Sayfa 1/361 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 2886 madde; 1 - 8 arası.

Konu: UNTAR Ünal Tarım Ürün.

 1. Esas UNTAR Ünal Tarım Ürün.

  Selam dostlar,,

  İşte yeni bir bilanço dönemi. İşte yeni bir endeks dinlenme süreci. Bu dönemlerde genelde kağıt bazında hareketler yoğunlaşır. Beklentisi olabilecek kağıtlara yatırım yapmak bu süreçte oldukça faydalı olabilir.

  Şimdi size uzun süredir yatırımcısını bıktırmış bir kağıttan bahsedeceğim.

  ÜNAL TARIM !

  Şirket uzun süredir toparlanmaya çalışıyor. Hiç bilnmediği bir sektöre (deterjan) yatırım yapması sonucunda oldukça önemli bir para ve prestij kaybetti. Sonunda zararın neresinden dönülse kardır diyerek deterjan işinden çekildi. Yaptığı bedelli artırımlarla nakit dengesini oturttu. Önce zararını azaltmaya başladı. Bu şirketin satışları yılın son üç ve ilk üç ayında yoğunlaşır. Dolayısı ile Ünal Tarım hisseleri için en verimli döneme girmiş durumdayız (şubat sonu gibi 12 aylığı Mart sonu gibi 3 aylığı gelecek). şirket 12 aylıkta zarardan kara geçecek. 3 aylıkta da önemli miktarda bir kar açıklayacak..

  İşte size beklenti...

  Teknik olarak uzun vadeli düşen trendini kırmak üzereyken endeksin düşüşüne daha fazla dayanamadı ve 600 seviyelerine geriledi. 660 direncini kırdığı takdirde önemli ölçüde prim potansiyeli olduğu düşünülebilir. Zira %20 bedellileri insanların kullanması için nominalin üstüne çıkması gerekmekte. Üst üste gelecek iki olumlu bilançoyla da nominalin üstüne kendini atması zor olmayabilir.

  Ayrıntılı kar tahminlerimi daha sonra ileteceğim. Ancak aklınızın bir köşesinde bulunmasını öneririm..

  Herkese iyi geceler.. 2. #2

  Esas

  Sn.Aydın

  Siz Okan Tekstil topiğinde herkesi uyduruk şirketler ve hisseler konusunda sıkça uyarmamış mıydınız?

  KMX

 3. Esas

  Okan Tekstil fabrikasını bile kiraya vermiş üretimini fasona döndürmüş bir şirketti. Ve uyarılıarımızda ne kadar haklı olduğumuz iki gün sonra ortaya çıktı. Şirketin tahtası 1080 lira kapattığında forumuna oh Okan Tekstil çok yaşa diyenler iki gün sonra kağıt sekiz yüzlü rakamlara gerilediğinde laf etmez oldular. Uyarımın sebebi buydu. Kendisine çok değer verdiğim İzmir DR gibi dostlar bu kağıtta önerilerde bulunurken kağıt hakkındaki önerilerinin seanslık olduğunu belirtselerdi hiç bir şey demezdim ( bu forumda hiçbir zaman seanslık kağıt önermedim. Seanslık ve hiçbir temel nedene bağlı olarak önerilmeyen kağıtlar kusura bakmayın ama bana göre kumarlık kağıtlar kategorisine girer).

  Tekrarlıyorum ben hiçbir zaman OKANT gibi temel beklentisi olmayan kağıtlar önermem.

  Şimdi ÜNAL TARIM'ı neden bu kategoriye sokmadığımı açıklayım..

  Biz 3 senedir bu forumda yazdığımız hemen her yorumda küçük yatırımcı olduğumuzu ve elimizdeki bilgilerin İMKB resmi bültenleri, açıklanan resmi bilançolar, basın haberleri ( ki bunlara fazla güvenmem ilk ikisi benim için en önemlileridir) olduğunu söylemişimdir. Gene aynı kaynaklar (yani herkese açık olan resmi kaynaklara göre) yaptığımız yorumlar ışığındaki kağıttaki temel beklentilerimizi aşağıya bir sıralayalım isterseniz ( illa 1000 liranın altındaki her kağıt kumar kağıdı olmak zorunda değil ya!):

  *) Ünal Tarım 'ın son dönem bilançolarında zarar göstermesinin en büyük sebebi Ukrayna 'da satın aldığı ve üretime geçirdiği deterjan fabrikasıydı. Bilmediği bir sektörde ve üstelik yabancı bir ülkede yaptığı bu yatırım şirketi önemli ölçüde zarara soktu. Ve şirket yönetimi geçtiğimiz dönemde bu iştirakini satmaya karar verdiğini ve artık deterjan işinden çekildiğini İMKB resmi bültenlerinden duyurdu. Bu demekti ki: " ÜNAL TARIM" artık kendi bildiği işi yapacaktı. Neydi bu bildiği iş. Narenciye işi. Ve hepimizin bildiği gibi NARENCİYE işinin en önemli sezonu kış dönemidir. Bunu da şirketin geçmiş dönem bilançolarından anlayabiliriz. Yaptığı işin %80-85'inden fazlasını şirket KASIM-MART döneminde yapar. Yani şirketin en önemli kar üretme sezonu 12 ve 3 aylıklarıdır. Bunu da bildikten sonra yaptığı bedelli artırımlar ile birlikte toparlanan mali rasyoları ile birlikte artan satış trendi birleşince şirketin 12 aylıkta kara geçmesini beklemek hiç de sürpriz olmayacaktır ( şirketin satışları geçen seneye göre karşılaştırıldığında düşmüş gibi görülmektedir. Ama geçen seneki satışların içerisinde kar marjı çok düşük olan deterjan satışları da bulunmaktadır. Bu seneki satışlarda bu kalem bulunmamaktadır. Bu seneki satışlar şirketin asıl kar edebildiği narenciye satışlarıdır. Şirketin satışlarının iyi gittiği ve şirketin pazarını iç piyasada büyük marketlerle de geliştirdiği resmi İMKB bültenlerinde de birçok kez açıklanmıştır . Zira şirket birçok kez CARREFOUR, TANSAŞ gibi büyük marketlerle satış anlaşmaları imzaladığını da gene İMKB resmi bültenlerinde açıklamıştır. [ İnanmazsanız herhangi bir CARREFOUR'dan aldığınız mandalinanın, portakalın veya limonun etiketini kontrol edebilirsiniz!]) .

  Tüm bu yukarıda bahsettiğimiz olumlu TEMEL bazlı gelişmelere ilaveten bir de şirketin 600 lira gibi komik rakamlarda bulunmasını gördüğümüz için ve bilanço performansının önümüzdeki iki dönemde (12 aylık ve 3 aylık) iyileşmesini tahmin ettiğimiz için ÜNAL TARIM'ı bu sütünlarda önerdik..

  Şimdi Sn. Karl Max huzurunda tüm değerli hisse.net dostlarıma soruyorum. Bu kadar olumlu temel beklentisi olan ÜNAL TARIM'ı, hiçbir beklentisi olmayan OKAN TEKSTİL ( fabrikası kiraya verilmiş, sektör itibariyle zorda olduğunu sağır sultanların bile bildiği) bir kağıtla aynı kefeye koymak mantıklı mıdır? veya ne kadar insaflı bir yorumdur?? Üstelik kağıtta uzun süredir teknik analiz anlamında düşüşün sonlarına yaklaşılmışken, üstelik şirket geçtiğimiz senelerdeki her dönemde bu aylarda prim yapmışken Sn. Karl Max'ın yaptığı yorum ne kadar insaflıdır??


  Ben bu sütünlarda yazdığım hiçbir yazımda temel beklentisi olmayan kağıt önermedim ve önermem de! Kağıtlarımı illa İMKB 30 içinden seçmem. Ama yazdığım her kağıdın mutlaka bir temel beklentisi vardır.

  Bunu hiçbir zaman unutmayın dostlar!!

  Bu sütünlarda bu tip kağıtlar öneren olursa (öneren kim olursa olsun fark etmez!) uyarı yazımı yazarım. Çünkü bu sütünları yalnızca hafta sonu okuyabilenler de var. Okan Tekstil'deki 2,buçuk seanslık harekette bu tarz yatırım yapan KY'nin zarar görmemesi için uyarımı yapmaya da bir küçük yatırımcı olarak sorumlu hissederim kendimi..

  Tekrar herkese saygılarımla...


 4. #4

  Esas

   Alıntı Originally Posted by Omer Baybora Aydin
  Okan Tekstil fabrikasını bile kiraya vermiş üretimini fasona döndürmüş bir şirketti. Ve uyarılıarımızda ne kadar haklı olduğumuz iki gün sonra ortaya çıktı. Şirketin tahtası 1080 lira kapattığında forumuna oh Okan Tekstil çok yaşa diyenler iki gün sonra kağıt sekiz yüzlü rakamlara gerilediğinde laf etmez oldular. Uyarımın sebebi buydu. Kendisine çok değer verdiğim İzmir DR gibi dostlar bu kağıtta önerilerde bulunurken kağıt hakkındaki önerilerinin seanslık olduğunu belirtselerdi hiç bir şey demezdim ( bu forumda hiçbir zaman seanslık kağıt önermedim. Seanslık ve hiçbir temel nedene bağlı olarak önerilmeyen kağıtlar kusura bakmayın ama bana göre kumarlık kağıtlar kategorisine girer).
  Sevgili Omer,bir konuda ayrıyız bir konuda hemfikiriz...

  Birinci konu ayrı olduğuz konu diyelim...ben OKANT yi geçen yıl Mart ayında 500 tl deyken önerdim şimdi değil....ona göre şimdi bile %66 pirimli ki 1130 dan döndü kağıt...yani %125 lere gelen max.bir pirim demeketir ki ben çıkarken bu kağıdı %80 ,dolar bazındada %100 kazanarak çıktığımı forumdada defalarca belirttim...dolayısı ile şirketin ne olduğu belirsiz olması şirketin yükselmesini engellemiyor...yani beni dinleyen biri bu kağıdı çoktan alıp satmıştır...yada en azından 700 üstü zaten maliyetlenmemiştir ki benim prensiplerime aykırı...ismim geçtiği için uyarayım dedim...

  İkincisi aynı fikirde olduğumuz konu UNAL ın bilançosu yada beklentisi diyelim...finnet te böyle bir araştırma yazısı okumuştum...orada iki hisseden bahsediliyordu...biri UNAL biride IHLAS...geleceğin flaş hissesi falan filan...hani ben fazla önemsememde bu tarz araştırmaları yan cebime koydum sadece...bişide olmadı zaten sonraki dönemde...ama bu tespitine katılıyorum...

 5. Esas Sn. İzmir Dr.'a

  Değerli dostum İzmir Dr.,

  Sizin zaten yıllardır belli bir strateji dahilinde kağıt önerdiğinizi tüm hisse.net ailesi bilir. Benim Okan hakkındaki uyarılarımın başlaması ise OKANT topiğinin hareketlenmeye başladığı 900 seviyelerinden sonradır. Biz orada insanları uyardık diye birçok arkadaş bana o topikte tepki göstermişti. İşte biz para kazanmaya çalışıyoruz. Burası İMKB. Temel analiz çalışmaz. Tahtayı yapanlar çok sağlam gibilerinden laflar atmışlardı. Hatta sağlamcı dostum CAUTİ bile bu tahtada mal aldığını belirtmişti o günlerde. Ertesi gün 1080 olduğunda da kağıdın topiğinde adeta bayram havası vardı. Ama şu anda kağıt sekiz yüz küsürlerde. Benim sözümün çoğu o topikte bana değişik tarzda cevap verenleredir. Siz de kağıdı ilk öneren olduğunuz için ve o topikte yazı yazanlar arasında isminiz olduğu için bir de ilaveten sizin yazılarınıza değer verdiğim için konuda isminiz geçmiştir. Yoksa sizin tarzınız farklı. Tarzınıza da saygı gösteriyorum. Benim sözüm daha çok o dönemde OKANT topiğinde yzılanlarla ilgiliydi.

  İyi geceler..

  Saygılarımla..

 6. #6

  Esas

  Pardon üç şirketmiş...araştırma yazısı tarihi 30 kasım 2003 olarak geçiyor...Kaynak TEKBORSA ...
  ------------------------------------------------------------------
  Para makinası şirketler

  Dokuz aylık bilançolar birçok şirketin büyük kar artışlarıyla öne çıktı. Ki
  zaten kar artışları çoktan satın alınmıştı. Fakat çok basit analizler geleceğe
  yönelik çon önemli ipuçları veriyor. Kendi piyasa değeri kadar nakit yaratabilen
  bazı şirketlerin hisseleri hala yerlerde sürünüyor.
  Açıklanan dokuz aylık bilançolar aslında bağımsız denetimden geçmemiş olmasına
  rağmen borsa şirketlerine yönelik bir çok konuda önemli işaretler verdi.
  Şirketlerin borç yapıları, karlılıkları, satışları ve hem enflasyon bem de
  faizin düşük olduğu döneme hazır olup olmadıkları konusunda verdiği ipuçları
  yatırımcıların hisse seçimi konusunda oldukça faydalı oldu. Fakat 2003 yılının
  borsa şirketleri açısından en önemli özelliği aslında düşen faizler nedeniyle
  elde edilen nakit varlıklardı. Kimisi bu nakdi borçlarını ödemek için kullandı,
  kimisi özsermayesini güçlendirmek için, kimisi ise nakitten para kazanmak için.
  Bunların tümünü yapanlar ise karlılık açısından belki rekor kıramadı fakat
  borçlarındaki düşüş, sermayesindeki artış ve hala elinde kalan nakitle çoğu
  yatırımcının gözünden kaçan bir başarıya imza attılar. Hatta öyle ki bazı
  şirketler yüzlerce trilyon liralık borçları yarı yarıya düşürdükten sonra
  IMKB'deki piyasa değerlerinin kat kat üzerinde nakit yaratıp yine de kara
  geçmeyi başardılar. Bu başarıda birçok şirket açısından İstanbul Yaklaşımı'nın
  da büyük payı vardı. Bazılarında ise şirket yöneticilerinin şirketin gidişatına
  el koyması şartlan değiştirdi. Fakat öyle ya da böyle finansal zorluklar
  nedeniyle hisse fiyatları yerlerde sürünen bu şirketler piyasa değerinin kat kat
  üzerinde nakdi sadece l yıl içerisinde yarattılar. Hatta öyle ki belki fantastik
  bir bakış açısı fakat bu şirketler eğer son l yıl içerisinde yarattıkları nakdi
  borç ödemesinde kullanmayıp piyasadaki kendi hisse senetlerine yatırmış
  olsalardı kendi şirketlerini defalarca satın almış olacaklardı. Elbette bu
  durum, şirketler kar rekoru kırmadığı sürece ön plana çıkabilecek ya da
  yatırımcılar tarafından farkedilebilecek birşey değil. Peki ya yüksek nakit
  yaratma gücüne sahip şirketler aynı nakit yaratma gücünü önümüzdeki yıllarda da
  sürdürebilirse... Bu defa kar rekorlarının birbiri ardına gelme olasılığı ortaya
  çıkabilecek, işte yüksek nakit yaratan ve önümüzdeki dönemde de bu nakit yaratma
  gücünü devam ettirebilme potansiyeli taşıyan şirketlerin sırrı...

  Üç şirket
  Bu açıdan bakıldığında son l yıl içerisinde ödenmiş sermayesini 174 trilyon
  lira, elindeki nakit varlıkları 72 trilyon lira artıran, borçlarını 32 trilyon
  lira azaltan ve hepsinin üstüne bir de 16 trilyon liralık zarardan 10 trilyon
  liralık kara geçen İhlas Holding ilk aşamada dikkat çeken şirket. Bu şirketi 12
  trilyon liralık ödenmiş sermaye, 532 milyar liralık kar, 69 milyar liralık da
  nakit artışı sağlayan ve borçlarını 11.4 trilyon lira azaltan Ünal Tarım, İhlas
  Holding'i takip ediyor. Ünal Tarım'ın en fazla dikkat çeken özelliği şirketin
  yarattığı nakdin çok büyük oranda sermaye artışından kaynaklanmış olması. Fakat
  bu sermaye artışı daha çok Ünal Holding'in elindeki Ünal Tarım hisselerini satıp
  açığa çıkan nakdi, Ünal Tarım'a sermaye olarak koymasından kaynaklanıyor. Yani
  Ünal Tarım, diğer birçok şirket gibi artarda bedelli sermaye artışlarıyla nakit
  yaratarak sermayesini güçlendirmeyi değil, şirketin iç imkanlarıyla bunun
  tamamlamayı uygun buluyor. Bu da Ünal Tarım'ı bu açıdan öne çıkaran en önemli
  etken.
  Kardemir Grubu hisselerinin olağanüstü bir durumu dikkat çekiyor. Yıllardır
  sıkıntısını çektiği finansal borçlarını yeniden yapılandıran Kardemir özellikle
  KİT'lere olan borçlarında yüzde 60'a varan indirime gidilmesi nedeniyle orta
  vadede ciddi bir rahatlama sağladı. Zaten nakit yaratma sıkıntısı olmayan
  Kardemir'e bu gelişme karlılıkta müthiş bir artış olarak yansıdı.

  Sürekli nakit yaratmak
  Elbette nakit yaratma gücü yüksek olanlar bu üç şirketle sınırlı değil. Son bir
  yılda 53 trilyon liralık nakit yaratan buna karşılık sadece 37 trilyon lira
  piyasa değeri bulunan Boyasan Tekstil, 9.5 trilyon liralık nakit yaratan fakat
  9.1 trilyon lira piyasa değerine sahip Metemteks gibi şirketler de müthiş bir
  nakit yaratma performansı göstererek yatırımcıların ilgisini çeken şirketlerden
  bazıları. Hatta bunlara Çelik Halat, Yataş, Egeplast, Favori Dinlenme Yerleri,
  Merko Gıda ve Altmyıldızı da eklemek mümkün. Fakat nakit yaratma gücü yüksek
  şirketler arasında değerleme yaparken yegane kriter geçtiğimiz l yıl içerisinde
  şirketin ne kadar nakit yarattığı değil aynı zamanda bu şirketlerin önümüzdeki
  yıllar boyunca bu nakit yaratma potansiyellerinin devam edip etmeyeceği. Ayrıca
  şirketlerin piyasa değeri ile yarattığı nakit arasındaki orantı da önemli bir
  kriter. Buna bir de şirketlerin şu andaki toplam borç büyüklükleri de bir kriter
  olarak eklenince İhlas Holding, Ünal Tarım ve Kardemir (B) ve (A) grubu hisseler
  ön plana çıkıyor.

  .................

  Ünal Tarım
  Ünal Holding faktörü
  Ünal Tarım'ın dokuz aylık bilanço performansı da aslında oldukça dikkat çekici.
  Çünkü şirketin hem borç pozisyonunu azaltmak için yarattığı nakit hem de diğer
  nakit girişi sağlayan bilanço kalemlerindeki performansı şirketin piyasa
  değerinin de üzerinde bir rakama denk geliyor. Son bir yıl içerisinde 24 trilyon
  liralık nakit yaratan Ünal Tarım'ın piyasa değeri ise sadece 9.7 trilyon lira.
  Yani şirket geçtiğimiz bir yıl içerisinde piyasa değerinin yaklaşık 1.4 katı
  kadar nakit yarattı. Ünal Tarım'ın borçlarının toplam büyüklüğü ise 10 trilyon
  lira seviyelerinde. Yani Ünal Tarım mevcut nakit yaratma gücünü devam ettirmesi
  halinde tüm borçlarını bir yıl içerisinde kapatma ve piyasa değeri baz
  alındığında en azından l Ünal Tarım'ı daha yeniden yaratma imkanına sahip.
  Elbette buradaki yeniden yaratma kavramını bir şirketin yeniden kuruluş bedeli
  olarak değerlendirmemek gerekiyor. Burada kastedilen, şirketin elindeki nakitle
  bile kendi şirketini piyasadan bir kez daha satın alma imkanı olduğunu
  gösteriyor.
  Ünal Tarım'ın son bir yıl içerisinde 24 trilyon liralık nakit yaratmasını
  sağlayan gelişmelere gelince. Bu konuda özellikle şirketin büyük ortaklarından
  olan Ünal Holding'in katkıları tartışılmaz. Temmuz, ağustos ve eylül ayları
  boyunca 490 ve 630 lira aralığından elindeki Ünal Tarım hisselerini İMKB'de
  satan Ünal Holding buradan elde ettiği paraları Ünal Tarım'a sermaye olarak
  koydu. Bu operasyonlar sonucunda şirketin sağladığı nakit girişi yaklaşık 2.2
  trilyon lira. Bunun üstüne bir de sermaye artışı gerçekleşince 9 trilyon liralık
  daha nakit şirketin kasasına girmiş oldu.

  1.7 milyon lot daha hisse
  Ünal Holding'in elinde 3 milyon 505 bin 486 lot imtiyazlı A grubu hisseleri
  bulunuyor. Bu hisse senetlerinin İMKB'de alım satımı mümkün değil. Fakat
  şirketin son dönemlerde gerçekleştirdiği hisse senedi satışlarına rağmen hala
  elinde l milyon 738 bin 755 lot daha B grubu yani piyasada işlem gören Ünal
  Tarım hisse senetleri bulunuyor. Bu hisse senetlerinin de her zaman piyasada
  satılma şansı bulunuyor. Mevcut fiyatlardan da bu hisselerin piyasa değeri 887
  milyar lira civarında. Ayrıca geçen yılkı sermaye artırımlarının 2004 yılında da
  devanı etme olasılığı var. Bu unsurlar da Ünal Tarım'ın nakit yaratma imkanının
  hala devam ettiğini göstermesi açısından önemli. En azından şirketin son dönemde
  nakit çıkışıyla karşı karşıya kalmasına neden olacak bir gelişme görünmüyor.
  Nakit akışının devam edeceği beklentileri de şirket hisseleri üzerindeki
  potansiyeli artırıyor. Şu an itibariyle şirketin bir yıl boyunca yarattığı nakdi
  önümüzdeki günlerde de aynı boyutta yaratmaya devam etmesi halinde kendi
  hisselerinin tümünü piyasadan 2.5 defa satın alma potansiyeli taşıyor.
  ...............
  ---------------------------------------------------------------------

  Sevgili Ömer,aslında sevindiğim konu yukarıdaki araştırmayı her kim yapmışsa aynı olayı farketmen ve bunu bizimle paylaşman hisse.net in kalitesini gösteriyor...düşünün ki yukardaki yazıyı araştırma yapan kişi bunun için para kazanırken siz kendiniz yaptığınız analizle bunu bize bir karşılık beklemeden sunuyorsunuz...teşekkürler...

 7. #7

  Esas

  Ömer kardeş,
  Yazılarını çok büyük bir dikkale takip ediyorum.Gerçekten çok güzel kağıtlar buluyorsun.Hissenette yorumlarına en değer verdiğim 3-5 kişiden birisin. Yanlız abi senden bir ricam var .Kağıtları çok dillendirme..

  Banamı denk geliyor nedir. Ben hangi kağıdı alırsam tam 3-5 kuruş kazanıyorum.Sen çıkıp bu kağıt süper diyorsun.Geçen sene LİOYS aldım. Yalan olmasın ya 620 ya da 630 falandı. Sen bir başladın LİOYS diye ortalığı yıkmaya..830 dan 10000 lotumu verdim.Hala kağıt oralarda dolaşıyor.

  Bu sefer 520 den ÜNTAR a girdik. 1000 liradan satarız diyorduk. Sen yine başladın ÜNTAR şöyle böyle demeye..

  Abi geçenlerde yazdın, tamam haklısın sana bişey demiyoz.Ama bir kere yaz,işi uzatma.. Seni bilen biliyor.Bilmeyende bilmesin boşver.Bunlar samimi duygularım.Lütfen bana kızma. Ben spek mpek değilim. Kusura bakma...

 8. Esas

  Tamam dostlar şu andan itibaren bu topiği sessizliğe gömelim ..

  Herkese bol kazançlar..

Sayfa 1/361 1231151101 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •