Blog Yorumları

 1. Avatarı
   Alıntı Originally Posted by mme
  Bist long.
  YTD
  flat.
  YTD
 2. Avatarı
  "Kulları imzasının tablolar üzerinde kullanılmasına dair bir kriterin de bulunmadığına değinen Gören, Kulları başta olarak kullananlar; kulları Ziya veya isim başta kulları sonra; Ahmet Kulları, başta kulları, isim, semt; Kulları Ahmet Hamdi Üsküdar gibi, Kulları, yer, isim; Kulları Gelibolulu Süleyman , Kulları, yer, rütbe veya yer, kulları, isim: Sultanselimli kulları Hayri…vs örneklerinde de görüldüğü gibi çok çeşitli kullanım biçimleri görülmektedir.

  Kulları imzasının takvim anlamında ilk kullanım tarihi ise şimdiye kadar yapılan araştırmalardan çıkartılmak istenirse 1860 yıllarına tekabül etmektedir. Daha öncesinde bu şekilde bir imza görülmemektedir. Mekteb-i Harbiye, Mühendishaneyi Hümayun, Darüşşafaka, Deniz Harp Okulu, Mekteb-i Behiye… gibi okullarda saraya tablolar hediye edilmektedir. 1860 yılında Saray Ressamlığı kurumsal olarak başlamış, yaveran sınıfının oluşması süreci hem başlatmış hem de beslemiştir. Saraya sunulan ilk tablonun tarihi belgeler üzerinde yapılan araştırmada 1884 yılı bulunmuştur. 1877 – 1908 arasından Abdülhamit’in Yıldız Sarayına geçmesiyle yaveran sınıfı ressamlarının Padişaha tablo sunumları her yıl düzenli olarak yapılmıştır.

  Bunun dışında kulları imzası her zaman Padişaha sunumu göstermemektedir. Halife Abdülmecit ve bazı bürokratlara yapılan sunumlarda da aynı imza görülmektedir. Devlet kurumları dışında da kulları imzası geçen tablolar bulunmaktadır. Bunu nasıl anlamalıyız: Saraya gelen tabloları Padişah hediye olarak vermiş olabilir, 1908 Yıldız Sarayı yağmasından sonra Saray dışına çıkmış, sivil koleksiyonlara dahil olmuş olabilir veya okullarda hazırlanan tablolardan bazıları padişaha sunulmamış olabilir."


  http://nevinmeric.com/padisahin-ress...a-kalanlar.gbt
 3. Avatarı