Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: İsraİllİ DoĞa Casuslarina Dİkkat !

 1. #1
  Duhul
  Sep 2004
  İkamet
  UK
  Yaş
  36
  Gönderi
  493

  Esas İsraİllİ DoĞa Casuslarina Dİkkat !

  ÜLKEMİZİ MEKAN TUTAN CASUSLARIN AMACI NE?
  Şimdi dünyayı tehdit eden yeni bir casusluk alanı var: "Doğa casusluğu" Özellikle ülkemizi mekan tutan bu casuslar neyi amaçlıyor? Neden engellenemiyor? Prof. Dr. Barbaros Çetin ve Ziraat Uzmanı Hilal Caber anlatıyor


  Geçtiğimiz yıllarda Niğde Valiliği Çevre Koruma Kurulu Bolkar Dağları'nı özel koruma alanı ilan etmiş ve bölgenin bitki örtüsünü, Coğrafi yapısını ve görünümünü bozacak her türlü etkinliği engellemek için çalışmalar başlatmıştı. Ancak buna karşın, bazı doğa hırsızları bu bölgedeki kurbağaları toplayıp gizlice yurt dışına kaçırarak sayılarının azalmasına yol açtı.

  * Şemdinli’de yetişen ters lalesi (guldexun) ile artık anılacak bir duruma geldi. Yıllarca doğa hırsızları, bu soğanlı bitkiyi bu coğrafyadan yasak bir şekilde söküp para kazandılar…

  * 1996'da iki Fransız turist tarafından 4 ‘‘Baran Engereği’’ yurtdışına kaçırılmak istenirken, Gümrük'te yakalandı. Türkiye tarihinde ilk kez bir yılan kaçırma olayının önüne geçilmiş oldu. Ama sonrası gelmedi. Kaçakçılık had safhada.

  * Polonyalı bir doğa casusu 15 bin kaplumbağayı tıra doldurup, Türkiye'deki gümrük kapısından rahatlıkla geçirebilmiş. Daha sonra bu TIR'a Polonya sınırında müdahale edilip, Çevre Bakanlığı'na haber verildi. Ancak bu şekilde kaplumbağalar geri getirilip doğal ortamlarına bırakılabildi.

  * Kaçkarlarda dolaşan İsrailli doğa casuslarını Hacettepe'den genç bir asistan grubu yakaladı. Börtü böcekleri toplarken, suçüstü yakalanıp jandarmaya teslim edildiler.

  Bu ve benzeri haberler bir süredir gündemi meşgul ediyor. Bu örnekler medyaya yansıyanlar. Bir de yansımayan yüzü var. Doğa casusuları ülkemizde adeta cirit atıyor.

  Ziraat Mühendisi Hilal Caber bu casusların ülkelere özgü ve belli bir bölgede yetişen bitkileri - bitkinin neslini tüketecek miktarda- çalarak kendi ülkelerine götürdüklerini ve burada bu bitkilerin genlerini kopyalayıp, yetiştirip kendi ülkelerine has bir bitki olarak lanse ettiklerini söylüyor.

  "Bu ülkeler hem kendi ülkelerini bitki zengini olarak gösteriyor, hem de hırsızlık yaparak bitkinin neslini tükettikleri ülkelere bu tohumları pazarlayarak, kendilerine bağımlı hale getiriyorlar" diyerek casusların amaçlarını anlatan Caber, "Yerel türlerin genleri çalındıkça, var olan gen türlerinin orjinal hali kaybolacak. Bu bölgelerin ekolojik dengesi bozulacak" uyarısını da yapıyor. Çalınan bitkilerin tıbbi çalışmalarda kullanılan ve gelir getiren bitkiler olduğuna da dikkat çeken Caber, bu tespitiyle hırsızlıkların arka planını da işaret ediyor.

  İsrail'in dünyanın en büyük gen laboratuvarlarına sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Barbaros Çetin, Türkiye'nin bitki ve hayvan nesilleri acsından özgün kritik bölgelerinde dolaşan İsrailli turistlerin bir çoğunun doğa ajanı olduğuna dikkat çekiyor. Yaklaşık 20 yıldır yaptıkları bu casusluklarla Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden çaldıkları bitki ve hayvanları gen laboratvarlarında kopyaladıklarını söyleyen Çetin, dünyada 6,5 milyar kişi beslenme sorunuyla karşı karşıya. Artan ve çeşitlenen ekolojik sorunlar var. Bu nedenle artık güç ekolojik zenginliği elinde tutanda. Tarım ilaçları, GDO'larla bir sürü tür bozulup yok edilirken, diğer yandan da bir çok türün orjinal genetik yapısı çalınarak saklanıyor. Mesela yılan türlerinin, bitkilerin özellikle üreme yaptığı kısımlar çalınıyor. Bu işlerle meşgul olan ülkeler genetik kültürlerine kattıkları bu türleri ekolojisi bozulan ülkelere satıyorlar."

  Prof. Çetin, "Çevre Bakanlığı, izin almadan, Türkiye'de fauna ve floraya ait örnekler toplanmasına müsaade etmiyor. Fakat bir şekilde casuslar, faaliyette. Özellikle otel ve turizm şiketleri turistler kaçar korkusu ile bu casusları şikayet etmiyor, çalışmalarına destek veriyor" şeklinde konuşuyor.

  iyibilgi.com

 2. #2
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  Kobe/Japan
  Yaş
  58
  Gönderi
  4,681
  Blog Yazıları
  23

  Esas

  Sn Sari, Israilliler yasadiklari cografyayi cok seven, benimseyen ve bunu dahada zenginlestimek adina tum dunya dan ornekler toplama calisan bir toplum. Buna benzer calismalari zamaninda Ingilizlerde yapmislar... Dunya'nin cesitli bolgelerinden tasidiklari doga orneklerini ulkelerine tasimis ve cografyalarini zenginlestirmisler. Bu konuyu sizde benim kadar iyi biliyorsunuzdur! Ben oralarda iken ne zaman canim sikilsa yada tezden bunalsam, kendimi botanik bahcelerine atar ve rahatlardim.
  Israil de bir solucan bayrami vardir, ilgileniyorsaniz bir arastirin, bu insanlarin toprak sevgisini o zaman daha kolay anlasilacaktir !

  Burada esas olan alinan cografya ya zarar verilmemis olmasi... Bu saglandigi ve gerekli izinler alindigi surece bence olabilir. Sonunda hepimiz ayni gezegen uzerinde yasamiyormuyuz?

  Esenlikler dilerim.

 3. #3

  Esas

  çok ilginç konu, bilgilendirmelerinizin devamı dileğiyle...

  Flora ve fauna açısından en zengin bölgemiz kaz dağlarıdır. Ne mutlu ki Jandarma tarafından sıkı denetim altındadır

 4. #4

  Esas

  Milliyet gazetesi yine kaşıyor

  (Bence kaşınıyor).........
  jean dündar vs grubunun ne olduğunu desifre ediyor.. Aferim size ZÜPER gazeteciler!!!!!!!!!!!!

  ALINTI.............
  Milliyet gazetesi yine kaşıyor
  Geçtiğimiz günlerde“etnik ayrıştırma”operasyonuyla gündeme gelen Milliyet ,şimdi de Irak’ın kuzeyindeki Kürt devletini meşrulaştırma girişimi başlattı

  AB’nin ve ABD’nin sesi Milliyet,“dini ve etnik ayrıştırma”operasyonunun ardından şimdi de K.Irak’ta kurulmak istenen kukla Kürt devletini meşru göstermenin gayretine girişti.

  ‘Biz Kimiz’ isimli “etnik ve mezhepsel ayrıştırma” dizisiyle, Türk kimliğini tartışmaya açan Milliyet gazetesi, psikolojik operasyonlarına kaldığı yerden devam ediyor. Gazetenin yeni hedefi ise, Irak’ın Kuzey’indeki sözde “Kürt devletini meşrulaştırmak.” Milliyet, bu amaçla yine kaç gün süreceği belli olmayan, ‘Kuzey Irak’ı Kürtler İnşa ediyor’ başlıklı bir yazı dizisi yayınlamaya başladı. Irak’ın kuzeyinden “Kürdistan Bölgesi” diye bahsedilen dizide, Türk işadamlarının bölgeye yaptığı yatırımlar satır satır ortaya konularak “Türkiye istese de istemese de, Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devleti kuruluyor. Bu devleti, bölgede büyük paralar kazanan Türk işadamları inşa ediyor. Gelin, Bağımsız Kürt devletine karşı çıkmayalım, destek verip bölgedeki büyük fırsatlardan yararlanalım” mesajı veriliyor.

  Ankara yardım etsin
  Dizinin ilk iki bölümünde bol sıfırlı, dolar cinsinden paralardan bahseden gazete, “Kore’den Çin’e, Avusturya’dan İtalya’ya, batılı, doğulu birçok ülke Kuzey Irak’ın geleceğini inşa ediyor. Tuğla tuğla, ilmek, ilmek...” ifadelerine yer veriyor. Peşmergelerin en büyük arzusunun Türkiye ile ilişkileri geliştirmek olduğunu ileri süren gazete, şöyle devam ediyor: “IKB’de görüştüğümüz işadamlarının ortak söylemi, ” Buraya Kore bilgisayarlar, belediye araçları hibe ediyor. Türkiye ise elini uzatmıyor. Bu şartlarda pazarın yüzde 80’ini alıyoruz.

  CHP ve MHP’ye mesaj
  Bağımsız Kürt devletine karşı çıkan CHP ve MHP’ye yakın olan müteahhitlerin milyon dolarlık ihaleler aldığına da vurgu yapan gazete, üstü kapalı olarak parti genel merkezlerine “Siz karşı çıksanız da, size yakın işadamları Kuzey Irak’taki gidişattan memnun. Parti tabanlarınız sizin gibi düşünmüyor” mesajı gönderiliyor. Meşrulaştırma dizisinde ayrıca, Gazeteci-yazar İlnur Çevik’in bölgedeki yatırımları ile “Genelkurmay’ın talimatı doğrultusunda Irak’ta Kürdistan TV’yi kurdum” iddiaları da sütunlara taşındı.


  İşadamları üzerinden siyaset yapılacak
  Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda dünyanın her yerinde Türk işadamlarının yatırım yapmasının faydalı olacağını dile getiren USİAD (Ulusal Sanayici ve İşadamları derneği) Genel Başkanı Fevzi Durgun ise şirketlerin yatırım yaparken Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne de dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin komşularında ve Avrasya Bölgesinde yatırım yapmasının ülkemizin çıkarları açısından önemli olduğuna değinen Durgun, “Türkiye’nin komşularına ve Avrasya bölgesine yatırım yapması son derece önemli. Özellikle Bulgaristan, Yunanistan, Irak, İran ve Suriye gibi ülkelerde Türk yatırımcıların varlığı ülkemizin çıkarları açısından da önem taşımakta. Ancak Irak’taki mevcut yapılanma öncesinde Türk iş adamlarını o ülkeye çekerek Türkiye’nin hassasiyeti olan noktalarda ve Türkiye’nin önceliklerine yönelik noktalar bastırılmak isteniyor. Bu nedenle bölgeye yapılacak yatırımlar gündeme geldiğinde bunun siyasi boyutu da düşünülmelidir” diye konuştu.

  İki defa düşünelim
  Bölgeye yönelik olarak gizli, saklı bir çok amacın bulunduğunu da belirten Vurgun, şunları kaydetti: “Burada uzatılan bir havuç var. Bu havucun bugüne kadar yakalandığını hiç görmedik. Bu havuç şudur ki; mevcut durumun meşrulaştırılmasında işadamları üzerinden de bir takım girişimlerde bulunulmak isteniyor. Ülkemizin bütünlüğü artık orta zamanda değil, kısa zamanda tehlikeye girmiş durumda. Bu nedenle atılacak adımlar iki defa düşünülmeli, milletimiz üzerinde oynanan oyunlara dikkat edilmelidir.”

  Milliyetçilere havuç uzatılıyor
  TUSAM Başkan Vekili Ali Külebi, Milliyet tarafından başlatılan operasyonu “ Kürt devletine karşı çıkan milliyetçilere havuç uzatılıyor” diye yorumladı. Bu tür haber ve yorumlarla “Kuzey Irak bizim kontrolümüzde, himayemizde olsun” propagandası yapıldığına dikat çeken Külebi, “ Başta psikolojik operasyon olmak üzere birçok oyun ile yeniden karşı karşıyayız” dedi.

  Alıştırılıyoruz
  Ekonomik açıdan yapılacak yatırımların siyasal boyutuyla birlikte düşünülmesi gerektiğini belirten Külebi, “Kuzey Irak federasyon olarak bize bağlansın bile diyenler var. Buradaki oyun ise öncelikle Kuzey Irak’ı federasyon içerisinde Türkiye’ye bağlayarak ardından Güneydoğu Anadolu bölgesini kapsayacak bir biçimde devlet talebi gündeme gelecektir. Ayrıca, ABD İngiltere ve İsrail bizi bir takım söylemlere alıştırarak sözde Kürt devletinin varlığını zihinlerde meşrulaştırmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Türk kamuoyunun psikolojik olarak her zaman bazı konulara alıştırıldığını vurgulayan Külebi, bunun en son örneğinin Suriye ile ilişkiler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Son dönemde Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ortaya konan iyimser tablo herkesin malumu. Oysa Suriye PKK terörüne destek veren bir ülke idi. Düşman olalım demiyorum ama, bazı konuları bütün olarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum”


  Haber : Fatih ERBOZ

  *************
  milliyet vs gazetelerin haberlerine dikkatli yaklasalim...
  Bunlar ALISTIRMA mevzulari icin psikologlarla beraber calisiyor...
  YALNIZ denyolarin unuttugu birsey var... GEN'i kandiramazlar...

  teröristlerin kurmaya calistigi dernek gibi bir bilmemne hirtistan gibi kukla olusumlari AB, abd vs destekler...
  Baslarindaki barcani ve sürüsü (parayi alacaklari icin), oradaki insanlara ne olacaginin umurlarinda olmadigini kendileri biliyor... Filistinliler gibi OLACAKLAR...
  elin amerikasi onlara yedirmez... Türkiye ye dusman olduklari icin barcani ve sürüleri ve türkiye icindeki terörist ve destekcisi medyalarla beraber calisiyorlar...
  zana midir, dana midir kendilerinin zorla müslüman yapildigini anlatmis sürü grubundan olan hain... (vatani olan hain olur ya neyse)....
  Dinlerini bile inkar edenlerden her TÜRLÜ .refsizlik beklenir...

  UYANIK OLUN...

 5. Esas

  Genelde İsrail teknolojiyi pek insanlık hayrına kullanmasa da 100-200 kişinin çalıştığı birkaç gen labratuarında o böceklerden faydalanmayı biliyorlar.Türkiye'de 50 bilim adamının biraraya gelip ürettiği birşey yok.Dolayısıyla böcekler hayatlarını böcek olarak sürdürmeye devam ediyorlar.

 6. #6

  Esas

  herkese iyi pazarlar

 7. #7
  Duhul
  Jun 2008
  İkamet
  Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
  Gönderi
  9,998
  Blog Yazıları
  7

  Esas

  Genel Forum Kuralları

  14. Forum bir bilgi paylaşımı yeridir. Günlük sohbet tarzı yazılar, "chat" tipi muhabbetler foruma gönderilmemelidir. Yani -nasılsın, -iyimisin, -merhaba, -günaydın tarzı gönderiler görüldüğü yerde filtrelenecektir. Özellikle geyik amaçlı başlıklara izin verilmeyecektir.


  Cafe kaldırır ama buraya başlıkla ilgili yazsaydınız daha uygun olurdu.
  ~ O.K.U. ~
  Forum Kuralları

  Hayat bazen çok cimridir.
  İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •