Blog Yorumları

 1. Avatarı
  Mehmet Okan
  September 27, 2015 ·
  SİZE BİR SORU NURİ DEMİRAGIN KURDUGU UÇAK FABRİKASI HANGİ PARTİNİN İKTİDAR OLDUGU YILLARDA KAPATILMIŞTI . Bakalım tarihi bilginiz nasılmış . Bu sorunun cevabını dogru bilirseniz neden türkiyenin bir türlü sanayi ve teknoloji ülkesi olamadıgınıda açıklamış olursunuz . Türkiyenin çıkarı her türlü parti ve ideolojinin üstündedir . Uygar vatandaşların düşünce yöntemi böyledir . M.Okan

  ... . Seyfullah Demir
  "Nuri Demirağ ilk uçak mühendisimiz Selahattin Alanı ortak ederek uçak inşa etmeye başladı. 17 Eylül 1936 Beşiktaş’ta bir ARGE atölyesi açarak işe başladı. Nuri Demirağ NU.D 36 (1940), NU.D 38 (1944) yıllarında Türk malı uçaklar yapar. Bu uçaklar Amerikan yapımı uçaklarla boy ölçüşebilecek niteliktedir. THK, Beşiktaş’taki fabrikaya ilk olarak 65 adet planör, sonrasında 10 adet başlangıç eğitim uçağı sipariş etti. Planörler, 1937-1938 yıllarında tamamlanarak teslim edildi Nuri Demirağ’ın Beşiktaş’taki fabrikada yapılan ve hiç bir bozukluk göstermeden başarılı uçuşlarına devam eden uçakları, Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da büyük yankılar uyandırmıştı. Hele çift motorlu, barışta yolcu uçağı, savaşta istenildiği zaman eksiksiz bir bombardıman uçağı görevini yerine getiriyordu. Türklerin kendi uçaklarını kendilerinin yapması belli başlı uçak fabrikalarını endişelendiriyordu. İngiliz ve Almanlara göre Amerika’nın endişeleri daha büyüktü.
  Ancak Atatürk öldükten sonra bu alana ilgi azalmış devlet desteğini çekmiştir. 1939’da THK, sipariş ettiği 65 adet uçak zamanında teslimat yapılmaması gerekçeleriyle sözleşmeyi feshetti."
  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/uc...si-ataturkle-…
  Çünkü o yıllarda ABD, Türkiye’ye hibe savaş malzemeleri vermektedir. Nuri Demirağ’ın uçaklarının alınmamasını Hava Kuvvetleri Komutanı şu vahim sözle açıklar: “Amerikan yardımından bedava uçak almak dururken uçak fabrikanıza sipariş verirsem yarın bu millet beni asar.” Bu düşünce tarzı, daha sonra Kırıkkale silah fabrikasının kapanmasına da vesile olacak ve Kıbrıs savaşında eksikliğini iliklerimizde hissedecektik…
  Ne gariptir ki Amerika’nın hibe ettiği 95 milyonluk savaş malzemesinin bakımı için bütçeden 400 milyon çıktığını Hava Kuvvetleri Komutanı dâhil kimse görmez ya da görmek istemez. [ İstemezler çünkü her kez komisyonunu alıyordu ] Ve bu davranışla, vatanın o zamanki yöneticileri, sadece Nuri Demirağ’ı yerle bir etmedi, aynı zamanda başka Nuri Demirağ’ların çıkması ihtimalini de yerle bir ettiler. Ve bizler sanayileşme yerine distribütörlük ile yetinmek zorunda kaldık. Çünkü üst akıl Türkiye'ye sanayileşme rolü vermemişti. .

  Facebook'tan alıntı
 2. Avatarı
  Cuma günü Ödemiş Pirinççi köyü anılarımın noksan kısmını da izninizle tamamlayalım. Aslında Orta Gerilim(15 kilovatlık) hattım Pirinççiyi geçip Bıçakçı köyüne gidiyordu.Oraya kadar enerji nakil hattını tesis ettik.. Köyün içine de alçak gerilim(220/380 voltluk şehirlerdeki voltaj) şebekesini tesis edecektik. Bir de ne görelim:O günlerdeki köyün daracık sokaklarına yüklü eşek bile giremez,nerde kaldı bizim direk taşıyacak araçlar!Elimdeki tatbikat projesini yapan mühendis herhalde Ankara'da oturduğu masada hayalen yapmıştı.. Sonradan işverenim İller Bankası Enerjı Müdürlüğü köy içi şebekeyi yapmayı erteledi.Bıçakçı köyünde arazi çok az ve dar olduğundan değeri örneğin Ödemişte metre karesi 1000 lira ise köydeki rayiç minimum 1500 lira cıvarındaydı..Seneler sonra Beydağdan yukarı çıktığım Ovacık yaylasından dönüşü Bıçakçı köy yolundan yapmış ve köy elektrik şebekesinin herhalde kablolarla yapıldığını görür gibi olmuştum geçerken..
 3. Avatarı
  Pirinççi köyüne elektriği 45-46. Sene evvel Bademliden getirmiştim..Kiraz bahçelerindeki ince uzun merdivenleri de elektrik hatlarını çekerken kullanmıştık,Muhtarı Ali Saydam(üç kağıtçı derlerdi) idi..

 4. Avatarı
  Görmeyen dostlarımın bilgilerine sunacağım bu yazımı. Birkaç sene önce bizim makine ve elektrik mühendisleri gurubumuzla ailece Eskişehir'e gitmiş şehri gezmiş ve hayran olmuştuk.Bindiğimiz taksi şöförü bile Başkan'ımız YILMAZ BÜYÜKERŞENİ bir tanedir diyor başka birşey demiyordu.1970 li yıllarda bir defa gitmiştim .Bu nedenle o günkü görünüm ile yeni durumu arasındaki çok büyük farkı büyük bir zevkle ve hayranlıkla izlemiştim.Gerçekten Türkiye'mizde gördüğüm diğer kentlerden çok çok farklıydı..O Zaman düşündüm bu gün dile getiriyorum:Türkiyemizdeki bütün belediye Başkan'larını Eskişehir'e staja göndermek isterdim.Modern şehircilik nedir,temizlik nedir,yeşil alanlar,parklar nedir,Nasıl olmalıdır?Görmeli ve benzer uygun uygulamalara geçmeli diye hep gönlümden geçiririm ..
 5. Avatarı
  Syn. kazançlı
  Sevdiklerinizle beraber İyi Bayramlar diliyorum.Herşey gönlünüzce olsun.
 6. Avatarı
 7. Avatarı
  TV deki haber beni 15 yıl öncesine götürdü.Clinton'ıın memleketi olan Arkansas Little Rock kentine davetli olarak gitmiştik.Temmuz 2001 ayında üç hafta kalıp dönmüş ve Amerika'da uçaklara binerken yapılan kontrolllardaki gevşeklik ve eksiklikleri gari ihtiyari Türkiyedekilerle karşılaştırmıştım..Nitekim dönüşünüzden iki ay sonra Kuşadası'nda rastlantı olarak saat 16 sularında tv izlerken haberde Newyorktaki Dünya Ticaret Merkezi binasına bir uçağın çarptığı ve bu uçağın kontrolünü kaybeden küçük bir uçak olabileceği bildiriliyordu..izlemeye devam edince ikinci bir uçağın çarptığını gördüm..O Zaman bunun kasıtlı ve terrorist bir eylem olduğunu düşündüm.Nitekim binalar yıkıldı ve 2996. Kişinin öldüğü haberi sonradan geldi..Acaba bu olaylar Amerika'nın Afganistan'a ve Irak'a hücum edebilmesi için düzenlenen bir senaryo muydu?
 8. Avatarı
  Çok beğendiğim ve kaybolmasını istemediğim bir yazıyı siz sevgili dost ve izleyenlerimin bilgilerine sunmak istedim:
  Cahil bir toplum Özgür bırakılıp kendine seçim Hakkı verilse bile hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz.
  Sadece seçim yaptığını zanneder.
  Cahil toplumla seçim yapmak,okuma yazma bilmeyen kişiye hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır.
  Böyle bir seçimle iktidara gelenler,düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir.
  Friedrich Wilhelm Nietzche
  Bu meşhur düşünürün ismini yazınca. Türk alfabesinin üstünlüğünü ve pratikliğini gösteren tipik bir örneğini yazmak istedim. Son isimdeki TZCHE beş harf sadece Ç harfidir bizde.
 9. Avatarı
   Alıntı Originally Posted by ramazano
  GRNYO ne olacak satalım mı?
  sayın ramazano, herkes alış-satış kararını kendisi verir, bu blogda kimse şunu alın şunu satın demiyor.blog sahibini zor durumda bırakıyorsunuz.
 10. Avatarı
  pimaş eylül den hangi ay a revize ediyoz üstad?
 11. Avatarı
  GRNYO ne olacak satalım mı?
 12. Avatarı
   Alıntı Originally Posted by kazancli
  SON DURUM

  HİSSE................MALİYET.........SON FİYAT...........HEDEF............

  GRNYO..............0.67.................0.64...... ...........1.05-1.10.............2016 HAZIRAN
  EUYO................0.45.................0.54..... .............0.95-1.00............2016 HAZIRAN
  ULUUN..............1.85.................1.85...... ............2.40-2.50............2016 EYLUL
  PIMAS...............2.05.................2.05..... .............2.85-3.00............2016 EYLUL
  YATAŞ...............2.63.................3.10..... ............3.85-4.00............2016 EYLUL
  TRGYO..............3.00..................5.32..... ............9.50-10.00..........2017 NİSAN
  AGYO................1.76..................1.76.... .............2.75-3.00............2017 NISAN


  GRNYO Portfoyumun en çok rötara uğrayan hissesi, Burak Sevindik'in yönetimde adı geçmesi güzel ama süreç hızlanmalı artık bir an once satış olmalı.

  EUYO Daha once 0.60 hedefini gören ve portfoyden çıkan hissenin, 0.53 e gerilemesini alım fırsatı olarak gördüm.Tekrar portfoye döndü. Riskli bir hisse ama olası bir satışta potansiyeli yüksek.

  ULUUN Yeni yatırımlar, zarardan kara geçen bilanco, artan faliyet karı ve ramazan ayının yaklaşmasıyla olası sektörel hareket beklentisiyle portfoye girdi.

  PİMAS Yeniden yapılanma ile karlı bilancoların gelecek olması ve olası arsa satışı ile önümüzdeki dönemin hareketli senetlerinden olacaktır.

  YATAS Portfoyumun en güzel al sat senetlerinden 3.45 ile hedefi görüp portfoyden çıktı, iki gündür 3.06 ortalamayla tekrar portfoye girdi. 6 aylıkta en iyi bilancolardan biri olacak.

  TRGYO ile ilgili analizlerimi geçmişte uzun uzun yapmıştım. Güzel bilancoların devamı gelecek, torun center açılışı, paşabahce arazisi ,5 levent ile haber akışı da hiç bitmeyecek.

  AGYO Atakule inşaatının gelecek yıl tamamlanması ve 3. köprü ile riva arazilerinin öne çıkacak olması portfoye tekrar giriş yapmasını sağladı.
  ÜSTAT SELAM ULUUN EYLÜL BEKLENTİNİZ DEVAM EDİYOR MU?
 13. Avatarı
  [IMG]http://i67.tinypic.com/2qd9wtl.jpg[/IMG]
 14. Avatarı
  [video]http://i67.tinypic.com/2qd9wtl.jpg[/video]
 15. Avatarı
  Üstad blcyt ne olacak beklemedeyim. hisse geri alım uygulamaya başladı amma kağıtta bir hareketlilik yok bir değerlendirme yapabilirmisiniz portföyünüze almayı düşünüyormusunuz kolay gelsin saygılar