PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42

kameriko8
05-08-2013, 10:14
Aciliyor.

Oranlarda bir degisiklik gorunmuyor.

Syg,

ENPARA ORANLAR KISMI AÇILMIYOR.

Arkadaşlar enpara mı? odeabank mı? abank mı? burgan mı?

Oranlar aynı ama bu enpara bana niyeyse güvenilir gelmiyor. Yasal olarak güvencesi var mı?

dudu
05-08-2013, 10:17
ENPARA ORANLAR KISMI AÇILMIYOR.

Arkadaşlar enpara mı? odeabank mı? abank mı? burgan mı?

Oranlar aynı ama bu enpara bana niyeyse güvenilir gelmiyor. Yasal olarak güvencesi var mı?

Finansbank guvenilir geliyorsa enpara da gelmeli.

Syg,

memet1
05-08-2013, 11:28
crome ile anında açılıyor...internet şubesi kullanalara bir soru...şubeden bağlanan vadeli internetten vadeden önce bozulurmu,hacker parayı yürütürmü diye soruyorum...vade sonu hesap internet şubeden kapatılabilirmi...geçenlerde biyoldaş şekerinkini kapatıp eft yapamamıştı...banka mt ler bile cevap veremedide...işin özü diyelimkibir hacker bizim vadeliyi hüpletebilirmi teorik olarak...

dudu
05-08-2013, 11:33
crome ile anında açılıyor...internet şubesi kullanalara bir soru...şubeden bağlanan vadeli internetten vadeden önce bozulurmu,hacker parayı yürütürmü diye soruyorum...vade sonu hesap internet şubeden kapatılabilirmi...geçenlerde biyoldaş şekerinkini kapatıp eft yapamamıştı...banka mt ler bile cevap veremedide...

Internet bankaciligi menusunde varsa vadeden once kapatilir.
Ben yaptim bir kac sefer.
Hacker vadeliyi vadeden once kapatir, parayi da kendi hesabina eft yapar.
Sifrelerimizi iyi koruyalim. Guvenlik onlemlerimizi alalim.

Syg,

dudu
05-08-2013, 11:37
Gosterge faizin hedefi 8.58%

Syg,

memet1
05-08-2013, 11:38
ozaman kalın hesabımız olan bankanın internet şubesini kapalı tutsam ii olur...eften püften hesapları in.ş. ile takip edeyim bari...

memet1
05-08-2013, 11:45
yoldaş dudu...endişem şuki...benimle aynı anda internet şubesinini açıp...bendeki pcdeki bir truva atı aynı anda sms dahil tüm şifreleri gönderirse....ne olur...akıllılar hep kuşku içindeyken lafı bi yoldaşındı kimindi... yada daha önce biyoldaş yazmiştı sadece bankacılık için bir pc ayarlayım bari...

dudu
05-08-2013, 11:50
yoldaş dudu...endişem şuki...benimle aynı anda internet şubesinini açıp...bendeki pcdeki bir truva atı aynı anda sms dahil tüm şifreleri gönderirse....ne olur...akıllılar hep kuşku içindeyken lafı bi yoldaşındı kimindi...

Ayni anda olmasi icin olasilik nedir sizce?
SMS sifresini nasil eline gecirecek?
Ben ilk ciktigindan beri artik suresini hatirlamiyorum 4 degisik bankanin internet bankaciligini kullaniyorum.
Su ana kadar bir problem cikmadi cok sukur.

Syg,

dudu
05-08-2013, 11:58
Guvenlik konusunda guzel bir makale:

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2011/01/15/nternet-bankac-l-uygulamalar-nda-sms-ifre-tehlikesi.aspx

Syg,

austin
05-08-2013, 13:01
Enparada yüksek miktarlı eftlerde mt telefonla arayıp teyit alıyor. Çok hassassanız güvenlik seviyesini ayarlardan en üst seviyeye artırabilirsiniz. Her eftde sms gönderilmesi gibi.. Ayrıca hackerin telefonunuzu da ele geçirmesi gerekir. Enparada güvenlik yeterince iyi rahat olun..

memet1
05-08-2013, 13:06
herhangi bir yere kimlik fotokopisi verince direkt üzerine büyükçe bir imza atın...simkart yenilemede kullanamasınlar...bide cebe gelen mesajları açıp okuyoruz,maille gelen tanımadık mailleri açmıyoruz...cebe gelen mesajlarda trojan varmıdır,bilen varmı...tşk...

sezler67
05-08-2013, 13:37
iyi günler yoldaşlar,
arkadaşın birisi enparanın faiz sitesine giremediğini yazmış bende öneride bulundum.
Ve ben yazdıkdan sonra görüyorumki, şifreler eftler vs vs arkadaşlar hackerlerden bahsetmiş.

Ben sadece öneride bulundum.
Opera internet tarayıcısı her siteden indirebileceğiniz bir tarayıcıdır.
turbo da içinde olan bir özellikdir...

yani yazdıklarım yanlış anlaşılmasın...

Şöyle bir durum var çok güvenmiyorsanız, normal zaman geçirdiğiniz bilgisayar farklı vede internet bankacılığı için kullandığınız bilgisayar farklı olsun. bir nebze korunmuş olursunuz...

Sonuçda siz bu faiz ws ws bir miktar Kâr elde ediyorsunuz, bir laptop veya 2 el bir pc almak Ve O bilgisayarı sadece İnternet bankacılığına ayırmak zor birşey değil.

ben 15 yıldır sene 1999 sanırım bilgisayar kullanıyorum ve hala internete güvenmiyorum. internet bankacılığınada tabikide, 1 puan eksik olsun elden yatırıp çekeyim banka cüzdanı elimde olsun diyenlerdenim.
bence en iyisi bu yol.

Saygılar iyi forumlar

sezler67
05-08-2013, 13:49
herhangi bir yere kimlik fotokopisi verince direkt üzerine büyükçe bir imza atın...simkart yenilemede kullanamasınlar...bide cebe gelen mesajları açıp okuyoruz,maille gelen tanımadık mailleri açmıyoruz...cebe gelen mesajlarda trojan varmıdır,bilen varmı...tşk...
iyi günler hocam, şimdi ben 5-6 yıldır cep telefonu kullanmıyorum. arayan soran yok. sevmiyorum cep telefonunuda.
herneyse;

pek bir bilgim yok, yalnız bu cep telefonları yeni çıkanlar android sistem deniliyor, yok tablet pc, yok dokunmatik ekran, resmen bilgisayar olarak kullanılan cep telefonları tabiki film müzik, media program çalıştırdığı çalıştıracağı için Virüs trojen girmesi Mümkündür. 6230i cep telefonlarının bile yada herhangi bir cep telefonu hafıza kartına virüs bulaşıyorsa, bulaşabiliyorsa yeni nesil cep telefonları içinde böyle bir tehdit mümkündür.

Virüslü elektronik posta ‘dolandırıcı’ uyarısıyla geliyor

Virüslü elektronik posta gönderiliyor
Virüs tarafından kullanıcının online bankacılık işlemi sırasında ‘pop up’ pencere açılıyor. Bu postada “Son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı cep telefonu numaranızı ve cep telefonu marka ve modelini buraya girerek aktivasyon mesajını bekleyiniz” yazıyor.
Virüs şifreleri sunucuya gönderiyor.
Casus yazılım cep telefonuna geliyor.
Virüsle banka SMS şifresi hacker’a yönlendiriliyor.
Bilgiler Türkiye’deki çeteye gönderiliyor.
Türkiye’deki çete hedef banka hesaplarını boşaltıyor.

ALINTIDIR...

sezler67
05-08-2013, 13:59
Benden size öneri;

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız;
İntrnet bankacılığı kullandığınız Bilgisayar farklı olsun. sadece o iş için.
Ve yazılımları Orjinal olmasına dikkat edin. Sonradan dışardan Cd - Dvd - Flash Disk takmayın. Veri giriş çıkış engelleyin.
sonuçda Faiz herneyse ufak tefekde olsa Az çok Kâr yapıyorsanız. eski veya yeni ucuz bir laptop almak laptop veya masaüstü edinmek zor değil...

bilgisayar ekipmanlarını harici disk flash disk bilindik büyük marketlerden alın.
cep telefonu hafıza kartını gidipde cep telefonu bayisinden almayın...
başıma 1 sefer geldi... 8 yıl önce aldığım cep telefonu hafıza kartından virüs çıktı... ve ben bunu ara sokakda bir cep telefonu bayisinden almıştım... hafıza kartını kutusundan çıkarıp kullanıpda tekrar kutusuna koyup satmaları zor birşey değil.

bilindik siteler harici Sitelerden dosya indirmeyin... Facebookda uygulamalara fazla takılmayın...
arkadaşınızda olsa Msn olsun Skypee olsun dosya resim kabul etmeyin.
linklere tıklamayın.

bilindik harici sitelere fazla girmeyin.

antivirüsünüzü her daim güncel tutun.

ama herşeyden önemlisi en garanti yol yüz yüze bankacılık diyorum ben.
hem kafanız rahat olur.

herneyse iyi forumlar saygılar.

memet1
05-08-2013, 14:26
iyi günler hocam, şimdi ben 5-6 yıldır cep telefonu kullanmıyorum. arayan soran yok. sevmiyorum cep telefonunuda.
herneyse;

pek bir bilgim yok, yalnız bu cep telefonları yeni çıkanlar android sistem deniliyor, yok tablet pc, yok dokunmatik ekran, resmen bilgisayar olarak kullanılan cep telefonları tabiki film müzik, media program çalıştırdığı çalıştıracağı için Virüs trojen girmesi Mümkündür. 6230i cep telefonlarının bile yada herhangi bir cep telefonu hafıza kartına virüs bulaşıyorsa, bulaşabiliyorsa yeni nesil cep telefonları içinde böyle bir tehdit mümkündür.

Virüslü elektronik posta ‘dolandırıcı’ uyarısıyla geliyor

Virüslü elektronik posta gönderiliyor
Virüs tarafından kullanıcının online bankacılık işlemi sırasında ‘pop up’ pencere açılıyor. Bu postada “Son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı cep telefonu numaranızı ve cep telefonu marka ve modelini buraya girerek aktivasyon mesajını bekleyiniz” yazıyor.
Virüs şifreleri sunucuya gönderiyor.
Casus yazılım cep telefonuna geliyor.
Virüsle banka SMS şifresi hacker’a yönlendiriliyor.
Bilgiler Türkiye’deki çeteye gönderiliyor.
Türkiye’deki çete hedef banka hesaplarını boşaltıyor.

ALINTIDIR...internet bankacılığını kesin kapatıyorum yoldaşlar...

fusem
05-08-2013, 15:10
ozaman kalın hesabımız olan bankanın internet şubesini kapalı tutsam ii olur...eften püften hesapları in.ş. ile takip edeyim bari...

mantıklı çözüm hocam :cool:
kalın hesabın bağlı olduğu bankanın internet şubesi girişlerini kapatın.
gündelik işlerin yürütüldüğü hesabın internet şubesi açık kalsın.
internet şubesi smslerinin geldiği telefonu 100 liralık akılsız nokia telefonlardan seçin. onlarda virus trojan vb. işler dönmez.

memet1
05-08-2013, 15:14
mantıklı çözüm hocam :cool:
kalın hesabın bağlı olduğu bankanın internet şubesi girişlerini kapatın.
gündelik işlerin yürütüldüğü hesabın internet şubesi açık kalsın.
internet şubesi smslerinin geldiği telefonu 100 liralık akılsız nokia telefonlardan seçin. onlarda virus trojan vb. işler dönmez.

evet ucuz telefon uyuz telefon...kullanmak lazım...

özür
05-08-2013, 17:03
Oran yokmu arkadaşlar.

mgdv2001
05-08-2013, 17:09
Oran yokmu arkadaşlar.

Abank 9,50
Enpara 9,40
Vadeler ve tutarlar icin sitelerine bakılabilir.
Gerisi teferruat bence şu anda
Saygılar

uufuk
05-08-2013, 17:22
Anadolu 9.15 180K 35gün.

shorts
05-08-2013, 17:32
internet bankacılığını kesin kapatıyorum yoldaşlar...
ben Enpara da günlük limitleri (EFT/havale/swift) 100 tl diger bankalarda günlük ihtiyaçlar için 2-3 binlerde tutuyorum.
Enpara sadece vadeli amaçlı olduğu icin dert olmuyor.. içim biraz daha rahat oluyor.

blueberry
05-08-2013, 17:41
büyük hesapları şubeden yazılı talimat verilmeden açılmayacak şekilde havale ve eftye kapatmak en garantilisi sanırım..

şef
05-08-2013, 18:02
ben Enpara da günlük limitleri (EFT/havale/swift) 100 tl diger bankalarda günlük ihtiyaçlar için 2-3 binlerde tutuyorum.
Enpara sadece vadeli amaçlı olduğu icin dert olmuyor.. içim biraz daha rahat oluyor.

adam her bişeyi halletmiş, senin hesaba girmiş, parayı başka yere gönderecek, limite takılacak! o limiti de değiştirir, merak etme.

bluedreamms
05-08-2013, 21:29
crome ile anında açılıyor...internet şubesi kullanalara bir soru...şubeden bağlanan vadeli internetten vadeden önce bozulurmu,hacker parayı yürütürmü diye soruyorum...vade sonu hesap internet şubeden kapatılabilirmi...geçenlerde biyoldaş şekerinkini kapatıp eft yapamamıştı...banka mt ler bile cevap veremedide...işin özü diyelimkibir hacker bizim vadeliyi hüpletebilirmi teorik olarak...

Teorik olarak hüpletir de pek de kolay bir iş değildir.
Fakat önlem almak gerekir.

Benim önerilerim ve yaptıklrım şunlardır;
Bir kere havadan giden iletişim şekli zaten güvenli değildir. Havada bulunan wifi, 3 g , 4 g gibi sinyaller basitçe dinlenebilir sinyallerdir.
Banka işlerinde cep telefonunu sms haricinde kullanmam. Ayrica wifi yide...
Belli bir limitin üzerinde her işlem bana sms, mail ile bilgi verir.
Laptop her zaman eternet girişinden internete bağlanır.
Laptopun diski ikiye bölünmelidir. Bir bölümde windows, diğer bölümde linux mint vardır.
Windows genelde banka işleri için kullansamda, linux mintin daha güvenli odugun düşünmekteyim.
Çünkü linux a yapısı gereği genel virüsler giremez ve antivirüs yazılımı çalışamaz. Sadece denetim yapabilir.
Android tabanlı telefonlarda linux işletim sistemi kullandığından yapısı gereği webten virüs girme olasılığı çok düşüktür.
Ayrıca,
Yanımda USB fiash belleğe kurulu linux tabanlı slax adlı bir işletim sistemi taşırım.
Herhangi bir bilgisayardan hatta intenet kafelerden dahi internete girerim işlerimi halleder flash belleğimi alır çıkarım. Bütün her şey flash bellekte kaldığından hackerler avcunu yalarlar....
Aklıma bu kadar geldi...

Kolay gelsin.....

memet1
05-08-2013, 22:09

Bir kere havadan giden iletişim şekli zaten güvenli değildir. Havada bulunan wifi, 3 g , 4 g gibi sinyaller basitçe dinlenebilir sinyallerdir.
Laptopun diski ikiye bölünmelidir. Bir bölümde windows, diğer bölümde linux mint vardır.
Windows genelde banka işleri için kullansamda, linux mintin daha güvenli odugun düşünmekteyim.
Çünkü linux a yapısı gereği genel virüsler giremez ve antivirüs yazılımı çalışamaz. Sadece denetim yapabilir.
Android tabanlı telefonlarda linux işletim sistemi kullandığından yapısı gereği webten virüs girme olasılığı çok düşüktür.
Ayrıca,
Yanımda USB fiash belleğe kurulu linux tabanlı slax adlı bir işletim sistemi taşırım.
Herhangi bir bilgisayardan hatta intenet kafelerden dahi internete girerim işlerimi halleder flash belleğimi alır çıkarım. Bütün her şey flash bellekte kaldığından hackerler avcunu yalarlar....
Aklıma bu kadar geldi...

Kolay gelsin.....
sn yoldaş senin yaptığın işleri hem bilmiyorum hem anlamıyorum,ancak benim düşüncem şöyle...rus gürcistanlı hacker falan deniyor,bilgisayara telefonuna yazılım deniyor geride bir yoldaş yazdıcepe gelen sms hackera yönlendiriliyor vs...simkart kopyalama bilmemne...kısaca eğer bu rus gürcü herneise senin önlemleride bence üzerinde durursa geçer diyorum...benim önlem kalın hesaplar şubeden,yalnızca bankacılıkta kullandığım pc...ofuruktan hesapları internetten takip şeklindedir...örneğin kullandığım internet hesabı ing günlük ve enpara birikim...işb kredi kartı otom ödeme...kalınlar şubeden bağlama şubeden ücretsiz eft...

pazarcışükrü51
05-08-2013, 23:13
Şirketlerin açıkladığı bilançolar oldukça kötü.
Bernanke Eylül' 2013 de musluğu kapatınca ne olacak?
Daha kötü bilançolar gelecek
2014 1. Çeyrekte zarar yazan şirketler katlanacak
Devlet vergi toplayamaycak
Faizler tavan yapacak
12-14 belki 15 olacak
Zarar eden şirket devlete vergi vermez
Benzin 6 tl ye dayanmış iken hangi şirket kar edecek
Eskiden Bank'larda mobil seyyahlar vardı
Adam gelir ürününü tanıştırdı
Şimdi telefonla her işi çözeceklerini sanıyorlar
Ben %99 unun bankadan gelen
telefonu dinlemediğini düşünüyorum
Bizim kartı al 1 sene 40 tl ödeme
Yada 40 tl yi taksitle öde
Biraz ileriye bakmakta fayda va
İşbankasını bilançosuna bir göz atalım
18 milyar tl mevduatı olan
şirket %10 bile kar edemiyor
1.8 milyar yada 2 milyar tl
kar yazması lazım
komik bir bilanço açıklıyor
Bu borsada bilanço sezonu
bitince sert satışlara
gebe olursa şaşmam
Birde dikkat edin
Borsa giderse
bankalarla gider şarkısı söyleniyor
Her yerde bu şarkı söyleniyor
Bu şarkı neden endeks
20 bin iken çalınmıyordu
Yada söylenmiyordu?
İlginç değil mi?

YTD

memet1
05-08-2013, 23:21
Şirketlerin açıkladığı bilançolar oldukça kötü.
Bernanke Eylül' 2013 de musluğu kapatınca ne olacak?
Daha kötü bilançolar gelecek
2014 1. Çeyrekte zarar yazan şirketler katlanacak
Devlet vergi toplayamaycak
Faizler tavan yapacak
12-14 belki 15 olacak
Zarar eden şirket devlete vergi vermez
Benzin 6 tl ye dayanmış iken hangi şirket kar edecek
Eskiden Bank'larda mobil seyyahlar vardı
Adam gelir ürününü tanıştırdı
Şimdi telefonla her işi çözeceklerini sanıyorlar
Ben %99 unun bankadan gelen
telefonu dinlemediğini düşünüyorum
Bizim kartı al 1 sene 40 tl ödeme
Yada 40 tl yi taksitle öde
Biraz ileriye bakmakta fayda va
kar yazması lazım
Bu borsada bilanço sezonu
bitince sert satışlara
gebe olursa şaşmam
Birde dikkat edin
Borsa giderse
bankalarla gider şarkısı söyleniyor
Her yerde bu şarkı söyleniyor
Bu şarkı neden endeks
20 bin iken çalınmıyordu
Yada söylenmiyordu?
İlginç değil mi?

YTDyoldaş nikin pazarcı ama derin mevzular sende...bilgilendirmeye devam...tşkler...

chucky68
06-08-2013, 00:12

Ayrıca,
Aklıma bu kadar geldi...

Kolay gelsin.....

bunca güvenlik önlemlerimi sırf 0,25 yada 0.50 puan fazla alacağım diye internetlerde hafız olacağıma gider şubeden yazılı imzalı cüzdanlı şube garantisini alırım daha iyi....hackerlar acaba benim hesaba bakarmı???......rus hackerlar beni nataşaya çevirirmi?? .....diye kendime vesvese yapacağıma bence şubeden hesap açmak daha güvenli....haaaa olurdu arada bu zamanda internet banakcılığında net %1-2 puan fark o zaman bakardım....ama şu anda en paranın çok cazipliği yok....zaten piyasada abank daha yüksek oran veriyorken birde burganbank,odeabank gibi bazı bankalarda aynı oranı veriyorken neden evimdeki bilgisayarımı çakal bileyim....insan evinden bu kadar önlem alacağına bunun hamallığını banka şubesine devreder.....keyfine bakar.....abank %9.50 veriyor....odeabank %9.35 veriyor.....internet bankası bana ancak %10.50 vermeliki bende en parayı çaya davet edeyim..,,,üstelik birde sırf internet işlemlerim için evimde 1 adet bilgisayar duruyorken neymiş efendim ayrı bir bilgisayar alayımda işlemlerimi ordan yaparım diyerek cebimi teknosa gibi marketlere deldiremem....sevgiler

C H U C K Y..................................SON BEBEK

JonDowes
06-08-2013, 01:08
2014 1. Çeyrekte zarar yazan şirketler katlanacak. Devlet vergi toplayamaycak. Faizler tavan yapacak. 12-14 belki 15 olacak. Zarar eden şirket devlete vergi vermez. Benzin 6 tl ye dayanmış iken hangi şirket kar edecek. İşbankasını bilançosuna bir göz atalım. 18 milyar tl mevduatı olan. şirket %10 bile kar edemiyor. 1.8 milyar yada 2 milyar tl kar yazması lazım komik bir bilanço açıklıyor.

Hikayeler güzel. Biraz da gerçek hayata bakalım:

1. Ekonomi kötüleşirse ve şirketler para kazanamazsa; toplam talep düşer, ekonomi ve de enflasyon yavaşlar. Bu da faizleri yukarı değil aşağı iter. O kötü maddelerin 10 katı olan 2009'da faizlerin ne oldugunu hatırlatmaya gerek yok sanırım. Ha ne artar? borçlanırken ki risk primi... para piyasasında oranlar 3 puan düşse bile şirketlerin ve bireylerin borçlanma faizi inmez çünkü risk primi de belki 3 veya daha fazla puan artabilir. ama bu, mevduatları %15 yapmaz, emin olabilirsiniz.

2. Benzinin 6 TL'ye dayanmasıyla, şirketlerin kar etmesinin pek bir alakası yok. Her şirketin maliyet fonksiyonlarında üretim faktörleri bir çarpandır. yani; benzin artarken şirketler mel mel bakmaz; o artışı fiyatlarına yansıtır; yani kar marjlarında aman aman düşüş olmaz (orta vadede). ha ne değişebilir? artan enflasyonla alım gücü düşer; birim tüketim düşebilir bu da karlılıkları azaltabilir. ama her durumda değil. ekonominin hızına bağlı.

3. Dünyada bankaların ne kadarlık bir sermaye getirisiyle çalıştığını pek bilmiyoruz sanırım. İşbankası'nın sermayesi 23 milyar TL (mevduatla alakası yok). net geliri de yılda yaklaşık 4 milyar TL. yani banka sahibi, yatırımına yaklaşık %17 net getiri alıyor. 1.246 tane şube ve 20 bin tane çalışanın maaşlarını ödeyip, üstüne de 1 milyara yaklaşan vergi (mevduat gibi %15 değil; %20) ödedikten sonra... o kadar kolaylıgına rağmen evde oturup enpara yapmıyor bankalar, nedense. gidip bono mono alıyorlar ne işlerine yarıyorsa...

shorts
06-08-2013, 03:55
adam her bişeyi halletmiş, senin hesaba girmiş, parayı başka yere gönderecek, limite takılacak! o limiti de değiştirir, merak etme.
kuzenimin yalancisiyim.. 20 yıl once falan komşusunun arabaya hirsiz dadaniyor, adam direksiyon kilidi takiyor, taciz devam edince alarm takiyor yine kurcaliyorlar arabayi , noolur noolmaz deyip zincirle de bağliyor direge (bu kısmına ben de şüpheli bakmıştım)... hırsızlar arabayı yakıyor... :)
o kadar hırs yaptiysa hacker arkadaşlar sesimi taklit edip bankayı arayip tüm güvenlik sorularıma cevap verirlerse yapacak birşey yok tabi... garanti'de limitleri yükseltmek için banka şubesine gitmen gerekiyordu değişmediyse. orada da ekranda resmim çıkıyor, sahte kimlik ve yüz nakli-estetik operasyon da mümkün tabi ki.. :)
sevgili şef.. latife ediyorum, tabi ki bu adamların ne yapacağı belli olmaz, benim niyetim sadece ufak ek bir önlemi hatırlatmaktı.
sevgili chucky, sadece vadeli hesap icin dediklerinize katılırım da bunun kredi kartı ödemeleri, kira vs havalesi fatura ödemeleri, kardeşe para lazım gönder'i falan .. ömür bankada geçer...

chucky68
06-08-2013, 04:13
kuzenimin yalancisiyim.. 20 yıl once falan komşusunun arabaya hirsiz dadaniyor, adam direksiyon kilidi takiyor, taciz devam edince alarm takiyor yine kurcaliyorlar arabayi , noolur noolmaz deyip zincirle de bağliyor direge (bu kısmına ben de şüpheli bakmıştım)... hırsızlar arabayı yakıyor... :)
o kadar hırs yaptiysa hacker arkadaşlar sesimi taklit edip bankayı arayip tüm güvenlik sorularıma cevap verirlerse yapacak birşey yok tabi... garanti'de limitleri yükseltmek için banka şubesine gitmen gerekiyordu değişmediyse. orada da ekranda resmim çıkıyor, sahte kimlik ve yüz nakli-estetik operasyon da mümkün tabi ki.. :)
sevgili şef.. latife ediyorum, tabi ki bu adamların ne yapacağı belli olmaz, benim niyetim sadece ufak ek bir önlemi hatırlatmaktı.
sevgili chucky, sadece vadeli hesap icin dediklerinize katılırım da bunun kredi kartı ödemeleri, kira vs havalesi fatura ödemeleri, kardeşe para lazım gönder'i falan .. ömür bankada geçer...

zaten dediğim sadece vadeli hesap mevduatları için geçerli....yani hayatı dolu dolu olan yoldaşlarım için değil....sosyal hayatı yoğun olmayanlar için... kira,eft,kredi kartı,havale vs gibi şeylerle çok işi olmayanlar için benim görüşüm internet bankacılığı seçeneği sadece hevestir....paranın adresi çok olan yoldaşlarım için zaten bu internet bankacılığı bir alternatiftir.....haaa ben genede eski kafayım o ayrı:)......gider işimi her ne olursa olsun bankadan kendi elimle hallederim...makbuzumu alırım...dosyalarım...adı ne olursa olsun....

C H U C K Y...........................SON BEBEK

driver34
06-08-2013, 09:13
Hikayeler güzel. Biraz da gerçek hayata bakalım:

1. Ekonomi kötüleşirse ve şirketler para kazanamazsa; toplam talep düşer, ekonomi ve de enflasyon yavaşlar. Bu da faizleri yukarı değil aşağı iter. O kötü maddelerin 10 katı olan 2009'da faizlerin ne oldugunu hatırlatmaya gerek yok sanırım. Ha ne artar? borçlanırken ki risk primi... para piyasasında oranlar 3 puan düşse bile şirketlerin ve bireylerin borçlanma faizi inmez çünkü risk primi de belki 3 veya daha fazla puan artabilir. ama bu, mevduatları %15 yapmaz, emin olabilirsiniz.

2. Benzinin 6 TL'ye dayanmasıyla, şirketlerin kar etmesinin pek bir alakası yok. Her şirketin maliyet fonksiyonlarında üretim faktörleri bir çarpandır. yani; benzin artarken şirketler mel mel bakmaz; o artışı fiyatlarına yansıtır; yani kar marjlarında aman aman düşüş olmaz (orta vadede). ha ne değişebilir? artan enflasyonla alım gücü düşer; birim tüketim düşebilir bu da karlılıkları azaltabilir. ama her durumda değil. ekonominin hızına bağlı.

3. Dünyada bankaların ne kadarlık bir sermaye getirisiyle çalıştığını pek bilmiyoruz sanırım. İşbankası'nın sermayesi 23 milyar TL (mevduatla alakası yok). net geliri de yılda yaklaşık 4 milyar TL. yani banka sahibi, yatırımına yaklaşık %17 net getiri alıyor. 1.246 tane şube ve 20 bin tane çalışanın maaşlarını ödeyip, üstüne de 1 milyara yaklaşan vergi (mevduat gibi %15 değil; %20) ödedikten sonra... o kadar kolaylıgına rağmen evde oturup enpara yapmıyor bankalar, nedense. gidip bono mono alıyorlar ne işlerine yarıyorsa...

- Kötüleşme dış ticaret dengesizliği sonucu kurda hareketle başlarsa, bu olay, TL faizleri, seviye söylemek zor ama, ciddi oranda yukarı çeker.

- Talepteki düşüş 2. aşaması olur bu işin. Faiz artışı ve TL değer kaybı sonucu iç ve dış mallara talep düşer. Bunun birkaç farklı yoldan Tl faizlerini düşürmesi ve kurun biraz rahatlaması yönünde etkisi olur. Nitekim 2008-2009 da da böyle olmuştur.

- Akaryakıt fiyatlarındaki artış şirket karlarını birkaç yoldan negatif etkiler. Şirketler kar edemez demek doğru değil ama alakası yok demek te çok doğru değil bence. Öncelikle tüketici bütçesini negatif yönde etkilediği için, genel anlamda bir talep düşüşüne sebep olur. Direk yakıt gideri artışı yanında enflasyonist etkisi sebebiyle de borçlanma maliyetlerini etkileyerek tüketici bütçesini negatif etkiler.
Şirketlerin de üretim maliyetlerini artırması sebebiyle, eğer şirketler talep düşüşü sebebi ile giderlerdeki artışı ürün fiyatlarına yansıtamazlarsa şirketlerin kar marjlarında daralma beklenebilir.

- Ben genel anlamda Türkiye'de tüketicinin durumunu biraz riskli görüyorum. Tüketici durumuna yönelik analizlerde çok ciddi hatalar yapıldığını düşünüyorum.

driver34
06-08-2013, 09:40
kar yazması lazım

Bu yazdığınız tamamen yanlış.

İş Bankası'nın mevduatı ne demek? Topladığı mevduat mı? Merkez Bankasındaki karşılıkları mı, yoksa bankalardaki mevduatı mı?

%10 bile kar edemiyor diyerek, 877 milyon TL den bahsediyorsanız o da çeyreklik kar yıllık değil.

FKG
06-08-2013, 11:49
Enpara haricinde güncel oranlar nedir. Bilgisi olanlar yazsın lütfen. Yarın TEB'de dönüşüm var...

liz22
06-08-2013, 12:07
Adamlar eski parayla 3 katrilyon TL., dolar bazında 1.5 milyar $ kar yapıyor yeterli değilmiş. Dünyada batan banka sayısına bakıldığında duygusal denebilecek bir yorum..!

şef
06-08-2013, 12:30
Adamlar eski parayla 3 katrilyon TL., dolar bazında 1.5 milyar $ kar yapıyor yeterli değilmiş. Dünyada batan banka sayısına bakıldığında duygusal denebilecek bir yorum..!

açıklanana değil açıklanacak olana bakalım. 3. çeyrek karlılıkları düşecek, dolayısıyla bankalar için önümüzde kötü bir beklenti var ve bu kötü beklenti daha önce satın alınacak. yani banka fiyatları yukarıya zor, aşağıya kolay gider.

liz22
06-08-2013, 13:16
açıklanana değil açıklanacak olana bakalım. 3. çeyrek karlılıkları düşecek, dolayısıyla bankalar için önümüzde kötü bir beklenti var ve bu kötü beklenti daha önce satın alınacak. yani banka fiyatları yukarıya zor, aşağıya kolay gider.

Bu başka bir konu. 4. çeyrek ve 2014 çok daha kötü olabilir. Yorumum geleceğe değil geçmişe yönelikti ve bankanın mevduat miktarıına oranla yaptığı karın karşılaştırmasınaydı. Faizlerin yükselmesi banka karlarını tırpanlayacağı ve QE sona ermesiyle bu günlerin çook aranacağı ayrı bir olay..

memet1
06-08-2013, 13:34
yoldaşlar dün çok yazdık çizdikte bir bilgi gördüm yazayım int.b.için...ingde int.b. giriş için IP belirliyorsunuz,başka ıplerden giremiyorlar...güzel birşey...başka bankaların varmı bilmem...faydalı bilgi....başka bankaların varsa bilenler yazsın...tşk...

dudu
06-08-2013, 14:42
yoldaşlar dün çok yazdık çizdikte bir bilgi gördüm yazayım int.b.için...ingde int.b. giriş için IP belirliyorsunuz,başka ıplerden giremiyorlar...güzel birşey...başka bankaların varmı bilmem...faydalı bilgi....başka bankaların varsa bilenler yazsın...tşk...

IP kisitlama isini ben de bir cok bankada gordum ama hic denemedim.
Sadece belli bir internet hattindan giris yapilabiliyor o zaman diye anladim. Dogru mu anladim bilemiyorum.
Bugun Abank'dan aradilar, eve gelip hesap acmiyorlarmis. Subeye gitmem gerekiyormus.
Hesap isletim ucreti vadesiz hesap kullanilirsa aliniyormus.
Ben anlamam o isden vadeliden vadesize eft yapmak icin parayi aktardigim anda sistem benim parami alir dedim.
Sizin icin ozel bir tanimlama yapariz. Mesela yilsonuna kadar almayiz gibi bir seyler dedi.
EFT tutar bagimsiz 3.00 TL imis.
Baska gizli sakli bir ucret, masraf, komisyon var mi dedim? Olmadigini soylediler.
Su anki faiz icin de degisebilir, acele edin gibi bir seyler dediler.

Syg,

tabor
06-08-2013, 14:51
IP kisitlama isini ben de bir cok bankada gordum ama hic denemedim.
Sadece belli bir internet hattindan giris yapilabiliyor o zaman diye anladim. Dogru mu anladim bilemiyorum.
Bugun Abank'dan aradilar, eve gelip hesap acmiyorlarmis. Subeye gitmem gerekiyormus.
Hesap isletim ucreti vadesiz hesap kullanilirsa aliniyormus.
Ben anlamam o isden vadeliden vadesize eft yapmak icin parayi aktardigim anda sistem benim parami alir dedim.
Sizin icin ozel bir tanimlama yapariz. Mesela yilsonuna kadar almayiz gibi bir seyler dedi.
EFT tutar bagimsiz 3.00 TL imis.
Baska gizli sakli bir ucret, masraf, komisyon var mi dedim? Olmadigini soylediler.
Su anki faiz icin de degisebilir, acele edin gibi bir seyler dediler.

Syg,

enpara dan müşteri kapma çabaları.

eray026
06-08-2013, 15:12

Enpara, işbankası, hsbc teb şekerbank garanti de var.
IP Kısıtlama İnternet Şubesinden IP sınırlaması yaparak, müşteri numaranızla İnternet Şubesin herhangi bir IP adresinden girilemeyip sadece sizin belirlediğiniz IP adreslerinden girilebilmesini sağlayabilirsiniz.
Ülkesel IP Kısıtlama İnternet Şubesinden Ülkesel IP sınırlaması yaparak, müşteri numaranızla İnternet Şubesine herhangi bir ülkeden girilip girilememesini sağlayabilirsiniz.

İSS firmaların IP (İnternet Protokolü) adres aralıklarında zaman içinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler belirli bir İSS üzerinden erişimi tercih eden müşterilerin İnternet Şubesine girişlerinde sorunlar yaşamalarına yol açabilmekte.

IP (İnternet Protokolü) kısıtlaması kullanan varsa nasıl kullanıldığını olumlu, olumsuz durumlarını yazabilirmi?

eray026
06-08-2013, 15:27
İnternet Güvenliği için bankalarca sunulan diğer seçenekler.

İşlem Limitleri
İnternet işlem limitlerinizi İnternet Şubesi'nden düşürebilirsiniz. Fakat limit yükseltmek için bankanızı aramanız gerekiyor.

Hesap Kısıtlama
İnternet Şube'nizdeki hesaplara sadece izleme yetkisi verip herhangi bir parasal işleme kapatabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

Tanımlı Alıcı Sınırlandırma
İnternet Şubesi'nde yapacağınız para transferi işlemlerinde sadece mevcut tanımlı alıcılarınıza para transferi yapabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

Zaman Kontrolü
İnternet Şubesi'ne sizin belirlediğiniz saat aralığında işlem yapma yetkisi girerek bu saat aralığı dışında İnternet Şubesi'ndeki işlemleri kullanıma kapatabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

Anında Bilgilendirme
Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.

memet1
06-08-2013, 15:41

İşlem Limitleri
İnternet işlem limitlerinizi İnternet Şubesi'nden düşürebilirsiniz. Fakat limit yükseltmek için bankanızı aramanız gerekiyor.

Hesap Kısıtlama
İnternet Şube'nizdeki hesaplara sadece izleme yetkisi verip herhangi bir parasal işleme kapatabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

İnternet Şubesi'nde yapacağınız para transferi işlemlerinde sadece mevcut tanımlı alıcılarınıza para transferi yapabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

Zaman Kontrolü
İnternet Şubesi'ne sizin belirlediğiniz saat aralığında işlem yapma yetkisi girerek bu saat aralığı dışında İnternet Şubesi'ndeki işlemleri kullanıma kapatabilirsiniz. Kısıtlamanın kaldırılması için bankanızı aramanız gerekiyor.

Anında Bilgilendirme
Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.tanımlı alıcı kısıtlama...sadece kendi adıma eft yaparım...güzel bişii...araştırınca ne gözel şeyler öğreniyoruz...herkeze tşkler...bide işlemlerin iptalinin şubeden yapılması güzel...

dudu
06-08-2013, 15:47

İşlem Limitleri

Hesap Kısıtlama

Zaman Kontrolü

Anında Bilgilendirme
Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.

Bunlarin cogu enpara.com'da, hemen hepsi isbankasi interaktif bankacilikta var.
Ben enpara.com'da islem limitlerinin dusurulmesi, ISS sinirlandimasini ve yurtdisi erisime kapatilmasini kullaniyorum.
IP kisitlamasini bilmedigim icin daha hic kullanmadim.

Syg,

blueberry
06-08-2013, 15:48
servis sağlayınızdan static ip talep edeceksiniz.. aylık 5 tl gibi bir ücreti var..
ip adresiniz dinamik yani değişken değil static sabit olacak.. bu ip adresini bankaya bildireceksiniz..
ondan sonra belirlenen ip adresi dışında başka ip adresinden işlem yapılamayacak..

sistem böyle işliyor..

dudu
06-08-2013, 15:51
tanımlı alıcı kısıtlama...sadece kendi adıma eft yaparım...güzel bişii...araştırınca ne gözel şeyler öğreniyoruz...herkeze tşkler...

Birilerine bir odeme yapmaniz gerekiyorsa o hesabi once tanimlamak icin yetkiyi artirmaniz (call center'i arayarak) sonra hesap tanimlanmasi arkasindan para transferini yapmaniz isiniz bittikten sonra da tekrar yetkiyi sinirlandirmaniz gerekiyor.

Bunlar isleri biraz uzatsa da guvenligi oldukca artiriyor sanirim.

Syg,

dudu
06-08-2013, 15:52
servis sağlayınızdan static ip talep edeceksiniz.. aylık 5 tl gibi bir ücreti var..
ip adresiniz dinamik yani değişken değil static sabit olacak.. bu ip adresini bankaya bildireceksiniz..
ondan sonra belirlenen ip adresi dışında başka ip adresinden işlem yapılamayacak..

sistem böyle işliyor..

Tatile gittigimizde veya bir starbucks'dan baglanip bankacilik islemi yapamayacagiz o zaman.
GSM operatorleri static ip verebiliyorlar mi ucreti mukabili?

Syg,

memet1
06-08-2013, 15:55

sistem böyle işliyor..ing de ben parasız olarak algıladım...kullanmadım ama...para deyince bence cıs...bide direkt ıp girme yeri çıktı telefonla tanımlama filan yok gibi...

blueberry
06-08-2013, 16:00
gsm şirketleride veriyor static ip bildiğim kadarıyla..

blueberry
06-08-2013, 16:02
ing de ben parasız olarak algıladım...kullanmadım ama...para deyince bence cıs...bide direkt ıp girme yeri çıktı telefonla tanımlama filan yok gibi...

ücreti ing ye değil ttnete veya hangi servis sağlayıcıdan hizmet alıyorsanız o şirkete vereceksiniz sabit ip ücreti olarak..

dudu
06-08-2013, 16:06
ücreti ing ye değil ttnete veya hangi servis sağlayıcıdan hizmet alıyorsanız o şirkete vereceksiniz sabit ip ücreti olarak..

http://www.ttnet.com.tr/bireysel/Hakkinda/duyurular/Sayfalar/1-Kasim-2012-Statik-ip-tarife-guncellemesi.aspx

Syg,

eray026
06-08-2013, 16:14
Bunlarin cogu enpara.com'da, hemen hepsi isbankasi interaktif bankacilikta var.
Ben enpara.com'da islem limitlerinin dusurulmesi, ISS sinirlandimasini ve yurtdisi erisime kapatilmasini kullaniyorum.
IP kisitlamasini bilmedigim icin daha hic kullanmadim.

Syg,

ISS(İnternet Servis Sağlayıcı) : İnternete bağlanmanızı sağlayan kuruma verilen isimdir.

ISS Kısıtlama : Bu güvenlik önlemini kullanarak, İnternet Bankacılığı sistemine herhangi bir ISS üzerinden sizin adınıza girilemeyip sadece sizin belirlediğiniz ISS üzerinden girilebilmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin kullandığınız ISS(İnternet Servis Sağlayıcı) kurum harici, internet bankacılığı sistemine girilemiyecek. Bu kurumlar ttnet turkcell gibi firmalarmı? Peki aynı kurum denk gelirse art niyetli başkasının girmesi mümkünmüdür?

JonDowes
06-08-2013, 16:20
- Kötüleşme dış ticaret dengesizliği sonucu kurda hareketle başlarsa, bu olay, TL faizleri, seviye söylemek zor ama, ciddi oranda yukarı çeker.

- Talepteki düşüş 2. aşaması olur bu işin. Faiz artışı ve TL değer kaybı sonucu iç ve dış mallara talep düşer. Bunun birkaç farklı yoldan Tl faizlerini düşürmesi ve kurun biraz rahatlaması yönünde etkisi olur. Nitekim 2008-2009 da da böyle olmuştur.

- Akaryakıt fiyatlarındaki artış şirket karlarını birkaç yoldan negatif etkiler. Şirketler kar edemez demek doğru değil ama alakası yok demek te çok doğru değil bence. Öncelikle tüketici bütçesini negatif yönde etkilediği için, genel anlamda bir talep düşüşüne sebep olur. Direk yakıt gideri artışı yanında enflasyonist etkisi sebebiyle de borçlanma maliyetlerini etkileyerek tüketici bütçesini negatif etkiler.
Şirketlerin de üretim maliyetlerini artırması sebebiyle, eğer şirketler talep düşüşü sebebi ile giderlerdeki artışı ürün fiyatlarına yansıtamazlarsa şirketlerin kar marjlarında daralma beklenebilir.

- Ben genel anlamda Türkiye'de tüketicinin durumunu biraz riskli görüyorum. Tüketici durumuna yönelik analizlerde çok ciddi hatalar yapıldığını düşünüyorum.

- Ekonomi hızla yavaşlarsa, nasıl bir ithalat patlaması yaşayacagız ki dış ticaret kaynaklı kur yükselsin? Kur yükselebilir, ama bu cari açık nedenli değil ekonomik aktivite riski nedeniyle olur.

- O zamanki reel kur seviyesi şimdikinden çok daha düşüktü. Seviyeye bakmadan "işler her kötüleştiğinde kur %20 yukarı atar" diyemeyiz. Kötüleşme zaten fiyatlandı.

- Tüketiciye enflasyon olarak yansıyacagını zaten belirttim. Her enflasyon oldugunda tüketim düşer diye bir kaide yok lakin. Zaten bu nedenle "enflasyon, aktiviteyi yavaşlatırsa ancak karlılıklar düşer" diye de belirttim. 2006'de petrol ve benzin fiyatlarına bakarsak, bunu anlayabiliriz.

dudu
06-08-2013, 16:25
Isbankasi interaktif bankacilik sitesinden:

IP Ayarları

IP Adresi Nedir?

IP Adresi, İnternete bağlanırken servis sağlayıcınız tarafından bilgisayarınıza özel olarak verilen bir numaralar bütünüdür. Genel olarak noktalarla ayrılmış ve değerleri 0-255 arasında değişen 4 bölümden oluşmaktadır. Örneğin; 213.98.3.101 şeklinde olabilmektedir. Bu adres her İnternet oturumu açışınızda değişiyor olabilir.

IP Adresi Kısıtlamasının Avantajı Nedir?

Bu ek güvenlik önlemi, müşteri numaranızla İnternet Bankacılığı sistemimize herhangi bir IP adresinden girilemeyip sadece sizin belirlediğiniz IP adreslerinden girilebilmesini sağlamaktadır.

IP Adresi Kısıtlamasını Kullanmalı mıyım?

İnternet Servis Sağlayıcıları müşterilerine belli bir aralıkta IP adresleri vermektedirler. Kurumlarda ise her bilgisayara özel bir IP adresi tanımlanabilmekte veya o kurum sadece belirli bir aralıktaki IP adreslerini kullanabilmektedir. Kurumunuzda / okulunuzda sizin bilgisayarınız için hangi IP adresinin / adres aralığının kullanıldığını yetkililerinizden öğrenemiyorsanız, bu kısıtlamayı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Burada dikkate alınması gereken en önemli nokta; belirlediğiniz IP adresi aralığı içinde yer almayan bir IP adresinden Internet Şubemize bağlanmanız durumunda tarafınızca da işlem yapılamayacağıdır.

IP Adresi Kısıtlamasını Nasıl Kaldırabilirim?

Mevcut kısıtlamalarınızın kaldırılması için; 444 02 02 numaralı Telefon Şubemizi arayarak önce 2 tuşuna ardından müşteri numaranızı ve 6 haneli interaktif şifrenizi ve o tuşuna basarak çağrı ulaşacağınız müşteri temsilcimiz tarafından mevcut güvenlik ayarlarınız kaldırılacak ve işlemlerinize devam etmeniz sağlanacaktır.

Syg,

dudu
06-08-2013, 17:24
Gosterge faiz 8,67%.
Ikili tepenin onaylanmasi icin 8,57 altina gelmesi gerekir.
Hedef 8,57% dir.
Orasinin altini ben acikcasi su ortamda beklemiyorum.

Syg,

Turbey35
06-08-2013, 22:42
bunca güvenlik önlemlerimi sırf 0,25 yada 0.50 puan fazla alacağım diye internetlerde hafız olacağıma gider şubeden yazılı imzalı cüzdanlı şube garantisini alırım daha iyi....hackerlar acaba benim hesaba bakarmı???......rus hackerlar beni nataşaya çevirirmi?? .....diye kendime vesvese yapacağıma bence şubeden hesap açmak daha güvenli....haaaa olurdu arada bu zamanda internet banakcılığında net %1-2 puan fark o zaman bakardım....ama şu anda en paranın çok cazipliği yok....zaten piyasada abank daha yüksek oran veriyorken birde burganbank,odeabank gibi bazı bankalarda aynı oranı veriyorken neden evimdeki bilgisayarımı çakal bileyim....insan evinden bu kadar önlem alacağına bunun hamallığını banka şubesine devreder.....keyfine bakar.....abank %9.50 veriyor....odeabank %9.35 veriyor.....internet bankası bana ancak %10.50 vermeliki bende en parayı çaya davet edeyim..,,,üstelik birde sırf internet işlemlerim için evimde 1 adet bilgisayar duruyorken neymiş efendim ayrı bir bilgisayar alayımda işlemlerimi ordan yaparım diyerek cebimi teknosa gibi marketlere deldiremem....sevgiler

C H U C K Y..................................SON BEBEK

Sayın Chucky...

Konu güvenlikten açılmışken, Malum değişik bankalar ile çalışıyoruz. Her bankanın kendine göre bir sistemi var. Geçen gün küçük ölçekli bir bankada hesap açtırırken, müşteri temsilcisi hesap açılışını ekranda form doldurur gibi yaptı. Ben, bazı bankalarda hesap açılışı yaparken ekrana müşterinin kimlik fotokopisini de koyuyorlar ve daha güvenli oluyor dedim. Çünkü, örneğin vadeli mevduat cüzdanımı kaybettim. Ya da kötü niyetli birilerin eline geçti veya seyahata çıktınız evinize hırsız girdi, cüzdanı aldı. Bankadan banka memurunun dalgınlığından faydalanarak parayı çekti diyelim. Ne olacak? dedim. Müşteri temsilcisi şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. Ama öyle bir şeyde banka sorumludur dedi.
Şimdi...
Bazen uzun olabilecek seyahatlara çıkabiliyoruz. Bu durumda içimiz rahat olması için defterleri hep yanımızda mı taşımamız gerekir? Yoksa yukarıda bahsettiğim gibi bir durum olursa bizim sorumluluğumuz olur mu? Yani bu işin garantisi nedir? Ne yapmalıyız?

memet1
06-08-2013, 23:40
para çekerken dekonta atılan imzaile kendi ekranlarındaki imzayı,kimliğe bakarak karşılaştırıyorlar...birde sizlere tavsiyem önemli imza atmalarda,parasal tapusal vs...mümkünse her imza atmanızda ad soyad yazıp imzalayın...imzanız taklit edilebilir ama el yazınızı kimse taklit edemez...kriminologların öneriside budur zaten...cüzdan taşımaya gerek yok...sahte imza ile parayı banka verirsede a........ ........z heralde....yeri gelmişken forumda bayan varmı acaba...yoksa niye yokki...paralarımı yok onların...mesela geçen antapta herifin biri kimlik üzerine foto yapıştırıp eskiş.eski rektörünün 1 trilyonunu çekmeye kalktıda banka polis çağırıp yakalattı...garibim trilyonu hüpletecekti...

SSerdar
06-08-2013, 23:53
Herkesin bayramını kutlarım. Lütfen döviz swap ı hakkında bilgi verebilirmisiniz. Herhangi bir riski varmıdır. Teşekkürler.

chucky68
07-08-2013, 00:26
Sayın Chucky...

Konu güvenlikten açılmışken, Malum değişik bankalar ile çalışıyoruz. Her bankanın kendine göre bir sistemi var. Geçen gün küçük ölçekli bir bankada hesap açtırırken, müşteri temsilcisi hesap açılışını ekranda form doldurur gibi yaptı. Ben, bazı bankalarda hesap açılışı yaparken ekrana müşterinin kimlik fotokopisini de koyuyorlar ve daha güvenli oluyor dedim. Çünkü, örneğin vadeli mevduat cüzdanımı kaybettim. Ya da kötü niyetli birilerin eline geçti veya seyahata çıktınız evinize hırsız girdi, cüzdanı aldı. Bankadan banka memurunun dalgınlığından faydalanarak parayı çekti diyelim. Ne olacak? dedim. Müşteri temsilcisi şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. Ama öyle bir şeyde banka sorumludur dedi.
Şimdi...
Bazen uzun olabilecek seyahatlara çıkabiliyoruz. Bu durumda içimiz rahat olması için defterleri hep yanımızda mı taşımamız gerekir? Yoksa yukarıda bahsettiğim gibi bir durum olursa bizim sorumluluğumuz olur mu? Yani bu işin garantisi nedir? Ne yapmalıyız?

kolay kolay bu tip şeylerin olması çok zor.....bazı bankalar mesela iş bankası hatta en para bile kimlik için fotograf çekiyorlar...buna iş bankasında şahit olmuştum...aslında olması gereken kural bu olmalıdır...ama birçok banka bunu es geçiyor...yukarda memet yoldaşın dediği gibi imza karşılığı kendi ekranlarından kontrol ediyorlar....ayrıca zaten yüksek meblağı olan müşterilerde genellikle banka müşteri temsilcileri vede müdür müşteriyi şahsen tanıdığı için pek sorunda çıkmıyor...para çekme aşamasında elini kolunu sallaya sallaya paranı alıp gidiyorsun....şahsen şubede zaten tanınan bir müşteri iseniz ben bu para çekme sırasında attığınız imzanında ekrandan tekrar kontrol edildiğini sanmıyorum....yani kontrol aşaması bana göre genellikle küçük mevduat sahiplerine uygulanıyor...müşteri temsilcisi genellikle parasına göre adam tanıdığı için bu kuralı diğer küçük meblağ müşterilerine uygulatır....ayrıca cüzdan çalınsa bile ne olacak??....alt tarafı dünya işi cüzdan....asıl müşterinin alın yazısı bankada saklı....gidersin yenisini çıkartırsın.....çalan kişide bu cüzdanı ancak millete hava olsun diye cebinde saklar......birşey çıkmaz yani....zaten bugüne kadar gerçektende ben buna benzer bir hırsızlık olayınıda hiç duymadım....böyle birşey olursada banka suçludur....bankalar yol geçen han kapısı değil.......bizim düşündüğümüzü onlarda düşünüyorlar....bankadan pek bir sorun çıkmazda bana göre az ihtimalde olsa internet bankacılığı daha riskli...yani buna benzer hırsızlıklar buralarda daha çok oluyor....görüyoruz duyuyoruz...ancak başkasının adına gidip bankadan çalıntı hesap cüzdanından para çeken birini ben ne duydum nede işittim.....saygılar

C H U C K Y...............................SON BEBEK

driver34
07-08-2013, 00:27
- Ekonomi hızla yavaşlarsa, nasıl bir ithalat patlaması yaşayacagız ki dış ticaret kaynaklı kur yükselsin? Kur yükselebilir, ama bu cari açık nedenli değil ekonomik aktivite riski nedeniyle olur.

- O zamanki reel kur seviyesi şimdikinden çok daha düşüktü. Seviyeye bakmadan "işler her kötüleştiğinde kur %20 yukarı atar" diyemeyiz. Kötüleşme zaten fiyatlandı.

- Tüketiciye enflasyon olarak yansıyacagını zaten belirttim. Her enflasyon oldugunda tüketim düşer diye bir kaide yok lakin. Zaten bu nedenle "enflasyon, aktiviteyi yavaşlatırsa ancak karlılıklar düşer" diye de belirttim. 2006'de petrol ve benzin fiyatlarına bakarsak, bunu anlayabiliriz.

- Şöyle ki, ben ilk anda sakin bir ekonomik ortam kabulüyle başlıyorum, türbülans sonrasında geliyor, siz türbülans ile başlayıp sonrasını yorumluyorsunuz, fark oradan geliyor.

- Şahsen o kadar basit düşünen birisi değilim :) Şu anda içeride yabancı sahipliğindeki finansal varlık büyüklüğü çok yüksek ve bu varlıkların alternatif (repatriation) durumla reel getiri spread'i de o zamankine göre çok daha düşük görünüyor. Dolayısıyla burada kalma motivi eskisi kadar yüksek olmayabilir. Reel kura bakmak bu tip bir durumda çok yanıltıcı olabilir düşüncesindeyim.

- Türkiye topraklarındaki üretim ile Türkiye vatandaşlarının toplam yıllık geliri arasındaki farkın gittikçe açılması rahatsız edici. Örneğin en çok ihracat yapan sektör olan otomotivdeki yabancı sahipliği halka açık kısımlarla birlikte %50'nin üzerindedir. Belki ihracatın ne kadarı gerçekten bizim biraz analiz etmek lazım. İç tüketimin önemli bir kısmını teşkil eden öncelikle perakende ve telekom (otomotiv dışında) ve diğer birçok sektördeki yabancı sahipliği de çok yüksek. Bankacılık, sigortacılık ve diğer finansal sektörlerdeki yabancı sahipliği de çok yüksek. Bunun daha sansasyonel negatif etkisini Nisan - Mayıs temettü dönemlerinde görsek te daha genel olarak buradaki üretimden bu vatandaşın zamanla daha az pay alması dikkat çekmeye başladı. Mesela Hanehalkı geliri / GDP oranı ciddi anlamda düşük, aslında hanehalkını ilgilendiren rasyoların çoğu GDP kullanarak hesaplanıyor ve bu da ülkeler arası kıyaslamaları ciddi ölçüde etkiliyor.

- İnşaat ve ilgili sektörler ekonomimizde ciddi bir paya sahip ve ciddi yerlilik oranı olan bir sektör ama örneğin bu 5 yıl içinde yapılmış konut yatırımı sonraki 5 yılda GDP ya da GNP ye pek bir etki yapmaz, yani aslında yatırım gibi görünse de klasik bir yatırım gibi verim artışı, kapasite artışı vs. sağlamaz, aksine negatif etkiler yarattığını düşünüyorum ben. Sonuç olarak bir ekonomi gereğinden fazla inşaat odaklı ise kaynaklarını gelecekteki büyüme için verimli kullanmamış anlamına gelir. Ben bunun da etkilerini yaşamaya başladığımızı düşünüyorum. Özellikle son 1 yıldır yaşadığımız yavaşlama Dünya ekonomilerinin durumundan çok iç talep durumu ile ilgili.

- Yapısal cari açık sözünü doğru bulmuyorum. Enerji ithal eden tek ülke biz değiliz hatta çoğunluk bizim gibi demek belki daha doğru, durum böyleyken ortada Güneydoğu Asya örneği ya da birçok Avrupa ülkesi varken örneği varken cari açığımız enerji ithalatımız yüzünden ifadesi tembellik yaratıyor. Bir soru, mesela, kur sepeti bugün 4 TL olsa yapısal cari açık olur mu acaba? Eğer olmazsa bu açığın yapısal olmadığı anlamına gelir.

- Sermaye birikimi zayıf olan ve ekonomik aktivitesini bu seviyelerde sürdürmek için yüksek miktarda dış sermayeye ihtiyaç duyan bir ülkeyseniz, dünyanın en yüksek cari açığını veriyorsanız, risk her zaman yüksektir, mutlaka birşeyin tetiklemesi de gerekmez. Hareket kendi kendini de besleyebilir.

- Kusura bakmayın biraz konu dışına da çıktık yazarken.

driver34
07-08-2013, 00:30
Forumun müdavimi arkadaşlar, kusura bakmazsınız umarım, yukarıdaki mesaj biraz konu dışına çıktı farkındayım ama faiz seviyesinin geleceği ile yakından ilgili aslında.

shorts
07-08-2013, 00:36
oranlarda değişiklik durulunca diğer soruları paylaşıyoruz ya bu da güzel..
herkese iyi bayramlar..

liz22
07-08-2013, 00:37
Bu muhabet tapumu kaybettim, bulan mülkün sahibi olabilir miye benziyor. Yahu benim banka cüzdanımı çalan veya bulanın parayı çekince benim sorumluluğunda olabilir mi hiç? Yargıtayın tonlarca içtihatı var bu yönde ve şöyle der 'Banka adam çalıştırmakla da sorumludur', anlamı personelin yaptığı hatalar, yetkisiz ödemeler doğrudan bankayı bağlar...

JonDowes
07-08-2013, 00:46
- Türkiye topraklarındaki üretim ile Türkiye vatandaşlarının toplam yıllık geliri arasındaki farkın gittikçe açılması rahatsız edici.

- Yapısal cari açık sözünü doğru bulmuyorum.

- Dünyanın en yüksek cari açığını veriyorsanız, risk her zaman yüksektir

- İlkini özetle "uluslararası net yatırım pozisyonu" giderek kötüleşiyor diye özetleyebiliriz. Yabancıların Türk üretim faktörlerindeki ağırlığının artması bu ekonomik düzende doğal. Hükümetin amacı şekli ne olursa olsun büyümek.

- Yapısal cari açık gibi bir kelime kullanmadım ama illa bir yerlerde kullanacaksak: Enerji tüketimimiz, ekonominin büyümesiyle dogru orantılı olarak artıyor. Mal ve hizmet ihracatımızı ekonomiden de hızlı büyütemediğimiz sürece bunun adı yapısaldır. "Kuru, cari açığı sıfırlayıncaya kadar yükseltmek elzem" görüşünde olan Ege Cansen'i devamlı severek okusam da bu görüş bana pire için minderi yakmaya benziyor. Kuru fırlatmak enflasyon döngüsünü, ve devletin borç sarmalını geri getirir. Carinin iki katı bütçe açığına ve yüksek işsizliğe yol açabilir. kuru 2 kat arttırınca ihracat 2 katına çıkmıyor malum; fiyat esnekliği o kadar lehimize değil. yoksa bizim 5'te biri fiyatımıza mal satan Çinliler 1 dolar bile ihracat yapmamıza izin vermezdi... ana amaç cari açığı sıfırlamak ise; bunun doğru yolu mikro reformlar ve teşvikler. kuru patlatmak veya benzine ÖTV dayayıp 10 TL yapmak değil; ihracatı arttırmak. Japonya veya Kore, mal satarak enerji kaynaklı cari açıktan kurtuldular. Para veya kur politikaları temel makro değişkenlere ancak destek olur; ülkeyi düze çıkartmaya yetmez.

- Risk elbette var. Neyseki tüm Batı dünyası boğazına kadar riskin içinde de bizim bu açığımızı çok sık cezalandırmıyorlar. Yunanlılar her yıl bizim cari açık kadar hibe alıyor, 5 katını aniden batırmamak için parça parça vermek zorunda kalıyorlar.

driver34
07-08-2013, 01:02
-

- Yapısal cari açık gibi bir kelime kullanmadım ama illa bir yerlerde kullanacaksak: Enerji tüketimimiz, ekonominin büyümesiyle dogru orantılı olarak artıyor. Mal ve hizmet ihracatımızı ekonomiden de hızlı büyütemediğimiz sürece bunun adı yapısaldır. "Kuru, cari açığı sıfırlayıncaya kadar yükseltmek elzem" görüşünde olan Ege Cansen'i devamlı severek okusam da bu görüş bana pire için minderi yakmaya benziyor. Kuru fırlatmak enflasyon döngüsünü, ve devletin borç sarmalını geri getirir. Carinin iki katı bütçe açığına ve yüksek işsizliğe yol açabilir. kuru 2 kat arttırınca ihracat 2 katına çıkmıyor malum; fiyat esnekliği o kadar lehimize değil. yoksa bizim 5'te biri fiyatımıza mal satan Çinliler 1 dolar bile ihracat yapmamıza izin vermezdi... ana amaç cari açığı sıfırlamak ise; bunun doğru yolu mikro reformlar ve teşvikler. kuru patlatmak veya benzine ÖTV dayayıp 10 TL yapmak değil; ihracatı arttırmak.

Bir de şöyle söyleyeyim o zaman, yapısal dediğimiz şey, aslında kurun uzun bir dönem boyunca düşük kalmış olması sonucu ortaya çıkmış bir problem. Bunu bugün düzeltmek çok ciddi enflasyona yol açar haklısınız. Ama tersten bakarsak enflasyon uzun dönem gereğinden düşük kalmış ta denilebilir.

Mal ve hizmet ihracatımız enerji ithalatımızdan hızlı büyüyordur diye düşünüyorum. Sorun, ithal tüketimin daha hızlı büyümesi. Ya da bu malları bizim üretmememiz, üretemememiz.

İhracatı artırmak için teşviklere yönelmek te cari açık problemini kısmen bütçe problemine dönüştürmeye yol açar. Bu yapılıyor zaten.

dudu
07-08-2013, 08:25
kolay kolay bu tip şeylerin olması çok zor.....bazı bankalar mesela iş bankası hatta en para bile kimlik için fotograf çekiyorlar...buna iş bankasında şahit olmuştum...aslında olması gereken kural bu olmalıdır...ama birçok banka bunu es geçiyor...yukarda memet yoldaşın dediği gibi imza karşılığı kendi ekranlarından kontrol ediyorlar....ayrıca zaten yüksek meblağı olan müşterilerde genellikle banka müşteri temsilcileri vede müdür müşteriyi şahsen tanıdığı için pek sorunda çıkmıyor...para çekme aşamasında elini kolunu sallaya sallaya paranı alıp gidiyorsun....şahsen şubede zaten tanınan bir müşteri iseniz ben bu para çekme sırasında attığınız imzanında ekrandan tekrar kontrol edildiğini sanmıyorum....yani kontrol aşaması bana göre genellikle küçük mevduat sahiplerine uygulanıyor...müşteri temsilcisi genellikle parasına göre adam tanıdığı için bu kuralı diğer küçük meblağ müşterilerine uygulatır....ayrıca cüzdan çalınsa bile ne olacak??....alt tarafı dünya işi cüzdan....asıl müşterinin alın yazısı bankada saklı....gidersin yenisini çıkartırsın.....çalan kişide bu cüzdanı ancak millete hava olsun diye cebinde saklar......birşey çıkmaz yani....zaten bugüne kadar gerçektende ben buna benzer bir hırsızlık olayınıda hiç duymadım....böyle birşey olursada banka suçludur....bankalar yol geçen han kapısı değil.......bizim düşündüğümüzü onlarda düşünüyorlar....bankadan pek bir sorun çıkmazda bana göre az ihtimalde olsa internet bankacılığı daha riskli...yani buna benzer hırsızlıklar buralarda daha çok oluyor....görüyoruz duyuyoruz...ancak başkasının adına gidip bankadan çalıntı hesap cüzdanından para çeken birini ben ne duydum nede işittim.....saygılar

Bur defasinda hic gitmedigim bir Isbankasi subesine girip musteri numarami ve istedigim para miktarini soyledim. (hesap defterini zaten 10+ yildir gormedim, kullanmadim, nasil oldugunu bile bilmiyorum.)
Gorevli musteri numarasi ile bagli hesabimi buldu, fonlarinizdan satiyorum dedi, satti ve onume bir dekont koydu, imzalayin dedi.
Kimlik sormuyor musunuz? dedim.
Ekranda goruyorum, taranmis kimliginizi dedi.
Bu sefer imzami biraz degistirerek kisa sekilde attim.
Gorevli imzama bakti. Bu imza bizdeki taranmis ornek imzaniza benzemiyor parafladiniz herhalde dedi ve tam imzami atmami rica etti.
Oyle anlasiliyor ki, hesap cuzdani calindiginda bir baskasinin para cekmesi oyle kolay degil.

Syg,
Musteri numarasi ile bagli hesabimi buldu.

memet1
07-08-2013, 11:16
abanka vadeliyi açtım...vadesizde küsür kalmış...çekeyim dedim,dekonta imza dedi veznedar,kısa imzamı attım,paraf yani,imza tutmuyor dedi ekrana bakıp,yeniden atın dedi,müfettişler soruyor dedi değişik olunca niye kabul ettin diyorlarmış...tabiiki ad soyad yazımını istiyor zaten...

FKG
07-08-2013, 11:28
Bugün TEB e 8.80 den bağlatabildim. 32 günlük.

memet1
07-08-2013, 12:20
Bugün TEB e 8.80 den bağlatabildim. 32 günlük.

9.30dan dönmüşlermi tüh...paraya doydular demekki...ne varsa arabilerde var...burganodeaabank...

dudu
07-08-2013, 16:20
E.CANSEN Eksi faiz servet vergisidir.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24472409.asp

Syg,

mandrake
07-08-2013, 16:43
Bur defasinda hic gitmedigim bir Isbankasi subesine girip musteri numarami ve istedigim para miktarini soyledim. (hesap defterini zaten 10+ yildir gormedim, kullanmadim, nasil oldugunu bile bilmiyorum.)
Gorevli musteri numarasi ile bagli hesabimi buldu, fonlarinizdan satiyorum dedi, satti ve onume bir dekont koydu, imzalayin dedi.
Kimlik sormuyor musunuz? dedim.
Ekranda goruyorum, taranmis kimliginizi dedi.
Bu sefer imzami biraz degistirerek kisa sekilde attim.
Gorevli imzama bakti. Bu imza bizdeki taranmis ornek imzaniza benzemiyor parafladiniz herhalde dedi ve tam imzami atmami rica etti.
Oyle anlasiliyor ki, hesap cuzdani calindiginda bir baskasinin para cekmesi oyle kolay degil.

Syg,
Musteri numarasi ile bagli hesabimi buldu.

Buna sasirdim iste

Cunku Turkiye'de hesabi actiginiz sube disindaki baska bir subeden para cekmek isterseniz havale masrafi isterler

Sizden nasil istememisler ona sasirdim

dudu
07-08-2013, 17:10
Buna sasirdim iste

Cunku Turkiye'de hesabi actiginiz sube disindaki baska bir subeden para cekmek isterseniz havale masrafi isterler

Sizden nasil istememisler ona sasirdim

Benden Isbankasi Privia musterisi oldugum icin masraf almamis olabilirler.
Benim uygulamalardan haberim yok.
Son zamanlarda duyduguma gore bankalar masraf kesme konusunda cok taktire deger yaraticilik yetenekleri sergiliyorlarmis.

Syg,

memet1
07-08-2013, 19:07
kuzularınızı takip edin...yerler...http://www.memurlar.net/haber/395578/

memet1
07-08-2013, 19:11
kimliklerin üzerine solalt köşeye kimlik üstüne otel kayıt yazalım ve imza atalım...sim kart kopyalamayı engelleyin...http://www.memurlar.net/haber/395558/büyük otellerde bilgisayara okutuyorlar o zaman ne yapılacağını bende bilmiyorum...

dudu
07-08-2013, 20:08
1.Kimliklerimizi her yere vermeyecegiz.
2.Fotokopilerin uzerine ne icin kullanilacagini yazacagiz. Imzalayacagiz. Adimiza ikiz sim kart cikarilmasini bu sekilde engellemis olacagiz. GSM sirketleri kimligin aslini gormeden sadece fotokopi ile sim kart cikarip veriyorlar mi onu da bilmiyorum gerci.
3.Anne kizlik soyadimiza sahip cikacagiz. Calistigimiz bankanin sisteminden arada bir anne kizlik soyadini degistirecegiz.
4.En iyisi her bankaya baska bir anne kizlik soyadi verecegiz. Bence en onemli bilgilerden birisi anne kizlik soyadi bilgisi.
5.Bankanin guvenlik ayarlari ile islem kisitlamasi, IP kisitlamasi, ISS kisitlamasi gibi ozellikleri kullanacagiz veya daha da iyisi sadece bilgi goruntuleme haline getirip eft ve havale islerinin tekrar acilmasi icin subeye gitme veya en yakin ATM den kredi karti ve sifresi ile acilabilen hale getirecegiz.
I-anahtar, cep anahtar. sifrematik gibi ileri guvenlik araclari kullanacagiz.
Ilk aklima gelenler bunlar.

Syg,

dudu
07-08-2013, 20:14
Yuksek faiz icin riski alir yurtdisina giderim diyenlere marketwatch'in bir yazisi

http://www.marketwatch.com/story/6-bank-accounts-that-earn-over-10-interest-2013-08-07

Syg,

Turbey35
07-08-2013, 20:23

Teşekkürler Chucky...

Aslında yıllar önce böyle bir iki olay olmuştu diye hatırlıyorum. Kolay değil yılların alın teri, ıskaladığımız yaşamın bedeli, çoluk çocuğun geleceği. Tüm arkadaşlara iyi bayramlar dilerim.

eray026
07-08-2013, 20:51
Milyoner sayısı artıyor

Banka hesaplarında 1 milyon lira ve üzerinde parası bulunan yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişi sayısı yılın 6 ayında geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla yüzde 15 civarında artarak 56 bin 417'ye yükseldi.
Bu yılın haziran ayı sonu itibarıyla bankalardaki toplam mevduat 795,1 milyar liraya ulaşırken, bu tutarın yaklaşık yüzde 70'ine karşılık gelen 553,6 milyar liralık kısmı Türk Lirası cinsinden mevduatlardan oluştu.
Söz konusu ay sonu itibarıyla 1 milyon ve üzerinde Türk Lirası tutulan mevduatlar, toplam Türk Lirası mevduatların yüzde 46'sını oluştururken, geçen yılın ocak-haziran dönemine oranla yüzde 29 artış göstererek, 252,8 milyar liraya çıktı. Bu tutarı 119,5 milyar lira ile 50 bin-250 bin lira arasında para tutulan mevduatlar, 87,6 milyar lira ile 250 bin-1 milyon lira arasında para tutulan mevduatlar, 65,2 milyar lira ile 10 bin-50 bin lira arasında para tutulan mevduatlar ve 28,6 milyar lira ile 10 bin liraya kadar para tutulan mevduatlar izledi.
Mevduat türleri mudi sayısı açısından değerlendirildiğinde, toplam mudi sayısı yıllık bazda yüzde 5,4 arttı ve haziran ayı sonu itibarıyla 54 milyon 24 bin 375'e ulaştı.
Toplam mudilerin içinde, hesabında 10 bin liraya kadar mevduat bulunan kişi ve kuruluşların sayısı 53 milyon 20 bin 228 olarak belirlenirken, 1 milyon lira ve üzerinde paraya sahip yurt içi yerleşik mevduat sahibi sayısı geçen yılın ocak-haziran dönemine göre yaklaşık yüzde 15 artarak 56 bin 417'ye çıktı. Böylece geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla milyoner sayısına 7 bin 447 kişi daha eklenmiş oldu. Anılan dönemde gerçek kişilerin hesaplarındaki mevduat tutarı da yine yüzde 15 artarak 66,3 milyar liradan 76,4 milyar liraya yükseldi.

www.borsagundem.com

sezler67
07-08-2013, 22:41
9.30dan dönmüşlermi tüh...paraya doydular demekki...ne varsa arabilerde var...burganodeaabank...

bence bu kadar kısa bir sürede dönmüş olamazlar. banada dedikleri 100 k altı paraya 8.75 faizdi :D
gene benim sorduğumdan artırmışlar 8.75 den - 8.80 e :D
100 k ve üzeri sanırım 9.3 dü yoldaş

ama birde şu var bu oranlar 8.80 diyelim hoşgeldin ise, 100 k üzeri 9.30 hoşgeldin ise, birde hoşgeldin bitince 1 puan falan düştüğünü hesap edelim...
100k üzeri 9.30 hoşgeldin bitince 8.30 a ----
100k altı 8.80 hoşgeldin bitince 7.80 e iner.

şaka gibi birşey olur hikaye gibi :D

memet1
07-08-2013, 23:24
9.30 hoşgeldin değil,benim ikinci girişim...20sinde dönüşüm var göreceğiz...abank sitesinde hala 9.5 var...arabileri sevelim yoldaşlar...petrol paralarının bizede faydası olsun...herifler doğuştan yaradandan torpilli ya....

kazandibi
07-08-2013, 23:33
Tum forum uyelerine iyi bayramlar dilerim :)

chucky68
07-08-2013, 23:45
bence bu kadar kısa bir sürede dönmüş olamazlar. banada dedikleri 100 k altı paraya 8.75 faizdi :D
gene benim sorduğumdan artırmışlar 8.75 den - 8.80 e :D
100 k ve üzeri sanırım 9.3 dü yoldaş

ama birde şu var bu oranlar 8.80 diyelim hoşgeldin ise, 100 k üzeri 9.30 hoşgeldin ise, birde hoşgeldin bitince 1 puan falan düştüğünü hesap edelim...
100k üzeri 9.30 hoşgeldin bitince 8.30 a ----
100k altı 8.80 hoşgeldin bitince 7.80 e iner.

şaka gibi birşey olur hikaye gibi :D

sinsi bankalardan uzak durduğunuzda bu tip bankaların besin mekanizmasınıda keseceğinizden açlıktan zaman içinde kendi hücrelerini yemeye başlayacaklardır.....tıpkı kanserli hücrelerden şekeri kesmek gibi:)......ne kadar çok şekerli müşteri bu tip bankalara gidip gönüllü besin olursa o vakit bu tip bankalarda kanser olup müşteriyi yavaş yavaş eritecektir....

C H U C K Y...........................TÜRÜNÜN SON BEBEĞİ

Figo
08-08-2013, 08:19
9.30 hoşgeldin değil,benim ikinci girişim...20sinde dönüşüm var göreceğiz...abank sitesinde hala 9.5 var...arabileri sevelim yoldaşlar...petrol paralarının bizede faydası olsun...herifler doğuştan yaradandan torpilli ya....

http://www.youtube.com/watch?v=lqJDuZIcQ34
iyi baryamlar :yes: :halayci:

uufuk
08-08-2013, 10:59
Bayram gibi bayram olması,tüm insanların mutlu olması dilegimle...

memorex
08-08-2013, 16:32
1.Kimliklerimizi her yere vermeyecegiz.
2.Fotokopilerin uzerine ne icin kullanilacagini yazacagiz. Imzalayacagiz. Adimiza ikiz sim kart cikarilmasini bu sekilde engellemis olacagiz. GSM sirketleri kimligin aslini gormeden sadece fotokopi ile sim kart cikarip veriyorlar mi onu da bilmiyorum gerci.
3.Anne kizlik soyadimiza sahip cikacagiz. Calistigimiz bankanin sisteminden arada bir anne kizlik soyadini degistirecegiz.
4.En iyisi her bankaya baska bir anne kizlik soyadi verecegiz. Bence en onemli bilgilerden birisi anne kizlik soyadi bilgisi.
5.Bankanin guvenlik ayarlari ile islem kisitlamasi, IP kisitlamasi, ISS kisitlamasi gibi ozellikleri kullanacagiz veya daha da iyisi sadece bilgi goruntuleme haline getirip eft ve havale islerinin tekrar acilmasi icin subeye gitme veya en yakin ATM den kredi karti ve sifresi ile acilabilen hale getirecegiz.
I-anahtar, cep anahtar. sifrematik gibi ileri guvenlik araclari kullanacagiz.
Ilk aklima gelenler bunlar.

Syg,

Bu önlemlerden 2 no.ya itirazım ''imza atmak'' konusunda olacak.Ben nereye verildiğini tükenmez kalemle yazıyorum fakat imzalamıyorum.Kendi elimle imzamı teslim etmek bana mantıklı gelmiyor.3 ve 4 no.daki anne kızlık soyadının bankadan bankaya farklı bildirilmesi İLGİNÇ :he: geldi bana.Çok sayıda bankaya zaman içinde hesap açıyoruz her birine farklı anne kızlık soyadı uydurursak sonunda karıştırma ve kendi işlemlerimizi yapamama riski ile karşı karşıya kalırız.IP kısıtlamasını yıllar önce Ingbank'ta denemiştim ,aynı bilgisayardan giriş yapmak esaslı çözüm fakat dışarıda olupta giriş yapmak istediğinizde sizin için ciddi problem.Şifrematik denen zımbırtıya bağlı olmak demek cebinde taşıma mecburiyeti demek ki o da cazip değil ve pili zayıfladığında ekran görüntüsü sapıtır siz delirirsiniz.
Sonuç olarak cep telefonuna gelen şifre şu sıralar için en kullanışlı çözüm.Extra güvenlik olarak cebinizde usb taşır ve oradaki web tarayıcıdan işlem yaparsınız ,tabii usb içine güvenlik için program kurmayı da ihmal etmezsiniz.

PARAN VAR MI DERDİN VAR AMAAAA PARASIZ OLMAK DAHA BÜYÜK DERT.

HERKESE İYİ BAYRAMLAR.

piyasafatihi
09-08-2013, 11:37
herkese mutlu bayramlar:)

levofb
09-08-2013, 22:39
Benden Isbankasi Privia musterisi oldugum icin masraf almamis olabilirler.
Benim uygulamalardan haberim yok.
Son zamanlarda duyduguma gore bankalar masraf kesme konusunda cok taktire deger yaraticilik yetenekleri sergiliyorlarmis.

Syg,

Sayın Dudu İş Bankasında hesabı olan bir müşteri hangi şubeden para çekerse çeksin bir masraf alınmıyor. para yatırmalarda da geçerli bilginize.

expertadvisor
10-08-2013, 09:30
http://www.fikirzamani.com/vefa-tarhan-son-2-ayin-verileri-faizler-ve-artis-nedenleri/

DogrucuMustafa
11-08-2013, 10:21
BankAsya millete kart parası yok, üyelik bedeli yok diye kredi kartları dağıtmıştı, o da dayanamamış olacak ki diğerlerinin kervanına katıldı. Paranın dini İmanı olmazmış... Soygun kervanına devam...

julia.luthor
11-08-2013, 11:38
Bunda bir sorun yok:

1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle; bankamız kredi kartlarından aşağıdaki tabloda belirtilen yıllık kart ücretleri alınacaktır.
Kredi Kartı Ücreti

Asya Katılım Bankası A.Ş.'nin yasal düzenlemeler kapsamında, yukarıda belirtilen ücretler ve kriterlerde değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Kredi kartı aylık kar payı oranımız %2.12'dir.

Ben şu kar payı oranını anlamadım.
Borcun üzerinden ne kar payı olacak?
Acaba faiz mi demek istediler???
Bir bilen anlatırsa sevinirim.

julia.luthor
11-08-2013, 11:52
BankAsya millete kart parası yok, üyelik bedeli yok diye kredi kartları dağıtmıştı, o da dayanamamış olacak ki diğerlerinin kervanına katıldı. Paranın dini İmanı olmazmış... Soygun kervanına devam...

aidattan bıkanlar için çok süper bir alternatif:
http://www.ingbank.com.tr/gunlukpaket/default.aspx
şu an bir maaş hesabının kartını bir de bunu kullanıyorum...:party::party:

expertadvisor
11-08-2013, 11:56

Nakit kıymete bindi.....İNG benide cepten arayıp,ilk yılı aidatsız kredi kartı hazırlamışlar....1987 den beri 1 kuruş kart aidatı ödemediğimi söyleyip,reddettim..

BORA YAŞAR
11-08-2013, 14:15
Nakit kıymete bindi.....İNG benide cepten arayıp,ilk yılı aidatsız kredi kartı hazırlamışlar....1987 den beri 1 kuruş kart aidatı ödemediğimi söyleyip,reddettim..

Kart aidatı yıllık kaç paradır?

30.

40.

50?

Bu mu nakite gösterilen teveccühün ölçüsü?

EFT ücreti, valör aynı gün mü ertesi gün mü?

Bunların birisine getirisi/avantajı parasal olarak nedir?

Ben mi yanlış düşünüyorum?

Neyse.

dudu
11-08-2013, 17:21
Kart aidatı yıllık kaç paradır?

30.

40.

50?

Bu mu nakite gösterilen teveccühün ölçüsü?

EFT ücreti, valör aynı gün mü ertesi gün mü?

Bunların birisine getirisi/avantajı parasal olarak nedir?

Ben mi yanlış düşünüyorum?

Neyse.

Benim bildigim, yasadigim, tecrube ettigim bankalarin bir yerden bir guzellik yapiyorlarsa mutlaka baska bir yerden onu cikardiklaridir.
Sizin de dediginiz gibi ilk sene kredi karti aidati yok demek bundan sonra da olmayacak demek degildir.
Bir sefer sizi ilk sene aidatsiz bir kredi karti ile iceri sokarlar, alistirirlar, sonra da inek gibi sagarlar.
Kredi karti aidati olmaz ama eft ucreti olur, eft ucreti olmaz belki ama hesap isletim ucreti olur, o da olmaz belki ama otomatik odeme talimati verince gunluk vadesiz hesapta olmasi gereken para belirli bir sinir olur, bunun icin de Isbankasi orneginde oldugu gibi her gun vadesiz hesap bakiyesi 250.00 TL yi asmasi icin yatirim hesabindan fon satilir, vadesiz hesaba yatirilir veya ileri tarihli eft veya havale talimati girme sarti icin eft veya havalenin yapilacagi gunden once vadesiz hesapta para olmasi sarti konur.
Velhasili kelam bankalar bir sekilde mutlaka bizden para kazanir. Kazanmalidirlar da, cunku hayir kurumlari degillderdir, ticari kuruluslardir, istihdam saglarlar, vergi oderler, karli calismak zorundadilar. Ben zarar eden sanayi sirketi cok gordum ama bu yasima kadar kar etmeyen daha bir tane goremedim.

Benim nacizane tavsiyem:

Gereksinimlerinizi iyi belirleyin.
Kredi karti lazim mi?
Lazimsa illa da platinium mu lazim? Normal, basit, aidati dusuk olan bir tane yeterli olur mu?
Ayda kac tane eft/havale yapiyorum? Bunlarin maliyeti ne tutar?
Otomatik odeme verebiliyor muyum?
Maasim nereye yatiyor?

Benim bankalara verebilecegim otomatik odeme talimatlari, maasin o hesaba yatmasi gibi avantajlarin karsiliginda hangi banka bana ne verir? sorusu sorulup tek bir banka belirlenip onunla calisilmalidir.
Tek biir bankayi tatmin etmek her zaman iki, uc tanesini tatmin etmekten daha kolaydir. Musteri olarak ikiye uce bolunurseniz bir muddet sonra tatmin olmayanlardan birisi haber vermeden bir kredi karti aidati veya bir hesap isletim ucreti yazar bu durumda aldiginiz hizmetin astari yuzunden pahaliya gelir.

Syg,

dudu
11-08-2013, 17:29

Gunluk paketin ozelliklerine baktim.
Kotu gorunmuyor.
Aylik fatura odemeleri toplami kadar ve/veya o ayki havale/eft tutari kadar bir parayi hesapta birakiyorsunuz veya birakacaginizi varsayiyorlar. O paranin vadesiz hesapta durmasindan para kazaniyorlar.
Fatura odeme tarihlerini takip edemem, hesapta da para olmazsa faturalarim odenmez diye korkanlara da bir KMH (kredili mevduat hesabi) aciyorlardir, eksi bakiyeye dusulen gun kadar, artik aylik %2-3 en az olmak uzere, bir faiz yaziyorlardir.
EFT/havale ucretinin olmamasi demek hesapta para olmadan bunlarin yapilabilecegi anlamina gelmediginden, illa ki vadesiz hesapta bir miktar para tutulacagi anlamina gelir ki bu da banka icin cok guzel bir gelir kaynagidir.

Syg,

JonDowes
11-08-2013, 18:45
Kredi kartı aylık kar payı oranımız %2.12'dir.

Acaba faiz mi demek istediler???

Evet gecikme faiziyle aynı şey. Zamanında ödeyene yansımıyor.

Ali Haylaz
12-08-2013, 10:35
Anadolubank yeni giriş 125 k üstü % 9.50 altı 9.25

dudu
12-08-2013, 10:59
* Kullanmadığımız karta yılda 1 milyar TL ödüyoruz. 56 milyon kredi kartının 20 milyonu aktif değil.
Haberturk

Boyle basa boyle tras, boyle...........................!

Syg,

emperador
12-08-2013, 11:13
* Kullanmadığımız karta yılda 1 milyar TL ödüyoruz. 56 milyon kredi kartının 20 milyonu aktif değil.
Haberturk

Boyle basa boyle tras, boyle...........................!

Syg,

kullanmadıgı halde paraları veren vatandaşlar düşünsün. bu kadar iş bilmezlik yada umursamamazlık olmaz. hadi adam milyonlarla oynuyordur umrunda olmaz. ama bunların hepsi böyle olacak değil.

fusem
12-08-2013, 11:14
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/aylik-mevduat-faizi-yuzde-10a-cikar-mi/881912

fusem
12-08-2013, 11:16

bir kişiye 1-2 kredi kartı yeterli. bazıları kolleksiyon yapıyor :)

Naruto
12-08-2013, 11:37
Herkese Merhaba,

Herkesin Geçmiş Bayramı Mübarek Olsun,

Anadolubank hoş geldin Faizi olarak;
32-45 Gün vadede 20.000-150.000 arası TL mevduatlarınıza Yıllık 9,25% Brüt Faiz vermektedir.
95-185 Gün vadede 20.000-150.000 arası TL mevduatlarınıza Yıllık 9,50% Brüt Faiz vermektedir.

İlgilenenler bana ulaşabilirler. İstanbul Avrupa Yakasında oturanlar için hesap açılışı ve gerekli imzalar için müasit bulduğunuz bir yerde ziyaret edebilirim.

dudu
12-08-2013, 11:51
YKB aradi, Worldcard'iniza ek size bir de Opet Worldcard verelim, akaryakit alislarinizda %3 ila %5 oraninda worldpuan kazanin dedi, ben de ondan da aidat almayacaksaniz olur dedim. Kesin olarak almayacaklarini soylediler.
Neyse kart geldi, sozlesmeye imza atmadan once uzerine "kart aidati alinmayacak" notu dusup imzaladim ve karti teslim aldim.
Ancak kart bir turlu kullanima acilmadi. Call center'i aradim, durumu anlattim. Sozlesme uzerine bir sey yazdiniz mi dediler. Mutabik kaldigimiz uzere "kart aidati alinmayacaktir" yazdim dedim.
O zaman "sozlesme iptal olmustur, bu bir kampanya idi, uzerine bir sey yazmayacaktiniz" dediler. "Yazmayayim da benden ileride kart aidati alin oyle mi? Kartinizi o zaman imha ediyorum." dedim ve buyuk bir zevkle karti kestim. :)

Syg,

liz22
12-08-2013, 12:00
Yapı Kredi bana da aynı oyunu oynadı: kredi kartımı üyelik ücreti yüzünden iptal ettim defalarca arayıp kart ücreti almayacağız dediler. Kart kullanıma açıldıktan 3 ay sonra kart ücreti geldiğinde müşteri temsilcisi pişkince -Her sene arayıp ücreti iptal ettireceksiniz dedi. Bu kadar aymazlık ve utanmazlık olur.

memet1
12-08-2013, 12:20
ing günlükte bence bituzak var,bende kullanıyorum,3 ay içinde puanları kullanmazsan yanıyor...yani bankaya kar yazıyor...kaç kişi 100lirada 2 lirayı takip ederki...

hurricane54140
12-08-2013, 12:21
Güncel Oranlar

Abank:9.50%
Odea:9.50%
Burgan:9.30%

Vade:32 gün

dudu
12-08-2013, 12:22
Yapı Kredi bana da aynı oyunu oynadı: kredi kartımı üyelik ücreti yüzünden iptal ettim defalarca arayıp kart ücreti almayacağız dediler. Kart kullanıma açıldıktan 3 ay sonra kart ücreti geldiğinde müşteri temsilcisi pişkince -Her sene arayıp ücreti iptal ettireceksiniz dedi. Bu kadar aymazlık ve utanmazlık olur.

Ben yillardir arayip, kart aidatimi geri istiyorum.
Baslarda pek kullanmadigimdan bana harcama sarti getirmislerdi.
Gelecek 3 ay icinde su kadar para harcayin kart aidatinizi iade edelim diyorlardi.
Ben de bazi alisverislerimi o kart ile yapiyordum.
Simdi yine kart aidati yaziyorlar ama arayinca da geri veriyorlar.

Syg,

memet1
12-08-2013, 12:24
Güncel Oranlar

Abank:9.50%
Odea:9.50%
Burgan:9.30%

Vade:32 gün

odea 9.50 yaptımı...sınır varmı....yaşa arabi...

hurricane54140
12-08-2013, 12:46
odea 9.50 yaptımı...sınır varmı....yaşa arabi...
sınır yok

tades
12-08-2013, 13:42
fibabank 9.25 temdit

julia.luthor
12-08-2013, 14:39
ing günlükte bence bituzak var,bende kullanıyorum,3 ay içinde puanları kullanmazsan yanıyor...yani bankaya kar yazıyor...kaç kişi 100lirada 2 lirayı takip ederki...

valla 3 ay içinde puan kullanmayan var mı bilmiyorum, buna tuzak denebilir mi o da kişiye göre değişir.
markette kasiyer arkadaşlara puan varsa puandan çekin derim arada bir...
şu ana kadar silinen puan olmadı sanırım.

dudu
12-08-2013, 14:48
valla 3 ay içinde puan kullanmayan var mı bilmiyorum, buna tuzak denebilir mi o da kişiye göre değişir.
markette kasiyer arkadaşlara puan varsa puandan çekin derim arada bir...
şu ana kadar silinen puan olmadı sanırım.

O kadar kusur kadi kizinda bile olur :)
Diger kartlarin arada bir yaptiklari kampanyalarda da belirli bir sure sonra yatirilan puanlar geri aliniyor.
Mesela son ramazan kampanyalarinda oldugu gibi.

Syg,

memet1
12-08-2013, 15:01
ing günlükte bide hesaba para koymayı unutmayın,ek hesap faiz olayı....yani banka sağdansoldan kart ücretini çıkaracak işte...kötülerin içinde en iyisi genede...ing günlük kullananlar bizden habersiz karta ücret başlarmı,başlarsa banka bize haber edermi...

julia.luthor
12-08-2013, 15:16
ing günlükte bide hesaba para koymayı unutmayın,ek hesap faiz olayı....yani banka sağdansoldan kart ücretini çıkaracak işte...kötülerin içinde en iyisi genede...ing günlük kullananlar bizden habersiz karta ücret başlarmı,başlarsa banka bize haber edermi...

tuzak denilen kısım olsa olsa kmh'nın devreye girmesi olur.
onun da faizleri çok değil.
banka genelde mesaj ile kampanya değişikliklerini haber veriyor.
mesala basılı ekstreden para alınacak demişti mesajla, internetten hemen e-ekstre alacağım diye düzeltmiştim.
saygılar.

tabor
12-08-2013, 15:48
bugün enpara dan bir bayram hediyesi bekliyırum. umarım yanılmam.

dudu
12-08-2013, 16:09

Bugun 32 gunluk donusum vardi. 9.40% ile otomatik yenilendi.
Ne zamana kadarvalor kaybi olmadan tekrar baglayabiliyoruz?

Syg,

Necropolis
12-08-2013, 16:12

Diğerlerini değiştirmeden 92 ve 181 günü 9.50 yapmışlar, beyram hediyesi sayılır mı:)

sezler67
12-08-2013, 17:58
http://p1308.hizliresim.com/1d/2/r1ttl.jpg

02-08-2013, 22:32 de aldığım caps. oranlar o şekilmiş o zaman :D
__________________________________________________ ______________________

http://k1308.hizliresim.com/1d/d/rdmt3.jpg
Bugün, 12.08.2013- enpara sitesi

sadece 92 + 181 gün olan faiz oranını artırmışlar.
şimdi cevabı bulun bakalım. :D

tabor
12-08-2013, 19:30
yok pek hediye olmadı bu. günlük %9 32 günlük %9.50 bekliyordum :(

eray026
13-08-2013, 00:41
Bugun 32 gunluk donusum vardi. 9.40% ile otomatik yenilendi.
Ne zamana kadar valor kaybi olmadan tekrar baglayabiliyoruz?

Syg,

Enparada valor kaybı şimdilik yok, Vadeli hesabınızın dönüş günü gece 23:59 kadar hesabınızdan para giriş çıkışa müsaade ediyor.

chucky68
13-08-2013, 02:43
teb kadıköy şubesi 500.000 tl üstü 32 gün %9

finansbank kızıltoprak şubesi 32 gün %8.60

shorts
13-08-2013, 03:22
ya o degil de enpara reklamları vardı, şafak sezer li onlara ne oldu...?

Figo
13-08-2013, 08:15
“By tightening policy, the central bank is simply bowing to the inevitable,” explains Neil Shearing, Chief Emerging Markets Economist, to the Bangkok Post. “In times of market turbulence, countries with large current account deficits, such as Turkey, need high interest rates.”

Economists are already predicting huge interest rate hikes for Turkey in particular. Analysts at England’s Barclays (NYSE: BCS) bank are expecting that if the U.S. Federal Reserve goes ahead with stimulus tapering in September, the Turkish central bank will have to raise interest rates by a full 1% to 1.5% in very short order.

Independent macro-economic research company Capital Economics estimates that by the time the U.S. Fed finally eliminates its monthly bond purchases by mid-2014 as expected, Turkish interest rates may have to rise a whopping 5% from the current 7.25% to a potentially crippling 12.25%.

ilgili link >>> http://www.wealthdaily.com/articles/turkey-economic-crisis/4565

calvus
13-08-2013, 10:28
fibabank 9.25 temdit
Sayın tades sizin miktar ne kadar?Cumaya dönüşüm var fibada.

tades
13-08-2013, 11:29
teb şenesenevler 9.20 verdi gitmedim
teb kadıköy şubesi 500.000 tl üstü 32 gün %9

finansbank kızıltoprak şubesi 32 gün %8.60

hurricane54140
13-08-2013, 12:18
GÜNCEL ORANLAR

Abank: 9.50%
Odea: 9.50%
Burgan: 9.30%
Fiba: 9.00%

Vade: 32 gün

Not: 9.50 oran elimde olduğu için bankaları 32 gün 9.50 ve üstüne zorladım, veremeyen bankalar oranları özellikle düşük söylüyor hissine kapıldım. O nedenle fibanın 9% oranından emin değilim.

memet1
13-08-2013, 12:24
yoldaş hurricane odea masrafsızlık veriyormu...abank veburgan veriyorda...

hurricane54140
13-08-2013, 12:26
Eylül ayındaki fed kararlarına kadar kısa devam etmekte fayda var. Son dönemde bir çok uluslararası yatırım bankası Türkiye tahminlerini aşağı yönde revize etmeye başladı. Ortak beklenti dolar kuru için 2.20 civarı, faiz için ise 11-12 bandı. Yabancının ipiyle kuyuya inilmez ama yinede dikkatli olmakta fayda var. Tükettiğimizden fazla üretmediğimiz sürece, dizginler onların elinde.

hurricane54140
13-08-2013, 12:27
yoldaş hurricane odea masrafsızlık veriyormu...abank veburgan veriyorda...

masrafsızlıktan kastınız tam olarak ne anlıyamadım ama ben eft ve hesap işletim ücreti vermiyorum.

memet1
13-08-2013, 12:39
okey...tşkler...aynıgünvalör,sınırsızüsizeft,hesap işletimücretini kastettim...odea internet sitesinde sanki eftde sınır gördüm gibi...arıza çıkmıyor değilmi sınır konusunda...

memet1
13-08-2013, 12:48
bilen varsa bir sorum var...tşk...daha önce tebe girdim sonraçıkmıştım...internet bankacılığım vardı çıkınca hesabı tam kapattım...int.b. kapandımı sizce...şimdi 2. kez girdim duruyormudur...lazımda tekrar int.b. açacakmıyım...tşk...bide bilgisayarınıza üsiz virüs p. veriyormuş onun için...

memet1
13-08-2013, 14:32
git bankaya sor yoldaş diyorum kendime...yada tlf....

yeni borsacı
13-08-2013, 15:00
GÜNCEL ORANLAR

Abank: 9.50%
Odea: 9.50%
Burgan: 9.30%
Fiba: 9.00%

Vade: 32 gün

Not: 9.50 oran elimde olduğu için bankaları 32 gün 9.50 ve üstüne zorladım, veremeyen bankalar oranları özellikle düşük söylüyor hissine kapıldım. O nedenle fibanın 9% oranından emin değilim.

Fiba 9.50ye kadar çıkıyor... Bilginize.. 9.50 üstüne zorlayalım verenleri bildirelim lütfen..

ozziem
13-08-2013, 15:09
Göstergede sert hareket oldu, 9.10 a kadar çıktı.
Buradan döner gibi geliyor, hayırlısı.

shorts
13-08-2013, 15:27
deniz özel +100K +32 gün 9.20

Ali Haylaz
13-08-2013, 16:04
Gösterge faizi 8.58 9.58 arası gider gelir 9.58 in kırılması durumunda kalıcı olur.

Adali1960
13-08-2013, 16:32
Eylül ayındaki fed kararlarına kadar kısa devam etmekte fayda var. Son dönemde bir çok uluslararası yatırım bankası Türkiye tahminlerini aşağı yönde revize etmeye başladı. Ortak beklenti dolar kuru için 2.20 civarı, faiz için ise 11-12 bandı. Yabancının ipiyle kuyuya inilmez ama yinede dikkatli olmakta fayda var. Tükettiğimizden fazla üretmediğimiz sürece, dizginler onların elinde.

Eylulden sonra dovizin firlayacagi ozellikle yazilip ciziliyor..Peki,mevduatci arkadaslardan,firtinadan once dolara-euroya gecmek,firtina gectikten sonra kariyla tekrar TL`ye ve meduata donmek fikrine nasil yaklastiklastiklarini merak ediyorum..

pronto
13-08-2013, 16:50
Eylulden sonra dovizin firlayacagi ozellikle yazilip ciziliyor..Peki,mevduatci arkadaslardan,firtinadan once dolara-euroya gecmek,firtina gectikten sonra kariyla tekrar TL`ye ve meduata donmek fikrine nasil yaklastiklastiklarini merak ediyorum..

Aynı şeyi ben de düşünüyorum.Ama paranın büyük kısmı 6 ay vadeli enpara'da ve vade ekim ortasında bitiyor.
o tarihe kadar operasyon gerçekleşmezse dediğini ben de yapacağım...

eray026
13-08-2013, 17:10
Artık para kazanma dönemi başlıyor
FED’in para musluklarını kısmasıyla yükselen faizler yatırımcıya mevduat ve bonoda kazanma fırsatları sunuyor.

MEVDUAT FAİZ ORANI %9.5 OLUR

Peki, faizler yıl sonuna kadar daha ne kadar artar? Atakan, “Mevduatta yüzde 8 ila 9 arası fiyatlama var. Neredeyse enflasyona paralel. Ama çift haneli bir faiz oranı beklemiyorum. Eğer enflasyon 7’ler civarında olursa mevduat ve bonoda yüzde 9-9.5 seviyeleri tavan olur” diye konuştu.

http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/artik-para-kazanma-donemi-basliyor/882469/?bprtme=9577767622&sTo=722

freelander02
13-08-2013, 17:33
Burgan Bank'tan 35 gün için % 9,30 'a bağladım.

Bitiminde 15 Eylül civarı kur artmaz ise % 50'sini Dolar yapmayı planlıyorum.

pronto
13-08-2013, 18:10
Bu sabah annem ve babam kahvaltıya geldiler.Konu mevduatlar açılınca babama sordum paranız hangi bankada +50.000 tl garanti bankasında dediler.Bu arada annem ben hesap defterini evde okudum 15.07.2013-18.08.2013 %6 faiz yazıyordu dedi.
hemen telefona sarıldım bankayı aradım.Çıkan kıza hesabı sordum.vade sonu 18.08 değil 16.08 ve faiz oranı 7.25 işliyor dedi.
Belki annem yanlış hatırlıyordur dedim.Ama annem eve gidince tlf ile aradı benim dediğim doğru defterde faiz oranı %6 vade sonu 18.08.2013 görünüyor dedi.Bunun üzerne şubeyi telefonla tekrar tekrar aradım her seferinde yetkiliye bağlıyoruz dediler ama hattı düşürdüler.En sonunda internet sitelerinden şikayet yazısı yazdım.Bunun üzerine 3 saat sonra şube müdür yardımcısı aradı.sordum nedir bu tutarsızlık elimizde hesap cüzdanı var ne tarih tutuyor ve faiz oranı.Neymiş bahaneye bakın öğlene kadar açılan hesaplarda
tarih ve faiz oranlarında böyle tutarsızlık olabilirmiş.Sonra kendileri duruma göre düzeltiyorlarmış.Ben durumu farkettim bayağı bir düzeltmişsiniz bu ihtiyar insanları deyince bozuldular.Cuma günü 8.15 faiz öneriyorlar.Avcunuzu yalayın bundan sonra kontrol bende dedim.şimdiye kadar yediğiniz yeter.
Dostlar burdan çıkarılacak ana fikir parayı boş bırakınca kurtlar saldırıyor.Ailemizdeki büyüklerimizin bu işlerden anlamamalarını kötü kullanıyorlar.Bu konuda onlara yardımcı olalım....

pronto
13-08-2013, 18:21
pardon yazı 2 kere gitmiş..

hurricane54140
13-08-2013, 20:46

Ben dolara geçmek yerine vob 30 endekste açığa satışı öneriyorum ama tabi karar size kalmış. Dolar 10% yükselse borsa en az 20-30% düşer.

maredo
13-08-2013, 22:04
Genelde beklentinin tersi olur, sağ gösterip sol vurmak piyasaların doğasında var, yani Eylül'de çok beklemesemde sepet kur geride gelebilir ama gelmeyebilirde :notr:

ALİBEYOĞLU
13-08-2013, 22:07
eylulde ekonomı tr için sorunlu gecer.dolar fırlar....faiz fırlar.10 yılın acısı çıkar

bobgen
13-08-2013, 23:14
eylulde ekonomı tr için sorunlu gecer.dolar fırlar....faiz fırlar.10 yılın acısı çıkar

faizler fırlayınca para kazanacağınızı mı sanıyosunuz ?

emperador
13-08-2013, 23:47
Bu sabah annem ve babam kahvaltıya geldiler.Konu mevduatlar açılınca babama sordum paranız hangi bankada +50.000 tl garanti bankasında dediler.Bu arada annem ben hesap defterini evde okudum 15.07.2013-18.08.2013 %6 faiz yazıyordu dedi.
hemen telefona sarıldım bankayı aradım.Çıkan kıza hesabı sordum.vade sonu 18.08 değil 16.08 ve faiz oranı 7.25 işliyor dedi.
Belki annem yanlış hatırlıyordur dedim.Ama annem eve gidince tlf ile aradı benim dediğim doğru defterde faiz oranı %6 vade sonu 18.08.2013 görünüyor dedi.Bunun üzerne şubeyi telefonla tekrar tekrar aradım her seferinde yetkiliye bağlıyoruz dediler ama hattı düşürdüler.En sonunda internet sitelerinden şikayet yazısı yazdım.Bunun üzerine 3 saat sonra şube müdür yardımcısı aradı.sordum nedir bu tutarsızlık elimizde hesap cüzdanı var ne tarih tutuyor ve faiz oranı.Neymiş bahaneye bakın öğlene kadar açılan hesaplarda
tarih ve faiz oranlarında böyle tutarsızlık olabilirmiş.Sonra kendileri duruma göre düzeltiyorlarmış.Ben durumu farkettim bayağı bir düzeltmişsiniz bu ihtiyar insanları deyince bozuldular.Cuma günü 8.15 faiz öneriyorlar.Avcunuzu yalayın bundan sonra kontrol bende dedim.şimdiye kadar yediğiniz yeter.
Dostlar burdan çıkarılacak ana fikir parayı boş bırakınca kurtlar saldırıyor.Ailemizdeki büyüklerimizin bu işlerden anlamamalarını kötü kullanıyorlar.Bu konuda onlara yardımcı olalım....

yaparlar doğrudur. abimide zorla Akbank ve vakıftan vazgeçirdim tebe geçiyor adamların verdiği oran 7,75 32 güne. tebde 32 güne 9 alacak. çok süper değil ama kötünün daha iyisi. 400-450 tl fark eder 32 günde. abime söylemesem 10 kere oraya almazdı.

BORA YAŞAR
13-08-2013, 23:51

Bu iyi bir soru bence.:)

ozziem
14-08-2013, 00:08

Bence şu anki durumdan kötü olamayacağı kesin.
Biz zaten kaybediyoruz şu anda. Kaybedeceksek yüksek faiz ve enflasyonda kaybedelim:) ki o durumda hiç de kaybetmeyiz bence.

Yine 9.00 üstüne attık ABD den gelen verilerle. Ama umutlu değilim. Çünkü borsa 70 binde çoks sağlam dudu. Faiz ise 9.00 altına inmek için bahane arıyor. ABD 10 yıllıklara bağlı herşey, son 2 ayda 2.75 i 3. kez deniyor. İlk 2 sinde kıramamıştı. Şimdi 2.72 , bu 3. denemede kırması lazım artık. Bizde aynı şekilde 9.60 ı kırmamız gerek ki bunun için ABD 10 yıllıkların 2.80 e gelmesi gerek gibi.

ozziem
14-08-2013, 00:26
İlk defa borsa hakkında kötü tahmin yapan bir yazar gördüm ülkede rakam vererek. Suç olmasın bu arkadaşlar. Umarım başına bir şey gelmez.

http://www.bigpara.com/haber-detay/bigpara-uzman/yilsonu-endeks-hedefim---/881785/

memet1
14-08-2013, 11:47
9.23....

umitxxl
14-08-2013, 11:55
odea 9,5 bağlandı

memet1
14-08-2013, 12:21
9.23....

dudu
14-08-2013, 14:16

Ben cevaplayayim musaadenizle :)

Sn. memorex'in deyimi ile "kucaga otururuz" ama bu sefer milletce, sadece borsacilar degil!!

Syg,

euphory
14-08-2013, 14:41
bilen varsa bir sorum var...tşk...daha önce tebe girdim sonraçıkmıştım...internet bankacılığım vardı çıkınca hesabı tam kapattım...int.b. kapandımı sizce...şimdi 2. kez girdim duruyormudur...lazımda tekrar int.b. açacakmıyım...tşk...bide bilgisayarınıza üsiz virüs p. veriyormuş onun için...

Sayın mehmet1

bende teb müşterisiyim ve hesaplarımı kapattım ancak internet şubeye müşteri kodu ve şifremle giriş yapabiliyorum. İsterseniz internet şubeden tekrardan vadesiz hesap açabilirsiniz. Sıkıntı yok

memet1
14-08-2013, 15:05
Sayın mehmet1

bende teb müşterisiyim ve hesaplarımı kapattım ancak internet şubeye müşteri kodu ve şifremle giriş yapabiliyorum. İsterseniz internet şubeden tekrardan vadesiz hesap açabilirsiniz. Sıkıntı yoktşkler yoldaş...

memet1
14-08-2013, 15:20
euphory yoldaş şunu alalım...üsiz...ESET Smart Security 6

Türkiye’nin en çok tercih edilen güvenlik yazılımı* TEB Bireysel İnternet Şubesi’ni kullanan herkese ücretsiz!

ESET Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle, ESET Smart Security 6 ve ESET Mobile Security programlarını TEB Bireysel İnternet Şubesi kullanıcılarına 6 ay süre ile ücretsiz sunuyoruz.

Bu fırsattan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey TEB Bireysel İnternet Şubesi'ne giriş yapmak! TEB Bireysel İnternet Şubesi Kampanyalar menüsündeki ESET Smart Security 6 sayfasından ürün anahtarınızı öğrenip, anti-virüs programınızı aktive edebilirsiniz.

memet1
14-08-2013, 15:47
sanal klavye neişe yararki diye düşünürdüm...klavyedeki tuşları takip eden virüsler varmış yoldaşlar ondan koruyormuş...

notradejustrate
14-08-2013, 17:01
sanal klavye neişe yararki diye düşünürdüm...klavyedeki tuşları takip eden virüsler varmış yoldaşlar ondan koruyormuş...

dediğin tip virüsler keylogger tipi olanlar birde screen logger lar var onlar daha fena ekran görüntüsünü fotolayıp alıyor

Program Şart ...

pazarcışükrü51
15-08-2013, 00:22
Genelde faizin yükseleceğine
kimsenin inanmadığı zaman
faiz bir anda yükselir
Bu hafta sonu 9.70 i bekliyorum
YTD

arda27
15-08-2013, 00:31
akşam üstü odebankı aradım nedir durumlar diye , 9,75 oran dedi ama 10000 tl fon almak şartı ile dedi ,

enpara nında uzun vadeli faizleri artırması faizin bir miktar daha artacağına işaret değil mi ?

bu arada forum çok sakin oran yazan üç dört kişinin dışında yazan yok ?

dostlar paylaştıkça keyifli oluyor

Necropolis
15-08-2013, 09:44
akşam üstü odebankı aradım nedir durumlar diye , 9,75 oran dedi ama 10000 tl fon almak şartı ile dedi ,

enpara nında uzun vadeli faizleri artırması faizin bir miktar daha artacağına işaret değil mi ?

bu arada forum çok sakin oran yazan üç dört kişinin dışında yazan yok ?

dostlar paylaştıkça keyifli oluyor

Sanırım çoğunluk enpara da olduğu için oran paylaşımı az. Ay sonuna doğru 50K fibabanka dönüşüm var, örneğin o zaman paylaşabilirim.

memet1
15-08-2013, 09:58
yoldaş...20sinde tebden dönüşüm var..paylaşırız...sahte eft ekranı herkesin dikkatine...http://www.memurlar.net/haber/396825/

expertadvisor
15-08-2013, 10:04
BURGAN Esk şb....9.25 1oo K...

memet1
15-08-2013, 10:22
9.50 varken neden alttan bağlıyosunuz yoldaşlar...abank,odea...hatta odea9.75 demiş...fonlu ama belki üst rakamlara fonsuzda verir...

emin48
15-08-2013, 10:39
dün biri burda %10 felan dedi ziraat bankası..
hakkaten veriyorsan parayı sana getircem dedim..devamı gelmedi.
ama %10 konuşulur oldu..

julia.luthor
15-08-2013, 10:48
9.50 varken neden alttan bağlıyosunuz yoldaşlar...abank,odea...hatta odea9.75 demiş...fonlu ama belki üst rakamlara fonsuzda verir...

fonlu işe pek girilmez.
tabii milyon tl yatırılır 10000 tl fon alınır, devede kulak kalır o başka.
500K ve altı için lüzumsuz bence.

julia.luthor
15-08-2013, 10:53
dün biri burda %10 felan dedi ziraat bankası..
hakkaten veriyorsan parayı sana getircem dedim..devamı gelmedi.
ama %10 konuşulur oldu..

arada atıp tutanlar oluyor.
bir ara birileri garantiden piyasanın 300 baz puan üzerinde oran aldım diyordu...
ben şube ve mt sorduğumda ise kem küm, yok falan filan.
en azından özelden bu bilgiyi veremiyorlarsa ben bu arkadaşları yönetime bildirme taraftarıyım.
sonuçta herkes ekmek peşinde, burası da hava atılacak/yatırımcı yanıltılacak tipte forum değil.
not: geçen konuşmaları okumadım, belki tahmin edilmiş olabilir yani aktif bir oran değildir...

arda27
15-08-2013, 11:33
biraz önce odebank beni aradı , 9,75 i fonsuz kabul edeceklerini söyledi 32 ve 45 gün vade için , ilgilenen olursa yardımcı olurum

müdüre hanıma lobiciler fondan rahatsız dedim , oda lobicilere selam söyle dedi :)

memet1
15-08-2013, 12:23
biraz önce odebank beni aradı , 9,75 i fonsuz kabul edeceklerini söyledi 32 ve 45 gün vade için , ilgilenen olursa yardımcı olurum

müdüre hanıma lobiciler fondan rahatsız dedim , oda lobicilere selam söyle dedi :)

züpersin yoldaş...hangi il...tşk...

ALİBEYOĞLU
15-08-2013, 12:47

TEB de 26 ağustosta donusum var...oranlar 9 iken soke soke 9.5 almıstım...haftaya 10 dan asgısına imza atmam.yoksa dolar alır koyarım kenara....

pazarcışükrü51
15-08-2013, 12:53
TEB de 26 ağustosta donusum var...oranlar 9 iken soke soke 9.5 almıstım...haftaya 10 dan asgısına imza atmam.yoksa dolar alır koyarım kenara....

Hangi tarihte 9 iken size 9.50 verdiler?

memet1
15-08-2013, 13:07
şu anda abank sitesinde bile9.50var...syg...

memet1
15-08-2013, 13:17
dolar alıp koymak kolayda yoldaş,bir ay sonra dolar yerinde duruyo görünce yanmaya başlrız...biz mevduatçıyız...

arda27
15-08-2013, 13:22

Gaziayıntap

emin48
15-08-2013, 13:25
o linki tam olarakyazar mısınız..

şu anda abank sitesinde bile9.50var...syg...

expertadvisor
15-08-2013, 13:38
o linki tam olarakyazar mısınız..

http://www.abank.com.tr/tr-TR/bireysel/faiz-oranlari/e_mevduat_faiz_oranlari

memet1
15-08-2013, 13:44
32 gün 9.5 yazıyoya yoldaş....üst sınırı açıyolar...

ozziem
15-08-2013, 14:21
12:56 10 YILLIK ALMAN TAHVİL FAİZİ %1.854'LE NİSAN 2012'DEN BU YANA EN YÜKSEK DÜZEYE ÇIKTI-BN

ABD tahvil faiz de 2.73ü aştı. 2.75 kırılamamıştı. Her an kırabilir. Çok kritik bir yerdeyiz.
Artık buradan dönmemesi lazım , bunun için de 1 değişik haber lazım. 2.75 kırıldım mı 3.00 a gidebilir, 2.75 kırılması da bizde 9.59 un kırılmasına zemin hazırlar. Bugün için de kırılabilir her an 2.75, gazamız mubarek olsun:)

chucky68
15-08-2013, 14:35
önümüzde nasılsa parasal genişleme bitecek dolar fırlayacak diye düşünenler ilerde yanılgıya düşebilirler....piyasalar birşeyin çok beklentisini dışarıya vururlarsa onun tam tersini uygularlar...yani sürünün biri uçuruma gidiyor bizde gidelim birşey olmaz diye beklendiğinde hep birliktede uçurumdan düşülebilir...dolar olmuş 1930 usd üzeri...o zaman herkes nasılsa önümüzdeki aylarda dolar fırlayacak,uçacak 2.20 usd seviyeleri bekleniyor vs gibi duyumlara istinaden tüm mal varlığını dolara gömsün.....bunun garantisi varmı???....dolar yapacağı primi sessiz sedasız pat diye zaten yaptı....ötesi merkez bankasını aşırı bozar....önünde enflasyon var...büyüme derdi var...cari açık var....burda tek suçlu dolar kuru....kimse aşırı oynak bir kur istemiyor...sanayicilerde,ihracatçılarda dahil...özel sektör doviz borcunu yüksek kur riskine karşın taşıyamaz...batar...sonuçta millet evlerini,arabalarını satıp mevduatçılarda paralarını bozup direk 1930 usd üzerinden dolara giriş yapsa ne olacak??.....köşeyimi dönecek??...yakın zamanda nasılsa dolar 2 tl üzerine fırlayacak 10 kuruş minimum kazanç gördüğümde gene satar istediğimi geri alırım diyen yanılabilir....körle yatan şaşı kalkabilir....dereyi herkes görüyorda acaba paçayı sıyırmak bu kadar kolaymı??.....bence değil....doların anlık sıçraması adamı heveslendirir....girersin dolara....ama beklemesi sabır taşı olur.....çatlarsın......mevdutaçı yoldaşlarıma tavsiyem azar azar yükselen faiz cephesinde süngü takmaktır....diğerlerinden dost olmaz...1 kez sever 2 kez döverler..sen borçlu olursun..:)

C H U C K Y........................................SON BEBEK

chucky68
15-08-2013, 14:52
sene 2011 kasım-aralık dönemi....dolar sene başında 1640 usd üzerinden 1930 usd seviyelerini görmüş....öyle tatlı yükseliyorki...gelde dolara girme..giren girdi maliyetini düşük tutan kazandı orası ayrı konu....helal olsun diyelim....amma....yakinen birçok tanıdığımdan biliyorum...o vakit gelen gaipten duyumlarla dolar 2 tl üzerine sıçrayacak deyipte bu dönemlerde 1880-1920 usd seviyelerinden dolar maliyetine giren hatta malını mülkünü gömen tanıdıklarım oldu....hatta çoğu mevduatlarını çatır çatır bozdular....nasılsa faiz yok dediler...dolarda hani adamı gaza getiriyordu...şimdi o dönem dolar maliyeti edenler soruyorumda üstünden 2 yıl geçmiş zarardalar....dolar ancak 2 tl üzerini görecekte bozacaklar...:)....şimdi gelin 1930 usd seviyelerinden dolara....girersin...beklersin....tatlı talı yükselişe geçer...ha gayret 1 yılda kazandığım mevduatı 1 ayda çıkaracağım dersin.....dersen devreye hiç ummadığın anda merkez bankası girer.....politika faizlerini çıkardım der....dolar yerinde sayar...işte tüm hadise budur...beklersin....

C H U C K Y..........................................SON BEBEK

ozziem
15-08-2013, 15:31
Son dakika: ABD 10 yıllıklar 2.75 i kırdı...

afa35
15-08-2013, 15:32
Amerikan 10 yıllıklar çıldırdı gidiyor 2,792 :)

ozziem
15-08-2013, 15:33
ABD'DE HAFTALIK İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI EKİM 2007'DEN BU YANA EN DÜŞÜK DÜZEYE İNDİ -BN

3 dakkada 2.80 devrildi.
2,816 şu an mesajı attıktan sonra artabilir:) saniyede 1 artıyor.

pazarcışükrü51
15-08-2013, 15:35
önümüzde nasılsa parasal genişleme bitecek dolar fırlayacak diye düşünenler ilerde yanılgıya düşebilirler....piyasalar birşeyin çok beklentisini dışarıya vururlarsa onun tam tersini uygularlar...yani sürünün biri uçuruma gidiyor bizde gidelim birşey olmaz diye beklendiğinde hep birliktede uçurumdan düşülebilir...dolar olmuş 1930 usd üzeri...o zaman herkes nasılsa önümüzdeki aylarda dolar fırlayacak,uçacak 2.20 usd seviyeleri bekleniyor vs gibi duyumlara istinaden tüm mal varlığını dolara gömsün.....bunun garantisi varmı???....dolar yapacağı primi sessiz sedasız pat diye zaten yaptı....ötesi merkez bankasını aşırı bozar....önünde enflasyon var...büyüme derdi var...cari açık var....burda tek suçlu dolar kuru....kimse aşırı oynak bir kur istemiyor...sanayicilerde,ihracatçılarda dahil...özel sektör doviz borcunu yüksek kur riskine karşın taşıyamaz...batar...sonuçta millet evlerini,arabalarını satıp mevduatçılarda paralarını bozup direk 1930 usd üzerinden dolara giriş yapsa ne olacak??.....köşeyimi dönecek??...yakın zamanda nasılsa dolar 2 tl üzerine fırlayacak 10 kuruş minimum kazanç gördüğümde gene satar istediğimi geri alırım diyen yanılabilir....körle yatan şaşı kalkabilir....dereyi herkes görüyorda acaba paçayı sıyırmak bu kadar kolaymı??.....bence değil....doların anlık sıçraması adamı heveslendirir....girersin dolara....ama beklemesi sabır taşı olur.....çatlarsın......mevdutaçı yoldaşlarıma tavsiyem azar azar yükselen faiz cephesinde süngü takmaktır....diğerlerinden dost olmaz...1 kez sever 2 kez döverler..sen borçlu olursun..:)

C H U C K Y........................................SON BEBEK

Bu noktadan sonra ne dolara nede borsaya girilmez :)
Herkesi borsa dönecek havasına soktular
Bisste Sonra dönüp çöktüler

ABD faizleri 3.0 -3,20 ye kadar çıkabilir
2.70 kırılırsa orda alımlar sertleşir
2.82 ye gideriz
Bizde 10 10,50 oldukça yakındır :)
Saygılar

sarifirtina
15-08-2013, 18:02
Banka, boşaltılan hesaptaki parayı iade etti
Yargıtay, internet bankacılığı şifresi kırılıp hesabı boşaltılan müşterinin zararının banka tarafından karşılanmasına karar veren yerel mahkemenin hükmünü onadı. Emsal teşkil eden karar sonrası banka, hackerler tarafından hesaptan çekilen 11 bin 500 lirayı müşteriye geri ödedi.

ZzeusS
15-08-2013, 19:33
Son 10 yıldır pembe gözlükler , dünyadaki para arzı , gelişmekte olan piyasaların ön plana çıkarılması , bizdeki siyasi istikrar vs birçok nedenden dolayı cari açık sıcak parayla kapatıldı. Şimdi ise dışarıda faizler yükseliyor , çevre ülkeler kaynıyor ve uzun süreli bir seçim sürecine giriyoruz. Merkezin elinde sadece 1 yıllık cari açığı kapatacak döviz var ( kullanabilir miktar ). Bu nedenle TL'nin bir miktar daha değer kaybetmesi olasılığı az değil. Bununda önüne geçebilecek bir güç yok diye düşünüyorum.
saygılar

BORA YAŞAR
15-08-2013, 21:24
The ExchangeMerk: Are There Any ‘Safe’ Assets Left?

http://finance.yahoo.com/blogs/the-exchange/merk-safe-assets-left-155300358.html

"Emniyetli/güvenli" yatırım aracı kaldı mı?

İngilizce bilenler için bir analiz.

Ezcümle, dünyada artık güvenli bir yatırım aracı kalmadığını vurguluyor.

Altın, o bildik güvenli araç olmaktan çıktı. Çünki, bırakınız kendi pazar oynaklığını, sonuçta dolarla ifade ediliyor.

Uzun süreli nakitte kalmanın da, negatif faiz temelinde, satın alma değerini yitirebildiği ifade ediliyor.

Paran mı var derdin var derlerdi eskiler.

Bir şey değişmedi sanki.

ne olursa olsun "nakit" bir çok açıdan hala kraldır.

hurricane54140
15-08-2013, 22:47
sene 2011 kasım-aralık dönemi....dolar sene başında 1640 usd üzerinden 1930 usd seviyelerini görmüş....öyle tatlı yükseliyorki...gelde dolara girme..giren girdi maliyetini düşük tutan kazandı orası ayrı konu....helal olsun diyelim....amma....yakinen birçok tanıdığımdan biliyorum...o vakit gelen gaipten duyumlarla dolar 2 tl üzerine sıçrayacak deyipte bu dönemlerde 1880-1920 usd seviyelerinden dolar maliyetine giren hatta malını mülkünü gömen tanıdıklarım oldu....hatta çoğu mevduatlarını çatır çatır bozdular....nasılsa faiz yok dediler...dolarda hani adamı gaza getiriyordu...şimdi o dönem dolar maliyeti edenler soruyorumda üstünden 2 yıl geçmiş zarardalar....dolar ancak 2 tl üzerini görecekte bozacaklar...:)....şimdi gelin 1930 usd seviyelerinden dolara....girersin...beklersin....tatlı talı yükselişe geçer...ha gayret 1 yılda kazandığım mevduatı 1 ayda çıkaracağım dersin.....dersen devreye hiç ummadığın anda merkez bankası girer.....politika faizlerini çıkardım der....dolar yerinde sayar...işte tüm hadise budur...beklersin....

C H U C K Y..........................................SON BEBEK

Sn Chucky,
Söyledikleriniz genel anlamda doğrudur. TL uzun vadede doları her zaman yenmiştir. Fakat dikkat etmemiz gereken konu 2011 aralık dönemi ile bugün arasındaki farktır. 2011 aralık döneminde ekonomiyi soğutmaya çalışan bir hükümet vardı, bugün ekonomik büyüme ön planda. Merkez bankamızın faiz arttırımı için eli rahattı, bugün tam tersi. Zaten son aldığı faiz arttırım kararının ne kadar yetersiz olduğu son bir ayda ispatlanmıştır. Ayrıca yabancılarda merkez bankasının bağımsızlığı konusunda ciddi kuşkular uyanmıştır. 2011 kasım-aralık döneminde QE3 açıklandı, üstüne birde Avrupa Merkez Bankası 1 trilyon euroluk parasal genişlemeye gitti. Merkez bankamızın faiz arttırımı bunlar olmadan bu kadar etkili olmazdı. Eylül ayındaki Fed kararı belirleyici olacaktır. Beklentilere paralel şekilde azaltma başlarsa yıl sonunda 11-12 bandından aşşağı bir faize şahsen yabancının agresif bir şekilde geleceğini zannetmiyorum. Heleki FED 2014 ortasında parasal genişlemeyi tamamen bitirirse, o zaman 15% konuşuruz. Riske girmek istemeyenler kısa vadeli mevduat, agresif yatırımcılarda 30 endeksi açığa satarak önümüzdeki dönemden hasarsız çıkmayı başarabilirler.

pronto
16-08-2013, 11:50
Garanti %8 önerince para hemen çekildi.Odea nilüfer bursa şubesinde +50.000 9.75 ile 32 günlük baglandi.

julia.luthor
16-08-2013, 11:56
Garanti %8 önerince para hemen çekildi.Odea nilüfer bursa şubesinde +50.000 9.75 ile 32 günlük baglandi.

rekabetçi oran vermeyen bankalar bir kez iyi oran verir sonra da komik oranlar ile uğraştırır para kaçmasın diye.
buna dikkat edelim.

pronto
16-08-2013, 11:58
Kendileri bilir yan yana 8 tane banka var.bir kapidan cikar bir kapiya gire hepsi hepsi 1saat sürer.

julia.luthor
16-08-2013, 12:07
Kendileri bilir yan yana 8 tane banka var.bir kapidan cikar bir kapiya gire hepsi hepsi 1saat sürer.

şu şartlarda 9% altında oranla bağlamayı teklif etmek biraz hakaret olur parası olana.

pronto
16-08-2013, 12:10
Devletin acikladigi enflasyon %9 enflasyona ezilme ek için %10.5 altindaki oranlar zaten zarar yaziyor.

calvus
16-08-2013, 12:38
Fiba hesap yenileme 9.40

yeni borsacı
16-08-2013, 12:47

9.75 fonlu mevduat mı?

memet1
16-08-2013, 13:39
sanırım odea ile çok çalışacağız...yaşa odea,abank,burgan...

arda27
16-08-2013, 13:42
sanırım odea ile çok çalışacağız...yaşa odea,abank,burgan...

enparayı da eklemek lazım

Eluus
16-08-2013, 14:00
enparayı da eklemek lazım

Enpara'nın havası söndü :td:

memet1
16-08-2013, 14:20

bencede...enparayı sadece o.n kullanıyorum...

julia.luthor
16-08-2013, 14:26

enparanın fon fazlası varsa oran arttırımına yavaş gitmesi doğal.
bence çok güzel sistem kurdular.
öyle hemen ing'nin turuncu veya teb'in marifetli hesabı gibi sıradanlaşmasını istemeyeceklerdir.
enparadan sanal kredi kartı ürününü çıkarmasını bekliyorum bu arada...
bu konuda pek zayıf kaldılar.:hmm:

feveran99
16-08-2013, 14:39
Hadi bir tartışmanın fitilini ateşleyim...

- Enpara güvenilir midir?

1.) 32-46 günlük mevduata birçok banka %7,5 verirken, hatta %8 in üzerinde hiç vermezken, enpara neden % 9,40 veriyor...
2.) B tipi fon %3-3,5 verirken, B tipi fon mantığındaki bu birikim hesabına %8,75 oran vermesi normal mi sizce?
3.) Finansbank güvencesinde olsa bile ya ayrı özerk bir yapısı varsa ve bir gun tükkanı kapatıp giderse??? :)

Amacım kimseyi, hiçbir kurumu aşağılamak, hakaret etmek değil. Sadece beyin jimnastiği yapıyorum. 4 arkadaşım tüm hesaplarını enparaya taşıdı...Ben de düşünmüyor değilim, %6,5-7 lerin pazarlığını yapmaktan bıktım:)

eray026
16-08-2013, 15:08

Bugün Enparadan aradılar. Niçin hesabınızdan paranızı çektiniz? Bende bazı diğer bankalarında sizin oranı verdikleri için dedim. Ama bizde pazarlık etmeden piyasa koşullarında en iyi oranı verdiklerini söyledi. Doğru dediniz ama ilk çıktığınızda diğer bankalardan yaklaşık 1 puan yüksek veriyordunuz dedim. Şimdi hemen hemen aynı, belki benim gibi düşünenler olur para çıkışı olur sizde tekrar puan arttırırsınız dedim. Reklamlardaki zengin faiz oranını (1 puan yüksek) vermiyorsunuz. Ya siz durdunuz yada diğer bankalar sizi oranda yakaladılar. Yinede piyasada en iyilerden sayılırsınız dedim. Ama ilk çıktığınız günkü gibi değil.

Eluus
16-08-2013, 15:18
Bugün Enparadan aradılar. Niçin hesabınızdan paranızı çektiniz? Bende bazı diğer bankalarında sizin oranı verdikleri için dedim. Ama bizde pazarlık etmeden piyasa koşullarında en iyi oranı verdiklerini söyledi. Doğru dediniz ama ilk çıktığınızda diğer bankalardan yaklaşık 1 puan yüksek veriyordunuz dedim. Şimdi hemen hemen aynı, belki benim gibi düşünenler olur para çıkışı olur sizde tekrar puan arttırırsınız dedim. Reklamlardaki zengin faiz oranını (1 puan yüksek) vermiyorsunuz. Ya siz durdunuz yada diğer bankalar sizi oranda yakaladılar. Yinede piyasada en iyilerden sayılırsınız dedim. Ama ilk çıktığınız günkü gibi değil.

Ben de bunu demek için geçici de olsa başka bankaya geçmek istiyorum. Eğer vade bitiminde yakalayabilirsem gidicem. Çok şımardı enpara.

pazarcışükrü51
16-08-2013, 15:24
Vakıfbank geçen sene
Ağustos ayında en iyi oranı vermişti.
H11.50 diye aklımda kalmış .
Bu yılda kampanya yapmış olabilirler 9.50 fln verebilirler
Parası olan sorabilir başbakanlığa bağlı sağlam bir bankadır
%51 i sanırım.
Oran alan olursa buraya not düşebilir
tanışma faizi gibi 3 aylık yada 2 aylık kampanya adı altında veriyorlardı
Ytd

memet1
16-08-2013, 15:30

1.) 32-46 günlük mevduata birçok banka %7,5 verirken, hatta %8 in üzerinde hiç vermezken, enpara neden % 9,40 veriyor...
2.) B tipi fon %3-3,5 verirken, B tipi fon mantığındaki bu birikim hesabına %8,75 oran vermesi normal mi sizce?
3.) Finansbank güvencesinde olsa bile ya ayrı özerk bir yapısı varsa ve bir gun tükkanı kapatıp giderse??? :)

Amacım kimseyi, hiçbir kurumu aşağılamak, hakaret etmek değil. Sadece beyin jimnastiği yapıyorum. 4 arkadaşım tüm hesaplarını enparaya taşıdı...Ben de düşünmüyor değilim, %6,5-7 lerin pazarlığını yapmaktan bıktım:)

yoldaş enparaya en güvenmeyen benimdir heralde amao.nlar enparaya yani aylık ara ödemeden aldıklarım...kalınlar şubeli...kolay gelsin...günü gelincede kalın hesaba ekle yapıyorum...atmden parçaları yatır,internetten büyüklere geç süper...ama büyükler enparada asla...

brokerüstad
16-08-2013, 15:43
http://ekonomi.haber7.com/finans/haber/1061080-aylik-mevduat-faizi-yuzde-10a-cikar-mi

ozziem
16-08-2013, 15:52

Şimdi cevap yazılabilir ama ben şu noktaya takıldım. 6.5 , 7 lerde oranları neden kabul ediyorsunuz ki? İnternet şubeleri büyük bankalarda bile 8.5 gibi oranlar var.
Yani hiç internet şubesi kullanmıyorsunuz diye anladım ben.

feveran99
16-08-2013, 16:44
Şimdi cevap yazılabilir ama ben şu noktaya takıldım. 6.5 , 7 lerde oranları neden kabul ediyorsunuz ki? İnternet şubeleri büyük bankalarda bile 8.5 gibi oranlar var.
Yani hiç internet şubesi kullanmıyorsunuz diye anladım ben.

Halkbank: % 7,5 e mevduat http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=1477

isbank % 7,75 e mevduat http://www.isbank.com.tr/content/TR/Fiyat_ve_Oranlar/Vadeli_TL_Faiz_Oranlari-279-269.aspx

feveran99
16-08-2013, 16:47
DENİZBANK 7,85 http://www.denizbank.com/oran-ve-fiyatlar/i-sube-vade-oranlari.aspx (32-45 gun arası vade için-daha uzun bağlayamam)

Kullandığım 3 bankanın oranları...

ve inanın daha yeni artmış...

memet1
16-08-2013, 18:52
yoldaş feveran parana yazık bari vakıfa git...1ay önce bile bana8.5 verdi...

liz22
16-08-2013, 18:56
Her şeyin başı inanmaktan geçer feveran. O dediğin bankalar 1 ay önce çok daha yüksek faiz veriyorda ya da sana öyle diyorlar?

fusem
16-08-2013, 19:09
Halkbank: % 7,5 e mevduat http://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=1477

isbank % 7,75 e mevduat http://www.isbank.com.tr/content/TR/Fiyat_ve_Oranlar/Vadeli_TL_Faiz_Oranlari-279-269.aspx

konya fibabanka şubeden %9 alırsınız. abank %9.50 e-mevduat
bahsettikleriniz zaman kaybı.

ozziem
16-08-2013, 22:55
Kimse yazmamış ben yazayım.
ABD 10 yıllıklar 2.80 i de kırdı. 2.86 ya çıktı, şu an 2.83.
Zaten 2.75 kırılacağı o gün içime doğmuştu ve kırıldı:) 2.75 kırılınca gideceği yer 3.00 dır.
Ama bize bu halen yansımadı , 9.21 e düştü faiz. ABD 2.75 kırılınca bizde 9.60 kırılmalıydı. Haftaya göreceğiz bunu.
ABD 10 yıllık 2.90 lara atak yapacaktır, o anda 10.00 bekliyoruım bizde.

pronto
16-08-2013, 23:17
Odeabank fon filan yok.+50.000 TL %9.75 ten 32 gün baglandi.siz hala 7.5 tan 8 den bahsediyorsunuz.açın gözünüzü biraz.en para bile hala 9.4 ile en yüksek faiz palavrasina devam ediyor.6 aylik vadesi dolsun aninda geçerim odeaya zaten bir çok arkadaş hala güvenli bulmuyor en para yi.arada fark olmazsa riske ne gerek var o zaman.6 aylik 8.4 ten zaten her ay 150 TL zarar yaziyor 2 ay daha zarara büyüyerek devam edeceğiz mecbur.

chucky68
16-08-2013, 23:21
mevduat faizlerinde GERÇEK techno dance partisi başladı....dudu kardeş eğer çakma dans partinden ayıldıysan bir elektirik bugi şarkısıyla seni piste davet ediyoruz....:).....rahmetli barışmanço ne demişti....o-k-u bakimm FAİZ.....FAİZ....FAİZ...oku bakimmm...:)

chucky68
16-08-2013, 23:33
bugün genel sağlık sigortası yatırmak amacıyla vakıflar bankasına gitmiştim...makbuzu aldıktan sonra ordaki elemanla yaptığımız genel sohbet içinde faizlerde şayet fed tabanlı likitide sıkıntısı oluşursa biz sene sonunda en yüksek bazı bankalarda %12 civarı faiz beklentisi taşıyoruz dedi..ama olur yada olmaz.....ancak şurası kesinki yıl sonu en kötü %10 üzeri garanti gibi duruyor...heleki bazı cingöz bankalar parayı baştan kapmak için uuzn vadeye daha yüksekte verecektir....mesela bu işi en çok burgan bank seviyor....ancak en kötü bazı küçük ölçekli bankalar 2014 yılının ağır riskini sıfırlamak vede mevduat kaparak likidite sıkıntılarını çözmek amaçlı olarak sene sonu oldukça cazip oranlara başvurabilirler.....buna hazırlıklı olmak lazım....ancak genel görüşüm 2014 yılının ilk 5 ayı için kısa vadede takılmak daha mantıklı...zaten oraya kadar faiz tavanı oturur....ordan sonra yön çizmek daha sağlıklı olur.....saygılar...

C H U C K Y............................SON BEBEK

memet1
16-08-2013, 23:44
pronto yoldaş salı günü bağlamam var,odea ile förtteyim,10 isteyeceğim,bakalım pazartesi günkü durum ne olacak,ozziem yoldaşın yazdıkları yansıyacakmı bakalım...

pazarcışükrü51
16-08-2013, 23:59
bugün genel sağlık sigortası yatırmak amacıyla vakıflar bankasına gitmiştim...makbuzu aldıktan sonra ordaki elemanla yaptığımız genel sohbet içinde faizlerde şayet fed tabanlı likitide sıkıntısı oluşursa biz sene sonunda en yüksek bazı bankalarda %12 civarı faiz beklentisi taşıyoruz dedi..ama olur yada olmaz.....ancak şurası kesinki yıl sonu en kötü %10 üzeri garanti gibi duruyor...heleki bazı cingöz bankalar parayı baştan kapmak için uuzn vadeye daha yüksekte verecektir....mesela bu işi en çok burgan bank seviyor....ancak en kötü bazı küçük ölçekli bankalar 2014 yılının ağır riskini sıfırlamak vede mevduat kaparak likidite sıkıntılarını çözmek amaçlı olarak sene sonu oldukça cazip oranlara başvurabilirler.....buna hazırlıklı olmak lazım....ancak genel görüşüm 2014 yılının ilk 5 ayı için kısa vadede takılmak daha mantıklı...zaten oraya kadar faiz tavanı oturur....ordan sonra yön çizmek daha sağlıklı olur.....saygılar...

C H U C K Y............................SON BEBEK

vakıfı herkes göz ardı ediyor ama bazen en iyi faizi onlarında verdiği olabiliyor
Ben geçen ay öylesine geçerken sormuştum 8.50 demişlerdi
Şu an kaç bilmiyorum

pronto
17-08-2013, 02:30
Odea dan önce yan banka olan finansbanktan da oran almıştım.32 güne 8.95. 61 güne 9.25 .Odea 9.75 deyince hepsini unuttum tabii.
Memet 1 arkadasim 10 için şans ini dene ama su an için piyasanin en iyi fiyat ini verdiklerini biliyorlar.kestirip atma dönüş payi birak.bugün için bundan iyisi yok.

shorts
17-08-2013, 03:07
dostlar, şu MKK masrafı/ücreti nedir, ay ay kesiyorlar.. kavga çıkarayım mı?

tabor
17-08-2013, 03:15
benim iş bankasındaki yatırım hesabından kesiliyordu 3 ayda 1 mi ne. gittim şubeye bu ne dedim ? bunu takasbank kesiyor bizle ilgili değil dedi. hesaptaki fonları sattım hesabı kapattım baktım yine kesiliyor. hesabı kapatarak kurtuldum ancak.

shorts
17-08-2013, 03:22
benim iş bankasındaki yatırım hesabından kesiliyordu 3 ayda 1 mi ne. gittim şubeye bu ne dedim ? bunu takasbank kesiyor bizle ilgili değil dedi. hesaptaki fonları sattım hesabı kapattım baktım yine kesiliyor. hesabı kapatarak kurtuldum ancak.
fonlardan dolayı biseyler kesiliyor ona birsey yapamiyorlarmis falan onu biliyorum da bu onunla mı ilgili.. ben de anlayamadım..

tabor
17-08-2013, 03:32
fonlardan dolayı biseyler kesiliyor ona birsey yapamiyorlarmis falan onu biliyorum da bu onunla mı ilgili.. ben de anlayamadım..

herhangi bir fonun varsa bu mkk kesintisi devreye giriyor. dediğim gibi benim hesapta fon falan yokken bile kesildi.

shorts
17-08-2013, 03:38
iyi de fon yokken kesilmesinin açıklaması neymiş ? ne dediler... neyse p.tesi soracagiz artik..

bankac
17-08-2013, 10:53
Fatih Özatay

Yurtdışından borçlanma ‘imkânlarımız’ kısıtlı olacak. Bu nedenle de büyüme oranımız üstten sınırlanacak. Ayrıca daha yüksek bir kur ve daha yüksek bir faiz haddimiz olacak. Bu olguya alışmamız gerekiyor. Asıl sorun, ‘daha yüksek’in ne kadar ‘daha yüksek’ olacağı ve ne hızla gerçekleşeceği. Kısa sürede ve oldukça yüksek bir artış elbette istemiyoruz ama yurtiçi tasarruf oranımız düşük olunca, bu istek ‘Kader işte!’ çaresizliğine dönüşüyor; bekleyip göreceğiz. ‘Hayırlısı’ yani...

Peki, bu ortamda, Merkez Bankası salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ne yapar? Valla, Merkez Bankası’na göre ‘Orta vadede enflasyon hedefi tutacak’, ‘2014 ortaları gibi kredi artış oranı arzu edilen düzeye inecek’ ve dahi ‘büyüme de Orta Vadeli Program’la uyumlu bir düzeyde gerçekleşecek olduğuna göre, fazla sorun edecek bir şey yok. Son cümlede ne kadar çok ‘orta’ sözcüğünün geçtiğinin farkındayım ama elimden daha iyisi de gelmiyor; ne yapayım? Orta vadede bu zafiyeti düzeltirim inşallah.

memet1
17-08-2013, 11:03
iyi de fon yokken kesilmesinin açıklaması neymiş ? ne dediler... neyse p.tesi soracagiz artik..yoldaş bendende 3ayda bir5.küsur kesiliyo takasbankın kağıt saklama ücreti imiş...privia olduğum halde banada g.....lar,ama şu ing günlük kartı gelsin ben onlara g....rip hesabı kapatacağım...tüm varlığımı nasılsa çıktım işten...faturalar için hesap duruyodu...tüm faturaları ing günlüğe geçtim yüzde2 bonus verio...

Figo
17-08-2013, 11:33
Fatih Özatay

Yurtdışından borçlanma ‘imkânlarımız’ kısıtlı olacak. Bu nedenle de büyüme oranımız üstten sınırlanacak. Ayrıca daha yüksek bir kur ve daha yüksek bir faiz haddimiz olacak. Bu olguya alışmamız gerekiyor. Asıl sorun, ‘daha yüksek’in ne kadar ‘daha yüksek’ olacağı ve ne hızla gerçekleşeceği. Kısa sürede ve oldukça yüksek bir artış elbette istemiyoruz ama yurtiçi tasarruf oranımız düşük olunca, bu istek ‘Kader işte!’ çaresizliğine dönüşüyor; bekleyip göreceğiz. ‘Hayırlısı’ yani...

Peki, bu ortamda, Merkez Bankası salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ne yapar? Valla, Merkez Bankası’na göre ‘Orta vadede enflasyon hedefi tutacak’, ‘2014 ortaları gibi kredi artış oranı arzu edilen düzeye inecek’ ve dahi ‘büyüme de Orta Vadeli Program’la uyumlu bir düzeyde gerçekleşecek olduğuna göre, fazla sorun edecek bir şey yok. Son cümlede ne kadar çok ‘orta’ sözcüğünün geçtiğinin farkındayım ama elimden daha iyisi de gelmiyor; ne yapayım? Orta vadede bu zafiyeti düzeltirim inşallah.

orta vadede (2014 3. çeyrek) mevduat faizleri %11,5 -- %12 civarında dengelenir :wink:

inanna
17-08-2013, 11:40
iyi de fon yokken kesilmesinin açıklaması neymiş ? ne dediler... neyse p.tesi soracagiz artik..

MKK kesintileri önceki aya ait olduğundan, fon yokken dahi önceki aya ait olanı kesmişlerdir diye düşünüyorum.Yalnız benim anlamadığım İş bankasındaki likit fonu satıp, aynı miktara yakın bir meblağı Halkbank likit fona geçirdiğimden beri , Halkbank'ta daha az MKK kesintisi oluşması.Örneğin az önce hesap özetlerinden baktım ; bir kaç bin TL'lik likit fon için Halk'ta her ay 0.24 Tl kesiliyor.Yani bu kesintiler mecburi fakat niye İŞ'te farklı anlamak mümkün değil...

Heval
17-08-2013, 11:48
http://img407.imageshack.us/img407/9416/17c.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/407/17c.gif/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

TL de Bir önceki hafta BDDK verilerine göre Kredi/Mevduat oranı %121 e fırlamış durumdadır.Anrmal derecede TL tarafında kredi büyümesi var...Bakalım Bu bizim gibi TL yatırımcılarına nasıl yansıyacak........

bankac
17-08-2013, 11:53
Yeni Şafak şöyle yazıyor:

Vatandaşlar, kurdaki yükselişi para kazanma fırsatına çevirdi. Döviz kurunun 1.94'ü aştığı haftada hızlı davranarak, Türk bankalarındaki TL mevduatlarını yabancı paraya çeviren tasarruf sahipleri, bu pozisyon değişikliği ile birikimlerini korumakla kalmayıp, değerini de artırdı. Merkez Bankası verilerine göre, bankacılık sektörü TL ve yabancı para cinsi toplam mevduat 26 Temmuz - 2 Ağustos haftasında 1 milyar 766 milyon lira artışla 794 milyar 362 milyon liraya yükselirken, bankalardaki TL cinsi mevduat da 2 milyar 539 milyon lira azaldı ve 554 milyar 236 milyon TL'ye geriledi. Bu dönemde, yabancı para mevduat ise bir önceki haftaya göre 4 milyar 305 milyon TL artışla 240 milyar 125 milyon TL'ye yükseldi.

memet1
17-08-2013, 12:33

Vatandaşlar, kurdaki yükselişi para kazanma fırsatına çevirdi. Döviz kurunun 1.94'ü aştığı haftada hızlı davranarak, Türk bankalarındaki TL mevduatlarını yabancı paraya çeviren tasarruf sahipleri, bu pozisyon değişikliği ile birikimlerini korumakla kalmayıp, değerini de artırdı. Merkez Bankası verilerine göre, bankacılık sektörü TL ve yabancı para cinsi toplam mevduat 26 Temmuz - 2 Ağustos haftasında 1 milyar 766 milyon lira artışla 794 milyar 362 milyon liraya yükselirken, bankalardaki TL cinsi mevduat da 2 milyar 539 milyon lira azaldı ve 554 milyar 236 milyon TL'ye geriledi. Bu dönemde, yabancı para mevduat ise bir önceki haftaya göre 4 milyar 305 milyon TL artışla 240 milyar 125 milyon TL'ye yükseldi.mevduatçıları kandırıp gelgel yapmaca....kur 1740 iken yazsaydıda babayiğidi görseydik...korkusundan bilse bile yazamazya...

liz22
17-08-2013, 14:10
Kurun 1.100'lere ineceğini söyleyen çok yazılar okudum zamanında...

dudu
17-08-2013, 14:30
yoldaş bendende 3ayda bir5.küsur kesiliyo takasbankın kağıt saklama ücreti imiş...privia olduğum halde banada g.....lar,ama şu ing günlük kartı gelsin ben onlara g....rip hesabı kapatacağım...tüm varlığımı nasılsa çıktım işten...faturalar için hesap duruyodu...tüm faturaları ing günlüğe geçtim yüzde2 bonus verio...

1-Yatırım Hesabı Saklama Ücreti
Yatırım hesabında bulunan kaydileşme işlemi tamamlanmış olan;
Hisse Senedi
Yatırım Fonu*
Borsa Yatırım Fonu
Özel Sekör Tahvili ve
Varant’ın
piyasa değeri ortalaması (TL) üzerinden, belirlenen baremler ** dikkate alınmak kaydıyla “Yatırım Hesabı Saklama Ücreti”+%5 BSMV(saklama ücreti üzerinden) tahsil edilmektedir.
* Yatırım fonu piyasa değeri ortalaması (TL) hesaplamasına, 810 kodlu A Tipi Karma Kumbara Fonu ve 824 kodlu Maximum Kart B Tipi Kısa Vadeli Tahvil Bono Fonu dahil edilmemektedir.
** Üçer aylık dönemlerde,Yatırım hesabı piyasa değeri ortalamasının (TL) isabet ettiği bareme denk gelen Yatırım Hesabı Saklama Ücreti + %5 BSMV tahsil edilmektedir.

http://www.isbank.com.tr/content/TR/Yatirim_Hizmetleri/Pay_Senedi/Komisyon_Oranlari-206-7.aspx

Syg,

JonDowes
17-08-2013, 14:40

Vatandaşlar, kurdaki yükselişi para kazanma fırsatına çevirdi. Döviz kurunun 1.94'ü aştığı haftada hızlı davranarak, Türk bankalarındaki TL mevduatlarını yabancı paraya çeviren tasarruf sahipleri, bu pozisyon değişikliği ile birikimlerini korumakla kalmayıp, değerini de artırdı. Merkez Bankası verilerine göre, bankacılık sektörü TL ve yabancı para cinsi toplam mevduat 26 Temmuz - 2 Ağustos haftasında 1 milyar 766 milyon lira artışla 794 milyar 362 milyon liraya yükselirken, bankalardaki TL cinsi mevduat da 2 milyar 539 milyon lira azaldı ve 554 milyar 236 milyon TL'ye geriledi. Bu dönemde, yabancı para mevduat ise bir önceki haftaya göre 4 milyar 305 milyon TL artışla 240 milyar 125 milyon TL'ye yükseldi.

Mahalle kahvesinden yorumcu tutmuşlar anlaşılan... Bu ülkenin yıllık enerji harcaması haftalık 1 milyar doların üstünde. sırf Tüpraş, ithalat için bu hafta ödeme yapmayı (veya hedge etmeyi) seçse; TL'den döviz DTH'a kayma 2 milyar TL olur zaten. veya büyük şirketlerden birinin sendikasyon vadesi yaklaşıyordur, settlement risk almamak için dövize dönmüştür. veya yüklü bir TL kredi anaparası ödemiştir... kahveci arkadaş halkı döviz bürosunun kapısında yatıp gerektiğinde hemen bankaya koşarak o/n yaptıgını sanıyor herhalde. gerçekte; mevduatların %80'e yakını kemiktir; para birimi veya bankası oynamaz. oynayacak olan da haftada bir yer değiştirmez. mevduat hareketlerinin ana nedenleri; kurumsal ve kamu kaynaklıdır. (özel ve kamu bankalarında, hazinede ve ilgili müsteşarlıkta çalışan en azından 2-3 bin kişilik bir profesyonel grubun bu konuda çok iyi bilgisi vardır. gazeteciler bunlara ulaşmak yerine sürekli işkembe-i kübra yolunu tercih ederler nedense) (unutmadan, mevduatlar arası geçişkenlikte illa bir paradan diğerine atlamak gerekmez. ara sıra konuştugumuz fx swaplar da bu işe yarar. yani döviz alım-satımı içermeden mevduat hacimleri yer değiştirir ve döviz kar/zararı da oluşmaz; ama bunun kahvehane düzeyine inmesine bir 10 yıl var tabii)

shorts
17-08-2013, 16:17
tesekkurler sn dudu

bankac
17-08-2013, 17:27

yazının tamamını okumak isteyenler için;

Atilla Yeşilada yazısı;

http://www.paraanaliz.com/portal/articles/3116/bankacilik-eyvah-mevduat-doviz

dudu
17-08-2013, 17:35
tesekkurler sn dudu

Rica ederim.

Ben de bu isten son derece rahatsizim. Calistigim araci kurum yillardir, takas saklama parasi kesmiyordu, kendi icinde hallediyordu. Ancak bu sene basindan itibaren her ay degisen miktarlarda ciddi para kesmeye basladi. Konustum ama artik yapamiyoruz herkesden kesmezsek olmayacak dediler. Isbankasi ile konusamazsiniz bile.
Adamlar once tum varliklari kaydi sisteme cevirdiler. Hisse senetleri, tahviller yatirim fonlari artik basilmiyorlar bile. Kaydi olarak saklaniyorlar. Eski devirlerdeki gibi teslim alayim fiziken kasamda saklayayim da diyemiyorsunuz. Yapacak tek sey kim daha az kesiyor/kesebiliyor onu bulmak.

Syg,

Ms-DoS
18-08-2013, 00:37
Merhabalar abank'a geçmek istesem ne gibi masraflar var acaba ? Şubeden İsme Gelen EFT'nin Ödenmesi 500TL kadar diyor sitesinde.İsme gelende ücret yok.Veya hesap işletim ücreti 3 ayda bir 18.75 tl diyor.

Yapı krediye de baktım paranın gelmesi hesap işletim ücreti gibi bir çok detay var.

Bankadan bankaya geçerken bunlarla nasıl baş ediyorsunuz.Ben ne yapmalıyım e-mevduata bankam 7.6 veriyor ziraat hiçbir masrafım yok.

Tavsiyelerinizi alabilirmiyim abank veya yapıkredi düşünüyorum ancak özellikle yapı kredinin ücretleri yüksek gibi duruyor.

dudu
18-08-2013, 09:23
Merhabalar abank'a geçmek istesem ne gibi masraflar var acaba ? Şubeden İsme Gelen EFT'nin Ödenmesi 500TL kadar diyor sitesinde.İsme gelende ücret yok.Veya hesap işletim ücreti 3 ayda bir 18.75 tl diyor.

Yapı krediye de baktım paranın gelmesi hesap işletim ücreti gibi bir çok detay var.

Bankadan bankaya geçerken bunlarla nasıl baş ediyorsunuz.Ben ne yapmalıyım e-mevduata bankam 7.6 veriyor ziraat hiçbir masrafım yok.

Tavsiyelerinizi alabilirmiyim abank veya yapıkredi düşünüyorum ancak özellikle yapı kredinin ücretleri yüksek gibi duruyor.

Paranizin miktari = pazarlik gucunuz belirleyici faktordur her zaman.
Faiz oraninda da, odeyeceginiz masraf ve komisyonlarda da....
Ben her zaman bir bankadan digerine gitmeden acar konusurum, paramin pazarlik gucunu de anlamis olurum.
Web sitelerinde yazan ucret ve masraflar hukuken zorunlu oldugu icin oraya konulmustur, gercek hayatta cok kisiye uygulanamadigini dusunuyorum. Savunmasizlar, parasi az olanlar, tek seferlik isi olanlar genelde kurban olurlar.
Su da bir gercek ki kucuk bankalar az parasi olanlara buyuklerden daha sefkatli davranirlar.

Syg,

Ms-DoS
18-08-2013, 12:42
Abank la iki hafta içinde görüşürüm.Umarım herşey güzel olur.

ozziem
18-08-2013, 16:13
http://borsagundem.com/haber/faizi-arttir/501498

Heval
18-08-2013, 20:09
http://borsagundem.com/haber/faizi-arttir/501498

Bizimkiler Padişahın isteği üzerine Eylül FED Toplantı öncesinde birşey yapmayacaktır..

pazarcışükrü51
19-08-2013, 00:21
Forma göz atarken garan topiğinde bunu okudum
Son sayfada
Yok artık dedirtecek türden bir yazı :he:
Yazan kişi
Vacancy
Duhul
Dec 2012
Gönderi
73
Fırsatını bulduğu an hesabımdan sürekli hesap işletim ücreti kesen banka. Daha önce 15 lira kesmişlerdi hesap işletim ücreti olarak. sikayetvar.com'da şikayet etmiştim, işe yaramıştı. paramı iade ettiler. ama paramı iade ettikten sonra daha 24 saat olmadan aynı parayı yani iade ettikleri parayı tekrar çektiler (Oha). Adamlar daha ben iade edilen parayı çekemeden tekrar kesmişler. O günden sonra bir daha hesapta para tutmadım bu adamlar yüzünden (zaten vadesiz hesap), hesaba para geldiği an vampirler yine hesap işletim ücreti kesmesin diye koştur koştur bankamatiğe gidip parayı çeker hale geldim. Zamana karşı yarışır oldum.
Geçenlerde de hesapta 2 lira kalmış. ben o parayı çekemeyince tabii bu sefer o 2 liraya da göz koyup onu da hesap işletim ücreti olarak kesmişler, pes. Her fırsatta hesap işletim ücreti mi kesilir be.Geçen gün hesapta kalan 10 kuruşu hesap işletim ücreti olarak kesmişler yine. 10 kuruş insafsız. Sanki benim 10 kuruşuma muhtaç kaldılar. Bu adamlar yüzünden cüzdanım banka hesabından daha güvenli hale geldi. Cüzdandan hesap işletim ücreti alan yok en azından.
Hizmetlerden yararlanın. Fazladan beş kuruşa değer

Heval
19-08-2013, 01:49
Son sayfada
Yazan kişi
Vacancy
Duhul
Dec 2012
Gönderi
73
Fırsatını bulduğu an hesabımdan sürekli hesap işletim ücreti kesen banka. Daha önce 15 lira kesmişlerdi hesap işletim ücreti olarak. sikayetvar.com'da şikayet etmiştim, işe yaramıştı. paramı iade ettiler. ama paramı iade ettikten sonra daha 24 saat olmadan aynı parayı yani iade ettikleri parayı tekrar çektiler (Oha). Adamlar daha ben iade edilen parayı çekemeden tekrar kesmişler. O günden sonra bir daha hesapta para tutmadım bu adamlar yüzünden (zaten vadesiz hesap), hesaba para geldiği an vampirler yine hesap işletim ücreti kesmesin diye koştur koştur bankamatiğe gidip parayı çeker hale geldim. Zamana karşı yarışır oldum.
Geçenlerde de hesapta 2 lira kalmış. ben o parayı çekemeyince tabii bu sefer o 2 liraya da göz koyup onu da hesap işletim ücreti olarak kesmişler, pes. Her fırsatta hesap işletim ücreti mi kesilir be.Geçen gün hesapta kalan 10 kuruşu hesap işletim ücreti olarak kesmişler yine. 10 kuruş insafsız. Sanki benim 10 kuruşuma muhtaç kaldılar. Bu adamlar yüzünden cüzdanım banka hesabından daha güvenli hale geldi. Cüzdandan hesap işletim ücreti alan yok en azından.

Benimda bir maaş hesabım vardı , para kesemiyorlardı , sonra şirket başka banka ile anlaşmıştı.Benim hesapta 75 tl bir rakam kredi kullandığım için tutuluyordu( sigrta gibi birşeydi) .Şube ankara olunca birkaç kez görüştükten sonra parayı serbest bıraktırmıştım.Para hesaba geçer geçmez adamlar 35 tl yi hemen kesmişlerdi.Parayı alamayınca bende hesapları boşaltmıştım...

Garanti gibi vampir bir banka ile bizim gibiler çalışamaz....

dudu
19-08-2013, 07:46
Son sayfada
Yazan kişi
Vacancy
Duhul
Dec 2012
Gönderi
73

Benimda bir maaş hesabım vardı , para kesemiyorlardı , sonra şirket başka banka ile anlaşmıştı.Benim hesapta 75 tl bir rakam kredi kullandığım için tutuluyordu( sigrta gibi birşeydi) .Şube ankara olunca birkaç kez görüştükten sonra parayı serbest bıraktırmıştım.Para hesaba geçer geçmez adamlar 35 tl yi hemen kesmişlerdi.Parayı alamayınca bende hesapları boşaltmıştım...

Garanti gibi vampir bir banka ile bizim gibiler çalışamaz....

Ben de bir animi anlatayim bari :)

6-7 yil evvel kucuk cocugun ozel okul ucretinin odenmesi icin okul yonetimi o yil bir yilligina Garanti ile anlastigindan okul ucretini taksitle odemek isteyen her veliye bir vadesiz hesap acildi ve o hesaplara okul taksitleri kadar da bir kredi tanimlandi.
Taksitleri vaktinde odeyemeyen veliye kisa vadeli kredi kullandirilacak, banka da borcu okula odeyip kredi kullanilan gun sayisi kadar veliden faiz tahsil edecek.
Ben her zamanki gibi tum okul taksitlerini vaktinden bir gun once odeyip kredi faizine bulasmamaya ozen gosterdim.
Okul yili bitti, ertesi yil okul yonetimi tabii bir baska banka ile anlasti.
Aradan 3 yil gecti. Bir gun Garanti Bankasi telefon etti. Bize 130.00 TL gibi bir borcunuz var, acilen odemeniz gerekiyor dedi.
Borcumun olmadigini soyledim.
Meger sadece okul odemeleri icin acilan o vadesiz hesaba 3 yil boyunca hesap isletim ucreti tahakkuk ettirmisler, yetmemis bir de gecikme faizi, o da yetmemis sonraki yillar faizin faizi ile bu rakama ulasmislar. Bir Allah'in kulu da bu hesap okul ucreti odemesi icin acilmisti, biz musteri temsilcileri olarak okula kayit gunu gidip, stand kurduk, her veliye bir hesap actik, hatta kredi karti vermeye baska urunler pazarlamaya kalktik dememisler, hesabin ihtiyac suresi dolunca hesaplari kapatmamislar, ilk yilin sonunda hesap sahiplerini arayip biz bu hesaplardan hesap isletim ucreti alacagiz, ihtiyaciniz yok ise kapatin dememisler. Hesabin hic calismadigini, hic bir hareket olmadigini da gormezeden gelmisler.
2-3 saat mesai, bir kac sefer Garanti Hakli Musteri hatti'ni arayip bir yerlere sikayet ettikden sonra ancak 3 haftada odedigim parayi geri alabildim.
Bu nedenle isim bittiginde, her bankada tum vadesiz hesaplarimi usenmeyip gidip kapattirmayi kendime bir gorev olarak addettim.

Syg,

austin
19-08-2013, 09:37
Vampirbank garanti ile benim tanışmam ilk mevduatla oldu. O zaman çalıştığım Koçbanktaki mtye sinirlendiğim için ani bir çıkış yaptım ve parayı nakit elden aldım sanırım 80bin civarıydı. Şubeden çıktığımda önüme ilk çıkan banka olan Garanti bankasına girdim, elimde çantayla mtnin masasına oturdum hesap açtırmak istiyorum dedim, bayanda "tabii yalnız 30 tl ücreti var dedi" hiçbirşey konuşmayıp iyigünler dileyip çıktım. Sıradaki HSBC bankasına girdiğimde ilk elimdeki meblağı sordular daha sonra şube müdürü odasına davet edip çay ısmarladı, 2 sene kadar HSBC ile çalıştım..
Neyazıkki bu yıl şirket maaş hesabı olarak garantiyle anlaştı, şirkette herkes sövüyor:) Maaşları en azından 1 gün işlesin hesabıyla akşam 16:30 17:00 gibi hesaba geçiyorlar. Cumaya denk gelirse ballı börek oluyor zaten.. Eft ücretsiz diyorlardı, birkaç ay ücretsiz oldu sonra yine ücretliye döndü.. Tam bir lanet banka, kıllığına gününde gidip maaşımı şubeden kuruşu kuruşuna nakit elden almaya çalışıyorum. Anlaşma 2 yıllıkmış, biter bitmez ilk işim hesabı kökünden kazıttırmak olacak..

ozziem
19-08-2013, 09:41
ABD 10 yıllıklar 2.87 yi gördü, 2.90 a dayandı. Bizim de artık 9.60 ı kırmamız gerek.
Bugüne dikkat.

dudu
19-08-2013, 11:30
Garanti ile kotu bir anim 1988 yilinda oldu, o zamandan beri de hep temkinli yaklastim, pek de calismadim. Ancak rekabetci bir oran verdiklerinde, melete melete o da, parami goturdum.
1988 yilinda elimde bir cek Aksaray garanti subesine girdim, giseye yaklastim ve siram gelince su cekin karsiligi var mi bir bakin dedim.
Gise gorevlisi ceki aldi bir kac tusa basti ve sonra benden 5.00 TL (herhalde o zaman 5 Mio TL ) istedi, ben de sevincle cekin karsiligi yatirilmis diye cebimden 5.00 TL cikarip verdim. Gise gorevlisi benden 5.00 TL yi aldi ve musait degil diyerek ceki onume atti.
Ne bir dekont, ne bir makbuz, hic bir belge vermedi.
Muhtemelen o para o gorevlinin cebine girdi.
O zamanlardaki tecrubesizlik ile bir sey diyemedim, dekont, makbuz istemek aklima gelmedi. Pek bir param da yoktu, bu yuzden bankalarla da bir calisma tecrubem de yoktu.
Ancak bu tecrube benim Garanti Bankasi'na yillarca mesafeli durmama neden oldu.
Hala da Garanti Bankasi ile mumkunse hic isim olsun istemem.

Syg,

syılmaz
19-08-2013, 11:52
Garanti'yi bende hiç sevmem, İş Bankası'da öyle. Büyük bankalar genelde hep sıkıntıdır zaten, küçük bankalar daha anlayışlı ve tavizkardır müşteri açısından. Ben şu an Akbank ve Kuveyt Türk ile çalışıyorum. Akbank diğer büyüklerden daha insaflı geliyor bana. Kredi kartı aidatı ödemiyorum, aylık 50 TL birikim mevduatıma para yatırma koşulu ile hesap işletim ücreti de ödemiyorum. Onu da 6 ayda bir kapatıp, yeniden açıyorum böylece para orda kalmıyor.

Kuveyt Türk'te de kredi kartı aidatı ödemiyorum, sınırsız eft ve havale ücretsiz.