Arama sonucu : 10 madde; 1 - 10 arası.

Konu: bedelli sermaye artırımı

Esas bedelli sermaye artırımı

garanti bankasının yaptığı %100 bedelli sermaye artırımı konusunda bölünmeden sonra oluşacak fiyat konusunda değerlendirme yapabilecek olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. bedelliye katılmazsak ne olur ? (bölünmeden önceki hisse fiyatını 7 ytl olarak kabul edin)

Esas

bedelli sermaye arrtırımı yapıldığında

1 ytl ödersiniz 7 de senedin kendisi toplam 8 ytl

8 ytl / 2 hisseniz olur ve senet fiyatı 4 ytl ye düşer değişen bir şey olmaz.

bedelli kullanmaz iseniz 1 lotunuz 1 lot olarak kalır ve fiyatıda 4 ytl ye düşer zarar edersiniz.

Ama ben illada bedelliyi kullanmıyacam derseniz Bölündüğü gün GARANR tahtası açılır orada elinizde kaç lot varsa satış yaparsınız zarara uğmamamış ve bedelliyede katılmamış olursunuz.
    elinizdeki senedin fiyatı 4 ytl olur 3 ytl dende GaranR leri satmışsınızdır muhtemelen ne kar ne ziyanla çıkarsınız 7 ytl lik tahmini bölünme fiyatına göre.
    Tabi bu anlatım 31 mayıs temettü ödemeleri sonrası için anlatım daha erken bölünür ise GaranY tahtası açılmasıda mümkün o zaman hesaplama değişir .
    Siz en iyisi aracı kurumunuza sorun o bölümüde onlar anlatsın
    Elemanları bedavaya maaş almış olmasın.
    Borsa = Pişmanlık > Dibi/Tepeyi bulamazsın, Vob da kaldıracı ayarlayamazsın, kârda kanaatkar olamazsın, en sonunda her şeye Pişman olursun..
    Viop da 2 günde köşeyi dönmek isteyen 1 günde batar.

https://twitter.com/BearBull26

Esas

Alıntı Originally Posted by Bear_Bull Yazıyı Oku
    bedelli sermaye arrtırımı yapıldığında

1 ytl ödersiniz 7 de senedin kendisi toplam 8 ytl

8 ytl / 2 hisseniz olur ve senet fiyatı 4 ytl ye düşer değişen bir şey olmaz.

bedelli kullanmaz iseniz 1 lotunuz 1 lot olarak kalır ve fiyatıda 4 ytl ye düşer zarar edersiniz.

Ama ben illada bedelliyi kullanmıyacam derseniz Bölündüğü gün GARANR tahtası açılır orada elinizde kaç lot varsa satış yaparsınız zarara uğmamamış ve bedelliyede katılmamış olursunuz.
    elinizdeki senedin fiyatı 4 ytl olur 3 ytl dende GaranR leri satmışsınızdır muhtemelen ne kar ne ziyanla çıkarsınız 7 ytl lik tahmini bölünme fiyatına göre.
    Tabi bu anlatım 31 mayıs temettü ödemeleri sonrası için anlatım daha erken bölünür ise GaranY tahtası açılmasıda mümkün o zaman hesaplama değişir .
    Siz en iyisi aracı kurumunuza sorun o bölümüde onlar anlatsın
    Elemanları bedavaya maaş almış olmasın.
    teknik açıdan ZARAR YOK gibi görünse de ödenecek bedel nedeniyle, piyasayı sünger gibi emeceğinden, bedelli sürecinde piyasa fiyatının düşmesi yüksek olasılıktır.
    görüş bildirmekteki amacım fikirlerimi değişik bakış açısına sahip fikirlerle tartmak,çarpıştırmak,harmanlamak, dolayısıyla daha doğruya ulaşmaktır.

Esas

bu soruyu biraz genişleteyim:

diyelimki son günü 5.22 olarak işlem gören 2500 adet senediniz var. ertesi gün bu senedin,
    %36 bedelli
    %64 bedelsiz verip sermayesini %100 artıracağını biliyoruz.

sermaye artırımına katıldığınızda
    1. cepten kaç lira çıkacak?
    2. elimizde kaç hisse senedi olacak?
    3. hisse senedinin yeni fiyatı ne olacak?
    Est la vie ce que nous vivons aujourd'hui tandis que nous espérons le demain
    Guerre Meunier

Esas

2500x360=900ytl cepten çıkacak
    5000hisseniz olacak
    2800 fiat

Esas

Teşekkürler sevgili cengizz

Ben de bu arada araştırıp bulduğum formülü merak eden arkadaşlarla buradan paylaşmak isterim. Sevgili cengizz’in yazdıklarıyla birebir örtüşüyor. Buna göre:

Yeni fiyat: ( Önceki fiyat + BedelliTutarı) / (1 + (BedeliOranı/100) + (BedelsizOranı/100))

Fiyat: (5,22 + (36/100)) / (1 + (36/100) + (64/100)) = 5,58/2 = 2,79

Cepten çıkan: 2500*(36/100) = 900 TL

Oluşacak toplam hisse senedi adedi: 2500+ (2500*36/100)+(2500*64/100) = 5,000 adet

Bu formülü elinizdeki istediğiniz kağıda istediğiniz şekilde, fiyat ve bedelli-bdelsiz oranlarıyla oynayarak uygulayabilirsiniz.
    Est la vie ce que nous vivons aujourd'hui tandis que nous espérons le demain
    Guerre Meunier

Duhul
    May 2005
    İkamet
    Uzay:)
    Gönderi
    1,146

Esas

Bir de nominalin altına çekip tahsisli bedelli yapanlar var... Çirkinlik saracak endeksi, SPK pek umursamaz görünse de...
    ***GÖRÜŞLERİM YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA OLMAYIP ASLA AL SAT TUT TAVSİYESİ DEĞİLDİR.***Kişisel yorumlarımdır, foruma bilgi aktarmayı amaçlar, tavsiye olmadığı gibi, herhangi bir forum katılımcısına soru, cevap ya da eleştiri değildir.***

Esas

Merhabalar
    Spk sınavına hazırlanıyorum ve bir soruda takıldım,işin içinden çıkamadım,yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim...Soru şu şekilde:
    y şirketi çıkarılmış sermayesinin,25 milyar TL (%25) mevcut ortaklara rüçhan hakkı kullandırarak,15 milyar TL ortakların rüçhan hakkı kullanımı kısıtlanıp hisse senetleri borsa birincil piyasada halka arz edilerek toplam 40 milyar TL bedelli,25 milyar TL (%25) bedelsiz olarak 100 milyar TL den 165 milyar TL ye yükseltilmesine karar vermiştir.Rüçhan hakkı kullanımı ve bedelsiz hisse senedi dağıtımı işlemleri 14 nisan tarihinden itibaren gerçekleştirilmeye başlanmış ve brüt kar payları 4 nisan tarihinden itibaren ödenmeye başamıştırr.Şirketin hisse senetlerinin 13 nisan tarihindeki ağırlıklı ortalama fiyatı 23.42 dir.Bu bilgilere göre y hisse senetlerinin sermaye arttırımı sonrası baz fiyatı kaç TL olur??
    "First rule is don't lose money; the second rule is don't forget rule no. 1."

Esas

Sayın forum katılımcıları Aslan çimento %1012 oranındaki bedelli sermaye arttırımı Rüçhan pazarı Şirket temettü vermeyeceği genel kurulda açıklandı ve birleşme sonrası Eskide ve eski fiyatından birleşeceği kanısı var ama Bazı farklı görüşlerde var .Birde yeni Rüçhan alanların durumu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Esas

Alıntı Originally Posted by kazimbb Yazıyı Oku
    Sayın forum katılımcıları Aslan çimento %1012 oranındaki bedelli sermaye arttırımı Rüçhan pazarı Şirket temettü vermeyeceği genel kurulda açıklandı ve birleşme sonrası Eskide ve eski fiyatından birleşeceği kanısı var ama Bazı farklı görüşlerde var .Birde yeni Rüçhan alanların durumu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    Cevap verebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •