolar, ardından yeniden çıkışa geçti ve 6’ncı döviz satış ihalesine rağmen 1.93 TL seviyesine yakın seyrediyor.

KISA VADELİ DOLAR BORCU OLAN ŞİRKETLERE DİKKAT!

Dövizde yaşanan yükselişler bazı şirketleri olumlu etkilerken, kısa vade döviz borcu yüksek olan bazı şirketleri de zorlayacak gibi görünüyor.

Döviz kurlarında yaşanan dengesizliklerin şirketlerde zarar ihtimali yarattığına dikkat çeken Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, “Türkiye’nin 100 milyar doları özel sektöre ait olmak üzere 120 milyar dolar olan kısa vadeli borç stoğu bulunuyor. Kurlardaki yukarı yönlü aşırı oynaklık bankacılık ve özel sektörü zora sokuyor. Ortadaki bu risk, hem ithalatçı hem de ihracatçı kesim için büyük bir önem arz ediyor. 2012 yılında faizlerin % 11’lerden % 6’lara gerilemesi, doların 1.89’lardan 1.79’lara düşmesi ve eurodaki % 3.73 oranındaki düşüş sonucu borsa şirketleri geçtiğimiz yıl maliyetlerini ve finansal giderlerini azaltırken karlılıklarını artırmıştı. Satış gelirleri yaklaşık % 11 oranında artan ve borsanın lideri konumunda bulunan 25 sanayi ve hizmet şirketinin net kârı yüzde 23 oranında artış göstermişti. Bunun en önemli nedeni ise kurdaki düşüş sonucu borsa şirketlerinin ‘esas faaliyet dışı finansal giderler’ kaleminde meydana gelen azalmaydı” dedi.

BİLANÇOLAR OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Yatırımcılara bu noktada şirketlerin döviz pozisyonlarını çok dikkatli incelemelerini öneren Maviş, “Açık döviz pozisyonu olan şirketlerin, haziran sonuna kadar doların yüksek seyrini koruduğu takdirde bilançoların bu durumdan olumsuz etkilenmesi mümkün. Yani kambiyo zararı yazabilirler. Ancak değerlendirme yaparken uzun döviz pozisyonu olan şirketlerin kur farkı geliri yazacaklarını unutmamak gerekir” dedi.

DOLAR VE EURO’DAKİ YÜKSELİŞ HANGİ ŞİRKETLERİ ETKİLEYECEK?

BİST’te işlem görenler arasında net döviz pozisyonları itibariyle döviz fazlası olan şirketlerin başında Enka İnşaat geliyor. Şirketin ilk üç aylık dönem bilançosuna göre 1 milyar 756 milyon 467 bin TL’lik döviz fazlası bulunuyor. Döviz fazlası olan şirketler sıralamasında Enka İnşaat’ı 2013’ün ilk 3 aylık bilanço rakamlarına göre sırasıyla, Eczacıbaşı İlaç ( 452 milyon 761 bin TL), Sabancı Holding (446 milyon 221 bin TL), TAV Havalimanları (410 milyon 590 bin TL) ve Şişecam (370 milyon 314 bin 749 TL) takip ediyor.

Döviz açığı bulunan şirketlerin başında ise Koç Holding var. Şirketin 6 milyar 446 milyon 135 bin TL’lik döviz açığı bulunuyor. Tüpraş 5 milyar 849 milyon 744 bin, Türk Telekom 5 milyar 411 milyon 592 bin, Türk Hava Yolları 3 milyar 86 milyon 922 bin 374, Anadolu Efes ise 2 milyar 310 milyon 160 bin TL döviz açığıyla Koç’u izliyorlar. Migros 2 milyar 25 milyon 631 bin, Akenerji 1 milyar 492 milyon 522 bin 742, Vestel 1 milyar 398 milyon 533 bin, Garanti Factoring 1 milyar 191 milyon, Coca-Cola İçecek 1 milyar 111 milyon 343 bin, Ford Otosan 1 milyar 84 milyon 632 bin 468, Aksa Enerji de 1 milyar 80 milyon 502 bin 169 TL döviz açık pozisyonuna sahip.

Döviz kurlarındaki artış, ihracat rakamları yüksek şirketleri ise öne çıkarıyor. 2013 yılı 3 aylık bilanço rakamlarına göre ihracatının satışlarına oranı en yüksek şirketler; Park Madencilik % 88, Türk Hava Yolları % 82, Frigo Gıda % 82, Bak Ambalaj % 81 ve Hatay Tekstil % 78 şeklinde sıralanıyor.
http://www.hisseturk.com/dolar-borcu-olan-sirketlere-dikkat/

ahmetd76
31-07-2013, 09:33
Jon usta. mevduat faizlerindeki devam eden artışa ne dersin? 12leri falan görür mü? yoksa 10larda stop mu? yani günlük vade mi? 32 günlük vade mi?

ALİBEYOĞLU
31-07-2013, 09:38
Faiz oranlarının yukselecegi konusunda kimsenin suphesi yok...tek tartısma ne kadar yukseleceğidir.Eylül ayında yılın sonu için ön sinyaller gelecektir.Bence yılı %13 ler civarında bitiririz.
MB baskanı temmuz ayında enflasyon %9 a vurup sonraki aylarda dusus olacağını belirtmiş...Bunu hep yapyorlar sürekli geciştirme politikası.Bir sonraki ay içinde aynı soylemi soyleyeceklerdir.Zaman kazanma ve gunu idare etme taktikleri...
Normalde temmuz ayında tarımsal fiyatlardaki gevsemeyele fiyatların dip yapması gereken zamanlardır.Enflasyonun zirve yaptığı eylul ayında ne olacak durumumuz peki?
Bence artık herkesin dikkatli olması gereken bir doneme giriyoruz?aman dikkat...Bireylerin tümü bankalara borclu.Borcu borcla ceviriyorlar.Bu sanal düzenden tek karlı çıkan bankalar...Son 10 yılda karları duzenli olarak artan tek bankalardır.
Vatandas magdur , banka calısanlarıda bu durmlardan magdur...Dün Bursadan bankacı bir dostum aradı.
TR nin sayılı bankalarından birinin Bursa besevler subesinin opr. yönetmeni daha 37 yasında iken kalp krizi gecirip vefat etmiş , kadıncaz can cekişirken bile o subeye gitmek istemiyorum (yıllık izinden donmüs ve yasasaydı dun iş bası yapacaktı) diye diye son nefesini vermiş.Her aksam 9 da işten cıkıyorlarmıs ,banka muduru hep baskı uyguluyormus.
Cok uzuldum.Aslında bankacıların pek sevmediği bir musteri profilim vardır.Mevduat donuslerimde pek cok izmir subesini carpıstırıırm.Uzaktan bakınca tas bebekler gibi...ama demekki izmit pişmaniyesi gibi.yiyende pisman yemeyende misali...
her ne kadar 0.5 extra oran almak için bankacılar tarafından sevilmesemde , kotu calısma kosullarını BDDK ya mail ile sikayet ettim.Bakalım ne cıkacak?Ha bu arada , masak buyuk 1 bankamızın istanbul subelerini incelemeye almıs, kokusu yakında cıkacaktır.
Faiz oranlarının artmasıyla kredi kartı ve bireysel kredi maliyetleri artcaktır.Buda ekonomi üzerinde baskılayıcı etki yapacaktır.ben acıkcası artık mevduat guvence kısmınada suphe ile bakıyorum.Bu nedenle ABD doları bu sevieyelerde klaır ise bir sonraki mevduat donusumde dolara gecip faize yatırmayı dusunuyorum....

julia.luthor
31-07-2013, 10:24
İstisnai günlere bakacağız...
Ek sıkılaştırmalar faiz için iyi olacak.

JonDowes
31-07-2013, 10:34
Jon usta. mevduat faizlerindeki devam eden artışa ne dersin? 12leri falan görür mü? yoksa 10larda stop mu? yani günlük vade mi? 32 günlük vade mi?

Yükseliş bir süre daha devam edebilir ama 12'ler görülür mü bilemiyorum (bunu bilmenin yolu da yok zaten, biliyorum diyen sallıyordur). Yükselişin nedeni enflasyon değil yabancı çıkışı ve kur yükselişi olduğu için; bu 2 neden bittiğinde yükselişin de durmasını beklerim. (Bana öğretilmeye çalışılan) FED Tapering, sanıldığı kadar kısa sürede para arzlarını vurmayacak. Son 2 aydaki uluslararası para hareketleri hep gelecek 24 ayın fiyatlanmasını içeriyor. Fiyatlama bittiğinde orası da durulacak. Biz Gezi olayları nedeniyle çifte kavrulmuş yaşadık. Meksika, Kore, Rusya gibi ülkelerde para çıkışı durduğunda bize de yansıması çok uzun sürmez, tabii yeni siyasi mini-krizler çıkmazsa içerde.

Mevduat konusunda herkes bildiği gibi yapsın. Ben olsam bir süre daha uzun vadeli bağlamam. En azından çift basamaklılar görülmesi beklenmeli.

memet1
31-07-2013, 10:35
yoldaş alibeyoğlu yarısı dth olarak bende aynı fikirdeyim ama biz mevduatçıların kanına işlemiş 1ay kalır sonra tl faize döneriz dayanamayız...benden sölemesi...

kutsi9
31-07-2013, 10:45
Gelecek mevduatçılar için risk içerdiği kesin' ufak olur büyük olur tahmini zor, ama Kıbrıs a bakacak olursak http://turkish.ruvr.ru/2013_07_29/Bank-of-Cyprusta-mevduatlarin-yuzde-47i-haczedilecek/

Heval
31-07-2013, 10:46
FED para basmayı durduracak mı ,azaltacak mı ! Asıl mesele bu , kişisel olarak FED e inanmıyorum maalesef

Fakat FED frene dokunuyorum derse %20 faiz e doğru yol alırız , tam tersi durumda ise 8-9 bandında kalırız.

USDTRY hala çok güçlü , yarı egzotiklerin çoğu gördükleri en düşük seviyelere yakın yerlerde dolanıyor ve FED kararı bekliyor.USDTRY FED in kararı aleyhimize olması durumunda 1.97 zirvesini geçeceğine inanıyorum.

Herkerse bol kazançlar

memorex
31-07-2013, 11:32
ABD faizi şu olursa bizde faiz bu olur demek bana mantıklı gelmiyor özellikle geçmişe bakıp benzerlik aramakta mümkün değil.Bu derece döviz pozisyon açığı ile yakalanmış ve çılgın cari açıkla idare eden bir ekonomi olarak korkum KABUS senaryolarının gerçekleşmesi.Bizim tahvil ve mevduat faizlerinde TAVAN seviye belirleyebilmek mümkün DEĞİL kanaatindeyim.En az hasarla atlatabilmek için KISA vade gitmeli .Uzun vade bağlasam mı diye düşünebilen arkadaşın iyimserliğine şaşırdım.FÖŞ baba her zaman tutturamaz fakat ekonomik aktörlerin pozisyonlarını iyi özetlemiş.

rodos
31-07-2013, 11:51
http://www.dunya.com/merkezin-bes-aylik-enflasyon-tahmini-yuzde-17-152767yy.htm

Merkez'in beş aylık enflasyon tahmini yüzde 1.7

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklarken "Son beş ayda yüzde 1.7 enflasyon bekliyoruz" şeklinde doğrudan bir oran vermiş değil elbette. Ama, M.Ö. 200'lü yıllarda yaşayan Arşimet'in "Bana dayanacak bir yer gösterin, Dünya'yı yerinden oynatayım" sözündeki gibi, Merkez Bankası dayanacak bir oran verince, son beş ayın enflasyonunu hesaplamak basit bir işlemden öteye gitmeyecek kadar kolaylaşıverdi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, yılın üçüncü enflasyon raporu çerçevesinde 2013 enflasyon tahminlerini yüzde 5.3'ten yüzde 6.2'ye revize ettiklerini açıkladı. Merkez Bankası, enflasyonu 5.2 ile yüzde 7.2 arasında bekliyor, orta nokta da yüzde 6.2 düzeyinde. Daha önceki tahminde orta nokta yüzde 5.3 olmak üzere yüzde 4.1 ile yüzde 6.5 arasında bir beklenti vardı.

Yüzde 6.2'lik oranın ne kadar gerçekçi olabileceğine dönük bir dizi soru var ve Başkan Başçı, bu soruları geniş biçimde yanıtladı. Para politikası duruşu, petrol fiyatları, tütün ve enerjide ek vergi ayarlaması yapılmayacağı gibi bir dizi etken dikkate alınıyor ve enflasyon yüzde 6.2 olarak tahmin ediliyor.

Biz biraz başka bir cepheden bakalım ve bulunduğumuz nokta itibariyle yüzde 6.2'nin ne kadar gerçekçi bir tahmin olduğunu irdelemeye çalışalım istedik.

"Yüzde 9'a çıkacak"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TÜFE'nin temmuz ayında yıllık bazda yüzde 9'a yaklaşacağını, daha sonra ise inişe geçeceğini söyledi. Haziran sonunda yüzde 8.3 olan yıllık TÜFE'nin temmuzda yüzde 9'a yaklaşması demek, temmuz ayındaki TÜFE artışının yüzde 0.4 olması demek. Önce bu tespiti yapalım.

Temmuz ayındaki yüzde 0.4'lük artış da TÜFE'nin ilk yedi aydaki artışının yüzde 4.4'ü bulması demek. İlk yedi aydaki bu artıştan sonra, yılın tümündeki yüzde 6.2 için nasıl bir marj kalıyor derseniz, hesaplaması çok kolay tabii ki, yalnızca yüzde 1.72.

İşte "Merkez Bankası'nın son beş aydaki enflasyon tahmini yüzde 1.7" derken bunu kastediyoruz.

Olanaksız gibi

Ekli tabloda 2005'den bu yana ilk altı ay ve ikinci altı ay ile ilk yedi ay ve son beş ayın, ayrıca yıl toplamının TÜFE artışları var. Rakamlar öylesine açık ki...

İlk yedi aydaki artış yüzde 4.4 olursa, dokuz yılın en yüksek üçüncü artışı gerçekleşmiş olacak. Yedi aydaki yüzde 4.4 artıştan sonra yılı yüzde 6.2'de tamamlamak için son beş aydaki artışı yüzde 1.72'de tutturmak zorunda olduğumuzu belirttik. Peki, geçmiş yıllarda hiç bu düzeyde, hatta buna yakın bir artış söz konusu olabilmiş mi?

Son beş ay itibariyle en düşük artış 2010 yılında gerçekleşmiş, o da yüzde 3.21; yani bu yıl için öngörülenin neredeyse bir kat fazlası. Bırakınız daha yüksek gerçekleşmeler olan diğer yılları, son beş ayda daha önceki en düşük oran olan yüzde 3.21 kadar bir artış olsa bile 2013'ün TÜFE artışı yüzde 7.8'i bulacak demektir.

Yüzde 8'in altı çok zor

Merkez Bankası aslında gerçekleşmenin daha yukarıda olacağını görmekle birlikte yüzde 5.3'lük tahminini birden çok yukarı çekmemek uğruna yüzde 6.2'yi tercih etmiş olabilir mi, sanmıyoruz tabii ki.

Ancak, Merkez Bankası çeşitli varsayımlarla yüzde 6.2'lik bir tahmin dile getirmiş olsa da tüm göstergeler yüzde 8'in altında bir gerçekleşmenin çok ama çok zor olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik, dünya konjonktürü de aleyhte.

Biz, daha önce de dile getirdiğimiz gibi yıllık TÜFE artışının yılsonuna kadar yüzde 8-9 bandında seyredeceği görüşümüzü koruyoruz.

Yıllık oran 2014'ün başında Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın dikkat çektiği gibi bu yılın ocak ayında tütün fiyatlarına yapılan yüksek zamların devreden çıkmasıyla yüzde 5'lere doğru iner mi bilinmez. Gerçekleştiği takdirde yüzde 6.2'den yüzde 5'lere inmek kolay. Ama ya 2013 gerçekleşmesi yüzde 8-9 bandında olursa... Tütün devreden çıktı, diye öyle birden yüzde 5'ler görülemez.

Bu arada yeri gelmişken, Merkez Bankası'nın 2014 yılı enflasyonunu orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3.3 ile yüzde 6.7 arasında tahmin ettiğini belirtelim.

http://www.dunya.com/d/other/8792.jpg

Heval
31-07-2013, 13:48
Türkiye nin Tüm verileri bizim gibi Mevduatcı aleyhine gelişiyor.Döviz tarafındaki haraket ise Dövizde olanların paralarını Eflasyona karşı daha iyi koruduğu izlenimi doğmaktadır.

Kısaca MB-Bankalar-Hükümet el birliği etmiş bir vaziyette bizlerin parasının alım gücünü düşürerek kendilerini finanse etmemizi istiyor ve yaptırıyorlar ....

Onların MB varsa bizimde Sandıkta kullanacağımız 1 silahımız var , onu da yeni yılda tekrar kullanma şansı yakalayacağız...

memet1
31-07-2013, 13:53
yarın için abankta9.5 ten iyi oran varmı...odea kaç...tşk...

Kentucky
31-07-2013, 14:55
FED konusunda farklı kaynaklardan topladığım bilgiler ışığında olası senaryolar

- Eylül'de varlık alımının 85 milyardan, 65 milyara düşürülmesi,
- Varlık alımının tamamen bitirilmesi için işsizliğin 7.1-7.2 gibi seviyelere gelmesi (bunu açıkca söyleceklerini sanmıyorum)

- Forward Guidance da değişiklikler yapılması
- Enflasyon hedefi için üst bandın yanına, alt bantta eklenmesi
(Üst bant: 2.5 idi, mesela alt bant: 1.5 - üstüne çıkarsa faiz arttır, altına düşerse ne olursa olsun faiz arttırma)

- Diğer faktör, işsizlik oranı hedefinin şu anki 6.5 dan daha aşağıya çekilmesi (6 mı mesela?)

Benim buradan çıkardığım,

FED öngörülebilir zaman içerisinde yüksek enflasyon beklemiyor.
Varlık alımlarını bitirmek için daha istekliler ama düşük faizler için ise daha ılımlılar.

Sonuç, ABD'de herhangi bir enflasyon tehlikesi başgöstermediği sürece faizlerin düşük kalması beklenebilir.

dudu
31-07-2013, 15:24
Türkiye nin Tüm verileri bizim gibi Mevduatcı aleyhine gelişiyor.Döviz tarafındaki haraket ise Dövizde olanların paralarını Eflasyona karşı daha iyi koruduğu izlenimi doğmaktadır.

Kısaca MB-Bankalar-Hükümet el birliği etmiş bir vaziyette bizlerin parasının alım gücünü düşürerek kendilerini finanse etmemizi istiyor ve yaptırıyorlar ....

Onların MB varsa bizimde Sandıkta kullanacağımız 1 silahımız var , onu da yeni yılda tekrar kullanma şansı yakalayacağız...

Kur artisi mi faiz artisi mi derseniz, ekonomik aktorler tabii ki kur artisini yegleyeceklerdir.
Biraz iyi yonetilebilirse bilancolara faiz artisi kadar kotu etki yapmaz. Ihracati da biraz tesvik eder.
Faiz artisi her seye az cok girer, yansir, ekonomik zarari daha fazladir.
Mevduat faizlerine yansimasi bu nedenle zaman alir.
Bankalar kredi faizlerini cok daha cabuk artirirlar.
Kaynak maliyetinin yukselmesini dogal olarak istemezler.

Syg,

dudu
31-07-2013, 15:37

Syg,

Az once gelen ABD verileri ile sanirim 2. sik gerceklesme yolunda...

Syg,

Eluus
31-07-2013, 16:04
Çok komik daha geçen gün Erdem Başçı açıklamasında faiz koridorunun yeterli olduğu kanaatindeyiz demişti şimdi kur gene 1.94'ü geçmiş durumda. İhracatçı bile max 1.90 olsun diyor. TL'nin bu kadar değersiz olmasının ülkeye hiç bi faydasının olmadığı gün gibi açık. Bunlar hala enflasyon hedefimiz 6.2 deyip milletle dalga geçermiş gibi faizi %4.5'da tutuyorlar.

Bu adamlar nasıl kızarıp bozarmadan utanmadan insanların karşısına çıkabiliyorlar hala o makamı işgal edebiliyorlar anlamıyorum...

mandrake
31-07-2013, 16:31
o kadar yüksek bir oran yok 2001 sonrasında...

Mart bilançolarına göre mevduat bankalarının mevduat toplamları
Kamu sermayeli: 266 milyar (%34) (bunun da yarıya yakını tek başına Ziraat)
Özel ve yabancı sermayeli: 523 milyar (%66)

duzelttiginiz icin tesekkurler demek baska bir seyle karistirmisim

Merak ediyorum trend ne yonde? Yani mevduatta ozel bankalara kaymas varmi yillara gore?

Adali1960
31-07-2013, 16:36
Selam jondowes,kritik gunler yasiyoruz...Hemen hemen butun kose yazarlarinin ortak fikri,doviz fiyatlarinin yukariya,TL`nin asagiya dogru hareket edecegi yonunde..TL`nin ne kadar deger kaybedecegini,hangi rakamlarda duraklayacagini yazan pek yok..Uzak da olsa,tahmini imkansiz da olsa,onumuzdeki en az alti ayda TL`nin dolar-euro karsisindaki degerini tahmin etmeniz mumkunmu..?
Simdiden cok tesekkurler..

arda27
31-07-2013, 17:10
9,23 oldu gösterge faizi ama ilginç abd 10 yıllıkları rallide bizde tepki sınırlı ?

YTD

mandrake
31-07-2013, 17:33
Yahu kirkyilin basi bir ev alacaktik icime kurt dustu simdi
Ama satilan evlerin anca %20 si konut kredisi ile satiliyor diye biliyorum. Yani faizlerin yukselmesi elbette ekonomiyi durdurur ama satislari eger satilacaksa durdurmaz. Yani etkisi sinirli olur diye dusunuyorum.
Elimdeki dolari bugun 1.94 ten cevirip ev almak var
Dolari %2.5 3 ten faize koymak var.
1.94 ten TL ye cevirip %9.5 tan faize koyup bu forumdaki bazilarinin dedigi gibi ileride %12-13 faizi toplamak var.

Off offf

emin48
31-07-2013, 17:40
boşuna mı demişler,
paranmı var derdin var..
az dert değil seninkisi şimdi :))

Ama satilan evlerin anca %20 si konut kredisi ile satiliyor diye biliyorum. Yani faizlerin yukselmesi elbette ekonomiyi durdurur ama satislari eger satilacaksa durdurmaz. Yani etkisi sinirli olur diye dusunuyorum.
1.94 ten TL ye cevirip %9.5 tan faize koyup bu forumdaki bazilarinin dedigi gibi ileride %12-13 faizi toplamak var.

Off offf

dudu
31-07-2013, 17:47

Off offf

Eskiler derler ki:

Demir tava geldi komur bitti,
Akil basa geldi omur bitti

Ben olsam evimi alir, keyifle otururdum.
Hayat kisa.

Syg,

julia.luthor
31-07-2013, 18:11

Off offf

yatırım amaçlı alınmaz ama oturum amaçlı alınabilir...

kızılyıldız
31-07-2013, 18:11

Off offf

Bence biraz bekle ,dolar 1.96 olur gıbı duruyor, böyle giderse mevduat faizleri 10 un üzerine atacak. 3 4 ay mevduat yaparsın hemde kış ev fiyatları daha uygun olur bence. herşeyden önce hayırlısı olsun.

Heval
31-07-2013, 22:33
FED toplantı verileri ve gelen datalara göre piyasa FED in frene basacağını fiyatlamaya devam ediyor. para birimlerinden Sadece EURUSD sağlam duruyor.Özellikle egzotik /yarı egzotiklerde başlayan düşüş trendi devam ediyor.Bu da bizim gibi Dövize bağımlı/kolik olmuş ekonomilerde USDTRY ye de faz farkı ile yansıyacağını düşünüyorum...

Fed faiz kararının ardından şu açıklamalara yer verdi:

-Mortgage faiz oranları bir miktar yükseldi.

-ABD ekonomisi yılın ilk yarısında ılımlı bir hızla büyüdü.

-Ekonomik büyüme son dönemdeki hızından toparlanacak.

-Enflasyon orta vadede hedefe doğru hareket edecek.

-Hane halkı harcamaları ve işletme sabit yatırımlarında gelişme var, ancak işsizlik yüksek seyretmeye devam ediyor.

-Yüzde 2 hedefin altında enflasyon ekonomik performans için risk oluşturur.

-Tahvil alım miktarı sabit tutuldu.

-Uzun vadeli hazine kağıtlarından ayda 45 milyar dolar, Mortgage destekli kağıtlardan 40 milyar dolar tutarında alım yapılmaya devam edilecek.

memet1
31-07-2013, 23:12
yoldaşlar yarın müstü 9.50 32 gün bağlayacağım ama şu habere bi bakın ve biraz daha asılayımmı ...((ABD'de özel sektör istihdamı 200 bin ile beklentilerin üzerinde artarken, büyüme de ikinci çeyrekte yüzde 1.7 olarak açıklandı.

İstihdamdaki düzelme ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını daha yakın bir zamanda azaltacağı anlamına geliyor. Bu da para musluklarının kısılması olacağı için piyasalar veriyi 'olumsuz' olarak algılıyor.

ABD'den haberlerin ardından dolar hızla değer kazanarak 1.94 liranın üzerine çıkarak 1.9418 lirayı gördü.))...ne dersiniz...http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/07/31/dolar-firladi...yada 32 günden kısamı bağlayım...28 yada daha az varmı...

kızılyıldız
31-07-2013, 23:38
yoldaşlar yarın müstü 9.50 32 gün bağlayacağım ama şu habere bi bakın ve biraz daha asılayımmı ...((ABD'de özel sektör istihdamı 200 bin ile beklentilerin üzerinde artarken, büyüme de ikinci çeyrekte yüzde 1.7 olarak açıklandı.

İstihdamdaki düzelme ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını daha yakın bir zamanda azaltacağı anlamına geliyor. Bu da para musluklarının kısılması olacağı için piyasalar veriyi 'olumsuz' olarak algılıyor.

ABD'den haberlerin ardından dolar hızla değer kazanarak 1.94 liranın üzerine çıkarak 1.9418 lirayı gördü.))...ne dersiniz...http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/07/31/dolar-firladi...yada 32 günden kısamı bağlayım...28 yada daha az varmı...

Cuma günü tarım dışı istihdam var iyi gelecek gibi duruyor, pazartesi bizde enflasyon verisi 9 u görecek gibiyiz, mb nin faiz artışı yabancıları memnun etmedi, mb yi zorlayacaklardır artış için, piyasalar satışta ama 9.50 iyi bence kafan bir ay rahat olur veya salı gününe kadar günlük gidebilirsin.

pazarcışükrü51
31-07-2013, 23:43
9.50 veren hangi banka?

JonDowes
01-08-2013, 00:29
Merak ediyorum trend ne yonde? Yani mevduatta ozel bankalara kaymas varmi yillara gore?

Kamulaştırmalar bitinceye kadar yükseldi, sonra kademeli olarak düşmeye başladı. Son yıllarda yataya girdi: 3'te biri kamu.

2002 Aralık döneminde kamunun payı: %34.2
2004 Aralık döneminde kamunun payı: %41.7
2008 Aralık döneminde kamunun payı: %35.5
2012 Aralık döneminde kamunun payı: %34.5

Selam jondowes,kritik gunler yasiyoruz...Hemen hemen butun kose yazarlarinin ortak fikri,doviz fiyatlarinin yukariya,TL`nin asagiya dogru hareket edecegi yonunde..TL`nin ne kadar deger kaybedecegini,hangi rakamlarda duraklayacagini yazan pek yok..Uzak da olsa,tahmini imkansiz da olsa,onumuzdeki en az alti ayda TL`nin dolar-euro karsisindaki degerini tahmin etmeniz mumkunmu..?
Simdiden cok tesekkurler..

Tahmini sevmem. Daha dogrusu açıklamayı sevmem. Birilerini yönlendirebilir; herkesin düşüncesi kendine olsun. Mutlaka bir fikir istiyorsanız Ali Ağaoğlu (gazeteci olan) ara sıra tepe ve dip tahminlerini yazar, genel olarak köşe yazarları arasında en mantıklı tahminleri olan odur. Eski bir hazineci olmasının da etkisi var tabii bunda, trader mantığını ve dünyada para akışının kanallarını biliyor. Bir de Uğur Gürses var. pek tahmin yapmaz ama o da eğer yaparsa, mantığı sağlamdır.

arda27
01-08-2013, 00:43
odebanktan 8 günlük vadesi dolan parayı zorda olsa 9,45 den 32 bağladım ,

teb 9,20 verdi o kadar da bastırdım müdür beye aynı oranı verseydi teb e bağlayacaktım ama veremediler

bugün iki bankada faiz oranları bir miktar geriledi dediler

demek ki ortalık durulur gibi olsa hızlıca aşağıya gelecek faizler

kafam karıştı bugun 45 gün mü 32 gün mü diye ?

abd de bu kadar veri gelirken hop oturuphop kalkıcağız gibi , ne dersiniz

chucky68
01-08-2013, 01:14
odebanktan 8 günlük vadesi dolan parayı zorda olsa 9,45 den 32 bağladım ,

teb 9,20 verdi o kadar da bastırdım müdür beye aynı oranı verseydi teb e bağlayacaktım ama veremediler

bugün iki bankada faiz oranları bir miktar geriledi dediler

demek ki ortalık durulur gibi olsa hızlıca aşağıya gelecek faizler

kafam karıştı bugun 45 gün mü 32 gün mü diye ?

abd de bu kadar veri gelirken hop oturuphop kalkıcağız gibi , ne dersiniz

hop oturup hop kalkmamak için bulduğun güzel bir orana bağlat gitsin...%9.45 oran fena bir oran değil...odea bank sana bu oranı kaç gün vade için verdi???...45 gün için verdiyse bence bağlat....işin pratiği şöyle...şayet bir süre sonra senin para bağlıyken faizler %10.5 olsaydı senin ana paran ne kadar kayba uğrardı??....yani olabilecek en üst orta vadedeki faizi ben %10.5 olarak baz aldım...bu orana 45 gün içinde gelebilirmi???....gelirse ne zaman gelir??....buna göre işin matematiğini deneme yoluyla yapabilirisn...bence para miktarın kalın değilse papatya falına bile değmez....aralığa kadar yön üç aşağıya beş yukarıya aynı....eğer tutarsa aralıkta iyi bir oran gelirse herşey yapılabilir...o zamanki atmosfere bağlı....

C H U C K Y...........................................SON BEBEK

chucky68
01-08-2013, 01:18
ekonomi yazarları içinde süleyman yaşar......tv kanalları içindede beyaz tv......bu ikisine göre rota çizen yön belirlemeye çalışan ahirette kazaya uğrarsa her ikisindende hesap sorar....çünki her ikiside aşırı hükümet yanlısı objektif olmayan tek taraflı gözlük takan biri kalem diğeride medyadır....saygılar

C H U C K Y.....................................SON BEBEK

ahmetd76
01-08-2013, 08:52
Kamulaştırmalar bitinceye kadar yükseldi, sonra kademeli olarak düşmeye başladı. Son yıllarda yataya girdi: 3'te biri kamu.

2002 Aralık döneminde kamunun payı: %34.2
2004 Aralık döneminde kamunun payı: %41.7
2008 Aralık döneminde kamunun payı: %35.5
2012 Aralık döneminde kamunun payı: %34.5

Tahmini sevmem. Daha dogrusu açıklamayı sevmem. Birilerini yönlendirebilir; herkesin düşüncesi kendine olsun. Mutlaka bir fikir istiyorsanız Ali Ağaoğlu (gazeteci olan) ara sıra tepe ve dip tahminlerini yazar, genel olarak köşe yazarları arasında en mantıklı tahminleri olan odur. Eski bir hazineci olmasının da etkisi var tabii bunda, trader mantığını ve dünyada para akışının kanallarını biliyor. Bir de Uğur Gürses var. pek tahmin yapmaz ama o da eğer yaparsa, mantığı sağlamdır.

Jon Usta. Ali Ağaoğlu "Diğer yandan tüm toplantı boyunca “likiditesi kuruyan” ve finansal piyasaların en önemli parçası olan bono piyasalarından hemen hiç bahsedilmemesi oldukça şaşırtıcıydı. " demiş. Ben basit yatırımcı olarak bono nedir bilmem anlamam. Hayatımda bono almış satmışlığım da yoktur. Şimdi bu bonoların likidetsi yeşermezse ne olur? Bize yansıması nedir?

memet1
01-08-2013, 09:27
9.50 veren hangi banka?alternbank 2gün önceki oran,bugün abank ve odeayı merak ediyorum...

oguzozi
01-08-2013, 11:34
Teb 9.30
Odea para ve konusmaniza gore 10 a kdr yolu var.

JonDowes
01-08-2013, 11:42
Jon Usta. Ali Ağaoğlu "Diğer yandan tüm toplantı boyunca “likiditesi kuruyan” ve finansal piyasaların en önemli parçası olan bono piyasalarından hemen hiç bahsedilmemesi oldukça şaşırtıcıydı. " demiş. Ben basit yatırımcı olarak bono nedir bilmem anlamam. Hayatımda bono almış satmışlığım da yoktur. Şimdi bu bonoların likidetsi yeşermezse ne olur? Bize yansıması nedir?

Devletin çıkardıgı borçlanma senetleri, yabancı yatırımcıların ülkeye gelip de faiz kazandıgı ana yatırım aracıdır. Yani faiz lobisinin besinidir. Eğer bunlarda likidite (işlem hacmi ve dar fiyat aralığı) kaybolursa, yabancılar çıkmak istediklerinde çıkamazlar. Panik yaparak faizleri çok hızlı yukarı ittirebilirler. Bu da finansal krize giden yolu açabilir. Bu da hoş bir durum değildir. Yani mevduat yatırımcısının "likidite kurusun oh iyi iyi" demesi yanlış olur; 1 hafta sonra eşin dostun işsiz kaldığı öğrenilebilir. Bir ülkenin finans sektörünün gücü, likiditesi ile doğru orantılıdır.

kameriko8
01-08-2013, 12:57
Devletin çıkardıgı borçlanma senetleri, yabancı yatırımcıların ülkeye gelip de faiz kazandıgı ana yatırım aracıdır. Yani faiz lobisinin besinidir. Eğer bunlarda likidite (işlem hacmi ve dar fiyat aralığı) kaybolursa, yabancılar çıkmak istediklerinde çıkamazlar. Panik yaparak faizleri çok hızlı yukarı ittirebilirler. Bu da finansal krize giden yolu açabilir. Bu da hoş bir durum değildir. Yani mevduat yatırımcısının "likidite kurusun oh iyi iyi" demesi yanlış olur; 1 hafta sonra eşin dostun işsiz kaldığı öğrenilebilir. Bir ülkenin finans sektörünün gücü, likiditesi ile doğru orantılıdır.

gösterge 9 un altına geldi. Nasıl oluyor bir bilen yanıtlasın lütfen?

memet1
01-08-2013, 13:20
yoldaşlar 9.50 abank 32 gün bağlandı...

memet1
01-08-2013, 13:21
enparacılara soru ...evlilik tarihinizi gün ay yıl olarak biliyormusunuz....

memet1
01-08-2013, 13:23
güvenlik sorusu olarak eft de telefonla soruluyor...bilmeyenler ezberlesin...bankalar mernisten görüyor...

dudu
01-08-2013, 13:28
gösterge 9 un altına geldi. Nasıl oluyor bir bilen yanıtlasın lütfen?

Daha once yazmistim. Teknik olarak dusmesi gerekiyordu dustu ama merak etmeyin fazla surmez.

Syg,

memet1
01-08-2013, 13:29
ziraat kendini yırttı anca 8.5 verdi burgan 9.35 verdi...

Ali Haylaz
01-08-2013, 13:44
Enpara kredi kart aidatı ne kadar bilen var mı ?

ozziem
01-08-2013, 13:57
Enpara kredi kart aidatı ne kadar bilen var mı ?

??? böyle bir şey mi var

Ali Haylaz
01-08-2013, 14:01
??? böyle bir şey mi var

Enpara'ya hesap açtırmak için form doldurdum birazdan gelip işlemleri yapacaklar bir de kart vereceklermiş o kartı kredi kartı olarak verecekler diye düşünüyorum.Yanlışsam düzeltin lütfen

dudu
01-08-2013, 14:17
Enpara'ya hesap açtırmak için form doldurdum birazdan gelip işlemleri yapacaklar bir de kart vereceklermiş o kartı kredi kartı olarak verecekler diye düşünüyorum.Yanlışsam düzeltin lütfen

Kart kredi karti degil sadece vadesiz hesabinizla ilisiklendirilmis, atmlerden para cekmeniz ve alisveris yaparken direkt vadesiz hesabinizdan dusulen bir nakit karti.
Adi encard, ucretsiz.

https://www.finansbank.enpara.com/urunler/encard/default.aspx

Syg,

Ali Haylaz
01-08-2013, 14:25
Kart kredi karti degil sadece vadesiz hesabinizla ilisiklendirilmis, atmlerden para cekmeniz ve alisveris yaparken direkt vadesiz hesabinizdan dusulen bir nakit karti.
Adi encard, ucretsiz.

Syg,

Teşekkür ederim gelen bayanda aynı şeyi anlatıyordu.Çok sağolun

dudu
01-08-2013, 14:34

Ha bir de cok guzel bir promosyon anlasmasi var.
Yemeksepeti.com'dan kapiya yemek getirtip bu encard ile odediginizde, tabii vadesiz hesapda o kadar para olacak, slipin uzerindeki numara ile yemek bedelinin %20 sini enpara.com sizin hesabiniza geri yatiriyor.

Syg,

memet1
01-08-2013, 14:47
haylaz yoldaş ilerde eft yaparsan üstte dediğimi ezberle...syg...

dudu
01-08-2013, 14:50
Ben sayisini unuttugum kadar enpara.com'dan internetten eft yaptim, kimse bana evlilik tarihimi sormadi.
Internet disinda eft oluyor mu onu da bilmiyorum bu arada.

Syg,

Ali Haylaz
01-08-2013, 15:03

Ha bir de cok guzel bir promosyon anlasmasi var.
Yemeksepeti.com'dan kapiya yemek getirtip bu encard ile odediginizde, tabii vadesiz hesapda o kadar para olacak, slipin uzerindeki numara ile yemek bedelinin %20 sini enpara.com sizin hesabiniza geri yatiriyor.

Syg,

Evet öyleymiş.Artık bende Enpara'lı oldum :)

haylaz yoldaş ilerde eft yaparsan üstte dediğimi ezberle...syg...

O tarihi unutmak mümkün mü ? :D

memet1
01-08-2013, 15:13
Ben sayisini unuttugum kadar enpara.com'dan internetten eft yaptim, kimse bana evlilik tarihimi sormadi.
Internet disinda eft oluyor mu onu da bilmiyorum bu arada

Syg,eft51bin,soru için limitmi varki...masraf olmasın diye evlilik tarihini ben hiç aklımda tutmam!!!

mandrake
01-08-2013, 16:25
evlilik tarihi aklinda olmayanlar nasil esinizin hismindan kurtuluyorsunuz?

hani cicek nerede, disarida yemek ne bilim ufak bir hediye?

yada ben cok amerikalilasmisim heralde

Vadelisever
01-08-2013, 16:58
eft51bin,soru için limitmi varki...masraf olmasın diye evlilik tarihini ben hiç aklımda tutmam!!!

Bankaların kredi kartı işlemleri, ATM'den para çekme, para transferleri vs gibi işlemlerde farklı güvenlik uygulamaları oluyor, bunları da belli periyotlarda değiştiriyorlar. Örneğin ben kredi kartımla belli bir tutarın üzerinde alış veriş yaptığım zaman banka beni arayıp bu işlemi siz mi yaptınız diye soruyor bazen ya da ATM'den belli bir tutarın üzerinde para çektiğim zaman SMS atıyorlar. Ben bu uygulamaları çok faydalı buluyorum. Evlenme tarihi sorulduğunu ilk defa duydum, ama akıllıca bir soru, anne kızlık soyadından daha güvenli, facebook'tan dayısını bulduğum kişinin anne kızlık soyadını da öğrenebilirim çünkü :) gerçi bir sürü insan evlilik fotolarını da koyuyor facebook'a, fotonun üstünde tarih varsa o da süper güvenli değil :) Enpara'da gizli güvenlik sorusu var, o çok faydalı aslında, niye onu sormadılar acaba?

memet1
01-08-2013, 19:08
soruya bende hakveriyorum güzel bir şey...amabenim düğün tarihim ile resmi nikah tarihi farklı...onedenle dedimkiçocukların adını sor...ama onuda mernisten görebilirler...

memet1
01-08-2013, 19:10
evlilik tarihi aklinda olmayanlar nasil esinizin hismindan kurtuluyorsunuz?

hani cicek nerede, disarida yemek ne bilim ufak bir hediye?

yada ben cok amerikalilasmisim heraldebir hafta önceden bir çiçek yada başka bişey al...hatırlamadın muhabbeti olmuyor...

Heval
01-08-2013, 22:22
ABD Faizleri ;

2.7230 Up 0.13(5.01%)

TR Faizleri ;
Bileşik Faiz 8,90 (%-3,58)

Kim dalga geçiyor , bizmi ABD liler mi ?!

pazarcışükrü51
01-08-2013, 22:37
Dikkat ederseniz
merkez bankasının açtığı
50 milyon $ ilk ihaleye
nedense 100 milyon $ lık teklif geliyor
Yaklaşık 2 katı
Birileri sen ne satarsan ben alırım diyor
Bu yoldan erken dönmekte fayda var
Bazen zehir en iyi panzehirdir
Faiz
75 dersin duruma göre 375 arttırırsın
Kimsenın gıgı çıkmaz
YTD değildir

ozziem
02-08-2013, 01:50
ABD Faizleri ;

2.7230 Up 0.13(5.01%)

TR Faizleri ;
Bileşik Faiz 8,90 (%-3,58)

Kim dalga geçiyor , bizmi ABD liler mi ?!

Hayır bizde 8.90 a düştüğünde orada 2.58 bandına düşmüştü gün içinde. Bizdeki düşüş yine de fazla ama ABD 10 yıllıklar bu seviyedeyken biz 10 a yelken açarız. Şu anki 8.90 a takmamak lazım. Yeterki ABD 10 yıllık 2.70 de tutunabilsin. Dün de 2.70 e çıktı ama 2.58 i gördü sonra. Bugün kırarsa 3.00 lar gelir.

chucky68
02-08-2013, 02:45
burgan bank e-vadeli nihayet uzun vadelide inadını kırmış...oranlarını vergi avantajlı 365 gün için %9.25 yapmış....elbette bu oranlardan artık uzun bağlanmaz...ben uzun zamandır bu artışı sabırla bekliyordum...yani yönümüzü görmek açısından şu an için yıl sonuna kadar bu oranlar büyük ihtimalle dahada artar....ilk hedef geçen yıl verdikleri faiz olan %9.75 üzerine çıkmak....şu an için bunu vergi avantajıyla yakalamış durumdayız..eğer artış böyle devam ederde kazaren yıl sonuna kadar oranları %11 üzerine çıkarsa o zaman oturup ince hesap yapmak gerekir...öyle bir faiz oranı olurki bağlasan bir türlü bağlamasan bir türlü.....ya tekrar birşey olurda düşerse...yada acaba dahada oranlar çıkarmı??.....gerçekten çok zor....ama ilk hedef oranların dahada yukarıya taşınması....sabırla gene bunu takip ediyor olacağız.....

C H U C K Y....................................SON BEBEK

dudu
02-08-2013, 08:04
Dikkat ederseniz
merkez bankasının açtığı
50 milyon $ ilk ihaleye
nedense 100 milyon $ lık teklif geliyor
Yaklaşık 2 katı
Birileri sen ne satarsan ben alırım diyor
Bu yoldan erken dönmekte fayda var
Bazen zehir en iyi panzehirdir
Faiz
75 dersin duruma göre 375 arttırırsın
Kimsenın gıgı çıkmaz
YTD değildir

Yok oyle bol keseden faiz.
Onumuzde secim var.
Yuksek faiz dusuk buyume demektir. Secime giden hic bir iktidar secim oncesi
buyumenin dusmesini istemez.
Artiracak yer olsa bile artirmazlar.
Olaya bir de bu acidan bakmanizi oneririm.

Syg,

JonDowes
02-08-2013, 08:35
merkez bankasının açtığı 50 milyon $ ilk ihaleye nedense 100 milyon $ lık teklif geliyor

Bu, döviz ihalelerinin normal işleyişi. "Sen ne satarsan alırım"la hiç alakası yok. Bankalar, traderler her zaman para kazanmak için çalışır. Dövizin seviyesi 1.95 de olsa, 1.25 de olsa; ihale sonrası dövizin 30 pip bile olsa yükseleceğini düşünen trader, bazen 3 bazen 30 milyon dolar teklif atar. İhale bitince de piyasaya geri satar. İhalelere sadece Türk bankaları katılır. yani dövizi alıp dışarı kaçıracak adamlar değil. Onlar yine Türk bankalarından (veya onlar üzerinden) almak zorundalar.

afa35
02-08-2013, 09:03
Yok oyle bol keseden faiz.
Onumuzde secim var.
Yuksek faiz dusuk buyume demektir. Secime giden hic bir iktidar secim oncesi
buyumenin dusmesini istemez.
Artiracak yer olsa bile artirmazlar.
Olaya bir de bu acidan bakmanizi oneririm.

Syg,

O zamanda dolar yükselmez mi dolar yükselince her şeye zam gelmez mi seçime gidecek bir hükümet için bu açı bence daha kötü.

armiero
02-08-2013, 10:09
enpara.com da oranların yazdığı sayfayı görüntüleyemeyen sadece ben miyim

bi sorun mu var?

memet1
02-08-2013, 10:18
açılıyor sorun yok...

memet1
02-08-2013, 10:38
dün ziraat bana taşıma yaptırdıya,bundan sonra taşıma yaptıracak bankanın yanına uğramam...http://www.haber3.com/bankadan-para-cekenler-dikkat-haberi-2117910h.htmyoldaşların dikkatine...gösterge9.02

dudu
02-08-2013, 11:08
O zamanda dolar yükselmez mi dolar yükselince her şeye zam gelmez mi seçime gidecek bir hükümet için bu açı bence daha kötü.

Dolarin yukselmesi faizin yukselmesine gore daha yonetilebilir bir durum, hem kamu hem ozel icin.
Kaldi ki dovizin biraz yuksek olmasi ihracaati tesvik ediyor.
Dovizin enflasyonu artirdigi dogru da orada birebir iliski de yok. Su kadar kur artisi esittir su kadar enflasyon artisi diyemiyoruz. Buna
iktisatcilar kur geciskenligi diyorlar.

Syg,

lutfu001
02-08-2013, 11:49
Herkese slm.
Daha önceden bankalar arası dolar transfer etmiş olan arkadaşlar bu işlem sonucunda ne kadar yaklaşık maliyet oluşuyor acaba?
Eğer maliyet yüksekse dolarları satıp Tl transfer edip yeni bankadan dolar alıp oluşacak maliyeti sineye çekmeyi planlıyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
Miktar yaklaşık 40.000 usd

dudu
02-08-2013, 11:54
Herkese slm.
Daha önceden bankalar arası dolar transfer etmiş olan arkadaşlar bu işlem sonucunda ne kadar yaklaşık maliyet oluşuyor acaba?
Eğer maliyet yüksekse dolarları satıp Tl transfer edip yeni bankadan dolar alıp oluşacak maliyeti sineye çekmeyi planlıyorum.

Her bankanin internet sitesinde yaziyor. Her banka tutturabildigi kadar aliyor.
Gecen hafta bir akrabanin parasi garanti'den finans'a aktarildi. Biraz da garanti ile diklesildi.
Nasilsa para gidiyor diye 215.000 TL icin 250 TL eft ucreti aldilar.
Benim icin garanti yoktu artik ebediyen yok.
Bir gun param olursa ve onlarin da bana ihtiyaclari olursa and ictim onlari meletecegim.

Syg,

julia.luthor
02-08-2013, 12:03
Her bankanin internet sitesinde yaziyor. Her banka tutturabildigi kadar aliyor.
Gecen hafta bir akrabanin parasini garanti'den finans'a aktarildi. Biraz da garanti ile diklesildi.
Nasilsa para gidiyor diye 215.000 TL icin 250 TL eft ucreti aldilar.
Benim icin garanti yoktu artik ebediyen yok.
Bir gun param olursa ve onlarin da bana ihtiyaclari olursa and ictim onlari meletecegim.

Syg,

aynı fikirdeyiz.:yes::yes:

julia.luthor
02-08-2013, 12:11
Herkese slm.
bankanın sitesine bakınız.
bankadan bankaya çok değişiyor.

eraylmz
02-08-2013, 12:12
Bende katılıyorum. Her ay dolar olarak para yatan maaş hesabı için 3-4 ayda bir 15-20$ ücret kesiliyor. Babam yurtdışında olduğundan gidip görüşemedi. Gelince görüşeceğiz, bonus kartını da kapattıracağım.

İmkanınız varsa hazırlasınlar 40.000$ ı gidin alın, istediğiniz banka şubesine götürün yatırın. Halkbank EFT ücreti istediğinden 200K parayı 1 saatte nakit hazırlatıp 2 sokak ilerde başka bankaya götürdüğümü bilirim :)

lutfu001
02-08-2013, 12:15
Cevaplar için teşekkürler.
Banka ile yapılan anlaşma kapsamında TL işlemlerinden para alınmıyor fakat USD transferinde para alınacak diye biliyorum birde sadece gönderirken değil gönderdiğim bankada para kesecek sanırım o yüzden sormuştum.

lutfu001
02-08-2013, 12:17
Syn ereaylmz,
Daha önce sizin dediğiniz şekilde yapmıştım cebimde o kadar parayla dolmuşa bile bindim :D
Ama şuan Enpara'ya geçiyorum mecbur transfer etmem lazım.

Kentucky
02-08-2013, 12:38
Döviz EFT yapılamıyor ondandır, SWIFT yapmanız gerekecek...

Cevaplar için teşekkürler.
Banka ile yapılan anlaşma kapsamında TL işlemlerinden para alınmıyor fakat USD transferinde para alınacak diye biliyorum birde sadece gönderirken değil gönderdiğim bankada para kesecek sanırım o yüzden sormuştum.

dudu
02-08-2013, 12:42
En guzeli parayi nakit hazirlatmak, elden alip, ayni sehirde ise taksi ile goturmek.
En guzeli en ucuzu bu.
Benim kendi parami goturdugum hic bir banka benden bugune kadar kendilerinden para baska bir bankaya gidecegi zaman eft ucreti alamadilar, cunku
pazarligimi basdan o bankaya parayi goturmeden yaptim.

Syg,

eraylmz
02-08-2013, 13:44
enparaya transfer edecekseniz en mantıklısı finansbank döviz hesabı açarak yatırmanız. Oradan da ücretsiz enparaya transfer oluyor. Ben garantiden döviz olarak çekip bankadan finansbank maaş hesabıma yatırıyorum. Daha sonra internet bankacılığından ücretsiz havale...

Maaş hesabı olduğundan ücret alınmıyor olabilir, sormanızda yarar var.

lutfu001
02-08-2013, 13:57
Tüm cevaplar için teşekkürler.
Bende bankaların aldığı ücretlere gıcık olduğum için en uygun opsiyonu bulmaya çalışıyorum :D

hurricane54140
02-08-2013, 14:37
güncel oranlar:

abank : 9.50%
odeabank :9.40%
burgan: 9.25%
fibabanka: 9.00% - 9.50% 1m üstü
finans: 8.75% - 9.10% tanışma faizi

abank 9.50'den bağlandı.

hurricane54140
02-08-2013, 14:37
oranlar 32 günlüktür.

Eluus
02-08-2013, 14:47
oranlar 32 günlüktür.

Valör aynı günmüdür?

memet1
02-08-2013, 15:01
Valör aynı günmüdür?

ben dün abank bağladım valör aynı gün...

dudu
02-08-2013, 15:33
ABD datasi kotu geldi.

Dovize ve bonoya satis, BIST'e alis olarak yansidi.

ABD'de tarım dışı istihdam Temmuz ayında 162,000 ile beklenenin oldukça altında arttı.
Bloomberg HT

Syg,

hurricane54140
02-08-2013, 15:35
Valör aynı günmüdür?

valör aynı gün, öbür türlüsünü yazmak buradaki insanları kandırmak olur.

Eluus
02-08-2013, 15:40
valör aynı gün, öbür türlüsünü yazmak buradaki insanları kandırmak olur.

Haklısınız. Fakat insan bazen unutup kontrol etmeyebiliyor.

ahmetd76
02-08-2013, 15:45
En guzeli parayi nakit hazirlatmak, elden alip, ayni sehirde ise taksi ile goturmek.
En guzeli en ucuzu bu.
Benim kendi parami goturdugum hic bir banka benden bugune kadar kendilerinden para baska bir bankaya gidecegi zaman eft ucreti alamadilar, cunku

Syg,

büyük panqalarda çalışmıyor bu. iş bankasından 180 küsur para çekerken aslında baştan ücretsiz eft hakkı almalıydık falan gibi birşey dedim. hayatımda duymadım öyle birşey dedi adam. neyse saolsun enpara..

dudu
02-08-2013, 15:52
büyük panqalarda çalışmıyor bu. iş bankasından 180 küsur para çekerken aslında baştan ücretsiz eft hakkı almalıydık falan gibi birşey dedim. hayatımda duymadım öyle birşey dedi adam. neyse saolsun enpara..

Donem donem pazarlik gucumuz artiyor, eksiliyor.
Parayi gotururken o banka ile bunu basdan konusmak en iyisi.
Enpara bence bir devrim.
Kimse ile muhatap olmadan, pazarliksiz, ucretsiz on anki piyasa sartlarinda en iyi oranlardan birisini aliyorsunuz.
Giderken de kimse hey dur ne yapiyorsun, su kadar eft ucreti var demiyor.

Syg,

mandrake
02-08-2013, 16:30
En guzeli en ucuzu bu.

Syg,

Pazarligi bastan yaptiginizi anliyorum ama oradaki temsilcinin yuzlerce musterisi var size ne soz verdigini nereden hatirlayacak?
Bir yere not ediliyormu bu?

dudu
02-08-2013, 16:38
Pazarligi bastan yaptiginizi anliyorum ama oradaki temsilcinin yuzlerce musterisi var size ne soz verdigini nereden hatirlayacak?
Bir yere not ediliyormu bu?

Bir yere not alinmadi ama, bir musteri temsilcisi ile muhatap oluyorsaniz ve paraniz da ortalama rakamlarin uzerinde ise unutamiyorlar isteseler de :)

Syg,

sezler67
02-08-2013, 17:37
hoşgeldin 9 sa, Normali 8 dir :D
http://l1308.hizliresim.com/1d/2/r1hs8.jpg

uhuhuhu :D

notradejustrate
02-08-2013, 22:01
enpara.com da oranların yazdığı sayfayı görüntüleyemeyen sadece ben miyim

bi sorun mu var?

o sorun uzun zamandır var ben sayfaya tıklıyorum gidip işlerimi hallediyorum yaklaşık 10 dk sonra falan açılıyor:)

sezler67
02-08-2013, 22:32
Eğer sorduğunuz buysa;
int exp - 4-5 dakika bekledim açılmadı
mozilla 1 dakika bekledim açılmadı
google chrom 2 dakika açılmadı

opera turbo modda 4 saniyede açıldı ve açılıyor =)
http://p1308.hizliresim.com/1d/2/r1ttl.jpg

eklemek istiyorum; bu mesajı yazarken 10-15 dakika geçti,başlat çubuğunda unuttuğum int explorer açmış.

Opera turbo kullanın sorununuz çözülür iyi forumlar

ozziem
02-08-2013, 23:54
o sorun uzun zamandır var ben sayfaya tıklıyorum gidip işlerimi hallediyorum yaklaşık 10 dk sonra falan açılıyor:)

Evet sorun var. Geç açılıyor ya da açılmıyor

fusem
03-08-2013, 00:51
Alternatif Bank e-mevduat işleminde 1 gün valör uygulamakta bildiğim kadarı ile, o zaman %9.5 değilde %9.3 veya %9.2 düşer.

yanlış bilgi.
sene 2013
sistemler online
aynı gün valör :cool:

Alternatif bank e-mevduat şu an en yüksek oranı veriyor.
Ing turuncu hesap bile %9 a çıkardı hoşgeldin faizini.
Enpara %10 a güncellese iyi olacak :)

notradejustrate
03-08-2013, 06:08
Eğer sorduğunuz buysa;
int exp - 4-5 dakika bekledim açılmadı
mozilla 1 dakika bekledim açılmadı
google chrom 2 dakika açılmadı

opera turbo modda 4 saniyede açıldı ve açılıyor =)
http://p1308.hizliresim.com/1d/2/r1ttl.jpg

eklemek istiyorum; bu mesajı yazarken 10-15 dakika geçti,başlat çubuğunda unuttuğum int explorer açmış.

Opera turbo kullanın sorununuz çözülür iyi forumlar

çözülmedi sorun tarayıcılarda değil sitenin kendisinde :frown:
turbo modda 4 dk geçti hala aynı

expertadvisor
03-08-2013, 06:24
google krom....
anında açılıyo

dudu
03-08-2013, 08:31
Ben de google chrome kullaniyorum.
Hic sikinti yasamadim.
Tiklar tiklamaz aciliyor.

Syg,

eray026
03-08-2013, 10:34

yanlış bilgi.
sene 2013
sistemler online

Daha önce kullandığım denizbank ve burganbank e-mevduat işleminde 1 gün valör uygulamaktadır. Alternatif bank e-mevduat için sistemlerinde değişiklik yapılmış olabilir. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Bende şubeden aynı orandan (%9.5) bağladım.
Burganbank %9.25
Teb %9

memet1
03-08-2013, 11:10
gözümüzaydın...rekabette hayır vardır...http://haber.stargazete.com/ekonomi/dev-bir-banka-daha-turkiyede/haber-778519

sarifirtina
03-08-2013, 12:31
e-vadeli de ust limit 350k yaziyor subeden direk 9.5 alinabiliyormu 350k uzeri olan hesaplara?
Daha önce kullandığım denizbank ve burganbank e-mevduat işleminde 1 gün valör uygulamaktadır. Alternatif bank e-mevduat için sistemlerinde değişiklik yapılmış olabilir. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Bende şubeden aynı orandan (%9.5) bağladım.
Burganbank %9.25
Teb %9

memet1
03-08-2013, 12:54
e-vadeli de ust limit 350k yaziyor subeden direk 9.5 alinabiliyormu 350k uzeri olan hesaplara?yodaş,bana sınırı açtılar sende iste...

eray026
03-08-2013, 12:59
e-vadeli de ust limit 350k yaziyor subeden direk 9.5 alinabiliyormu 350k uzeri olan hesaplara?

Bildiğim kadarı ile max. 60 gün ve 350k ya kadar %9.5 veriyor. Şube ile görüşüp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

dudu
03-08-2013, 13:02
yanlış bilgi.
sene 2013
sistemler online

Enpara'dan cok memnunum ama alternatif de olmali diye bir hesap actirip hazir tutmak isterim.
Enpara gibi eve gelip hesap aciyorlar mi?
EFT ucretsiz deniyor? Gunluk belli bir limit var mi?
Hesap isletim ucreti veya baska sakli masraflar var mi?
Internet subesi nasil? Enpara gibi kullanimi kolay mi?
Yorum, fikir ve onerileriniz?

Syg,

eray026
03-08-2013, 13:33
Enpara'dan cok memnunum ama alternatif de olmali diye bir hesap actirip hazir tutmak isterim.

Syg,
Enparadan kullanan herkesin memnun olduğu kanaatındayım. Alternatif olarak, yüksek oran verdiği için değerlendirilebilir.

1.Eve gelip hesap açmıyorlar.
2.Daha önce ücretsizdi, en son eft de 2.5 tl gibi ücret ödemiştim. Günlük 50000 tl
3.Hesap işletim ücreti var. Vadesizde para bırakmazsanız alamıyorlar.
4.Internet subesi Enpara gibi değil, ama karışıkda değil.
Eft limitinin yükseltilmesi için dilekçe verdim. Sonucunu bekliyorum.
ENPARA ya oran (%9.5) açısından alternatif olarak değerlendirilebilir. ENPARA oran açısından düşük kaldı.

sarifirtina
03-08-2013, 13:40
eray26 memet1 bilgi icin tesekkurler...

dudu
03-08-2013, 13:44
Enparadan kullanan herkesin memnun olduğu kanaatındayım. Alternatif olarak, yüksek oran verdiği için değerlendirilebilir.

1.Eve gelip hesap açmıyorlar.
2.Daha önce ücretsizdi, en son eft de 2.5 tl gibi ücret ödemiştim. Günlük 50000 tl
3.Hesap işletim ücreti var. Vadesizde para bırakmazsanız alamıyorlar.
4.Internet subesi Enpara gibi değil, ama karışıkda değil.
Eft limitinin yükseltilmesi için dilekçe verdim. Sonucunu bekliyorum.
ENPARA ya oran (%9.5) açısından alternatif olarak değerlendirilebilir. ENPARA oran açısından düşük kaldı.

Sozlesmeye yazdilar ise bir gun alirlar o parayi sizden.
Oyle gorunuyor ki enpara.com rakipsiz hizmette.

Syg,

fusem
03-08-2013, 14:48
çözülmedi sorun tarayıcılarda değil sitenin kendisinde :frown:
turbo modda 4 dk geçti hala aynı

opera turbo moda güvenmeyin. önbelleğindeki sayfayı açıyordur muhtemelen yani oran takibi için güncel veriyi sunmayabilir.

fusem
03-08-2013, 14:49
Daha önce kullandığım denizbank ve burganbank e-mevduat işleminde 1 gün valör uygulamaktadır.

itiraz edin aynı gün uygularlar ;)
işlerine gelmez para kaybetmek.

fusem
03-08-2013, 14:56

Syg,

enparanın alternatifi şu an için iGaranti
hesap işletim ücreti yok. havale/eft ücretsiz.(günlük üst limit hakkında bilgim yok)
kurye eve gelip dijital kalemle sözleşmeyi imzalatıyor ve kimliğinizin fotosunu çekiyor.
yalnız oranlar enpara gibi tatmin edici değil...
yıllık 18 tl aidatlı bonus kredi kartı imkanı var.
kredi imkanı da var ama yıllık maliyet oranı %30 larda...
internet şubesi yok ios uygulaması var iphone ve ipad için.

fusem
03-08-2013, 15:02
yoldaşlar 9.50 abank 32 gün bağlandı...

hayırlı olsun :cool:
Alternatif bank Katarlı ortak gelince coştu.
enparaya güvenemeyenler için iyi alternatif.
takibe almakta fayda var.

dudu
03-08-2013, 15:15
enparanın alternatifi şu an için iGaranti
hesap işletim ücreti yok. havale/eft ücretsiz.(günlük üst limit hakkında bilgim yok)
kurye eve gelip dijital kalemle sözleşmeyi imzalatıyor ve kimliğinizin fotosunu çekiyor.
yalnız oranlar enpara gibi tatmin edici değil...
yıllık 18 tl aidatlı bonus kredi kartı imkanı var.
kredi imkanı da var ama yıllık maliyet oranı %30 larda...
internet şubesi yok ios uygulaması var iphone ve ipad için.

Bu sartlarda nasil enpara'nin alternatifi olabiliyormus anlayamadim dogrusu. Sadece eve gelip hesap acmasi nedeni ile mi?
Kaldi ki Garanti'ye ezelden beri gicigim.
Enpara uzerinde bir faiz orani verseler bile, hic sanmam ya, gitmem.
Syg,

memet1
03-08-2013, 16:45
iphone yoksa igaranti hesabı açamıyor,kullanamıyorsun dedi şubedeki mt...eşimin var dedim, ozaman eşinizin üzerine açalım dedi...bende içimden s....k dedim eşime parayı gösteriyimde sonra k...ç....za tekmeyi yiyelim dedim...yani iphone yoksa kullanamıyorsunuz....

dudu
03-08-2013, 17:16
iphone yoksa igaranti hesabı açamıyor,kullanamıyorsun dedi şubedeki mt...eşimin var dedim, ozaman eşinizin üzerine açalım dedi...bende içimden s....k dedim eşime parayı gösteriyimde sonra k...ç....za tekmeyi yiyelim dedim...yani iphone yoksa kullanamıyorsunuz....

Boyle bir sey teklif etmeleri calisanlarin islerini hic bilmediklerini gosteriyor.

Syg,

fusem
03-08-2013, 18:40
Bu sartlarda nasil enpara'nin alternatifi olabiliyormus anlayamadim dogrusu. Sadece eve gelip hesap acmasi nedeni ile mi?
Kaldi ki Garanti'ye ezelden beri gicigim.
Enpara uzerinde bir faiz orani verseler bile, hic sanmam ya, gitmem.
Syg,

eve gelen bu ikisi var hocam. diğerlerine kendiniz gitmek durumundasınız.
enparanın faiz oranını geçen alternatifbanktan başka alternatif yok.
saygılar

fusem
03-08-2013, 18:45
http://www.abank.com.tr/tr-TR/hakkimizda/subelerimiz-ve-atmlerimiz

başkentte 6 şubesi var. yeni ortak şube sayısını arttırsa bari...

dudu
03-08-2013, 18:46
eve gelen bu ikisi var hocam. diğerlerine kendiniz gitmek durumundasınız.
enparanın faiz oranını geçen alternatifbanktan başka alternatif yok.
saygılar

Tesekkur ederim.
Abank sitesinden bilgi formunu doldurdum, beni arayacaklar.
Araninca pazarlik ederim. :)
9.50% guzel bir oran bugunku sartlarda.
Syg,

fusem
03-08-2013, 19:00
linki yeni gördüm
https://esube.abank.com.tr/isube/contactUs
sizi adresinizde ziyaret edelim falan yazıyor :)

mandrake
03-08-2013, 19:56
Bu, döviz ihalelerinin normal işleyişi. "Sen ne satarsan alırım"la hiç alakası yok. Bankalar, traderler her zaman para kazanmak için çalışır. Dövizin seviyesi 1.95 de olsa, 1.25 de olsa; ihale sonrası dövizin 30 pip bile olsa yükseleceğini düşünen trader, bazen 3 bazen 30 milyon dolar teklif atar. İhale bitince de piyasaya geri satar. İhalelere sadece Türk bankaları katılır. yani dövizi alıp dışarı kaçıracak adamlar değil. Onlar yine Türk bankalarından (veya onlar üzerinden) almak zorundalar.

Jondowes

Asagidaki yazida TR nin butce acigi vermedigi yaziyor. Gozlerime inanamadim. Ben hayatimda hic bunun daha once oldugunu hatirlamiyorum

Simdi eger bu haber asparagas degilse faizlere etkisi ne olur? Elbette gecmisten gelen bir ic borc stoku var onun etkisiyle faizler yuksek ama butce denkligi korunursa ileride ne olur?

http://www.turkishweekly.net/news/149148/minister-turkey-cuts-budget-deficit-by-86-percent.html

dudu
03-08-2013, 19:58
linki yeni gördüm
https://esube.abank.com.tr/isube/contactUs
sizi adresinizde ziyaret edelim falan yazıyor :)
Ben de bu formu doldurdum.
Araninca gunluk eft limiti, eft ucreti, hesap isletim ucreti ve varsa baska masraflari soracagim.
Amacim enpara ile ayni calisma sartlarinda bir alternatif yaratmak.

Syg,

sezler67
03-08-2013, 20:36
iyi günler yoldaşlar;

bundan bir 6-7 yıl önce 10.000 param vardı, ziraat bankası 135 falan veriyordu aylık işbanka geçmiştim 185 tlye kadar dayandı.

annemin 10 yıl önce 28.000 evi sattığında parasına gene halk bankmı ziraat midir nedir, 28 bine 780 veriyordu aylık. en az veren banka o kadar veriyordu birde :(

şuan ise bu oranlar yok :( yani artması lazım.

tüp artıyormu ? artıyor, benzin artıyormu? artıyor :( ev kiraları bile yıldan yıla 50-100 artıyor. ekmek su....
Simit 500 dü önceden antalyada bu yıl 750 simit.
ev fiyatları artıyorsa, faizinde artması yada eski oranlara dönmesi lazım... işte bu yüzde en az sanırım yüzde 25 falan vermesi lazım
bizse burda 8-9 lara çıkınca sevindik :D seviniyoruz

ama çok acı birşey bu :( .....

memet1
03-08-2013, 20:52
oturup ağlamak yok yoldaş kazanmaya devam...az yada çok...devam...araçla yola giderken lastik patlarsa değiştirip devam ederiz oturup beklemeyiz değilmi...dünya dönüyor durmuyor..devam...

sezler67
03-08-2013, 22:01
ağlamak değil aslında bu yoldaş; isyan...
3 kuruş paramız var oda gün geçtikçe eriyor bitiyor...

faize mevduat faizine haram diyen zihniyet, dolar, euro alım satanada, fırsatlardan yararlanana, hatta altın günü yapıp altın alan ev kadınlarınında birikimine haram demelidir...

örneğin, 50 bin tl ye ev alınmış, 2 yıl sonra 90 a satılmasıda haramdır...

ucuza arsa kapat üzerinede 2+1 açık mutfak ev dik insanlar mecburiyetten alsınlar. ne ulaşım ne birşey...
Sadece para kazan. buda haramdır bana göre...

kiralarıda yükselten bölge esnafı bölge oturanlarıda haram para yemektedirler...
Türk vatandaşı 500-600 tlye otururken Ruslar kazakistanlılar, yok bilmemnereliler fazla kazanıyor diye onlara 800-900 tlye onlara evi kiraya ver. piyasayı artır... herşeyin içine et.
buda haramın önde gidenidir.

herşeyden önce Faize haram demeden önce aynı gömleği pazardan 7.5 a aldım. bir ara sokakdaki ufak bir mağzadan aynı gömlek beğendiğim bana olduğu için 25 tl verdim bugün...

3 kuruş param var mesela bende kira ödeyip ayakta tutmaya çalışıyorum olmasada. önceden kiradan sonra 300 tl artıyordu üstüne ekleniyordu. şimdi kirayı bile karşılamıyor.

2010 yılı 79 bin tl 700 tl faiz verirken. ev kirası 400 dü
2013 yılı 83 bin tlye 400 küsür lira faiz veriyor kira 450 tl.

bana göre şuanki faiz oranları çok çok çok düşüktür.

herneyse iyi forumlar yoldaşlar.

ozziem
03-08-2013, 22:39
ağlamak değil aslında bu yoldaş; isyan...
3 kuruş paramız var oda gün geçtikçe eriyor bitiyor...

faize mevduat faizine haram diyen zihniyet, dolar, euro alım satanada, fırsatlardan yararlanana, hatta altın günü yapıp altın alan ev kadınlarınında birikimine haram demelidir...

örneğin, 50 bin tl ye ev alınmış, 2 yıl sonra 90 a satılmasıda haramdır...

ucuza arsa kapat üzerinede 2+1 açık mutfak ev dik insanlar mecburiyetten alsınlar. ne ulaşım ne birşey...
Sadece para kazan. buda haramdır bana göre...

kiralarıda yükselten bölge esnafı bölge oturanlarıda haram para yemektedirler...
Türk vatandaşı 500-600 tlye otururken Ruslar kazakistanlılar, yok bilmemnereliler fazla kazanıyor diye onlara 800-900 tlye onlara evi kiraya ver. piyasayı artır... herşeyin içine et.
buda haramın önde gidenidir.

herşeyden önce Faize haram demeden önce aynı gömleği pazardan 7.5 a aldım. bir ara sokakdaki ufak bir mağzadan aynı gömlek beğendiğim bana olduğu için 25 tl verdim bugün...

3 kuruş param var mesela bende kira ödeyip ayakta tutmaya çalışıyorum olmasada. önceden kiradan sonra 300 tl artıyordu üstüne ekleniyordu. şimdi kirayı bile karşılamıyor.

2010 yılı 79 bin tl 700 tl faiz verirken. ev kirası 400 dü
2013 yılı 83 bin tlye 400 küsür lira faiz veriyor kira 450 tl.

bana göre şuanki faiz oranları çok çok çok düşüktür.

herneyse iyi forumlar yoldaşlar.

Şu anki oranlara şükür diyorum ben.
Geçenlerde yazdım borsa 70 binden düşmedi. Sağlam durdu. ABD 10 yıllıklar da 2.75 i kıramayacağı anlaşıldı.
FED den tahvil alımını azaltmayacak gibi. Tüm bunlar düşünüldüğünde ben bu oranlara da şükür diyorum. Acaip bir trend başlayacak borsa yeniden uçacak gibi geliyor, faizler düşecek gibi. Umarım bu dediğim olmaz.

Bu FED işin kolayını bulmuş, yahvil al, para bas, borsaya rekorlar kırdırt bu kadar kolay mıydı ya? Yani öyle bir şey olmalı ki ,Mesela şu senaryo: FED bu politikaya devam etse bile , artık ekonomi iyiye gitmemeli, para basıp tahvil almanın çözüm olmadığı anlaşılmalı ve işte böyle bir senaryo olursa o zaman faizler kalıcı artar.
Yoksa kontrol FED in elinde , fazileri ömür boyu düşük tutar.

Heval
04-08-2013, 01:00
Bana göre Trend e bakmak lazım....

1-Egzotik/yarı egzotik paralar değer kaybetmeye devam ediyor.
2-ABD işsizlik oranları düşmeye devam ediyor...
3-Altın da yukarı haraketler çok cılız...
4-ABD 10 yıllıklar 2.5 üzeri..

Bu durum devam ettikçe bize de yansımaları gecikmeli de olsa yansıyor.EN güzel faz kayması 2000 yılında olmuştu.Bu gün USDTRY de yapılanlara bakılınca biz acaba bu durumda gö... kurtarabilirmiyizin hesabını yapıyorlar gibi geliyor bana ...

JonDowes
04-08-2013, 01:31
Jondowes

Asagidaki yazida TR nin butce acigi vermedigi yaziyor. Gozlerime inanamadim. Ben hayatimda hic bunun daha once oldugunu hatirlamiyorum

Simdi eger bu haber asparagas degilse faizlere etkisi ne olur? Elbette gecmisten gelen bir ic borc stoku var onun etkisiyle faizler yuksek ama butce denkligi korunursa ileride ne olur?

http://www.turkishweekly.net/news/149148/minister-turkey-cuts-budget-deficit-by-86-percent.html

O (eski) yazıda bütçe açığı verilmediği yazmıyor; bütçe açığının daraldığı yazıyor:

Yılın ilk 3 ayında bütçe açığı 897 milyon TL olarak gerçekleşti. (bütçe açığı yani deficit yine var, bütçe fazlası yani surplus yok)

Bu hiç şaşırtmasın, bütçenin fazla verdiği aylar da oldu:

"2010 yılı Ocak-Eylül bütçe 234 milyon lira artıya geçti, böylece ilk 9 ayda 28 yıl aradan sonra ilk defa fazla verdi..."

"Merkezi Yönetim Bütçesi 2013 Nisan ayında 595 milyon lira fazla verdi..."

"Merkezi Yönetim Bütçesi, mayıs ayında 4,6 milyar lira, ocak-mayıs döneminde ise 4,3 milyar lira fazla verdi..."

"Merkezi yönetim bütçesi 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde 6 milyar 703 milyon TL açık vermiş iken bu yılın aynı döneminde 3 milyar 63 milyon TL fazla verdi..."

2001 sonrasında Türkiye'nin sorunu hiç bütçe olmadı ki... devlet bütçesini toparlayabildiği için zaten borç/gelir oranı yarıya indi. Devamlı faiz dışı fazla verildi. Zaman zaman da, faiz dahil edilince bile fazla; "bütçe fazlası" verildi. tabii bu daha çok ekonominin hızlandığı ama faizlerin düştüğü dönemlerde oldu. vergi gelirleri arttı, faiz giderleri düştü.

şu anda ise bunun tersi bir dönem yaşıyoruz. faizler artarak giderleri arttıracak, ekonomide son aylarda yaşanan yavaşlık devam edecek ve vergi gelirlerini vuracak. bu da bütçe fazlası vermeyi zor kılacak. hatta hedeflenen "bütçe açığı" olan 34 milyarı tutturamama riski bile ortaya çıkabilir eğer yavaşlama kötüleşirse.

(bütçenin eksi veya artı sonuçlanması piyasalarda anlık bir etki yaratmaz. çünkü o haber yapılmadan çok önce bütçenin ne civarda sonuç vereceği zaten biliniyor, hesaplanıyor. profesyoneller için haber değeri çok yok, büyük bir sürpriz içermediği sürece. piyasaları gündelik olarak gecikmeli veriler (lagging indicators) değil; öncül veriler (leading indicators) etkiler. bu nedenle PMI endeksine, tüketici ve üretici güven endekslerine bakılır.)

Ali Haylaz
04-08-2013, 23:42
http://www.finansbank.enpara.com açılıyor mu bu link

dudu
05-08-2013, 08:38
http://www.finansbank.enpara.com açılıyor mu bu link

Aciliyor.

Oranlarda bir degisiklik gorunmuyor.

Syg,