PDA

View Full Version : TMSN - Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Küçük Yatırımcı
23-11-2012, 07:59
SPK Haftalık bültenine göre 4,00 TL halka arz ediliyor.

Che Big
23-11-2012, 14:58
TÜMOSAN'ın halka arzında bir ilk!

TÜMOSAN’ın % 26’lık hissesi halka açılıyor. Birim fiyatı 4 TL olarak belirlendi. Sürpriz ise teşvikler

www.borsagundem.com

21.11.2012 - 12:01

Albayrak Grubu Üst Yönetici (CEO) Ömer Bolat, 6 farklı sektörde 20'den fazla şirketle hizmet veren Albayrak Grubu'nun, Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (TÜMOSAN) halka arzı ile önemli bir ivme yakalayacağını belirtti.

Albayrak Grubu iştiraklerinden olan TÜMOSAN'ın halka arzına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Bolat, TÜMOSAN'ın Albayrak Grubu içindeki en önemli şirketlerden biri olduğuna dikkat çekerek, şirketi daha da büyütmek için her zaman destek olacaklarını vurguladı.

Bolat, kurumsallaşma amacıyla TÜMOSAN dışındaki diğer Albayrak Grup şirketleri için de halka arz düşüncesinde olduklarını dile getirerek, ''TÜMOSAN'a olan güvenimizi yeni teşvik ve uygulamalarla gösteriyoruz. 6 farklı sektörde 20'den fazla şirketle hizmet veren Albayrak Grubu, TÜMOSAN'ın halka arzı ile önemli bir ivme yakalayacak'' diye konuştu.

Yıllık 75 bin dizel motor, 45 bin de traktör üretim kapasitesi

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün de, Türkiye'nin yıllık traktör üretim kapasitesinin 100 bin olduğuna dikkati çekerek, tarımdaki potansiyelden dolayı faaliyet gösterdikleri sektörün her zaman gelecek vaat eden bir alan olduğuna işaret etti.

Öğün, TÜMOSAN'ın, motor ve traktör üretiminde Türkiye'nin tek çatı altında en büyük kapasitesine sahip olduğunu, pazar payının da 2008'de yüzde 7 düzeyinden 2011'de yüzde 15 seviyesine gelerek sektörde 2. sırada olduğunu vurguladı.

Ayrıca tank motoru üretimi için teklif veren 3 firmadan biri olduklarını aktaran Öğün, 2011 yılında öz kaynaklarını yüzde 192, satışlarını yüzde 127 artıran TÜMOSAN'ın 2011 yılı cirosunun 411 milyon lira olduğuna dikkati çekti.

Öğün, şunları kaydetti:

''Halka arzdan elde edilecek geliri pazar payının artırılması ve peşin alımlarla yüksek iskontolu madde malzeme tedarikinde kullanacağız. Halka arzla birlikte zaten profesyonel bir yönetim anlayışıyla çalışan şirketimiz kurumsallaşma anlamında çıtayı daha da yükseltmiş olacak. 2011 İSO 500 listesinde 185. sırada olan şirketimiz, Konya'da mülkiyeti kendisine ait 1,6 milyon metrekare üzerinde ve 82 bin metrekare kapalı alanda dizel motor ve traktör üretimi yapıyor.

Dizel motor üretim kapasitemiz yıllık 75 bin adet ve traktör üretim kapasitemiz de yıllık 45 bin adet. Tamamı yerli motor üreten Türk firması olarak halka açılmanın heyecanını yaşıyoruz.''

Piyasa için yeni teşvik ve uygulamalar

Deniz Yatırım Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan ise, yatırımcılar için Türkiye'de ilk defa uygulanacak teşviklere vurgu yaparak, ''TÜMOSAN halka arzında ayrıntılarına halka arz izahnamesinde yer verilecek, Günlük Alım Emri Taahhüdü, Bonus (ilave) Hisse ve 2013 Yılı Mali Performans Taahhüdü gibi Türkiye'de ilk defa uygulanacak teşvikler olacak'' dedi.

Bakırhan, söz konusu teşvik ve uygulamaların Albayrak Grubu'nun TÜMOSAN'a olan inancını gösterdiğini ve yatırımcıların halka arza katılımı için yüksek güvence sağladığını söyledi.

Teşviklere ilişkin olarak, günlük alım emri uygulaması çerçevesinde ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle her gün 8 milyon liralık (2 milyon adet) alım emri iletileceğini anlatan Bakırhan, bonus hisse uygulaması ile halka arzdan alınarak 90 gün süreyle satılmayan hisselere 3 ay sonra yüzde 4 bonus hisse verileceğini dile getirdi.

Bakırhan, Mali Performans Taahhüdü çerçevesinde de, TÜMOSAN'ın 2013 yılına ait Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar ve Net Kar ortalamasının 72,5 milyon liranın altında olması halinde sapma yüzdesi kadar ilave hisse verileceğini kaydetti.

''Halka arz büyüklüğü 120 milyon lira''

Bu arada verilen bilgiye göre, halka açılma yolunda yasal süreçleri devam eden TÜMOSAN yüzde 26'lık hissesini halka arz edecek. Birim hisse fiyatı 4,00 TL olarak belirlenen halka arzda Deniz Yatırım liderliğinde 31 aracı kurum görev alacak. SPK onayını takiben taleplerin 28-29-30 Kasım'da toplanması bekleniyor.

TÜMOSAN'ın mevcut 105 milyon lira olan sermeyesi 10 milyon lira nakit karşılığı olmak üzere 115 milyon liraya çıkarılacak. Nakit karşılığı artırılan 10 milyon lira nominal değerli paylar mevcut ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanması (sermaye artırımı) ve 20 milyon lira nominal değerli paylar ortak satışı yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon nominal değerli payın halka arz edilmesi planlanıyor.

Paylarının yüzde 26'lık bölümünü Deniz Yatırım liderliğinde halka arz edecek olan TÜMOSAN'ın halka arz büyüklüğü 120 milyon lira.

Che Big
23-11-2012, 16:24
http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=248657

İzahname-Pay Halka Arzı

ALPAHAN
23-11-2012, 21:40
2011 faaliyet karı 68,8 milyon TL. 2012 9 aylık faaliyet karı 24,9 milyon TL. Halka arz fiyatı 4 TL piyasa değeri 460 milyon TL. Ttrak a göre oldukça yüksek fiyattan halka arz ediliyor. temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor

skeptic1
26-11-2012, 13:48
2011 faaliyet karı 68,8 milyon TL. 2012 9 aylık faaliyet karı 24,9 milyon TL. Halka arz fiyatı 4 TL piyasa değeri 460 milyon TL. Ttrak a göre oldukça yüksek fiyattan halka arz ediliyor. temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor

Endeksin geldiği son değer aşağı yukarı (İMKB100= 71000-72000 ve TTRAK= 43.00 civarı) varsayılarak hesaplanmış bir değerleme fiyatı söz konusu ki bende fiyatın yüksek tutulduğunu düşünüyorum.

Fiyat tespitinde Değerleme İNA ve Piyasa Çarpanlarına göre hesaplanarak ortaya çıkan değerler, ben gerçek fiyatın NAD hesaplaması yapılmadan ortaya çıkacağına inanmıyorum. neden bu hesaplama yönteminin gözardı edildiğini merak ediyorum.

Şirket güzel bir sektörün kuruluşu, bunları yazarken prim yapmaz da demiyorum (çünkü yapılan teşvikleri de görmemek olmaz) yanlış anlaşılmasın, Piyasa çarpanları hesaplanırken emsal şirketin özkaynak/sermaye ve karlılığının aynı şekilde olacağı varsayılarak hesaplama yapılmış ve bu bence çok sağlıklı bir yaklaşım değil.
Saygılarımla..

mterkan
27-11-2012, 13:07
Özelleştirme İdaresi şirketi zamanında 27 milyon dolara satmıştı.... Bu günkü karşılığı yaklaşık 50 milyon TL..
Şimdi ise % 26 sı 120 milyon TL...
Oh be ne ala memleket... :) :)

Hamsilos
27-11-2012, 19:10
Özelleştirme İdaresi şirketi zamanında 27 milyon dolara satmıştı.... Bu günkü karşılığı yaklaşık 50 milyon TL..
Şimdi ise % 26 sı 120 milyon TL...
Oh be ne ala memleket... :) :)

Doğru söylüyorsunuz da, adamlar pazar paylarını % 1'den % 15'e çıkarmışlar. Şanslarına Uzel de piyasadan silinmiş.
Tüm dünyada ülkelerin bozulan bütçe-borç dengeleri farklı bir milliyetçilik akımı yaratır da Sirket paylaşımci bir politika izlerse hisse çok ilginç olabilir.

Grandmaster
27-11-2012, 19:53
degerleme raporuna göre ttrak a kıyasla yuzde8 iskontolu
yuzde8 icin ne diye risk alayım ki?
bu şirketi begeniyorsam gider ttrak alırım uste biraz daha verip...duzenli temettu veren pazar payı yuksek karlı bir şirket.ne oldugu belli.

MARATON57
28-11-2012, 08:36
Bir abimizle konuştum istihbarat işi ile uğraşıyor halka arz var tumosan dedim ;

Ben onların çeklerini bile almıyorum sakın bulaşma dedi bilgilerinize arkadaşlar.Ama burası ımkb ne olacağı bellı olmaz tabi.

ytd.

abcde
28-11-2012, 08:42
şirketin pahalı arz edilmesinden ziyade albayrak grubunu gözden kaçırmayın, bu adamlar ticareti biliyorlardır haliyle malıda değerli olacaktır. Farklı bir arz süreci yaşanabilir diye düşünmekteyim.

manidar
28-11-2012, 08:49
albayraklar, sayın başbakanın dünürü olan ailemi? eğer öyleyse bu hisse ..................!

cesar
28-11-2012, 10:52
Hisse Albayrak grubunun. İstanbul'da servis işleri var bildiğim kadarıyla. Yeni Şafak ve Tvnet ile medya sektöründeler. Gyo şirketleri filan da var. Onu halka arz edeceklerdi Tümosan da daha önce davrandılar.

Nakit olsa ben bu halka arza giderim. Belki sembolik olarak bir şeyler isterim. Bakalım görelim ne olur akıbeti.

fatmanur
28-11-2012, 11:06
para kazansamda halka arzdan almayacağım tahtadanda almayacağım kim alırsa alsın o para kazansın

onat
28-11-2012, 11:43
bu teşviklerle bu hisse alınır en kötü 1 hafta içinde aldığımız yerden satarız

jasonsander
28-11-2012, 14:17
bu teşviklerle bu hisse alınır en kötü 1 hafta içinde aldığımız yerden satarız

para kazanmayacak aldığım fiyattan satacaksam neden gireyim ki
ytd

elma
28-11-2012, 14:27
2010 ve 2011 yıllarında özkaynak karlılığı %30'lar düzeyinde.
2012-9 aylık dönemde iç talepteki düşüş karı düşürmüş, ancak yine de iyi.
İşin can alıcı noktası sahiplerine güvenip hisse karşılığı paramızı emanet edebilir miyiz?
Bizler için az çok kanaat uyandıracak şekilde sahiplerinin halka açık şirketi var mı?
Ürünü traktörü kullanan müşterilerin memnuniyeti nasıl?

bozoes26
28-11-2012, 20:12
ozak gyo almıstım halka arzından 1 yıl oldu mu bılmıyorum.. 2.50 den arz olmustu 3 ay sonra en az 2.50 olacagını taahhut edıyordu artı hısse bonusu falan vardı... baktım çok mır mır gidiyor bi cacık olmayacak satmıstım o fıyatlardan, az once baktım 1.79 liraya kadar düşmüş.. temkinli olmakta fayda var boyle arzlarda..

akdenizakdeniz
28-11-2012, 20:13
eyyy spk yetkileleri...hayvan terli.gorduk son zamanda yaptiginiz arzlari masallah hepsi cok kazandirdi!!ornekte vereyim atac adese utopya vs vs.birakin dusmesini duserken milletin donuna kadar soydular.istersen turkiye cumhuriyetini arz et nafile..beyler tesvik veriyormus babasinin hayrina veriyor.kaz gelicek yerden tavuk esirgenmez tabi.

manidar
28-11-2012, 20:36
teşviğe, bonusa hiç gerek yok. hisse fiyatının belli bir dönem 4 tl nin altına gelmeyeceğini, gelirse borsadan hisse alacakları taahhüd etsinler bu yeterli. daha önce başka hisselerde yapılmıştı.

Hamsilos
28-11-2012, 21:55
Patronların ne düşündüğü çok önemli. Kucuk yatırımcıyı yolunacak kaz olarak görüyorlarsa, vay yatırımcının haline. Neden yabancı yok ki? Arkadaşların piyasa istihbaratı ilginç. Olumlu istihbarat yok mü hiç? 1-2 ornek ölçü olamaz. Çamur at izi kalsın da bir politika.

kubilayaslan
28-11-2012, 21:55
bu hisseden uzak durmanızda fayda var albayrak grubu cemaat grubu ve kimseye ekmek yedirmezler adamlar milleti 1 tl lik ederi olan hisseyi 4 tl olarak satacak millete kazık atacaklar uzak durmanız menfaatinize birde bu yıl halka arz olupta iflah olup insanların yüzünü güldüren hisse olmadı aman dikkat edin derim

kubilayaslan
28-11-2012, 21:57
unutmadan %90 yerli yatırımcı %10 yabancı arz edilecek bizim garibanları kazıklayacaklar gene...

minerte
29-11-2012, 00:08
bu hisseden uzak durmanızda fayda var albayrak grubu cemaat grubu ve kimseye ekmek yedirmezler adamlar milleti 1 tl lik ederi olan hisseyi 4 tl olarak satacak millete kazık atacaklar uzak durmanız menfaatinize birde bu yıl halka arz olupta iflah olup insanların yüzünü güldüren hisse olmadı aman dikkat edin derim

yorum yazarken milleti doğru bilgilendirmek gerekir.ilk 10 15 gün tavan tavan giden hisseler oldu bu yıl.ostim filan iyi işler yaptı sonradan düştü o başka.ben finansal durumu biraz inceledim.bu fiyata otomotiv hissesi olmaz diye düşünüyorum.kaldıki 2013 için 72.5 milyondan az kar gelirse farkı kadar bedelsiz dağıtacak.8 f/k yı garanti ediyor.otomotiv şirketlerinin ort f/k 10 civarında.bana göre biraz iskontolu yüzde 20 civarında.bekeyip göreceğiz.ama milletin sütten ağzı yanmış sanırım yoğurdu üfleyerek yiyor..
burada yazdıklarım kendi düşüncelerimdir.bu borsadan belim büküldü.beni dinlerseniz felakete uğrarsınız haberiniz olsun

shorts
29-11-2012, 00:30
mayista yaptiklari polho arziyla sahsen benim guvenimi tamamen kaybetti bu deniz yatirimcilar.
hisse geri alim garantiliydi 3 ay boyunca yaklastirmadilar bile geri alim fiyatina bi guzel dusuk faizli borc toplamis oldular.
yatirim tavsiyesi degildir.

alpcan1
29-11-2012, 07:34
halka arza katılacak arkadaşların kiler grubunun halka arzını ve sonrasını, ihlas grubunun tüm iştiraklerindeki hisse hareketlerini inceleyerek sonra karar vermelerini şiddetle öneririm..Yukarıdaki firmalarla tabiki tümosan farklı kulvardaki senetler ,ama yinede temkinli olmakta fayda var ,yukardaki arkadaşlardan biri senedin piyasadaki eşdeğerlerine göre %20 iskontolu olduğunu belirtmekte ,ben diyorumki son 2 yılın bilançolarına bir bakalım,satışlarda ciddi düşüş ve epey bir borç gözükmekte

YILDIRIMM
29-11-2012, 09:44
Albayrak TÜMOSAN'la Borç kapatacak

Çifte taahhüt ile bir ilke imza atan TÜMOSAN’ın 120 milyon liralık halk arz gelirinin çoğu borca gidecek(www.borsagundem.com)
Albayrak Grubu iştiraklerinden Türk Motor ve Traktör Sanayi Anonim Şirketi’nin (TÜMOSAN) halka arzında talep toplama süreci başladı. TÜMOSAN’da 120 milyon liralık halka arz gelirinin 82 milyon lirası ile grup şirketlerinin borcuna mahsup edilecek. Paylarının yüzde 26’lık bölümünü halka arz edecek olan TÜMOSAN’ın halka arz büyüklüğü 120 milyon TL olacak. Bu 120 milyon liranın ortak satışından gelen 82 milyon lirası da Albayrak Turizm’in TÜMOSAN’a olan borçlarının kapatılmasında kullanılacak.

MEVCUT ORTAKLARIN RÜÇHAN HAKLARI KISITLANACAK

Ulusal Pazar’da işlem görmesi beklenen TÜMOSAN’da toplam 30 milyon nominal değerli pay 4 liradan halka arz ediliyor. Söz konusu 30 milyon TL’lik nominal payın 10 milyon lirası, şirketin 105 milyon TL olan sermayesinin mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak 115 milyon TL’ye çıkarılmasından, 20 milyon lirası ise ortak satışından karşılanacak. Şirketin izahnamesinde yer alan bilgilere göre, halka arzdan 10 milyon liralık sermaye artışı yoluyla elde edilen gelir büyümenin finansmanında kullanılacak. Ortak satışından elde edilen gelirle ise fiyat istikrarı için kullanılan bölüm düşüldükten sonra, grup şirketlerinden Albayrak Turizm’in TÜMOSAN’a olan borçları kapatılacak.

HER GÜN 8 MİLYON TL’LİK ALIM EMRİ

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan izahnamesine göre, Albayrak Turizm’in TÜMOSAN’a 30 Eylül 2012 itibariyle 82 milyon 425 bin 792 lira borcu bulunuyor. İzahnamede yer alan bilgilere göre, eğer ortak satışından elde edilecek halka arz geliri borcun kapatılmasında yeterli olmazsa, Albayrak Turizm, TÜMOSAN halka açıldıktan sonraki 6 ay içinde tüm borcunu ödemeyi taahhüt ediyor.

TÜMOSAN’da 30 milyon nominal değerli paylar 4 liradan satışa sunuluyor. TÜMOSAN’ın halka arzında günlük alım emri uygulaması çerçevesinde ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle her gün 8 milyon TL’lik (2 milyon adet) alım emri iletilecek. Bonus hisse uygulaması ile halka arzdan alınarak 90 gün süreyle satılmayan hisselere 3 ay sonra yüzde 4 bonus hisse verilecek.

KİT OLARAK KURULDU, ÖZELLEŞTİRİLDİ

Mali Performans Taahhüdü çerçevesinde ise; TÜMOSAN’ın 2013 yılına ait Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar ve Net Kar ortalamasının 72.5 milyon TL’nin altında olması halinde sapma yüzdesi kadar ilave hisse verilmesi gibi Türkiye’de ilk defa uygulanacak teşvik ve uygulamalar bulunuyor.

TÜMOSAN, 1975 yılında motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsü) olarak kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmış. Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN, aynı marka ile üretilen traktörlere dizel motor sağlaması yanında farklı firmalar için de uzun yıllar dizel motor üretimi gerçekleştirmiş. TÜMOSAN, 2004 yılında yapılan özelleştirmeyle Albayrak Grubu bünyesine geçmişti.

onat
29-11-2012, 20:43
görünen halka arza katılan yok demek ki bu hisse alınır.
halkka arzza ne kadar katılan çok o hisse alınmaz.
ytd

kelaynak
29-11-2012, 20:50
halka arz fiyaskolarından sonra, microsoft gelse talep gelmez gibi :)

onat
29-11-2012, 21:14

geçen hafta halkbank arzına girdim 15.10 dan verdiler
16 yı geçmez dediler 15.95 verdim.
hala gidiyor.
microsoft gelse ben alırım

akdenizakdeniz
29-11-2012, 22:10
riske degmez 6 ay 4xx alti dusmeme garantisi anca o zaman..bu kadar yirtindiklarina gore cok yolsuz kalmislar.

zickenberg
29-11-2012, 22:41
şirketin bilançosunu iyi inceleyin arkadaşlar çok parlak durmuyor
ytd

Wonder&Wonder
29-11-2012, 22:52
deniz yatirim fiyat hesaplama yontemi bir yana... tumosan istirak avansi olarak ifade edilen 82 mio tl grup ici borc bir yana 2012 temmuzda? dokme hattini tumosandan cikarmalari bir yana.. TTRAK bazli fiyat yontemi bir yana. 3,00 fiyattan almak icin beklicem nasip olursa.. 2011de cok buyumus 2012de kuculmus. 2013de buyume beklentisi bana gore yuksek 87,5 favokten bahsediyorum... umarim ben yanilirim 4ten giris yapan kylerin yuzu :-) ytd...

fıdeltus
29-11-2012, 23:06
''Halka arz büyüklüğü 120 milyon lira''

Fiyat 4 tl, öyle bonus, şöyle prim...
Eder sana 30 milyon lot hisse...kaldır kaldırabilirseniz artık kademeleri...
Maaşallah maasallah...

kasirga123
30-11-2012, 09:41
çok iyi konuşuyor Cnbc-e TV de...

inciler dağıtıyor yok yok bal damlıyor daha iyi tarif olur....

90 gün elinde tutana bonus hisse vereceklermiş...

crazy_delikanli
30-11-2012, 10:02
http://www.borsagundem.com/yazar/Piy...antacilar-/325
bence bu yazıyı okumadan yeni halka arzlara girilmez. Hayır benimde halka arza giresim var AMA borsada o kadar ucuz kalmış hisse senedi varken neden halka arza gireyim ki( beyin bedava, bedava yaaa Allah vermiş niye hamallık yapayım ki.. :he::he: :he: , ayrıca, şirketler ya yeni yatırım yapmak için yada borcunu ödemek için halka arza girerler, devlet senetlerinden başka sürekli kar edipte halka arz olupkarını vatandaşla paylaşmak isteyeni gören varsa beri gelsin. bu arada şahsi fikrim tumosan ayağına KOMHL yukseliyor du bakalım tumosan halka arz olduktan sonra ne olur bakalım...

kasirga123
30-11-2012, 10:44
http://www.borsagundem.com/yazar/Piy...antacilar-/325
bence bu yazıyı okumadan yeni halka arzlara girilmez. Hayır benimde halka arza giresim var AMA borsada o kadar ucuz kalmış hisse senedi varken neden halka arza gireyim ki( beyin bedava, bedava yaaa Allah vermiş niye hamallık yapayım ki.. :he::he: :he: , ayrıca, şirketler ya yeni yatırım yapmak için yada borcunu ödemek için halka arza girerler, devlet senetlerinden başka sürekli kar edipte halka arz olupkarını vatandaşla paylaşmak isteyeni gören varsa beri gelsin. bu arada şahsi fikrim tumosan ayağına KOMHL yukseliyor du bakalım tumosan halka arz olduktan sonra ne olur bakalım...
oda çok abartmış....Spk sağlam olmayan şirketi halka açmaz...hatta ederinin o kadar üzerinde fiyatlara hayatta açmaz... :)

ertunga77
30-11-2012, 13:56
oda çok abartmış....Spk sağlam olmayan şirketi halka açmaz...hatta ederinin o kadar üzerinde fiyatlara hayatta açmaz... :)

başkan ne diyorsun Tumosan'a? -)

xumags
30-11-2012, 14:32
denız yatırım bursa subesınde ark calısıo cıddı talep var dıyınce grdım bende ılk defa grıorum, tahtada ne zaman baslıo işlem??

zickenberg
30-11-2012, 15:28
denız yatırım bursa subesınde ark calısıo cıddı talep var dıyınce grdım bende ılk defa grıorum, tahtada ne zaman baslıo işlem??
deniz yatırım Vestel beyaz halka arz olurkenden aynı şeyleri dediler sonra sonrası?
Bence bilançoyu iyi analiz edin
ytd

cengizhann
30-11-2012, 16:09
Valla Arkadaşlar Bende Biraz Kendim Araştırdım,Ayrıca Aracı kurumuma sordum talebin yoğun olduğu bilgisi üzerine girdik bakalım,Artık Hakkımızda Hayırlısı...

112kontdracula
30-11-2012, 17:20
30 milyon lot hisse olucak dolasımda. 8 milyon alış emri ile

ortak satışı olmazssa bişeler olabilir. En azından ilk seanslar
sonrası Allah kerim.

lodosum
30-11-2012, 17:30
talep ne durumda acaba

lodosum
30-11-2012, 17:30
17:20 de talepte bulundum 311. sıra idi bu toplam talebin sırasımı aracı kurumun sırasımı bilemedim.

gunaysson
30-11-2012, 19:52
bir aracı kurum total 150 mlyn talep toplama

CHEVALİER
01-12-2012, 18:16
Merhaba,önce burce(bedelsiz gazıyla) ardından kiler(halka arz fiyaskosu),sonra netaş ve brisadan (bedelsiz gazıyla)dünya batırdım.Bu forumlardan etkilenerek aldım.(kesinlikle suçlamıyorum kimse yanlış anlmasın.kararı ben verdim.)Ama bir şey öğrendim.Bir kağıdı ne kadar çok kötüleyip almam derlerse kağıt gidiyor.en azından bi yere kadar gidiyor.Bu sefer sırf bu yüzden bu kağıda girdim.Bakalım ne olacak?

kadirz_m
01-12-2012, 18:25
Merhaba,önce burce(bedelsiz gazıyla) ardından kiler(halka arz fiyaskosu),sonra netaş ve brisadan (bedelsiz gazıyla)dünya batırdım.Bu forumlardan etkilenerek aldım.(kesinlikle suçlamıyorum kimse yanlış anlmasın.kararı ben verdim.)Ama bir şey öğrendim.Bir kağıdı ne kadar çok kötüleyip almam derlerse kağıt gidiyor.en azından bi yere kadar gidiyor.Bu sefer sırf bu yüzden bu kağıda girdim.Bakalım ne olacak?
İnşallah en kısa zamanda tüm zararını çıkarırsın... söylemeyi pek sevmem ama bizim bu muz cumhuriyetinde halka arz olan şirketlerin %90'nında millete iyi kazık attıkları için bence hiçbir halka arza girilmemeli... halka arz olduktan sonra 6 ay ile 10 ay arası en tehlikeli zaman oluyor, malum patron satışları.. bence halka arz olduktan sonra en az 2 yıl geçince durumuna bakıp öyle almak lazım..

bak
01-12-2012, 20:24
Buraya kadar okuyup ta tırsmamak mümkün değil. Hakkımızda hayırlısı olur inşallah. işler iyi giderse satmam neverirse alırım.

rustemum
02-12-2012, 00:31
kombasan açılış günü günsonu 8 civarı. çok az hacimle 5.50 ye düştü. cuma günü 10 u geçti. adamların 70 milyon borcu var. bu al satla kapatacaklar. tümosanda halka arzdan gelecek para ile borç kapatacak. ya kmhl hareketini ya da tam tersi hareketini yapabilir.tesi hareket daha mantılklı geliyor.Y.T.D.

kurnaz22
02-12-2012, 11:17
insallah bizler ıcın hayırlısı olur ama albayrak grubunu gorunce tırsttım çok borçlu bir şirket albayraklar çeklerını odemıyorlar, maaslarını ödemıyorlar,tahmınen çarşamba işlem görücek. sanfm de carpıldım gecen haber geldı 18 ay ıcınde gerı alım olucak dıye izleyin derim o kadar ucuz şirketler kaldıkı endekse göre sadece bankaların sayesınde 73 bın sevıyelerıne geldı hangı hısse kazandırmıs onun harıcınde bu saatten sonra tam bır saatli bomba ımkb paranızın %30-%40 hissede olsun 2000 yılından berı borsadayım ben kazanmadım arkadaş uzun vade dıyorlar onuda yaptım 3 yıl bekledım param pula döndü..adamlar senin benin kaç lot aldıgımı acıgamı aldıgımı anında göruyorlar ve sömürme operasyonu baslıyor .bırde anlamadıgım kagıt 8-10 taban yapar spk denen illet kalkıpta hopp ne oluyor arkadas şirketınde dıye sormuyor ama 2 tavan yapsın ozel durum acıklamasını ıstıyorlar bunları yapanlar bellı neden el koymuyorlar yapıştır cezayı mılyon dolar yapacakmı bakalım diğer konuda hıssede gunluk işlem hacmı 5 bın tl ,10 bın tl nedır bu ya bakkal daha fazla cıro yapıyor ayıklayacaksın boyle şirketlerı neye istinaden borsaya alırlar kımler nemalanır bunlardan yazık walla gözaltı pazarı,gip,sip nedır bunlar ya saçmalığın daniskası sokma arkadaş o zaman ımkb ye günlük işlem görmeyecekse ky de zaten para mara kalmadı dona kadar aldınız spk bey..izlemenizi ıstedıgım pegyo-kront-daghl-sanfm-akmgy-snpam alın demıyorum izleyin bir süre ytd değildir herkeze bol kazançlar..

kurnaz22
02-12-2012, 11:37
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/799379-araci-timi-kuruldu
atı alan üsküdarı geçti...

ereglili
02-12-2012, 12:14
http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/799379-araci-timi-kuruldu
atı alan üsküdarı geçti...

Tam bir komedi!!
Bu malları millete kakalayan SPK ve Aracı Kurumlar,
Şimdi çıkıp biz millete ederinden kat be kat fiyattan malı verdik demiyorlarda, yalandan çözüm üretiyoruz diyorlar.
Şirket batmış hala halka arz seferberliği diyorlar adına. Yıllarca şirketin patronu şirketi yemiş, bitirmiş.Son olarak yüksek fiyattan millete arzı endam etmiş; ilave olarakta bedellilerde cabası.
SPK ve İMKB'deki yöneticilerin görevden alınması ve eski yöneticilerde dahil olmak üzere hakkında inceleme/soruşturma başlatılması gerekir...

Hamsilos
02-12-2012, 12:25
TUMOSAN'a 3 kat civarında talep geldigi dedikoduları var.

lodosum
02-12-2012, 12:28

Emin misin nereden duydun 3 kat talep gelmesi az hisse verecekleri anlamına gelir çarşambaya kadar paramıza blokemi koyacaklar şimdi.

Hamsilos
02-12-2012, 13:26
Emin misin nereden duydun 3 kat talep gelmesi az hisse verecekleri anlamına gelir çarşambaya kadar paramıza blokemi koyacaklar şimdi.

Pazartesi açıklayip, serbest bırakırlar paranizi. Siz hepsinin gelmesini mı bekliyordunuz? Eğer 3 kat talep çıkarsa fena olmaz mı? Halka açılan Nihayetinde İSO 500'de yer alan bir sirket. 5-10 yıl sonra cok daha farklı bir sirket haline gelebilir. Borsa'da gercek kazançlar da bu sekilde elde edilmiyor mü zaten.

Memleketin her yerinde çok rahat bir sekilde üretilen bir malzeme olan tecrit (yalıtım malzemesi) üreten bir şirketi dahi nerdeyse bu Sirket'in piyasa degerine biz Kucuk yatırımcılar, hemi de piyasa yapıcılik sistemi ile ve hemi de Senelik 20 milyon ciro ve 500 bin lira kar ile çıkarmadık mı?

Kısa vade İcin her şey olabilir. Hisse senedi fiyati çok düşebilir de. Ama 5-10 yıl içerisinde bu sirket Buyuk bir olasılıkla İSO 500 listesinde ilk 50'ye girmiş olacaktır. Albayrak'li ya da Albayrak'siz. Tabi ki bu bir tahminden ibarettir. Ama şurası kesindir ki, o gun geldiginde hisseyi 4 ya da 3 liradan aldığınızın bir önemi olmayacaktır.

Düşüş bekleyen, alım İcin kendi uygun alim noktasını beklesi, alıp da pişman olan varsa da ilk 10 gun zaten 4 TL'den her gun 2 milyon lot olmak üzere, toplam 20 milyon lot Alis emri gönderilecek tahtaya. Buyursun versin.

Gecmis halka arzlardaki analizi burada hem de Buyuk bir kuruluşun halka arzında tartışmak çok doğru değil kanaatime göre.

Hepinize bol kazançlar diliyorum. Al sat tut tavsiyesi değildir....

çağrıbey
02-12-2012, 13:51
halka arzlar tam bir utanç tablosu desek yerinde olur. bu müşterek bir soygundur.çıkar ilişkisi olanların birlikte yaptıkları ve herşeyi klıfına uydurdukları bir soygundur.ne yazıkki imkb, küçük yatırımcının kendi rızası ile soyulup soğana çevrildiği bir piyasa haline gelmiştir.yeni halka arzların daha çok can yakacağını düşünüyorum.çünkü birçoğu finansal borç batağında.halka açılma gayeleri de,çantacı speklerle işbirliği yapıp,kendilerini kurtarmaktır.bir örnek; 3.60 tan halka arz etmiş, 9'a kadar malı dağıtmış, şimdi 1 lira. geçmiş olsun ky kardeşim.yaşın genç ise,tecrübe olmuştur,yaşın ellilerde ise,artık bu kaybın telafisi yoktur...
Tam bir komedi!!
Şimdi çıkıp biz millete ederinden kat be kat fiyattan malı verdik demiyorlarda, yalandan çözüm üretiyoruz diyorlar.
Şirket batmış hala halka arz seferberliği diyorlar adına. Yıllarca şirketin patronu şirketi yemiş, bitirmiş.Son olarak yüksek fiyattan millete arzı endam etmiş; ilave olarakta bedellilerde cabası.
SPK ve İMKB'deki yöneticilerin görevden alınması ve eski yöneticilerde dahil olmak üzere hakkında inceleme/soruşturma başlatılması gerekir...

ArifTurgay
02-12-2012, 14:17
Konsorsyum lideri Denizbank ın hergün 2 milyon lot alış girmesi bir iyiniyet bir güven ifadesi değilmi? 10x2 milyon lot eder 20 milyon Deniz Yatırım hesap kitap yapmadımı? Evet halka arzlarda çok olumsuz şeyler yaşanıyor ama burda hiç olmazsa aldığın fiyattan çıkma (beğenmezsen geri ver) şansı yaratılıyor...Birde sektörün büyük oyuncusu Türk Traktörün performansı ortada.Traktörde hurda teşviği % 4 bonus,bedelsiz verme taahhüdü biraz güven yaratmıyormu?

kurnaz22
02-12-2012, 15:11
bu turızm şirketlerı ne yapar yıllardır süründürdü milleti hiç mi bir gün tavan olmaz ya...endeks 73000 hala 1 tl nın altında düzinelerce kagıt var sızce garip değilmi...4 tane banka getırdı endeksı bu noktaya..onların düştüğünü hayal bile edemiyorum yoksa hisseler 0.30-0.40 lara gelıcek..dünyanın en pis borsası burası sanırım kalleş dolu kansız dolu tv ye cıkıp yalvarıyorlar ev hanımlarına hısse alın dıye ac kaldılar galıba kımse gırmeyınce ...dünyanın en büyük kumarhanesi ımkb dir arkadaşlar hiç kazanmassın hep cepten verirsinn...ytd değildir

muratmilan
02-12-2012, 20:13

Yarın ne kadar lot alabildiğimizi 9,45'te öğrenebilecek miyiz?
Herkes için hayırlısı olsun,
Selamlar

navigation
02-12-2012, 21:43
arkadaşlar farumda düşünceler ve çeşitli yorumlar yapılır, ben borsada batmış birisi olarak sadece tecrübelerimi kısaca anlatayım..türk borsa sı spekülatif,paran varsa arcı kurumda yada bankada ilgi alaka süper..paran azalıp bittimi...biraz tavır değişir işlem yapmadınmı ise arkayı dönerler..spk kanın içinde imkb nin içinde her zaman fareler olur..spek..bunları hep tanır..asıl spek spk ve imkb başkanıdır nedenmi borsa seferberliğinde şirketlere bankadan faizle kredi almayın gelin halka açılın sıfır faız alın..diye türkiyeyi gezdiler..halk eğitim merkezlerinde kadınlara altınlarınızı bozun hisse senedi alın diyenlerde bunlar..araştırın..sorun....şirketin biri çıkıyor sermaye azaltımı yapıyor hooop bedelli hemde 3 kez...işiklar holding sahibi ilkinde diyorki.1 kez yapıcaz..kim izin veriyor spk.....yıllar önce bilenler bilir.sezginler gıda diye bir şirket vardı..burak elmasın..eski gs li yönetici onun şirketi halka arz oldu 23tl cıvarı topkapıda 300m lik dükkan 1 yıl sonra battı..kim izin verdi..spk..10 larca örnek verebilirim.hakkımızı arayalım ...tv lerde yorumla tvitle bu olmaz basını arayalım..spk yı ...hatta ekonomi bakanını..çünkü bence burda çok kişi batacak dikkatlı olun hakkınızı arayın..sizde mağdur olmayın...............

Hamsilos
02-12-2012, 23:31
Sayın navigasyon,
Sizin adınıza uzulmemek mumkun değil. Basınıza gelenler hoş değil. Ama el insaf yahu... Tüm sistem, Spk, İMKB, aracı kurumlar, bankalar, bu kurumlarda çalışanlar... Hepsi suçlu... Bir tek siz hakilisiniz. Öyle mı?

Ben Size söyle sorayım: bir gömlek, bir kravat, bir elbise, bir ayakkabı almak İcin, gideceğiniz tatil yerini seçerken ne kadar zaman harcıyorsunuz? Kaç alışveriş merkezi, kaç dükkan geziyorsunuz?

Bir de yılların birikimini yatırdığınız hisse senetlerini seçerken harcadığınız zAmana bakın lütfen. Elma armut gibi hisse senedi alınmaz. Hissesini aldığınız şirketlerin kaçının Mali tablolarını, faaliyet raporlarını okudunuz? Kaçının izahnamesine baktınız? Ben bu hisse senedini almayı düşünüyorum, Sizin kurumunuzun ArAstirmA raporu var mi? görüş ve önerisi nedir? diye sordunuz mü yatırım uzmanına? Yahu ben doğru karar veremiyorum, bari profesyoneller tarafından yönetilen yatırım fonlarına yatırım yapayım dediniz mı hiç? Yatırım uzmanınız ve aracı kurumunuz elbette size yüz vermez laf soz dinlemeyip bütün paranizi batirirsani z. Ben de çok iyi yatırım uzmAni ve aracı kurumlarla çalıştım Omur boyu. Hep para kazandım. Portföyüm büyüdü. İslem hacmim ve ödediğim kokisyon geliri de arttığı İcin, aracı kurum ve bankam da çalışanları da benim kadar mutlu oldu. Ben onlara güvendim, onlar bana... Hep birlikte mutlu olduk, karşılıklı çıkar da sağladık.

Lütfen iğneyi kendimize, cuvaldizi baskasına batıralım.

Azurit
03-12-2012, 04:34

Maalesef yazmakta geç kaldım, ama sanırım bundan sonraki halka arzlarda ( arz yerine yapılanı daha uygun tanımlayan ve açıklayan bir ad bulmalı) belki okuyan olur da yararlanır.

IMKB'de halka arzdan hisse almak, deyim yerindeyse çıplak elle ateşten kestaneyi almaya benzer ve son derece yanlıştır. Eliniz yanar. Çünkü yapılan arzlar bir iki istisna dışında, para yatıranların soyulmasıyla sonuçlanmıştır. Son bir yıl içinde yapılan arzlar bunun somut kanıtıdır. "Gelen talep" konusu ve "iskontolu satış" da bu arzlarda çokça kullanılan ve kulak ardı edilmesi gereken bir masaldır. En çarpıcı örnek KLGYO'nun halka arzıdır. Orada gelen talep güya "10 katıdıydı" ve "%54 iskontolu" arz ediliyordu. Hisse halka arz edildiğinden bu yana hiç yükselmediği gibi arzdan alanlar yatırdıkları paranın %61'ini kaybettiler. Aradan geçen bir yıldan fazla zaman, alternatif getiri ve IMKB'deki %42 yukselis isin cabası.

Halka arzlara katılmayan birisi olarak, önerim, halka arzedilecek bir hisseyle ilgileniyorsanız bırakın almayın ve bekleyin, mutlaka IMKB onun gerçek değerini üstelik de en kısa sürede belirleyecektir. İşte o zaman halen almak istiyorsanız üstelik istemediğiniz kadar alabilirsiniz. Böylelikle soyulmaktan kutulup, kenidinize daha az riskli bir kazanç kapısı yaratmış olursunuz.:yes:

kurnaz22
03-12-2012, 08:41
günaydın arkadaşlar 2.9 kat talep geldi.%33.14 talebınıze karsılık verılecek hısse mıktarı 1500 lot talep edecek bırısıne 516 lot verılecektır..hakkımızda hayırlı olur ınsallah benı korkutan tek şey yüksek borcları şirketın yoksa ...ytd değildir..

cengizhann
03-12-2012, 08:48
Günaydınlar arkadaşım...Bu IMKB'de zaten dikkat ettiyseniz nerede borçlu zarar eden var o kağıtlar alıyor gidiyor başını,Kar edenler ise öylece yerinde sayıyor.

Trend6
03-12-2012, 10:06
Konu: TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş. HALKA ARZINA İLİŞKİN SONUÇLAR

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

28-29-30 Kasım 2012 tarihlerinde talep toplanan Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. halka arzında fiyat 4,00 TL olarak belirlenmiştir.

Sermaye artırımı yoluyla halka arz edilen 10.000.000 TL nominal değerli paylar ile ortak satışı yoluyla halka arz edilen 20.000.000 TL nominal değerli payların tamamı satılmıştır.

Halka arz fiyatı üzerinden gelen talep ve dağıtım tutarları yatırımcı grubu bazında aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Yatırımcı Grubu Talep Edilen Nominal Talep Edilen Nominal Dağıtılan Nominal Tutar Toplam Dağıtılan Nominal Talebi Karşılanan Başvuru
Tutar (TL) (TL) Tutara Oranı Sayısı

Yurt İçi Bireysel
Yatırımcılar 78.582.727 9.912 27.000.000 90% 9.740

Yurt İçi Kurumsal 4.522.250 51 3.000.000 10% 51
Yatırımcılar

Toplam 83.104.977 9.963 30.000.000 100% 9.791

PredatorLite
03-12-2012, 11:21
Düzgün bir halka arza benziyor ama son zamanlardaki halka arzlarında durumu ortada... 4.00 ten satıp 2 ay sonra 1.00 lerden toplatmasın da... Umarım patronları adam gibi adamdır... Alan herkese hayırlı olsun.

kurnaz22
03-12-2012, 11:41
çarşambadan sonra burası dolacak....

Hamsilos
03-12-2012, 11:53
Maalesef yazmakta geç kaldım, ama sanırım bundan sonraki halka arzlarda ( arz yerine yapılanı daha uygun tanımlayan ve açıklayan bir ad bulmalı) belki okuyan olur da yararlanır.

IMKB'de halka arzdan hisse almak, deyim yerindeyse çıplak elle ateşten kestaneyi almaya benzer ve son derece yanlıştır. Eliniz yanar. Çünkü yapılan arzlar bir iki istisna dışında, para yatıranların soyulmasıyla sonuçlanmıştır. Son bir yıl içinde yapılan arzlar bunun somut kanıtıdır. "Gelen talep" konusu ve "iskontolu satış" da bu arzlarda çokça kullanılan ve kulak ardı edilmesi gereken bir masaldır. En çarpıcı örnek KLGYO'nun halka arzıdır. Orada gelen talep güya "10 katıdıydı" ve "%54 iskontolu" arz ediliyordu. Hisse halka arz edildiğinden bu yana hiç yükselmediği gibi arzdan alanlar yatırdıkları paranın %61'ini kaybettiler. Aradan geçen bir yıldan fazla zaman, alternatif getiri ve IMKB'deki %42 yukselis isin cabası.

Halka arzlara katılmayan birisi olarak, önerim, halka arzedilecek bir hisseyle ilgileniyorsanız bırakın almayın ve bekleyin, mutlaka IMKB onun gerçek değerini üstelik de en kısa sürede belirleyecektir. İşte o zaman halen almak istiyorsanız üstelik istemediğiniz kadar alabilirsiniz. Böylelikle soyulmaktan kutulup, kenidinize daha az riskli bir kazanç kapısı yaratmış olursunuz.:yes:

Çok haklısınız. Benim de uzun yıllara dayanan tecrübelerim, İMKB'ye yeni gelmiş bir şirket hisselerine, eğer ana ortağını yeterince tanımıyorsanız, bulaşmamanın en hayırlısı olduğunu gösteriyor. Ana ortağın karakterini tanımak için en az 2 yıl (yani 8 tane 3 aylık mali tabo görecek kadar) beklemek gerekiyor. İn midir cin midir ortaya çıkıyor ve kendiniz bir rating puanı verebiliyorsunuz. Örneğin, Eczacıbaşı İlaç şirketinin niçin finansallarına göre olması gereken değerinin 4-5 kat altında fiyatlandığını mali tablo dipnotlarınsda yazan ve Eczacıbaşı Holdinge ödenen yönetim ve danışmanlık giderlerine bağlayabiliyorsunuz. Kartal'daki ilk oluşumda arsaların Eczacıbaşı Holdinge satılmasına bağlayabiliyorsunuz. Zekeriyaköydeki arsa satışına bağlayabiliyorsunuz.

Halka arz izahnamesinde yıllık 20-25 milyon USD kira geliri elde edecem deyip de, halka açıldığı yıl da dahil olmak üzere bunun yarısına ancak ulaşabilen Kiler GYO ancak İMKB'de doğru fiyatlanabiliyor. Eğer Kiler GYO izahnamedeki kira gelirlerini elde edebilmiş olsa idi, eminim ki şu andaki fiyatı halka raz fiyatının çok üzerinde olacaktı. Adamların sahte kira sözleşmeleri ile gayrimenkul değerletip halka arz yaptıklarını SPK, İMKB, Bağımsız Denetim Firması, Gayrimenkul Değerleme şirketi, Aracı Kurum (Bütün bunlar izahnamenin sorumluluğunu üstlenen kurumlardır) tespit edemiyorsa, küçük yatırımcı nasıl tespit edebilsin.

Burada da belki 2-3 yıl bekleyip, gerekirse hisseyi 7-8 liradan almak, şu anda 4 liradan almaktan daha anlamlı olabilir tabi ki.

Al-sat-tut tavsiyesi değildir.

MedwiG
03-12-2012, 11:57
Lbayrak grubu ıstıraklerınden tumosan traktor`un halka arzı denızyatırım
lıderlıgınde basarıyla tamamlandı. 4,0 tl bırım fıyatla halka arz edılen toplam
120 mılyon tl degerındekı paya karsılık, 332,4 mılyon tl talep toplandı.
Payların tamamının yurt ıcı yatırımcılara satıldıgı arzda, yuksek talep
nedenıyle yurt ıcı bıreysel yatırımcıların taleplerının yaklasık yuzde 34`u
karsılanabıldı.

28-29-30 kasım 2012 tarıhlerınde tamamlanan halka arzda
denızyatırım lıderlıgınde 31 aracı kurum gorev aldı. Halka arza sunulan toplam
30.000.000 adet paya karsılık yurt ıcı bıreysel yatırımcılardan 78.582.727 adet
ve yurt ıcı kurumsal yatırımcılardan 4.522.250 adet olmak uzere toplam
83.104.977 adet talep toplandı. Planlandıgı sekılde halka arzın yuzde %90`ı
yurt ıcı bıreysel yatırımcılara, yuzde 10`u yurt ıcı kurumsal yatırımcılara
satıldı.

Tumosan traktor halka arzı denızyatırım tarafından olusturulan
ve dunyada ılk kez uygulanan tesvık ve uygulamalarla yatırımcıların ılgı odagı
oldu. Gunluk alım emrı uygulaması cercevesınde ılk ıslem gunu dahıl 10 gun
sureyle her gun 8 mılyon tl`lık (2 mılyon adet) halka arz fıyatından alım emrı
ıletılecek. Bonus hısse uygulaması ıle halka arzdan alınarak 90 gun sureyle
satılmayan hısselere 3 ay sonra %4 bonus hısse verılecek. Malı performans
taahhudu cercevesınde ıse; tumosan`ın 2013 yılına aıt faız amortısman vergı
oncesı kar ve net kar ortalamasının 72,5 mılyon tl`nın altında olması halınde
sapma yuzdesı kadar ılave hısse verılecek.
Tumosan traktor`un, ımkb onayı
ıle bırlıkte bu hafta ıcınde `tmsn` koduyla ve 460 mılyon tl pıyasa degerı ıle
ıslem gormeye baslaması beklenıyor.

rossgeller
03-12-2012, 12:02
walla ben onu bunu bilmem halka arza girmemim iki sebeb var türk traktör uctukca ucuyor bunuda uçurmak isteyebilirler ama asıl önemli alış sebebim albayraklar grubunu son 20 yılda zengin eden iktidar durdukça bunların firmaları uçmaya devam eder kesin altay tankının motorunu da bunlara verirler.saygılarımla.ytd.

ykskli
03-12-2012, 18:53
berkosan gibi olabilirmi acaba izocamla kıyaslanıyordu... buda tğürktraktörle kıyaslanıyor

kurnaz22
03-12-2012, 19:11
15oo lot alış emrı verdım 516 lot gelmiş artık evladiyelik olur allah satırmayı nasip etmesin 5 aylık bebegım var 18 yaşına gelene kadar her ay 50 tane kenara atsam geleceğini kurmasına yardım eder..tek korkum albayrak grubu bakın bütün hacı hoca kısmına aıt hısseler yarı yarıya kaybettrmıs bunlar adama para kazandırmaz.geçen araba aldım trabzonlu galerıceıden 5000 tlsını senet yaptık 12 ayda 2000 tl faız koydu.gıttım borcumun tamamını ödemeye 9 ay önceden ödeyecek olmama rağmen indirim yapmadılar neden dedım harammış ben a.g çocugu 2000 tl faız koyarken haram olmuyormu dedim ödedim neyse borcumu çıktım allah kimseyi hacı hoca kısmını düşürmesinbide p....gin göbeğine kadar sakal bırakmış yatacak yerın yok senin keleşoğulları otomotiv....

kadirz_m
03-12-2012, 19:57
İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI [TMSN] 03.12.2012 18:23:35

Payların İşlem Görmeye Başlaması

Borsa Yönetim Kurulunun 03/12/2012 tarihli toplantısında,Tümosan Motor ve Traktör Sanayi Anonim Şirketi A.Ş.'nin 115.000.000 TL tutarındaki sermayesini temsil eden payların İMKB Kotasyon Yönetmeliği'nin 13. maddesi uyarınca Borsa kotuna alınmasına ve halka arz edilen 30.000.000 TL nominal değerli payların 05/12/2012 tarihinden itibaren "TMSN.E" kodu ile 4,00 TL baz fiyattan Borsamız Ulusal Pazarı'nda işlem görmeye başlamasına karar verilmiştir.

Payların halka arzına ilişkin izahname ve sirküler, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun www.kap.gov.tr internet adresinde yayınlanmaktadır.

onat
03-12-2012, 20:17
2149 adet hissem 4.40 tlden satılıktır

kadirz_m
03-12-2012, 20:19
satmak için erken değil mi??? ya taban olursa???

onat
03-12-2012, 20:34
4.00 de 10g ün boyunca 2 milyon lot alış olacak nasıl taban olsun ki

muratmilan
03-12-2012, 20:40
4.00 de 10g ün boyunca 2 milyon lot alış olacak nasıl taban olsun ki

Herşey olabilir. Olmaz diye birşey yok :) 10 gün boyunca 2 milyon lot alış girer, başka gruplarda 3 milyon lot satış girer :) Olur mu olur

onat
03-12-2012, 20:47
30 milyon hisse var
olmaz dediğin 4.40 veririm
bakak görek

muratmilan
03-12-2012, 21:02
30 milyon hisse var
olmaz dediğin 4.40 veririm
bakak görek
Doğru diyosun. Olması biraz zor. Ama zihinleri de açık tutmak lazım. Burada en olmaz denilen şeylerin olduğuna şahit olduğum için. Temkinli yaklaşıyorum. Tüm KY dostlarıma da her zaman temkinli olmalarını tavsiye ederim. Bir de tavsiye demişken, stop-loss'un ne olduğu ve ne şekillerde uygulandığını araştırmadan borsaya girmenin ciddi riskler içerdiğini tekrardan hatırlatmış olalım.
Saygıyla,
Selamlar

akdenizakdeniz
03-12-2012, 21:42
2mil lot alis!gercekten buna goremi aldiniz? Sansiniz bol olsun...

akdenizakdeniz
03-12-2012, 21:53
Bugune kadar Arz Olmamislar Borclar Birikince Arz.ben salakmiyim Bunlarin Borclarini Odeyim. 2mil lot alis!gercekten buna goremi aldiniz? Ve 30milyon lot.yanlis anlamayin ama son zamanlardaki arzlardan sonra agizlariyla kus tutsalar nafile..ya baska gruplara 2xx lerden el altindan komisyonlu verdiyseler?insallah tavan tavan olurda bu sefer ky kazanir.ama benim icin halka arza girmek bitmistir.sansiniz bol olsun.

onat
03-12-2012, 22:23
Bugune kadar Arz Olmamislar Borclar Birikince Arz.ben salakmiyim Bunlarin Borclarini Odeyim. 2mil lot alis!gercekten buna goremi aldiniz? Ve 30milyon lot.yanlis anlamayin ama son zamanlardaki arzlardan sonra agizlariyla kus tutsalar nafile..ya baska gruplara 2xx lerden el altindan komisyonlu verdiyseler?insallah tavan tavan olurda bu sefer ky kazanir.ama benim icin halka arza girmek bitmistir.sansiniz bol olsun.

tüm ky paronayak yapmışlar helal olsun
niye el altından iskontolu versinler ki 90 milyon 4 tl den almak içinbekleyen varken
sadece 2 milyon lot değil tabiki alma sebebim ama tavanı görürsede satarım kar cebe yakışır boşuna dememişler.
çok tavandada gözüm yok.
şunun şurası çarşambaya ne kaldı bekleyelim bakalım

asdn
03-12-2012, 23:05
2149 adet hissem 4.40 tlden satılıktır
Ciddiysen hisselerine talibim

akdenizakdeniz
03-12-2012, 23:08
tüm ky paronayak yapmışlar helal olsun
niye el altından iskontolu versinler ki 90 milyon 4 tl den almak içinbekleyen varken
sadece 2 milyon lot değil tabiki alma sebebim ama tavanı görürsede satarım kar cebe yakışır boşuna dememişler.
çok tavandada gözüm yok.
şunun şurası çarşambaya ne kaldı bekleyelim bakalım

halep ordaysa arsin burada!halka arz olan son 50 sirketi incelerseniz ky paranoyak olmadigini anlarsiniz.polemige girmek istemiyorum umarim tavandan satarsiniz.benim sinirim doyumsuz kan emici patronlara ve bunlara firsat yaratan spk ya.ky anladi bunlarin ne mal oldugunu arza cekmek icin yapmadiklari sakkabanliklar kalmadi.yakinda hisseleri bedava verip ky zarara soktuklarini duyarsam hic sasirmam!allaha emanet olun.

MedwiG
04-12-2012, 14:05
kap : ıstanbul menkul kıymetler borsası / [tmsn] endekslere sırket ılave edılmesı 04.12.2012 14:58:44

tumosan motor ve traktor`un payları 05.12.2012 tarıhınden ıtıbaren, `ımkb pay endekslerı temel kuralları`nın 7.4. Maddesı geregınce ımkb tum, ımkb tum-100, ımkb halka arz, ımkb ulusal, ımkb sınaı, ımkb metal esya, makına ve ımkb konya endekslerı kapsamına dahıl edılecek olup, endekslerın hesaplanmasında sırketın paylarının sayısı 115.000.000, fıılı dolasımdakı pay oranı ıse %25 olarak dıkkate alınacaktır.
---------------------------------------------------------------------------------------------
|

MedwiG
04-12-2012, 14:06
Kap : ıstanbul menkul kıymetler borsası / [tmsn] ıslem gormeye baslayacak payların maksımum lot bılgısı 04.12.2012 15:04:13

*** ıslem gormeye baslayacak payların maksımum lot bılgısı ***tmsn.e kodu ıle 05.12.2012 tarıhınden ıtıbaren ulusal pazar`da ıslem gormeye baslayacak tumosan motor ve traktor sanayı a.s. Sırasına gonderılecek emırlerde maksımum lot mıktarı 10.000 adet olarak uygulanacaktır.***

ArifTurgay
04-12-2012, 17:21
2 milyon lotX 10 gün 20 milyon lot alan Denizbank bunun üzerine oturacak değilya! Vardır bir hesabı...

Hamsilos
04-12-2012, 17:44
Kucuk yatırımcı niye paranoyak olsun ki... Çok zor tasarruf ediyor...

bak
04-12-2012, 20:00
2500 tane istedim 800 tane vermişler bu nasıl iş sıramgeldiyse ver hepsini yarım yamalak iş yapıyorlar.

kurnaz22
04-12-2012, 21:31
korkmayın duserse dussun bızler satmadıktan sonra ıstedıgı yere kadar dusursun elı mecbur cıkartıcak tekrardan olmazsa çocuklarıma mıras bırakırım atla deve değil ya...ralliyi görün siz yakında...

kurnaz22
04-12-2012, 21:35
bu adamların dunya borcu var hısseyı cıkartabıldıklerı yere kadar cıkartıp satıs yapacaklar sonra demede demeyın dostlar ytd değildir...8 tl den asagı satmam 1 ay ıcınde deprem felaket olmazsa tabıı ytd degıldır..halka arz ettıklerı hısseler borclarının yanında devede kulak kalır..

fnaa1972
04-12-2012, 22:43
içsel bilgiye ulaşabilecek konumdaki kişilerden Hakan Ateş 107.617 lot , Bora Böcügöz 34.438 lot almışlar..

ha sahi kim bu Hakan Ateş ile Bora Böcügöz ? bu isimleri duyan, bilen var mı acaba? :notr::notr::notr:

kurnaz22
04-12-2012, 22:45
facebooka baktım denızbankta çalışmış bora ıstanbulda yasıyor:)

fnaa1972
04-12-2012, 22:56
içsel bilgiye ulaşabilecek konumdaki kişilerden Hakan Ateş 107.617 lot , Bora Böcügöz 34.438 lot almışlar..

ha sahi kim bu Hakan Ateş ile Bora Böcügöz ? bu isimleri duyan, bilen var mı acaba? :notr::notr::notr:

Hakan Ateş denizbank'ı denizbank yapan genel müdür, Bora Böcügöz'de fon yönetimi grubu ve özel bankacılık grubu başkanı olabilir mi acaba? :wink::wink::wink:

ariakastr
04-12-2012, 22:58
2500 tane istedim 800 tane vermişler bu nasıl iş sıramgeldiyse ver hepsini yarım yamalak iş yapıyorlar.

1 milyon lot arz ediliyor ise, 3 milyon talep gelir ise herkese yaptıkları talebin 3 de 1 i kadar hisse verilir. Ben talebin çok fazla olacağını tahmin ediyordum, almayı düşündüğümün 4 katını yazdım. Aklımdaki rakkama yakın geldi. Yüksek talep olduğunu bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz arzlarda talep ettiğiniz kadar verilmeyeceğinide bilmeniz lazım.

proksimos
04-12-2012, 23:20

Hiç ders alınmaz... Gaz denilen şey açıklanacak gibi değil. İnsanlar önce alıp sonra araştırıyor... daha komiği var mı?

bak
05-12-2012, 06:58
Az kaldı bugün dananın kuyruğu kopacak.

mercek
05-12-2012, 08:46
yenilerde dikkat etmek gerekir.

kılıçali
05-12-2012, 08:48
açıldı mı şimdi ben ekranda göremiyorum. tmsn diye giriyorum açılmıyor

brissaa
05-12-2012, 08:53
4 - 4.02 fiyat

mercek
05-12-2012, 08:54
açıldı mı şimdi ben ekranda göremiyorum. tmsn diye giriyorum açılmıyor

canlı veriyi çık yeniden gir yoksa gelmez

kılıçali
05-12-2012, 08:57
Tavan açmadı mı

uvetr
05-12-2012, 09:01
derinlik koyabilen varmı acaba?

MedwiG
05-12-2012, 09:05
http://666kb.com/i/c9jxsinvihy11lnpd.gif
http://666kb.com/i/c9jxsocbc60e7jxoh.jpg

metoo
05-12-2012, 09:15
açılış dakikalarını degerlendırırsek çok dar marjda hareketler etmekte henuz.bakalım neler olacak

MedwiG
05-12-2012, 09:25
4.01'den sakin sakin yavaş yavaş yukarı geldi..

http://666kb.com/i/c9jyb6fpq31vvb39d.gif

popeye07
05-12-2012, 09:33
joın me payşalım lütfen

mercek
05-12-2012, 09:33
kademeler ne durumda

mtuncer52
05-12-2012, 09:42
k y paranoyak olur tabi son 2 yılda halka arzlara bakmak gerekir

nero2734
05-12-2012, 09:43
4.15'ten iyi satış yedi buraya kadar galiba yazık.

blue-22
05-12-2012, 09:44
hacim epey yüksek.olumlu mu acaba?

özgür piyale
05-12-2012, 09:49
1. olasılık :hacim fazla eğer olurda düşük ortalama ile tavan yaparlar ise ( ki ortalamayı istedikleri gibi ayarlayabilirler o konu onlara kalmış ) birkaç seans daha tavan serisi yapabilir.

2. olasılık : 4,10 üzeri bir seviyede yataya alabilir.

3. olasılık : amaçları mal yedirmek ise ozaman malı yedirip basarlar aşağıya

3 olasılıklı bir denklem bakalım ne olacak.

MedwiG
05-12-2012, 09:50
http://666kb.com/i/c9jyxp4sjjm7dlgld.gif
http://666kb.com/i/c9jyxur65wbw1fsqp.jpg

nero2734
05-12-2012, 09:59
1. olasılık :hacim fazla eğer olurda düşük ortalama ile tavan yaparlar ise ( ki ortalamayı istedikleri gibi ayarlayabilirler o konu onlara kalmış ) birkaç seans daha tavan serisi yapabilir.

2. olasılık : 4,10 üzeri bir seviyede yataya alabilir.

3. olasılık : amaçları mal yedirmek ise ozaman malı yedirip basarlar aşağıya

3 olasılıklı bir denklem bakalım ne olacak.

2.olasılık %100

skeptic1
05-12-2012, 10:06

Bu da demek oluyor ki iskontolu fiyat filan hikaye arkadaşlar, hem de değerleme tarihi ile endeksin ve emsal şirketin değeri bugün %10'dan fazla üzerine koymuşken bugünkü açılış ve şu anki fiyatlar beni yanıltmadı.
5 nolu yazıda fiyatın ucuz olmadığını belirtmiş ve 4.00'dan alıpta kazanmanın zor olduğunu yazmıştım. Ama gene söylüyorum inşallah borsa geri dönmez. ( 10 günün sonunda ne olacağını da merak ediyorum ).
Gerçek fiyatın 15 Aralık sonrası ortaya çıkacağını düşünüyorum..

özgür piyale
05-12-2012, 10:10
borsada iskontolu fiyat diye birşey yoktur arkadaşlar. ha vardır derler açın bakın bugüne kadar iskontolu fiyat uygulayan hisselerin ne durumda olduklarına. patrona maliyeti ne bu hisselerinde bize iskonto uygulayacak diye sormazlarmı adama :)))

bunu yazarken artmaz demiyorum artarda düşerde ama iskonto dedikleri laf koca bir yalan. şu arabaların indirimli kampanya fiyatı gibi yani şişir fiyatı sonra 8-10 bin tl indirim yaptık diye sat millete kim yerse artık :)))

MedwiG
05-12-2012, 10:17

2.olasılık %100

acele düşünmemek lazım.. daha yeni başladı hisse ve Kağıt alımda hemen fırlayıp gitmeyebilir biraz sabırla beklemek lazım bana göre..

TURKISHSFORCES
05-12-2012, 10:18
kademeleri verecek arkadaş var mı? al gülüm ver gülüm'e döndürdüler tahtayı şimdiden. Bakalım tahtada durum nasıl, bir görelim

MedwiG
05-12-2012, 10:25
kademeleri verecek arkadaş var mı? al gülüm ver gülüm'e döndürdüler tahtayı şimdiden. Bakalım tahtada durum nasıl, bir görelim

http://666kb.com/i/c9jztdym4gn3e42px.gif
http://666kb.com/i/c9jztkgtfw2wwpq6d.jpg

özgür piyale
05-12-2012, 10:30
hani bir laf vardır ya mutfakta birimi var diye. biri yazmış ben silmeden yada ben almadan 4,11 üstü yok diy. seans sonuna bakmak lazım. tahta sahipsiz değil ise bu rakamlarda durmaz önümüzdeki günlerde. ama aşağı ama yukarı :)

hemende verdin 4,08 e be oğlum daha karpuz kesecektik sana 4,30 üzerinde :)))

TURKISHSFORCES
05-12-2012, 10:40
http://666kb.com/i/c9jztdym4gn3e42px.gif
http://666kb.com/i/c9jztkgtfw2wwpq6d.jpg
Teşekkürler.. Bu haliyle bu tahta zor gider. sağlam alıcı çıkması lazım.. ilk günden su koydu amcalar.. 2.seans belirleyici olacak benim görüşüme göre..

özgür piyale
05-12-2012, 10:45
ilk eanstan belli etti iskontosunuda teşviklerinide. daha fazla izlemeye gerek yok sanırım en azından benim açımdan. kalanlara bol şans dilerim.

foton
05-12-2012, 10:48
degerleme raporuna göre ttrak a kıyasla yuzde8 iskontolu
yuzde8 icin ne diye risk alayım ki?
bu şirketi begeniyorsam gider ttrak alırım uste biraz daha verip...duzenli temettu veren pazar payı yuksek karlı bir şirket.ne oldugu belli.

iskontolu değil... özsermaye 153 milyon ödenmişi 115 neticede 2 liralık hisse 4 tl olarak arz edildi ama ilerisi için bazen risk almak gerekir.. TTRAKTÖR de 5 tl den arz olmuştu verdiği temettüllerin yanında işlem gördüğü rakamlar da dikey büyüme demek...

MedwiG
05-12-2012, 10:49
Teşekkürler.. Bu haliyle bu tahta zor gider. sağlam alıcı çıkması lazım.. ilk günden su koydu amcalar.. 2.seans belirleyici olacak benim görüşüme göre..

çok fazla talep geldiği söylendi.. bu yüzden o talep de istediklerini alamayanların alım yapacağını düşünüyordum.. ama öyle çok alım gelmedi şuan sadece 3.6milyon lot artıda kağıt..

lodosum
05-12-2012, 10:56
arkadaşlar dağıtılan kağıdın oranına baktınızmı %90 bireysel yatırımcılar, %10 kurumsal yatırımcılar yabancı yok, bireysel alıcının çok olduğu yerde kağıt yukarı gitmezki çünkü ky diye tabir ettiğimiz insanlar ilk seanstan satışa çıkarlar.Denizbankın günlük yaptığı alımlar belki yukarı cıkarır ama tavan zor olur gibi.

akdenizakdeniz
05-12-2012, 10:57
sabah 3 kat fazla talep var deniyordu!

lodosum
05-12-2012, 11:03
kilerede 3 kat fazla talep geldi ama hiç tavan yapmadı.daha sonra geldiği durumda ortada ben kilerede girdim ama ilk seansta yükselişte sattım hemen.burada aynısı oldu sattım yani,kombasana gireydik iyi olurdu.

taita-x
05-12-2012, 11:50
arkadaşlar dağıtılan kağıdın oranına baktınızmı %90 bireysel yatırımcılar, %10 kurumsal yatırımcılar yabancı yok, bireysel alıcının çok olduğu yerde kağıt yukarı gitmezki çünkü ky diye tabir ettiğimiz insanlar ilk seanstan satışa çıkarlar.Denizbankın günlük yaptığı alımlar belki yukarı cıkarır ama tavan zor olur gibi.

33milyon lotluk işlem miktarını ky mı yaptı yani? her kağıdın bir speği vardır... isterse bugun arz edilsin...

TRUST81
05-12-2012, 12:04
Borsaya yeni girmiş hisselerin hareketli olması kadar çok doğal bir şey yoktur.Benim tahminim bu hisseyle ilgili ilerki 1 yıl için olacak.Önce hisseyi bir parça aşşagı salarlar. 3lü seviyelere doğru,sonra üstüste tavanlarla ciddi bir ilgi çekme operasyonu yapılır ve ky kağıdı almak için hamle yapar.Kağıt bir daha yıllarca ulaşamayacağı değerleri görür, ky ye mal çakmayla üstüste tabanlar yapılır bir süre sonra arada bir tavan yapılır ama bu da sınırlı zamnalarda olur.Hisse düşüş trendine girer ve ufak ufak aşağıya salınır.Kağıdın yerini bulması 1 yıla aşkın süre alır.

Yukarıda yazmış olduğum senaryo borsaya yeni girmiş çoğu hissede görünen olaydır.Yazdıklarım kesinlikle YTD....Bol şans (bu hissede şu an için söylenecek en uygun kelimeler bunlar herhalde...)

çınar33
05-12-2012, 12:10
Borsaya yeni girmiş hisselerin hareketli olması kadar çok doğal bir şey yoktur.Benim tahminim bu hisseyle ilgili ilerki 1 yıl için olacak.Önce hisseyi bir parça aşşagı salarlar. 3lü seviyelere doğru,sonra üstüste tavanlarla ciddi bir ilgi çekme operasyonu yapılır ve ky kağıdı almak için hamle yapar.Kağıt bir daha yıllarca ulaşamayacağı değerleri görür, ky ye mal çakmayla üstüste tabanlar yapılır bir süre sonra arada bir tavan yapılır ama bu da sınırlı zamnalarda olur.Hisse düşüş trendine girer ve ufak ufak aşağıya salınır.Kağıdın yerini bulması 1 yıla aşkın süre alır.

Yukarıda yazmış olduğum senaryo borsaya yeni girmiş çoğu hissede görünen olaydır.Yazdıklarım kesinlikle YTD....Bol şans (bu hissede şu an için söylenecek en uygun kelimeler bunlar herhalde...)

Asaletsiz bir hisse olduğunu kanıtladı. sabah 4000 lot 4,13 ten alış yaptım. 4,11 den sattım. Kademelerde çok lot var. Bence K.Y. cıya 4 ten satıldı. Spek lere 2,50-3 arası verilmiştir.

akdenizakdeniz
05-12-2012, 12:22
33milyon lotluk işlem miktarını ky mı yaptı yani? her kağıdın bir speği vardır... isterse bugun arz edilsin...

adam 3 kat fazla talep geldi diyor.siz bu kadar islemi ky mi yapdi diyorsunuz.uzgunum ama siz ky daki potansiyelin farkina varamamissiniz.ort adam basi 20bin lira koysa.100 kisi 2mi tl yapar.talebe gore kac yatirimci oldugunu siz dusunun.

taita-x
05-12-2012, 12:32
adam 3 kat fazla talep geldi diyor.siz bu kadar islemi ky mi yapdi diyorsunuz.uzgunum ama siz ky daki potansiyelin farkina varamamissiniz.ort adam basi 20bin lira koysa.100 kisi 2mi tl yapar.talebe gore kac yatirimci oldugunu siz dusunun.

Eğer bu işlemler ky ise valla hellal olsun derim... çok bilinçli işlemler yapıyor gerçekten ky... kademeleri anında doldurup aşağı yukarı yapıyor...

lodosum
05-12-2012, 12:42
Arkadaşlar ky sabırsızdır kağıdı çok tutmaz çok kynin olduğu yerlerdede hisse alıp başını gitmez bu işin kuralı bu benim kanaatimce isteyen istediğini düşünebilir ama gerçekler ortaya çıkar daha sonraki aşamada daha iyi seviyelere gelir mi oda bilançoya bağlı.

lodosum
05-12-2012, 12:43
32.000.000 hacimin sadece alış olduğunu düşünmüyorsunuzdur herhalde. Herkese bol kazançlar dilerim.

abcde
05-12-2012, 12:45
herkes neyi düşünüyor, %10 tavan yaparsa malı veririm değil mi peki gerçekten öyle mi olacak bonus mevzusu varken şirket alım yapacağım derken bugün tavan yapar mı spek yerine koyalım kendimizi o kadar malı kafasına yiyecek durduk yere, bonus işi karıştırdı, onun dışında hükümete yakın olması birde düşündürücü yani borsadan para kazanmalılar vede kazanacaklar zamanlamasını göreceğiz izlemeye devam...

MedwiG
05-12-2012, 13:04
32.000.000 hacimin sadece alış olduğunu düşünmüyorsunuzdur herhalde. Herkese bol kazançlar dilerim.

Alış : 18,292,338
Satış : 14,581,390

bu kadar işlemi halka arzda talep edipte istediği kadar gelmeyenler de almış olabilir..

yukselc
05-12-2012, 13:11
https://secure.********/645-477-123

foton
05-12-2012, 13:21
https://secure.********/645-477-123

Sn yukselc sizi TTRAKTÖR deki olumlu objektif yorum ve paylaşımlarınızdan biliyoruz... TTRAKTÖTLE kıyasladığınızda gelecek için halihazırdaki donelerele ne görüyorsunuz?

bilalx
05-12-2012, 14:40
Yeni arzda bende bir miktar olayım dedim.4.05 le aranızdayım..Hayırlısı olması dileğiyle...

manidar
05-12-2012, 15:46
TTRAK Özkaynaklar 611,769,691 tl, Ödenmiş Sermaye 53,369,000 tl, TOPLAM KAYNAKLAR 1,270,229,295 tl , öz kaynak/ ödenmiş semaye oranına göre 4 katı , TOPLAM KAYNAKLAR / Ödenmiş Sermaye oranına göre 2 katına işlem görüyor, aynı orantılara göre; TMSN 6 tl olabilir.

engineer_06
05-12-2012, 16:03
TTRAK Özkaynaklar 611,769,691 tl, Ödenmiş Sermaye 53,369,000 tl, TOPLAM KAYNAKLAR 1,270,229,295 tl , öz kaynak/ ödenmiş semaye oranına göre 4 katı , TOPLAM KAYNAKLAR / Ödenmiş Sermaye oranına göre 2 katına işlem görüyor, aynı orantılara göre; TMSN 6 tl olabilir.

Birde F/K oranına bakın derim;
Ttrak: 9.71
Tmsn: 21
Bu da negatif bakış açısı...

hamdi bey
05-12-2012, 17:58
Ben uzun vadede bir otomotiv sektörü olduğu için iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum,kısa vadede ani düşüşler ve tavan gidişleri muhakkak olacaktır,tabi koç grubunun türk traktörü gibi güven ortamı oluşturur mu bilinmez,gene en büyük öğretmen zaman bize gösterecek durumu.

tmttu
05-12-2012, 18:51
Turk Traktör ve Tumosani karsiliastirirken anlik rasyolardan haric ileri projeksiyonlarin da neler olabilecegine bakmak, arastirmak gerekir.

Tumosan'in 2008 senesinde pazar payi yuzde 7'den, bugunki yuzde 15'e gelmis. Bu bir basari. Bu surede pazar payini Turk Traktör ve Tumosan, buyuk bir kismini piyasadan bosalan Uzel'den aldi. Tumosan'in, kapanmadan önce pazar payi yuzde 45e ulasan Uzelin pazar payina olmasa da, 3-5 senede yuzde 30'a ulasacabilecegini dusunuyorum. Önemli olan kalite, dogru yönetim ve servis agi. Fiyatlama olarak ciftcinin ihtiyaclarini karsiliyor. ihracati da her sene artiyor. ic pazarda Turk Traktörun pazar payinin bugunku yuzde 47'lerden dusecegini dusunuyorum.
Basarisini yatirimciyla paylasir, temettu dagitir mi bilemem.

Ytd

manidar
05-12-2012, 19:13
Albayraklar , anladığım kadarıyla sn.başbakanın dünürleri ve akrabaları. Yani 2023 vizyonu bu şirkete neler kazandırır.

sebetra
05-12-2012, 19:24
şu 10 günlük 2 milyon lot alım girişi olmasa BİMEKS faciası gibi olacağı kesinmiş. Bimeksin halka arzına katılmış ve sadece %1 karla 3 gün sonra ayrılmıştım şimdi yarı fiyatında sürünüyor.
Bu kağıt uyuzz gibi 2 mil lotun dibine yapışıp ayrılmayacak anlaşılan. Şirket değerlemesinden sonra borsa %8-10 civarı pirim yaptı. En azından bugünü 4.10 üzeri kapatmalıydı. 10 güne bunlar millete geçirecekler anlaşılan en geç haftaya cuma kaçmak lazım. Bide 3 kat talepten bahsediliyor hikaaaaaaaaayeeee kardeşim. 3 katlık talepte bulunan alicılar 2 kademe içinmi alımdan vazgeçti peh.. Kimbilir ne dolaplar dönüyor........

foton
05-12-2012, 20:27
Turk Traktör ve Tumosani karsiliastirirken anlik rasyolardan haric ileri projeksiyonlarin da neler olabilecegine bakmak, arastirmak gerekir.

Tumosan'in 2008 senesinde pazar payi yuzde 7'den, bugunki yuzde 15'e gelmis. Bu bir basari. Bu surede pazar payini Turk Traktör ve Tumosan, buyuk bir kismini piyasadan bosalan Uzel'den aldi. Tumosan'in, kapanmadan önce pazar payi yuzde 45e ulasan Uzelin pazar payina olmasa da, 3-5 senede yuzde 30'a ulasacabilecegini dusunuyorum. Önemli olan kalite, dogru yönetim ve servis agi. Fiyatlama olarak ciftcinin ihtiyaclarini karsiliyor. ihracati da her sene artiyor. ic pazarda Turk Traktörun pazar payinin bugunku yuzde 47'lerden dusecegini dusunuyorum.
Basarisini yatirimciyla paylasir, temettu dagitir mi bilemem.

Ytd

Hım tşk. benzer düşünüyorum.

Hamsilos
05-12-2012, 20:27
Birinci gunü hiç alım yapmadan kapadılar. Kaldı 18 milyon lotluk Alis emri. 12 milyon lot artık kesin piyasa Mali.

ENGİN03
05-12-2012, 23:00
ttrak özkaynaklar 611,769,691 tl, ödenmiş sermaye 53,369,000 tl, toplam kaynaklar 1,270,229,295 tl , öz kaynak/ ödenmiş semaye oranına göre 4 katı , toplam kaynaklar / ödenmiş sermaye oranına göre 2 katına işlem görüyor, aynı orantılara göre; tmsn 6 tl olabilir.

ttrakla bunu karşılaştırmak abesle iştigaldir..
Aslanla akçansa karşılaştırılır mı?
Tüpraşla petkim ?
Froto ile karsan ?

Koray 3448
06-12-2012, 07:10
Uzun vadede iyi yerlere geleceğini sanıyorum ancak öncesinde ne olur kimse bilemez ...

Azurit
06-12-2012, 07:41

IMKB'de halka arzdan hisse almak, deyim yerindeyse çıplak elle ateşten kestaneyi almaya benzer ve son derece yanlıştır. Eliniz yanar. Çünkü yapılan arzlar bir iki istisna dışında, para yatıranların soyulmasıyla sonuçlanmıştır. Son bir yıl içinde yapılan arzlar bunun somut kanıtıdır. "Gelen talep" konusu ve "iskontolu satış" da bu arzlarda çokça kullanılan ve kulak ardı edilmesi gereken bir masaldır. En çarpıcı örnek KLGYO'nun halka arzıdır. Orada gelen talep güya "10 katıydı" ve "%54 iskontolu" arz ediliyordu. Hisse halka arz edildiğinden bu yana hiç yükselmediği gibi arzdan alanlar yatırdıkları paranın %61'ini kaybettiler. Aradan geçen bir yıldan fazla zaman, alternatif getiri ve IMKB'deki %42 yukselis isin cabası.

Halka arzlara katılmayan birisi olarak, önerim, halka arzedilecek bir hisseyle ilgileniyorsanız bırakın almayın ve bekleyin, mutlaka IMKB onun gerçek değerini üstelik de en kısa sürede belirleyecektir. İşte o zaman halen almak istiyorsanız üstelik istemediğiniz kadar alabilirsiniz. Böylelikle soyulmaktan kurtulup, kenidinize daha az riskli bir kazanç kapısı yaratmış olursunuz.:yes:

İşlem görmeden önce yazdığım yukarıdaki mesajda, 10 günlük destek duyurusu henüz yapılmadığından geç kaldığımı düşünüyordum. Son durumda yazı, on günlük desteğin sonuna kadar geçerlidir ve Tümosan'a orta-uzun vadeli yatırım için destek sonrasında hissenin hareketi mutlaka en az 1 hafta izlenmelidir.

mercek
06-12-2012, 09:45
yeşiller faso fiso çıktı bu adamların dini, imanı halkı sögüşlemek bu yenileri borsaya sokan spk yönetimi degişmeden borsadan ky kar edemez hep zarar eder tırışka hisselerle doldurdular borsayı.

abcde
06-12-2012, 10:47
bişey olmaz kombasanı vatan savunur gibi savunanlar var, 450 şirketten en son gelen 150 tanesi çer çöp ne kadar zararda şirket varsa, patronun paraya ihtiyacı var gel açıl borsaya ky itele gitsin mantığını çok ama çok güzel işlettiler.
endek 76.000 dilekolay ama gel gör ki giden kağıt dersen yok herkes zararda o zaman bunun adı yabancı kime isterse ona koyar :)) vaziyet bu arada şansına giripte ekmek yakalayan varsa da şanstır gerisi budur.

akdenizakdeniz
06-12-2012, 12:14
tamam spk suclu!ama hicmi kurbanin sucu yok?biz ky lar bunlara prim vermesek girmesek halka arzlara dandik sirketlere bu pala biyikli amcalarin borclarini odemek icin yarismasak bunlar olmazdi.yok avansmis bonusmus!bunlar binmicegi eseke yem verirmi dersiniz

akrepahmet
06-12-2012, 12:26
İstihbarat ile mi çalışıyor bu albayrak
Bir abimizle konuştum istihbarat işi ile uğraşıyor halka arz var tumosan dedim ;

Ben onların çeklerini bile almıyorum sakın bulaşma dedi bilgilerinize arkadaşlar.Ama burası ımkb ne olacağı bellı olmaz tabi.

ytd.

xumags
06-12-2012, 13:47
sizi goren de 4 tlden aldınız ıkıncı gun 3,50 oldu olur sanar :) gunlukcuysen satsaydın 4,15 den dıılsen zararda dıılsın suan 4,01 bu nedır ya :)

engineer_06
06-12-2012, 15:38
4.01 den kar satısı yapılıyor ( 4 tan alanlar kar etti bayagı) yarın 4 ün altına da inerse sasmam. "Halka arz seferbirliğinin" ismi bence "halka arz rezilliği" olsun. Devlet arzı dışında hepsi yalan.Bkz halkbank. hani 3 kat talep gelmişti. yalan dolan hersey...

brissaa
06-12-2012, 15:58
Buradaki sıkıntı Denizbank'ın 10 gün süreyle günlük 2 milyon lot 4 tl den alış girmesi

4.01 den kar satısı yapılıyor ( 4 tan alanlar kar etti bayagı) yarın 4 ün altına da inerse sasmam. "Halka arz seferbirliğinin" ismi bence "halka arz rezilliği" olsun. Devlet arzı dışında hepsi yalan.Bkz halkbank. hani 3 kat talep gelmişti. yalan dolan hersey...

cengizhann
06-12-2012, 16:11
bişey olmaz kombasanı vatan savunur gibi savunanlar var, 450 şirketten en son gelen 150 tanesi çer çöp ne kadar zararda şirket varsa, patronun paraya ihtiyacı var gel açıl borsaya ky itele gitsin mantığını çok ama çok güzel işlettiler.
endek 76.000 dilekolay ama gel gör ki giden kağıt dersen yok herkes zararda o zaman bunun adı yabancı kime isterse ona koyar :)) vaziyet bu arada şansına giripte ekmek yakalayan varsa da şanstır gerisi budur.

Haklısın Arkadaşım,Son Derece haklısın yazdıklarında,Endeks 76.000 gelmiş fakat herkes kan ağlıyor şöyle zarardayım böyle zarardayım,Fakat durumu bu hale getiren Herkese Haram zıkkım olsun bizlerden Aldıkları Üç Kuruşu Helal Etmiyorum Benim Hakkımı Yiyenlere.SPK'yada Yazıklar Olsun.

MedwiG
06-12-2012, 16:28
KAP'a gönderilen Hisse Alımı içeren Özel Durum Açıklaması :

http://666kb.com/i/c9l9hxg4f1h7x8v7g.jpg
http://666kb.com/i/c9l9idvyzrxwyqxa4.jpg

MedwiG
06-12-2012, 17:27
Kap : Denız yatırım menkul kıymetler a.s. / [tmsn] ozel durum acıklaması (genel) 06.12.2012 18:17:37

ozel durum acıklaması (genel)
---------------------------------------------------------------------------------------------

yapılan acıklama duzeltme mı? : Hayır
ozet bılgı : Tmsn pay alımı

konu: Tmsn pay alımı

acıklanacak ozel durum/durumlar:

Tumosan motor ve traktor sanayı a.s.`nın halka arz ızahnamesı madde 9.39 halka arz tesvıklerı uyarınca gunluk alım emrı taahhudu cercevesınde ereglı tekstıl turızm sanayı ve tıcaret a.s. Tarafından 06/12/2012 tarıhınde 4 tl bırım pay fıyatından 1.649.063 adetlık tmsn pay alımı yapılmıstır.

|

skeptic1
06-12-2012, 19:33
Endeksin geldiği son değer aşağı yukarı (İMKB100= 71000-72000 ve TTRAK= 43.00 civarı) varsayılarak hesaplanmış bir değerleme fiyatı söz konusu ki bende fiyatın yüksek tutulduğunu düşünüyorum.

Fiyat tespitinde Değerleme İNA ve Piyasa Çarpanlarına göre hesaplanarak ortaya çıkan değerler, ben gerçek fiyatın NAD hesaplaması yapılmadan ortaya çıkacağına inanmıyorum. neden bu hesaplama yönteminin gözardı edildiğini merak ediyorum.

Saygılarımla..

Arkadaşlar alıntı yaptığım yazıyı arz başlamadan yazmıştım ve fiyatın yüksek olduğu konusunda düşüncelerimi dile getirmiştim, şimdi buradan SPK'ya seslenmek istiyorum;

Görevinizin hakkını verin ve yeni yapılacak halka arzlarda Fiyat Tespit Raporlarının doğru dürüst bir şekilde hazırlanmasını, değerlemelerin hakkaniyete uygun olmasını temin edecek düzenlemeler yaparak bunu mecburi bir hale getirin. Yeter artık k.y. yolunacak kaz olmamalı..

lodosum
06-12-2012, 20:47
deniz yatırım hisseye baskı yapıyor 10 gunluk taahutten sonra durumuna bakmak gerekir deniz yatırım 10 gun boyunca 4 tl fiyatın altına indirmez cokta yukarı goturmez gibi.

sebetra
06-12-2012, 22:05
Tumosandan açıklama:
3 kat taleple bizi onurlandıran sevgili yatırımcıların sevgi ve saygısına layık olabilmek için,
Hissemizi satın alamayan değerli 2 katlık vatandaşları da üzmemek adına;
bir süre hisseyi totosundan 4.00 a yapıştırdık
onlarada geç... pardon sevindirmek ve ailemize katmak istiyoruz. Hade gene iyisiniz hade bekleyoz onlarda alsın gemi kalçak
:he::he::halayci::halay:(dibe doğru=))

aytek3501
06-12-2012, 22:13
http://haber.mynet.com/spkda-son-dak...666118-guncel/

engineer_06
07-12-2012, 08:33
Tumosandan açıklama:
3 kat taleple bizi onurlandıran sevgili yatırımcıların sevgi ve saygısına layık olabilmek için,
onlarada geç... pardon sevindirmek ve ailemize katmak istiyoruz. Hade gene iyisiniz hade bekleyoz onlarda alsın gemi kalçak

Sabah sabah güldürdünüz beni, ellerinize sağlık...

platen
07-12-2012, 14:58
merhaba,
kademe gönderebilen var mı

engineer_06
07-12-2012, 15:15
Tumosandan açıklama:

Bence pişman olanlar için 3.98 den son bir fırsat daha verdiler. Bunu kaçırmayın...

abcde
07-12-2012, 15:18
almayanı döverler ha ona göre burası IMKB aman ne rakamlar görülür daha :)

MedwiG
07-12-2012, 15:27
merhaba,
kademe gönderebilen var mı

http://666kb.com/i/c9m8h5osv02zpdh4s.gif
http://666kb.com/i/c9m8he67r5pvmwt18.jpg

bak
07-12-2012, 16:59
satılıyor da satılmaya sonuçta birileride topluyor kim alıyor

bilalx
07-12-2012, 21:43
***TMSN***DENİZ YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

Konu: TMSN pay alımı
Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.'nin halka arz izahnamesi Madde 9.39 Halka Arz Teşvikleri uyarınca Günlük Alım Emri Taahhüdü çerçevesinde Ereğli Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 07/12/2012 tarihinde 4 TL birim pay fiyatından 2.000.000 adetlik TMSN pay alımı yapılmıştır.
IMKB

bilalx
07-12-2012, 21:47
3 günde pek fazla dalgalanma olmadığı için hissenin ilk hareketlerini şimdilik olumlu görüyorum.Bununla birlikte bu dar bant hareketlerinin kuluçka dönemi toplanma hareketi olabileceğini şahsen düşünmekteyim.Attık göle bir olta bekliyoruz.Hayırlısı olsun bakalım..
Hayırlı haftasonları...

akdenizakdeniz
07-12-2012, 22:38
satılıyor da satılmaya sonuçta birileride topluyor kim alıyor

su laflari ne zaman duysam birileri topluyor,bu kadar mali ky alamaz vb.sonunda gordugum manzara hep ayni..malesef husran..

bak
08-12-2012, 05:26
Doğru söylüyorsun ky hep hüsran da zaten.

swing
08-12-2012, 14:32
Halka arzdan alan türklerin sabırsız olduğu bilindiği için beyaz türkler onların birbiriyle kavgasının sonuçlanmasını bekliyorlardır. Bence kavga uzun sürer. Nasıl olsa halka arzdan alanların en az yarısı dökülecek kimsenin acele etmesine gerek yok. 10 gün sonra patronlar zaten hisselerin en az yarısını geri almış olurlar. Geri kalan yarısı ile de piyasa oynar. ama fiyatın yükselmesi için yılsonu ve 2013 bilançoları iyi gelmesi lazım, beyaz türkler türktrak varken neden tümosan alsın ki. almaları için farklı birşeyler olması lazım.
al-sat tut değildir

foton
08-12-2012, 19:05
Halka arzdan alan türklerin sabırsız olduğu bilindiği için beyaz türkler onların birbiriyle kavgasının sonuçlanmasını bekliyorlardır. Bence kavga uzun sürer. Nasıl olsa halka arzdan alanların en az yarısı dökülecek kimsenin acele etmesine gerek yok. 10 gün sonra patronlar zaten hisselerin en az yarısını geri almış olurlar. Geri kalan yarısı ile de piyasa oynar. ama fiyatın yükselmesi için yılsonu ve 2013 bilançoları iyi gelmesi lazım, beyaz türkler türktrak varken neden tümosan alsın ki. almaları için farklı birşeyler olması lazım.
al-sat tut değildir

Şu an için fiyat biraz pahalı gelebilir, ancak; %17 piyasa payı azımsanacak bir rakam değil... bir iki haftalık düşünmemek gerek... TTRAKTÖR arzı da 5 tl ve o günün şartlarında oldukça pahalıydı, ancak bugün pahalı olan TMSN seneye çok ucuz kalabilir.

Hisseci 34
08-12-2012, 21:54
ttrakla bunu karşılaştırmak abesle iştigaldir..
Aslanla akçansa karşılaştırılır mı?
Tüpraşla petkim ?
Froto ile karsan ?

Olayı çözmüşşünüz.

ereglili
09-12-2012, 08:41
Tam bir komedi!!

Ankaradakiler bizi okuyor mu ne!
Şimdi de inceleme başlatın bakayım. Kim nedir kimdir, neyi var neyi yok, nereden bulmuş!

foton
09-12-2012, 12:08
http://www.gedik.com/hisse/mali_tablolar.aspx?id=MT&id=MT&hisseid=TMSN

genel bir inceleme yapabilirsiniz...

ÜRETİM
Ürün ve Hizmetler

TÜMOSAN, dizel motor ve traktör üretimi, pazarlama ve satışı ile müşterilerine etkin satış sonrası hizmet sunmaktadır.TÜMOSAN tarafından üretilen dizel motorlar, Türkiye ve yurt dışındaki müşterileri tarafından traktör, jeneratör, otomotiv, temizlik ekipmanları ve deniz araçları üretiminde kullanılmaktadır.

Pazarlama

TÜMOSAN,ürünlerini yurt içinde ve yurtdışında kurmuş olduğu bayilikler aracılığı pazarlamakta olup,pazarlama teşkilat merkezi İSTANBUL'da bulunmaktadır.

Üretim

TÜMOSAN, dizel motor ve traktör fabrikası KONYA'da bulunmaktadır. Üretim tesisleri 1 600 000 m2 alan üzerine kurulmuş olan 93.000 m2 kapalı alan içerisinde faaliyet göstermektedir.

TÜMOSAN için üretim yapan yan sanayi firmaları TÜRKİYE'de KONYA, BURSA, ANKARA, İZMİR,BALIKESİR ve KAYSERİ'de ve yurtdışında üretim yapan firmalar ise ALMANYA, İTALYA, BELÇİKA, DANİMARKA, İRAN ve HİNDİSTAN'da bulunmaktadır.

Üretim Kapasitesi

TÜMOSAN, tek vardiyada 25.000 adet dizel motor ve 15.000 adet traktör üretim kapasitesine sahiptir.

AR-GE

TÜMOSAN,ürünlerinde müşteri memnuniyetini artırmak,üretim maliyetlerini azaltmak,uygulanabilir yeni teknolojileri ürünlerinde kullanmak amacıyla araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önemli kaynak ayırmakta ve özel önem vermektedir.Fabrika,bünyesinde bulundurduğu mühendislik organizasyonu aracılığı ile üretilen motor ve traktörlere ilişkin modernizasyon ve geliştirme çalışmalarını yapmaktadır.Araştırma ve geliştirme çalışmaları,İSTANBUL merkezli olarak sürdürülmektedir.

Teknoloji

TÜMOSAN,müşterilerine mükemmel ürünler ve hizmet sunabilmek amacıyla en son teknolojik gelişmeleri üretiminde kullanmak ve tüm çalışmalarında güncel ve kabul görmüş bilgi işlem yazılımlarından faydalanmak için yatırımdan kaçınmamaktadır.Yeni ürünlerin geliştirilmesinde,prototip ürünler sanal ortamda oluşturularak seri üretime kısa zamanda geçilmesi sağlanabilmektedir.

şirketin web sitesinden alıntıdır...

ytd olamaz

kapasite konusunda ilk sayfalarda 45 000 adet uretim kapatisesinin yanında 75 000 adet motor bloğu üretimi yazmaktadır...

muratmilan
09-12-2012, 13:42
Şu an için fiyat biraz pahalı gelebilir, ancak; %17 piyasa payı azımsanacak bir rakam değil... bir iki haftalık düşünmemek gerek... TTRAKTÖR arzı da 5 tl ve o günün şartlarında oldukça pahalıydı, ancak bugün pahalı olan TMSN seneye çok ucuz kalabilir.

O halde bugün pahalı olduğunu kabul ediyorsunuz. Seneye ucuz kalabilirse ucuz kalabildiğinde alalım o zaman biz de diil mi? Pahalı iken niye alalım, evet evet bence de :)
Saygıyla...

muratmilan
09-12-2012, 13:43
su laflari ne zaman duysam birileri topluyor,bu kadar mali ky alamaz vb.sonunda gordugum manzara hep ayni..malesef husran..

akdeniz çok doğru bir tespit, katılmamak elde değil.
Saygıyla...

muratmilan
09-12-2012, 13:55
http://c1212.hizliresim.com/14/9/gr3w8.jpg

Seans gidişat. Düşüş kanalına mı girmiş ne

nicome
09-12-2012, 15:27

ttrak halka arzı 5 tl degil 8 tl den yapılmıştı sonra 5 tl ye düştü

foton
09-12-2012, 16:48
O halde bugün pahalı olduğunu kabul ediyorsunuz. Seneye ucuz kalabilirse ucuz kalabildiğinde alalım o zaman biz de diil mi? Pahalı iken niye alalım, evet evet bence de :)
Saygıyla...

kesinlikle pahalı tam rakamını söyleyeyim 1,7 tl dir...ancak,2009 2010, berbat bir performans sergileyen şirket 2011 çok başarılı bir ivme yakalamış, 2012 yılı 9 aylık satışlar açısından iyi geçsede maliyetlerin yüksekliğinden ancak 20 mil. kar açıklayabilmiş.. sene sonu bu rakam 30 mil. karları bulursa sevinelim...

çok farklı güçlerde dizel motorlar üreten firma ilerisi için Türktraktörün % 45 lik oranından müşteri kapabilirse, başka bir deyişle %17 denen oranını 25 lere kadar çıkarabilirse... o zaman şık yerelere gidebilir...

tüm yazdıklarımı ytd olarak algılamayın, sadece görüşten ibarettir.

onat
09-12-2012, 16:49
2 şer milyon lot geri alıyorlar
halka arz daha sora yapılacak 10 günlük süre bittikten sonra

ALPEREN1071
09-12-2012, 20:35
Dün TBMM Genel Kurulu’nda Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı hakkında yapmış olduğumuz konuşmada; bugüne kadar izinsiz veya usulsüz halka arz suçunu işleyip vatandaşımızdan milyarlarca Türk lirasını toplayanlar hakkında neler yapıldığını, işlenen suçla elde edilen menfaatin suçlulardan geri alınıp holding zede vatandaşlarımıza ödenip ödenmediğini sorguladık. AKP yeni bir tasarı hazırlamasına rağmen, holding zede vatandaşlarımızın mağduriyetini giderememiştir.
Diğer yandan; İzmir'e kazandırılması için geçmişte bizlerin de dâhil olduğu ve birçok kişinin özverili ve meşakkatli çalışmaları sonucunda İzmir’e ilk kez kazandırılan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) İzmir’den alınıp, İstanbul’a götürülmesini eleştirerek, AKP’nin İzmir’e yapmış olduğu bu haksız ve sorumsuz davranışın sebebini öğrenmek istedik. Ancak gördük ki; AKP İzmir Milletvekilleri dahi bu duruma sessiz kalmışlardır. Oysa İzmir onlara, bu güzide değerlerinin yok olmasına seyirci kalmaları için oy vermedi.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın son iki yılda yapmış olduğu 51 adet halka arzlar sürekli başarısız olmuştur. Halka arz edilen 51 şirketin halka arz toplam tutarı 1 milyar 820 milyon Türk lirasıdır. 31 şirket halka arz olalı bir yıl geçmiş, 24 şirketin değeri düşmüş ve ortalama kayıp yüzde 37'yi bulmuştur. 13 şirketin değerinin bugüne kadar halka arz fiyatının üzerine hiç çıkmaması da çok enteresan bir durumdur. İMKB gibi prestiji yüksek olduğu iddia edilen bir borsa için de oldukça güven kırıcı rakamlardır. VOB’u İMKB’nin bünyesine katarak, mevcut hantallığı gidermek isteyenleri İzmir affetmeyecektir.
TBMM Genel Kurulu’nda İzmir’in sorunlarını, AKP’nin İzmir’e ve İzmirlilere karşı olumsuz girişimlerini dile getirmeye devam edeceğiz.
MHP İzmir Milletvekili,Eski sanayi ve ticaret bakanı,ve Türkiye'nin en önemli ilk 10 EKONOMİSTLERİN DEN biri sayın Ahmet Kenan Tanrıkulu Keşke şu hükümetdekiler de sizin kadar duyarlı olsalar BU KADAR KY OLMAZDI Şimdi heralde.Sağ olun var olun emeğinize sağlık sayın vekilim...

foton
10-12-2012, 10:46
http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?bastip=islem&hisse=TMSNEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=dblSon&by=desc

inatçı
10-12-2012, 11:10
kesinlikle pahalı tam rakamını söyleyeyim 1,7 tl dir...ancak,2009 2010, berbat bir performans sergileyen şirket 2011 çok başarılı bir ivme yakalamış, 2012 yılı 9 aylık satışlar açısından iyi geçsede maliyetlerin yüksekliğinden ancak 20 mil. kar açıklayabilmiş.. sene sonu bu rakam 30 mil. karları bulursa sevinelim...

çok farklı güçlerde dizel motorlar üreten firma ilerisi için Türktraktörün % 45 lik oranından müşteri kapabilirse, başka bir deyişle %17 denen oranını 25 lere kadar çıkarabilirse... o zaman şık yerelere gidebilir...

tüm yazdıklarımı ytd olarak algılamayın, sadece görüşten ibarettir.

mevcut hali ile türk traktör daha cazip.bunun fk sı 20 civarı onunki 10 civarı.yarı yarıya.ilerde kar ve pazar payı artarmı bilmem ozaman durum değişir mevcut hal bu.

4 ün altına düşmesi 10 günlük 4 te 2 milyon alım emri girecekler perşembeye doğru dolacak süre bugün 2 milyonu piyasa iade edince fiyat 4 ten aşağı geldi.

yat.tav.değil.

yat.tav.değil

Koray 3448
11-12-2012, 07:42
İlk arz'daki 4 liralık fiyatta F/K'nın 20 olması düşündürücü ...

bak
12-12-2012, 23:23
kaderine mi terk edildin traktör 4 4lük kağıtmışsın .

foton
13-12-2012, 09:06
12 Aralık 2012 18:00
***TMSN***DENİZ YATIRIM MENKUL KIYMETLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )
11 Aralık 2012 17:57
10 Aralık 2012 17:52
07 Aralık 2012 17:48
06 Aralık 2012 18:17
06 Aralık 2012 17:22
***TMSN***İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Hisse Alım Satım Bildirimi )
05 Aralık 2012 15:04
***TMSN***TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş.( Şirket Genel Bilgi Formu )

Ereğli tekstil her gün aynı seviyeden alıcı olarak gözüküyor... bakalım sonu nereye varacak

inatçı
13-12-2012, 09:44
piyasaya verdikleri tüm lotları geri aldılar nerede ise.başarısız bir arz.nedeni basit marka değeri olmayan bir tümosan ama marka değeri olan türk traktör var ortada ve marka değeri olmayan tümosan daha pahalı.başarısızlığın nedeni bu.

hamdi bey
13-12-2012, 12:09
ne düşüyor ne de çıkıyor,ne iş?

cappy
13-12-2012, 13:08
oyle kolay kolay artık halka arz yapamazlar,mıllet uyandı, zaten onun ıcın tv de bas bas bagırıyorlar ky gelsın dıye
nah gelır

minerte
13-12-2012, 18:36
halka arz ettiğin hisseyi arz fiyatından geri alacaksan ne anladım ben bu işten

ALEMDARR
13-12-2012, 22:19
ne yapmaya çalışıyo bunlar ya fiyat bi adım ilerlemiyor 4.00da çakıldı kaldı

Halil64
14-12-2012, 06:39
halka arz ettiğin hisseyi arz fiyatından geri alacaksan ne anladım ben bu işten

Verdikleri sözü tutmuş oluyorlar.

Ya da ilk anda büyük ortaklar satma, halka arzı fırsat bilme yerine şirketlerini destekliyorlar diyorlar.

bak
15-12-2012, 08:50
Alımlarda bu hafta bitti yanılmıyorsam kaldık baş başa .........

foton
15-12-2012, 13:11
alımlar bittiyle ileri geri dönemleri başlar o zaman

manidar
16-12-2012, 20:37
Alımlarda bu hafta bitti yanılmıyorsam kaldık baş başa .........

alımlar 10 günlük süre içindi. ilk işlem günü 05 aralık olduğuna göre 10 işlem gününün süresi 18 aralıkta dolacak. 19 aralık destek alımı yapılmayacak. ayrıca , öğrendiğime göre şirketi halka açmalarının sebebi borç kapamak değil, yurtdışı yatırımcıya daha kolay satmakmış.

sarikanat
16-12-2012, 22:48
halka arzdan ilk defa hısse aldım sabrım kalmadı sattım 2 mılyon 10 gün garantiye ragmen kagıt yükselemedi on günüm boşa gitti sattıgım kagıt yükseldi bidahamı halka arz töbe dini hassasiyetimden dolayı her kagıdı alamıyorum ama şunu ögrendim islami kuruluşlar borsa işini beceremiyorlar bu kagıdı almamdaki sebep cio sunun eski müsiad başkanının olmasıydı tanıdıgım kadarıyla dürüs t cok temiz bir adam allah kalbinize göre versin hoşca kalın.

anatolian bank
16-12-2012, 23:45
4.00 liraya çakılı kalmış. kımıldatmıyorlar. peki o destek alımları mı veya her neyse, o iş bitince aşağı mı hareket edecek yoksa yukarı mı? kişisel görüşüm aşağı sarkacağı yönünde. fikri olan paylaşırsa sevinirim. bir de alımların mantığını çok anlayamadım. alımların mantığı konusunda açıklama yapabilecek ark. varsa tşkler

inatçı
18-12-2012, 13:14
4.00 liraya çakılı kalmış. kımıldatmıyorlar. peki o destek alımları mı veya her neyse, o iş bitince aşağı mı hareket edecek yoksa yukarı mı? kişisel görüşüm aşağı sarkacağı yönünde. fikri olan paylaşırsa sevinirim.

bence türk traktöre göre pahalı olduğu için düşmeli.hisse bildiğim kadarı ile küçük yatırımcı yoğunluklu satıldı.yani büyükler yeterikadar mal toplamadan yukarı gitmez.eğer büyükler 4 lü fiyatlardan maliyetlenmeye razı olsaydı zaten 4 tl den zahmetsizce istedikleri kadar mal alabilirlerdi.yarın garanti alım bittiğinde küçükler bakar ki yukarı gitmiyor canı kurtar malı batsın diye satışa başlarlarsa ozaman hisse hakettiği yeri bulur.yeni arzlar hep hüsran.enson halk sigorta %50 aşağıda birde bedelli yaptı.muhtemelen bir hüsranda bu yaşatır.bir ihtimal şirket elinde kalan lotlara toplu halde büyük bir ortak bulur ozaman yukarı fiyatlara gider.yoksa 2013 karları gelene kadar 2 tl civarı fiyatlanır bu hisse.

yat.tav.değil.sallamadır.

ariakastr
18-12-2012, 14:55
Bende bugün 4.05 den vedalaştım. Hem arzdan almıştım, hem de arz sonrası 4 civarı fiyatlardan. Açıkcası takaslar ilginç. Küçük yatırımcı satmış ve tek elden toplanmış gözüküyor. Bana göre yönün yukarı olma ihtimali daha yüksek ancak yarından itibaren 2 milyon lotun girilmeyecek olması tahtada dinamikleri değiştirecek. Öngöremediğim bir riski almak istemediğimden sembolik bir karla çıktım. Ancak takibimde olmaya devam edecek. 2 milyonluk alım olmadan tahta derinliğini görmem lazım bir kaç gün. Yeteri kadar mal aldılarsa(ki görünen o), çok yukarılara da taşıyabilirler. Kalanlara bol kazançlar...

foton
18-12-2012, 14:56
http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?bastip=islem&hisse=TMSNEN&kurum=----+KURUMLAR+-----

hamdi bey
18-12-2012, 17:41
yukarı ya da aşağı hareket yapması gerekiyor artık.

RJ-45
18-12-2012, 21:10
Sahibi--4.TL'den sat___Yatırımcı--4TL'den al___Yatırımcı--4TL'den sat__Sahibi--4'TL'den geri al...Allah aşkına şaka mı bu nasıl bir arz?

Hurriyet
18-12-2012, 21:16
2 milyon lot Alis rezilliği bitti. Sabirla yıl sonu bilancosunu ve fiyatın makul yerlere gelmesini bekleyeceğiz artık. Yukarı götürseler aldiklArini tekrar satmak İcin, kafayA mal yeme ihtimalleri var...

Görelim bakalım. Neler olacak yarından sonra?

hamdi bey
18-12-2012, 21:36
Sahibi--4.TL'den sat___Yatırımcı--4TL'den al___Yatırımcı--4TL'den sat__Sahibi--4'TL'den geri al...Allah aşkına şaka mı bu nasıl bir arz?

kime yarıyor bu alışveriş anlamadım havanda su döver gibi:)

sahap23
18-12-2012, 22:09
piyasada neredeyse lotu kalmadı

emrek83
19-12-2012, 07:26
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Düzeltme mi? : Hayır
Özet Bilgi : Tümosan Pay Alımı

Konu: Tümosan Pay Alımı

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.'nin ("TMSN") halka arz izahnamesi Madde 9.39. Halka Arz Teşvikleri uyarınca Ereğli Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından verilen Günlük Alım Emri Taahhüdü 18.12.2012 tarihi itibariyle son bulmuştur.

10 işgünü süresince Günlük Alım Emri Taahhüdü çerçevesinde Ereğli Tekstil Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 15.562.201 adet pay alımı İMKB'de gerçekleştirilmiştir.

metoo
19-12-2012, 09:26
yaptıgı hareketlerı algılama sorunu yaşamamak elde degıl

Deniz1982
19-12-2012, 09:26
4,12 tl oldu

ENGİN03
19-12-2012, 09:36
hayırlı olsun traktörcü dostlar

RJ-45
19-12-2012, 09:37
****-me verebilecek kimse varmı?

metoo
19-12-2012, 09:40
****mi olmasada derinlik kademede olabılır varsa arkadaşlarda rica dır

inatçı
19-12-2012, 09:42
bence türk traktöre göre pahalı olduğu için düşmeli.hisse bildiğim kadarı ile küçük yatırımcı yoğunluklu satıldı.yani büyükler yeterikadar mal toplamadan yukarı gitmez.eğer büyükler 4 lü fiyatlardan maliyetlenmeye razı olsaydı zaten 4 tl den zahmetsizce istedikleri kadar mal alabilirlerdi.yarın garanti alım bittiğinde küçükler bakar ki yukarı gitmiyor canı kurtar malı batsın diye satışa başlarlarsa ozaman hisse hakettiği yeri bulur.yeni arzlar hep hüsran.enson halk sigorta %50 aşağıda birde bedelli yaptı.muhtemelen bir hüsranda bu yaşatır.bir ihtimal şirket elinde kalan lotlara toplu halde büyük bir ortak bulur ozaman yukarı fiyatlara gider.yoksa 2013 karları gelene kadar 2 tl civarı fiyatlanır bu hisse.

yat.tav.değil.sallamadır.

15 milyon lotu geri alınca ortada lot kalmamış bir ihtimal yukarı fiyatlara çıkarıp sonra %60 -70 düştü diye 4 ten satarlar zaman gösterir artık.

Nahre24
19-12-2012, 09:58
4.05 den aldık bakalım

RJ-45
19-12-2012, 10:03
Kağıda atlayan çok oldu galiba. game over

NUR555
19-12-2012, 11:02
sayfanın başından beri ancak okuyabildim... keşke daha önce okusaydım... 4,10 lardan nasiplenip zararına vermek varmış ksmetimizde....

nicome
19-12-2012, 11:44
bu hisseyi halka arz ettiler ettikleri fiattan geri aldılar ne olacak şimdi.bunu anlamak için çok usta olmaya gerek yokki.mecburen hissenin fiatını yüksetecekler mecburlar sonra alanın eline bırakacaklar ama oyunu kuran oyunun ne zaman başlayıp bitecegini bilir.bizler ancak tahmin edebiliriz.tavsiye falan degildir paranın dini imanı olmaz.siz bilirsiniz tabiki karar sizindir

hamdi bey
19-12-2012, 11:48
tavan-taban performansı denemeyecek mi acaba,eneteresan bir halka arz oldu cidden.

sarikanat
19-12-2012, 12:23
arkadaşlar kiler kardeşler gibi olacak galiba yine milletin canını yakacaklar islami hassasiyetimden dolayı her kagıdı alamıyorum belki bunda bişeyler olur dedim ama buda fos çıktı art niyetli yaptılarsa allah larından bulsunlar .insallah yanılıyorumdur ben sattım kalanlara bol kazanclar.yatırım tavsiyesi degildir.

sarikanat
19-12-2012, 12:33
arkadaşlar kiler kardeşler gibi olacak galiba yine milletin canını yakacaklar islami hassasiyetimden dolayı her kagıdı alamıyorum belki bunda bişeyler olur dedim ama buda fos çıktı art niyetli yaptılarsa allah larından bulsunlar .insallah yanılıyorumdur ben sattım kalanlara bol kazanclar.yatırım tavsiyesi degildir.

4o3 aldım 405 verdım oda komisyona gitti:beurk:

ENGİN03
19-12-2012, 13:11
19/12/2012 13:59
***TMSN***İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Özel Durum Açıklaması (Genel) )
***TMSN***İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI( Özel Durum Açıklaması (Genel) ) Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. ile ilgili olarak Ereğli Tekstil Turizm San. ve Tic. A.Ş. tarafından Borsamıza gönderilen hisse senedi alış satış işlemlerine ilişkin açıklama ilişikte yer almaktadır.'dan gelen yazı ekte yer almaktadır.Bildirimlerin Borsamız tarafından KAP'a aktarılarak kamuya duyurulmuş olması, içeriğinin Borsa tarafından incelendiği, teyit ya da tekeffül edildiği anlamına gelmez.

Tablo Başlığıhttp://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=252136IMKB

engineer_06
19-12-2012, 15:00
Bu kagıtta ne ceviriyorlar acaba? 3 kat talep gelen kagıt böyle mi olur. Halka arzın altına bile sarkarsa sasmam.

cappy
19-12-2012, 19:02
4o3 aldım 405 verdım oda komisyona gitti:beurk:

desene yıne kasa kazandı, senın ıcın pek ıyı bır alıs-verıs olmadı galiba

hamdi bey
20-12-2012, 09:46
eee tamam anladık dört dörtlüksünde artık sıyrıl be güzelim...

ARES3379
20-12-2012, 11:22
takas durumu

http://www.foreks.com/hisse/pages/takas.jsp?bastip=bakiye&seciliHisseIdx=619&hisse=TMSNEN&kurum=----+KURUMLAR+-----&order=stk0GO&by=desc

NUR555
20-12-2012, 11:42
teşviklerde % 50 ye kadar bedelsizden mi bahsediliyor ???

NUR555
20-12-2012, 11:43
http://www.tumosan.com.tr/tr/index.php/kurumsal/tumosan-yatirimci-iliskileri

NUR555
20-12-2012, 11:46
180 gün boyunca bedelli sermaye arttırımı yapmama taahhüdü diye birşeylerde yazıyor...

NUR555
20-12-2012, 12:08
İlk günkü halka açıklık % 26 olarak belirtilmiş.... fakat şu an itibariyle matriks detay bilgilerinde % 14,20 olarak görüküyor.. halka arzın hemen hemen % 45 ini geri toplamışlar iki hafta içinde...
Eğer dünkü yüksek hacimde ( paartesi takaslarda belli olur ) satış olmadıysa bir yükseliş oması gerekir diye düşünüyorum...
Ky elinde hisse kalmamışki çok fazla...

NUR555
20-12-2012, 12:44
http://www.kap.gov.tr/YAY/BILDIRIM/BILDIRIM.ASPX?ID=252255

Şirketin ortaklık yapısında % 5 daha eklemişler... halka açık kısım % 12,49 olmuş...

ARES3379
20-12-2012, 12:58
http://www.tumosan.com.tr/tr/index.php/kurumsal/tumosan-yatirimci-iliskileri

bekirozdil
20-12-2012, 13:22
Arkadaşlar bu senet 4 tl altına inmeyecek diye garanti vardı. 3.99 dan işlem görüyor, bu nsaıl bir iştir.

NUR555
20-12-2012, 13:23
Arkadaşlar bu senet 4 tl altına inmeyecek diye garanti vardı. 3.99 dan işlem görüyor, bu nsaıl bir iştir.

ilk 10 işlem günü içindi....

NUR555
20-12-2012, 13:24

artık isterlerse 1 e bile indirebilirler....

inatçı
20-12-2012, 15:17
artık isterlerse 1 e bile indirebilirler....
o garanti 10 gün içindi.süre doldu.bundan sonra Allah kerim 6 mı olur 2 mi olur

NUR555
20-12-2012, 15:38
böyle giderse dibi neresi olur belirsiz... kademe kademe veriyorlar... ürkütmeden.... nereden almak gerekir karar veremedim bir türlü...

engineer_06
20-12-2012, 15:44
böyle giderse dibi neresi olur belirsiz... kademe kademe veriyorlar... ürkütmeden.... nereden almak gerekir karar veremedim bir türlü...

İlla almak zorundamısınız ki? Endekste genel bir düzeltme ve satış gelse nerde durur bilinmez. Allah sabır versin...

NUR555
20-12-2012, 15:47
İlla almak zorundamısınız ki? Endekste genel bir düzeltme ve satış gelse nerde durur bilinmez. Allah sabır versin...

almak zorunda tabiki değilim... Ama dünyü yükseliş peryodunda girdim ve zararına çıktım... şimdi inat oldu... ve biliyorumki eğer takip etmeye devam edersem yine zarar yazacağım...

engineer_06
20-12-2012, 16:11
almak zorunda tabiki değilim... Ama dünyü yükseliş peryodunda girdim ve zararına çıktım... şimdi inat oldu... ve biliyorumki eğer takip etmeye devam edersem yine zarar yazacağım...

Tabiki tercih sizin ama bence imkb 30 kagıdı alıp ekranı kapatın. temettü geliriniz olur, özsermaye artışı kadar hisse degeriniz artar, strese girmezsiniz. Tabiki karar sizin, bol kazançlar...

sarikanat
20-12-2012, 20:49
Tabiki tercih sizin ama bence imkb 30 kagıdı alıp ekranı kapatın. temettü geliriniz olur, özsermaye artışı kadar hisse degeriniz artar, strese girmezsiniz. Tabiki karar sizin, bol kazançlar...

sayın engineer siz anladıgım kadarıyla sitresten hoşlanıyosunuz :halayci:imkb 30 da alınacak hisse kalmadı hepsi uçtu bunda dabişeyler olacak gibi kücük yatırımcıda mal kalmadı kendileri alıp kendileri satacak ellerindekileri satabilmeri için yukarı götürmeleri lazım diye düşünüyorum yatırım tavsiyesi de gil dir hoşcakalın

HOCATURCA
20-12-2012, 21:52
Halka kakalarzdan pardon arzdan kim kazanmış ki
aracı kurumlardaki brokerlar yağlı müşterileri ararlar
efendim şöyle karlı şirket sektöründe öncü cart curt
katılın millete arz ederim

sonra güm aşağı ararsın broker abiyi
alo niye düşüyo lemm
efendim piyasa bozuk
yok patron mal sattı
ve.......

engineer_06
21-12-2012, 09:35
sayın engineer siz anladıgım kadarıyla sitresten hoşlanıyosunuz :halayci:imkb 30 da alınacak hisse kalmadı hepsi uçtu bunda dabişeyler olacak gibi kücük yatırımcıda mal kalmadı kendileri alıp kendileri satacak ellerindekileri satabilmeri için yukarı götürmeleri lazım diye düşünüyorum yatırım tavsiyesi de gil dir hoşcakalın

Sayın Sarikanat; Böyle strese girip ağlamaktansa, batmayacak, her sene temettü dagıtan, özsermayesi büyüyen kagıt alıp yatmak daha iyi. Bende 2.7 maliyetli THYAO vardı, 2.3 lardan cıktım zararla, yerine aldıgım kagıtta hiç para kazanamadım, 7-8 ayda thyao nereye geldi görüyoruz. Bence 30 dan gayrisı yalan. Selamlar...

ARES3379
21-12-2012, 15:34
turk traktor 49------
tmsn3.96............

kıyaslama degıl

sarikanat
21-12-2012, 23:50
sayın engineer thy zaten 6 lardan 2lere gelmişti pirimmi yapmış oldu 2lerden alanlar kazandı thy 7lere gelse ne olur burdan siz alın ben almam .hızlı giden atın ciftesi sert olur.

Hisseci 34
22-12-2012, 13:20
TMSN nedense bana hiç güven vermez,
Umarım, sonunda büyük hüsran olmaz.

engineer_06
22-12-2012, 15:37
sayın engineer thy zaten 6 lardan 2lere gelmişti pirimmi yapmış oldu 2lerden alanlar kazandı thy 7lere gelse ne olur burdan siz alın ben almam .hızlı giden atın ciftesi sert olur.

Sayın Sarıkanat; İşte ben düşüş trendinde aldım dahada düştü diye sattım. sunu anlatmaya calısıyorum, Yabancının ağırlıklı elinde bulundurdugu kagıtlar ( genelde imkb 30 oluyor bazı imkb100 kagıtlarıda buna dahil ) er geç kazandırıyor. Bu tarz nereye gidecegi belli olmayan kagıtlarla bosuna vakit kaybediyoruz.

muratmilan
23-12-2012, 23:13
Burda pek kimsecikler kalmamış gibi, hayırlısı...