PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42]

memorex
04-10-2013, 22:17
yoldaş swap için bugün 10.28 verdi 91 güne...yılbaşını geçiyor...birde bu işi bilen bir mt bulamadım...özel bankacılık mt leri ile görüşeceğim...şöyle bir talebim olacak...herhangi bir müşterine yaptığın bir örneği bana göster,ikna olayım diyeceğim...sizden aldığım eğitim ile karşılaştırıp ders çalışacağım biraz...32 güne vermedi 60 güne düşük bir oran söyledi onedenle 9.90a girdim...yani bu işi bilen bir mt ve ders çalışmam lazım...hem sizinkide sonlanınca sonucu bilgilendirirseniz herkes öğrensin diyorum...bide sizin bu ilkmi...önceden yaptınızmı...yapmış iseniz hiç yamuk bir şey oldumu...bol kazanç...

Yamuk diye birşey olamaz elimde hem swap dekontu var hem de döviz mevduat cüzdanı.Ayrıca mevzuatta yeri de var antin kuntin işler değil bu swap.Fakat kendini nasıl rahat hissediyorsan o pozisyonu almak en güzeli.

hilmar
04-10-2013, 22:28
Yoldaşlar swap işlemi bazı bankaların kanunu dolanmak amacıyla geliştirdikleri bir yöntem. Söyledi, banka bu yolla forwardla karışık para swap işlemiyle gerçekte mevduat olan bir işlemi pecelemekte ve bu yolla bazı kanunu yükümlülüklerden kurtularak elde ettiği faydaninbir kısmını müşteriye yansıtmakta.Parayi yatiran acisindan vadede alacağı getiri aynı mevduatta olduğu gibi belli ve risksiz, banka kayıtlarında bu işlem swap işlemi olarak yer alıyor, banka bu yolla munzam karşılık ayırıp merkez bankasına yatirmiyor, mevduat sigorta primi ödemiyor, vadede % 15 değil % 10 stp yapıyor. Yaptığınız işlem mevduat kapsamına girmediginden mevduat sigortasında yararlanamiyorsunuz, elde ettiğiniz gelirde mevduat faizi sayilmadigindan ayrı bir vergileme rejime tabi.

memorex
04-10-2013, 22:46
Yoldaşlar swap işlemi bazı bankaların kanunu dolanmak amacıyla geliştirdikleri bir yöntem. Söyledi, banka bu yolla forwardla karışık para swap işlemiyle gerçekte mevduat olan bir işlemi pecelemekte ve bu yolla bazı kanunu yükümlülüklerden kurtularak elde ettiği faydaninbir kısmını müşteriye yansıtmakta.Parayi yatiran acisindan vadede alacağı getiri aynı mevduatta olduğu gibi belli ve risksiz, banka kayıtlarında bu işlem swap işlemi olarak yer alıyor, banka bu yolla munzam karşılık ayırıp merkez bankasına yatirmiyor, mevduat sigorta primi ödemiyor, vadede % 15 değil % 10 stp yapıyor. Yaptığınız işlem mevduat kapsamına girmediginden mevduat sigortasında yararlanamiyorsunuz, elde ettiğiniz gelirde mevduat faizi sayilmadigindan ayrı bir vergileme rejime tabi.

vade boyunca döviz mevduatı yapılıyor nasıl oluyorda garanti kapsamına girmiyor açıklar mısın? Döviz mevduatının tabi olduğu munzam karşılığı banka ayırmak zorunda bu nedenle garanti kapsamında.Ayrıca işlemimi yapan bankacının e-maili var garanti kapsamına girdiğine dair bende.

Diamantidis
04-10-2013, 22:52
Döviz mevduatı garanti kapsamında diyorsunuz, bu garantinin ne kadar olduğunu söyleyebilirmisiniz?

Diamantidis
04-10-2013, 22:56
Peki swap işlemi nasıl vergilendiriliyor o halde?

memorex
04-10-2013, 23:00
Döviz mevduatı garanti kapsamında diyorsunuz, bu garantinin ne kadar olduğunu söyleyebilirmisiniz?

Tabii ki şu anda ilan edilmiş olan kişibaşı 100.000 tl dir.

Diamantidis
04-10-2013, 23:10
Swap işleminde 2 ayrı stopaj uygulanıyor; Birincisi yapılan döviz mevduatının stopajı, ikincisi yapılan swap işlemi dolayısıyla kesilen yüzde 10 stopaj. Vergi kanununun geçici 67.maddesi de bu stopajların nihai vergi olduğunu söylüyor.Bunun dışında swapta farklı bir vergilendirme var mı?

memorex
04-10-2013, 23:25
Swap işleminde 2 ayrı stopaj uygulanıyor; Birincisi yapılan döviz mevduatının stopajı, ikincisi yapılan swap işlemi dolayısıyla kesilen yüzde 10 stopaj. Vergi kanununun geçici 67.maddesi de bu stopajların nihai vergi olduğunu söylüyor.Bunun dışında swapta farklı bir vergilendirme var mı?

extra kur farkı stopajı var ancak vade sonunda spot kur anlaşmadaki geri satım kurunun altında kalırsa çıkar o da 5-10 tl gibi önemsiz rakamlar olur.

Ayrıca bankalar açısından neden swap cazip diyen arkadaşlar için bir açıklama aşağıda.

Bankalar Kanununun 37. maddesi uyarınca, mevduat hesaplarına verilecek asgari ve azami faiz oranlarını tespit yetkisi Bakanlar Kurulu’nun 87/11921 sayılı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına (TCMB) verilmiştir. Dolayısıyla bankaların mevduat hesapları için uygulayacakları azami faiz oranları, serbestçe belirleyerek TCMB’na bildirdikleri ve tasarruf sahiplerine ilan ettikleri faiz oranlarını ifade etmektedir. Belirli mevduat sahiplerine ilan edilen faiz oranının üzerinde bir faiz uygulanması BK’nun 37. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “..... mevduat sahiplerine, yukarıdaki fıkraya göre alınan ve karar ve tedbirlere aykırı olarak munzam menfaat temin edemezler ve bunlara aykırılığa yol açacak işlemeler yapamazlar.” Hükmüne aykırılık oluşturmaktadırlar.

Forward ve döviz swap işlemleri ile mevduat faiz gelirlerinin peçelenmesinin birincil nedeni de, mevduat sahiplerine, TCMB’ye bildirilen ve ilan edilen azami faiz oranlarının üzerinde faiz ödeme imkanlarının sunulabilmesidir. Buna bağlı olarak diğer bir neden ise; yüksek tutarlı mevduat kaçışlarının önlenebilmesi açısından piyasada sunulan yüksek faiz oranlarının net olarak uygulanabilme imkanlarının mevcut olmasıdır.

memet1
05-10-2013, 00:06

hilmar yoldaş hiç swap yaptınızmı...yaptınız ise başlangıçtaki durum ve sonuçtaki durumu açıklarmısınız...memorex yoldaş açıkladı...öğrenmek için örneğe ihtiyaç var..bol kazanç...

memorex
05-10-2013, 01:14
hilmar yoldaş hiç swap yaptınızmı...yaptınız ise başlangıçtaki durum ve sonuçtaki durumu açıklarmısınız...memorex yoldaş açıkladı...öğrenmek için örneğe ihtiyaç var..bol kazanç...

geçmiş sayfalarda verdiğim örnek seni kesmiyor çünkü sen gerçek bir dekont görmek istiyorsun fakat ÖZEL HESABIN GİZLİLİĞİ denen birşey var bu nedenle mümkün değil.Belki bankacı size bir dekont gösterebilir fakat asla elinize fotokopisini veremez !:yes:

memet1
05-10-2013, 10:33
swapten anladıklarım....bankaların avantajları...büyük balıkları kaçırmamak için yapıyorlar...bankalara stopaj avantajı var...kanunu dolanma var...son söz yapılan bir işlemi görmek istiyorum...birde bulursam en düşük miktarda bir kez bağlayıp sonucu göreceğim...

TALEBE AYI
05-10-2013, 12:53
değerli abilerim ...ablalarım...

MB pazartesi...en az 120 milyon dolarlık döviz satacak.....
hazine de...tahvil ihrac edecek....miş...

bu iki...işin...pazartesi...döviz ve tahvil faiz piyasalarına muhtemel tesirleri neler olabilir....?

teşekkürler...

Diamantidis
05-10-2013, 15:22
19.01.2012 tarihli 282 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğini okumakta yarar var.

ozziem
05-10-2013, 21:46
Dudu kardes......cafe nero 5.5 tl gene pahaliya iciyormussun......ben enparaci degilim ama her turlu kahve keyfini 1.95 tl verip thicbo da iciyorum......yani totalde en para pahaliya bile geliyor.....bankacilik anlayisinda sevilmeyecek esegin onune ot konulmaz.....

Kahve lükstür, onun karı olmaz ayni fikirdeyim.
Ama ailece bazen oturmak gerekirse bir yere, tercih başka yer olacağına cafe nero olur, kar edilir.
İnternetten harcamada %20 süper amabu harcama gereksiz harcama olmamalı. Mesela ben otobüs biletini her koşulda alacaktım bayram için , ailemden 4 kişiye aldım. 160 tl tuttu . 32 tl ucuza geldi. Şimdiden ihtiyaçlarımı listelemeye başladım . Nasılsa alacaksam 500 tl lik bir şeyler , şimdi alırım %20 kar olur. Enpara kullanmasını bilene süper:)
En paradan ne zaman vazgeçerim?
Eğer mevduat oranları yükselirse ve ben o yükselişin sonlandığını düşünürsem, 6 ay güzel bir faiz verirse başka bir banka o zmaan düşünülür başka banka. Bunun dışında uğraşmak mantıksız.

memet1
05-10-2013, 21:54
19.01.2012 tarihli 282 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğini okumakta yarar var.yoldaş bu tebliğe göre bize verdiği faizden banka %10 stopaj ödüyor...kalan %5stopajı müşteriye yansıtıyor heralde...sizin dikkatinizi çeken başka bir şey varmı...birde siz hiç swap yaptınızmı...durum nedir...bulaşmalımı...

Diamantidis
05-10-2013, 22:54
Bu tebliği okuduğunuz zaman para swap işleminde oluşan getiriden%10 stopaj yapılması gerektiğini yazıyor. Bir de döviz mevduatının stopajı var. İşin vergisel boyutu aynen yoldaş memorex'in dediği gibi.Yapıp yapmamaya gelince bu konuda her yatırımcı kararını kendisi vermeli.

twilight1517
06-10-2013, 09:11
4’üncü madde incelemesini tamamlayan IMF, Türkiye’ye faizlerin yükseltilmesini ve faiz dışı fazlayı artırmasını önerdi

Gelişmiş ekonomilere kamu harcamalarını ve düşük faizi tavsiye eden IMF, Türkiye için reçetesini yüksek faiz ve kemer sıkma olarak yazdı. Rutin şekilde yaptığı 4’üncü madde görüşmelerinin 2013 yılı bölümünü tamamlayan IMF hazırladığı bir raporla, ekonomiye ilişkin tespit ve değerlendirmelerini yayınladı. Buna göre IMF, Merkez Bankası’nın politika faizinin yükseltilmesi, para politikasının daha da sıkılması ve Maliye politikasının ise harcamalarda kısıntıya giderek sıkılaştırılması önerisinde bulundu. IMF raporunda yer alan çarpıcı tavsiyelerden biri de kamunun faiz dışı fazla hedefinin, 2009 krizi öncesine benzer şekilde daha yüksek seviyelerde olması gerektiğiydi. Bu öneri, seçimlere hazırlanan Ak Parti için daha az kamu yatırımı anlamını taşıdığı için siyasi açıdan önemli bir sorun yaratıyor.

FAİZLERİ YÜKSELTİN
IMF’nin hazırladığı raporun para politikası bölümünde, Türkiye’de Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Raporda, enflasyon hedefi ile uyumlu olacak şekilde, para politikasında ilave sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilirken şu sözlere yer verildi:

“Yüksek kredi büyümesi, enflasyonun yılsonu hedefi olan yüzde 5’in oldukça üzerinde seyretmesi, yüksek ve artan cari işlemler açığı; başta bir haftalık repo faiz oranlarında olmak üzere, pozitif reel politika faiz oranını gerektirmektedir. Bu olmaksızın, enflasyonu ve beklentileri yetkililerin hedefi ile aynı paralele çekmek zor olacaktır. Merkez Bankası para politikası çerçevesini tekrar gözden geçirmelidir. Mevcut çerçeve karmaşıktır ve çok fazla hedefi bulunmaktadır. Dış ortamın daha hoşgörüsüz hale gelmesi ile para politikası çerçevesi artan bir şekilde piyasalar tarafından sorgulanmakta ve politikaların piyasalarla iletişimini daha karmaşık bir hale getirmektedir. Normalleştirilmesi, politika güvenilirliğini arttıracak ve piyasalarla iletişimi basitleştirecektir.”

Derviş: Büyüme için TL hâlâ aşırı değerli
ECEVİT Hükümeti’nin Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve ABD’deki Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik büyümesi açısından TL’nin hala aşırı değerli olduğunu söyledi. Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi de olan Derviş, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) CEO Forumu Toplantısı’nda dün bir konuşma yaptı. Derviş, şunları söyledi:

“Büyümede yüzde 6’yı hedeflememiz gerekli ama onu da hedeflerken krize girmemek için, ilerde bir finans sorunuyla karşılaşmamak için cari açığın da bence en az yüzde 6’nın altında olması gerekiyor. Yüzde 6’nın üstünde bir büyüme, yüzde 5- 5,5’lik bir cari açığı da finanse edebiliriz gibime geliyor. Tabii burada sihirli bir değnek yok. Tasarrufun ve katma değerin artması gerekiyor.”

Derviş, Türkiye’nin katma değeri artırması için makro düzeydeki yardımcı aracın kur olduğunu dile getirdi. Kurun yarışmaya yardım etmesi, ithalatı özendirmemesi ve ihracatı özendirmesi gerektiğini aktaran Derviş, “Ben aşırı değerli TL’den daha fazla korkarım. Ama böyle bir şeyi zamanla yapmak lazım. Çünkü ani kur değişiklikleri şirketler için zor. Ama uzun vadeli büyüme gereği açısından şu anda bile TL’nin fazla değerli olduğu kanısındayım. Tartışmalı bir konu ama görüşüm bu” dedi.

Faiz dışı fazlayı artırın
TÜRKİYE ekonomisi için orta vadeli zorluğun, cari açık gibi dengesizlikleri artırmadan büyümede bir canlanmanın yakalanması olduğunun belirtildiği IMF raporunda, “Türkiye’nin yıllık ortalama yüzde 4 ila 5 oranında bir ortalama büyüme eğilimini sürdürmesi zor” denildi. Türkiyeli yetkililerin, yurt içi tasarrufların artması gerektiğini doğru bir şekilde tespit ettiği, geçen yıl uygulamaya konulan bireysel emeklilik reformundan bazı sonuçların alınmaya başlandığı ve bunun olumlu bir ilk adım olduğu görüşüne yer verilen değerlendirmede, şöyle denildi:

“10’uncu Kalkınma Planı’nda kamu tasarruflarında GSYH’nin yüzde 1,25’i oranında bir artış öngörülmesi övgüye değerdir. Bununla birlikte yetkililer, orta vadede, küresel krizin başlangıcından önce gözlenen seviyelerle mütenasip daha iddialı bir faiz dışı fazla hedefini ortaya koymalıdır.

Bütçe iyi ama harcamalarınız yüksek
IMF’ye göre, Türkiye, 2013 yılı kamu maliyesi hedeflerinin yakalanması doğrultusunda ilerliyor. Ancak halihazırdaki maliye politikası, genişletici ve kontrol altına alınması gerekiyor. Bütçeyi de değerlendiren IMF, bu yılın başından günümüze kadar olan dönemde gelir performansının özelleştirme gibi bir defaya mahsus gelirlerin de katkısıyla, güçlü seyrettiğini belirtti. IMF’nin raporuna Maliye politikasıyla ilgili olarak şu sözlere yer verildi: “Bu sayede, yetkililer, zaten ılımlı seviyelerde olan kamu borç stokunu daha da azaltacak olan 2013 yılı bütçe açığı hedefinin yakalanması doğrultusunda ilerliyor. Bununla birlikte, yüksek kamu gelirleri, nominal harcamalarda ciddi artışlara neden oluyor. Böylelikle, hükümet, özellikle yatırım harcamalarından ötürü, 2013 yılı için onaylanan bütçe tavanını aşacak.”

Gittikçe katılaşan bütçenin yapısının gözden geçirilmesinin de önemli olduğunun altı çizilen değerlendirmede, ihtiyari olmayan faiz dışı kamu harcamalarının toplam harcamalar içerisindeki payının kısmen faiz harcamalarındaki azalmanın da imkan vermesiyle neredeyse yüzde 60 düzeyine ulaştığı ifade edildi. Cari harcamaların azaltılmasının, kamu yatırımları için yer açacağı belirtilen IMF değerlendirmesinde, aynı zamanda, bu durumun bütçenin esnekliğini artıracağı kaydedildi.

2012’DE İYİ DARALTTINIZ AFERİN
IMF’nin raporunda dikkat çekici değerlendirmelerden biri de Merkez Bankası’nın aşırı sıkı para politikası nedeniyle büyümenin yüzde 2.2’ye düştüğü 2012’deki politikalara yapılan övgüydü. IMF, 2012 yılında Türkiye’de uygulanan politikalar, ekonominin yeniden dengelenmesinde memnuniyet verici sonuçlara ulaşılmasını sağlarken, işsizliğin de düşük seviyede tutulmasına imkan verdi. IMF, yurt içi talebin güç kazanması ile 2013 yılı büyümesinin yüzde 3.8 olarak gerçekleşmesi beklendiğini de bildirdi.

umutabi
07-10-2013, 01:09
19.01.2012 tarihli 282 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğini okumakta yarar var.

Sayın Diamantidis; tebliğ açık ,bu tebliği okuyan ve de bu işlerle ilgili olarak azıcık mürekkep yalamış her insan swap işleminin tamamen yasal zemine dayandığını, olayın adı lazım olmayan bir gazetede ne i düğü belirsiz bir habercinin yazdığı gibi maliyeyi kazıklamak olmadığını anlar diye düşünüyorum. Hala yok böylemi, şöylemi gibi tereddütleri olan , bizi kurtarmaz !!! diyen kişiler bulunuyorsa da onlara tavsiyem kendilerini çok zorlamasınlar, güvende hissettikleri yollardan paralarını değerlendirmeye devam etsinler. Bu işle ilgili olarak bizleri aydınlatan memorex forumdaşımıza ve ek katkılarınızdan dolayı size teşekkür ederim.

şef
07-10-2013, 08:04
Sayın Diamantidis; tebliğ açık ,bu tebliği okuyan ve de bu işlerle ilgili olarak azıcık mürekkep yalamış her insan swap işleminin tamamen yasal zemine dayandığını, olayın adı lazım olmayan bir gazetede ne i düğü belirsiz bir habercinin yazdığı gibi maliyeyi kazıklamak olmadığını anlar diye düşünüyorum. Hala yok böylemi, şöylemi gibi tereddütleri olan , bizi kurtarmaz !!! diyen kişiler bulunuyorsa da onlara tavsiyem kendilerini çok zorlamasınlar, güvende hissettikleri yollardan paralarını değerlendirmeye devam etsinler. Bu işle ilgili olarak bizleri aydınlatan memorex forumdaşımıza ve ek katkılarınızdan dolayı size teşekkür ederim.
yasal olmasına yasal olabilir, ama en hafif tabiri ile tuhaf. beni rahatsız eden başka bir husus var. banka mevduat faizi ile para toplarken % 15 vergi kesilirken, bono çıkartıp para toplarken % 10 kesiliyor.

julia.luthor
07-10-2013, 09:08
Merhaba,
Yeni oran var mı?

memet1
07-10-2013, 09:23

yoldaş bu forumda biz mevduatçıyız...ancak swap yapanlarda ayrıca yazalım tecrübemiz olsun...memorex yapan kişi,memet1,diamantidis,umutabi ilgilenenler...swap yapan başka varsa katılırsa seviniriz...

umutabi
07-10-2013, 10:01
yasal olmasına yasal olabilir, ama en hafif tabiri ile tuhaf. beni rahatsız eden başka bir husus var. banka mevduat faizi ile para toplarken % 15 vergi kesilirken, bono çıkartıp para toplarken % 10 kesiliyor.

Zaten mevduata giden çoğu kişi sağlamcıdır bu nedenle kolay kolay bir şeye ikna olmazlar onlar (bende dahil) her zaman aza razı olurlar. Ama bu demek değildir ki doğru ve yasal dayanağı bulunan, garanti getirisi olan daha yüksek bir şeye paramıza yatırmayalım.

debianmr
07-10-2013, 10:03
Ben de yapacağım da - 1M altı. Her ay yapacağım yaparsam mevduatın tümü ile. Neticede Mevduat gibi güvenceli ve garantili.

Mustafakurkut
07-10-2013, 10:11
Enpara 32 gun ile 9.80 oraninda 169k baglayacam bugun. Daha iyiboran veren banka var mi arkadaslar?

romwar
07-10-2013, 10:56
32 gün halk 8.75

bu ortamda en iyisi yine en para gibi.

tabor
07-10-2013, 11:44
9.90 ile 46 gün de tercih edilebilir. 1,5-2 ay bu oranlar pek değişmeyecek gibi.

Diamantidis
07-10-2013, 12:09

Swapla ilgili bir tuhaflık göremiyorum. Farklı yatırım instrümanlarına dönem dönem yatırımcıyı teşvik etmek için farklı oranlarda stopaj uygulanabiliyor.Bu da son derece doğal.

Diamantidis
07-10-2013, 13:48
13-39 itibarıyle gösterge tahvil 8,37.

virtuall
07-10-2013, 13:56
Şeker 9.50 oran bugun

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

mgdv2001
07-10-2013, 14:49
enpara çaktırmadan 92 ve 180 günü 10,10 yapmış ama aralığın sonunu kaçıran vadeler olduğundan maalesef şu an cazip değiller.

sovalye
07-10-2013, 15:40
Selam mevduatçı yoldaşlar.
Borsaya girmek profesyonellik istiyor o yüzden işi bilmeden girmeyi önermiyorum.
Ama şuan profesyonel fonlar da maalesef endeksin getirisinin üzerinde gelir getirmiyor.
Çünkü mevcut yasalar esnek davranmalarını engelliyor Fakat yakın zamanda spk hedge fon yasasını çıkartacak onu beklemeli.
Çıkınca toplam paranın %10'u gibi cüzi bir rakamı başarılı ve yüksek performanslı hedge fonlara yatırılabilir diye düşünüyorum.
Ama o yasa çıkana kadar paranızı hiçbir fona kaptırmamalısınız çünkü şuan performansları çok düşük

(Not:Yazım mevduatın yanına bir miktar alternatif arayanlar için yazılmıştır yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir, kendi görüşümdür)

umutabi
07-10-2013, 18:39
Selam mevduatçı yoldaşlar.
Borsaya girmek profesyonellik istiyor o yüzden işi bilmeden girmeyi önermiyorum.
Ama şuan profesyonel fonlar da maalesef endeksin getirisinin üzerinde gelir getirmiyor.
Çünkü mevcut yasalar esnek davranmalarını engelliyor Fakat yakın zamanda spk hedge fon yasasını çıkartacak onu beklemeli.
Çıkınca toplam paranın %10'u gibi cüzi bir rakamı başarılı ve yüksek performanslı hedge fonlara yatırılabilir diye düşünüyorum.
Ama o yasa çıkana kadar paranızı hiçbir fona kaptırmamalısınız çünkü şuan performansları çok düşük

(Not:Yazım mevduatın yanına bir miktar alternatif arayanlar için yazılmıştır yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir, kendi görüşümdür)

Sayın şövalye; alternatif kazanç yolları öneriniz için kendi adıma teşekkür ederim. Ben şahsım yıllardır borsada sözde yatırım yaparım,hemen hemen ana parayı hiç bir zaman eksiye düşürmedimse de yıllık kazanç olarak faizin üstünde getiri sağladığım nadir olmuştur. Bu forumdaki herkes o kadar sağlamcı ki değil borsaya,garantili olmasına rağmen swap olayına bile sıcak bakmıyor. Borsa tam çakalların ,aç kurtların, hokkabaz kılıklı sözde şirket sahiplerinin kendi hisseleri üzerinden kimseye para yedirmemeye ant içtikleri kumarhaneden başka bir şey değil. Hele son zamanlarda neredeyse bakkal dükkanının bile borsaya kote edildiğini ve milletin cebinde kalan son üç beş kuruşun dahi iç edildiğini düşünürsek bizim gibi sağlamcı yatırımcılar bu işi akıllarından bile geçirmemeli derim.

austin
07-10-2013, 18:51
Forumda BIST nedir diye anket yapılsa en az %80 Vegasta bir kumarhane adıdır seçeneğinin seçileceğine eminim..

armiero
07-10-2013, 19:05
mevduatçıyım ve b tipi likit fondan başka fon da bilmem ama
eski adıyla imkb yeni adıyla bist'in kumarhane oldugu düşüncesine katılmıyorum
son 3 yıldır neredeyse hergün borsayı takip ediyorum
bir dönem çok ufak rakamlarla al sat yaptım ve bu dönemde elde ettiğim kazanç mevduat faizinin iki katıydı
bu da bana yettiyordu zaten
sanko menkulu kullanıyordum ve o zamanlar onbinde 2 olan komisyon sayesinde çok kolay para kazanabiliyordum
üstelik al sat yaptığım dönem endeksin 200 günlük hareketli ortalamalarının altında seyrettiği düşüş dönemiydi

derken işler yoğunlaştı, iş yerimde personel sorunları yaşamaya başladığım için boş vakit bulamaz oldum ve ekranı takip edememeye başladım derken borsayı bıraktım ama ben bıraktım endeks 200 günlük hareketli ortalamaları kırdı

şimdi yine düşüş döneminde ancak çıkmak için zorluyor gibi
anlayacağınız
şuan pusudayım bayrama kadar hayır yok, 1 ay mı 3 ay mı 6 ay mı beklerim bilmem ama umarım borsanın kumar olmadığını hepinize ispatlarım :)

şöyle düşünün borsa yatırımcısının kısa vade olsun uzun vade olsun kocabaş olsun küçükbaş olsun konuştukları farklı farklı diller var
eğer bu dilleri çözerseniz borsa kumar olmaktan çıkar
ancak hiç dil bilmeden konuşmaya kalkarsanız işte o zaman kumar oynamış olursunuz

(bence)

:)

kazanmakiçin
07-10-2013, 19:55
Ben de yapacağım da - 1M altı. Her ay yapacağım yaparsam mevduatın tümü ile. Neticede Mevduat gibi güvenceli ve garantili.

an itibariyle garanti bankası al 7.80 fiyattan, yüzde 10 unu gördüğünde sat, bu ister bir günde olur, ister bir haftada, isterse 32 günde olsun, bir yıllık kazancını en fazla 32 günde alacaksın... ytd

kazanmakiçin
07-10-2013, 19:57
Enpara 32 gun ile 9.80 oraninda 169k baglayacam bugun. Daha iyiboran veren banka var mi arkadaslar?

an itibariyle garanti bankası al 7.80 fiyattan, yüzde 10 unu gördüğünde sat, bu ister bir günde olur, ister bir haftada, isterse 32 günde olsun, bir yıllık kazancını en fazla 32 günde alacaksın... ytd

yanlış gitti, cevabım sizeydi...

debianmr
07-10-2013, 20:11

Sagol ustadım. Herkes beni yanlis anladı. Mevduat gibi %100 güvenceli diye Swap'a yöneldim. Yanlis anlayanlar varsa - borsa/morsa hikaye benim için. Herkes takdir eder ki, Swap'in isleyisine baktığımızda güvenceli bir islem. Kucuk yatirimciya yeni yansıdı. Eğer ki büyük bir risk varsa, birisi beni doğru yola çeksin - ki hiç sanmıyorum. Neredeyse mevduat gibi.

memet1
07-10-2013, 21:27
Sagol ustadım. Herkes beni yanlis anladı. Mevduat gibi %100 güvenceli diye Swap'a yöneldim. Yanlis anlayanlar varsa - borsa/morsa hikaye benim için. Herkes takdir eder ki, Swap'in isleyisine baktığımızda güvenceli bir islem. Kucuk yatirimciya yeni yansıdı. Eğer ki büyük bir risk varsa, birisi beni doğru yola çeksin - ki hiç sanmıyorum. Neredeyse mevduat gibi.
yoldaş hiç swap yaptınmı...

debianmr
07-10-2013, 21:37
yoldaş hiç swap yaptınmı...

Odea son vademde şu an için yok dedi - bir müddet önce vardı. Diğer vade kısmım için Burgan henüz 1M altı kararı almadıklarını belirtti. Yine de iyi ve risksiz bir alternatif. İncelemeye-arastırmaya-haberdar etmeye devam edelim.

sovalye
08-10-2013, 09:30
çok iyi eğitim almadan borsaya duyumlarla, tüyolarla girenler için demiştim. onlar için borsa kumar yeridir. ama eğitimli ve tam donanımlı, bu işi bilen için borsa kumar değil meslektir. ama eğitimsiz olanlar için borsa tehlikelidir. Borsada kendinizi eğitmediyseniz işi uzmanına bırakın ama kendinizi geliştirdiyseniz mevduat+küçük bir miktarla borsa yapılabilir.

Ben dolu borsa kitabı okudum ve kendimi geliştirdim, 10 yıla yakın piyasadayım ama herkes öyle değil.Onlara borsayı önermem ama şuanki fonları da önermem çünkü çok kötü performansla yönetiliyor. hedge fon yasası beklenilmeli iyi performanslı fon şirketleri gelecekte daha çok olacak. o zamana kadar eğitimsizseniz borsaya asla bulaşmayın.

mevduatçıyım ve b tipi likit fondan başka fon da bilmem ama
eski adıyla imkb yeni adıyla bist'in kumarhane oldugu düşüncesine katılmıyorum
son 3 yıldır neredeyse hergün borsayı takip ediyorum
bir dönem çok ufak rakamlarla al sat yaptım ve bu dönemde elde ettiğim kazanç mevduat faizinin iki katıydı
bu da bana yettiyordu zaten
sanko menkulu kullanıyordum ve o zamanlar onbinde 2 olan komisyon sayesinde çok kolay para kazanabiliyordum
üstelik al sat yaptığım dönem endeksin 200 günlük hareketli ortalamalarının altında seyrettiği düşüş dönemiydi

derken işler yoğunlaştı, iş yerimde personel sorunları yaşamaya başladığım için boş vakit bulamaz oldum ve ekranı takip edememeye başladım derken borsayı bıraktım ama ben bıraktım endeks 200 günlük hareketli ortalamaları kırdı

şimdi yine düşüş döneminde ancak çıkmak için zorluyor gibi
anlayacağınız
şuan pusudayım bayrama kadar hayır yok, 1 ay mı 3 ay mı 6 ay mı beklerim bilmem ama umarım borsanın kumar olmadığını hepinize ispatlarım :)

şöyle düşünün borsa yatırımcısının kısa vade olsun uzun vade olsun kocabaş olsun küçükbaş olsun konuştukları farklı farklı diller var
eğer bu dilleri çözerseniz borsa kumar olmaktan çıkar
ancak hiç dil bilmeden konuşmaya kalkarsanız işte o zaman kumar oynamış olursunuz

(bence)

:)

sovalye
08-10-2013, 09:42
şuan piyasada en ideal oran enpara 46 güne= 9.90 görünüyor. yıl sonu fırsatları da kaçırılmamış olur.

memet1
08-10-2013, 11:14
ödemeler için beklettiğim enpara birikimdeki 12bin olmuş 10 bini 46 gün 9.90 yaptım 48 gün bağladı...sende enparacı oldun yoldaş...demeyin..9da beklemek istemedim...

sky
08-10-2013, 12:23
Merhaba,

Odeabanktan dun yada bugun oran alan var mi ?

Tesekkurler

Diamantidis
08-10-2013, 12:23
10 bin TL lik bir miktarın 9,00 ile veya 10,00 ile değerlendirilmesi getiri bakımından fazla bir önem arzetmiyor.

Diamantidis
08-10-2013, 12:50
Gösterge tahvil 7,94 seviyesinde.

Diamantidis
08-10-2013, 12:52
Yıl sonu gösterge tahvildeki 7,00 hedef seviyesini 6,90'a çekiyoruz. Negatif faiz dönemine hazır olun.
Halil Reçber.

Diamantidis
08-10-2013, 12:58
Odeabank 9,85
Vakıfbank 9,55
Burgan 9,20
Faizde oranların düştüğü bir gündeyiz.

ozziem
08-10-2013, 13:11
Odeabank 9,85
Vakıfbank 9,55
Burgan 9,20
Faizde oranların düştüğü bir gündeyiz.

Maalesef çok daha düşecek gibiyiz. 10.00 dan yapmadım 3 aylık 10.10 a kandım 32 günlük. Çok kararsız kalmıştım.
Umarım 9.80 den daha da düşmez 32 günlükte enpara.

dudu
08-10-2013, 15:15
Dudu kardes......cafe nero 5.5 tl gene pahaliya iciyormussun......ben enparaci degilim ama her turlu kahve keyfini 1.95 tl verip thicbo da iciyorum......yani totalde en para pahaliya bile geliyor.....bankacilik anlayisinda sevilmeyecek esegin onune ot konulmaz.....

Kahve bir keyif isidir, haz isidir, benim icin en azindan.
Tchibo'nun kahvesi benim damak zevkime hic hitabetmiyor.
Ona 1.95TL verecegime Caffe Nero'da 5.50TL veririm.

Syg,

chucky68
08-10-2013, 15:24
Merhaba,

Odeabanktan dun yada bugun oran alan var mi ?

Tesekkurler

32-60 gün arasına %9.90 verdiler.....her türlü paranızın 10.000 tl sini fon alırsanız o vakit oran %10.25 oluyor...şahsen fon işine girmeden direk %9.90 iyidir.....burgan bank aynı mevduata fon olmadan %9.80 çekti....her iki bankanında yeri kozyatağı şubeleri...aralarında rekabet var....yarışıyorlar...

chucky68
08-10-2013, 15:26
Kahve bir keyif isidir, haz isidir benim icin en azindan.
Tchibo'nun kahvesi benim damak zevkime hic hitab etmiyor.
Ona 1.95 verecegime Caffe Nero'da 5.50 veririm.

Syg,

kahve kahvedir....çekirdeğini çektinmi yeri ha nero olmuş ha thicbo....önemli olan mutlu olmak...:)...biz alamanya doğumluyuz...kan oraya çekiyor

Diamantidis
08-10-2013, 15:35
Piyasada 100 farklı çeşit kahve olduğunu düşünüyorum , ayrıca enpara ile hiç işim olmaz ,ancak işi olanlara da saygı duyarım.

Eluus
08-10-2013, 15:39
...enpara ile hiç işim olmaz...

Keşke daha çok kişi sizin gibi olsa :cheers:

dudu
08-10-2013, 15:53
Keşke daha çok kişi sizin gibi olsa :cheers:

Keske keske...

Enpara'yi ovmek yerine internette guvenlik sorununu ve mevduat guvencesini on plana cikarmamiz lazim ki para akisi dursun. :)

Veee bize daha yuksek faizler gelsin.

Syg,

dudu
08-10-2013, 15:55
kahve kahvedir....çekirdeğini çektinmi yeri ha nero olmuş ha thicbo....önemli olan mutlu olmak...:)...biz alamanya doğumluyuz...kan oraya çekiyor

Anladim.
Ben de Viyana'da tchibo'dan cok ayakustu kahve icmisimdir.
Orada da o ucuz esyalari pazarliyorlar. :)

Syg,

dudu
08-10-2013, 15:59
Maalesef çok daha düşecek gibiyiz. 10.00 dan yapmadım 3 aylık 10.10 a kandım 32 günlük. Çok kararsız kalmıştım.
Umarım 9.80 den daha da düşmez 32 günlükte enpara.

Gecen cuma aksami bu hafta icin yaptigim:

FAIZ asagi
DOLAR asagi
BIST Yukari

ongorulerimden ilk ikisi su ana kadar gerceklesmekte. BIST icin yukselis haftanin son 2 gunune veya daha ileriye kalabilir.
An itibari ile gosterge faiz: 7.96%
USD/TRL: 1.9830

Syg,

sky
08-10-2013, 16:51
32-60 gün arasına %9.90 verdiler.....her türlü paranızın 10.000 tl sini fon alırsanız o vakit oran %10.25 oluyor...şahsen fon işine girmeden direk %9.90 iyidir.....burgan bank aynı mevduata fon olmadan %9.80 çekti....her iki bankanında yeri kozyatağı şubeleri...aralarında rekabet var....yarışıyorlar...

Kazık yedik o zaman. Bana bugün 9,60 çektiler. MT bu hafta oranlar düştü dedi. Siz oranı bu hafta mı almıştınız ?

Diamantidis
08-10-2013, 17:00
Her türlü paranın 10.000 TLsi ile fon alınıyor ifadesi pek mantıklı görünmüyor, ancak belli bir sınıra kadar olan bir para için geçerli olabileceğini düşünüyorum.

Eluus
08-10-2013, 17:59
Yeni OVP açıklanıyor.

Şu Babacan'a bir tane vatandaş sormuyor mu 'Kardeşim daha bir kez enflasyon hedefini tutturduğunuzu görmedik. Bir de gelmiş düşük tasarruf oranından yakınıyorsun. Faizler ekside olmasa bu iki sorun da çözülmez mi?' diye...

Kafaları mı basmıyor, kendilerini mı kandırıyolar bizi mi anlamadım ama var bi sıkıntı bunlarda.

powerpc
08-10-2013, 18:34
Gecen cuma aksami bu hafta icin yaptigim:

FAIZ asagi
DOLAR asagi
BIST Yukari

ongorulerimden ilk ikisi su ana kadar gerceklesmekte. BIST icin yukselis haftanin son 2 gunune veya daha ileriye kalabilir.
An itibari ile gosterge faiz: 7.96%
USD/TRL: 1.9830

Syg,

bu bozuk ekonomi ile bu rakamlar yil sonu ne olacak cok merak ediyorum,yine hersey abd`ye bagli...

memet1
08-10-2013, 18:58
Her türlü paranın 10.000 TLsi ile fon alınıyor ifadesi pek mantıklı görünmüyor, ancak belli bir sınıra kadar olan bir para için geçerli olabileceğini düşünüyorum.sınır 500 bin

sarifirtina
08-10-2013, 19:27
Aslına bakacak olursak Babacan da MB Baskanı da faiz arttırımının gerekli oldugunun farkındalar lakin padisah hazretlerinden gerekli izin cıkmıyor....
Yeni OVP açıklanıyor.

Şu Babacan'a bir tane vatandaş sormuyor mu 'Kardeşim daha bir kez enflasyon hedefini tutturduğunuzu görmedik. Bir de gelmiş düşük tasarruf oranından yakınıyorsun. Faizler ekside olmasa bu iki sorun da çözülmez mi?' diye...

Kafaları mı basmıyor, kendilerini mı kandırıyolar bizi mi anlamadım ama var bi sıkıntı bunlarda.

liz22
08-10-2013, 19:31
Padişah, karılarınızı bırakcaksınız dese kabinenin yarısının altına işeyeceğine bahse girerim..

chucky68
08-10-2013, 23:17
hsbc suadiye şubesi bugün gittiğimde 32 gün için %9.35 verdi.....yarı özel bankacılık tarzında çalışıyorlar....onlara göre faizler düşecekmiş....fed falan pek aldırmıyorlar gibiler....düşecekte nereye kadar ne zamana kadar düşecek diye sordum...yıl sonuna kadar dahada düşebilir diyorlar....abd tahvil azaltımına başlarsa bu lafınızı size yedireyimmi diye sordum...araya hemen müdürleri girdi...kısa vade için düşüş bekliyoruz deyiverdi....seneye ben faizlerde en kötü %11 bekliyorum deyince bir şey diyemediler.....kısacası işi bilmeyen kulaktan duyma laflara çabuk kananları bugünkü oranlarla uzun vadeye yöneltmek gayretindeler....yani sene sonunda faiz artma ihtimalini müşteriden çalıp aralık ayını ceplerine koyma amacındalar....her banka ayrı telden müşteri tavlıyor....dikkatli olmak lazım....aralık sonuna kadar en çok 2 aylık yapılabilir....sonrasında duruma göre aylık gitmek daha doğru....bankalar müşteriyi zayıf hissetikleri anda işlerine gelen vadeye bağlatmaya çalışıyorlar.....uyanık olun.....bunun dışında bugün kur 1990 usd civarındayken 30 günlük dcd opsiyonu için 1960 usd dolar alımına brüt %12 prim verdiler....onuda lafın arasında sordum....saygılarımla

C H U CK Y..............................................SON BEBEK

Eluus
09-10-2013, 02:37
....abd tahvil azaltımına başlarsa bu lafınızı size yedireyimmi diye sordum...

Amerika'nın tahvil alımlarını azaltması baya zor.

Yaptıkları an çok büyük krize girecekleri aşikar. Şu an çok övdükleri yüzde 2 büyümenin hepsi bu parasal genişleme sayesinde zar zor götürdükleri bir şey. Tahvil alımlarını azaltırlarsa o yüzde 2 de gider. Ekonomi resesyona girer. Faizler de yükselir, ödeyemez hale gelirler. Varlıklardaki balonlar da büyük. Bu varlıkların birden değer kaybetmesi ve dalgalanmalar de ekonomi için öngörülemeyecek hasarlar demek.

Öbür taraftan da alımları bitirmezlerse daha büyük sorunlarla karşılaşıcaklar. Yani ya şimdi kangren olan kolu kesecekler, ya da daha sonra bütün uzuvlardan olacaklar.

Kolu kesmeleri şart ama -valla ben FED'in başına gelen kimsenin öyle bir adıma yeltenebileceğini sanmıyorum. Bence Başçı'nın da güvendiği şey bu.

Söylentiye göre de yarın (bize göre yarın öğleden sonra ya da akşam) Beyaz Saray Bernanke'nin yerine gelecek başkanı açıklayacakmış: Mrs Janet Yellen

Bu Mrs Yellen, Bernanke'yi para basmaya ikna eden FED üyesi ve içlerinde para basmanın en büyük taraftarı. Aynı zamanda kendisi çok koyu (Amerika'ya göre) yüksek enflasyon savunucusu. Temel görüşü Ekonomi'nin en yüksek potansiyelinde olması için %2 enflasyon olması gerektiği. Ne az, ne çok, illa %2 olsun diyor kadın. Amerika'da da enflasyon %2'nin hala çok altında. Dolayısıyla Yellen'a göre enflasyon %2'ye çıkana kadar para basılmalı.

Yani uzun lafın kısası, söylenti doğru çıkar başa Yellen hanım getirilirse düşük faizlere para basmaya devam. Getirilmezse de yakın zamanda tahvil alımlarının kısılacağını hiç sanmam.

Kaynak: Wall Street Journal (http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303442004579123933472523984.html?m od=djemalertEuropenews)

Necropolis
09-10-2013, 09:42

Yaptıkları an çok büyük krize girecekleri aşikar.
Yani uzun lafın kısası, söylenti doğru çıkar başa Yellen hanım getirilirse düşük faizlere para basmaya devam. Getirilmezse de yakın zamanda tahvil alımlarının kısılacağını hiç sanmam.

Kaynak: Wall Street Journal (http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303442004579123933472523984.html?m od=djemalertEuropenews)

Bu söylediklerinize tamamen katılıyorum ancak madalyonun diğer tarafında ne var? Madem para basarak, enflasyon yaratarak işleri iyi götürüyorlardı, hangi deli dürttü bunları da bu politikalarından vazgeçeceklerini açıkladılar? (şimdilik biraz ötelemiş olsalar dahi) Ciddi olarak soruyorum, sizce bu sorunun cevabı nedir?

dudu
09-10-2013, 09:45
Bankalara ve Koc gurubuna bi guzellik dusunuyorlar.

http://finans.gazetevatan.com/portal/ISE/getDetailsStory.html?storyId=270129&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en

Syg,

memet1
09-10-2013, 10:24
hsbc suadiye şubesi bugün gittiğimde 32 gün için %9.35 verdi.....yarı özel bankacılık tarzında çalışıyorlar....onlara göre faizler düşecekmiş....fed falan pek aldırmıyorlar gibiler....düşecekte nereye kadar ne zamana kadar düşecek diye sordum...yıl sonuna kadar dahada düşebilir diyorlar....abd tahvil azaltımına başlarsa bu lafınızı size yedireyimmi diye sordum...araya hemen müdürleri girdi...kısa vade için düşüş bekliyoruz deyiverdi....seneye ben faizlerde en kötü %11 bekliyorum deyince bir şey diyemediler.....kısacası işi bilmeyen kulaktan duyma laflara çabuk kananları bugünkü oranlarla uzun vadeye yöneltmek gayretindeler....yani sene sonunda faiz artma ihtimalini müşteriden çalıp aralık ayını ceplerine koyma amacındalar....her banka ayrı telden müşteri tavlıyor....dikkatli olmak lazım....aralık sonuna kadar en çok 2 aylık yapılabilir....sonrasında duruma göre aylık gitmek daha doğru....bankalar müşteriyi zayıf hissetikleri anda işlerine gelen vadeye bağlatmaya çalışıyorlar.....uyanık olun.....bunun dışında bugün kur 1990 usd civarındayken 30 günlük dcd opsiyonu için 1960 usd dolar alımına brüt %12 prim verdiler....onuda lafın arasında sordum....saygılarımla

yoldaş dcd konusunda çök iyi olduğunu biliyoruzda oda bana riskli görünüyor...swap daha risksiz gibi...tecrüben varsa yazabilirmisin....tşk...yada ne düşünürsün swap hakkında...

Valfranc
09-10-2013, 10:45
Bankalara ve Koc gurubuna bi guzellik dusunuyorlar.

http://finans.gazetevatan.com/portal/ISE/getDetailsStory.html?storyId=270129&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en

Syg,

Dün TÜPRAŞ kıyak bir teşvik aldı hükümetten. Atilla Yeşilada'nın seneryoları yine çöp olacak sanırım.

Tüpraş ’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi için Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi onaylandı.

http://www.patronlardunyasi.com/haber/Hukumetten-Koc-Holding-e-surpriz/149722

memet1
09-10-2013, 11:49
Dün TÜPRAŞ kıyak bir teşvik aldı hükümetten. Atilla Yeşilada'nın seneryoları yine çöp olacak sanırım.

Tüpraş ’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi için Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi onaylandı.

http://www.patronlardunyasi.com/haber/Hukumetten-Koc-Holding-e-surpriz/149722

bunların hepsi hikayedir...şu atasözü çok önemlidir...zengin kervanını dağdan aşırır,fakir düz yolda yürürken şaşırır...

Eluus
09-10-2013, 11:50
Bu söylediklerinize tamamen katılıyorum ancak madalyonun diğer tarafında ne var? Madem para basarak, enflasyon yaratarak işleri iyi götürüyorlardı, hangi deli dürttü bunları da bu politikalarından vazgeçeceklerini açıkladılar? (şimdilik biraz ötelemiş olsalar dahi) Ciddi olarak soruyorum, sizce bu sorunun cevabı nedir?

Benim anladığım kadarıyla piyasada oluşan balonlardan ve yaratılan suni ekonominin patlak vermesinden korkuyorlar. Bernanke tahvil alımlarını azaltma sinyali verdiğinde faizlerin bu kadar artacağını düşünmüyordu. Tahvil alımını azaltınca bile faizlerin ne kadar yükseldiğini görünce işin ciddiyetini anladı ve yapamadı e zaten görevi de bitiyodu salladı.

Sinusoidal
09-10-2013, 12:30

1.9850 den dolar alırım %21 brütden geçen hafta pedere baglattım 1 hafta vade. Spot 1.9950 lerde idi.

TL de olan için dolar alım dcd faizleri iyi gözüküyor. Bakalım trend ne zaman dolar satım tarafına dönecek. Şu borç tavan işi çözülürse Dolar biraz rahatlar mı bilemem. Ama k....ç...mızdaki dona kadar FED e bağlıyız.

Yeni gelecek kadın FED başkanını resmini gördüm , DOLAR basıcak bir tip gibi geldi gözüme :bad: Ama ters köşede yapabilirler valla öyle algı yaratıp 2-3 ay sonra gümmm.

Zaman herşeyin ilace ve göstergesi olacak.

hurricane54140
09-10-2013, 13:07
GÜNCEL ORANLAR

Burgan: 9.80% min.42 gün max.500K yeni para kampanya
Fiba: 10.00% min. 92 gün - 9.70% min 61 gün
Abank: 9.50% 32 gün
Odea:9.40% 32 gün

Not: Odea beni şaşırttı, parayı transfer etmeme rağmen 9.40 üstüne çıkamadılar. Demekki doyum noktasına ulaşmışlar, aralık ayına kadar piyasa ölü gibi.

way_be
09-10-2013, 13:58
Beyaz Saray Bernanke'nin yerine gelecek başkanı açıklayacakmış: Mrs Janet Yellen

Desenize! O "Yellen"dikçe dünya piyasaları zıçacak....

memet1
09-10-2013, 14:24
GÜNCEL ORANLAR

Not: Odea beni şaşırttı, parayı transfer etmeme rağmen 9.40 üstüne çıkamadılar. Demekki doyum noktasına ulaşmışlar, aralık ayına kadar piyasa ölü gibi.

yoldaş swaple ilgilenmiyormusun...bi swapçi bulamadık ya...yalnızca memorex yaptı...başka yok...

sarifirtina
09-10-2013, 14:25
Chuky ustad bir kac ay once bir ayrıntı yazmıstı Odeabank ve Burganbankın Turkiyedeki ilk yılları ve bilanco donemlerine ozel onem veriyorlar bunu hazıran ve eylul ayında gorduk aralıktada daha bariz gorecegiz yılsonu en onemli bilanco ayı ve bu yeni bankalar icin bunun ilk yılsonu bilanco ayı olması ekstra onem arz edecektir yine piyasa uzeri faiz oranı vereceklerdir.Ben eylul ayında 10.20 den 3 aylık bagladım Odeabank ta 19 aralıkta yine 10 uzeri oran alacagımı tahmin ediyorum.
Bu arada bugun piyasalarda hersey dusus trendinde genelde bir seyler duserken bir seyler cıkar ama bugun boyle degil nedense altın euro dolar parite brent petrol bist faiz hepsi dususte bugun ilginc....
GÜNCEL ORANLAR

Eluus
09-10-2013, 15:22
66000TL 11'inden Aralık sonuna kadar vade için oran aldım

Finans: %9.50
Şeker : %9.50

Diamantidis
09-10-2013, 16:15
Gösterge tahvil 7,91

mandrake
09-10-2013, 16:33

Yaptıkları an çok büyük krize girecekleri aşikar. Şu an çok övdükleri yüzde 2 büyümenin hepsi bu parasal genişleme sayesinde zar zor götürdükleri bir şey. Tahvil alımlarını azaltırlarsa o yüzde 2 de gider. Ekonomi resesyona girer. Faizler de yükselir, ödeyemez hale gelirler. Varlıklardaki balonlar da büyük. Bu varlıkların birden değer kaybetmesi ve dalgalanmalar de ekonomi için öngörülemeyecek hasarlar demek.

Öbür taraftan da alımları bitirmezlerse daha büyük sorunlarla karşılaşıcaklar. Yani ya şimdi kangren olan kolu kesecekler, ya da daha sonra bütün uzuvlardan olacaklar.

Kolu kesmeleri şart ama -valla ben FED'in başına gelen kimsenin öyle bir adıma yeltenebileceğini sanmıyorum. Bence Başçı'nın da güvendiği şey bu.

Söylentiye göre de yarın (bize göre yarın öğleden sonra ya da akşam) Beyaz Saray Bernanke'nin yerine gelecek başkanı açıklayacakmış: Mrs Janet Yellen

Bu Mrs Yellen, Bernanke'yi para basmaya ikna eden FED üyesi ve içlerinde para basmanın en büyük taraftarı. Aynı zamanda kendisi çok koyu (Amerika'ya göre) yüksek enflasyon savunucusu. Temel görüşü Ekonomi'nin en yüksek potansiyelinde olması için %2 enflasyon olması gerektiği. Ne az, ne çok, illa %2 olsun diyor kadın. Amerika'da da enflasyon %2'nin hala çok altında. Dolayısıyla Yellen'a göre enflasyon %2'ye çıkana kadar para basılmalı.

BU forumda bazi super zekalar vardi hani para basmaya ne gerek var ABD nin universiteleri cep telefonlari uzay sanayii savas sanayii teknolojisi yeter, Amerika superdir soyledir boyledir. Nerede o zatlar acaba?

Ulkenin haline bak. Para basmadan buyume olmuyormus. Boyle bir ulkeye kim guclu diyebilir? Ancak ekonomi/iktisat/finans bilgisi sifir olan biri diyebilir.

ABD ekonomisini en guzel aciklayan guzel bir cumle var. ABD ekonomisi gazi kokune kadar basilan ama saatte 10 la giden bir arabaya benzer. Bu kadar tesvik bu kadar para basma bu kadar suni dusuk faiz olaganustu subvansiyonlar ama araba saatte 10 la gidiyor.

uyuz
09-10-2013, 16:57
'' güç '' ne demek ???

Diamantidis
09-10-2013, 17:20
Gösterge tahvil 7,95

Diamantidis
09-10-2013, 17:25
yoldaş swaple ilgilenmiyormusun...bi swapçi bulamadık ya...yalnızca memorex yaptı...başka yok...

Swapın şu anda hiçbir esprisi kalmadı, dolar düşerken swap olmuyor,dolar yükselme trendine girdiğinde tekrar avantajlı olabilir.Şu anda bankalarda mevduatın üzerinde swap olduğunu sanmıyorum.Başka bahara yoldaş.

hurricane54140
09-10-2013, 17:45

Benim ilgi alanım emtia kontratları üzerine yazılan cfd'ler, birde viop. Benim mevduatla ilgilenmemin tek sebebi boşta kalan parayı değerlendirmek.

mandrake
09-10-2013, 20:36
'' güç '' ne demek ???

guc demek zenginlik demek

her yil borcu 1Trillion dolar artan bir ulke ama GDP si bundan az artan bir ulke nasil zengin/guclu olabiliyor?

Superzekalara sormak lazim

Para basilmazsa devlet daireleri acilamiyor. Cunku maas odenemiyor

Bu ulke hesapta dunyanin en zengin en guclu ulkesi

Uyanin beyler ve elinizdeki 100 rakamli kagit parcalarina bakin. Para degil tuvalet kagidi onlar.

Trade Shark
09-10-2013, 21:01
amerikanın shutdown olayını Lehman ile karşılaştırıyor..

http://www.huffingtonpost.com/2013/10/08/shutdown-economic-confidence-gallup_n_4064390.html?utm_hp_ref=business

memet1
09-10-2013, 21:12
Benim ilgi alanım emtia kontratları üzerine yazılan cfd'ler, birde viop. Benim mevduatla ilgilenmemin tek sebebi boşta kalan parayı değerlendirmek.bunlar beni aştı yoldaş be tşkler...sadece meraktan sorsam bu işlerin getirisi nasıl ortalama yıllık...sadece meraktan...yoksa beni aştı...ben swapa kadar anca çalıştım...

memet1
09-10-2013, 21:19
Swapın şu anda hiçbir esprisi kalmadı, dolar düşerken swap olmuyor,dolar yükselme trendine girdiğinde tekrar avantajlı olabilir.Şu anda bankalarda mevduatın üzerinde swap olduğunu sanmıyorum.Başka bahara yoldaş.dolar sıçrayınca nasılsa batıyoruzcular çıkar ortaya anlarızki swap zamanı gelmiştir yoldaş...ozaman haberleşmeye devam...

fusem
10-10-2013, 01:02
http://www.cnbce.com/haberler/finans/fed-in-yeni-baskani-yellen-olacak

Heval
10-10-2013, 01:58

her yil borcu 1Trillion dolar artan bir ulke ama GDP si bundan az artan bir ulke nasil zengin/guclu olabiliyor?

Uyanin beyler ve elinizdeki 100 rakamli kagit parcalarina bakin. Para degil tuvalet kagidi onlar.

Syn mandrake ;

Seni anlamak oldukça zor...Madem beğenmiyorsun gel güzelim göçebe ülkemize birlikte yaşayalım..... :)

ABD zengin mi bilemem ama dünyanın en güçlüsü olduğu kesin...O 100 dolar yazan banknotlardan göçebe devletler de bolca basmaktadır...

USDTRY bayram öncesi gevşemesi çok doğaldı.Yarından itibaren veya bayram sonrası yön yine yukarı olacağını düşünüyorum...

uyuz
10-10-2013, 07:10
100 doları basıp , ss2 yontemiyle tüm dünyaya bu duruma rağmen bile dağıtabılmek güçtür.

çin den füze alamazsın diyebilmek güçtür.

iran la ticaret yapamazsın diyebilmek güçtür.

100 dolarları basıp Rusya dan ALASKA yı satın alabilmek güç tür .

afa35
10-10-2013, 08:24
abd 10 yıllıklar 2.70

dudu
10-10-2013, 09:23
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: Tasarruflarımız tarihin en düşük noktasına indi. Vatandaş kazanıp harcıyorsa sorun yok. Biz krediyle oluşan ilave tüketim için tedbir aldık.

Ey tasarruf sahibi, dayan, biriktirmeye devam et.
Reel faiz olarak senin hakkini vermese de bu millet senin parana muhtactir.

Syg,

austin
10-10-2013, 10:29
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: Tasarruflarımız tarihin en düşük noktasına indi. Vatandaş kazanıp harcıyorsa sorun yok. Biz krediyle oluşan ilave tüketim için tedbir aldık.

Ey tasarruf sahibi, dayan, biriktirmeye devam et.
Reel faiz olarak senin hakkini vermese de bu millet senin parana muhtactir.

Syg,

Eninde sonunda ağustos böceğine karşı kazanan karınca olacaktır.. Ya sabır.. Devam..

thron
10-10-2013, 11:22
kredi kartına taksit zaten saçmalığın daniskası bir olay.

çoğu insan farkında değil, kredi kartı borçları sebebiyle min. 6 aylık geliri ipotek altında

Eluus
10-10-2013, 12:57
Mevduattan altına geçmeyi düşünenler için şu sıralar iyi fırsat olabilir. Yellen geldi çok büyük ihtimal para basmaya devam edecek Amerika. Arttırabilirler bile. Hatta Bernanke'yi solda sıfır bırakabilir Yellen Hanım. :yes:

Goldman Sachs müşterilerine ısrarla Altın satmalarını öneriyor, kendileri alıyor. En son bu kadar emin Altın sat önerisi yaptıklarında Altın kısa sürede çok hızlı yükselmişti. Başka bu kadar emin oldukları bir sefer de 2008'de. 150$'dan petrol alın demişlerdi bir ay geçmeden petrol 30$ olmuştu. :kahkah:

ahmetd76
10-10-2013, 13:34

hey mandrake.. şu sende fazla varsa bu tuvalet kağıtlarından.. gönder benden yana doğru.. söz laa.. tuvalette kullanıcam...

elma
10-10-2013, 14:45
100 ABD Doları baskılı tuvalet kağıtları işinizi çok daha iyi ve ucuza görür! Bu gidişle 100'lük franklinlerin aynı işi kötü, ancak daha ucuza görmesi kuvvetle muhtemel görünüyor!

Saygılar, :cheers:

hey mandrake.. şu sende fazla varsa bu tuvalet kağıtlarından.. gönder benden yana doğru.. söz laa.. tuvalette kullanıcam...

powerpc
10-10-2013, 16:27
100 ABD Doları baskılı tuvalet kağıtları işinizi çok daha iyi ve ucuza görür! Bu gidişle 100'lük franklinlerin aynı işi kötü, ancak daha ucuza görmesi kuvvetle muhtemel görünüyor!

Saygılar, :cheers:

mayıstan beri FED'in davranışları ile iyice saçmaladığını gördük, yok yellen gelecekte para basacakmış,bu kesinlikle tahmin edilemez bir durum. para arzını arttıracağız deyip tam tersini yapabilirler. şu an hiçbir yatırım aracı güvenli değil, mevduat ise ne uzar ne kısalır,yani kazandırmaz.şu durumda en iyisi %33 döviz,%33 altın,%33 mevduat sepetinde bulunmak.

ozziem
10-10-2013, 21:28
mayıstan beri FED'in davranışları ile iyice saçmaladığını gördük, yok yellen gelecekte para basacakmış,bu kesinlikle tahmin edilemez bir durum. para arzını arttıracağız deyip tam tersini yapabilirler. şu an hiçbir yatırım aracı güvenli değil, mevduat ise ne uzar ne kısalır,yani kazandırmaz.şu durumda en iyisi %33 döviz,%33 altın,%33 mevduat sepetinde bulunmak.

ABD para basımını sonsuza kadar yapar. Buna alışın dostlar.
QE3 biter QE4 gelir. Ancak öle bir kriz olmalı ki, para basılsa bile çare olmasın. İşte o zaman faizler artar. BUnun dışında inkansız öçünkü ABD sonsuza dek para basacak ve tahvil alımları azaltılmayacak.

Necropolis
11-10-2013, 10:32
ABD para basımını sonsuza kadar yapar. Buna alışın dostlar.
QE3 biter QE4 gelir. Ancak öle bir kriz olmalı ki, para basılsa bile çare olmasın. İşte o zaman faizler artar. BUnun dışında inkansız öçünkü ABD sonsuza dek para basacak ve tahvil alımları azaltılmayacak.

Daha önce aynı fikri öne süren başka bir arkadaş da sormuştum ama cevap alamadım, belki siz biliyorsunuzdur;

Madem QE devam edebiliyordu, neden tahvil alımını azaltmayı düşünüyor FED? Tamam ertelediler, pişman oldular ne derseniz deyin ama bunu (tahvil alımını azaltmayı) neden yapmaya kalkıştılar, deli mi dürttü? Ben de cevabı tam olarak bilmiyorum ama anladığım şu; parayı basarım keyfime bakarım gibi bir önerme doğru değil. Üstadlar bunu biraz açıklarsa burada FED sonsuza kadar para basar hikayesine kendimizi kaptırmayız.

ramazan70
11-10-2013, 10:56
Enpara faizleri düşürmüş:grrr:;
32 gün 9,70
46 gün 9,80
92 gün 10,00
181 gün 10,00

Diamantidis
11-10-2013, 11:19
TEB 9,00- 9,25 max.

Diamantidis
11-10-2013, 11:21
Gösterge tahvil 7,95.

Diamantidis
11-10-2013, 11:51
FED Bullard; Ekim ayında tahvil alım programında azaltılma gidilmesi olasılığı düşük.

Diamantidis
11-10-2013, 11:57
32 gün 9,70
46 gün 9,80
92 gün 10,00
181 gün 10,00
Faizde kısa vadede yönün aşağı orta vadede yukarı olma olasılığı enpara tarafından öngörülüyor.

julia.luthor
11-10-2013, 12:17
32 gün 9,70
46 gün 9,80
92 gün 10,00
181 gün 10,00
yükseltirken yavaş yavaş, düşürürken tam gaz...
maalesef durum böyle.
yine de parayı mecburen yatırıyoruz...
ben odea'dan bir çıkış bekliyorum aralıkta.
saygılar.

BUZ
11-10-2013, 13:39
Değerli dostlar......

Banka ve aracı kurumlarca halka arz yöntemiyle ihraç edilen özel sektör tahvilleri mevduat getirisine yada daha volatil olduğu için riskli görülen hisse senedi piyasasına bir alternatif olarak her geçen gün yatırımcı tarafından daha çok tanınıyor ve tercih edilebiliyor..........

görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.........

Mevduata Cazip Alternatif

İş Yatırım Kurumsal Finansman Müdürü Başak Selçuk, konuk yazar olarak mevduata alternatif yatırım araçlarıyla ilgili sorularımızı cevapladı. Değerli görüşleri için kendisine teşekkür ederiz…

Tasarruflarımı mevduata alternatif nerede değerlendirebilirim?

Türkiye’deki tasarrufların %70’in üzerinde bir kısmı mevduatta kalan kısım ise fonlarda ve hazine bonolarında değerlendiriliyor. %10’un altında olan çok sınırlı bir kesim de Borsa’da yatırım yapmayı tercih ediyor.

Hal böyle olunca, yatırımcıların büyük bir kısmı piyasaya yeni giren bankaların sundukları cazip mevduat faiz oranları üzerinden bile hesaplansa, nette %8,5 (1 aylık bileşik brüt mevduat faizi %10) civarında bir getirinin üzerine çıkamıyor. Tüketici enflasyonuna ilişkin beklenti de yıllık %7-7,5 civarında olunca yatırımcıların reel getirisi %1-1,5 ile sınırlı kalıyor.

Alternatif yatırım arayışını artıran bu durumda, ihraçcı şirketin kredi riskine bağlı olarak devlet tahvillerinin üzerine “Ek Getiri” ödeyen ve düzenli faiz geliri sunan “Özel Sektör Tahvilleri” son 3 yılda ulaştığı 42,7 milyarlık ihraç rakamı ile değerlendirmeye değer bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Mevcut piyasa koşullarında 2 yıllık devlet tahvillerinin üzerine %3 (300 baz puan) ek getiri ödeyen özel sektör tahvili yatırımcılarına %12,60 (nette %11,30) bileşik getiri sunuyor. Bu rakam 1 aylık bileşik mevduat faizi ile kıyaslandığında oldukça cazip.

İş Yatırım, son olarak Mercedes Benz Finansman’ın 75 milyon TL büyüklüğünde 2 yıl vadeli sabit faizli tahvili ile Rönesans Holding’in 175 milyon TL’lık 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçlarını nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle gerçekleştirdi.

En son halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen ihraç ise Pakpen Plastik Boru ve Yapı Elemanları’nın geçtiğimiz Mayıs sonunda tamamlanan 100 milyon TL nominal tutarlı 2 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli işlemi oldu. Pakpen’in gösterge devlet tahvilinin üzerine %4 (400 baz puan) ek getiri ödeyen tahvili yatırımcısına Ağustos ayındaki faizlere göre güncellenen yeni kuponu ile yıllık bileşik %14,17 getiri sunuyor.

Mevduata göre vergi avantajı var mı?

Bireysel yatırımcıların stopaj kesintisi sonrası elde edeceği net getiride özel sektör tahvilleri yatırımcıların sıklıkla tercih ettikleri 6 aydan kısa vadeli mevduata göre %5 avantajlı. Bireysel yatırımcılar için 6 aydan kısa vadeli mevduata uygulanan stopaj kesintisi %15 düzeyindeyken, bu oran özel sektör tahvilleri için %10.

2-3 yıl vade çok uzun tasarrufumu farklı alanlara kaydırmak istersem ne olacak?

Türkiye’de vergi teşviklerine rağmen kısa vadeli yatırım tercihi devam ediyor, TL mevduatın ortalama vadesi halen 60 gün ancak çoğu mudi genelde mevduatını uzatmayı tercih ediyor.

Özel sektör tahvilleri ise bazı kıymetlerde aylık, bazılarında ise 3 ve 6 aylık kupon ödemesi yaptığı için yatırımcılara alışmış oldukları düzenli getiriyi sunmaya devam ediyor.

Yatırımcılar tahvillerini vadesinden önce satmak isterlerse ikincil piyasada oluşacak fiyata göre anaparalarını o güne kadarki birikmiş faizleri ile birlikte geri alıyor. Ancak, tahvillerin fiyatları piyasa faiz oranlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak değişebildiğinden geri alınacak anapara miktarında piyasa riski mevcut.

Oysa ki tahvilleri vadesine kadar elinde tutan yatırımcılar için faiz oranlarındaki artış ya da azalışlar, ihraççının ödeyeceği toplam faiz tutarında bir değişikliğe neden olmayacağından tahviller tasarrufların uzun vadeli kısmı için daha uygun…

Kredi riskinden çekiniyorum, hangi özel sektör tahvilini satın alayım?

Kredi riskinin tespiti için ihraççı firmanın finansal durumunun analiz edilmesi gerekiyor, halka arz yöntemi ile yapılan ihraçlarda dokümanlar çok detaylı hazırlandığından, yatırımcılara bu analizi yapmak için yeterli veri sağlanıyor. Halka arz yöntemini uygulayan ihraççılar kamuya aydınlatma, finansal denetim ve raporlama yükümlülüklerine girdiklerinden ihraççıların finansal durumunun takibi daha kolay oluyor.

Bu nedenle İş Yatırım olarak halka arz yöntemi ile gerçekleşen ihraçları öncelikle şeffaflık ve bilgiye kolay ulaşım açısından öneriyoruz.

Bunun yanı sıra bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından kredi derecelendirme notu almış ve almış olduğu kredi notu en üst 3 seviyede olan ihraççıların tahvil ihraçları da içermekte oldukları düşük kredi riskleri nedeniyle rahatlıkla tercih edilebilir.

Nasıl Yatırım Yapılabilir?

Halka arz yöntemiyle yapılan tahvil ihraçlarına bireysel ve kurumsal yatırımcılar herhangi bir nitelik sınırlaması olmadan katılabilir. Genelde 1.000 TL’lik minimum talep tutarı belirlenen ihraçlardan yatırımcılar dilediği tutarda talepte bulunabilir.

Başak Selçuk / İş yatırım

Müdür | Kurumsal Finansman

memorex
11-10-2013, 13:57
Özel sektör tahvillerinin getirisi yüksek olsa da likit bir piyasası yok.Abd'nin yellendi yellenecek halleri bizi ishal ederken şirketleri ne eder acaba?Ancak süt liman ortamlarda tercih edilebilir bence.Riski göze aldıktan sonra dcd daha mantıklı ,hiç olmazsa istediğin zaman zararı göze alıp kol kesebilirsin ama şirket tahvilinde kol kesecek alıcıyı hangi faiz oranında bulabilirsin ya da bulabilir misin meçhul.Paranın küçük bir miktarı ile ortalama getiriyi yükseltmek için düşünülebilir ama yüklü giriş mantıklı olmaz.

http://www.finanstrend.com/haber/127350/bullard--tesviklerin-ekim-de-azaltilma-ihtimali-dustu
Aralık vadeli değirmenime su taşıyorlar :he:

sovalye
11-10-2013, 13:57
enpara faizleri paraşütsüz düşürmeye devam ediyor.

eeee çay-kahvenin acısını bir yerlerden çıkaracaklar tabi :kural::kahkah:

julia.luthor
11-10-2013, 14:00
enpara faizleri paraşütsüz düşürmeye devam ediyor.

eeee çay-kahvenin acısını bir yerlerden çıkaracaklar tabi :kural::kahkah:

yahu ne çay istedik ne kahve...
bize daha fazla versin biz parayı harcayacak en iyi yeri zaten buluruz...

sovalye
11-10-2013, 14:05
adamlar hedef kitleyi değiştirdiler. Parası olan mudiden alıp cafelerde haytalık yapan öğrenciye veriyorlar.
alternatifi olsa bir dakika durmam ama naparsın hala rakibi yok.

yahu ne çay istedik ne kahve...
bize daha fazla versin biz parayı harcayacak en iyi yeri zaten buluruz...

julia.luthor
11-10-2013, 14:21
adamlar hedef kitleyi değiştirdiler. Parası olan mudiden alıp cafelerde haytalık yapan öğrenciye veriyorlar.

Bana kalırsa enpara sadık müşterilerine mesala altı ay belli bir miktar hesap tutanlara 0.25 daha fazla faiz vermeli.
Kampanya dediğin böyle olur.
Çay, kahve, çikolata ile olmaz...

sarifirtina
11-10-2013, 14:31
Alternatifi yok enparaya mecburuz diyen yoldaslara katılmıyorum Odeabank enpara kadar oran verebiliyor hatta Eylulde enpara dan daha fazla oran verdi bu Aralıktada boyle olacak tum hizmetleri masrafsız tanıtabiliyorlar bankaya gidemicek durumdaysanız imzanız icin bulundugunuz yere gelebiliyorlar...Yani enparanın bu izledigi strateji beni oldugu gibi sizide rahatsız ediyorsa alternatifler yaratabilirsiniz.

julia.luthor
11-10-2013, 14:37
Alternatifi yok enparaya mecburuz diyen yoldaslara katılmıyorum Odeabank enpara kadar oran verebiliyor hatta Eylulde enpara dan daha fazla oran verdi bu Aralıktada boyle olacak tum hizmetleri masrafsız tanıtabiliyorlar bankaya gidemicek durumdaysanız imzanız icin bulundugunuz yere gelebiliyorlar...Yani enparanın bu izledigi strateji beni oldugu gibi sizide rahatsız ediyorsa alternatifler yaratabilirsiniz.
ben de aralıkta böyle bir şey bekliyorum.
enparanın gözünün yaşına bakmam.
bana nakit lazım, kahve veya alış-veriş değil...
haa alış veriş yapacaksam 500 TL havale yaparım olur biter.
yoksa mevduatı kim en çok veriyorsa oraya taşırım.
kimse kümesteki yolunacak tavuk değil...:yes::yes:
umarım enpara ailesi de forumumuzu okuyordur, sadık mevduatçıları üzmezler.
mesela aralık ayına özel 6 aydır 100 bin üzeri mevduat tutan müşterilerimize 180 günlük faizde +0.50 puan...
süper olurdu bu...
saygılar.

fusem
11-10-2013, 14:47
enpara 32 gün %10.10 bağlamıştım parayı. şimdi %9.70 e düşmüş.

%20 iade deyip ölücü, mezarcı tayfayı mutlu ederken, eldeki mevduat sahibini kaçıracaklar.

julia.luthor
11-10-2013, 14:53
enpara 32 gün %10.10 bağlamıştım parayı. şimdi %9.70 e düşmüş.

%20 iade deyip ölücü, mezarcı tayfayı mutlu ederken, eldeki mevduat sahibini kaçıracaklar.
ben kaçma pozisyonundayım.
aklı olan böyle giderse zaten kaçar.
çoluk çocuğun iade parasını ben niye çekeyim ki...
ben zaten enpara çay, kahve paralarını oranlara yansıtacak diye girdim...
yoksa ne yapayım çayı kahveyi...

elma
11-10-2013, 14:59
enpara'dan birileri nabız yokluyor gibi!

Nightrain
11-10-2013, 15:13
enpara indirim kampanyasıyla göz boyayacağına asıl işine odaklansın, zengin faizi vermeye!!

arda27
11-10-2013, 16:10
enpara kabak tadı vermeye başladı , daha önce düşüncelerimi yazmıştım , sayesinde odebank cı olduk ?

BUZ
11-10-2013, 16:17
enpara faizleri %9 un altına çektiği anda işi biter............

o kadar reklam o kadar zengin faizi muhabbeti kadük olur.......diğer bankalardan bir farkı kalmaz.......bugün %7 yi yapı kredi bile vediğine göre napıcam enparayı............

sonuçta küçük yatırımcının 5 binini....10 binini bilemedin 40 binini yatırdığı bir platformdan bahsediyorsak %10 dan %9 lara gerileyen bir faiz puanı yatırımcının moralini bozar.......ve enparanın işlerini de bıçak gibi keser.....proje rafa kalkar............

millet çeker parayı borsaya geri döner........olacağı da bu.......

sen madem küçük yatırımcının..... borsadan zarar edip çıkanın.......yada üç kuruş hasbel kader biriktirebilenin parasını değerlendirmek toplamak istiyorsun....!...... o zaman senin verdiğin faiz puanı daima piyasanın üzerinde olacak....
albenili olacak.......sen hep çekici olmak zorundasın......!

çünki bu parolayla yola çıkan sensin.......senin sorunun.........

faizleri çaktırmadan aşağı çektiğin hergün düzinelerce yatırımcıyı kaybedersin sevgili finansbank.........bir akıllı sen değilsin........

piyasa geneli %7 veriyorken bizdeki %7.50 deyip uyanıklık yapmaya kalkarsan da kimse gelmez bu oltaya.......
yani avcunu yalarsın............:)

ing de iyi bir ivmeyle başladı.......önce milletten mevduatı topladı sonra alışkanlık yaratmışımdır düşüncesiyle işi cıvıttı ve milleti kaçırdı.........

yani baktı ki yüksek faizle başedemeyecek...fıstı.........enpara olarak sanırım aynı şeyle karşı karşıyayız.....

enpara.fos.............

demekki neymiş.........fazla iddialı olunmayacakmış...........

sen imf misin.......ülke ekonomisinin dinamikleri belliyken nereden vericen önüne gelene %10.75 i..............:)

umutabi
11-10-2013, 17:46
enpara' ya fazla yüklenmeyin forumdaşlar ''işin sonuna bakın'' :he::he::he:herkese neşeli sağlıklı mutlu bayramlar diliyorum.

julia.luthor
11-10-2013, 18:58
enpara' ya fazla yüklenmeyin forumdaşlar ''işin sonuna bakın'' :he::he::he:herkese neşeli sağlıklı mutlu bayramlar diliyorum.

işin sonu bu gidişle enpara için iyi değil.
ben bile en fazla savunanlardan biriydim.
şimdi açıkçası bazı işleri hoşuma gitmiyor...

Trade Shark
11-10-2013, 21:20
bankalar arasında en iyi günlük faizi enpara verdiği için birçok hesap sahibi günlükte yüksek hacimli parayı tutuyor..sanırım faizler inebilir birazcık daha.kısacası vadeli yapın paranızı diyorlar:frown:

Vadelisever
11-10-2013, 21:20
işin sonu bu gidişle enpara için iyi değil.
ben bile en fazla savunanlardan biriydim.
şimdi açıkçası bazı işleri hoşuma gitmiyor...

Bence Enpara'ya biraz haksızlık ediyoruz. Ben sürekli iyi faiz veren başka bir banka (son dönemde Odea hariç) hatırlamıyorum. Tüm bankalar dönemsel olarak iyi faiz vermeye çalışıyorlar, son zamanlardaki en önemli örnek Şekerbank, ama bu oranlar kalıcı olmuyor. Benim hatırladığım kadarıyla Burgan, TEB ve Deniz zaman zaman Enpara'dan daha iyi oran verdiler, ama bunu hiçbiri sürekli olarak yapamadı, işin garip tarafı kimse Enpara'ya rakip çıkaramadı, daha önce de yazmıştım birkaç kere, Enpara'ya rakip gelince asıl bize o zaman bayram olur ama gelen giden yok maalesef. Enpara'nın kampanyalarını ben seviyorum. Hele son kampanyası benim gibi internetten sıklıkla alışveriş yapanlar için süper, geçen gün gittim internetten iPad mini aldım, bugün Enpara'dan SMS geldi 100 TL'niz aybaşında hesabınıza geçecek diye, muhteşem. Bugün oranları düşürmüşler, ben de biraz önce forumda okuyunca gördüm ama paylaşılan son oranlara bakıyorum Enpara'dan yine daha yükseği yok. Gösterge faiz de düşmüş. E günün sonunda tüm bankalar kar etmenin peşinde Enpara da ona göre kendini ayarlıyordur muhtemelen. Ben Enpara'yı sürekli iyi faiz verdiği ve tutarlı olduğu için seviyorum, bir de pazarlık derdi yok, zamanım bana kalıyor. 1 seneden beri Yemeksepeti kampanyası var, ben her ay 50TL civarında da oradan indirim alıyorum. Bana bunları sağlayan başka bir banka yok, varsa söyleyin oraya geçelim :)

powerpc
11-10-2013, 22:37
bu rezil faiz oranları ile hala TL gibi ne olacağı belli olan para biriminde durmak neden? bunu hiç anlamış değilim.Biri bana bunu açıklayabilirmi?

kazanmakiçin
11-10-2013, 23:04
bu rezil faiz oranları ile hala TL gibi ne olacağı belli olan para biriminde durmak neden? bunu hiç anlamış değilim.Biri bana bunu açıklayabilirmi?

ne tavsiye ediyorsun mesela, neye yatırım yapmalı mevduatçı.. ben hem borsada hem vobda, hem mevduattayım... başka ne yapılabilir..

blue70
12-10-2013, 09:03
sonuna kadar haklısın faizler %9---- neti %8--- enflasyon %8--- gerçekenflasyon % bilmemkaç%20-30!!!
hala vadeli diyoruz anlamakta zorluk çekiyorum.matematik şunu gösteriyor.yabancı parasını doları buraya getiriyor.%8 kazanıp gidiyor dolar bazında !!! biz içerdeki vatandaş ba ba..ı alıyor....bizimkisi enayilik başka bir şey değil.bankalar kazanıyor bizim paramızdan ...kredi olarak satıyor...aslında çekip eve koysak hanyayı konyayı görecekler...nokta..

mgdv2001
12-10-2013, 11:20
enpara kabak tadı vermeye başladı , daha önce düşüncelerimi yazmıştım , sayesinde odebank cı olduk ?

Eylül'ün son haftası 10,25 ile 3 aylığına Odeabank trenine binenlerden biri olarak bilanço dönemlerinde şu aralar Burgan - Odea bazende Şekerbank ve T-Bank yada A-bank alternatif olarak iyi oran verebiliyorlar.
Kimsenin deyinmediği bir konuda ; Eğer En para = Şubeli Banka olursa yani aynı oranı verirse bir çok kişi şubeli bankayı tercih eder.
Son zamanlarda En paranın internet sitesinde sık sık yaşanan kesintiler ve çook ağır çalışmalar dikkatimizden kaçmıyor.
Bir yere gideceklerinden değil ama, o an acil bir işiniz olduğunda(Otomatik ödeme için para transferi yada mevduatın vadesinin geldiği günse veyahut K.Kartı ödemesini yapacaksanız) insanın ,inanılmaz canını sıkıyor.Çünkü en kötü ihtimalle şubeye gidip işinizi halledebilmek diye bir ihtimaliniz yok.
Bu sebeplerden en paranın bırakın aynı oran vermesini Şubeli bankalardan her zaman az daha yüksek vermesi lazım.
Halbuki son zamanlarda Şubeli bankaların altında bile kalmaya başladığı dönemler artıyor.
KABAK TADI VERMEK deyimine ben bu sebeplerle katılıyorum.
Yoksa piyasaya ve elindeki portföye göre oranlarını ayarlamak en tabii hakları.
500.000 altı paralar için en para.com alternatifi bulunuyor.
Zaten 500.000 üzeri yatırımcılar için enpara diye bir şey hiç olmadı(Rekabetçi oranlar bazında)

dudu
12-10-2013, 13:03

Ben cafelerde haytalik yapandan daha cok bir suru is gorusmesi yapan insan kaynaklarindan tutun pazarlama elemanina kadar ve kendi isini yapanlari da gormeye basladim.
Bence de enpara alternatifsiz. Enpara devam, kahve varken de icmek lazim, geri gonderilmez. :)

Syg,

feveran99
12-10-2013, 13:24
enpara vadesiz hesabımdan web ten yaptığm 500 tl lik alışveriş sayesinde 100 tl iade alacağım 7 kasımda. Mesajı da geldi. Güzel kıyak walla. Tavsiye ederim.

chucky68
12-10-2013, 13:27
Ben cafelerde haytalik yapandan daha cok bir suru is gorusmesi yapan insan kaynaklarindan tutun pazarlama elemanina kadar ve kendi isini yapanlari da gormeye basladim.
Bence de enpara alternatifsiz. Enpara devam, kahve varken de icmek lazim, geri gonderilmez. :)

Syg,

ne en paraymış be.......hayatımızı değiştirmişte haberimiz yok....büyüksün en para.....leblebi çekirdek promosyonlarına devam..

chucky................................son bebek

Vadelisever
12-10-2013, 13:40
Eylül'ün son haftası 10,25 ile 3 aylığına Odeabank trenine binenlerden biri olarak bilanço dönemlerinde şu aralar Burgan - Odea bazende Şekerbank ve T-Bank yada A-bank alternatif olarak iyi oran verebiliyorlar.
Kimsenin deyinmediği bir konuda ; Eğer En para = Şubeli Banka olursa yani aynı oranı verirse bir çok kişi şubeli bankayı tercih eder.
Son zamanlarda En paranın internet sitesinde sık sık yaşanan kesintiler ve çook ağır çalışmalar dikkatimizden kaçmıyor.
Bir yere gideceklerinden değil ama, o an acil bir işiniz olduğunda(Otomatik ödeme için para transferi yada mevduatın vadesinin geldiği günse veyahut K.Kartı ödemesini yapacaksanız) insanın ,inanılmaz canını sıkıyor.Çünkü en kötü ihtimalle şubeye gidip işinizi halledebilmek diye bir ihtimaliniz yok.
Bu sebeplerden en paranın bırakın aynı oran vermesini Şubeli bankalardan her zaman az daha yüksek vermesi lazım.
Halbuki son zamanlarda Şubeli bankaların altında bile kalmaya başladığı dönemler artıyor.
KABAK TADI VERMEK deyimine ben bu sebeplerle katılıyorum.
Yoksa piyasaya ve elindeki portföye göre oranlarını ayarlamak en tabii hakları.
500.000 altı paralar için en para.com alternatifi bulunuyor.
Zaten 500.000 üzeri yatırımcılar için enpara diye bir şey hiç olmadı(Rekabetçi oranlar bazında)

Enpara'nın internet şubesi bir ara gerçekten yavaşladı ama son zamanlarda bir problem yok, bir iyileştirirme yaptılar galiba. Müşteri sayısı artınca kapasite problemi yaşamışlardır herhalde :) Bu arada internet şubede problem olduğunda canavar gibi çalışan bir çağrı merkezleri var, anında bağlanıyorsun, bekleme derdi yok. Ayrıca bir de cep şube var alternatif olarak...

O yüzden şubeye gitmeye gerek yok internette problem olduğunda Enpara'da işlem yapmak için. Ben şubeyi hayatımdan çıkardım resmen, çok da güzel oldu :)

Hayatımda hiç 500.000 TL'nin üstünde nakit param olmadı, olacak gibi de değil :) O yüzden ben mevcut oranlarla çok mutluyum, üstüne de kahvemi içiyorum bedavadan :)

Bu çizgilerini bozmadıkları sürece ben Enpara'dan ayrılmam. Sağolsunlar 5.000 TL de kredi limiti vermişler, tam da ihtiyacım vardı, vadeliyi bozmadan işimi gördüm...

Başka bankalar oran düşürünce burada hiç tepki olmuyor, ama Enpara düşürünce herkesin önce morali bozuluyor sonra da tepki gösteriyor, demek ki Enpara faiz piyasası için en önemli referans noktası olmuş, bu da adamlar 1 senede öyle ya da böyle sektöre damga vurdular demek, ben helal olsun diyorum. Ama rakip lazım rakip, o zaman ortam şenlenir asıl...

julia.luthor
12-10-2013, 14:18
Başka bankalar oran düşürünce burada hiç tepki olmuyor, ama Enpara düşürünce herkesin önce morali bozuluyor sonra da tepki gösteriyor, demek ki Enpara faiz piyasası için en önemli referans noktası olmuş, bu da adamlar 1 senede öyle ya da böyle sektöre damga vurdular demek, ben helal olsun diyorum. Ama rakip lazım rakip, o zaman ortam şenlenir asıl...
İşte şubeli bankadan farkı kalmadı siz de yazmışsınız...
Şubeliden farkı kalmazsa, aynı faizi verirse ne olacak?
Zaten internet bazlı olması bayağı düşündürüyor...

Mustafakurkut
12-10-2013, 14:32
Sevgili yoldaslar bildigim kadariyla HSBC rakip olacak enparaya en kisa zamanda. Sizler de duymus olmalisiniz bu guzel haberi

gundwane
12-10-2013, 15:31
matematik ne diyor bakalım..

Odea burgan en para Yüzde 10 verdi..

Garanti de Yüzde 9.20 veriyor..(benim aldığım değer 46 günlük)

100.000 ne eder hesaplayalım..

Yüzde 10 brütün neti 8.5

Yüzde 9.2 in neti 7.82

100.000 tl de birisi 8500 diğeri 7820 tl getirir..

Yıllık değeri bu..

Aradaki fark 680 tl..

Ayda 56 tl..

O da 100.000 i olan için..100.000 in altındaki mevduatlar için çerez parası fark için o banka benim bu banka senin dolaşmanın bir manası yok diye düşünüyorum..

Parayı o şubeden diğerine taşıyacam diye taksiye o parayı verirsiniz zaten..

Garanti bankasındaki güncel oranlar..

http://m1310.hizliresim.com/1g/d/thrv0.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Yok çay parası yok kahve yok netten alışverişlerde ( para alacam diye olmadık alış verişlere yönelir insan bu sefer de..:) ) para iadesi..

Saçmalık hepsi..Parayı yatıran kaç kişi adam gibi tam manası ile faydalanıyor o promosyonlardan..Kaldıki merak etmeyin bu promosyonları ayarlayanlar sizlerden daha akıllı zeki öngörülü ve piyasa şartlarını biliyor..Banka nın kazancı olmasa girmez böyle işlere..

Hatta ve hatta bu promosyonlar ile adam çekip sonra promosyonlarda yavaş yava ipe un serersek gelen müşterilerin yüzde olarak orantısal kaçı kaçar kaçı üşenir aynen kalır diye de hesap kitap yapmışlardır..:)

100.000 in üzeri hatta 300 ve üzeri mevduatlar için yönelinebilirse de 100.000 altı mevduatlar için kafa yormaya bile gerek yok diye düşünüyorum..

dudu
12-10-2013, 16:19
A. YILDIRIM Zaten tasarrufda amac konut almak degil mi?

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/abdurrahman-yildirim/1441880-zaten-tasarrufta-amac-konut-almak-degil-mi

Syg,

BUZ
12-10-2013, 17:04
ne tavsiye ediyorsun mesela, neye yatırım yapmalı mevduatçı.. ben hem borsada hem vobda, hem mevduattayım... başka ne yapılabilir..

dün bono tahvil topiğinde halka arz yoluyla ihraç edilen özel sektör tahvilleri konusunu açtım......

iş yatırım da bu konuya "mevduata cazip bir alternatif" olarak yaklaşmış........

gerçekten alınan faiz vadeye göre %14 leri bulabiliyor........incelemenizi öneririm........

bu şartlarda iyi para ve tek risk bir sonraki dönemde bulabileceğiniz halka arzlarda daha az bir faiz oranıyla karşılaşabilecek olmanız..........

buda paranızı atıl durumda bırakabilir.......yada istikrarlı karlar açıklayan sağlam bir kurumun kağıdına kar payı/temettü ortağı olacaksınız.........!

daha ötesi de yok..........yabancı fonlar çeyrek puanlık faiz hareketi uğruna bir seans da piyasa boşaltıyorlar unutmayalım.......

artık kolay para yok vesselam.........

bir aylık mevduata %60 faiz 80 li yıllardaydı.....tabi aynı düzeyde de enflasyon vardı........:)

iyi bayramlar dilerim........

İş Yatırım Kurumsal Finansman Müdürü Başak Selçuk, konuk yazar olarak mevduata alternatif yatırım araçlarıyla ilgili sorularımızı cevapladı. Değerli görüşleri için kendisine teşekkür ederiz…

Türkiye’deki tasarrufların %70’in üzerinde bir kısmı mevduatta kalan kısım ise fonlarda ve hazine bonolarında değerlendiriliyor. %10’un altında olan çok sınırlı bir kesim de Borsa’da yatırım yapmayı tercih ediyor.

Hal böyle olunca, yatırımcıların büyük bir kısmı piyasaya yeni giren bankaların sundukları cazip mevduat faiz oranları üzerinden bile hesaplansa, nette %8,5 (1 aylık bileşik brüt mevduat faizi %10) civarında bir getirinin üzerine çıkamıyor. Tüketici enflasyonuna ilişkin beklenti de yıllık %7-7,5 civarında olunca yatırımcıların reel getirisi %1-1,5 ile sınırlı kalıyor.

Alternatif yatırım arayışını artıran bu durumda, ihraçcı şirketin kredi riskine bağlı olarak devlet tahvillerinin üzerine “Ek Getiri” ödeyen ve düzenli faiz geliri sunan “Özel Sektör Tahvilleri” son 3 yılda ulaştığı 42,7 milyarlık ihraç rakamı ile değerlendirmeye değer bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Mevcut piyasa koşullarında 2 yıllık devlet tahvillerinin üzerine %3 (300 baz puan) ek getiri ödeyen özel sektör tahvili yatırımcılarına %12,60 (nette %11,30) bileşik getiri sunuyor. Bu rakam 1 aylık bileşik mevduat faizi ile kıyaslandığında oldukça cazip.

İş Yatırım, son olarak Mercedes Benz Finansman’ın 75 milyon TL büyüklüğünde 2 yıl vadeli sabit faizli tahvili ile Rönesans Holding’in 175 milyon TL’lık 3 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçlarını nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle gerçekleştirdi.

En son halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen ihraç ise Pakpen Plastik Boru ve Yapı Elemanları’nın geçtiğimiz Mayıs sonunda tamamlanan 100 milyon TL nominal tutarlı 2 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli işlemi oldu. Pakpen’in gösterge devlet tahvilinin üzerine %4 (400 baz puan) ek getiri ödeyen tahvili yatırımcısına Ağustos ayındaki faizlere göre güncellenen yeni kuponu ile yıllık bileşik %14,17 getiri sunuyor.

Bireysel yatırımcıların stopaj kesintisi sonrası elde edeceği net getiride özel sektör tahvilleri yatırımcıların sıklıkla tercih ettikleri 6 aydan kısa vadeli mevduata göre %5 avantajlı. Bireysel yatırımcılar için 6 aydan kısa vadeli mevduata uygulanan stopaj kesintisi %15 düzeyindeyken, bu oran özel sektör tahvilleri için %10.

Türkiye’de vergi teşviklerine rağmen kısa vadeli yatırım tercihi devam ediyor, TL mevduatın ortalama vadesi halen 60 gün ancak çoğu mudi genelde mevduatını uzatmayı tercih ediyor.

Özel sektör tahvilleri ise bazı kıymetlerde aylık, bazılarında ise 3 ve 6 aylık kupon ödemesi yaptığı için yatırımcılara alışmış oldukları düzenli getiriyi sunmaya devam ediyor.

Yatırımcılar tahvillerini vadesinden önce satmak isterlerse ikincil piyasada oluşacak fiyata göre anaparalarını o güne kadarki birikmiş faizleri ile birlikte geri alıyor. Ancak, tahvillerin fiyatları piyasa faiz oranlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak değişebildiğinden geri alınacak anapara miktarında piyasa riski mevcut.

Oysa ki tahvilleri vadesine kadar elinde tutan yatırımcılar için faiz oranlarındaki artış ya da azalışlar, ihraççının ödeyeceği toplam faiz tutarında bir değişikliğe neden olmayacağından tahviller tasarrufların uzun vadeli kısmı için daha uygun…

Kredi riskinin tespiti için ihraççı firmanın finansal durumunun analiz edilmesi gerekiyor, halka arz yöntemi ile yapılan ihraçlarda dokümanlar çok detaylı hazırlandığından, yatırımcılara bu analizi yapmak için yeterli veri sağlanıyor. Halka arz yöntemini uygulayan ihraççılar kamuya aydınlatma, finansal denetim ve raporlama yükümlülüklerine girdiklerinden ihraççıların finansal durumunun takibi daha kolay oluyor.

Bu nedenle İş Yatırım olarak halka arz yöntemi ile gerçekleşen ihraçları öncelikle şeffaflık ve bilgiye kolay ulaşım açısından öneriyoruz.

Bunun yanı sıra bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından kredi derecelendirme notu almış ve almış olduğu kredi notu en üst 3 seviyede olan ihraççıların tahvil ihraçları da içermekte oldukları düşük kredi riskleri nedeniyle rahatlıkla tercih edilebilir.

Halka arz yöntemiyle yapılan tahvil ihraçlarına bireysel ve kurumsal yatırımcılar herhangi bir nitelik sınırlaması olmadan katılabilir. Genelde 1.000 TL’lik minimum talep tutarı belirlenen ihraçlardan yatırımcılar dilediği tutarda talepte bulunabilir.

Müdür | Kurumsal Finansman

fusem
12-10-2013, 17:49
Sevgili yoldaslar bildigim kadariyla HSBC rakip olacak enparaya en kisa zamanda. Sizler de duymus olmalisiniz bu guzel haberi

takipteyiz, bekliyoruz.

Eluus
12-10-2013, 22:24
HSBC'den bi kürek olmaz, keşke olsa

Anca kara para aklar onlar

chucky68
12-10-2013, 23:27
dün bono tahvil topiğinde halka arz yoluyla ihraç edilen özel sektör tahvilleri konusunu açtım......

iş yatırım da bu konuya "mevduata cazip bir alternatif" olarak yaklaşmış........

gerçekten alınan faiz vadeye göre %14 leri bulabiliyor........incelemenizi öneririm........

bu şartlarda iyi para ve tek risk bir sonraki dönemde bulabileceğiniz halka arzlarda daha az bir faiz oranıyla karşılaşabilecek olmanız..........

buda paranızı atıl durumda bırakabilir.......yada istikrarlı karlar açıklayan sağlam bir kurumun kağıdına kar payı/temettü ortağı olacaksınız.........!

daha ötesi de yok..........yabancı fonlar çeyrek puanlık faiz hareketi uğruna bir seans da piyasa boşaltıyorlar unutmayalım.......

artık kolay para yok vesselam.........

bir aylık mevduata %60 faiz 80 li yıllardaydı.....tabi aynı düzeyde de enflasyon vardı........:)

iyi bayramlar dilerim........

çoğu zaman hareketsiz kalmakta bir yatırımdır....yıllardır edindiğim tecrübeler çoğu alternatif arayan çevre dortlarımın yerinde saydıklarıdır....yani elindekini korumak yeni nesil modaya uymaktan her zaman daha sağlıklı bir klasik giyimdir....oda mevduat modasını takip etmektir....mevduat modayı geriden takip eder......ama asla adamı muhtaç ettirmez......alternatif ürün diye takip edilen moda trentleri bir süre sonra adamı apaçiye çevirebilir....çok iyi tecrübe kazanılmadan balıklama atlamak kuma gömülmek olur...

C H U C K Y.......................................SON BEBEK

BOSPOROS
13-10-2013, 00:09
Vatandaş bu getiriyle mi tasarruf edecek.?Orta vadeli program açıklanırken, Türkiye’nin tasarruf oranının yüzde 12’lere kadar gerilediği dile getirildi ve bu oranın artırılmasının zorunluluğu üzerinde duruldu. Tasarruf oranının artmasında bireysel emekliliğe bel bağlanmıştı; ama göründüğü kadarıyla bu sistem de pek çare olmadı, olacak gibi de değil.

Tasarruf oranını artırmanın basit olarak söylersek, birkaç yolu var. Bunu, ya vatandaşı tasarrufa özendirerek, yani tüketmekten kaçınmasını sağlayarak yaparsınız ya da harcamalarını kısmak zorunda bırakarak.

Öyle anlaşılıyor ki biz soruna yalnızca harcamaları kısma cephesinden yaklaşıyoruz.

Daha az harcama yapmayı sağlamanın yolunun da vatandaşı “kötü yola sürükleyen” kredi kartlarından geçtiğine karar verilmiş olacak ki, şimdi gündemde bu kartlara dönük önlemler var. Taksit sayısının sınırlandırılması gibi, borcun asgari tutarının bir takvim yılında üst üste üç kez ödenmemesi halinde kartın kullanıma kapatılması gibi, asgari ödeme tutarının artırılması gibi… Bunlar uygulamaya konulunca hiç kuşku yok ki harcamalar kısılacak. Böylece tasarruf oranı da bir miktar artacak.

Ama öbür tarafta vatandaşa, “Niye tasarruf edeyim ki” dedirten bir tablo daha var. O işte biraz görmezden geliniyor.

Reel getiri negatif

TÜİK dün, eylül ayı itibariyle finansal yatırım araçlarının nominal ve reel getiri oranlarını açıkladı. TÜFE artışından arındırılmış reel getiri oranlarına bakıyoruz, tasarrufunu TL cinsinden bankada mevduat olarak tutmayı tercih edenler enflasyon kadar bile kazanamamış. Yani reel anlamda kaybetmiş. Son üç ay ve son altı aydaki getiri pozitifse de, onlar da önemsenmeyecek düzeyde, sıfıra yakın. Kaldı ki bu oranlar brüt getiriyi gösteriyor, elde edilen faizden vadelere göre farklılık gösteren stopaj kesintisi de yapılıyor.

Mevduat faizinin son bir yıllık brüt getirisi negatif yüzde 1.32, yıllık ortalama getiri ise yine negatif yüzde 1.67 düzeyinde.

Diğer finansal yatırım araçlarının getirisi üzerinde fazla durmak istemiyoruz. Ama yalnızca şunu belirtelim; son bir yılda yalnızca döviz kazandırmış; yıllık ortalamada ise kazanç sağlayan tek yatırım aracı hisse senedi olmuş.

Niye tasarruf edesiniz ki!

Elinizde bir miktar paranız; ya da borçlandığınız takdirde bu borcu ödeyebileceğiniz düzeyde geliriniz var. Bir tarafta da yenilenmeyi bekleyen örneğin beyaz eşya, örneğin daha büyük ekranlı bir televizyon, örneğin daha güzel bir otomobil var. Paranızı bankaya yatırıp, bu ihtiyaçlarınızı gidermeyi sonraya bıraksanız sizi bekleyen tablo çok açık. Bugün 100 liraya alacağınız, seneye belki 110 liraya çıkacak. Ama sizin paranız, değil 110 liraya, hatta daha yukarıya çıkmak, belki 99’a, 98’e inecek.

Şimdi söyleyin; harcamak, tüketmek, tasarruf yapmaktan daha akıllıca değil mi?

Hükümetin en yetkili bakanları altını çize çize reel faiz olmaması gerektiğini dile getiriyorlar. Hatta, reel faizin negatif olması gerektiğini söyleyenler bile var. Ama öbür tarafta da tasarruf oranının düşüklüğünden ve bu oranın artırılması gerekliliğinden söz ediliyor.

Tasarruf edenin adeta cezalandırıldığı böyle bir ortamda tasarruf oranını artırmak mümkün olabilir mi? Hele hele tasarrufa yönelmeyi, gönüllülük esası diyebileceğimiz “parasal teşvik” niteliğindeki reel getiriye dayandırmayıp, yalnızca harcamayı sekteye uğratacak önlemlerle sağlamak… Bu uzun soluklu olabilir mi ve oranın çok artması sağlanabilir mi?
http://www.dunya.com/vatandas-bu-getiriyle-mi-tasarruf-edecek-153504yy.htm

BOSPOROS
13-10-2013, 00:17
Değerli dostlar......

Banka ve aracı kurumlarca halka arz yöntemiyle ihraç edilen özel sektör tahvilleri mevduat getirisine yada daha volatil olduğu için riskli görülen hisse senedi piyasasına bir alternatif olarak her geçen gün yatırımcı tarafından daha çok tanınıyor ve tercih edilebiliyor..........

görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.........

Müdür | Kurumsal Finansman Özel sektör bonosu almak...ile kişinin ayagına taş baglayıp denize atlamasıyla eşanlamlı...
hiç bir garantisi yok.......Degersiz kayıt parçası..... enayi arıyorlar.... yolmak için.... onlarda haklı...konumlarına göre..
bu tuzaklara düşmemek akıllı olmak lazım... hle bu devirde....

zaten özel sektör ucurumun kenarında....... batık durumda......serumla ayaktalar....

umutabi
13-10-2013, 01:28
Özel sektör bonosu almak...ile kişinin ayagına taş baglayıp denize atlamasıyla eşanlamlı...
hiç bir garantisi yok.......Degersiz kayıt parçası..... enayi arıyorlar.... yolmak için.... onlarda haklı...konumlarına göre..
bu tuzaklara düşmemek akıllı olmak lazım... hle bu devirde....

zaten özel sektör ucurumun kenarında....... batık durumda......serumla ayaktalar....

Yaşı yetmeyenler 1970 li yılların sonlarında çıkmış %8-10 bilemedin 12 faizli en az 2 ve hatta 5 yıllık özel sektör tahvillerin 1980 li yıllardan itibaren yüksek faiz ortamında nasıl pula dönüştüğünü bilmemeleri doğaldır. Her ne kadar bu yıllarda bizde çocuk sayılacak yaştaysak ta anımsıyabiliyoruz. Hatta bu tahvilleri çıkaran bazı şirketler de 1980 li yılların can hıraş liberal ekonomisine dayanamayıp topu diktiğinden bırakın pula dönmüş faiz geliri etmeyi sermayeyi kediye yükleyenler çok olmuştu. Şimdi tarih tekerrürden ibaret derler ben kendimce şirket bonolarına belki bir derece ama uzun vadeli şirket tahvillerine ky ların bir kaç puan fazla faiz elde edeceğim diye girmelerini doğru bulmam. Defansta kalmak hiç olmaktan iyidir diye düşünenlerdenim.

uyuz
13-10-2013, 07:49
Yaşı yetmeyenler 1970 li yılların sonlarında çıkmış %8-10 bilemedin 12 faizli en az 2 ve hatta 5 yıllık özel sektör tahvillerin 1980 li yıllardan itibaren yüksek faiz ortamında nasıl pula dönüştüğünü bilmemeleri doğaldır. Her ne kadar bu yıllarda bizde çocuk sayılacak yaştaysak ta anımsıyabiliyoruz. Hatta bu tahvilleri çıkaran bazı şirketler de 1980 li yılların can hıraş liberal ekonomisine dayanamayıp topu diktiğinden bırakın pula dönmüş faiz geliri etmeyi sermayeyi kediye yükleyenler çok olmuştu. Şimdi tarih tekerrürden ibaret derler ben kendimce şirket bonolarına belki bir derece ama uzun vadeli şirket tahvillerine ky ların bir kaç puan fazla faiz elde edeceğim diye girmelerini doğru bulmam. Defansta kalmak hiç olmaktan iyidir diye düşünenlerdenim.
O özel sektör tahvillerinin satışına sadece 'aracılık' eden Banker Kastelli'nin üzerine atmış idi devlet .

austin
13-10-2013, 09:15
Tarihin en yüksek borcuna (hemde büyük oranda döviz) sahip özel sektörüne borç vereceğime paramı çarçur edip yer keyfime bakarım daha iyi.. Niye %14-15 le borçlanıyorlar? Çünkü daha ucuz kredi bulamadıkları için.. Çünkü riskleri büyük olduğu için.. İşleri rast giderse 2 sene sonra paranızı öder ama ters giderse size anca bir bardak soğuk su ikram eder. Hiç bir garantisi yok..

dudu
13-10-2013, 10:33
HSBC'den bi kürek olmaz, keşke olsa

Anca kara para aklar onlar

Cacik da olmaz.
Gecmis tecrubelerime dayanarak bundan eminim.

Syg,

julia.luthor
13-10-2013, 10:38
Cacik da olmaz.
Gecmis tecrubelerime dayanarak bundan eminim.

Syg,
Hsbc bana da pek tad vermemişti...
Ama belli olmaz bir görmek lazım...
Saygılar.

twilight1517
13-10-2013, 11:54
Hsbc bana da pek tad vermemişti...
Ama belli olmaz bir görmek lazım...
Saygılar.

bence hic gormemek daha iyi...ben hsbc yi bir kac ay once biraktim...hatta bu dediginizi MT ne sordum adamlarin oyle bir uygulamadan haberleri bile ya da buradaki bazi kisiler baya salliyor....iddali olsalar 8.75 vermezler daha buyuk bankalar bile daha fazla oran veriyorlar

shorts
13-10-2013, 18:43
ne en paraymış be.......hayatımızı değiştirmişte haberimiz yok....büyüksün en para.....leblebi çekirdek promosyonlarına devam..

chucky................................son bebek

hicbir kuruma körlemesine platonik duygular beslememek gereğine yürekten katılıyorum.. ama fekat bugün son 4 ayda sırf yemeksepetinden 100 tl iade aldigimi hesapladim.. e faiz olarak da uzun süredir en iyilerden biri.. o zaman şu an için çok da yerin dibine sokulmayı haketmiyorlar zannımca sevgili üstad..
ha gün gelir sıradan faiz veren kahveci mehmet efendiye dönüşürler sevgi saygılarımızı iletir uzarız.. bu arada uzarsam da hesapları kapatmam. birşey satın alacağımda enparaya EFT yapar (masraf almayan hesabımdan) encard la yaparım alışverişi..

Vadelisever
13-10-2013, 21:49
hicbir kuruma körlemesine platonik duygular beslememek gereğine yürekten katılıyorum.. ama fekat bugün son 4 ayda sırf yemeksepetinden 100 tl iade aldigimi hesapladim.. e faiz olarak da uzun süredir en iyilerden biri.. o zaman şu an için çok da yerin dibine sokulmayı haketmiyorlar zannımca sevgili üstad..
ha gün gelir sıradan faiz veren kahveci mehmet efendiye dönüşürler sevgi saygılarımızı iletir uzarız.. bu arada uzarsam da hesapları kapatmam. birşey satın alacağımda enparaya EFT yapar (masraf almayan hesabımdan) encard la yaparım alışverişi..

Ben leblebi çekirdek tabirini biraz acımasız buluyorum, biraz da alınıyorum ne yalan söyleyeyim. Yemeksepeti hariç sadece Ekim ayı için ekstradan 100 TL cebime koyacak Enpara, istersem bunu 3 ay boyunca da verecek. Ayda 100 TL ekstra neye eş geliyor? Örneğin 200.000 TL mevduat için 32 gün vadeye %10.00 yerine %10.67 faiz almaya eş geliyor. Eğer aradaki 0.67 fark leblebi çekirdekse bu forumda sadece 0.10 için bile banka değiştiren insanların bu lafa daha çok alınganlık göstermesi gerekir. Memleketteki böyle yenilikçi oluşumlara destek olup diğer bankaları da buna benzer uygulamalar geliştirmeleri konusunda yüreklendirmek varken, yaptıklarını küçümsemek de sadece bizim millete özgü bir durumdur. Biz hesap cüzdanına tek imza mı lazım çift imza mı lazım diye tartışmaya devam edelim, şube şube gezip oran pazarlığı yapalım, hesap işletim ücreti alınmasın diye şube müdüründen yazılı belge alalım, eft yaparken komisyon almasınlar diye kırk takla atalım ya da zamanı bol olanlar yapsın bunları, ben almayayım. Benim zamanım kıymetli, bana zaman kazandıran Enpara ve onun gibi oluşumlara ben paramı yatıracağım, umarım yakında daha iyileri çıkar da vatandaş daha çok kazanır...

fxxx
13-10-2013, 22:59
0.10 için banka değiştiren insanlar

Bu oranın yirmi katı için önemsemeyip banka değiştirmeyen 1 M+ mevduat sahibi kişiler için, bu nescafe konusu sadece boş yere zaman kaybı anlamına geliyor.

Hem de sayfalar dolusu.

austin
14-10-2013, 00:05
Mal alırken kazanılır düsturundan hareketle enparanın son kampanyasını yürekten desteklediğimi belirtmek isterim. Bence diğer bankalara çağdaş müşteri dostu masrafsız bankacılık nasıl yapılır dersi veriyor. Diğer vampir bankalara karşı iyi bir örnek olduğu için en başta bir alkışı hakediyor. Şimdi zaten yaptığım alışverişlerimi enparanın anlaşmalı olduğu yerlere kaydırarak 3 ayda 300 tlyi cebime koyacağım buda benim için en az 0,20 ek puan demek. Yemeksepeti ve cafeneroyu saymıyorum bile.. Zaten oranlarda son zamanlardaki bir kaç istisna dışında enpara diğerlerinden herzaman bir tık önde.. Ama sonuçta olaya tamamen duygusal bakıyorum eft masrafsız 0,25 üstünü veren düdüğü çalar, enpara falan tanımam..

chucky68
14-10-2013, 00:58
Ben leblebi çekirdek tabirini biraz acımasız buluyorum, biraz da alınıyorum ne yalan söyleyeyim. Yemeksepeti hariç sadece Ekim ayı için ekstradan 100 TL cebime koyacak Enpara, istersem bunu 3 ay boyunca da verecek. Ayda 100 TL ekstra neye eş geliyor? Örneğin 200.000 TL mevduat için 32 gün vadeye %10.00 yerine %10.67 faiz almaya eş geliyor. Eğer aradaki 0.67 fark leblebi çekirdekse bu forumda sadece 0.10 için bile banka değiştiren insanların bu lafa daha çok alınganlık göstermesi gerekir. Memleketteki böyle yenilikçi oluşumlara destek olup diğer bankaları da buna benzer uygulamalar geliştirmeleri konusunda yüreklendirmek varken, yaptıklarını küçümsemek de sadece bizim millete özgü bir durumdur. Biz hesap cüzdanına tek imza mı lazım çift imza mı lazım diye tartışmaya devam edelim, şube şube gezip oran pazarlığı yapalım, hesap işletim ücreti alınmasın diye şube müdüründen yazılı belge alalım, eft yaparken komisyon almasınlar diye kırk takla atalım ya da zamanı bol olanlar yapsın bunları, ben almayayım. Benim zamanım kıymetli, bana zaman kazandıran Enpara ve onun gibi oluşumlara ben paramı yatıracağım, umarım yakında daha iyileri çıkar da vatandaş daha çok kazanır...

alınmana falan hiç gerek yok yoldaşım....şayet enparadaki olay seni gerçekten mutlu ediyorsa sorun yok...yani ben pek yemek sepeti falan kullanmıyorum....benim sepet temel ihtiyaç sepeti....yani gırtlak için öyle çok dışardan eve yemek sepetini kullanmam....benim işime yaramaz....ama bana yaramıyor diye bir başkasınada yaramıyor değildir elbette....adam gider yemek sepetinden gecenin bir vakti çiğ köfte siparişi verir....burdan en paradan gelecek olan iade para onu mutlu eder....ama dedim ya beni temel ihtiyaç ürünleri ilgilendiriyor....göndersin bana yemek sepeti 2 kilo kıyma 1 kilo kuşbaşı et.....yanındada peynir,zeytin,yumurta....burdan en para iade ödeme yapsın....o zaman helal olsun derim....yoksa yemek sepetinden eve kolay kolay sipariş verecek heyecanım yoktur....evde düzenli yemek yerim....illa en para bana kahve ısmarlıyor diyede kendimi kandırmam....piyasa her zaman rekabet fırsatlarıyla doludur...kahvede sadece nero değildir...ancak enpara kullanmasını bilen vede gerçekten bu tip alış verişleri çok sık kullananlar için gayet esnek bir ürün....bizim vaktimiz bol....zamanımız kıymetsiz....o bakımdan şubeye gidip ayda yılda bir pazarlık yapmak bizleri yormuyor....bilakis zevk veriyor...tıpkı en paranın sağladığı mutluluk gibi....

C H U C K Y.........................................SON BEBEK

Pscyokinesis
14-10-2013, 03:36
Ensar'a ile temel ihtiyacları karşılayabiliyoruz örneğin internet süpermarketlerinden deterjan kahve çay gibi tüketim maddeleri alıyorum hem kapıma kadar geliyor

Hem de iade alıyorum

mgdv2001
14-10-2013, 10:41
Enparanın alışveriş iade kampanyası ile Mevduattaki paranızına aldığınız faizi karıştırmak bence büyük mantık hatası.
100.000 Tl mevduatınız varsa siz enparada 9,8 alırken diyelim Odea burgan yada başka banka 9,90 yada 10 verdi. sizde paranızı diğer bankaya aktardınız.
Ne farkeder ki yine Vadesiz hesabıınızda 500 TL bulundurup encard ile harcama yapar 100 Tl iadenizi alırsınız.
100.000 TL anaparanız da 0,10 yada 0,20 fazla faizi alır.
Anapara Mevduatınız Enpara da durmuyorsa sanki alışveriş kampanyasından yararlanılamaz gibi bir mantıkla faiz getirisinin üzerine alışveriş iadesini koymak bence mantık hatasına giriyor.

Ben hem fazladan faizi almayı hemde aylık 500 TL lik alışverişi(Limit kadar) Enpara card üzerinden geçirerek 100Tl. iadeyi almayı tavsiye ederim(seçerim) bence en karlısı budur.
Saygılar

Necropolis
14-10-2013, 11:23
Enparanın alışveriş iade kampanyası ile Mevduattaki paranızına aldığınız faizi karıştırmak bence büyük mantık hatası.
100.000 Tl mevduatınız varsa siz enparada 9,8 alırken diyelim Odea burgan yada başka banka 9,90 yada 10 verdi. sizde paranızı diğer bankaya aktardınız.
Ne farkeder ki yine Vadesiz hesabıınızda 500 TL bulundurup encard ile harcama yapar 100 Tl iadenizi alırsınız.
Anapara Mevduatınız Enpara da durmuyorsa sanki alışveriş kampanyasından yararlanılamaz gibi bir mantıkla faiz getirisinin üzerine alışveriş iadesini koymak bence mantık hatasına giriyor.

Ben hem fazladan faizi almayı hemde aylık 500 TL lik alışverişi(Limit kadar) Enpara card üzerinden geçirerek 100Tl. iadeyi almayı tavsiye ederim(seçerim) bence en karlısı budur.
Saygılar

Burada bahsedilen aslında Enpara'nın sağladığı kolaylıkların (şubeye gitme, pazarlık etme) maliyetini düşürdüğünü ve bu nedenle yüksek faiz verdiğini iddia etmesi. Bu çay/kahve, 100 TL iade gibi işlerin sonuçta faizlere düşüş olarak yansımasından yakınılıyor.

Bu tartışmalar bir yana enparanın 100 TL iade ile stratejik bir değişikiğe gittiğini düşünüyorum. Bu yemeksepeti ve kahve olayından farklı. Hedefleri daha küçük yatırımcılar olmalı. Böylece "zengin faizi" aslında o kadar da zengin faizi olmak zorunda olmayacak. Eğer öngörü doğruysa üst limiti de 500.000 altına çekmeleri beklenebilir.

Vadelisever
14-10-2013, 12:54

Saygılar

Ben mevduat faizi ile kampanya avantajını karıştırmadım. Ayda 100 TL'lik avantajın küçümsenmesine karşı çıkarken 100 TL'nin mevduat faizi açısından ne anlama geldiğini ifade ettim sadece, başka türlü de anlatabilirdim, örneğin 100 TL ayda 3 kilo etin bedavaya gelmesiyle aynı şeydir de diyebilirdim ama forumdaki hassasiyet faiz oranı olduğu için diğer örneği tercih ettim, et örneğini seçseydim ben vejeteryanım beni bağlamaz diyen birileri çıkacağına da eminim :). Ortada herhangi bir mantıksızlık yok yani, yazımı tekrar okumanızı tavsiye ederim. Bu arada paranızı başka bankada tutup Enpara avantajlarından da yararlanabilirsiniz, bence gayet mantıklı, ama önce Enpara müşterisi olmak lazım...

tabor
14-10-2013, 13:09
sadece internet değil banka kartıyla yaptığımız pos alışverişlerinden iade almamız lazım asıl. ben ilk çıktığında öyle sanmıştım. internette sanal karttan başka kart kullanmam güvenlik nedeniyle.

Mehmet1954
14-10-2013, 18:29
Bu başlık altında Enpara kendine sayfalarca yer bulmuşsa hedeflediğini başarmış demektir. Gerisi laf-ü güzaftır, tebrikler Enpara'ya...

shorts
14-10-2013, 20:53
bu forumu takip eden hesap kitap yapabilen dertdaş yoldaş adını siz koyun kimsenin sadece! kahve, kıl sepeti, tüy sepetine tav olacağını düşünmüyorum. boş zamanlarda bu tür konulara ister istemez dalınıyor.. rahat olalım derim. herkese iyi bayramlar.

fusem
16-10-2013, 21:54
Finansbank tarafından hayata geçirilen Enpara.com,

bir yıl içinde 110 bin müşteriye ve 3 milyar TL'yi aşan mevduat hacmine ulaştı.

liz22
17-10-2013, 00:55
Finansbank tarafından hayata geçirilen Enpara.com,

bir yıl içinde 110 bin müşteriye ve 3 milyar TL'yi aşan mevduat hacmine ulaştı.

Pastadan aldığı pay % 0.5 bile değil.

fusem
18-10-2013, 23:03
Y kuşağına hitap edip, 500.000 altına avantaj sunuyor. 1 yıl için iyi pay :)

BUZ
19-10-2013, 13:45
enpara nın başlatttığı encard üzerinden 500 tl ye kadar olan internet alışverişlerine %20 iade fena değil.......dün hepsiburada sitesinden bir deneme yaptım kabul edildi.......işyerime bir led tv ısmarladım işlem tamam.........

31 aralığa kadar bu şekildeki ihtiyaçlarınızdan %20 iade alarak epey bir indirim elde edebilirsiniz ancak elinizi çabuk tutun 3 ay müddetiniz var ve her ay sadece 500 tl limit koymuş.......mesela benim limit doldu şimdi kasım ayını bekleyeceğim...........

bu uygulama büyük bir ihtimalle tutacaktır ve sürekli hale gelecektir diye düşünüyorum.......hatta encard üzerinden taksit yapma imkanı bile sunulabilir ki talep patlaması yaratır ve bu enpara lehine daha fazla hesap açılması anlamına gelecektir.........

encard ile yapılabilecek işlemlerin çoğaltıllması finansbank enpara için karlı bir işe dönüşebilir.......?

düşürdükleri faiz karşılığında güzel bir hamle geldi....bakalım izliyoruz.......

fikir bizden uygulaması onlardan..........:)

guneysu
19-10-2013, 14:57
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=115316&p=9479838#post9479838

buradan devam. ///