Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 12 arası.

Konu: Eski kıyafetlerimizi ne yapabiliriz ??

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    Erenköy
    Gönderi
    4,021
    Blog Yazıları
    1

Esas Eski kıyafetlerimizi ne yapabiliriz ??

Arkadaşlar eminim hepimizde aynı durum sözkonusu.

Gardıroplarımızda hiç kullanmadığımız ama hep ileride giyerim diye beklettiğimiz bir sürü kıyafetimiz vardır. Ve yenileri geldiğinden dolayı da hiçbir zaman giyilmez bu kıyafetler.

Halbuki buna ihtiyacı olan binlerce kişi vardır. Geçenlerde kitap toplanmıştı.Ve takip ettiğim kadarı ile başarıyla yerlerine ulaştırıldı.

Sizden ricam, eğer bileniniz varsa bu tip kullanılmayan kıyafetleri nereye teslim edebiliriz fikri olan var mı ?
    Bu konuda yardımcı olabilecek, akıl verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Esas

yapılabilecek en doğru-güzel ve isabetli yardım yolu bu olsa gerek:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=57282

Esas

konu açılmışken ben de bir anımı yazayım:

...geçen yıl evimizde eski diyemiyeceğim;giymekten bıktığımız 40 kilo kadar muhtelif giysiyi doğduğumuz kasabanın fakirlerine vermek üzere paketledik..
    arabamız olmadığı için en büyük sorun nakliye idi..
    büyük bir olasılıkla ya tümünü kargoya verecek veya her gidişimizde azar azar götürecektik..
    birgün karfur ve bohosa gezmeye gidiyorduk..evden çıktık..15 metre ilerde baktım..17 plakalı bir kamyon vardı..boştu..prefabrik ev yükleyip çanakkaleye gidecekmiş..
    tanıştık..
    tesadüfün böylesi olamazdı;hemen bizim kasabanın 5 km. yakınındaki bir köydendi..ve benim köydeki kırsal işlerimi yapan akrabamın arkadaşıydı..
    hemen kabul etti..eve dönüp paketleri teslim ettik..

İstanbul gibi bir yerde müthiş bir tesadüftü bu..

içimden,''sen kullara yardımı düşünürsen Allah ta sana yardım ediyor'' diye düşündüm..

bir hafta sonra kasabaya gittik bizde..

10 kadar fakiri sevindirdik..

giysilerin arasındaki içi kürklü süet deri kabanı kasabamda 40 keçi ile geçimini sağlamaya çalışan çok yoksul bir delikanlıya verdik..

kışın onu her görüşümde kıyafetlerini gördükçe ben üşürdüm adeta..

şimdi bu soğuklarda onu sırtında o güzelim sıcacık kabanla düşünüyorum;içim ısınıyor..

Esas

Çevrede o kadar çok insan var ki alamayan, ihtiyaç sahibi olan... Bu insanlar zaten ilk bakışta belli oluyorlar.

Eski değil, eski olanı asla kimseye vermem, layık da görmem zaten.
    Eski giysilerden güzel cam ve temizlik bezi oluyor.

Yeni, bir kaç kez giyilmiş, kilo değişikliği nedeniyle artık üzerimize olmayan ya da giymekten sıkıldığımız aile fertlerine ait her türlü giysiyi etrafımdaki ihtiyaç sahiplerine veriyorum. Hatta etraflarında tanıdıkları ihtiyaç sahipleri vardır diye rica edip kendilerine olmayanları da onların başkalarına vermelerini tembih ediyorum.
    Umarım küçücük bile olsa birilerinin ihtiyacını gideriyorumdur...

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul
    Gönderi
    14,186

Esas

İnsani duygularımız her zaman ön plana çıkıyor toplum olarak biz her zaman düşküne yardım ederiz bu bizim örfümüzüden gelen bir gelenektir...

Fakat bazen yardım ederken acaba kalbine bir şey gelir mi diye demeden de edemem ben ve bu tür eşyalarımı hep kızılay'a teslim ederim...

Ve her daimde doğru yaptığıma eminimdir...
    Aslında... İnsanlar sadece dua ederken dürüsttürler...

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    29,649
    Blog Yazıları
    1

Esas

en fazlada çocuk kıyafetlerinde oluyor.. 3*4 kere giyiyor.. sonra daha olmuyor bebeklere.. öyle hızlı büyüyorlarki.. hepsini dağıttım..

Forum kurallarını okumak için tıklayınız
    Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Esas

Valla fazla kıyafeti olan varsa ben giyebilirim. Kolay değil ev geçindiriyoruz. Bir hatun dört çocuk, kendime kıyafet almaya para kalmıyor.
    Allah rızası için abilerim, ablalarım. Allah razı olsun. Allah ne muradınız varsa versin. Allah kabul etsin. Allah çoluğunuza çocuğunuz bağışlasın.:
    Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
    Tarihlere sorun ki: Bize ölmez Türk derler

Esas

Sayın gizemliduygular espri ile karışık toplumsal bir gerçeğin de altını çizmiş...

Her geçen gün toplum sadaka kültürüne alışıyor, alıştırılıyor...

Aç, yoksul insanlar zaman içinde gururlarını ve onurlarını yitiriyorlar ne yazık ki. Sistem bunun üzerine kurgulanıyor çünkü. Sebep olanlar utansın!

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul
    Gönderi
    14,186

Esas

Alıntı Originally Posted by yosun Yazıyı Oku
    Sayın gizemliduygular espri ile karışık toplumsal bir gerçeğin de altını çizmiş...

Aç, yoksul insanlar zaman içinde gururlarını ve onurlarını yitiriyorlar ne yazık ki. Sistem bunun üzerine kurgulanıyor çünkü. Sebep olanlar utansın!

İmza: Park
    Aslında... İnsanlar sadece dua ederken dürüsttürler...

Esas

Alıntı Originally Posted by yosun Yazıyı Oku

İlahi sayın yosun... Sebep olanlarda utanacak yüz var mı etrafınıza bir bakın kuzum Allah aşkına. Sözüm meclisten ister içeri olsun, ister dışarı olsun. Adamlarda manda derisi gibi surat var. Sadaka kültürü yayılsın ki, onlar da fakirlik edebiyatı, tekke edebiyatı yapsınlar. Ondan sonra hayır işlerine girişirler, nohut, kuru fasulye, mercimek, hatta kömür dağıtırlar. Daha da ötesi çeyrek ya da tam Cumhuriyet altınları bile feda olsun benim halkıma derler. Hele bir de her üç kelimenden birinde Allah'ı andın mı iş tamamdır. Gelsin reyler(oylar), gemicikler, ihaleler, medyalar senin kulun köpeğin bile olur.

Esas

Alıntı Originally Posted by gizemliduygular Yazıyı Oku
    İlahi sayın yosun... Sebep olanlarda utanacak yüz var mı etrafınıza bir bakın kuzum Allah aşkına. Sözüm meclisten ister içeri olsun, ister dışarı olsun. Adamlarda manda derisi gibi surat var. Sadaka kültürü yayılsın ki, onlar da fakirlik edebiyatı, tekke edebiyatı yapsınlar. Ondan sonra hayır işlerine girişirler, nohut, kuru fasulye, mercimek, hatta kömür dağıtırlar. Daha da ötesi çeyrek ya da tam Cumhuriyet altınları bile feda olsun benim halkıma derler. Hele bir de her üç kelimenden birinde Allah'ı andın mı iş tamamdır. Gelsin reyler(oylar), gemicikler, ihaleler, medyalar senin kulun köpeğin bile olur.

Sistem, yeşil vermiyor, fakat, yazmadan olmayacak, bu tespitlerinize, benden küçükseniz, yanaklarınızdan, büyükseniz ellerinizden öperim.

Esas

Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Sistem, yeşil vermiyor, fakat, yazmadan olmayacak, bu tespitlerinize, benden küçükseniz, yanaklarınızdan, büyükseniz ellerinizden öperim.
    Çok kıymetli arkadaşım reha kaya.

Yaptığımız işleri yeşillerle, morlarla kabaralım diye yapmayız.

Yapılan işler halk için, hak için, hakkaniyet için olursa hepimiz kazanırız.

Yaşın hiç mi hiç önemi yok sevgideğer arkadaşım.

Büyüklük Allah'a, küçüklük bize (kendimi kastederek) aittir.

Olay yetişme ve yetiştirilme tarzıdır. Bizleri yetiştirenler ''idam sehpasına bile çıksanız halktan, haktan ve hakkaniyetten ayrılmayın'' diye öğrettiler.

Bu sitede her ne kadar kimseyle birebir tanışmadıysam da hepiniz benim öz kardeşlerim gibisiniz.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •