Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Anlatılmaz yaşanır bir yer KAŞ

 1. #1
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  istanbul
  Gönderi
  366

  Esas Anlatılmaz yaşanır bir yer KAŞ

  Akdeniz'in bozulmamış beldelerinden biri olan Kaş, Antalya'dan Fethiye'ye uzanan sahil şeridinde yer alan şirin bir liman kasabasıdır. Batıyı Toros Dağlarının dik yamaçlarının denizle buluştuğu noktada; yarımadalar, adacıklar ve komşusu Meis Adası ile kuşatılmıştır.


  Kaş'ın ı.Ö. 2. bin yılındaki isminin Habessos olduğu ileri sürülür. şehirde bulunan ve iki ayrı dilde yazılmış bir yazıta göre, antik dönemde, Orta Lykia Bölgesi'nin eski liman kenti Antiphellos'un üzerine kurulmuştur. 20. Yüzyılın başlarına kadar da Andifli olarak adlandırılmıştır. Bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı, meşe palamudu ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek, kendine yeten zengin bir şehire dönüşmüştür.

  Kaş'ın tarihsel kalıntıları arasında en dikkat çeken anıtlarından biri, Uzun çarşı Caddesi üzerinde karşımıza çıkan ve i.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir lahiddir. Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarları, lahitler ve "mausoleion" adı verilen mezar anıtları ile karşılaşmak mümkündür.

  Kaş'ın tarihsel kalıntıları arasında en dikkat çeken anıtlarından biri, Uzun çarşı Caddesi üzerinde karşımıza çıkan ve ı.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir lahiddir. Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarları, lahitler ve "mausoleion" adı verilen mezar anıtları ile karşılaşmak mümkündür.Akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası'na bakan yüzünde, günümüze ulaşabilmiş, işçiliği düzgün sur kalıntıları görünür. şehrin batısında, Antiphellos'un Hellenistik DÖnem'e tarihlenen tiyatrosu ise oldukça sağlamdır.

  Kaş, tarihi eserleri yanında tam bir doğa cennetidir: Büyük çakıl, Küçük çakıl ile Kalkan yolu üzerinde bulunan Akçagerme ve Kaputaş plajları, tertemiz sularında serinleyebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca, sadece denizden ve yürüyüş rotasından ulaşılabilen, antik Sebeda kentini ve Antiphellos'un ikinci limanı olan Limanağzı Plajı'nı da unutmamak gerekir. Doğayla tarihin bütünleştiği Kekova'ya (Simena) yine tekneyle gidilebildiği gibi, karadan üçağız'a (Theimioussa) gidilip ardından motor veya deniz kanosuyla (sea kayak), batık kent ve inci gibi işlenmiş koylar gezilebilir. Kaş'ın çevresinde yer alan mağaralardan Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Kekova Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez Mağarası dikkat çekicidir.

  Doğa aktiviteleri merkezi olarak ilginin her geçen gün arttığı Kaş, Akdeniz'in en Önemli dalış merkezi olma yolundadır. Değişken kıyı yapısı, antik batık ve amphoraları, modern gemi ve uçak batıkları, resif, kanyon ve mağaralar ile fauna ve floranın zenginleştirdiği, yasak bölgelerin büyük bir bölümünün dalışa açıldığı, güçlü akıntıların olmadığı, berrak ve turkuaz deniziyle bu ilgiyi hak eder.

  Son yılların ilgi çeken su sporlarından kano yapmak isteyenlere de heyecan verici seçenekler sunar bölge. Kaş'ın (Antiphellos-Sebeda) ve Kekova'nın (Theimioussa-Simena) tarih ve doğa güzellikleriyle süslü eşsiz koylarında deniz kanosu (sea kayak), sakin akan suları ile Eşen ve Dalaman çayları'nda da, nehir kanosu yapılmaktadır.

  Kaş, iklim koşulları ve yeryüzü şekilleri açısından yamaç paraşütü aktivitesi için de son derece elverişlidir. Paragliding meraklıları, deneyimli hocalar eşliğinde yeşil dağlardan süzülürken, muhteşem Kaş Arşipel'ini izleyerek kendilerini berrak suların kıyısına bırakabilirler.

  Trekking ve antik kentler arasında yürüyüşlere sayısız olanak sunar yöre. Toros Dağları'nın en güzel rotalarından birinde; kimi kez sedir ormanlarında, kimi kez zengin maki topluluklarında, kimi kez vadileri, kanyonları aşarak, yürünebilir. Mevsimine gÖre bitkileri, kuşları ve diğer zararsız hayvanları gÖzleyebilmek, tatilini sadece denize girerek tüketmek istemeyenler için iyi bir seçenektir. Bu yürüyüşler, doğal güzelliklerin yanı sıra Likya patikalarını takip ederek, turist akınına uğramamış antik kentleri keşfetme, bozulmamış köyleri ve yöresel Özelliklerini tanıma fırsatı da verir. Yaz sıcağının yakıcılığından kurtulmak isteyenlere yaylalarda günübirlik ve konaklamalı geziler düzenlenmektedir.

  Likya uygarlığını daha yakından tanımak isteyenler için, antik kentlere günübirlik geziler de yapılmaktadır. Kaş'ın çevresinde; Xanthos, Letoon, Patara, Phellos, Pinara, Tlos, Istlada, Apollonia, Aperlai, Simena, ısinda, Kyaenai, Arykanda, Myra gibi antik kentlerin yanı sıra, henüz ismi bilinmeyen birçok harabe keşfedilmeyi bekler. Bu olağanüstü tatil beldesine uluslararası bir nitelik kazandıran ve Kaş Belediyesi tarafından düzenlenen Kaş Festivali ise her yılın Haziran-Temmuz ayında yapılmaktadır.

  Henüz gitmeyen herkese şiddetle tavsiye olunur.Henüz fazla bozulmamışken.Likya suyunun lanetinden mi bilmem giden suyunu içeni büyüler bi daha geri dönmek istemezsiniz....

 2. #2
  Duhul
  Feb 2004
  Yaş
  62
  Gönderi
  10,383
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Kaş..

  Her insanda 2 tane ama Türkiye'de bir tane...

  Fazla söze gerek var mı?

 3. #3

  Esas

   Alıntı Originally Posted by Serenler Yazıyı Oku
  Kaş..

  Her insanda 2 tane ama Türkiye'de bir tane...

  Fazla söze gerek var mı?
  Süper bir tanımlama olmuş

 4. #4
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  istanbul
  Gönderi
  366

  Esas

   Alıntı Originally Posted by Serenler Yazıyı Oku
  Kaş..

  Her insanda 2 tane ama Türkiye'de bir tane...

  Fazla söze gerek var mı?
  Kaşa yakışan güzel bir tanımlama sağolun

 5. #5

  Esas

  Hayırlı olsun ...
  Güzel resimlerde görebilecekmiyiz...
  Bekliyoruz...

 6. #6
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

 7. #7
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  istanbul
  Gönderi
  366

  Esas

  İlginize çok teşekkürler. Kendi fotoğraflarım çok amatörce onları sizlerle paylaşana kadar şimdilik internette beğendiğim site ve resimlerin linklerini aşağıda ekledim.Umarım beğenirsiniz.Kaş ile ilgili sorularınız olursa oaraya yerleşmeyi düşünecek kadar seven biri olarak seve seve yardımcı olurum...
  http://www.kas.gov.tr
  http://www.badim.com.tr/default.aspx?rid=3897
  http://kasholiday.com/foto-album/
  http://www.aslihan.net/gezi_kas_festival.htm
  http://www.fotografdunyam.com/galeri...php?photo=5422
  http://www.tatilklavuzu.com/ilce.php?id=22
  http://www.fotografdunyam.com/galeri...hp?photo=15052
  http://www.geziyorumlari.com/index.p...244&Itemid=170
  Ayrıca facebookta gezenler için benim de üye olduğum KAŞLOVERS adlı bir grup var...

 8. #8
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ
  Gönderi
  27,444

  Esas

   Alıntı Originally Posted by tochka Yazıyı Oku

  oaraya yerleşmeyi düşünecek kadar seven biri olarak seve seve yardımcı olurum...
  ..
  Ben de yerleşmeyi düşünecek kadar çok seviyorum Kaş'ı.

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •