Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Mardin

 1. #1

  Esas Mardin

  Mardin bir dünya markası olacak
  MARDİN - Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Mardin'in büyükşehir olmasının hem turizm hem de sanayi alanında dünyanın markası haline geleceğini belirtti.
  Vali Ayanoğlu, üç yıl önce tarihi kentte başlayan Tarihi Dönüşüm Projesi'nin tamamlanmasının ardından Mardin'in dünyanın turizm alanında en aranılır kenti olacağına inandıklarını vurguladı. Ayanoğlu, "Mardin, bölgenin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmeye hazırlanıyor. Bugün 180 yatırımcı Mardin'de fabrika kurmak için sırada bekliyor. Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilmiş durumda. Yeni kurulacak OSB için de an 5 bin kişiye yeni iş alanları oluşturulacak." dedi.


  Kültürel değerleri ve tarihi dokusuyla Mardin'in bir dünya markası haline geldiğini belirten Ayanoğlu, açıklamasında şunları dile getirdi: "Devam eden projelerin tamamlanmasıyla kent gerçek kimliğine kavuşacak ve yıllık 5 milyon turist beklentimiz rüya olmaktan çıkacak. Mardin bulunduğu bölgenin kalkınmasına da vesile olacak. Mardin'in geleceğini turizme bağlıyoruz. Mardin'de turizm sadece dört ayla sınırlı olmamalıdır. Öncelikli hedefimiz, turizmi yılın 12 ayına yaymak gerekir."


  Mardin'de öncelikle yatak kapasitesini yükseltmek için butik otelleri artırmak gerektiğini ifade eden Ayanoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İnanç ve kültür turizmi tüm dünyada giderek önem kazanıyor. Türkiye'de inanç turizmi ile ilgili en gözde mekânlar Mardin'de bulunuyor. Buradaki hoşgörü ortamını pazarlayabilirsek değil Türkiye'nin bütün dünyanın önemli inanç merkezlerinden biri oluruz. Burada çok önemli potansiyeller var ve bu potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirebilme adına yapılması gereken çok ciddi çalışmalar var. İnanç turizmi alanındaki girişimlerimizi uluslararası boyuta taşıyacağız. Yapacağımız çalışmalarla tarihi kenti inanç turizminden hak ettiği payı almasını hedefliyoruz. Mardin 2014 yılında UNESCO'ya girdiği zaman dünyanın ilgisi artacaktır." (CİHAN)


  http://www.habergalerisi.com/haber/m...ak-927761.html

 2. #2

  Esas

  MARDİN - UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasının ardından Mardin Kültürel Peyzaj alanındaki tarihi mekânlarda yenileme çalışmaları yeniden başladı. 2014 yılında hazırlanan dosyayı UNESCO'ya teslim edecek olan Mardin'nde, Tarihi Dönüşüm Projesi ve altyapı çalışmalarının 2013 yılının sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
  Yüzyıllardır farklı dil, din ve kültüre sahip insanların barış ve huzur içerisinde yaşadığı kent olan Mardin'in bir süre önce Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasının ardından Mardin Kültürel Peyzaj Alanı'ndaki çok sayıdaki tarihi mekanda Tarihi Dönüşüm Projesi adı altında başlatılan restorasyon çalışmalarına hız verildi. Vali Turhan Ayvaz, bir süre önce Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında sit alanında yapılan çalışmalarla UNESCO'nun Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer almayı hedeflediklerini belirtti.


  Proje hakkında bilgi veren Vali Turhan Ayvaz, 2009 yılında başlayan projenin en geç 2014 yılında bitirilmesini hedeflediklerini belirterek, "Belirlenen yaklaşık 700 beton binadan 570'i bu yıl sonuna kadar yıkmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar 140'ın üzerinde beton binayı yıktık. 2013 yılı bizim için final yılı olacak. 2014 yılında UNESCO dosyasını Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'na sunacağız. Bu amaçla tüm mekanlarda onarım çalışmasını bahar aylarında hızlandıracağız." dedi.


  Mardin'in turizm ile kalkınmasını amaçladıklarını vurgulayan Ayvaz, şunları ifade etti: "Tüm kültürlere ait eserleri onarıyoruz. Mardin'in eski görünümüne kavuşmasını istiyoruz. Bu alanda görünümü bozan yaklaşık 700 bina yıkılacak. Tarihi Dönüşüm Projesi tamamlandığında Mardin eski ihtişamlı görünümüne kavuşacak. Bu sayede şehrin turizm potansiyeli artacak. Bugün yıllık gelen turist sayısı bir milyonu aşıyorsa Mardin'in UNESCO'ya girmesi ile bu sayı 5 milyonu bulur."


  Mardin'in doğal yapısı ile taş mimarisinin benzersiz olduğunu ifade eden Ayvaz, sözlerine şöyle devam etti: "Kuduz ve Venedik'ten sonra üçüncü sit alanı olan Mardin, Ortaçağ kenti görünümüyle dünyanın en zengin kültürü ve tarihi yapıya sahiptir. 30 medeniyetin yaşadığı izleri barındırıyor. Mardin'in Dünya Mirası Listesi'ne alınması durumunda sahip olduğu tarihi güzelliklerin korunacak. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmek uzun bir süreci kapsıyor. Bunun için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Yaklaşık 7 yıl önce Dünya Mirası Listesine girmek için bir başvuru yapılmıştı. Ancak eksiklikler nedeniyle talebin reddedilme ihtimali olması nedeniyle daha sonra bu başvuru geri çekildi. Şu anda o eksiklerin giderilmesi için büyük çaba gösteriyoruz. Ayrıca tarihi kentin lazerli taraması ve rölövesi çıkarılıyor. Bu çalışma 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflendi. Bugüne kadar yüzde 40?tan fazla lazer taraması ve yüzde 30?dan fazla rölöve çıkartıldı. Bu çalışma sayesinde şehir yıkılacak olsa dahi şehri yeniden olduğu gibi kurma şansınsa sahip olursunuz. Kolay bir çalışma değil. Bu şehri UNESCO'ya taşımak için şehrin altyapısının bitmesi gerekiyor. Rölövenin ve imar planın tamamlanması gerekiyor. Amacımız Mardin'i UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne taşıyabilmektir. Bunu başaracağız. Mardin yakın bir tarihte bu listede yer alacaktır." (CİHAN)

  http://www.habergalerisi.com/haber/v...li-927792.html

 3. #3

  Esas

  "Hükümet Kadın"a dava
  Geçtiğimiz hafta vizyona giren 'Hükümet Kadın' filminde Mardin’in tarihi değerlerine ve kültürlerine hakaret edildiği ileri süren emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir, film hakkında 10 milyon dolarlık tazminat davası açtığını söyledi. 09.02.2013
  İHA

  Emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir tarafından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda film hakkında tazminat davası açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yaptığı suç duyurusundan sonra adliye çıkışında basın açıklaması yapan emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir, vizyona giren 'Hükümet Kadın' adlı filmin başaktör ve yönetmen Sermiyan Midyat, Demet Akbağ ile filmin bütün oyuncuları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.  Filmde Mardin’in tarihi değerlerine ve kültürlerine hakaret edildiğini ileri süren Eldemir, "Kürtlere, Araplara başta Müslümanlara olmak üzere Süryanilere, Yezidilere hepsine hakaret vardır. Biz Mardin’i bütünleştirici, Mardin’i birleştirici Mardin’i bir narın taneleri gibi görmek istiyorken, maalesef Mardin’e yakışmayan Mardin’in kültürüne ve örf adetlerine uygun olmayan sahneler dini değerlere hakaretvari sahneler bizleri üzmüştür" dedi.  Bundan sonra bu tür filmlerin Mardin’de çekilmesine izin verilmeyeceğini savunan Eldemir, "Filmin galadan, vizyondan çekilmesini istiyorum. Kültür Bakanlığı'nı harekete geçmesini istiyorum. Vizyona giren filmin geçen üç dört günlük sürenin de değerlendirerek filmin bütün gelirlerine tazminat davası açıyorum. Suç duyurusunda 10 milyon dolar tazminat davası açtım. Bu parayı da o filmde kahkaha atanlara halkın gözü önünde dağıtacağım. Telif Hakları Genel Müdürlüğü Komisyonu tarafından filmin incelenerek proje dışına çıkılıp çıkılmadığının tespitinin ve protokole uyulup uyulmadığını tespiti ile taranma ivedilikle bilgi verilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

  BURSA (İHA) - Hükümet Kadın filminin yönetmeni ve oyuncusu Sermiyan Midyat ve Demet Akbağ filme açılan dava ile ilgili konuştu. Midyat, filme açılan davaya esprili cevap vererek, "Bizim filme öyle bir dava açılamaz. Yanlış filme gitmişler. Eğer öyle bir şey varsa bileti alıp yanlış salona girmişlerdir. Ben kendilerini İstanbul'a davet edebilirim. Filmi birlikte izleyelim" diye esprili cevap verdi.
  Hükümet Kadın sinema filminin Bursa'daki galası ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Akbağ, yönetmen ve oyuncu Sermiyan Midyat, Olgun Toker ile diğer oyuncuların katılımıyla bir alışveriş merkezinde yapıldı. Filme ve oyunculara yakından ilgi gösteren Bursalılar izdihama sebep oldu.
  Filmin öncesi Bursalılarla kısa bir sohbet eden oyuncular, ardından da basın mensuplarının sorularını cevapladı. Seyirciyi mutlu eden filmlerin birbirini desteklediğini belirten ünlü oyuncu Demet Akbağ, "Sinema filmleri birbirlerini destekler. Sinemaya gelen izleyiciler, gitmek istediği filmde yer bulamayınca onlara, onlar da bilet bulamayınca bize gelirler. Diğer filmler de geniş kitlelere hitap eden filmler. Ama gördüğünüz gibi ne onları ne de bizi etkilemiyor" dedi.

  "EYVAH EYVAH FİLMİNİN DEVAMINI ÇEKEBİLİRİZ"
  Eyvah Eyvah filminin devamını çekebileceklerini ifade eden Akbağ, "Ata Demirer ile iki film yaptık, doyamadık bir birimize. Muhtemelen yeni bir film yapacağız. Genelde tek filmler yapamıyorum, bizim yaptığımız filmler diziye dönüşüyor. Eyvah Eyvah filmin devamı da gelebilir. Gündemde öyle bir şey var. Senaryo içimize sinerse olabilir. O şimdi çalışıyor. Arada filmin konusu hakkında görüşüyoruz. Yazın bir sürprizimiz olabilir" şeklinde konuştu.

  "DAVA AÇAN YANLIŞ FİLME GİRMİŞTİR"
  Film ile ilgili dava konusuna esprili cevap veren ünlü oyuncu ve yapımcı Sermiyan Midyat ise, "Yanlış film bence o. Bizim filme böyle dava açılamaz. Eğer öyle bir şey varsa bileti alıp yanlış filme girdi. Ben dava açan kişiyi İstanbul'a davet edebilirim. Beraber izleyelim" diye konuştu.
  Demet Akbağ, ise bu soruyu cevaplamak istemezken, "Dava ile ilgili yapımcımız ilgileniyordur. Biz şimdi Bursalılarla filmi seyredelim" demekle yetindi.

  http://www.haberx.com/hukumet_kadina...9672,774).aspx

 4. #4

  Esas

  "Mardin, Kudüs benzeri bir şehir olacak"
  Farklı dil, din ve kültüre sahip insanların yüzyıllardır barış ve huzur içerisinde yaşadığı Mardin, TOKİ'nin uygulayacağı kentsel dönüşüm projesiyle 100 yıl öncesine dönüştürülecek.
  (İHA) - Mardin Valisi Turhan Ayvaz, eski yapıların üzerinde ve çevresinde bulunan yeni yapıların yıkılmasıyla Mardin’in Kudüs benzeri bir şehir olacağını söyledi.
  Tekirdağ Valiliği’nin Güneydoğu gezisi kapsamında Şanlıurfa’yı ziyaret eden heyet, gezinin 3’üncü gününde Mardin’e ziyarette bulundu. İlk olarak Kızıltepe ilçesinde Tekirdağ’da ticaretle uğraşan İşadamı Behçet Durak’ın köyü Sürekli’de çay molası veren heyet, Mardin’de Dara Antik Kenti, Deyfulzafaran Manastırı’nı gezdi.

  Heyet daha sonra bir restoran’da yöreye has kaburga dolması yedi. Buradaki yemeğe katılan Mardin Valisi Turhan Ayvaz’a Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel tarafından gömüş işlemeli bir vazo hediye edildi.
  Yemekten sonra Mardin’in tarihi öneminden bahseden Vali Ayvaz, “Taş yapıları ile ünlü Mardinimize hoş geldiniz. Burada keyifli bir zaman geçireceksiniz. Tarih kitaplarından öğrendiğiniz medeniyetlerin birçoğu burada varolmuş. Eski Mardinimizi yeniden oluşturmak için çalışma başlattık. Mardin’i çarpık yapılaşmadan kurtaracağız. Kentsel dönüşümle birlikte eski yapıların üzerine yapılan yeni yerler yıkılırsa Mardin Kudüs benzeri bir şehir olacak. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
  Heyet yemeğin ardından Kasımiye Medresesi’ni gezdi. Mardin’i sokaklarında dolaşan heyet bol bol yöre özgü yiyecek ve süsleme eşyaları aldı.

  http://www.haberx.com/mardin_kudus_b...3188,546).aspx

 5. #5

  Esas

  ''81 İle 81 Kütüphane Projesi'' kapsamında toplanan yaklaşık 10 bin kitapla Van, Bitlis ve Mardin'de kütüphane kurulacak.
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, proje çerçevesinde yaklaşık 10 bin kitap toplandığı belirtilerek, kitaplarla Van, Bitlis ve Mardin'de önceden tespit edilen ihtiyaç sahibi 2 ilkokul ile engelliler derneğinde kütüphane kurulacağı aktarıldı.

  Projeyle, kütüphanesi olmayan okullardaki öğrencilerin kitaplara ve ihtiyaç duydukları bilgilere daha rahat ulaşabilmelerinin amaçlandığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

  ''Sadece kitapları göndererek değil, bizzat okulları ziyaret ederek kütüphane açmayı düşündük. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri, hem kütüphanenin açılacağı okullara giderek öğrencilerle bir araya gelecek, onlara hediyeler verecek hem de yerel yetkilileri ziyaret edecek.''

  Açıklamada, gerek üyelerden gerekse diğer sivil toplum kuruluşlarından bağış yoluyla toplanan kitaplarla geçen yıl Kırklareli, Uşak, Kırıkkale, Osmaniye, Bayburt, Mardin ve Van'da birer kütüphane kurulduğu hatırlatıldı.

  Kaynak: AA

  http://www.haber7.com/kitap/haber/10...dine-kutuphane

 6. #6

  Esas

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine 3 yeni havalimanı inşa ediliyor. Bazı illerin havalimanları da yeni terminal binalarına kavuşuyor.

  Havacılık alanında son dönemde önemli başarılar yakalayan Türkiye'de, 10 yıl önce 2,2 milyar dolar olan havacılık sektörünün cirosu 15 milyar doları aştı. Havayolu ile ulaşım sağlanılan şehirlerde sosyo-ekonomik olarak gözle görülür gelişmeler yaşandı.

  Bu gelişmeleri dikkate alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uçuş ağını artırmaya ve havalimanı olmayan illere havalimanı yapmaya başladı.

  Bu çerçevede 10 yıl önce 2 merkezden 26 noktaya uçuş yapılan iç hatlar uçuş ağı 10 yılda 7 merkezden 49 noktaya çıkarıldı. Yapılan yatırımlar sayesinde iç hatlarda 8 milyon 700 bini bulan yolcu sayısı 10 yılda yaklaşık 7,5 kat artarak geçen yıl 64 milyon 500 bine ulaştı.

  Coğrafi şartları nedeniyle karayolu ulaşımının zor ve seyahat sürelerinin çok uzun olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine de yatırımlar artırıldı.

  Yapılan yatırımlarla Sivas, Erzincan, Batman, Erzurum, Malatya, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa-GAP, Elazığ havalimanları ile geçen yıl açılışı gerçekleştirilen Iğdır Havalimanı, modern anlayışla vatandaşlara hizmet veriyor. Kars, Van-Ferit Melen, Diyarbakır, Adıyaman, Ağrı ve Mardin havalimanları da yeni terminal binalarına kavuşuyor.

  Bunların içerisindeki Kars, Adıyaman, Ağrı ve Mardin havalimanlarının yeni terminal binaları bu yıl içerisinde tamamlanacak. İnşaları devam eden Hakkari, Şırnak ve Bingöl havalimanları da tamamlanarak hizmete alınacak. 3 havalimanı için 220 milyon liranın üzerinde harcama yapılırken, söz konusu havalimanları bu yılın son çeyreğinde halkın hizmetine sunulacak. Böylelikle bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız daha kolay ulaşım sağlayacak.

  Yurt dışı seferlerinin düzenlenemediği Diyarbakır Havalimanı için de yeni terminal binası kente kazandırılacak. Yurt dışı seferleri ile ilgili sıkıntı yeni terminal binası ile tamamen ortadan kalkacak. Planlamalarda 5 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanı, Diyarbakır'ın simgelerinden olacak.

  Bölge ekonomisine ve turizmine büyük katkı sağlayacak havalimanı, 2015 yılı içerisinde tüm inşa işleri tamamlanarak hizmete açılacak.

  http://www.buyuyenturkiye.com/haber/bu-bolgeler-ucacak

 7. #7

  Esas

   Alıntı Originally Posted by brokerüstad Yazıyı Oku
  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine 3 yeni havalimanı inşa ediliyor. Bazı illerin havalimanları da yeni terminal binalarına kavuşuyor.

  Havacılık alanında son dönemde önemli başarılar yakalayan Türkiye'de, 10 yıl önce 2,2 milyar dolar olan havacılık sektörünün cirosu 15 milyar doları aştı. Havayolu ile ulaşım sağlanılan şehirlerde sosyo-ekonomik olarak gözle görülür gelişmeler yaşandı.

  Bu gelişmeleri dikkate alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uçuş ağını artırmaya ve havalimanı olmayan illere havalimanı yapmaya başladı.

  Bu çerçevede 10 yıl önce 2 merkezden 26 noktaya uçuş yapılan iç hatlar uçuş ağı 10 yılda 7 merkezden 49 noktaya çıkarıldı. Yapılan yatırımlar sayesinde iç hatlarda 8 milyon 700 bini bulan yolcu sayısı 10 yılda yaklaşık 7,5 kat artarak geçen yıl 64 milyon 500 bine ulaştı.

  Coğrafi şartları nedeniyle karayolu ulaşımının zor ve seyahat sürelerinin çok uzun olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine de yatırımlar artırıldı.

  Yapılan yatırımlarla Sivas, Erzincan, Batman, Erzurum, Malatya, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa-GAP, Elazığ havalimanları ile geçen yıl açılışı gerçekleştirilen Iğdır Havalimanı, modern anlayışla vatandaşlara hizmet veriyor. Kars, Van-Ferit Melen, Diyarbakır, Adıyaman, Ağrı ve Mardin havalimanları da yeni terminal binalarına kavuşuyor.

  Bunların içerisindeki Kars, Adıyaman, Ağrı ve Mardin havalimanlarının yeni terminal binaları bu yıl içerisinde tamamlanacak. İnşaları devam eden Hakkari, Şırnak ve Bingöl havalimanları da tamamlanarak hizmete alınacak. 3 havalimanı için 220 milyon liranın üzerinde harcama yapılırken, söz konusu havalimanları bu yılın son çeyreğinde halkın hizmetine sunulacak. Böylelikle bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız daha kolay ulaşım sağlayacak.

  Yurt dışı seferlerinin düzenlenemediği Diyarbakır Havalimanı için de yeni terminal binası kente kazandırılacak. Yurt dışı seferleri ile ilgili sıkıntı yeni terminal binası ile tamamen ortadan kalkacak. Planlamalarda 5 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanı, Diyarbakır'ın simgelerinden olacak.

  Bölge ekonomisine ve turizmine büyük katkı sağlayacak havalimanı, 2015 yılı içerisinde tüm inşa işleri tamamlanarak hizmete açılacak.

  http://www.buyuyenturkiye.com/haber/bu-bolgeler-ucacak
  üstad mardinli misin

 8. #8

  Esas

  Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Sandıklı köyünde 4 ayaklı civciv görenleri şaşırtıyor. Edinilen bilgiye göre Rıdvan Kurtuluş'a ait kümeste 4 tavuğun kuluçka sonrasında 40 civciv yumurtadan çıktı.Civcivlerden birinin 4 ayaklı olduğunu fark eden Kurtuluş'un eşi Zerga Kurtuluş, durumu eşine bildirdi.

  Rıdvan Kurtuluş AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığını ifade ederek "Eşim 4 tavuğu kuluçkaya oturttu. 40 civciv yumurtadan çıktı ancak birinin 4 ayağı vardı. Olayı duyan komşularımız merak edip bakmaya geliyorlar. Allah herşeye kadirdir. Bu da Allah'ın takdiridir. Civciv yürümekte zorluk çekiyor, bazen ayakları çalı çırpıya takılıyor ama diğer civcivlerle yem yiyebiliyor. Sağlığı yerinde" diye konuştu.

  Öte yandan 6 yıl önce aynı köyde 4 ayaklı bir civciv de görülmüştü.
  http://www.netgazete.com/haber/Dort-...ti_550120.html

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •