PDA

View Full Version : Arı Sokmaları Hakkında Bilgi ve Tedavi Yöntemleri...Erasure
15-07-2006, 15:41
Kendi çektiğimiz resimler bölümünde arı ve arı sokmaları ile ilgili birkaç mesaja istinaden bilmeyen veya eksik bilgisi olan üyelerimiz için bu her an karşılabileceğimiz sağlık problemimiz için bir başka kaynaktan aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Biraz araştırma yaparak www.aricilik.gen.tr (http://www.aricilik.gen.tr) adresinden aşağıdaki bilgileri aldım; Arı sokması ve buna karşılık yapılması gereken bilgileri daha doğru anlatıyor.

Eğer bilgi içeriği forum kurallarına aykırı ise hemen silinebilir...

Arı İğnesi ve Arı Sokması
İşçi arının arka tarafında bulunan iğne düşmanlarına karşı en büyük savunma aracıdır. Arkasında olmasına rağmen arı her durumda iğnesini düşmanına rahatlıkla saplayabilir.
Arı iğnesi iki kısımdan oluşur. Birinci kısım karın boşluğunda bağırsaklara bağlı ve oval şekilde olan zehir keseciğidir. İkinci kısım ise iğnedir. İğnenin üzerinde 9 adet ok ucuna benzeyen kancacıklar bulunur. Arı iğnesini sapladıktan sonra bu kancacıklar iğnenin geri çıkmasını engeller.
http://www.aricilik.gen.tr/balarisi/img/sokmasi/igne.jpg
İğne saplandıktan sonra arı zehir keseciğini sıkar ve iğneden vücuduna zehir zerkedilen düşman büyük bir acı duyar. Arı iğnesini çıkarmaya çabalar fakat bunu başaramaz. Çoğu zaman bağırsaklarının bir bölümü de koparak iğne zehir keseciğiyle birlikte saplandığı yerde kalır.
http://www.aricilik.gen.tr/balarisi/img/sokmasi/igne2.jpg
Kendini kurtaran arının yaşama şansı yoktur, bir iki gün içinde ölür. İğnesini kaybeden arı daha çok hırçınlaşır ve düşmana saldırır. Fakat tekrar sokma şansı yoktur.
http://www.aricilik.gen.tr/balarisi/img/sokmasi/sokmasi1.jpg
Arı soktuktan sonra panik halde el kol hareketleri yapmamak lazımdır. Bu hareketler diğer arıların da dikkatini çekerek saldırmalarına sebep olur.
Arı saldırısı karşısında yapılacak en iyi şey yüzümüzü ellerimizle kapatıp ordan uzaklaşmak ve bitkilerin arasına oturarak saklanmaktır.
Arı sokması sokulan yerin şişmesine neden olur. Bu da insana acı verir ve sinirli yapar. Sokan arıların çokluğuna göre, miskinlik, başağrısı, titreme, kaşıntı gibi reaksiyonlar da görülebilir.
http://www.aricilik.gen.tr/balarisi/img/sokmasi/sisik.jpg
Arı zehirinin kendine özgü keskin bir kokusu vardır. Bu zehir kokusunun yayılması diğer arıları da hırçınlaştırır. Eğer bir arı soktuğunda gerekli önlemler alınmazsa, aynı yerden başka arılar da sokmaya çalışır. Onun için arı soktuğunda arılıktan uzaklaşıp sokulan yeri yıkamak gerekir.
Arı Soktuğunda Alınacak Önlemler
Arı sokup iğnesini bıraktıktan sonra, kesinlikle zehir kesesinden tutarak çıkarmaya çalışmamalıdır. Çünkü bu hareket kesenin içindeki zehirin vücudumuza zerkedilmesine ve acımızın artmasına neden olur. En iyisi bir bıçağın yüzüyle ya da tırnağımızla sıyırarak çıkarmaktır.
http://www.aricilik.gen.tr/balarisi/img/sokmasi/kazima.jpg
Belli bir sayıya kadar arı sokması alerjisi olanların dışında tehlikeli değildir. Tehlike sınırı kişinin bünyesine göre değişir.
Arı allerjisi olanlarda vücudun genelinde kızarma, kaşıntı ve yumuşak dokularda şişme görülür. Bu sırada solunum güçlüğü, karın ağrısı, kusma, çarpıntı ve baygınlık görülebilir. Boğaz kaslarının kasılması ve yutak bölgesinin şişmesi ile nefes gittikçe zorlaşır ve hasta boğulabilir. Bu olaya "anaflaksi" veya "anaflaktik şok" adı verilir.
Arı sokmasına karşı en etkili tedavi amonyaktır. Amonyak hem arının soktuğu yere sürülebilir hem de bir bardak suya 5-10 damla damlatılarak içilebilir.
Şişmeye karşı antihistaminik veya steroid bir krem sürülmelidir. Ağızdan alınacak antihistaminik herhangi bir tablet oldukça yararlı olacaktır. Ancak şiddetli reaksiyonlar için geciktirilmeden tıbbi müdahalelere başvurulmalıdır.
Arı soktuktan sonra yarayı ovuşturmak ya da emmek kesinlikle doğru değildir. Arı tarafından sokulan kişi eğer terli ise zaten ter zehirin etkisini alacaktır.
Sokulan yere buz koymak, soğuk su ile yıkamak, yoğurt sürmek acının azaltılması için faydalıdır. Ayran da içilebilir.
Arının meyve yerken ağıza kaçarak boğazdan sokması hayati tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda doktora giderken sirke ile sık sık gargara yapmak gerekir.

www.aricilik.gen.tr (http://www.aricilik.gen.tr/) sitesinden ALINTIDIR...

Erasure
16-07-2006, 00:34
İlaç tavsiyesi için Sn. Karamanoğlu Fenistil önermişti,
ilaç ;
» 0.1 mg/ml, 100 ml Şurup Şişe
» 1 mg 20 Draje Blister Ambalaj
» 1 mg/g 30 g Jel Tüp
olarak satılıyormuş.

Önerilen tip Jel Tüp olan versiyondur.

http://img90.imageshack.us/img90/2773/2137619pg4.jpg (http://imageshack.us)

ÖNEMLİ NOT: hiçbir zaman buradaki ilaç isimlerini kullanarak kendinizi veya başkalarını tedavi etmeyin. Hastane veya konunun uzmanı bir doktor'un önereceği tedavi şekli ve ilacını kullanmanız yerinde olur. Sağlığınız için buradakileri okuyun ama uygulamada her zaman sağlık kuruluşlarını tercih ediniz...

BOZOK
16-07-2006, 01:18
her konuda yardimlarinizi bizimle paylasiyorsunuz tesekkurler su sicak yaz gunlerinde arilarla karsilasa biliriz faydali bir bilgi sagolun var olun

Serenler
16-07-2006, 09:15
Arı sokmalarında çok pratik bir yöntem daha var;
sokulan bölümdeki iğne ve torbacığı çıkarabilidiğiniz kadar yukardaki yöntemle çıkarın. daha sonra çakmağı yakıp buraya yaklaştırın dayanabildiğiniz kadar ısıtın, kısa sürede arı sokmasının etkisini kaybettiğini göreceksiniz. Arı zehiri protein yapısında olup 70 derece sıcaklıkta çözünerek yapısı değişmektedir.
Arı sokması boyun, dil gibi vücut bölümlerinde olduğunda mümkün olan en büyük süratle sağlık kurumlarına yetişmelisiniz, çünkü hayati tehlike yaratıyor.
Ayrıca her zaman çantanızda küçük bir şişe İsveç İksiri taşımanızı öneririm, bu arı böcek sokmaları yaralanma ve birçok konuda oldukça etkili..
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=8152&page=4

Erasure
16-07-2006, 11:27
her konuda yardimlarinizi bizimle paylasiyorsunuz tesekkurler su sicak yaz gunlerinde arilarla karsilasa biliriz faydali bir bilgi sagolun var olun

Teşekkür ederim, aslında Sn.Venicera'nın başına böyle bir problem gelmeseydi sanırım bu tip bir araştırma ile burada bir konu açamazdım. En azından buradaki bilgileri okuyarak bir ön bilgi edinilebilir, çocuklu olan üyelerimizin bu tip problemleri daha sıkça görülebilir. Aslında ben birşey yapmadım, bilgileri bir araya getirip burada paylaşmak istedim. İyi günler dilerim.. Saygılarımla...

zafzaf00
13-09-2011, 01:54
İĞNEYİ elektrikli süpürge ilede çekebilirsiniz. yada kene çıkarır gibi ip cımbız gibi dipten çekiniz... bugün araba kullanırken soktu beni. Koltuğa oturmadan iyi bakın birde ne kadar sıcak olursa olsun yazın camı aralık bırakmayın... İçeri girmiş koltuğa sinmiş ayslanınca belimden soktu:) neyse iğnesi içerde kalmamış ama 4 saat sancıdı. Alllahtan buz koydumda çabuk geçti...

JAKO
13-09-2011, 07:45
Arı sokmasına karşı en etkili tedavi amonyaktır. Amonyak hem arının soktuğu yere sürülebilir hem de bir bardak suya 5-10 damla damlatılarak içilebilir satırının altını çizdikten sonra, başka bir tedavi de bir domatesi ortadan kesip arı iğnesini çıkardığınız yere bastırın,on-onbeş dakika kalsın.Göreceksiniz,hem şişme olmayacak hemde acıyı alacaktır.

patriakri
26-09-2011, 10:25
Tebrikler, daha fazla bilgihttp://www.imgquick.com/images/67.gif