Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: ''Müzekart''

 1. #1

  Esas ''Müzekart''

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'ın işbirliğiyle yeni bir uygulama başlatılmış haziran ayında..
  İnternet yoluyla da müracaat edilebilen MÜZEKART için 20 ytl ödüyorsunuz..Bir yıl boyunca tüm müze ve ören yerlerini ücretsiz gezebiliyorsunuz..
  Bilgilerinize:
  http://www.muzekart.com/

  Bilgi:
  http://64.233.183.104/search?q=cache...lnk&cd=4&gl=tr

  Geziye çıkanların,müzeseverlerin mutlaka edinmesi gereken bir kart..

 2. #2

  Esas

  “Müzekart” yerli ziyaretçi sayısını artırdı

  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Türkiye'deki 300'ü aşkın müze ve ören yerini, 20 YTL karşılığında yıl boyunca sınırsız gezme olanağı sunan ve yaklaşık bir aydır uygulamada olan ''Müzekart''ın, kent müzelerinde yerli ziyaretçi sayısını artırdığını bildirdi.
  Bilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Müzekart'' uygulamasının vatandaşları müze gezmeye teşvik ettiğini söyledi.
  Genellikle Türk halkının müze gezme alışkanlığının olmadığından söz edildiğini belirten Bilgili, ''Müzekart, vatandaşlarımızın 'maddi gerekçelerle müzeye gidemiyorum' düşüncesini ortadan kaldıran bir uygulama. Sadece 20 YTL ile çok ekonomik şartlarda, ülke genelindeki tüm müze ve ören yerlerinin gezilebilmesi, tarihe harika bir yolculuk imkanı sağlıyor. Vatandaşlarımızın bu imkanı iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
  Bilgili, uygulama kapsamında İstanbul'da bakanlığa bağlı Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Kariye Müzesi, Mozaik Müzesi, Adam Miskiewick Müzesi, Yıldız Sarayı Müzesi, Hisarlar Müzesi, Fethiye Müzesi gibi müzelerin ziyaret edilebildiğini dile getirerek, Türkiye genelinde 160 binin üzerinde Müzekart bileti satıldığını bildirdi.
  Ahmet Emre Bilgili, uygulamanın 2010 Avrupa Kültür Başkenti yansıması ile ilgili olarak da şunları söyledi:
  ''Müzekart'ın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentine çok uygun düşen bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bu uygulama, kendi halkımız için, kendi kültürümüzü tanımak için 2010 Avrupa Kültür Başkentliği kapsamında yapılabilecek en güzel projelerden biri. Kendi kültüründen, tarihi değerlerinden bihaber olan bir halkın yaşadığı şehir ne kadar Avrupa'nın kültür başkenti olabilir? Önce kendimiz yaşadığımız şehirleri iyi tanımamız gerekir, ait olduğumuz ülkemizi iyi bilmemiz gerekir.'' Ahmet Emre Bilgili, İstanbul'da bakanlığa bağlı müzelere ilginin artarak devam ettiğini belirterek, yılın ilk altı ayında ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiğini söyledi.
  Buna göre, geçen yılın ilk 6 ayında 2 milyon 82 bin 868 olan İstanbul'daki Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeleri gezen kişi sayısı, bu yıl aynı dönemde 2 milyon 313 bin 213 kişiye yükseldi.


  MİLLİ GAZETE
  http://www.milligazete.com.tr/index....=news&id=76361

 3. #3
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

  Maalesef her kartın % 20'si sözleşme gereği peşinen Ankara Belediyesi bütçesine gidiyormuş. Diğer şehir müzelerine katkı çok azmış.

 4. #4

  Esas

   Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku
  Maalesef her kartın % 20'si sözleşme gereği peşinen Ankara Belediyesi bütçesine gidiyormuş. Diğer şehir müzelerine katkı çok azmış.
  ..Yetkililer, önümüzdeki dönem, internet satışlarının artması durumunda müze gelirlerinden ayrılan payın dağıtımının belediyeler arasında dengesizlik yaratıp yaratmayacağıyla ilgili soruya da şöyle yanıtladı:

  "Sorun olmaz diye düşünüyoruz. Bunu ayrımlandırmak son derece güç. Kartın kullanımından kaynaklanan, o yönde doğal olarak bir sıkıntı var. İşin tersi durumlar da ortaya çıkabiliyor. Kişi bu kartı bir yerden satın alabiliyor ama o hizmetin büyük bir kısmını oradan karşılamayabiliyor.

  Örneğin Gaziantep müzesinde bilet (müzekart) alıp, müzeyi gezdiniz ama İstanbul'da yaşıyorsunuz, İstanbul'daki onlarca müzeyi yıl boyunca sürekli ziyaret ettiniz. Bu durumda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne de haksızlık olacak.

  Yanlış bir durum söz konusuysa bundan da geri dönüş yapılabilir. Belediyeler nezdinde bir adaletsizlik ortaya çıktığı düşünülüyorsa, tüm belediyelere dağıtılması durumu söz konusu olabilir ama bu hem zor hem de daha büyük haksızlıklara yol açabilir."

  Belediyelerden teklif

  Türkiye Belediyeler Birliği ise Müzekart uygulamasına yeni başlandığından, kartın satışından elde edilecek gelirin yüzde 5'inin belediyelere dağıtımının nasıl yapılacağının henüz bilinmediğini belirtti.

  Birlik, internet satışlarından elde edilecek gelirin "geçen yıl müzelere giriş yapan ziyaretçi sayısına göre yapılacak oranlamayla, müzesi bulunan belediyelere dağıtılmasını" uygun bulduklarını bildirdi. Birliğin önerisinin bakanlığa iletileceği kaydedildi.

  "Tarihe Yolculuk Başladı" sloganıyla çıkarılan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerini 1 yıl sınırsız ziyaret olanağı sağlayan "Müzekart", müzeleri erişilebilir kılmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek, sağlıklı istatistik elde etmek ve gişelerdeki baskıyı azaltmak amacıyla satışa sunulmuştu.
  http://www.cnnturk.com/EKONOMI/GENEL...haberID=483810

  Eğer GÖKÇEK'i sevmiyorsanız veya yaşadığınız kentin Belediye'sine katkıda bulunmak istiyorsanız o ilin müzelerinden müzekartınızı edinirsiniz olur biter:

  ...Dokunmatik olan "Müzekart" bir kimlik ibraz edilerek 20 YTL karşılığında müzelerin gişelerinden...alınır
  http://molasaati.blogspot.com/2008/0...n-ve-nasl.html

 5. #5
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas Müzeler Haftası

  Her sene 18-24 Mayıs arasında kutlanan Müzeler Haftası’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler 18 Mayıs Çarşamba günü ücretsiz ziyaret edilebilecek. Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında bazı müzeler de 14-15 Mayıs tarihlerinde gece geç saatlere kadar açık kalacak ve ücretsiz gezilebilecek.

  Bakanlığa bağlı müzelerin yanı sıra bazı özel müzeler de haftayı benzer uygulamalarla kutlayacak. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi 14 Mayıs Cumartesi akşamı gece 24.00′ye kadar açık kalacak ve 19.00 – 24.00 saatleri arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Ayrıca akşam için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

  (Detayları www.peramuzesi.org.tr web sitesinden ve facebook’ta Pera Müzesi sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.)

  İstanbul Modern Sanat Müzesi de, 18 Mayıs Çarşamba günü gece saat 22.00’ye dek ücretsiz olarak müzeyi ziyaret etme olanağı sunuyor. Ziyaretçiler, 18 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Modern’de ülkemizin modern ve çağdaş sanatının gelişimini yansıtan “Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” ve doğa ile teknoloji ilişkisini ele alan dijital medya ve videolardan oluşan “Kayıp Cennet” sergilerinin yanı sıra, geleneksel Çin resmi estetiğini yeniden yaratarak çağdaş Çin’in değişimini yansıtan çalışmalarının yer aldığı “Yao Lu’nun Yeni Manzaraları” başlıklı fotoğraf sergisini ücretsiz olarak görebilecek. Çocuklar ve gençler, Genç İstanbul Modern’in “Sanat Sirki” başlıklı etkinliğine katılabilecek.

 6. #6
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

  1 Ağustos'a kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 16 Müzeden derlenen İMPARATORLAR sergisi açık kalacak.

  Hitit döneminden Osmanlı İmparatorluğu'na Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş imparatorlukları simgeleyen sergi 5 bölüm.
  Hitit,
  Pers,
  Makedonyalı İskender ve ardılları,
  Roma,Doğu Roma
  Osmanlı.

  Sagalossos'ta ortaya çıkarılan
  Hadrianus ve Marcus Aurelius heykellerine ait parçaların yanı sıra;
  İmparatoriçe Livia başı,
  Claudius ve Agrippina kabartması ve
  Nero'nun heykelini de görme olanağımız olacak.
  Ayağımıza gelen bu fırsatı kaçırmayalım.
  Sergiyi gezelim.


 7. #7
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

  Sakıp Sabancı Müzesi'ne Ücretsiz Tekne ile Ulaşın

  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), kara trafiğinden uzak durmak isteyen ziyaretçilerini haftasonları hizmet veren ücretsiz teknesine davet ediyor. Böylece, SSM'nin açıldığı ilk günden beri büyük ilgi gören yeni sergisi Karşıdan Karşıya'yı görmek isteyenler, müzeye rahatça ulaşarak Türkiye ve Yunanistan müzelerinin ilk kez bir araya geldiği bu önemli sergiyi gezmenin keyfini yaşıyor. SSM'ye ücretsiz tekne ile gelenler ayrıca müzeyi %30 indirimli gezme hakkına sahip oluyor.

  http://muze.sabanciuniv.edu/news/new...eralNewsID=137
  Son düzenleme : pinky; 02-06-2011 saat: 12:23.

 8. #8

  Esas

  Türkiye'nin ilk çocuk müzesi Ankara'da kuruluyor. Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alanda kurulacak olan müze, çocukların tarih içinde yaşadıkları süreçleri ziyaretçilerine sunacak.

  Türkiye'nin ilk çocuk müzesi için Ankara Üniversitesi ile Mamak Belediyesi arasında protokol imzalandı. Ankara Üniversitesi tarafından kurulacak olan müze 3 bin metrekarelik kapalı alandan oluşacak. Üniversitelerin toplumu bilinçlendirme misyonu çerçevesinde yürütülecek olan çalışmayla, çocuklar yaşadıkları şehirleşme sürecini, belli bir yaşa geldikten sonra da görme ve uygulama şansını bulmuş olacaklar. Müzede oyuncaktan elbiseye kadar, Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze birçok değer halka yansıtılacak.

  Müze, çocukların büyükleriyle gelerek çocukluklarını fiili olarak yaşayabilecekleri bir merkez olacak. Çocuk tiyatrosunun da bulunması planlanan müzenin Temmuz ayında kapılarını açması hedefleniyor.

  http://www.buyuyenturkiye.com/haber/...rekarelik-alan

Sayfa 1/3 123 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •