Sayfa 11/183 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 2193 madde; 121 - 132 arası.

Konu: ODAS - Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    Doğu Türkistan'da
    Gönderi
    2,868

Esas

Ben hissenin yükselişinin devam edeceğini düşünüyorum sonuçta herkes kendi nakitiyle yatırım yapıyor tırsan yapmaz YTD

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    4,132
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by Fromxtr Yazıyı Oku
    http://kap.gov.tr/bildirim-sorgulari...aspx?id=281871

burdan bak alan yabancı bıyıklı mı fon mu diye?
    Baktım biri Fİnlandiya Merkezli diğeri İngiltere Merkezli iki tane kıytırık aracı kurum almış..Birde HSBC yan kuruluşu var tabii Merkezi İngiltere'de gözüken

HSBC Asset Management (Turkey) Limited

Büyükdere Caddesi, No:122 D Blok 34394 Sisli-Istanbul, Türkiye Ve Türkiye'de de bürosu bulunan bir yer..

Bunlar bıyıklı olduklarını açıklamaz bu bir..

İkincisi ise..

Düz mantık düşünüyorum..

Borsa'da o kadar çok kar eden şirket vrken kasasında para dolu şirket varken neden gelip'te bu şirketin borcunun altına girsinler?

YAVUZHAN

Bir Ampul bir odayı aydınlatır..
    Bir Hilal tüm dünyayı aydınlatır..

Esas

prim potansiyeli olduğu için.

o bahsettiğiniz firmalar çoktan fiyatlandı.
    “Dahilik ile aptallık arasındaki tek fark dahiliğin sınırlarının olmasıdır” ( yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir )

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    4,132
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by kingleo Yazıyı Oku
    prim potansiyeli olduğu için.

o bahsettiğiniz firmalar çoktan fiyatlandı.

Yukardaki örnekler eski örnekler zaten.. Çok gidenide oldu ama sonuç ne oldu? Hep Hüsran...

Şimdi aşağıdaki ismi lazım olmayan hissenin değerlerine bak..Bu şirket duruken neden bu? Yabancı yatırımcı olsan gelir bunu alırmısın?

Maksat burda hisseyi kötülemek değil.. Yanlış anlaşılmasın.. Madem ki yatırımcısınız.. Doğru yatırımlar yapmak gerek diye düşünüyorum..

Birde şirket sahipleriyle ilgili kısım var ki..

Bir çok yeni arz olan hisselerde hep aynı tarz yazılar çıktı.. Patronu yakınen tanıyorum aynı sektörde iş yapıyoruz.. Çok Dürüst.. Babası Hacı,Annesi Hoca, kardeşi Evliya( Töbe töbe) tarzında bir sürü yazı çıktı.. Sonuç hep hüsran oldu...

patron oturupta borsada ne yaptık diye bakmaz önüne gelen evrakı imzalar yemeğe toplantıya vs gider gelir..

YAVUZHAN

Esas

Alıntı Originally Posted by shehzade Yazıyı Oku
    Yukardaki örnekler eski örnekler zaten.. Çok gidenide oldu ama sonuç ne oldu? Hep Hüsran...

Şimdi aşağıdaki ismi lazım olmayan hissenin değerlerine bak..Bu şirket duruken neden bu? Yabancı yatırımcı olsan gelir bunu alırmısın?

Maksat burda hisseyi kötülemek değil.. Yanlış anlaşılmasın.. Madem ki yatırımcısınız.. Doğru yatırımlar yapmak gerek diye düşünüyorum..

Birde şirket sahipleriyle ilgili kısım var ki..

Bir çok yeni arz olan hisselerde hep aynı tarz yazılar çıktı.. Patronu yakınen tanıyorum aynı sektörde iş yapıyoruz.. Çok Dürüst.. Babası Hacı,Annesi Hoca, kardeşi Evliya( Töbe töbe) tarzında bir sürü yazı çıktı.. Sonuç hep hüsran oldu...

patron oturupta borsada ne yaptık diye bakmaz önüne gelen evrakı imzalar yemeğe toplantıya vs gider gelir..
    Bir yatırımcı kendi risk algısına göre gider ister büyüme hikayesi olmayan sadece mevcut varlıklarından elde ettiği/edeceği net karın belli bir kısmını temettü dağıtacak ama hiç yatırım yapmayacak, ekstra gelir fırsatlarından faydalanmayacak şirketlere yatırım yapabilir (Örnek Panora GYO)

Bir yatırımcı ise hali hazırda elde ettiği faaliyetlerden zaten kar ve nakit üreten aynı zamanda gelecek dönem yatırımlarından ciddi derecede kar ve nakit üretme potansiyeli olan bir şirkete beklediği getiri / maliyet analizi yaparak yatırım yapabilir.

bu tamamen yatırımcının risk algısına bağlı birşeydir. Ben Odaş'ı neden tercih ettim derseniz fiyat tespit raporunu detaylı inceledim. AKSEN'in yatırımcı ilişkilerini arayarak teyit ettim oradaki hikayeyi. değerlemeye dahil edilmemiş ama ciddi potansiyeli olan hikayeler olduğunu gördüm. (350 MW ithal kömürle çalışan termik santral lisans imtiyaz hakkı. 2012 tarihli Koç Holding bağımsız denetim raporuna bakınız 675 MW kurulu gücü olacak bir termik santral LİSANSINIn yarısını oyak enerji'den 87 milyon dolara satın aldı.) doğalgaz ithalat lisansı alma ihtimali var, alırsa başka bir hikaye oluşacak. 1 milyar metreküp doğalgaz ithal ederse hep kendi santralinin maliyetini düşürecek hem de kalanı serbest tüketicilere satacak. hiç hesaba katılmamış en az 30 milyon TL'lik FAVÖK demek. alamazsa ne olur. hiç birşey olmaz zaten fiyat tespit raporunda değerlemeye katılmamış.

bu hikayelere inanmıyorum olmaz derseniz de zaten mevcut bilançoya bakın. 2012 EBITDA'sı 32 milyon TL, net karı 15 milyon TL. bazı şirketlerinki gibi diğer faaliyet giderinden oluşan fiktif bir kar değil doğrudan FAVÖK'ten oluşan bir kar. 2013 beklentisine de bakın ama değere katmayın. 52 milyon TL FAVÖK 25 milyon TL net kar. şimdi şirket halka 150 milyon TL piyasa değerinden satıldı. ne demektir. 10 F/K çarpanı. Risksiz getiri oranlarının %5-6 bandına düştüğü bir yerde gayet cazip bir çarpan. 2013 karına göre beklenen F/K çarpanı ise 6. şirketin 2012 yılını yatırım yaparak geçirdiği düşünülürse bana göre normalize faaliyet rakamları 2013 yılında oluşacaktır. bu durumda 6 F/K'lı bir şirketle karşılaşıyoruz.

yatırım kararı biraz hissiyatla alakalıdır. bir şirket ucuzsa hep ucuz kalabilir, primliyse hep primli işlem görebilir ( örnek BIMAS) Enerji sektörü şirketlerinin durumu ortadayken bu şirket bana göre sektöre bakışı değişterecek (yatırımcı nezdinde) bir şirket diye düşünüyorum.

AKSEN 5 liradan halka arz edildi, dün ana ortak Kazancı holding 4 liradan yabancılara mal sattığını KAP'a açıkladı.
    AKENR bedelli bedelli derken yıldırdı.
    ZOREN hiç konuşmayacağım dahi.

bu veriler varken ben ODAŞ diyorum. ama ben diyorum. herkes kendi filtresinden ölçer biçer kararını verir. 2013'te öngördüğü karı elde edemez, istediği EBITDAya ulaşamaz diyebilirsiniz. yatırımcı sunumunda bağımsız denetimden geçmemiş ilk çeyrek verileri de var inceleyin derim. 2012 ilk çeyrekle ikinci çeyrek arasındaki farkı görün.

birde tahtasını gösterdiğiniz şirket yatırım şirketi, tek geliri iştirak ettiği şirketlerin temettü geliri. çarpanları uygun duruyor. ona da yatırım yapılabilir.

Esas

Baktım biri Fİnlandiya Merkezli diğeri İngiltere Merkezli iki tane kıytırık aracı kurum almış..Birde HSBC yan kuruluşu var tabii Merkezi İngiltere'de gözüken

HSBC Asset Management (Turkey) Limited

Büyükdere Caddesi, No:122 D Blok 34394 Sisli-Istanbul, Türkiye Ve Türkiye'de de bürosu bulunan bir yer..

Bunlar bıyıklı olduklarını açıklamaz bu bir..

İkincisi ise..

Düz mantık düşünüyorum..

Borsa'da o kadar çok kar eden şirket vrken kasasında para dolu şirket varken neden gelip'te bu şirketin borcunun altına girsinler?
    ya hu sen de yabancı beğenmiyorsun. Fonlar aldı diyorum "kıytırık" diyosun. HSBC aldı diyorum Türkiye'de şubesi var diyosun. Türkiye'deki şubesinden de almıştır belki.

benim anladığım hissiyatın bu hissenin kötü olduğu yönünde o yüzden bahane bulmaya çalışıyosun. bu şirketin borcunun altına girmekten kastın nedir. 158 milyon TL finansal borc var 48 milyon TL nakit var 60 milyon TL halka arz geliri var kaldı sana 50 milyon TL finansal borç. 2013 EBITDA beklentisi 52 milyon. onla da onu karşıla sana borçsuz bir şirket (bu arada şirket halka arz geliri ile borc ödemeyecek yatırım yapacak)

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    4,132
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bir önceki mesajın ne kadar güzelse son mesajın o kadar kötü

Orge halka arz'da %80 i yabancıdaydı.. Çok takılmayın bu yabancı olayına onu anlatmaya çalışıyorum..

48 M nakit var.. 60 M gelecek yatırım yapacak.. Yani borç 110 M borç var..

Gelecek seneki kar beklentisinin bir önemi varmı şuan?

Bir Mango vakası var mesela.. 20 M Euro yada Dolar İhracat yapıp'da batan.. Gözaltına alınan.. Bir Ataç var mesela Gözaltına girmesi belkide an meselesi olan.. İzahnamesindeki fiyatlara bak.. Oteli sattıkları fiyata bak..Yarı yarıya zor sattılar..
    Benim söylediğim şudur ki..

Bu şirket senin yaptığın kadar övgü'yü haketmiyor.. Şuan için ama!!

Ha 1 sene sonra bakarsın fiyatı 10 olur 15 olur 20 olur... Sürdürülebilir Kar oranı iyidir falan filan.. O zaman tamam dersin bu fiyatlardan girerim dersin.. Ama en azından kafan rahat olur..

YAVUZHAN

Esas

Bir önceki mesajın ne kadar güzelse son mesajın o kadar kötü

Orge halka arz'da %80 i yabancıdaydı.. Çok takılmayın bu yabancı olayına onu anlatmaya çalışıyorum..

48 M nakit var.. 60 M gelecek yatırım yapacak.. Yani borç 110 M borç var..

Gelecek seneki kar beklentisinin bir önemi varmı şuan?

Bir Mango vakası var mesela.. 20 M Euro yada Dolar İhracat yapıp'da batan.. Gözaltına alınan.. Bir Ataç var mesela Gözaltına girmesi belkide an meselesi olan.. İzahnamesindeki fiyatlara bak.. Oteli sattıkları fiyata bak..Yarı yarıya zor sattılar..
    Benim söylediğim şudur ki..

Bu şirket senin yaptığın kadar övgü'yü haketmiyor.. Şuan için ama!!

Ha 1 sene sonra bakarsın fiyatı 10 olur 15 olur 20 olur... Sürdürülebilir Kar oranı iyidir falan filan.. O zaman tamam dersin bu fiyatlardan girerim dersin.. Ama en azından kafan rahat olur..
    1 sene sonra sürdürülebilir kar elde edeceğine ikna olsan ve fiyat 10 lira olsa alır mısın? bence sen almazsın, bence sen ODAŞ almazsın, önyargın var çünkü. tabiki senin tercihin.

Duhul
    Jan 2011
    İkamet
    Doğu Türkistan'da
    Gönderi
    2,868

Esas

Alıntı Originally Posted by Fromxtr Yazıyı Oku
    1 sene sonra sürdürülebilir kar elde edeceğine ikna olsan ve fiyat 10 lira olsa alır mısın? bence sen almazsın, bence sen ODAŞ almazsın, önyargın var çünkü. tabiki senin tercihin.
    Seni Odas ı halkan arz sürecinde forumlarda küçük yatırımcılara umut pompala diye görevlendirmişler sanırım ben öyle anladım yanlış anlama şahsi bir gıcıklığım ne hisseye ne de sana var ben kazancıma bakarım YTD

Esas

Alıntı Originally Posted by m21r1t1 Yazıyı Oku
    Seni Odas ı halkan arz sürecinde forumlarda küçük yatırımcılara umut pompala diye görevlendirmişler sanırım ben öyle anladım yanlış anlama şahsi bir gıcıklığım ne hisseye ne de sana var ben kazancıma bakarım YTD
    sadece bilanço, fiyat tespit raporu ve izahnameye bakarak yorum yapıyorum. hiç kimseye al demedim, mesnetsiz eleştirilere mesnediyle cevap verdim. bilakis buradaki bazı arkadaşlar hisseye ve şirkete karşı önyargılı daha doğrusu halka arza karşı olan önyargılarını ODAŞ özeline taşıyorlar. objektif bir şekilde değerlendiren yok.

halka arz başarılı olmayacak, cuma kapanışını yorumlayacam diyen arkadaşlardan ses yok.

alan yatırımcı kazandı mı bence kazandı, 5,76'yı gördü hisse zaten bana göre de bireysellerin çoğu sattı bu yükselişte.

buradaki olumsuz yorumlardan etkilenip almayan birçok yatırımcı vardır. potansiyel kayıpları mesnetsiz atanların yüzündendir.

benim istediğim dayanağı olan yorumların ve eleştirilerin yapılması. kişisel hissiyatını iftira boyutuna taşıyan kişiler için o kadar yazdım ben. yoksa bana ne alan alır satan satar kazanan kazanır.

Duhul
    Feb 2009
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    4,132
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bir insanın ODAŞ'a neden kini olabilir ki?

Bunu bir açıklasana sana zahmet..

Ben Odaş'ı P.tesi de alırım.. ama 1 saat bilemedin 2 saat tutarım..

Yatırım yapmam, Trade yaparım..

Madem bilanço ve izahnameye göre yatırım yapıyorsun sen ATAÇ'ta almışsındır..

O kadar süperdi ki.. şuan 1 tl...

Ben Trade yaparım hissede.. YAtırım için daha iyi hisseler varken buna yatırım yapmam doğrudur.. Ama Şuan yapmam...

İleride bakarız durumuna..

3 günlük hisse ye Bu AŞK'ın tanımını M21r1t1 gayet güzel açıklamış bence..

Böyle aşıkları çok gördü bu forum... Bir anda aşk biter kaybolur ortalıktan insanlar..

YAVUZHAN

Esas

yahu ne aşkı, saçma sapan konuşmayın arkadaşlar.

adam edindiği bilgileri paylaştı, ve bunlara göre şu sebeplerle yatırım yaptım dedi. hala aşk diyorsunuz ?

verdiğiniz örneklerin bu hisse ile alakası yok, biz size bu hisse ile ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz, durmadan demagoji yapıyorsunuz ve alakasız örneklerle konuyu saptırmaya çalışıyorsunuz.

bence o arkadaş umut pompalamaya gelmemiş ama siz kesinlikle kötü bir şeyler empoze etmeye gelmişsiniz o belli !

yok yatırım yapmazmış trade yaparmış, tam cahil laflar bunlar işte.

ek olarak :

firma için borçlu demişsiniz, firma zaten borçla kurulmuş bir firma ! ama kar ve nakit yaratma gücü o kadar iyi ki, bu borcu hızla kapattığı görülüyor.

bugün baktığınız o borçlarda bu nakit akımıyla kısa sürede kapanacaktır.

akımın sürdürülebilirliği abonelerle alakalı bir durum, aboneler abone kaldığı sürece firma aynı nakit akımını sağlayacaktır. bu abone garantisi de biraz isimle alakalı, adın ardından gelen o ÖZAL var ya, o işte yabancıların paralarını yatırma sebebi.
    Son düzenleme : kingleo; 26-05-2013 saat: 19:51.
    “Dahilik ile aptallık arasındaki tek fark dahiliğin sınırlarının olmasıdır” ( yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir )

Sayfa 11/183 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •