Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 56 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Abd ParÇalaniyor Mu?

 1. #1
  Duhul
  Jun 2005
  İkamet
  TÜRKİYE
  Yaş
  43
  Gönderi
  4,024

  Esas Abd ParÇalaniyor Mu?

  Dün televizyonda zap yaparken kanal B ye takıldım, açık oturum tarzı bi program vardı, Prof. Anıl Çeçen'in konuşması ilgimi çekti, Çeçen diyor ki;Amerika parçalanıyor, Californialıların bağımsızlık talepleri son yıllarda yoğunlaştı, kuzeyde Kebec'liler ve bazı kuzey eyaletleri ABD den ayrılarak Kanada ile birleşip kuzey birliği kurmak istiyorlar, siyah amerikalılar bazı eyaletlerin (new orleans gibi ) birleşerek Afro-Amerika adı altında yeni bir ülke kurmak istiyorlar, Teksas'lıların ciddi bağımsızlık talepleri var, Yahudi toplumun alaska'ya yerleşip, burada bağımsız bir yahudi devleti kurmak istiyorlar, ispanyol asıllıların ayrılma talepleri var, ABD bu talepler gündeme gelmesin diye sürekli dışarıda savaş karışıklık çıkartarak ilgiyi dışarıda tutmak istiyor

  konuşma bana çok ilginç geldi, sizlerle paylaşmak istedim.

 2. #2

  Esas

  olacağı o sonunda ama biraz daha vakit var, sanırım.

 3. #3
  Duhul
  Feb 2005
  İkamet
  dükkan
  Gönderi
  2,421

  Esas

  o milletin toprağına göz dikip parçalamak için uğraşacağına kendi vatandaşının yaptıklarına baksın tepkilerine isteklerine baksın...hatta hiç bakmasın ilgilenmesinde parçalansın..kurtulsun cümle alem bunlardan...

 4. #4
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  Kobe/Japan
  Yaş
  57
  Gönderi
  4,681
  Blog Yazıları
  23

  Esas

  Yakinda "hurricane season" baslayacak ve sert bir sezon olursa ve Sn Bush yine ayni hatalari tekrarlarsa, Amerikada isler karisabilir!

  Bu arada Yahudiler icin ongorulen state Alaska degilde Clinton un memleketi Arkansas yanilmiyorsam!

 5. #5
  Duhul
  Feb 2004
  Yaş
  62
  Gönderi
  10,383
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Bu ülkenin insanlarını ayakta tutan faktör ortak çıkarlarıdır.
  Hatırlarsanız New Orleans'ı vuran büyük sel felaketinde bırakın dayanışma ve yardımlaşmayı, ölüleri bile soydular, nerdeyse birbirlerini yediler.
  Eğer ortak menfaat birliği bitsin bu ülkede belki de dünyanın en büyük iç savaşlarından birine şahit olacaksınız...

 6. #6

  Esas Daha Önce bir topiğe yollamıştım

  Fransız tarihçi Emmanuel Todd, 1976 yılında, Sovyetler Birliği hakkında “Yıkılmadan Önce” isimli bir eser yazmış idi. 1989 yılında Sovyetler Birliği dağıldı. 1992’de tamamen parçalandı.aynı tarihçinin 2003 Yılında piyasaya çıkan eserinin ismi: “Evrensel Amerikan Gücünün Ölüm İlanı”dır.

  Alman Der Spiegel dergisinin, bu tarihçi ile yaptığı röportajda: “Böyle bir yargıya nasıl vardınız?” sorusuna Emmanuel Todd’un cevabı: “Çünkü ABD, bütün süper güçlerin çöküş hastalığının her türlü belirtisini göstermeye başladı!.. İçten içe bir çözülme yaşıyor... ABD, tedrici olarak, askeri oligarşik güç tarafından yönetilmeye başlandı!.. Askeri oligarşinin hakim olmaya başladığı bir ülke; süper güç de olsa çökmeye mahkûmdur!..”

  Çünkü Amerika; aynı anda yeryüzünün bütün cephelerinde savaşıyor!.. Bu da; aşırı silahlanmaya mecbur ediyor kendisini!.. Düşünebiliyor musunuz; ABD’nin silahlanmaya ve savaşlara ayırdığı para kendisinden sonraki 10 ülkenin toplamından daha fazla!.. Tam 400 milyar Dolar. Rusya’nın 65, Çin’in 47, Japonya’nın 40.3, İngiltere’nin 35.4, Fransa’nın 33.6 ve Almanya’nın 27.5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını söylersek; ABD’nin silahlanma ve savaş için ne korkunç para harcadığı kendiliğinden ortaya çıkar!..

  Peki nereye kadar? Amerikalı tarihçi Paul Kennedy diyor ki: (Yakın bir zamanda; Amerika’nın gerileyişine ve üçüncü dereceden bir devlete dönüşmesine şahit olacağız.) Robert Graine ise (Gücün Esrarları) kitabında 47. kural olarak (İnsanoğlu’nun karşılaşacağı en büyük tehlike) büyüklenme, kendine aşırı güvenme ve gerekenden fazla öteye gidip, yeni düşmanlar edinmektir! Başları döndüren başarı istekleri; nasıl ki insanın felâketini hazırlarsa imparatorlukları da genişleme arzusu gibi duygular öldürür.

 7. #7
  Duhul
  Mar 2006
  İkamet
  İsRANTbul / 34,5
  Gönderi
  16,812

  Esas

  ben amerika birleşik devletlerinin parçalanacagına kesinlikle inanmıyorum ......

 8. #8
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  Kobe/Japan
  Yaş
  57
  Gönderi
  4,681
  Blog Yazıları
  23

  Esas

  Amerika da belirli bir sure kalan, yasayan arkadaslarin bu konuda verebilecekleri cok degerli gorusler bulunabilecegini dusunuyorum.

  Amerika'nin gercekten cok buyuk sorunlar icerisinde bulundugunu gormek o kadar da zor degil ve bu kadar onemli ve buyuk bir askeri gucu temsil etmese idi beni sahsen o kadar da ilgilendirmezdi.

  Beni asil rahatsiz eden konu ise Amerika'nin bir askeri govde gosterisi yapmadan tarih yapraklarindaki yerini almak istememesi!

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •