Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 14 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Araba Lastikleri konusunda dikkat edilecek hususlar

 1. #1
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas Araba Lastikleri konusunda dikkat edilecek hususlar

  Yıllardır kullandığımız birçok şeyin ayrıntısını bilmeyiz. Birşey olursa gider tamir ettirir, ya da biterse alırız en yakın yerden.

  Ben de yıllardır böyle idare ettim.

  İş, güç izin de varmiyordu zaten.

  Son yıllarda boş vaktim daha çok olduğundan, yıllardır hiç dikkat etmediğim bazı ayrıntılara girer oldum.

  Örneğin kullandığımız arabalar..

  Tamam tamirataı ve periyodik bakımı için servise gideriz. Hatta kimimiz yedek parçalarını da o yolla temin ederiz.

  Arabaların lastikleri ve aküleri önemli bir parça..

  Vakti geldi. Lastikler değişecek.

  İnanılmaz ayrıntı var. Öncelikle lastiğin üzerinde zaten bize verilen ama çoğumuzun görmediği bilgiler.. Yapım yılı ve haftası, sürat limitleri, ebatların anlamı, tipleri vs vs..

  Yine lastik konusunda onlarca marka ve tip..

  Ezcümle.. Araba lastikleri konusunda bir başlık burası..

  Merak ettiğimiz konular üzerinde paylaşacağımız bilgiler..

 2. #2
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  İzmir/Türkiye
  Gönderi
  18,832
  Blog Yazıları
  199

  Esas

  Kullandığınız en iyi lastik markası nedir?

  Fiyata göre durumu?

  En uygun fiyatla lastik nerden alınır?

  Nelere dikkat etmek lazım?

  Yılda birkaç bin kilometre yapan birisi için, zaten yatmaktan dolayı lastik değiştirdiği düşünülecek olursa, en uygun lastik nedir?

  Bir lastiğin standart 1.6 mm diş kalınlığının altına düşmesi dışında, kaç kilometre ve kaç senede değiştirilmesi gerekir?


  Bunlar benim aklıma gelen sorular.

  Cevaplıyanlarla konu gelişebilir..

 3. #3
  Duhul
  Feb 2004
  İkamet
  Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
  Yaş
  54
  Gönderi
  39,567
  Blog Yazıları
  1

  Esas

  lastikleri 3-4 yılda bir değişmek icab ediyor.. ve 50.ooo km ...

  hangisi daha önce olursa...

  bildiğim kadarıyla...

  Lastik alırken, yağmur kanallı lastik olmasına dikkat edin derim..

  yola su birikintisine araçla daldığın zaman, yağmur kanallı lastikli araç ile kanalsız arasında çok fark var...

  uzman değilim araba konusunda, bende

  Forum kurallarını okumak için tıklayınız
  Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.


  Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

  Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

  Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
  http://www.hisse.net/topluluk/register.php

 4. #4
  Duhul
  Oct 2007
  İkamet
  İzmir/Karşıyaka
  Gönderi
  7,492

  Esas

  Yeni alınan lastiklerle dört yıldır kullandığım lastklerin diş yükseklğini karşılaştırdığımda arada eski lastikler lehine fark olduğunu gördüm.Sonuç olarak lastik marka bile olsa ucuzladığında malzeme eksiliyor gibi.
  Yeni alacağınız lastiklerin diş yüksekliği dişe dokunur olsun.

 5. #5
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  D.Dere meine traumgarten
  Gönderi
  595

  Esas

  Aracınızda güvenlik lastiklerinizle başlar!

  Bir çoğumuz her gün araba kullanıyoruz ve genellikle araçlarımızın hayati önem taşıyan lastiklerine gerekli kontrolleri yapmıyoruz. Gerekli kontroller yapabilmemiz için lastikler hakkında bazı bilgileri bilmemiz gerekir.
  Bir çoğumuz lastik satın alırken bize ölçüler sorulduğunda eski lastiklerimizin üzerindekileri okuyup söyleriz. Peki ama lastiklerin üzerindeki bu sayılar ne anlama geliyor biliyor muyuz?


  Lastikler yanaklarına damgalanan üretim yılından itibaren 4 yıl içinde kullanım ömrünü tamamlar : Son kullanma tarihi geçmiş lastikler daha fazla patlama riski taşır ve ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kullandığımız lastiklerin son kullanım sürelerini kontrol edip bilmemiz gerekir.
  Bir lastikteki son kullanma tarihini bulmak çok kolaydır. Lastiğin yanağını kontrol ederseniz, üzerine damgalanmış 4 haneli bir sayı görürsünüz. Bu sayı lastiğin üretildiği hafta ve yıla denk gelir, son kullanma tarihi bu tarihten itibaren 4 yıldır.

  Lastik basıncı : Çoğu insan otomobilini gerçek lastik basıncı altında kullanmayı tercih etmektedir. Mesela 30 PSI olması gereken lastik basıncını 26-28 PSI'a kadar düşürüp yolda sürtünmeden dolayı lastiğin ısınarak normal değerine yükselmesi beklenmektedir. Lastik basıncını düşük tutmak doğru bir uygulama değildir! Günümüzün tubeless tabir edilen lastiklerinde iç lastik yoktur ve düşük basınçta lastik yerle daha az temas eder, aracın yol hakimiyeti azalır. Üstelik lastik düzensiz aşınır ve lastik ısısını gereğinden faza yükselmesine neden olur. Bu şekilde lastik daha kolay patlamaya müsait hala gelir.
  Lastiğin yanında ayrıca o lastik için izin verilen azami basınç değerleri de yazılıdır. Kendi lastiğinizin izin verilen azami basınç değerini kontrol edin, lastiklerinizi izin verilen azami değerine kadar şişirin. Farklı lastikler farklı hava basınçları için tasarlanmışlardır. Lastiğinize ait azami basınç değerini lastiğin yanağındaki janta yakın küçük sayıda görebilirsiniz. Asla bu basınç değerini aşmayınız!
  Lastik başına azami yük taşıma kapasitesini kilogram ve pound olarak görmek için tıklayınız...

  Lastiğin taşıma kapasitesi : Bir diğer önemli husus da aracımızda taşıdığımız yükün miktarıdır. Lastiklerimizde oluşturacağı zorlamayı düşünmeden araçlarımızı haddinden fazla yükleriz. Aşırı yüklemeler lastiğin patlamasına ve kazaya neden olabilir.
  Lastiğin yanağında lastiğin maksimum yük taşıma kapasitesi endeks cinsinden yazılıdır.

  Lastiğin maksimum hız değeri : Lastiğin tasarlandığı hız değeri de bir harf ile yük endeksinin yanında belirtilir.
  Harflerin hangi hızlara denk geldiğini km/saat ve mil/saat cinsinden gösteren tablo için tıklayınız...
  Lastiğin ısıya dayanıklılığı : "Temperature" yani ısı yazısından sonra gelen harfler lastiğinin ısıya dayanıklılığını gösterir. Lastikler en yüksek ısı dayanıklılığı için A'dan başlayarak düşüğe doğru B ve C diye sıralanırlar.

  Lastiğin çekiş gücü : Çekiş gücü lastiğin ıslak bir zeminde durabilme yeteneğidir. "Traction A" değerine sahip bir lastik, ıslak bir yolda size diğer düşük dereceli bir lastikten daha kısa mesafede durabilme imkanı sunar. Çekiş değeri yüksekten düşüğe "AA", "A", "B" ve C olarak sıralanır.

  Lastiğin diş değeri : Bu sayı size lastiğinizin diş değerini verir. 400 değerine sahip bir lastik 200 değerine sahip bir lastikten iki kat daha uzun ömürlüdür.

  Lastiklerinizin;
  • Üretim tarihini
  • Azami hava basıncı değerini
  • Çekiş gücünü
  • Diş derinliğini
  • Her bir lastik için yük taşıma değerini
  • Hız derecelendirmesini
  • Isı mukavemetini ve
  • Lastik ölçülerinizi bilmeniz gerekir.

  LASTİK DOT KALİTE NOTLARI
  Tüm lastiklerin üzerinde lastiğin kalitesini anlatan yazılar mevcuttur.Bu notların anlamlarını bilmek size lastik seçiminde fikir verecektir.
  TREADWEAR : Bu değer lastiğin üzerinde genellikle 180-380 arası rakamsal verilerle gösterilir. Kısaca lastiğin aşınma değeri olarak adlandırılır. Rakam küçüldükçe kauçuk yumuşar ve tutunma kabiliyeti artar. Yüksekdikçe ise lastik ömrü artar ancak tutunması azalır. İyi bir ultra yüksek performans lastiğinin treadwear değeri genellikle 300’ün altında olur.
  TRACTION : Traction, lastiğin yere teması sırasında sağladığı kavrama değeridir. Ürünün test ortamında ve olması gereken çalışma koşullarında (hava,lastik ve asfalt sıcaklığı, basınç değerleri vs.) elde edilmiştir. Üreticinin kendi ürünleri arasında belirlediği, diğer üreticiler ile karşılaştırılmayan bir değerdir. Bu değer rakamsal olarak değil, en iyiden en kötüye AA - A - B - C şeklinde harfler ile belirtilir...
  TEMPERATURE : Isı değeri skalasıdır. En yüksek A en düşük C olarak adlandırılır. A değerindeki bir lastik, yüksek sıcaklıklarda çalışmaya ve yüksek sıcaklıkları tahliye etmeye uygundur. Düşük gruplu lastikler yüksek sıcaklıklara karşı dirençsiz olur ve bu lastik ömrünü kısaltır. Traction değerinin aksine bu değer uluslararası standartlara göre sınıflandırılır.
  LASTİK ÜRETİM ZAMANI : Lastik yanaklarında bulunan dört haneli rakam, lastiğin üretildiği hafta ve yılı belirtir. Kimisinde DOT 4606 şeklide, kimisinde ise sadece 4606 olarak yazabilir. Bu yılın 46. haftasında ve 2006 senesinde üretildiği anlamına gelir. Üretim tarihi 5 yılı geçmiş olan lastikler, satın alınmamalıdır. Aracınızın üzerinde 5 yaşını doldurmuş lastik var ise değişim zamanları gelmiş demektir.

 6. #6
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  D.Dere meine traumgarten
  Gönderi
  595

  Esas

  Herkes için farklı markalar en iyisidir halbuki lastik de aynı ayakkabı gibidir.Siz piyasadaki en pahalı olan ayakkabıyı alıp hergün halı sahada top oynarsanız 6 ayda biter o ayakkabıyla yalnızca yürüyüş yaparsanız 2 senede biter.Lastik de aynı böyledir o zaman halı sahada kullanmak için farklı yürüyüş için farklı ayakkabı alınır,yani at sahibine göre kişner.Yani siz lastiği alırken onu genel olarak nerede kullanacağınız önemlidir.Bazı lastikler asfaltta performans olarak iyiken bazıları da dağda taşta iyidir.
  Çin lastiği almadığınız sürece sorun yok,nacizane tavsiyem kesinlikle çin lastiğinden uzak durmanız.Lastiğinizin orijinal ebatına mümkün olduğunca sadık kalınız zira otomobil şirketleri pekçok testten sonra o ebata karar verir,hız gruplarında fiyatı uygun olması bakımından yalnızca bir alt basamağa indirmekte sakınca yoktur.
  Sonuç olarak lastik sizin araba kullanırken yerle temas eden yeğane parçanız.Mümkün olduğunca dikkatli lastik seçmeniz sizin ani bir fren yapmanız durumunda can simidiniz olacaktır.3 mm'in altına düşmüş diş derinliği sizin için tehlikedir.Zira fren mesafenizi %100 arttırır.

 7. #7

  Esas

  Pirelli P 400 kullanıyorum . 110.000 Km. yaptı . 4 yıl oldu . Hala dişleri 4 mm. den fazla. Ancak lastik ömrünü tamamlamıştır , fren mesafesi uzar artık değiştir diyorlar.
  İki yerde fiyat sordum birisi 95 , diğeri 125 dedi.

 8. #8
  Duhul
  Jul 2006
  İkamet
  D.Dere meine traumgarten
  Gönderi
  595

  Esas

   Alıntı Originally Posted by sailor13 Yazıyı Oku
  Pirelli P 400 kullanıyorum . 110.000 Km. yaptı . 4 yıl oldu . Hala dişleri 4 mm. den fazla. Ancak lastik ömrünü tamamlamıştır , fren mesafesi uzar artık değiştir diyorlar.
  İki yerde fiyat sordum birisi 95 , diğeri 125 dedi.
  Pirelli piyasada bulabileceğiniz en sert fakat darbeye dayanıklı lastiklerdendir.Diş milimi zaten sınıra yaklaşmış ve 110.000 km yapmışsınız,zaten sert olduğu için ıslak havalarda yol tutuşu zayıf olan pirelli lastiklerinizi nacizane olarak mümkünse hemen değilse en geç yağmurlar başlamadan değiştirmenizi bende tavsiye ederim.Ani bir fren yaptığınızda çok tatsız durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •