Sayfa 1/779 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 6228 madde; 1 - 8 arası.

Konu: NUHCM - Nuh Çimento Sanayi A.Ş.

 1. #1

  Esas NUHCM - Nuh Çimento Sanayi A.Ş.

  NUHCM Nuh Çimento

 2. #2

  Esas

  bu nuh çimento hakkıdna yorum yapabilecek bir arkadaş varmı. mehter marşı takılıyor bu sıra 3 ileri 2 geri. ne oluyor yada neler olacak?
  Son düzenleme : escada; 14-02-2004 saat: 12:24.

 3. #3

  Esas

  dökülmeyin sakın o tahtada...müthiş yatırımları var...tabii etkisi Q4da olacaktır...aldıysan bekle-beklemeyeceksen alma..

  --------------Failed CFA----------

 4. #4

  Esas

  cevabınız için teşekkürler altank

 5. #5

  Esas

  ben de altank'a katılıyorum. ama ara sıra yaptığı yukarı ataklardan da yararlanmak lazım. iyi para bırakıyor..

 6. #6
  Duhul
  Jan 2004
  İkamet
  İstanbul
  Yaş
  39
  Gönderi
  1,616

  Question Nuh Cimento

  Gorunum yatay-olumlu. Ancak kararsiz kaldim. Elinizde var ise su an, en azindan olumsuza donemsini bekleyin gostergelerin.

  Bu arada bu konu 2 haftadir sessiz kaldigina gore NUHCM bir tavan suprizi yapmasin hani 7. #7

  Question

  %23 temettü nedeniye p.tesi tahtası bir süre kapalı kalacak sanırım. ve fegat, temettü nedeni ile tahta kapanması yeni bir adetmidir?

 8. #8

  Esas Nuh Çİmento Enerjİ Satacak

  145 milyon dolarlık yeni yatırımla kapasitesini iki katına çıkaran şirket, cirosunun üçte biri kadar da enerji satacak. Bu satıştan yılda 35 milyon dolar gelir bekliyor.
  Nuh Çimento, kapasitesini iki katına çıkaracak olan Türkiye'nin en büyük fırınını kuruyor. Toplam 145 milyon dolarlık yatırım ile ihracatını üçe katlayacak olan şirket Türkiye'nin en büyük fabrikasını oluştururken ihtiyacı olan enerji için yeni enerji santralı da kurdu. Santralda fazladan üreteceği enerjinin başlangıçta 50 MW'ını daha sonra 100 MW'ını da piyasaya satacak. Bu satıştan günlük yaklaşık 96 bin, yıllık 35 milyon dolar kazanacak. Şirketin mevcut kapasitesini ikiye katlayacak Türkiye'nin en büyük çimento fırını ekim ayında faaliyete geçiriyor. Şirket yeni üretiminin tamamını ihraç edecek. Üretiminin yüzde 55'ini ihraç eden ve yılda 30 milyon dolar civarında ihracat yapan şirket, yeni yatırım ile kapasitesini 100, ihracatını ise 80 milyon dolara çıkaracak. Bu yatırım ile fabrika Türkiye'de en büyük çimento fabrikası Avrupa'da da sayılı fabrikalar arasında olacak.

  İKİYE KATLANACAK
  Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu yeni yatırımın ilk yıllarda şirketin kârlılığında yüzde 20'lik artışı getireceğini 5 yıl içinde ise kârı ikiye katlayacağını söyledi. Şahinoğlu, üç yıl önce verdikleri kararla fabrikayı kurulu kapasitesinin iki misline yani 4 milyon 100 bin ton üretime çıkaracak ve üretim artışını ikiye katlayacak yatırım kararını alırken Türkiye'nin kriz döneminde olunduğunu hatırlatıyor. Kararlarında bulundukları konumun önemini ise şöyle vurguluyor: "Nuh Çimento, hammadde üstünde oturuyor. Uzak mesafeden mal taşımayan ve önünde kendi iskelesi bulunması nedeniyle ihracat harcı verilmeyen, kara taşımacılığı yapılmadan üretimin gemiye yüklendiği tek fabrika. Diğer fabrikalar maliyeti kurtaramazken biz en zor şartlarda para kazanıyoruz." Şahinoğlu yeni yatırımın yanı sıra ihracatçılarla ilgili önemli saptamalarda da bulundu.

  ALICILAR ŞİMDİDEN HAZIR
  Artırılan kapasitenin müşterisinin şimdiden hazır olduğunu belirten Şahinoğlu şöyle konuştu: "Ek kapasitemizin tamamını ihraç edeceğiz. İspanya'da ortağı olduğumuz B&M adlı bir şirketimiz var. Onun ihtiyacını karşılayacağımız gibi, özellikle Avrupa'daki müşterilerimiz de var. İspanyalı ortağımız dışında dünyanın en büyük ikinci çimento organizasyonu olan Holcim Trade'in kanalıyla 5 yıllık kontrat çerçevesinde dünya pazarlarına bağlanmış durumdayız."

  Şahinoğlu, ihracatçıların geçtiğimiz aylarda döviz kurunun düşmesinden dolayı karşılaştığı sıkıntıları ilginç bir örnekle dile getiriyor. Fabrikadan limana açılan bir tünel ile hiç taşıma yapılmadan direkt gemiye yükleme yapıldığı ve liman harcı da ödenmediği için ton başına 8 dolar maliyetten kurtulduklarını söyleyen Şahinoğlu, bu imkana sahip olmayan fabrikaların zarar ettiklerini belirtiyor. Döviz kurunun düşük olduğuna dikkat çeken Şahinoğlu, "Dolar kuru bence 1 milyon 700 bin civarında olmalı. Döviz kurunun yükselmesi dolayısıyla panik olmaması gerekir. Kur halen düşük noktada. Eğer ekonomi dörtdörtlük gelişmişse döviz fiyatları enflasyonun altında gider. Bizde bütün göstergeler ekside" dedi.


  SABAH

Sayfa 1/779 1231151101501 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •