PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42

twilight1517
23-08-2013, 15:32
Ptesi enparada yeni oranlar gorebilir miyiz?

Heval
23-08-2013, 15:34
9.9 bende gördüm...

Türkiye de bir gürültü patırtı yok...Nazlana nazlana EM trendine katılmak istiyoruz hepsi bu.

Eluus
23-08-2013, 15:45
Ptesi enparada yeni oranlar gorebilir miyiz?

Diğer bankalar arttırmadan enpara'nın arttıracağını sanmam ki henüz başka bankadan yüksek oran paylaşan olmadı...

Eluus
23-08-2013, 15:54
Gösterge saat 17:00'de Amerika'da açıklanacak Yeni Ev Satış verisini bekliyor. Ne olacaksa ondan sonra olacak.

http://bloomberg.econoday.com/showimage.asp?imageid=24918

austin
23-08-2013, 17:03
Dolar 2 tl beyler..

parasabir
23-08-2013, 17:19
devlet garantisinde.
enpara finansbank'ın özel şubesi gibi düşünülebilir.
( proftrader )Enpara veya başka banka batsa bile 100.000 TL ye kadar meblağ devlet güvencesinde değil mi?
Eğer böyleyse devlet milyonlarca kişinin 100.000 TL ye kadar meblağını ödemek zorunda kalmamak için batışlara izin vermez.
Bu arada gerçekte kesin emin olan var mı Enpara daki mevduatın 100.000 TL ye kadar meblağın devlet güvencesinde olduğundan.?

Değerli forumdaşlarım, Bu enpara konusunda herkes birşeyler söylüyor. Eminim ki ; FİNANSBANK çalışanlarından bazıları buraları okuyordur. ( Gerçekten kurumsal iseler okumaları-takip etmeleri gerekir ) Şu ana kadar hiç bir yetkili ağızdan bu konuda açıklama yapılmadı. Ülkemiz de herşey yaşanarak öğreniliyor. Cem UZAN ( İmarbank ) olayında öyle olmadı mı? Adamlar tv. reklamları ile hazine bonosu sattılar. Sonra bankaya el konunca bono aldıklarını sanan yatırımcılara '' bu bankanın bono satma yetkisi yok '' denilerek ödeme yapılmadı.
100 bin lira mevduatlar TMSF garantisinde. Amaaaa, Allah korusun başınıza gelecek bir batık sonrasında hangi banka olursa olsun, paranızı hemen ödeyeceklerini sanmayın. TMSF alacağınızı 3 yıla mı 5 yıla mı yayar o zaman görürüz. bu bakımdan bu tip işlerle kafanızı ağrıtmayın. Size güven vermeyen ortamdan uzak durun. Güvenli olsun az olsun.
Bundan 3 ay önce İzmir Gazi bulvarı FİNANSBANK şubesinde mevduat defteri için 1 tl .istediklerinde kavga çıkarmıştım. O zaman gözüme hoş görünen her şeye şüphe ile bakmaya başladığımda; bankanın girişindeki camda yazan '' Enpara ile bankamızın alakası yoktur.En para İşlemleri şubemizde yapılmamaktadır.'' ibaresini okuyunca m.t. ne sorduğumda ; '' Enpara diye bir şey icat ettiler, güya şube masraflarından ve biz çalışanlarından kurtulacaklar. Ama Türk halkı akıllıdır, karşısındaki insanla birebir dialog kurmadan para yatırmaz '' demişti.
Dediğim gibi herkes kendi penceresinden birşeyler söylüyor. Ya karalıyor, ya da abartarak övüyor. En doğrusu kendiniz araştırma ve değerlendirme yapınız. Bu faiz konusunda da TEB izmir bana çarşamba günü 9.40 teklif ederken TEB Ankara 8.90 teklif edebiliyor.Yine Çarşamba günü Finansbank Gazi bulvarı bana tlf. da 9.20 teklif etti, Bu forumda aynı gün bir arkadaşa 9 demişler. Müşteri temsilcileri zamanla bizlerin karakterini anlıyor, elindeki not defterine kısa notlar düşüyor. Pazarlık yapar, yapmaz yada kanaatkar vb. hepimize bol kazançlı ve sağlıklı günler dilerim.

julia.luthor
23-08-2013, 17:46
( proftrader )Enpara veya başka banka batsa bile 100.000 TL ye kadar meblağ devlet güvencesinde değil mi?
Eğer böyleyse devlet milyonlarca kişinin 100.000 TL ye kadar meblağını ödemek zorunda kalmamak için batışlara izin vermez.
Bu arada gerçekte kesin emin olan var mı Enpara daki mevduatın 100.000 TL ye kadar meblağın devlet güvencesinde olduğundan.?

Değerli forumdaşlarım, Bu enpara konusunda herkes birşeyler söylüyor. Eminim ki ; FİNANSBANK çalışanlarından bazıları buraları okuyordur. ( Gerçekten kurumsal iseler okumaları-takip etmeleri gerekir ) Şu ana kadar hiç bir yetkili ağızdan bu konuda açıklama yapılmadı. Ülkemiz de herşey yaşanarak öğreniliyor. Cem UZAN ( İmarbank ) olayında öyle olmadı mı? Adamlar tv. reklamları ile hazine bonosu sattılar. Sonra bankaya el konunca bono aldıklarını sanan yatırımcılara '' bu bankanın bono satma yetkisi yok '' denilerek ödeme yapılmadı.
100 bin lira mevduatlar TMSF garantisinde. Amaaaa, Allah korusun başınıza gelecek bir batık sonrasında hangi banka olursa olsun, paranızı hemen ödeyeceklerini sanmayın. TMSF alacağınızı 3 yıla mı 5 yıla mı yayar o zaman görürüz. bu bakımdan bu tip işlerle kafanızı ağrıtmayın. Size güven vermeyen ortamdan uzak durun. Güvenli olsun az olsun.
Bundan 3 ay önce İzmir Gazi bulvarı FİNANSBANK şubesinde mevduat defteri için 1 tl .istediklerinde kavga çıkarmıştım. O zaman gözüme hoş görünen her şeye şüphe ile bakmaya başladığımda; bankanın girişindeki camda yazan '' Enpara ile bankamızın alakası yoktur.En para İşlemleri şubemizde yapılmamaktadır.'' ibaresini okuyunca m.t. ne sorduğumda ; '' Enpara diye bir şey icat ettiler, güya şube masraflarından ve biz çalışanlarından kurtulacaklar. Ama Türk halkı akıllıdır, karşısındaki insanla birebir dialog kurmadan para yatırmaz '' demişti.
Dediğim gibi herkes kendi penceresinden birşeyler söylüyor. Ya karalıyor, ya da abartarak övüyor. En doğrusu kendiniz araştırma ve değerlendirme yapınız. Bu faiz konusunda da TEB izmir bana çarşamba günü 9.40 teklif ederken TEB Ankara 8.90 teklif edebiliyor.Yine Çarşamba günü Finansbank Gazi bulvarı bana tlf. da 9.20 teklif etti, Bu forumda aynı gün bir arkadaşa 9 demişler. Müşteri temsilcileri zamanla bizlerin karakterini anlıyor, elindeki not defterine kısa notlar düşüyor. Pazarlık yapar, yapmaz yada kanaatkar vb. hepimize bol kazançlı ve sağlıklı günler dilerim.

Sitesinde şu yazmakta:

http://www.finansbank.enpara.com/guvenlik/enparaUrun.aspx

Enpara.com Finansbank'ın sunduğu bir bireysel bankacılık uygulamasıdır.

Enpara.com Finansbank'ın sunduğu bir bireysel bankacılık uygulamasıdır, ayrı bir iştiraki değildir. Enpara.com'un tüm kayıtları ve hacimleri Finansbank bilançosunun bir parçasıdır. Enpara.com, Finansbank'ın bir parçası olarak Finansbank'ın tabii olduğu tüm kanun ve yönetmeliklere tabiidir.
Şirket Ünvanı: Finansbank A.Ş.
Büyükdere Cad. No:129 34394 Gayrettepe – İstanbul

Yetkili denetim organı/mercii: BDDK
www.bddk.org.tr
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Atatürk Bulvarı No:191 B Blok 06680 Kavaklıdere - Ankara
T: (312) 455 65 00
F: (312) 424 08 79

julia.luthor
23-08-2013, 17:48
Aslında bilgi edinme dahilinde BDDK'ya soru sorulabilir:
http://www.bddk.org.tr/websitesi/turkce/bize_ulasin/bize_ulasin.aspx

bruthayatlar
23-08-2013, 17:53

Şubede çalışan arkadaş işsiz kalmaktan korkmuş sanırım :) Finansbank'ın camında yazan enpara ile ilgili ibare zaten enpara sitesinde de yazıyor. Hatta enpara'nın kuruluş amacı. Tabii hangi bankaya güveneceğiniz kişisel bir konu ama daha doğru karar verebilmek için yapmamız gereken kayınço yerine TMSF'ye sormak. Buyrun cevabı:

İlgide kayıtlı elektronik posta iletinizde özetle, Finansbank _enpara.com_ dijital şubesiz bankacılık sistemine yatırılan mevduatın sigorta kapsamında bulunup bulunmadığı hususunda bilgi talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 7/11/2006 tarihli ve 26339 sayılı Resmi Gazete_de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 15/2/2013 tarihli ve 28560 sayılı Resmi Gazete_de yayımlanan Yönetmelikle değişik _Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmeliğin_ 4 üncü maddesinin 1 inci fıkrası hükümleri çerçevesinde, Türkiye_de faaliyet gösteren kredi kuruluşlarının yurt içi şubelerinde gerçek kişiler adına açılmış olan ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatının her bir gerçek kişi için 100 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı sigorta kapsamında olduğu ifade edilmiştir.

Bu kapsamda _enpara.com_ şubesiz bankacılık sisteminde kamuoyuna açıklanan bilgiler doğrultusunda söz konusu sistem üzerinden mevduat hesabı açılabildiği görülmekte olup, bu itibarla anılan hesapların gerçek kişiler tarafından açılması durumunda mevduat sigorta kapsamında olacağı anlaşılmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

kordsa
23-08-2013, 17:59
enpara.com un bilançosu yayınlanıyor mu?
yayınlanıyorsa yılın ilk altı ayında kar mı etmiş zarar mı?
bilen varsa link verirse sevinirim.

Heval
23-08-2013, 18:10
Belarus ta Faaliyet gösteren Türk Bankası varmı? Bilen varsa link verirse sevinirim.

kordsa
23-08-2013, 18:34
o diilde gerçekten belarusa bankalara %35 faizli para yatırma ve hesap açma turu düzenlesem
aynı zamanda isteyenlerle de minsk geceleri ekstra turu da yapsam heralde paraya para demem
katılımda baya bir olur diye düşünüyorum nerde burda %9.75 nerde belarusta %35 faiz.
hemde tüm para belarus devleti güvencesinde 100000 tl sınırı filan da yok
aşağıdaki linke tıklarsanız ve kendi gözlerinizle görürseniz sevinirim.

http://www.priorbank.by/e/retail/deposit/br_deposit/

Heval
23-08-2013, 18:44
Ben ciddi ciddi Belarusta hesap açmayı planlıyorum.IMKB den daha az riskli hemde garanti getiri , Siyasi iktidar ve yandaşları benim paraları yiyeceğine, en kötü ihtimal gider orada kendi paramı yer gelirim :)

kordsa
23-08-2013, 18:48
ilk yolcumuz hazır galiba :)
evet yokmu başka gelen 10 kişi olursak indirimli uçak bileti otel transfer vs. ayarlarız ucuza çıkar.
birde ortaklaşa 100 tl versek rusça bilen tercüman tutar götürürüz yanımızda işleri halletmesi kolay olur.
şimdiden iki kişi olduk bile. yok mu başka gelen

Eluus
23-08-2013, 18:59
o diilde gerçekten belarusa bankalara %35 faizli para yatırma ve hesap açma turu düzenlesem
aynı zamanda isteyenlerle de minsk geceleri ekstra turu da yapsam heralde paraya para demem
katılımda baya bir olur diye düşünüyorum nerde burda %9.75 nerde belarusta %35 faiz.
hemde tüm para belarus devleti güvencesinde 100000 tl sınırı filan da yok
aşağıdaki linke tıklarsanız ve kendi gözlerinizle görürseniz sevinirim.

http://www.priorbank.by/e/retail/deposit/br_deposit/

Valla Belarus'da enflasyon (BYR) 2012 Kasım'dan beri %23 ile %17.5 arasında ve düşme eğiliminde.

http://www.tradingeconomics.com/charts/belarus-inflation-cpi.png?s=belarusinfnrate

%35 iyi oran enflasyon göz önüne alındıktan sonra bile ama vade arttıkça faiz düşüyor. 3-6 aylık %27, 9-12 ay %23 civarı

Ayrıca BYR, TL'ye göre Dolara karşı değerini çok daha iyi korumuş.

TL, 2012 Ekimden bu yana %12 değer kaybetmiş (1.77 --- 2.00). Dolayısıyla mevduatta nerden baksanız %5 civarında zarardayız an itibariyle.

BYR, 2012 Ekimden beri sadece %6.6 (8.380 --- 8.970) değer kaybetmiş.

julia.luthor
23-08-2013, 19:04
Ben ciddi ciddi Belarusta hesap açmayı planlıyorum.IMKB den daha az riskli hemde garanti getiri , Siyasi iktidar ve yandaşları benim paraları yiyeceğine, en kötü ihtimal gider orada kendi paramı yer gelirim :)

garanti getiri değil kur riski çok var.
hem de çok...
götürü bile olabilir...

kordsa
23-08-2013, 19:07
Valla Belarus'da enflasyon (BYR) 2012 Kasım'dan beri %23 ile %17.5 arasında ve düşme eğiliminde.

http://www.tradingeconomics.com/charts/belarus-inflation-cpi.png?s=belarusinfnrate

%35 iyi oran enflasyon göz önüne alındıktan sonra bile ama vade arttıkça faiz düşüyor. 3-6 aylık %27, 9-12 ay %23 civarı

Ayrıca BYR, TL'ye göre Dolara karşı değerini çok daha iyi korumuş.

TL, 2012 Ekimden bu yana %12 değer kaybetmiş (1.77 --- 2.00). Dolayısıyla mevduatta nerden baksanız %5 civarında zarardayız an itibariyle.

BYR, 2012 Ekimden beri sadece %6.6 (8.380 --- 8.970) değer kaybetmiş.

grafiktende görüldüğü üzere aynı Türkiyenin yüksek enflasyondan çıkışına benziyor yaşananlar yani buradaki filmin aynısı oynanıyor.
yakalarsak en azından 3-4 senede burda kazandığımız paraya göre en az 2-3 katı kar ederiz gibime geliyor.enflasyon düşüş trendine girmiş görünüyor.

Eluus
23-08-2013, 19:15
Peki riski ne?

Son 1 yılın grafiklerine bakınca her şey güzel. 2 yıllık grafiğe bakınca riskin nerde olduğu anlaşılıyor.

https://lh3.googleusercontent.com/-Y-FvDO4XttY/UheJfRrSb2I/AAAAAAAAAic/pMQID9FLDYo/s634/byr.jpg

BYR birden böyle caaart diye %35 düşebiliyor...

Ancak ülke çok iyi araştırılıp girilebilir bence...

kordsa
23-08-2013, 19:21
evet ama tl de caart diye 2 ayda %10 değer kaybetti biliyorsunuz ki
bu işler birazda şans işi paranızı tl de tutmakta risk ona bakarsanız.
ben herzaman reel faize bakarım şuan türkiyede reel faiz %1 .
ama belarusta %16 gibi. nerden baksanız daha karlı bir yatırım

twilight1517
23-08-2013, 20:16
Oooo size simdiden yabanci sermaye diyebiliriz..hep merak ederdim kim bu yabanci sermaye diye megersem yani basimizdaymis :))))) arkadaslar iyi arastirilmasi gereken bir konu....riski ne olabilor mesela

dudu
23-08-2013, 20:39
evet ama tl de caart diye 2 ayda %10 değer kaybetti biliyorsunuz ki
bu işler birazda şans işi paranızı tl de tutmakta risk ona bakarsanız.
ben herzaman reel faize bakarım şuan türkiyede reel faiz %1 .
ama belarusta %16 gibi. nerden baksanız daha karlı bir yatırım

Tam da bu noktada sormak lazim. Neden enflasyonun 16 puan uzerinde faiz odemek zorunda kaliyorlar?
Veya aciklanan resmi enflasyon cok mu dusuk? Gercek enflasyon aciklanandan cok daha yuksek mi?
Tr bonolarini faizlerin %5 oldugu zamanlarda alan yabancilar icin o faiz oraninin hala cazip oldugu, cunku onlarin bu ulkede yasamadiklari icin enflasyon oranlarinin cok dusuk oldugu
aldiklari, %5 bono faizinin tumunun reel oldugunu, yabancilarin bu sekilde sadece kur riski aldiklari soyleniyordu.

kızılyıldız
23-08-2013, 20:49
evet yokmu başka gelen 10 kişi olursak indirimli uçak bileti otel transfer vs. ayarlarız ucuza çıkar.
birde ortaklaşa 100 tl versek rusça bilen tercüman tutar götürürüz yanımızda işleri halletmesi kolay olur.

2 numarayada beni yaz. :halay:

austin
23-08-2013, 20:54

Enpara müşteri hizmetlerini arayarak sadece 5 tl kargo bedeli karşılığı Islak İmzalı FİNANSBANK HESAP CÜZDANI adresime kargoyla geldi. Cüzdanda şube bilgisi olarak 03663 - FİNANSBANK ENPARA İNTERNET ŞUBESİ yazıyor. Herhangi bir Finansbank şubesinden aldığınız kapı gibi hesap cüzdanının aynısının tıpkısı..
Enpara ile şubeli bankacılık arasında fark naktinizi, vaktinizi ve enerjinizi boşuna harcamamanız.. Takıntılarına yenilenler bunları boşuna harcar, teknoloji gelişiyor, hertürlü çözüm sunuluyor. Ayak uydurmazsan ayağın yorulur.. Şubede çalışanların enparayı sevmemesini çok doğal karşılıyorum zira işleri tehdit altında, aynen teknolojinin gelişmesiyle fabrikalara gelen yeni makinaları, robotları işçilerin hoş karşılamaması gibi..

shorts
23-08-2013, 21:13
cnn türk ekonomi müdürü Emin Çapa 2 saat önce twitter

@EminCapa emin bey önümüzdeki günlerde dolar kuru öngörünüz ne? 2 tlnin altı mı üstü mü?

@c…. Valla inanın öngörü falan kalmadı. Ekonomi yönetimi yok mu bu ülkenin? Delirecegim.

@EminCapa ülke tarihinin en kötü risk ve ekonomi yönetimiyle karşı karşıyayız.

@c…. Beni korkutan da bu. AKP hiç böyle yapmazdı, Başbakan' dan korkudan konusamiyorlar.

faruko
23-08-2013, 21:22
Gerçekten aynen böyle mi yazıyor? Size zahmet bir dahaki sefere uğrarsanız bir fotoğrafını çekip buraya koyar mısınız? Eğer öyleyse şube müdürünün başı biraz derde girebilir.

Trade Shark
23-08-2013, 21:26
bende de vize evrakları için gelen dokümanlarda FİNANSBANK A.Ş. - OPERASYON MERKEZİ - ÜMRANİYE yazmakta

...yok offshoremuş yok bilmem ne...kapı gibi..:)

fusem
23-08-2013, 21:33
http://3.bp.blogspot.com/-zMoP3N2tdVE/UPFVtzuC9_I/AAAAAAAADcA/EKJUwQ-Fum4/s640/photo.JPG
Gerçekten aynen böyle mi yazıyor? Size zahmet bir dahaki sefere uğrarsanız bir fotoğrafını çekip buraya koyar mısınız? Eğer öyleyse şube müdürünün başı biraz derde girebilir.

Müdüre bir şey olacağını sanmam. Açıkça yazıyor yanlış yerdesin ahbap diye :)

dudu
23-08-2013, 21:39
Enpara.com
Enpara.com Finansbank'ın sunduğu bir bireysel bankacılık uygulamasıdır, ayrı bir iştiraki değildir. Enpara.com'un tüm kayıtları ve hacimleri Finansbank bilançosunun bir parçasıdır. Enpara.com, Finansbank'ın bir parçası olarak Finansbank'ın tabii olduğu tüm kanun ve yönetmeliklere tabiidir.

Şirket Ünvanı: Finansbank A.Ş.
Büyükdere Cad. No:129 34394 Gayrettepe – İstanbul

Yetkili denetim organı/mercii: BDDK
www.bddk.org.tr
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Atatürk Bulvarı No:191 B Blok 06680 Kavaklıdere - Ankara
T: (312) 455 65 00
F: (312) 424 08 79

http://www.finansbank.enpara.com/guvenlik/enparaUrun.aspx

Pazartesi gunu BDDK'yi bir arayip soralim en iyisi :)

Syg,

faruko
23-08-2013, 21:52
Tamam da, panoda "Enpara ile bankamızın alakası yoktur" yazmıyor ki. Arkadaş biraz abartmış sanki :)

http://3.bp.blogspot.com/-zMoP3N2tdVE/UPFVtzuC9_I/AAAAAAAADcA/EKJUwQ-Fum4/s640/photo.JPG

Müdüre bir şey olacağını sanmam. Açıkça yazıyor yanlış yerdesin ahbap diye :)

pazarcışükrü51
23-08-2013, 22:20
Borsada hafif hafif çaktırmadan
yabancı malı yediriyor
dövize çeviriyor
tüyüyor
Dövize gelen talepten
bu belli
Bundan sonra faizde
0.25 puanlık artış
Borsa için en büyük tehlike olacaktır
Hele 0.50 yada 100 puan
Satışlar katlanarak artacaktır
Seneye 100 milyar tl
Eski para ile 100 kat trilyon
Çevrilecek iç borç var
(Yeel seçimlerin maliyeti bu değerin içinde yok)
Oda ayrı bir eşek yükü ne olacak?
hangi faiz ile seneye bu borç çevrilecek?
Bono piyasasındaki para ile mi?
Orada in ve cin top oynuyor
Her 0.25 puanının yükü
100 katrilyonda kaç paradır?
Katır yükü eşek yükü müdür?
Bu yüzden ilerde
Merkez inanılmaz derecede
Çok cimri davranacaktır
Eli mahkum
piyasa bunu beğenmeyecek
Satacak
Kısır bir döngünün içinde
Ekonomi gidecek gelecek
Yabancılar büyük resmi
önceden gördü tüydü
Kalanlarda tüyme derdinde
Biz gördüğümüzde
İş işten geçmiş olacak
Ok yaydan çıktı
Ve.......Testi kıırıldı
YTD

ALİBEYOĞLU
23-08-2013, 22:22
Ortam ates içineyken ben %10 a bile razı değilim artık.Pazartesi TEB den donusum var.parayı hazırlayın dolar alcam dedim....
MB ve bankalar arasında ittifak var.ziraat ilk defa hele siz bi subeye gelin.oran konusalım dediler.çok iştahlılar....
TL yi baskı altında tutabilirler.ama dovizi tutamazlar.zira her gun MB nın sattığının en az 2 katı kadar talep varken...

romwar
23-08-2013, 22:35
arkadaşlar başlık yine enparaya dönmüş. aylarca tartışıldı enpara =finansbank. 518 m kâr açıklayan bir banka olduguna göre de bence rahat olmak gerek. tmsfye dahi sorulmuş devlet güvencesi var denmiş daha ne ki? olmasa zaten mevduat toplayamaz. aslında işin özü şu konu başlığı bence : enparadan fazla getiri ve daha iyi şartlar sunan banka-şubeleri olsa sanki enparayı tartışmayı bırakırız :) iyi kazançlar...

parasabir
23-08-2013, 22:42
Arkadaşlar, Televizyon başında beynim kaynadı bugün. Her görüşte ekonomist dinliyorum. Bu işi siyasi inatlaşmaya getirmek çok yanlış. Doların ve faizin bu seviyeye gelmesi hükümetleri elbette zora sokar. Ancaaak, Devletin kasasındaki ( Merkez Bankası ) nakit milletin parası olduğuna göre hiç bir T.C. vatandaşı bu duruma sevinemez. Çocuklarımızın geleceğini yabancılara kaptırıyoruz. Biz yiyemiyoruz, buyrun siz yeyiniz demiş oluyoruz. Ben kendi adıma eksi faize de razıyım, yeterki ülkem zarar görmesin.
Başka Türkiye yok. İyi veya kötü herkesin değişik siyasi fikri olabilir, Ama sözkonusu ülkemizdir. Bu konuda hükümetin ( devlet organlarının ) arkasında dururum. paradan önce üzerinde dilimi ve dinimi, kültürümü hür yaşayacağım toprak parçası ( vatan ) lazım. bayrağımı, vatanımı, dilimi, kültürümü dolara veya faize değişmem.
Bu konuyu yazarken yanlış anlaşılmak istemiyorum. Her bireye gerçek anlamda saygı duyuyorum. Ama uluslararası bu çalkantıdan dolayı ülkemin hırpalanmasını istemiyorum Hepsi özet olarak bu. Saygılarla iyi geceler.

ALİBEYOĞLU
23-08-2013, 22:51
o zaman VD git.MTV sini 1 taksit fazladan yatır.ulken için.millet gecinemiyor.yarının endisesine dusmus.vatan mı kaldı ki...fedakarlık edelim.

julia.luthor
23-08-2013, 23:00
Arkadaşlar, Televizyon başında beynim kaynadı bugün. Her görüşte ekonomist dinliyorum. Bu işi siyasi inatlaşmaya getirmek çok yanlış. Doların ve faizin bu seviyeye gelmesi hükümetleri elbette zora sokar. Ancaaak, Devletin kasasındaki ( Merkez Bankası ) nakit milletin parası olduğuna göre hiç bir T.C. vatandaşı bu duruma sevinemez. Çocuklarımızın geleceğini yabancılara kaptırıyoruz. Biz yiyemiyoruz, buyrun siz yeyiniz demiş oluyoruz. Ben kendi adıma eksi faize de razıyım, yeterki ülkem zarar görmesin.
Başka Türkiye yok. İyi veya kötü herkesin değişik siyasi fikri olabilir, Ama sözkonusu ülkemizdir. Bu konuda hükümetin ( devlet organlarının ) arkasında dururum. paradan önce üzerinde dilimi ve dinimi, kültürümü hür yaşayacağım toprak parçası ( vatan ) lazım. bayrağımı, vatanımı, dilimi, kültürümü dolara veya faize değişmem.
Bu konuyu yazarken yanlış anlaşılmak istemiyorum. Her bireye gerçek anlamda saygı duyuyorum. Ama uluslararası bu çalkantıdan dolayı ülkemin hırpalanmasını istemiyorum Hepsi özet olarak bu. Saygılarla iyi geceler.

Kusura bakma ama ben ortak değilim merkez bankasına:

Sermaye, Banka Kanununun 5. maddesi gereğince her biri 0,10 TL itibari kıymette ve tamamen ödenmiş bulunan 250.000 hisseden oluşan 25.000 TL tutarındaki ödenmiş sermaye ile 30 Aralık 2003 tarih ve 25332 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5024 sayılı Kanun hükümlerince ödenmiş sermaye kaleminde yapılan işlem sonucu 46.208.524 TL tutarındaki enflasyon düzeltmesi farkından oluşmaktadır. Hisse senetlerinin sınıflarına göre dökümü aşağıda yapılmıştır:
Sınıfı yüzdesi
A %54,72
B %25,74
C % 0,02
D (*) %19,52

(*) Medeni Kanun uyarınca Hazine Müsteşarlığına intikal eden 53 adet hisse, D sınıfında izlenmektedir.

A sınıfı hisse senetlerinin tamamı Hazineye aittir. Hazinenin D sınıfında yer alan hisseleri ile birlikte sermaye içindeki payı yüzde 54,74tür. B sınıfı hisse senetlerinin tamamı Türkiyede faaliyette bulunan Milli Bankalara tahsis edilmiştir.

B Sınıfı Hisse Yüzde Dağılımı
T.C. Ziraat Bankası A.Ş. %19,23
T. Garanti Bankası A.Ş. %2,48
T. iş Bankası A.Ş. %2,33
T. Halk Bankası A.Ş. %1,11
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. %0,55
Akbank T.A.Ş. %0,03
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. %0,01
TOPLAM %25,74

Milli Bankalar dışında kalan diğer bankalarla, imtiyazlı şirketlere tahsis edilen, 15.000 adet hisse senedi ile sınırlandırılan ve toplam hisselerin yüzde 0,02 si olan 54 adet C sınıfı hisse senetlerinin tamamı ING Bank A.Ş.ye aittir.

maredo
23-08-2013, 23:12
Dolar merkezin müdahalesine kadar sakindi müdahale sonrası birden 2 yi aştı
Sanki piyasa merkezi faiz artışına zorluyor
Piyasayla inatlaşılmaz, piyasa istediğini alır

chucky68
23-08-2013, 23:15
o zaman VD git.MTV sini 1 taksit fazladan yatır.ulken için.millet gecinemiyor.yarının endisesine dusmus.vatan mı kaldı ki...fedakarlık edelim.

akşam akşam çok güldüm...:).......sen çok yaşa emi.....beni bunca zaman düşünmeyeni ben şimdimi düşüneceğim....olay kapitalizm değilmiydi??....dün devlet bana kapitalisti......bugünde ben ona.....kim kime çakarsa.....bu işin sırası yok....ben 5 yıldır devlete fazladan eksi faiz yerdirdim....o bana çorbasından bir kaşık bile vermek için kırk kere düşündü....genede vermek istemedi....halende naz ediyor...vermiyor...beni düşünüyormu????....düşünmediği için adımı faiz lobisi koydu...

son söz=.....ben yıllardır düşük faiz ayağına ağladım....itilip kakıldım......devlet baba bana dediki.......lobicisin sen lobici kal....giy dedi tulumlarını.....

C H U C K Y..................................SON BEBEK

memet1
24-08-2013, 00:03
yaşım 49 ve ben 30 yıldır şunu öğrendim yoldaşlar devlet sana hayatta acımaz...sende ona acıma...okadar sayısız kazığını yedimki devletin sıralamaya kalksam listenin sonunu bulamam...onedenle acırsan acınacak hale gelirsin...başkası kurtarsın özellikle oy verenler kurtarsın...savaşa onlar gitsin cepheye onlar gitsin devletten aldıkları ihalelerin parasını versinler geri...onlar kurtarsın vatanı...lüks ciplerini villalarını versinlerde görelim,sürekli fakir köylü çocuklarını öldürmesinler,birazda kendileri kurtarsın memleketi...

memorex
24-08-2013, 00:23
devlet ile hükümet kavramı birbirine karıştırılıyor gibime geldi...

shorts
24-08-2013, 00:56
devlet ile hükümet kavramı birbirine karıştırılıyor gibime geldi...
öyle bir ayrım kaldımı ki..

memet1
24-08-2013, 01:20
hayır karışmadı özellikle yazdım...çünkü her dönemde devlette torpilli olanların yüzde 90ı aynı,yüzde10usiyasetle değişiyor...adam 43 yaşında anayasa m.üyeliğine seçmek için yaşı yetmiyor önce denizcilik m.na atanıyor sonra any.m üyeliğine...milyonlardan bir örnek...adam 30 yıldır bakan ...herşey ...koltukta ölecekler...böyle adaletmi var...onedenle devlete acımıyorum...başkası acısın arkadaş...

Heval
24-08-2013, 01:41

Ya sizin bu devlet ya da AKP bak bakalım Yabancıdan Türkiye de elde ettiği kazançtan Vergi alıyor mu ?

feveran99
24-08-2013, 09:30
akşam akşam çok güldüm...:).......sen çok yaşa emi.....beni bunca zaman düşünmeyeni ben şimdimi düşüneceğim....olay kapitalizm değilmiydi??....dün devlet bana kapitalisti......bugünde ben ona.....kim kime çakarsa.....bu işin sırası yok....ben 5 yıldır devlete fazladan eksi faiz yerdirdim....o bana çorbasından bir kaşık bile vermek için kırk kere düşündü....genede vermek istemedi....halende naz ediyor...vermiyor...beni düşünüyormu????....düşünmediği için adımı faiz lobisi koydu...

son söz=.....ben yıllardır düşük faiz ayağına ağladım....itilip kakıldım......devlet baba bana dediki.......lobicisin sen lobici kal....giy dedi tulumlarını.....

C H U C K Y..................................SON BEBEK

:) :) :) Abi tarzına hayranım...:) :) :)

twilight1517
24-08-2013, 09:37
Faizi ins % 12 lerde gorucez bu kacinilmaz...dun fedden gelen aciklama bile borsayi yukseltmeye yetmedi...haaa bir vatandasimiz eksi faize raziymis...devletimize bjr sey olmazmis mis mis mis konusmus durmus...neye gore kime gore razisin arkadas..artik devlet = hukumet bunu goremiyorsan sen nerde yasadigina bakacaksin...devletin valisi kaymakami kalmadi artik hukumetin valisi ve kaymakami var.ileri demokrsi diye geldiler simdi benim gibi dusuneceksin demokrasisine donduler..benim gibi dusunmuyorsan bir sekilde gozalti adliye isten atilma tehdit filan....80 darbesinin sivil aayaklari bunlar...neymis devletime zeval gelmesin peh peh peh.....

Heval
24-08-2013, 10:02
Türkiye 10 yıllık tahvillerinin reel getirisi ABD’yle aynı seviyeye geldi: Türkiye’de 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 9,75’ten işlem görürken, Temmuz enflasyonu yüzde 8,88 oldu. Yani Türkiye tahvillerinin reel getirisi 0,87 puanda.

ABD 10 yıllıkları Fed’in tahvil alımını azaltacağı beklentisiyle 2,94’e kadar yükseldi. ABD’de Temmuz enflasyonu yüzde 2 oldu. ABD tahvillerinin reel getirisi şu anda 0,94 puan.

ABD ve Türkiye 10 yıllık tahvil getirilerinin kendi para birimlerindeki reel getirileri karşılaştırıldığında ABD’nin getirisi daha yüksek. ABD tahvillerinin çok daha likit olduğunu da hesaba katarsak, yabancıların Türkiye tahvillerine yatırım yapması için şu anda getiri yeterince cazip değil.

http://realtime.wsj.com/turkey/2013/08/22/yabanci-yatirimcinin-turkiyeden-cikmasi-icin-5-neden/

julia.luthor
24-08-2013, 10:30
Türkiye 10 yıllık tahvillerinin reel getirisi ABD’yle aynı seviyeye geldi: Türkiye’de 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 9,75’ten işlem görürken, Temmuz enflasyonu yüzde 8,88 oldu. Yani Türkiye tahvillerinin reel getirisi 0,87 puanda.

ABD 10 yıllıkları Fed’in tahvil alımını azaltacağı beklentisiyle 2,94’e kadar yükseldi. ABD’de Temmuz enflasyonu yüzde 2 oldu. ABD tahvillerinin reel getirisi şu anda 0,94 puan.

ABD ve Türkiye 10 yıllık tahvil getirilerinin kendi para birimlerindeki reel getirileri karşılaştırıldığında ABD’nin getirisi daha yüksek. ABD tahvillerinin çok daha likit olduğunu da hesaba katarsak, yabancıların Türkiye tahvillerine yatırım yapması için şu anda getiri yeterince cazip değil.

http://realtime.wsj.com/turkey/2013/08/22/yabanci-yatirimcinin-turkiyeden-cikmasi-icin-5-neden/
belarusçular ve diğer topik müdavimleri şu noktaya dikkate alabilirlerse iyi olur:
abd'li bir yatırımcının tr'de aldığı kağıtta enflasyonla ilgili bir kaygısı olmaz, çünkü tüketimini abd'de yapıyordur. reel faiz onu pek bağlamaz. kur sabitken faiz neyse onu alır kendi tüketim enflasyonunu düşer, gerisi net getiridir.
abd'li yatırımcıyı kurlardaki olası düzeltmeler ilgilendirir...
bu olası düzeltme için de enflasyon bir sinyal üretir sadece.
bakınız uncovered interest rate parity.
selamlar.

julia.luthor
24-08-2013, 10:33
belarusçular bir de şunu dikkate almalı:
belarus para biriminden tl'ye dönüş yaparken epey masraf yapacaklar, kurlar sabit kalsa bile...
acaba buna değer mi?
spread'ler ne kadar, gitmeden önce bu da araştırılmalı.
sonra zarar etmesinler...

tabor
24-08-2013, 15:36
belarusçular bir de şunu dikkate almalı:
belarus para biriminden tl'ye dönüş yaparken epey masraf yapacaklar, kurlar sabit kalsa bile...
acaba buna değer mi?
spread'ler ne kadar, gitmeden önce bu da araştırılmalı.
sonra zarar etmesinler...

bankada dolar/euro ya çevirip buraya transfer edebilirler. kayıp olursa ordan olur. yoksa belarus rublesini burda tl ye çevirmek mantıklı değil.

julia.luthor
24-08-2013, 16:51
bankada dolar/euro ya çevirip buraya transfer edebilirler. kayıp olursa ordan olur. yoksa belarus rublesini burda tl ye çevirmek mantıklı değil.
Her adımda komisyon var ve al sat spreadleri ne?:
tl==>dolar==>belarus para birimi
belarus para birimi==>dolar==>tl
hadi dolar tl kolay, diğerini var mı bilen?

Eluus
24-08-2013, 16:53
Zaten isteseler de BYR olarak uluslararası transfer edilebileceğini sanmıyorum.

dudu
24-08-2013, 16:53

Bu gibi ulkelerde cifte kur da olabilir. Bir resmi kur bir de karaborsa. Resmi kur dusuk olur genelde ama o kurdan doviz bulunmaz.
Karaborsadaki kurdan cevirmek de karin buyuk kismini alir goturur genelde.

Syg,

dudu
24-08-2013, 16:59
Nakit olarak uzerimizde bu gibi ulkelerden para cikartmak da cok riskli olabilir.

Bir turizmci dostum bir zamanlar bir kafkas ulkesinden alacagini tahsil edip para cikarirken yasadigi bir olay ile ilgili, suphelendikleri kisileri anadan dogma soyup, butun deliklerini ariyorlar, bir odaya gozum takildi iceride jinekolojik muayene masasi vardi, kadin olmadigima sevindim demisti.
Umarim bu donemler o ulkelerde de geride kalmistir.

Syg,

Eluus
24-08-2013, 16:59

Bir de SWIFT masrafı olacak hem gidişte hem dönüşte.

Alternatif olarak TL'yi BitCoin'e çevirip Belarus'a gidince orda BitCoin'le BYR alınabilir.

Ya da daha iyisi BitCoin almışken BitCoin olarak tutulabilir :)

julia.luthor
24-08-2013, 17:00
Bu gibi ulkelerde cifte kur da olabilir. Bir resmi kur bir de karaborsa. Resmi kur dusuk olur genelde ama o kurdan doviz bulunmaz.
Karaborsadaki kurdan cevirmek de karin buyuk kismini alir goturur genelde.

Syg,

Bu da olası bir durum...

pazarcışükrü51
24-08-2013, 23:16
10 kaçınılmaz olarak faizde taban olacağa benziyor
Çift hane pisikolojisi insanın beynine yerleşirse
önüne hangi rakamı koysanız beğenmez
Bence artık 32 gün bile
çok uzun bir vade

YTD

Heval
24-08-2013, 23:53
-Ben yanılmıyorsam 2009 da Tiran a gitmiştim.Havaalanında dövizci vardı orada bir miktar para bozmuştum.İçeriye göre bir miktar düşük bozmuşlardı ama ciddiye alınacak tutar değildi.

zeus66
25-08-2013, 01:32

1997 asya krizinden en fazla etkilenenler arasında G.Kore vardı, parası ciddi ölçüde devalüe olmuştu.. krizin müsebbibi soros ve benzeri batılı çakalların manipülatif döviz hareketleri olmuştu.. döviz çıkışı sonrası oluşan volatiliteye karşı yerli paraya destek için tüm kore halkı seferber olmuş ve ellerindeki dövizleri ve altınları bozdurarak won almışlardı.. döviz büfeleri önünde dolar/yen bozdurmak için kuyruk olmuş kore halkının fotoğrafları gazetelerde yer almıştı.. hatırlayan hatırlar..

aynı döviz volatilitesi bizde olduğunda türkler de döviz büfelerine koştu ama dolar satmak için değil, dolar almak için.. kore'yle türkiye arasındaki fark işte bu paradigma farkı.. işte bu yüzden, o krizden sonra kore dünyanın 9. büyük ekonomisi olabildi, samsung'u falan yaratabildi- devlet tarafından sürekli sübvanse edilen türk sanayi ise montaj sanayi olarak kaldı, batılı tekellerin acentesi olmaktan öteye gidemeyen marazi bir sermaye sınıfı olarak kalakaldı.. ulusal çıkarlar gibi, aynı gemide olduğumuz gibi söylemler türklerin bir kısmı için (beyaz olanlar) hiç bir anlam taşımıyor, tersine geminin batması için çabalıyorlar.. türkiye'nin esasen tek bir büyük sorunu var- beyaz türkler..

Heval
25-08-2013, 03:20
1997 asya krizinden en fazla etkilenenler arasında G.Kore vardı, parası ciddi ölçüde devalüe olmuştu.. krizin müsebbibi soros ve benzeri batılı çakalların manipülatif döviz hareketleri olmuştu.. döviz çıkışı sonrası oluşan volatiliteye karşı yerli paraya destek için tüm kore halkı seferber olmuş ve ellerindeki dövizleri ve altınları bozdurarak won almışlardı.. döviz büfeleri önünde dolar/yen bozdurmak için kuyruk olmuş kore halkının fotoğrafları gazetelerde yer almıştı.. hatırlayan hatırlar..

aynı döviz volatilitesi bizde olduğunda türkler de döviz büfelerine koştu ama dolar satmak için değil, dolar almak için.. kore'yle türkiye arasındaki fark işte bu paradigma farkı.. işte bu yüzden, o krizden sonra kore dünyanın 9. büyük ekonomisi olabildi, samsung'u falan yaratabildi- devlet tarafından sürekli sübvanse edilen türk sanayi ise montaj sanayi olarak kaldı, batılı tekellerin acentesi olmaktan öteye gidemeyen marazi bir sermaye sınıfı olarak kalakaldı.. ulusal çıkarlar gibi, aynı gemide olduğumuz gibi söylemler türklerin bir kısmı için (beyaz olanlar) hiç bir anlam taşımıyor, tersine geminin batması için çabalıyorlar.. türkiye'nin esasen tek bir büyük sorunu var- beyaz türkler..

Syn Zeus çok güzel bir konuya temas etmiş güzel bir de örnek vermişsiniz.Güzelim Türkiye de iktidar olanlar maalesef Beyaz Türk olmaya gayret ettiklerinden halk da kendini buna göre yapılandırmıştır.Dolar 1550 TL iken iktidar partisi üst yönetiminden sürekli elinizdeki nakidi Dolara dönün şeklinde mailler havada uçuşuyordu.O günden beri TL de direnenler varlık vergisine tabi olurken Dolara piyasa 5.5 -6 faiz veriyordu.Türk EURBOND ları %6.5 veriyordu.....

Halk şimdi ne yapsın...Öneriniz nedir?

uyuz
25-08-2013, 07:47
kore hükümeti suriye, mısır'a para gönderiryormu? bunun gibi daha bilmediğimiz harcamaları var mı? örtülü ödenek !!!!

inanna
25-08-2013, 12:40
Saflık ve cahilliğin vatanseverlikle bir alakası yoktur...

not:bir genellemedir ve meclis dışıdır.

dudu
25-08-2013, 14:43
Saflık ve cahilliğin vatanseverlikle bir alakası yoktur...

not:bir genellemedir ve meclis dışıdır.

Safligin ve cahilligin vatanseverlikle bir alakasi yoktur yok olmasina ama
Ne geliyorsa basimiza hepimizin kendi capinda uyanik gecinmemizden gelmiyor mu?
Herkesin bir sekilde kendisini kanunun, duzenin, nizamin uzerinde gormesinden olmuyor mu?
"Herkes kanunlara uyarsa ben de uyarim" veya "Herkes vergisini verirse ben de veririm" veya "Herkes askerlik yaparsa ben de yaparim" gibi sakat dusuncelerden kaynaklanmiyor mu?

Syg,

inanna
25-08-2013, 18:15
Safligin ve cahilligin vatanseverlikle bir alakasi yoktur yok olmasina ama
Ne geliyorsa basimiza hepimizin kendi capinda uyanik gecinmemizden gelmiyor mu?
Herkesin bir sekilde kendisini kanunun, duzenin, nizamin uzerinde gormesinden olmuyor mu?
"Herkes kanunlara uyarsa ben de uyarim" veya "Herkes vergisini verirse ben de veririm" veya "Herkes askerlik yaparsa ben de yaparim" gibi sakat dusuncelerden kaynaklanmiyor mu?

Syg,

Sn Dudu konunun bir başka boyutunu dile getirmişsiniz.
Benim kastım daha çok ''Adalet mülkün temelidir'' özdeyişiyle alakalıdır.
En önemli ve ıskalanmaması gereken konu budur, kanatimce..
Sanırım çokları buradaki mülk kelimesinin mal değil devlet olduğunu bilir.Fazla uzatmamak (ve konuyu saptırmamak) adına , aşağıdaki yazı iyi bir örnek olarak verilebilir:

http://blog.milliyet.com.tr/adalet-mulkun-temelidir-/Blog/?BlogNo=26505

umutabi
25-08-2013, 21:32
Bu vatan millet koruma laflarını geçmiş zamandan itibaren hep duymuşumdur. İşler iyi giderken goygoycular partilerine toz kondurmazlar, işler o tuttukları partinin yanlış politikaları yüzünden sarpa sarınca vay efendim ''beyaz Türkler'' vatanın kötüye gidişinden zevk alırlarmış çığırtkanlığına başlarlar. Fedakarlık isteniyorsa önce yalakalığını yaptığınız partinin 10 larca yıldır obez maymunlara çevirdiği AVM , dağbaşı siteleri müteahhitlerin den başlanmalı. Sonra eğer cidden bir fedakarlık örneği görürsek o zaman b..k atılarak beyaz Türkler denilen vatan evlatlarıda üzerine düşeni yapar kimse merak etmesin. Ama her şeyden önce goygoyculuğu yapılan iktidar partisinin herkesin partisi olduğunu ispatlaması, kendisine muhalif olanları ''çapulcu, vandal'' suçlamasından vaz geçmesi gerekir. Aksi halde kimse kusura bakmasın kendi yedikleri b..ku kendileri temizlerler. Bizim kimseye alın terimizden biriktirdiğimiz paraları peşkeş çekmeye niyetimiz yok. Yıllarca tasarruflarımızı hazır yiyiciler tatillerde yesinler, boyunlarından büyük evleri ucuz kredilerle alsınlar diye negatif faizle bankalara yatırdık. Sonuç ortada, kimse kusura bakmasın şimdi herkes hakkı olmayanı geri kusmaya mecbur artık fedakarlık hazır yiyicilere gelmiştir. Artık enflasyonun altında negatif faizle para yenilemeyecek, her malın fiyatı olduğu gibi paranın da fiyatı vardır o da faizdir gerisi sadaka edebiyatına girer ki oda bizim işimiz değil.

memet1
25-08-2013, 21:51
Bu vatan millet koruma laflarını geçmiş zamandan itibaren hep duymuşumdur. İşler iyi giderken goygoycular partilerine toz kondurmazlar, işler o tuttukları partinin yanlış politikaları yüzünden sarpa sarınca vay efendim ''beyaz Türkler'' vatanın kötüye gidişinden zevk alırlarmış çığırtkanlığına başlarlar. Fedakarlık isteniyorsa önce yalakalığını yaptığınız partinin 10 larca yıldır obez maymunlara çevirdiği AVM , dağbaşı siteleri müteahhitlerin den başlanmalı. Sonra eğer cidden bir fedakarlık örneği görürsek o zaman b..k atılarak beyaz Türkler denilen vatan evlatlarıda üzerine düşeni yapar kimse merak etmesin. Ama her şeyden önce goygoyculuğu yapılan iktidar partisinin herkesin partisi olduğunu ispatlaması, kendisine muhalif olanları ''çapulcu, vandal'' suçlamasından vaz geçmesi gerekir. Aksi halde kimse kusura bakmasın kendi yedikleri b..ku kendileri temizlerler. Bizim kimseye alın terimizden biriktirdiğimiz paraları peşkeş çekmeye niyetimiz yok. Yıllarca tasarruflarımızı hazır yiyiciler tatillerde yesinler, boyunlarından büyük evleri ucuz kredilerle alsınlar diye negatif faizle bankalara yatırdık. Sonuç ortada, kimse kusura bakmasın şimdi herkes hakkı olmayanı geri kusmaya mecbur artık fedakarlık hazır yiyicilere gelmiştir. Artık enflasyonun altında negatif faizle para yenilemeyecek, her malın fiyatı olduğu gibi paranın da fiyatı vardır o da faizdir gerisi sadaka edebiyatına girer ki oda bizim işimiz değil.
yüzdeyüz katıldığım bir yazı...bende çok döktürürüm ama vaktim yok...yalnızca bir örnek vereyim...10 yıl önce hastane kantininde çaycılık yapan biri particilikle şu anda ticaret odası başkanı ve belediye başkan adayı...tüm türkiyenin böyle olduğuna eminim yoldaşlar...kimse beyaz türkleri suçlamasın...yani daha çok soyacağım diyor...

ALİBEYOĞLU
25-08-2013, 21:57
yüzdeyüz katıldığım bir yazı...bende çok döktürürüm ama vaktim yok...yalnızca bir örnek vereyim...10 yıl önce hastane kantininde çaycılık yapan biri particilikle şu anda ticaret odası başkanı ve belediye başkan adayı...tüm türkiyenin böyle olduğuna eminim yoldaşlar...kimse beyaz türkleri suçlamasın...yani daha çok soyacağım diyor...

%1000 katılıyorum...Son 10 yılda yan gelip yatanlar , kendilerini duzenin akıntısına verip sefahat sürenlerin artık sonu geldiiii.....En azından kime yarının ne getireceğini bilmiyor....
İşçisi içinde, siyasisi içinde yatırımcısıda, iş adamıda, haldeki kabzımalda, amelede yarın ne getirecek bilmiyorrrr....

Nightrain
25-08-2013, 22:58
10 yıl önce marangoz atölyesinde yerdeki talaşları süpüren bir arkadaşımız şu anda sağlık bakanlığında müfettiş gerisini siz düşünün :)

shorts
26-08-2013, 02:37
sen ülkeyi biz ve onlar diye saflara ayırmaya calış, "onlar"a "bunlar" de, taraf olmayan bertaraf olur de, "benim %50'im" de sonra "lale" devrinin sonu görünsün birileri de burada çıksın Kore gibi herkes birlik olsa koşsa döviz bürolarına mına koruz ortalığın ama.. ah şu "beyaz Türk'ler" zırvalığı yapsın.
te Allah'ım ya.. güler misin ağlar mısın..
bu arada ağzınıza sağlık sn umutabi.

Pythagoras
26-08-2013, 10:54
Arkadaşlar güncel oran alan var mı?

Fibabank 32-45 gün 9.90

Necropolis
26-08-2013, 11:24
Enpara artırmış oranları

TL Birikim (Günlük) %9,00
32 gün %9,75
46 gün %9,90
92 gün %9,90
181 gün %9,90

Pscyokinesis
26-08-2013, 11:28
32 gün%9,75
46 gün%9,90
92 gün%9,90
181 gün%9,90

Enpara yine güncellemiş :p

Ali Haylaz
26-08-2013, 11:39
Enpara Enbaba sen çok yaşa.

Ali Haylaz
26-08-2013, 11:43
http://www.bloomberght.com/piyasa/TRABNBM%20Index
Gösterge faizi bir anda coştu
TRABNBM Index
10,08
%3,49

Trade Shark
26-08-2013, 11:51
bide merkez bankası güncellese oranları tam süper olacak..

julia.luthor
26-08-2013, 11:52
Bakalım kim ilk 10% bulacak:)
Saygılar.

Trade Shark
26-08-2013, 11:54
parayı bölmek gerek 2 ayrı vadeye...

faizler yukarı yönlü yükseliş trendinde..

kordsa
26-08-2013, 11:56
0.25 puan faiz arttı diye sevinirken doları da unutmayalım dünyada sular ısınıyor.
enpara dolar faizini de aylık 3.25 ten 3.45 e artırmış bu arada..
yani oransal olarak bakarsk tl oranınındaki artışın 3 misli kadar fazla artırmış
bu bence şu demek tl mevduatı vade sonu gelenler dolara geçiyor ......

Ali Haylaz
26-08-2013, 11:57
Enpara biz mevduatçılar için çok iyi oldu çokta güzel oldu tamammı.
Bu oranlardan Enpara'yı kullananlar kadar kullanmayanlarda faydalanıyor.
X bankası % 8.5 veriyoruz dediğinde enpara 9.90 veriyor deyince ister istemez oranlarını revize ediyorlar.
Yaşa enpara.com

Trade Shark
26-08-2013, 12:15
Enpara.com’a 7 ödül
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24589372.asp

arda27
26-08-2013, 12:21
biraz önce odebank beni aradı , 9,75 i fonsuz kabul edeceklerini söyledi 32 ve 45 gün vade için , ilgilenen olursa yardımcı olurum

müdüre hanıma lobiciler fondan rahatsız dedim , oda lobicilere selam söyle dedi :)

ayın 15 inde 9,75 vermişti odea bu hafta dönüşüm var bakalım 10 alabilecek miyim , bugun için oran var mı ?

lutfu001
26-08-2013, 12:55
Herkese slm.
Daha önceden bankalar arası dolar transfer etmiş olan arkadaşlar bu işlem sonucunda ne kadar yaklaşık maliyet oluşuyor acaba?
Eğer maliyet yüksekse dolarları satıp Tl transfer edip yeni bankadan dolar alıp oluşacak maliyeti sineye çekmeyi planlıyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Bu kapsamda en uygun yöntemi USD olarak göndermekte buldum. Halkbankasında günlük limit yeterli olmadığı için 2 seferde Enparaya transfer ettim.
Maliyet her göndermede ----26,5 TL halk + 15 TL Enpara X2= 83 TL------ masrafla paramı transfer etmiş oldum.
Döviz transfer etmek isteyen arkadaşların bilgisine.

sezler67
26-08-2013, 15:37
http://k1308.hizliresim.com/1d/u/rxq9c.jpg

Figo
26-08-2013, 15:49
sene 2006
Dhurmush başarılı bir müdahale ile Merkez Bangasını haziranda olağanüstü toplayıp, faizi 400 baz puan arttırmıştı
bu şok artış etkili olmuş idi
netekim 1 ay sonra 12 Temmuz'da İsrail-Lübnan savaşı çıkacaktı.

sene 2013
165 mlr $ kısa vadeli iç borç+60 mlr $ cari açık yani her ay 19 mlr. $ ihtiyacı var
Amarika tomahawkları Şam'a çevirmiş beklerken, şok faiz artışı yerine rezervini hızla eritiyorsun

iki farklı yaklaşım :wink:

shorts
26-08-2013, 16:08
deniz özel 32-41 gün 9.50 42+ gün 9.60

Trade Shark
26-08-2013, 16:08
enpara.com hediye olarak bir kutu reklamdaki altın para ile kaplı çikolata yollamış...üyelere duyurulur..:)

Eluus
26-08-2013, 16:09
sene 2013
165 mlr $ kısa vadeli iç borç+60 mlr $ cari açık yani her ay 19 mlr. $ ihtiyacı var
Amarika tomahawkları Şam'a çevirmiş beklerken, şok faiz artışı yerine rezervini hızla eritiyorsun

+ Sermaye çıkışı olduğu ve olacağı gün gibi açıkken faizleri %5 ekside tutuyorsun...

Böyle bir merkez bankası.

kordsa
26-08-2013, 16:12
enpara.com hediye olarak bir kutu reklamdaki altın para kaplı çikolata yollamış...üyelere duyurulur..:)

ne yapacaklarını şaşırdılar desenize . geçen hafta da 3000 tl kreid tanımlamışlardı hesaplara şimdi durup 2 kere düşünmek lazım...
çikolatayı şeker bayramında gönderselerdi anlardım şimdi durup dururken bu da neyin nesi...

uufuk
26-08-2013, 16:18
ne yapacaklarını şaşırdılar desenize . geçen hafta da 3000 tl kreid tanımlamışlardı hesaplara şimdi durup 2 kere düşünmek lazım...
çikolatayı şeker bayramında gönderselerdi anlardım şimdi durup dururken bu da neyin nesi...

Eskiden bankaların yeniyıl eşantiyonları olurdu...Bayram degil seyran degil enişte niye öptü.....Kanı kaynamış...

shorts
26-08-2013, 16:37
normalde enpara'nin şu anda 10.50 falan olması gerekirdi, reklam da yapmiyorlar ya da yapamıyorlar, şafak patladı yeni yüz lazım... bari elimizdeki müşteriyi hoş tutalim diye olsa gerek bu bayram değil seyran değil çikolatası.

mandrake
26-08-2013, 16:38
Bu Enpara.com in yuksek oran verebilmesinin tek sebebi sube maliyetinin olmamasi ile aciklanabilirmi?

Yani benim gormedigim baska maliyet tasarruflarida varmi?

Nasil oluyorda obur bankalar aynisini uygulamiyorlar, sasirtici....

arda27
26-08-2013, 16:42
ayın 15 inde 9,75 vermişti odea bu hafta dönüşüm var bakalım 10 alabilecek miyim , bugun için oran var mı ?

yarın sandığım dönüşüm buğünmuş , tesadüfen yarın dönüşüm var oranlar nedir diye ?

9.80 verdiler kabul etmedim bugun gecelik yapalım dedim

birazdan da teb i arayacağım , anlaşılan bu seviyelerde baskı var , teknik analizci yokmu ? burayı kırarsa nereye gider ? :)

Heval
26-08-2013, 16:59
Arkadaşlar güncel oran alan var mı?

Fibabank 32-45 gün 9.90

Fibabanka hangi şube ve miktara bu oranı aldınız.Bana 9.2 dediler ben O/N yaptım yarın parayı çekeceğim...

Burgan dan 9.2 oranı verdi ayrıca , şu an enpara en iyisi gibi

ozziem
26-08-2013, 17:20
ABD 10 yıllıklar 2.79 lara düştü bir anda, ama bizde çift hanaler görüldü. Bazen süpriz yapabiliyoruz. Bugünü 10 üzerinde kapatabilirsek belki kalıcı yükseliş olabilir. Şu FED artık bir kararını verse, çünkü işsizlik 6.5 e 2-3 yılda inmez. Baz bu olrsa işlerimiz kötü olur. Hayatta bitmez QE.

twilight1517
26-08-2013, 17:56
Hcbs 9.25........32 gunluk

twilight1517
26-08-2013, 18:00
ABD 10 yıllıklar 2.79 lara düştü bir anda, ama bizde çift hanaler görüldü. Bazen süpriz yapabiliyoruz. Bugünü 10 üzerinde kapatabilirsek belki kalıcı yükseliş olabilir. Şu FED artık bir kararını verse, çünkü işsizlik 6.5 e 2-3 yılda inmez. Baz bu olrsa işlerimiz kötü olur. Hayatta bitmez QE.
QE3 bu sene bitecektir..fed daha once 2014 ilk ceyreginden itibaren faizleri artiracagini soylemisti...eninde sonunda bitecek cok da uzun bir suresi kalmadi fed uyelerinin yarisi artik sona ermesi gerektigini soyluyorlar...zaten krizi ertelediler boyle yaparak sonu karanlik

arda27
26-08-2013, 18:02
enpara oranları güncellemiş , ben şimdi gördüm ?, ne zaman oldu dostlar ,

enpara 32 gün 9.75,46 gün 9,90 , yarın için odebank 10 vermezse tekrar enparaya dönerim , 9,90 dan bağlarım diye düşünüyorum

cenk bey değerli yorumunuzu bekleriz , 46 gün uzun mu olur

emin48
26-08-2013, 18:28
bugün öğleden sonra.
ben 9.90 dan bağladım 46 günlük..

enpara oranları güncellemiş , ben şimdi gördüm ?, ne zaman oldu dostlar ,

enpara 32 gün 9.75,46 gün 9,90 , yarın için odebank 10 vermezse tekrar enparaya dönerim , 9,90 dan bağlarım diye düşünüyorum

cenk bey değerli yorumunuzu bekleriz , 46 gün uzun mu olur

austin
26-08-2013, 19:14
Bugün 9,75'ten 32 gün bağladım. 46 gün çok uzun, enpara son 1 haftada 3-4 defa faiz artırdı, bu hızla ekimde 11'leri geçeriz. İmkan olsa 14 gün falan bağlardım bence 32 gün bile uzun..

nihat1988
26-08-2013, 20:11
Bugün Dollar > TL 1.999'dan döndü.

Enpara.com bugün 500.000 TL ye kadar % 9,90 veriyor simdi gördüm.

%10'a cok az kaldi arkadaslar.

julia.luthor
26-08-2013, 20:23
Bugün 9,75'ten 32 gün bağladım. 46 gün çok uzun, enpara son 1 haftada 3-4 defa faiz artırdı, bu hızla ekimde 11'leri geçeriz. İmkan olsa 14 gün falan bağlardım bence 32 gün bile uzun..

şunlara göre ayarlarsanız mevduat dönüşlerini iyi olur. genelde bu tarihlerden 3-4 gün sonra dengelenmiş aylık faiz oranları görmeniz mümkün. tabii merkez saçmalık yapar, çok uçuk bir karar alır bilmem:
17 Eylül 2013
23 Ekim 2013
19 Kasım 2013
17 Aralık 2013

Heval
26-08-2013, 20:46
Bu gün miktarın 500k üzeri olması durumunda 10 üzeri verildiğini bankacının biri söyledi(MT) , küçük paralara 9-10 bandında tuturabildiklerine

powerpc
26-08-2013, 20:46

haziran başında bundan sonra "32 gün bile uzun vadedir" şeklinde bir görüş bildirmiştim ve geçen seneden 9.75 oran ile bağladığını her fırsatta reklamını yapan bir yazar "hadi canım olmaz öyle şey" demişti. olurmu olmazmı işte görüyoruz.

kızılyıldız
26-08-2013, 21:18

Bu QE nin ekonomiyle bi alakası yok, büyük şirketleri ve batık kredileri kurtarmak için çıkarılmıştı onlarda şimdilik kurtuldu.Bide borsalara iyi yaradı. Şöyle düşünsene 5 yılda para iki katı ama ekonomide tık yok reel ekonomi teker döndüremiyorlar. Böyle devam ederlerse bi kaç yıl sonra enflasyonla baş edemeyecekler.Bir fed başkanı son çeyrekte 10 yıllıklarda 3,10 a, 2014 ilk çekrekte 3,25 e 2014 3.çeyrekte 3,75 faize hazırlıklı olun diye bi mesajı var. Yani parayı çekecekler dünyadan.

Heval
26-08-2013, 21:29
FED ve Bernake ye pek güvenmeyin , Aslında hiç güvenmeyin derim , sağ gösterip sol kroşe yapabilirler...Eylül ayına pek birşey kalmadı 3 hafta sonra Güvenenler mi yoksa Güvenmeyenlermi kazanacak hep beraber göreceğiz...

Sarışındakiler güvenmiyor..
EURUSD güvenmiyor..
EM marketlerdekiler %50 güvenmiyor ,

Ben hiç güvenmiyorum :) Adamlar sonsuza kadar para basmaya niyetli gibi görünüyorlar :)

ÇifteVatandaş
26-08-2013, 21:34
Daha önce de sordum, ya ben görmedim ya da cevap gelmedi.
Euro bazında hangi banka en yüksek faiz veriyor. Bilen varsa bir zahmet yazıversin. İşbank 2.30 veriyor, başka arttıran?
Teşekkürler şimdiden.

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2

kordsa
26-08-2013, 21:36
Daha önce de sordum, ya ben görmedim ya da cevap gelmedi.
Euro bazında hangi banka en yüksek faiz veriyor. Bilen varsa bir zahmet yazıversin. İşbank 2.30 veriyor, başka arttıran?
Teşekkürler şimdiden.

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2

viyabank %5 yıllık aylık %4.5 ama kıbrıs bankası

inanna
26-08-2013, 22:59

QE3 bu sene bitecektir..fed daha once 2014 ilk ceyreginden itibaren faizleri artiracagini soylemisti...eninde sonunda bitecek cok da uzun bir suresi kalmadi fed uyelerinin yarisi artik sona ermesi gerektigini soyluyorlar...zaten krizi ertelediler boyle yaparak sonu karanlik

Bu QE nin ekonomiyle bi alakası yok, büyük şirketleri ve batık kredileri kurtarmak için çıkarılmıştı onlarda şimdilik kurtuldu.Bide borsalara iyi yaradı. Şöyle düşünsene 5 yılda para iki katı ama ekonomide tık yok reel ekonomi teker döndüremiyorlar. Böyle devam ederlerse bi kaç yıl sonra enflasyonla baş edemeyecekler.Bir fed başkanı son çeyrekte 10 yıllıklarda 3,10 a, 2014 ilk çekrekte 3,25 e 2014 3.çeyrekte 3,75 faize hazırlıklı olun diye bi mesajı var. Yani parayı çekecekler dünyadan.

FED ve Bernake ye pek güvenmeyin , Aslında hiç güvenmeyin derim , sağ gösterip sol kroşe yapabilirler...Eylül ayına pek birşey kalmadı 3 hafta sonra Güvenenler mi yoksa Güvenmeyenlermi kazanacak hep beraber göreceğiz...

Sarışındakiler güvenmiyor..
EURUSD güvenmiyor..
EM marketlerdekiler %50 güvenmiyor ,

Ben hiç güvenmiyorum :) Adamlar sonsuza kadar para basmaya niyetli gibi görünüyorlar :)

Kısıntı ayrı bir konu ama bitirebilirlerse bitirsinler , mortgage faizleri aportta bekliyor.Bizim 2009'daki suyu çıkan IMF anlaşmasına benziyecek anlaşılan.Bizimkilerle teşrik-i mesai mi yapıyorlardır nedir?

http://o1308.hizliresim.com/1d/u/ry7tp.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Arap Sukru
26-08-2013, 23:49
Çorbada benim de tuzum bulunsun :)

Mortgage Faizleri Tekrar Öncü Gösterge Olacak mı? http://on.fb.me/1dgT4qi

Heval
27-08-2013, 00:34
FED net konuştuğu zaman sarışın çok net tepki vermişti , FED kıvırınca sarışın şöle bir durakladı , tahtadaki ağalar bunlar işin kolayını bulmuş print e devam edecekler , bende şöle bir yukarı gitmeye başlıyayım dedi ve 1400 usd üzerine attı.

Ben altınları bu hafta okutacam...

chucky68
27-08-2013, 00:54
haziran başında bundan sonra "32 gün bile uzun vadedir" şeklinde bir görüş bildirmiştim ve geçen seneden 9.75 oran ile bağladığını her fırsatta reklamını yapan bir yazar "hadi canım olmaz öyle şey" demişti. olurmu olmazmı işte görüyoruz.

beni kastediyorsan ukalalık yapmana gerek yok.....sene başından beri bağladığın kısa vadeleri bir topla....yüzde kaçtan bağlamışsın???....şimdi kaçtan bağlayabiliyorsun??.....ben söyliyeyimmi??....taş çatlasın vadesi bugünlerde dolacak olan yoldaşlar %9.90 dan hadi yuvarlak olsun %10 dan bağlarlar....ne kadar vade ile bağlarlar??....en çok 32 gün....biz kaçtan bağladık....sene başından beridir %9.75....garanti....senin kısa vadelerin hep düşük faizde boğulurken biz yüzüyorduk...şimdi can kurtaran simidini sana atmışlar ama gene bize göre yetersiz kulaç atıyorsun.....çok gerilerdesin....kıyıya ulaşman çok zor...ancak kalan süreyi sene sonuna kadar %13-14 oranlardan bağlarsan bize yetişirsin belki:).....yani senin kalan son 3 ayda bu orandan bağlama ihtimalin varsa helal olsun sen haklıymşsın derim....genede kafa kafaya ancak geliriz....bir işi yaparken ölç biç ondan sonra haklıymışım diye ortaya atla...reklam dediğin şey asıl senin yazdığın....kendinimi haklı çıkardın yani....senin geçtiğin yerden ben dönüyordum dostum:)

C H U C K Y....................................

Ali Haylaz
27-08-2013, 01:06
2012 sonunda Chucky abimizin söyledikleri çok mantıklı gelmişti ve içgüdülerimde bu yönde şeyler söylüyordu.
Aralık ayında 9 aylık bağladım Eylül sonunda günü doluyor ve belkide hayatımda aldığım en iyi karar bu diyorum.

Teşekkürler Chucky seni bilen biliyor. ;)

chucky68
27-08-2013, 01:20
sene başından uzun bağlayan yoldaşlarıma özellikle benim önerim gidipte 31 aralık tarihini seçmemeleriydi....aralık ayı için en güzel nokta yer 15-18 aralık tarihleridir...zaten bende 17 aralık tarihini seçtim....yukarda bilmişlik taslayan arakadaşım sene başından beridir hiç %9.75 orandan bağama imkanı olmuşmu???...bir incelesin bakalım.....şimdi ancak bizim bağladığımız seviye olan %9.75 oranı zar zor bulabiliyor....onuda 32 günden bağlatmak zorunda....parayı boşta bekletecek hali yok...eeee ne kalır aralık ayına??:...şayet ekim-kasım ayları faizlerde rekor denemelerine girecekse o zaman biz bu işi gerçekten bilememişiz deriz...zaten uzun vade yaparken her ihtimalin aritmetiğini yaparak bağladık..ama şimdi uzun vade yapmak için enayi olmak lazım....oranlar yetersiz...uzun vade yapılırda geçen sene burgan bank mart ayında 1 yıl için %12.50 vermişti....böyle seçeneklerde belki yapılır...kafanızdaki 1 yıllık en üst birikim hedefiniz neyse vede onu kısa vadede yakalayabiliyorsanız bağlanır....benim hedef noktam seneye %12 üzeri bir oran yakalamak.....bulursam uzun bile bağlarım....kafam rahat olur....burası Türkiye faiz iner gibi gözükür tayyip son süngüsünü takar allah allah der....neme lazım....her türlü ihtimali değerlendirmek lazım...faiz akmek arası sucuk uzatır...sen ekmeği alana kadar bir başkası sucuğunu kapar yer....sanada kuru ekmek kalır....:)

C H U CK Y.............................SON BEBEK

Heval
27-08-2013, 01:59

Ben konuyu ciddi ciddi araştırıyorum.Problem uçak biletlerinde THY 940-1200 tl arası para istiyor.Oteller ortalama 70-100 usd ye 5 yıldızlıda kalabiliriz.Tercüman işini ben halledebilirim, olmassa English kullanırız...Vizesiz gitme konusunda T.C bakanlar kurulu Vizeyi kaldırmış fakat karşı taraf onaylamamış...

Bir seyahat acentası ile anlaşırsak Eylülde ben gidelim derim...

tabor
27-08-2013, 03:11
Ben konuyu ciddi ciddi araştırıyorum.Problem uçak biletlerinde THY 940-1200 tl arası para istiyor.Oteller ortalama 70-100 usd ye 5 yıldızlıda kalabiliriz.Tercüman işini ben halledebilirim, olmassa English kullanırız...Vizesiz gitme konusunda T.C bakanlar kurulu Vizeyi kaldırmış fakat karşı taraf onaylamamış...

Bir seyahat acentası ile anlaşırsak Eylülde ben gidelim derim...

oranın kızları fenadır yalnız haberiniz olsun. yüksek faiz kazanacaz niyetiyle giderken paraları kızlara kaptırmayın :))

Heval
27-08-2013, 08:51
2,0055 0,56 USD kendine yeni kanal açıyor , TL yatıtımcısı AKP ve yandaşı Bankalar tarafından cezalandırılmaya devam etmektedir...Hepimize geçmiş olsun...........

twilight1517
27-08-2013, 09:19
bu faizlerin fed kararlari yuzunden yukselmedigi asikar..hele bir de fed frene bastim derse gorun cumbusu o zaman....

austin
27-08-2013, 09:48
Durum ciddi 3-5 güne kadar dibimizde savaş başlıyor. Rusyadan da vize alınmış. Yokoluşun eşiğine gelmiş herşeyi yapabilecek kimyasal silahlara sahip bir düşman rejim var. Dolar-altın mı düşünsek yoksa gaz maskesi yada yurtdışına seyahat mi bilemiyorum?

http://dunya.milliyet.com.tr/rusya-suriye-icin-savasa-girmeyiz/dunya/detay/1755152/default.htm

vurkan
27-08-2013, 10:06
mevduat faizlerinin istenilen seviyeye gelmesinde mevduat yatırımcısının rolu olabileceğini düşünüyorum. bankalar bana göre zaman zaman mevduat yatırımcısını test ediyorlar ve bunu enpara.com un da yaptığını düşünüyorum. yani faizinin büyük bankalar seviyesine yaklaştığında kendi mevduat müşterisinin tepkisi ne oluyor diye test ediyor. böyle durumlarda ciddi bir kaçış olmuyorsa doğal olarak faizi fazla arttırmayı tercih etmeyecektir (parayı neden daha pahalı alsın ki) keza diğer büyük ve küçük bankalarda aynı şekilde test ediyorlardır. buradan türk mevduat yatırımcısının nasıl hareket ettiği sonucuda doğal olarak zaten ortaya çıkar. aklı başında bir çok arkadaşın söylediği gibi ne banka , ne devlet (yada hükümet) mevduat yatırımcısını asla düşünmez ve düşünmeyecektir. buradan hareketle mevduat yatırımcısı ne kadar rekabetli bir ortam yaratabilirse o derece daha az zarar edecektir.. hatta faizi en cazip olan bankadan bile zaman zaman gitmeyi bilmesi gerekir ki , bankalar tavuklar herzaman kafeste mantığıyla hareket etmesin.. keza büyük yada güvenilir bankalara mevduat yatıranlarda aynı mantıkla hareket edip bu bankalar arasında sık sık geçiş yapmalı... geçen 11 yıllık dönemde faizler düşüş trendin de olduğundan görece yüksek olduğu dönemler de uzan vade bağlamak akıllıcaydı, fakat işler tersine döndüğü için bu düşüncenin tersi olma ihtimali çok yüksek , yani uzun vade bağlandığın da kar yerine zarar yazmak olasılığı çok fazla. ya faizlerin yükseliş trendine girmediğini düşünmek lazım , yada yükseliş trendleri düşüş trendin de olduğu gibi belli bir zamanı mutlaka kapsar. yani bu durum 2-3 aydan çok daha fazla sürmesi beklenir. %10 faiz in enflasyonun en azından %8-9 gibi olacağına kesin gözüyle bakıldığı bir ortamda hele hele birkaç yıllık paranın bağlanması durumunda insanı ciddi üzebilir.. (çeşitli yerlerde %10 faizin cazip olduğu söylemleri varda o yüzden yazdım) bu faizlere olan yerli talebi , yabancının ekmeğine yağ süreceği gibi mevduat faizleri dahil faizleri aşağıya çeker. dolar yine alabildiğine gider.. bana göre popilist düşünceyi bir kenara bırakırsak, tüm zamanlarda en makul getiriye herzaman mevduat yada faiz yatırımcısı razı olmuştur. faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bile yıllık reel getiri %25 seviyelerini geçmemiştir,
zaman zaman reel zarar ettiği de olmuştur. ekonomiye hep destek vermiştir. tabi helal olan herzaman şimdiki hükümetin söylediği yatırım araçlarıdır . bunlar nelerdir mesela; son 10 yılda 10 katına çıkan konut (gayrimenkul) mesela 10bin den 93 bine giden borsa, mesela 250 dolar dan 2000 dolara kadar giden altın... bunlara bakınca mevduat yatırımcısı ne haram yemiş beeee... hepimiz bunun hesabını öbür tarafta verelim..

twilight1517
27-08-2013, 10:08
Durum ciddi 3-5 güne kadar dibimizde savaş başlıyor. Rusyadan da vize alınmış. Yokoluşun eşiğine gelmiş herşeyi yapabilecek kimyasal silahlara sahip bir düşman rejim var. Dolar-altın mı düşünsek yoksa gaz maskesi yada yurtdışına seyahat mi bilemiyorum?

http://dunya.milliyet.com.tr/rusya-suriye-icin-savasa-girmeyiz/dunya/detay/1755152/default.htm

savaslarda dolar ve petrol firlar borsa ve altin duser gibi ama piyasa bu belli de olmaz...savas olmasin sirf dolardan yada baska emtiadan kazanicaz diye....

turkiyede fed kararlari disinda baska bir sey oluyor...yabancilar kaciyor...dow artarken bist dusuyor...dow duserken bist nolacak merak konusu....artik abd de merkez bankalari faizleri artirmaya baslasa da mevduatcilar da kazansa yillardir surunuyor

julia.luthor
27-08-2013, 10:16
savaslarda dolar ve petrol firlar borsa ve altin duser gibi ama piyasa bu belli de olmaz...savas olmasin sirf dolardan yada baska emtiadan kazanicaz diye....

turkiyede fed kararlari disinda baska bir sey oluyor...yabancilar kaciyor...dow artarken bist dusuyor...dow duserken bist nolacak merak konusu....artik abd de merkez bankalari faizleri artirmaya baslasa da mevduatcilar da kazansa yillardir surunuyor
savaşlarda altın genelde artma eğilimi gösterir...

saklı
27-08-2013, 10:37
Herkese merhaba,

Belki birçoğunuz için basit bir soru olabilir fakat 30,32,46 vs. ( tabiri yanlış bilmiyorsam kırık vadelerle ) gibi günlük vadelerde mevduatımızı bağlamanın ne gibi artıları ve eksileri olduğunu basit bir örnekle açıklayabilecek birisi var mı?Teşekkür ederim.

Eluus
27-08-2013, 10:48
Erdem Başçı'nın konuşmasını izleyen var mı? Adam kafayı yemiş...

afa35
27-08-2013, 10:49
Konuştukça dolar çıkıyor 2,0161

julia.luthor
27-08-2013, 10:51
Erdem Başçı'nın konuşmasını izleyen var mı? Adam kafayı yemiş...

ne zaman tutmuş bu enflasyon oranı?
başçı'yı stresli gördüm...
başçı konuştukça dolar uçtu...

julia.luthor
27-08-2013, 10:52
Konuştukça dolar çıkıyor 2,0161

uçuyor buna çıkış denemez.:he::he:

sulzer
27-08-2013, 10:52

en iyisi sen ABD git orası ordan bakınca daha rahat ..
rusya savaşa girmeyiz diyor..fakat yalınız bırakırız demiyor..B.M izinsiz bir opersyona pek sıcak bakmıyor..suriyenin vurulması bize hiçbir kazanç saglamaz zararı daha çok olur..hükümet süngüyü eline almış ha bire vuralım diyor..içeride sıkıstıgını ve suriye ile atlatmaya çalışıyor bence..

twilight1517
27-08-2013, 10:58
Gosterge faizi kac suan acaba

vurkan
27-08-2013, 10:59
bunların düşüncesi zaten belliydi... faizi düşük tutma pahasına doları uçuracaklar.. bunu defalarca imaa ettiler, hükümetin faiz düşmanlığı zaten herkesin malumu aylar önce kur 1.750 iken "dolar 10 yıldır yerinde sayıyor, yukarı yönlü riskler iyice arttı " dediğimde. kimse konuya dahil olmamıştı.. :) sadece bir arkadaş "bu güne kadar almadıysan hata yapmışsın" dedi.. iyiki bir kısım parayla o dönem de dolar almışım. büyük bir kısmıyla almadım. ne yapalım sağlık olsun.

sulzer
27-08-2013, 10:59
ne zaman tutmuş bu enflasyon oranı?
başçı'yı stresli gördüm...
başçı konuştukça dolar uçtu...

kendi söyledigine kendiside inanmıyorda ondan
sıcak para 400 milyar dolar
M.B elinde nakit 51 milyar dolardan 40 milyar dolara düştü iki ay içinde nasıl müdahale edebilir.elindeki tek koz faiz onuda artırmakta geç kaldı hükümet baskısından..berezilya faiz artırırken bizim bakanlar baskı yapıyordu fazi oranını düşür diye ..babacan daha mantıklı yaklaşım içinde idi çaglayan başka biri fren biri gaz diye açıklıyordu ki amaç kafa karıştırmak en iyi yaptıkları şey ..

marketwatch
27-08-2013, 11:00
Bravo ya..Bizim TCMB Başkanı hem faiz lobisini hem kur lobisini destekliyor. Adam bir konuştu sepet de 10 yıllık faizler de artıda....Bir borsacıları sevindiremedi..

twilight1517
27-08-2013, 11:03
Bravo ya..Bizim TCMB Başkanı hem faiz lobisini hem kur lobisini destekliyor. Adam bir konuştu sepet de 10 yıllık faizler de artıda....Bir borsacıları sevindiremedi..

suan sn basci dahil hic bir ekonomi bakanlari ne yapicaklarini bilmiyor...suan herkes % 12 ye razi ama inan orayida delip gecicek faiz....

sulzer
27-08-2013, 11:06

endeks bazında bakar isek 90 bine dayanan borsamız acaba kaç tane hisseyide götürdü ki % 90 hisse 50 endeksteki fiatından aşagıda şimdi nasıl balonlar oluşuyorsa bizde inşat ile büyümeyi elinde tutmaya çalışanalar önceki kriz ABD ki patlama bizdede olabilir .?

ozziem
27-08-2013, 11:07
suan sn basci dahil hic bir ekonomi bakanlari ne yapicaklarini bilmiyor...suan herkes % 12 ye razi ama inan orayida delip gecicek faiz....

Bir ben karamsarım galiba. Bu adamlar herşeyi yaparlar ama faizleri yükseltmezler. Gelip gelecğeimiz en yüksek nokra %12 ler olacak gibi. Adamların tek konsantre oldukları şey faiz düşmanlığı çünkü , böle bir mantaliteyle baş edemeyiz.

vurkan
27-08-2013, 11:09
başçı; öyle bir müdahale ederiz ki "herkes şaşırır kalır" diyor. bunun tercümesi inanılmaz şekilde korkuyor. ve yapacak hiç birşeyleri yok.. bir yandan bu hükümetin geldiği duruma sevinmek istiyorum fakat ülkenin düşeceği durum bunu englliyor.

adam şizofren gibi konuşmaya başladı. kriz için çokmu az kaldı acaba diye düşünmeye başladım.

Ali Haylaz
27-08-2013, 11:16
Faizi yükseltmemekte inat ediyorlar

11:12 MB/BAŞÇI: FAİZDE SAĞLAM DURURSAK, YATIRIMCILAR YENİDEN POZİSYON ALMAYA BAŞLAR -AAFİNANS
11:10 MB/BAŞÇI: BANA İNANIN VE 'KAZANIN'
11:09 MB/BAŞÇI: FAZLA REZERV KAYBETMEDEN DÖVİZİN BELİNİ KIRARIZ -AAFİNANS
11:09 BAŞÇI:FAİZ SİLAHINI KULLANMAYACAĞIZ
11:08 MB/BAŞÇI: DÖVİZİN BELİNİ KIRARIZ
11:08 MB/BAŞÇI: DÖVİZ REZERVİMİZ NETSE KURA ÖYLE BİR MÜDAHALE EDERİZ Kİ HERKES ŞAŞIRIR -AAFİNANS
11:07 MB/BAŞÇI: 40 MİLYAR DOLAR CİVARINDA SATILABİLİR DÖVİZ REZERVİMİZ VAR -AAFİNANS
11:06 MB/BAŞÇI: MERKEZ BANKASI'NIN NET REZERVLERİ HİÇBİR ZAMAN BİTMEZ -AAFİNANS
11:06 MB/BAŞÇI: ENFLASYON KONUSUNDA HERHANGİ BİR ENDİŞEMİZ BULUNMUYOR -AAFİNANS
11:06 MB/BAŞÇI: DAHA ÇOK YÜZDE 6.75, DAHA AZ YÜZDE 7.75 KULLANACAĞIZ -AAFİNANS
11:05 SEPET KUR 2,37'NİN, EURO 2,7157'NİN, DOLAR 2,0336'NIN ÜZERİNE ÇIKTI
11:05 MB / BAŞÇI: FAİZDE HERHANGİ BİR GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ -AAFİNANS

julia.luthor
27-08-2013, 11:19
dövizin belini müdahale ile kıracakmış.
faize de dokunmayacakmış.
kırsın bakalım.
ben inanmadım.
aa ajansı ve reuters alt yapısına belini bağlamış.

julia.luthor
27-08-2013, 11:20
pazartesine kadar dövizde/faizlerde düşüş olacak dedi.
yıl sonu 1.92.
tabii yersen.:he::he:

marketwatch
27-08-2013, 11:21
Bunlar böyle konuşmaya, tutarsız davranmaya, savaş bağrıltılarına devam ederse %12 bile tutamaz. Milyarlarca USD fon yöneten adamlar %12 kazanmak için cari açığa bağlı küçülme, savaş vb. riskleri alır mı?? Memlekete yazık..

bahri
27-08-2013, 11:22
7.75 in üstüne kesinlikle çıkılmayacak çok güçlü silahlarımız var hatta bu akşam bile faizler düşebilir bugün düşmesse yarın yarın olmazsa pazartesi pazartesi olmassa cuma kesin düşcek dedi

twilight1517
27-08-2013, 11:32
7.75 in üstüne kesinlikle çıkılmayacak çok güçlü silahlarımız var hatta bu akşam bile faizler düşebilir bugün düşmesse yarın yarın olmazsa pazartesi pazartesi olmassa cuma kesin düşcek dedi

silahlari varmis breh breh breh :)

Eluus
27-08-2013, 11:39
Ya çok merak ediyorum neymiş bu silah dünyada kimsenin akıl edemediği ancak bizim merkez bankasının dehasının düşünebildiği...

Korktuğum da bu dahi planı uygulamaya koyduklarında piyasanın biyeriyle gülüp TL'nin rekor hızda düşmesi

austin
27-08-2013, 11:47
Başçının silahı kurusıkı çıkarsa "kral çıplak" psikolojisi tüm piyasaya hakim olur. İşte o zaman ciddi bir krizle başbaşa kalırız. Başçı çok büyük konuşmuş, atasözünü de mi bilmiyor "büyük lokma ye büyük laf etme"
MB'yi ciddi zan altında bırakmış, haydi hayırlısı sanırım kriz yaklaşıyor..

dudu
27-08-2013, 11:49
http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887323407104579038174199452560.html?m od=WSJTur_WSJTurkeyHome_WhatsNews_4_2_Right_Summar ies

Syg,

vurkan
27-08-2013, 11:51
Ya çok merak ediyorum neymiş bu silah dünyada kimsenin akıl edemediği ancak bizim merkez bankasının dehasının düşünebildiği...

Korktuğum da bu dahi planı uygulamaya koyduklarında piyasanın biyeriyle gülüp TL'nin rekor hızda düşmesi o plan " yapacak bir şeyin olmaması, yani planın olmaması durumunda 10 yaşında çocuğun yemeyecegi BLOF yapacak birşey yok. bir tek faiz arttırımı var onuda hükümet istemiyor.. bitmiş yani mb.

bahri
27-08-2013, 12:08
marc faber çok doğru söylemiş konut balonu oluştu ancak hala bir düzenleme yok açıkçası şu anda nereye gidiyoruz düşündükçe ürperiyorum

arda27
27-08-2013, 12:24
odebank 32 ve 45 güne 9,90 veriyor ? zorladım ama başka yok dedi

32 günden 9,90 bağlayacağim

teb den de oran aldım , mevduat için 9,30 dedi ama avrupa tipi dcd ve swap işlemini öneriyorum dedi ,

twilight1517
27-08-2013, 12:27
hukumet ve merkez bankasi yayi iyice geriyorlar ne kadar daha gerecekler bakalim...ve biliyoruz ki bir yay ne kadar gerilirse ok o kadar uzaga gider......

Heval
27-08-2013, 12:41
Şu anki ortam bana 2000 yılını yaz aylarını hatırlatıyor.O dönemde dövizin serbest bırakılması için tüm ekonomik koşullar oluşmuş ihracatın ithalatı karşılama oranı %55 gelmişti.Hükümet döviz tarafında ısrar edince faizler yavaş yavaş sıçramaya başlamıştı.

Bu gün ise tam tersi bir durum var , faize basıyorlar Döviz yavaş yavaş tredini lineer hale getiriyor....

Bunların beklentisi FED in tavır değiştirmeyeceği üzerine kurgu yapmışlar bakalım sonu ne olacak...

oguzozi
27-08-2013, 12:42
Akbank 9.50 verdi.

thron
27-08-2013, 12:42
fed toplantısının sonuçları ayın kaçında açıklanacak bilen var mı

dudu
27-08-2013, 12:43
marc faber çok doğru söylemiş konut balonu oluştu ancak hala bir düzenleme yok açıkçası şu anda nereye gidiyoruz düşündükçe ürperiyorum

hukumet ve merkez bankasi yayi iyice geriyorlar ne kadar daha gerecekler bakalim...ve biliyoruz ki bir yay ne kadar gerilirse ok o kadar uzaga gider......

Faiz takintisi ile 5 Nisan krizi oldu.
O zaman da secime gidiliyordu.
Arka arkaya hazine ihaleleri iptal edildi.
O. UNSAL (T. CILLER'in beyninin yarisi :) ) Sibirya semalarindan bankalara, "Japonya'dan para buldum, faizleri indirsinler" diye tehditler savurdu.
Bugunku duruma bakinca bunlar geldi aklima ve ben de urperdim acikcasi. :(

Syg,

afa35
27-08-2013, 12:50
Akbank 9.50 verdi.

hangi şube vade ve miktar yazabilir misiniz?

LVTHN
27-08-2013, 12:51
Başçı haftasonu Jackson Hole'da idi. Büyük ihtimalle oralarda birşeyler konuşuldu, bizim Suriye durumları ile de bağlantılı olabileceğini düşündüğüm konularda pazarlıklar yapıldı, taahütler alındı. (Kişisel tahminindir) Artık FED politikları ile ilgili tüyo mu aldı, sıcak para girişi sözü mü aldı..orada neler konuşuldu..bilemem. Ama o yüzden bu kadar kendisinen emin konuşuyor olabilir. Aklıma başka mantıklı bir açıklama gelmiyor açıkçası. Eyyorlamam bu kadar.

dudu
27-08-2013, 12:54
Başçı haftasonu Jackson Hole'da idi. Büyük ihtimalle oralarda birşeyler konuşuldu, bizim Suriye durumları ile de bağlantılı olabileceğini düşündüğüm konularda pazarlıklar yapıldı, taahütler alındı. (Kişisel tahminindir) Artık FED politiklar ile ilgili tüyo mu aldı, sıcak para girişi sözü mü aldı..bilemem..ama O yüzden bu kadar kendisinen emin konuşuyor olabilir. Aklıma başka mantıklı bir açıklama gelmiyor açıkçası. Eyyorlamam bu kadar.

Ayni durum benim de aklima geldi.
Secime gidiliyor.
Krizle geldiler.
Krizle de gidebileceklerini pekala biliyorlar.
Secime giderken faiz artiramazlar, bir sekilde eger buyuk birader iplerini cekmedi ise bir yolunu bulacaklardir.

Syg,

twilight1517
27-08-2013, 12:54
Faiz takintisi ile 5 Nisan krizi oldu.
O zaman da secime gidiliyordu.
Arka arkaya hazine ihaleleri iptal edildi.
O. UNSAL (T. CILLER'in beyninin yarisi :) ) Sibirya semalarindan bankalara, "Japonya'dan para buldum, faizleri indirsinler" diye tehditler savurdu.
Bugunku duruma bakinca bunlar geldi aklima ve ben de urperdim acikcasi. :(

Syg,

o zamanlarda bu kadar cari acikta yoktu...bakalim sonumuz ne olcak ?

twilight1517
27-08-2013, 12:56
Başçı haftasonu Jackson Hole'da idi. Büyük ihtimalle oralarda birşeyler konuşuldu, bizim Suriye durumları ile de bağlantılı olabileceğini düşündüğüm konularda pazarlıklar yapıldı, taahütler alındı. (Kişisel tahminindir) Artık FED politikları ile ilgili tüyo mu aldı, sıcak para girişi sözü mü aldı..orada neler konuşuldu..bilemem. Ama o yüzden bu kadar kendisinen emin konuşuyor olabilir. Aklıma başka mantıklı bir açıklama gelmiyor açıkçası. Eyyorlamam bu kadar.

bazen kendinden emin konusursun piyasayi rahatlatmak icin..ama kapali kapilar ardinda her sey nettir...kral ciplak ama suan diyen yok sadece....

liz22
27-08-2013, 12:57
Sıcak para gelirken Merkez Bankacılığı kolaydır. Lakin kriz zamanlarında tehdit savurarak başkanlık yapmak insanın duygusal zekasının düşüklüğünü gösterir. Finans bilgin ne derece iyi olursa olsun garip tavırlar sergileyerek başkan olunmuyor..

LVTHN
27-08-2013, 13:05
bazen kendinden emin konusursun piyasayi rahatlatmak icin..ama kapali kapilar ardinda her sey nettir...kral ciplak ama suan diyen yok sadece....

Yani ben de öyle düşünüyorum ama yaptığı açıklamalar o kadar anlamsız geldi ki, komplo teorileri katarak yorumlama ihtiyacı hissettim. Özellikle ''Türkiye'de yanlış yaptığını anlayan yabancı yatırımcıların bunu fark ederek birkaç günde yeniden pozisyon almaya başlar'' sözleri çok manidar geldi, hemen Wyoming dönüşü..

Amerika'nın Irak'ın işgali sırasında böyle açıklamalar yapan bir Irak Enformasyon Bakanı vardı. Mohammed Said al-sahhaf. Amerikan askerleri Bağdat'ın yarısını ele geçirdiğinde bile canlı yayına çıkıp ''Bağdat'ta tek bir Amerikan askeri yok, en yakını 400 km mesafede, onları da durdurduk, püskürtüyoruz, vallahi billahi'' diye yemin ediyordu. Adam o kadar kendinden emin konuşuyordu ki, kısa bir süre de olsa ''ulan acaba'' dedim kendi kendime. Sonra CNN'i açtım tekrar, baktım Amerikan ordusuna embedded muhabirler Amerikan askerleriyle beraber Bağdat Havalimanından canlı yayın yapıyor..O an kendime geldim..

http://www.youtube.com/watch?v=yfAeMtcURg0

vurkan
27-08-2013, 13:08
bence başçı yapmak durumunda kaldığı şeyi yaptı.. hükümetle aralarının iyi olduğunu sanmıyorum. faizin arttırılması gerektiğini söylemiştir ve hükümet (başbakan) malumu söylemiştir. bence son derece rahat tavrının arkasında, son derece gergin ve stresliydi. rasyonel konuşmadı. hükümet böyle davranmasını istedi öyle davrandı.. sanırım hükümet finans piyasalarını kendi seçmeni gibi görüyor ve kandırabileceğini düşünüyor. onun dışında bop planının da aksaklıp olmazsa abd - tr ye iyi davranır. aksini düşünemiyorum..

bahri
27-08-2013, 13:11
Yani ben de öyle düşünüyorum ama yaptığı açıklamalar o kadar anlamsız geldi ki, komplo teorileri katarak yorumlama ihtiyacı hissettim.

Amerika'nın Irak'ın işgali sırasında böyle açıklamalar yapan bir Irak Enformasyon Bakanı vardı. Mohammed Said al-sahhaf. Amerikan askerleri Bağdat'ın yarısını ele geçirdiğinde bile canlı yayına çıkıp ''Bağdat'ta tek bir Amerikan askeri yok, en yakını 400 km mesafede, onları da durdurduk, püskürtüyoruz, vallahi billahi'' diye yemin ediyordu. Adam o kadar kendinden emin konuşuyordu ki, kısa bir süre de olsa ''ulan acaba'' dedim kendi kendime. Sonra CNN'i açtım tekrar, baktım Amerikan ordusuna embedded muhabirler Amerikan askerleriyle beraber Bağdat Havalimanından canlı yayın yapıyor..O an kendime geldim.. süper örnek çok iyi hatırladım şimdi gözümün önüne geldi hep açıklama yapardı bizde evden helal olsun derdik ama sonu ortada:yes:

inanna
27-08-2013, 13:13
Bunların beklentisi FED in tavır değiştirmeyeceği üzerine kurgu yapmışlar bakalım sonu ne olacak...

Aynen.Sn Başcı 2012'nin başında o sene için TL Doları döver dediğindede aynı kurgu vardı sanırım.Dikkatli olmak lazım.

Heval
27-08-2013, 13:34
Jöleli arkadaş şöyle demiştir " FED den bir halt olmaz, siz direnin mevzileri koruyun piyasa sizin kararlılığınızı görünce dönüş yapar"...O kadar okul okumuş , iş tecrübesi olan ERDEM de tamam abi , emrin olur...

Adamın elinde 2 li 3 lü gibi kağıtlar var ve Kare As varmışcasına oyuna devam diyor :) Pehhhhhhhhhhh

ozziem
27-08-2013, 13:45
Gösterge tepetaklak . 9.74 şu an.
Çok akıllılar, ABD 10 yıllıklar 2.80 altına indiği an , cesaret aldılar konuştular. Faiz iyi bir görüntü çizmiyor.

Eluus
27-08-2013, 13:53
Çok akıllılar, ABD 10 yıllıklar 2.80 altına indiği an , cesaret aldılar konuştular. Faiz iyi bir görüntü çizmiyor.

Kanımca ya tahvil faizlerini bizim paramızla kendileri alıp düşürüyor ya da Erdem Başçı'ya inanacak kadar saf insanlar var, veya ikisi birden...

Emin olduğum şey faizlerin yükselmesinin durmayacağı. Bir de Suriye'ye Amerika'nın saldıracağını düşünürsek -ki Amerika çoktan saldırmaya niyetlenmiş gibi görünüyor (http://www.zerohedge.com/news/2013-08-26/guest-post-15-signs-obama-has-already-made-decision-go-war-syria), faizlerdeki düşüş geçici bir durum.

Ali Haylaz
27-08-2013, 13:53
Kesin biryerlerden tiyo aldılar da bu kadar set konuştular baksanıza gösterge 9.60 lara geldi.

bahri
27-08-2013, 13:57
Kesin biryerlerden tiyo aldılar da bu kadar set konuştular baksanıza gösterge 9.60 lara geldi. enteresan bir şekilde düşmeye başladı adam haklı çıktı şaka gibi

hurricane54140
27-08-2013, 14:00
Daha geçen hafta aynı merkez bankası parasal sıkılaştırma süre sınırı olmaksızın devam kararı almıştı. Ayrıca daha önce almış olduğu faizin üst bandını kullandığı günlerde döviz ihaleleri 50M doları geçmiycek lafınıda yalayıp yutmuştu. 350M günlük ihaleler ve 7.75% fonlama faizine rağmen dövizin ateşi düşmedi. Bunun anlamı eylül ayında yeni faiz artışı demekti. Ne olduysa perşembe günü oldu. Merkez bankası parasal sıkılaştırmayı cuma günü bitireceğini açıkladı. Bugünde erdem başçı yıl sonuna kadar faiz sabit, normal gün 50M, istisnai günlerde 100M ihale yapıcam dedi. Bir ay içerisinde bu kadar fazla söylem değişikliğinde bulunan bir merkez bankasına güvenmek saflık olur. Piyasa merkez bankasının elindeki gizli silahları görmek için denemeler yapacaktır. Eğer silah elimizde patlarsa vay Türkiye'min haline. Tek umudum Jackson Hole'de parasal genişlemenin süreceğine dair somut datalarla dönmüş olsunlar, yoksa gerçekten ülkeyi zor günler bekliyo.

dudu
27-08-2013, 14:19

Piyasa faizi bugun bir faiz artisi gelecek diye onceden yuksellti ve bu gerceklesmeyince de faizler dustu sanirim.
Yoksa sepetin %1.50 yukarida oldugu su anda gosterge faiz %5.51 asagida neden olsun?
Bir diger etki eden neden bono piyasasindaki hacim sigligi da olabilir.

Syg,

kameriko8
27-08-2013, 14:31
Piyasa faizi bugun bir faiz artisi gelecek diye onceden yuksellti ve bu gerceklesmeyince de faizler dustu sanirim.
Yoksa sepetin %1.50 yukarida oldugu su anda gosterge faiz %5.51 asagida neden olsun?
Bir diger etki eden neden bono piyasasindaki hacim sigligi da olabilir.

Syg,

Arkadaşlar,
Bu hükümet bence aptal değil. Yaş tahtaya asla basmazlar. Ne yapıp ne edip bir formülünü buldular bence. Yoksa bu kadar kargaşa kaos varken ve yaşanmışken herşey alt üst tepetaklak olurdu. Gelinen nokta ne ? Dolar 1850 den 2000, faizde mevduata 7,5 alıyoduk 9,5 şimdi. Bu kadar zorlamaya itmeye güçlükle ilerliyorsa demekki sağlam kazığa bağlanmış bir gemi var. Onun için hiç kendimizi yormayalım. Ha nolur dolar bence 2,2 telafuz edildiği için görür belki bir süre kalır sonra 1,9 altına döner. Onun için atlayıp 2 den dolar almayacağım. Bak faize 10 üzerinden nereye düştü.Bundan dolayı ekonomi pat diye çökmez çökmeyecektir. Bu işin blöfü olmaz 40 milyar doları 1 haftada isteyen çeker çökertir ülkeyi. Bu kadar tepki vermeyip panik havasında gitmiyorlarsa, elbet güvendikleri bir durum sözkonusudur tahminimce. Kötü senaryo ise: 73 vekilin bir daha seçilemeyecek olması hatta Arıncın biz yokuz demesi; hani deyim bozulurda kaptan mı önce terk ediyor sorusunu da akıllara getirmiyor değilim :)Herşeyin kararında olması dileğiyle...

twilight1517
27-08-2013, 14:31
Gosterge ne kadar hizli inerse o kadar da hizli yukari cikar...

austin
27-08-2013, 14:32

Usa Suriye aşkına şu an bunların ağzına bir parmak çalmış olsa bile bence genel aksiyon planı değişmez. Bunların ipini çekecek, böyle düşünmesi için çok sebep var ama sadece biri bile yeter : İsrail düşmanlığı.. Seçimlere kadar sonuçları etkilemek için usanın sergileyeceği oyunları seyredin derim.. Son 3 ayda yaşadıklarımıza bakın, seçimlere kadar daha neler yaşayacağız düşünmek bile istemiyorum. Buna karşı hükümetin silahı ne? Elinde 6 patlarla bol blöflü kabadayı tavırlar, zıtlaşmalar.. Allah sonumuzu hayretsin.

twilight1517
27-08-2013, 14:34
Fed karar vermeden faiz bu kadar cikti..hele fed karar versin fren yaptik diye o zaman ne kazik kalir ne guvendikleri bir sey kalir...sadece ellerinde kalir...

vurkan
27-08-2013, 15:09
çok derinlemesine bir şey diyemeyeceğimde ; merkez bankası 6.75 vs.. piyasayı fonlayacağım derse zaten otomatik olarak kısa vadeli bonalar da düşüş olur.. yada oltaya yeni balıklar gelecek diye pozisyon alanlar zaten ortaya çıkar. piyasayı bankalar vs. bu faizden para vereceğini garanti edersen, mevduat faizleri de aman aman bir yere gelmez.. mesele bu durum da USD ne olur :) aslında bunu da başçı söyledi gibi DOLARLA İLGİLİ SIKINTILARI YOKMUŞ :D

chucky68
27-08-2013, 15:30
ziraat bankasında bugün dönüşü olan annemin parasını 150 ky %8.5 dan bağlamışlar.....32 gün....ne desem boş....:)

reset
27-08-2013, 15:35
vakıfbank fiyat aldım 100K üstü 32 gün 8,75

chucky68
27-08-2013, 15:39
dün neden uzun mevduat yaptığımızı bugün merkez bankası ilan etti....bunlara güven olmaz...faizlerde yükseliş maalesef sınırlı kalacak..çok ekstra birşey oluşmassa bankalarda bu merkez bankasının yaptığı konuşmadan cesaret alıp oranları buralarda sabitleyecektirler...yani daha öncede yazdım...fırsat bir faiz bulunduğu anda hemen cebi doldurmaya bakacaksın....beklersen cebin delik kalır paran yerinde sayar....demekki yarını beklemeyceksin bugünden başının çaresine bakacaksın....faizde vade önemli değildir.....aldığın faiz oranı önemlidir...bu hükümet varken çok yüksek faiz verilmeyeceği belli iken maceraya gerek yok....ne diyorduk.....VUR VE KAÇ....

C H U C K Y...........................................SON BEBEK

armiero
27-08-2013, 15:46
bir kaç ay önce android işletim sistemli telefonuma foreks mobile denen uygulamayı yüklemiştim
dün gece uyku tutmadı bi bakayım dedim dolar 1.9998 idi ve bi anda 2.0000 oldu

tabi ne tat kaldı ne tuz ne de uyku
ağlamamak için kendimi zor tutuyorum
evet para kaybettiğim için ama sadece para kaybettiğim için değil
ya arkadaş bu kadar büyük bir üç kağıt olur mu?
benim ülkemin hali ortadayken
adam televizyonda başka bir ülke için ağlıyor
ağladığı için zayıflıkla suçlayacak değilim
ağlamak ayıp değil de
arkadaş
bir zafer kazanmışsındır kayıplar için ağlarsın
rabiaya sebep olanları gömmüşsündür
ama sevinemez rabia için ağlarsın
bu göz yaşları merhamettendir insanlıktandır
ama
rabiaya sebep olanlar ortadayken ve hâlâ işlerine devam ederken
senin bi şey yapmadan ağlaman borazan gibi bağıra bağıra kafamızı ütülemen zayıflıktır
ya da
sen düpe düz halkı manipüle ediyosundur!
algılarıyla oynuyorsundur!
diğer taraftan küfrettiğin israil ile birlikte suriyeye operasyona giriyorsun veya girenlere yardım ediyorsun
ayıp be!

bayram tatili öncesi enerji bakanın çıkıyor akaryakıtçılardan 3 yıldır aynı olan kâr marjlarının yüksek olduğundan dem vurup indirim istiyor ve istediğini de alıyor
ama bayram tatili sonrası tekrar zam yapıyorsun
niye?
yola cıkan tatilciler akaryakıt istasyonlarının fiyat panolarında 5 tl görmesin diye

ayıp be!

şimdi elleri kolları bağlı
anlaşmalar yapıldı
taahhütler ve sözler verildi
bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak
ne sözler verildi ne g arantiler alındı bilmiyorum ama memleketimin faydasına olmadığından eminim
adamların zerre kadar umrunda değil memleket varsa yoksa iktidarda kalma mücadelesi alınan verilen tüm sözler bunun için...

yazık...

olan yine tl mevduat sahiplerine oldu ve daha da olacak gibi...
bu memlekette hâlâ bi oda dolusu para ve altın saklayan adamlar var diyorlardı da "öyle mallık mı olur" diyordum
adamlar akıllıymış da ben malmışım...
bu memlekette altını al doları al ama bankaya yatırma arkadaş...

doların belini kıracaklarmış
kırma arkadaş! sen piyasaya hakkını verseydin bugün bu durumlara düşmezdik
şu işin ayarının tutturanı bi bulamadık zaten
faizi artır demiyorum
faizi olması gereken yere çek diyorum!
benim mevduatım var ama ticaret yapıyorum niye ucuk kaçık faiz isteyeyim ?!
yani faiz lobisi de değiliz kimse merak etmesin!

ama yoook padişahım "hep bana hep bana" diyor!

bir kaç ay evvel endeks tepelerdeyken "yahu bu doların daha çok düşmesi gerekmez miydi?" diye düşündüğüm günü hatırlıyorum da
ne malmışım...

yanına yiğit bulutu alandan ne hayır gelir ki arkadaş...
eskiden attila ilhanı izlerdim trt2 de ve o edebi uslupla anlattığı tarihi, siyasi, ekonomik konulardan feyz alırdım şimdi yiğit bulutu izliyorum ve yine sinirden ağlamamak için zor tutuyorum kendimi!

hele o karşısında oturan ve sürekli yiğit bulutu "hı, hı, evet, he, ha, hı, hımmm, evet" şeklinde onaylayan herif yok mu
olmaz olsun arkadaş...

yiğit bey monolog yap gitsin daha iyi olur
adam danışman değil
propaganda bakanı almış kendine...

Eluus
27-08-2013, 15:49
TL %2 değer kaybetti daha da kaybedecek gibi duruyor.

Piyasa Başçı'ya elini göster diyor.

marketwatch
27-08-2013, 15:52
MB Başkanı faizi arttırmazsa 40 milyar USD ile kura ne kadar müdahale edebilir??? Apple'ın kasasında bile daha çok hazır değer vardı galiba:) Tahvil piyasasında alıcı olmadığı için likidite yok, yabancı çıkamadı. %7-8 faizdeyken Türkiye tahviline yatırım yapan yabancı hem tahvil fiyatından dolayı, hem de kurun yükselmesinden dolayı zarar etmiş durumda. Biraz tahvil satabilseler o zaman faiz ve kurun gerçek denge değerini göreceğiz....

Ha bu arada tabi yurtdışından yabancı para üzerinden tonla kredi kullanan özel sektörümüzün borç çevirmesi nasıl olacak? Çevirebilecek mi? Yoksa şirketlerimiz el mi değiştirecek. Malum her kriz sermayenin el değiştirmesine imkan tanır.

Tabi bir de USD artışından gelecek olan maliyet enflasyonu var. Fiyat artışlarına rağmen faizin arttırılmaması halinde ne olur? Basit faiz formulü i=Enflasyon + risk primi falan gibi bişeydi galiba...

USD ile sıkıntı olup-olmadığını göreceğiz..Piyasa vakti zamanında İngiltere MB başkanını bile yerinden etmiş. Kasımpaşa ağzı ile şakına dönersiniz, beni dinleyin kazanın diye konuşan başkanı mı indiremeyecek???

çok derinlemesine bir şey diyemeyeceğimde ; merkez bankası 6.75 vs.. piyasayı fonlayacağım derse zaten otomatik olarak kısa vadeli bonalar da düşüş olur.. yada oltaya yeni balıklar gelecek diye pozisyon alanlar zaten ortaya çıkar. piyasayı bankalar vs. bu faizden para vereceğini garanti edersen, mevduat faizleri de aman aman bir yere gelmez.. mesele bu durum da USD ne olur :) aslında bunu da başçı söyledi gibi DOLARLA İLGİLİ SIKINTILARI YOKMUŞ :D

twilight1517
27-08-2013, 15:53
Bugunku dusus sadecr gostermelik...ileri gunlerde tekrar tirmanisa gececektir..piyasa boyle istiyor cunku...bascinin aciklamalari sadece atesi uflemek oldu ve tesiri daha sonra olacaktir

emin48
27-08-2013, 15:56
faiz ve döviz lobicilerinin telefonlarını dinliyorlar demek :p
ne kadar emin konuştu başkan..

vurkan
27-08-2013, 16:11
MB Başkanı faizi arttırmazsa 40 milyar USD ile kura ne kadar müdahale edebilir??? Apple'ın kasasında bile daha çok hazır değer vardı galiba:) Tahvil piyasasında alıcı olmadığı için likidite yok, yabancı çıkamadı. %7-8 faizdeyken Türkiye tahviline yatırım yapan yabancı hem tahvil fiyatından dolayı, hem de kurun yükselmesinden dolayı zarar etmiş durumda. Biraz tahvil satabilseler o zaman faiz ve kurun gerçek denge değerini göreceğiz....

Ha bu arada tabi yurtdışından yabancı para üzerinden tonla kredi kullanan özel sektörümüzün borç çevirmesi nasıl olacak? Çevirebilecek mi? Yoksa şirketlerimiz el mi değiştirecek. Malum her kriz sermayenin el değiştirmesine imkan tanır.

Tabi bir de USD artışından gelecek olan maliyet enflasyonu var. Fiyat artışlarına rağmen faizin arttırılmaması halinde ne olur? Basit faiz formulü i=Enflasyon + risk primi falan gibi bişeydi galiba...

USD ile sıkıntı olup-olmadığını göreceğiz..Piyasa vakti zamanında İngiltere MB başkanını bile yerinden etmiş. Kasımpaşa ağzı ile şakına dönersiniz, beni dinleyin kazanın diye konuşan başkanı mı indiremeyecek???

aslında esnek düşünüp biraz bu konuyu tartışmak lazım .. teoride zaten merkez bankası faizi kontrol edebilir. malum hazinenin borçlanma ihtiyacı geçmiş yıllara göre oldukça azaldı. mevduat yatırımcısını düşünmesi zaten söz konusu değil.. (bir yere kaçamıyacağını düşünüyor) kuru serbest bırakıp 2.5tl dolar vs.. enflasyon %12-15 olsa bile faizi 8-9 gibi sabit tutabilirmi? mevduat yatırımcısı bu saatten sonra zaten dolara gidemez.. eli mahkum eksi faiz ile mevduatta kalacak ( aslında yapabilleceği birşeyler olmalı o ayrı konu) yabancı zaten bu kur oynaklığında %10 faizle bonoyu kısa vade de elden çıkaracak şekilde alır.. (zaten hep öyledir) amaç yerli yatırımcıya bonoları satmak.. yerli yatırımcı bu faizden alırmı -almazmı.. tartışılır. yani 6.75 ten bankalara para verip, sonra 9 faizle bankalara bono satıp çarkı döndürme gibi birşeymi yapar bilmiyorum.. akıl dışı şeyler yapmaları muhtemel.. mevduat yatırımcısı bence yem olmamalı, tr de ciddi mevduat var. -3% reel faiz (yani mevduatçıdan çalınan paralar) finansal piyasalara iyi bir kayynak olur... tabi mevduat yapmayıp ne yapacak o ayrı bir tartışma konusu.. fakat faizlerin düşük kalmamasında mutlaka rol oynamalı.. bu faizlerin ileride enflasyonun altında kalması çok muhtemel..

mgdv2001
27-08-2013, 17:51
aslında esnek düşünüp biraz bu konuyu tartışmak lazım .. teoride zaten merkez bankası faizi kontrol edebilir. malum hazinenin borçlanma ihtiyacı geçmiş yıllara göre oldukça azaldı. mevduat yatırımcısını düşünmesi zaten söz konusu değil.. (bir yere kaçamıyacağını düşünüyor) kuru serbest bırakıp 2.5tl dolar vs.. enflasyon %12-15 olsa bile faizi 8-9 gibi sabit tutabilirmi? mevduat yatırımcısı bu saatten sonra zaten dolara gidemez.. eli mahkum eksi faiz ile mevduatta kalacak ( aslında yapabilleceği birşeyler olmalı o ayrı konu) yabancı zaten bu kur oynaklığında %10 faizle bonoyu kısa vade de elden çıkaracak şekilde alır.. (zaten hep öyledir) amaç yerli yatırımcıya bonoları satmak.. yerli yatırımcı bu faizden alırmı -almazmı.. tartışılır. yani 6.75 ten bankalara para verip, sonra 9 faizle bankalara bono satıp çarkı döndürme gibi birşeymi yapar bilmiyorum.. akıl dışı şeyler yapmaları muhtemel.. mevduat yatırımcısı bence yem olmamalı, tr de ciddi mevduat var. -3% reel faiz (yani mevduatçıdan çalınan paralar) finansal piyasalara iyi bir kayynak olur... tabi mevduat yapmayıp ne yapacak o ayrı bir tartışma konusu.. fakat faizlerin düşük kalmamasında mutlaka rol oynamalı.. bu faizlerin ileride enflasyonun altında kalması çok muhtemel..

Türkiye zaten dünyadaki tasarruf oranı en az ülkelerden biri.
Yukarıdaki senaryoda belli bir zaman sonra tasarruflar sıfıra kadar iner ülkede yatırım yapacak yerli sermaye kalmaz yabancı sermayede böyle saçma bir ortama gelmez (o anlı şanlı BES fonları ne hale gelir siz düşünün.)
Ekonomiyide beklenenin aksine duvara çarpmış gibi durdurur. İşsizliği dahada arttırır.
Döviz artışları sebebiyle piyasada iflaslar yaygınlaşır(Bu yıl kaç büyük firma daha kriz olmadan kepenk indirdi biliyorsunuz)

Döviz artışı ile Özellikle enerji fiyatları (Doğalgaz Benzin elektrik) artışı yüksek olur(Geçen yıl doğalgaza %33 zam yapılmıştı bakalım bu yıl ne olacak !! benzin ortada zaten)
En önemliside artmamış faiz oranları ile TC devlet ve özel sektör Borçlarını ödeyecek Dövizi yurtdışından nasıl temin edecek sorusudur..??
Yabancı Para Bizim alternatifimiz ülkelere gider tC ye gelmez(Brezilya - Rusya v.s)
İçeride de tasarruf eden kalmayınca yolun sonu Yunanistana çıkabilir.(Ancak bizim arkamızda AB yok)

Ekonomik Rasyolardan ayrılmış bir MB görmek çok kaygı verici
Saygılar

nihat1988
27-08-2013, 17:57
viyabank %5 yıllık aylık %4.5 ama kıbrıs bankası

Iyi günler,

peki bu oranlar halen daha gecerli mi? Viyabank sitesine baktigim zaman USD, GBP ve EURO icin %5 veriliyor yillik faiz.

Dogru mu?

Gördügüm kadariyla KKTC nin bir bankasi Viyabank.

romwar
27-08-2013, 18:37
of of ne olmuş böyle denize inelim dedik giderken %2 idi geldik %5 olmuş. borsa fena göçmüş. dolar ve altın zirve vay vay vay. ne kadar şişik zordan duran bahane arayan bir borsamız oldugu da kanıtlanmış oldu bence. yaşasın mevduatçılar :)

marketwatch
27-08-2013, 18:53
Aslında dediğiniz gibi ekonomi yönetiminde mevduat faizleri çok da önemli değil. (önemli ama bu değerlendirme için asıl önemli konu değil.) USD'nin getirdiği bir maliyet enflasyonu olacağı kesin. Devletimiz de 2013 yılında yeniden bütçe açığı vermeye başladı. Malum hazine yeni ihalelerle sürekli olarak borçlanıp, bir önceki bono/tahvil borçlarını ödüyor. Ne zamanki yeni ihalelerde banka/yatırımcılar devletten enflasyonun üzerinde reel faiz talep eder, o zaman oyunun koşulları değişir. Tabi bunun olması için yurtdışında faiz artışının devam etmesi, Türkiye'ye ilave sıcak para gelmemesi gibi koşullar gerekli..Bakalım hayırlısı..

rudram
27-08-2013, 20:48
merhaba sayın yoldaşlar;

acaba enparadan 32 günlük mü ? yoksa 46 günlükmü bağlamalı? 9,90 iyi bir oran gibi geldi bugünkü düşüşten sonra...

bugün dönüşüm var,lütfen cevaplayın,saygılar...

memet1
27-08-2013, 20:53
arkadaşlar tatilde idim giremedim oturup ağlaşmanın anlamı yok..daha önceki krizleri yaşayanlar tecrübelerini konuştursun bence...2001 krizinde ben tlde yakalandım...dolar 600den 1200e geldi...1yıl daha tl kazandıktan sonra dolara geçip eurobond aldım 980den aldığım 30 yıllık bono daha yeni 9.ayda1450 den sattım.. yaklaşık 10 yılda dolar bazında yüzde elli aldım,kuponları hesap etmeden...ama bugün diyorumki keşke tlde kalsaymışım...sonuç olarak tlde kalan kazanır diyorum uzun vadede...geçmiş tecrübesi olanlar yazarsa tecrübemiz olur...biz dolara geç tlye geç vurkaç yapamayız...spekülatif değil devamlı kazanma alışkanlığımız var...onedenle hemen dağılmayalım...syg...

arda27
27-08-2013, 21:12
merhaba sayın yoldaşlar;

acaba enparadan 32 günlük mü ? yoksa 46 günlükmü bağlamalı? 9,90 iyi bir oran gibi geldi bugünkü düşüşten sonra...

bugün 32 gün 9,90 dan odea banka bağladım , ama bu sisli ortamda bana uzun gibi geldi , bir taraftan da 32 gün önce bağladığım 9,35 oran bugün 9,90 oldu yani 0,55 puan artmış durumda , dün 9.80 ile hoşuma gitmedi gecelik yaptım ama bakınca 32 günde kısa vade deyip gecelik gecelik derken 32 güne bişey kalmamış oluyor

aslında bu durumlarda yatırımcının kafası karışık , ben paramı ikiye bölerek iki vade yaptım, 12 gün sonra ikinci vadem doluyor eğer artarsa bu vadeyi yükseltmiş olurum , iki mevduatta aynı bankada olunca tek hesap gibi oran alıyorum

eylül ayı içerisinde bence bir çok şey netleşir gibi duruyor , ( fed , suriye , döviz v.s) bilemedik kasm ayı

bugün merkez bankasının ilginç çıkışı vardı , bizlerin bilmediği neler var acaba , yinede sayın başcı çok dik konuşmuş , gerek var mıydı ?
bu sert çıkışlar daha çok piyasayı kızdırmaz mı ?

diğer bir nokta doviz artışı ihracat için olumlu olduğu söyleniyor ? ama kısa bir süre için artış , yurt dışından bir çok şey alıyoruz bunların maliyet artışı olup enflasyona yansımayacak mı ? bence dovizin birden bire artışı iyi değil

arda27
27-08-2013, 21:28
jondowes hocam

sizden ricam bana avrupa tipi dcd yi kısaca anlatırmısınız , bugun teb yatırımdaki bayan anlattıda anlattı , yok mevduatta para yokmuş avrupa tipinin riski azmış , doviz yeteri kadar yüksel miş te felan filan

aslında küçük rakamla bir işlem yaparak olay anlaşılır ama öğrenince elimizin ayarı yok neticede

hocam saygılar

arda27
27-08-2013, 21:35
usd 10 yıllıklar şuan 2.714 lerde epeyce düşmüş bugün , bizde ise bu kadar düşüş olmadı (10 yıllıklarda )

usd tahvillerine alım mı geliyor , güvenli liman diye ?

ağalar ne dersiniz ? ayrışıyoruz mu

Sinusoidal
27-08-2013, 22:08
Basci eger dediğini yaparsan, yarın tek sefer 1-2 milyar USD lik satıs yap bakalım sabahtan eger talep 2 katı gelirse bu iş bitmiş demektir.

Eger azı gelirse buradaki oyun ayyuka çıkar.

Her müdahelede 2 katı talep geliyordu , yap bir baba satış bakalım ne olcak tepki

vurkan
27-08-2013, 22:59
merhaba sayın yoldaşlar;

enpara da bir kısım mevduatım halen var. eğer vadeniz 32 günlük ise ve nasıl olsa vade otomatik olarak yenileniyor derseniz enpara vadeyi otomatik 34 güne çevirecek şekilde ayarlamış. MUTLAKA DİKKAT EDİN.. üstüne 12 gün daha ekleyip 46 gün yapıp, 9.90 dan parayı bağlamayı bilmiyoruz ya.. aslında doğal bir durum. en çok haram yiyen faiz lobisi olan bizleriz. onlarda bizden çarpmaya çalışıyor..

not: tatil gün vs. olayını hepimiz biliyoruz tabiki.. 32 gün iş gününe gelse, dahası önceki vade tam olarak 32 gün olsa bile 34 gün olarak bağlıyor. belki 34. gün cuma gününe gelmeseydi 35, 36 gün bile ayarlayabilirlerdi. muhtemelen tepki görmemek için 37 güne kadar çıkmıyorlar..

ALİBEYOĞLU
27-08-2013, 23:06
Basci eger dediğini yaparsan, yarın tek sefer 1-2 milyar USD lik satıs yap bakalım sabahtan eger talep 2 katı gelirse bu iş bitmiş demektir.

Eger azı gelirse buradaki oyun ayyuka çıkar.

Her müdahelede 2 katı talep geliyordu , yap bir baba satış bakalım ne olcak tepki

Dün TEB de donusum vardı...göstrge faiz 8 lerde dolar kuru 1.85 lerde iken 9.5 veren TEB , gösterge faiz 9.77 iken ancak 9 verdi....MB piyasa yapıcı bankalarla kartel olusturmus ...TL cinsi varlıklara baskı yapıyor.Niyee TC vatandaslarının sahibi yok ama yabancıya aynı muamele yok tabiki-kural koyucu onlar cunku....oyle mi oyle...bende bu ortamda %9 la mevduata yatırmaktansa gidip dolar alırım dedim.Tıpkı Amerikalı gb, Avrupalı gb...1.9935 den 125 bin dolar aldım ,hemde TEB den.hemde primli fiyattan..Sonuc mu?
Son 24 saatte 3 aylık faizden fazlasını kazandım....
Bascıda bugun oyle olacak, boyle olacak sudur mudur demiş...Konusmak bedava.O makamı kaybetmemek için konusmus havadan sudan...Bende diyorum ki eylul sonu dolar > 2.1 olacak.OLmazsa kendimi Galata kulesinden atacam , cok bilen MR bascı sen olursa istifa etcen miiii?

vurkan
27-08-2013, 23:23
Dün TEB de donusum vardı...göstrge faiz 8 lerde dolar kuru 1.85 lerde iken 9.5 veren TEB , gösterge faiz 9.77 iken ancak 9 verdi....MB piyasa yapıcı bankalarla kartel olusturmus ...TL cinsi varlıklara baskı yapıyor.Niyee TC vatandaslarının sahibi yok ama yabancıya aynı muamele yok tabiki-kural koyucu onlar cunku....oyle mi oyle...bende bu ortamda %9 la mevduata yatırmaktansa gidip dolar alırım dedim.Tıpkı Amerikalı gb, Avrupalı gb...1.9935 den 125 bin dolar aldım ,hemde TEB den.hemde primli fiyattan..Sonuc mu?
Son 24 saatte 3 aylık faizden fazlasını kazandım....
Bascıda bugun oyle olacak, boyle olacak sudur mudur demiş...Konusmak bedava.O makamı kaybetmemek için konusmus havadan sudan...Bende diyorum ki eylul sonu dolar > 2.1 olacak.OLmazsa kendimi Galata kulesinden atacam , cok bilen MR bascı sen olursa istifa etcen miiii?

aynen öyle... mb piyasa yapıcı bankalara istediğiniz kadar türk lirası 6.75 faizden bende hazır demek istiyor. yabancı 10-11 yılda türkiye de zaten parasına 7-8 takla attırmış (borsa,faiz, konut vs.) 2tl dolar dan 3 tl dolar dan da göbeğini kaşıya kaşıya çıkar fakat kar dan zarar etmek istemiyor. aslında hükümet, merkez bankasının doğru söylediği bir şey var; gerçekten son 10 yılda dolar enflasyon kadar artmadı.. hatta hiç artmadı. ama bu ekonominin hayrına birşey değil.. doların ucu açık. 3tl olsa bile hükümet yetkilileri zaten olması gereken yer buydu diyecekler. peki sonra enflasyon ne olacak vs.. hükümet bol tl likitide ile ucuz para verip açık pozisyonu olan şirketlerin batmasını belki engelleyebilir, bankalar belki abd faizlerinin üzerinde de olsa yurtdışından borç sağlayabilir.. olan yine yerli; mevduat ve bono yatırımcısı en önemlisi düşük ve orta gelirli türk halkına olur..

austin
28-08-2013, 00:09
Ak kara eylülde belli olacak, başçının sözlerinin palavradan ibaret olup olmadığı az çok anlaşılacak.. Dönüşlerim kur hareketleriyle hiç uyumlu gitmiyor bu konuda şanssızım ama sezgilerim ısrarla bana müstakbel krize hazırlığını yap diyor. Benzer sezgilerimi en son 3 sene kadar önce kur 1,55 ten 1,80 lere zıplamadan hemen öncede yaşamıştım. Piyasayı koklamaya devam..

ozziem
28-08-2013, 00:16
usd 10 yıllıklar şuan 2.714 lerde epeyce düşmüş bugün , bizde ise bu kadar düşüş olmadı (10 yıllıklarda )

usd tahvillerine alım mı geliyor , güvenli liman diye ?

ağalar ne dersiniz ? ayrışıyoruz mu

İbre tersine dönüyor gibi. Biz ayrışmayız ABD den . Bizde de düşer gibi yarın. Bizde artarsas faizler yarın işte o zaman 12.00 lar gelir. Çünkü ABD de düşmesine rağmen bizde artması demek , durumumuzun gerçekten iyi olmadığını gösterir.

BOSPOROS
28-08-2013, 00:27
saygı deger tl bazında tasarruf sahibi arkadaşlar

bankalar ve medya başta olmak üzere sizlere ip atlatıyorlar.

Ekonomi agır hasta durumundadır.

Standart and poor’s un tüm tespitleri dogrudur.

Merkez bankası rezervleri ve türkiye’nin yabancı para gelirlerinin toplamı, dış yükümlülüklerinin üçte ikisine bile erişemiyor.

Türkiye’nin ispanya ile aynı akıbeti yaşayacağı yani yabancı sıcak para girişi bittiği saat ispanya misali önce resesyona gireceği, akabinde de yunanistan misali savrulacağıdır!

Bu saadet zincirinin kopması yakındır.

Vakitnizi, naktinizi, bankalara ve yandaş holding medyasındaki kiralık kalemlere aldanıp eritmeyin

dogru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış.

Neyse önemli olan dogruları yazarak vatandaşı uyarmaktır.
zaman insanın aynasıdır..

sezler67
28-08-2013, 05:24
Çok iyi oldu çokda güzel iyi oldu taam mı...
sen o Şekil Bankaya yatırın ben bu şekil bankaya yatırım. özgülük bidir. =)

http://l1308.hizliresim.com/1d/w/rzvug.jpg

Yoldaşlar enpara faiz oranlarını göremeyenler için ss aldım.
ben finansçı değilim enparacı hiç değilim ama, bir bankada artan diğerindede artar düşüncesindeyim.
Bu gidişat iyi, Hayırlı Olsun Hepimize, Rastgele Tüm Faiz Hobidaş Yoldaşlar =)

dudu
28-08-2013, 07:20
http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2013/08/28/faiz-lobisinin-sinirleri-niye-bozuldu

S.YASAR Faiz lobisinin sinirleri neden bozuldu?

Sizi gidi faiz lobisi sizi :)
Ulkenin yuksek faiz ile soyulmasini istersiniz hiii?

Syg,

bahri
28-08-2013, 08:31
faiz lobisi var mı yok mu onu bilemem bildiğim tek şey tasarruf oranlarının çok düşük olduğudur tasarrufların artması için yatırımcının bir şeyler kazandığına inanması lazımdır bes fonları ekside spekülatif yatırım araçları küçük yatırımcıyı yutar geriye mevduat ve gayrimenkul kalıyor faiz konusunda ortaya konan tutum zaten belli konut sektöründe ise balon oluştuğunu artık yabancılarda görüyor ve uyarma ihtiyacı duyuyorlar peki istenilen ne? ben azıcık beynimle bu işin içinden çıkamadım

julia.luthor
28-08-2013, 08:44
Başçı'ya inanan yok!

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın dün yaptığı açıklamalar ekonomi çevreleri tarafından gerçekçi görünmedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugüne kadar hiçbir Merkez Bankası başkanının kullanmaya cesaret edemediği ifadelerle Türk Lirası’na sahip çıktı. Başçı “Dövizin belini kıracağız” derken bunu faiz silahını çekmeden yapacaklarını da iddia etti. Dün doların 2.04’ü gördüğü saatlerde Başçı yılsonu için fiyat da verdi: 1.92.
PEK İNANAN ÇIKMADI
- Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı: “Açıklamaların döviz ayağı sert ama yapılacak hareketler konusunda detay yok. İzleyip göreceğiz.”
- Erste Securities Başekonomisti Nilüfer Sezgin: “Bu kadar net açıklamalar yapıyor olması ve faiz yerine döviz satım ihaleleri piyasaları oldukça şaşırttı. Döviz rezervlerine başvurması da rahatlatıcı değil.”
- Express Yatırım Ekonomisti Özlem Derici: “Bizler ve diğer piyasa oyuncuları biraz daha hazırlıklı bir açıklama bekliyordu. Tüm araçlarıyla önümüzdeki dönemde daha yüksek bir volatiliteye hazırlıklı bir sunum bekleniyordu. Döviz rezervlerini devreye sokacağını açıklaması negatif algılandı.”
- Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay: “Açıklamalar oldukça iddialıydı. Elimizde net olan şey şu, faizler hiçbir zaman artmayacak. ‘Faiz artırmadan, döviz rezervini azaltmadan dövizin belini kıracağız’ dedi ama bunun nasıl yapılacağına yönelik bir açıklama yok. Şu aşamada Başçı’nın açıklamaları tatmin edici olmadı.”
- Halk Yatırım Analisti Işık Ökte: “MB Başkanı Başçı’nın kafasında sürpriz bir enstrüman/enstrümanlar var; ama söylememeyi seçiyor. Haklı olarak sürpriz etkisinin oluşmasını istiyor.”

http://www.borsagundem.com/haber/basci_ya-inanan-yok/503927

Figo
28-08-2013, 09:46
http://i40.tinypic.com/262uovn.jpg
:he::yes::wink:

julia.luthor
28-08-2013, 09:49
http://i40.tinypic.com/262uovn.jpg
sayın figo hakikaten üstadsınız.
sayfalarca yazsak da sanırım durum bu.:kahkah::kahkah::bravo::bravo::bravo::bravo::br avo:

arda27
28-08-2013, 09:54
[ımg]http://i40.tinypic.com/262uovn.jpg[/ımg]

10 numara olmuş elinize sağlık :) :) :)

bahri
28-08-2013, 10:05
figo harika yaaaaa hahahhhahhaahahahhaa

kordsa
28-08-2013, 11:05
Türkiye'de her krizden sonra bankalardan sağlam olmayanlar batmıştır aman dikkat sevgili dostlar
koskoca pamukbank, demirbank, yurtbank ve niceleri bile krizlerde son nefeslerini vermişlerdir
bu nedenle zengin olacağım derken eldekindende olmayınız
eşeği herzaman sağlam kazığa bağlayınız

hergün borsa düşüyor döviz çıkıyor heleki daha savaşta bile değiliz
ilk tomahawk bile şama düşmedi
daha suriyenin ilk s300 füzesi israili vurmadı
suriye hava savunması müttefik uçağını düşürmedi
veya topraklarımıza bir kimyasal saldırısı yapmadı........

kordsa
28-08-2013, 11:49
Dostum kabalık olarak algılama ama teknik bir düzeltme yapayım. S-300 füzeleri karadan-havaya atılan, hava savunma füzeleridir. Scud demek istedin herhalde

tabiki doğrudur o konularda sizin kadar bilgi sahibi değilim.teşekkürler düzeltme için.

arda27
28-08-2013, 11:50
vakıfbankı aradım oranlarınız nedir diye , 32-90 arası max bir milyona kadar 9,5 oran verdiler

zorladım başka yok dediler

bu ortamda devlet bankasıda lazım :)

hurricane54140
28-08-2013, 12:33
Türkiye’nin Korkusu

Gelişmekte olan piyasalarda durum kötüleşmeye devam ediyor ve geçen gece spot ışıkları TL’nin üzerindeydi. Türkiye Merkez Bankası dün faizleri arttırmama sözünü ve TL’nin aşağı yönlü bir harekete başlamak üzere olduğu açıklamalarını da içeren planlarını açıkladı. Merkez Bankasının umudu parasal müdahalelerin ve tüketimi azaltarak cari açığı azaltmaya yönelik kredi hamlelerin yeterli olacağı.

Fakat GSYİH’nın %6’sı olan ticaret açığının etkisiyle, TL kontrolden çıkmışa benziyor. Suriye’de gittikçe derinleşen iç savaşın da etkisiyle piyasalar merkez bankasının blöfünün görmüşe benziyor. Eğer risk iştahı ve gelişmekte olan piyasalar üzerindeki baskı sürerse, TL baskı altında kalmaya devam edebilir ve Merkez Bankası faiz oranlarındaki sözünden geri adım atmak zorunda kalabilir. TL değerinin altında işlem görüyor olabilir, fakat normal zamanlarda yaşamıyoruz ve bu yüzden yatırımcılar dikkatli olmalı.

Not : Saxo Capital FX Baş Ekonomisti John J. Hardy'nin bugünkü yazısı

timarsizsipahi
28-08-2013, 14:21
vakıfbankı aradım oranlarınız nedir diye , 32-90 arası max bir milyona kadar 9,5 oran verdiler

Hangi şubeden aldınız acaba? Güzel oran vermişler.

Heval
28-08-2013, 15:12
Son elime geçen raporlarda Piyasalar Türkiyenin 200 milyar dolar borcu çevirmesinin imkansız olduğunu konuşuyorlarmış..Bunun ne anlama geldiğini sizlere bırakıyorum...

Faiz cephesinde çok sert kırılmalar için biraz sabır gerekli , bu arada atı alan üsküdarı geçmiş olacak...

arda27
28-08-2013, 15:16
Hangi şubeden aldınız acaba? Güzel oran vermişler.

gaziantep ibrahimli şube , min 50000 tl

BOSPOROS
28-08-2013, 15:29
Komşumuz Yunanistan sürekli olarak bize örnek gösteriliyordu.
Deniyordu ki; Yunanistan‘ı örnek alın kişi başına 20.000 dolar milli gelir, sağlam bir ekonomi ve refah ülkesi.

Ne oldu da bu ülke iflas etti?????? ve şu anda borç batağında ve ekonomik iflasta cebellenip duruyor.

Üretim ekonomisi uygulamayan, dış borca dayalı uluslar arası sermayenin kıskacında tüketim ekonomisi uygulatılan ülkelerin kaçınılmaz sonudur İFLAS.

Rakkamdan anlamak, matematik bilmek yeterlidir diyorum.

İFLAS‘a gidişin tablosu çok açık ve net olarak verilerden görülüyor. Hem de devletin resmi raporlarından gözleniyor.

Bakmayın siz ülkeyi yönetenlerin nutuklarına, ekonomi çok iyi gidiyor, ekonomik istikrar var safsatalarına.

Aynı söylemleri Yunanistan‘ı yönetenlerde söylüyordu o dönemlerde Yunan halkına ama o söylemler kaçınılmaz sonu değiştirmedi ve sonuç ortada.

Ekonominin belirleyici resmi rakamlarına bakalım.

Yıllara göre cari açık ne durumda.

1923-2002 arasında toplam cari açık : 42.7 milyar dolar.
2002-2012 arasında toplam cari açık 297,4 milyar dolar

Yani 7 misli artmış. 80 yılın toplam rakamını 7 defa katlamış.

Cari açık böylede dış ticaret açığımız ne alemde???

2005-2012 arasında yaklaşık 600 milyar dolar dış ticaret açığı vermişiz yani ithalatımızla ihracatımız arasındaki fark bu. 600 milyar dolarlık değerimiz başka ülkelerin cebine, uluslarası sermaye güçlerinin kasalarına inmiş.

Hazine ve dış ticaret müşteşarlığımızın verileri. 2012 yılı itibarı ile dış borç stoğumuz 318,2 milyar dolar olmuş.

Hani borçlarımız bitiyormuş IMF‘ye ya, biz ona 5 milyar dolar borç verecekmişiz ya.

Allah aşkına borcun kime olduğu mu önemli, önemli olan borcumuz artmış mı? azalmış mı.?

İMF ye değil de başka bankalara olması borcun özelliğini mi değiştiriyor. ??

İç borçlar da bir o kadar artmış durumda kamu açısından.

2000 yılında iç borç stogu 54.5 milyat Tl iken
2012 1.çeyregi itibariyle, 394.7 milyar Tl ye zıplamıştır.

Üstelik bu açıklar kamuya ait olup özelleştirme adı altında birçok değerin özellikle yabancılara satılıp 50 milyar dolar gelir elde edilmesine rağmen bu hale gelmiş.

Evet bu rakamlar gösteriyor ki biz binmişiz; İMAMIN KAYIĞINA ve hızla son sürat İFLAS‘a gidiyoruz.Artık deniz tükendi....
crash kaçınılmaz...
şimdiye kadar çok bilmiş ve at gözlügü takanların foyası çıkıyor...
haydi hayırlısı..

BORA YAŞAR
28-08-2013, 15:41
Son elime geçen raporlarda Piyasalar Türkiyenin 200 milyar dolar borcu çevirmesinin imkansız olduğunu konuşuyorlarmış..Bunun ne anlama geldiğini sizlere bırakıyorum...

Faiz cephesinde çok sert kırılmalar için biraz sabır gerekli , bu arada atı alan üsküdarı geçmiş olacak...

Bizlere, reel bir kaç puanlık faiz yeterli.

Ekonomi kırılsın da faiz zıvadan çıksın biz de kazanalım yanlış düşünce.

Bir çok yönden.

Kaldı ki tefecilik yapmıyorsanız faiz ancak ana parayı korur.

İstediği kadar artsın.

Ülkeyi sıkıntıya sokacak bir durumdan faizci mutlu olmaz.

Olmamalı.

chucky68
28-08-2013, 15:46
gaziantep ibrahimli şube , min 50000 tl

gaziantep'te tahmis kahvehanesine selamlarım olsun....oranın çayı vede kahvesi bir başka güzeldi...hala burnumda tütüyor...yakında merkez bankası başkanının o tayyip ağzıyla konuşup çok güvendiği şeyler neymiş göreceğiz....olmassa antepe gidip keyifle kahve içeceğim....bekliyoruz bakalım...

arda27
28-08-2013, 15:50
gaziantep'te tahmis kahvehanesine selamlarım olsun....oranın çayı vede kahvesi bir başka güzeldi...hala burnumda tütüyor...yakında merkez bankası başkanının o tayyip ağzıyla konuşup çok güvendiği şeyler neymiş göreceğiz....olmassa antepe gidip keyifle kahve içeceğim....bekliyoruz bakalım...

gelince misafirim olursunuz, cebimi özelinize bırakacağım , çağdaş da yemek yeriz

dudu
28-08-2013, 16:02
Suriye krizi nedeni ile FED parasal genislemeye devam edebilir.

http://www.marketwatch.com/story/syria-emerging-market-crisis-will-stop-the-taper-2013-08-28?dist=beforebell

Syg,

bahri
28-08-2013, 16:08
Güngör hocayı izledim şimdi en temkinli ekonomistlerden biridir dolar kurunun yıl sonu 1.92 olmasının zor olduğunu ülkeye döviz girişi olmadan bunun başarılmasının mümkün olmadığını söyledi

twilight1517
28-08-2013, 16:13

http://www.marketwatch.com/story/syria-emerging-market-crisis-will-stop-the-taper-2013-08-28?dist=beforebell

Syg,

Sn dudu suriye krizi bir tek komsularini etkiler abd yi etkikeyecegini sanmam...ayrica abd rusya ve cin ile pazarligini yapmistir oyle kesin konusmustur..petrolde olmadigi icin hala vuracagini sanmiyorum...2014 un basindan itibaren faizi artiracagini soylemisti fed...yetkili agizdan dinlemistik..sonuna kadar para basamazlar bunun sonu zaten felaket etkisini hepimiz gorucez...

Heval
28-08-2013, 16:28
Fıtch/rawkıns: Kurdakı son yukselıs turkıye'nın ne kadar kırılgan oldugunu gosterdı- bloomberg ht

fıtch: Turkıye ekonomısı fon akımında herhangı bır yavaslamaya karsı kırılgan- bloomberg ht

fıtch: Fon akımındakı zayıflamanın buyumeye olumsuz etkılerı olabılır - bloomberg ht

fıtch: Faızlerdekı son yukselıs daha once de soyledıgımız kırıganlıkların ısaretı - cnbce

dudu
28-08-2013, 16:48

Syg,

Ayni yazinin TR yorumu:

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1415641-suriyeye-mudahale-fede-karar-degistirtebilir

Syg,

twilight1517
28-08-2013, 17:52
gosterge faizi kac acaba bilen varsa yazabilir mi??

snr1973
28-08-2013, 17:59
Arkadaşlar enpara.com 'a bir miktar para yatırmak istiyorum. Güvenilirliğini merak ediyorum. Yardımcı olacak arkadaş varsa memnun olurum.Teşekkürler.

bahri
28-08-2013, 18:03
9.94 tü en son

emin48
28-08-2013, 18:04
13.05.2015 9.84

gosterge faizi kac acaba bilen varsa yazabilir mi??

Valfranc
28-08-2013, 18:40
Arkadaşlar enpara.com 'a bir miktar para yatırmak istiyorum. Güvenilirliğini merak ediyorum. Yardımcı olacak arkadaş varsa memnun olurum.Teşekkürler.

Bende enpara ile çalışıyorum.
En para yı Finansbank olarak düşün.

reset
28-08-2013, 19:27

9,5 oran çok iyi almışsınız. Dün 8,75 üstüne çıkmadılar

austin
28-08-2013, 21:57
Palavracı mbbb (mrk.bnk.bşk.bşç) yılbaşına kadar umarım salladığı 1,92 hedefini herhangi bir noktada tutturur zira o an varımı yoğumu dolara gircem :)

Eluus
29-08-2013, 00:49
Palavracı mbbb (mrk.bnk.bşk.bşç) yılbaşına kadar umarım salladığı 1,92 hedefini herhangi bir noktada tutturur zira o an varımı yoğumu dolara gircem :)

Bu hiç iyi bir fikir olmayabilir.

Güvenilmeyecek dedikodu tarzı haberler yayınlayan bazı internet sitelerinde sonbaharda ''Küresel Para Sıfırlaması'' olacağından bahsediliyor bir süredir. Aslında hiç itibar edilmeyecek tipte kaynaklar ve ekonomi bilen birisi için ''saçma'' gelen iddiaları da var.

Fakat böyle bir şey gerçekten var ise ve Dolar yakında rezerv para statüsünü kaybedecekse Başçı'nın bize anlamsız gelen politikası (kısmen) mantıklı hale geliyor. Basel III ve Jackson Hill toplantılarında bunun konuşulduğu iddia ediliyor.

Amerika parasal gevşemeden çıkamıyor. Bunun hem kendileri hem diğer ülkeler için negatif sonuçları var ve bayadır bir çok ülke yeni bir ''küresel para'' istiyor. Yeni rezerv paranın altın petrol dolar yuan vs. sepetinden oluşan bir karşılığı olacağından bahsediliyor. Çok karmaşık ve hem Amerika için hem de Amerikan varlıklarını tutan ülkeler için sakıncalı sonuçları olur. Ama çok uzun süredir pazarlık yapıp bir orta yol bulmuş da olabilirler.

Gene de çok uzak bir ihtimal bence. Araştırmak isteyenler google'a "Global Currency Reset" yazıp aratabilirler.

austin
29-08-2013, 01:03
Bu hiç iyi bir fikir olmayabilir.

Güvenilmeyecek dedikodu tarzı haberler yayınlayan bazı internet sitelerinde sonbaharda ''Küresel Para Sıfırlaması'' olacağından bahsediliyor bir süredir. Aslında hiç itibar edilmeyecek tipte kaynaklar ve ekonomi bilen birisi için ''saçma'' gelen iddiaları da var.

Fakat böyle bir şey gerçekten var ise ve Dolar yakında rezerv para statüsünü kaybedecekse Başçı'nın bize anlamsız gelen politikası (kısmen) mantıklı hale geliyor. Basel III ve Jackson Hill toplantılarında bunun konuşulduğu iddia ediliyor.

Amerika parasal gevşemeden çıkamıyor. Bunun hem kendileri hem diğer ülkeler için negatif sonuçları var ve bayadır bir çok ülke yeni bir ''küresel para'' istiyor. Yeni rezerv paranın altın petrol dolar yuan vs. sepetinden oluşan bir karşılığı olacağından bahsediliyor. Çok karmaşık ve hem Amerika için hem de Amerikan varlıklarını tutan ülkeler için sakıncalı sonuçları olur. Ama çok uzun süredir pazarlık yapıp bir orta yol bulmuş da olabilirler.

Gene de çok uzak bir ihtimal bence. Araştırmak isteyenler google'a "Global Currency Reset" yazıp aratabilirler.

Amerika İrana nükleer izni verir ama bu söylediğine asla seyirci kalmaz 3. Dünya savaşı çıkarır. Hele birde sonbaharda olacakmış, ütopya.. Ama bir konuda haklısın, mbbb nin palavrasının tutması sadece bu çeşit ütopyalara bağlı :)

Heval
29-08-2013, 01:11
Neden algı yanılsamasına giriyorsunuz pek anlamadım.EURUSD 1.0 geçtikten EUR türkiyede USD nin yerini zaten almıştır.AKP iktidarında 1.35 olan EUR şimdi 2.xx lerden işlem görüyor.Yani AKP döneminde %100 devülasyon zaten var.Sepet bazında da baktığınızda benzer sonuca ulaşabilirsiniz...

USD özelinde bakıldığında Herşey FED e bağlı,

MB nin üfürdüğü ortada borçlar dönebilirmi ? dönmesi için nasıl stratejiler ve olasılıkların gerçekleşmesi(Mucizeler) gerekiyor uzmanlar ve açık pozisyonu olanlar tartışıyor...Temennilerini rapor diye yayınlıyorlar....

Dikkatli olmaz lazım....

Eluus
29-08-2013, 02:19
Amerika İrana nükleer izni verir ama bu söylediğine asla seyirci kalmaz 3. Dünya savaşı çıkarır. Hele birde sonbaharda olacakmış, ütopya.. Ama bir konuda haklısın, mbbb nin palavrasının tutması sadece bu çeşit ütopyalara bağlı :)

Adam öyle bir konuştu öyle ahsap bozdu ki, karanlık saatlerimde kendimi komplo teorilerini düşünürken buldum...

sezler67
29-08-2013, 02:48
http://l1308.hizliresim.com/1d/x/s12zb.jpg

http://m1308.hizliresim.com/1d/x/s130t.jpg

Eluus
29-08-2013, 03:19
ooo süper!

Turuncu %9.5 olduysa yarın sabaha EnPara'da 2 hanelilere uyanabiliriz :halayci:

mandrake
29-08-2013, 03:55

para basmakla abd de enflasyon cikmaz
cunku basilan paralarin %82 si yurtdisina yollaniyor

Yillardan beri hem kagit para basiminda hem elektronik para yaratmakta (QE) dunya rekoru kirip duruyorlar ama enflasyon cok cok az artti

Borclar her sene 1 Trilyon dolar artiyor hicbir sey olmuyor. ABD daha boyle yillarca gider.

Kilit cumle sudur

ABD nin borcunu ABD dolari kullanan ulkeler oduyor. maliyeti 1 cent olan ama uzerinde 100 yazan kagida para veren sizsiniz. :)

kameriko8
29-08-2013, 09:03
para basmakla abd de enflasyon cikmaz
cunku basilan paralarin %82 si yurtdisina yollaniyor

Yillardan beri hem kagit para basiminda hem elektronik para yaratmakta (QE) dunya rekoru kirip duruyorlar ama enflasyon cok cok az artti

Borclar her sene 1 Trilyon dolar artiyor hicbir sey olmuyor. ABD daha boyle yillarca gider.

Kilit cumle sudur

ABD nin borcunu ABD dolari kullanan ulkeler oduyor. maliyeti 1 cent olan ama uzerinde 100 yazan kagida para veren sizsiniz. :)

yani bu durumda abd tüm dünyaya takmış oluyor. Ne güzel memleket 1 cent kağıt parçasını 100e çak. Dünyanın bundan kurtulması gerekli, akla mantığa aykırı....kalpazanın dürüst versiyonu gibi..

ozziem
29-08-2013, 09:57
Gösterge Faiz tepetaklak. 9.43..

Enpara 9.90 mantıklı gibi. ABD 10 yıllıklar 2.70 e kadar düştükten sonra 2.80 e çıktı .
Şimdi ABD 10 yıllıkları izlememiz gerek gibi. Bizde faiz yükselmeyecek, faizin yükselmesi bu iktidar varken imkansız olduğunu anladık.

twilight1517
29-08-2013, 10:28
arkadasin biri sonsuza kadar para basabilir demis...buraya kadar para basmanin etkisini bir kac yil icinde zaten butun dunya cekecek....hele bir de sonsuza dek bassin ne olur ki demis ? ne olcaginiz omrumuz yeterse goruruz hepimiz....varlik alimi sonbaharda azaltacagini 2014 un basindan itibaren de faizleri artiracagini fed soyledi zaten...parayi en paraya gomduk nasilsa...1 ay sonra ins % 12 lerden gomeriz.....basci faizi artirmicani soyledi dogrudur...4.70 den 10.50 ye nasil ciktiysa bir anda...9.80 den 15 e de cikar....seve seve cikmasa bile s.ke s.ke cikartirlar gozunun yasina bile bakmazlar

kameriko8
29-08-2013, 11:06
arkadasin biri sonsuza kadar para basabilir demis...buraya kadar para basmanin etkisini bir kac yil icinde zaten butun dunya cekecek....hele bir de sonsuza dek bassin ne olur ki demis ? ne olcaginiz omrumuz yeterse goruruz hepimiz....varlik alimi sonbaharda azaltacagini 2014 un basindan itibaren de faizleri artiracagini fed soyledi zaten...parayi en paraya gomduk nasilsa...1 ay sonra ins % 12 lerden gomeriz.....basci faizi artirmicani soyledi dogrudur...4.70 den 10.50 ye nasil ciktiysa bir anda...9.80 den 15 e de cikar....seve seve cikmasa bile s.ke s.ke cikartirlar gozunun yasina bile bakmazlar

Eski kıytırık ekonomi olsaydı şimdi dolar 2,5 faiz 15 i geçmişti geziden bu yana..o yüzden o olacak bu olacak diye kimse umutlanmasın...sağlam kazığa bağlamışlar..al faize tepetaklak...dolarda işler durulur iner 1,9 altına...olan 2 den haldır huldur dolar alana olur....

inanna
29-08-2013, 11:57
Eski kıytırık ekonomi olsaydı şimdi dolar 2,5 faiz 15 i geçmişti geziden bu yana..o yüzden o olacak bu olacak diye kimse umutlanmasın...sağlam kazığa bağlamışlar..al faize tepetaklak...dolarda işler durulur iner 1,9 altına...olan 2 den haldır huldur dolar alana olur....

O gün bugünmüdür bilmiyorum ama geçmişte olanlar geleceğinde teminatıymış gibi kurgularken , birgün gidenin ardından mal mal bakacağız diye düşünüyorum...:vurkafa: olmayız inşallah...

twilight1517
29-08-2013, 12:03
adamlarin tutunduklari bir dal var o da fed....bakalim fed paraya fren yaptiginda cok bilmis bakanlarimiz napicak...

Heval
29-08-2013, 12:24
"Brezilya MB gösterge faiz oranını %9’a yükseltti. Böylece Brezilya’da politika faizi Nisan’dan bu yana 175bps yükseltmiş oldu."

Deutsche Bank'ın New York'taki döviz stratejisi küresel
başkanı Alan Ruskin söyle diyor:
"Tahvil alımlarının azaltılmasını geciktirmek, kısa vadede
olumu risk durumu yaratabilir ancak zaman içinde daha büyük
negatif risk doğurur.
"Bu durumda Fed'in gelişmekte olan piyasaların para
birimlerini dolaylı olarak desteklemesi güçleşir. Bunun için
ancak alımları azaltmanın uzunca bir süre için erteleneceğini
açıkça ifade etmesi gerekir ki, böyle bir şey de olmaz.
"Bu senaryoda, gelişmekte olan piyasalarda kısa süreli bir
yükseliş olsa da bu, yatırımcıların daha çok satışa yönelmeleri
için bir fırsat olarak görülebilir. Cari açıkları büyük olan,
yani harcamalarını destekleyecek dış sermayeye ihtiyaç duyan
ülkeler özellikle bu durumda çok risk altında kalırlar."
NEW YORK, 29 Ağustos (Reuters) -

Türkiye
İhracat Temmuz ayında yüzde 2.2 artarak 13.11 milyar dolar, ithalat yüzde 10 artarak 22.92
milyar dolar olarak gerçekleşti.

Zihnimizi netleştirmek açısından Ekonomik Verilere ve Dünyada olan olaylara bakmak yeterli olur sanırım....

kızılyıldız
29-08-2013, 12:25
Brezilya 0,50 daha artırdı. faiz 9.....60 milyar satış yaptı, ateş bir gün düştü. bakalım biz nereye gideceğiz.

twilight1517
29-08-2013, 13:00
http://www.taraf.com.tr/oguz-karamuk/makale-sevgili-maradona.htm

euphory
29-08-2013, 13:59
Dolar ,Euro, Altın ve Gösterge Faiz düşüşte Borsa yükselmekte bugün nedenini bilen bir yoldaş var mı?

arda27
29-08-2013, 14:21
Brezilya 0,50 daha artırdı. faiz 9.....60 milyar satış yaptı, ateş bir gün düştü. bakalım biz nereye gideceğiz.

endonezya merkez bankasıda 6,5 den 7 ye yukseltmiş politika faizlarini

dudu
29-08-2013, 14:50
Dolar ,Euro, Altın ve Gösterge Faiz düşüşte Borsa yükselmekte bugün nedenini bilen bir yoldaş var mı?

Gorunur veya herkesin gormek istedigi nedeni: Ali BABACAN konustu ortaligi sakinlestirdi.

Gercek nedeni: Hic bir sey sonsuz degildir. Cikis da dusus de... Yeni dengeler olusur, hayat devam eder.

Syg,

Heval
29-08-2013, 15:36
Bir dönem piyasalarda Saadet zincirleri olan organizasyonlar cirit atardı.Sisteme son girenin parası ondan önce girmiş olanlara değişik isimler altında ödenirdi.Sisteme giriş durduğunda toplanan parlardan ödeme yapılır ,yenilerinin gelmesi umut edilirdi.Bu sistemlerin hepsi sonunda binlerce madur insan bırakarak tarihin sayfalarında yer aldılar.

Yeşil Sermaye diye bir dönem isimlendirilen Yimpaş da aynı mantıkla para toplamış 5-20 milyar arası bir parayı yok etmişti.

Türkiyenin geldiği nokta buna benziyor, Sıcak Döviz girişi durduğu anda MB rezervleri belirli bir süre yeterli olacaktır.Ama bu süre zarfında ( bu aralıkta) yeni giriş olmassa yandı keten helvası ....Ponzi sistemi gibi sistem çökecektir.

Sisteme para girişi olup olmayacağı ise FED in alacağı kararlara bağlı , hepsi bundan ibaret.........

ozziem
29-08-2013, 15:45
Bir dönem piyasalarda Saadet zincirleri olan organizasyonlar cirit atardı.Sisteme son girenin parası ondan önce girmiş olanlara değişik isimler altında ödenirdi.Sisteme giriş durduğunda toplanan parlardan ödeme yapılır ,yenilerinin gelmesi umut edilirdi.Bu sistemlerin hepsi sonunda binlerce madur insan bırakarak tarihin sayfalarında yer aldılar.

Yeşil Sermaye diye bir dönem isimlendirilen Yimpaş da aynı mantıkla para toplamış 5-20 milyar arası bir parayı yok etmişti.

Türkiyenin geldiği nokta buna benziyor, Sıcak Döviz girişi durduğu anda MB rezervleri belirli bir süre yeterli olacaktır.Ama bu süre zarfında ( bu aralıkta) yeni giriş olmassa yandı keten helvası ....Ponzi sistemi gibi sistem çökecektir.

Sisteme para girişi olup olmayacağı ise FED in alacağı kararlara bağlı , hepsi bundan ibaret.........

Bu adamlara hiiç bir şey olmaz, emin olun.
FED bir şekilde bu adamları sevindirecek kararı alacaktır.
Ne zaman bu adamlar gider(kendi istedikleri zaman bıkınca giderler, bunun dışında gitmezler), o zaman işte FED acaip bir karar alıp balonu patlatır ve sonra ne olur biliyonuz mu? Bu adamlar gitti bak hemen kriz oldu derler ve sonsuza dek kahraman kalırlar. Olacak olan budur:) Anca tarihte bir kişi "durun ya bak şu dönemde şöle şöle şeyler yapılmış, asıl yanlışları o adamlar yapmış " derse belki durum biraz anlaşılır.
Bu durum aynı şunun gibidir tarihimizden örnek verirsek;
Muhtemelen Kanuni döneminden sonra Osmanlı halkı ne süper bir padişah diyordur yok şurayı aldı burayı aldı.
Ama yüzyıllar sonra tarihi okuduğunuzda; o dönemin sonlarında yapılan büyük hataların duraklama ve gerileme dönemini hazırladığı düşüncesi ortaya çıkıyor. Bunun gibi bir şey olacaktır 10 yıllar sonra "bu adamlar" ın durumu.

ozziem
29-08-2013, 15:46
BÜYÜME VERİLERİ ARDINDAN 10 YILLIK ABD TAHVİL FAİZİ %2.8278'İ GÖRDÜABD VERİLERİ ARDINDAN DOLAR/TL KOTASYONLARI 2.0380'İN ÜZERİNİ GÖRDÜ

Tekrar ABD 10 yıllıklar yukarıya çevrildi . Bu sefer 3.00 denemesi yaparsa bizdeki o çift haneler geri gelebilir.
Bizimkilerin dediklerinin bir önemi yıoktur, aslolan ABD 10 yıllıklardır.