Sayfa 1/24 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 286 madde; 1 - 12 arası.

Konu: Silivri'nin nufusu 2.500.000 olurmu?

1. Esas Silivri'nin nufusu 2.500.000 olurmu?

Silivri gelişiyormu yoksa hayal tacirliğimi.?
    gerçekten liman yapılırsa ve planlamalardaki üniversiteler yerleşkelerini tamamlarsa hayal değil ancak yinede buna zaman gerekir diye düşünüyorum.
    tavak vakfı silivride protokol imzalamış.
    istanbul üniversitesi protokol imzalamış.
    aydın üniversitesi protokol yapmış.mış.mış.mış.
    gerçekten hayata geçermi.? Gerçekleşirse heralde ilçe olmaktan çıkıp il olması gerekir.(!)
    Yatırım yapmak gerekirmi.? Ben 2008 de bütçem oranında bankada tutacağıma imarsız bir arazi aldım.
    şimdilik pek fazla bir kazanç sağlamadım ama beklentim çok yüksek.
    bölge hakkında bilgisi olanlar gelişmeler hakkında yazarlarsa faydalı bir konu olur diye düşünüyorum.
    herkese saygılar.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by birzafer Yazıyı Oku
    Silivri gelişiyormu yoksa hayal tacirliğimi.?
    gerçekten liman yapılırsa ve planlamalardaki üniversiteler yerleşkelerini tamamlarsa hayal değil ancak yinede buna zaman gerekir diye düşünüyorum.
    tavak vakfı silivride protokol imzalamış.
    istanbul üniversitesi protokol imzalamış.
    aydın üniversitesi protokol yapmış.mış.mış.mış.
    gerçekten hayata geçermi.? Gerçekleşirse heralde ilçe olmaktan çıkıp il olması gerekir.(!)
    Yatırım yapmak gerekirmi.? Ben 2008 de bütçem oranında bankada tutacağıma imarsız bir arazi aldım.
    şimdilik pek fazla bir kazanç sağlamadım ama beklentim çok yüksek.
    bölge hakkında bilgisi olanlar gelişmeler hakkında yazarlarsa faydalı bir konu olur diye düşünüyorum.
    herkese saygılar.
    Silivri 2,5 milyon olacak şekilde plan yapılıyor ama, bu kadar nufusu nereden bulacaklar merak etmeye başladım. Belediye heryere milyon nufuslu uydukentler planlıyor. Silivri var, çorlu var,hadımköy var, arnavutkoy tarafı var, şile var, kandıra ,kurtkoy, pendik, akcakoca, başakşehir, varda var. Ama bu yerleşkelere geleck nüfus varmı, yada olacakmı. Eğer tayyibin 3 çocuk tavcsiyesi tutulmazsa biraz zor. Bugün isveçte baskente 1 saat mesafede, içinde rahataça oturulabilir kır evlerini 50-60 k yuroya alabiliyorsunuz. Sebebide nüfus yokta ondan. Herşeyde olduğu gibi arsadada eski zamnlara bakarak karar vermemek gerekiyor. Son 7 senede arsalar hiperbolik katlandı, bu doğrudur. Fakat bu momentuma bakarak, istanbulun etrafındaki arazilerin aynı hızla değerleneceğini düşünmenin anlamı yok. Türkiyede nüfusun %75 i büyük şehirlere taşındı, yaşamaya başladı. İstanbuldaki evlerin yarısı kiralık. Bu planlanan yerlere o nüfusların taşınabilmesi bence imkansız hale gelmiştir.

Esas

Merhabalar,

İstanbul'un 1/100.000 lik çevre düzenleme planıyla Ankaralı bir yatırımcı ve de mühendis olarak ilgilenmekteyim. İstanbul’un 1/100,000lik çevre düzenleme planında, Silivri’ye çok önemli roller düşüyor. En basit gözüme takılanlardan bir detay; 6 tane üniversite alanı ayrılmış olması. Üniversite alanı ayrılmasıyla illaki buraya yeni 6 tane üniversite kurulacak diye bir kaide yok. Mevcut üniversiteler yerleşke alanlarını, mevcut kampüsleri yetersiz kaldığından dolayı taşımak istiyorlar. Size kendi yaşadığım bir bölgeden örnek vereyim: Çankaya Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Arı Kolejinin bir kuruluşudur. 1997 yılında kurulmuş ve de Arı Kolejinin mevcut kampüsünde faaliyete başlamış zamanla Arı Kolejine ait olan çok fazla alanı kapsamış ama arsa sınırlı olduğundan dolayı yeni arsa arayışlarına girmiş ve de Ankara 25000’lik resmi nazım imar planında benim şahsi görüşüme göre batı aksındaki konuçlandırılımış 5 üniversite alanından, en güzel lokasyonlu olan Aşağı Yurtçudaki üniversite alanını almıştır. Halende inşaatları devam etmektedir. İstanbul’da sıkışımış kalan ve bu sebeple büyüyemeyen yada yeterli hizmet veremeyen başta vakıf ve sonrada devlet üniversitelerini bir düşünün? (6 üniversite alanı şu an için 4 ü devlet 2side vakıf üniversitesi olarak ayrıldı)

Silivri’nin
    • 45km.lik sahil şeridi,
    • Yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük 2. ilçesi olma özelliği,
    • İstanbul’un yeni havaalanının Silivri’ye bağlı hakim tepe Gazitepe’ye yapılacak olması,
    • Silivri’yi İstanbula bağlayacak olan metro projesi,
    • Fuar, Panayır ve festival alanının mevcut 1/100000lik planda işaretli oluşu
    • Sahil tarafındaki Çanta ve Gümüşyaka arasında Kınıklı mevkisine kurulması düşünülen liman ve marina,
    • Limana paralel olarak kurulması planlan lojistik bölge
    • Planlanan Teknopark

Silivri’nin geleceğin cazibe merkezi olacağını gösteriyor.
    .
    Son düzenleme : camsoy; 25-03-2010 saat: 02:18.

Esas

İstanbul 2000 ve 2007 nüfus sayımlarına göre:

.....................................2007 yılı.......2000yılı..............% Δ
    1. Büyükçekmece..............683000.......397000..... ........%72.0
    17. Silivri..........................125000.......1060 00..............%16.8
    32. Adalar.........................10000........18000. ............-%44.4

.....................................2007 yılı...........2000 yılı..........% Δ
    Anadolu yakası toplam ....4.4 milyon....... 3.5 milyon...........%26
    Avrupa yakası toplam .... 8.1 milyon........6.6 milyon...........%23

En fazla artış %72 ile Büyükçekmecede oluşmuş. Silivri %17lik artışla listenin ortalarında, Adalar ise İstanbul'un nüfusunda %44 azalış listenin sonunda yer alıyor.
    Son düzenleme : camsoy; 25-03-2010 saat: 01:35.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,117
    Blog Yazıları
    9

Esas

Sn. camsoy, verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Sahiden ilginc bir bölge.
    Bilgi paylasimi olarak benimde bir katkim olsun diye: link

"İstanbul'un Silivri ilçesinin Gazitepe köyünde önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşaa olunması planlanan havaalanı projesi, şimdiden bölgeye büyük bir hareketlilik getirdi.
    Silivri'nin, havaalanı tamamlandıktan sonra metro ile İstanbul'a bağlanması planlanıyor. Sahildeki Çanta ve Gümüşyaka köyleri arasına inşaa olunacak olan liman, bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. İhalesi tamamlanan marinanın, 350 yata ev sahipliği edeceği söyleniyor."

Problem: (Borsacilar bilir!) Oradaki tüm beklentiler satin alindi bile!!!
    "Havaalanının adı yetti, arazi fiyatları uçtu!" link

Ha, spekülasyonlar devam eder, ve fiatlar dahada siser, o baska!

Ve, Ali Beyin tereddüdlerine hak vermemekde mümkün degil! Hic bir gelisim direk linear devam etmez! Yani gecmis 10 veya 20 yilin verileri, ayni faktörle ileriye uygulanamaz. Yoksa "gelecegi görebilmek" sahiden cok basit olurdu.
    Silivrinin 5 veya 10 seneki hali - 2,5 milyon olmasa bile, sanirim rahatlikla 500.000 nüfusun üzeri olabilir. Yalnizca gelecek olan yatirimlardan dolayi olsa bile.

Esas

Silivri uzun vadede değer kazanacak bir ilçe fakat kısa vadede çok büyük bir beklentiye girmemek gerekir bence, niye?

1- Silivri'yi ön plana çıkaran en önemli unsur geçmiş yıllarda elde edilen yüksek kazançlarla bu bölgede ( kavaklı,ortaköy,vs..) çok güzel çiftlikler,villalar yapılmasıydı. Emlakçılarla konuşun çoğunun dediği şey Silivri Laleli Laleliyken tekstilciler sayesinde ilk hamlelerini yapmıştı. Populer köylerine baktığınızda köylünün elinde çok az arsa kaldığını görürsünüz fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda bol ve rahat para kazanma dönemi bitmiştir. Bu nedenle işler düzelene kadar kısa vadede hareket beklememek lazım
    2- Yapılması planlanan havalimanı nedeni ile Gazitepeköyü çevresinde arsası olanlar zor durumda kalmıştır. İstimlak söz konusudur ve fiyatı belli değildir. Bu fiyatı kabul edecek olanlar vardır, etmeyip hukuka taşıyacak olanlarda vardır. Hatta belirsizlik nedeni ile istimlak dışı yakın çevre tarlaların bile satışı durma noktasına gelmiştir.
    3- İnsanları Silivriye taşıyabilmeniz için iş,okul,hastane altyapısının önceden götürülmesi gereklidir. Aksi takdirde sadece beklenti satın alınır oda zaten şuan fiyatların içindedir.
    4- Toki bu ilçede yaptığı projelerin satışında başarı sağlayamamıştır. Örneğin Ortaköy'de yapılan konutların yarısının İgdaş çalışanlarına verildiğini duymuştum..Bölgeyi bilenler iyi bilir son aylarda yeni başlayan proje ve inşaat çok azdır..
    5- Son dönemdeki inşaatlardaki arz fazlası, konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde düşmesi veya en iyi ihtimalle bir süre aynı seviyede kalmasına neden olacaktır. B.Çekmece ilçesinde satılmayı bekleyen ve sürekli ilanlarla pompalanan değişik gelir düzeyine yönelik onbinlerce gayrimenkul var.Mütahitlerde sıkışmaya başladı. Gelecekte faizlerin yukarı hareket edeceğini gözden kaçırmamak gerekir.
    6- Son seçimlerde belediyenin chp ye geçmesi B.Şehiri bir hayli kızdırdı. Belediye yüksek borçları nedeni ile sıkıntıda .. Belediye binası bile B.Şehirden kiralık ve bence Silivri bir süre cezalandırılacak.

Bu olumsuz unsurlar devam ettirilebilir ama şu bir gerçek İstanbula en yakın , ulaşımı en kolay , coğrafi olarak yerleşime çok uygun bu bölge uzun vade de ciddi bir şekilde değerlenecektir. Kendi arsamında olduğu bu ilçede kısa vade değilde uzun vade için ( 5 yıl ve üzeri ) acele etmeden uygun bir arsa alınabilir ( Dikkat mevcut imar planlarına çok güvenmeyin yeni planlarla birçok yerin durumu değişebilir )
    Kendi görüşlerimdir.
    Bilgilerinize
    Saygılarımla

Smile

Alıntı Originally Posted by epikur Yazıyı Oku
    Sn. camsoy, verdiginiz bilgiler icin tesekkürler. Sahiden ilginc bir bölge.
    Bilgi paylasimi olarak benimde bir katkim olsun diye: link

"İstanbul'un Silivri ilçesinin Gazitepe köyünde önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşaa olunması planlanan havaalanı projesi, şimdiden bölgeye büyük bir hareketlilik getirdi.
    Silivri'nin, havaalanı tamamlandıktan sonra metro ile İstanbul'a bağlanması planlanıyor. Sahildeki Çanta ve Gümüşyaka köyleri arasına inşaa olunacak olan liman, bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. İhalesi tamamlanan marinanın, 350 yata ev sahipliği edeceği söyleniyor."

Problem: (Borsacilar bilir!) Oradaki tüm beklentiler satin alindi bile!!!
    "Havaalanının adı yetti, arazi fiyatları uçtu!" link

Ha, spekülasyonlar devam eder, ve fiatlar dahada siser, o baska!

Ve, Ali Beyin tereddüdlerine hak vermemekde mümkün degil! Hic bir gelisim direk linear devam etmez! Yani gecmis 10 veya 20 yilin verileri, ayni faktörle ileriye uygulanamaz. Yoksa "gelecegi görebilmek" sahiden cok basit olurdu.
    Silivrinin 5 veya 10 seneki hali - 2,5 milyon olmasa bile, sanirim rahatlikla 500.000 nüfusun üzeri olabilir. Yalnizca gelecek olan yatirimlardan dolayi olsa bile.

Merhabalar Sn. Epikur,

Rica ederim. Bilgi paylaşımında bulunuyoruz, farklı ortamlarda duyduğum, plan üzerinden bizzat okuyup, incelediğm detayları paylaşıyorum.

Çok büyük bir plandan bahsediyoruz. İstanbul Metropolitan Planlama, Ankara'nın 6 farklı bölgesindeki (Ankara Nazım imar planı 6 parçadan oluşur: Merkez Batı-Doğu, Kuzey Batı-Doğu ve de Güney Batı-Doğu) tüm planları toplamış üstüne üstlük birde liman ve marina projesini koymuş ve de adına Yeni Silivri demiş!!!. Yani Ankaranın tüm planları+Liman : Yeni Silivri.

Tüm meslek odaları İstanbulun 100,000 lik ÇDPsinde en büyük değişimin Silivri'de olacağından hemfikirler. Her ne kadar bu plan 2023 yılına kadar resmi geçerlilik süreci olacaksa da ( çünkü, Başbakanlık 2003de Büyükşehirlere yönelik nazım imar planlarının 20 yıllık periyotlar halinde yapılmasını istemiş) İstanbul'un nazım imar planı şehirin devasılığından ötürü geçikmiş ve Ankara'nın 2005'te çıkardığı nazım imar planı büyük ihtimalle İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında çıkaracaktır, ve de önümüzdeki 20 yıl boyunca tüm düzenlemeler bu plana göre yapılacaktır.

Ben şahsen; eski bir borsacı olarak, 'Beklentinin satın alındığı' yönündeki düşüncenize katılmıyorum. Şu an Silivrinin farklı bölgelerinde planlı imarsız vasıfdaki tarlayı m2'si 50 TL civarındaki fiatlardan alabiliyorsunuz? Eğer beklenti karşılanmış olsaydı, dönümü 50 000 TL gibi bir rakammı olurdu? Bölgedeki ham arsa fiatları kesinlikle bir nebze olsun artmıştır buda normaldir. Ama ben daha yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Hele bir plan daha netlik kazansın, daha detay çalışmalar olsun, sonrasında da imar çalışmaları başlasın, fiatlar inanılmaz derecede yükselecektir. Tabii bu kısa bir süreç değil uzun bir süreçten bahsediyoruz.

Son olarak 126 000 nüfuslu Silivri'nin 2,500,000 e ulaşması yada bu tarz tezler biraz gayri istatistiki ve de gayri ciddi geliyor bana kısa vadede ama uzun vadeli konuşacak olursak mesela 2030 yılını baz alırsak, çok büyük bir nüfus artşı olacağı aşikardır.

Selam ve saygılarımı sunarım....

Esas

Alıntı Originally Posted by ZzeusS Yazıyı Oku
    Silivri uzun vadede değer kazanacak bir ilçe fakat kısa vadede çok büyük bir beklentiye girmemek gerekir bence, niye?

1- Silivri'yi ön plana çıkaran en önemli unsur geçmiş yıllarda elde edilen yüksek kazançlarla bu bölgede ( kavaklı,ortaköy,vs..) çok güzel çiftlikler,villalar yapılmasıydı. Emlakçılarla konuşun çoğunun dediği şey Silivri Laleli Laleliyken tekstilciler sayesinde ilk hamlelerini yapmıştı. Populer köylerine baktığınızda köylünün elinde çok az arsa kaldığını görürsünüz fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda bol ve rahat para kazanma dönemi bitmiştir. Bu nedenle işler düzelene kadar kısa vadede hareket beklememek lazım
    2- Yapılması planlanan havalimanı nedeni ile Gazitepeköyü çevresinde arsası olanlar zor durumda kalmıştır. İstimlak söz konusudur ve fiyatı belli değildir. Bu fiyatı kabul edecek olanlar vardır, etmeyip hukuka taşıyacak olanlarda vardır. Hatta belirsizlik nedeni ile istimlak dışı yakın çevre tarlaların bile satışı durma noktasına gelmiştir.
    3- İnsanları Silivriye taşıyabilmeniz için iş,okul,hastane altyapısının önceden götürülmesi gereklidir. Aksi takdirde sadece beklenti satın alınır oda zaten şuan fiyatların içindedir.
    4- Toki bu ilçede yaptığı projelerin satışında başarı sağlayamamıştır. Örneğin Ortaköy'de yapılan konutların yarısının İgdaş çalışanlarına verildiğini duymuştum..Bölgeyi bilenler iyi bilir son aylarda yeni başlayan proje ve inşaat çok azdır..
    5- Son dönemdeki inşaatlardaki arz fazlası, konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde düşmesi veya en iyi ihtimalle bir süre aynı seviyede kalmasına neden olacaktır. B.Çekmece ilçesinde satılmayı bekleyen ve sürekli ilanlarla pompalanan değişik gelir düzeyine yönelik onbinlerce gayrimenkul var.Mütahitlerde sıkışmaya başladı. Gelecekte faizlerin yukarı hareket edeceğini gözden kaçırmamak gerekir.
    6- Son seçimlerde belediyenin chp ye geçmesi B.Şehiri bir hayli kızdırdı. Belediye yüksek borçları nedeni ile sıkıntıda .. Belediye binası bile B.Şehirden kiralık ve bence Silivri bir süre cezalandırılacak.
    Bu olumsuz unsurlar devam ettirilebilir ama şu bir gerçek İstanbula en yakın , ulaşımı en kolay , coğrafi olarak yerleşime çok uygun bu bölge uzun vade de ciddi bir şekilde değerlenecektir. Kendi arsamında olduğu bu ilçede kısa vade değilde uzun vade için ( 5 yıl ve üzeri ) acele etmeden uygun bir arsa alınabilir ( Dikkat mevcut imar planlarına çok güvenmeyin yeni planlarla birçok yerin durumu değişebilir )
    Kendi görüşlerimdir.
    Bilgilerinize
    Saygılarımla

Merhabalar Sayın Zeuss,

Silivri Belediyesini Geçtiğimiz yılki yerel seçimlerde CHP'ye geçmesi önemli bir husus. Büyükçekmece: Akparti'den; Silivri: CHP'den. ???

9. Esas

sayın camsoy,
    görüşlerinize katılmakla beraber bence bu nufusa ulaşılmasada 1.500.000 gibi bir nüfusun hayal olmadığı görüşündeyim.Bana göre
    alman üniversitesi başkanı faruk şen in görüşleri de bu doğrultuda gibi geliyor.
    Türk – Alman Vakfı Başkanı
    Prof. Dr. Faruk Şen Müjde Verdi.

Tavak Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ve Mütevelli Heyet Üyesi Enis Günay ile görüştük…

Son günlerde Türk - Alman Üniversitesinin, Silivri yerine Beykoz’da yapılacağı haberleri üzerine Tavak Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ve Mütevelli Üye Enis Günay ile görüşerek durum değerlendirmesi yaptık…
    İşte o konuşmalar…

C.D – Enis Bey, İyi günler önce geçmiş olsun, umarım önemli bir şey yoktur…
    E.G – Bel sorunum var… İstirahat etmem gerekiyor. Teşekkür ederim, siz nasılsınız?
    C.D – Biz de iyiyiz, son günlerde Beykoz’da yapılması gündeme gelen üniversite konusunun sizinle ilgisi olmadığını bilmemize rağmen, Silivri Halkına aydınlatıcı bilgi verir misiniz?
    E.G – Bir yanlış anlaşılma olmasın Almanya, Türkiye ile bir protokol imzaladı Mesut Yılmaz zamanında şimdi Almanya Başbakanı Angela Merkel, eli boş geldiği için bu üniversite gündeme geldi. Bize sorarsanız Beykoz’da tahsis edilen 120 dönüm araziye yine üniversiteyi kuramazlar çünkü burası 1. derece S.İ.T alanı çıktı yani bizim üniversite ile hiç alakası yok, ilk olarak Alaçatı gündeme gelmişti ama şu anda tamamen Silivri gündemde… Hatta şu anda Faruk Şen Hocamız yanımda…
    C.D – Çok selam söyleyin lütfen, benim için de söyledikleriniz geçerli, çok doğru bir yere geldiniz, Silivri size en güzel ev sahipliğini yapacaktır… Gümüşyaka’da ki size verilen eski belediye binasının boşaltılması hakkında neler söyleyeceksiniz?
    E.G – Evet, çelik konstrüksiyon ile üst kat çıkılacağını ve idare binası yapılacağı haberini aldık şimdi… Yani biz çok ciddi olarak devam ediyoruz. Biz Alman Üniversiteleri ile ortak, Tavak olarak kuruyoruz, yanlış anlaşılmalara sebep olmasın… Ben hocamı veriyorum sizinle o da görüşmek istiyor.
    C.D – Faruk Hocam, hürmetler Cihangir Davutoğlu… Silivriliyiz.com internet sitesi size haber ve fotoğraf göndermiştim, hatırladınız mı?
    F.Ş – Tabi, tabi hatırlamaz olurmuyum, hatta aramızda bir espri konusu da olmuştu… Unutmayayım diye ara sıra yapmaya çalışıyorum... Geçen hafta Silivri’ye inşaatçılarımızla geldik, bina ile ilgili, keşfini yaptırıyoruz… Şimdi diğer konu şöyle Almanya, üniversite yapmak için dört ülke ile anlaşma imzalamıştı Fransa, İtalya, İngiltere ve mayıs ayında Rusya ile yapıyor, Türkiye’nin Almanya’ya fidanlık içinde verdiği arazi 1.derece S.İ.T alanı, ben Kanlıcalı olduğum için biliyorum… Biz Silivri’yi alıyoruz ve oraya yatırım yapacağız. Bizim kuracağımız bir Avrupa Üniversitesi onların kuracağı bir devlet üniversitesi… Biz başka yere gitmeyiz.
    C.D – Silivri İstanbul’un Yıldızı olacak bir buçuk milyon kişiye göre planlanıyor, on - on beş yıl sonra ulaşılması zor bir yer olacak… Ayrıca İstanbul gibi plansız, programsız da büyümeyecek.
    F.Ş – On gün önce hem araziyi teftiş ettik hem de İsmet Bey’in misafiri olduk. Efendim görüşmek üzere.
    C.D – Hürmetler Hocam görüşmek üzere.

Haber ve röportaj: Cihangir Davutoğlu
    http://www.silivriliyiz.com/Silivri_...SilivriID=5720

10. Esas

Profesyonel arkadaşlara danışmak isterim 2008 de m2 si 18 liradan aldığım imarsız araziyi(silivri yeni çantada "yeni planlarda imar a çok yakın imar sınırı" denebilir) şimdi m2 si 30 tl den alıcı var. Oradan gelecek paraya ihtiyacım yok yakın parseller m2 si 50 tl falan istiyor ancak tabiki istemekle satmak farklı şeyler satılıyormu sanmıyorum ancak arazinin olduğu bölge gelişen ve önü açık gibi görünüyor ben tabiki bu işin profesyonel i değilim ancak satıp satmamak konusunda arada kaldım lütfen değerli fikirleriniz benim için önemli.

parayla satın alınamayan tek şey olan tecrübelerinizi paylaştığınız için emeği geçen herkeze teşekkür ederim.

Esas

bende şile tarafı hakkında bılgı almak istıyorum uzman arkadaşalar arsa yatırımı konusunda şile kumbaba.meşrutıyet koyu ve ovacık tarafındakı arsalar hakkında yarırım için yardımcı olabılırse sevınırım

Sayfa 1/24 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •