RSS olarak izle

Erasure

Araç Ruhsat Yenileme ve Muayene İşlemleri...

Rating: 27 votes, 4.19 average.

Ruhsatta yer kalmayınca yaptığım işler ve detayları....

Birinci Adım...
Öncelikle Şöförler Odasının yerini bulmak yerekiyor. Ankara’da bu yer Emniyet Sarayı’nın C kapısından girişinde soldaki kısımda yer alıyor. 49 numaralı vezne’ye giderek 1 TL karşılığında 2 adet, boş EK-1 isimli belgeden alıyorsunuz. Belgenin doldurulması içinde yine aynı yerdeki şöförler odasının 48 numaralı veznesine geçerek; ne için bunu doldurtacağınızı söyleyerek, ruhsatınızı (Motorlu Araçlar Trafik Belgesi) ve boş olan 2 adet EK-1 belgesini görevliye veriyorsunuz. Bunu doldurmak için sizden 10 TL alıyorlar. Ama bilgisayarımda ben bunu yazarım derseniz, 10 TL’niz cebinizde kalır. Hatta 2 adet gereken belgeden 4 tane alın ve hatalı yazdığınızda tekrar gitmezsiniz. Eğer orada doldurtmak isterseniz, görevli sizden boş EK-1 kağıtlarını ve ruhsatınızı alarak kısa sürede dolduruyor. Buradaki memurlara çok dikkat edin, zira aşırı derecede dikkatsizler ve belgeleri sürekli hatalı yazıyorlar. Görevliye ad, soyad vs gibi bilgileri yanlış yazmaması için Nüfus Cüzdanımı vermeme karşılık soyadımı yanlış yazdı. Belge üzerindeki diğer bilgilerde ise araç motor seri numarası vs ruhsat üzerindeki bilgiler bulunuyor. Bunları kesinlikle kontrol edin, eğer hatalı belgelerle giderseniz muayeneniz çöpe gider. Buradaki işlem karşılığında verdiğiniz 10 TL için size verilecek makbuzu da almayı unutmayın. Bu ilk aşamayı çözdüğünüzde diğer aşamalara geçmek gerekiyor.

EK-1 Belgesi Ön Yüzü,
Üzerindeki bandrol muayene sonrasında yapıştırılıyor (Bunu TüvTurk Yapıştıracak)

EK-1 Belgesi Arka Yüzü

Belge doldurma ücreti olarak Şöförler Odasına verdiğiniz 10 TL'ye ait Makbuz

Updated 22-01-2009 at 15:49 by Erasure

Kategoriler
Genel

Yorum

Sayfa 1/2 12 SonSon
  1.  Avatarı
    İkinci Adım...

Dolu EK-1 belgelerinizi alarak uygun bir araç muayene istasyonu arıyorsunuz. Bu konuda TüvTurk’un resmi sitesinden size yakın olan bir tanesini seçebilirsiniz. Bana en yakını keşfetmem zor oldu. Çünkü milletin saatlerce bekleyecek olmalarını TV ve diğer kaynaklardan öğrendiğim için bunun için sıkıntısı şimdiden başlamıştı. Birkaç gün sonra sadece binek araçların gittiği bir araç muayene istasyonunu kardeşimin yardımı ile keşfettik. Ancak şirket arabalarının hepsinin muayeneden geri dönmesi ve eksikler içinde binlerce TL masraf yapılması beni daha da rahatsız etti. Giden araçların hepsinin muayeneyi geçemeyeceği gibi düşünce oluştu. Ama asıl sürpriz Cumartesi günlerinde de açık olduğunu öğrenmemle oldu. Çünkü eski sistem hafta içinde çalışıyordu. Cumartesi günü daha az çalışması süresi (çalışma süreleri sitelerinde var ve şehirlere göre değişiklik gösteriyor) olmasına rağmen yine de süresi yeterliydi.

Ankara Eryaman’daki muayene istasyonuna gitmek üzere yola çıktım. Biraz zor bulabildiğim bu yere sonunda ulaştım. Bu yeri bulmam vakit aldığından gittiğimde saat 11:10 civarındaydı. Çevresi boş, sizi rahatsız edecek iş takibi yapan insanların olmadığı, gayet derli-toplu olan bu yerin giriş kapısına yaklaştım. Girişte bir görevli ne için geldiğimi sordu, sanki başka bir iş için gelecekmişim gibi sorulan bu soru garip geldi ve görevliye araç muayenesi için dedim. Görevli bana sıra numarası o anda verdi ve park yerine doğru yönlendirdi. Bana verdiği sıra numarası 138’di. Bu numara ile istasyon yanındaki büro’dan gereken adımları atmamı söyledi. İçeriye girdim ve 4 adet banko’da, aynı bankalardaki sıra işlemleri gibi numaramın yanmasını bekleyeceğiz bir durum söz konusu ama benim numaranın acelesi vardı ve kapıyı açıp, içeriye girmemle hemen sıra bana geldi. Jet hızı diye ben buna derim.

Gişedeki bayana Ruhsatımı, EK-1 belgelerini (2 adet) verdim ve benden binek araçlarının muayenesi için istenen 123,90 TL istediler. Yine aynı bayana bunu da verdikten sonra, muayene ücretinin açıklamasının olduğu bir fatura verdiler. Aynı yerden ruhsatım ve diğer belgeler arka masa üzerine konarak sıraya sokuldu. Araç muayene istasyonunu gayet başarılı buldum. Müşterilerin beklemesi için -ufak olsa da- sıcak bir mekan var. Burada bekleyebilirsiniz, dışarıda ise 6 adet girişe sahip muayene kısmı bulunuyordu. Benim gittiğim yerin sadece binek araçlara bakıyor olması sebebiyle bina yüksekliği de daha az tutulmuştu. Aşırı kar ve yağmur yağıyordu. Dışarıda soğukta insanlar sıra için bekliyor. Çünkü istasyona girerken aldığınız numara aynı zamanda sizin muayene sıranızı oluşturuyor. Görevliler de bu numarayı bağırmak suretiyle sizi çağırıyorlar. Çağırma sırasında 6 kapıdan (genelde kapalı) hangisine yanaşacağınızı söylüyor.

11:10 gibi başlayan bu bekleme süreci, benim için gayet kısa oldu ve 1 saat 35 dakika sonra sıra geldi. Arabamı beni çağıran görevlinin belirttiği kapı önüne getirdim. Belgelerim zaten onlardaydı ve bana gerekli donanımları sordu. Bunlar yangın tüpü, 2 adet reflektör, ilk yardım çantası, zincir, takoz, çekme hatalı gibi her zaman bulunması gereken ekipmanlardır. Ancak para yatırırken birkaç kişinin ceset torbası isteniyormu sorularına karşılık “hayır” cevabını duyunca sevindim. Çünkü böyle birşeye ihtiyaç olsa çevrede alınabilecek hiçbir yer yok. Arabanızın anahtarını görevliye vererek muayene aşaması başlıyor. Görevli aracınızı ilk adımda hız ve fren testine sokuyor, ön, arka tekerlekleri ayrı, ayrı kontrol ederek, frenlerin durumlarını, sapma açılarını vs kontrol ediyor. Bu aşamadan sonra aracınızın girdiği kapı kapanıyor ve kalan işlemleri göremiyorsunuz. Size arka kapıya doğru yönlendiriyorlar. İnternet sitelerinden aldığım bilgilere göre araç ile ilgili güvenliğe yönelik, kendi belirledikleri noktaları kontrol ediyorlar. Aracın çarpık, boyasız vs olması muayene yapılmasını engellemiyor.

Ortalama 15-20 dakika sonra arka kapı açılıyor ve size muayene sonucunu bildiriyorlar. Eğer ciddi bir sorun varsa yeniden numara almanız için ilk başvuru noktasına dönüyorsunuz ve yeni numara alınıyor. Sorunlarınızı çözerek geri geliyorsunuz. Bunu 1 ay içinde yaptırmanız gerekiyor, yoksa muayene yeniden tekrarlanıyor ve ücret, gereken belgeler vs sıfırdan alınarak başa dönülüyor. Ben oradayken çift reflektörü olmayan bir araç bunları alarak geri gelmişti ve ayrı bir numara ile çok az bekleyerek bunları gösterdi, sonrada muayenden geçti.
    Bu işlemler sonucunda aracım hafif kusurlu olarak muayeneden geçerek, bana muayene raporu imza karşılığı verildi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğündeki diğer aşama için EK-1 belgesi üzeri doldurulup, bandrolü yapıştırılmış olarak geri verildi. Son olarak plaka üzerine bir etiket yapıştırılarak bir sonraki muayene tarihi belirtildi. Bu işlemler kabaca 2 saat içerisinde tamamen bitmiş oldu.

Araç Muayene Raporu Ön Yüz, Bu belgeyi bir sonraki muayeneye kadar saklıyorsunuz ve kusur bulunan noktayı gideriyorsunuz.

Araç Muayene Raporu Arka Yüz,

Araç Muayene Ücreti Karşılığında Alınan Fatura...
  2.  Avatarı
    Sn. Erasure Ankara için ne güzel hazırlamış. Bu işler gerçekten çok zorlaştı. Diğer illerde sırası gelen üyeler kendi bölgelerindeki tecrübelerini aktarsalar çok faydalı olur kanaatindeyim. Teşekkürler Sn. Erasure
  3.  Avatarı
    Sn.Pinky, bu işler inanılmaz zahmetli, şu anda ilk 2 aşamayı yapabildim, bundan sonra emniyet genel müdürlüğüne giderek, benim 2 günümü alacak diğer aşamaya geçeceğim. Çünkü verilen evrakları aynı gün teslim etmiyorlar. Birgün sonra veriliyor. Bunun aşamaları ise ayrıca dertli, zira emniyet içindeki bu bölümde 100 kişi varsa, bunların yarısı sizin yerinize iş takip etmek isteyen insanlardan oluşuyor. Sizi sürekli rahatsız ediyorlar ve hepsine ayrı dert anlatıyorsunuz. Ama işi sizin adınıza yapamıyorlar, emniyet bunu da engelleyecek sistem oturtmuş, detaylar sonraki aşamada...

Bu mekana ait 2 kare göndereyim, daha iyisini çekemedim, aşırı yağmur vardı.

En sol kısımda ilk başvuru noktası ve bekleyebileceğiniz bir mekan var.

Araç muayenesi için 6 adet girişe sahip diğer kısımdan bir kare...
  4.  Avatarı

2009 yılında alınacak muayene harçlarına ait rakamlar...

5.  Avatarı

TüvTurk'un internet sitesinden alabileceğiniz bu ön hazırlık aşamalarının bir listesi var.
    Araç muayenesine gitmeden önce yapmanız gereken adımları tek tek özetlemişler.

Ancak burada bir tutarsızlık ve yanlış var. 4ncü sırada muayeneye geleceklerden
    "Fenni Muayene İzin Belgesi" getirilmesi isteniyor. Bu belgeyi almak üzere
    Ankara'da Yeğenbey Vergi Dairesinin Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki Bürosuna
    gittim ve bu belgeyi almak istediğimi belirttim.

Aldığım cevaba şaştım kaldım; çünkü "böyle bir belge yok, biz böyle bir belge
    vermiyoruz, araç muayene istasyonları özelleştirildi, gidip onlardan alın" gibi
    cevap alacağımı ummuyordum. Burada muayene yaptıracak insanlar çok kötü bir
    şekilde yanlış yönlendiriliyor. İnsanlar işi gücü bırakıp bu 4ncü sıradaki belge için
    Vergi Daire'lerine gidiyorlar ama oradan böyle bir belge verilmiyor.

Bu belgeyi Ankara Yeğenbey Vergi Dairesinden alamadan muayene istasyonuna
    gittim ve yine bu belge olmaksızın işlemlerimi yaptılar. Burada çok önemli bir
    ayrıntıyı öğrendim; belgelerinizin araç muayene istasyonunda incelenmesi aşamasında
    ruhsat bilgilerinizden, o anda, araca ait vergi borcu, ceza vs internet üzerinden
    kontrol ediliyor. Eğer borç varsa muayene yapılmıyor ve sizi geri göndererek
    bu borcu ödemenizi istiyorlar.

Yine vergi dairesine giderek bu borcu ödeyecek
    ve bu belgeyi almak isteyeceksiniz,
    ama böyle bir belgeyi vermediklerinden yine
    sizlerin başı ağrıyacak. Benim vergi borcum,
    cezam, ogs vs gibi bir sorunum olmadığından
    başım ağrımadan bu işlerden kurtuldum.

6.  Avatarı
    3ncü Adım...

Muayeneden geçip gereken belgeleri tamamladım. Yine Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğünün
    C kapısına gittim. Muayeneden sonra emniyet genel müdürlüğündeki işlemi hemen yapamadım. Muayene tarihi
    ile arasında 12 günlük süre oluştu ama yine de sorun çıkmadan işlemlerimi tamamladım.

3ncü aşamaya ait detaylar ise şöyle; Emniyet Genel Müdürlüğünün C kapısından girdikten sonra
    aynı katta bulunan 2 koridor ile çeşitli işlemlerin yapıldığı bölüme geçiyorsunuz. Burada ruhsat yenilenmesi
    haricinde, ehliyet alma, değiştirme, belge yenileme, araç devir vs gibi oldukça ayrıntılı diğer
    işlerde yapılıyor ve hepsi de aynı noktada yapılıyor. Bu bölüme girince sağ kısımda duvar kenarında,
    sıra numarası almak için bir sistem kurulmuş, yanyana olan bu sıra numarası sisteminin bir özelliği var.
    Sizleri sürekli rahatsız ederek, sizin adınıza iş takibi yapmak isteyen insanlar var. Bu sistemi gördüğünüzde
    sizin adınıza bunu yapamayacaklarını anlıyorsunuz. Çünkü yanyana duran bu sıra numarası
    sistemi aslında dokunmatik ekranlardan oluşuyor. Ekrandan ihtiyacınız olan bölüme giderek
    numaranızı alıyorsunuz. Ancak benim işlemim Belge Yenileme bölümünde olduğundan ekrandan önce burasını
    seçiyorsunuz, karşınıza gelen diğer kısımdan aracınızın plaka numarasını dokunmatik ekrandan aşağıdaki
    noktaya doğru bir şekilde yazıyorsunuz ve TAMAM'a basarak, numaranın basılmasını sağlıyorsunuz.

Numarayı aldıktan sonra beklemeye başlıyorsunuz. Kardeşimin arabasının için aynı işlemi
    yaparken önümde 195 kişi vardı ve tek bir memur ilgileniyordu. Bunu bildiğimden yine sıkıntı olacağını
    düşünüyor ve saatlerce burada bekleyeceğimi umuyordum.
    Ancak sıra numarasını aldığımda önümde 26 kişi vardı ve BELGE YENİLEME bölümündeki
    memur sayısı 3'e çıkartılmıştı, bu yüzden işlemlerim 15 dakikada bitti.

Sıra numaralarını bankalardaki gibi ışıklı numaratörlerden takip edebileceğiniz gibi aynı yerde
    LCD panellerden numaranızı takip ederek, hangi memurun olduğu bölüme gideceğinizi de görebilirsiniz.

Bu işlemler için sıra size geldiğinde memur sırasıyla şunları isteyecek; EK1 Belgesi (2 adet),
    Araç Muayene Raporu (TüvTurk'den alınan), Eski Ruhsat, Dokunmatik ekrandan aldığınız
    sıra numarası yazılı kağıt, Nüfus Cüzdanınız (İşleri sizin adınıza kimse yapamıyor) ve son
    olarak 2009 yılı için Belge Yenileme Ücreti olarak 40 TL'yi memura veriyorsunuz.

Burada çok önemli bir detay var, aldığınız sıra numarasının kağıdını, sıram geldi artık
    gerekmez diye buruşturup atmayın, çünkü bu sıra numarasını görevli polis memuru
    sizden alarak üstüne kendi adını içeren kaşe ile işlemin yapıldığı güne ait kaşeyi basıyor.

Bu işlemler sonucunda alınan evraklarınız size hemen geri verilmiyor. Birgün sonra
    gidip almanız gerekiyor. Bu yüzden elinizdeki sıra numarasının olduğu kağıdı
    kaybetmiyorsunuz, çünkü işlemleri biten yeni ruhsatınızı geri almak için bu kağıdı
    sizden istiyorlar....
  7.  Avatarı
    4ncü ve son adım...

3ncü adımdaki belgeleri teslim ettikten sonra görevli memurun adı ve işlem tarihine
    ait sıra numarası kağıdı ile 1 gün sonra (öğleden sonra gitmenizi önereceğim) yine
    Ankara Emniyet Müdürlüğünün C kapısından içeriye giriyorsunuz, sıra numarası
    aldığınız bölüme geçtiğinizde sağ kısımda numara aldığınız bilgisayarları gördüğünüzün
    diğer tarafındaki kapıdan geçerek dışarı çıkıyorsunuz. Binanın ortasında bir
    Kafeterya göreceksiniz. Buradan içeri girin, kafeterya'da benim ne işim var diyebilirsiniz
    ama Emniyet Müdürlüğünde yer kalmadığından kafeterya'nın içinde bir bölüm yaratılmış
    ve buradan evraklarınızı teslim alıyorsunuz.

İçeri girdiğinizde bizim işlemler için gereken bölüm olan, Belge Yenilemede sıraya
    geçiyorsunuz. Sıra için numara vs almanıza gerek yok, sadece size daha önce
    verilen sıra numarasını görevli memura veriyorsunuz. Memur hayatından bezmiş
    olduğundan önüne geleni fırçalar bir ses tonunda sizden numaranızı istiyor ve
    hazırlanan belgeler içinde bakarak size veriyor.

Eğer vaktiniz varsa belgenizi 1 gün sonra almaya gitmeyin, garanti olması açısından
    2-3 gün sonra gidin. Çünkü sırada beklerken birgün önce evraklarını vererek, ruhsatını
    almaya gelenler; "evrakların çıkmamış" diyerek geri gönderiliyor. Orada beklemenin de
    bir mantığı yok, ne zaman çıkacağını bilmiyorsunuz. Birgün sonra tekrar gelmemek
    için evraklarınızı teslimden birkaç gün sonra geri almanız en mantıklı hareket olacaktır.
    Ben 4 gün sonra gittim ve sorunsuz alarak çıktım.

Alır almaz ruhsat üzerindeki bilgileri yine kontrol edin, hata olabilir düşüncesiyle yeniden
    düzetilmesi gerekebilir. Eski ruhsatlar artık kullanılmıyor, yerine başka bir tasarıma
    sahip yeni ruhsat veriliyor.

Ruhsat yenilenmesine ait aşamaları içeren macerayı bitirerek normal hayata geri
    döndük
    İşlemler 4 günümü aldı ve bunu biraz kısaltmak mümkün ama alakasız yerlerde olan
    noktalar arasında çok hızlı davranmak gerekiyor. Ne yaparsanız yapın en az
    3 güne kadar kısalır, başka da birşey olmaz.

Eski belge...

Yeni belgenin ön yüzü...

Arka yüzü...

Bu işlemler sonucunda 14 yıl yetecek kadar bir muayene tarihi yeriniz olacaktır.
    Umarım bu belgesel, Araç Ruhsatı yenileyecek olanlara yardımcı olur. Herkese bol sabırlar,
    zira buna ihtiyacınız olacak. Saç-baş yolmaya hazır olun...
  8.  Avatarı
    ARAÇ MUAYENESİNDE MUTLU SON

Hem Ulaştırma bakanlığı yetkilileri hem de TÜVTÜRK yetkilileri habertürk.com okurlarının yazdığı yorumları dikkatle okduklarını belirtirlar. İşlerin iyileştirilmesi adına aklı başında yapılan her yorumu dikkate aldıklarını belirten yetkililer mart ayı tibareyle artık randevulu sisteme geçileceğini ve araç muayenesinde Avrupa standartlarına gelinecini vurguluyorlar. Tabi bnun için araç sahiplerinin de Avrupa standartlarına gelmesi gerekiyor. Bu da araçın muayeneye giderken gerçekten tüm eksiklerinin giderilmesiyle olabilir

http://www.haberturk.com/ekonomi/yaz...mutlu-son.aspx
  9.  Avatarı
    Güzel bir habermiş, forum içinde de okumuştum. Ancak Sn.Bora işin özünde vatandaşın uğraştırılması var. Detayları adım adım anlatmıştım ama kısaca özetleyeyim. Ek-1 denilen belgeyi almak için 52km yol yaptım. Sonraki gün muayene isyasyonuna gittim ve bu da 44km civarına bir yol yapmamı sağladı. Buradan kurtuldum ve evrakları yeniden Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürdüm, bu da 52 km ve tekrar geri aldım, bu da 52km. Bütün işler 4 günde bitti. 4 gün inanılmaz uzun bir süre, bir araç muayenesinin detayları için bu kadar süre harcanması çok anlamsız. Benim vaktim vardı ve fazla kafaya takmadım, oysa işine düzenli gidip-gelen birisi olsaydım, işyerinden izin almam çok zor olacaktır.

Araç muayene istasyonunda sıra için çok az bekledim. Numarayı bile bu kadar kolay alacağımı ummuyordum, buradaki hizmetten de memnun kaldım. İşlemlerin kısaltılmaması beni rahatsız ediyor. Benim ruhsatım bittiyse bunun belgesi için oradan oraya sürekli gitmek zorunda kalmayayım. Emniyet bile 1 gün sonra veriyor ama onunda garantisi yok. Yeni belgeleri birkaç gün sonra aldığımda, sıradaki insanların 1 gün önce belgelerini verdiğini ve almak istediklerini gördüm ama evrakları 1 gün geçmesine rağmen hazır olmadığından başka birgün yeniden gelmek zorunda kalacaklardı. Yeni bir eziyet yani ve bunun kısaltılması lazım.
    Randevu işi de çözüm olabilir ama sadece muayene kısmı için, diğerlerinin de çözülmesi gerekiyor. Ankara içerisinde arabamın muayenesi için 200 km yol yaptım, böyle birşeyin anlamsızlığının tarifi yok.

Unuttuğum birşeyi ekleyeyim, EK-1 Belgesinden 2 adet doldurulmuştu, bunların benden alınacağını düşünürken, tek'i ben de kaldı. Bunu neden 2 tane doldurdular bilmiyorum. Yine başka bir hata; eğer ihtiyaç yoksa neden fazla belge vererek insanların kafasını karıştırırlar bilemiyorum. Elinizde fazla belge kalınca bunun mutlaka bir yere verilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz ve sağa-sola soru sormaya başlıyorsunuz.

Sorunsuz günler dilerim...
  10.  Avatarı
    Gerçek bir ruhsat çıkarma detayını daha eklemek istedim. Geçen haftalarda bir arkadaşın başına geldi. Ruhsat için yukarıdaki işlemlerin bazılarını birkaç kez yapmak zorunda kaldı. Ama sonunda bunları tamamlayarak emniyet'te, yeni ruhsatın çıkartılması aşamasına geldi. Ancak ruhsattaki adres bilgileri eskiydi ve bunu yenisi ile güncelleme istedi. Bu ufak değişiklik için istenilen detayların zorluğunun yanısıra bir başka ilginç çözüm daha sunulmuş.

Görevli memur adres değişikliği için arabası ile bir trafik cezası yemesini ve yediği bu cezanın üstüne yeni adresini yazdırmasını, bu ceza makbuzu ile geri geldiğinde işlemlerinin yeni adresine göre yapılacağını söylemiş. Bunun üzerine dışarı çıkarak bir trafik polis memuru bulmuş ve hatalı park için trafik cezası kestirerek, aldığı ceza fişini geri götürmüş ve işlemlerinin tamamlanmasını sağlamış.

İnanılmaz ama gerçek, sanırım 15 gün önce bu yaşandı ve duyduğumda çok şaşırdım.
  11.  Avatarı
    adres değişikliği süpermiş

Kusursuz araba yok galiba.. Far ayarından geçebilen araba varmı acaba..?

Ben TÜV de sordum benu, neden oluyor diye.. servisten geldim, yine farda kusur var...

Kontrol sistemlerimiz farklı dedi..
  12.  Avatarı
    20000 kişiyi geçmişiz, bu kadar çok okunacağını tahmin etmiyordum. Umarım verdiğim detaylar geçen süre içinde değişmemiştir. Bunları okuyup, değişen yerler varsa, bana hisse.net üzerinden ulaşıldığında gereken düzeltmeleri beraber yaparız...
  13.  Avatarı

BİRAZ ÖNCE X ŞUBESİNDEN GELDİ…. GERÇEK YANİ ;

FOTODAKİ ABİ, " MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YATIRMAK İÇİN NE GEREKİYOR ? " DİYE SORMAYA GELMİŞ…...

BİZİM ARKADAŞLAR DA İŞLEM YAPMAK İÇİN PLAKA YETER DEMİŞLER…. ABİ DE PLAKAYI SÖKMÜŞ GELMİŞ.
  14.  Avatarı
    Sevgili Erasure,
    Sen boşuna uğraşmışsın. Bak kolayı var. Bir daha sefere böyle yaparsın.
  15.  Avatarı
    harika, ne diyeceğimi bilmiyorum, epey bir güldük, ama buradaki görevlilere plakayı götürsek herhalde kafamıza çarparlar
  16.  Avatarı
    28000 kişilik izleyici sayısına ulaşmışım,
    böyle giderse bloglar arasındaki yazılarda izlenme rekoru kıracağız
  17.  Avatarı

2010 yılına ait Muayene Harçları böyle olmuş,

18.  Avatarı
    Süper gidiyorsun Erasure. 31,448 kere girilmiş sayfaya. BLOG rekoru sanıyorum.

Tebrikler
  19.  Avatarı
    Red Kit
    Süper gidiyorsun Erasure. 31,448 kere girilmiş sayfaya. BLOG rekoru sanıyorum.

Tebrikler
    Evet BLOG rekoru.

20.  Avatarı
    bu kadar izleneceğini ummuyordum ama şurası da bir gerçek, bu tip bir işlem sırasının ayrıntısı
    sanırım hiçbir yerde yok. Arabası olan herkese, her zaman gerekecek ayrıntılar içeriyor.
    Umarım daha fazla kişi yararlanır.
    Ehh artık yakında yeni rekorları deneriz, Avatar ile yarışıyorum
    Updated 25-03-2010 at 20:08 by Erasure
Sayfa 1/2 12 SonSon