Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 9 madde; 1 - 8 arası.

Konu: emeklilik yaşlarını bekleyerek işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılmak mümkünmü

 1. #1
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  bursa
  Yaş
  40
  Gönderi
  2,451

  Esas emeklilik yaşlarını bekleyerek işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılmak mümkünmü

  C-506 sayılı Kanun’un Geçici 81/C’ye göre,

  -İster kadın olsun ister erkek en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanlar, emeklilik yaşlarını bekleyerek işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilmektedirler.

  ***SGK Çanakkale hata etmiş

  Sayın okurum, Çanakkale SGK ile müdürlüğünden kim size bu bilgiyi vermişse yanlış bilgi vermiş. Siz, yazılı olarak Çanakkale SGK İl Müdürlüğü’ne şu şekilde bir dilekçe verin.

  “Sigorta başlangıcım ve prim ödeme gün sayıma göre 1475 sayılı Kanun’un 14 üncü maddesindeki şartları tamamladığıma ve dilersem işyerinde ayrıldığımda işveren verilmek üzere “kıdem tazminatı alabilir” yazısının tarafıma verilmesini talep ederim.”

  Bu dilekçe sonrasında size bu yazıyı vermek zorundalar. Öte yandan, önce istifa et sonra gel yazı verelim diyen kişi kim ise ne İş Kanunu’nun biliyor ne de Sosyal Güvenlik Hukukunu, çünkü, herhangi bir sebep göstermeden istifa edip sonrasında bu yazıyı götürene işverenlerin tazminat ödeme yükümlülüğü olmaz. Kanun koyucu bu düzenlemeyi yaparken, işçinin işyerinden ayrılırken gerçek niyetinin ne olduğunu bilmesi ve emeklilik için yaş hariç diğer şartları taşıyıp emeklilik gününü evinde bekleyebilmesini temine çalışmıştır.

  ***Bu tür çıkışta ihbar süresi de gerekmez

  SGK’dan alınacak kıdem tazminatı alabilir yazısı ile işyerinden ayrılma halinde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 inci maddesindeki ihbar sürelerine de uymak gerekmez. Yani, işçi bu yazıyı SGK’dan aldıktan sonra işverene veriri vermez aynı gün işini bırakabilir ve tazminatını isteyebilir. İşveren bu durumda tazminatı nakden ve defaten ödemekle mükelleftir.

  ***Sonradan çalışma da yasak değildir

  Normal şartlarda, işyerinde ayrılırken evinde emeklilik gününü beklemeyi amaçlayan işçi bir müddet sonra bu düşüncesini de değiştirebilir ve bir başka işyerinde veya aynı işyerinde yeniden işe girmekte isteyebilir. Bu durumda kıdemi ödeyen işveren tazminatı geri isteyemez, daha doğrusu geri isteyebilmesi için işyerinden ayrılırken gerçek niyeti bu değildi diyebilir ama bu niyeti ispat etmesi gerekir.

  http://www.muhasebeciyizbiz.com/emek...i-verilir.html

 2. #2
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  bursa
  Yaş
  40
  Gönderi
  2,451

  Esas

  avukat arkadaşımız yada bu konuda bilgisi olan varsa bilgisini paylaşabilirmi?
  teşekkürler

 3. #3
  Duhul
  Nov 2006
  İkamet
  bursa
  Yaş
  40
  Gönderi
  2,451

 4. #4

  Esas

  SGK dan alınan yazıyı noterle göndermek suretiyle işyerine bile gitmenize gerek kalmaz çıkış işlemleri için, (15 yıl+3600 primi olana)

 5. #5

  Esas

  Tabi ki yine de bir avukat kontrolünde ve danışmanlığında süreç yürütülürse noksanlıklardan oluşacak zararlarla karşılaşılmaz..

 6. #6

  Esas

  Aynen böyle...

  Ancak emekliliğe kalan 15 yılda maişetin nasıl temin edileceği konusunda önce bir tedbir almak lazım. Ah şu borsada para kazanmayı bi öğrenebilseydik


   Alıntı Originally Posted by 1858 Yazıyı Oku
  SGK dan alınan yazıyı noterle göndermek suretiyle işyerine bile gitmenize gerek kalmaz çıkış işlemleri için, (15 yıl+3600 primi olana)

 7. #7

  Esas

  Sn. ierol1970,

  Toplamda 15 yıl sigortalılık süresi + 3600 gün prime sahip olan birisi bahsettiğiniz şekilde tazminatını alarak işinden ayrılabilir. Son işyerinde 15 yıl çalışmış olma gibi bir zorunluluk yoktur


   Alıntı Originally Posted by ierol1970 Yazıyı Oku
  toplam sigortalılık süresi 20 yıl > 7200 gün üstü,
  ancak son iş yerindeki sigortalılık süresi 12 yıl olan birisi tazminatını alarak, emekliliğini (yaş durumu) bekleme durumuna geçebilir mi?
  son iş yerinde 15 yılı doldurmak zorunda mı?

  bilgisi olanlar cevaplarsa, çok teşekkürler.

 8. #8
  Duhul
  Nov 2009
  İkamet
  Manyas
  Yaş
  51
  Gönderi
  4,632

  Esas

  Emeklilikte yaş sınırı isyan ettirdi..

  SGK'nın açıklarını kapatmak için Çalışma Bakanlığı'nın,2015 yılı sonrası aylığa bağlanacakların yaş sınırını 53'e yükseltme planı vatandaşı isyan ettirdi..
  Emekli olmayı bekleyen binlerce kişi “karadeliğin sorumlusu biz değiliz” diyerek bakanlığı mektup yağmuruna tuttu.

  Emekli olmaya hazırlanan binlerce kişi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na tepkili. Bakanlık, bütçenin karadeliği SGK açıklarını kapatmak için 2015 sonrası aylığa bağlanacaklar için yaş sınırını 53’e yükseltmeyi gündemine aldı.

  Bakanlar Kurulu’nda da görüşülen genç emeklilik ve formül arayışları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı mektup yağmuruna tuttu.

  Maç sürerken kural değişir mi?

  Kadınlarda 44, erkeklerde 48 yaşında emekli olmayı bekleyen 20 bin kişi adına Filiz Saylan, Çelik’e hitaben mektup yazdı. 20 yıl çalışıp 5 bin 420 gün ile emekli olmayı beklerken Yaşar Okuyan’ın bakanlığı döneminde kanun değiştiğini belirten Saylan, “Maç devam ederken yaş bir kez daha yükseltilirse bizler mağdur oluruz” itirazı yaptı.

  1999’da çıkarılan yasanın geriye işletilerek emeklilik hakları ellerinden alınan kişiler olduklarını mektubunda anlatan Saylan, kendisi gibi bugün emekli olacak 20 bin kişinin erken emeklilik peşinde değil, haklarının peşinde olduklarına işaret etti.

  Genç emeklilik sebebiyle açılan sosyal güvenlik karadeliğinin kendi sorumlulukları olmadığını mektubunda savunan Saylan, BUGÜN Gazetesi’nin haberini de referans göstererek “O karadeliği, devletine 25-30 yıl hizmet etmiş ve hâlâ hizmet eden bizler açmadık.

  Bunun vebalini de bizlere yükleyemezsiniz. Bu deliği de bizimelimizden alınan hakkımızın üzerine bir kademe de siz koyup kapatamazsınız” satırlarıyla son verdi.

  Çelik Bakanlar Kurulu’na sunmuştu

  Bakanlığı mektup ve telefon yağmuruna tutan gelişme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Bakanlar Kurulu’na sosyal güvenlik stratejik planıyla ilgili yaptığı sunumla başlamıştı.

  Bakan Çelik, Türkiye’de 44 ve 48 yaşında emeklilik yaşandığını kabine üyelerine anlattı. Genç emekliliğin oluşturduğu karadeliğin kapanması için farklı formüller üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Ancak yaşın 53’e yükseltilmesi konusunda herhangi bir karar alınmadığını Bakanlık yetkilileri ısrarla vurguladı.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •