PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42

memet1
29-08-2013, 16:47
iktidarın devamı sıcak paranın gelmesine bağlımı,bağlı,sıcak para dünyada nereye gidecek,yine bize gelecek,faizler dünyada en iyi kimde brezilya,türkiye,kimin cari açığı var,sıcak paraya ihtiyacı olan kim,türkler...rahat olun bu sıcak para evde oturmayacak yoldaşlar...yetkililer yola gelince yani faiz artışı yeterince olunca gelecekler merak etmeyin...arada bizde nemalanabilirsek neala...bana göre sıcak para dönecek...sizce reis bunu bilmiyormu...jöleli nederse desin sıcak sayesinde yerinde oturdoğunu biliyor...çünkü gelirken sıcaklarla geldi...

liz22
29-08-2013, 17:37
benzine mazota güzel zam. defamı gelecek. bizi izlemeye devam edin..

fxxx
29-08-2013, 18:02
Hsbc, 2014-q3, usdtry parite tahminini 06.08.2013' de 1.85 olarak revize etmiş.

aficionado
29-08-2013, 21:35
Hsbc, 2014-q3, usdtry parite tahminini 06.08.2013' de 1.85 olarak revize etmiş.

HSBC ne derse tersi olur.

memet1
29-08-2013, 22:25
yoldaşlar,bugüne kadar yazılıp çizilmeyen şeyler yapacak heralde başçı...yavaş yavaş piyasada ikna oluyor heralde...mevduata devam diyorum...yumuşak atın çiftesi olacak heralde...birde geçmişte bilen vardı...bddk sitesinden bankaların kar zarar felan bakılıyordu,link verirseniz seviniriz..tşk...adam 1.92ye indirecek heralde...yani reise bazı açıklamalar yapmıştır heralde...yada reis sormuştur...git öğrende gel diye...brezilya nasıl yapıyor öğrenmi dedi acaba...şu linktekileri bilenler bi yorumlasa tşk...http://www.ensonhaber.com/merkez-bankasi-icin-konusulan-5-kurtarma-senaryosu-2013-08-29.htmlçok heralde yazmışım özür...

memet1
30-08-2013, 00:42
yoldaşlar,bugüne kadar yazılıp çizilmeyen şeyler yapacak heralde başçı...yavaş yavaş piyasada ikna oluyor heralde...mevduata devam diyorum...yumuşak atın çiftesi olacak heralde...birde geçmişte bilen vardı...bddk sitesinden bankaların kar zarar felan bakılıyordu,link verirseniz seviniriz..tşk...adam 1.92ye indirecek heralde...yani reise bazı açıklamalar yapmıştır heralde...yada reis sormuştur...git öğrende gel diye...brezilya nasıl yapıyor öğrenmi dedi acaba...şu linktekileri bilenler bi yorumlasa tşk...http://www.ensonhaber.com/merkez-bankasi-icin-konusulan-5-kurtarma-senaryosu-2013-08-29.htmlçok heralde yazmışım özür...jöleli beyaz tvde döktürüyo...içerde neler konuşulduğunu öğrenmek isteyenlere...2.07 dolarcıların geri dönmeye başladığını söylüyor...yersek...

pazarcışükrü51
30-08-2013, 01:24
Adamın dolar tahminleri
genelde tutar
borsa tahminleri
pek tutmaz
2.07 den düşünce
nereye kadar düşeceğini
söyledi mi?

Heval
30-08-2013, 03:01
Bekleyin ve sabredin , zaman herşeyin ilacıdır , Sağdan soldan bilgi toplayıp temennileri senaryo diye yazan goygoycuları da bir kenara itin.

FED amcamın fren muhabbeti kullanılarak Resesyona giren Dev EM (BRIC) de millet realizasyon peşinde , bizide mercek altına aldılar ve şu soruyu soruyorlar acaba trend devam ederse bunlar borçları çevirebilirler mi?

Sorun biz giren Döviz ile Hovardalık yapmışız.(temmuzda Bol Bol Araba İthal etmişiz pehhhhhh) Sorun burada, Tahvil almaya başlarlarsa piyasaya TL verecekler ,yani para basılacak , FED para basında USD ye ne olduğunu herkes gördü :)
IMF ile anlaşmak için oldukça erken ve seçim var !!!!

Tek dal Her gece FED duasına çıkmak :)

twilight1517
30-08-2013, 10:04
Adamın dolar tahminleri
genelde tutar
borsa tahminleri
pek tutmaz
2.07 den düşünce
nereye kadar düşeceğini
söyledi mi?

bilmez miyiz tahminlerini....1$= 1 tl demisti :)) acaba bize 1$=2 tl mi demeye calisti bilemiyoruz ki :D neyse ucu karanlik bir yola girdik zaten soforun gozleri de kapali ins bir yere toslamayiz...tum dunya faiz artirirken uleeeyynnn ben artirmiyorummm var mi demek ne kadar dogru hep birlikte gorucez

sulzer
30-08-2013, 10:52
bilmez miyiz tahminlerini....1$= 1 tl demisti :)) acaba bize 1$=2 tl mi demeye calisti bilemiyoruz ki :D neyse ucu karanlik bir yola girdik zaten soforun gozleri de kapali ins bir yere toslamayiz...tum dunya faiz artirirken uleeeyynnn ben artirmiyorummm var mi demek ne kadar dogru hep birlikte gorucez

bu güne kadar ne dedilerse tersini yaptılar..
not.edelim dolar yılsonu 1.92 imiş
faizde terkrar 6.50 düşermiş.
neye güvenerekten ab veya abd mi fed,mi güveniyorlar.
savaş kışkırtıcılıgı yaparkenmi
fed sıklaştırmaya giderkenmi
elindeki 40 milyar dolar ilemi ,ki
bak mısır karıştı diye benzine 14 mazota 16 otogaz 6 kuruş zam yaparken bile kendinde degilde başkasına mok atıyor..
benzinde litre fiatının maliyeti 1.60 tl ötv ve kdv ile 5.10 bu ötv ve kdv rahmetli özaldan kaldı verginin vergisi ..
hiç kimse bu olagan üstü durumlarda ötv ve kdv düşürelim aklına gelmiyor..tübraş satılmayan benzini 1.61 tl yurtdışına satıyor..ancak bu kadar kazık atılır kendi vatandaşına ..
varolun az olmuş efendiler gelecekte doları 2.91 benzini 10 tl mazotu 12 tl otogaz ı 5 tl satarsınız..
nasılsa arkanızda meydanlarda seslendiriyorsunuz % 50 yetmez 60 olsun diyorsunuz olsun olsun cebiniz dolsun ..

faruko
30-08-2013, 10:55
Bunlar (biz) borçları çeviremeyecek duruma gelirse onlar da altında kalır sadece biz değil. Malum, memleketin ve borsamızın yarıdan fazlası yabancıların elinde.

Bekleyin ve sabredin , zaman herşeyin ilacıdır , Sağdan soldan bilgi toplayıp temennileri senaryo diye yazan goygoycuları da bir kenara itin.

FED amcamın fren muhabbeti kullanılarak Resesyona giren Dev EM (BRIC) de millet realizasyon peşinde , bizide mercek altına aldılar ve şu soruyu soruyorlar acaba trend devam ederse bunlar borçları çevirebilirler mi?

Sorun biz giren Döviz ile Hovardalık yapmışız.(temmuzda Bol Bol Araba İthal etmişiz pehhhhhh) Sorun burada, Tahvil almaya başlarlarsa piyasaya TL verecekler ,yani para basılacak , FED para basında USD ye ne olduğunu herkes gördü :)
IMF ile anlaşmak için oldukça erken ve seçim var !!!!

Tek dal Her gece FED duasına çıkmak :)

Pythagoras
30-08-2013, 11:25
ziraat bankası 92 gün 9.50 75K

şuraya oran yazacak kimse yok mu ?

arkadaşlar oran paylaşırsanız topic ana amacına hizmet etmiş olur.. rica ediyorum...

julia.luthor
30-08-2013, 11:28

arkadaşlar oran paylaşırsanız topic ana amacına hizmet etmiş olur.. rica ediyorum...

ziraat 9.50% verdiyse oranların artması gerek...
yanılıyor muyum?
çoğu kişi enpara'yı baz alıyor.
ben odea ile görüşürsem yeni müşteri oranını yazarım...
saygılar.

powerpc
30-08-2013, 12:25
yoldaşlar,bugüne kadar yazılıp çizilmeyen şeyler yapacak heralde başçı...yavaş yavaş piyasada ikna oluyor heralde...mevduata devam diyorum...yumuşak atın çiftesi olacak heralde...birde geçmişte bilen vardı...bddk sitesinden bankaların kar zarar felan bakılıyordu,link verirseniz seviniriz..tşk...adam 1.92ye indirecek heralde...yani reise bazı açıklamalar yapmıştır heralde...yada reis sormuştur...git öğrende gel diye...brezilya nasıl yapıyor öğrenmi dedi acaba...şu linktekileri bilenler bi yorumlasa tşk...http://www.ensonhaber.com/merkez-bankasi-icin-konusulan-5-kurtarma-senaryosu-2013-08-29.htmlçok heralde yazmışım özür...

elindeki olmayan döviz ile mi yapacak bu dediklerini, bu emir kulu açıkça saçmalıyor, iyice paniğe kapılmış. o elindeki 40 milyar $ çerez parası, zaten mayıstan beri 20 milyar $ sattı ne oldu döviz dahada arttı. enflasyon ve döviz rekor düzeyde artacak herkes hazırlıklı olsun.

pazarcışükrü51
30-08-2013, 13:49
Haftaya hem dolar hem borsa hemde altında
düşüşler devam edebilir
ben hiç bir şekilde ABD nin
Suriye'yi vuracağına inanmıyorum
Daha öncende vuracağı gündeme geldi
Vuramadı
Rusya buna izin vermez
G20 zirvesinde
ilerde
Rusyada
Suriye yine gündeme gelir
::::Sanırım bu seferi Rusya'da düzenlenecek::::
Bu Konu konuşulur
Gündeme gelir
bu arada gaz maskes satan firmalar
Ceblerini doldurur
Doldurmaya devam eder
Köşe olur
Al 15 sat 85 e :he:
Faiz ne olur derseniz Eylül'de
10 taban olur
10-10.50 bandında
Taban çalışması yapar
Böyle bir taban çalışması olursa
2014 faiz
12 yi Nisan
2014 den önce görür
Ytd

Heval
30-08-2013, 13:59
Haftaya hem dolar hem borsa hemde altında
düşüşler devam edebilir
ben hiç bir şekilde ABD nin
Suriye'yi vuracağına inanmıyorum
Daha öncende vuracağı gündeme geldi
Vuramadı
Rusya buna izin vermez
G20 zirvesinde
ilerde
Rusyada
Suriye yine gündeme gelir
::::Sanırım bu seferi Rusya'da düzenlenecek::::
Bu Konu konuşulur
Gündeme gelir
bu arada gaz maskes satan firmalar
Ceblerini doldurur
Doldurmaya devam eder
Köşe olur
Al 15 sat 85 e :he:
Faiz ne olur derseniz Eylül'de
10 taban olur
10-10.50 bandında
Taban çalışması yapar
Böyle bir taban çalışması olursa
2014 faiz
12 yi Nisan
2014 den önce görür
Ytd

Günlükteki Doji Barı görmüş olmalı şöleli :)

Dolar gevşemez , Faizi Brezilya seviyesine resmi olarak çıkarmadıkları sürece USD up, FED de destek verirse USD uzun soluklu trendine devam eder....

mandrake
30-08-2013, 16:30
yani bu durumda abd tüm dünyaya takmış oluyor. Ne güzel memleket 1 cent kağıt parçasını 100e çak. Dünyanın bundan kurtulması gerekli, akla mantığa aykırı....kalpazanın dürüst versiyonu gibi..

isyan etme

Isyan edersen ulkende kimyasal maddeli silahlar bulurlar seni terorist ilan ederler, insanlik dusmani ilan ederler

O yuzden bu yazdiklarimi herkes bildigi halde hickimse sesini cikarmiyor. saddam, petrolu Euro ile satacagim dedikten iki gun sonra ABD girdi Iraka.
tesadufmu?

degil

ABD yi ayakta tutan teknolojiymis yok cok iyi universiteleriymis zart zurt hikaye bunlar

Borcumu odeyemiyorum dedigin gun mahvoldun bu piyasada.

Baska bir kilit cumle;

ABD ne kadar borclanirsa para basarsa elektronik para yaratirsa (QE) dunya halki o kadar fakirlesiyor. Cunku dunyada 196 ulke ayni sartlarda para basip ekonomisini idare ederken bir tek Amerika'nin parasi dunya ticaretini yonetiyor. Ne isi var baska paralarin benim memleketimde yada cebimde diye kimse sormuyor. Hatta, kimse cebinde yabanci para olmasinin kendisini ve ulkesini fakirlestirdiginin farkinda degil.

mandrake
30-08-2013, 16:35
O gün bugünmüdür bilmiyorum ama geçmişte olanlar geleceğinde teminatıymış gibi kurgularken , birgün gidenin ardından mal mal bakacağız diye düşünüyorum...:vurkafa: olmayız inşallah...

meselde orada zaten adamlarin alternatifi yok

en iyisi onlar

inanna
30-08-2013, 20:02
meselde orada zaten adamlarin alternatifi yok

en iyisi onlar

Sanırım üstü kapalı yazmışım, farklı anlaşılmış.Bemim kastım 2006 2008 2011 gibi bir sürü dalgalanmadan sonra ,olağandışı likidite yüzünden döviz sürekli geri geldi.Hep böyle olacak şeklinde şartlandık.Yine FED'e bağlı olmakla birlikte , bir gün dövizin altının vb. arkasından mal mal bakabiliriz.Kastım buydu.Selamlar...

memet1
30-08-2013, 22:42
Sanırım üstü kapalı yazmışım, farklı anlaşılmış.Bemim kastım 2006 2008 2011 gibi bir sürü dalgalanmadan sonra ,olağandışı likidite yüzünden döviz sürekli geri geldi.Hep böyle olacak şeklinde şartlandık.Yine FED'e bağlı olmakla birlikte , bir gün dövizin altının vb. arkasından mal mal bakabiliriz.Kastım buydu.Selamlar...
iyide sıcak para nereye gidecek,evdemi yatacak...bilenler söylesin...mesela hepimizde bir bankaya girerken aynı gün valör şartı istiyoruz niye...1gün bile boşta kalmasın diye değilmi...aynı şeyi bu sıcak sahipleri portföy yöneticileri düşünmüyormu acaba...dünyada sıcağın gideceği ülkeler kaç taneki...en yüksek getiriyi yine türklerden çıkaracaklar...çünkü düşük kur,dünyaya göre göreceli iyi faiz bizde...cari açıktan dolayıda jöleleli bile muhtaç...

kızılyıldız
31-08-2013, 02:18
iyide sıcak para nereye gidecek,evdemi yatacak...bilenler söylesin...mesela hepimizde bir bankaya girerken aynı gün valör şartı istiyoruz niye...1gün bile boşta kalmasın diye değilmi...aynı şeyi bu sıcak sahipleri portföy yöneticileri düşünmüyormu acaba...dünyada sıcağın gideceği ülkeler kaç taneki...en yüksek getiriyi yine türklerden çıkaracaklar...çünkü düşük kur,dünyaya göre göreceli iyi faiz bizde...cari açıktan dolayıda jöleleli bile muhtaç...

2001 de nereye gittiyse oraya gider tekrar gelir, düzen bu değilmi. Önemli olan onlar gitmeden bizim yakalayabilmemiz o zamanı.

julia.luthor
31-08-2013, 08:57
FEDailer ABD’ye savaş açtı!

FEDailer ABD’ye savaş açtı! Sonra Oku

FED’in bol para politikasını terk edecek olması nedeniyle para birimleri hızla eriyen ülkeler doların belini birlikte kıracak. Üstelik bu operasyona haftalar değil sadece günler kaldı! Bu müjdeli haberi Hintli Ekonomi Bakanı verdi

Doların para birimleri karşısındaki ezici gücü gelişen ülkeleri ortak hareket etmeye itti. Parası yüzde 21 değer kaybeden Hindistan öncülüğünde dolara bel kırma operasyonunun fitili ateşlendi. Reuters'ın haberine göre milli paraları yerle bir olan Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan, Malezya, Çin ve Güney Afrika'ın da dahil olduğu 12 ülkeden en az 4-5'i ortak ve eş zamanlı döviz satışı yaparak kura müdahale edecek. ABD Merkez Bankası’nın (FED) dağıttığı doları çekme operasyonuna karşı piyasaya can suyu verilmiş olacak. 2 lirayı aşan Türk Lirası gibi gelişen ülke para birimlerinin de değer yitirmesine engel olunmuş olacak. Konu hakkında Hindistan Ekonomi Bakanlığı danışmanlarından Dipak Dasgupta Reuters'e bilgi verdi ve "Kur spekülasyonları ekonomimize zarar veriyor. Artık harekete geçerek yaşananlara dur demenin zamanı geldi. Söz ettiğimiz çözümün hayata geçmesi artık haftalar değil sadece günlerle sınırlı. Hiç bir engel tanımayız" dedi. Hintli bürokratın bu sözleri Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erden Başçı'nın "Savunmaya değil, hucümü geçiyoruz. Göreceksiniz çok yakında dövizin belini kıracağız" sözlerini anımsattı.

CEPHANE 6 TRİLYON $
Hintli yetkilinin adeta meydan okurcasına dile getirdiği ortaklık pek de küçümsenecek cinsten değil. Buna göre söz konusu ülkelerin sadece 4-5 tanesi bile ortak hareket edecek olsa yaklaşık 1.2 trilyon dolara ulaşan bir döviz rezervi ortak harekette kullanılabilir hale gelecek. Ortaklığa Çin'in de dahil olmasıyla bu büyüklük 6 trilyon dolara kadar yükselecek. Tüm bu yaşananlardan en büyük darbeyi para birimlerinde yaşanan yüzde 21 kayıpla Hindistan, yüzde 18 kayıpla Brezilya ve yüzde 14 ile Türkiye ile Güney Afrika almıştı.

BAŞÇI’NIN SİHİRLİ FORMÜLÜ BU MU?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Doların belini kıracağız” derken sihirli formülün ne olduğunu söylememişti. Şimdi şapkadan çıkacak tavşanın bu güç birliği mi olduğu merak ediliyor!

‘Bırakın kurlar düşsün, kaybı ihracat kapatır’

ABD Merkez Bankası’nın (FED) bol para politikalarını terk edeceği açıklamasının ardından baskı altında kalan gelişmekte olan ülke kurlarına yönelik endişeler devam ediyor. Başta Hindistan, Endonezya ve Türkiye olmak üzere pek çok ülkenin para birimi geride kalan haftalar içerisinde son 5 yılın en sert düşüşlerini yaşadı. BNP Paribas’a göre gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının, para birimlerini dolar karşısında desteklemeyi bir kenara bırakıp ucuz paranın getireceği ihracat avantajlarından faydalanmanın yollarını aramaları gerekiyor. Bankanın yayınladığı raporunda eylül ayında FED’in yapacağı faiz toplantısının önemine işaret edilmekle birlikte gelişmekte olan ülkelere uzun vadeli plan dahilinde yatırım yapanların kârlı çıkacağına işaret edildi. BNP Paribas Kur ve Faiz Uzmanı Mirza Baig, “Bırakın kurlar değerini yitirsin ve gerçek seviyelerine insin. Ucuz para, ihracat destekli çıkışın anahtarı olacak” önerisinde bulunuyor.

‘SABREDEN KAZANIR’
Bank of America Merrill Lynch’e göre ise gelişmekte olan ülkelere yönelik uzun vadeli yatırım yapanlar gelecek yıl yeni çıkış sürecinde sabırlarının mükâfatını alacak.

http://i39.tinypic.com/2exoe4j.jpg

Gelişen ülkeler çözümü Jackson Hole’da üretti

Hindistan’dan gelen sürpriz ortaklık önerisiyle birlikte akıllara geçtiğimiz günlerde ABD’de Wyoming Eyaleti’nin Jackson Hole kentinde gerçekleşen merkez bankası başkanları zirvesi geldi. Bu zirve öncesi gelişmekte olan ülke yetkilileri aynı 2008 krizi esnasında olduğu gibi kur sorunuyla da başa çıkabilmek için ortak hareket edilmesi talebinde bulunmuştu. Yapılan yorumlara göre Batılı ülkelerden beklenen desteği alamayan gelişmekte olan ülke yetkilileri zirvede bir araya gelerek ortak hareket kararı aldı. Uzmanlar kur sorunu yaşayan pek çok ülkenin bu ortaklığa destek vereceğini dile getiriyor. Gelişmekte olan ülke yetkilileri ise yıllarıdır süren toparlanma sürecini felaket tellallığı yapan spekülatörlerin kur oyunlarına kurban ettirmeyeceklerinin altını çizdi.

ÇİN EN BÜYÜK REZERVE SAHİP

FED’in para musluğunu kesecek olmasından en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye de var. TL’nin değeri 3 ayda yüzde 13.9 değer kaybederken, dolar hafta içinde tarihi rekor olan 2 TL’yi görmüştü.

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/873677-fedailer-abdye-savas-acti

JonDowes
31-08-2013, 09:32
Sayısal veri olarak güzel haber ama iddiaları biraz gaz içeriyor. Hindistan-Türkiye-Rusya gibi büyük ama dışa bağımlı ülkelerin ortak kaderi, böyle zamanlarda para çıkışı. ama dışarının ona bağımlı olduğu ülkeleri buna dahil etmemek lazım. Çin ABD'nin en büyük kreditörüyken, FED'in doları kısmasını niye umursasın, zaten onu fonlayan da Çin.

Kapitalist tarihi boyunca kendi parasını değersiz tutan Çin'in, yıllardır devam ettirdiği yönetilen dalgalı kur rejimi hala devam ederken... "doların yükselişine savaş açması" kadar az ihtimalli bir olay yok. Birincisi dolar değer kazanıyorsa RMB de değer kazanıyor çünkü peg'li. aslında dolar değer kazanmıyor; ne EUR ne CHF ne JPY'de anormal düşüşler yok. "Gelişen ülke paraları düşüyor" ve Türkiye de onlardan biri. Çin'i pek geren bir durum yok; Hindistan düşünsün... eğer doğru analizle "Çin rekabet gücünü kaybedecek çünkü parası değer kazanıyor" diyorsak da bu sefer adamlar dolar satmak bir yana dolar almak isterler ki buna da gerek yok çünkü bantlar belli. yavaş yavaş da olsa kendileri dolara karşı oynatıyorlar.

sözün özü; sayılan ülkeler beş on tane de olsa ekonomik açıdan 6 yaşında çocuk gücünde. Çinli liseli abileri de yardım etmeyecek ve FED gibi bir izbanduta mahalle maçından çocuk toplamakla el ense çekilemez.

Ms-DoS
31-08-2013, 10:32

Ben ziraat bankasından 10 gün önce telefonda %8 teklif aldım daha yüksek bir miktar için gelin görüşelim dediler 3-4 gğn sonra gidip görüşürüm.Siz bu teklifi nasıl aldınız ? 92 gün olduğu için mi ? İlk gittiğinizde kaç önermişlerdi ? Tavsiyede bulunursanız sevinirim.

reset
31-08-2013, 10:42
Ben ziraat bankasından 10 gün önce telefonda %8 teklif aldım daha yüksek bir miktar için gelin görüşelim dediler 3-4 gğn sonra gidip görüşürüm.Siz bu teklifi nasıl aldınız ? 92 gün olduğu için mi ? İlk gittiğinizde kaç önermişlerdi ? Tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Zirarat BAnkası 9,5 pek mümkün gelmiyor bana

Pythagoras
31-08-2013, 13:10
Garanti bankası 92 gün 9.80 +75K.. +46 gün 9.30 e vadeli

Enpara +46 gün 9.90

LVTHN
31-08-2013, 13:46

Enpara +46 gün 9.90

9.80 hangi şubeden aldınız acaba?

borky
31-08-2013, 15:10

Oyunun kurali budur, sicak para tabiki yeniden gelecek ama once bir cikip yakip yikmasi lazim ortaligi. Bir de ekonomide modeller lineer degildir genelde, soyle orneklersek MB 20 milyar USD satarken kurun 1.82'den 2.02 cikmasi olusuyorsa, son 40 milyar USD'si kaldiginda degisim ayni oranda olmaz, hele ki su eldeki 40in yarisi da gitsin o zaman kursun bile sikamaz. 1 haftada kur 3 ayda yaptigi yukselisi yapar o zaman. Uzun sozun kisasi baslangica 1 birim yabanci para cikarkan kuru %1 yukseltiyorsa, konjonktur MBni koseye sikistigi ortam ise 1 birim yabanci para kuru %3 yukseltir. Heleki bizim gibi sicak para muptelasi ekonomilerde.

Yabancinin da gayet isine gelir; kur ne kadar yukselirse, geri donusunde o kadar karli olacak adam. Heleki USde faizler 2.80ler uzerine oturdugunda 3.5-4 seviyesine cok kolay ulasacagini dusunuyorum. Adam TR'de ki faizi ne yapsin. Hem kuru yukseltiyor, hem de US'den fonluyor kendini %4ler ile.

JonDowes
31-08-2013, 17:01
Yabancinin da gayet isine gelir; kur ne kadar yukselirse, geri donusunde o kadar karli olacak adam.

Katılmıyorum. Mevzubahis ülkeden şu sıralar çıkan yabancılarsa; bu ülkeye girerken dolar satarak geldiler. bu yazdıgınızdan: 1.80'den sattığı doları "ne kadar yüksekten geri alırsa o kadar iyi" anlamı çıkar ki dogru olmaz. şu anda ülkede hiç yatırımı olmayan yabancı elbette dolarını yüksekten bozarak gelmek ister ama o adamlar zaten şu an "çıkan para" içerisinde değiller tanım gereği. onların ki sadece birer dilek; rapor ve haber yaptırarak psikolojik etkileri olur sadece. "parasal" etkisi olan adam gelecekte 3 lira fazla kazanayım diye bugün 3 lira zararı kabul etmez. ülkeden çıkmak isteyen grup, kur yükselmeden çıkmaya çabalar ki kur zararı yemesin. yeni yatırım yapmak isteyen grup ise tam tersine kurun maksimumunu yakalarsa bundan hoşnut olacaktır gelecekte yazacakları kur + faiz kazancından dolayı.

pazarcışükrü51
31-08-2013, 18:35
Eylül'de başçı faiz 12 olmaz dedi
Bana pek inandırıcı gelmedi
bence faizi Eylül'de
sert yükselişe geçecek
Bunu şuradan yakaladım
Garanti bankasınn sitesine
girdim adam 1 yıl vadelide 9.30 vermiş
6 aylık için 9.20
Demekti parayı ucuzdan
kapatma derdindeler
Hangi dağda kuş öldü?
YTD

eray026
31-08-2013, 19:10
Bankalar artık, müşteriden habersiz ücret ve komisyon alamayacak.
BDDK ile Türkiye Bankalar Birliği’nin ortak çalışması sonucu oluşturulan yeni kurallar 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

http://t24.com.tr/haber/bankalar-artik-musteriden-habersiz-ucret-ve-komisyon-alamayacak/238340

eray026
31-08-2013, 19:13
Banka, hizmeti durduramaz’

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, Türkiye Bankalar Birliği’nin hazırladığı tebliğin müşteriden daha çok bankalar lehine düzenlemeler getirdiği görüşünde. Ağaoğlu’nun yeni tebliğle ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Anayasa, Tüketici ve Borçlar Kanunu ile tüketiciye tanınan haklar, bankaların tebliği ile geçersiz hale gelemez. Tebliğdeki en büyük eksiklik, bankayla zorunlu olarak yapılan işlemlerden alınan komisyon ücretlerinin göz ardı edilmesi. Örneğin bir öğrenci harcını yatırırken kendinden bir hizmet bedeli alınması doğru değil. Bunlarla ilgili tebliğde bir düzenleme yok. Devletin bankayla yapılmasını zorunlu tuttuğu işlemler var.

Zamlı ücreti beğenmeyerek vazgeçme hakkını kullanan müşteriye verilen hizmeti banka durdurabilecek. Bu kabul edilemez, hizmeti durduramaması gerekir. Örneğin ben 3 yıllık kredi kartımın aidatını kabul etmeyebilirim ve sözleşme bitene kadar bu hizmet durdurulamaz. 4077 sayılı kanun mal ve hizmetin satışından kaçınılmasını yasaklıyor. Tebliğle ‘bozacının şahidi şıracı’ durumunun ortaya çıkmasına tüketiciler olarak izin vermeyiz.”

http://tuketicilerdernegi.org.tr/duyurular/bankalarin-adimi-tuketiciler-icin-yetersiz/

blueberry
31-08-2013, 19:44

Enpara +46 gün 9.90

garanti e-vadeli +46 oranı 8.60..
9.30 12 ay için..

eray026
31-08-2013, 19:47
Finansbank sms göndermiş. 29.09.2013 'de vadesiz hesabınıza hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilecektir. Hesabınızı 29.09.2013 'e kadar ek masraf ödemeksizin kapatabilirsiniz.

1 Eylül’de yürürlüğe girecek olan yeni kurallar uygulanmaya başlamış demek ki. Yeni uygulamaya göre de tebliğden itibaren 15 günlük karar verme zamanım var.

borky
31-08-2013, 20:10
Katılmıyorum. Mevzubahis ülkeden şu sıralar çıkan yabancılarsa; bu ülkeye girerken dolar satarak geldiler. bu yazdıgınızdan: 1.80'den sattığı doları "ne kadar yüksekten geri alırsa o kadar iyi" anlamı çıkar ki dogru olmaz. şu anda ülkede hiç yatırımı olmayan yabancı elbette dolarını yüksekten bozarak gelmek ister ama o adamlar zaten şu an "çıkan para" içerisinde değiller tanım gereği. onların ki sadece birer dilek; rapor ve haber yaptırarak psikolojik etkileri olur sadece. "parasal" etkisi olan adam gelecekte 3 lira fazla kazanayım diye bugün 3 lira zararı kabul etmez. ülkeden çıkmak isteyen grup, kur yükselmeden çıkmaya çabalar ki kur zararı yemesin. yeni yatırım yapmak isteyen grup ise tam tersine kurun maksimumunu yakalarsa bundan hoşnut olacaktır gelecekte yazacakları kur + faiz kazancından dolayı.

Kisa vade olarak bakinca katilmaman normal, ama bu para giris-cikislarinin cycle oldugunu dusunursek ki bence kesinlikle oyle, paramin %80nini cikarirken kuru %20 iteliyorsam, geri kalan %20 ile %80 iteliyorsam dogru. Tersten bakarsak, cikan paranin %80ni cok daha yuksek kurdan sokabilecek adam.

Zaten demek istedigim adamin niyeti degil burada, modellemenin lineer olmadigidir. Yabanci para x/4 cikarken kur %20 yukseliyorsa, sonrasinda x/4 cikarken bu %40 belki %50 olarak yukselise yansiyacaktir.

Heval
31-08-2013, 21:38
Banka, hizmeti durduramaz’

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, Türkiye Bankalar Birliği’nin hazırladığı tebliğin müşteriden daha çok bankalar lehine düzenlemeler getirdiği görüşünde. Ağaoğlu’nun yeni tebliğle ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Anayasa, Tüketici ve Borçlar Kanunu ile tüketiciye tanınan haklar, bankaların tebliği ile geçersiz hale gelemez. Tebliğdeki en büyük eksiklik, bankayla zorunlu olarak yapılan işlemlerden alınan komisyon ücretlerinin göz ardı edilmesi. Örneğin bir öğrenci harcını yatırırken kendinden bir hizmet bedeli alınması doğru değil. Bunlarla ilgili tebliğde bir düzenleme yok. Devletin bankayla yapılmasını zorunlu tuttuğu işlemler var.

Zamlı ücreti beğenmeyerek vazgeçme hakkını kullanan müşteriye verilen hizmeti banka durdurabilecek. Bu kabul edilemez, hizmeti durduramaması gerekir. Örneğin ben 3 yıllık kredi kartımın aidatını kabul etmeyebilirim ve sözleşme bitene kadar bu hizmet durdurulamaz. 4077 sayılı kanun mal ve hizmetin satışından kaçınılmasını yasaklıyor. Tebliğle ‘bozacının şahidi şıracı’ durumunun ortaya çıkmasına tüketiciler olarak izin vermeyiz.”

http://tuketicilerdernegi.org.tr/duyurular/bankalarin-adimi-tuketiciler-icin-yetersiz/

%50 Halk desteği olan bu Partinin Hiç Halk Lehine bir düzenleme yaptığına şahit oldunuz mu? Ben şahsen olmadım, hep Büyük sermaye lehine karar çıkartıp bizleri koyun sürüsü olarak gördüler ....

İtalyan filminde adam şöyle diyor " Paranı Bankada Tutmayacaksın i senin parandan senden daha çok kazanırlar , Ya yatırım yap yada evinde sakla " :) Bizlerde yakında paraları çekip evde saklamaya başlıyacağız....

Eluus
31-08-2013, 22:34
%50 Halk desteği olan bu Partinin Hiç Halk Lehine bir düzenleme yaptığına şahit oldunuz mu? Ben şahsen olmadım, hep Büyük sermaye lehine karar çıkartıp bizleri koyun sürüsü olarak gördüler ....

İtalyan filminde adam şöyle diyor " Paranı Bankada Tutmayacaksın i senin parandan senden daha çok kazanırlar , Ya yatırım yap yada evinde sakla " :) Bizlerde yakında paraları çekip evde saklamaya başlıyacağız....

Ya da Bitcoin alıcaz, ben öyle yapıyorum. :)

TL'ye de lanet olsun, Dolar'a da, diğer bütün kağıt paralara da, altına da

Heval
31-08-2013, 23:09
Ya da Bitcoin alıcaz, ben öyle yapıyorum. :)

TL'ye de lanet olsun, Dolar'a da, diğer bütün kağıt paralara da, altına da

Ben biraz aeaştırdım , evde bitcoin üretebiliyoruz ama aylık 5 dolarlık falanmış, bunun için güçlü makina falan lazımmış...Ben Bitcoin e değilde Beyaz Rusyaya ilgi Duyuyorum, şu uçak bilet işinide halettimmi ben Beyaz Rusya yolcusuyum.Paraları Minsk de mi yeriz :) yoksa Bıyıklı yabancı olarak paramı kazanırız bilemiyorum

Eluus
31-08-2013, 23:43
Ben biraz aeaştırdım , evde bitcoin üretebiliyoruz ama aylık 5 dolarlık falanmış, bunun için güçlü makina falan lazımmış...Ben Bitcoin e değilde Beyaz Rusyaya ilgi Duyuyorum, şu uçak bilet işinide halettimmi ben Beyaz Rusya yolcusuyum.Paraları Minsk de mi yeriz :) yoksa Bıyıklı yabancı olarak paramı kazanırız bilemiyorum

Eh, sene sonunda bakarız hangisi ne kadar prim yapmış. :)

Şu an 1 BTC = 272 TL = 1,208,920 BYR

JonDowes
01-09-2013, 00:06
Zaten demek istedigim adamin niyeti degil burada, modellemenin lineer olmadigidir. Yabanci para x/4 cikarken kur %20 yukseliyorsa, sonrasinda x/4 cikarken bu %40 belki %50 olarak yukselise yansiyacaktir.

Lineer olmadıgı kesin de... döviz piyasasında her pro bilir ki ani yükselişlerde likidite kurur ve yabancıların çıkışları zannedilene göre sınırlı kalır. Stresli piyasalarda sadece yabancılar pozisyon alır ve son 3 ayda hiçbir büyük Türk yatırımcı veya bankanın yüklü döviz poz.u almadıgına emin olabilirsiniz. bu nedenle zaten "%20 ittirilip %80 dışarı kaçırtılan para" olamaz. Yabancıların ülkeye giriş çıkışları 3 aylık değil 3 yıllık ortalamadır ve cyclical'dır o kısmı da dogru tespit. ama 3 ayda %10 artan bir para biriminde hiç kimse "şimdiye kadar iyi kazandık %10 da kayıpla çıkalım" deme lüksüne sahip değil. sektörün getiri ortalamasının altına %2 inen hedge fund manager'ın aklını alırlar.

BOSPOROS
01-09-2013, 00:46
Lineer olmadıgı kesin de... döviz piyasasında her pro bilir ki ani yükselişlerde likidite kurur ve yabancıların çıkışları zannedilene göre sınırlı kalır. Stresli piyasalarda sadece yabancılar pozisyon alır ve son 3 ayda hiçbir büyük Türk yatırımcı veya bankanın yüklü döviz poz.u almadıgına emin olabilirsiniz. bu nedenle zaten "%20 ittirilip %80 dışarı kaçırtılan para" olamaz. Yabancıların ülkeye giriş çıkışları 3 aylık değil 3 yıllık ortalamadır ve cyclical'dır o kısmı da dogru tespit. ama 3 ayda %10 artan bir para biriminde hiç kimse "şimdiye kadar iyi kazandık %10 da kayıpla çıkalım" deme lüksüne sahip değil. sektörün getiri ortalamasının altına %2 inen hedge fund manager'ın aklını alırlar.Gelecek 10 ayda 160 milyar dolarlık ödeme var. 70 milyar dolar da cari açıktan… Hiç para çıkışı olmadığını var saysak bile bu ülkeden ayda 23 milyar dolar para çıkacak.
Oysa elde 40 milyar dolar var.
Sadece geçen ay 15.8 milyar dolar uçtu gitti.
Bu para 50, bilemedin 55 gün bize ya yeter ya yetmez.

JonDowes
01-09-2013, 00:52
Gazeteden okunanlarla bir yere kadar. çok uğraşamayacagım bu sefer. okuduğunu anlayanlar için teknik kısımları özetledim (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&page=324&p=9272058#post9272058) daha önce. 55 gün sonra ülke batmış olursa güncellerim.

Heval
01-09-2013, 02:35
Buradaki katılımcı arkadaşların düşüncelerini 3 grupta toplayabiliriz diye düşünüyorum.
1-Sıcak para girişi devam edecek.Sepet Kur yada dolar sıcak girişi ile 1.90 altına geri gelecek.Devletin Resmi söylemi

2-Sıcak para girişi azalacak USD tarafında trend up olacak MB faiz artırarak ortamı yumaşatarak ani şokları önleyecek..Borçlar çevrilecek ama paranın maliyeti oldukça yüksek olacak.Büyüme oldukça düşük kalacak.

3-Türkiye EM lerin Resesyona girişi sonrası masaya yatırılmış ülkenin hiçde göründüğü gibi olmadığını fark edenler ,artık orta vade piyasaya USD vermeyeceklerinden trend sertleşerek exponansiyel bir şekilde devam edecek ve Türkiye ani şoklar yaşayacak.Borçluluk oranı çok yüksek olduğundan (yerel yönetimlerde dahil) uzun bir süre büyümeye de elveda diyecek.

Ayrıca 3 grup derken siyasal olarak da Türkiye AKP döneminde 3 grupta toplanmaya zorlandı...Bu grupların ne olduğunu IRAK haritasına bakarak benzerlikleri bulabilirsiniz... Benzer Harita Suriye de oluşacak.Oralarda insanlar canları ile bedel öderken , Türkiyem de ise insanlar ekonomik olarak bedel ödeyecekler....

chucky68
01-09-2013, 15:47
Gazeteden okunanlarla bir yere kadar. çok uğraşamayacagım bu sefer. okuduğunu anlayanlar için teknik kısımları özetledim (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=42647&page=324&p=9272058#post9272058) daha önce. 55 gün sonra ülke batmış olursa güncellerim.

aman hocam benim vadeye daha 55 günden çok var....şu süreyi en az 4 ay yapsakta sağlamda kalalım....neme lazım....:)

kameriko8
01-09-2013, 17:23
aman hocam benim vadeye daha 55 günden çok var....şu süreyi en az 4 ay yapsakta sağlamda kalalım....neme lazım....:)

ne 55 günü ya...bu kadar kolay mı herşey...son derece yanlış bir yorum..bu hesaba göre o kadar yıl ayakta nasıl durduk...rezerv 40 milyar..tüm türkiyede kaç milyar var ? ülkedeki yatırımcıların %50sinden fazlası yabancı sermaye...kim nereye kaçacak? bırakın allahınız aşkına..bu ülkeden başka karlı ülke var mı? ne oldu dolar? 2 hafta sonra 1,9 küsürlere inecek...korkmayın hiçbirşey olmaz..

armiero
01-09-2013, 17:47
düşündüm de
- e, evet arada bir yapıyorum bunu :) -
şöyle de bi durum var 3 yıl önce dolar 1.5 tl civarındaydı her yıl %10 koysak üstüne
bugün 1.9965 ediyor...

dudu
01-09-2013, 18:13
ne 55 günü ya...bu kadar kolay mı herşey...son derece yanlış bir yorum..bu hesaba göre o kadar yıl ayakta nasıl durduk...rezerv 40 milyar..tüm türkiyede kaç milyar var ? ülkedeki yatırımcıların %50sinden fazlası yabancı sermaye...kim nereye kaçacak? bırakın allahınız aşkına..bu ülkeden başka karlı ülke var mı? ne oldu dolar? 2 hafta sonra 1,9 küsürlere inecek...korkmayın hiçbirşey olmaz..

Sizler nasil vade donusunde bir gunluk bir valor kaybina tahammul edemiyorsaniz parasi donen yabanci sermaye de o parayi tekrar o gunku sartlardan borc verebilmek icin sabirsizlanacaktir.
Syg,

pazarcışükrü51
01-09-2013, 18:20
Dolar 1.90
2 haftayı neye göre buldunuz?

pazarcışükrü51
01-09-2013, 20:36
düşündüm de
- e, evet arada bir yapıyorum bunu :) -
şöyle de bi durum var 3 yıl önce dolar 1.5 tl civarındaydı her yıl %10 koysak üstüne
bugün 1.9965 ediyor...
Hesap yanlış olmuş
Yıllık %3.25 de banka faizini unutmuşsunuz
:)

memet1
01-09-2013, 22:30
biallahınkulu bddk sitesinin neresinden şu bankaların durumuna bakıldığını tarif ederse bol milyonları olsun...bide şu habere dikkat...doğrumu acaba...özellikle bosphorus yoldaş ne der acaba...not:bilgi paradır...tşk...http://www.memurlar.net/haber/401118/...bu adam bddk kontrolu konusunda doğrumu söyler...yandaş felan olmasın yoldaşlar...kime inanacağımızı artık pek bilemiyoruz...

Heval
01-09-2013, 23:52
Yatırımcıların psikolojini gösteren Borsacıların güzel bir grafiği var.

Trendlerde ilk dalgaya kimse pek inanmaz.Ama 3 dalganın zirvesinde insanlar piyasaya inanmaya başlar :)

shorts
02-09-2013, 04:43
enpara da dönüş günüm dostlar..
32gün 9.75 mi 46gün 9.90 mı dersiniz?

edit: bir kaç gün once enpara 'nın otomatik yenilemede vade gününe gün eklediğinden bahsediyordu bazı dostlar, ben kendim yeni hesap açmama ragmen bugun (2 eylul) valor 46 gun vadeye 49 gun vade veriyor.. 46'ıncı gün cumaya gelmesine ragmen !! .. ben mi yanlış hesaplıyorum diyecegim de 3 günlük hafta sonu mu icad oldu ya da 18 ekim de benim bilmedigim bir tatil mi var.. hadi hayırlısı...

julia.luthor
02-09-2013, 07:58

edit: bir kaç gün once enpara 'nın otomatik yenilemede vade gününe gün eklediğinden bahsediyordu bazı dostlar, ben kendim yeni hesap açmama ragmen bugun (2 eylul) valor 46 gun vadeye 49 gun vade veriyor.. 46'ıncı gün cumaya gelmesine ragmen !! .. ben mi yanlış hesaplıyorum diyecegim de 3 günlük hafta sonu mu icad oldu ya da 18 ekim de benim bilmedigim bir tatil mi var.. hadi hayırlısı...

49 gun vadeye bir şey demem ama getirileri tam yansıtıyor değil mi?

Pscyokinesis
02-09-2013, 08:51

18 ekim cuma kurban bayramı değil mi :p

Valfranc
02-09-2013, 08:51

benimde enpara da vade dönüşü. 32 gün yeni vade yaptım. vade sonu cuma gününe geliyor. bende 46 gün yapacaktım ama vade sonunu cumartesi gösterince 32 gün yaptım.

emperador
02-09-2013, 09:26
benimde enpara da vade dönüşü. 32 gün yeni vade yaptım. vade sonu cuma gününe geliyor. bende 46 gün yapacaktım ama vade sonunu cumartesi gösterince 32 gün yaptım.

bugün benimde vade yenilemem var 32-46 kararsız kaldım fakat 46 da cumartesi değil 21/10/2013 yapıyor dönüşü oda pazartesi 49 günden hesaplıyor sorun yok.

Valfranc
02-09-2013, 10:03
bugün benimde vade yenilemem var 32-46 kararsız kaldım fakat 46 da cumartesi değil 21/10/2013 yapıyor dönüşü oda pazartesi 49 günden hesaplıyor sorun yok.

ben hiç hesaplamadım 46 veya 49 gün olduğunu :)

kameriko8
02-09-2013, 10:33
Dolar 1.90
2 haftayı neye göre buldunuz?

dolar 2tl -%1,31 :)) 2 haftaya kalmayacak bu gidişle.

memet1
02-09-2013, 10:41
odea 65 güne 10 diyor,ben 32ye istiyorum,bakalım...

julia.luthor
02-09-2013, 11:28

yeni müşteri mi?
yoksa eski hesap mı?

memet1
02-09-2013, 11:35
yeni.müşteri...

powerpc
02-09-2013, 11:43

iki haftaya kadar MB dolar basmaya başlarsa bilmem ama elindeki kalan kullanabileceği 10 mia $ rezerv çerez parasıdır,
20 gün sonra ne olacak göreceğiz. gerçi ne olacak dolar 2.5 olsa bile hükümeti destekleyecek %30 kitle var, bu konu
sosyologlar tarafından araştırılmalı.

bankac
02-09-2013, 11:53

65 güne bana da aynı oranı verdiler 32 gün çok düşük söylüyorlar,rakam sınırı yok ve eski müşteriyim.

Heval
02-09-2013, 12:02
Benimde Enpara da 10 da dönüşüm var.FED toplantısına kadar günlükte tutmayı planlıyorum.FED amca ne derse ona göre pozisyon alacağı o miktarla :)

julia.luthor
02-09-2013, 12:08
merkez sıkılaştırmaya devam ediyor.
politika faizinden para yok gecelik repoya gidin diyor...
mevduat faizinin gideceği yol daha çok var.:yes::yes:

arda27
02-09-2013, 12:22
odebanktan ikinci dönüşüm için 32 gün için 10 istiyorum dedim , görüşüp dönecekler , 10 fena değil verirlerse düşünmeden 32 gün bağlarım , neticeyi yazarım birazdan

austin
02-09-2013, 12:23

İnsin insin, dönüşüme kadar 1,90'a insin.. Bu sefer yüksek hızlı treni kaçırmayacağım inşallah :)

Sinusoidal
02-09-2013, 12:45
Ben mi eksik hatırlıyorum olabilir , hiç Bernanke den yada Draghiden EUR/USD kuru sene sonu şu olur diye bir yorum gördünüz mü? Bende yanlış hatırlıyor olabilirim.

Bana saçma geliyor bu tahminler. Bundan 2 ay önce bankalar teklifle geldi , bant aralıgı Euro 2.30 ile 2.60 arası opsiyon sözleşmeleri işte Euro bu bant aralıgında kalır ise (bagladıgın vadeye göre ay ay bir vade belrliyoprsun) bu bant aralıgından bozuyor , eger bantın altına düşer ise seninkini bantın alt limitnden bozuyor , üzerine çıkar ise sen baladıgın paranın iki katı kadar bozmak zorunda kalıyorsun.

O zamanlarda cazip gelmişti ama bunlar durup dururken bunu çıkarmaz dedik girmedik iyiki girmemişiz. Bakalım şimdi ne çıkaracaklar görmek lazım. 3-4 ayda bir böyle bu tip teklifler gelir. Ha bu arada Merrlil Lyncin 1.8** verdiği EUR/TRY yıl sonu tahminlerini hatırlarım bir kaç sene önce.

Neyse kur faiz MB savaşını kim kazanacak.

İlk raund DOLAR lehine. Atak oynadı golünüde attı bahisçilerine kazandırdı bu sene.
Faiz gol atamadı ama atak oynuyor fakat hakemler biraz baltalıyor faizi.
MB ise daha top çeviriyor oyununu göremedik henüz.

memet1
02-09-2013, 12:54
odebanktan ikinci dönüşüm için 32 gün için 10 istiyorum dedim , görüşüp dönecekler , 10 fena değil verirlerse düşünmeden 32 gün bağlarım , neticeyi yazarım birazdanbana m. üstü için 9.90 verdi...10 alırsan yazda bende gazlayım..bugün...

arda27
02-09-2013, 13:10
bana m. üstü için 9.90 verdi...10 alırsan yazda bende gazlayım..bugün...

DM attım bakarmısın

hurricane54140
02-09-2013, 13:32
Güncel Oranlar

Odea: 9.90
Burgan: 9.75
Abank: 9.75

Vade: 32 gün

Not : Odea 65 gün 10%

julia.luthor
02-09-2013, 13:35
Güncel Oranlar

Not : Odea 65 gün 10%

:party::party:

memet1
02-09-2013, 13:35
Güncel Oranlar

Not : Odea 65 gün 10%hurrıcane yoldaş tşklr...

memet1
02-09-2013, 13:37
DM attım bakarmısın

benimki başkentin oranı

arda27
02-09-2013, 13:39
benimki başkentin oranı

gaziantep şube , özel mesaj attım bakabilirmisin

memet1
02-09-2013, 13:48
özel mesajlara babam kızıyo...telefonunu kimseye verme diyo...118den sorarlar diyo...

arda27
02-09-2013, 13:50
özel mesajlara babam kızıyo...telefonunu kimseye verme diyo...118den sorarlar diyo...

:) :(

amaç birlik olup 32 gün 10 nu koparmaktı ama neyse ,

bizden zor lobici olur :)

memet1
02-09-2013, 14:10
yoldaşlar abank parayı çıkarmamak için odeanın verdiği 9.90ı verdi,odea 10a he demeyince m üstü abank 32 bağlandı...odeacı bozuldu ama 10 veremedi..32 gün sonrasına allah kerim...bol kazançlar...

pazarcışükrü51
02-09-2013, 14:45

ABD nin Suriye'yi vurmayacağı belli idi
Satışlar sertleşirse 2.0 kırılır
kırıldığı noktada panik satışlar gelebilir
Ytd

arda27
02-09-2013, 14:49
odebank ile 32 9,95 oran ile anlaştık ,

memet1 kardeş ile birlik olabilseydik 10 alırdım

neyse hayırlısı olsun ,

odebank için yardımcı olurum isteyenlere

serkan1976
02-09-2013, 15:14

neyse hayırlısı olsun ,

sn Arda27 eski müşteriye veriyo mu 9.95

oktay G
02-09-2013, 15:20
1 aylık rakı balık ayvalık tatilimi bitirdim ,1 ayda baya karışmış ortalık ,enpara hesapımı otomatik yenilemiş 32 gün ,bol kazançlar yoldaşlar

memet1
02-09-2013, 15:20

neyse hayırlısı olsun ,

bidahakine beraber gazlayalım...zannederim aynı gün dönüyoruz...syg...4 ekim free...

Sinusoidal
02-09-2013, 15:32
Yarın , DCD dönüş var , 2.000 tl den sattıgımız doları 2.000 den alırıza . Bakalım alcak mıyız? Faiz cepte kar.

Yarın biraz gecelik takılıcagım , Persembe diğer dönüş ise 1,995 dolar alırım bakalım vericek mi vermicekmi? Almaz isek doları iki dönüşte de gecelik bekleyip USD nin düşmesini bekliyecegim.

Sayın chuckynin dediği gibi DCD biraz yormaya başladı hele farklı vadelerde , ama ters yakalanmayınca faizler çok tatmin edici.

memet1
02-09-2013, 15:39
dolar nereye gelirse alınır sizce yoldaşlar http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/09/02/dolara-karsi-tarihi-operasyonkötümser senaryo düşünenler ne der...tşkler...

shorts
02-09-2013, 16:01
18 ekim cuma kurban bayramı değil mi :p
ya evet benim salaklığımmış, ben bayram tatilini bi onceki hafta saniyordum.. neyse 49 gün bagladim 9.90 enpara da.
bu arada deniz özel 36 güne kadar 9.55 üstü 9.65
garanti 25k altı aylık 8.00 .. parayı kücük hesaplara bölüp buna girmeyi düşünüyorum..:)

arda27
02-09-2013, 17:33
sn Arda27 eski müşteriye veriyo mu 9.95

evet eski müşteri ? odebank enpara kadar rahat diyebilirim , tavsiye ederim

mandrake
02-09-2013, 22:00
cok aptalca gelebilir ama fikir geldi aklima

Simdi bu forumdan 3-4-5 kisi bir araya gelse bankaya gitse deseki "biz hepimiz kuzeniz akrabayiz veya neyse hepimiz parayi ayni bankaya koymak istiyoruz atiyorum meblag 1 milyon TL

Banka daha yuksek faiz vermezmi?

Hatta butun hisse.net I toplasak gitsek 10 milyon TL mesela, manyak faiz aliriz gibime geliyor

Bu arada dolar 2.07 olmus off off

julia.luthor
02-09-2013, 22:18

2.0189....

faruko
02-09-2013, 22:19
Dolar 2,07 felan değil, 2,018

http://tr.investing.com/currencies/usd-try

cok aptalca gelebilir ama fikir geldi aklima

Simdi bu forumdan 3-4-5 kisi bir araya gelse bankaya gitse deseki "biz hepimiz kuzeniz akrabayiz veya neyse hepimiz parayi ayni bankaya koymak istiyoruz atiyorum meblag 1 milyon TL

Banka daha yuksek faiz vermezmi?

Hatta butun hisse.net I toplasak gitsek 10 milyon TL mesela, manyak faiz aliriz gibime geliyor

memet1
02-09-2013, 22:24
2.07 nerde yaw....julia,faruko aynıanda kızmışız yawww....

faruko
02-09-2013, 22:31
:):) memet hocam alemsin :)

:) :(

amaç birlik olup 32 gün 10 nu koparmaktı ama neyse ,

bizden zor lobici olur :)

arda27
02-09-2013, 22:50
:):) memet hocam alemsin :)

hemde ne alem deme gitsin ,cevabı alınca şaştım kaldım

amaç 10 koparmaktı , neyseki 9,95 aldık 32 güne

bu aralar devlet bankalarının oranlarıda fena değil geçen hafta vakıfbank 32 güne 9,50 vermişti bugün sormadım sorsaydım 9,60 verirlerdi diye tahmin ediyorum , ama nedense bu aralar bana devlet bankaları daha ağır basıyor

bu konuda kendime birazda sitem etmiyor değilim ,

ara sıra lobici diye yazıyorum,bazılarımız yanlış anlayabilir , bizden olsa olsa tırnağı ile biriktirdiğini enflasyon karşısında korumaya çalışan hata az zararla birikimini enflasyon karşısında ezdirmemeye çalışan ( nerdeee) vatandaş ayşe teyze de diyebiliriz .

bu lobici kelimesinden niye rahatsız olduysam :)

memet1
02-09-2013, 22:51
yoldaşlar acik acik dolar düşerse alasım var...nedeni şuki...katar ve saudia sıcak parası ve diğer körfez sıcakları bilmemkaç yıldır bize geldi,ancaaaak syriada yanyana iken mısırda karşımıza geçtiler,arap basını şiddetli şekilde aleyhimize yazmaya başlamış...sıcakların gelmesi o cenahtan azalırmı,azalır diyenler cnn de konuşup dururyo ne dirsiniz bu konuda....

faruko
02-09-2013, 22:55
Memet hocam, lütfen biraz daha imla ve cümle kurallarına uyarak yazabilir misin mesajlarını. İnan iki defa okumadan anlayamıyorum.

yoldaşlar aci acik dolar düşerse alasım var...nedeni şuki...katar ve saudia sıcak parası ve diğer körfez sıcakları bilmemkaç yıldır bize geldi,ancaaaak syriada yanyana iken mısırda karşımıza geçtiler,arap basını şiddetli şekilde aleyhimize yazmaya başlamış...sıcakların gelmesi o cenahtan azalırmı,azalır diyenler cnn de konuşup dururyo ne dirsiniz bu konuda....

kazandibi
02-09-2013, 23:25
Evet sayın Memet hocam lutfen biraz daha dikkatli yazarsaniz okudugumuzu daha net anlariz. Bu arada aradiginiz bddk verileri forumun eski sayfalarinda yer almaktadir. Biraz arastirsaniz sayin Jon.Dowes hocamiz cok guzel aciklamisti. biraz geriye giderek sayfalari okursaniz orada yer aliyordu.
birde belarusla ilgili degerli arkadaslar ne kadar cabuk unuttunuz bu sayfalarda birkac ay once yazildi cizildi. hem kur riski var hem de ulkede enflasyon lutfen eski sayfalardaki yazilari okuyunuz bence cok riskli.
Degerli Jon.Dowes hocamizin ve Cenk baskanin yazilarini sessiz ve ilgiyle takip ediyoruz.
Tum uyelere selamlar ve saygilar

memet1
02-09-2013, 23:45
Evet sayın Memet hocam lutfen biraz daha dikkatli yazarsaniz okudugumuzu daha net anlariz. Bu arada aradiginiz bddk verileri forumun eski sayfalarinda yer almaktadir. Biraz arastirsaniz sayin Jon.Dowes hocamiz cok guzel aciklamisti. biraz geriye giderek sayfalari okursaniz orada yer aliyordu.
birde belarusla ilgili degerli arkadaslar ne kadar cabuk unuttunuz bu sayfalarda birkac ay once yazildi cizildi. hem kur riski var hem de ulkede enflasyon lutfen eski sayfalardaki yazilari okuyunuz bence cok riskli.
Degerli Jon.Dowes hocamizin ve Cenk baskanin yazilarini sessiz ve ilgiyle takip ediyoruz.
Tum uyelere selamlar ve saygilargeçmişte bir yoldaş yazdı biliyorumda ben güncel görmek isterem...hangi sayfa olduğunu bari biri söylese...bu arada imla ile ilgili önerilere tşk...lisede kompozisyonda hep pekiyi alırdım yawww...maksat azcıkta muhabbet olsun derim....

kentuf
03-09-2013, 00:02
denizbank 32 güne 9.35 oran verdi sesimi çıkarmadım bu ay. araçlar abone bizim otoparklarda zam vardı bu ay ama 9.65 veriyorlarmış :)

zeus66
03-09-2013, 01:38
denizbank 32 güne 9.35 oran verdi sesimi çıkarmadım bu ay. araçlar abone bizim otoparklarda zam vardı bu ay ama 9.65 veriyorlarmış :)

9.65 veren 10 da verir' diyebilir miyiz :)

tavanı bulduk gibi.. merkez oyunu bozdu, faiz artışı falan yok dedi, piyasayı fonlama faizini 6.5- 7.5 gibi bir bantta tutacağını ilan etti.. dövizi de istediğiniz gibi oynayın bir kaç ay, ama aralıkta gelir, gerekirse 40 milyar doları bir haftada üstünüze boca eder ve kuru 31-aralıkta 1.92 kapatırım- haberiniz olsun' dedi.. çaresiz kalan Londra ricat'a başladı, son 2-3 seans buna delalet..

pokerde 'rest' demek karşıdaki oyuncunun önündeki bütün paraya vurmak demektir.. 'sold' demek ise kendi önündeki bütün parayı ortaya sürmek demektir.. merkez, londra'nın restini gördü ve sold dedi :) Aralık son 2 haftada ne kadar alış likiditesi yaratabiliyosan koy ortaya, bakalım benim 40 milyar nakitimi karşılayabilecek misin ?? dedi.. 31-aralık günü öğleden sonra en az 40 milyar dolar 1.92 offer vadediyor..

üstelik merkez sadece satılabilir rezervini satar' daha üstünü satamaz diye bir şey yok.. teorik olarak merkez bankasının dövizde short gitmesi de mümkün, elindeki 100 kusür milyar doların hepsini 31-aralık kapanışında satışa yazabilir.. gerekirse bakü merkez bankasıyla swap yapar 50 milyar da oradan getirir.. Londra bu malı aynı gün içinde karşılamak için o gün ne kadarlık tahvil/hisse satabilir, o günkü satışı karşılamak için evvelinden ne kadar alış ordinosu biriktirebilir ?? yağmur gibi mal gelen bir tahtanın tek kaderi taban olmaktır :)

dudu
03-09-2013, 07:12
Iste olay bu.
Cok guzel anlatmissiniz.
Faiz su an 10 olmus 12 olmus kime ne faydasi var?.
Artik faiz saksakciligini birakip isimize bakalim.
Faizin kimseye faydasi yoktur.
Bol bol tasarruf edelim, biriktirelim, uzun vadeli dusunelim.
Yapabiliyorsak uzun vadeli hisse senedi biriktirelim.
En verimli yatirim budur.
Faizden kimse zengin olamaz.
Tasarruf etmekten kimse batmamistir.
Tasarrufun, yatirimin uretimin kendimize, ulkemize faydasi vardir.
Bu topikde bol bol oran paylasalim.
Hangi banka mevduatciya iyi davraniyor, yolunacak kaz olarak gormuyor?
Bunun bilgisi bence daha onemli.

Syg,

julia.luthor
03-09-2013, 09:02
en para her vadede hesaplanan gün sayısını sanki 2 gün öteye atıyor.
alternatif hesaplama aracı olarak şekerbank'ın aracını kullanmak daha iyi...
saygılar.

julia.luthor
03-09-2013, 09:15
Bu haber de önemli, herkes neyin ne olacağını önceden biliyor sanki. Bir bizim topik ahalisi hariç:

Merkez Bankası'na casusluk operasyonu

İzmir’de eskort kadınlarla yapılan askeri casusluk, Merkez Bankası’na sıçradı

İhbar alan Başkan Erdem Başçı, 11 üst düzey bürokratı devletin gizli bilgi ve belgelerini dışarıya sızdırdıkları gerekçesiyle görevden aldı. Haksız yere görevden alındıklarını iddia eden 11 bürokrat, Merkez’i davaya hazırlanıyor.
Vatan'dan Gülümhan Gülten'in haberine göre, ekonomideki gelişmelere karşı gerekli ve etkin tedbirleri almadığı için eleştiri oklarına hedef olan Merkez Bankası, içeride de bir başka sıkıntıyla karşı karşıya. Merkez Bankası’nda ‘casusluk’ depremi yaşanıyor. Başkan Erdem Başçı, geçtiğimiz günlerde 11 üst düzey bürokratı ‘casus’ oldukları gerekçesiyle görevden aldı. Yerlerine hemen yeni isimler atadı. Merkez Bankası içinde banka meclisi üyelerinden, genel müdürlere, birim yönetimlerinden en alt birimlere kadar şok yaşayan banka, bu kez kendi içinde tarihinin en gerilimli dönemlerinden birini yaşıyor.
Bilgiler çeteye mi verildi?
Geçtiğimiz aylarda İstanbul ve İzmir’de başlayan askeri casusluk davaları kapsamında Merkez Bankası bürokratlarıyla da ilgili ihbar olduğu, bunun üzerine Başkan Başçı’nın, 3’ü üst düzey olmak üzere toplam 11 banka bürokratını görevden alma yolunu seçtiği öğrenildi. Bu bankacıların devletin gizli bilgi ve belgelerini casusluk yaptığı iddia edilen bir çeteye verdiği iddia ediliyor. Ancak halen süren casusluk davasında söz konusu Merkez Bankası bürokratlarının isimleri ne sanık, ne de tanık olarak geçiyor. Dava kapsamında bu isimlere dönük bir suçlama da bulunmuyor.
Erdem Başçı’nın aldığı karar, kurum içinde tartışmalara neden oldu. Kaynaklar, bazı üyelerin Başçı’ya, “Soruşturma tamamlansın, iddialar ve ihbarlar doğru mu anlaşılsın, o zaman gereğini yapalım” yönünde karşı çıktığını belirtti. Başçı’nın da “Aklanırlarsa o zaman bakarız” dediği iddia ediliyor. Kararın ardından bazı başkan yardımcılarının da görevden alınan banka bürokratlarını teselli ettiği, “Biz size inanıyoruz ama yapabileceğimiz bir şey yok” şeklinde konuştuğu öğrenildi.
BABACAN’A BİLGİ VERİLDİ
Adının gizli kalmasını isteyen ve Erdem Başçı’ya yakınlığıyla bilinen üst düzey bir bürokrat, Başkan’ın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a konuyu ayrıntılı şekilde aktardığını iddia etti.
BÜROKRATLAR DAVA AÇIYOR
Başkan Erdem Başçı’nın adı geçen bürokratları, henüz soruşturma açılmadan görevden alması banka içinde tepki topladı. Bürokratların yönetime “Hakkımızda soruşturma açılsın, bunun sonucuna göre karar verilsin” talebiyle başvurduğu belirtiliyor. Bunun üzerine bürokratların talebiyle bankada bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Casuslukla suçlanan ve görevden alınan bürokratlar, banka yönetimine ve ilgili isimlerin tümüne dava açmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda casusluk yaptıklarının kanıtlanması, aksi halde görevlerinin başına dönmeleri ve her türlü tazminat talebinde bulunuyor.
Eskort kadınlar bilgi sızdırdı
Geçtiğimiz yıl İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eskort kadınları kullanarak askeri belgeleri ele geçiren bir casusluk örgütü soruşturması başlatması gündeme oturmuştu. Bu kapsamda çoğu askeri personel ve eskort kızlardan oluşan 56 kişi tutuklanmıştı. Hazırlanan iddianamede ise fuhuş ve şantaj yoluyla casusluk yapan çete tanımlanmış, eskort kızların çok sayıda kamu kurum ve kuruluşundan bilgi ve belge sızdırdığı anlatılmıştı. Ancak bin sayfanın üzerindeki iddianamede bu bilgilerin nasıl kullanıldığı ve casusluk iddiası kapsamında hangi yabancı devletlere verildiği bilgisi de yer almamıştı. Hala sızdırıldığı iddia edilen bilgilerin ne tür bilgiler olduğu ve hangi yabancı ülke tarafından kullanıldığı bilgisi bulunmuyor. Casusluk davasında eskort kızların bilgisayarında, devletin çok sayıdaki kurumunda çalışan üst düzey bürokratla ilgili notlar çıktığının iddia edilmesine rağmen, kızların ifadelerinde bunları reddetmesi de durumu giderek daha ilginç bir noktaya getirdi.
GERİ DÖNÜŞ OLMADI
Gelişmelerle ilgili bilgi almak amacıyla, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya ulaşmaya çalıştık. Ancak başarılı olamadık. Merkez Bankası Sözcüsü Yücel Yazar, sorularımızla ilgili bize geri döneceğini söyledi. Ancak herhangi bir dönüş olmadı.
EN AĞIR SUÇ
Casusluk suçu devlete karşı en ağır suçlar kapsamında. Casusluk suçuyla görevlerinden atılmaları halinde, ilgili kişilerin Türkiye’de herhangi bir işte çalışabilme olasılığı neredeyse imkansız.

http://www.finansgundem.com/haber/mb_de-casusluk-operasyonu/505372

şef
03-09-2013, 09:16
sayın dudu, öncelikle düşük faiz kime zarar ettirdi ise(mevduat sahibine), yüksek faiz de ona fayda sağlar. türkiyenin şöyle bir sorunu var; vatandaş gelirini tasarruf mu etsin? yoksa harcasın da büyüme mi artsın? ikisine birden paramız yetmiyor?

julia.luthor
03-09-2013, 09:17
sayın dudu, öncelikle düşük faiz kime zarar ettirdi ise(mevduat sahibine), yüksek faiz de ona fayda sağlar. türkiyenin şöyle bir sorunu var; vatandaş gelirini tasarruf mu etsin? yoksa harcasın da büyüme mi artsın? ikisine birden paramız yetmiyor?

iç kaynaklı aşırı büyüme pek iyi değildir.
bizim tasarrufa ihtiyacımız var...
ama gelirimiz yetmiyor zaten.:hmm::hmm:

Necropolis
03-09-2013, 09:32
dövizi de istediğiniz gibi oynayın bir kaç ay, ama aralıkta gelir, gerekirse 40 milyar doları bir haftada üstünüze boca eder ve kuru 31-aralıkta 1.92 kapatırım- haberiniz olsun' dedi.. çaresiz kalan Londra ricat'a başladı, son 2-3 seans buna delalet..
...
Londra bu malı aynı gün içinde karşılamak için o gün ne kadarlık tahvil/hisse satabilir, o günkü satışı karşılamak için evvelinden ne kadar alış ordinosu biriktirebilir ?? yağmur gibi mal gelen bir tahtanın tek kaderi taban olmaktır :)

Eee aralık son 2 hafta geçti ocak 2014 geldi, ne olacak? Merkez ben sözümüm tuttum o bana yeter, itibarımı korudum mu diyecek? Yağmur geçtiğinde taban olan tahta ne olacak? Bu iş bu kadar kolaysa neden herkes bunun derdine düştü? Bu kadar kolay idiyse neden geçmişte yapılmadı?

julia.luthor
03-09-2013, 09:35
Eee aralık son 2 hafta geçti ocak 2014 geldi, ne olacak? Merkez ben sözümüm tuttum o bana yeter, itibarımı korudum mu diyecek? Yağmur geçtiğinde taban olan tahta ne olacak? Bu iş bu kadar kolaysa neden herkes bunun derdine düştü? Bu kadar kolay idiyse neden geçmişte yapılmadı?

para piyasası uyduruk hisse tahtalarına pek benzemez.
sap ile samanı pek karıştırmamalıyız.
tahtada piyasa yapmak farklı devasa para piyasasında etkin olabilmek farklı...

ozziem
03-09-2013, 10:32
3 tane küçük miktarlarda vadem vardı. Ayın 31 inde dolan için 46 günlük 9.90 kararı alırken ayın 2 sinde ve bugün ünde dolan vadelerim için 32 gün 9.75 kararı aldım.

9.90 ile 9.75 arasında karar vermek zor oluyor. Ama 32 gün açacağım eğer 34 gün oluyorsa ben 46 günü uygun bulmuştum 3 gün önce. Ama şimdi yine aynı şekilde oldu, ben 32 gün yaptım. Çünkü 18 Eylül'e yaklaştık. ve ABD 10 yıllıklar 2.84 e attı tekrar kendini. 2.86 yı kırıp tekrar 2.90 denemesi yapacaktır.

julia.luthor
03-09-2013, 10:34
hani enflasyon sert düşecekti...
geçen raporda öyle deniyordu diye hatırlıyorum.
sayın başçı'ya güvenip dolar shortlasam mı acaba?:notr::notr:

julia.luthor
03-09-2013, 10:41
3 tane küçük miktarlarda vadem vardı. Ayın 31 inde dolan için 46 günlük 9.90 kararı alırken ayın 2 sinde ve bugün ünde dolan vadelerim için 32 gün 9.75 kararı aldım.

9.90 ile 9.75 arasında karar vermek zor oluyor. Ama 32 gün açacağım eğer 34 gün oluyorsa ben 46 günü uygun bulmuştum 3 gün önce. Ama şimdi yine aynı şekilde oldu, ben 32 gün yaptım. Çünkü 18 Eylül'e yaklaştık. ve ABD 10 yıllıklar 2.84 e attı tekrar kendini. 2.86 yı kırıp tekrar 2.90 denemesi yapacaktır.

100k==>32 gün ve 9.75%==>net: 726.58
100k==>32 gün ve 9.90%==>net: 737.75

Arada 100k için 11.17 TL fark var.
Faizlerin düşüşünü beklemiyorsanız 32 gün ile 46 gün arasında pek fark yok. Tabii miktara bakar...

bahri
03-09-2013, 11:04
Iste olay bu.
Cok guzel anlatmissiniz.

Syg, tasarruf yapılması için yatırımcının bir şeyler kazanması lazım negatif faizde bu mümkün değil küçük yatırımcı parasını zengin olmak için bankaya koymaz dar zamanda kullanmak için koyar nakit para çok önemlidir 10 tane evin olabilir ama o anda acil paraya ihtiyacın oldu mu mecburen mülkü ölü fiyata elinden çıkartmak zorunda kalırsın hisse senedi demişşiniz hisse senedi devlerin işi benim gibi cüceler ezilir orda yolunacak kaz konusuna gelince tek katıldığım konu bu ancak küçük yatırımcının sığınabileceği başka yer yok yolınsak bile en azından biraz kıl kalır üzerimizde Syg

memet1
03-09-2013, 11:55
dün abank müdürü diyoki iyi kazanıyosunuz...bende dedimki 7.25ten bağlarken niye demiyodun dedim..bu lafı bidaha duyarsam yanına uğramam dedim...3 kez özür diledi...cebindenmi çıkıyo dedim...

julia.luthor
03-09-2013, 11:59
dün abank müdürü diyoki iyi kazanıyosunuz...bende dedimki 7.25ten bağlarken niye demiyodun dedim..bu lafı bidaha duyarsam yanına uğramam dedim...3 kez özür diledi...cebindenmi çıkıyo dedim...

bizden aldığı parayı yüzde kaçla kredi veriyormuş bir sorup siz daha iyi kazanıyorsunuz deseydiniz ya.:he::he:
şaka maka bankacı arkadaşları da kırmayalım.:yes::yes:
aralarında iyi niyetli olanlar da var...:hmm::hmm:

uufuk
03-09-2013, 11:59
9.65 veren 10 da verir' diyebilir miyiz :). gerekirse bakü merkez bankasıyla swap yapar 50 milyar da oradan getirir.. Londra bu malı aynı gün içinde karşılamak için o gün ne kadarlık tahvil/hisse satabilir, o günkü satışı karşılamak için evvelinden ne kadar alış ordinosu biriktirebilir ?? yağmur gibi mal gelen bir tahtanın tek kaderi taban olmaktır :)

Azerbeycan niçin swap yapsın,Bizi halen çokmu seviyorlar..Karşılıklı çıkar olması lazım...Win Win yani....
:yes:

powerpc
03-09-2013, 12:03
Iste olay bu.
Syg,

sanırım sadece son 10 yılı gözetiyorsunuz, faizden 90'larda millet köşeyi döndü be. hala o zenginlik sayesinde rahat yaşayan çok kişi var. ben sürekli mevduatçı değilim, yalnız borsada bu zamandaki ayı piyasasında kağıda girilmez,temettü falan bunlar hikaye geçelim. borsaya gireceksen ayı piyasasının sonunda gireceksin, onunda daha zamanı var. Ayı piyasasının sonuna iyi bir örnek "2008 aralık" ayıdır.

dudu
03-09-2013, 12:13
sanırım sadece son 10 yılı gözetiyorsunuz, faizden 90'larda millet köşeyi döndü be. hala o zenginlik sayesinde rahat yaşayan çok kişi var. ben sürekli mevduatçı değilim, yalnız borsada bu zamandaki ayı piyasasında kağıda girilmez,temettü falan bunlar hikaye geçelim. borsaya gireceksen ayı piyasasının sonunda gireceksin, onunda daha zamanı var. Ayı piyasasının sonuna iyi bir örnek "2008 aralık" ayıdır.

Ben aylik duzenli olarak biriktirme seklindeki alimlari kastetmistim.
Blok alim yapacaksaniz bunun zamanlamasi size kalmis bir durum.

Syg,

dudu
03-09-2013, 12:14
Sabah Gazetesi *TBMM Dilekçe Komisyonu banka araştırmasını tamamladı. Tüketiciyi soyan banka ifşa edilecek.

Syg,

Heval
03-09-2013, 12:19
Sabah Gazetesi *TBMM Dilekçe Komisyonu banka araştırmasını tamamladı. Tüketiciyi soyan banka ifşa edilecek.

Syg,

Syn Dudu;
İfşa etseler ne olacak ki, AKEPE döneminde bankalar sülük gibi tüketicinin/Tasarruf sahiplerinin kanını sonuna kadar emmiyorlar ve AKEPE buna hiç ses çıkarmıyor , Hep büyük sermayenin yanında oldular, Ne tasarruf sahibini nede kredi kullananların lehine bir düzenleme yapılmadı yapılmayacak ta , yok hesap işletim , dosya masrafı ,exp değerlemesi , mevduat x2 kat faiz vs....

AKP dönemi hariç Bankaların hiç bu kadar pervasız davrandığına şahit olmamıştım.

dudu
03-09-2013, 12:31
Esasinda her sey bilincli tuketici olmakta yatiyor.
1 Milyar TL hem de aktif olmayan kredi kartlarina 1 yil icinde kredi karti aidati odemeye razi olmak bundan ne kadar uzak oldugumuzu gosteriyor.

Syg,

thron
03-09-2013, 12:34
Syn Dudu;
İfşa etseler ne olacak ki, AKEPE döneminde bankalar sülük gibi tüketicinin/Tasarruf sahiplerinin kanını sonuna kadar emmiyorlar ve AKEPE buna hiç ses çıkarmıyor , Hep büyük sermayenin yanında oldular, Ne tasarruf sahibini nede kredi kullananların lehine bir düzenleme yapılmadı yapılmayacak ta , yok hesap işletim , dosya masrafı ,exp değerlemesi , mevduat x2 kat faiz vs....

AKP dönemi hariç Bankaların hiç bu kadar pervasız davrandığına şahit olmamıştım.

ak parti tüm varlığını betoncular ve bankalardan oluşan koalisyonun devamına bağlamış durumda

bu iki grubun çıkarına ters hiçbirşey yapmayı aklından bile geçiremez.

son yıllarda bankacılık sektörü hariç ciddi volumlü bir yabancı para girişi hatırlayan var mı tabii ki yok.

üretebildiğimiz birşey yok satabildiğimiz ise beton ve banka; bu ikisini satamayacak duruma düştüğümüzde ekonomi göçecek bunu öngörmek için ekonomi bilmeye gerek yok iki adet göz ve biraz gözlem yeteneği yeterli.

twilight1517
03-09-2013, 15:11
Iste olay bu.
Cok guzel anlatmissiniz.

Syg,

sn dudu herkesin birikimi yatirimi farklidir tabiki...ben cok sukur borsadan kazandigimi suan faize koydum hem parami koruyor hemde uzerine bisiler katarak sermayemi artiriyorum...ben 12 yildir borsayla ugrasirim bildigim tek sey borsada kriz cikmadan zengin olunamicagi...ve kriz cikarken de paranin borsada degil de faizde olmasi sartiyla....dediginiz gibi guvenilir temettusunu veren saglam sirketler var yatirim da yapilabilir ama nakitte kalir borsanin dusmesini kriz cikmasini beklerim 1000 tane tupras alacagima 2000 tane almasina bakarim....yada bankalar 1000 tane garan alacagima krizle beraber 5000 tane garan alirim ayni paraya...bende boyle yatirimi seviyorumm kriz de kapida olduguna gore en kral yatirim nakit diyorum :)

ozziem
03-09-2013, 16:27
46 günlük de oranları bir anda yükseltmişler.

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/e_vadeli_hesap.page?

Enpara ile aralarında 46 günlükte 100 bin + için 0.8 fark var.

Alternatif olabilir. Ama ben enparadan memnunum.

Pscyokinesis
03-09-2013, 16:52
Enpara oranları artırmadı çok ayup etti .48 günden %9.90 ile bağladık

Heval
03-09-2013, 17:59
CBOE Interest Rate 10-Year T-No (^TNX)
-Chicago Options 2.90 Up 0.15(5.31%)

pazarcışükrü51
03-09-2013, 18:04
Şu an en iyi parayı
kim kazanıyor derseniz
Ben açık ve net şunu diyebilirim
Parasını mevduata koymuş kişi diyebilirim
Böyle biri var ise gitsin
zevkten dans etsin
Kendini dünyanın
en akıllı
en şanslı insanı saysın
Kendisi ile gurur duysun derim
Bunu içten söylüyorum
Hem forex te hem bistte
işlem yapanlar
Son 2 ayda yedikleri darbeyi
12 yılda yerine koyamazlar
Yani 12 yıl çalışacaklar
Kazanacaklar
Biriktirecekler
Birikimlerini
kenara atacaklar
Yeniden bu işlere el atacaklar
:he:

Heval
03-09-2013, 18:12
2.91 Up 0.16(5.71%)

Bakalım Yarın bize nasıl yansıyacak...Bu arada Bono da yerlilerde satış tarafında yer alıyormuş............

BOSPOROS
03-09-2013, 18:14

Syg,Tüketici yi ve mevduat sahiıbini soymayan Banka mı var sanki??? bilen varsa yazsın lütfen???
imamın damadının gazetesi...
çevir ne şiş yansın....
nede kebap... hesabı...

Eluus
03-09-2013, 18:30
Hükümet kanalı BloombergHT'de bi saattir saçmasapan 'program' adı altında BES reklamı yapılıyor. Demek ki paraya sıkışmışlar milletin kazancına BES yoluyla çökmeye çalışıyorlar :mod:

pazarcışükrü51
03-09-2013, 21:42
Abd Suriyeyi vuracağını söylerken hedef değiştirip iranı vurmasın
Yani petrol olmayan yerde bu adamların işi olmaz

ALİBEYOĞLU
03-09-2013, 21:48
Batan bir gemide 1. mevki bilet sahibi olmanin bir anlami olmaz.

Syg,

1 amerikalı , bir Japon Afrikada ormanda yururken birden aslanı gormusler...Japon hemen spor ayakkabısını gymeye baslamıs.Amerikalı : '' Hey ! Aslandan hızlı kosacağını mı sanıyosun....'' Japon : '' Hayır, senden hızlı kosmak için...''
Gemi Titanic bile olsa kurtulanlar illaki olacaktır....
Dun son bir umut borsayı ateslediler....40.2 den Tuprasları verdim...Bugun 38 lere gelmiş...Yarın hemen ABD Dolarına gömcemmm...
Halbuki 51 den aldıydım.Düşüğün düşüğü var.Kolu bacağı kesmekte fayda var.Truzim hariç her sektorde işler nanay...
Buyuk kriz geliyor...

chucky68
04-09-2013, 00:01
saat 11.30 itibarıyla kazasker fibabank'ın müdürü aradı....daha önce telefonumu oradaki müşteri temsilcisine bırakmıştım...bugün müdürleri aradı....uzun uzun sohbetten sonra 45 gün için %9.80 verebiliyoruz dedi....bende paramı bağlattım deyip bir başka bahara kaldı dedim...oda vade dönüşü tekrar arayacağım dedi...aralığa kadar arasınlar bakalım....sıkıntı yok...:)

umutabi
04-09-2013, 00:04

İşte kafa bu işte, bu kafa Türkiye gibi tasarruf fakiri bir ülkede tasarruf eden benim gibi kerizleri bile tasarruf yaptığına pişman ediyor. Ben sizin yerinizde olsam böyle bir müdürün olduğu bankanın değil şubesine bankasına bile uğramazdım. Her neyse benim sözüm şu, başımızda bulunan Kasımpaşa bıçkın delikanlısı aldığı eğitim sonucu faize ve faiz alanlara düşman gözüyle bakıyor ve elindeki tüm baskı araçlarını kullanarak MB başkanını abuk sabuk işler yapmaya zorluyor. Buna benzer bir durumu yaşım itibariyle daha önce Çiller iktidarı zamanında görmüştüm ve sonunda neler olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Yaşı yetmeyenler eğer zahmet olmazsa açar neler olduğunu okur ve ona göre şu anda MB başkanının baskı sonucu olarak yaptığı abuk sabuk işlerin ileride ne gibi sonuçlar doğuracağını anlarlar. Birde şunu ekliyeyim ''Türkiye o günkü Türkiye değil'' masalına kendinizi fazla kaptırmayın ,doğrudur Türkiye Çiller dönemi Türkiyesi değil ama dış borcumuzda Çiller dönemindeki dış borç değil. Neyse borsacıların sevdiği teknik analiz denilen bir yöntem vardır bu yöntemde piyasanın geçmişte yaptığı hareketler baz alınarak günümüzde de aynı hareketleri yapacağı varsayılır. Bunun bence basit anlatımı ''tarih tekerrürden ibarettir'' ve tarihini bilmeyen bizim gibi toplumlar ne yazık ki geçmişte yaptıkları hataları tekrar ede ede bir arpa boyu yol alamamışlardır. Ama reel piyasa masallara asla itibar etmez,sadece belki işine geldiği sürece,(aynen bu gün bankaların MB başkanının masallarına inanmış gibi yaparak faizlerin çok yükseklere çıkmasına izin vermeyerek yıl sonu bilançolarında zarar yazmalarını engelledikleri gibi) inanmış gibi yaparlar yapmasına ama ne yazık ki filmin sonu daha önce seyrettiklerimiz gibi hep mutsuz biter. Son sözüm goygoyculara lütfen anlayın artık borç yiyen kesesinden yer artık olmayan paranızla sadece ''miş'' gibi yaparak har vurup harman savurma bitti,şimdi para istiyorsanız aynen bir mal alıyorken ödediğiniz bedel gibi paranın da bedeli olan faizi ödeyerek parayı elde edeceksiniz işinize gelirse gelmezse başka kapıya.

BOSPOROS
04-09-2013, 00:46
Hükümet kanalı BloombergHT'de bi saattir saçmasapan 'program' adı altında BES reklamı yapılıyor. Demek ki paraya sıkışmışlar milletin kazancına BES yoluyla çökmeye çalışıyorlar :mod:Dış basını yakından takip edenler bilir. Son on yıldır Türkiye'deki balon ve sıcak para ekonomisini yerlere göklere sığdıramayan yabancı ekonomistler artık Türkiye'de büyük bir ekonomik çöküş bekliyor. Son on yılda Türkiye'ye giren ucuz sıcak paranın yatırım ve üretime değil rant ekonomisine harcandığını belirtiyorlar.
Eylül'e girdiğimiz şu günlerde fırtına öncesi sessizliği yaşıyoruz. Artık tüm dünya Türkiye'de kriz bekliyor ve bu kriz sonrası Türkiye hiçbir zaman eski Türkiye olmayacak. 2001 krizini yaşamış biri olarak söylüyorum. Şu an hali hazırda 2001 krizinden daha kötü günler yaşıyacagız..
Hiç üzülmüyorum.Çünkü biliyorumki bu ülkede her türlü felaket aç gözlü insanlar ve sahte münafık müslümanlar tarafından üretiliyor.Topunun her konuda belasını bulmasından büyük memnunluk duyarım.O geminin içinde ben olsam bile .

kızılyıldız
04-09-2013, 02:54
1 amerikalı , bir Japon Afrikada ormanda yururken birden aslanı gormusler...Japon hemen spor ayakkabısını gymeye baslamıs.Amerikalı : '' Hey ! Aslandan hızlı kosacağını mı sanıyosun....'' Japon : '' Hayır, senden hızlı kosmak için...''
Gemi Titanic bile olsa kurtulanlar illaki olacaktır....
Dun son bir umut borsayı ateslediler....40.2 den Tuprasları verdim...Bugun 38 lere gelmiş...Yarın hemen ABD Dolarına gömcemmm...
Halbuki 51 den aldıydım.Düşüğün düşüğü var.Kolu bacağı kesmekte fayda var.Truzim hariç her sektorde işler nanay...
Buyuk kriz geliyor...

bu saatten sonra dolar almak ne kadar doğru.. beklentiniz nereye kadar?

sulzer
04-09-2013, 09:53
nihat genç,ten bir fıkra..
bir kayıkta birçok kişi vardı ayakta kalmak için bu gemiden eline geçirdigini attı geminin batmaması için çünki bu kayıkta iki kişiye yer var peki bu kayıkta kimller kaldı (obama,erdogan eşi ve çocukları) obama,yı kesinlikle atamaz çünki ondan başka destek verecek adam yok ve atacak gücüde yok ..buna cevap versin diyor..çok şey anlatıyor doslar..? fıkra

vurkan
04-09-2013, 12:02
durum onu gösteriyor ki fırsat bulunursa mutlaka dolar almak lazım... kişilik gereği riski sevmeyen biriyim o yüzden doların 2tl altına gelmeyeceğini düşünsemde cesaret edip almadım. iyi haberlerde (2tl taban gibi) fakat olaki fed kararını geçici bir süre ertelerse , yada en azından suriye operasyonu bitinceye kadar aynı şekilde devam edeceğini söylerse ve buna bağlı olarak usd 1.90 - 1.95 aralığına gelirsi gözümü kırpmadan 30 yıllık birikimimin tamamını dolara gömerim.. ve sınırsız süre dolar da kalırım.. bir devlet bankasına yatırırım.

parasal genişleme bizim bildiğimiz 2008-2009 gibi başladıysa da, aslında bunun son 10 yıldır olduğu söyleniyor.. ben bu önümüzdeki sürecin 10 yıl kesin olmak üzere çok daha fazla süreceğini düşünüyorum.. bence türkiyede ki toplam döviz girişindeki tutar söylenerek ciddi bir hata yapılıyor " türkiyede ki yabancı varlıklarının son 10 yılda dolar bazında kaç takla attığı hesap edilmiyor" akp ülkeyi yabancılara peşkeş çekmiştir vesselam...

merkez bankası faizi yüksetmediği sürece dolar 2.5 -3 tl olsada mevduat faizleri bir yere kıpırdamaz.. hı doların bu kadar yükselmesine tahammül edemez faizleri yükseltirse o ayrı konu. fakat mevduat yatırımcısı enflasyonun 1-2 puan üzerinde (en iyi ihtimalle) bir getiriye razı olacak, yada riske girip veya doların düşmesini alım fırsatı olarak değerlendirecek..

ben herzaman ortalama bir konut alabilecek mevduatı olan hemen herkesin tuik enflasyon verilerine göre (zarar ettim yada kar ettim) demesine karşı olmuşumdur. zira 250bin tl parayla büyük ihtimalle gayrimenkul vs alınır.. yani 250bin tl mevduatınız varsa bununla pazardaki domates, biber fiyatındaki artışa göre kar ettim yada zarar ettim diyemezsiniz.. bu açıdan mevduat yatırımcıları eğer son 10 yılda mevduatta kaldılarsa bundan sonra %50 reel faiz alsalar bile sürekli zararda olacaklardır.

kimisi diyebilirki ben son 20 yıldır mevduattayım ve geçmişte faizler yüksekti o yüzden hala kardayım... aslına bakılırsa ben buna bile katılamıyorum.. son 10 yılda hiç prim yapmayacak kibrit kutusu konutlar bile en az 6 kat artmış durumda. biraz alınmaya değer konutlar 8-9 kat fiyat artışına maruz kaldı..

birde geçmişte şu faiz olayı var faizler %90 dı herkes zengin oldu.. öylemidir bilmiyorum diyelim.. faiz %90 ve mal ve hizmetler %90 artınca zenginmi olunuyor..?

fakat konutta 10 yılda %600-700 artışı reel olarak hesaplamak için enflasyondan arındırmak mı gerekiyor :) yoksa zaten konuttaki bu artış bizati enflasyonun kendisimi ? yadi zaten bu artışın tamamı reel artışmı oluyor.

bankac
04-09-2013, 12:13
UĞUR GÜRSES

Basit bir hesapla, yıl sonunda yüzde 6.2’lik bir enflasyona gelebilmek için kalan 4 ayda toplam yüzde 1.9’luk bir enflasyon gerçekleşmesi gerekiyor. Oysa son 4 yılda sadece eylül-ekim toplamında en düşük enflasyon yüzde 2.8 olmuş. Kur artışından enflasyona yansıma beklenen bir dönemde yüzde 6.2 olanaksız görünüyor. Ayrıca, yaz dönemi fiyatlarındaki eğilimi gösteren haziran-ağustos ayları çekirdek enflasyon ortalaması son 7 yılın en kötü dönemi olduğunu gösteriyor.

Piyasada Merkez Bankası’nın tahminlerinden iki puan daha yüksek bir tahmin patikası oluşuyorsa yüzde 6.2’lik tahmine göre yüzde 6.75-7.75’lik faiz patikasının yeterli olamayacağı da açık. Bu, ilerleyen dönemde yeni bir faiz arttırımı beklentisinin güçlenmesi demek olacak.

vurkan
04-09-2013, 12:31
UĞUR GÜRSES

Basit bir hesapla, yıl sonunda yüzde 6.2’lik bir enflasyona gelebilmek için kalan 4 ayda toplam yüzde 1.9’luk bir enflasyon gerçekleşmesi gerekiyor. Oysa son 4 yılda sadece eylül-ekim toplamında en düşük enflasyon yüzde 2.8 olmuş. Kur artışından enflasyona yansıma beklenen bir dönemde yüzde 6.2 olanaksız görünüyor. Ayrıca, yaz dönemi fiyatlarındaki eğilimi gösteren haziran-ağustos ayları çekirdek enflasyon ortalaması son 7 yılın en kötü dönemi olduğunu gösteriyor.

Piyasada Merkez Bankası’nın tahminlerinden iki puan daha yüksek bir tahmin patikası oluşuyorsa yüzde 6.2’lik tahmine göre yüzde 6.75-7.75’lik faiz patikasının yeterli olamayacağı da açık. Bu, ilerleyen dönemde yeni bir faiz arttırımı beklentisinin güçlenmesi demek olacak.

kimse penbe gözlüklerini çıkarmak istemiyor anlaşılan. ne alaka? tabiki faizin enflasyonun üzerinde olması gerekiyor. tabiki hükümet akp nin olmadığı süreçte bu düşünülebilir. ben iddaa ediyorum.. enflasyon %20 seviyesindeyken bile akp hükümeti türkiye ekonomisini (vaatandaş vs düşünmeden) ciddi krize sokmadan atlatabileceğini düşünüyorsa faizi %10 seviyesinde tutar.. hı zaten kriz çıkacaksa ve bir daha iktidara gelemeyeceğini düşünüyorsa; ülkeyi ve insanları yakar , geçer..

Eluus
04-09-2013, 13:03
durum onu gösteriyor ki fırsat bulunursa mutlaka dolar almak lazım...

Dolar almayın derim...

Eğer Türkiye'den daha fazla çıkış olacağını düşünüyorsanız ve TL'nin daha çok değer kaybedeceğini düşünüyorsanız (ki ben de bunun büyük olasılıkla devam edeceğini düşünüyorum) başka bir para birimine geçmek daha mantıklı. Kısa vade için EUR veya uzun vade için AUD daha mantıklı gibi.

Amerika eski gücünde değil. Reel ekonomisi bitmiş ve finans sektörünün hükmü altında para basılmasına bağımlı hale gelmiş durumda.

Dolar tutmak artık riskli.

memet1
04-09-2013, 13:19
vurkan yoldaş 1.paragrafına önce cevap ben 1o yıl senin dediğini yaptım ama mevduatçıların arkasından bakakalmakta çok can sıkıcı yodaş...yalnız şansımdan eurobonddan yüzde elli artı kupon ödemeleri aldımda biraz teselli oldum...

hurricane54140
04-09-2013, 14:05
Cep telefonuma gelen mesajda Finansbank'ın 29.09.2013 itibariyle yabancı para cinsinden vadesiz hesaplarada hesap işletim ücreti almaya başlayacağı yazılıydı. Ben tüm YP hesapları kapadım, nasıl olsa enpara var diye. İlgilenenlere duyurulur.

vurkan
04-09-2013, 14:11
vurkan yoldaş 1.paragrafına önce cevap ben 1o yıl senin dediğini yaptım ama mevduatçıların arkasından bakakalmakta çok can sıkıcı yodaş...yalnız şansımdan eurobonddan yüzde elli artı kupon ödemeleri aldımda biraz teselli oldum...

hocam, bende bir çok kriz gördüm ve yaşayarak değerlendirdim. sonuçta her şey bir süreç ve her sürecin bir sonu geliyor. bir anımı anlatayım: 2001 yılı kriz bitimine yakın garanti bankasına gitmiştim ve garanti bankasında ki bayan bana yatırım fonları (B) tipi önerip kriz döneminde ki getirilerinden söz etti ve ısrarla almamı tavsiye etti.. şimdi dolar daki durum da buna benziyor.. geçen 10 yıl bir süreçti ve bitti. yani doların reel anlamda ciddi düşüş göstermesi geçmiş 10 yıllık süreçteydi.

bunu yabancılar çok iyi değerlendirdi. ülkeye döviz girişinin zorlaştırılması bir yana (vergi koymak vs.) tam tersine daha çok döviz girişi için kolaylıklar sağlandı. ve nominal olarak döviz kuru yerinde saydı. aslında tuik enflasyon verilerine göre bile doların olması gereken yer en az 4tl civarı... hani bu şuna benzeyebilir ; 20 yaşındaki bir genç 10 yıl önce 10 yaşındaydı ve muhtemelen 30 kg ağırlığı kaldıramazdı , fakat 20 yaşındayken bunu yapabilir.. yani geçmişe bakıp doların yine artmayacağını düşünmek akıl almaz birşey olur.. kısaca burada doların 190-1950 aralığına gelmesi durumunda param yettiğince kimde dolar varsa bana satabilir :)

yani sizler gibi bu filmleri de ben çok gördüm.. bir arkadaş dolar almayın euro alın demiş,, evet bu tartışılabilir o ayrı konu fakat ben dövize verilen faizi ve dövizin yükselme potansiyelini düşündüğümde kesinlikle tl faizinin üstünde olacağını düşünüyorum. ( heleki akp iktidarda kalırsa)

bir arkadaş aslında bu dolar konusuna borsadan çok güzel bir örnek vermiş, ülkenin krize girdiği dönemde borsaya girdiğini 1000 lot tüpraş yerine 2000 lot aldığını vb.. eğri oturup , doğru konuşmak gerekirse arkadaş çok haklı.. mehmet kardeş senin söylemin le bunun ilişkisini ortaya koyduğumuzda ; borsa yıllardır yükseliyor ve hep yükselecek... yada borsa çok düştü ve hep düşecek anlamına geliyor.. oysaki borsa ne kadar çok düşerse , yukarı çıkma ihtimali o derece artar, tam tersi; borsa ne kadar çok yükselirse düşme ihtimali o derece artar ve düşüşler çok ciddi zararlara neden olabilir ( bana göre başta borsa tüm para piyasaları kumardır. ve ister istemez paradan para kazanmak isteyenlerin bu oyununa ortak olmak durumunda kalıyoruz) bu bakımdan ya olan bitene göz yumulması gerekiyor yada bir şekilde bunun içine çekiliyoruz..

paradan para kazanma sistemi ülkelere hatta dünya ya bir yayar getirmeyecektir. ama bunu çok isteyenler var bakalım nereye kadar gidecek..

özür
04-09-2013, 15:20
Ah vurkan kardeş dolar 1.7 lerdeyken nerdeydin.

memet1
04-09-2013, 15:37
avrupa birliği dağılırsa euronun hali nice olur...o zaman euroyu kim kurtarır yoldaşlar...

BOSPOROS
04-09-2013, 15:50
iç kaynaklı aşırı büyüme pek iyi değildir.
bizim tasarrufa ihtiyacımız var...
ama gelirimiz yetmiyor zaten.:hmm::hmm:Kapitalist modelin temelinde ulus devlet ve ulusal sermaye varsa o ülke siyasi ekonomik ve askeri olarak bağımsızlığın dan söz edebilirsiniz. Aksi halde bizde ki gibi kapitalsiz kapitalizmi bize kapi talizim diye yuttururlar. ABD kalpazan lığı sonucu bastığı karşılıksız dolarla rı bize gönderir seviniriz, geri çeker üzülürüz. Bu arada bakmışık tüm varlık larımız ABD VE AB İLE İŞBİRLİKÇİ YERLİ YABANCILARIN eline geçmiş. Bugün başımı za gelen ekonomik yokoluşun nedeni.Egeme ni olmadığın ve basmadığın paranın key fini sürdüğünü sanan aptal toplumlar baş larına gelen ekonomik felaketide anlamaz lar.

BOSPOROS
04-09-2013, 16:46
Dövizde yükseliş kaçınılmaz.... işler rayından çıkmış durumdadır.....

Finans dışındaki firmaların net döviz açığı arttı
Finansal kesim dışındaki firmaların 2013 haziran ayında kısa vadeli net döviz pozisyon açığı 22 milyar 292 milyon dolar gerçekleşti
04 Eylül 2013 Çarşamba, 16:21
Finansal kesim dışındaki firmaların 2013 haziran ayında kısa vadeli net döviz pozisyon açığı 22 milyar 292 milyon dolar gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Haziran 2013 dönemine ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri verilerine göre, mayıs 2013 değerlerine göre varlıklar 1 milyar 228 milyon dolar azaldı, yükümlülükler 1 milyar 602 milyon dolar arttı.

Net döviz pozisyonu açığı ise 164 milyar 489 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 2013 mayıs dönemine göre 2 milyar 730 milyon dolar daha fazla açık verdi.

Haziran 2013 dönemi varlıklar dağılımı incelendiğinde; bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduatın 1 milyar 224 milyon dolar, ihracat alacaklarının 54 milyon dolar azaldığı görüldü, yurtdışına doğrudan sermaye yatırımları ise 177 milyon dolar arttı ve varlıklar 1 milyar 128 milyon dolar azaldı.

Yükümlülükler dağılımında ise; mayıs ayına göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler 3 milyar 175 milyon dolar arttı, yurt dışından sağlanan nakdi krediler ile ithalat borçları sırasıyla 1 milyar 400 milyon dolar ve 173 milyon dolar azaldı. Bunlara bağlı olarak yükümlülükler 1 milyar 602 milyon dolar arttı.

Haziran 2013 döneminde kısa vadeli varlıklar 72 milyar 861 milyon dolar ve kısa vadeli yükümlülükler 95 milyar 153 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli net döviz pozisyon açığı 22 milyar 292 milyon dolar gerçekleşerek, 2013 mayıs dönemine göre 688 milyon dolar daha fazla açık verdi. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 38 düzeyinde gerçekleşti.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1418569-finans-disindaki-firmalarin-net-doviz-acigi-artti

Trade Shark
04-09-2013, 16:48
TL güvenli limandır...net!!...

vurkan
04-09-2013, 17:10
Ah vurkan kardeş dolar 1.7 lerdeyken nerdeydin.

burdaydım :) ve bu konuyla ilgili görüşümü net şekilde dile getirdim. ve paramın 1/4 ü ile o seviyelerden dolar aldım. mesajlarıma ilgi gösteren olmadı.. üye olduğumdan beri; ülkeye giren usd nin çok fazla olduğu ve bunun son 10 yılda dolar bazında 8-10 katına çıkmış olabileceğini söylemekteydim. ve bu döviz girişi ile son 10 yıldır doların reel anlamda çok değer yitirdiği ve yukarı yönlü risklerin çok arttığını söylemiştim. ( dolar 1.7 tl iken) kimse ilgilenmedi.. yalnız bir arkadaş eğer dolar almadıysan çok geç kaldın demişti :D hemde 1.7 seviyelerindeyken bunu söyledi. ben geç kalmadığımı düşündüm aldım.

belki konu üzerinde konuşulsaydı paramın yarısıyla , belkide tamamıyla dolar alabirdim. dur bu arada mesajlarımın linkini koyayım.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=38273&page=444&p=8532863&highlight=#post8532863

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=84810&page=488&p=8611623&highlight=#post8611623

o dönem de çok bilen arkadaşlarla tartışmalarımız olmuştu, moderatör bir sürü mesajımı sildi.. bu konu ile ilgili çok sayıda mesajım vardı. bilen arkadaşlar bilirler..

Heval
04-09-2013, 17:26
USDTRY 2.2-2.5 bandına girerse MB döviz satışı veya Faiz ile müdahale edecektir.Aksi olmadıkça MB dan aksiyon beklemek hatalı olacağını düşünüyorum...

dudu
04-09-2013, 17:55
Demek ki faiz lobisi degilmis.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/ekonomi/ali-babacan-gezi-olaylari-hic-olmasaydi-yine-h41335.html

Syg,

dudu
04-09-2013, 18:17
A. BALI TR ekonomisi akordeon gibi esnektir.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/67751.aspx

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye ekonomisi esnekliği olan bir ekonomi. Akordeon gibi bir ekonomi; ihtiyaç duyduğunda genişlemeyi de gerçekleştirebiliyor, şartlar müsait olmadığında daralmaya da adapte olabiliyor” dedi.

“Akordeon gibi ihtiyaç duyduğunda genişlemeyi de gerçekleştirebiliyor, şartlar müsait olmadığında daralmaya da adapte olabiliyor. Katastrofik bir durum olmadıkça borçlanmaların yenilenebileceğini düşünüyorum. Maliyet seviyelerinde güncellemelerin olabileceği tabiidir.”

Syg,

memorex
04-09-2013, 19:17
Merkez Bankası yılsonu 1,92 kur söyleminden vazgeçti - WSJ.com
http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424127887323623304579054513738309526.html

Başçı Asena'yı geçti.Bu kıvırmalardan ekonominin başı döndü,güven sıfır ,prestij sıfır ! Büyük USTA nın memuru da böyle olur. :hayır:

kazandibi
04-09-2013, 23:10
Sayin vurkan doviz ile ilgili yorumlariniza saygi duyuyorum. Fakat gayrimenkul-mevduat karsilasmasi icin eklemek istediklerim var.
Bu bilgilerin buyuk bir bolumunu belki sizde biliyorsunuzdur. Benimkisi farkli bir bakis acisi.
Cok yasli degilim fakat hayatim boyunca hep babamlara kizmisimdir. Neden atakoy 4. kisim 1.2.3 ya da 5. kisimdan ucuzken ev almadiniz diye. ben hep ev almanin en iyi oldugu dusuncesindeydim :( Fakat en basindan beri atakoydeki evler icin mevduat gayrimenkulun getirisinden hep fazla . Bunu ben degil sayilar soyluyor. Konu hakkinda elimde detayli hesaplamalar var. isteyene de xls. olarak yollayabilirim. Hatta bu konuda forumun guzel bir basligi var gayrimenkul ile ilgili.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=32777&page=527 forges isimli arkadasin yazdiklarini(6314 nolu mesaj) okumanizi oneriririm.
Sonuc olarak mevduat ve nakitte kalmanin cazibesi coktur. Gayrimenkul de birden fazla sikinti var evin eskimesi vergi kiraya verememe gibi.
Fakat arsa ya da arazi derseniz ona birsey soyleyemem. Sonucta daha onceden bu tartismalar burarada cok oldu ve sayin dudu, cenk baskan, Ali.Haylaz ve bircok eski uye mevduatla ilgili birikimlerini ve ev almayla ilgili tecrubelerini bizimle paylastilar.
Her goruse saygim var ve son olarak birikim olmasi bence cok onemli bu devirde . Efendim kimi ev alir kimi mevduat kimi temettu. Yinede bizler sansliyiz. Alllaha sukurler olsun.
Sevgiler saygilar

julia.luthor
04-09-2013, 23:22
ampirik çalışmalar yapılıo,
mr. bean sitili deneme-yanılma ile sorun çözülcek :)

çalışmaların sonuçlarını bilahere görmek isteriz:)
saygılar.

Heval
04-09-2013, 23:24

Başçı Asena'yı geçti.Bu kıvırmalardan ekonominin başı döndü,güven sıfır ,prestij sıfır ! Büyük USTA nın memuru da böyle olur. :hayır:

MB Döviz tarafında elinde 3-5 atımlık kurşunu kalmış , tahtayı nasıl yapsın garibim :) , Faiz düşmanı abeleri de Faiz ile tahtayı yapmaya müsade etmiyorlarsa ," Saldım Çayıra Mevlam Kayıra muhabbetine" :)

inanna
04-09-2013, 23:28
A. BALI TR ekonomisi akordeon gibi esnektir.

[I]Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye ekonomisi esnekliği olan bir ekonomi. Akordeon gibi bir ekonomi; ihtiyaç duyduğunda genişlemeyi de gerçekleştirebiliyor, şartlar müsait olmadığında daralmaya da adapte olabiliyor” dedi.

Şimdi yukarıdaki ifadelerde ekonomi kelimesi yerine halk kelimesini kullanalım:

A. BALI TR halkı akordeon gibi esnektir.

[I]Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye halkı esnekliği olan bir halk. Akordeon gibi bir halk; ihtiyaç duyduğunda genişlemeyi de gerçekleştirebiliyor, şartlar müsait olmadığında daralmaya da adapte olabiliyor” dedi.

İşte ülkemizin krizlere giriş ve çıkış öyküsü...:a-o:

NOT:Yalnız adapte olabiliyor sözünü adapte olduruluyor olarakta algılayabiliriz.

chucky68
04-09-2013, 23:47
vurkan yoldaş bugünden itibaren reel faiz %50 bile olsa gayrimenkul daha çok kazandıracak demiş...yanlış değerlendirmediysem.....doğrudur...yerinde,semtind e,merkezinde,konumunda vede en önemlisi yeni bina olması çok mühimdir....bununla birlikte nezih bir bölgede teşkil etmesi o evin prim potansiyelini 2-3 misli uçurur....ancak papaz her zamanda pilav yemez...her alınan ev illa mevduata göre daha çok kazandıracak diye bir kuralda yoktur...zararda edebilirsiniz....örnekleri çok....hemen kendi canlı örneğimi yazayım...geçen yıl eylül ayında demirligüç inşaatın erenköy-ethem efendide yeni binada 70 m2 lüx oldukça nezih bir konumda bir daire beğenmiştim...tam nokta bir yerde yatırımlık bir yerdi...ister otur ister kiraya ver...son kalan daire fiyatı mütaahitten bana 445.000 tl ye bırakılmıştı...o vakit yani geçen yıl eylülde faizler ortalama %10 üzeriydi...dileyen yıllıkta yapabilirdi....bu parayı yıllık mevduata yatırsaydım bugün elime geçen para 483.000 tl olacaktı....oysa bugün aynı evin değeri hürriyet emlakta gördüm 460.000 tl ancak olmuş....ortalama 1700 tl hemen kiraya verdiğimizi düşünsek en iyi senaryoda kira getirisi 1700x12=20.400 tl kazancı olacaktı....2000 tl emlak vergisi vede kira geliri vergisi düşünce net getiri ortalama 18.000 tl olur....yani evin değeri ile birlikte kira getirileri toplamda 478.000 tl ancak oluyor...tabiki evin değerini alıcı kendi belirler....satıcı bir fiyat verirde acaba o istediği primi kazanabilecekmi??.....ha verebiliyorsada ancak mevduata denk gelebiliyor....tabiki bu benim ilgilendiğim bir canlı örnekti...yoksa her ev aynı değil....git bağdat caddesinden ev al...mevduat değil yetişmek su bile içemez....:)......sonuç olarak para cepte olduğu taktirde fırsatlar asla bitmez....mevduatta gayrimenkulun yerine vede konumuna göre... ya gayrimenkulun primine ağır yenilir... yada çoğu yerleşimlerde tokatlar....anadolu yakasında prim yapacak her daim yerler bellidr...burda yazmaya gerek yok....diğer bölgelerde bellidir...evin sıfır olmasına göre prim değer kazanmıyor.....semt önemli....TABİKİ doymuş en üst değerlerden almamak şartıyla...

C H U C K Y..................................SON BEBEK

BOSPOROS
04-09-2013, 23:57
Avro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya'yı bugünkü kriz ortamına taşıyan bankacılık sektörünün durumu oldu. İspanya'daki bankalar, kriz öncesi likidite bolluğu ikliminde, küresel para piyasasından topladıkları fonları inşaat şirketlerine kredi, hanehalklarına da konut kredisi olarak vererek, inşaat balonunu şişirdi. ABD'deki konut balonunun patlamasının ardından İspanya'da da bankalar alacaklarını tahsil edemez, yükümlülüklerini yerine getiremez hale geldi.

Devletin yaptığı kurtarma operasyonları, finans sistemini şimdilik kurtardı...... ancak bütçeye ve maliyeye dev yükler bindirdi. Böylece, İspanya, hızla devletin mali krizini yaşamaya başlarken, büyüyen bütçe açığını daraltmak ve kamu borç yükünü azaltmak için kemer sıkıldı.

Antisosyal politikalar izlendikçe, yüzde 25'e tırmanmış işsizlikten bunalarak sokağa dökülen halk ile çatışmalar da hız kazandı.

Heval
05-09-2013, 00:13
Bu günler bana 2000 yılı Ağustos -Eylül aylarını anımsatmaktadır.O dönemde faiz yavaş yavaş yukarı trende girmiş , döviz baskı altındaydı.Halbuki o dönemde EM lerde ciddi devülasyonlar yaşanıyor bizde ise herkeste pembe gözlükler vardı.

Bu gün EM lerde hem devülasyon hemde faiz artışları var...Bizde faiz baskı altında tutuluyor.Döviz tarafında da diğer EM lere göre göreceli daha az hasar mevcut...

Ülke gelen doları betona ve Lüx tüketim mallarına gömdü...Hizmet sektörü hariç Yabancı yatırım yok...Mesela Telsimin Vodafone olmasının Ülkeye bir katkısı var mı? Yatırım yaptım dese , yatırım ürünleri ya Çinden yada AB den geliyor :)

Eskiden tasarruf oranı oldukça yüksek bir ülkeydik, şimdi ise tasarruf oranı oldukça düşük bir ülkeyiz, eğer FED benden bu kadar derse Ülke çok ciddi krize girer ve bu krizin diğer krizlerle hiç benzerliği olmayacak...

BOSPOROS
05-09-2013, 00:27
Son 18 yıl içinde altın iki kez sert gerileme yaşanmış ve bu yılın ilk üç ayında bir üçüncüsü yaşanıyor, ilk ikisinde gelişmekte olan ekonomiler oldukça sert bir şekilde daralmış ve sarsılmış, gelişmişlerin durumunu da etkileyerek onları bir şeyler yapmaya zorlamış. İlki 1997 Asya Krizi, ikincisi ise 2008 küresel kredi krizi sırasında yaşanmış. Fiziki altına ilginin büyük oranda gelişmekte olan ekonomilerden geldiği dikkate alınır ise bu durumun tesadüfi olduğu söylenemez. Altın fiyatındaki dalgalanmaların gelişmekte olan ekonomilere yönelik sermaye hareketi ve risk alma isteği konusunda öncü gösterge haline geldiği, sistemik risk arttıkça bu durumun daha da netleştiği görülebilir.
Altın fiyatındaki sert gerilemelerin devreye girmesinin ardından belli bir gecikme ile gelişmekte olan ekonomilerin sarsılmaya başlaması gerçeği arayanlar açısından ciddi bir uyarıdır, söz konusu ekonomilerde yerel paranın değer kaybetmesi, faizlerin yükselmesi, menkul ve gayrimenkul şeklindeki varlık değerlerinin gerilemesi, bilançolara ilişkin beklentilerin bozulması kesinlikle tesadüf değildir. Uzun dönemli net sermaye girişi nedeniyle hesapsızca farklılaşan gelişmekte olan ekonomilerin, net sermaye çıkışına olan direnci eskiye göre çok daha azdır. Küresel ölçekte faizlerin yükselmesi ve beklentilerin telafi edilemeyecek şekilde bozulma eğilimi sergilemesi kırılganlığı daha önce görülmemiş düzeylere yükseltmektedir. Giderek yoğunlaşan deflasyonist baskı, borç alacak zincirinin kırılması ve dayanılması zor bir ekonomik daralma yaşanması olasılıkları güçlenmektedir. Gelişmekte olanlarda başlayan bir sistemik çöküş ihtimali oldukça yüksektir. Federal Reserve’nin parasal genişlemeye devam etmesi durumunda bile fayda-yan tesir dengesinin bozulmuş olması nedeniyle sonuç değişmeyebilir.

umutabi
05-09-2013, 00:30

Arkadaşlar sizleri bilmem ama ben Gazi Erçel denilen adamın MB başkanlığını hatırlıyorum herifin devalüasyon öncesi kendine döviz depoladığı ortaya çıkmıştı öte yandan devalüasyonun yapıldığı günden bir öncesine kadar Tl ye b..k sürmemişti. Başçı kim ki dünkü çocuk kıvırsa ne olur kıvırmasa ne olur önemli olan herifin dediklerine inan varmı ? Para babalarının inanmadığı hatta baş yalaka biryantin saçlı dahi çocuğun bile inanmadığı kesinde bidon kafalılar hala inanıyor mu işte benim çok merak ettiğim bu.

BOSPOROS
05-09-2013, 00:35
Arkadaşlar sizleri bilmem ama ben Gazi Erçel denilen adamın MB başkanlığını hatırlıyorum herifin devalüasyon öncesi kendine döviz depoladığı ortaya çıkmıştı öte yandan devalüasyonun yapıldığı günden bir öncesine kadar Tl ye b..k sürmemişti. Başçı kim ki dünkü çocuk kıvırsa ne olur kıvırmasa ne olur önemli olan herifin dediklerine inan varmı ? Para babalarının inanmadığı hatta baş yalaka biryantin saçlı dahi çocuğun bile inanmadığı kesinde bidon kafalılar hala inanıyor mu işte benim çok merak ettiğim bu.
''Dünya Mafyası'', nam-ı diğer ''BİLDERBERG CEMAATİ''; 1 Haziran 2012'de, ABD'nin Washington kentinde biraraya geldi!

Bu yıl BİLDERBERG CEMAATİ, Amerika’nın Virginia eyaletindeki ünlü Marriott Oteli'nde toplandı..

Türkiye’den ''Daimi Takipçi'' Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Ali Babacan; bu yıl medya ve akademik dünyadan seçilmiş isimler Fuat Keymen ve Enis Berberoğlu ilk kez milli(!) olanlar..

2012 Bilderberg’ine davet edilen 5 kişi arasında; Mustafa Koç ve Ali Babacan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Politika Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Enis Berberoğlu bulunuyor.

Bu yılki Bilderberg Toplantısı'nın 'karar vericileri' arasında; Henry Kissinger, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamyi, Google Başkanı Eric Schmidt gibi isimler var...

Her yıl başka bir ülkede buluşan Bilderbergciler, 2008’deki ABD seçimlerinden önce de Amerika’da toplanmışlardı.
O zaman dünyaya Obama’yı ‘hediye’ ettiler.

4 yıl sonra Bilderberg, dünya kanla imtihan edilirken yine bir seçim öncesi Amerika’da toplandı..
Dünyaya yeni bir kukla ve yeni bir savaş baronu belirleyecekler.

Bu masonik gizli CEMAAT, 1920’lerden beri dünyanın geleceğine el koyuyor..

Küresel çete dünyadaki tüm sermayenin yüzde 65’ini elinde tutuyor ve tüm ülkelerde GİZLİ gündemlerini uygulamak için ÖRÜMCEK AĞLARI örgütlüyor..

CFR (Dış İlişkiler Konseyi), Trileteral ve BİLDERBERG her yıl gizli toplantılarla dünyanın en güçlü 100 küsur kişisini bir yerde topluyor ve hepimizi etkileyecek kararlar alıyor..

Erol Bilbilik, bu çeteyi şöyle özetliyor:
''Uluslararası dev tröstler adına dünyayı yöneten üç gizli örgüt vardır.
Bu yapılanmanın en üst örgütü Dış İlişkiler Konseyi (CFR), onun bir alt örgütü Üçlü Komisyon(TC) ve bunun bir alt örgütü de Bilderberg Grubu(BG)’dur.
Her üç örgütün de Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya’dan olmak üzere toplam beş bine yakın üyesi vardır.
Türkiye’nin Bilderberg Grubu’na mensup yaklaşık 40'a yakın yaşayan üyesi vardır.''

Bilderberg’in kurucusu Hollanda Prensi Bernard ve sosyolog Dr. Joseph Hieronim Retinger’di.
Retinger Bilderberg kurallarını anlatırken; "Batı’nın etik ve kültürel değerlerini paylaşmayı ve savunmayı şart'' koşmuştu..

Katılımcılar; finans baronları, işadamları, siyasiler, ticari örgütler, diplomatlar ve medya mensuplarından oluşacaktı...

Erol Bilbilik; ‘Bilderberg aslında Amerikan sermayesinin ve elitinin, CIA'in Avrupa ayağıdır’ der.
Bu masonik gizli teşkilatın ülkelerin kaderleriyle ilgili çok gizli kararlar aldığını, Türkiye'nin kaderinin de bu toplantılarda tayin edildiğini anlatır.
(Dünyayı yöneten gizli örgütler-Erol Bilbilik)

''Türkiye'yi uzun dönem yöneten pek çok kişi Bilderberg üyesi olarak kalmıştır.
1950'li yıllardan sonra pek çok iç ve dış politikayı Türkler değil; Bilderberg, CFR ve Trilateral Komisyon Üyeleri belirlemiştir.''

Süleyman Demirel Cumhurbaşkanlığı'na, Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz ise Başbakanlığa Bilderberg toplantıları sonrasında yürümüştür...

Bülent Erandaç, dün Takvim gazetesinde; Bilderberg toplantılarına katılan Türk’lerden ve küresel efendilerin ‘derin ilişkilerinin’ Türkiye ayağından örnekler verdi:
''1995: Toplantıya katılan Cem Boyner parti kurdu.
1996: Toplantıya katılan Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ile Dışişleri Bakanı EMRE GÖNENSAY yurda döndü, 4 gün sonra hükümet düştü.

GAZİ ERÇEL, 28 Şubat darbe hükümetlerinde Merkez Bankası Başkanı idi.
Türkiye'nin yaşadığı en büyük krize giden günlerde paranın rotasını çiziyordu.

1998: Toplantıya katılan Dışişleri Bakanı merhum İSMAİL CEM de parti kurdu.
2002: Dünya Bankası'nı bıraktı, 3 Mart 2001'de Ecevit Hükümeti'nin Ekonomi Bakanı oldu.

2004 yılından itibaren toplantılar, Koç Holding Yön. Kur. Başkanı MUSTAFA KOÇ'un liderliği başladı.

2007 yılı, Türkiye için çok önemli bir yıldı.
İlginçtir, Bilderberg toplantısı da İstanbul'da yapıldı.
Cumhurbaşkanlığı seçimi, 27 Nisan e-muhtırası, Hudson darbe toplantıları da o yıldı.

SONUÇ: Derin dünya olaylarının şifrelerini istiyorsanız, Bilderberg toplantılarına ve katılanlara bakınız..''

Bilderberg’in Türkiye sorumlusu Henry Kissinger’dır..

Ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç her toplantıya katılır ve Türkiye sorumlusudur..

Sabancı grubundan Suzan Sabancı da hemen her toplantıya katılmakta ya da Sabancı grubunu temsilen birileri davetliler arasında bulunmaktadır..

Ali Babacan daimi katılımcı gibidir.

CHP’den Faik Öztrak, CHP eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Gül’ün danışmanı Zeynep Damla Gürel katılımcı olmuştur..

Son 10 yıldır ‘küresel cemaat toplantılarına’ katılan gazeteci ve akademisyenler arasında Sedat Ergin, Nuri Çolakoğlu, Hasan Cemal, Soli Özel Ruşen Çakır, Cengiz Çandar, Zeynep Göğüş, Fehmi Koru, Sami Kohen gibi isimlere rastlanmaktadır..

Bu yıl onlara Fuat Keyman ve Enis Berberoğlu katılmıştır.

3 Haziran sonrası, bu yıl Bilderberg’de alınan kararların kokuları çıkar.
Katılımcıların beyanlarını dikkatle takip edin..
Gerek Amerikan seçimlerinin sonuçlarını, İsrail oyunlarını gerek Suriye ve İran’daki gelişmeleri, Çin ve Pasifik’deki küresel cemaatin adımlarını koklayacaksınız..

Türkiye’ye biçilen ‘rol’ için de ‘Türk’ Bilderberg ‘severlerin’ beyanlarındaki satır aralarını iyi takip edin...
Banu AVAR
[email protected]

umutabi
05-09-2013, 00:37
Şimdi yukarıdaki ifadelerde ekonomi kelimesi yerine halk kelimesini kullanalım:

A. BALI TR halkı akordeon gibi esnektir.

[I]Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye halkı esnekliği olan bir halk. Akordeon gibi bir halk; ihtiyaç duyduğunda genişlemeyi de gerçekleştirebiliyor, şartlar müsait olmadığında daralmaya da adapte olabiliyor” dedi.

İşte ülkemizin krizlere giriş ve çıkış öyküsü...:a-o:

NOT:Yalnız adapte olabiliyor sözünü adapte olduruluyor olarakta algılayabiliriz.

Bence 12 EYlül askeri cuntasının yaptığı gibi ; herkes adapte olacak ollll denilerek çok güzel adapte olunuyor hatta bu millet o kadar esnek ki 35 cc lik rakı şişesine bile yeri geldiğinde sıkıştırılır zannımca.

vurkan
05-09-2013, 06:03
gayrimenkul yatırımı yada borsa yatırımına kesinlikle karşı değilim. bir dönem borsa ile bende ilgilendim ve kumar olduğuna karar verip çıktım. bu bakımdan gayrimenkul yatırımından kazanç elde edenlere de karşı değilim.. zaten ortada olması gerekenin çok üzerinde bir kazanç varsa bu; gayrimenkul satın alanların değil, bu şartları hazırlayanların kusurudur.

tabiki konjonkturel olarak, yada bellli yılları baz alarak veya son 1-2 yılı kast ederek farklı sonuçlar çıkarılabilir. fakat benim söylemek istediğim eski yapım konutlar ve prim yapma potansiyeli nisbeten düşük olan yerlerde de en az 5-6 kat artışlar var.. tabiki mutlaka düşük fiyat artışlarında kalmış özellikle bazı şehirler, semtler yada büyük şehirlerde bile nokta atışı yapıp çok daha düşük oranda fiyat artışına maruz kalmış yerler bulunabilir.

fakat hani 3 oda 1 salon 120m2 civarı çok vasat konutlar 2002 yılı sonu , 2003 yılı başı gibi 30 bin tl civarındayken şu an 180bin tl civarında.. bu konutlar atıyorum izmirin vasat semtlerin de , mahalle arası konutlar dahil , site benzeri fakat hiç bir çevre düzenlemesi olmayan sadece önünde yetersiz bir otaparkı bulunan konutlar içinde geçerli..

sonuçta burada konu ne olursa olsun doğruyu bulmaya çalışıyoruz, en azından doğruya yaklaşmaya çalışıyoruz. istanbulu fazla bilmem fakat bağdat caddesi vs.. dışında da ben en az 6 kat artış olduğunu düşünüyorum.. hani fiyatı düşük kalmış çok özel bir bölge yada nokta atışı yapmayıp. "2002 yılı sonu gibi 30 bin tl lik bir konut şuan 60 yada 90 bin tl ve bu genel bir durum" diyen ve bunu samimi olarak söyleyen biri varsa bişey diyemiyeceğim..

farklı olarak o dönem 150bin tl olan bir konut şu an 500bin tl olabilir ve 6 kat fiyat artışı olmamış olabilir (bu ayrı bir konu o da ayrıca konuşulabilir) bu bakımdan ben vasat yani şu an 200-250 bin tl olan konutlardan bahsediyorum..

tabiki mevduat herzaman konuta göre ciddi zarar yazar demek istemiyorum. fakat son 10-11 yılı baz alırsak mevduat yatırımcısı. konut yatırımcısına göre çok daha az getiri elde etmiştir ve bu bakımdan zarar etmiştir.. mevduat, hazine bonosu yatırımcıları arasında bile aynı süreyi kapsayan dönemde çok farklı getiri elde edenler vardır. 2002 yılı sonu faizler 60 iken 1 yıl veya daha uzun vadeli mevduat yapan bir kişiyle sürekli 1 ay mevduat yapan kişinin getirileri çok çok farklı olmuştur.

bu bakımdan 1aylık mevduat getirisini baz almak daha mantıklı çünkü öngörüsü güçlü olan yada risk alan bir yatırımcı çok daha fazla kazanabilir yada kaybedebilir. bu o kişinin bilgisi, öngörüsü yada şansıyla alakalı olabilir onu her zaman ayrı tutmak lazım.

birde şu var; gayrimenkul son 10 yılda mevduata göre çok daha fazla kazanç sağladı derken; bundan sonrada gayri menkul kazançlı olacak anlamı çıkarılıyor ve buna karşın birşeyler yazılmaya çalışıyor gibi bi izlenim ediniyorum. aslında tam tersi, yakınlarıma neredeyse gayrimenkul almayın diye ısrar eder durumdayım. yani o bir süreçti ve bana göre bitti. bundan sonra ikisi arasındaki bir tercihte kesinlikle mevduat.

memet1
05-09-2013, 09:50
dövizin riskini herkes anladı artık yazmayında oran paylaşalım...toerik yazıları ben okumuyorum yoldaşlar...

latino
05-09-2013, 10:41
ABD 10 yıllıklar 2.93 olmuş

Borsamız 67.000 de direniyor.

Gösterge faizimiz 9.52 de

Dolar 2.06.75

Birileri mezarlıkta ıslık çalıyor....

CAGLAYAN:BUGUNKU SEVIYE KALICI DEGGIL AMA BEN BASCI KADAR IDDIALI KONUSAMAM -CNBCE

Çağlayan: 'Dolar 1.92 TL Olur, Belini Kırarız' İfadesini Ben Kullanmam.

Bağımsızlığını yitirmiş bir merkez bankasının düştüğü durum bu, hadi biz yiyoruz da yabancı da bunu yer mi? İbretlik bir durum.

BOSPOROS
05-09-2013, 11:05
ABD 10 yıllıklar 2.93 olmuş

Borsamız 67.000 de direniyor.

Gösterge faizimiz 9.52 de

Dolar 2.06.75

Birileri mezarlıkta ıslık çalıyor....

CAGLAYAN:BUGUNKU SEVIYE KALICI DEGGIL AMA BEN BASCI KADAR IDDIALI KONUSAMAM -CNBCE

Çağlayan: 'Dolar 1.92 TL Olur, Belini Kırarız' İfadesini Ben Kullanmam.

Bağımsızlığını yitirmiş bir merkez bankasının düştüğü durum bu, hadi biz yiyoruz da yabancı da bunu yer mi? İbretlik bir durum.
Dogru Tespit....
Üretim ekonomisi uygulamayan, dış borca dayalı uluslar arası sermayenin kıskacında tüketim ekonomisi uygulatılan ülkelerin kaçınılmaz sonudur İFLAS.

memorex
05-09-2013, 11:34
Dolar/TL 2.08
Doktor hasta için ''artık ne yerse yesin rahat bırakın'' dedi evresine girdik. :halay:

afa35
05-09-2013, 11:36
Bu ortamda bizim gösterge faiz nasıl artmıyor bunu biri bana açıklayabilir mi?

feveran99
05-09-2013, 11:54
güzel soru...:)

dudu
05-09-2013, 11:57
Bu gidisle milleti bu faiz kesmeyecek.
Necip Turk halki, saf ve bakir anadolu cocuklari doviz bufelerine hucum edecekler.
Enflasyon da patlayacak.
Borclanmak icin TL bulamayacaklar.
Ve simdi 2 puan artirmadiklari faizi belki de 20 puan birden artirmak zorunda kalacaklar.
Sonucda ne buyume hedefi kalacak ne de enflasyon.

Syg,

vurkan
05-09-2013, 12:25
aslında faizin artıp - artmama konusu mb nın faizi artmasıyla ilişkili.. abd 10 yıllıklar ve/veya doların fiyatı yükseldiğinde doğal olan faizin arttırılmasıydı. aslında sayfalar önce bu konuyu açmaya çalıştım; yani herşeye rağmen mb faizi sabitleyebilir mi? takıldığımız nokta aslında olması gerekenin olacağını varsaymak ... hani daha açık söylemek gerekirse; türkiye yi batırmak adına faizi yükseltmeye bilirmi ? diye sorarsak .. evet bunu yapabilir görünüyor.. en azından ekonominin batmasına ramak kalıncaya kadar bunu deneyecek.

ama birde işten sıyrılmayı başarabilirlerse mevduatçıların vay haline o zaman.. faizi bu kez %3 e kadar çakarlar... enflasyon %20 olsa bile...

dudu
05-09-2013, 12:29
aslında faizin artıp - artmama konusu mb nın faizi artmasıyla ilişkili.. abd 10 yıllıklar ve/veya doların fiyatı yükseldiğinde doğal olan faizin arttırılmasıydı. aslında sayfalar önce bu konuyu açmaya çalıştım; yani herşeye rağmen mb faizi sabitleyebilir mi? takıldığımız nokta aslında olması gerekenin olacağını varsaymak ... hani daha açık söylemek gerekirse; türkiye yi batırmak adına faizi yükseltmeye bilirmi ? diye sorarsak .. evet bunu yapabilir görünüyor.. en azından ekonominin batmasına ramak kalıncaya kadar bunu deneyecek.

ama birde işten sıyrılmayı başarabilirlerse mevduatçıların vay haline o zaman.. faizi bu kez %3 e kadar çakarlar... enflasyon %20 olsa bile...

Enflasyon %20 iken %3 faiz biraz abartili bir ornek olmus.

Syg,

inanna
05-09-2013, 12:31
Bu yıl BİLDERBERG CEMAATİ, Amerika’nın Virginia eyaletindeki ünlü Marriott Oteli'nde toplandı..

Bu yılki Bilderberg Toplantısı'nın 'karar vericileri' arasında; Henry Kissinger, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamyi, Google Başkanı Eric Schmidt gibi isimler var...

Bu masonik gizli CEMAAT, 1920’lerden beri dünyanın geleceğine el koyuyor..

Bilderberg’in Türkiye sorumlusu Henry Kissinger’dır..

3 Haziran sonrası, bu yıl Bilderberg’de alınan kararların kokuları çıkar.
Katılımcıların beyanlarını dikkatle takip edin..
Gerek Amerikan seçimlerinin sonuçlarını, İsrail oyunlarını gerek Suriye ve İran’daki gelişmeleri, Çin ve Pasifik’deki küresel cemaatin adımlarını koklayacaksınız..

Türkiye’ye biçilen ‘rol’ için de ‘Türk’ Bilderberg ‘severlerin’ beyanlarındaki satır aralarını iyi takip edin...
Banu AVAR

27/11/2011 tarihindeki aşağıdaki yazıda savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağır olmalısınız diyor Henry Kissinger.

Detaylara bakınca ya bu adam iyi bir hayalperest yada ben safım demeden edemiyorum.

http://www.dailysquib.co.uk/index.php?news=3089

dudu
05-09-2013, 12:31
Doviz fiyati yukselip yukseklerde kaldigi sure ne kadar uzun olursa bunun maliyeti TL'nin icine girmis oluyor.
Bu durum borclanma piyasasinin gitgide kurumasina yol acacak ve bir yerden sonra borclari cevirebilmek icin hazine faizi yukseltmek zorunda kalacaktir.

Syg,

özür
05-09-2013, 12:34
Faiz=Kira

vurkan
05-09-2013, 12:35
Enflasyon %20 iken %3 faiz biraz abartili bir ornek olmus.

Syg,

farkındayım :) akp nin yanında pek abartı sayılmasa da haklısınız ... aslına bakılırsa akp buradaki arkadaşlardan kimin cebinden , mahkeme kararlarına rağmen ciddi miktarda para çalsa bırakın abartıyı hergün küfür eder.. (sözüm meclisten dışarı olarak) millet olarak malesef empati yeteneğimiz az gelişmiş hatta hiç gelişmemiş , ileri gidiyorum; haksızlığa uğrayanlara (bir tekme de ben vurayım) mantığıyla mesnetsiz eleştiren o kadar çok insan tanıdım ki ( prf, doç. vs dahil) kısaca millet olarak ciddi derece de bencil, artniyetliyiz. hemde kendi konumumuzda olanlara karşı... hı bu rasyonel mi? sanmıyorum. saygılar..

BOSPOROS
05-09-2013, 12:43
Doviz fiyati yukselip yukseklerde kaldigi sure ne kadar uzun olursa bunun maliyeti TL'nin icine girmis oluyor.
Bu durum borclanma piyasasinin gitgide kurumasina yol acacak ve bir yerden sonra borclari cevirebilmek icin hazine faizi yukseltmek zorunda kalacaktir.

Syg,şok faiz yükselişlerinin de kısa vadeden öteye pek bir işe yaramayacağı ve ekonomik daralmayı iyice hızlandıracağı, şişen balonların patlayacagı..aşırı panigi kürükleyecegi aşıgardır..
Bu tablo Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileri bozdu. Enflasyon ve işsizlik öngörüleri artar iken büyüme tahminleri gerilemeye devam ediyor. Sorunlu krediler, kamu harcamalarındaki artışlar ise hem belirsizliği hem de kırılganlığı artırıyor. Bu koşullara iş dünyasının ciddi boyutta riskle yakalanmış olması ve siyasi iradenin tepkisel tavrı ise olumlu düşünmeyi nerede ise imkansızlaştırıyor. Son on yıldaki eğilimlerin sürdürülebilir olmadığını dikkate almamanın bedeli çok ağır olacak gibi görünüyor. Finansal sermayeyi suçlamak ise sorunu çözmüyor ve durumu düzeltmiyor; tam aksine güven bunalımı yaratıyor. Ağustos böceğini oynayanların başkalarını suçlamak yerine yaptığı hatalardan ders alması, ağlamanın fayda etmeyeceğini anlaması ve başkalarını aldatmaya çalışmaktan vazgeçmesi gerekiyor...

vurkan
05-09-2013, 12:45

Syg,

200tl lik banknotların üretim maliyeti kaç kuruştu :)

bu arada, sayın BOSPOROS a düşüncelerini paylaşmasından dolayı teşekkür ediyorum.. bu forumun sizin gibilere ihtiyacı var, umarım uzunca bir zaman düşüncelerinizi paylaşırsınız.

dudu
05-09-2013, 12:47
200tl lik banknotların üretim maliyeti kaç kuruştu :)

Para basmayi ima ediyorsaniz, bu da gecikmeli olarak bir talep enflasyonu yaratacaktir.

Her durumda faizler yukselmek zorunda.

Syg,

dudu
05-09-2013, 12:51
2001 krizinde kamu asiri borclu idi.
Simdi ozel sektor borclu, kamunun borcu dusuk gorunuyor.
Ozel sektorde borcu verenler teminatlarini da ona gore guclu sekilde almislardir.
Kanaatimce borclar odenememeye baslarsa bir suru sirket, varlik el degistirir.
Bir sabah uyaninca cok iyi bildigimiz, guvendigimiz bazi sirketlerin teminat olarak bankalara veya alacaklilara rehin verdikleri hisselerin
el degistirdigini gorebiliriz.

Syg,

BOSPOROS
05-09-2013, 13:17
2001 krizinde kamu asiri borclu idi.
Simdi ozel sektor borclu, kamunun borcu dusuk gorunuyor.
Ozel sektorde borcu verenler teminatlarini da ona gore guclu sekilde almislardir.
Kanaatimce borclar odenememeye baslarsa bir suru sirket, varlik el degistirir.
Bir sabah uyaninca cok iyi bildigimiz, guvendigimiz bazi sirketlerin teminat olarak bankalara veya alacaklilara rehin verdikleri hisselerin
el degistirdigini gorebiliriz.

Syg,

Dış borçlar hepimizin borcudur

PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ Perşembe, 05 Eylül, 2013

İç ve dış borç stoku açıklanırken, yalnızca kamu iç borç stoku açıklanıyor... Çünkü devletin aldığı iç borçlar hepimizi ilgilendiriyor. İç borçlarla yapılan bütçe harcamaları hepimiz için yapılıyor. Yine bu borçlar hepimizin vergileri ile geri ödeniyor.

Dış borçlara gelince, ister devlet alsın, ister özel sektör alsın dış borçlar Türkiye’nin dış borcudur. Nedenleri ise:

1) Dış borç alındığında, Türkiye’ye döviz veya mal ve hizmet olarak kaynak girişi oluyor. Kaynak girişi, iç tasarruf açığını kapatıyor. Milli gelirin artmasına imkan veriyor. Büyüme hızı artıyor. Bundan da herkes yararlanıyor.

2) Dış borç anapara ve faizleri geri ödendiğinde ise tersine kaynak çıkışı oluyor. Ekonomide büyüme olumsuz etkileniyor. O kadar ki, geri ödenen dış borç anapara ve faizleri ile yine yurt dışına faiz ve kar çıkışı ile birlikte değerlendirilirse, bunlardan oluşan toplam kaynak çıkışı, büyüme oranından daha fazla ise, ülkede fakirleşme başlar.

3) Dış borcu ve faizini geri ödemek için TL’yi ayrıca dövize çevirmek gerekir. Bu durum dövize olan talebi artırır. Döviz fiyatları artar. Sıcak para girişinin bir yerde durması kaçınılmazdır. O zaman kur artışı, ithalat yoluyla enflasyonu artırır. Döviz sıkıntısı ortaya çıkabilir. Döviz her zaman bizim yumuşak karnımız olmuştur. Bol sıcak para girişi, bu sorunu unutturmasın. Çünkü Türkiye’ye ciddi fiziki yatırım için döviz gelmiyor. Hatta karlı işletmeleri satın almak için gelen yabancı yatırım sermayesinde de azalma var.

2012 ikinci çeyrekte Türkiye’nin brüt dış borç stoku 323.5 milyar dolardır. Dış borç stoku geçen sene aynı döneme göre 16.8 milyar dolar artmıştır.

Öte yandan 2002 yılında toplam dış borç stoku 129.6 milyar dolar idi. Yani AKP iktidarında 193.6 milyar dolar arttı. Başka bir ifade ile son 10 yılda Türkiye 2002 yılına kadar geçen 80 yıldan daha fazla dış borç aldı.

Toplam dış borçların, 212.5 milyar doları özel sektöre aittir.

Dış borç stokunun ağır olup olmadığı, ekonominin ödeme kapasitesine bağlıdır.

1) Dış borçlar için her sene faiz ödüyoruz. Son yıllarda faizde düşme var. Ancak yine de geçen sene 1.1 milyar dolar faiz ödemişiz. Faiz yükü dış borç yükünü artırıyor.

2) Dış borçların uzun veya kısa vadeli olması da, dış borç yükünü etkiler. Türkiye’nin toplam dış borçları içinde 99 milyar doları bir yıldan kısa, 224.5 milyar doları da uzun vadelidir. Uzun vadeli dış borçlar, bir ödeme planı yapmaya daha elverişlidir. Kısa vadeli dış borçlar, konjonktürün daralma dönemlerinde sorun olabiliyor.

3) Dış borçlarda bir gösterge de dış borçların milli gelire oranıdır. Bu oran düşük olursa, yük daha az demektir. Türkiye’de bu oran yüzde 40’tır. Ancak yüksek büyüme ve yüksek yabancı sermaye girişi olursa, yük azalır. Çünkü ekonominin ödeme kapasitesi artar. Aksi halde ödeme kapasitesi düşük olur. Dış borç ödeme sorun yaratabilir.

4) Toplam dış borç stokunun ihracata oranı yüksekse, bu durumda ödeme kapasitesi düşük demektir. Türkiye’de bu oran 225.2’dir ve yüksektir. Bu demektir ki ödeme kapasitesi düşüktür.

5) Özellikle kısa vadeli dış borçların ödenmesi açısından, TCMB rezervleri de önemli bir göstergedir. Türkiye’de TCMB rezervleri dış borçların dörtte biri kadardır. Hatta rezervler kısa vadeli borçlardan daha azdır. Bu durumda, dış borç yükünün ağır ve dış borç ödeme riskinin olması demektir.

Özet olarak; Türkiye’de tasarruf yatırım açığı devam ettikçe, cari işlemler açığı devam ettikçe, varlık satışları azaldıkça, Türkiye’nin dış borçları artacaktır. Bugün riskli olan dış borç stoku daha da ağır bir yük olacaktır.

vurkan
05-09-2013, 13:19
asıl problem, mb nın enflasyonu sorun etmemesi en azından belli bir dönem için.. dolar 2.5 - 3 tl bandına hızlı bir şekilde gelirse ( ki gelmesi muhtemel) ve bu seviyeler de stabil bir konuma gelirse, enflasyon geçici bir dönem yükselmesine karşın tekrar düşüşe geçebilir. fakat doların o seviyelere geldikten sonra ki en büyük yanılgı; tekrar doların 2tl hatta daha düşük seviyelere geleceği varsayımıdır. 2.5 hatta 3 tl den sonra dolar belli bir süre stabil olsa da uzun vade de (dolara verilecek faizin yükseleceğini de düşündüğümüzde) asla reel olarak değer kaybetmeyecektir.. yani mevduat faiz getirisinin üstünde bir gtiri sağlayacaktır. asıl mesele 2tl üstünden dolar almaya cesaret edebilirmiyiz. yada abd bir iyilik yaparda tekrar 1.9 - 1.95 aralığına gelirmiyiz.

ben kendi adıma merkez bankası faizi 500 baz puan yükseltse de herhangi iyi bir haber de 1.9 -1.95 arası bütün paramı dolara gömeceğim.. kaldı ki akp iktidar da kaldığı sürece faizi herşeye rağmen düşük tutmak isteyecektir. özetle dolarda hızlı bir yükseliş olursa ve 2.5 - 3 bandına oturursa bu geçiş döneminde merkez bankasının faiz arttıracağını düşünmüyorum. ( çeşitli gerekçeleri var ayrı konu) kendi adıma 2 tl ye yaklaşma durumunda bile dolara geçmeyi düşünüyorum.. saygılar.

memet1
05-09-2013, 13:32
şapka çıkartılacak yandaş haber...http://www.takvim.com.tr/Guncel/2013/09/05/zamanli-mudahaleyani fed med hikaye...öylemi...

vedehas
05-09-2013, 13:40
teknik bakış açısıyla 12 yıldır süre gelen doların doların 1.15 ila 1.9 arasındaki hareketi

tarih olmuşa benziyor dolar yüksek bir ivmeyle yukarı çıkıyor ..

http://s1309.hizliresim.com/1f/5/sb575.jpg
http://s1309.hizliresim.com/1f/5/sb575.jpg

Eluus
05-09-2013, 13:47
Şaka gibi ya ABD 10 yıllıklar yükseldikçe bizim gösterge düşüyor. Bir şekilde manipule ediyorlar, başka türlü nasıl olur?

dudu
05-09-2013, 14:13
Şaka gibi ya ABD 10 yıllıklar yükseldikçe bizim gösterge düşüyor. Bir şekilde manipule ediyorlar, başka türlü nasıl olur?

Bademler ayarlamislar her isi.

Syg,

uufuk
05-09-2013, 14:23
şapka çıkartılacak yandaş haber...http://www.takvim.com.tr/Guncel/2013/09/05/zamanli-mudahaleyani fed med hikaye...öylemi...

Habere inanacak olsak:
Baronlar hiçbir şeyimizden,Aga kahyasından,Nato silahlarımızdan,bihabermiş .....
yes::yes::yes:

kızılyıldız
05-09-2013, 15:02
ABD 2,96. Yürü be kim tutar seni.

memorex
05-09-2013, 15:04

Bu yazıyı yazan altına adını yazmamış yani fikrinin namusuna sahip çıkmamış ! Ülkede olup biten ve olacakları komplo teorisi ile açıklamaya kalkmış.Anlaşılan o ki dolarda 2.5 tl beklentisi var ve bunun oluşma nedenini üzerine yıkacak günah keçisi arıyorlar devamlı.MB nın gizli rezervi varmışta haberimiz yokmuş,o zaman Usta nın şişim şişim söylediği ve mb nin açıkladığı rezerv rakamları YALAN. MB çalışanlarını satın almak için 20 milyon dolar ödemişler güya ne sallamasyon ama ! Doğru olan tek şey ekonomi duvara toslayacak ve USTA nın son sıvaması olacak, kaçabileceği c.başkanlığı koltuğuna ulaşamayacak.

http://www.finanstrend.com/haber/125223/milyarderler-abd-hisselerini-satiyor
Büyük çakallar tüymüş bile bakalım yeni dip nerede oluşacak ?

http://www.finanstrend.com/haber/125226/mb,-9-eylul-eps-gunu-icin-minimum-satis-tutarini-160-milyon-dolara-yukseltti#.Uih0C5ZQivE
Mübarek, don değiştirir gibi fikir değiştiriyorlar ! 100-120-140-150-160 ....yok mu arttıran gel vatandaş geeelll...

inanna
05-09-2013, 15:06
ben kendi adıma merkez bankası faizi 500 baz puan yükseltse de herhangi iyi bir haber de 1.9 -1.95 arası bütün paramı dolara gömeceğim.. kaldı ki akp iktidar da kaldığı sürece faizi herşeye rağmen düşük tutmak isteyecektir. özetle dolarda hızlı bir yükseliş olursa ve 2.5 - 3 bandına oturursa bu geçiş döneminde merkez bankasının faiz arttıracağını düşünmüyorum. ( çeşitli gerekçeleri var ayrı konu) kendi adıma 2 tl ye yaklaşma durumunda bile dolara geçmeyi düşünüyorum.. saygılar.

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Fed'in bir sonraki toplantısında aylık tahvil alım programını azaltmaya başlayacağını söyledi.

El-Erian, "Alışılmadık politikalarda ne kadar uzun zaman kalırsanız, politikada etkisizlik riskiniz o kadar büyük olur" dedi.

Fed'in 17-18 Eylül'deki toplantısının öncesinde maliyetler ve riskler konusunda endişeli olduğunu ve iyileşme sürecini aksatmadan, ancak aynı zamanda piyasalar ve varlık varlık dağılımının da işleyişini bozmadan durumu dengelemenin yolunu aradığını söyledi.

El-Erian, ekonominin kurtulma hızını yakalamamış olmasından ötürü, azaltıma, gerekmesi hâlinde alımlarının yeniden başlatılacağı ifadelerinin eşlik edeceğini öngördü.

Tahvil alımlarıyla FED'in bilançosu 2008'den bu yana 800 milyar dolardan 3.5 trilyon dolara çıkmış.Buna rağmen son çeyrekte ABD 1.7 büyümüş.Bu durumda ya tahvil alımları işe yaramıyor yada ancak bu kadar işe yaradı denebilir.Eğer bu kadar işe yaradı ise kademelide olsa tamamen bitirmek bir hayal olur.Ha tükürdüğümü yalamayım derse göstermelik kesintiler yapabilir.Bu durumda tahvil alımlarının devam edeceğini piyasa anlarsa döviz yine aşağı baskılanır. Tabiki alım satım kararı size ait , karışmakta haddim değil fakat dikkatli olmak lazım derim Sn Vurkan.
Selamlar...

Yazdılarım kendi fikrimdir.Yatırım tavsiyesi içermez.

umutabi
05-09-2013, 15:07

Eh bu habere inana goygoycular artık rahatlamışlardır ne de olsa haberde sözü geçen köstebekler yakalanmış yani artık döviz artmayacak MB da faizle buna müdahale etmeyecek. Yerse yemezse başka kapıya....

Sinusoidal
05-09-2013, 15:15
Doları olan için güzel bir DCD oranı.

Genel oranları sordum HSBC

7 gün vade ----> 2,10 dan dolarımı bozarım brüt 32.40 % faiz

14 gün vade ----> 2.10 dan dolarımı bozarım 24,50 % faiz

Volatilite güzel günde yakalandı mı iyi. Ama dolar 2.10 TL yi geçer mi

yolgider
05-09-2013, 16:11
tekstilbank güzel oranlar verir böyle zamanlarda güncel oran bilgisi varmı acaba.
ben siteye baktım 9.75 yazılı.

dudu
05-09-2013, 16:47
S. YASAR Uyanik Stcu

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2013/09/05/uyanik-sutcu

Sanirim Sutas'dan ve Muharrem YILMAZ'dan bahsediyor.

Syg,

umutabi
05-09-2013, 17:05
Yapıkredi 2 milyon için 9.90 diyor. A bank aynı miktara 9.95 veriyor.

Heval
05-09-2013, 17:40

Ben Milyona 10 üzeri Fibabankanın verdiğini duydum...Parası olanların bilgisine .....

Heval
05-09-2013, 17:53
http://finance.yahoo.com/q?s=^TNX

ABD faizleri 2.97 olmuş , bu gün yarın 3 üzerine atacak gibi

twilight1517
05-09-2013, 18:17
CBOE Interest Rate 10-Year T-No (^TNX)-Chicago Options

2.9810 0.0840(2.90%) 11:00AM EDT

an itibariyle ABD deki faiz 2.98 i kirdi...3.00 kirmasi yakindir

Eluus
05-09-2013, 19:09
CBOE Interest Rate 10-Year T-No (^TNX)-Chicago Options

2.9810 0.0840(2.90%) 11:00AM EDT

an itibariyle ABD deki faiz 2.98 i kirdi...3.00 kirmasi yakindir

Lobimizin gücü karşısında Amerikan tahvilleri bile duramıyor yoldaşlar...

ozziem
05-09-2013, 23:13

Şu an ABD 10 yıllıklar 2.992 . 3.00 ı teğet geçiyor.
Bizde normalde 10 -11 bandında olmalı ama gerçekten iyi performans gösteriyoruz. Yiğidi öldürcen ama hakkını yemecen. Bir şekilde adamlar yeminli faizleri arttırmamaya.

chucky68
05-09-2013, 23:33

bir yahudi lobisini....birde bizim lobiyi tek geçerim...ama karşımızdada öyle güçlü bir lobi varki....bizim lobiyle yahudi lobisi anlaşmalı birleşsek dahi ancak faizleri 1-2 puan oynatabiliyoruz....oda midik zoruyla.....bakalım maçı kim kazanacak....düşmez kalkmaz bir allahtır nasılsa...elbet bir lobinin eninde sonnunda kellesi gidecek...ama kimin???

C H U C K Y.....................türünün son bebeği

ASELCUK
05-09-2013, 23:55
Hayirli aksamlar herkese! Bana biriniz lütfen su cboe interest in bizim faiz oranlari ilen baglantisini anlatirmi lütfen? Yeni girdim bu konuya eskiden sadece bankadakinoranlara bakiyordum simdi ama bu oranlarin Neye bagli oldugunu anlamak istiyorum. Lütfen yardimci olun, saygilar

arda27
05-09-2013, 23:59
Şu an ABD 10 yıllıklar 2.992 . 3.00 ı teğet geçiyor.
Bizde normalde 10 -11 bandında olmalı ama gerçekten iyi performans gösteriyoruz. Yiğidi öldürcen ama hakkını yemecen. Bir şekilde adamlar yeminli faizleri arttırmamaya.

önümüzdeki iki hafta çok önemli birincisi suriye konusu ikncisi fed toplantısı , her ikside önemli , savaş cıkmaz ise borsalara olumlu yansır ama fed sıkılaştırmayı yaparsa olumsuza döner, fed sıkılaştırma yapmaz ise borsalar yukarı yapar diye düşünüyorum (sınırlı )

bu gelişmeler mb olumlu yansıyacağı için doviz ise aşağı gelir ? olumlu senaryo

olumsuz ise faizler yukarı

kesinlikle YTD

arda27
06-09-2013, 00:08

ben daha düşük rakamlara geçen gün 9,95 aldığımı forumda yazdım , benim aldığım yer gazinatep odebank şubesi , bana veriyorlarsa sizede verecekleridir , şuan için odebankı tavsiye ederim tabiki enparayı da , bunun dışında teb fena değildi ama en son bana iyi oran vermediler oranları çektik gelin size avrupa tipi dcd yapalım demişlerdi

dostlar ben pazarlık yaparken forumda dostlarıma da aktarıcağım diyerek pazarlık yapıyorum , ama her banka iyi oran vermiyor, iyi oran veren bankalara da destek vermek lazım diye düşünüyorum

kesinlikle YTD

Eluus
06-09-2013, 00:27
önümüzdeki iki hafta çok önemli birincisi suriye konusu ikncisi fed toplantısı , her ikside önemli , savaş cıkmaz ise borsalara olumlu yansır ama fed sıkılaştırmayı yaparsa olumsuza döner, fed sıkılaştırma yapmaz ise borsalar yukarı yapar diye düşünüyorum (sınırlı )

bu gelişmeler mb olumlu yansıyacağı için doviz ise aşağı gelir ? olumlu senaryo

olumsuz ise faizler yukarı

kesinlikle YTD

Yarın Türkiye saati ile 15:30'da açıklanacak Non-Farm Employment Change (Tarım dışı istihdam) ve Unemployment Rate (İşsizlik oranı) verileri de önemli. Bu verilerin FED'in öngördüğü gibi ekonominin düzeldiğini teyid etmesi durumunda, verilerin ne kadar iyi geldiğine bağlı olarak tapering (tahvil alımlarının kısılması) kısmen -ya da büyük oranda- fiyatlanacaktır. (İşsizlik ne kadar azalmışsa o kadar çok.)

Daha sonra ki haftalarda da Suriye gelişmeleri ve tapering'in fiyatlanmamış kısmı fiyatlanır diye düşünüyorum.

Büyük ihtimal veriler beklendiği gibi iyi gelecek ve faizlerin fırladığına şahit olacağız. Veriler iyi gelmese bile şahsen FED'in artık gevşemeyi azaltmaya başlayacağına eminim. Tabi o durumda faizlerin yükselmesi FED toplantısına kalır.

afa35
06-09-2013, 08:16
abd 10 yıllıklar nihayet 3 oldu ancak biz dünkü gibi bir performans göstereceksek gösterge faizimiz bugün 9 un altına gelir halbuki 10 u kırmalı nasıl beceriyorlar tutuyorlar hala anlamış değilim.

umutabi
06-09-2013, 10:29
abd 10 yıllıklar nihayet 3 oldu ancak biz dünkü gibi bir performans göstereceksek gösterge faizimiz bugün 9 un altına gelir halbuki 10 u kırmalı nasıl beceriyorlar tutuyorlar hala anlamış değilim.

Nasıl tutuyorlar ? Göstergede günlük işlem hacmine bakın nasıl tuttuklarını anlarsınız ? Sonuçta faiz artışı bankalara girecek o yüzden MB faizleri arttırmamakta direnmesi bankaların çok ama çok işine geliyor ama sonunda varsa öpülmek ne yaparsan yap eninde sonunda girecek sadece inkıtaları oynuyorlar.

pronto
06-09-2013, 10:36
Ben de afa35 arkadaşın yazdıklarını yazmak için girmiştim foruma.
Forumda sürekli abd'de %3 aşılırsa bizde %12 leri aşar dendi.
Ama görüyoruz ki %4 bile olsa abd bizde kıpırdama olmuyor.

thron
06-09-2013, 10:40
Ben de afa35 arkadaşın yazdıklarını yazmak için girmiştim foruma.
Forumda sürekli abd'de %3 aşılırsa bizde %12 leri aşar dendi.
Ama görüyoruz ki %4 bile olsa abd bizde kıpırdama olmuyor.

bizde kıpırdama olmaz patlama olur, son dakkaya kadar çaktırmamak esastır.

durmuş yılmaz zamanını hatırlayın adam şimdiki başkan kadar faiz düşmanı değildi ara ara artış yapardı ona rağmen mecbur kalınca 300 baz puan artış yapmışlığı vardı.

herşey QE ye bağlı gerisi fasa fiso.

bir ponzi zinciri içindeyiz ve QE bittiği anda parti de bitecek.

memet1
06-09-2013, 11:33
cahilce bir soru...cevap verene tşk...bizde tahviller satılınca faizler yükseliyor...abd tahvillerinden çıkışmı oluyorda faizi yükseliyor...bizden çıkan sıcak para nereye gidiyor...abd tahviline girmiyormu...dünyanın en sağlam kağıdı abd tahvili denmiyormu...

Eluus
06-09-2013, 12:47
cahilce bir soru...cevap verene tşk...bizde tahviller satılınca faizler yükseliyor...abd tahvillerinden çıkışmı oluyorda faizi yükseliyor...bizden çıkan sıcak para nereye gidiyor...abd tahviline girmiyormu...dünyanın en sağlam kağıdı abd tahvili denmiyormu...

Gelişen ülkelerden çıkan paranın nereye gittiğini bilmiyorum. Fakat ABD tahvillerinin düşmesinin sebebi QE*'nin artık bitiyor olması.

Tahvillerde büyük bir balon oluşturmuştu QE. FED de artık QE'lerin bitebileceğini, en azından artık artmayacağının sinyalini verince tahvillerdeki yönün artık sadece düşüş olduğuna kanaat getirdi piyasa ve tahvilleri satmaya başladı.

* = FED'in para basmaya verdiği yeni isim

memet1
06-09-2013, 13:05
Gelişen ülkelerden çıkan paranın nereye gittiğini bilmiyorum. Fakat ABD tahvillerinin düşmesinin sebebi QE'nin artık bitiyor olması.

Tahvillerde büyük bir balon oluşturmuştu QE. FED de artık QE'lerin bitebileceğini, en azından artık artmayacağının sinyalini verince tahvillerdeki yönün artık sadece düşüş olduğuna kanaat getirdi piyasa ve tahvilleri satmaya başladı.

yani abd tahvillerinede satış var...böylemi anlıyoruz...fed geri alımı azaltınca değeri düşüyor...doğrumu anladım...QE ne demek hocam bide onu söylede cahil kalmayalım...yazıktır memleket evladıyız netekim...tşk...

Eluus
06-09-2013, 13:19
yani abd tahvillerinede satış var...böylemi anlıyoruz...fed geri alımı azaltınca değeri düşüyor...doğrumu anladım...QE ne demek hocam bide onu söylede cahil kalmayalım...yazıktır memleket evladıyız netekim...tşk...

Kusura bakmayın tamamen benim hatam...

QE: Quantitative Easing, yani Niceliksel Gevşeme. Türkçe tercümesi: Para Basma :)

Evet doğru anladığınız. Fakat şu an gördüğümüz hareketlerin sebebi alımların azaltılmasının nominal etkisinden ziyade piyasa oyuncularında para bolluğu döneminin bitmesi algısının oluşması.

twilight1517
06-09-2013, 13:36
suan ABD deki 10 yillik faiz kac acaba an itibariyle ?

dudu
06-09-2013, 13:42

2.9660

Syg,

afa35
06-09-2013, 13:42

2,968 buradan görebilirsiniz

http://tr.investing.com/rates-bonds/u.s.-10-year-bond-yield

Eluus
06-09-2013, 14:11
Bakın yoldaşlar demedi demeyin bu bizim gösterge faiz hiç %10'u görmeyecek.

Direk %11'i görecek :oley:

mgdv2001
06-09-2013, 15:06
Mart 2013 Samimi bir dostum o günlerde etraf süt liman 8,40 ile Enparadan 6 aylık bağladı(%10 stopaj)(8,90 a gelir 6 aylık altı oranlarda).(Stopaj indiriminden yararlanmak amacıyla)
Dönüşü Bu ayın 24 ü gibi sanırım
25 Mrt 2013 ; 140.000 Tl o Gün = 76.900USD(1,82xx kur)
24 Eyl 2013 ; 145.500Tl. bugün faizli = 70.300USD(2,07kur)

Soru Bu arkadaşın parası artmışmıdır azalmışmıdır ?

a) 5500Tl faiz geliri elde etmiştir artmıştır USD kuru önemli değildir 1,82 de ne kadardır oyalanmıştı kaç sene geriye gitmek lazım vs.vs.

b) Kendini kandırmasın TL Dünyadaki, Convertable para birimlerinden değildir.
Tc sınırları dışına adımını attığı anda bir işe yaramaz bu sebeple Net 6600USD Para kaybetmiştir.

c) Hesap yanlış kaybı daha büyük 76900Usd nin 6 aylık faizi = 980USD (Mrt2013 te Yıllık %3)
76900+980=77880USD - 70300USD = 7580USD 6Aylık zarar.

Bu tablodan sonra şimdiki durumda
MB nin faiz arttırmama inadı
Fed in para basmayı aşamalı olarak azaltıp 2014 2.Çeyrek gibi durduracak olması
Suriye Riski
ayrıca ortada dururken !!

TL nin yatırım yapılabilir olduğunu yada 2014 yılında yatırım yapılabilir olacağını düşünebilirmiyiz ??
%10 luk faiz oranı (Neti %8,5) ne ifade eder.

dudu
06-09-2013, 15:36
ABD 10 YILLIK TAHVİL FAİZİ VERİLER SONRASINDA %2.9491'DEN %2.8673'E İNDİ-BLOOMBERG HT

Syg,

mandrake
06-09-2013, 16:25
bizde kıpırdama olmaz patlama olur, son dakkaya kadar çaktırmamak esastır.

durmuş yılmaz zamanını hatırlayın adam şimdiki başkan kadar faiz düşmanı değildi ara ara artış yapardı ona rağmen mecbur kalınca 300 baz puan artış yapmışlığı vardı.

herşey QE ye bağlı gerisi fasa fiso.

bir ponzi zinciri içindeyiz ve QE bittiği anda parti de bitecek.

QE bitemez
bu imkansiz

20 Trilyon dolarin faizini hali hazirda butce acigi veren bir ulke nasil cepten verebilir?

Sonsuza dek QE ye hazir olun. Bu ne demek?

ABD nin sabah aksam 24/7 para basmasi ama kendi ulkesinde 1 gram bile enflasyon olmamasi demek.

Ee nasil oluyorda bir ulke dunyanin gelmis gecmis en fazla kagit/elektronik (fiktif) parasini bastigi halde enflasyon olmuyor?

Cunku bastigi kagit parcalarinin %80 ini kendi pohpohladigi tesvik ettigi "global economy" nin hizla genislemesi icinde eritiyor.

Bir baska degisle Turk/ Cin / Arap insanlarinin cebindeki o uzerinde 100 yazan ama basma maliyeti 1 cent olan yesil kagit parcalari sayesinde ABD batmayi / iflas etmeyi erteliyor.
Batmasi kesin cunku bu kadar parayi hicbir teknoloji / universite / iphone / sirket / petrol kuyusu ile odeyemezler. Ama onlar batmayi erteledikce yesil kagit parcalarini kullanan insanlar fakirlesiyor.

Isin garibide bu fakirlesen insanlar ki buna sizde dahilsiniz neden fakirlestiklerinin hala farkinda degiller. Cunku ABD 1945 ten beri TV sayesinde ve urettigi filmler sayesinde dunyadaki 8 milyara yakin insanin beynini 3 yasinda bebekken yikamaya basladi.

Bebeklikten 18 yasina kadar beyni yikanan dunya insanina 18 yasindan sonra istedigin kadar iktisat / ekonomi / finans dersi ver gozunun onune ornekler sun goster presentation yap beyin algilayamaz ve hala soyle konusur

"Abi dogru soyluyorsunda adam bir dugmeye basiyor atom bombasini salliyor savasi kazaniyor gec bunlari Amerikayi kimse yenemez"

Beyninizi bu yikanmisliktan kurtarmak icin kendini telkin sart. Buda seneler seneler ve uzun ugrasilar gerektiriyor.

Ben bunlari neden yaziyorum? Cunku bu sozkonusu 800 kiloluk ejderhanin gobeginde yasayan mikroorganizmalardan biri oldum ve sistemi tam olarak cozmesemde az cok anliyorum, ve anladikca da korkuyorum. Cunku butun dunyanin guvendigi bu 800 kiloluk ejderha esasinda kagittan bir dev ve dunyanin kanini emiyor. Neyse yoruldum...

dudu
06-09-2013, 16:44
10 yıllıkların getirilerinde teknik hedef 3.20% olsa da kuvvetli bir düzeltme ihtimali yükseldi. Sant MANUKYAN Isyatirim

Syg,

liz22
06-09-2013, 17:23
QE sonsuza kadar süreceğini iddia edenler ekonomiden gram anlamıyor demektir. Bunu 6 ay içinde daha iyi anlayacağız. Monetary Base ile Monetary Supply arasındaki farkı bilmeyenler atar tutar. Deniz Gökçe'yi dinleyenler varsa 2001 yazılarını bir okusun derim, tabii krizden öncekileri.

fusem
06-09-2013, 20:01
1.000 TL - 500.000 TL aralığındaki mevduatlarınıza Fibabanka'dan özel kampanya !

32 gün - 46 gün arası vadelerde %9,00 ;

47 gün - 366 gün arası vadelerde %9,80 oranından faydalanmak için sizleri şubelerimize bekliyoruz.

Kampanyadan yeni müşteriler ile 01/01/2013 tarihinden sonra Fibabanka A.Ş'de mevduatı bulunmayan müşteriler faydalanabilecektir.

Belirtilen oranlar stopaj öncesi brüt orandır.

Fibabanka A.Ş'nin oranları değiştirme hakkı saklıdır.

http://www.fibabanka.com.tr/tl-mevduatlariniza-ozel-yuzde-980-faiz-orani-fibabankada.aspx

fibabank kullananlara soru:
şubede 9.80 olan oran, internet şube e-vadelide kaç?

expertadvisor
06-09-2013, 20:11
BURGAN Esk. şb......
9.75...

mandrake
06-09-2013, 20:56
QE sonsuza kadar süreceğini iddia edenler ekonomiden gram anlamıyor demektir. Bunu 6 ay içinde daha iyi anlayacağız. Monetary Base ile Monetary Supply arasındaki farkı bilmeyenler atar tutar. Deniz Gökçe'yi dinleyenler varsa 2001 yazılarını bir okusun derim, tabii krizden öncekileri.

Pek sevgili forumdasim

QE surmezse ABD borclarin fazi ve mevcut butce acigi icin parayi nereden bulacak?

Inanilmaz super bir merakla cevabinizi bekliyorum. Hatta sabirsizliktan catliyorum.

Hatta cevabiniz iktisat tarihinde bir cigir bile acabilir bizde boylece para basilmadan elektronik para yaratilmadan fiktif para yaratilmadan nasil borclar odenir ogreniriz.

sezler67
06-09-2013, 21:17
http://l1309.hizliresim.com/1f/6/sd0f3.jpg

e yorumlamam bu kadar =)

Trade Shark
06-09-2013, 21:22
ing yeni müşteri olayından kaybediyor..30 gün kalan kaçar

mandrake
07-09-2013, 08:23
Aynen sonsuza kadar QE

Nasil olsa uzerinde 100 yazan kagida deger veren 7 milyar beyni yikanmis var

Figo
07-09-2013, 13:54
The Economist Makale (http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21584993-which-emerging-markets-are-most-vulnerable-freeze-capital-inflows-stop)

Ekonomide ani duruş (http://youtu.be/6dI5ewOmHPQ?t=2m10s)

inanna
07-09-2013, 17:44
Hakeminiz altın olsun , yalan söyleme huyu yoktur keratanın....

Heval
07-09-2013, 23:24
The Economist Makale (http://www.economist.com/news/finance-and-economics/21584993-which-emerging-markets-are-most-vulnerable-freeze-capital-inflows-stop)

Syn Figo ;
Çok güzel özetlemişsiniz :)

dudu
08-09-2013, 11:31

Korkutucu bir yazi ancak bizim milletin ne kirli ciki oldugunu, kayitdisi ekonominin buyuklugunun farkinda olmayanlarin yazdigi bir yazi diye dusunup en azindan kendimi rahatlatiyorum. :)

Syg,

bahri
08-09-2013, 12:05

Ekonomide ani duruş (http://youtu.be/6dI5ewOmHPQ?t=2m10s) süper bir makale

pazarcışükrü51
08-09-2013, 12:41

Hangi arabaya
para
verilmeyeceğini anlatan çok güzel bir video :he:q

bankac
08-09-2013, 16:19
cuma günü odeabankta 150.000 %10 ile 32 gün

austin
08-09-2013, 16:58
cuma günü odeabankta 150.000 %10 ile 32 gün

Çift rakam siftahımız hayırlı uğurlu olsun.. Böyle bir haber için 2 gün beklenir mi? Doların 2 tlyi aşması gibi bankaların psikolojik sınırı aşıldı. Haftaiçi enparadan cevap gelir heralde..Hadi bakalım otobana çıktık, bundan sonra yol açık :)

bankac
08-09-2013, 17:59
geçen sene aynı günlerden bir nostalji

Taze oranlar

A bank yeni müşteri 10.40
Finans Yeni müşteri 10.10
Eurobank Tekfen yeni müşteri 10.50
Şeker bank 10.20
Citibank 10

fxxx
08-09-2013, 18:13
Bir akrabam var, yıllardır yurt dışında. Paramı Türkiye' ye getireceğim, memleketime yararım olsun dedi.

7.eylül.2012' de, 3.333.333 dkk bozdurarak 1 milyon tL aldı ve verildiğine inanamadığımız faiz oranı olan % 11,80 ' den bir yıl vadeli olarak yatırdı, bu gün 1.1 milyon tL' si var.

Bu gün aldığı bu 1.1 milyon lira ile, memlekete gelmeden önceki parasını birebir yerine koymak için, bu aldığı tL faizin üzerine, aynı dönem için 123 bin tL daha faiz almış olması gerekli.

Uçtu parası.

dudu
08-09-2013, 18:33
Bir akrabam var, yıllardır yurt dışında. Paramı Türkiye' ye getireceğim, memleketime yararım olsun dedi.

7.eylül.2012' de, 3.333.333 dkk bozdurarak 1 milyon tL aldı ve verildiğine inanamadığımız faiz oranı olan % 11,80 ' den bir yıl vadeli olarak yatırdı, bu gün 1.1 milyon tL' si var.

Bu gün aldığı bu 1.1 milyon lira ile, memlekete gelmeden önceki parasını birebir yerine koymak için, bu aldığı tL faizin üzerine, aynı dönem için 123 bin tL daha faiz almış olması gerekli.

Uçtu parası.

1 yerine 2 yil once getirmis olsaydi durum cok farkli olurdu.
Hele hele 10 yil once getirmis olsaydi simdi zengin olmustu.
Tamamen yanlis bir zamanlama olmus.
Ne diyelim kur riskini yanlis bir zamanda almis.
Onun da kismeti o kadarmis. :(

Syg,

Heval
09-09-2013, 00:55

Uçtu parası.

2009 den beri bu gibi arkadaşlar ile bizim gibi TL yatırımcılarının paraları ile ülkede parası olmayanlar hovardalık yapıp duruyor ...Bakalım sonu ne olacak

Trade Shark
09-09-2013, 08:40
2.5 puan daha yüksek mevduat faizi almanın yolu!
Hokus pokusla yüzde 15 vergi yok oluveriyor!
-hturk
http://galeri.haberturk.com/ekonomi/galeri/430865-25-puan-daha-yuksek-mevduat-faizi-almanin-yolu

bahri
09-09-2013, 09:03
2009 den beri bu gibi arkadaşlar ile bizim gibi TL yatırımcılarının paraları ile ülkede parası olmayanlar hovardalık yapıp duruyor ...Bakalım sonu ne olacak çok haklısınız sen çalış biriktir bankaya koy kuş kadar faiz geliri al başkası gelsin elini kolunu sallayarak kendisinin olmayan parayı ucuza kredi alsın 10 senede ödesin kebab:halay:

austin
09-09-2013, 09:54
-hturk
http://galeri.haberturk.com/ekonomi/galeri/430865-25-puan-daha-yuksek-mevduat-faizi-almanin-yolu

Bu işlemi hangi bankalar yapıyor, ciddi getiri var üzerinde durulması gereken bir konu..

dudu
09-09-2013, 09:54
-hturk

Yakinda Maliye bir teblig ile bunun da onune gecer.

Syg,

Trade Shark
09-09-2013, 10:04
Yakinda Maliye bir teblig ile bunun da onune gecer.

Syg,

bu tarz alternatif ürünlerin çıkması rekabet açısından iyidir. vergi olmalı tabi ama makul oranda:)

elma
09-09-2013, 10:21
Aylık %10,5 faiz veren swap anlaşmasını hangi bankalar yapıyor?
Mevduat sigortası güvencesi var mı?
Vergiyi gelecek yıl beyan edip ödeme yöntemi vergi kesintisine görece dava avantajlı. Ne de olsa kesilecek vergiyi daha geç ödemek suretiyle kullanıyorsunuz.

memet1
09-09-2013, 10:23
önceden yazılmıştı bu swapin vergisi var bide mt leri bilmiyor yapan varsa hangi banka yazarsa seviniriz...tşk...

dudu
09-09-2013, 10:34
önceden yazılmıştı bu swapin vergisi var bide mt leri bilmiyor yapan varsa hangi banka yazarsa seviniriz...tşk...

Bana YKB teklif etmisti ama vergi konusunda bir sey soylemediler dogal olarak :)

Syg,

memet1
09-09-2013, 10:45
geride birisi mevzuatı yazmıştı,bulabilen varsa...

ferhann
09-09-2013, 12:13
şeker bank 32 gün 9,90 100000 tl