Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 30 madde; 1 - 8 arası.

Konu: sağlık için zeytinyağı kullanmalı

 1. #1

  Esas sağlık için zeytinyağı kullanmalı

  biz ailecek yıllardır zeytin yağı kullanırız.ama hep marketten riviera yazanlardan alırdık.onu iyi zannederdik.çevremizde de insanlar zeytin bahçesinden yeni toplanıp zeytinyağı fabrikasında çekilen zeytinyağını alırlardı da bu bize tuhaf gelirdi. marketteki rvierayı daha iyi zannededik. nasip oldu bizde bir zeytin bahçesi kurduk 4sene önce. ilk defa geçen yıl 250 kilo kadar bir ürün elde ettik. birazını eve götürmüştüm.annem ilk defa pirinç pilavında kullandı ,bizde kullandık baktıkki harikaymış. yıllarca yanılmışız. biz adana-osmaniye bölgesindeyiz. yani zeytininin anavatanı akdenizdeyiz.geçen yıl ev yaptırıyordum. çatı ustası bana bir miktar yağ sat demişti. ama tadına bakacam dedi.bende bak beğenirsen al dedim. adam bu işi biliyor yaşı 6o ın üzerinde bir emekli öğretmen aynı zamanda çatı ustası. bir kaşık içti fabrikada 1gün önce çekilen yağdan . tamam dedi bana 200 kilo ver.3 aileye alacakmış. tabiiki o kadar veremedik. yağımız azdı.130 kilo kadarını sattık. dediki taze zeytinyağını içtiğinde insanın genzini yakmayacak acı olmayacak.çünkü biz elle tek tek toplayıp (yani çırpma yöntemi i değil) bekletmeden fabrikaya götürdüğümüzden yağ tatlı olmuş. bu yılda inşallah nasipse 1000-1250 kilo kadar yağ çıkar dediler bahçemizden. bu yıl yağımız aslına bakarsanız tamamen organik sayılır. çünkü meyve döneminde 1 kez sinek vurmasın diye tarım il müdürlüğüne danışarak ilaçlama yaptık.geçen yıl 7-8 defa ilaçlama yapmıştık.dua ediyoruz mevlaya bu günlerde bir yağmur yağsın diye. yağar inşallah sizlerde dua edin inşallah.yüce mevlam zeytini kuran-ı kerimde zikretmiş mucize bitkinin yağını sizlerde saf olarak tüketmeye bakın ,mevlaya emanet olun.

 2. #2

  Esas

  Bence Fındık Yağı zeytinyağından daha üstün..Hem mineral hemde omegalar yönünden..

  http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=130195
  http://www.vidivodo.com/277899/cotanak-findik-yagi

  Zeytinyağı çok popüler..
  oysa fındık yağı halkımız tarafından pek tanınmıyor..
  Alışanlar bırakamaz bu yağı..Hafiftir,kokusuzdur..su gibidir,farkedemezsiniz bile..

  Özellikle kızartmalarda ısıyı en iyi kullanan ve çabuk yanmayan yağdır..
  Ben 6 sene önce 5 litrelik f.yağını 17 tl'ye alıyordum.Derken 30-40-50 ye çıktı..
  3-4 ay önce 52-55 tl idi..


  15 gün önce YÖRE marketlerinde 19.90 fiyatı görünce dayanamadım aldım..

  Birkaç gün sonra MİGROS'ta 5'lik tenekeler geldi..Fiyat yoktu üstünde..Okuttum kasaya..
  5 litrelik teneke 15.90 dediler..İnanılmaz bir fiyattı..Oysa ÇOTANAK'ın Ayçiçeği ile fındıkyağı harışımı olan 5'lik tenekesi bile 24 tl. idi..
  Dayanamadım..
  1-1.5 yıllık yağ stoğumu yaptım.

  Bu fırsatı değerlendirin derim..
  Bu durum sanırım geçicidir..
  Bence sebebi geçen yıl Toprak Mahsüllerinin fındık stoklaması ve 2 katrilyona ulaşan görev zararını azaltmak için Ofis'in elindeki fındıkları yağ olarak paraya çevirmesi gayretidir.

 3. #3

  Esas

  Şifa Kaynağı Bir Bitki: Zeytin ve zeytinyağı


  "İncire ve zeytine andolsun." (Tin Suresi, 1)

  Zeytin... Sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan bir mucize…

  Çok eski çağlardan bu yana tüketilen zeytin, zamanla önemini daha da arttırmış, sofralardaki daimi yerini alarak insan sağlığının önemli bir koruyucusu olmuştur. Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin, aynı zamanda yağıyla da sağlığa olan katkısını arttırmaktadır.

  Sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösterir. Özellikle günümüzde kalp ve damar şikayetlerinin çoğalması, bu mucizevi besinin insan sağlığı açısından önemini daha da artırmaktadır. Allah zeytinle ilgili olarak ayetlerde şöyle buyurmaktadır:

  "Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır." (Nahl Suresi, 10-11)

  Besin Kaynağı: Zeytinyağı

  Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir gıda değil, bunun yanında yüksek kaloriye sahip önemli bir besin kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Zeytinin yanı sıra zeytinin yağı da, önemli bir besin kaynağıdır. Kuran'da zeytin ağacının yağına şu ayetle dikkat çekilmiştir:

  "Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir." (Nur Suresi, 35)

  Yukarıdaki ayette "mubareketin zeytunetin" ifadesiyle, zeytin "bereketli, kutlu, uğurlu, sayısız yarar sağlayan" anlamlarına gelen mübarek sıfatıyla nitelendirilmiştir. "Zeytuha" ifadesiyle bildirilen zeytinyağı, tüm katı yağların aksine, tüm uzmanlar tarafından başta kalp ve damar sağlığı için olmak üzere en çok tavsiye edilen yağ türü olarak bilinmektedir. Zeytinin ve zeytinyağının sağlık açısından faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  Kalp ve Damar Sağlığı Üzerindeki Faydaları:

  Zeytin ve zeytinyağının içinde yağ asitleri bulunur. Bu asitlerin çoğu vücut için zaruri olan tekli doymamış omega-6 (linoleik asit) yağlarıdır. Tekli doymamış yağlar kolesterol içermezler. Bundan dolayı zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır.

  Bu konuda yapılan çalışmalarda, 1 hafta boyunca her gün yaklaşık 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolestrol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edilmiştir... Antioksidanlar, vücudumuzdaki zararlı maddeleri etkisiz hale getiren ve hücrenin tahrip edilmesini engelleyen son derece önemli maddelerdir. Düzenli zeytinyağı kullanan insanlarda yüksek antioksidan seviyeleri izlenmiştir. Ayrıca zeytinyağının kalp hastalıklarını önlediği pek çok araştırma ile de tasdik edilmiştir.

  Yüksek oranda kalp ve damar hastalıkları vakalarına rastlanan ülkelerde çoğunlukla yüksek kolesterol düzeyine sahip doymuş yağlar tüketilmektedir. Bu yanlış beslenme alışkanlığı Akdeniz diyeti yani zeytinyağı tüketimi ile düzeltilebilmektedir. Zeytinyağı kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edilmektedir.

  Bunun yanı sıra zeytinyağı omega-6 yağ asidinin omega-3 yağ asidine oranını da düzenlemektedir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin vücuda belli bir oranda alınması çok önemlidir. Çünkü bu oranlardaki dengesizlik durumunda hastalıklar ve kanser de dahil olmak üzere, kalp ve bağışıklık sistemi ile ilgili birçok hastalığın ilerlemesi söz konusu olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı pek çok insan zeytinyağı ile sağlık bulmaktadır. Amerikan Kalp Birliği, kalp hastalığı riskini azaltmak için yüksek tekli doymamış yağ diyetlerinin, %30 düşük yağlı diyete bir alternatif olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

  Kanseri önlemedeki rolü:

  The Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, yüksek oranda zeytinyağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermiştir. New York'ta Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü ayrı bir çalışmada ise, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bulunan bir madde olan ß-sitosterol'ün prostat kanser hücrelerinin oluşumunu engellemede yardımcı olabildiğini kanıtlamıştır. Araştırmacılar ß-sitosterol'ün hücrelerin bölünmemesi emrini veren hücre içi haberleşme sistemini güçlendirdiği, böylece hücre büyümesi kontrolsüz hale gelmeden kanserin engellenebileceği sonucuna varmışlardır.

  Oxford Üniversitesi'ndeki doktorlar tarafından yürütülen son araştırmada da, zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koru- yucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Doktorlar zeytinyağının bağırsak kanserinin başlamasını engellemek için midedeki asitle tepkimeye girdiğini keşfetmişlerdir. Oxford araştırmacıları aynı zamanda zeytinyağının safra asidi miktarını azaltarak ve DAO (diamin oksidaz adlı enzim) seviyesini yükselterek, anormal hücre artışına ve kansere karşı koruyucu olduğunu keşfetmişlerdir.

  Ayrıca araştırmacıların raporlarına göre bol miktarda zeytinyağı ve sebze yiyen insanlarda, eklemlerdeki kronik bir hastalık olan romatizmal arterit (atardamar enfeksiyonu) geçirme riski azalmaktadır.

  Kemik gelişimine yardımcı olması:

  İçerdiği E, A, D, ve K vitaminleri, çocukların ve erişkinlerin kemik gelişimine yardımcı olması, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirmesi bakımından zeytin oldukça önemlidir. Zeytin, yaşlılara da özellikle tavsiye edilmektedir; çünkü sindirimi kolaydır ve minerallerle vitaminlerin vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Ayrıca minerallerin kemiklerde çökmesini sağlayarak kalsiyum kaybını da engeller. Kemikler organizmanın mineral yapılarının deposunu oluşturur ve kemiklerde mineral birikimi olmadığı takdirde kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan zeytinin iskelet sistemimiz üzerinde çok olumlu katkısı vardır. (Harun Yahya, Koku ve Tat Mucizesi)

  Yaşlanmayı önlemesi:
  Zeytinyağının içerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanılır, cildi besler ve korurlar. Besinlerle beraber bedenimize "serbest radikal" denilen bazı maddeleri de alırız. Zeytinyağı, başta E vitamini olmak üzere, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle bu zararlı maddelerin vücudumuzda neden olduğu tahribatı önler, hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir.

  Tansiyon düşürücü:

  Archives of Internal Medicine dergisinin 27 Mart 2000 tarihli sayısında yayınlanan bir çalışma, zeytinyağının yüksek tansiyona olumlu etkisini bir kez daha vurgulamaktadır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır.

  İç organlara faydaları:

  Zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur. Bunun yanı sıra safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en mükemmel hale gelmesini sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler ve safra taşı riskini azaltır. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır.

  Yüzyıllar Öncesinde Bildirilen Gerçek…

  Görüldüğü gibi bugün birçok bilim adamı zeytinyağını esas alan beslenme modelinin en ideal model olduğunu düşünmektedir. Bu özelliklerinden dolayı günlük beslenme programında her öğünde bulunması gereken en temel besinler zeytin ve zeytinyağı olarak belirtilmektedir. Allah'ın pek çok ayette dikkat çektiği zeytin bitkisinin faydaları, ancak tıp biliminin gelişmesiyle keşfedilmiştir.


  Besin Uzmanlarının ve Tıp Dünyasının Mucize Besini Keşfi...

  Zeytinyağı, tüm bu özellikleri dolayısıyla son yıllarda uzmanların oldukça dikkatini çekmektedir. Uzmanların yorumlarından bir kısmı şöyledir:
  Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu Epidemiyoloji Bölümü Başkanı Dr. Dimitrios Trichopoulos: "Amerikalı kadınlar doymuş yağların yerine daha fazla zeytinyağı tüketmiş olsalardı göğüs kanseri riskinde %50 kadar azalma gerçekleşebilirdi." "Zeytinyağı bazı habis tümör türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir: Prostat, göğüs, kolon, pullu hücre ve yemek borusu tümörleri."

  Sağlık ve beslenme konusunda önde gelen otoritelerden biri, CNN'in ödüllü muhabiri, The Food Pharmacy (Besin Eczacılığı) ve Food-Your Miracle Medicine (Besin- Mucize İlacınız) adlı kitapların yazarı ve uluslararası bir köşe yazarı olan Jean Carper: "İtalyanlar tarafından yapılan yeni bir araştırma zeytinyağının, LDL kolesterolünün atardamarları tıkama özelliği de dahil olmak üzere bazı hastalık süreçleriyle savaşan ...antioksidanlar içerdiğini bulmuştur."

  Diyetisyen ve beslenme uzmanı, The Pyramid Cookbook: Pleasures of the Food Guide Pyramid (Piramit Yemek Kitabı: Besin Rehberi Piramidinin Lezzetleri) adlı kitabın yazarı olan Pat Baird: "Zeytinyağının çok yönlülüğü... Uzun zamandır var olan zeytin ve onun beden sağlığına olan faydası hakkında daha öğreneceğimiz çok şey var."

  Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden D. Peck: "Zeytinyağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkarılmıştır..."

  Milano Eczacılık Fakültesi'nden Bruno Berra: "... natürel sızma zeytinyağının küçük polar bileşenleri LDL'nin oksidasyona olan direncini belirgin şekilde artırır."

  II. Federico Üniversitesi Dahiliye ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden A. A. Rivellese ve G. Riccardi, M. Mancini: "Zeytinyağı insülin direncini engeller ve kandaki glikozun daha iyi kontrolünü sağlar."

  Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'ndan Frank Sacks: "Zeytinyağı açısından zengin bir diyet aşırı şişmanlığı kontrol altına almada ve tedavi etmede düşük yağlı bir diyetten daha etkilidir. Ayrıca daha uzun süreli kilo kaybına neden olur ve kiloyu korumak daha kolaydır çünkü güzel bir tadı vardır."


  Çocukların gelişimine katkısı:

  Zeytin ve zeytinyağı, içlerinde bulunan linoleik asitten (omega-6 yağ asidi) ötürü yeni doğmuş bebekler ve gelişim çağındaki çocuklar için son derece faydalı besinlerdir. Linoleik asidin eksikliği, gelişimin yavaşlamasına ve hatta birtakım deri rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

  Zeytinyağı vücudumuzdaki zararlı maddelerin vücudumuzda neden olduğu tahribatı önleyen antioksidan elementleri ve insan için büyük önem taşıyan yağ asitleri içerir. Bunlar da hormonlara destek olur ve hücre zarının oluşumuna yardımcı olurlar.

  Zeytinyağı, insan sütündeki yağ asidi oranına benzer, dengeli bir çoklu doymamış bileşime sahiptir. İnsan vücudu tarafından elde edilemeyen, aynı zamanda vücut için vazgeçilmez önemi olan bu temel yağ asitleri açısından, zeytinyağı yeterli bir kaynaktır. Bu faktörler zeytinyağını, yeni doğmuş bebekler için oldukça faydalı kılmaktadır.

  Doğum öncesi ve sonrasında bebek beyninin ve sinir sisteminin doğal gelişimine katkıda bulunmasından dolayı uzmanlarca, annelere önerilen tek yağ, yine zeytinyağıdır. Anne sütüne yakın miktarda linoleik asit içermekle beraber yağsız inek sütüne zeytinyağı katıldığında anne sütü kadar doğal bir besin kaynağı özelliği kazanır.

 4. #4

  Esas

  Sayın İstinyeli forumdaşım..
  Alıntıladığınız yazılar doğrudur..
  Ama bugün piyasada saf-doğal-organik zeytinyağını bulmak imkansız gibidir..
  Bulsanız bile çok pahalıdır.
  Çoğu zeytinyağları rafinezasyon ürünüdür..

  İyi,hakiki zeytinyağ için zeytinin yere düşmemiş,toprakla temas etmemiş olması gerekir.
  Oysa bir zeytinyağı fabrikasını ziyaret edebilseniz,çuvallar içinde çamur içinde günlerce bekleyen zeytinleri görürsünüz..
  Bu oksidasyon demektir..Asit oranı çok artar,yağ özelliklerini yitirir..
  Tabiki bunu rafine metodlarla gidermeye çalışırlar..

  Zeytinyağına merakınız çoksa üretici köylerde biriyle anlaşıp,hastalıksız zeytinleri dalından toplatıp,bekletmeden ilkel sıkma preslerinde sıktırmanız ve belli bir dinlendirme döneminden sonra kullanmanız gerekir..

  Oysa fındık yağında bu risk yoktur.
  Fındıkta ilaçlama pek yapılmadığı için,organik olduğu için yağında ilaç kalıntısı yok gibidir..
  Oysa zeytin üreticileri haşereler için o kadar çok ilaç kullanmak zorundalar ki..

 5. #5

  Esas

   Alıntı Originally Posted by e-fulya Yazıyı Oku
  Sayın İstinyeli forumdaşım..
  Alıntıladığınız yazılar doğrudur..
  Ama bugün piyasada saf-doğal-organik zeytinyağını bulmak imkansız gibidir..
  Bulsanız bile çok pahalıdır.
  Çoğu zeytinyağları rafinezasyon ürünüdür..

  İyi,hakiki zeytinyağ için zeytinin yere düşmemiş,toprakla temas etmemiş olması gerekir.
  Oysa bir zeytinyağı fabrikasını ziyaret edebilseniz,çuvallar içinde çamur içinde günlerce bekleyen zeytinleri görürsünüz..
  Bu oksidasyon demektir..Asit oranı çok artar,yağ özelliklerini yitirir..
  Tabiki bunu rafine metodlarla gidermeye çalışırlar..

  Zeytinyağına merakınız çoksa üretici köylerde biriyle anlaşıp,hastalıksız zeytinleri dalından toplatıp,bekletmeden ilkel sıkma preslerinde sıktırmanız ve belli bir dinlendirme döneminden sonra kullanmanız gerekir..

  Oysa fındık yağında bu risk yoktur.
  Fındıkta ilaçlama pek yapılmadığı için,organik olduğu için yağında ilaç kalıntısı yok gibidir..
  Oysa zeytin üreticileri haşereler için o kadar çok ilaç kullanmak zorundalar ki..
  şahsen biz daha yeni bahçe sahibiyiz. yazımda belirttim ağaçlar henüz 4yaşında.geçen yıl dediğiniz gibi elle topladık ve çırpmadık. onuda hemen fabrikaya götürüp çektirdik. ama dedikleriniz gibi olanlarıda gördüm yani fabrikada bekleyen çuvalları ama çamur yoktu.ama genelde bizim bölgede toplanan zeytinleri çok kişi 1-2 gün yağ haline dönüştürür. biz ise zeytinimiz azdı. günlük topladık aynı gece fabrikada çektirdik çokda güzel reyhalı yağı oldu.çünkü elle topladık çırpmadık. ayrıca ilaç konusuna gelince kendi adıma konuşayım bu yılki mahsüle 1 defa ramazandan 3-4 gün önce zeytin sineğine karşı deltametrin içeren ilaç sıktık. tarım il müdürlüğüne danışaraktan. başkada hiç bir ilaç kullanmadık. ne suni nede hayvan gübresi hiç kullanmadık.yani son kullandığımız ilacı saymazsanız tamamen organik olur değil mi? ayrıca belirteyim bu kullandığımız ilaç haff ve kalıntı bırakmayan sıkıldığı meyvalar 3 gün sonra hasat edilebilen tarım bakanlığı ruhsatlı bir ilaç.aslında onuda sıkmayacaktım çünkü herhangi bir sinek zararı felan yoktu bahçemizde çok şükür tedbir olsun diye sıktık.(tarım il müdürlüğü sık dedi sıktık).ben geçen yıl yağın kilosunu 7 tl den verdim.bu yıl kaç tl olur bilmiyorum. ama tahminim yine aynı olur herhalde. çokda yoktu zaten 130 kilo bir yağ sattım. gerisinide biz kendi ailemizde tükettik.çok da güzeldi. verdiğim kişide tecrübeli bir kişiydi. yeni çekilmiş yağdan bir kaşık içti ve genzimi yakmıyor çok güzel dedi. hatta fabrikada zeytinleri yağ makinasının haznesine dökerken fabrikacı bunları nasıl topladınız böyle hiç yaprak v.s yok çok elediniz mi demişti. bende elle topladık demiştim.elle toplamak yani çırpmamak çok faydalıoluyor yağın lezzeti bakımından.

 6. #6

  Esas

  imkanı olan arkadaşlar e-fulyanın dediği gibi bölgemize yakın olanlar gelip görmek isteyenler,gelip görüp içlerine sine sine yağlarını alabilirler. toplandığını bile görebilirler. hemde gezmiş olurlar. .burda zeytinyağını fabrikadan çekildiğinde genelde bidona koyuyorlar veya tenekeye koyuyorlar . teneke daha iyi tabiiki( içi parlak beyaz olan tenekeler.)

 7. #7

  Esas

  nasipse yakında bölgede hasada başlanacak.şu an fiyatlar bizim burda 7 tl.geçen yılda aynıydı.bazı sitelerde görüyorum da organik zeytinyağının kilosunu çok pahalı satıyorlar. bizim yağımızda bu yıl organik sayılır ,çünkü ilaç kullanmadık doğal mevla ne verdiyse.alanlar şanslı olacak .(bölgemiz adana--osmaniye-)bizim yağların aslında değeri organik diye şişelenen kilosu 20-25 liraya satılan yağlardan hiç de aşağı kalmaz.çünkü bizdekide doğal yetişti.istanbulda ankaraya -kayseriye yağ gidiyor bölgemizden. dileyenlere otobüsle yollanıyor.

 8. #8

  Esas

  osmaniye bölgesinin yağının asidi diğer bölgelere göre daha düşük,yani yemeklik yağ.anlamak için bir prinç pilavı yapacaksın baldo pirinçten doyamazsın tadına.

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •