Anket Sonuçlarını Gör: Şu Anda Gayrimenkul Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?

Oylayan
265. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Gayrimenkul fiyatları yeterince düşmüştür. Bu fiyatlardan alanlar ileride çok kar edeceklerdir.

53 20.00%
  • Biraz daha beklemek gerekir. 2009 sonlarına doğru fiyatlar daha cazip hale gelecektir.

70 26.42%
  • Fiyatlar hala yeterince düşmemiştir. Dibin dibi vardır. 2010 da fiyatlar daha cazip olacaktır.

81 30.57%
  • Fiyatlar yıllarca düşük seviyelerde kalacak. Almak için 5 yıl daha beklenebilir.

36 13.58%
  • Gayrimenkul hiçbir zaman yatırım aracı olamaz. Sadece ihtiyaç için gayrimenkul alınmalıdır.

41 15.47%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 123/839 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223623 ... SonSon
Arama sonucu : 6712 madde; 977 - 984 arası.

Konu: Şu Anda Ev Almak Ne Kadar Doğru Bir Yatırım?-2

1. Esas

Alıntı Originally Posted by cumartesi70 Yazıyı Oku
    Önümüzdaki haftalarda Şile'ye yerleşiyorum.Orada arsam vardı,2 krizli yılda %80 prim yaparken şehrin göbeğindeki evim %15 düştü.Ben de evi satıp oraya yerleşiyorum,şehir hayatı,uzun yol ve asosyal bir ortama rağmen istediğin herşeyi bulabileceğin bir yer Şile.Yarı İzmirli sayılırım gel komşu oluruz.Ancak ilerisinin ne olacağı belli olmayan tarla alıp,üzerine ev kurmak yerine bütçeni biraz daha arttırıp geniş bahçeli ve nefis bir ev almanı tavsiye ederim.Böyle hazır yerler var,tarladaki eve yapacağın masrafa denk gelebilir ama bahçen 1 dönüm olmaz.
    Canım şehrin göbeğindeki evim düştü falan demeyin şimdi. Kızanlar çıkabilir.

Benim Asosyallikten kastım dağın başında bir tarlan olur köye 5 km bu durumda ölsen kimsenin haberi olmaz. O şekilde olsun istemiyorum. Köyün kenarında bir yer olmalı diye söyledim.

Şile tarafı güzel. Denizden çok karayı seviyorum. Deniz zaten çok soğuk ve dalgalı. Faydadan çok zararı var. Ayrıca maganda oranı yüksek.

Geniş bahçeli bir ev güzel olabilir de nereden nasıl almalı internete düşmüyor ya da ben bulamadım.

Duhul
    Sep 2006
    İkamet
    maltepe/istanbul
    Gönderi
    2,536

Esas

Alıntı Originally Posted by cumartesi70 Yazıyı Oku
    Önümüzdaki haftalarda Şile'ye yerleşiyorum.Orada arsam vardı,2 krizli yılda %80 prim yaparken şehrin göbeğindeki evim %15 düştü.Ben de evi satıp oraya yerleşiyorum,şehir hayatı,uzun yol ve asosyal bir ortama rağmen istediğin herşeyi bulabileceğin bir yer Şile.Yarı İzmirli sayılırım gel komşu oluruz.Ancak ilerisinin ne olacağı belli olmayan tarla alıp,üzerine ev kurmak yerine bütçeni biraz daha arttırıp geniş bahçeli ve nefis bir ev almanı tavsiye ederim.Böyle hazır yerler var,tarladaki eve yapacağın masrafa denk gelebilir ama bahçen 1 dönüm olmaz.
    benimde kucukyalıdaki evim bundan 3 sene once 160K ediyordu simdi 130K satmaya razıyız, 700 kira getiriyor. Su an da ev almak mı dogru yatırım olur satmak mı derseniz, kışa fiyatlar dusucege oynuyorum.
    ‎"ancak ölü koyunlar kendi bacağından asılır"
    "borsada, ustanin dedigini yapma, yaptigini yap"
    twitter: @yalcinsun99

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    ANKARA-ÇANKAYA
    Gönderi
    91

Esas

Alıntı Originally Posted by Ayyaşgezer Yazıyı Oku
    Arkadaşlar diyelim ki ben bir eve girdim 1 yıllık kontrat yaptım (normal kontratlar zaten 1 yıllık oluyor galiba). Ev sahibi arada (5. ayda diyelim ) çık dedi. HAtta belki de 2 ay öncesinden ihbar mıdır ihtar mıdır nedir onu da gönderecek diyelim.

Kontrat süresinin bitmesini müteakip çıkmak zorunda mı kalıyorum yoksa haklı bir neden göstermesi gerekiyor mu ? Çıkmam dersem yasal bir dayanağı var mı ? Yoksa bana çocuk oyuncağıymış gibi geliyor. Eve taşın elektrik su gaz telefon bağlat. Evin eksiklerini gider sonra hadi bakalım 1 sene sonra taşın. Böyle olmaması lazım gibi geliyor bana.

Yeni kanun çıktı 1-2 ay önce takip de edemedim. Nedir son durum bilen varmı ?
    Kontrat 1 yıllıktır.Bu süreden önce çıkarması için evsahibinin olağanüstü bir neden bulmalıdır ki buda zordur.Ama bir yılın dolmasına 1 ay kala yasal ihbarnamesini bildirdiyse kiracı çıkmak zorundadır.Ev sahibinin Neden belirtmesine gerek yok, adı üstünde kontrat bitmiştir.Asl olan karşılıklı iyi niyet ilişkisidir, ve genelde kiracı evi tutarken evde ne sürede oturacağını şifaen dile getirir..Evsahibi de bunu teyit eder.Aradan 3 ay geçince fikrim değişti tarzı olaylar her 2 taraf içinde genelde bağlayıcı değildir.Aynı şekilde kiracı da kontratı müteakip 1 yıl dolmadan ve 1 ay öncesinden ihbarda bulunmadan evden çıkmak isterse , kontrat bitimine kadar olan kira bedelini faiziyle birlikte evsahibine ödemek zorunda kalır..Açılan dava ister 3 ay isterse 3 yıl sürsün..Dava uzun sürüyor "dava etmeyi göze alamaz" diye düşünen evsahibi yada kiracı yanılgıdadır..Mahkeme er yada geç sonuçlanır.Ve icra takibi başlar.

Olayın mahkemeye taşınması İstenen en son olay olsa da her 2 taraf da inatçı olmamalıdır.Karşınızdaki insan ise iyi niyet her sorunu çözer..
    İnsansız adalet olmaz, Peki, adaletsiz insan olur mu? Olur, olmaz olur mu !, Olmaz olsun...

4. Esas

Alıntı Originally Posted by tunazade Yazıyı Oku
    Kontrat 1 yıllıktır.Bu süreden önce çıkarması için evsahibinin olağanüstü bir neden bulmalıdır ki buda zordur.Ama bir yılın dolmasına 1 ay kala yasal ihbarnamesini bildirdiyse kiracı çıkmak zorundadır.Ev sahibinin Neden belirtmesine gerek yok, adı üstünde kontrat bitmiştir.Asl olan karşılıklı iyi niyet ilişkisidir, ve genelde kiracı evi tutarken evde ne sürede oturacağını şifaen dile getirir..Evsahibi de bunu teyit eder.Aradan 3 ay geçince fikrim değişti tarzı olaylar her 2 taraf içinde genelde bağlayıcı değildir.Aynı şekilde kiracı da kontratı müteakip 1 yıl dolmadan ve 1 ay öncesinden ihbarda bulunmadan evden çıkmak isterse , kontrat bitimine kadar olan kira bedelini faiziyle birlikte evsahibine ödemek zorunda kalır..Açılan dava ister 3 ay isterse 3 yıl sürsün..Dava uzun sürüyor "dava etmeyi göze alamaz" diye düşünen evsahibi yada kiracı yanılgıdadır..Mahkeme er yada geç sonuçlanır.Ve icra takibi başlar.

Olayın mahkemeye taşınması İstenen en son olay olsa da her 2 taraf da inatçı olmamalıdır.Karşınızdaki insan ise iyi niyet her sorunu çözer..
    http://www.hukukrehberi.net/Details....tus=Link&id=63

bu sitede çok güzel yazmış adamlar. Anladığım kadarı ile haklı bir sebep yoksa ev sahibi hiç bir şey yapamıyor. Burada gol yenebilecek tek madde ihtiyaç meselesi gibi görünüyor. Oğlu kızı olan biri evlenecekler deyip nedenleri ispata uğraşabilir.

Sizin dediğiniz durum sanki süresi belirli kontratlar durumuna benziyor.

Burada halen açık olan 2 nokta var.
    1- Mahkeme masraflarını kim öder ?
    2- Oğlum evlenecek dedin ispatladın kiracıyı çıkardın 1 sene geçti ev halen boş veya başkası kiraladı o zaman ne olacak ? Sanıyorum son kanun bununla alakalı birşeyleri ele aldı ama tam bilmiyorum.

5. Esas

Alıntı Originally Posted by BEYAZIT Yazıyı Oku
    benimde kucukyalıdaki evim bundan 3 sene once 160K ediyordu simdi 130K satmaya razıyız, 700 kira getiriyor. Su an da ev almak mı dogru yatırım olur satmak mı derseniz, kışa fiyatlar dusucege oynuyorum.
    Ben şahsen ev sahibine kızdım ve ev alayım uleeeen diyerek bir emlakçıya gittim. Kiram 700TL aynen dediğiniz gibi satılık vardı 130.000 ama içine de 10.000 verirsin cıllop gibi olur dedi emlakçı. Ben de bir düşüneyim dedim.

Şu an evden çıkmayı düşünmüyorum ayrıca çıksam bu şartlarda da kiraya giderim. Sonuç olarak sizin fiyatlar düşecek tezinize katılıyorum.

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    küre-i arz
    Gönderi
    1,280

Esas

Alıntı Originally Posted by Ayyaşgezer Yazıyı Oku
    Arkadaşlar diyelim ki ben bir eve girdim 1 yıllık kontrat yaptım (normal kontratlar zaten 1 yıllık oluyor galiba). Ev sahibi arada (5. ayda diyelim ) çık dedi. HAtta belki de 2 ay öncesinden ihbar mıdır ihtar mıdır nedir onu da gönderecek diyelim.

Kontrat süresinin bitmesini müteakip çıkmak zorunda mı kalıyorum yoksa haklı bir neden göstermesi gerekiyor mu ? Çıkmam dersem yasal bir dayanağı var mı ? Yoksa bana çocuk oyuncağıymış gibi geliyor. Eve taşın elektrik su gaz telefon bağlat. Evin eksiklerini gider sonra hadi bakalım 1 sene sonra taşın. Böyle olmaması lazım gibi geliyor bana.

Yeni kanun çıktı 1-2 ay önce takip de edemedim. Nedir son durum bilen varmı ?
    kontratın varsa ev senindir..istersen içinde ateş yak..istersen evi başka amaçlar için kullan,istersen adama kirasını verme...ev sahibi MAHKEME KARARI getirmeden seni asla atamaz..
    borçlar kanununa göre kira 1 yıılık yapılır..ama 1 yıldan sonra süresiz kontrat olur.kiracı ilk yıl kontratda yazan artış oranına uymak zorunda ..sonraki yıllarda kanunen uymak zorunda değil..ev sahibişen fazla kira tesbit davası açar...
    ihtarname vs. kolluk kuvvetlerini asla bağlamaz..onlar mahkeme kararına bakar...ev senindir..
    oğlum falan gelecek derse bile git mahkeme kararı getir dersin...mahkleme kararının ,gerekcesi belli olu..ammma eger oğlu oturmazsa vay haline hapis ve para cezası var...mahkemeler 2 yıl sürere...
    yukardaki örnekler kanun koyucunun kiracıya verdiği gücü göstermek için verilmiştir..asla tavsiye değildir..
    adam evini başkasına satsa bile yine seni mahkeme kararı olmadan çıkaramaz..hakim dava sonunda(dava 2 yıl sürse) durumuna göre sana süre bile verebilir..

tamam kirayı 2 kere vermezsen,oğlu gelecekse mahkeme ev sahibini haklı bulur...ama MAHKEME KARARI olmadan asla çıkmak zorunda değil..o ev mahkeme kararına kadar onundur..
    Borsadan-Vobdan anlamam !

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    küre-i arz
    Gönderi
    1,280

Esas

hele hele kiranız çevreye göre pahalı ise ,kira artırmayın..hatta azaltın..ev sahibi gitsin mahkemede kira tesbit davası açsın..gelsin bilirkişi heyeti..

Duhul
    Oct 2005
    İkamet
    küre-i arz
    Gönderi
    1,280

Esas

dünya merkez bnakları uzun süren faiz indirmeden sonra, artışa geçtiler...artık faiz artacaktır..faiz ile emlak net olarak ters oaantılıdır..

Sayfa 123/839 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223623 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •