Sayfa 1/184 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 2200 madde; 1 - 12 arası.

Konu: ODAS - Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Esas ODAS - Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

SPK Haftalık Bültenine göre 5,00 TL halka arz ediliyor.

Halka arz sonrası Şirket sermayesi: 42.000.000 TL Halka açılma oranı :%28,57

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,538
    Blog Yazıları
    1

Esas

İlgnç bir şirket, Korkut Özal ortak olarak gözüküyor.

Sitedeki bilgileri incelemek lazım ama daha detay bilgiler pek yok.

http://www.odasenerji.com.tr/Assets/...ziran_2012.pdf

İnceleyenler görüşlerini paylaşınca daha net bir görüş oluşabilir. Halı ve uçak halka arzı pek prim yapmadı. Enerji işi daha ilgi çekici bir alan. Özellike enerji işini bilenlerin yorumu daha mantıklı olur.

!!! Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

Duhul
    Jul 2010
    İkamet
    İZMİR
    Gönderi
    13,430

Esas

***ODAS***ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu )

***ODAS***ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş.( Fiyat Tespit Raporu )

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS) Pay Halka Arzına ilişkin Fiyat Tespit Raporu rapor ektedir.

http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=280221

BIST

(09/05/2013 - 17:46:38)

Duhul
    Jul 2010
    İkamet
    İZMİR
    Gönderi
    13,430

Esas

ODAŞ ELEKTRİK HALKA ARZI 13-14 MAYISTA YAPILACAK

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'nin halka arzında
    talep toplama işlemleri 13-14 Mayıs tarihlerinde yapılacak.
    Şirketin çıkarılmış sermayesinin 30 milyon TL’den 42 milyon TL’ye
    artırılması nedeniyle ihraç edilecek 12 milyon TL nominal değerli
    paylar halka arz edilecek.
    Halka arzda bir payın satış fiyatı 5 TL olarak belirlendi.
    Payların, 6 milyon TL (%50) nominal değerli kısmı Yurt İçi Bireysel
    Yatırımcılara, 1.2 milyon TL (%10) nominal değerli kısım Yurt İçi
    Kurumsal Yatırımcılara ve 4.8 milyon TL (% 40) nominal değerli kısım
    Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara tahsis edildi.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/#!/ForeksTurkey

(10/05/2013 - 08:11:46)

Esas

bir masa bir sandalye yazıyorum yakında herkes görür.

Esas

Alıntı Originally Posted by ilteris61 Yazıyı Oku
    bir masa bir sandalye yazıyorum yakında herkes görür.
    çok acımasız davranmışsın be arkadaşım..
    yatırım tavsiyesi değildir, tamamen şahsi görüşlerimdir..

Esas

Acimasiz değil eger sirketin sitedine girer ve incelersen sen de goreceksin
    1-bahsedilen onca sirket var iclerinde sadece isletmede olan dogalgaz cevrim santrali ki onunda nerdeyse tamami borc kredi
    2-lisans aşamasında olan ne kadar projeleri varsa onlar yazılmış iyide lisans sadece bir kâğıt isletme degil
    3-dogalgaz santrallerinin alim garantisi yok ve enerji bakani ve hukumetin dogalgsz santrallerine bakis acisi belli
    4-son iki yildir halka arz edilen onca sirketin bir benzeri ve sonuda ayni olacak
    5-tabi bunlar benim sahsi kanaatim ve yine sahsi kanaatim o ki sirket borclarini cevirmek adina borsaya kote oluyor.bu uzun soluklu bir iş bir yil boyunca bedelli ve patron satisi yok ama sadece bir yil yine sirket sitesini incelerseniz mali durumu konusunda kredi geri ödemelerine 2014-15-16 yillari yuksek geri odemeler var

Son olarak borsamiz malesef kucuk yatırımcının ekmek yemesi pek mumkun olmayan bir yapida daha çok k.y merfiven yapildigi bir ortam o yuzden hisse alirken lutfen araştırın ve baliklama dalip birilerine raki balik olmayın

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    1,011

Esas

Doğal gaz santralleri çoğu firmada şuan zarar yazıyo

Esas

halka arz ediliyorsa altında bir bit yeniği vardır önyargısıyla acımasızca ve izahname onaylandığı halde bakma zahmetine bulunmadan sadece karalamak maksatlı bol keseden atmışsınız. izahnameye bakın, bağımsız denetim raporuna bakın, fiyat tespit raporuna bakın lütfen. ezberden konuşmayın. bir masa bir sandalye yazan arkadaş şirketin 41 çalışanı var ve bu çalışanlar arasında doktora mezunu, yüksek lisans mezunu olanlar var. şirket 2012 yılında yatırım sürecinde olmasına rağmen 32 milyon TL FAVÖK, 15 milyon TL net kar elde etmiş. nasıl elde etmiş sürdürülebilir mi bakın. bir doğalgaz santrali olmasına rağmen bu karlılık baz yük olarak çalışmaması bilakis dengeleme piyasasına satış yapması ve santralin kurulduğu bölgenin stratejik avantajından kaynaklanıyor. şirketin borcu 158,8 milyon TL, kısa vadeli 35 milyon TL uzun vadeli 123 milyon TL. ama kasasında ne kadar para var, şirket faaliyetinden nakit üretebiliyor mu, borçlarını faaliyetten elde ettiği nakitle karşılayabiliyor mu bakın arkadaşlar, bol keseden atmayın. 48 milyon TL nakti var şirketin ve bu faaliyetinden elde edilmiş nakit. 2013 yılı FAVÖK beklentisi 52 milyon TL net kar beklentisi 25 milyon TL. bu rakam SPK'nın onayından geçmiş, yeni ilke kararları doğrultusunda verilmiş bir rakam yani şirket bu FAVÖK rakamını tutturamazsa hesap verecek. şirket bünyesinde lisanslar var haklısınız ama değerlemeye katılmış mı bakın yoksa yatırımcı için bonus olarak bünyede mi bırakılmış. 350 MW kömür santralinin lisans imtiyaz hakkı alınmış ve lisansın yılsonuna kadar alınması hedefleniyor. bu 350 MW'lık lisans değere eklenmiş mi bakın ve biraz piyasayı araştırın 350 MW'lık bir lisans kaç para ediyor. Mersin'deki 800 MW'lık termik santral lisansının yarısının ne kadara satıldığına bakın. ve sonra da şirketin çarpanlarını piyasa da işlem gören AKSEN, AKENR, AYEN ve ZOREN çarpanlarıyla kıyaslayın. Ortada Korkut Özal ismi varken yatırımcısını mağdur etmeyi düşünür mü bu şirket onu da siz düşünün.

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,538
    Blog Yazıları
    1

Esas

Doğal gaz motorlu üretim ve DUY'a göre şalteri aç kapa yapmak ilginç geldi. Bu işi mesela Enerjisa yapmaya kalksa çok tepki toplar. Ama küçük bir şirkete o kadar tepki olmaz. Ama bu tip bir iş modeli sürdürülebilir değil bence. Motorlar yeni olduğu için şu an karlı çalışır ama sonra bakım giderleri ne olacak.

Bence bu şirket çok erken halka açılıyor gibime geliyor. 2 sene sabır ederlerse diğer yatırımlarda belli bir yol almış olurlar, sonrasında daha iyi fiyatlardan halka açılabilirler. Ama 2 sene idare edecek kendi paraları yok anlaşılan. 2 sene sonra iş modelinin işlediği görülür, Türkiye'de bir kriz çıkmamış ise not artımı ve bunun olumlu etkileri görülmüş olur, daha yüksek F/K oranlarından satabilirler şirketi.

Korkut Özal şirketi halka açmak yerine Turgut Yılmaz'ın GSD Holding'inin kapısını çalıp onu ortak etsin, 2 yıl sonra halka arz edebilirler sonrasında.

Bence elektrik ve enerji işini ve bu işlerin finansmanını iyi bilenlerin yorumu önemli. Belki Bizim Menkul satılmayan payı almak üzere bu işi üstlendi, en kötü ihtimal ile şirkete GÖZDE ile ortak olurum diye düşünmüş olabilirler.

Doğalgazdan elektrik üretimi doğal gaz fiyatlarına, kullanılan teknolojiye v.s. çok bağımlı. Mesela Hamitabat santralı 105 milyon dolara özelleşti. Ama şirketin üretiiği elektrik herhalde maliyeti karşılamıyor. Alan adamlar büyük ihtimalle yenileyecekler santrali.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013...ntrali-limakin

11. Esas

Alıntı Originally Posted by ilteris61 Yazıyı Oku
    Acimasiz değil eger sirketin sitedine girer ve incelersen sen de goreceksin
    1-bahsedilen onca sirket var iclerinde sadece isletmede olan dogalgaz cevrim santrali ki onunda nerdeyse tamami borc kredi
    2-lisans aşamasında olan ne kadar projeleri varsa onlar yazılmış iyide lisans sadece bir kâğıt isletme degil
    3-dogalgaz santrallerinin alim garantisi yok ve enerji bakani ve hukumetin dogalgsz santrallerine bakis acisi belli
    4-son iki yildir halka arz edilen onca sirketin bir benzeri ve sonuda ayni olacak
    5-tabi bunlar benim sahsi kanaatim ve yine sahsi kanaatim o ki sirket borclarini cevirmek adina borsaya kote oluyor.bu uzun soluklu bir iş bir yil boyunca bedelli ve patron satisi yok ama sadece bir yil yine sirket sitesini incelerseniz mali durumu konusunda kredi geri ödemelerine 2014-15-16 yillari yuksek geri odemeler var

Son olarak borsamiz malesef kucuk yatırımcının ekmek yemesi pek mumkun olmayan bir yapida daha çok k.y merfiven yapildigi bir ortam o yuzden hisse alirken lutfen araştırın ve baliklama dalip birilerine raki balik olmayın
    Şirketin borçlarını azaltmak adına halka arz yapması kötü olmasa gerek, F/K oranları iyi gözüküyor. yazının son kısmına ise kesinlikle katılıyorum, borsamız k.y'nin maalesef merdiven yapıldığı bir yer. Teşekkürler..
    yatırım tavsiyesi değildir, tamamen şahsi görüşlerimdir..

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,538
    Blog Yazıları
    1

Esas

İnternetden biraz bu konuyu kurcalayayım dedim. Şirketin potansiyeli var ama riskleri de var. Riskleri azaltması için daha net bilgilere ihtiyaç var.

http://www.odasenerji.com.tr/Assets/...17.01.2013.pdf
    Zonguldak'taki termik santral ithal kömüre dayalı denmiş, oysa enerji bakanı yerli kömürü teşvik edeceğiz demişti. Anadolu grubunun da Sinop Gerze'de ithal kömüre dayalı büyük bir projesi vardı, pek ilerleme yok galiba.

http://www.power.gen.tr/Makaleler/icerik.asp?id=126
    Burada gaz tribünleri ve gaz motorları arasında farklar belirtilmiş. Mevcut santraldeki elektrik üretim maliyeti hangi fiyat seviyesinde kurtarıyor bilmek gerekir. Bu motorların ömrü kaç saatdir acaba. Sonuçta bir süre sonra rektifiye veya ağır bakım gerekebilir belki.

http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/1435...ati-da-dusurdu
    Sürekli yeni santraller devreye giriyor veya tüketim düştüğünde fiyatlar da düşüyor. Henüz elektrik piyasası tam oturmamış. Fiyat raporundaki fiyat artışlarının sağlam dayanağı olmayabilir.

http://www.eud.org.tr/TR/Genel/Belge...655EEDEBD2AD82
    Henüz elektrik üreticileri derneği üye listesinde henüz göremedim.

Üretim merkezlerinin kapasitelerinin yanında fiili üretimleri incelemek gerekiyor. Hidro elektrik santralleri yağış miktarlarına bağımlı ama en karlı olanlar şüphesiz onlar.

EUR bazında %8 kusur faizle borçlanmışlar. O borcu halka arz sonrası tekrar pazarlıkla düşürseler bir miktar faydası olabilir.

Sayfa 1/184 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •