Sayfa 6/101 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon
Arama sonucu : 807 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Borsa'dan zengin olan varmı?

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    693
    Blog Yazıları
    7

Esas

Ben yıllık olarak karıma zararıma bakarım...
    hiçde öyle kısa sürede zengin olayım diye bir düşüncem yok...olanlar her zaman kaybeder borsada...

yıllık %15 den fazla kazanmışsam benim için o sene iyi geçmiştir...
    Mesela 2006 da borsaya yıllık baktığımızda eksi kapadı...
    Ben %40 kazandım bu geçen sene için benim için muhteşem bir kar...
    2007 de ise ocak ve şubat ortasına kadar %15 kazanmışım şimdiden yıllık karı yakaladığım içinde yaklaşık 1 aydır pozisyonsuz bekliyorum...

1 e 10 gibi uçuk hedefleri tutturmak çok zordur ancak kriz döneminde alınan kağıt 3-4 yıl bekledikten sonra o kadar getiri sağlayabilir...

neyseee herkese bol kazançlar...

Esas

Alıntı Originally Posted by hermes Yazıyı Oku
    ben de 2000 2003 arasinda parami dortte birine indirdim. 2003 den bu yana da toplam 1 e 60 oraninda bir kazancim oldu. Kredi ile islem yapiyorum. Gecen sene ben de cok para kaybettim ama endekse hic bir zaman kusmedim. Hani ekstra kazanc olarak da bir arabamiz var borsadan kenara koydugumuz bir de bayagi eglenip tatil filan yapmistim zamaninda.
    Araba kullanmak gibi ama borsada her gelisme yada olay aslinda size hic bir sey bilmediginizi ogretiyor.
    1 e 60 kazanmışsan o zaman rekor sende. bu kadar kazanana rastlamadım.. ..ha hayal aleminde kazanıyoruz o başka yani alsaydım satmasaydım...yada almıştım 3 sene bekleseydim.. gibi..mesela benim kozaları 1200 lerden doğramam gibi..

Esas

Bence borsadaki dolaylı kazançları da unutmamak lazım..ben şimdiye kadar yıllık bazda endeks artarken endeks kadar kazandım, endeks düşerken de dışarda kaldım..yani gayet mütevazi bir kazancım var borsadan.

ancak asıl kazancım dolaylı...bir kere para biriktirme kültürü oluşuyor, tasarruf etme eğilimi artıyor, piyasayı yakından takip ettiğimiz için fırsatları değerlendirme şansı oluyor...2001 de aldığım arabayı 2004 de %120 karla sattım, dolar bazında %120 den çok karla...2004 ocak da emlak balonu patlamak üzere iken biraz da kendimi zorlayarak ev aldım. aldığım evde dolar bazında üçe katladı.

özetle borsada öyle 5-10 katlık kazançlar elde etmesem de, reel yaşamda oluşan tasarruf kültürü ve fırsatları değerlendirme yeteneği sayesinde borsanın avantajlarını yaşadım.

En önemli kazancım ise paranın çok da önemli olmadığını öğrenmek oldu....Bir günde 2 aylık maaaşı kazanıp kaybettiğim oldu...Sonra daha kolay hediye aldım, daha kolay yardımda bulundum...İhtiyacı olan, ya da hastası olan birine elim tiremeden yardımda bulunabildim...Esas kazanç bu bence.

4. Esas Kimse söylemez..

Alıntı Originally Posted by N.F.K Yazıyı Oku
    Zengin olan adam ben zengin oldum diye bağırmaz, zengin olsa da yine ağlar ki kimse başıma musallat olmasın;
    Zarar eden ise avazı çıktığı kadar bağırır. Bundan dolayı sadece onların sesini duyduğumuzdan bu işde hep zarar edilir anlayışı hakim oluyor yani vatandaşa göre:

BORSA=BATAKLIK

Eğer öyle ise acaba bizİmde içinde bulunduğumuz 1 milyon yatırımcı ahmak mı oluyor ki hala borsayla uğraşıyor?
    Ondan sonra borsamıza halktan katılım olmuyor ve dolayısıyla derinliksiz sığ bir piyasamız oluşuyor....

Para kazananlar da seslerini çıkarsınlar , onları da duyalım....

Benim 6 yıllık serüvenimde hafif pozitif ;
    ama borsa tamamen para değildir ,

ansiklopedilerin veremeyeceği genel kültür ve bilgiyi borsadan kazandım , ülkemin veya dünyanın ekonomik ve siyasi yapısıyla ilgili bir mesele geçtiğinde eminim herkesin kendi grubu susar ve borsacı takır takır konuşur;
    Nede olsa savaşlar, krizler onu direkt etkiliyor ; ayrıca biz dünyayı diğer insanlardan 6 ay önceden yaşıyoruz...bunu ben şahsen kendi hayatımda yaşadım....

SAYGILAR
    N.F.K Özetlemiş. Millet olarak genel de kıskancız.
    Üzüm yiyeceğimize bağcıyı dövmeyi tercih ederiz.Kimse komşusunun gözgöre göre zenginleşmesini içine sindiremiyor.
    Ben de çalıştığım işyerinde boş saatlerimde internetten borsada al-sat yapıyorum.2000-2001 krizinde herkes ağzının payını almış olacak ki ,yalnızdım borsada..3-5 kazanıyorsam 1-2 kazanıyorum dedim.Bir işlemden 50 YTL kazanıyorsam 15 YTL kazanıyorum dediğim halde,herkes önce sık sık borç istemeye başladı,sonuç alamayınca iftiralar,entrikalar,iş yüklemeler..Kazanmayayım diye..
    Halbuki amacım borsayı işyerinde kazandığımı söyleyerek yaygınlaştırmaktı..
    Şimdi konuşmuyorum,bazen de zarar ediyorum diyorum..
    N.F.K bence doğruyu söylüyor,borsadan kazananlar susmayı öğrenmiş..

5. Esas puerto rico

ben aslinda borsadaki tecrubelerimin bir kismini da puerto rico denen oyundan ogrendim. arkadas cevresinde oynadigimiz bu oyun strateji olayinda bakis acimi degistirdi. borsada belli zamanlarda kazanclari arttirmak bir strateji olurken bazen de kaybi dusurmek (hedging yapmak) bir strateji olmaktadir.
    kayiplar yada kazanclar ne olursa olsun bence belli zamanlarda durup dusunmek ve belki de pozisyonu tamamen degistirmek gerekiyor.
    ancak gordugum bir diger nokta da esas kazanclar uzun vadeli kazanclardir.
    puerto rico denen oyunda da aslinda sizin icin en iyi rakipleriniz icin en kotu hamleyi secmeye calisiyorsunuz ve bazen hic bir sey yapmamak sadece ortadaki minimum parayi almak gibi secenekler de var. ozellikle bence hissesiz duramayanlar icin onemli bir nokta.
    en yuksek kazanc kapisi vob gibi gozukse de ben kendimi vob da oynayacak kadar yetkin gormuyorum. bu konuda yatirim yapanlarin ciddi stop loss prensipleri ve endeks hakkinda yuzde 50 nin uzerinde on goruleri olmasi gerektigini dusunuyorum.
    bir de sunu ekleyeyim krediyle oynamasam bu oran cok daha yuksek olabilirdi. kredi cidden cok saglam psikoloji gerektiren ve tehlikeli bir oyun. arkadaslara dikkatli olmalarini oneririm.

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    3,042
    Blog Yazıları
    2

Esas

Körfez savasi patlamisti borsalar güm asagi

O dönemler ne var ne yok kagit aliyordum Cevremedekilerede anlatiyordum cok düstü fiatlar filan diye dinleyen yok tabi.

ABB diye bir kagit 2.50 lere düsmüstü durumu bozulunca baya konustuk burdaki arkadaslarla bu kagit burda alinir ya batar paramiz gider yada bizi köse eder diye kagit simdi 20 nin üzerinde geziniyor. Biriki aldim sattim ama 8 in üzerinde dayanamadim.

Birde Converium diye bir hisse vardi acaip düsmüstü sanirim o dönemler bu forumdada birkac arkadasla konusmustuk takip ettim ama almadim oda iyi prim yapti.

Genelde IMKB de uzun vade al yat yaparak kazandim ama cok erken sattim uzun süre finansbank tasidiktan sonra kaptirdim Finansbank yapi dohol kazandirdilar ama hicbir zaman zirveyi beklemedim kazancimi ve ana paranin büyügünü cektim baska alanlarda daha garanti islerde degerlendirdim iyide oldu bu borsanin stresi cekilmez.

Su an ne smi ne imkb de hissem yok uzun bir sürede yaklasmam heralde

Gecen aylarda yine burdan bir arkadas hisse alip satmayi düsündügünü ve fikrimi sordu ona bu aralar uzak dursan iyi edersin dedigim günden sonra SMI tarihi zirve yapti bana biraz bozulur gibi oldu yeni zirveler geldikce bozulmasi artti bu aralar beni cok seviyor

7. Esas borsa tecrubeleri

-benim de hayata ait bir kac tecrubem var ozetleyebilecegim borsadan kazandigim.
    -Bir kere cidden sirketleri tanimaya basladim. Sehirler arasi yolculuklarda oyle fabrikaya bakmak, bilancosunu hatirlamaya calismak filan eglenceli oluyor.
    -Ikinci olarak fiyat uzerindeki psikolojik etkiyi ogrendim. O yuzden hala ev alamiyorum. Herkes ev almak isterken bir sekilde ev almayi dogru bulmuyorum. Hani bu kotu bir tecrube belki de...
    -Ucuncu olarak da, bir kac kere insan psikolojisinin tersi kararlar uyguladim. Genel kaniya karsi supheci davranmak gibi bir ozelligim gelisti. Bilemiyorum ne kadar dogru ne kadar yanlis.
    -Kisa vadede iyi olan seylerin uzun vadede kotu oldugunu ogrendim. Bir kac kere is hayatinda hatta 1 2 yil icin mantikli gozuken kararlarin uzun vadede o kadar karli olmadiklarini ogrendim.
    -Evlenirken bile sanki farkli dusundum. Ilk baslarda cok sik islem yapmayi severken artik uzun vadeli seyleri daha cok sevmeye basladim.
    -uretim sirketlerini takdir ederken yatirim yaparken hep finans ve hizmet sektorunu kendime daha yakin buldum.
    -bir de bence borsa sadece para kazanmak degil bir felsefe ve yasam bicimi. insani kendini ve nefsini egitmesi disipline etmesi icin bir arac ancak tehlikeli bir arac...

Herkese iyi kazanclar dilerim. Ancak unutulmamali ki borsa, sistem, psikoloji ve bilginin birlesimi. Hani belki sansimiz yaver gitti ama kisa surede zengin olmayi dusunmek cidden buyuk hata. Para kisa surede kazanilabilse bile o bilgi seviyesine ulasmak icin cidden buyuk miktarda zaman harcamak gerekiyor. O para seviyesini korumak icin ise bence daha fazla...

Esas

Alıntı Originally Posted by cautionary Yazıyı Oku
    Bence borsadaki dolaylı kazançları da unutmamak lazım..ben şimdiye kadar yıllık bazda endeks artarken endeks kadar kazandım, endeks düşerken de dışarda kaldım..yani gayet mütevazi bir kazancım var borsadan.

ancak asıl kazancım dolaylı...bir kere para biriktirme kültürü oluşuyor, tasarruf etme eğilimi artıyor, piyasayı yakından takip ettiğimiz için fırsatları değerlendirme şansı oluyor...2001 de aldığım arabayı 2004 de %120 karla sattım, dolar bazında %120 den çok karla...2004 ocak da emlak balonu patlamak üzere iken biraz da kendimi zorlayarak ev aldım. aldığım evde dolar bazında üçe katladı.

özetle borsada öyle 5-10 katlık kazançlar elde etmesem de, reel yaşamda oluşan tasarruf kültürü ve fırsatları değerlendirme yeteneği sayesinde borsanın avantajlarını yaşadım.

En önemli kazancım ise paranın çok da önemli olmadığını öğrenmek oldu....Bir günde 2 aylık maaaşı kazanıp kaybettiğim oldu...Sonra daha kolay hediye aldım, daha kolay yardımda bulundum...İhtiyacı olan, ya da hastası olan birine elim tiremeden yardımda bulunabildim...Esas kazanç bu bence.
    Paradan ziyade karekterime olan olumlu etkileri benim için bir kazanç
    Kendi gerçeklerin yoksa başkalarının yalanlarıyla, kendi doğruların yoksa başkalarının yanlışlarıyla yaşarsın.

Sayfa 6/101 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •