PDA

View Full Version : Afet Kanunu -Büyük Kaos Geliyor-

selymus
04-06-2012, 23:05
afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun vs vs.
25 maddelik listeyi ver gazetelere, yüzyılın projesi geliyor diye lanse et.

yeni topik hayırlı olsun,
burada geyik yapmadan paylaşımda buluşacak tüm forumdaşlara ihtiyaç olacak.

geyiği geçelim. elbette bu bir başlangıç. elbette depreme karşı hazırlıklar yapılmalı ve sağlam konutlar inşaa edilmeli.
lafımız yok.
ama bu işi aceleye getirmek, altyapı hazırlanmadan, karşıt görüşler alınmadan hayata geçirmek benim için depremden daha tehlikeli.

çarşaf çarşaf boş boş kanun tasasılarını döşeyip kirletmeyeceğimiz; mümkün olduğunca problemleri, öngördüğümüz sıkıntıları paylaşmayı temenni ederek açıyorum başlığı.

mülkiyet hakkı, anayasa tarafından bize sunulmuş en önemli en temel haklardan.

şimdi ilk sıkıntıyı soruyu ben yazayım laf lafı açar umarım:
kat mülkiyeti ya da irtifaklı taşınmaz olsun hiç fark etmez.
vereceğim örnek şu:

1- istanbulun göbeğinde 5 katlı iş merkezinin en alt katında dükkanınız var.
arsa paylı tapuda taşınmaz cinsi bağ, bahçe olarak geçen iskansız iş merkezi olsun. ticari imarı var, taşınmaz cinsi değiştirilmemiş.
istanbulun 70% inin durumunun özeti oldu
(ruhsatlı, kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı da olurdu fark etmez.
neden fark etmez, afet kapsamında yıkıldığı an kat mülkiyeti sona ermiştir, bitti.... herkes elinde artık müteahhitin arsa sahibinin yıllar önce size çaktığı k.ç kadar arsa payı ile ortada kaldınız. geçmiş olsun)

EVET SORU GELİYOR.
risk taşıyan binadasınız. binanızı kendi imkanınız ya da başka yöntemle yıktınız.
ne olacak?
yeni yapılacak binada anlaşmada kim hakem olacak? kim taraf olacak?
yeni binada bağımsız oluşumu nasıl gerçekleştirilecek?

anlaşmazlık durumunda arsa payı dahilinde hisseniz açık artırım ile diğer ortaklara satılacakmış.
oldu paşam , oldu padişahım.
senin rayicinin 1/6 sı etmeyecek aynı arsa payına sahip çatı katı sahibi ile nasıl ortak paydada birleşeceksiniz?
size bağımsız tahsis edilirken aynı bağımsızı alacağınızı km garanti edecek ?
kim kim?

böyle yasa olur mu?
bu uygulanır mı?

örneğin şu bilinmezlikte şu an gidip tüm yatırımını bir dükkana yatırır?
kim... ya da yatırana yazık günah değil mi bu saçmalıklar silsilesinde.
soruyorum

çözüm önerilirini yazalım.
yavaş yavaş fikir teakkisi yapıp en sonunda fikirlerimizi dilekçe ile gönderelim
gündem oluşturalım.

ben de yazacağım fikirlerimi, önerilerimi her fırsatta...

aile birikimlerimizi, geleceğimizi, tüm hayatımızı büyük usta ne yapacak? ağzından ne çıkacak? en iyisini o bilir.
hele bir alt mevzuatlar gelsin diye riske atmayalım.
tartışalım

selymus
04-06-2012, 23:12
ilk mesaj biraz uzun ve özensiz olmuş olabilir.
o kadar önemli bir konu ki bu, bir saniye geciktirmeden ilk boş anımda açmak istedim.

günlerdir mevzuat okuyorum, içtihat, emsal aramaktan gözleri bozduk.

danışmadığım sormadığım tanıdık avukat, tapu memuru, belediye görevlisi kalmadı.
herkes "ikincil mevzuatları bir bekleyelim" diyor. kimsenin bir b.. bildiği yok
onlar beklesin, biz konuşalım.

belki zamanı olan, bilgisi, fikri olanlar zaman buldukça birşeyler paylaşır diye özenmeden alelacele açtım topiği.
yavaş yavaş toparlarız umarım.

o yüzden kusuruna bakmayın bu karışık ilk mesajın.
üşenmeden okuyun lütfen dostlar

minik2008
05-06-2012, 12:22
sn Selymus buna benzer bi uygulama İzmir Kadifekalede uygulandı 700-800 arası konut belediye ve toki tarafından takas veya istimlak edilerek heyelan bölgesi çözüme ulaştı,bu yasa ülkemizde inşaat sektörünü canlanıdıracaktır,Çözüm olarak imar değişikliği yapılarak Rant yaratılarak kazan kazan formülü ile uygun çözüm bulanabilir sanıyorum,saygılar.

bulucu
05-06-2012, 12:52
sn selymus buna benzer bi uygulama izmir kadifekalede uygulandı 700-800 arası konut belediye ve toki tarafından takas veya istimlak edilerek heyelan bölgesi çözüme ulaştı,bu yasa ülkemizde inşaat sektörünü canlanıdıracaktır,çözüm olarak imar değişikliği yapılarak rant yaratılarak kazan kazan formülü ile uygun çözüm bulanabilir sanıyorum,saygılar.garibanın formülü kaybat kaybet,,zenginin formülü kazan kazan,,politikacının kazan kazandır

minik2008
05-06-2012, 12:54
garibanın formülü kaybat kaybet,,zenginin formülü kazan kazan,,politikacının kazan kazandır

Kadifekaledeki uygulamadan vatandaş memnun,bir çok tanıdığım insan var,sizde araştırınız,ön yargılı olmamak lazım diyorum!

djoz
05-06-2012, 22:48
Çevremde herkes evlerini harıl harıl müteahite veriyor korkudan..
Yıllardır dededen kalma 2 katlı müstakil evinde oturmuş olan ben, ne yapacağımı bilemiyorum..
Kat karşılığı vermem, apartman ortamına alışkın değilim, evimde yabancı istemiyorum..
Binayı da kendim yaptıramam, müteahitlerden yeni bina için aldığım fiyat 450.000 Lira..
Ayrıca inşaat olursa bahçemdeki 30 yıllık ağaçlarım kesilecek.. Kızgın güneşin altında cırcır böceği gibi kalacağım..

Huzurum nasıl kaçtı bilemezsiniz..

besonderes
07-06-2012, 17:01
zamanında mücavir alan olan yerde iki katlı bir ev var
şimdi beş kat imara girdi.

evin arsası 260 metre avlu var ama kendine ait değil yani aslında yok.
arsa üç kişiye eşit bölünmüş.
780 metre yani...

müteahhitler herkese bir daire anca düşüyor diyor...
arsa pay sahipleri ev sahibini düşünüyor ama onların elinden bir şey gelmiyor.
ev iki katlı sahibine bir daire karşılığı vermek ağır geliyor.
yani ya evin tamamen harabe olmasını bekleyecekler yada bir şekilde anlaşacaklar..
ama o bir şekilde yi henüz çözemedik:)
ev sahibine biraz para verelim dedik diğer arsa sahipleri olmaz zamanında burayı çok ucuza aldı ruhsatsız imarsız ev yaptı
oturduğuna saysın yeni eve sahip olacak diyorlar.
mahkemeye gitse hakim evi yıktırabilir..
şimdi bekliyoruz ama ev sahibi razı olacak gibi duruyor:)

djoz
07-06-2012, 18:06
evin arsası 260 metre avlu var ama kendine ait değil yani aslında yok.
arsa üç kişiye eşit bölünmüş.
780 metre yani...

İfraz yapılsa kurtarmaz mı?
Evin sahibi eski evinde otursa, diğer 2 pay müteahite verilse?

selymus
07-06-2012, 20:13
sn Selymus buna benzer bi uygulama İzmir Kadifekalede uygulandı 700-800 arası konut belediye ve toki tarafından takas veya istimlak edilerek heyelan bölgesi çözüme ulaştı,bu yasa ülkemizde inşaat sektörünü canlanıdıracaktır,Çözüm olarak imar değişikliği yapılarak Rant yaratılarak kazan kazan formülü ile uygun çözüm bulanabilir sanıyorum,saygılar.

sn. minik inceledim verdiğiniz örneği.
ben zaten kesinlikle bir dönüşüm olması gerektiğini savunuyorum.
ama burada kilit söz disi "rant yaratılarak" olmalı zaten.

bakın genel seçimlerden hemen önce kadir topbaş birkaç ay boyunca her çıktığı yerde "istanbulda kentsel dönüşümü uygulanacak. ve tüm binalar yenilenecek.
bunu nasıl finanse edeceğiz: emsal artırımı yoluyla" dedi mi, dedi.
hatta akpartinin seçim sloganı oldu adeta bu sözler.

geçtiğim hafta çevre ve şehircilik bakanlığı istanbul il müdür çıktı ve aynen şunları söyledi:
"istanbulda emsal artırımı olmayacak"
http://www.emlakpencerem.com/emsal-artisli-kentsel-donusum-olmayacak-39962h.htm

şimdi di de bakan bayraktar çıkmış ve şunu diyor:
"ev sahipleri sağlam bir evde oturmak için biraz fedakarlık yapacaklar. gerekirse 3+1 olan evinin 2+1 olmasına göz yumacak"

bu gidişat üzerine yorum bile yapılmaz aslında.
vatandaşı ne yerine koymuşlar herşey ortada.

2 sene önce öve öve bitiremedikleri fikirtepe bir hataydı diyorlar şimdi çıkmış.
pes

şimdi ben vatandaş olarak, bu 180 derecelik değişim karşısında tüm iyi niyetimle "gerçekten beni düşünüyorlar, öküz altında buzağı aramaya gerek yok. kendilerinde eminler, yıllardır bu proje üzerinde çalıştıkları her hallerinden belli. helal olsun" nasıl diyebilirim.
ben demiyorum şahsen.

evet altyapı ya da mevcut konut stoğu kimi yerlerde emsal artırımını karşılamayabilir.
ama ortada bir de nüfus yoğunluk gerçeği var.
sahil kesiminde, eski istanbul semtlerinde nüfus 3e 5e katlamış.
burada elbette emsal artıracaksın.

adam yıllar önce yatırımını yapıp istanbulun göbeğinden dükkan, ev almış.
elbette 50 yıl sonra kar edecek. 1 e 3 kazanacak.

selymus
07-06-2012, 20:23
besonderes, hocam ben tam durumu anlayamadım.
ortak hisseli bir tapu var, tek parsel.
ama tek bir ortak yararlanıyor sadece?

madem durum bu, diğer ortaklar ev sahibini düşünüyor. ne diye yatırım yapmışlar buraya?
emsal ne orada?
kaba tahmin 5 kat imara 3 kat vermiş müteahhit, gayet normal.

evde hali hazırda oturanı anladım da diğer ortaklar neden bunu istemiyor?
o zaman orada paralarını tutmalarının anlamı ne?
neden satmıyorlar hisselerini evde oturan ortağa?

neyse bunu konumuza uyarlarsak, bakın buna benzer onbinlerce çözümsüz konu olacak.
ve ben inanıyorum ki bu kanun bu şekilde çıkarsa bu ülke milyonlarca lira tazminat ödeyebilir.
insan hakları mahkemesine bile gidebilecek bir çok davaya konu olabilir diyorum ben.

çünkü mülkiyet hakkı anayasanın bireye tanıdığı belki de en temel haktır özgürlükle birlikte.

eskiden, babalarının hayrına tüm bağımsız ortaklarının müşterek birliği aramıyordu devlet.
ama bu kanunla kat mülkiyeti bozulduğu an elinde arsa paylı onlarca ortak kalacak ortada.

eskiden müteahhit, arsa sahibi yaptığı konutta, bağımsızları ederine göre satıyor ve o sıralarda önemsiz görülen arsa payını satış tutarına gör değil, yüz ölçümü dahilinde dağıtıyordu alıcılara.

ama şimdi aynı arsa paylı bir dükkan sahibi ile yerin 2 kat altında bodrumda yaşayan vatandaşı aynı kefeye koyup uzlaşmalarını bekliyorsun.
nasıl olacak bu iş.
tek bir kişi bunun çözümünü söylesin bana ben bu yasanın en fanatik savunucu olacağım...

djoz
08-06-2012, 22:18
Bir de "çürük binaların olduğu adada bir tane de depreme uygun bina varsa o da gidecek" diye bir ifade hatırlıyorum..

"arsa payı" meselesi üzerine konuşuyoruz madem, yeni binadakilerin arsa payları ne olacak o da muamma..

Düşünsenize, siz 10 daireli yeni bir binadan daire almışsınız, yanınızda aynı metrekare üzerine yapılmış 3-5 daireli binalar var..
Hepinizinki yıkılıyor, ve eski binalarda dairesi olanların arsa payları sizinkinden çok çok fazla..
Resmen kanser sebebi..

besonderes
08-06-2012, 22:32
şöyle anlatayım...
arsa tek parsel üç hisseli.
tek başına arsanın bir köşesine kendi başına bir şey yapamıyorsun imar uygulaması var.
yani arsa tek parça parsel..

beş kat çıkacak iki daire üzerine yapar on daire.

on dairede müteahhit üç daire veriyor.
herkese bir daire düşüyor.
ev sahibi benim iki katlı evim var diyor neden bir daire karşılığı vereyim.

diğer iki ortak ne yapalım diyor bizde aynı arsa payına sahibiz:)

çıkamadık henüz işin içinden:)

Nightrain
08-06-2012, 23:45
şimdi benim bahçelievlerde kiracı olduğum binayı yıktırmak için malikler yanıp tutuşuyor, yıkınca 2-3 katı edecek fiyatı dertleri var..durmadan toplantılar yapıyorlar..bir mütahit de var anladığım anlaştıkları..şimdi asıl soruma gelelim..ev sahibim de bu süreçte memleketten yeğenim gelecek sen çık diye beni aradı..ama oldukça alttan alıyor şimdilik beni çok kasmıyor ama çıkmam için arada sırada arıyıp hal hatır soruyor..şimdi benim aklıma gelen şu: bu adam yıkılacak binaya yeğenini neden oturtsun, yeni kiracı da bulma derdi yok - benden iyisini bulamaz o da biliyor - aklıma tek gelen acaba benim kiracı olarak bu yıkımdan dolayı bir sözleşmesel hakkım var da ondan bişey talep ederim diye mi böyle bir yola başvurdu?? mütahit bunlara bir sinyal mi çaktı acaba?? bir bilgisi olan var mıdır? bana ne tavsiye edersiniz?? açıkçası beni de bir sürü gereksiz masrafa sokuyor sebep her ne olursa olsun...

Realtor
12-06-2012, 20:56
şöyle anlatayım...
arsa tek parsel üç hisseli.
tek başına arsanın bir köşesine kendi başına bir şey yapamıyorsun imar uygulaması var.
yani arsa tek parça parsel..

beş kat çıkacak iki daire üzerine yapar on daire.

on dairede müteahhit üç daire veriyor.
herkese bir daire düşüyor.
ev sahibi benim iki katlı evim var diyor neden bir daire karşılığı vereyim.

diğer iki ortak ne yapalım diyor bizde aynı arsa payına sahibiz:)

çıkamadık henüz işin içinden:)

Bu konuda kafa karıştıracak bir durum yok. herkesin 1 daire alması gayet adil. 2 katlı değil 5 katlı evide olabilirdi. arsada payı ne ise onu alır. o 2 katlı ev arsanın değerini arttıran değil, aksine düşüren bir faktör. yıkım maliyeti var (hem finansal hem zamansal)

ayhan53
12-06-2012, 20:58
bu hükümetin yaptığı en iyi 3 işi sayın deseler bi tanesi mütaahhitliktir. özelli,kle toki aracışığıyla kendi müteahhitlerini yaratma başarısı göstermiştir. Ve son 10 yılda onlara cumhuriyet tarihinin en büyük kaynağını aktarmayı başarmıştır. buda kaymağı olacaktır.

selymus
12-06-2012, 21:18
biraz da çözüm önerisi yazarak gitmekte fayda var.
kaç gündür giremedim,
eş-dosti iş ortamıma bakıyorum da şöyle
millet daha olup bitenin farkında değil.

tasarının bana göre en önemli maddesi, tüm sıkıntıların da kaynağı:
6- Üzerindeki bina yıkılarak arsa hâline gelen taşınmazlarda daha önce kurulmuş olan kat irtifakı veya kat mülkiyeti, ilgililerin muvafakatleri aranmaksızın Bakanlığın talebi üzerine ilgili tapu müdürlüğünce re’sen terkin edilerek, önceki vasfı ile değerlemede bulunularak veya mâlik ile yapılan anlaşmanın şartları tapu kütüğünde belitilerek mâlikleri adına payları oranında tescil edilir. Bu taşınmazların sicilinde bulunan aynî ve şahsî haklar ile temlik hakkını kısıtlayan veya yasaklayan her türlü şerh hisseler üzerinde devam eder.
Bu şekilde belirlenen uygulama alanında cins değişikliği, tevhit ve ifraz işlemleri Bakanlık, TOKİ veya İdare tarafından re’sen yapılır veya yaptırılır. Yeniden bina yaptırılmasına, payların satışına, kat karşılığı veya hâsılat paylaşımı ve diğer usûller ile yeniden değerlendirilmesine paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar verilir. Bu karara katılmayanların bağımsız bölümlerine ilişkin arsa payları, Bakanlık’ça rayiç değeri tesbit ettirilerek bu değerden az olmamak üzere anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usûlü ile satılır

şimdi, bakan bayraktar çıktı:
"ekibimiz hazır, spk gm değerleme uzmanlarımız arsa bedellerini belirleyecek vs vs.

yanlışlık bana göre burada.

bence ilgili tüm kanunlarda şu an değişikliğe gidilerek, mülkiyet hakkının tanımı sil baştan yapılmalı.
ya da depreme dayanıksız olduğu tespti edilen taşınmazlara uzmanlar yıkımdan sonra değil, önce gidecekler.
her bağımsızın satış sözleşmesi, ilgili tapusu incelenecek, bölge hakkında bilgisi olan uzmanlar çağırılacak bağımsızdaki tüm maliklerin teyidi yapılacak ve bina yıkılmadan ve sapasağlam 70 sene daha hizmet verebilecek bir taşınmazmış gibi; tüm bağımsızların rayici belirlenecek.
daha sonra bu rayiç fiyatları üzerinden ilgili arsa tapuları yeniden pay edilecek...

işte bundan sonra 2/3 değil isterse 1 kişi yıkılacak desin; fark etmez...

kanun böyle olur, hak böyle korunur

emirseyit
12-06-2012, 22:40
Şehirleri geçmişte çarpık plansız planlayarak ,üç kağıtçı zihniyete peş keş çeken siyasetçi ; şimdi yine aynı zihniyete geri düzelttirecekmiş ! Ancak sanmayın ki bu süreçte tek suçlu siyasetçi olmuştur , sevgili halkımızın da tek derdi hep en fazla daireyi almak olduğundan en az onlar kadar suçludur.Her kesin ranttan başka gözünün bir şey görmediği yerde böylesine ucube şehirleşmenin de şaşılası bir tarafı yoktur.Durmak yok ,aynı şehirlerimiz gibi ucubeleşmiş yalan rüzgarı demokrasimizle devam.

cautionary
12-06-2012, 23:04
Bıktım şu inşaat işerinden...Yıllarca süren yol, kavşak, köprü, vs vs..Biri bitiyor, diğeri başlıyor...Gelişmişlikten, medeniyetten anladığı sadece bina ve yol olan yurdum orta zekalı insanı da durumdan çok memnun.

Üçüncü köprü, kanal, yeni istanbul, duble yollar, metro, toplu konut, topsuz konut,...inşaat, inşaat, inşaat.

Şimdi de başımıza afet mevzusu çıktı...Benim anlamadığım büyük deprem olalı 13 sene oldu...şimdiye kadar neredeydiniz...neden 13 yıldır, çarpık yapılaşmanın devam etmesine izin verdiniz...bir sürü yasa çıkmıştı, hepsi bir şekilde sağından solundan delindi.

haydi diyelim ki..şimdiye kadar jeton düşmedi...şimdi akıllarına geldi...bu işin bir master planı olmaz mı...ağzını açan, 2-3 milyon evin yıkılıp yapılmasından bahsediyor..alelacele...birilerinin çabucak zengin olması mı amaçlanıyor...vakit mi az...zaman mı daraldı.

önce kamu kuruluşlarından başla...binlerce sakat kamu binası var, okul var, hastane var, üstelik bunlar kritik önemde, yani herhalukarda ayakta kalması gereken yerler...dönüşüm konusunda da acele edilmeden...çok riskli alanlardan başlanmalı.

yani hedefi daraltmak, odağı dağıtmamak şart..yoksa kaos ve karmaşa ortamı işlerin sonuçlanmasını geciktirecek...mutlaka aaşağıdaki öncelik planına benzer bir şey hazırlanmalı,

faz1: köprü ve viyadükler güçlendirilmeli, alternatifler hazırlanmalı (üçücü köprü mesela)
faz2: tüm kamu binaları teste tabi tutulmalı mesela 7 depremine dayanmayacak olanlar yıkılıp yeniden yapılmalı
faz3: çok çok riskli binalar tespit edilip, bunların dönüşümüne başlanmalı..bunların %90 ı 5 yıl içinde bitirilmeli ve bitimden sonra faz 4 e geçilmeli. vsvs

rasputin46-2
18-06-2012, 16:59
Sayın nightrain...yasal olarak bir hakkınız yok..ancak işi yokuşa sürerseniz adamların heveslerini kursaklarında bırakırsınız ...ben iyi niyetliyim...hallederiz..merak etmeyin deyin..ancak sizin taşınma ...depozit..emlakçı masraflariz..yeni kıraya geçeceğiniz yerde..kira farkı olacaktır...bunu mal sahibinize şoyleyin...müteahhit sizin maddi ve manevi masraflarınızı karşılasın...uygulamada bunun orneklerine şahit oldum... Mal sahibi sizin bir şey talep etmemeniz için böyle altdan davranmakta...zorluk çıkartır mahkeme sürecine girerseniz kiranızı muntazam ödediğiniz taktirde iki senede sizi zor çıkartırlar...

ayhan53
18-06-2012, 17:31
Bu ne biçim tsunami’dir ki, aynı açık denize bakan Kalkan’ı Kaş’ı vurmuyor, Fethiye’yi vuruyor?
YILMAZ ÖZDİL FISILTI GAZETESİ NİN FETHİYE PLANINI YAZDI! Tsunami

Fethiye’de deniyor ki:

“Tsunami olacak... ”
Ahali dağlara kaçıyor.

Bu ne biçim tsunami’dir ki, aynı açık denize bakan Kalkan’ı Kaş’ı vurmuyor, Fethiye’yi vuruyor... Mavi tur teknesi midir, Rodos’a, Meis’e uğramıyor, direkt Fethiye’ye dalıyor?

Şimdi bakın kardeşim...

Aynı dümeni İstanbul’da da yaptılar. Tsunami olacak, Florya komple boğulacak dediler. Anında, satılık levhaları asıldı camlara, kaçan kaçana... Milyon dolarlık daireler, onda bir fiyatına indi, tapular el değiştirdi. Servet de...
Panik geçti. Al bakalım, alabiliyor musun geri!

Şuralar çürük dediler.
Oralarda sakın ola oturmayın dediler.
Ya nerelerde oturalım?
Sarıyer sırtları sağlam...
Hobaraaaa, herkes Sarıyer sırtlarından ev kapabilmek için yarışa girdi. Sonradan ortaya çıktı ki, “Sarıyer sırtları sağlam” diyen arkadaşlarla, “Sarıyer sırtlarında villa kooperatifleri” kuran arkadaşlar, meğer tesadüfen aynı sırtı sağlam arkadaşlar!

O arkadaşların kibrit kutusu ebatlarındaki villaları, 50 bin dolardı, kimse suratına bile bakmıyordu, o arkadaşların sağlam reklamından sonra, 500 bin dolara alınamaz hale geldi.

Bilahare... Aynı arkadaşlar, müteahhitlere danışman oldu, bazılarını danışmanlık kesmedi, inşaat şirketi kurdu, “bakın, ben de burda oturuyorum” diye apartman yapıp, sattı.

Demem o ki...
Değerli Fethiyeliler.

Yabancıya emlak satışının, tesadüfen, sizin Fethiye’de tsunami olmasından 15 gün önce yasallaştığını, yabancıların da en çok sizin tsunami olacak Fethiye’den emlak almak istediğini hatırlatırım.

Evlerinizi güçlendirin.
Aman diim...
Bedavaya kaptırmayın.

Yılmaz ÖZDİL / HÜRRİYET

djoz
18-06-2012, 20:00
http://i46.tinypic.com/mszrd2.jpg

djoz
21-06-2012, 00:10
Bugün bilmemne üniversitesinin kentsel dönüşüm hakkında yaptığı araştırmadan dolayı kapım çalındı..
sorulan soruların bazıları dikkat çekiciydi..

+Kentsel dönüşümde mahallenizde mi kalmak isterdiniz?
-Tabi ki, dağ başına gitmek istemem.. Hatta parselimden dahi çıkmak istemem..
+Evinize yıkım kararı çıksa karşı gelir misiniz?
-Benim evim 2 katlı, eski ama imar yönetmeliğindeki yığma bina şartlarına uygun.. Tabi yıkmayı kafaya koyarlarsa ne yapayım..
+Kentsel dönüşüm sizce kendi kendisini finanse etmeli mi?
-Tabi ki.. Dandik bi daire verip üste para istemesinler..
+dönüşüm sırasında kira yardımı olmalı mı?
-Bi zahmet..
+Toki evlerini nasıl buluyorsunuz, sizce cazip mi?
-Kutu gibiler..
+küçük mü yani?
-hayır şekil olarak kötü.. Üst üste çekmeceler gibi.. İğrençler..
+Mahallenizde park sorunu yaşıyor musunuz?
-Garajım var, ben yaşamıyorum, bunlar yaşıyor.. (apartmanlar)
+Mahallenizde yeşil alan var mı?
-Şahsi yeşil alanım var benim.. Devlet gelip elimden almazsa..
+sizce kentsel dönüşüm nedir?
-Değerli yerlerin el değiştirmesi için bahanedir, değersiz yerler de o arada dönüşüyor işte.. (kızın forma yazdığı şey ise alakasız "yenilenme bahanesi" )
+mahallenizdeki herhangi bir sorunda şikayet veya hak aramak için kime başvurursunuz? Muhtar, belediye, vs?
-Muhtarla hiç işim olmadı.. Şahsi olarak gidebileceğim en yüksek makama başvururum.. Çok kızarsam dava bile açarım..

djoz
20-07-2012, 19:39
Kadir topbaş Kanal 24'e konuştu..

http://tvarsivi.com/?y=160&z=2012-07-20%2018:30:00

djoz
17-08-2012, 20:17
Riskli bina tespit fiyatları belirlendi

Riskli binaları tespit ettirmek isteyenler için, metrekare birim fiyatlarının belirlendiğini duyurdu.
Buna göre, kullanım alanı 500 metrekareye kadar olan bir binada her bir metrekare için 2 lira 25 kuruş ödenecek

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/08/14/riskli.bina.tespit.fiyatlari.belirlendi/672910.0/index.html

djoz
24-09-2012, 22:15
Okmeydanı baştan aşağı değişmek üzere... Proje tamamlandı ve çalışmadan tam 100 bin kişi etkilenecek.
Binası 2000 yılından sonra "depreme dayanıklı" olarak inşa edilenler dahil..

Neler yıkılacak?

Projeye göre binaların tümü yıkılacak.
........
Bir diğer sorunlu nokta da 2000 yılından sonra yapılan binalarda yaşayanların hiçbir hakkı olmaması.

http://www.haberler.com/100-bin-kisinin-hayati-degisecek-3960998-haberi/

çingçangçong
30-09-2012, 13:13
Yıllardır dededen kalma 2 katlı müstakil evinde oturmuş olan ben, ne yapacağımı bilemiyorum..
Kat karşılığı vermem, apartman ortamına alışkın değilim, evimde yabancı istemiyorum..
Binayı da kendim yaptıramam, müteahitlerden yeni bina için aldığım fiyat 450.000 Lira..
Ayrıca inşaat olursa bahçemdeki 30 yıllık ağaçlarım kesilecek.. Kızgın güneşin altında cırcır böceği gibi kalacağım..

Bahçeli bir cennetiniz var. Illa birşey yaptırmak zorunda misiniz?

çingçangçong
30-09-2012, 13:24
Birileri kaçak birşeyler yapıp yagmacilik yapıyorsa sonuçlara katlanmali.Suça övgü ödül olmamalı.

çingçangçong
30-09-2012, 13:31

Bahçeli bir cennetiniz var. Illa birşey yaptırmak zorunda misiniz?

djoz
30-09-2012, 18:12
Şimdilik herhangi bir ölçüm yapılmadığı veya herhangi bir tebligat gelmediği için zorunda değiliz, ve keşke hiç zorunda olmasak..

Diken üstünde oturur gibi oturuyor, sıra ne zaman bize gelecek diye bekliyoruz.. :arf:

ahmetd76
30-09-2012, 20:40
Şimdilik herhangi bir ölçüm yapılmadığı veya herhangi bir tebligat gelmediği için zorunda değiliz, ve keşke hiç zorunda olmasak..

Diken üstünde oturur gibi oturuyor, sıra ne zaman bize gelecek diye bekliyoruz.. :arf:

zorla yıkmayabilirler evinizi. mesela pendik'te baya işlek çok apartmanlı caddede bahçeli tek katlı evler duruyor. kimse almamış ellerinden. tabi gürültü, kirlilik bıktırır mı ona birşey diyemem...