Arama sonucu : 2 madde; 1 - 2 arası.

Konu: Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)

 1. #1
  Duhul
  Jul 2010
  İkamet
  İstanbul
  Gönderi
  1,379

  Lightbulb Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)

  Merhaba arkadaşlar,
  Öncelikle hayırlı kazançlar. Forumlardan takip edebildiğim kadarıyla anlaşmalı aracı kurumlar ve işlem bazında aldıkları komisyon tutarları küçük yatırımcının belini kırmakta. Kullandığınız aracı programı veya bankanızın size sağladığı yatırım hesabı hisse takip cetvellerinde aldıkları komisyon ücretlerini hesaplamadan kar/zarar tespiti yapmaktalar.
  Ben de birkaç yıl önce bulduğum ve kendime göre geliştirdiğim basit bir excell portföy takip çizelgesini paylaşayım dedim.
  Hatta bu cetveli sanal portföy olarak da kullanabilirsiniz.
  Olay şu;

  - ilk sayfada gün sonunda (saat 18'den sonra) linkteki internet sitesinden dataları kopyala-yapıştır usulüyle hisse senedi son fiyatlarını oluşturuyoruz. Hemen sağ tarafında (en önemli kısmı) bankanızın size uyguladığı komisyon ücretlerini ilgili yere girmek. Mesela işbankası alış tutarı üzerinden (0,002) binde 2 ve bu kesilen tutarın da (0,05) yüzde 5'i kadar sizden kesiyor, bu değerleri kendinize göre giriyorsunuz.  - İkinci sayfada hisse senedi adını doğru şekilde yazdıktan sonra sağ tarafında otomatik olarak ilk sayfadaki değeri alıyor, hemen altında sol tarafa alış tutarınızı, onun yanına lot sayısını, hemen altındaki sol tarafa da alış tarihinizi giriyorsunuz, sistem size alış değerini (komisyon-masraf da ekleyerek) sağ tarafta size gösteriyor, onun hemen yanında hissenin ilk sayfadan çektiği son değerini satış fiyatından (komisyon-masraf çıkararak) gösteriyor ve aradaki farkı-kazancı-yüzdesini-kaç gün geçtiğini gösteriyor.
  Örnekteki kaydı inceleyebilirsiniz. Eğer tarihin hemen yanındaki alana hisse için hedef değerini girerseniz, sistem size son değere göre değil de bu yazdığınız değere göre kar durumunu hesaplıyor.  - Yine ikinci sayfada sağ bloklarda ise, en az 2 değer girerek (komisyonları da düşerek/ekleyerek) alabileceğiniz lotu yada alış tutarınızı ya da satış tutarınızı hızlıca hesaplayan bir bölüm var, çoğu bankada bu bölümü yapmıyorlar.  - Üçüncü sayfada ise 2. sayfadaki tablonun biraz daha açılmış halini görüyorsunuz, burada hedef fiyat yazarak hedef kazancınızı daha açık görüyorsunuz, satış fiyatı alanı dolu ise en sağda aldığınız karı, satış alanı boş ise son fiyatına göreki kar/zarar durumun gösteriyor, örnektekini inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.  Eğer kullanan arkadaşlar olursa, en önemli konu "formül yazılı alanların değerini elle değiştirmemek" (yani alış tutarını hesaplayan kareye elle rakam girdiğinizde o satırın formülünü bozmuş olursunuz)
  Excell dokümanını buradan indirebilirsiniz.

  http://www.mediafire.com/?u125nu9npwq7v75
  Son düzenleme : silvanus; 28-05-2013 saat: 03:00.

 2. #2
  Duhul
  Jul 2010
  İkamet
  İstanbul
  Gönderi
  1,379

  Esas

  Bugün linkteki dosyada güncelleme yaptım, hisse senedi sayısı arttığında alt taraftaki hisselerin fiyatını almıyordu, artık bu güncelleme ile alacaktır.

  http://www.mediafire.com/?u125nu9npwq7v75

  Aşağıda da kullanım klavuzunu izleyebilirsiniz.

  Son düzenleme : silvanus; 31-05-2013 saat: 09:38. Sebep: link aynı, video eklendi.

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •