Sayfa 6/9 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Arama sonucu : 108 madde; 61 - 72 arası.

Konu: Küçükbaş Hayvancılık(Koyun ve Keçi)

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    2,548
    Blog Yazıları
    10

Esas

Alıntı Originally Posted by samizade Yazıyı Oku
    Sn Turbey35 bu araştırmanız süt inekciliği konusunda mıydı. Yalnızca besicilik yani et amaçlı büyükbaş hayvancılık konusunda fikirleriniz nedir.

Küçük baş hayvancılık konusunda bence mera en zor kısım(batı anadolu için konuşuyorum) zaten pek mera kalmamış, coğu kalitesiz iyi olanlarda paylaşılamıyor. hayvancılık konusunda yatırım düşündüğümden köyleri ziyaret edip fikir edinmeye çalışıyorum. gittiğim bir köyde köylüler birbirine girmiş mera kavgasından herkes nerdeyse birbiriyle kavgalı. diğer bir köyde muhtar köy merasını köy dışından birine kiralamış köylü buna tepki göstermiş köyde "muhtar kahveye cıkamıyor" diyorlar. Peki 60-70 donüm bir yerin etrafını çevirip suni mera oluşturarak koyun yetiştirmek ne kadar mantıklı veya fizıbıl. böyle bir alanda kaç tane koyun bakılabilir tabi yem desteğiyle.
    evet mera sıkıntısı olabiliyor gerçekten. Bizim bölgede muhtarda aynı haltı yiyor ancak benim hayvanlar kendi zeytinliklerimize gidiyorlar. Birde ovaya arpa ekmiştik şubattan 15 gün öncesine kadar oradan da ot olarak faydalanabildik. ama bende bazı ot türlerinin ekilip yapay otlak yapıldığını duydum.sn cetvel bu konunun okulunu okuduğu için bize bilgi verebilir.
    ben ryan grass diye bir çim türü duydum keçi için uygun olduğu söyleniyor.

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    2,548
    Blog Yazıları
    10

Esas

saanen.org sitesinden aldığım bir bilgi
    YAPAY MERA

Neden yapay mera? Diye soruyorsunuz. Sürünüzü otlatırken 100 adet keçinin bir merada Trifolım repens (ak üçgül) i bulma oranı 10 dekarlık bir alanda keçi başına 3 çiçek i geçmez ki bu da bahar ayının en güzel günlerinde gerçekleşir. Oysa km lerce keçilerimizi gezdirerek yayarak biryandan ot bulup yemelri biryandanda yediklerini gezmeye harcadıkları enerjiye sarfetmelerini istemezsiniz sanırım. Bizim önerimiz 10 dekarlık sulak bir araziye 40-50 keçiye yetebilecek kadar yapay mera hazırlamınızdır. Halk arasında SULU TOHUMLAR ve KURU TOHUMLAR diye adlandırılar çeşitli otların tohumlarından oluşmuş karışımlar hem birbirlerinin verimelerini yükseltmekte hemde keçilerinizin enerji ve su kaybı olmadan süt verimini arttırmaktadır
    Bu şekilde keçilerinizin %50-70 civarında daha fazla süt verimini sağlayacak, laktasyondaki verimlerini arttırcak haziran –temmuz aylarında meydana gelen sıcaklıklar ile kuruyan meralardan kurtaracaksınız Bu karışımları isterken şirketlerin hzırladıkalrı karışımları lmayınız karışımı ekndiniz yapınız çünkü ucuz olan yem bitkisinin tohumundan konularak pahalı olan üçgül tohumu ücreti alınmakta zaten alırken kzandığı tohumu satarkende 10 kata kdar kar etmektedirler en azından ektiğiniz yerde onarlın takma olan isimleri değilde kendiniz orjinalk isimleri ile tohumların nekadar neyi nereye ektiğinizi bilerek almıs ve kazıklanmamış olursunuz

DİKKAT EDİN PİYASADA ÖZELLİKLE DEĞİŞİK İSİMLER ADI ALTINDA KARIŞIMLAR SATILMAKTADIR BENCE SİZ KENDİNİZ ALIN VE KARIŞTIRIN ÇÜNKÜ BU KİŞİLERDEN ALACAĞINIZ KARIŞIMLARDA KESİNLİKLE UCUZ TOHUMDAN ÇOK PAHALI TOHUMDAN AZ KONULMAKTADIR.ÜÇGÜLÜN TOHUMU DOMUZ AYRIĞININ TOHUMUNA GÖRE 10 KAT DAHA PAHALI AMA KARIŞIMLARDA UCUZ OLANDAN ÇOK KATILMAKTA VE ÜRETİCİ MAĞDUR EDİKLMEKTEDİR

SİZE TEK ÖNEREBİLECEĞİMİZ ÇİM TEKNİK VE KAZAK TARIMDIR

MERA KARIŞIMLARI

% 25 Lolıum perenne( çok yıllık bir çim)
    % 10 Festuca rubra rubra(çok yıllık yoğun çim)
    % 30 Festuca arundinacea(iklim koşullarına dayanıklı çim)
    % 10 Poa pratensis(kendini yenileyen çim)
    % 10 Dactylis glomerata( domuz ayrığı)
    % 10 Phleum pratense(kışa dayanıklı domuz ayrığı)
    % 5 Trifolıum repens( ak üçgül )Yukarıdaki karışım örneği çok yıllıktır(4-5) arazinizin su durumuna göre değiştirilebilir. Latince çevirileri anlamanız açısından kendim yaptım. Bu sulu olan meralar içindir ,ayrıca kuru meralar içinde karışımlar mevcuttur.

Esas

Sn Pit verdiğiniz karışımın fiyatını hesapladım kilosu:11.02tl ye geliyor dönüme 50 kilodan tohum hesabıyla (bu oran tohum satan firmaların internet sitelerinden aldım) 50 dönüm için 27550tl tohum masrafı cıkıyor bunun sulaması ve gübrelemesi ve işcilik maliyetlerinide ilave edersek karlı bir yatırımmı olur siz bu işi yapan biri olarak ne diyorsunuz.

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    2,548
    Blog Yazıları
    10

Esas

Sn Pit verdiğiniz karışımın fiyatını hesapladım kilosu:11.02tl ye geliyor dönüme 50 kilodan tohum hesabıyla (bu oran tohum satan firmaların internet sitelerinden aldım) 50 dönüm için 27550tl tohum masrafı cıkıyor bunun sulaması ve gübrelemesi ve işcilik maliyetlerinide ilave edersek karlı bir yatırımmı olur siz bu işi yapan biri olarak ne diyorsunuz.
    er
    eğer maliyet hesabı doğruysa bence avantajlı olmaz.mera kiralamak çok daha avantajlı olur...

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    13,963
    Blog Yazıları
    43

Esas

Sn. Pit gibi kendi meranız, tarlanız vs. varsa bu işler olur.

Yoksa her girdinin dışarıdan sağlandığı bir hayvancılık yatırımı kârlı bir yatırım olmaz Samizade Bey.

@Halil_Buhur

"Mal, alıştan kazanır." - "Para, akıl öğretir; don, yürüyüş." Türk Atasözleri

Esas

65 donum kadar bir tarlayı almak üzereyim(biraz mecburiyetten) ama şu an boş uzun zamandır ekilip biçilmemiş burayı mera yapıp hayvancılık yapsammı diye düşünüyorum küçükbaş hayvancılıktaki en büyük sorunlardan biri olan çoban bulma sorunuda benim dediğim sistemle büyük ölçüde çözülecek sanırım. ama bu sitemin herhangi bir fizibılıtesine raslamadığım için bazı şüphelerim var. bu 65 dönümü telle çevirmenin burayı mera haline getirmenin maliyeti ve özellikle güvenlik sorunları kafamı karıştırıyor.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,652

Esas

Alıntı Originally Posted by Pit Yazıyı Oku
    evet mera sıkıntısı olabiliyor gerçekten. Bizim bölgede muhtarda aynı haltı yiyor ancak benim hayvanlar kendi zeytinliklerimize gidiyorlar. Birde ovaya arpa ekmiştik şubattan 15 gün öncesine kadar oradan da ot olarak faydalanabildik. ama bende bazı ot türlerinin ekilip yapay otlak yapıldığını duydum.sn cetvel bu konunun okulunu okuduğu için bize bilgi verebilir.
    ben ryan grass diye bir çim türü duydum keçi için uygun olduğu söyleniyor.
    biraz geç kaldım cevaplamak için, kusura bakmayın...

eğer hayvancılık yapılacaksa, karlı bir işletme isteniyorsa hele hele küçükbaş besisi yapılacaksa ama meranız yoksa, o işe hiç başlamamak en doğru karardır!

bu sebeple gerek yapay mera olsun gerek doğal çayırlar, meralar ve yaylalar olsun düzenli olarak sulayabileceğiniz ve yılın en az 10 ayı, hiç değilse 8-9 ayı yeşil kalacak arazilerin varlığı sizi karlı bir işletme haline dönüştürecektir (küçükbaş besisi için)

ne kadar mera, kaç hayvana yeter diye bir soru sorulmuştu... aslında bu soru göreceli bir soru çünkü pek çok değişken var.

meradaki otların boyu, sıklığı, türleri, hangi vegetasyonda olduğu (çiçeklenmede mi, tohum bağlama döneminde mi, vs) otun kuru madde miktarı gibi etken durumlar koyunun yiyeceği ot miktarını etkilemektedir.

mera amenajmanı da önem arz etmektedir. ne zaman otlatmaya başlayacağız, ne zaman hayvanları meradan çıkartacağız, iklime göre meranın sulanması, kimyevi gübre atılacaksa zamanlaması, seyrekleşen yerlere yapacağınız bakımlar, istilacı otlara karşı alınacak tedbirler ve bunun gibi pek çok ayrıntıyı da düşünüp planlama yapmak gerekmektedir...

dekara atacağınız tohum miktarı öyle 50 kg civarında bir rakam olmaz, çok fazla bir rakam o... birkaç kilo bilemediniz 5 kg olsun ama 50 kg tohum çok fazla...

sevgili pit'in vermiş olduğu tohum karışımını bulmak, uygulamak her zaman mümkün olmayabilir çiftçilerimiz için... ama bu karışım uygulanacaksa, bölgenizdeki ziraat fakültelerine danışıp, karışımdaki tohumların bölgenize uygun olup olmadığını kontrol etmek en doğru adım olacaktır... mesela lolium perenne soğuk havalarda iyi performans gösterir ama 30-35 derecenin üstünde fotosentez yapmayacağı için büyümez... o zaman da meranız yaz döneminde sararıp kuruyacaktır!!! bu sebeple meranın doğru ve verimli ot yapısı için o bölgenin doğal mera otlarını bilmek gerekir...

eğer merayı yeniden yapılandıracaksanız, toprak analizi ile toprağın tekstürü ve strüktürünü, mineral maddesi gibi ayrıntıları öğrenip, ona göre merayı yapılandırmak doğru bir başlangıç olur. (toprak analizi 40-50 tl civarına yaptırılabilir ama güncel fiyatları bilmiyorum)

bu arada meraların muhtarlar tarafından amacı dışında kullanıldığı ya da kiralandığını yazmışsınız... mera kanununa göre mahkemeye vereceğim deyin muhtara, bakalım ne tepki verecek? internetten mera kanununu okuyabilirsiniz...

şimdilik bu kadar... sorularınız varsa ve benim bilgim varsa paylaşmaya hazırım, bu hafta sonu hisse.neti rahat takip edeceğim inşallah...

Esas

Sn cetvel büyükbaş besiciliği konusundada görüşlerinizi yazarsanız sevinirim
    bu konuda hiç fizıbılıte yaptınızmı mevcut şartlarda yapıla bılecek bır işmi......veya nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgilendirirseniz çok iyi olur.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,652

Esas

Sn cetvel büyükbaş besiciliği konusundada görüşlerinizi yazarsanız sevinirim
    bu konuda hiç fizıbılıte yaptınızmı mevcut şartlarda yapıla bılecek bır işmi......veya nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgilendirirseniz çok iyi olur.
    ben büyükbaş besisi yapmam, yapana da mani olmam...

hele hele süt besisi işine hiç bulaşmam...

küçükbaş ile ilgili öneri, fikir, soru, tecrübe ve anıları her zaman dinlemek isterim... selamlar...

Duhul
    May 2013
    İkamet
    Antalya
    Gönderi
    1

Esas

Öncelikle forumdaki herkese merhaba,koyun yetiştiriciliğ hakkında bilgiler toplamaya çalışırken kendimi burada buldum ve yazılanları okumaktan büyük keyif aldığım için aranıza katılmaya karar verdim.Hem sahada bu işi yapan Sn.Pit gibi hemde Sn.cetvel gibi bu işin teknik yönünü de iyi bilen insanların anlattıklarından çok faydalanacağıma eminim.Ben Charollais ırkı koyunlara merak saldım ve neredeyse teorik olarak bu ırkı yedim yuttum diyebilirim.Biri Edremitte biri Kırklareli'nde olmak üzere iki tane saf damızlık satışı yapan işletme buldum.Kırklareli'de olan işletmenin internet sitesinde verilen telefon sürekli kapalı,mail attım ama hala bir haber yok.Başka bir yerden duyduğum kadarıyla 2250TL'ye damızlık satıyorlarmış ama kaç yaşlılar şimdilik bilemiyorum.Edremit'teki işletme sahibiyle görüştüm.Damızlık olarak verdikleri hayvanlar 3-3,5 aylık.Talep çok olduğundan hemen çiftleştirmek için annelerinin yanında fazla tutamıyorlarmış.Kuzuları erkek-dişi farketmeksizin 1.000TL'ye satıyorlar,nakliye ücreti size ait ama kamyonu onlar ayarlıyorlar.Kasım 2013'e yaklaşık 20 kuzuları kalmış,bir sonraki bekleme listesi Nisan 2014'e.

Ben Antalya merkezde yaşıyorum ama burda bir köyden yer aldım küçük bir ev yapıyorum.Eşimin akrabaları orada yaşıyor,yaşıtım olan dayıoğluna bu koyunlarda bahsettim(yaklaşık 300 baş keçileri var)buradaki iklime ve şartlara uyum sağlayıp sağlamayacaklarına bakmak ve koyunların performansını görmek için bir çift Charollais almaya karar verdik.Eğer istediğimiz verimi yakalarsak işi büyütmeyi deneyebiliriz.Şuanda bu koyunlara talep çok olduğundan damızlık yetiştirmek çok karlı görünüyor,ilerde ne olur bilemem ama yinede safkan kuzuların 8 haftalıkken 40kg olması ve %50-%55 karkas oranı vermesi besi kuzusu açısından da karlı olabileceğini gösteriyor.
    Birde sormak istediğim bir konu var.Bir çift aldık diyelim,çiftin doğan dişi kuzusu babasıyla mı çiftleşecek doğan erkek kardeşi varsa onunla mı? koyunlarda yakın akraba ilişkileri nasıldır.Yoksa bir çift yerine 2 dişi bir erkek mi almalı? teşekkürler.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,652

Esas

Alıntı Originally Posted by gokero Yazıyı Oku
    Öncelikle forumdaki herkese merhaba,koyun yetiştiriciliğ hakkında bilgiler toplamaya çalışırken kendimi burada buldum ve yazılanları okumaktan büyük keyif aldığım için aranıza katılmaya karar verdim.Hem sahada bu işi yapan Sn.Pit gibi hemde Sn.cetvel gibi bu işin teknik yönünü de iyi bilen insanların anlattıklarından çok faydalanacağıma eminim.Ben Charollais ırkı koyunlara merak saldım ve neredeyse teorik olarak bu ırkı yedim yuttum diyebilirim.Biri Edremitte biri Kırklareli'nde olmak üzere iki tane saf damızlık satışı yapan işletme buldum.Kırklareli'de olan işletmenin internet sitesinde verilen telefon sürekli kapalı,mail attım ama hala bir haber yok.Başka bir yerden duyduğum kadarıyla 2250TL'ye damızlık satıyorlarmış ama kaç yaşlılar şimdilik bilemiyorum.Edremit'teki işletme sahibiyle görüştüm.Damızlık olarak verdikleri hayvanlar 3-3,5 aylık.Talep çok olduğundan hemen çiftleştirmek için annelerinin yanında fazla tutamıyorlarmış.Kuzuları erkek-dişi farketmeksizin 1.000TL'ye satıyorlar,nakliye ücreti size ait ama kamyonu onlar ayarlıyorlar.Kasım 2013'e yaklaşık 20 kuzuları kalmış,bir sonraki bekleme listesi Nisan 2014'e.

Ben Antalya merkezde yaşıyorum ama burda bir köyden yer aldım küçük bir ev yapıyorum.Eşimin akrabaları orada yaşıyor,yaşıtım olan dayıoğluna bu koyunlarda bahsettim(yaklaşık 300 baş keçileri var)buradaki iklime ve şartlara uyum sağlayıp sağlamayacaklarına bakmak ve koyunların performansını görmek için bir çift Charollais almaya karar verdik.Eğer istediğimiz verimi yakalarsak işi büyütmeyi deneyebiliriz.Şuanda bu koyunlara talep çok olduğundan damızlık yetiştirmek çok karlı görünüyor,ilerde ne olur bilemem ama yinede safkan kuzuların 8 haftalıkken 40kg olması ve %50-%55 karkas oranı vermesi besi kuzusu açısından da karlı olabileceğini gösteriyor.
    Birde sormak istediğim bir konu var.Bir çift aldık diyelim,çiftin doğan dişi kuzusu babasıyla mı çiftleşecek doğan erkek kardeşi varsa onunla mı? koyunlarda yakın akraba ilişkileri nasıldır.Yoksa bir çift yerine 2 dişi bir erkek mi almalı? teşekkürler.

selamlar... aramıza hoş geldiniz...

eğer kapanmadıysa babaeskide de bir çiftlik vardı!

şarole diye türkçeleştirdiğimiz bu koyunlar gerçekten de iyidir ama... şunu sormak isterim, bu koyun ırkının adaptasyon kabiliyetine ve ırkın doğal yaşam bölgelerinin nereleri olduğuna baktınız mı? Antalya sıcak ve rutubet anlamında hayvanlar sıkıntı yaşatacak bir bölgemiz... sizin yapmak istediğiniz besi için rakımınız nedir, yazın sıcaklıklar kaç derecelere kadar çıkıyor? yada yazın meralarınız kuruyor mu?

şimdi bizim ege bölgesinde sakız ırkı koyunlarımızın özelliklerini beğenip alıp ülkemizin başka yerlerine götürenler aynı verimi almayınca boşa kürek çektiklerini anlıyorlar.

bir de şarole eşeysel ergenliğe erken ulaşıyor diye hemen damızlık olarak çiftleştirmemenizi tavsiye ederim. sonra birkaç doğumda hayvanın bir değeri kalmıyor...

akrabalı çiftleştirme, ilerde sürüde istenmeyen sorunlar ve genetik anlamda sürüde gerileme çıkartacağından farklı sürüden koç bulmak besi programı için çok önemlidir. ben size şöyle bir öneri sunabilirim; bölgenizdeki yerel ırklara ama damızlık değeri yüksek koyunlara, şarole koçlarını vererek melezleme yapmanızı tavsiye ederim...

saf yetiştiricilik mi yapacaksınız yoksa melezleme mi?

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    2,548
    Blog Yazıları
    10

Esas

Alıntı Originally Posted by gokero Yazıyı Oku

sn gokero,
    foruma gelmenize çokmemnun oldum. öncelikle sn cetvelin yazdıkları herzaman bizim için çok değerli bilgiler olmakta.bende tecrübelerimi ve görüşlerimi paylaşmak isterim. Öncelikle şarole veya başka bir değerli (piyasada damızlık için yüksek bedel ödenen) ırkları sırf besi için yetiştirecekseniz bence istenen o fiyatlar çok yüksek derim. onun yerine melezlemesinde uyum olan kolay elde edilebilen ve bölgenize uyumlu bir ırkın dişileri ile melezleme yapmanız ticari açıdan daha doğru olabilir. Bir hayvana 2500 tl verip 4-5 adeti ile sürüyü çoğaltıp satmaya çalışmak oldukça uzun sürecektir. internetten birçok ırk ile ilgili ilanlara rastlayabiliyorsunuz ancak bildiğim kadarıyla pedigrili küçükbaş çiftliği ülkemizde ya hiç yok yada çok az.o nedenle yüksek bedel ödeyerek alacağınız hayvanın da saflık oranından emin olamayabilirsiniz.
    Biz burada küçükbaş yetiştiriciliğin ekonomik yönü nedeniyle tercih eden insanlarız o nedenle hayvan seçiminde bence ırk takıntısından ziyade doğru iklime uyan doğru hayvanlarla bu işi yapmak sizin için çok daha iyi bir yatırım olacaktır.
    her türlü sorunuzda tecrübelerimi paylaşmaya hazırım...

Sayfa 6/9 İlkİlk ... 45678 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •