Arama sonucu : 8 madde; 1 - 8 arası.

Konu: İsveç Şurubu

 1. #1
  Duhul
  Jul 2005
  Gönderi
  12,192
  Blog Yazıları
  8

  Esas İsveç Şurubu

  Acı madde içerikli bitkilerin alkol-su kanşımında açığa çıkmasıyla elde edilen bu acı şurubun reçetesi, îsveçli Dr. Samsf’ın ölümünden sonra, geride bıraktığı notlann arasında bulunmuştur. Dr. Samst, 104 yaşında sağlıklı bir kişiyken, attan düşerek ölmüş. Bilindiği kadarı ile Samst aİlesinin fertleri, kuşaklar boyunca hep sağlıklı ve uzun ömürlü olmuşlar. Bu sağlık iksirini, Avusturyalı Bayan Mari Treben, Tann'nın Eczanesinden Sağlık adlı kitabıyla 1980'li yıllarda topluma tanıtmıştı. Türkçe’ye çevrilen kitap 1984'te yayımlandıktan kısa bir süre sonra îsveç Şurubu (Schweden Bitter) ülkemizde de tanınmaya başladı. Onun inanılması zor başarılanna sürekli olarak tanık olmuş olan binlerce aile, onsuz bir yaşamı düşünemiyorlar artık. Şimdi belki de, Niyazi Eröztürk amma da atıyor! diye düşünüyor olabilirsiniz, ama varsın olsun. Nasıl olsa, onu günün birinde deneyeceğinizi ve bana hak vereceğinizi çok iyi biliyorum!
  Alman Dr.Ecz.Theİss, drog katkılannın bazılarını değiştirip, drog çeşidini de zenginleştirerek, şurubu daha da etkili kılabilmeyi başarmıştır.
  Reçetedeki droglar, 2-3 litrelik geniş ağızlı bir şişeye konulur, üstüne 1,5 litre, 30-40 derecelik kanyak veya votka veya rum veya etil alkol-su karışımı eklenir. Şişe 2 hafta boyunca, günde 2-3 kere çalkalanarak, güneşte veya sıcak bir ortamda ağzı kapalı olarak bekletilir. Süre sonunda, koyu renkli şişelere aktarılır. Büyük şişedeki posalı şurup ise serin ve loş bir ortamda bekletilir. Bekleme süresi arttıkça etkinliği de artar. Böylece, bu eşsiz iksire yıllar boyunca sahip olunabilir. Dikkat edin! Şurup kumaşta leke yapıcıdır!
  Reçete


  Türkçe
  Latince

  Besbase l g MMyrısticae arıllus
  Cedvar 5,5g Curcuma zedoria
  Centiyane 3,5g Gentiana luteaa
  Domuzdikeni 2g Carlina acaulis
  Eğir kökü 9g Acaorus calamus
  Kafur l g Cinnamomum camphera
  Kakule 0,5g Elettaria cardamomum
  Melekotu kökü 6,5 Angelica archangelica
  Mirra 7g Commiphore molmol
  Ravent kökü 9g Rheum palmatum
  Safran O, l g Crocus sativus
  Sarısabır lOg Aloe ferox miller
  Sinameki l g Cassia angusfolia
  Tarçın l g Cimamomum zeylanicum


  Kullanım Alanları ve Biçimleri
  * İçten kullanımda, günde 1-4 kere, 1-2 çay kaşığı doluşu, bitki çaylarına veya ılık suya karıştırılarak alınabilir. Çocuklarda dozaj yarıya indirilir. Akut durumlarda, 1-2 yemek kaşığı doluşu şurup, sek olarak veya bir misli suyla inceltilerek bir kerede içilir. Gebelik sürecinde ve 10 yaşın altındaki çocuklarda içten kullanılması doğru olmayabilir, çünkü bu konularda bilimsel araştırma eksikliği söz konusudur. Şurupla birlikte içilen İnek sütü nedeniyle bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkiler oluşabilir. Şurup kullanımına son verildiğinde ise bu tepkiler sona erer.

  *Dıştan kullanımda, hasta veya ağrılı bölgeye sürülür veya kompres yapılır. Şurubun bazı duyarlı derileri tahriş edebileceği veya kurulabileceği göz önüne alınarak, o bölge Önceden yağlı bir kremle veya zeytinyağı ile nemlendirilir. Şurupla ıslatıldıktan sonra hafifçe sıkılmış bir pamuk parçası bölgeye uygulanır. Giysilere leke yapmaması ve soğumaması için bir plastik parçasıyla örtülür ve sargı beziyle tespit edilir. Kompresin belirli bir süresi yoktur. Kurudukça tazelenebilir. Sürekli uygulanan kompreslerde hep aynı pamuğu kullanmakla hem kompresin gücü artırılmış, hem de şurup tüketimi azaltılmış olur

  içten kullanım-

  Mide krampları ve kolit ağrılannda, 1-2 yemek kaşığı doluşu, sek olarak veya aynı miktarda suyla İnceltilerek, bir kerede içilir.

  -Fazla alkol kullanıp, ağır yemeklerle midenin zorlanmış olduğu
  bir gecenin sonunda veya sabahında, 1-3 yemek kaşığı şurup, sek olarak veya aynı miktar suyla İnceltilerek bir kerede içilir. En geç 1-2 dakika içinde rahatlama başlayacaktır.

  -Mide ve bağırsaklarda biriken gazların dışlanmasını sağlar.

  Papatya, rezene veya nane çaylarına 2-3 tatlı kaşığı eklenerek içilir.

  -Safrakesesi ağrılarını dindirir. Safrakesesi bölgesine ayrıca
  kompres uygulanmalıdır.

  -Romatizma ağrılarına karşı, günde 3-4 kere, l tatlı kaşığı doluşu şurup, bitki çaylarına eklenerek alınır ve ağrılı bölgelere ayrıca friksiyonlar veya kompresler uygulanır.

  -Kan temizliği için, 2-3 haftalık kürler uygulanır. Günde 3-4 kere, yarım veya bir tatlı kaşığı şurup, ısırganotu-civanperçemi eşit karışımının çayına eklenir.

  -Uykusuz kişiler,
  yatmadan yarım saat önce, örneğin mayıs papatyası veya kediotu kökü çayıma l tatlı kaşığı ekleyerek almalıdırlar. Sinirsel kökenli uykusuzluklarda kalp bölgesine friksiyonlar yapılabilir.

  -Sarhoş kişi, 2-3 yemek kaşığı doluşu şurubu sek olarak bir kerede içtikten kısa süre sonra kendine gelebilir.

  -Şurubu sabah akşam kullananlar başkaca ilaca gerek duymayabilirler. Çünkü o bedeni güçlendirir. Kısacası, bedeni hastalıklara karşı güçlü kılar(bağışıklık sistemim güçlendirir), yüzü gençleştirir ve güzelleştirir.

  -Gırtlak, yutak ve dişeti iltihaplarında, dişeti çekilmesi ve kanamasında, gerçekten de çok başarılıdır. Sek olarak veya aynı miktarda suyla inceltilerek bir yudum alınır ve ağzın içinde elden geldiğince uzun süre dolaştırılır. Sonra üstüne bir yudum su daha alınarak gargaralar yapılır ve yutulur. Bu tedavi, dişetini sağlıklı tutmak için bir önlem olarak, örneğin haftada bir kere uygulanabilir. Dişeti rahatsızlıkları fark edildiğinde, bazen çok geç kalınmış olabiliyor! Şurup dişleri sarartabileceği için, kullanımdan kısa bir süre sonra dişler fırçalanmalıdır.

  -Diş ağrılarıda da aynı tedavi uygulanır. Ama dişetine şurup kompresi yapılmamalıdır, çünkü uzun süreli bir kompres dişetini tahriş edebilir ve hatta yakabilir! Çalkalamalar yeterlidir.

  Dıştan kullanım

  -Kulak ağrısı, dışkulak yolunda sivilcelenme veya kabuklanma ve kulak uğultusuna karşı, şurupla nemlendirilmiş küçük bir pamuk parçası kulak yoluna sokulur ve uzunca bir süre(gece boyunca) etkilemeye bırakılır. Ama alkolün kulak yolunu kurutmaması için, önceden, zeytinyağına batırılan küçük parmağı kulak yoluna sokmak doğru olur.

  -Burun içindeki kabuklanmalar, şurupla ıslatılan bir pamukla sık sık nemlendirilir. Kabuk kısa sürede düşer ve yara iyileşir.

  -Arı, böcek ve sivrisinek ısırıklarına karşı, o bölgeye hemen kompres yapılacak olursa, şişmez, kızarmaz, kaşınma olmaz ve acı hemen diner. Bu tür ısırıklara karşı önlem olarak, ısırılabilecek bölgelere önceden şurup sürülürse, sinekler ve arılar sizi ısırmayacaklardır.

  -Kazalar sonunda oluşan kanamalara ilk yardım olarak, hemen bol şuruplu bir kompres yapılacak olursa, hastaneye ulasana kadar kanama durmuş olabilir.

  -Eziklerde, örneğin otomobil kapışma sıkışan parmağa hemen bir kompres yapılacak olursa, ağrı diner, parmak morarmaz, şişmez ve tırnak düşmez.

  -El ve ayak bileklerinin burkulmasında veya çarpmalarda oluşan şişlikler, yapılan kompresler sayesinde birkaç saat içinde veya bir gecede iner, ağrılar ise çok kısa sürede diner.

  -Basit yanık ve haşlanmalarda veya güneş yanıklarında İlkyardım olarak şurup sürülür veya kompresler yapılırsa, acı diner, deri altında su toplanmaz, yani deri ölmez. Ama bunun için, deri yatışana kadar sık sık şurupla nemlendirilmeli ve ayrıca aynısafa merhemi kullanılmalıdır.

  -Dudak uçukları, çatlaklar, iltihaplı sivilceler ve gelişme aşamasındaki çıbanlar sık sık şurupla nemlendirilir veya kompres uygulanırsa, gelişmelerini tamamlayamadan yok olurlar. Ama eğer bir çıban oluşma aşamasını tamamlamışsa, İltihabı dışa akıtmak için, örneğin kara merhemle(ihtiyol merhemi) ve sıcak kompreslerle olgunlaştırımalıdır. îltihap dışarı aktıktan sonra uygulanan şurupla çıban kısa sürede kuruyacaktır.

  -Akıntılı nezlelerde, 1/5 oranında suyla İnceltilen şurup buruna iyice çekildiğinde, akıntı hemen durur ve tıkalı burun açılır. Şurubun kokusunun buruna çekilmesi de rahatlatıcıdır.

  şurupla kompres uygulandığında, iltihaplanma sona erer ve yara kısa sürede kapanır.

  Nasırlar ve siğilllerin üstüne , 3-4 gün boyunca kompresler uygulanır. Sonunda nasır kendiliğinden düşer veya köküyle acısız olarak çekip çıkarılabilir.
  Tüm spor yaralanmalarında, iç kanamayı ve şişmeyi önlemek için ıslak kompresler biçiminde uygulanmalıdır.
  Bu bitkisel iksir için çok şey yazılabilir. Ama en doğrusu kişinin onu birebir ilişkiyle tanımasıdır. Her evin ecza dolabında hatta hiç abartısız olarak kişilerin el çantasında bulunması gereken başlıca ve belki en gerkli ilk yardım ilacıdır o!
  Temin edeceğiniz bitki karışımı ve verdiğimiz tarifle bu iksiri evinizde de hazırlayabilir ve üstün niteliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz, aileniz ve yakınlarınız için yararlı olmanın sevincini yaşayabilirsiniz.

  Ekleyen : Serenler

 2. #2
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  Türkiye
  Yaş
  35
  Gönderi
  2,124
  Blog Yazıları
  2

  Post İsveç mucizesi

  İsveç şurubunu bana tavsiye eden Sn Svg. Serenler abime teşekkür ederim. Onun sayesinde çokiyi sonuçlar aldım...Kesinlikle doğanın bir mucizesi olduğunu düşünüyorum.

 3. #3
  Duhul
  May 2004
  İkamet
  AtaTürkiye
  Yaş
  47
  Gönderi
  1,526
  Blog Yazıları
  1

  Esas

  Bu şurubu nerelerden satın alabiliriz?

 4. #4
  Duhul
  Jul 2005
  Gönderi
  12,192
  Blog Yazıları
  8

  Esas

  Sevgili Serenler'in tavsiyesi ile ben de kullandım ve gayet memnun kaldım.

 5. #5

 6. #6
  Duhul
  Mar 2006
  İkamet
  İsRANTbul / 34,5
  Gönderi
  16,812

  Esas

   Alıntı Originally Posted by PAŞA Yazıyı Oku
  Bu şurubu nerelerden satın alabiliriz?
  Bütün eczanelerde mevcuttur bu ürün....

 7. #7
  Duhul
  Feb 2004
  Yaş
  62
  Gönderi
  10,383
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Şurubu aktarlardan da hazır şekilde satın alabilirsiniz.
  Ama en iyisi kendinizin hazırlamanızdır. Çünkü ticari olarak hazırlayanlardan bazıları 70 YTL lik konyak yerine 1-2 YTL lik elma sirkesiyle hazırlıyorlar. Bu durumda isveç şurubu 2 ay gibi bir sürede bozulabiliyor.
  Bitkilerini ise 3M Migroslardan, baharatçılardan, hazır kit halinde alabilirsiniz.

 8. #8

  Esas

  Ben İsviçre'den ithal edileni öneriyorum.

  Çünkü içeriğinde yer alan bitkilerin toplanması, hazırlanması, saklanması... ciddi biz uzmanlık, titizlik istiyor.
  Bunu bilinen nedenlerle aktarların yapabileceklerine inanmıyorum.
  Hazır satılan malzeme için de aynı nedenler geçerli.

  Şurubu ilk yardımda ve içkili gecelerin sonunda ayılmak için kullanımda özellikle tavsiye ediyorum.

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •