Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Günlük haftalık altın yorumlar/bültenler

 1. #1

  Esas Günlük haftalık altın yorumlar/bültenler

  burada sadece altın hakkında internetten derlediğim güncel yorumlar yer alacaktır.
  Son düzenleme : mascelaro; 31-03-2013 saat: 23:11.

 2. #2

  Esas

  Barclays Capital 29 mart 2013


  Barclays Capital, altın fiyatlarının Güney Kıbrıs sorunlarıyla beraber ‘güvenli liman’ avantajını yakaladıktan sonra şimdi trend aralığına sıkışıp kaldığını ve yatay bir hareket içinde olduğunu ifade etti. Barclays, fiyatların fiziksel piyasadan ve merkez bankası alımlarından destek bulmasını beklediklerini dile getiriyor. Kısa ve orta vadede destek görse de, altının yukarı yönlü hareket için bir katalizöre ihtiyacı olduğu ifade edildi.  Güney Kıbrıs’ta bankaların tekrar açılması ve kontrollü para dağıtımına başlanması ile altın 1.600$ civarında seyrini sürdürdü. Barclays, fiyatların 1.600 doların aşağısına kaymasıyla Shanghai Altın Borsası’ında hacmin arttığını da belirtti ve böylece yatırımcı iştahının fiyat seviyesiyle yakından ilintili olduğunu gözler önüne serdi. Mart ayındaki işlem hacminin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Barclays, buna karşılık Hindistan kaynaklı talebin hala beklenen seviyeye gelemediğini söyledi.

 3. #3

  Esas

  Altın, İkinci Çeyrekte“Yeni Bir Başlangıç” Yapmak İstiyor

  01 Nisan 2013 Pazartesi

  Bugün, 2013’ün ikinci çeyreğinin ilk günü. Pek çok yatırım ve piyasa anliz uzmanı altın piyasasının bu çeyrekte de zayıf kalmasını bekliyor. Bir yandan Avro Bölgesi’ndeki sorunlar ve dünya çapında izlenen gevşek para politikasının altın fiyatını destekleyeceğini kabul ediyorlar, ancak diğer yandan da bir katalizör olmadan sarı metal fiyatlarının artmayacağını düşünüyorlar. Aslında Kitco’nun haftalık olarak gerçekleştirdiği Altın Beklenti Endeksine bakılırsa, önümüzdeki haftalarda bu uzmanların haklı çıkması beklenebilir: Kitco’nun beklenti endeksini belirlemek için gerçekleştirilen ankete bu hafta 27 uzman katıldı. Bunlarıdan 17’si fiyatın yükselmesini beklerken, sadece altısı düşmesini bekliyor. Dört katılımcıysa fiyatta önemli bir değişiklik olmayacağını düşünüyor.  Ancak farklı düşünenler de var. Bunlardan biri RBC Capital Markets Global Futures firmasında kıymetli metal strateji uzmanı olan George Gero. Gero, içinde bulunduğumuz çeyreğin ilk günlerinde, altına dayalı borsa yatırım fonlarını ve yine kıymetli metale yatırım yapan diğer fonlarda ne tür bir hareketlilik olacağını yakından izleyeceğini bildiriyor. Gero’ya göre, eğer söz konusu fonlar alım yapma eğilimindeyseler, bu ikinci çeyreğin altın için “yeni bir başlangıç” dönemi olabileceğine işaret edecek. Özellikle Kıbrıs’taki karışıklık İtalya’ya sıçrarsa, Gero’nun beklentisi gerçek olabilir.

  Debbie Carlson, 1 Nisan, 2013,Kitco News

 4. #4

  Esas

  ETF Securities Yönetici Müdürü William Rhind’a göre, önümüzdeki on yıl boyunca altın fiyatının yükselmesinde lokomotif görevi görecek etkenin, enflasyon olabilir. Altın, 2011’deki zirvesinin halen %17 altında. Sarı metalin 2011’deki rekora tırmanmasında, kur devalüasyonları, gevşek para politikası ve kamu borçlarındaki artış etkili olmuştu. Buna ek olarak, altın yatırımcısı enflasyondan korktuğu için sarı metali alma eğilimindeydi. Ancak enflasyon, en azından resmi istatistiklerce ölçüldüğü şekliyle, kendisini henüz hissettirmedi.


  Önümüzdeki On Yıl, Altın Fiyatının Lokomotifi Enflasyon Olabilir

  Rhind’a göre, altın fiyatının yükselmeye devam edebilmesi için enflasyonun halk genelinde ve yatırımcı özelinde bariz biçimde hissedilir hale gelmesi gerekli. Rhind, bunun önümüzdeki on yıl boyunca bunun giderek artan bir hızda gerçekleşeceğini düşünüyor. Altın, büyük ihtimalle bu sayede yükselme trendinin bir sonraki ayağına geçiş yapacak.

  Allen Skyora, 1 Nisan, 2013, Kitco News

 5. #5

  Esas

  Kore Karışırsa Altın Ne Olur?

  Kuzey Kore’nin nükleer başlıklı füze sistemini “stand-by” durumuna getirmesiyle birlikte, Kore Yarımadası’nda gerginlik artıyor. Kuzey Kore’deki gelişmeleri yakından takip eden Rusya, durumun kontrolden çıkmasından korkuyor.
  Kuzey Kore’nin aldığı bu önlem, ABD’nin Güney Kore üzerinde hayalet uçaklarla devriye gezmesi ve devlet başkanı Kim Jong-un’a göre, provokasyonda bulunması sonrasında alındı. Jong-un, “Emperyalist ABD ile hesaplaşma zamanı” geldiğini belirtti ve ABD anakarası, Hawaii ve Guam’daki askeri hedeflerin füzelerin menzili dahilinde olduğunu hatırlattı.
  Kuzey Kore-ABD ilişkileri konusunda deneyimli olan uzmanlar, genç Jong-un, babası ve dedesi gibi ABD’ye kafa tutabildiğini göstermek için fırsat kolluyor. Bu da potansiyel olarak dünyanın en önemli ekonomik bölgelerinden birinde karışıklık çıkma riskini artırıyor. Böyle bir karışıklık, altının düşüş trendini kırması için gereken katalizör olabilir.

  Charles Scanlon, 1 Nisan, 2013, BBC News

 6. #6

  Esas

  Haftanın Yorumu: 1 Nisan – 8 Nisan 2013, Kerem Uluengin

  01 Nisan 2013 Pazartesi
  Geride bıraktığımız haftanın oldukça sakin geçmesinden ve Paskalya tatilinin de piyasalara rehavet vermesinden ötürü teknik analiz gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum. Bu hafta, mevcut durumun basit bir değerlendirmesini yapmamız, altın ve gümüşün ne gibi bir fiyat hareketi içinde olduğunu görmemizi sağlayacaktır.
  Şu an yatırımcının aklındaki en önemli sorulardan biri, Güney Kıbrıs’ın öncülüğünde ilerleyen Avrupa sorunlarının, 2008’dekine benzer bir kriz yaratarak altın ve gümüş fiyatlarına zirve yaptırıp yaptıramayacağı. Aslında piyasaların Güney Kıbrıs sorununa ilk tepkisini gördük; fiyatlar 1.618$ seviyesine kadar tırmandı, fakat bu noktada kâr satışları görüldü ve altın bu önemli direnci geçmeyi başaramadı.
  2008 Krizi, birçok yönden özel bir çöküş olmuştu, çünkü çok beklenmedik ve hızlı gelişti. Altının 2008’deki değer kaybı, hedge fonlarının nakit para ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok hızlı bir şekilde piyasaya altın satmasından ötürü gerçekleşmişti. Burada önemli olan nokta, o dönemde hiçbir altın yatırımcısının (büyük hedge fonları dahil), dünya çapında sermaye piyasaları çöktüğü zaman neler olacağını bilmemesiydi. Bundan ötürü de, kimse altına sığınmanın iyi bir fikir olup olmayacağından emin değildi.
  Şimdi, herkes gördü ki borsanın eski seviyesine ulaşması için birkaç sene, altının toparlanması için sadece birkaç ay gerekti. Altın şu an 2008 zirvesinin yaklaşık bir %60 üzerinde. Bugün yeniden benzer bir durum olursa, yatırımcılar 2008’de neler olduğunu hatırlayacak ve altının nasıl da kısa sürede toparlandığını hatırlayacaklardır. Umarız ki, bunun sonucu olarak ani nakit ihtiyaçlarını karşılamak için altın satmayı düşünmeyeceklerdir. Sermaye piyasalarının Avrupa kaynaklı sorunlarla gerilemesinden ötürü altın ve altın türevlerinde bu sefer herhangi bir gerileme olması beklemiyorum.
  Teknik olarak, altın geçtiğimiz hafta USD harici kurlarda da önemli yükselişler kaydetti. Genel görünüm itibariyle, altın dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Gümüş, Avrupa piyasalarındaki zayıfamaya tepki olarak haftayı hafif düşüşle kapatacak gibi dururken son anda yükseldi. Doları ABD’nin en büyük altı ticaret ortağının para birimiyle karşılaştıran dolar endeksi, kısa süreliğine 82 seviyesinin aşağısına kaydıysa da tekrar yükseliş kaydetti. Doların daha da tırmanmasını olası görünüyor, hatta 84 kademesine kadar bir çıkış görebiliriz, fakat bu seviyeden daha yukarı tırmanması biraz zor gibi, zira Haziran 2012 zirvesinin bu kademede oluşturduğu çok önemli bir direnç var.
  Bütün bunlar altın için ne anlama geliyor? Bu hareketlerin pek fazla bir anlam barındırdığını söyleyemeyiz. Altın dolara göre hareket etmiyor, onun için doların hareketlerinden yana endişe duyumamıza pek gerek yok. Dolar zayıflamaya başladığı zaman (ki bu er yada geç olacak), altın daha da ivmeyle tırmanışa geçecektir.

 7. #7

  Esas

  Haftanın Yorumu: 1 – 8 Nisan, 2013, Mehmet Bengü Uluengin

  01 Nisan 2013 Pazartesi
  2013’ün üçüncü ayını da devirdik. Mart bitti, takvimler Nisan’ı göstermeye başladı. Altının 1923 dolarlık zirvesine ulaşmasının ardındansa, tam 18 ay geçti. İçinde bulunduğumuz düzeltme süreci, bir buçuk yılı geride bıraktı.
  Bunlar normal gelişmeler değil. En azından 12 yıllık altın boğa trendi bağlamında normal sayılacak gelişmeler değil. Süreç o kadar uzadı ki, pek çok kişi altın boğasının duraksadığı, hatta sona erdiğini düşünmeye başladı.
  Zaman içinde (umarım kısa bir zaman içinde) bunun gerçek olmadığını görecek herkes. Hatta dolar ve Türk Lirası dışında bazı para birimleri bazında bakıldığında, altın boğası gayet sağlıklı devam ediyor. Örneğin Japon Yeni ve Hindistan Rupisi bazında altın, tüm zamanların en yüksek değerlerinde veya bu değerlere yakın.
  Ancak tabii uluslararası piyasalarda altın, dolar bazında el değiştirdiğinden, dolar bazındaki fiyat en önemli gösterge sayılıyor. Bir diğer neden, altının dolar fiyatını belirleyen New York Emtia Borsası’nda, söz konusu .
  Bununla birlikte, finansal piyasalarda son derece beklenmedik ve korkutucu gelişmeler var. Gerçi son iki haftadır hem finans medyası hem de Sağlamaltın’da bu konudan sık sık bahsedildi, ama bu yazının bir kısmını da Kıbrıs “fiyaskosuna” ayırmak istiyorum.
  Artık hemen herkesin bildiği gibi, Kıbrıs bankaları battı ve hem kreditörlerini hem de (beklenmedik şekilde) mudilerini zor durumda bıraktı. Bunun neden çok önemli (ve fiyasko, hatta skandal sayılabilecek) bir olay olduğuna değinmek istiyorum.
  Bilindiği üzere, “parayı masadan almak” yatırım dünyasında sıkça kullanılan ve temeli kumara dayanan bir değim. Buradaki referans, kumar masasında oturan kişinin belli bir noktada fişlerini (masadan) alarak oyundan çıkması. Yatırım dünyasındaysa bu terim, belirli bir yatırım aracından çıkarak nakite dönülmesi anlamına geliyor.
  Tabii buradan, yatırımın kumarla eşit olduğu anlamı çıkmamalı. Akıllıca yapılan yatırımın kumarla ilgisi olmadığı gibi, kumarın aksine yatırımcısına para kazandırma ihtimali yüksek olan bir girişimdir. Oysa kumar, sadece kumarhaneye kâr sağlar. Uzun vadede kumardan para kazanan yoktur. Kazandığını iddia edenlerse ya yalancıdır, ya da hilebaz.
  Ama biz konumuza dönelim. Yukarıda da açıklamaya çalıştığım gibi, yatırım kumardan farklıdır. Tabii riskli yatırım türleri olduğunu yadsımamak gerekli. Hatta aşırı risk alan birisi için, “yatırımlarıyla kumar oynuyor” denebilir. Ama –tekrar ediyorum– akıllıca gerçekleştirilen, risklerin denetim altında olduğu yatırım şekli kesinlikle kumar değildir.
  Bu adı geçen risklerin en çok denetim altında olduğu yatırım şekliyse banka mevduat hesaplarıdır. Bu hesaplar genellikle belli bir meblağa kadar devlet güvencesi altındadır. Yani banka iflas etse bile, devlet mevduat sahiplerinin para kaybına uğramayacağını garanti eder.
  Bu, örneğin bankanın hissesine yatırım yapan, veya bankaya ait bonoları satın alan bir yatırımcıdan farklı bir durum arzeder. Bu son adı geçen yatırım araçları belli oranda risk taşır. Ancak bu riske karşılık, mevduat hesabına kıyasla daha fazla getiri sağlamaları beklenir. Daha fazla risk, daha fazla kazanç.
  Söz konusu risklerin arasında, bankanın iflas etme riski de bulunur. Bu durumda, kurumun iç tüzüğü ve geçerli kanunlar bağlamında, yatırımcı belli oranda tazmin edilir (veya edilmez). Ancak mevduat faizi bunlardan tümüyle farklıdır. Mevduat hesabı, bilinçli olarak, bankanın iflas etmesi ve benzeri risklerden korunmuş bir yatırım şeklidir.
  Ama Kıbrıs’ta ne oldu? Bankaların hatasını mevduat sahipleri ödemek mecburiyetinde bırakıldı. Bu, çok net bir hırsızlık vakasıdır. Yatırımının devlet güvencesinde olduğunu zanneden ve kendisine bu yönde teminat verilen yatırımcı, birden kendisini daha fazla risk alan yatırımcıdan beter durumda bulmuştur.
  Bu olayın vehameti henüz anlaşılamamış olabilir, ancak yatırım dünyasında çok önemli bir değişiklik meydana geldi. Sıradan, risk almak istemeyen yatırımcı, bir anda yüksek risk alan yatırımcıyla aynı durumda buldu kendisini. Gerçi, Sağlamaltın’da daha önce belirttiğimiz gibi, çeşitli ülkelerde mevduat sahiplerinin hesaplarına kısmen ya da tamamen el koyulduğu oldu yakın tarihte. Ancak Batı dünyasında, özellikle de Avrupa Birliği’nde bu tür olayların görülmesi kesinlikle beklenmiyordu.
  Artık yatırımcı, hem de sıradan yatırımcı, parasını masadan almak arzusunda. Herkes kumar fişlerini nakite çevirmek istiyor. Bu durumda, yatırımcı otomatik olarak en güvenli para birimi olarak gördüğü dolara ve ABD hazine bonolarına yöneliyor. Kıbrıs olayı sonrasında da benzer bir yönelim yaşandı.
  Ancak bu, nörolojik muayene sırasında dizine çekiç vurulan hastanın bacağını kaldırması gibi bir olay. Yani bir refleks: Düşünülerek gerçekleştirilmiş bir davranış değil.
  Özellikle ABD Doları’nın trend içinde bulunduğu yatay trend kanalının üst seviyesine yükseldiğini de göz önünde bulundurursak, doların düşme arifesinde olduğunu görürüz. Zaten diğer bazı para birimlerinin akibeti de ortada. Japonya kısa bir süre önce merkez bankası yöneticisini değiştirerek, daha gevşek para politikası izleyecek birisini başa getirdi. Genelde sağlam para politikası güden Avrupa bile, devalüasyon dalgasına kapılmış durumda.
  Hal böyle olunca yatırımcı –şu risk almak istemeyen, normalde parasını mevduat hesabına yatıran yatırımcı– kendisine sağlam, risksiz bir yatırım aracı arayacak. Arayışlarının sonunda da, sadece kıymetli metallerin hem arzu ettiği korumayı hem de makul likiditeye sahip bir piyasa ortamını sağlayabildiğini görecek.
  Tahminimce önümüzdeki aylarda, altın fiyatı herkesi şaşırtacak bir yükseliş sergileyecek. Bu yükselişi neyin tetikleyeceğini bilmiyorum. Matt Taibi’nin değimiyle, bir “siyah kuğu olayı” her an baş gösterebilir. Söz konusu olay baş gösterdiğinde, fiziksel altınınız olduğu için çok mutlu olacaksınız.

 8. #8
  Duhul
  Jan 2009
  İkamet
  İzmir
  Yaş
  46
  Gönderi
  19,348
  Blog Yazıları
  45

  Esas

   Alıntı Originally Posted by mascelaro Yazıyı Oku
  burada sadece altın hakkında internetten derlediğim güncel yorumlar yer alacaktır.
  Mekanın hayırlı olsun kardeşim. Selamlar.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •