PDA

View Full Version : Temerrut Alışı

Rakun
11-07-2006, 09:50
*** TEMERRUT ALISI *** AKIPD.TE, LIOYS.TE, RYSAS.TE, VARYO.TE, GIMA.TE, TEBNK.TE HISSE SENETLERINDE TEMERRUT ALISI
YAPILACAKTIR. SATIS EMIRLERINIZI AKIPD.TE, LIOYS.TE, RYSAS.TE, VARYO.TE,
GIMA.TE, TEBNK.TE HISSE SENEDI SIRALARINA GIREBILIRSINIZ. TAKAS, BUGUN
GERCEKLESECEKTIR. (MIKTARLAR HISSE SORGU EKRANINDAN GORULEBILIR) *** TEMERRUT
ALISI ***

-IMKB-

Zaman zaman yukarıdaki gibi "Temerrut Alışı" , "Resmi Müzayede" "Ruchan" işlemleri şeklinde haberler geçiyor bültenden.

Bu işlemler nasıl olur ?

Neden yapılır ?

Sorgu ekranı ne demektir ?

Bu işlemleri neden göremiyoruz ?

Nasıl işem yapabiliriz ?

Bu işlemler hakkında genel bilgiler bu başlıkta paylaşılırsa faydalı olur diye düşünüyorum...

...

açık-pozisyon
11-07-2006, 10:02
Temerrüt işlemleri, hukuki sorumluluğunu yerine getirmeyen kişilerin düştüğü durumu düzeltmek için yapılır. Yani siz hisse alırsınız, 2 gün içinde parasını yatırmazsınız (herhangi bir sebepten dolayı) aracı kurum da bunu kendi portföyüne almak istemiyorsa "Temerrüt Satışı" yapabilir veya tam tersi siz açığa hisse satarsınız, yani kendinizde olmayan hisseyi satarsınız, aynı gün geri alamazsınız (seans kapanır, kağıt tavan olur, vs) aracı kurumun da elinde bu hisseden yoktur, kapı kapı hisse dilenir :D komşu aracılardan, böyle de bulamazsa temerrüde düşer, bu durumda T+2'de takası denkleştirmek için "Temerrüt Alışı" yapılır, yani örneğin AKIPD.TE tahtasına ancak bu tahtada temerrüde düşmüş aracılar emir girer ve satıcı beklerler açıklarını kapatmak için... Temerrüde genelde açığa yapılan işlemler ile düşülür, özellikle de açığa satış... Tüm temerrüt pozisyonlarından aracı kurum sorumludur, yatırımcının sorumluluğu yoktur İMKB nezdinde ama daha sonra aracı da işlem yapan kişinin ağzına z.çar :D Yalnız burada benim bahsettiğim vadeli açığa satış sözleşmesi ile yapılan yasal açığa satış değildir, aynı gün içinde kapatılmak üzere yapılan illegal açığa satıştır, kötü günlerde piyasalarımızı allak-bullak eden de budur zaten... Umarım açıklayıcı olmuştur... Bu arada sorgu ekranı, bizim bildiğimiz klasik derinlik ekranıdır, yani hisse koduna AKIPD.TE yazarak bekleyen emirleri görebilirsiniz... Bol kazançlar...

Rakun
11-07-2006, 10:23
*****.TE yazıyorum fakat matrikste göremiyorum işlem tahtasını...

açık-pozisyon
11-07-2006, 10:54
Matriks'te kodlaması nasıl bilemiyorum ben REUTERS kodlamasına göre yazmıştım, Reuters'da *****.IS normal hisseler, *****.ME resmi müzayede pazarı gibi kodlar bulunmakta, Temerrüt için de *****.TE kullanılıyor ama dediğim gibi matriks kodunu bilemiyorum, matrikse sormak lazım...