PDA

View Full Version : Yalancılık üzerine düşüncelerimiz......

AUDİ+
06-10-2012, 00:14
Bazı insanlar yalan söylemekten zevk alıyorlar bir nevi kendilerini tatmin ediyorlar ben bunun doguştan gelen bir özellik oldugunu düşünüyorum, yalan söylemekten nefret eden insanlarda bence doguştan gelen bir özellige sahipler ama ben yalan söyleyenlerden nefret ediyorum...........

Fade To Black
06-10-2012, 19:39
karakter özelliklerimizin hepsi genlerimizde kodlanmış zaten bunlar yavaş yavaş çözülüyor

diledikleri özellikte insanlar oluşturacaklar [yaratacaklar demiyorum bakın altını çiziyorum özellikle :D]
çok ileride bizim çocuklarımızın bile göremeyeceği günlerde belki

venguvac
06-10-2012, 20:09
ben bunu psikolojik olarak görüyorum. (imzamda öyle diyor zaten :))
kalıtımsal yatkınlık olabilirse de kişiler bazen kaçma davranışı olarak bazen de saldırma davranışı olarak yalana başvururlar.
yetiştirme şeklide bu davranışa itebilir. yalan söyleyen çocuk bu yalanla yüzleştirilmediği sürece yalana başvuracaktır. kişilik oturana kadar kendisini kurtaran psikolojisini düzelten yalanlar artık kişiliğin bir unsuru olur. o zamanda yandı gülüm keten helva...

venguvac
06-10-2012, 20:19
Bir Kişinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin yalan söylediğini anlayabilir misiniz? Ya da size karşı samimi olmadığını … Bu hafta ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ve internette gezinirken okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

“Birlikte olduğunuz insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak hiç de zor değil. Beden dilinin inceliklerini öğrenip, iyi bir gözlemci olursanız 'gerçeğe' giden yolu bulursunuz.

Psikolojik tekniklerle insanların gerçek düşüncelerini okuyabilen Derren Brown, "Bedenlerimiz değişmez bir şekilde, gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları veriyor. Neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birisinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz" diyor. "Body Language-Vücut Dili" adlı kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek düşüncelerini kesinlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease'in önerileriyle, sevgilinizin kafasından neler geçtiğini anlayabilirsiniz...

El saklama
Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız ve avuç içlerimiz yukarıya doğru döner. Ama yalan söylediğimiz zaman ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz. Erkek arkadaşınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu konudan rahatsız olduğu hakkında bir sinyal olabilir.

Burun kaşıma
Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu bedenlerinin, yalanlarına karşı koyuş biçimi.

Yutkunma
Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır, yani eğer birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.

Göz hareketleri
İşte yalanı gözlerden yakalama tekniği: Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, sevgilinize cevabını bildiğiniz soruları sormak. Birlikte olduğunuz zaman yaptığınız bir şeyi sorun, örneğin "Ne yemiştin" veya "Nereye park etmiştik?" gibi. "Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Her zaman için bir yönde giderler, bu da onun yöntemidir.”

Erkek arkadaşınızın konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Örneğin, aşağı doğru bakma, hisleri açığa çıkaran bir durum. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıdan aşağıya süzüyor.

Öksürmek
Eğer sevgilinize nerede olduğunu sorduğunuzda şiddetli bir öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Beden yalana karşı koymaya çalışır, öksürmek veya boğazını temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını artırır.

Hızlı konuşma
Sevgiliniz tane tane mi konuşuyor, yoksa hızlı mı? Uzmanlara göre, ne kadar hızlı konuşursa, yalan söylediğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar.

Nefes alıp verme
İşte size süper bir ipucu daha... Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Gülmek
Pek çok insan yalan söylediğinde ilk başta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur.

Yazar: Esra Semen

http://www.nlphaber.com/nlphaber-yazarlar-198/bir-kisinin-yalan-soyledigi-nasil-anlasilir.html

kadirz_m
06-10-2012, 20:19
yalan söyleyenlerden daha çok iki yüzlü dedikodu yapan insanlardan nefret ediyorum... yaw gelir yanıma kendi anlatmaya başlar şu adam şöyle yaptı, bu adam böyle yaptı, bu olur mu da bilmem ne diye, ertesi gün bakarsın arkasından atıp tuttuğu adamla kanka olmuşlar.. yuhh diyorum, pes diyorum, başka da bir şey demiyorum..

brokerüstad
25-11-2012, 10:58
Pinokyo masalı gerçekmiş
Yalanı anlamanın yolu burundan geçiyor. İspanyol bilim ekibinin icat ettiği ‘Pinokyo efekti’ yöntemine göre yalan söyleyen kişinin burnu ısınıyor
http://gundem.milliyet.com.tr/pinokyo-masali-gercekmis/gundem/gundemdetay/25.11.2012/1632560/default.htm?ref=OtherNews

brokerüstad
13-12-2012, 18:46
Bunlara Sakın İnanmayın!
Yeni bir TV alacaksanız; mağazalardaki satıcıların bu 5 "yalan yanlış sözüne" sakın inanmayın.
Mağazalardaki televizyon satıcısı, kafanızı çeşitli taktiklerle karıştırıp korku hissinizi kullanabilir, küçük yalanlarla sizi yanlış yönlendirebilir. Bunu kötü niyetle veya kötü insanlar olduklarından yaptıklarını tabi ki söylemiyoruz, ancak yine de bazı şeyleri bilmenizde fayda var. Birçok hatalı bilginin doğru olarak bilindiğini de hatırlatmamız gerekiyor.

"Bu televizyon 1 milyona 1 konstast oranına sahip": Kısacası öyle değil, çünkü her TV üreticisi kontrast oranı hakkında yalan söyler. Plazmalar, LCD ve LED'lere göre daha iyi kontrast oranına sahiptir.

"Bu TV'nin sesi daha iyi": Doğru söylüyor olsalar bile, şöyle deseler daha yerinde olurdu: "Bu TV'nin sesi, diğerinkinden daha az kötü." Düz panel TV'lerin inceliği, hoparlörlerin küçük olması anlamına gelir. Bu ise hiçbir TV'deki ses sisteminin iyi olmadığı anlamına gelir.

"TV'ler hemen bozulur. Ek garanti alın": Bunun diğer bir şekli "TV'ler hep tamire geliyor"dur. Bu doğru söylenmiş, ek garanti almak çok etkili bir kanıt sayılabilir. Ancak satış elemanının size söylemediği bir şey var: tüm TV'ler tamir için gelmezler (çoğu bunun için gelmez).

"LED'ler en iyi görüntü kalitesine sahiptir": Hayır. Öncelikle aslında"LED TV" diye bir şey yoktur, her LED TV "eski" aydınlatma yöntemi olan CCFL yerine LED'i kullanan bir LCD'dir. LCD'ler, kendi avantajlarına sahiptir ancak sadece resim kalitesi karşılaştırması yapıldığında plazmalar, daha iyi siyah seviyelerine, daha iyi bakış açılarına ve kontrast oranlarına sahiptir.

"En iyi görüntü ve ses için en iyi HDMI kablosunu almalısınız": HDMI kabloları arasında herhangi bir ses veya görüntü kalitesi farkı yoktur. 10 liralık bir kablo da, 200 liralık bir kablo da size aynı ses ve görüntüyü sunacaktır.
http://www.haberler.com/bunlara-sakin-inanmayin-4167755-haberi/

AUDİ+
15-12-2012, 23:37
Bunlara Sakın İnanmayın!
Yeni bir TV alacaksanız; mağazalardaki satıcıların bu 5 "yalan yanlış sözüne" sakın inanmayın.
Mağazalardaki televizyon satıcısı, kafanızı çeşitli taktiklerle karıştırıp korku hissinizi kullanabilir, küçük yalanlarla sizi yanlış yönlendirebilir. Bunu kötü niyetle veya kötü insanlar olduklarından yaptıklarını tabi ki söylemiyoruz, ancak yine de bazı şeyleri bilmenizde fayda var. Birçok hatalı bilginin doğru olarak bilindiğini de hatırlatmamız gerekiyor.

"Bu televizyon 1 milyona 1 konstast oranına sahip": Kısacası öyle değil, çünkü her TV üreticisi kontrast oranı hakkında yalan söyler. Plazmalar, LCD ve LED'lere göre daha iyi kontrast oranına sahiptir.

"Bu TV'nin sesi daha iyi": Doğru söylüyor olsalar bile, şöyle deseler daha yerinde olurdu: "Bu TV'nin sesi, diğerinkinden daha az kötü." Düz panel TV'lerin inceliği, hoparlörlerin küçük olması anlamına gelir. Bu ise hiçbir TV'deki ses sisteminin iyi olmadığı anlamına gelir.

"TV'ler hemen bozulur. Ek garanti alın": Bunun diğer bir şekli "TV'ler hep tamire geliyor"dur. Bu doğru söylenmiş, ek garanti almak çok etkili bir kanıt sayılabilir. Ancak satış elemanının size söylemediği bir şey var: tüm TV'ler tamir için gelmezler (çoğu bunun için gelmez).

"LED'ler en iyi görüntü kalitesine sahiptir": Hayır. Öncelikle aslında"LED TV" diye bir şey yoktur, her LED TV "eski" aydınlatma yöntemi olan CCFL yerine LED'i kullanan bir LCD'dir. LCD'ler, kendi avantajlarına sahiptir ancak sadece resim kalitesi karşılaştırması yapıldığında plazmalar, daha iyi siyah seviyelerine, daha iyi bakış açılarına ve kontrast oranlarına sahiptir.

"En iyi görüntü ve ses için en iyi HDMI kablosunu almalısınız": HDMI kabloları arasında herhangi bir ses veya görüntü kalitesi farkı yoktur. 10 liralık bir kablo da, 200 liralık bir kablo da size aynı ses ve görüntüyü sunacaktır.
http://www.haberler.com/bunlara-sakin-inanmayin-4167755-haberi/

Kısaca kim yogurdum ekşi derki?..............

AUDİ+
24-12-2012, 23:43
Yalanı benimseyen insan tipi kendini hayal aleminde hisseden insanlar oldugunu düşünüyorum bu tip insanlar eger belli bir yaşa gelmişler ise bu yalan hastalıgından kurtulmaları ancak kara toprak sayesinde olacaktır..........