Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 15 madde; 1 - 8 arası.

Konu: IBAN geliyor, banka hesap numarası 26 rakama çıkıyor

 1. #1
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Post IBAN geliyor, banka hesap numarası 26 rakama çıkıyor

  Merkez Bankası, 1 Ocak 2010’dan itibaren banka hesap numaralarının 26 basamaktan oluşan IBAN’a dönüşeceğini açıkladı.

  Mevcut hesap numaralarının önüne-arkasına eklenecek yeni verileri içerecek IBAN, tüm para transferlerinde zorunlu olacak.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12934438.asp


 2. #2
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas IBAN Nedir?

  IBAN, para transferlerinin yanlış hesap numarası ile yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır.

  Her ülkenin ve her bankanın hesap numaralarının uzunlukları ve biçimleri farklı olduğundan, bir başka bankadaki bir hesaba para transferi yapmak için bankalara başvuran müşteriler yanlış hesap numarası kullandıklarında, karşı bankada paranın aktarılacağı doğru adres bulunamamakta; havale göndericiye geri dönmektedir. Bankalarda zaman ve iş gücü kaybına neden olan bu durumlarda, aktarılacak paranın doğru adresini bulmak için alıcı bankada birçok işlem yapıldığından, göndericiden ek masraflar tahsil edilebilmektedir.

  Söz konusu olumsuzlukların önlenmesi için Avrupa Birliği ülkelerinin para transferlerinde ortak bir hesap numarası standardı kullanması Avrupa Birliği düzenlemeleri ile sağlanmıştır. IBAN- International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) adı verilen bu hesap numarası standardı, para transferlerindeki bu olumsuzlukları önleyecek özelliklere sahiptir:

  * Avrupa Birliği Standardı çerçevesinde en fazla 34 basamak uzunluğunda olan IBAN’ın ilk iki hanesi, tüm ülkelerde standart olmak üzere ait olduğu hesabın ülke kodunu ve iki haneli kontrol rakamını içermektedir. Kontrol rakamları, IBAN’ın içerisinde bulunan diğer rakamlar üzerinde bir takım hesaplamalar yapılarak ulaşılabilen rakamlardır. Bu hesaplamalar standart bir yöntem ile yapılmaktadır ve IBAN kullanan bütün ülkeler kontrol basamaklarını bu hesaplama standardına uygun şekilde hesaplamaktadır. Bu nedenle, IBAN’ın içerisindeki basamaklardan biri veya fazlası yanlış veya eksik yazılırsa, yukarıda sözü edilen standart hesaplama yapıldığında IBAN’ın içerisindeki kontrol rakamından farklı bir rakama ulaşılacak ve IBAN’ın yanlış olduğu anlaşılacaktır.
  * 34 basamak uzunluğunu aşmamak ve ilk 4 hanede ülke kodu ile kontrol basamaklarını içermek koşulu ile her ülke kendisine ait IBAN’ların basamak sayısı ve biçimini gösteren ülke IBAN standardını serbestçe belirleyebilmektedir. Ülkeler, belirledikleri IBAN basamak sayısı ve biçimini IBAN kullanan diğer ülkelere duyurmaktadır. Bu sayede, her ülke diğer bir ülkeye ait IBAN’ın uzunluğunu da kontrol edebilmektedir.

  Bu özellikleri sayesinde IBAN, para transferi talebi gönderici bankaya ulaştığında alıcı bankaya transfer mesajını göndermeden kendi içerisindeki özel ve standart hesaplama yöntemi ile kontrol edilebilmekte ve yanlış bir IBAN ile yapılmak istenen para transferi başlamadan engellenmiş olmaktadır.

  IBAN, sağladığı bu tür faydalar nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra, aralarında ülkemizin de bulunduğu diğer bazı ülkeler tarafından da kabul görmüştür ve uygulanmaktadır. Bazı ülkeler, IBAN’ı yurtiçi para transferi işlemlerinde de kullanmaya karar vermişler; ve IBAN kullanımını zorunlu hale getirmişlerdir.

  ALINTI: İş Bankası

  http://www.isbank.com.tr/content/TR/...r-458-306.aspx
 3. #3

  Esas

  benim hesap numaraları aylar öncesinde bu yeni sisteme geçmişti.
  Ancak ne kadar işimize yarayacak şimdilik bunu kestirmek zor.
  Yakında bazı sistemleri buna göre düzenlerlerse belki kullanabiliriz.

 4. #4
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

   Alıntı Originally Posted by Erasure Yazıyı Oku
  benim hesap numaraları aylar öncesinde bu yeni sisteme geçmişti.
  Ancak ne kadar işimize yarayacak şimdilik bunu kestirmek zor.
  Yakında bazı sistemleri buna göre düzenlerlerse belki kullanabiliriz.
  Ben birkaç yıldır Hesap numarası isteyenlere IBAN numaramı veriyordum.
  Bir Swap işlemini de IBAN numarası ile yapmıştım.
  Çok güvenli bir sistem. Ancak imla hatasını hiç kaldırmaz. Dikkatli olmak ve kontrol etmek gerekir.
  IBAN sistemine geçmemiş ülkeler olduğunu da unutmamalı ve araştırmalıyız.
  Ben memnun oldum.


 5. #5
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

  Bankalardaki tüm hesap numaraları IBAN'a dönüşüyor!

  Türkiyede'ki tüm banka hesap numaraları Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) olarak değişiyor. TCMB Tebliği gereği yurtdışı transferlerde (SWIFT) kullanılmaya başlanan IBAN, 01.01.2010 tarihinden itibaren tüm yurtiçi transfer işlemlerinde (EFT) de zorunlu oluyor, havale ve virman işlemlerinde ise dekontlar üzerinde görsel olarak kullanılmaya başlanıyor.

  IBAN kullanılmasının amacı, bankalar ve diğer finansal kurumlardaki her müşteriye ait hesap numarasının uluslararası ölçekte tanımlanmasıdır.

  Transfer işlemlerinizin aksamadan, hatasız ve gecikmesiz gerçekleşmesi için en kısa zamanda IBAN numaralarınızı size para transferi yapacak kişilerle paylaşmanızı ve para transferi gerçekleştireceğiniz kişilerin IBAN numaralarını temin etmenizi öneriyoruz.

  Garanti Bankası


 6. #6
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

 7. #7
  Duhul
  Oct 2004
  İkamet
  34147
  Yaş
  88
  Gönderi
  12,907
  Blog Yazıları
  158

  Esas

  Merkez Bankası "IBAN" Uygulamasında Değişikliğe Gitti

  Merkez Bankası, 1 Ocak 2010 İtibariyle Yürürlüğe Girecek Olan IBAN Uygulamasında Değişikliğe Gitti. Geçiş Döneminde Iban Numarasına Bilmeyenlerin, Mevcut Durumu Sözlü Beyan Etmeleri Halinde İşlemler Eski Hesap Numaralarıyla Yapılabilecek.

  Merkez Bankası, 1 Ocak 2010 itibariyle yürürlüğe girecek olan Uluslararası Banka Hesap Numarası(IBAN) uygulamasında değişikliğe gitti. Geçiş döneminde IBAN numarasına bilmeyenlerin, mevcut durumu sözlü beyan etmeleri halinde işlemler eski hesap numaralarıyla yapılabilecek. Yurt dışındaki bankaların ve finansal kuruluşların bankalarda bulunan hesaplarından yapılacak para transferlerinde 1 Ocak 2012 tarihine kadar IBAN'nın kullanılması zorunlu olmayacak.

  Merkez Bankası'nın Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'e eklenen geçici maddeyle, yurt dışındaki bankaların ve diğer finansal kuruluşların bankalarda bulunan hesaplarından yapacakları para transferlerinde 1 Ocak 2012 tarihine kadar IBAN'ın kullanılması zorunlu olmayacak.

  1 Ocak 2010 itibariyle Türkiye'de yürürlüğe girecek olan IBAN uygulamalarında, hesap sahibinin IBAN numarasını bilmediğini sözlü beyan etmesi halinde geçiş sürecinde eski hesap numaraları üzerinden işlem yapılacak. Tebliğ'e göre, Avrupa Ekonomik Alanında yer alan ülkelerdeki hesaba yapılan para transferlerinde alıcıya ait IBAN'ın doğrulanması ve kullanılması zorunlu olacak. Ancak, bankalar ile yurt dışında sınır ötesi ödemeleri gerçekleştiren kuruluşlar arasında kendi nam ve hesaplarına gerçekleştirilen işlemler ile talep edilmesine rağmen müşteri tarafından alıcıya ait IBAN'ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemlerde bu zorunluluk aranmayacak.
  Ayrıca, EFT Sistemi aracılığı ile hesaba yapılan para transferlerinde, talep edilmesine rağmen müşteri tarafından alıcıya ait IBAN'ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemler hariç olmak üzere, alıcıya ait IBAN'ın doğrulanması ve kullanılması zorunlu olacak. (ANKA)


 8. #8

  Esas IBAN NO Doğrulama

  Hesapladığınız ya da sorguladığınız IBAN No’larının doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Böylece IBAN No öğrenme işleminizi garantiye almış olursunuz.


  IBAN NO Doğrulama

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •