Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Orman yangınları çözüm önerilerimiz

 1. #1

  Esas Orman yangınları çözüm önerilerimiz

  Hep birlikte denize küçük bir taş atalım istedim, kimbilir belki bir faydası dokunur.

  İzninizle ilki benden olsun:
  Hepiniz hatırlarsınız 40-50 yıllık Amerikan filmlerinde yangın kuleleri vardı düşününce yazın olup olacağı 3 aylık bir dönem için neden kullanılmasın diyorum.
  Karıştırınca bizde de eskiden yaygın kullanılmış
  Beyazıt kulesi 1749 da 85 metre ve daha pek çoğu  Hatta belki insan istihdam etmeden termal bir kamerayla olabilir mi dedim

  oluyormuş ve görümümü buna benzermiş.

  En son Antalya biliyorsunuz, 8000 futbol sahası dediler irkildim resmen.

  Lütfen zihinlerimizi kısa bir süre biraz bu konuya odaklıyalım ve mümkünse listeyi kanallarımızı kullanarak ulaşabildiğimiz karar alıcılara aktarmayı deneyelim.

  Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.Kolay gelsin

 2. #2
  Duhul
  Dec 2005
  İkamet
  istanbul
  Gönderi
  1,832
  Blog Yazıları
  1

  Esas

  kesinlikle üzerine eğilinmesi gereken en önemli konulardan biri de budur, ülkemize herşeyiyle sahip çıkalım artık. giderek çölleşiyoruz ve bunda orman kaybının payı büyük.

  ben de kontrol kulelerinin oluşturulması ve özellikle yaz aylarında sıkça denetlemeler yapılması taraftarıyım. bu zor birşey değil ki.... çevre ve orman bakanlığı bunu kolaylıkla gerçekleştirebilir, yıllar evvel çözülmeli idi bu problem.

  bir de daha korkunç olan bir durum var ki bu yangınların insan eliyle kasıtlı biçimde çıkarılıyor olma ihtimali... buna inanmak bile istemiyorum ama işte durum bunu gösteriyor. pkk ya karşı yürütülen operasyonlar nedeniyle kanlı örgütün heryerde yıkıcı eylemler yapacağı yönünde haberler de yazılıyordu zaten. bu beyinsizler ordusu ormanları yakarak sadece bize zarar verdiklerini düşünebilecek kadar da kafasız ve cahiller. dünyayı yaşanmaz bir hale getirdikten sonra istediğin toprakları hakimiyetine alsan ne olur almasan ne olur bre gafil!

  bizim ülkemiz pek çok özelliği nedeniyle idam cezasının asla kalkmaması gereken bir ülkeydi. depremin kol gezdiği bir coğrafyada inşaattan çalabilenleri, şehirde sınır tanımaz biçimde terör olaylarını gerçekleştirenleri, hem milli hem dünya serveti ormanlara kastedilen canavarları idam cezasından başka ne caydırabilir? burası gelişimini tamamlamış insanların yaşadığı bir iskandinav ülkesi değil. onlar bunu anlayamazlar. idam cezasının tr de niçin gerekli olduğunu kavrayamazlar....

 3. #3
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  Kütahya
  Yaş
  35
  Gönderi
  4,689
  Blog Yazıları
  9

  Esas

  Öncelikle yaptırımlar arttırılmalı. Yangın çıkartan kişi ve destekçilerinin takip edilip idamla cezalandırılması uygun olur.

  Bunun yanında devletimiz şu 2b arazi olayından vazgeçmeli, 2b arazisi olacak diye çıkartılıyor bu yangınların çoğu.

  Dersiniz ki ihmal sonucu veya atılan cam şişe, izmarit türü şeylerden çıkıyor..
  Yangın kuleleri koyalım, ormanlarımızda belirli noktalara duman sensörleri yerleştirelim, uyduları kullanarak tarama yapalım, gönüllü ve ücretli görevlendirmelerle- orman korucuları gibi- sürekli gözetim altında tutalım, ormanlık alanların statüsünü değiştirip izin almadan giriş çıkışları yasaklayalım,..
  Ben bu yangınların kasıtlı olarak çıkartıldığını düşünüyorum. Her yıl bu kadar çok sayıda yangın dışarıdan müdahale olmadan çıkamaz, mümkün değil.

 4. #4
  Duhul
  Oct 2005
  İkamet
  Karşıyaka
  Gönderi
  396

  Esas

  Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nu görevden alarak başlanması gerekir diye düşünüyorum...

  Şu son aylarda ülkemizde olanlara bakın gün geçmiyorki bir felaket haberi gelmesin...

  Bombalar patlıyor...

  Çocuklar kaçak Kur'an kurslarında sağlıksız koşullarda patlamalarda can veriyor...

  TV'den orman yangınlarını seyrederken alt yazı geçiyor 1 haftada 27 bebek ölmüş sadece bir hastahanemizde...

  Diğer taraftan kimsenin nedenini çözemediği doğalgaz ve elektrik zamları dünyanın en pahalı akaryakıt fiyatlarının olduğu ülkemizde yağmur gibi geliyor...

  Saymaya kalksak bitiremeyiz ülkedeki felaketleri ama ne hikmetse hiç bir bakan yada bu işlerle ilgili devlet görevlisinin görev yeri bile değiştirilmiyor...

  Bunları siyaset yapmak için yazmıyorum ama olan bitenleri gördükce sade bir vatandaş olarak canım yanıyor ve ülkemizin bu kadar çok sorunu
  var ve bunlara çare araması gerekenler üzülerek görüyorum,boş işlerle uğraşıyorlar...

 5. #5

  Esas

  Arkadaşlar anlıyorum gördüğünüz bazı yanlışlar eleştirel bakışa itiyor ama benim topiği açma gayem sadece çözüm önerileri.Orman bakanı sizsiniz bu konuda ilk talimatınızı veriyorsunuz gibi bir yaklaşım kısa ve özet.

  Mesela biliyorsunuz belli aralıklarla küçük yağmur göletleri açıldı, helikopterler 5-6 dk da bir buralardan su alıp dönebiliyor artık.(Bu birinin önerisidir haliyle)

  "Ceza artırımı ve beklenti yaratan tasarı" konusunu not ettim sn ayyan, sonra becerebilirsem önerileri tek bir başlık altında listelemeye çalışacağım .

  Mümkünse sadece kısa öneri daha yararlı olur kanaatindeyim

 6. #6
  Duhul
  Oct 2007
  İkamet
  İzmir/Karşıyaka
  Gönderi
  7,492

  Esas

  Hızlı büyüyen herdem yeşil olmayan türler olabilir yeni yapılacak ağaçlandırma sahalarında.Tektip ağaçlandırmadan vazgeçmek gerekli.
  kestane gürgen palamut altı yaprak üstü bulut gel sen burda derdi unut orman ne güzel ne güzel

 7. #7

  Esas Orman Yangınları

  Bu konu gerçekten ülke insanımızın ciğerini de yakıyor. Bulunduğum bir orman alanında değişik mekanlarda fakat sıklıkla su bidonları görüyordum. Bu belki küçük bir çözüm ama bu kadar çözümsüzlük için de bu bile insanın aklına geliyor. Çünkü devletimiz orman yangınları konusunda pasif kalmıştır ve her yaz bunu milletçe ne yazıkki yaşıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu yangınlar söndürülür çünkü sadece yanan ağaçlar değil ormanın içindeki bitki türleri hayvanlar.. bile bile katliam(( Umarım en kısa zamanda söndürülür. Dualarımız bu yönde inşallah.

 8. #8
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  Ankara Batıkent
  Yaş
  40
  Gönderi
  657

  Esas

  Yangın şeritleri olmalı,helikopter ucak ekipmanlar,arazözler,su depoları,orman bekçileri olmalı.İlk aklıma gelenler.Yıllarca arazi yangını söndürdüm.

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •