Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
Arama sonucu : 67 madde; 49 - 60 arası.

Konu: Temel Analize giriş

Esas

1. http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.nsf ye git.
    2. Oradan menüden "etkinliklerimiz" kismini sec
    3. Güncel Vergi Bilgileri
    4. 2005 i seç

oradanda istediklerini rahatlıkla bulabilirsin

2. Esas

Arkadaşlar bende bir temel analiz proğramı var ama bu proğram için temel analiz verilerini nasıl bulacağım borsa verileri gibi standartize edilmiş temel analiz verileri mevcutmu
    saygılarım ile

Esas

Arkadaşlar Analiz konusunda daha yeniyim. Ancak düşüncelerime göre teknik analiz ve temel analiz birlikte ele alınmalıdır. Teknik analiz için MetaStock kullanmaya başladım. Ancak temel analizde de kendimi geliştirmek istiyorum. Bununla ilgili program var mı? Ne bilim rasyoları (cari oran, lkarlılık oranı...) kendi hesaplayıp liste yapan? Yoksa kağıt kalemle günler alır.
    Yardım ederseniz çok sevinirim
    Kazanmak birilerinin kaybettiklerine sahip olmaktır!

Esas

kamuyu aydınlatma platformuna ait bir sayfa
    şu anda test yayını yapıypor. denediğimde bir kaç yerde hata verdi.
    zamanla düzgün çalışırsa çok işimize yarar.
    bilançolar açıklandıktan ne kadar süre sonra güncelleneceği önemli tabi.
    şu haliyle bile incelemeye değer.
    http://kap.spk.gov.tr/Yay/ek/index.aspx

Esas

Alıntı Originally Posted by metin6144
    kamuyu aydınlatma platformuna ait bir sayfa
    şu anda test yayını yapıypor. denediğimde bir kaç yerde hata verdi.
    zamanla düzgün çalışırsa çok işimize yarar.
    bilançolar açıklandıktan ne kadar süre sonra güncelleneceği önemli tabi.
    şu haliyle bile incelemeye değer.
    http://kap.spk.gov.tr/Yay/ek/index.aspx
    http://www.finnet.com.tr/

Sol tarafta bulunan finansal analiz başlığıda incelenebilir.

Selamlar
    kargalar sürü halinde , kartallar yalnız uçar...

6. Esas

arkadaşlar temel analiz yapacağımız bir proğram yokmu
    varsa lütfen adresini yazarsanız sevinirim

Esas Stok etkinlik süresi;

Cumhuriyet 12.08.2005
    MALİYE YAŞAMINDAN / MUSTAFA PAMUKOĞLU

pamukm@superonline.com

Etkinlik Süresi
    Geçenlerde bir firma sahibi bize ''Stok devir hızım 14, ama nakit sıkıntısı çekiyorum. Neden?'' diye bir soru sordu. Bu soruya anlamlı cevap vermek için o firmanın mutlaka etkinlik süresinin hesaplanması gerektiğini kendisine hatırlattık. Bu nedenle bugün bu konuda kısa bilgi vermek istiyoruz. Bir işletmede etkinlik süresi, malın stoka girdiği tarihten paraya çevrildiği tarihe kadar geçen süreyi gösterir. Bu süre, ortalama tahsil süresi ile stok tutma süresinin toplamından oluşur. Bu sürenin hesaplanması, işadamı ve mali analistler için çok önemlidir. Hesaplama için gerekli oranları açıklayalım.

Alacak Devir Hızı: A.D.H., kredili satışlar toplamının ortalama ticari alacaklar toplamına bölünmesi sonucunda bulunur. Kredili satışlar tam olarak tespit edilemiyorsa kredili satışlar yerine net satış toplamı da alınabilir.

- Alacak devir hızı yüksekse firma daha düşük bir cari oran veya likidite oranı ile çalışabilir.

- Müşterilere uygulanan katı tutumlar bu oranı yükseltebilir. Ama bu da firmanın satışlarında ve dolayısıyla kârlarındaki artış hızını yavaşlatabilir.

- Eğer alacakların tahsilinde güçlükler varsa ve takip zayıfsa A.D.H. düşük çıkar. Bu oranın düşük çıkması kredili satışlarda müşterilere çok liberal davranıldığını veya şüpheli alacakların arttığını da gösterir.

Ortalama tahsil süresi

Bu oran yıllık gün sayısının (360) alacak devir hızına bölünmesi suretiyle bulunur. Ayrıca bu oran ticari alacakların 360 günle çarpılması ve bulunan rakamın yıllık kredili satışlara bölünmesi yoluyla da bulunur.

- Bu sürenin artması, stok devir hızı ve satış kârı artıyorsa sorun olmaz. Aksi halde sıkıntı var demektir.

Alacakların yaş çizelgesi

Geçmiş aylarda doğmuş, fakat henüz tahsil edilmemiş olan alacaklar, dönem sonunda mevcut alacaklara oranlanması yoluyla her ay doğmuş alacakların toplam içindeki yüzdesinin bulunması işlemidir.

Örnek:

Aralık Kasım Ekim Eylül Ağustos

0.40 0.30 0.15 0.08 0.07

Kredili satışlarda vade 61 gün ve bu yaşlandırma 31 Ekim'de yapılıyor ise; alacakların yüzde 70'inin vadesi henüz gelmemiş, yüzde 15'inde bir ay, yüzde 8'inde iki ay, yüzde 7'sinde üç ay veya daha uzun süre tahsilat gecikmesi var demektir. Bu hesaplama ortalama tahsil süresinin oransal dağılımını görmeyi sağlar.

Stok devir hızı: Satışların maliyet toplamının ortalama stoka bölünmesi yoluyla bulunur. Faaliyet dönemlerinde stok miktarı dalgalanmalar gösteriyorsa her ay sonunda stok miktarlarının aritmetik ortalaması alınması ile ortalama stok hesaplanabilir. Satışların maliyeti yerine net satışlar da alınabilir. S. D.H=Net Satışlar/Ortalama Stoklar formülüyle bulunursa, bulunan oranın '1+Brüt Kâr Marjı' na bölünerek düzeltilmesi gerekir. Yani Reel Stok Devir Hızı=Bulunan Stok Devir hızı/ 1+Brüt Kâr Marjı formülü kullanılır.

Stok devir hızı yüksekse;

- Firma daha etkili rekabet olanağına sahiptir.

- Kâr marjı düşürülerek satış hacmi arttırılabilir.

- Stoklar yetersizdir.

- Tedarik güçlükleri nedeniyle satın alınan malın yerine yenileri konulamamaktadır.

- Stok kalemlerine girmesi gereken bazı kalemler diğer hesaplarda gösterilmiş olabilir.

- Mal alışları ve üretim satış olanaklarına göre iyi planlanmış demektir.

- Malların sürüm yeteneği vardır.

- Yıl sonu stokları ihtiyatlı olmak adına düşük tutulmuş olabilir.

Stok devir hızı yavaşsa;

- Yukarıda sayılanların tersi var demektir.

- Fiyatların yükseleceği beklentisi ile spekülatif amaçlı stoka yatırım yapılmaktadır.

- İhtiyatlı davranılıp emniyet stoku yüksek tutulmuş olabilir.

Stok tutma süresi

- Bu oran, tüm satışların peşin olması halinde stokların kaç günde paraya çevrilebildiğini,

- veya satışların kredili olması durumunda stokların ne kadar sürede alacağa dönüştüğünü gösterir.

Bu oran=Ortalama stok tutarıx360 gün/net satışlar, formülüyle hesaplanır.
    6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 104., 107. ve 115. Maddelerinde belirtildiği üzere, yazdıklarım; yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.

8. Esas

Merhaba hocam sizden bir konu hakkında yardım isteyecem,hisse senetlerinin temel analiz olarak,dip seviyelerini nasıl hesap edebiliriz.Saygılarımla

9. Esas

hocam müsait olabilirseniz ADEL ile ilgili temel yorumunuzu alabilirmiyim .........şimdiden teşekkürler................

Esas

Sn CEMAL ERZENGİN

PD/DD oranın ülkemiz için yeniden ele alınabilecği fikrinize katılıyorum.
    Borsa taze para girişi olmadan sadece şirketlerin değer kazanması ile yükselmiştir

Nacizane $ dönüşmesi dileğiyle bir yeşillik verdim.Helal olsun

Saygılar
    Kendi gerçeklerin yoksa başkalarının yalanlarıyla, kendi doğruların yoksa başkalarının yanlışlarıyla yaşarsın.

11. Esas

Bendende daygılar Sn.Bozkır,bol kazançlar.
    [COLOR=DarkOrange][B]Disiplinin başladığı noktada,muhakeme biter.[/B][/COLOR]

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    izmir
    Gönderi
    490

Esas

Cemal bey Ege üniversitesinde okuyorum. Excelim çok iyi... Bütün hisseleri takip eden teknik analiz programı yaptım (yaklaşık 1.5 senemi aldı). Temel analizde bilgim yok denecek kadar az. Kullanmak istediğiniz formülleri bana verirseniz. Zaman içinde hepimizin kullanabileceği bir program yazabilirim excel'de... (İmkb gov tr 'de veriler excel formatında...) Saygılar...

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •