Blog Yorumları

 1. Avatarı
  1.44 ten portfoyden çıkmıştır maktk.....
 2. Avatarı
  Yoğunluktan yazmaya fırsat bulamadım bu haftaya dair, yarın maktk ile vedalaşacağım imkanım olursa seans içi yazmaya çalışırım. Bu hafta portfoyumde güvendiğim hisselerin başında egcyh ve gözde geliyor. Herkese güzel bir hafta diliyorum.
 3. Avatarı
 4. Avatarı
 5. Avatarı
  sayın kazanclı dohol ü nasıl görüyorsunuz... sizden rica etsem bi bakarmısınız...
 6. Avatarı
  sn . Kazançlı KUTPO hakkındaki son değerlendirmenizi öğrebilirmiyim ? Buralardan beklemek mi mantıklıdır , yoksa yeni kağıtlar mı bakılmalı ?
 7. Avatarı
  27 eylülde yazdığım yazımda Gözde için satış kararını erken bulduğumu belirtmiştim , onlarda 6 kasımda yolladıkları haber ile doğru bir hamle yaparak satışı 6 ay ertelediklerini açıkladılar. Bu önümüzdeki 6 ayı gözdenin iyi değerlendireceğini düşünüyorum. Tekinik olarakta hareketli seansların başındayız gibi görünüyor, 1-2 hafta içerisinde 3.25-3.30 denemesi yapabiliriz.

  27 Eylül tarihli yazım

   Alıntı Originally Posted by kazancli
  Sn erhanaxe belkide turkcell işi için bir planları vardı ondan tavanı yükselttiler, iş yattığı için belki gerek kalmayacak. Ama spkya başvurdular ve onaylandı. Olağanüstü genel kurulu toplayıp onay alacaklar yeni sermaye tavanı için. Bu sürecin bir parçası olağanüstü genel kurul , hemen bir bedelli çıkabilir diye düşünmemek lazım. Keşke artık organik büyümeye geçilip banka satışı, şokun arzı gibi yatırım yaptığımız şirketleri kullanarak kaynak sağlansa. Yarın bir gün yine büyük bir satın alma açıklarlarsa bu dediklerim gerçekleşmez ise bir bedelli gündeme gelebilir. Öte yandan yüzde 10 satılmaya çalışılırken, bedellide çok mantıklı görünmüyor. Ben daha onceki yazılarımda ülkerdeki gibi yabancıya satış beklediğimi yazmıştım. Ama şirket tam rayına oturmadan biraz erken oldu sanki, bakalım hangi fiyatlar çıkacak ortaya.
  6 Kasım tarihli haber

  YILDIZ HOLDING, GOZDE GIRISIM'IN %10'A KADAR KISMININ BLOK SATISI KONUSUNDA VERDIGI YETKIYI 6 AY SUREYLE DONDURDU-


  GOZDE GIRISIM SERMAYESI YATIRIM ORTAKLIGI A.S. ILE ILGILI OLARAK YILDIZ HOLDING A.S.
  TARAFINDAN KAP'A GONDERILEN ACIKLAMA ASAGIDA BULUNUYOR:

  "6 AGUSTOS 2014 TARIHLI OZEL DURUM ACIKLAMAMIZDA, GOZDE GIRISIM
  SERMAYESI YATIRIM ORTAKLIGI A.S.'DE SAHIP OLDUGUMUZ HISSELERIN YUZDE
  10'A KADAR OLAN KISMINI BLOK SATIS YONTEMIYLE UZUN VADELI YURTDISI
  YATIRIMCILARA 1 YIL ICINDE SATMAK UZERE UNLU MENKUL DEGERLER A.S'NIN
  YETKILENDIRMESINE KARAR VERILDIGI DUYURULMUSTU.

  KISA VADEDE YUKARIDAKI YETKILENDIRME DAHILINDE BIR ISLEM YAPILMASI
  PLANLANMADIGINDAN ILGILI YETKILENDIRMENIN 6 AY SURESINCE DONDURULDUGUNU
  KAMUOYU VE YATIRIMCILARIN BILGISINE SUNARIZ."
 8. Avatarı
  Sn kanuni mendereslerim ile vedalaşacağımı ve onun yerine prim yapmamış diğer hisselerimde alım yapacağımı belirtmiştim.....

   Alıntı Originally Posted by KANUNİ-1
  Menderes portföyünüzde duruyor mu sayın Kazançlı? Menderes hakkında yorumlarınız nedir acaba?
   Alıntı Originally Posted by kazancli
  Sn ciy ve harun çok teşekkürler. MNDRS bir aya yakın bir sürede yüzde 40 civarı prim bıraktı portfoyume,hedefimize ilerliyor, önümüzdeki günlerde veda etmeyi planlıyorum, hedefimi yukarı yönlü revize etmeyeceğim....Çünkü bir kaç hissemin hala çok ucuz ve hareketin başında olduğunu düşünüyorum, onlarda ek alımlar yapacağım....
 9. Avatarı
 10. Avatarı
  Menderes Tekstil – MNDRS - 13.11.2014
  İhracat ağırlıklı üretim yapan Menderes Tekstil’in son dönemde cirosu artarken karlılığı kur hareketlerine ve pamuk fiyatlarına bağlı olarak dalgalanmakta. Pamuk fiyatlarında yukarı trendler şirketin karlılığı için olumlu. 2013’ten itibaren borçluluğu artan şirketin bilançosunda döviz yükümlülükleri var. Ancak faaliyetlerinde net ihracatçı olması nedeniyle şirketin kur riski dengelenmekte.

  Şirketin net zarar açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçları öncesinden itibaren hisseler son iki haftada %34 düşerek endeksin %35 gerisinde kaldı.

  BİST’te benzer şirketlerin ortalamasına göre kısa vadeli nakit ihtiyacı ve bilançoda kur riski daha fazla gözükse de Menderes Tekstil’in karlığı (son bir yılda %12 FAVÖK marjı ve %11 özsermaye karlılığı) çok daha iyi, hisseleri ise çarpan bazında çok daha cazip seviyelerde. Şirket mevcut finansallara göre 5.5 F/K ve 4.5 FD/FAVOK çarpanlarıyla piyasa ortalamasına göre de cazip seviyelerde işlem görüyor.

  - Menderes Tekstil, Denizli’deki tesislerinde ev tekstili üretimi yapmakta. Üretiminin büyük bir kısmını ABD ve Avrupa pazarlarına ihraç ediyor. Şirket ihracat ağırlıklı çalışıyor (cirosunun yaklaşık %75-80’i yurtdışı satışlarından geliyor). Şirketin toplam maliyetlerinin yaklaşık %80’i hammadde maliyetlerinden oluşuyor.

  - Menderes Tekstil 2014 üçüncü çeyrekte 7.4 mln TL net zarar açıkladı. Ciro artışının önceki çeyreklere göre daha düşük olması, brüt kar marjının zayıf olması, faiz giderleri ve kur farkı zararları net karı olumsuz etkiledi.

  - Şirket mevsimsel olarak cironun %35-40’ını üçüncü çeyrekte yazıyor, çünkü ihracat pazarlarına sevkiyatlar Temmuzdan itibaren yapılıyor (en çok da ABD’ye ve Almanya’ya ihracat yapılıyor). Dolayısıyla üçüncü çeyrek cirosu önemli. İlk altı ayda ciro %53 artmıştı. Üçüncü çeyrekte ciro %23 arttı.

  - Şirket, ABD pazarı için bu çeyrekte ürettiği yaklaşık 25 mln TL’lik ürünü gümrükten henüz çıkmadığı için ciro olarak yazamadı (ABD’ye siparişler gemilere yüklendiği için zaman alıyor). Bu çeyrekte ABD satışları istisnai olarak fazla olduğu için bu durumun bu çeyreğe özgü olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu miktarı da dahil edersek ciro artışı %23 yerine %40 seviyelerinde olurdu. Yani ciro artışında bir sorun yok.
  - Şirket’in son çeyrekte yaklaşık 25 mln TL fazladan ciro ve 23.15 mln TL maliyet yazmasını, yani yaklaşık 2 mln TL net karın olumlu etkilenmesini bekliyoruz.

  - Şirket ABD’ye satışlarını USD üzerinden yapıyor, Avrupa’da İkea’ya yaptığı satışlar (ki bunlar yıllık cironun yaklaşık %15’i) da USD cinsi, diğer Avrupa satışları EUR cinsi.

  - Brüt kar marjının bu çeyrekte düşmesinin de üç ana nedeni var; karlılığı düşük olan ABD satışlarının yüksek olması, bu çeyrekte personel ödemelerinin yüksek olması ve işletme sermayesi için alınan kredilerden kaynaklı finansman giderlerinin bir kısmının stok maliyeti olarak yansıtılması.

  - İhracatın içinde ABD’nin payı fazlaysa karlılık olumsuz etkileniyor, çünkü Avrupa’ya ihracatın karlılığı ABD’ye ihracatın karlılığının yaklaşık iki katı (ABD’den sipariş veren firmalar karlılığı düşük kışlık tekstil istiyor).

  - 3Ç14’de işçilik giderlerinin artmasının nedeni ise bu dönemde çalışanlara verilen ikramiyeler. Şirket ikisi bayramda olmak üzere yılda dört kez prim ödemesi yapıyor. Hem Ramazan hem de Kurban bayramı bu sene üçüncü çeyreğe denk geldi (yaklaşık 6-7 mln TL fazladan gider yazıldığını hesaplıyoruz). Şirket çalışanlarına son çeyrek de bir prim ödemesi yapacak.

  - Şirket, satışların artmasından dolayı işletme sermayesi ihtiyacı nedeniyle borçlanıyor, dolayısıyla şirketin son dönemlerde kısa vadeli borçları artıyor. Şirketin Eylül sonu 243 mln TL net borcu var, önemli kısmı kısa vadeli ve USD bazında. Şirketin net ihracatçı olduğu düşünülürse kur riskini operasyonel olarak hedge etmiş olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin ortaklardan ve grup şirketlerinden yaklaşık 126 mln TL kısa vadeli alacağı var. Bunun dışında, elindeki 97 mln TL nakit ve faaliyetlerden elde ettiği nakit hesaba katılırsa şirket kısa vadeli 268 mln TL borcunu çevirebilir gözüküyor.

  - Şirket finansman maliyetlerinin bir kısmını stoklar kalemine yansıtıyor. Üçüncü çeyrekte finansman maliyetinin yaklaşık üçte birini böyle stok maliyetlerine yansıttı. Bu da kar marjlarını olumsuz etkilemiş gözüküyor.

  - Şirket, özellikle 2014 ikinci yarıdaki pamuk fiyatlarındaki düşüşten gelecek dönemlerde olumlu etkilenmeye başlayacak. Düşük fiyattan alınan pamuk stoklarının üretimde kullanılması karlılığı olumlu etkileyecek. Şirket yılda 3-4 kez pamuk alıyor ve bu stoklarda alış fiyatı ile muhasebeleşiyor. İlk giren ilk çıkan olarak maliyetlere yansıyor. Örneğin şirket 2014 3. çeyrek aldığı düşük fiyatlı pamuğu 2015 ilk çeyrekte kullanacak, dolayısıyla 2015 başından itibaren marjların olumlu etkilenmesi beklenebilir.

  - Şirket genelde yılın başında siparişleri alıyor ve buna göre hammadde alımını yapıyor. Eğer yıl içinde hammadde fiyatlarında %10’un üzerinde fiyat hareketi olduğunda bir sonraki yılın başında ihracat satış fiyatına bu değişimi yansıtıyor. Dolayısıyla USD bazında pamuk fiyatlarındaki düşüş, 2015 başından itibaren kar marjlarını olumlu etkileyecek, ancak ihracat fiyatlarındaki düşüş USD bazında ciro artışını frenleyecektir.

  - Şirketin %79 ortaklığı olan ve tamamını finansallarına yansıttığı iştiraki Smyrna Seracılık domates yetiştiriciliği yapıyor, yıllık cirosu yaklaşık 6-7 mln TL. Şirket bilançosunda toplam 117 mln TL olarak gösterdiği yatırımları var; araç muayene istasyonu, pazarlama şirketi ve elektrik üretim iştiraki. %48 iştiraki Aktur Araç Muayene İstasyonu İzmir, Denizli, Aydın ve Manisa bölgelerinde faaliyet gösteriyor (lisansı 2027’ye kadar devam edecek), 2013’te 32.5 mln TL kar elde etti. Şirketin %20 iştirak ettiği Akça Enerji şirketi ise küçük bir şirket olarak jeotermal elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. Şirket iştiraklerinden ilk dokuz ayda yaklaşık 7 mln TL kar elde etti. 2013’te iştiraklerden net kar 9 mln TL kadardı.

  - Sonuç olarak, şirket hisseleri 5.5 F/K ve 4.5 FD/FAVOK çarpanlarıyla hem benzerlerine hem de piyasa ortalamasına göre cazip seviyelerde. 2014 üçüncü çeyreğinde bir çok olumsuz durumun bir araya gelmesiyle (kur farkı zararı, prim ödemeleri, sevkiyatların gümrükte beklediği için ciro yazılamaması) net zarar açıkladı, ancak sonraki çeyreklerde bu olumsuzlukların olmayacağı varsayımıyla ve düşük fiyatlı pamuk stoklarının karlılığa olumlu etkilemesi ile daha iyi sonuçlar görebiliriz. Bu da hisse üzerinde 3Ç bilanço baskısı kalktıktan sonra 2015 beklentilerinin fiyatlanmaya başlamasını sağlayabilir.

  Teknik yorum: Hissede Ekim ayı sonunda 1.19 seviyelerine kadar yaşanan yükselişin sonrasında başlayan düşüş trendi devam ediyor. Önemli destek 200 günlük ortalamaya denk gelen 0.69 seviyesinde. Bu seviyeye yaklaştıkça satışların durulması beklenebilir, yeni toparlanma hareketleri yaşanabilir. Kısa vadeli dirençler olarak 0.87 ve 0.98 seviyeleri takip edilebilir. Düşüş hareketi için de 0.69 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak izlenebilir.
 11. Avatarı


  Derde tercumaan,
  söylenebilecek bi şey kalmamışş
 12. Avatarı
  Menderes portföyünüzde duruyor mu sayın Kazançlı? Menderes hakkında yorumlarınız nedir acaba?
 13. Avatarı
  Sn özgür..

  Nttur

  Ntturun 9 aylık karı beklenildiği gibi güzel geldi,Önümüzdeki günlerde milli piyangonun devri gerçekleşecek bunun tetiklediği ntholdeki yükselişle yıl sonu çok daha iyi kar gelecek. Güzel bir temettü ile yüksek kar birleşince hedeflerime haziran gibi ulaşabileceğimizi düşünüyorum..
 14. Avatarı
  HİSSE..............MALİYET........SON FİYAT..........HEDEF.....
  EGCYH...............0.61................0.70...... ..........0.95-1.00......... 2015 OCAK
  SNGYO................0.89................0.87..... ...............1.15-1.20......2015 OCAK
  TSGYO................0.73................0.72..... .............0.95-1.00.......2015 MART
  GSDHO................1.43...............1.40...... ..............1.75-1.80......2015 MART
  GRNYO...............0.72.................0.74..... ..............1.05-1.10......2015 MART
  MAKTK................1.09...............1.05...... ..............1.25-1.30.....2015 MART
  CRDFA...............1.64................1.80...... ...............2.40-2.50......2015 NİSAN
  NTTUR................0.85...............1.27...... ............1.85-2.00...... 2015 HAZİRAN

  MUTGG..............18.30..............19.95....... ..........47.50-50.00......2016 MART
  GOZDE..............1.93................2.71....... . .. ....... .8.75-9.00.......2016 MART


  Tarih yazmiyorum ama soran çok olmuş, beklentilerim için kafamdaki olabilecek en uzun süreleri yazmaya çalıştım. Ama tabi borsanın durumu ve gelebilecek yeni haberler bu tarihleri kısaltabilir yada uzatabilir....
 15. Avatarı
  Sn fdm avci ve sn özgür egcyh vadem 2014 sonu....

  egcyh

  Sn serkan 3 tl civarı yapılan 1 milyon civarı eglyo satışından ilk çeyrek kar yazdık, onun dışında şirkette bir hareket olmadığından kar yazmamız mümkün değildi. Üstüne şirketin yönetim giderleri ve bir kısım ertelenmiş vergi gideri ile zarar açıklamamız kaçınılmazdı.

  Ben en başından beri burada pozisyon açma nedenimin iştiraklerinde yapabilecekleri satışlar olduğunu belirtiyorum. Özellikle eglyonun en fazla %25 'nin satışı için görüşmeler sürüyor. Eğer %25 ini bu fiyatlardan satışını gerçekleştirebilirlerse 25milyon civarı para girişi gerçekleşebilir şirkete. Piyasa değeri 28 milyon olduğu düşünülürse çok ciddi bir miktar.

  Haber geldiğinde 0.73 dü fiyatımız haber ile primlenmedi zaten kağıt,bu görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa tekrar değerlendirmemizi yaparız . Umarım ne yapar eder satışı gerçekleştirir egeli, şirkettin nakit sıkışıklığının olmasıda satış ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bu bilancoyu kullanıp son bir silkeleme yaparlar mı olabilir tabi....
 16. Avatarı
  Güncel Durumunuz nedir acaba
  Nettur ve egchol bilanço açıkladı beklediğiniz gibimi geldi acaba
 17. Avatarı
  Hocam iyi akşamlar ...Bir konu hakkında bilgi almak istiyordum...Şu an yani yarın itibariyle ZOREN girmek mantıklı mı?Ne dersiniz?
 18. Avatarı
  Sn. Kazançlı ARSAN 1,50 DEN 2,4 LARA GELDİ BİR GÖRÜŞÜNÜZ VAR MI?
 19. Avatarı
  beats by dre color
  beats by dre mixr
  <strong><a href="http://www.versebeats.com/">beats by dre headphones</a></strong>
  <br>
  <strong><a href="http://www.versebeats.com/">cheap beats dre</a></strong>
  <br>
  <strong><a href="http://www.versebeats.com/">beats by dre</a></strong>
  <br>
  <br>

  <title>Beats By Dre Solo HD Red Diamond With ControlTalk Red Headphones - $139.00 : beats by dr.dre outlet, versebeats.com</title>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
  <meta name="keywords" conten
 20. Avatarı
  football boots
  nike shoes outlet
  <strong><a href="http://www.imaxeam.org/">air max</a></strong>
  | <strong><a href="http://www.imaxeam.org/">nike sb</a></strong>
  | <strong><a href="http://www.imaxeam.org/">air max</a></strong>
  <br>

  <title>2012 Nike Free Run+ 2 Men Shoes Green Black - $74.00 : Professional nike shoes stores, imaxeam.org</title>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
  <meta name="keywords" content="2012 Nike Free Run+ 2 Men Shoes Green Black Nike Free Mens Ni
Sayfa 1/3 123 SonSon